Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Channel Catalog


Channel Description:

Děkujeme za finanční příspěvky na činnost Nové republiky z.s.Bankovní spojení: 2300736297/2010

older | 1 | .... | 621 | 622 | (Page 623) | 624 | 625 | .... | 668 | newer

  0 0


  Zdeněk Hrabica
  31. 8. 2018
  Doba prezidentu republiky suverénního státu umožňuje, aby pronášel jakékoliv názory v televizi, sice ne ve veřejnoprávním médiu, ale v TV Barrandov. Doba mi umožňuje, abych své názory vyjadřoval na veřejnosti, nikoliv ve veřejných svobodných a demokratických médiích; ale v úplně jiných. Bez nároků na honorář, vymezeného výkladem tiskového zákona, i já mohu reagovat. Být si vědom, že mne vnímatelé roznesou na kopytech. Čemuž se často nevyhýbají.
  Politik ani já to nemusíme unést. Můžeme mít pravdu nebo se můžeme mýlit.


  Nyní po prázdninách jsem shlédl pořad Jaromíra Soukupa v TV Barrandov, rozhovor s prezidentem v Lánech. Tentokrát se hlava státu dotkla událostí dramatického roku 1968, 21.srpna! Vzala to pěkně od podlahy a hodně osobně. Jak jej jeho diskriminační, okupantské a normalizační důsledky připravili na jeden rok o práci a pak na dvacet let o možnost působit ve své profesi.

  V tom si nejen my oba skoro rozumíme. Ani v následujícím hodnocení se jako pamětníci doby zcela nelišíme.

  V jiném se již lišíme v mnohém. Do politického dialogu nepatří msta, zloba, bohorovnost, ostrakizující návraty k pachatelům či účastníkům děje. Těm se, bohužel, prezident republiky tentokrát a zdaleka ne poprvé nevyhnul a ani nechtěl vyhnout. Po vyjmenování a dehonestaci skupiny českých novinářů smetl ze scény nejprve ústavního činitele za jeho projev při pietní akci u Českého rozhlasu. A vypráskal mu kožich, jen co se do něho vešlo. Pak se znovu s vervou sobě vlastní pustil do pod samopaly odvlečených československých státních činitelů do Moskvy. Nejvíce a neomaleně to odnesl ten nejzodpovědnější a tím i nejodpovědnější. Tedy i nejzbabělejší, kdo po návratu ze zajetí a po setkání s budoucím maršálem SSSR v Kremlu doma plakal a pronášel srdcervoucí vzlyky. A když měl bojovat a rvát se, plakal. Skončil v Turecku. Potom v neznámu. Po létech prý pak zase toužil po korytě.

  Uznání se dostalo jenom jednomu. Ani ten, jako před ním zmíněný zbabělec, nebyl v celé své kariéře politika vůbec žádný anděl.

  Styděl bych se v daný historický moment pletkařit na vrub Blahoslaveného, když se po zbabělosti vzchopil v jiné dějinné epoše ke statečnému činu. Ani on však nebyl jediným.

  Zkrátka setkání v TV Barrandov s prezidentem v Lánském zámku jsem ve svém celku tentokrát nepřijal.

  A nikdy přijmout ani nemohu.

  0 0

  31. 8. 2018     russian
  Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu oznámil, že potenciál konfliktu v Arktidě roste v souvislosti s tím, že se tento region stal předmětem územních, zdrojových a vojensko-strategických zájmů řady států.


  "Obrana národních zájmů Ruska v oblasti Arktidy a její činorodý rozvoj zůstávají prioritou Ozbrojených sil Ruské federace. Dnes se Arktida stala předmětem územních, zdrojových a strategických zájmů řady zemí", uvádí agentura RIA Novosti slova Šojgu.

  Podle jeho vyjádření to může vést k nárůstu potenciálu konfliktu v tomto regionu.

  Poznamenal, že v severních šířkách jsou v současné době ledoborce Ruska, Švédska, Německa, USA, Jižní Koreje a Číny.

  Dříve to bylo oznámeno, že v jakutském přístavu Tiksi začala stavba vojenského městečka pro vojáky formace protivzdušné obrany Severní flotily ZDE.

  Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

  0 0


  Stacy Little
  31.8.2018 Katehon, překlad Zvědavec
  Francouzský server Atlantico zveřejnil rozhovor s odborníkem na mezinárodní vztahy Benjaminem Addadem. Ten v rozhovoru prohlásil, že liberální světový řád, o němž se v poslední době tolik mluví, je ve skutečnosti fikce, která vychází výlučně z ambicí zahraniční politiky USA. Jsou Addadova slova pravdivá? Jak se změnil systém světového managementu? 
  Co bylo na začátku


  V rozporu s rozšířenou mylnou představou, že globalizace je objektivní proces rozvoje světa, fakta mluví o opaku.

  Globalizaci a systém nadnárodních institucí vytvořili jedinci, kteří v rozvoji takového systému viděli svůj vlastní prospěch. Za pomoci manipulací a lstí se jim podařilo vytvořit iluzi, že globalizace je historicky opodstatněná. Ale co to ve skutečnosti je?

  Lze souhlasit s tvrzením, že takový systém byl vybudován s cílem většího obohacení elit, které stály v pozadí Spojených států.

  Známý politolog Immanuel Wallerstein k tomu řekl: „Spojené státy byly po 2. světové válce jedním z pilířů hospodářského a politického rozvoje. A přinejmenším od roku 1945 do 70. let byly téměř hegemonem. Hegemon má ve své působnosti schopnost vytvořit světový řád, v němž kapitalismus získává sílu, profit.“

  Skutečně, Amerika totiž umožnila zrod měnového systému Bretton Woods, který zničil systém „zlatého standardu“, zajistil svrchovanost národních států a zabránil destruktivním silám globalizace, aby zničily tradiční identitu. V důsledku tohoto jednání bylo založení institucí, jako je MMF (Mezinárodní měnový fond) a IBRD (Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj). Tyto organizace jednaly, a stále fungují výhradně v rámci logiky globalizačního neoliberalismu, jehož jádrem je představa univerzálního světa s cílem vytvořit ideálního spotřebitele. Zničení identity by mělo sloužit jedinému účelu - věčnému obohacování elit. Nicméně v tuto chvíli můžeme říci, že liberální světový řád - pokud jej můžeme považovat za mýtus pouze na základě teorie, že funguje v zájmu jediného státu nebo spíše lidí, kteří stojí v pozadí - se začal měnit, a získává rysy skutečného nového fenoménu, který lze sotva nazvat mýtem.


  Rekonstrukce systému


  Nyní jsme svědky transformace systému světového řádu. Ten ve svém vývoji vstupuje do post-americké fáze, totiž do fáze, kdy již není zapotřebí nositel viru, neboť éra globalizace již nastala. V současné době je rozptýlena všude, takže národní státy již nejsou třeba coby vodiči systému.

  Prezident Spojených států Donald Trump činí řadu prohlášení o tom, jak se postaví globalizaci, a že volný obchod není v žádném případě prospěšný. Avšak ve skutečnosti nevidíme žádné skutečné změny, a to i přes různá obchodní cla. Je to totiž důsledek transformace světového systému.

  Filozofové Negri a Hardt ve svém společném díle, nazvaném „Impérium“, napsali o této změně pólů periferie a centra následující: „Prostorové rozdělení zemí na tři světy je nyní tak zmatené, že neustále objevujeme třetí svět v prvním, a první svět ve třetím, zatímco druhý svět prakticky zanikl.“

  V současnosti došlo k modifikaci světového systému, tedy systému kapitalistického řádu, který proklamuje rozdělení světa na centrum, poloperiferii a periferii (termíny zavedl známý politolog Immanuel Wallerstein). Éra řízené infekce je nahrazena érou řízeného globálního chaosu, jehož hlavním cílem je urychlit procesy sjednocení.

  Nový svět a impérium


  Je zřejmé, že globální systém, který spočívá ve vytvoření mimořádně výhodných podmínek pro volný pohyb kapitálu, se již zbavil všech překážek, které mu ležely v cestě - ať už to jsou národní státy (vznik Evropské unie), nebo lidé, kteří nejsou připraveni hrát podle stanovených pravidel podřízenosti imperialismu (Kaddáfí, Kennedy), anebo tradiční formy kolektivní identity (národ - znovuobnovení kosmopolitismu, zničení instituce rodiny, atd.).

  Globalizace tak vytvořila zcela novou kulturu, nebo spíše antikulturu. Zničení národní a jakékoliv jiné tradiční formy identity vytvořilo atmosféru, v níž se kapitál, který může být v tomto případě použit jako synonymum pro globalizaci, stal zcela totální. Existuje systém řízeného chaosu, který urychluje ničení lidstva. Současně se mění i metody vedení komunity.

  Místo toho, aby jednali v rámci obvyklých metod a diktovali svou vůli prostřednictvím naprosto těch stejných hlav státu, začali používat metody politické technologické manipulace, kdy vědomě nastavují systém stanovisek na mentální úrovni šířením myšlenek a hodnot skrz masovou kulturu, reklamy, atd.

  Tím se vytvořil zcela jedinečný stav sebezničení. Lidé sami odmítají svou tradici a zapomínají na rodinné vztahy, sami ničí obvyklé hierarchie, které nejsou pro globální elitu prospěšné. Řízení „impéria“, takhle tento systém nazývají, se stává komplexní a nenechává prostor pro volné počínání.


  Výsledek


  Jsme svědky procesu změn taktiky globalizace. Její jednotnost se začala projevovat v nových formách. Řád je tedy reorganizován do nového systému politického řízení, v němž všechny klasické formy a institucionální rozvoj začínají ztrácet smysl, jelikož se ukazuje urychlení míry destrukce. Toto je diagnóza moderního světa. Otázkou zůstává, zda je možné porazit nemoc dřív, dokud úplně nezničí celé tělo.


  The liberal world order is a myth vyšel 27. srpna 2018 na katehon.com. Překlad v ceně 358 Kč Zvědavec.

  0 0


  Jan Kadubec  
  *Úplná inflace pravdy! Co je to Pravda? Neodhalená lež. V tomto případě skrytá v kouřové cloně, umně rozdmýchané.
  *Jeffersonův citát: Ničemu, co vidíme v novinách, nelze věřit. V tomto ušpiněném vozidle se sama pravda stala podezřelá.
  *Roberts: Účelem médií už není najít pravdu, ale chránit oficiální lži.
  *Demokracie prohrává od té doby, co má voliče.

   
  *Vojáci, tanky, letadla. Velký stadion v centru města byl proměněn v koncentrační tábor, kterým prošlo 100 tisíc vězňů. V malé zemi s 10 miliony obyvatel tajná policie zatýkala bez zatykače, mučila a vraždila. Bylo zavražděno 15 000 lidí, další tisíce jsou nezvěstné, emigrovalo 200 000 lidí. To nebylo v Československu 1968, ale v Chile 1973. V té době už bylo v Československu „znormalizováno“.
  *Během těchto událostí v srpnu 68 zahynulo 89 sovětských vojáků a 134 československých občanů.
  *František Roček: Kdo si přečte projev slovenského prezidenta Andreje Kisky, zjistí, že jde o zcela standardní kecy o ničem, o politickou masturbaci. Nejméně dva týdny byla srpnová media zaplněna reakcemi na zmrtvolnění tří Čechů v Afghánistánu, kde ročně násilně umírají tisíce lidí, a nikdo z toho tam nedělá v úterý ani v pátek Vánoce. S funusem vojáků sice končil jeden mediální příběh a hrozilo okurkové vakuum, ale média měla velkou jistotu: festival keců kolem 50. let od tankové turistické výpravy Varšavské smlouvy do Československa počínaje nocí z 20. na 21. srpna.
  *František Kuba: Vůdci Pražského jara, kteří s obrovskou podporou lidu ho vedli někam, a nevěděli kam. Zatímco ti, co se „rojili za rohem a číhali na svou příležitost“, to věděli naprosto přesně. Stejně jako v osmdesátém devátém, kde už ale ty reálné podmínky měly dlážděnou cestu, kdy už žádná „invaze“ nehrozila, a když už, tak jistě ne z „Východu“. Máme příliš mnoho demokracií a výkladových pravidel, takže máme demokracii zastupitelskou, street, oranžovou demokracii, demokracii firemní, demokracii nadnárodní, demokracii Hospodářské komory vedené Vladimírem Dlouhým a řadu dalších. Ostatně, Řád věcí na českých ministerstvech s jejich chronickou nechutí pracovat ve prospěch státu a jeho občanů a brát nezasloužený žold včetně tabulkového navýšení za nenaplnění stavů. Brát peníze za personální vakuum je asi pražská disidentská záležitost. Přirozeně, Pražská kavárna k tomu mlčí, sedí si na ústech, což je zcela mimořádný jogínský výkon.
  *Charta 77 může být i jakýmsi pokusem vytvořit novodobé elity a z ne/zasloužilých učinit zasloužené, „…ale vždyť já podepsal mezi prvními!“ A pak ještě něco, naše historie by vypadala jinak, kdyby ji psaly ženy. Příkladně dr. Bendová, paní Pithartová, paní Olga Havlová… Podávejte národu dryák, vsákne ho jak piják.
  *Zločinecký a nelidský režim, který tu máme po roce 1989, poslal na ulici již více než 75 000 bezdomovců. Počet umrzlých českých bezdomovců již tedy převyšuje počty popravených za diktatury bolševiků u nás. Cynici samozřejmě řeknou, že je to něco jiného. Život Milady Horákové má přece mnohem větší hodnotu než život nějakého šupáka, který umrzl před pár dny naproti luxusním vilkám v pražských Řeporyjích.
  *Co myslíte, pustí nám Česká televize Kisku i 15. března? Nebo přepne na ještě vyšší level a pustí nám Angelu? Vyznamená Putin Českou televizi? Nikdo toho pro popularizaci Ruska neudělal tolik jako amatérští protiruští propagandisté z ČT.
  *Nebyla-li individualistická reflexe Ivana Klímy spojena předtuchou s existencí KSČ, že později v daleké budoucnosti 2x zklame – 1968 a 1989, přestože již každá rodina měla pračku a člena nebo kandidáta KSČ.
  *M. Robespierre oponoval v určitém období hlasům volajícím po vývozu jejích ušlechtilých hodnot slovy: „Národy nemají rády ozbrojené misionáře, byť by jim přinášeli sebekrásnější ideály.“
  *Pavel Janíčko: Stejně tak je poněkud zvláštní jednoznačné odsuzování autorů údajného „zvacího dopisu“ v roce 1968, a současné mainstreamové přitakání těm, kteří posílali a posílají vzkazy do USA, že bychom tu určitě potřebovali pro pocit většího bezpečí před vnějšími i vnitřními nepřáteli stálou přítomnost jednotek NATO, nejlépe samozřejmě US Army. Poměrně často se v různých diskusích objevují „argumenty“ v tom smyslu, že přece přítomnost jednotek NATO na území jejích členských států není žádná cizí okupace, protože jsou to spojenecké jednotky a působí tak vlastně na „svém“ území. Autorům těchto myšlenek zřejmě ani nedochází, že tímto způsobem docela zpochybňují oficiální interpretaci událostí r. 1968 jako intervence cizí mocnosti, neboť i tehdy se vojska SSSR také pohybovala po „svém“ území v rámci Varšavské smlouvy. Nějak se vládnoucí establishmenty moc nemají k tomu se jednoduše zeptat lidí: Chcete mít na svém území cizí (americké) vojáky? Docela by mě zajímalo, jak by taková referenda vyzněla třeba v Německu, Británii, Itálii, Řecku, Turecku, ale i třeba v takové Jižní Koreji, v Japonsku, na Filipínách apod. O případech Iráku, Afghánistánu, Libye apod. snad ani není třeba hovořit.
  *Stanislav Křeček: Slyšel jsem, že tento den (21. srpna 1968) byl ruský velvyslanec na golfu s americkým ministrem zahraničí, ale nevím, co je na tom pravdy. Významu věci by to odpovídalo. Četl jsem požadavek jedné učitelky, aby televize ze seriálu Chalupáři odstranila některé scény, neboť ona ve škole učí, jak se za normalizace žilo na venkově zle, ale děti pak v televizi vidí, že se jim žilo celkem dobře, měli dokonce svá auta a jezdili do divadel, což by si, mimochodem, asi dnes již dovolit nemohli.
  *Jiří Jírovec: Československo roku 1968 se chovalo tak, jako bychom hráli proti Varšavské smlouvě hokej nebo fotbal. Naši politici zapomněli na to, že jde o daleko větší hřiště. Spojenci tehdy Československo varovali, že vládnoucí moc ztrácí kontrolu a tím ohrožuje globální zájmy Varšavské smlouvy (tedy SSSR).
  *Žádná moc nemá zájem, aby lid do něčeho šťoural. Proto je tak vychvalován ideál dvou stran, které se střídají u moci. Monopol jejich moci je v podstatě neohrozitelný.
  *Okupace přece nebyla německá, nýbrž nacistická. Kde leží to Nacisticko sice nikdo přesně neví, ale to je pochopitelně v řádu věcí, proto se to tak říká. Tradice jsou zřejmě neměnitelné, stačí pouze otočit znaménko. A tak zatímco kdysi jsme povinně slavili Měsíc československo-sovětského přátelství, dnes v mediálním i politickém mainstreamu frčí Měsíc česko-ruského nepřátelství. Orwell by se nestačil divit. Dvouminutovky, desetiminutovky i hodinovky nenávisti jsou v plném proudu. Možná by ovšem těm novodobým propagandistům měl někdo prozradit, že George Orwell svůj antiutopický román 1984 nenapsal jako návod k použití, nýbrž jako varování, dodává Štěpánek.
  *Zřejmě jim jen šlo o to, dát vědět, kdo je dnes ‚náš‘ komunista a kdo ‚jejich‘. A že o tom rozhodujeme ‚my‘, uvedl k protestům proti premiérovi v průběhu minulého týdne politolog Zdeněk Zbořil. Čeho je moc, toho je příliš! Přízeň mocných a velmocných je přelétavá a služebná média spolknou a vyzvracejí všechno možné. Horší je to s tehdy mlčenlivou paní Němcovou, která politicky procitla až v roce 1992, když se stala členkou ODS a nevadili jí bývalí členové KSČ, kteří ji tehdy obklopovali a pomáhali k její politické kariéře. Ačkoli je o dva roky starší než Andrej Babiš, nemá ve svém CV žádnou zmínku o veřejném působení. Až právě ten rok 1992. Množství účastníků neumím odhadnout. Podle ČT to vypadalo, že v ulicích byla polovina národa.
  *Doubrava: Vyznavači totality, a její verze zvané fašismus, a Šabatová, mají rádi mlhovinová velmi obecná slova.
  *Tam kde vládli 1933-45 ti nacisté, prohlásil „největší“ poválečný demokrat K. Adenauer v r. 1949, že je třeba přestat s nesmyslnou denacifikací, podle některých zdrojů to v neoficiálních rozhovorech řekl již v roce 1947.
  *Skupina Post bellum, neziskovka podporovaná za výrobu úplně nové historie. Post bellum neziskovka placená z daní všech, co odvádí daně, je pravda. Ředitelem je Mikuláš Kroupa, bratr Janka Kroupy – novináře, oba synové Daniela Kroupy = politologa, vrcholného politika US=DEU, poslance, rodina kavárenských…
  *František Kuba: Dějiny nelze nahlížet černobíle, jak by nám třeba vysvětlil aktivista, herec a režisér Jiří Mádl během reklamy na brambůrky. Ano, mohu ujistit sám sebe, že Jiří Mádl by to zvládl. Má i velkého předchůdce Michaela Kocába. Přiznám se, že až zcela nedávno jsem „dekódoval“ jeho píseň, kde pořád něco mele o cizí ženě v cizím pokoji. Tou ženou totiž byla demokracie bez přívlastků. Nelze se proto divit, že se vedle ní necítil dobře!
  *Václav Klaus by mohl vyprávět, až by mu enzymy překryly ústní koutky. Poté, pokud ovládá africký šamanismus, tak by mohl vytvořit duchovní entitu a rituálně nastrojit tenisovou raketu, a říci: „Jdi a bojuj za prosperitu naší rodiny.“
  *Páni v sídle českých knížat a králů se sami instalovali do rolí tatíčků obtěžujících benátská zrcadla blbými mentálními dotazy. Rádi přijímali a přijímají holdy chasy, tj. politiků, umělců, pochlebovačů apod. Za jiných okolností by to mohl dosvědčit známý politik z pražské KSČ Miroslav Štěpán. Ostatně úspěch v politice je někdy jako putování po skalní římse. Inu, jak údajně pravil K. H. Mácha v jedné z vizí, které měl na hradě Houska: Z okna Hradu se ozval strašný ryk, on to Tomáš Garrigue Masaryk!
  *Kníže Schwarzenberg moudře pravil, že ČT patří těm, kdož v ní pracují. Takhle duchaplně to neřekl ani Klement Gottwald, když parlamentu předkládal v roce 1947 Lex Schwarzenberg. Viděl snad někdo před vyvlastněním schwarzenbergského panství nebo po jeho restituci na tomto majetku kohokoliv ze Schwarzenbergů pracovat? Nic proti restitucím, jen žasnu nad tím feudálním paradoxem. Naše liberálnětržní elity byly feudálovým výrokem nadšené a vyrazily do ulic. Tento skvělý okamžik v duchovním vývoji Jeho Jasnosti komunisté propásli, mohli mít v čele Schwarzenberga oni a ne Kalouskova TOPka. Je přece jasné, že nejen Kavčí hory, ale všechny fabriky patří těm, kdož v nich pracuji. Komunisté to říkali vždy a sociální demokraté kdysi dávno také. Filip by se snad mohl zachránit, kdyby šel za Jeho Jasností a dal jí za pravdu, že nejen Kavčí hory, ale všechny fabriky patří těm, kdož v nich pracují.
  *Před časem v interview pro Právo Kalousek řekl, že výsledek Bitvy na Bílé hoře – čili vítězství Panské jednoty nad vojskem Českých stavů – byl spravedlivý, a že kdyby on seděl na jakémsi vršku a průběh bitvy sledoval, mačkal by Panské jednotě palec, až by mu zmodral. Před nedávnem prohlásil ještě něco překvapivějšího. Že totiž odsun sudetoněmeckého obyvatelstva z území naší republiky nařízený vítěznými mocnostmi po 2. světové válce byl omyl. A to proto, že kdyby oněch dva a půl milionu Němců v republice zůstalo, byli bychom dnes stejně bohatí, jako jsou dnešní Němci.
  *Petr Štěpánek: Kdyby po osmačtyřicátém komunisté sloučení se sociálními demokraty neukradli všechno všem, nemuseli jsme po devětaosmdesátém nic privatizovat. A jen těžko by někdo něco mohl rozkrást.
  *V roce 1936, kdy se všechno sekalo hrabicemi a dělalo rukama, kdy ve vesnicích leckde nebyl ještě elektrický proud, jsme měli zemědělskou produkci vyšší než v roce 2017. To je obrovská ostuda. Nad tím by se měl někdo zamyslet.
  *Prezident Zeman odmítl také, že by byl ruským či čínským agentem. „Jakýsi idiot, který se jmenuje (Tomáš) Klvaňa, nedávno prohlásil, že Donald Trump je ruský agent, takže jsem v docela dobré společnosti,“ pravil.
  *Neutralita má dnes již stejný význam jako použitý toaletní papír.
  *Války se už nemusejí vyhlašovat. To je přežitek rytířských časů.
  *Kubrick: Vždy v historii se chovaly velké státy jako gangsteři a malé jako prostitutky.
  *Možná, že se dějiny opakují. Poprvé jako tragédie a podruhé jako návrh Evropské komise, parafrázuje Marxova slova Bruno Maçães, bývalý portugalský ministr pro Evropu, na stránkách POLITICO.
  *Doubrava: Připadá mi to jako po válce, když nám Amerikáni rozbombardovali klíčové závody. Přišel projekt ropovodu Družba a ze Západu hrozili, že na to neprodají roury. Postavili jsme fabriku, kde se začaly vyrábět velmi kvalitní roury, ale za mnohem menší ceny, než bychom je dostali od Západu. Stejný efekt mají protiruské sankce.
  *Roček: Polská politika je programově antiruská, takže jakákoliv protiruská usnesení parlamentu jsou stejně důležitá jako hodnocení ňader a prdelky číšnice v baru, kde by poslanci chlastali.
  *John McCain zemřel v sobotu ve věku 81 let.
  *Příspěvek Luboše Blahy: Celý život si slúžil vojne a kapitálu. A nielenže si veril, že vojna je správna vec, Ty si sa dokonca sám dobrovoľne rozhodol zabíjať nevinných ľudí. Ako mladý vojak si tak veľmi chcel ísť zabíjať do Vietnamu a Tvoje želanie prelievať krv sa Ti splnilo. Och, toľkej romantiky! Bombardoval si vietnamské ciele a pozabíjal nespočetné množstvo vietnamských žien a detí. Napalm, bomby, masové vraždenie. Iných by považovali za vojnových zločincov, no z Teba urobili vojnového hrdinu. Prečo? Lebo Ťa Vietnamci zajali. Na rozdiel od Teba, ktorý si sa vyžíval v zabíjaní, oni Ťa nechali žiť. Ale vraj oni sú tí zlí a Ty si ten skvelý „American hero“. Veď vravím – srdce nám láme, že si nás navždy opustil. Fňuk. Naš milovaný John bol úplne to najagresívnejšie, čo stvorila Amerika a globálny kapitál. Nejedna slza najväčších milionárov sveta vyhrkla pri správe o jeho úmrtí. Plačeme s nimi, však John bol veľký človek, nikto pre impérium neurobil toľko špinavej roboty, čo on! Vrchol svojej militantnej úchylky zažil nás drahý John až počas Busha Juniora. Bol jedným z najhlučnejších vojnových štváčov v prípade Iraku aj Afganistanu. Nejakí blázniví moralisti by možno námietli, že vojny vo Vietname, Iraku a Afganistane stáli život okolo 3-4 miliónov ľudí, čo je priam genocidiálne číslo, ale my Johna chápeme – však čo by bola Amerika bez vojen a krviprelievania, pcha! Zopár miliónov mŕtvych je nič v porovnaní so slobodou a demokraciou, ktorú USA vďaka takým dobrodincom ako McCain prináša svetu. Ty si ten pravý syn Ameriky, John! Nech žijú všetky tie bomby, ktoré prinášajú ľudské práva! Posledné roky svojho života strávil náš milý John v zatemnení mozgu tou najzúrivejšou rusofóbiou, akú si možno predstaviť. Dokonca vyhlásil, že Islamský štát je menšia hrozba ako Rusko. Haló, Islamský štát! Ach, aká tragédia, že už nie je medzi nami. Kto sa bude teraz Rusku vyhrážať vojnou? Kto bude obhajovať ukrajinských banderovcov a oligarchov? Kto bude z USA robiť svetového policajta? Kto bude s takou nezlomnou vierou obhajovať americké zločiny proti ľudskosti?! Je smutné, že takí velikáni ako John odchádzajú z dejín. Veď si len predstavte, že by odišli všetci. Čo za peklo by vo svete nastalo. Odrazu by sa nebojovalo, nadnárodný kapitál by nedrancoval slabšie štáty, americká armáda by neviedla vojny, nešírila by sa nenávisť proti Rusom a iným národom… No fuj. Nič horšie si neviem predstaviť. Však ešte by nebodaj nastal mier. Snáď John nájde rýchlo svojich nasledovníkov, ktorí tomu čím skôr zabránia. Nech ďalej zomierajú milióny kvôli vojnám, chudobe a nerovnosti. A nech na tom Amerika ďalej bohatne! Tak by si to John želal! Večná sláva Johnovi, večná sláva kapitalizmu, večná sláva vojne! Aj vy dnes preplačete celý deň, priatelia?
  *Best cituje McCaina: „Vladimir Putin je zlý člověk. Neexistuje pro něj žádné lepší slovo. Je odhodlán páchat zlé činy, které zahrnují zničení liberálního světového řádu, jeho hodnot a institucí. Světového řádu, který po celý můj život Spojené státy vedly a bránily. Světového řádu, který lidstvu přinesl více stability, prosperity a svobody, než kdy v historii zažilo. Putin tyto instituce napadá z pozice slabosti. S Ruskem, jeho ekonomikou a stabilitou, to do budoucna nevypadá dobře. Ruský prezident má sice k dispozici obrovský jaderný arzenál a moderní ozbrojené síly, nepoužívá je ale pro přímý útok na Západ. Své armádě dává snazší úkoly. Používá proti nám naše vlastní slabiny a ctnosti, otevřenost naší společnosti a čím dál nepřekonatelnější politické rozpory, které nás pohlcují. Chce tyto rozpory prohloubit a paralyzovat nás, abychom neodpovídali na jeho agresi. Zasáhl do našich voleb a udělá to znovu, protože to fungovalo a protože ho nikdo nedonutil přestat. Zasáhl i do posledních francouzských prezidentských voleb. Úspěšně pomohl ke znovuzvolení prezidentovi České republiky, našemu spojenci v NATO, který se však staví proti NATO a EU a podporuje Putinovu invazi a anexi Krymu. Provedl to stejnými prostředky, které použil ke vměšování se do našich voleb.“
  *Andrej Kiska: Som hlboko zarmútený správou, že John McCain – muž s odvahou, silnými zásadami a neúnavný bojovník za hodnoty, ktoré zdieľame na oboch brehoch Atlantiku, nás dnes opustil.
  *Za války ve Vietnamu se podle Chmelára Američané chovali stejně barbarsky jako o třicet let dříve nacisté v Evropě a McCain se jako válečný pilot na těchto zvěrstvech podílel. McCain nikdy tyto zločiny neodsoudil. Právě naopak. V době tzv. vánočního bombardování, shodili Američané na Hanoj víc bomb než při bombardování Drážďan za druhé světové války, americká média psala o metodách doby kamenné a amerického prezidenta Nixona označila za nepříčetného tyrana. Jen jeden muž ho pochválil – John McCain, napsal Chmelár. Podle jeho názoru spáchali Američané ve Vietnamu zločiny genocidy a McCain to ještě podporoval.
  *My takové věci děláme od té doby, co byla v roce 1947 založena tajná služba CIA. Produkujeme plakáty, transparenty, pamflety. Dáváme do zahraničních novin falešné informace. Používáme to, čemu Britové říkají Kavalerie krále Jiřího – kufry plné peněz. (Bezpečnostní expert Loch K. Johnson v New York Times)
  *Bůh prý stojí na jejich straně a dává Americe právo vytvářet svět podle jejich představ.
  *Kissinger chce změnit Rusko na Ukrajinu, od Kremlu očekává, že bude souhlasit aktivně se účastnit procesu, jenž američtí analytici označují následovně: „zahnat Čínu do krabičky“, odkud se Čína již nebude moci dostat. Ze své podstaty se tedy po Rusku chce, aby vůči Číně plnilo ty samé úkoly, jako nyní Ukrajina proti Rusku – stát se bodem napětí, zdrojem rizika a aktivní částí možné ekonomické či politické blokády. Skutečný dialog mezi USA a Ruskem může začít probíhat až poté, co si USA uvědomí, že Rusko je jeden ze světových pólů síly s vlastními zájmy a pravidly, a ne „geopolitické kladivo“, se kterým je možné mlátit do Velké čínské zdi.
  *Na závěr dodává Juncker zmateně: Nejsme k tomu oprávněni, ale také nejsme k tomu také neoprávněni. (Pozn. redakce: Výtah z rozhovoru předsedy Evropské komise Junckera pro německou ARD je svým způsobem neuvěřitelný.)
  *Velitel Islámských revolučních gard uvedl vůči Trumpovi, že on možná tu válku začne, ale budeme to my, kdo ji ukončí.
  *„Pán Trump! Irán nie je Severná Kórea, aby prijímal vašu ponuku na stretnutie. Takého dňa sa nedočkajú ani americkí prezidenti, ktorí prídu po vás,“ citovala Džafarího iránska tlačová agentura Fars.
  *Někteří potichu obviňují prezidenta Si Ťin-pchinga z toho, že nedokázal navázat s Trumpem blízký vztah anebo že jen špatně zakrývá svoje opovržení Amerikou.
  *Tehdy flotila měla 126 válečných lodí různých tříd a typů, asi 4500 letadel a vrtulníků a potřebovala tuny toaletního papír, které denně spotřebovalo asi 90 tisíc lidí. Američané aktivovali 2. flotilu. Podle amerických politiků došlo k reinkarnaci 2. flotily kvůli vzrůstající ruské hrozbě. V červnu 2018 se čtenáři dozvěděli, že 70 až 100 lodí ruského vojenského námořnictva se stále nachází v různých oblastech světových oceánů. Uvedl vrchní velitel Vojenského námořnictva RF Vladimír Koroljov.
  *Podle francouzského politika by se evropská budoucnost neměla psát na americkém kontinentě. Rusko by mělo být cenným spojením mezi Čínou a Evropou, cituje Le Figaro Philippe de Villierse.
  *CIA pod vedením nového ředitele Mikea Pompea zaujala v boji proti povstalcům tvrdší postup. „Nemůžeme plnit svoje úkoly, pokud nejsme agresivní,“ uvedl Pompeo na bezpečnostní konferenci na Texaské univerzitě. „Každou minutu se musíme soustředit na zničení našich nepřátel,“ dodal.
  *Německý komentátor Sebastian Hesse se pro ARD Tagesschau zamýšlí nad vlivem amerických sankcí. Nejde jen o zabrzdění Íránu. Jde i o to, zda Donald Trump vnutí svou vůli celému světu. Takové světové uspořádání by bylo nepředstavitelné. Na jedné straně jsou USA, tradiční garance svobody a sebeurčení, na straně druhé je Německo, Francie, Spojené království, Putinovo Rusko, komunistická Čína a Írán. Taková konstelace tu nikdy nebyla. Ale to asi bude nové světové uspořádání za Trumpa, alespoň ve velmi důležité otázce Íránu.
  *Tereza: Daeš před pár dny vyzval své „osamělé vlky“, aby proti Západu použili biologické zbraně, byť i třebas jen v podobě virů z krysích výkalů. „Donutíme vás bát se vzduchu, který dýcháte,“ slibují.
  *Americký prezident tvrdí, že USA obchodní válku s Čínou vyhrávají a že cla na čínské dovozy sníží americký dluh. Donald Trump tweetoval, že „cla fungují skvěle“, Číně se daří mizerně a cla poškozují její ekonomiku. Cla prý také umožní americké ekonomice splácet dluh.
  *Naše zadržovací schopnosti, a o tom není pochyb, jsou nepřekonatelné, a my jsme schopni dominovat a reagovat na jakoukoli hrozbu. Jsme dominantní vojenskou mocí na planetě na všech místech a každý to chápe, dodal vzdorně Hyten. Je přitom zajímavé, že velitel strategických sil USA jaksi zapomněl na desetiletí udržovanou rovnováhu právě strategických zbraní Ruska a USA. Nebo to už nemá platit?
  *Rostislav Iščenko: Pokud se v Evropě nebude nakupovat čínské zboží, není proč ho tam vozit. Pokud si Evropa nepřeje zavírat dveře před rusko-čínským projektem dobrovolně a nemůže být k tomu přinucena, pak zůstává možnost zmizení Evropy. Samozřejmě, nejde o fyzické zmizení evropských států z politické mapy a národů z dějin. Jde jen o zmizení Evropy jako ekonomického partnera. K tomu je postačující zajistit chaotizaci samotné Evropy. Takže lze očekávat, že pokud se proklamovaná politika EU, která se zaměřuje na postupné vystoupení z režimu sankcí a normalizace vztahů s Ruskem, nezmění, pak USA, spoléhající na pevné pozice v rámci Evropské unie, začnou činorodě pracovat na zhroucení a chaotizaci Evropy. V mírnější variantě to bude zničení jednotné hospodářské struktury a uvržení zemí EU do hluboké hospodářské krize, která je znehodnotí jako hospodářské partnery. V drsnější verzi může jít o sérii politických a vojenských konfliktů na evropském kontinentu. Výsledek bude stejný, ale ekonomika bude zničena spolehlivěji a kupní síla populace se nezhroutí o nic méně, než se zhroutila na Ukrajině.
  *Valentin Jurjevič Katasonov: Trh existuje dnes jako finanční trh. Na finančním trhu existují takzvaní market makeři (market – trh; maker – tvořitel), kteří vytváření tržní prostředí. Vedle nich existují tisíce a miliony prostých nezasvěcených účastníků trhu, jež tam začínají hrát hazardní hry a v důsledku toho garantovaně prohrávají. Jistě chápete, že skutečná moc dnes leží v rukou „vládců peněz“. Vládci peněz se dnes chtějí stát vládci světa. Aby mohli vládnout ostatním lidem, a to je pravda, která je již známá velmi dlouho, je potřeba všechny ostatní změnit v blbce. Z toho důvodu je vzdělávací systém na světě dnes, až na velmi vzácné výjimky, systémem na vytváření z lidí tupce, aby bylo možné je efektivně řídit a vládnout jim. Vládci peněz investují své peníze a svá reálná aktiva zaprvé do politiky, zadruhé do masových médií a zatřetí do systému vzdělávání – do té pásové výroby blbců. Masová média pracují na ten samý cíl. Politici také. Jedná se o systém, který dnes má globální rozměr. Já jsem ekonomické vzdělání dostal ještě za dob Sovětského svazu. Rozhodně nebylo ideální. S mnohým tam není možné souhlasit. Bylo ideologizované – to komunisté nikdy ani neskrývali. Nynější vládci mozků ale říkají, že v dnešním případě se jedná o objektivní ekonomickou vědu. Ve skutečnosti to žádná objektivní věda není, je to ideologie. Drsná ideologie bez pardonu. Je možné ji dokonce označit za jakési superiracionální náboženství.
  *Tereza: „Země regionu (Perského zálivu) jsou některé velmi bohaté, ale bez Spojených států už by neexistovaly,“ shrnuje realitu Donald Trump.„Nebyly by tu už minulý týden. Chráníme je. A tak prostě musejí platit za to, co je.“ Jinými slovy, všechny ty neustále skloňované „západní hodnoty“ jsou k volně k mání, jako na trhu. A není to jen problém Trumpa, on tuto realitu nestvořil, jen ji zdědil, akceptoval a přitom se nebál ji otevřeně popsat.
  *Šojgu: Po všem, co naší zemi udělalo Německo, se domnívám, že by o této věci neměli dalších 200 let mluvit. Zeptejte se svých prarodičů, jaká byla jejich zkušenost s jednáním s Ruskem z pozice síly. Asi vám to budou schopni říci.
  *Není tajemstvím, proč Spojené státy používají sankce, napsal Ian Bremmer pro The Times. Když se sankce nastaví inteligentně a používají efektivně, dokáží donutit země, aby udělaly kroky, které by jinak bez války neudělaly. Když budou Spojené státy využívat svojí ekonomické síly tímto způsobem, jiné země si dvakrát rozmyslí s nimi obchodovat. Podobně je to s využitím dolaru a jeho postavení.
  *Friedman, George: Příštích sto let: „Svět se točí kolem Spojených států. Evropa se po druhé světové válce stala druhořadou mocností. USA nepotřebují vyhrávat války, stačí, aby jim druhá strana nemohla oponovat. USA mají rozvázané ruce díky kolapsu SSSR v roce 1991, mohou válčit, proti komu chtějí. Na Ameriku nemohl nikdo zaútočit, ale Amerika mohla zaútočit na jiné země a obsadit je kdykoli a jakkoli by si zvolila. Kolaps SSSR v roce 1991 (způsobil), že poprvé za polovinu tisíciletí ztratila Evropa svou moc. USA se po roce 1991 staly výhradní globální velmocí světa.“ Co z Friedmanových hlášek dále plyne? Především to, že krom USA (středobodem zeměkoule) jsou všichni sto let za opicemi, že si Amerika může dovolit všechno, co chce!
  *Kdyby se Západu podařilo získat převahu na Ukrajině, Rusko by se nemohlo nijak bránit. Friedman říká, že kauza Ukrajina je pro RF tím (z pozice roku 2018 se asi dá souhlasit), čím by pro USA byla Varšavská smlouva posunutá do Mexika.
  *Samozřejmě, že všichni chápou, že sankce vůči Rusku nebyly zavedeny kvůli Sýrii, ani kvůli Ukrajině, ani kvůli Krymu, bylo to jen kvůli přání využití metody nepoctivé konkurence a prosazování absolutně bezperspektivní politiky zadržování RF, uvedl Lavrov.
  *Krátce po pádu berlínské zdi zavtipkoval jeden můj přítel, expert na mezinárodní vztahy: Teď, když se východní Evropa zbavila cizí ideologie komunismu, může se konečně vrátit na svou autentickou historickou cestu – k fašismu. I tehdy byl ten bonmot velmi pronikavý, píše v deníku New York Times Paul Krugman. Pokud Republikáni zachovají svou kontrolu v obou komorách amerického Kongresu i po listopadových kongresových volbách, USA se stane dalším Polskem či Maďarskem rychleji, než si to dovedete představit.
  *Krize nezachraňovala Řecko, ale věřitele. 95 % peněz ze záchranných programů se vrací věřitelům.
  *Bety: MMF, angl. IMF, je nazýván v zemích třetího světa Institute for Misery and Famine (Institut bídy a hladomoru). V těch „zlatých“ devadesátých letech vnutil Rusku dvě obrovské půjčky – zřejmě na co nejlepší rozvoj toho hladomoru, který tam tehdy měli. Rozhodně Putin po Jelcinovi zdědil samé průsery.
  *Sociální model dovedně zkonstruovaného hybridu mezi socialismem a kapitalismem. Současná Čína dokazuje už tři desetiletí, že tvorba hybridů z obou systémů je nejenom možná a funkční, ale dokonce i perspektivní.
  *Americký prezident Donald Trump promluvil o své jediné chybě, které se podle svých slov dopustil v roce 2016: „Jediné, v čem jsem chyboval, bylo vítězství ve volbách, ve kterých všichni očekávali vítězství mazané Hillary Clintonové. Problém spočívá v tom, že zapomněli na kampaň v řadě států!“
  *Všichni hlupáci, kteří se nechali unést pozorováním pouze Ruska, by se měli podívat jiným směrem, na Čínu. Ale nakonec, jestliže budeme chytří, silní a dobře připraveni, najdeme společný jazyk se všemi! napsal americký prezident na svém Twitteru.
  *To, že pak obchodují v dolarech, které mohou Spojené státy tisknout v neomezeném množství, je jen dalším privilegiem, které z jedné strany Americe umožňuje žít nad poměry a na druhé straně neustále opakovat ostatním zemím nesmrtelná slova Johna Connollyho, který byl ministrem financí v USA za dob vlády prezidenta Reagana. Jeho slova zní následovně: „Dolar je naše měna a váš problém“. V USA začíná být nevýhodné vyrábět cokoliv kromě dolarů, v zemi chátrá průmysl, mizí pracovní místa a Vladimír Putin dokonce evropským novinářům vysvětloval, že američtí prezidenti se mění, ale politika ne – protože ji určují „lidé s kufříky a v tmavých oblecích“, kteří se s volbami nemění.
  *Po válce byly USA v situaci, kdy na základě Brettonwoodské dohody byl dolar vázán ke zlatu a všechny ostatní měny zase byly vázány na dolar. Jenže na tu válku ve Vietnamu USA utratily částku rovnající se 311 000 tunám zlata. A takové množství zlata tehdy v podstatě nebylo na celém světě.
  *Kochové, nejbohatší sponzoři republikánů, mají problém s Donaldem Trumpem, napsal deník Financial Times. Bratři Trumpa nepodpořili ani v roce 2016, Charles dokonce řekl, že výběr mezi Trumpem a Clintonovou je výběr mezi „rakovinou a infarktem“. Kochové tedy představují dělící čáru mezi tou nejmocnější republikánskou rodinou a mezi novými republikány, které představuje Trump a jejich základna. Není zatím jasné, kdo má navrch.
  *Při soudních přích v USA nejde ani tolik o hledání pravdy, jako spíše o národní sport a soupeření právnických týmů.
  *OSN utrácí obrovské sumy peněz k vytváření problémů s uprchlíky, místo toho, aby je řešila.
  *Íránský ministr obrany Amir Khatami a jeho syrský protějšek Ali Abdullah Ayyoub podepsali dohodu o vzájemné vojenské a technické spolupráci. Informovala o tom agentura Tasnim.
  *Obávam sa, že keby sme teraz dali do súvahy zlé skutky moslimov a kresťanov, ktoré v histórii spáchali, mám veľkú obavu, že by ten kresťanský zoznam bol dlhší. Hoci moslimovia tiež šírili islam mečom, ale až od siedmeho storočia, takže majú čo doháňať…
  *Co vlastně řekl Nikita Chruščov, když byl v Americe? Nyní kráčíte před námi, musíme v potu tváře ještě hodně zapracovat, abychom vás dohonili. Vynasnažíme se, dohoníme vás, předběhneme a půjdeme v čele! To je mé přesvědčení. Můžete se tomu smát. Chci vidět, jak se budete smát, až my, víte-li, vás předběhneme a řekneme: Pánové kapitalisté, na shledanou, náš vlak uhání tímto směrem. Prosím, následujte nás!
  *Sociolog Abram de Swaan: Chudoba není problémem chudých. Problémem chudých je, jak nejlíp přežít. Chudoba je problémem bohatých.
  *Jan Keller: Naši západní sousedé mají obrovské přebytky zemědělských komodit. Ve Francii je to dokonce tak, že skladování úrody z předešlého roku je finančně více náročné, než kolik stojí vypěstovat úrodu novou. Může fungovat pozitivně volný trh a kapitalismus, když nyní většinu světového kapitálu ovládá jen hrstka lidí
  *Henry Kissinger v roku 2012 prorokoval zánik Izraele v horizontu deseti roků.
  *Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) dnes vítr poskytuje jen 0,6 % světové spotřeby energie a solární panely jen 0,2 %. Dokud nevyvineme něco spolehlivějšího, nemohou se tyto technologie o moc více rozšířit. Nejvíce škodí biopaliva, protože spalování potravin místo ropy (za účelem snížení těžby fosilních paliv), vedlo – nikoli překvapivě – ke zvýšení ceny potravin.
  *Hnoj je, na rozdiel od genetickej modifikácie, naozaj škodlivý. Obsahuje mnoho patogénov ako baktérie a vírusy. GMO nebolo príčinou žiadneho ochorenia či úmrtia, no epidémia spôsobená baktériou e.coli zo Senovky gréckej v Nemecku v roku 2011 spôsobila smrť polstovky ľudí a ochorenie štyroch tisícok, dodáva Geľfand.
  *Ak vás po nociach trápi svedomie, spite cez den.
  *300 osôb zomrelo pri zemetrasení v Taliansku. Zatiaľ sa nevie, či zemetrasenie pred tým, než udrelo, vykríklo “Alláhu akbar“.
  *Nemocný rabín dostal, po složité operaci, od členů své komunity velkou kytici květin s přáním rychlého uzdravení. Text přání zněl následovně: „Drahý rabi, celá naše obec Vám přeje rychlé uzdravení v poměru hlasů 212 pro, 74 proti.“
  *Vtip o Bernardu Shawovi a anglické královně. Shaw kdysi vydal esej, ve které tvrdil, že se dámy z nejvyšší společnosti liší od prodejných ženštin snad jen cenou, kterou musí muži zaplatit za to, že je mají. Když se tato drzost dostala až ke královniným uším, rozhodla se toho drzouna veřejně usadit. Pozvala ho na recepci do královského paláce, kde se mezi ním a veličenstvem odehrál následující rozhovor: „Je pravda, že si myslíte, že se všechny ženy bez výjimky prodávají?“ zeptala se dramatika královna. „Je to pravda,“ odpověděl Shaw. „Kolik potom, podle Vás, musí stát anglická královna?“ „Tak dvě až tři libry,“ odpověděl Shaw nevzrušeně. „Tak málo?“ vykřikla rozčileně královna. „Tak vidíte, Vaše Veličenstvo, už smlouváte!“ uzavřel se spokojeným úsměvem Shaw.
  *Dostali se na opuštěný ostrov Polák, Američan a Rus. No a vidí, jak v moři vedle břehu plave nějaká flaška, tak ji vytáhnou, otevřou – objeví se džin. A říká: „Každému splním dvě přání.“ Tak Polák říká: „Já chci pěknou ženskou a domů.“ Tak zmizel. Američan: „Miliardu dolarů a domů.“ Taky zmizel. Rus povídá: „No jo, to byla dobrá parta – tak basu vodky a všechny zpátky.“

  - - -


  0 0

  John Bolton - karikatura
  Alexandr Rodžers
  1.9.2018
  Poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost John Bolton se stal dalším důkazem toho, co už po léta neustále opakuji – my se nedomluvíme. Domluvit se s anglosasy není možné.


  Pět hodin jeho jednání s Patruševem*), ale výsledek – nula. Kromě banálních slov o tom, že „jednání jsou důležitá“ nebylo dosaženo prakticky ničeho. Dokonce odmítli i podepsat závěrečné komuniké.

  Američané jsou mimo sebe. A čím horší je situace v americkém hospodářství, tím víc tato pomatenost přesahuje míru.

  Oni totiž nevyjednávají, nesmlouvají – oni požadují!

  Na základě čeho? Že jsme prohráli studenou válku? Jistě, vedení SSSR zradilo a vzdalo se (obecně vzato – v situaci, kdy k tomu nebyly důvody). To ale bylo před 27 lety. Ale za svoji porážku jsme zaplatili velmi hořkou cenu.

  Jak to píše Kipling? „Impérium dostalo lekci. Impérium děkuje“.

  Ale to je pryč, následky té porážky došly. A požadovat něco na základě minulého vítězství – to je stejné, jako bychom totéž dnes požadovali na Německu na základě vítězství v roce 1945. To je úplná pitomost.

  Oni ale požadují…

  Na základě čeho mohou USA cosi požadovat? Hospodářsky nás zardousit se jim nepovedlo, informačně rovněž ne, vyhrožovat silou zemi s polovinou světových zásob jaderných zbraní (a nejmodernějšími prostředky jejich dopravy ke …hmm … konečnému spotřebiteli) – jasný idiotizmus na hranici sebevraždy.

  Komu se pokouší vyhrožovat? Dokonce ani soudruh Kim-Čong-un na jejich výhrůžky neskočil.

  USA splaskly a zoufale se tváří, že nikoli.

  Nabídnout nám Američané také nemají co. Doslova: – NIC.

  Peníze nemají (v dluzích vězí po uši), technologie nemají, v Sýrii velmi propadli, na Ukrajině jakbysmet, v Afghánistánu uvázli a trpí, NATO se sype, Zumwalt neplave, F-35 nelétá, uvnitř Států samých probíhá „studená občanská válka“.
  Ano, pokud se oni na nás křivě podívají, nebo hlasitě zakašlou – tak jim kdykoli můžeme říci: „Ano, my jsme pomohli Trumpovi k úřadu prezidenta.“ A je konec s dnešní administrativou – nikdo se ani nebude ptát na důkazy tohoto tvrzení.
  Proto, pokud by měli aspoň kousek mozku, chodili by po žluté čáře a snažili se dýchat tiše.

  A zároveň by potichu snižovali množství svých vojenských základen na planetě, protože si nemohou dovolit tak nafouknutý vojenských rozpočet. Mají nejvyšší čas přestat si žít nad poměry.

  Namísto toho, ale vidíme hysterii: „Jsme nejsilnější, všechny jsme porazili, všichni nám dluží“. To je chování tříleté holčičky, které na pískovišti vzali lopatičku…

  Přejděte na zúčtování v národních měnách, zbavujte se zbytků treassures, pošlete do NASA trampolíny**) – jsou nevyléčitelní.

  Pokud někdo nechápe, že v jejich balónu zeje ohromná díra a namísto pozvolného přistání se naopak snaží nabrat výšku – zažije velmi bolestivý pád.
  Make America low again!  *) Nikolaj Patrušev (1951) – tajemník Bezpečnostní rady RF, armádní generál, Hrdina RF

  **) Narážka na výrok někdejšího vicepremiéra RF Rogozina na pohrůžku USA, že ekonomicky zlomí ruský raketový průmysl – kdy jim v dubnu 2014 doporučil, aby tedy „…vysílali svoje kosmonauty do vesmíru trampolínami…“.


  Zdroj: News Front
  Překlad: st.hroch 180829

  0 0

  Alexander Zacharčenko, zavražděná hlava DLR
  - kou -
  1.9.2018 PravníZprávy
  Hlava DLR Alexander Zacharčenko byl zabit při výbuchu v centru Doněcka, sdělil RIA Novosti náměstek Lidové rady DNR Vladislav Berdičevskij.
  Alexander Zacharčenko, zavražděná hlava DLR


  „Hlava Doněcké lidové republiky byla zabita při výbuchu v kavárně „Separ","řekl. Navíc byl vážně zraněn místopředseda Rady ministrů DLR a ministr příjmů a daní Alexander Timofjeěv.

  Úřady republiky označily výbuch za terorismus.

  Korespondent RIA Novosti hlásil, že oblast okolo kavárny byla uzavřená. Zaměstnanci ministerstva pro mimořádné situace a orgány činné v trestním řízení pracují na místě.

  Nehodící se Kyjevu

  Za vraždou hlavy samozvané Doněcké lidové republiky mohou stát ukrajinské úřady, je přesvědčen Ivan Teterin, člen ruského Výboru obrany Státní dumy. "Byl velmi nepohodlný pro Kyjev, s největší pravděpodobností je za tím Kyjev,"prohlásil Teterin. A připomněl vlastenectví Zacharčenka, stejně jako bohatou historii jeho obhajoby zájmů obyvatel Donbassu.

  Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharová rovněž nevyloučila, že do vraždy může být zapojena ukrajinská strana.

  "Existují důvody, proč se domníváme, že za vraždou je režim v Kyjevě, který opakovaně používal podobné metody k likvidaci disidentů a nehodících se,"řekla diplomatka.

  Zacharová rovněž poznamenala, že namísto „Minsku-2" a hledání způsobů, jak vyřešit konflikt v Donbasu, „válečná strana v Kyjevě realizuje teroristický scénář".

  "Neplníce slib míru se zřejmě rozhodli přejít ke krveprolití," uzavřela.

  Doněck se pomstí

  Zplnomocněnec samozvané Doněcké lidové republiky v kontaktní skupině pro Ukrajinu Denis Pušilin, který komentoval smrt Zacharčenka, zdůraznil, že „Doněck se pomstí za tento zločin".

  „Jedná se o další agresi ze strany Ukrajiny," citovala Pušilina Doněckská tisková agentura. Později orgány vzbouřenecké republiky uvedly, že útok byl proveden na objednávku ukrajinské SBU, a že podezřelí byli zadrženi.

  Podle ústavy DLR je v případě předčasného ukončení pravomocí předsedy republiky dočasně přebírá pravomoce místopředseda Rady ministrů. V republice zaujímají tuto pozici tři lidé: Alexander Timofejev, Jekatěrina Matjuščenková a Dmitrij Trapeznikov.


  Související:

  (kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)

  0 0

  Destrukce Jemenu
  1.9.2018  EuroZprávy
  Vrchní velitel amerických vzdušných sil na Blízkém východě dal o minulém víkendu najevo svou frustraci z vražedné a neefektivní saúdské letecké kampaně v Jemenu, připomíná editorial serveru New York Times. Vlivný deník jeho názor vítá, avšak považuje ho za příliš mírný, jelikož nevyjadřuje zděšení a hanbu ohledně americké účasti ve válce, kterou poslední zpráva OSN označuje za "zločinný masakr".


  Plošné vraždící pole
  Saúdská Arábie a její sunnitští spojenci zahájili intervenci v Jemenu před více než třemi lety s cílem zastavit tamní Íránem podporované ši'ítské povstalce, kteří v*****Další masakr civilistů v Jemenu? Arabská koalice prý útočila na uprchlický tábor yhnali mezinárodně uznávanou jemenskou vládu z hlavního města do saúdského exilu, nastiňuje editorial. Poukazuje, že během vleklé války byli i povstalci obviňováni z páchání zvěrstev, avšak OSN a lidskoprávní organizace tvrdí, že právě Saúdy vedená letecká válka má největší podíl na přeměně již tak chudé země v "humanitární noční můru" a "plošné vraždící pole".

  Saúdské nálety opakovaně zasahují civilní cíle a zabíjejí nespočet nevinných, deklaruje New York Times. Odkazuje na prohlášení OSN z minulého pátku, obviňující saúdskou koalici ze zabití čtyř žen prchajících z válečné zóny, navíc jen o dva týdny dříve, 9. srpna, koaliční nálet zasáhl školní autobus a zabil desítky dětí.

  "Nespočet dalších civilistů byl zabit bombami na tržištích, svatbách, pohřbech - více než 6.500 dle oficiálních čísel, ale zajisté mnohem, mnohem více. Miliony dalších civilistů trpí nedostatkem jídla a lékařské péče," pokračuje renomovaný server. Situaci označuje za hrůznou a hanebnou, protože bomba, která zlikvidovala školní autobus a mladé cestují, byla americká.

  Podle televize CNN šlo o pětisetlibrovou laserem naváděnou bombu prodanou Saúdské Arábii v rámci schválených dodávek zbraní, velmi podobnou té, která v říjnu 2016 zdemolovala pohřební síň a zabila 155 lidí, uvádí prestižní deník. Připomíná, že tehdejší americký prezident Barack Obama poté zakázal prodej přesných vojenských technologií Saúdské Arábii, avšak Trumpova administrativa loni v březnu opatření zrušila.

  Zpráva lidskoprávní organizace Human Rights Watch z minulého týdne upozornila na "žalostně nedostatečné" vyšetřovací mechanismy saúdské koalice, která se často snaží zakrýt pravděpodobné válečné zločiny, konstatuje newyorský server. Připomíná, že podle Human Rights Watch mnoho zjevných porušení válečných zákonů, kterých se dopouští Saúdy vedené koaliční síly, vykazuje znaky válečných zločinů, tedy závažných a záměrných porušení válečného práva.

  Masakry v Jemenu mají na svědomí piloti eurofighterů

  Slova nestačí

  Nikdo přitom zatím nebyl volán k zodpovědnosti a saúdský král Salmán v červenci dokonce plošně omilostnil armádní příslušníky zapojené do operace v Jemenu, poukazuje vlivný deník. Podotýká, že Human Rights Watch také zpochybnila tvrzení Spojených států, které saúdské koalici poskytují operační, logistickou a zpravodajskou podporu, že Saúdové se zlepšili při výběru cílů - zpráva naopak uvádí, že USA, Británie a Francie svými dodávkami zbraní Rijádu riskují spolupachatelství při nezákonných útocích.

  S ohledem na historii Saúdy vedené koalice je podle New York Times sotva překvapivé, že američtí vojenští velitelé stále více zuří. "Civilní oběti nám dělají jasné starosti a oni o těchto starostech vědí," cituje editorial generála Jeffryeho Harrigiana, který bude brzy jmenován vrchním velitelem U.S. Air Force na Blízkém východě. Dodává, že jde o nejostřejší, ale zdaleka ne ojedinělou kritiku z úst vysoce postavených amerických představitelů.

  "Slova ale nestačí. Je načase, aby Spojené státy a jejich západní spojenci přestali prodávat zbraně či poskytovat jakoukoliv vojenskou pomoc Saúdské Arábii a jejím koaličním partnerům,"- apeluje prestižní server. Zdůrazňuje, že hrůzy v Jemenu dávno překročily rámec jakékoliv debaty o tom, kdo je vlastně v právu, a je zřejmé, že pouze mírová dohoda může ukončit zabíjení.
  Saúdskou Arábii a její spojence zřejmě masakry dětí nebudou trápit do doby, dokud budou moci nakupovat další bomby, a proto je na těch, kteří takové prodeje umožňují, aby řekli dost, apeluje New York Times. Poukazuje, že Donald Trump se na Rijád zřejmě neobrátí, ale američtí vojenští představitelé již začali mluvit a Kongresem začíná jednat.

  Výsledkem je návrh zákona předloženého americkými politiky napříč spektrem, který od ministra zahraničí USA Mikea Pompea žádá ujištění, že saúdská koalice podniká opatření k zamezení civilním obětem, konstatuje renomovaný deník. Dodává, že dalším krokem by mělo být odříznutí Rijádu od vojenské pomoci, a to do doby, než budou Saúdové ochotni mluvit o ukončení úderů v Jemenu.


  Související:

  0 0

  Bohdan Babinec
  1.9.2018  VašeVěc
  Nevšimli jste si, že na nemocném člověku se snaží vydělávat jak zdravotnická zařízení, tak farmaceutické firmy? Během jeho nemoci dosti často využívají jeho nepříznivého psychického stavu a snaží se z něj dostat co nejvíce finančních prostředků. Možná jste si při jízdě MHD povšimli prudkého nárůstu lidí s neupraveným chrupem, malých dětí s poškozenými zuby a v médiích často slyšíme, že narůstá počet infekčních nemocí, které již byly za pomoci vakcín téměř vymýceny (např. TBC, spalničky…).

  Není to důsledek toho, že hodně zdravotnických zařízení je privatizováno a to jak zdravotníky tak nezdravotníky a všem jde především o výtěžek z provozu těchto zařízení. Ze své praxe mohu uvést, že když cizinka byla léčena v jedné z velkých pražských nemocnic, denně jí byla odebírána krev na jedna a ta samá vyšetření, jejichž hodnota se nijak neměnila a která pro její léčbu neměla žádný význam. Jediným smyslem bylo dosáhnout většího počtu plateb a tudíž využití či zneužití jejího momentálně nepříznivého zdravotního stavu.

  Nebo návštěva stomatologa. Ve většině případů za každou návštěvu zaplatíte 500 Kč. Veškerá protetika včetně bílých výplní jakož i ortopedické a jiné zdravotní pomůcky jsou předraženy a jejich cena je pro pacienta o třeba i desetinásobně vyšší než cena výrobní. Hodně vyšetření začíná být placeno i v oftalmologii, gynekologii a mnoha dalších lékařských oborech. Při tom vzhledem k náročnosti a závažnosti lékařského poslání není činnost lékařů ani zdaleka tak (nejen) finančně ohodnocena, jako výkony nejrůznějších sportovců, umělců, či manažerů.

  Při mém pobytu v Austrálii v r. 1995 mi bylo řečeno, že tamní vláda nejvíce oceňuje činnost odborných pracovníků ve zdravotnictví a ekonomů. Nikdo tam nemohl mí mít vyšší roční příjem v jiných profesích a to včetně politiků (ministrů, prezidenta,…) než lékaři či ekonomové. Když jsem se dotazoval, zda tato skutečnost není ve společnosti vnímána negativně, bylo mi řečeno, že ne, neboť lékař se má celoživotně vzdělávat aby bylo obyvatelstvo zdrávo a ekonomové musejí dbát na to aby stát byl hospodářsky pevný. Ani lékař ani ekonom by neměl svůj čas „zneužívat“ vedlejšími činnostmi jako je třeba oprava domu, auta,…. ale svůj čas využít a stále se vzdělávat.

  V naší zemi, bohužel, se téměř všichni lékaři starají především o svůj výdělek, a to je špatně. Taktéž je špatně, že většina, zejména mladých lidí, ví, kdo kdy kde vstřelil ve fotbalovém zápase branku, ale o tom, kdo kdy kde provedl první transplantaci srdce, nemá ani tušení.

  Domnívám se, že jak lékařská tak laická veřejnost by se měla vážně zamyslet nad současným stavem a že by se již od základních škol měly děti učit jak je která lidská činnost důležitá a na lékařských fakultách by studentům mělo být vštěpováno, že medicína není jen povolání ale i poslání.

  MUDr. Bohdan Babinec, CSc.

  - - -

  0 0
 • 09/01/18--12:39: Trampoty soudkyně OLO
 • Zdeněk Jemelík
  1. 9. 2018     ZdenekJemelik a chamurappi
  Pojem „soudkyně OLO“ nemusí být pro mé čtenáře neznámý, protože jsem se již dříve věnoval jí a obžalovaným „Rošťákům“ a „Slušňákům“ v článcích „Lidský odpad čeká na rozsudek“ a „Spravedlnostpodle soudkyně OLO“. Dnes, tedy dne 29.srpna 2018, je již mohu označit plnými jmény, protože jejich příběhu se již od časného rána věnovala Česká televize a následně vyhlásil Ústavní soud nález, jímž rozhodl o ústavní stížnosti proti usnesení Vrchního soudu v Olomouci, jenž rozhodl, že ve věci stěžovatelů paní soudkyně není podjatá a hlasový záznam jejího pohoršlivého monologu, který použili jako důkaz podjatosti, nelze připustit, protože byl pořízen nelegálně. 


  Jedná se tedy o soudkyni zlínské pobočky Krajského soudu v Brně Ivetu Šperlichovou, známou sklonem ukládat vysoké tresty, bývalou členku KSČ. „Rošťáci“ jsou bratři Roman a Jan Šulyokovi, „Slušňáci“ bratři Ladislav a Jan Lebánkovi. Lebánkovi jsou podnikatelé s dlouhodobou tradicí, jejichž firmy za celou dobu podnikání odvedly státu na daních přibližně 90 milionů Kč. Způsob obživy bratrů Šulyokových není úplně jasný a má temná místa. Jisté je, že Roman Šulyok si až dosud „naspořil“ tresty ve výši celkem 22 let odnětí svobody, z toho osm a půl roku za brutální vydírání bratrů Lebánkových. Posledně zmíněné odsouzení má významný vliv na jeho vztah k nim a promítá se do jeho svědectví. Při cca čtyřhodinovém výslechu, jemuž jsem byl přítomen, dal jasně najevo, co si o nich myslí.

  I když byli původně všichni čtyři obžalováni společně, dnes již Šulyokovi nejsou stranami řízení. Soudkyně Šperlichová je vyloučila do samostatného řízení. Trestní stíhání staršího z nich pak zastavila pro neúčelnost a následně jej použíla jako korunního svědka proti bratrům Lebánkovým. Řízení proti nim a dalším spoluobžalovaným je ve fázi nepravomocného odsouzení a čekání na písemné vyhotovení rozsudku. Samostatné řízení proti Janu Šulyokovi je v počátcích.

  Paní soudkyni jsem poprvé viděl při veřejném zasedání k žádosti našeho chráněnce o povolení obnovy procesu. Jeho matka nevydržela napětí a vydala se k odchodu ze soudní síně, což doprovodila nelichotivým výrokem o české justici (žádným hulákáním, prosím). Paní předsedkyně jí okamžitě uložila pokutu 3 tis.Kč a přikázala justiční stráži, aby ji vyvedla z budovy (měla právo nechat ji vyvést ze soudní síně, odkud stejně odcházela). Rozhodnutí o pokutě ale vzala rychle zpět.

  Ústavní nález podle mého laického názoru nejspíš ovlivní odvolací řízení u Vrchního soudu v Olomouci. I kdyby rozsudek neměl jiné vady, jako rozhodnutí senátu podjaté předsedkyně bude patrně zrušen a vrácen na 1.stupeň, možná k jinému senátu.

  Souběžně s řízením o vyloučení paní soudkyně pro podjatost, dovedeným až k Ústavnímu soudu, probíhají pokusy o vyvolání kárného řízení s ní. Obě akce jsou nezávislé na sobě, jejich původci se v době podání návrhů neznali a pro své jednání měli rozdílné důvody. Spojovacím článkem je zvukový záznam monologu paní soudkyně na poradě senátu, v němž se vyjadřuje o matce obžalovaného, jež neunesla napětí ze sledování soudního jednání ( viz výše), jako o mladé krávě (ve skutečnosti jde o váženou podnikatelku, elegantní dámu, která je poněkud starší než paní soudkyně), obžalovaní jsou pro ni lidský odpad, pro advokáty má výrazy jako „blbeček“, „kripl“, „pinďula“ a navíc si chválila, jak krásně se soudilo za totalitního režimu. Projev zpestřila vulgárními výrazy, které mě vzhledem k jejímu vystupování v soudní síni nepříjemně překvapují: dáma by neměla být za žádných okolností sprostá. Podle znaleckého posudku hlas na záznamu patří skutečně jí. Zvukový záznam se dostal do veřejného prostoru. Oslovený kárný žalobce se zachoval způsobem, jenž je příznačný pro chování kárných žalobců při projednávání kárných návrhů z prostředí občanské společnosti: uznal sice, že vyjadřování paní soudkyně bylo zcela nevhodné a mohlo by být důvodem k podání kárné žaloby, ale vzhledem k nelegálnímu původu záznamu žalobu nepodá, protože kárný soud by asi tento důkaz odmítl. Na námitku předkladatele, že mu jako žalobci nepřísluší předjímat, jak bude soud hodnotit důkazy, neodpověděl. Čas běžel dál a přibyly další námitky proti jednání paní soudkyně. Tak v případě Romana Šulyoka navodila podmínky pro jeho vyloučení tím, že nezajistila jeho eskortování z výkonu trestu. Jeho neúčast při hlavním líčení pak použila jako důvod pro vyloučení jeho věci. Při jednom hlavním líčení pak zapomněla na tři předvolané svědky, z nichž dva přijeli až z Dunajské Stredy. Nechala je čekat nejméně dvě hodiny v předsálí a když po skončení hlavního líčení vstoupili do soudní síně, v nepřítomnosti přísedících a stran řízení jim nechala vyplatit svědečné a „zrušila“ je. Připravila tím přísedící a strany řízení o možnost svědky vyslýchat. Jeden ze svědků si na ni stěžoval předsedovi Krajského soudu v Brně Milanu Bořkovi. Kárný žalobce na rozšíření kárného návrhu o výše uvedené poklesky nereagoval: jednou rozhodl a tím to končí. Věc má nyní v rukou vyšší kárný žalobce, který není vázán rozhodnutím žalobce nižšího stupně. Jeho rozhodnutí si netroufám předvídat. Jsem na ně zvědav, poněvadž bude měřítkem síly soudcovské lobby, která se jistě bude snažit paní soudkyni před kárným řízením zachránit.

  V každém případě postavení paní soudkyně bylo ústavním nálezem znejistěno a další vývoj jejího osudu bude zajímavý.

  Jako laik soudím, že soudce, který se vyjadřuje způsobem obdobným zmíněnému monologu, je apriorně podjatý vůči obžalovaným a obhájcům a neměl by proto soudit, neboť není způsobilý soudit spravedlivě. A kární žalobci, kteří poskytují ochranu nositelům takových projevů, by měli být voláni ke kárné odpovědnosti.

  0 0

  1. 9. 2018     rusdialog
  USA uvedly, že jsou připraveny zvýšit dodávky smrtících zbraní, aby Ukrajina posílila své letecké a námořní síly. Toto prohlášení učinil zvláštní zástupce USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Poskytl rozhovor britskému listu The Guardian. Volker zdůraznil, že situace na Donbasu zůstává napjatá. "Když vezmeme v úvahu situaci, která je nyní, je pro Ukrajinu přirozené vytvoření vlastních ozbrojených sil. Musí se zabývat sebeobranou", řekl Volker.


  Zvláštní zástupce pro Ukrajinu dodal, že Spojené státy chápou a podporují iniciativy Kyjeva při hledání pomoci u ostatních.  "A my jim musíme pomáhat. Ukrajina potřebuje smrtící zbraně, protože do ukrajinských vojáků se střílí", shrnul Volker.

  Dodal, že Spojené státy zůstávají pro Ukrajinu otevřené a chtějí Kyjevu pomoci se zbraněmi. Mimo jiné to budou i smrtící zbraně.

  Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

  0 0

  Laďa Větvička
  1.9.2018 SvobodnýSvět
  Ja fakt netušim, kaj zme my, synci narozeni v Československu, kerym je přes štyrycet, mohli zrobit chybu. Že zme zblbnuli nekonečnym omilanim mantry o internacyjonalni pomoci a zkompromitovali se nechutnym členstvim v Pionyru a eSeSeM, to nam snad hystoryja odpusti. Ale kaj zme zrobili chybu, že se z tych dnešnich mladych duši, nepoznamenanych bolševickym ohybanim hřbetu, stala zkurvena generace?

  Jak je možne, že z mladych lidi (je jedno, jestli jim je dvacet, třicet, nebo skoro štyrycet) je beztvara amorfni hmota? Co je to za lidi, kere nic nenuti, aby se odlišili od stupidni televizni kultury, kera se na ně hrne z jejich třicetipalcovych TV obrazovek v hadečkove qalitě?

  Čim se matrjošky teto podivne generace vyznačuju? Šmatlaju po ulicach s PETkama v pracce, nebo je maju zahaknute za popruhy svojich baťohu. Kdybyste měli dvě vody, ale dvě uplně stejne vody, a ta jedna by byla v PETce za stonasobnu cenu oproti te kohutkove. Keru byste si vybrali? Pokud ste ze zkurvene generace, pak přirozeně tu stonasobně dražši z PETky. Misto teho, aby si doma natočili fajnu vodu z kohutka, povali do deset kilaku vzdaleneho hytlermarketa enem proto, aby mohli nakupit piksle PETkovych lahvi balenych po šesti v igelitu. Hlavně že maju vyvaženy přijem optymineralu… Chlastaju kafe ve Starbaxu a aby to všeci viděli, nosi si ho v kelimku po ulicach. Ja chapu, že enem buran by si dal kafe podivne chuti z českého kafepytliku Standard, pomleteho kajsik v Rakusku. Ale enem naprosty magor se može chlubit na ulici tym, že nese tu svoju žblundu v pogumovanem kelimku, dokaliči si pysky cucanim horke tekutiny přes uzky plastovy pruduch a ještě bude šťastny, že misto dvuch korun zaplatil šedesat kaček za taky pazgřivy produkt. Hlavně, že je na tym napsane Starbax…

  Leju do sebe koktejly typu Kubalibre nebo Mochito, plati za ně desetinasobek realne ceny a tvaři se, že tak to je v pořadku, bo kapitalizmus to tak vymyslel. Když jim date vedle sebe dva panaky rumu - jeden Božkov Spajs z kobzola za deset kaček a druhy Karibsky z třtiny za štyrnasobnu cenu, tak nerozeznaju jeden od druheho. Ale chlastat předražene koktejly je přece „in“.

  Misto aby nakupili hektolitry chlastu za rozumnu cenu v hytlermarketu, pozvali žive muzikanty a zrobili zahradni party, kaj by střikal chlast jak vodotrysk a žradlo z uzaka by všeckim kypalo od rypaku, tak pošlu kamošum esemesku, potkaju se na Stodolni, a pak sedi v baru, kaj neni slyšet ani slovo, řvu si doucha, usmivaju se na sebe přiblble, bo si pyču rozumi a rano se rozejdu bez peněz s tym, že si nadherně popovidali a na fejsbučku olajkuju, že to byla super pařba.

  Co se tyka huleni, tak jim vubec nevadi, že tu samu krabičku tabaku do vodni dymky, keru kupuju za skoro dvě kila, jde pořidit nedaleko naši hranice na Ukrajině a v Rusku za čtvrtinu teto častky. Jim ani nevadi, že v Emiratach nebo Egyptě tu samu, ale naprosto samu krabičku prodavaju za deset kaček. Kdo podporuje statniho lichvařa, je hlupy. Myslite, že tuto generaci zajima, kaj zmizely lany tabaku, kere byvaly na jihu Moravy a Slovenska ještě před paru rokama a kere živily tisice zemědělcu?

  Potravinove prefabrikaty. Tato generace žere chemicke svinstva. Jak jinak se da nazvat syr syroveho typu, klobasky, kere neviděly maso a kavijar, kery je zrobeny z želatyny? Že to žeru staři pazgřyvci, kerym je šedesat? To ještě neznamena, že mladi si musi mazat na chleba z polystyrenu maslo, kere maslem nikdy nebylo. Tato generace nevi, jak vypada zabijačka, nevi, z čeho a jak se robi tlačenka a klobasky a mysli si, že kobzolove placky se robi z prefabrikatu z Makra.

  Tym, že tato generace žere prefabrikovane svinstva, su tlustějši a tlustějši. Babam překypuje tuk na prdeli, chlopum podbradek zakryva hruď až po břuch. Bo furt čumi na televizu a tam vidi vymakaneho Brusa Vylisa, mysli si, že když si předplati vstupne do jakesik otřesne fabriky na uměle svalstvo, kaj všeci běhaju po běžicich pasach, poskakuju na zumbě a natřasaju tukama na zadku při cykloaktyvitach a spynyngu, kde se kolo neodlepi od podlahy, tak budu brzo krasni, štihli a plešati tajak Brus Vylis.

  Misto, aby si zadarmo zaběhali v lese, nebo si zadarmo nechali zrobit masaž od svoji roby, tak vyhledavaju automatycke běhaci pasy a thajske/tantrycke/medove masaže od promiskujytnich masařek. A co huř, ještě se tym chlubi a ostatni přislušnici teto generace jim zavidi, bo si mysli, že aromašutry, spynyng a podobne cypoviny je zbavi stresu.

  Až tyto srandovni postavičky dojedu autem na lizink dodom, tak misto aby se normalně osprchovaly, napatlaju se ruznyma sprchovyma gelama, pleťovyma kremama si zvlačni předkožku a - specyjalně roby maju ten dojem, že chlopum se bude hrozně libit, když budu mět o jednu a pul vrasky miň.

  Žadna reklama jim nikdy neřekně, že chlopovi je to uplně ganc jedno. Raději fajnu babu s vraskama, než ludru s pilingovym gzychtem jak z magazina. A jak už ty parodyje s napatlanym gzychtem vylezu z kupelky, pak by si člověk řeknul, že zamiřa do lužka a tam se budu oddavat milostnym hratkam, aby podpořily porodnost tohoto leniveho naroda. Ale to byste se divili. Tyto matrjošky nezamiřa do lužka, ale idu na gauč k televizi, kaj čumi na stupidni reklamy, kere jim ukažu, že šťastna rodina ma drahe auto, kvartyr v pseudosidlišťu daleko od mista zaměstnani, bile pradlo musi byt zařivě bile a černe zase uplně černe. Aby baby fajně a bez vyšpulenych očisek vypudily prefabrikaty, musi žrat bifidobakteryje, a aby chlopovi fajně stal, neobejde se bez zinkovych preparatu, jinak mu prostata počura trenky.

  Neni překvapenim, že v jejich kvartyrach běži nonstop puščena televiza. Zastupce teto generace dokonce ani nenapadne, že by to mělo byt jinak. Oni přece maju tu televizu puščenu jako kulisu. Kulisu? Kulisu čeho? Copak nevidi, že když maju kulisu, tak su sami herci? Nebo vlastně taci loutkovi pajtaši? Za iluzi teho, že maju puščenu kulisu ve svojim vlastnim baraku, su ochotni platit stokoruny měsičně a připada jim to normalni, bo to je přece ze satelita. Přislušnik teto generace si nikdy nepořidi starši barak, bo to přece není „IN“. Hypoteka je přece od teho, abyzme my mladi měli na to, postavit si barak na zelene luce sto kilaku za městem. Že tam nic neni, nic tam nekupime, neumistime fakany do škol a že povalime hodiny na šichtu, to přece neni duležite. Kdyby se nas kdosik zeptal, jestli zme ochotni kupit bankovnimu lichvařovi ten samy barak, jaky zme si pořidili my, pak byzme se tvařili naštvaně. Ale urok 5 % na dvacet roku nam připada normalni. Přitom je to to same, jak když lichvařovi kupite stejny barak, jaky mate sami…

  V okamžiku, kdy si kupi barak na zelene luce za městem, se naraz citi opuščeni a depresovani. A tak si pořidi kočku, psa, fogla, osmaka, hada, pavuka nebo jinu nahražku života. A jak už si cosik takeho pořidi, su hrozně překvapeni, že pavuka musi tři razy denně venčit, kartačovat, kupovat mu granule aby jim neposral stylove koberce, vyhazovat prachy za veterinařa, obojky, oblečky, psi hotely když chtěju na dovolenu a nakonec za psi hřbitov. A až jim pavuk nebo pes scypne, su z teho tak smutni, že si musi kupit noveho pavuka.

  To same tričko, kere sem kupil v Kambodži za 10 Kč, prodavaju na Cejlonu za 50 Kč a v Istanbulu na tržnici za 80. V ostravskem hytlermarketu sem ho viděl za 799 Kč. Fajna cena. A naše hlupe baby z teto skvěle generace se chlubi, že ho kupily enem za 799, zlevněny z 1500 Kč. Tuž nekupte to za tu cenu. A tak je to ze všim.

  0 0


  1. 9. 2018 mk.ru
  Ministerstvo obrany Ruska oznámilo ve své tiskové zprávě, že v sobotu v 5 hodin ráno skupina teroristů Východní lvi, jejichž výcviku se účastnili instruktoři USA, zahájila útok na pozice syrské armády s cílem obsazení Palmýry. Střet syrských vládních jednotek s teroristy se uskutečnil 36 kilometrů jihovýchodně od Palmýry.   Jak uvedlo ruské Centrum pro usmíření znepřátelených stran v Sýrii, diverzní teroristická skupina teroristů se pokoušela proniknout z oblasti al-Tanf, kde se nachází americká základna.

  "V důsledku konfliktu byli zabiti dva teroristé, dva byli zajati a vypovídají", uvádí zpráva. Přičemž zajatý terorista informoval, že k uskutečnění akce se na přípravě jejich skupiny podíleli američtí instruktoři a že zbraně a střelivo byly dodávány z americké základny. Bojovníci měli spáchat řadu teroristických útoků v oblasti Palmýry a poté měla hlavní skupina 300 teroristů obsadit město.

  Tisková zpráva rovněž poznamenává, že nezákonné umístění americké základny v oblasti al-Tanf je pro veřejnost zdůvodňováno nutností provedení operace proti DAEŠ (zakázaná v Ruské federaci). "Během existence této základny však není nic známo o žádné americké operaci proti DAEŠ v tomto regionu", uvedlo centrum.

  Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

  0 0

  Taras
  1.9.2018 TarasovaTerasa
  V debatách okolo srpna na Ostrově Janiky se objevily i úvahy o zmatení pojmů v zařazení stran do politického spektra v současných podmínkách. Nejprve se vyjádřili Kamil s embéčkem:


  21.8.2018 – 16.49 Kamil Mudra: Udivuje mne, že vás, po vyvěšení toho slovníčku (Asfaltem), může překvapovat jakékoli zmatené používání pojmů.

  21.8.2018 – 18.14 embecko: Tak zkus dat terminy do poradku a uvidis, ze dopadnes spatne.
  To co propaguje Brusel je jemnejsi forma nacismu (socialni inzenyrstvi spojene s prevychovou), ovsem slunicka jsou antinacionalni a antisocialisticka. Takze nula. A je to i fasismus, ovsem slunicka jsou antimilitarni, takze opet nula.
  Jak jsem psal minule, nejlepsi je termin neomarxismus, ovsem Marx v tom nema co delat, takze take nula.

  Neokolektivismus? To take moc nejde, protoze pulka naroda nechce byt v kolektivu s druhou pulkou.
  Postdemokracie? Jakapak demokracie, kdyz slunicka neuznavaji výsledky voleb. Atd. Navrhnes neco?

  A po nich na jiném místě vittta: Ano, je to Tarasi tvoje chybné schéma, kdy jsi naskočil na špek současným zlodějům, a uvěřil jsi, že existuje jakási „pravice“ a „levice“, při čemž levice slouží lidu a v podstatě nekrade, zatímco pravice slouží velkokapitálu a krade přímo strašlivě.
  Já si pamatuji, že takovou TOP09 založil Kalousek, když odešel z KDU-ČSL, protože ho vykopli, že chtěl spolupracovat s komunisty.

  TOP 09 pravicovou politiku nedělala nikdy, ale proč by se tak nepojmenovala, však ve voličském potenciálu jsou lidé, kteří kupodivu na levici a pravici slyší, a nic je nesere, že TOP09 provozuje politiku „ulralevičáckou“ ve smyslu západního střihu, servilní, až kolaborantskou jak k EU, tak k sudetským Němcům.

  Takže pánové a hlavně vittto: naposled se s tebou bavím o pravici a levici, protože ustálené a léty prověřené termíny používáš chybně, ovlivněn účelovým mediálním pokřivením těchto pojmů.

  Klasické dělení na pravici a levici jde přes vlastnictví kapitálu, ať finančního, nebo výrobního, a vztahu ke skupinám, které s ním vstupují do styku. Pokud kapitál vlastníš, jsi na jedné straně barikády a jmenuješ se kapitalista, zaměstnavatel, vykořisťovatel. Pokud nevlastníš a prodáváš svoji pracovní sílu, pak jsi zaměstnanec a vykořisťovaný. A partaje, které zájmy těchto sociálních skupin zastupují, si říkají pravicové v prvním případě, levicové ve druhém.

  Kromě těchto dvou hlavních směrů jsou tu ještě podružné, marginální a obtížné jak bodavý hmyz, vzniklé v posledních destiletích, jako například na ekologickém fanatizmu postavení zelení nebo na internetové svobodě, pitomosti mladých voličů a hulení marjánky zřízení Piráti. Další výběhové myšlenkové směry v politice a v parlamentech zastoupeny přímo nejsou a hledají podporu u těch etablovaných partají, které se do parlamentu dostaly.

  A tady začíná zmatení jazyků, protože pravicoví ideologové a kapouši vlastněná média vymysleli trik: tyto nové a většinou urputně debilní směry, do nichž patří ale i Zelení, nebo nově sluníčkáři, vítači, multikulturalisti, LGBT podivnosti, lidskoprávníci, politicky korektní maniaci a většina eurobyrokratů, nazvali neomarxismem a tím pádem je připlácli k levici, bez ohledu na to, že tyhle potraty jsou podporovány (skrze neziskovky, západní tajné solužby a Sörösem)pravicí, stejně jako skrze na smyslech pominutými BÝVALÝMI levicovými stranami, jako jsou ve Švédsku sociální demokraté nebo v Německu Linke a SPD. Další podpora neomarxismu jde ale i od konzervativních pravicových stran, jak nejlépe vyjadřuje heslo Wir schaffen das kancléřky Merkelové, nebo výroky politiků TOP09, či neschopnost francouzských pravicových vlád zatočit s agresivními islámskými vyžírači dávek.

  Takže: u občanů vysoce nepopulární výše uvedené myšlenkové směry jsou podporovány jak pravicí, tak levicí, přes kouzelné mediální slovíčko „neomarxismus“ však tenhle smradlavý sýr strčila pravicová média do šuplíku levici. Fajnový podraz.

  Další zmatení pak spočívá v tom, že transparentní politická levice je v těžkém úpadku, pokud ne zničena. Sociální demokracie (a socialisti ve Francii) opustila svůj hlavní programový smysl, tj. zastávat se agresivně zaměstnanců a kromě kolaborace s kapitálem se vyžívá v již pojmenovaných nesmyslech. Komunisté jsou s výjimkou Česka rozprášeni (a i u nás jim hrozí propad). Pravicové strany, které částečně vykradly levici sociální program (u nás typicky Babiš, v Německu CDU/CSU), udělaly úkrok doleva nejenom v tomto smyslu, ale i v tom, že potichu a bruselsky podporují „neomarxisty“, které však média strkají do aktovky jenom levici.

  Pak ale jsou tu zaměřením pravicové strany, které udělaly kariéru hlavně na nacionálním a protiimigrantském základě (u nás Okamura, v Německu AfD, ve Francii LePenka) a jejichž popularita stoupá. Jejich volbou si občan odreaguje úzkost z migrantské katastrofy, sociálně si však moc nepomůže. Zajímavé však je, že tyhle partaje smrdí jak levici, tak i pravici.

  Tohle promíchání politických směrů a zmatení pojmů však rychle pomine a obnoví se staré a zásadní dělení na levici a pravici v případě velké hospodářské krize nebo války. A ty přijdou stejně jistě a neodvratně, jako se Země točí okolo Slunce.

  No a pokud chceš příklad toho, že pravicové strany jako ten čert serou na větší hromadu, tak ti dám jeden z tvého oboru činnosti, a už si ho konečně zapamatuj. V roce 2006 bylo vybráno na dani z příjmu od OSVČ 26 miliard korun. Po sérii úlev, které malým podnikatelům spáchaly Topolánkovy a Nečasovy vlády, činil příjem z této daně pouhé 2 miliardy. A Babiš je natolik podnikatelsky racionální, že pochopil, že tady zdroje pro zvýšení příjmů státního rozpočtu skutečně jsou, protože i při těch dvaceti šesti miliardách výběru daně OSVČ polovinu výkonů v účetnictví nevedly. Pro velké podnikatele se zase zastropily odvody z mezd, posílila se zásluhovost při výpočtu důchodů, na čemž zase vydělali vysokopříjmové skupiny a hlavně pravičácká pátá kolona v justici, soudci a státní zástupci .

  Současně se za trvání pravicových vlád nezvedala minimální mzda, hlavně pak klesl průměrný důchod takzvaným starodůchodcům (oproti nově vypláceným důchodům) o dvacet procent. Způsobeno tím, že pravičáci nevalorizovali nebo jenom nedostatečně vyrovnávali inflaci a růst mezd. Langšádlová z TOP09 pravila ve sněmovně k důchodcům konejšivě: „Ale oni to vydrží, oni se přizpůsobí!“ Tohle jsou příklady pravicové politiky v praxi.

  Tohle vydávání úpadkových politických směrů za levicové a matení pojmů začalo u nás před lety, když ODS a spol. narazila na vysoké sociální standardy v západních zemích, zatraceně se jí nelíbily a protože byly reprodukovány Bruselem, označila EU za socialistickou. Po krachu pravičáckých vlád se zase její voliči začali vymlouvat na to, že skutečně pravicové strany, provádějící skvělou pravicovou politiku, u nás vlastně nejsou. A na tyhle kecy a prdy vittta naletěl a ve svých četných expozé je uplatňuje, daleko za hranicí bolestivosti pro znalého čtenáře.

  Za zamyšlení však stojí embéčkovy návrhy na souhrnné pojmenování novodobých úchylných politických směrů, jako jsou již uvedení sluníčkáři, vítači, multikulturalisti, LGBT podivnosti, lidskoprávníci, politicky korektní maniaci a většina eurobyrokratů.

  D-FENS už ho našel: zmrdi a vohnouti.


  0 0

  1. 9. 2018    news-front
  Mně, stejně jako Julce, je už 50 let. Je to věk, kdy se už nesluší věřit na zázraky a pohádky. Víme, že nejsou čarodějové; neexistuje plnění přání; neexistuje žádná kouzelná hůlka ani překvapivě ohleduplná k vašim potřebám Zlatá rybka. Jsou pouze lidé, kteří žijí vedle vás a Hospodin - moudrý, milosrdný a spravedlivý. Ale je o něco dál, než bychom si přáli ... Saša odešel tak, jak mohl odejít jen opravdový muž, skutečný voják, viking: s mečem v ruce, který kráčel ke svým spolubojovníkům do světlého paláce Valhally ...   Saša mě přiměl uvěřit v pohádku, a dokonce se šťastným koncem! I když jsem při loučení s ním po různých setkáních, v hloubi duše, nevěřil na tento šťastný konec. A z nějakého důvodu jsem cítil, že to také ví.

  Na druhé straně: co je to šťastný konec? Saša odešel tak, jak mohl odejít jen opravdový muž, skutečný voják, viking: s mečem v ruce, který kráčel ke svým spolubojovníkům do světlého paláce Valhally ... Krásná slova, že?

  Krásná a hloupá ... Protože Saša, jak se mi zdá, nad tím vůbec nepřemýšlel. Jeho Valhallou byla jeho vlastní země, kde se narodil, kde studoval, kde bojoval. Žádný spekulativní nebeský příbytek, ale prostá, ušmudlaná uhelným prachem a hojně zkropená potem, země Donbasu. A ještě - nasáklá krví. Stalo se to ... Víte, proč ...

  Když jsem ho poslouchal, když jsem sledoval, jak s ním lidé mluví - v přední linii, v obchodech, v jeho domě - uvědomil jsem si, že jsem poprvé narazil na něco takového. Já! Který mluvil s OLIGARCHY! S POLITIKY! S ÚŘEDNÍKY! A já jsem pocítil, že jsem ocitl v pohádce. V pohádce, která je o spravedlnosti, čestnosti, odpovědnosti, dobrosrdečnosti a upřímnosti, pro něž, jakoby, není místo v naší cynické realitě ...

  Zítra letíme s Julkou do Doněcku, abychom doprovodili Sašu na jeho poslední pozemské cestě. Prošel ji správně. Chtěl bych ji projít stejně. Hospodin posoudí, zda jsou mé cíle správné. Ale já nějak věřím, tuším, cítím, že jsou správné! Protože pohádky, i když končí tragicky, nás učí, povznášejí, vychovávají a činí nás lepšími. Saša byl takový muž z pohádky. Z pohádky, které jsem chtěl věřit!

  Děkuji Ti, můj dobrý člověče, Sašo Zacharčenko! Všechno bude v pořádku. Postaráme se o Tvé blízké, to Ti slibuji! A o nás o všechny se postará, to vím, ten, v něhož jsi upřímně věřil! Děkuji Ti! A odpusť nám ...

  Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

  0 0

  1. 9. 2018   lenta a lenta.ru/news a nsn a nsn.fm
  Ministerstvo zahraničí Ruska nazvalo vraždu hlavy samozvané Doněcké lidové republiky (DLR) Alexandra Zacharčenka teroristickým útokem a uvedlo, že za tímto incidentem jsou ukrajinské úřady. Jak uvedla agentura RIA Novosti, toto prohlášení učinila oficiální zástupkyně ministerstva zahraničí Marie Zacharová.


  "Jsou všechny důvody předpokládat, že za jeho (Zacharčenkovou, pozn. Lenta.ru) vraždou je kyjevský režim, který nejednou použil podobné metody k likvidaci disidentů a nepohodlných osob", uvedla. "V situaci s vraždou hlavy DLR uskutečňuje strana války v Kyjevě teroristický scénář, který zhoršuje již i tak komplikovanou situaci v regionu .... Když Kyjev nesplnil sliby o míru, zdá se, že se rozhodl přejít ke krvavému masakru", dodala Zacharová.

  Ministerstvo zahraničí RF zdůraznilo, že světové společenství musí požadovat a sledovat nestranné vyšetřování "tohoto zločinu". Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) potvrdila informaci o smrti Zacharčenka a sdělila, že jeho vražda je "důsledkem bratrovražedných válek“, ale podle jedné z verzí může být za zločinem Moskva.

  Zacharčenko byl smrtelně zraněn výbuchem, ke kterému došlo 31. srpna v doněcké kavárně Separ poblíž jeho rezidence. Utrpěl také ministr příjmů a poplatků DLR, Alexandr Timofejev, který byl hospitalizován. Orgány neuznané republiky považují událost za teroristický útok.

  Na celém území samozvané Doněcké lidové republiky (DLR) byl v souvislosti s vraždou hlavy republiky Alexandra Zacharčenka vyhlášen mimořádný stav. Informovala o tom agentura News-Front.

  Uvádí se, že ukrajinští diverzanti, kteří se pravděpodobně podíleli na organizaci atentátu, již byli dopadeni. Bylo řečeno, že bylo zadrženo několik osob, jsou to přímí pachatelé vraždy a s nimi spojené osoby. Zadržení se konalo v automobilu na prospektu Bohdana Chmelnického.

  Místopředseda vlády Dmitrij Trapeznikov se stal v zastoupení hlavou samozvané Doněcké lidové republiky.

  Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

  0 0

  Laďa Větvička
  2. 9. 2018  blog autora
  Po pěti rokach sem se zas podival do centralniho Ruska. naposledy sem tam byl pracovně kratce před začatkem sankci. Tenkrat to byla země obrovskych rozdilu.  Na jednestraněbohatstvi a potěmkinovy vesnice, na druhe straněšpina a bida. Bylo na čase zjistit, jak se Rusum žije po pěti rokach sankci, a tak sem se vydal na tři tydny mezi normalni lidi, do velkych měst i na vesnicu a projel sem přes dva tisice kilaku od Soči přes Krasnodar, Stalingrad, Samaru až do tatarstanske Kazaně. Pěšky, stopem, lodi, maršrutkou aji vlakama.

  Prvni, co mě překvapilo, byl život na ulicach. Ve dne, ale hlavně v noci. Rusi prostě o vikendech zahradili hlavni ulice, aby tam nejezdily auta a ulice ožily.  Bylo to fajne a přijemne sledovat, jak se desetitisice obyvatel bavi v kteroukoliv denni i nočni dobu. Zaběry muzikantu su točene hrubo po pulnoci.

  O to větši šok byl v okamžiku, kdy sem se vratil dodom. Poruba připominala znormalizovane Československe se zakazem vychazani. Přesně v deset večer policie vyžene lidi ze zahradek ať je horko nebo zima. Lidi zalezu do baraku a pusti si Majora Zemana.

  To zme to dopracovali... V Rusku větši svoboda jak u nas...


  Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, Samara


  0 0

  Jaroslav Bašta a -rp-
  2. 9. 2018 PrvníZprávy
  Mám rád řeku Střelu. Dokonce natolik, že jsem její asi sto kilometrů dlouhý tok prošel pěšky od ústí až k pramenům, její splavnou část sjel na kánoi, jednu zvláště tuhou zimu jsme ji využili jako trasu pro běžky, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


  Vzpomínám si, že ve druhé polovině šedesátých let mi s mými přáteli vadila výstavba přehrady kousek od Žlutic. Nejenže zmizel kus romantické krajiny, ale pár let byla voda v řece docela špinavá. Výstavbu tenkrát zdůvodňovali ochranou před povodněmi a nutností zajistit pitnou vodu, takže nakonec jsme si zvykli.

  Od té doby uplynulo padesát let a svět se změnil k nepoznání. Jedním z průvodních jevů nové doby se stal odpor k jakémukoliv omezování a návrat k „přirozenosti“. Úplně ve všem, počínaje výchovou potomstva, svobodou pohybu a rušením hranic. Vrcholem tohoto úsilí byl boj za svobodu pro kůrovce, aby mohl sežrat šumavské nepřirozené smrkové lesy.

  Neunikly tomu ani řeky. Přehrady, jezy a podobná zařízení nová doba šmahem označila za zvrhlé počiny „betonové lobby“ a jakékoli varovné hlasy, které v době povodní v devadesátých letech a na počátku nového tisíciletí připomínaly, že hrozbu budoucnosti představuje sucho, vlivná část odborné veřejnosti odsoudila jako nesmyslné. Stačí se podívat na debaty kolem kanálu Labe – Odra – Dunaj. Pak došlo ke klimatické změně, před kterou ti škarohlídové varovali. Je tepleji a začalo málo pršet, už čtyři roky.
  Sázava 2018

  Minulý víkend jsem se vypravil na výlet na horní tok Střely, abych si ověřil, zda ty končiny náhodou nebyly osídleny už před třemi tisíci lety, jak naznačily některé archeologické nálezy. Počítal jsem s tím, že budu muset asi dvakrát brodit řeku. Když jsem k ní přišel, zjistil jsem, že je úplně vyschlá, stejně jako všechny potoky, které do ní tečou. To znamená, že na ploše přes 200 km čtverečních zůstala voda jen v rybnících a přehradě. Střela nejvíce ze všeho připomíná širokou kamenitou cestu, vlastně wádí, které jsem viděl na pouštích.

  Obávám se, že podzimní nebo zimní srážky ten děsivý deficit vody v krajině jen na chvíli zamaskují. Bude-li příští rok stejné počasí jako letos, začnou usychat lesy. A nám nezbyde, než se hodně rychle vrátit ke stavbě přehrad, rybníků, nádrží a jezů. Pokud tedy nechceme, aby se z naší země stala během relativně krátké doby polopoušť, která uživí jen zlomek současného obyvatelstva.

  Prvním předpokladem pro překonání tohoto nového typu ekologické krize bude změna myšlení. Do staveb budoucích přehrad a záchrany lesů by nadále neměli mluvit aktivisté, jejichž nevyřčeným ideálem je divočina bez lidí. Za současné klimatické situace se dosavadní lhůty povolování staveb stávají překážkou, která bude doslova ohrožovat naší existenci. Zejména, když se letos tak názorně přesvědčujeme, že voda je nejdůležitější životní potřebou, končí komentář Jaroslav Bašta.

  - - -  0 0

  Zbyněk Fiala
  1.9.2018 VašeVěc
  Topící se vláda v Londýně se chytá stébla, které plave na vlnách šampaňského a českého piva. Hrozba odstoupení od Bruselem prosazených pravidel chráněného původu, kterou si chce Británie vynutit ústupky, může zničit i globální dominanci olomouckých tvarůžků.


  Britští vyjednavači konečně našli páku na Brusel, která připomíná mučení zubní vrtačkou. Když nám nevyhovíte, přestaneme uznávat evropská označení původu, tlumočil nový britský ministr pro evropské záležitosti Dominic Raab svému bruselskému protějšku Michelu Barnierovi. Znamenalo by to, že klidně nalepí vinětu šampaňského na domácí patok povzbuzený uhličitou hustilkou.

  Už vidím, jak omdlévají čeští lidovci, kteří tolik bojovali v Evropském parlamentu za kopeček národní přidané hodnoty. Má nahradit aspoň trochu to, co nám ubírají nadnárodní vlastníci našich podniků. Nyní už zákon stanovuje, že nikde jinde nesmějí chovat třeboňského kapra nebo vyrábět jihočeskou nivu, marně nahrazovanou roquefortem. Stejné platí pro olomoucké tvarůžky či české pivo, zejména nejpopulárnější japonský Pilsner Urqwell. Tady bychom se museli bránit, a může to mít horší důsledky, než že se zkomplikují a prodraží lety anglických nezaměstnaných do Prahy, kde se zpíjejí jak Dáni, takže jsou k nepoznání.

  Barnier se nechce dát. Zná hodnotu toho, na čem je směroplatná nálepka šampaňského a koňaku, tohle by mu šéf Jean-Claude Juncker nikdy neodpustil. Ale je tu taky parmská šunka spolu s 3000 dalšími lokálními produkty pod ochranou označení původu, které je odlišuje od nekalé konkurence. Představa, že by se teď na něj všichni sesypali, je reálná. Pokud nenabídne zázrak, tvrdí někteří, za měsíc ve funkci skončí a finále převezme do svých vlastních rukou Evropská rada, čili šéfové států osobně.

  Ale ono už nejde jen o syrečky. Kdyby jednání s Británií zkrachovalo na olomouckých tvarůžcích či českém pivu, hrozí rozpojení i samotného Spojeného království, jak slibujií Skotové, a přidají se další. To by mohlo spustit evropskou řetězovou reakci rozpadů s netušenými důsledky. Další bezpečnostní hrozbu by znamenala oslabená spolupráce s britskou jadernou flotilou. Jen naivka by nad tím mávl rukou s poznámkou, že jadrné ponorky mají přece také Francouzi. Ano, ale co s Evropou bude, když francouzskou palebnou převahu (k tomu ty ponorky ani nemusí obnovovat schopnost plavby) přestane vyvažovat ta britská?

  Žertíčky stranou, situace je vážná, jednání o Brexitu drhne. V Bruselu se to mělo rozštípnout už dřív, teď se mluví aspoň o říjnu. Klíčovým prvkem nynějších jednání je přitom několik „červených linií“, přes které se jedněm nechce tam, a druhým sem. K těm kritickým místům dohody, která by britským subjektům nadále umožnila využívat evropského vnitřního trhu, se počítá otevřená hranice s Irskem, volný pohyb osob a pokračující podléhání Evropskému soudu pro lidská práva.

  Zatím to na těchto třech podmínkách krachuje. Opadající naděje na dohodu nejlépe charakterizuje fakt, že vláda Theresy Mayové teď studuje 25 dokumentů se scénáři „tvrdého Brexitu“ či „pádu z útesu“, čili důsledky toho, kdyby Británie odcházela bez dohody. Oleje do ohně přililo zjištění, že podobné scénáře jsou v tajnosti zpracovávány i v Bruselu. I bez studií je přitom vidět, že libra už ztratila čtvrtinu hodnoty a zhruba stejně ztratily na Londýnské burze ryze britské společnosti ve srovnání s těmi nadnárodními, které si mohou přesunout sídlo jinam.

  Největší problém je s Irskem, kde Brusel nechce připustit vznik obnovy tvrdé hranice mezi Irskou republikou v EU a brexitem přetřenou britskou provincií. Tam už nejde jen o principy, ale o život. Stávající otevřená hranice, umožněná vedle dohod o irském smíru také společným pobytem v EU, výrazně přispěla k ukončení sektářské války mezi protestanty a katolíky.

  Hlavním plodem dohody o Brexitu má být přechodné období, kdy ještě téměř dva roky zůstává vše při starém, ale Británie už může vyjednávat obchodní dohody s dalšími partnery. Včetně té klíčové s Bruselem, samozřejmě. Jenže teď vypadá říjen jen jako příprava na listopad, a ten se zas může změnit v přípravu na prosinec. Moc daleko se však ustupovat nedá, 29. března všechno končí.

  Stále větší neklid proniká i do britského tisku. List Financial Times zabědoval v půli léta redakčním článkem, ve kterém vypočítává zoufalé důsledky Brexitu bez dohody.

  https://www.ft.com/content/0ebec84c-8e64-11e8-bb8f-a6a2f7bca546

  Premiérka Mayová se pokusila najít kompromisní řešení v podobě plánu, který s vládou projednávala na uzavřeném zasedání ve svém rekreačním sídle v Chequers, ale pro Brusel byl tento kompromis příliš malý a pro vnitřní opozici v Konzervativní straně zase příliš poraženecký. Podle FT tak znovu zesílila obava, že i dobře připravenou dohodu mohou zmařit nějaké náhodné vlivy.

  Co by to znamenalo? Chaos na všech frontách. Británie se ocitne v mezinárodní izolaci, ekonomiku potká šok a přinese politické důsledky, vypočítávají FT. Ale řekněme, že obě strany se pouze dohodly, že se momentálně nedokážou dohodnout na komplexní dohodě o odchodu a místo toho vláda zahájí sérii koordinovaných jednostranných akcí, aby zabránila národní krizi. Jenže i k tomu by potřebovala vstřícný přístup druhé strany, a něco takového lze po krachu jednání o článku 50 Evropské smlouvy těžko zaručit.

  Takový „umírněný“ odchod bez dohody také obsahuje řadu závažných rizik. Bude tam tvrdá hranice s Irskem. Přechod na pravidla WTO znamená všeobecnou celní kontrolu. Kapitál uteče z londýnské City a útok na libru bude následovat. Může začít váznout zásobování potravinami kvůli zpochybnění certifikátů a standardů. V přístavech a na letištích zavládne zmatek. A výčet neblahých důsledků je bez konce, je nezávislý na tom, co si chceme namluvit, varují FT.

  List se pozastavuje nad tím, jak britská vláda tato rizika zlehčuje. Ministr Dominic Raab dokonce zvažuje, že odmítne zaplatit finanční závazky vůči EU a dává přednost studiu scénářů pro odchod bez dohody. „Jenže dosavadní jednání ukázala, že EU má vždy vyšší kartu,“ konstatuje redakční komentář listu, který je mluvčím londýnské City. Připomíná, že Británie nikdy nebyla darebáckým státem, který neplatí své závazky.

  Británie bude vždycky závislá na dobré vůli EU, aby obchod pokračoval, shrnují FT. O dobrou vůli, stejně jako o klíčový lék, může být nouze, proto je tak důležité dosáhnout oboustranně přijatelné dohody: „Trochu dát a trochu přijmout teď je lepší než drastický rozchod později.“

  0 0

  - svo -
  2.9.2018  Samizdat2016
  Cenzura, šikana, zneužívání dat, politická manipulace.
  Máte už dost Facebooku, který si přivlastňuje všechny vaše údaje, prodává je bůhví komu a ještě vás cenzuruje, buzeruje a šikanuje na základě naprosto neprůhledných uživatelských podmínek? Sociální média jsou cenným nástrojem, bez kterého se těžko obejdeme. Jaké jsou další možnosti?


  Sociální sítě v Rusku a Číně budou nejspíš časem „z bláta do louže“, nehledě na kontroverzní majitele, takže pro mě třeba známá ruská VKontakte opravdu není řešení. Navíc vyžaduje moje telefonní číslo, fotku a vůbec, prudí podobně jako Velký Bratr Facebook. Máme tady ale sítě, které jsou svobodné už z principu.

  Tady jsou moje tipy, které hodlám vyzkoušet. Na prvních dvou už mě najdete. Seřazené jsou podle počtu uživatelů a podle toho, jak se mi zamlouvají. Diaspora, MeWe a Minds mají jako prioritu ochranu soukromí, bezpečnost a transparentnost. Nebudou shromažďovat osobní údaje a neprodávat tyto informace za účelem reklamy. Jejich heslem je No ads, no tracking, no data mining.


  Mindshttps://www.minds.com/
  Počet uživatelů: cca 2 milióny
  Mobilní aplikace: Android, iOS
  Registrace: uživatelské jméno a e-mail


  Minds má většinu standardních funkcí služby Facebook – profily, časové osy, sdílení médií, zasílání zpráv, skupiny atd. Je to open-source, a zatím poněkud nerdy komunitní platforma. Jeho otevřený zdrojový kód, šifrované zprávy a politika nulové cenzury z něj dělají skvělé místo pro ty, kdo se ocitli v exilu z Facebooku nebo Twitteru.

  MeWehttps://mewe.com/
  Počet uživatelů: cca 1,5 miliónu
  Mobilní aplikace: Android, iOS
  Registrace: uživatelské jméno a e-mail


  MeWe má jednoduché a intuitivní rozhraní, velmi podobné základnímu nastavení Facebooku. Umožňuje uživatelům publikovat a sdílet obsah (včetně fotografií, videí, dokumentů a hlasových zpráv) a chatovat s jednotlivci nebo (soukromými) skupinami. Kapacita na vaše data je až 8 GB. Má reklamu, ale není cílená. Samofinancují se z prodeje prémiových služeb – větší kapacita, tajný chat a podobně. Můžete si k němu prý připojit Facebook a Twitter, i když je tato funkce v současnosti poněkud skrytá. MeWe není založeno na principu Open source.  DIASPORAhttps://diasporafoundation.org/
  Počet členů: cca 660 000
  Mobilní aplikace: Android
  Registrace: uživatelské jméno a e-mail


  Jedná se o jednu z nejstarších alternativ na Facebooku. Její heslo je: Decentralizace, Svoboda, Soukromí.

  Je to decentralizovaný open source projekt – kdo chce, si může založit server. Uživatelé si pak mohou vybrat, kde chtějí, aby jejich účty byly uloženy a nastavit si tam účet. Samozřejmě mohou komunikovat s jakýmkoli jiným uživatelem v síti, bez ohledu na umístění hostitele.

  Diaspora umožňuje nastavit osobní skupiny, se kterými sdílíte různý obsah, hashtagy a podporuje cross-posting do jiných sociálních sítí, včetně Facebooku a Twitteru. Bohužel, jejich decentralizace znamená, že vývoj aplikací pro mobily byl pomalý, což je nevýhoda pro mobilní uživatele. Pro Android je k dispozici řada aplikací, pro systém iOS ne. Vývojáři nicméně doporučují, aby členové Diaspory přistupovali z mobilního zařízení prostřednictvím prohlížeče.


  Gab https://gab.ai/
  Počet členů: cca 460 000
  Mobilní aplikace: zakázána společnostmi Apple a Google
  Registrace: uživatelské jméno a e-mail
  Gab je sociální síť, která má motto zachování osobní svobody a svobody projevu na internetu. Byla založená jako necenzurovaná alternativa levicově biasovaného Twitteru. Uživatelé zde, podobně jako na Twitteru, sdílejí zprávy o délce 300 znaků. Žádné reklamy, provoz je samofinancován z prodeje prémiových služeb.

  Doufám, že se potkáme na kus řeči ve svobodnějším prostředí, než je progresivistický a politicky úkolovaný Facebook. Pro udavače a bonzáky bude zjištění, že se můžeme bavit bez jejich zastrašování, cenzury a šikany, velká rána. K nezaplacení. Stačí, když nás odejde hodně. Aspoň na chvilku denně.

  PODĚLTE SE O SVOJE ZKUŠENOSTI. Neváhejte a napište, která sociální síť se vám osvědčila?


  Autor: Eva Svobodová
  Zpracováno podle údajů z Wikipedie a internetových recenzí:
  https://www.maketecheasier.com/facebook-alternatives-social-networks/

  0 0

  Paul Craig Roberts
  2. 9. 2018      PaulCraigRoberts
  Facebook, Twitter a Google jsou informační monopoly, které úmyslně znásilňují americkou ústavou chráněný první dodatek práva. Tyto organizace potlačují právo veřejnosti na to být pravdivě informována a tudíž vědět.   Proto by měly být tyto organizace znárodněny a měly by být dány pod kuratelu známých a oddaných obránců prvního dodatku ústavy USA. Facebook, Twitter a Google jsou neslučitelné se svobodnou společností a jsou ve skutečnosti jen nástroji státu Velkého bratra. A kdyby se investigativní novináři podívali na tyto organizace blíž, věřím, že by v nich našli styčné body jak s CIA, tak s Hlubokým státem.

  https://www.nytimes.com/2018/08/28/technology/inside-facebook-employees-political-bias.html

  https://www.strategic-culture.org/news/2018/08/30/facebook-engineer-stunning-admission-we-tear-down-posters-welcoming-trump-supporters.html

  Překlad:Lubomír Man

older | 1 | .... | 621 | 622 | (Page 623) | 624 | 625 | .... | 668 | newer