Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Projev prezidenta republiky na sjezdu Komunistické strany Čech a Moravy...,, Není-li socialismus demokratický, není to ani socialismus."

$
0
0
21.4. 2018   Hrad
,,Víte, když jsem řekl, že jsem levicový politik, a proto mě oslovil rok 68 a socialismus s lidskou tváří, chtěl bych  říci, že i když je to velmi nepolupární, že jsem stoupenec socialismu. Ale pozor na to, stoupenec demokratického socialismu. Takového, jako byl například v osobě Olofa Palmeho, Willyho Brandta, Françoise Mitterranda a řady a řady dalších."Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi,

dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým sociálně-demokratickým pozdravem. Děkuji vám za pozvání na váš sjezd. Přijel jsem sem rád, protože si myslím, že je povinností prezidenta republiky setkávat se s každým parlamentním subjektem, který ho pozve, vyslechnout jeho názory, a naopak mu říci názory vlastní. A tak učiním i dnes. Počítejte ovšem s tím, že moje vystoupení nebude sbírka zdvořilostních frází, ale chcete-li, a já v to doufám, podmět k přemýšlení.

Konec konců už jsem několik takových setkání absolvoval. Vyhověl jsem pozvání strany Svoboda a přímá demokracie, přijel jsem na jejich celostátní konferenci, říkal jsem jim, že nechápu, jak je možné, že na jedné straně chtějí bojovat proti islámskému terorizmu a na druhé straně odmítají účast našich vojáků v Afghánistánu, kteří bojují proti islámskému terorizmu. Doporučil jsem jim, až tam přijedu za rok, buď ať ze svého programu vyškrtnou boj proti islámskému terorizmu a nebo vyškrnou záporné stanovisko vůči účasti v zahraničních misích.

Pak mě pozvali sociální demokraté. Já jsem jim doporučil, aby jednali o spolupráci s hnutím ANO. Nemám dojem, že všichni byli tímto doporučením nadšeni. Kdybych jenom zavzpomínal, že jsem osm let řídil tuto stranu, všichni by nadšeně tleskali. Ale takto se rozdělili zhruba půl na půl, a citoval jsem jim slova starého sociálního demokrata z první republiky: “suchá je skýva opozice”. A dodal jsem, a není ani posolená. Zdá se, ale k tomu se ještě dostanu, že opravdu sociální demokraté začínají jednat s hnutím ANO, tak uvidíme jak to dopadne. Budu velmi rád, když jednání o vládě bude ve třech, a doufám, že k tomu i dojde.

Pak jsem měl inaugurační projev. Očekávalo se ode mě, že zmíním stoleté výročí nezávislosti Československa. Tito dobří lidé nevěděli, že 8. března, po uzavříení Brest-litevského míru, se válčilo na jednu frontu a německé jednotky pochodovali Francií a nezávislost byla v nedohlednu. Ale chtějte od našich politiků alespoň minimální historické znalosti. A tak místo vzpomínky, kterou samozřejmě řeknu 28. října, jsem mluvil o aktuálních politických problémech. Mimo jiné jsem se jednou větou zdvořile zmínil o Zdeňku Bakalovi a další větou neméně zdvořile o českých médiích. Důsledkem bylo pochodové cvičení vedené Miroslavou Němcovou. A proč tohle všechno říkám? Protože i dnes ne všichni budete spokojeni s mým projevem. A máte možnosti tři. Tak první možnost je pochodové cvičení, ale na rozdíl od Vladislavského sálu tady nevidím příhodnou chodbu, takže by to bylo poněkud obtížnější. Druhá možnost je zapřít se do sedadel a zatnout zuby. A třetí možnost je přemýšlet, i když Masaryk říkal, že myšlení bolí. Dovolte mi tedy, abych svoje vystoupení pojednal formou kratšího historického exkurzu.

Ano, už se blíží téměř sto let od doby, kdy tehdejší Československo mělo první levicovou vládu. Po krátkém intermezzu vlády Karla Kramáře toto byla vláda vedená sociálním demokratem Vlastimilem Tusarem. A tato vláda mohla vést Československo levicovým směrem a uskutečnit řadu levicových reforem. Nestalo se tak. Proč? Protože se nedokázala dohodnout umírněná frakce a radikální frakce tehdejší sociální demokracie, a nakonec na to doplatily obě, protože vláda sociální demokracie skončila a nastoupila, jak dobře víte, vláda agrárníků. Jinými slovy, kdo se hádá mezi sebou, ten na to nakonec doplatí.

Ve třicátých letech klesal vliv obou těchto frakcí. Na druhé straně se mezi sebou dále hádaly. Za zvlášť hloupé pokládám, když komunisté označovali sociální demokracii za, cituji, sociálfašisty, konec citátu. Nicméně pak to přestalo v souvislosti s koncepcí takzvané jednotné nebo lidové fronty. Bohužel, po uzavření paktu Molotov-Ribbentrop aktivita komunistů v odboji poněkud opadla, ale na druhé straně po napadení Sovětského svazu Hitlerem se obnovila, a já bych na tomto místě, chtěl vzdát úctu všem, kdo bojovali v protinacistickém odboji, ať už přežili nebo padli. Právě tento odboj byl jedním z faktorů, proč komunistická strana dostala výraznou důvěru národa a ve více méně svobodných volbách v roce 1946 se tak opět ujala vedení vlády. A teď následuje to, kvůli čemu mě možná vypískáte. Ale každý člověk má říkat svůj názor bez ohledu na to, zda očekává příznivé nebo nepříznivé přijetí.

Soudružky a soudruzi, to, čemu říkáte vítězný únor, byl ve skutečnosti prohraný únor. A víte proč? Protože vytvořil monopol moci. A podobně jako v ekonomii, jakýkoliv monopol vede k degeneraci. Odstraňuje přirozenou soutěž, nevytváří tlak na inovace a zdokonalování se a nakopak vede k tomu, co bych nazval jakobínským terorem. Co se tedy stalo po prohraném únoru? Nejdříve justiční vraždy politických oponentů – Heliodor Píka, Milada Horáková a další. O něco později justiční vraždy komunistů. Například i Rudolfa Slánského. Jinými slovy, to nebyly deformace, přestaňme si lhát do kapsy, to nebyly ani chyby. To byly zločiny. A jako zločiny je musíme umět pojmenovat, chceme-li mluvit pravdu. Padesátá léta skončila a nastoupila léta šedesátá. Objevila se česká filmová vlna, objevilo se něco, co Ilja Erenbug nazval táním, a co je nejdůležitější? Počátkem roku 1968 komunistická strana opět získala důvěru většiny národa, důvěru nevynucovanou, neformální a o to silnější. Ano, to byla doba pražského jara. Mimochodem, i já jsem byl vyzván, abych v té době vstoupil do komunistické strany, a rád jsem této výzvě vyhověl. Bohužel, trvalo to velmi, velmi krátce. A ti, kdo se sklonili, s výjimkou Františka Kriegela, což byl mimochodem také komunista, pod okupační mocí, ztratili důvěru národa, respektive tato důvěra byla vynucovaná a formální. Společnost byla rozdělena do čtyř kast. První kasta straníci, druhá kasta nestraníci, třetí kasta vyškrtnutí a čtvrtá kasta vyloučení.

Nelituji těch dvaceti let, téměř dvaceti let, protože jsem se setkal s mnoha zajímavými a mnoha čestnými a pracovitými lidmi. Nicméně společnost jako celek zaostávala. Jestliže v padesátých letech bylo mnoho lidí uvrženo do vězení nebo do koncentračních táborů, pak v době takzvané normalizace, tedy historického bezčasí, se ve skutečnosti vyřazoval obrovský potenciál naší společnosti tím, že lidé nemohli pracovat ve svém oboru, že jejich děti nemohly studovat, a že platil takzvaný negativní kádrový výběr, to znamená čím hloupější člověk, tím větší měl šanci na úspěch v získání nějaké funkce. Mimochodem, setkal jsem se na Jizerce s Lubomírem Štrougalem, a ptal jsem se ho: “Pane Štrougale, vy jste byl členem politbyra, a o vašem členctví existují dvě hypotézy. První, že jste byl nejinteligentnějším členem tohoto politbyra a druhá, že jste byl jediným inteligentním členem. Lubomír Štrougal byl zdvořilý diplomat a tak se vyhnul odpovědi.

Tím jsem svůj historický exkurz dovedl až téměř ke konci. A jaké poučení, nikoli ovšem poučení z krizového vývoje, by podle mého názoru z toho mělo vyplývat. Nenechte se manipulovat těmi, kdo provádějí často povrchní a často nenávistné analýzy minulosti. Udělejte si tuto analýzu sami. Máte ve svých řadách dostatek historiků, filozofů, právníků, politologů, ekonomů a já nevím koho ještě. A snažte se, protože mezi vašimi členy je pochopitelně mnoho členů bývalé komunistické strany a nesete tedy jistou míru spoluzodpovědnosti. Snažte se, aby tato analýza byla opravdu hluboká, a abyste ji dělali vy a nikdo jiný než vy. Jak už jsem řekl, nemělo by to být poučení z krizového vývoje, to už jsme tady jednou měli. Kdybyste chtěli nějaký provokativní název, tak bych to nazval pokání. Nevím, jestli jste viděli krásný gruzínský film s tímto názvem. Pokud ano, tak je vám úplně jasné o čem mluvím. Nezapomeňte, že pokání očišťuje. Že pokání je předstupněm odpuštění, a také předstupněm k normálnímu životu.

U Komunistické strany Čech a Moravy jsem nikdy nepoužil slovo extremistická, ale přál bych si, abych mohl s čistým svědomím říci, že je to i starana demokratická. A condicio sine qua non je právě tato sebereflexe, tato analýza, opakuji ještě jednou, ve vlastním, ve vašem vlastním zájmu.

Milý přátelé, protože čas se nachyluje a čekají vám jiné a další projevy, dovolte mi, abych vám závěrem především poděkoval za podporu, kterou mě většina z vás vyjádřila v prezidentské volbě. Bylo to velmi jednoduché, protože jsem byl jediný levicový kandidát. Ale i tak si toho velice vážím a ještě jednou za to upřímně děkuji. Zadruhé, kruh se uzavírá. A jestliže se vrátíme zhruba sto let zpátky, nyní se opět rýsuje s nepominutelnou účastí komunistické strany, ale i sociální demokracie, účast levice jako celku na řízení věcí veřejných a na tvorbě vlády. Prosím, nepromarněte tuto příležitost. Neklaďte si ani přemrštěné podmínky, budete mít dost času možná čtyři roky, je aplikovat v celém vládnutí v České republice. Víte, když jsem řekl, že jsem levicový politik, a proto mě oslovil rok 68 a socialismus s lidskou tváří, chtěl bych zcela závěrem říci, že i když je to velmi nepolupární, že jsem stoupenec socialismu. Ale pozor na to, stoupenec demokratického socialismu. Takového, jako byl například v osobě Olofa Palmeho, Willyho Brandta, Françoise Mitterranda a řady a řady dalších. Není-li socialismus demokratický, není to ani socialismus. Formulace, že tady máme byrokratický socialismus byla příliš zdvořilá. Měli jsme tady pouze byrokracii, nikoli socialismus. A jestliže někdo říkal, že tady máme reálný socialismus, který by byl vykostěný právě o svoji demokratičnost a tedy ochotu a schopnost názorově se střetávat ve svobodné soutěži dalšími názorovými proudy, pak jsme opět neměli žádný reálný socialismus a takzvanou tvrdou realitu, která vedla k našemu relativnímu zaostávání.

Soudružky a soudruzi, Tomáš Masaryk kdysi napsal, že svět jde nalevo. Chtěl bych nám všem popřát, aby svět opravdu šel nalevo, ale dá to práci.

Moskva citelně zasáhla NATO: Západní média odhalila důsledky odmítnutí společnosti Volha-Dněpr

$
0
0
Jelena Bystrová
22. 4. 2018     zdroj
Ruská odvetná opatření na sankce Spojených států a států Evropy se stala pro NATO a Francii bolestnou ránou, píší západní média. List Agence France-Presse komentoval oznámení ruské společnosti Volha-Dněpr o odmítnutí poskytovat od příštího roku své letouny An-124 pro potřeby Severoatlantické aliance. Zdroje tvrdí, že toto rozhodnutí se stalo součástí odpovědi na pokračující tlak sankcí Západu na Rusko. Ve Volze-Dněpru bylo rozhodnuto neobnovovat smlouvu na poskytování dopravních služeb deseti armádám NATO. Smlouva vyprší na konci roku 2018, prodlužována byla od roku 2006.


Opatření Moskvy vyvolala znepokojení západních expertů. Analytici Agence France-Presse tvrdí, že pro státy aliance to bude vážná rána. Belgie, Francie, Maďarsko, Česká republika, Německo, Lucembursko, Norsko, Slovensko, Polsko a Slovinsko jsou v seznamu deseti států, které budou ukončením smlouvy postiženy. Největší škody však v důsledku odmítnutí spolupráce ruské společnosti budou způsobeny Francii, zdůrazňuje Agence France-Presse.

Nejcitelnějším pro Francii bude odmítnutí z důvodu opoždění uvádění do provozu a technických poruch jejího nového vojenského dopravního letadla A400M. Země používá An-124 k provádění zahraničních operací, zejména v Sahelu.

Ve světě pouze tři letecké společnosti provozují celkem dvacet těžkých dopravních letadel An-124: státní společnost RF Flight Unit FU-224, ukrajinská Antonov Airlines a Volgha-Dněpr, která vlastní většinu letadel. An-124, vytvořený v dobách SSSR, má mnohem větší nosnost než francouzský A400M. An-124 je schopen přepravovat obrněné automobily a vrtulníky.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Mrtvé ticho po Afrínu

$
0
0
Jana Maříková
22. 4. 2018
V pátek večer jsem utrpěla opravdový šok ze střetu s panem europoslancem Štětinou. Na debatě, kterou pořádal jako svoje PR a ke které si pozval dvě podle mého názoru neohrožené a úžasné dámy - paní Kutilovou a paní Klicperovou, se projevil jako někdo, kdo absolutně neuznává cenu lidského života. Obě tyto novinářky poznaly utrpení lidí v Afrínu a v Sýrii hodně zblízka a podle vlastních slov nehodlají dělit oběti na ty medializované a na ty, o kterých se má mlčet.


Debata se jmenovala Ticho po Afrínu, stejně jako jeden z článků, které obě dámy napsaly. Na úvod jsme viděli i reportáž, kterou nedávno odvysílala česká televize. Slyšeli jsme mnohé, ale to nemusím opakovat, protože jsem to už ve svých článcích popsala - bombardování, porušování snad všech mezinárodních norem Tureckem, ale zároveň i všemi velmocemi, které mu to umožnily a mezi které patří i Rusko. Stovky mrtvých, stovky tisíc uprchlíků živořících na okraji Afrínu, bez možnosti návratu, bez možnosti pokračování v cestě, bez zájmu veškerých organizací, které se halasně starají o uprchlíky.




Pan europoslanec Štětina ovšem prokázal, že k PR se dá zneužít všechno - a většinou se snažil vést řeč o tom, jak jsou některé války prospěšné a jak by měly USA zasáhnout - nejlépe proti Asadovi. V jedné místnosti a v jednom čase se mluvilo o mrtvých dětech pod troskami a o tom, jak úžasný byl zásah NATO proti Jugoslávii - jen pro silné žaludky. Neudržela jsem se, a ač netázána jsem něco řekla, což se mi stává často - a pochopila, co je to být "persona non grata". Mimochodem, byl tam jediný Kurd. Ostatní, podle reakcí na mé "vystoupení", byli členové Štětinova fanklubu.

Osud Kurdů je trpký....nejen že jim nikdo nepomůže, ale ještě si nad jejich mrtvolami rozdávají vyznamenání "Za zásluhy" - o nic.

Dnes jsem narazila na webové stránce "The region" na článek od Gokcana Aydogana. Název má výstižný - Od Sykes-Picota po Afrín, aneb (nesnesitelná) lehkost opouštění Kurdů.

Dovolila jsem si ho pro Novou republiku přeložit. Je sice z 2. února tohoto roku, ale na své aktuálnosti nic neztratil....

"V severní Sýrii probíhá velká nespravedlnost, všichni to cítíme. Turecký prezident Erdogan útočí na syrské Kurdy, ano na ty, kteří udělali neuvěřitelnou práci a donutili k ústupu islámský stát.

Jako gesto dobré vůle nyní necháme Turecko zaútočit na Afrín spolu se zbytky tzv. Svobodné syrské armády, džihádistických organizací, které Erdogan dlouhodobě podporuje.

Útok na Afrín v kostce

Velmi stručně; Západ šťastně přijal druhořadou pozici v syrské občanské válce, když "umírněné" síly, které podporoval proti Bashar al-Assadovi, se ukázaly být džihádisty. Spojené státy úmyslně ignorovaly zprávy o vlastní podpoře těchto džihádistických skupin a prohlašovaly se za ostré nepřátele džihádistů a salafistů. Rusko se dostalo do syrské občanské války jako okouzlující princ.

Nejdříve Západ chválil Kurdy za jejich statečný boj proti džihádistům a nyní je opouští.

Vítejte v "reálném světě", kde jsou váženy praktické a strategické zájmy proti morálním zájmům. A pak morální zájmy obvykle rychle klesají.

Jak se to mohlo změnit tak rychle?

Na jedné straně je Erdogan pravidelně kritizován ze strany Evropské unie, ale na druhé straně tato stejná Evropská unie zavírá oči nad cynicky nazvanou operací "Olive Branch" proti Afrínu, jejíž konečný cíl je konsolidace Erdoganova diktátorského režimu.

Erdoganovy plány

Boj proti nenáviděným Kurdům vždy uvolní turecké nacionalistické cítení a Erdogan je může dobře využít při přípravě voleb v roce 2019 (či dříve, pozn překladatele). Jeho islámsko-konzervativní strana začala klesat ve volebních průzkumech. Vpád do Sýrie podporuje Erdoganovu nacionalistickou a náboženskou reputaci. Z minulých voleb se poučil, že hraní národní bezpečnostní karty zvyšuje jeho popularitu. Prezentací operace Afrín jako kampaně k odstranění potenciální národní bezpečnostní hrozby dosáhl dvou věcí. Zaprvé sjednocuje Turecko pod nacionalistickým praporem boje proti Kurdům; za druhé odvádí pozornost od rostoucí kritiky svého způsobu vládnutí, který se ukazuje jako diktátorský.

Historie se opakuje znovu a znovu. Před sto lety, v posledních letech první světové války, Británie a Francie vypracovaly tajnou dohodu Sykes-Picot. Dohoda definovala jejich vzájemně dohodnuté sféry vlivu a kontroly v jihozápadní Asii. Tato dohoda je zdrojem většiny bojů na Středním východě za posledních sto let. Hranice v dohodě Sykes-Picot byly v roce 1920 podepsány zákonem o Smlouvě ze Sèvres. Sèvresská smlouva se nezdařila, když turecké národní hnutí zvítězilo. Po zhroucení Smlouvy ze Sèvresu Smlouva z Lausanne vyřešila stávající konflikt a Kurdové byli uzavřeni do tureckého, syrského, iráckého a íránského státu, kde zažívají neustálé pokusy o asimilaci, popření identity a genocidu.

Dnes vidíme podobný přístup. Britský ministr zahraničí Boris Johnson podporuje útok na Afrín v Turecku a akceptuje přitom názvy jako "bezpečnost hranic" a "boj proti terorismu", zatímco francouzský prezident Macron se omezuje na to, že Erdogana jen varuje. (A ten mu to vrací, jak víme, daleko ostřeji). Aby to všechno bylo korunováno, turecká armáda používá při útoku tanky a zbraně "made in Germany".

Nemělo by být zapomenuto, že systém vytvořený v severní Sýrii, včetně Afrínu, představuje přímou demokracii, práva žen, multietnickou rozmanitost, ekologický život a spravedlivější ekonomický systém."

Tolik článek v The Region.

No, teď už je Afrín dobyt, až na tu okrajovou část, kde živoří uprchlíci, "záchranáři" od Bílých helem odklízejí mrtvé, kurdština je zakázána, zavádí se turecké školství, olivové háje, jejichž majitelé uprchli, zabírají rodiny džihádistů, kteří bojují po boku turecké armády, jsou unášeny ženy, jezídské svatyně jsou ničeny, mučení je běžné, být Kurd či Jezíd je o strach.....ale všechno je v pořádku, dělá to "náš zkurvysyn", ne nějaký Asad, který je tak podlý, že už ani nepáchá válečné zločiny a musí se mu pomáhat, aby byl důvod vystřílet staré rakety.

A panu europoslanci Štětinovi se zdá, že utrpení je málo, že konflikt se musí "konečně vyřešit". A pak zřejmě, na troskách, zavládne - mrtvé ticho. Nejen po Afrínu.

Šikulky z Doby ledové, aneb politiku dejme na pár minut k ledu

$
0
0
22. 4. 2018, P. Ďoubalík - Doba ledová, Děti, tip sportovně-kulturního referenta NR

Dnes pokračovala soutěž - ledová šou "Doba ledová", která je letos vyhrazena dětem. Když se na ty šikulky na bruslích dívám, připadá mi najednou svět krásnější. A palce držím všem! Když si vzpomenu, jaké jsem já byl ucho v devíti letech...


Vybral jsem dvě vystoupení a ty přikládám pro potěchu i vašich ok. Dolů pak dám odkaz na celý dnešní pořad. Kdo by chtěl, má možnost najít více přímo na kanálu "Lednikovyj period".




Lena Karpova (9 let) - "Mamma Mia!"

Nasťa Lukinskaja (9 let) a Griša Rodin (12 let) - "Aladdin"

Rozšiřující učivo:
Celý dnešní pořad (22. 4. 2018):
https://www.youtube.com/watch?v=3qj0rmWzu7Y&t=2s
Kanál na youtube:
Ледниковый Период

Armenie dnes

$
0
0
22. 4. 2018   zdroj
Sarkisjan přerušil jednání s vůdcem opozice. Karen Karapetjan okomentoval výsledky setkání Pašinjan-Sarkisjan. Policie zatkla Nikolu Pašinjana v Jerevanu. Arménská policie vydala ultimátum: buď se rozejdete, nebo vás rozptýlíme zvláštními prostředky.
Arménský předseda vlády a bývalý prezident Serž Sarkisjan opustil jednání s hlavou opozice Nikolou Pašinjanem. Setkání se konalo v hotelu Marriott Armenia na náměstí Republiky v Jerevanu, informuje RT.


"Politická síla, která ve volbách získala 7-8%, nemá právo mluvit jménem lidu", řekl Serž Sarkisjan.

Politik poznamenal, že považuje návrhy vyjádřené Pašinjanem za vydírání, což je ve vztazích se státní mocí nepřípustné. Sarkisjan vyzval opozičníka, aby dodržoval zákon.

"To, co navrhujete, je vydírání. Nemůžete vydírat stát", řekl předseda vlády Arménie.

Mezitím Sarkisjanův oponent přislíbil, že "akce pokojné neposlušnosti budou pokračovat s novou silou a rozsahem" a oznámil další protivládní shromářdění, které se bude konat večer 22. dubna, sdělil portál Utro.ru.

Karen Karapetjan okomentoval výsledky setkání Pašinjan-Sarkisjan
zdroj
"V této situaci by dialog nemohl vést k žádným výsledkům, neboť jedna ze stran neměla snahu vyjednávat", konstatoval první místopředseda Arménie Karen Karapetjan.

První místopředseda vlády Arménie Karen Karapetjan se domnívá, že vůdce opozice Nikola Pašinjan nepřišel na setkání s premiérem, aby jednal, ale aby diktoval své podmínky.

Předtím předseda vlády republiky nazval podmínky, za kterých by mohl opustit svůj post.

Prohlásil, že bude připraven k "jiným úkolům" pouze tehdy, až zajistí bezpečný rozvoj země a dosáhne "důstojného urovnání" problému Karabachu.

Policie zatkla Nikolu Pašinjana v Jerevanu
zdroj
V metropolitním správním obvodu Erebuni v Jerevanu dochází k rozptýlení demonstrace - policejní síly spolu s maskovanými muži pronikly do davu demonstrantů a rozhánějí shromáždění. Vedoucí opozice, poslanec z parlamentní frakce "Elk" Nikola Pašinjan byl odvezen.

Arménská policie vydala ultimátum: buď se rozejdete, nebo vás rozptýlíme zvláštními prostředky
zdroj
Ve zprávě policie jsou uvedeny všechny normy a předpisy, které porušil poslanec Nikola Pašinjan a jeho příznivci během masových akcí.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
 

Demokracie na rozcestí a hon na čarodějnice

$
0
0
Richard Siemko
22.4. 2018   Rukojmí
Co má společného hon na čarodějnice a současné aktivity demokratického bloku. Malý exkurs do historie a jeho konfrontace se rčením: nic nového pod sluncem.
Zastánci demokracie se v době informační exploze cítí nejistě a hledají viníky své nejistoty jak už bývá bohužel zvykem všude jinde, než u sebe. Ve středověku zastánci konzervatismu nacházeli viníky své nejistoty i v jiných osobách, které označili za čarodějnice a upálili je. Hlásáš něco, co je v rozporu s dogmaty? Pak musíš být vyslanec ďábla! Že pro to nejsou důkazy? Nevadí. Stejně tě upálíme.

Dnes je sice už neupalujeme, nebo nevězníme, ale ostrakizujeme a bez důkazu obviňujeme ze všeho zla na světě. Tentokrát způsobil informační revoluci rozmach sociálních sítí. Vyrovnat se s touto informační revolucí není snadné a lidé na ni reagují různě. Proto je znovu v módě i hon na čarodějnice. Tentokrát jde o hon na Rusko, jako nejhoršího vnějšího nepřítele a jako vnitřní jsou u nás nejhorším nepřítelem komunisté. Proč tyto dvě množiny? Protože je není třeba spojovat přímo, každý přece ví, že v Rusku byl 70 let komunismus. Že už je v Rusku skoro 30 let demokracie? To nevadí, klidně přece můžeme tvrdit, že tam vládnou bývalí komunisté, nikdo jím přece nemůže věřit, že to je jinak. Jsou zlí a proto jím nemůžeme věřit.

Důkazů netřeba, ďáblovi se přece nedá věřit. Tento princip nejprve převládl v mezinárodním právu, kde se už tradičně nejprve střílí, pak se teprve mluví o vyšetřování. Posléze to použili také ve vztazích mezi pohlavími – k odsouzení muže stačí obvinění. Třeba z toho, co spáchal před dvaceti lety. Nebo se použije multikulturalismus a islamofobie. Hnutí Me Too zatím nedisponuje krásnými a chytrými raketami, ale i tak dokáže napáchat nevratné škody. Jak jinak lze vysvětlit chování některých západních politiků, kteří se zas a znovu uchylují k honu na čarodějnice – především na Rusko. Podle některých lidí je dobře, že Rusko podobnou demencí zatím netrpí.

Poslední události v Sýrii ukázaly, že druhá strana konfliktu, tedy Ruská federace, Čína a jejich spojenci, se zatím chová zdrženlivěji, snad proto, že se více válčí na Twitteru a televizních obrazovkách. Proto se náš svět ještě nepropadl do pekla velké války. Takže mě napadá jedna kacířská myšlenka: nezpůsobila to náhodou skutečnost, že východní elity netrápí digitální demence v takové míře, která postihla jejich západní protějšky?

Hon na čarodějnice může mít mnoho různých podob. Od inkvizičního teroru na zaostalé chudáky křivě nařčené z černé magie, či smilněním s ďáblem, až po promyšlenou kampaň, mající za úkol zdiskreditovat nepohodlnou skupinu lidí. Důvody a ideologie v tomto případě nehrají roli. Hon na čarodějnice se totiž může uspořádat v jakémkoliv režimu s jakoukoliv záminkou. Třeba i v tom, který se prohlašuje a současně je i vnímán, jako ten nejdemokratičtější na světě.

Mccarthismus rozjíždí obrovské fízlování, zastrašování, cenzurování poštovních zásilek a s tím spojený nelegální nátlak na každého, kdo se lišil. Podezřelí z neamerické činnosti jen s potížemi nalézali obhájce, protože advokáti se báli, že pokud budou řádně dělat svou práci, budou sami obviněni z komunistických tendencí. Současně byl vyvinut silný tlak na inteligenci - učitelé, univerzitní profesory, novináře, či spisovatele. Byli například nuceni k ponižujícím přísahám věrnosti režimu jako ve fašistické Itálii. Jeden z největších psychologů našeho století Erikson raději opustil svou univerzitu, než by přísahal, že není tím, čím opravdu nebyl - komunistou. Většina se samozřejmě nátlaku podvolila a mnozí z nich pak publikovali další antikomunistické texty.

Nevím jak vám, ale podobnost dnešních událostí u nás a v bývalých postkomunistických zemích, například v Polsku, Maďarsku není náhodná. Demonstrace v 15 městech najednou, příklon části umělců a především velké části médií, nelze chápat jinak, než že jsou organizované z jednoho centra.

Uvedu dva příklady, které jsou charakteristické a nejvíce známé. Nejdříve hon na Zemana, před jeho první volbou prezidenta a jeho pokračování dodnes. Druhým je Babiš a jeho enormní růst preferencí loni na jaře. Nejdříve byly vypuštěny pomluvy, Kalouskovy dluhopisy, Čapí hnízdo a když to nezabralo, našel se příliš iniciativní tvůrce žaloby kvůli trestnímu stíhaní. Že dodnes není pravomocně odsouzená údajná Babišova spolupráce s STB je jen třešinkou na dortu. Aby to nebylo málo, bylo vítězné ANO s Babišem v čele, vmanipulováno do jediné možnosti pro sestavení vlády s SPD a KSČM. Rozjezd včerejší kampaně proti KSČM a projevu prezidenta Zemana na jejich sjezdu, v konfrontaci s ostatky kardinála Berana jen dokazuje, že tito tvůrci současného honu na čarodějnice se nezastaví před ničím, co slouží jejich záměrům.
Richard Siemko
Co má společného hon na čarodějnice a současné aktivity demokratického bloku. Malý exkurs do historie a jeho konfrontace se rčením: nic nového pod sluncem.

Zastánci demokracie se v době informační exploze cítí nejistě a hledají viníky své nejistoty jak už bývá bohužel zvykem všude jinde, než u sebe. Ve středověku zastánci konzervatismu nacházeli viníky své nejistoty i v jiných osobách, které označili za čarodějnice a upálili je. Hlásáš něco, co je v rozporu s dogmaty? Pak musíš být vyslanec ďábla! Že pro to nejsou důkazy? Nevadí. Stejně tě upálíme.

Dnes je sice už neupalujeme, nebo nevězníme, ale ostrakizujeme a bez důkazu obviňujeme ze všeho zla na světě. Tentokrát způsobil informační revoluci rozmach sociálních sítí. Vyrovnat se s touto informační revolucí není snadné a lidé na ni reagují různě. Proto je znovu v módě i hon na čarodějnice. Tentokrát jde o hon na Rusko, jako nejhoršího vnějšího nepřítele a jako vnitřní jsou u nás nejhorším nepřítelem komunisté. Proč tyto dvě množiny? Protože je není třeba spojovat přímo, každý přece ví, že v Rusku byl 70 let komunismus. Že už je v Rusku skoro 30 let demokracie? To nevadí, klidně přece můžeme tvrdit, že tam vládnou bývalí komunisté, nikdo jím přece nemůže věřit, že to je jinak. Jsou zlí a proto jím nemůžeme věřit.

Důkazů netřeba, ďáblovi se přece nedá věřit. Tento princip nejprve převládl v mezinárodním právu, kde se už tradičně nejprve střílí, pak se teprve mluví o vyšetřování. Posléze to použili také ve vztazích mezi pohlavími – k odsouzení muže stačí obvinění. Třeba z toho, co spáchal před dvaceti lety. Nebo se použije multikulturalismus a islamofobie. Hnutí Me Too zatím nedisponuje krásnými a chytrými raketami, ale i tak dokáže napáchat nevratné škody. Jak jinak lze vysvětlit chování některých západních politiků, kteří se zas a znovu uchylují k honu na čarodějnice – především na Rusko. Podle některých lidí je dobře, že Rusko podobnou demencí zatím netrpí.

Poslední události v Sýrii ukázaly, že druhá strana konfliktu, tedy Ruská federace, Čína a jejich spojenci, se zatím chová zdrženlivěji, snad proto, že se více válčí na Twitteru a televizních obrazovkách. Proto se náš svět ještě nepropadl do pekla velké války. Takže mě napadá jedna kacířská myšlenka: nezpůsobila to náhodou skutečnost, že východní elity netrápí digitální demence v takové míře, která postihla jejich západní protějšky?

Hon na čarodějnice může mít mnoho různých podob. Od inkvizičního teroru na zaostalé chudáky křivě nařčené z černé magie, či smilněním s ďáblem, až po promyšlenou kampaň, mající za úkol zdiskreditovat nepohodlnou skupinu lidí. Důvody a ideologie v tomto případě nehrají roli. Hon na čarodějnice se totiž může uspořádat v jakémkoliv režimu s jakoukoliv záminkou. Třeba i v tom, který se prohlašuje a současně je i vnímán, jako ten nejdemokratičtější na světě.

Mccarthismus rozjíždí obrovské fízlování, zastrašování, cenzurování poštovních zásilek a s tím spojený nelegální nátlak na každého, kdo se lišil. Podezřelí z neamerické činnosti jen s potížemi nalézali obhájce, protože advokáti se báli, že pokud budou řádně dělat svou práci, budou sami obviněni z komunistických tendencí. Současně byl vyvinut silný tlak na inteligenci - učitelé, univerzitní profesory, novináře, či spisovatele. Byli například nuceni k ponižujícím přísahám věrnosti režimu jako ve fašistické Itálii. Jeden z největších psychologů našeho století Erikson raději opustil svou univerzitu, než by přísahal, že není tím, čím opravdu nebyl - komunistou. Většina se samozřejmě nátlaku podvolila a mnozí z nich pak publikovali další antikomunistické texty.

Nevím jak vám, ale podobnost dnešních událostí u nás a v bývalých postkomunistických zemích, například v Polsku, Maďarsku není náhodná. Demonstrace v 15 městech najednou, příklon části umělců a především velké části médií, nelze chápat jinak, než že jsou organizované z jednoho centra.

Uvedu dva příklady, které jsou charakteristické a nejvíce známé. Nejdříve hon na Zemana, před jeho první volbou prezidenta a jeho pokračování dodnes. Druhým je Babiš a jeho enormní růst preferencí loni na jaře. Nejdříve byly vypuštěny pomluvy, Kalouskovy dluhopisy, Čapí hnízdo a když to nezabralo, našel se příliš iniciativní tvůrce žaloby kvůli trestnímu stíhaní. Že dodnes není pravomocně odsouzená údajná Babišova spolupráce s STB je jen třešinkou na dortu. Aby to nebylo málo, bylo vítězné ANO s Babišem v čele, vmanipulováno do jediné možnosti pro sestavení vlády s SPD a KSČM. Rozjezd včerejší kampaně proti KSČM a projevu prezidenta Zemana na jejich sjezdu, v konfrontaci s ostatky kardinála Berana jen dokazuje, že tito tvůrci současného honu na čarodějnice se nezastaví před ničím, co slouží jejich záměrům.

Prezident Zeman na sjezdu KSČM

$
0
0
Jiří Jírovec
22. 4. 2018
Prezident přednesl dlouhý diskurs do historie. To by bylo v pořádku, kdyby nevynechal čtyři základní věci:
1) Studenou válku a její vliv na období 1948-53;
2) Schopnost sebereflexe KSČ (která jiná strana to dokázala?);
3) Úspěch v budování sociálního státu i ekonomiky (co všechno pak dokázala privatizace zničit); a
4) Dát srpen 68 a normalizaci do souvislosti s geopolitickou situací.
President mluvil o nutnosti analyzovat minulost. To je pravda, ale je třeba vidět, že proti KSČM stojí zákon o protiprávnosti režimu let 1948-89, ÚSTR a naprostá nezkušenost mladé generace.

 
Tenisový komentátor McEnroe často používá frázi "easier said than done". To znamená, že zdánlivě jednoduché řešení nemusí být uskutečnitelné. Komentátor může dodat, že hráč měl hrál forhand cross (to přece každý u televize jasně viděl), ale protože se dostal k úderu o chvilku později, nemohl zahrát jinam než po lajně.
Politici často něco "říkají s lehkostí", zejména nehrozí-li otázka, jak by se jejich nápad měl uskutečnit. Zeman v době, kdy ještě existovala "balkánská cesta", tvrdil, že ti mladí muži měli zůstat v Sýrii a tam bojovat za zlepšení situace. Nikdo se ho nezeptal, na kterou z mnoha znesvářených stran by se měli postavit.
Zeman mluvil o potřebě analýzy: "Nenechte se manipulovat těmi, kdo provádějí často povrchní a často nenávistné analýzy minulosti. Udělejte si tuto analýzu sami." 
Zeman dodává, že by mělo jít o pokání.
Každá prezentace nebo analýza má svého adresáta. Tím je určen obsah i forma presentace. Zeman zmínil Horákovou a nabízí termín "byla zavražděna". Není to pravda, byla popravena, protože tehdejší politická situace takový krok ospravedlňovala. Byl Jan Hus zavražděn a nebo "jen" upálen?
Před časem jsem publikoval univerzální text, který lze snadno upravit podle potřeby:
Několik vět pro nebo proti Martě Semelové
Život plyne lehce bez infekce, na churavý zub jsou plomby. Nad churavá města pošlem letce a místo desinfekce bomby. V+W Vy nevíte, co je středověk
Není to příliš dávno, kdy za jedním prezidentem přišli rádcové a řekli mu, že má v revíru škodnou. Ženštinu jakousi, která do nepřátelské říše donáší. Lid již je oprávněně pohoršen a poprava je v zájmu jeho přání žádoucí.
"Podepiš", říkají, "ať je od té zrádkyně pokoj".  I stalo se, jak podepsáno. Kat nebyl příliš zručný a poprava se táhla. Pravda se možná nechtěla jen tak lehce rozloučit se světem a vyletět oknem.
Zmíněnému prezidentovi psaly různé světové osobnosti, aby se smiloval. Jenže na hněv lidu byli krátcí. Byla to doba, kdy zlovolný nepřítel vykukoval za každým rohem a krčil se za sebemenším keříkem. Kdo jde s nimi, jde proti nám, bylo heslo doby.
Čas plynul. O několik státních pohřbů, prezidentů a vlád dál začala jedna malá země churavět. Její vůdce zapomněl, že existují hranice, za které nesmí jít. Nebylo jiné cesty. Ve vzduchu se začala rojit letadla a po zemi přispěchala na pomoc armáda.
Našli se politici, kteří jednali podle úsloví "Staré-li zašlo, novému žijme". Nakonec vznikla vláda, agresorovi milejší. Nějaké životy na to padly, ale co, geopolitickým zájmům bylo učiněno zadost a mír zůstal zachován.
PS
Tou ženou může být Milada Horáková i Ethel Rosenbergová, presidentem s prackami od krve Gottwald i Eisenhower, neposlušnou zemí Československo (1968) i Panama (1989) a agresorem USA i SSSR.
V USA byli manželé Rosenbergovi popraveni v červnu 1953 (stejně jako Milada Horáková přes protesty významných světových osobností). Údajně za vyzrazení tajemství atomové bomby Moskvě.

Rozdíl mezi Miladou a Ethel je v tom, že za smrt té první se komunisté omluvili, kdežto v USA se nikdo nikdy neomlouvá, přestože se později ukázalo, že obvinění Ethel bylo falešné.

Případ Rosenbergů a Milady Horákové spojuje jedna věc: byli exemplárně potrestáni za spolupráci "s druhou stranou". Skutečná škoda, způsobená předáváním informací, byla druhořadá.

Kanadský námořní důstojníkJeffrey Delisle dostal v roce 2013 dvacet let za to, že si, použijeme-li terminologii z případu Horákové, "vyměňoval informace" s Moskvou.

Člověk si něco vymění a pak ho to mrzí, lze parafrázovat Švejka.

Ze zorného úhlu československé historie pozoruhodný tento výrok kanadského soudce Currana (http://www.cbc.ca/news/canada/nova-scotia/navy-spy-delisle-sentenced-to-20-years-in-prison-1.1129694):

"[...] i je-li škoda, kterou Jeffrey Delisle mohl způsobit, nejasná, samotný fakt, že informace vůbec předával, je závažným zločinem [...] společnost je právem rozhořčena nad takovou zradou."

To je přece argumentace hodná Urválka. Roli hrálo to "že" a ne "co" bylo předáno.

Prokurátorka Lyne Decarie argumentovala, že "jde o zastrašenía [že] rozsudek dává jasnou výstrahu". V podstatě to samé řekla prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová. S tím rozdílem, že ona do toho ještě zamotala světový mír.

Odskočíme-li k nedávné minulosti, narazíme na případ Bradleyho Manninga. Ten informoval svět prostřednictvím Wikileaks o některých aktivitách americké diplomacie. Tím ohrozil úsilí propagandy zajistit, aby občané věřili, že co vláda USA činí, dobře činí.

Manning se částečně se přiznal, takže nedostal provaz, ale jen 35 let. Ve vězení byl lámán samotkou, buzením, nahotou a zimou (http://www.theguardian.com/world/2011/mar/11/bradley-manning-strip-clothing-prison). Tyto metody se režim od režimu příliš nemění. Obama pře odchodem z funkce Manninga, přesněji Manningovou omilostnil.

Nejsem historik, jen pozorovatel, který se pokusil nastínit různé pohledy na dobu 1948-89:



K uvedeným odkazům dodávám, že jsou založeny na "západních zdrojích", takže nehrozí nákaza Putinem.

Vraťme se k Zemanem navrhované analýze.  Pokud je mi známo, KSČ ani KSČM se nepokusily o skutečnou analýzu let 1948-53. Třeba pod názvem "Byli jsme blbí a nalítli jsme". Byla to doba, kdy Západ naprosto neomaleně narušoval vývoj suverenního státu. Posílal přes hranice agenty chodce, získával špionážní informace a ovlivňoval vnitropolitickou situaci například prostřednictvím "balónových akcí". (Když americká vláda po padesáti letech uvolnila informace o nich, CIA prosadila jejich zpětné utajení.)

Součástí takové analýzy by muselo být objasnění úlohy agenta CIA Josefa Swiatla, který byl odpovědný za otázky bezpečnosti Polské sjednocené dělnické straně. Lze předpokládat, že předával různé materiály, které se zdály potvrzovat správnost Stalinovy teorie o zostřování třídního boje.

Analýza se nemůže omezit na změnu terminologie, ale musí popsat a zdokumentovat, co se stalo a proč.

To se týká i sebereflexe KSČ. Ta ustavila různé komise (Barákovu (57), Kolderovu (62-63), Barnabitskou (63) a neukončenou Pilerovu (68). Je zřejmé, že rehabilitace komunistů postižených v padesátých letech vlastně vedla k boji o pozice, která vyvrcholila Pražským jarem.

KSČM naprosto vyklidila pole, pokud jde o úspěchy budování sociálního státu a ekonomiky. Z naprosto nejasných důvodů není schopna/ochotna obhajovat, že se podařilo vyřešit zdravotnictví, školství, dostupné bydlení a sociální jistota. Možná nechtějí narazit na zákon o protiprávnosti období 1948-89.

Srpen 1968 a následující "normalizaci" je rovněž nutné hodnotit v souvislostech té doby. Normalizaci předcházelo očistění KSČ od těch, kteří svým jednáním vlastně přivolali "spřátelenou pomoc". Druhým předstupňem byly pohovory s nestraníky. Ty byly součástí pracovního hodnocení a musely být podepsány.

Samotná normalizace pak spočívala ve zklidnění života.

Lze to ukázat i na osudu Rudolfa Hrušínského. Je považován za příklad herce, který byl režimem div ne zničen. Pravda to je velmi částečná, protože v období 1972-75 nenatočil žádný film. Jenže ve stejné době měl v ND třináct velkých rolí. V letech 1976-89 natočil 100 filmů (včetně TV produkce). Byl jmenován Zasloužilým členem ND (82) a Národním umělcem (88). To je přece bezpříkladná likvidace umělce.

Umělci, jak teď víme, šíleně trpěli. Takový Sobota například nesměl nějakou dobu do TV.  Jenže v tom nebyla politika, ale ješitnost. Sobota hrál se Šimkem na nějakém večírku k MDŽ. Seděl u stolu, přišel k němu tehdejší boss přes kulturu Müller a řekl "můžu si k tobě sednout?" Sobota odpověděl, že ano, jen si sedni. Müller se rozlobil, že si přece netykají a Sobota celkem logicky namítl, že on mu začal tykat. Pak se to nějak vyostřilo a Sobota řekl, aby se uklidnil, že přece není tak zlej, jak vypadá. Müller mu prý řekl, že mu ukáže, jak je zlej a zatrhl mu televisi. Šimek pak Sobotu vyměnil za Krampola.

Jsem přesvědčen, že z geopolitického hlediska byla normalizace úspěšná v tom, že Husák přesvědčil obě strany, že má situaci pod kontrolou, že tedy není důvod k intervenci z žádné strany.

KSČM musí mít jasno nejen o tom, koho chce analýzou oslovit, ale jak se ke svému publiku němu dostat. Diskutovat s Farským, který dobu, kterou prakticky nezná, označuje za hnus a devastaci, nemá smysl. Bylo by to házení perel sviním.

Article 9

$
0
0
Jaroslav Loudil
22. 4. 2018
Musím se smát, až se za břicho popadám, když si čtu o výsledcích každoroční zprávy o stavu lidských práv ve světě, zpracované v USA. Nejhůře je na tom prý s lidskými právy Čína a také Rusko. Tento další americký paskvil je vyloženě ideologický a politický slint, který nemá se skutečnými lidskými právy prakticky nic společného. Čína je označována za - "největší zdroj nestability ve světě". 



Zajímavá myšlenka ze země, která nedávno vojensky bezdůvodně napadla Sýrii ,která válčí v Afganistánu , má vojenské základny ve 100 zemích světa a její vojenské výdaje činí 800 miliard Dolarů, což je asi 40 % globálních výdajů.

Pozoruhodné, že zpráva nijak zvláště nejmenuje třeba Saudskou Arábii ,tedy amerického spojence. Typická tuhá totalita, kde veškerá práva a moc v zemi uzurpuje jedna královská rodina. V Saudské Arábii nesmí ženy řídit auta ,lidé tam nesmí chodit do kin, ty ani neexistují. Náboženská police tam sleduje všechny a všechno, pak trestá. Ženy se tam smí venku pohybovat pouze v přítomnosti mužů - svých příbuzných. S cizím mužem nemůžou do kavárny ani na procházku. Atd, atd.

Pro srovnání v Číně dívky odlétají studovat VŠ do USA, Londýna, Paříže, pak dělají podnikatelky, vědkyně, právníky, političky,... Cestují po celém světě , kupují si nemovitosti na západním pobřeží USA či Novém Zélandu. Bezpochyby musí čínská absolventka Harvardu v USA ,která doma v Číně podniká , vydělává miliony, cestuje a vlastní vilu poblíž Los Angeles opravdu - "silně trpět tím hnusným čínským režimem" !! , ve srovnání s dívkou v Saudské Arábii ,která má tu - " velkou vymoženost" , že dostane trest 50 ran holí jen za to, že ji cizí muž pozval na čaj do kavárny a bohužel ji při tom viděla náboženská policie.

P.S. Zdroj nestability současného světa v žádném případě není Čína, nýbrž samotné USA. To snad vidí každý.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/americka-zprava-o-lidskych-pravech-kritizuje-rusko-i-cinu-cesku-vycita-vyroky-zemana-i-segregaci-romu-45741?seq-no=6&dop-ab-variant=&source=article-detail

Andrej Babiš premiér a jeho tradiční facebookové hlášení z uplynulého týdne...

$
0
0
Popsal i zajímavé zážitky z Karlovarského kraje, které zde v rámci výjezdu společně s ministry nasbíral.
Čau lidi, tak jsem vyšel na terasu a jsem úplně vyjevenej. Vždyť tohle je už léto! Kde zůstalo jaro? No nic, dám si kafe a budu odpovídat na vaše otázky. Konečně na čerstvém vzduchu. Už určitě víte, že ČSSD s námi obnovila jednání o vládě...
 Ptali jste se, proč to dělám, jestli se něčeho nebojím, třeba toho, že můžou být předčasné volby nebo co tomu řeknou v Evropské unii. Tak vám to řeknu jasně a definitivně, jo?

Já se nebojím NIČEHO.

Můj život nebyl nikdy motivovaný strachem. Fakt ne. Byl motivovaný touhou něco udělat. Nikdy jsem před ničím neutíkal, ale vždycky jsem k něčemu směřoval. A to, k čemu směřuju posledního půl roku, je stabilní vláda. A dělám pro to všechno. Možné i nemožné.

Nemáme většinový systém jako v USA, vítěz nedostává právo rozhodovat a řídit, ale musí jednat. A takhle jsou, přátelé, rozdané karty, tohle jsou strany, které s námi jednaly nebo jednat chtěly: ČSSD, KSČM, SPD. Žádná jiná strana nechce pro tento stát pracovat. Mimochodem, tohle řekl předseda ČSSD Jan Hamáček na tiskovce teď nedávno: “Povinností každé strany je prosazovat svůj program.” Tohle je podle mě skutečná zodpovědnost vůči voličům. Ostatní, ty tzv. „demokratické strany“ ji prostě nemají.

My svůj program naplňujeme. Máme jedny z nejlepších financí v Evropě, jedno z nejnižších zadlužení a zásadně jsme potlačili korupci. Na tom budeme dál stavět. Bez ohledu na to, s kým uzavřeme koalici, bez ohledu na to, jaká konkrétní ministerstva kdo dostane, budeme dál pracovat pro tuto zemi a budeme úspěšní. Dohlédnu na to. Nikdy v životě jsem nepracoval víc než teď. A to jsem předtím vybudoval firmu s 35 tisíci zaměstnanci.

Hned, jak jsem vám minulou neděli dopsal report, skočil jsem do auta a jel za panem prezidentem, abych mu vysvětlil, jak se to vyvíjí s jednáním. No a další den v 6:30 ráno už jsem seděl v autobuse. Měli jsme s ministry další výjezd, tentokrát na Karlovarsko.

Ve Stružné, kde plánují stavbu dálnice D6 do Prahy, nás přivítala kapela Oldboys a panáky Bechera. Tyhle ranní rány do hlavy jsou už taková tradice. Skoro všude kam přijedeme. Ale je to milé. Kapelník mi ještě povídá, ať si zkusím s nimi zahrát na vozembouch. Řekl jsem mu, že jim to fakt nechci kazit, protože to neumím. On na to: „Každý umíme něco, vy umíte vládnout.“ No to se teprve uvidí. Aspoň jsem si zatancoval, i když jsem se trochu styděl. Tancující premiér. V demisi. No, snad už brzy v demisi nebudeme. Jestli se nám podaří sestavit vládu a jestli bude fungovat tak dobře, jako doposud ta naše. Udělám pro to všechno.

I tady nám místní potvrdili, jak hrozně je potřeba už konečně schválit náš zákon o liniových stavbách. Hlavně tu část o předběžné držbě. Bez něj se prostě stavba dálnic do pohybu nedá. Třeba tady ta D6 půjde celkem přes tři kraje, spojí nás s Německem a kraj propojí s Prahou. Je kolem ní samozřejmě strašné papírování a vyřizování a nakonec to stejně může shodit nějaký spekulant nebo aktivista kvůli křečkovi polnímu. Tak snad nám ten zákon poslanci co nejrychleji schválí. Vždyť právě Karlovy Vary - ty, které by měly být naše národní chlouba - mají snad nejhorší spojení s Prahou ze všech ostatních krajských měst. Kdo jste tam někdy jel na Mezinárodní filmový festival, tak mi dáte za pravdu, že to je něco neuvěřitelného.

Kdybychom neměli tak neschopné předchůdce, mohli jsme tady mít dálnici samozřejmě dávno. Karlovarsko by se nevylidňovalo, určitě by tady měli i vlastní vysokou školu a mnohem víc peněz z turismu. Takže my se teď na dálnici maximálně soustředíme.

Byli jsme se podívat i na karlovarském letišti. Místní by mu chtěli rozšířit ranvej, aby tam mohla přistávat velká mezinárodní letadla i za špatného počasí. Já jim na to povídám, jestli není lepší za ty prachy postavit několik domovů důchodců. Vždyť jde o 650 milionů. Za to by mohli mít v kraji pět nových supermoderních a příjemných domovů. Mezinárodní letiště máme přece v Praze. Z Varů to na něj potrvá 55 minut, až se dostaví dálnice. Musíme uvažovat koncepčně. Naši senioři si zaslouží lepší život.

Stavili jsme se v Lomnici kousek od Sokolova. Tady má vzniknout nové testovací centrum BMW včetně dráhy, na které se budou zkoušet samořídicí auta. Celkem to bude 100 kilometrů silnic. Německá firma chce investovat šest miliard. Bavili jsme se o tom s nimi už v březnu, ale já to chtěl vidět nejdřív naživo. Řekl jsem jasně, že BMW musí zaměstnat naše lidi včetně vysoce kvalifikovaných pozic. A taky, aby nám dali přesná čísla, kolik pracovních míst vytvoří a jaké za ně budou platit odvody. Mělo by to být minimálně 500. Do konce června jim pak dáme nabídku, jak se zapojí stát. Nemůžeme dávat dotace a pobídky každému, máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Takže podpoříme jen ty, kteří nám pomůžou, zlepší kvalifikaci našich lidí a přinesou high tech technologie.

V Sokolově jsme zašli na střední školu technického zaměření, ale na oběd nás obsluhovali studenti ze střední školy pro kuchaře a číšníky. Holky měly červené a kluci modré stejnokroje. Oběd nám přinesl kluk klasicky s bílým ubrusem na předloktí. Tak jsem si ho od něj půjčil, abych zapadl. Začal jsem nahlas přemýšlet, jestli bych radši neměl dělat tohle než svou současnou práci. Student mi na to povídá, že bych si to po 12 hodinách na place určitě rozmyslel. Když jsem mu řekl, že pracuju 18 hodin denně, trochu mu spadla brada. Samozřejmě došlo i na selfíčka.

Tradiční setkání se starosty jsme měli tentokrát v sokolovském kostele. Byla tam neuvěřitelná akustika. Snad jsem při odpovídání na otázky o školství, platech, památkách nezněl jako kazatel. Dokonce, když jsme skončili, dostal jsem od místního pana faráře požehnání křížkem na čelo.

V Karlovarské krajské nemocnici jsem měl úžasné setkání se dvěma dámami: bylo vidět, že paní ředitelka a předsedkyně představenstva mají obrovský drajv a taky plno plánů kam investovat. Ukázaly mi moderní urgentní příjem s heliportem. Bohužel letecká záchranná služba zatím chybí, stejně tak traumacentrum. Taky by potřebovali nemocnici rozšířit. Celkem věci za 1,3 miliardy. A největší problém jako všude jinde: lidi. Třetina personálu je v důchodovém věku. Lékaře poptávají v Rusku a na Ukrajině. Zahraniční personál si tady fakt pochvalují. Jenže zase ten problém s pracovním povolením, vízem… Třeba si vemte případ chirurga z Oděsy: měl praxi 30 let a stejně jim trvalo rok a půl než povolení pracovat dostal. Abychom tenhle problém vyřešili, musíme zvládnout dvě věci: zrychlit přijímání odborníků ze zahraničí a HLAVNĚ dát víc peněz na lékařské fakulty. Mladých lidí se hlásí dost, udělají i zkoušky, ale nedostanou se, protože nám chybí pedagogové.

Nemohli jsme se, aspoň na chvilku, neotočit v Císařských lázních. Je to zapomenutá perla. Hodně hluboko schovaná v kraji bez dálnice. A přitom by mohla přilákat do kraje tolik turistů! Tahle národní kulturní památka si zaslouží rekonstrukci za 550 milionů. Ještě jako ministr financí jsem se domluvil s ministrem kultury a sehnali jsme ze státní kasy 250 milionů. Jenže se to nějak zaseklo mezi krajem a městem, které musí do obnovy lázní taky přispět. Musíme to znovu nastartovat. Politikaření přece nemůže stát v cestě rozvoji celého kraje.

Věci z vlády jsem vám sem dával průběžně v týdnu. Takže už víte, že pomůžeme zemědělcům, kterým sucho a mráz minulý rok zdecimovaly úrodu. Celkem jim dáme 2 miliardy za sucho a 208 milionů za mrazy. Slíbil jim to už předchozí ministr zemědělství těsně před volbami, 27. září, ale peníze neměl. A my jsme jeho slib naplnili.

A důchody. Zvyšujeme je nejvíc za posledních 20 let. Prošlo to parlamentem v prvním čtení. Od ledna příštího rok se zvedne základní výměra z 9 na 10 procent průměrné mzdy. Navýšení by mělo být průměrně 918 Kč měsíčně. A taky všichni lidi nad 85 let začnou dostávat o tisícovku měsíčně. Nikdo z nás nepochybuje, že si to zaslouží.

Pamatujete ještě na ten řev, když jsem ohlásil, že všem důchodcům a studentům dáme 75 procent slevu na jízdné? Tak v pátek za mnou přišli zástupci Studentské komory. Prý tu slevu nechtějí a bojí se, že na ni vezmeme peníze ze školství. A někteří studenti začali proti tomu psát petici. Tak jsme se v osm ráno potkali a já jim dal s naší ministryní financí školení. Hodinové. Tak vám to sem nebudu celé psát, protože rozpočet je velice složitý a krátce: ty peníze totiž nebudeme nikomu brát. Opakuju: nikomu. Naopak, třeba právě školství dostane příští rok o 30 miliard víc. Hlavně na platy učitelů a pro univerzity na vědu a výzkum. Pořád platí, že do roku 2021 chceme zvednout platy učitelů o 150 procent.

No super, a jsme zase na čtvrté straně. Tak já to tady s dovolením zabalím. Zítra mám nabitý program. Jako vždycky. A v pět večer sedám do vlaku a jedeme s ministry za vámi. Jo, už zase. Tentokrát na Moravskoslezsko. Strávíme s vámi jeden večer a dva dny.

Je na čase nechat vybuchnout perimetr?

$
0
0
Jurij Selivanov
22. 4. 2018     zdroj (kráceno)
Události v Arménii, které se synchronně shodují s faktickou porážkou Západu v Sýrii, mohou znamenat operativní posun akcentů jeho geopolitické strategie s úplným zachováním protiruského paradigmatu.
Strategický zmatek, který vznikl na syrské cestě, ... vůbec neznamená, že Západ (především USA), který pocítil hranice svých možností v tomto směru, se nebude snažit dohnat promeškané jinde.
A když mu vznikla chyba v Sýrii, je to jen důvod zkorigovat západní plány vůči Rusku, aby byl na něj zesílen tlak v jiných, zdánlivě perspektivnějších směrech.



Právě s tímto korigováním a s ničím jiným je třeba dát do souvislosti ty události, ke kterým dochází nyní v Arménii. Tam již po dlouhou dobu existuje Západem dobře navnaděná a na pouliční nepokoje vycvičená zcela krotká vůči němu "opozice", která se v podstatě ničím neliší od euromajdanovské obsluhy zámořského ministerstva zahraničí USA města Kyjeva. A jejich vůdci, s největší pravděpodobností, byli vycvičeni na stejných seminářích CIA.

Souběh americké "geopolitické korekce" a současné arménské exploze hovoří sám za sebe. Arménie nebyla samozřejmě zvolena náhodou. Právě tam nastala v tom okamžiku ta nejvhodnější vnitropolitická situace, z níž může Washington výborně vycházet. A této možnosti se, samozřejmě, okamžitě chopil.

A není důležité, že Arménie "začala hrát" jako první. Vypadá to, že to není nic jiného než dílčí případ obecného posunu geopolitických akcentů USA, které spěchají si vynahradit svůj syrský knockdown. Ve Státech si okamžitě vzpomněli, že Rusko má velmi nestabilní geopolitický perimetr. Jehož míru výbušnosti si USA mohou regulovat v závislosti na svých potřebách. Tím spíš že již dávno a vydatně pracují v zemích tohoto perimetru, pokud jde o jejich přípravu na synchronizovanou nebo následnou detonaci v případě potřeby. A tak se zdá, že taková potřeba vznikla.

Předpoklad v případě s Arménií vychází z maximálního rozdmýchávání vnitřního konfliktu, s cílením na vtažení do něj Ruska, které nemůže zůstat lhostejné k osudu jednoho ze svých nejbližších spojenců. Je to situace, která bude rozhodně vyžadovat zásah Ruska, zejména pak v tom případě, že bude aktivován ještě i Azerbajdžán se svou věčnou karabašskou otázkou.

Takže Západ dostává výměnou za bezvýchodnou situaci v Sýrii velmi slibnou protiruskou kombinaci v Zakavkazsku. Přičemž takovou, na níž se, na rozdíl od Sýrie, nemusí přímo podílet, ale pouze tleskat rukama a povzbuzovat účastníky této rvačky. Oblíbená činnost Západu - stavět proti sobě cizí hlavy a sbírat smetanu.

A toto už bude druhé aktivizované protiruské ohnisko. Po tom ukrajinském ...

Dále je v pořadí podrývání ruského perimetru samozřejmě Moldávie. I zde je situace taková, že současné prozápadní a prorumunské vedení může zůstat u moci pouze prostřednictvím provokací, použitím síly a rozpoutáváním války. Pokud Západ zjistí, že na to nastal čas, udeří i na březích Dněstru. Doba dnešní politické elity Moldavska je skutečně u konce. Zanedlouho budou parlamentní volby, které neslibují místním neoRumunům nic dobrého.

Další možné horké body podél hranic Ruské federace mohou být použity ve druhém kole. Je to především Kazachstán se svým přestárlým prezidentem, který právě nyní aktivně podřezává větev, na níž sedí, a viditelně se distancuje od Ruska. Zdá se, že smutná zkušenost ostatních "nejlepších přátel" Západu,..., někoho ničemu nenaučila.

Pokud jde o Kirgizii, navenek jako by tam bylo všechno klidné. Ale o tom, co bývá pod svícnem, všichni pravděpodobně slyšeli. Zvláště když jde o takový svícen, pod nímž se již konala americká představení jako "sametové revoluce" a pod nímž dokonce byla i americká vojenská základna. A nějak jsem neměl možnost slyšet o tom, že by Amerika někdy odešla z nějaké země, do níž už předtím vstoupila.

Ještě jeden zestárlý příznivec sezení na dvou židlích vládne západně od hranic Ruské federace. A není skutečností, že konec jeho vlády bude stejně mdlý a pokojný, jako bylo předcházející čtvrtstoletí.

Hlavní kouzlo všech těchto doutnajících, vzněcujících se a teprve nazrávajících konfliktů je z hlediska Západu zcela zřejmé. Na rozdíl od Sýrie nemusí nic riskovat, házet rakety nebo vysazovat námořní pěchotu. To vše je však potřebné v Sýrii. A právě proto tam západní kosa padla na ruský kámen. A byla tu i strategická slepá ulička. Vždyť v případě ruského perimetru stačí pouze použít "měkkou sílu", které má Západ víc než dost. A posílat peníze na správné adresy. ... peněz vytisknou přesně tolik, o kolik budou požádáni.

Takže nemůžeme tedy hovořit o žádné změně základního protiruského paradigmatu Západu. Ale po zjevném selhání v Sýrii se důraz stále více posouvá k blízkému perimetru Ruska. Úkol je zcela jasný - spojit Moskvu s prakticky nekonečným řetězcem pohraničních konfliktů na její vlastní periferii. A tím vytvořit optimální podmínky pro omezování aktivity Ruska po celém světě. Kde bude neomezeným pánem situace opět Západ. Jak je v takových případech v hollywoodských filmech obvyklé říkat: "Brilantní plán!" Není pouze známo, co si o tom myslí Putin.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Bez Boha a bez kříže žijí i věřící

$
0
0
Zdeněk Hrabica
22. 4. 2018
Roky života, poté, když nás všechny nechal tatínek po svém návratu z nacistického německého vězení vyškrtnout z katolické církve, mám pořád skvělé vztahy s věřícími i s mnoha duchovními. Nebylo příjemné, když po mých každoročních přednesech básní u vánočního překrásného betlému v jihlavském kostele U minoritů- den co den četli kněží z kazatelny naše rozhodnutí a upozorňovali na naše neznabožství. Nemohu vůbec po létech života prohlašovat, že věřící jsou andělé a nevěřící čerti. Na obou stranách jsou hodní, skvělí i odporní. 



I v příbuzenstvu debatuji s lidmi z obou stran.Blízká příbuzná Míla Mooro, která žije v Mexiku mi spolu s chilli poslala z daleké země stříbrnný přívěsek, na kterém je zobrazena Panna Marie Guadalupská.

V železářství v pražské Dlouhé třídě jsem si k němu koupil železný řetěz a neudělám s mým talismanem bez něho ani krok.

Tak jako si ode mne odsedali lidé v metru, když jsem po tom „něžném sametu“ četl ruské noviny a knihy, tak se mi jiní dneska posmívají, co jsem si to pověsil na krk.

Často nevím, co před blbečky mám vůbec dělat.

Mám jim každému jednotlivě vysvětlovat, že je to dárek až z Mexika. Jiný můj příbuzný vyřezává z lípy betlémy a dva překrásné předal papeži Janu Pavlu II. přímo ve Vatikánu. Příběhů mám bezpočet. Před dvěma roky jsme na zahradě v chalupě ze spadlé třešně vytvořili s kamarády kováři a tesaři zvoničku, požehnal ji i místní pan farář.

Včera jsem si vyslechl projev pana kardinála Duky v chrámu svatého Víta. O kardinálovi Beranovi toho vím poměrně hodně; byl to jistě statečný člověk. Po válce se několikrát setkal a rozmlouval s jiným statečným člověkem – s generálem Ludvíkem Svobodou. Oba měli za sebou válku, jeden v Dachou, jiný na Dukle. Ve stejné době, kdy mu bylo uděleno domácí vězení, potupná internace a často vůbec neměl vědět o světě, dral na jiném místě peří s vysokými katolickými hodnostáři a německým gestapáky ve věznici Valdice jiný hrdina - od Tobrúku i od Dukly, generál Karel Klapálek.

Byly to prašivé okamžiky.

Ještě jsem v posledních letech neslyšel jediného českého ani slovenského politika, že by hrubě a cokoliv zlého vyslovil na veřejnosti na vysokého církevního činitele.

Včera kardinál Duka, před časem vyznamenaný na Pražském hradě, hlasitě vyčinil prezidentu Miloši Zemanovi jeho nehoráznost, promluvil na sjezdu KSČM. Zrovna v den uložení ostatků kardinála Berana.



Způsob jakým to pan kardinál udělal při souhlasném kývání hlavou Mirky Němcové a také ministryně v obraně, a jistě i v pokání - neměl pro mne žádného srovnání.

Kdybych byl nadán umem a duchem Karla Havlíčka Borovského napsal bych politický verš, ale neumím to.

Včera, když zvonily zvony jsem chodil po Karlově mostě; kolem mne tam pak po skončení ceremonií v katedrále proudili věřící, mniši, jeptišky, kněží. Já se díval na ně, oni se dívali na mně. Vůbec jsem si neuvědomil, že jsem si na putování Prahou a na procesí oblékl bílé tričko, které mi daroval k narozeninám jeden z mých, kdo mne mají rádi. Je na něm v černém provedení kresba Mistra Jana Husa v plamenech na kostnické hranici a lemuje ji červené písmo jeho výroku:

„Hledej pravdu, slyš pravdu, drž pravdu, uč se pravdě, braň pravdu , až do smrti.“

Autorova pohlednice Blahoslaveného Podivena

Klobouk dolů...

$
0
0
Petr Hájek,komentář
22.4. 2018 Protiproud
Jediný, kdo „udržel fazónu“ – byl opět prezident Zeman. Především tím, že jednal autenticky. Je nevěřící, ateista, levičák. Proto nešel do katedrály na znesvěcující mši, ale na sjezd, „posvěcující“ potenciálně možné „zmrtvýchvstání“ politiky – v níž věří. 

Víkendové „dvojpředstavení“, v němž hrál poctivě jen prezident Zeman, zatímco pokrytci a oportunisté se shromáždili v katedrále, aby zde uctívali... koho vlastně?

Muž proti „zbabělcům“, či prapor autentické politiky versus Festival pokrytectví a marnosti. Tak by mohlo znít (velmi decentní) hodnocení dvou událostí tohoto víkendu, jež svedl pozoruhodný běh okolností (nikoli náhoda, protože ta ve světě příčin a důsledků neexistuje) do jediného dne: Sjezd Komunistické strany Čech a Moravy, jejž navštívil prezident republiky (a promluvil na něm) – a návrat tělesných pozůstatků Josefa kardinála Berana do jeho opět těžce zkoušené vlasti.

Oba významné akty – nejen, ale především v symbolické rovině – Kavárna okamžitě spojila do útoků na Miloše Zemana. Její mediální paže (ČT, ČRo, Bakala) vytvořily fiktivní „skandál“, v přeneseném smyslu tak trochu podobný poslednímu slavnému „chemickému“ videu Bílých přileb v Sýrii: V televizním zpravodajství jsme viděli, že Kardinál Duka při mši kritizoval prezidenta, protože dal přednost sjezdu komunistů před uctěním památky Josefa Berana ve svatovítské katedrále.


V nastaveném „formátu“ se pak nad tím unisono rozhořčovaly mnohé osobnosti trpasličích politických stran, kteří ve své beznaději doufají ve vyvolání slovenského modelu „diktátu ulice“ voličské menšiny, jež byla poražena v parlamentních a prezidentských volbách: každá alespoň trochu emotivní záminka je vhodná k vyvolání sorosovských „demonstrací“ proti vládě vznikající pod prezidentovou taktovkou.
Mission Impossible?

Zamíchat návrat tělesných ostatků kardinála Berana do tohoto politického koktejlu by v normálních dobách znamenalo prakticky „Mission Impossible“. Doba však normální není, proto lze téměř cokoli. Nejenže se nad Zemanovým „výběrem“ rozhořčuje (téměř úplně) bezvěrecká kavárenská veřejnost, jež jinak Církev přímo nenávidí. Zmateni byli i mnozí poctiví katolíci přítomní v katedrále přímo či prostřednictvím televize.

Aby ne, když se do prezidenta takto veřejně „opřel“ i kardinál, jenž má s hlavou státu jinak docela přátelské vztahy. Dokonce takové, že za Dukovo setrvání v kardinálské (a primasovské) pozici po blízkých pětasedmdesátých narozeninách (kdy musí dle pravidel papeži nabídnout „demisi“), se Miloš Zeman přimlouval dopisem do Vatikánu. Lze tedy říci, že se Kavárně konečně podařilo nabourat do jedné nikoli bezvýznamné skupiny Zemanových voličů a podporovatelů?

Možná ano. „Nesplnitelná mise“ sice neměla parametry hollywoodského trháku – a jen částečně jeho vznešené a drahé kulisy – ale vycházela z podobného pohádkového principu: padouch a hrdinové jsou jasní po prvním záběru. Že není v reálném světě tak snadné rozeznat kdo z nich je kdo? No právě. K tomu slouží všechny ty symboly, jež působí na divákovo podvědomí, takže nakonec klidně přijme opačnou interpretaci dobra a zla. V době kardinála Berana to bylo velmi podobné.

Čtěte ZDE: ODS: Dnes již čiré politické zoufalství. Nepochopení času a prostoru? Je čas vymezit se vůči Čingischánovi! Sňatek s Kavárnou a všemi devianty světa? Ubohý boj proti přízrakům. Přijde někdy restart? S Fialou a husami ne

Významný čin


Fakticky se autenticky – a statečně – zachoval právě jen prezident. Jel na sjezd KSČM s radostným vědomím, že tím Kavárnu – její politiky i média – rozžhaví do běla. Ale nešlo mu jen o „běžnou“ provokaci. V projevu oslovil delegáty „soudruzi a soudružky“ (ironicky poznamenal, že jde o tradiční oslovení sociálních demokratů) a přihlásil se k levicovému vidění světa.

V situaci, kdy je politická levice i pravice v troskách, a zemi ovládá „antipolitické“ hnutí, šlo o významný politický čin. Miloš Zeman se tím přimlouvá za obnovení standardního politického provozu, za soutěž standardních politických stran, za klasickou politiku proti kavárenské (havlistické) politice „nepolitické“. Mohl si možná odpustit teatrální výzvy k „pokání“ (komunisté to nejednou udělali), ale je jasné, že pro primitivní mediální džungli si musel nechat alespoň něco na úrovni „první signální“ k obraně svého odvážného vystoupení.

Ještě podstatnější byl ovšem symbolický obsah. Prezidentova přítomnost na sjezdu komunisty samozřejmě definitivně legitimizuje. Po téměř třiceti letech, kdy jsou pravidelnou součástí parlamentu, zastupitelstev na všech úrovních – a kdy se přesto vládnoucí mediální falanga (a politici, kteří se jí bojí) tváří, že neexistují. Že voliči, kteří jim pravidelně odevzdávají statisíce hlasů, jsou občany druhé kategorie, jejichž zájmy mohou a musí být v parlamentu ignorovány.

Zbabělí socialisté dodnes nenašli odvahu zrušit své (víceméně „omylem“ přijaté) takzvané Bohumínské usnesení, kterým si v pravěku zakázali spolupráci s KSČM na vládní úrovni. Tím na více než dvě dekády znemožnili pravdivé (volebním výsledkům odpovídající) rozdělení sil v parlamentu. Proto vznikaly stále se opakující povolební „paty“. Ve spojení ČSSD-KSČM by se snadno vytvářely levicové vlády.

A tehdy by také mohla existovat skutečná pravice. Nikoli její topolánkovská respektive fialovská karikatura (o M. Kalouskovi nemluvme, ten jako „TOP“ lidovec neměl s pravicí nikdy nic společného). Bez levice pravice nemůže být (a naopak). A bez nich ani regulérní politická soutěž nazývaná mechanicky stále ještě „demokracií“. To byl hlavní smysl Zemanovy přítomnosti na komunistickém sjezdu. Zda i to je dnes už „Mission Impossible“ se teprve ukáže.

Čtěte ZDE: Čistý zázrak: Dosud největší útok Páté kolony na brány Hradu občané zastavili. Majitelé Kontejneru v šoku. ČT ztratila řeč. Ruští hackeři vs. západní "poradci". Dostali jsme odklad. Válka proti národu pokračuje

Festival pokrytectví


Je příznačné, jaký festival pokrytectví to okamžitě spustilo. Zvláště v podání pár desítek politiků z těch několika tisíc lidí přítomných v katedrále. Jak jinak, skoro nejpřesněji vše charakterizovala jako vždy mediálně oblíbená „denní husa“, poslankyně za ODS Miroslava Němcová. Její mimořádný politický rozhled, jakými obskurnostmi žije (dovnitř i navenek) spolu se svými soudruhy, vyjádřila takto:

„S radostí vítáme, že se podařilo splnit přání Josefa kardinála Berana a můžeme po padesáti letech od jeho úmrtí uctít návrat jeho ostatků do vlasti. Tento návrat je významným momentem života naší společnosti. Ukazuje na to, že zločiny komunistického režimu nejsou zapomenuty (...) Tento návrat nese hlubokou symboliku v době, kdy čelíme ataku na dosavadní svobodný vývoj naší společnosti po roce 1989. V době, kdy si můžeme v plném rozsahu připomenout význam díla kardinála Berana i pro náš dnešní život, dochází k návratu komunistů k moci. Děje se tak z vůle prezidenta republiky Miloše Zemana a premiéra v demisi Andreje Babiše. Tento vývoj je ohrožením demokratického a svobodného života v naší zemi.“

Její hloupost je nejen příslovečná, ale dosahuje rozměrů dokonalosti. Co však víc: je totiž pravděpodobné, že tato paní (a s ní i valná většina vedení ODS) si tyto bláboly skutečně myslí. Političtí trubci a pokrytci, kteří se chtějí vést na mediální vlnce – a možná si stále ještě myslí, že jsou pravičáci. Ale tady nešlo jen o politickou „horizontálu“, ale také duchovní „vertikálu:

Když už kardinál Duka připustil – a dokonce sám podpořil – tyto trapné politické exhibice nad ostatky kardinála Berana, neměl zachovat alespoň formální aspekty církevní slavnosti? Jak je možné, že dovolil, aby po celou mši byli přítomni nevěřící? Po bohoslužbě slova se měli přece sebrat a odejít „ze sálu“. To by se to tam propucovalo! Ostatně Němcová a spol. to přece mají již na Hradě dobře nacvičené. Následovat ji opět mohli Kalouskové, Schwarzenbergové, Halíkové ... no prostě všichni nevěřící, jejichž přítomnost mši znesvěcovala. Chudák pan kardinál Beran!
Kam s kloboukem?

Pokud si „diplomat“ kardinál Duka myslel, že něco napraví pozdější filipikou proti chystané obscénní urážce Krista a Církve v brněnské (noční) Huse na provázku, mýlil se. Nemluvě o tom, že toto jeho vyjádření se už – pochopitelně – do Bakalovy ČT nedostalo.

Zůstala tak jen pachuť zpolitizovaného představení nad ostatky našeho vzácného krajana a katolíka při jeho návratu do rodné země. A opět se vrací v kritické situaci. Při probíhající „popravě“, českého státu, na níž tak intenzivně a oddaně pracuje většina politických pokrytců (na rozdíl od komunistů skutečných bolševiků naší současnosti) přítomných v katedrále nad hroby českých králů.

Takže jediný, kdo „udržel fazónu“ – byl opět prezident Zeman. Především tím, že jednal autenticky. Je nevěřící, ateista, levičák. Proto nešel do katedrály na znesvěcující mši, ale na sjezd, „posvěcující“ potenciálně možné „zmrtvýchvstání“ politiky – v níž věří.

Klobouk dolů!

Konec korunuje dílo - špička nejvyšší a nejsevernější mrakodrap Evropy (462 m)

$
0
0

22. 4. 2018, P. Ďoubalík - mrakodrap Lachta Centr v Petrohradu, usazení vrcholové špičky, video - překlad doprovodného textu


Ve špici, ve výšce 360 m, bude vyhlídková plošina, nejvyšší v Rusku a Evropě (pro srovnání: Eiffelova věž má nejvyšší vyhlídku ve 275 m).




Mnoho informací o stavbě Lachta Centra jsme přinesli na NR zde:
http://www.novarepublika.cz/2017/10/kde-se-stavi-nejvyssi-mrakodrap-evropy.html

Video o "korunovaci díla", ale i mnoho dalších zajímavých info:
Překlad doprovodného textu viz pod videem

Překlad doprovodného textu videa: Ďouba NR
Propracovanost detailů, čistota linií, ucelenost nápadu - to jsou základní rysy každého významného architektonického projektu.

Lachta Centr je ilustrativní příklad, který potvrzuje toto pravidlo. Žádný nadbytečný prvek, strohá a lehká silueta, kterou zakončí špička - stylově neoddělitelná součást mrakodrapu.

Špice má tvar pyramidy, prodlužuje tvar budovy, jejíž hrany se v ní scházejí. Je to logické zakončení složité geometrie mrakodrapu vysokého 465 m.

Špice Lachta Centra není jen působivá a krásná, ale navíc funkční. ve využitelném prostoru na výšce 360 m bude nejvyšší v Rusku i Evropě vyhlídková plošina. Budou to poslední patra budovy, 83. - 86.

Složitý tvar budovy vylučuje používání tradičních způsobů čištění fasády a vynutil si speciální řešení. Hned nad vyhlídkovou plošinou je umístěn unikátní systém pro práci na fasádě, speciální zdviž, která se pohybuje po kolejích, položených v žebrech věže. Ta umožňuje mýt nebo vyměňovat skla na všech místech mrakodrapu.

Kromě toho, uvnitř špičky bude umístěno zařízení klimatické kontroly horních pater věže Lachta Centra a také inženýrské systémy, přístroje spojení a senzory počasí.

Povrch nejhornější části mrakodrapu již není ze skla, ale funkční ocelové pletivo, které se upevňuje na nosné elementy pomocí ocelových příček.

Použití pletiva místo skla značně snižuje hmotnost špice, zmenšuje zatížení větrem a zabraňuje vzniku námrazy. Otevřená síť se v mrazivém počasí bude pokrývat malými krystaly, podobnými na lehký sníh.

A srážky špičce nevadí. Vše, i uvnitř pyramidy, je spolehlivě ochráněno před korozí.

Špice - známé elementy klasického panoramatu Petrohradu, které vlastně definují vzhled Severního hlavního města. Siluety katedrály Petropavlovské pevnosti a Admirality jsou známé celému světu. Špice Lachta Centra bude dominantou nového Petrohradu, rozpoznatelným orientačním bodem v panoramatu města, majákem mořského města, novou závratnou výškou.

Krásné záběry (kratičké, ale pěkné video, doporučuji):

Rozšiřující učivo:
V minulém příspěvku o Lachta Centru je mj. info o tzv. "Nebeské linii", pro zajímavost opáčko:
Od roku 1819 probíhala výstavba v Petrohradu (SPB) v souladu s požadavkem na jednotu architektonických souborů, celek byl důležitější než jednotlivé budovy. V roce 1844 rozhodl car o tom, že výška budov v historickém centru nesmí přesahovat Zimní palác - 23,5 metrů (tzv "nebeská linie"). Díky tomu je SPB opravdu unikátním městem a nový mrakodrap o to větším překvapením.

Nerozbitná skla Lachta Centra, zkouška pevnosti (lze zapnout automatickéčeské titulky):
Pohled na Lachta Centr živě - přímý přenos:
https://www.youtube.com/watch?v=S_kcciBarbU
Další dobré info (201802):


Opravdu si chce Západ dělat legraci z „ruského medvěda“? - Washington má v úmyslu „odsouhlasovat“ s Moskvou bleskové globální údery

$
0
0

Boris Dmitrijev
22. 4. 2018 
Politikus.ru
Americké fantazie jsou stále vynalézavější. Prakticky všechna světová masmédia informovala o znepokojení, které zachvátilo Výzkumné středisko Kongresu Spojených států.



Poplach vyvolal u analytiků sloužících americkým zákonodárcům předpoklad, že Rusové mohou „nesprávně“ zareagovat na průlet amerických raket nad jejich územím. Američtí stratégové jsou, jak známo, dosud zaujati koncepcí „bleskového globálního úderu“. Jeho smysl spočívá v tom, že americká armáda, válečné námořnictvo a letectvo uštědří mohutný úder nejadernými prostředky velícím centrům, pozicím raket a raketovým lodím a letištím protivníka, aby ho zbavily možnosti úderu odvetného a donutit ho tak ke kapitulaci.

Ve zprávě Střediska se uvádí, že případů nejaderných úderů americkými vojáky proti možnému protivníkovi, při nichž mohou rakety létat nad územím Ruska nebo Číny, by mohly Peking nebo Moskva využít k odvetnému jadrnému úderu, aniž by stihly hrozbu vyhodnotit.

V dokumentu se uvádí, že v zájmu snížení „rizika nepochopení“ by mohl Washington dopředu informovat ruskou stranu o záměru vypuštění balistických raket s nejadernou náloží, nebo vytvořit speciální horké linky pro spojení po jejich startu.

Hloupost této konstrukce ale spočívá v následujícím: Cílem „bleskového úderu“ je odzbrojit pro USA nepřátelského protivníka předtím, než stihne uvést své síly do bojové pohotovosti a na oplátku udeřit. Těmito protivníky jsou – Rusko, Čína a KLDR. K takovým zemím lze v extenzivním výkladu přiřadit i Pákistán. Ostatní země disponující jadernými zbraněmi a mající nezbytné technické možnosti jsou mezi americkými přáteli a spojenci. Takže „globální úder“ by mohl směřovat když ne přímo proti Rusku, tak proti některému z jeho spřátelených zemí. A předpoklad, že naše země poskytne svůj vzdušný prostor pro útoky proti svým přátelům, je příliš fantastický i pro Američany. No a očekávat, že Moskva bude vůbec přihlížet manévrům raket země, která Rusko řadí mezi své hlavní protivníky, u svých hranic – je přinejmenším podivné.

Samozřejmě tvrdit, že hlavy amerického vedení fungují stejně jako u normálních lidí, je čím dál obtížnější. Pokud tomu ale tak je, pak lze předpokládat, že celé to informační podání ve vztahu k odsouhlasování průletu raket má řešit následující úkoly: Za prvé oznámit světu a americké veřejnosti, že USA – dokonce v situaci rostoucí ruské obranyschopnosti – jsou i nadále schopny uskutečnit „globální úder“ a za druhé se tak Bílý dům pokouší na naši zemi tlačit.

Zdroj: VPK

- - -

Sergej Lavrov varoval nepokojný Západ

 

Anton Orlovskij 
 
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poskytl v interview agentuře RIA Novosti řadu prohlášení k výsledkům jednání se svým rakouským kolegou Sebastianem Kurzem a zvláštním vyslance OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. Lavrov vyzvedl horké téma útoku západní koalice na území SAR a fakticky dal Západu ultimatum.
Šéf ruského ministerstva zahraničí se snažil srozumitelně vyložit, co stojíPolitikus.ru za nestydatým chováním západního establishmentu a poukázat na skutečné záměry sil, které vynáší absurdní obvinění na adresu ruské a syrské vlády. Sergej Lavrov spočítal, že hlavními viníky útoku na Sýrii jsou USA, Británie a Francie. Právě na ně klade odpovědnost za útok na konkrétní syrské objekty. Lavrov neúnavný Západ varoval. Mimochodem, údery samotné Lavrov nazval „aktem agrese“, zdůraznil, že takové jednání západních „partnerů“ Rusku rozvázalo ruce, a Moskva bez ohledu na jakékoli podmínky možná začne s dodávkami zbraní Sýrii, m.j. i komplexů S-300. Jeho slova se stala jakýmsi vzkazem západnímu establishmentu: „Rusko nestrpí podobné provokace!“

Rusko se především opírá o mezinárodní právo a požaduje, aby suverenita jeho skutečných partnerů byla ve světě respektována.

Zdroj: Politikus.ru

Vybral a přeložil: st.hroch 180422

Jak bdělý policista zhodnotil projev nenávisti


Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA sestavuje celosvětovou databázi novinářů

$
0
0
Will Morrow
22. 4. 2018  E-republika


Novináři, kteří již byli uvedení v databázi, byli zadrženi a vyslýcháni po překročení americké hranice, pokud ve svých vyjádřeních kritizovali Trumpovu vládu.

Trumpovo Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) se rozhodlo zřídit databázi veřejných aktivit, “nálad”, zpravodajských publikací a osobních informací stovek tisíců novinářů, blogerů a “mediálně vlivných osob” z celého světa. Projekt byl zveřejněn 3. dubna na vládní webové stránce Federálních obchodních příležitostí, na níž byla zveřejněna poptávka soukromým dodavatelům na správu projektu.

“Služba pro sledování médií” poskytne DHS “nepřetržitý přístup k mediální databázi” chráněné heslem, která bude zahrnovat “novináře, redaktory, korespondenty, vlivné lidi ze sociálních médií atd.”

Neexistují žádná omezení ohledně toho, kdo bude umístěn v databázi nebo jaké informace by měla obsahovat. Pokyny uvádějí, že “databáze poskytne na každou vlivnou osobu kontaktní údaje a veškeré další informace, které by mohly být relevantní.” Vzhledem k tomu, že tento stručný popis konkrétně odkazuje na “nálady” vydavatelů, “relevantní” informace nepochybně zahrnují politické názory a kontakty žurnalistů, osobní vztahy a další.

Dokument obzvláště požaduje schopnost sestavovat seznamy novinářů a publikací, přičemž ji upřesňuje jako “schopnost vytvářet seznamy médií založené na frekvenci, umístění, typu a velikosti média a role novinářů”.

Neomezený rozsah tohoto programu je vyjádřen v části “cíle”, která vyžaduje monitorování “veškerého mediálního zpravodajství souvisejícího buď s DHS, nebo s konkrétní událostí.” Databáze musí sledovat informace od více než -------“290 tisíc globálních zpravodajských zdrojů”, včetně “online, tisku, vysílání, kabelové TV, rozhlasových, komerčních a průmyslových publikací, lokálních zdrojů, médií v rámci jednoho státu i těch mezinárodních, tradičních zpravodajských zdrojů i sociálních médií. Sledování zpravodajství bez omezení (bez horního limitu).”-----

Je zřejmé, že přestože dokument požaduje sledování zpráv ve více než 100 jazycích, výslovně uvádí pouze jazyky, v nichž se hovoří v Sýrii a na Středním východě, v Rusku a Číně, tedy v oblastech, které byly ve žhavé současnosti označeny za cíl diplomatické a vojenské agrese. Databáze musí obsahovat “zpravodajské zdroje psané v arabštině, čínštině a ruštině” a “umožnit přístup k anglickému překladu tohoto zpravodajství v rámci mobilní aplikace.”

DHS byla vytvořena vládou George W. Bushe v roce 2002 a stala se oporou v domácí represi jako součást podvodné “války proti teroru”. Ovládá celníky, pohraničníky i tajnou službu. Nyní stojí v jejím čele Kirstjen Nielsenová, bývalá personální šéfka dnes už penzionovaného generála námořní pěchoty Johna Kellyho, který byl vedoucím DHS předtím, než byl nominován do funkce šéfa Trumpova štábu. Nielsenová byla předtím Bushovou zvláštní poradkyní a vrchní ředitelkou bezpečnostní rady Bílého domu.

Novináři, kteří již byli uvedení v databázi, byli přitom zadrženi a vyslýcháni po překročení americké hranice, pokud ve svých vyjádřeních kritizovali Trumpovu vládu. DHS loni v září oznámila, že začala shromažďovat informace na sociálních médiích s cílem zpracovávat výsledky o všech imigrantech - včetně držitelů zelených karet a stálých obyvatel - z Facebooku a Twitteru. Na databázi bude dohlížet Ředitelství pro národní ochranu a programy, což je odbor DHS, který dohlíží na kybernetickou bezpečnost a komunikaci.

Vzhledem k ohrožení demokracie a práv žurnalistů, které tato nejnovější odhalení prokázala, je obzvláště pozoruhodné, že v korporátních médiích se o nich příliš nepsalo. Z hlavních masmédií se po zveřejnění zprávy v Bloomberg Law z 5. dubna 2018 obtěžovaly zveřejnit tuto zprávu jen CBS News a Forbes. New York Times, údajně “noviny založené na faktech”, MSNB ani Washington Post o této věci nepsaly.

Pokud by však špehování v takovém rozsahu bylo iniciováno Putinovou vládou v Rusku, jenom ztěžka si lze představit ten povyk, který by se spustil na stránkách všech těch Timesů, Postů a dalších korporátních kanálů. Bylo by to předkládáno jako nejnovější důkaz hanebných aktivit Kremlu, který chce ovlivňovat veřejné mínění po celém světě a podkopat demokracii v USA.

Přitom komentátoři a editoři NYT a WP, které fungují jako clearingové centrum americké vládní propagandy, berou jako přirozenou věc, že americká vláda chce monitorovat a sestavovat seznamy názorů žurnalistů v USA i po celém světě. Tato média jsou v současné době zapojena do zuřivé kampaně pod vedením Demokratické strany a zpravodajských agentur, která ospravedlňuje cenzuru internetu a alternativních zpravodajských zdrojů, zejména socialistických a levicových publikací jako boj s “falešnými zprávami” a obranu “oficiálních zpráv”. Trvají na tom, že jedinými legitimními informačními zdroji jsou stránky korporátního tisku.

Zdroj: WSWS.org
Překlad: Aleš Macháček

Více Forbes

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:


To už je pod úroveň: USA nedaly víza umělcům Velkého divadla!

$
0
0
Olga Smirnovova, balerína Velkého divadla


- kou -
22. 4. 2018 PrvníZprávy
 
Případy, jako například neudělení amerických víz Velkému divadlu, se nestaly "dokonce ani během studené války", uvedlo ruské ministerstvo zahraničních věcí.
 
Tento týden vešlo ve známost, že Washington odmítl udělit vízum baleríně Velkého divadla Olze Smirnovové a prvnímu sólistovi Jakopovi Tissimu. Měli vystoupit 19. dubna v divadle Davida Kocha v Lincolnově středisku v New Yorku.

„Naopak, umění, včetně baletu, vždy pomáhalo lépe se pochopit a porozumět si navzájem, roztavit led nedůvěry, snížit napětí v mezistátních vztazích," poznamenalo ruské MZV..

Zdůraznilo, že Velké divadlo je považováno za „vizitku“ Ruska po celém světě. Ministerstvo zahraničí dodalo, že hostování ruských umělců vždy našlo u „americké veřejnosti"„teplou reakci". A zapochybovalo, že Američané poděkují orgánům, které je zbavily „komunikace s velkou ruskou kulturou a setkání s ruskými přáteli".

Ministerstvo je přesvědčeno, že „vlivné síly Spojených států jsou dnes znepokojeny tím, jak je těžké vyvíjet tlak na Rusko, a na ničem se nezastaví".

„Již několik let se jejich vinou ruší výstavní výměny, a nyní odmítáním turistických víz. Zdá se, že chtějí přetrhnout další vlákno spojující dva národy. Navíc mají celkovou tendenci izolovat Američany od Rusů vízovou zdí, a cesty našich občanů do Spojených států prakticky znemožnit,“ dodalo ruské ministerstvo zahraničí.

Je třeba připomenout, že obavy z infiltrace „cizí kulturou, zejména ze Západu“, projevovali před časem snad jen bolševičtí vládci. Mimo jiné i tupost takových opatření pak občané v Československu "ocenili" v listopadu 1989.
 
 
 
Související:

Běda, tohle nebere konce!

$
0
0
The Saker
23.4.2018   ICH, překlad Zvědavec
Začněme krátkým souhrnem událostí.
Asi před měsícem Nikki Haleyová oznámila Radě bezpečnosti OSN, že USA jsou připraveny porušit pravidla právě této samotné Rady bezpečnosti OSN, pokud by mělo dojít k chemickému útoku v Sýrii.

Rusové poté oznámili, že mají důkaz o tom, že v Sýrii se připravuje operace s chemickými zbraněmi pod falešnou vlajkou.


Poté dojde k (údajnému) chemickému útoku (na místě obklopeném, a v podstatě kontrolovaném vládními silami!).

OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní) vyslala vyšetřovatele (navzdory západním mocnostem, které důrazně prohlašovaly, že není třeba žádného vyšetřování).

Anglosionisté poté bombardují Sýrii.

Rada bezpečnosti OSN následně odmítne odsoudit porušení svých vlastních pravidel a rozhodnutí.

A konečně Američané hovoří o „dokonalém útoku“.

Teď mi řekněte - máte z toho pocit, že to skončilo?

Pokud mi řeknete, že 32/103 (tj. 32 úspěšných raket z celkového počtu 103 raket, vypálených na Sýrii, pozn. překl.) je sotva dokonalé, odpovím, že vám nedochází to hlavní. Ve skutečnosti, pokud se k tomu dá vůbec něco říci, je 32/103 jen dalším podnětem k opětovnému bombardování!

Zaměřme se na chvíli na něco jiného a položme si otázku: Co vlastně bylo tím anglosionistickým útokem demonstrováno?

Široká veřejnost na Západě je v tak „zombáckém“ apatickém stavu, že útoky pod falešnou vlajkou mohou být nyní klidně oznámeny čtyři týdny dopředu.

Evropané nyní žijí podle hesla „mou ctí je solidarita“ (obměna nacistického hesla „mou ctí je věrnost“).

Pod vedením USA západní země nemají žádné námitky vůči válkám, které byly zahájeny v rozporu s jejich vlastními vnitrostátními zákony.

Rada bezpečnosti OSN nemá žádné námitky proti válkám, které byly zahájeny v rozporu s Chartou OSN a mezinárodním právem.

Vedoucí představitelé ČLR se ve své nekonečné moudrosti chovají tak, jako by pro ně nebylo v sázce nic osobního a chovají se jako náhodní diváci.

Izraelci nyní prostřednictvím neokonzervativců z OSN zcela ovládají impérium a využívají jej k tomu, aby „udělali pořádek“ v sousední zemi.

Dokážu si představit námitky, které by zněly asi nějak takhle:

- Ale útok byl naprostým selháním!

- No a co? Impérium nezaplatilo žádnou cenu za provedení útoku.

- Ale Američané přeci před tím přivírali oči! Zaútočili z jordánského vzdušného prostoru a z Rudého moře! Rusům se úplně vyhnuli! Oni se jich bojí!

- A co má být? Pořád bombardovali ruského spojence naprosto beztrestně.

- A určitě tím nenaznačujete, že Rusové měli zahájit válku s USA kvůli útoku, který nemá na svědomí život ani jednoho člověka?

- Ne, samozřejmě, že ne, ale tím, že Rusové neprovedli žádnou akci, nepodařilo se jim odradit je od jakýchkoliv budoucích útoků.

- Ale co mohli Rusové dělat?

Tak *tohle* je správná otázka!

Podívejme se na to trochu detailněji. Zhruba řečeno, Rusové mají na výběr ze tří typů odvetných opatření: politického, ekonomického a vojenského. Nicméně každé z nich má specifický soubor nutných předpokladů, které jsou, mírně řečeno, v současnosti nejasné:

OpatřeníPolitickéEkonomickéVojenské
PředpokladyPředpokladem je, aby měl zbytek planety minimální dávku slušnosti, čestnosti a respektu pro zákonnost.Předpokladem je, že ostatní země, zvláště Čína, budou ochotné a schopné podporovat taková opatření.Předpokladem je, že Rusko má vojenský potenciál, aby porazilo anglosionistickou „koalici“.
Současná realitaRusko si může stěžovat, nadávat, protestovat, odvolávat se na vyšší hodnoty, logiku a fakta - nikoho to nezajímá.Číňané a ostatní nejsou v současnosti ochotní udělat nic na podporu Ruska.Rusko může vojensky porazit anglosionisty, ale bude tím riskovat budoucnost planety.  


To lze skutečně shrnout do jedné věty: Anglosionistická hegemonie je hrozbou pro celou planetu, ale nikdo kromě Ruska a Íránu není ochoten se tomu postavit. Není to ironie?!

Takzvaný „křesťanský Západ“ se stal ochotným hostitelem sionistického parazita a jediní, kdo mají odvahu a morální integritu tomu čelit, jsou pravoslavní křesťané a muslimové! Sic transit gloria mundi...

Mnohem důležitější je však tohle: Ačkoli je pravda, že američtí neokonzervativci neuspěli s masivním útokem tak, jak chtěli, a ačkoli je pravda, že americký útok byl tak nepřesvědčivý a chabý, musíte úplně zapomenout na tyto skutečnosti. Na faktech jednoduše nezáleží. Ani na logice. Záleží pouze na tom, jak je to vnímáno!

A vnímáno je to takhle: „My“ (anglosionističtí vládci a jejich vazalové) jsme „nakopali“ Asadovi „zadek“, a „my“ to „uděláme znovu“, když budeme chtít. To je vše, na čem záleží v „impériu iluzí“, kterým se anglosionistická hegemonie stala.

Jakmile tohle pochopíte, budete také muset souhlasit s tím, že Trump má pravdu: Byl to „dokonalý útok“ (a znovu opakuji, nikoli v realitě, ale ve světě iluzí, který je kolem toho vytvořen).

Kruh se nyní uzavírá.

Anglosionistická hegemonie požaduje, aby se celá planeta klaněla a uctívala ji. S výjimkou Ruska a Íránu všichni pokorně poklekávají nebo v nejlepším případě trpělivě odvrací pohled. Ve své vlastní klamné realitě mají Američané pocit, že jsou oprávněni kdykoli udeřit na Rusko nebo Írán. Írán nemůže udělat nic, aby je zastavil, a zatímco Rusko může, ale bude tím riskovat budoucnost celé naší planety.

A teď mi řekněte - opravdu si myslíte, že to skončilo?


Alas, This Is Far From Over! vyšel 16. dubna 2018 na ICH. Překlad v ceně 315 Kč Zvědavec.



- - -
 





Tereza Spencerová: Pro ty‚ mluvící hlavy, u nás by návštěva v Sýrii mohla být na infarkt

$
0
0
Damašek dnes (foto Teraza Spencerová)
Tereza Spencerová
23. 4. 2018   Literárky
 

„Jako by ty raketové útoky, ať už bylo jejich motivem cokoli, jen dál posílily domácí pozici Bašára Asada a stmelily za ním ‚šiky‘ Syřanů. Jako houby po dešti v ulicích, na nárožích nebo domech přibývá jeho plakátových portrétů a u každého je napsáno, kdo jej zaplatil, aby se vědělo, kdo mu fandí víc. A nezdá se mi, že ten vztah Syřanů k Asadovi je nějak vynucený, naprostá většina z nich to bere jako samozřejmost…

…symbolizuje pro ně nejen hlavu státu, ale i možný konec války a co víc, současně války vítězné. Jistě se najde i mnoho lidí, kteří z něho nejsou až tak nadšení, ale i tak ho akceptují, protože vývoj situace v posledních letech jasně ukázal, že zdejší volba byla vcelku radikální: buď Asad, nebo Daeš, potažmo Al-Káida. A taková volba je pak opravdu vcelku snadná. Pro ty‚ mluvící hlavy‘ u nás, které nám neustále předkládají, jaký je to nenáviděný tyran, by návštěva v Sýrii mohla být na infarkt… Jsou vedle, jak ta jedle,“ sděluje z Damašku Tereza Spencerová přímo z Damašku, v rámci speciálního vydání svého pravidelného shrnutí týdenních událostí. (nahoře na snímku Terezy Spencerové je ulice Damašku ve všední den dopoledne)

Začněme jako vždy, když jste v Sýrii. Co jste kolem sebe zatím viděla? Jaká je nálada? Jak nás tam mají či nemají rádi a co říkají o Asadovi? Viděli jsme na Facebooku, že si tam kulinářsky „debužírujete“. Mohou si takto užívat i obyvatelé Damašku?
Syrská a libanonská kuchyně je vyhlášená a bylo by neodpustitelné, když už tu člověk je, aby si nedopřál něco z těch jejích úžasných pokrmů. Lahůdky z baklažánů, kebaby, kofty… Prostě paráda! A máte pravdu, fotky na FB jsem dala jako lehkou provokaci, protože u nás doma je Sýrie synonymem neustále bombardovaného zmaru. Tak jsem nabídla i jiný pohled…

Faktem je, že v Damašku a dalších velkých městech, které válkou nebyly dotčeny buď vůbec, či jen minimálně (třeba Latakie nebo Tartús), nebo se vracejí k normálnímu životu (třebas Homs a Aleppo) není problém zajít do luxusnější restaurace a debužírovat. A ano, někteří lidé si to tu dovolit mohou, což samozřejmě platí obecně – i u nás jsou restaurace, na které normální „smrtelník“ prostě nemá.

Tady je nicméně rozdíl mezi bohatstvím a chudobou místy extrémní, protože válka jedněm nabídla příležitost k dalšímu radikálnímu bohatnutí, zatímco jiným, kterých je samozřejmě mnohem víc, totálně zruinovala životy. Ve městech nejsou ty rozdíly na první pohled tak vidět, ale i z těch davů v ulicích, které vypadají vcelku spokojeně, možná i víc než polovinu tvoří lidé, které válka vyhnala z jejich domovů, nejspíš je připravila úplně o všechno, přežívají v bytech či domech pronajatých za nesmyslně vyšroubované ceny… Stát se snaží vědomě vytvářet umělou zaměstnanost, ale sám „jede“ na dluh a nemá na rozdávání, protože pochopitelnou prioritou je aktuálně armáda, a tak mzdy ve státním sektoru, které se pohybují v přepočtu v několika desítkách dolarů měsíčně, často pomáhají jen z toho nejhoršího, ale žádný rozhazovačný život rozhodně nezaručují. Ale to je samozřejmě ještě ta lepší situace, protože jsou tu stále ještě válečné zóny; a to ani nemluvím o lidech, kteří se ocitli v uprchlických táborech…

Ale přesto všechno není v ulicích cítit žádná nervozita, spíš naopak. Americké, britské a francouzské raketové útoky z noci na sobotu jsou tu jednoznačně vnímány jako syrské vítězství ve „válce proti Západu“ – syrská protivzdušná obrana jich sestřelila snad dvě třetiny, což je v zásadě opravdu pozoruhodný výsledek (Pozn. red.: Americké velení tvrdí, že na Sýrii dopadlo úspěšně 105 raket, sestřelena nebyla žádná). Dvě nevybuchlé rakety teď Syřané předali Rusům ke zkoumání, mimochodem. Když k tomu přičtete, že takřka současně byla osvobozena východní Ghúta, poslední velká džihádistická oblast u Damašku, což značí, že město už nebude ostřelováno z granátometů a raketami, a tudíž už v něm nebudou každý den umírat lidé, je nálada o to lepší. Vyhlídka na klidnou cestu do školy nebo do práce, tudíž na život, svůj i svých blízkých, je nesrovnatelně cennější než možnost zajít si do restaurace…

A s lepší náladou přišel i nárůst sebevědomí a posílení nacionalismu. Jako by ty raketové útoky, ať už bylo jejich motivem cokoli, jen dál posílily domácí pozici Bašára Asada a stmelily za ním „šiky“ Syřanů. Jako houby po dešti v ulicích, na nárožích nebo domech přibývá jeho plakátových portrétů a u každého je napsáno, kdo jej zaplatil, aby se vědělo, kdo mu fandí víc. A nezdá se mi, že ten vztah Syřanů k Asadovi je nějak vynucený, naprostá většina z nich to bere jako samozřejmost. Symbolizuje pro ně nejen hlavu státu, ale i možný konec války, a co víc, současně války vítězné. Jistě se najde i mnoho lidí, kteří z něho nejsou až tak nadšení, ale i tak ho akceptují, protože vývoj situace v posledních letech jasně ukázal, že zdejší volba byla vcelku radikální: buď Asad, nebo Daeš, potažmo Al-Káida. A taková volba je pak opravdu vcelku snadná.

Pro ty „mluvící hlavy“ u nás, které nám neustále předkládají, jaký je to nenáviděný tyran, by návštěva v Sýrii mohla být na infarkt… Jsou vedle, jak ta jedle.

Prý syrská vláda nepustila do Dúmy, zasažené údajným chemickým útokem, mezinárodní vyšetřovatele. Dle USA proto, aby zakamuflovala důkazy. Údajně také má být vyhrožováno záchranářům, kteří obětem pomáhali. Syrská vláda zatím razí narativ, že útok sice byl, ale spáchal ho Džajš al-islám. Co je tedy pravděpodobná verze? A dostala jste se na místo vy? Možná někteří namítnou, že jste hostem syrské vlády, tudíž možná nebudete zcela objektivní...

Ach jo. Nejsem hostem syrské vlády, vše – tedy cestu, hotel, jídlo, pitivo i kuřivo – si platím sama a od syrské vlády mám jen vstupní vízum. Asi stejně jako slavný Robert Fisk z britského The Independent, s nímž jsme si včera třásli pravicemi u výzkumného střediska v Barze na kraji Damašku, které Američané o víkendu vybombardovali, i když bylo, mimochodem, od roku 2013 pod kontrolou OPCW, a žádné chemické nebo biologické zbraně tudíž nevyrábělo, a ani nevyvíjelo. A asi stejně jako třeba televize CBS či CNN, které tu rovněž jsou, spolu s desítkami dalších novinářů z celého světa.

Ale nešť, různé kritiky a jejich lži beztak nepřesvědčím a ani nevyvrátím, takže k vaší otázce. Zatím čekám na povolení od armády ke vstupu do Dúmy, a tak jsem tam ještě nebyla, ale snad se mi to nakonec podaří. S těmi inspektory OPCW je to tu trochu zamotané a moc do toho nevidím. Mají zákaz mluvit s médii a vlastně s kýmkoli, ale už v úterý se tu objevila informace, že „jedou“. To ale byla asi kachna, protože do Dúmy vyjeli až ve středu, a pak sami potvrdili, že tam po nich kdosi střílel snad ze samopalu, cosi kdesi bouchlo, a tak se otočili a vrátili se do Damašku, aniž by vůbec vylezli z aut. Rusové a Syřané opakují, že odklad jejich cesty byl motivován bezpečnostními důvody, Američané naopak tvrdí, že tím jen chtějí „zamést stopy“, aby se po útoku chlórem nic nenašlo… Asi mají pocit, že ten chlór tam na někoho více než týden počká a poslušně nevyprchá. A co víc, vzhledem k tomu, že už kvůli „chemickému útoku v Dúmě“ raketami na Sýrii přece zaútočili, tak proč se nyní tak shánějí „po důkazech“, když je ke stisknutí knoflíku nepotřebovali? Je to jen jeden velký kapric.

Přitom je ale faktem, že už zmíněný Robert Fisk v Dúmě byl a našel v něm lékaře, který mu potvrdil, že k žádnému chemickému útoku vůbec nedošlo, protože ve skutečnosti měli ten den, 7. dubna, lidé dýchací potíže kvůli nedostatku kyslíku, když se nadýchali prachu v podzemních tunelech. Značná část Dúmy je pobořená, ulice jsou plné cementu z rozsypaných panelů, a když vítr silně a dlouho fouká špatným směrem… Toho prý využili lidé od Bílých přileb, vpadli do nemocnice, křičeli cosi o chemickém útoku, polévali pacienty vodou a vše si to natáčeli, z čehož pak vznikl film o „chemickém útoku“… Od Fiskovy reportáže už uplynuly asi tři dny, promluvili i další doktoři z Dúmy a říkají více méně to samé. A mezitím byly v Dúmě objeveny džihádistické sklady chemikálií. Zkrátka, chemický útok nebyl a veškeré přestřelky kolem „náhle objevené potřeby jej vyšetřit“, i když už je to s „raketou po funuse“, je jen součást propagandistické války mezi USA a Ruskem.

Český tisk referuje, že šest kilometrů od paláce Bašára Asada mají „kapsy odporu“ jednak povstalci, ale dokonce i Daeš. Přičemž Asad údajně v klidu úřaduje a život běží dál. Asi to bude podobný příběh jako východní Ghúta, ale Pražan si zkrátka těžko představuje, že v klidu žije na Žižkově, zatímco v Kunraticích řádí Islámský stát. Jak se ta věc tedy vlastně má?

Řeč je o bývalém palestinském uprchlickém táboře Jarmúk, z něhož se postupem dekád neřešeného izraelsko-palestinského konfliktu stalo skutečně město a ve výsledku pak i jedna z čtvrtí Damašku. Je zajímavé, že rozlišujete mezi „povstalci“ a Daešem, i když Daeš se v Jarmúku zjevil právě tak, že se část „umírněných povstalců“ jednoho rána někdy před dvěma roky probudila a vyhlásila věrnost Islámskému státu. Jak prosté. Mohou to být tak dva měsíce, co se „povstalci“, kteří se formálně nestali poddanými Daeš, dohodli s vládou, složili zbraně a nechali se bez boje z Jarmúku evakuovat, ale než vládní armáda na tento vývoj zareagovala, ti od Daeše rychle zabrali vyklizené území.

Situace se v zásadě podobá té ve východní Ghútě, ale Ghúta je velká, s několika většími městy a rozsáhlými zemědělskými farmami a vesnicemi, zatímco Jarmúk je de facto sídliště; samé paneláky, úzké ulice, žádný velký prostor. A rozdíl je i v „lidech“ – odhaduje se, že na rozdíl od stovek tisíc obyvatel Ghúty je v Jarmúku civilistů „jen“ asi deset tisíc a ozbrojených teroristů od Daeše maximálně dva a půl tisíce.

Zdejší režim dal už několikrát různým palestinským skupinám volnou ruku, ať si „vyřeší“ svůj domácí problém samy, ale nikdy neuspěly. Syrská armáda se svými mnoha spojenci, včetně palestinských oddílů, drží Jarmúk už nějaký čas v obklíčení, tanky s nahozenými motory, ale stále se ještě neodhodlali do něj vstoupit, protože je tam čeká jen boj o každý dům a každý vchod, nemluvě o očekávané síti podzemních tunelů. Dřív nebo později to ale udělají, tím spíš, že poté, co džihád ztratil východní Ghútu, začínají granáty a rakety na Damašek létat právě z Jarmúku. Včera prý někoho i zabili, tvrdil mi taxikář cestou z Barze, ale ani místní zpravodajské portály nic takového nemají. V noci na dnešek prý také stříleli, ale nevím. Pokud ano, zaspala jsem to.

Kam se plánujete ještě dostat? A co bude dle hlasů, které slýcháte, v Sýrii dále?

Jak už jsem řekla, doufám, že se dostanu do Dúmy a tím i do východní Ghúty jako takové, a nikdo mě přitom nebude chtít zastřelit… To považuji za obzvlášť důležité a takový je i můj hlavní cíl.

Ale když se bavím s místními, pro ně je mnohem důležitější otázkou než nějaké přetahování Západu s Ruskem o „chemický útok“ v Dúmě třeba budoucnost Idlíbu, což je provincie na severu Sýrie, kam se cíleně evakuují všichni džihádisté a kde fakticky vládne Turecko. Nebo se skloňuje i Afrín, a samozřejmě taky v souvislosti s Tureckem. A problémem bude i jih Sýrie u Golanských výšin, které anektoval Izrael. Jarmúk se totiž nakonec nějak „vyřeší“, zbraně skládají i zbytky džihádistů v horách Kalamúnu, v Dumajru, v provincii Hamá, čímž se obrázek bojiště v zásadě pročišťuje. Ale o to víc na něm vyvstávají problémy budoucí. A jejich řešení jako by nikdo ani neznal – nebo se o nich zarputile mlčí. Je očividné, že válka v Sýrii pokračuje a hned tak, třeba v řádu několika let, neskončí.



Poslední postřehy Terezy ze Sýrie:

1/ Ještě klidné dopoledne ve čtvrtek 19.dubna v Damašku

2/ Tereza večer na FB připomíná turecké bombardování Afrínu

3/ Za chvíli však ke své uvedené fotografii píše: Takhle to vypadá z místa, kde jsem... už se objevily stíhačky, ale jen je slyším, nevidím... světlý mrak značí zásah domu nebo tak něco, protože je to zbarvené cementem... tmavý až černý pak napovídá o zásahu cisteren s mazutem a podobně... samozřejmě, tam i tam budou nejspíš lidi.....a je to už potvrzený: syrský letectvo zahájilo nálety na Jarmúk, aby rozbilo tamní obranu... čili, "co jsme si dohodli ráno, už neplatí"... očividně tlačí na pilu, aby po osvobození Východní Ghúty zbavili Damašek džihádu en bloc...

4/ Druhý den v pátek ráno k uvedené mapě bojů poznamenává: tak to za kopcem, u Jarmúku, dunělo celou noc a duní pořád... k syrskýmu letectvu se večer po setmění přidali i Rusové... nálety prý míří na západní okraj Jarmúku, zatímco syrská armáda se do něj zkouší probít po zemi od severu...
...já jsem na té mapce kdesi těsně pod prvním S v nápisu Damascus, čili asi blíž, než jsem odhadovala.


- - -

Protest proti zločinům USA na Václavském náměstí nesmí extremistická Česká televize zveřejnit?

$
0
0
23.4.2018 SkrytáPravda
Lenka Procházková
Poslanec Foldyna, skutečná disidentka Lenka Procházková, ekonomka Ilona Švihlíková, poslanec Skála a další hosté na Václavském náměstí odmítla Česká televize jakkoliv propagovat, zatímco extremisty v čele s "Člověkem v tísni" a konče Petrou Procházkovou dá hybridní Česká televize vždy do smyčky, aby občané pochopili správně, co si mají myslet!

Takže lze snadno pochopit mnohá překvapení kolemjdoucích, kteří vůbec netušili, že se takováto akce koná!

(ukázka bez zpracování)

Je vážně zločin protestovat proti válkám a zabíjení, naše "nejdražší, 7 miliardová televize"?
ekonomka Ilona Švihlíková
Demonstrace proti válce a za mír - Praha 18.4.2018
Přišli i zástupci syrské komunity
Další a další důkazy o podrazech informovanosti veřejnoprávní televize nevyvrátí ani masáž dětí ve školách "Člověkem v tísni".

Pravda se vždy prosadí, i když to někdy trvá dlouho.


Viewing all 19126 articles
Browse latest View live