Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Vladimir Putin na setkání klubu Valdaj

$
0
0
Ruský prezident Vladimir Putin
VladimirPutinnasetkáníklubuValdaj
Foto © Sputnik/ Alexej Družinin

22.10.2015   Sputnik


Diskuse mezinárodního klubu Valdaj v Soči trvala asi 3 hodiny. Kromě prezidenta Ruska Vladimira Putina promluvil i bývalý český prezident Václav Klaus. Co se tam dělo minutu po minutě?

  • 19:48 Diskuse skončila

  • 19:38 USA již předávají protitankové systémy syrské opozici, což je velká chyba, řekl Putin.
    Moskva doufá, že USA neposkytnou syrské opozici mobilní protivzdušné raketové systémy.
  • 19:37 Putin: Asad souhlasil s možnou podporou Ruskem syrské opozice, která je ochotna bojovat s IS

    Bašár Asad a Vladimir PutinPutin: Asad souhlasil s možnou podporou Ruskem syrské opozice

    Syrský prezident Bašár Asad souhlasil s možnou podporou Ruskem syrské opozice, která hodlá bojovat s teroristy IS, prohlásil prezident RF Vladimir Putin.
    Číst dál
  • 19:20 Rusko si nepředstavuje vlastní rozvoj bez spolupráce s Evropou, počítá také s rozvojem vztahů s USA, řekl Putin

  • 18:56 Putin: Rozdělení Sýrie je nehorší varianta, konflikt nebude permanentního rázu, tato území budou válčit do nekonečna
    „Rozdělení Sýrie je nejhorší varianta, nepřijatelná. Nepovede k zastavení konfliktu, ale právě naopak, vytvoří podmínky pro jeho šíření a pokračování," poznamenal Putin.
    „Bude-li Sýrie rozdělena na jednotlivá území, pak budou nekonečně mezi sebou válčit a nic dobrého z toho nevzejde," zdůraznil prezident.
  • 18:51 Putin: Nechci dělat narážky, ale koalice působila v Sýrii 1,5 roku bez žádného výsledku
    „Nechceme teď dělat žádné narážky, ale koalice v čele s USA již rok a půl zasazuje tam údery, účastní se toho přes 11 zemí, bylo zasazeno přes 500 úderů na různé cíle, avšak výsledek veškerý žádný, což je jasný fakt. Za tuto dobu teroristé pouze posílili přítomnost na území Sýrie a Iráku, opevnili se na starých pozicích a rozšířili areál své přítomnosti,"řekl Putin.
  • 18:49 Putin o obviněních RF ze zasazení úderů na nesprávné cíle v Sýrii: Řekněte, na které cíle je třeba střílet? Neříkají.
    Rusko krituzují za letecké údery v Sýrii, ale ti, kdo kritizují, neříkají, na které cíle máme útočit, a na které nesmíme, řekl prezident RF Vladimir Putin.
    „Kritizují nás za to, že prý neútočíme na správné cíle. Pak řekněte, které jsou správné, víte-li to. Nikoli, neříkají. Pak řekněte, na které není třeba útočit? Také odmítají říct," poznamenal Putin na zasedání diskusního klubu Valdaj.
  • 18:45 Putin: Rusko neznepokojuje postup „demokracie“ k jeho hranicím, ale postup vojenské infrastruktury NATO
    „Copak jsme proti postupu demokracie k našim hranicím? Co je podle vás demokracie: přiblížení NATO k našim hranicím? Tohle je demokracie? NATO je vojenský pakt. Neznepokojuje nás postup demokracie k našim hranicím, znepokojuje nás postup vojenské infrastruktury NATO k našim hranicím", řekl Putin.
  • 18:44 Putin: Je těžké souhlasit s tezí, že USA neusilují o změnu politického systému v Rusku

  • 18:41 Putin: Rusko nebojuje s volbou ukrajinského lidu, ale proti násilnému vystřídání moci v této zemi

  • 18:39 Po projevech hostů klubu začala diskuse 

  • 18:06 Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci - Klaus
    Nejsme (Evropa) připraveni hájit své hodnoty, svou kulturu, svá náboženství, svůj životní styl. Nejsme ochotni obětovat svůj relativně komfortní život a začít bojovat za svobodu a demokracii, řekl.
  • 18:04 Problémem je naše nečinnost - Klaus
    Problémem je, že jsme se stali objekty - ale bohužel i spolutvůrci - tragédie politické korektnosti, prohlásil.
  • 17:49 Evropa zkrachovala více, než jakákoliv jiná část světa - Klaus
    Klaus řekl, že Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa - "proto se zabývejme našimi problémy a námi". Poznamenal, že nesrovnává relativní velikost katastrofického vývoje a lidského utrpení, ale relativní stupeň selhání.
  • 17:45 Drží projev Václav Klaus
    Mluví anglicky.
  • 17:51 Putin: RF je připravena k výměně informací o pozicích bojovníků v Sýrii se západními kolegy
    „Vidíme, že v rámci protiteroristické operace se postupně, i když ne tolik aktivně nebo rychle, jak bychom si přáli, ale přece jen se rozvíjejí kontakty mezi vojenskými rezorty,"řekl Putin.
  • 18:05 Putin: některé země hrají dvojakou hru v tak zvaném boji s terorismem
    Některé země hrají dvojakou hru: bojují s terorismem a zároveň „rozestavují figury na blízkovýchodní šachovnici" ve vlastním zájmu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
    „USA disponují nepochybně obrovským, největším na světě vojenským potenciálem. Prostě je to vždy obtížné - hrát dvojakou hru. Mluvit o boji s teroristy a současně se pokoušet využít část z nich, aby rozestavili figury na blízkovýchodní šachovnici ve vlastních zájmech,"řekl Putin ve svém vystoupení na zasedání diskusního klubu Valdaj.
    Podle jeho slov není možné porazit terorismus s využitím části teroristů „jako beranidla pro svržení nevýhodných režimů."
    „Těchto teroristů se pak nikdy nezbavíme," dodal Putin.
    Bojovníci v SýriiPutin: některé země hrají dvojakou hru v tak zvaném boji s terorismem

    Některé země hrají dvojakou hru: bojují s terorismem a zároveň „rozestavují figury na blízkovýchodní šachovnici“ ve vlastním zájmu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
    Číst dál
  • 17:25 Putin: Je třeba zajistit osvobození Sýrie a Iráku od teroristů, nelze připustit jejich přemístění do jiných regionů
    „Slovní hříčky jsou zbytečné: nelze rozdělit teroristy na „umírněné" a neumírněné". Chtěli bychom pochopit, v čem tkví rozdíl? Snad, podle mínění některých odborníků, v tom, že umírnění bandité odřezávají lidem hlavy jaksi v menším počtu nebo nějakým jemným způsobem? - řekl Putin.
  • 17:25 Putin: po vzniku jaderných zbraní nemohou být v globálním konfliktu vítězové
    „Po tom, co byly vynalezeny jaderné zbraně, stalo se jasné, že v globálním konfliktu nemohou být vítězové. Výsledek by mohl být pouze jeden: zaručené vzájemné vyhlazení,“ řekl Putin na zasedání diskusního klubu Valdaj.
  • 17:20
  • 17:17 Putin: Pokusy o hrubé přebudování Blízkého Východu se staly zápalkou, která přivedla k výbuchu a růstu nebezpečí pro celý svět
    „Desetiletí, a možná i století, se tady samozřejmě hromadily mezietnické, náboženské, politické konflikty, ostré sociální problémy. Zkrátka, dřímající směs rostla, a pokusy zvnějška hrubě předělat region se staly tou sirkou, která způsobila skutečný výbuch, zničení státnosti, vznik terorismu a v konečném výsledku i růst rizik pro celý svět", řekl Putin na plenárním zasedání Valdajského fóra ve čtvrtek.
  • 17:15  Putin o sankcích USA: postižený jsou také evropské společnosti, takhle se nechovají vůči spojencům, ale vůči vazalům, jež chtějí potrestat
    Vladimir Putin.Sankcemi ze strany USA trpí i evropské společnosti, tak se nejedná se spojenci, ale s vazaly, kteří se odvážili jednat podle svého mínění, prohlásil Putin.
    "Jako příklad uvedu skutečnou epidemii pokut, včetně evropských společností. Ze strany USA jsou používány vymyšlené záminky a jsou tvrdě trestáni ti, kteří se odvážili porušit jednostranné americké sankce. Víte, možná to není věc Ruska, ale máme s Vámi diskusní klub, proto si dovolím se zeptat: tak se jedná se spojenci? Ne, tak se jedná s vazaly, kteří se odvážili jednat podle svého mínění, trestají je za špatné chování", řekl Putin.
    Putin o sankcích USA: takhle se nechovají vůči spojencům, ale vůči vazalům

    Sankcemi ze strany USA trpí i evropské společnosti, tak se nejedná se spojenci, ale s vazaly, kteří se odvážili jednat podle svého mínění, prohlásil Putin.
    Číst dál
  • 17:11 Putin: Vojenská síla byla a bude i nadále prostředkem mezinárodní politiky
    „Vojenská síla samozřejmě zůstala a zůstane nepochybně ještě dlouhou dobu nástrojem světové politiky. A ať je to dobře nebo špatně, ale je to životní fakt,"řekl Putin.
    Putin poznamenal, že otázka spočívá v tom, bude-li použita síla „pouze v případě, že dojdou ostatní prostředky, a když bude nutné čelit společným hrozbám, například, terorismu."
    Vladimir Putin.Putin: Vojenská síla byla a bude i nadále prostředkem mezinárodní politiky

    Vojenská síla byla a bude i nadále instrumentem mezinárodní politiky, prohlásil Vladimir Putin.
    Číst dál
  • 17:29
  • 17:05  Putin: Rusko mělo právo očekávat, že USA zastaví po překonání íránského jaderného problému realizaci projektu PRO
    Je to mimořádně nebezpečný scénář: diktovat svoji vůli geopolitickým konkurentům a spojencům, důkazem je domnělá íránská hrozba, řekl Putin.
  • 17:05  Putin: Íránský jaderný problém je vyřešen, hrozba ze strany Teheránu nebyla a není

  • 17:09  Putin – válka se změnila v efektní mediální obrázek 

  • 16:58  Na začátku svého projevu si Putin vzpomínal na Lva Tolstého 

  • 16:50  Putin dorazil na fórum 

  • 16:45  Bývalý český prezident Václav Klaus sedí na pódiu, dívá se na mobil a čeká na Putina

  • 16:39  Putin přijel na zasedání klubu Valdaj novým autem Lada Vesta



Pane řediteli ČT, proč lžete koncesionářům ?

$
0
0
Břetislav Olšer
22. 10. 2014   Rukojmí
Analýza MMF je založena na srovnání parity kupní síly, která zohledňuje i to, že například v Číně jsou produkty levnější než v USA. Experti nově nabyté prvenství Číny označují za symbolický moment. Novinář Brett Arends ze serveru Market Watch připomíná, že vznik světové mocnosti byl vždy spojen s ekonomickým růstem. Velká Británie se stala dílnou světa předtím, než ovládla oceány a naopak ekonomický pokles způsobil i úpadek moci této někdejší koloniální říše. Stejný osud potkal i Španělsko a Francii. 
Navzdory redaktorům ČT, kteří zásadně uvádějí včera, předvčerem, tedy kdykoli i dnes, že Čína je druhou světovou ekonomikou po USA, MMF uvedl opak a odhaduje, že letos hrubý domácí produkt Číny dosáhne 17,6 bilionu dolarů, americký jen 17,4 bilionu (ovšem při státním dluhu přes 18 bilionů USD... pozn. autora). Přitom ještě v roce 2000 USA produkovaly třikrát více nežli Čína. Přesto zatím průměrný Číňan vydělává značně méně než průměrný Američan a přepočet čínského HDP na hlavu je čtyřikrát menší než v USA. S velikostí populací je to ale přesně naopak, Čína má zhruba čtyřikrát více obyvatel než Spojené státy. http://byznys.ihned.cz/c1-63221970-usa-cina-nejvetsi-ekonomika-sveta-po-150-letech

https://vimeo.com/22571895


Čína v minulých dekádách zažívala dvouciferný růst, a i když se jeho tempo zpomalilo, MMF odhaduje, že ekonomika země v příštích letech nadále poroste kolem 7,4 procenta ročně, americká mezi 2,2 a 3,1 procenta. V roce 2019 by podle odhadů fondu měl hrubý domácí produkt Číny dosáhnout téměř 26,86 bilionu dolarů, kdežto ten americký jen 22,1 bilionu. Podle parity kupní síly je třetí největší ekonomikou ta indická. Následuje Japonsko a Německo. Desítku největších ekonomik uzavírají Rusko, Brazílie, Francie, Indonésie a Velká Británie, která nyní jako Britské společenství národů Commonwealth v čele s královnou Alžbětou II. dala jasně najevo, že skutečnou ekonomickou jedničkou světa je Čína....http://www.rukojmi.cz/clanky/509-upali-se-bursik-na-protest-proti-zradne-kralovne-alzbete-ii-ze-prijala-prezidenta-ciny

Všichni sráči, co své anální zájmy v politice hráli přes psychicky chorého marxistu Dalajlámu a údajně porušovaná lidská práva v Číně, dneškem skončili. Britské společenství národů dalo před světem nepokrytě a jasně najevo, kdo převzal žezlo globální ekonomiky. Přesto dál trvají fantasmagorie ČT...Podvody České televize… A permanentní lži v ČT o anexi Krymu... Krym a exprezident Francie Valery Giscard d’Estaing

Nyní si vyjasněme zásadní otázku - proč se upalují tibetští studenti? Asi proto, že v Tibetu je bezplatné školství na všech úrovních, od základního až vysokoškolské vzdělání. Zatímco ve starém Tibetu nebyly žádné školy, v současnosti má Tibet čtyři univerzity. V zájmu rozvoje tibetského školství zřídila ústřední čínská vláda v roce 1985 v 25 provinciích 67 tříd tibetštiny, poslala na 7 000 učitelů, aby vychovali 10 000 středoškoláků a vysokoškoláků. Vzdělání etnických Tibeťanů je dotováno vládou. Primární a sekundární vzdělání je povinné.


Do roku 2003 bylo v Tibetu zřízeno 1011 škol, včetně 2020 vyučovacích kurzů. Počet posluchačů dosáhl 453 tisíc a skoro 92 procenta tibetských dětí chodí do škol. Počet negramotných se snížil o třetinu od roku 1992, kdy byl uplatněn projekt „Naděje“, který pomáhá chudým školákům znovu chodit do škol. Současně bylo postaveno 180 škol, 36 tisíc chudých školáků se do nich vrátilo. Zákon o oblastní autonomii národnostních menšin Čínské lidové republiky stanoví:

„Každý národ má svobodu používat a rozvíjet vlastní jazyk a písmo". Od mírového osvobození Tibetu stále dbá čínská vláda na to, aby se na všech stupních tibetských škol vyučovala, používala a rozvíjela tibetština. V červenci 1987 vypracovala autonomní oblast Tibet studii „Rozhodnutí o studiu, použití a rozvoji tibetského jazyka a písma" a jasně tak byla stanovena stejná váha tibetského a čínského jazyka, přičemž důraz je kladen na princip studia tibetského jazyka a písma. Na tibetských školách se vyučuje v tibetštině a hodiny tibetštiny jsou hlavním studijním předmětem...Tibetské školství


Investice Říše středu dnes neznají mezí, včetně miliard vložených do lidského potěšení a zábavy. Ve městě Tchien-tu-čcheng poblíž Šanghaje již vyrostla 108 metrů vysoká kopie Eiffelovy věže, ve městě Čcheng-tu vznikl rezidenční komplex pro 200 tisíc obyvatel, který je přesnou replikou britského Rochesteru (včetně královnin stráží nebo sochy Winstona Churchilla). Hned v několika čínských městech se nachází kopie Bílého domu. Letos se v jihočínském městě Po-luo zprovoznila funkční kopie rakouského městečka Hallstatt, a to včetně historické věže s hodinami a evropských dřevěných domečků. Ve městě Tchien-ťin vzniká přesná kopie Manhattanu, která bude stát na místě někdejší rybářské vesnice z patnáctého století. Její součástí bude vlastní kopie řeky Hudson a a přesné repliky Rockefellerova či Lincolnova centra.

Čína prostě závratně bohatne a to ještě před deseti roky byla ekonomika USA třikrát větší než ta čínská. Nyní je Čína největším věřitelem USA, EU a dalších desítek zemí světa, když vlastní jejich státní dluhopisy za tři biliony USD a poskytuje jim půjčky ze svých největších devizových zásob ve výši několika bilionů dolarů. Nejlepší železniční doprava, nejlepší ekonomika aneb Čína jede. Prostý občan USA si může jen postesknout, že nejbohatší americké firmy se z vývozců staly dovozci, výroba se z USA převedla do Číny, ovšem tam vyrobené zboží se vrací zpět jako Made in China do amerických obchodních řetězců. A Američané jsou bez práce, zatímco Čína je už na stupních vítězů v počtu bohatých jednotlivců vzhledem k celkové populaci.


Změnil se i vztah Číňanů vůči své zemi a houfně se vracejí ze světových China Town, které pozvolna vymírají. Stejně tak už neemigrují čínští milionáři, pochopili, že čínský boom není jen náhoda; všechna výroba světových firem se stěhuje právě do Říše středu za nejlevnější pracovní silou a zvyšujícími se příležitostmi. Čínští navrátilci ale chtějí být u toho, když se staví nejúžasnější stavby na planetě právě u nich doma, v Číně… Třeba i proto, že čínský železniční byznys představil rekordně dlouhou trať pro vysokorychlostní vlaky, která spojí hlavní město Peking s jihočínskou metropolí Kuang-čou (Kanton). Trať dlouhá 2298 kilometrů protíná tři časová pásma a vlaky na ní pojedou průměrnou rychlostí 300 kilometrů v hodině.


Jde o nejdelší a technicky nejvyspělejší vysokorychlostní trať na světě. Cestu z Pekingu do Kuang-čou trať zkrátí z 22 na osm hodin. Vysokorychlostní železnice s rozpočtem přes 300 miliard dolarů šokuje svět a konkuruje přepravním časům v letecké dopravě mezi městy, jako je Peking a Šanghaj. Vlaky, jejichž rychlost na nejrychlejších tratích dosahuje v průměru 350 kilometrů v hodině, rekord má bez pár kilometrů 500 km/hod. Čína už navrhuje letouny, které mají konkurovat výrobkům firmy Boeing, a jaderné reaktory soupeřící se společností Westinghouse Electric Co. Během necelých sedmi let vybudovala síť rychlovlaků větší než ty, které Japonsko nebo Německo stavěly několik desetiletí. Nyní je zhruba v polovině svého patnáctiletého plánu vybudovat celkem 16 tisíc kilometrů vysokorychlostních tratí spojujících 24 velkých měst v Číně, mezi nimiž je několik měst lidnatějších než Česko....

Je zbytečné dál prokazovat lži českých médií, zvláště když víme, že se v nich objeví jen minimum skutečností, třeba o varování, že ne náhodou bylo před každou ze světových válek za všemi bojovými iniciativami Německo.... https://www.youtube.com/watch?v=2eVkHtKkO-M&feature=youtu.be

Inu, pane řediteli ČT, proč lžete koncesionářům; Čína není druhou, ale první ekonomikou světa, proč jedna lež střídá druhou v televizním vysílání a tato neomalená presstituce nezná mezí, klasickým se už stalo bezostyšné lhaní České televize o údajném masakru tisíců čínských studentů, rozježděných tanky na náměstí Nebeského klidu v Pekingu...

Ne naším jménem! Protestujeme proti návštěvě izraelského prezidenta Rivlina

$
0
0
 22. 10. 2015 

Prezident Reuven Rivlin je hlavou okupačního a rasistického státu, obviňovaného z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Vyzýváme vrcholné představitele ČR, aby jednali s ohledem na mezinárodní právo a odmítli účastnit se setkání, které by legitimizovalo téměř 50 let trvající vojenskou okupaci palestinských území. 


Iniciativy zabývající se problémem okupované Palestiny ostře protestují proti oficiální návštěvě izraelského prezidenta Rivlina v ČR, který přijel na pozvání prezidenta Zemana.

Rivlin má dle informací v médiích jednat mimo jiné o rozvoji vojenské spolupráce, konkrétně o českém nákupu izraelských 3D radarů. Izrael jako okupační moc je expertem na vývoz zbraní testovaných přímo v terénu na palestinském obyvatelstvu na okupovaných územích. Kontroverzní obchod se má týkat 3D radarů, které české ministerstvo obrany plánuje zakoupit formou vládního kontraktu, tedy bez původně zamýšleného výběrového řízení, od izraelské firmy Elta Systems za několik miliard korun. Dle zbrojního analytika je chystaná zakázka s izraelskou firmou předražena a výsledkem důsledného lobbingu.

Iniciativy protestují proti vojenské spolupráci s Izraelem – nákupem izraelské vojenské techniky bude podpořena izraelská okupační síla a další vojenský útisk Palestinců. Česká republika se tak chystá obchodovat se zbraněmi se zemí, na kterou Amnesty International a řada dalších lidskoprávních organizací žádá uvalení zbrojního embarga z důvodů páchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Iniciativy se také ostře vyhrazují proti setkání Bohuslava Sobotky, Jana Hamáčka a Milana Štěcha s prezidentem Rivlinem. V kontrastu s ostatními evropskými vládami, které vydávají prohlášení proti okupaci a proti ekonomické podpoře Izraele, čeští vrcholní představitelé naopak dlouhodobě posilují vztahy se státem, který exemplárně porušuje mezinárodní právo a lidská práva: staví nelegální osady a vyvíjí státní násilí na okupovaném lidu, který by měl naopak dle mezinárodního práva chránit. Naši vrcholní političtí představitelé se tímto zbytným jednáním dostávají v rámci Evropy soustavně do izolace.

Iniciativy žádají ČTK stejně jako ostatní média, aby upustily od v poslední době přejatého eufemistického označení „židovské enklávy“ pro nelegální izraelské osady na okupovaném palestinském území, jak je to v souladu s mezinárodním právem a jak byly doposud zvyklé uvádět. Iniciativy upozorňují, že rostoucí počet Židů celého světa stavících se aktivně a otevřeně proti rasistické a okupační politice Izraele dle svého vědomí a svědomí zpochybňuje sebedefinici Izraele jako státu čistě židovského a usvědčuje obviňování jeho kritiků z antisemitismu za účelové a lživé.

Iniciativy vítají rozhodnutí drtivé většiny poslanců EP označovat pro evropský trh výrobky pocházející z nelegálních izraelských osad na okupovaném palestinském území, což má podpořit závazky evropského práva, které neuznává nelegální osady jako součást Izraele. Iniciativy dále zdůrazňují, že v zájmu ukončení vojenské okupace je třeba tyto výrobky po vzoru apartheidní Jižní Afriky plně pro evropský trh bojkotovat.

Iniciativy se tak hlásí k výzvě kampaně BDS na bojkot, stažení investic a zavedení sankcí vůči Izraeli a to do doby, než tento začne dodržovat své závazky plynoucí z mezinárodního práva.

Iniciativy zdůrazňují, že prohlubováním okupace, jejímž důsledkem je soustavné násilí a nestabilita, nelze v oblasti zajistit dlouhodobě bezpečnost. A tak jako okupace nemůže přinést mír, nepřinese jej ani vědomé zaměňování viníka za oběť.

Iniciativy cítí potřebu opětovně prohlásit za hlavního hybatele tzv. blízkovýchodního konfliktu dlouholetou nelegální izraelskou vojenskou okupaci palestinského území a apelovat na naše představitele, aby místo rozvíjení spolupráce s představiteli okupační moci zavedli vůči Izraeli sankce minimálně v podobě zbrojního embarga.

Zdeněk Jehlička, Ne naším jménem! Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě
Jana Ridvanová, Přátelé Palestiny
Petra Šťastná, ISM ČR

Kontakt pro média:
E: nenasimjmenem@gmail.com

Václav Klaus vystoupil na Valdajském diskusním klubu: „Sami jsme si hrozbou“

$
0
0

22. 10. 2015

Po účasti na letošním červnovém Valdajském diskusním klubu v Petrohradě mám další příležitost zúčastnit se Vašich konferencí. V Soči jsem nikdy nebyl, a – abych se přiznal – nikdy jsem nebyl ani kdekoliv jinde na jih od Moskvy. Děkuji za pozvání. Vždy se snažím respektovat název konference či jejího panelu, ale tentokráte je to obtížné. Název „Společně proti hrozbám: překonávání svárů v zájmu všeobecného pokroku“ je sporný. Stejně jako mnozí z Vás cítím vážné ohrožení naší budoucnosti, svobody, demokracie, míru, bezpečnosti i prosperity, ale nemohu akceptovat termín „všeobecný pokrok“. Je opravdu nutné vracet se k tomuto starému, tolik zneužívanému a k jiné éře patřícímu termínu? Věřím, že se nechceme vracet do éry komunismu s jeho „kvazi-progresivistickou“ ideologií.

O hrozbách mluvit máme. Vedou k rychle pokračujícímu ubývání svobody, demokracie a míru ve světě. Hovořit o „pokroku“ by ale bylo zavádějící. Britský konzervativní myslitel Edmund Burke již v roce 1770 ironicky poznamenal: „svět se progresivně vyvíjí nazpátek!“. Teď, po téměř čtvrt tisíciletí, s ním mám chuť souhlasit.

Po pádu komunismu jsme byli fascinováni rychlým ukončením nesvobody a totalitních praktik a věřili jsme, že vstupujeme do velmi slibné éry. S časovým odstupem 25 let zjišťujeme, že tato interpretace tehdejších vyhlídek byla příliš optimistická. Překvapivě a paradoxně totiž právě tehdy začaly vznikat dnes nás trápící problémy.

Pád komunismu uvolnil procesy, ambice a nejrůznější mýty a schémata, které nás postupně, krok za krokem, přivedly k současnému stavu věcí. Zdálo se, že bude stačit zbavit se politického, ekonomického a sociálního systému komunismu, v čemž některé z postkomunistických zemí uspěly. Odvažuji se říci, že Česká republika byla jednou z nich. Nicméně, to nestačilo. K vytvoření nového, skutečně demokratického systému by bylo třeba vyvarovat se ponechání si z minulosti přežívajících chybných představ a apriorismů a zabránit vytváření omylů nových. A to nikoli pouze na Východě, což říkám velmi důrazně. Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu (zejména ne z onoho „starého Východu“).

Mé názory jistě prozrazují můj pohled na svět z Prahy, a vlastně z Evropy. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa – proto se zabývejme našimi problémy a námi. Abych byl správně pochopen – nesrovnávám relativní velikost katastrofického vývoje a lidského utrpení, ale relativní stupeň selhání.

Z této perspektivy není největším ohrožením míru, svobody a demokracie ani Islámský stát, Al-Kaida nebo teroristé z jakéhokoli jiného podobného barbarského uskupení. Největší hrozbou nejsou ani evropští, washingtonští či moskevští byrokraté snažící se řídit a kontrolovat naše životy. Nejsou jí ani alarmistická a populistická média a jejich pokus o vládu mediokracie. Nejsou jimi ani autokratičtí globální bankéři, businessmani či účastníci davoského Světového ekonomického fóra. Nejsou jimi ani zbývající diktátoři. Tyto mé výroky někomu mohou znít překvapivě, ale žádnou převratnou myšlenkou nejsou. Hlavní chybu vidím v nás.

Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti. Problémem je, že jsme bez odvahy a bez jasné pozitivní vize budoucnosti. Že se pasivně smiřujeme se svým rozčarováním nad stavem světa. Že zapomínáme na zdravý rozum a na svou odpovědnost za celek. Že předvádíme zjevnou neschopnost učit se z minulosti a docenit význam a roli historie. Že jsme se stali obětí nových, fatálně chybných ismů – humanrightismu, multikulturalismu, environmentalismu, homosexualismu, kosmopolitismu a transnacionalismu. Že jsme se stali objekty – ale bohužel i spolutvůrci – tragédie politické korektnosti. A také to, že mnozí z nás vědomě či podvědomě stále věří ve všemocnost lidského rozumu a v jeho schopnost racionálně organizovat lidskou společnost.

Dnešní generace v relativním bohatství a hojnosti žijících lidí na Západě (v originále pleasure-seekers), čili my samotní podrýváme ty instituce, které vznik našeho svobodného a prosperujícího světa umožnily. Zdá se, že si to neuvědomujeme. Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci. Nejsme připraveni hájit své hodnoty, svou kulturu, svá náboženství, svůj životní styl. Nejsme ochotni obětovat svůj relativně komfortní život a začít bojovat za svobodu a demokracii. Nebráníme se, když jsme naváděni ke „globálnímu myšlení“, a nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie. Jen velmi slabým hlasem říkáme, že suverénní národní stát není žádným historickým anachronismem.

Zmínil jsem své středoevropské kořeny a svůj středoevropský úhel pohledu. Nechci předstírat, že dostatečně dobře znám Vaši zemi, ale dovolte mi říci, že si nemyslím, že je Rusko vůči těmto nebezpečím imunní.

Nejsem snílkem, jsem však přesvědčen, že můžeme a musíme zformulovat racionální a realizovatelný program (či vizi), které by nám ukázaly kudy a jak dále jít. Měli bychom začít doma, tedy s námi samými, a s praktickými a realizovatelnými kroky. Neměli bychom dávat rady jiným.
Po účasti na letošním červnovém Valdajském diskusním klubu v Petrohradě mám další příležitost zúčastnit se Vašich konferencí. V Soči jsem nikdy nebyl, a – abych se přiznal – nikdy jsem nebyl ani kdekoliv jinde na jih od Moskvy. Děkuji za pozvání. Vždy se snažím respektovat název konference či jejího panelu, ale tentokráte je to obtížné. Název „Společně proti hrozbám: překonávání svárů v zájmu všeobecného pokroku“ je sporný. Stejně jako mnozí z Vás cítím vážné ohrožení naší budoucnosti, svobody, demokracie, míru, bezpečnosti i prosperity, ale nemohu akceptovat termín „všeobecný pokrok“.
Je opravdu nutné vracet se k tomuto starému, tolik zneužívanému a k jiné éře patřícímu termínu? Věřím, že se nechceme vracet do éry komunismu s jeho „kvazi-progresivistickou“ ideologií.
O hrozbách mluvit máme. Vedou k rychle pokračujícímu ubývání svobody, demokracie a míru ve světě. Hovořit o „pokroku“ by ale bylo zavádějící. Britský konzervativní myslitel Edmund Burke již v roce 1770 ironicky poznamenal: „svět se progresivně vyvíjí nazpátek!“. Teď, po téměř čtvrt tisíciletí, s ním mám chuť souhlasit.
Po pádu komunismu jsme byli fascinováni rychlým ukončením nesvobody a totalitních praktik a věřili jsme, že vstupujeme do velmi slibné éry. S časovým odstupem 25 let zjišťujeme, že tato interpretace tehdejších vyhlídek byla příliš optimistická. Překvapivě a paradoxně totiž právě tehdy začaly vznikat dnes nás trápící problémy.
Pád komunismu uvolnil procesy, ambice a nejrůznější mýty a schémata, které nás postupně, krok za krokem, přivedly k současnému stavu věcí. Zdálo se, že bude stačit zbavit se politického, ekonomického a sociálního systému komunismu, v čemž některé z postkomunistických zemí uspěly. Odvažuji se říci, že Česká republika byla jednou z nich. Nicméně, to nestačilo. K vytvoření nového, skutečně demokratického systému by bylo třeba vyvarovat se ponechání si z minulosti přežívajících chybných představ a apriorismů a zabránit vytváření omylů nových. A to nikoli pouze na Východě, což říkám velmi důrazně. Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu (zejména ne z onoho „starého Východu“).
Mé názory jistě prozrazují můj pohled na svět z Prahy, a vlastně z Evropy. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa – proto se zabývejme našimi problémy a námi. Abych byl správně pochopen – nesrovnávám relativní velikost katastrofického vývoje a lidského utrpení, ale relativní stupeň selhání.
Z této perspektivy není největším ohrožením míru, svobody a demokracie ani Islámský stát, Al-Kaida nebo teroristé z jakéhokoli jiného podobného barbarského uskupení. Největší hrozbou nejsou ani evropští, washingtonští či moskevští byrokraté snažící se řídit a kontrolovat naše životy. Nejsou jí ani alarmistická a populistická média a jejich pokus o vládu mediokracie. Nejsou jimi ani autokratičtí globální bankéři, businessmani či účastníci davoského Světového ekonomického fóra. Nejsou jimi ani zbývající diktátoři. Tyto mé výroky někomu mohou znít překvapivě, ale žádnou převratnou myšlenkou nejsou. Hlavní chybu vidím v nás.
Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti. Problémem je, že jsme bez odvahy a bez jasné pozitivní vize budoucnosti. Že se pasivně smiřujeme se svým rozčarováním nad stavem světa. Že zapomínáme na zdravý rozum a na svou odpovědnost za celek. Že předvádíme zjevnou neschopnost učit se z minulosti a docenit význam a roli historie. Že jsme se stali obětí nových, fatálně chybných ismů – humanrightismu, multikulturalismu, environmentalismu, homosexualismu, kosmopolitismu a transnacionalismu. Že jsme se stali objekty – ale bohužel i spolutvůrci – tragédie politické korektnosti. A také to, že mnozí z nás vědomě či podvědomě stále věří ve všemocnost lidského rozumu a v jeho schopnost racionálně organizovat lidskou společnost.
Dnešní generace v relativním bohatství a hojnosti žijících lidí na Západě (v originále pleasure-seekers), čili my samotní podrýváme ty instituce, které vznik našeho svobodného a prosperujícího světa umožnily. Zdá se, že si to neuvědomujeme. Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci. Nejsme připraveni hájit své hodnoty, svou kulturu, svá náboženství, svůj životní styl. Nejsme ochotni obětovat svůj relativně komfortní život a začít bojovat za svobodu a demokracii. Nebráníme se, když jsme naváděni ke „globálnímu myšlení“, a nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie. Jen velmi slabým hlasem říkáme, že suverénní národní stát není žádným historickým anachronismem.
Zmínil jsem své středoevropské kořeny a svůj středoevropský úhel pohledu. Nechci předstírat, že dostatečně dobře znám Vaši zemi, ale dovolte mi říci, že si nemyslím, že je Rusko vůči těmto nebezpečím imunní.
Nejsem snílkem, jsem však přesvědčen, že můžeme a musíme zformulovat racionální a realizovatelný program (či vizi), které by nám ukázaly kudy a jak dále jít. Měli bychom začít doma, tedy s námi samými, a s praktickými a realizovatelnými kroky. Neměli bychom dávat rady jiným.
Měli bychom prosazovat maximum vzájemného otevírání se zemí, svobodný obchod, maximálně neomezovaný pohyb lidí a myšlenek, neměli bychom se bránit internacionalizaci lidských aktivit, ale měli bychom tvrdě oponovat transnacionalismu a globálnímu vládnutí. Nesouhlasím s Fukuyamou a jeho hypotézou, že globalizace přinese homogenizaci lidské společnosti. Spíše souhlasím s Huntingtonem, když říká, že globalizace bude generovat konflikty. Právě jich jsme nyní svědky.
Opět žijeme v rozděleném světě. Na počátku 90. let se zdálo, že existuje šance minulé rozdělení překonat, ale nezdařilo se to. Východ byl slabý a musel se koncentrovat na svůj opožděný „domácí úkol“, kterým bylo vybudovat normální společnost. Západ byl – ve větší míře, než bylo žádoucí a odůvodněné – přesvědčen o své dokonalosti a nadřazenosti a nebyl připraven s námi jednat. Po celou tuto dobu jsem se snažil argumentovat, že být plnohodnotnými partnery připraveni jsme, protože se necítíme být poraženými – to, co bylo poraženo, byl náš komunistický režim, ne my. Ale pochopeni jsme nebyli.
V důsledku toho nyní žijeme v nespojitém, fragmentovaném světě s příliš mnoha nebezpečnými bojišti. Necítím se povolán o nich teď zběžně a povrchně mluvit. Chci se vrátit ke své úvodní argumentaci, k nám a k našim problémům.
Jsme vůbec připraveni se ještě o něco pokusit? A chceme to opravdu? Obávám se, že ne. Nejsme ochotni zbavit se svého – stále ještě – pohodlného života a svých předsudků. Chybí nám silné názory. Frustruje mne, když vidím všeobecnou apatii, když sleduji pokračující trivializaci a znevažování vzdělání (o masivní ideologické indoktrinaci, která mi připomíná komunistickou éru ani nemluvě). Vzdělání jsme nahradili indoktrinací politické korektnosti, což vede ke ztrátě elementárního pochopení fungování lidské společnosti a ke ztrátě naší schopnosti vidět celek. Parcialita a roztříštěnost našeho myšlení usnadňuje život moderním manipulátorům naší společnosti. Současná žurnalistika se stala – chaotickým chrlením informací – hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují.
O těchto otázkách bychom měli mluvit vážně a otevřeně. Přál bych si, aby se setkání Valdajského klubu staly produktivním prostředím pro pochopení, diskusi a polemiku se všemi těmito tendencemi. Ještě jednou Vám děkuji za pozvání.
Václav Klaus, Valdajský diskusní klub, Soči, 22. října 2015. Překlad z anglického originálu.
Po účasti na letošním červnovém Valdajském diskusním klubu v Petrohradě mám další příležitost zúčastnit se Vašich konferencí. V Soči jsem nikdy nebyl, a – abych se přiznal – nikdy jsem nebyl ani kdekoliv jinde na jih od Moskvy. Děkuji za pozvání. Vždy se snažím respektovat název konference či jejího panelu, ale tentokráte je to obtížné. Název „Společně proti hrozbám: překonávání svárů v zájmu všeobecného pokroku“ je sporný. Stejně jako mnozí z Vás cítím vážné ohrožení naší budoucnosti, svobody, demokracie, míru, bezpečnosti i prosperity, ale nemohu akceptovat termín „všeobecný pokrok“.



Je opravdu nutné vracet se k tomuto starému, tolik zneužívanému a k jiné éře patřícímu termínu? Věřím, že se nechceme vracet do éry komunismu s jeho „kvazi-progresivistickou“ ideologií.

O hrozbách mluvit máme. Vedou k rychle pokračujícímu ubývání svobody, demokracie a míru ve světě. Hovořit o „pokroku“ by ale bylo zavádějící. Britský konzervativní myslitel Edmund Burke již v roce 1770 ironicky poznamenal: „svět se progresivně vyvíjí nazpátek!“. Teď, po téměř čtvrt tisíciletí, s ním mám chuť souhlasit.

Po pádu komunismu jsme byli fascinováni rychlým ukončením nesvobody a totalitních praktik a věřili jsme, že vstupujeme do velmi slibné éry. S časovým odstupem 25 let zjišťujeme, že tato interpretace tehdejších vyhlídek byla příliš optimistická. Překvapivě a paradoxně totiž právě tehdy začaly vznikat dnes nás trápící problémy.

Pád komunismu uvolnil procesy, ambice a nejrůznější mýty a schémata, které nás postupně, krok za krokem, přivedly k současnému stavu věcí. Zdálo se, že bude stačit zbavit se politického, ekonomického a sociálního systému komunismu, v čemž některé z postkomunistických zemí uspěly. Odvažuji se říci, že Česká republika byla jednou z nich. Nicméně, to nestačilo. K vytvoření nového, skutečně demokratického systému by bylo třeba vyvarovat se ponechání si z minulosti přežívajících chybných představ a apriorismů a zabránit vytváření omylů nových. A to nikoli pouze na Východě, což říkám velmi důrazně. Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu (zejména ne z onoho „starého Východu“).

Mé názory jistě prozrazují můj pohled na svět z Prahy, a vlastně z Evropy. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa – proto se zabývejme našimi problémy a námi. Abych byl správně pochopen – nesrovnávám relativní velikost katastrofického vývoje a lidského utrpení, ale relativní stupeň selhání.

Z této perspektivy není největším ohrožením míru, svobody a demokracie ani Islámský stát, Al-Kaida nebo teroristé z jakéhokoli jiného podobného barbarského uskupení. Největší hrozbou nejsou ani evropští, washingtonští či moskevští byrokraté snažící se řídit a kontrolovat naše životy. Nejsou jí ani alarmistická a populistická média a jejich pokus o vládu mediokracie. Nejsou jimi ani autokratičtí globální bankéři, businessmani či účastníci davoského Světového ekonomického fóra. Nejsou jimi ani zbývající diktátoři. Tyto mé výroky někomu mohou znít překvapivě, ale žádnou převratnou myšlenkou nejsou. Hlavní chybu vidím v nás.

Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti. Problémem je, že jsme bez odvahy a bez jasné pozitivní vize budoucnosti. Že se pasivně smiřujeme se svým rozčarováním nad stavem světa. Že zapomínáme na zdravý rozum a na svou odpovědnost za celek. Že předvádíme zjevnou neschopnost učit se z minulosti a docenit význam a roli historie. Že jsme se stali obětí nových, fatálně chybných ismů – humanrightismu, multikulturalismu, environmentalismu, homosexualismu, kosmopolitismu a transnacionalismu. Že jsme se stali objekty – ale bohužel i spolutvůrci – tragédie politické korektnosti. A také to, že mnozí z nás vědomě či podvědomě stále věří ve všemocnost lidského rozumu a v jeho schopnost racionálně organizovat lidskou společnost.

Dnešní generace v relativním bohatství a hojnosti žijících lidí na Západě (v originále pleasure-seekers), čili my samotní podrýváme ty instituce, které vznik našeho svobodného a prosperujícího světa umožnily. Zdá se, že si to neuvědomujeme. Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickémPo účasti na letošním červnovém Valdajském diskusním klubu v Petrohradě mám další příležitost zúčastnit se Vašich konferencí. V Soči jsem nikdy nebyl, a – abych se přiznal – nikdy jsem nebyl ani kdekoliv jinde na jih od Moskvy. Děkuji za pozvání. Vždy se snažím respektovat název konference či jejího panelu, ale tentokráte je to obtížné. Název „Společně proti hrozbám: překonávání svárů v zájmu všeobecného pokroku“ je sporný. Stejně jako mnozí z Vás cítím vážné ohrožení naší budoucnosti, svobody, demokracie, míru, bezpečnosti i prosperity, ale nemohu akceptovat termín „všeobecný pokrok“. 
Je opravdu nutné vracet se k tomuto starému, tolik zneužívanému a k jiné éře patřícímu termínu? Věřím, že se nechceme vracet do éry komunismu s jeho „kvazi-progresivistickou“ ideologií.
O hrozbách mluvit máme. Vedou k rychle pokračujícímu ubývání svobody, demokracie a míru ve světě. Hovořit o „pokroku“ by ale bylo zavádějící. Britský konzervativní myslitel Edmund Burke již v roce 1770 ironicky poznamenal: „svět se progresivně vyvíjí nazpátek!“. Teď, po téměř čtvrt tisíciletí, s ním mám chuť souhlasit.
Po pádu komunismu jsme byli fascinováni rychlým ukončením nesvobody a totalitních praktik a věřili jsme, že vstupujeme do velmi slibné éry. S časovým odstupem 25 let zjišťujeme, že tato interpretace tehdejších vyhlídek byla příliš optimistická. Překvapivě a paradoxně totiž právě tehdy začaly vznikat dnes nás trápící problémy.
Pád komunismu uvolnil procesy, ambice a nejrůznější mýty a schémata, které nás postupně, krok za krokem, přivedly k současnému stavu věcí. Zdálo se, že bude stačit zbavit se politického, ekonomického a sociálního systému komunismu, v čemž některé z postkomunistických zemí uspěly. Odvažuji se říci, že Česká republika byla jednou z nich. Nicméně, to nestačilo. K vytvoření nového, skutečně demokratického systému by bylo třeba vyvarovat se ponechání si z minulosti přežívajících chybných představ a apriorismů a zabránit vytváření omylů nových. A to nikoli pouze na Východě, což říkám velmi důrazně. Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu (zejména ne z onoho „starého Východu“).
Mé názory jistě prozrazují můj pohled na svět z Prahy, a vlastně z Evropy. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa – proto se zabývejme našimi problémy a námi. Abych byl správně pochopen – nesrovnávám relativní velikost katastrofického vývoje a lidského utrpení, ale relativní stupeň selhání.
Z této perspektivy není největším ohrožením míru, svobody a demokracie ani Islámský stát, Al-Kaida nebo teroristé z jakéhokoli jiného podobného barbarského uskupení. Největší hrozbou nejsou ani evropští, washingtonští či moskevští byrokraté snažící se řídit a kontrolovat naše životy. Nejsou jí ani alarmistická a populistická média a jejich pokus o vládu mediokracie. Nejsou jimi ani autokratičtí globální bankéři, businessmani či účastníci davoského Světového ekonomického fóra. Nejsou jimi ani zbývající diktátoři. Tyto mé výroky někomu mohou znít překvapivě, ale žádnou převratnou myšlenkou nejsou. Hlavní chybu vidím v nás.
Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti. Problémem je, že jsme bez odvahy a bez jasné pozitivní vize budoucnosti. Že se pasivně smiřujeme se svým rozčarováním nad stavem světa. Že zapomínáme na zdravý rozum a na svou odpovědnost za celek. Že předvádíme zjevnou neschopnost učit se z minulosti a docenit význam a roli historie. Že jsme se stali obětí nových, fatálně chybných ismů – humanrightismu, multikulturalismu, environmentalismu, homosexualismu, kosmopolitismu a transnacionalismu. Že jsme se stali objekty – ale bohužel i spolutvůrci – tragédie politické korektnosti. A také to, že mnozí z nás vědomě či podvědomě stále věří ve všemocnost lidského rozumu a v jeho schopnost racionálně organizovat lidskou společnost.
Dnešní generace v relativním bohatství a hojnosti žijících lidí na Západě (v originále pleasure-seekers), čili my samotní podrýváme ty instituce, které vznik našeho svobodného a prosperujícího světa umožnily. Zdá se, že si to neuvědomujeme. Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci. Nejsme připraveni hájit své hodnoty, svou kulturu, svá náboženství, svůj životní styl. Nejsme ochotni obětovat svůj relativně komfortní život a začít bojovat za svobodu a demokracii. Nebráníme se, když jsme naváděni ke „globálnímu myšlení“, a nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie. Jen velmi slabým hlasem říkáme, že suverénní národní stát není žádným historickým anachronismem.
Zmínil jsem své středoevropské kořeny a svůj středoevropský úhel pohledu. Nechci předstírat, že dostatečně dobře znám Vaši zemi, ale dovolte mi říci, že si nemyslím, že je Rusko vůči těmto nebezpečím imunní.
Nejsem snílkem, jsem však přesvědčen, že můžeme a musíme zformulovat racionální a realizovatelný program (či vizi), které by nám ukázaly kudy a jak dále jít. Měli bychom začít doma, tedy s námi samými, a s praktickými a realizovatelnými kroky. Neměli bychom dávat rady jiným.
Měli bychom prosazovat maximum vzájemného otevírání se zemí, svobodný obchod, maximálně neomezovaný pohyb lidí a myšlenek, neměli bychom se bránit internacionalizaci lidských aktivit, ale měli bychom tvrdě oponovat transnacionalismu a globálnímu vládnutí. Nesouhlasím s Fukuyamou a jeho hypotézou, že globalizace přinese homogenizaci lidské společnosti. Spíše souhlasím s Huntingtonem, když říká, že globalizace bude generovat konflikty. Právě jich jsme nyní svědky.
Opět žijeme v rozděleném světě. Na počátku 90. let se zdálo, že existuje šance minulé rozdělení překonat, ale nezdařilo se to. Východ byl slabý a musel se koncentrovat na svůj opožděný „domácí úkol“, kterým bylo vybudovat normální společnost. Západ byl – ve větší míře, než bylo žádoucí a odůvodněné – přesvědčen o své dokonalosti a nadřazenosti a nebyl připraven s námi jednat. Po celou tuto dobu jsem se snažil argumentovat, že být plnohodnotnými partnery připraveni jsme, protože se necítíme být poraženými – to, co bylo poraženo, byl náš komunistický režim, ne my. Ale pochopeni jsme nebyli.
V důsledku toho nyní žijeme v nespojitém, fragmentovaném světě s příliš mnoha nebezpečnými bojišti. Necítím se povolán o nich teď zběžně a povrchně mluvit. Chci se vrátit ke své úvodní argumentaci, k nám a k našim problémům.
Jsme vůbec připraveni se ještě o něco pokusit? A chceme to opravdu? Obávám se, že ne. Nejsme ochotni zbavit se svého – stále ještě – pohodlného života a svých předsudků. Chybí nám silné názory. Frustruje mne, když vidím všeobecnou apatii, když sleduji pokračující trivializaci a znevažování vzdělání (o masivní ideologické indoktrinaci, která mi připomíná komunistickou éru ani nemluvě). Vzdělání jsme nahradili indoktrinací politické korektnosti, což vede ke ztrátě elementárního pochopení fungování lidské společnosti a ke ztrátě naší schopnosti vidět celek. Parcialita a roztříštěnost našeho myšlení usnadňuje život moderním manipulátorům naší společnosti. Současná žurnalistika se stala – chaotickým chrlením informací – hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují.
O těchto otázkách bychom měli mluvit vážně a otevřeně. Přál bych si, aby se setkání Valdajského klubu staly produktivním prostředím pro pochopení, diskusi a polemiku se všemi těmito tendencemi. Ještě jednou Vám děkuji za pozvání.
Václav Klaus, Valdajský diskusní klub, Soči, 22. října 2015. Překlad z anglického originálu.
Po účasti na letošním červnovém Valdajském diskusním klubu v Petrohradě mám další příležitost zúčastnit se Vašich konferencí. V Soči jsem nikdy nebyl, a – abych se přiznal – nikdy jsem nebyl ani kdekoliv jinde na jih od Moskvy. Děkuji za pozvání. Vždy se snažím respektovat název konference či jejího panelu, ale tentokráte je to obtížné. Název „Společně proti hrozbám: překonávání svárů v zájmu všeobecného pokroku“ je sporný. Stejně jako mnozí z Vás cítím vážné ohrožení naší budoucnosti, svobody, demokracie, míru, bezpečnosti i prosperity, ale nemohu akceptovat termín „všeobecný pokrok“.



Je opravdu nutné vracet se k tomuto starému, tolik zneužívanému a k jiné éře patřícímu termínu? Věřím, že se nechceme vracet do éry komunismu s jeho „kvazi-progresivistickou“ ideologií.

O hrozbách mluvit máme. Vedou k rychle pokračujícímu ubývání svobody, demokracie a míru ve světě. Hovořit o „pokroku“ by ale bylo zavádějící. Britský konzervativní myslitel Edmund Burke již v roce 1770 ironicky poznamenal: „svět se progresivně vyvíjí nazpátek!“. Teď, po téměř čtvrt tisíciletí, s ním mám chuť souhlasit.

Po pádu komunismu jsme byli fascinováni rychlým ukončením nesvobody a totalitních praktik a věřili jsme, že vstupujeme do velmi slibné éry. S časovým odstupem 25 let zjišťujeme, že tato interpretace tehdejších vyhlídek byla příliš optimistická. Překvapivě a paradoxně totiž právě tehdy začaly vznikat dnes nás trápící problémy.

Pád komunismu uvolnil procesy, ambice a nejrůznější mýty a schémata, které nás postupně, krok za krokem, přivedly k současnému stavu věcí. Zdálo se, že bude stačit zbavit se politického, ekonomického a sociálního systému komunismu, v čemž některé z postkomunistických zemí uspěly. Odvažuji se říci, že Česká republika byla jednou z nich. Nicméně, to nestačilo. K vytvoření nového, skutečně demokratického systému by bylo třeba vyvarovat se ponechání si z minulosti přežívajících chybných představ a apriorismů a zabránit vytváření omylů nových. A to nikoli pouze na Východě, což říkám velmi důrazně. Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu (zejména ne z onoho „starého Východu“).

Mé názory jistě prozrazují můj pohled na svět z Prahy, a vlastně z Evropy. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa – proto se zabývejme našimi problémy a námi. Abych byl správně pochopen – nesrovnávám relativní velikost katastrofického vývoje a lidského utrpení, ale relativní stupeň selhání.

Z této perspektivy není největším ohrožením míru, svobody a demokracie ani Islámský stát, Al-Kaida nebo teroristé z jakéhokoli jiného podobného barbarského uskupení. Největší hrozbou nejsou ani evropští, washingtonští či moskevští byrokraté snažící se řídit a kontrolovat naše životy. Nejsou jí ani alarmistická a populistická média a jejich pokus o vládu mediokracie. Nejsou jimi ani autokratičtí globální bankéři, businessmani či účastníci davoského Světového ekonomického fóra. Nejsou jimi ani zbývající diktátoři. Tyto mé výroky někomu mohou znít překvapivě, ale žádnou převratnou myšlenkou nejsou. Hlavní chybu vidím v nás.

Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti. Problémem je, že jsme bez odvahy a bez jasné pozitivní vize budoucnosti. Že se pasivně smiřujeme se svým rozčarováním nad stavem světa. Že zapomínáme na zdravý rozum a na svou odpovědnost za celek. Že předvádíme zjevnou neschopnost Po účasti na letošním červnovém Valdajském diskusním klubu v Petrohradě mám další příležitost zúčastnit se Vašich konferencí. V Soči jsem nikdy nebyl, a – abych se přiznal – nikdy jsem nebyl ani kdekoliv jinde na jih od Moskvy. Děkuji za pozvání. Vždy se snažím respektovat název konference či jejího panelu, ale tentokráte je to obtížné. Název „Společně proti hrozbám: překonávání svárů v zájmu všeobecného pokroku“ je sporný. Stejně jako mnozí z Vás cítím vážné ohrožení naší budoucnosti, svobody, demokracie, míru, bezpečnosti i prosperity, ale nemohu akceptovat termín „všeobecný pokrok“. 
Je opravdu nutné vracet se k tomuto starému, tolik zneužívanému a k jiné éře patřícímu termínu? Věřím, že se nechceme vracet do éry komunismu s jeho „kvazi-progresivistickou“ ideologií.
O hrozbách mluvit máme. Vedou k rychle pokračujícímu ubývání svobody, demokracie a míru ve světě. Hovořit o „pokroku“ by ale bylo zavádějící. Britský konzervativní myslitel Edmund Burke již v roce 1770 ironicky poznamenal: „svět se progresivně vyvíjí nazpátek!“. Teď, po téměř čtvrt tisíciletí, s ním mám chuť souhlasit.
Po pádu komunismu jsme byli fascinováni rychlým ukončením nesvobody a totalitních praktik a věřili jsme, že vstupujeme do velmi slibné éry. S časovým odstupem 25 let zjišťujeme, že tato interpretace tehdejších vyhlídek byla příliš optimistická. Překvapivě a paradoxně totiž právě tehdy začaly vznikat dnes nás trápící problémy.
Pád komunismu uvolnil procesy, ambice a nejrůznější mýty a schémata, které nás postupně, krok za krokem, přivedly k současnému stavu věcí. Zdálo se, že bude stačit zbavit se politického, ekonomického a sociálního systému komunismu, v čemž některé z postkomunistických zemí uspěly. Odvažuji se říci, že Česká republika byla jednou z nich. Nicméně, to nestačilo. K vytvoření nového, skutečně demokratického systému by bylo třeba vyvarovat se ponechání si z minulosti přežívajících chybných představ a apriorismů a zabránit vytváření omylů nových. A to nikoli pouze na Východě, což říkám velmi důrazně. Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu (zejména ne z onoho „starého Východu“).
Mé názory jistě prozrazují můj pohled na svět z Prahy, a vlastně z Evropy. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa – proto se zabývejme našimi problémy a námi. Abych byl správně pochopen – nesrovnávám relativní velikost katastrofického vývoje a lidského utrpení, ale relativní stupeň selhání.
Z této perspektivy není největším ohrožením míru, svobody a demokracie ani Islámský stát, Al-Kaida nebo teroristé z jakéhokoli jiného podobného barbarského uskupení. Největší hrozbou nejsou ani evropští, washingtonští či moskevští byrokraté snažící se řídit a kontrolovat naše životy. Nejsou jí ani alarmistická a populistická média a jejich pokus o vládu mediokracie. Nejsou jimi ani autokratičtí globální bankéři, businessmani či účastníci davoského Světového ekonomického fóra. Nejsou jimi ani zbývající diktátoři. Tyto mé výroky někomu mohou znít překvapivě, ale žádnou převratnou myšlenkou nejsou. Hlavní chybu vidím v nás.
Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti. Problémem je, že jsme bez odvahy a bez jasné pozitivní vize budoucnosti. Že se pasivně smiřujeme se svým rozčarováním nad stavem světa. Že zapomínáme na zdravý rozum a na svou odpovědnost za celek. Že předvádíme zjevnou neschopnost učit se z minulosti a docenit význam a roli historie. Že jsme se stali obětí nových, fatálně chybných ismů – humanrightismu, multikulturalismu, environmentalismu, homosexualismu, kosmopolitismu a transnacionalismu. Že jsme se stali objekty – ale bohužel i spolutvůrci – tragédie politické korektnosti. A také to, že mnozí z nás vědomě či podvědomě stále věří ve všemocnost lidského rozumu a v jeho schopnost racionálně organizovat lidskou společnost.
Dnešní generace v relativním bohatství a hojnosti žijících lidí na Západě (v originále pleasure-seekers), čili my samotní podrýváme ty instituce, které vznik našeho svobodného a prosperujícího světa umožnily. Zdá se, že si to neuvědomujeme. Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci. Nejsme připraveni hájit své hodnoty, svou kulturu, svá náboženství, svůj životní styl. Nejsme ochotni obětovat svůj relativně komfortní život a začít bojovat za svobodu a demokracii. Nebráníme se, když jsme naváděni ke „globálnímu myšlení“, a nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie. Jen velmi slabým hlasem říkáme, že suverénní národní stát není žádným historickým anachronismem.
Zmínil jsem své středoevropské kořeny a svůj středoevropský úhel pohledu. Nechci předstírat, že dostatečně dobře znám Vaši zemi, ale dovolte mi říci, že si nemyslím, že je Rusko vůči těmto nebezpečím imunní.
Nejsem snílkem, jsem však přesvědčen, že můžeme a musíme zformulovat racionální a realizovatelný program (či vizi), které by nám ukázaly kudy a jak dále jít. Měli bychom začít doma, tedy s námi samými, a s praktickými a realizovatelnými kroky. Neměli bychom dávat rady jiným.
Měli bychom prosazovat maximum vzájemného otevírání se zemí, svobodný obchod, maximálně neomezovaný pohyb lidí a myšlenek, neměli bychom se bránit internacionalizaci lidských aktivit, ale měli bychom tvrdě oponovat transnacionalismu a globálnímu vládnutí. Nesouhlasím s Fukuyamou a jeho hypotézou, že globalizace přinese homogenizaci lidské společnosti. Spíše souhlasím s Huntingtonem, když říká, že globalizace bude generovat konflikty. Právě jich jsme nyní svědky.
Opět žijeme v rozděleném světě. Na počátku 90. let se zdálo, že existuje šance minulé rozdělení překonat, ale nezdařilo se to. Východ byl slabý a musel se koncentrovat na svůj opožděný „domácí úkol“, kterým bylo vybudovat normální společnost. Západ byl – ve větší míře, než bylo žádoucí a odůvodněné – přesvědčen o své dokonalosti a nadřazenosti a nebyl připraven s námi jednat. Po celou tuto dobu jsem se snažil argumentovat, že být plnohodnotnými partnery připraveni jsme, protože se necítíme být poraženými – to, co bylo poraženo, byl náš komunistický režim, ne my. Ale pochopeni jsme nebyli.
V důsledku toho nyní žijeme v nespojitém, fragmentovaném světě s příliš mnoha nebezpečnými bojišti. Necítím se povolán o nich teď zběžně a povrchně mluvit. Chci se vrátit ke své úvodní argumentaci, k nám a k našim problémům.
Jsme vůbec připraveni se ještě o něco pokusit? A chceme to opravdu? Obávám se, že ne. Nejsme ochotni zbavit se svého – stále ještě – pohodlného života a svých předsudků. Chybí nám silné názory. Frustruje mne, když vidím všeobecnou apatii, když sleduji pokračující trivializaci a znevažování vzdělání (o masivní ideologické indoktrinaci, která mi připomíná komunistickou éru ani nemluvě). Vzdělání jsme nahradili indoktrinací politické korektnosti, což vede ke ztrátě elementárního pochopení fungování lidské společnosti a ke ztrátě naší schopnosti vidět celek. Parcialita a roztříštěnost našeho myšlení usnadňuje život moderním manipulátorům naší společnosti. Současná žurnalistika se stala – chaotickým chrlením informací – hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují.
O těchto otázkách bychom měli mluvit vážně a otevřeně. Přál bych si, aby se setkání Valdajského klubu staly produktivním prostředím pro pochopení, diskusi a polemiku se všemi těmito tendencemi. Ještě jednou Vám děkuji za pozvání.
Václav Klaus, Valdajský diskusní klub, Soči, 22. října 2015. Překlad z anglického originálu.
Po účasti na letošním červnovém Valdajském diskusním klubu v Petrohradě mám další příležitost zúčastnit se Vašich konferencí. V Soči jsem nikdy nebyl, a – abych se přiznal – nikdy jsem nebyl ani kdekoliv jinde na jih od Moskvy. Děkuji za pozvání. Vždy se snažím respektovat název konference či jejího panelu, ale tentokráte je to obtížné. Název „Společně proti hrozbám: překonávání svárů v zájmu všeobecného pokroku“ je sporný. Stejně jako mnozí z Vás cítím vážné ohrožení naší budoucnosti, svobody, demokracie, míru, bezpečnosti i prosperity, ale nemohu akceptovat termín „všeobecný pokrok“.



Je opravdu nutné vracet se k tomuto starému, tolik zneužívanému a k jiné éře patřícímu termínu? Věřím, že se nechceme vracet do éry komunismu s jeho „kvazi-progresivistickou“ ideologií.

O hrozbách mluvit máme. Vedou k rychle pokračujícímu ubývání svobody, demokracie a míru ve světě. Hovořit o „pokroku“ by ale bylo zavádějící. Britský konzervativní myslitel Edmund Burke již v roce 1770 ironicky poznamenal: „svět se progresivně vyvíjí nazpátek!“. Teď, po téměř čtvrt tisíciletí, s ním mám chuť souhlasit.

Po pádu komunismu jsme byli fascinováni rychlým ukončením nesvobody a totalitních praktik a věřili jsme, že vstupujeme do velmi slibné éry. S časovým odstupem 25 let zjišťujeme, že tato interpretace tehdejších vyhlídek byla příliš optimistická. Překvapivě a paradoxně totiž právě tehdy začaly vznikat dnes nás trápící problémy.

Pád komunismu uvolnil procesy, ambice a nejrůznější mýty a schémata, které nás postupně, krok za krokem, přivedly k současnému stavu věcí. Zdálo se, že bude stačit zbavit se politického, ekonomického a sociálního systému komunismu, v čemž některé z postkomunistických zemí uspěly. Odvažuji se říci, že Česká republika byla jednou z nich. Nicméně, to nestačilo. K vytvoření nového, skutečně demokratického systému by bylo třeba vyvarovat se ponechání si z minulosti přežívajících chybných představ a apriorismů a zabránit vytváření omylů nových. A to nikoli pouze na Východě, což říkám velmi důrazně. Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu (zejména ne z onoho „starého Východu“).

Mé názory jistě prozrazují můj pohled na svět z Prahy, a vlastně z Evropy. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa – proto se zabývejme našimi problémy a námi. Abych byl správně pochopen – nesrovnávám relativní velikost katastrofického vývoje a lidského utrpení, ale relativní stupeň selhání.

Z této perspektivy není největším ohrožením míru, svobody a demokracie ani Islámský stát, Al-Kaida nebo teroristé z jakéhokoli jiného podobného barbarského uskupení. Největší hrozbou nejsou ani evropští, washingtonští či moskevští byrokraté snažící se řídit a kontrolovat naše životy. Nejsou jí ani alarmistická a populistická média a jejich pokus o vládu mediokracie. Nejsou jimi ani autokratičtí globální bankéři, businessmani či účastníci davoského Světového ekonomického fóra. Nejsou jimi ani zbývající diktátoři. Tyto mé výroky někomu mohou znít překvapivě, ale žádnou převratnou myšlenkou nejsou. Hlavní chybu vidím v nás.

Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti. Problémem je, že jsme bez odvahy a bez jasné pozitivní vize budoucnosti. Že se pasivně smiřujeme se svým rozčarováním nad stavem světa. Že zapomínáme na zdravý rozum a na svou odpovědnost za celek. Že předvádíme zjevnou neschopnost učit se z minulosti a docenit význam a roli historie. Že jsme se stali obětí nových, fatálně chybných ismů – humanrightismu, multikulturalismu, environmentalismu, homosexualismu, kosmopolitismu a transnacionalismu. Že jsme se stali objekty – ale bohužel i spolutvůrci – tragédie politické korektnosti. A také to, že mnozí z nás vědomě či podvědomě stále věří ve všemocnost lidského rozumu a v jeho schopnost racionálně organizovat lidskou společnost.

Dnešní generace v relativním bohatství a hojnosti žijících lidí na Západě (v originále pleasure-seekers), čili my samotní podrýváme ty instituce, které vznik našeho svobodného a prosperujícího světa umožnily. Zdá se, že si to neuvědomujeme. Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci. Nejsme připraveni hájit své hodnoty, svou kulturu, svá náboženství, svůj životní styl. Nejsme ochotni obětovat svůj relativně komfortní život a začít bojovat za svobodu a demokracii. Nebráníme se, když jsme naváděni ke „globálnímu myšlení“, a nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie. Jen velmi slabým hlasem říkáme, že suverénní národní stát není žádným historickým anachronismem.

Zmínil jsem své středoevropské kořeny a svůj středoevropský úhel pohledu. Nechci předstírat, že dostatečně dobře znám Vaši zemi, ale dovolte mi říci, že si nemyslím, že je Rusko vůči těmto nebezpečím imunní.

Nejsem snílkem, jsem však přesvědčen, že můžeme a musíme zformulovat racionální a realizovatelný program (či vizi), které by nám ukázaly kudy a jak dále jít. Měli bychom začít doma, tedy s námi samými, a s praktickými a Po účasti na letošním červnovém Valdajském diskusním klubu v Petrohradě mám další příležitost zúčastnit se Vašich konferencí. V Soči jsem nikdy nebyl, a – abych se přiznal – nikdy jsem nebyl ani kdekoliv jinde na jih od Moskvy. Děkuji za pozvání. Vždy se snažím respektovat název konference či jejího panelu, ale tentokráte je to obtížné. Název „Společně proti hrozbám: překonávání svárů v zájmu všeobecného pokroku“ je sporný. Stejně jako mnozí z Vás cítím vážné ohrožení naší budoucnosti, svobody, demokracie, míru, bezpečnosti i prosperity, ale nemohu akceptovat termín „všeobecný pokrok“. 
Je opravdu nutné vracet se k tomuto starému, tolik zneužívanému a k jiné éře patřícímu termínu? Věřím, že se nechceme vracet do éry komunismu s jeho „kvazi-progresivistickou“ ideologií.
O hrozbách mluvit máme. Vedou k rychle pokračujícímu ubývání svobody, demokracie a míru ve světě. Hovořit o „pokroku“ by ale bylo zavádějící. Britský konzervativní myslitel Edmund Burke již v roce 1770 ironicky poznamenal: „svět se progresivně vyvíjí nazpátek!“. Teď, po téměř čtvrt tisíciletí, s ním mám chuť souhlasit.
Po pádu komunismu jsme byli fascinováni rychlým ukončením nesvobody a totalitních praktik a věřili jsme, že vstupujeme do velmi slibné éry. S časovým odstupem 25 let zjišťujeme, že tato interpretace tehdejších vyhlídek byla příliš optimistická. Překvapivě a paradoxně totiž právě tehdy začaly vznikat dnes nás trápící problémy.
Pád komunismu uvolnil procesy, ambice a nejrůznější mýty a schémata, které nás postupně, krok za krokem, přivedly k současnému stavu věcí. Zdálo se, že bude stačit zbavit se politického, ekonomického a sociálního systému komunismu, v čemž některé z postkomunistických zemí uspěly. Odvažuji se říci, že Česká republika byla jednou z nich. Nicméně, to nestačilo. K vytvoření nového, skutečně demokratického systému by bylo třeba vyvarovat se ponechání si z minulosti přežívajících chybných představ a apriorismů a zabránit vytváření omylů nových. A to nikoli pouze na Východě, což říkám velmi důrazně. Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu (zejména ne z onoho „starého Východu“).
Mé názory jistě prozrazují můj pohled na svět z Prahy, a vlastně z Evropy. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa – proto se zabývejme našimi problémy a námi. Abych byl správně pochopen – nesrovnávám relativní velikost katastrofického vývoje a lidského utrpení, ale relativní stupeň selhání.
Z této perspektivy není největším ohrožením míru, svobody a demokracie ani Islámský stát, Al-Kaida nebo teroristé z jakéhokoli jiného podobného barbarského uskupení. Největší hrozbou nejsou ani evropští, washingtonští či moskevští byrokraté snažící se řídit a kontrolovat naše životy. Nejsou jí ani alarmistická a populistická média a jejich pokus o vládu mediokracie. Nejsou jimi ani autokratičtí globální bankéři, businessmani či účastníci davoského Světového ekonomického fóra. Nejsou jimi ani zbývající diktátoři. Tyto mé výroky někomu mohou znít překvapivě, ale žádnou převratnou myšlenkou nejsou. Hlavní chybu vidím v nás.
Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti. Problémem je, že jsme bez odvahy a bez jasné pozitivní vize budoucnosti. Že se pasivně smiřujeme se svým rozčarováním nad stavem světa. Že zapomínáme na zdravý rozum a na svou odpovědnost za celek. Že předvádíme zjevnou neschopnost učit se z minulosti a docenit význam a roli historie. Že jsme se stali obětí nových, fatálně chybných ismů – humanrightismu, multikulturalismu, environmentalismu, homosexualismu, kosmopolitismu a transnacionalismu. Že jsme se stali objekty – ale bohužel i spolutvůrci – tragédie politické korektnosti. A také to, že mnozí z nás vědomě či podvědomě stále věří ve všemocnost lidského rozumu a v jeho schopnost racionálně organizovat lidskou společnost.
Dnešní generace v relativním bohatství a hojnosti žijících lidí na Západě (v originále pleasure-seekers), čili my samotní podrýváme ty instituce, které vznik našeho svobodného a prosperujícího světa umožnily. Zdá se, že si to neuvědomujeme. Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci. Nejsme připraveni hájit své hodnoty, svou kulturu, svá náboženství, svůj životní styl. Nejsme ochotni obětovat svůj relativně komfortní život a začít bojovat za svobodu a demokracii. Nebráníme se, když jsme naváděni ke „globálnímu myšlení“, a nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie. Jen velmi slabým hlasem říkáme, že suverénní národní stát není žádným historickým anachronismem.
Zmínil jsem své středoevropské kořeny a svůj středoevropský úhel pohledu. Nechci předstírat, že dostatečně dobře znám Vaši zemi, ale dovolte mi říci, že si nemyslím, že je Rusko vůči těmto nebezpečím imunní.
Nejsem snílkem, jsem však přesvědčen, že můžeme a musíme zformulovat racionální a realizovatelný program (či vizi), které by nám ukázaly kudy a jak dále jít. Měli bychom začít doma, tedy s námi samými, a s praktickými a realizovatelnými kroky. Neměli bychom dávat rady jiným.
Měli bychom prosazovat maximum vzájemného otevírání se zemí, svobodný obchod, maximálně neomezovaný pohyb lidí a myšlenek, neměli bychom se bránit internacionalizaci lidských aktivit, ale měli bychom tvrdě oponovat transnacionalismu a globálnímu vládnutí. Nesouhlasím s Fukuyamou a jeho hypotézou, že globalizace přinese homogenizaci lidské společnosti. Spíše souhlasím s Huntingtonem, když říká, že globalizace bude generovat konflikty. Právě jich jsme nyní svědky.
Opět žijeme v rozděleném světě. Na počátku 90. let se zdálo, že existuje šance minulé rozdělení překonat, ale nezdařilo se to. Východ byl slabý a musel se koncentrovat na svůj opožděný „domácí úkol“, kterým bylo vybudovat normální společnost. Západ byl – ve větší míře, než bylo žádoucí a odůvodněné – přesvědčen o své dokonalosti a nadřazenosti a nebyl připraven s námi jednat. Po celou tuto dobu jsem se snažil argumentovat, že být plnohodnotnými partnery připraveni jsme, protože se necítíme být poraženými – to, co bylo poraženo, byl náš komunistický režim, ne my. Ale pochopeni jsme nebyli.
V důsledku toho nyní žijeme v nespojitém, fragmentovaném světě s příliš mnoha nebezpečnými bojišti. Necítím se povolán o nich teď zběžně a povrchně mluvit. Chci se vrátit ke své úvodní argumentaci, k nám a k našim problémům.
Jsme vůbec připraveni se ještě o něco pokusit? A chceme to opravdu? Obávám se, že ne. Nejsme ochotni zbavit se svého – stále ještě – pohodlného života a svých předsudků. Chybí nám silné názory. Frustruje mne, když vidím všeobecnou apatii, když sleduji pokračující trivializaci a znevažování vzdělání (o masivní ideologické indoktrinaci, která mi připomíná komunistickou éru ani nemluvě). Vzdělání jsme nahradili indoktrinací politické korektnosti, což vede ke ztrátě elementárního pochopení fungování lidské společnosti a ke ztrátě naší schopnosti vidět celek. Parcialita a roztříštěnost našeho myšlení usnadňuje život moderním manipulátorům naší společnosti. Současná žurnalistika se stala – chaotickým chrlením informací – hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují.
O těchto otázkách bychom měli mluvit vážně a otevřeně. Přál bych si, aby se setkání Valdajského klubu staly produktivním prostředím pro pochopení, diskusi a polemiku se všemi těmito tendencemi. Ještě jednou Vám děkuji za pozvání.
Václav Klaus, Valdajský diskusní klub, Soči, 22. října 2015. Překlad z anglického originálu.
Po účasti na letošním červnovém Valdajském diskusním klubu v Petrohradě mám další příležitost zúčastnit se Vašich konferencí. V Soči jsem nikdy nebyl, a – abych se přiznal – nikdy jsem nebyl ani kdekoliv jinde na jih od Moskvy. Děkuji za pozvání. Vždy se snažím respektovat název konference či jejího panelu, ale tentokráte je to obtížné. Název „Společně proti hrozbám: překonávání svárů v zájmu všeobecného pokroku“ je sporný. Stejně jako mnozí z Vás cítím vážné ohrožení naší budoucnosti, svobody, demokracie, míru, bezpečnosti i prosperity, ale nemohu akceptovat termín „všeobecný pokrok“.



Je opravdu nutné vracet se k tomuto starému, tolik zneužívanému a k jiné éře patřícímu termínu? Věřím, že se nechceme vracet do éry komunismu s jeho „kvazi-progresivistickou“ ideologií.

O hrozbách mluvit máme. Vedou k rychle pokračujícímu ubývání svobody, demokracie a míru ve světě. Hovořit o „pokroku“ by ale bylo zavádějící. Britský konzervativní myslitel Edmund Burke již v roce 1770 ironicky poznamenal: „svět se progresivně vyvíjí nazpátek!“. Teď, po téměř čtvrt tisíciletí, s ním mám chuť souhlasit.

Po pádu komunismu jsme byli fascinováni rychlým ukončením nesvobody a totalitních praktik a věřili jsme, že vstupujeme do velmi slibné éry. S časovým odstupem 25 let zjišťujeme, že tato interpretace tehdejších vyhlídek byla příliš optimistická. Překvapivě a paradoxně totiž právě tehdy začaly vznikat dnes nás trápící problémy.

Pád komunismu uvolnil procesy, ambice a nejrůznější mýty a schémata, které nás postupně, krok za krokem, přivedly k současnému stavu věcí. Zdálo se, že bude stačit zbavit se politického, ekonomického a sociálního systému komunismu, v čemž některé z postkomunistických zemí uspěly. Odvažuji se říci, že Česká republika byla jednou z nich. Nicméně, to nestačilo. K vytvoření nového, skutečně demokratického systému by bylo třeba vyvarovat se ponechání si z minulosti přežívajících chybných představ a apriorismů a zabránit vytváření omylů nových. A to nikoli pouze na Východě, což říkám velmi důrazně. Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu (zejména ne z onoho „starého Východu“).

Mé názory jistě prozrazují můj pohled na svět z Prahy, a vlastně z Evropy. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa – proto se zabývejme našimi problémy a námi. Abych byl správně pochopen – nesrovnávám relativní velikost katastrofického vývoje a lidského utrpení, ale relativní stupeň selhání.

Z této perspektivy není největším ohrožením míru, svobody a demokracie ani Islámský stát, Al-Kaida nebo teroristé z jakéhokoli jiného podobného barbarského uskupení. Největší hrozbou nejsou ani evropští, washingtonští či moskevští byrokraté snažící se řídit a kontrolovat naše životy. Nejsou jí ani alarmistická a populistická média a jejich pokus o vládu mediokracie. Nejsou jimi ani autokratičtí globální bankéři, businessmani či účastníci davoského Světového ekonomického fóra. Nejsou jimi ani zbývající diktátoři. Tyto mé výroky někomu mohou znít překvapivě, ale žádnou převratnou myšlenkou nejsou. Hlavní chybu vidím v nás.

Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti. Problémem je, že jsme bez odvahy a bez jasné pozitivní vize budoucnosti. Že se pasivně smiřujeme se svým rozčarováním nad stavem světa. Že zapomínáme na zdravý rozum a na svou odpovědnost za celek. Že předvádíme zjevnou neschopnost učit se z minulosti a docenit význam a roli historie. Že jsme se stali obětí nových, fatálně chybných ismů – humanrightismu, multikulturalismu, environmentalismu, homosexualismu, kosmopolitismu a transnacionalismu. Že jsme se stali objekty – ale bohužel i spolutvůrci – tragédie politické korektnosti. A také to, že mnozí z nás vědomě či podvědomě stále věří ve všemocnost lidského rozumu a v jeho schopnost racionálně organizovat lidskou společnost.

Dnešní generace v relativním bohatství a hojnosti žijících lidí na Západě (v originále pleasure-seekers), čili my samotní podrýváme ty instituce, které vznik našeho svobodného a prosperujícího světa umožnily. Zdá se, že si to neuvědomujeme. Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci. Nejsme připraveni hájit své hodnoty, svou kulturu, svá náboženství, svůj životní styl. Nejsme ochotni obětovat svůj relativně komfortní život a začít bojovat za svobodu a demokracii. Nebráníme se, když jsme naváděni ke „globálnímu myšlení“, a nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie. Jen velmi slabým hlasem říkáme, že suverénní národní stát není žádným historickým anachronismem.

Zmínil jsem své středoevropské kořeny a svůj středoevropský úhel pohledu. Nechci předstírat, že dostatečně dobře znám Vaši zemi, ale dovolte mi říci, že si nemyslím, že je Rusko vůči těmto nebezpečím imunní.

Nejsem snílkem, jsem však přesvědčen, že můžeme a musíme zformulovat racionální a realizovatelný program (či vizi), které by nám ukázaly kudy a jak dále jít. Měli bychom začít doma, tedy s námi samými, a s praktickými a realizovatelnými kroky. Neměli bychom dávat rady jiným.

Měli bychom prosazovat maximum vzájemného otevírání se zemí, svobodný obchod, maximálně neomezovaný pohyb lidí a myšlenek, neměli bychom se bránit internacionalizaci lidských aktivit, ale měli bychom tvrdě oponovat transnacionalismu a globálnímu vládnutí. Nesouhlasím s Fukuyamou a jeho hypotézou, že globalizace přinese homogenizaci lidské společnosti. Spíše souhlasím s Huntingtonem, když říká, že globalizace bude generovat konflikty. Právě jich jsme nyní svědky.

Opět žijeme v rozděleném světě. Na počátku 90. let se zdálo, že existuje šance minulé rozdělení překonat, ale nezdařilo se to. Východ byl slabý a musel se koncentrovat na svůj opožděný „domácí úkol“, kterým bylo vybudovat normální společnost. Západ byl – ve větší míře, než bylo žádoucí a odůvodněné – přesvědčen o své dokonalosti a nadřazenosti a nebyl připraven s námi jednat. Po celou tuto dobu jsem se snažil argumentovat, že být plnohodnotnými partnery připraveni jsme, protože se necítíme být poraženými – to, co bylo poraženo, byl náš komunistický režim, ne my. Ale pochopeni jsme nebyli.

V důsledku toho nyní žijeme v nespojitém, fragmentovaném světě s příliš mnoha nebezpečnými bojišti. Necítím se povolán o nich teď zběžně a povrchně mluvit. Chci se vrátit ke své úvodní argumentaci, k nám a k našim problémům.

Jsme vůbec připraveni se ještě o něco pokusit? A chceme to opravdu? Obávám se, že ne. Nejsme ochotni zbavit se svého – stále ještě – pohodlného života a svých předsudků. Chybí nám silné názory. Frustruje mne, když vidím všeobecnou apatii, když sleduji pokračující trivializaci a znevažování vzdělání (o masivní ideologické indoktrinaci, která mi připomíná komunistickou éru ani nemluvě). Vzdělání jsme nahradili indoktrinací politické korektnosti, což vede ke ztrátě elementárního pochopení fungování lidské společnosti a ke ztrátě naší schopnosti vidět celek. Parcialita a roztříštěnost našeho myšlení usnadňuje život moderním manipulátorům naší společnosti. Současná žurnalistika se stala – chaotickým chrlením informací – hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují.

O těchto otázkách bychom měli mluvit vážně a otevřeně. Přál bych si, aby se setkání Valdajského klubu staly produktivním prostředím pro pochopení, diskusi a polemiku se všemi těmito tendencemi. Ještě jednou Vám děkuji za pozvání.

Václav Klaus, Valdajský diskusní klub, Soči, 22. října 2015. Překlad z anglického originálu.realizovatelnými kroky. Neměli bychom dávat rady jiným.

Měli bychom prosazovat maximum vzájemného otevírání se zemí, svobodný obchod, maximálně neomezovaný pohyb lidí a myšlenek, neměli bychom se bránit internacionalizaci lidských aktivit, ale měli bychom tvrdě oponovat transnacionalismu a globálnímu vládnutí. Nesouhlasím s Fukuyamou a jeho hypotézou, že globalizace přinese homogenizaci lidské společnosti. Spíše souhlasím s Huntingtonem, když říká, že globalizace bude generovat konflikty. Právě jich jsme nyní svědky.

Opět žijeme v rozděleném světě. Na počátku 90. let se zdálo, že existuje šance minulé rozdělení překonat, ale nezdařilo se to. Východ byl slabý a musel se koncentrovat na svůj opožděný „domácí úkol“, kterým bylo vybudovat normální společnost. Západ byl – ve větší míře, než bylo žádoucí a odůvodněné – přesvědčen o své dokonalosti a nadřazenosti a nebyl připraven s námi jednat. Po celou tuto dobu jsem se snažil argumentovat, že být plnohodnotnými partnery připraveni jsme, protože se necítíme být poraženými – to, co bylo poraženo, byl náš komunistický režim, ne my. Ale pochopeni jsme nebyli.

V důsledku toho nyní žijeme v nespojitém, fragmentovaném světě s příliš mnoha nebezpečnými bojišti. Necítím se povolán o nich teď zběžně a povrchně mluvit. Chci se vrátit ke své úvodní argumentaci, k nám a k našim problémům.

Jsme vůbec připraveni se ještě o něco pokusit? A chceme to opravdu? Obávám se, že ne. Nejsme ochotni zbavit se svého – stále ještě – pohodlného života a svých předsudků. Chybí nám silné názory. Frustruje mne, když vidím všeobecnou apatii, když sleduji pokračující trivializaci a znevažování vzdělání (o masivní ideologické indoktrinaci, která mi připomíná komunistickou éru ani nemluvě). Vzdělání jsme nahradili indoktrinací politické korektnosti, což vede ke ztrátě elementárního pochopení fungování lidské společnosti a ke ztrátě naší schopnosti vidět celek. Parcialita a roztříštěnost našeho myšlení usnadňuje život moderním manipulátorům naší společnosti. Současná žurnalistika se stala – chaotickým chrlením informací – hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují.

O těchto otázkách bychom měli mluvit vážně a otevřeně. Přál bych si, aby se setkání Valdajského klubu staly produktivním prostředím pro pochopení, diskusi a polemiku se všemi těmito tendencemi. Ještě jednou Vám děkuji za pozvání.

Václav Klaus, Valdajský diskusní klub, Soči, 22. října 2015. Překlad z anglického originálu.učit se z minulosti a docenit význam a roli historie. Že jsme se stali obětí nových, fatálně chybných ismů – humanrightismu, multikulturalismu, environmentalismu, homosexualismu, kosmopolitismu a transnacionalismu. Že jsme se stali objekty – ale bohužel i spolutvůrci – tragédie politické korektnosti. A také to, že mnozí z nás vědomě či podvědomě stále věří ve všemocnost lidského rozumu a v jeho schopnost racionálně organizovat lidskou společnost.

Dnešní generace v relativním bohatství a hojnosti žijících lidí na Západě (v originále pleasure-seekers), čili my samotní podrýváme ty instituce, které vznik našeho svobodného a prosperujícího světa umožnily. Zdá se, že si to neuvědomujeme. Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci. Nejsme připraveni hájit své hodnoty, svou kulturu, svá náboženství, svůj životní styl. Nejsme ochotni obětovat svůj relativně komfortní život a začít bojovat za svobodu a demokracii. Nebráníme se, když jsme naváděni ke „globálnímu myšlení“, a nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie. Jen velmi slabým hlasem říkáme, že suverénní národní stát není žádným historickým anachronismem.

Zmínil jsem své středoevropské kořeny a svůj středoevropský úhel pohledu. Nechci předstírat, že dostatečně dobře znám Vaši zemi, ale dovolte mi říci, že si nemyslím, že je Rusko vůči těmto nebezpečím imunní.

Nejsem snílkem, jsem však přesvědčen, že můžeme a musíme zformulovat racionální a realizovatelný program (či vizi), které by nám ukázaly kudy a jak dále jít. Měli bychom začít doma, tedy s námi samými, a s praktickými a realizovatelnými kroky. Neměli bychom dávat rady jiným.

Měli bychom prosazovat maximum vzájemného otevírání se zemí, svobodný obchod, maximálně neomezovaný pohyb lidí a myšlenek, neměli bychom se bránit internacionalizaci lidských aktivit, ale měli bychom tvrdě oponovat transnacionalismu a globálnímu vládnutí. Nesouhlasím s Fukuyamou a jeho hypotézou, že globalizace přinese homogenizaci lidské společnosti. Spíše souhlasím s Huntingtonem, když říká, že globalizace bude generovat konflikty. Právě jich jsme nyní svědky.

Opět žijeme v rozděleném světě. Na počátku 90. let se zdálo, že existuje šance minulé rozdělení překonat, ale nezdařilo se to. Východ byl slabý a musel se koncentrovat na svůj opožděný „domácí úkol“, kterým bylo vybudovat normální společnost. Západ byl – ve větší míře, než bylo žádoucí a odůvodněné – přesvědčen o své dokonalosti a nadřazenosti a nebyl připraven s námi jednat. Po celou tuto dobu jsem se snažil argumentovat, že být plnohodnotnými partnery připraveni jsme, protože se necítíme být poraženými – to, co bylo poraženo, byl náš komunistický režim, ne my. Ale pochopeni jsme nebyli.

V důsledku toho nyní žijeme v nespojitém, fragmentovaném světě s příliš mnoha nebezpečnými bojišti. Necítím se povolán o nich teď zběžně a povrchně mluvit. Chci se vrátit ke své úvodní argumentaci, k nám a k našim problémům.

Jsme vůbec připraveni se ještě o něco pokusit? A chceme to opravdu? Obávám se, že ne. Nejsme ochotni zbavit se svého – stále ještě – pohodlného života a svých předsudků. Chybí nám silné názory. Frustruje mne, když vidím všeobecnou apatii, když sleduji pokračující trivializaci a znevažování vzdělání (o masivní ideologické indoktrinaci, která mi připomíná komunistickou éru ani nemluvě). Vzdělání jsme nahradili indoktrinací politické korektnosti, což vede ke ztrátě elementárního pochopení fungování lidské společnosti a ke ztrátě naší schopnosti vidět celek. Parcialita a roztříštěnost našeho myšlení usnadňuje život moderním manipulátorům naší společnosti. Současná žurnalistika se stala – chaotickým chrlením informací – hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují.

O těchto otázkách bychom měli mluvit vážně a otevřeně. Přál bych si, aby se setkání Valdajského klubu staly produktivním prostředím pro pochopení, diskusi a polemiku se všemi těmito tendencemi. Ještě jednou Vám děkuji za pozvání.

Václav Klaus, Valdajský diskusní klub, Soči, 22. října 2015. Překlad z anglického originálu.u tažení proti západní civilizaci. Nejsme připraveni hájit své hodnoty, svou kulturu, svá náboženství, svůj životní styl. Nejsme ochotni obětovat svůj relativně komfortní život a začít bojovat za svobodu a demokracii. Nebráníme se, když jsme naváděni ke „globálnímu myšlení“, a nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie. Jen velmi slabým hlasem říkáme, že suverénní národní stát není žádným historickým anachronismem.

Zmínil jsem své středoevropské kořeny a svůj středoevropský úhel pohledu. Nechci předstírat, že dostatečně dobře znám Vaši zemi, ale dovolte mi říci, že si nemyslím, že je Rusko vůči těmto nebezpečím imunní.

Nejsem snílkem, jsem však přesvědčen, že můžeme a musíme zformulovat racionální a realizovatelný program (či vizi), které by nám ukázaly kudy a jak dále jít. Měli bychom začít doma, tedy s námi samými, a s praktickými a realizovatelnými kroky. Neměli bychom dávat rady jiným.

Měli bychom prosazovat maximum vzájemného otevírání se zemí, svobodný obchod, maximálně neomezovaný pohyb lidí a myšlenek, neměli bychom se bránit internacionalizaci lidských aktivit, ale měli bychom tvrdě oponovat transnacionalismu a globálnímu vládnutí. Nesouhlasím s Fukuyamou a jeho hypotézou, že globalizace přinese homogenizaci lidské společnosti. Spíše souhlasím s Huntingtonem, když říká, že globalizace bude generovat konflikty. Právě jich jsme nyní svědky.

Opět žijeme v rozděleném světě. Na počátku 90. let se zdálo, že existuje šance minulé rozdělení překonat, ale nezdařilo se to. Východ byl slabý a musel se koncentrovat na svůj opožděný „domácí úkol“, kterým bylo vybudovat normální společnost. Západ byl – ve větší míře, než bylo žádoucí a odůvodněné – přesvědčen o své dokonalosti a nadřazenosti a nebyl připraven s námi jednat. Po celou tuto dobu jsem se snažil argumentovat, že být plnohodnotnými partnery připraveni jsme, protože se necítíme být poraženými – to, co bylo poraženo, byl náš komunistický režim, ne my. Ale pochopeni jsme nebyli.

V důsledku toho nyní žijeme v nespojitém, fragmentovaném světě s příliš mnoha nebezpečnými bojišti. Necítím se povolán o nich teď zběžně a povrchně mluvit. Chci se vrátit ke své úvodní argumentaci, k nám a k našim problémům.

Jsme vůbec připraveni se ještě o něco pokusit? A chceme to opravdu? Obávám se, že ne. Nejsme ochotni zbavit se svého – stále ještě – pohodlného života a svých předsudků. Chybí nám silné názory. Frustruje mne, když vidím všeobecnou apatii, když sleduji pokračující trivializaci a znevažování vzdělání (o masivní ideologické indoktrinaci, která mi připomíná komunistickou éru ani nemluvě). Vzdělání jsme nahradili indoktrinací politické korektnosti, což vede ke ztrátě elementárního pochopení fungování lidské společnosti a ke ztrátě naší schopnosti vidět celek. Parcialita a roztříštěnost našeho myšlení usnadňuje život moderním manipulátorům naší společnosti. Současná žurnalistika se stala – chaotickým chrlením informací – hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují.

O těchto otázkách bychom měli mluvit vážně a otevřeně. Přál bych si, aby se setkání Valdajského klubu staly produktivním prostředím pro pochopení, diskusi a polemiku se všemi těmito tendencemi. Ještě jednou Vám děkuji za pozvání.

Václav Klaus, Valdajský diskusní klub, Soči, 22. října 2015. Překlad z anglického originálu.
Měli bychom prosazovat maximum vzájemného otevírání se zemí, svobodný obchod, maximálně neomezovaný pohyb lidí a myšlenek, neměli bychom se bránit internacionalizaci lidských aktivit, ale měli bychom tvrdě oponovat transnacionalismu a globálnímu vládnutí. Nesouhlasím s Fukuyamou a jeho hypotézou, že globalizace přinese homogenizaci lidské společnosti. Spíše souhlasím s Huntingtonem, když říká, že globalizace bude generovat konflikty. Právě jich jsme nyní svědky.

Opět žijeme v rozděleném světě. Na počátku 90. let se zdálo, že existuje šance minulé rozdělení překonat, ale nezdařilo se to. Východ byl slabý a musel se koncentrovat na svůj opožděný „domácí úkol“, kterým bylo vybudovat normální společnost. Západ byl – ve větší míře, než bylo žádoucí a odůvodněné – přesvědčen o své dokonalosti a nadřazenosti a nebyl připraven s námi jednat. Po celou tuto dobu jsem se snažil argumentovat, že být plnohodnotnými partnery připraveni jsme, protože se necítíme být poraženými – to, co bylo poraženo, byl náš komunistický režim, ne my. Ale pochopeni jsme nebyli.

V důsledku toho nyní žijeme v nespojitém, fragmentovaném světě s příliš mnoha nebezpečnými bojišti. Necítím se povolán o nich teď zběžně a povrchně mluvit. Chci se vrátit ke své úvodní argumentaci, k nám a k našim problémům.

Jsme vůbec připraveni se ještě o něco pokusit? A chceme to opravdu? Obávám se, že ne. Nejsme ochotni zbavit se svého – stále ještě – pohodlného života a svých předsudků. Chybí nám silné názory. Frustruje mne, když vidím všeobecnou apatii, když sleduji pokračující trivializaci a znevažování vzdělání (o masivní ideologické indoktrinaci, která mi připomíná komunistickou éru ani nemluvě). Vzdělání jsme nahradili indoktrinací politické korektnosti, což vede ke ztrátě elementárního pochopení fungování lidské společnosti a ke ztrátě naší schopnosti vidět celek. Parcialita a roztříštěnost našeho myšlení usnadňuje život moderním manipulátorům naší společnosti. Současná žurnalistika se stala – chaotickým chrlením informací – hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují.

O těchto otázkách bychom měli mluvit vážně a otevřeně. Přál bych si, aby se setkání Valdajského klubu staly produktivním prostředím pro pochopení, diskusi a polemiku se všemi těmito tendencemi. Ještě jednou Vám děkuji za pozvání.

Václav Klaus, Valdajský diskusní klub, Soči, 22. října 2015. Překlad z anglického originálu.Po účasti na letošním červnovém Valdajském diskusním klubu v Petrohradě mám další příležitost zúčastnit se Vašich konferencí. V Soči jsem nikdy nebyl, a – abych se přiznal – nikdy jsem nebyl ani kdekoliv jinde na jih od Moskvy. Děkuji za pozvání. Vždy se snažím respektovat název konference či jejího panelu, ale tentokráte je to obtížné. Název „Společně proti hrozbám: překonávání svárů v zájmu všeobecného pokroku“ je sporný. Stejně jako mnozí z Vás cítím vážné ohrožení naší budoucnosti, svobody, demokracie, míru, bezpečnosti i prosperity, ale nemohu akceptovat termín „všeobecný pokrok“.



Je opravdu nutné vracet se k tomuto starému, tolik zneužívanému a k jiné éře patřícímu termínu? Věřím, že se nechceme vracet do éry komunismu s jeho „kvazi-progresivistickou“ ideologií.

O hrozbách mluvit máme. Vedou k rychle pokračujícímu ubývání svobody, demokracie a míru ve světě. Hovořit o „pokroku“ by ale bylo zavádějící. Britský konzervativní myslitel Edmund Burke již v roce 1770 ironicky poznamenal: „svět se progresivně vyvíjí nazpátek!“. Teď, po téměř čtvrt tisíciletí, s ním mám chuť souhlasit.

Po pádu komunismu jsme byli fascinováni rychlým ukončením nesvobody a totalitních praktik a věřili jsme, že vstupujeme do velmi slibné éry. S časovým odstupem 25 let zjišťujeme, že tato interpretace tehdejších vyhlídek byla příliš optimistická. Překvapivě a paradoxně totiž právě tehdy začaly vznikat dnes nás trápící problémy.

Pád komunismu uvolnil procesy, ambice a nejrůznější mýty a schémata, které nás postupně, krok za krokem, přivedly k současnému stavu věcí. Zdálo se, že bude stačit zbavit se politického, ekonomického a sociálního systému komunismu, v čemž některé z postkomunistických zemí uspěly. Odvažuji se říci, že Česká republika byla jednou z nich. Nicméně, to nestačilo. K vytvoření nového, skutečně demokratického systému by bylo třeba vyvarovat se ponechání si z minulosti přežívajících chybných představ a apriorismů a zabránit vytváření omylů nových. A to nikoli pouze na Východě, což říkám velmi důrazně. Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu (zejména ne z onoho „starého Východu“).

Mé názory jistě prozrazují můj pohled na svět z Prahy, a vlastně z Evropy. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa – proto se zabývejme našimi problémy a námi. Abych byl správně pochopen – nesrovnávám relativní velikost katastrofického vývoje a lidského utrpení, ale relativní stupeň selhání.

Z této perspektivy není největším ohrožením míru, svobody a demokracie ani Islámský stát, Al-Kaida nebo teroristé z jakéhokoli jiného podobného barbarského uskupení. Největší hrozbou nejsou ani evropští, washingtonští či moskevští byrokraté snažící se řídit a kontrolovat naše životy. Nejsou jí ani alarmistická a populistická média a jejich pokus o vládu mediokracie. Nejsou jimi ani autokratičtí globální bankéři, businessmani či účastníci davoského Světového ekonomického fóra. Nejsou jimi ani zbývající diktátoři. Tyto mé výroky někomu mohou znít překvapivě, ale žádnou převratnou myšlenkou nejsou. Hlavní chybu vidím v nás.

Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti. Problémem je, že jsme bez odvahy a bez jasné pozitivní vize budoucnosti. Že se pasivně smiřujeme se svým rozčarováním nad stavem světa. Že zapomínáme na zdravý rozum a na svou odpovědnost za celek. Že předvádíme zjevnou neschopnost učit se z minulosti a docenit význam a roli historie. Že jsme se stali obětí nových, fatálně chybných ismů – humanrightismu, multikulturalismu, environmentalismu, homosexualismu, kosmopolitismu a transnacionalismu. Že jsme se stali objekty – ale bohužel i spolutvůrci – tragédie politické korektnosti. A také to, že mnozí z nás vědomě či podvědomě stále věří ve všemocnost lidského rozumu a v jeho schopnost racionálně organizovat lidskou společnost.

Dnešní generace v relativním bohatství a hojnosti žijících lidí na Západě (v originále pleasure-seekers), čili my samotní podrýváme ty instituce, které vznik našeho svobodného a prosperujícího světa umožnily. Zdá se, že si to neuvědomujeme. Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci. Nejsme připraveni hájit své hodnoty, svou kulturu, svá náboženství, svůj životní styl. Nejsme ochotni obětovat svůj relativně komfortní život a začít bojovat za svobodu a demokracii. Nebráníme se, když jsme naváděni ke „globálnímu myšlení“, a nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie. Jen velmi slabým hlasem říkáme, že suverénní národní stát není žádným historickým anachronismem.

Zmínil jsem své středoevropské kořeny a svůj středoevropský úhel pohledu. Nechci předstírat, že dostatečně dobře znám Vaši zemi, ale dovolte mi říci, že si nemyslím, že je Rusko vůči těmto nebezpečím imunní.

Nejsem snílkem, jsem však přesvědčen, že můžeme a musíme zformulovat racionální a realizovatelný program (či vizi), které by nám ukázaly kudy a jak dále jít. Měli bychom začít doma, tedy s námi samými, a s praktickými a realizovatelnými kroky. Neměli bychom dávat rady jiným.

Měli bychom prosazovat maximum vzájemného otevírání se zemí, svobodný obchod, maximálně neomezovaný pohyb lidí a myšlenek, neměli bychom se bránit internacionalizaci lidských aktivit, ale měli bychom tvrdě oponovat transnacionalismu a globálnímu vládnutí. Nesouhlasím s Fukuyamou a jeho hypotézou, že globalizace přinese homogenizaci lidské společnosti. Spíše souhlasím s Huntingtonem, když říká, že globalizace bude generovat konflikty. Právě jich jsme nyní svědky.

Opět žijeme v rozděleném světě. Na počátku 90. let se zdálo, že existuje šance minulé rozdělení překonat, ale nezdařilo se to. Východ byl slabý a musel se koncentrovat na svůj opožděný „domácí úkol“, kterým bylo vybudovat normální společnost. Západ byl – ve větší míře, než bylo žádoucí a odůvodněné – přesvědčen o své dokonalosti a nadřazenosti a nebyl připraven s námi jednat. Po celou tuto dobu jsem se snažil argumentovat, že být plnohodnotnými partnery připraveni jsme, protože se necítíme být poraženými – to, co bylo poraženo, byl náš komunistický režim, ne my. Ale pochopeni jsme nebyli.

V důsledku toho nyní žijeme v nespojitém, fragmentovaném světě s příliš mnoha nebezpečnými bojišti. Necítím se povolán o nich teď zběžně a povrchně mluvit. Chci se vrátit ke své úvodní argumentaci, k nám a k našim problémům.

Jsme vůbec připraveni se ještě o něco pokusit? A chceme to opravdu? Obávám se, že ne. Nejsme ochotni zbavit se svého – stále ještě – pohodlného života a svých předsudků. Chybí nám silné názory. Frustruje mne, když vidím všeobecnou apatii, když sleduji pokračující trivializaci a znevažování vzdělání (o masivní ideologické indoktrinaci, která mi připomíná komunistickou éru ani nemluvě). Vzdělání jsme nahradili indoktrinací politické korektnosti, což vede ke ztrátě elementárního pochopení fungování lidské společnosti a ke ztrátě naší schopnosti vidět celek. Parcialita a roztříštěnost našeho myšlení usnadňuje život moderním manipulátorům naší společnosti. Současná žurnalistika se stala – chaotickým chrlením informací – hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují.

O těchto otázkách bychom měli mluvit vážně a otevřeně. Přál bych si, aby se setkání Valdajského klubu staly produktivním prostředím pro pochopení, diskusi a polemiku se všemi těmito tendencemi. Ještě jednou Vám děkuji za pozvání.

Václav Klaus, Valdajský diskusní klub, Soči, 22. října 2015. Překlad z anglického originálu.

Vojenský přehled – Sýrie 21. říjen 2015

$
0
0

22. 10. 2015   AC24

Syrská arabská armáda (SAA) a libanonské hnutí odporu Hizballáh spolu s iráckými šíitskými milicemi pokračovaly s vojenskou operací v provincii Aleppo, zvláště na jihozápadě, souběžně s novými armádními operacemi v provinciích Hama a Lattakia.

Syrské síly zabraly strategické návrší Senobarat na severozápad od vesnice Al-Vazihi. Z návrší Senobarat je výhled přes oblasti kontrolované teroristy včetně města Qarasi. Před tím se SAA podařilo s podporou ruských bojových tryskáčů vyčistit od teroristů návrší Tal Qabli a vesnici al-Jabera.

SAA, Hizballáh a irácké šiítské milice rovněž už od nedělní půlnoci pokračovaly v neustálém obsazování východního venkova Aleppa a podařilo se jim zabrat návrší Tal Naqmous a vesnici Tal Sab’en stejně jako město al-Moflesa.

Syrské síly v současnosti opevňují pozice v nově vyčištěných oblastech. Kafi Fahd a Abu Libia z tzv. batalionu „Asifet al-Hazm“ a vůdci batalionu „Sayyed al-Shuhadaa Hamzeh“ s přezdívkou Abu Hamza byli během střetů na severním venkově Latakie zabiti.

Předchozí zprávy uvedly, že ruské nálety na teroristické pozice v pobřežní provincii Latakia zabily nejméně 40 militantů včetně vyššího velitele Basel Zimmoho známého jako Král US protitankových raket TOW. US vycvičený Zimmo v Sýrii zasáhla raketami TOW mnoho tanků a vycvičil mnoho militantů v zacházení s raketami TOW.

Cílem těchto operací je vyčistit tyto regiony od teroristů a pokračovat v postupu na provincii Latakia. Tato trasa propojující teroristické skupiny v provincii Aleppo s těmi v provinciích Latakia a Idlib bude odříznuta.

Tento plán by rovněž mohl vést k zajištění bezpečnosti na hlavní trase propojující střední Sýrii s provincií Damašek s provinciemi v severní části země, čili s Aleppem a spolu s tím bude zařízeno vysílání techniky a vojáků, přičemž teroristé ve východní a západní Sýrii budou úplně vzájemně odříznuti.

Dalším cílem této operace je letiště Kuweiras. Arabské zdroje hlásí, že syrské síly podporované ruskými válečnými letouny vytlačují teroristy ISIS z oblastí přiléhajících k tomuto vojenskému letišti.

Mimo to vrtulníky Syrské arabské armády dodávají syrským vojskům bránícím toto letiště potraviny a další nezbytnosti. Zatím je však předčasné říci, zda bude toto obležení prolomeno už v nejbližších hodinách.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: southfront.org

Libye: Od nejbohatší africké demokracie k ráji teroristů sponzorovanému USA-NATO

$
0
0

Garikai Chengu
22.10.2015 Zvědavec

20. října bylo čtvrté výročí USA zorganizované vraždy bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a propadu do chaosu jedné z nejvyspělejších afrických zemí.


V r. 1967 plukovník Kaddáfí zdědil jednu z nejchudších zemí v Africe; v době jeho zavraždění byla Libye nejbohatší zemí Afriky. Před USA vedeným bombardováním v r. 2011 měla Libye nejvyšší index lidského rozvoje, nejnižší dětskou úmrtnost a nejvyšší věk dožití v celé Africe.

Dnes je Libye zkrachovalým státem. Západní vojenská intervence vedla ke všem nejhorším scénářům: západní velvyslanectví zmizela, jih země se stal útočištěm teroristů ISIS a severní pobřeží centrem pašování běženců. Egypt, Alžír a Tunis uzavřely své hranice s Libyí. Toto vše se děje uprostřed masového znásilňování, vraždění a mučení, které doplňují obrázek státu rozpadlého až na kost.

Libye má v současné době dvě konkurující si vlády, dva parlamenty, dvě skupiny usilující o ovládnutí centrální banky a státní ropné společnosti, nemá funkční státní policii či armádu, a Spojené státy nyní věří, že ISIS řídí výcvikové tábory v rozsáhlých oblastech země.

Na jedné straně na západě země převzaly kontrolu nad hlavním městem Tripoli a dalšími klíčovými městy na islamisty napojené bojůvky a vytvořily vlastní vládu, a rozhání parlament, který byl zvolen dříve.

Na druhé straně na východě země „legitimní“ vláda s převahou anti-islamistických politiků utekla 1,200 km do Tobruku a již nic neřídí. Demokracie, která byla Libyjcům slíbena západními vládami po pádu plukovníka Kaddáfího, zmizela.

Na rozdíl od obecné víry byla Libye, kterou západní média běžně popisovala jako „Kaddáfího vojenskou diktaturu“, jedním z nejdemokratičtějších států na světě.

Za jedinečného Kaddáfího systému přímé demokracie byly tradiční instituce vlády rozpuštěny a zrušeny a moc patřila lidem přímo, prostřednictvím různých výborů a sněmů.

Kontrola nebyla ani zdaleka v rukou jediného muže a Libye byla silně decentralizována a rozdělena na několik malých komunit, které byly v podstatě „mini-autonomními státy“ ve státě. Tyto autonomní státy měly kontrolu nad svými kraji a mohly provádět řadu rozhodnutí, včetně o tom, jak rozdělit příjmy z ropy a rozpočtové zdroje. V rámci těchto mini autonomních států byly třemi základními institucemi libyjské demokracie místní výbory, základní lidový sněm a výkonné revoluční rady.

Základní lidový sněm, či Mu’tamar sha’bi asasi, byl v podstatě libyjským ekvivalentem dolní sněmovny v Británii nebo parlamentu ve Spojených státech. Nicméně libyjský Lidový sněm se neskládal pouze z volených zástupců, kteří probírali a navrhovali zákony ve jménu lidu; sněm umožňoval všem Libyjcům se tohoto procesu přímo účastnit. V celé zemi bylo založeno osm set Lidových sněmů a všichni Libyjci se jich mohli volně účastnit a utvářet národní politiku a činit rozhodnutí o všech hlavních otázkách, včetně rozpočtů, vzdělávání, průmyslu a ekonomiky.

V r. 2009 pozval Kaddáfí do Libye New York Times, aby tam jejich zástupci strávili dva týdny sledováním přímé demokracie země. New York Times, které byly tradičně vůči demokratickému experimentu plukovníka Kaddáfího silně kritické, připustily, že v Libyi bylo cílem, aby „každý byl zapojen do všech rozhodnutí… Desítky tisíc lidí se účastnily místních schůzí výborů, aby tam záležitosti probraly a hlasovaly o všem, od zahraničních smluv po výstavbu škol.“

Základním rozdílem mezi západními demokratickými systémy a přímou demokracií Libyjské džamahírie je, že v Libyi bylo všem občanům umožněno vyjádřit svůj názor přímo – ne pouze v parlamentu složeném z pár set bohatých politiků – ale ve stovkách výborů, jichž se účastnily desítky tisíc běžných občanů. Libye za Kaddáfího nebyla ani zdaleka vojenskou diktaturou a byla nejvíce prosperující africkou demokracií.

Při řadě příležitostí byly návrhy pana Kaddáfího odmítnuty v lidovém hlasování během sněmu a byl schválen opak a zaveden zákonem.

Například při mnoha příležitostech pan Kaddáfí navrhoval zrušení trestu smrti a tlačil na upřednostnění domácího vyučování před tradičními školami. Nicméně Lidové sněmy chtěly zachovat trest smrti a klasické školy a vůle lidí zvítězila. Podobně i v r. 2009 předložil plukovník Kaddáfí návrh v podstatě zrušit centrální vládu zcela a dát veškeré příjmy z ropy přímo rodinám. Lidové sněmy odmítly tuto myšlenku také.

Po více než čtyřicet let Kaddáfí prosazoval ekonomickou demokracii a používal bohatství plynoucí ze znárodněného ropného průmyslu k financování sociálních programů pro všechny Libyjce. Za Kaddáfího vlády se Libyjci těšili nejen bezplatné zdravotní péči a vzdělání, ale také bezplatné elektřině a bezúročným půjčkám. Nyní díky intervenci NATO je sektor zdravotní péče na pokraji kolapsu, kdy tisíce filipínských pracovníků utíkají ze země, instituce vyššího vzdělávání po celém východě země jsou zavírány a v kdysi vzkvétajícím Tripoli jsou výpadky proudu běžné.

Na rozdíl od Západu Libyjci nevolili jednou za čtyři roky prezidenta a bohatého místního poslance, který pak činil všechna rozhodnutí za ně. Běžní Libyjci rozhodovali o zahraniční, domácí a ekonomické politice sami.

Americké bombardování v r. 2011 nejen zničilo infrastrukturu libyjské demokracie, Amerika také aktivně prosazovala vůdce teroristické skupiny ISIS Abdelhakima Belhajdje, jehož organizace činí zavedení libyjské demokracie nemožným.

Fakt, že Spojené státy mají dlouhou a divokou historii podporování teroristických skupin v severní Africe a na Středním východě, překvapí pouze ty, kteří sledují jen „zprávy“ a ignorují historii.

CIA se poprvé dala dohromady s extremistickým islámem během studené války. Tehdy viděla Amerika svět velmi jednoduše: na jedné straně Sovětský svaz a nacionalismus třetího světa, který Amerika považovala za sovětský nástroj; a na druhé straně západní země a extremistický politický islám, který Amerika považovala za spojence v boji proti Sovětskému svazu.

Od té doby Amerika používala Muslimské bratrstvo v Egyptě proti sovětské expanzi, Sarekat Islam proti Sukarnovi v Indonésii a teroristickou skupinu Jamaat-e-Islami proti Zulfiqar Ali Bhuto v Pákistánu. A v neposlední řadě je tu Al-Kajda.


Al-Kajda: Počítačová databáze CIA

Abychom nezapomněli, tak CIA stvořila Osamu bin Ladena a kojila jeho organizaci po celá 80. léta. Bývalý britský ministr zahraničí Robin Cook řekl sněmovně, že Al-Kajda byla nezpochybnitelně produktem západních tajných služeb. Robin Cook vysvětlil, že Al-Kajda, což v arabštině doslova znamená „základna“, byla původně počítačovou databází tisíců islamistických extremistů, kteří byli vycvičeni CIA a financováni Saudy, aby porazili Rusy v Afghánistánu. Islámský stát Iráku a Sýrie (ISIS) používal jiný název: Al-Kajda v Iráku.

ISIS se rozlézá v Libyi alarmujícím způsobem, pod vedením Abdelhakima Belhadje. Fox News nedávno připustily, že panu Belhadj „se kdysi dvořila Obamova vláda a členové kongresu“ a že byl velkým spojencem Spojených států při svrhávání Kaddáfího. V r. 2011 Spojené státy a senátor McCain oslavovaly Belhadje jako „hrdinného bojovníka za svobodu“ a Washington dal jeho organizaci zbraně a poskytl logistickou podporu. Nyní senátor McCain označil Belhadjovu organizaci ISIS „za pravděpodobně největší hrozbu pro Ameriku a vše, za čím stojíme“.

Za Kaddáfího islámský terorismus prakticky neexistoval a v r. 2009 americké ministerstvo zahraničí označilo Libyi za „důležitého spojence ve válce proti terorismu“.

Dnes, po americké intervenci, je Libye domovem největšího volně dostupného skladiště zbraní na světě a její propustné hranice jsou běžně překračovány řadou těžce vyzbrojených nestátních hráčů, včetně tuarégských separatistů, džihádistů, kteří vyhnali malijskou armádu z Timbuktu, a stále více bojovníků ISIS, vedených bývalým americkým spojencem Abdelhjakimem Belhadjem.

Je jasné, že Kaddáfího systém ekonomické a přímé demokracie byl jedním z nejvážnějších demokratických experimentů, a bombardování Libye organizací NATO se může snadno zapsat do historie jako jedno z největších vojenských selhání 21. století.


Libya: From Africa’s Wealthiest Democracy, To US-NATO Sponsored Terrorist Haven vyšel na ICH 19. října 2015. Překlad v ceně 546 Kč Zvědavec.

Hlupáci je jim málo, tak tedy: jste demagogové, provokatéři a vypatlanci s IQ shnilé tykve!

$
0
0

Jiří Baťa 
22. 10. 2015 blog autora

Tomáš Peszyński, který se sám označuje jako pravdoláskař a havlista, se hrdostí hlásí k tomu, že došlo „k prvnímu narušení koncertu od jejich (myšleno Alexandrovců) vzniku v roce 1928“ v Praze.


Pro upřesnění, narušen měl být tím, že poblíž místa, kudy lidé přicházeli na koncert, byla vztyčena 12 metrová maketa Putina s hitlerovským knírkem, rudou hvězdou a hákovým křížem. Návštěvníci koncertu „museli projít kolem transparentů, vlajek a instalací, které jim připomněly, že jsme zemí NATO, EU, že jsme zemí západní, že Rusko okupuje část Ukrajiny a dosud tam vede válku a že je Rusko krvavý agresor, který napáchal zlo v mnoha zemích,“ píše radostně Tomáš Peszyński a lze jen doufat, že se samou radostí nad touto ubohostí, neposral. Na této provokační akci jsou pozoruhodné dvě věci a sice, za jakých okolností a podmínek byla Putinova maketa umístěna, resp. zda k tomu měli aktivisté povolení a za další jak to, že této provokaci nikdo z pořadatelů koncetu (nechtěl,nemohl, nedokázal) zabránil. Ono není se čemu divit, mohou-li být vyvěšovány rudé trenýrky na střeše Pražského hradu, proč by nemohla chvíli postát nevhodně ironizující maketa V. Putina před vchodem areálu, že?

Na druhé straně by asi nebylo od věci, kdyby se pan Peszyński vyjádřil, jak nebo čím konkrétně byl „úspěšně“ narušen samotný koncert Alexandrovců. Pokud se domnívá, že ta ubohá provokace měla být narušením koncertu, pak bohužel jen zanechala „silný dojem“ v samotných návštěvnících a nebudu se mýlit, že ten dojem byl silně negativní v neprospěch jejich (vypatlaných) autorů. Ani oni (návštěvníci) totiž nejsou kolaboranti ani pitomci aby nevěděli, že jde o prachsprostou provokavci (notabene hrubé urážku hlavy cizího státu) . Pokud by totiž smýšleli tak, jak by si přál pan Peszyński, zcela určitě by se asi nehrnuli na koncert, který v nich, na zlost pana Peszyńského, zanechal ten nejlepší dojem a kulturní zážitek. Na rozdíl od výše jmenovaných skupin a pana Peszyńského považují účastníci koncertu Alxnadrovců za kulturní, nikoliv za militantní nebo nepřátelské vystoupení.

Pan Peszyński velmi sebevědomě a namyšleně charakterizuje své kolegy, autory a realizátory „úspěšného narušení“ konání koncertu a to spolky EEIC, Pražský Majdan a skupinu oMEN, kteří podle Peszyńského nejsou ani kolaboranti, ani žádní pitomci a proto museli proti tomuto odpornému turné; něco podniknout. „ A taky jsme podnikli a myslím, že se nám to povedlo,“ dodává spokojeně vypatlaný Peszyński. O tom, že nejsou kolaboranti a pitomci, však lze vážně pochybovat, právě naopak, protože se hluboce mýlí pokud si myslí, že kolaborovat znamená, resp. se vztahuje jen v případě projevu sympatií k Rusku. Pan Peszyński si však neuvědomuje, že stejnou kolaborací jsou sympatie, náklonnost a přitakávání válkychtivým USA , NATO a jejich zájmům. To jen jaksi pro upřesnění mylného a primitivního názoru „chytrého“ (až to bučí) pana Peszińského.

Kromě toho je pan Peszyński značně domýšlivý a škodolibý když se vyjadřuje ve smyslu, že by se mohlo zdát, že protest proti Alexandrovcům je malichernost. Tak tomu však podle něj ale není. „Ten protest ukazuje, že je zde občanská společnost, která lpí na svobodě, demokracii, západních hodnotách a která; se tak lehce nevzdá a nenechá se zblbnout. Například tím, že zde nepřátelská armáda pošle ansámbl, který zde šíří její lži a nenávist za pomoci hudebních nástrojů a kýčovitých rádoby pozitivních či vtipných militaristických písniček a tanečků. A tváří se, že my to musíme tolerovat, protože se jedná údajně o kulturu,“ sděluje pan Peszyński. Zřejmě mu převelice vadí účast, resp. spolu účinkování českých umělců, které jistě považuje také za kolaboranty. Ovšem tvrdit, že by zrovna H. Vondráčková měla kolaborovat s Ruskem, je hodně odvá žné a zcela mimo mísu! Není mi také jasné, kde bere pan Peszyński tu jistotu a přesvědčení, že je zde (v ČR, pozn. J. B.) občanská společnost, která lpí po svobodě, demokracii a západních hodnotách a která se tak lehce nevzdá. Pokud by mluvil za sebe a svých několik poťouchlých (spíše přiblblých) pravdoláskařských a havlistických přátelích, pak nic proti tomu, každý máme právo na svůj názor a své vidění světa. Avšak mluvit řekněme za sedm milionů občanů České republiky, alias občanskou spole čnost, že lpí (případně touží) po západních hodnotách, je velmi, ale opravdu velmi odvážné, neřku-li zcela mimo realitu.

Na druhé straně je až neuvěřitelně bezduché, laciné, naivní a hloupé konstatování, že nepřátelská armáda pošle ansámbl, který zde šíří její lži a nenávist za pomoci hudebních nástrojů a kýčovitých rádoby pozitivních či vtipných militaristických písniček a tanečků. A tváří se, že my to musíme tolerovat, protože se jedná údajně o kulturu, jak dodává pan Peszyński. Opak je pravdou, nemusíme nic tolerovat, protože občané šli za kulturním zážitkem, který však pan Peszyński škodolibě považuje za šíření lži a nenávisti!

Je to hodně zbabělé až zoufalé považovat hudební nástroje, písničky a tanečky za nástroj k šíření lži a nenávisti. Vlastně ano, je to tak, jenže tu lež a nenávist šíří sám pan Peszyńsi se svými stejně ujetými přáteli. Názor, že „nepřátelská armáda“ pošle ansábl atd., to už je mimo logiku chápání. Nevím, zda je pan Peszyński schopen nějak věcně doložit či zdůvodnit, že armáda Ruské federace je vůči nám v nějakém oficiálním nepřátelském postavení, ale obyčejně to bývá na základě vyhlášení válečného stavu mezi dvěma státy a nepamatuji si, že bychom, kromě lživého a provokačního vyřvávání o válečném stavu České republiky s Ruskem kolaborantem a vlastizrádcem Štětinou jsem nezaregistroval, že by mezi ČR a RF existoval válečný stav.

Nicméně není proč se vzrušovat, lze jen s velkým politováním konstatovat, že jsou mezi námi zoufalci a ubožáci, kteří jsou schopni za jidášský peníz od pana Schapira dělat „velké věci“, za které mohou od občanské společnosti, o které si pan Peszyński myslí, že lpí po západních hodnotách, sklidit jen posměšky a pohrdání! I to mnohé napovídá o stavu naší české demokracie!

V Německu budou pro deportaci uprchlíků použita vojenská letadla

$
0
0
23. 10. 2015    zdroj
Německo se rozhodlo urychlit proces vyhoštění uprchlíků, kterým byl odepřen azyl v SRN. K tomuto účelu je plánováno použít nejen letadla pro osobní dopravu, ale i vojenské transportní letouny. Informuje o tom Reuters.


Očekává se, že německý parlament posoudí návrh příslušného zákona v říjnu a pokud bude schválen, vstoupí dokument v platnost 1. listopadu. Migranti, kterým byl odepřen v Německu azyl, nebudou předem informováni o svém vyhoštění, aby se nemohli skrýt a vyhnout se deportaci.

Mluvčí vlády Neměcka Steffen Seibert prohlásil, že prioritním způsobem deportace zůstávají komerční letecké společnosti, ale v případě, že jich bude málo, pak Německo zváží možnost použití vojenského letectva.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Armáda informovala o změně taktiky ruského letectva v Sýrii

$
0
0
23. 10. 2015   zdroj a zdroj
Posádky ruské letecké jednotky v Sýrii přešly k individuálnímu působení, kdy útočí na více cílů během jednoho bojového vzlétnutí. Oznámil to mluvčí Ministerstva obrany RF Igor Konašenkov, uvádí TASS.

"Pokud dříve ruská letadla pracovala hlavně ve dvojicích, pak nyní každá naše posádka zničí samostatně díky dobré orientaci v terénu dva i více potvrzených cílů během jednoho vzlétnutí,"řekl Konašenkov.

Generální štáb informoval o rozdrcení formace banditů šejka Ahmada v Sýrii
V Sýrii byla nedaleko provincie Aleppo rozdrcena skupina teroristů. Její vůdce Al-Waleed přezdívaný šejk Ahmad byl těžce zraněn. Novinářům to oznámil náčelník hlavní správy generálního štábu Andrej Kartapolov, informovala agentura "Interfax".

Kartapolov také řekl, že ruští vojenští piloti přerušili zásobování teroristů, přicházejícího z Iráku, když provedli úder na most přes řeku Eufrat. Letecký úder zajistil útok syrských vojáků, kteří byli více než rok obklíčeni v oblasti Deir ez-Zor.

"Byl zasazen bodový úder, v důsledku čehož se most stal nepoužitelným pro účely teroristů," poznamenal generálplukovník.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Postup pozemní ofenzívy SAA (k 22. 10. 2015)

$
0
0
- uv - 
22.10.2015

Spojenci opakovaně bombardovali civilní elektrárnu a klíčové trafostanice v Aleppu. Výpadek elektřiny má umožnit povstalcům v noci uniknout z obklíčení a pokračovat v bojích na ohrožených částech fronty. Každý bojuje s teroristy, jak chce a může.


Minulý článek ukázal postup ofenzívy k 16.10. tohoto roku. Porovnejme situaci na frontě nyní, kdy spojenci opakovaně bombardovali civilní elektrárnu a klíčové trafostanice v Aleppu. Výpadek elektřiny má umožnit povstalcům v noci uniknout z obklíčení a pokračovat v bojích na ohrožených částech fronty. Každý bojuje s teroristy, jak chce a může. Má Aleppo dopadnout jako Damašek? Podívejte se na výsledek války aktivně chtěné a podporované Západem.


Tak vypadá válka v reálu a s ní také uprchlická krize v reálu. Celková situace k 21. 10. na všech územích vypadá následovně, klikněte si na video.



Klíčový postup se týká Aleppa, kde se postupně uzavírají nůžky obklíčení uvnitř města. Šipky zároveň ukazují směr hlavní ofenzívy, která musí dostat pod kontrolu SAA hlavní dálnici na Homs a Damašek. Další boj probíhá o prolomení vojenské základny Kuwejr, která je v obklíčení už dva roky. Viz šipky vpravo dole. Poslední zprávy o postupu vojsk je situují už jen 6 km od základny a Rusové bombardují povstalce usazené v předpolí základny.



Hnědá na tom není nejlépe, jak vidět. To jsou oni "umírnění uřezávači hlav" z al-Núsry a al-Kájdy, dnes už "demokratická opozice" podporovaná Západem. Teroristé na všech frontách mají napilno. Jednak je ničí přímé útoky ruských stíhaček a vrtulníků, jednak nemají dost střeliva, padli jejich klíčoví velitelé, Katar a spol je přestává platit, chybí amfetaminy, jídlo, nedostává se kvalitního rabování. Civilové totiž Rusům mobily hlásí pohyby jednotek a hned přiletí ruský dárek. Ti, kteří bojovat musí, jako například ruští Čečenci vydaní na smrt, odcházejí na ohrožené části fronty, viz šipky kolem Aleppa. Tento obrázek to ukazuje lépe. SAA prolomila první linii opevnění na předmostí kolem Aleppa a dnes již dobyla Al-Hadher (vlevo dole), který je klíčový pro zásobování povstalců.




Horní video a mapa ukazuje, že na druhé straně města SAA kontroluje od 20. 10. klíčové vrcholy jako Al-Moflesa, a tím má před sebou jako na dlani asi 10 km povstaleckého území. Mezitím na téže frontě před sebou roluje povstalce na pláních al-Ghrab. Mapa je z 15. 10., viz červené tečky směrem na Šughur.




Pláně al-Ghrab představují jádro alavitské skupiny podporující Asada v Latákiji a zde SAA postupuje směrem k turecké hranici. Postup k Jisr-Šughuru by znamenal odřezání ISIL a dalších skupin od zásobovacích tras na Turecko. Aleppo a Latákije by zůstaly bez střeliva. Hizballáh mezitím prohlásil, že jeho ofenzíva bude pokračovat směrem na Ramádí, kde chtějí zničit ISIL. Ale hned další krok už půjde proti Američanům, jejichž teroristické žoldnéře chtějí vytlačit z irácké provincie Anbar, která sousedí se Sýrií.

Není divu, že jsou Spojené státy mrzuté, protože Irák mezitím vyjednává ruské bombardování i pro sebe. Pak bude obtížné tvrdit, že USA mají "dobré teroristy" i v Iráku, protože ten je oficiálně už deset let demokratický, jak od prezidenta Bushe dobře víme. V Sýrii se ještě o tzv. "umírněné opozici" lhát dá. U nás dokonce úplně nestydatě, protože české korporátky citují tzv. "agenturu" (SOHR), která podle četky "situaci ve válkou zmítané zemi dlouhodobě monitoruje z Londýna". Ve skutečnosti ji tvoří jeden člověk. A kým je placený, to je celkem jasné. Viz naše krátké zprávy zde. Tuto agenturu již korporátky ve světě necitují a zprávu o ruském bombardování nemocnice nikdo nepotvrdil. V Česku se nestydatě lhát může, dokonce i za hranicemi mezinárodní korporátní únosnosti. Zato USA hrozí za bombardování nemocnice v Kundúzu mezinárodní tribunál pro válečné zločiny, protože Lékaři bez hranic hromadí důkazy o tom, že USA jejich nemocnici bombardovali záměrně a zabíjeli lékaře i pacienty zcela vědomě. Inu, každá velmoc má své vlastní starosti.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!


 

Související články:

Uprchlíci a situace v německých azylových centrech (VIDEO - CZ titulky)

$
0
0
23. 10. 2015  přišlo redakční poštou

Objektivní názor šéfa policejních odborů z Německa, který je oproštěn od politického balastu a který popisuje skutečnou situaci. Škoda, že nám ČT a další média v ČR tak nestydatě lžou!!! Už nejsme pro ně ani občané, pouze objekty vhodné k ohlupování a propagandě všeho druhu! A to si ještě média veřejné služby povinně platíme. Fuj a třikrát fuj!





Foto: Dominic Ebenbichler / Reuters
Migrants rest inside an improvised shelter in the underground parking of a train

Reportáž ze syrského válčiště 23. října: Islamisté se pokouší o protiútoky

$
0
0
23. 10. 2015 AC24


Ve středu skupina syrské Al-Kaiídy „Al-Nusra“ spolu se svými spojenci z Jund Al-Aqsa zahájila mohutný útok na strategické město Al-Si’in v provinci Hama. Už od včerejška probíhají intenzivní přestřelky mezi militanty a domobranou „Národních obranných sil“ (NDF). Toto je nejspíš první z mnoha útoků na město Al-Si’in.
Toto město se stalo ohniskem jejich ofenzivy na Hama, protože má strategickou polohu 30 km západně od jediné zásobovací trasy syrské vlády do gubernie Aleppo, tj. od dálnice Khanasser.

Dále, pokud by Al-Si’in padl do rukou Jabbat Al-Nusra, tak tato teroristická organizace získá přístup ke dvěma hlavním silnicím vedoucím jak do okresu Hama, tak i Al-Salamiyah.

Podle těchto zpráv militanti stáhli další síly z plání Al-Ghab z proměnlivé bitvy o Jabal Al-Akrad (v kurdských horách) na severovýchodní venkov gubernie vnitřní Latakie. Jižní fronta tudíž předpokládá, že tam teď nastane klid.

Mezi tím „Gepardí síly“ Syrské arabské armády vedené plukovníkem Shady Isma’eelem po intenzivních bojích s ISIS vstoupily do města Sheikh Ahmad v předpolí vojenského letiště Kuweires. Domobrana NDF podporující SAA nedávno zabrala vesnici Tal Sab’een. Tato oblast je umístěna přibližně 4 km od tohoto letiště. SAA tudíž přes rozhodný odpor ISIS učinila jeden další krok k prolomení obležení letiště Kuweires.

Jinde zahájila ISIS ofenzivu na vnější perimetr vojenského letiště Deir Ez-zour, když zaútočila na jihovýchodní přístupy bráněné SAA. ISIS úspěšně prošla vnějším perimetrem a tlačila proti branám. Vypukly tam intenzivní boje.

Podle arabských zdrojů necelou hodinu poté, přiletěly do provincie Deir Ez-zour bojové tryskáče Ruského letectva SU-24, aby pomohly vojákům Syrské arabské armády na vojenském letišti. To se ukázalo jako nesmírně účinné, jelikož se ofenziva ISIS zhroutila kvůli chybějícímu protileteckému krytí. V důsledku toho bylo 25 militantů zabito a více než 40 zraněno.

Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: southfront.org

Asad jel poděkovat Putinovi i za nás: Lži Západu o boji s Islámským státem se hroutí. Ruské bombardéry i „sluneční Kaťuše“ šokovaly teroristy. Pravda a fakta o "umírněné opozici". Proč si džihádisté už stříhají vousy?

$
0
0
Asad jel poděkovat Putinovi i za nás: Lži Západu o boji s Islámským státem se hroutí. Ruské bombardéry i „sluneční Kaťuše“ šokovaly teroristy. Pravda a fakta o Václav Danda
23. 10. 2015  ProtiProud
 
Václav Danda demaskuje mýty o „umírněné syrské opozici“, přináší informace o nových ruských zbraních, které během několika týdnů zdecimovaly významné počty teroristů a klade zásadní otázku: Kam se teď džihádisté vydají? 
Vstupem Ruska do konfliktu v Sýrii se situace v domněle "neřešitelném" problému v tomto klíčovém regionu zásadně změnila. Prezident Asad si mohl po čtyřech letech dovolit luxus opustit bojiště. Přijel do Ruska poděkovat Vladimíru Putinovi a poradit se s ním o dalším postupu.

Zdrcená západní propaganda


Velitelé mnohých teroristických skupin (takzvaná "umírněná opozice" vytvořená, vycvičená, financovaná a zásobovaná Američany a jejich spojenci), kteří se již viděli jako vítězové při opakování "libyjského scénáře" totálního chaosu, teď žádají o příměří a jednání. Zdrcená západní propaganda pouští do světa zprávy o ztrátách na civilním obyvatelstvu, které se později ukáží jako lži. Zvláště podařený byl "hoax" o údajně vybombardované nemocnici - ve světle chrabrého amerického "zásahu" (podle organizace Lékaři bez hranic typického válečného zločinu) při zničení nemocnice v Afghanistánu.

Dokonce ani "američtí svazáci" z České televize už nevědí, co s tím - a marně se ptají pečlivě vybraných odborníků - propagandistů "Jak je to možné"? Čím to, že už také Spojenými státy dosazená irácká vláda uvažuje o tom, jak požádat Rusko o pomoc v boji proti Islámskému státu na jejím území? Soudruzi z Kavčích hor pravdivou odpověď nenaleznou, protože ji nehledají. Pokusme se o to - zčásti - alespoň my.

Nejprve však konstatujme, že není zdaleka čas na jásání. Dobojováno totiž ještě zdaleka není. To hlavní se odehrává právě nyní v bitvě o strategické město Alepo.

 
 
Západ boj proti IS nadále jen předstírá

Bitva o Aleppo je v plném proudu. Ruské letectvo bombarduje předměstí a syrská armáda společně s šíitskými milicemi Hizballáhu a íránskými revolučními gardami bojují o předměstí Aleppa. Tvrdé boje, které mohou rozhodnout o výsledku celé války o Sýrii, se však podle některých vojenských analytiků mohou protáhnout na několik týdnů až měsíců. Islámský stát spolu s „umírněnou opozicí“, vzdorující za pomoci americké podpory vládním asadovským jednotkám, bojují o každou ulici.

Západní koalice se do bojů proti teroristům - tak jako od počátku - téměř nezapojuje, pouze boje předstírá. Když spojenecké letectvo zaútočí, tak "náhodou" mine určený cíl - zasáhne protivníky islamistů, tak, jako minulý týden, kdy „neznámá“ letadla zaútočila na tábor kurdské domobrany v syrské provincii Rakka. Naštěstí byl tábor již delší dobu opuštěn. Podle zpravodajských informací provedlo tento útok francouzské letectvo.


Na rozdíl od těchto „politováníhodných přehmatů“ podporujících islamisty a likvidujících jejich nepřátele, zasahuje ruské letectvo na frontě s obdivuhodnou přesností. Po celé její linii ničí muničáky, sklady materiálu i velitelské bunkry. Polní velitelé Islámského státu, pokud zůstali na živu, zoufale žádají vyšší velení o posily a logistickou pomoc. To je ovšem stále těžší dopravovat do prvních řad, neboť islamistické kolony jsou hlavním terčem ruských náletů. Včetně těch, které dopravují kradenou ropu do Turecka, tak jako minulý týden, kdy Rusové tvrdě zasáhli konvoj stovek nákladních cisteren směřujích z Islámského státu v Sýrii na turecké území.

Zásahy ruského letectva narušily jeden z kanálů prodeje ropy IS do Turecka

Přehlídka moderní ruské techniky v praxi

Ruské letectvo dostává velmi přesné údaje z terénu od asadovské rozvědky, takže cíle jsou často ničeny s přesností několika metrů. Podle zpráv syrské rozvědky příšli islamisté nejen o velkou část výzbroje, ale i o značnou část svých velitelských kádrů. Syrsko-ruské koalici se stále častěji daří zasahovat i centrální nervový systém americko-islamistické aliance - za vydatné pomoci informátorů z řad místního obyvatelstva.

Skutečným postrachem islamistů se tak jako za druhé světové války stal vylepšený systém kaťuší, který Rusko dodalo syrské armádě. Moderní raketometné komplexy TPS-1A Solncepjok jsou vybaveny termobarickými střelami. Dodávky „sluneční záře“, jak se raketometům přezdívá, vyprovokoval Západ tím, že islamistům dodal přes Saudskou Arábii účinné protitankové střely TOW. Tím Američané se Saudy přinutily asadovské jednotky, aby tanky pozdržely vzadu a umožnily „slunečním raketometům“ vyčistit terén. 
Raketomety "sluneční záře" v akci

Nasazení těchto raketometů spolu s přesnými leteckými údery mění rychle situaci na frontě. Minulý týden byl v provincii Homs v důsledku náletů ruských letadel a salv „slunečí záře“ zlikvidován se svou jednotkou i obávaný islamistický vůdce, gruzínec Abu Bakr Aš-Sisan, vlastním jménem Barikashvili, který na americké "výplatní pásce" bojoval proti ruské armádě již v rusko-gruzínské válce o Jižní Osetii.
Ruské bitevní helikoptéry útočí na pozice teroristů
 
Pohádka o "umírněných teroristech" přestává fungovat

Stejně tak ruské bitevníky zlikvidovaly za pomoci syrské armády i obávaný gang Ahrar ash-Sham, šejka Omara Mustafy al-Hodra a jeho pravou ruku Halid Abu Anase, který byl znám především ukrutnostmi na civilním křesťanském obyvatelstvu Sýrie. Ahrar ash-Sham byl součástí skupiny Džejš al-Fath, která je po Džabhat an-Nusrat největší a nejobávanější skupinou teroristů působících v Sýrii.

Jen v průběhu minulého týdne zničilo ruské vojenské letectvo 46 řídících stanovišť a 6 zbrojařských závodů Islámského státu. Na konci týdne to oznámil náčelník operativní správy ruského ministerstva obrany generálplukovník Andrej Kartapolov. Podle jeho slov bylo za minulý týden uskutečněno 394 bojových letů, v důsledku čehož bylo zničeno 46 řídících stanovišť a spojovacích uzlů, 6 závodů a dílen na výrobu výbušniny, 22 různých skladišť paliva a majetku a 272 míst soustředění bojovníků, opevněných bodů a polních táborů.

A kohože to vlastně Rusové svými přesnými údery ničí? Američané, kteří mluví o tzv. „umírněné opozici“, která bojuje proti řádně zvolenému prezidentu Bašáru Asadovi cudně zamlčují, že mezi islámským státem a Syrskou osvobozeneckou armádou podporovanou Saudskou Arábii a Spojenými státy není žádný rozdíl. Ten vytvořila až západní propaganda. Po úspěšných ruských náletech však pohádka o „umírněné opozici“ přestává fungovat.

Znak Syrské osvobozenecké armády

Kdo vlastně tvoří "umírněné"?

Západní média se dlouho snažila vytvářet dojem, že v Sýrii proti sobě bojují jen čtyři strany: Asadova armáda, "umírnění demokratičtí povstalci", "Islámský stát" a Kurdové. Co se ovšem skrývá pod mediální značkou "syrská opozice", která byla vytvořena a nadále je všemožně podporována západními financemi, zbraněmi i dobrovolníky ze Západu? Takzvaní, "umírnění povstalci“ což je sám o sobě protimluv se skládají z desítek, ne-li stovek různých seskupení řídících se více či méně saláfisticko-džihádistickou ideologií.

Zkusme se na ně podívat blíže. Mezi nejsilnější patří takzvaná Svobodná syrská armáda (al-Jaysh as-Suri al), která v současnosti disponuje zhruba padesáti tisíci bojovníky. Jejím vůdcem je Abdul-Ilah al- Bashir. V západních médiích je představována jako tzv. "demokratická opozice." Svobodná syrská armáda (SSA) se objevila v létě 2011, když skupina vojáků, kteří dezertovali z Asadovy armády nahrála videovýzvu s apelem dezerce na stranu odboje. Dnes již není pochyb o tom, že celá akce byla dlouhodobě připravována a koordinována americkou tajnou službou CIA.

Bojovníci "Jižního Frontu" SSA, kteří procházejí přípravou v jordánských táborech

Tato "Svobodná syrská armáda" ovšem není jednotné seskupení, jak se je pokouší představit západní propaganda. Její části jsou dislokované po celém území západní Sýrie. Existuje například "Jižní fronta" SSA, která sestává zhruba ze 30 000 bojovníků. Její oblast působení leží v provincii Dera a dostává značnou podporu z území Jordánska. Dále je zde mnohem menší "13. divize ", o počtu zhruba 2000 žoldáků tvořených teroristy z celého světa, která působí v provinciích Aleppo, Hamá a Idlib. Potom jsou zde brigády "Liwa al-Jihad fi Sabe Allah" (Džihád na cestě Alláha), "Liwa Thuwwar al-Raqqa" (Brigáda revolucionářů z Raqqa), "Liwa Fajr al-Hurriya" (Brigáda úsvitu svobody), "Liwa Fursan al-haqq "(Brigáda rytířů spravedlnosti)," Liwa al Muhajireen wal Ansar "(Brigáda emigrantů a podporovatelů) a další menší uskupení.

Všechna tato seskupení jednají samostatně pod vedením svých velitelů, bez ohledu na názor "hlavního velitele Svobodné syrské armády" Abdulláha al-Bashira. To je také jedna z příčin proč všechna jednání o koordinaci společného postupu končí fiaskem. Reálně se totiž jedná pouze o koalice zločineckých band, terorizujících civilní obyvatelstvo, dočasně sdružených pod společnou značkou za podpory CIA.
 
 
Snědené srdce a islámští teroristé z Ruska

Již od konce roku 2011 se z bývalých bojovníků SSA začaly formovat džihádistické oddíly, které se tak i otevřeně definovaly. Tvoří páteř známé džihádistické skupiny "Fronty al-Nusrat" a jiných, méně známých band. Na první pohled jsou bojovníci SSA a jiní džihádisté od sebe téměř k nerozeznání. Příkladem je velmi známý Abu Sakkáry, který před kamerou snědl srdce a játra zavražděného syrského vojáka. V době nahrávky byl členem právě jedné z brigád "demokratické" SSA.

Abu Sakkar pojídá vnitřnosti syrského vojáka

Největší z těchto teroristických „jednotek“, "Fronta al-Nusrat," podle některých údajů čítá až 10 000 bojovníků v plné zbroji. Jejím vůdcem je Abu Muhammad al-Julani. Tato teroristická islamistická organizace má status oficiální buňky "Al-Káidy" v Sýrii. "Jabhat al-Nusrat" (Fronta pomoci národu aš-Sama) jak se původně seskupení nazývalo je skupina vytvořená počátkem roku 2012 s podporou "Islámského státu v Iráku".

Ze začátku "Front" sestával z místních syrských bojovníků, kteří otevřeně prezentovali své radikální islamistické názory, ale později se růst zabezpečoval přírůstky zpoza hranic: jednak z okolních arabských zemí a Turecka, ale také z Evropy. Předtím, než se začalo popularizovat zobrazení "Islámského státu" jako hlavního džihádistického seskupení, byla to právě "Nusrat", která přitahovala nejvíce zahraničních "dobrovolníků".

Bojovníci "Frontu al-Nusrá"

Pod její značkou bojuje značné množství bojovníků ze Severního Kavkazu a jiných regionů Ruska. Jsou rozděleny mezi malé gangy v sestavě "Nusrat", které fungují víceméně samostatně. Mezi Nejznámější patří gang "jáma Seyfullah Shishan", působící právě na území provincie Aleppo. Banda pod vedením Uzbeka Abu Ubaydaha al Madaniho má asi 150 lidí, kteří přišli z ruských regionů Čečenska, Dagestánu, Tatarstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu a proslavila se zejména mučením a vražděním křesťanů v Aleppu.

Právě tento gang utrpěl u Aleppa minulý týden po ruském leteckém útoku obrovské ztráty. Mluví se dokonce o smrti jeho vůdce. Takovýchto malých gangů jsou v obávané slupině "Nusrat" stovky. Většina nemá vůbec nic společného se Syřany, do země přišly pouze terorizovat místní obyvatelstvo, vraždit a loupit.

Bojovník "Islamského frontu"

Čečenci a další "Usámovi bratři"

Významnou skupinou bojující proti Bašáru Asadovi je také "Islámský front" (IF) čítající kolem 70 000 bojovníků. IF vedou dva džihádisté Ahmed Abu Issa a Zahran Alloush. Jedinou ideologií je stejně jako u předchozích uskupení islamismus. Tato armáda vznikla za pomoci Saudské Arábie v listopadu 2013 na základě vlivných teroristických organizací "Ahrar ash-Sham", "Jaysh al-Islám" a "Liwa al Tawhid".

Rozdíl mezi IF "frontou al-Nusrat" a "Islámským státem" spočívá v záměru bojovat džihádem výlučně na území Sýrie, s cílem vytvoření "Islámského emirátu". I Islámský Front je ovšem součástí celosvětového kalifátu s působností na území Sýrie. Za svůj ideál považují podle svého velitele Allusha, Usámu bin Ládina a bojovníky "Fronty al-Nusrat", se kterými provádějí společné operace a považují je za "bratry". I v jejich řadách působí velké množství zahraničních bojovníků. Seskupení "Jaysh al-Islam", působí hlavně v nyní obklíčené oblasti východně od Damašku (Východní Guta).

A konečně je zde i další významná skupina "umírněné opozice" - „Junud al-Sham" (Vojáci Levanty). Za její hlavu je považován Abu Valid Shishan, bývalý čečenský hrdlořez, který bojoval po boku se Šamilem Basajevem. I tato skupina byla ruským letectvem v minulých dnech tvrdě zasažena a některé zprávy hovoří i o smrti čečenského vůdce. Seskupení, sestávající hlavně z rodáků ze Severního Kavkazu, Turecka a německých muslimů, působí v provincii Latakia. V březnu 2014 se "vyznamenala", když se zúčastnila útoku, provedeném na tureckém území ve městě Kessab, osídleném Armény. V důsledku útoku zemřelo mnoho civilistů a město bylo totálně vypleněno.

Vůdce Junud al-Sham čečenec Abu Valid Shishani

Už si stříhají vousy: další směr Evropa

Tato vraždící banda úzce spolupracuje s koalicí "Ansar Dine", vytvořenou pro koordinaci "džihádu" na severu Sýrie. Brigády se skládají zejména z Arabů, naopak "Jaish al-Muhajireen wal-Ansar", vytvořená v létě 2012, je seskupení s převážně rusky hovořícími bojovníky ze Severního Kavkazu a Střední Asie. Donedávna byla považována za oficiální představitelku "Kavkazského emirátu" v Sýrii.

Zvrat na bojišti způsobený za pomoci ruského letectva je tedy útokem proti těm nejradikálnějším skupinám džihádistů. A je zhola jedno, zda formálně patří k tzv. Islámskému státu nebo tzv. umírněné opozici o které byla řeč. Mýtus prezentovaný západními médii a politiky o nějaké „umírněné opozici“ je ve světle těchto faktů pouze krutým vtipem.

Dnes většinou prchají z bojišť, nebo usilují o příměří a vyjednávání. Zda je s některými takové "vyjednávání" možné - a o čem by bylo - je samozřejmě primárně na regulérně zvoleném prezidentu Asadovi. Rusko nicméně během několika týdnů předvedlo, co by se dělo, kdyby Američané a jejich západní i arabští spojenci s islamisty skutečně bojovali. Kromě jiného bychom rozhodně nebyli konfrontováni s tak děsivou migrační vlnou, kterou dnes máme na krku. Jenže její vytvoření bylo, jak se ukazuje, asi jedním z hlavních cílů amerických stratégů.

Stále nicméně platí, že nic není dobojováno. Američané svoje plány jen tak nevzdají, pouze je přizpůsobí. A nás musí proto extrémně zajímat jediná otázka: Co čeká Evropu, až tyto rozprášené zločinecké bandy, jejichž předvoj právě přichází spolu s takzvanými uprchlíky do evropských měst, dostanou statut "běženců" a budou mechanismem "povinných kvót" přerozděleni také do České republiky?

Podle mnoha svědectví už si mnozí z nich stříhají plnovousy a zařazují se do kolon směr Evropa, aby pomohli vybudovat celoevropský kalifát.

Asad si to líbit nenechal. Zachránilo ho, že měl silného spojence.

Koho máme my?

Zdroj.


Související na ProtiProudu:
Bitva bitev na syrském bojišti se blíží: Asad se za pomoci Rusů a Íránu pokusí osvobodit Aleppo. Saudové vyhlásili svatou válku proti „ruským křižákům“. Biblický Armageddon není od Aleppa daleko

Ruský vstup do války omráčil Západ: Karty jsou znovu rozdány. Asad se pouze brání teroristům. Stvořili je Spojené státy. Putin to říká otevřeně. Kdo bude mít pevnější nervy v syrském pokeru?



Český překlad Závěrečné zprávy z vyšetřování katastrofy MH 17 – IV.

$
0
0
vybral, přeložil a okomentoval JF
23.10.2015 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

pokračujeme v našem seriálu překladů podstatných informací a shrnutí ze Závěrečné zprávy o vyšetřování sestřelu MH 17 












3.6. Zbraňové systémy

3.6.1. Použití leteckého kanonu:

– poškození rychle letícími objekty nebylo způsobeno leteckým kanonem

– počet poškození neodpovídá střelbě z kanonu

– letecký kanon neprodukuje fragmenty, jaké byly nalezeny v tělech posádky a v troskách letounu

3.6.2. Použití střely vzduch-vzduch:


– tvar poškození na letounu neodpovídá žádnému z typů střel vzduch-vzduch, používaných v regionu.

– žádné ze střel vzduch-vzduch, používaných v regionu, neobsahuje částice tak charakteristického tvaru.

3.6.3. Použití střely země-vzduch:


– ruční střely nemají dostatečný dostup aby mohly ohrozit letoun v hladině FL330

– jiné, větší typy střel s tříštivými hlavicemi tuto schopnost mají

– předtvarované hlavice obsahují částice s odlišnými tvary.

3.6.4. Použití kombinace zbraní:

– z distribuce trosek a z tvaru poškození vyplývá použití jen jednoho typu zbraně

3.6.5. Zbraňové systémy země-vzduch obvyklé v oblasti

– bojová hlavice 9N314M nesená raketami série 9M38, instalovanými na systému Buk, obsahuje částice tvarů, jaké byly zjištěny při vyšetřování.

– rakety systému Buk jsou schopné zasáhnout cíl až do výšky 80.000 stop.

3.7. Zdroj poškození:

– kombinace tlakové vlny, tvarů poškození a tvarů částic vedla vyšetřovací komisi k závěru, že letoun byl zasažen raketou 9M38 s bojovou hlavicí 9N314M, vypuštěnou z mobilního protiletadlového systému Buk.

3.8 Simulace ke zjištění ohniska poškození

3.8.2. Vizualizační model fragmentace

– simulace ukázala, že z pozorovaných poškození a tvary poškození zjištěné modelováním lze odvodit výbuch bojové hlavice vlevo nad kabinou posádky.

3.8.3. Simulace bojové hlavice

– simulace ukázala, že nejlépe se s tvary skutečného poškození shoduje simulace bojové hlavice 70 kg.

– na základě výpočtů bylo určeno místo výbuchu 70 kg hlavice 0.0 m před, 2.0 m vlevo a 3.7 m nad přídí letounu.

3.8.5. Prostor ohniska výbuchu


– provedené simulace určily jako ohnisko výbuchu bojové hlavice v prostoru jednoho krychlového metru asi 4 metry nad a 3 metry vlevo kabiny posádky.
 
– data poskytnutá výrobcem rakety podnikem JSC Almaz-Antej se shodují s výsledky simulace. V těchto datech byly použity údaje, spočtené TNO (Nizozemská organizace pro aplikovaný vědecký výzkum) a data byla zahrnuta do návrhu závěrečné zprávy, která byla v červnu 2015 zaslána ke konsultaci partnerům. Na základě konsultací TNO svá data do definitvní zprávy upravilo

– ruská strana poskytla svá data s tím, že nemůže potvrdit, že by katastrofa letounu MH17 byla způsobena hlavicí 9N314M rakety série 9M38.

3.8.6. Simulace letové dráhy střely

– oblast, ze které mohla být vypuštěna střela 9M38 s bojovou hlavicí 9N314M představuje území cca 320 km čtverečních na východní Ukrajině.

– k upřesnění místa vypuštění je zapotřebí dalších vyšetřování. Tato práce je mimo mandát nizozemské bezpečnostní komise.

3.9. Poškození výbuchem


– simulace tlakové vlny výbuchu bojové hlavice ukázala, že se vytvořila oblast velmi vysokého tlaku poblíž kabiny posádky, s maximem okolo 5000 kPa.

– poškození struktury letounu jako následek tlakové vlny je způsobeno hodnotami tlaku přesahujícími 75 kPa. Takové poškození může být způsobeno na trupu do vzdálenosti 12.5 m od bodu výbuchu.

– poškození vyzvednutých částí vraku odpovídalo výsledkům simulací tlakové vlny, způsobené výbuchem bojové hlavice

3.10. Shrnutí výsledků simulací příčin katastrofy

– simulace ukázaly, že pozorované poškození a modelované tvary úlomků vede k určení místa výbychu vlevo a nad kabinou posádky

– simulace ukázaly, že nejlepší shodu se skutečností vykazují simulace 70 kg bojové hlavice

– provedené simulace umístily bod exploze hlavice 9N314M do prostoru jednoho krychlového metru asi 4 metry nad přídí letounu na levé straně.

– poškození vyzvednutých trosek se shodovalo se simulacemi účinků 70 kg bojové hlavice

– výše uvedená tvrzení jsou konsistentní se závěrem Nizozemské bezpečnostní komise, že let MH17 byl sestřelen systémem Buk, raketou série 9M38 s bojovou hlavicí 9N314M.

3.11. Přerušení letu a následující události


3.11.5. Zlomy na zvláštních místech

– žádné ze zkoumaných částí vraku nenesly známky předběžného poškození, koroze nebo nesprávně provedené opravy

3.11.6. Vnější poškození, způsobená letovým provozem

– žádná poškození nebyla způsobena závadou, vyplývající z předchozího letového provozu

3.11.7. Analýza balistické křivky

– z analýzy balistické křivky může být vyvozeno, že části letounu před STA888/909 se oddělily od letounu bezprostředně po posledním záznamu zapisovače letových údajů
– analýza ukazuje, že části trosek z dalších tří míst (4,5 a 6) se oddělily později, protože jejich poloha byla poměrně daleko středové linie

– po oddělení přední části trupu pokračoval zbytek trupu s kompletním křídlem v letu

– po krátké době se ulomily konce křídel a oddělila se zadní část trupu se zádí trupu

– zadní část trupu se začala převracet, přičemž se oddělil vodorovný stabilizátor, později se odtrhla poškozená záď s vertikálním stabilizátorem

– střed trupu dopadl na zem v obrácené poloze poté co se několikrát obrátil kolem podélné osy

– mezi oddělením přední části trupu a dopadem poslední částí trosek mohlo podle odhadů uplynout 1 až 1.5 minuty

3.12. Kyslíkový systém cestujících


– je nepravděpodobné, že by byl kyslíkový systém cestujících uvolněn před výpadkem elektrického napájení. Je nepravděpodobné, že by byl aktivován normálním způsobem

– kyslíkové masky cestujících pravděpodobně vypadly poté, co se dvířka osobních systémů otevřela nebo utrhla. K tomu mohlo dojít působením výbuchu, dynamických sil během rozpadu letounu nebo po dopadu na zem

3.13. Vyzvednutí a identifikace obětí letu MH17


– v době publikace závěrečné zprávy bylo identifikováno 296 z 298 obětí letu MH17

3.14. Otázky přežití


– mnohočetná zranění, způsobená explozí bojové hlavice usmrtila tři členy posádky, přítomné v kabině posádky

– v tělech ostatních cestujících a členů posádky nebyla nalezeny žádné úlomky bojové hlavice. Následkem zásahu raketou byli vystaveni extrémním a velmi různorodým účinkům: náhlým zpomalením a zrychlením, náhlé dekompresi a následnému tvoření mlhy, poklesu hladiny kyslíku, extrémnímu chladu, silnému proudu vzduchu, prudké ztrátě výšky a objektům létajícím okolo.

– následkem toho někteří cestující utrpěli vážná zranění, pravděpodobně smrtelná. U ostatních vedly podmínky k velmi rychlé ztrátě orientace a vědomí. Nebylo možno určit, kdy který cestující zemřel. Dopad na zem nebylo v žádné případě možno přežít.

– nizozemská bezpečnostní komise neobjevila žádné známky vědomého konání kohokoli na palubě po explozi rakety. Je pravděpodobné, že si cestující stěží mohli uvědomovat situaci, ve které se ocitli.

3.15. Záznam radarových dat

– podle Ruské Federace se požadavek automatického zaznamenávání a uchovávání radarových dat vztahuje pouze na území Ruské Federace. Výtah z požadavků, poskytnutý Ruskou Federací, se nezmiňuje o žádném územním omezení ohledně uchovávání dat.

– standard ICAO, obsažený v Annexu 11, nedělá žádné rozdíly ohledně geografické polohy. Všechna radarová data by měla být zaznamenávána.

– Ruská Federace nesplňuje všechny požadavky standardu ICAO, obsaženého v Annexu 11.

Poznámky JF:

3.8.6 Komise nicméně vyvinula veškerou snahu, aby podezření padlo na předem požadovanou stranu. Plyne to z jejího chování i z obsahu závěrečné zprávy. Kdyby komise své tvrzení myslela vážně, nesměla by se zabývat místem, odkud mohla být raketa vypuštěna, vůbec.

Vlkovy poznámky:

Já jsem dnes , pro mne nějak významná místa označil barevně.

bod 3.8.3

popisující místo výbuchu. Konstatuji, že Almaz- Antaj při své rekonstrukci umístil použitou raketu přesně do tohoto bodu, jak stanovuje Zpráva

Bod 3.8.5

naprosto mi uniká, jak data poskytnutá Komisi Almazem se mohou shodovat s výsledky simulace Komise, když simulace Almazu, ale zejména fyzická rekonstrukce poskytuje úplně jiný výsledek!!!! Tohle je pro mne zatím naprosto hlavní a neváhám říci – FATÁLNÍ rozpor ve Zprávě!!! Fyzická rekonstrukce bude mít vždycky, co do průkaznosti PŘEDNOST před teoretickými výpočty! To snad nikdo nebude popírat. A rozdíly v zasažené ploše, v průstřelu levoboku i v následcích tlakové vlny výbuchu na trup kabiny jsou naprosto zřejmé a zásadní. Fyzickou rekonstrukci nelze zmanipulovat. Počítačová simulace ale rozhodně může mít nesprávně nastavené parametry programu nebo algoritmu výpočtu. Netvrdím vůbec, že úmyslně. Jen říkám, že to, co všichni známe – že teorie platí jen tehdy, je-li potvrzena praxí. Což v daném případě není!

Komise prostě měla provést fyzickou rekonstrukci, stejně jako Almaz a nebylo by se o čem bavit!

3.9.

Mimořádně odvážné tvrzení!!! Že poškození odpovídalo simulované tlakové vlně výbuchu! Jak, když výbuchem nejvíc exponované díly Komisi chybí!!!! A vyzvednuté díly jsou mimo ohnisko výbuchu? Ovšem pokud je to míněno tak, že zdaleka nejvíce dílů má Komise ze zadní části letadla, pak souhlasím, což asi není ten případ!

3.11.7.

Přední část letounu se oddělila bezprostředně po skončení činnosti zapisovačů….. Opět odkáži na ruskou rekonstrukci výbuchu. Nepodceňuji dekompresi po vyražení okének v pilotní kabině ani tlakovou vlnu ani dynamické síly z proudu vzduchu , který vtrhl při rychlosti 800km/h do kabiny. Nicméně dovolím si tvrdit, že konstruktéři při konstrukci velkých dopravních letadel musí počítat s tím, že okno může být něčím při letu proraženo. A že konstrukce je počítána na síly dekomprese i na dynamické síly proudu vzduchu z venku při cestovní rychlosti! A kabina se bezprostředně oddělí od zbytku trupu? Jen díky malým průstřelům fragmenty? Ty fragmenty by musely narušit zásadně draka letadla!!!

Zdráhám se tomu věřit! Opět - vyčítám Komisi, že neprovedla fyzickou rekonstrukci výbuchu!

Ovšem kdyby byl ve hře letecký kanon, s trhavo-tříštivou municí…. Ale to přece Zpráva vylučuje…..

Má-li mít zveřejňování Zprávy na Kose nějaký smysl, nelze pominout

bod 3.15.

Což se kryje s bodem 2.9.5.1. Zprávy, který jste mohli číst v I. dílu tohoto seriálu – že ruská strana v podstatě komisi nepředala žádná radarová data!!! Postoj Rusů v tomto směru naprosto nechápu, je nepochopitelný a v podstatě odsouzeníhodný. Jiný komentář k tomu mít nelze. Jestli je cílem maximálně dodržovat objektivitu! Bavíme se o vraždě 300 lidí.



Co si to tahle prachmizerná Moskva na mě dovoluje?

$
0
0

Lubomír Man
23. 10. 2015   
Právě čtu na internetu, že českou delegaci, cestující do dvou míst v Rusku, aby tam uctila památku českých legionářů, zdržují ruské úřady na vnukovském letišti v Moskvě. Už prý čtyři hodiny. Probíhá mi ta scéna před očima. Vedoucí české delegace Gazdík pobíhá halou letiště od jedněch dveří k druhým a hlasitě vykřikuje, že on, jako místopředseda české poslanecké sněmovny a vedoucí české delegace, si na tohle skandální zdržování co nejdůrazněji stěžuje. 



Žádá o spojení s českým ministerstvem zahraničí v Praze, a když je dostane, křičí do sluchátka, že Praha musí proti takovémuto hanebnému jednání ruských úřadů co nejdůrazněji protestovat. Hned poté žádá o okamžité telefonické spojení s ruským ministerstvem zahraničí, nejlépe přímo s Lavrovem, a vůbec vyvádí jako zpitý anglický guvernér v Indii předminulého století.

Samozřejmě, stát se mu totéž na letišti Johna Kennedyho v New Yorku, bude sedět na lavici jako putička a utěšovat kolegy z delegace, aby zachovali klid, americké úřady dělají zřejmě to, co je zapotřebí, a zanedlouho bude jistě všechno v pořádku.

Ale teď na letišti v Moskvě je v ráži jako by byl u sebe na chalupě a zjistil, že mu ukradli slepice. A ruští úředníci do jeho rozkacené tváře nevěřícně hledí a říkají si: Propánakrále, tak tohle je místopředseda české poslanecké sněmovny? Nu vot, ni čort by eto ne vydumal. Jak uličnij vygljadivajet.

Opravdu! Nemáte taky ten dojem, že aspoň v tom zahraničí by nás měl reprezentovat úplně jiný druh osobnosti, než se zatím děje?

Ministerstvo zahraničí RF nazvalo "kachnou dne" fámy o ostřelování VKS RF nemocnice v Sýrii

$
0
0

23. 10. 2015     zdroj a zdroj
Oficiální mluvčí rezortu je přesvědčena, že protiruské informační "kachny" se postupně stávají předmětem vědeckého zkoumání. Syrská observatoř pro lidská práva, která vydala zprávu o údajném ostřelování VKS RF nemocnice na severozápadě Sýrie, sídlí v Londýně, byla opakovaně přistižena při dezinformaci; před několika lety byly jejími členy dvě osoby. Korespondent agentury REGNUM informoval, že 22. října to během briefingu oznámila mluvčí ministerstva zahraničí RF Marija Zacharova.


"Rubrika " Kachna dne" má vítěze: jde o zprávu o údajném ostřelování VKS RF polní nemocnice na severozápadě Sýrie, v důsledku čehož bylo údajně zabito 13 lidí. Vynalézavost naplňuje obdivem. Tyto "kachny" jsou šířeny s odkazem na Syrskou observatoř pro lidská práva, která sídlí v Londýně. Z Londýna je samozřejmě velmi pohodlné to popisovat,"řekla Zacharova.

Podle ní upoutala Syrská observatoř v Londýně pozornost veřejnosti již před několika lety: "Syrská observatoř v Londýně upoutala pozornost už dávno, už v roce 2012. Pro mnohá západní média je tato struktura osvědčeným a spolehlivým zdrojem informací navzdory skutečnosti, že v posledních dnech byla řada informací právě této struktury vyvrácena. Ale žádné omluvy od tzv. Syrské observatoře není slyšet."…

…V té době byl v čele nějaký rodák ze Sýrie, britský občan, který neměl nejen novinářské a právnické vzdělání, ale neměl ani středoškolské vzdělání. On sám v rozhovoru s médii řekl, že trvale žije v Londýně, podniká - byl majitelem bistra. Nedivte se, ale to je fakt. Tento člověk zorganizoval strukturu, na niž se nyní odkazují seriózní média. Jak dlouho tomu tak ještě bude – to je otevřená otázka. V podstatě se stejnou mírou pravděpodobnosti "zásahu do cíle" při publikování "pravdivých" informací může být citován číšník v pizzerii nebo majitel restaurace. V případě, že osoba, která je vlastníkem bistra, může utvářet mezinárodní informační prostor, o čem pak máme spolu dál mluvit? Moc vás žádáme, abyste tomu věnovali pozornost…

…Každou "kachnu" budeme nejen detailně zkoumat, ale i komentovat na briefinzích - je to koneckonců zajímavé, jak se dnes dělají "kachny". Je to předmětem vědeckého výzkumu."

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Český překlad Závěrečné zprávy z vyšetřování katastrofy MH 17 – V.

$
0
0
vybral, přeložil a okomentoval JF
24.10.2015 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

... pokračujeme v našem seriálu překladů podstatných informací a shrnutí ze Závěrečné zprávy o vyšetřování sestřelu MH 17







Úvod do části B
Tato část pojednává o trase letu MH17 dne 14.července 2014 a o rozhodovacích procesech, týkajících se letů nad zónami konfliktů

Klíčovými otázkami jsou:
– jak a proč bylo rozhodnuto použít trasu letu MH17

– jak je obecně organizován proces rozhodování o létání nad zónami konfliktů

– jaká poučení si je možno vzít z vyšetřování pro zlepšení bezpečnosti letů

Část B se skládá z šesti sekcí:


* popis systému zodpovědnosti zúčastněných stran

* indikátory ohledně situace na východní části Ukrajiny v měsících před katastrofou MH17

* řízení letového provozu Ukrajinou do a včetně 17.července 2014

* trasa a letové operace MH17, rozhodnutí učiněná Malaysia Airlines a ostatními aerolinkami ostatních států ohledně létání nad zónou konfliktu na východní Ukrajině

* role Nizozemí jakožto výchozího státu letu MH17 s ohledem na létání nad zónami konfliktů

* zhodnocení rizik ohledně létání nad zónami konfliktů

Část B se vztahuje k části A v těchto ohledech:

* v části A, sekci 2.1. je uveden letový plán MH17 a jeho skutečné provedení; v části B, sekci 7.2. je dále rozpracován

* v části A, sekci 2.9. je uvedeno řízení letového provozu; v části B, sekci 6 je dále rozpracováno.

Po katastrofě MH17 bylo provedeno mnoho akcí s cílem zvýšit bezpečnost letů nad zónami konfliktů. Příloha P poskytuje jejich přehled. V závěrečné zprávě jsou tyto akce zmíněny na místech, kde je to potřebné.

Část B – Létání nad zónami konfliktů

5. Situace na Východní Ukrajině a signály pro civilní letectví
 

5.3. Sestřely, zahrnující vojenská letadla
Prohlášení Ústředí informační analýzy Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) z 14.července 2014

Vojenské operace v zóně konfliktu

„Dnes, přibližně ve 12:30 byl ztracen veškerý kontakt s letounem An-26 ozbrojených sil Ukrajiny. Letoun zajišťoval letecký transport během aktivní fáze protiteroristické operace. Ukrajinští vojáci okamžitě zahájili vyhledávací a záchrannou operaci. Nakonec byli členové posádky nalezeni. Během večerní tiskové konference oznámil Andrij Lysenko, mluvčí RNBO, že ministr obrany hlásil presidentu Ukrajiny, že se posádce naštěstí podařilo opustit poškozený letoun. Ukázalo se, že letoun byl zasažen v letové hladině 6.500 metrů. Žádný přenosný protiletadlový systém, který současně používají teroristé, nemůže zasáhnout letoun v takové výšce. An-24 byl zasažen účinnější zbraní, která byla pravděpodobně vystřelena z území Ruské Federace. Na základě informací ukrajinských pilotů můžou přicházet v úvahu dvě verze: výstřel pocházel buď z moderního pozemního protiletadlového systému Pancir nebo se jednalo o řízenou střelu X-24 vypuštěnou z ruského letounu, který by mohl vzlétnout z letiště Miljerovo.“

[…]

5.7. Dílčí závěry

1. Letové informace FDC NOTAM 4/3635 americké organizace FAA, platné od 4. do 31.března 2014 varují americké operátory a příslušníky letectva před nestabilní situací a vzrůstajícími vojenskými aktivitami v celém vzdušném prostoru Ukrajiny.

2. Mezi koncem dubna 2014 a 17.červencem 2014 se vojenský konflikt ve východní části Ukrajiny rozšířil i do vzdušného prostoru. Podle informací ukrajinských představitelů bylo v této době sestřeleno nejméně 16 ukrajinských armádních vrtulníků a letounů včetně stíhaček.

3. Během doby, kdy konflikt ve východní části Ukrajiny expandoval do vzdušného prostoru, ani Ukrajina ani ostatní státy nebo mezinárodní organizace nevydaly žádná speciální varování pro civilní letectví ohledně létání ve vzdušném prostoru nad východní částí Ukrajiny

4. Ruský NOTAM o letovém okrsku (FIR) Rostov, který vstoupil v platnost 17.7.2014 a platil pro vzdušný prostor Ruské Federace, se odkazoval přesně na konflikt na východní Ukrajině jako důvod pro omezení několika částí ruského vzdušného prostoru. Tento NOTAM byl vnitřně rozporný co se týče výšek letu.

5. Dne 14.7.2014 ukrajinští představitelé ohlásili veřejně i na uzavřené tiskové konferenci pro západní diplomaty, že byl sestřelen dopravní letoun Antonov An-26 z výšky mezi 6.200 až 6.500 metrů. Použitá zbraň byla podle představitelů schopná dosáhnout přeletových výšek letu civilních letadel a mohla tak představovat riziko pro civilní letectví.

6. Dne 17.7.2014 oznámili ukrajinští představitelé, že 16.7.2014 byl nad východní Ukrajinou sestřelen letoun Su-25, pravděpodobně střelou vzduch-vzduch, vypuštěnou z území Ruské Federace. Použitý systém byl podle nich schopen dosáhnout přeletových výšek letu civilních letadel. Letoun při zásahu údajně letěl ve výšce 8.250 metrů. Později byla výška upravena na 6.250 m.

6. Let MH17 a ukrajinské řízení vzdušného prostoru


6.7. Dílčí závěry

1. Procesu rozhodování o užívání vzdušného prostoru Ukrajiny dominovaly zájmy vojenského letectva. Iniciativa k omezení vzdušného prostoru pod FL260 vyšla od představitelů armády. Cílem bylo chránit vojenská letadla před útoky ze země a oddělit civilní letový provoz od vojenského. Ukrajinští představitelé předpokládali, že při tomto omezení budou automaticky ochráněna i civilní letadla letící nad hladinou FL260.

2. Iniciativa ke zvýšení omezení na FL320 vyšla od civilních orgánů řízení letového provozu. Důvod k tomuto požadavku zůstává nejasný.

3. NOTAMy neobsahovaly žádný podstatný důvod k výškovému omezení. Ukrajina tudíž nejednala v souladu s doporučeními v dokumentu ICAO 9554-AN/932.

4. Při implementaci výše uvedených opatření nevěnovali ukrajinští představitelé dostatečnou pozornost možnosti zasažení civilního letadla v přeletové výšce. To byly také případy, kdy, podle ukrajinských představitelů, došlo k sestřelu letounů An-26 dne 14.7.2015 a Su-25 dne 16.7.2015 ve výškách nad efektivním dosahem přenosných protileteckých systémů (MANPADS). Zbraňový systém, který ukrajinští představitelé zmiňovali v souvislosti s těmito sestřely, mohl představovat nebezpečí pro civilní letadla, protože byl schopen dosáhnout jejich přeletových výšek. 000000 Přesto nebyla podniknuta žádná opatření k ochraně civilních letadel před těmito zbraňovými systémy. 000000

5. V mezinárodním systému zodpovědnosti přebírá suverénní stát výhradní zodpovědnost za bezpečnost svého vzdušného prostoru. Základní princip suverenity se může stát zranitelnějším v případě, že stát čelí vojenským konfliktům na svém území a ve svém vzdušném prostoru.

6. Takové státy málokdy uzavírají své vzdušné prostory a poskytují letecké informace se zvláštními informacemi nebo varováními o konfliktu. V některých případech vydávají příslušná omezení sousední státy, případně zakážou svým operátorům a pilotům používat vzdušný prostor nad oblastmi konfliktu.

7. Obecně není dost popudů, které by suverénní státy, ve kterých se vyskytují ozbrojené konflikty, nutily převzít zodpovědnost za bezpečnost jejich vzdušného prostoru.

Poznámky JF:
– 5.3. Zjevná snaha o zatažení Ruské Federace do problému (raketa vzduch-vzduch z ruského území bez ohledu na možný dolet takových raket, předpokládaná angažovanost ruského letectva…). A obvyklé označování občanů vlastní země za teroristy.

– 5.7.6. Neuváženě uvedená výška letu Su-25 musela být upravena, později se při úvahách o sestřelu MH17 v hladině FL330 hojně argumentovalo nedostatečným dostupem Su-25.

– 6.7.2. Měl snad někdo předběžné informace o tom, co se stane, nebo šlo jen o předběžnou opatrnost?

Vlkovy poznámky:


Osobně pokládám sdělení a závěry kapitoly 5. a 6. za naprosto klíčové body Zprávy! Pokud by Kyjev jednal, jak velel zdravý rozum a dokonce i jeho povinnost. Výroky komise pod bodem 6.7. bod 4 a 5 hovoří jasnou řečí! Viz výrazněji označené části!

Mimořádně mi konvenuje, že Zpráva výslovně cituje úřední kyjevské prohlášení k sestřelu Antonova a SU 25 ve dnech těsně před letem MH17. Už jsme ve svých materiálech k sestřelu několikrát citoval Porošenka, který ukazoval v obou případech na Rusko s tím, že povstalci nemají technické kapacity ani schopnosti takových útoků proti ukrajinskému letectvu! O tři dny později mají dokonce obojí k sestřelu v letové hladině 11km??? Jde o zjevný a totální nonsens!!! Který rozhodně nelze ovšem vyčítat ani Komisi ani její Zprávě!

Není bez zajímavosti, že podle 5.7. bod 1 americké NOTAMi už z března!!!! 2014, kdy občanská válka na Ukrajině ještě ani nepropukla, už poukazovaly na nebezpečí pro leteckou dopravu nad jejím územím!!!! A to dokonce tak, že to přebrala i Zpráva. Musím zdůraznit, že toto konstatuji nikoli ve smyslu, abych rozvíjel nějakou další spikleneckou teorii proti Spojeným státům, ale z toho důvodu, že tohle byla rozhodně správná opatření ve smyslu ochrany civilních letů!!! Ve světle téhle informace je jakékoli prohlášení Kyjeva, že neměl důvod uzavřít vzdušný prostor jen pouhým blábolem!


Pokračování zítra ...



Ale než přijde, musím se vrátit k minulému dílu, kde jsem vyslovil přesvědčení, že dopravní letadla budou konstruována tak, aby vydržela ztrátu okna při cestovní rychlosti v cestovní výšce. Přišlo mi to logické. Měl jsem na tohle téma docela obsažnou soukromou diskusi s JF, který tvrdil pravý opak. Včera mi v poště přišel mail od jednoho z kosířů, kdo samostatně se rozhodl vyzkoumat, jak to s tou konstrukcí je. A obrátil se na svého známého, který se jako letecký konstruktér živí se žádostí o názor. Dovolím si ho přetisknout:

jestli se oddeli cumak od trupu vlivem vybuchu a tech der to muze na tuty prokazat jen vypocet a simulace. Ale ja verim tomu, ze skutecne muze! Ten Buk je delanej na sestrelovani bojovych letadel ktery neco museji vydrzet, tak je jasny ze musi sejmout dopravak jako nic. A dopravaky jsou tenky skorapky, vzdyt to je delany z 2mm plechu!!! Kdyzt udelas diru kulkou od pistole do letadla tak dekomprese vytrhne cely velku kus potahu. Viz B-737 od Aloha airlines, to si vygoogli fotky tam se utrhnul jeden nytek a pak uz to slo retezove. Navic to dostalo kopanec z boku. A na bocni pretizeni jsou letadla pocitany jen asi na 1.5 g protoze normalne na letadlo bocni sily moc nepusobi. Okenko- no dobre, ale u nej se pocita ze praskne, ne ze obe okenka vylitnou najednou. Takze si to shrneme:

1-Okenka vylitla, celni dynamicky tlak zacal pusobit do kabiny na prepazku za pilotama. Ten je pri rychlosti 800 fakt obrovskej. Je na ot vzorec na dynamicky tlak vzduchu kde p= 1/2 x hustota vzduchu x rychlost na druhou. Prumer trupu je asi 6m a prepazka je polovicni. Tak si spocitej silu….

2-Do toho byla konstrukce oslabena tema dirama. Uvedom si,ze ty diry udelaly perforovani takze se potah utrhnul podobne jako kdyz trhas hajzl papir

3 Kopanec od tlaku z boku kdyz na bocni zatizeni jsou konstrukce letadel nejslabsi….

Proste ten cumak se skutecne ulomil, tomu proste verim. Zpusobila to kombinace vsech 3 faktoru, kdyby byl jen jeden tak to ero vydrzelo ale ne pri kombinaci vsech 3….

Takže tím je můj vnitřní spor s JF rozhodnutý a já beru jako axiom, že pravdu měl on. S konečnou platností. Bez ohledu na to, jestli mi to přijde divné nebo ne.

Slavný novinář Jan Petránek o migrační krizi: Je to Trojský kůň, plánovaný útok na Evropu. Pak obsáhle rozebral, kdo a proč jej mohl zosnovat

$
0
0

24. 10. 2015 ParlamentníListy

Moderátor Jan Petránek vystoupil v pořadu „Jak to vidí“ Českého rozhlasu a obsáhle popsal, jak vnímá dnešní svět. Rozhodně přitom nehýřil optimismem, spíše naopak. Uprchlickou krizi vnímá jako pokus o oslabení Evropy, financovaný zvenčí. Ukazuje se také, že světem nehýbe Tibet, ale ekonomická propletenost vztahů. Stačí se podívat do Velké Británie. Stojí za pozornost, že Petránek promlouval k posluchačům rádia už před 64 lety.

Jeden z uprchlíků se bránil, že zaplatil za cestu do Evropy šest tisíc, což jsou nemalé peníze, takže nechápe, proč je teď na cestě zastavován a zavírán do táborů. Kdyby měl Petránek šest tisíc dolarů, mohl by začít podnikat prakticky kdekoli ve světě včetně jeho arabské části. Host si je tím jist, neboť nejednou navštívil např. Malajsii, muslimskou zemi, kde lze začít zdárně podnikat i za polovinu té částky. V této zemi může zároveň vedle sebe žít muslim s křesťanem.

„Uprchlíka mohl někdo financovat, kdo mu řekl: Já za tebe zaplatím cestu do Evropy a ty jdi. Za ty peníze by přitom mohl nasednout na kteroukoli leteckou linku... Jsem přesvědčen, že jde o útok na Evropu. Je to geniální plán, jak nám ublížit. Je to Trojský kůň,“ konstatoval Petránek. Abychom odhalili příčiny této krize, musíme se podívat až do první světové války, během níž si západní mocnosti rozdělily někdejší Mezopotámii jako koloniální panství. Důsledky tohoto kroku a následky koloniální nadvlády vidíme dnes. Jde i o války, které vidíme dnes. Právě před nimi lidé prchají. A kdo by neprchal, když na to dostane tisíce dolarů. Tyto peníze mohou pocházet právě od radikálů. Vždyť ani teroristický útok na USA 11. září 2001 nebyl levný, a přece k němu došlo.

Zásadní je ovšem také to, že jsou islámské radikální síly v Sýrii oslabeny po zásazích ruského letectva, které má podle hosta i podporu od čínských lodí.
Válčící Doněck a čínský prezident vítán ve Velké Británii

Stranou pozornosti novinářského barda ovšem nezůstala ani situace na Ukrajině, kde se stav zklidňuje, alespoň na první pohled. „Únava z války, kdy si Kyjev myslel, že udolá Doněck a Luhansk, se nevyplatila,“ zaznělo z úst hosta. Nesmíme zapomínat, že v Doněcku a Luhansku jsou lidé zvyklí bojovat. Stačí si vzpomenout na zdejší povstání tzv. Děkabristů proti carovi v roce 1825. I dnes se ukázalo, že zdejší lidé mají vlastní hlavu, protože nad nimi nemají kontrolu ani Rusko, ani Ukrajina.

Pár slov padlo také na konto návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Velké Británii. Na té se podle Petránka ukazuje, že Británie myslí spolupráci s Čínou velmi vážně, což musí zneklidňovat Spojené státy. „Je to něco naprosto přelomového,“ zdůraznil znalec. „Tady se mluví o věcech, které až vyrážejí dech,“ pokračoval. „To, co ohromí každého, kdo se nikdy nezajímal o britsko-čínské vztahy, je jedna cifra. Ve Velké Británii studuje 150 tisíc čínských studentů a šest tisíc britských studentů studuje v Číně.“ My jsme tuto velkou příležitost promeškali, např. i kvůli Tibetu. Dokazuje to, že světem nehýbe Tibet, ale ekonomická propletenost vztahů.


Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Petránek


Na PL psali související:

Putin v Sýrii? Jan Petránek odhalil fakta, o kterých se tady vůbec nemluví
Pročpak plukovník Kaddáfí tak naštval Francouze? Slavný Jan Petránek prozradil, co vedlo k tomu, že tu dnes máme statisíce běženců
Ruské tanky v pozadí a Petránek s Klvaňou v ČT u jednoho stolu. Dopadlo to zajímavě

Transatlantická totalita

$
0
0
25. 10. 2015  Tribun

... skutečné nebezpeční pro Evropu přichází tiše a tajně zpoza Atlantiku z USA a jmenuje se TTIP. Čerstvě to připomíná T. Spencerová v článku Zastaví pakty typu TTIP prostě čas? (na ČT vám nic takového nepoví a v Dnešku nenapíši, a když už vůbec TTIP zmíní, tak bez špetky pochybnosti):

Co je šeptem, to je čertem.
Podmínky Transpacifického partnerství (TTP) [pacifický analog TTIPu] mají zůstat utajeny ještě přinejmenším čtyři roky poté, co smlouva případně vstoupí v platnost. (…) Smlouva o obchodu ve službách (TISA), (…) má být utajována ještě pět let po podpisu a Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), které mají s USA podepsat evropské země, zatím neprozrazuje ani lhůtu svého odtajnění.

Všechnu moc korporacím…
TTIP spolu s dalšími smlouvami má podle dalších studií navíc v plánu zrušit veškeré dosud veřejné služby v Evropě typu zdravotnictví či školství (…) A navíc, veškeré pokusy vlád tyto zprivatizované služby regulovat, mohou být označena za „překážku v obchodu“ a jako takové zamítnuty.

… a monopolům.
Týž den, tedy 5. října, portál WikiLeaks zveřejnil finální pasáže týkající se intelektuálního vlastnictví, z nichž vyplývá, že nový pakt [TPP] posílením monopolů a umožněním rozsáhlé cenzury internetu pro nejméně 800 milionů uživatelů sítě v pacifickém regionu postihne nejen svobodu projevu, ale znemožněním dostupnosti léků ohrozí i zdraví milionů lidí. (…) Kapitolu o intelektuálním vlastnictví si Hollywood a farmaceutický průmysl zaplatily dávno před zahájením rozhovorů.

A proč? Protože Impérium se ještě nevzdalo.
Při podpisu TTP se Barack Obama pokusil „prodat“ pakt „americkému národu“ a slavnostně ho ujistil: „Touto dohodou stanovujeme pravidla globální ekonomiky právě my, a ne země jako třeba Čína.“

Izrael kontra Sýrie v letech 1982-1984

$
0
0
Leonid Michajlovskij
26. 10. 2015  Outsidermadia

Současné události v Sýrii nám připomínají relativně nedávnou konfrontaci Sovětského svazu s USA a Izraelem, kdy místem střetnutí byla tehdejší Sýrie, spojenec SSSR proti hegemonii USA na Blízkém východě. Šlo o střetnutí pozemních, vzdušných a částečně i námořních sil. Sovětský svaz získal suverénní vítězství.*)

Ve druhé polovině 20. století svět dvakrát balancoval na hraně 3. světové války. V době Karibské krize po rozmístění sovětských raket na Kubě jakožto odpovědi na rozmístění amerických raket v Turecku a během arabsko-izraelské války v letech 1982-84.

Druhý případ je méně znám, třebaže natolik jako v tomto případě nebyla otázka srážky sovětských vojenských jednotek na Blízkém východě a součástí armády USA nikdy vyhrocena. Operace izraelské armády „Mír pro Galileu“ jen taktak nepřerostla ve válku pro celý svět.

V roce 1975 v Libanonu propukla občanská válka mezi pravicovými proizraelskými skupinami a levicovými prosyrskámi silami. V roce 1976 na základě rozhodnutí Ligy arabských států byly do centrálních oblastí Libanonu umístěny panarabské zadržovací jednotky, především šlo o syrská vojska.

Izrael naproti tomu v roce 1978 obsadil jižní část sousedního státu, Galileu. V Libanonu se v té době nacházelo více než 300 tisíc palestinských běženců. Většina z nich se nacházela v samostatných táborech. Šest největších se nacházelo na předměstích Bejrútu. Početnost obyvatel v některých táborech dosahovala 30 tisíc lidí. Pro sebeobranu v podmínkách občanské války vytvořili tito uprchlíci vlastní ozbrojené formace v síle 15 praporů, které byly vybaveny lehkým dělostřelectvem, minomety, granátomety, raketovými odpalovacími zařízeními, kulomety a dalšími střelnými zbraněmi. Protože izraelskou okupaci považovali za nezákonnou a za hrozbu své bezpečnosti, začali se palestinští uprchlíci a levicové síly bránit.

Izraelské letectvo zahájilo masivní raketové a bombové údery proti palestinským táborům. Ve stejnou dobu, údajně omylem, shodilo bomby na syrské jednotky. Syrské letectvo se snažilo zamezit bombardování pozic syrských vojsk a uprchlických táborů v Libanonu.

Postupně, krok za krokem, se nad libanonským nebem rozvinula ostrá letecká válka. Izrael měl převahu v množství i kvalitě letadel. V jeho vzdušných silách byly zařazeny nejmodernější stíhací bombardéry vlastní výroby Kfir 2, což byla kopie francouzského stíhače Mirage III. Spojené státy americké dodaly svému spojenci stíhače 4. generace F-15A „Eagle“ od výrobce McDonell-Douglas a F-16A „ Fighting Falcon“ od výrobce General Dynamics. Řízení vzdušného boje bylo vedeno z létajících velitelských stanovišť na letounech dálkového radiolokačního sledování E-2S „Hawkeye“ od výrobce Grumman (označení typů letadel upřesněno při překladu článku, pozn. překl.). Vybavení umístěné na tomto letadle umožňovalo sledovat 150 vzdušných a pozemních cílů, řídit průběh událostí, navádět na cíle více než 30 stíhacích bombardérů. Izraelští piloti disponovali bojovými zkušenostmi a nejlepším výcvikem na světě. Významnou část z nich tvořili Američané s dvojím občanstvím – americkým i izraelským.

Základ syrských vzdušných sil byl tvořen sovětskými stíhačkami MiG-21, prověřenými ve Vietnamu, blízkovýchodních válkách v letech 1967 a 1973 a také v indicko-pákistánských konfliktech v letech 1966 a 1971. Letoun byl vysoce obratný ve vzduchu, ale potřeboval navádění ze země.

Podmínky pro Syřany ovšem nebyly příhodné. Údolí řeky Bikáa – hlavní oblast vzdušných bojů – bylo od Sýrie odděleno horskými hřbety a nebylo kontrolováno syrskými radiolokačními stanicemi. Byly zahájeny práce na vytvoření radiolokačního pole na nebi nad Libanonem, nicméně to vyžadovalo jistý čas. Za těchto podmínek sovětští vojenští specialisté doporučovali Syřanům, aby se dočasně zdrželi aktivního nasazení letectva nad Libanonem. Ovšem generální štáb syrských ozbrojených sil tvrdohlavě nasazoval i za takových okolností nad Libanonem stíhačky MiG-21, které tu neměly dostatečnou pozemní informační podporu. V souvislosti s touto skutečností utrpěly velké ztráty ve střetnutích s izraelskými F-15A, naváděnými na cíle z paluby letadel lodi radioelektronického boje „Hawkeye,“ která hlídkovala nad Středozemním mořem. Neúspěchy ve vzduchu podkopaly bojového ducha syrských letců. Množily se zvěsti o předčasných katapultážích poté, co se ozval signál palubního systému o zaměření Migu palubním radarem nepřátelského letounu. Tvrdohlavost syrského vedení se do značné míry vysvětlovala jako snaha přesvědčit sovětské vedení, aby dodalo Sýrii nejmodernější leteckou techniku a výzbroj.

V roce 1981 dodal Sovětský svaz Sýrii více než 30 nejmodernějších a nejsilnějších stíhaček MiG-23 (v ČSLA přezdívka „bedny,“ pozn. překl.) a pozemní systémy protivzdušné obrany. V dubnu téhož roku Sýrie umístila do Libanonu brigádu a pluk raket země-vzduch, dva radiotechnické prapory, dva prapory radioelektronického boje a prostředky pro jejich ochranu. Při pokusu se znovu „splést“ a shodit bomby na pozice syrských vojsk ztratily izraelské vzdušné síly tři bombardéry.

V první polovině roku 1982 USA svému spojenci dodatečně dodaly 123 stíhacích letounů (48 F-15A a 75 F-16A), čímž mu zajistily dvojnásobnou převahu ve vzduchu. Tato skutečnost byla zdrojem euforie a víry v snadné vítězství nad uskupením syrských vojsk v Libanonu u izraelského vedení. Generální štáb izraelské armády vypracoval plán operace „Mír pro Galileu“.

Plán předpokládal soustředit v Galilei čtyři tankové divize (91., 219., 252., 162.) a dvě tankové brigády. Podél pobřeží měla postupovat 91. divize, dojít k předměstím Bejrútu a zničit šest hlavních palestinských táborů. Poté měla tato divize uzavřít obklíčení syrských vojsk v Libanonu ze severu. Ostatní tankové divize a brigády měly prolomit obranu syrských vojsk ve středním Libanonu, obklíčit je, rozdělit a zničit.

Zároveň měla 201. tanková divize za úkol se dostat po komunikaci mezi Bejrútem a Damaškem na předměstí syrského hlavního města a předložit (syrské vládě) ultimátum.

Při plánování blitzkriegu izraelský generální štáb operoval se stereotypy předchozích válek a nezohlednil, že od těch dob syrská armáda zesílila, mnoho jejích důstojníků prošlo přípravou v SSSR a pomoc jí poskytovalo několik tisíc vojenských poradců-specialistů.

Izrael soustředil a uvedl do bojové pohotovosti plánované množství vojsk k útoku. Poté začalo největší vojenské střetnutí poslední čtvrtiny 20. století. Na obou stranách se ho zúčastnilo více než 200 tisíc vojáků, 900 letadel, 3 tisíce tanků a bojových vozidel.

6. června 1982 izraelské letectvo veškerou svojí silou udeřilo na přední linie syrských vojsk a palestinské tábory. Současně proběhl i masivní dělostřelecký úder.

91. tanková divize posílená mládežnickými polovojenskými milicemi Nachal (původně formované z členů osadnických skupin „Garin,“ dnes pěchotní brigáda izraelské armády, pozn. překl.) zahájila útok. Proti ní stálo 15 palestinských praporů a 3 tankové prapory Syřanů. Během úporných bojů tato divize pronikla k Bejrútu. Zničení palestinských táborů se účastnily zejména mládežnické milice. V celém světě se stal známým jimi provedený masakr v táborech Sabra a Šatíla. Před útokem hlavních izraelských sil proběhly dvoudenní letecké boje. Nad Libanonem se střetlo z obou stran až 350 letadel.
Válečný zločin - izraelské vraždění v palestinckých uprchlických táborech Sabra a Šatila

Ráno 9. června si tři divize a dvě brigády izraelské armády vynutily přechod přes řeku Zahrání a vedly útok na širokém úseku. Syrských pět divizí (tři v prvním a dvě v druhém sledu) se nacházelo v nebezpečné oblasti. Na čele se nacházely jen pozorovatelské jednotky, nafukovací a překližkové modely tanků, děl a odpalovacích raketových zařízení s elektrickými tepelnými generátory. Na ně především směřoval úvodní letecký a dělostřelecký útok.

V noci z 9. na 10. června provedli pod vedením sovětských specialistů Syřané silný dělostřelecký protiúder útočícím uskupením nepřítele a způsobili jim velké ztráty. Následovala tanková bitva nevídaná od dob 2. světové války. Prorazit obranu syrských vojsk z chodu se izraelským tankům nepodařilo. Blitzkrieg se zasekl, sotva začal.

K ránu 11. června byl izraelský útok zastaven na celé frontě. Syrské letectvo zničilo 23 letadel, dalších 27 sestřelily pozemní protivzdušné jednotky, sami Syřané ztratili 70 letadel. Syrská pozemní vojska zničila 160 tanků, 10 dělostřeleckých a raketometných baterií. Vytvořila se příhodná situace pro protiofenzívu. Syřané začali připravovat protiútok na křídlo izraelské 91. divize, která pronikla k Bejrútu a pro ten účel vytvořili uskupení z 47. a 51. tankové brigády a čtyř pluků komandos.

Izrael soustředil své letectvo a zničil syrské komplexy raket země-vzduch v údolí Bikaa. Ale ani to příliš nepomohlo překonat porážku vlastních pozemních vojsk.

„Klienta“ začal zachraňovat „sponzor.“ Do Damašku dorazil 10. června osobní zástupce prezidenta USA F. Habíb, za ním státní tajemník Shultz. Přesvědčili vedení Sýrie o tom, aby nepřistoupilo k protiofenzívě, když slíbili jménem tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana, že Izrael do deseti dnů stáhne svou armádu z Libanonu.
Izraelská kazetová bomba - mezinárodními konvencemi zakázaná zbraň

Ve 12:00 dne 11. června prezident Sýrie Háfiz Assad (otec dnešního prezidenta Bašára Assada, pozn. překl.) vydal rozkaz pozastavit bojové operace. Nepředpokládal, že protivník před ním tají tak strašlivou zbraň, jakou je jeho věrolomnost. Neuplynulo ani 24 hodin, když izraelské letectvo udeřilo na syrská vojska, která se zastavila na místě, zničujícím úderem, který jim způsobil těžké ztráty. Byla zcela zničena 47. tanková brigáda. Izraelské tankové uskupení využilo zmatku a prolomilo syrskou obranu a téměř se dostalo k silnici z Bejrútu do Damašku, ale pak bylo poraženo a vytlačeno zpět o 15 km 3. syrskou tankovou divizí. Ukázalo se, že sovětské tanky T-62 a T-72 mají převahu nad izraelskými tanky typu M-60 a Centurion (americkými a britskými tanky, pozn. překl.). Rozvíjet tento úspěch se Syřané nerozhodli. Strany uzavřely dohodu o přerušení boje, která ale nevydržela dlouho. Izrael nanesl masivní letecké údery útvarům protivzdušné obrany „Fedda“ na území Sýrie. Bylo zničeno 28 protiletadlových raketových systémů. Byly poškozeny letištní plochy, technické základny, velitelská stanoviště, komunikační uzly. Město Damašek a celá oáza kolem hlavního města s třetinou obyvatelstva země a polovinou jejího ekonomického potenciálu zůstaly bez protivzdušné obrany.

Izraelci přeskupili síly a 18. června se znovu pokusili probít ke komunikaci spojující Bejrút s Damaškem a téměř svého cíle dosáhli. Pro Sýrii to znamenalo téměř porážku. Damašek leží 20 kilometrů od hranice s Libanonem. To je 20 minut jízdy tankem.

V naléhavé situaci bylo ze Sovětského svazu dopraveno transportními letadly 120 odpalovacích zařízení „Fagot“ s nezbytnou zásobou protitankových řízených raket. Syřané je ihned namontovali na terénní automobily a nasadili do boje. „Fagoty“ bylo zničeno 150 tanků protivníka. Izraelský útok byl znovu odražen.

Bezprostřední strany konfliktu se spolu, jak se říká v boxu, zaklesly v klinči a tak začala na Blízkém východě konfrontace mezi dvěma světovými mocnostmi. Každá se snažila ukázat světu, kdo je pánem planety.

Na začátku srpna roku 1982 dodal Sovětský svaz do Sýrie 50 nejvýkonnějších stíhaček – MiG-23 MLA, MiG-23 ML, MiG-25 PD a stíhací bombardéry MiG-23 BN a bombardéry Su-22M, které vyzbrojil termobarickými zbraněmi a pumami se zvýšenou účinností.

V září se začala u libanonského pobřeží soustřeďovat plavidla USA, Velké Británie, Francie a Itálie. USA žádaly ultimativní formou, aby se Sýrie stáhla z Libanonu. V Bejrútu byly vysazeny jednotky námořní pěchoty a začaly se připravovat k útoku na syrská vojska. Americká bitevní loď ostřelovala děly ráže 406 mm syrské pozice (plavidlo New Jersey, k tomu však došlo až během kampaně v roce 1983, pozn. překl.).

K syrskému pobřeží připlul oddíl sovětských vojenských lodí a ponorek s úkolem nedopustit námořní blokádu Sýrie a zabránit útokům na ni z moře a zajistit tak zásobovací trasu pro dodávky materiálu.

Izrael opět zahájil nálety v údolí Bikaa a americké letectvo začalo útočit na syrská vojska ve středním Libanonu. Syřané odpověděli raketovým a bombovým úderem na uskupení lodí NATO v oblasti Džuníja, což vytlačilo britské a italské lodě směrem ke Kypru. Syrská protivzdušná obrana sestřelila 9 amerických a 2 francouzské letouny.

Lokální konflikt překonal blízkovýchodní měřítka. USA přemístily z amerického kontinentu strategické bombardéry na základny v Saúdské Arábii a Turecku a posílily námořní uskupení ve Středozemním moři.

V lednu 1983 dorazily do Tartusu náklady doprovázené sovětskými pravidelnými jednotkami. Mezi nimi byly dva raketové pluky protivzdušné obrany vybavené systémy dálkového dosahu S-200 (dnes je aktuálně u pobřeží Sýrie nasazen raketový křižník Moskva vybavený modernějším systémem S-300, pozn. překl.). Jeden z pluků byl umístěn poblíž města Homsu a hájil tak vzdušný prostor severozápadní Sýrie. Druhý byl dislokován 30 km jižně od Damašku a uvedený do bojové pohotovosti ochraňoval velkou oázu kolem hlavního města.

Tento 220. pluk na rozkaz prezidenta Sýrie jedinou raketou sestřelil nad Středozemním mořem na vzdálenost 196 km izraelské létající velitelské stanoviště „Hawkeye“. Dříve Syřané posílali za účelem splnění takového úkolu skupiny složené z 50 – 70 letounů, ale bezúspěšně. Každý „Hawkeye“ byl chráněn dvěma izraelskými leteckými pluky s letouny F-15 a F-16. A nyní došlo ke zničení cíle jedinou raketou. To zchladilo izraelskou horkokrevnost. Začali se obávat možných ztrát a spoléhali na to, že do boje se sovětskými pravidelnými pluky protivzdušné obrany nastoupí americké letectvo, ale přepočítali se.

Vedení USA a američtí generálové neriskovali zničení sovětských vojenských útvarů v Sýrii z obavy, že by to přerostlo ve válku ve velkém měřítku. V čele SSSR byl od počátku roku J. V. Andropov, muž rozhodný a smrtelně nemocný. Taková kombinace vyvolávala obavu, že by mohl dát osudový rozkaz k zahájení vojenských akcí proti ozbrojeným silám USA.

Flotila NATO odstoupila od libanonských břehů. Izraelská vojska ustoupila na výchozí pozice v Galileji. Válka ve vzduchu probíhala ještě rok, ale změnit situaci už nemohla.

Po obnovení syrské protivzdušné obrany potřeba nasazení sovětské operativní vojenské skupiny pominula. Na podzim 1984 mládenci z Ruska svlékli syrské uniformy, oblékli si civilní obleky a pravidelnými linkami se jako turisté vrátili do vlasti. Polovina seržantů a vojínů místo povinných dvou let sloužila dva a půl roku a z toho polovinu v poušti v podmínkách blízkým frontovým. Nikdo si nestěžoval.



Zdroj: http://worldcrisis.ru/crisis/2083639
Pozn. překl.: Pro srovnání doporučuji text k téže válce na Wikipedii.
Překlad: Pavel Křížek

*) Stanův komentář:
Podíváme-li se na ztráty obou válčících stran, nelze o suverénním vítězství hovořit. Podíváme-li se však na míru dosažení deklarovaných válečných cílů, jednalo se o první porážku Izraele v celé sérii izraelsko-arabských válek.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live