Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Investiční firma manžela Theresy May se napakovala na bombardování Sýrie

$
0
0
Střely JASSM
Tom D. Rodgers
25.4.2018 Evolve Politics Zvědavec
Je všeobecně známo, že manžel Theresy May, Philip, působí v podstatě jako neoficiální poradce premiérky – což je fakt, dokázaný bývalým konzervativním poslancem za Chichester, Andrew Tyriem, který během Newsnight Profile o manželovi premiérky řekl, že: „Philip evidentně působí, neformálně, jako poradce Theresy. Pravděpodobně stejně, jako působil Denis za Margaret Thatcher.“


Zatímco je zcela zjevné, že téměř všechny sezdané páry fungují jako vzájemní poradci v oblasti příjmů, připuštění Tyrieho, že manžel premiérky má tak velký vliv na rozhodnutí své ženy, je o to znepokojivější kvůli faktu, že pan May – který je ve vysoké řídící pozici v investiční firmě s hodnotou 1,4 bilionu liber – má finanční prospěch z rozhodnutí své ženy.


Theresa May s manželem Philipem. Vypadají spokojeně, že?
Fakt, že Philip May je jak vedoucím pracovníkem ve velmi vlivné investiční firmě, tak je obeznámen s hromadou vnitřních informací z okruhu premiérky – informací, které pokud by vešly ve veřejnou známost, by značně ovlivnily ceny akcií společností, do kterých jeho firma investuje – činí z oficiálního zaměstnání pana Maye obrovský konflikt zájmů, neboť jde o manžela úřadující premiérky.

Nicméně mimo lehkosti, s kterou je schopen sbírat vnitřní důvěrné informace od své ženy ohledně rozhodnutí, která by mohla vést k obrovským ziskům jeho firmy, je zde mnohem temnější konflikt zájmů, který doposud nebyl diskutován.

Philip May je řídícím pracovníkem v Capital Group, investiční firmě, která kupuje akcie společností z různých oborů po celém světě – včetně tisíců akcií největší světové zbrojařské firmy, Lockheed Martin.

Podle Investopedia, Capital Group Philipa Maye vlastnila v březnu 2018 asi 7,09% firmy Lockheed Martin – podíl v hodnotě, v ten okamžik, více než 7 miliard liber. Avšak ostatní zdroje uvádí, že podíl Capital Group na Lockheed Martin může být ve skutečnosti blízko 10%.

Střela s plochou dráhou letu Jassm

14. dubna 2018 premiérka Theresa May nařídila britský vojenský zásah v Sýrii, v reakci na domnělý chemický útok ve městě Douma – nálet, ve kterém měl premiéru nový typ střely s plochou dráhou letu JASSM, vyráběný výlučně Lockheed Martin Corporation.

Debut této nové – a neskutečně drahé – zbraně byl přesně to, o čem americký prezident Donald Trump mluvil, když ve svém tweetu napsal, že zbraně odpálené na Sýrii budou „hezké a nové a „chytré!“

Každá ze střel JASSM, použitá při posledním bombardování Sýrie, stála více než 1,000,000 dolarů, a v důsledku jejich širokého použití během posledního bombardování Sýrie jednotkami Západu cena akcií Lockheed Martin stoupla.

Následně, poté co nálet na Sýrii výrazně vyšrouboval cenu akcií Lockheed Martin, když trhy v pondělí poté otevřely, firma Philipa Maye se na svých investicích do tohoto zbrojařského obra napakovala.

Je evidentní, že výrobci zbraní, jako Lockheed Martin, finančně vydělávají na prodejích a následném použití jejich zbraní ve válce – a dramatický nárůst cen akcií zbrojařských firem po zahájení tak zvané „války proti terorismu“ v r. 2001 je důkazem tohoto absurdního faktu.

Další fakt, tedy že investiční firmy jako Capital Group na těchto krveprolití také vydělávají, je sám o sobě také nechutný.

Ale to, že manžel úřadující britské premiérky má finanční prospěch z rozhodnutí své ženy ohledně toho, jestli poslat britské jednotky do boje nebo ne, by mělo každičkému člověku kdekoliv v zemi, a obzvláště lidem, kteří stále trvají na hlasování pro Konzervativce, přivodit fyzickou nevolnost.

Premiérka rozhodla bombardovat Sýrii – dokonce aniž by to projednala s parlamentem – za plného vědomí, že se investiční firma jejího manžela na zabíjení v důsledku výsledného krveprolití napakuje.

Pokud toto nestačí, abyste zvedli zadek a zaregistrovali, jak nechutně zkorumpovaná a morálně upadlá britská elita skutečně je, pak už vás k tomu nepřiměje nic.


Theresa May’s husband’s Investment Firm made a financial killing from the bombing of Syria vyšel 17. dubna 2018 na Evolve Politics. Překlad v ceně 248 Kč Zvědavec.

O Evropské unii, NATO a "extremismu"

$
0
0
Jaroslav Tichý
25. 4. 2018
Stále častěji jsme svědky toho, jak s rostoucími problémy v EU a s nesouhlasem mnohých obyvatel členských zemí EU s počínáním jejího vedení v Bruselu, roste i snaha o nálepkování kritiků EU či příznivců vystoupení z EU, kteří jsou obvykle (kdoví proč) označováni za extrémisty.
Již samotné označení tohoto druhu má vzbudit ve společnosti dojem, že naše účast v EU, přestože se v ní po našem vstupu zásadním způsobem zhoršily podmínky a její vedení prosazuje stále více postupy směřující k likvidaci členských zemí EU, jejich národů, jazyků, kultury, zvyklostí, náboženství atd., je něco normálního, zatímco snaha obyvatel členských zemí bránit se vlastní zkáze (když to nedělají ti, které si tito obyvatelé ve volbách k tomu zvolili), je něco extrémního.


A to vše údajně jen proto, že prý „musíme dodržovat smluvní podmínky“. Tedy podmínky, k nimž se po našem vstupu do EU postupně zavázali za nás, bez našeho souhlasu a často i bez našeho vědomí ti námi volení (a někdy dokonce i nevolení), kteří z důvodů, které jsou zřejmé, začali prosazovat zájmy EU (zejména subjektů řídících ze zákulisí vedení EU) na úkor našich národních zájmů. Obdobná situace existuje i v dalších členských zemích EU.
Podobně je tomu i v případě NATO, do něhož jsme vstoupili dokonce bez souhlasu našich občanů. Průběžně roste množství občanů a institucí, a to nejen v EU ale i jinde ve světě, kteří odsuzují praxi NATO využívaného k prosazování svých mocenských zájmů zejména ze strany USA, Velké Británie a Francie.  Tato organizace v rostoucí míře porušuje nejen Chartu OSN, nýbrž i svá vlastní pravidla v podobě zakládací Washingtonské smlouvy, která mimo jiné:
- ve své preambuli říká, že strany této smlouvy:
·        znovu potvrzují svoji víru v cíle a zásady Charty OSN a svoji touhu žít v míru se všemi národy a všemi vládami;
·        jsou odhodlány hájit svobodu, společné dědictví a kulturu svých národů, založenou na zásadách demokracie, svobody jednotlivce a právního řádu; Jejich snahou je podporovat stabilitu a blahobyt národů v severoatlantickém prostoru.
·        jsou rozhodnuty spojit své úsilí o kolektivní obranu a zachování míru a bezpečnosti.
- a ve svém dalším textu mimo jiné uvádí, že:
·        smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hroz-by silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN (čl. 1 smlouvy);
·        Smluvní strany budou přispívat k dalšímu rozvoji mírových a přátelských mezinárodních vztahů posilováním svých svobodných institucí, usilováním o lepší porozumění zásadám, na nichž jsou tyto instituce založeny, a vytvářením podmínek pro stabilitu a blahobyt. Budou usilovat o vyloučení z konfliktu ze své mezinárodní hospodářské politiky a budou podporovat hospodářskou spolupráci mezi všemi smluvními stranami jednotlivě nebo společně (čl. 2 smlouvy).
·        Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto se dohodly, že dojde-li k takovémuto ozbrojenému útoku, každá z nich, uplatňujíc právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu uznané článkem 51 Charty OSN, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v součinnosti s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru. Každý takový útok a veškerá opatření učiněna v jeho důsledku budou neprodleně oznámena Radě bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti (č. 5 smlouvy);
·        Po dvaceti letech platnosti smlouvy může kterákoli smluvní strana odstoupit od smlouvy rok poté, co podá oznámení o odstoupení vládě Spojených států amerických, která vyrozumí vlády ostatních smluvních stran o každém oznámení o odstoupení (čl. 13 smlouvy).
 
Přes veškeré proklamace této smlouvy je účel založení této organizace zřejmý již ze sloganu uveřejněném při jejím založení, tedy: America in, Russia out and Germany down“, který souvisí se záměrem udržování trvalé vojenské přítomnosti USA v Evropě, se snahou vytlačit Rusko (tehdy SSSR) z Evropy a podmanit si Německo, Fakticky tedy revokovat výsledky 2. světové války.
Ačkoliv od té doby se mnohé změnilo, tento záměr USA zůstal nejen zachován, nýbrž byl v souvislosti s perestrojkou v Rusku postupně též realizován. Výsledkem je, že NATO má dnes své základny prakticky již na hranicích Ruska. Cílem je ruské nerostné bohatství a jeho území, jakož i rozklad Ruska a jeho depopulace.  
Za této situace se nabízí logická otázka, zda ČR má též úmysl přepadat jiné státy, krást jejich nerostné bohatství a území, redukovat počty jejich obyvatel. A pokud ne, proč jsme vlastně do NATO vstupovali. Přesto jsme dnes členem organizace, která se připravuje očividně k napadení Ruska a k následnému rozpoutání 3. světové války.
 Zdůvodnění, že je to „na ochranu před Ruskem“, neobstojí. Jednak proto, že s Ruskem již dávno nemáme společnou hranici, neboť jsme se stali vnitřním státem jiného uskupení, jednak proto, že nám ustanovení čl. 5 washingtonské smlouvy, který je nám tak často prezentován ve zdeformované podobě, žádnou jistotu vojenské pomoci ze strany členských zemí NATO nedává. Stačí si řádně přečíst text článku 5 uvedené smlouvy a přitom si vzpomenout na naše „spojenecké smlouvy“ z období před 2. světovou válkou. Krom toho jsou to naši vojáci, kteří stojí v Pobaltí na ruské hranici, nejde tedy o ruské vojáky na naší východní hranici se Slovenskem.
 Je na místě též připomenout, že NATO nebylo ochotné reagovat na vývoj situace s migrací v Evropě, ačkoliv mu svojí činností v dalších oblastech světa vydatně napomáhají zejména USA prostřednictvím organizování barevných revolucí, vyvoláváním chaosu a válek. V některých zemích dokonce pod pláštíkem boje proti terorismu.   
Děje se tak v příkrém rozporu jak se zakládací washingtonskou smlouvou NATO, tak i v rozporu s Chartou OSN, tedy bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Důsledky toho pociťuje pak i Evropa ve formě masové imigrace obyvatel z takto rozvrácených zemí, kdy do Evropy proudí z těchto zemí i teroristé.
Je přitom skutečností, že NATO v této situace:
- schengenské hranice nebrání a
- boje proti terorismu v Evropě se (zatím) neúčastní. Zřejmě naštěstí pro nás, jinak by Evropa vypadala jako dnešní Sýrie.

Otázka důvodu našeho vstupu do NATO z pohledu českých národních zájmů tak zůstává nezodpovězena.
I v tomto případě tak dochází k tomu, že:
- jestliže někdo hájí naše zapojení do NATO, které se dopouští agresí vůči jiným zemím, které postupuje v naprostém rozporu i s vlastní zakládací smlouvou a některé členské země (USA, V.Británie, Francie) pak i v rozporu s Chartou OSN, bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, je to vydáváno za normální, zatímco
- nesouhlas s takovým postupem, jeho kritika či dokonce návrhy na vystoupení z této organizace jsou vydávány za extrémní. Nebezpečí našeho zatažení do připravované války NATO (pod vedením USA) s Ruskem a zničení našeho území jako budoucího válčiště včetně našeho národa je přitom oficiálními kruhy bagatelizováno či dokonce přehlíženo. A namlouvat si přitom, že vstupem do války na straně NATO zvýšíme naši bezpečnost, je logicky protimluv.
Za pozornost přitom stojí i fakt, že s cílem zatáhnout evropské země do této války na straně USA došlo v průběhu posledních let k užšímu smluvnímu propojení NATO s EU, o čemž svědčí ustanovení čl. 42 Konsolidované znění smlouvy o EU (dříve čl. 17 Smlouvy o EU).
Shrnutí:
1/ Je nutné posuzovat uvedené otázky v kontextu českých národních zájmů a toho, co jim prospívá a co jim naopak škodí. A odmítnout přitom jakékoliv a priori nálepkování a zejména pak od těch, kteří:
- převracejí na ruby pojmy jako je pravda a lež;
- obhajují cizí zájmy, s nimiž spojili i zájmy vlastní, a to na úkor našich národních zájmů;
- neváhají prosazování cizích a s nimi spojených vlastních zájmů přitom vydávat paradoxně za české národní zájmy;
- osočují a priori ty druhé a snaží se je nálepkovat, protože dobře vědí, že při bližším prozkoumání jimi obhajované zájmy neobstojí. Snaží se proto příslušné otázky personifikovat, příslušné osoby nálepkovat a tím je nejen diskvalifikovat, nýbrž takto vyřadit i dotyčné otázky z veřejné diskuze. Klasickým příkladem toho byla nejen poslední prezidentská volba, nýbrž i současné očerňování některých politických stran, hnutí či alternativních skupin vydávaných mainstreamem a některými politickými stranami, jež vesměs propadly v říjnových volbách, účelově za extrémisty (či zahnědlé apod.), ačkoliv takové by měli hledat jejich osočovatelé především ve svých vlastních řadách s ohledem na chování a vyjadřování některých jejich členů či příznivců. Nejde o nic jiného, než o klasické „rozděl a panuj“, a to v modernějším hávu, na což u nás stále ještě nachytají část spoluobčanů. Nejprve se jim takto podařilo v nedávné minulosti rozdělit levici, nyní stejným způsobem se snaží rozdělit obhájce českých národních zájmů. Z rozdělování občanů přitom samozřejmě obviňují právě ty druhé, vč. prezidenta republiky.
2/ Na druhé straně je však pravdou, že usilovat o vystoupení z EU a z NATO pouze s cílem vyhovět z konjunkturálních důvodů poptávce části voličů je málo. V každém případě platí, že vystoupení z obou institucí by nemělo být cílem, nýbrž nutným prostředkem k dosažení programových cílů dotyčné politické strany. Ty by měla taková politická strana předložit k veřejné diskuzi (dostane-li ovšem k tomu v našich podmínkách potřebný prostor).
K tomu se hlásí (na rozdíl od některých jiných stran či hnutí) Aliance národních sil, která
- považuje vystoupení z EU a z NATO čistě za prostředek umožňující realizaci nápravných opatření v naší zemi po stránce ekonomické, politické a sociální a
- jasně a nedvojsmyslně uvádí i hlavní důvody pro vystoupení ČR z obou organizací, neboť nelze usilovat o to postavit naši zemi po stránce ekonomické, politické a sociální opět na nohy a přitom setrvávat v podmínkách kolonie. Nikoliv náhodou proto ANS hovoří o nutnosti systémové změny.
Konkrétní důvody pro vystoupení ČR z obou organizací budou předmětem našich navazujících článků, hlavní body navrhovaných změn jsou obsaženy v programu ANS na www.aliancens.cz.  
3/ Je třeba pohlédnout pravdě do očí a přiznat si, že:
- s ohledem na podřadnou roli, kterou v obou uvedených organizacích jako ČR hrajeme, jakož i na to, kdo fakticky tyto organizace a s jakými zájmy řídí, nelze rozumně uvažovat o možnosti jejich skutečné reorganizace či o možnosti naší země na řízení obou organizací něco změnit;
- jak Lisabonská smlouva, která aktuálně upravuje fungování Evropské unie, jakož i podmínky členství jednotlivých členských zemí v této organizaci, tak i Washingtonská smlouva (zakládací smlouva NATO) připouštějí možnost z těchto organizací vystoupit a upravují základní podmínky pro jednotlivé členské země k tomu vedoucí. Jsou snad i jejich tvůrci extrémisté?
4/ V relativně nedávné minulosti představitelé ČR podepsali na základě ad hoc referenda vstup do EU a bez souhlasu našich občanů pak i vstup do NATO. Obě organizace se od té doby změnily, a to výrazně k horšímu. S ohledem na důsledky těchto kroků je třeba položit si otázku, jak dále v těchto záležitostech, které zásadní měrou ovlivňují náš další vývoj, postupovat. Obvykle přitom platí, že:
- je-li někdo oklamán či udělá-li chybu, je zapotřebí takovou skutečnost co nejdříve rozpoznat a celou záležitost napravit;
- pokud to dotyčný neučiní, je nezpůsobilý k řízení, a to i daleko menšího subjektu než je stát či některý rezort;
- pokud takovou chybu ještě obhajuje (a stejně tak i skutky svých „spojenců“, které jdou nejen proti českým národním zájmům, nýbrž i proti mezinárodnímu právu), stává se jejich komplicem a tedy i spolupachatelem jejich trestných činů.
Jinými slovy nastal čas skončit s dosavadní „pštrosí politikou“. Pokud tak neučiníme, budeme konfrontováni s masovou imigrací do ČR, staneme se příp. i přímými účastníky válečného konfliktu, který je již za dveřmi. Stejně tak i spolupachateli nových agresí proti dalším státům.
A začít musíme tak, že nejprve vrátíme jednotlivým pojmům jejich správný původní obsah. Pojem bílý bude tedy opět označovat bílou barvu, zatímco černý opět barvu černou, nikoliv tedy „z bílé černou udělám …..“, jak je to ve známé starší písni ze 60. let. Tehdy též vysoce aktuální.  Extrémisty budou tedy nutně ti, kteří hájí cizí zájmy proti českým národním zájmům a vydávají to dosud za pomoci mainstreamu za normu správného chování. Není to ale normální jednání, je to z jejich strany extrém. A antidemokraty pak ti, kteří se snaží nepokoji v ulicích změnit pro ně nepříznivé výsledky říjnových demokratických voleb. A jak je poznáte? Snadno. Ve snaze zastřít skutečnost se sami totiž vydávají za pravé a jediné demokraty u nás.  

Cenzura prosazovaná předsedou Ústavního soudu?!

$
0
0
Stanislav A. Hošek
25. 4. 2018
V hospodářských novinách byl dvacátého dubna publikován zajímavý rozhovor. Tázaný v něm, mimo jiné prohlásil, cituji: „V našem rozhovoru jsme úplně pominuli neobyčejně zhoubné působení sociálních sítí. To je patologická oblast, která získává dominanci nad normální civilizovanou komunikací, ať už mezi jednotlivci, nebo mezi partnery na politické scéně. Jsem šokován, že i zahraniční politika na nejvyšší úrovni, myslím třeba Donalda Trumpa, se odehrává na Twitteru…“, Konec citace. Na dotaz redaktora Tomáše Perglera“ „Jsou sociální sítě nepřítelem ústavního řádu?“ tázaný odpovídá, cituji: „Jejich nezanedbatelný obsah nepochybně takovým nepřítelem je. Pro mě bylo příjemné překvapení, že Spolková republika přijala zákon, který umožňuje bezprostřední cenzuru a zásahy do obsahu sociálních sítí. 


 
Jsem samozřejmě zvědavý, jak tento zákon obstojí před německým Ústavním soudem. U nás evidentně není šance, aby byl takový zákon přijat. Aspoň pléduji za to, aby orgány trestního řízení zvýšily kontrolu obsahu sociálních sítí a efektivně a rychle postihovaly veškeré projevy, které naplňují skutkovou podstatu trestného činu podněcování k rasové nenávisti a podobně“. Konec citace. Nehodlám v tomto textu polemizovat s autorem, to nechávám na čtenářích. Jen si dovoluji učinit několik poznámek.

Nepodivoval bych se nad předmětnými výroky, kdyby jejich autorem byl nechvalně známý cenzor z evropských pseudohodnot. Snad by mne pouze překvapila přesná dikce a konzistence odpovědí, svědčící o vysoké erudici autora.

Divil bych se, kdyby autorem byl některý ze známých politiků, protože by na sebe zbytečně strhl pozornost v době, kdy se politizující veřejnost dokáže dostatečně vyřádit na Babišovi a Okamurovi.

Jelikož je ale autorem sám „nejvyšší“, čili předseda Ústavního soudu, pak uvedená jeho osobní tvrzení považuji za nezvratný důkaz postupující degenerace politického systému, nastoleného listopadem roku 1989. Současný režim už je v mých očích doslova na hraně takové pokleslosti, v níž byl jeho předchůdce v éře normalizace.

Každá mocenská struktura, které prokazatelně vadí svoboda slova jejích „ovládaných“, tím nad slunce jasněji dokazuje nejen to, že z nich má strach, ale především se přiznává, že svou moc už neuplatňuje v jejich zájmu.

Panu Rychetskému na sociálních sítích konkrétně vadí, cituji: „..i vy jako představitel tištěného média musíte vnímat, jak stoupá vliv anonymních sociálních sítí, kde se každý cítí naprosto svobodný a troufne si překračovat nejen elementární principy etiky a slušnosti, ale i trestního práva“. Konec citace.
Na otázku redaktora: “Jak by kontrola internetu měla fungovat?“ šéf ÚS odpověděl, cituji: „Když jsem byl v jedné z předchozích vlád, kde byl ministrem kultury Pavel Dostál, který stál před úkolem nového tiskového zákona, doporučoval jsem mu velmi neortodoxní návrh. A to připomínám, že sociální sítě tehdy ještě neexistovaly. Už tenkrát jsem mu doporučoval, aby zavedl institut, jenž by umožňoval každému občanovi podat žalobu na vydavatele, případně správce nějakého portálu…“, konec citace.

Přiznám se, že teprve tato odpověď mne doslova šokovala. Rychetský si podle mne po celou polistopadovou dobu v sobě nesl přesvědčení, že jedním z vrcholů ústavní demokracie je princip „každý občan fízlem“.

Čím Rusku hrozí rezoluce PACE o Donbasu

$
0
0
25. 4. 2018     zdroj
Evropa uznala Rusko za okupanta Donbasu. PACE
(Parliament Assembly of Council of Europe) schválilo pozměňovací návrh k rezoluci, v níž je uvedeno, že části Doněcké a Luganské oblasti jsou pod kontrolou naší země. Co teď máme čekat a co se bude dít? Na tuto otázku Pravdě.Ru odpověděl politolog a mediální technolog Konstantin Dolgov.
"Budou jenom zesilovat sankce. Nic jiného nemá cenu očekávat."


Co může ovlivnit rezoluce Parlamentního shromáždění Rady Evropy?

"Ale ona přece na nic nemá vliv. Ta rozhodnutí, která tato organizace přijímá, se mohou pověsit na zeď na záchodě. Jen bych se chtěl zeptat: kolik divizí má PACE - víc, než mají tanků armády DLR a LLR?

To všechno jsou halasná, vzletná slova, velmi nabubřelá, zasazená do jakýchsi údajně závažných dokumentů. Nehrají žádnou roli. Sankční tlak na Rusko se však kvůli tomu všemu bude zesilovat.

Stalo by se to bez ohledu na to, zda by Rusko bylo otevřeně nebo neotevřeně přítomno na území republik Donbasu. Na tom nezáleží.

Celkově není důležitá ani situace s Krymem. Jednoduše se rozhodli, že Rusko je lákavým kouskem dortu a je potřeba jej sníst, a záminka se vždycky najde - ať už to je Krym, Donbas nebo omezování nějakých mýtických neexistujících gayů v Čečensku."

A pokud jde o "okupaci" ... Dříve Západ i Ukrajina uznávaly, že tam nejsou vojska". Je možné považovat tuto rezoluci za PR, za jakýsi pokus o "pomoc"?
"Ano, je to jasný signál podpory režimu, který byl v Kyjevě nastolen. Ale znovu opakuji, na nic to nemá vliv. Vždyť nejsou žádné důkazy. Za čtyři roky neukázali ani jediný satelitní záběr přechodu ruské techniky přes hranice do těchto republik. No, přijali tuto rezoluci. Může se vytisknout a vyhodit."

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Proč tu není Bakala? Poslanci řešili kauzu blokace „nevhodných” webů. Redaktorům PL zakázali vstup. Do věci se vložil policejní exprezident

$
0
0
25. 4. 2018        ParlamentníListy
Sněmovní podvýbor pro svobodu slova a média se v úterý zabýval případem, kdy soukromí provozovatelé bezplatných e-mailů blokovali odesílání zpráv údajně nevhodným obsahem. Tím měly být odkazy na články některých serverů včetně ParlamentníchListů.cz. Předseda Asociace nezávislých médií a policejní exprezident Stanislav Novotný se schůze účastnil a nyní vypráví, jak vše probíhalo.


V úterý zasedalo sněmovní podvýbor pro svobodu slova a média, kde se měla řešit cenzura některý mailů kvůli přeposílání údajných dezinformačních webů. Vy jste byl na jednání pozván. Můžete shrnout, jak to celé probíhalo?

Byli přítomni pouze tři poslanci. Předseda Leo Luzar, Vít Rakušan a Tomáš Martínek Byl jsem vyzván, abych vyprávěl, kterak lidem mizely maily, jež obsahovaly odkazy na některé vybrané weby.

A tak jsem hovořil o tom, že lidem, kteří freemailovou adresu umístili např. na centrum.cz, tiskali.cz, volny.cz, atlas.cz jednoduše nepřicházely maily. Přitom nejhorší situace vládla v době před prezidentskými volbami. A to je zvláště nebezpečné. Zdá se, že společnosti si na filtrování pošty uživatelů najaly zejména technickou podporu VirusFree od firmy Excello,s.r.o. A tato služba vyřazovala maily jež obsahovaly odkazy na Parlamentní listy, AC24, NWOO, Šifru, Novou republiku, Czech Free Press nebo První zprávy. Občanům tak bylo hrubě narušeno soukromí, a to privátní sférou!

Mluvil jsem proto o nutnosti zjistit příčinnou souvislost a nalézt toho, kdo konkrétně tak hrubým způsobem porušuje naše základní ústavní právo, tedy právo na tajemství dopravovaných zpráv.

Připomínky měl pan poslanec Martínek, který hledal polehčující okolnosti pro filtraci zpráv.

Redaktorovi serveru ParlamentníListy.cz, který byl také blokováním zpráv poškozen nebyl umožněn na jednání přístup s tím, že schůze není veřejná. Přesto se tam někteří novináři objevili. Byla o tom na schůzi řeč?

Byla o tom řeč, ale byl jsem ubezpečen, že jednání je otevřené. Nicméně já vím, že vašeho redaktora nepustili přes vrátnici. Přitom právě Parlamentní listy by měly, coby jeden z hlavních poškozených, účinkovat právě na takovémto slyšení.

Dostavili se zástupci provozovatelů mailů, z jejichž strany bylo odesílání zpráv blokováno? Třeba lidé Bakalova vydavatelství Economia?
Nikdo od nich nepřišel. Ale raději bych na podvýboru viděl přímo pana Bakalu. A nebo bych ho raději viděl úplně jinde než je nyní.

Jaké závěry byly na jednání přijaty? Požaduje podvýbor nějakou nápravu nebo aspoň zajištění, aby k blokování pošty v budoucnu nedocházelo?

Dle usnesení se bude pokračovat. Podvýbor si pozve odborníky a bude dále jednat. Mimo jiné bylo slíbeno, že pozve také specialisty z Úřadu pro ochranu osobních údajů. Slíbil jsem, že předsedovi Leo Luzarovi pošlu analytické materiály a podněty od konkrétních občanů a právnických osob, jež se cítí poškozeni výše popsaným jednáním.

Šéf Asociace nezávislých médií dává návod na boj s cenzury e-mailů VZOR TRESTNÍHO OZNÁMENÍ ZDE

Západ se rozhodl obejít veto Ruska v OSN

$
0
0
25. 4. 2018        zdroj
Západní země se rozhodly použít mechanismus, který by umožnil obejít veto Ruska v Radě bezpečnosti OSN. A to znamená, že již v blízké budoucnosti může být ve zpravodajských pořadech státních kanálů velmi horko. Jedná se o rezoluci OSN, která umožní předání řešení problému o vyšetřování údajného chemického útoku v Sýrii Valnému shromáždění, uvádí The Guardian. Situaci v Sýrii již projednávali stálí představitelé OSN ve Švédsku a bude se o ní diskutovat i na setkáních tohoto týdne.


V Sýrii jsou nyní experti OPCW, ale "nezávisle na tom, co najdou, organizace nemá pravomoci, aby určila odpovědné osoby" za údajný útok v syrském městě Dúma, píše list.

Viníky nazve Rada bezpečnosti OSN, kde má Rusko právo veta. A Moskva již zablokovala více než desítku rezolucí proti syrským orgánům. Byla například vetována rezoluce USA o rozpracování nového mechanismu pro vyšetřování chemických útoků v Sýrii.

Proto chtějí země OSN použít rezoluci "Jednota pro mír" ze 3. listopadu 1950, která, v případě souhlasu 9 z 15 členů Rady bezpečnosti OSN, obejde veto Ruska a předá otázku k hlasování Valnému shromáždění. Rezoluce předpokládá, že sporný problém bude předán Valnému shromáždění, jestliže Rada bezpečnosti například nemůže udržet bezpečnost a mír ve světě. A Valné shromáždění v tomto případě může Radě bezpečnosti vydat jakékoli doporučení v otázce zachování míru.

K odsouhlasení mechanismu pro stanovení odpovědnosti za údajný chemický útok v Sýrii budou zapotřebí dvě třetiny hlasů členů Valného shromáždění, kam patří všichni členové OSN.

Od svého přijetí byla rezoluce použita několikrát. Například v roce 2006 v otázce izraelských akcí ve východním Jeruzalému.

Situaci okomentoval politolog amerikanista Michail Sinělnikov-Orišak. "Rezoluce OSN 377 z roku 1950 "Jednota pro mír", kterou se některé západní země usmyslely náhle postrašit Rusko, NEODPOVÍDÁ Chartě OSN. Podle odstavce 3 článku 27 Charty - rozhodnutí o všech otázkách, s výjimkou procedurálních záležitostí, se považují za přijatá, pokud jsou pro ně "odpovídající hlasy všech stálých členů Rady".

V důsledku toho je hlas stálého člena Rady bezpečnosti, který je proti posuzovanému rozhodnutí, veto. Rezoluce 377, která stanoví, že za určitých okolností může být veto stálého člena Rady bezpečnosti překonáno, nazývají experti jedním z "nejprotichůdnějších aktů mezinárodního práva". Byla použita nejednou v historii OSN, ale nejčastěji neúspěšně.

Například v roce 1980 odblokovalo Valné shromáždění OSN rezoluci, kterou SSSR vetoval v Radě bezpečnosti - požadovala okamžité stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu. A co? A nic! A nakonec, jak se liší rezoluce Valného shromáždění od rozhodnutí Rady bezpečnosti ve stejné záležitosti? Rozhodnutí Rady bezpečnosti je závazné, ale rezoluce je doporučením".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Čína mostem spojí Chorvatsko

$
0
0
Jaroslav Loudil
25. 4. 2018
Chorvatsko na tom dosud bylo třeba jako USA či Británie , tedy jeho území se skládalo ze dvou navzájem nesouvisejících částí /USA + Aljaška, Británie + Severní Irsko/. Také Rusko a Krym. Obě části Chorvatska nyní spojí čínská stavební firma, která spojí obě části Chorvatska pomocí 2,5 km dlouhého a 55 metrů vysokého mořského mostu za více jak 300 mil. Euro.


Každý z nás, kdo někdy projížděl jadranskou dálnicí až dolů do chorvatského Dubrovníku, musel projet asi 16 kilometrový úsek v oblasti města Neum po státním území Bosny a Hercegoviny. Tomu bude za 3 roky konec, Čína sloučí obě části Chorvatska v jeden celek pomocí mostu, který bude končit na poloostrově Pelješac. Pro Chorvaty i naše turisty to bude výhodné. Stejně jako už brzy pro občany Krymu ,které spojí s Ruskem také dlouhý mořský most přes Kerčskou úžinu.

P.S. Spolupráce Číny s Evropou se prohlubuje.

http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/cestu-na-chorvatsky-jih-cechum-zkrati-cinsky-most-1342140

https://www.croatiaweek.com/eu-grant-deal-signed-for-peljesac-bridge/

Husí kůže po těle

$
0
0
Aleš Macháček
26.4.2018  E-republika
Proč raději neudělat něco prospěšného, něco co spíš dělá pšch pšch, a ne bum bum. 





Pamatuji si, jak jeden z mých bývalých kolegů z let vysokoškolských studií a disentu vyprávěl s nadšením, jak promyšlenou logistiku mají naši noví spojenci v případě postupu na Východ. Kde všude si vybudují sklady pohonných hmot a kde všude bůhvíco dalšího. Trochu mně šel mráz po zádech, když mi vyprávěl o zbrani, která funguje na principu, že se rozstříká hořlavina nad prostorem nepřítele, a po zapálení hořlavina “spálí” všechen kyslík, čímž je vyhráno.

Podobnou husí kůži jsem měl později, když jsem viděl vynálezce z Izraele, který vymyslel, jak střílet za roh. Ilustrací článku byl obrázek staršího pána čtoucího noviny na lavičce, na nějž zpoza rohu míří hrdinný odstřelovač. Pro zvídavé prozradím, že kulka nešla za roh jako ve známé knížce Vlastimila Rady Bohatýrská trilogie, ale hledí a hlaveň se daly nastavit v potřebném úhlu k pažbě a optickému zaměřovači v ruce vojáka. Tak trochu jsem vynálezci záviděl, protože myšlenka je celkem jasná, technologie dostupná a lidi se chtějí zabíjet, tak proč jim to neumožnit.

Můj problém je nejspíš v tom, že moje oblíbená kniha je Čapkův Krakatit, kde po všech peripetiích lásky a násilí přichází moudrý stařec a říká: “Proč raději neudělat něco prospěšného, něco co spíš dělá pšch pšch, a ne bum bum?” A tato filosofická pozice mne neopustila, takže víc závidím vynálezci mísy na čůrání bez splachování než vynálezcům všech možných forem zbraní a mučících nástrojů. Asi proto jsem zůstal relativně chudý a mohu v noci klidně spát.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Ruské Su-30 zničilo u syrských břehů válečnou loď (VIDEO)

$
0
0

- rp -
26. 4.2018 RusVesna a PrvníZprávy
Ruské Su-30 zničilo ve Středozemním moři válečnou loď a varovalo tak flotilu USA a NATO.
Vojenské cvičení leteckých sil a ruského námořnictva se konalo 15.dubna u pobřeží Sýrie v době zhoršování vztahů mezi Ruskem a USA.


Víceúčelový stíhací letoun Su-30 vystřelil proti lodi raketu Ch-35 a zničil syrský hlídkový člun třídy 159, který během manévrů fungoval jako cvičný cíl.

Vojenské cvičení, během něhož ruské letectvo potopilo válečnou loď, se stalo jasným signálem pro loďstvo USA a NATO, a také pravděpodobnému protivníkovi, jaké mohou být možné důsledky střetu s ruským vojenským letectvem.

Video ukazuje okamžik, kdy ruská podzvuková protilodní střela s plochou dráhou letu Ch-35 narazila na pravou stranu vyřazené lodi syrského námořnictva. Po silném výbuchu stoupá do nebe sloupec ohně a kouře a rozprskla se spousta úlomků do všech směrů. Druhá raketa se vrhá proti válečné lodi, a konečně potopí cíl.


Bourat či nebourat, to je oč tu běží

$
0
0

Karel Sýs
26. 4. 2018


Plátkové Metro referuje o Libeňském mostu:
„V období československé normalizace se počítalo s tím, že Libeňský most bude stržen a postaví se nový a širší most podle sovětského vzoru. Ten měl pojmout větší množství automobilů.“ 



Komanči nám chtěli svou nenechavou prackou šáhnout na kubismus!

Ale jen o pár odstavců dál se dočteme:

„Nový most má být širší.“ Tentokrát ovšem širší podle vzoru Brooklynského mostu!

U článku se skví fotografie: „Lidé a aktivisté tancovali v úterý na mostě tanec haka.“ (Titulek je divný. Aktivisté snad nejsou lidé?)

Opravdu, to je přesně to, co most potřebuje. Češi rádi tancujou na vlastních hrobech. A návdavkem se pobaví. Sranda neurazí, ale objížďku nezařídí. Zvláště když „na konkrétní návrhy objízdných tras je zatím podle radních příliš brzy… Náhradní spojení není zatím žádným způsobem řešeno“.

Nedaleký Hlávkův most je na tom taky špatně. Inu, kradlo se, kradlo, ale neopravovalo. („Faktem zůstává, že Libeňský most nebyl nikdy opravován.“) Žilo se z komoušské podstaty. Jak autor článku bezelstně prozrazuje: „V případě, že by musela být doprava na něm (rozuměj na Hlávkově mostu) zastavena, může ji alternovat trasa metra C mezi stanicemi Vltavská a Florenc.“

Trasa metra C nemůže Hlávkův most alternovat, funguje už od „československé normalizace“, alternovat může jen něco nebo někdo, co nebo kdo jaksi zaskakuje odjinud.

A tak na rozsýpajících se pražských mostech může bezpečně růst jedině rozmarýna.

Propánakrále, bez Husákových dětí by pražskou dopravu provozovala leda koňka!

- - -


Svědci chemického NEÚTOKU vypovídají v Haagu - přímý přenos

Politika se mění v hnojiště. A co dál?

$
0
0
Radim Valenčík
26. 4. 2018     RadimValenčíkPíše
Staré se rozkládá a nepříjemně smrdí. Rozkládající se zbytky starého však dříve nebo později (ale nebude to asi tak dlouho trvat) poslouží jaká živná půda pro růst nového. To, kam zabředla jednání o vládním slepenci, nemá smysl ani komentovat. Otázka zní, co dál, co dělat? Především je nutno identifikovat příčinu toho, v co se změnila politika. Tou je BEZPROGRAMOVOST jednajících aktérů. Zde bych rád hned na začátku upozornil na nedorozumění, se kterým se v této souvislosti setkávám:
- Na jedné straně názor, že o programy stran nikdo nemá zájem, a proto to, zda bude program lepší nebo horší, vlastně není důležité.
- Na druhé straně názor, že v současném složitém světě vlastně vůbec nevíme, co a proč se děje, co je příčinou hromadících se problémů.

 

Ale v tom je přece právě příčina úpadku staré politiky. V tom, že stará politika nebyla a není schopna překročit práh programů v podobě slibů, která se ani nemyslí vážně. Samozřejmě, že o takové programy nikdo nemá zájem. V nové politice jde o to, aby program vycházel z identifikování příčin problémů, jejich srozumitelného objasnění tak, aby mohlo být toto objasnění současných problémů sdíleno veřejností. Návazně pak, aby došlo ke spojení objasnění příčin problémů s prezentováním cesty jejich řešení. Jak pokud jde o nejbližší kroky obrany před tím, co nás ohrožuje, tak i dlouhodobějšími kroky nápravy v rámci dlouhodobé, jasně formulované, perspektivní a realizovatelné vize.

Stará politika, která nedokázala a nedokáže překročit pojetí programů jako nevážně míněných slibů (a bláhově se domnívá, že jde jen o "marketingové" podání těchto slibů) selhává už tím, že není schopna reflexe toho, v zajetích jakých sil se ocitla, jakým lžím a proč slouží. Ti, se zbytky charakteru a určité reflexe, se mění ve směšné figurky typu senilního krále z Pyšné princezny, který "odvolával, co odvolal, a sliboval, co slíbil", ti méně charakterní se mění ve slouhy slouhů a poskoky největšího zla, které se neštítí provokací v podobě vražd, na základě nichž se pokouší manipulovat s veřejností a vést svět do války.

Stará politika je však mocná v jedné věci. Na loňském sjezdu ČSSD byla poražena programovost (ve smyslu toho, aby politika vycházela ne z kšeftaření pozic, ale z pochopení problémů a orientace na jejich řešení), aby pak PO SOBOTKOVSKU byla programovost důsledně vytlačena ze strany. A na tomto trendu nic nezměnil mimořádný ("nápravný") letošní sjezd ČSSD. Ten vlastně jen dovedl sobotkovské vítězství bezprogramovosti ad absurdum, jak jsme toho nyní každodenně svědky. KSČM se o likvidaci programovosti postarala také na svém letošním mimořádném ("nápravném") sjezdu a její vedení, jak to tak zatím vypadá, se bude PO SOBOTKOVSKU zářný vzor likvidace programovosti snažit následovat.

Co s tím? Na jedné straně debakl staré politiky bude nezadržitelně pokračovat, ti, co se dostali do jejího zajetí, si ani nebudou schopni uvědomit, o co jde a co se děje, na straně druhé bude růst poptávka po programovosti ve smyslu hledání odpovědi na otázku, co je příčinou současných problémů a jak je řešit. V těchto podmínkách mohou vzniknout ve stranách, které jsou svou podstatou i historií programové, programové frakce. Frakce, jejichž odboj uvnitř stran, ale také spolupráce mezi frakcemi různých stran založená na dialogu, budou výsledkem poctivého a trpělivého vyjasňování toho, o co v dnešní společnosti jde. Skutečné programové frakce. Ne takové ty zimolovské, které nabízely nepoctivý kýč povrchního pohledu, které se nikdy nesnažily poctivě pochopit příčiny problémů a v logice věci se dostaly do vleku toho, co je původem těchto problémů.

Bude velmi záležet na aktivitě členské základny těchto programových stran. A to i bývalé členské základny, tedy těch, kteří právě v důsledku zahnívání těchto stran tyto strany opustili. Dokonce i těch, kteří přešli k jiným stranám, protože i ty se neobejdou bez kvalifikovaného chápání toho, o co v dnešním světě jde. Programové frakce se mezi sebou dohodnou lépe, než shnilá vedení stran. A to právě proto, že dobrý program je tu právě od toho, aby sjednocoval odlišné pohledy. Realita je jedna a tatáž, byť je nahlížena z různých pozic a může se nám jevit různé. Pro úspěšnou politiku i pro úspěšný společenský život má mimořádný význam schopnost "prokomunikovat" sporné otázky a přetavit hledání řešení problémů do podoby opory pro praktické jednání. Bude důležité:

1. Vytvořit zárodky programových frakcí zejména ČSSD, KSČM, ale případně i v rámci dalších politických subjektů.

2. Prezentovat jejich výchozí ideovou pozici.

3. Najít půdu pro veřejnou prezentaci diskusí, bez kterých společný obecný program a jeho konkrétní modifikace vycházející z tradic jednotlivých stran nemohou existovat.

4. Najít účinné formy spolupráce s odbornou sférou i institucemi, které se řešením současných problémů zabývají.

5. Vytvořit dostatečně vlivné vlastní mediální zázemí k programovým diskusím a prezentování jejích výsledků.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5662-politika-se-meni-v-hnojiste-a-co-dal.html

Tipy pro česká media

$
0
0

Jiří Jírovec
26. 4. 2018
Kde se někdo ptá, tam nikdo neodpovídá a kde by někdo odpověděl, tam se nikdo neptá. Edward Albee
V Česku je prý ohrožena nezávislost novinářů. Klesli jsme v jakémsi žebříčku, ale jen o několik míst, takže situace stále ještě není zoufalá a naši stateční a neovlivní(telní) mohou prokázat, že jsou schopni odhalovat nepravosti bez ohledu na tom komu padne.
Nabízejí jim tři obrovská témata.


1. ČSSD svým handrkováním o Ministerstvo vnitra naznačila, že nezávislost policie nemusí být úplně neprůstřelná. Kdyby ANO mělo MV, Babiš by prý mohl ovlivnit kauzu Čapí hnízdo.

To je zajímavý nápad, protože naznačuje, že policii lze ovlivnit. A je jedno jestli zahájením vyšetřování nebo odložením udání. Stačí mít na příslušné úrovni "svoje" lidi.

Za posledních 10 let se na postu policejního presidenta postupně vystřídali Martinů, Lessy, Červíček, znovu Lessy a nakonec Tuhý. Dá to práci mít svého člověka na správném místě.

Výchozím bodem by pro nezávislé novináře měla být věta, kterou původně pronesl Babiš: "Kdybych nebyl v politice, Čapí hnízdo by nikoho nezajímalo". V mediích ji nikdo nerozporuje. Z hlediska konečného soudního výroku je zcela neutrální.

Podstatné je, že kdosi využil policii (a následně státní zastupitelství) k politickému boji. Anonymní udavač nemohl mít víc než podezření o pozadí projektu Čapí hnízdo. Jak známo policii trvalo velmi dlouhou dobu než jednoduchou situaci rozklíčovala. 

2. V návaznosti na (1) lze zkoumat snahy odstranit z politické scény ANO, nyní SPD a samozřejmě i KSČM. Ústava ČR v Článku 5 říká toto:

"Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů." Vývoj v ČR nemá příliš daleko k potlačení volné soutěže ani k násilí na ulicích.

Pozoruhodné je jednání ČSSD s ANO. Hamáček a spol pokračují v sobotkovském hlupáctví, totiž v představě, že se jednoduše podaří odstavit Babiše od moci. Stačí dát do koaliční smlouvy podmínku, že když odstoupí všech 5 ministrů, musí do týdne padnout celá vláda. Takový únor naruby. Jenže koaliční smlouva je právně nevymahatelný dokument. Babiš totiž odstoupit nemusí. Ledaže budou předčasné volby.

3. Media by se měla zabývat úlohou sociálních sítí v demokratickém procesu. Marek Benda odpověděl v Parlamentních listech na otázku "Domníváte se, že by vláda opřená o komunisty vyvolala u veřejnosti protesty?" takto:

"To samozřejmě nedokážu odhadnout. Byl jsem příjemně překvapen, že účast Ondráčka v čele komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů vyvolala takové protesty mladých. Vyvolání protestů mé generace je pochopitelné, ale že i mladí lidé vidí jako problém nereformovanou KSČM, je pro mě příjemné zjištění. Uvidíme, co se stane příště." Tento zkušený politik nechápe nebo spíš zatím nechce vidět, že ti mladí jednají na základě jednoduchých hesel. Teď možná chtějí dát přes držku Ondráčkovi, ale třeba není daleko doba, kdy se sesíťuji pod heslem "Pusťte nás na ně!" a půjdou nabít třeba Bendovi.

Čeští politici předváději tanečky na palubě Titaniku. Jeho podpalubí zavalují sociální problémy, ale ty jsou jim - no víte kde. Mají svoje záchranné čluny a včas se vydají do bezpečí.

Generál Pentagonu: "Rusové nás vyřazují z provozu svými novými prostředky REB"

$
0
0
26. 4. 2018      zdroj
Američtí vojáci rozhořčeně oznámili, že jsou v Sýrii stále více podrobováni útokům ruskými a syrskými prostředky radioelektronického boje (REB). Ruská armáda nepopírá, že syrští odborníci používali proti útokům řízených střel a řízených leteckých bomb ruské zbraně, jejichž činnost je založena na nových fyzikálních principech. Zejména jsou jimi vybaveny jednotky radioelektronického boje (REB). ... oficiálně jsou REB definovány jako" strukturální jednotka zvláštních jednotek Ozbrojených sil Ruské federace, zabývající se ochranou systémů velení vojsk a zbraní proti záměrnému rušení nepřítelem, a také k rušení fungování systémů velení vojsk nepřítele a ke snižování účinnosti jeho bojových prostředků".


Jak vysvětlil šéf velení sil speciálních operací USA generál Raymond Thomas, Sýrie se stala "nejagresivnějším prostorem, kde se vede elektronická válka na planetě prostřednictvím REB".

Podle vyjádření generála ruské a syrské síly nás "denně testují, blokují naše spojení, odpojují náš letoun [EC-130] C s pomocí REB". I když poslední věta může být považována za kompliment, Lockheed Martin EC-130 Compass Call je jedním z nejmodernějších elektronických bojových prostředků USA.

Americká armáda je v zásadě toho názoru, že Rusko používá Sýrii jako polygon pro testování nejnovějších prostředků REB a jedním z hlavních cílů těchto testů je právě EC-130.

Nedávno reportéři NBC News uvedli, že Rusko úspěšně zaútočilo pomocí radioelektronických prostředků na americké průzkumné letouny. A 24. dubna sestřelila ruská armáda v Sýrii s pomocí REB dva drony, které se pokoušely zaútočit na letiště Hmímím.

K tomu generálplukovník Sergej Rudský, náčelník hlavní operační správy Generálního štábu OS Ruska řekl, že k odražení náletu byly použity protiletadlové raketové a dělové komplexy Pancíř. Dále předložil věcné důkazy o účinnosti syrských prostředků protiraketové obrany, které byly použity při americkém úderu 14. dubna.

Ruská armáda nepopírá, že syrští odborníci používali proti útokům řízených střel a řízených leteckých bomb ruské zbraně, jejichž činnost je založena na nových fyzikálních principech. Zejména jsou jimi vybaveny jednotky radioelektronického boje (REB).

Jak již dříve napsala Pravda.Ru, oficiálně jsou REB definovány jako" strukturální jednotka zvláštních jednotek Ozbrojených sil Ruské federace, zabývající se ochranou systémů velení vojsk a zbraní proti záměrnému rušení nepřítelem, a také k rušení fungování systémů velení vojsk nepřítele a ke snižování účinnosti jeho bojových prostředků".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Article 14

$
0
0
Režisér Oliver Stone
27. 4. 2018 HlavnéSprávy
Americký režisér Oliver Stone: USA sú globálnym “naničhodníkom”, ktorý narobil neporiadok na Blízkom východe. 





Americký filmový režisér, ktorý je na svojej prvej návšteve Iránu, vyhlásil, že USA sú globálnym “naničhodníkom”, ktorý narobil neporiadok na Blízkom východe. Stone je hosťom filmového festivalu Fadžr, ktorý sa koná v Teheráne, informovala agentúra AP. Na snímke režisér Oliver Stone

Režisér na tlačovej konferencii zopakoval svoju kritiku vojny v Iraku z roku 2003, pričom naznačil, že Spojené štáty konali podobne aj v Líbyi a Sýrii. “Sme naničhodníci, robíme niečo, čo je zakázané na medzinárodnej úrovni. Na inváziu do Iraku sme nemali žiadne povolenie od OSN, ale sme to spravili a robíme to stále,” povedal.

Režisér doplnil, že “národná bezpečnosť tromfla umeleckú slobodu”, tvrdiac, že “nemôžete vyrobiť film, ktorý kritizuje zahraničnú politiku Spojených štátov”. Jeho poznámky vyvolali aplauz publika.

Oscarový režisér zároveň skritizoval návštevu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vo Washingtone a označil ju za “veľmi depresívnu”. Stone, ktorý má z polovice francúzsky pôvod, povedal, že bol “značne šokovaný”, keď videl, ako Macron stojí po boku amerického prezidenta Donalda Trumpa a požaduje revíziu dohody s Iránom.

“Dobre si pamätám, ako (bývalý francúzsky prezident) Jacques Chirac s veľkou hrdosťou (v roku 2003) povedal Georgeovi Bushovi ‘nie’ v súvislosti s inváziou do Iraku. A teraz tu vidíme tohto mladého muža, ktorý nemá príliš veľký zmysel pre dejiny a pamäť pre veľké tradície Francúzska,” zdôraznil Stone.

Podľa jeho slov Macron, rovnako ako jeho predchodca Sarkozy, “chce stáť po boku Američanov ako symbol francúzskej sily”. “Je to návrat ku kolonializmu a imperializmu starého Francúzska. Ide o niečo, čoho sa (bývalý francúzsky) prezident Charles de Gaulle zriekol alžírskou vojnou z rokov 1958-59, keď vyzval na jej ukončenie,” uzavrel Stone.


- - -


Zbyněk Fiala: Nepomohl ani novičok

$
0
0

Zbyněk Fiala
27.4.2018 VašeVěc
Ani veselé kousky se smrtelným ohrožením novičokem, při kterém se nikomu nic nestane, nezvýšilo důvěru britské veřejnosti ve schopnost vlády konat zázraky. A že by byly třeba! Narůstá obava, že pokud nebude po Brexitu ponechána celní unie s EU, přestane být Spojené království spojené.


Kolem Brexitu se to stále nepřehledněji zamotává, a tak není divu, že se tak zoufale pěstují témata, ve kterých jde o něco jiného. Už jen pár týdnů zbývá do okamžiku, kdy má vláda premiérky Theresy Mayové evropským partnerům vysvětlit, jak chce na jedné straně zachovat prostupnost severoirské hranice, a zároveň – na druhé straně - oddělit území Spojeného království Velké Británie a Irska od jednotného trhu a celní unie EU, se kterými už nechce mít nic společného.

Řešení irského problému je podmínkou pro to, aby Velká Británie odešla z Evropské Unie s dohodou, obsahující i přechodné období do roku 2022. Kdyby to bylo bez dohody, je to takříkajíc „z mosta do prosta“ s okamžitým Zbyněk Fialazpřetrháním životně důležitých hospodářských vazeb. V Dolní sněmovně se na toto téma rozebíhá zásadní debata. Prvním vrcholem mělo být čtvrteční cvičné změření sil v podobě nezávazného hlasování o setrvání Velké Británie v celní unii s EU.

Konzervativci se tváří, že o nic nejde, ale dvě předchozí podobná hlasování už brexitýři prohráli. Vláda už musela akceptovat rozhodnutí parlamentu, že po odchodu z EU v březnu příštího roku bude následovat dvouleté přechodné období, kdy se nic nemění, aby mohly doběhnout alespoň základní přípravy systémové změny. V prosinci pak prošlo rozhodnutí, že jakoukoliv dohodu s EU musí nejprve schválit parlament.

Rozběh k další prohře vládní strategie proběhl v minulých dnech v Horní sněmovně, kde si odhlasovali setrvání v celní unii. Dolní sněmovna už jenom navazuje. Poměry sil jsou velice těsné. V Dolní komoře rozhoduje jen něco málo přes deset hlasů. Právě takovou má vláda premiérky Mayové většinu, když zkombinuje konzervativce s irskými unionisty DUP. Jenže názorový předěl vede jinudy. V Konzervativní straně je zhruba stejný počet odpůrců Brexitu, kteří v Zbyněk Fialatakovýchto otázkách hlasují s opozicí.

Také názory veřejnosti se změnily. Referendum o Brexitu vyhrála těsná většina, ale teď už by to dopadlo jinak. Narůstá obava, že pokud nebude po Brexitu ponechána celní unie s EU, přestane být Spojené království spojené. Celní unie s EU má však i silné odpůrce, neboť Británie by se tím zbavila vysněného práva sjednávat nezávislé obchodní smlouvy s jinými zeměmi. A to přece měl být hlavní smysl Brexitu!Zbyněk Fiala

Ve sněmovním výboru pro Brexit nyní ministr David Davis objasňoval podmínky, za kterých bude závěrečná dohoda schvalována. Co když parlament nebude s dohodou souhlasit? Dohoda může být podle Davise doplněna, padne-li „smysluplný návrh“. Vláda nechce brát sněmovnu vážně? „Pokud mi dokážete vysvětlit, jak napsat použitelný návrh, rád se proškolím,“ odvětil zdvořile ministr. Nevyvrátil ani možnost, že by premiérka Mayová případně obnovila jednání v Bruselu, aby vyhověla podmínkám parlamentu. „Ale teď vám nebudu radit, jak vytvářet okolnosti, které mohou podtrhnout vyjednávací pozici vlády,“ dodal už trochu nakvašeně.

https://www.ft.com/content/4cf49acc-4893-11e8-8ae9-4b5ddcca99b3#myft:my-news:grid

Jenže parlament reaguje jen na to, co se v zemi děje. To komplikuje situaci Zbyněk Fialavlády, uvázlé v pasti vlastních iluzí, lstí a planých slibů. Začalo to taktickým trikem předchozího premiéra Davida Camerona. Chtěl oslabit skupinu euroskeptických fanatiků v Konzervativní straně, a tak jim dal prostor s referendem o Brexitu. Byl si jistý tím, že prohrají. Oni ani nechtěli vyhrát. Chtěli jen těsnou prohru, o které by pak tvrdili, že je porazily vládní manipulace s hlasováním. Chtěli jen morální vítězství, aby se posílila jejich protestní pozice.

Jenže plány nevyšly. Lidé vzali sliby politiků vážně, Brexit vyhrál a jeho strůjci byli zděšeni. Nigel Farage, který vedl UKIP, raději nenápadně zmizel. Bena Johnsona zase okamžitě přešly sny o funkci premiéra. Nakonec byl na ministerstvo zahraničí spíše zavlečen, aby nesl svůj díl odpovědnosti a musel hledat nějaké schůdné východisko ze strategické prohry, která byla způsobena snůškou manipulací a lží.

Pouhou maličkostí je původní tvrzení brexitýrů, že na tom občané vydělají, protože peníze ušetřené na platbách do Bruselu půjdou do Národní zdravotnické služby. Čerta starého, platit se bude. Jak ministerstvo financí zjistilo, Britové pošlou do Bruselu během nejbližších dvacet let „podstatně víc“ než byl původní vládní odhad 40 miliard liber, čili spíše ke stovce miliard liber. Výdaje budou větší a kšeft menší. Podle evropského vyjednavače Michela Barniera, londýnská City nemůže počítat s pokračováním dosavadního volného přístupu na evropský finanční trh.

Ani to však není to nejhorší. Hrozí vznik nové hranice buď mezi Irskými ostrovy a Británií, nebo mezi Irčany. Těžko říci, co je horšího. V paměti jsou severoirské poměry blízké občanské válce, kterou uklidnila až prostupnost hranice mezi touto britskou provincií a nezávislou Irskou republikou.

Na jednotném trhu a v celní unii se snadno obejdeme bez hranic. Pokud se však hranice obnoví, zlý sen se může vrátit. Zlobit se budou katolíci, žijící v naději, že jednou se obě poloviny ostrova úplně sjednotí, jak zní dlouhodobá dohoda. Pokud nechceme irské katolíky rozzlobit, hranice posuneme až mezi Irské ostrovy a Británii. Na irskou půdu by evropské zboží vstupovalo bezcelně, ale ze Severního Irska by se vozilo do Anglie jako do cizího státu. Jenže to zase rozzuří unionisty.

Severní Irsko hlasovalo proti Brexitu. Skotové na protějším břehu také, a k tomu už absolvovali i referendum o skotské nezávislosti. S tou nezávislostí to prohráli, ale vůdkyně nacionalistického hnutí a skotská premiérka Nicole Sturgeonová už sdělila, že po Brexitu se bude ve Skotsku hlasovat podruhé. A to může být inspirace i pro Severní Irsko.

O premiérce Mayové se říká, že si s Brexitem jen hraje. Sama původně hlasovala pro setrvání Británie v EU. Ta však tvrzení o hrách odmítá a rýsuje nejrůznější červené linie, přes které nejde vlak. Její úřad tak na začátku týdne vydal prohlášení, že je proti celní unii a uvažuje o řešeních „celního partnerství“. Problém putujícího zboží by vyřešilo tím, že Británie by vybírala cla partnerů z EU a posílala do Bruselu, a ostatní zboží by si pak proclila sama. Nasadila by se na to jakási nepříliš známá a spolehlivá technologie, která to vše ohlídá. Jak však dodávají odborníci, nejdřív za pět let. Pro začátek se právem kritizovaná byrokratická zátěž jedné celnice vyřeší tím, že zavedeme ještě složitější dvě…

Kdyby však Mayová prohrála, tvrdí novináři a její nepřátelé, nemrkne okem a vytáhne ze šuplíku řešení v podobě „celní dohody“, což je jiný název pro pokračování celní unie. Znamená to přijmout společná cla, o kterých však rozhodují jiní, a zřeknout se samostatného vyjednávání dohod o volném obchodu. Čili žádné „Brexit je Brexit“, ale „Brexit je Brexit bez Brexitu“. Bude to jako v EU, ale bez výhod, které jsme měli v EU. V takové situaci by se nejspíš chytilo druhé referendum, o kterém se nyní mluví stále častěji, a celá šaškárna by se odpískala.

Prohra Mayovou může ohrozit jen ve straně. Tam však má většinu a nemusela by odstoupit a vyhlašovat nové volby. Ani nemůže, protože parlament si odhlasoval zákon o stálém funkčním období. Každé funkční období však jednou končí a labouristický vůdce Jeremy Corbyn je v pozici Jožina z bažin, který už si zuby brousí.

Ledaže by mu do toho vlétlo práškovací letadlo. Nebo dokonce bombardování, kdyby tajné služby zjistily, že Corbyn cosi vyjednával už jako student v Praze, a trval na tom, aby se nabídlo něco novějšího…

- - -


 

Branislav Fábry: Kauza Skripal a úpadok „civilizovaného Západu“

$
0
0
Branislav Fábry
27. 4. 2018 LiterárnyTýždenník
V mesiacoch marec a apríl dominovalo v medzinárodných vzťahoch neustále zvyšovanie napätia medzi Ruskom a Západom. Hlavnou príčinou tohto napätia sa stali kauzy údajného použitia chemických zbraní, jednak v Sýrii, ale najmä vo Veľkej Británii, kde sa mal uskutočniť ruský chemický útok na bývalého agenta Sergeja Skripala a jeho dcéru.
(Na snímke bývalý ruský špión Sergej Skripaľ.)

Táto kauza sa však postupne zmenila na nedôstojnú frašku, ktorá bola výsmechom tradičným právnym hodnotám západného sveta. Po kauze Skripalovcov je vyhlasované hodnotové zakotvenie Západu naozaj veľmi pochybné.


Čo sa vlastne stalo?

Kľúčovou otázkou v kauze údajného útoku na Skripalovcov by malo byť, čo sa vlastne stalo. Z údajov, ktoré poskytli britské štátne orgány, sa však nedokážeme dozvedieť takmer nič. Vieme, že S. Skripal je ruský občan, ktorý bol v roku 2006 v Rusku odsúdený za špionáž pre Londýn a od roku 2010, po udelení milosti, žije vo Veľkej Británii, kde ho jeho dcéra Júlia, ruská občianka, pravidelne navštevovala. Otázka ale znie: prečo by Rusi s prípadnou vraždou čakali tak dlho? A prečo by S. Skripala vraždili takým podivným spôsobom chemickými zbraňami, keď existuje množstvo jednoduchších spôsobov? A ako vrchol všetkého, údajný útok strašnou zbraňou zlyhal na celej čiare! Skripalovci sa po údajnom útoku bojovou neuroparalytickou látkou „novičok“ cítili normálne niekoľko hodín. A ako to bolo s okamžitým podaním protilátky obetiam útoku? Bola okamžite po ruke? A čo identifikácia látky, keď aj G. Aitkenhead, šéf laboratória v Porton Down, neskôr priznal, že nevedia určiť jej pôvod?

Otázok je naozaj veľa, dôveryhodné odpovede a dôkazy však dodnes chýbajú. Miesto dôkladného a transparentného vykonávania dôkazov sa preto prostredníctvom mediálnej mašinérie rozbehla propagandistická kampaň, plná obvinení voči Moskve. Najnebezpečnejší bol ale jazyk, ktorý zvolila britská diplomacia. Ruskej strane predložila „ultimátum“, v ktorom pripustila iba dva možné verzie udalosti v Salisbury: pokus Ruska o útok na britskej pôde alebo stratu kontrolu Ruska nad zásobou chemických látok (látka pritom nemusela vôbec pochádzať z Ruska). Pojem „ultimátum“ je však veľmi nebezpečný, pretože sa používa v spojení s hrozbou vypovedania vojny. Nemožno sa diviť, že na čosi také Rusko vôbec nezareagovalo.


Vyhosťovanie diplomatov 

 

Vážnym problémom sa stalo i následné vyhosťovanie ruských diplomatov zo strany spojencov Londýna. Išlo totiž o historicky najväčšie vyhosťovanie ruských diplomatov. K tomuto kroku pristúpilo 18 štátov EÚ, USA, Kanada, Austrália a ďalších sedem krajín mimo EÚ, ako aj organizácia NATO. Najväčší počet diplomatov vyhostili USA (60), V. Británia (23) a Ukrajina (13). Pod veľkým tlakom sa ocitla aj nová slovenská vláda P. Pellegriniho. Tá sa zachovala dosť rozumne a ruských diplomatov nevyhostila. Neopakovala chybu z roku 2003, keď Dzurindova vláda kvôli solidarite so spojencami „uverila“ veľmi pochybným informáciám o chemických zbraniach v Iraku.

Veľmi smutnou kapitolou celej kauzy bol aj tlak, ktorý proti vláde SR začali vyvíjať tak rusofóbni politici ako A. Kiska alebo M. Klus, ako aj niektoré médiá a mimovládne organizácie. Útoky začali dokonca proti ministrovi M. Lajčákovi, ktorému Denník N vyčítal i to, že študoval univerzitu MGIMO vo vtedajšom ZSSR. M. Lajčák pritom rozhodne nie je proruský diplomat, čo dokázal aj svojim pôsobením na Balkáne – naopak, práve tam sa vyprofiloval ako silno proamerický politik. Mimochodom, je tiež zaujímavé, že hoci dané médium hanobilo M. Lajčáka ako absolventa MGIMO, nič podobné nevyčíta iným ľuďom so sovietskym diplomom, ktorým poskytuje široký priestor (G. Mesežnikov, A. Duleba).


Bojkot MS 2018 vo futbale? 


Pri kauze Skripalovcov sa pravidelne objavovala aj otázka o ďalších možných dôvodoch vytvorenia tejto problematickej kauzy. Niektorí sa domnievali, že to súvisí s ruskou prezidentskou kampaňou, tú však kauza príliš neovplyvnila. Prezident V. Putin si počas celej kampane udržiaval jednoznačnú dominanciu a kauza Skripal na tom nič nezmenila. Dôvodom tejto kampane však mohli byť i blížiace sa Majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré majú začať 14. júna 2018 v Rusku. Je už skoro pravidlom, že západné štáty používajú športové podujatia na demonštráciu svojich politických preferencií: stačí si len spomenúť, ako sa v roku 2012 niektorí európski politici rozhodli bojkotovať Majstrovstvá Európy vo futbale na Janukovyčovej Ukrajine.

Nemožno vylúčiť, že keby bola v kauze Skripalovcov informačná kampaň proti Rusku úspešnejšia, mohlo to mať významný dopad i na formu bojkotu MS 2018 zo strany Západu. Tézu o kauze Skripalovcov a možnom bojkote MS podporujú i postoje niektorých spojencov Londýna. O bojkote zo strany futbalových reprezentácií boli spolu s Anglickom ochotné uvažovať Austrália, Japonsko, Island, Dánsko a Švédsko. Išlo však len o menej významné futbalové federácie a väčšina účastníkov MS úvahy o tomto druhu bojkotu nepripustila. Dôležitú úlohu zohrala Latinská Amerika, ktorá na MS vysiela celú štvrtinu účastníkov – tam úvahy o bojkote nenašli podporu. Miesto bojkotu futbalových reprezentácií tak zrejme príde len k neúčasti západných politikov na podujatí. Samozrejme, aj v priebehu mesiaca máj môžu nastať nové udalosti, ktoré by bojkot futbalových reprezentácií zo Západu zaktualizovali.


Ohrozené princípy právneho štátu
 
Medzi základné hodnoty, o ktorých štáty Západu pravidelne kážu ostatným krajinám sveta, patria hodnoty právneho štátu. Tie sa tradične považujú za výkladnú skriňu západnej právnej kultúry a oficiálny dôraz sa na ne kládol najmä v anglosaskom prostredí. Tam sa pre popis právneho štátu ujal pojem „rule of law“ (vláda práva). Princípy vlády práva vo Veľkej Británii však v súčasnosti utrpeli, ako ukázali aj okolnosti kauzy údajného ruského útoku na Skripalovcov v Salisbury.

Erózia princípov právneho štátu však nenastala zo dňa na deň, ale rozvíjala sa postupne. Hoci sme si fungovanie princípov právneho štátu na Západe dlho idealizovali, už od zriadenia väznice v Guantanáme či tajných väzníc CIA v štátoch EÚ bolo možné zaznamenať úpadok týchto princípov. Či už ide o princíp obmedzenej vlády, zákonnosť, právnu istotu, prezumpciu neviny alebo iné, pokles významu princípov právneho štátu bol očividný. V kauze Skripalovcov však „vláda práva“ utrpela aj verejný debakel. Spôsob, ako narábali britskí predstavitelia s dôkazmi a obvineniami, pôsobil až absurdne. V čase irackej intervencie v roku 2003 sa USA a V. Británia pokúšali prezentovať aspoň nejaké dôkazy v OSN, v súčasnosti však dôkazy ani nepredstierajú…

V poslednom období sme tiež svedkami celkovo nebezpečného trendu, keď sa miesto vlády práva posilňuje vláda médií aj pri problematike právnych následkov a sankcií. Už nie je natoľko rozhodujúce, ako sa v určitej kauze vyjadria súdy, ale to, čo povedia tí „správni“ politici a ich médiá. Sankcie sa neudeľujú na základe súdneho konania, v ktorom dostane priestor i obhajoba, ale na základe selektívnej mediálnej kampane, v ktorej sú zámerne zamlčané protiargumenty. Horšie je však to, že trend nahradzovania súdnych rozhodnutí mediálnym ohováraním sa stále silnejšie dostáva i k nám. Netreba spomínať, na základe akých absurdných obvinení prišlo nedávno k politickým zmenám v SR, ale mediálne kampane za účelom privodenia sankcií, sa začínajú objavovať aj voči konkrétnym osobám, napr. cielenými telefonátmi zamestnávateľom, ktorých novinári „informujú“ o publikácii zamestnancov v „konšpiračných médiách“. To je trend, ktorý smeruje k nastoľovaniu totalitných praktík.


- - -




Kazachstán otevřel dokořán dveře do Kaspiku pro USA, ale narazí na nás

$
0
0
27. 4. 2018      zdroj
Kazašský senát schválil dokument, který otevře dokořán dveře do Kaspického moře pro USA. Je pochopitelné, že Rusko nemůže na tuto výzvu nereagovat. Experti se domnívají, že přístavy se nakonec stanou americkými vojenskými základnami v Kaspickém moři. Takže je mohou používat Amerika a spojenci, včetně útoku na své potenciální nepřátele - Rusko a Čínu, hraničící s Kazachstánem.


Senátem schválená dohoda postoupí k podpisu Nursultana Nazarbajeva v nejbližších dnech. Dokument dovolí USA používat přístavy Aktau a Kuryk k přepravě určitých "speciálních nákladů".

Celá trasa speciálních nákladů projde Gruzií a Ázerbájdžánem, pak přes Kaspické moře do Kazachstánu, poté zamíří železnicí do Uzbekistánu a do koncového místa - Afghánistánu. Takže nebudou využívány pouze kazašské přístavy, ale také železniční stanice Saryagaš, Keles, Beineu-Karakalpakia.

Experti se domnívají, že přístavy se nakonec stanou americkými vojenskými základnami v Kaspickém moři. Takže je mohou používat Amerika a spojenci, včetně útoku na své potenciální nepřátele - Rusko a Čínu, hraničící s Kazachstánem.

USA útočí na Rusko z Kazachstánu


Připomeňme si, že v loňském roce USA zadržely měnové úspory Kazachstánu, uložené v amerických bankách, ve výši 22 miliard dolarů, což se rovná objemu ročního rozpočtu země. Nyní Washington rozehrává tento trumf.

Moskva takový vývoj událostí předpokládala. Začátkem dubna byla do dagestánského města Kaspijsk převedena z Astrachaně Kaspická flotila, která bude několikanásobně posílena vojáky, což dříve oznámil Sergej Šojgu.

Také tam již byla zahájena rozsáhlá výstavba. Budují se kotviště, mola, bydlení pro armádu a různé obslužné budovy. Rusko hodlá posílit i tyto hranice v rámci ostatních činností k zajištění bezpečnosti země.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Rádio Jerevan a padlá vláda v Arménii

$
0
0
Vidlák 27. 4. 2018        zdroj
V Arménii padla vláda, začaly demonstrace, je u toho i několik mrtvých a tak se začalo spekulovat, kdo, proč a jak, zda v tom není zase nějaký americký pokus o změnu režimu v blízkosti Ruska a tak. Některé znaky by tomu odpovídaly. Já si to ale protentokrát nemyslím a zatím jsem nenašel důvody, proč by to tak mělo být. Arménie je specifický stát mezi civilizacemi. Je křesťanská, ale má svoji vlastní Arménskou církev, která je jedna z nejstarších. Je skoro o tisíc let starší než ta pravoslavná. V Arménii má církev větší slovo než třeba v Polsku. Arménie je na hranicích s muslimským světem a má své bohaté zkušenosti se střetem civilizací. 



Turecko se u nich vyznamenalo dostatečně svojí genocidou za první světové války. Žádný národ neměl za války tak obrovské ztráty jako Arméni během genocidy.

Znám se s několika Armény, kteří už třetí generaci žijí u nás. Jakmile došlo na řeč o jejich kořenech, byli velmi zavilí a nenechali si na svoje předky sáhnout. Zároveň si nikdy nedělali žádné iluze o multikulti. Arménie má dále problémy s náhorním Karabachem v Azerbajdžánu, kde žijí Arméni a tak mají přímo před očima všechno to, co se dneska pokouší zavést naše osvícená Evropa do praxe.

Existence Arménie v oblasti je do značné míry dána Ruskem. Ruská armáda garantuje Arménii, na hranicích s Tureckem jsou ruské jednotky a kdyby to tak nebylo, hned za kopečky je druhá nejsilnější armáda NATO řízená diktátorským Erdoganem, který by si s chutí mohl ukrojit kus území. Hranice Arménie je pěkně horká a všichni Arméni to vědí. V tomto jsou na tom podobně jako Izrael. Nedělají si žádné iluze o papírových dohodách.

Dále je Arménie národnostně velmi homogenní. V Arménii žije 95 - 97% Arménů. To je podobné číslo jako u nás. Určitě mají také svoji kosmopolitní městkou vrstvu sluníčkářů, kteří mají peníze z Norských fondů. Vliv těchto lidí nebude velký, jen bude hodně slyšet. Arménie má své nepřátele venku za hranicemi, nemá je uvnitř. V Arménii neexistují větší síly, které by chtěly stát rozložit či rozkouskovat. Zahraniční vlivy, které by chtěly Arménii proevropskou nebo proamerickou, ty tam samozřejmě jsou, ale ta země nikam neodpluje a pořád bude obklopená ze třech stran nepřáteli a jediný útěkový koridor pro Armény vede do Ruska. Všichni to tam vědí.

A konečně... v Arménii od samostatnosti doteď vyhrála všechny volby Republikánská strana Arménie, která vždycky sestavovala vládu. Podle toho, jak se prezentuje, je to něco podobného jako PIS v Polsku. Sepjatost církve a státu, nacionální konzervativismus. K tomu ekonomické problémy.

Mimochodem, to mám od mé ukrajinské maminky... víte jak se Arméni živili za SSSR? Měli svoje zahrádky a ve svém skvělém přírodním klimatu pěstovali karafiáty. Na MDŽ a devátý květen si koupili dotovanou letenku do Moskvy, Kyjeva, Novosibirsku, Permu, Leningradu, Stalingradu, každý popadl do náruče tu největší otep kytek a v těch velkých městech to prodali s takovou marží, že jim to na zbytek roku v podstatě stačilo.

Pak se osamostatnili a zlatá žíla skončila. Dalších pětadvacet let vám pořád stejní politici vysvětlují, jak za nic nemůžou a přitom není práce a budoucnost je nejistá. Armáda žere velké peníze, život stojí za houby... V sobě máte ty historické křivdy. Občas to bouchne a jde se do ulic. Možná si USA zapodněcuje... Tentokrát to bylo dost silné, aby se dlouholetý prezident a teď premiér konečně odporoučel. Ale každý kdo přijde po něm bude vědět, že stejně jako v Gruzii, žádný Američan jim nepomůže, Turek jen čeká na zaváhání a prchat se dá jen do Ruska. Tohle je politický program každého arménského politika... Amerika nepomůže, muslimové kolem se nemohou dočkat nového vraždění a jediné nejisté bezpečí je na severu u Putina.

Arménie nemá žádnou vidinu Ojrosajůzu. Do Německa je daleko a přivydělávat si v Polsku a Rumunsku není tak jednoduché. Naopak je nebezpečně blízko do Sýrie, Iráku, Afghanistánu. Ne, v Arménii žádná pravda a láska nezvítězí. Jen tu a tam jedni Arméni sejmou jiné Armény, kteří byli u moci už moc dlouho.

P. C. Roberts: Kdyby se Rusko a Čína spojily

$
0
0

Paul Craig Roberts
Paul Craig Roberts
27. 4. 2018   blog autora

Kdyby se Rusko a Čína spojily v navzájem spolupracující ekonomický celek, od Evropy a USA oddělený, zaznamenalo by Rusko na Východě nesmírný růst moci, zatímco pro moc západní by to představovalo totální kolaps. Bylo by to cosi jako světová revoluce a byla by to též poslední věc, po které by toužily západní banky, jejichž hlavní funkcí je expandovat západní finanční hegemonii do celého světa.



Washington dnes dává vůdcům států kupy peněz. Nikde v Evropě neexistují nezávislé vlády, Washington je všechny vlastní. Když Tony Blair opouštěl úřad, činila jeho finanční hodnota 50 milionů liber. Odkud myslíte, že je získal?

Což vysvětluje, proč západní vůdci podřizují zájmy svých zemí zájmům Washingtonu. Oni všichni umožnili Washingtonu vést jeho války a oni všichni jsou též odpovědni za vlnu uprchlíků, zaplavující dnes Evropu. Je to důsledek chybného kroku Merkelové a francouzského prezidenta, chyba Španělů, Italů a fakticky všech Evropanů, kteří Americe vést tyto války umožnili. Poskytli firmu – jinak by to byla „americká agrese", ale takto je to „koalice ochotných".

Jestliže vypukne válka, Evropa zmizí. Rusové už řekli, že už nikdy nepovedou válku na svém území. Nicméně zde dnes máme země, jako Norsko a Švédsko, které bývaly neutrální – a nyní se účastní manévrů NATO na ruských hranicích.

Máme zde Polsko a Rumunsko, které umožnily USA instalovat rakety na svých hranicích, což je totéž, jako kdyby podepsaly závazek smrti pro všechny Poláky a Rumuny. Všechny tyto vlády podpořily americký převrat na Ukrajině, jehož cílem bylo zmocnit se ruské námořní základny na Krymu a tak odříznout Rusko od Středozemního moře.

Ke všemu tomu daly evropské vlády svůj souhlas, i když celá tato jejich služba washingtonské agendě nedává absolutně žádný smysl.



Přeložil Lubomír Man
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live