Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Boj o existenci republiky v den výročí jejího založení: Na Hradě se vyznamenávalo, v ČT manipulovalo, v ulicích bouřilo. Lidé podpořili prezidenta, Miloš Zeman mudroval. Neklidné srdce Evropy se probouzí

$
0
0
Boj o existenci republiky v den výročí jejího založení: Na Hradě se vyznamenávalo, v ČT manipulovalo, v ulicích bouřilo. Lidé podpořili prezidenta, Miloš Zeman mudroval. Neklidné srdce Evropy se probouzí

29. 10. 2015  Protiproud
 
Petr Hájek s využitím autentických zážitků Radka Pokorného komentuje poněkud jiný tón oslav státního svátku, který tentokrát z ulic bohužel nedolehl až do posvátných prostor Vladislavského sálu Pražského hradu.

Oslavy 97. výročí vzniku Československa přinesly podstatně jiný obrázek, než bylo dosud obvyklé. Do ulic nevyrazili pouze politici, aby formálně položili věnce a odříkali fráze u soch tatíčka Masaryka, ale také "občané bez funkcí", kteří na státní svátek přišli spontánně vyjádřit obavy z migrační katastrofy která hrozí zničit i naši zemi. V Praze i v dalších městech zaplnily tisíce lidí hlavní náměstí s jediným poselstvím: Vláda je pasivní a nedělá proti nebezpečí rozvratu našeho státu dost.

Mediální "kavárna" tento hlas sice tentokrát zaznamenala, ale pochopitelně zcela okrajově. Soustředila se jako obvykle především na svého hlavního soupeře, jenž na Pražském hradě rozdával vyznamenání. Je to již dobře natrénovaná "akce": Havlistické "elity" v hlavních médiích by chtěly vyznamenávat někoho jiného, než oba čeští prezidenti po Václavu Havlovi. A tak umanutě bojují za své malicherné zájmy - a podstata státního svátku, stejně jako nebezpečí, které naší zemi hrozí, je jim šumafuk.
 

Prezident ve dvojí roli

Budiž spravedlivě řečeno, že Miloš Zeman jim to poněkud ulehčuje. Slavnostní večer ve Vladislavském sále Pražského hradu byl ideálním prostorem a okamžikem k zásadnímu poselství národu. Ve chvílích ohrožení státu dvojnásob. Prezident se však jako již tradičně soustředil především na "obhajobu" svého výběru vyznamenaných. Tím přistoupil na hru, kterou mu "kavárna" diktuje a v níž má nad ním nekonečnou mediální převahu.

Zabývat se výběrem osobností, které letos Miloš Zeman vyznamenal, je proto v podstatě nesmyslné: ocenění je v rukou prezidentových. Tak je to správné. Výběr vždycky odráží osobnost aktuální hlavy státu. Že někdo nad tím či oním jménem zakroutí hlavou je přirozené a logické. Že výběr sám je jistým poselstvím, je ovšem také faktem. V tomto směru letos Miloš Zeman určitě překročil Rubikon, když třeba mezi jinými ocenil i jednoho předlistopadového ministra, což lze číst různým způsobem. Jako pokus "legalizovat" politické postavy minulého režimu, nebo naopak jako snahu udržet vnímání kontinuity našeho společenského vývoje. To první by bylo skandální, to druhé potřebné a chvályhodné.



O to však v této chvíli jde nanejvýš v druhé řadě, v druhém plánu. Umožňuje to "politické straně Kavčí hory", aby v pořadu, jenž na udílení vyznamenání okamžitě navazuje, interpretovala prezidentovo rozhodnutí v "tradičním duchu". Pozvaní "hosté", u nichž je okamžitě jasné, že jsou aktivisty nevolených politiků z České televize a spol., spustí obvyklou píseň: Jó za Havla to bylo fajn. Ten sice také vyznamenával své kamarády, ale to byli aspoň disidenti (tedy "nadlidé"). Jenže o tom státní svátek vůbec není - a prezident jim k takové interpretaci zbytečně nahrál.
 

Jde do tuhého

Konstatujme nicméně, že Miloš Zeman se tentokrát pokusil dát svým "výkladem vyznamenaných" alespoň trochu politický kontext. Nikoli špatný, ale - slabý. Nestačí říci, že se k situaci v zemi vysloví ve svém "vánočním poselství". Jednak to bude ve chvílích, kdy lidé mají úplně jiné starosti, kdy "vánoční konzum" překryje na okamžik politické souvislosti, jednak to bude pozdě.

Postupující drama migrační katastrofy se vyvíjí po dnech a hodinách. Prezident Zeman k tomu sice nemlčí, ale jde spíše o příležitostné výroky. Neříci k největšímu problému naší reality jako hlava státu vlastně ani slovo při státním svátku, kdy je na něj upřená pozornost celé veřejnosti, je prostě chyba. Zvláště když lidé, kteří v tentýž den vyrazili do ulic dát hlasitě najevo své obavy a rozhořčení, na něj zjevně spoléhají.



A bylo jich tentokrát na tisíce, kteří přišli říci své rozhodné NE laxnímu postoji současné vlády, která manévruje jako příslovečná chytrá horákyně mezi zájmy Berlína a Bruselu a probouzejícím se aktivním odporem české veřejnosti. Tentokrát nejen v Praze, ale i v Brně, Ostravě, Liberci, Ústí nad Labem a v dalších českých a moravských městech. Uvědomují si, že jde do tuhého a že to není nic teoretického - ačkoli se přes nás jen shodou okolností zatím hlavní hordy nevalí. Ale budou. Tito lidé se na prezidenta republiky na svých shromážděních často odvolávali - ale on jim svou odpověď a podporu večer z Hradu neposkytl. A to je politická chyba.
 

Už nebudeme mlčet

Státní svátek tak dostal politický obsah "zdola". V Praze se demonstrace konaly hned na několika místech. Více než tisícovka lidí požadovala demisi vlády odpoledne na Václavském náměstí. Další tisícovka lidí ve stejnou dobu varovala před migrační vlnou a islamismem. Blok proti islámu přijeli do Prahy podpořit také zástupci německého protestního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (PEGIDA).

Na náměstí míru podpořili občany i desítky motorkářů. Odpůrci imigrantů požadovali odstoupení současné Sobotkovy vlády, uzavření hranic a vypsání referenda o vystoupení z Evropské unie. Němečtí hosté kritizovali současnou situaci v srdci Říše a vyzývali k jednotě všech evropských vlasteneckých sil. Další stovky lidí se sešli na demonstracích na Klárově a na Palackého náměstí. I zde požadovali občané vystoupení z EU a demisi Sobotkovy protektorátní vlády.

Také v centru Brna se sešlo více než 2000 lidí, kteří požadovali zastavení současné imigrantské vlny a odstoupení vlády, kterou viní z nedostatečné ochrany našich státních hranic. Okolo tisícovky rozhořčených občanů s obdobnými požadavky se sešlo také v Ostravě a v Ústí nad Labem, Radikálně se vyjádřilo také shromáždění v Liberci, které přijel pozdravit poslanec Tomio Okamura: "Naše země je na prahu největšího ohrožení v dějinách po druhé světové válce. Arabští vůdcové mnohokrát zopakovali, že Evropu dobudou nohami svých mužů a dělohami svých žen. V odporu proti tomuto nebezpečí jsme se ocitli téměř osamoceni v celé Evropě. Evropa zešílela, tak jako před druhou světovou válkou," prohlásil na Benešově náměstí a více než pět stovek občanů reagovalo bouřlivým potleskem.
 

Neklidné srdce Evropy již nemlčí

Podobná slova byla slyšet na mnoha dalších místech naší země. Lze je shrnout do několika vět: Tváří v tvář imigrantské vlně a počínajícímu rozpadu Evropské unie, která nás stahuje svým šíleným sociálním experimentem do propasti si stále více občanů uvědomuje, že se již nehraje o "salónní politiku", ale bez přehánění o další existenci (nejen našeho) národa.

Stále silněji zní tento hlas i z Německa, které je pro možnou "záchranou operaci" rozhodující. V pondělí to znovu předvedla PEGIDA, která opět jako každé pondělí dokázala zaplnit desetitisíci rozhořčenými Němci náměstí před Operou v Drážďanech. Ne náhodou ji oficiální místa již natvrdo nálepkují jako fašistickou a připojují k ní také nesmírně sílící Alkternativu pro Německo (AfD). Dávají tak najevo svůj strach z narůstajícího lidového odporu proti Merkelové a jejím ideovým "soukmenovcům" z bruselských kanceláří.




Pegida v Drážďanech, 26. 10. 2015 


Na státní svátek prostě začalo bít srdce Evropy o poznání rychleji a neklidněji. Je škoda, že tento zrychlený tep prezident republiky z Hradu nepodpořil. Spory o vyznamenané jsou proti tomu opravdu malicherné a nedůstojné.

Ale (zatím ještě) není všem dnům konec.



Související na Protiproudu:


Držme si klobouky. Probíhá revoluce. Tereza Spencerová a její inventura Sýrie, Ukrajiny a toho, co teď bude

$
0
0

Držme si klobouky. Probíhá revoluce. Tereza Spencerová a její inventura Sýrie, Ukrajiny a toho, co teď buderozhovor s Terezou Spencerovou
29. 10. 2015              ParlamentníListy
Jsme svědky malé revoluce, říká o současné podobě řešení situace na Blízkém východě novinářka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová. Ve svém pravidelném shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz se zabývá i bezvýchodnou situací Ukrajiny a na závěr zamyšlení nad nejbližšími dny poznamenává: "Nevím, jestli si máme držet palce nebo klobouky."

Zdá se, že Asadova armáda úspěšně útočí s pomocí ruských leteckých úderů. Má po tomto týdnu syrský prezident důvod k radosti? Jak se změnila skutečná mapa Sýrie a zdá se vám nyní možné, že by mohl Asad nejen „vymlátit“ Daeš, ale získat znovu na mapě své země dominantní pozici? Co uvést důležitého z vojenského hlediska? Skutečně se ruské nálety Daeše dotýkají jen okrajově, jak poznamenávají USA? 

Hned z kraje bych upozornila, že Asadova pozice nebyla ani před zahájením ruských náletů „nedominantní“ – západní (a tím pádem i český) mainstream skloňoval ve všech pádech skutečnost, že džihád ovládá 60 procent území, ale když se člověk podívá na mapu, toto území ve skutečnosti tvoří pár měst roztroušených v poušti. A poušť je prostě jen poušť – nabírá sice procenta z hlediska mapy, ale z hlediska vlády nikoli. Většinu velkých měst, která se táhnou od Damašku na západ až k pobřeží, měla pod kontrolou vláda, takže mluvit o nějakém opětovném získání dominantní pozice asi není zcela přesné. Na druhou stranu je jasné, že ruské letectvo dál kryje pozemní operace syrské armády, šíitských oddílů ze sousedních zemí i Hizballáhu, takže se nyní mapy války překreslují asi mnohem rychleji.

Nevím, co uvést důležitého z vojenského hlediska, protože tomu z vojenského hlediska nerozumím, ale je zvláštní, že USA a Západ jako takový už přes týden vlastně ruské bombardování ani nekritizují. Tento počínající úzus narušil ve středu jen náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken, podle něhož ruské akce ve prospěch syrského režimu „nejsou moc úspěšné“. Jistě je možné, že na každém šprochu je pravdy trochu, ale vzhledem k tomu, že neprozradil, v čemže to onen neúspěch spočívá, beru to spíš jen jako jedno z dalších prázdných prohlášení. Navíc jakoby nahrazuje už utichající mantru o tom, že Rusové střílejí na všechny ostatní, jen ne na Daeš. Znovu, pokud se podíváte na mapu a ujasníte si, odkud startují ruská letadla, a kde se nacházejí hlavní síly Daeše – tedy na opačné straně Sýrie, až u hranic s Irákem – zjistíte, že výtka amerických jestřábů o nebombardování Daeše by měla směřovat spíš do vlastních řad, protože Irák je – stále ještě – „americký“. A když říkám „stále ještě“, myslím tím dny, protože Bagdád už podle neoficiálních zpráv přizval Rusko k útokům i na svém území, neboť Američané o tom sice hodně mluví, ale málo dělají.

Pak zde máme hledisko diplomatické, které jste popsala v nedávném článku. Citovala jste WSJ, podle kterého funguje proruská koalice Asad–Irák–Írán–Hizballáh, dokonce s podporou Jordánska, která válcuje blok Západ–Turecko. Někteří komentátoři naznačují, že Američané, zaskočeni ruskou akcí, zůstali stát a koukat jak hlupáci. Krom toho Asad souhlasil s vypsáním voleb a nejnověji též vyslal náznak možné spolupráce s roztříštěnou Svobodnou syrskou armádou. A k tomu přišla Íránu nabídka zúčastnit se jednání o statutu Sýrie. Tak tedy, co všechno tyto jednotlivosti znamenají? Kdo s kým nyní proti komu a kdo bude nakonec spokojen? 

Ano, jsme svědky malé revoluce. Západ poslední dvě století koloniálně i postkoloniálně ovládal Blízký východ. A najednou u stolu k řešení syrského problému zasednou USA, a budou mít po boku jen Turecko a Saúdy. Zatímco Rusko na své straně bude mít Sýrii, Irák, Írán, Libanon, Egypt, Jordánsko; a už jen samotný fakt, že Saúdové usednou vedle Íránců znamená, že se planeta „pohnula“.

Pod tím vším zůstávají samozřejmě zmařené sny třeba „bombardovací“ Francie, která by ráda Sýrii z blíže neurčených, ale o to obsesivnějších důvodů zničila – stejně jako třeba Libyi. EU zase dál dělá hloupou, že netuší, co je z hlediska řešení imigrační vlny nejlepší, a tak vydává prohlášení, aby Rusku na jednu stranu v ničem moc nebránila, ale aby mu rozhodně nepomohla a nerozházela si to tak s USA. A tohle chytračení ve finále z EU činí hloupou horákyni…

Rusko zase dlouho popíralo byť jen teoretickou existenci „umírněných“ rebelů, ale pak si během uplynulého víkendu najednou jakousi svou partu „umírněných“ přece jen našlo a může tak nyní formálně mluvit o tom, že mu nejde jen o Asada. Kdo jsou tito „umírnění“, fakt nevím. Amerika neuměla své „umírněné“ rebely na přímý dotaz nijak definovat, natož ukázat, a je dost dobře možné, že ti nynější ruští jsou z řad asi 16 tisíc rebelů, kteří se v uplynulém roce vrátili do řad vládní armády, protože najednou zjistili, že už zašli – po boku USA nebo Daeše, Al Káidy a dalších – příliš daleko, kde vlastně ani nikdy být nechtěli.

Shrnuto, Rusko si k řešení syrské krize vytvořilo mnohem silnější a aktivně spolupracující koalici, a to na základě společného zájmu jednotlivých zemí – zatímco pro USA je Daeš vlastně jen vzdálený nástroj k manipulaci Blízkým východem; pro vlády i obyvatele regionu je to smrtelná hrozba. Je jasné, že půjdou s tím, kdo chce proti této hrozbě skutečně bojovat. A svou motivaci Putin vysvětlil před pár dny na Valdajské konferenci: Je lepší bojovat s teroristy v Sýrii, než čekat, až se objeví v Rusku. Tohle, každá sama za sebe, podepíšou všechny země regionu. Je trapné, že k tomu má EU stále výhrady, vlastně jen proto, že by měla stanout po boku Ruska. Jako by fakt záleželo na tom, kdo při hašení požáru stojí s hadicí vedle vás. Důležité je přece uhašení požáru, ne? Vždyť přece i v Bruselu musejí chápat, že je pro nás všechny výhodnější Daeš zničit v Sýrii a Iráku, než ho pak mít „doma“ v Evropě.

Jestli to skutečně tak dopadne, do jaké míry půjde o fiasko Američanů? Proruské kanály šíří názory, že toto je poprvé za desítky let, kdy dostali takto, lidově řečeno, „na budku“. Tak tedy, jak odlišně by nyní mohl fungovat Blízký východ? Stabilní proruská Sýrie? Irák, který vašimi slovy „směřuje k nezávislosti na USA“? Silný Írán, spojenec Ruska? Skutečně to je pro USA ústup z pozic, nebo jde jen o nesmyslné spekulace? 

Myslíte, jako že by se Rusku podařilo opravdu porazit Daeš? Pokud se tak opravdu stane, byl by to nejen další důkaz, že USA jsou velmocí – eufemisticky řečeno – na ústupu, ale zároveň i konec mnoha zdejších mediálních „talking heads“, což by bylo od toho Putina hrozně asociální.

Ne, vážně. Rusko – bez ohledu na to, že je v aktivní pozici – rozšiřováním kruhu zemí, které mají společným postupem Daeš a další teroristy zlikvidovat, vědomě vytváří prostředí pro případný „kolektivní triumf“, v němž by se nikdo nemusel a ani nemohl vyvyšovat nad ostatní a sbírat hlavní zásluhy. To je cosi, co je v posledních dekádách mezinárodní politiky pod vedením USA naprostou novinkou.

Přitom lze ale brát za očividné, že jen v posledních dvou letech se Rusko na úkor USA sblížilo s Egyptem, že dál rozvíjí vazby na Írán, že nově uzavírá spojenecké dohody s Libanonem, Jordánskem, že Irák – unavený z bezvýchodné krvavé tragédie, kterou tam USA zavlekly a způsobily smrt půldruhého milionu lidí – hledá racionálnějšího spojence, že syrská armáda, pokud dojde k vítězství, bude nejbojeschopnější armádou na celém Blízkém východě, že s Ruskem v syrské „otázce“ spolupracuje už i Izrael… ano, to vše ukazuje na to, že se Blízký východ změní. Přinejmenším zatím se zdá, že Rusko při tom všem postupuje na logické platformě vzájemné výhodnosti. Co bude potom, tedy po případném konci války v Sýrii, si netroufám odhadnout. Ale před pár dny mi kamarád z Káhiry poslal fotku – udělal ji ze svého auta a auto před ním mělo na kufru velký nápis v duchu „Rusko nás zachránilo před tím kapitalistickým „píp“. A to je legrační, protože Rusko je kapitalistické, pinochetovsky kapitalistické, ale jestli v něm přesto lidé na Blízkém východě vidí spásu, tak to pro nás „kované demokraty“ o něčem vypovídá. Mimo jiné i o tom, jak hloupě postkolonialní politika Západu, která svým vazalům nenaslouchá a vidí v nich pouze „slouhy“, ustupuje politice Ruska, která se možná liší „jen“ v tom naslouchání.

Na druhou stranu je jasné, že aktuální ruská součinnost s několika státy Blízkého východu spočívá na ad hoc shodě kolem Daeše. Lze přitom očekávat budoucí spory, třeba s Íránem, který hledí dál a podle všeho považuje Sýrii (spolu s libanonským Hizballáhem) za součást svého budoucího „valu“ proti Izraeli, s nímž má ovšem Rusko nadstandardní vztahy, které nebude „jen“ kvůli Íránu zhoršovat. Zkrátka, po sporech dnešních přijdou spory budoucí.

Důležité ale bude, zda se nyní region naučí spolupracovat a řešit problémy jednáním. Pokud jsou s Íránem schopni jednat Saúdové, proč by si – jednou, někdy – za společný stůl nesedli také Íránci s Izraelci?

Naši čtenáři sledují stav v Saúdské Arábii. Od brutálních poprav a bičování přes drogové a sexuální excesy členů královské rodiny až po finanční problémy způsobené cenou ropy, o kterých referují i západní média. Jakými slovy byste vy vystihla současnost v království, které několikrát navštívil i Karel Schwarzenberg? Co řeči o převratu v královské rodině? A jakkoliv nemusí působit královská rodina sympaticky, nebyla by po hypotetické revoluci země vržena do chřtánu ještě radikálním muslimům? 

Všimla jsem si, že „jedete“ Saúdskou Arábii, a je to jen dobře – utápíme se na Západě v sebechvále kolem našich hodnot a trvání na lidských právech, a přitom držíme ochrannou ruku nad saúdskou lidskoprávní hororovou šou. Kdo nás má pak brát vážně?

Nicméně, o sílících rozporech v královské rodině se spekuluje už přinejmenším dva měsíce, kdy se do médií „náhodou“ dostal dopis jednoho z princů, který požadoval svržení dementního krále vedoucího Saúdy do záhuby. Některé okolnosti dnes už ale naznačují, že oním „nespokojeným princem“ není žádný „idealista“, který by chtěl království modernizovat, ale naopak „stará“ parta napojená na neokonzervativce ve Washingtonu. To by pak vysvětlovalo i časté cesty syna stávajícího krále a ministra obrany do Moskvy. Je bizarní, že se House of Saud štěpí na „tradicionalisty“ a „novátory“ a všichni hledají oporu mimo své vlastní království. To vypovídá o mnohém, hlavně o tom, jak že si tam všichni stojí pevně v kramflecích.

A k vaší otázce – radikálnější muslimy, než jsou už dekády ti u moci v Saúdské Arábii – nenajdete. To saúdská královská rodina vyznávající extremistický wahhábismus už dávno vypustila – s americkým souhlasem – do světa džina radikálního islámu a neustále ho financuje. Cynicky kalkulují, že nastolením co nejtvrdších „pravidel hry“ se sami udrží u moci a prostřednictvím „outsourcingu“ k tomu ještě budou mít naději na posílení svého vlivu ve světě. Nevím. Jejich „ideové děti“ z Al Káidy či Daeše saúdské panovnické rodině vyčítají, že při tom všem dovolují americké základny na dohled od Mekky a Medíny, to znamená, že jsou vlastně na jedné straně šiřitelé idejí, ale zároveň zaprodanci Západu. O tom mluvil už Usáma bin Ládin. Takže, hodně dnes závisí na tom, jak dopadne „palácové“ přerozdělování moci a jakým směrem pak Saúdové zamíří. Nějak se ale pohnout musejí, protože nevím, jak dlouho ještě budou s to radikální islám podporovat a současně se ho i bát.

Máme zde také problém Turecka, kde se schyluje k opakovaným volbám. Máme reálné důvody bát se destabilizace země v případě, že by se jejich výsledky někomu nelíbily? Evropští konzervativci varují, že pod Erdoganem už v žádném případě nejde o sekulární stát, ale o islamistickou zemi. Je tomu tak? 

Do předčasných voleb v Turecku zbývají ještě tři dny, tak uvidíme, co bude. Zatím se zdá, že žádná strana nezíská takovou většinu, která by umožnila jednobarevnou vládu, ale i kdyby, Turecko je tak polarizované, že je na obzoru vlastně jen vleklá krize. Turecku pod současným prezidentem Erdoganem se před více než dekádou přezdívalo „islámští kalvinisté“; byla to země sice islámská, ale nábožensky uvolněná. Následovaly roky ekonomického růstu a s tím i proměny Erdogana z premiéra v prezidenta a následně i v megalomana, který si pro sebe vysnil obnovení Osmanské říše i s posílením role islámu. Chtěl ovládnout znovu celý Blízký východ, ale přitom nepochopil ani význam druhé egyptské revoluce, při níž před třemi lety 14 milionů lidí v ulicích svrhlo Turky podporovanou a podle Erdogana až „vzorovou“ vládu Muslimského bratrstva. To byla první velká Erdoganova regionální porážka. Druhá linie počítala s ovládnutím Sýrie, ale k dosažení tohoto cíle se mimo jiné zapletl s Daešem, turecká tajná služba inscenovala v Sýrii útoky sarinem, aby přiměla USA k „finálnímu útoku“… a

dnes Erdogan vede válku s Kurdy, zatímco teroristy z Daeše, které financoval a vyzbrojoval, má zpátky v Turecku, a zdá se, že neví, kam dřív skočit. Nejčernější scénáře mluví o tom, že je Turecko na nejlepší cestě upadnout do totálního chaosu a stát se neřiditelným „Pákistánem“ na hranicích Evropy. Ideologická zaslepenost a realpolitika, která Západ nutila Erdoganovu výbušnou politiku i její zločiny tolerovat, se Evropě tedy může zle vymstít.

Volby byly též na Ukrajině. Komunální. Sice vyhrál Porošenkův blok, nicméně na východě bodovaly proruské síly a v některých velkých centrech partaje oligarchů a různých „odbojníků“. Agentura AFP zveřejnila smutný komentář, podle kterého ze Západu nepřichází pomoc, poměry v zemi se zhoršují a demokratické síly jsou tak vystaveny hrozbě vítězství extremistů a proruských sil. Je to skutečně tak zlé? Co z toho, co se stalo na Ukrajině, stojí za pozornost? 

Ano, Porošenko sice vyhrál, ale podle posledních údajů ziskem 18 procent hlasů, což je při počtu zúčastněných stran a sil v zásadě jen důkazem prohry. Tam, kde mohli vyhrát „doněčtí“, byly volby rovnou pro jistotu zrušeny a většinu Ukrajiny si fakticky rozdělili místní oligarchové. Jak podotkl jeden ukrajinský novinář, „místní volby znovu prokázaly, že se Ukrajina skládá z feudálních knížectví“.

Nevím, proč zmiňujete „smutný komentář AFP“, když by přece mělo jít už jen o zvyk. Afghánistán, Irák, Sýrie, Libye, Jemen, Ukrajina… všude, kam přišel Západ se svou exportní demokracií, zůstávají jen trosky. Na Ukrajině se sice zrovna už pár měsíců neválčí, ale Credit Suisse zrovna konstatovala, že Ukrajinci jsou nejchudší v Evropě. Mezinárodní měnový fond „nechápe“ tamní daňovou reformu a už nechce kleptokratům v Kyjevě ani půjčovat, průmyslová produkce dál padá, ale většina oligarchů bez ohledu na sankce proti Rusku dál provozuje své firmy na Krymu a vesele s Ruskem obchoduje. A jestli se mezi těmito ukrajinskými faktickými nebo jen morálními troskami ještě někdo obává, že náhodou převáží názor toho nebo jiného, tak už si dopřává opravdu přepychu.

Fakt by mně zajímalo, jak z toho všeho chce Západ vybruslit. Stačí si vzít jen kauzu Donbas. Válkou zničené území, které Rusko anektovat nechce. Kyjev se ho nechce – hlavně z politických důvodů -- vzdát, ale pokud nad ním v rámci minských dohod znovu převezme formální správu, nemá peníze na jeho obnovu. Znamená to tedy, že miliardy na obnovu infrastruktury zaplatí daňoví poplatníci EU? Proboha! A nebylo by nakonec přece jen lepší hodit Donbas do klína Rusku? Ale Moskva ho nechce, protože potřebuje mezi svým územím a prozápadní Ukrajinou nárazník a navíc i nástroj, jímž bude ovlivňovat politiku Kyjeva… Bludný kruh.

Evropská unie se stále snaží něco dělat s uprchlickou krizí. Jak to všechno skončí a co s tím dělat? Mimochodem, i renomované komentáře naznačují, že éra Angely Merkelové se chýlí ke konci. Lze to dovozovat? 

To je další z řady akutních problémů, s nímž si EU očividně neví rady. Půl roku zpožděné nápady typu „uprchlickou krizi je třeba zastavit“ jsou jasným důkazem beznaděje. A nehodnotím ani to, zda skončí paní Merkelová nebo někdo jiný, protože mi to už nepřipadá primárně důležité. Německá kancléřka ještě před čtrnácti dny vylučovala turecký vstup do EU, minulý týden už ale byla v Istanbulu a zkoušela Erdogana uplatit několika miliardami eur a nadějí na vstup do EU. Stačí, aby si tam začali zřizovat koncentráky pro uprchlíky a drželi je všechny mimo Evropu. To považuji za důkaz morálního i politického krachu: namísto skutečného řešení veleproblému přichází EU s hokynařením a pocitem, že peníze zmůžou všechno.

Důležitější je, že dnes sklízíme „plody“ politiky, kterou Západ razí už dlouho, a zatímco se dnes všichni tváří překvapeně a snaží se hledat vinu všude jen ne u sebe, očividně nejsou s to měnit své postoje a politiku. Současnou petrifikovanou politickou garnituru sice chtějí různě po Evropě vystřídat nacionalistické síly, ty ale často stojí jen na vágních národoveckých heslech a odporu vůči islámu, což je ke správě státu a společnosti fakt zoufale málo. Co z toho všeho může vzejít? Žádnou selanku na obzoru nevidím.

Na závěr tradiční otázka: Co bychom měli v nejbližší době rozhodně sledovat?

Jak už jsem zmínila, pro Evropu budou velmi důležité volby v Turecku a totéž platí i pro sérii multilaterálních rozhovorů o válce v Sýrii. Nevím, jestli si máme držet palce nebo klobouky.


Foto: archiv T. Jirsa
Popisek: Imigranti v Makedonii


Psali jsme:

Vratimovský seminář 2015: Prof. PhDr. Jan Keller. CSc.: "Evropa se mění. Bohužel k horšímu" -

Všichni Obamovi koupení muži

$
0
0
- vu - 
30.10.2015

Nezávislý US-web publikoval seznam Obamových spolupracovníků a jejich vazeb na klientelistické struktury korporací. Jde celkem o 791 jmen, z nichž téměř polovina je už oficiálně registrována jako lobbisté.


Obamova éra slabého, nerozhodného, tajnůstkářského a vcelku neschopného prezidenta pomalu končí. Vládní titanik jeho administrativy jde ke dnu, a tak se na konci prezidentského období znovu spouští známý kolotoč tzv. "revolving door", neboli "otočných dveří". Obamovi poradci odcházejí na lukrativní posty do firem a korporací, kterým ke konci volebního období již aktivně pomáhali k politickému či k ekonomickému vlivu, a pochopitelně i k vládním zakázkám. Nezávislý web www.opensecrets.org publikoval seznam Obamových spolupracovníků a ukázal jejich vazby na klientelistické struktury korporací. Jde celkem o neuvěřitelných 791 jmen, z nichž téměř polovina je už oficiálně registrována jako lobbisté. Záznamy ukazují, že dveře fungují na obě strany: někteří přišli z korporací do vlády, jiní se tam po korporátně úspěšném působení v politice opět vracejí. Mluvit v tomto systému zaběhaného jednoho procenta o nějaké demokracii je dost směšné.

Které odchody jsou nebezpečné pro nás Evropany? Je to především sféra Pentagonu a dozoru nad zpravodajskými službami. Těm šel Obama naprosto na ruku a umožnil jim beztrestně fízlovat celý svět. USA jako vojenská velmoc pomalu končí a umírající kůň ke konci dost kope. Proto jsou lidé s vazbami na politiku a na vojensko-průmyslový komplex USA vysoce nebezpeční pro zbytek demokratické Evropy. Mluvit o legálním či vládním dozoru nad NSA je celkem zbytečné, to ukázal Edward Snowden. Tito vládní úředníci se opět vracejí ke zpravodajské práci se sluchátky na uších. Další nebezpečná oblast otáčivého efektu souvisí se smlouvou TTIP. Monsanto a jemu podobné korporace, včetně fosilních spalovačů mrtvol, pošlou bývalé vládní úředníky, nyní již své vlastní placené zaměstnance, vyjednávat smlouvy typu TTIP. Tam si vlastně jen vymění židle a budou dál dělat totéž. Evropskou unii zastupuje stejná skupina, takže si na tajných jednáních perfektně rozumějí. Kam to povede, ukazuje článek Smlouva TTIP: korporátní revoluce, která požere své děti. Další oblast je pochopitelně bankovnictví, kde Obamovi političtí banksteři odloží masku nestranných úředníků a budou tím, čím byli předtím, tedy placenými bankstery bank, nikoliv státní administrativy. Z hlediska nás, občanů EU, budou škodit zejména svými vazbami na současné EU-politiky, kteří jsou již z velké části koupení. Viz článek Finanční lobbisté v Bruselu, vlivový dominátor EU.

Ostatní formy lobbingu a kupčení s vlivem více postihnou samotnou USA. Jde zejména o lobbisty, kteří odcházejí z ministerstva spravedlnosti, sociálního zabezpečení, důchodů a jiných důležitých oblastí. K tomu viz článek Obamovy zdravotnické přešlapy. U nás vlastně ani o lobbingu nikdo nemluví, poté co korporátník Babiš přímo vládne se skupinou Agrofertu na ministerstvech, odkud předtím vytlačil podobnou tlupu ODS a TOP 09, která tyto posty s našimi volebními hlasy okupovala 20 let. A vlivný senátor-korporátník Ivo Valenta nás občany bude v rámci mezinárodní arbitráže žalovat za to, že mu kazíme kšeft s hracími automaty, které ničí celé rodiny.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

Tereza Spencerová exluzivně s Bašárem Asadem

$
0
0
29.10.2015   Rukojmí
Další exkluzivní trhák nové novinářské hvězdy Terezy Spencerové tentokrát s prezidentem Sýrie Bašárem Asadem. Vyjměme několik statí, o kterých můžeme jednoznačně říci: i kdyby se prezident Asad jakkoliv snažil podvádět, tyto odpovědi jsou natolik průkazné a ověřitelné, že je může a můžeme kdykoliv před kýmkoliv obhájit. Celý text rozhovoru redaktorky Literárních novin Terezy Spencerové převzaly agentury ČTK, Reuters, Bloomberg či RIA Novosti.


Zde je v původní anglické verzi.

Ráda bych se, pane prezidente, na úvod poněkud vrátila v čase. Před necelými deseti lety Sýrie budovala vztahy se Západem, zaváděla reformy navrhované Světovou bankou a (dnešní ministr zahraničí USA, pozn. red.) John Kerry vás snad ještě do roku 2010 oslovoval „drahý příteli“. Pak se ale jakoby přes noc vše rázem změnilo a z Vás se stal diktátor, Hitler a tak podobně. Jak si vysvětlujete tuto dramatickou změnu?

Já se ve skutečnosti nezměnil, stejně jako se nezměnily naše politika, hodnoty nebo principy. Problém spočívá na Západě a není to problém nový.
Souvisí s nezávislostí naší země.

Ve skutečnosti je to problém, který má Západ s mnoha státy, včetně Sýrie.
V době, o níž mluvíte, tedy v letech 2008 až 2010, byly naše vztahy se Západem dobré, ale nevycházely ze vzájemného respektu.
Například Francie chtěla, aby Sýrie sehrála určitou roli kolem íránského jaderného programu. Chtělo se po nás, abychom nebyli součástí celé kauzy, ale abychom Írán přesvědčili ke krokům, které byly proti jeho zájmům.
Odmítli jsme to. Chtěli po nás také, abychom se postavili proti hnutí odporu v našem regionu dříve, než skončí izraelská okupace a agrese proti Palestincům a dalším sousedním zemím. I to jsme odmítli. Chtěli po nás podepsat asociační dohodu s EU, což bylo proti našim zájmům, neboť by to naši zemi proměnilo jen v otevřený trh pro jejich zboží, zatímco našemu zboží na svých trzích by vyhradili jen velmi malý prostor. Odmítli jsme to, protože je to proti zájmům syrského lidu.

To je jen několik příkladů našich vztahů a odpověď na otázku, proč se tak rozhodli.
Totéž se dnes děje s Ruskem; před dvěma dekádami bylo Rusko blízkým přítelem Západu, najednou je z něj ale agresorský stát a Západ začal prezidenta Putina démonizovat.
V případě Sýrie i Ruska je přitom využívána stejná propaganda. Problém je tedy v nezávislosti těchto zemí.
Západ si totiž žádá klientské státy spravované loutkami. To je ve vztazích se Západem klíčové.
Nemá to co dělat s demokracií, svobodou nebo podporou národů regionu. Příkladem budiž, co se stalo v Libyi, i zabíjení v Sýrii, které se západní podporou pokračuje.

Jak pohlížíte na zahraniční politiku České republiky vůči Sýrii?


Pokud se podíváme na Evropskou unii jako celek, vidíme, že členské státy během krize nezaujímaly jednotné postoje. Česká republika a Rumunsko patřily k zemím, které i během krize své vztahy se Sýrií zachovaly. To je důležité, byť to samozřejmě neznamená, že podporují naši vládu nebo s ní ve všem nebo alespoň v něčem souhlasí.
Znamená to, že při udržení vztahů byly s to lépe porozumět, co se odehrává. Co se týká České republiky, mohu konstatovat, že naše vztahy před krizí nebyly nejlepší, ale během krize se ukázalo, že má mnohem jasnější pohled než jiné země.
Důvodů je mnoho, ale tím nejdůležitějším je, že uchováním vztahů Česká republika mohla vidět, analyzovat a pochopit, co se ve skutečnosti děje, a díky tomu může být objektivnější než jiné evropské země.

Zmínil jste démonizaci Sýrie i Vás osobně. Ráda bych slyšela Vaše reakce na některá obvinění. Například, stále ještě rozšířený názor praví, že Vaše odmítnutí odstoupit je jedinou příčinou celé války v Sýrii.

Žádný prezident nemůže za takových okolností zůstat čtyři roky ve funkci bez podpory syrského veřejného mínění a syrského lidu, obzvláště v době, kdy čelíme agresi Spojených států, většiny evropských zemí, mnoha regionálních států, včetně sousedů jako Turecko, Jordánsko, částečně Libanon a států Perského zálivu s miliardami dolarů, které v Sýrii utrácejí.
Jak bychom mohli vytrvat bez podpory syrského lidu?
Je to očividné a nikdo to nemůže popřít, pokud bychom nemluvili o Supermanovi; a my v Sýrii Supermana nemáme, máme člověka.
Ukazuje to tedy, že syrský lid svého prezidenta podporuje.
A dál: lze mluvit o národu, který by podporoval svého prezidenta ve jménu většího zabíjení a silnějšího terorismu? Mluvíme tu o většině syrského národa, o milionech lidí.
Je možné, že všichni tito lidé podporují prezidenta, jen aby byli vystaveni větší míře terorismu?
Nesnaží se tím někdo obvinit syrský národ, že nemá realistickou vizi? To nedává smysl.
Ve skutečnosti podporují prezidenta, protože vědí, že to, co se v Sýrii děje, je důsledkem peněz, které Katar vynaložil na podporu demonstrací a vytváření propagandy, podle níž je v Sýrii jakási revoluce. Katar a Saúdská Arábie vynakládaly finance, aby teroristům poskytly peníze, zbraně a logistickou podporu. A pak tu bylo Turecko, které teroristům v Sýrii poskytlo veškerou logistickou podporu a zásobovací kanály. Je tu také Jordánsko a některé síly v Libanonu.
Taková je realita. Právě to se v Sýrii stalo. Netýká se to prezidenta nebo toho, kdo by byl ve funkci.
Jiná otázka ale zní: Jaká je vazba mezi Islámským státem a Al Kajdou v Sýrii a prezidentem?
Můžeme říci, že příčinou 11. září v New Yorku byl prezident Bush, a že kdyby byl nahrazen, k 11. září by nedošlo? Je to nereálné a nelogické.
Oni to vědí, ale pokračují v šíření těchto lží, a to z důvodů, které jsem už zmínil.
Netroufnou si připustit, že chybovali a situaci v Sýrii si vykládali mylně, že naslouchali ignorantským činitelům v zemích, jako jsou Katar a Saúdská Arábie a že své hodnoty prodali za petrodolary. Nechali se těmito státy vést.

To je skutečný důvod všeho, co se v Sýrii odehrává, a nikoli prezidentovo setrvání ve funkci.

Dalším rozšířeným obviněním je tvrzení, že jste masový vrah vlastního národa. Co si o tom myslíte?

Odpověď je stejná. Jak může prezident zabíjet vlastní národ, znepřátelit si tím všechen lid a celý svět a přesto setrvat ve své pozici?
Jaká síla drží prezidenta ve funkci? Odpověď je stejná. Je to nerealistické, jak jsem už řekl. Bráníme náš národ. Mám podporu syrského lidu, protože bráním tuto zemi. Žádný prezident nedokáže zabíjet svůj lid, bojovat s teroristy, bojovat se světem a přitom všem si udržet postavení. To je nerealistické.
Doplnění: A ten zločinec byl zase zvolen ve svobodných volbách. S 88% hlasy.


Ptám se na rekonstrukci, protože mnohé země válku v Sýrii podporovaly, ale jakmile jednou skončí, budou mít velký zájem vydělat peníze na obnově téže Sýrie, kterou pomáhaly zničit. Které státy se tohoto procesu zúčastní?


Samozřejmě máme své plány a už jsme je začali naplňovat v místech, kde proces národního usmíření pokročil a život se vrátil do běžných kolejí.
Je to dlouhodobý plán a zahrnuje různé oblasti Sýrie, které teroristé poškodili.
Co se týče zemí, které se rekonstrukce budou moci zúčastnit, bude to proces výběrový a nebude otevřený všem. Nevěřím, že by syrský lid přijal účast jakékoli firmy z nepřátelské země, která byla zodpovědná, přímo či nepřímo, za prolévání syrské krve během krize. Protože jste z České republiky, mohu říci, že Vaše země může být jednou z těch, které by se mohly zúčastnit rekonstrukčního procesu, protože byla objektivnější než většina evropských států, a to bez ohledu na skutečnost, že její vláda a činitelé byli vystaveni tlaku, aby se Sýrií přerušili vztahy. Proto bychom měli projevit naše uznání za takový postoj a mohu říci, že tomuto druhu spolupráce v ekonomické oblasti budou naše dveře otevřeny.

Vlastenectví

$
0
0
Lenka Procházková
30.10.2015
 

Projev Lenky Procházkové na demonstraci občanských iniciativ 28. října 2015 na Náměstí Republiky v Praze.









Každý národ zná pojem vlastenectví. Význam toho slova však není pro všechny národy stejný. Srovnejme texty dvou vlasteneckých písní: Vládni Británie! a Kde domov můj. Zatímco první píseň vyjadřuje ambice impéria a je hrdou oslavou britského námořnictva a armády, druhá opěvuje krásu české krajiny. Proč jsme tak skromní? Vždyť zápas Čechů o přežití národa a obnovení státnosti trval stovky let. Ano, jenomže ten zápas mnoha generací našich předků nebyl dobyvačný, ale obranný. Čechové chtěli mít vládu jen nad svou vlastní zemí.

Osudová bitva na Bílé hoře trvala necelé dvě hodiny. Prohra stavovských vojsk však nadchla vítěze natolik, že hnali na porážku celý národ. Nejdřív se stínalo a věšelo a potom kradlo. O statky protestantských rodů vyštvaných do vyhnanství se podělili katolíci z řad domácí i cizí šlechty, svůj desátek dostala i církev svatá. Země království českého připadly jako dědičné léno Habsburkům, kteří okamžitě zrušili náboženskou svobodu. Na převýchovu „kacířů“ byly přizvány houfy školitelů, především Tovaryšstvo Ježíšovo, které se zaměřilo hlavně na mladé lidi, podle hesla: Chceš-li pokořit nepřítele, vychovej jeho děti. Nastolený totalitní režim, praktikující sepětí trůnu a kříže, proti sobě neměl a ani nemohl mít politickou opozici, když elita byla vyvražděna anebo rozptýlena v exilu. A přesto ti, co zůstali, často v pozici poddaných, nebyli vůči věrouce svých nových pánů poddajní tak, jak vrchnost čekala. Ani brutální nátlakové metody nevytěsnily u každého, kdo jim byl vystaven, anebo zastrašován, hlas svědomí. Strach je jednou z nejsilnějších emocí, proto jej mocní zneužívají pro své cíle. Pomocí strachu lze ochočit i zvíře. Ale jen člověk je schopen najít hluboko ve svém nitru proti strachu zbraň, ať už je to víra, ideál, nebo smysl pro povinnost a čest. Tehdejší odolnost některých komunit, rodin, ale i osamocených jednotlivců proti novým pořádkům připadá dnes mnohým nesrozumitelná. Nechápou, jaké a čí zájmy tak houževnatě bránili ti lidé z poloprázdných městeček a osad, řemeslníci, chudí kramáři a dříči na poli. Proč to nevzdali hned v druhé generaci? K čemu dál vlekli tu káru vzpomínek a odkazů? Proč riskantně uchovávali staré knihy? Proč to dělali, když triumfující dech baroka zaplavil zemi novými tisky s náhradními příběhy a náhradními svatými?

Společenství, kterému cizí síla přetne linii vývoje a nasadí na zmrzačený pahýl vlastní roub, fyzicky nezanikne, ale jeho budoucí plody už jsou pak jiné, než byly ty původní. Každý z nás ale zřejmě už někdy viděl, jak zmrzačený kmen stromu obrůstá novými výhonky. Jsou to zpočátku slabé větvičky, ale za čas se strom obrodí a znovu nese plody. Své vlastní. To je odpověď na otázku, jaké a čí zájmy tak houževnatě bránili ti předvídaví často bezejmenní lidé, ten takzvaný plebs, a proč riskovali i život, aby ochránili české knihy a příběhy.

Základem, bez kterého žádný národ nemůže přežít, je jeho jazyk. Uchovat jazyk národa, znamená udržet kód. V první fázi národního obrození se tedy rekonstruoval a šířil společný kód. Po vzkříšení jazyka se obrodila česká kultura, především literatura, divadlo a vydávání novin. Ve hře Josefa Kajetána Tyla nazvané Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, zazněla v roce 1834 poprvé píseň Kde domov můj. Když srovnáme její lyrická slova s hymnou tehdejší rakouské monarchie, která velebila císaře a žádala občany, aby statečně bránili habsburský trůn proti všem nepřátelům, je zřejmé, proč byla píseň o české zemi tak oblíbená, že se nakonec, po vzniku demokratické republiky, stala součástí státní hymny. Líbí se mi její návaznost na epochu národního obrození, a pokaždé když naši hymnu slyším, si uvědomuji, že je to zhudebněný kód.

Většina cizinců, s výjimkou vzdělaných bohemistů, se domnívá, že naše hymna pouze popisuje přírodní scenerii, zatímco my při jejím veřejném zpěvu pokaždé znovu skládáme slib. Nejen své zemi, ale i lidem, kteří v ní žili před námi a pracovali, jak se říká, na národa poli dědičném.

T. G. Masaryk, za jehož prezidentského mandátu zazněla hymna v roce 1920 poprvé, se nezasloužil jen o vznik suverénního státu. Dávno před tím, než byly hranice v Evropě nově překresleny, už vychovával předvídavý profesor pro budoucí republiku lidi, vlastence. Věděl, že i nevelký národ může být veliký svou kulturou a vzdělaností a vytrvale jej povzbuzoval připomínáním jeho historických vzepětí, mezi nimiž hledal spojovací cestu. Masarykovo zkoumání a vysvětlování smyslu českých dějin bylo ovlivněno potřebami přítomnosti. Přesto ctil i své oponenty v národní debatě, například katoličtější pohled historika Josefa Pekaře. Debatovat svobodně o věci, o kterou společně jde, vnímal Masaryk jako princip demokracie.

A teď se zeptám. O jakou společnou věc nám dnes v Čechách jde? O čem naši vzdělanci zaujatě debatují, aby povzbudili veřejnost k přemýšlení? Jakého rozmachu dosáhlo naše současné školství při výchově studentů ke kritickému myšlení? Jakým potřebám přítomnosti slouží dnešní historikové, když znevažují vznik Československé republiky a mluví o omylu, který by měl být napraven? A jaké inspirativní ideály nám předává naše současná kultura? Čím nás obohacuje veřejnoprávní televize?

Když zemřel Karel Havlíček Borovský, bylo mu necelých 35 let. Jmenujte mi dnes jediného mladého novináře, který by disponoval aspoň polovinou Havlíčkova rozhledu a kritického úsudku, nemluvě o jeho statečnosti. Co se týká té statečnosti, připouštím, že je možná některým lidem vrozená a jiným prostě chybí. Avšak láska k vlasti je věc výchovy, s tou se nerodí žádné dítě, ale pokud k ní není vedeno, je ochuzeno o část svého lidství. A také vlast je ochuzena o jednoho svého člověka. Jsme snad tak početný národ, abychom mohli bez následků vlastenectvím pohrdat?

Opravdu už jsme dnes tak dezorientovaní, aby nám červené trenýrky, vyvěšené na střeše Pražského hradu, překryly skutečnost, že vlajka s nápisem Pravda vítězí, byla ukradena? Soudkyně odmítla zloděje potrestat, neboť jí není zřejmé, jakou škodu svým činem způsobili. Není to jasné ani mnohým politikům. Zřejmě nevědí, že Masarykovo heslo na prezidentské standartě se táhne českými dějinami jako červená niť už od Jana Husa, který je psal jako své krédo v dopisech z kostnického vězení, že jej používal i kališník Jan Rokycana, král Jiří z Poděbrad a později intelektuálové a umělci v epoše národního obrození. Ale ať už je to nevzdělanost nebo otrlost a necitlivost, plyne z toho jediný závěr. Lidé, kteří nedokážou sdílet zkušenosti svého národa, je nedokážou ani sdělovat na mezinárodním fóru. Nedokážou je položit na jednací stůl jako kartu, která varuje i věští. Naši politici zřejmě sází jen na své vlastní štěstí a zájmy národa jsou jim cizí. Nepochopili ani fenomén československých legií a hanebně jejich ideály převracejí naruby. Česká účast na vojenských akcích NATO bude jednou zhodnocena jako kolaborace s agresorem. A potrestána jako zločin proti míru. K těmto koncům však naši politici dohlédnout nedokážou. Ve své bohorovnosti jsou schopni nás bez skrupulí zavléct i do války proti vytipovanému nepříteli, kterým má být Rusko. Připomeňme jim, dokud je ještě čas, že s osudem národa a s jeho historickým směřováním nelze hrát v kostky. Udělejme to brzy!

Myslím si, že v situaci, ve které dnes jsme, když tzv. elita národa selhává, je životně důležité, abychom neselhali my občané. Jen tak dokážeme tu sudbu zvrátit. Nemáme na to ale tři sta let, jako pohrobci Bílé hory. Čas se krátí a možná už se odčítá k nule.

Ano, nikdo z nás, občanů, nemůže udělat mnoho, ale každý by měl udělat alespoň to, co je v jeho silách. Každý z nás má přece přátele s podobným smýšlením. Jsou tady? Přivedli jste je? Nebo odjeli na chalupu, aby si v den státního svátku odpočinuli? Tak příště ty chalupáře přitáhněte! Řekněte jim, že odpočívat můžou až v hrobě, ale teď máme společnou práci. Nejenom naše vlast ale celý svět stojí na křižovatce. Teď není čas na to, sedět na chalupě u kamen a se zalíbením přikládat vlastnoručně nasekaná polínka, když světoví hráči zažehují ohně pro budoucí globální požár!

Vím, že v dnešním svátečním dni se koná jen v Praze podobných demonstrací, jako je tato, asi deset. To je ale marné plýtvání energií, lidmi i technikou a vůbec to nemá logiku. Zapomeňme na nevraživost mezi skupinami a politickými stranami, když jde o život, je důležitá jen jedna strana, strana míru. Čím rychleji se v ní všichni shromáždíme, tím dřív naši nezodpovědní politici pochopí, že program jejich příštího schůzování jim dáme sami. Prvním bodem bude okamžitý odchod ČR z paktu NATO.

Souhlasíte? Tak to vyřiďte dál!

Sebepoškozování Izraele očima „celoživotních sionistů“ z USA

$
0
0


Glen Weyl, Steven Levitsky
30.10.2015 Střípky ze světa
Tel Aviv na pokrevní tapetě
„Sionisté jsme celoživotně,“ píší Steven Levitsky a Glen Weyl, profesoři na Harvardu, resp. Chicagské univerzitě. Základem naší podpory Izraele však je – „tak jako u všech pokrokových židů“ – právě to, co židovský stát neguje.

Protože původním cílem byl „stát, bránící naše lidi před budoucími pohromami“. A to „demokratický židovský stát, ztotožněný s hodnotami univerzálních lidských práv“ (už kvůli děsivé „lekci holokaustu“). Zato „nedemokratické praktiky v zájmu přežití Izraele typu okupace Západního břehu a Gazy a popření lidských práv Palestinců, kteří tam žijí, se považovaly za přechodné.“

Tím víc to „chce postavit se realitě čelem: okupace je trvalá. Izrael po skoro půlstoletí od šestidenní války mutuje v režim typu apartheidu, před nímž jeho dřívější předáci varovali.“ Jeho „populace, kolonizující Západní břeh, vzrostla 30krát, ze zhruba 12.000 v roce 1980 na dnešních 389.000. Se Západním břehem se stále víc nakládá jako se součástí Izraele a zelená linie, vyznačující hranici okupovaných území, na spoustě map už ani nefiguruje. Izraelský prezident Reuven Rivlin nedávno prohlásil, že moc nad Západním břehem ´je mimo politickou diskusi´. Že pro ´moderní sionismus už je to hotová věc´.“

„Ten ´hotová věc´ však staví americké židy před morální dilema: Můžeme brát za svůj stát, popírající základní práva jiného národa popírá permanentně? Problémem je přitom i z hlediska sionismu samého: Izrael míří cestou, jíž ohrožuje svou vlastní existenci.“

„Permanentním útlakem Palestinců se Izrael“ – „tak jako Rhodesie a Jižní Afrika“ – „dostane do izolace od západních demokracií. Slábne už nejen jeho evropská podpora, obratem totiž prochází i kdysi tak skálopevné veřejné mínění Spojených států. Status mezinárodního párii je receptem na přežití Izraele jen sotva.“

V něm samotném přitom okupace vyvolává „demografické tlaky, hrozící izraelskou společnost rozervat na kusy. Růst počtu osadníků a ultraortodoxní populace přikládá pod kotel židovského šovinismu a rostoucí arabskoupopulaci jen dál izoluje. Izrael, rozpolcený na dvě stále nesmiřitelnější komunity, tak riskuje i ztrátu onoho minimum vzájemné tolerance, bez níž se demokratická společnost neobejde.“

Právě „okupace tak ohrožuje bezpečnost, již měla zaručit. Stav izraelské bezpečnosti se od od válek v letech 1967 a 1973 změnil dramaticky. Mír s Egyptem a Jordánskem, oslabení Iráku a Sýrie a izraelská drtivá vojenská převaha – včetně (nepřiznaného) jaderného deterentu – jakoukoli existenční hrozbou ze strany arabských sousedů vyloučily. Izrael není s to zničit ani palestinský stát, vedený Hamásem. V dokumentu z roku 2012, zvaném ´Hlídači´, se šest bývalých ředitelů izraelské vnitřní bezpečnosti Šin Bet vyjádřilo unisono, že dlouhodobou hrozbou pro bezpečnost Izraele je okupace sama.“ Právě ta totiž tlačí „Izrael do asymetrické války, která podkopává jeho dobré jméno ve světě, limituje jeho potence budovat proti sektářskému extremismu regionální aliance, hlavně však dodává motivaci palestinskému násilí.“

Právě „tím, že okupaci mění v trvalou, hazarduje se životaschopností vlastního státu samo izraelské vedení. Hnutí, jež té hrozbě čelí uvnitř země, ke škodě věci slábnou. Díky ekonomickému boomu a bezpečí, které jí načas skýtá zeď kolem Západního břehu a raketový obranný systém Iron Dome, se sekulární sionistická většina k nepopulárním krokům, garantujícím trvalý mír, nemá.“ Nemohly by totiž obejít ani „soudní vyklizení osad na Západním břehu“, ani „uznání morální odpovědnosti za útrapy, způsobené Izraelem spoustě Palestinců“.

„Stojíme na kritickém rozcestí.“ Rostoucí přesídlování na okupovaná území – i demografický vývoj – „už prostor pro změnu izraelského kursu brzy zablokuje“. „My izraelské vlády – a to i ty, s nimiž jsme nesouhlasili z principu – po léta podporovali v přesvědčení, že postup Izraele, jemuž se garantuje bezpečnost, dokáže dlouhodobé zájmy země uhájit. Tato strategie však selhává. Podpora Izraele totiž, jakkoli je to tragické, nad ním drží ochrannou ruku i v tom, co dělat nemá. Dnes už nepopulární kroky, díky nimž bez tlaku zvenčí přežije jako demokratický stát, reálnou variantou nejsou.“

„Pro zastánce Izraele našeho ražení je účinná forma takového tlaku bolestná. Jediným nástrojem, schopným snad izraelské strategické kalkulace ovlivnit, je zrušení pomoci i diplomatické podpory Spojených států a bojkot izraelské ekonomiky, z níž budou staženy i investice. Bojkot, omezený jen na zboží vyrobená osadami na okupovaných územích, by na izraelskou revizi statu quo dostatečný vliv neměl.“

Nezbývá proto, než – „rezolutně, jakkoli se to příčí“ – „přestat do Izraele cestovat, vystavit jeho produkci bojkotu, apelovat na naše univerzity, aby svá aktiva z Izraele stáhly, a po našich zvolených představitelích požadovat, aby mu mu zarazili pomoc.

 Dokud se Izrael seriózně nezapojí do mírového procesu, vedoucího buď k vytvoření svrchovaného palestinského státu, anebo k plně demokratickému občanství Palestinců v jednom státu, dotovat vládu, jejíž kroky dlouhodobé přežití Izraele ohrožují, prostě už nadále nelze.“
Izrael sice, co do porušování lidských práv, světový žebříček nevede. Na rozdíl od jeho jiných premiantů se však „bojkotem ovlivnit dá“. Poněvadž „bez masivní pomoci, investic, obchodu, morální a diplomatické podpory Spojených států by izraelská vláda svůj šílený kurs neustála“.


„Jsme si vědomi, že pohnutkou části těch, kdo se o bojkot zasazují, je animozita (ne-li dokonce nenávist) k samotnému Izraeli. Nám vede ruku pravý opak: láska k Izraeli a touha ho zachránit.“

„Zakladatel sionismu Theodore Herzl, když mu dali Afrikánci, plní etnicko-náboženského fanatismu, košem, napsal: ´My nechceme búrský stát, ale Benátky.´ Američtí sionisté musí Izrael dostat pod tlak, aby Herzlovu vizi uchoval – a zachránil.“

Obamův tanec mezi vejci

$
0
0
Karel Orlík
30.10. 2015   Rukojmí
Podle mnohých kritiků nenarozen v USA, po tátovi muslim, levicový demokrat. S ohledem na muslimy se musí někdy chovat opatrně, aby je nedráždil. Saúdskoarabskému králi se hluboce poklonil. Ve svém posledním proslovu řekl, možná ve snaze si muslimy znovu naklonit, že brutální organizace islámských zabijáků z Islámského státu (IS) „není islámská“, protože žádné náboženství prý „neospravedlňuje zabíjení nevinných a většina obětí IS jsou muslimové.“ IS prý není žádný stát, ale původní irácká pobočka Al Kajdy a neuznal ji dosud žádný stát.

Barack Husajn Obama chtěl zřejmě zopakovat komickou politickou korektnost bývalého prezidenta Bushe jr. a britského premiéra Camerona, kteří prohlásili, že islám je „náboženství míru.“ Pravdě vzdálení jsou všichni tři politici. Jak známo, islám dělí svět na území míru, kde už vládnou muslimové, a na území války, které musí být pro islám dobyto. Pak bude islám vládnout celému světu a nastane islámský ráj.

Muslimové se začali mezi sebou nenávidět a vraždit brzy po Mohamedově smrti. Příčinou byla neshoda při určení Mohamedova nástupce. Od té doby se sunnité a šiíté vzájemně zabíjejí. Jestliže tedy zabijáci z IS zabíjejí „nepravé muslimy“, nedělají nic, co by nebylo už předtím světovou islámskou ummou posvěceno. Islámští teroristé z IS zabíjejí každého, kdo se jim postaví do cesty. Popravují zajatce, zabíjejí děti, znásilňují ženy, křesťanům a všem náboženským menšinám vyhrožují genocidou. Je proto organizace IS navýsost islámská.

Psychologové hodnotili Obamův proslov jako chladný, nejdoucí ze srdce. Hovořil prý tlumeně, monotónně, bez emocí a bez charizmatu. Četl projev ze čtecího zařízení, ale jakoby sám tomu nevěřil. Obamova administrativa vsadila na špatného koně v Libyi, Egyptě i v Sýrii. Podporovala islámské rebely proti tamním vládám a dnes si s těmi zabijáky neví rady. Má sice na své straně Saúdskou Arábii a částečně i Turecko, ale nikdy si nenakloní na svou stranu islámské zabijáky, pro které zůstane navždy oním „velkým satanem.“ S Amerikou ještě budou sympatizovat všechny islámské země, které se obávají, že by se mohly stát budoucím terčem profesionálních zabijáků z IS.

Závěrem svého projevu vzkázal prezident Obama muslimům, že „Amerika pomáhá muslimským komunitám po celém světě. Nejen v boji proti teroristům, ale také v boji o nové příležitosti, toleranci a nadějnou budoucnost.“

Sýrie – přehledná analýza bojů

$
0
0
M.H.
30.10.2015   Zvědavec
V poslední době se vyrojilo spoustu analýz, které ne plně odpovídají skutečnosti na bojišti. Jako příklad lze uvést „bitvu o Aleppo“ kde se vlastně o Aleppo v této fázi vůbec nebojuje. Kde tedy je nyní těžiště bojů a proč právě v těchto místech?Vojenské operace s podporou ruských letadel jasně ukázal vojenské priority syrské armády (dále jen SAA) a jejich spojenců z řad Hizballáhu a Iránu.
Nyní se vedou tři hlavní útočné operace a jedna obranná bitva.

1) První útočná operace probíhá v severním Homsu, kde se SAA snaží zlikvidovat poslední kapsu obsazenou teroristy a dostat pod kontrolu hlavní silnici z Homsu do města Hama. Tím by se zlepšila logistika SAA a také by se uvolnily značné síly, které tato kapsa váže.
Obr. 1

Teroristi jsou ovšem dobře vyzbrojeni USA dodanými protitankovými řízenými střelami.

To způsobilo v první fázi operace SAA značné ztráty na obrněné technice a SAA zatím nedosáhla i přes leteckou podporu žádného významného pokroku.

Zde je jedno ze stovek videí, které ukazují tyto Amerikou dodané zbraně v rukou teroristů.

2) Druhá útočná operace probíhá na Al-Ghab pláních a zejména v horách Jabal al Akrad viz mapa.
Obr. 2

Toto je klíčová operace, kde jsou nasazeny největší síly. Má za cíl zkrátit frontu a postupně uzavřít hranici s Tureckem.

Jedná se o těžce přístupný hornatý terén, který je od roku 2012 pod kontrolou teroristů masivně podporovaných Tureckem, kde mají logistickou základnu. Hlavní pevností teroristů je město Salma, v jehož okolí nyní probíhají těžké boje.

Právě zde byly poprvé v Sýrii nasazeny raketomety TOS 1A

Pokud SAA uspěje a toto město s okolím získá pod kontrolu, půjde o přelomovou událost. Bude mít velký vliv na morálku obou válčících stran. Tato oblast má strategickou polohu – díky lesům a horám se zde teroristé mohou lehce ukrývat a díky blízkosti Turecka zde nemají problémy s logistikou a zásobami.

Na mapě vidíte značné úspěchy které SAA již dosáhla. Mapa je ukazuje situaci před 14 dni, v současné době se SAA podařilo obsadit další území kolem Salmy, samotné město ještě osvobozeno není.

3) Třetí útočná operace probíhá na východ a jih od Aleppa.

Na mapě vidíte hlavní směry útoku:
Obr. 3

SAA zde také dosáhla významných pokroků.

Na jihu je hlavním cílem je rozšířit území kolem hlavní přívodní cesty do Aleppa a získat výhodné obranné postavení obsazením vyvýšeného terénu na jih od Aleppa.

Na východě se jedná o osvobození Kuweyres letecké základny, která je již přes 2 roky v obležení.

V současné době již zbývá osvobodit poslední město a obležení bude prolomeno. Zhruba 300 vojáků SAA se přes 2 roky úspěšně brání. Jedná se o kadety, které válka zastihla na této základně a o jeden z příběhů nesmírného hrdinství běžných vojáků čelících každodenní smrti. Teroristé při marné snaze tuto základnu dobýt, ztratili několik tisíc bojovníků.

Dole je detailní mapa situace v Allepu, v pravé části vidíte zmiňovanou základnu, červeně vyznačená oblast je pod kontrolou vlády, hnědá pod kontrolou ISIS, zelená pod kontrolou ostatních teroristických skupin:
Obr. 4

Samotné Aleppo je rozděleno, kdy teroristé kontrolují zhruba polovinu tohoto města. Ve městě jako takovém probíhají ze strany SAA pouze obranné boje, kde SAA reaguje jen na případné útoky teroristů. Je to logické, boj ve městě je nejobtížnější a dochází při něm k největším ztrátám. V okamžiku kdy se jedná o boj v ruinách se tento boj mění na peklo, které je pro nás nepředstavitelné.

Zde se můžete podívat na letecký snímek takových oblastí a probíhajících bojů. Jedná se sice o video z jednoho předměstí Damašku, v tomto případě je to jedno, situace v Aleppu je podobná.
Bitva o Dier ez-Zur

Tato bitva zásadního významu je stranou hlavních zpráv ze Syrie. Jedná se o obrannou operaci, kdy SAA brání město Dier ez-Zur s přilehlou leteckou základnou. Obraně velí legendární generál Ysam Zahrudin.

Na videa z bitev v z tohoto města se můžete podívat zde:
http://www.liveleak.com/view?i=5bc_1444355401
http://www.liveleak.com/view?i=95a_1444596121

Podle údajů SAA bylo jen za minulý měsíc při této bitvě zabito 2400 teroristů a dalších 4 tisíce bylo zraněno. I když tyto údaje jsou zřejmě zveličené, faktem zůstává, že se ISIS snaží tuto základnu za každou cenu dobýt a masivně na ni útočí několikrát do týdne.

To vedlo nakonec k tomu, že musel být zničen v Dier ez-Zur jediný most přes řeku Eufrat, protože sloužil jako hlavní logistická trasa ISIS.

Důvod, proč se toto město se základnou snaží ISIS bez ohledu na ztráty dobýt je ten, že se jedná o poslední město s funkční leteckou základnou pod kontrolou SAA na trase mezi Írákem a hlavní základnou ISIS v Sýrii – Al-Raqqah. Blokuje tak teroristům volný pohyb mezi oběma státy.

V této analýze jsem se zaměřil pouze na hlavní probíhající operace.

Operace menšího rozsahu probíhají na sever od města Hama a u Izraelských hranic.

Bezpečnostní složky invazi uprchlíků nezvládnou, pokud nedostanou jasné pokyny. A k těm uzavření hranic patří,řekl byvalý policejní prezident.....

$
0
0
Stanislav Novotný,rozhovor
30.10.2015   Parlamentní listy
Schengenský prostor bude nutné postupně zrušit,v reakci na probíhající uprchlickou krizi . Jsme svědky důležitého geopolitického posunu a mohli bychom toho jako Česko využít, pokud bychom měli schopné politiky a diplomaty, a neměli bychom poklonkovat jen jedné straně,říká Stanislav Novotný...
Uprchlická krize hýbe Evropou. Server Česká justice informoval o uniklém alarmujícím dokumentu německých tajných služeb, který varuje, že „integrace tak velké skupiny není možná“ a pokud větší množství lidí přestane dodržovat zákony, upadne Německo kvůli politice Angely Merkelové do chaosu. Přistěhovaleckou politikou se vyrábí extremisté a lidé se radikalizují, uvádí také dokument. Co k tomu říci? Máme se obávat chaosu, růstu extremismu a přibývání „no go“ zón, jak to známe z Francie?

Normální lidé to vědí dávno. Tajné služby nenacházely dlouho sluchu u politiků, a tak není divu, že se pokoušejí pomocí úniků informací varovat i občany, kterým to ještě nedošlo. Není to koneckonců první evropský případ. Alarmovali již francouzští i rakouští zpravodajci. Zdá se, že řada příslušníků tajných služeb neslouží globálnímu zlu, a to je pro Evropu dobrá zpráva.

Na druhou stranu. Kdo jsou extrémisté? Občané, kteří se obávají o svoje rodiny a jsou připraveni používat radikální prostředky na obranu spravedlnosti, evropských civilizačních zvyklostí či dokonce na obranu vlastního života? Občané, jež vidí, že politici řídí stát přímo proti vlastním lidem?
Ne. Extrémismu napomáhají, podporují jej a živí svými rozhodnutími figurky evropské politiky. Poskoci bankovní oligarchie se sami stávají extrémisty a proměňují v ně zástupy tzv. intelektuálů, kulturtrégrů a dalších oddaných papagájů z tzv. neziskovek. Ti se bez podpory z veřejných rozpočtů nehnou a nepodporou současné zničující politiky nechtějí ohrozit svoji existenci.

Dle řady náznaků panují uvnitř Evropské lidové strany konflikty a stále podrážděnější diskuse kvůli uprchlíkům. Na sjezdu ELS kritizoval šéf Evropské rady Donald Tusk evropské lídry za naivitu. Otevřenost se podle něho rovnala bezmocnosti a svoboda chaosu. Do toho vystoupil německý ministr Schäuble s tím, že nálada mezi řadovými členy ve vládnoucí CDU je dramaticky špatná a může se ještě zhoršit. Jak toto všechno číst a vnímat? Lze v tom spatřovat náznaky možné změny politiky?

Zjevně se bojí zejména lidé v nižších patrech politiky. Nemají příjmy špiček, a tak jejich angažmá na straně „vůdců“ není ani kompenzováno jejich vlastním komfortem. Výhled, že utečou na druhý konec světa, nebo se zavřou kamsi do bunkru pro vyvolené, také není příliš reálný. Budou žít mezi naštvanými voliči a v atmosféře rostoucího napětí mezi původním obyvatelstvem a protěžovanými imigranty. Budou žít s vědomím, že se podíleli na otřesné sociálně inženýrské výměně voličů.

Probouzející se pud sebezáchovy je tedy nadějí. S ohebností Donalda Tuska si to už vyřídili Poláci volbou PiS. V Německu rostou preference AfD a dalších alternativních stran a hnutí. Schäuble ještě před pár týdny prohlašoval, že Německo vstřícnou politikou k imigrantům zachránilo čest Evropy. Nyní se obává o náladu ve vlastní straně. V Bavorsku roste počet lidí, kteří by se rádi separovali od Berlína, a Mnichov by rád dělal samostatnou zahraniční politiku. V Horním Rakousku vyhráli Svobodní, ve velkých městech Španělska triumfovala Podemos...

Kapři si, jak známo, sami rybník nevypustí, a tak občané musejí být ve střehu. Volby mohou být falšovány, odkládány (Švédsko) či dokonce zrušeny. Ale nervozita politických dinosaurů je na místě a tlak na ně poroste.

Situace se zhoršuje i mezi migranty, kde častěji dochází k násilí, rvačkám a dle jednoho výzkumu pracovního trhu v Německu jsou uprchlíci pro tamní trh nepoužitelní. Do jaké míry dojde i kvůli tomuto buď ke zpřísnění celkové migrační politiky (především lepší ochraně hranic), anebo naopak k otevření „evropské náruče“ a přijímání migrantů ve stále stejně velké míře? Nakolik je pravděpodobná podpora velkých utečeneckých táborů mimo Evropu a deportace uprchlíků z Evropy tam?

Imigranti nejsou ve větším rozsahu uplatnitelní ani na našem trhu. Nekvalifikovaných pracovních sil máme dost a stále nejsme schopni zapojit je do pracovního procesu. Přijímáním dalších budeme dále vysávat sociální systém a k žádnému materiálnímu, natož kulturnímu obohacení společnosti nedojde. Vzroste počet konfliktů, zmnoží se kriminogenní zóny a vzniklá situace bude nebezpečná pro všechny.

Schengen bude nutno postupně zrušit a každý stát bude muset chránit intenzivněji zelenou hranici, tedy nejenom oficiální hraniční přechody. Čím později se budeme takto logicky chovat, tím větší škody na vlastních zemích napácháme. Již dnes se u nás nabízí řada dobrovolníků, kteří by se rádi nechali zapojit do ochrany hranice. Stát mlčí a vyhazuje peníze do větru. Podpora vlastních lidí na hranici by měla i sociální smysl.

Pokud političtí mouřeníni světových banksterů budou dále otevírat evropskou náruč, budou právem označeni Jidášovým znamením. Nejenom bezpečnostním silám, ale i laikům je dnes – při pouhém srovnání fotografií bojovníků nafocených na sítích a „civilních“ příchozích – jasné, že řízená imigrační vlna stěhuje do týlu Evropy armádu, o jaké se Turkům či Maurům v minulosti ani nesnilo. Bezpečnostní složky tuto invazi nezvládnou, pokud nedostanou jasné pokyny od politiků. A uzavření hranic k potřebným opatřením patří.

Chce-li někdo skutečně pomoci, pak by tak měl činit na místě zmaru, který do značné míry způsobil Západ se svými „povedenými“ místními spojenci. Upřednostňoval bych však, aby na prvním místě pomáhali, a to na vlastní náklady, ti, kdo konflikty rozdmýchali, a ti, kdo velkohubě podobná zvěrstva podporovali.

Významným tématem je ruské vojenské angažmá v Sýrii. Jak aktuálně vypadá situace? Bašár Asad je ochoten vypsat nové volby, když dojde k poražení IS. Rusko a USA jsou prý ochotni se domluvit na určité míře spolupráce. Co to všechno může naznačovat směrem k budoucímu vývoji?

Je to téma klíčové. Právě jsme svědky značného geopolitického posunu. Světu už nedokáže tak snadno dominovat jedna supervelmoc. Svět se posunuje k multipolaritě. Bude to svět velmi náročný na schopnosti politiků a diplomatů. A právě v Sýrii a na Blízkém východě může být jejich potence snadno prověřena.

Rusové předvedli rakety na úrovni tomahawků, vysokou účinnost protivzdušné a protilodní obrany, brilantní vojenský přesun do oblasti, a hlavně to vše uměli prodat na poli mediálním.

Svými leteckými zásahy pak začali odhalovat sebezničující politiku Západu, tzn. podporu teroristů a upířích ropných kšeftů hrstky vyvolených. Ve hře je však příliš mnoho neznámých, a tak bude důležitý postoj Číny a účinnost jednání mezi Ruskem a regionálními mocnostmi, jež hrají společně s USA prim při rozehrávání blízkovýchodních her.

A to možné sbližování USA a Ruska v otázkách kolem Sýrie?

Snaha o dohodu mezi USA a RF tady je jistě silně přítomná a osobně si myslím, že k prvnímu zlomu došlo již na květnovém jednání Lavrova s Kerrym v Soči. O obsahu těchto jednání mnoho nevíme, ale dle jistého uklidnění situace na Ukrajině lze usuzovat, že se hledá nový modus vivendi mezi tradičními soupeři.

Jinými slovy. Stále není zažehnáno nebezpečí velké války, ale zároveň se konstituuje nové mezinárodní právo veřejné. Velmoci si pod pokličku moc nahlížet nenechají, ale leccos se dá vysledovat i z veřejných zdrojů.

Na této situaci mohou vydělat i malé země. Potřebujeme proto nadané politiky a diplomaty, kteří nebudou poklonkovat pouze jedné straně, ale budou se snažit využít oné multipolarity. Máme je?

Zkáza z nebes pro islámské extremisty má jméno TU-22M3!

$
0
0
Ladislav Kašuka
30.10   blog idnes
Letka těžkých ruských bombardérů schopných rozpoutat ohnivé peklo na zemi z výšky 13 kilometrů čeká na rozkaz v Severní Osetii, odkud mohou tyto smrtící stroje být za méně než tři hodiny v nebi nad Sýrií!TU-22M3 jsou letadla schopná nést více než 70 tun výzbroje, tedy raket a bomb, kterými jsou schopné totálně zničit z výšky, ve které je nad Sýrií nemůže vůbec nic ohrozit desítky různých cílů! Čtyři takové stroje mohou dštít smrt a zkázu pro islámské teroristy nad polovinou Sýrie při jediném vzletu!




Tento ruský těžký bombardér vážící prázdný 54 000 kilogramů se vzletovou hmotností 124 400 kilogramů dokáže letět stejně rychle jako stíhačka 2.300 kilometrů za hodinu a operovat ve výšce až 13.300 metrů. Jeho akční rádius je 2.410 kilometrů a může se brzy stát další z velice účinných ruských zbraní, které jsou používány v boji proti islámským radikálům v Sýrii.

Jejich přesun na letiště v Mozdoku znamená, že Ruská federace nehodlá skončit svou syrskou misi ničím jiným, než výhrou a hodlá pomáhat legitimní syrské armádě v boji s USA, Tureckem a Saudskou Arábií podporovanou teroristickou, ozbrojenou opozicí až do vítězného konce! Tyto těžké bombardéry, které mohou v případě problémů krýt největší, nejrychlejší a nejvyzbrojenější stíhací letouny na světě MiG 31M mohou významně urychlit porážku IS a dalších extremistických organizací v Sýrii a možná i v dalších zemích, které eventuálně požádají Ruskou federaci o pomoc.

Rusové za necelý měsíc svého působení dokázali zničit mnohonásobně více teroristických cílů, než tzv. západní USA vedená koalice za rok a půl a ukázali tím celému světu, že když taková vojenská velmoc, jakou je Ruská federace, nebo USA doopravdy chce, vypadá to úplně jinak, než ta komedie předváděná nad Sýrií a Irákem západním letectvem!

V případě, že se do války na straně teroristů nezapojí Turci, Saudi, nebo Američané je možné, že válka v Sýrii v dohledné době skončí totální porážkou islámských radikálů a v zemi se budou moci pod mezinárodním dohledem konat celonárodní volby, v kterých si syrský lid sám svobodně vybere, kdo povede Sýrii v dalších letech (nikdo jiný do toho nemá co mluvit)!

Západ mění pravidla poskytování úvěrů MMF, aby umožnil Kyjevu nesplácet Moskvě obrovské dluhy

$
0
0

30. 10. 2015    zdroj
Spojené státy spolu se západními partnery mají v úmyslu změnit pravidla, podle nichž Mezinárodní měnový fond přiděluje peníze tomu či onomu státu. Tím se Západ chystá dovolit Kyjevu nesplácet miliardové dluhy Rusku, ale zároveň získávat nové tranše od MMF.



Západní partneři Ukrajiny, jak se zdá, se nevzdávají snah půjčit této zemi ještě více peněz. Podle The Wall Street Journal plánují USA a EU změnu pravidel Mezinárodního měnového fondu, která se týkají přidělování zemím úvěrů. Pokud se to Washingtonu a Bruselu podaří, bude mít Kyjev možnost získat od Západu další tranši, aniž by Rusku splácel dluhy.

Podle současných pravidel nemůže MMF dávat peníze vládě zemí, které již i tak dluží jiným zemím, jako je například Ukrajina, která ještě nesplatila Rusku dluh ve výši 3 miliard dolarů, píše časopis. Připomeňme, že Kyjev odmítl návrh Moskvy na restrukturalizaci dluhu a prohlásil, že do konce roku 2015 peníze nesplatí.

Avšak Washington a jeho evropští partneři se ve snaze dát Kyjevu co nejvíc peněz chystají zavést úpravy pravidel úvěrování MMF. Pokud se tak stane, získá Ukrajina možnost půjčit si od MMF ještě několik miliard, aniž by se vypořádala s dluhy u Moskvy. Americkému časopisu to řekl zdroj se situací obeznámený.

Podle tohoto zdroje se MMF chystá posoudit tuto otázku na konci listopadu poté, co vedoucí představitelé "velké dvacítky" pohovoří na ekonomickém fóru v Turecku. Program poskytování úvěrů Ukrajině byl schválen představenstvem MMF v březnu tohoto roku. Podle dokumentu obdrží Kyjev 17,5 miliardy dolarů z fondu a 40 miliard dolarů ode všech mezinárodních věřitelů během čtyř let.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Výbušný dokument o Andreji Babišovi spatřili diváci. A toto vše vyplulo na povrch, když ministr nebyl přítomen

$
0
0


 reportáž 
30. 10. 2015 ParlamentníListy

Ve čtvrtek večer měl na jihlavském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů premiéru film Víta Klusáka Matrix AB, který se pokouší o dost nekonformní portrét politika a podnikatele Andreje Babiše. O tom, že si režisér Klusák zvolil živé téma, svědčil i zájem diváků, mnozí zájemci se ani nedostali do sálu.

Film vznikal po vzájemné dohodě tvůrců a Andreje Babiše, natáčelo se hlavně během loňské kampaně komunálních voleb, filmaři se účastní porady na Ministerstvu financí, provázejí Babiše metrem, kde lídr ANO rozdává koblihy, a zachytili třeba i večírek s francouzským velvyslancem. Opakovaně je v dokumentu zachycena situace, kdy Babiše hra na filmování přestala bavit, vrací mikroport, který měl zaznamenávat jeho projevy, a natáčení ukončuje. Podobu dokumentu to nepochybně ovlivnilo a Vít Klusák to festivalovému publiku v Jihlavě vysvětlil: „Původně jsme se s panem Babišem domluvili v září loňského roku, kdy nám řekl, že nás s kamerou pustí kamkoli, protože nemá co skrývat. Vybrali jsme si v kalendáři, přišel jsem s kameramanem a najednou nic nešlo. Vypukl souboj a rvali jsme se doslova o každý záběr, z porady na ministerstvu jsme byli napůl vyhozeni a na poslanecký klub nás vpustili, až když poslanci odcházeli. Celé natáčení bylo soubojem o to, jestli se vůbec podaří něco natočit.“
 
 
Kritika i bezmezný obdiv

Natáčení ale nebylo závislé jen na ochotě portrétovaného ministra, objevují se v něm Babišovi kritici z řad bývalých členů ANO. O jeho charakteru promlouvá například bývalý pražský primátor Kasl, který vycouval z politického angažmá v barvách Babišova hnutí. Mluví i – většinou zcela nekritičtí – obdivovatelé jako Martin Komárek nebo Radmila Kleslová, tentokrát tedy současní členové, kteří divákovi vysvětlují, jak je Andrej Babiš pracovitý a inteligentní atd.

„Snažili jsme se především poznat lidi, kteří byli s Babišem v úzkém kontaktu a spolupracovali s ním, nebo ty, které se snažil přimět ke spolupráci, a když na to nekývli, udělal si z nich nepřátele. Všechny informace, které ve filmu zazněly, jsme museli ověřovat, Česká televize totiž na tom trvala a všechna tvrzení, která se ve filmu objevují, musela být potvrzena. Jde například o situace, kdy se ve filmu říká, že Babiš měl k dispozici policejní složky z vyšetřování,“ popsal přístup filmařů režisér Klusák. K nejkontroverznějším vystoupením patří slova zemědělce Bohumíra Rady, který mluví na začátku i v závěru filmu, když popisuje, jak jej Agrofert sofistikovaně připravil o firmu a jak mu nakonec jedna z Babišových firem v červnu tohoto roku postříkala pesticidy celou úrodu pšenice.

Dokument nebo autoportrét?

Filmaři měli podle Víta Klusáka jen základní úmluvu, která nakonec byla naplněná tím, že Andreji Babišovi natočený materiál promítli a jako součást filmu natočili i jeho reakci. „Došlo k tomu, protože po prvních pěti natáčecích dnech Andrej Babiš požadoval autorizaci, někdo z jeho blízkého okolí mu totiž řekl, že ho chceme poškodit, a on se rozhodl požadovat neomezenou autorizaci. Odpověděl jsem mu, že jako místopředseda vlády nemůže chtít přestřihávat film České televize a že to není jeho autoportrét. Nakonec jsme se dohodli, že až bude natáčení hotové, všechno uvidí a pak natočíme i tu debatu,“ řekl k podmínkám natáčení dokumentu Vít Klusák, podle kterého ale pak stejně domluvy neplatily.

Kromě pohledů do „zákulisí“ politiky a do soukromí se v dokumentu objevují i věty lidí „z ulice“, které dokreslují celkový Babišův obraz, který Klusák postupně skládá. „Uvědomil jsem si, že vyrábím film i ze zdánlivě marginálních záběrů, ze ,třetích vrstev‘ materiálu, výpovědí apod. Někdo třeba může říct, že tam Klusák má zase tu zoologickou zahradu obyčejných občanů, co skáčou kolem Babiše, ale pro mě je pozoruhodným momentem hlavně scéna, kdy muž u centra Eden za Babišem přichází s tím, že ho zrovna napadlo, že když Babiš umí řídil firmu, měl by tak řídit i stát. Tam je zachycena marketingová metoda, kdy lidé získávají dojem, že tyto věci napadají je samotné, ne že je o nich někdo musí přesvědčovat,“ řekl o svém filmu Vít Klusák. Film uzavírá slíbená projekce natočeného materiálu, nenásleduje ale předpokládaná diskuse, ale hádka mezi režisérem a hlavním protagonistou Babišem.
 
Babiš: V životě jsem nezažil takový obrovský podraz

V jihlavském kině Vít Klusák také po dotazu z publika popsal, co následovalo po dokončení filmu. Andreji Babišovi podle režiséra šlo hlavně o to vyjádřit se ke kauze zemědělce Rady. Nakonec se povedlo domluvit konfrontaci Andreje Babiše a Bohumíra Rady, která měla být i součástí filmu. „Pan Rada okamžitě souhlasil, byl dohodnut termín, byl v jeden den permanentně k dispozici a Babiš i vzkázal, že se setkají. Celý den jsme s mluvčími ladili, jak setkání proběhne, ale oni nakonec večer zavolali, že o žádné konfrontaci nebyla řeč. To se nedá pořádně ani popsat, to pak nechápete, co se děje. To, že byl pan Rada okamžitě ochoten se postavit proti Babišovi, ho pro mne ale jasně zdůvěryhodňuje,“ řekl Vít Klusák.

Jako bonus na závěr debaty uvedli pořadatelé vzkaz Andreje Babiše. Ten sice původně měl být projekci i debatě přítomen, nakonec ale na festival poslal jen video. 
 



„Vážení diváci, dámy a pánové, doufám, že jste ten film dokoukali až do konce a že jste z toho neměli takovou traumu, jako jsem měl já. Jsem starší člověk, ale v životě jsem nezažil takový obrovský podraz, jaký na mě připravil pan Klusák. V červnu 2014 mně napsal mail, kde mě strašně chválil, jak jsem úžasný, že jsem šel do politiky, že jsem svěží vítr a že by chtěl natočit dokument a la občan Havel. Kolegové mi řekli, že bych to měl udělat, že to bude dobré. No, a já blbej jsem na to kývnul. Po čase jsem chtěl udělat autorizaci, tu mi podepsal, ale samozřejmě ji nedodržuje. Vystupují tam osoby, které byly vždycky vůči mně negativní, bývalí zaměstnanci, zhrzení zaměstnanci, a hlavně zemědělec pan Rada a, bohužel, neustále lže. Pan Rada dovedl své firmy do bankrotu, nasekal dluhy pět set milionů, neplatil mzdy, týral zvířata a byl pravomocně odsouzený na podmínečný trest. Já jsem musel nakonec převzít jeho firmy a stálo nás to osm set třicet milionů korun. A podnikal neoprávněně na našem poli. Je pravda, že kolegové asi udělali chybu, že neměli tu jeho úrodu stříkat těma pesticidama. Je mně strašně líto, že jsem vstoupil do českého dokumentárního filmu tímto způsobem,“ 


oslovil z filmového plátna jihlavské publikum Andrej Babiš a v závěru vyjmenoval filmy, které během své podnikatelské kariéry podpořil.


Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš 
 
Na ParlamentníchListech dále psali:
Přečtěte si, co je farmář Rada vlastně zač. Babiš ukázal dopis
Babišova firma se rázně vypořádala s konkurencí: Prostě jí zlikvidovala úrodu herbicidem

VIDEO s Andrejem Babišem: Tu máte pět tisíc korun a choďte si něco koupit, jo. A scéna, kdy je opravdu naštvaný 

Politika USA: Je to cynické, je to nemorální, ale funguje to!

Americký kazatel Franklin Graham vyzval, aby se věřící modlili za Putina

$
0
0
30. 10. 2015       zdroj
Hlava Evangelické asociace Billyho Grahama a mezinárodní dobročinné křesťanské organizace "Samaritánův fond" Franklin Graham vyzval během setkání s patriarchou Cyrilem v Moskvě věřící, aby se modlili za ruského prezidenta Vladimíra Putina.


"Na Západě vidíme morální rozklad církví a jsme tím velmi znepokojeni. Vidíme v celé zemi církve různých konfesí, které vzdávají své pozice pod tlakem sekularismu a liberalismu,"řekl Graham. Řekl, že "v době komunismu jsme se obávali, že se svět stane bezbožným", uvádí TASS.

"Když komunismus padl, všichni se uvolnili, ale sekularismus, který se rovná komunismu, je bezbožný, pronikl do vlády USA a mnoha zemí světa, prohlásil host v rezidenci patriarchy. Jsem znepokojen, že ztrácíme svůj hlas".

"Jsem velmi znepokojen morálním rozkladem mládeže po celém světě,"řekl Graham patriarchovi a vyjádřil naději, že společnou prací budou tomuto procesu čelit.

"Musíme pozvednout na vyšší úroveň problém pronásledování křesťanů teroristy "Islámského státu" a získat pozornost nejen hlav světových zemí, ale zapojit do tohoto dialogu církev po celém světě", řekl a navrhl, aby byla v Moskvě uspořádána rozsáhlá mezinárodní konference a aby "se prodiskutovalo, jak můžeme podpořit křesťany v zemích, kde zakoušejí útlak."

Graham také poznamenal, že křesťané v USA se modlí za štěstí ruského prezidenta Vladimíra Putina. "Musíme se modlit za politiky, za křesťany po celém světě. Modlím se a vyzývám věřící, aby se modlili za ruského prezidenta Vladimíra Putina. Je v čele obrovské země, které Bůh požehnal a dal mu (prezidentovi) potřebnou moudrost,"řekl Graham.

Franklin Graham je v Rusku na návštěvě poprvé a zdrží se v Moskvě do 1. listopadu. Má v úmyslu uspořádat tiskovou konferenci, setkat se s americkým velvyslancem v Rusku Johnem Tefftem, státním tajemníkem, náměstkem ministra zahraničí Grigorijem Karasinem, předsedou Konference katolických biskupů Ruska, arcibiskupem Paolo Pezzi a hlavami tradičních protestantských církví v Rusku.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Peskov vyloučil pomoc Evropě s uprchlíky výměnou za zrušení sankcí

$
0
0

30. 10. 2015     zdroj
Tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov prohlásil, že Rusko nejedná o zrušení západních sankcí výměnou za řešení problému uprchlíků, který vznikl v souvislosti se situací v Sýrii.


"Barter je naprosto nevhodný. Tento přístup je samozřejmě absolutně vyloučen,"řekl Peskov ve čtvrtek novinářům.

"Rusko, vycházejíce ze svých vlastních zájmů, pomáhá syrské vládě v jejím boji proti terorismu a extremismu. Avšak při plnění tohoto úkolu Rusko zároveň pomáhá Evropanům řešit problém uprchlíků u pramene, neboť vznikl kvůli chaosu, který vyvolala moc teroristů a extrémistů v Sýrii, Iráku a dalších sousedních zemí,"řekl Peskov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Promítly se mi současné problémy hledání nového českého státu

$
0
0





31.10.2015  První zprávy
Mezi vyznamenými osobnostmi, kterým prezident ČR Miloš Zeman udělil státní vyznamenání byl i publicista Jan Petránek. Rozhlasový zahraniční zpravodaj si vyznamená velmi považuje stejně jako Český rozhlas, s kterým Petránek od roku 1990 dodnes spolupracuje.
"Promítly se mi před duševním zrakem naše dějiny. Jsem naživu přes 80 let, pamatuji Mnichov, protektorát Hitlerův, pak roky nadějí, pak protektorát Stalinův. A současné problémy hledání nového českého státu. Ty mne tíží nejvíc,“ řekl Jan Petránek na programu Českého rozhlasu Dvojka.

"V mém věku mi už moc času nezbývá. Ale nikdy jsem nebyl pesimista. Jen jsem si při ocenění vyznamenáním za zásluhy říkal kennedyovské: Udělal jsem, co jsem mohl, pro své milované Čechy krásné a Čechy mé? Kdo mě zná, ví, že nejsem patetický. Tak to říkám upřímně. A ptám se jiných: Copak děláte dobrého?"


(ps, Prvnizpravy.cz, Foto: Petr Skála -
Jan Petránek při svém vystoupení na veletrhu Svět knihy 2015)




Související:
Prezident republiky udělil státní vyznamenání
Petránek: Dovedete si představit, že bychom začali střílet Slováky 

Nizozemská zpráva o katastrofě MH17 se zmýlila v modelech rakety Buk a v typech bojových hlavic – poznámka, která vylučuje Buk

$
0
0
John Helmer
31.10.2015 Dances With Bears

Závěry nizozemské vyšetřovací komise (DSB) o střele, která způsobila katastrofu letu MH17 společnosti Malaysian Airlines, jsou založeny na zprávě nizozemské národní letecké laboratoře (NLR), sídlící v Amsterdamu. Zpráva NLR o délce 66 stran je obsahem dodatku k hlavní zprávě DSB. Ve společném vydání obě nizozemské organizace a dvě nizozemské zprávy tvrdí, že na MH17 byla vystřelena Ruskem vyráběná raketa Buk serie 9M38, vyzbrojená bojovou hlavicí 9N314M, a explodovala vlevo od letounu asi dva metry od kabiny. Dvě nizozemské zprávy tvrdí, že tlaková vlna a sprška úlomků z výbuchu způsobily rozpad letounu ve vzduchu a smrt všech osob na palubě.


Předseda DSB Tjibbe Joustra představil závěrečnou zprávu o MH17 dne 13.října 2015. Nebyly přitom připuštěny žádné otázky novinářů!!!!

Od večera dne katastrofy 17.července 2014 západní oficiální činitelé a novináři obviňují Rusko z výroby střely, z nařízení vystřelení střely a ze zavinění katastrofy. Nyní citují obě nizozemské zprávy jako důkaz svých původních tvrzení o vině, navzdory tomu, že se tomu DSB ve své zprávě vyhýbá, a navzdory tomu, že až dosud australští a nizozemská policisté, koroneři a patologové odmítají uvolnit poznatky z podrobných pitev, které shromáždili o úlomcích, které zasáhly letoun a těla obětí na palubě. Podle zprávy DSB úlomky zabily posádku v kabině a tři úlomky, charakteristické pro bojovou hlavici typu 9N314M byly nalezeny v tělech pilota a kopilota. Podle komise nebyl úlomky zasažen žádný jiný člen posádky ani cestující.

Na těchto třech kouscích kovu visí celý případ: že výbuch střely Buku je příčinou katastrofy, případ smrti a případ viny Ruska za sestřel. Ale hledání v záznamech DSB a v technických zprávách o simulaci účinků šrapnelové hlavice a tlakové vlny, na kterých DSB vystavěla své závěry, spolu s rozhovory s mluvčími vyšetřovatelů, ukázalo, že jediný důkaz o zdroji těchto tří kovových úlomků je vojenské tajemství Nizozemského Ministerstva Obrany.

Mluvčí NLR Jan Venema, když byl dotázán na zdroj důkazů, že byla použita raketa 9M38 nebo 9M38M1 a že explodovala hlavice 9N314M, řekl, že laboratoř NLR neprozradí jak a z jakého zdroje dostala data střely a bojové hlavice pro testy výbuchu a účinků střepin a pro závěry, které uvedla ve své zprávě. Podle textu NLR (strana 46) se NLR spolehla na „představitele“ koncernu Almaz-Antej a na jejich informaci, že „pouze hlavice 9N314M obsahuje motýlkovité fragmenty“.



Almaz-Antej veřejně a opakovaně vyhlásil, že bojová hlavie 9N314M nemůže být použita raketami serie 9M38. Podle výrobce rakety nemohou být elektronicky propojeny. Almaz-Antej navíc potvrdil, že v bojové hlavici, obsahující charakteristické částice – Rusové je nazývají „babočka“, Holanďané „motýlek“ – je celkem 7.800 částic. Z toho méně než třetina, 2.600 částic, je motýlkovitého tvaru, opět podle tvrzení výrobce. Pokud DSB a její konsultanti všichni mluví pravdu, nalezení pouhých tří takových částic v tělech posádky v kabině a jedné v troskách kabiny, je nevysvětlitelné. Almaz-Antej říká, že jeho počitačové modelování i fyzické testy výbuchu to vylučují.

Ve své zprávě NLR cituje Almaz-Antej a jeho popis charakteristik modelů střel Buk, typů bojových hlavic a složení částic v hlavicích. NLR uvádí ve své Tabulce 7 možné kombinace střel a hlavic. Když byl dotázán na důkaz Almaz-Antej, že model střely a typ hlavice nelze kombinovat a použít, Venema prohlásil, že NLR má po dohodě s DSB zakázáno odpovídat na takové dotazy.

V telefonním rozhovoru Venema prohlásil, že NLR má „zkušenosti a kvalifikaci“ pro analýzu důkazů z vraku letounu MH17. Když byl Venema tázán, zda v minulosti NLR získala zkušenosti z testů střel a letecké munice ruské výroby, odmítl odpovědět. „Nemohu zabíhat do podrobností studie.“ Podle Venemy má NLR s DSB dohodu, že „na všechny dotazy bude odpovídat DSB“.

Třetí zpráva polovládní Nizozemské Organizace pro Aplikovaný Vědecký Výzkum (TNO) byla publikována jako dodatek k hlavní zprávě DSB. TNO tvrdí, že provedla simulaci účinků výbuchu bojové hlavice na konstrukci Boeingu pomocí počítačového modelování, programem zvaným AUTODYN, verze 14.5. TNO píše, že „po konsultaci s DSB byla modelovou hlavicí hlavice typu 9M314.“ TNO nepodává žádné vysvětlení ohledně volby hlavice.

Monique De Geus je mluvčí TNO. Byla dotazována, zda simulace TNO byla provedena pouze trojrozměrným počítačovým modelováním, nebo zda zahrnovala i fyzické testy, a co bylo pro TNO zdrojem údajů o hlavici. Mluvčí přerušila otázku v půlce a řekla, že „nemáme dovoleno odpovídat na žádné otázky o této věci. Musíte se obrátit na DSB.“ Když se Helmer zeptal, zda může položit celou otázku, ještě než TNO odpoví, mluvčí souhlasila. Pak si nechala přečíst obě otázky, odmítla odpovědět a položila telefon.

Mimo „konsultací“ DSB píše TNO ve své zprávě, že „tato studie používá tajné údaje, které podléhají zákonu o ochraně státního tajemství (Wet Bescherming Staatsgeheimen). Text zprávy byl ověřen a povolen k publikaci Nizozemským Ministerstvem Obrany“. Poznámka pod čarou k popisu bojové hlavice na konci zprávy TNO cituje „Jane’s Defence Land-Based Air Defence 2009-2010, 22nd edition.” Ve zkratce: jediný zdroj k závěrům o výbuchu bojové hlavice rakety Buk je vojenské tajemství NATO plus pět roků stará komerční publikace z Londýna!

Závěry TNO o výbuchu byly citovány NLR pro podepření závěrů NLR ohledně střely, která sestřelila MH17. Závěry NLR jsou pak použity na podporu závěrů DSB o příčině katastrofy. Takže když byla mluvčí DSB, Sara Vernooij, dotázána, z jakého zdroje získala DSB parametry střely a hlavice, které se staly důkazem pro přesvědčení DSB, že právě Buk byl jedinou příčinou katastrofy MH17, mluvčí řekla, že DSB nebude na tuto otázku odpovídat. „Pokud to není ve zprávě, nebylo to uvolněno pro veřejnost.“ řekla mluvčí.


(vybarala přeložil JF - český překlad na Kosa nostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Peter Sutherland: Od spekulací Goldmanů s obilím ke zmocněnci OSN pro migraci

$
0
0
Květa Pohlhammer Lauterbachová 
31.10.2015 E-republika
 

Je příznačné, že vlna migrantů valících se na Německo a otevření hranic bylo spuštěno krátce po posledním zasedání Bilderbergu v rakouském Telfs-Buchenu, které probíhalo za ostnatými dráty za neuvěřitelných bezpečnostních opatření a nákladů, které musí zaplatit z velké části rakouští daňoví poplatníci.


Seznamte se! Závratná kariéra muže, který nehraje poslední housle, když jde o migraci, naši svobodu a jednu světovou vládu, tedy globalizaci za každou cenu. To by mohlo být vývěsním štítem devětašedesátiletého Ira, jehož životní dráha ukazuje na propojení ideologie hráčů o nadvládu nad zeměkoulí, vysokých finančních trhů a politických kruhů zapojených do této hry. V oněch koridorech, ve kterých se po celém světě rozpíná finanční chobotnice, koncerny a ti, kteří chtějí rozhodovat o osudu lidstva, je tento muž dobře znám a cítí se zde být jako doma.

Exodus utečenců a migrantů nabývá biblických rozměrů. Co říká tento muž, který je vysokým činitelem OSN – zmocněncem pro uprchlíky, a proč bychom mu právě v těchto dnech měli věnovat maximální pozornost?

Státní suverenita je iluzí, „schibboleth“, něco, co musí být odstraněno.
Co znamená schibboleth, si prohledejte důkladně na internetu. Je to slovo z hebrejštiny a používalo se často během válek jako heslo. Zajatec, který nebyl prověřen, musel absolvovat zkoušku výslovnosti. Když toto slovo neřekl správně, tak ho zamordovali. Na české wikipedii toho moc nenajdeme, vysvětlení pojmu, ze kterého vycházím, je z německé Wikipedie. Zajímavá je souvislost slova schibboleth s německým Getreideähre, což znamená obilný klas. Se špinavými kšefty a manipulacemi cen pšenice měl Peter Sutherland jako ředitel u Goldman Sachs co do činění, viz dále v textu.

Etymologie:
Schibboleth (hebr. ‏שיבולת‎, s tečkami ‏שִׁבֹּלֶת‎, plurál schibbolim1) je hebrejský výraz, které mj. doslovně znamená klas obilí, používá se také ve významu kódu nebo hesla. V židovském Tanach (Starém zákonu v křesťanské bibli) se objevuje v knize Soudců, 12, 5-6.

Francouzský filosof Jacques Derrida napadl tento kód ve své přednášce u příležitosti Mezinárodního symposia Paula Celana v roce 1984. K identifikaci Efratejců zde Derrida píše: "Jistá nedostatečnost, kterou bylo vybaveno jejich hlasového ústrojí… bylo příčinou, že Efratejci nebyli schopni vyslovit správně schibboleth, takže to znělo jako sibbolet. To Gileádští dobře věděli a účelem této zkoušky bylo, aby Efratejci svoji neschopnost slovo správně vyslovit pocítili na vlastním těle a na životě. Slovo schibboleth samo o sobě je homologem. Používají ho tradičně svobodní zednáři jako heslo".

Až donedávna mělo slovo schibboleth („šibolet“) význam spadající výhradně do oblasti lingvistiky i sociologie jazyka – tedy slovo, sousloví, používané k rozlišení původu a důvěryhodnosti osoby.

Na questpedii.org najdeme překlad z knihy z Bible z knihy Soudců.
V knize Soudců 12:5-6 je napsáno:
Gileád dobyl na Efrajimovi jordánské brody. Když nyní řekl někdo z efrajimských uprchlíků: „Rád bych se přebrodil,“ zeptali se ho gileádští muži: „Jsi Efratejec?“ Jestliže odvětil: „Nejsem,“ vyzvali ho: „Tak řekni šibbolet! (שבלת)“ On však řekl: „Sibbolet (סבלת)“, a nedokázal to přesně vyslovit. Tu ho popadli a zabili při jordánských brodech. Toho času padlo z Efrajima čtyřicet dva tisíce mužů.

V počítačové vědě šibolet označuje podobnou proceduru, jako výše uvedenou – tedy otestování uživatele s cílem prokázat svoji identitu požadovanému systému, píše Petr Novák, IT specialista pro časopis Člověk v roce 2010.

Přemýšlejme však společně, co nám chce vysoce postavený funkcionář OSN pro migraci říci: Že nejsme jako národy a státy hodné existence? Že dojde k výběru dle kódování, na hodné a nehodné? A jak se vyznat v tom, kteří uprchlíci přicházejí s dobrým úmyslem a kteří škodit, když jich má polovina buď falešné pasy, nebo vůbec žádné dokumenty?


Když si kat připravuje sám svoje oběti

Co se týká schibboleth – obilných klasů, tedy obilí a jak na kšeftech s ním vydělat, na to je pan Peter Sutherland odborník. Byl u Goldman Sachs po dobu dvaceti let, byl ředitelem odpovědným za nákup a držení takzvaných futures na pšenici. Přitom se používala metoda zvaná „replication“, kdy se držely deriváty tak dlouho, až se díky uměle vytvořené nedostatečné nabídce vyšplhaly ceny pšenice na pětinásobek. Enormní ceny základních potravin nejenže způsobily nárůst hladomoru ve světě, nýbrž svým způsobem ovlivnily také následné migrační vlny po celém světě. Ty, o kterých nás Sutherland tak rád informuje.
Peter Sutherland napsal:
Evropa a USA nemají pouze morální, nýbrž zákonnou povinnost chránit utečence. Chci požádat vlády, aby spolupracovaly, aby pochopily, že suverenita je pouhou iluzí. Že pojem hranice je zastaralý. K tomu patří pochopit, že stará slova a vzpomínky na vlastní zemi je nutné pohřbít a že my všichni jsme jedno lidstvo.

Ale ano, samozřejmě. Je morální povinností pomáhat. Pokud někdo nezneužívá našich citů a smyslu pro odpovědnost za druhé k tomu, aby nás zničil. Co nám Sutherland vzkazuje? Že se máme vzdát naší suverenity, vzpomínek, našeho kulturního dědictví? Žádá po nás přijetí nedefinovaného kontingentu v násobcích miliónů, v těchto dnech hlavně z muslimských zemí. Do Evropy a do USA.
 

Katolické Irsko, Dánsko, Velká Británie – ty asi do Evropy nepatří

Zajímavé je, že katolické Irsko, které je Sutherlandovou vlastí a kde působí jako poradce premiéra, přijalo v roce 2014 pouze 1500 žadatelů o azyl. Přitom víme, jaký exodus mladých a kvalifikovaných lidí zemi v důsledku škrtů a úspor ve prospěch bank jako Goldman Sachs, zemi postihl.

Zde je graf, ukazující vývoj žlutě imigrace do země, zeleně emigranti, opouštějící zemi.




Dánsko a Velká Británie si vymohly také, stejně jako Irsko, výjimku z kvót. A mohli bychom pokračovat.

Peter Sutherland je jedním z otců globalizace, bývalý špičkový manager u Goldman Sachs, pak byl posledním ředitelem mezinárodní organizace pro obchod a cla GATT a prvním ředitelem Světové obchodní organizace WTO, do roku 1989 také evropským komisařem, byl v představenstvu British Petroleum BP, koncernu nechvalně proslulého katastrofou v Mexickém zálivu. Tady měly prostitutky také black out a případ sám by si zasloužil napsání jedné knihy. Je poradcem Apoštolského stolce a úřadu pro správu finančních záležitostí a majetku ve Vatikánu. Je ale také důležitým členem Trilaterální komise CFR, založené Davidem Rockefellerem za účelem propojení politiky a velkého byznysu a členem Evropského kulatého stolu (European Round Table) – významné lobbistické organizace, zastupující zájmy velkých koncernů.

Právě on je zastáncem jedné světové vlády a na současném stavu světa má velkou zásluhu. Plundrování zdrojů po celé zeměkouli, umělé vyvolávání hladomoru za účelem zvýšení zisků, exporty zbraní, cílená destabilizace celých regionů, neprůhledná politika finančních trhů, zničení regionů, které byly na dobré cestě rozvoje.

Místo, aby se tito loutkovodiči ocitli před mezinárodním tribunálem, odsuzuje nyní tento člověk evropské politiky, kteří chtějí prosadit právo a zabránit nekontrolovanému a nezvládnutelnému imigračnímu proudu, který se valí do Evropy. Koneckonců má Sutherland oporu v dalších členech Bildebergu, jako v bývalém předsedovi Evropské komise José Manueli Barrosovi a dnes i dalších členech EK, jako například Cecílii Malmströmové, která che prosadit TTIP za každou cenu a prohlásila, že „ona nemá mandát evropských občanů“.

Je příznačné, že vlna migrantů, valících se na Německo a otevření hranic bylo spuštěno krátce po posledním zasedání Bilderbergu v rakouském Telfs-Buchenu, které probíhalo za ostnatými dráty za neuvěřitelných bezpečnostních opatření a nákladů, jež musí zaplatit z velké části rakouští daňoví poplatníci. To je ovšem, citovala bych Petera Sutherlanda, také „schibboleth“. Vzkaz německému národu a Evropě, kdyby se státy nechtěly podřídit.


Zdroje: 

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články:

Bílý dům vyjmenoval "jediné přátele" Ruska

$
0
0

31. 10. 2015     zdroj
Americká vláda soudí, že jedinými přáteli Ruska ve světě jsou vlády Íránu a Sýrie. Toto prohlášení bylo učiněno ve čtvrtek mluvčím Bílého domu Joshem Ernestem.


"Ruská ekonomika se zhoršuje, Rusko je velmi vážně izolováno. A to nejen ze strany evropských zemí," cituje Ernesta agentura RIA Novosti.

Podle něj "na základě dalšího pohroužení se do bratrovražedného bahna v Sýrii Rusové zjišťují, že jejich jedinými přáteli, kteří jsou ochotni společně s nimi bojovat, jsou zmítající se syrská vláda a íránský režim."

Josh Ernest také poznamenal, že dnes nelze hovořit o studené válce mezi USA a Ruskem, protože Rusko už není supervelmoc.

"Není pochyb o tom, že máme vážné rozpory, zejména v souvislosti s Ukrajinou a Sýrií. Ale studená válka byla charakterizována konfrontací mezi dvěma velmocemi. Nyní je situace jiná. Rusko už není supervelmoc," prohlásil Ernest.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live