Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Našel sem ruske stopy v kauze agenta Skřípala

$
0
0
Ladislav Větvička
4. 4. 2018 blog autora
Kura, zase se čeka na mě, až všecko vyřešim. K čemu maju všecky staty tajne služby, když pak na všecko musim přijit ja? Až z Kuby mě kvuliva temu odvolali…


Pojďme ale postupně, aby bylo všecko jasne.
  • Britsky agent ruske vojenske rozvědky GRU s českym jmenem Skřípal v roce 1994, kdy robil vojenskeho ataše v Madrydu, zradil a nechal se naverbovat Bodym a Dojlem z konkurenčni britske MI5. Zduvodnil si to tak, že nerobi nic špatneho, bo nepřisahal Rusku, ale Sovětskemu svazu, kery už v te době neexistoval.
  • Po navratu do Moskvy robil u vojenske rozvědky šefa na kadrovem odděleni (pozn. pro hlupe mlade: To je to odděleni, kere znate pod zkratku HR, a kde se ptate, jake firma nabizi benefyty a tak). Na teto pozici asi od GRU neměl velke benefyty, a tak dostaval benefyty MI5, celkově ve vyšce 2,5 milionu korun. Tuž řekněte sami, kdo z vas to ma? Za dobu svého pusobeni udal nepřiteli 300 svých kolegu.
  • V roce 2004 byl zatčeny pote, co už jako duchodce navštivil Londyn. Asi se jel podivat, kam vlastně ty svoje informace posilal. U sudu dostal 13 roku. To nebylo zle, bo maximum za velezradu je v Rusku 20 roku. Propuštěny by tedy byl v roce 2017 a hned na to by ho mohli zabit, bo zradci se zabijaju, to už je v Rusku taky zvyk. Ale to by bylo moc okate.
  • A tak byl Skřípal v roce 2010 vyměněny za nejkrasnějši rusku špionku Aničku Čapmanovou. Byt na Putinově mistě, zrobil bysem to tež tak. Na co živit v kriminale škaredého Skřípala, když može mět doma krasnu Aničku. Anička se udajně pokusila svest a naverbovat prvního keňského prezidenta v Bilem domě nebo kohosik z jeho okoli, ale nepovedlo se to. Z teho vyplyva jedine – keňsky prezident a jeho okoli musí byt asexualni pitomci. Fotku Aničky si možete prohlidnut vpravo.
  • Zrada agenta se tresta po celem světě, tak už to prostě v tehle branži chodi. V následujících rokach při autonehodě v Rusku umira Skřipaluv syn a na kratku, težku nemoc Skřipalova žena. Jedna se přirozeně o nešťastne nahody.
  • Na počatku března přijižďa z Ruska na navštěvu taty Skřipalova dcera. Tym začina seria divných suvislosti
  • Na lavičce před Salisburskym obchoďakem našli Skřipala s děvuchu, kerym bylo zle. „Co vam je?“ zeptal se policajt, kery šel nahodu kolem. „Dusime se (Now we choke),“ odpověděl Skřipal.
  • „Kdo jim to udělal?“ ptal se Dojl, kery tež šel nahodu kolem ve žlutem protichemickem oděvu. Byl na mistě v pravy čas, Skřípalovy zrovna odvažali pote, co asi dostali protijed proti latce, keru v Anglii nikdo neznal. „Nevim,“ odpověděl policajt. „Jedine, co řikali, byl Novychok, a řikali to s ruskym přízvukem“. (podle popisu této latky se zasažena osoba dostava do silnych křeči a smrt nastava velice rychle)
  • Okamžitě byl připad jasny. Dojl zadal nazev NOVYCHOK a počitač ohlasil, že se jedna o latku skladovanou Sadošem v Iraku. Dojl letěl cely šťastny za Kaulym, ale ten řekl, ať hleda dal, bo tato informace už byl použita v jine kauze. Neda se nic robit, ani agent MI5 nemože vědět všechno. Druhy pokus ukazal, že se jedna o latku NO2CHO2K, což je bojovy plyn řady A-230. Tato chemicka zbraň byla vyraběna v Uzbekistanu a na počatku devadesátek zničena za dohledu specialistu USA. Referenčni vzorky obvykle dostavaju chemičtí vojenšti specialisti zpřatelenych zemi, taky už je to u chemiku zvyk, jinak by nebyli specialisti, že…
  • Huslistka Mae po informaci, že se jedna o Uzbekistan zvolala, že chce do zítřejšího večera z Ruska vysvětleni, bo ma na to vzhledem k britsko-thajsko-singapurskeho puvodu narok. Česka chemicka jednotka dyzlokovana v Libercu, proslavena pusobenim v Iraku, největší chemicka kamaradka amerycke armády se začina tvařit, že žadne referenčni vzorky nikdy nedostala, pokud dostala, už je davno nemá a množství tež neodpovida.
  • Rusko reagovalo okamžitě s tim, že pokud dostane Skřipaluv vzorek krve, pokusi se zjistit, vocode. Generalni ředitel Organyzace pro zakaz chemických zbrani OPCW Ahmet Üzümcü prohlásil 20. března, že bude trvat dva až tři týdny, než bude dokončena analýza látky, kterou byl Skripal otráven. „Tolik času nemam, za chvilu začina Mistrovstvi světa v Rusku“, prohlasila anglicka huslistka zklamana, že nedostala z Rusu přiznani a za trest jim žadny vzorek krve neposlala. A rozhodla se požadat EuroSajuz, z kereho jeji země vystupuje, o vyhozeni ruských dyplomatu.
  • Vedouci mocnosti mnichovske čtyřky Anglie, Německo, Francie a Italie přesvědčuju bez použiti nasili dalších 9 státu k temu, aby po těchto padnych dukazach vyhostilo ruske agenty, ukryte na ruských ambasádách. Tym bude zachraněn mir pro našu dobu, nejpozději do zahajeni Mistrovstvi světa. Většinu, celkem 14 statu – Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Lucembursko, Malta, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko – se přesvědčit zatím nepodařilo. Ale to neni duležite.
  • Skupina českých poslancu z ODS a TOP, vedenych zmatenou rusobijkou Langšadlovou utoči na Minysterstvo zahraničí na vypovězeni 30 ruskych dyploagentu. Sama Langšadlova v nezavisle, nestranne a objektyvni ČT zduvodňuje svoju aktyvitu tym, že Rusu je v Praze prostě moc. V tym ma bohužel tato osoba pravdu.
  • Chudak Andy fčil nevi, co dal. V bruseli mu řekli, že jestli nebude posluchat, nebude mu EuroSajuz pomáhat s clama na železo, necha rychle odsudit jeho rodinu za jakesik hnizdo a nedostaneme ulevy z mnichovského programu Dublin IV, kery by měl Andy podepsat v letě.
  • Naštěsti je tady chrabry Zeman. Po schůzce s Andym, kery mu vyličil, jak na něho ta škareda Němka křičela a ten francusky chlapec ho při tom bil pěstičkama do zatylku bylo rozhodnute. Česky zeman se dycky naštve, když slyši, že někdo bije jeho mladšiho slovenskeho bratřička. Zeman zvednul telefon a zavolal na zamini. „Poslyš, herče, kolika agentum na ruske ambasadě konči v dubnu viza? Řikaš, že třem? Dobře, herče.“
  • „Tak poslouchej Andy, přines mi popelníček a ja ti řeknu, jak to zrobiš. U te třicítky, jak po tobě řve ta pomatena baba, škrtneš nulu. Termin odjezdu z Česka jim dej na Aprila, aby se i Vladimir Vladimirovič usmal, jak my česke bestyje umíme reagovat na nevybiravy natlak. A jako vrchni velitel armády ti přikazuju ať mi zjistiš, kolik referenčních vzorku latky A-230 naši kluci z Liberca maju.
  • Stary ještěr dobře vi, že Československo provádělo pokusy bojových chemických látek a část těchto vzorků je určitě ve skladech dnešních protichemických jednotek AČR. Bez nich by vlastně ani nemohly protichemické laboratoře fungovat. U nás bylo všechno. Nemáme přece jednu z nejlepších protichemických jednotek na světě proto, že by měli fajně našprtanu teoryju z chemických průmyslovek, že…
  • Bylo mi tedy jasne, že za všim stoji Rus. Kura, furt se čeka na mě, už mě to přestava bavit, říkal sem si, když sem na letišťu RVHP nastupoval k letu. V Salisbury, fajnem městečku kusek od Londyna sem si na parkovišťu u hytlermarketa vyhlidnul to nejšpinavši auto, kere tu stalo bez hnuti minymalně měsíc. Ve vnitřku sem našel plaskačku s jakusik vyčpělu tekutinu, noviny Izvestija a zapadly pas s orlicu na předku. Věděl sem, že ho najdu. Všeci terorysti to tak dělaju, že nechaju pas na mistě činu. To už je u terorystu taky zvyk.
  • Zamaval sem agentum MI-5 Dojlovi a temu druhemu, keři furt běhali po parkovišťu ve žlutych protichemickych igelitach, zpoceni až na dupě a provazeny jejich nenavistnyma pohledama sem odletěl zpět do bezpeči Česke republiky…

Podezřely občan EU s nalezenym ruskym pasem (iDnes)

PS: Pokud si chcete Novyčoka uvařit doma, jeho recept je uveden v českych Chemickych listech na straně 330-331. Dobrou chuť, stryčku Fido.

Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronyt fčil, chemik amater

Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=656058

Hluboký stát v Rusku je mýtus nebo realita?

$
0
0

Alexandr Chaldej
4. 4. 2018           zdroj
Existuje v Rusku "hluboký stát" a kde můžeme najít jeho stopy?
Termín "hluboký stát" dávno a pevně vstoupil do arzenálu naší publicistiky a analytiky. Všechny pokusy o přiřazení pojmu k teorii spiknutí ztroskotávají na zcela vědecké interpretaci tohoto termínu jako koncentraci řízení v rukou určitých skupin vládních zaměstnanců a členů expertních komunit, vytvářejících pro svou vzájemnou součinnost neformální instituty a působící v zákulisí veřejné politiky. Hluboký stát Ruska vstoupil do smrtelného neviditelného zápasu s hlubokým státem USA. Síly jsou jako obvykle nerovné, ale v Rusku se přece od dob Suvorova bojuje nikoliv počtem, ale umem. A soudě podle výsledků, nedaří se to špatně.

Utváření takových struktur je natolik normální proces, že je popsán už Parkinsonovým zákonem, který vyjádřil v napůl žertovné podobě zcela reálné tendence ve světě řízení. V daném případě Parkinsonův zákon uvádí, že v každé velké skupině, která se shromáždí, aby diskutovala a realizovala otázky řízení, se vždy vytvoří malá skupina, která se ujme veškeré koordinace a rozhodování. Převzetí řízení malou skupinou je nutnost, způsobená těžkopádností velkých skupin a nemožností rychle reagovat na problémy. Hluboký stát je tedy jakýmsi spontánně vzniklým štábem, působícím paralelně s oficiálně působícími štáby.

Hluboký stát nejsou jen lobbující skupiny, ale stínová vláda, někdy silnější než skutečná vláda. Jako subjekt řízení je hluboký stát konglomerát skupin, orientovaný na plnění hlavního strategického cíle, který je považován danou elitní skupinou za nejvyšší prioritu státu, ve kterém působí. Často se hluboký stát snaží tak ovlivnit činnost formálních orgánů moci, že je schopen zcela paralyzovat jejich práci.

Wikipedia popisuje pouze dva typy hlubokého státu - americký a turecký. V USA vyjadřuje hluboký stát zájmy globalistů tím, že se snaží co nejvíce omezit činnost Trumpa, zatímco v Turecku vyjadřuje konzervativní a státní zájmy. V USA i v Turecku je činnost hlubokého státu tak či onak zaměřena na expanzi, rozšíření sféry vlivu státu ve světě a potlačení liberálních, demokratických a levicových proudů a tendencí. Pro USA je to zcela odpovídající popis, protože formálním vystupováním za liberalismus, je v USA v podstatě praktikován totalitarismus, který využívá totální manipulaci s masovým vědomím a který nemá nic společného s liberalismem. Historik A.I. Fursov jednou poznamenal, že liberalismus na Západě zcela odumřel na počátku 20. století a jeho pohřeb připadl na období velké hospodářské krize v USA. To, co se poté nazývá liberalismem, jím ve skutečnosti není, ale je to diktatura radikálních skupin nadnárodního řízení a koordinace, tzv. Světové vlády. USA tímto způsobem hodlají uskutečňovat svou expanzi. Turecko se však snaží obnovit Osmanskou říši a jeho expanze je založena na používání tradicionalistické a korporativistické ideologie. Ale tak či onak, hluboký stát jako společenství osob, které usilují o dosažení cílů expanze, existuje a má společné rysy.

Pokud takto chápeme tento pojem, můžeme říci, že hluboký stát existuje všude v těch zemích, jejichž elity jsou zaměřeny na expanzi jako prostředek k zajištění národních zájmů. Nepochybně existuje v Anglii, v Německu, ve Švédsku, v Dánsku, v Itálii, v Turecku, Íránu, Izraeli i v Číně. Je těžké si představit, že není v Rusku.

Čím bychom jinak vysvětlili Putinův fenomén, když uprostřed dominance komradorských skupin, které je zvykem nazývat liberály, se v Rusku uskutečnilo uchopení řízení a jeho postupné přeorientování na kurz, který výslovně odmítá principy komradorů a který vstupuje do stále hlubšího konfliktu s cíli globálních anglosaských elit?

To lze vysvětlit pouze přítomností hlubokého státu v Rusku, jehož činnost se nezastavila ani na okamžik dokonce během zhroucení SSSR, období vlády Jelcina a vydání všech státních a národních zájmů. Není náhoda, že Putin svým prvním rozhodnutím zrušil Dohodu o sdílení produkce, která umožnila TNC jednoduše okrádat Rusko při těžbě uhlovodíků. Od tohoto okamžiku začala konfrontace Západu s Putinem, který se po dlouhou dobu snažil vypadat jako liberál a vyhýbat se konfliktu, dokud se nepodařilo posílit státnost a obnovit armádu.

Hluboký stát v Rusku existuje a stopy jeho činnosti jsou viditelné pouhým okem. Není známo, zda má řádový princip, ale je zřejmé, že má několik stupňů hloubky, určité centrum a existují jeho periferní kruhy, je vliv těchto sil na politiku a tento vliv se děje navzdory zájmům médií, hlavních finančních skupin a bývalých administrativních týmů. Cílem hlubokého státu v Rusku je expanze Ruska - ekonomická, informační, politická, vojenská. To znamená, že hluboký stát v Rusku sleduje imperiální cíle a považuje to za jediný způsob přežití země. Ne každý stát si může dovolit takové cíle, ve světě existuje jen několik těchto států. Rusko je mezi nimi.

Různé instituce a strategie mohou sloužit jako nástroje pro mobilizaci obyvatelstva kolem této myšlenky. Například v SSSR KSSS organizačně a ideologicky zajistila expanzi, ale když se tyto nástroje staly nepoužitelnými, zřekli se jich. Nyní hluboký stát v Rusku zajišťuje organizaci plnění cílů expanze prostřednictvím řady působících institucí jako je vláda, Státní duma, vládnoucí a opoziční strany, nehledě na jejich notné znečištění pátou kolonou,... ale dává přednost tomu, že dosud jasně neformuluje ideologii, i když v implicitní podobě je zřetelně přítomna v diskurzu a celá společnost jí nejen rozumí, ale také sdílí.

Celkově hluboký stát zvládl situaci po rozpadu SSSR a jeho obvyklých institucí řízení. Přímí zástupci nepřítele jsou vytlačeni z orgánů zákonodárné a vykonné moci, agentura vlivu je převzata pod kontrolu a lokalizována, k jejímu působení byly zvoleny účinné mechanismy neutralizace.

Ale nejvýznamnějšími znaky hlubokého státu v Rusku jsou návrat Krymu a vítězství v Sýrii. Zmaření "ukrajinské karty" proti Rusku také potvrdilo schopnost hlubokého státu v Rusku pro nalezení protijedu na otravu, vypracovávanou západními analytickými centry. Hlavní předností hlubokého státu Ruska je jeho neidentifikovatelnost.

Rusko také stejně rychle nejenže vytrhlo Krym u NATO, ale také zajistilo amortizaci sankčních škod. Odpojení od SWIFT už Rusku nehrozí finančním kolapsem. Potravinová bezpečnost je vytvořena, ačkoli některé nedostatky jsou, ale možnost dovozu z jiných zemí také existuje. Sankce nezafungovaly. Elity se nerozštěpily.

Skutečnost, že pro tyto operace byl potřebný kvalitativně zcela jiný vojensko-průmyslový komplex, ozbrojené síly, zpravodajské a řídící struktury, se projevila nečekaně, když už bylo vše uskutečněno a Západ čelil dilematu - jaderný střet s Ruskem nebo organizovaný ústup. Západ si vybral druhou variantu. Ale pochopil, že vítězství nad Ruskem byl omyl, Rusko znovu dobývá, co ztratilo.

Jakýkoli návrat ke ztraceným pozicím je útok. A jakýkoli útok je expanze, aktivity pro rozšiřování hranic. A protože Západ tak bolestně reaguje na všechny atributy expanze Ruska, snaží se ustálit jeho stav a totálně omezit jeho informační a finanční nástroje, které zajišťují tuto expanzi. Tímto Rusko postrkuje k dalším krokům na oddělení jeho životně důležitých systémů od Západu.

Všechny tyto kroky jsou nemožné bez posilování hlubokého státu v Rusku - té skupiny lidí, která vytváří podmínky pro transformaci společnosti a dosažení nové úrovně rozvoje. Hluboký stát Ruska vstoupil do smrtelného neviditelného zápasu s hlubokým státem USA. Síly jsou jako obvykle nerovné, ale v Rusku se přece od dob Suvorova bojuje nikoliv počtem, ale umem. A soudě podle výsledků, nedaří se to špatně.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Ministerstvo zahraničných vecí Srbska priznalo, že Belehrad bol pod tlakom Británie, aby vyhostil ruských diplomatov. Srbi tlak ustáli.

$
0
0
4. 4. 2018  HlavnéSprávy
Spojené kráľovstvo požiadalo Srbsko, aby prejavilo solidaritu voči svojim európskym susedom a vyhostilo ruského diplomata z krajiny, kvôli prípadu Skripaľ. Balkánsky národ však odmietol vyhovieť. 


(Na snímke srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič.)





Srbský minister zahraničia Ivica Dačić povedal televízii Pink TV, že Británia požadovala, aby Srbsko vyhostilo ruského diplomatického pracovníka v rámci koordinovaných opatrení proti Moskve, kvôli otrave bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie.

„Srbsko nevyhostí ruského diplomata. Chceme dobré vzťahy s Ruskom. Je pravda, že Spojené kráľovstvo nás požiadalo, aby sme sa postavili proti Rusku a vyhnali ruského diplomata kvôli udalostiam v Kosove, ktoré sa uskutočnili minulý týždeň. Zaujíma ich len toto. Nezaujímajú ich iné veci. My by sme sa ale mali starať o naše záujmy a je isté, že Srbsko nevyhostí ruských diplomatov,” zdôraznil Dačić.

Minister zahraničia zdôraznil skutočnosť, že Londýn presadzoval svoje vlastné záujmy, zatiaľčo kosovské bezpečnostné sily zaútočili na budovu v centre kosovskej Mitrovice a narušili tak stretnutie o normalizácii vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. Polícia Kosova zadržala vedúceho srbského Úradu pre Kosovo a Metochiju Marka Djurića a neskôr ho deportovala do Srbska. Incident viedol k nepokojom zo strany miestnych Srbov v meste, pričom 32 ľudí utrpelo zranenia potom, čo polícia nasadila slzotvorný plyn a použila proti demonštrantom granáty.

Minulý týždeň srbský prezident Aleksandar Vučić telefonoval so svojim ruským náprotivkom Vladimírom Putinom a uistil ho, že sa Belehrad nebude pripájať k ostatným európskym krajinám a nevyhostí ruských diplomatických pracovníkov.

Viac než 25 krajín, vrátane niekoľkých členských štátov EÚ, USA, Kanady, Austrálie a Nórska, vyhostilo viac než 150 ruských diplomatov s tým, že ich označila za nežiadúce osoby. Takto krajiny vyjadrujú solidaritu Spojenému kráľovstvu za údajné zapojenie Moskvy do otravy Skripaľových.

- - -

Babiš a mantra 2 % HDP

$
0
0
4. 4. 2018        EB
Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo v zásadě připustil, že vyhoštění tří ruských diplomatů má více co do činění s udržováním dobrých vztahů v rámci EU než s nutností potrestat Rusko. Český premiér to vidí tak, že ČR bude potřebovat dobrou pozici pro vyjednávání o povinných kvótách, evropském rozpočtu a pro boj proti clům na ocel. Proč se tedy nepřidat, obzvlášť, když to Babiše ani zemi příliš nestojí? To samé se nedá říct o Babišově zjevné ochotě zdvojnásobit do roku 2024 výdaje na obranu. 



Slepé následování 2% mantry, kterou v rámci NATO tlačí Donald Trump, povede k tomu, že se ČR militarizuje více než některé země méně závislé na exportu. Podle údajů Světové banky tvořil v roce 2016 export 11,9 % HDP Spojených států. V případě Francie to bylo 29,3 %, v Německu 46,1 % a Česká republika se dostala až na 79,5 %. Zvýšení výdajů na obranu na úroveň 2 % HDP bude znamenat, že si Češi za každou dividendu vyvedenou exportně orientovanými zahraničními investory koupí část obrněného transportéru nebo vojenského vrtulníku. Za takových podmínek se navázání obranných výdajů na 2 % HDP brzy stane neudržitelným. Babiš to určitě chápe, zatím ho ale více zajímá udržování dobrých vztahů se Spojenými státy.

Výroky v kauze Skripal

$
0
0

Radim Valenčík
4. 4. 2018   blog autora
Během tří uplynulých týdnů (na 21 pokračování)jsem uveřejňoval pracovní verzi monografie Odvětví produktivních služeb: Teorie a praxe, která je výsledkem naší týmové práce a nyní je připravována do tisku. Mezitím se leccos, co souvisí s potřebou realistické a perspektivní vize, odehrálo v reálném životě. To, k čemu jsem se průběžně vyjadřoval, uveřejňuji nyní na pokračování s datem původního zveřejnění. S mírným odstupem času je to dobrá výpověď o současné době a dynamice změn, jejichž jsme účastníky:

Jednáctá část (26. března): Hloupé a nebezpečné výroky v kauze Skripal

25. března pozdě večer jsem napsal článek "Šokující průběh dnes u Moravce. Jak to tedy je?", ve kterém jsem reagoval na průběh poledního pořadu OMV na ČT, viz ZDE

Pořad OMV najdete ZDE.

Před tím, než se pustím do podrobnějšího rozboru, co bylo řečeno, zformuluji dvě tvrzení, za kterými si stojím a která spolu navzájem úzce souvisejí:
1. Ten, kdo řekne, že Rusové jsou jediní, kteří měli motiv otrávit Skripala, je hlupák, a to nebezpečný hlupák z hlediska důsledků, které může mít takovéto vidění současné reality.

2. Ten, kdo řekne, že kauza je složitá, nevíme, jak to bylo a asi se to patrně nikdy ani nezjistí, ale musíme jednotně podpořit Velkou Británii proti Rusku, je hlupák, a to nebezpečný hlupák z hlediska důsledků, které může mít takovéto vidění současné reality.
Považuji obě tato tvrzení za tak evidentní, že v tomto článku, který píši v určité časové tísni, necítím potřebu zdůvodňovat. A myslím, že jejich evidentnost dojde každému, kdo přemýšlí. Pochopitelně věcné výhrady či argumenty vůči těmto tvrzením uvítám a vyjádřím se k nim.

Jak si vysvětluji, že dříve poměrně inteligentní lidé (aktéři diskuse v pořadu OMV), konkrétně Kmoníček, Šedivý, Telička, se s většími či menšími obezličkami se těchto výroků dopustili? Podle mě je to tím, že se poprvé v takové míře setkali s tak zřetelným projevem zla, které je obsaženo v samotných základech současné moci a které jsem popsal již dříve. Připomenu:

To už není jen překrývání lumpáren ještě většími lumpárnami, tj. vyvoláváním stále větších a nebezpečnějších konfliktů bez ohledu na oběti. Obávám se, že to je bposlední tažení těch, co se v závěrečné části svého života dostali k centru moci, cítí blízkost smrti a chtějí do pekel vzít celé lidstvo v šílené naději, že i tam budou moci pokračovat v demonstrování své moci nad námi. Vypadá to jako šílenství, ale je to jen stařecké selhání racionality a morality utvrzované skupinovou stupiditou, která se nachází své slouhy a poskoky, kteří kvůli své kariéře obětovali svůj rozum i morální zábrany.

Pozorně jsem se na pořad dvakrát podíval a podle mého názoru se chovali konformně vůči této moci nikoli jen ze strachu či kariéry (i když tam byly i tyto motivy), ale proto, že si prostě nedovedou představit, že by to mohlo zajít tak daleko, jako je uvedeno v rámečku. Normálním lidem, kteří nemají kariérní očekávání, celá ta hrůza dochází snadněji. A dnes bude záležet právě na těch obyčejných čapkovských lidech, zda zlo odvrátíme. Jedním z důvodů, prč považuji za pravděpodobné, že se to podaří, je to, že k tomu, aby se toto zlo drželo, chtě nechtě se musí stále více zviditelňovat.

A ještě připomenu následující:

To hlavní, čeho je potřeba si všimnout v pořadu OMV, bylo následující: BĚHEM HODINOVÉHO POŘADU NEBYLA DODÁNA ŽÁDNÁ NOVÁ INFORMACE, KTERÁ BY NASVĚDČOVALA TOMU, ŽE ZA OTRÁVENĺM SKRIPALA STOJĺ RUSKO. Spíš naopak! A přesto se volá po jednotné akci! – Dává to logiku?  Co by taková jednotná akce měla podpořit?

Teď už přepis toho nejdůležitějšího (který jsem uveřejnil již včera):

Kmoníček: Je důležité, na co je to reakce. Kauza Skripal je dostatečně záhadná a patrně nikdy nebude vyšetřena tak, aby lidé, kteří mají rozum a kteří tomu mají rozumět, rozuměli. Nevíme ještě, jaká látka to byla, jak lidé, kteří byli zasaženi, mohli přežít, zda měli antidotum. Toto vše není podstatné pro společnou reakci zemí EU. Podstatné je, že ruští přeběhlíci končí ve třech zemích USA, Velká Británie, Izrael. A pouze v jednom z těchto tří míst záhadně umírají. V tuto chvíli je vyšetřováno asi 14 podobných případů. Rusko patrně s největší pravděpodobností obnovilo program likvidace přeběhlíků, tak jak tomu bylo v 50. létech. EU se tomu musí bránit, protože jednou jedinou evropskou zemí, která je smrtelné místo, tak ho ruská strana vyhodnotila jako slabé místo obrany. Neděje se to ani v Německu. Velká Británie nás požádala o pomoc a jsme povinni jí pomoci. Komické je, že Velká Británie odchází z EU a žádá o pomoc EU.

Šedivý: Pokud by se prokázalo, že za otrávením Skripala je Rusko, byla by to krize.(Pokračování připomenutím dosti bouřilivého dění uplynulých dní)

Kmoníček: Vyhoštění je jen symbolické a chce dosáhnout jedno jediné. To, že Rusko řekne, že žádný podobný program likvidace přeběhlíků není. Rusko takové prohlášení patrně dá a my mu musíme věřit. Jde o to, že pokud někde takový program byl, aby ho zarazili. Pokud o něm neví, aby ho našli a zastavili.

Kmoníček: EU se konečně na něčem domluvila a ČR by měla být součástí.

Šedivý: K vyjádření ministra zahraničí Borise Johnsona. Tak silná slova nejsou na místě. Dokonce ani nevěřím tomu, že prezident Putin řekl, "zlikvidujte tohoto člověka". To se nedělá a ani to není myslitelné.

Moravec: Ale Kmoníček řekl, že takový program existoval.

Kmoníček: Existoval v 50. létech, neříkám, že existuje dnes. Neříkám, že je státní. Říkám, že je zvláštní, když v jedné lokalitě ze tří se musí vyšetřovat 14 záhadných úmrtí. Chci slyšet ujištění z ruské strany, že je obava lichá, a měl bych uspokojení, když vysoký představitel řekne, že je to liché, protože si musí zajistit, aby se neblamoval.

Šedivý:Řada věci z britské strany jsou rozporné a je potřeba, aby se k nám dostávaly informace důvěryhodné.

Telička: Pokud možno ne, aby se dostávaly informace z úst ministra zahraničí Borise Johnsona, protože nemá dobrou pověst. Borise Johnson prokázal EU medvědí službu.

Kmoníček: Proto bych nestavěl na případu Skripal, protože každá informace, kterou dostáváme, nastoluje dalších třicet otazníků. Než se dozvíme více, měli bychom být opatrní. Ale jednotnou akci potřebujeme.
Nyní k tomu pár poznámek:

1. Všimněme si zmatenosti Kmoníčka, které jsme u něj doposud nebyli zvyklí:

- V první polovině pořadu říká: "Rusko patrně s největší pravděpodobností obnovilo program likvidace přeběhlíků, tak jak tomu bylo v 50. létech." Ve druhé polovině pořadu, když mu to Moravec připomněl, už se svou konstrukcí couvá: "Existoval v 50. létech, neříkám, že existuje dnes. Neříkám, že je státní. Říkám, že je zvláštní, když v jedné lokalitě ze tří se musí vyšetřovat 14 záhadných úmrtí. Chci slyšet ujištění z ruské strany, že je obava lichá, a měl bych uspokojení, když vysoký představitel řekne, že je to liché, protože si musí zajistit, aby se neblamoval."– Já vím, myslel to dobře, chtěl odvést pozornost od absurdity kauzy Skripal. Ale proč?

- Na jedné straně v první polovině pořadu říká: "Kauza Skripal je dostatečně záhadná a patrně nikdy nebude vyšetřena tak, aby lidé, kteří mají rozum a kteří tomu mají rozumět, rozuměli. Nevíme ještě, jaká látka to byla, jak lidé, kteří byli zasaženi, mohli přežít, zda měli antidotum." Ve druhé polovině pořadu dodává: "Proto bych nestavěl na případu Skripal, protože každá informace, kterou dostáváme, nastoluje dalších třicet otazníků. Než se dozvíme více, měli bychom být opatrní. Ale jednotnou akci potřebujeme." Proč potřebujeme "jednotnou akci". Nešlo o ni těm, kteří Skripala otrávili?! Takto argumentuje zkušený diplomat, resp. normální člověk, který je při smyslech?

2. V Kmoníčkově argumentaci, která zazněla, je ovšem obsažen jeden důležitý moment. Myšlenka, že některé akce spojené s úmrtím ruských přeběhlíků (patrně se nejedná o kauzu Skripal) mohou být organizovány i nevládními organizacemi v Rusku. K tomu bych dodal: Nebezpečí, že nynější akce jádra současné globální moci slouží k vyprovokování a podpoře tzv. jestřábů v Rusku, aby se podlomila zdánlivě neotřesitelná pozice Putina, je velké. A může to probíhat i na základě přímých kontaktů jádra současné globální moci a postjelcinovských skupin jestřábů.
 
3. Nutno ocenit zdrženlivost Šedivého, mj.: "K vyjádření ministra zahraničí Borise Johnsona. Tak silná slova nejsou na místě. Dokonce ani nevěřím tomu, že prezident Putin řekl, "zlikvidujte tohoto člověka". To se nedělá a ani to není myslitelné."

4. Dokonce i na Teličku toho bylo trochu moc, pokud jde o hysterii britské strany: "Pokud možno ne, aby se dostávaly informace z úst ministra zahraničí Borise Johnsona, protože nemá dobrou pověst. Borise Johnson prokázal EU medvědí službu."– Na tom, že Johnson je nebezpečný magor, se shodli všichni. Škoda že nepřipomněli ještě horší výroky britské premiérky Mayové, která se na současné hysterii podílí též velkou měrou.


 (Pokračování připomenutím dosti bouřlivého dění uplynulých dní)




Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5584-vize-161-vyroky-v-kauze-skripal-14.html

Demokracie?

$
0
0
Jiří Jírovec
4. 4. 2018
Král Václav jedna parta je se šmělinářským šmejdem … Karel Kryl, Demokracie
Demokracie, tedy vláda lidu, je pojem s nímž politici s oblibou žonglují. Vyspělost demokracie se mylně měří její stabilitou. Čím stabilnější, tím lepší - tedy pro existující moc.
Každá moc (označující se ráda za elitu) hledá způsob, jak se co nejdokonaleji odisolovat od spodiny. Slouží k tomu peníze, vojenská nebo policejní síla, tradice a podvod zvaný volby.
Lid si zvolí své zástupce (poslance, senátory, presidenta) a dál už nemá do ničeho kecat.
V+W zpívali v Konšelské: Zvolili jsme ho, abychom ho měli, teď ho tu máme, zdalipak ho znáš…


Česká demokracie je nevyspělá. Ke korytu pustila nebo pouští Johny, Bárty, Gazdíky, Bartoše a jiné zástupce početně bezvýznamných uskupení.

Ve "vyspělé demokracii" platí, co říká Karel Infeld Prácheňský v Záskoku: "Já pán ty pán, ale kdo má peňauze je ještě větší pán".

Gary Hart se v roce 1988 ucházel o nominaci za demokratickou stranu. Kampaň chtěl financovat z vlastních zdrojů a tak obnovil hypotéku na svůj dům! Byl to fešák, byl by pravděpodobně populární mezi ženami. Od své vlastní byl odloučen. Nicméně tisk na něj vytáhl fotografii s modelkou jménem Donna Rice a pak ho špehoval až byl spatřen, jak vchází do domu, ve kterém bydlela.

Dokázat se dá všechno, ale ne, že chlap nezasunul. Hart kandidoval v nešťastném mezidobí ohraničeném (jebačkářem) Kennedym a Clintonem, jehož právníci překlasifikovali orální sex na asexuální činnost, která může poskvrnit oděv Lewinské a nebo jiných kuřeček, ale politicky je OK.

Postupem času se americké presidentské volby staly finančně náročnou operací. Podle medií stálo Obamovo zvolení jednu miliardu dolarů. S pravděpodobností hraničící s jistou lze vsadit na to, že jde o korupci, protože takový president je nutně dárcům zavázán.

Americké presidentské volby jsou nepřímé. V podstatě jde o řadu estrád proložených hlasováním. Primární volby vyberou kandidáta republikánů a demokratů.

Teprve pak se přidají nezávislí kandidáti. Ti mají nulovou naději na úspěch, ale přece jenom mohou rozvlnit zatuchlou atmosféru voleb.

Mezi nejznámější "samozvance" patřili miliardář Ross Perot a právník a zastánce práv spotřebitelů Ralph Nader.

Další kolo voleb nevolí presidenta, ale volitele, kteří se po listopadových volbách setkají a určí, kdo bude president. Počet volitelů je různý v různých státech. Základní pravidlo je, že vítěz bere vše. Podle zvyku zaručuje presidentství získání alespoň 270 volitelů. Poodle ústavy ale nejsou volitelé vázáni hlasem plebsu a mohou určit presidentem i člověka, který vůbec nekandidoval.

Nezávislí kandidáti to nemají lehké. Ross Perot, texaský miliardář, získal v roce 1992 19% všech hlasů, ale ani jednoho volitele.

V roce 2000 požadoval Al Gore přepočítání hlasů na Floridě. Tam šlo o 27 volitelů. Nastala obrovská právní tahanice o rozsah přepočítávání hlasů. Ve hře byla nespolehlivost volebních automatů i různá pravidla pro vyhodnocování platnosti hlasů v různých volebních obvodech. Bush byl nakonec vyhlášen vítězem nad Al Gorem o 537 hlasů.

Ralph Nader tenkrát dostal na Floridě přes 90000 hlasů a byl obviněn z toho, že tím, že kandidoval, připravil Al Gora o vítězství.

Tato dávno zapomenutá historie kontrastuje s odsuzováním nedemokratičnosti presidentských voleb v Rusku. Naše media mluvila o podvodech. Považte, výsledky prý musely být anulovány v sedmi volebních okrscích. Údaj o tom, že okrsků bylo 170000 se krčil kdesi v pozadí.

Jakmile je americký president zvolen, veřejnost nemá sebemenší možnost další vývoj ovlivnit.

"Ulice" měla úspěch jen s protesty proti válce ve Vietnamu a do jisté míry uspěla i pokud jde o formální odstranění rasové diskriminace. Oba případy lze považovat za důkaz, že není možné dosáhnout změnu "demokratickým procesem", tedy přes volené zástupce.

Byla to doba, kdy se mladí lidé a umělci angažovali a postavili se proti establishmentu. Třeba Joan Baez, Bob Dylan, Pete Seeger, John Lennon a skupina Peter Paul and Mary.

Heslo "make love, not war" je dávno zapomenuto.

V USA teď demonstrují studenti proti snadné dostupnosti zbraní v USA. Nedosáhnou vůbec nic, protože jsou všem politikům u prdele. Vrchnost neposílá svoje děti do škol, kde se střílí. Sama je chráněna policií a nejrůznějšími ochrankami. Proti zastřeleným studentům stojí kšeft za miliardy dolarů, které jsou Američané ochotni vyhodit za zbraně.

Když se v roce 2010 sešlo 20 světových papalášů sešlo na fotografování v Torontu, stála ochrana těchto šašků (nic jiného nejsou) přes 900 miliónů dolarů.

Kanada, jako demokratická společnost, umožnila i protesty proti tomuto setkání. Podle amerického vzoru vyhradila místo, vzdálené od kongresového centra, několik kilometrů. Oči papalášů je třeba chránit, aby neochořely pohledem na nějaký transparent.

Tom Paxton napsal v šedesátých letech písničku "Co ses dnes naučil ve škole, můj drahý synku". Je vlastně nadčasová a možná odráží i výchovu v českých školách. Zde je: https://www.youtube.com/watch?v=rvr30mQF9ek

Britské důkazy

$
0
0
Vladimír Žinčík
4. 4. 2018       z diskuze novinky468105
Dnes v pořadu 60 minut (ruská televize, pozn. red.) vystoupil ruský chemik a vyjádřil hypotézu, že podle všech zatím známých faktů z bristkých médií je situace následující:
1) pokud byl užit plyn, tak by nikdy nemohli mít dostatek chemické látky na prozkoumání o jakou látku se jedná. Z krve to nelze zjistit!!!


2) Pokud by byl použit "novičok", tak by Scripal nepřežil déle než minuty.

3) S největší pravděpodobností byl použit VX, který je možno dávkovat na koncetrace, kdy může působit od několika minut až po několik hodin.

4) tomu odpovídají fakta, že někde Scripala potřísnili VX a potom to po několik hodin roznášel po místech, kde se pohyboval a teprve poté oba zkolabovali.

5) na provedení laboratorní analýzy je potřeba několik miligramů vzorků, které však nemohli při tak nízké koncentraci nikdy nasbírat.

Finále zní: Británie nemá důkazy, že je to novičok, nemá důkazy, že to provedla RF. Celé je to jen mediální humbuk a provokace.

Mayová by měla okamžitě odstoupit a s ní také Stropnický a Babiš.

Jen tak mimochodem: britští experti prý nedokázali zjistit původ Novičoku, ale ani je o to prý nikdo nežádal.

$
0
0
Jiří Baťa
4. 4. 2018

Že by byli Angláni až takové trubky, aby když už zjistí, o jaký plyn jde, že by už nezjistili odkud pochází? Psal jsem na jiném místě, že v Ústavu laboratoří tzv. DSTL v Porton Down, jsou studovány různé vlivy chemických, biologických a jiných radiologických materiálů ve vztahu na bezpečnost a stav britské armády. Tam se mj. v posledních letech také testoval britský předchůdce „Novičoku“, což je de facto látka pod označením VX. Testování a pokusy byly prováděny na morčatech.


Psal jsem rovněž o tom, že Vývoj a výzkum "Novičoku" byl pozitivní reakcí SSSR na vytvoření britského jedovatého „agent“ (plynu) VX, který sloužil jako model sovětským vědcům. "Rookie" je skupina „agentů“ modelovaných na základě VX nahrazením různých chemických skupin za účelem zvýšení jejich letality. Látky jako VR, Substance 33, A-232, A-234, stejně jako všechny typy „Novičoků“ jsou vysvětleny a popsány v článku na web stránkách University of Melbourne.

Ředitel Laboratoře obranné vědy a techniky (DSTL) v Porton Downu G. Aitkenhead k výsledkům jejich šetření lakonicky prohlásil, že „Byli jsme schopni látku identifikovat jako „Novičok“ a potvrdit, že jde o armádní nervový jed. Nezjistili jsme však přesný zdroj a původ, neboť nebylo naším úkolem říci, kde byla vyrobena, ale poskytli jsme vládě vědecké informace.“ Pozoruhodné je však konstatování pana ředitele DSTL, že prý „látka vyžaduje extrémně složité metody výroby a jen některé metody má k dispozici jedině stát“. Toto tvrzení je tak neskutečně naivní, že pan ředitel by za toto vyjádření měl jít zpátky do školy. Je to naprostý nesmysl, když zvážíme, že Novičok je schopen vyrobit každý zkušený chemik, pokud k němu zná příslušný chemický vzorec. Ten je ostatně dispozici takřka v každé odborné knihovně, viz také web stránky University of Melbourne.

Provedeme-li souhrn úkolů, které měly Laboratoře DSTL v Porton Downu zjistit, pak jediným pozitivním výsledkem je, že identifikovali použitý plyn jako „Novičok“, a že jde o armádní nervový jed, což je za cca měsíc od samotné události jediné pozitivní zjištění v rámci vyšetřování útoku na S. Skripala a jeho dceru. Pro úplnost nutno dodat, že se tímto zjištěním potvrdilo lživé tvrzení o tom, že na území Velké Británie se dnes nenachází a nikdy nenacházela nervová bojová látka Novičok, alias A 234. To ovšem odporuje sebevědomému vyjádření ředitele Laboratoří když říká, že „Neexistuje žádný způsob, jak by se mohl (plyn Novičok) dostat od nás nebo opustit zdi našeho ústavu“. Dělá blbce z nás, nebo ze sebe pan ředitel? Jak by se mohlo něco dostat někam nebo opustit zdi ústavu, když to neexistuje?

Úplně na hlavu pak je vyjádření zmíněného ředitele, který odmítl obvinění Ruska, že by jed mohl pocházet právě z britské laboratoře Porton Down. Současně ale odmítl sdělit, zda laboratoř vyvinula Novičok nebo ho uchovávala. Paradoxní ovšem je, že Laboratoře obranné vědy a techniky (DSTL) v Porton Downu v roce 2015 zkoumaly vliv toxických látek VX a VM na morčatech. Ironií je, že na základě výzkumu agentů VX a VM byly navrženy jako „začátečníci“ dvě morčata, která žila v domácnosti bývalého plukovníka GRU.

Protože laboratoře, díky svým „schopným“ laborantům byly schopny identifikovat pouze použitý plyn jako Novičok, ale už nikoli jeho původ, poskytly však vládě cenné vědecké informace, které mohou být vládě užitečné v dalším (ne)šetření případu Skripal. Podstatné však je, že když v laboratořích Porton Down byli schopni plyn Novičok identifikovat, asi by nebyl problém jej také vyrobit. Ale proč by to přiznávali, když by tím praskla bublina obvinění vůči Rusku, že? Jsou si toho vůbec Angličani, zvláště pak madam Mayová, vědomi?


Boris Johnson v úzkých...

$
0
0
Jaroslav Loudil
4. 4. 2018

Kauza Skripal už se začíná převracet k vítěztví lidí zdravého rozumu, nikoli politiků ze servilních a veskrze směšných 30 států, kteří bez jakéhokoli ověření faktů vypověděli - "jaksi pro jistotu" - asi 150 ruských diplomatů. Britský ministr zahraničí Boris Johnson se ukázal prvotřídním šaškem , když brzy po případu Skripal veřejně prohlásil, že jed Novičok pochází z Ruska. 


Nyní pracovníci nejpřednějšího britského chemického pracoviště oznámili , že nikdo není schopen říci, odkud novičok pochází. Je to pořádná darda pro britskou diplomacii , nejen pro Johnsona, ale i pro Mayovou. Stali se zcela nevěrohodnými politiky k jakékoli diskuzi.

P.S. Putin zdá se opět boduje a má pravdu. Je to opravdu smůla pro vedoucí politiky oněch 30 servilních poskoků USA. No ,prohra je prohra ! Berte to jako chlapi , trapní poskoci !!

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/johnson-je-v-uzkych-s-tvrzenim-ze-skripaluv-novicok-je-z-ruska_474377.html

Alena Vitásková: Důchod je pojistka před bídou, nebo žebračenka? Vážení páni politici, důchodci nemají čas na ty vaše věčné hrátky, sliby a kulišárny. Nám ten život neskutečně rychle utíká a po smrti je náprava pro nás k ničemu.

$
0
0
Břetislav Olšer
5. 4. 2018    Rukojmí 
To by byla jednou dobrá naše prezidentka...Volili by jste jí ?
Zprošťujícího rozsudku dosáhla 17. ledna 2018 u Vrchního soudu v Olomouci bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. V kauze neoprávněně udělených licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku naopak soud potrestal bývalou vedoucí odboru licencí Michaelu Schneidrovou a majitele elektráren, bratry Zemkovy. 
¨Původně krajský soud potrestal Vitáskovou 8,5 lety vězení. Podle odvolacího soudu se ale neprokázalo, že se stal skutek, za který byla stíhána. Schneiderové vrchní soud trest snížil o rok a půl.
A jak žije a čím se zabývá Alena Vitásková dnes?
Je předsedkyní Institutu Aleny Vitáskové z.s. K tomu stačí čerstvý titulkek a její odpověď: Důchod je pojistka před bídou, nebo žebračenka?

Údajný výrok guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka o tom, že důchod by měl být jen pojistka, aby lidé nespadli do bídy, vzbudil široký zájem politiků, některé dokonce „zdvihl ze židle“. Uvedly nedávno Novinky.cz. Politici se předbíhají, jak se stát stará o důchodce, jak tento výrok nevystihuje skutečnost, jak se navyšují důchody. Jsem ráda, že většina politiků se vyjádřila, že důchod nemá být chudinskou dávkou, ale že má seniorům umožnit důstojně žít. Z jejich výroků mi vyplývá, že vůbec netuší, jak se skutečně obyčejným lidem žije.

Malý rozbor, jak na tom vlastně s důchody jsme. Skutečně umožňují důchody důstojný život? Průměrný starobní důchod byl v roce 2017 v České republice 11 850,00 Kč. Z toho muži 13 076,00 Kč a ženy 10 758,00 Kč. Nepodařilo se mi zjistit, kolik procent z téměř 2,4 milionů starobních důchodců na tento průměrný důchod dosáhne! Jen doufám, že to není jako u průměrné mzdy, na kterou nedosáhnou téměř 2/3 pracujících.
Foto: Břetislav Olšer


Vezměme průměrný důchod ženy, která žije sama 10 758,00 Kč. Opravdu si někdo z politiků myslí, že se s tím dá důstojně žít? Já jsem přesvědčena, že nedá!

Jen malá ukázka – měsíční nájemné vč. služeb v bytě o rozměru 57 m2 činí 9 500,00 Kč. Ano čtete správně devět tisíc pět set korun. Byt se nachází v Havířově Šumbarku – nejedná se o luxusní byt ani o luxusní část Havířova, Ostravy, či okolí Prahy. Je to jedna z problémových lokalit.

Ano, je to jeden z bytu (OKD) ukradených těm nejchudším. Ano, je to jeden z bytu patřících do Bakalova impéria, kde svoji roli sehráli politici, jako byl Bohuslav Sobotka, Vladimír Špidla, Milan Urban, Jan Mládek, mohu jmenovat další, protože ani jedna z vlád následujících neudělala pořádek a nenapravila tuto zlodějnu.

Ale vraťme se k důchodům. Žena, důchodkyně s důchodem 10 758,00 uhradí měsíční bydlení 9 500,00 Kč. Na živobytí jí zůstává 1 258,00 Kč. Tak to je opravdu částka pro důstojný život.

Jiná varianta: manželé důchodci mající průměrný důchod dají dohromady 13 076,00 + 10 758,00 tj. 23 834,00Kč. Z této částky uhradí byt vč. služeb 9 500,00 Kč a na živobytí jim zůstává 14 334,00 Kč. Manželé s průměrným důchodem mají štěstí, mohou se najíst, koupit hygienické a čisticí prostředky. Dovolí si i šampon na vlasy, doplatek na léky, mohou k zubaři, možná mají auto, koupí si benzín, pojistky, pedikúru, oblečení, divadlo, koncert, knihu, internet, televizi, rádio (myšleno poplatky), mobil….

Proboha jen ať se jim nepokazí lednička, pračka, televize nebo budou muset sáhnout na úspory a nebude na pohřeb. A to již nevzpomínám „šmejdy“, kteří je jednoduše podvodem připraví o vše a nic se jim nestane.

Alena Vitásková se svým mluvčím přes soudní pře Zdeňkem Jemelíkem a jejich prvním literárním výtvorem „Na prahu vězení“… Snímek Břetislav Olšer


Politici mají plná ústa toho, že občan celý život pracující a odvádějící daně, by měl mít výsluhu takovou, aby mohl vést důstojný, aktivní život, nikoliv přežívat. Vážení politici, ale vy jste za to zodpovědní. Proč tomu tak není? Proč mnohým důchodcům zůstává po úhradě povinných plateb tisícovka na živobytí na měsíc?

Po revoluci byl počátkem devadesátých let zrušen oddělený důchodový účet. Bylo na něm tenkrát mnoho desítek miliard korun. Někdo utratil to, co jsme si spořili na důchod. Ten někdo jsou politici, kteří tuto změnu připustili. Je jednoduché kritizovat a nenavrhnout řešení. Navrhuji tři změny pro okamžitou nápravu života důchodců:

· Oddělený účet důchodového pojištění od státního rozpočtu a navrácení valorizované částky z původního důchodového účtu

· zvýšení minimálního důchodů na úroveň minimální mzdy a od tohoto základu odvíjet další důchody podle zásluhovosti,

· zrušení financování neziskovek a nesmyslných dotací ze státního rozpočtu a tyto finance použít pro nápravu důchodů

Vážení páni politici, důchodci nemají čas na ty vaše věčné hrátky, sliby a kulišárny. Nám ten život neskutečně rychle utíká a po smrti je náprava pro nás k ničemu.

Ing. Alena Vitásková-předsedkyně Institutu Aleny Vitáskové z.s.

IAV - INSTITUT ALENY VITÁSKOVÉ z. s. Ochrana a podpora základních lidských práv a svobod

http://www.rukojmi.cz/clanky/5345-jak-drza-holka-energicka-energeticka-alena-vitaskova-konecne-po-uplynulych-1-831-probdelych-noci-setnula-jednu-z-bezpoctu-hlav-bestie-zvane-ceska-justicni-mafie

Čína chystá odvetný úder proti USA... Nejvíce pesimistická prognóza: obchodní válka může přerůst ve skutečnou.

$
0
0
Michail Kuvyrko
5.4. 2018   Zvědavec
Ministerstvo obchodu Číny slíbilo, že USA „spadnou do jámy, kterou vykopají pro jiné“, pokud budou pokračovat v obchodní válce s Čínou. Peking varuje, že „americká strana bude nucena zaplatit za své činy“ – má již připraven seznam odvetných opatření pro případ, že Washington bude své hroby realizovat.

Soupis 1300 druhů čínského zboží, jejichž dovoz mohou americké orgány omezit, nezůstane bez odpovědi. Ministerstvo obchodu ČLR předložilo již dva seznamy se 128 druhy amerického zboží, pro něž se předpokládá, že budou zatíženy vyšším clem. První obsahuje ovoce, ořechy, víno, modifikovaný etanol, ženšen a bezešvé ocelové trubky, druhý zahrnuje výrobky z vepřového masa (Čína je největší spotřebitel vepřového masa na světě). V prvním případě se předpokládá navýšení cla o 15%, v druhém o 25%.

„Rozvineme kampaň a budeme bojovat až do samého konce,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí ČLR Hua Chunying. Podle ní prohlášení americké strany, že pro Čínu bude těžké přijmout odvetná opatření, svědčí o podceňování možností a odhodlání ČLR při obraně svých zákonných práv a zájmů. A rovněž ceny, kterou bude muset americká strana zaplatit za své činy.

V případě amerických omezení se jedná o zboží v celkové hodnotě 60 miliard dolarů, v případě Číňanů jsou to jen tři miliardy, čili 20 krát méně. Ale prostor pro manévry v obchodní válce má Peking opravdu značný. Formálně vyhlášená opatření Čínské lidové republiky jsou reakcí na předchozí sérii amerických omezení na ocel a hliník.

Pomsta komunistů

„Čína může zaměřit odvetu na takové položky amerického vývozu, jako je maso, obilí, sójové boby, ryby,“ soudí Alexej Bezborodov, ředitel výzkumné agentury InfraNews. „Jedná se o velké odbytové trhy, a pokud budou dodávky do Číny pro Američany zablokovány, nastanou jim těžké časy. Například možné odmítnutí Číny uzavřít smlouvu na novou úrodu sójových bobů ohrožuje zhruba 20 milionů tun produktů a to je obrovský objem. Kromě toho Čína nakupuje v USA drahé lososové ryby celkem za miliardu dolarů a to je také velmi zajímavý příběh. Rovněž mohou být přijata odvetná opatření na ocel a druhotné suroviny, jako je odpadní papír.“

O omezení dovozu sójových bobů ze Spojených států se v čínských médiích v poslední době aktivně diskutovalo. Sinolog Georgij Košečkov upozorňuje na politický aspekt takového opatření:

„Sójové boby se pěstují především v těch amerických státech, které hlasovaly pro Trumpa.“

„V první fázi bude s největší pravděpodobností přímá reakce Číny zaměřena na zemědělský sektor,“ uvedl Košečkov pro noviny „VZGLJAD“. „Ale na kompenzaci cel, které Trump oznámil, zemědělství nestačí. Další možné kroky budou celní omezení dovozu průmyslových výrobků a služeb, například letadel (na Čínu připadá zhruba čtvrtina všech zakázek společnosti Boeing), opatření na omezení proudu turistů z Číny do USA atd. A jelikož USA omezují příležitosti pro přímé investice do Číny, blokují fúze a akvizice, může vše skončit reciproční restrikcí čínských investic do USA.“

V této fázi konfrontace, domnívá se expert, je Čína schopna použít opatření analogická těm, která přijala v nedávném konfliktu s Jižní Koreou v souvislosti s americkým systémem protiraketové obrany THAAD: „I bez formálního zavedení obchodních omezení může dojít k aktivizaci čínského analogu Rospotrebnadzoru (Federální služba pro dohled nad ochranou spotřebitelských práv a lidským blahobytem) s cílem nalézt všechna slabá místa. Kromě toho na teritorii ČLR mohou začít bezpečnostní prověrky a podobná opatření v ekonomických objektech, které vlastní americké společnosti, s postupným zvyšováním míry „ochromení“ amerického byznysu.“

V případě další eskalace obchodní války by Čína mohla ostře podrazit americké státní obligace a uvalit embargo na vývoz vzácných kovů potřebných pro výrobu moderní elektroniky – Čína drží více než 90% jejich světové produkce.

„Vedení ČLR sotva věří v možnost dohody s Amerikou. Spíše doufá, že se podaří přečkat Trumpovu administrativu, a pokud to bude možné, pomoci k jejímu rychlému odchodu,“ shrnuje Košečkov.
Si Ťin-pching je bdělý

Přitvrzení obchodní politiky USA musí být posuzováno na pozadí nedávných změn v nejvyšším vedení ČLR. Na začátku března schválilo Všečínské shromáždění lidových zástupců řadu pozměňovacích návrhů k ústavě země, z nichž jeden zrušil omezení výkonu prezidenta a viceprezidenta ČLR na dvě pětiletá období. Mezitím se úřadující prezident Si Ťin-pching stal po Mao Ce-tungovi a Teng Siao-pchingovi třetím vůdcem země, jehož jméno bylo vneseno do textu čínské ústavy (před tím se objevilo ve stanovách Komunistické strany Číny – KSČ).

Radikální posílení pozice Si Ťin-pchinga po loňském sjezdu KSČ mu umožnilo pokračovat v prosazování svých lidí na klíčové pozice v čínském vedení. Zejména v polovině března byl do Státní rady Číny na post místopředsedy, který je odpovědný za hospodářskou politiku, dosazen Liu He, hlavní ekonomický poradce Si Ťin-pchinga. Liu He byl na začátku roku pověřen vedením čínské delegace na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Zpočátku Liu He kandidoval na nového předsedu Čínské lidové banky s ohledem na dlouho plánovanou rezignaci 70letého Zhou Xiaochuana, který řídil čínskou centrální banku půldruhého desetiletí a měl pověst globalisty a stoupence neoliberálních doktrín. Tato varianta však nebyla realizována: nástupcem Zhoua byl jmenován jeho první náměstek Ji Han. Nicméně Liu He, jak bylo výše uvedeno, nezůstal bez vysokého postu a novým ministrem financí se stal jeho spolužák Liu Kun, který dříve zastával místo náměstka ministra.

Všechna tato přeskupení ve finanční elitě ČLR v souvislosti s prohloubenou obchodní válkou jsou nesmírně důležitá. „Střet mezi Čínou a USA je objektivně nevyhnutelný a problém není jen v Trumpově povaze ani v ambicích prezidenta Si. Hlavní konflikt se nevyvíjí ani tak v oblasti výroby, jako v oblasti financí, kde Čína, i když nevysílá přímý signál, jasně dává na srozuměnou, že disponuje možností vlastních ofenzívních akcí, byť odvetných. Právě v oblasti financí Čína provádí fakticky stejnou politiku (například úvěrovou ve vztahu k celé řadě regionů) jako kolektivní Západ. Hrozbu pro Spojené státy v současném systému globalizace nepředstavují čínští výrobci a obchodní značky, ale výzva americkému finančnímu monopolu,“ řekl novinám VZGLJAD Pavel Rodkin, docent na Vysoké škole ekonomické.
Tchajwanský faktor

Vzhledem k tomu, že Si a jeho doprovod se přiblížili k absolutní nadvládě v čínské politice, postup Číny v obchodní válce s USA může jít daleko za hranice čistě ekonomických opatření. A formální důvody pro to se již objevily.

Není to tak dávno, připomíná Georgij Košečkov, co byl v Americe schválen takzvaný Taiwan Travel Act, který umožňuje bilaterální rozhovory oficiálních představitelů USA a Tchaj-wanu, který ČLR považuje za své území. Tato událost se dosud v čínských médiích příliš nerozviřovala, ale v budoucnu má „tchajwanský akt“ jednoduše potenciál vyvolat protiamerické nálady v zemi.

„Otázka Tchaj-wanu je pro Čínu velmi citlivá, podobně jako pro Rusko otázka Krymu,“ zdůrazňuje Košečkov. „Tímto zákonem Spojené státy ve skutečnosti porušily zásadu „jedné Číny“, která je základem pro uspořádání diplomatických vztahů ČLR se všemi zeměmi. Z celého komplexu důvodů mohou být následky v budoucnosti takové, že obchodní válka nezůstane čistě obchodní. Čínská společnost se méně zajímá o zahraniční politiku, než například Rusové, ale její aktivní část je již dosti rozjitřená. Oficiální „jestřábi“ z čínského vydavatelství Global Times („dcery“ hlavních stranických novin „Lidový deník“) píší o své připravenosti uštědřit lekci USA a přijmout všechna možná opatření, včetně ozbrojeného připojení Tchaj-wanu. A také o tom, že v reakci na obchodní válku se Američané střetnou s „národním odporem“, to znamená s bojkotem.“

Pravděpodobnost vojenské invaze čínské armády na Tchaj-wan je nyní mnohem větší, než před nástupem Si Ťin-pchinga k moci, tvrdí sinolog. Také v silových strukturách nedávno Si Ťin-pching upevnil své pozice. Zejména na začátku roku došlo k podřízení vojsk Ozbrojených lidových milicí znovu pod Ústřední vojenskou radu Čínské lidové republiky, nad níž má Si přímou kontrolu. Poté čínský ministr obrany jmenoval svého zástupce – generálmajora Wei Fengheho, který předtím velel raketovým vojskům
.
Šance pro Dálný východ

Ale neexistuje zase moc alarmujících scénářů. „Ekonomiky Číny a USA jsou příliš vzájemně závislé na to, aby začaly něco okázalého. Nyní Trump testuje reakci Číny, ale boj bude pravděpodobně poziční. Bez podobného zápalu, jaký vidíme v případě Západu proti Rusku,“ věří Alexej Bezborodov. Podle jeho názoru se Trump pravděpodobně nedotkne nejvíce principiálních pozic v čínsko-americkém obchodu, jako je loňský mega-kontrakt na dodávku několika set Boeingů do Číny, protože tím utrpí všichni. Silná devalvace jüanu je rovněž nepravděpodobná, protože je pro celosvětovou ekonomiku velmi nebezpečná.

Zhoršení obchodních vztahů mezi Čínou a USA zároveň otevírá příležitosti pro ruské hospodářství. „Obvykle z obchodní války nejvíce vytěží ten, kdo na ní nemá podíl. Taková země má příležitost získat výhody z omezení uložených na obou stranách konfliktu. Pro Rusko se nejviditelněji naskýtá možnost růstu vývozu sóji do Číny z Dálného východu, zejména z Amurské oblasti, která je největším ruským producentem této kultury,“ sdělil novinám VZGLJAD Moses Furshchik ze společnosti FOK (Finanční a organizační poradenství).

Porostou rovněž šance, že Čína nakonec otevře svůj trh ruskému vepřovému masu, aby kompenzovala pokles dodávek z USA.

A konečně Američany slibovaná omezení dovozu čínských investičních zařízení mohou vést ke snížení jejich ceny. To bude pro Rusko velmi přínosné ve světle realizace investičních projektů, které se nyní zahajují na ruském Dálném východě.
Китай готовит для США ответный удар vyšel na vz.ru.

Britské MZV odstranilo tweet o ruském původu „novičoka"!

$
0
0

Boris Johnson, britský ministr zahraničí
5. 4. 2018 PrvníZprávy

Ministerstvo zahraničí Spojeného království odstranilo ze své zprávy na mikroblogu Twitteru, že látka, kterou byl otráven Sergej Skripal, byla vyrobena v Rusku.

Tweet byl zveřejněn 22. března.

 
Dříve ve středu ruské velvyslanectví ve Velké Británii poukázalo na nesrovnalosti ve vyjádřeních britské strany týkající se vyšetřování případu v Salisbury.

Na účtu velvyslanectví jsou fotografie s citacemi z Twitteru z britského ministerstva zahraničí a laboratoře. V citaci britského ministerstva zahraničí ze dne 22. března se uvádí: „Testy prováděné předními světovými odborníky ve vojenských vědeckých laboratořích a technologií v Porton Downu ukázal, že to byl bojový nervověparalytický agens „Novičok“, vyrobený v Rusku. Porton Down je laboratoř akreditovaná a definovaná OPCW (Organizací pro zákaz chemických zbraní)."




Ve sdělení ze 3. dubna, zveřejněném na Twitteru samotná laboratoř uvedla: „Naši experti označili nervovou látku jako „novičok“. Potvrdit zdroj látky nebylo a nikdy nebude spadat do působnosti naší zodpovědnosti.“

Ovšem hlava laboratoře v Porton Downu sdělil televizi Sky News, že odborníci nebyli schopni určit ani laboratoř která látku vyrobila, ani stát, který měl látku v Salisbury použít. Přesto ihned po odhalení Johnsonových lží a odstranění tweetu britského MZV začala druhá - velmi trapná fáze, která jaksi "omlouvá" britského ministra tvrzením, že laboratoř Porton Down měla jen zjistit o jaký typ otravné látky se jedná a nikoli určit jeho původce (zatímco premiérka Mayová už dávno předtím přesvědčovala britský parlament a EU, že to byl "novičok" a nikdo jiný, než Rusko).

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová uvedla, že motivy Londýna ohledně rozpoutání případu Skripal, má přímou souvislost s potřebou Británie zbrojit.

Podle ní se Velká Británie se snaží vyřešit své konjunkturální úkoly tím, že vytváří nepřátelský obraz Ruska.

Připomněla, že v britský tisk otiskl článek britského ministra obrany Gavina Williamsona, ve němž hovoří o „hrozbě“ z Ruska, útok v Salisbury označil za chladnokrevný, a proto požaduje modernizaci vlastních ozbrojených sil.

„Je to přímé spojení: Rusko zaútočilo na Spojené království, dejte nám více peněz, potřebujeme více zbraní. Je zřejmé, že stupeň protiruské rétoriky v Londýně stále překračuje hranici, a prohlášení představitelů stále překračují rámec rozumu,“řekla Zacharová.

„Jestli lze ignorovat nyní tradiční pro britskou politiku snahu na zadržování naší země na mezinárodní scéně a podporu protiruskému tažení, je tu další důvod, který prokazuje zájem Londýna v inspiraci případu Skripal,“
dodala.

Před pár dny uský náměstek ministra zahraničí Alexander Gruško řekl, že příčinou otravy v západním Salisbury byla nutnost vytvořit „velkého nepřítele“ k ospravedlnění vojenských výdajů.



Související článek:
Ruské MZV: Případ Skripal je provokace, z které těží NATO!

Osmašedesátý

$
0
0
Přemysl Janýr
5. 4. 2018         Janýr
První, kdo z nepřítomnosti Antonína Novotného na oslavách Říjnové revoluce v Moskvě 1964 správně odhadl budoucí vývoj, byla CIA. ČSSR se nalézá v procesu realistického vyhodnocení národních potřeb a přání, shrnují její analytici v memorandu z 16. prosince. Pražský režim prožívá periodu největší nestability od roku 1948. Hospodářské problémy již jaksi otevřely dveře pro západní myšlenky. Zaznamenala i kvas mezi intelektuály, připomínající roky 1955 a 1956 v Polsku a Maďarsku. Zdá se, že Československo věří, že Rusové proti prosazování vlastních národních zájmů nebudou chtít anebo moci zasáhnout.


Mýlí se pouze v posledním. Československo a jeho vůdci jsou plně zaujati vlastními potřebami a přáními. Tím, co budou chtít a moci Rusové či kdokoliv jiný, si nikdo hlavu nezatěžuje.

Konec Novotného

Novotného protest proti sesazení přítele Nikity Chruščova mohl vést k vzájemné nevraživosti s Leonidem Brežněvem, ale Chruščova kritizovali oba, Novotný za demontáž Stalina, Brežněv chtěl skoncovat s jeho voluntarismem a autoritativním stylem vedení. Novotný byl stalinista, Brežněv liberální reformátor.

Problém v tom ale nikdo neviděl. KGB si všímá témat jako zpoždění výstavby atomové elektrárny, nehody při stavbě pražského metra či neuspokojivého vývozu uranu. První známky antisocialistických nálad a kritiky SSSR zaznamenává až v analytickém přehledu z 22. října 1966, nicméně do listopadu 1967 nerozpoznává žádné symptomy krizového vývoje.

Ke konci roku 1967 se ke všem problémům přidal hluboký rozkol ve vedení KSČ mezi konzervativní skupinou kolem Novotného, skupinou ekonomických reformátorů a slovenskou klikou, komplikovaný dále konflikty s emancipující se občanskou společností, zejména se studenty, mládeží, spisovateli i s vlastní členskou základnou. KGB nyní soudí, že názorová svoboda v ČSSR vytváří podmínky pro šířeníburžoazní ideologie a protisocialistické propagandy. 8. prosince musel přijet zprostředkovávat Brežněv. V průběhu dvou dnů strávil 45 hodin bezvýslednými rozhovory. Eto vaše dělo, to je vaše věc, rezignoval nakonec a přenechal osud Novotného jednomyslnému rozhodnutí předsednictva ÚV KSČ.

5. ledna na plenárním zasedání ÚV KSČ prosadili Slováci a reformátoři spojenými silami rozdělení funkcí prvního tajemníka a prezidenta republiky. Novotný zůstane prezidentem a za prvního tajemníka je zvolen kompromisní kandidát Alexandr Dubček. Zároveň zasedání rozhodlo o vypracování nového Akčního programu KSČ. Občané se o výměně prvního tajemníka strany dozvěděli ze zahraničního zpravodajství.

To ovšem bylo porušením dohody s Brežněvem, že o osudu Novotného rozhodne jednomyslně úzký okruh předsednictva, a vyvolalo v bratrských stranách první vlnu nedůvěry. Dubček je 29.-30. ledna povolán do Moskvy, aby své zámšry a plány objasnil. Mimo frází o věrném přátelství však nebyl schopen žádný konkrétní záměr předložit, což nedůvěru dále zvýšilo. Brežněv ho varoval před rostoucí agresivitou Západu a narůstajícím fašismem v SRN. Dubček připustil existenci extrémně liberalistických a nacionalistických tendencí ve společnosti i že je nutno posílit práci strany proti nim, avšak podle protokolu to byl rozhovor zřídka viděné obsahové prázdnoty.

Nicméně si Brežněv vytvořil osobní vztah k Dubčekovi, ve kterém nejspíše viděl potenciálního spojence–reformátora, a chtěl mu pomoci. Svolal proto na 21. a 22. února nejvyšší předáky budoucí varšavské pětky, Bulharska, Maďarska, NDR, Polska a SSSR, do Prahy k oslavám 20. výročí Vítězného února. Ve svém projevu podpořil jak Novotného, tak i nezbytnost reforem. Dubček však musel svůj projev přepracovat a vypustit z něho pasáže o dodržování lidských práv a svobod i neortodoxní interpretaci vedoucí úlohy KSČ. Tím ovšem dal zároveň najevo, že na reformním programu zas tak kategoricky netrvá a že je připraven ustoupit.

O dva dny později utekl před trestním stíháním na Západ Novotného chráněnec generálmajor Jan Šejna. V důsledku rozhodnutí zapojit do mocenských bojů uvnitř KSČ i veřejnost byla 4. března zrušena cenzura a Šejnova aféra poskytla čerstvě svobodným médiím první velké sousto. Zasahovala stále další osoby z kruhů blízkých Novotnému, odhalovala prosincové přípravy vojenského zásahu proti stranické opozici a Novotného postavení se stávalo neúnosným.

Na zasedání 14. března si předsednictvo ÚV klade otázku, zda KSČ společnost vůbec ještě vede anebo je naopak v jejím vleku. Ohledně Novotného se neshodlo, což ovšem situaci jen dál radikalizovalo. Iniciativu převzalo Národní shromáždění a začalo podnikat kroky k Novotného odvolání bez ohledu na KSČ. Přes vzkaz z Moskvy, aby v žádném případě neodstupoval a aby působil nazdravé síly ve straně, aby nedopustily změnu kurzu, podává Novotný pod tlakem médií a veřejnosti žádost o odvolání z funkce ze zdravotních důvodů. 21. března ji předsednictvo ÚV schválí a následujícího dne prezident Novotný abdikuje.

Bratrské perspektivy

Prudkost demokratizačního pohybu ve společnosti zaskočila všechny – v Praze i v bratrských zemích. Jestliže již odstranění cenzury vyvolalo znepokojení, abdikace Novotného a masové odstavování funkcionářů na středních a nižších úrovních, často vyvolané kampaněmi v tisku, vzbudilo v politbyru ÚV KSSS vážné obavy. Všechny žádosti o vyjasnění pozic Prahy zůstávaly bez odpovědi, přicházela pouze chlácholení, že KSČ má zemi pod kontrolou. Zároveň členové předsednictva ÚV KSČ hovoří před velkým publikem zcela protichůdně. Ještě před dvěma měsíci ubezpečovali, že Novotný prezidentem v každém případě zůstane. Jeho odstavení teď sovětské politbyro vnímalo jako flagrantní podvod. Většina jeho členů sledovala nové vedení KSČ od počátku s nedůvěrou a Brežněv, který Dubčeka hájil, se dostával do prekérní situace.

Nejhorší obavy politbyra byly potvrzovány a posilovány ze všech dostupných zdrojů.
S výjimkou Bratislavy se důvěrné kontakty sovětských diplomatů v ČSSR omezovaly prakticky výhradně na konzervativní okruh kolem Novotného. Ten nyní změnil taktiku a namísto o vnitrostranických diferencích referoval o pravicově oportunistických úchylkách. Podle vedoucího ideologa Františka Havlíčka připravují reformisté socialismus ještě horší než v Jugoslávii. K tomu posilují své pozice v rozhlasu a televizi, kde už stejně působí mnoho sionistů. Největší nebezpečí nepředstavují zahraniční imperialisté, ale pravice a centristé uvnitř KSČ. Podle časopisu Život strany byly všechny znepokojivé fenomény přesně plánovány a po léta připravovány. Dosud sice nebyla kritika SSSR přípustná, ale plánuje se zveřejnění materiálů z procesů 50. let. V Československu existuje dostatek zdravých sil, které jsou znepokojené situací, která se vymkla kontrole, a mohly by se kolem Dubčeka seskupit.

Dubček a reformní křídlo se vlastní informační kanály k Moskvě ani nepokusili nalézt. Sovětské velvyslanectví soudilo, že vedoucí skupina reformátorů (Ota Šik, Oldřich Černík, Alois Indra, Drahomír Kolder, František Vlasák) v daném okamžiku Dubčekovi zlomí vaz a provede svůj pravicový program. Jestliže se velvyslanec Stepan Červoněnko ještě zastával objektivního a neukvapeného hodnocení a vyčerpání všech diplomatických prostředků, první tajemník velvyslanectví Ivan Udalcov příslušný pro operativní úkoly KGB zaujal k Dubčekovi od počátku nepřátelské stanovisko.

KGB se pod svým novým šéfem Jurijem Andropovem právě reorganizovala k boji proti ideologické diverzi. Andropov byl členem všech komisí politbyra k československé otázce a podle některých historiků sám řídil řešení československé krize jako hlavní tvůrce srpnové invaze. Byl fanaticky přesvědčen o imperialistickém spiknutí. Podle jeho názoru každé otevření společnosti znamená zároveň otevření kanálů, které západní služby okamžitě využijí k jejímu podvracení. Záměrně nechal zatajovat a ničit hlášení, která hovořila o opaku – např. když Oleg Kalugin získal spolehlivé dokumenty, že se CIA ani jiná západní zpravodajská služba na reformním procesu nepodílí, úmyslně podával dál lživé a zavádějící informace.

Władisław Gomułka, Walter Ulbricht či generální tajemník KS Ukrajiny Petro Šelest měli všechny důvody k obavám, aby československý bacil nepřeskočil i do jejich zemí. V Polsku 8.-9. března probíhají studentské demonstrace s hesly jako Cała Polska czeka na swego Dubczeka a Polsko se, jak prohlásil předseda vlády Jósef Cyrankiewicz, nachází před vypuknutím kontrarevoluce. NDR, bojující o diplomatické uznání své samostatnosti, je již od dob Novotného znepokojena uvolňujícími se vztahy ČSSR s SRN a proud informací o československé demokratizaci v západoněmeckých médiích rezonuje zejména mezi východoněmeckou mládeží. Propaganda SRN si už nemusí vymýšlet argumenty proti socialismu, rozhořčoval se Ulbricht, stačí, když přebírá materiály československých sdělovacích prostředků.

A pro ministra obrany SSSR Andreje Grečka i pro celý východní blok je ultimativním nebezpečím perspektiva, že Československo opustí Varšavskou smlouvu a přeběhne k NATO. Pocit ohrožení Západem – po Napoleonovi, expedičních sborech za občanské války, Hitlerovi a rozpoutání studené války ostatně zcela důvodný – je trvalým zdrojem sovětských obav a SSSR považuje ochranu celé západní hranice sovětskými raketovými jednotkami za životně důležitou. Zatímco v NDR a Maďarsku západní hranici sovětské jednotky kontrolují, v ČSSR jejich umístění Novotný opakovaně odmítl a v obraně západní hranice zeje nebezpečná proluka. Českoslovenští vojáci dnes na hranici s SRN odstranili trojitý ostnatý drát, informuje agentura Reuters 3. března.

V křehké rovnováze sil udržované proti hospodářské a technologické převaze Západu jen s maximálním úsilím by odpadnutí a přeběhnutí klíčové země jako Československo mělo fatální následky nejen kvůli možnému vojenskému útoku proti oslabenému bloku, ale už jen ztrátou hospodářského a zbrojního potenciálu. Vystoupení ČSSR z Varšavské smlouvy by mohlo inspirovat i Rumunsko a zapříčinit tak její postupný rozpad. Latentně hrozí i riziko obnovení předválečné Malé dohody mezi ČSSR, Rumunskem a Jugoslávií.

6.-7. března na schůzce Varšavské smlouvy v Sofii vyjadřují zástupci Polska, NDR a Bulharska poprvé veřejně své obavy o vývoj v Československu. Bulharská KS byla umírněnější v projevu, nicméně to byl Todor Živkov, kdo v rozhovoru s Brežněvem a Kosyginem prohlásil kdyby to bylo nutné, byli bychom ochotni nasadit naši armádu. Pro naši věc musíme být ochotni podstoupit riziko.
Abdikace Novotného po Šejnově aféře znamenala první zlom ve vztazích s bratrskými zeměmi. Naděje vkládané do Dubčeka se nepotvrzují, hodnotí Brežněv svého dosavadního chráněnce na zasedání politbyra ÚV KSSS 15. března. Musíme se připravit na nejhorší a přemýšlet i po vojenské linii, míní Kiril Mazurov na jednání politbyra 21. března. Zatím vidí politbyro řešení pro záchranu Československa ve využití zdravých sil ve společnosti.

Dopis vedení KSČ koncipovaný Andropovem a Gromykem měl být dostatečně zřetelným varováním. Obsahoval dvě hlavní teze: antikomunistické síly chtějí v ČSSR zavést kapitalismus a západní země ji chtějí vytrhnout z Varšavské smlouvy a zavléct do NATO. Dubček žádal, aby nebyl zveřejněn, neboť by to podrývalo jeho autoritu. Nakonec bylo rozhodnuto svolat na 23. března do Drážďan schůzku bratrských stran– bez Rumunska, které samo usilovalo o vlastní suverenitu.

Drážďanský tribunál

Mezitím v Praze Novotný 22. března abdikuje a Akční program KSČ připravovaný skupinou kolem Drahomíra Koldera získává první obrysy. Třídní boj v klasickém smyslu je opuštěn. KSČ má akceptovat rozdělení moci mezi ÚV KSČ, vládu a Národní shromáždění. Demokratický centralismus má být zrušen, nejvyšším orgánem se má stát sjezd strany, ÚV nejvyšším orgánem mezi sjezdy, předsednictvo mu má být podřízeno. Mocenský monopol komunistické strany má být založen na zdůraznění československých specifik a na vytvoření národního modelu socialismu.

Dubček se domníval, že Walter Ulbricht zve 23. března do Drážďan na konferenci o hospodářské spolupráci. Namísto toho tu československou delegaci očekával soudní tribunál. Hned v úvodu byl Dubček vyzván, aby – nepřipraven – objasnil plány ÚV i Akční program.

Tady nejsme kvůli diskusi s KSČ o reformách, ale kvůli odhlasování společného hodnocení změn v ČSSR, zahájil Brežněv plaidoyer, když Dubček skončil své doznání. Kontrarevoluce, zněl jednoznačný verdikt. Útoky proti ÚV, vedoucím kádrům, vládě, ministerstvu obrany, hanobení všech vymožeností. Odhodili pětadvacet let boje proti imperialismu, aby si vytvořili základy „samostatné zahraniční politiky“, hřímal a připomínal Maďarsko 1956. Co si představuješ pod „demokratizací“ a „liberalizací“? Copak jste doteď neměli demokracii? obrátil se na Dubčeka. Ve stejném či ostřejším duchu pokračovali Gomułka, Kádár, Ulbricht i Stanko Todorov zastupující Živkova. Věc Československa je naše společná věc a nepříteli ji nepřenecháme ať to stojí co to stojí, anticipoval Brežněvovu doktrínu o omezené suverenitě socialistických států Alexej Kosygin.

Politická směrnice byla jasná: KSČ upevní svůj mocenský monopol a porazí kontrarevoluci vlastními silami. Může se přitom spolehnout na pomoc KSSS a všech ostatních bratrských stran. Na Černíkovu otázku, proč jsou na konferenci přítomni sovětští a východoněmečtí generálové, odpověděl Brežněv: Jejich přítomnost může také znamenat, že pokud byste při řešení vašich problémů potřebovali pomoc, může vám být poskytnuta okamžitě. Na zamýšleném společném textu se účastníci neshodli, bylo vydáno pouze nic neříkající komuniké. Československá delegace přijala závěry s dílčími námitkami, ale princip omezené suverenity fakticky akceptovala a přislíbila nápravu. Dubček byl ochoten slíbit cokoli, komentoval Biľak, jen aby to v Drážďanech co nejdřív skončilo.

Z drážďanské konference odjížděla delegace zaskočená, zdrcená a rozhodnutá její obsah zatajit nejen před veřejností, ale i před soudruhy z ÚV a předsednictva. O vážnosti situace tak vědělo pouze pět osob. Drahomír Kolder, Vasil Biľak a Jozef Lenárt se se sovětskou kritikou postupně více či méně ztotožňovali, zatímco Dubček a Černík reagovali vzdorovitě a rozhodli se, že si do své politiky mluvit nenechají.

Zbytek národa, strany i ÚV vidí situaci podobně jako analýza CIA z 27. března: Pokud bude pražské vedení postupovat opatrně krůček po krůčku, může dosáhnout dobrých pokroků … Československo ovšem nemůže provádět žádnou protisocialistickou nebo protisovětskou politiku … ale v novém politickém vývoji ČSSR žádné protisocialistické ani protisovětské pohyby neexistují … pouze silný pohyb k demokratizaci a liberalizaci systému.

Akční program

V průběhu března ovšem již iniciativu definitivně přebírá občanská společnost a k nějaké opatrnosti krůček po krůčku nevidí nejmenší důvod. Obnovují se po roce 1948 rozpuštěné masové organizace Sokol a Junák, Socialistická a Lidová strana se reaktivují, média vyjadřují podporu protestujícím polským studentům a kritizují politické poměry v NDR. 30. března zakládají bývalí političtí vězňové klub K-231 pojmenovaný podle zákona na ochranu republiky z roku 1948 s cílem prosadit všeobecnou amnestii a odškodnění bývalých politických vězňů. 6. dubna je založen KAN, Klub angažovaných nestraníků, de facto nový politický subjekt mimo rámec Národní fronty. Jeho ideolog Ivan Sviták odpovídá na anketu časopisu Student Odkud? Kam? S kým? lapidárně: Z Asie do Evropy sami.

O opatrnosti nelze mluvit ani v KSČ. Na plenárním zasedání ÚV 28. března byli zvoleni Josef Smrkovský do předsednictva a Čestmír Císař jako tajemník, oba pro Moskvu nepřijatelní kandidáti. 5. dubna plénum schválilo Moskvou kritizovaný Akční program i rehabilitace odsouzených z padesátých let a zrušilo represe proti spisovatelům. Změnila se úloha vlády – napříště má plnit svou ústavní funkci, zodpovídat se Národnímu shromáždění, zaručovat a hájit občanská práva a svobody a zajistit rozvoj národního hospodářství. Krajské konference KSČ požadují urychlené svolání mimořádného sjezdu a Dubček zdůrazňuje nezbytnost dát československé zahraniční politice samostatný charakter.

Do služeb národa se hlásí i pracovníci 1. správy ministerstva vnitra – rozvědky – s ještě rebelštějšími a radikálnějšími požadavky než studenti a spisovatelé. Na výroční konferenci 12.-14. března požadují vyčlenění rozvědky z ministerstva vnitra a podřízení přímo předsednictvu vlády. Navrhují přepracování zahraniční politiky tak, aby byla v souladu s národními zájmyČeskoslovenska coby evropského státu. V květnu rozvědka odřízla své sovětské poradce od informací o vnitřním vývoji v zemi.

Tím ovšem pro Moskvu číše přetekla. Akční program se stal katalyzátorem dalšího vývoje. Počínaje plenárním zasedáním 9.-10. dubna vidí ÚV KSSS celé Pražské jaro už jen jako pravicový oportunismus a revisionismus, jako snahu vrazit klín mezi socialistické země a připravit v nich restauraci kapitalismu.

bratrských stranách nalézá plné porozumění. Živkov zaujal profilované stanovisko již 29. března na zasedání ÚV KSB: V Československu a v Polsku hraje sionismus velkou roli … musíme zvolit takové metody, jakými v Československu, Rumunsku a pak i v Jugoslávii nastolíme pořádek. Ulbricht s Gomułkou se shodují na linii, podle které má být kurs ČSSR po všech stránkách diskreditován. Živkov, Ulbricht, Gomułka, v politbyru ÚV KSSS Nikolaj Podgornyj, Petro Šelest, Kiril Mazurov, Aleksandr Šelepin naléhají na vojenské řešení. Brežněv má o jeho smysluplnosti vážné pochyby. Nicméně již 8. dubna podepisuje ministr obrany Grečko příkaz k jeho přípravám a 11. dubna předkládá Brežněvovi konkrétní plány.

Andropov promptně zrušil tzv. Chruščovovu doktrínu zakazující používat v bratrských zemích nelegální prostředky. Pražský aparát KGB je od konce dubna rozšířen o další agenty včetně pracovníků oddělení ilegálních operací „S“. Jejich zadáním je rozpoznat a odkrýt spiknutí. Mají nejen tipovat a navazovat kontakty ke zdravým silám ve straně, ale i provádět skryté operace. V rámci operace Progres je do poloviny května do ČSSR vysláno nejméně 35 tzv. nelegálů krytých jako novináři a turisté ze západních zemí s cílem proniknout do kontrarevolučních struktur, získat o nich informace a diskreditovat je podezřelými kontakty na Západ.

Venku nemá o dramatickém vyhrocení nikdo tušení. CIA hodnotí Akční program ve zprávě z 23. dubna jako zdrženlivý v tónu, realistický ve formulacích a poměrně prostý pokrytectví. Soudí, že sovětští vůdci československé reformy proti své vůli akceptovali. Stejného dne přesvědčuje Dubček Živkova, který je na návštěvě v Praze, o potřebnosti reforem vzhledem k nevyřešeným vnitrostranickým a společenským problémům, nutnosti rehabilitace obětí stalinských čistek, stěžuje si na nedostatečné fungování odborů a mládežnických organizací i na omezené pravomoci slovenských orgánů. V bulharských médiích se kampaň proti ČSSR až do července ještě drží v únosné míře a Čechoslováci to považují za svůj diplomatický úspěch.

Se stejnou bezstarostností přijíždí delegace ÚV KSČ na schůzku do Moskvy 4.-5. května. Dubček ve svém projevu ubezpečuje, že KSČ žádný návrat k opoziční politice nepřipustí, ohlásí konání štábního cvičení Varšavské smlouvy v nejkratší době, oznámí přípravy mimořádného sjezdu KSČ, zmíní ochotu západních zemí poskytnout ČSSR úvěry a požádá o úvěr SSSR. Smrkovského zprávu již Brežněv přeruší záplavou kritiky proti K-231, KANu, hromadným sdělovacím prostředkům, americké vlajce v prvomájovém průvodu. Proces už zašel příliš daleko. Černík souhlasí a přislíbí řešení na příštím plénu ÚV. Biľak Brežněvovi přitakává a stěžuje si na útoky proti konzervativcům. Nicméně znovuzavedení cenzury považuje i on za nemyslitelné.

Situace se nebezpečně vyhrotila, teď už je v etapě boje o moc, hodnotil Brežněv. Aktivity protisocialistických sil jsou podporované z USA a SRN. Polovinu turistického ruchu tvoří západoněmečtí a američtí agenti. Kosygin kritizoval mírné zacházení s mládeží a studenty a doporučoval ve všech oblastech represi. Nemáte vůbec proč se bát, soudruzi. Máte v rukou armádu. Naléhal na obnovení kontroly nad hromadnými sdělovacími prostředky. Brežněv se jednoznačně vyslovil proti konání mimořádného sjezdu strany a trval na upevnění jednoty vedení. Jsme připraveni vám pomoct a jak znám mínění soudruhů Gomułky, Ulbrichta, Živkova a jiných, mohu říct, že jsou takto připraveni i oni.

Československá delegace přiznala, že také ona hodnotí situaci jako velmi vážnou a že podnikne bezodkladná opatření k upevnění situace ve všech dotčených oblastech. Opět se do Prahy navracela postojem Kremlu zcela vyděšená a zdrcená. Na zpáteční cestě došlo mezi Biľakem a ostatními k roztržce, v utajení obsahu jednání před veřejností a velmi pečlivém dávkování informací soudruhům však panovala plná jednota.

Nicméně zasedání předsednictva ÚV KSČ 7.-8. května svědčilo, že si moskevské instrukce přece jen vzalo k srdci. I Dubček již rozpoznává negativní tendence, odstředivé síly, formování opozice. Formují se síly, které by, pokud jim bude poskytnut další čas, mohly přerůst v kontrarevoluční sílu. Většina předsednictva se shodla, že kontrarevoluce již získala širokou základnu a že KSČ skutečně hrozí boj o moc. Bylo rozhodnuto o svolání mimořádného sjezdu KSČ.

Paralelně se 8. května v moskevském politbyru sešlo pět bratrských stran bez zástupců ČSSR. Za nadšeného souhlasu přítomných opakuje Brežněv svá obvinění o kontrarevoluci a když spekuluje, zda Dubček v prvomájovém průvodu kynul členům KANu a K-231, nabízí mu Ulbricht důkazní filmový materiál.

Na fakticky otevřených československých západních hranicích stojí 21 divizí včetně jednotek USA, objasňoval Brežněv. Vzhledem k dezolátnímu stavu československé armády, v níž se už jen diskutuje, by stačilo dvacet amerických tanků a je po všem. Osm tanků už v Československu je v rámci natáčení filmu o osvobození Plzně. Jestliže česká vláda pouští do Plzně Američany, tak nemůžeme dál mlčet, hřímal Ulbricht.

Opačného názoru byl Kádár. Problémy nezačaly v lednu. Nejprve by se měl odsoudit Novotný, pak až Dubček. Nejde o žádnou kontrarevoluci, kontrarevoluční síly dosud nezískaly vrch. Živkov ho usměrní: v ČSSR kontrarevoluce je a má organizované centrum přímo v ÚV KSČ a předsednictvu, její hlavou je František Kriegel a Dubček je neschopen vést s ní boj. Trpí sebeláskou, je politicky krátkozraký, neví vůbec, co se děje. Podle Gomułky je hlavní dokument, proti němuž se musí bojovat, Akční program.

Brežněv závěry jednání shrnuje a ohlazuje hrany. Nejdůležitější je nyní podpořit zdravé jádro. Poslední zprávy z Prahy dávají naději, že kocovina skončila a českoslovenští soudruzi snad budou schopni začít boj proti kontrarevoluci sami. Akční program není v této situaci primárním problémem. Je nutné urychleně uspořádat vojenské cvičení Šumava, které by pomohlo plénum ÚV KSČ ovlivnit.
Na okraj schůzky informuje Andropov osobně Ulbrichta, Gomułku a Živkova, nikoliv Kádára, o aktivitách KANu a o tom, že s literárním vědcem a univerzitním profesorem Václavem Černým v čele se jedná o konspirační, diverzní a kontrarevoluční skupinu.

Manévry

Invaze byla připravena již na 9.-10. května. CIA ovšem vyhodnotila pohyby sovětských divizí v Polsku směrem k československé hranici jako pouhé chrastění zbraněmi. Po posledních povzbudivých zprávách z Prahy však byla odložena a namísto ní probíhalo společné cvičení sovětských a polských jednotek. 17.-23. května přijel do ČSSR sondovat ministr obrany Grečko. Podle jeho hodnocení je československá armáda v procesu rozkladu, rozkazy nikdo neposlouchá, armáda na běžícím pásu schůzuje, armádní tisk vyjádřil svou nezávislost a divize na hranicích SRN mají 40-50% tabulkového stavu. Termín společného cvičení Šumava byl stanoven na 20.-30. června.
Namašírujeme tam s našimi jednotkami, a dál? ptal se Alexej Kosygin. 17.-25. května proto strávil na léčebném pobytu v Karlových Varech, aby si udělal představu o zdravém jádru KSČ a 27. května o svých poznatcích informoval politbyro. Konstatoval, že na základě mnoha rozhovorů musel své názory značně revidovat. Mimo předsednictva ÚV KSČ neexistuje síla, která by dokázala udržet události pod kontrolou. Vedle Dubčeka, Černíka a Svobody není ve straně ani v zemi nikdo s výraznější autoritou a z toho je třeba vycházet. Dubčekovo vedení se začíná orientovat podle sovětských očekávání. Je připravené opřít se v případě potřeby o dělníky a Lidové milice a nevylučuje ani pomoc sovětských vojsk. Nechápal pouze, proč až v případě kontrarevoluce a proč ji vedení považuje za nepravděpodobnou, ba absurdní. Dohoda s Čechoslováky je však snazší než s Ceauşescem, Titem nebo Castrem.

V dopise předaném 12. června chválí Brežněv opatření k posílení úlohy strany. Znepokojivá je však existence druhého centra v ÚV KSČ, je proto třeba učinit příslušná opatření při přípravě sjezdu. Navrhuje Dubčekovi důvěrnou schůzku s nejbližšími stejně smýšlejícími soudruhy. Po poradě s Biľakem a Černíkem Dubček schůzku s Brežněvem pro zaneprázdnění odmítne.

Přípravy na společné štábního cvičení Šumava probíhají od konce května a 20. června začíná. Postupně se rozšiřuje a rozrůstá do manévrů za účasti 24 000 sovětských, československých, polských, východoněmeckých a maďarských vojáků s neprůhledným průběhem, nejasným trváním a zjevnou snahou převést do Československa co nejvíce jednotek. Dubček prohlásil manévry 30. června za ukončené, čímž postavil sovětské vedení před fait accompli. 2. července při vyhodnocení sovětské velení okázale ignoruje nejen celou československou generalitu, ale i zástupce ostatních národních štábů zúčastněných zemí. Československé a maďarské jednotky se stáhly hned po skončení manévrů, avšak stahování polských a sovětských jednotek bylo zahájeno až po dvou výzvách ministra obrany Martina Dzúra 13. července. Poslední sovětské jednotky opustily ČSSR až 3. srpna.

Demokratizační proces se ovšem květnovými závěry předsednictva ÚV KSČ nezastavil. Již 23. května se konstituuje Přípravný výbor sociálně demokratické strany, opozice schopné perspektivně odlákat nemalou část členů KSČ. Pod dojmem vojenského cvičení a neustálých ústupků sovětskému nátlaku vychází 27. června manifest občanské společnosti 2000 slov sepsaný na podnět pracovníků Akademie věd Ludvíkem Vaculíkem. Veliké znepokojení v poslední době pochází z možnosti, že by do našeho vývoje zasáhly zahraniční síly … Své vládě můžeme dát najevo, že za ní budeme stát třeba se zbraní, pokud bude dělat to, k čemu jí dáme mandát. Po celé zemi probíhají podpisové akce, v průběhu dnů manifest podepíší statisíce občanů.

Sovětské politbyro vyburcované tímto vývojem i nepochopitelnou tolerancí vůči autorům a signatářům 2000 slov se sešlo 2.-3. července. Většina přítomných byla názoru, že vojska již mají v ČSSR zůstat. Je už jasné, že se neobejdeme bez vojenského zásahu, mínili Gromyko i Kosygin. Brežněv však chtěl ponechat všechny cesty otevřené. Závěrem bylo svolání kolektivní schůzky komunistických stran do Varšavy s jediným tématem – situace v Československu. 4. července poslalo politbyro předsednictvu ÚV KSČ dopis, ve kterém byla sovětská kritika vývoje v ČSSR poprvé formulována oficiálně a písemně. Následovaly další čtyři podobné dopisy z Polska, NDR, Maďarska a Bulharska.

Varšavský rozchod

Teprve na zasedáních předsednictva ÚV KSČ 8. a 12. července se tak většina jeho členů dozvěděla o skutečné vážnosti roztržky. I konzervativní a prosovětští členové byli zaskočeni, řešení viděli v náležitém vysvětleníčeskoslovenských pozic, zatímco reformátoři byli přesvědčeni, že dopisy nebyly psány se špatným úmyslem, i když se v hodnocení hluboce mýlí. Konzervativní část předsednictva se sice ztotožňovala s kritikou sdělovacích prostředků i ztráty vedoucí úlohy strany, ale ani Indra, Kolder či Emil Rigo v Československu žádnou kontrarevoluci neviděli a nepožadovali znovuzavedení cenzury. Úvahy o možnosti ozbrojené intervence byly kolektivně odmítnuty. Nevěřím, že by sovětští soudruzi sáhli k nějakým drastickým opatřením s nedozírnými následky, protože mám lepší mínění o nich i o jejich zodpovědnosti, odbyl to Josef Smrkovský. Všichni přítomní naléhali na urychlené stažení sovětských jednotek z Československa.

S výjimkou Vasila Biľaka se celé předsednictvo shodlo účast na varšavském setkání odmítnout. Namísto toho navrhovalo řadu bilaterálních schůzek včetně s rumunskými a jugoslávskými soudruhy. Odmítnutí účasti na varšavské schůzce bylo oznámeno 13. července, den před jejím zahájením. Stejného dne se Dubček a Černík ještě narychlo sešli s Jánosem Kádárem, který odmítnutí považoval za největší politickou chybu od ledna 1968. O čem vlastně chce Dubček bilaterálně jednat s Ulbrichtem, Gomułkou, Živkovem nebo s ním samým? Smysl mají jedině jednání se sovětským vedením.

Varšavská schůzka 14.-15. července opakuje a graduje výtky proti československému vývoji. Čeští soudruzi nechtějí slyšet hlas a radu svých přátel, konstatuje Brežněv, a vytvořili tak novou situaci v našich vztazích. Ulbricht upozorňuje, že zvrátit situaci v ČSSR ve prospěch zdravých sil je nutno ještě před mimořádným sjezdem KSČ, protože všichni dobří komunisté na něm ztratí své funkce. Nicméně ke konečnému rozhodnutí o vojenském zásahu přítomní dosud nedospěli. Je přijat plán podpory zdravých sil v KSČ, které se jednoho dne chopí iniciativy, aby obnovily vedoucí úlohu strany a normalizovaly situaci v zemi. Je koncipován dopis ÚV KSČ, který má napomoci zdravé síly aktivovat.

První Dubčekovou starostí je přesvědčit Brežněva, aby dopis udržel v tajnosti. To by ovšem bylo proti jeho smyslu signálu zdravým silám, a tak nezbývá, než svolat ÚV s obavami, aby zdravé síly skutečně nezmobilizoval. Účinek je však přesně opačný. Dopis vyvolá vlnu rozhořčení nad hrubým vměšováním a podporu ÚV KSČ ve veřejnosti, ve straně, mezi kandidáty připravovaného sjezdu i ve slovenské KS. Nejvyšší orgán strany přijal jednomyslně odpověď, která tezi o kontrarevoluci odmítá a sovětské výtky bod po bodu relativuje a vyvrací. KSČ se opírá o dobrovolnou podporu lidu. Nejdůležitějšími úkoly jsou teď příprava sjezdu KSČ v září a uvedení Akčního programu do života.
Na zasedání politbyra 19. července Brežněv rekapituluje, že nastal nový úsek. Čas nepracuje pro SSSR, ale proti němu. V Praze jsou očekáváni Ceauşescu a Tito, komunistické strany Francie a Itálie chtějí svolat evropskou konferenci na podporu KSČ a zdravé síly nejsou schopny požádat SSSR o pomoc. Nicméně prosazuje proti odporu Andropova a Mazurova, kteří trvají na krajních opatřeních, že je nejprve třeba uskutečnit všechny formy politického nátlaku. Většina politbyra se nakonec vyslovila pro bilaterální jednání jako poslední pokus. Teprve když to nepřinese odpovídající efekt, teprve potom sáhneme ke krajním opatřením. Gromyko soudí, že v současné mezinárodní situaci krajní opatření žádné zostření nevyvolají, žádná válka nebude … Kdybychom však ztratili Československo, bylo by to velké pokušení pro jiné.

Politbyro sestavuje písemný katalog instrukcí: všechny antisocialistické strany a kluby mají být zakázány, hromadné sdělovací prostředky postaveny pod kontrolu, má být obnovena vedoucí úloha strany a František Kriegel, Josef Špaček, Čestmír Císař, Václav Slavík, Ota Šik a Josef Pavel mají být zbaveni funkcí. Je připraveno prohlášení budoucí revoluční vlády a další poinvazní politické deklarace. Skupina konzervativních členů ÚV KSČ kolem Biľaka sepisuje první verzi zvacího dopisu, který však vzhledem k ohlášeným československo-sovětským rozhovorům ještě není odeslán.
Skrytá operace KGB pod názvem Chodoki (Chodci) má důkazy o plánovaném kontrarevolučním ozbrojeném puči vyrobit. Sovětští nelegálové šířili letáky vyzývající ke svržení režimu, coby sympatizanti obrodného procesu ze Západu přesvědčovali novináře, aby psali a otiskovali protisovětské a antisocialistické články, před členy KANu a K-231 vystupovali jako příslušníci západní podzemní organizace, která jim dodá zbraně. 12. července bylo na Sokolovsku skutečně nalezeno pět vaků amerických samopalů a 19. července o nich přinesla sovětská Pravda senzační článek Dobrodružné plány Pentagonu a CIA. Analýza prokázala, že byly konzervovány olejem používaným sovětskou armádou. Rovněž leták zpochybňující připojení Zakarpatské Ukrajiny k SSSR v roce 1945, který měl být tisknut v ČSSR, byl zjevně sovětského původu a ukrajinský tajemník Petro Šelest se za něj musel 30. července v Čiernej nad Tisou omluvit.

Zatím dobré

Paralelně pokračují přípravy vojenského řešení. V sérii vojenských cvičení v průběhu července v Polsku, SSSR, NDR, Maďarsku až po Severní, Baltské i Černé moře jsou do posledních podrobností rozpracovány invazní plány a invazní jednotky jsou uvedeny do výchozích postavení. 23. července svolal Grečko do Moskvy poradu velitelů zúčastněných vojsk, kde byl dojednán plán operace Dunaj a pohotovost k jeho splnění do 29. července ráno. Předpokládalo se, že nedojde-li 29. července v Čierné nad Tisou k dohodě, následujícího dne schválí zástupci bratrských zemí invazi a ta může okamžitě začít.

Okolnosti schůzky v Čierné nad Tisou 29.-31. byly předmětem tvrdých vyjednávání. Sovětské vedení ji nejprve chtělo v Moskvě, Kyjevě nebo ve Lvově, nakonec však souhlasilo se schůzkou na hraničním přechodu s ČSSR, kam denně dojíždělo obrněným vlakem.

Na československé straně jí 26. července předcházel manifest, který po dohodě se Smrkovkým sepsal Pavel Kohout. Myslíme na vás, myslete na nás! Píšete za nás osudovou stránku dějin Československa. Napište ji s rozvahou, ale především s odvahou … Věříme vám! V průběhu několika dnů ho podepsalo milión občanů a slovenský mládežnický časopis Smena se na podporu československé delegace pokoušel zorganizovat generální stávku. Mimo morální podpory ze strany občanů však byla československá delegace nepřipravená, nejednotná, izolovaná pod dohledem sovětské státní bezpečnosti a prakticky odříznutá od komunikačních prostředků.

Průběh nijak nevybočoval ze zavedených rituálů. Sovětští představitelé vyjmenovávají stále delší seznam československých prohřešků počínaje Šikovou reformou přes ztrátu kontroly nad médii a vedoucí úlohy, nečinnost vůči K-231, KANu, sociální demokracii a manifestu2000 slov, nedostatečnou ochranu západní hranice až po druhé centrum ve straně provádějící za podpory západoněmeckých a amerických imperialistů kontrarevoluci s cílem vytrhnout Československo ze socialistického bloku a nastolit v něm kapitalistický řád. Dokládají to záplavou autentických citátů i absurdních tvrzení až po teorii o spiknutí předválečných důstojníků plánujících za podpory starých horthyovských generálů spolu s filosofem Ivanem Svitákem občanskou válku.

Československá delegace reaguje defenzivně, od nesmělých námitek, vysvětlování a ústupků až po Biľakovo ztotožnění se se sovětskou kritikou, za které se mu od Brežněvova dostane pochvaly. Všichni se shodují v nemyslitelnosti konfliktu mezi SSSR a ČSSR a ubezpečují o své plné oddanosti sovětskému bloku a komunistickým ideálům. Biľak s Kolderem žádají Petro Šelesta o politický azyl na Ukrajině.

Brežněva, který hledal za každou cenu smírné východisko, vedla neplodnost diskuse třetího dne k pozvání Dubčeka k osobnímu rozhovoru. Neexistuje z něho záznam, pouze Brežněvovy odvolávky na údajné uzavřené dohody a pozdější Dubčekovo osobní svědectví, které asi průběh charakterizuje nejvýstižněji: Když mi Brežněv řekl, že ti a ti lidé jsou nepřijatelní, nereagoval jsem a on si myslel, že to akceptuji. A já jsem zase dělal po svém a neprovedl jsem to.

V podobném duchu pokračovalo jednání odpoledne v užším kruhu po čtyřech delegátech z každé strany. Protokol, který oproti původnímu ujednání sovětská strana dodatečně vyhotovila a vedení KSČ zaslala, označil Dubček později za vědomě zfalzifikovaný, nicméně že československá delegace opatření v oblasti sdělovacích prostředků, opozičních skupin, odvolání Kriegela a Císaře a podřízení StB Viliamu Šalgovičovi ochotně přislíbila, potvrzují i další účastníci.

Závěrem se dohodlo skromné setkání s ostatními bratrskými stranami v Bratislavě k slavnostnímu podpisu deklarace jednoty. Obě delegace odjížděly z Čierné s úlevou, sovětská protože se jí snad podařilo Čechoslováky umoudřit a předejít krajnímu řešení, československá protože získala čas k fait accompli, až mimořádný sjezd strany neodvolatelně rozhodne o dalším vývoji.

Po sedmihodinové osobní redakci obou tajemníků a obou předsedů vlád neobsahuje bratislavská deklarace ze 3. srpna ani slovo o Československu. Vágními frázemi potvrzuje ideologickou, hospodářskou a vojenskou jednotu zemí Varšavské smlouvy. Postuluje, že podpora, ochrana a upevnění těchto [socialistických] vymožeností … jsou společnou internacionální povinnost všech socialistických zemí. Dubček a Černík pod společnou rozumějí ne bez nich, Brežněv a Kosygin pod ochranou a upevněním rozumějí legitimaci vojenského zásahu. Československá strana chápe přísliby, které učinila, za témata budoucí diskuse v plénu ÚV, sovětská za závazné úkoly ke splnění do 25. srpna. Zvací dopis podepsaný Biľakem, Indrou, Kolderem, Antonínem Kapkem a Oldřichem Švestkou předal Brežněvovi Kolderův tajemník Radko Kaska. Ještě před tím mu předal svůj osobní zvací dopis Kapek.

Z Bratislavy se vracejí uspokojeni všichni. Sovětské politbyro přisuzuje jednáním velký význam a soudí, že přišla v pravý čas. Také Kádár vítá, že se nalezlo politické řešení. Nejnadšenější je asi Ulbricht, který náhle považuje invazi za příliš riskantní.

Zcela otevřeně říkám, stejně jako po poradě v Čierné nad Tisou, že není žádných opodstatněných obav o naši suverenitu, oznamuje Dubčeka v televizi. Žádný ze závěrů bratislavské deklarace nás nenutí cokoli měnit na našich pozicích k vnitřním nebo vnějším otázkám, objasňuje Černík pražskému aktivu KSČ. Výsledky jednání jsou lepší, než jsme očekávali, jásá Smrkovský a řekne si za to o flašku. Smrkovský si v ten moment zřejmě ani neuvědomoval, co chválí a co podepsal, že vlastně dal souhlas k internacionální pomoci, poznamenává Biľak ve svých pamětech.

9.-11. srpna pobýval v Praze Josip Broz Tito, 12. srpna navštívil Karlovy Vary Walter Ulbricht, 15.-17. srpna přijel Nicolae Ceauşescu, 16. srpna se Dubček sešel s Jánosem Kádárem, na 23.-25. srpna byl očekáván generální tajemník OSN U Thant, na konec srpna byly ve Frankfurtu nad Mohanem plánovány rozhovory československých finančních expertů s experty Německé spolkové banky.

Reformátoři se upínali ke sjezdu KSS 26. srpna a k XIV. mimořádnému sjezdu KSČ 9. září. Na dohody z Čierné nad Tisou teď nebyl čas, kontrarevoluce čekala na sjezd strany, aby tam legalizovala svou činnost, jak zaznamenává Biľak. Dubček sice měl v úmyslu dohody alespoň částečně plnit, ale až později a postupně. Četné varovné signály nechtěl ani on ani nikdo jiný brát na vědomí. 8. srpna konstatuje politbyro KSSS, že průběžné pozorování neskýtá důvodu k domněnce, že uzavřené dohody budou splněny. Sovětské velvyslanectví informuje, že Dubček nechce udělat žádné požadované kádrové změny. Následujícího dne s ním má Brežněv dlouhý telefonát, ve kterém dohody urguje, vyptává se na podrobnosti a nabízí pomoc. Dubček vysvětluje, konejší, odsouvá, vytáčí a vymlouvá se. Před soudruhy telefonát zatají.

Je v kleštích, neboť se stoupajícím napětím stoupá i aktivita zdravých sil v ÚV konspirujících se sovětskou stranou. S Brežněvem se dohodly, že během schůze předsednictva ÚV KSČ zavolá Dubčekovi a vyžádá si jako svědka jednu osobu z jejich okruhu, aby tak dal podnět k jednání o neplnění dohod, neboť oficiálně se obě strany vzájemné kritiky dosud zdržovaly. 13. srpna tedy Brežněv zatelefonoval a jako svědka rozhovoru požadoval Biľaka. Dubček místo něho přizval Smrkovského a obsah telefonátu před ostatními rovněž zatajil. Podnět k jednání předsednictva tím nevznikl.

Brežněv začal obvyklými urgencemi dohod, tentokrát již v ostřejším tónu. Dubček odpovídá stále zarytěji a vyhýbavěji, až již to Brežněv označí za vědomé klamání. Na otázku po svém osobním postoji k dohodám odpoví Dubček: Bude plénum, Leonide Iljiči, plénum všechno rozhodne. Brežněv konstatuje, že pří této neschopnosti řešit problémy musí sovětské politbyro podniknout nová opatření. Dubček, aniž by chápal významy a dosahy slov, odpovídá, že politbyro se může usnést na jakýchkoli opatřeních, která pokládá za správná. Brežněv považuje takovou odpověď za neseriózní, ale Dubček umíněně opakuje: S veškerou odpovědností vám říkám, že pokud nám nevěříte a považujete nás za podvodníky, pak si učiňte opatření, jaká vaše politbyro bude považovat za správná.
Brežněvovi se posléze podařilo situaci deeskalovat a na závěr žádá, aby Dubček o obsahu rozhovoru informoval všechny členy předsednictva. To se nestalo. O tři dny později zasílá Dubčekovi osobní dopis, v němž ho s odvoláním na telefonický rozhovor prosí o oficiální odpověď na výhrady a otázky, které mu položil a žádá ho, aby o obsahu dopisu byli informováni soudruzi z předsednictva ÚV. Ani to se nestalo.

17. srpna po všestranné analýze … a po zvážení prosby členů předsednictva ÚV KSČ … v přesvědčení, že KSSS i ostatní bratrské strany už vyčerpaly všechny prostředky politického vlivu … politbyro ÚV KSSS … se jednomyslně usnáší: KSČ a lidu Československa poskytnout pomoc a podporu ozbrojenými silami.

Také varovný dopis z tohoto jednání s žádostí, aby s jeho obsahem byli neprodleně seznámeni všichni členové předsednictva ÚV KSČ, si Dubček ponechal pro sebe. Soudruhům ho ukáže teprve až invaze začne.

Poučení z krizového vývoje

Vedle faktografického záznamu nabízí osmiměsíční eskalace Pražského jara řadu poznatků o politických procesech obecně a českých zvlášť.

Začneme-li sovětskou stranou, nápadný je přetrvávající stalinistický vzorec, podle kterého musí elita společnost mocensky kontrolovat ve všech úrovních a každý autonomní pohyb vnímá jako své ohrožení. Takové symptomy vlastní nejistoty by se daly očekávat v Polsku, NDR či v Bulharsku, kde byly poválečné elity dosazeny sovětskou mocí relativně nedávno a více či méně proti vůli obyvatelstva. SSSR si naopak zakládal na sebevědomí vítěze války, od stalinismu se distancoval, v socialismu vyrůstá již třetí generace a vážnější politické, národnostní ani náboženské konflikty nehrozí. V šedesátých letech byl čas na postupné liberální reformy, které ostatně byly i důvodem Brežněvova puče. Mezinárodní uvolnění pro ně poskytovalo ideální podmínky, USA byly plně vázané vietnamskou válkou a vystoupení sovětských disidentů svědčila, že je na ně sovětská společnost připravená. Československé události reformy zdiskreditovaly, způsobily návrat k autoritativním ideologickým vzorcům a liberalizaci SSSR zarazily na bezmála dvacet let až do doby, která byla v mnohém od šedesátých let zcela rozdílná.

Zarážející je práce KGB. Nový šéf Jurij Andropov nevidí její úlohu v poskytování objektivních podkladů pro rozhodování politbyra, nýbrž ve vlastním rozhodování a podsouvání odpovídajících desinformací – vzorec, který se u tajných služeb zdaleka neomezuje jen na SSSR. Jestliže by tvrzení o vazbách na americké a západoněmecké služby ještě mohly být vysvětlitelné neprofesionální osobní zaujatostí, Andropov nebyl rozvědčík ale aparátčík, desinformace politbyra vědomými nepravdami a vykonstruovanými důkazy lze vysvětlit pouze sledováním vlastních politických záměrů. Je stěží představitelné, že by profesionální služba nebyla schopna posoudit váhu, možnosti, schopnosti, profily a míru odhodlanosti členů předpokládané revoluční vlády. Údaj, že sovětské jednotky mohou počítat s podporou 50-60% obyvatelstva, má základ zcela jinde než v empirickém výzkumu. To jsou ovšem pro posouzení politické proveditelnosti invaze zcela klíčové informace. Jediný Gromyko si chce v květnu udělat vlastní obrázek a jeho závěry se také s kolportovanými informacemi značně rozcházejí. Praktické důsledky z toho však nevyvodí. Fakticky je to Andropov, kdo politbyro a bratrské strany do invazní pasti záměrně vmanipuluje.

Pokračujeme-li na československé straně, nabízí se pohled do světa Járy Cimrmana. V průběhu deseti let Novotného vlády se ČSSR stala s odstupem nejliberálnější zemí sovětského bloku aniž by to v bratrských stranách vyvolalo podstatnější námitky. Po odstavení Novotného kliky nastala reálná šance konsolidovat KSČ kolem Akčního programu. Připomeňme, že ho připravuje skupina kolem Drahomíra Koldera, kterého i s Aloisem Indrou řadí sověti ještě počátkem roku k vedoucím pravicovým reformátorům. O základních cílech, demokratizaci v podmínkách socialistického zřízení, tržní liberalizaci a federalizaci státu existuje dalekosáhlý společenský konsensus - jsou ostatně logickým pokračováním vývoje posledního desetiletého.

Já nejsem Novotný, já se nemusím chodit radit do Moskvy, prohlásil podle Biľaka po svém zvolení Dubček. Nebylo to nepodobné furiantství, s jakým Slováci prosazovali vlastní svébytnost v rámci Československa – až po připravenost bránit se Čechům ozbrojenou silou, pokud by byl Novotný svůj puč provedl a hrozilo zatýkání slovenských soudruhů. Obdobně nyní prosazovali naši furianti československou svébytnost v rámci sovětského bloku, snad až na to, že o nějaké hrozbě a obraně odmítali vůbec jen uvažovat.

Obavy bratrských stran, že československý vývoj směřuje k opuštění sovětského bloku, nebyly neopodstatněné. Liberální politické a hospodářské reformy a konec konců i federalizace jsou opakem demokratického centralismu. Povýšenecké zdůrazňování domácí evropské demokratické tradice v kontrastu k ruské zaostalosti a dogmatičnosti bratrských států je zároveň i jasným vytyčením směru. Pasáže o československých specifikách, národním modelu socialismu či samostatné zahraniční politice v Akčním programu jsou rozlučkou se společnou zahraniční politikou. Navazování kontaktů se západními hospodářskými strukturami a jednání o půjčkách od západních bank směřují k obejití Stalinova zákazu účasti na Marshallově plánu z roku 1947 a k emancipaci od Rady vzájemné hospodářské pomoci. Návrhy na neutralizaci Československa objevující se sporadicky v médiích dávají tušit, že dříve či později vyvstane i otázka setrvání ve Varšavské smlouvě. A živelnost vývoje vylučuje, že by ho vůbec ještě mohla KSČ ovlivnit, neřku-li usměrnit či zarazit.
Doma si však nikdo perspektivou bratrských stran hlavu neláme. Všichni již pozapomněli, že ČSSR není součástí sovětského bloku z rozmaru, ale protože jí SSSR umožnil oloupit a vyhnat tři miliony sudetských Němců a že je pro ni dodnes jedinou zárukou proti jejich revanši. Že československé hospodářství je z rozhodnutí prezidenta Beneše strukturálně zcela přizpůsobené potřebám SSSR. Že nemá alternativy k laciným dodávkám sovětské nafty, plynu, surovin, potravin. Že pro kvalitu svých výrobků nemá mimo rámec RVHP a třetího světa odbyt. Že nikdo kromě SSSR nemá zájem o miliony tun oceli a tisíce tanků. Že integrace ekonomiky do západních trhů není věcí rozhodnutí státní plánovací komise, ale práce pro generace.

Dubček i ostatní – včetně konzervativců - jsou v Drážďanech i v Moskvě zaskočeni a šokováni nečekanou intenzitou kritiky jejich reforem – vždyť přece doma i ve světě je za ně všichni tak chválí a milují. Byl to narkoman, hodnotil Dubčeka Biľak, musel denně dostávat svou dávku slávy a chvály. V konfrontaci Dubček plačtivě ujišťuje o neutuchající věrnosti, přátelství a lásce k SSSR, uhýbá a slibuje nápravu, ale všem je přitom jasné, že vývoj se už dávno vymkl kontrole a nabyl vlastní dynamiku. Výsledkem je polarizace mezi reformnímkřídlemženoucím se hlava nehlava dál s vidinou nevratného potvrzení XIV. sjezdem strany, a konzervativním křídlem uvědomujícím si hloubku a dopad vývoje v kontextu mocenské konstelace bipolárního světa. Tím se ovšem šance na racionální analýzu a společnou strategii definitivně vytrácejí a vývoj pokračuje jediným možným směrem.
Zamysleme se ještě, zda byl jediný možný, respektive co by se muselo stát, aby nevedl k fatální roztržce a násilnému ukončení.

Prvním předpokladem by ovšem bylo vzít na vědomí jak perspektivu a obavy bratrských stran, tak i reálné možnosti. To, co československá společnost konsensuálně očekávala, byl socialismus s lidskou tváří. Tedy svoboda slova, shromažďování, pohybu, přinejmenším drobného podnikání, fungující hospodářství, právní stát a participace na politickém rozhodování. To nebylo nereálné a mnohého bylo dosaženo již za Novotného. Restaurace kapitalismu či opuštění sovětského bloku k tomu nepatřily; přes odhalování podílu na procesech padesátých let byl SSSR stále ještě v první řadě přítelem a osvoboditelem a socialismus žádoucím společenským řádem.

Čeho bylo zapotřebí byl opak toho, co Dubček činil: komunikace, otevřenost, rozhodnost. Když už se československá strana do radikálního experimentu pustila, bylo na ní, aby obavy rozptýlila. Musela by si vytvořit vlastní komunikační kanály k sovětskému politbyru, aby jeho postoji nebyla zaskočená, aby mohla reagovat včas a kompetentně a také aby zavčas pochopila, že vojenské řešení není prázdným řinčením zbraní. Musela by sama iniciativně vysvětlovat, konzultovat, diskutovat a zároveň dát jasně najevo, že si za svým stojí. Musela by na desinformace a otevřené výpady reagovat okamžitě a ofenzivně; řada výtek byla do té míry absurdní či prokazatelně vykonstruovaná, že poskytovala dobrou munici k protiútoku na Andropovovu hodnověrnost. Zejména by však musela přesvědčit a případně nabídnout záruky, že Československo nemá v úmyslu ani z RVHP ani z Varšavské smlouvy vystoupit. V krajním případě mohla jako záruku nabídnout i umístění sovětských raketových jednotek na ochranu západní hranice, o které SSSR opakovaně marně žádal již Novotného.

Avšak rozhodující by býval byl psychologický význam signálů otevřenosti, pochopení pro obavy bratrských stran, ochotě k věcné názorové výměně a rozhodnost. Dubček vůbec nevnímal Brežněva jako latentního spojence, jeho snahu vyjít mu vstříc, invazi za každou cenu předejít, dokonce ani ústup od maximálních požadavků a kompromis v Čierné nad Tisou, který by pro československou stranu nebylo nereálné splnit a získat tak do sjezdu čas.

Nešťastné bylo uspěchané zrušení cenzury při současném zatajování skutečného stavu. Zamýšlené jako nástroj k odstranění Novotného kliky otevřelo pandořinu skříňku. Opojení náhlou svobodou a zdánlivá bezstarostnost přirozeně vedly k testování možností a hranic, které ovšem bratrské strany považovaly za bernou minci. Za těchto okolností bylo potřeba roztržku nejen mediálně komunikovat, ale naopak patřičně dramatizovat až po hrozbu vojenského zákroku a vyžadovat od médií a občanské společnosti zodpovědnost. Připomeňme, že přípravný výbor sociální demokracie z tohoto důvodu svou činnost před schůzkou v Čierné nad Tisou dobrovolně pozastavil.

Odmítání reality, autistická ignorace okolí, okouzlení sebou samými a pohrdavost k druhým, poezie slov namísto váhy faktů, síla okamžiku namísto předvídání důsledků – to jsou vzorce pravidelně se v české politice opakující nejpozději od počátků samostatnosti. Jejich následky zdaleka nepostihují jen nás. A díky nim si ani neuvědomujeme, jak moc tím postihujeme druhé.

Čína chystá odvetný úder proti USA

$
0
0
Prezidenti Trump a Si
Michail Kuvyrko
5. 4. 2018    Vzgljad,  překlad Zvědavec
Ministerstvo obchodu Číny slíbilo, že USA „spadnou do jámy, kterou vykopají pro jiné“, pokud budou pokračovat v obchodní válce s Čínou. Peking varuje, že „americká strana bude nucena zaplatit za své činy“ – má již připraven seznam odvetných opatření pro případ, že Washington bude své hroby realizovat. Nejvíce pesimistická prognóza: obchodní válka může přerůst ve skutečnou.

Soupis 1300 druhů čínského zboží, jejichž dovoz mohou americké orgány omezit, nezůstane bez odpovědi. Ministerstvo obchodu ČLR předložilo již dva seznamy se 128 druhy amerického zboží, pro něž se předpokládá, že budou zatíženy vyšším clem. První obsahuje ovoce, ořechy, víno, modifikovaný etanol, ženšen a bezešvé ocelové trubky, druhý zahrnuje výrobky z vepřového masa (Čína je největší spotřebitel vepřového masa na světě). V prvním případě se předpokládá navýšení cla o 15%, v druhém o 25%.

„Rozvineme kampaň a budeme bojovat až do samého konce,“řekla mluvčí ministerstva zahraničí ČLR Hua Chunying. Podle ní prohlášení americké strany, že pro Čínu bude těžké přijmout odvetná opatření, svědčí o podceňování možností a odhodlání ČLR při obraně svých zákonných práv a zájmů. A rovněž ceny, kterou bude muset americká strana zaplatit za své činy.

V případě amerických omezení se jedná o zboží v celkové hodnotě 60 miliard dolarů, v případě Číňanů jsou to jen tři miliardy, čili 20 krát méně. Ale prostor pro manévry v obchodní válce má Peking opravdu značný. Formálně vyhlášená opatření Čínské lidové republiky jsou reakcí na předchozí sérii amerických omezení na ocel a hliník.

Pomsta komunistů

„Čína může zaměřit odvetu na takové položky amerického vývozu, jako je maso, obilí, sójové boby, ryby,“ soudí Alexej Bezborodov, ředitel výzkumné agentury InfraNews. „Jedná se o velké odbytové trhy, a pokud budou dodávky do Číny pro Američany zablokovány, nastanou jim těžké časy. Například možné odmítnutí Číny uzavřít smlouvu na novou úrodu sójových bobů ohrožuje zhruba 20 milionů tun produktů a to je obrovský objem. Kromě toho Čína nakupuje v USA drahé lososové ryby celkem za miliardu dolarů a to je také velmi zajímavý příběh. Rovněž mohou být přijata odvetná opatření na ocel a druhotné suroviny, jako je odpadní papír.“

O omezení dovozu sójových bobů ze Spojených států se v čínských médiích v poslední době aktivně diskutovalo. Sinolog Georgij Košečkov upozorňuje na politický aspekt takového opatření:

„Sójové boby se pěstují především v těch amerických státech, které hlasovaly pro Trumpa.“

„V první fázi bude s největší pravděpodobností přímá reakce Číny zaměřena na zemědělský sektor,“ uvedl Košečkov pro noviny „VZGLJAD“. „Ale na kompenzaci cel, které Trump oznámil, zemědělství nestačí. Další možné kroky budou celní omezení dovozu průmyslových výrobků a služeb, například letadel (na Čínu připadá zhruba čtvrtina všech zakázek společnosti Boeing), opatření na omezení proudu turistů z Číny do USA atd. A jelikož USA omezují příležitosti pro přímé investice do Číny, blokují fúze a akvizice, může vše skončit reciproční restrikcí čínských investic do USA.“

V této fázi konfrontace, domnívá se expert, je Čína schopna použít opatření analogická těm, která přijala v nedávném konfliktu s Jižní Koreou v souvislosti s americkým systémem protiraketové obrany THAAD: „I bez formálního zavedení obchodních omezení může dojít k aktivizaci čínského analogu Rospotrebnadzoru (Federální služba pro dohled nad ochranou spotřebitelských práv a lidským blahobytem) s cílem nalézt všechna slabá místa. Kromě toho na teritorii ČLR mohou začít bezpečnostní prověrky a podobná opatření v ekonomických objektech, které vlastní americké společnosti, s postupným zvyšováním míry „ochromení“ amerického byznysu.“

V případě další eskalace obchodní války by Čína mohla ostře podrazit americké státní obligace a uvalit embargo na vývoz vzácných kovů potřebných pro výrobu moderní elektroniky – Čína drží více než 90% jejich světové produkce.

„Vedení ČLR sotva věří v možnost dohody s Amerikou. Spíše doufá, že se podaří přečkat Trumpovu administrativu, a pokud to bude možné, pomoci k jejímu rychlému odchodu,“ shrnuje Košečkov.

Si Ťin-pching je bdělý


Přitvrzení obchodní politiky USA musí být posuzováno na pozadí nedávných změn v nejvyšším vedení ČLR. Na začátku března schválilo Všečínské shromáždění lidových zástupců řadu pozměňovacích návrhů k ústavě země, z nichž jeden zrušil omezení výkonu prezidenta a viceprezidenta ČLR na dvě pětiletá období. Mezitím se úřadující prezident Si Ťin-pching stal po Mao Ce-tungovi a Teng Siao-pchingovi třetím vůdcem země, jehož jméno bylo vneseno do textu čínské ústavy (před tím se objevilo ve stanovách Komunistické strany Číny – KSČ).

Radikální posílení pozice Si Ťin-pchinga po loňském sjezdu KSČ mu umožnilo pokračovat v prosazování svých lidí na klíčové pozice v čínském vedení. Zejména v polovině března byl do Státní rady Číny na post místopředsedy, který je odpovědný za hospodářskou politiku, dosazen Liu He, hlavní ekonomický poradce Si Ťin-pchinga. Liu He byl na začátku roku pověřen vedením čínské delegace na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Zpočátku Liu He kandidoval na nového předsedu Čínské lidové banky s ohledem na dlouho plánovanou rezignaci 70letého Zhou Xiaochuana, který řídil čínskou centrální banku půldruhého desetiletí a měl pověst globalisty a stoupence neoliberálních doktrín. Tato varianta však nebyla realizována: nástupcem Zhoua byl jmenován jeho první náměstek Ji Han. Nicméně Liu He, jak bylo výše uvedeno, nezůstal bez vysokého postu a novým ministrem financí se stal jeho spolužák Liu Kun, který dříve zastával místo náměstka ministra.

Všechna tato přeskupení ve finanční elitě ČLR v souvislosti s prohloubenou obchodní válkou jsou nesmírně důležitá. „Střet mezi Čínou a USA je objektivně nevyhnutelný a problém není jen v Trumpově povaze ani v ambicích prezidenta Si. Hlavní konflikt se nevyvíjí ani tak v oblasti výroby, jako v oblasti financí, kde Čína, i když nevysílá přímý signál, jasně dává na srozuměnou, že disponuje možností vlastních ofenzívních akcí, byť odvetných. Právě v oblasti financí Čína provádí fakticky stejnou politiku (například úvěrovou ve vztahu k celé řadě regionů) jako kolektivní Západ. Hrozbu pro Spojené státy v současném systému globalizace nepředstavují čínští výrobci a obchodní značky, ale výzva americkému finančnímu monopolu,“řekl novinám VZGLJAD Pavel Rodkin, docent na Vysoké škole ekonomické.


Tchajwanský faktor


Vzhledem k tomu, že Si a jeho doprovod se přiblížili k absolutní nadvládě v čínské politice, postup Číny v obchodní válce s USA může jít daleko za hranice čistě ekonomických opatření. A formální důvody pro to se již objevily.

Není to tak dávno, připomíná Georgij Košečkov, co byl v Americe schválen takzvaný Taiwan Travel Act, který umožňuje bilaterální rozhovory oficiálních představitelů USA a Tchaj-wanu, který ČLR považuje za své území. Tato událost se dosud v čínských médiích příliš nerozviřovala, ale v budoucnu má „tchajwanský akt“ jednoduše potenciál vyvolat protiamerické nálady v zemi.

„Otázka Tchaj-wanu je pro Čínu velmi citlivá, podobně jako pro Rusko otázka Krymu,“ zdůrazňuje Košečkov. „Tímto zákonem Spojené státy ve skutečnosti porušily zásadu „jedné Číny“, která je základem pro uspořádání diplomatických vztahů ČLR se všemi zeměmi. Z celého komplexu důvodů mohou být následky v budoucnosti takové, že obchodní válka nezůstane čistě obchodní. Čínská společnost se méně zajímá o zahraniční politiku, než například Rusové, ale její aktivní část je již dosti rozjitřená. Oficiální „jestřábi“ z čínského vydavatelství Global Times („dcery“ hlavních stranických novin „Lidový deník“) píší o své připravenosti uštědřit lekci USA a přijmout všechna možná opatření, včetně ozbrojeného připojení Tchaj-wanu. A také o tom, že v reakci na obchodní válku se Američané střetnou s „národním odporem“, to znamená s bojkotem.“

Pravděpodobnost vojenské invaze čínské armády na Tchaj-wan je nyní mnohem větší, než před nástupem Si Ťin-pchinga k moci, tvrdí sinolog. Také v silových strukturách nedávno Si Ťin-pching upevnil své pozice. Zejména na začátku roku došlo k podřízení vojsk Ozbrojených lidových milicí znovu pod Ústřední vojenskou radu Čínské lidové republiky, nad níž má Si přímou kontrolu. Poté čínský ministr obrany jmenoval svého zástupce – generálmajora Wei Fengheho, který předtím velel raketovým vojskům.

Šance pro Dálný východ


Ale neexistuje zase moc alarmujících scénářů. „Ekonomiky Číny a USA jsou příliš vzájemně závislé na to, aby začaly něco okázalého. Nyní Trump testuje reakci Číny, ale boj bude pravděpodobně poziční. Bez podobného zápalu, jaký vidíme v případě Západu proti Rusku,“ věří Alexej Bezborodov. Podle jeho názoru se Trump pravděpodobně nedotkne nejvíce principiálních pozic v čínsko-americkém obchodu, jako je loňský mega-kontrakt na dodávku několika set Boeingů do Číny, protože tím utrpí všichni. Silná devalvace jüanu je rovněž nepravděpodobná, protože je pro celosvětovou ekonomiku velmi nebezpečná.

Zhoršení obchodních vztahů mezi Čínou a USA zároveň otevírá příležitosti pro ruské hospodářství. „Obvykle z obchodní války nejvíce vytěží ten, kdo na ní nemá podíl. Taková země má příležitost získat výhody z omezení uložených na obou stranách konfliktu. Pro Rusko se nejviditelněji naskýtá možnost růstu vývozu sóji do Číny z Dálného východu, zejména z Amurské oblasti, která je největším ruským producentem této kultury," sdělil novinám VZGLJAD Moses Furshchik ze společnosti FOK (Finanční a organizační poradenství).

Porostou rovněž šance, že Čína nakonec otevře svůj trh ruskému vepřovému masu, aby kompenzovala pokles dodávek z USA.

A konečně Američany slibovaná omezení dovozu čínských investičních zařízení mohou vést ke snížení jejich ceny. To bude pro Rusko velmi přínosné ve světle realizace investičních projektů, které se nyní zahajují na ruském Dálném východě.

3 714 korun za 45 minut platí ministerstvo školství za výuku azylantů. Arabové a další se v Čechách učí kořeny evropské civilizace nebo soužití s majoritou Částky, o kterých si nejen čeští kantoři mohou nechat zdát !

$
0
0
5.4. 2018  PL,část článku
Agentura Xact s. r. o. z pražských Vršovic na konci loňského roku, přesně to bylo 27. prosince, obdržela velmi lukrativní smlouvu na patnáct milionů korun.Tu připravil resort školství a podle všech dostupných materiálů se zaměří na „zajištění kurzů základů vzdělávání v oblasti kultury a demokracie pro osoby s udělenou mezinárodní ochranou formou azylu nebo doplňkové ochrany.“


Jednatelem je jistý Robert Kvapil. Když jsme se potom znovu vrátili ke smlouvě, zjistili jsme, že Kvapilova firma řadu věcí, které ze smlouvy plynou, ihned postupuje subdodavateli. Tím je firma Pontias. Ta shodou okolností „sedí“ také na Praze 10, tentokrát se jedná o ulici Přípotoční. Od sebe to mají cirka deset minut svižnou chůzí.

Ani Pontias (dříve Senior Help) na svém webu příliš nerozvádí, že by školil azylanty za 3 714 korun na hodinu. Našli jsme jen tolik, že „jsme vzdělávací a školící společnost, se sídlem v Praze. Naší specializací je vzdělávání dospělých a seniorů v různých oblastech“.

V rámci svých aktivit poté uvádí kupříkladu lekce Nordic Walkingu pro všechny generace nebo vzdělávací programy objednávané orgány státní správy a EU. A až zde se dá objevit řádek „workshopy a vzdělávání pro cizince a minority v ČR“ stejně jako „hudební workshopy (freestyle rap, bubnování, zpívání)“. Jestli se bubnuje do rytmu výuky také v azylových centrech, nevíme.



Jednatelkami firmy jsou od roku 2012 Iveta Luxová a Hana Čepová. Luxová zjevně působila v obecně prospěšné společnosti Právě teď! Tam se také soustředila výhradně na seniory.

A co vlastně tato štědře odměněná smlouva, o jejímž smyslu lze směle spekulovat, přináší? Dodavatel státní zakázky, tedy Agentura XACT, bude evidovat docházku oprávněných osob, zajistí výuku v českém, anglickém, ruském či arabském jazyce, bude podávat měsíční zprávu o výuce a rovněž zabezpečí logistiku. Neboli zabezpečí skutečnost, že se učitel (tlumočník) z místa A dostane do místa B, kde bude přednášet. A co?

„Poskytovatel se touto dohodou zavazuje zajistit kurzy základů vzdělávání v oblasti kultury a demokracie pro až 2000 oprávněných osob ročně v zařízeních Správy uprchlických zařízení,“ píše se v materiálech, které máme k dispozici. Pro azylanty tak MŠMT připravilo jakýsi rychlokurz (za 15 milionů korun), který obsahuje řadu pro ně jistě zajímavých odboček: studovat tak budou Listinu základních práv a svobod, povědomí o trestní odpovědnosti za své chování, práva a povinnosti občana, principy soužití minority a majority nebo například kořeny a zdroje evropské civilizace a kultury, klíčové mezníky evropské historie. Pakliže budou pilní, školící agentura jim vystaví osvědčení o absolutoriu. Má to však jednu podmínku. Docházka musí dosahovat pětasedmdesáti procent.

Částky, o kterých si nejen čeští kantoři mohou nechat zdát



Hodinová mzda. Podle smlouvy je totiž platná odměna 3 714,70 korun za jednu hodinu výuky. Jelikož se jedná o školní hodinu, mluvíme o 45 minutách. To je mzda, na kterou nedosáhne ani ten nejlepší státní zaměstnanec v České republice. Pokračování zde na PL


Krev na pokračování

$
0
0
Karel Sýs
5. 4. 2018
Vražda na sobotu nestačí kanalizovat první signální soustavu diváctva. Epidemie vraždění ho musí infikovat celý týden. Od pondělka do pátku se klonují nové seriály a dokonce vznikne krimikanál. Ano, kanál! A pak že se krve nedořežeš!

V.I.P. vraždy 1 a 2, Kriminálka Anděl, Případy 1. oddělení, Specialisté, Vraždy 1890, Vraždy na přelomu století, Četnické humoresky, Četníci z Luhačovic, Dámy a Králové, Policajti z centra, Prima krimi, Poldové, Show Jana Krause, Inspektor Max, Vševěd Josef Klíma, Vraždy v neolitu… V záloze čekají i prahory, kdy se horniny vraždily mezi sebou.

Na hanbě stojí noblesní pan rada Vacátko a distingovaný Hercule Poirot!
Už notoricky známé místo činu šetří finanční náklady i fantazii čumilů: smíchovská náplavka, Karlín, Žižkov – tam není radno chodit ani ve dne. Mrtvoly bývají vyloveny z Vltavy nebo ze sklepů v Sokolovské ulici. Gesta i hovory detektivů jsou úsporné, ministr obrany nasadil laťku přískoků s pistolí sice vysoko, zato jednou provždy a nikdy jinak.

Se zápletkou si scénáristé hlavu rovněž lámat nemusí. Stádu stačí standard: vrah je vždy zahradník Standa. Potíž: docházejí herci. A tak XY v jednom seriálu vraždí a v druhém vyšetřuje.

Krkavčí hory neúnavně pořádají hony zvané castingy: nejsou lidi, mrtvol je málo, kdo si ještě nezavraždil nebo nebyl zavražděn, nechť se přihlásí.
Vraždí i ředitelé nadnárodních festivalů i čeští lvové, zatím však nenatočili smrt na poblitých schodech Rudolfina.

V podezření upadne obvykle 10 000 horních zlodějů, 1000 kariérních vrahů, i z lepších rodin, ba z nejvyšších kruhů, aby se neřeklo a plebs se vybouřil, ale nakonec rameno spravedlnosti odvede do chládku psychopatického bezdomovce.

V zájmu unifikace Nové Evropy je nutno z českých tvrdohlavých palic vytlouct Anděly na horách a Princezny se zlatými či nedej bože rudými hvězdami na čele. Básníci musí přijít o iluze! Vyšisované seriály Made in USA, GB, FR a BRD už nestačí: Kriminálky Miami, Pobřežní hlídky, Námořní vyšetřovací služby, Hrůzné minulosti, Zlomená města, Zákony a pořádky, Zločinné úmysly, Vraždy podle Jidáše, Případy detektiva Murdocha, BigBeni, Komisaři Rexové, Policie v akci i reakci, Historky z podsvětí, Sběratelé kostí, Smrti v lepší společnosti, Odložené případy, Vraždy v Midsomeru, Smrtící i smrdící zbraně, Asijské spojky, Přísně tajné mise, Mizerové, Tatíci Brownové, Colombové, Postradatelní i Nepostradatelní… Je třeba vynést i českou kartu!

Kečupová krev crčící z obrazovky musí zakrýt lidskou krev, jež co nevidět poteče z ran světa, který se ne a ne vymanit ze spárů planetárních šílenců!




Lež je v titulku, tak dělá mainstream propagandu

$
0
0
Ivan David
5. 4. 2018
Novinky.cz jsou skutečným konspiračním webem. Každý, kdo provozuje web ví, že třetina čtenářů čte jen titulky, zřídka perex, třetina některé perexy a někdy i článek, pokud je krátký. Jen zlomek čtenářů dočte článek do konce. Proto je v titulku lživé tvrzení, v perexu jakoby bližší podrobnosti, v článku se pak jasné tvrzení poněkud relativizuje ("zřejmě", "s nejvyšší pravděpodobností", "jak tvrdí přestavitel", "píše deník...") a na konci článku, když je hloupý čtenář (cílová skupina) indoktrinován, se může vyskytnout i zpochybnění lži uvedené v titulku.

Pěkným příkladěm titulek z Novinek: Britská rozvědka odhalila místo výroby jedu novičok, píšou The Times , v perexu se dočítáme: "Bezpečnostní služby Velké Británie se domnívají, že odhalily místo, kde by měla být ruská tajná laboratoř.", v samotném článku pak: "Bezpečnostní experti si nejsou stoprocentně jisti, ale o místě výroby jsou přesvědčeni s vysokou mírou pravděpodobnosti, píšou The Times." Na konci dlouhého článku najdeme větu: "Vědci v chemických laboratořích v Porton Downu ale ruský původ bojové látky neprokázali."

Takže co briské bezpečnostní služby opravdu vědí? "Zatím" nic. Ale v povrchním čtenáři byl manipulativním řazením tvrzení vytvořen pocit, že už je to "na beton". Jejich konspirativní teorie byla jejich lživým článkem "potvrzena".

A aby byl účinek větší, rádi by měli cenzuru proti jiným zdrojům informací a informační monopol pod vedením "ministerstva pravdy".

Konečně už víme, jak přesně Putin otrávil Skripala aneb Jak se Velká Británie zamotala do vlastních lží a tím se sama usvědčila

$
0
0

Michal Brand
5. 4. 2018
Pojďme si udělat malou rekapitulaci celého Skripalova případu.
Vezmeme to chronologicky.
Skripal přišel domů, vybalil s dcerou zavazadlo, ve kterém bylo zařízení s Novičokem (britská, stoprocentně prověřená verze č.3). Otrávili se oba, pak zařízení zničili, protože se nikde nenašlo. Ale jistojistě to tak bylo, protože britská premiérka dokonce oznámila úžasnou zprávu, že Rusko již deset let zkoumá možnosti pašování chemických zbraní. Dělají to jistě proto, aby mohli otrávit Skripala. Binární chemickou zbraní, jejíž hlavní výhodou je, že se s ní snadno manipuluje, až do okamžiku použití, a proto není nutné zkoumat žádné speciální metody transportu.


Také nás britská premiérka ujistila, že do kufru byl Novičok Skripalově dceři podstrčen jistojistě na ruském letišti, protože jinde žádná letiště se zaměstnanci neexistují. Nebo tak nějak asi je vyloučena jakákoli jiná možnost.

Poté, co Skripal s dcerou otevřeli kufr a otrávili se Novičokem, vzali Novičok a rozetřeli ho po klice u dveří do svého domu, pak ještě po klice v autě a nasypali ho do klimatizace v autě. Protože nejprve se našli stopy Novičoku na klice u auta a v klimatizaci, pak – celé 4 týdny po otrávení Skripala – se našly ty úplně nejvýraznější stopy Novičoku na klice od domu. Brzy nás britská premiérka ujistí, že v Rusku se již řadu let vyrábí dveře. Tím dokáže jasnou ruskou stopu v Novičoku na dveřích.

Ještě štěstí, že po 4 týdnech konečně někoho napadlo odebrat vzorky z kliky u dveří Skripalova domu. A ještě štěstí, že nejvýraznější stopy Novičoku vydržely na klice celé 4 týdny. Ta klika musela být Novičokem úplně nalakovaná s dvojím nebo trojím nátěrem, že to tak dlouho vydrželo. Fakt klika.

Pak se Skripal a jeho dcera oblékli, nandali si na ruce rukavice, aby nic nekontaminovali, uřízli kus chleba, který i s nožem měli v inkubátoru, aby se na něj nedostal Novičok z kufru. Pečlivě chleba v inkubátoru zabalili do igelitu, dali si ho do kapsy a jeli na oběd. V autě se přiotrávili Novičokem z klimatizace a z kliky auta, jak zněla předchozí verze (verze č. 2, stoprocentně prověřená a naprosto jistojistá), který tam zřejmě omylem rozetřeli, když s rozbaleným kufrem pobíhali všude možně.

V restauraci se otrávili Novičokem, jak zněla ještě předchozí verze, ale naštěstí měli celou dobu na rukou rukavice, takže i když sahali na příbor, ubrousek, stůl, židle atd., tak se nikdo další v restauraci neotrávil, ani myč nádobí, ani číšník, prostě nikdo. Zázrak.

Pak šli z restaurace do parku, kde vyndali z kapsy chleba, opatrně jej vybalili z igelitu a dali jej dětem. Naštěstí stále v rukavicích, které si mezitím vyměnili za nové, čisté, takže ani kachny ani děti nemají žádné stopy zásahu Novičokem. Zázrak.

Pak si sedli na lavičku, někdo je otrávil Novičokem (verze č. 1, naprosto jistojistá, jak jinak) a oba zkolabovali. Na místo přijela chemická jednotka v atombordelu a policisté v normálních uniformách. Stopy Novičoku našli všude, ale naštěstí se nic nestalo ani policistům ani ostatním lidem, kteří na sobě atombordel neměli. Zázrak.

130 lidí bylo ohroženo, desítky lidí prý zasaženo, ale všichni jsou ok. Kromě totožnosti chlapce, který si od divného páru s rukavicemi na rukou vzal na krmení kachen chleba v igelitu (igelit vzápětí spálil, protože přeci musel být od Novičoku), není známa totožnost nikoho. Nikdo neví, kde byli ošetřeni.

Od první otravy Skripala a jeho dcery v bytě Novičokem z utajeného a zmizelého zařízení z kufru uplynulo odhadem 2-3 hodiny. Novičok je pětkrát smrtelnější než nervový jed VX, jak tvrdí západní výzkumy, které ovšem vůbec neexistují a o Novičoku žádní západní výzkumníci nikdy neslyšeli. Dále Novičok paralyzuje oběť během 30 sekund až 2 minut, jak tvrdí stejné neexistující výzkumy. Nicméně Skripal i jeho dcera se pohybovali po městě naprosto bez jakýchkoli obtíží nebo problémů minimálně dvě až tři hodiny. Zázrak.

Skripal i jeho dcera jsou naživu po zásahu tou nejsmrtelnější nervově paralytickou látkou, jakou svět zná. Zázrak.

Po velkou část onoho osudného dne měl Skripal vypnuté GPS u mobilu, aby nevěděl, kde se nachází. Mobil ale nevypnul, takže data o jeho pohybu museli mít provozovatelé mobilních sítí, neb každý mobil se pravidelně hlásí, aby systém věděl, na který vysílač poslat případně telefonický hovor nebo SMS pro daný mobil. Data o pohybu Skripala se ale provozovatelům mobilních sítí ve Velké Británii ztratila, ukradli je ruští hackři.

Celé to udělali ruští agenti, kteří se na přímý rozkaz Putina chtěli Skripala zbavit, protože za 10 let v exilu v Británii ještě nevyzradil nic, co věděl, ale teď by mohl začít mluvit. Také se ho chtěli zbavit, protože se prý chtěl vrátit do Ruska a údajně prosil Putina o milost – tam by asi chtěl hned po milosti udělené Putinem kandidovat ve volbách a jistě by prý vyhrál ruské prezidentské volby. Proto se ho nechal Putin zbavit. Aby mu omylem nedal milost.

Skripal i jeho dcera byli zasaženi jedem 5x účinnějším než VX. Oba jsou naživu, přestože je lékaři nijak neléčili, protože jim nemohli odebrat ani vzorky krve, když neměli jejich souhlas. Odebrat vzorky krve povolil britský soud až 18 dní po otravě. Skripal i jeho dcera byli podle předběžných zpráv doživotně zmrzačeni, doživotně neschopni komunikace po zásahu nejnebezpečnější otravnou látkou jakou kdy svět viděl. Nejen že oba přežili zásah nejsmrtelnější otravnou látkou, ale Skripalova dcera se dokonce již probrala z bezvědomí nebo umělého spánku, nebo o co vlastně šlo, a už komunikuje. Zázrak.

Snad se její stav náhle nezhorší – třeba kdyby Putin převlečený za britskou zdravotní sestřičku podstrčil Skripalově dceři láhev ruské vodky s arzenikem, aby se jí zcela nenápadně zbavil. Předem si řekněme, že v takovém případě bude viníkem jedině a jednoznačně Rusko, protože ruská vodka nemůže být odnikud jinud než z Ruska. Naše Univerzita obrany dokonce ještě ani netuší, že něco jako vodka může existovat a v životě nikdo z vědců na Univerzitě obrany neslyšel o tom, že by se něco jako ruská vodka mohlo pít. Britští výzkumníci jsou na tom úplně stejně. V životě neslyšeli o ruské vodce, v životě žádnou neviděli, ale hned jak dostanou vzorek vodky, která otráví Skripalovu dceru definitivně, tak okamžitě určí ruskou palírnu, která tuto vodku vyrobila.

Skripal byl otráven pohankou. Nejnovější verze. Verze č. 5 nebo kolik. Pohanka byla z Ruska. Tím pádem je zřejmé, že za otravu Skripala může Rusko a Putin osobně tento pokus o vraždu nařídil. Pohanka se pěstuje výhradně v Rusku. Britské zemědělské univerzity vylučují, že by se z jejich laboratoří a polí mohla pohanka nepozorovaně dostat mimo přísně střeženou zónu. Kromě toho jednoznačně potvrzují, že pohanka se v Británii vlastně nikdy nikde nevyskytovala. Navíc britští výzkumníci a zemědělci, stejně jako všichni odborníci v České republice o pohance nic neví, nikdy v životě o pohance neslyšeli, donedávna pochybovali, že pohanka vůbec může existovat. Univerzita obrany v Brně chystá článek, ve kterém vyvrátí ruskou propagandu, podle které se pohanka pěstuje i v jiných zemích než v Rusku. Rektor zemědělské univerzity sice prohlásil v nestřeženém okamžiku do televize, že pohanku může pěstovat každý, kdo má alespoň první třídu základní školy. Ale jeho prohlášení naštěstí brzy zapadne.

Námitka Ruska, že Pohanka může pocházet i odjinud, rozhořčila Babiše, který prohlásil, že to je odporná lež bez důkazů, protože u nás pěstujeme pouze řepku. Zeman nechal BISku, aby prověřila, zda se u nás někdy pěstovala pohanka. Němcová to označila za vlastizradu. Stropnický si předvolal ruského velvyslance, aby mu vynadal za drzé a lživé tvrzení, že se u nás pěstuje něco, na co není dotace EU (dotace zaplacená ve skutečnosti z dividend a vnitrokorporátních transferů ždímaných z české ekonomiky).

Nejnovější verze č. 6 nebo kolik. Se Skripalovou dcerou letěl z Ruska podezřelý Rus. Během letu jí zřejmě do zavazadla podstrčil tajnou nádobku z Novičokem, otrávil jí během letu pohanku, pomazal dveře od domu Novičokem, nalil Novičok do klimatizace auta a pak jim ještě na lavičce v parku nastříkal Novičok do obličeje.

Také jsme se dozvěděli, že britské laboratoře nikdy v životě nevyráběli ani vzorky Novičoku, nikdy ho nezkoumali, netestovali, protože o něm vlastně až do března nevěděli. Podle nejnovější verze o Novičoku ZÁROVEŇ dávno věděli a znali ho, proto ho také okamžitě poznali při útoku na Skripala. Zároveň ale nikdy neměli žádné vzorky Novičoku. Přesto látku při útoku na Skripala porovnali s neexistujícími vzorky a hned věděli, že je to Novičok, o kterém ani netušili, že existuje. Podle nejnovější informace dokonce vědí, ze které ruské laboratoře pochází, protože sice až do března 2018 vůbec nikdo, kromě proradných Rusů netušil, že Novičok existuje (protože knihy prodávané na Amazonu, kde je Novičok popsán, čtou jen Rusové), ale i tak dokázali britští výzkumníci bez znalosti existence Novičoku a bez jakýchkoli vzorků pro srovnání okamžitě a přesně určit, která ruská laboratoř Novičok vyrobila. Laboratoř se zřejmě nachází v Kremlu, v Putinově koupelně, nebo něco takového nám brzy britští výzkumníci oznámí. Britští výzkumníci potvrdili ZÁROVEŇ, že nevědí odkud Novičok z kauzy pochází, že nejsou schopni ani doložit, že byl z Ruska, ale ZÁROVEŇ vědí úplně přesně, ze které laboratoře v Rusku pochází. Stačil jeden den. (A dva, tři nepříjemné telefonáty z britské - nebo americké? - tajné služby. A pak už jen obyčejný strach britských výzkumníků.)

Data o lokaci Skripalova mobilu od mobilních operátorů ukradl ruský hacker Nikulin. Ten zmanipuloval volby amerického prezidenta, když podvodem připočetl Trumpovi 35 milionů hlasů. Z vazby na Pankráci také zmanipuloval italské volby, hlasování o brexitu, zmanipuloval Katalánce k požadování samostatnosti a hacknul kormidlo Titanicu, který kvůli tomu narazil do ledovce. Díky návštěvě Ryana v Czechochechen protektorate byl naštěstí Nikulin vydán do USA, kde z něj Boblík z Edelstadtu dostane pravdivé přiznání. Jistě se konečně dozvíme, že za pomocí upraveného Tetrisu (nezapomeňme, že Tetris je ruská počítačová hra) podvodem dosadil do Bílého domu Donalda Trumpa. Také se dozvíme, že Nikulin pravidelně chodil na Petrovy kameny, zejména o Valpuržině noci, kdy na Petrovy kameny přilétal na koštěti i Putin osobně a rozdával tam úkoly k narušení nerozborné jednoty EU.

Nebo tak nějak to jistojistě bylo. Fakt. Říká to britská vláda. A ta nikdy nelhala a nelže.

A když už britská vláda vědomě lže, jako lhala v případu iráckých zbraní hromadného ničení, tak k takovému případu dochází maximálně jednou, dvakrát, třikrát za deset let.

Nebo o trochu víckrát, no!

"Otec je zdravý, mě už propouštějí", odhalila dcera Skripalja lži Londýna

$
0
0
5. 4. 2018       zdroj
Victorie Skripaljová, neteř údajně otráveného Sergeje Skripalja, poskytla ruským novinářům záznam o telefonickém rozhovoru s Julií Skripaljovou, dcerou zběha.
Neteř v Londýně údajně otráveného Sergeje Skripalja Victorie Skripaljová poslala do redakce pořadu 60 minut televizního kanálu Rossija 1 záznam telefonického rozhovoru. Victorie ujišťuje, že mluví s Julií Skripaljovou, dcerou bývalého důstojníka Hlavní výzvědné správy, britského agenta Sergeje Skripalja. (Záznam onoho rozhovoru je ZDE na 29:37 (včetně komentáře moderátorů)


Z rozhovoru je zřejmé, že Julie Skripaljová sama Victorii telefonovala. Říká, že telefon jí nepatří, že je to dočasné číslo, a trvá na tom, že ji teď není možné odvézt z Velké Británie.

"Sama víš, jaká je teď situace, říká Julie Victorii. "Neboj se, všichni jsme v pořádku. Už mě propustí, otec je také zdravý, teď odpočívá".

Julie Skripaljová trvá na tom, že nikdo teď Victorii vízum nedá, aby mohla jet do Londýna. Teď ti ho určitě nedají. A později se možná něco změní, dodává Julie.

"Nic nenapravitelného se nestalo", znovu dodává dcera Sergeje Skripalja, "všichni žijí".

Dodejme, že moderátoři pořadu 60 minut zdůraznili, že zatím nemohou potvrdit autentičnost záznamu. Mají pouze ujištění Victorie Skripaljové, která sama požádala, aby byl telefonický rozhovor zveřejněn.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Britský politik vyzval Borise Johnsona, aby odstoupil kvůli svým lžím!

$
0
0
George Galloway, britský politik a novinář

- kou -
6. 4. 2018  PrvníZprávy
Britský politik, novinář a bývalý člen parlamentu George Galloway prohlásil, že šéf britského ministerstva zahraničních věcí Boris Johnson by měl rezignovat, za své lživé výroky o „případu Skripal“.
Podle Gallowaye se britská vláda, zejména premiérka Theresa Mayová a Boris Johnson, „nacházejí v nesmírně ponižující pozici".

„Domnívám se, že Boris Johnson musí rezignovat proto, že se nejen připojil ke sboru hlasů obviňují Rusko, ale zašel o krok dále, když lživě vystupoval na státní televizi,“ uvedl Galloway RT.

Politik upozornil na slova ministra zahraničí, že expert výzkumné laboratoře v Porton Downu potvrdil „účast“ Ruska v otravě Sergeje Skripala a jeho dcery Julie.

„Takže, podle ministra mu odborník řekl, že atentát byl dílem ruských rukou, že nikdo kromě Ruska to nemohl udělat, to není jen omyl, ale klam, který je ještě horší,“ řekl Galloway.

Boris Johnson opakovaně vystupoval s pozoruhodnými výroky o „případu Skripal". Nedávno srovnal otravu bývalého plukovníka GRU s Dostoevského románem „Zločin a trest". Podle něj je každý přesvědčen o vině podezřelého a jedinou otázkou je, zda bude chycen.

Šéf britského ministerstva zahraničí navíc obvinil Vladimíra Putina z organizování otravy Skripala.

Johnson rovněž prohlašoval, že se osobně zeptal odborníků z výzkumného centra v Porton Down na ruského původu látky a obdržel „kategorickou“ odpověď ojistotyu vědců, že látka byla vyrobena v Rusku. Přičemž však laboratoř nemohla určit původ nervové látky, kterou byl otráven bývalý plukovník GRU a jeho dcera.



Související článek:
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live