Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Šľak ma môže trafiť. Má slovenský prezident vlasť? Jozef Banáš reaguje na prejav Andreja Kisku

$
0
0
Jozef Banáš
6. 11. 2015    ParlamentneListySk   (kráceno)
Od slovenského prezidenta by som očakával, že bude obhajovať predovšetkým záujmy občanov svojej krajiny a až potom záujmy „svojich silných priateľov a spojencov". ....Moja pripravenosť počúvať prezidenta je po tomto prejave opäť o čosi menšia. Autori jeho prejavu uviedli zopár pozoruhodných myšlienok.


Na strane oportunistov
...
Očakával som, že suverénny a smelý prezident povie, že vlnu utečencov z Líbye spôsobilo nepremyslené a barbarské bombardovanie Líbye, o ktorom vtedajší šéf NATO Rasmussen sklamaný vyhlásil, že „NATO má ešte rezervy, lebo na bombardovaní sa podieľalo len osem z 28 členských krajín“... Myslel som, že prezident jasne povie, že prúd utečencov zo Sýrie spôsobila vojna, ktorú vyvolali Spojené štáty svojím podvodným zdôvodnením začatia vojny v Iraku - pod zámienkou zbraní hromadného ničenia v arzenáli Saddáma Husajna, ktoré tam dodnes nikto nenašiel. Zo zvyškov vojenských a bezpečnostných zložiek Iraku vnikli základy Islamského štátu.
...
Očakával som, že prezident sebakriticky povie, že na vyháňaní ľudí z Afganistanu sme sa podieľali a podieľame aj my účasťou v nezmyslenej vojne v tejto krajine. Očakával by som, že si prezident aspoň položí rečnícku otázku, prečo by mali Slováci, Česi, Bulhari, Maďari či Poliaci byť solidárni s utečencami z krajín, ktoré tí, ktorí nás dnes poučujú, stáročia úspešne rabovali a vykrádali. Mám na mysli koloniálne mocnosti počnúc Veľkou Britániou, Španielskom, Holandskom, Francúzskom, Nemeckom a končiac Spojenými štátmi, ktoré si masovo dovážali otrokov, aby na nich robili. Európski lídri sa napokon ani dnes netaja tým, že ide o masový prílev pracovnej sily, pretože, čuduj sa svete, náš svet kresťanského materializmu sa vyľudňuje.
....

Čo si prezident asi nevšimol Prezident vytrvalo prejavoval ľútosť nad utekajúcimi pred vojnou. Každému normálnemu človeku je utečencov ľúto. Nikto predsa neopúšťa svoju vlasť bez vážneho dôvodu. Pri počúvaní tejto stereotypnej lamentácie mi na um opakovane prichádzali slová Júliusa Satinského: „Šľak ma môže trafiť!“ Myslím, že tento pocit má pri „riešení“ utečeneckej krízy každý Slovák, ktorému ešte v hlave napriek enormnej snahe mediálnych manipulátorov ostali nejaké závity. Už som niekoľkokrát povedal (mám radosť, že moju metaforu prebrali aj niektorí politici), že keď vám niekto urobí dieru do vane, z ktorej sa prúdom leje voda, tak normálny človek sa snaží zapchať dieru, a len idiot rieši, ako bude tečúco vodu rozdeľovať. Predovšetkým by však mal vyzvať toho, kto dieru vytrvalo vŕta, aby s tým prestal. Takéto slová by som od môjho prezidenta očakával. Očakával by som, že tí, ktorí mu prejav písali, doň vpíšu veľkými písmenami výčitku sýrskeho chlapca, ktorá preletela svetom európskych politických a mediálnych salónov takmer bez ohlasu: „Zastavte vojnu a nebudeme utekať!“ Pán prezident, vyzývam Vás – ste najvyšší ústavný činiteľ tejto krajiny. Neriešte solidaritu s utečencami, riešte skončenie dôvodov, pre ktoré musia títo nešťastní ľudia utekať!!! Je na mieste vysloviť počudovanie, že drvivá väčšina utečencov sú mladí, zdraví muži. Očakával by som, že si to všimne aj prezident a jeho poradcovia, a že si položia otázku – ak ľudia utekajú pred vojnou, prečo neutekajú bezbranné ženy, deti, starci? Prečo utekajú mladí muži? Čo sú to za chlapi, ktorí nechajú doma svoje rodiny a sami zmiznú do bezpečia? Čo sú to za ľudia, ktorí utekajú pred vojnou a smrťou, a pritom si stanovujú podmienky za akých ich máme prijať? Čo sú to za ľudia, ktorí kašľú na pomoc Slovenska, nechcú u nás byť a trvajú na tom, aby ich umiestnili do bohatých európskych krajín? Prezident varuje, že ak sa nebudeme správať lojálne, nebudú nám spojenci dôverovať. Pýtam sa, ako máme dôverovať spojencom, ktorí vymysleli štátny útvar, ktorý sa nazýva Kosovo s jediným dôvodom – vytvoriť v ňom jednu z najväčších vojenských základní v Európe – Bond Steel. Dnes Kosovčania tvoria časť utečencov...
......
Stali sme sa rukojemníkmi európskej politickej „korektnosti“ a akýchsi imaginárnych európskych hodnôt. Čím viac utečencov prijmeme, tým viac ich sem bude prichádzať. To je jasné každému okrem európskych politikov. Prezident si protirečí v mnohých veciach. Na jednej strane apeluje, aby sme „uľahčili situáciu krajinám, kam prichádzajú desaťtisíce a státisíce ľudí (teda desaťtisíce či státisíce?)“... Nerozumiem, prečo máme uľahčovať situáciu krajinám, ktoré utečencov chcú!? Pani Merkelová ich pozýva, Švédi majú očividnú snahu premeniť svoju krajinu na islamský štát, tak nerozumiem, prečo by sme im mali v ich snahe brániť? Napokon, ak by sme aj utečencov prijali, tak kam ich dáme? Do koncentračných táborov, kde im bude armáda brániť v tom, aby od nás nezutekali? Uvedomuje si prezident, že vyzýva k revolte vlastných občanov? Migranti dostávajú od únie viac peňazí, ako sú platy a penzie väčšiny Slovákov. Obávam sa, že toto náš prezident v rámci európskej solidarity svojim kolegom nepovedal.

Keby ho tak počul Štúr
Prezident svoje vystúpenie uzavrel slovami: „Dajte ľuďom na Slovensku dôvod, aby zahraničnopolitickým a európskym záujmom Slovenska aj záväzkom a prínosom, ktoré z toho vyplývajú, nielen rozumeli. Aby ich v parlamentných voľbách nielen potvrdili. Ale aby sa s nimi stotožnili. Aby im dôverovali. Aj rozumom, aj srdcom.“ Ja by som tieto slová poopravil. Pán prezident, nesnažte sa, aby ľudia porozumeli Vám, Vašim poradcom a ich poradcom, snažte sa, aby ste Vy porozumeli občanom tejto republiky.

Politikov delím na tri kategórie. Nadpriemerní sa nestrápňujú. Priemerní sa strápňujú po hranice svojich možností. Podpriemerní sa strápňujú za hranice svojich možností. Prezident je prvý občan našej krajiny, ak chcete – našej vlasti. Jeho psou povinnosťou je načúvať hlasu ľudu, svojho ľudu. Ľudovít Štúr, ktorého dvesto rokov od narodenia si o pár dní pripomenieme, v roku 1847 na prešporskom sneme povedal: „Či taký človek, čo ničoho nemá, čo cez celý svoj život takmer vždy len druhým na prospech robotuje, či taký človek má vlasť? Či takýto človek ľnie, či môže s láskou ľnúť k vlasti? Čoho nemá, čoho nezná, toho nemôže milovať, k tomu nemôže ľnúť. Ten, kto bol utisnutý, podľa zákona prírodného nikdy nemohol milovať miest tých, kde cítil svoj útisk. Takýto človek má len rodnú zem, ale vlasti nemá!“

Som presvedčený, že ak by si Štúr vypočul prezidentov prejav, smutne by sa ho spýtal - má slovenský prezident vlasť?

Spojené státy se připravují na válku s Ruskem na syrské půdě ! Důsledky mohou být katastrofické....

$
0
0
6.11.2015   Svobodné noviny
Obama ve skutečnosti nyní říká Putinovi, že Spojené státy jsou ochotné jít do války proti Rusku, aby mohly eliminovat syrskou nedžihádistickou vládu- vládu, která vznikla nejen proti džihádu, ale jako zcela nenáboženská. Obama to říká v nejčistším možném jazyce, ale Putin by jej mohl jednoduše ignorovat. Co bude poté, až američtí a ruští piloti začnou na sebe střílet na syrské obloze, někdo z nich bude přitom zabit, a jeho letadlo se zřítí dolů v plamenech?
V úterý 3. listopadu, mluvčí amerického ministerstva obrany Laura Sealová v rozhovoru pro Daily Beast uvedla, že USA vyšlou dvanáct bojových letounů F-15C na tureckou základnu Incirlik k nasazení do Sýrie proti ruským bojovým letounům Su-30.Žádný z těchto letounů nemůže ničit pozemní cíle, ale pouze nepřátelská letadla ve vzduchu.

Jinými slovy: Americký prezident Barack Obama říká ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi, že pokud Putin nechce jít do války proti Spojeným státům, musí zastavit to, co momentálně dělá v Sýrii. Obama to říká v jazyce, jehož význam nelze popřít nebo nesprávně vyložit: posílá protisílu proti tomu, což již Rusko vyslalo do Sýrie.

Pokud by nebylo skutečností, že jak F-15C tak Su-30 jsou vybaveny pouze pro boj ve vzduchu, pak byl Obamům tah nebyl tak jasný a jednoznačný. Paní Sealová to ještě ujasnila, když dobrovolně řekla reportérovi Daily Beast Davidu Axemu: „Neřekla jsem, že to není kvůli Rusku.“ Axe poté její vyjádření komentoval v článku slovy, že Sealová „naznačila pravý účel nasazení amerických bojových letounů v Sýrii.“ Ale člověk by musel být blázen, aby to neviděl. Jedinou skutečnou otázkou je, důvod, proč Obama učinil toto rozhodnutí.

Dne 11. října moderátor Steve Kroftem dusil Obamu v CBS programu „60 Minutes“ ohledně ruské intervence v Sýrii, kde byl Obama konfrontován Kroftem, zda je příliš „slabý“ v syrské záležitosti.

Steve Kroft: Před rokem, když jsme dělali rozhovor, řešili jsme nějaké řinčení zbraní mezi Spojenými státy a Ruskem na ukrajinské hranici. Nyní se to samé děje v Sýrii. Říkal jste před rokem, že Spojené státy vedou. Jsme nepostradatelný národ. Zdá se, že pan Putin toto vedení zpochybňuje.

Prezident Barack Obama: V jakém smyslu? Pojďme- pojďme o tom přemýšlet- pojďme-pojďme-

Steve Kroft: No, zaprvé, (Putin)přemístil vojáky do Sýrie. Má v zemi své lidi. Ruské jednotky vedou vojenské operace na Blízkém východě poprvé od druhé světové války.

Prezident Barack Obama: Takže to je-

Steve Kroft: bombardování lidí- to my podporujeme.

Prezident Barack Obama: Takže to je hlavní Steve? Dovolte mi, abych vám položil tuto otázku. Když jsem se ujal funkce, Ukrajina byla řízena zkorumpovaným vládcem, který byl loutkou pana Putina. Sýrie byla pouze ruský spojenec v regionu. A dnes, než by se jen spoléhali na jejich podporu a udržovali základnu, kterou mají v Sýrii, která tam je po dlouhou dobu, pan Putin nyní nasazuje jeho vlastní vojáky, jeho vlastní armádu, aby udržel jen stěží pohromadě jeho jediného spojence. A na Ukrajině-

Steve Kroft: On zpochybňuje vaše vedení, pane prezidente. On zpochybňuje vaši vedoucí pozici-

Prezident Barack Obama: No Steve, musím vám říct, pokud si myslíte, že řízení ekonomiky ke dnu a nutnost poslat vojáky za cílem posílení svého jediného spojence, je vedení, pak máte jinou definici vedení. Moje definice vedení bude vedoucí pozice v oblasti změny klimatu, tuto mezinárodní dohodu, kterou potencionálně dostaneme v Paříži. Moje definice vedení mobilizuje celé světové společenství, aby bylo ujištěno, že Írán nebude mít jaderné zbraně. A s ohledem na Blízký východ, máme 60 zemí v koalici, které nečekají na ruskou strategii. Naopak, oni tvrdí, že tato strategie ve skutečnosti nefunguje.

Steve Kroft: Jde mi o to- Ne, že by vedl, můj názor je, že zpochybňuje vaše vedení. A hodně se zapletl do této situace. Dovedete si představit, aby se teď v Sýrii udělalo cokoliv významného, aniž by se na tom podíleli Rusi, nebo nebyli toho součástí?

Prezident Barack Obama: Ale to byla pravda již předtím. Mějte na paměti, že posledních pět let Rusové poskytují zbraně, finance, stejně jako Írán a Hizballáh.

Steve Kroft: Ale nikoho nebombardují a nemají v zemi vojáky-

Prezident Barack Obama: A skutečnost, že to museli udělat není důkaz o síle, je to známkou toho, že jejich strategie nefungovala.

Steve Kroft: Nemyslíte si, že –

Prezident Barack Obama: Nemyslíte si, že pan Putin by preferoval, aby byl Assad schopen tento problém vyřešit, aniž by musel poslat spousty pilotů a peněz, které Rusko nemá?

Steve Kroft: Věděl jste, že toto všechno chystá, když jste se setkali v New Yorku?

Prezident Barack Obama: No, věděli jsme- měli jsme velmi dobré informace od rozvědky. Sledujeme-

Steve Kroft: Takže jste věděl, že to má v plánu udělat.

Prezident Barack Obama: Věděli jsme, že plánoval poskytnout vojenskou pomoc, kterou Assad potřeboval, protože měli strach z možného zhroucení režimu.

Steve Kroft: Říkáte, že to dělá ze slabosti. Existují pocity na Blízkém východě mezi našimi protivníky, jistě a dokonce i mezi našimi spojenci, že Spojené státy jsou na ústupu, že jsme stáhli naše vojáky z Iráku a islámský stát se pohnul a převzal hodně tohoto území. Situace v Afghánistánu je velmi nejistá a Taliban je opět na pochodu. A islámský stát ovládá velkou část Sýrie.

Prezident Barack Obama: Myslím, že je spravedlivé říci, Steve, pokud –

Steve Kroft: Dovolte mi dokončit myšlenku, Oni tvrdí, že váš –

Prezident Barack Obama: Jste-

Steve Kroft: Říkají, že se ukazujete jako velmi slabý, ne silný-

Prezident Barack Obama: Vy říkáte „oni“, ale nehovoříte za příliš mnoho lidí. Ale tady-

Steve Kroft: Budu, citovat, pokud chcete.

Prezident Barack Obama: Tady- ano, zde-

Steve Kroft: Řekl bych, že Saúdové. Řekl bych, že Izraelci. Řekl bych, že hodně našich přátel na Blízkém východě. Řekl bych, že všichni v Republikánské straně. No, chcete, abych pokračoval?

Prezident Barack Obama: To jo. Já- jste li- pokud citujete Republikánskou stranu, myslím, že je spravedlivé říci, že neexistuje nic, co jsem podle nich udělal správně v průběhu posledních sedmi a půl let.

Zdá se, že americký prezident si bere tuto záležitost tolik k srdci, že je ochoten začít třetí světovou válku proto, aby dokázal, že není „slabý“.

Studená válka nikdy nebyla tak horká, kromě kubánské raketové krize v roce 1962. Ale v tomto konkrétním případě, USA čelily potencionálnímu jadernému útoku ze strany Sovětského svazu jejich raketami umístěnými v blízkosti USA na Kubě. Tentokrát to začíná velmi rozdílně: nehrozí žádné nebezpečí, které by Rusko představovalo pro Spojené státy. Vskutku, Putin opakovaně dokonce žádal o spolupráci s USA při válce proti džihádistům v Sýrii, ale Obama opakovaně odmítl.

Nyní Obama zachází dále, než je jen odmítání spolupráce: Přikazuje Putinovi, zastavit se. Obama to dělá těmito kroky, požadujíc, aby Putin dovolil sunnitským džihádistům převzít kontrolu nad Sýrií, nad národem, který má pod vedením Assadova nesektářská vláda, z které většina představuje šíity (i když je premiér Wael Nader al-Halqi členem Sunnitů) a kde je Ústava zcela nenáboženská, a udržuje bariéru mezi kostelem a státem (jediná na Blízkém východě).

Obama ve skutečnosti nyní říká Putinovi, že Spojené státy jsou ochotné jít do války proti Rusku, aby mohly eliminovat syrskou nedžihádistickou vládu- vládu, která vznikla nejen proti džihádu, ale jako zcela nenáboženská. Obama to říká v nejčistším možném jazyce, ale Putin by jej mohl jednoduše ignorovat. Co bude poté, až američtí a ruští piloti začnou na sebe střílet na syrské obloze, někdo z nich bude přitom zabit, a jeho letadlo se zřítí dolů v plamenech? Zastaví poražený této bitvy (ať již Putin nebo Obama) okamžitě třetí světovou válku předtím, než se z ní stane jaderná? Nebo to neudělá? A pokud ne, jaká bude jeho odpověď? A kdy tato vzájemná zkouška síly skončí a jak?


Důsledky mohou být katastrofické.

Média: čtyři známky toho, že Rusko předběhlo NATO

$
0
0

6. 11. 2015    zdroj a zdroj a zdroj a zdroj
The Huffington Post uvedly čtyři známky toho, že NATO "prohrálo s Ruskem závody ve zbrojení." Aliance vysoce hodnotí "rozhodnost a sladěnost" ruské armády a konstatuje její nový potenciál, který je schopen mařit operace NATO.



Severoatlantická aliance byla zaskočena novými možnostmi ruské armády, píše německá verze The Huffington Post. Noviny uvádějí čtyři známky, které naznačují, že "NATO už prohrálo s Ruskem závody ve zbrojení."

Zaprvé, píší The Huffington Post, Rusko je schopno nenadále zahajovat rozsáhlá cvičení za účasti desítek tisíc vojáků. Země NATO potřebují na takové manévry dva roky příprav, uvádí článek. Cvičení v rozsahu Trident Juncture-2015, která nyní probíhají na území Španělska, Portugalska a Itálie, provádí Rusko pravidelně.

Za druhé, u ruské armády se objevily nové technické možnosti, které byly pro NATO překvapením, jak poznamenal velitel spojených sil NATO v Brunssum, Hans-Lothar Domrёze. Jako příklad uvedl rakety "Kalibrus", které byly vypuštěny z ruských lodí v Kaspickém moři na cíle v Sýrii. Tyto střely by mohly ohrozit i Berlín, pokud by tyto lodě vypluly do Středozemního moře, řekl Domrёze.

Zatřetí, píší noviny, NATO má vnitřní rozpory, jelikož zájmy 28 zemí aliance jsou příliš odlišné. Jedni vyžadují ochranu před islamistickým terorismem, zatímco jiné konstatují potřebu posílit východní hranice.

Deutsche Welle uvádí názor zástupce NATO, který přiznal, že nejednotnost aliance je "obrovský nedostatek z vojenského hlediska.""Rusové jednají rozhodněji, pružněji a sladěněji. My se tím rozhodně musíme zabývat,"řekl pod podmínkou anonymity.

Začtvrté, píší The Huffington Post, NATO připouští, že v některých oblastech již nemůže Rusku čelit. Generál Domrёze prohlásil, že Rusko má potenciál uzavřít NATO přístup ke spojencům v některých oblastech.

Jak uvádí Associated Press, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že pro alianci je nyní tato otázka na pořadu jednání." Musíme si mohli být jisti, že jsme schopni obejít tento potenciál, abychom v případě nutnosti mohli upevňovat, přemísťovat a rozmísťovat vojska,"řekl.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Rostislav Iščenko: Washington mění i rétoriku

$
0
0

6. 11. 2015    zdroj
Ministr zahraničí USA John Kerry učinil prohlášení, že Donbas potřebuje zvláštní status a že je nutno stahovat těžké zbraně. Jak můžeme posuzovat toto prohlášení, skutečně mění Washington přístupy nebo se vše omezí výhradně na rétoriku? Na tuto a další otázky požádaly "Aktuální komentáře" o odpověď prezidenta Centra systémové analýzy a prognózy Rostislava Iščenka.


Prohlášení Kerryho ukazuje, že Washington i mění rétoriku, i koriguje svou politiku. Jde o to, že situace v Sýrii a na Ukrajině jsou provázány, jsou to body celkové globální konfrontace. Pokud Moskva a Washington začínají nalézat kompromis ohledně Sýrie, musí být tedy nalezeny styčné body i ohledně Ukrajiny.

To jediné, co může Washington udělat, je podpora minského procesu, protože jsou do něj zapojeni jeho spojenci, kteří se z něj nechystají vystoupit, naopak, všemi prostředky jej podporují. Zde se pro Spojené státy manévrovací prostor zmenšuje. USA musí buď bojovat, nebo podporovat Minské dohody.

Můžeme očekávat nějaké pozitivní změny v souvislosti s Minskými dohodami? Doporučí Washington Kyjevu jejich plnění?

Kardinální změny nelze očekávat. Bez ohledu na to, co říkají Kerry, Lavrov, Putin, Merkelová, Hollande, má Porošenko technické možnosti nebo nemožnosti. A myslím, že ani v blízké ani ve vzdálené budoucnosti nějaké zásadní změny nenastanou, protože Ukrajina nemůže splnit podmínky z Minska. Nejpravděpodobnější je tudíž to jednání, které pozorujeme již rok, hovořit o plnění Minska, ve skutečnosti však Minsk neplnit a doufat, že "všechno se vyřeší samo."

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Demografie: Konec evropské kultury

$
0
0
6. 11. 2015
Jen prosté výpočty, žádná ideologie.

Guvernér ČNB vyhlásil, že hodlá škodit ještě celý příští rok, déle než je jeho funkční období

$
0
0


Josef Mrázek
6. 11. 2015

Guvernér Národní banky Singer využívá slabosti a neschopnosti našeho Parlamentu k tomu, aby co nejdéle poškozoval naše národní zájmy, dokonce ještě po skončení svého mandátu předsedy bankovní rady (BR ČNB). Za svou práci pro zahraniční finanční systém tak může získat maximální ocenění. 



Podle jeho prohlášení ze dne 5.listopadu 2015 se zdá, že si je vědom, že prezident by ho mohl ještě aspoň na zbytek funkčního období odvolat. Proto vyhlásil, že ČNB má nyní závazek českou korunu ještě rok znehodnocovat, a to bez ohledu na případný jiný názor bankovní rady. Proti takovéto absolutní svévoli by se měl Parlament ČR okamžitě rázně postavit. Údajná prospěšnost znehodnocování naší měny pomocí vydávání stovek miliard ničím nepodložených korun je totiž podvodem.

Funguje to tak, že náš národní produkt je díky přehnané orientaci na vývoz ve velké většině (asi 80%) prodáván do ciziny tak, že ceny v korunách se změnily minimálně, ale směnný kurs při přepočtu na eura je uměle zhoršen o více než 10% a tento rozdíl proti stavu bez intervence se dále zhoršuje. Ceny naší produkce v eurech se jeví jako dumpingové a takto pod cenou se toho dá prodat více. Zvýšený odbyt umožňuje zvýšení produkce, které dosahuje v současnosti více než 4% a je oslavováno jako úspěch. Bohužel docela jiné jsou následky znehodnocení koruny pro obyvatelstvo, které zajímá příjmová stránka, co za tu zvýšenou produkci dostáváme. Již před zásahem ČNB byla česká koruna silně podhodnocena a po zásahu se nepoměr zhoršil o dalších více než 10% a navíc se zdražil dovoz materiálu a součástí potřebných pro výrobu. V důsledku toho dostáváme za 104.5% dříve vyvážené produkce asi tak 104.5 x 0.90 x 0.97 = 91.2 % hodnoty toho, co jsme dostali za 100 % původní vyvážené produkce. Proti tomu je zdražení dovolených v zahraničí jen doplňkový úklad a vyhlídky na zlepšování nedostatečné ceny práce a nízkých důchodů jsou tím blokovány.

Nezbývá, než doufat, že prezident se opře o zákon o ČNB a pokusí se věc řešit a že aspoň část politiků zváží rozsah již vzniklých a dále vznikajících škod (nejde o směšné jednotky milionů, ale o částky o pět i šest řádů větší) a vzbouří Parlament k rozhodnému činu, nikdo jiný na tak opevněného škůdce nedosáhne.

Spojené státy a Izrael začínají kolonizaci severní Sýrie

$
0
0

7.11.2015  WertyzReport
Kolonizace severní Sýrie je starým izraelským projektem spojeným s vývojem raketových zbraní. Volá po vytvoření nezávislého státu na severu země pro kontrolu Sýrie na dálku, stejně jako Izrael vytvořil v roce 2011 Jižní Súdán, aby ovládal Egypt.

Tento izraelský projekt byl opět oživen Francií a tajnou dohodou mezi Alainem Juppém a Ahmetem Davutogluem v roce 2011.

Turecko souhlasilo, že tento nový stát bude ovládat kurdská menšina a že Ankara bude moci do něj vyhostit PKK a zajistí si ve své zemi nadřazenost.

V září 2013 Pentagon publikoval novou mapu Robina Wrighta týkající se rozdělení regionu. Mapa zahrnuje vytvoření islámského emirátu a vytvoření nového Kurdistánu na arabských území Sýrie.

V říjnu 2015 USA v reakci na ruskou kampaň proti džihdádistům vytvořila „Syrské demokratické jednotky,“ které byly představeny jako aliance mezi Syrskými Kurdy a „rebely.“ SDF je ve skutečnosti novým obalem pro YPG (Lidové obranné jednotky, Kurdské jednotky, které byly doposud loajální Damašku) s několika Araby.

Syrští Kurdové se okamžitě rozhodli „Kurdizovat“ území severní Sýrie. Začali okupovat domy ne-Kurdů a posílat školám výhrůžné dopisy, které nařizovaly vyhodit arabské učitele a nahradit je kurdskými, aby bylo zajištěno kurdské učení.

Noví učitelé, pocházející z Iráku a Turecka, často jazyk učí v latinské abecedě, kterou Syrští Arabové a Kurdové neumí přečíst.

Arabové, kteří tato území ovládali tisíce let, protestovali i s dalšími skupinami. Během dvou týdnů se hnutí rozšířilo a spousta škol, kromě asyrské křesťanské menšiny, která nasadila na obranu vlastní milici, musela souhlasit.

Historicky je jen malé území v severovýchodní Sýrii kurdské. Na rozdíl od Turecka, Syrská Arabská republika uznává stejná práva a pro všechny občany bez ohledu na jejich etnický původ, náboženství nebo politické názory. Pro vytvoření nezávislého Kurdistánu není tedy důvod. Pokud by se tak stalo, pod tlakem USA a Izraele, desítky dalších etnických a náboženských skupin by začalo požadovat stejná práva po celém regionu.

Pokud by se tak stalo, vytvoření Kurdistánu na arabském území by otevřelo nový konflikt srovnatelný tomu v Palestině.

Článek vyšel 2. listopadu na Voltaire Nertwork.

Jurij Selivanov: "Gordický uzel" a ruský meč

$
0
0

7. 11. 2015      zdroj
Strategie nepřímých akcí Vladimíra Putina vedla k dosažení přímých a hmatatelných výsledků v zahraniční politice. Svým vojenským úderem v Sýrii Vladimír Putin bez nadsázky rozsekl "gordický uzel" ve vztazích se Západem. Hlavní problém těchto vztahů po převratu na Ukrajině spočíval v tom, že Rusko bylo ochotno jít tak daleko, jak tomu bude třeba, až po rozsáhlou konfrontaci se Západem, aby nedošlo k zachování jeho nadvlády nad Ukrajinou.


Ale Západ nevěřil v rozhodnost Moskvy. Nevěřil po desetiletích ideologického sebeklamu, že Rusko je schopno něčeho významného ve vojenské oblasti. Proto ze setrvačnosti pokračoval v drzosti a zvůli.

Ale Rusko je toho stále více schopno. Západ stále méně. Posledním a možná i nejjasnějším důkazem je prohlášení amerického námořního velení, že USA poprvé ve své historii nejsou schopny udržet zároveň dvě skupiny letadlových lodí v oblasti Asie a Tichomoří a na Blízkém východě.

Za jiného, ne tak vynalézavého vůdce, jakým je Putin, by Moskva, nedej bože, začala utvrzovat změny v poměru sil a odhodlání jednat nejpřímějším a nedůmyslným způsobem - přímo ve středu Evropy... ...Výsledkem by bylo, že pragmatický Západ, který by se v praxi přesvědčil o závažnosti ruských úmyslů, by pravděpodobně vycouval. Ale tou dobou by už polovina Evropy a především Ukrajina mohly být v troskách.

Putin tento problém vyřešil bez nadsázky geniálně - v duchu jím uctívané filozofie východních bojových umění, která zcela vylučuje čelní střet s protihráčem. Provedl příkladný a ukázkový vojenský útok, který uskutečnil úplný zvrat v západních kornatých mozcích. Ale on to udělal tak, aby Evropa zůstala celá a nepoškozená a jediným "obětním beránkem" se stal i tak nepotřebný a bezpodmínečnému zničení podléhající "Islámský chalífát."

Ale Západ přitom dostal velmi názornou a přesvědčivou lekci. A byl nucený podstatně změnit tón v dialogu s Ruskem. Nakonec si uvědomili, že s námi se nežertuje a nepodvádí. Tento proces uvědomění stále pokračuje, ale již dnes můžeme konstatovat, že záměr Putina se plně vyplatil a dynamika osvícení západních mozků nabírá obrátky a má tendenci stát se nezvratnou.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová


Ožratý Junckers víta kolegov...zbohom zdravý rozum To je prezident EU

$
0
0
7. 11. 2015
Už aj EU má svojho Jelcina, bože ako sme po ňom túžili.
 
Může něco ještě jasněji demonstrovat úroveň "elit" Evropské unie?

Řekli jsme si o to

$
0
0


Stanislav A.Hošek
7. 11. 2015    
Považoval jsem a dosud považuji za duchovně nejvyzrálejší osoby mystiky. Všichni z nich, alespoň ti, s jejichž díly jsem se měl možnost seznámit, nejenže odmítali hovořit o budoucnosti, ale takovou činnost si zakazovali. Měli k tomu pádný důvod. Věděli, že každý, kdo se pokouší předvídat budoucnost, tím do ní už fakticky zasahuje, ovlivňuje ji. Jsem hluboce přesvědčen, že kdyby nebylo starozákonních proroků, tak by nebylo ani Ježíše Nazaretského, pozdějšího Krista. 

pozn: Článek je velmi užitečný pro diskuzi, ale nevyjadřuje stanovisko spolku Nová republika.


Dokonce si myslím, že kdyby Marx neporadil proletářům, jak se mají v budoucnu chovat, tak by se ani jejich třídní protivníci tak rychle nesjednotili, neboť příslušníci toho společenství jsou převážně sobečtí individualisté, jejichž „božstvem“ je nejen maximální zisk, ale především jeho dosahování cestou bezohledné konkurence, čili vzájemným bojem a ne spoluprací. Konečně dneska i ekonomové, či spíše burzovní spekulanti, znají a využívají hypotéz o očekávání, ať již racionálního, či adaptivního. Což jsou všechno teorie odvozené od určitého druhu předpovědí.

Pýcha Abendladňanů

Jen pro vysvětlení připomínám, že Abendlandem je pro mě kultura Západu na sestupné křivce jeho vývoje. V mých očích je totiž Západní rádoby „civilizace“ už skutečně na sestupné trajektorii, jež je vlastní každému jevu podléhajícímu zákonitostem evoluce. Termín „Západ“ proto používám jen tehdy, když popisuji myšlenky osob, jež ještě pořád vnímají Západ jako prozřetelností, historií, či dokonce bohem pověřeného vůdce člověčenstva.

Za prvotní pýchu Západu považuji již jeho nejméně půl tisíciletí existující přesvědčení, že je tím nejlepším, co na této planetě vzniklo a že je proto oprávněn svůj model šířit, prosazovat, ba dokonce jen z toho důvodu zbytek světa okupovat. Už toto chování bylo v mém vnímání první známkou dokonce i jeho budoucího úpadku.

V dějinách Západu to nebylo jenom křesťanství, ale i ortodoxie vědeckého světonázoru, dále všechny nenáboženské ideologie od liberalismu, přes marxismus po dnešní neokonzervatismus, které si všechny činily a dosud činí nárok na univerzální, globální platnost, jíž vždycky ostatním cítíme za povinnost vnucovat. Druhý to rys pýchy Západu.

V posledním období existence Západu, tedy po pádu bipolárního světa, vzkypěla jeho pýcha dokonce v nebezpečnou předpověď, alias proroctví. Ta byla pojmenována střetem civilizací. Při tak pokročilé globalizaci hovořit o mnoha lidských civilizacích je doslova zvrhlost. Na naší malinkaté planetě je pouze jedna civilizace, všelidská, projevující se ale v mnoha stovkách kultur. Dokonce si troufám tvrdit, že existence mnoha kultur je nezbytným vývojovým principem člověčenstva, jako je pro evoluci přírody bezpodmínečné nutná vývojová pestrost druhů. Lidstvo bude proto multikulturní, nebo nebude vůbec.

Předpověď střetu civilizací, i když byla následně jinými učenci společenských věd odmítnuta až vyvrácena, zanechala bohužel v celosvětovém vědomí svou stopu, jako konečně každá předpověď budoucna. I když ji Západ v zásadě odmítl, tak doslova otrávila globální vědomí.

Některé následky očekávaného střetu civilizací

Nehodlám zkoumat, zda byla dřív slepice, nebo vejce, čili zda napřed radikální islamisté prohlašovali poživačný Západ a konkrétně USA za světového Satana, nebo to byl až Bush, kdo vyhlášením války s terorismem doslova zahájil střet „civilizací“. Skutečností je, že Bush mladší sice se snažil světovou veřejnost přesvědčit, že jeho zem nevede válku s islámem, ale sám se choval vždy natolik jako dogmatický křesťan, že o svém pojetí boje s terorismem přesvědčil málokoho. Muslimy tedy ve většině určitě ne.

Již v mém dětství jsem se seznámil s jednou doslova hororovou předpovědí. Prezentovali ji tehdy především ti, kdo odmítali kolonialismus všeho druhu. Byli toho názor, že pokud Západ bude neustále tak enormně zvyšovat své bohatství, že vytvoří společnost nesrovnatelně vyššího životního standardu, než jaký existuje ve zbytku světa, musí zákonitě očekávat, že se jednou zvednou všichni ostatní a přijdou si onoho bohatství také užít. Což později ještě podbarvili socialisté tvrzením, že Západ stejně si tak dobře žije právě proto, že okrádá jiné národy. Takže jejich obyvatelé si jednou docela přirozeně přijdou pro všechno to, co jim Západ ukradl.

Již skoro před půl stoletím jsem dokonce viděl, asi na Filmovém festivalu v Karlových Varech, na toto téma film Finské produkce, v němž až v příšerných obrazech táhly davy z Afriky Evropou, ničily, doslova jako kobylky, všechno s čím se střetly a ukončily tak západní „civilizaci“. I to jsem vnímal jako proroctví a nepochybně jsem nebyl sám, v němž tento působivý snímek zanechal celoživotní stopu. Přiznám se, že jsem vždycky svým dětem a nyní i vnukům radil a radím; stavíte-li si dům, tak jej situujte tak, abyste ho jednou mohli bránit proti nezvaným vetřelcům.

Ideologii o střetu civilizací podlehl i představitelé některých církví, napříč všemi druhy náboženství, především pak jejich nejortodoxnějších větví až sekt. A netýká se to jen islámu, ale též mnoha křesťanských, ortodoxních byzantských a hinduistických církví. Jen jaksi o buddhistických nemám nějak zpráv. Asi proto, že buddhismus není ve své prvotní formě náboženstvím, ale učením, jak ho velmi výstižně pojmenovali a vnímají v Číně.

Očekávání střetu civilizací se projevilo rovněž v růstu nacionalismů, které jsou hypertrofií patriotismu a vlastenectví všeho druhu. Jsem odpůrcem názoru, že teprve zánik socialismu ve studené válce uvolnil stavidla nacionálních projevů. Už jenom proto, že se nacionalismus neprojevuje zdaleka jen v postsocialistických státech.

Shrnutí předešlého

Je to Západ, kdo vyprodukoval samotnou hypotézu o střetu civilizací. Předpověděl ji a dokonce ji „rozpracoval“ do podrobnějších dějů. Tím ji vlastně přivolal, ba doslova si o ni řekl. Vzhledem k tomu, jak se choval ke zbytku světa po celé půl tisíciletí, tak k tomu prorokovanému jevu dokonce zavdal celou škálu příčin a tak ji i přivolal. Jedním z projevů střetu civilizací je pohyb příslušníků globální chudiny do světa přežraného boháčství, které Západ rovněž prorokoval. Mně tedy nezbývá, než se pouze divit, že se Západ vůbec nepřipravil, dokonce ani na nejočekávanější projev střetu civilizací, na příliv uprchlíků.

A co na to všechno levice?

Je tomu už padesát let, co jsem se náhodou seznámil s člověkem, který v řadách Cizinecké legie bojoval u Dien Bien Phu. Jen pro mladší připomínám, že šlo v roce 1954 o rozhodující bitvu v osvobozovacích bojích Vietnamu z francouzského kolonialismu. Dotyčný veterán mi mimo jiné řekl. Nemohli jsme vyhrát. Vietnamu tehdy pomáhali Číňané. Naše kulomety už pro přehřátí nedokázaly střílet a oni pořád lezli a lezli jako mravenci k nám. Přes své mrtvé pořád a pořád. Nešlo je všechny postřílet. Na jeho slova si bezděky vzpomínám dneska při pohledu na televizní šoty o pohybu současných nezvaných příchozích do Evropy. I kdybychom chtěli, tak je nikdy nezastavíme, pokud se jednou rozhodnou k nám přijít. Berme to jako jedinou pravdu, z níž proto jsem povinni vycházet při hledání řešení.

V prvé řadě levice musí v oblasti celosvětového vědomí neustále a velice důrazně odmítat jakékoliv názory o střetu civilizací, přesněji kultur, ať již náboženských, etnických až nacionalistických. Ve svých regionech se pak s nimi nekompromisně střetávat a pranýřovat je.

Levice, alespoň ta opravdová, by měla dělat všechno proto, aby Evropa co nejdříve, pokud možno okamžitě, ukončila všechny války a boje v oblastech vytvářejících možnost mezikulturních střetů. Evropská Unie by měla mít navíc sílu vyloučit ze svého středu každého, kdo není ochoten přestat válčit se státy či jen jejich částmi, které jsou kulturně odlišné. Při tom by se ale velice silně měla postarat o svou vlastní obranu a především v ní nespoléhat na nikoho jiného. Tedy ne především na USA, ale ani ne na Rusko či Čínu, ale ani na nikoho jiného, kdo by se z jiných kulturních okruhů hodlal s námi spojovat proti někomu dalšímu.

Konečně by se Evropa měla chovat jako suverén. Měla by vytvořit takovou vojenskou sílu, která zbytek světa přesvědčí, že sice nezaútočíme, ale stejně důrazně dá na vědomí, že se každému útočníkovi ubráníme.

Proti exodům hladových ovšem musíme přijmout jinou politiku. Opravdu levicovou. Tedy s redistribucí bohatství. Ať se nám to líbí, nebo ne, musíme udělat všechno proto, aby se ukončil proces nesouměřitelného sociálního rozdílu mezi Evropou a zbytkem světa. A to nejen proto, aby naše země nebyly lákadlem pro jiné, ale především proto, že si přiznáme, že základem stability světa je a bude, pouze únosný rozdíl v životním standardu. Tak, jako se dařilo udržet v Evropě sociální smír díky přerozdělování statků, tak se v globální vesnici sociální smír udrží tehdy a jen tehdy, když uděláme co je v našich silách, aby svět okolo nás žil v dostatku. Máme dost investičních prostředků, abychom pozvedli velkou část sociálně strádajícího světa. I v tomto procesu se nespoléhejme na nikoho jiného. USA mají co dělat se sebou samými, stejně jako Rusko i Čína. Všechny ty veleříše jsou ohroženy dokonce víc, jak Evropa samotná. Jen to musíme poznat, získat tím patřičné sebevědomí a skutečně si pak jít za svými, mimo jiné i zde vyjmenovanými zájmy.

Režim KTO, který byl zaveden v Machačkale, je zrušen

$
0
0

7. 11. 2015      zdroj
…Režim kontrateroristické operace, který byl v sobotu vyhlášen v Machačkale a v ovocnářském sdružení na jihu Dagestánu, byl zrušen, oznámil agentuře RIA Novosti zástupce operačního štábu pro republiku.



Režim KTO byl v ovocnářském sdružení "Čoch-roso" vyhlášen v15:45 moskevského času. Při operaci bylo pátráno po muži, který ostřeloval pochůzkáře na železnici v obci Nový Chušet, v důsledku čehož jeden ze železničářů zahynul.

Později příslušníci jednotky zvláštního nasazení objevili úkryt teroristy a navrhli mu, aby se vzdal, on odmítl a zahájil palbu, došlo k rychlé přestřelce, v důsledku níž byl neutralizován. Bylo to oznámeno Národním antiteroristickým výborem. Na místě boje byla nalezena automatická zbraň s municí, spací pytle a granát.

Podle předběžných údajů byl zlikvidovaný terorista, který byl ve federálním seznamu hledaných, vůdce "machačkalské" skupiny banditů Abdulgasan Abdulhalikov, dříve trestně stíhaný za nelegální držení zbraní a účast v nezákonných ozbrojených formacích.

V současné době probíhají další operativně pátrací akce, jsou prováděna nezbytná šetření.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Měl být "Severní proud" odstřelen?

$
0
0

8. 11. 2015     zdroj
Evropská komise má v úmyslu důkladně přezkoumat projekt plynovodu "Severní proud-2". Na dně Baltského moře poblíž rusko-německého plynovodu "Severní proud" byl detekován dálkově ovládaný podvodní mechanismus s výbušninou. Oznámila to německá rozhlasová stanice Deutsche Welle s odkazem na švédské orgány.


"Objekt byl zjištěn 6. listopadu během rutinní kontroly podmořského potrubí, kterým je dopravován plyn z Ruska do Německa," je uvedeno ve sdělení.

Podle zástupce společnosti Nord Stream ("Severní proud") Larse Grёnstedta bude dodávání plynu prostřednictvím této větve obnoveno během několika dnů. První linie funguje v obvyklém režimu. "Nebude to mít žádný vliv na dodávky plynu," bylo řečeno společností s tím, že robot nepředstavuje žádnou hrozbu ani pro potrubí ani pro lodní dopravu v této oblasti. "Pracuje na baterii, která je již mimo provoz", upřesnili specialisté.

Rusko-německý energetický dialog se rozvíjí i přes politické obtíže, které vytváří Brusel. V září roku 2015, "Gazprom" a západoevropské společnosti E. ON, BASF/Wintershall, OMV, Engie a Royal Dutch Shell podepsaly dohodu o výstavbě dvou větví plynovodu z Ruska do Německa pod Baltským mořem.

Prostřednictvím těchto dvou větví, které mají být položeny do konce roku 2019, by mělo být do Německa dodáváno 55 miliard kubických metrů plynu ročně, sděluje Deutsche Welle.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

DWN: Namísto pomoci Europě si NATO hraje na válku s Ruskem!

$
0
0

8. 11. 2015 První zprávy


Evropa je v chaosu, azylová krize dosáhla historických rozměrů. Každá normální armáda by v takové situaci organizovala humanitární pomoc, poukazuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten. 


Nicméně NATO má jiné priority: aliance provádí velké vojenské cvičení ve Středozemním moři, kdy za údajného nepřítele považuje Rusko.

Uprchlická krize v Evropě dosáhla historických rozměrů. Skupiny za lidská práva tvrdí, že nadcházející zima bude skutečnou humanitární katastrofou pro stovky tisíc lidí postupujících podél pobřeží Středozemního moře a balkánskou cestou, píše DWN. V EU se usadil „politický chaos", tvrdí, že se nemůže vyrovnat s přílivem uprchlíků, a Angela Merkelová stále trvá na hledání kompromisu, pokračuje publikace. Úřady nevidí obrázek jako celek a obávají se, že to bude ještě horší, neboť stále mnoho lidí má v úmyslu opustit krizové oblasti.

Každá normální armáda by v podobné situaci zorganizovala humanitární pomoc, tvrdí autor. NATO by mohlo shromáždit své síly a pomoci s proudy uprchlíků během balkánské cesty, ale především v zemích aliance, Turecka, Řecka a Itálie. NATO by mohlo přijmout veškerá nezbytná opatření, aby se zabránilo humanitární katastrofě, míní Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Aliance by mohla spolupracovat s bezmocnou a s nepříliš dobře financovanou agenturou Evropské unie ohledně bezpečnosti vnějších hranic Frontex by mohl konečně začít zajišťovat bezpečnost hranic EU.

Avšak místo toho, NATO, které existuje i na úkor evropských daňových poplatníků, vypadá, jako by se ho to všechno netýkalo, a provádí největší vojenská cvičení za desetiletí ve Středozemním moři. Zúčastní se ho celkově 36 tisíc vojáků, tři tisíce vojáků a námořních speciálních sil, 140 letadel, 60 lodí a sedm ponorek. Všichni se budou podílet na cvičení s honosným názvem Trident Junckture, simulující válku s Ruskem - a to v době, kdy se jim v sousedstvu rozpadá Evropa a Angela Merkelová varuje před vojenským konfliktem na prahu Evropské unie, zdůrazňuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Jak noviny poznamenaly, generál Bundeswehru Hans-Lothar Domreze sdělil, že předpokládaným nepřítelem tohoto cvičení jsou „Rusové". Ve stejné době Evropská unie doufá, že Vladimir Putin v Sýrii zachrání to, co se nepodařilo Baracku Obamovi, a nakonec ukončí tok uprchlíků. Generál Domreze nedávno v rozhovoru uvedl, že Rusko vyvolává vážné znepokojení NATO množstvím náhlých vojenských manévrů a vybavením armády moderními zbraněmi. Podle generála Bundeswehru Rusko „anektovalo Krym" a pak se „jednoduše posunulo dál“. V této souvislosti si klade otázku, co bude NATO a EU dělat v případě, že se Kreml nezastaví, pokračuje publikace. Jak generál Domreze zdůraznil, Rusko navíc, díky základnám v Kaliningradu, Sýrii a na Krymu, může odříznout spojence NATO v pobaltských státech nebo Turecko, a „to by bylo pro alianci nepřijatelné".

Mezitím se ale Evropská unie střetla s reálným a naléhavým problémem existenčního charakteru, bubnuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Tento problém ohrožuje životy stovek tisíc uprchlíků a zároven vnitřní bezpečnost v celé Evropě, která je na pokraji zhroucení. A během této doby si 36 tisíc dobře vybavených vojáků bude hrát na válku ve Středomoří, zdůrazňuje znechuceně autor. Jedná se o „plýtvání zdroji", „nešikovné plánování" a „nelidskou aroganci", ostře shrnuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten.


(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)

Související:
Oskar Krejčí: Nikoliv Evropská unie, ale NATO 

Bílá Hora

$
0
0
- vlk -
8.11.2015 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Dnes je výročí události z nejsmutnějších v českých dějinách – bitvy na Bílé hoře. Kupodivu, zatím jsem tenhle den ve svých historických exkurzech nepojednával. Samotného mne to překvapuje….


Nicméně tenhle článek jste měli původně číst už někdy před rokem. Alespoň základní materiál byl k němu tehdy posbírán. Jen to hodit do klávesnice… Jenže dění na Donbasu tehdy jelo na plné otáčky a já už většinově nestíhal nic jiného. Co je komu do jedné bitvy staré , bez pár roků, 400 let? Máme své dnešní , aktuální starosti přece! Opravdu?

Pojďme se na ty tehdejší události podívat přes střípky dnešních informací, které myslím nemáte a neznáte. Rozhodně vás dnes nehodlám nijak nudit x tým popisem bitvy a jejího výsledku a následků. Jen si dovolím upozornit na pár skutečností. Současných i minulých.

Loni byl ten článek začal chystat proto, že jsem tehdy na parlamentních listech objevil dva články, jejichž linky přikládám.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zacina-debata-o-vyznamu-bitvy-na-Bile-hore-Hlavni-slovo-bude-mit-kardinal-Vlk-333943

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ekumenickou-bohosluzbou-na-miste-bitvy-bude-dnes-zavrsen-projekt-Bila-hora-2014-345000

Otevírat je nemusíte, jsou si velmi podobné, Skoro do slova. Ten první oznamuje, že 7.9.2014 zahájil kardinál Vlk ekumenickou bohoslužbou u Panny Marie Vítězné nad společným hrobem obětí zmíněné bitvy Projekt Bílá hora 2014 a dne 8.11.2014 byl, další ekumenickou bohoslužbou tento projekt na tomtéž místě ukončen. Mši ovšem celebroval kardinál Duka.

Proč se zmiňuji o této události, když je rok stará a dávno zapadlá prachem? Z jednoduchého důvodu, přesně stejného, pro který tyhle zdroje držím celých 12 měsíců v zásobníku. Tím byl cíl tohoto projektu. Budu citovat:

Nevelká bitva z počátku třicetileté války kontrastuje s obrovskými důsledky, které měla pro dějiny českých zemí. V národní paměti je počátkem doby temna. Romantickou představu o porážce národa, který čekal několik staletí na svou svobodu, si ve školách osvojovalo několik generací žáků. Projekt Bílá hora 2014 chce oživovat otázky o tom, kdo jsou vítězové bitvy a kdo jsou její poražení, zda jsou Češi národem Husovým nebo zda Bílá hora znamenala germanizaci českých zemí.

Je bezesporu, že Bílá hora, co do rozsahu válečných operací nebyla, ani velmi přibližně, žádným Borodinem, ale měla pro Evropu stejný význam jako Waterloo nebo bitva u Hradce Králové. Patřila prostě k dějinným zlomům!

A to, co mne drželo námět dnešního článku nezahodit, jsou elementární věty popisující smysl Projektu Bílá hora 2014 – zopakuji ji:

V národní paměti je počátkem doby temna. Romantickou představu o porážce národa, který čekal několik staletí na svou svobodu, si ve školách osvojovalo několik generací žáků. Projekt Bílá hora 2014 chce oživovat otázky o tom, kdo jsou vítězové bitvy a kdo jsou její poražení, zda jsou Češi národem Husovým nebo zda Bílá hora znamenala germanizaci českých zemí.

Takže celá ta záležitost měla nejspíš opravit tu romantickou představu o porážce národa, kterou, patrně zcela mylně, si ve škole osvojovalo několik generací žáků, mělo se zkoumat, kdo jsou vítězové a poražení té bitvy a zda znamenala germanizaci českých zemí….

Jeden by tomu opravdu nevěřil! A už vůbec ne tomu, že je to všechno na ekumenickém základě! A navíc projekt trval přes výročí 28. října…

Kladu si otázku, jestli by podobný podnik měl šanci se uskutečnit za První republiky, za prezidenta Masaryka! Kterým se každý puncovaný demokrat rád ohání při každé vhodné či nevhodné příležitosti. Stejně tak si kladu otázku jinou vědí účastníci Projektu na jakých základech byla položena novodobá česká a československá státnost?

Oni si ale kladli úplně jiné
- kdo jsou vítězové té bitvy?

- kdo poražení?

- hrozila českým zemím germanizace?

Nevycházím z údivu! Tohle opravdu někdo chce podrobit nějakému novému zkoumání?

Ano je třeba odstranit ten zatracený romantický nános špatné školy! A s ním pravděpodobně mylné standardní odpovědi na všechny tři zkoumané problémy:

Že vítězi byl jednak Dům Habsburský, dále naprosto jednoznačně katolická církev a ta část šlechty, která včas zastala pozici na straně vítězů! Že dalším velkým vítězem byl německý patriciát v českých městech. Neumím si představit,že by se objevil ještě nějaký nový, neznámý vítěz! Alespoň organizátoři projektu se s ním zapomněli pochlubit…

a kdo že byl podle oněch, pravděpodobně matoucích představ, poraženým?
Poprava českých pánů v Praze 1.6.1621
Inu česká státnost, která jako subjekt onou bitvou skončila. A to na 300 let. Kdy o zemích Koruny české bylo rozhodováno jinde, podle zájmů cizí dynastie a jejich potřeb. Z Čech se stala provincie, která měla jedinou povinnost – dodávat mocenskému centru peníze, vojáky a potřebné zboží. Nic více nic méně. Poražená byla ta část elit – šlechtických i duchovních, která podporovala stavovské povstání. Poražené bylo české právo – okamžitě došlo ke zrušení tzv. České konfese a k odstranění všech jejích důsledků, které bránily germanizaci českých měst a a českého majetku. Důsledkem bylo buď těžké potrestání povstaleckých elit, včetně, či možná zejména -zabavení jejich majetků a jejich těžká fyzická decimace nebo vyhnání ze země bez možnosti návratu. České země, ve svém vývoji byly vrženy o mnoho století zpět. A tuto ztrátu už později nikdy plně nedohnaly. Vyhnání elit bylo doprovázeno ještě totálním a trvalým odnárodněním těch jejích příslušníků, kteří v zemi zbyli! Což se nestalo NIKDE v Evropě! Tak trochu srovnatelný osud s námi mělo Polsko nebo Uhry a také například Irsko.. všechny tyhle země ztratily na hodně dlouho subjekt samostatného jednání jako státu. Polsko bylo dokonce rozděleno mezi Rakousko, Prusko a Rusko. Nicméně ani v jednom z těchto států se nestalo, že by se šlechta i duchovní elity totálně odnárodnily! Jen v Čechách a na Moravě! Polský, uherský nebo irský šlechtic nebo vzdělanec byl vždycky především Polákem. Maďarem nebo Irem. A tak byli také chápáni svým panujícím suverénem. Podobně i církve – i ty zůstaly církví polskou, irskou uherskou. O vzdělancích nemluvě. Jen v Čechách tihle všichni se stali dokonalými poddanými Domu Habsburského!! A jeho neochvějnou oporou! Žádný Rakoczsi, žádný Poniatowski, žádná hraběnka Walewská, žádný Hedvábný Thomas nebo hrabě z Tyrconellu. Jen neochvějně věrní poddaní císaře. A totéž elity nešlechtické.

Výsledkem nemohlo být nic jiného než odnárodnění.

Čímž se dostáváme k třetímu zkoumanému „problému“ – zdali šlo následně o germanizaci českých zemí….

Inu, romantici mají za to, že ano. Samozřejmě mylně. Zajímalo by mne, co si myslí o etapě našich národních dějin, zřejmě romanticky a mylně zvané - Národní obrození!

Co nechápu vůbec a už jsem to napsal, je, že ten podnik, zvaný Projekt Bílá hora 2014 byl ekumenický. Tedy jednalo se o společnou záležitost církve katolické a církví reformovaných!

Nad čím tihle potřebovali bádat. Vždyť stačí vzít základní historická fakta, proto si dovolím opět jednu citaci, která dokládá, jak vypadalo rozdělení věřících před a těsně po Bílé hoře podle konfesí:


V knize Dějiny zemi Koruny české je uvedeno, ze na sklonku 15. století působily v Čechách a na Moravě dvě církve, oficiálně povolené zemskými orgány: kališnická, k níž se hlásilo asi 70% obyvatelstva a katolická. K hluboké diferenciaci náboženských poměrů dochází v českých zemích od 20.let 16.stol. v souvislosti s nástupem luteránské reformace a posléze s vývojem politické scény po porážce stavovského odboje roku 1547 i s pronikáním Kalvinových myšlenek do střední Evropy. Luteráni získali převahu mezi německy hovořícím obyvatelstvem, včetně feudálů, v severočeských oblastech. Před Bílou horou bylo zhruba 85-90% obyvatelstva českých zemí nekatolického vyznání. Porážka stavovských vojsk a následná opatření vídeňské vlády otevřely naplno prostor postupu reformace. Na Moravě probíhala rekatolizace pomaleji a v podstatě mírněji, ostatně na Moravě bylo už před Bílou horou mnohem více katolíků, než tomu bylo v Čechách nebo Slezsku.
Zdroj: http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/nabozenska-situace-v-16-17-stoleti-v-cechach

Ze země s drtivou převahou nekatolíků se stalo na dlouho téměř výsadní území církve katolické. Kterýžto zacementovaný stav začali postupně, po malých krůčcích, měnit až za Josefa II. a Leopolda II. Nicméně až do revolučního roku 1848–1849 bylo v Rakousku uplatňováno pojetí, že tolerance poskytovaná nekatolíkům je výrazem dobré vůle panovníka, nikoliv právem, jež by se dalo ústavně zakotvit. Jeho konec přinesla Pilersdorfova ústava z 25. dubna 1848, prohlašující, že „všem státním občanům je zaručena plná svoboda víry, svědomí, jakož i osobní svoboda.

Viz: Miloš Hübner, „Vývoj vztahů stát – církev na našem území“, Hlas (Zpravodaj KDS), srpen 1990, roč. 1, č. 8, s. 3.

A zcela vypovídající je skutečnost, že po vzniku První republiky v prvních pár letech její existence konvertovalo k nově založené Církvi československé 1,4 milionu českých a moravských věřících..

Viz: http://volnamyslenka.wz.cz/cirkvevcsr.html

Oni a jejich víra byli tehdy také mezi těžce poraženými! Co asi nového zjistili po konci toho projektu? Došli alespoň k tomu poznání, které vyjevil Jan Pavel II. při svatořečení posledního českého/moravského svatého – Jana Sarkandera :

„Dnes já, papež římské církve, jménem všech katolíků prosím za odpuštění křivd, spáchaných na nekatolících v pohnutých dějinách tohoto národa; zároveň ujišťuji, že katolická církev odpouští všechno zlé, co vytrpěly zase její děti. Ať je dnešní den novým začátkem ve společné snaze následovat Krista, jeho evangelium, jeho zákon lásky, jeho touhu po jednotě věřících v Kristu: «Aby všichni jedno byli» (Jan 17,21).“

Zdroj:

http://www.vojtechkodet.cz/temata/svati—bozi-pratele/svaty-jan-sarkander-1576—1620.html

V Čechách Bílá hora a zejména její důsledky znamenaly tu první část papežovy věty! Bez jakékoli další diskuze. A přirozeně, bez romantického patosu nebo představy!

Pokud někdo nabyl dojmu, že výročí bitvy na Bílé hoře využívám k útoku na katolickou církev, je na naprostém omylu. O tohle mi nejde. Snažím se jen komentovat událost nedávného času, kterou sama katolická církev inicializovala a pro mne nepochopitelně jako ekumenický podnik! Podnik, který se má tvářit jako seriozní bádání a přesvědčit obyčejného občana, že byl ve škole, ohledně klíčové události české historie podroben totálnímu bludu.

Ale hned v úvodu jsem slíbil ještě cosi onačejšího – něco, co o Bílého hoře skoro určitě nevíte.
Broumovský klášter

Byli jsme se ženou pár dní v Broumově. Onom hezkém městečku v severovýchodních Čechách. Zajímaly nás Adršspašské a Teplické skalní město. Vřele doporučuji! Nádhera a krásné poutě. Ale radím nevynechat ani důkladnou prohlídku Broumova samotného! Je tam naprosto monumentální benediktinský klášter doslova gigantických rozměrů, konkurujících Hradčanům…. Určitě ho navštivte! Nepochybně vás při jeho prohlídce napadne to, co mne – že musel stát dnes nepředstavitelné sumy peněz a že diference mezi touhle tehdejší mega či superstavbou a běžným obydlím v okolí v té době, musel být nepředstavitelný. Zdejší benediktýni byli určitě skvělí hospodáři! Stejně jako byli skvělými pedagogy. Provozovali zde, nejpozději od roku 1306, kvalitou naprosto výjimečnou, církevní školu a to dlouhá staletí s velkým mezinárodním věhlasem. Mezi studenty patřil první pražský arcibiskup – Arnošt z Pardubic. A dodejme, že tahle škola dlouho konkurovala i pražské Karlově universitě… Nepochybně si zaskočíte i ke kostelíku Panny Marie, který je jednou z nejstarších celodřevěných dochovaných sakrálních památek v celé střední Evropě. Ale zapomenout byste neměli nejmenší z mnoha broumovských kostelů.

Ten, který je zasvěcen sv. Václavovi. Nikoli proto, že nese rukopis geniálního stavitele K. I. Dienzenhofera a nádhernou vnitřní výzdobu realizoval slezský malíř Felix Antonín Scheffer.
Broumov - kostel sv. Václava

Jde o jeho historii! Původně to totiž byla protestantská modlitebna místních reformovaných. A jako taková byla postavena na základě tzv. Rudolfova majestátu. V době předbělohorské. Jenže aby něco takového trpěl mocný benediktinský klášter na svém výsostném území a bezprostředně před klášterní branou?! Budu citovat z Wikipedie:

V roce 1618 rozhodl opat broumovského kláštera Wolfgang Selender o uzavření tohoto luteránského kostela. Stížnost luteránů se dostala ke stavovskému sněmu. Na první schůzi sněmu se ale nedostala a další zasedání císař Matyáš zakázal. Dne 23. května 1618 proběhla pražská defenestrace a tím začala první etapa třicetileté války. Jedním z podnětů k ní, vedle poboření kostela v Hrobech, bylo i zavření tohoto kostela!!!!

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9ho_V%C3%A1clava_%28Broumov%29

Takže vážení – iniciátorem Třicetileté války, jejíž první bitvou byla Bílá hora, byl konflikt mezi mimořádně mocným oudem katolické církve a malou místní protestantskou komunitou v Broumově! V malém městečku na česko-polském pomezí. O jehož existenci tehdejší Evropa neměla povědomí… Z mrňavé konfesní netolerance vznikla jiskra, která zažehla třicet let trvající a totálně pustošící Evropu. V rozměru, který, podle mého odhadu, překonal i hrůzy I. a II. světové války!

Do té doby, než jsem zajel do Broumova jsem o tom neměl ani potuchy. Dnes už si to pamatuji. Jako memento toho, k čemu vede netolerence a fanatismus v kombinaci z touhou po absolutní moci. Zajímalo by mne, jestli tohle věděli ti, kteří se aktivně účastnili Projektu Bílá hora 2014… A nechápu, proč právě tohle nebylo centrálním a jediným cílem toho Projektu, zejména, když byl na ekumenické bázi! A proto jsem se rozhodl vzpomenout dnes toho smutného výročí. Kdykoli, cokoli může být dalším broumovským kostelíkem sv. Václava! Nenávisti i fanatiků dnes běhá, podle mne, daleko více než tehdy! Stačí se rozhlédnout!

Mění se věci k lepšímu? Kyjevané vyšli do ulic za Rudou armádu a proti banderovcům

$
0
0
8. 11. 2015  Eurasia24
Desítky lidí v Kyjevě sebraly odvahu a vydaly se 6. listopadu do centra města oslavit 72. výročí osvobození Kyjeva od fašismu. Akci pořádala levicově zaměřená opoziční hnutí. Už samotný fakt, že akce proběhla bez komplikací, může být dokladem toho, že i v samotném Kyjevě dochází k určitým pozitivním změnám.


Mítink se uskutečnil před budovou Nejvyšší rady a dále v Mariinském parku, u památníku generála Rudé armády Nikolaje Fjodoroviče Vatunina, který zemřel po postřelení ze zálohy vojáky Ukrajinské povstalecké armády (UPA).

Přes probíhající „dekomunizaci ukrajinské společnosti“ vyšli účastníci vzpomínkové události do kyjevských ulic s rudými prapory a dalšími symboly připomínajícími Sovětský svaz a Rudou armádu, díky níž získal Kyjev před dvaasedmdesáti lety svobodu. Měnící se náladu k Kyjevě naznačovala i slova řečníků, ostře se vymezující nejen vůči zkorumpované, západní oligarchií dosazené „vládě“, ale i vůči ukrajinským nacistům a dalším radikálům. V projevech naopak zaznívala slova o přináležitosti k ruskému světu.

„Dnes, v den 72. výročí osvobození Kyjeva, města-hrdiny, od fašistických vetřelců, je město znovu pod okupací oligarchů a jejich nacistických kompliců. Ale blíží se čas, kdy se rudé prapory boje za lepší svět, prapory vítězství nad nenávistnou ideologií fašismu, hrdě rozvinou v ulicích a na náměstích hlavního města Ukrajiny,“ praví se na webu jednoho z pořádajících kyjevských hnutí.

přeložil ea24
Zdroj: Rusvesna.su a záznam akce na YouTube.com

Otázky a odpovědi V. V. Pjakina - 2.11.2015

Právo Řecka na reparace

$
0
0

Werner Rügemer
8. 11. 2015       zdroj
Několik řeckých vlád léta upomínalo zbytečně Německo o reparace. Za jejich hrozné ztráty, způsobené přepadením hitlerovským Německem. Nikdo nepopírá, že hitlerovské Německo přepadlo v dubnu 1941 zločinným způsobem Řecko a do října 1944 ho nemilosrdně drancovalo. Wehrmacht, SS a vojenská správa tam zuřily krutěji, než v jiných, stejně protiprávně obsazených státech, například ve Francii, Lucembursku, Belgii nebo Nizozemí.



Veškerá úroda byla odvezena do Německa, statisíce Řeků zemřely hladem , byla uloupena tovární zařízení a suroviny – například chromová ruda pro zbrojaře Krupp v Essenu. Řecké hospodářství bylo úplně zničeno. Řecko muselo, stejně jako ostatní obsazené státy, dokonce nést náklady německé okupace, například za ubytování a stravu personálu, který vedl válku – vrchol cynismu, i když byl právně kryt haagským ustanovením o vedení pozemní války.

Židé museli zaplatit svou deportaci

Navíc byl však řecký stát přinucen Německem zaplatit stravu německých jednotek pod vedením tankového generála Rommela v Severní Africe. A to bylo a zůstává podle válečného mezinárodního práva ilegální. Tyto „ obchody“ se provedly nucenou půjčkou řecké národní banky Německé říšské bance. Židé (nebo židovská obec) museli Říšské bance zaplatit na osobu 39 říšských marek za jejich transport z Thessaloniki do Osvětimi a Treblinky – to patřilo k rutinním okupačním nákladům!

Němečtí okupanti narazili na odpor – a reagovali se slepou zuřivostí. Nasazené skupiny bezpečnostní policie, bezpečnostní služby a tajné vojenské policie popravovaly partyzány, zastřelily rukojmí, vypálily vesnice, prováděly masakry na civilním obyvatelstvu. Bývalý řecký odbojář, autor a politik Manolis Glezos, napsal v roce 1995 pod titulkem „ Bezpráví se musí odčinit“ v týdeníku Die Zeit: „ Při tehdejším celkovém počtu obyvatelstva sedmi miliónů ztratilo Řecko: 70 000 osob v důsledku přímých válečných konfliktů, 12 000 civilistů v důsledku nepřímých válečných konfliktů, 38 960 popravených, 100 000 rukojmí, zavražděných v koncentračních táborech/velká část z nich řečtí Židé/, 600 000 zemřelých hladem.“ Při svém ústupu zničil německý wehrmacht, co mu přišlo pod kanóny: silnice, mosty, železniční koleje, nádraží, domy, továrny, lodě, přístavy.

Po válce, 25. února 1946, vstoupila v platnost „ Pařížská reparační smlouva“ mezi západními vítěznými mocnostmi a nejdůležitějšími zeměmi, které byly obsazeny nacistickým Německem. Pro 18 států byly stanoveny nároky vůči nástupnickému státu německé Říše. Pro Řecko to mělo být 7,1 miliard amerických dolarů , které se měly zaplatit v penězích, zbožím, loďmi apod. To mělo sloužit pouze k první obnově – pozdější úplný výpočet škod a reparací zůstal otevřen. Mezispojenecká reparační agentura IARA měla tyto první nároky vyřídit do roku 1951.Tehdejší řecké nároky mají dnes včetně úroků z úroků několikanásobně vyšší hodnotu, podle odhadů až 90 miliard EUR.

Ovšem zejména USA se tehdy vydaly jiným směrem. Vybudovaly SRN , založenou v roce 1949 jako svého spojeneckého partnera, kterému byly při „Londýnské dluhové konferenci“ v roce 1953 krok za krokem prominuty předválečné, válečné a poválečné dluhy, zbytek byl při nízkých úrocích odložen na desetiletí. Reparace byly odsunuty až do uzavření budoucí mírové smlouvy. V neposlední řadě bylo tímto způsobem umožněno znovuvybudování SRN a západoněmecký „ hospodářský zázrak“ padesátých let.

Řecko dostalo z fondu IARA několik drobtů: 25 miliónů dolarů do r. 1959, v roce 1961 dalších 115 miliónů německých marek jako „ globální odškodnění“ za nacistické oběti, nakonec v roce 2001 ještě 20 miliónů EUR pro řecké občany, kteří během války museli v Německu vykonávat nucenou práci. Všechny další nároky řeckých vlád byly opakovaně příkře odmítnuty.

Arogance Adenauera

Spolková vláda pod vedením Konrada Adenauera přitom postupovala s nerozvážnou arogancí. 115 miliónů německých marek bylo – samozřejmě nezveřejněno – zaplaceno jen proto, že zároveň byl v Řecku propuštěn z vězení jistý Max Merten.Merten byl v roce 1957 během své cesty v Řecku zatčen a odsouzen k 25- letému vězení : Jako válečný správní rada organizoval deportaci řeckých Židů do Osvětimi a Treblinky a vydíral židovskou obec v Thessaloniki. Adenauerova vláda zaplatila organizátoru vražd odškodné za věznění, trestněprávní vyšetřovací řízení nechala německá justice zmizet.

Ostatní státy, Itálie a Bulharsko, které se jako spojenci hitlerovského Německa podílely na okupaci Řecka, své platby uskutečnily. Spolková republika Německo ne. Její vlády odkládaly platby na jindy, poněvadž považovaly platby za beztak neoprávněné. Jejich argumentace: Čekáme na mírovou smlouvu, která vyjasní i reparace. Zároveň se spolkové vlády společně s USA, Velkou Británií a Francií postaraly o to, aby k žádné mírové smlouvě nedošlo.

V roce 1990 byla uzavřena smlouva 2+4 mezi tehdejšími ještě dvěma vládami v Německu a čtyřmi vítěznými velmocemi 2. světové války. Technický pojem „ 2+4“ má ten účel, že smlouva není pojata jako mírová, a proto také nemusí být upraveny reparace. Pojem „ mírová smlouva“ byl a je tabu. Smlouvou „ 2+4“, která zpečetila i německé opětovné sjednocení, byla otázka reparací mlčky definitivně prohlášena za vyřízenou.

Tak také argumentovala tehdejší německá spolková vláda za kancléře Helmuta Kohla a ministra zahraničí Hanse- Dietricha Genschera, a dnešní vláda Angely Merkelové se k tomu připojuje. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier prohlásil 12. března 2015 v pořadu Kontrasty: „ Máme stálý a pevný názor, že všechny otázky reparací, včetně nucených půjček, jsou právně uzavřeny.“

Není to jen morálně, ale i politicky pochybné. Spolková vláda prohlásila v roce 2010 na dotaz Levice ve spolkovém sněmu v tiskopise: „ 65 let po konci války a po desetiletích mírové, důvěryhodné a plodné spolupráce SRN s mezinárodním společenstvím států včetně člena NATO a EU Řeckem ztratila otázka reparací svůj význam.“ Byl vojenský puč v Řecku v roce 1967 organizovaný NATO proti pravděpodobnému vítězství volebního spojenectví výrazem „ důvěryhodné spolupráce?“ A svědčí výdaje na zbrojení uložené Řecku NATEM , které jsou nad proporce, o mírových úmyslech? A nemilosrdná politika škrtů, kterou EU uložila malé zemi od r. 2010 , a tím způsobila její zadlužení a hospodářský úpadek a zchudnutí velké části obyvatelstva? EU, která po 2. světové válce chtěla v Evropě sjednat mír, sjednává dnes proti Řecku nepokoje a opovržení.

Spolková vláda odsouvá objasnění

Řecko se reparací nikdy nevzdalo. Řecké vlády je opakovaně diplomaticky připomínaly. Ze smlouvy „ 2+4“ bylo Řecko vyloučeno, takže s tím nesouhlasilo. Podle „ Haagského ustanovení o vedení pozemní války“, které po staletí upravuje válečné mezinárodní právo, nesmějí okupanti vyvlastnit žádný soukromý majetek, ale také zničení soukromého majetku představuje vyvlastnění. Pro taková vyvlastnění jsou právně nabídnuta odškodnění. Náklady, které platilo Řecko z nucené půjčky tankové jednotce Rommela v Severní Africe, se podle mezinárodního práva stejně musí zaplatit. A vůbec: Státní půjčky se musí splatit vždy, v každém případě to v současnosti Řecko tak nezvratně požaduje.

Staré mezinárodní právo je obtížný terén. Je možno konstatovat: Otázka reparací není vyjasněna. Vlády SRN vsadily vše na to, aby i formálním trikem „ smlouvy 2+4“ její objasnění odsunuly a diskreditovaly. Ale také řecké vlády dosud nikdy nezahájily mezinárodně právní formální řízení, například před Mezinárodním soudním dvorem OSN v Haagu. To by současná vláda měla nyní urychleně udělat. U Mezinárodního soudního dvora mohou podat žalobu jen státy, na to zde je. Reparační výbor vytvořený řeckým parlamentem za předchozí vlády prostudoval během několika let práce statisíce dokumentů. Musely se částečně vyzvednout ze zatuchlých sklepů a zhnilých pytlů, mezi nimi mnoho neznámých.

Evropu založit nově demokraticky

Předložení dokumentů soudu by mělo být umožněno s mezinárodní podporou. Teprve pak se požadavky stanou závazné, a teprve potom se problém reparací dostane do povědomí širší veřejnosti. Takový postup, doprovázený evropským objasněním, by s diskuzí o současných dluzích neměl nic společného, které na řecký stát od vstupu do eurozóny uvalily domácí vlády a zahraniční aktéři v New Yorku, Paříži, Berlíně , Frankfurtu a Bruselu.

Řecká otázka reparací je především politická otázka. A je to aktuální otázka, a sice evropská, nejen německá. Dotýká se nutných mechanismů korekce eura a Evropské unie. Také proto to znamená: Evropu založit nově, demokraticky, mírově a sociálně.

Pozn. Dr. Werner Rügemer je autor, publicista. Přednáší na univerzitě v Kolíně nad Rýnem. Zabývá se poměry na pracovním trhu, mezinárodními vztahy, současnými politickými a hospodářskými otázkami.




Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová

Válka proti terorismu?

Oskar Krejčí: Jednání přestavitelů Číny a Tchajvanu je přelomové. Zdá se, že čínští komunisté nechtěli světový kapitalismus porazit, ale koupit si ho.

$
0
0
8. 11. 2015      První zprávy
Setkání Si Ťin-pchinga, generálního tajemníka Komunistické strany Číny, a Ma Jing-ťiou, předsedy Kuomintangu na Tchaj-wanu jsou obrovským úspěchem obou stran. Setkáním vlastně začala likvidace jedné z možných příčin velkého válečného konfliktu. V případě Čínské lidové republiky jde o jeden z vrcholů letošní neuvěřitelné diplomatické aktivity.


Výročí ukončení druhé světové války v Evropě a v Asii bylo spojeno s manifestací strategického partnerství s Ruskem. Potom to byla například návštěva prezidenta Si v USA, ve Velké Británii, teď v Singapuru a ve Vietnamu – máme-li vzpomenout alespoň některé. Ale je tu také významný summit v Soulu minulý týden, kde se sešel čínský a japonský premiér spolu s jihokorejskou prezidentkou…

PZ: Tato fakta asi velkou část českých politiků netěší. Stačí připomenout jejich velmi kritické komentáře k návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně.

Emotivní chování vůči Pekingu je projevem narůstající provinčnosti naší politiky. Před týdnem byla v Číně na své osmé návštěvě německá kancléřka, tento týden byl v Pekingu francouzský prezident. Podle zprávy čínského ministerstva obchodu stouply jenom v období od ledna do května přímé investice Číny v Evropě o 367,8 %. Mimochodem: Čína, Japonsko a Jižní Korea připravují dohodu o bezcelním obchodu. Přitom v roce 2013 byl obrat mezi těmito třemi zeměmi 681,4 miliard dolarů, což je více než obchod Číny s Evropskou unií nebo s USA.

Čína nastartovala nový typ mezinárodních vztahů, v jejichž rámci provádí obrovské investice. Ty neprovázejí jen výstavbu Nové hedvábné cesty a námořní cesty. Jedná se také o hledání efektivního umístění nadbytečných dolarů a v neposlední řadě rozmisťování vlastní čínské měny v bankovních centrech světa. Jsou to aktivity, které se zúročí až za několik let.

PZ: Kdy vlastně došlo k poslednímu přímému jednání lídrů znesvářených čínských stran?

Jestli se nemýlím, poslední schůzka nejvyšších představitelů Komunistické strany Číny a Kuomintangu, tedy Mao Ce-tunga a Čankajška, se konala roku 1945 v Čchung-čchingu, tehdejším hlavním městě Čínské republiky. Tři roky trvající jednání, které zprostředkovávaly Spojené státy především díky zvláštní misi generála George Marshalla, skončila neúspěchem – ofenzivou vojáků Kuomintangu, během které nacionalisté dokonce obsadili dlouholetou hlavní základnu komunistů, město Jen-an. V následné protiofenzivě ale komunisté zahnali Čankajška až na Tchaj-wan. Ten pak od pevninské Číny neoddělil jen průliv, ale především 7. flotila USA. Tak skončila hlavní fáze občanské války, která si podle některých odhadů vyžádala více než šest milionů lidských životů a od rozkolu ve dvacátých letech trvala více než dvě desetiletí. S určitým utlumením během války proti japonské okupaci. A samozřejmě s výměnami nejen ostrých slov, ale také leteckých bomb či dělostřeleckých granátů například v podobě bombardování Šanghaje či ostřelování malých ostrovů i po roce 1950.

PZ: Dá se tedy říci, že americké válečné námořnictvo zabránilo skončení občanské války?
Po vyhlášení Čínské lidové republiky se v USA strhla hysterická vlna kritiky Bílého domu a ministerstva zahraničních věcí za to, že dopustily vítězství komunistů. Oficiální politikou se tehdy stalo neuznání nové vlády v Pekingu, vojenská ochrana zbytku Čankajškových vojsk a blokování změny v OSN, kde křeslo stálého představitele Číny v Radě bezpečnosti nadále drželi Čankajškovi lidé. V prosinci 1954 podepsaly Spojené státy s Tchaj-wanem Smlouvu o vzájemné obraně a v lednu 1955 Kongres přijal tzv. rezoluci o Formóze, která opravňovala prezidenta použít sílu při obraně „teritorií v západním Pacifiku, která jsou pod jurisdikcí Čínské republiky“, tedy Tchaj-wanu.

PZ: To je ale poměrně vzdálená minulost.
Ne zcela. Až v roce 1971 byla přijata rezoluce Valného shromáždění, na jejímž základě křeslo v OSN, včetně místa stálého člena Rady bezpečnosti převzala Čínská lidová republika. Rezoluce byla přijata poměrem hlasů 76 pro a 35 proti; 17 zemí se zdrželo hlasování. USA tehdy ještě hlasovaly proti. Stejně jako Japonsko či Austrálie nebo Saúdská Arábie a frankistické Španělsko, ale i vojenskou chuntou ovládané Řecko, tehdy ještě rasistická Jihoafrická republika či Brazílie. Hodně se od té doby svět změnil. Nakonec i Spojené státy v roce 1979 uznaly Čínskou lidovou republiku a tím i politiku jedné Číny – a přerušily oficiální diplomatické styky s Tchaj-wanem.

PZ: Teď asi přijde ono pověstné „ale“?
Správně. Smlouva o vzájemné obraně sice v roce 1979 přestala platit, ale nahradil ji speciální Zákon o vztahu k Tchaj-wanu. Ten de facto zachovává diplomatické vztahy s Tchaj-pej, hlavním městem Tchaj-wanu, a obsahuje závazky USA týkající se obrany tohoto ostrova. To znamená, že Spojené státy dávají najevo odhodlání vojensky bránit násilím oddělené území proti vládě státu, s nímž mají diplomatické styky. Přitom jsou toho názoru, že ono oddělené území je součástí státu, který diplomaticky oficiálně uznávají.

PZ: To nezní zrovna srozumitelně.
Z hlediska zdravého rozumu je to samozřejmě nesmysl. Jde ale o „politickou logiku“, tedy upřednostňování sobeckých geopolitických zájmů.

PZ: Myslíte, že jde o snahu udržovat napětí?

Ano. S cílem zdůvodnit vlastní vojenskou přítomnost v regionu. Zdá se ale, že se do kalkulací Washingtonu opět vloudila chyba. Spojené státy zpochybňují nároky Číny na některá ostrovní území na severovýchod a na jihozápad od Tchaj-wanu. Jenže v těchto nárocích jsou současní vládci v Pekingu a v Tchaj-pej zajedno. Politická elita na Tchaj-wanu není jednotná – část, která se rekrutuje převážně z etnické menšiny žijící na tomto ostrově, by chtěla samostatnost. Političtí potomci Čankajška v Kuomintangu ale hlásají politiku jedné Číny. Washington si vybral velmi špatnou chvíli ke svým vojenským a diplomatickým manévrům kolem Jihočínského moře.

PZ: Chcete říci, že je to chyba USA, která svedla nejvyšší představitele čínských komunistů a Kuomintangu za jednací stůl?

Nejen. Prazáklad tvoří reformy Teng Siao-pchinga započaté koncem 70. let. V obecné rovině je to teze „Nezáleží, zda kočka je černá, nebo bílá. Hlavní je, že chytá myši.“ Do ekonomické přeměny Číny byli od počátku zataženi podnikatelé z Tchaj-wanu. Obstarávali peníze, kontakty, ale i technologie a podnikatelské znalosti. A vychutnávali si výhody pekingské politiky „Jedna země, dva režimy“ dávno předtím, než ji v plné míře akceptovaly Hongkong a Macao. Za obchodníky následovaly polooficiální politické kontakty, kterým se později začalo říkat „konsensus roku 1992“, k němuž patří i shoda v názoru představitelů obou stran o existenci jediné Číny. K prvním přímým kontaktům na nízké úrovni došlo v roce 1993 v Singapuru. Vše zatím vyvrcholilo včerejším setkáním Si Ťin-pchinga a Ma Jing-ťiou.

PZ: Z vašeho výkladu se zdá, že toto setkání bylo tak trochu automatickým důsledkem ekonomického růstu Číny. Jaké význam hraje Singapur coby zprostředkovatel schůzky?
Pro zlomové diplomatické setkání je vždy třeba citlivě vybrat místo, které by vyhovovalo všem. Mocnost jako zprostředkovatel mezinárodních dohod – to je vždy hrozba vlastních her takové mocnosti, které jsou v rozporu se zájmy jednajících stran. Singapur není mocnost, je to dnes vlastně jediný skutečně funkční městský stát. Navíc stát s mimořádnou prestiží díky ekonomické prosperitě. A je to také trochu další Čína – podle posledního sčítání lidu 74 % obyvatel Singapuru tvoří etničtí Číňané.

PZ: Nemyslíte si tedy, že současné velké úspěchy pekingské diplomacie jsou založeny na chybách západní diplomacie?
Nemluvil bych o chybách západní diplomacie jako celku – v poslední době vidíme například odlišný přístup Washingtonu a Londýna. Skutečným základem úspěchu čínské diplomacie je ale ekonomický růst…

PZ: Který se však zpomalil.
Zpomalil, ale stále je největší a zásadní pro dynamiku globální ekonomiky. Podíl Číny na světovém hrubém produktu stále roste.

Čína začala chystat svůj 13. pětiletý plán. Při této příležitosti bilancuje pětiletku, která nyní končí. Pro ilustraci lze uvést některá čísla. V roce 2020 by Čína měla mít síť 120 tisíc km železnic – na konci roku 2014 to bylo 112 tisíc, z toho 16 tisíc vysoce rychlostních, což je 60 % světové délky rychlodráh. Investice v uplynulé pětiletce v tomto sektoru činily 550 miliard dolarů. Bylo postaveno 4,5 milionů km silnic; Čínu protklo sedm tras spojujících sever a jih, devět ze západu na východ a 18 úhlopříčných tras o celkové délce 108 tisíc km, které spojují téměř všechna města s velikostí nad 200 tisíc obyvatel. Náklady činily 204,5 miliardy dolarů. Metro bylo ve 22 městech prodlouženo celkem o 3155 km. Cena: 135 miliard dolarů. V roce 2012 byla zahájena výstavba celostátní sítě plynovodů o celkové délce 7378 km. Dosud bylo proinvestováno 19,7 miliardy dolarů. Buduje se vodní síť jih-sever, elektrické propojení západ-východ, dokončení se blíží nové letiště v Pekingu, obrovský obchodní přístav v Šanghaji, 55 km dlouhý most spojující nad mořskou hladinou Hongkong, Ču-chaj a Macao – což jsou další desítky proinvestovaných miliard dolarů.

Z hlediska hrubého domácího produktu na hlavu je Čína stále ještě rozvojovou zemí. Pokles chudoby ve světě, který hlásí statistiky OSN, je ale především zásluhou proměny sociálních poměrů v Číně. Je to země s největším množstvím kapitálu ve smyslu finančních rezerv, ale i schopností stanovit si velkorysé cíle a nalézt cestu k nim. Jako by čínští komunisté nechtěli světový kapitalismus porazit, ale koupit si ho. Jisté je, že obrovský nástup Číny mohou zastavit jen její vlastní chyby. Nebo velká válka.

Za první zprávya rozhovor vedl Jiří Kouda

Co znamená zničení letadla v Egyptě? Nová válka začala 31. října...

$
0
0
8. 11. 2015  AC24

Poslední informace naznačují, že tragédie z 31. října byla důsledkem teroristického činu na palubě Airbusu 321. Bude-li tento předpoklad potvrzen, a s uvážením reakce ruských úřadů, lze říci, že Katar nakonec dosáhl toho, čeho chtěl, tj. války.
Katarský ministr zahraničních věcí Khaled al-Atyya shodou okolností už Rusku „Třetí světovou válkou“ vyhrožoval. Nemůžeme mluvit za Rusko, ale co se týče katarských klanů, je tu válka. Sinaj je zónou, kde za takové věci mohou pro-katarské formace. Existovala nepsaná dohoda mezi Egyptem, Katarem a Saúdskou Arábií, že teroristické činy v egyptských letoviscích jsou nepřípustné. Kromě toho k této dohodě patřily i včasné výměny informací ohledně každé hrozby pro letoviska.

Bude-li zjištěno, že A321 zničila pro-katarská skupina, vyvolá to hněv Egypta a nespokojenost Rijádu. Existují všechny důvody věřit, že minimálně několik členů katarské elity za to bude muset zaplatit svými životy.

Skončí ale ten příběh jen vysláním několika vysoko postavených zločinců do nebe? Existují důvody věřit, že ruské vedení má sklon pohlížet na incident s A321 jako na přímé vyhlášení války podobné útokům 11.9 ve Spojených státech. Všechny teroristické organizace od určité velikosti mají podporu té či oné země nebo skupiny finančních zájmů.

Člověk by mohl upřít svou pozornost i k postoji Velké Británie. Londýn téměř okamžitě po útoku oznámil, že britské tajné služby zachytily telefonní hovor mezi teroristy spojenými s Islamistickým státem. Tato informace byla před Ruskem skryta. Proto ruské ministerstvo zahraničí Británii ostře připomnělo, že takovéto informace by se měly sdílet. „Jsme šokováni skutečností, že britská vláda mohla mít určité informace, které by mohly vrhnout světlo na to, co se na obloze nad Egyptem stalo,“ řekla zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

Nemůžeme tvrdit, že MI-5 a MI-6, tudíž i CIA, měly o tomto teroristickém útoku před touto událostí informace. Ale okolnosti nasvědčují možnosti, že tomu tak s určitou pravděpodobností bylo. Je to dáno i tím, že naše informace poukazují na to, že po nedávném dlouhém telefonním hovoru mezi Vladimirem Putinem a Davidem Cameronem úroveň výměny informací mezi Londýnem a Moskvou vzrostla.

Tento teroristický útok každopádně potvrdil nezbytnost obnovy spolupráce mezi Západem a Ruskem přinejmenším na úrovni speciálních služeb.

Co se týče reakce ruského vedení na potvrzení skutečnosti, že šlo o útok na ruské civilní letadlo, by člověk mohl předpokládat, že intenzita jeho boje proti terorismu se zvýší. V praxi to znamená zvýšený rozsah vojenských operací v Sýrii i v jiných částech světa. Ukáže se, že na globální válku s terorismem se začne klást větší důraz, z čehož vyplynou i útoky na sponzory a organizátory radikálních formací.


Překlad: Miroslav Pavlíček
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live