Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Udělat z bydlení opět věc veřejnou

$
0
0
Sociolog Tomáš Samec
Naděžda Straková
23. 11. 2018 Alarm
Praha patří mezi evropské metropole z nejhůře dostupným bydlením. Jak z této situace ven, nastiňuje sociolog Tomáš Samec.


Na pražském bytovém trhu už dlouhá léta poptávka převyšuje nabídku. Cena sto tisíc za metr čtvereční? To, co kdysi platilo pro nejluxusnější byty v centru, se dnes stává normou. Tomáš Samec, který působí v Sociologickém ústavu AV ČR v.v.i. v oddělení socioekonomie bydlení, věří, že existují i jiné možnosti než koupě bytu do osobního vlastnictví a bydlení v drahých podnájmech.

Je pár týdnů po volbách a nejeden politik na volebních plakátech sliboval, že pro všechny zajistí dostupnější bydlení. Je to vůbec reálné?

Reálné to je, ale bude to stát dost úsilí. V rámci České republiky se značně liší situace v Praze, Brně a v některých krajských městech oproti periferním regionům. V Praze a Brně je trh napjatý a ceny nemovitostí a nájmů rostou. V jiných regionech se řeší například obchod s chudobou a drahé nájemné neadekvátními byty nebo bydlením na ubytovnách. V Praze je nutné prosazovat aktivnější politiku bydlení ve spolupráci s městskými částmi. Je důležité přestat s privatizacemi bytového fondu. V Praze máme jen zhruba šest procent bytů v obecním vlastnictví. Pak máme problém řešit situaci, když ceny nemovitostí téměř z roku na rok vzrostou zhruba o čtvrtinu a bydlení se pro lidi se stává finančně nedostupné. 

Chybí tu dlouhodobé vize a strategie. S bydlením je to totiž běh na dlouhou trať. Za jedno volební období se mohou určité věci nastartovat, ale důležité je, aby bylo dostupné bydlení podporováno dlouhodobě. Dostupné bydlení je přitom výhodné pro celou společnost, protože nikomu neprospívá, když musí učitelé nebo zdravotní sestry dojíždět do práce hodinu a půl, protože si nemohou dovolit bydlet v Praze. To je stav, ve kterém se už ocitáme.

Kde můžeme hledat kořeny neutěšeného stavu s bydlením v Praze obecně?

Jednu z příčin lze spatřovat v přehnané privatizaci obecního bytového fondu a v tom, že s tím, co zbylo, neuměla Praha vždy efektivně nakládat. Tím nechci říct, že privatizace bytů jako taková je špatná, v devadesátých letech i později měla silnou politickou i morální podporu. Nicméně v současné situaci je nedostačující obecní bytový fond problém. Díky relativně levným hypotečním úvěrům se totiž řada lidí rozhodla si bydlení pořídit, případně i takzvaně investovat a koupit další byt na pronájem, což v Praze vedlo ke skokovému zvyšování cen nemovitostí i nájmů. Skutečnost, že nová výstavba je omezená a převážně v segmentu luxusního bydlení, tomu samozřejmě příliš nepomáhá, stejně jako prudký rozvoj krátkodobého pronajímání v širším centru Prahy. Nízkopříjmové skupiny nebo i studenti jsou z centra vytlačováni a Prahu to v mnohém ochuzuje. Na obecné rovině je problém, když se z bydlení stává komodita a když je pořizováno jako investice. Pak hrozí, že ti, kteří nemohou být investoři, protože nemají vysoké platy nebo bohaté rodiče, si bydlení prostě nebudou moci dovolit.

Jak z této neutěšené situace ven?

V první řadě jde o to ukázat, že existují nějaké další formy než jen vlastnické a soukromé nájemní bydlení a že tyto formy jsou dlouhodobě stabilní. Můžeme se bavit o různých formách družstevního, kolektivního nebo obecního bydlení. Družstevní bydlení má nálepku něčeho „socialistického“, ale v řadě dalších státech funguje. Nicméně bez určité infrastruktury a podpory se družstvo zakládá obtížně: je nutné mít právní znalosti, finanční zázemí a další expertizy. V tomto smyslu mohou obce – a obzvlášť Praha nebo Brno – se svými kapacitami nová družstva podporovat. Zároveň ne všichni mají kontakty, chuť nebo sílu družstvo zakládat – obecní byty by tu měly být i pro tyto lidi, případně obec může jednotlivé zájemce o družstevní bydlení propojovat. Jde o to, udělat z bydlení opět věc veřejnou, tak jak to fungovalo třeba i v historii Československa, kdy vznikaly progresivní a odvážné projekty včetně právě družstevního bydlení.

Kde se vlastně vzalo přesvědčení, že jedině soukromé vlastnictví je ten nejsprávnější model bydlení?

Z našich výzkumů na Sociologickém ústavu vyplývá, že představa o správnosti a normálnosti vlastnického bydlení je utvrzována často v rámci rodiny. Přispívají k ní také média, která opakují, že bydlení je „nejlepší investice“. Lidé pak mají představu, že prostě není jiná možnost než si vzít hypotéku, i když jim to není zrovna příjemné. Pokud by tu byly ale nějaké snadno dostupné a představitelné možnosti, jak to dělat odlišně, myslím si, že by lidé na bydlení „ve vlastním“ nutně netrvali. Samozřejmě že často vnímají nutnost zajistit se na stáří nebo přispět svým dětem, jako jim pomohli finančně jejich rodiče.

Lze vůbec překonat ve společnosti silně zakořeněnou preferenci vlastnického bydlení?

Myslím, že ji není nutné překonávat. Není nutné vnímat preferenci vlastnického bydlení jako jádro problému s bytovou nedostupností – to opravdu spočívá spíše v tom, že se bydlení stává jen a čistě investicí nebo komoditou a přestává plnit funkci přístřeší a domova. Důležité je ukazovat, že vlastnické bydlení nemusí být jediný dlouhodobě jistý, proveditelný a stabilní způsob, jak bydlet. Jakmile budou lidé vidět, že ty další způsoby jsou možné a že je lze relativně snadno realizovat, začnou se postupně dál rozvíjet. Je to ale běh na dlouhou trať – a je v něm potřeba vytrvalost.

Pomohlo by obnovení regulace nájemného?

Tím si nejsem jistý. Obávám se, že by se regulace nájemného mohla obcházet. Myslím, že lze efektivně spíše regulovat krátkodobé pronájmy typu Airbnb. V případě Airbnb nejde o to, že by se mělo zakázat, ale o to, jak omezit ty pronajímatele, kteří si z toho dělají čistý byznys ve velkém. Příklady, jak regulaci udělat efektivní, spravedlivou a vymahatelnou, nám ukazují Barcelona, Berlín nebo San Francisco. V tomto ohledu by se v Praze mohlo skutečně něco změnit, protože i politické strany si tuto nutnost uvědomují a ve svých programech měly různá opatření. Například omezení pronájmů na určitý počet dnů v roce. Jde tedy spíše o to, učinit nabídku na trhu bydlení širší, aby lidé, kteří na trh vstupují – například politiky často zmiňované „mladé rodiny“, – nebyli odkázáni jen na finanční pomoc rodičů, libovůli soukromých pronajímatelů nebo hypoteční úvěry. Ty byly v posledních letech sice dostupné, ale ve chvíli, kdy dochází k omezení jejich dostupnosti, se ukazuje, že jsme bezradní a nevíme, jak bydlení „těm mladým“ zajistit.

Existují u nás města, kde je situace příznivější?

Brno má stále poměrně rozsáhlý bytový fond, ale ukazuje se, že ani to k zajištění finančně dostupného bydlení samo o sobě nestačí. Lidé mohou aktuálně využít půjčku v rámci Státního fondu rozvoje bydlení, která má zlepšit dostupnost bydlení, ale reálně pomáhá jen mimo Prahu nebo Brno – je omezena na dva miliony korun. To přiznávají i zástupci ministerstva pro místní rozvoj. Poněkud zjednodušeně řečeno: kde je o bydlení zájem – například je tam rozvinutý pracovní trh –, tam budou ceny nemovitostí a nájmů vždy pod určitým tlakem. V místech, kde jsou ceny nemovitostí nízké, jsou zase obecně poněkud horší příležitosti na pracovní uplatnění.

Existují evropská města, kde je bydlení pro širší vrstvy společnosti dostupnější?

Často se dává jako příklad nejlepšího systému bydlení Vídeň. Ve Vídni jsou dobře kombinovány různé formy bydlení – vlastnického, obecního i kolektivního. Nicméně ráj na zemi to také není. Je tam problém s rostoucími cenami pozemků, rozvojem Airbnb a tlakem na růst nájmů i v bytech obecních, respektive bytech ve správě neziskových bytových asociací – hlavně u nově uzavíraných smluv. V posledních letech jsou ve výrazně odlišné situaci ti, kteří se do Vídně stěhují za prací a jsou „outsideři“ systému, a ti, kteří tam dlouhodobě bydlí a mají dlouholetou smlouvu, jež jim zajišťuje stále relativně nízký nájem. Zajímavým příkladem může být Lipsko, kde funguje síť domů, které jsou v kolektivním vlastnictví a které se navzájem podporují, například při financování nákupu dalšího domu. Tento příklad představili naši kolegové z Lipska na workshopu, který jsme nedávno pořádali.

Lze si z těchto měst vzít příklad?

Ano, ale nelze si představovat, že daný model lze jen okopírovat. Vznikal dlouhodobě a jen přenesení určitých mechanismů není záruka, že budou fungovat. Je to tedy inspirativní, ale zároveň si musíme sami vytvořit vlastní strategii a způsoby, jak dostupného bydlení dosáhnout ve specifických českých podmínkách. Zásadní je dobře fungující spolupráce mezi státními institucemi, obcemi, akademickou sférou a experty, těmi, kdo byty staví, a těmi, kdo se rozhodnou jít do něčeho nového, neotřelého a založí například nové družstvo. Protože bez dobrých příkladů a lidí, kteří budou v určitém smyslu průkopníci, se neobejdeme. Potřebujeme tedy dobrý legislativní základ, promyšlené strategie a politická opatření, ale zároveň i určitou aktivitu „navíc“, aby se nový model rozjel. Pak už to bude mnohem jednodušší pro všechny další, které dříve od založení družstva odrazovalo například to, že je to moc složité a pracné.

- - -



Puč zkrachoval: Andrej Babiš zvítězil – a oslnil. Všichni zbrojnoši Kalouskovi, krycí název: prase! Britský agent v čele BIS? Děsy a běsy ČT. Válka policajtů. Imigranti v akci. Kdopak by se AB bál?

$
0
0
Petr Hájek
23. 11. 2018  ProtiProud
PETR HÁJEK dělá účet celému nepodařenému pokusu o převrat, který pučisty patrně nadlouho, ne-li definitivně, poničil a rozbořil jim vysněný „Domek z karet“

Je to trochu nepříjemné, jako vždy, když musí člověk veřejně přiznat, že se mýlil. Ano, mýlil jsem se, pravdu měl Andrej Babiš. Příliš jsem mu nevěřil, když mu v minulé vládě začal jít po krku už ne jen umanutý a svým blízkým koncem rozběsněný Miroslav Kalousek a spol., ale také Bohuslav Sobotka a spol. Tehdy (a vlastně od počátku své politické existence) šéf ANO tvrdil, že jediným smyslem útoků „majitelů klíčů“ dosavadního mocenského kartelu tzv. tradičních stran a médií – zvláště těch „veřejnoprávních – na ně napojených, je odstranit Babiše z politiky. Dnes už o tom není pochyb.

Dokonce to dětinsky doznal i „malý Kalousek“, předseda ODS Petr Fiala. To když pochopil, že selhalo brutální politické porno, vytvořené ve spolupráci nějaké části tajných služeb (patrně BIS), nějaké části mocných podnikatelů (patrně vedené oligarchou, majitelem Seznamu Ivo Lukačovičem) a nějaké části politiků (z kdysi mocných, dnes již jen trpasličích stran), kteří s Velkým Andrejem opakovaně prohrávají jedny volby za druhými.

Za politické porno lze označit vlastně celou kampaň, kterou vyvolala obscénní „loupež“ nemocného Babišova syna dvojicí Slonková – Kubík z Lukačovičovy mediální stáje. Není první, ale svým způsobem novinka to je: o nic v ní totiž nejde. Kromě „krvavého masa“ v podobě několika tajně nahraných výroků nemocného muže, který si ve své pochroumané psychice občas myslí, že je Obama nebo slavný americký herec, není o ničem. A přece se na základě právě této prázdné bubliny pokusili političtí a mediální manipulátoři svrhnout premiéra – jenž je porazil ve volbách. Prostě demokraté, jak si sami říkají. A říkají toho dokonce víc. 


Děs


My vlastně nemáme vůbec nic proti tomu, aby vládlo ANO se socialisty, pravil „tvrdý pravičák“ Petr Fiala (ODS), jehož největší trauma je představa, že by měl někdy sám vládnout (neboť ví, že na to nemá). Prý ať odejde Babiš – a je všechno v pořádku. Jinými slovy: socialisté „tvrdé pravici“ ve vládě nevadí. A tedy ani komunisté, kteří vládu v parlamentu drží. Stačí, když zmizí premiér, jako se to v jiném názvuku „Majdanu“ podařilo nedávno na Slovensku.

Ano, Babiš měl pravdu. Tihle nebezpeční zoufalci, kteří zcela vyprázdnili a zničili politiku v naší zemi, mají jediné téma, jediný důvod své luxusní existence z našich daní v parlamentních lavicích a na Kavčích horách: Antibabiš. Každodenně již déle než týden předvádějí svou vlastní do naha svlečenou ideovou a politickou prázdnotu, mylně se domnívajíce, že to snad lidi – kromě jejich úzkých fanklubů – baví. Neustálým přestřelováním (overkill) a mediálním rachotem totiž rychle snižují citlivost veřejnosti na takzvané Babišovy skandály – a nakonec je obracejí v jeho prospěch. Geneticky založenou tupost nevyléčíš. Je nepoučitelná.

AB mezitím vládne. Jezdí po světě, jedná, vyjednává, řeší vládní operativu, připravuje zákony. Někomu se mohou líbit (jeho voličům), někomu ne. V každém případě předvádí, jak má pracovat premiér, který není ve Strakovce jen proto, že ho tam vynesla zákulisní jednání spojených koaličních trpaslíků. A po té běsnící smečce zombií se zatím ohání jako po dotěrném hmyzu, který krouží kolem oslnivého světla. Je ovšem docela pravděpodobné, že v jednu chvíli vezme do ruky výkonnou plácačku a smete je, protože i hmyz může být nebezpečný. Třeba roznášením nakažlivých chorob a pučistických infekcí. Z toho, že po nich v jednu chvíli plácne (a zasáhne) mají děs.


Hry


Nevolení politici v mainstreamových médiích jsou stejní, ba, je-li to možné, ještě horší. Mohou si ukroutit hlavy, jak nechápou, čím to, že jejich kobercové nálety a dunící artilérie špíny a fekálií nepřinášejí ve veřejnosti očekávaný účinek. A tak se unisono „starostlivě zamýšlejí“ nad tím, jak je prý naše společnost „rozdělená“ – a čím to asi tak je. Je mimo jejich představivost, že jsou to právě oni, kdo letitým lhaním, mystifikacemi, lynči a popravami nevinných způsobili propast mezi manipulovatelnou menšinou a konečně již se probouzející a posvém uvažující většinou (alespoň volebně), Nejde to silou? Půjde to ještě větší. O to víc se tedy pokoušejí rozehrávat nové podvodné hry, jako byla ta zatím poslední, zvláště oplzlá.

„Jak zachránit právní stát, když většinu mezi poslanci mají populisté“, ptá se třeba jistý Holub (Petr), který prošel cvičením u Bakaly, aby nyní zakotvil v Echu (to je jedno, že tohle Ucho neznáte, je to v obojím smyslu vcelku bezvýznamný přívěšek mainstreamu). Ta otázka je však kruciální a příznačně komická.

On se tenhle Holub vlastně ptá, jak nějakými jinými prostředky znehodnotit rozhodnutí lidí ve svobodných volbách. Stejný problém, jako řeší jeho kolegové za mořem s Donaldem Trumpem – a na dalších místech v dalších zemích, kde probíhá či se formuje „revoluce“ dosud mlčící většiny. Ohrožení příslušníci „Deep State“ v politice, médiích a tajných službách nálepkují vítěze voleb ( v lepším případě) jako „populisty“ – neboť vládnutí podle skutečných zájmů a vůle většiny lidu (populus) je pro tyhle současné bolševiky nepřijatelné. Jen oni jsou ty „elity“, které tupému davu mají říci, co je pro něj dobré – a nechat si to formálně „odmávnout“ ve volbách.

Válka policajtů


Jenže ono se to teď obrátilo proti nim. Lid opakovaně volí někoho jiného, než mu určili. Pro opětovné získání moci proto i český Deep State nejprve potřebuje anulovat volební výsledky: pučem, Majdanem, vyřváváním bojůvek s natištěnými plakáty a „šibenicemi“ v ulicích, parlamentním převratem – jako Klement Gottwald neblahé paměti, nebo později, v dohodě tajných služeb dvou hlavních velmocí, barevnou (sametovou) „revolucí“. Jenže opakovaný vtip přestává účinkovat. Tajné služby jsou sice rozděleny, „policajti“ spolu válčí – ale výsledky nikde. A tak ztrácejí nervy.

Bakalův komentátor M. Fendrych (Aktuálně.cz) to už nevydržel a chrlí to ven naplno. Chválí ředitele té části tajných služeb (BIS), které s nimi spolupracují a kauzy proti Andreji Babišovi, prezidentu Zemanovi a dalším nepřátelům „nevoleného státu“ připravují a organizují:

„My“ (za kohopak tím plurálem asi mluví?) vidíme, že Koudelka dělá svou práci dobře a že ho dnes málem zapomenutý bývalý premiér Bohuslav Sobotka vybral prozíravě. Zpětně mu patří díky. Koudelka deset let řídil odbor kontrašpionáže BIS, prodělal výcvik ve Velké Británii u Secret Intelligence Service (SIS neboli MI6) a v Kanadě u Canadian Security Intelligence Service (CSIS). Sledoval a chytal ruské a čínské špiony v Česku. U ruských byl několikrát úspěšný. Jasné byly jeho postoje a zprávy okolo případu otravy bývalého ruského agenta GRU Sergeje Skripala a jeho dcery (opět k nelibosti Zemana).“

To je panečku kvalifikace pro šéfa ČESKÉ rozvědky! Dobře to ten soudruh Sobotka udělal. Postavil do čela české agentury nepochybného agenta britských a kanadských (amerických) tajných služeb! Něco jako když generál Petr Pavel po „stáži“ v centrále americké NATO nyní veřejně řeční proti prezidentovi a vládě (když předtím přísahal nejvyššímu armádnímu veliteli prezidentu Husákovi, že s imperialisty zatočí, a třeba při tom položí život). Tito „věrní“ (komukoli, kdo je právě platí) dnes připravují podmínky pro státní převrat, který ve veřejném prostoru pak realizují „novináři“ a „politici“. Liberální demokracie při homo-striptýzu.

Cizinci a imigranti v akci


Pučisté opět prohráli. Vědí to, a již několik dní z toho šílí. Česká televize dál chrlí den za dnem po dvacet čtyři hodin stupidní útoky proti Andreji Babišovi, vítězi voleb a pokořiteli převratu. Sledují to už jen nejvěrnější fankluby poražených pučistů, ostatní dávno přepnuli na Primu či Barrandov. Kavčí hory, hlavní mediální centrála puče, mizerně zinscenovaly i pražské Divadlo 17. listopadu. Nemluvě o tom, že jim dlouho připravovaný „pořad“ narušili amatéři, navíc občané cizích států, kteří vyhazovali do košů kytice od piety.

Policie se jich bála, takže nejprve poněkud komicky zjišťovala, zda „poškození“ – prezident, premiér, Tomio Okamura – mají nějakou „finanční“ újmu. Přitom šlo o zjevné výtržnictví. Kdyby kdokoli tohle udělal třeba s kyticemi od pomníku židovských obětí, už by byl za katrem – a nejspíš ne jen za chuligánství. Rovněž tak bylo hodno pozornosti, že „demonstranti Anibabiš“ pochodovali s velkými ukrajinskými vlajkami (o modrých hadrech vydávaných za vlajky EU, které podle Lisabonské smlouvy dávno neexistují, ani nemluvě). Hle jaké „imigranty“ si sem po staticích pouštíme.

(grafika ProtiProud)

Prezidentský prezident a vzkříšený Okamura


Prezident se zachoval – no jako prezident republiky. Dal pučistům jasně najevo, že v tom s nimi nepojede. Řekl to svým obvyklým roztomilým způsobem, když oznámil, že pokud padne vláda (nehrozilo to ani na okamžik), pověří Andreje Babiše sestavením nového kabinetu. A tak ačkoli se ČT a Nova snažily rychle vybudovat a zafixovat termín „vládní krize“, nic takového se nekonalo. Žádný koaliční partner z vlády neodešel, žádný z ministrů nepodal demisi. Šlo pouze o krizi pučistů.

O Hamáčkově ČSSD nemá smysl zbytečně ztrácet slova. Analyzovat není co. Vedení je stále v rukou Sobotkových lemurů – a přesto ani oni se neodhodlali odejít předčasně do politického záhrobí, kam někdejší významnou stranu Sobotkové, Dienstbierové a Chovancové nasměrovali. Děsivý dluh za Lidovým domem je podobný americkému státnímu: nesplatitelný – pokud nebude válka. Do ní si ovšem ani Sobotkovci s tváří mafiána Pocheho netroufli. Mají za sebou sice výsadek amerických tajných služeb v BIS, ale bez vládních křesel nemají na úplatky své vyhladovělé „základně“ (arabsky Al-Kájda).

Asi nejzajímavěji – konečně - zafungoval Tomio Okamura. V okamžiku, kdy se postavil po bok pučistům, kteří oznamovali „útok na Zimní“ (pokus o svržení Babiše vyslovením nedůvěry vládě), to vypadalo, že se rozhodl svou SPD zabít. Vzápětí ale elegantně využil momentu překvapení: Až padne vláda s ČSSD, což si přejeme, podpoříme menšinový jednobarevný Babišův kabinet, aniž do něj vstoupíme. Rázem byl se všemi pučistickými velespekulacemi konec. Zda to vymyslel Miloš Zeman, nebo Tomio sám, není podstatné. V každém případě jde o Okamurovo vzkříšení, neboť začínal velmi vadnout. A teď je opět ve hře. 


Vítěz


Andrej Babiš zvítězil hned naněkolikrát: Pučisté jsou zničeni a zesměšněni. Jejich řev sice ještě bude pár dnů doznívat, ale půjde již zcela do prázdna. Ani ta náměstí již nedokáže nikdo znovu jen tak naplnit. Přestřelení bylo tentokrát tak mohutné a hlučné, že je zcela zničující. Česká televize si „odpálila“ i jednu ze zbývajících „váhajících pražských menšin“, pro které přestala být alespoň trochu zábavným politickým kabaretem. Děsivý byl i její narychlo vytvořený „průzkum“, který navzdory „supercinknutí“ nepřinesl ani na vrcholu celé kampaně pučistům nic než depresi.

Babiš předvedl, že je muž do nepohody. Nevyhýbal se střetům ani nenávistným médiím. Využil naopak do poslední vteřiny především televizních přímých přenosů, aby opětovně sděloval a precizoval „své“ obsahy. To bylo důležité. Pokud by nešlo o přímé přenosy, dopadlo by to jako v případě Českého rozhlasu. Tam s ním veřejnoprávní pučisté rozhovor předtáčeli – a pochopitelně v něm okamžitě stříhali a cenzurovali. To by se Miroslavu Kalouskovi, ječícímu do záběru ČT na adresu vítězného premiéra „prase!, prase!“ samozřejmě nestalo. Politická oplzlosti, tvé jméno je Kalousek.

Výsledek celé zbabraného a mizerně připraveného puče je šokující i pro autora těchto řádek. Protiproud rozhodně mezi podporovatele současného premiéra od počátku nepatřil. Výkon AB byl však mimořádný. Stejně jako pevný postoj celého jeho politického zázemí, především poslanců. Úctyhodné. Dnes šlo o víc než jen o volební programy. Tohle byl skutečný křest ohněm.

Říká se mi to těžce, ale pokud by se zítra konaly volby, volil bych ANO.

Pardon, Babiše.



Související:

Velikost textu: Rusko obvinilo NATO z obelhání celého světa!

$
0
0
Maria Zacharovová - ruské Zamini
-kou-
23. 11. 2018  PravníZprávy
Vedení NATO obelhalo nejen Sovětský svaz, ale i celé světové společenství, a pokračovalo v rozšiřování aliance na východ, i přes dohody s Moskvou.
Prohlásila to zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.



„Byl to celosvětový podvod,"řekla a připomněla veřejné prohlášení bývalého prezidenta SSSR Michaila Gorbačovova k tomuto tématu.

Zacharova dodala, že odpovědnost za podvod spočívá nejen na vedení aliance, nikoliv na konkrétních lidi, ale na celých zemích a politických systémech.

Diplomatka navíc vyzvala světovou komunitu, aby věnovala pozornost vlivu Spojených států a jejích spojenců na mezinárodní stabilitu. „Není to jen bezpečnostní otázka Ruské federace, je to otázka toho, co se v zásadě děje ve světě," upozornila Zacharová.


Jak USA oklamaly SSSR s nerozšiřováním NATO!

Přestřelka Ruska a NATO


Nerozšiřování aliance na východ je jednou z překážek ve vztazích mezi Ruskem a NATO. Moskva trvá na tom, že se Brusel zavázal dodržovat tento princip, NATO to popírá, ačkoliv to prokazují Američany zveřejněné dokumenty z let 1990-1991.

V uplynulých letech Rusko opakovaně upozornilo na bezprecedentní aktivitu NATO u jeho hranic. Brusel naopak tvrdí, že „odrazuje ruskou agresi". Moskva zdůrazňuje, že Rusko nikoho neohrožuje, ale nebude ignorovat akce, které jsou potenciálně nebezpečné pro jeho zájmy.

V loňském létě se k NATO připojila nová země - Černá Hora. Stala se 29. členem Severoatlantické aliance. Zároveň se významná část obyvatelstva bývalé jugoslávské republiky postavila proti členství v organizaci.

V NATO si rovněž pohrávají s myšlenkou připojení Gruzie a Ukrajiny. Stejně tak probíhá debata o členství ve vojenském paktu ve skandinávských zemích.


- - -



Biskupové sekretáři Byzantského katolického patriarchátu poslancům Národní rady Slovenské republiky

$
0
0
23. 11. 2018
Vážení poslanci Národní rady,
blíží se setkání v Marrákeši, na němž má být podepsán „Globální pakt OSN o migraci“, přesněji „Globální kompakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci“. Tento dokument se rozhodlo nepodepsat několik států: USA, Austrálie, Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rakousko a mnohé jiné jsou na cestě k odmítnutí tohoto paktu, protože přímo ohrožuje jejich suverenitu, stírá rozdíl mezi legálním a nelegálním přistěhovalectvím a představuje v dlouhodobém měřítku velká ; bezpečnostní rizika. 


 
ženská obřízka

Následky nelegální migrace posledních let jsou zjevné a alarmující: sociální nepokoje, enormní růst kriminality, extrémně rostoucí rizika v oblasti ochrany zdraví, chladnokrevné teroristické útoky, jejichž oběťmi je nejčastěji civilní obyvatelstvo. Nejzranitelnější skupinou jsou ženy a dívky, které se ve velkém počtu případů stávají oběťmi brutálních znásilnění, v konkrétních případech i smrtelných. Dalším plodem nelegální migrace jsou tzv. no-go zóny, které se nepodřizují m&i acute;stním zákonům toho kterého státu. Naopak muslimové tam nastolují nepřípustný zákon šaría, který hlásá nenávist vůči nemuslimskému obyvatelstvu. Neustále rostou bezpečnostní rizika, policie ani prokuratura v těchto zónách nefunguje.



„No-go“ zóny jsou malé islámské státy, které okupují území cizích států. Jejich přímým úmyslem je dominance a nastolení islámu na celém území státu. Reálná fakta a zločiny poukazují na to, že místní evropské obyvatelstvo se stále častěji stává terčem útoků nelegálních migrantů. Muslimové usilují o vykořenění křesťanských sv&aa cute;tků, protože je takzvaně urážejí. Co je ale děsivé, že místní úřady mnohokrát vyhoví muslimům a ruší nejen svátky, ale odstraňují i křesťanské symboly, kulturu i obyčeje. Je to stav nevyhlášeného džihádu. 



Je proto nepochopitelné, jak může chtít někdo v dnešní době podepsat Globální pakt OSN o migraci, který je akcelerátorem islamizace Evropy. V současnosti ho představují jako nezávazný dokument. Ptáme se tedy, nač je třeba ho podepisovat?! Jde o zjevnou manipulaci, protože dokument obsahuje několik desítek krát termín „zavazujeme se“. Znamená to, že už zítra se počítá s tím, že tento dokument nabude závaznosti jako dokument mezinárodního práva. Je to způsob, jak zahnat státy do pasti a zničit jejich suverenitu jejich vlastními rukama.

Vzhledem k enormnímu nebezpečí vyplývajícímu z dlouhodobých následků podepsání tohoto migračního paktu, jako je ohrožení křesťanské civilizace, suverenity Slovenska a bezpečnosti jeho obyvatel, vyzýváme Vás, poslance Národní rady SR, abyste přijali závazné rozhodnutí na zasedání NR SR o nepodepsání Globálního paktu OSN o migraci. Toto rozhodnutí musí být závazné pro celou vládu, na prvním místě pro ministra zahraničí, pana M. Lajčáka.

Jde o záchranu Slovenska, jeho suverenity a křesťanské civilizace. Postavte se za Boha a za národ!

Za Vás i za celý národ se modlí

+ Metoděj OSBMr
 + Timotej OSBMr

Seminář „Energetická budoucnost ČR- perspektivy energetické politiky“

$
0
0
9. 11. 2018
POZVÁNKA NA SEMINÁŘ
konaný pod záštitou poslance Mgr. Jiřího Kobzy
„Energetická budoucnost ČR- perspektivy energetické politiky“
 

Poslanecká sněmovna, sál J 205, budova Sněmovní 1, Praha 1 
úterý 27. listopadu od 10 do 14 hodin

registrace účastníků: 9:30 - 10:00

S diskusními příspěvky vystoupí:

Ing. Alena Vitásková - manažerka, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu
Quo vadis, energetiko

Ing. Michal Šnobr- energetický analytik, investor
Česká energetika resp. státní energetická koncepce v kontextu Evropské unie

Ing. Vladimír Štěpán - ekonom, energetický manažer, analytik
Moderní energetika: Dopady na ekonomiku a ekologii

Ing. Pavel Cyrani, MBA - člen představenstva spol. ČEZ, ředitel divize Obchod a strategie
Vývoj evropské energetiky a státní energetická koncepce ČR 

RNDr. Jiří Slovák - ředitel Správy úložišť jaderných odpadů
Konec palivového cyklu české jaderné energetiky – příležitosti pro výzkum a vývoj

Ing. et. Ing. Jan Skopeček  - ekonom, člen Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Ekonomická dimenze  budoucnosti české energetické politiky

Štěpán Kotrba -  politický analytik
Odkud ta roura vede?: Geopolitický rámec a souvislosti energetické závislosti


Svou účast, prosím, potvrďte na e-mail dolezalt@psp.cz
Při vstupu do sněmovny budete požádáni o předložení občanského průkazu.

Na setkání s Vámi se těší

Mgr. Jiří Kobza,  místopředseda Zahraničního výboru PS PČR,  kobzaj@psp.cz

Ukrajinská opozice a kolaborace

$
0
0

Rostislav Iščenko
24. 11. 2018   ukraina.ru/opinion
Páté výročí majdanu se kryje s rozkolem v Opozičním bloku. Na první pohled to je souhra náhod. Ve skutečnosti, pokud se v tom zorientujeme, není na této souhře nic divného, a také náhodného je zde málo. Majdan vyvrcholil ozbrojeným převratem. Za účelem legitimizace orgánů byly potřebné předčasné prezidentské volby. Prezidentské funkční období trvá na Ukrajině 5 let. Jsme tudíž na začátku další prezidentské volební kampaně, kdy se prohlubují všechny rozpory mezi politickými silami.


Co je zač Opoziční blok? Je to sdružení lidí, díky nimž se majdan stal možným a jehož úsilím zvítězil. Právě Ljovočkin sankcionoval a organizoval provokaci s "bitím studentů", která změnila již vyčpělý pseudoprotest malé skupiny přátel Mustafy Najema proti nepodepsání asociace s EU Janukovyčem ve vzpouru ozbrojených radikálů. Právě Achmetov a Kolesnikov vynaložili veškeré úsilí, aby Janukovyčovi neumožnili vydat rozkaz k silovému rozehnání majdanu. Právě Bojko čtyři roky přesvědčoval Janukovyče a Azarova, že se bude moci dohodnout na snížení ceny plynu pro Ukrajinu bez vstupu do celní unie, což dodalo ukrajinskému vedení sebedůvěru k sebevražedné politice. Jde o skupinu poslanců, úředníků, ministrů, gubernátorů, kteří, když získali moc od voličů na jihovýchodě, získaných proruskými slogany, okamžitě zahájili politiku evropské integrace. Dokonce se chlubili, že se integrují do Evropy lépe, než Juščenko. Nestyděli se dotázat se Ústavního soudu, zda je Ústava zavazuje k plnění volebních slibů, a radovali se jako děti, když obdrželi očekávanou odpověď, že v Ústavě není žádný článek upravující plnění volebních slibů.

Celkově není nic překvapujícího na skutečnosti, že lidé, kteří zradili svého voliče, pak svého prezidenta, kterého jinak než Vůdce (přesně tak, s velkým písmenem) nenazývali, pak svou stranu, které se zřekli, když vytvořili právě Opoziční blok, teď začali mezi sebou bojovat. Všechny jejich zrady byly vždy obchodního charakteru a byly způsobeny tím, že všeho nebylo dost pro všechny. Ale počet všech v ukrajinské politice, kteří si činí nárok na svůj kus koláče, se nezmenšuje, na místo těch, kteří vypadli, přicházejí další. Ale všeho prudce ubývá. Množství spotřebitelů zdrojů zůstává stejné nebo dokonce roste, zatímco zdrojová základna klesá rychleji.

Není pro nikoho tajemstvím, že Opoziční blok byl vytvořen těmi zástupci Strany regionů, kteří se rozhodli uzavřít dohodu s pučisty. Byli připraveni vzdát se politické moci výměnou za zachování svých finančních a ekonomických zájmů. Přičemž samostatnou dohodu s pučisty uzavřeli ještě před vítězstvím majdanu. Toto vítězství samo o sobě bylo možné jen díky jejich zradě. Sabotovali odpor vůči převratu a nakonec dokázali paralyzovat již beztak ne příliž energickou moc. Ve skutečnosti se pokoušeli vykoupit hlavou Janukovyče své právo nadále v prvních řadách okrádat Ukrajinu.

Nepochopili, že samotný rozkol elit, který způsobil vznik všech těch majdanů, vznikl kvůli nedostatku volných zdrojů (jako první světová válka kvůli nedostatku kolonií, vhodných k ovládnutí). To znamená, že napínavý elitní boj pavouků v bance bude pokračovat a vzrůstat bez ohledu na ideologické rozpory, které prakticky nebyly mezi zástupci ukrajinské elity. Obhospodařovali jednoduše různé voliče. To znamená, že uvnitř majdanového tábora, který prý uchvátil moc, budou také ti, kteří se prodrali ke korytu a ti, kteří byli ukřivdění. Ukřivdění budou v opozici k těm, kteří se k moci prodrali, a proces začne znovu.

Velká část vítězů majdanu (Tymošenková, Kolomojský, Ljovočkin, Firtaš) byla nespravedlivě odsunuta do pozadí. Ani jejich politické ambice nebyly naplněny, ani, což je důležitější, jim nebyl poskytnut přístup ke zdrojům. Při velkém pomajdanovém přerozdělení vlastnictví nebyli mezi těmi, kteří dělí, ale mezi těmi, koho rozdělují. Současně se Achmetovova skupina byla s to domluvit s Porošenkem, že byl začleněn mezi ně a dostal se do počtu beneficientů nového předělu majetku.

Není divu, že když se otázka nominace tzv. jednotného kandidáta za jihovýchod, který by se stal ideálním sparringovým partnerem pro Tymošenkovou ve druhém kole prezidentských voleb, se Opoziční blok rozštěpil. Skupina poražených v postmajdanovém přerozdělení (Bojko, Ljovočkin) podpořila myšlenku spojenectví se stranou Pro život! Medvedčuka-Rabinoviče, takže se rozhodla hrát ve volbách na straně Tymošenkové. K nim se připojili Firtaš a Kolomojský, kteří podle přiznání samotného Kolomojského nemohli přijet do země za režimu Porošenka. Neměli bychom zapomínat, že Kolomojskému byla odejmuta kontrola nad Ukrnaftou a také nad Privatbankem.

Na druhou stranu jmění Achmetova roste. Ne tak rychle jako Porošenkovo, ale v podmínkách zničené ukrajinské ekonomiky, kolapsu státnosti a depopulace země, a také na pozadí systémové krize, která zachvátila svět, je jakýkoli růst příjmů velkým úspěchem. To znamená, že Rinat Leonidovič s partnery se za stávající moci necítí špatně a má všechny důvody se domnívat, že za Tymošenkové ho čekají těžké časy.

Proto se skupina Achmetova zřekla spojenectví s Medvedčukem-Rabinovičem, odmítla rozhodnutí Bojka-Ljovočkina o vytvoření sdružení "Opoziční platforma Pro život!" a nominaci jednotného kandidáta za jihovýchod. Nadále sázejí na Porošenka a svými aktivitami mu nepřímo nahrávají.

Opoziční blok se rozštěpil. Ale nerozštěpil se na ideologickém základě, ani na principu profilových aktiv ("plynaři" versus "těžaři nerostů", jak napsal ukrajinský tisk). Dělící čára vede mezi beneficienty uskutečněného přerozdělování majetku a jejich kolegy, kteří prohráli a kteří sní o tom, že se stanou beneficienty příštího přerozdělení, které se uskuteční s novým prezidentem. Jakmile se Opoziční blok zapojil do boje na straně dvou majdanových prezidentských kandidátů a dokonce se rozštěpil na tomto základě, potvrdil svou hlubokou kolaborantskou podstatu a také neschopnost samostatně formulovat, propagovat a realizovat politické programy.

Ve výsledku je to potvrzení skutečnosti, že ukrajinská národní buržoazie nebyla schopna si uvědomit nejen národní, ale ani své vlastní zájmy. Obrovské peníze, vynakládané na najímání politických technologů a konzultantů, kteří se dávno nenamáhají dokonce ani předstírat, že se zabývají čímsi užitečným, ​​a kteří jenom otrle využívají rozpočty, ale ani mediální impéria vytvořená národní buržoazií nejsou využívána k propagaci vlastního programu, ale v zájmu třetích stran, které v reakci na to musí garantovat svým spojencům přístup ke korytu. Ale jelikož nikdy není všeho dost pro všechny a je stále méně volných zdrojů, s každým dalším cyklem, s každou změnou moci je stále více nespokojených lidí a stále méně spokojených.

Ve výsledku exčleny Strany regionů z Opozičního bloku čeká osud všech kolaborantů, kteří pracují v cizím zájmu. Dříve nebo později jsou odhozeni na okraj politiky. Po zpracování svého zdroje již nejsou pro nikoho potřební.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Proč to Babiš ustál, aneb chybí skutečný soupeř

$
0
0
Radim Valenčík
24. 11. 2018 RadimValenčíkPíše
Motto: "Jak to dnes shrnout: Dlouho se vědělo, že se nic nestane. Osm hodin se nic nedělo a nakonec se nic nestalo. – A televize z toho dokázala udělat celodenní vysílání..." (Martin Komárek)
Nejlépe a nepřesněji se k otázce, proč to Babiš ustál, vyjádřil Radko Kubíčko na ČT 24 hned v den debaklu "demokratické opozice" v pořadu Zprávy ve 23, viz zde od začátku 24 minuty pořadu: ceskatelevize. Stojí za to se na to podívat, protože se jedná o vynikající analýzu, kterou dnes vidíme v ČT málo kdy. Babišovi dnes chybí soupeř, nikdo ze současných lídrů tzv. "demokratické" opozice na něj nemá ani morálně, ani politicky, ani intlektuálně, ani vnějším projevem.
 

K tomu dodám:
Před projednáváním kauzy ve Sněmovně jsem napsal, že opozice bude omílat tři prázdné argumenty:
1. Babišova kauza nám dělá ostudu v zahraničí.
2. Zašlo se příliš daleko.
3. Když vznikly takové pochybnosti, měl by odstoupit, než se to vyšetří.

Celé i s tím, proč jsou prázdné, zde:
Stalo se. Ba co hůř, útok na Babiše postavila na čtvrtém argumentu, který je ještě prázdnější a který se jí vrátí jako bumerang. Totiž to, že "premiérem nemůže být trestně stíhaná osob".
Takový argument za určitých podmínek může platit, ale ne v podmínkách, když tato osoba, o které všichni vědí, že je trestně stíhaná, s touto "zátěží" s velkou převahou vyhraje volby. A pak ještě s velkou převahou a po roce vládnutí vyhraje další volby. Pak se takový argument stává nejen prázdný, ale absurdní.

Dokonce lze takové použití tohoto argumentu chápat jako naprosté pohrdání voliči. Přesněji – ono to skutečně je pohrdání voliči. Pak se nemůže současná "demokratická" opozice divit, že Babišov i nadále má stejné preference a je o několik koňských délek před ní.
Nad současným účinkováním by se měli zamyslet především Piráti, kteří ze sebe zcela zbytečně udělali apendix slouhů současné globální moci a Bartoš se s nimi vydává Bursíkovou cestou do politického propadání.

Neokouzlil ani Okamura, který, jak předvedl, nechápe mechanismy fungování současné globální moci a své účinkování v kauze překombinoval.

Hamáček, vědom si situace v pozůstatcích své strany, se rozhodl pro gambit, který mu celkem vyšel.
Filip, jehož strana (i jeho "zásluhou") na tom není o moc lépe, předvedl, že ve velké politice to umí.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/6392-proc-to-babis-ustal-aneb-chybi-skutecny-souper.html

Article 2

$
0
0
Tereza Spencerova
24. 11. 2018 facebook autorky
...kdyby tohle bylo ze Sýrie, tak už Západ vyhlašuje sankce a možná i střílí rakety... ale on to "jen" Macronův "režim"řeší francouzské "umírněné rebely"...:-)

Prezident pro MfDnes:,,Víte, já jsem byl 17. listopadu 1989 nejen na Národní třídě, ale krátce po něm i na fakultách, v divadlech, na Letenské pláni a tak dál. Mám na to krásné vzpomínky a nenechám si je vzít nějakými pitomci. Ale například ta příhoda s kytkami do koše svědčí o jistém, řekněme, protofašistickém charakteru části pražských demonstrantů.,, Můj názor je, že část tzv. pražské kavárny reprodukuje období druhé republiky."

$
0
0
24.11. 2018   Hrad
Rozhovor prezidenta republiky pro MF DNES
Reprodukuje ho nenávistností, intolerancí a hlavně tou povýšenou představou, že jejich názory jsou nadřazené názorům druhých. Já vám ovšem řeknu svůj opačný pohled. Pánové, ty názory nejenže nejsou nadřazené. Ty jsou tak pitomé, že jsou inferiorní (méněcenné, slabomyslné – pozn. red.). A ten, kdo nedokáže akceptovat, že prohrál ve volbách, si nemůže osobovat právo být soudcem české společnosti. Ostatně Praha je jen deset procent české populace. Kromě toho je řada slušných Pražanů, kteří v těch ulicích se řvoucím davem nebyli. V Brně bylo tisíc lidí, v Ostravě sto a jinde nic. Zase zveličujeme význam Prahy. A já bych docela souhlasil s větou Krnáčové o zpovykaných Pražácích.

Sociální demokraté při hlasování o nedůvěře vládě odejdou ze sálu, čímž fakticky podrží kabinet Andreje Babiše. Je to od nich správné řešení?

Tak z aritmetického hlediska je úplně jedno, jestli odejdou ze sálu, anebo jestli budou hlasovat proti. Protože pokud nedosáhnete 101 hlasů, tak je výsledek v zásadě tentýž. Když jsem přemýšlel o tom, proč se tak rozhodli, tak jsem si uvědomil, že ve vedení ČSSD jsou objektivně dvě skupiny, z nichž jedna je pro setrvání ve vládě a druhá pro odchod z vlády. Jediný způsob, jak tyto dvě skupiny skloubit, bylo právě toto šalamounské rozhodnutí. Mně to nevadí. Spíš mě zaujala druhá část jejich usnesení, která říká: sežene-li se 105 hlasů, přidáme svých 15 a budou předčasné volby. Víte, nemám pocit, že když děláte každý rok předčasné volby, které stojí miliardu korun, tak že tím demonstrujete něco víc než svoji vlastní neschopnost. A nejhorší na těchto lidech je, že si ani neuvědomují, že právě tímto návrhem demonstrují vlastní neschopnost. Takže v této fázi vycházím z toho, že vláda zřejmě nedůvěru nedostane. Teď jsem natáčel pravidelný pořad pro TV Barrandov. Řekl jsem, že nejsem Edvard Beneš, abych ustupoval tlaku hulákajícího pražského davu. A že ctím výsledek svobodných demokratických voleb. Právě proto, ať to dopadne jakkoli, budu usilovat o to, aby další volby byly až za tři roky.

Použil jste termín šalamounské rozhodnutí. Někdo postoj ČSSD může nazývat spíš alibismem, ne?


No, vždyť jo. Vy si myslíte, že Šalamoun nebyl alibista? Tak si, prosím vás, přečtěte jeho příběh s rozdělením dítěte na dvě poloviny.

Poslanci ČSSD ale odejdou ze sálu a tam budou nadále sedět jejich ministři. Není to absurdní?


Je to absurdní. Nicméně politika je velmi často absurdní divadlo a má jenom jednu nevýhodu. Nemá úroveň ani Ionesca, ani Becketta.

Na postoj ČSSD si stěžoval i Andrej Babiš s tím, že ho nechápe a vnímá jako politikaření. Sociální demokracie by podle něj měla vládu podpořit aktivně. Má pravdu?


V zásadě ano. Ale opakuji, že aritmeticky je výsledek tentýž.

Andreji Babišovi nabídl Tomio Okamura, že kdyby ČSSD z vlády vyšoupl, mohla by menšinovou vládu spolu s komunisty podporovat jeho SPD. Nebylo by to pro šéfa ANO jednodušší?

Samozřejmě nelze vyloučit, že k tomu dojde. Záleží na tom, jak se ČSSD bude chovat v dalších týdnech a měsících do svého březnového sjezdu. Nezapomeňte, že tady máte i jinou variantu. To znamená, že premiér má svaté právo vyměnit jakéhokoli člena vlády. Mohu vás ujistit, že těmto výměnám bránit nebudu.

Mimochodem, co jste říkal tomu, když se Okamura postavil vedle dalších opozičních lídrů s tím, že chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě?

Samozřejmě že dělám reklamu TV Barrandov. Tam jsem to komentoval slovy, že cudná dívka se nemá spojovat s prostitutkami.

V poslední krizi se zdáli být nejstabilnější komunisti. Jejich předseda Vojtěch Filip od začátku odmítal, že by něco měnili na svém postoji. Příští týden se koná valná hromada ČEZ, Filip zatím neúspěšně usiloval o to, aby měla KSČM zástupce v dozorčí radě. Myslíte, že teď díky svému postoji dosáhne svého?

Myslím, že není důvod, proč by v dozorčí radě ČEZ neměla mít politická strana, která toleruje vládu, svého reprezentanta. Tam nehrozí, že by měl většinu a přehlasoval zbytek. Ale má svaté právo žádat informace o polostátním podniku s, tuším, asi 70 procenty vlastnictví státu. A pokládám tento požadavek za naprosto oprávněný.

Svého člověka by v dozorčí radě ČEZ měli rádi i sociální demokraté. Tím by ale Babiš přišel v radě o majoritu, kterou v létě získal, když oběma stranám nevyhověl. Jak to podle Vás dopadne teď?

Podívejte se, záleží na tom, kdo všechno se převolí. Jsou tam čtyři zástupci zaměstnanců. Myslel jsem si o vás, že jste docela informovaný. Ti čtyři zástupci zaměstnanců spolupracují s Andrejem Babišem a jsou to v podstatě jeho lidé. Vy je počítáte do k Babišovi nepřátelského tábora, což je váš hluboký omyl.

Vraťme se ještě k počátku poslední vládní krize. Spustila ji reportáž TV Seznam o údajném zavlečení Babišova syna na Krym a později o "uklizení" do Švýcarska, aby se nemohl účastnit vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Není to legitimní důvod pro kroky, které opozice dělala?


Tak pro mě je tato záležitost uzavřena prohlášením pana profesora Cyrila Höschla, který je ředitelem Národního ústavu duševního zdraví. A ten jasně konstatoval, že mladý Babiš trpí schizofrenií. Pokládám za naprostý hyenismus zneužívat nemocného člověka pro politické hrátky.

Ona reportáž ovlivnila i připomínku výročí 17. listopadu. Demonstrovalo se proti Babišovi, jeho i Vaše květiny skončily v koši. Co jste tomu říkal?
Víte, já jsem byl 17. listopadu 1989 nejen na Národní třídě, ale krátce po něm i na fakultách, v divadlech, na Letenské pláni a tak dál. Mám na to krásné vzpomínky a nenechám si je vzít nějakými pitomci. Ale například ta příhoda s kytkami do koše svědčí o jistém, řekněme, protofašistickém charakteru části pražských demonstrantů. Můj názor je, že část tzv. pražské kavárny reprodukuje období druhé republiky. Reprodukuje ho nenávistností, intolerancí a hlavně tou povýšenou představou, že jejich názory jsou nadřazené názorům druhých. Já vám ovšem řeknu svůj opačný pohled. Pánové, ty názory nejenže nejsou nadřazené. Ty jsou tak pitomé, že jsou inferiorní (méněcenné, slabomyslné – pozn. red.). A ten, kdo nedokáže akceptovat, že prohrál ve volbách, si nemůže osobovat právo být soudcem české společnosti. Ostatně Praha je jen deset procent české populace. Kromě toho je řada slušných Pražanů, kteří v těch ulicích se řvoucím davem nebyli. V Brně bylo tisíc lidí, v Ostravě sto a jinde nic. Zase zveličujeme význam Prahy. A já bych docela souhlasil s větou Krnáčové o zpovykaných Pražácích.

Ve středu jste jmenoval nové členy Bankovní rady a ve svém projevu jste zmínil i to, že jeden z odcházejících viceguvernérů by se měl brzy ujmout významného diplomatického postu. Nic dalšího jste neřekl, proto se chceme zeptat, kdy se stane pan Tomšík velvyslancem v Pekingu?

Jmenování pana Tomšíka prošlo vládou a já jsem povinen ctít diplomatické zvyklosti, které říkají, že se definitivně k tomu nevyjadřujeme do doby, než ten velvyslanec dostane agrément. Nemám důvod předpokládat, že by z čínské strany agrément nedostal, a protože už pan Tomšík byl se mnou na jedné návštěvě Číny a byl tam velice užitečný svými odbornými znalostmi, tak předpokládám, že všechno dopadne dobře.

Takže problémy, které s obsazením souvisely, včetně toho, že pan Poche pana Tomšíka blokoval a chtěl do Pekingu vyslat pana Kauckého, jsou vyřešeny?

Vycházím z toho, že velvyslance vládě navrhuje ministr zahraničí, vláda ho schvaluje a prezident ho buď jmenuje, nebo nejmenuje. A když ho nejmenuje, tak přes to nejede vlak. Pan Poche není ani ministr zahraničí, ani vláda, ani prezident, takže mně dovolte citovat latinsky: Minima non curat praetor. Najděte si to ve slovníku a pochopíte, jak jsem vám odpověděl.

Nedávno jste byl v Číně na Expu pro importéry a v jeho rámci podepsala skupina PPF memorandum o spolupráci s čínskou skupinou CITIC. Co mají v plánu?

Společnost CITIC převzala aktiva po CEFC a zavázala se, že bude pokračovat investiční expanze v České republice, což je dobře.

Takže se spolupráce PPF a CITIC týká České republiky?


Samozřejmě ano. I když Home Credit má své aktivity na území Číny, Ruska a dalších zemí.

PPF však říká, že spolupráce s CITIC se týká jen čínského trhu.

Jestliže se dvě společnosti dohodnou na spolupráci, pak není důvod, aby se tato spolupráce redukovala pouze na jeden trh.

CITIC přebírá aktiva CEFC, přičemž PPF dosud stála stranou spolupráce s CEFC. Znamená to, že by PPF měla hrát nějakou roli v tom, co bude CITIC dělat s aktivy CEFC na českém trhu?

Aktiva CEFC asi CITIC převezme a PPF k tomu nepotřebuje. Ale abych se vrátil k odpovědi na předchozí otázku, uvědomte si, že PPF se například velmi angažovala v mýtu. A to už není žádný čínský nebo ruský trh, to je český trh. Uvítal bych, kdyby spolupráce byla co nejširší.

Před šanghajským Expem dávala čínská strana najevo, že má zájem o zemědělské produkty z Česka. Rýsují se už nějaké kontrakty?


Včera jsem měl na Hradě ministra zemědělství Tomana. Jednání jsou blízko finalizace. Z hlediska objemu dovozu do Číny je mimo jiné velmi zajímavé sušené mléko, protože tam odpadají problémy spojené s dopravou. Z toho vyplývá, že naše přebytky se mohou uplatnit na obrovském čínském trhu.

Už před dvěma lety při návštěvě Číny říkal Bohuslav Sobotka, že jde hlavně o certifikaci pro naše zemědělské produkty. Také bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka říkal, že už je blízko k dohodě v této oblasti. Nebude to zase předčasné nadšení?

Nechci kritizovat pana Jurečku, protože už není ministrem – a dodávám: Díkybohu. Věřím odborným schopnostem ministra Tomana a věřím, že jednání dovede k úspěšnému konci.

Zjistil jste v Číně nějaké novinky ohledně zadržení šéfa CEFC a Vašeho poradce Jie Ťien-minga?

Předpokládám, že pokud se s ním něco zlého stane, budu o tom informován. Dosavadní informace zní tak, že je pouze vyšetřován a nic více.

Takže je stále vaším poradcem?

Nezrazuji své spolupracovníky, dokud nejsou pravomocně odsouzeni.

Před odletem z Číny zemřel v hotelu Váš lékař, delegace odletěla bez něj a později Vám mnozí vyčítali, že nikdo nešel do jeho pokoje zkontrolovat, co se stalo. Jak jste tu tragickou událost viděl Vy?

Zaprvé chci říct, že do pokoje se šlo a letadlo stálo na ploše dvacet minut, než jsme se dozvěděli, co s lékařem je. Když se ukázalo, že je v pokoji bez známek života, nemohli jsme už nic dělat. Neodletěli jsme, dokud jsme neměli všechny informace. Následoval hyenismus, který rozpoutal Marian Jurečka buď z hlouposti, nebo ze zášti. Ale nepřekvapuje mě to, protože podle mého názoru to byl nejhloupější ministr Sobotkovy vlády.

Máme ještě jednu otázku na závěr…

… ano? Zajímavé je, že se stále neptáte na Izrael. Já být novinář, tak se ptám především na Izrael. Zatímco v Číně vedeme obchodní jednání, v Izraeli je to hluboká spolupráce, která je dána úctou ke statečnému národu.

Nás zajímají v první řadě ekonomická témata, proto s Vámi mluvíme v první řadě o Číně. Ale když už jsme u Izraele, můžeme se bavit o případu zavražděného saúdského novináře Džamála Chášakdžího.


A to se týká Izraele?

Izrael je, jak známo, v mnoha oblastech spojencem Saúdské Arábie a dělá hodně pro to, aby se tato země kvůli vraždě Chášakdžího neocitla v izolaci. Máme podle Vás Saúdskou Arábii za vraždu novináře trestat?


Kdyby se podařilo dosáhnout celosvětového embarga na vývoz zbraní do Saúdské Arábie, byl bych pro to, aby se k tomuto embargu Česká republika připojila. Pokud by to byla jen izolovaná akce České republiky, tak zatraceně dobře vím – a vy to víte taky – že tam okamžitě vystartuje celá řada západních firem, které vyplní mezeru na trhu.

A teď nám řekněte, kdy přesuneme českou ambasádu do Jeruzaléma.
Vy byste toho chtěli! Nechte mě pracovat po etapách. Ty etapy byly zatím dvě: první byl honorární konzulát v Jeruzalémě před několika měsíci. Druhá etapa bude během mé návštěvy otevření Českého domu, kam se sestěhují CzechTourism, CzechTrade, CzechInvest a Czech Center. A pokud jde o třetí etapu, tak nezastírám, že můj boj za přesun ambasády do Jeruzaléma je komplikovaný. Ale já jsem zvyklý vést komplikované boje.

Proti tomu se staví ministr zahraničí Petříček.

No, proti tomu se staví spíš pan Poche. Že? Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné.

To implikuje otázku, zda byste přijal návrh na odvolání pana Petříčka, kdyby s tím za Vámi premiér přišel?

Každý premiér má právo navrhnout prezidentovi odvolání jakéhokoli ministra. A odpověď na vaši otázku zní: Nevidím důvod, proč bych takovou demisi nepřijal.

Za vším hledej prachy!

$
0
0
Jaroslav Čejka
24. 11. 2018  NovéSlovoSk
Já vím, kdysi se říkávalo, že za vším je třeba hledat ženu. Ale to už dávno není pravda a navíc je to odporně sexistické. Dnes platí to, co jinými slovy řekl svého času už Václav Klaus starší – o peníze jde až v první řadě.


Když letos 17. listopadu hned po půlnoci položil kytici na Národní třídě Andrej Babiš a později i Miloš Zeman, odvážný a zásadový aktivista je hodil do odpadkového koše. Přes den se pak demonstrovalo v Praze i jinde nejen proti předsedovi vlády a prezidentovi republiky, ale proti celé vládě a v kuloárech se začalo se mluvit o blížícím se převratu. Někteří lidé v tom spatřovali inspiraci slovenskými událostmi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Jenže odporná nájemná vražda investigativního novináře se nedá srovnávat s možným dotačním podvodem při financování stavby Čapího hnízda, ba ani s údajným únosem premiérova psychicky nemocného syna. A protože Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi, kteří podrobili ve Švýcarsku křížovému výslechu bývalou manželku Andreje Babiše a jejího syna, nikdo nezkřivil ani vlas (Babiš na ně neposlal žádného gangstera, ale jen trestní oznámení), reakce českých občanů nesahala reakci těch slovenských z jara letošního roku ani po kotníky. Poslední protibabišovské demonstrace, která proběhla hned po hlasování o vyslovení nedůvěry vládě (pro opozici fatálně neúspěšném), se zúčastnil asi tak jeden tisíc lidí. Kdyby se započítali i čumilové, kteří přicházeli a odcházeli, tak maximálně dva.

Mnozí lidé si totiž kladou otázku, proč byla celá ta komedie zinscenována. Někdo tvrdí, že z důvodů ochrany vážnosti nejvyšších funkcí ve státě, jejichž současní nositelé ji podle nich ohrožují a Českou republiku tak diskreditují v zahraničí. Jiní zas prohlašují, že každému se má měřit stejným metrem a že Andrej Babiš ve své funkci brání řádnému a rychlému vyšetření své kauzy.

To jsou jistě pochopitelné a snad i spravedlivé motivy. Jen je divné, že k takové erupci politické ušlechtilosti pánů Bartoše, Bělobrádka, Gazdíka, Fialy, Kalouska, Okamury, Pospíšila, Schwarzenberga a dalších pravicových bohatýrů došlo až poté, co Andrej Babiš ustoupil od plánované dostavby dvou energetických bloků jaderné elektrárny Dukovany americkým dodavatelem, a to z důvodu, že americké technologie nejsou kompatibilní s těmi starými ruskými. Byla by tu sice možnost vybudovat celou novou elektrárnu, ale to by údajně přišlo na pět set miliard. Babišova vláda proto dává přednost dostavbě oněch dvou nových bloků dodavatelem ruským a ne oním americkým, o kterém zlé jazyky tvrdí, že není lhostejný srdci Donalda Trumpa. A jsme u jádra pudla.

Jak že se to zpívá ve slavném americkém muzikálu Kabaret? Money, money, money, money, money, money… Nechtěl bych být v kůži velvyslance Spojených států amerických v Praze. Jeho předchůdce si balil kufry hned po Trumpově inauguraci. Aby si je nemusel balit taky, když se plánovaný státní převrat nezdařil!



- - - 





Tiskové prohlášení První mezinárodní konference proti zahraničním vojenským základnám USA a NATO

$
0
0
24. 11. 2018  The Irish Anti-War Movement

První mezinárodní konference proti vojenským základnám USA a NATO proběhla 16.-18. listopadu (2018) v Liberty Hall v irském Dublinu. Na konferenci bylo přítomno téměř 300 účastníků z více než 35 zemí z celého světa. Na konferenci promluvili řečníci zastupující země ze všech kontinentů, včetně Kuby, Argentiny, Brazílie, Kolumbie, Spojených států, Itálie, Německa, Portugalska, Řecka, Kypru, Turecka, Polska, Spojeného království (V. Británie a Irska), Irské republiky, České republiky, Izraele, Palestiny, Keni, Demokratické republiky Kongo, Japonska a Austrálie.


Tato konference byla prvním organizovaným úsilím nově zahájené Globální kampaně proti vojenským základnám USA a NATO více než třiceti pěti mírových, právních a ekologických organizací a podporované více než sedmi sty dalších organizací a aktivistů z celého světa. Na tuto mezinárodní konferenci nás společně přivedl souhlas se zásadami načrtnutými ve společném prohlášení Globální kampaně, jež účastníci konference odsouhlasili.

Účastníci konference vyslechli – a sdíleli se zástupci organizací a hnutí bojujících po celém světě za zrušení zahraničních vojenských základen – fakta o agresích, intervencích, úmrtích, ničení a poškozování zdraví a životního prostředí, jež způsobily vojenské základny celému lidstvu vedle hrozeb a porušování svrchovanosti „hostitelských“ zemí.

Účastníci a organizátoři konference zásadně souhlasili, že nejen odmítají všechny vojenské základny, ale považují téměř tisícovku vojenských základen USA a NATO, zřízených po celém světě a představujících hlavní pilíře globální imperialistické nadvlády USA, států NATO a Evropské unie, za největší ohrožení míru a lidstva, ale také že musí být všechny zavřeny. Vojenské základny států NATO jsou vojenským vyjádřením imperialistického zasahování do života svrchovaných zemí ve jménu dominantních, finančních, politických a vojenských zájmů kvůli kontrole nad energetickými zdroji, dopravními trasami, trhy a sférami vlivu, s jasným porušováním mezinárodního práva a Charty OSN.

Účastníci konference vyzývají organizace a hnutí, jež souhlasí s výše uvedeným, aby úzce a koordinovaně spolupracovaly v rámci Globální kampaně na organizování a mobilizování veřejnosti celého světa proti vojenským základnám USA a NATO.

Spolu výzvou k uzavření vojenských základen USA a NATO jsme přesvědčeni, že uzavření základen a vojenských zařízení v určitých zemích a oblastech vyžaduje zvláštní pozornost mezinárodního hnutí. Patří sem například americká základna Guantánamo na Kubě, základny USA na Okinawě a v Jižní Koreji, v německém Rammsteinu, v Srbsku a staré i nové základny USA a NATO v Řecku a na Kypru, zřízení nového Afrického velitelství USA (US African Command; AFRICOM) s přidruženými vojenskými základnami v Africe, četné základny NATO v Itálii a Skandinávii, letiště Shannon v Irsku, používané jako vojenská základna USA a NATO, a nově zřízené základny Spojených států, Francie a jejich spojenců na syrském území a kolem něj.

K pokračování naší společné globální kampaně v solidaritě se spravedlivou věcí národů v boji proti zahraničním vojenským agresím, okupacím a zasahování do jejich vnitřních záležitostí a proti ničivým dopadům činnosti těchto základen na životní prostředí a zdraví, účastníci souhlasili s doporučením a podporou koordinovaných akcí a iniciativ v příštím roce (2019), jež posílí Globální hnutí a rozšíří činnost a spolupráci a posunou je kupředu.

Konference podporuje globální masové mobilizace proti Summitu k 70. výročí NATO pořádanému 4. dubna 2019 ve Washingtonu DC a související protesty v členských zemích NATO i jinde ve světě jako další krok k tomuto cíli.

Deklarujeme solidaritu s desítky let trvajícími snahami kubánského lidu o navrácení území Guantánama, nezákonně okupovaného Spojenými státy, a vyhlašujeme podporu 6. mezinárodnímu semináři za mír a zrušení zahraničních vojenských základen, organizovanému sdružením MOPAZ 4.-6. května 2019 v Guantánamu na Kubě.

Účastníci vyjadřují nejsrdečnější díky a vděk Irské alianci za mír a neutralitu (PANA) za velkorysou pohostinnost a podporu při uspořádání této historické konference.

Přijato účastníky První mezinárodní konference proti vojenským základnám USA a NATO

18. listopadu 2018, Dublin, Irsko

Je Putin mazaný, nebo se jen tak tváří?

$
0
0
24. 11. 2018 Deň TV , překlad Outsidermedia
Zástupce šéfredaktora časopisu „Den“ Andrej Fefelov a expert na systémovou analýzu Sergej Solncev besedovali na témata: Proč se lid dozví jako poslední o rozhodnutí elit o budoucnosti státu; proč je automatizace vědomí hlavní tendencí západní civilizace; v čem spočívá největší chyba Číny; k čemu jsou Rusku velké projekty; co je to digitalizace a zda ji můžeme využít ve svůj prospěch…


V jaké situaci se dnes nachází ruský prezident – zradil anebo zradí nás?
On se nachází ve složité politické situaci, kdy silná vrstva liberálů, kterým nedovolili úplně vyloupit zemi, a proto se vzteká jako psi na řetěze. Takže je přirozené, že ty, kteří jim jakoby sebrali zemi, z duše nenávidí. A tak se chytají všeho, např. kdo má, jako Macron, smítko na saku, ale že ukradli 100 miliard dolarů, aby si postavili nějakou usedlost někde v tichém místě a užívat si klidu, atd. 

No a kromě toho venku existuje jakýsi člověk se žlutými vlasy, který je neustále prudí a prudí, a nedá jim pokoj. Jak by se měl chovat moudrý vládce? Když bude jen prohlašovat: „Jasně, my uděláme pořádek!“, tak lidi půjdou za ním a budou volat hurá a sláva mu! On ale skutečně začal něco dělat… Takže oni hned někde položí bombu, a ještě něco dalšího. Takže je hned živo a my jsme obklíčeni se všech stran, od severního pólu se přikrádají jakési neviditelné francouzské minonosky… Zkrátka, jestliže vedeme tajnou politiku, takže musí být tajná i před všemi vlastními. Se ženou se také nedělíte o tajné plány. Až se všecko udělá, tak jí mohu koupit třeba jachtu, ale do té doby je lepší, když bude mimo – je to i bezpečnější. Proto to, že lid nechápe, může být i normální – pokud je politika komplikovaná. Pokud by nás chtěli zradit a prodat, všecko to pakují a mnou si ruce, jak nás najednou prodají na trhu… je možné zachytit moment, kdy nás prodali, ale my o tom ještě nevíme? Sotva. Důležití lidé takto nepostupují. Jestliže už se rozhodli prodat celou vesnici, tak o tom obyvatelům řeknou teprve, až budou vše uděláno. Bude postaven plot, u něj ochranka…

Na druhé straně nevidím smysl v tom, proč tak dlouho protahovat prodej naší země. Pokud by se to mělo udělat, tak by to muselo být mnohem jednodušeji dřív a s menším úsilím a nebylo by třeba udržovat jaderný průmysl, zvedat úroveň armády a brát uran Američanům.

Co je to za událost s uranem – to bylo po onom tzv. zrádném kontraktu?
No, pokud tomu rozumím, tak mohou kupovat uran pro sebe jen přes naše firmy. Jistě, bylo to po slavné smlouvě vicepresidenta USA Gorea s předsedou vlády Černomyrdinem, v důsledku které země utrpěla ztrátu bilion dolarů. Důsledkem toho ale bylo, že monopolní pozici na trhu jaderným palivem máme nyní my. Nejsem expert v této oblasti, ale jak tomu rozumím, vetřeli se do přízně, podmazali – a sebrali. Kdo, kde a co…, to nevím, ale domnívám se, že je to právě správný tah aparátu bývalého rozvědčíka. Oni mají elektrárny, ale my máme závody na zpracování paliva. Začátek byl ještě za Jelcina, ale stratég se musí vždy zabývat úkolem, jak využít svého neúspěchu. Putin názorně předvedl, že pokud všichni věří našemu rozkladu, pak je možné zvednout s pomocí člověka příjmením Serďukov*).

To je docela temná historie – proč se k němu Putin po jeho propadu zachoval tak šlechetně (dokonce mu udělil hvězdu „Hrdiny Ruska“) a svěřil mu do řízení celé odvětví vývoje a výroby vrtulníků. On plnil funkci jakési kouřové clony. On vyvolal řadu skandálů a záměrně „nasíral“ lidi. (Putin totiž neměl důvod věřit tehdejší generalitě – m.j. zejména, po zkušenostech z obou čečenských válek – pozn.překl.)

Pokud se něco takového děje, tak je to zcela ve stylu stratégů globální rozvědky, operací světového rozsahu.

Neplní podobnou roli kouřové clony i Trump, který vystupuje jako jakýsi „antiputin“?

To bude zřejmé až po volbách, a Putin se nejspíš rozhodl vyčkat, aby nevyvolával u Američanů zbytečné emoce. V Americe všichni vidí, že Trump prudí a prudí, a Rusko stahuje ocas – takže to vypadá, že oni vítězí. To bylo nutné k tomu, aby si senátoři všimli, že to Trump zvládá. Proto takové strategické šachy, při kterých je konečný cíl rozložen na několik etap, přičemž se nezasvěcenému zdá, že jde o jednotlivé události, vzájemně nesouvisející, což je zcela možné. <

K čemu nám jsou velké projekty?

Kultura velkých projektů vedla k dosažení výsledků přinášejících efekt – to je nezbytný element rozmachu země. To se týká mostu (nejen Kerčského, ale i nového mostu na Dálném Východě), summit dálněvýchodních regionů, MS ve fotbale – to máte 11 měst, v nich 11 nových nebo modernizovaných stadionů, infrastruktura – no, a samozřejmě ZOH v Soči.

My jsme zatím jakýsi přípravek nové společnosti, nic zastydlého tu není, naši oligarchové cítí, že sedí na „vodní matraci“ a nikoli na betonové podlaze a sledují, co se děje jak nahoře, tak dole. Dole probíhá stejný proces, ke kterému je třeba přihlížet. To není jako nějací dálněvýchodní partyzáni, to je velmi inertní masa lidí zatížených starostmi o rodinu, která se nečekaně dá do pohybu – to pak budou tektonické pohyby. To není vystoupení nějakých 2000 lidí na Manéžním náměstí. Proto je třeba sledovat jedno i druhé a odpovídajícím způsobem reagovat. Jejich možností ale ubývá. Přišli o možnost manévrů kapitály, vytvářet vztahy s kýmkoli a kdykoli. Musí žádat o povolení a hledat jakési okliky. Za Jelcina bylo jednoduché schéma: „Západ umí vyrobit všechno, tedy otevřeme víc vrata a oni nám sem všechno přivezou…“. Teď toto schéma není, ale je třeba žít a nezaostávat. A ještě ho zezadu náčelnictvo postrkuje, že je třeba urychlit digitalizaci všeho… A toto heslo zůstalo viset ve vzduchu, a vůbec ne zbytečně…

Co je to digitalizace?

Jeden chlápek mi v metru vysvětloval, že v digitalizaci nejsou podstatné cifry, ale informace.. protože cifry jsou rovněž informace – z toho je vidět, že ta otázka znepokojuje mnohé. Na čele rozvoje digitalizace jde Čína, která se už pustila do sociálních experimentů.

Takže oni jsou nositeli oné přibližné, hrubé, zkušební informace, zatímco Rusko je ve stadiu hesel…

Ovšem Čína se dopouští hrubé a nepřípustné chyby, když porušuje vlastní tradice moudrosti vztažením experimentu na celou zemi. Měla vyčlenit reprezentativní fragment, který by jako v kapce vody odrážel strukturu čínské společnosti. A na něm, nebo několika podobných regionech provést tyto experimenty. Oni nestanoví lhůty sociálních experimentů ani jejich teritoriální hranice. Rozřazování lidí znamená obrovský posun v jejich myšlení – oni dokonce ani nechápou, co jim z toho nakonec vyjde. Mohou nakonec dostat natolik potlačené a ponížené vědomí, že s těmi lidmi nebudou schopni v podstatě nic udělat – například organizovat vědecko-technický pokrok. Situace, kdy musíš hlídat každý svůj pohyb, každé zavrtění hlavou, je prostě vražedná. Strojovitost lidského jednání je tendencí moderní západní civilizace.

Pokud jde o nás, chtěl bych Vás upozornit, že my mluvíme o možnostech poskytovaných volně obyvatelstvu. Internet nebyl, ale teď ho obyvatelstvo k dispozici má. Velmi dobře si vzpomínám, že v sovětských dobách stály u mnohých na policích s knihami spisy Marxe a Lenina – ale to nevedlo k tomu, že by se národ změnil v marxisty-leninisty. Byli takoví zarytí komunisté, kteří ty tlusté spisy četli, měli takovou možnost, a připomínám, že je nepsali hloupí lidé. Například ten, kdo si pročetl Kapitál, toho ta četba silně obohatila, a praxe revoluce popsaná v pracích Leninových a Stalinových je pro ty, kteří dělají revoluce, velmi užitečná. Ale jen nicotný podíl lidí tu možnost využili, protože se nepředpokládaly žádné mechanizmy ke stimulaci tohoto postupu. Tyto možnosti vyložili na stůl a odešli… No a lid, ten ať si vybere. Totéž s internetem. Ale metodologicky je pouhé poskytnutí možnosti krok nesprávný. Nejdřív bylo třeba pochopit, v čem je nezbytnost tohoto kroku a potom úměrně nezbytnosti doplňovat možnosti. Tak to ovšem v historii neprobíhá. Nicméně, opakuji, že metodologicky, bylo nejdřív třeba provést lokální experiment a podívat se, čím se tam zabývají, co to s nimi dělá.

Pokud jde o digitalizaci, tak tu jde zatím jen o heslo a my se k ničemu jinému nezavazujeme a nic nás k tomu nenutí. Jistěže můžeme vytvořit technickou základnu v podobě velkých datových úložišť, dostupnost signálu pomocí sítě mikrodružic na nízkých drahách, atd. Co tam ale budeme, kromě prázdnoty šířit? Podívejte se na WhatsApp s jeho úrovní šifrování: Přenáší jakési ženské kraviny, kde děvenky štěbetají o tom, jaký měl kdo účes, případně který kluk se jak a na koho podíval – je třeba tohle šifrovat?

Především je třeba budovat systém sebezáchovy lidstva jako celku. Ten má mnoho součástí, je složen z řady složitých procesů, které mohou být všechny prezentovány. Účelem této stavby by měla být ochrana lidstva před naprosto nepředvídatelnými katastrofami, počínaje katastrofami, ke kterým může dojít, anebo se na nás začínají různým způsobem valit. Normativní část toto musí nutně obsahovat. Druhým normativním komponentem by měl být pokus o realizaci. Třetí normativní komponent se skládá z myšlenky dostatku – kdy nebudou existovat přísné limity spotřeby energie, potravin, vody, věcí, informací.

Na základě kombinace těchto komponent bude možné sestavit jakýsi kužel žádoucí budoucnosti, nebo varianty žádoucí budoucnosti. Ze kterých by bylo možné vybrat ty nejperspektivnější pro dnešek.

Lidé schopní zabývat se sociálním projektováním se musí zabývat právě tímto.

*) Michail Serďukov (1962) – původně obchodník s nábytkem. Velmi kontroverzní ministr obrany RF v letech 2007-2012, nenáviděný generalitou, který se dopustil řady velmi pochybných rozhodnutí, nicméně za ním zůstal základ úplně nové armády schopné další modernizace. Poté, co odstoupil z funkce ministra, byl pověřen vedením společnosti „Rostvertol“ – ruského projektanta a výrobce vrtulníků.

Překlad: st.hroch 181122

Pohrdání voličem

$
0
0
Vidlák
24. 11. 2018  blog autora
Tak nám vládu neshodili paní Mulerová... Poslanci opozičního demokratického bloku (a Okamury) sice hlasovali jednotně, ale víc jak 92 hlasů dohromady nedali a tak vládu nepoložili. Sice se kecalo celý den, ale výsledek se dal docela dobře předvídat dopředu. Ostatně Andraj Babiš (seděl za řečníky) hýřil dobrou náladou.


Celá schůze se proměnila v takovou poslaneckou tiskovku. Všechny strany, hlasy a proudy se pokoušely před kamerami sdělit co nejvíce o svém programu a ze všeho nejvíc jsem měl pocit, že brzy budou předčasné volby a kampaň právě začala.

Ale jinak to bylo, jako když stárnoucí manžel povídá své mladé ženě, co všechno s ní večer bude dělat, ale když pak dojde na věc, dopadne to jako obvykle.

Nakonec nejzajímavější byly tiskovky po ukončení schůze. Opozice dostala dostatek příležitostí se vyjádřit a v podstatě všichni různým způsobem okecávali ten průšvih, že Babiš dostal 78 mandátů a oni mají jen zlomek z toho a sice by moc chtěli, ale nemohou s tím nic dělat.

Mimochodem - vzpomněl jsem si na jedno staré vystoupení bývalého ministra životního prostředí za ODS Tomáše Chalupy. Cha cha, kdopak si dneska ještě pamatuje, že takový člověk existoval? Já na něj mám jedinou už hodně starou vzpomínku. To bylo v době, kdy ještě o migrantech nikdo nic neslyšel, vládl Paroubek a ODS si brousila zuby na vládu. Tehdy právě tento Chalupa jako pěkný urostlý pyknik vystoupil na konferenci ODS a povídal tam v přímém přenosu o tom, že věří v pravici, která je sice tvrdá, ale spravedlivá. Že věří ve volný trh, v Evropu, kde vládnou podnikatelé a ne zaměstnanci. A právě na slovo zaměstnanci položil důraz, aby nikoho nenechal na pochybách, jak to myslí. Na Youtube by se to možná ještě našlo.

Nebyl samozřejmě jediný. Hodně kamarádů ODSáků mluvilo podobně. Byli tvrdí. žádná lůza nebude vládnout, to ten kapitál, prachy a samozřejmě oni budou u vesla a kormidla a nepustí před sebe nikoho. Ostatně Topolánek měl v té době víc než má dneska Babiš.

Teď jsem poslouchal Fialu a jako sláma z bot z toho jeho projevu čišelo, jak pan profesor nedokáže pochopit, proč ho lidi neposlouchají a proč volí Babiše. Inu milý Fialo... poslechni si, jaký svět chtěli tvoji spolustraníci. Poslechni si, co je vlastně vaším ODSáckým programem a co si každý může najít na internetu. A samozřejmě co dávají k dobrému všichni vaši kritici. Nemysli si, lidi to možná neumějí vyjádřit, ale tu vaši aroganci si pamatují.

A tak to hodili Babišovi, i když věděli jaký je, co dělá a že to není žádný lidumil. Ale usoudili, že vám nesahá ani po kotníky.

Podobná videa jen v jiném gardu bychom našli i o Marxové (Leninové) Tominové. Sobotkovi, Pochem a dalších papaláších z ČSSD. Jakmile začali pohrdat lidmi, šli od válu. Jakmile začali na svých sjezdech probírat, jak ochcat voliče = jak mu vysvětlit, proč dělají to co dělají, když on to nechce, tak šli do kytiček. Není za tím žádný volič Kobliha. Zkrátka jen volič dal přednost oligarchovi, který jím nahlas nepohrdá a prezidentovi, který chce přízeň voliče a ne přízeň Merkelové.

Babiš má šanci to pochopit. Zatím je hájený. Ale jen jednou začne dělat něco proti svému voliči a poletí jak namydlený blesk.

Mimochodem... Babiše od Mírova dělí jen voličských 30%. Jinak ho zlikvidují. Ideální stav pro běžného člověka mít takového premiéra. Člověk, který se musí bát o své hlasy, protože jinak bude odejit, zprivatizován a možná i zabit. Ideální demokratický premiér.



- - -

Merkelová: “Státy EU se musí vzdát své suverenity, a odevzdat ji Bruselu”

$
0
0
Filip Vávra
24.11.2018  Středoevropan
Ač šampioni globalizace, jako je Merkelová nebo Macron, ztrácejí každým dnem svou sílu, možná právě proto jsou jejich výroky stále otevřenější, a odkrývají nám pozadí toho, co tahle banda s námi celé ty roky plánuje. Merkelová prohlásila, že státy EU musejí být připraveny svou suverenitu odevzdat Bruselu.


“Národní státy musejí být dnes připraveny vzdát se své suverenity,” řekla na setkání v Berlíně. “Samozřejmě spořádaně,” dodala s tím, že Německo už se části své suverenity vzdalo a národní parlamenty tu jsou od toho, aby prý uzavíraly mezinárodní dohody.

Podle Merkelové jsou důvěra a ochota dělat kompromisy důležité pro řešení napětí mezi suverenitou a globalizací. A odsoudila ty politiky ze své vlastní strany, kteří chtějí, aby se Německo nepřipojilo ke Globálnímu paktu o migraci.

“Jsou tu politici, kteří věří, že mohou rozhodovat, kdy už tyto dohody neplatí, protože reprezentují Lid. Ale Lid jsou jednotlivci, kteří žijí v zemi, není to skupina, která se definuje jako německý lid. To není patriotismus, protože patriotismus je, když do německých zájmů zahrnete i ostatní” vysvětlila Merkelová jasně svůj pohled na nové Německo i svět, který je lidskou masou bez národních a kulturních kořenů.

Naštěstí lidem, jako je Merkelová, naslouchá stále méně lidí, a nacionalismus je na vzestupu. Všude.


- - -

Ukrajinská námořní provokace v Kerčském průlivu.

$
0
0
-vd-
25. 11. 2018  zdroj a zdroj
Ruská pohraniční loď provedla taran na ukrajinský remorkér, který nelegálně překročil ruskou námořní hranici jako součást konvoje tří lodí ukrajinského válečného námořnictva. Oznámilo to ukrajinské námořnictvo. 

Ve svém prohlášení ukrajinské námořnictvo uvedlo, že ruská strana provedla zjevnou agresi.
Dnes, 25. listopadu, lodě Námořních sil ozbrojených sil Ukrajiny v rámci dvou malých obrněných dělostřeleckých člunů a remorkéru provedly plánovaný přesun z přístavu Odessa do přístavu Mariupol u Azovského moře. Aby byla zajištěna bezpečnost plavby, byla v souladu s mezinárodními normami o záměru provést přesun předem informována Ruská federece. Na rozdíl od Úmluvy OSN o mořském právu a Smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskou federací o spolupráci při využívání Azovského moře a Kerčského průlivu však pohraniční lodě Ruské federace typu Sobol, PSKR Don, čluny typu Mangust, Suzdalec "provedly otevřeně agresivní akce proti lodím ukrajinského námořnictva“.

V důsledku srážky došlo k poškození lodní obšívky, byl zničen motor, bylo zničeno záchranné oplocení a byla ztracena záchranná pošina.

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) oznámila, že lodě ukrajinského námořnictva nelegálně překročily námořní hranici Ruska a vpluly se do Kerčské úžiny. Podle pohraniční stráže provedla ukrajinská armáda nebezpečné manévry a ignorovala požadavky úřadů.

Ruská strana připomněla, že v této oblasti platí zvláštní režim plavby. Ukrajinští námořníci nepodali žádost o průjezd a jejich lodě nebyly zahrnuty do příslušného harmonogramu.

- - -

Oceňovaný kurdský režisér a dokumentarista Kazim Öz byl v Turecku zatčen jako terorista

$
0
0
Martin Kunštek
25. 11. 2018
V sobotu 24. 11. 2018 byl zatčen jako terorista kurdský režisér Kazim Öz. Nikdy v životě nedržel v ruce pušku, granát ani jinou smrtící zbraň. Přesto mu hrozí nejméně 6 let vězení. Terorismus je kouzelné Erdoganovo zaklínadlo, s jehož pomocí se turecký diktátor zbavuje všech, kdo mu nepřitakávají v jeho plánu na totální islamizaci a osmanizaci země. Kazim rozšíříl řady více než 72 tisíc lidí, které Erdoganův režim od podivného "pokusu o převrat" vězní.


Celý uplynulý rok běžel v kinech v ČR Kazimův poetický film Zer. Za tento hraný film, je oslavou krásné kurdské krajiny a složité historie byl jeho autor oceněn mnoha filmovými cenami. Na festivalech od USA, přes Německo, Francii a až po Japonsko. Kazim je ve světě znám především jako dokumentarista. Natočil řadu filnů nejen o kurdské historii, ale i o přírodě. Mnoho z nich může sloužit jako reklama, která lákala turisty k návštěvě krás země, jež je nyní součástí Turecka.

Čeští diváci měli možnost Kazimovu tvorbu poznat právě z Zilmu Zer, jehož uvedení v ČR realizovala moje žena. Na internetu lze najít řadu dalších především dokumentárních filmů tohoto Kurda s citlivým filmařským okem. Během promítání a následných debat se jeho tvorba stala známější dfíky možnosti si s ním povyprávět na besedách. Kazim přijel nejen na českou premiéru, ale i na zatím posldní promítání v říjnu. Nyní se mi však vybavil kus rozhovoru, který s ním při premiéře natočila moje žena, a jenž byl zveřejněn v Parlamentních listech. Měl titulek "Turecko se stává jedním velkým vězením pod otevřeným nebem". Kazim v něm popisoval praktiky tureckého režimu. Zatýkání už za to, že si člověk píská kuredskou národní píseň. Jejich obdobu naší hymny Kde domov můj.


Kazim Öz v kině Aero v Praze 
 
Popsal chmurnou atmosféru plíživého utahování šroubů islamizující diktatury. To bylo čtvrt roku před prezidentskými volbami a před změnou turecké ústavy. Nová ústava dala Erdoganovi stejné ditátorské pravomoci, jako získal Adolf Hitler po požáru Reichstagu. A režim skutečně ještě přitvrdil. Známá kurdská zpěvačka Hozan Cane byla v létě zatčena za to, že zpívala kurdské písně na volebních mítíncích kurdské strany HDP. I přes masivní represe ze strany armády a policie se této kurdské straně v červnu podařilo ve volbách dostat s 13% o parlamentu. Minulý týden byla zpěvačka odsouzena na 6 let věžené za podporu terorismu. Během minulých čtrnácti dnů byla mj. zatčena řada akademiků z Istanbulské univerzity.



Nyní už tedy sedí ve vězení pod střechou i Kazim. Neuchránilo jej ani to, že jeho filmy dostávaly na světových festivalech mnoho ocenění. Ani to, že svojí tvorbou přinesl do Turecka statisíce dolarů, eur a jiných deviz.

Kazim Öz s autorem článku a Janou Maříkovou

Toto je pravá tvář tureckého režimu - vězení. Režimu, který se bojí kritizovat politici na Západě i na Východě, protože doufají, že se přikloní právě na jejich stranu - v rámci "stabilizace" regionu - a že právě od nich bude nakupovat zbraně za miliardy. Jak řekl včera jeden můj kurdský přítel - v Turecku a Afrínu neprohrávají Kurdové, ale Západ a jeho proklamované hodnoty.

Úlety opozice

$
0
0
Zdeněk Jemelík
25. 11. 2018      jemelikzdenek a chamurappi
Opoziční strany, jež jsou trvale nezpůsobilé smířit se s volebním neúspěchem a s ustavením koaliční vlády s důvěrou, využily nechutné reportáže Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka o rozhovoru s Andrejem Babišem ml. k vyvolání pokusu o svržení vlády, popř. o vytlačení Andreje Babiše z politického života. Přestože vláda přežila, není od věci všimnout si, že některé zdánlivě nezpochybnitelné argumenty opozice mají povahu následků vládnutí opozičních stran v minulosti, demagogie nebo pokusu o úskok, hodný vlka z pohádky o Červené Karkulce. V některých případech politici tradičních stran spoléhají na to, že občané už zapomněli na různé jejich prohřešky z doby, kdy byli u moci.

Vyčítají Andreji Babišovi, že vtáhl do mediální pranice své děti a zveřejnil informace o jejich nemocech. Ale za celou dobu od jeho vydání k trestnímu stíhání se o tomto tématu nemluvilo až do nákladného výletu Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka do Švýcarska. Andreji Babišovi pak nezbylo, než veřejnosti odhalit nepříjemné skutečnosti.

Někteří opoziční pábitelé vyslovili podezření, že Andrej Babiš maří vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a je odpovědný za průtahy. Neuvedli, v čem má ovlivňování spočívat, jakými zásahy předseda vlády do vyšetřování vstoupil a nevysvětlili, jakým způsobem by mohl prolomit institucionální opatření, jež činí ovlivnění postupu policie téměř nemožným. Mimo to jim uniklo, že naše trestní právo opravňuje obviněného, aby volil jakékoli prostředky na svou obhajobu a svobodně stanovil taktiku obhajoby. Má dokonce právo před soudem nevypovídat nebo i lhát. Nemají-li pábitelé důkazy, pak povídání o maření vyšetřování má pouze hodnotu pomluvy.

Politici, kteří projevili znepokojení nad délkou vyšetřování, zřejmě nemají tušení o předsoudní fázi trestního řízení: ze srovnání s jinými kauzami lze vyvodit, že zatím délka vyšetřování stále ještě není neobvyklá, i když uzavření spisu je již velmi žádoucí.

V této souvislosti stojí za zmínku, že zřejmě došlo k úniku informací ze spisu, který nejspíš zůstane nevyšetřený a nepotrestaný. Nicméně zveřejněné informace na serveru iRozhlas.cz nasvědčují tomu, že policie nemíní případ odložit nebo dokonce zastavit. V tom případě je ovšem ve veřejném zájmu i v zájmu obviněných, aby se prostor pro spekulace a pomluvy co nejdříve zúžil postoupením věci před soud. Další průtahy jsou nanejvýš nežádoucí.

Další postup bude zpomalovat vyžádání mezinárodně právní pomoci švýcarské policie, neboť jde o administrativně složitou, zdlouhavou proceduru. Je zde ovšem možnost vyloučit případ Andreje Babiše ml. do samostatného řízení a stíhat jej jako uprchlého. Ostatně díky výše zmíněné indiskrétnosti serveru iRozhlas.cz si nemůže státní zástupce dovolit trestní stíhání neúměrně protaovat nebo dokonce zastavit, aniž by vyvolal bouři ve veřejnosti. A při projednávání případu před soudem, které je veřejné, budou mít občané celou záležitost pod kontrolou.

Hledají se souvislostí mezi personálními změnami v policejním sboru a v čele GIBS a apriorně se zpochybňuje výběrové řízení na funkci policejního prezidenta. Zavání to paranoiou. GIBS se na vyšetřování nepodílí a zpochybňování personálních změn v policii je především útokem na ministra vnitra Jana Hamáčka, kterého staví do postavení loutky v rukou předsedy vlády.

Zejména KDU-ČSL a Top 09 vystupují jako mravokárci neoprávněně, protože jejich strany jsou odpovědné za nejbrutálnější zásah do nezávislého vyšetřování, ke kterému došlo odebráním věci Jiřího Čunka původnímu vyšetřovateli a jejím zastavením jihlavským státním zástupcem Arifem Salichovem. Důkazní situace byla tak slabá, že Jiří Čunek by patrně dosáhl zprošťujícího rozsudku. Ale koaliční strana KDU-ČSL přesto vydírala předsedu vlády hrozbou, že odejde z vlády, pokud se Jiří Čunek bude muset dostavit před soud. Pokud chce někdo tvrdit, že není spojitost mezi vydíráním a podivným zastavením trestního stíhání Jiřího Čunka, sotva někoho přesvědčí o pravdivosti svého názoru. Nestydatý zásah do trestního řízení tehdy vyvolal obrovské pobouření veřejnosti a vypukla „válka žalobců“ a začalo se mluvit o „justiční mafii“. Tehdejší ministr spravedlnosti a dnešní předseda TOP 09, politizující advokátní koncipient Jiří Pospíšil jako capo di tutti capi „justiční mafie“ zaštítil pachatele pobuřujícího skutku, a potrestal odvoláním tři vedoucí státní zástupce, kteří se zásahem hlasitě nesouhlasili. Později je musel znova jmenovat. Na vyplacení odškodného po jejich návratu do funkcí se samozřejmě ze své kapsy nepodílel. Pro úplnost připomínám, že později jej předseda vlády Petr Nečas vyhodil na hodinu a Mirek Topolánek údajně lituje, že neudělal včas totéž. Dnes se Jiří Pospíšil staví do postavení jediného spravedlivého a strážce nestrannosti vyšetřování. Drzé čelo je lepší než poplužní dvůr.

Opozice činí Andreje Babiše odpovědným za to, že po 29 letech od pádu komunistické diktatury se vláda opírá o komunisty. Ve skutečnosti tento stav zavinily právě opoziční strany, a to zejména ty „tradiční“. Tím, že žádná z nich se neuvolila vstoupit do vlády nebo ji aspoň tolerovat, uvolnil se prostor, do kterého vnikli komunisté, důsledně se chovající státotvorně, a to nejen v tomto případě. Ale hlavně: trvanlivost voličské základny KSČM je výsledkem dlouhodobé politiky „tradičních“ stran, jež v době, kdy byly u moci, nedokázaly uspokojivě řešit potřeby sociálně slabých vrstev obyvatelstva a dodávaly tak věrohodnost komunistické kritice poměrů ve státě.

Opozice s úlisnou tváří propaguje tzv. slovenský model vládnutí, umožňující nahrazení Andreje Babiše v čele vlády jiným představitelem hnutí ANO 2011. Obviněný má resignovat, podrobit se trestnímu řízení a v případě zproštění obžaloby se vrátit. To je čistá lest vlka z pohádky o Červené Karkulce. Šiřitelé této zdánlivě ušlechtilé varianty řešení buď nevědí nebo před veřejností zatajují (nevím, která z variant platí, obě jsou trapné), že trestní řízení soudní v tomto případě přesáhne hranice tohoto volebního období. Ve skutečnosti chtějí Andreje Babiše vytěsnit jednou pro vždy, zbavit se jej stejně, jako se kdysi zbavili Víta Bárty.

Někteří mluvkové občas připomínají, že Andrej Babiš je „estébák“, ač výsledky dvou volebních období ukazují, že voliče toto podezření nedojímá. Podstatné je, že se dopouštějí svévolného nakládání s pojmy a uvádějí v omyl lidi bez paměti. „Estébáci“ byli důstojníci neuniformovaných politických složek Sboru národní bezpečnosti, tzv. Státní bezpečnosti, z nichž mnozí se skutečně dopouštěli nezákonností. Ti žijí v anonymitě, nikdo je neznepokojuje, pokusy volat je k odpovědnosti za jednání v totalitním režimu jsou velmi vzácné, téměř žádné. Mají slušné důchody, někteří i výsluhu. V době, kdy byli u moci, nabalili na sebe několik desítek tisíc tajných spolupracovníků, o jejichž individuálním podílu na hromadění informací o spoluobčanech se většinou nic neví. Mezi škodlivostí skutečných „estébáků“ a jejich tajných spolupracovníků je propastný rozdíl. Zatímco skutečným škůdcům se dobře daří, tajní spolupracovníci jsou demagogy dehonestováni na principu kolektivní viny.

Hlavním cílem opozičních akcí je vytlačení Andreje Babiše z politického života jednou pro vždy. Je to pochopitelné: je to výrazná osobnost s velkým vlivem na masy. Volební úspěch ANO 2011 je z velké části výsledem jeho charismatického působení na voliče. Jeho odchod do ústraní by byl pro hnutí katastrofou. Na druhé straně Andrej Babiš si je jistě vědom svého osobního vlivu na volební úspěch svého hnutí a není ochoten nechat se připravit o plody svého úsilí. Tím ovšem bere na svá bedra kříž trojího souběžného zatížení: povinnostmi předsedy vlády a hnutí ANO 2011 a útrapami účastníka trestního řízení. Nejsem si jist, zda správně odhadl své síly, popř. zda si vůbec uvědomuje, co ho čeká. Alena Vitásková podstoupila námahu souběžného výkonu funkce předsedkyně ERÚ a trestně stíhané osoby a po pěti letech maximálního vypětí sil dospěla k zprošťujícímu rozsudku. Její funkce ovšem nebyla tak náročná jako Babišova, nicméně stěžuje si na zdravotní následky tohoto martyria. Postavení Andreje Babiše bude namáhavější než její. Ale to je jeho osobní volba a nikdo z nás za něj kříž neponese.

V této souvislosti opozice tvrdí, že trestní stíhání Andreje Babiše bude zátěží pro vládu. Mají pravdu potud, pokud mají v úmyslu nadále si léčit bolístku neúspěšnosti ve volbách vyvoláváním stále dalších, zhola kontraproduktivních skandálů. Pokud by její představitelé ctili presumpci neviny a pojali trestní stíhání Andreje Babiše jako jeho soukromou nepříjemnost, kterou si musí nějak vyřídit, nikoli však na úkor práce ve vládě, jeho stíhání by sice bylo nepříjemné, ale nebylo by pro vládu velkou zátěží.

Opoziční politici samozřejmě nedbají presumpce neviny a snaží se Andreje Babiše vytlačit z konkurence za každou cenu. Jejich námitka, že v čele vlády nemá stát nepravomocně odsouzená osoba, zní rozumně. Platila by v plném rozsahu, kdybychom žili ve státě, v němž nedochází k zneužívání trestního řízení k ovlivňování politického vývoje, a v němž se může dostat za mříže i zcela nevinný člověk. Tento stav českého trestního řízení nevznikl za vlády Andreje Babiše. Odpovědnost za něj nesou „tradiční strany“, které umožnily jeho vznik chybnou trestní politikou. Nyní pokrytecky žádají, aby důsledky jejich hříchů padly na hlavu Andreje Babiše. Odstrašující je příklad Víta Bárty, který chtěl být slušný, odešel z vlády, aby ji nezatěžoval svými problémy a bez ohledu na zprošťující rozsudek vypadl z kola. Odstrašující je příklad bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, účelově kriminalizovaného, jenž se sice domohl zproštění obžaloby a byl morálně částečně odškodněn vysláním do funkce policejního přidělence v Bratislavě, ale dále již pro něj není v bezpečnostních sborech místo. Odstrašující je výše zmíněný případ Aleny Vitáskové, která sice vydržela v úřadě do konce mandátu a byla pravomocně zproštěna obžaloby, od prezidenta dostala jako šidítko státní vyznamenání, ale o využití její energie a zkušeností ve prospěch státu není zájem. Totéž by patrně postihlo Andreje Babiše, pokud by uposlechl ušlechtilých rad vlků, převlečených tentokrát za opoziční politiky. O obsazení jím uvolněného prostoru by se okamžitě pokusili političtí pidižvíci.

Stratégové předem prohrané bitvy

$
0
0
Ivan David
25. 11. 2018
Dnes, tuším v 15.01 jsem ve Zprávách na Radiožurnálu slyšel jako jednu z hlavních informací, že předseda Pirátů Ivan Bartoš konstatoval, že hlasování o důvěře vládě posílilo prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Což o to, sdělení je to veskrze pravdivé, ale jsem si jist, že kvůli tomu nám ho "veřejnoprávní rozhlas" nenaservíroval. Ale proč to udělal? Smysl mi uniká. Má snad být Ivan Bartoš nástupcem opotřebovaného Miroslava Kalouska, který byl hlavním komentátorem politických zpráv našich veřejnoprávních médií? Nemá sice jeho pohotovost a vtip, ale vyrovná se mu arogancí a předčí ho popularitou. Konstatování vůdce Pirátů jistě nemá mít význam prostého: "Hrozně jsme se snažili, ale prohráli jsme." Je snad výzvou k další zteči?


Nebo má připomenout nepozorným posluchačům jak hlasovaní dopadlo? Sotva. Jistě nemá být Bartoš svým výrokem veřejně zostuzen jako politický předák, kterému teprve po bitvě došlo, že byla marná a oslabila jeho armádu. I podprůměrně bystrý posluchač jakéhokoli rádia přece musel předem vědět, že ČSSD si nové volby nemůže dovolit a ani komunistům by se jistě nehodily. Provádět průzkum nerozbornosti ANO bojem nemá smysl. Ne, přiznám se že nechápu proč.

Ať už je to tak či onak, signalizuje to velikou neprofesionalitu. Jistě jsme všichni viděli nějakou kriminálku, v níž policista sděluje kolegům, že hledaná osoba je skutečný profesionál. Říká to s respektem, neboť je mu velkou výzvou a v jistém smyslu i "ctí" utkat se s opravdu zdatným padouchem. Opravdu není moudré podceňovat lidi, které nemáme rádi.

Jsou-li představitelé protivné strany opradu na výši, nezbývá než je brát vážně. Jenže co si myslet o "demokratické opozici"? Neumějí sčítat nad desítku? Počáteční počet hlasů poslanců rebelující opozice byl znám. Počet hlasů chybějících do počtu 101 byl rovněž znám. Nemožnost získat další poslance rovněž. Najít nebo podplatit devět pohanků či melčáků byl prakticky nesplnitelný cíl. Prohra byla naprosto jasná. Prohra nikoho neposílí. Inteligentní politik se jí vyhýbá.

Cílem vzbouřenců bylo svalit vládu. Výjimkou byla pozice SPD, která ústy svého předsedy Tomia Okamury deklarovala zájem nahradit ČSSD v podpoře vlády a tím získat větší vliv při politickém rozhodování. Zájem je to sice smysluplný, ale pro průměrného diváka málo srozumitelný. A také nedosažitelný. SPD za sebou nemá žádné skandály, a ani mít nemůže neboť se nepodílela na vládní moci a pokud má mezi sebou talentované zloděje velkého formátu, nemohli se projevit, neboť nezískali prostor.

To "demokratická opozice" má mezi sebou a ve své nedávné historii jinčí ptáčky. Pamatujeme si zlidovělé označení "modré straky". Moralizováním se mohou prosadit jen mezi spoluobčany s poruchou paměti nebo defektem intelektu. Jestli v této zemi něco skvěle funguje, pak tedy korupce všeho druhu. A nemálo toho fungovat přestalo. To oni se postarali, aby obrovské rozkrádání veřejného majetku bylo legální, tedy nepostižitelné. Chce-li někdo namítnout, že strana "Starostové a nezávislí" v tom nejede, pak je dobré připomenout ono zažité "spolu chyceni, spolu oběšeni".  Že lžou už svým názvem, neboť nejsou ani jen starostové a už vůbec ne nezávislí, na to jsme si zvykli.

Piráti jsou také zvláštní čeleď. Název patrně navazuje na romantické nahlížení na námořní lupiče, oblíbené to postavy v dětských hrách, a znamená glorifikaci zločinu. Zatím moralizují a poučují pod názvem označujícím loupežníky. Podle deklarovaného programu a hlasování to jsou ultraliberálové střižení tzv. "neomarxismem". Svoji příležitost se znemožnit zatím hledají. Nadějnou cestou je nominace mladého lékaře ze Slavičína na Zlínsku do funkce primátora Prahy. Připomíná mi to Renčínův kreslený vtip zobrazující muže stojícího na příkrém skalisku s rakama opatřenýma jakýmisi křídly a s prohlášením: "Všichni přede mnou si rozbili hubu, ale já to dokážu!" Sebevědomí opřené o formální vzdělání a přesvědčení, že lidé nad padesát jsou zkostnatělí hlupáci se jistě časem zkoriguje na sebevědomí přiměřené. Pokud ne, pak jsem přecenil jejich inteligenci. Ale bude to bolet.


Trump na cestě k apokalypse – raději jaderné bomby než mírové dohody!

$
0
0
- kou -
26. 11. 2018 TheDailyBeast a  PrvníZprávy
Donald Trump se snaží rozšířit americký jaderný arzenál a neskrývá antipatii vůči dohodám uzavřených jeho předchůdcem.
Proto po rozpadu Smlouvy o raketách středního a malého doletu se může americký prezident pustit START III, píše The Daily Beast. Odborníci, jichž se publikace dotazovala, jednomyslně varují: zrušení této důležité dohody bude mít katastrofální důsledky pro celý svět.


Kritici Donalda Trumpa se často dohadují jaké nebezpečí představují jaderné zbraně v rukou "tak impulzivního a pomstychtivého" muže. Prsty „aranžéra bouří" na Twitteru, přinejmenším v teorii, mohou stisknout tlačítko a způsobit konec světa, napsal The Daily Beast.

Díky množství ochranných opatření se zdá, že tato vyhlídka je stále nepravděpodobná. Neexistují žádné hrozby, které by mohly vyvolat takovou akci, a je nepravděpodobné, že se objeví. Ale Trump svou politikou úmyslně a metodicky vytváří základnu pro nový závod ve zbrojení, který povede k jadernému napětí - bezprecedentnímu od počátku studené války, tvrdí noviny.

Slibujíce, že odstoupí ze Smlouvy o likvidaci jaderných raket středního a malého doletu (INF), se hlava Bílého domu dívá na nový cíl - START III. Tato rusko-americká dohoda, která vstoupila v platnost v roce 2011, zajišťuje úplné snížení jaderného arzenálu včetně nejmocnějších mezikontinentálních balistických raket.

START III vyprší v únoru 2021 pokud Washington a Moskva neodsouhlasí její prodloužení. Ale odborníci, jichž se The Beast dotazoval, jednohlasně prohlašují, že Trump tuto dohodu pravděpodobně zruší, tiše ignorovat nebo prohlašovat, že je protiamerická.

Zrušení INF je špatné. Ale zastavit START III by mohlo být katastrofální, varují odborníci.

„Kolaps americko-ruské architektury kontroly zbraní bude znamenat, že ruské jaderné síly budou neomezené. Naše schopnost prověřit to, co dělá Rusko, bude snížena. A pobídky k účasti v nákladné jaderné soutěži se zvýší,"řekl Kingston Reef, ředitel Washingtonské asociace pro kontrolu zbraní.

Jeden z prominentních oponentů START III je Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton. „Je přesvědčen, že smlouva omezuje vojenské možnosti," vysvětlil Michel Dover, zástupce Kalifornské nadace pro kontrolu zbraní Plowshares Fund.

Zdá se však, že americký prezident má méně ideologické důvody, aby se proti této dohodě postavil. V roce 2017 na setkání se zástupci Pentagonu údajně vyjádřil touhu zvýšit desetinásobně jaderný arzenál a přivést ho na úroveň poloviny 60. let, kdy USA a SSSR „vyrobily několik bomb denně", zdůraznila publikace.

El Periódico: Pistolník Donald Trump přiblížil svět jaderné válce!

Trumpova „zřejmá touha" budovat více jaderných zbraní se shoduje s jeho antipatii vůči smlouvám Obamovy éry. Zrušil téměř všechny klíčové dohody uzavřené svým předchůdcem.

To dává prezidentskému poradci pro bezpečnosti trumfovou kartu. „Bolton využívá Trumpovo přesvědčení, že dohody, s nimiž nesouhlasí, jsou od počátku špatné dohody," domnívá se Dover.

Bolton kategoricky odmítá jakékoliv sebeomezení americké vojenské síly. Je však možné, že samotný Trump jednoduše plně nerozumí nebo nehodnotí skutečné náklady a přínosy START-III a dalších dohod o kontrole zbrojení, poukázal Daily Beast.

Odborníci poznamenávají, že START III nejen snižuje riziko jaderné války mezi Ruskem a Spojenými státy, ale snižuje jejich vojenské výdaje a posiluje diplomatické vazby. „Neexistuje žádný strategický přínos z odstranění START III," zdůraznil zástupce Federace amerických vědců Hans Christensen.

Mezitím Trump trvá na výrazném snížení výdajů na armádu od začátku příštího roku. Ukazuje se, že Pentagon jednoduše nebude mít peníze na rozsáhlé rozšíření jaderného arzenálu, i kdyby to dokonce mělo smysl.

Rusko naopak také spíše snižuje, než zvyšuje výdaje na obranu. Moskva sice modernizuje svůj jaderný arzenál, a nerozšiřuje ho, poznamenaly noviny.

Bez dohody mohou Spojené státy a Rusko vytvořit další nové rakety. Hlavním problémem však je ukončení vzájemných inspekcí a následný nárůst nedůvěry. Washington a Moskva nebudou mít ani nejmenší představu o plánech druhé strany pokud jde o jaderné zbraně, což státy zatáhnout do války, varuje Daily Beast.

Možná existuje jen jeden způsob, jak zachránit smlouvu, říká další expert z Ploughshares Fund Zach Brown. „Pokud demokraté převezmou Bílý dům v roce 2020, pravděpodobně do února 2021 si pospíší prodloužit smlouvu START III,"řekl pro Daily Beast.


- - -


Vítězná diplomatická ofenzíva Lavrova, trapné mlčení Západu

$
0
0
Václav Umlauf 
26.11.2018  E-republika
Přehled dění na Blízkém východě, kde proběhlo několik důležitých mezinárodních konferencí.
Posledních několik měsíců proběhly velmi důležité konference v různých částech světa, které dosti podstatným způsobem změnily mezinárodní vztahy. Všechny tyto konference Západ plus mínus prohrál. Proto se o nich od oficiálních západních presstitutů mnoho nedozvíte. A protože tzv. “nezávislá” média z lenosti komentují jen blafy korporátních závisláků, tak se vlastně nedozvíme důležitého vůbec nic.

Libye aneb zcela vyhraná válka za demokracii


Začněme Libyí, kterou Západ rozvrátil zcela zločinným způsobem (Itálie, Francie, USA, NATO). Ve dnech 12-13. listopadu se v Palermu sešla dosti důležitá konference k situaci v této zemi. U nás se o této konferenci nemluvilo, protože fakticky skončila krachem. Salviniho nová italská pravicová vláda pronásledovaná EU nemá přímý podíl na zločinech předešlé politické garnitury a potřebuje zachránit plynová a ropná pole ovládaná italskými koncerny. Kvůli tomu s Francií a s domácími libyjskými teroristy tento stát přece rozvrátili. Polní maršál Haftár vystudoval vojenskou školu v Moskvě a byl odpůrcem Kadáfího. Nyní šéfuje nejsilnější frakci vlády usazené v Tobruku, kde vládne jedna část libyjské vlády tzv. Národní dohody (Government of National Accord, PNS). Její představitel Fajíz Sarrádž se fóra v Palermu zúčastnil, ale to bylo celkem o ničem. V Libyi se různí zástupci scházejí už dávno. Hospodářské zájmy Itálie jsou soustředěny v Tripolisu, což je západní části Libye pod kontrolou PNS. Pak je opravdu mrzuté, že po teroristickém rozvrácení země rozhoduje o italské ropě a plynu ten generál, jehož první důležitá cesta byla do Moskvy.

Konference v Palermu byla západními zeměmi svolána hlavně proto, aby byl dán termín nějakých parlamentních voleb. Západ pozdě ale přece začal mít zájem na tom, aby v této teroristy a povstalci ovládané zemi vznikl stát, který by měl mezinárodní uznání. To se nepovedlo závazně domluvit a nejbližší nejasný termín voleb je někdy na jaře 2019. Západu a USA zvláště je už celkem jedno, zda občané jimi rozvrácených států trpí jejich politickým terorismem, nebo ne. Jenže Itálie ani Francie nedostávají z jimi rozvrácené země pravidelné dodávky zemního plynu a ropy. Francií spáchané svinstvo v Libyi je obzvláště pikantní. V Palermu se jejich zástupci marně snažili dát dohromady alespoň nějaké řešení pro jižní část Libye. Západem podporovaní teroristé totiž časem úplně zapomněli, kdo je platil a kdo jim dodal zbraně proti Kaddáfímu. Přidali se k Islámskému státu a nyní systematicky napadají francouzské kolonie v Západním Sahelu, kde Francie drží asi 4,500 vojáků mezi Libyí, Nigerem, Čadem, Mali a Burkinou Faso. Tuto poslední a zcela funkční zemi začali rozvracet Američané, viz tento článek. Důvod francouzské okupace Sahelu je jednoduchý. Z této oblasti pochází asi 60 % uranu pro francouzské jaderné elektrárny. A náš náčelník generálního štábu Opata navštívil tento týden vojáky v Mali a Iráku, protože děláme mír na zakázku a na přímou objednávku těchto imperiálních a koloniálních mocností.

Konference v Palermu ukázala, že Spojené státy, Itálie a Francie mají v rozvrácené Libyi naprosto nesourodé zájmy. Rozvrátit stát šlo s místními teroristy celkem dobře, ale co dál, to je velká otázka. Západ si oddechl po prohlášení Moskvy, že prozatím neuvažuje o vojenských základnách v Libyi, protože tato země nemá mezinárodní uznání a není státem. Ale pokud vyhraje Rusy a částečně Italy podporovaný generál Haftár, tak se jistě o této zemi dozvíme v našem tisku, jak tam řádí Putinova černá ruka. Ve skutečnosti je to tak, že Putin poslal do Palerma jednat neschopného a zkorumpovaného Medveděva, jehož nečinností mimo jiné vznikla Libyjská krize. Podle chytrého Putina si má tento Jelcinovský potentát a tichý přítel Západu (kde má nakradené peníze) veřejně vylízat to, co zkazil svou neschopností. A to spravit tak honem nejde, takže zápaďáky milovaný Medveděv si svou už beztak slabou pozici v Moskvě zcela jistě zhorší.

Sýrie aneb Další zcela vyhraná válka za demokracii


A nyní k Sýrii, kde věci běží pro Rusy jako na drátku. Připravuje se útok na Idlíb, kde se povstalci placení Západem, Saúdy a Tureckem podřezávají navzájem a zbytek těchto demokratů vraždí syrské tajné služby. Zajímavá je situace na územích, které s podporou USA dobyli Kurdové a po nich Turci. Američané si tam pochopitelně hned udělali nelegální vojenské základny, ale to je všechno. Nenávist okradeného obyvatelstva ke kurdským a tureckým loupežníkům dostává obrátky. Zvlášť zřetelné je to v území za Eufratem, které je americkou enklávou. Rakka jako místní centrum Islámského státu byla bombardovaná Američany naprosto brutálně a mrtvoly civilistů ležely na ulicích ve 40stupňovém vedru ještě dva měsíce. Je to zásadní rozdíl proti Asadovu dobývání Aleppa. Američané v této oblasti zcela běžně bombardují civilní budovy (například mešity) a používají přitom dokonce i mezinárodně zakázané fosforové bomby. Jejich cílem je ovládnout zdejší ropná pole a nechat za sebou spálenou a vylidněnou zemi nikoho, která bude ovládaná jejich vazalskými warlordy.

To se ale příliš nedaří, protože proti jejich demokratizaci povstaly místní domorodé kmeny, kterým tato země patří. Už byli zavražděni první velitelé kurdských loupežníků z Američany podporované vojenské party zvané SDF (Syrian Democratic Forces). A tato skupina se musela stáhnout z Hasaky, kde loupili a násilím verbovali mladé Syřany do své žoldnéřské armády. Místní kmeny povstaly a tyto zajímavé “demokraty” vyhnali z města ven. Podobná situace panuje v Rakce, kde vyletěly do vzduchu první džípy s Američany. Turci na svém okupovaném území už museli vyhlásit válku jimi podporovaným žoldnéřům, protože jejich loupení by znamenalo konec Turky “osvobozeného” syrského území. To dobyli vyhnáním Kurdů, kteří toto “osvobození” provozovali naprosto stejným způsobem ještě před pár měsíci. Takže Turci zlikvidovali teroristu jménem Mahmúd Azazí, který byl z jimi placené loupežnické tlupy Furqa Al-Safawah. Nezapomeňme, že v oblastech kolem Afrínu Kurdové tvořili jen 50 % obyvatel a jejich zbabělost vůči Turkům (kterým bez boje předali město i s municí) naštvala všechny, dokonce i nepřátele Asada. Místní totiž chtěli, aby Kurdové město předali Asadovi a tak jej uchránili před tureckou invazí a loupením.

Teror začal proti Kurdům a proti SDF, kteří okupují i ta území, která Kurdům historicky nepatřila. Kurdové doplatili na svou hloupost, protože se dali jako obvykle uplatit od CIA, tentokrát na prohranou akci proti vítěznému Asadovi. Výsledkem je, že o všechno důležité přišli v Iráku (ropná pole v Kirkúku) a nyní totéž zopakují v Sýrii. Navíc jsou už zásadně rozdrobeni na soupeřící frakce a nemají žádného geniálního a charismatického vůdce jako má Hizballáh. Ten vyhrál všechno, co mohl, a je připraven na válku s Izraelem, který bude ostřelovat z jižního Libanonu a ze Sýrie. Přitom americká PVO prý sestřeluje v Izraeli jen asi 10 % primitivních raket z Gazy, zatímco ruský systém postavený v Sýrii proti moderním Tomahawkům s plochou dráhou letu byl účinný na 70 %. Teď na Kurdy začaly teroristické útoky nejen Turků, ale i místních obyvatel. Většina Syřanů na okupovaných územích chce jen jedno: vyhnat Američany a Turky a vrátit zemi pod vládu Asada, který je a ještě dlouho bude příliš slabý na to, aby byl diktátorem na současný způsob turecko-kurdsko-americké anarchie. Američané oficiálně odvolali mantru “Assad must go”, ale jinak dělají všechno proto, aby Sýrii ekonomicky a jinak rozvrátili. Proto zřídili a drží uprchlický tábor v Al-Tanfu, kde verbují teroristy na výpady do zázemí již osvobozených území směrem k Palmýře a Deir es Zauru.



Zelenou je dána US-okupační zóna v Al-Tanfu a šipky ukazují pohyb teroristů z americké zóny. Zajímavá je černá tečka uvnitř žluté US-okupační zóny za Eufratem, kde Američané potichu nechávají působit zbytky Islámského státu. Odtud evakuovali vrtulníky NATO jejich hlavní velitele a pokladníky. A v této oblasti údajně pokojně umřel hlavní šéf IS jménem Al-Baghdádí. Důvod západní tiché dohody s IS je celkem jednoduchý. Přes tuto oblast vede strategické spojení Íránu a Iráku na Damašek přes Asadem kontrolované pohraniční město Abú Kamal. Jenže i Saúdové a Izrael po zadrátování vzdušného prostoru 15 let starými S-300 začínají potichu jednat s Asadem. Nabídka je jasná: Západ a wahabistická parta přestane v Sýrii podporovat teroristy, pokud Asad ze země dostane vítězný Írán a Hizballáh. Jenže to se s velkou pravděpodobností nestane a nepřejí si to ani Rusové.

Afghánistán, kde jsme opět vyhráli a nějak nemůžeme odejít


A nyní k prohrané válce v Afghánistánu. Tam už jsou Američané a NATO (včetně Česka) jen trapní pozůstalí v prohrané koloniální a imperiální válce. Talibán zvítězil a jeho prozatímní vláda již připravuje ekonomické smlouvy s Čínou a Pákistánem, kudy povede klíčový koridor Hedvábné stezky. Čína a Indie mají zájem na těžbě rozsáhlého nerostného bohatství. Také je konečně potřeba zastavit eskalující obchod s heroinem, který za koloniální správy USA dosáhl rozměrů bývalé Opiové války v Číně, kterou v 19. století vedli Britové. Rusové vedli v tichosti několik důležitých jednání o budoucím uspořádání země, poslední bylo pod vedením Lavrova v Moskvě 9. listopadu. Moskva nechala dlouhou dobu běžet přes celé Rusko zásobovací koridor US-základen. Jenže teď všichni chtějí, aby se po prohrané válce Američané konečně vypakovali a nechali tuto nikdy a nikým nedobytou zemi jejímu vlastnímu osudu. To pochopitelně není v zájmu USA, NATO a (podle prezidenta Zemana) Česka zvláště.

Trumpova politika je zcela chaotická a vojenské operace má pod palcem Pentagon, který de facto řídí zahraniční politiku. Jenže prohrané války stály USA asi 7 biliónů dolarů a země se dostala na pokraj bankrotu. Tomu se vždy a všude vítězící mocnost vyhýbá tím, že tiskne dluhové dolary, které o sto šest nakupuje ČNB a jiné vazalské země. Rusové a Čína jsou podle našich bankovních expertů zcela iracionální, protože nakupují do státních rezerv zlato místo potisknutého zeleného papírku. Poslední jednání US-zmocněnce Khalilzada v Pákistánu byla důležitá. Pákistánci mu vysvětlili, že v této zemi mají USA utrum, protože zde ekonomicky nastoupila Čína. Khalilzad se chystá v prosinci na schůzku s ruským protějškem Kabulovem, který je hlavním ruským vyjednavačem pro Afghánistán. Všichni se teď snaží o sto šest, aby Američanům zůstal ksicht vítězné mocnosti. Pro média je třeba sehrát vítěznou “demokratizaci” této země, aby se odtud konečně NATO vypakovalo. Jak správně poznamenala jedna česká diskutující, že jí není jasné, jak máme dělat pořádek v Afghánistánu, když máme doma bordel jak v tanku.

Jemen, katastrofa


O Jemenu se mi ani nechce psát, to je humanitární katastrofa a napomáhání zločinu, který Západ provádí pro Saúdy ve velkém. Běží v ofenzíva v Hodejdá, což je jediný přístav, kudy proudí do země humanitární pomoc OSN. V zemi bombardované západními zbraněmi prakticky vymírá kompletní generace dětí. O tom jsme již několikrát psali. A Saúdové mohou vcelku beztrestně čtvrtit v cizí zemi své novináře, jak je vidět z posledního vývoje jimi placených západních korporátních médií a vlád. Turci tvrdí, že uřezaná hlava novináře Džamal Chašákdžího šla přímo k princi Salmanovi, kterého jeho kolega Trump považuje za spolehlivého spojence ve válce proti teroru prý páchaného hlavně Íránem. USA v rozporu s mezinárodním právem vyhlásily jednostranné sankce proti této zemi. EU je naoko proti, ale z vrozené zbabělosti neudělalo nic a nechalo potichu odřezat od bankovního systému SWIFT íránské banky v EU. Viz příklad největší privátní íránské Melli Bank v Německu, k jejímuž odřezání vydatně pomohl německý Telekom. Jak známo, panská láska jednoho procenta po zajících skáče. Jen pro pořádek připomeňme, že Rusové a Číňané už mají vlastní nezávislý bankovní systém mezinárodních převodů a vlastní platební karty.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live