Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Co všechno můžeme na Slovensku ještě čekat?

$
0
0
J. Kovář 
7.3.2018  ČNL

Jistě to nebude nic nového, co bychom neznali. Politické síly, které nejsou schopné v demokratických volbách uspět, se budou snažit, možná že i všelijakými prostředky, získat alespoň podíl na moci, když už ne moc celou. Jak na to půjdou? Demonstrace, propaganda. Většina zůstane dále většinou, ale aktivní menšina bude budit zdání o opaku. A jako vždy přijdou ke slovu i jidáši, pátá kolona ve vládní koalici. A půjde o to, kdo z koho. Výsledek je nejistý. Je pravděpodobné, že zahraniční vlivy, řečeno šetrně, již na Slovensku v nejrůznějších podobách pracují.


Pan státní tajemník ministerstva zahraničních věcí SR, Ivan Korčok, to řekl dobře. Podle něj "politický vývoj na Slovensku není nijak ovlivňovaný ze zahraničí". Ovšem pan tajemník měl mluvit nejen za svou osobu, ale především z pozice své funkce. A tam by asi musel říci něco jiného. Téměř každému je totiž zřejmé, že pan Soroš ovlivňuje, více či méně, nejeden stát v Evropě. Maďaři o tom mluví již dlouhodobě a hledají cesty, jak sorošovské vlivy v Maďarsku omezit nebo dokonce znemožnit. Mluví o zasahování do jejich vnitřních záležitostí. Že by pan Soroš byl najednou tak útlocitný, a Slovensko ponechal jeho dalšímu vývoji bez dalšího? Vždyť i na Slovensko jeho vlastní poslanci v EU posílají jakousi komisi, která má provést určitá šetření na jeho území .

Pokud se slovenským vyšetřovatelům nepovede v časově přiměřeném době odhalit vrahy a ty, kteří za nimi stojí, vnitroslovenská politická scéna se značně rozvlní.*/ Výsledky však také závisí na politických rozhovorech, které relevantní politické síly povedou. I ty mohou však za určitých okolností vést ke změnám na vládní úrovni. Zvláště když opozice se bude snažit vyhrát střet s pozicí víceméně nedemokratickými prostředky. Zejména když opozici podpoří nevládní organizace, média a určité zahraniční síly, aby Slovensko nevybočovalo z nastíněné eurounijní cesty. SR se pak může stát odstrašujícím příkladem pro ty státy, které by uvažovaly o nějaké samostatné cestě a netleskaly dostatečně silně plánům na vytvoření eurofederace, na ústřední rozdělování migrantů a na vše další, o čem páni z Bruselu a Berlína, případně i z Paříže, ve své nekonečné moudrosti dobrácky rozhodnou ve „prospěch národů“, které do své budoucnosti nejsou schopny ani vhlédnout a proto musí s vděčností na všechny budoucí časy přijímat vše to, co za ně rada moudrých v EU rozhodla.
 
- - - 

Pozn. red. NR: Podle informací, které hovoří o situaci na místě činu, šlo pravděpodobně o vraždu amatérskou, spáchanou osobou, kterou oba zavraždění dobře znali a které oba zavraždění důvěřovali. Zatímco zavražděná Martina Kušnírová hovořila s vrahem v přízemí, zavražděný Ján Kuciak si odskočil do sklepa, kde se zdržel. Ona byla střelena zblízka do hlavy (poprava), on byl střelen do nohy a následně do hrudi, což ukazuje na sekundární oběť. Na místě byla nalezena rozsypaná nevystřílená munice. Velkou chybu učinil hned na začátku vyšetřování slovenský policejní ředitel Gašpar, když začal mluvit o nájemné vraždě související s prací zavražděného novináře. To ostatní je smutné divadlo opozice, která podobně jako v Čechách není schopna vyhrát v demokratických volbách a tak zkouší "majdanit".


Lež a nenávist

$
0
0
Karel Sýs
7.3.2018
I jinak objektivní Stanislav Kužel při vzpomínce na prvního československého kosmonauta Remka si neodpustí: „V roce 1976 byl zahájen výběr kandidátů na kosmický let a – jak jinak než podle sovětského vzoru – z řad pilotů nadzvukových stíhaček.“
Správně měl napsat podle amerického vzoru, neboť jak Virgil Grissom, tak John Glenn a další astronauti byli zprvu piloty nadzvukových stíhaček.


Martin Daneš, sám sebe trefně a pravdivě nazývající „kavárenským povalečem“, se v Metru v článku Rudí investoři raduje nad zatím nejasným případem čínské firmy CEFC. Prý jen údajně nám Čína pomůže k rozvoji: „Lámal jsem si hlavu nad tím, jak nám prospějí čínské nákupy podílů v prosperujících firmách… O tom, že v nich nějaký užitek pro sebe vidí Číňané, není pochyb. Zítra možná zjistíme, že Pivovary Lobkowicz a fotbalovou Slavii vlastní čínský stát, respektive Komunistická strana Číny. SK Slavia už rudou pěticípou hvězdu ve znaku má, v případě znaku Pivovaru Lobkowicz postačí dát ji namísto knížecí koruny.“

Kdyby šlo jen o pivo a o fotbal! Rozkradení státu a rozprodání prosperujících podniků nekomunistickým státům a firmám mu nevadí, smutný osud Škodovky, Tatry, Pragovky atd. ani nezmiňuje.

Inu, Česko je hezké, ale už není české! I voly odeslané do Němec musíme zdanit. Snad ještě vzduch smíme dýchat, aniž bychom si to museli nechat schválit v Bruselu.

V těchto dnech má televize i rozhlas plnou hubu T. G. Masaryka a jeho demokracie, kterou je prý třeba chránit. A ba že je!

Neboť dosud jakžtakž naše země se propadá do fašismu, v němž není radno ani nechat se zvolit prezidentem, předsedou vlády, šéfem parlamentní komise, nebo jen členem Rady ČTK…

Zmajdanovatělá ulice rozhoduje, v Čechách i na kdysi bratrském Slovensku.
Ještě hořící pochodně a už jen „Vlajko vzhůru“!
 
KAREL SÝS




Ďábel je pitomec

$
0
0

Zdeněk Hrabica
7.3.2018
Život píše neuvěřitelné příběhy. Přestože jsou zcela pravdivé. V roce 1978 jsem se jako novinář a zahraniční zpravodaj zúčastnil XI. světového festivalu mládeže a studenstva na Kubě. Nebyl jsem sám, bylo nás více, byl tu i novinář encyklopedista Karel Zeman. Lákadlem se pro pro mne stal polský kosmonaut Miroslaw Hermaszewski.

Na havanské třídě jsem zamával na taxikáře, u jeho amerického bouráku chyběly postranní dveře, zaplatil jsem toaletním mýdlem a vodou po holení a fičeli jsme spolu do vily velvyslance Polska, do rezidenční čtvrti. Na krku fotoaparát a v ruce magnetofon jsem se vrhl k zahradnímu schodišti. Proti mně vyrukoval v tropickém horku statný muž v bílé košili, na druhém schodu do mne strčil a zařval: „Wstep zabronieny!“
Učinil jsem stejné, strčil jsem i já do něj!
Nechtěl jsem, abych se do Hotelu Havana vrátil s prázdnou. Přece jsem si předsevzal, že se vrátím s původním, autentickým rozhovorem s polským kosmonautem.
A najednou jsme do sebe oba směšně začali strkat, jako dva malí kluci.
„Ty jsi kdo?“ , optal se muž, který se mnou vyvolal klukovskou válku. „Jsem novinář, z Mladé fronty,“ odpověděl jsem mu. „A tys kdo?“, optal jsem se.
„Jsem polský ambasador,“ vyhrkl.
Najednou jsme si padli do náruče, objali se a oslovili jako dávní bratři. Jako Lech s Čechem.
Rozhovor s Miroslawem Hermaszewskim dopadl pro mne na jedničku.
S radostí jsem se vrátil ke svému vedoucímu do hotelu a oznámil mu, plný radostí a štěstí, že jsem přivezl původní interwiev.
„Právě jsem rozhovor s polským kosmonautem odfaxoval do redakce, do Panské ulice.“
Sestavil jej z agenturních řádek a podepsal se pod něj sám. Odfaxoval jej.
Já jsem si však původní rozhovor mohl dát za klobouk.
Ale dotyčný už v mých očích navždycky, opravdu napořád ztratil všechny body vážnosti k naší společné profesi.
Ještě dneska rozdává rozumy na všechny strany.
Já konečně občas, když nedržím svou ruku pevně na provaze, nedělám také mnohdy nic jiného. Ale bdím, abych nezradil sám sebe.
Většinou je to dneska bez nároku na honorář.
Právě jsem se dneska dočetl, co se děje v sousedním Polsku. Byli degradováni všichni důstojníci, kteří nosili uniformu Wojska polskiego v letech 1943 – 1990 a zrazovali svou vlast. Byli degradováni na vojíny, ať žijí nebo zemřeli.
Mezi nimi je i bývalý prezident Polska generál Wojciech Jaruzelski.
Ani na náhrobcích nesmějí být vyryty jejich vojenské hodnosti.
Jak vím, na hrobě Jaruzelského je před jménem napsáno pouze „voják“!
O vojenské generálské hodnosti ani zmínka.
Degradován na vojína byl nyní i kosmonaut Polské lidové republiky, brigádní generál Miroslaw Hermaszewski (76).
Nyní je už zase obyčejný „zolnierz“.
Se špuntovkou na rameni.
S některými novináři to je však úplně jinak.
Změnili inkoust, pero, obsah i formu. Leckdy na sebe navlékli i jiný kabát.

Ilustrace Andrzej Mleczko

Martin Koller:,,Je mi líto, Putin nelže. Nové zbraně, kterých se bojíte, skutečně má. Rusko prý uteklo o několik let"...

$
0
0
7.3. 2018   Rukojmí
První březen tohoto roku lze označit za historický den pro celé lidstvo, píše vojenský analytik Martin Koller. Vystoupení prezidenta Putina s prezentací nových zbraňových systémů pravděpodobně zabránilo vzniku jaderné války v Evropě, s níž se dalo počítat už v tomto roce. Minimálně ji o nějakou dobu odsunulo. A za tu dobu se toho může dost změnit.
Především bych uvedl, že od vypuknutí války nás už pravděpodobně dělila pouze akce typu falešná vlajka, která by vytvořila zásadní mediální impulz na téma zákeřného, agresivního a zločinného ruského útoku na hodné chlapce z NATO v Pobaltí. Proto taková snaha natahat tam vojáky z co největšího počtu evropských armád. Především jako politickou deklaraci ve prospěch politiky USA a zároveň cíl útoku, který bude obětován propagandě, aby se do války zatáhla celá EU s nadšeným souhlasem zdivočelého obyvatelstva.

Nové ruské zbraně a evropská bezpečnost


Historie ukazuje, že každá velká válka začíná psychologickou přípravou obyvatelstva tak, aby s válkou souhlasilo a nemyslelo na vlastní oběti a ztráty. Aktuálně můžeme mluvit o americké válečné propagandě, kterou beze zbytku převzala evropská média. U nás především protinárodní ČT24, která si na to vytvořila tým stále dokola zvaných propagandistů, pravděpodobně podle goebbelsovského tvrzení, že opakovaná lež se stává pravdou. K hlavním žvástům, které opakují stále dokola i někteří čeští generálové, dříve komunističtí nomenklaturní kádrové, dnes placení bůhvíkým, či kdekým, patří ruská hybridní válka a propaganda. Přitom v českých médiích nevidíme nic jiného, než objektivně nepodloženou, štvavou a nenávistnou protiruskou propagandu. Cílem válečnické propagandy, počínaje řečněním o hybridní válce, je vytvořit u nemyslících obyvatel představu, že Rusko, které je několikanásobně vojensky slabší než NATO a nemá zájem na válce v Evropě, je jakýmsi agresorem toužícím po válce. Zároveň nikdo z válečných štváčů a intelektuálních chytráků a slouhů cizích zájmů v uniformě i v civilu dodnes nezdůvodnil, proč by mělo mít Rusko zájem na válce a co by válkou proti NATO získalo.

Ukázkou úrovně informací poskytovaných většinou médií občanům je koneckonců i současné výběrové řízení na nákup vrtulníků. Který intelektuál z pražské havlérky nakukal ministryni obrany takovou blbost, že existují civilní vrtulníky? Zasloužil by, aby ho ministryně přetáhla holí jak Zeman Sobotku. Jeden by téměř tipoval jejího obzvlášť odborně fundovaného předchůdce. U nějakých mediálních pisálků mne takové názory neudivují, ale pokud ten nesmysl papouškuje beze studu i bývalý náčelník Generálního štábu, je to opravdu profesní trapas. Chápu, že jako předlistopadový nomenklaturní velitel tankového pluku v Týně nad Vltavou měl k vrtulníkům daleko, ale v rámci své vševědnosti prezentované v médiích by aspoň neměl plácat nesmysly. Prakticky všechny vrtulníky střední kategorie, které nabízejí aktuálně výrobci po celém světě, mají civilní i vojenskou verzi. Ověsit jakýkoli vrtulník výzbrojí a elektronickými systémy není žádné umění. Nabídka je obrovská. Těžké vrtulníky jsou prakticky pouze vojenské. Vrtulník vyvíjený a nabízený výhradně jako civilní ve střední kategorii v podstatě neexistuje.

Protože nejsem vystudovaný expert v oboru lokace, ani některý z vševědoucích českých pisálků či generálů předváděných, či předvádějících se v ČT i jinde jako vojenští odborníci, poradil jsem se u moudřejších, abych neplácal nesmysly nebo propagandu. Pro Euro- či NATO-hujery volající po „obranné“ preventivní válce proti Rusku mám neradostnou informaci. Podle názoru znalců jsou prezentované ruské zbraně reálné, žádná komedie z Hollywoodu, jako kdysi americké hvězdné války a nejen ty. Z posledních amerických mediálních komedií bych připomněl slavné střelby amerického protiraketového systému na Kvajaleinu. Podařilo se úspěšně sestřelit balistickou raketu. Jen nějak vyplavalo na povrch, že výrobci antirakety nainstalovali místo bojové hlavice a do ocasní části cílové rakety koutové odražeče, aby se cíl dal pohodlněji detekovat radarem a zaměřit. Připomíná to slavné střelby údajně nejlepšího protileteckého systému Sergeant York, samozřejmě amerického, v osmdesátých letech. Tam do cílů rovnou namontovali nálože a na dálku je odpalovali, aby simulovali zásahy. Jednou nezvládli situaci a vozidlo zahájilo palbu místo na cílový vrtulník na ventilátor klimatizace polního záchodu, aktuálně obsazeného jakýmsi generálem. Scéna prý připomínala film Tankový prapor se socialisticky uniformovaným Donutilem, prchajícím z obdobného zařízení s obnaženým zadkem, jakoby se chystal vítat americké dragouny jedoucí do Pobaltí.

Z hlediska prezentovaných ruských novinek se v podstatě jedná o šest systémů, konkrétně o řízenou střelu s náporovým motorem Kinžal, laserové protiletecké a protiraketové systémy, bezosádkovou ponorku velkého dosahu s jadernou výzbrojí známou jako Status 6, strategickou raketu Sarmat, manévrující řízenou střelu s jaderným pohonem a řízenou střelu s jaderným či atomovým pohonem ve formě strategického bombardéru Avantgard. Principiálně nic nového, z hlediska fyzikálních zákonů řešitelné. Funkční vzory a prototypy podobných zbraní existují, některé už dávno. Raketu s náporovým motorem jsme měli i v naší armádě jako protiletadlový systém velkého dosahu Krug. Kdo nevěří, může běžet do vojenského technického muzea v Lešanech. Sovětský svaz testoval náporové motory jako pomocné pohonné jednotky pístových stíhaček už před druhou světovou válkou, takže Rusko má z čeho vycházet. Řízenou střelu s turboreaktivním motorem, známou jako Prompt Global Strike, testují v současnosti americké ozbrojené síly jako globální útočný prostředek. Zkušenosti s obdobným pohonem získalo americké letectvu u experimentálního typu YF-12, následně transformovaného na průzkumný SR-71.

Laserové systémy THEL testovaly Izrael a USA již před deseti lety, aktuálně se realizuje zavedení laserů do lodní výzbroje. Rusové zkoušeli laserové dělo na lodi už v sedmdesátých letech. Američané rovněž dlouho laborovali s dopravním letounem vyzbrojeným laserovým dělem pro ničení raket. Projekt uvedený do fáze funkčního vzoru byl zrušen relativně nedávno. Laserový protiletadlový/protiraketový systém vyvinulo rovněž německé konsorcium Rheinmetall a prezentovalo ho v roce 2016 na veletrhu Eurosatory. Bezosádková ponorka je prostě přerostlý podmořský dron. Raketa Sarmat je pouze vylepšením známé technologie, protože starší typ Vojevoda se vyráběl na Ukrajině, takže je třeba ho nahradit. Nicméně se zdá, že Rusko technologicky uteklo konkurentům o několik let a navíc dokáže svoji výzbroj pořizovat levněji a efektivněji. Podle odborníků nelze vyloučit, ba je spíš pravděpodobné, že Rusové využili nějaké nové objevy. Například takové technologie v oblasti radarů, které mimo nich znají pouze Izraelci. Ostatně podle toho, co uvedl prezident Putin, se nejedná o jakési akce svazácké hurá-kampaňovitosti typu zdivočelých nákupů americké výzbroje, jaké vidíme v současné politice EU, ale jde o dlouhodobě řešené systémové obranné programy.

Obecně lze konstatovat, že uvedenými systémy ruská kvalita vyrovnala americkou kvantitu. Zde vidíme určitý paradox vojensko-politického vývoje od konce osmdesátých let. Rusko sice ztratilo značnou část manévrovacího prostoru směrem na západ, ale zároveň se zbavilo chronicky problémových nespolehlivých oblastí typu Ukrajiny a Pobaltí. Zde bych jen připomenul, že Ukrajina se stala poprvé v historii státem díky sovětskému uznání práva národů na sebeurčení, proklamovanému v globálním měřítku. Na něm je postavena i československá samostatnost z října 1918. Ze stejného důvodu se osamostatnily Finsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko, které byly dlouhodobě jako závislá knížectví součástí carské monarchie. Proto bych si dovolil připomenout takzvanou ruskou agresi a okupaci Krymu.

Putin neudělal na Krymu nic jiného, než prezident Masaryk v létech 1918 a 1919, když vojensky obsadil Slovensko. Čeští a slovenští dobrovolníci, Sokolové a legionáři, včetně francouzské bombardovací eskadry, museli tvrdě bojovat. A chce někdo tvrdit, že jsme měli nechat Slováky trpět pod maďarským terorem, jestliže se proti nim ještě v roce 1918 používalo veřejné bití na trestné lavici, zvané dereš a byly zrušeny všechny slovenské střední a většina základních škol? Podle představ tvůrců současné protiruské propagandy o okupaci Krymu by patrně měli Slováci jít s prosíkem do Budapešti, aby jim povolili připojit se k českým zemím. Tam by je pravděpodobně oběsili jako vlastizrádné horské Maďary. Přímo ukázková paralela s demokracií v islámském Turecku, členské zemi NATO ve vztahu ke Kurdům. Putin získal Krym prakticky bez výstřelu a jeho vojáci byli uvítáni jako osvoboditelé obyvateli, včetně naprosté většiny „ukrajinských“ vojáků a policistů. Pro připojení k ruské federaci hlasovalo 83 % obyvatel. Agrese, nebo právo ne sebeurčení, právo nebýt vysávanou a terorizovanou oblastí Ukrajiny? Čechům, Moravanům a Slezanům se nelíbilo žít jako utlačovaná národnostní skupina v Rakousku, Slovákům v Maďarsku a Rusům na Ukrajině. V čem je rozdíl? Budeme slavit sté výročí získání svobody z rakouské okupace a statečný boj legionářů (čeští stavové sesadili Matyáše II. jako reprezentanta Habsburků z trůnu, takže vývoj po bitvě na Bílé hoře až do října 1918 je z právního hlediska vojenskou okupací) a zároveň volat po národnostním utlačování a nesvobodě jiných? Je ilustrativní, že propagandisté války v ČT omílají lži jako kolovrátek, ale nikdo z nich se nejede poptat na Krym, nebo na Donbas, proč tamní lidé nechtějí být obyvateli Ukrajiny. Kdo je proti právu národů na sebeurčení a záměrně vyvolává národnostní třenice a občanské války, potlačuje svobodu a demokracii je z hlediska charty OSN – ten je zločinec.

Díky odporu obyvatel Krymu a ruské akci se zabránilo občanské válce a fašistické genocidě, přesně v souladu s všemožnými postuláty OSN, NATO a s Listinou základních práv a svobod, které vyzývají k mírovému řešení sporů a zdůrazňují právo na život. Opačný vývoj, přesněji „mírotvornou multikulturní“ politiku podporovanou USA a EU, vidíme ve vraždění civilistů ukrajinskou armádou, především jejím dělostřelectvem na Donbase. Jenom proto, že jsou Rusové a nechtějí být občany druhého řádu na Ukrajině. Není nad to, vidět americký a evropský multikulturalismus a lidská práva v praxi. Na jedné straně neutuchající propaganda o ruské agresi, a na straně druhé vraždění civilistů.

Nemohu se zbavit dojmu, že pomajdanové ukrajinské vládě po prezentaci prvního března ztuhly úsměvy. Americká válka s Ruskem je rázem v nedohlednu, země rozkradená, rozprodaná a zadlužená, obyvatelé stále naštvanější, pět milionů z nich v zahraničí, z toho polovina v Rusku, přičemž nikdo z těchto migrantů neplatí daně, ani se nehrne do armády. Kromě toho ochota EU nechat se neustále dojit bez jakéhokoli pozitivního efektu, stále slábne. Euromarxisti mají problémů daných ideologickou ekonomikou až nad hlavu a k tomu poslušně provádějí sankce proti Rusku, zatímco obchodní výměna mezi Ruskem a USA roste. Slavná EU a NATO Ukrajince klidně okrade a hodí přes palubu, jako evropští demokraté naši republiku v roce 1938. Když jsem to známým Ukrajincům přede dvěma lety říkal, nechtěli mi to věřit a hořeli nadšeným eurohujerstvím. Problém současné ukrajinské politické reprezentace s fašistickými bojůvkami je v tom, že bez války se jim stát v dohledné době rozsype, ať už v naprostém ekonomickém marasmu nebo v občanské válce, a výsledkem bude humanitární katastrofa na účet EU.

Rusko nemařilo od počátku devadesátých let čas a peníze výrobou hromad zastaralých zbraňových systémů. Dostalo se tak do situace, kdy si vyměnilo roli s USA a jeho satelity, především EU. V osmdesátých letech sovětský moloch nedokázal udržet tempo přezbrojování a modernizace svojí nesmyslně přerostlé armády a dostal se do technologického propadu. V současnosti je na tom stejně americko-evropský moloch NATO-EU. Bez ohledu na propagandu se potácí v permanentní krizi zaviněné ideologizací hospodářství i ekonomiky a nelze přehlédnout konkurenční boj výrobců výzbroje. V praxi to vidíme na likvidaci značné části našeho obranného průmyslu za posledních 27 let s cílem obsadit naše trhy ve světě a naopak udělat trh pro cizí zbrojaře z naší armády. A napomáhají tomu dlouhodobě, beze studu a zcela jistě naprosto nezištně i mnozí naši politici a vojáci, včetně českého velvyslance u NATO „oblíbeného“ asociací obranného průmyslu. Aktuální ukázkou je výběrové řízení na bojová vozidla pěchoty s předem určeným vítězným německým typem Puma, který je výrazně nejdražší a na rozdíl od konkurence uveze při stejných rozměrech a horší mobilitě jen šest vojáků.

Nová úroveň ruské obranyschopnosti

Z hlediska efektivní obranyschopnosti Ruska je důležitý především fakt, že byla prezidentem Putinem zastavena destrukce ruského obranného průmyslu zahájená za Jelcina, a došlo k postupné revitalizaci. Prvním dokladem byly bezkonkurenčně nejtišší malé ponorky třídy Amur. Jsou určeny především k obraně ruského pobřeží a mohou ničit lodě útočníka všech velikostí. V prostorech kolem severní hranice Ruska, kde je členité pobřeží a proudy s různou teplotou vody v různých hloubkách, jsou prakticky nezjistitelné. Dále můžeme připomenout řízené střely Kaliber nasazené proti islámským teroristům v Sýrii a některé elektronické systémy schopné paralyzovat americkou elektroniku protiraketového systému Aegis. Na syrském bojišti se objevily nové víceúčelové bojové letouny Su-57 s technologií Stealth, které už zasadily teroristům a jejich zahraničním instruktorům první úspěšný úder. Zároveň se v Rusku podařilo vychovat novou generaci mladých a vlasteneckých vývojářů a konstruktérů, kteří přicházejí s novými nápady a získávají podporu ze strany státu.

V USA je vše podřízeno komerci, takže firmy mají snahu vyrábět co nejdéle zavedené vzory, samozřejmě za co nejvyšší ceny a bez ohledu na potřeby státu. To jsme nakonec viděli ve třicátých letech i v Československu. Zbrojovky vyvezly víc materiálu, než dodaly armádě státu ohroženého nacisty, a ještě vojenské správě účtovaly vyšší ceny. Vzhledem k monopolnímu postavení amerických zbrojovek v USA, kde jsou propojeny do vojensko-průmyslového komplexu s bankovními korporacemi (cit. D. Eisenhower, nikoli ruská propaganda) a dominanci USA v Evropě a části Asie, jsou americké zbraně tak drahé. Nejen z hlediska státem placeného zbrojařského monopolu připomínají současné USA Rusko doby Brežněva.

Z hlediska Ruska je zásadní protiletecká a protiraketová obrana. Vzhledem k tomu, že USA odstoupily roku 2002 od smlouvy ABM o omezení protiraketových systémů, je tato oblast bez smluv a kontroly. Smlouva Strategic Arms Reduction Treaty, podepsaná s velkým humbukem Obamou a Medvěděvem roku 2010 v Praze, je mrtvě narozeným dítětem. Rusko proto v klidu vybudovalo vícestupňový systém protiletecké a protiraketové obrany postavený v první linii na letounech MiG-31, které ve skupinách skenují prostor a neujde jim ani letoun využívající technologii Stealth. Zvýšil se počet ruských vojenských družic a v současnosti je již realitou ruský kosmický varovný protiraketový systém. Schopnost Ruska, stejně jako Číny, sestřelovat družice již byla prokázána, což v praxi omezuje možnosti amerického průzkumu a zaměřování cílů v případě války. Navíc byla v Rusku vytvořena síť radarů PM, pracujících v metrovém pásmu, které jsou rovněž schopny zachytit letouny s technologií Stealth. Jsou levné a podle názoru odborníka je dokáže instalovat a opravovat i televizní opravář. Ruské mobilní protiletecké a protiraketové systémy typů Pancir a S-400, případně S-500 pro různé výšky, jsou aktuálně hodnoceny jako nejlepší na světě. Obranu doplňuje první a určitě nikoli poslední ruská mobilní jednotka laserových zbraní prezentovaná prvního března.

Řízená střela Kinžal je letoun s náporovým motorem. Takový používaly například sovětské cílové bezpilotní letouny La-15, které znali i naši piloti. V podstatě se jedná o rouru, do níž se při určité rychlosti letu začne vstřikovat a zapalovat palivo. Jednorázové levné řešení. Nicméně je známé i provedení s tuhou pohonnou hmotou. Střela o délce zhruba sedm metrů může nést jadernou hlavici. Při rychlosti pohybu 10.M (deset Machů) letí rychlostí přibližně 12.000 km/h. Velikost jednotky Mach není zcela konstantní a záleží na prostředí, především výšce letu. Základní hodnota se počítá o něco méně než 1200 km/h. K udělení startovní rychlosti slouží právě modernizovaná verze letounu MiG-31BM vyrobená z oceli a titanu a s novými motory. Rychlostí 3500 km/h je to nejrychlejší vojenské letadlo, navíc s velkou nosností. Rusové nedokázali donedávna plně využít výkonu motorů, protože neměli čelní sklo kabiny, které by vydrželo ohřev při takových rychlostech. V současnosti ho už mají, nicméně lze předpokládat, že s podvěšeným Kinžalem létají pomaleji. Letoun může nést Kinžal tisíce kilometrů a v případě potřeby ho vypustit. Už taková rychlost změny místa vypuštění ve srovnání s pozemními systémy, vytváří obrovský problém z hlediska obrany. Kinžal sám má udávaný dolet 2000 km a výškově se může pohybovat až na orbitále, kde je minimální odpor vzduchu. Z tohoto hlediska nelze vyloučit i větší dolet. Po Rusku mohou poletovat desítky MiGů 31, naprostá většina bez Kinžalů k „radosti“ amerických operátorů protivzdušné obrany. Vzhledem k délce kolem sedmi metrů, průměru menšímu než metr, vysoké rychlosti pohybu a především malé efektivní radarové odrazné ploše RCS, je Kinžal řítící se s vypnutým motorem ze stratosféry velmi obtížně detekovatelný a zaměřitelný, natož sestřelitelný, obzvláště když dokáže reagovat na ozáření radarem a manévrovat.

Operátoři každého radaru amerického protiraketového systému by museli držet nepřetržitě šest směn u radarů v plné bojové pohotovosti za 24 hodin. Nemohou vzhledem k psychickému vypětí sloužit déle než šest hodin, mohou onemocnět, mají dovolené atd. Tento stav se Američané pravděpodobně pokusili navodit plotem protiraketových systémů kolem ruských hranic a najednou se to obrátilo proti nim. Možnost selhání lidského faktoru je obrovská, obzvláště v americké armádě s klesající morálkou a opět rostoucí konzumací drog. Realita je taková, že pomocí Kinžalů dokáže ruský medvěd vykopnout v plaňkách díru, kterou proletí různé typy raket s jadernými hlavicemi, především do Evropy. Když Putin upozorňoval namyšlenou a omezenou americkou slepici Merkelovou, že ruské rakety do Berlína proletí i přes americkou protiraketovou obranu, tak neblufoval. Případné sestřelené rakety a jaderné hlavice budou samozřejmě padat především na Ukrajinu a Polsko. Lze předpokládat, že v případě dalšího růstu bojechtivosti NATO a EU by mohl určitý počet ruských letounů s Kinžaly zajišťovat pomoc Číně z hlediska amerických protiraketových systémů v Koreji a Japonsku.

Informace o obrovité strategické raketě Sarmat s udávanou hmotností kolem 200 tun lze nalézt na internetu. Otázkou je, nakolik jsou objektivní. Pokud se Ruskům podařilo vytvořit systém s doletem přes 30.000 km, mohou napadnout USA například i z jihu, kde nemají žádnou protiraketovou obranu. Při velikosti Sarmatu je logické, že může nést větší počet jak jaderných, tak klamných hlavic, což je rovněž problém z hlediska obrany. Několik sarmatů naráz by ji v podstatě zahltilo. A zase bude třeba u každého radaru šest směn s nejistým výsledkem. V praxi to znamená, že USA by musely rozšířit preventivně protiraketový systém zhruba čtyřikrát až pětkrát, což není zrovna levné a neudělá se to za týden. Kromě toho by to vedlo k dalšímu navýšení zbrojního rozpočtu, jenž stát enormně zatěžuje a nelze to donekonečna přenášet na obyvatele a financovat tištěním nekrytých dolarů. Namístě je otázka, kdo koho uzbrojí. Zvláště v situaci, kdy Rusko, Čína a řada dalších zemí startuje odchod ze světové dolarové soustavy.

Robotická ponorka, či přerostlé torpédo s jadernou hlavicí má výhodu v tom, že je malé. Jestliže k tomu přidáme schopnost Ruska vyrábět nejtišší podmořské systémy, bude problém takového robota najít. Vzhledem k rozměrům může být kompaktnější a odolnější z hlediska jak hloubky ponoru, tak odolnosti vůči tlakové vlně protiponorkové munice. Pokud se dokáže plížit v hloubce pod několika vrstvami různě teplé vody a kopírovat profil dna, je prakticky nezjistitelné. Může také ležet schované na dně, vzhledem k jadernému pohonu i roky u některé americké námořní základny a vyrobit nečekaně nový Pearl Harbor, nebo zlikvidovat proplouvající letadlové lodě či raketonosné ponorky. Teoreticky by mohlo i klást jaderné miny. Podobné podmořské nástražné systémy ostatně mají USA i Rusko už mnoho let. Výhodou Statusu 6 je téměř neomezená mobilita, a o možnostech elektroniky se můžeme jen dohadovat.

Pravděpodobně nejzáhadnějším produktem je hyperzvukový letoun Avantgard s rychlostí 20.M, o němž se pouze mluvilo. Představuji si ho jako velký Prompt Global Strike. Nemůže být malý, jestliže slouží jako bombardér vyzbrojený raketami. Jaderný proudový motor je dlouhodobě technologicky známý a funkční vzory zkoušely jak USA, tak Rusko. Problém byl se zamořením ovzduší. Rusové patrně přišli na to, jak problém odstranit, nebo ho v případě jaderné války prostě budou ignorovat. Prostředí bude stejně zamořené více než dost. Otázkou je zmiňovaný plazmový obal. Plazma je totiž čtvrté skupenství hmoty a to značně nestálé, takže má tendenci vracet se do rovnovážného stavu. Může se vytvořit spalováním nebo elektromagneticky. Avantgard by měl díky plazmovému obalu dosahovat rychlosti kolem dvacetinásobku Machova čísla. Proto by byl současnými prostředky prakticky nezasažitelný. Z tohoto důvodu se nemusí příliš starat ani o problém detekce radary protivníka. Do plazmy se totiž bude vybíjet náboj z povrchu letícího tělesa, což ho učiní viditelným a zjistitelným pomocí radiolokátorů. Otázkou je z tohoto hlediska možnost zakřivení světla, tedy i elektromagnetických vln, známá jako difrakce. Ve vojenské praxi se ještě neobjevila. Důležitým faktorem jsou v případě Kinžalu i Avantgardu výtokové plyny motoru. Ty tvoří základní demaskující prvek, protože obsahují vlhkost a ta je elektromagnetická. Nicméně problém se dá vyřešit přidáváním aerosolu do stopy za tryskou ke snížení odrazu a přesnosti zaměření.

Osobně jsem zvědav na další informace i na reakce masmédií, především českých vojenských a bezpečnostních expertů v ČT24.

Když si uvědomíme realitu nasazení uvedených bojových prostředků, vidíme jasně důležitost dvanácti vrtulníčků naší armády.

Šok a slzy z Prahy: Co si Nor uvědomil při návštěvě Česka? Hořký pláč nad ztracenou vlastí.

$
0
0
Bruce Bawer
7.3. 2018  Protiproud
Evropské národy se řítí do zkázy. Za chvíli otupíte - a pak se divíte. Nevíme, co ještě máme. Braňme náš národ a kulturu
Dává nám tím nesmírně závažný podnět k zamyšlení a k formování našich postojů do velmi blízké budoucnosti
Úterý 20. února 2018. Poprvé v Praze. A dokonce, kromě několika návštěv Berlína, poprvé v zemi, která byla kdysi součástí Varšavské smlouvy. Dnes, oproti tomu, jak je dobrým zvykem při návštěvě nějakého nového města, totiž obrážet nějaká ta muzea a jiné kulturní pamětihodnosti, jsme raději jen chodili a chodili a stále chodili. To abychom nasáli atmosféru místa a obešli si vše kolem dokola.
Po několika hodinách putování křivolakými ulicemi a přes dlážděná náměstí, jimž dominovaly kostely, jsme se vrátili do našeho hotelu a dali si v baru drink. Po dvou ginech s tonikem jsem si všiml, že má můj kamarád "K." v očích slzy. Tázavě jsem se na něho podíval. Nemohl ze sebe dostat slova.
Nakonec vybuchl: "Jsem tak naštvaný na vládu svojí země!"
Tou zemí je Norsko.Jako rakovina

Po chvíli mi to K. vysvětlil: prošli jsme křížem krážem Prahu, jen Bůh ví, kolik tisíc lidí jsme potkali - a nikde jsme neviděli hidžáb. O nějakém nikábu nebo burce ani nemluvě.

"Takové velké město - a ani jeden!", křičel K. "A v té díře, kde žijeme, uprostřed ničeho, se nemůžeš ani na chvilku podívat z okna, abys nějaký neviděl."

Pro mě a kamaráda K. byla islamizace západní Evropy stálým tématem konverzace téměř dvacet let. Prožívali jsme pocity hněvu, zoufalství, frustraci i cynismus. Ale nikdy jsem v jeho očích neviděl slzy.

Bydleli jsme v norském Oslu dvanáct let. Během této doby muslimská populace neustále rostla. Současně s tím také procento muslimských žen s pokrývkami hlavy. Během prvních let jsem nikáb nebo burku v Oslu neviděl. Postupně se staly každodenní realitou.

Před sedmi lety jsme se přestěhovali do malého městečka, kde žijeme dodnes. I to se zaplnilo hidžáby a částečně též nikáby.



Čtěte ZDE: Západní Evropa: Transformace vlasti na nepřátelské území. Země jedna po druhé podléhají islámu. Proč tomu řada z nás napomáhá? Smrt Starého kontinentu bude násilná a bolestivá. Pamatujme, komu za to děkovat!

Byl to šok


V roce 2002 mě nazvali alarmistou. Ale pokud byste mi tehdy řekli, že za šestnáct let nebude možné projít po ulici zapadlého norského města jako je to naše, aniž byste viděli hidžáb, řekl bych, že to není možné, že ta transformace nemůže být tak rychlá.

Jak moc jsem se mýlil!

Během let jsme nespočetněkrát cestovali po západní Evropě - po dalších městech, kde probíhá stejný proces islamizace. Po chvíli otupíte a zdá se vám to vlastně normální - vousatí muži v dželabách, ženy v hidžábech, všudypřítomné kočárky, armády dětí, někdy i malé holčičky s hidžábem.

Ale teď jsme v Praze. A to, že jsme nepotkali muslimy, bylo pro nás zjevením. K. si po celou dobu velmi naléhavě uvědomuje, co se děje s jeho zemí, ale teprve teď v Praze na něho ta hrůza dopadla jak rána na solar.
Kulturní fronta

Sobota 24. února 2018. Na obzoru stále žádný hidžáb.


Ráno jsem si dal zase jednu dlouhou procházku. Potkal jsem nějaké rodiny, co šly zrovna ze synagogy. Jedno židovské mrně běželo vesele po chodníku. Jeho otec běží za ním a chňapne ho do náruče. Vidí, jak se směji, tak se směje od ucha k uchu i on na mě. Ani náznak toho strachu, co mají Židé v západní Evropě, odkud utíkají do USA nebo Izraele. Zde jsou v bezpečí.

Sedíme na hotelovém pokoji a na svém notebooku projíždím některé norské zpravodajské servery. Na document.no se dočtu, že policejní ředitel v Oslu Janne Stomner popírá jakoukoli souvislost mezi nárůstem kriminality a nárůstem imigrantské populace ve východní části města (nedávno jsem o tomto problému pojednával v časopise City Journal). Zločinci jsou prý "našimi dospívajícími".

V resett.no je článek o ceně pro nejlepšího komentátora roku. Vítězem je dvacetiletá Sumaya Jirde Aliová, somálská přistěhovalkyně s hidžábem. Má již druhé ocenění. Minulý měsíc získala cenu za "občanskou odvahu". Ali přijala cenu a velmi vulgárním způsobem se u té příležitosti vyjádřila o poslankyni Sylvi Listhaugové, jedné z mála rozumných v otázce přistěhovalectví.

Podle článku sklidila od publika složeného z kulturních elit Osla bouřlivé ovace.

Konečně, rights.no zveřejnil článek od Hege Storhauga o somálských přištěhovalcích, kterým bylo dovoleno usadit se v Norsku z toho důvodu, že pocházejí ze selhávající země. Avšak někteří z nich posílají do oné "selhávající" země děti do školy, aby je "ochránili před západními hodnotami". Tento častý jev byl pak diskutován v televizi, například politikem Jonem Helgheimem, který, jak poznamenal Storhaug, na tom neviděl nic špatného.



Čtěte ZDE: Visegrádští disidentni inspirují: Má Západ vůli přežít? I chatrná jednota dává naději. Zbraně bez vůle je použít jsou k ničemu. Poslechnou země Trumpovu výzvu? Evropská unie hubí Evropu. Poučení pro naše politiky

Slzy kamaráda K.

"Bylo nám řečeno, že když zvolíme FrP,"řekl K. v hotelovém baru, "že se věci změní. Ale nezměnilo se nic!" Má pravdu. Dlouhá léta tato strana slibovala, že Norsko zachrání před šílenou imigrační politikou. Nyní je ve vládě. Co podnikla proti cestě norského národa do zkázy? Nic.

Norsko je bohaté, má na EU vazby a nemalý vliv. Naleje do té krysí díry ročně miliardy. Česká republika je pod průměrem unie. Přesto se spolu s Maďarskem a Polskem odhodlaně staví proti tlaku EU, která usiluje o sebezničení Evropy. V České republice žije 10,5 miliónu lidí, z nichž je pouze 3.500 muslimů.

A tak jsme v Praze s K. zakusili ohromnou připomínku toho, jak vypadala města jako Oslo - a ne tak dávno. A jak by ještě dnes mohla vypadat, kdyby nám nevládli bezohlední šílenci.


Pondělí 26. února 2018. Vracíme se domů. Celkový počet žen v hidžábu spatřený během týdne v Praze: nula. Počet minut po příjezdu zpět do Norska předtím, než jsem uviděl první: nula.

Hned u zavazadlové přepážky na letišti v Oslu.

Další rána pro dolar: Rusko a Čína se naučily obejít SWIFT

$
0
0
Napsal/přeložil: Alena Bajowa
7.3. 2018   Eurasia24
Hospodářská spolupráce Ruska s Čínou vedla v uplynulém roce k vytvoření nových nástrojů zbavujících tyto státy závislosti na dolaru.Jde zatím pouze o dílčí možnosti omezené na dvoustrannou spolupráci... V Číně se nicméně objevil mechanismus, který by mohl být skutečným průlomem v „tiché válce proti dolaru“.

Jde o systém PVP (payment versus payment) využívaný při obchodování na burze. Jeho výhodou v zahraničním obchodu je to, že umožňuje vyhnout se provádění plateb prostřednictvím SWIFT – a vyhnout se tak nutnosti používat dolar při průběžných transakcích.

V říjnu 2017 spustila tento systém plateb ČLR při obchodování s Ruskem, do budoucna však Peking počítá s tím, že systém rozšíří i na další státy, s nimiž aktivně obchoduje.

Je zřejmé, že k přechodu na systém plateb PVP s Ruskem vedl Čínu vysoký podíl dolarových účtů ve vzájemné obchodní bilanci. Podle údajů ze září 2017 představoval podíl plateb v exportu Ruska do Číny v jüanech a rublech jen zhruba 17 procent z celkového objemu, v dovozu Číny do Ruska pak 18,6 %. Velká většina plateb tak proběhla v západních měnách (dolarech a eurech), přičemž rozhodující část v dolarech: 78,8 % v exportu a 76 % v importu.

Přes postupný přechod vzájemného obchodu na národní měny je nadále zřejmé, že dolar hraje – vzhledem k svému postavení světové rezervní měny – stále důležitou roli. I tak ale mají pokusy o vytvoření protiváhy ke SWIFT velmi dobré vyhlídky.

První krok udělala v tomto směru Čína, když v říjnu 2015 spustila mezinárodní platební systém CIPS (Chinese International Payment System). Jeho působnost je ovšem omezena jen na „zónu“ jüanu.

Rusko vytvořilo vlastní systém bankovních služeb teprve před nedávnem jako reakci na hrozbu, že v rámci sankcí mu bude zablokován přístup k SWIFT. Je nazýván Systém zasílání finančních zpráv (Система посылки финансовых сообщений – СПФС) a je určen pro vnitrostátní platby.

Jak ruský, tak čínský systém však mají značný mezinárodní potenciál, a to vzhledem k tomu, že oba státy orientují své aktivity na obchod v rámci Eurasie. Už v nejbližší budoucnosti budou služby СПФС zpřístupněny bankám a společnostem celé Eurasijské hospodářské unie, Čína pak plánuje zpřístupnit svůj systém oblasti celé Nové hedvábné stezky.

Čínský projekt Jeden pás, jedna cesta bude zdatně konkurovat americkým globalizačním snahám – a nejbližším spojencem ČLR v její finanční válce s USA bude Rusko.

Loni v říjnu Čína definitivně institucionalizovala možnost obchodů s Ruskem v jüanech, když zřídila v Moskvě filiálku svojí Průmyslové a komerční banky. Nový systém dvoustranných plateb na principu PVP – ale bez použití dolaru – se podle všeho stane „prubířským kamenem“ na cestě odchodu od americké měny v obchodu s dalšími zeměmi. Existují už dohody s Tureckem, Íránem a Ázerbájdžánem.

Všechna tato opatření umožní ochránit ruskou ekonomiku před sankčními tlaky ze strany Západu a omezit účinky „kolapsu dolarové bubliny“, který dříve či později přijde jako důsledek hluboké nerovnováhy v americkém finančním systému.

Alena Bajowa

Zdroj: politikus.ru

Proč někteří lidé tak ochotně skáčí na mediální manipulace a ještě je sami šíří?

$
0
0
Vláďa z Brna
7. 3. 2018
Klíčem může být obecná lidská vloha pro pomluvy.
• Je vědeckými metodami prokázáno, že lidé pomluvy obvykle přijímají bez ohledu realitu a vlastní zkušenost; 
• v širším společenství, stejně v reálné komunitě jako na internetu, se proto pomluvám a dezinformacím daří;
• vědecky je i potvrzeno, že preference na základě naslouchání druhým, tzn. pomluv,  obvykle nedokáže změnit ani opakovaná přímá reálná zkušenost; 



• i když víme, co lidé skutečně dělali, ani to nehraje roli a nadále nasloucháme druhým;
• pomluvy hrají důležitou úlohu vždy, když stojíme před rozhodnutím, dokonce i tehdy, když máme přístup k pravdě a k výmyslům ve stejný okamžik;
• proto pomluvy mají silný manipulativní účinek, dál se šíří všemi směry a aktivním způsobem je nelze vymýtit, mohou jedině ztratit svoji důležitost;
• až dvě třetiny každého rozhovoru jsou věnovány klepům a mezi muži a ženami není v tomto ohledu rozdíl.

Navíc z tohoto lze logicky předpokládat, že čím složitější problém, tím jednoznačnější vůdčí roli hrají pomluvy oproti reálným důkazům, přičemž politické problémy jsou téměř vždy složité a pomluvy dobře řízené.

Na základě zdroje: https://epochaplus.cz/vyzkum-hovori-jasne-pomluvy-vitezi/

Milion chvilek nebo Milionový chlívek? Demonstrace proti Zdeňku Ondráčkovi a Andreji Babišovi organizuje narychlo založená neziskovka, kterou sponzoruje člen šlechtické rodiny Lobkowiczů

$
0
0
7.3. 2018  Rukojmí
Demonstrace proti Zdeňku Ondráčkovi a Andreji Babišovi organizuje narychlo založená neziskovka, kterou sponzoruje člen šlechtické rodiny Lobkowiczů a lidé napojení na TOP09, ODS, neziskovku AIESEC a Drahošovskou akademickou obec! Babiš se lekl a vyděsil z toho, co se děje Ficovi na Slovensku, a proto podrazil KSČM!
V pondělí večer proběhly v České republice podivně organizované demonstrace v mnoha městech proti Andreji Babišovi. Veškerá mainstreamová média tyto demonstrace zúžila na protesty proti pátečnímu zvolení Zdeňka Ondráčka z KSČM do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS, ale ve skutečnosti tyto demonstrace nebyly pořádány primárně proti Ondráčkovi, ale proti Andreji Babišovi. Jenže tyto demonstrace nevznikly samovolně, byly totiž odstartovány premiérovým výrokem o jeho ochotě odvolat Zdeňka Ondráčka, který spustil v České republice demonstrace a protesty, které dosud Andrej Babiš nezažil.

Český dezignovaný premiér se totiž lekl toho, co se děje na Slovensku. Organizované protesty v ulicích a mediální sektor tam v těchto hodinách a dnech řídí operátoři ze zahraničí, kteří jsou napojeni na neziskovou chobotnici Open Society George Sorose. Máme v této chvíli informace již o 3 pracovnících Open Society, kteří v těchto hodinách operují na území Slovenské republiky a koordinují slovenská média a opozici ke svržení vlády. Situaci na Slovensku monitoruje náš zpravodaj přímo na místě. Pokud jde o Andreje Babiše, ten zatím vůbec neví, komu by se měl zavděčit, jestli řvoucí ulici, koaličním partnerům ve sněmovně, médiím nebo vlastním spolustraníkům, kterým se nelíbí tady KSČM, támhle ČSSD, tady SPD, támhle Zeman. Jenže s takovou politikou jeho hnutí skončí ještě dříve, než začne vládnout.Organizátor a předseda neziskovky Milion chvilek Mikuláš Minář (vlevo) s Andrejem Babišem při předávání petice do jeho rukou, aby rezignoval na funkci premiéra. Babiš si netuší, jaké komedie se zúčastnil, že tito lidé jdou po krku nejen jemu, ale celému jeho hnutí.

Jenže jednu věc Andrej Babiš ví moc dobře, má totiž pochopitelně přístup k utajovaným informacím a má od zpravodajců z první ruky informace o tom, kdo na Slovensku organizuje protesty. A protože se jedná o mocenské křídlo George Sorose, jehož Středoevropskou univerzitu pozval Andrej Babiš k přestěhování do Prahy v minulém roce, tak je jasné, že má strach a obavy, že by si znepřátelil tohoto původem maďarského finančníka, a aby se proces majdanizace ze Slovenska nepřelil a neokopíroval i do českých ulic a českých měst.

Abychom si osvěžili paměť, zopakujeme si faktografické údaje. Po skončení sněmovních voleb v ČR se Hnutí ANO a KSČM dohodly na obsazení pozic ve výborech poslanecké sněmovny. Jednou z dohod byla i pozice předsedy kontrolního výboru GIBS, na kterou byl dopředu už avizován Zdeněk Ondráček. Andrej Babiš s tím neměl problém. A neměl s tím problém ani ve chvíli, kdy Česká televize vytáhla z archivu zaprášené video z listopadu 1989, kde mladý Zdeněk Ondráček jako člen zásahového pořádkového sboru SNB poskytl redaktorce ČST rozhovor.
Andrej Babiš si pustil televizi a to neměl dělat. Události na Slovensku ho vyděsily a začal v panice dělat brutální politické chyby

Jenže potom se začaly dít věci. Uvnitř Babišova hnutí ANO začal probublávat odpor proti jmenování Zdeňka Ondráčka do této funkce a koncem minulého roku došlo ke skandálu, když kvůli odporu poslanců za Hnutí ANO v prvním pokusu Zdeněk Ondráček neprošel a nebyl zvolen ani při opakování na druhý pokus. Rozčílení KSČM bylo mohutné, předseda Vojtěch Filip vyzval Andreje Babiše, aby si ve svém hnutí udělal pořádek.

Těsně po Novém roce následoval třetí pokus, který také nedopadl. KSČM došla trpělivost a pohrozila, že přestane podporovat a tolerovat Babišovu menšinovou vládu, pokud Zdeněk Ondráček nebude zvolen, protože na jeho kandidatuře nic měnit nehodlá. A teprve tato hrozba zabrala, kdy Andrej Babiš svým poslancům “vysvětlil”, o co se hraje, takže donutil minulý pátek část svých poslanců před hlasováním odejít ze sněmovny, aby tím snížili hlasovací kvórum potřebné pro schválení kandidáta. A podařilo se, Zdeněk Ondráček byl do funkce opravdu na 4. pokus zvolen. Jenže, co se začalo poté odehrávat, to nahnalo Andreji Babišovi strach.Mikuláš Minář, předseda neziskovky Milion Chvilek, která je organizátorem petice a protestů proti Babišovi.

Už v sobotu ráno začalo docházet k aktivizaci českého neziskového sektoru napojeného na Open Society organizace George Sorose, došlo k aktivizaci lidí napojených na neziskovku AIESEC, která nasunuje do českého školství islám, politici TOP09 a ODS ve spolupráci s akademickou obcí, která podporovala Jiřího Drahoše do funkce prezidenta, začali svolávat demonstrace do českých měst a byla rovněž spuštěna petice za rezignaci Andreje Babiše. A tady se začíná odehrávat nebezpečný majdanizační obraz, který má stejný rukopis jako demonstrace a mediální útoky na Slovensku proti Robertu Ficovi a jeho vládě.
“Milionový chlívek” proti Babišovi vznikl koncem ledna a na jeho provoz na transparentním účtu se sešlo za pouhých 33 dní provozu přes půl milionu korun

Jsou to stejné procesy, jaké probíhaly během Arabského jara 2011, kdy neziskové organizace přenášely protesty a nepokoje z jedné země do druhé. V Česku i na Slovensku v těchto dnech probíhají procesy, které mají společného jmenovatele v podobě zahraniční moci, která se snaží vměšovat do vnitřních záležitostí obou zemí. Ve spolupráci se Svobodným vysílačem CS jsme se tudíž pokusili zmapovat lidi a organizátory protestů proti Andreji Babišovi a Zdeňku Ondráčkovi. A je to opravdu děsivé.



Samotnou petici za rezignaci Andreje Babiše spustila neziskovka s názvem Milion chvilek [1], která byla narychlo založena a registrována teprve 31. ledna tohoto roku a předsedou neziskovky je Mikuláš Minář, student filosofie a bohemistiky na FF UK v Praze. Zabývá se filosofickými úvahami o lidských právech a migraci, jak je uvedeno na serveru Encyklopedie migrace, více najdete zde. Dále jsou členy představenstva Benjamin Roll a Martin Vrba. Cílem této neziskovky je de facto jenom jeden cíl, dosáhnout rezignace Andreje Babiše na funkci premiéra České republiky. Je zajímavé, že automatický doplňovač slov v mobilním telefonu opravuje název “Milion chvilek” na “Milionový chlívek”, což je opravdu vtipné a dokonce bych řekl i trefné s ohledem na politické neziskovky jako takové, ale to zásadní a hlavní nás čeká ve chvíli, kdy se podíváme neziskovce na transparentní účet.

Za 33 dnů provozu tohoto účtu už neziskovka vybrala skoro 700.000,- Kč [2]. O takové štědré podpoře si můžou nechat servery alternativy jenom zdát. Najdeme tam totiž dokonalý odraz toho, kdo stojí za takovými projekty, které mají podkopat výsledek demokratických parlamentních voleb a mají z ulice diktovat demokraticky zvoleným politikům, kdy mají rezignovat a kdo smí a nesmí kandidovat do předsednických výborů ve sněmovně.Výpis z obchodního registru.
Demonstrace proti Babišovi organizují ti samí lidé, kteří se pohybovali okolo volební kampaně Jiřího Drahoše. Pražská havlérka, neziskovky, akademická obec a šlechta

Režisér a scénárista Petr Weigel poslal neziskovce 10.000,- Kč, JUDr. Irena Hosanová, která je signatářkou Kroměřížské výzvy, poslala 5.000,- Kč a rovných 20 tisíc korun poslal šlechtic Johannes Lobkowicz.Pokud lidé v neziskovkách usilují o změnu politických poměrů v ČR, potom bychom si měli položit otázku, jestli neziskové projekty sponzorované mj. i šlechtou v České republice prosazují opravdu české zájmy a ne třeba zájmy šlechtických rodů ve vztahu k restitučním nárokům, protože právě tyto nároky v poslední době znovu vyplouvají na povrch, zejména v souvislosti s nároky šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld.Johannes Lobkowicz poslal Mikuláši Minářovi na jeho práci proti Babišovi rovných 20 tisíc. To není mnoho.

Když se ale dostaneme k otázce šlechtických rodů, automaticky skončíme u Karla Schwarzenberga a jeho politické partaje TOP09. A právě tato strana stojí za organizací protestů proti Andreji Babišovi. A ten se vyděsil, když zjistil, že TOP09 a lidé okolo neziskového sektoru jsou napojeni na ty samé procesy, které probíhají na Slovensku proti Robertu Ficovi. Pojďme se podívat, kdo organizuje v ČR protesty proti Andreji Babišovi a Zdeňku Ondráčkovi.

Organizátoři v Praze

Lucie Kohoutová, pracuje ve společnosti GoOut, s.r.o. Mánesova 917/28, Vinohrady, Praha 2, jednatelem je VOJTĚCH KNYTTL, nar. 24. listopadu 1985, Pod Střelnicí 1366, Žatec, a druhým jednatelem a zároveň druhým organizátorem v Praze je VOJTĚCH OTEVŘEL, nar. 12. dubna 1984, třída Obránců míru 166, Žatec. Společnost GoOut.cz působí od září 2011, Cílem GoOut.cz je vytvářet aktuální databázi kulturních událostí, jako jsou koncerty, divadelní představení, výstavy, ale také klubové a jiné akce. GoOut.cz se pořádáním této akce naprosto zpolitizoval. Dále se na pražském protestu podílel dobrovolník Oskar Rejchrt.Vojtěch Otevřel a Vojtěch Knyttl, organizátoři protestů proti Andreji Babišovi a Zdeňku Ondráčkovi v Praze.

Organizátoři v Plzni

Marek Ženíšek, zastupitel TOP09, absolvent amerického programu International Visitor Leadership, Robert Elva Frouz, středoškolský učitel, vystudoval teologii na Jihočeské univerzitě a také filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, byl tam viděn i Martin Baxa (ODS), dále Josef Průša, do roku 2011 rektor Západočeské univerzity z doby, kdy se na právech prodávaly právnické tituly, tzv. turbo studia v Plzni.

Organizátoři v Písku

Jan Říšský, aktuálně absolvuje stáž ve společnosti AIESEC, která nasunuje multikulti výukové a poznávací programy do českých mateřských a základních škol. V Ruské federaci je AIESEC registrován jako cizí agent, společně s Transparency International, Open Society nadací George Sorose nebo americkou neziskovkou USAID.

Organizátoři v Brně

Vojtěch Vrabec, studuje obor bezpečnostní a strategická studia na brněnské Masarykově univerzitě a působí na Pražském studentském summitu v pozici předsedy DISEC v Modelu OSN, spolupracuje s neziskovkou Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Organizátoři v Olomouci

Pořadatelem byla místní organizace KDU-ČSL Olomouc, ačkoli má být akce apolitická.

Organizátoři v Ostravě

Vladimír Dubový, studoval na technické univerzitě Vysoké školy báňské v Ostravě. Promluvil zde místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek.

Organizátoři v Liberci

David Forbelský, strana Svobodní.

Organizátoři v Hradci Králové

Hana Jurčíková, studovala dějiny umění na Karlově univerzitě a Lukáš Kulhánek. Promluvil zde ředitel hradecké pobočky organizace Paměť národa Tomáš Heller.

Organizátoři v Českých Budějovicích

Helga Albrechtová, studovala na Jihočeské univerzitě, a Jan Kneifl.Johannes Lobkowicz, přispěl na transparentní účet neziskovky Milion chvilek Mikuláše Mináře.

Organizátoři v Pardubicích

Ivana Böhmová, studovala na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.

Organizátoři v Břeclavi

Zlata Maděřičová, ředitelka v Jihomoravské komunitní nadaci.

Organizátoři v Hodoníně

Lucie Ambrozková, studovala na Karlově univerzitě a pracuje v Centru pro rodinu a sociální péči Hodonín, z.s.

Organizátoři ve Frýdku Místku

Filip Meček.

Organizátoři v Turnově

Josef Uchytil, zastupitel, člen kulturní komise a člen finančního výboru v Turnově, byl zvolen za stranu Turnov potřebuje změnu, aktuálně je bez politické příslušnosti.

Organizátoři v Novém Jičíně

Ivana Janíková

Organizátoři v Litoměřicích

Petra Černá
Vyhrožování Zdeňku Ondráčkovi fyzickou likvidací, výhrůžky obdržela i jeho rodina a děti!

Zdeněk Ondráček včera v poslanecké sněmovně rezignoval na svoji funkci, ve které vydržel pouhých 5 dní. Jak uvedl v emotivním projevu ve videu, které je v úvodu tohoto článku, odstupuje z funkce ne kvůli sobě, nebo kvůli nátlaku v poslanecké sněmovně nebo z ulice, ale kvůli obavám o bezpečnost svojí rodiny, protože událost ze Slovenska, kde byli zavražděni dva mladí lidé za dosud nevyjasněných okolností, zcela jednoznačně dokazuje, že někdo se už nebojí ani zabíjet, aby dosáhl v té či oné zemi Evropy politických změn, které nemají a nebudou mít s demokracií naprosto nic společného.

Výhrůžné telefonáty rodině Zdeňka Ondráčka byly podle našich informací z okruhu KSČM natolik za hranou, že nebylo pochyb o tom, že byly míněny zcela vážně. Podobné výhrůžky přichází i na Slovensku politiků vládní strany SMER, lehký cizí akcent několika volajících navíc naznačuje, že celá nátlaková akce proti Robertu Ficovi je opravdu řízena z ciziny. Útoky ze strany médií, neziskového sektoru a organizované pouliční eventy v mnoha městech obou republik potvrzují operační koordinaci lidmi, kteří se specializují na barevné revoluce.Zdeněk Ondráček (KSČM). Jeho rodině začaly po zvolení do čela sněmovní komise pro GIBS chodit výhrůžky, které s ohledem na události na Slovensku už nemohl ignorovat.

Slovenský mainstream přinesl před dvěma dny lživou dezinformaci s cílem pošpinit server Aeronet, že prý jsme si vymysleli informaci s tím, že na Slovensko dorazil Marcello Fabiani. Redaktor slovenského časopisu TREND, pan Michal Lehuta, se snažil od nás získat exkluzivní informace, které jsme získali ve spolupráci s novináři z několika zemí, kteří získali přístup k emailové komunikaci několika národních poboček Open Society Foundations v Evropě. Poskytnutí informací jsme odmítli, naše investigace nadále pokračuje a rozhodně se nebudeme o takového sólo kapra dělit se slovenským mainstreamem. To ani náhodou. V brzké době přineseme jména, kontakty, napojení těchto lidí na média a pohyb těchto osob zmapujeme a přineseme sérii článků o těchto lidech.
Média se snaží odvést pozornost od probíhajícího státního převratu na Slovensku a od hlavní role neziskové mafie George Sorose na procesech vyvolávání nepokojů a protestů v ČR a na Slovensku. Robert Fico ví moc dobře, kdo proti němu organizuje média a slovenskou ulici. Babiš si nechce vztahy se Sorosem rozházet?

Odhalíme i napojení redaktorů a šéfredaktorů předních serverů slovenského a českého mainstreamu na zahraniční struktury a cizí nevládní organizace a fondy. Chobotnice vztahů je tak rozsáhlá, že máme obavy, že ani Robert Fico a ani Andrej Babiš doopravdy vůbec netuší, proti komu stojí. Je však neuvěřitelné, že prakticky 30 let po sametové revoluci jsou opět lidé vyháněni do ulic, opět už někdo chce pošlapávat volební proces a výsledek demokratických voleb, jako před 4 roky na Ukrajině, už zase někdo kádruje v parlamentu lidi, podle třídního původu, kdo může a nemůže vykonávat předsedu jednoho z poslaneckých výborů, už opět šlechta sponzoruje pouliční křiklouny a jejich neziskovky.Vojtěch Knyttl a Vojtěch Otevřel, neziskovka GoOut. Otázkou je, jestli Andej Babiš chce, aby politiku v Česku určovala ulice řízená např. těmito mladíky, anebo aby o politice rozhodovali občané v demokratických volbách. Pokud si to Babiš nesrovná v hlavě, bude brzy ve stejné pozici jako Robert Fico.

Andrej Babiš si musí uvědomit, že pokud chce být premiérem ČR, nesmí se chovat jako politik, ale jako vojevůdce, protože to, co teď probíhá, to není politika, ale otevřená válka. Pokud bude podrážet spojence, jakým je KSČM a demokraticky zvolený poslanec, který měl být předsedou komise pro GIBS, pokud se bude řídit podle křiku z ulice, který sponzorují Lobkowiczové a signatáři Kroměřížské výzvy, pokud si myslí, že podrazem na spojence si získá přízeň někoho jiného, hluboce se mýlí. Cílem nepřítele je totiž zbavit generála nejprve jeho spojenců, kteří ho drží u moci a v pozici. O jednoho spojence včera už Andrej Babiš přišel, o podporu KSČM. Ve chvíli, kdy přijde o všechny spojence, tak jeho politická kariéra skončí. A nic, naprosto nic s tím nezmůže. Může i klidně vyhrát další volby, ale s nikým už koalici nesestaví.
Babiš skončí v politice, pokud bude podrážet své spojence. Tuhle zásadu zřejmě v businessu nepochytil, tam to funguje často jinak. “Pokud podáš svým ústupkem ulici prst, sežerou tě i s rodinou!”, zaznělo na grémiu hnutí ANO. A Babiš na varování nedal

Kdo to odnese nejvíc, to je SPD. Protože ta může prosadit svůj program jedině ve spolupráci s Andrejem Babišem a KSČM. Pokud ale Babiš začne tuto koalici rozbíjet způsobem, jakým ostudně předvedl o víkendu, kdy se vyděsil z demonstrací na Slovensku proti Ficovi a honem rychle hodil zpátečku a vyzval k odvolání Zdeňka Ondráčka z pozice předsedy komise pro GIBS, do které byl paradoxně právě díky hlasům Hnutí ANO zvolen o 24 hodin dříve, tak to ukazuje na čirý a zoufalý alibismus a také amatérismus. A poslední informace ukazují, že uvnitř Hnutí Ano je obrovský odpor proti spolupráci s ČSSD, daleko větší odpor, než proti spolupráci s KSČM, a to je co říct. Andrej Babiš se dostává do pozice, kdy bude muset začít bojovat s vlastní stranou. A to je cesta do pekel, ale také k dalším předčasným volbám. Jako na Slovensku? To se teprve ukáže, nakročeno k tomu je opravdu výrazně.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Kouzlení ze země Oz v rozhovoru s režisérem Kazimem Özem

$
0
0

E.A. Nolan
7. 3. 2018   Rudaw
Riziko hrozbeb, obtěžování a zatýkání tureckými úřady. V těchto podmínkách napsal, režíroval a produkoval mnohokrát oceněný kurdský režisér Kazim Öz "ZER", první celovečerní film zaměřený na genocidu z roku 1937-1938 v Dersimu (Tunceli v turečtině) recenze ZDE,
bude se v Praze promítat 7. dubna v kině Aero s českými titulky.
Vzhledem k tomu, že Zer získal mnoho ocenění na mezinárodních filmových festivalech, je zřejmé, že Özovi se podařilo upoutat celosvětovou pozornost na jednu z nejtemnějších a nejutajovanějších kapitol 20. století, kdy turecké vláda systematicky vyraždila odhadem 40 000 až 70 000 alevi tských Kurdů a nuceně přemístila nespočet jejich osiřelých dětí.


Na pozadí této historie sleduje ZER příběh mladého hudebníka Jana, který byl v New Yorku vychován jako turecký Američan. Po vyslechnutí písně, kterou mu zpívala jeho umírající babička, cestuje Jan do Kurdistánu, aby odhalil tajemství, které straší jeho rodinu a skrývá jeho pravé etnické dědictví.



Přitažlivý ohromujícími snímky krajiny a mystikou alevitského náboženství je Zer dojemnou a pohnutou meditací o tom, jak se kurdská neklidná minulost odráží v nové generaci vyrostlé v diaspoře.

V rozhovoru, který dal Kazim Öz nedávno v Curychu ve Švýcarsku, vysvětlil, jak překonal vládní cenzuru a téměř nepřekonatelné politické výzvy, aby vytvořil tento oduševnělý film, plný duchů minulosti.

Rudaw: Točíte filmy už více než 20 let a zaměřujete jak na dokumentární, tak celovečerní filmy. Co vás inspirovalo k napsání scénáře pro Zer a jak dlouho se film točil?
Kazim Oz: V roce 2000 jsem natočil dokument Dúr (Vzdálený). Zatímco Dûr byl ve výrobě, setkal jsem se s několika starými kurdskými vesničany, kteří mě seznámili s krásnou lidovou písní jménem Zer. Milostný příběh, který je v baladě vyprávěn, okamžitě zaujal mou představivost. O několik měsíců později zpíval tu píseň znovu v Německu můj přítel, který původně pochází z Dersimu. Když jsem znovu uslyšel hlas mého přítele a píseň, kterou zpíval, mělo to na mě obrovský dopad - natolik, že soundtrack pro Dûr vlastně končí písní Zer. Dokonce i po dokončení dokumentu jsem stále nemohl dostat píseň z mysli. Stejně jako Jan, hlavní postava ZER, byl jsem tou písní posedlý a strávil několik let jejím zkoumáním.

Rudaw:  Jak těžké bylo dokončení tohoto filmu, vzhledem k dnešní napjaté politické situaci v Turecku?

Začal jsem pracovat na scénáři pro ZER v roce 2015 a celý film trval dva a půl roku. Během tohoto časového rámce se politické klima v Turecku podstatně změnilo. Když jsme začali natáčet, bylo Turecko relativně klidné a pokojné - dokonce jsme měli podporu Ministerstva kultury.

Pak přišly události z let 2016 a 2017. V době, kdy byl Zer v postprodukci, bylo politické napětí velmi, velmi vysoké. Ministerstvo kultury nejenže odvolalo svou podporu pro Zer, ale aktivně se pokoušelo potlačit film. Pokud vím, Zer je jediný film v historii Turecka, který byl nejprve podpořen a následně potlačován tímto způsobem.

Rudaw: Jak jste se emocionálně připravil na režírování scén, které se vztahovaly ke genocidě? Jak jste na to připravil své herce a štáb?

Zer je hraný film, který ale odhaluje historickou pravdu. Když jsem psal scénář, dělal jsem rozhovory s několika přeživšími dersimských masakrů a slyšel jejich osobní příběhy. Od tohoto okamžiku se tato očitá svědectví dostala v mé mysli do popředí. Natočili jsme scény genocidy na kraji útesu - přesně na místě, kde se skutečně uskutečnil masakr v Dersimu. Někteří herci, kteří se na těchto scénách podíleli, byli velmi otřeseni. Bylo to téměř jako kdyz cestovali zpátky do roku 1938, a najednou pochopili, jak by to bylo, kdybyste byli shozeni z útesu a do řeky dole.

Rudaw: Zer odkazuje na "blázny z Dersimu" a říká tím, že 80 let po genocidě místní komunita i nadále trpí kolektivním traumatem. Vyrostl jste v Dersimu. Z pohledu duševního zdraví, jaká je aktuální situace v této provincii právě teď? Existují dostatečné psychologické služby, které pomohou těm, kteří trpí? Byly vynaloženy nějaké snahy o opětovné propojení násilně adoptovaných dětí s jejich biologickými rodinami?

Nemůžeme mluvit o profesionálních službách ohledně péče o duševní zdraví v Dersimu. Zaprvé, turecká vláda stále ještě zcela neuznala, co se stalo. V roce 2011 vyslovil tehdejší premiér Erdogan omluvu, která byla v podstatě napůl ospravedlněním. A tato omluva nikdy nebyla podpořena žádnými službami nebo zásadami. Dnes se lidé Dersimu se v podstatě uzdravují sami, díky umění, vyprávěním příběhů a někdy i černým humorem. Doufám, že Zer bude hrát roli v rámci tohoto širšího procesu uzdravování celé komunity...

Co se "ztracených" dětí z Dersimu týče, za posledních 10 let objevily stovky příběhů. Některé z přeživších dětí - nyní už velmi staří lidé - se snaží najít své kořeny. Někteří svědci se snaží o hledání přátel a příbuzných, kteří zmizeli. Lidé stále žádají o databázi dětských jmen. Turecká vláda může mít takové záznamy, ale pokud ano, stále je nesdílí veřejně.

Rudaw: Viděli film film někteří z dersimských, kteří přežili nebo jejich blízcí? Jak na to reagovali? Slyšeli jste něco od potomků pachatelů?

Na oboje odpovídám ano. Někteří potomci obětí viděli Zer a řekli mi, jak jsou šťastní, že hrozné tajemství Dersimu bylo nakonec odhaleno. Také říkají, že pro ně je Zer nakonec film plný naděje, protože zobrazuje radost a odolnost, které jsou našim lidem vlastní.

ZER také viděli potomci tureckých vojenských důstojníků, kteří se podíleli na masakru. Na projekci v Aydinu jsem byl osloven příbuzným jednoho z pachatelů a on mi řekl, že jeho předek se nikdy nedokázal z Dersimu vzpamatovat - tento muž měl v srdci vinu až do dne, kdy zemřel.

Rudaw: Úvodní scény Zer se odehrávají v New Yorku a odtud se vyprávění přesouvá do provincie Afyon v západním Turecku a pokračuje na východ do vesnic v oblasti Dersim. Umožnila vám turecká vláda filmovat na místě? Bylo těžké získat povolení?

Téměř všechny scény byly natočeny na místě. Naštěstí pro můj štáb to nebylo v roce 2015 velký problém. Vzhledem k současné politické atmosféře by bylo natáčení v Dersimu obtížné, ne-li nemožné.

Rudaw: Zer získal své jméno podle dávné kurdské milostné písně a celý film je plný odkazů na kurdský folklór, včetně bajek, slavností a bolestné balady od Ahmeta Aslana. Jakou roli hraje folklorní kultura - ať již tradiční nebo současná - dnes ve sjednocení kurdské diaspory?

Kultura držela Kurdy už po staletí. Bez ní bychom již neexistovali. Kurdská kultura - včetně zejména alevitské tradice z oblasti Dersim - zaujímá velmi jedinečný prostor uvnitř širšího muslimského světa. Turci se dopustili genocidy v kulturně homogenním Dersimu, protože nemohli turkizovat ani islamizovat region. Když nemohli zabít kulturu, museli zabít lidi.

Rudaw: Lingvisté často připisovali "zlatý věk" egyptského filmu - od čtyřicátých do šedesátých let - tomu, že egyptský jazyk byl nejrozšířenějším a nejsrozumitelnějším dialektem arabštiny na celém Středním východě. Vzhledem k rozmanitému charakteru kurdského jazyka a historickým pokusům Turecka a dalších zemí o úplné vyhlazení jazyka, jakou roli by podle vás mohl kurdský film hrát v zachování Kurmanji? A co ostatní kurdské dialekty?

Kurdská diaspora je rozmístěna v mnoha různých zemích a jako odraz této skutečnosti je současný kurdský film vícejazyčný. Ačkoli neočekávám, že filmy v Kurmanji-dialektu budou mít tak významný dopad na náš jazyk, jaký byl díky egyptském filmu na arabštinu, kurdské kino jistě pomůže s ochranou Kurmanji. I když je jazykový dopad menší, je tento cíl stále zřetelný.

Rudaw: ZER je krásný kurdský příběh hraný v mezinárodním obsazení, včetně arménských, amerických, kurdských a tureckých herců. Vzhledem k historickému potlačení kurdského jazyka, je dnes těžké najít kurdské herce, kteří mohou hrát v rodném jazyce?

Až před 10 nebo 15 lety bylo skutečně velmi obtížné najít kurdské herce. Nebo dokonce, kdybyste je našli, měli strach mluvit kurdsky. V dnešní době je to mnohem jednodušší. Ve skutečnosti mnoho populárních tureckých herců a umělců jsou Kurdové. Jako režisér jsem se ujistil, že práce s neprofesionálními herci přinásí mnoho výhod. Vzhledem k tomu, že kurdská kultura a jazyk byly tak dlouho potlačovány, Kurdové považují za neuvěřitelně posilující, že mohou vyprávět své vlastní příběhy. Jejich vášeň vždy na plátně přímo rezonuje.

Rudaw: V průběhu několika prvních minut je v Zer krátká milostná scéna - v kurdské kinematografii je to spíše vzácnost. Proč myslíte, že kurdské milostné scény jsou na obrazovce tak neobvyklé? Jsou kurdští režiséři zdrženliví? Je kurdské publikum konzervativní?
Hmmm. Myslím, že je nešťastné, že v kurdském kině není více milostných scén. Láska je naprosto zásadní pro život a tato absence kurdských milostných scén neodráží naši realitu. Někteří vůdci kurdských komunit jsou konzervativní; podle mé zkušenosti kurdské publikum není.

Rudaw: V náboženství Alevi je voda považována za posvátnou a v Zer je několik scén, které byly natočeny pod vodou, včetně poslední montáže, která se odehrává v zaplavených pozůstatcích vesnice Iksor. Popište, co se skutečně stalo v Iksoru, a proč byli aktivisté z oblasti životního prostředí a kultury tak rozzuřeni akcemi turecké vlády.

I po genocidě v roce 1938 turecký stát pokračoval v Dersimu v nastolování teroru, ale různými metodami. Jejich cílem bylo rozptýlit to, co zůstalo z místní populace, a zničit jejich smysl pro komunitu. Používali různé taktiky, aby poslali lidi do exilu. Vezměte například vzdělání. Odnímáním kurdských dětí z jejich rodin a jejich nuceném vzdělávání v tureckých internátních školách Turci dokázali změnit jejich jazyk, kulturu a náboženské přesvědčení.

Dalším způsobem, jak poslat lidi do exilu, bylo jednoduše zabránění jakéhokoli druhu ekonomických investic. Lidé museli opustit provincii Dersim, protože tam nebyla žádná práce. A třetí metoda depopulace byla, aby některé oblasti byly úplně neobyvatelné. Stát stavěl vodní elektrárny a přehrady, takže celé vesnice byly zaplaveny vodou a lidé se museli odstěhovat. Všechny tyto věci se v Iksoru staly.

Rudaw: Zer byl produkován s finanční podporou německé a turecké vlády. Během postprodukce jste narazili na potíže, když Turecko trvalo na cenzurování čtyř a půl minuty záznamu. Popište scény, které vyvolaly pozornost cenzorů. Jak vznikl konflikt cenzury a jaká byla nejtěžší rozhodnutí, které jste jako režisér musel udělat?

Když Jan, hlavní postava, dorazí do provincie Dersim, prochází vesnicí, kde vidí billboardy a politické graffiti o masakru z roku 1938. Je důležité zdůraznit, že jak billboardy, tak graffiti tam již byly , když jsme přijeli scény natočit. Nevytvářeli jsme žádné fotky ani nepsali slogany - jednoduše jsme natočili to, co jsme viděli. Cenzoři také zaznamenali jinou scénu, ve které se Jan setkává s některými kurdskými bojovníky v lese, a samozřejmě je tu i scéna samotného masakru.

Když ministerstvo kultury vzneslo námitky proti těmto scénám, nahradil jsem je začerněným plátnem - stejným způsobem, jako byste mohli přetřít psaný dokument černým markerem. Začerněné scény uspokojily ministerstvo a umožnily mi ukázat Zer na Istanbulském mezinárodním filmovém festivalu v dubnu roku 2017.

Přesto pokaždé, když publikum vidělo prázdnou, černou obrazovku, začalo bučet a protestovat proti tomu, že je zde zjevně cenzurováno. Jak je tomu tak často, cenzura spíše k něčemu pozornost přitáhne než aby ji odvedla. Když ministerstvo slyšelo reakci diváků, odvolali svůj souhlas - začali cenzurovat svou vlastní cenzuru. Výsledkem toho všeho bylo to, že Zer následně stáhlo 90 ze 100 kin, kde se měl hrát.

Rudaw: Od pokusu o převrat v roce 2016 se pracovní podmínky pro umělce v Turecku staly velmi represivními - herci jsou zadržováni a zatýkáni stejně jako spisovatelé, malíři, tanečníci a hudebníci. Jak ovlivňuje současné politické klima vývoj kurdské kinematografie? Očekáváte, že se situace brzy zlepší?

Politická situace v Turecku šíří velké obavy v každém sektoru společnosti. Má ochromující účinek na filmovou tvorbu a každou formu uměleckého výrazu. Lidé jsou zatýkáni pouze proto, že vysílají nebo sdílejí něco na sociálních médiích. Minulý týden byli dva chlapci zatčeni jednoduše proto, že si pískali kurdské melodie. Snažím se nadále doufat, že se tato situace zlepší. Skutečnost, že vládnoucí strana používá tolik násilí, ukazuje, že je slabá a že nemá žádné další možnosti.

Rudaw: Jakou radu byste dal mladým lidem, zejména mladým Kurdům, kteří se usilují stát se filmaři?

Co dělá kurdskou situaci jedinečnou, je to, že nemáme vlastní výratzné vzdělávací instituce. Proto musí všichni kurdští studenti - včetně filmových studentů - myslet a vzdělávat se do určité míry nezávisle, zejména s ohledem na naši historii. Chcete-li vytvořit film, který přesně zobrazuje kurdskou realitu dnes, musíte pochopit svou historii v celé její komplexnosti.
-----

Zer získal řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech a v současné době je k dispozici pro promítání v kinech a univerzitách. Pokud byste chtěli uspořádat screening, napište prosím na kozfilm@gmail.com. Pro další aktualizace na Zeru, včetně jeho budoucího vydávání DVD a on-line debutu,sledujte Kazima Öze na Vimeo na adrese https://vimeo.com/kazimoz.

E.A. Nolan je mezinárodní spisovatel / producent s dlouhodobým zájmem o kurdskou otázku, globální zdraví a lidská práva. Je autorkou kurdské dětské knihy Hêstirên Graniayê (Apec Förlag, 2016).

Našla jsem na fb tuhle báseň, která se vztahuje k Dersimu -

Byly nás miliony,
Staré stromy, mladé stromy,
Byli jsme semena,

Přilby z Ankary,
Přišly v krvavé noci ,
Aby nás vykořenily,

Vzali nás pryč, daleko!
Na cestě se mnoho starých stromů zlomilo,
V zimě mnoho mladých stromů zemřelo,

Zmrzly,
Mnoho semen bylo pošlapáno,
Byla ztracena a zapomenuta,

Jako řeka v létě,
Měli jsme málo vody,
Jako ptáci na podzim,

Bylo nás stále méně,
Nakonec jsme skončili v tisících domovech,
Mezi námi byla ještě semínka,

Vítr je vzal, vítr je vrátil,
Dosáhla žíznivých hor,
Ukrývala se mezi skalami,

První déšť,
Druhý déšť,
Třetí déšť,

Znovu vyrostly stromy,
Jsme opět lesem,
Jsou nás miliony..

Vybrala a přeložila Jana Maříková

Krokodýlí slzy ve Sněmovně

$
0
0
Jiří Jírovec
7. 3. 2018
Člověk by se takměř rozplakal, skoro jako při divadelním představení, v němž herec naoko umírá, když zrovna vypil jakoby otrávenou kávu a nebo předstírá hlubokou lásku k herečce, kterou nemůže v civilu vystát. Rozhořčení poslanci se ve středeční (7.3. 2018) Sněmovně proměnili v herce. Někteří jistě mají talent. Chrlí do mikrofonu jednu mravnost za druhou. "Demokracie je ohrožena", volají, "oběti holokaustu jsou znesvěceny"! "Zloděj se spřáhl s popíračem obětí a oba dohromady s komunisty" vykřikují jeden přes druhého.


Chovají se jako politruk z Tankového praporu o němž desátník Střevlíček prohlásil: "Ten si tak nasral do krku, kamaráde, až mu tečou hovna po bradě."

Vybírají si z výroků protivníků jen to, co se jim právě hodí. Mají pravdu: Lety byly táborem, v němž se koncentrovaly živly nekalého způsobu života. Potíž je v tom, že nikdy nebyly zřízeny jako vyhlazovací koncentrační tábor typu Osvětimi. Teprve v roce 1943 začaly sloužit jako seřadiště k nástupu do vagónů směřujících na rampy německých koncentráků.

Vyhlazovací koncentráky sloužily k likvidaci nepřátel Říše a těch, které diskvalifikoval jejich způsob života. Mezi ně patřily židi i cikáni. Obecně, bědní lidé, kteří nakonec neměli kam utéct.

Při zmíněném jednání ve Sněmovně se neozval ani jeden hlas, který by upozornil na to, že zase máme bědné lidi, které pomocí zákonů a vyhlášek zatlačujeme do kouta.

Jistě, poslanci si nebudou kálet do vlastního hnízda, když jsou sami odpovědni za vznik vyloučených lokalit, za existenci bezdomovců, kteří smrdí špínou v dopravních prostředcích (stejně jako smrděli protektorátním nosům židi cibulí - za Protektorátu ji nesměli kupovat a v tramvaji směli jen do vlečňáků), za lichvu a následné exekuce, za zákazy, které upravují, kde nesmějí bědní sedět. Za stěny a ploty, které nás "lepší" oddělují od toho póvlu. Jsou odpovědni za obchod s chudobou i za rostoucí počet lidí žijících na hranici chudoby.

Najednou se obávají, že výsledek voleb ohrožuje jejich přístup ke korytům. Proto je tolik nářků kolem konání vlády v demisi. Ohrožuje totiž jejich prebendy.

Nějaký Okamura a Lety jsou jim u prdele. Nebezpečí je Babiš. Ne pro demokracii, ale pro ně samé.

Začali tedy prodávat čestnost a dobré mravy a dokonce i ohled k Romům. Chtějí získat veřejnost, ale to se jim těžko povede, protože používají stejné postupy jako ti, kteří prodávají šunt málo tušícímu publiku.

P.C.Roberts: Stalinistická čistka v Americe?

$
0
0

7. 3. 2018      PaulCraigRoberts
Tento rok by se pro USA mohl stát rokem rokem rozhodujícím. Zdá se být totiž jasné, že vojenskobezpečnostní komplex a Demokratická strana s dopomocí svých mediálních vazalů zcela vážně zamýšlí zbavit Donalda Trumpa jeho úřadu. Jeden z otevřených strůjců na tomto díle nedávno prohlásil: „Musíme se ho zbavit už teď, dřív než bude téměř aklamací zvolen prezidentem podruhé“. Všeobecně už vešlo ve známost, že Russiagate není ve skutečnosti ničím jiným než spiknutím vojenskobezpečnostního komplexu, Obamova režimu, Demokratického národního komitétu a presstitutek, cíleným k likvidaci prezidenta Trumpa. 



Což je ovšem fakt, který americké presstitutky ještě nikdy veřejnosti neprozradily. Stejně jako je faktem, že tato veřejnost nevěří tvrzení demokratů a presstitutek o tom, že Trump spolupracoval s Putinem na krádeži amerických voleb.

Takže zde máme následující otázku: uspějí Mueller (autor zcela nepřesvědčivého materiálu Russiagate o ruském ovlivnění amerických prezidentských voleb-pozn.red), a demokraté s čistkou na odstranění Trumpa, jak Josef Stalin uspěl s čistkou na odstranění Leninových bolševiků včetně Nikolaje Bucharina, kterého Lenin nazýval „zlatým hochem revoluce?“ Anebo se Demokratická strana i presstitutky znemožní časem až tak, že se země obrátí ještě více doprava?

Stalin nepotřeboval žádná fakta k tomu, aby učinil cokoliv, protože měl absolutní moc. Ani presstitutky se sháněním faktů příliš neobtěžují, ale absolutní moc přece jen nemají. A kromě toho jim lidé nevěří – a ještě méně věří Muellerovi.

Mnohým se zdá podivné, že Trump v situaci, kdy jeho nepřátelé pro své útoky na něj nemají v ruce žádné důkazy, proti nim ještě nevystoupil. Muellerovy výpady žádnou Russigate totiž nepotvrzují, takže proč nebyli Mueller, Rosenstein a další z party za své zločiny dosud obviněni?

Budoucnost Ameriky napjatě čeká právě na zodpovězení této otázky. Mlčí snad Trumpův režim proto, aby nechal presstitutky a demokraty ničit si dál svoji důvěryhodnost, anebo je Trump prostě jen natolik slabý či zmatený, že neví, jak se zbavit těch, kteří se snaží zbavit jeho?

Jestliže platí možnost první, pak se Amerika pohne doprava až přiliš.A platí-li možnost druhá, bude mít svoji vlastní čistku i Amerika. A bude to čístka, která půjde ve stopě stalinského modelu, včetně toho, že zasáhne i ty, kteří Trumpa jen volili.

Tohle ovšem není jediná věc, která by v roce 2018 mohla vyřešena. Další je zejména situace vojenská.

Už od dob Druhé světové války se Washington spoléhal na svou vojenskou převahu. Avšak nyní oznámil prezident Ruska vlastnictví čehosi, což nejsou z pohledu USA jen superzbraně, které – jak někteří říkají – vyrovnávají americký náskok, ale daleko tento náskok předstihují a představují revolučně novou situaci nejen pro USA, ale pro celou západní alianci.

Tento předstih, který nejsou USA schopny v dohledné době vyrovnat, ovšem znamená, že washingtonská politika zastrašování zastrašit Rusko už prostě nedokáže.

Takže – jestliže se politika Washingtonu vůči Rusku bude i nadále opírat o chování nepřátelské, může se dočkat čehosi velmi nepříjemného. Tygr je prostě dnes už jen papírový. Jde o druhořadou mocnost, jehož arogance se s tím bude muset vypořádat.

Dojde k tomuto vypořádání v roce 2018?

Tento web, milí přátelé, je alternativou k Matrixu. Jestliže zmizí, zmizí i pravda a presstitutky najdou volnou cestu ke službě jednomu procentu a válce.

Postavte se za pravdu. Zde je návod, jak našemu webu můžete pomoci: https://www.paulcraigroberts.org/pages/donate/

Vybral a přeložil Lubomír Man

V. Putin k MDŽ: Vím, že všechny ženy jsou překrásné...

$
0
0
8. 3. 2018, Petr Ďoubalík

Pozdrav Vladimira Putina ženám k dnešnímu svátku. V závěru recituje báseň Andreje Dementjeva: Vím, že všechny ženy jsou překrásné...

Video (zdroj RT), překlad - titulky




překlad a titulky: Ďouba NR (báseň pouze přeložena, nepřebásněna)
Andrej Dementjev (Андре́й Дми́триевич Деме́нтьев, nar. 1928, sovětský a ruský básník)
Andrej Dementjev
Rozšiřující učivo pro zájemce
Zde je báseň celá:

Я знаю, что все женщины прекрасны...

Я знаю, что все женщины прекрасны.
И красотой своею и умом.
Еще весельем, если в доме праздник.
И верностью, – когда разлука в нем.
Не их наряды или профиль римский, —
Нас покоряет женская душа.
И молодость ее…
И материнство,
И седина, когда пора пришла.
Покуда жив, – я им молиться буду.
Любовь иным восторгам предпочту.
Господь явил нам женщину, как чудо,
Доверив миру эту красоту.

И повелел нам рядом жить достойно.
По рыцарски – и щедро, и светло.
Чтоб души наши миновали войны
И в сердце не закрадывалось зло.
И мы – мужчины – кланяемся низко
Всем женщинам родной земли моей.
Недаром на солдатских обелисках
Чеканит память лики матерей.

Inaugurace prezidenta republiky Miloše Zemana... Na Hradčanském náměstí pod sochou T.G.M. ve směru vyhlídky a ulici Ke Hradu bude umístěna velkoplošná LED obrazovka s audiosystémem, na které bude možné sledovat průběh inaugurace prezidenta republiky ve Vladislavském sále a Svatováclavské kapli.

$
0
0
8.3. 2018   Hrad
Prezident republiky Miloš Zeman složí ve čtvrtek dne 8. března 2018 ve 14.00 hodin na společné schůzi obou komor Parlamentu ČR ve Vladislavském sále Pražského hradu slib prezidenta republiky.
Vstup do areálu Pražského hradu je možný z Hradčanského náměstí průchodem kolem Arcibiskupského paláce a vstupem přes IV. nádvoří, zde bude také výjimečně i východ z areálu.(foto:plzen.cz)

 Informace pro návštěvníky Pražského hradu - inaugurace 8. března 2018

Ve čtvrtek dne 8. března 2018 v době od 6 do 20 hodin bude omezen provoz na Pražském hradě. Návštěvníků se ale dotkne minimálně.

Na Hradčanském náměstí pod sochou T.G.M. ve směru vyhlídky a ulici Ke Hradu bude umístěna velkoplošná LED obrazovka s audiosystémem, na které bude možné sledovat průběh inaugurace prezidenta republiky ve Vladislavském sále a Svatováclavské kapli.


Vyhrazený prostor pro diváky bude také na téměř celém III. nádvoří (vstup ve směru od Vikářské ulice/průchodu z II. nádvoří).

Vstup do areálu Pražského hradu je možný z Hradčanského náměstí průchodem kolem Arcibiskupského paláce a vstupem přes IV. nádvoří, zde bude také výjimečně i východ z areálu.

Vstup do areálu Pražského hradu z ulice U Prašného mostu zůstává stejný, jako v běžných dnech.

Vstup do areálu Pražského hradu z ulice Na Opyši zůstává stejný, jako v běžných dnech.

Omezen je přístup pouze na I. nádvoří, část II. nádvoří (určenou pro parkování vozidel hostů) a část III. nádvoří. Průchod III. nádvořím z náměstí U Svatého Jiří nebude možný, je nutné projít ulicí Vikářskou a dále pokračovat na II. nádvoří.

Pro návštěvníky budou připraveny informační cedule v českém a anglickém jazyce a také informátoři, kteří pomohou s orientací.

Chystáte-li se navštívit ve čtvrtek dne 8. března 2018 Pražský hrad, prosím, počítejte s časovou rezervou a možnými nárazovými frontami u bezpečnostních vstupních kontrol.

Děkujeme za pochopení.

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

Pokud někdy existoval muž, který by mohl být vzorem žido-plutokratického bolševického sionistického světového spiklence, jsem to já - řekl Soros pro Sydney Morning Herald 15. listopadu 1997.

$
0
0
Břetislav Olšer
8.3. 2018   Rukojmí
Kdysi jsem si kupoval satirický časopis Dikobraz, abych se pobavil, zasmál a dostal dobrou náladu. Dnes si po třiceti letech v kavárně zadarmo přečtu MF Dnes, co už není ani bulvár, to bych urazil Blesk, ale jen skutečný Augiášův chlév dezinformací dle pornoherce Jakuba Jandy, šéfa Evropských hodnot...

Sice se též pobavím, ale nedostanu dobrou náladu, naopak víc a víc zabředávám do marasmu havloidního spolku primitivů... Nač tedy tyto noviny vůbec čtu? Nejsem prostě lhostejný k tomu, jaké ...... se u nás v současnosti dějí...

Včera jsem se v tomto plátku dočetl, že „strašení Sorosem je jen ubohá politická taktika“, jelikož základem Sorosovy ideologie je vize otevřené demokratické společnosti. (Viz odkaz na konci...) Proto své miliardy věnuje na podporu neziskových organizací, které tuto jeho vizi podporují…


Za vším zkrátka hledej multimilionáře jménem George Soros. Kdopak je ten ptáček Sorosáček? Údajný filantrop patří do kategorie židovských boháčů, přesto tento spekulant nesmí do Izraele ani páchnout; maďarský pseudo filantrop a miliardář George Soros totiž hovořil 5. listopadu 2003 před pozvanými Židy v New Yorku.

Na dotaz o evropském antisemitismu řekl, že jeho příčinou je Izrael, USA a politika Ariela Šarona. Zuřivě na jeho slova reagoval šéf Anti-Defamation League Abraham Foxman.

Označil Sorosův projev za absolutně sprostý a oplzlý. Soros, který je se svým jměním 7 miliard dolarů na 28. stupínku žebříčku nejbohatších lidí Ameriky, nedal Židům skoro nic, avšak na rozvoj zemí bývalého socialistického bloku věnoval v uplynulých letech částku pěti miliard dolarů včetně podpory oranžových či sametových, růžových a dalších barevných revolucí…

Od toho momentu je Soros pro židovský stát Izrael osobou nevítanou -. „personou non grata“.

Ariel Šaron... Snímek Břetislav Olšer

Při svých cestách po Izraeli, jsem byl též právě v inkriminovaném roce 2003 akreditován na mimořádné volby, v rámci kterých jsem se setkal i s tehdejším premiérem Arielem Šaronem.

Získal jsem též spoustu interesantních zvěstí o Sorosovi, které bych mohl doporučit i redaktoru Srnkovi z MF Dnes, autoru výše zmíněného paskvilu, aby za vším hledal peníze George Sorose, jenž jako investor odjakživa v rámci své „vize“ vyhledával globální politické slabiny a nerovnováhy a dokázal jich využít.

Sorosův „majstrštyk“ přišel v září 1992, kdy vydělal při spekulaci na pokles libry za jediný měsíc celou miliardu dolarů. Miliony Britů jej nenáviděly a zbytek světa obdivoval.

Když o pár let později (a několika útocích na další ekonomiky) začal Soros kritizovat některé aspekty myšlenky volného trhu, profesor ekonomie Steven Hanke o něm napsal: „Jasný rozum a peníze nejdou vždy ruku v ruce.“

Sorosův oblíbený výrok zní: „Nejde o to, jestli máte pravdu nebo ne, ale o to, kolik vyděláte, když máte pravdu, a kolik proděláte, když se zmýlíte“. Podle The Executive Intelligence Review je Soros veřejnou tváří Rotschildových bankéřů. Sám o sobě prohlásil: „Pokud někdy existoval muž, který by mohl být vzorem žido-plutokratického bolševického sionistického světového spiklence, jsem to já.“ Sydney Morning Herald, rozhovor z 15. listopadu 1997.

Narodil se 12. srpna 1930 v budapešťské židovské rodině jako György Schwartz. V šestnácti letech opustil rodnou zemi a odešel do Británie. Zpočátku se živil manuálními pracemi, posléze vystudoval filozofii na prestižní Londýnské ekonomické škole. V polovině 50. let už coby George Soros přesídlil do USA a začal se živit jako analytik. Na Wall Street se stal během deseti let uznávaným makléřem, v roce 1969 převzal vedení fondu Quantum.Koncem 70. let začal poskytovat stipendia černošským studentům na univerzitě v Kapském městě, aby zničil apartheid a mohl vyhrát volby v roce 1994 Nelson Mandela, přičemž dnes je JAR s černošskou vládou v silné politické krizi. Posléze se Soros zaměřil na likvidaci komunistických zemí ve střední Evropě, v nichž díky nadaci podporoval opoziční uskupení, mezi nimi i Chartu 77.

Od roku 2013 je již v 89 letech potřetí ženatý; jeho manželkou je o 40 let mladší konzultantka v oblasti vzdělávání a zdravotní péče Tamiko Boltonová. Z předchozích manželství má Soros pět dětí – čtyři syny a dceru. Jeho starší bratr Paul, který zemřel v roce 2013, byl rejdařským magnátem.

Svůj majetek získal George Soros burzovními spekulacemi, kterými do úzkých dostal i zdánlivě neotřesitelnou britskou libru. Génius, podivín, samaritán i provokatér – to vše o sobě v určitých fázích života slýchávaly. Sorosova nadace Open Society Foundations pak například koncem studené války pomáhala disidentským skupinám ve střední a východní Evropě.

Za využití neveřejných informací se dočkal i obvinění a pokuty. V poslední době byl Soros například slyšet v souvislosti s kritikou Německa kvůli jeho politice na záchranu eura. Podle něj úsporná opatření vnucená německou kancléřkou Angelou Merkelovou Evropě jen zhoršila krizi... Orgie, zneuctění víry, vězení, pak Madona a vyhazov z Pussy Riot…

A byla to opět zlatá Sorosova ruka, která vězela právě i za Nadací Open Society Fund Praha, která před krátkým časem rozdala odměny v česko-americké soutěži Novinářská cena 2014. Tahle nadace je totiž dceřina společnost obrovské nadační matky Open Society Foundations.

Podívejme se nyní, jak byly novinářům ČT uděleny ceny za zkreslená a skandálně lživá zpravodajství mj. z Ukrajiny. Když se o novinářskou cenu uchází Zuzana Tvarůžková, propagátorka Pussy Riot a grupensexu.

A co radí George Soros globálním elitám? Evropská unie musí přijmout odpovědnost za vytvoření společné azylové politiky, která je nutná s ohledem na transformaci dosud rovnoměrné vlny přistěhovalců v nezvladatelný problém a skutečnou politickou krizi.

Každý stát, včetně Česka, je podle Sorose sobecky koncentrován na své vlastní zájmy a často jedná proti zájmu jiných států. To vyvolává paniku mezi žadateli o azyl, veřejností a autoritami odpovědnými za udržování zákonnosti a veřejného pořádku. Největšími oběťmi jsou pak azylanti.

Podobně jako evropský plán přijímání uprchlíků musí existovat i globální odezva pod autoritou OSN a jejich členských států. To rozloží nynější důsledky syrské krize do velkého počtu zemí a umožní vytvoření „globálních standardů“ pro zacházení s uprchlíky a imigranty. A zde ještě nedávno George Soros navrhoval splnění 6 bodů, jak postupovat…
EU musí v dohledné budoucnosti přijmout minimálně 1 milion žadatelů o azyl ročně
EU musí vést globální úsilí jako prostředník pro Libanon, Jordánsko a Turecko
EU musí nastartovat vybudování Evropské azylové a imigrační agentury a bezpečnostních složek EU na ochranu vnějších hranic
Pro azylanty startující do Evropy z Řecka nebo Itálie musí být vytvořeny bezpečné kanály migrace
Operační a finanční management
Mobilizace privátního sektor a nevládních organizací

Tolik šest bodů, jejichž smyslem je další Sorosova spekulace, jak bezpracně zbohatnout ještě víc. Zkrátka EU musí podpořit integraci 4 milionů uprchlíků, kteří jsou již v těchto zemích. Roční náklady činí nejméně 5 000 euro na 1 uprchlíka, na jehož vzdělávání a uspokojování základních potřeb je to celkem 20 miliard eur. Aktuálně schválená podpora Turecku – původně 1 miliarda eur – byla navýšena na 3 miliardy eur.

Kromě toho musí Evropská unie začít budovat speciální ekonomické zóny se zvláštním statusem ochrany v regionech Severní Afriky včetně Tuniska a Maroka, aby tyto země zatraktivnila pro mezinárodní investory a vytvořila se zde pracovní místa jak pro místní obyvatele, tak pro uprchlíky. Navíc bude EU potřebovat 8 až 10 miliard euro na ochranu svých hranic. Všechny tyto prostředky na podporu azylantů lze získat vydáváním „uprchlických dluhopisů"…

Je to tak prosté, doktore Watsone; když se nějaké zemi ekonomicky i společensky vede, tak lakmusový papírek zvaný Soros zavětří a koná, aby se lidem nezačalo až podezřele dobře dařit a jeho miliony na rozvrat by šly v niveč, jelikož by začaly být samostatné i bez něho, aneb... Znič a obnov aneb Válka je dobrý byznys….

Znám tento scénář z Ukrajiny, také „díky“ jeho dolarům a přes ně k politickému vlivu se protesty koncem roku 2014 vyostřily natolik, že o rok později po střelbě do lidí na Majdanu vedly ke státnímu puči a k Janukovyčovu útěku do Ruska, aby si tak zachránil holý život. Byl z toho zkrátka promyšlený nástup dnešní pučistické fašisticko-banderovské vlády v Kyjevě.

Teď už nikoho nezajímá, že to nestříleli Janukovyčovi lidé, ale vrazi banderovské strany Svododa a neonacistů Pravého prostoru, bylo zkrátka dosaženo cíle politické destabilizace... A stejně tak na Slovensku, kdy stačilo popravit novinářského eléva Kuciaka, a až se prokáže, že za tím nebyl žádný vládní mafián, bude premiér Fico dávno na chodníku, tentokrát bratislavského Majdanu...

Díky tomu, že to lichvář a Západem nainstalovaný prezident SR Kiska už domluvil při svém přísně soukromém setkání se Sorosem 20. září 2017 v New Yorku v hotelu na 5. Avenue, aniž by k tomu přizval jako hlava státu zástupce MZ či státního tajemníka Slovenska…

Inu, a konečně jsme v Česku, kde patrně ke státnímu převratu nepostačí jen šaráda kolem komunisty Ondráčka, který z obav před lynčování svým i ohrožením životů jeho děti a rodiny, opustil post šéfa komise GIBS, byť jím byl dvakrát legálně sněmovnou zvolen… Protestovat se však nejen v Praze bude dál; Ondráček byla jen záminka, jako Kuciak, nyní se ukázal skutečný důvod - boj proti české vládě v demisi… Nový Majdan na obzoru; pod čí taktovkou...? Že by opět Sorosovou…?

Německo - Die Tafel - Kdo má větší lokty u výdeje bezplatných potravin.

$
0
0
Screenshot z Youtube

- OP -
8.3.2018
Velké množství prošlých potravin je určeno k likvidaci, dobrovolníci je shánějí a rozdávají chudším lidem. Pomáhají jim tak k jejich trochu důstojnějšímu přežití. Jde o jedno z nejvíce diskutovaných témat posledních týdnů. Nejde o informace z MSM (jak se v Německu nazývají hlavní média - Mainstream media), ale o informace z alternativních médií. Celé to jednoznačně poukazuje na situaci, jak je německá společnost rozdělená na „vítače“ a podporovatele multikulturalismu a na konzervativní zastánce, kteří stále více pochybují o vládní politice. Kam vlastně směřuje Německo?



Dobročinná organizace Die Tafel (Tabule)vznikla s cílem pomáhat méně majetným lidem v německé „bohaté“ společnosti využíváním potravin určených k likvidaci, ačkoliv jsou ještě poživatelné resp. kvalitativně nepoškozené. Úplně první pobočka byla založena v Berlíně před 25 lety na základě iniciativy dobrovolnického spolku berlínských žen jako pomoc ke zlepšení situace bezdomovců. Prostřednictvím této solidární pomoci tak jsou dnes poměrně nebyrokratickým způsobem poskytovány potraviny na cca 1 000 místech Německa. Pomoc při nabývání a rozdělování těchto potravin je realizována na zcela dobrovolnické a bezúplatné práci angažovaných občanů. Die Tafel je považována za největší sociální hnutí dnešní doby s vytvořenou sociální sítí, která pomáhá zlepšit svízelné situace celé řady potřebných. V současnosti jde o pomoc cca 1,5 miliónu občanů. Vítané jsou i jakékoliv finanční příspěvky na celý provoz. V jednotlivých regionech je tato pomoc různě organizována, často je spojena s poskytováním oblečení, drogistického zboží atd. Zastřešeny jsou jednotlivé pobočky v rámci celoněmeckého spolku Die Tafel Deutschland.

V důsledku uprchlické vlny však postupně došlo k situaci, že této pomoci začali masově využívat také tito imigranti. K vyvrcholení situace, nevraživosti a nepochopení došlo v Essenu.

Nejlépe to vystihuje komentář, který je typickým pod mnohými články v této souvislosti: 
„uprchlíci dostávají plné zabezpečení. Proč se mají dělit ještě se starými, slabými a matkami? My daňoví poplatníci s našimi vynucenými daňovými odvody již tak platíme velké příspěvky. Příspěvky, které Die Tafel dostává, by měly být výlučně využívány našemu obyvatelstvu, protože co německý stát uspoří je velice rychle spotřebováno. To ještě bude mít za následek velmi tvrdý konec. Protože kdo si myslí, že se nemusí slušně chovat a myslí si, že má nárok na úplně všechno, jen proto, že je pronásledován, si nemůže myslet, že je zde Sýrie nebo nějaký jiný arabský stát, kde je dovoleno obtěžovat, plivat a strkat se. Ženy jsou zde mužům rovnocenné a nejsou žádnými osobními otroky. To můžou hlupáci z SPD a Zelených zpochybňovat kolik chtějí.“

Co se ale vlastně v Essenu stalo, popisují zkrácené informace z následujících článků (např. ZDE). Dnes již známá kauza Essenské pobočky Die Tafel vznikla v důsledku toho, že organizátoři tohoto privátního výdeje potravin vyhlásili, že již nebudou přijímat nové uchazeče o pomoc z řad ne-Němců. Jako důvod uvedli, že hrozí velký příliv zejména mladých ne-Němců, kteří tak vytlačují především starší německou klientelu. Rozhodnutí této německé pobočky bylo následně ze strany vládnoucí „liberální kliky“ označeno za bezcitné a xenofobní.

Z celé situace je zřejmé, že událost poukázala na skutečnosti, které cítí celé masy obyvatel, a to, že i v bohaté společnosti, kde je nadbytek a funguje sociální stát, existuje boj o zdroje, který někteří mohou ustát jen díky solidaritě ostatních. Také to ukázalo, že taková privátní iniciativa braní a dávání dobře funguje v prostředí uzavřeného systému kulturně si blízkých lidí a posledně, že i peněžní inflace je přímou cestou ke krizi. Místo, aby všichni již konečně otevřeli oči, tak se někteří stále drží nějakých ideologických iluzí a myslí si, že je lze prosazovat všude. Jako by šlo o právně prosaditelné nároky. Jako by se taková solidarita dala lehce využít ve světě s osmi miliardami lidí, nejen co se týká potravin, ale i v jiných oblastech.
Podle dalšího článku zveřejněného na stránkách (ZDE) se paní, která dobrovolně pomáhá při výdeji v jedné provozovně Die Tafel na Facebooku vyjádřila, že rozhodnutí o pozastavení výdeje vítá a uvádí, že o této problematice mělo být diskutováno již mnohem dříve na úrovni spolkové vlády. Říká, že před tím, než někdo začne něco kritizovat, tak by si měl tuto činnost sám osobně vyzkoušet, zejména v nějakém větším městě. Angažovaní dobrovolníci leckdy pracují doslova na hranicích svých možností. Když pak vidíte, že podíl cizinců je až 75 % a s jakým hrubých chováním jste konfrontováni, pak je jasné, že snaha o poskytování nabízené pomoci nevede k řešení problému. Jste svědkem toho, že nějaká starší dáma nebo někdo s malými dětmi se takové dělby potravin nemůže vůbec zúčastnit, aby nebyli ušlapáni. Jste svědky toho, že migranti vytrhávají ostatním potraviny z rukou, strkají při tom do lidí, doslova tu platí právo větších loktů. Také je očividné, že chovají malý respekt k ženám, ať jde o zákaznice nebo o dobrovolné pomocnice. Je tak doslova zapotřebí nějaká pořádková služba, která neustále upozorňuje na to, že se lidé nesmí strkat a předbíhat. Výsledek je, že ti potřební nedostanou ani náhodou to množství, které obvykle dostávali. To se nyní změnilo, ačkoliv množství nasbíraného resp. nabízeného zboží se po příchodu imigrantů nezměnilo.

Podle článku (ZDE) Die Tafel v Essenu obsluhuje, podle nedávného prohlášení, pouze občany s německými dokaldy. Jedním z následků bylo poškození zdí výdejny potravin a dodávek nasprejováním různými graffiti. Německá ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež za SDP Katarina Barleyová se k případu vyjádřila, že podle jejího názoru nemůže být kritériem původ dokladů, rozhodující musí být potřeba. Za stranu AfD se vyjádřila místopředsedkyně Dr. Alice Weidelová s tím, že toto poukazuje na skutečnost, jak daleko se sociálně orientovaná strana SPD vzdálila od občanů a zdůraznila naprostou nezodpovědnost. Podle ní ministryně neřeší zásadní otázku, ale navíc kritizuje ty, kteří dobrovolně poskytují tyto služby. Vyslovila také otázku, proč se zde azylanti vůbec účastní, když již dostávají plnou podporu z prostředků daňových poplatníků, takovou podporu, o které se mnohým německým důchodcům jenom zdá.

Podle článku zveřejněného na informačním portálu (ZDE) jde o neopakovatelný historický experiment, kdy se jedna monokultura má proměnit v multietnickou demokracii. Tedy pro začátek je nutno konstatovat, že na poli Die Tafel to zcela zkrachovalo.

Některé pobočky vzhledem k bojům mezi zájemci a agresivitě se již musely uzavřít. Vedoucí pobočky v Essenu Jörg Sator se vyjádřil, že by i nadále chtěli pomáhat německým babičkám, ale že je to v poslední době velmi obtížné, zejména právě vůči starším ženám a samoživitelkám s dětmi. Do roku 2015 byl podíl ne-německých zákazníků kolem 35 %. Problematické to začalo být poté, co byl přiznán statut uprchlíka řadě nově příchozím a tito obdrželi také sociální podporu, zejména mnozí tzv. „Syřané“. Dokud byli ubytovaní v uprchlických táborech, tak ještě byli plně zabezpečeni. Poté, co obdrželi statut Harz IV. (pozn. jde stupeň přidělené resp. plné sociální pomoci), dále příspěvek na bydlení nebo základní sociální pomoc, mohli se také stát zákazníky Die Tafel. Pobočka v Essenu vydává celkem 1 800 karet, na základě kterých je možné tuto pomoc přijímat, a to nejen pro jednotlivé osoby, ale pro celé rodiny. Nakonec 61 % držitelů karet nejsou Němci, což představuje 75 % podíl ze všech 6 000 uživatelů pomoci. Jde tedy o problém, kdy se zejména starší uživatelky cítily ohrožené mladými cizinci. Řada seniorů se tak odhlásila, chudoba ve stáří ale u nich nevymizela. Vedení se tak již v prosinci rozhodlo, že se budou dočasně vydávat karty jen občanům s německými doklady.

Tato občanská angažovanost dobrovolníků při poskytování potravin obnáší i doslova „vyžebrávání“ potravin od potravinových řetězců, restaurací nebo i jiných příspěvků. Angažovaní dobrovolníci také sami organizují logistiku a rozdělování, to vše v jejich volném čase. V současné době je tak v Německu poskytována pomoc 500 000 žadatelům o azyl a migrantům, zcela bezplatně. Očividná byla i absence respektu vůči ženám jako takovým. Mnozí muslimští muži se nechtějí nechat obsluhovat ženami, považují tyto dobrovolnice bezplatně vydávající potraviny za „nečisté ženy“. Na některých pobočkách se pokusili o určení časů, ve kterých mohou určití zákazníci docházet, následovala pak různá nařčení z rasismu. V současnosti při výdejích panují u všech dnes již 1 000 poboček Die Tafel otřesné podmínky. Nemluvě o tom, že ačkoliv jsou zákazníci-cizinci předem informováni o tom, co obdrží a zákazníci s tím dobrovolně souhlasí, tak vzápětí vyhodí řadu obdržených produktů do popelnic.

Celá situace, jak je uvedeno ve zmíněných článcích, jednoznačně poukazuje na  vyostřování rozdělení celé společnosti. Jedni zastánci jako například německý řecko-katolický kněz Eberhard Schockenhoff prohlásil, že má pro to porozumění, pokud jsou upozaďováni starší lidé a matky, což i odporuje smyslu Die Tafel. Řešení v Essenu sice nepovažuje za optimální, ale pochopitelné. Naopak předsedkyně sociálního výboru v Bundestagu (německém parlamentu) Kerstin Grieseová (SPD), je šokována tím, že reakcí na strkání a tlačení je vyčlenění lidí hledající pomoc, považuje to za neakceptovatelnou diskriminaci hraničící s rasismem. Požaduje vyvození konsekvencí pro všechny odpovědné osoby v Essenu. Stejně tak prezident německé evangelické diakonie Ulrich Lilie upozorňuje na zostřování rozdělení ve společnosti díky tomu, když nabízená pomoc je poskytována podle původu. Považuje to však i za selhání politiky. Výkonný ředitel dobrovolnického spolku Der Paritätischen Ulrich Schneider vyzval pobočku v Essenu k okamžitému ukončení diskriminace a vyzval spolkovou vládu ke zvýšení sociální pomoci pro domácí obyvatele i uchazeče o azyl. Podle něj by mělo být cílem učinit Die Tafel zcela nadbytečnou (pozn. na internetových stránkách tohoto spolku jsou již zřetelná hesla jako „Nestavět proti sobě chudé občany!“ a „Konečně zvýšit sociální dávky!“). Die Tafel je využívána jako náhražka za sociální výdaje, tak to vidí kolínský expert v oblasti chudoby Christoph Butterwegge.

Německá politička, bojovnice za občanská práva a autorka Vera Lengsfeldová se na stránkách Journalistenwatch.com  vyjádřila tak, že hysterie okolo Die Tafel v Essenu je na svém vrcholu, navíc Antifa doslova vypustila džina z lahve tím, že počmárala dodávky této pobočky názvy jako „Fuck Nazis“ (pozn. takže dobrovolníci, kteří pomáhají potřebným lidem a snaží se zajistit, že i penzisté a matky samoživitelky také něco z nabízeného obdrží, jsou nazýváni „nacisty“). A protože docházelo v poslední době k situacím, kdy zejména skupiny mladých mužů se chovali tak, že odstrkovali lidi z fronty, nechtěli se adekvátně řadit a chovali se agresivně, tak došlo k tomu, že vedení reagovalo pozastavením vydávání účastnických karet ne-Němcům. Vše probíhalo několik týdnů v klidu, dokud si toho nevšimla média a nevytvořila z toho skandál. Navíc to celé následně média komentovala zcela zavádějícím způsobem. Vznikl tak dojem, že migranti v Essenu neobdrží žádné potraviny a obratem se světem šířilo nařčení z rasismu. K hecování tak přispěl například i příspěvek zaměstnankyně Berlínského senátu Sawsan Chebli na Twitteru, ve kterém napsala, že jí mrazí v zádech, když jídlo je jen pro Němce a migranti jsou vyloučeni. Reakcí na toto její vyjádření ze strany jedné komentátorky ale bylo, že jí mrazí záda z toho, jak nestoudným způsobem v současnosti politici lžou a jak rozšiřují jejich ideologie.

Na závěr se jen pro zajímavost podívejte na počátek videa, kde jednak hovoří o celé situaci pobočky v Essenu její vedoucí Jörg Sater, víceméně ve smyslu výše uvedeného, zejména je v něm však zřetelné, jakým způsobem k věci přistoupila Antifa a jak bylo zmíněno výše, počmárala dodávky nápisy „NAZIS“.
 

Co mě osobně na tématu Die Tafel nejvíce zaujalo a bylo skutečně výstižné, bylo srdečné vyjádření od Serge Mengy, které jsem objevila na YouTube. Jde o německého integrovaného Afričana, který vidí aféru okolo Die Tafel zcela reálně. Hovoří o tom (pozn. jen zkráceně), že tato situace je doslova fackou německé „super vládě“. Měla by se stydět, že v době nejlepší konjunktury, lepší než kdy jindy, lidé stojí fronty na jídlo, a to bez ohledu zda jde o Němce nebo uprchlíky. Po všech úvodních „vítačích“ jsou nyní tito lidé potřebující pomoc tímto způsobem konfrontováni s uprchlíky. Tito nejsou vůbec hloupí, dostávají peníze, sociální podporu, ale tu si ušetří a posílají přes Western Union do svých domovských zemí, sám jsem toho byl osobně svědkem. No, a nutné jídlo si pak vyzvednou tam, kde je bezplatně, u Die Tafel. Němečtí politici jsou vinni touto situací. Noví příchozí mají jinou kulturu, myšlení a na integraci kašlou. Politici nedělají svou práci dobře a ještě vystupují proti dobrovolníkům, kteří se snaží. Nakonec si řeknou, co tu ten černoch z Afriky kváká.

Serge Menge říká: já ale budu bojovat za spravedlnost! A co musíme ještě udělat my lidé? Musíme být soudržní!

A kdo je Serge Menga? Jde o německého politického aktivistu, který se svými rodiči opustil Kongo ve svých 4 letech. Když mu bylo 11 let, tak se rodina usadila v Německu. Protože však měl otec pocit, že nemá žádnou pracovní perspektivu, rozhodla se rodina, když bylo Sergemu 14 let, do Konga vrátit. Serge se vrátit odmítl a sociálka mu zprostředkovala, že byl dán do péče německé rodiny. Vystudoval elektroniku v oblasti energií, žije se svojí rodinou v Essenu. Díky celé řadě svých vyjádření se stal známou osobou v médiích.

- - -

Pozn. O.P.:
podle mého názoru se situace u sousedů neubírá dobrým směrem, společnost je rozdělená, ostatně jako v celé řadě jiných evropských států. Skupiny se vzájemně osočují a napadají, zatím jen slovně. Hlavní média mnohdy negativně přispívají svým hecováním a hrocením situací, aniž by zkoumala skutečnosti do hloubky a zprostředkovávala adekvátní vysvětlení. Situace mnohdy stupňuje Antifa svými výroky jako „Nazi“, ale i noví imigranti. Pokud se jim něco nelíbí, stále častěji názvu „Nazi“ používají vůči Němcům samotným, tedy vůči lidem, kteří se de facto kvůli nim uskromňují. Ze strachu a za roky jim vštěpované formule o nekonečné kolektivní vině, jsou sice mnozí Němci velice znejistělí, ale mlčí stále méně a méně. Vzdor se projevuje a je očividný nejen v jednotlivých komentářích jako například u tohoto tématu, ale i na dalších sociálních sítích. Poslední demonstrace v Chotěbuzi proti umísťování imigrantů ve městě a Kandelu, kde byla za bílého dne zavražděna 15 letá dívka, ukazují, že si lidé už nedají vše líbit. Navíc stejně jako na našich alternativních médiích začínají pochybovat o důsledcích politiky USA a NATO, i o postupech německé vládní garnitury např. na Blízkém Východu a v Africe. Nejnověji začínají mít i pochybnosti o oficiálních interpretacích týkajících se 2. světové války. Bude to ještě rozhodně zajímavé. 





Liberálny sebaklam, ktorý vyprovokoval Putina

$
0
0
John Mearsheimer
6.3.2018 Foreign Affairs,  překlad Medzičas

Podľa prevažujúceho názoru na západe je za celú ukrajinskú krízu vinná ruská agresia. Podľa tohto názoru ruský prezident Putin pripojil Krym vo svojej dlhodobej túžbe oživiť Sovietske cárstvo a pravdepodobne hneď potom pripojí celú Ukrajinu a ostatné krajiny východnej Európy. Odvolaný ukrajinský prezident Janukovič pre Putina len dodal zámienku na uchvátenie časti Ukrajiny ruskými silami.

Táto predstava je však chybná: Spojené štáty a ich európski spojenci nesú za túto krízu najväčší podiel zodpovednosti. Koreňom krízy je rozširovanie NATO, ktoré je základným prvkom väčšej stratégie ako odviesť Ukrajinu spod ruského vplyvu a integrovať ju do západných štruktúr. Kritickými bodmi boli zároveň expanzia EU na východ a západná podpora Oranžovej revolúcie v r. 2004. Od roku 1999 ruskí leadri vehementne odporovali zväčšovaniu NATO a v posledných rokoch dávali jasne najavo, že neznesú, aby sa strategicky dôležitý susedný štát stal baštou západu. Pre Putina bolo ilegálne zvrhnutie ukrajinského demokraticky zvoleného pro-ruského prezidenta, ktoré nazval aj pučom, poslednou kvapkou na pretečenie pohára. Putin reagoval zabratím poloostrova Krymu z obavy, že by tam NATO postavilo vojenskú námornú základňu a že by pracovalo na destabilizácii Ukrajiny až dovtedy, dokedy by sa tá nevzdala úsilia pripojiť sa k Západu.

Putinove kroky by nemali byť žiadnym prekvapením. Putin prehlasuje, že Západ sa posúva k susedstvu Ruska a ohrozuje jeho strategické záujmy už nejakú dobu. Elity v Spojených štátoch a v Európe sú voči tomuto faktu slepé, lebo sa držia chybnej medzinárodnej politiky. Domnievajú sa, že logika realizmu už v dvadsiatom prvom storočí neplatí a že celú Európu je možné udržať slobodnú len na základe takých liberálnych princípov, ako je právny poriadok, ekonomická nezávislosť a demokracia.

Ale táto schéma na Ukrajine nefunguje. Tamojšia kríza ukazuje, že reálna politika je stále relevantná a že štáty, ktoré ju ignorujú, škodia samé sebe. US a EU celý pokus premeniť Ukrajinu na baštu Západu na ruskej hranici pobabrali. Teraz, keď sa chyba ukázala v plnom svetle,pokračovať v tejto pochybenej stratégii by bolo obrovskou chybou.

Západná bezočivosť


Keď sa schyľovalo ku koncu studenej vojny, sovietski lídri uprednostňovali, aby vojská NATO zostali v Západnej Európe a tak dohliadali na zjednotené Nemecko a pacifikovali ho. Ale neželali si, aby sa NATO rozširovalo a predpokladali, že západní diplomati ich chápu. Clintonova administrácia však začala v polovici 90-tych rokov na rozširovanie NATO tlačiť.

Prvé rozšírenie nastalo v roku 1999, keď sa pridalo Česko, Maďarsko a Poľsko, Druhé bolo v r. 2004 a zahŕňalo Bulharsko, Estónsko, Lotyšsko, Litovsko, Rumunsko, Slovenska republika a Slovinsko. Moskva sa už od začiatku trpko sťažovala. Napr. počas bombardovania bosniackych Srbov r. 1995 ruský prezident B. Jeľcin povedal: „Toto je prvý znak toho, čo sa môže stať, keď sa NATO priblíži k hraniciam Ruskej Federácie. …Plamene vojny môžu vzbĺknúť po celej Európe.“ Ale Rusi boli príliš slabými na to, aby mohli prekaziť posun NATO smerom na východ, ktorý v každom prípade nevyzeral nejako hrozivo, keďže ani jeden z nových členov, okrem maličkých pobaltských republík, nesusedil s Ruskom.

NATO sa začalo pozerať ďalej na východ. Na aprílovej vrcholnej schôdzi sa hovorilo o prijatí Gruzínska a Ukrajiny. Želal si to George Bush, ale Nemecko a Francúzsko boli proti, lebo sa obávali že by takýto krok Rusko zbytočne antagonizoval. Napokon dosiahli členovia NATO kompromis: spolok nezačal formálny proces vstupu, ale vydal vyhlásenie, v ktorom podporil ašpirácie Gruzínska a Ukrajiny: „Tieto krajiny sa stanú členmi NATO.

Moskva však tento záver za kompromis nepovažovala. Alexander Gruško, ktorý bol vtedy námestníkom ministra zahraničných vecí, prehásil: „Členstvo Gruzínska a Ukrajiny v NATO je obrovskou strategickou chybou a malo by veľmi vážne dôsledky pre pan-Európsku bezpečnosť.“ Putin trval na tom, že pripojenie týchto dvoch krajín do NATO by predstavovalo pre Rusko “priamu hrozbu". Jedny z ruských novín písali, že Putin vtedy Bushovi úplne jasne oznámil, že „ak prijmú Ukrajinu do NATO, tak prestane existovať.“

Ruská invázia do Gruzínska mala zahnať akékoľvek zbytky pochýb o Putinovom odhodlaní zabrániť Gruzínsku a Ukrajine pri vstupe do NATO. Gruzínsky prezident Michail Saakašvili, ktorý bol odhodlaný doviesť svoju krajinu do NATO, sa v r. 2008 odhodlal pripojiť dve separatistické oblasti, Abcháziu a Južné Osetsko. Ale Putin sa rozhodol, že Gruzínsko udrží slabé a rozdelené a – mimo NATO. Keď vypukli boje medzi gruzínskou vládou a južnoosetskými separatistami, ruské sily prevzali kontrolu nad Abcháziou a Južným Osetskom. Moskva dala najavo, že to myslí vážne. Napriek tomuto jasnému varovaniu sa však NATO nikdy nevzdalo svojho cieľa pričleniť Gruzínsko a Ukrajinu. A expanzia NATO pokračovala ďalej s prijatím Albánska a Chorvátska v r.2009.

EU taktiež expandovala na východ. V máji 2008 predstavila svoju iniciatívu Východné partnerstvo – program na podporu prosperity v krajinách ako Ukrajina a na ich integráciu do ekonomiky EU. Vôbec neprekvapilo, že ruskí lídri považovali tento plán za nepriateľský k záujmom ich krajiny. Vo februári predtým, ako bol Janukovič vyhodený z kresla, obvinil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov EU z pokusu o vytvorenie sféry vplyvu vo východnej Európe. V očiach ruských lídrov je expanzia EU zámienkou na expanziu NATO.

Posledným pokusom o odtrhnutie Ukrajiny od Moskvy bola snaha rozšíriť západné hodnoty a podporiť demokraciu na Ukrajine a v ďalších post-sovietskych štátoch. Takéto plány zvyčajne zahŕňajú financovanie pro-západných jednotlivcov a organizácie. Podľa odhadu Victorie Nulandovej, asistentky amerického ministerstva zahraničných vecí pre európske a euroázijské aféry, USA investovali na Ukrajine od roku 1991 viac ako 5 miliárd dolárov, aby pomohli Ukrajine dosiahnuť „budúcnosť, ktorú si zaslúži". Ako súčasť tohto úsilia vláda USA financovala Národnú nadáciu pre demokraciu. Táto nezisková organizácia financovala viac ako 60 projektov zameraných na propagáciu občianskej spoločnosti na Ukrajine a jej predseda Carl Gershman nazval túto krajinu tou „najväčšou odmenou". Potom, čo Janukovič vyhral v r. 2010 voľby, táto neziskovka sa rozhodla, že podrýva jej ciele a zintenzívnila svoje úsilie v podpore opozície a v posilňovaní demokratických inštitúcií tejto krajiny.

Keď sa ruskí lídri pozerali na západné sociálne inžinierstvo na Ukrajine, začali mať obavy, že ich krajina môže nasledovať. A takéto obavy vôbec nie sú bezdôvodné. V septembri r. 2013 Gershman v The Washington Post napísal: „Rozhodnutie Ukrajiny pridať sa k Európe urýchli smrť ideológie ruského imperializmu, ktorú Putin reprezentuje.“ A dodal: „Aj Rusi čelia voľbe a Putin môže prehrať nielen v blízkom susedstve, ale aj v rámci samotného Ruska.“

Vznik krízy


Trojčlenná politika západu – rozširovanie NATO, EU a podporovanie demokracie – prilievala olej do ohňa, ktorý mal čoskoro vzbĺknuť. Iskra prišla v novembri 2013, keď Janukovič odmietol dôležitý ekonomický program, ktorý predtým vyjednával s EU a namiesto toho prijal 15 miliardovú ponuku Ruska. Toto rozhodnutie vyvolalo protivládne demonštrácie, ktoré počas nasledovných troch mesiacov eskalovali a v polovici februára zapríčinili smrť asi stovky demonštrantov. Západní emisári náhlivo prilietali do Kyjeva, aby túto krízu vyriešili. 21. februára bola podpísaná dohoda medzi vládou a opozíciou, ktorá dovoľovala Janukovičovi ostať pri moci do nových volieb. Ale dohoda sa vzápätí rozpadla a Janukovič nasledujúci deň utiekol do Moskvy. Nová vláda v Kyjeve bola prozápadná do špiku kosti a skladala sa z vysoko postavených členov organizácií, ktore možno legitímne označiť za neofašistické.

Hoci plný rozsah angažovanosti USA ešte nie je vyšetrený, už teraz je jasné, že Washington tento puč podporil. Nulandová a republikánsky senátor John McCain sa zúčastňovali mimovládnych demonštrácií a americký veľvyslanec na Ukrajine Geoffrey Pyatt vyhlásil, že zvrhnutie Janukoviča bol dňom, ktorý sa zapíše do učebníc dejepisu. A nahrávky telefonických rozhovorov Nulandovej, ktoré prenikli na verejnosť ukázali, že Nulandová podporovala zmenu režimu a želala si, aby sa premiérom novej vlády stal Arsenij Jaceniuk, čo sa aj stalo. Niet divu, že Rusi si napriek všetkému presviedčaniu zo strany Západu myslia, že Západ hral pri zvrhnutí Janukoviča úlohu. Pre Putina nastal čas jednať. Krátko po 22. februári vyzval ruské sily na prevzatie Krymu a zakrátko nato Krym začlenil do Ruska. Táto úloha sa ukázala byť relatívne ľahkou vďaka tomu, že tisícky ruských vojakov boli už umiestnené na námornej základni v Sevastopole. Krym bol ľahkým cieľom, keďže etnickí Rusi tvoria 60 percent jeho populácie. Väčšina z nich chcela z Ukrajiny von.

Potom začal Putin masívne tlačiť na novú vládu v Kyjeve s úmyslom odradiť ju od spojenectva so Západom proti Moskve, pričom dával jasne najavo, že skôr, ako by jej dovolil, aby sa stala západnou baštou na prahu ruských dverí, ju zruinuje. Na tento účel zmobilizoval poradcov, zbrane a diplomatickú podporu pre ruských separatistov na východnej Ukrajine, a tak tlačil krajinu do občianskej vojny. Na ukrajinských hraniciach zhromaždil veľkú armádu a ak by vláda zasiahla proti rebelom, hrozil napadnutím. Zároveň výrazne zvýšil cenu plynu, ktorý Rusko vyváža na Ukrajinu a začal požadovať platby za predchádzajúce exporty. Putin hrá tvrdú hru.

Diagnóza


Putinove činy sú ľahko pochopiteľné. Ukrajina so svojimi rozsiahlymi rovinami, ktorými prechádzali Napoleonské vojská, imperiálne Nemecko aj nacistické Nemecko, aby napadli Rusko, slúži ako nárazníkový štát s enormným strategickým významom pre Rusko. Žiadny ruský líder nemôže tolerovať vojenskú alianciu s tými, ktorých Moskva donedávna považovala za ruských smrteľných nepriateľov. Takisto by žiadny ruský líder nestál so zalomenými rukami, ak by Západ pomáhal nastoliť vládu, ktorá by bola rozhodnutá integrovať Ukrajinu do západných štruktúr.

Washingtonu sa ruská pozícia nemusí páčiť, ale mal by aspoň rozumieť logike, z ktorej vychádza. Toto je Geopolitika 101: veľmoci sú vždy citlivé na potenciálne hrozby blízko ich územia. Napokon ani USA netoleruje, ak by hocijaká vzdialená veľmoc chcela rozmiestniť vojenské sily hocikde na západnej pologuli, nehovoriac na hraniciach s USA. Predstavme si to rozhorčenie vo Washingtone, ak by Čína začala budovať rozsiahlu vojenskú alianciu a pokúsila by sa do nej začleniť Kanadu alebo Mexiko. A aj keď odložíme logiku bokom, ruskí lídri oznamovali svojim západným náprotivkom nespočetnekrát, že rozširovanie NATO na Ukrajinu a Gruzínsko je neakceptovateľné spolu s úsilím obrátiť tieto krajiny proti Rusku. Tento postoj jasne deklarovala rusko-gruzínska vojna v r. 2008.

Predstavitelia USA a ich európski spojenci argumentujú, že sa veľmi snažili, aby Rusko pochopilo, že NATO nemá ohľadom Ruska žiadne bočné úmysly. Nielenže neustále popierajú, že by rozširovanie NATO cielilo na Rusko, NATO navyše nikdy nepoužilo vojenské sily na území nových členských štátov. V r. 2002 dokonca vytvorilo organizáciu nazvanú Výbor pre NATO-Rusko s úmyslom podporiť spoluprácu. Navyše na upokojenie Ruska USA vyhlásili r. 2009 že radšej umiestnia svoj nový obranný systém na bojové lode v európskych vodách, ako by ich mali umiestniť na českom a poľskom území. Ale žiadne z týchto opatrení nefungovalo. Ruská opozícia voči rozširovaniu NATO najmä na Ukrajinu a Gruzínsko zostáva silná. A sú to Rusi, nie Západ, kto napokon rozhoduje o tom, čo je treba považovať za hrozbu a čo nie.

Ak chceme pochopiť, prečo Západ a najmä USA nechápe, že ich ukrajinská politika položila základný kamen pre veľkú zrážku s Ruskom, musíme sa navrátiť do polovice 90-tych rokov, keď Clintonova administratíva presadzovať rozširovanie NATO začala. Stratégovia predkladali celú kopu argumentov pre a proti rozširovaniu, ale nedokázali sa dohodnúť na tom, čo robiť. Väčšina východoeurópskych emigrantov v USA spolu s ich príbuznými silne podporovali rozširovanie, lebo chceli, aby NATO chránilo krajiny ako Maďarsko a Poľsko. Niektorí realisti tiež uprednosňovali túto politiku, lebo sa domnievali, že Rusko treba ešte stále krotiť.

Ale väčšina realistov bola proti rozširovaniu v domnienke, že veľmoc na úpadku so stranúcou populáciou a jednodimenzionálnou ekonomikou krotiť netreba. Zároveň sa obávali, že rozširovanie by Moskve len dalo zámienku, aby vo východnej Európe spôsobovala problémy. Americký diplomat George Kennan túto perspektívu vyjadril r. 1998 v rozhovore krátko po tom, ako americký senát odsúhlasil prvé kolo rozširovania NATO. „Domnievam sa, že Rusi budú reagovať nepriateľsky a že to ovplyvní ich politiku,“ povedal. „Myslím, že to je tragickou chybou. Pre rozširovanie neexistoval žiadny dôvod. Nikto nikoho neohrozoval.“

Na druhej strane väčšina liberálov vrátane mnohých kľúčových členov Clintonovej administrácie uprednostňovala rozšírenie. Domnievali sa, že koniec studenej vojny od základu zmenil medzinárodnú politickú scénu a že nový, post-národný poriadok nahradil realistickú logiku, ktorá zvykla vládnuť Európe dovtedy. Podľa Madeleine Albrigtovej, Clintonovej ministerke zahraničných vecí, USA boli nie len „nepostrádateľnou krajinou„, ale boli aj neohrozujúcim hegemónom a preto by ich Moskva nemala považovať za hrozbu. Cieľom bolo teda v podstate premeniť celý kontinent tak, aby vyzeral ako západná Európa.

A tak sa USA a ich spojenci usilovali podporiť demokraciu v krajinách východnej Európy, zväčšiť ich vzájomnú ekonomickú prepojenosť a začleniť ich do medzinárodných inštitúcií. Po víťazstve v debate v USA liberáli nemajú problém presvedčiť svojich európskych spojencov, aby rozširovanie NATO podporili. Napokon súdiac podľa európskych aktivít, Európania boli ešte viac presvedčení o myšlienke, že na geopolitike už viac nezáleží a že liberálny poriadok zahŕňajúci všetky krajiny, by mohol zabezpečiť trvalý mier v Európe.

Liberáli v prvej dekáde tohto storočia tak dominovali politickému diskurzu o európskej bezpečnosti, že aj keď aliancia prijala politiku otvorených dverí, rozširovanie NATO sa nestretlo so žiadnou realistickou opozíciou. Tento svetonázor je medzi predstaviteľmi USA doteraz akceptovanou dogmou. Napríklad Barack Obama predniesol v marci reč o Ukrajine, v ktorej opakovane spomínal „ideály„, ktoré motivovali Západnú politiku a ako tieto ideály boli „často ohrozované staršími, viac tradičnými pohľadmi na moc.“ Odpoveď ministra zahraničných vecí Johna Kerryho na krymskú krízu reflektuje tú istú perspektívu: „V dvadsiatom prvom storočí sa predsa nemožno správať podľa módy devätnásteho storočia, keď ste inú krajinu napadli len na základe vymysleného dôvodu.“

V podstate sa obe strany konfliktu držali úplne iných scenárov medzinárodnej politiky. Výsledkom je, že USA a ich spojenci vyvolali veľkú krízu na Ukrajine.

Hra s obviňovaním


V tom istom rozhovore r. 1998 Kennan predpovedal, že rozšírenie NATO vyprovokuje krízu, po ktorej proponenti rozširovania prehlásia: „veď sme vám vždy hovorili, akí sú Rusi.“ A ako keby drgnutí týmto výrokom, väčšina západných politikov začala vykresľovať Putina ako reálneho páchateľa v ukrajinskej situácii. Podľa The New York Times, v marci naznačila Angela Merkelová, že Putin bol iracionálny, keď oznámil Obamovi, že žije v „inom svete„. A hoci Putin bez pochýb má autokratické tendencie, neexistuje evidencia, že by bol mentálne nestabilný. Práve naopak, je prvotriednym stratégom, ktorý by mal vyvolávať obavy a rešpekt u každého, kto ho ohľadne jeho medzinárodnej politiky provokuje.

Iní analytici argumentujú, že Putin ľutuje rozpad Sovietskeho zväzu a je odhodlaný zvrátiť ho rozšírením ruských hraníc. Podľa tejto interpretácie Putin zabraním Krymu testuje vody, či je správny čas na podrobenie si celej Ukrajiny, alebo aspoň jej východnej časti a že sa prípadne začne správať agresívne voči ostatným krajinám v bezprostrednom susedstve Ruska. Pre tento tábor Putin predstavuje novodobého Adolfa Hitlera a podpísať s ním akúkoľvek dohodu im pripomína chybu Mníchova. Preto musí NATO prijať Gruzínsko a Ukrajinu ešte predtým, ako bude Rusko dominovať svojim susedom a ohrozovať západnú Európu.

Tento argument sa pod bližším skúmaním rozplynie. Ak by bol Putin odhodlaný vytvoriť veľké Rusko, náznaky jeho úmyslov by sa určite objavili už pred 22. februárom. Ale neexistujú žiadne dôkazy, že by sa o zabratie Krymu usiloval a už vôbec žiadna, že by sa pokúšal o zabratie akéhokoľvek územia na Ukrajine pred týmto dňom. A ani západní lídri, ktorí podporovali rozšírenie NATO to nerobili kvôli strachu, že by Rusko chcelo použiť vojenskú silu. Putinove konanie na Kryme ich prekvapilo a zdá sa, že bolo spontánnou reakciou na zvrhnutie Janukoviča. A hneď potom sa aj samotný Putin vyslovil, že je proti Krymskému odtrhnutiu, vzápätí však rýchlo zmenil názor.

Okrem toho aj keby chcel, Rusku chýba schopnosť ľahko dobyť a anexovať východnú Ukrajinu, o celej krajine ani nehovoriac. Jedna tretina ukrajinskej populácie – 15 miliónov – žije medzi riekou Dneprom, ktorá rozdeľuje krajinu na dve polovice a ruskou hranicou. Obrovská väčšina týchto ľudí chce zostať súčasťou Ukrajiny a určite by sa bránila ruskej okupácii. Navyše ruská podpriemerne schopná armáda, ktorá nevykazuje žiadne znaky, že by sa čoskoro premenila na moderný Wehrmacht, by mala na pacifikovanie Ukrajiny malú šancu. Moskva nie je ani nijako vybavená znášať náklady spojené s okupáciou. Jej slabá ekonomika by trpela ešte viac v dôsledku nových sankcií, ktoré by nasledovali.

Ale aj keby Rusko vybudovalo silnú vojenskú mašinériu, aj tak by nebolo schopné Ukrajinu úspešne okupovať. Stačí, ak si pripomenieme sovietsku aj americkú skúsenosť s okupáciou Afganistanu, americké skúsenosti vo Vietname a v Iraku a ruskú skúsenosť s Čečenskom, aby sme videli, že vojenské okupácie zvyčajne končia nešťastne. Putin určite chápe, že pokus o zhltnutie Ukrajiny by sa podobal pokusu o zhltnutie jazveca. Jeho odozvy na udalosti na Ukrajine boli defenzívne, nie ofenzívne.

Keďže väčšina západných lídrov pokračuje v popieraní, že by Putinovo správanie mohlo byť motivované legitímnymi obavami o bezpečnosť, vôbec neprekvapuje, že zosilnili už existujúcu politiku a potrestali Rusko, aby ho odstrašili od ďalšej agresie. Hoci Kerry tvrdí, že „všetky možnosti sú otvorené,“ ani USA ani EU nie sú pripravené použiť na obranu Ukrajiny silu. Namiesto toho sa Západ spolieha na ekonomické sankcie, ktoré by mali donútiť Rusko skončiť s podporou povstalcov na východe Ukrajiny. V júli zaviedli USA a EU tretie kolo sankcií zacielených na na vysokopostavených jednotlivcov s blízkymi vzťahmi k ruskej vláde a na niektoré významné banky, energetické spoločnosti a obranné firmy. Zároveň hrozili rozpútať ďalšie kolo prísnejších sankcií, ktoré by sa týkali všetkých sektorov ruskej ekonomiky.

Takéto opatrenia majú slabý efekt. Tvrdé sankcie aj tak nepripadajú do úvahy, lebo západné krajiny, najmä Nemecko ich nepripustia z obáv, že sa Rusko bude mstiť a spôsobí vážne ekonomické škody v rámci EU. Ale aj keby USA presvedčili svojich spojencov o implementácii takýchto opatrení, Putin by s veľkou pravdepodobnosťou svoje správanie nezmenil. Dejiny nám ukazujú, že krajiny sú schopné absorbovať enormné množstvo trestov, v záujme ochrany svojich základných strategických záujmov. Nie je dôvod, aby bolo Rusko výnimkou z tohto pravidla.

Západní lídri sa taktiež držali provokatívnych taktík, ktoré túto krízu vôbec anticipovali. V apríli sa viceprezident Joseph Biden stretol s ukrajinskými poslancami a oznámil im:„Toto je druhá príležitosť uskutočniť pôvodné sľuby, ktoré boli dané pri Oranžovej revolúcii.“ John Brennan, riaditeľ CIA tiež záležitosti nepomohol, keď v ten mesiac po návšteve Kyjeva prehlásil v Bielom dome, že návšteva bola zameraná na zlepšenie bezpečnostnej spolupráce s ukrajinskou vládou.

Medzitým EU pokračovala v presadzovaní jej Východného partnerstva. V marci José Manuel Barroso, predseda Európskej komisie zosumarizoval postoj EU k Ukrajine: „Máme voči tejto krajine dlh, povinnosť solidarity a budeme pracovať na tom, aby sme ju mali tak blízko k nám ako je len možné.“ A naozaj, 27. júna podpísala EU a Ukrajina ekonomickú dohodu, ktorú Janukovič niekoľko mesiacov predtým osudovo odmietol. A na stretnutí členských štátov NATO, ktoré sa konalo tiež v júni, sa ministri zahraničných vecí dohodli, že aliancia zostane otvorená pre nových členov, aj keď sa zdržali menovania Ukrajiny. „Žiadna tretia krajina nemá o rozširovaní NATO právo veta,“ prehlásil Anders Fogh Rasmussen, generálny tajomník NATO. Ministri zahraničných vecí zároveň odsúhlasili podporiť rôzne opatrenia na zlepšenie ukrajinskej vojenskej pohotovosti v oblastiach ako sú velenie a riadenie, logistika a obrana vočí kybernetickému útoku. Ruskí lídri samozrejme po takýchto akciách zaspätkovali a západná odozva na krízu vyrobila zo zlej situácie ešte horšiu.

Riešenie situácie na Ukrajine však existuje – ale vyžaduje si, aby Západ začal o nej rozmýšľať fundamentálne novým spôsobom. USA a EU by sa mali vzdať plánov na pozápadnenie Ukrajiny a namiesto toho sa zamerať na vytvorenie neutrálneho tlmiča medzi NATO a Ruskom, podobného pozícii Rakúska počas studenej vojny. Západní lídri by mali uznať, že Ukrajina znamená pre Putina tak veľa, že si v nej nemôžu dovoliť podporovať anti-ruský režim. To neznamená, že budúca Ukrajina by mala byť pro-ruská alebo anti-NATO. Naopak, cieľom by mala byť suverénna Ukrajina, ktorá by nespadala ani pod ruský ani pod západný tábor.

Na dosiahnutie tohto cieľa by mali USA a ich spojenci verejne vylúčiť možnosť rozširovania NATO na Gruzínsko a Ukrajinu. Ďalej, Západ by mal pomôcť vypracovať plán ekonomickej pomoci pre Ukrajinu, na ktorom by sa zúčastnila EU, Medzinárodný menový fond, Rusko a USA. Tento návrh Moskva určite privíta, keďže je v jej záujme, aby mala na svojej hranici prosperujúcu a stabilnú Ukrajinu. A Západ by mal výrazne obmedziť svoje úsilie o sociálne inžinierstvo vo vnútri Ukrajiny. Je najvyšší čas, aby Západ ukončil svoju podporu pre Oranžovú revolúciu. A napokon, lídri USA a EU by mali vyzvať Ukrajinu, aby začala rešpektovať práva menšín, najmä jazykové práva rusky hovoriacich obyvateľov.

Mnohí argumentujú, že zmena politiky voči Ukrajine teraz by vážne poškodila dôveryhodnosť USA vo svete. Áno, toto by USA jednoznačne niečo stálo, ale cena za pokračovanie mylnej stratégie by bola ešte väčšia. Okrem toho ostatné krajiny by oveľa viac rešpektovali štát, ktorý sa poučí zo svojich chýb a nakoniec prijme taký postup, ktorý daný problém efektívne rieši. Pre USA je táto možnosť jasne otvorená.

Často možno počuť aj názor, že Ukrajina má právo určiť si sama, s kým sa chce spojiť a že Kyjev nemá právo zabrániť Kyjevu spojenectvo so Západom. Toto je však pre Ukrajinu veľmi nebezpečný spôsob ako rozmýšľať o možnostiach zahraničnej politiky. Je smutným faktom, že ak sa jedná o veľmoci, sila má často pravdu. Abstraktné práva ako právo na sebaurčenie sú poväčšine bez významu, keď sa slabé štáty zamotajú do bitky medzi silnými štátmi. Mala Kuba právo na vytvorenie vojenského spojenectva so Sovietskym zväzom počas studenej vojny? USA si to teda nemysleli a to isté si nemyslia Rusi ohľadne ukrajinského spojenectva so Západom. Je v záujme Ukrajiny, aby pochopila reálne možnosti a bola opatrná pri jednaní so svojim silnejším súperom.

Aj keby niekto odmietal túto analýzu a domnieval sa, že Ukrajina má právo požiadať o vstup do NATO a EU, faktom zostáva, že USA a ich európski spojenci môžu túto žiadosť odmietnuť. Nie je dôvod, aby Západ vyhovel Ukrajine, ak tá uplatňuje chybnú zahraničnú politiku, najmä ak jej obrana pre Západ nepredstavuje životne dôležitý význam. Hovieť si nad snom niektorých Ukrajincov nie je hodné nepriateľstva a bitiek, ktoré tento sen so sebou prináša. A nie je to férové ani pre väčšinu ukrajinského obyvateľstva.

Niektorí analytici môžu priznať, že NATO vzťahy s Ukrajinou nezvládlo, že Rusko predstavuje nepriateľa, ktorú bude časom len narastať a že Západ nemá inú možnosť ako pokračovať v súčasnej stratégii. Ale tento názor je zúfalo chybný. Rusko je upadajúcou mocnosťou a časom bude len slabnúť. Ale aj keby bolo na vzostupe, aj tak by nemalo zmysel Ukrajinu do NATO začleniť. Dôvod je jednoduchý: Ukrajina nemá pre USA a EU základný strategický význam a to potvrdzuje aj neochota NATO použiť na jej obranu vojenskú silu. Preto by bolo vrcholom hlúposti vytvoriť nového člena NATO, ktorého ochraňovať nemáme záujem.

Pridŕžanie sa súčasnej politiky komplikuje vzťahy s Moskvou v iných oblastiach. USA potrebuje ruskú pomoc pri odvážaní zariadení z Afganistanu cez ruské územie, pri uzavretí dohody o atómových zbraniach s Iránom a pri stabilizácii situácie v Sýrii. V skutočnosti Moskva v minulosti pomohla Washingtonu pri riešení všetkých troch problémov. V 2013 to bol Putin, ktorý vytiahol z ohňa Obamove horúce gaštany formulovaním dohody, podľa ktorej sa Sýria vzdala svojich chemických zbraní. USA budú raz potrebovať Rusko pri krotení vzmáhajúcej sa mocnosti Číny. Súčasná americká politika však len napomáha Moskve zblížiť sa s Pekingom.

USA a ich európski spojenci stoja ohľadne Ukrajiny pred voľbou. Ak budú pokračovať v súčasnej politike, ktorá vyhrocuje nepriateľstvo s Ruskom a zároveň devastuje Ukrajinu, každý z nej vyjde so stratami. Alebo môžu preradiť a začať pracovať na vytvorení neutrálnej Ukrajiny, ktorá nebude Rusko ohrozovať a ktorá dovolí Západu, aby si svoje vzťahy s Ruskom ponaprával. Týmto prístupom by všetky strany len získali.

Zdroj: John Mearsheimer, Foreign Affairs

Jak nám zabili EU (Fake News)

$
0
0
Václav Umlauf 
8.3.2018 E-republika
Tak nám zabili EU,” řekla paní Müllerová v domácnosti pana Švejka.
Líbí se mi dlouhé a učené komentáře anti-levice a echtovní neoliberální pravice o vítězné vlně tzv. “populismu”, která po Španělsku, Německu nyní zachvátila Itálii.


„Tak nám zabili EU,” řekla paní Müllerová v domácnosti pana Švejka, který opustiv před léty robotárnu v německé montovně za minimální mzdu, byl definitivně prohlášen posudkovou komisí za notoricky neschopného důstojné kapitalistické práce, živil se internetovým šířením falešných zpráv, ošklivých nečistokrevných oblud, kterýmžto padělal korporátně čisté rodokmeny. Kromě tohoto zaměstnání byl stižen pesimismem a ironií a právě popíjel vlastnoručně vypálenou kořalku.

„Kerý EU, paní Müllerová?,” otázal se Švejk, nepřestávaje labužnicky mlaskat jazykem, „já znám dvě EU. Jedno, to je sluhou jednoho procenta a musí lidu správně vyložit každé svinstvo, kterým se nehodlají mazat pomazané hlavy, a potom znám ještě nějaké neziskovky, co sbírají ty EU-hovínka. Vobou není žádná škoda.”

„Ale, milostpane, přeci toho Arci-euro, toho z Wall Street, toho tlustýho, nábožnýho.”

„Ježíšmarjá,” vykřikl Švejk, „to je dobrý. A kde se mu to, panu Arci-euro stalo?”

„Práskli ho ve volbách v Itálii, v Německu a ve Španělsku, milostpane, prej ňáký anarchisti z hnutí demokracie zezdola, vědí. Letěl tam s tou svou bankovní klakou v korporátním tryskáči.”

„Tak se podívejme, paní Müllerová, v letadle. Jó, takovej pán si to může dovolit, a ani si nepomyslí, jak taková jízda bankovním letadlem může nešťastně skončit. A v západní Evropě k tomu, to je v Bruselu, paní Müllerová. To udělali asi Putinovci. My holt jsme jim to Rusko a Ukrajinu neměli brát. Tak vida, paní Müllerová. On je tedy pan Arci-euro už na pravdě boží. A trápil se dlouho?”

„Pan Euro byl hned hotovej, milostpane.”

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme! 

 

Související články:

Volební program je smlouva, podle které by se mělo platit za hlas plněním slibů

$
0
0
Josef Mrázek
8. 3. 2018
Programová nabídka v podzimních volbách obsahovala jen málo z toho, co by bylo potřeba dělat, ale přesto přišlo 60.84% oprávněných voličů a dali hlas volební straně, od které cosi očekávali. Výsledek je žalostný. Klauzule 5% je sice nemravná, ale když konečně jednou mohla být užitečná, propustila o zlomek procenta hned tři strany, všechny velmi škodlivé. Hledat v jejich programech něco, co by se mělo kvůli všeobecnému blahu vymáhat, je dost zbytečné. 



Potom tu máme Piráty a ODS, novou a starou stranu, a myslel jsem, že je volilo hodně lidí omylem, že je považovali za lepší, než se potom projevili po volbách. Podle průzkumu jim voličů neubylo. Pirátům dokonce přibylo, neboť i nejhloupější vítač má volební právo. Ale neměl by ho mít, protože to je v kolizi s právem ostatních občanů na život.

Těch pět stran má dohromady 70 mandátů se kterými se nedá k ničemu dobrému počítat. Potom je tu ČSSD, kde většina delegátů mimořádného sjezdu volbou Hamáčka zajistila nepoužitelnost také této strany, což potvrzují úděsná vystoupení poslance Chvojky. Možná se ČSSD vetře do vlády, ale neovlivní dost prospěšně vládní program. To už spíše něco vyjednají komunisté výměnou za hlasy potřebné k prosazení důvěry vládě, když požadavky SPD zachraňující stát a národ budou odmítnuty. S podporou KSČM i nekomunistů však hazarduje premiér Babiš, když se bál použtít přesvědčivý projev poslance Ondráčka ve Sněmovně a ukázat falešnost námitek proti němu. A svým hanebným prohlášením umožnil úspěšnou štvanici na tohoto pro lumpy nebezpečného předsedu výboru a jeho odstranění. Ještě horší je, že takto slabý Babiš se také nebude schopný postavit EU.

Kdybychom přece jen měli schválenou vládu, byl by vhodný čas začít po vládě požadovat, aby plnila, co slíbila a nám se to líbí, a také to, co neslíbila, ale potřebujeme to, a chválili bychom ji za to.

To, co potřebujeme, se liší stupněm naléhavosti.

Nejnaléhavějším přáním je zachování našeho života a jeho způsobu tak, aby to důstojně navazovalo na to, čeho jsme v minulosti dosahovali. Musíme využít toho, že kdejakému ohroženému živočišnému druhu, ba i rostlině je přiznáváno právo na ochranu existence a dokonce i jeho životního prostředí, a musíme se postavit proti svévoli EU a nedat se ohrožovat akcemi NATO. Pevný postoj v tomto směru musíme požadovat od kohokoliv, kdo bude chtít vládnout.

Politiky diskvalifikují řeči, jako že jsme spolehlivou součástí EU a zároveň se neřekne, co bude, když EU fatálně zklame, a ona už zklamala.

Zákeřná lež je vyhlašovat, že se naše životní úroveň zhroutí, když bychom následovali Britanii. Nejsme to my, kdo vysává EU, je to naopak, a po počátečních těžkostech by zánik našeho otroctví byl následován příjemným zotavováním.

Docela zásadní je, že chceme-li mít lepší životní úroveň, musíme nejdříve vyhnat všechny politiky, kteří dost radikálně neodmítají muslimskou imigraci. Než se to stane, je relativní chudoba jedinou brzdou bránící přílivu těchto migrantů. Neexistuje žádný takový blahobyt, při kterém by život mezi migranty, pokud by se ještě zachoval, byl šťastnější, než život v chudobě bez nich.
Také v případě NATO je nutný pevný postoj. Je chybou parlamentu, že nevyužívá Ústavy ČR, aby zarazil zneužívání našich vojáků k provokacím v Pobaltí. NATO nepotřebujeme a naopak členství v něm nás ohrožuje. V případě války bychom byli bez rozpaků obětováni jak první.

Měli bychom žádat, aby vláda budovala podobnou ochranu území státu, jako mají Švýcaři, a zavedla potřebný výcvik mladých občanů. Nemáme Alpy, ale jinak jsme se Švýcarskem v mnoha směrech srovnatelní. Nesrovnatelná je jen úroveň vedení státu. Nesmíme však váhat a dále ztrácet, co se nabízí.

Nutnost těchto nejnaléhavějších kroků je důvodem k tomu, aby byly žádány také referendem. Pojednává o tom můj nedávný článek „Jednání o referendu...“. Zde chci zdůraznit jeho poslední větu, která zdůvodňuje, proč musí být přijat zákon o referendu a musí být dovoleno jeho použitím rozhodnout o vystoupení z organizací, které nás ohrožují:

Tak, jako se nepřipouští hlasování o zavedení trestu smrti, tak se také nesmí bránit lidem, aby odmítli členství v organizacích, které je ohrožují na životě přímo, nebo zničením prostředí, ve kterém žijeme.

Liberální mateníky kolem zastupitelské demokracie

$
0
0

Stanislav A. Hošek
8. 3. 2018
Pokud považujeme za dostačující podmínku každé zastupitelské demokracie svobodné volby podle určitého mezinárodně respektovaného pravidla a soutěž politických subjektů o státní moc v zemi, pak nám nutně vyjde, že zastupitelská demokracie existuje v široké paletě politických režimů. Je součástí nejen liberálních demokracií, ale i socialistických, lidově demokratických či komunistických systémů, ale též konstitučních monarchií, ba dokonce i fašistických systémů.


Puncovaní liberálové, třeba ti z Liberálního institutu v ČR vždycky považovali za zastupitelskou demokracii pouze tak zvanou liberální, čili ústavní demokracii, což je podle nich politický systém charakterizovaný nejen již zmíněnými volbami a soutěží politických stran, ale rovněž vládou práva, rozdělením státní moci na ony známé tři pilíře a ochranou základních svobod.

Opírají svůj názor o text Fareeda Zikarii z roku 1997 nazvaný Vzrůst neliberální demokracie, kde autor doslova píše, cituji: „Téměř po století se na Západě pojmem demokracie myslela liberální demokracie – politický systém značený nejen svobodnými a spravedlivými volbami, ale také vládou práva, rozdělením státní moci a ochranou základních svobod slova, sdružování, vyznání a majetku. Ve skutečnosti tento druhý balíček svobod – který můžeme nazvat ústavním liberalismem – je teoreticky a historicky odlišný od demokracie“. Konec citace. Za příklady ústavního liberalismu považuje Zakaria jak doslova pradávnou Magnu Chartu libertatum, tak třeba Ústavu USA, či Helsinskou deklaraci, ale prý i Ústavu ČR.

Zakaria rovněž tvrdí, že demokracie je pouze procesem výběru vlády, leč ústavní liberalismus představuje cíle takto vytvořené vlády.

Zakarie dále zdůrazňuje, že je nutné rozlišovat mezi demokracií a ústavním liberalismem už proto, že ústavní liberalismus vede k demokracii, leč demokracie sama nevede k ústavnímu liberalismu. V mých očích dokonalé matení pojmů, které má jediný cíl. Manipulovat veřejným vědomím.

Zakaria se tím krkolomným tvrzením totiž snaží odlišit klasický liberalismus od toho dnešního, především amerického, kterému se vesměs nesprávně říká neoliberalismus, ač nejde vůbec o nic jiného než o onen starý známý, čili klasický liberalismus, pouze zbavený pozlátka mravnosti, jakým ho vybavil jeden z jeho zakladatelů, profesor etiky Adam Smith. Alespoň tedy ten ekonomický liberalismus.

Pokud si čtenář domyslí Zakariovy názory do finálního konce, tak mu musí vyjít, že ústavní liberalismus může existovat pouze a jen ve státech, kde nevládne ideologie liberalismu, což je nesmysl non plus ultra. Paradox hodný to autorů absurdity.

Osobně se ale proto už vůbec nedivím, že v polistopadové ČR, pod diktátem revolučních liberálních demagogů a dogmatiků nevznikl, protože ani nemohl vzniknout, autentický ústavní liberalismus ve formě jeho zastupitelské demokracie. A tak, podle mne, se právě proto kupříkladu ve žhavé současnosti plácáme v pofiderní pseudodemokracii, výsledky jejichž voleb se snaží poražení vyznavači vlastních představ o liberalismu zvrátit pod vlivem své zmatené víry, čti ideologie, v jakýsi autentický liberální demokratismus.

Inaugurační projev prezidenta republiky Miloše Zemana(plné znění)

$
0
0
8.3. 2018   Hrad
Moje milá ženo Ivanko, moje milá dcero Kačenko, vážený pane prezidente Klausi, vážená paní Klausová, vážená paní Havlová, vážený pane předsedo Senátu, vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády, vážení členové zákonodárného sboru, excelence, dámy a pánové,
předstupuji před vás podruhé s inauguračním projevem a považuji za správné, abych v první části svého dnešního vystoupení se pokusil zhodnotit, co se v uplynulých pěti letech podařilo, ale také, co se nepodařilo.

 A teprve poté ve druhé části bych vás rád seznámil se svojí představou výkonu prezidentské funkce v dalším pětiletí.

Role prezidenta je dvojí. Chce-li mít prezident poměrně klidný život, stačí mu, aby plnil některé ústavní povinnosti, například jmenoval soudce Ústavního soudu nebo jmenoval členy Bankovní rady a podobně. V první části svého funkčního období jsem takto jmenoval předsedu Ústavního soudu a doplnil Ústavní soud na patnáct osob. V druhé části jsem jmenoval guvernéra České národní banky a doplnil Bankovní radu na sedm osob. Ale i když formálních povinností tohoto typu jsou desítky, zastávám názor, že prezident by si měl zvolit ještě další téma, které by ho provázelo celou dobu výkonu jeho funkce. Takovým tématem v mém případě bylo setkávání se s občany a jsem rád a musím za to poděkovat občanům, že účast na našich setkáních byla hojná a že naše diskuze byla velmi, velmi zajímavá.

Ano, 28. října každého roku vyznamenám mezi třiceti až čtyřiceti výrazných osobností, ať už z vědy, umění, sportu, podnikání, veteránů druhé světové války nebo například zahraničních osobností, z nichž bych rád připomenul alespoň jednu, Güntera Verheugena, protože tento člověk se výrazně zasloužil o vstup České republiky do Evropské unie. Zatímco v případě Ústavního soudu i Bankovní rady nebyly zásadní námitky vůči odborné erudici členů těchto institucí, v případě vyznamenaných se takové námitky objevily, ale to už je český folklor, a kritiky jsou většinou ti, kdo by žádné vyznamenání sami nedostali, protože by pro ně nebyl žádný důvod. Nicméně, co je to třicet nebo čtyřicet lidí ročně, když v České republice je množství lidí, kteří si zaslouží obdobné vyznamenání rovněž. A právě proto jsem byl velmi rád, že celých pět let jsem mohl navštěvovat kraje České republiky a s těmito lidmi se setkávat.

Vážím si těch hejtmanů, kteří vyhlásili soutěž o osobnost kraje v nejrůznějších oblastech lidské činnosti, a rád jsem se s těmito osobnostmi setkával. Stejně tak, jako jsem se setkával s podnikateli nebo s představiteli příspěvkových a dalších organizací na krajské úrovni, s krajskými a komunálními zastupiteli a samozřejmě především s občany. Když jsem se připravoval na své dnešní vystoupení, prošel jsem si měsíční programy za posledních pět let a s překvapením jsem zjistil, že jsem absolvoval více než čtyři tisíce setkání. A tak je to dobře, protože prezidentský úřad je místem setkávání se. Prezident by neměl být uzavřen za hradbami Pražského hradu nebo za zdmi lánského zámku. A v těchto setkáváních jsem se mnohé naučil, a protože nejsem mlčící sfinga, také jsem občas něco sám říkal.

Snažil jsem se poznatky, které jsem získal, přenést mimo jiné na vládní úroveň, protože, jak dobře víte, podle ústavy má prezident právo povolávat si členy vlády a konzultovat s nimi jejich činnost. A protože ve většině případů jsem měl s členy vlády korektní až přátelské vztahy, jsem rád, že tato setkání byla oboustranně užitečná. Samozřejmě, že vedle těchto jednorázových konzultací jsme pravidelně v Lánech s mým expertním týmem realizovali setkání s ministry, která se týkala dlouhodobé koncepce jejich práce.

Dalším takovým tématem byla ekonomická diplomacie. Možná, že řeknete, že je to činnost šedivá a nudná, a snad i z hlediska publicistiky budete mít pravdu, ale jsem rád, že na mých cestách do zahraničí mě celkem doprovázelo osmnáct podnikatelských misí, kterých se zúčastnilo více než sedm set podnikatelů. Tyto cesty mají samozřejmě velký význam zejména tam, kde partnerská strana má takzvaný prezidentský režim, protože prezident prezidentovi nejlépe rozumí.

V tomto úsilí chci nyní pokračovat, protože bez kontaktu s občany, chcete-li dolních deset milionů, není prezident plnohodnotný. A prezident, který se považuje za součást jakési vyvolené elity, je jenom ornamentem na státní budově a ničím víc.

Vedle pozitivních věcí, které jsem ve své prezidentské funkci zažil a za které děkuji, byly i problémy, a nebylo by poctivé, se o nich nezmínit. Před pěti lety jsem upozornil na tři takové problémy.

Prvním z nich byla hrozby neonacistických bojůvek v české společnosti. Konkretizoval jsem tuto hrozbu ve svém projevu v Lidicích, kde jsem za neonacistickou stranu označil Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Dovolte mi krátkou terminologickou vsuvku. Občas se setkáváme s terminologií fašismus a fašistický, rád bych připomněl, že fašismus je specifický italský fenomén, který se lišil od německého nacismu například tím, že nebyl vyhraněně antisemitský, čímž ho vůbec neomlouvám. Ale víte, proč se u nás v minulosti téměř nepoužíval termín nacismus? Protože když si tento termín dešifrujete, tak je to nacionální socialismus, a protože minulý režim měl jako erbovní slovo slovo socialismus, bylo obtížně přijatelné, aby se vedle tohoto erbovního slova vyskytovalo i slovo nacionální socialismus.

Myslím si, že prezident by neměl příliš zasahovat do politické struktury, neměl by známkovat politické strany, protože nejsou strany první a druhé kategorie, stejně tak jako nejsou jejich voliči první a druhé kategorie, ale zde jsem učinil jednu výjimku, a jsem povinen ji zdůvodnit. Tímto zdůvodněním je skutečnost, že Dělnická strana sociální spravedlnosti aktivně spolupracovala s Kotlebovou neonacistickou stranou na Slovensku. To znamená stranou, která výslovně schvalovala vyvraždění šedesáti tisíc slovenských občanů a která schvalovala i vyslání Rychlé divize na východní frontu nebo potlačení Slovenského národního povstání. Kdo podporuje neonacisty, je sám neonacista. A Němci mají docela hezké přísloví, ‚spolu chyceni, spolu pověšeni‘. V každém případě platí, že s touto jedinou výjimkou jsem neznámkoval naši politickou strukturu, i když mohu vyjádřit radost, že Dělnická strana sociální spravedlnosti nezískala žádný mandát, jak v krajských, tak v parlamentních volbách.

Druhým problémem, na který jsem před pěti lety upozorňoval, byl problém ekonomické kriminality. Jsem sice rád, že mezitím došlo k určitému pokroku, a že vliv ekonomických mafií zeslábl, nikoli však vymizel. Podpořil jsem v Poslanecké sněmovně zákon o prokázání původu příjmů a majetku, pouze lituji, že není aplikován ve větším rozsahu. Podpořil jsem i další kroky proti daňovým podvodům, jako je kontrolní hlášení nebo elektronická evidence tržeb. Ale bohužel u nás je stále ještě jedna velká skvrna, a ta skvrna se jmenuje Zdeněk Bakala. Chci upozornit, že se nejedná pouze o dnes před soudem stojící kauzu podivné privatizace OKD, ale že se jedná o daleko rozměrnější akci, protože podle odborných odhadů z OKD bylo dohromady vytunelováno sto miliard korun. Mimochodem, akcie OKD uvedené na burzu měly nominální hodnotu čtyři sta korun, a na konci klesly na hodnotu dvacet haléřů za akcii. Jak velký to podnikatelský úspěch, že. Ale na druhé straně ještě těsně před krachem podniku, který zaměstnává deset tisíc osob, Zdeněk Bakala inkasoval posledních šestnáct miliard korun na dividendách. A přitom jen tak mimochodem stačil okrást i nájemníky OKD o jejich byty. Dokud tento problém nebude vyřešen, vyšetřen, pak nemůžeme tvrdit, že v České republice velká ekonomická kriminalita je minulostí a že Viktor Kožený skrývající se na Bahamách nemá svého velkého nástupce právě v osobě Zdeňka Bakaly. Když jsem se ptal jak ministra spravedlnosti, tak před časem i nejvyššího státního zástupce, zda v této věci proběhne nějaké vyšetřování, padni komu padni, setkal jsem se s velmi rozpačitou odezvou. Mrzí mě to a budu na to upozorňovat i nadále.

Přecházím ke třetí a poslední části hodnocení minulosti, a to je pokus manipulovat českou veřejností. A svým způsobem mohu velmi snadno navázat na předchozí téma, protože noviny, jako jsou Hospodářské noviny nebo týdeník Respekt nebo server Aktuálně.cz, jsou ve vlastnictví Zdeňka Bakaly. A tyto noviny nás každodenně poučují o tom, jak se máme chovat. Podle mého názoru novinář, který bere peníze získané tímto způsobem, by neměl mít naši úctu a neměli bychom ho brát vážně.

Samozřejmě, že kritika, která se týká mediální sféry, se nedá redukovat pouze na Bakalovo mediální impérium, a není to ani kritika pouze papírových médií. Je to například i kritika veřejnoprávní České televize. Rád bych vám připomněl nedávnou studii Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která uvádí, že zpravodajství naší veřejnoprávní, vyvážené, objektivní České televize bylo v minulosti výrazně ovlivněno její příchylností ke straně, která se jmenuje TOP 09. Budu předpokládat, že vzhledem k nedávným volebním výsledkům této strany se Česká televize napříště stane poněkud vyváženější. Snažme se tedy, abychom dokázali rozlišit novináře, kteří hledají pravdu, od novinářů, kteří hledají senzace, a domnívám se, že patří úcta těm prvním a neúcta těm druhým.


Rád bych uvedl alespoň dva naprosto konkrétní příklady. Nejde o to, že občas slyším od skupin lidí, kteří zastávají svůj názor, že ti, kdo jejich názor nezastávají, jsou lůza. V tom případě si vždy připomínám Bedřicha Smetanu a jeho operu Braniboři v Čechách, kde je krásná věta, my nejsme lůza, my jsme lid. Ale myslím si, že mohu demonstrovat i dvěma dalšími konkrétními příklady, proč různé nátlakové skupiny považuji za nehodné úcty nikoli kvůli jejich názorům, ale kvůli tomu, že jsou zapouzdřeny ve vzájemném sebeutvrzování se, aniž by byly ochotny podrobit se argumentované diskuzi.

Tak tedy, prvním takovým příkladem je výrok jednoho komentátora, který rozdělil českou populaci na občany a obyvatele. Občani jsou ti, kdo mají správné názory a uvědoměle hlasují. Obyvatelé jsou ti ostatní. A jako druhý příklad bych rád uvedl jednoho dalšího komentátora, který už po skončení prezidentské volby vyjádřil naději, že v nejbližších pěti letech zemře půl milionu mých stoupenců a že díky tomu bude voličská mapa za pět let poněkud jiná. Mně už to může být jedno, ale obludnost tohoto výroku je podle mého dostatečným argumentem, proč nemám rád některé novináře, a ostatně oni nemají rádi mě, takže je to vzájemně naprosto vyrovnané. Tolik pokud jde o hodnocení minulosti.

A nyní k budoucnosti. Dámy a pánové, hodlám samozřejmě pokračovat v tom, co jsem dělal v minulosti, protože to pokládám za užitečné. Nicméně rád bych to doplnil dalším tématem, kterým jsem se částečně už v minulosti zabýval, a tímto tématem je občanská angažovanost, nebo chcete-li jinak, aktivní občanství. Nemám tím rozhodně na mysli občanské aktivisty, kteří si někdy léčí svůj komplex méněcennosti tímto způsobem. Mám tím na mysli participaci občanů našeho státu na věcech veřejných. Vidím zde tři základní dimenze. Dimenzi ekonomickou, sociální a politickou.

Pokud jde o ekonomickou dimenzi, možná, že víte, že jsem vždy obdivoval Tomáše a Jana Baťovi a jejich přístup k zaměstnancům. Oni jim mimochodem neříkali zaměstnanci, ale spolupracovníci. Baťa zaváděl osobní účty, na které připisoval zaměstnancům podíl na zisku, ale pozor, také podíl na ztrátě, bylo-li to nutné. Něco, jako je dnešní Profit sharing. Samozřejmě, že jsou možné i jiné varianty, mluvil jsem kdysi o americké metodě ESOP, Employee stock ownership plan. Mluvil jsem o německém zákonu Mitbestimmung Gesetz, který umožňuje participaci zaměstnancům, a chci věřit, že naše odbory se v budoucnosti této tematice budou věnovat více než dosud. Bylo by samozřejmě výhodné, aby to byla tematika, která by byla prospěšná pro obě strany. Zvýšení podílu na zisku by mělo být doprovázeno přinášením nových inovací, zvyšováním produktivity práce a přidané hodnoty. Nicméně onen baťovský model, ať už v jakékoli formě, by podle mého názoru měl v naší ekonomice mít silnější místo, než má dosud

Pokud jde o sociální dimenzi, myslím si, že tady bych připomenul svoje mládí. Když jsem byl mlád, byl americkým prezidentem John Kennedy, a jedním z jeho počinů byly takzvané Mírové sbory. Američané je většinou posílali do rozvojových zemí a já se domnívám, že Mírové sbory bychom potřebovali i na našem vlastním území, aby podaly pomocnou ruku zejména v těch regionech, které to více než jiné potřebují. A byl jsem rád, když jsem byl informován, že už se připravuje zákon o dobrovolnictví, který bych považoval za účinnější, než je činnost některých, zdůrazňuji některých, neziskových organizací.

A konečně třetí a poslední dimenze je dimenze politická, o ní již mluvím velice dlouho. Myslím si, že je poněkud bizarní, jestliže politici se vlichocují občanům, když se ucházejí ve volbách o jejich přízeň, a pokud tuto přízeň dostanou, tak na občany zapomenou. A přitom, jsou-li občané dostatečně kompetentní, aby rozhodli, kdo má vyhrát volby, proč by neměli být dostatečně kompetentní i k tomu, aby rozhodovali o dalších otázkách.

Existuje několik témat v této souvislosti, a já doufám, že během mého mandátu se podaří prosadit alespoň jedno, a sice přímou volbu starostů, hejtmanů a samozřejmě i primátorů. Mimochodem existuje několik variant přímé volby, a já jsem vždy doporučoval variantu, která bude respektovat dvojí úctu, úctu k vítězi voleb jako politické straně nebo hnutí a úctu k osobnosti uvnitř tohoto hnutí nebo strany. To první je vyjádřeno volebními výsledky, to druhé je vyjádřeno preferenčními hlasy. Jinými slovy, hejtmanem, primátorem nebo starostou se podle mého návrhu stává ten, kdo dostal nejvíce preferenčních hlasů na kandidátce nejúspěšnějšího kandidujícího subjektu. Tím odpadá často uváděný argument, podle něhož takový starosta by byl pouze solitér, který by byl ve válce se svým zastupitelstvem.

Byl jsem vystaven kritice, že preferuji švýcarský model referend, se zdůvodněním, že nejsme Švýcarsko. Já bych to obrátil, chceme-li se stát Švýcarskem, musíme převzít některé jeho zákony a některá jeho pravidla. A myslím si, že ve Sněmovně už leží dlouhou dobu návrh zákona o referendu, který jsem rovněž podpořil, a je mi líto, že se tento návrh zákona neprojednává.

Jsem si vědom toho, že se bohužel asi nepodaří prosadit myšlenku takzvaného panašování, to znamená toho, aby si občané mohli sami sestavit kandidátku z nabídky kandidujících subjektů tak, jak je tomu v komunálních volbách. Podle mého názoru hlavní příčinou tohoto odmítání je strach. Strach některých politiků a politických stran z toho, že by tento model, pokud nemají na kandidátkách dostatek výrazných osobností, je přivedl k neúspěchu. Zatímco takto musíte volit stranu nebo hnutí jako celek a nemůžete kombinovat jednotlivé kandidátky.

A poslední věc, kterou bych rád podrobil diskuzi, je povinná volební účast. Připomínám, že u nás byla za Masarykovy první republiky. Připomínám, že je v Belgii, Lucemburku nebo v Austrálii, že to není nic nového a nic originálního. Ale opět platí onen strach, a chceme-li, aby tady bylo skutečně aktivní občanství, pak i povinná volební účast je jeho součástí.

Dámy a pánové, myslím, že jsem vás už dostatečně unavil, a proto mně dovolte, abych vám zcela na závěr, vlastně asi jako třetí ilustraci české žurnalistiky, uvedl server ihlas.cz, který nedávno vypsal anketu, kdy umřu. Bylo tam jenom několik set diskutujících a většina z nich se shodla na roku 2020. Chtěl bych vám proto sdělit, že jsem se rozhodl žít minimálně do devadesáti let, a pokud mě sem, do Vladislavského sálu, pozvete, bude mi potěšením se nejméně třikrát zúčastnit inaugurací svých nástupců.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 8. března 2018
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live