Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Heuréka, mám recept na sjednocení národa – a poskytuji jej zdarma

$
0
0
Lubomír Man
3. 4. 2018
Tisíce nářků už bylo vyřčeno na nejednotu národa a padlo i tisíce rad, jak národ sjednotit. Ale na léčbu uvedeného neduhu nekápl dosud nikdo – až já. A víte proč se to povedlo zrovna mně? Protože sleduji, co se děje a hledám v tom dění poučení.
Výpravu za poznáním, o kterém nyní chci mluvit, jsem zahájil dopoledne 1. ledna tohoto roku sledováním 19. dílu pořadu JARO 45 na ČT. Zrovna tam běžel pořad o Kurtu Knispelovi, rodáku to ze Sudet a jinak tankovém esu wehrmachtu, který v průběhu 2. světové války dokázal na frontách západních i východních vyřadit 168 nepřátelských tanků. Byl to zkrátka kabrňák a je nesmírná škoda – jak z pořadu ČT vyplynulo - že i jeho jízda v posledních dnech války skončila, a to poblíž obce Vrbovec na Znojemsku, kde konečně Rusové dokázali být o vteřinu rychlejší než on. 


Byl tehdy provizorně uložen do země, ale našla se později organizace, která jeho kosti z nedůstojného hrobu vykopala a požádala obecní zastupitelství obce Vrbovec, aby Kurtu Knispelovi, jako vojáku, který se na území naší republiky narodil a na ní též skonal, zbudovala v obci důstojný památník.

Což obec odmítla a už to tedy vypadalo, že Knispel bude žít svůj život věčný i nadále bez památníku, když se v obci našel jediný spravedlivý a zbudoval Knispelovi aspoň památník svůj, soukromý, na zahrádce u svého domku (což zpravodajci ČT v pořadu JARO 45 vděčně ocenili).

Tolik tedy k první části příběhu a nyní přijde příběh druhý, jehož návaznost na příběh první nedokázali mnozí postřehnout, ale já jsem to zvládl.

Takže proběhlo necelý měsíc po pořadu ČT o Knispelovi, a to 26. a 27. ledna t.r., druhé kolo voleb českého prezidenta, počítaly se hlasy, srovnávalo se, a výsledkem tohoto srovnání bylo, že nejlepší výsledek ze všech obcí a měst republiky – a to ve prospěch Miloše Zemana - zaznamenala obec Vrbovec u Znojma. Ano ta, kterou tlačili, aby zbudovala památník tankovému esu wehrmachtu Kurtu Knispelovi. V druhém kole těchto voleb hlasovalo pro Zemana 354 voličů, což představovalo 67,56% všech hlasů, zatímco Drahošovi dalo hlas jen 170 voličů (32,44% všech hlasů

Chápete význam té skutečnosti? Ta obec se de facto sjednotila, protože jestliže skoro 70 % obyvatel obce volí stejně, lze mluvit o obci ideově sjednocené. Čili Vrbovci se sjednocení oné části národa, jež v obci žije, podařilo, a jsou známy i okolnosti, proč se to podařilo. Ano správně: tlak vyvolal i protitlak.

Takže recept ke sjednocení národa zde máme jako na dlani. Stačí jediné. Např. vyhlásit požadavek, aby na pražském Staroměstkém náměstí byl např. v blízkosti pomníku Husova vybudován i pomník všem padlým vojákům wehrmachtu, pocházejícím ze Sudet, a dosáhneme v rámci celé republiky stejného výsledku, jakého dosáhli radní ve Vrbovci.

Co na to říkáte? Ta výzva ke zbudování památníku by nic nestála, a měli bychom zde konečně sjednocený národ. A o to přece jde, ne? A navíc: Za svůj návrh nic nepožaduji. Máte jej, vládo, páni poslanci a občané republiky ode mě tentokrát zcela zdarma.

Kam se podělo „400.000 umírněných rebelů“ z Ghúty?

$
0
0
Syrská armáda osvobozuje východní Ghútu
messin
3.4.2018 messin
Podle západních médií a vlád se „ve Východní Ghútě mělo ukrývat na 400.000 umírněných rebelů.“

Jenomže provedená vojenská operace syrských sil za podpory ruských jednotek v souvislosti se zastavením bojů se syrskými rebely (Rezoluce 2401) ukázala úplně něco jiného.

Když bylo k sobotě 24. březnu osvobozeno 94 procent území, zdá se velmi málo pravděpodobné, že by ze zřícenin mělo vynořit tak obrovské množství lidí. Statistické údaje jsou následující:

Z nadvlády džihádistů bylo vysvobozeno 105.000 Syřanů věrných Syrské arabské republice.

Dalších 7.000 osob, pravděpodobně zahraničních džihádistů s rodinami bylo pod eskortou evakuováno do Idlíbu. Kolem 1.500 bylo ozbrojenců.

To nám dává k sobotě 24. března celkem 113.000 osob. To je mnohem méně, nežli 400.000, což je údaj, který poskytly členské státy NATO Radě bezpečnosti OSN.

Žádný z nich se neprezentoval jako „umírněný rebel“, ani nikdo nepožádal o ochranu před Ruskem.

Osvobození Syřané svědčí o tom, že džihádisté zotročili mladé chlapce, kteří byli schopni stavět opevnění a tunely. Ohlásili také kruté životní podmínky, jakých se jim dostalo.

Džihádisté byli cvičeni a dostávali instrukce od regulérních vojáků z Británie a Francie. Tito nebyli zatčeni; byli odděleně evakuováni v „humanitárním“ konvoji, který pro ně organizovala OSN.

Stejný postřeh se v prosinci 2016 odehrál v Aleppu. Sýrie se nikdy sama o sobě nezhroutila do občanské války. Válka byla naopak vyvolána ze zahraničí. Bylo to prostřednictvím útoku pocházejícího z vnějšku Sýrie, útoku, který byl naplánován a sponzorován Západem. (1)


1] “Aggression disguised as civil wars”, by Thierry Meyssan, Translation Pete Kimberley, Voltaire Network, 27 February 2018.


Překlad Messin
Zdroj: https://www.globalresearch.ca/what-has-become-of-the-400-000-moderate-rebels-in-the-ghouta/5633767

Globalresearch: „Cieľom frašky s otrávením agenta je snaha Londýna pripraviť „diplomatické cesty“ k vojne na Ukrajine“

$
0
0
Eugen Rusnák
3.3.2018 GlobaleResearche, překlad HlavnéSprávy
Kanadskí experti predpokladajú, že skutočnou príčinou pochybného divadielka s otrávením agenta na území Veľkej Británie je očividná snaha Londýnu pripraviť „diplomatické cesty“ k vojne na Ukrajine. Uviedol to portál Globalresearch.


Globalresearch poukazuje na to, že Západ jednoducho musí mať nepriateľa za každú cenu. Potrebuje mať „agresora“, ktorého by mohla „zdržovať“ vojenská mašinéria NATO, na „prevádzku“ ktorej členské krajiny ročne utrácajú ťažké miliardy dolárov. Autori článku prízvukujú, že vedenie NATO a niektorí politici naschvál nafukujú bublinu a kričia o „ruskej hrozbe“, aby takto mohli obhájiť potrebu stáleho finančného „pumpovania“ aliancie, ktorá každoročne utráca gigantické finančné prostriedky akože „na obranu“.

Podľa autorov článku, Západu vyhovuje fraška, ktorú začala Veľká Británia, pretože podobným spôsobom sa znova dajú žiadať nové a nové financie na „obranu pred ruským agresorom“. Kanadskí experti pritom prízvukujú, že Londýn nemá žiadne dôkazy, že Rusko má prsty v otrávení špióna na území Spojeného kráľovstva. Poukazujú na to, že v prípade, žeby Londýn mal aspoň nejaké dôkazy, už by ich dávno použil.

„Veľká Británia, podľa všetkého, ani nepotrebuje žiadne dôkazy. Pretože skutočný cieľ tohto divadielka je, aby sa podarilo verejne obviniť Kremeľ z agresie a obhájiť obrovské náklady členských štátov NATO na obranu. Výsledkom týchto ničím nepodložených obvinení je to, že NATO sa zasa chystá zvyšovať svoj rozpočet a svoju prítomnosť pozdĺž hraníc s „nepriateľským Ruskom,“ uvádzajú autori článku.

Pripomínajú, že po ničím nepodložených obvineniach Veľká Británia vyhostila ruských diplomatov, čím začala diplomatickú vojnu. Jej príklad nasledovali niektoré krajiny, a samozrejme, Ukrajina, ktorá vyhostila 13 ruských diplomatov. Experti poukazujú na to, že západné elity začali špinavú hru a pokračujú rozoštvávať Rusko a Ukrajinu proti sebe.

Preto je podľa nich hlavným cieľom „frašky Skripaľ“ vyprovokovanie diplomatickej vojny proti Rusku a potom, pod zámienkou „obhajoby ľudských práv“ a prostredníctvom použitia nástrojov „medzinárodného práva a noriem civilizovaných krajín“ vyprovokovať na území Ukrajiny skutočnú vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou.

- - -



Žalovat nebudeme, ale nahlásit to musíme! Jak je současný F.L.Věk

$
0
0
3.4.2018  PrvníZprávy
Nechtěně, ale jako ve správný čas vysílala Česká tedy naše televize opakování třináctidílný televizní seriál F.L.Věk. Některé scénky natočené v roce 1971 jsou tak nadčasové, že žasnete, jak to ti autoři věděli, že i skoro o padesát let později nad tím budeme žasnout. 

 



"Díval jsem se a žasnul," prohlásil student politologie, který si nepřál být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

Copak Jiráskovo dílo může ještě někoho oslovit. Co vás tedy tak překvapilo?


"V posledním díle je dialog cenzora, který přichází za hercem zpodobňujícího Václava Tháma a upozorňuje jej na jeho výstup, jak hovoří o svobodě. Ten se brání, že jde o svobodu starého mládence, který se nehodlá oženit, ale cenzor na něj naléhá, že lidé to vnímají jinak. Na odchodu mu připomene, že mu to říká přátelsky, že jiný by postupoval jinak zvláště, když na tato vystoupení upozorňují udání, která jeho úřad dostává."

Jenže to je událost popisující rok 1797 tuším. Jak to má souvislost se současností. Žijeme o 220 let později?

"Jednak možná právě proto se seriál F.L.Věk po své premiéře po roce 1971 až do roku 1990 nevysílal, aby nepobuřoval, ale to není jediná scénka, která je zejména v posledním díle pozoruhodná. Je tam i scénka, jak do Věkova krámu, kde půjčoval knihy přijde komise a zabaví Věkovi knihy. Úředník to zdůvodňuje tím, že v knihách jsou nebezpečné myšlenky. František Věk se jej zcela zbytečně ptá, aniž by očekával chytrou odpověď, jak mohou být nebezpečné myšlenky. Tohle nebyla otázka jen pro rok 1797, kdy se odehrává děj seriálu, ale pro rok 1971, kdy byl seriál natočený, ale obávám se i pro rok 2018, kdy byl už pokolikáté reprízovaný."

No dobře, ale dneska už tu svobodu projevu máme zajištěnou. Komu má co říci Jiráskovo dílo a ještě k tomu natočené v roce 1971 jako na potvoru v černobílém provedení? Vždyť ty scénky, o kterých hovoříte, v Jiráskově F.L.Věkovi možná ani nenajdete?

"To si právě nejsem jistý. Ten seriál byl natočený podle předlohy Aloise Jiráska, spisovatele, kterého jisté kruhy zatracují a víte proč? Protože Jiráska prosazoval v padesátých letech Zdeněk Nejedlý, což byl komunistický ministr školství a když něco prosazoval komunista, tak je to špatné. Chápejte, jak Jirásek popisuje husitské hnutí jako sociální bouře za lepší společnost. Neslyšíte čas od času, že Jan Žižka byl lupič a vrah. On ten Jirásek, na jehož pohřbu v roce 1930 bylo plné Václavské náměstí, je určitě nějak podezřelý a ten F.L. Věk, má co říci současným lidem?"

- - -

Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak Prvnízprávy.cz pečou Kachnu po neděli ...


- - -

Otevřený dopis panu Drahošovi, který by rád majdan

$
0
0
Jiří Baťa
3. 4. 2018
Pane Jiří Drahoši,
za jistých okolností bych Vás oslovil „vážený“, ale ty okolnosti bohužel, nenastaly. Proč? Mohu citovat Vaše slova z otevřených zdrojů:
„Pokud by v této záležitosti došlo k obstrukcím, tak v případě potřeby jsem připraven svolat své příznivce do ulic a vyzvat lidi i k občanské neposlušnosti. Zde bych viděl možnou inspiraci například v posledních událostech na Slovensku, kde si tlak ulice vynutil rekonstrukci vlády a pád premiéra Fica. Vůbec bych podobnou nátlakovou akci nevylučoval ani u nás. Zejména ve velkých městech. Cítím velmi silnou podporu a hodlám ji plně využít ve prospěch posílení demokracie v této zemi..."

Informace, které se v současné době nesou éterem, sdělovacími prostředky jsou, z mého úhlu pohledu natolik irelevantní, že Vám nemohu „vyseknout“ jakoukoli poklonu ve smyslu významnějšího společenského oslovení. Pravda, jste jistě člověk vzdělaný, jste inženýr, nositel profesorského titulu, český vědec, chemik, vysokoškolský učitel, bývalý předseda Akademie věd České republiky. Resumé, které nemá každý. Ale to k tomu, abyste byl „vážený“ zdaleka nestačí. Vám totiž chybí to podstatné: čestnost, poctivost, skromnost, upřímnost a hlavně, srdce vlastence!

Z uvedeného by neinformovaný člověk usoudil, že jste také inteligent, člověk na úrovni, pozitivního myšlení, kladného charakteru, ale také, že vzhledem k Vašemu věku, budete mít, řekl bych pozitivní, vlastenecké, národní a slovanské cítění, že se budete, vzhledem k Vašemu bývalému společenskému postavení, hlásit k té části občanů, kteří se nejen cítí, ale také to dávají najevo, že jsou Češi, hlásí se k českým kořenům a tradicím, usilují o zachování Českého státu, jeho suverenity, samostatnosti, zkrátka dávají jasně najevo, že jsou vlastenci. Zdůrazňuji čeští vlastenci (včetně Moravanů a Slezanů)!

Budu upřímný a otevřený pane Drahoši když řeknu, že mezi tyto lidi Vás bohužel, zařadit nemohu. Patřím mezi občany, kterým je rozhodně česká košile bližší, než eurohujerský či severoatlantický kabát. Ve Vašem případě je to přesně naopak, pane Drahoši. Jsem Čech (z Moravy) jako poleno, jsem však nesmírně smutný z toho, jak dopadla naše republika po (ne)slavném listopadu 1989, kdy během několika let z bohaté, prosperující republiky zbylo jen rozkradené, rozprodané a vytunelované torzo, v jiných případech trosky či ruiny našeho průmyslu, zemědělství, zdravotnictví, školství, kultury a všeho, co jakkoli bylo řízeno komunistickým režimem, přesto bylo relativně na vysoké úrovni, života a ve světě konkurence schopné.

Vy pane Drahoši, po skončení své dlouhé profesní kariéry místo odchodu do zaslouženého odpočinku, jste se (ctižádostivě) rozhodl vstoupit do prostředí Vám zcela cizího, obrazně řečeno do jámy lvové, tedy do nejvyšší státní politiky. Nevím, zda je to otázka odvahy nebo ne příliš rozumného rozhodnutí, ale nabídka, která Vám byla učiněna, to jest kandidovat na post prezidenta České republiky, Vám zcela evidentně mimořádně zaimponovala, když zrovna nepoužiji výraz „zatemnila mozek“! Nechci být nezdvořilý, ale Vaše rozhodnutí ve světle Vašich dalších kroků, nepovažuji za rozumné a nám občanům prospěšné. Jste neobyčejně ambiciózní, ale také do značné míry ješitný, ctižádostivý, ale také neskromný člověk. Jako šéf AV ČR jste nebyl pro širokou veřejnost nijak známá persona, jakkoli to byl post významný, spíše jste byl jen taková šedá myš vědeckého světa. Vám učiněná nabídka, kandidovat na prezidentský post byla šance, která se neodmítá zvláště, když to dává šanci stát se na stará kolena slavným. Stalo se, jste slavným přesto, že jste ve volbách nezvítězil, ale svým neopakovatelným, bohužel falešným šarmem jste vstoupil do povědomí národa. Vaše těsná prohra Vám zanechala šmouhu na duši, vnitřní nespokojenost, protože jste měl k vítězství hodně blízko. Zaplať pánbůh, nestalo se tak. Prohru jste nesl dost těžce, i když jste na veřejnost a musím říct že očividně neupřímně, gratuloval vítězi, Miloši Zemanovi. Vaše následující dny a kroky pak ukázaly, jak neférový je Váš charakter. Abych to doložil fakty, zde jsou:

„Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme.“ „Jdeme dál.“ „Slibuji vám, že tuto energii a naději ponesu dále, neodcházím z veřejného života.“ „Rozhodně se nikam nechystám utíkat zadním vchodem.“ Nabubřelá, nadnesená, domýšlivá, vágní slova. Už jenom to vyjádření v množném čísle o mnohém napovídá. Váš souboj s Milošem Zemanem ani zdaleka nebyla Vaše osobní záležitost, po vstupu do finále s M. Zemanem to už byl z Vaší strany zcela evidentní politický komplot. Prohrál jste a Vaše slova odhodlání nebyla slova čestně poraženého, ale slova, vyjadřující odhodlání, něco na způsob rčení krále Jana Lucemburského po bitvě u Kreščaku: „Toho Bohdá nebude, abych z boje utíkal!“ Jenže on byl král, co jste Vy?

Na druhé straně ani se Vám, pane Drahoši, nedivím. Tolik sympatií, které jste získal hlavně díky pravicovým politikům, médiím, pražské kavárně a zpitomělé mládeže, které či kteří rozsévaly a šířili nenávist, pomluvy a urážky na adresu Vašeho soupeře Miloše Zemana, ve Vás zanechal silný dojem a pocit podpory a naděje. Ty Vám, v intencích sloganu Red Bullu „dodala křídla“, povzbudila a vybídla Vaše ego k další aktivitě.

Posledního tři čtvrtě roku jste si užíval takový zájem veřejnosti, který byste si jako nevýznamný vědec, profesor a šéf AV nezažil celý život. Mnozí do Vás také vkládali vlastní naděje, dost lidí do Vás vložilo nemalé peníze. Bylo by zřejmě trestuhodné na to všechno zapomenout, hodit za hlavu. To nedalo klidně spát ani Vám, a už vůbec ne Vašim přátelům, kteří do Vás vkládali jak naději, tak peníze.

Jak se dozvídám(e), v rámci Vašeho neukojeného ega a již zmíněné neskromnosti a ctižádosti jste, nepochybně na radu svých přátel, přišli na myšlenku, resp. způsob, jak se dostat stávajícímu prezidentovi „na kobylku“. Na základě hloupého, neadekvátního vzoru z USA, vymysleli jste pro Vaši, ale i potřebu Vašich politických přátel, novou funkci „viceprezidenta“. Pokud by to bylo jen z Vaší hlavy pane Drahoši, snad bych Vás pro nedostatek politických zkušeností mohl i pochopit. Jenže to není Váš nápad, ale nápad Vašich kompliců. Záměr, který postrádá základní pravidla společenské a bohužel dnes tolik dehonestované politické kultury a morálky. Tento záměr totiž není o poctivé a čestné spolupráci s hlavou státu, ale naopak, Vy chcete nebo v rámci této funkce hodláte Miloši Zemanovi, případně A. Babišovi zkomplikovat život. Bože, jak „vznešený“, nečestný a sviňský současně je to úmysl!

Ale to není zdaleka vše, co touto funkcí sledujete, resp. jak užitečná by tato funkce byla pro republiku, potažmo její občany. Víme, že se nijak netajíte svou prozápadní orientací, což jste dal jasně najevo při svých vystoupeních v rámci prezidentské kampaně. Stejně tak se netajíte sympatiemi k bývalému prezidentu Václavu Havlovi a jeho životnímu odkazu, že Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávisti. Víme, že jste zastánce prozápadní politiky, že podporujete naše členství jak v EU, tak NATO. Ani Vaše otevřené protiruské tendence neunikly pozornosti občanské veřejnosti. Suma sumárum, Vaše potenciální funkce „viceprezidenta“ by se setkala nejen s nepochopením, ale hlavně s velkým nesouhlasem většiny občanů, i když nepochybuji, že jistá část občanů by Vás v této nečisté a nečestné hře významně podpořila. Jak nečistá a nečestná by to byla hra, nasvědčují Vaše slova:

„Pokud by v této záležitosti došlo k obstrukcím, tak v případě potřeby jsem připraven svolat své příznivce do ulic a vyzvat lidi i k občanské neposlušnosti. Zde bych viděl možnou inspiraci například v posledních událostech na Slovensku, kde si tlak ulice vynutil rekonstrukci vlády a pád premiéra Fica. Vůbec bych podobnou nátlakovou akci nevylučoval ani u nás. Zejména ve velkých městech. Cítím velmi silnou podporu a hodlám ji plně využít ve prospěch posílení demokracie v této zemi.

Je nutné bezpodmínečně omezit Babišovu a Zemanovu moc. Jsem plně připraven i na veřejnou debatu o prospěšnosti funkce viceprezidenta. Argumentů mám dost a dost a nebojím se ani případných názorových střetů s odpůrci. Již mě v tomto podpořila i Česká televize, která mi v hlavním vysílacím čase nabízí dostatečný prostor pro prezentování mých myšlenek.“
Tolik Vaše silná a nabubřelá slova.

Pane Drahoši, tímto jste toho řekl tolik, že více netřeba. Ano, můžete být pro stát užitečný, o tom nepochybuji, ale sorry, jen jako „užitečný idiot“. Nic víc, nic méně. Pokud si myslíte, že Vás tato funkce vynese na piedestal, dělejte, jak si rozumíte. To, že jste ve svých seniorských letech tak naivní, se dá ještě pochopit, jsem také senior, byť o víc jak deset let starší, ale že jste v těchto letech, po celoživotní práci a zkušenostech infantilní, hloupý, politicky poddajný a úplatný, to je pro výkon zamýšlené veřejné funkce naprosto nepřijatelné. Říkám otevřeně: dost bylo korupce, dost bylo podrazů, dost bylo lidí, kteří jsou jako Vy. Pane Drahoši, nebyl jste zde (na politické scéně) do loňska, nemusíte tu být ani napříště, takže zcela upřímně: „Jděte i s Vaším viceprezidentem k čertu!“

S všeobecným pozdravem, ale také s patřičným opovržením


Jiří Baťa

Dcera Sergeje Skripalja promluvila - vše je jasné!

$
0
0
Tady ani facepalm nestačí!
3. 4. 2018, P. Ďoubalík, zdroj zde

Nikdy vás nepřekvapovalo, že v povídkách o Sherlocku Holmesovi byli vyšetřovatelé londýnské policie vykreslováni jako idioti?


Touto větou začíná video, které včera publikoval Ruslan Ostaško. Rozebírá podivný příběh s otravou "Novičokem", komedii britských vyšetřovatelů, kteří se zamotávají do svých verzí, mluví o 41 otázce, kterou položilo ruské MZ nejen Londýnu, ale překvapivě i Francii, ale hlavně - přináší první informaci o výpovědi Julie Skripalové, která highly likely vnesla do případu jasno. Budete se divit!




K videu nejdou přidat titulky, překlad proto dávám v textové podobě, viz níže.
překlad z mluveného slova: Ďouba NR


Nikdy vás nepřekvapovalo, že v povídkách o Sherlocku Holmesovi byli vyšetřovatelé londýnské policie vykreslováni jako idioti? Já, upřímně řečeno, jsem si vždy myslel, že je to takový literární postup, který je použit, aby na pozadí tuposti vyšetřovatelů intelekt Holmese blýskal ještě jasněji. Po kauze Skripalja si to už nemyslím. Téměř na 100% si myslím, že Artur Conan Doyle psal podle skutečnosti, a spíše zveličoval a ne zmenšoval intelekt vyšetřovatelů jejího veličenstva. Dokonce i člověk, který nikdy neměl nic společného s vyšetřováním trestného činu, si všimne, že britská vláda se zamotává ve výpovědích, a tyto výpovědi a s nimi spojená obvinění Ruska se mění co dva, ne-li každý den. Připomenu jen několik epizod z té schizofrenické historie:

Britové tvrdí, že pouze Rusko má možnost vyrábět otravný plyn "Novičok". To je samozřejmě lež, ale teď to nechme být. V ten stejný čas říkají, že uměli přesně rozpoznat otravnou látku, použitou proti Skripalovi. To je síla! Pak ale není jasné, s čím tu látku srovnávali, protože pokud ho porovnávali právě s tím "Novičkom", který umějí vyrobit právě jen v Rusku, pak není jasné, odkud se vzal u Britů. A jestli Britové nemají "Novičoka", pak jak určili, že je to "Novičok", a ještě vážnější, jak zjistili, že byl vyroben v Rusku? Na to nemají odpověď a ta nejspíše ani nebude. Nebudou odpovědi, protože Britové nemohou ani logickou verzi otravy vyhotovit tak, aby vydržela byť několik dnů.

Pamatujete na prohlášení v amerických i britských médiích, že jedem byla namazána klika dveří domu Skripalových, jakoby na ní odhalili stopy, že je už vše jasné, zbývá najít člověka, který namazal kliku jedovatým plynem přímo na příkaz Putina? Už málokdo pamatuje, že nejprve nám říkali, že jed přivezla z Moskvy sama Julia Skripalová v kufru, to znamená, že jí ho podstrčili v Rusku, kufr v pohodě prošel přes hranici a nikoho neotrávil v letu nad Evropou, až potom, u nich doma, když ho otevřela sama oběť, jed zafungoval.

Vidíte, jak rychle se mění verze, přičemž nelze říci, že je to evoluce nebo upřesnění nějaké základní verze, ne, tady se doslova před očima mění jakoby celý obraz činu a britská vláda kašle na to, že výsledkem je fraška a ne vyšetřování. Nyní v případu nastal obrat: ukazuje se, že za vše může tajná biologická zbraň Ruska - pohanka! Tady ani facepalmy (gesta údivu nad neskutečnou blbostí) nestačí.
Tajná zbraň Putina (pohanka) - Ruslan Ostaško

Ex-důstojník GRU (Hlavní správa rozvědky Generálního štábu Ozbrojených sil RF) Sergej Skripal byl otráven nervově-paralytickou látkou "Novičok", kterou přivezla z Ruska v balíčku pohanky jeho dcera. S takovým oznámením přišel britský TheSun, odkazujíc se na zdroj z okruhu sledování incidentu v Salisbury. EuroNews upřesňuje: podle údajů policie, které přináší tabloid, smrtelně nebezpečnou kaši přivezla známá dcery bývalého plukovníka. Julia Skripalová prý sama chtěla ve vlasti koupit pohanku, bobkový list a přísady, ale nestihla skočit před odletem do prodejny. Proto poprosila nejmenovanou ženu přivézt alespoň kroupy (pohanky) pro snídani. V jednom z těch pytlíků se nacházely části nervově-paralytické látky "Novičok" - říká zdroj.

A teď pozor - dotaz: Jak se to shoduje s tím, že prý největší množství látky bylo nalezeno na prahu domu Skripalových? Když složíte do jedné všechny verze britské strany, tak vychází, že poškození otravou otevřeli sáček s pohankou přímo na prahu domu, a tam, jak vidět, ji hned začali jíst, čímž se rychle otrávili. Ale vždyť to je nesmysl, úplný, ale Britové dělají dojem, že tak je to potřeba.

ve videu jsou na tomto místě zobrazeny otázky ruského MZ
Otázek k britské vládě je velmi mnoho, přičemž množství roste každým dnem. Ruské MZ oficiálně publikovalo seznam 41 otázky k případu Skripalja a požaduje odpovědi od Londýna. Seznam není zdaleka vyčerpávající, přesto jeho přečtení stačí, aby každý více či méně objektivní pozorovatel získal jasné a pevné přesvědčení, že oficiální Londýn lže a tupě zamlčuje pravdu.

MZ ještě publikovalo 2 doplňující seznamy otázek, jeden pro Organizaci pro zákaz chemických zbraní, která se účastní vyšetřování otravy a jeden jako překvapení pro Francii, kterou Britové také přivedli k vyšetřování, jen o tom nikomu neřekli. A ruské MZ se o tom nějak dozvědělo a chce vysvětlení, upozorňujíc, že už zná odpovědi na některé otázky, a ty odpovědi se britské straně silně nebudou líbit. Tady už je vidět, že se za věc vzali nejen ruští diplomaté, ale i lidé v uniformách, kteří zjistili mnoho zajímavého. A není dobré si myslet, že naše otázky lze jen tak ignorovat, nelze. Britský DailyMail již publikoval novinku o otázkách ruského MZ, když napsal, že "Moskva zadala Londýnu 41 "cynickou" otázku a obvinila v neodpovědnosti". Nic. Ať si nazývají otázky "cynickými", to není důležité.  Důležité je, že přivádějí k prozření britskou společnost a mohou být použity také politickými protivníky Theresy May. Dříve nebo později se to určitě stane a pak už jí nějaké pohádky o otrávené pohance nepomohou. A těm, co nevědí, zde je informace o tom, že Julia Skripalová, zraněná se svým otcem, plukovníkem GRU Sergejem Skripalem, se probrala, hovoří a přijímá jídlo. Připomínám, že je jakoby otrávili chemickou zbraní "Novičok", které by 2 gramy stačily na zabití 500 lidí, ale tady větší dóza nestačila na zabití dvou. Dokonce se proslýchá, že Julia Skripalová již vypověděla o případu, cituji z otevřených zdrojů v internetu (Grupa Kompromat):
Skupina Kompromat jako první publikovala exkluzivní výpověď J. Skripalové

"Ten den jsme s otcem seděli na lavičce v parku, užívali si vzduch britské svobody, najednou naši pozornost přitáhl muž, který se pomalu přibližoval k nám z druhého konce aleje. Něco na něm bylo divného - snad nápis "FSB (Federální služba bezpečnosti)" na prsou, snad plynová maska, možná čapka - ušanka. V rukách nesl nádobku, podobnou na dezodorant, s nápisem "Plyn Novičok - Prostředek k likvidaci vlastizrádců". Když přišel k nám, vykřikl "Putin tě pozdravuje, kryso!" a stříkl z nádobky přímo do tváře mého otce. Já i můj otec jsme se začali dusit a muž v plynové masce začal zpívat hymnu RF. Ale dokončit ji stejně nestačil. Z blízko stojícího auta se ozvala píšťalka a zvolání "Dimo, rychleji, mám dnes ještě schůzku s Trumpem!". Muž v plynové masce odpověděl: "Už běžím, Vladimire Vladimiroviči!" a 
směřoval k autu".
autor videa Ruslan Ostaško, první politolog a bloger, kterého znám, který se utkal
 s polským neonacistou Tomašem Macejčukem v ringu v čestném  boxérském zápasu
Rozšiřující učivo:
Diskusní pořad, kde Polák Tomaš Macejčuk vyprovokoval Ruslana tím, že mluvil o jeho předcích jako o "rudých fašistech". Zato dostal po mordě od Ruslana v přímém přenosu:

Následně Macejčuk vyzval Ruslana na box:

...a Ruslan přijal, boj proběhl, Ruslan na body zvítězil
Jen to, prosím, nevykecejte našim bulvárním "novinářům", ti by to určitě dokázali hodně překroutit...

Chceme být národem dobrého sousedství. Tento velkolepý slib byl pověšen na hřebík. Šílenství!

$
0
0
Albrecht Müller
3. 4. 2018        Nachdenkseiten
Pokud jste od počátku doprovázeli politiku uvolňování a pak ji i společně s ostatními uskutečňovali a pracovali pro ni, tak dnes upadáte do hluboké meditace. Vyměnili snad lidi? Je politická garda postavena na hlavu? Došlo k vymytí hlav a duší? Ze smíření se stalo nepřátelství. Ze spolupráce jsou sankce, ze vzájemné tolerance vzájemné urážení. Z budování důvěry zasívání nedůvěry. Je to šílené. A je to nebezpečné! Co se to stalo? Jsou možné dvě odpovědi. Zaprvé: Ony síly, které určovaly již studenou válku v padesátých letech a jejich duchovní následovníci jsou dnes vedoucími silami určujícími veřejné mínění a mají rozhodující pozice. Za druhé: duch určující naše soužití a vztahy k ostatním národům „byl otočen opačným směrem“. Mohli bychom to nazvat proměnou hodnot.


Poslední tvrzení lze nejlépe vysvětlit, pokud si vzpomeneme na základní výpovědi, charakterizující politiku uvolňování napětí od října 1969: „Chceme být národem dobrého sousedství“. Toto propagoval Willy Brandt ve svém prvním vládním prohlášení. Tím se řídili i koaliční partneři ze strany FDP. Po tvrdých vnitropolitických střetech se k nim připojili také Křesťanští demokraté. To platilo i pro pozdějšího spolkového kancléře Helmuta Kohla. Nejpozději od roku 1990 existoval strany přesahující konsensus na základě politiky uvolňování napětí, založené Willy Brandtem

Dnes je to všechno pryč. Politika CDU/CSU je dnes určována lidmi jako je paní von der Leyen, paní Merkelovou a – což je typické – evropským poslancem za CDU a lobbystou koncernu Bertelsmann, Elmarem Brokem, který se zvláště v těchto dnech rázně vyjádřil proti Rusku. Na straně sociálních demokratů a zelených tomu není jinak. Také nový sociálnědemokratický ministr zahraničních věcí v mírných variacích sleduje tuto linii konfrontace. Zelení se stali předvojem těch, kdo budují obraz nepřítele a hrobníkem někdejší myšlenky, že chceme být národem dobrého sousedství. V Rusku, které jsme v roce 1990 prohlásili za partnera, spatřují dnes nepřítele, vidí v něm zemi, proti níž je třeba bojovat namísto toho, abychom s ní spolupracovali.

A jak to vypadá mezi našimi lidmi? Zřejmě o něco lépe. Většinou nechceme žádnou válku, většina lidí chce s Ruskem dobře vycházet. Jak dlouho se však ještě tato nálada udrží, když duch nepřátelství a nedůvěry se šíří shora a je dále podporován médii, tak to je otevřená věc. Pro nás, kdo vytváříme NachDenkSeiten jsou takovým malým měřítkem příležitostné a stálé častější maily od čtenářů, stěžujících si na jednostrannost, ačkoli se my, prostřednictvím skromných prostředků našeho webu NachDenkSeiten, snažíme alespoň trochu vyvážit trvalou propagandu založenou na obrazu nepřítele, objevující se v našich médiích a ve vyjádřeních našich političek a politiků. Naštěstí převažují maily lidí, kteří se zasazují za zmírňování konfliktů a za dobré sousedské spolužití a proto nás také podporují. Také sloupce komentářů například na Spiegel Online a na Tagesschau Online ukazují, že to mezi našimi lidmi není tak zlé, jak se to jeví mezi našimi politiky a v médiích.

To, co se děje mezi nimi je příznačné pro vysloveně nebezpečný vývoj. Je to hra s ohněm a ukazuje, že ti, kdo dnes vládnou a ty političky a politikové, kteří určují ducha doby, nejsou vůbec schopni pochopit následky svého jednání a svých prohlášení. Tito lidé nemají vůli a nejsou schopni alespoň trochu strategicky uvažovat. V tom se zásadně odlišují od oněch politiků, kolegyň a kolegů, kteří navrhli a uskutečňovali politiku uvolňování napětí.

Pozitivní změna prostřednictvím sbližování
To byla základní myšlenka politiky uvolňování napětí. Budeme odstraňovat konfrontace, nebudeme hrozit akcemi Rollback a Regime Change a dosáhneme tak uvolněnějšího a přátelštějšího postoje u někdejšího protivníka a především i toho, že i u něj se budou věci uvnitř země měnit pozitivně. To také nastalo – v NDR, v Polsku, v Česku, v Sovětském svazu a tím také i v Rusku a také v dalších státech a národech.

Chceme být národem dobrého sousedství. Toto vyjádření vůle platilo tudíž nejen pro Holanďany a Francouze a Italy atd. Platilo také pro naše východní sousedy. Na základě tohoto základního postoje ohledně zacházení s jinými národy byla zaváděna takzvaná politika uvolňování napětí a dorozumění a smíření, a to prostřednictvím smluv s Moskvou, Varšavou, Prahou atd... .

Strategie „Změny prostřednictvím sbližování“ byla koncipována Brandtem a kruhem jeho spolupracovníků a přátel již počátkem padesátých let a poté v roce 1963 byla v bavorském Tutzingu vyhlášena Egonem Bahrem a Willy Brandtem jako nová strategie v protikladu k Adenaurově politice.

Představa, že zacházíme s ostatními národy jako s ostatními lidmi vlídně a přátelsky, znamenala také změnu hodnot. Toto uvažování, dalo by se říci, bylo zčásti inspirováno Kázáním na hoře. Ani tenkrát to neodpovídalo hodnotovým představám pravice a pravicových konzervativců a političkám a politikům, kteří považovali a považují vojenské intervence za důležitou součást politiky. Tito lidé dnes opět opanovali scénu.

Důležitým nástrojem politiky uvolňování byl pokus vytvářet důvěru mezi národy a mezi vládami. Z naší strany jsme to také vědomě prováděli. Klíčovým slovem byl poněkud krkolomný výraz: „opatření vytvářející důvěru“. Bylo zcela jasné, že v tomto smyslu nebudeme činit opak. Platilo to jako samozřejmé pravidlo tehdy konajících a odpovědných političek a politiků, že nechtěli mít nic společného s vyjádřeními a rozhodnutími, která by zasévala nedůvěru, ničila partnerství a vytvářela nové agrese.

Všechny tyto zkušenosti a poznatky byly zapomenuty a pošlapány. K čemu to vede, jsem pochopil při četbě novin „Frankfurter Allgemeine“ v neděli 18.3.2018. Citovali tam ruského ministra zahraničních věcí Lavrova: „Západní propaganda je bohužel neustále primitivnější a nestoudnější.“

Kdyby sovětský ministr zahraničí ve fázi politiky uvolňování v sedmdesátých letech musel něco takového prohlásit, tak by Schmidt nebo Brandt svolávali svůj poradní kabinet ke krizovému zasedání. Dnes je to odpovědným politikům v Berlíně šuma fuk. To je nebezpečné a především hloupé.

Nebezpečná proměna prostřednictvím konfrontace

Dnes mají rozhodující slovo právě ony síly, které nepovažují za důležité ono „snášet se”, nýbrž „potírat se“, nikoli politiku smiřování, nýbrž politiku síly a konfrontace. Afektovanému chování těchto lidí v politice odpovídá zřejmě také jejich postoj k zacházení s lidmi v osobním okolí: Kdokoli, kdo je jiný, je potenciálním protivníkem, maximálně spojencem v boji. Tento přístup je od malička vštěpován. Nelze se pak divit, že hodnotová změna ve vysoké politice nenaráží na masivní protest.

Určující síly v ruské politice dlouho a trpělivě usilovaly o zachování politiky dorozumění a spolupráce. Ještě dva roky po válce NATO v Jugoslávii, válce, která byla v rozporu s mezinárodním právem a také směřovala proti Rusku, se ruský prezident v roce 2001 v německém Spolkovém sněmu ucházel o spolupráci. Také toto úsilí nebylo na západní straně bráno vážně. V Rusku z toho poté evidentně vyvodili důsledky a přeřadili. Na Mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2007 bylo možné tu změnu pocítit.

Tato změna, negativní změna uvnitř a vyhlášená směrem ven, je pochopitelná. Síly porozumění, například ministr zahraničí Lavrov a prezident Putin, jsou Západem vystavováni výsměchu jejich vnitropolitických protivníků. Přirozeně existují i v Rusku politici a ideologové, kteří nemají valné mínění o úzké spolupráci s USA a jeho blízkými spojenci. Těm hraje Západ na ruku, a pokud takto bude pokračovat, pak bychom se mohli ocitnout na prahu skutečné změny k horšímu. Z hospodářské spolupráce se pod tlakem sankcí a nepřátelských výroků ze strany západní politiky a médií stává nová a zostřená vojenská konfrontace, tedy vyzbrojování a hrozivá gesta. To bylo v Putinově projevu k situaci národa 1. března 2018 již naprosto citelné. A kdyby se měl tento prezident dostat pod vnitropolitický tlak nacionalistických sil Ruska inspirovaných Západem nebo by měl být dokonce vyměněn, pak by mohl být svět již zítra mnohem nebezpečnější. Oboustranné vytváření obrazu nepřítele obsahuje totiž mnoho záludností. A jednou to zkrátka bouchne.

Člověk si musí klást otázku, zda v Berlíně a Londýně, ve Washingtonu a Bruselu vůbec existují nějací političtí vůdci, kteří nad tím uvažují. Zjevně máme co do činění s generací gamblerských charakterů. Vzhledem k tomu, že jsem ještě osobně poznal Willyho Brandta a Helmuta Schmidta a Waltera Scheela a Gustava Heinemanna i Helmuta Kohla a Hanse Dietricha Genschera, mohu poněkud poměřovat, co nám dnes chybí. Chybí nám totiž bezpodmínečná vůle k míru – a strategické uvažování v každém případě.

Existuje jedna profesionálně a částečně soukromě organizovaná lobby, která sází na konflikty a dělá jim reklamu.

Vytváření obrazu nepřítele se provozuje na profesionální úrovni – a to prostřednictvím dobře podmazané lobby a ochotných médií. Výše uvedený citovaný výrok ruského ministra zahraničních věcí má zjevně pozadí, které nemusí být vykládáno pouze zlou vůlí. Západní propaganda je primitivní a nestydatá, ale nejen to, je také prováděna profesionálně a disponuje velkými finančními a organizačními prostředky. To jsme mohli právě teď pozorovat opět při vývoji a provádění kampaně týkající se útoku jedem ve Velké Británii.

Náhled na tento fenomén profesionálně a privátně organizované lobby a klamného veřejného mínění bychom mohli uvést na ulehčení a na omluvu toho, že to dnes mezi odpovědnými političkami a politiky na Západě vypadá tak pochmurně. To je určité vysvětlení, ale uklidňující není. A také to není omluva za chybně vedenou politiku.

Jako protizbraň nám toho moc nezbývá. Zbývá ještě prosba k Vám, milé čtenářky a milí čtenáři NachDenkSeiten, Zabývejte se otázkou války a míru. Hovořte s těmi mladšími mezi námi. Pokuste se získat je pro ten náhled na věc, že duch násilí a konfrontace v osobních vztazích ale i v politické oblasti je zničující. A my proti tomu musíme povstat. Usilujte o to, abychom zůstali národem dobrého sousedství a tam, kde jím již nejsme, a bychom se jím opět stali.

Vybrala a přeložila Jitka Kňourková

Albrecht Müller – původním vzděláním ekonom. V roce 1970 byl vedoucím oddělení pro práci s veřejnosti SPD a odpovědný za vedení voleb do Spokového sněmu za SPD 1972. Od r. 1973 vedoucí oddělení plánování v Úřadu spolkového kancléře Willyho Brandta a Helmuta Schmidta. V letech 1978 – 1994 poslanec Spolkového sněmu.

Kauza Nikulin: Babiš pevně v rukou amerických tajných služeb. Mafie jedná v noci. Nebyl by i Sobotka lepší? Dvě Páté kolony bojující. Na tahu je Zeman. Tanec na okraji propasti. Stáhne nás AB s sebou?

$
0
0
Petr Hájek
3. 4. 2018  ProtiProud
Petr Hájek vidí v Babišově vypovězení ruských diplomatů a „vydání“ J. Nikulina do washingtonských bažin překročení bodu, z něhož není návratu – nejen pro premiéra v demisi .

 


Vydání Jevgenije Nikulina do Spojených států je katastrofa a skandál ze všech myslitelných důvodů. Je to jako by našeho občana zatkli ve Spojených státech, protože má na něj zálusk Saudská Arábie kvůli „rouhání“ se Alláhovi. A navzdory žádosti Česka by jim ho Američané vydali, protože se Saudy si to nechtějí rozházet. Čecha by tam sice čekalo mučení a patrně i smrt – pokud by nepřestoupil na islám – ale co je to proti ropným polím a válkou proti Sýrii! Přesně totéž nyní naše vláda v demisi udělala s Nikulinem.

Ministr „spravedlnosti“ Robert Pelikán (fakticky samozřejmě jeho „kmotr“ Andrej Babiš) tím porušil nejen normy mezinárodního práva, ale také naše zákony. Především tím ale rozbil naše vztahy s Ruskem. Je omyl, že již horší být nemohou. Po Babišově euro-hujerském „rektálním alpinismu“ v Bruselu, kdy jako první prohlásil, že „solidárně“ vypoví ruské diplomaty v zájmu britských zpravodajských válečných her kolem agenta-zrádce Skripala, nás posunul do role skutečných nepřátel Ruska. Brzy to pocítíme velmi konkrétně.

S tím ale už nic nenaděláme. S něčím však můžeme. Babiš totiž názorně předvedl domácímu publiku, že za jeho vlády budeme ještě více než za Sobotky bezprávná gubernie, která v hlubokém předklonu ani neví, čí protektorské ruce líbat dříve: zda ty bruselské či americké. Babiš sleduje výhradně své osobní zájmy. Nyní kolem nich rozehrál více rulet najednou. Ale protože jeho hráčská inteligence je na rozdíl od Zemanovy toliko jednosměrná (říká se tomu správněji vyčúranost), možná již vstoupil do pasti, kterou si sám připravil. Pokusme se to rozklíčovat.



Kolaboranti ve při

Babiš si svým bezskrupulózním ANO vůči britsko-americkým organizátorům války s Ruskem již podruhé v krátké době vysloužil uznalý potlesk svých domněle nejzavilejších domácích nepřátel. Kalouskové, Bělobrádkové a Gazdíkové (o „fialových“ Němcových či „pirátských“ Bartoších – zdejší odbočce euro-strany vedené muslimem – ani nemluvě) mu vysekli poklonu. Mohlo by se tak zdát, že v „širokém rozkročení“ od socialistů a komunistů až k „pravici na kapačkách“ (s výjimkou Okamury) úspěšně buduje novou podobu někdejší Národní fronty.

Pro nezasvěceného pozorovatele by to mohlo vypadat jako opravdový majstrštyk: zničit Kavárnu jejími vlastními zbraněmi – a současně převzít její hlavní mocenské bašty (ČT, univerzity a spol.) pod svou kontrolu. A vystavět si tak neprůstřelnou kruhovou obranu proti Hradu, který – tak jako tak – coby spojence hodil do kanálu. Jenže tak jednoduché to zase není.

Za tím vším haraburdím se totiž vynořuje něco, čeho by si bez případu Nikulin a Skripal mnozí nemuseli vůbec všimnout – a co je teprve tím, oč se u nás aktuálně protiruskou kartou hraje: Babiš se svým gestem vůči USA pokusil převzít „mlčící“ výsadek amerických tajných služeb působících po leta předtím na našem území v podstatě stejně jako někdejší všemocní sovětští „poradci“. Kdo doufal, že zvolením Donalda Trumpa se v tomto směru něco změní, šeredně se zmýlil. Je s podivem, že mezi „oklamané“ patří také Hrad.


US Embassy: Vše při starém

Nikoli náhodou zprávu o vydání Nikulina uvítal i bývalý americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro, který po Trumpově zvolení musel ponižujícím způsobem opustit okamžitě ambasádu. Měl neodolatelné nutkání napsat na Twitteru: „Skvělé zprávy. Zatčení Nikulina v říjnu 2016 v Praze bylo skvělým příkladem spolupráce mezi FBI a českými složkami…

Pokud si už někdo nevzpomíná, byl to právě Schapiro, kdo z americké ambasády učinil centrum Páté kolony pod vedením prokurátorky Lenky Bradáčové a jejího plukovníka Šlachty. A byli to právě oni, kdo za Schapirova dohledu zorganizovali puč proti Nečasově vládě poté, co se rozhodla udělat „férovou soutěž“ o Temelín – což znamenalo stop americkému Westinghousu. Krok číslo 2, odstranění Miloše Zemana („období rudých karet“) malým pražským Majdanem, se již nezdařil a zatčení Nikulina mělo být pro Schapira satisfakcí – a šancí na to zůstat v Praze.

Jenže pak nečekaně zvítězil ve volbách Trump a Schapiro se na jeho pokyn ihned pakoval – a teď proto potřeboval své zásluhy připomenout. Také US Pátá Kolona se na čas ulekaně stáhla. Přenechala na chvíli pole své konkurenční bruselské Páté koloně (Kalouskově Kavárně), než se ukázalo, že Trump-neTrump, washingtonský Deep State vládne dál. A že vazby z Obamovy éry nadále fungují, protože FBI, CIA a další mocenská centra nového šéfa nejen neakceptují, ale naopak s ním vedou válku. A opět tak naplno oživila dávné „strategické partnerství“ s výrobcem nechutných párků a žluté pohromy na polích.


Mafiánská operace

Potvrzením tohoto faktu se stala „inspekční mise “ Paula Ryana, šéfa dolní komory US parlamentu, vůdce Trumpovy republikánské opozice. Přijel si pro Nikulina, který se v americkém vězení pomocí cukru a biče může stát jedním ze svědků „Trumpova ruského spiknutí“ proti Hillary. Cesta byla plánována již pár týdnů – a do té doby muselo být vše připraveno. A bylo:

Ještě 13. března Ústavní soud odložil vykonatelnost usnesení soudu, který vyslovil přípustnost Nikulinova vydání. Odklad prý potrvá, dokud ÚS nerozhodne o Nikulinově stížnosti. 16. března Pražský městský soud potvrdil, že Nikulin nemá nárok na humanitární azyl v ČR a zamítl Nikulinovu žalobu na nezákonnost rozhodnutí českého ministerstva vnitra. Jindy tak pomalý a „rozvážný“ ústavní soud poté již 27. března bleskově zamítl stížnost Nikulina jako „zjevně neopodstatněnou“.

To už u nás byl Ryan a v Ruzyni stálo letadlo pro převoz vězňů. Babiš s paží Velkého bratra párkrát pojedl a ještě v noci – bez ohledu na Nikulinovu neprojednanou kasační stížnost – jej ministr Pelikán posadil do letadla. Po návratu do Ameriky Bryan pyšně tvrdil, co u nás popíral: Nikulin byl hlavním důvodem jeho cesty do Prahy.

Povšimněme si však, že Pelikán ještě před tím opakovaně „udal“ Hrad, že prý loboval za Nikulinovo vydání do Ruska. Udělat z toho politickou kauzu proti prezidentovi byla příprava obrany: V případě dvou žádostí o vydání má totiž podle konvencí vždy přednost země, jejímž je vydávaný občanem. Spiklenci jednali rychle. Noční převoz – bez vědomí Nikulinova obhájce – měl všechny znaky mafiánské operace. A z USA už Nikulina nikdo nedostane i kdyby všechny soudy světa... Vzpomínáte si na kauzu „katarského prince“? A to byla proti tomuhle spiknutí osobní legrácka jednoho zbohatlíka.


Pátá kolona zavrčela

O tom, že celá operace byla dlouhodobě připravena, svědčí i případ Murín. Babiš je obchodník, který neprodal Nikulina za hloupých třicet stříbrných (jak by o tom symbolicky svědčila páteční Jidášova Velká noc, kdy „jim ho vydal“), ale za závazek, že americké zpravodajské služby jej vezmou pod svou ochranu. Babiš má stále na krku obvinění v kauze Čapí hnízdo – obvinění sice směšné a patrně trestně nicotné, ale komplikující. Nyní měl možnost se závaží zbavit (jak brzy uvidíme). V tom okamžiku šly zájmy České republiky (jako u něj vždy) stranou. Navíc věděl, že rusofobní Kavárna a její média proti němu nebudou moci vystartovat: prostě mistrovská partie.

Se znalostí tohoto scénáře si mohl dovolit zahájit operaci proti Murínovu GIPSu. Ve chvíli, kdy si s Washingtonem na Nikulinovi plácli, Pátá kolona státních zástupců a Šlachtovy části policie vylezla z nory a výhrůžně zavrčela: Michal Murín a policejní prezident Tomáš Tuhý totiž představují opozici této mafie, která se pokusila převzít politickou moc v zemi již za Sobotky. Nepovedlo se, Šlachta byl zaparkován u Babiše jako celník a „kádrová rezerva“ (jeho chvíle ještě přijde). Zákon o státním zastupitelství, jež měl převzetí politické moci nevolenou mafií dokonat, skončil u ledu. A Babiš byl dál vyšetřován – a obviněn.

Bezprecedentní vystoupení státních zástupců (včetně nejvyššího, Pavla Zemana a samozřejmě klíčové „americké spojky“ Lenky Bradáčové) ve sněmovně na rychlou likvidaci Murína však také nedopadlo, jak mělo: střet s Kalouskovou Pátou kolonou skončil remízou. A do toho přijel Paul Ryan, jemuž se museli obě soupeřící mafie společně obřadně klanět. Takže se zdá, jako by Babiš zvítězil, Hrad prohrál – a současně se k radosti Kavárny podařilo těžce poškodit naše vztahy s Ruskem.


Babiš před propastí?

Zdání však obvykle klame: Babiš už možná ví, že vstoupil do své vlastní pasti. Všechno prostě nespíš překombinoval. Dvojí zrada českých zájmů v krátkém intervalu totiž nejspíš nezůstane bez odpovědi v dosud trvale vysokých voličských preferencích ANO. Bez ohledu na cinknuté koupené průzkumy, jež mu trvalou oblibu dále „dokazují“, bez ohledu na rozhazované miliardy na všechny strany, je v problému. Rozhazovat miliardy uměl i Sobotka – a nebylo mu to k ničemu, protože zrada národních zájmů je něco, co lidé stále ještě cítí jako prioritní. Alespoň většina. Těch, kteří uvěřili, že Babiš bude jiný. Je. Horší.

Hraje cinknutý poker, který se nevyvíjí dobře: Ví, že nemůže příliš ustoupit ČSSD – protože dát jí ministerstvo vnitra či financí by znamenalo zničit kořist, kterou volbami získal. Pokud však socialisté cuknou, není jisté, zda bude mít ještě sílu sáhnout po Okamurovi, respektive musel by souhlasit s referendem o vystoupení z EU – což by mu zase neodpustili protektoři bruselští. Ostatně ani komunisté nejsou zcela jistí – také tam teprve rozhodne sjezd a „kámoše“ Filipa může nahradit tvrdá Skála (Josef), nebo dokonce vycházející hvězda, europoslankyně Kateřina Konečná. S těmi by to byl trochu jiný tanec...

Babiš prostě začal tančit na kraji propasti. Možná to už ví. A ví to i Bradáčové Pátá kolona. Ta klidně, neprosadí-li jí „Zákon o převzetí moci“, velkého Andreje zašlápne se stejným cynismem, jako to činí s kýmkoli nepotřebným on.


Sedm jednou ranou

A především je tady Miloš Zeman, který má Babišovo jmenování v rukou. A vliv na podstatnou část ČSSD i komunistů, respektive na Tomia Okamuru. Ještě před pár týdny to vypadalo, že Babiš má pro tento případ v rukou trumf v podobě předčasných voleb. Jenže to po jeho pokusu o operaci „sedm jednou ranou“ už zdaleka nemusí platit. Vypovězením ruských diplomatů a vydáním Nikulina překročil Rubikon. Bez návratu. Již nemá neomezené operační pole – svou největší dosavadní výhodu.

Stal se z něj klasický „evropský“ politik, jenž musel přikývnout domácímu, evropskému i washingtonskému nevolenému „podzemnímu státu“ (Deep State) – jako všichni ostatní. Až dojde na lámání chleba při otevření českých hranic pro muslimskou migrantskou invazi (tzv. Dublin IV) – a na ten dojde zcela nepochybně – už nebude mít vůbec žádné spojence. Minimálně stejná (možná i rozsáhlejší) většina, která stvrdila Miloše Zemana podruhé do funkce prezidenta, již nebude jeho spolehlivým monolitem. A menšina podporující Kalouskovu Pátou kolonu jej volit nepůjde, ani kdyby vyhlásil Rusku válku. Na to mají onačí válečné řvouny.

Sedm jednou ranou byla vždy Zemanova specialita – a pokud ubalancuje své zdraví, nejspíš to tak i zůstane. Nyní je na tahu on. Právě pro takové chvíle jej většina potvrdila v prezidentském křesle. Být na jeho místě „kontejner“ Drahoš, už by nebylo o čem mluvit.

Ale teprve až padne Babiš, bude možné spočítat ztráty. Jenom ty, které naší zemi majitel Agrofertu v posledních týdnech způsobil, budeme (na rozdíl od něj) nahrazovat po mnoho let.

Pokud se nestane něco mnohem horšího, kdy už ani nebude, kdo by ztráty sečetl.

I na to nám soudruh AB (spolu)zadělal.



- - -



Související články z Protiproudu:

 


 

Příprava na válku? Asi vás to bude šokovat... Karel Köcher o akci Skripal a vyhánění ruských diplomatů

$
0
0
- rozhovor -
3.4.2018 ParlamentníListy
Když jsem působil v CIA, tak jsme na to identifikování rozvědčíků v ambasádách zemí sovětského bloku měli dokonce manuál. Ale k tomu, jak ta vyhoštění vnímám: Vnímám je jako cílenou snahu výrazně omezit zpravodajské možnosti ruské Služby vnější rozvědky. V exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se jeden z nejúspěšnějších zpravodajců sovětského bloku Karel Köcher vyjadřuje k nejžhavějšímu tématu uplynulých dní. Kdo podle vás provedl útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala? 


Jenže, jen jestli to vůbec takový útok byl? Asi vás to bude šokovat, ale dá se racionálně pochybovat nejen o tom, že šlo o útok v souvislosti s tím, že Skripal byl dvojitý agent pracující proti své zemi, ale vůbec o tom, že se jednalo o útok jako takový. Co, když Skripal nebyl obětí paralytické nervové látky, kterou na něj nějaký pachatel políčil, ale jejím dodavatelem v plánovaném zločinném obchodu třeba s teroristy. Obchodu, při kterém došlo k úniku Novičoku v důsledku neopatrného zacházení s kontejnerem, ve kterém byl přepravován, nebo třeba k záměrnému pokusu likvidovat Skripala, aby mu zákazník nemusel zaplatit slíbenou odměnu.

Může se to zdát jako divoká spekulace, ale zamyslete se nad tím, co Skripal byl a je zač: Bývaly vysoký důstojník, plukovník ruské vojenské rozvědky GRU, jejíž příslušníci jsou legendární drastičností svých operačních metod, který neváhal využít svých zpravodajských informací a know-how k finančně výnosné špionáži pro britskou rozvědku MI6. Tedy člověk bez skrupulí. A vzhledem k tomu, že riskantní nelegální operace jsou jediné řemeslo, které ovládá, je logické soudit, že po propuštění z ruského vězení a usazení se v Anglii byl silně motivován si vydělávat i nadále tím jediným, co umí.

V chaosu po rozpadu Sovětského svazu, když se likvidovaly zásoby zbraní hromadného ničení, nukleárních i biochemických, dostalo se větší množství tohoto inventáře do rukou ruských kriminálních živlů. Co když k nim Skripal znal cestu? Novičok je zřejmě látka, která je drasticky ničivá i v malém množství, takže i nevelký kontejner může představovat obrovskou hrozbu. A obrovský zisk pro dodavatele.

Jistě, Skripal nemohl cestovat do Ruska, aby ho do Anglie odtud přivezl. Ale jeho dcera Julia mezi Ruskem, kde žila, a Anglií – kam přiletěla den před tím, než došlo k tomu, co se jim stalo – cestovat mohla. Podle policejní zprávy byly v zavazadle, se kterým cestovala, nalezeny stopy Novičoku. Podstrčil jí ho tam někdo, aniž přitom mohl mít jistotu, že tím zabije jejího otce, nebo byla vědomým kurýrem? Nějaké čtyři hodiny před tím, než byli oba zasaženi Novičokem, oba vypnuli ve svých mobilních telefonech GPS navigaci. Proč chtěli utajit kam jdou?

Existují ovšem i jiné možné verze toho, co se stalo, kromě té oficiální britské, že šlo o útok uskutečněný ruskými agenty na příkaz nějaké ruské vládní autority včetně samotného Putina. Představitelné je například i to, že na Skripala zaútočil některý z jeho bývalých kolegů z GRU, který se rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou, protože se nemohl smířit s tím, že byl Skripal propuštěn z vězení v rámci výměny agentů, a žije si pohodlně v Anglii. To by bylo zcela v souladu se skalním patriotismem a kategorickými normami cti příslušníků GRU. Slabinou této verze je ale velká náročnost realizace takové msty těžko získatelnou a pro pachatele vysoce rizikovou látkou jakou je nervový plyn, místo třeba zastřelením nebo sabotáží vozidla.

Co si myslíte o spekulacích ohledně nervově paralytické látky Novičok?

Máte-li na mysli oficiální ruské sdělení, že Novičok mohl pocházet i z jiných zemí, včetně Česka, nemyslím že by se jednalo, jak říkáte, o spekulaci. Rusové to neprezentovali jako spekulaci, ale jako fakt, a kdyby nebyli schopni to dokumentovat, jenom by tím podpořili aktéry protiruské kampaně, kteří jim předhazují nevěrohodnost. Tak elementární chybu by zcela jistě neudělali. Pro reakci českých politiků a médií na to ruské sdělení je příznačné, že o důkazech se vůbec nemluvilo, a že suché, nikoho neobviňující ruské konstatování, že i jiné země než Rusko měly k Novičoku přístup, bylo ihned s velkým křikem neadekvátně interpretováno nejen jako lež, ale hned i jako zlovolné obvinění. V tomto kontextu se lze jen obdivovat chladné hlavě prezidenta Zemana, který přikázal BIS, aby věc prošetřila.

Jak jste vnímal rozhodnutí o vyhošťování ruských diplomatů ze členských zemí Severoatlantického paktu?

Podle mého názoru drtivá většina vyhoštěných, ne-li všichni, až snad na ruského velvyslance v Polsku – a i v jeho případě kdoví – byli ve skutečnosti zpravodajci pod diplomatickým krytím. Když už se vyhošťuje v rámci mocenské konfrontace, tak se pochopitelně vyhostí právě oni. Pokud si myslíte, že zjistit, kdo je skutečný diplomat a kdo zpravodajec pod diplomatickým krytím může být problém, tak se mýlíte. Je to něco, co se zpravodajské služby obyčejně ani nesnaží utajovat, protože z historie minulých postů daného člověka a toho, jak se v zemi, kde působí, chová, a jaké kontakty vyhledává, se to dá určit s prakticky stoprocentní jistotou.

Když jsem působil v CIA, tak jsme na to identifikování rozvědčíků v ambasádách zemí sovětského bloku měli dokonce manuál. Ale k tomu, jak ta vyhoštění vnímám: vnímám je jako cílenou snahu výrazně omezit zpravodajské možnosti ruské Služby vnější rozvědky. Podle mě taková snaha může velmi dobře být součástí příprav k nějaké agresivní akci proti Rusku, která chce využít ke svému úspěchu moment překvapení.

Stalo se kvůli vyjádření britské premiérky Theresy Mayové, že za útok může s velkou pravděpodobností Rusko. Co vy na to?

To, že britská premiérka obvinila Rusko tak bleskově po tom incidentu a s naprostou absencí jakýchkoli důkazů, vyvolává přesvědčení, že cílem jejího prohlášení bylo nejen položit základ k další fázi protiruské kampaně zemí, které se podílejí na protiruských sankcích, ale i se demonstrativně distancovat od jakýchkoli pokojných nekonfrontačních snah ten incident řešit. Jinými slovy, cílem premiérky je konfrontace za každou cenu. V té souvislosti pak ovšem nelze vyloučit ani to, že napadení Skripala bylo zinscenováno jako potřebná záminka britskou tajnou službou.

Odpůrci hromadné akce proti ruské diplomacii připomínají lživé vyjádření britského premiéra Tony Blaira, že v Iráku jsou chemické zbraně, které spustilo válečnou operaci v Iráku. Jak se stavíte k takové argumentaci?

S tou argumentací lze jen souhlasit. Nyní, stejně jako dřív v případě Iráku, hlava britské vlády mobilizuje evropské státy k podpoře konfliktu, který má sloužit především zájmům mocenských kruhů Spojených států amerických. Říkám záměrně mocenských kruhů, které vládnou Spojeným státům bez ohledu na to, kdo je právě prezidentem. Tehdy to byl Irák, teď je to Rusko. Ta analogie je nezpochybnitelná.

To sotva. Eskalace protiruské konfrontace bude zcela jednoznačně mít za důsledek ještě větší podporu Putina v ruské veřejnosti, což si jeho protivníci přát nemohou.

Co by tedy mohlo být konečným cílem protiruské akce? Co všechno můžeme v tomto ohledu očekávat?

I když se rozum vzpírá představovat si nepředstavitelné, všechno to bohužel vypadá jako příprava k válečnému konfliktu.


- - -

Nahnilá evropská vejce 2

$
0
0
Karel Sýs se z výletu do Londýna už vrátil
Karel Sýs
3. 4. 2018

Nejprve bylo nutné pacifikovat „mizerný nárůdek“, jemuž nebyla svatá ani Neues Europa.
Hitler se svou hnědou smečkou se už v době námluv s Británií chystal s Československem rázně zatočit. Pro výraz nešel daleko: rozdělit československé „slepé střevo“ mezi Polsko, Maďarsko a Německo.
Při kávičce prohlásil, že Evropa je nyní pojem čistě zeměpisný a Říše bude brzy sahat až do Asie.



Göring před švédským králem nadhodil, že Čechy je třeba zatlačit zpátky do Ruska, „kam patří“.

Vyslanec Henderson prozradil, že o „české otázce“ se s maršálem dohodli za projížďky v lese, při níž sledovali losy.

Když v květnu 1938 v Berlíně vyslanec Henderson večeřel s přáteli, uslyšeli z nedalekých demoličních prací zvuk připomínající bombardování. Velvyslanec cynicky poznamenal, že už asi začala válka. I Göringa prý tentýž zvuk vyvedl z míry: „Ti zatracení Češi už s tím začali.“

Jindy se vyjádřil o Češích jako o „mizerném nárůdku“, o „maličkém dílku Evropy“, který „utlačuje kulturní národ“ a navíc „za ním leží Moskva a věčná grimasa židovského ďábla“.

Proto si Göring, desítky let před vstupem České republiky do NATO, pochvaloval:
„Český stát bez Slovenska je nám tím dokonaleji vydán na milost a nemilost. Velmi důležitá je letecká základna na Slovensku pro operace proti východu.“

Goebbels vzpomínal, jak s Göringem společně snili o odstranění dělicí čáry mezi Evropou a Asií a o vytvoření rozsáhlé euroasijské hegemonie.

Mnohem později, v Norimberku, Göring přiznal: „Ovšemže jsme chtěli ten ruský kolos rozebrat! Teď to budete muset udělat vy. Budu se bavit pohledem na to, jak to zvládáte. Je pro mě samozřejmě nepodstatné, jestli se na to budu dívat z nebes nebo odjinud, z toho zajímavějšího místa.“

Napravením českých vlastenců byl pověřen Heydrich. Při tajné nástupnické řeči na Hradě vysvětlil metodiku panevropských plánů:

„Nesmíme zapomenout na jedno: že navenek, co se týká kultury, a to je zejména důležité, si nesmíme zadat, aby si Čech nemohl dělat legraci z toho, jak se Němec chová. Němec si nemůže dovolit, aby se v lokálu ožral; tady musíme být zcela otevření: jestliže se někdo sežere, jestliže si popustí uzdu, proti tomu nikdo nic nemá, ale má to dělat mezi svými čtyřmi stěnami nebo v kasinu. Čech musí vidět, že Němec, ať ve službě, či v soukromí, se umí chovat, že je pánem od hlavy až k patě.“

Ideální stav, dnes bychom řekli vizi, definoval protektor takto:

„Chci docílit toho, aby Čech, jenž pojede do zahraničí, na otázku ‚Co jsi zač?‘ odpověděl ‚Jsem říšský Němec‘, a na otázku ‚Kde bydlíš?‘ odpověděl ‚Bydlím v Čechách‘. To má být přibližně – stručně řečeno – naše linie.“

Smějící se bestie záměr pochopily po svém:

„Jsem občan Evropské Říše. Bydlím v Karlíně a rád piju pivo.“

Tož takhle hrají a zpívají Plzeňáci!

Ono se však řekne pivo, když není co do žlabu.

Odborný kuchyňský kalendář, který v nakladatelství Hejda & Zdroj, Mladá Boleslav, vycházel již 33 let, se na obálce chlubil, že „rozřeší na rok 1944 všechny Vaše tíživé starosti o kuchyň“.

„Kuchyňský kalendář je upravený každým rokem dle poměrů doby a úspor, které nám zvláště letos válka ukládá. Přináší jídla upravená z dnešních úředně povolených přídělů, zvláště ječné mouky, brambor, jáhel, ovesných vloček, provedená chutně, úsporně a zároveň co nejvýživněji. Nezasvěceným se ani nezdá, co se dá i v nynější době dobrého z materiálu dříve přehlíženého vykouzliti.“

Co taky jiného než kouzlit v době, kdy „ať muž, ať žena, mladík nebo dívka, každý musí s nejvyšším úsilím, svědomitě a řádně plnit svůj úkol k výstavbě nové Evropy, kde se každému národu dostane takového místa, jakého si získal záslužnou prací v budování nového světa, o nějž bojuje neohroženě německý voják.“

Takže pozor, aby si Čecháčkové svůj plac v Evropě, o niž udatně bojuje německý voják, pardon, německý diplomat, ani dnes neprožrali!

Do díla se zapojil i šéf propagandy.

Goebbelsův příjezd do Prahy připravoval velvyslanec v Berlíně František Chvalkovský. 16. září 1940 poslal premiéru Eliášovi depeši:

„Dr. Goebbels nebyl dosud v Praze. To neznamená, že by tam nešel, kdyby Češi byli otevření nepřátelé. Šel svého času do Ženevy, třebaže věděl, jak tam bude přijat. V Praze šel by velmi rád do českého i německého divadla, kdyby Češi konečně jednou poznali svůj vlastní prospěch a stali se loyálními příslušníky nového evropského společenství, které bude výsledkem této války a do kterého už se řada národů hlásí. Ale do nynějšího pražského obojakého šera (Dämmerung) nepůjde.“

Výzva následovala po výpravě 34 českých umělců a kulturních pracovníků do Říše ve dnech 5. až 13. září 1940. Právě 11. září byli přijati Goebbelsem, který k nim držel naprosto otevřenou řeč, která je poučná a platná i v roce 2018:

„Musíme si být buď přáteli, nebo nepřáteli… Němci dovedou být strašliví nepřátelé, ale také velmi dobří přátelé… Národy, které se do tohoto pořádacího procesu už zařazují nebo ještě zařadí, stojí nyní před otázkou, zda se do tohoto procesu zařazují rády, nebo zda se mu chtějí vnitřně postavit na odpor. Na skutečnostech samých tím ničeho nezmění. Mohou být přesvědčeny o tom, že mocnosti Osy, až bude Anglie svržena, nenechají nic změnit na mocensko-politických skutečnostech nové organizace Evropy podle velikých politických, hospodářských a sociálních hledisek. Nemůže-li na tom změnit ničeho Anglie, nedokáže to ani český národ… Na mocensko-politickém stavu dneška se nedá už nic měnit a také se už nic nezmění. Proto tedy, pánové – a teď mluvím úplně reálně politicky bez apelování na cit – zda vy tento stav schvalujete, čili nic, to je úplně lhostejné, zda jej vítáte s radostí nebo ne, nerozhoduje, na tom stavu ničeho nezměníte. Nuže jsem tohoto názoru. Nemůžeme-li na nějaké věci ničeho změnit a musíme-li tak jako tak nádavkem přijmout nevýhody, které jistě také má, pak by bylo pošetilé, kdybychom si nechtěli zajistit také její výhody. Stali-li jste se tak jako tak částí Říše, pak nechápu, proč by český národ měl zaujmout ve svém nitru opoziční stanovisko k Říši a neměl raději užívat výhod Říše…

Mnoho českých filmů na příklad bych si přál ukázat německému národu. Chcete se pro své filmy spokojit s českým národem jako odbytištěm, nebo neviděli byste raději, kdyby byly rozšířeny po celé Říši? Nenaplní vás také hrdostí, když přijedete do Hamburku a budete moci říci: ‚Toto je také moje přístavní město!‘ A když uvidíte německé loďstvo: ‚Toto je loďstvo, které chrání také náš život!‘ A když budete sledovat hrdinské činy německé branné moci: ‚Toto je branná moc, která chrání také náš národ, která nás pojala pod svá ochranná křídla.‘“

Mnozí se podvolili. Buď uvěřili, nebo se prodali.

Lid si účet s Gobbelsem vyřídil po svém – vtipem:

„To víš, že je zakázaná Prodaná nevěsta?“

„Jo! Opravdu? A proč?“

„Jak na ní byl Goebbels, tak viděl, že tam je ještě větší Kecal, než je on sám, a tak ji zakázal.“

Zprvu militantní levičák, později militantní pravičák a kolaborant, novinář Emanuel Vajtauer již za zářijové mobilizace 1938 hrozil bývalým kolegům: „Už nebude nikdy žádná mafie, žádná podzemní činnost po pět set let, už nebudeme žít jinak než s Němci, budeme k Němcům loajální, a kdo loajální nebude, bude učiněn neškodným.“

O něco později, v roce 1940, byv očarován Hitlerovou řečí, napsal knihu Vzpoura Evropy a základy nového evropského pořádku:

„Jsme spoluúčastni na velikém procesu, ze kterého vyjde – poprvé v dějinách vůbec – jednotná Evropa. Není Čecha, který by si nepřál, aby po všech hrůzách a zmatcích válek nevznikla nakonec Evropa jako celek, který navždy vymýtí válku jedné části Evropy proti druhé. Každý dobrý Čech se cítí dobrým Evropanem.“

Tyto „Spojené státy evropské“ má ovšem na povel Německo a Itálie, protože „o jednotě Evropy rozhodl německý a italský meč“. 

S Itálií Vajtauer přestřelil, zato s Německem trefil do černého. Jasnozřivě pokračuje:
„Nová Evropa bude budována mimo hranice Ruska a s jeho tichým souhlasem, a Francii a Anglii bude vnucena… Boží chór národností je nutno ve všech řečech naučit zpívat jedinou píseň, a to píseň jednotné Evropy.“
Jestli měl na mysli Beethovenovu a Schillerovu Ódu na radost, není známo.

Zabloudil i do květinářství:
„Evropa je podle Němců záhonem jednoho druhu květin – až na nějaké to zabloudilé býlí. Evropané jsou příslušníky árijské rasy, a jejich řeči, ať už jde o germánské, románské nebo slovanské, pocházejí z jedné původní řeči: indogermánské. V myšlence árijské rasy přinášejí Němci myšlenku pospolitosti, na které harmonicky možno budovati příští jednotu Evropy.“

A kdo by se vzepřel? Jaké jsou perspektivy malých národů?
„Buďto se snažit oddálit dobu evropské jednoty – postavit se proti řítícímu se rychlíku, anebo se smířit s osudem a připravit se na určité nezbytné oběti na poli národním a jazykovém. V praktickém životě příslušníci malých národů budou nuceni vývojem věcí se stát dvojjazyčnými. Jednou řečí bude sladká mateřština, řeč, v níž jsou zpívány ukolébavky našich matek, a druhou bude řeč onoho kulturního národa, v jehož životním prostoru se malý národ nalézá. Ovládat dvě řeči nemůže být pro malý národ neštěstím. Naopak, zbystří to jeho inteligenci a jeho životní možnosti.“

Nehledě na to, že podcenil agresivitu angličtiny, nebo lépe řečeno američtiny, nenapadá vás: co když byl Protektorát kostýmovou zkouškou na Evropskou unii?

Dnes ovšem postačí basic english, aby pracovník rozuměl massa managerovi, co po něm požaduje.

Nakonec dojde k slovní ejakulaci:

„Dnes Evropa, toužící po sjednocení, nalézá geniální sjednocovatele v synech těchto dvou národů – v Adolfu Hitlerovi a v Benitu Mussolinim. Trneme často nad odvážností jejich činů. Ale jejich odvážnost je odvahou umělců, kteří se dávají unášet velkou tvůrčí myšlenkou, a to je myšlenka jednotné Evropy. Byli jsme dosud jen Čechy. Zůstaňme Čechy, ale staňme se Evropany!“

K tomu je ovšem třeba
„podemlít hranice politické i celní, Angličany uměle udržované, a rozbít zlatá pouta, kterými Anglosasové Evropu sevřeli“.

Necítíte vánek brexitu?

Čehúni však Novoevropanům ne a ne uvěřit. Der Neue Tag se s bojkotem protektorátního tisku vypořádal vpravdě teutonsky:

„Papír – potištěný nebo nepotištěný – byl vždycky důležitou válečnou surovinou a jest jí také v této válce. Když Čechové uposlechnou výzvy londýnského rozhlasu, dají tím jasně najevo, že českým novinám nepřikládají žádný význam. Říši by tímto řešením mohlo býti uspořeno velmi mnoho papíru.“

Vajtauer a další aktivní novináři byli natolik nenáviděni, že dostali povolení nosit zbraň. Vajtauer například obdržel zbrojní pas od policejního ředitelství v Praze 9. ledna 1942, samozřejmě s německým souhlasem. U firmy Faulkner a spol. si koupil opakovací pistoli a povolených 25 nábojů.

Novináři Lažnovskému, jehož Eliáš otrávil obloženými chlebíčky, zahráli nad hrobem Čechy krásné, Čechy mé…

Na počátku roku 1942 Vajtauer zavedl v Českém slově rubriku „Básník jde s dobou“. 15. června 1942, týden po vyhlazení Lidic, otiskl báseň Přísaha českého dělníka:
Vám Ochránce lidu dělného
vrahové když v osudném ránu,
dětí vašich drobných nelitujíce i choti zlou zasadili ránu,
žen Českých dělníků se srdce zachvěla,
všechno se otřáslo v nás
až slzy z oči vytryskly:

Náš ochránce – chvěl nám se hlas –
Čas nový, který‘s pro nás vytvářel,
bude nám ztracen, ztracen navždy snad?
Splatit bychom rádi chtěli svůj vám dluh
krví vlastní. Je marno vše. Rek velký pad.

Nezapomenem však dobrodince rodin svých!
Nezapomenem! Český dělník dlaň k přísaze zdvih!
Přísaháme Vůdci, Říši i mrtvému Zastánci,
že nového řádu budem věrní ochránci.

Za pár dní gestapo zvětřilo, že čtenáři jeví prazvláštní zájem právě o tento výtisk. I zkoumalo text po textu a za přísahou věrnosti objevilo přísahu právě opačnou. Stačilo jen přečíst za sebou první slova každého verše: „Vám, vrahové dětí i žen, všechno, až náš čas bude, splatit krví nezapomenem, nezapomenem!“

Vajtauera zatkli, Večerní České slovo na jeden měsíc zastavili. Zjistili, že čtyři zaměstnanci tiskárny o dvojsmyslu věděli a popravili je.

Vojtěch Dolejší v knize Z poznámek a vzpomínek tvrdí, že autorem básně byl bývalý redaktor Národních novin Václav Sábl.

Čtenář si jistě povšiml, že poslední dva verše do básně jaksi nezapadají. Vajtauerovi se totiž veršíky natolik líbily, že dva poslední verše osobně přibásnil.

Nicméně si musel najít jiné zaměstnání a postaral se o něj Emanuel Moravec – umístil ho v časopise Přítomnost.

V Přítomnosti Vajtauer pokračoval v propagaci sjednocené Evropy:

„Není jediného Čecha, který by si nepřál, aby nakonec vznikla Evropa jako celek. Instinktivně se seskupuje kolem svého nejmocnějšího jádra – tím je 80milionový národ německý… Po boku hrdinné armády německé bojují v Rusku dobrovolci téměř celé Evropy, vedené geniálním Vůdcem Němců. Evropa si za jeho vedení otevírá v Rusku prostory, které budou její příští Amerikou.“

Nepřipomíná to tah na východ, Drang nach Osten Madeleine Albrightové? Je tak velký rozdíl mezi rokem 1942 a 2018?

„Češi našli v národním socialismu nové evangelium práce a poměru k bližnímu a dobře poznali, že nové evropské společenství je jediným útulkem pro slabý a malý náš národ.“

Dnes zaměstnanci velkomontovny ŠkodaWerke nebo roboti z „útulku“ Bosch Iglau nedají na nové pány dopustit!

Již uvedené květinářství a zahradnictví Vajtauer obohatil o lesnictví:
„Éra samostatných národů prospívala jen národům velkým. Nová Evropa, v jediné vůli sjednocená, ale přitom národní svéráznost uchovávající, to je nová a dostatečně prostorná zahrada, v níž borovice našeho národního činu, zbavená obručí malé kádě, najde dostatek půdy pro kořeny a ponese opět svou korunu slavně do výše.“

Ministerský předseda Eliáš praktikoval pasivní taktiku „hrdého mlčení“. Vajtauer razil názor, že Heydrich potíral negativní zjevy pozitivním způsobem užitečným pro celek. „Především to pocítil hlavní barometr širokých mas: hrnec na plotně.“

Citoval K. H. Franka: „Poprvé, co stojí Pražský hrad, byli v jeho místnostech přijati čeští dělníci.“ Heydrich „nařídil zvýšení mezd, těžce pracujícím byl zvětšen příděl tuků, zřízeny závodní kantýny a vydány velocipedy i dvě stě tisíc párů dělnických bot zdarma dělníkům“.

I geopolitika přišla ke slovu:
„Německo je postaveno před úkol chránit celou Evropu před dvěma smrtelnými nebezpečími, dosud utajenými. Před nebezpečím oceánským, které svou lacinou silou koloniální, svými monopoly na zámořské suroviny a svou nadprodukcí laciných plodin zemědělských hrozí udusit veškeru pracovní energii národů evropských a obětovat jeho tvůrčí obyvatelstvo ziskuchtivosti anglo-amerických kapitalistů. Druhé nebezpečí se zvedlo hrozivě ze stepí ruských. Pod mámivou maskou socialismu probíjela se do Evropy zkáza, snažící se vybitím inteligence zapřáhnout pracující masy do faraónského otročení bolševickým Židům. Obě tato nebezpečí nebyla jenom chvilková, jedním úderem odvratitelná. Němci pojednou cítí, že jim osud jako velké poslání i těžké břímě pro celou budoucnost svěřuje osud kontinentu evropského. Jim, jediné evropské mocnosti s dostatečnou silou obrannou i útočnou. Říše jakožto nová rodina národů evropských.“

Zalkal i nad Heydrichovou rakví: „Jak Secret Service anglická, tak bolševická črezvyčajka a mezinárodní Židovstvo měly své účty s Heydrichem. Od nich také přišel rozkaz k jeho zabití. Na český národ se tu nikdo neohlížel.“

Cesta k zglajchšaltované Evropě bude trnitá:

„Němci vystupovali nejprve na horu svého národního sebeurčení. Kráčejíce po svahu, netoužili po ničem jiném než po dosáhnutí jeho nejvyššího bodu. Ale ti, kteří už vystoupili na vrchol, vidí z něho cíl nový. Je jím nový kolektiv: evropanství. Odhodlaně se dávají na cestu za tímto novým posláním. Pravda, jsou tu ještě zadní voje, které se plahočí po svahu a nevidí nic toužebnějšího než vrchol sebeurčení. Ale i ty čeká úděl předvoje: dostat se na vrcholek a být uchvácen cílem novým. Každý vrchol v dějinách je ostřím nože, který unese jen duchy, ne ale lidi. Větry ve výšinách jsou ledové a mraky zrádné. Dějiny neznají zastavení. I pro nás platí věčný zákon, že dějiny neznají zastavení. Naši opozdilci se rovněž pomalu dostávají nahoru, aby spatřili cíl nový, který je vidět dnes ze všech vrcholků národnostních: evropské společenství. Dnes, rok po Heydrichovi, je nám to už mnohem jasnější. Zkázonosné nebezpečí ze stepi a chladné a neviditelné, ale stejně ničivé nebezpečí kapitálu oceánských velmocí stalo se nám očividnější. Svítá nám, jakou velikou a záchovnou myšlenkou je evropské společenství – Nová Evropa – Nová Říše.“

1. března 1945 zařazuje zpátečku:

„Ve Francii frontová válka pohltila 300 000 životů, vcelku byl národ za léta od roku 1940 ochuzen o jeden milion občanů. Naproti tomu moudrým činem prezidenta dr. Háchy náš národ dovedl se za léta Protektorátu přes válečná omezení rozmnožit o 200 000 nových občanů. Češi v ulitě Protektorátu v dobrém zdraví přežili válku.“

V době slavného „setkání na Labi“, kdy byl osud Německa zpečetěn, na 1. máje 1945, prorokuje v Přítomnosti Emanuel Moravec:

„Evropa! Nikdy nám nebylo toto slovo tak drahé. Evropa, matka třiceti národů, odchovaných klasickou kulturou helénsko-římskou a jejich nástupkyní: kulturou křesťanství římsko-cařihradského. Co je na západ (americká civilizace), představuje několikrát slitý obchodní odvar, a co je na východ (bolševický svaz), je odpadkem několikrát prohozeným drobným sítem nenávisti.

Tyto dny na Labi se Evropa dělí. Při tomto hrozném aktu tuhne nám krev v žilách. Neevropský východ si podává ruku s neevropským západem uprostřed Evropy rozetnuté ve dví. Marná jsou všechna kdyby. Říše prý měla dělat jinou evropskou politiku. Ona měla jinou evropskou politiku také dělat Společnost národů. Evropa je problém celého století. Co se v dvacátých letech tohoto století nedalo uskutečnit ženevským žvaněním, to se nepodařilo ve čtyřicátých letech ani Říši mečem. Vše nasvědčuje tomu, že v letech šedesátých sjednotí Evropu společná bolest. Nechci být vizionářem. Ale bída, do které se zvolna sesouvají všechny evropské národy, bude nevyslovitelná. Přelidněnou Evropu cestou této války postihla přímo biologická katastrofa kapitalisticko-bolševického ‚osvobození‘, za něž se nebude platit daň v penězích, jak tomu bylo po první válce světové, nýbrž miliony, desítkami milionů životů. Evropanů je prostě na jeden čtvereční kilometr příliš mnoho! Nejhustěji obydlenými evropskými zeměmi jsou Belgie a náš Protektorát. O belgickém hladu už něco jsme se doslechli. Český hlad teprve přijde.

Velkoněmecká říše podobá se těžkému korábu, k němuž jsou připoutány větší nebo menší loďky ostatních evropských národů přepevnými lany. Na mnohých z těch lodiček se křepčilo, když od západu a od východu německý černý koráb byl napaden nepřítelem. Čím více bylo v německé lodi děr, tím více se stupňovala radost zaslepených. Zapomínali, že v okamžiku, kdy zachmuřená německá loď zmizí pod hladinou, uhodí také poslední hodinka lodiček větších a menších. Nebude dost pádné sekyry, která by přeťala lana, jež poutají tyto skořápky k německému korábu. Vše půjde ke dnu! To cítí dnes podvědomě také normální český člověk. Není třeba, abychom milovali železnou traversu, která drží v povětří naše schodiště. Pošetilé by však bylo, kdybychom tuto traversu hleděli vydlabat jen proto, že se nám nelíbí její profil. Velkoněmecká říše tvořila traversu Evropy, podpírající schodiště její společné (evropské) věci.

S ulicí slintající nenávistí nelze diskutovat. Ale minou roky poroby ‚osvoboditelů‘. Budou jiné, nečekané a kruté zkušenosti. Bolest zjemní ducha, povznese národy. Turci ani Tataři věčně nevládli. A jaké to byly říše. Přijde doba, kdy Evropa se zbaví ‚osvoboditelů‘, jako se zbavila Turků a Tatarů. Kdy to bude, závisí na obnovení životní síly zotročených evropských národů.

Do nového života něco přát Evropě není lehké. Co můžeme přát člověku, který se z vlastního čistého domku má přestěhovat do obecní pastoušky. Přísloví mluví o odříkaném chlebu, kterého bývá největší kus. Německý chléb byl režný. Pravý komisárek. Ale dovedl zaplašit hlad těch, kteří toužili po dortech vysněných, ale nemožných svobod. Zítřek naučí Evropany evropské realitě. Přestane se fantazírovat. Německý komisárek zamění totiž sovětská placka z plev.

Ale kdo chce kam, pomozme mu tam, řekl by pan Netrpělivý. My, kteří vidíme, kam se události sesouvají, nemůžeme přihlížet. V poslední chvíli varujeme. Nemyslete, že tento hlas je marný. Rok od roku bude silněji znít, až se stane hlasem polnice archanděla, která probudí tento lid k opravdové evropské revoluci, v níž jako rodní bratři půjdou Němci vedle Čechů – dva nejkulturnější národy světa.“

Pro novou Evropu nehorovali jen politici a novináři. Polínko přiložil i spisovatel tzv. technických románů pro dospívající hochy Vláďa Zíka.

V knize Ocelová cesta se mladíček Zdeněk Sloup z Prahy, takto učeň na leteckého mechanika, vydá do Říše, aby se zocelil ve svých znalostech a zručnostech v práci pro Evropu, samozřejmě ovládanou Německem.

Uvědomme si, že kniha vyšla v roce 1943.

Již jako chlapec „postával před kolonami vozidel branné moci a brzy odborně určil, co znamená to či ono označení. Očima jen hltal silné motocykly, pádící po silnicích.“ Vzhledem k nedostatku pohonných hmot šlo zřejmě o wehrmacht a o gestapáky pádící zatknout hrdiny odboje. Nebo že by vzpomínka na 15. březen 1939?

Otec by si přál, aby se stal hvězdářem jako on. „Měl bys mnohem větší možnosti než já, poněvadž je nám nyní otevřen celý svět a spolupráce s říšskými hvězdárnami nám práci znamenitě ulehčuje.“

Ctižádost konstruktéra však Zdeňka láká do jinačích sfér: „Musím do velkých továren tady i v Říši.“

Matka ani otec, domov, ho nespoutají: „A přece je rozhodnut opustit jej pro představy ohromných továren v Říši, pro touhu po leteckých motorech, letadlech, jejichž srdce bude střežit.“ Střežit, aby je nepřítel nesestřelil nad Kanálem nebo nad pláněmi Ruska.

Už jako vyučence ho český šéf láká: „Máme právo poslat do největší továrny na letadla a letecké motory v Porýní dva vyučence s odborným vzděláním. Tam vyroste z každého opravdivý odborník. Ostatně do Říše musíte později tak jako tak. Vystudujete přece inženýrství.“ Jistě, vždyť české vysoké školy byly definitivně zavřeny.

Tendence je místy okatá, místy zahalená do vlastenectví. Koneckonců i nucené práce bylo možné vyložit optimisticky, natož v případě, kdy podle autora chlapec nebyl k odchodu do Říše nucen: „Maminko, vrátím se s novými znalostmi, s novými zkušenostmi. Tady je uplatním. Posloužím tedy domovu.“ Zvláště když si mohl zabalit i sportovní úbor a tretry. „V zemi, kde se stal sport majetkem všech, jistě se i pro něho najde příležitost k cvičení.“

Zdaleka však nejde jen o sportovní zápolení. „Do světa vycházejí hrdinové práce a v jejich práci je nástroj, hovořící o vlastnostech jejich lidu. Podle jeho výkonu budou soudit jeho domov. Bude-li dokonalý, bude dobrý i soud.“ Makající lid možná nakonec nebude vysídlen na Sibiř!

I tatínek se už smířil, že nebude čučet na hvězdy, kde se pozemská vítězství nad asijskou stepí nevybojují. „Jeho Zdeněk vyhraje. Stane se jedním z těch, kteří přibližují Čechy Evropě.“

„Nová doba otevřela mladým lidem z Evropy celý svět.“ Zatím ovšem jen ten obsazený. „Tu nestačí jen němčina a čeština, musí znát víc jazyků.“ Rozuměj jazyků totálně nasazených národů. Čekalo ho Porýní, v nedaleké budoucnosti cíl spojeneckých bombardovacích svazů. „Svět práce a spokojenosti. Průmyslové srdce Evropy. Strojírny. Montovny. Továrny hospodářských strojů i válečného materiálu. Svět silných stoprocentních mužů. Svět, ve kterém se práce ducha i rukou slila v jediný nedělitelný celek.“ Ano, hlavně ty montovny, to bude úděl budoucího nového protektorátu. Jak jasnozřivé! „Montovna Zdeňka očarovala.“ A očaruje i nové otroky, sice placené lépe než pracovníci zbylých „českých“ podniků, leč přece jen otroky.

Jazykové bariéry bylo lze překonat. „Němčina samozřejmě převládala ale do ní se mísily také jiné jazyky. Bylo to tu tak trochu jako v moderním Babylonu, s tím rozdílem, že si tu všichni dokonale rozuměli. Všechny evropské jazyky se tu ozývaly. Odevšad sem přišli lidé, aby pracovali, aby sbírali zkušenosti, kterých později použijí doma. Zdeněk kolem sebe viděl spokojené, bezstarostné tváře… Bude s nimi pracovat. Postaví se s nimi do jedné řady. Je Evropan jako oni.“

Občas si posteskne: „Právě proto, že zdravě pochopil svoje místo na světě, že si cenil možnosti rozběhnout se do celého světa, že byl hrdý na svoje Evropanství, naučil se milovat domov.“ Roztéká se nad šťastným osudem národa zapojeného do německé mašinérie: „Měl rád Prahu a měl rád Čechy, stroje ho neodvedly od krásy a něhy. Vyrůstal z něho skutečný muž, tvrdý jako ocel a něžný jako dívka.“

Jeho dílovedoucí ho překvapí: „Jste z Prahy? Ještě jsem se tam nedostal. Ale znám ji, četl jsem Rilkeho.“ Opravdu zvláštní charakteristika Prahy, ještě nedávno polepené červenými vyhláškami se jmény popravených.

Dojemný byl den, kdy za novopečenými Evropany přijely maminky: „Prosté venkovské ženy z Bavorska, z Pomořan, z Východní Marky, z italských rovin, někde od Dunaje.“

Zdeněk se nemohl dočkat, až nastoupí do služeb „Všeevropské letecké společnosti“.

Pro skvělý prospěch ho továrna pošle „na techniku do Berlinu“. Nicméně touží zakotvit ve zlaté Praze, to je třeba přiznat. Však byl „nadějí evropské technické vědy“.

Litoval ty, kdo postávali opodál. „Podle ocelové cesty seděli slabí a neschopní. Smutní, poněvadž se nepřipravili a nestačili tempu pochodu. Někteří byli smutní a jiní sršeli zlobou. Smutek i zloba byly stejně zbytečné. Na ocelové cestě dvacátého století bylo dost místa pro všechny. Nejdeš-li sebou, je to jen tvoje vina.“

Možná se ti slabí, bezmocní a zlobou sršící dokonce dali na cestu odboje!

„Zdeněk děkoval za svoji sílu a prosil, aby všichni měli dost síly, aby všichni mohli vstoupit na ocelovou cestu života a dojít k cíli. Zdeněk se modlil modlitbu nového člověka.“

Bytostný optimista Vláďa Zíka vidí svět mírumilovnýma očima: „Jednou vytlačí ptáci (rozuměj Messerschmitty, Junkersy a Focke-Wulfy) tvory silnic i kolejí. Jednou se dálnice stanou promenádami chův s kočárky. Zdeněk tomu věřil.“ Zdeněk i Vláďa měli štěstí, že si knihu nedal přeložit Vůdce, obsedantní milovník dálnic. Kdepak vymodlené kočárky! Tankové kolony mířící na Moskvu, Leningrad a na Kavkaz!

Uprostřed válečného běsnění a protektorátního temna vidí mechanik Zdeněk a jeho německý kolega pilot Kraus pod sebou zahradu Eden: „Vesnice se rozložila kolem kostela. Její červené střechy vyprávějí o českých lidech, kteří pod nimi žijí, kteří pracují, zpívají, usmívají se.“

Možná viděli Lidice, k nimž se neodvratně blíží kolona smrtihlavů.

Už tak se odvážil dost, když ponechal v samém závěru malý ideový kaz. Zdeňkovu bývalému spolužáku, primusovi třídy Frantíkovi Pokornému se nějak nechce pracovat. Nakonec nepohrdne bezvýznamným místem v Zdeňkově konstrukční kanceláři: „Kam by šel? Kdyby nepřijal určenou práci, čekal by ho jen pracovní tábor pro ty, kteří pracovat nechtějí.“

V knize Letec nad propastí, vydané o rok později, navzdory katastrofální situaci stále funguje „Všeevropská dopravní společnost“. „Na písečných pláních, na pobřeží Baltického moře vyrostlo již dávno nové město. Město svého druhu, obývané lidem, vyznávajícím vášnivě jediné božstvo.“

Uhodli jste, že šlo o letce a letectví. Vláďa Zíka nechtěně prozradil, že na břehu Baltu vyrostlo středisko tajných raketových zbraní!

Hrdinou „románu pro chlapce“ je tentokrát Jan Petřík, který „přišel do služeb Dopravní společnosti zdaleka, z malé země ve středu Evropy, z Čech“. Je zajímavé, že autorovi prošlo pojmenování chlapcovy vlasti, když přece ve středu Evropy se nacházel jen a jen Protektorat Böhmen und Mähren. I mezi dalšími hrdiny jsou Češi – Karel, Bedřich… Jejich úkolem je čelit podivnému přírodnímu nebezpečí, jež ohrožuje celou zeměkouli. Ředitel jim káže: „Pamatujte si! Kdyby celý svět podlehl hrůze, my s ní musíme bojovat. Jsme za to odpovědni svému národu a Evropě! Lidstvu!… Lidé všech národností, spojeni prací, se nyní měnili v kruh rytířů.“

Ještě zajímavější je, že autor bez ostychu píše o rozkladu atomů, čili o židovské pavědě!

Řízený rozpad atomů, neřekneme-li rovnou atomovou pumu, použijí čeští hoši k zbavení Evropy noční můry, jejíž podstata je na rozdíl od podrobného popisu jaderné reakce popsána značně mlhavě. (Šlo o jakýsi nadpřirozený výron dusíku.) „Na všech tratích se tisíckrát a tisíckrát vyslovovala jména hrdinů, kteří za novou Evropu, za celý nový svět vyhráli boj se smrtí a zachránili lidem domovy.“

A to prosím vyšla v témže roce v USA sci-fi povídka Cleva Cartmilla Deadline (Poslední lhůta), popisující dopodrobna konstrukci atomové bomby. Tak dopodrobna, že FBI nechala celý náklad časopisu stáhnout. Nakonec ho zase uvolnila, neboť by zásah mohl vzbudit „pozornost nacistických agentů“. Kniha Čechoevropana Vládi Zíky si takovou pozornost zřejmě nezasloužila!

Čechy coby kapesní zemička měla zase jednou smůlu. Bůhví, jestli se jí někdy zbaví.

Vajtauer se z víru květnové revoluce vytratil stejně jako šéf kolaborantského nakladatelství Orbis Franz František Rudl, jenž údajně spolupracoval s britskou tajnou službou. Možná s sebou do anglického džípu vzal i architekta Evropských států Vajtauera. Ten ostatně razil myšlenku, že český národ se bude muset připojit k Německu i v případě, když bude Německo poraženo.

Moravec se archandělské polnice rovněž nedočkal. Když německému náklaďáku, který ho odvážel do ztracena, došel benzín, vpálil si kulku do hlavy.

Snad nikdy neuslyšel anekdotu, v níž mu holubičí národ dal co proto:

„Prodané nevěsta se z technických důvodů vyřazuje z předvádění.“

„Proč?“

„Jeník je v koncentráku, Mařenka na práci v Říši a Kecal je ministrem školství a lidové osvěty.“

A knihy Vládi Zíky dnes už nikdo ani nevydává, ani nečte.

Možná ke své nebo naší škodě.


 - - -

Související článek:







Chystají se drakonické poplatky na stará auta: Kterých modelů se bude týkat?

$
0
0
3. 4. 2018   AutoCz
Vláda zvažuje uvalení drastických daní na starší auta. Životnímu prostředí ovšem další poplatky nepomůžou. Místo toho jen zhorší dnešní stav, kdy motoristé platí na ostatní.




Český motorista je důležitým přispěvatelem státního rozpočtu. Přibližme si základní položky, jimiž ročně do společné pokladny přispívá. Z benzinu 12,5 miliardy na DPH a 27 miliard na spotřební dani, z nafty 29,5 miliard na DPH a 60 miliard na spotřební dani (pravda – tady pomáhají projíždějící zahraniční kamiony). K tomu 4,6 miliardy na dálničních známkách, podnikatelé pak přidali 6,2 miliardy na silniční dani. Zdánlivě okrajový doplněk pak představují takzvané ekopoplatky za starší vozidla. Za devět let od roku 2009 se na nich vybralo 3,7 miliardy korun. Ale pro náš pohled jsou důležité z jiného důvodu. Jen 206 milionů, tedy 18 % vybrané částky, šlo na předem stanovený účel, tedy likvidaci vraků. Zbytek peněz od motoristů si Státní fond životního prostředí nechal. Lépe řečeno z nich zaplatil projekty zcela odlišné, například zateplování paneláků nebo dotace na tepelná čerpadla. Seniory z Pošumaví či Bruntálska, kteří nemají než na starou felicii, jsme tedy obrali o pět tisíc a za jejich peníze se zlepšuje život někomu úplně jinému.

Částky jako z Marsu

Přijde vám to nefér? Tak se držte. Právě tuto přerozdělovací mašinu chce vláda vydatně posílit, a to opět na úkor nejchudších.

Ministerstvo dopravy si nechalo vypracovat studii, jak zrychlit obnovu vozového parku. Externí konzultační firma poslala návrh, který by motoristy s průměrným platem nemile překvapil.

Zvažuje se totiž rozšíření dnešní silniční daně. Platili by ji všichni motoristé (dnes pouze podnikatelé) a odstupňovaná by byla podle emisní normy. Za pouhé vlastnictví vozidla bychom podle návrhu platili každoročně 16.000 Kč (Euro 0, do roku výroby 1993) až 4000 Kč (Euro 3, do roku 2005). Teprve novější vozidla by byla od daně osvobozena.

Jak uvádí tabulka, počítá se také se zvýšením poplatků za první registraci ojetin z dovozu. Na druhou stranu elaborát navrhuje také podporu za to, že své staré auto necháte sešrotovat. Podle emisní normy byste dostali až 50.000 Kč. Majitelům favoritů a felicií to ovšem nevyřeší otázku, čím dál jezdit – za padesát tisíc si jen těžko koupí modernější auto.

Návrh ekologických poplatků a silniční daně                      Scénář 1             Scénář 2

KAŽDOROČNÍ SILNIČNÍ DAŇ
Euro 3                                                                                    4000 Kč
Euro 2                                                                                    8000 Kč
Euro 1                                                                                    2500 Kč            10 000 Kč
Euro 0                                                                                    5000 Kč            16 000 Kč

REGISTRAČNÍ POPLATEK PŘI DOVOZU
Euro 3                                                                                   9000 Kč
Euro 2                                                                                   6000 Kč            16 000 Kč
Euro 1                                                                                15 000 Kč            24 000 Kč
Euro 0                                                                                24 000 Kč            40 000 Kč
ŠROTOVNÉ – BONUS ZA LIKVIDACI VOZU

Euro 2                                                                               10 000 Kč             30 000 Kč
Euro 1                                                                               15 000 Kč             40 000 Kč
Euro 0                                                                               20 000 Kč             50 000 Kč


Zvážíme to po svém

Ministerstvo dopravy na základě této studie teprve připravuje svůj vlastní návrh. Nevíme tedy, jak pevně se bude zmiňovaných tipů držet. Podotýkáme, že studie navrhuje dva scénáře, z nichž jsme záměrně citovali ten vyšší. Lenka Rezková z tiskového oddělení ministerstva na náš dotaz pouze stručně odpověděla, že analýza ještě není dokončena. I kdyby však ministerstvo zvolilo nižší částky, podstata věci zůstává stejná: chudší a starší lidé z vesnic, kteří bez auta nedojedou ani k doktorovi, by kromě horentní spotřební daně z benzinu každoročně platili ještě další peníze.

Návrh neuvádí, za co by je stát mohl utratit. Není ale těžké dát si dohromady dvě a dvě: vláda chce v Bruselu vypadat moderně a ekologicky, což mimo jiné znamená dotovat elektromobily, nabíječky a další programy pro ekologičtější dopravu. A kde jinde na to vzít, když žádné další zdroje v rozpočtu nejsou?

Ani Unie, ani ovzduší

Není snad třeba komentovat sociální ohleduplnost vlády, která chce trestat chudé lidi za to, že nejsou bohatí. Musíme však upozornit ještě na dva další, neméně absurdní rozměry celé věci.

Zaprvé podmínky otrocky nastavené podle emisních norem nepomůžou zlepšit ovzduší. Návrh totiž hází do jednoho pytle udržovaná auta se zanedbanými, čímž znevýhodní slušné lidi, kteří se o svůj majetek dobře starají. Správě fungující felicia z roku 1997 vypouští méně škodlivin než o patnáct let novější načipovaný superb s pirátsky vymontovaným filtrem pevných částic. Jeho vysmátého majitele s kšiltem dozadu neumíme nachytat ani pokutovat, protože zkorumpovaným, dvacet let nefunkčním systémem povinných emisních kontrol takové vozy bez potíží procházejí. Jsou jich desítky tisíc a jejich vliv na ovzduší je katastrofální. Ale důchodce z Hracholusk, který právě ve felicii vyměnil originální katalyzátor za čtyři tisíce? Ten ať platí každý rok.
Ekologická daň za převod ojetého vozidla: Víte, kolik v současnosti zaplatíte?

Druhý nesmysl spočívá v neustálých odkazech na Evropskou unii. Jako by po členských zemích žádala zpoplatňování či zakazování starších aut. Jako by diktovala průměrné stáří vozového parku. Nic takového není pravda, jak v rozhovoru vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský. Unie pouze požaduje, aby každá země v rámci svých možností podporovala čisté technologie v dopravě. A také očekává dodržování směrnic na čistotu ovzduší – které ovšem nikdy nesplníme, dokud necháme po silnicích jezdit auta v nevyhovujícím stavu.

O nás bez nás, jako vždy

Zatím není jasné, jestli bude popisovaný návrh přijat a v jaké podobě. Vláda lavíruje mezi dvěma cestami. Na jedné straně se někteří naši představitelé snaží být v Bruselu papežštější než papež. Ekonom a známý kritik českého daňového systému Lukáš Kovanda (rozhovor níže) ovšem upozorňuje, že pokud by to české úřady přehnaly na úkor obyčejných lidí, posílily by extremistické nálady a hnutí. A to si jistě dvakrát rozmyslí v současné situaci, kdy hrozí předčasné volby.

Toto dilema je pro politiky důležitější než jakékoli technické a ekologické argumenty. Nejde o spravedlnost ani o čistotu ovzduší, ale o dohody, kompromisy a ústupky jedněch vůči druhým. Motoristé mohou být v této hře obětováni i uchráněni. Moc optimismu do věci nevnesla ani naše anketa mezi parlamentními stranami, z nichž většina v týdenní lhůtě vůbec neodpověděla. Obecná zkušenost ale je, že jakmile se nějaký nápad na zdanění a poplatky objeví, už nikdy nespadne pod stůl. Majitele nebo zájemce o starší auta tedy musíme varovat: do roka a do dne může být hůř než dosud.

Občane, jsme při tobě!

Jakékoliv návrhy na zdanění fyzických osob dalším poplatkem za držení starých aut naštěstí nemají šanci projít bez patřičné politické podpory na národní úrovni. Domácí politické strany napříč spektrem se naštěstí shodují na blokování podobných hlasování. Šlo by přece jen o nepopulární krok. Oslovili jsme s našimi dotazy parlamentní strany, leč většinou bez odpovědi. Postoj ANO tak můžeme dovozovat z dosavadního jednání – v principu žádné daně rušit nechce. Zatímco ODS odsuzuje silniční daň už v současné podobě a dlouhodobě ji považuje na nekoncepční – výběr je náročný a vynese pouhých šest miliard. Podobný postoj zastává také ČSSD. Ani TOP 09 nebo KDU-ČSL si nepřejí další daňovou zátěž pro obyvatelstvo ve formě silniční daně pro fyzické osoby. „Stát může využívat i jiné nástroje při podpoře čisté mobility – například různé formy dotací nebo snížení spotřební daně na LPG,“ myslí si lidovecký poslanec Marián Jurečka. S tím souhlasí i komunisté. „Efektivnější je motivovat všechny vrstvy obyvatel pro nákup osobních vozidel dotací na jejich pořízení podle technických parametrů a vlivu na životní prostředí,“ míní poslankyně za KSČM Květa Matušovská.

Starostové a nezávislí už si dovedou další daň na základě emisní normy představit, i když vyžadují delší čas před jejím zavedením. „Považujeme snižování znečištění v životním prostředí za důležité téma. Auto je auto, a je jedno, jestli životní prostředí znečišťuje ve vlastnictví soukromé osoby, nebo firmy,“ říká mluvčí Karel Kreml s tím, že není možné, aby to začalo platit bez předchozí dostatečně dlouhé lhůty. Předtím musí dojít k přirozenému ukončení životnosti starých aut ve vlastnictví soukromých osob. Bohužel bez upřesnění, jak dlouhá by taková doba musela být. Podle nich je však třeba hledat odpovědi jinde – co se děje s vybranými penězi a jak přispívají ke zlepšení životního prostředí.
Motoristé musí od nového roku opět platit za nepojištěná vozidla

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus: Politici se dívají ze skleněné věže

Připadá vám ekonomicky správné, aby nejchudší motoristé platili na zelenou budoucnost nejvíce?

Absolutně ne. Zatížíte-li staré auto dalšími poplatky, zdražíte jeho provoz. Důsledkem bude, že lidé, pro které je provoz vozidla významnou položkou, si staré auto budou muset nechat ještě déle.

Co říkáte argumentu, že kdo nemá na moderní auto, měl by jezdit vlakem?To je dvojnásobná diskriminace. Venkov má už teď nižší příjmy, horší přístupnost sociálních služeb a podobně. A omezení individuální mobility situaci dále zhorší. Takové plány prosazují politici odříznutí od reality. Žijí ve městech, kde je doprava snadná, a neuvědomují si, že pro lidi na vesnicích je auto prostředek k přežití.

Z čeho by se tedy podpora čistých technologií měla platit?

Přímou podporu si můžou dovolit země s vyrovnaným rozpočtem. Česká republika má dluh 1,7 bilionu korun, který dále roste i v době prosperity. Další zadlužování udělá naši pozici ještě zranitelnější. Navíc je přímá podpora jedné technologie poněkud riskantní. Evropa v rámci klimatické agendy masivně podporovala diesely, sami máme zkušenosti s podporou fotovoltaiky. Ani jedno životnímu prostředí ve skutečnosti nepomohlo a pohled na dnes favorizované technologie se také může změnit. Počkejme, jak zareaguje trh: která technologie se osvědčí, ta také zlevní.

Návrh opatření chce také omezit dovoz ojetin. Je to správná cesta, abychom přestali být popelnicí Evropy?
Systémový pohled je opačný: proč naše ekonomika je tak slabá, že musíme dovážet stará auta? Protože jen montujeme, nevymýšlíme a neinovujeme. Vytváříme nízkou přidanou hodnotu, naopak odliv dividend je vysoký. Pokud bychom přijali jasná hospodářská opatření zvýhodňující reinvestice zisku v České republice, během pěti až sedmi let by to přineslo výsledky. Hospodářský růst pocítí i lidé s průměrnými příjmy, koupí si lepší auta a také jim bude víc záležet na životním prostředí.

Libor Fleischhans, diagnostik a školitel v oboru emisí: Podstata problému je jinde


Jak velká část vozidel na našich silnicích nevyhovuje v emisích?


Podle mého mínění skutečně nevyhovuje okolo 15 až 20 % vozidel se vznětovým motorem a okolo 10 až 15 % se zážehovým motorem. Upozorňuji, že s tím vůbec nemá co dělat stáří, ale technický stav, za který je nechvalně odpovědný český podvodný systém STK.


Jak to vypadá v praxi?

Právě mi zde v dílně stojí jeden vůz taxi: zaslepený ventil EGR, což je vždy součástí chiptuningu, nalévací hrdlo se topí v kaluži oleje, desítky chyb v paměti závad. Má vylepenou známku STK, takže obrázek si jistě uděláte sami. Poplatek za STK jsou odpustky kamarádům u STK, protože se tyto skupiny vzájemně milují. Já vydělávám peníze, protože ty mě necháš jezdit, a já za odměnu budu jezdit jen k tobě.

Proč se nic neděje, když je nemoc systému tak zjevná?

Mocná lobby STK si vybudovala silné pozice za posledních 15 let, kdy se auta kontrolovala jen naoko, i přes svou dozorovou certifikační organizaci, se kterou má většina STK smlouvy o podílu na zisku. STK ruku v ruce s touto certifikační společností představují stát ve státě s vlastními pravidly, která si jejich majitelé píšou sami za přihlížení ministerských úředníků. Dokud bude tento střet zájmů trvat, nebude v České republice možné zlepšit ovzduší. Ukázkou toho je zde stojící taxi, po jehož jediné akceleraci jsme ze země smetli plnou lopatku sazí.

Měření emisí v roce 2018: Kdo na emisích neprojde?

Tomáš Zdechovský, europoslanec: EU do silniční daně nezasahuje!

Evropská unie se dlouhodobě zabývá snižováním emisí z dopravy. Už před sedmi lety vznikla Bílá kniha, která rozpracovává vize vybudování dopravního systému s účinným využíváním zdrojů. Existuje také Evropská strategie pro nízkoemisní mobilitu z roku 2016. Podle poslance evropského parlamentu Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) se ale v obou případech jedná pouze o jakousi výzvu k dalším změnám v oblasti sjednocení evropského dopravního prostoru a zároveň menšímu zatěžování životního prostředí. „Předpokládá se v nich mimo jiné i snížení emisí, což se samozřejmě neobejde bez modernizace vozového parku. Pokud by ale došlo k jakémukoli jednání o legislativě týkající se této oblasti, prakticky vždy platí, že její schválení nezávisí jen na podpoře Evropského parlamentu, ale především na dohodě mezi členskými zeměmi včetně Česka v rámci Rady.“

Vycházejí návrhy na další daně pro motoristy z požadavků Evropského parlamentu?Rozhodně nevycházejí z žádného platného evropského nařízení či směrnice, které jsou pro členské státy EU závazné. Silniční daň je věcí národních států a EU do těchto věcí nezasahuje. Navíc Evropský parlament nemůže sám a bez prvotní iniciativy ze strany Komise a schválením ze strany Rady složené z jednotlivých členských států schvalovat legislativní opatření, která by byla právně závazná pro členské státy EU. Evrop ský parlament je pouze jedním ze tří orgánů EU, které se podílí na legislativě.

Je podle vás koncepční uvalovat další daně na majitele starších vozidel?

Opravdu si nemyslím, že by zatěžování dalšími a dalšími daněmi přineslo jakýkoli pozitivní účinek. Ohleduplnost k životnímu prostředí musí jít ruku v ruce s hospodárností. To znamená, že vozidla, která jsou ohleduplnější vůči životnímu prostředí, se musí vyrábět takovým způsobem, aby se jejich prodej a využívání ekonomicky vyplatily výrobcům, prodejcům i zákazníkům. Státní zásahy nemají v tomto případě žádný smysl.

Nakolik se Evropský parlament zajímá o obnovu vozového parku v jednotlivých členských zemích?
Obnovu vozového parku mají ve své gesci především národní státy. Neznamená to ale, že by se EU o modernizaci vozového parku vůbec nezajímala. Iniciativa však jde zpravidla ze strany Komise. Prioritou je zde především řešení problémů v celé EU. O obnově vozového parku se mluví spíše nepřímo v souvislosti s mnohokrát vyjádřeným požadavkem snížení emisí látek znečišťujících životní prostředí v oblasti dopravy.


- - -




Nezmiňování

$
0
0
Ignatius de Loyola - patron bojovníků se "závadnými" názory
Tomáš Pecina
3. 4. 2018    Paragraphos
Ať se nám to jakkoli málo líbí, poté, co znalecká obec v této zemi přišla o velkou osobnost s vpravdě bobligovskými gesty a nesmlouvavou dikcí hodnou Ignatia z Loyoly – čímž přirozeně míněn alfa-znalec Ivo Svoboda– tento obor ztratil veškerou dynamiku, ba dá se říct, že skomírá, přičemž nyní, kdy se Štěpán Výborný, bezskrupulosní Svobodův žák a jeho presumptivní nástupce na prestolu, vydal jinou cestou a znaleckou kariéru pověsil na hřebík, není už ani naděje, že by nastoupilo dravé mládí. 

O to pozorněji bychom měli sledovat vývoj na Slovensku, neboť ex Oriente lux může zanedlouho platit i zde a nemusí být daleko doba, kdy talentovaní slovenští znalci budou do České republiky dováženi a přepláceni, jen aby místním OČTŘ pomohli v boji s hydrou závadově myslících.

Máme dnes čest představit jednu z nejzářivějších hvězd slovenského znalectví, Janu Plichtovou, znalkyni, jak se sama podepisuje, ad Hoc (byli dva, Hic a Hoc), kterážto na požádání sepíše posudekpřesně tak, aby podle něj bylo možné odsoudit autora kteréhokoli textu, na položené otázky se přitom neohlížejíc a plodíc věty jako: 
Fakt, že sa autor zaoberá židovskou otázkou a nezmieňuje sa o tom, že väčšina židovského obyvateľstva holokaust neprežila, dokazuje, že holokaust popiera.
Čímž byl, přátelé, konstituován zcela nový trestný čin, jehož se autor dopustí tím, že ve svém článku se o něčem nezmíní. Tak pozor, tahle moda jistě brzy pronikne i k nám, proto se zmiňujte superflue a nejraději i tam, kde hovoříte o něčem zcela jiném, protože, pamatujte, nezmínit se znamená popřít!

- - -

Na jihu Čech přibývá anonymních odborářů

$
0
0

Na jihu Čech roste počet firem, jejichž zaměstnanci vstupují anonymně do řad Odborového svazu KOVO prostřednictvím tzv. Seskupení členů, které umožňuje kolektivní vyjednávání, aniž by zaměstnavatel mohl odboráře identifikovat. Anonymita tak zaměstnance chrání před případnými represemi ze strany zaměstnavatele.

„Nově vznikající Seskupení členů ukazují jednak na pozitivní trend rostoucího zájmu o členství v odborech, na druhé straně ovšem jasně upozorňují na stále přetrvávající strach z postihů. V řadě firem totiž majitelé či jejich vedení odbory nechtějí, a to přesto, že vznik a fungování odborových organizací jsou zaměstnancům zákonem garantovány,“ uvedl zmocněnec jihočeského Krajského sdružení OS KOVO Jan Švec.

Obavy z represí ze strany zaměstnavatelů je přitom podle statistik svazu nejčastější příčinou obav ze zakládání nových odborových organizací. Odborový svaz proto ve snaze pomoci zaměstnancům v těchto situacích umožnilo takzvané anonymní členství ve svých řadách. Za uplynulé tři roky vzniklo v regionu šest podobných seskupení. Tři nová vznikají nyní. Všechna samozřejmě ve firmách, kde dosud odbory nepůsobily.

„Ve většině případů se jedná o firmy, kde často nebyla dodržována ani základní ustanovení platného zákoníku práce. Zaměstnanci přitom prakticky neměli žádné možnosti se jakkoli bránit, o hrubém zacházení a výhrůžkách vyhazovem ani nemluvě,“ doplnil vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.

Již zmíněné „anonymní členství“ v OS KOVO, které garantuje kompletní servis odborových specialistů stejně, jako klasické členství, umožňují stanovy svazu v podobě takzvaného Seskupení členů i zaměstnancům podniků mimo odvětví kovoprůmyslu. K založení seskupení v jedné firmě stačí její tři zaměstnanci, kteří se stanou členy OS KOVO.

„Cílem tohoto opatření je umožnit zaměstnancům konkrétní firmy zůstat v bezpečí před represemi ze strany zaměstnavatele. Pokud se totiž ani po vzniku seskupení členů nenajde nikdo odvážný, zastupují je při jednání se zaměstnavatelem, po dohodě a na základě platného pověření, výhradně zástupci Regionálního pracoviště OS KOVO,“ poznamenal Tkáč.

Zaměstnavatelé sice dobře vědí, že na vstup do odborů mají zaměstnanci právo ze zákona. Stejně tak jsou si ovšem vědomi toho, že odbory mají následně zákonné právo kontrolovat dodržování zákoníku práce, pravidel bezpečnosti práce a vyjednávat o mzdových a sociálních podmínkách zaměstnanců. To se mnohým nelíbí a snaží se proto vzniku odborů zabránit.

V případných sporech ovšem dávají soudy za pravdu odborářům. To, že Seskupení členů jsou legitimní formou působení odborů, což se snažili zpochybnit někteří zaměstnavatelé, nedávno potvrdil i Nejvyšší soud ČR. Předseda OS KOVO Jaroslav Souček tento verdikt označil za přelomové vítězství.

„V tomto případě je namístě použít velká slova. Je to bomba! Je to historický okamžik! Vždy, když začínáte něco nového, máte pochybnosti a mrazení v zádech, zda vám to někdo nezpochybní a vaše úsilí nepřijde vniveč. Výsledek soudního jednání představuje pro Odborový svaz KOVO skutečně obrovské vítězství,“ zdůraznil v této souvislosti předseda nejsilnějšího odborového svazu v zemi.



Americká útočná doktrína „Steel Rose“ je v Česku!

$
0
0
3. 4. 2018  AE News
Redakce AE News získala utajované informace od našeho zdroje v Bruselu, detailní podrobnosti ze zákulisí severoatlantické aliance ve věci schváleného návrhu novely branného zákona ČR, který tento týden schválila vláda [1]. A informace to jsou opravdu opravdu alarmující, které se musí občané ČR dozvědět. Nejde totiž o novelu, jak se ji média snaží interpretovat. Není určená k posílení obranyschopnosti České republiky, ale jde o novelu, ke které byla vláda ČR dotlačena vojenským tělesem při centrále NATO v Bruselu. Teď budu citovat náš zdroj: Konkrétně mělo jít o nespokojenost Severoatlantické aliance s právním nastavením branného zákona v ČR, který neumožňuje povolávat brance a aktivní zálohy k „obraně vlasti“ mimo rámec současné obranné doktríny vymezené uvnitř státních hranic České republiky. 



Není tedy dosud možné povolat ročník, ať už branců nebo aktivních záloh a poslat je na válečnou nebo cvičnou misi do zahraničí. To je dosud možné jen u vojáků z povolání. A ti jsou za to placeni a jedou tam dobrovolně na základě výběru z uchazečů.

Pravý účel dragounské jízdy odhalen!

Podle našeho informačního zdroje si novelu vyžádalo vrchní velení ozbrojených sil USA v Evropě a Jízda Dragounů měla podpořit pro-americký postoj české veřejnosti k chystané novele a lehčí průchod schvalovacího procesu, který teď novelu čeká v Poslanecké sněmovně. Novely branných zákonů mají totiž projít v tichosti postupně ve všech zemích NATO a pokud možno bez zájmu veřejnosti a médií. No to je ale překvapení! Kdo by to řekl, že? Přijetí této české branné novely je totiž nezbytné k tomu, aby bylo možné vystavět v blízké době mohutnou expediční armádu Severoatlantické aliance v plánovaném válečném tažení na východ Evropy, které má řídit vrchní velení amerických ozbrojených sil v Evropě.


Jak uvedl včera v telefonickém rozhovoru náš bruselský zdroj, novela branného zákona v ČR jde ruku v ruce se změnou zatím utajované koncepce americké doktríny v Evropě s krycím názvem „Steel Rose“ (ocelová růže), jejímž cílem je mj. také transformace armád evropských spojenců NATO z profesionálních obranných armád na kombinovaná profesionální a invazní draftovaná vojska (vojska s povinnými odvody) s vysokou mírou flexibility a mobility. AE News je zřejmě vůbec první server v České republice, který se dostal k této utajované informaci, i když polský prezident v polovině minulého měsíce vyzval ke změně doktríny NATO oficiálně [2], ale to mohl být pouze politický zkušební balónek určený pro veřejnost, zejména tu polskou, aby se zjistila podpora pro takový návrh. Současná americká vojenská doktrína „Sustaining U.S. Global Leadership: Priorities for 21st Century Defence“ [3] přijatá počátkem roku 2012, je tak zřejmě mrtvá anebo přinejmenším odsunuta do pozadí zájmu amerických ozbrojených sil.

Steel Rose (zatím jen v podobě konceptu) podle našeho bruselského zdroje lze srovnat snad jen s doktrínou „Totaler Krieg“, se kterou přišel v nacistickém Německu Joseph Goebbels a která vešla později do historie ve dvou podobách, vojenské „Totaler Krieg“ ke konci války, kdy Wehrmacht odváděl i nezletilé ročníky a důchodce a v civilní podobě „Totaleinsatz“, nasazení civilistů a především žen, jednak do zbrojního průmyslu, ale především k domobraně jako náhrada za regulérní mužskou armádu, která v té době byla v cizině na frontových liniích. A přesně tento model de facto teď oprašuje a renovuje americká doktrína „Steel Rose“.

Doktrína „Steel Rose“, ze které jde strach…

Česká republika by měla být podle našich informací na základě doktríny Steel Rose schopná povolat do zbraně 250,000 mužů do 10 kalendářních dnů od vyhlášení signálu „Echo 1“ (signál NATO k povolání rezerv). Z toho 35,000 mužů by mělo být schopno přesunu na vzdálenost 10,000 km do 72 až 96 hodin. Uvážíme-li, že dnes se přesuny na dlouhé vzdálenosti počítají maximálně ve stovkách vojáků, je číslo 35,000 mužů naprosto výmluvné, že doktrína Steel Rose nepočítá s ničím jiným, než s regulérním mohutným válečným přesunem všemi prostředky, po zemi, po cestách, po železnicích, vzduchem i po moři. A především je zarážející to, že s návratem a podporou kontingentu nepočítá! Toto zjištění vyplývá z dokumentů doktríny, která nijak neošetřuje logistiku druhého sledu, tedy potravin, zásob a paliv frontových útvarů, komunikačního zázemí a zdravotního ošetření. V porovnání s doktrínou „Pobeda“, což byla dávná doktrína sovětského modelu převzatá armádami ČSSR, NDR a Polska v 70. letech v rámci Varšavského paktu, kdy se počítalo se zázemím v týlu, který se bude pohybovat těsně za frontovou linií s odstupem 45 minut, je Steel Rose naproti tomu doktrínou, která nemá ve vojenské historii novodobé Evropy obdoby. V případě Steel Rose se totiž s týlovým zázemím nepočítá vůbec. Co to znamená?

Dva scénáře pro válku, ani jeden pro mírV rozhovoru s našim zdrojem jsme se dozvěděli, že může jít o dva taktické scénáře. Podle toho prvního nastala v Pentagonu a ve velení NATO v Bruselu situace, kdy generalita dospěla k závěru, že válku na východě lze vyhrát modelem „Blitzkrieg“ a porazit Rusko bez vyvolání jaderné výměny, kdy čelo invazního frontu, z dosud nejasného důvodu, nenarazí na odpor a nepotřebuje tedy týlovou podporu, anebo jde o horší variantu podle druhého scénáře, doktrínu postavenou na modelu „obětovaných ztrát“. Pokud si zvážíme obě eventuality, vyjde nám jako reálnější ta druhá varianta, protože představa, že by NATO projelo ruskou frontou bez odporu, tu nelze považovat za reálnou.


I když i ta první varianta může být ve hře, podle informací jsou někteří představitelé NATO už přesvědčeni, že v případě pozemního útoku NATO na Ruskou federaci a útoku ze vzduchu by došlo v Kremlu ke svržení prezidenta Putina a liberální mocenské křídlo v Rusku, podpořené zkorumpovanými generály ruské armády, by změnilo politický kurz země do západního směru a nedalo by rozkaz k jaderné odvetě. Potom opravdu by doktrína Steel Rose dávala smysl. O této variantě shodou okolností mluvil před pár dny dokonce i politolog Valerij Pjakin [4] jako o reálné eventualitě. Je to jen shoda náhod? Nebylo by to poprvé v Ruské historii. Během I. sv. války došlo v Rusku ke svržení cara bolševickými brigádami, které paradoxně sponzoroval tehdy západ a západní bankéři. Tahle varianta je ale hra s ohněm, protože místo puče liberálů by moc v Kremlu mohla naopak převzít ruská generalita, a to by byla katastrofa, nukleární výměna by byla nevyhnutelná.

Nová úloha pro ČR v NATO nebude veselá, nucené práce žen rozkazem!
Co nám tedy z toho vyplývá? Někdo v NATO, resp. ve vrchním velení US vojsk v Evropě, potřebuje do přední frontové linie při válečném tažení na východ zkrátka „kanónfutr“ do čela fronty, tedy vojska, která utrpí těžké ztráty prvotního úderu nepřítele, v americké vojenské hantýrce nazývané „ram fight“. A to pochopitelně Američané nebudou, protože frontové ztráty amerických hochů by veřejnost v USA nevydýchala. Proto je tu Polsko, proto jsou tu Pobaltské státy, a proto je tu Česká republika. Ten plán je jasný: po změně branného zákona, který umožňuje odvádět i dívky, se doktrína Steel Rose začne po vypuknutí operací na východě uplatňovat tak, že Polsko a Česká republika poskytnou brance a rezervisty v počtu 2 milionů mužů, které pošle NATO na frontovou linii doteku v Pobaltí a na Ukrajině.

Obranu domovských zemí svěří doktrína Steel Rose na bedra žen odvedených podle branného zákona. Náš zdroj nám v rozhovoru toto vysvětlil, co se tím v rámci branné novely sleduje. Novela vůbec neuvažuje o tom, že by české ženy šly prvoplánově do války na frontovou linii, toho se ženy bát nemusí, ale jde o právní rámec, jak ženy vojenským zákonným rozkazem převelet v rámci vlasti k pracím zdarma na místa uvolněná po mužích odvlečených na frontu (slovo „odvelených“ jsem záměrně nepoužil, protože na východní frontu, s výjimkou bláznů, nikdo dobrovolně nepůjde), a to jen za stravu a ubytování, protože na těchto místech bude země v době války potřebovat kohokoliv, kdo má ruce a nohy.

Půjde hlavně o převelení žen do průmyslu, k převzetí pozic ve veřejné dopravě, ve službách, v policii, v protipožární ochraně, v energetice, v zemědělství. Ženy budou pod vojenskou jurisdikcí, budou muset tedy pracovat rozkazem a tudíž zdarma, novela se tak vyhne problematickým otázkám nucených prací (Totaleinsatz) v civilním pojetí, za které by stát musel povolancům zaplatit v nějakém okamžiku (během války nebo po jejím skončení). Pokud ale pošle armáda ženu do slévárny rozkazem, je to jiná situace, než kdyby jí tam poslal úřad práce proti její vůli, to by ani nešlo v demokratické společnosti.

Novela zákona není o obraně, ale o válce. To je realita!

Novela branného zákona je podle našeho zdroje evidentní přípravou na totální válku na východě Evropy. Je jasné, že s ničím jiným než s invazí na východ se v novele nepočítá. Nijak se ve vládě neřeší koncepce obrany v návaznosti na politiku a diplomacii. Neřeší se bunkry civilní obrany. Neřeší se obrana obyvatelstva a zejména dětí. Neřeší se vyzbrojení a vycvičení domobrany k obraně území, majetků a životů. Jediné, co politici ČR řeší, je zákonný rámec, jak v souladu se zákonem o povinných odvodech nejprve odvést a poté povolat do zbraně dostatečné množství mužů a žen, aby muže bylo možné vyslat „v rámci obrany země“ mimo hranice ČR do války s Ruskem v rámci mamutích expedičních vojsk a ženy do zbrojního průmyslu a na pracovní pozice potřebné k zachování chodu státu, kde rozkazem budou muset pracovat zdarma a proti své vůli.

Koncept utajované doktríny Steel Rose si v ničem nezadá s doktrínou „Totální války“ J. Goebbelse, ani s konceptem „Totálního nasazení“. Redakce AE News se rozhodla informace zveřejnit, neboť zamlčením znalostí těchto skutečností by hrozilo občanům ČR zatažení do války, v tichosti, bez jejich vědomí. Pan Babiš jede na týdenní školení do USA. Vláda ČR se div nerozkrájela, aby omluvila propagační průjezd amerických vojsk našim územím. Dnes už tedy víme, kvůli čemu ta všechna maškaráda byla. Divadlo pro občany, aby měli méně námitek proti novému brannému zákonu podle konceptu americké útočné doktríny Steel Rose. My jsme přitom o tom psali [5] a už tehdy jsme měli podezření, že lidé mávají americkým vojákům a přitom už brzy takhle můžou mávat svým dětem, až jim je budou odvádět do války. To jsme ještě netušili, jak dalece tato situace zašla a nakolik právě teď eskaluje.

Apel k národu

Nenechte parlament ČR přijmout tuto novelu! Důrazně prosíme, obraťte se na své poslance a jasně jim řekněte, že novela NESMÍ umožnit odvod a následné odvelení branců a aktivních rezerv do misí mimo území České republiky bez vyhlášení války! Armáda nesmí dostat bianco šek k tomu, aby používala draftovaná vojska k prosazování cizích zájmů v cizích zemích v době míru! Pokud toto novela umožní, je konec! Nic už potom nezabrání inscenaci nějakého incidentu a následnému rozpoutání největší války na evropském kontinentu v její celé historii a odvodům na východní frontu!

Nechceme být součástí americké tajné doktríny Steel Rose, ani žádné jiné! Uspořádejte protesty proti novele branného zákona, demonstrace, nedovolte přijetí novely v této podobě v parlamentu ČR. Obranná doktrína ČR musí zůstat obrannou, nesmí být umožněno odvádět muže a ženy v draftech do zahraničních misí v době míru. Od toho je tu profesionální armáda. Žádné mise v cizině pro draftované rezervy! To nemá s obranou ČR už nic společného. To je doktrína agrese a invazní pojetí celého modelu našich ozbrojených sil. Až vypukne válka a čeští vojáci zahynou na frontě, Českou republiku obsadí Německo. Ženy a starci těžko zemi ubrání. Je snad tohle plánem Bruselu? Čeká snad to samé i Poláky a jejich zemi? Nenechejme to dojít tak daleko!

Chtějte po svých politicích, aby odvody daly občanům do ruky zbraně! Podle švýcarského modelu! Ozbrojená domácnost je zárukou nejlepší obrany rodiny a země před nepřítelem! Pokud naší zemi někdo napadne, uvítá ho v ulicích a z oken 10 milionů samopalů a po zuby ozbrojený národ. Přemýšlejte nad tím, jestli touto cestou bychom se v rámci regionu i celého NATO nestali nejlépe zabezpečenou zemí Evropy, která by se nezalekla před nikým. A dobře si všimněte, jakou hysterickou reakci takový návrh vyvolá u politiků, kteří prosazují těsnější provázání s NATO a s USA. Jejich instrukce jsou jasné, prosazovat zájem americké doktríny v Evropě a porazit Rusko i za cenu války a přivlastnit si jeho nerostná bohatství v rámci privatizace globální ekonomiky. Nejde jim ani na minutu o bezpečnost naší země, našich měst, našich rodin, dětí anebo naší státnosti. O tom totiž novela branného zákona vůbec není. Nemlčte před politiky, protože v této chvíli už jde o vaše děti a o jejich budoucnost, o celý národ, mír a svobodu naší země.

Vymývání mozků po americku. Ukážeme názorně!

$
0
0
Roman Romanov
3. 4. 2018, P. Ďoubalík, zdroj

"To je mimořádně nebezpečné pro naši demokracii!" - kde jsem to už jenom slyšel? No jasně, v poslední době ze všech našich masových sdělovadel. Z úst všech jediných zaručených demokratů, ano těch, co pro samou demokracii považují druhý názor za vlastizradu. Jsou řízeni z jednoho centra a v kapse nosí stejný metoďáček. Jak se ukazuje, tady i za mořem.




Názorněji než jindy nám to ukazuje jistý Steve Franssen z USA a dobrým komentářem ho doplnil Romanov Roma. Překlad je pod videem, video si určitě pusťte.
překlad: Ďouba NR

S vámi je Romanov Roman. Existuje takový stereotyp, že na Západě je svoboda slova a každý novinář, masmédia nebo TV kanál se jeví být světlem pravdy a přinášejí opravdová fakta. Vysvětluje se taková čestnost a neúplatnost zámořských šiřitelů informace tím, že v Západní společnosti jakoby existují fungující instituty demokracie, konkurence mezi různými politickými skupinami, přítomnost ohromného množství jakoby nezávislých masmédií, které se financují z různých zdrojů a to nejdůležitější, samozřejmě přeslavná svoboda slova. Je tento stereotyp tak jistý?

31. 3. na svém twitteru aktivista a příznivec Donalda Trumpa Steve Franssen (USA) publikoval malou videokoláž, která obsahovala krátké úryvky stovek amerických kanálů vysílajících po celé zemi, tak i v jednotlivých nevelkých městech. Samotné video Franssen nazval "Tak vypadá kontrola rozumu". Dále přikládám samotné video, abys i ty se mohl pokochat tou podívanou (viz výše).

Já X... a já Y. Naše největší odpovědnost - sloužit našemu společenství Doliny Pokladů... společenství El-Paso-Las-Kruses.. společenství ve Východní Iowě... společenství Středního Michiganu.

My jsme mimořádně hrdí na kvalitu, vyváženou žurnalistiku, kterou vypouští CBS4.

Ale znepokojuje nás poplašná tendence nezodpovědných jednostranných zpráv, mučících naši zemi. 
...znepokojující naši zemi.
Když vidíte ty zarmoucené tváře, skoro byste jim uvěřili

Šíření předpojatých a lživých zpráv se stalo příliš rozšířeným jevem v sociálních sítích.
Některá více poplašně nastavená masmédia publikují ty fejkové příběhy bez prvořadé prověrky faktů.
Dtto
Dtto
Bohužel, někteří představitelé prostředků masové informace používají své možnosti, aby dostávali své osobní názory na pořad dne, aby dobře kontrolovali to, o čem přemýšlejí lidé.
To je mimořádně nebezpečné pro naši demokracii!
Dtto
Dtto
Dtto

Pro ty, kdo nepochopili: stovky amerických kanálů po celé zemi vytrubují jeden a ten stejný text bez změny, dokonce bez vlastní interpretace či odstínu. Čtou ho z metodického materiálu, od kanálu ke kanálu se mění pouze jména vedoucích a názvy místa nebo města, ke kterému se obracely mluvící hlavy.

Takže při vší pestrosti kanálů Američanům každý den na všech čudlících ovladače vysílají jedny a ty stejné myšlenky. A po tom všem bude někdo obviňovat ruské televize z tendenčnosti? Těžko si představit, že by ruské prostředky masové informace degradovaly do tupého předčítání ze stránek "metodiček", zaslaných odněkud shora.

Množství zdrojů informací (v USA) se tam jeví pouze svéráznou pastí, aby se dařilo kvalitně klamat americké diváky. Většina kanálů představených ve videu patří jedné vysílací korporaci: Sinclair Broadcast Group. Mediální skupině tvrdě přidružené k Republikánské straně a zaujímající téměř polovinu všeho, zprávy vysílacího, politického trhu USA. Druhá polovina zpravodajství patří Turner Broadcasting System, kam patří tak známé společnosti, jako například propagandistické CNN a TBS. Tato skupina společností je tvrdě propojena s Demokratickou stranou. Tedy při vší pestrosti kanálů a rádií má typický Američan na ovladači všeho pouze dva knoflíky. Vlastně, prvním a hlavním principem propagandy dle doktora Josepha Goebbelse je nekonečné opakování propagandistických faktů. Opakovat nutno 1000x z 1000 zdrojů. Goebbels učil, že propagandu je nutno tlačit do davu nepřetržitě dnem i nocí, ve všech místech v jeden čas. Právě tak vypadá skutečná mašinerie propagandy. Množství zdrojů neustále vysílajících jedny a ty stejné myšlenky a pravdy, bez přestání je vtloukají ze všech stran občanům své země. A teď odpovězte na otázku: takhle vypadá svoboda slova? Takhle vypadá pluralismus názorů? Toť vše, zatím!

Rozšiřující učivo:
Tolik Roman Romanov. Přidávám jako bonus pár aktuálních obrázků z díly Andreje Budajeva:


























Nápis na vagónu: Pivo dostaneme a s jogurtem si nějak poradíme.
Nápis vychází z rozhovoru M. Zemana a V. Putina, kdy oba vtipkovali o sankcích:

"Ведь если этого не сделаете, то будете лишены наших прекрасных сыров и йогурта", - пошутил Земан. "Пиво достанем, а с йогуртом мы как-нибудь разберемся", - ответил с юмором российский ...

"Vždyť jestli to neuděláte, tak přijdete o naše výborné sýry a jogurt" - zavtipkoval Zeman. "Pivo dostaneme a s jogurtem si nějak poradíme" - odpověděl s humorem ruský prezident...



To je mimořádně nebezpečné pro NAŠI demokracii!

$
0
0
4. 4. 2018, P. Ďoubalík, zdroj: RT, video - titulky

Upozornění: shlédnutí videa může mít za následek změnu pohledu na některé naše "čelné" státní představitele a pracovníky masových sdělovadel!




Navazuji na včerejší příspěvek Vymývání mozků po americku. Možná už také patříte k těm, kteří větří něco smrdutého, když slyší, jak někdo dramaticky promlouvá o "naší" ohrožené demokracii. Máte alergii na ty, co se bojí o "naši" svobodu. Nechápete, kde berou tu drzost, se kterou rozhodují o názoru správném a názoru vadném.
Když si člověk poslechne ten americký ukňouraný žurnalistický dav, který odříkává píseň svého pána, hned se mu začne vybavovat ten náš. Dav jediných nosičů pravdy. Bože, a já myslel, že už to jednou skončilo. A teď jsme vyzýváni, abychom i tu nebohou chudinku ohroženou ČT bránili. Její patent na pravdu někdo ohrožuje? A ona ho má?
překlad a titulky: Ďouba NR



Přišli jsme vám vyhlásit stávku, čili první lekce demokracie

$
0
0

Patrick Ungermann
4. 4. 2018
Bylo mi na den přesně šestnáct let, když začaly sametové události. A v pondělí jsem vyhlašoval generální stávku. Neposlechl jsem tenkrát rodiče a pletl se do všeho. Probudilo se mé osobní svědomí, jako kdysi to husitské. Nechápal jsem tolik to, že vysokoškoláci chtějí svobodně číst Kanta a herci svobodně hrát evropská dramata. Samozřejmě jsme manifest vysokoškoláků četli. Bylo třeba ho získat, žádný internet neexistoval.


Poprvé jsem mluvil veřejně, z plošiny druhého patra školní budovy. Přirozeně nic o západních filosofech nebo dramatech. Tam mé znalosti nesahaly. Říkal jsem, že nejde, aby český policista mlátil do české pokojné demonstrace. A věřil jsem, že nic takového se už nestane. Mluvil jsem o tom, abychom žili, pracovali a mysleli nezávisle, bez ohledu na někým podsunutého velkého bratra. Pracujme pro svoji národnost a státnost. Brzy jsem poznal, že jsou mé řeči ojedinělé, osamocené, a placky studentského fóra jsem se zřekl do tří měsíců.

Prosil jsem spolužáka o překlad pár anglických slov. Namítl, jestli vím, co je to UNITED. Neměl jsem tušení. Můj slovník takové slovo zatím nepotřeboval. Tak ať si to zjistím, a až pak mi pomůže. Jak já se nechtěl sjednocovat! Přece to měl být začátek české cesty a ne skok z jedné sítě do druhé…

Tak tohle mi vytanulo v paměti, když mi teď do výuky přišli tři chlapci se stávkou: „Přišli jsme vám, pane učiteli, demokraticky vyhlásit stávku.“ „A proč, Kristiáne? Něčím jsem porušil školní řád? Provinil jsem se nějak proti vašim povinnostem, nebo právům?“ „To ne, já vlastně nepřišel vyhlásit stávku vám, ale prostě ji demokraticky vyhlásit.“ „Dobře, Kristiáne, demokracii mám rád. Postav se místo mě na stupínek a vyhlaš stávku.“ Stoupal ke katedře poněkud váhavě. „Mám tady prohlášení herců.“ „Tak ho přečti, Kristiáne.“ Ladí si text v mobilu. Zdá se mu dlouhý. „To by zabralo moc času, pane učiteli. Takže vyhlašuju stávku proti komunistům…“ „Počkej, mladý muži. Řekl jsi, že demokraticky. Komunisté mají povolenou politickou stranu a dost voličských hlasů. Proč proti komunistům?“ „Tak ne, ne proti komunistům, ale proti Babišovi.“ „Počkej, Kristiáne, Babišovo hnutí získalo ve volbách rozhodující počet hlasů. Přesto chceš, aby to hnutí nebylo ve vládě?“ „Ale Babiš má soud, to snad víte, pane učiteli.“ „Vím, a vím i to, že dokud soud, popřípadě ten úplně poslední odvolací soud, kterého se pan Babiš zúčastní, neuzná Andreje Babiše vinným, musíme demokraticky počítat, a to i v politice, s presumpcí neviny.“ „Vy to, pane učiteli, nechápete. Já chci vyhlásit stávku proti Zemanovi!“ „A čím se ti náš prezident znelíbil?“ „Ten jeho projev.“ „Jaký?“ „Ten poslední.“ „Myslíš inaugurační?“ „Ten.“ „A poslouchal jsi ho, Kristiáne?“ „Ne.“ „A četls ho?“ „Ne. Ale je to jako všechny jeho projevy.“

Vstal jsem, došel k tabuli a napsal webovou adresu Nové republiky. Našel jsem na té adrese poslední inaugurační projev Miloše Zemana a nabídl jsem: „Kristiáne, pojďme si ho poslechnout.“ „Na to, pane učiteli, nemáme čas. Musíme jít vyhlašovat dál.“

„Ale my bysme stávkovat chtěli,“ rozhodla se 2. A. „Dobrá,“ povídám, „stávka má trvat půl hodiny. Já se zatím budu připravovat na další hodinu. Protože se necítím být potrefený inauguračním projevem prezidenta republiky, necítím potřebu stávkovat.“ Žáci se zvedli, začali obracet židle na lavice a řadit se u dveří. „Kampak, mladí přátelé anglického jazyka?“ „Víte, pane učiteli, my bysme radši stávkovali venku.“ „To nejde.“ „Proč ne?!“ „Protože,“ opřel jsem se rukama o stůl, „byste mi hodně ublížili. Kdyby nějakého stávkou omámeného mladíka přejelo na ulici auto, jeho rodiče mě poženou k soudu, poněvadž za vás v době výuky zodpovídám. Ten soud vyhrají, půjdu do vězení, dítě se mi zhroutí a žena s jedinou výplatou nevystačí. Chtěli byste tohle mé rodině způsobit?“ „Nechtěli, pane učiteli,“ a zas si skládali židličky, aby si sedli. „Víte, mladí přátelé ze 2. A, tady se nám pod rukama děje vaše první lekce demokracie a myslím, že jste obstáli.“

Druhý den jsem Kristiána potkal před šatnou: „Kristiáne, včera to byla tvá první lekce demokracie, viď? Možná z tebe bude dobrý demokrat, nebo alespoň nadějný revolucionář, a proto si pamatuj: Vždycky musíš být ochotný přečíst manifest, pro který svoláváš stávku. A nesmíš se vylekat otázek.“ „Já vím, já měl včera trému, pane učiteli.“ „Já ji měl, Kristiáne, před dvaceti devíti lety taky. Ale jde o tohle: Opravdu si zjistit, za čím stojím, a opravdu tomu věřit. A nevěš hlavu. Byla to nakonec jenom ta první lekce. Přijdou další, třeba ne tak vykřičené, ale budou důležité, hodně důležité.“

Modrý ptáček pro Kemerovo

$
0
0
4. 4. 2018, Petr Ďoubalík

Po týdnu od tragédie v ruském Kemerovu byl vysílán speciální díl "Všeruského konkurzu mladých talentů Modrý ptáček". Mladí účastníci z předchozích ročníků přijeli, aby uctili památku obětí požáru. Výsledkem je koncert (80 minut) s osobitou atmosférou - velmi smutnou a krásnou současně. 


Možná to není zajímavé pro všechny čtenáře NR, publikuji koncert jako vyjádření soustrasti ze strany Nové republiky, a všech, kdo se chtějí mentálně připojit.




Třeba si pusťte jen úvodní slovo Darji Zlatopolské a pak skočte na čas 1:00:00. Může být zajímavým vybočením z rytmu, když si poslechnete krátkou básničku. Básně se teď moc nenosí, zdá se mi. A tak právě proto.
Právě ve finále Modrého ptáčka 2016 vystoupil naposledy před televizní kamerou básník Jevgenij
Jevtušenko (1932 - 2017).
Jevgenij Jevtušenko s Lizou Bugulovou (Sinjaja ptica 2016)

Jevgenij Jevtušenko: "Není nezajímavých lidí"Recitují Liza Bugulova a Gleb Bogdanovič, na duduk je doprovází Edvard Miskarjan, čas 1:00:00
V čase 1:09:30 pak následuje píseň "Něžnost", Alexandra Pachmutová (1929) doprovází na klavír, zpívá Valerij Makarov, kterou jsme představili již 4. 2. 2014 v podání Aidy Garifulliny na NR zde. Text a překlad také umístím níže.

Modrý ptáček - Kemerovo, duben 2018:


Evgenij Jevtušenko: "Není nezajímavých lidí"
překlad: Ďouba NR (nepřebásněno)
Людей неинтересных в мире нет.
Их судьбы — как истории планет.
У каждой все особое, свое,
и нет планет, похожих на нее.

Lidí nezajímavých na světě není.
Jejich osudy - jak historie planet.
Každá je tak svá, jedinečná,
a nejsou planety, jí podobné.

А если кто-то незаметно жил
и с этой незаметностью дружил,
он интересен был среди людей
самой неинтересностью своей.

A jestli někdo žil nenápadně
a s tou nenápadností se přátelil,
mezi lidmi byl zajímavý
právě tou nezajímavostí jeho.

У каждого — свой тайный личный мир.
Есть в мире этом самый лучший миг.
Есть в мире этом самый страшный час,
но это все неведомо для нас.

Každý má - svůj tajný osobní svět.
Je v tom světě nejlepší okamžik.
Je v tom světě nejhorší hodina,
ale to vše je nám neznámé.

И если умирает человек,
с ним умирает первый его снег,
и первый поцелуй, и первый бой…
Все это забирает он с собой.

A jestli umírá člověk,
s ním umírá první jeho sníh,
a první polibek, i první boj...
To vše si bere s sebou.

Да, остаются книги и мосты,
машины и художников холсты,
да, многому остаться суждено,
но что-то ведь уходит все равно!

Ano, zůstanou knihy a mosty,
stroje a umělců plátna,
ano, mnohému je souzeno zůstat,
ale něco přesto odchází!

Таков закон безжалостной игры.
Не люди умирают, а миры.
Людей мы помним, грешных и земных.
А что мы знали, в сущности, о них?

Takový je zákon nelítostné hry.
Ne lidé umírají, ale světy.
Lidi si pamatujeme, hříšné a reálné.
Ale co jsme ve skutečnosti o nich věděli?

Что знаем мы про братьев, про друзей,
что знаем о единственной своей?
И про отца родного своего
мы, зная все, не знаем ничего.

Co my víme o bratrech, přátelích,
co my víme o té své jediné?
I o otci svém rodném
my, vědouc vše, ne neznáme nic.

Уходят люди… Их не возвратить.
Их тайные миры не возродить.
И каждый раз мне хочется опять
от этой невозвратности кричать.

Lidé odcházejí... Nelze je vrátit.
Jejich tajné světy nejde oživit.
A pokaždé se mi chce znovu
z té nenávratnosti křičet.


Нежность
Něžnost (Něha)

Опустела без тебя Земля…
Как мне несколько часов прожить?
Так же падает в садах листва,
И куда-то всё спешат такси…
Только пусто на Земле одной без тебя,
А ты… Ты летишь,
И тебе дарят звёзды
Свою нежность…

Osiřela bez tebe Země...
Jak mám několik hodin prožít?
V sadech padá listí,
A někam spěchají všechna taxi...
Je prázdno na Zemi samotné bez tebe,
A ty... Ty letíš,
A tobě dávají hvězdy
Svoji něhu...

Так же пусто было на Земле,
И когда летал Экзюпери,
Так же падала листва в садах,
И придумать не могла Земля,
Как прожить ей без него, пока
Он летал, летал,
И все звёзды ему отдавали
Свою нежность…

Tak prázdno bylo na Zemi,
Když létal Exupéry,
Stejně padalo listí v sadech,
A Země nemohla vymyslet,
Jak má žít bez něho, dokud
Létal a létal,
A všechny hvězdy mu dávaly
Svoji něhu...

Опустела без тебя Земля…
Если сможешь, прилетай скорей

Osiřela bez tebe Země...
Jestli můžeš, přileť brzy
moderátorka s velkým "M" - Darja Zlatopolská
Liza Bugulova

Rozšiřující učivo:
Pořad "Modrý ptáček - koncert číslo 1" v roce 2017. Zde poprvé recitovaly děti báseň Jevgenije Jevtušenka (čas 51:35).
49:15 cit. Jevtušenka:
Být nesmrtelným není možné, ale mojí nadějí je, když bude Rossija, tak budu i já.

Chtějí USA diplomaticky vycouvat z kolosálního průšvihu "Skripal"?

$
0
0
- kou -
4. 4. 2018    PrvníZprávy
Americké ministerstvo zahraničí nabídlo Rusku, aby vyslalo nové diplomaty, kteří nahradí šedesát diplomatů předtím deportovaných z této země. Uvedla to internetová stránka Yahoo News.



Ministerstvo zahraničí USA svůj naprosto nečekaný a šokující krok doprovodilo slovy, že Moskva nemůže snížit celkový přípustný počet zaměstnanců diplomatické mise. Zdá se, že se Spojené státy chtějí nenápadně vyvléci z kolosálního průšvihu spojeného s „případem Skripal“.

„Ruská vláda má stále právo žádat o akreditaci, aby obsadila volná místa v diplomatické misi," uvedl mluvčí ministerstva zahraničních věcí a poznamenal, že každá žádost bude posuzována samostatně.

Podle něj Spojené státy vycházejí z předpokladu, že Moskva přijme také nové americké diplomaty výměnou za ty, kteří byli deportováni v reakci na rozhodnutí Washingtonu.

„Rusko nás neinformovalo o svém záměru snížit celkový přípustný počet zaměstnanců v naší diplomatické misi," uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Nedávno se řada zemí v Evropě, stejně jako Spojené státy a Kanada, rozhodla vykázat celkem více než sto ruských diplomatů v souvislosti s případem otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.


Obludná lež Borise Johnsona

Vzniká hned několik otázek. Za prvé, americké ministerstvo zahraničí si uvědomilo, že reciproční krok Moskvy de facto ochromí činnost USA v Rusku (ať už diplomatickou, politicky vlivovou či rozvědnou). Za druhé, tento krok spíše naznačuje slabou přesvědčenost USA o tvrzení Velké Británie, že za otravou Skripala stojí Rusko – jistě, solidaritu veřejně vyhoštěním 60 ruských diplomatů projevilo, ale nyní tiše nabízí uprázdněná místa znovu zaplnit.

Rusko odpovědělo na nepřátelskou akci Západu a oznámilo podobný počet zahraničních diplomatů coby persona non grata a podniklo další odvetná opatření. Ve světle prohlášení britské vojenské laboratoře Porton Downu, že odborníci nebyli schopni zjistit zdroj výroby nervové látky, ani určit, že původcem je Rusko, je to celkem pochopitelné, stejně jako obludné. (mimochodem tvrzení ministra obrany Stropnického a generála Šedivého, kteří tvrdili, že v České republice nic takového jako vývoj nebo vzorky nervových látek typu "novičok" neexistují se "stoprocentní jistotou", aby jejich existenci a studium potvrdili ve vyškovské vojenské laboratoři, se moc nevzdaluje Johnsonovým lžím - pozn. red.)

Obludné především proto, že ministr zahraničních věcí Boris Johnson veřejně Britům a celému světu lhal. V rozhovoru s novinářem Deutsche Welle tvrdil, že se osobně ptal odborníků z laboratoře Porton Down na ruský původ látky a obdržel prý „kategoricky“ kladnou odpověď naprosté jistoty britských vědců, že látka byla vyrobena v Rusku.

V centru Salisbury se 4. března našel v bezvědomí bývalý plukovník GRU a britský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia. Přes nedostatek důkazů britská strana tvrdí, že Moskva je zapojena do otravy Skripala látkou A234, což Rusko kategoricky popírá. Jako „odvetný krok" Londýn vyhostil 23 ruských diplomatů ze země. Británie byla podpořena 16 zeměmi EU, stejně jako USA, Kanadou, Norskem, Austrálií, Moldavskem, Albánií, Makedonií a Ukrajinou. Česká republika se ostatně podlézavě také připojila. Ačkoliv sousední Rakousko to odmítlo a poznamenalo, že ohledně účasti Ruska na otravě v Salisbury „žádné důkazy nevidělo“.

Rusko odpovědělo na nepřátelskou akci Západu a oznámilo podobný počet zahraničních diplomatů coby persona non grata a podniklo další odvetná opatření.

- - -

Související články:

Nezávislé weby komentují sbírku ve prospěch bývalého ředitele FBI

$
0
0
Aleš Macháček 
4. 4. 2018 E-republika
Bývalý ředitel FBI Andrew McCabe s charitativním webem na získání peněz pro jeho advokáty získal 500 000 dolarů. Pro všechny ty, kteří pracují pro lidi poznamenané nezákonnými praktikami FBI, je sbírka peněz pro někoho, jako je McCabe, skutečně obscénní.



K pochopení problému. Náměstek ředitele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Andrew McCabe, který loni FBI krátce vedl jako úřadující šéf, s okamžitou platností odstoupil z funkce poté, co interní vyšetřovací výbor FBI doporučil jeho odvolání. Bude mít slabší výslužku, než je v těchto případech obvyklé, protože byl vyhozen z disciplinárních důvodů. Mimo jiné byl zapleten do aféry s nelegálními odposlechy Trumpova štábu, do aféry s maily Clintonové a měl ovlivňovat vyšetřování vztahů Trumpova štábu s Ruskem. Anonymní sbírka na webu chce opatřit tomuto reprezentantu “deep state” celkem 500 tis. dolarů jako odškodné. Nezávislý web ----The Intercept--- k tomu zveřejnil článek pod názvem The $500,000 GoFundMe Charity Campaign for Wealthy Ex-FBI Official Andrew McCabe Is Obscene. Shrňme v přehledu hlavní argumenty článku, který napsalo známé novinářské eso Glenn Greenwald.

Nejprve se podívejte na tento graf, abyste viděli argumentaci článku.


  • Rok 2015: Podle studie amerického ministerstva zemědělství je v USA 13.1 milionů domácností, kde děti jsou často bez jídla, tedy spadají do kategorie domácností s jistotou jídla.
  • Rok 2016: Statistika ukázala 12,5 % Američanů pod hranicí bídy.
  • Rok 2017: V USA bylo registrováno přes půl milionu lidských bytostí bez domova, tedy počet bezdomovců stoupl poprvé od finanční krize z roku 2008.
Tyto hrozivé statistiky platí pro USA, nikoliv pro lidstvo napříč planetou. Přestože skoro polovina nejchudších žije v rovníkové Africe, v kategorii nejchudších najdeme určitou část populace v každém světadílu. Zhruba miliarda lidí na světě nemá základní hygienickou infrastrukturu. Stovky milionů lidí žijí v nepředstavitelné bídě, bez znalosti číst a psát je téměř 780 milionů a ženy tvoří dvě třetiny z nich.

V tak zvané nejvyspělejší zemi na naší planetě, Spojených státech amerických, je vinou nedostatku financí omezen přístup k důležitému prvku rovnosti, tedy k nezávislému právu. Nejen chudí, ale už ani střední třída nemají možnost být zastupováni schopnými a zkušenými právníky. Jsou odkázáni na přepracované a podprůměrně placené státní obhájce. A pak naplňují soukromé věznice. Viz náš článek Vězeňský soukromý průmysl v USA vydělává na uvězněných ženách nebo starší článek Komu a jak sype americký gulag.

Do této reality přišel bývalý ředitel FBI Andrew McCabe s charitativním webem na získání peněz pro jeho advokáty bojujících proti jeho odvolání. A skutečně získal 100 000 dolarů během prvních 24 hodin a další přicházejí od nejbohatších občanů USA. Po výzvě k drobným přispěvatelům od osobností jako Rachel Maddow, Blake Shelton a dalšími, účet vzrostl na více než 500 000 dolarů. Pro srovnání. Výzva k podpoře rodiny bezbranného S. Clarka, kterého zastřelil policista několika ranami do zad, dosáhla 83 000 dolarů.

Bohatí pomáhají sami sobě, to je pochopitelné. Kdo je příjemce této prazvláštní dobročinnosti? McCabe pracoval pro FBI, nejdříve v oddělení pro organizovaný zločin, později v protiteroristické skupině. V pozici místo-ředitele FBI pod ředitelem jménem Jim Comey pracoval na nabourání volebních výsledků a odstranění problémů se soukromými maily H. Clintonové. Pak lhal o průniku informací z těchto vyšetřování. Jeho osobní majetek ho zařazuje mezi nejbohatší, a přesto ze Silikonového údolí přišla aktivita na jeho charitativní podporu.

Něco na podpoře tohoto agenta FBI opravdu smrdí. Za posledních dvacet let se příjemce této charity zabýval tím, že naváděl ke zločinu mladé a mentálně labilní muslimy a fízloval muslimsko-americké politické představitele. Také udržoval složky pod názvem Total Information Awareness, aby se tak přiblížil k vysněnému cíli FBI po 11. září, že se bude fízlovat celá zeměkoule. Pro všechny ty, kteří pracují pro lidi poznamenané nezákonnými praktikami FBI, je sbírka peněz pro někoho jako McCabe skutečně obscénní.

Zdroj: The Intercept
 

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

 

Související články:
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live