Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Zdeněk Mahler – spisovatel český

$
0
0
Lenka Procházková
19.3.2018
Několik dní před druhým kolem prezidentské volby jsem telefonovala Zdeňkovi Mahlerovi. Hlas, který se mi ozval, byl tichý a chyběla v něm obvyklá energie. Přesto se náš rozhovor protáhl na dlouhé minuty. Tedy mluvil spíš on. Dodnes ten monolog slyším, ale nebudu se o ty přerývané věty dělit.


Říká se, že jen opravdu moudří tvůrci dokážou své dílo zlehčovat a pochybovat o jeho smyslu. Nedělají to proto, aby byli ujišťováni o opaku. Zřejmě se chtějí se svými tíživými myšlenkami a dotíravými obavami svěřit, a je nakonec věcí náhody, kdo jim právě v takové bilanční chvíli (dni) zavolá. Zdeněk Mahler pochopitelně na displeji viděl, že volám já. Nemusel hovor přijmout, ale od prvotních bojů za korunovační katedrálu mě pokládal za aktivní posilu a časem jsme se stali přáteli.

Pro mě však vždy stál na piedestalu Učitele. Právě díky Zdeňkovi Mahlerovi jsem pochopila a přijala za své, že v Čechách se patos a humor dají kombinovat k výsledku, jehož sdílnost je přístupná široké obci, pánům i kmánům. Pro umělce je kromě talentu, trpělivosti a vůle nejdůležitější cit. A jen Velký vypravěč Zdeněk Mahler mohl dokázat ve své empatii k potřebám poníženého národa ten zázrak, že i v tuhých dobách normalizace se po skončení filmu Božská Ema vestoje tleskalo i ve venkovských kinech. Smysl příběhu jistě „panským“ cenzorům neunikl, ale neměli v té kulturní poušti lepšího scénáristu, který by uchvátil i „plebejce“, a tak film se zaťatými zuby dovolili natočit a pustili do distribuce.

Probouzení, uchovávání a předávání kolektivní paměti je pro nevelké národy jedinou obranou jejich svébytnosti. Zatímco velkým národům stačí hesla, modly a data vítězných bitev, malé národy se udržují společným ideálem, příběhem a jazykem. A mnohdy jsou to právě umělci z těchto nevelkých zemí, kdož svým prorockým hlasem varují okolní svět před blížící se bouří. A bývají světem oslyšeni, protože i „doma“ jsou v menšině. Myslím především na Karla Čapka, na jeho ryzí hlubinný humanismus a v posledku na jeho beznaděj.

I Zdeněk Mahler byl terčem nenávisti za svou lásku k českému národu a úctu k jeho veliké historii. Čelil útokům s kuráží bojovníka a noblesou filosofa.

Jednou jsem v Národní knihovně zorganizovala Mahlerovu přednášku o smyslu českých dějin. Připadala jsem si jako účastnice obřadu, kdy se znovu oprašují základní kameny.

Mahlerova víra, že osudová (nepohodlná) poloha naší vlasti není údělem ale dědičným úkolem, nemůže být jeho smrtí znicotněna. Zakódoval ji do svých knih a filmů. A i když si dnes můžeme připadat jako prodaní (vlastními) a znovu zrazovaní (přespolními), ten dědičný úkol stále trvá. Dokud jej nevzdáme my sami.



- - -




Zemřel spisovatel, publicista a popularizátor vážné hudby Zdeněk Mahler, bylo mu 89 let. Zdeněk Mahler je autor scénáře k Nebeským jezdcům a Božské Emě

$
0
0
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10090925908-vsechnoparty/206522161600012/obsah/102065-zdenek-mahler

19. 3. 2018   ČR
„Jsem jenom takový stařec, který se vyznačuje ukecaností, že mi jednou pan Horníček povídal: 'Poslyšte, vy prej jste schopnej na cokoli mluvit hodinu.' A já na to, že je to horší – už jsou to dvě hodiny,“ vyprávěl před lety v rozhlasovém vysílání.
 Zdeněk Mahler byl hostem K. Šípa v pořadu Všechnopárty a vyprávěním  se vrátil  k filmu  o Emě Destinové... Byl to rok 2006...Máte možnost se zaposlouchat do jeho slov...
video - zde kliknětě na obrázek !!


Jeho tvorba měla opravdu široký záběr, od filmových a divadelních scénářů, přes biografie významných osobností, až k odborným muzikologickým publikacím. Po studiu na filozofické fakultě pracoval Zdeněk Mahler v 50. letech v Československém rozhlase, od roku 1960 byl spisovatelem na volné noze.

Zdeněk Mahler se narodil 7. prosince 1928. Po získání doktorátu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracoval krátce v rozhlase a na ministerstvu školství a kultury. V té době byl současně dramaturgem Laterny magiky a podílel se na její prezentaci při Expo 58 v Bruselu. Od roku 1960 měl svobodné povolání.

Vlastní mu byl i humor a sebeironie.

Napsal řadu knih o významných osobnostech domácí i světové kultury, jakým byli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček. Jako autor či spolupracovník je podepsán pod mnoha filmovými či televizními scénáři, mezi jinými Svatba jako řemen, Nebeští jezdci, Božská Ema, Den sedmý, osmá noc, Amadeus nebo Lidice.

Obdivovatel Dvořáka i Masaryka
Učaroval mu životní příběh autora slavné opery Rusalka - Antonína Dvořáka. Natočil o něm televizní triptych. Podobné dokumenty pak věnoval i svvideo - zde kliknětě na obrázek !!ému předkovi Gustavu Mahlerovi nebo Tomáši Garriguovi Masarykovi.

Obdivuhodné znalosti dokázal Zdeněk Mahler předávat divákům a čtenářům poutavě a navíc s nadhledem. Při práci byl velmi pečlivý.

„Stane se mi, že na mě nalehne krize, kdy přemýšlím o řadě synonym a na to přesné nemůžu přijít. To vám je bolení!“ vyprávěl s úsměvem.

Za trvalý přínos pro českou kulturu obdržel roku 2003 od ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a v roce 2011 cenu Unie českých spisovatelů.

Vada ruských voleb - příliš mnoho voličů!

$
0
0
Jaroslav Loudil
19. 3. 2018
Musím se smát , jak průhledně, zaujatě a neobjektivně hodnotí mise OBSE průběh ruských voleb ! Například : "Kritizován byl hlavně neadekvátní tlak na voliče, který vedl k vysokému počtu hlasujících !" No to je skutečně k smíchu ! I u nás se totiž zvažuje uzákonit : "Povinnost chodit k volbám pod hrozbou sankcí a v některých demokratických státech již toto pokud vím funguje !!!" Tedy, když my v ČR například v dohledné době uzákoníme zvažovanou povinnost chodit k volbám a naše volební účast pak bude kolem 90 %, tak to bude zcela - "v pořádku".


Nynější ruská účast kolem 65 % však je - "tak strašně vysoká !!" , že svědčí o zcela neúměrném tlaku na chudáky voliče v Rusku. Není to náhodou tak, že disident Navalnyj vyzýval k neúčasti na volbách, a ono mu to vůbec nevyšlo ?? No a tak tak se to nyní mise OBSE pouší : "Alespoň nějak zaflastrovat", aby měl Navalnyj klidné spaní a nepropadal dalším úzkostným stavům a depresím. Mezi členskými státy OBSE převažují státy NATO a jejich servilní podržtaškové, takže výsledky :"Jejich pozorování" - jsou už dopředu známy. Pouze se mrhá papírem. Až budou někdy volby v USA doporučuji je sledovat komisí v tomto složení : Rusko, Srbsko, Bělorusko ,Vietnam, Čína, Severní Korea, Venezuela, Bolívie, Barma, Laos, Pakistán, Sýrie, Egypt. Opravdu s chutí bych si přečetl zase - "Tu jejich závěrečnou zprávu !"

P.S. Nevím jak se o :"Pozorovací misi OBSE vyjádřit" , abych nebyl opravdu sprostý. Trapní koupení šaškové, je myslím si to přiléhavé označení.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/466624-v-rusku-to-nebyly-skutecne-volby-tvrdi-pozorovatele-z-obse.html

Studenti, já žasnu. Zdeněk Zbořil se vysmál protestující mládeži, poučil ji a položil jí otázky

$
0
0
Zdeněk Zbořil
19. 3. 2018   PL
 „Ti, kteří protestují, většinou nezvítězí, alespoň ne tak, jak si na počátku svých protestů představovali,“ přidává svůj komentář nejen ke stávkám studentů politolog Zdeněk Zbořil.
 Pozastavuje se také nad tím, proč vystupující na obranu ČT se ani slovem při žádné příležitosti dosud nezmínili o svobodě slova a svobodném šíření myšlenek někoho jiného než zaměstnanců České televize. A vyjednávání o vládě? Podle Zbořila už je vše dohodnuto:

„Dokonce si myslím, že za zavřenými dveřmi se už mluví i o jménech.“ Napětí mezi státy v souvislosti s otravou dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije komentuje Zbořil i takto: „Pokud si ve Velké Británii myslí, že to odnese zase jen střední a východní Evropa, je to sice možné, ale můžeme jim připomenout, že už se jednou, v roce 1938, který právě vzpomínáme, osudově zmýlili.“

„Obdivuji znalosti politické strategie a taktiky českých studentů,“ komentuje výstražné stávky za dodržování ústavních zvyklostí, které se konaly uplynulý týden, doktor Zdeněk Zbořil. Studenti středních a vysokých škol žádali, aby si prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o naší budoucnosti nerozhodovaly trestně stíhané osoby. „Jako kdyby to ani nebylo z hlavy těch, kteří si při vzpomínkách na československé a české dějiny nemohou vzpomenout ani na jména posledních tří prezidentů, neumějí k rokům 1918, 1938, 1948 a 1968 přiřadit nějakou významnou historickou událost, a hlavně žasnu nad tím, jak vědí, co jsou to ‚ústavní zvyklosti‘. Třeba jen v ČR od roku 1993. Nemají na mysli třeba jen ústavní neobvyklosti, o které se pokoušeli všichni tři dosavadní prezidenti Havel, Klaus, Zeman, anebo snad dokonce změny ústavy, které se tak trochu nepovedly. Jako např. přímá volba hlavy státu. To by se sice dalo nazvat ‚novým ústavním pořádkem‘, ale nezavedli ho ani Klaus, ani Zeman, ale Parlament ČR za všeobecného souhlasu občanů ČR,“ dodává politolog. Také přesvědčení, že Senát PČR má sílu „důrazně vystupovat“, se mu nezdá ničím jiným než výzvou k porušování ústavního pořádku. „Nepřál bych jim, aby až se dostanou do spárů české justice, s nimi zacházel nějaký soudce Berka nebo Elischer tak jako mnozí jiní, na které veřejnost jen potichu nadává,“ doplňuje Zbořil. ... ... ...


Pokračování na PL zde

Také jsem poslouchal Radiožurnál

$
0
0
Jaroslav Loudil
19. 3. 2018
Také jsem dnes poslouchal Radiožurnál jako pan David. A i mne zaujalo, jak je možné provádět cílenou manipulaci s veřejným míněním a jak - "nakládat s fakty". Radiožurnál ČRo totiž ohlásil Putinovo vítězství přesně takto: " Ruská ústřední volební komise zrušila výsledky voleb v sedmi volebních okrscích. Vítězem voleb se stal podle očekávání Putin." Tedy ČRo úmyslně před zásadní důležitou informaci o tom, kdo vyhrál, předsunula na první místo negativní informaci o zjištěných volebních problémech (= marginální bezvýznamná věc). Tak se podařilo pro českého posluchače - "zošklivit a ponížit" - velké Putinovo vítězství. Je to lež ? Není to lež, je to jen - "cílená manipulace s fakty". Josef Goebbels by jistě ocenil!! Stejnou propagandu dělal i on. Český rozhlas si tak dnes také přiložil - "Své protiruské polínko".


P.S. Aby bylo zcela jasné, co Český rozhlas záměrně dělá (cílená propaganda námi všemi placeného média) dám jeden trefný příklad srovnatelného konání. Syn telefonuje před obědem svojí matce ze třídy gymnazia toto: " Ráno jsem si vzal do školy omylem týden staré ponožky, a tak mi ve třídě parádně celý den smrděly nohy. Jo a mami, skoro bych zapoměl, před chvílí mi oznámili z loterie, že jsem v Jackpotu vyhrál dvě miliardy korun, můžeš mi namejlovat své číslo účtu v ČS? Chci ti poslat ze své výhry 900 milionů korun.

Pořadí zpráv je toto : První smradlavé nohy. Druhá - Dvě miliardy v kapse. Já bych tedy očekával, že synáček své mámě oznámí jako první v pořadí obří výhru, pak až ty nohy, pokud na ně nezapomene!! Nikoli ovšem Český rozhlas!! Pro něj mají největší váhu ty smradlavé nohy !

Pánové a dámy v Českém rozhlase, servilní patolízalové mocných. Pokřivené charaktery zcela zbytečných lidí. Jako by jste dnes psali úvodníky komunistického Rudého práva. Děláte to stejně. Snažíte se lhát.

Christopher Booker: Za ukrajinskou krizi může Západ

$
0
0
Donbas po odstřelování


- rp -
20.3.2018 TheTelegraph a PrvníZprávy
Za poslední roky může být a byl Vladimiru Putinovi předložen dlouhý "seznam obvinění", ale jednu krizi, podle britského komentátora The Daily Telegraph Christophera Bookera, spustil samotný Západ.
 


Podle Bookera, jediným, kdo „správně pochopil“ událostí na Ukrajině v roce 2014, byl bývalý britský velvyslanec v Rusku Tony Brenton, podle kterého zřejmou příčinou „nepokojů“ na Ukrajině bylo „troufalé přání“ Západu vidět Ukrajinu - historickou kolébku ruské národní identity - v Evropské unii a v NATO.

Krize nastala po převratu, během kterého byl zkorumpovaný a proruský prezident Ukrajiny nahrazen jiným vůdcem, který chtěl podepsat dohodu o přistoupení Ukrajiny k Evropské unii. Odpověď rusky hovořících obyvatel východní Ukrajiny a Krymu byla "zcela předvídatelná". Byli připraveni volit a bojovat za to, aby byli ovládáni Moskvou, a nikoli Bruselem.
 
Západ, který přivítal protesty na Majdanu, je zklamán Petro Porošenkem, protože je velmi neochotný bojovat proti korupci. Bývalý viceprezident Spojených států Joe Biden řekl, že v roce 2016 hrozil Porošenkovi: Pokud se nakonec nezmění generální prokurátor, nezískáte úvěr, a teprve poté byl zdiskreditovaný generální prokurátor Viktor Šokin odstaven. Ve Washingtonu se tomuto příběhu zasmáli jako dobrému vtipu, ale ve skutečnosti je situace smutná: „Američané a Evropané, kteří chtějí pomoci Kyjevu v boji proti korupci, musí pochopit, že to v Kyjevě vůbec nechtějí".
 
„Západ je neschopný s tím něco udělat a může publikovat pouze rozhořčené výkřiky protestu proti nevyhnutelným důsledkům svých vlastních činů,“ píše v článku Christopher Booker.


Související článek:


- - -

Více než 30 tun humanitární pomoci civilnímu obyvatelstvu ve Východní Gutě dodali do Damašku specialisté Střediska pro usmíření.

$
0
0

20. 3. 2018      zdroj a zdroj a zdroj
Od rána 18. března více než 25 tisíc osob opustilo Východní Gutu přes kontrolní stanoviště v obci Hammour. Více než 73 tisíc osob opustilo Východní Gutu za celou dobu trvání humanitární pauzy. Specialisté ruského Střediska pro usmíření válčících stran v Sýrii přepravili do Damašku více než 30 tun humanitární pomoci. Bude předána civilnímu obyvatelstvu Východního Guty, kteří opustil oblasti kontrolované teroristy, oznámil vedoucí Centra pro smíření generálmajor Jurij Jevtušenko. "Humanitární náklad obsahuje přikrývky, matrace, lůžkoviny a potravinové balíčky. Budou civilistům předány v neděli", řekl.


Od rána 18. března více než 25 tisíc osob opustilo Východní Gutu přes kontrolní stanoviště v obci Hammour

S pomocí ruského Centra pro usmíření válčících stran i nadále pokračuje odchod civilistů přes přechody humanitárního koridoru z oblasti Východní Guty.

Centrum pro usmíření znesvářených stran zorganizovalo na kontrolních stanovištích humanitárního koridoru vydávání civilistům potravinových balíčků.

V uprchlických táborech v oblasti Východní Guty je zorganizováno vydávání sad ložních potřeb (matrace, přikrývky, polštáře a ložní prádlo), potravinových balíčků.

Na kontrolních stanovištích a v uprchlických táborech jsou rozestaveny polní kuchyně a je organizováno vydávání civilistům teplého jídla.

Ruští vojáci na kontrolních stanovištích a v uprchlických táborech rozdali 6 180 potravinových balíčků a zajistili teplou stravu pro 11 440 civilistů. Vydávání teplých jídel a potravinových balíčků pokračuje.

Více než 73 tisíc osob opustilo Východní Gutu za celou dobu trvání humanitární pauzy

Podle údajů ruského Centra pro usmíření válčících stran opustilo více než 73 tisíc osob Východní Gutu za celou dobu trvání humanitárních pauz.

Poznámka: Vše výše uvedené je stav k 18.3. Dnes odchod civilistů z Východní Guty pokračoval.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Třetí šálek

$
0
0
Jiří Jírovec
20. 3. 2018
Když se vraždilo v hotelu Excelsior, všiml si inspektor Brůžek použitých skleniček na stole. Zachránil je na poslední chvíli. Nakonec se ukázalo, že šlo o klíčový důkaz při řešení případu. Když zabili Jána Kucjaka a jeho přítelkyni, zbyly na místě činu tři šálky. Zdálo by se, že se kolem nich začnou rojit investigativní novináři. Jsou jich v Česku i na Slovensku spousty a jsou daleko schopnější (odhodlanější) než policie.

Slovenská policie vyjevila, že kdosi vstoupil nenásilně do Kucjakova domu, nic neukradl, zastřelil dva lidi a zmizel. Informace o tom, že u mrtvol byly náboje (prý znak mafiánské vraždy) byla posléze zmírněna konstatováním, že se tak nějak "rozsypaly" při "přebíjení" zbraně.

Kdo někdy viděl pistoli, ví, že každá má v pažbě zásobník s několika náboji. Po výstřelu je zpětným rázem závěr posunut zpět a vyhodí prázdnou nábojnice. Místo ní se ze zásobníku zasune do hlavně nový náboj a zase se může stisknout kohoutek. Kdyby se náhodou prázdná nábojnice zasekla, musí být závěr posunut rukou.

Profesionální vrah, který loví po kapsách další náboje a rozsypává je po zemi je postava pro veselohru. Jenže tady šlo o tragedii.

Kdyby byl vrah pečlivý, snažil by se sebrat dvě prázdné nábojnice, protože z otisku úderníku lze identifikovat zbraň ze které se střílelo.

Po vraždě se neuvěřitelné stalo skutkem. Novináři ztratili svůj pátrací čuch a zdravou nedůvěru k oficiálním informacím. Přijali tézi, že Kucjak psal o mafii, ergo, mafie ho umlčela.

V informačním stínu se začaly dít věci. Otevřely se dveře pro hněv lidu. Pryč s Ficem, pryč s ministrem vnitra a vládou. Lid chce předčasné volby.

President Andrej Kiska má v ruce hořlavinu a s rozvahou hodnou svého najestátu přiživuje ohníčky na náměstích. 

Kiska je podle Wikipedie podnikatel a filantrop. Byl v devadesátých letech rok a půl v USA a tam prý v sobě objevil chuť podnikat. Půjčoval peníze a vydělal stamilióny. V roce 2014 byl vyšetřován policií pro daňový ůnik. Všici a všude kradnů. Policie případ odložila, protože byla "projevena účinná lítost" a daň byla doplacena. Bylo by přece jenom hloupé mít policejně stíhaného presidenta.

Slovenský president přijal Ficovu demisi. Mohl vyslovit naději, že si nová vláda povede lépe a slíbit že se on sám postará (v rámci svých ústavních možností), aby stát konal. Mohl vyzvat k uklidnění situace, ale neudělal to. Neříká tak ani tak, kdo se v něm vyzná.

Dávno nejde o Kucjaka. Jde o likvidaci sociální demokracie na Slovensku. První kroky byly udělány a tak ustoupit není kam.

Rozeštvaná zem

$
0
0
20.03.2018 QuintusSertorius
Pamatujete se na pruty knížete Svatopluka? Byly tři a byly skutečné. Pro každého syna jeden. Tři jsou i Země Koruny české, ale pomyslných prutů bychom dnes potřebovali nejméně šest. Dnešní rozkol totiž není mezi jednotlivými zeměmi a nevychází z rozličných přirozených potřeb. Jsme napadeni zákeřnou „chorobou“, která je velmi lehce přenosná, avšak o to víc nebezpečná... obtížně diagnostikovatelná a těžko léčitelná, přejde-li do chronického stadia.

Jsme rozeštváváni


Politiky, novináři, ale možná (rád bych věřil tomu, že nechtěně), i mezi sebou navzájem.Kdybychom dokázali všech šest prutů svázat dohromady, byli bychom velmi silní.

Toho se pochopitelně bojí ti, kteří nás pro své politické hry potřebují mít takové, jací (díky jejich manipulaci), prozatím, skutečně jsme. Rozděleni pěkně téměř 50/50, aby se naše síla nemohla nikterak projevit. Vyrušíme se navzájem - takže v konečném výsledku vlastně (jako celek) držíme „hubu a krok“, aniž by nás k tomu někdo nutil. Vládnout takovému lidu je pro loutkovodiče politiků nesmírná úleva. Mohou si dovolit téměř cokoli...

Je úplně jedno, na čí straně jsme. Pokud těch druhých bude zhruba stejně, nedokážeme a neprosadíme nikdy nic.

Při tom si (ne všichni) pravděpodobně nevšímáme toho, co se (okolo nás) skutečně děje. Náš svět je stahován z kůže a balen do pestrobarevných papírků a ozdobných cetek, poutajících pozornost těch, které je možno snadno okouzlit.

V umění, namísto krásy, údivu a intimity, jsme obklopováni ošklivostí hraničící až s hnusem a šokování vulgární perverzností. Jakýkoli artefakt je prezentován jako „umění“, lidské exkrementy nevyjímaje. A lidé to kupují...

Ještě „včera“ byla rodina základem každého lidského společenství, včetně státu. Nyní je zpochybňována a stavěna na roveň nejrůznějších variant lidského soužití, kde mámu a tátu může zastoupit kdokoli.

Sex je vnímán jinak, nežli přirozeně a funkčně. Je přimícháván téměř do všech sfér lidského života, ovšem takovým způsobem, že začíná rozhodovat už nejenom o našem způsobu života, ale o životě samotném. Mluvím o nedávné sebevraždě při „honech na čarodějnice“, kvůli údajně sexuálně nepřiměřenému chování. Zatímco sexuálně nepřirozené chování vadit přestává. Všechny možné sexuální úchylky jsou hrdě vynášeny na odiv a při těchto exhibicích, tzv. Pochodech hrdosti, bývají politikové vždy v prvních řadách. Sexem se mnohde začínají zabývat už i mateřské školky a děti jsou připravovány na to, že není rozhodující, zda vypadají jako holčička anebo chlapeček, protože důležitější je, jak se (uvnitř) cítí. Takže si pohlaví budou vybírat.
- - -
Pravda je (podle potřeb vládnoucích) deformována natolik sofistikovaně, že mnohým lidem Orwellovské názvosloví (v reálu) už nejenom nepřipadá hrůzostrašné... ale už ani směšné.

Téměř polovina národa se nepozastavuje nad tím, že jsou přepisovány dějiny.


Téměř polovina národa se nepozastavuje nad tím, že samozvaný zámořský hegemon je agresorem prosazujícím výhradně své vlastní mocenské zájmy všude ve světě. Prozatím sice ještě ne úplně na tvrdo, ale pomocí vylhaných záminek.

Kvůli údajnému strachu z použití zbraní hromadného ničení, byla vedena agrese do Iráku.

Stejný trik (hrozba z možnosti použití jaderných zbraní), používají Spojené státy i dnes. Sice už ne k likvidaci nepohodlných vlád, ale ke zdůvodnění nových protiraketových základen okolo Ruska. V Polsku a Rumunsku kvůli údajnému nebezpečí z Iránu a v Jižní Koreji kvůli údajnému nebezpečí z Koreje severní.

A víte proč?


Protože Spojené státy (jednostranně) ustoupily od smlouvy ABM, takže se na světě opět začala roztáčet spirála smrti.

Smlouva ABM (Anti-Ballistic Missile Treaty) byla dohoda mezi Spojenými státy a Sovětským svazem o nerozmísťování systémů protibalistických raket použitých proti raketovým nukleárním zbraním.  26.května 1972 ji podepsali pre- - -zident Spojených států Richard Nixon a generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Leonid Brežněv v rámci rozhovorů o odzbrojení (SALT I.).

Ano - četli jste správně - byly to Spojené státy - nikoli Rusko, a stalo se to 13. června 2002.

Přesto dnes téměř polovina našich občanů věří Orwellovskému tvrzení, že největším nebezpečím pro mír ve světě je Rusko.

Ale nemyslete si - vy, kteří stále věříte tomu, že svět vypadá tak, jak vám jej líčí media hlavního proudu. I vy máte na svých rukou pomyslnou krev – a to nejenom z roztrhaných těl při bombardování Iráku... ale i bývalé Jugoslávie, Afghánistánu, Libye, Sýrie... protože (se nejenom vyhříváte na výsluní západní "demokracie", ale) jste, spolu i s druhou polovinou občanů, bezvýhradnou součástí NATO- takže jsme všichni– vy i my společně, za všechny tyto agrese plně spoluzodpovědní.



- - -



 

Je to vážné: USA se po zinscenovaném chemickém útoku připravují na úder z moře, říkají Rusové a posilují v Sýrii obranu

$
0
0
ea24
20.3.2018  Eurasia24
Z Ruska přišlo vážné varování: američtí instruktoři v Sýrii připravili militantní skupiny k provedení zinscenovaného chemického útoku, po němž má následovat úder na syrskou armádu. Rusko zatím v minulých týdnech dále posílilo protivzdušnou obranu v Sýrii.


Závažná slova pronesl na svém brífinku v sobotu 17. března velitel hlavního operačního velení ruského generálního štábu generálplukovník Sergej Rudskoj: „Chtěl bych upozornit na pokračující pokusy o provokace militantů s použitím toxických látek z důvodu obvinění vládních vojsk z použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu.“

Podotkl, že Rusko má o těchto přípravách dostatečné informace. „Současně s dříve oznámenou informací o přípravě provokace ve Východní Ghútě je nám spolehlivě známo, že v lokalitě města Al Tanf američtí instruktoři připravili několik skupin bojovníků k provedení provokací na jihu Sýrie s použitím chemických zbraní.“

Podle Rudského byly počátkem března diverzní skupiny přesunuty do jižní zóny deeskalace v lokalitě města Dar'á, kde se nacházejí oddíly takzvané Svobodné syrské armády. „Připravují sérii provokací s explozí výbušných zařízení obsahujících jedovaté látky. Následně bude tento fakt využit k obvinění vládních vojsk z použití chemických zbraní,“ uvedl.

Jak dále Rudskoj konstatoval, komponenty pro zhotovení chemických náloží už byly dopraveny do jižní zóny deeskalace pod krytím humanitárních konvojů nevládních organizací. Kromě složek toxických látek byly militantům předány také zapalovače munice, zakamuflované jako balení cigaret.

„Kromě toho oddíly skupiny Džabhat an-Nusrá s využitím takzvaných Bílých přileb chystají zinscenovaný chemický útok v lokalitách Al-Ghabbid a Qalb Lozeh, nacházejících se 25 kilometrů severozápadně od Idlibu. Za tímto účelem tam již bylo dopraveno 20 kontejnerů s chlórem,“ pokračoval generálplukovník.

Všechny akce jsou podle ruského ministerstva obrany připravovány s předpokladem široké publicity v západních médiích. „Tyto provokace mají posloužit jako důvod pro úder Spojených států a jejich spojenců na vojenské a státní objekty na území Sýrie.“

Údery koalice mohu být vedeny z několika směrů s využitím střel s plochou dráhou letu. „Zaznamenáváme příznaky přípravy možných úderů. Ve východní části Středozemního moře, v Perském zálivu a v Rudém moři jsou vytvořeny úderné skupiny námořních nosičů křídlatých raket,“ varoval Rudskoj.

„Vzniká otázka: koho se Spojené státy americké chystají těmito údery podpořit? Teroristy Džabhat an-Nusry a jejich spolupachatele ve Východní Ghútě? Generální štáb Ozbrojených sil Ruské federace pokračuje v pozorném sledování situace v Syrské arabské republice,“ dodal velitel.

Rusko zatím v minulých týdnech posílilo protivzdušnou a protiraketovou obranu v Sýrii. Koncem ledna přibyly do blízkovýchodní země další systémy S-400. Přinejmenším dva komplexy byly dopraveny letecky na základnu Hmímím, další dva pak lodí do přístavu Tartús.







Moskva a Peking sa horúčkovito začali zbavovať amerických cenných papierov

$
0
0
20. 3. 2018        HlavnéSpravy
Rusko a Čína sa zbavujú nielen dolára, ale aj amerických cenných papierov. Iba v januári tohto roku Rusko predalo americké obligácie na sumu 5,3 miliardy dolárov. Moskva a Peking sa snažia prestrihnúť finančnú „pupočnú šnúru“, ktorá ich doposiaľ spájala s Washingtonom.


V súčasnosti sa Rusko nachádza na 16. mieste v ratingu najväčších majiteľov dlžobných úpisov Spojených štátov. Podľa slov ruského ministra financií Antona Silujanova, v budúcnosti Rusko nemieni nakupovať dlžobné papiere USA, ale vymení ich za obligácie iných štátov. Moskva bude preferovať tie cenné papiere, ktoré budú zaručovať vyššiu ziskovosť.

Silujanov poznamenal, že v ostatnom období na ruskom trhu registrujú prísun zahraničných investícií. Najväčší záujem je o štátne cenné papiere a taktiež o cenné papiere štátnych korporácií. Najčastejšie zahraniční investori vkladajú financie do obligácií s kurzom indexovaným na podmienky inflácie.

Aj Čína sa horúčkovito zbavuje amerických cenných papierov a v januári predala obligácie na sumu 17 miliárd dolárov. Napriek tomu, že Peking stále zostáva najväčším majiteľom dlžobných úpisov USA, podiel týchto cenných papierov v investičnom portfóliu Číny sa rýchlo znižuje.

Treba poznamenať, že jedným z najväčších investorov do štátnych obligácií USA zostávajú Kajmanské ostrovy (je to jeden z najprekvitajúcejších daňových rajov sveta). Ostrovný štát vlastní dlžobné úpisy USA v sume 242 miliardy dolárov.

Eugen Rusnák

V Česku si každý občan může koupit most

$
0
0
Jaroslav Waschek
20. 3. 2018 Outsidermedia
No, řekněte sami, není to úžasné, že se u nás každý občan může koupit most? Konečně po čtyřiceti letech temna, bídy a utrpení, nastala ta pravá svoboda a demokracie. Žijeme v zemi světlých zítřků, kde zítra znamená včera. A uznejte sami, že demokratický stát, v němž jsou si všichni občané před zákonem rovni, se nemůže starat o mosty. Kam by taky přišel? Víte kolik je u nás mostů? Kde by na to vzal chudák ožebračený náš stát peníze a zaměstnance?


Nejsme sice už v době v 2. světové války, kdy byly téměř všechJaroslav Waschek
20. 3. 2018 Outsidermedia
No, řekněte sami, není to úžasné, že se u nás každý občan může koupit most? Konečně po čtyřiceti letech temna, bídy a utrpení, nastala ta pravá svoboda a demokracie. Žijeme v zemi světlých zítřků, kde zítra znamená včera. A uznejte sami, že demokratický stát, v němž jsou si všichni občané před zákonem rovni, se nemůže starat o mosty. Kam by taky přišel? Víte kolik je u nás mostů? Kde by na to vzal chudák ožebračený náš stát peníze a zaměstnance? ny mosty zničeny, ale jak jistě dobře víte, poslední dobou mosty nějak moc rády padají, a vznikají tím pěkné polízanice. Každý rozumný občan tuší, že je to tím, že mosty nejsou soukromé.

Když budete mít totiž svůj vlastní most, tak se o něj budete náležitě a mnohem lépe starat, než když bude státní nebo společný. Z cizího krev neteče. Tak tomu bylo za komunizmu, že bylo všechno společné, a pro někoho společnější. Tehdy jsme spěli na Východ a na Rudé náměstí. A všichni dobře vědí, jak to špatně dopadlo. Někteří to ví nejenom ze školní lavice nebo z televize, ale možná si to ještě dobře pamatují. Bylo to tenkrát hrozné a strašné. Žádný občan si nemohl koupit soukromě most. Mosty byly státní nebo družstevní. A ty jejich pitomé názvy!

Konečně můžeme dýchat svobodný vzduch, který není cezený katrem Železné opony a výjezdních doložek pro politicky a příbuzensky poslušné občany. Už nás bolševik nehoní násilím a pendreky na První máje, VŘSR, MDŽ a jiné kraviny. Již nemusíme postávat v sychravém počasí na náměstích a obdivovat generálního tajemníka KSČ a nešetřit ovacemi a skandováním, abychom měli čárku za svoji politickou uvědomělost. No, není to dnes lepší, když místo toho nyní máme třeba Jágra?

Názvy mostů již nebude určovat nějaký ústřední výbor, partajní hlasování, soudruzi a jiné stranické a vládní autority. Pokud si dnes svobodný občan svobodně zakoupí svůj most, může si jej klidně nazvat svým vlastním jménem. Může si na něj napsat své jméno, aby mu jej nikdo nějakým omylem nebo nedopatřením nezcizil. Mosty se totiž také kradou, jako u nás ostatně úplně všechno.

Jsem občan pokrokový, který všestranně podporuje trvale udržitelný růst, svobodu a demokracii, a proto jsem se hrdinsky rozhodl, že si zakoupím svůj vlastní most. Věc svobody a demokracie mi leží na srdci, a proto bylo věcí mé cti a odvahy, aby podpořil zdravý růst naší ekonomiky.

Začal jsem tedy pátrat, kde se u nás naše mosty prodávají. A budete se možná zase divit, ale momentálně bylo u nás našich mostů na prodej málo. Žádný jsem nesehnal. Bylo to asi tím, že je zrovna zimní období a tak je našich mostů nedostatek. Zahraničních mostů je sice na prodej habaděj, ale tím bych naší ekonomice jenom ještě více ublížil. A potom jsou mnohem dražší, než ty naše poctivé domácí z místních surovin. Jsem přece patriot, a pokud to jde, kupuji si regionální potraviny. Jen mám trochu strach, abych se z toho všeho, z těch mostů, svobody a demokracie nepo… Jsou nějak moc kyselé.


 - - -

Matrix: Vrtění veřejným míněním

$
0
0
Béda
20. 3. 2018 Outsidermedia
Co mají společné pád WTC s údajnou chemickou hrozbou Saddáma Husajna, použitím chemických zbraní Asadovou armádou, střelbou na Majdanu, dvěmi vražednými kauzami ruských exagentů, sestřelením malajského dopravního letadla a vraždou novináře a jeho přítelkyně na Slovensku?


I když to tak na první pohled vůbec nevypadá, mají toho společného hodně:
  1. 0000Všechny tyto excesy jsou spouštěče procesů postupného přeformátování světa. Všechny tyto spouštěče pomáhají spustit určité, někým žádané a plánované politické procesy, které by za normálních okolností bez spouštěčů ovlivňujících masově veřejné mínění šlo těžko spustit. Narazily by na omezení dané ústavou státu, zákony, mezinárodním právem apod.
  2. Všechny slouží k vytvoření obrazu nepřítele, se kterým je potřebné jakýmikoliv prostředky svést rozhodný boj. Tento nepřítel prý stojí v cestě demokracii, pokroku a lidským právům.
  3. Viník masového vraždění anebo masový vrah připravující se k vraždě je odhalen okamžitě, téměř souběžně s probíhajícím kriminálním činem a vůči domnělému mediálně předhozenému viníkovi jsou okamžitě podniknuty nevratné kroky – mobilizováno veřejné mínění – je veřejně lynčován, je proti němu zahájena válka, spuštěn nevolební politický převrat, přijaty anebo posíleny sankce, a to bez toho že by proběhl transparentní soud s dokazováním a s možností hájení mediálně lynčovaného domnělého viníka.
  4. Základní kriminalistické pravidlo – Cui bono– tedy vyšetřování všech, kteří mají motiv, kteří mají důvod, kterým daný kriminální čin prospěje, je od samého začátku přehlíženo. Nezřídka bývá ten, co má nejsilnější motiv, ten komu daný zločin nejvíc prospěje, ustaven do role hlavního vyšetřovatele a obviněným se stane ten, který by realizací zločinu mohl nejvíc tratit. Kuriózní jsou situace, kdy mediálně obviněný provede jemu připisovaný zločin zrovna v době, kdy má na své straně všechny trumfy a vítězství na dosah. Najednou bác! Rupne mu v kouli – provede prý něco – nějakou naprostou šílenost, která nedává absolutně žádný smysl. Něco co jej srazí hluboko zpátky a vítězství mu vzdálí. Jako v případě údajného použití chemických zbraní syrským režimem prezidenta Asada. Anebo v případě elitních agentů zpravodajské služby. Ti si prý z celé široké škály vraždících technik před volbami v jejich zemi vždycky vybírají právě ty techniky, které neomylně ukáží právě na jejich zemi jako na původce zločinu, poškodí jejich vládu v očích veřejnosti celého světa a nahrají argumenty opozici, která je v těžké defenzivě. Navíc použití těchto vraždících technik bývá složité a životu nebezpečné i pro samotné agenty a pro širší veřejnost.
  5. Při výkladu a určování viníka bývá zcela pošlapávána důkazní logika a presumpce neviny. Označený viník je určen bez předložení důkazů, naopak sám se musí vyviňovat předkládáním důkazů o své nevině. Žalobci žádné důkazy předkládat nemusí (ani když je označený pachatel po nich přímo vyžaduje) stačí nepodložená tvrzení žalobců. Každý případný oponent a obhájce označeného viníka je automaticky označen jako agent nepřítele a nepřítel svobody a demokracie, kterému by bylo nejlépe nasadit mu náhubek. Důkazy obžalovaného předem určeného viníka nejsou připouštěny do důkazního řízení, obhajoba nemá možnost v transparentním řízení vyvrátit předkládaná obvinění.
  6. Časem kauza – spouštěč – vždycky vyšumí do ztracena (média se jí přestávají zabývat) ale spuštěné politické procesy, války, sankce, tedy jejich důsledky zůstávají dál v běhu. I kdyby se ukázalo, že všechno bylo úplně jinak než byl oficiální výklad „mienkotvorných“ médií a sborů nájemných politologů a politiků – soudců Urválků. Na výsledku se tím nic nezmění, viníky a zločince nikdo veřejně neobviní a nepotrestá.
Takto se v průběhu času vrství v soudobém kapitalismu na sebe další a další konflikty, mezinárodní zločiny a teror vůči civilnímu obyvatelstvu. Všechno směřuje k velkému třesku – k velké válce supervelmocí. Šílenci, kteří ovládají média, manipulují veřejné mínění a jejich nájemné prostitutky připravují podmínky pro zahájení největšího zločinu v dějinách lidstva. Zřejmě si myslí, že napadená velmoc nesáhne v obraně ke zbraním soudného dne. Ale co když se mýlí?
 
 - - -
 

Vměšování USA do zahraničních voleb: Tradice CIA od roku 1948

$
0
0
Státní sekretář Kissinger a generál Pinochet
Wayne Madsen
20.3.2018 StrategicCultureFoundation, překlad Zvědavec
Šokující ukázkou relativní nezávislosti na kontrole médií ze strany Ústřední zpravodajské služby (CIA) po skončení operace Drozd (Mockingbird) je článek, nedávno publikovaný v deníku The New York Times, který prolomil současnou konvenční předpojatou žurnalistiku. Pojednává o dlouhé historii CIA a jejím vměšování do zahraničních voleb. 



Článek ze 17. února 2018 s názvem „Rusko není jediné, kdo se vměšuje do voleb. Děláme to také“, jehož autorem je Scott Shane (který psal o perestrojce a glasnosti pro deník The Baltimore Sun v Moskvě v letech 1988 - 1991 během posledních let trvání Sovětského svazu), uvádí, že USA se po desítky let vměšují do zahraničních voleb. Nicméně v článku autor cituje pár starých agentů amerických zpravodajských služeb, podle nichž se USA vměšovaly do voleb z altruistických důvodů. Veteráni CIA viní Rusko z toho, že zasahuje do zahraničních voleb čistě ze zlomyslných důvodů. Přesvědčení, že americké vměšování do globálních voleb probíhalo za účelem prosazování liberální demokracie, nemůže být dále od pravdy.

CIA se nikdy nevměšovala do zahraničních voleb za účelem šíření demokratických tradic mezi jiné národy. Nejdůležitějším úkolem bylo zbavit volebního práva levicové a progresivní voliče a politické strany, zajistit pozlátko „demokracie“ v totalitních zemích a chránit zájmy amerických vojenských základen a amerických nadnárodních korporací.

Ze strany CIA je to pouhé blábolení a mlžení - což připomíná roky studené války - když hovoří o vlastním zasahování do voleb v tom smyslu, že spadá do kategorie „vlivných operací“, zatímco tato stejná zpravodajská služba obviňuje Rusko z „vměšování do voleb“. Ve skutečnosti neexistuje žádný rozdíl mezi těmito dvěma kategoriemi. Zasahování do voleb představuje „obchodní um“ zpravodajských služeb, který praktikují mnohé zpravodajské agentury, včetně Izraele, Francie, Británie, Číny, Indie a dalších zemí.

Ve vzácných případech, kdy snahy CIA o zmanipulování voleb selhaly - jak tomu bylo v Guatemale v roce 1950 a v Chile v roce 1970 - zpravodajská služba jednoduše zorganizovala krvavé vojenské převraty, které vedly k tomu, že vojenské junty nahradily demokraticky zvolené prezidenty - kteří předtím ve volbách porazili právě ty kandidáty, které podporovala CIA.

V roce 1954 operace CIA, nazvaná PBSUCCESS, zapříčinila svržení guatemalské vlády prezidenta Jacoba Arbenza, který byl zvolen v roce 1950 na základě agrární reformy, která měla zlepšit životy guatemalských rolníků, s nimiž otrocky zacházela americká ovocnářská společnost United Fruit. Společnost United Fruit měla průmyslové plantáže po celé zemi. Na základě spolupráce se CIA společnost United Fruit udělala maximum pro to, aby se snažila zajistit porážku Arbenza ve volbách v roce 1950. Když tato taktika selhala, United Fruit, CIA a americký ministr zahraničí John Foster Dulles vypracovali plán na svržení Arbenza během vojenského převratu. Guatemala se stala stereotypní, Američany ovlivněnou „banánovou republikou“.

Chilská junta, která nahradila socialistického prezidenta Salvadora Allendeho, který byl zvolen v roce 1970 navzdory masivnímu zasahování CIA, přeměnila Chile na zkušební zařízení pro supí kapitalismus, který vytvořila skupina „Chicago Boys“ - tj. skupina chilských ekonomů, kteří studovali pod vedením neokonzervativního ekonoma Miltona Friedmana na univerzitě v Chicagu. Friedman nazýval politiku masivního volného trhu, který zavedl režim generála Augusta Pinocheta, „zázrakem Chile“. Vyšetřování výboru zpravodajských služeb amerického Senátu došlo k závěru, že hospodářská politika byla vytvořena za pomoci CIA, a postarala se o odstranění obchodních tarifů, masový prodej státních podniků, snižování daní, privatizaci státem řízeného penzijního systému a deregulaci průmyslu.

V roce 1990 vměšování CIA do voleb v Nikaragui zajistilo vítězství opozice nad vládou, kterou řídili sandinisté. Tento typ zasahování do voleb byl zopakován v roce 2000 během voleb v Srbsku, kdy byl prezident Slobodan Miloševič zbaven moci. Při svržení Miloševiče došlo během vměšování do voleb k první demonstrované spolupráci mezi CIA a mezinárodními kádry institutu Open Society, který vlastní magnát George Soros. V roce 2009 vynaložila CIA snahy o to, aby nebyl znovu zvolen afghánský prezident Hámid Karzáí. Ačkoli Karzáí byl zvolen znovu, velmi si stěžoval na vměšování CIA do voleb.

Zpravodajská televizní stanice MS-NBC neustále představuje Michaela McFaula, bývalého amerického velvyslance v Moskvě, coby experta na Rusko. McFaul se však nikdy nezmiňuje o tom, jak předával hotovost od CIA - celkově asi 6,8 milionů dolarů - prostřednictvím Národní nadace pro demokracii (NED) a jejích dvou poboček, Mezinárodního republikánského institutu republikánské strany a Národního demokratického institutu demokratické strany, ruským opozičním vůdcům, jako je Alexej Navalnyj. Ani se americká média nezmiňují o tom, že CIA a ministerstvo zahraničí poslaly na Ukrajinu asi 5 miliard dolarů za účelem dosazení proamerické vlády v této zemi.

McFaul pořádal zasedání ruské opoziční strany na americkém velvyslanectví a ignoroval varování, že v Navalného seskupení je několik neonacistických nacionalistů, kteří kladli odpor přistěhovalcům, pocházejícím jižně od ruských hranic. Ačkoli ho někteří západní novináři nazývají „ruský Erin Brockovich“ (americký ekologický aktivista), Navalnyj je spíše „ruský David Duke“, bývalý vůdce americké rasistické skupiny Ku-klux-klan.

Odtajněné soubory CIA jsou plné příkladů vměšování CIA do zahraničních voleb, včetně státních voleb v Indii a Západním Německu, a provinčních voleb v Austrálii, Kanadě a Japonsku. V 50. letech minulého století poskytla CIA masivní podporu západoněmeckým křesťanským demokratům, jejichž vůdcem byl kancléř Konrád Adenauer. CIA také učinila vše pro to, aby potlačila podporu pro západoněmecké sociální demokraty a krajně pravicovou nacionalistickou německou stranu v Berlíně, Hessensku a Bavorsku.

V roce 1967 indický ministr zahraničí M. C. Chagla obvinil CIA, že se „vměšovala“ do voleb v Indii, a to především prostřednictvím finančních darů stranám, které byly v opozici vůči vládnoucí straně indického Kongresu. CIA se především zaměřila na komunistické strany ve státech Západní Bengálsko a Kérala.

Bývalý kanadský premiér John Diefenbaker, představitel Konzervativní strany, obvinil v roce 1967 CIA, že použila finanční prostředky na podporu Liberální strany, což dvakrát přispělo k Diefenbakerově prohře během všeobecných voleb, které se konaly v době od května 1962 do června 1963. Diefenbakerův nástupce - předseda vlády Lester Pearson, představitel Liberální strany - zjistil, že CIA vyplácela v letech1965 a 1966 hotovost proliberální kanadské Unii studentů.

CIA udělala vše pro to, aby překazila znovuzvolení vlády Labouristické strany premiéra Davida Langeho na Novém Zélandu. CIA poskytla propagandistickou podporu opoziční Národní straně, která se postavila proti Langeově politice zamítnutí přístupu americkým jaderným válečným lodím do novozélandských vod. CIA se postarala o to, aby proamerické sdělovací prostředky na Novém Zélandu omílaly pořád dokola, že nezaměstnanost na Novém Zélandu dosáhla rekordních 6%, zahraniční dluh země tvoří polovinu hrubého domácího produktu a rozpočtový schodek dosáhl výše 1 miliardy dolarů. CIA se také pokoušela potlačit tradiční maorskou podporu Labouristické strany ve volbách, které proběhly 15. srpna 1987 - což bylo cynické použití politiky, založené na rasismu, za účelem dosažení změny volebního výsledku.

Bylo také zjištěno, že základna CIA v Brazílii, která pracovala v součinnosti s odborem AFL/CIO ve Spojených státech a jeho mezinárodní větví - americkým Institutem pro rozvoj volného trhu (AIFLD) - se v letech 1965 a 1967 vměšovala do odborových voleb v Brazílii. Kancelář AIFLD v Sao Paulu, která nebyla ničím jiným, než zástěrkou CIA, vyplácela v hotovosti brazilské úředníky za zkorumpování odborových voleb v brazilském ropném sektoru. Podrobný seznam úplatků, které CIA dávala brazilským úředníkům, objevil vedoucí představitel odborového svazu v Sao Paulu. Je zde např. uvedeno: „Bonus pro Josého Abuda za spolupráci - 156,25 dolarů; zvláštní platba pro Dt. Jorgeho M. Filha z Ministerstva práce - 875,00 dolarů; cesta pana Glaimbora Guimasaese, našeho informátora, na adresu Fegundes St. - 56,25 dolarů; fotokopie knih a dokumentů ropné federace - 100,00 dolarů; podpora pro Guedesa a Eufrasia za přehlasování Luise Furtada z odboru Suzano Union - 140,64 dolarů.“

Předtím, než se konaly 4. září 1964 prezidentské volby v Chile, levicová lidová opoziční strana zjistila, že americký diplomat Joseph Jova pomáhal kandidátovi za Křesťanskou demokratickou stranu. Křesťanský demokrat Eduardo Frei Montalva s pomocí CIA porazil Allendeho.

Interní zpráva CIA, datovaná 3. října 1955, popisuje, jak CIA podporovala prozápadní stranu Masyumi ve volbách v Indonésii - což byly první volby od vyhlášení nezávislosti země. Ředitel CIA Allen Dulles si od těchto voleb velmi sliboval, doufal ve vítězství strany Masyumi, a to vzhledem k „velkému procentu negramotných“ v Indonésii. V roce 1984, když probíhaly prezidentské volby v El Salvadoru, CIA podporovala křesťanského demokrata Josého Napoleona Duarteho, jehož oponentem byl představitel extrémního pravicového křídla Roberto d'Aubisson. Americký republikánský senátor Jesse Helms ze Severní Karolíny obvinil CIA, že se „vměšovala“ do voleb ve prospěch Duarteho. Dokonce bylo zjištěno, že „neviditelný inkoust“, kteří měli na prstech ti, kteří hlasovali, dodala CIA.

Pokud Spojené státy skutečně chtějí zastavit zahraniční vměšování do voleb, musejí být první, kdo bude zastávat a dodržovat takovou politiku. Stejně jako v případě dohody o zákazu jaderných testů, úmluvy o zrušení biologických a chemických zbraní, a smlouvy o zákazu zbraní ve vesmíru, by se Spojené státy měly domáhat mezinárodní smlouvy, která by zakazovala vměšování do voleb v jakékoliv podobě - počítačových útoků, propagandy, manipulace se sociálními médii a financování zahraničních politických stran. Bez takového závazku budou protesty USA ohledně vměšování do voleb nadále jen ve stylu „dělej to, co ti říkám, ale nedělej to, co dělám já“.


US Meddling in Foreign Elections: A CIA Tradition Since 1948 vyšel 4. března 2018 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 597 Kč Zvědavec.

Historka s Novičokem je dalším podvodem ve stylu irácké ZHN

$
0
0
Craig Murray
20. 3. 2018    TheTrouthSeeker, překlad Zvědavec
Již v r. 2016 dr. Robin Black, šéf detekční laboratoře v jediném britském zařízení na chemické zbraně v Porton Down, bývalý kolega dr. Davida Kellyho, uveřejnil v mimořádně prestižním vědeckém časopise, že důkazy o existenci Novičoku jsou nedostatečné a jeho složení neznámé.


V posledních letech se objevilo mnoho spekulací, že v Rusku byla vyvinuta čtvrtá generace nervových činitelů, typu „Novičok“ (novinka), a to již na počátku 70. let, jako součást programu „Foliant“, s cílem nalézt látky, které by představovaly obranná opatření. Informace o těchto sloučeninách byly ve veřejných doménách zřídkavé a jejich zdrojem byl většinou jen odpadlický ruský vojenský chemik Vil Mirzajanov. Žádná nezávislá potvrzení ohledně složení či vlastností takových sloučenin uveřejněny nebyly. (Black, 2016).

Robin Black. (2016) Vývoj, historická použití a vlastnosti chemických bojových látek. Královská chemická společnost.


Avšak nyní britská vláda tvrdí, že je schopna okamžitě identifikovat látku, kterou její jediné středisko biologických zbraní nikdy předtím nevidělo a nebylo si jisto její existencí. A co hůř, tvrdí, že je schopna ji nejen identifikovat, ale také určit její původ. Vzhledem k publikaci dr. Blacka je evidentní, že takovéto tvrzení nemůže být pravdivé.

Světoví experti na chemické zbraně sdílí názor dr. Blacka. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) je institucí OSN sídlící v Haagu. V r. 2013 zpráva jejího Vědeckého poradního výboru (VPV), jejímiž členy jsou američtí, francouzští, němečtí a ruští zástupci vlád, a v níž byl dr. Black zástupcem Velké Británie, uvedla:


(VPV) zdůraznil, že definice toxických chemikálií obsažená v Konvenci by měla pokrývat všechny potenciální chemikálie, které je možno použít jako chemické zbraně. Ohledně nových toxických chemikálií, které nejsou uvedeny v příloze týkající se chemikálií, avšak mohou představovat riziko pro Konvenci, VPV odkazuje na „Novičoky“. Název „Novičok“ se používá v publikaci bývalých sovětských vědců, kteří oznámili zkoumání nové třídy nervových látek vhodných k použití jako binární chemické zbraně. VPV uvádí, že nemá dostatečné informace, aby mohl komentovat existenci či vlastnosti „Novičoků“. (OPCW, 2013)
OPCW: Zpráva Vědeckého poradního výboru o vývoji ve vědě a technologiích, pro třetí hodnotící konferenci 27. března 2013

Skutečně, OPCW byla ohledně schopností „Novičoků“ tak skeptická, že rozhodla – za souhlasu USA a Británie – je na seznam zakázaných látek nepřidat, ani jejich údajné prekurzory. V krátkosti, vědecká komunita široce akceptuje, že Mirzajanov pracoval na „Novičocích“, ale pochybuje, že byl úspěšný. Vzhledem k tomu, že OPCW dospěla k názoru, že důkazy o existenci „Novičoků“ jsou pochybné, tak pokud Británie skutečně má vzorek jednoho z nich, je extrémně důležité, aby Británie tento vzorek předla OPCW. Skutečně, Británie je vázána smlouvou, aby tento vzorek OPCW předala. Rusko – aniž by o tom korporátní média informovala – předložilo OPCW požadavek, aby Británie předala vzorek materiálu ze Salisbury k mezinárodní analýze.

Avšak Británie jej předat OPCW odmítá.

Proč?

Druhou částí obvinění vznesených May je,, že „Novičoky“ lze vyrobit pouze v jistých vojenských zařízeních. Avšak i to je prokazatelně nepravda. Pokud vůbec existují, byly „Novičoky“ údajně navrženy tak, aby je bylo možné vyrobit na zařízení jakékoliv komerční chemické laboratoře – to bylo jejich hlavní charakteristikou. Jediným skutečným důkazem existence „Novičoků“ byla výpověď bývalého sovětského vědce Mirzajanova. A toto napsal Mirzajanov skutečně:

Je třeba mít na paměti, že chemické komponenty či prekurzory A-232, či jeho binární verze Novičok-5, jsou běžnými organofosfáty, které lze vyrobit v komerčních chemičkách vyrábějících takové produkty, jako hnojiva a pesticidy.

Vil S. Mirzajanov, „Demontáž sovětského/ruského komplexu chemických zbraní: Pohled insidera“, v „Odzbrojení Ruska v oblasti chemických zbraní: Problémy a vyhlídky, Stimsonova zpráva č. 17, říjen 1995, str. 21, autorů Amy E. Smithsona, dr. Vila S. Mirzajanova, Gena Rolanda Lajoie a Michaela Krepona. (“Dismantling the Soviet/Russian Chemical Weapons Complex: An Insider’s View,” in Amy E. Smithson, Dr. Vil S. Mirzayanov, Gen Roland Lajoie, and Michael Krepon, Chemical Weapons Disarmament in Russia: Problems and Prospects, Stimson Report No. 17, October 1995, p. 21.)

Je vědecky nemožné, aby zařízení v Porton Down bylo schopno provést test na ruské „Novičoky“, pokud nikdy nevlastnilo ruský vzorek, aby je mohlo porovnat. Mohou analyzovat vzorek odpovídající Mirzajanovu vzorci, ale protože ten jej zveřejnil světu před dvaceti lety, tak to není důkazem původu v Rusku. Pokud ho může Porton Down syntetizovat, může i spousta jiných, nejen Rusové.

A konečně – Mirzajanov je uzbecké jméno a program Novičok, za předpokladu, že kdy existoval, byl program v Sovětském svazu, ale daleko od dnešního Ruska, v Nukus v současném Uzbekistánu. Navštívil jsem zařízení na výrobu chemických zbraní v Nukus osobně. Bylo demontováno a zabezpečeno a všechny zásoby zničeny a zařízení odvezeno americkou vládou, a odvoz ukončen, když jsem tam působil jako velvyslanec. Ve skutečnosti neexistovaly jakékoliv důkazy, že nějaké „Novičoky“ kdy existovaly v samotném Rusku.

Shrnuto:

1) Porton Down ve svých publikacích přiznalo, že žádné ruské „Novičoky“ nikdy nevidělo. Britská vláda nemá naprosto žádné informace s „otisky prstů, jako nečistoty, na základě kterých lze s jistotou přisoudit tuto látku Rusku.

2) Doposud ani Porton Down, ani světoví experti v Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) nebyli přesvědčeni, že „Novičoky“ kdy existovaly.

3) Británie odmítá poskytnout vzorek OPCW.

4) „Novičoky“ byly specificky navrženy tak, aby je bylo možno vyrábět z běžných přísad v jakékoliv vědecké laboratoři. Američané demontovali a prostudovali zařízení, které je údajně vyvíjelo. Je zcela nepravdivé, že je mohli vyrábět pouze Rusové, když je může vyrábět kdokoliv.

5) Program „Novičok“ byl v Uzbekistánu, nikoliv v Rusku. Jeho odkaz zdědili Američané během jejich aliance s Karimovem, nikoliv Rusové.

Velké poděkování zdrojům, které nelze v tuto chvíli uveřejnit.



The Novichok Story Is Indeed Another Iraqi WMD Scam vyšel 15. března 2018 na thetruthseeker.co.uk. Překlad v ceně 375 Kč Zvědavec.

"Důkazy" britského velvyslance v kauze Skripal

$
0
0
Velvyslanec Nick Archer v ČT

Radim Valenčík
20. 3. 2018  blog autora
Upřímně jsem se těšil, že konečně budu mít v kauze "Skripal" více jasno. Podezření, že šlo o provokaci těch služeb, které si přejí hrotit vztahy s Ruskem a případně je dovést až do ozbrojeného konfliktu, podezření, že se jedná o stejný rukopis, jako vyrábění otrav plynem v Sýrii za účelem difamace legitimní syrské vlády, že se jedná o načasovaný pokus diskreditovat Putina těsně před volbami, je dost velké.


Britský velvyslanec, Jeho Excelence, Nick Archer– to už je nějaká úroveň. Ten už musí být hodně dobře informovaný a hodně dobře vážit slova. Tak se podívejme, jak odpověděl na otázku moderátora Davida Borka v pořadu UK ČT 24 včera, tj. v pondělí 19. března, jaké konkrétní důkazy a jaký typ důkazů pro obvinění Ruska Británie má (od konce 28. minuty pořadu). Nick Archer řekl doslova:

V zásadě jsou to dvě věci. Jsme schopni látku analyzovat, víme odkud je, odkud přišla.

Druhá věc je otázka motivu. Už dříve došlo k vraždě Litviněnka, také agenta. Pokud dáte dohromady látku a motivaci, máte dost jasný případ."
Touto odpovědí byl zaskočen i David Borek a požadoval konkretizaci formou poznámky:

"Látka se mohla dostat do rukou kohokoli, třeba v době chaosu za Jelcina."
Odpověď Nick Archer: "Teoreticky je to možné, ale tady máte motiv. Každému soudu by to bylo jasné."

Po té se už David Borek raději neptal. Viz ZDE.

Podívejte se, opravdu se podívejte na celý rozhovor. Od konce 28. minuty pořadu.

Nyní mě už těžko někdo přesvědčí, že není pravda to, čeho jsem se obával a co jsem myslím dost přesně popsal:

To už není jen překrývání lumpáren ještě většími lumpárnami, tj. vyvoláváním stále větších a nebezpečnějších konfliktů bez ohledu na oběti. Obávám se, že to je poslední tažení těch, co se v závěrečné části svého života dostali k centru moci, cítí blízkost smrti a chtějí do pekel vzít celé lidstvo v šílené naději, že i tam budou moci pokračovat v demonstrování své moci nad námi. Vypadá to jako šílenství, ale jeto jen stařecké selhání racionality a morality utvrzované skupinovou stupiditou, která se nachází své slouhy a poskoky, kteří rovněž kvůli své kariéře obětovali svůj rozum i morální zábrany.

Politbyrovsky přestárlé jádro současné globální moci patrně dokonale "vyčistilo" terén potenciálních reformátorů v dalekém širokém okolí svého vlivu a obklopilo se zapouzdřenými slouhy, slouhy slouhů a poskoky, kteří zablokovali zpětnou vazbu.

Prognóza? Se selháními racionality toho typu, jaké předvedl britský velvyslanec, se budeme setkávat stále častěji. Ruku v ruce s tím budou houstnout provokace ještě těžšího kalibru, bude houstnout atmosféra, ve které žijeme, budu růst riziko fatální válečné konfrontace. Některým z těch, kteří by rádi na slouhovství založili kariéru, to začne docházet. Ubrání se riziku zapouzdření, ale stanou se i oběťmi křečí, které signalizují to, k čemu stejně v dohledné době dojde. Zániku té moci, které dovedla lidstvo do nejobtížnější fáze jeho dosavadní existence. Na tom, jak rychle a plně bude normálním lidem docházet to, o co jde, závisí, zda a s jakými ztrátami přežijeme. Považuji odpovědi Nicka Archera za naprosto nedůstojné jeho úřadu a projev neúcty k české veřejnosti či spíše pohrdání touto veřejností. Odpovědi, které předvedl, asi byly určeny jinému publiku než lidem v naší zemi. A to chce z této pozice kádrovat, kdo může v diplomatické sféře působit v naší zemi?


- - -


    

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5551-dukazy-britskeho-velvyslance-v-kauze-skripal.html

Profesor Leonid Rink: Ruské tajné služby neotrávili Skripaľa, podľa všetkého to urobili Briti

$
0
0
Eugen Rusnák
20.3.2018  HlavnéSprávy
Jeden z odborníkov, ktorý v sovietskom období bol členom skupiny, ktorá vypracovala prípravok Nováčik, profesor Leonid Rink v rozhovore pre ruské médiá tvrdí, že bývalého špióna Skripaľa a jeho dcéru neotrávili ruské, ale pravdepodobné britské tajné služby. Príslušníci vojenských síl pracujú na dodávke v anglickom meste Winterslow 12. marca 2018 v súvislosti s vyšetrovaním prípadu otravy bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry, ktorých našli otrávených v anglickom meste Salisbury


Vysvetľuje to tým, že obaja otrávení zostali nažive: keby Rusi použili originálny prípravok Nováčik, plukovník a jeho dcéra by boli hneď mŕtvi. Preto je presvedčený, že niekto použil „falošný“ prípravok Nováčik, vyhotovený podľa zlej receptúry, a preto to nemohli byť ruskí agenti. Poukázal na to, že Briti hneď použili protijed a teda vedeli, akým prípravkom otrávili Skripaľa: v priebehu pár minút by to zistiť nestihli a protijed mali určite vopred pripravený: „Aby ste použili protijed, musíte vedieť, čím ste otrávili človeka,“ podčiarkol.

Tiež poukázal na to, že ruskí agenti by nepoužili prípravok, ktorý sa vyrábal v bývalom ZSSR – to by mohli rovno zanechať na mieste činu odtlačky prstov alebo aj vlastné autogramy. Potvrdil aj to, že podobný prípravok môže vyhotoviť aj veľmi pochybný odborník, ktorý použije komponenty, ktoré využívajú viaceré farmaceutické alebo chemické korporácie. Prízvukuje, že práve preto Briti neposkytli Moskve vzorky jedu, pretože by bolo ľahké zistiť jeho pôvod: „Hneď by bolo jasné, že to nebola ruská technológia,“ podčiarkol profesor.

Dodal, že britskí „experti“ mohli pokojne zanechať stopy Nováčika na osobných veciach Skripaľa. Kategoricky odmietol jednu z britských verzií, že smrtiaci jed dcéra bývalého špióna previezla vo svojom kufri: „Je to totálny, úplný nezmysel: v tomto prípade vôbec by sa nedostala ani do Londýna – bola by už dávno mŕtva,“ zdôraznil v závere svojho komentára profesor Leonid Rink.


- - -






Zbyněk Fiala: O vládě a nadvládě

$
0
0
Zbyněk Fiala
20.3.2018 VašeVěc
Na ministerstvo obrany se nikdo nehrne, protože jsme ztratili představu proti komu a čím se bránit. O to naléhavější je potřeba, poradit se čas od času s občany a dát jim slovo v referendu. Pokud není svoboda a demokracie pouhým klackem, kterým se mlátí po hlavě ti druzí.


Vyjednávání o vládě se dostalo do dalších turbulencí, když momentálně exkluzívní partner ČSSD vyžaduje vládní zastoupení v rozsahu třetiny svých poslaneckých křesel, a to ještě především silové rezorty. S tím narazil. Když však zazněla i smířlivější reakce ANO, že předseda ČSSD Jan Hamáček celkem obraně rozumí a dalo by se o něčem uvažovat, ČSSD přišla s dalšími podmínkami. Jejími ministry by neměli být poslanci, to za prvé, a obranu nechce.

Vedle sporu o ministerstva je tu i další konflikt, týká se zákona o všeobecném referendu. Prezident Miloš Zeman před časem podpořil názor, že občané by měli mít možnost hlasovat i o NATO. Ještě živější je debata, zda občanům umožnit referendum o EU. Designovaný premiér Andrej Babiš je proti, Jan Hamáček taky, ale další člen vyjednávacího týmu ČSSD, první místopředseda strany Jiří Zimola nevidí problém, vždyť už se přece jednou o EU hlasovalo.

Naléhavost jednotlivých témat není stejná. S ministry to nechme otevřené, čeká se na sjezd ČSSD na začátku dubna. Zato referendum je aktuální, už se o něm ve sněmovně jedná. První čtení bylo přerušeno do příští řádné schůze a mezitím by měl proběhnout odborný seminář. Že o nic nejde, jen o princip? S tím dlouho nevydržíme. Už po nadcházející jarní vrcholné schůzce EU bude jasno, kdy se začnou posuzovat francouzsko-německé návrhy na prohloubení integrace Unie. Mohou být dosti radikální, a potom se stane nutností, aby došlo i na hlas lidu, hlas boží.

EU se buď rozhýbe, nebo rozštěpí, to začíná být zřejmé. Situace je dramatická zejména po italských volbách, které daly najevo, že lidi nelze uchlácholit jen nějakou kosmetickou změnou. Starší pokus o náhradu základní smlouvy o EU zcela novou evropskou ústavou zkrachoval, ale ten probíhal ještě před naším vstupem a Unie pak byla zachraňována Lisabonskou smlouvou. Kdyby však došlo na nový pokus, referendu se nevyhneme, byť ne dřív než za dva nebo tři roky.

Mnohem naléhavější může být referendum o NATO, kde stále narůstá snaha o silové ovlivnění Ruska. Jak daleko to může sahat? Jak hluboce je to promyšleno, aby se to nevymklo z rukou? Aby se Česko nakonec v NATO nestalo tím, k čemu bylo předurčeno ve Varšavské smlouvě – odepsaným válčištěm? Znalci vědí, že takové plány byly. Proto se československé investice směrovaly hlavně na Slovensko, dál od prostoru, který měl být vyzmizíkován tankovou a jadernou smrští.

Jako diskusní klub je NATO dobré, podle I. článku smlouvy by mělo být průkopníkem mírových řešení sporů. Avšak tvrzení, že je také nějakou zárukou bezpečnosti, se zakládají jen na holých přáních. Smlouva nic takového nenabízí. Oblíbená citace V. článku smlouvy končívá tam, kde už se nehodí a velkoryse přehlíží fakt, že účastnické země se zavázaly pouze k tomu, že budou o pomoci uvažovat. Mají volnost i v tom, jakou jí dát podobu. V nejhorším podpoří naše obranné linie alespoň nějakým tím útočným úvodníkem v novinách.

Zatímco v blábolení o roli NATO v bezpečnostním uspořádání světa jsme dosti zběhlí, Hospodářské noviny nyní přinesly objevnou informaci o bezradnosti našich armádních i politických špiček, kdyby k něčemu opravdu došlo. „Vojsko si neví rady s nákupy zbraní a vojenského materiálu a neví, jak postupovat v modernizaci ani v obecné obranné strategii,“ píše zpráva HN ze středeční porady, které se zúčastnili současný i budoucí náčelník generálního štábu, ministryně obrany, generálové a členové parlamentního výboru pro obranu. Takto rozkolísanou situaci jsme prý na obraně neměli od roku 1990, kdy končila komunistická éra…

Naštěstí je nouze i o nepřítele. Když pomineme Rusko, kde asi nakonec převáží zájem o hospodářskou spolupráci, jak to vidíme přinejmenším v Německu, jsou tu ještě vzdálení islamisté. Kudy do nich? Útočíme, nebo jde o obranu? Odstraňujeme nebezpečí, nebo je přifukujeme k prasknutí?

Taky tady by to chtělo nějaký odborný seminář. Nabízím proto text, který jsem našel ve vystoupení amerického liberálního politologa Benjamina Barbera na sympóziu Jihad vs. McWorld, které uspořádal v únoru 2015 americký názorový žurnál Salgamundi v Bostonu. Dostupné je to v placené knihovně Questia.

Název sympózia mnohé napovídá a byl převzat z titulu Barberovy knihy z roku 1995. Autor v ní popisuje svět po první irácké válce, ale na sympoziu už se k tématu vracel se zkušeností s 11. zářím, válkou v Afghánistánu, druhou válkou v Iráku, s „válkou proti teroru“, s „arabským jarem“ a s fenoménem Islámského státu.

Je to „střet civilizací“ v pojetí Samuela Huntingtona? Tomu se Barber směje, ostatně roli „páté kolony“ hráli u Huntingtona Afroameričané. Nicméně je tu rozšířená obava, že „islám vytvořil svět, ve kterém fundamentalisté považují nikoliv jen Západ, ale i demokracii, pluralismus, svobodu a globální trhy za nepřítele starého, militantního a netolerantního učení, a mají za nezbytné zničení Západu, aby toto učení mohlo přežít.“ Ne vždycky je to vysloveno takhle vyhroceně, uznává Barber, mnozí autoři používají tuto argumentaci „v trochu civilnější a zdvořilejší podobě“. Ale téma je na stole.

Nejprve Barber odmítá tvrzení, že islámský fundamentalismus je novou formou totalitarismu, ne nepodobnou sovětským nebo fašistickým variantám: „Upozorňuji, že všechna náboženství mívají napjaté vztahy se sekulární společností a v každé civilizaci, kterou svět poznal, byla potřeba zvládnout toto napětí a upravit příslušné rozdíly a tlaky. To je podstatou civilizace. Některé kultury byly úspěšnější v udržování zdravé rovnováhy mezi náboženskými a sekulárními požadavky, ale vidíme, že jde o základní vzorec, který působí i v současných islámských společnostech.“

Krátce, hledání rovnováhy bylo potřeba i jinde a jindy, nejsou v tom sami. Barber dokonce tvrdí, že pokud by hledal náboženství, které vynikalo fanatismem, násilným šířením a netolerancí, myslel by spíše na křesťanství než na islám. Dokládá to příkladem židovských menšin, které vždy dávaly přednost životu v islámské společnosti než v křesťanské, pokud si mohly vybrat. Ale šance na pozitivní vyústění je vysoká. Když křesťanství nakonec dospělo k toleranci, naučilo se nejen koexistenci, ale stalo se do jisté míry i oporou otevřené a svobodné společnosti, jak to zaznamenal Alexis de Tocqueville v americké demokracii první třetiny 19. století.

Jsou tu však i zdroje netolerance. Barber poukazuje na to, že to hlavní, čím se Amerika představuje světu, nejsou její vrcholná básnická díla, ale „žvanivý jazyk Disneylandu, Madison Avenue (reklamy), CBS, ABC, CNN a MTV. Dojem, který to vytváří ve světě, nemá nic společného s demokracií, svobodou a spravedlností, ale s agresivní monokulturou, podezřelou z ohrožování a rozvracení právě té kulturní diverzity a pluralismu, jejichž jménem jsou prosazovány ideály Západu.“

A Barber navazuje: „Tím chci naznačit, že islámští fundamentalisté a tak zvaní nepřátelé Ameriky se nebojí demokracie, pluralismu a svobody, jak tvrdí prezident Bush a jeho kolegové, ale bojí se, že za kouřovou clonou svobody, spravedlnosti a pluralismu je ve skutečnosti agresívní, materialistická, sekulární, konzumeristická, komercionalizovaná monokulturní nadvláda, která vede válku proti jejich kultuře, jejich jazyku, jejich náboženství a jejich způsobu života.“

Nejde jen o názory fundamentalistů. Barber se snaží vcítit do pocitů matky v Karáčí nebo Damašku, jejíž děti vyrůstají do globalizace. Tato matka má dvojí obavu. Co když se globální sítě obchodu a komunikace vyhnou tomuto regionu, takže tu nikdo nenajde práci a nedosáhne na plody této nové kultury? Jenže s obavou je spojen i opačný případ. Pokud se děti dokážou v globalizaci uchytit a stanou se součástí amerikanizovaného světa, zaplatí to ztrátou hodnot své vlastní kultury, ztrátou náboženství, tradic a všeho, k čemu je matka vedla.

Navrhl proto, aby pokaždé, když se začne mluvit o střetu civilizací, islámu nebo válce v Iráku, přišlo ke slovu také zrcadlo. Abychom se napřed podívali na sebe, na naše chování, očekávání, náš přístup k demokracii. To nám umožní pochopit, proč jsme obklopeni takovým nepřátelstvím.

V závěru tento významný americký politolog nabídl zkušenost ze svých četných cest do zahraničí. Všude tam, kde vystupoval Američan a dal najevo, že si je vědom omezení, problémů a pokrytectví své vlasti, byl vyslechnut. Ale ten, kdo mluvil s arogancí Jediného Spravedlivého, ten narazil a pocítil, že není vítán.

Nakonec Benjamin Barber nabídl hlubší historickou zkušenost. Při svých přednáškách prý obyčejně začíná připomínkou antického Řecka. V 5. století před letopočtem Řekové navštěvovali okolní svět jako představitelé impéria, a tak se rozšířilo úsloví: Pozor na Řeky, zvlášť když přicházejí s dary…

Dnes by se hodilo podle Barbera spíše: Pozor na Američany, zvlášť když hodně mluví o demokracii…



- - -


 

ZER - Film GALA

$
0
0
20. 3. 2018
Promítání filmu a následná diskuse s režisérem Kazımem Özem. Budeme moc rádi, když se k nám v tento večer přidáte a podpoříte tak nezávislou kurdskou kinematografii.
Pokud mu to umožní jeho časový rozvrh, zúčastní se i hlavní představitel Nik Xhelilaj....
Datum: 7. 4. 2018
Čas: 20:30
Místo: Kino Aero - Praha
Vstupenka: REZERVACE

Dovolujeme si vás pozvat na film ZER tureckého režiséra s kurdskými kořeny Kazima Öze, na film, který už získal řadu ocenění na různých festivalech. Přijďte na půvabnou orientální road movie, plnou krásných scenérií tajuplného Kurdistánu. Na příběh hledání vlastních kořenů a dávného rodinného tajemství. A v neposlední řadě si přijďte si popovídat s režisérem Kazimem Özem.



Zer je příběh Newyorčana Jana a jeho turecké babičky Zarife, kteří se vidí poprvé v době, kdy Jan je už dospělý a Zarife přijíždí do USA na operaci rakoviny plic. Zanechá Janovi píseň v kurdštině, píseň o dívce Zer a pastýři, píseň o velké lásce. Jan se po babiččině pohřbu vydává na cestu do Dersimu v Kurdistánu, na místo, kde v roce 1938 byly tisíce alevitských Kurdů zmasakrovány tureckou armádou. Během této cesty najde kromě písně především sám sebe – jako potomka děvčátka, které kdysi přežilo masakr alevitských Kurdů v turecké provincii Dersim.

Kazım Öz je mnohokrát oceněný kurdský režisér, scénárista a producent. Začínal jako herec a režisér v kurdském divadle. V 90. letech pokračoval ve spolupráci s produkční společností Yapım 13, která je přidružena k kulturnímu středisku Mesopotamia. Natočil svůj první krátký film Ax (Land, 1999) a byl oceněn na mnoha festivalech. Později se mu podařilo natočit svůj první celovečerní film Fotoğrafie (2002). Vyjmenujeme ještě další filmy: 2005: Dûr (Vzdálený); 2008: Bahoz (Bouře); 2010: Demsala Dawi: Šwaxan (poslední sezóna Šavaků); 2014: B T Tune B û (Bylo nebylo ); 2016: Beyaz Çınar (Bílá sykomora); 2017: Zer. Všechny filmy, hrané i dokumentární, získaly četná ocenění.

"Důkazy" britského velvyslance v kauze Skripal

$
0
0
Radim Valenčík
20. 3. 2018             RadimValencikPise
přímně jsem se těšil, že konečně budu mít v kauze "Skripal" více jasno. Podezření, že šlo o provokaci těch služeb, které si přejí hrotit vztahy s Ruskem a případně je dovést až do ozbrojeného konfliktu, podezření, že se jedná o stejný rukopis, jako vyrábění otrav plynem v Sýrii za účelem difamace legitimní syrské vlády, že se jedná o načasovaný pokus diskreditovat Putina těsně před volbami, je dost velké. Britský velvyslanec, Jeho Excelence, Nick Archer – to už je nějaká úroveň. Ten už musí být hodně dobře informovaný a hodně dobře vážit slova. Tak se podívejme, jak odpověděl na otázku moderátora Davida Borka v pořadu UK ČT 24 včera, tj. v pondělí 19. března, jaké konkrétní důkazy a jaký typ důkazů pro obvinění Ruska Británie má (od konce 28. minuty pořadu).
 

Nick Archerřekl doslova:
"V zásadě jsou to dvě věci. Jsme schopni látku analyzovat, víme odkud je, odkud přišla.
Druhá věc je otázka motivu. Už dříve došlo k vraždě Litviněnka, také agenta. Pokud dáte dohromady látku a motivaci, máte dost jasný případ."
Touto odpovědí byl zaskočen i David Borek a požadoval konkretizaci formou poznámky:
"Látka se mohla dostat do rukou kohokoli, třeba v době chaosu za Jelcina."
Odpověď Nick Archer: "Teoreticky je to možné, ale tady máte motiv. Každému soudu by to bylo jasné."
Po té se už David Borek raději neptal.
Podívejte se, opravdu se podívejte na celý rozhovor. Od konce 28. minuty pořadu.
Nyní mě už těžko někdo přesvědčí, že není pravda to, čeho jsem se obával a co jsem myslím dost přesně popsal:
To už není jen překrývání lumpáren ještě většími lumpárnami, tj. vyvoláváním stále větších a nebezpečnějších konfliktů bez ohledu na oběti. Obávám se, že to je poslední tažení těch, co se v závěrečné části svého života dostali k centru moci, cítí blízkost smrti a chtějí do pekel vzít celé lidstvo v šílené naději, že i tam budou moci pokračovat v demonstrování své moci nad námi. Vypadá to jako šílenství, ale je to jen stařecké selhání racionality a morality utvrzované skupinovou stupiditou, která se nachází své slouhy a poskoky, kteří rovněž kvůli své kariéře obětovali svůj rozum i morální zábrany.
Politbyrovsky přestárlé jádro současné globální moci patrně dokonale "vyčistilo" terén potenciálních reformátorů v dalekém širokém okolí svého vlivu a obklopilo se zapouzdřenými slouhy, slouhy slouhů a poskoky, kteří zablokovali zpětnou vazbu.
Prognóza? Se selháními racionality toho typu, jaké předvedl britský velvyslanec, se budeme setkávat stále častěji. Ruku v ruce s tím budou houstnout provokace ještě těžšího kalibru, bude houstnout atmosféra, ve které žijeme, budu růst riziko fatální válečné konfrontace. Některým z těch, kteří by rádi na slouhovství založili kariéru, to začne docházet. Ubrání se riziku zapouzdření, ale stanou se i oběťmi křečí, které signalizují to, k čemu stejně v dohledné době dojde. Zániku té moci, které dovedla lidstvo do nejobtížnější fáze jeho dosavadní existence. Na tom, jak rychle a plně bude normálním lidem docházet to, o co jde, závisí, zda a s jakými ztrátami přežijeme. Považuji odpovědi Nicka Archera za naprosto nedůstojné jeho úřadu a projev neúcty k české veřejnosti či spíše pohrdání touto veřejností. Odpovědi, které předvedl, asi byly určeny jinému publiku než lidem v naší zemi. A to chce z této pozice kádrovat, kdo může v diplomatické sféře působit v naší zemi?
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5551-dukazy-britskeho-velvyslance-v-kauze-skripal.html
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live