Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Kdo chce imigranty, ať si je vezme domů! Rozumem zdraví ať se raději starají o své rodiče a prarodiče!|

$
0
0
Tomio Okamura
7. 8. 2015   Czechfreepress
Německý poslanec a spolustraník kancléřky Angely Merkelové Martin Patzelt si k sobě domů nastěhoval dva imigranty z africké Eritreji, aby šel ostatním Němcům příkladem.Už spolu bydlí měsíc a oba mladí imigranti obývají podkroví jeho domu společně s jeho synem. Pan poslanec dobře ví, co dělá. Eritrejci a Somálci jsou totiž například ve Švédsku na prvních dvou místech ve znásilňování žen a právě Eritrejci mají být kvůli naší vládě přiděleni také do České republiky: Zajímalo by mě, jak by se asi pan poslanec zachoval, kdyby měl doma dceru.

A za sebe narovinu říkám, že nevidím jediný důvod starat se o Eritrejce nebo Súdánce, když okolo sebe máme tisíce českých dětí, dědečků či babiček, kteří potřebují také naší pomoc a ani na pomoc pro naše vlastní potřebné nemá stát peníze. A na rozdíl od cizích imigrantů, které k nám nikdo nezval, mají naši potřební spoluobčané na naši pomoc nesporné právo a většina z nich odvedla pro naši zem nesporný kus práce. Na rozdíl od vetřelců, kteří přijeli k hotovému, a nemají sebemenší podíl na životní úrovni v naší zemi.

Takže prosím, ať nikdo neotravuje s ekonomickými migranty a raději se postarejme důstojně o naše spoluobčany, kteří mají kvůli naší vládě tu smůlu, že nejsou imigranti ani barevní.

„Nejbeznadějnější válka Ameriky“ a „myšlenkový tank“

$
0
0


Mike Whitney
8.8.2015   Střípky ze světa
Manuál salámové taktiky sepsaly mozky Brookings Institution. Morálky je v něm jako v doupěti galerky. Zhruba tolik, jako v podobném lejstru, které prodala před rokem RAND Corporation Kyjevu. Ta mu radila, aby doly i metalurgii Donbasu zdecimoval i proto, že tím „sníží svou závislost na ruském plynu. Co věta, to neomalená arogance. Vůči všemu, o čem mezinárodní právo je.



Být Sýrie opravdu tím, zač ji vydává mainstream, muselaAsadova vláda padnout už dávno. Do téhle změny režimu se investuje teror všeho druhu. Nový manuál ze slepé ulice sepsala Brookings Institution.

Morálky je v něm jako v doupěti galerky. Zhruba tolik, jako v podobném lejstru, které prodala před rokem RAND Corporation Kyjevu. Ta mu radila, aby doly i metalurgii Donbasu zdecimoval i proto, že tím „sníží svou závislost na ruském plynu“. Dojemnou péčí o lidská práva hýřila i pasáž ointernačních táborech. RAND je navrhovala zřídit pro muže od 16 do 60 let – a po náležité selekci je hnát na buď frontu, nebo aspoň do trénu “protiteroristické operace“ (RAND Corporation: Ukrajinský pitaval, americký manuál, 6. 7. 2014).

Manuál Brookings Institution, jak pustit ještě víc žilou Sýrii, podepsal Michael E. O´Hanlon. Kouzlo nechtěného nabízí už titulkem – Demontáž Sýrie: nová strategii pro nejbeznadějnější válku Ameriky (Deconstructing Syria: A new strategy for America´s most hopeless war). Publiku médií je objevil Mike Whitney na americkém portáluCounterPunch.

Oč méně se v Sýrii daří, co vyšlo v Libyi, tím víc je - píše inventář řečeného myšlenkového tanku - „jedinou reálnou cestou kupředu plán“, kterým „mezinárodní společenství vytvoří kapsy o životaschopnější bezpečnosti a správě přímo v Sýrii“:

„Mezinárodním společenstvím“ se rozumí „americké, ale i saudské, turecké, britské, jordánské a další arabskésíly.“ Ty „kapsy na syrském území“ vytvoří jak prostřednictvím svých „vzdušných sil, tak ve finále i těch speciálních pozemních“. Aby „využily i terénu otevřené pouště, umožňujícího vytvářet nárazníkové zóny, odkud lze monitorovat případné signály útoky nepřítele“.

Samy „západní síly“ by se přitom „držely v bezpečnějších pozicích – v bezpečné zóně, avšak za přední linií – minimálně do fáze, kdy bude tato obrana spolehlivá.“ Tak, aby z „těchto útočišť vznikly autonomní zóny, kterým už nikdy nebude vládnout Asad, ani ISIL“.

Cílem „přechodné etapy je Sýrie jako konfederace s několika značně autonomními zónami…Konfederace bude zřejmě vyžadovat podporu ze strany mezinárodních mírových sil.“ Aby se „tyto zóny daly uhájit a spravovat“, ale hlavně tu „vycvičit a vyzbrojit víc rekrutů, kteří tyto zóny stabilizují a později i postupně rozšíří“.

Delšímu vedení to pak O´Hanlon servíruje i po lopatě: „Plán by nebyl namířen jen proti ISIL, ale i proti Asadovi.“ Oč méně má na to, aby „usiloval přítmo o jeho svržení“, tím víc by ho měl „zbavit kontroly nad územím, kde by chtěl jednou zřejmě vládnout znovu“. „Autonomní zóny by se osvobozovaly s jasným cílem, že zpátky pod vládu Asada či jeho nástupce se už nevrátí.“ Asad sám „by tak podle této koncepce nebyl vojenským terčem, území, jež má momentálně pod kontrolou, však ano“.

Navrhovaná „plán by se od nynější strategie lišil“ tím, že „své zadání deklaruje otevřeně jako cíl Spojených států“. A dementuje tím i všechna „šířící se podezření, že Washington je teď Asadovu vládu s to tolerovat jako menší zlo“.

„Multilaterální podpůrné týmy, jejichž jádrem budou letecky hájené základny a kapacity v různých částech Sýrie, připravené k nasazení, jakmile budou opoziční elementy s to pozice obsadit a udržet své pozice.“ Právě „nasazení multilaterálních týmů“ bude „ze všeho nejnáročnější“, ač „naprosto nezbytnou součástí“ celého podniku, vyžadující proto i „bleskové tempo“.

Ani „plán daného typu pro Spojené státy není prost rizik, rozsah jejich vojenské účasti však není o moc větší než to, co už rok či zhruba tak děláme v Afghánistánu. Prezident Obama by v Sýrii neměl vidět problém, který předá svému nástupci, ale jako krizi, vyžadující jeho pozornost a novou strategii teď hned.“

Co věta, to neomalená arogance. Vůči všemu, o čem mezinárodní právo je.

A kdo že to od Bakaly odvážně koupil RPG Byty? To odkrývají Babišovy noviny

$
0
0
8.8.2015   Parlamentní listy
Komentátoři Miroslav Korecký a Zuzana Kubátová v dnešní MF Dnes konstatují, že Bakala přestává být jedním z největších realitních magnátů v zemi. "Dlouhá story 43 tisíců bývalých bytů OKD na severní Moravě asi zvolna končí. A stává se tichým pomníkem fungování tohoto státu," píší.
"Celý příběh Bakalových bytů smutně ukazuje, jak v Česku funguje, respektive nefunguje stát. Ne dnes, ani v roce 2004, kdy stát byty OKD prodal, ale vlastně celých těch zhruba dvacet let, během nichž se táhla privatizace dolů a její policejní i soudní dozvuky. A to bez ohledu na to, zda byla zrovna u vesla vláda pravicová, či levicová," poznamenávají a upozorňují na celou historii prodeje bytů, kdy dle nich nejtragičtějším selháním státu byla doprivatizace státního podílu.

"Blížil se vstup do EU a vláda měla strach, aby do toho nestrkal nos Brusel. Prodej včetně ocenění podniku proto uspěchala a výsledkem byla cena 4,1 miliardy, tedy hluboko pod tržní hodnotou, možná až šestinásobně. Politická zodpovědnost padá na hlavu premiéra Sobotky, tehdy ministra financí, který měl privatizaci pod palcem," dodávají s tím, že byty OKD by si zasloužily pomník jako memento: netvor stát s Bakalou v sedle.

Zuzana Kubátová se zároveň společně s Janem Brožem zamýšlí nad novým vlastníkem bytů, nadnárodní skupinou Round Hill Capital. "Málokdo zná všechna právní a byznysová rizika podnikání s bývalými hornickými byty tak jako noví majitelé z nadnárodní skupiny Round Hill Capital. S dosavadními vlastníky bytů – Zdeňkem Bakalou a jeho maďarským partnerem Peterem Kadasem – mají dobrý kontakt," poznamenávají s tím, že ředitelem londýnské divize skupiny je Stanislav Kubacek, který dřív pracoval pro Bakalovu a Kadasovu investiční skupinu BXR.

Prodej bytů včera zaskočil i nájemnické sdružení Byty OKD. "S nadnárodní korporací Round Hill, jež navíc disponuje exkluzivními informacemi o kořenech sporu, se jim bude jednat hůř, než se Zdeňkem Bakalou - spolumajitelem dnes zadlužených a finančně vyčerpaných ostravsko-karvinských dolů, který má v Česku další podnikatelské aktivity a nemůže vládnoucí politiky zcela ignorovat," píší v MF Dnes.

The Daily Beast: američtí vojáci se bojí návratu „ruského medvěda“

$
0
0
8. 8. 2015   Sputník
Otázka „ruské hrozby“ odhalila rozpory mezi Washingtonem a Pentagonem ohledně toho, jak mají v zásadě reagovat na výzvy národní bezpečnosti Spojených států, píše internetový časopis The Daily Beast.V Bílém domě nesouhlasí s tím, že Rusko je „existenční hrozbou" pro národní bezpečnost USA, a nesdílejí kurz na konfrontaci a nátlak na Moskvu, který si zvolila řada vysokých vojenských úředníků.
„Zatímco je Bílý dům soustředěn na dohodu s Íránem, která se uskutečnila za bezprostřední účasti Moskvy, jsou vojenští příslušníci stále více znepokojeni návratem ruského medvěda", podotýká časopis.

Vysoce postavení úředníci Pentagonu si myslí, že vyhlášení Ruska za „hlavní hrozbu" otevře cestu dodávkám amerických zbraní Kyjevu, podotýká se v příspěvku. Vojáci se pokoušejí přesvědčit Obamovu administrativu o existenci „ruské hrozby" z politických důvodů — takto se jim totiž podaří získat patřičné rozpočty, materiální a lidské zdroje pro její „zdržování".

„V administrativě jsou toho názoru, že sestavení seznamu hrozeb není tím nejlepším způsobem rozpracování vojenské strategie", vysvětluje nejmenovaný představitel amerického obranného rezortu. V Bílém domě nesouhlasí s tím, že Rusko je „existenční hrozbou" pro národní bezpečnost USA, a nesdílejí kurz na konfrontaci a nátlak na Moskvu, který si zvolila řada vysokých vojenských úředníků.

Americký generál vyzval k dodávkám obranných zbraní na Ukrajinu
Generál Joseph Dunford, jehož jmenoval Obama do funkce předsedy Sjednoceného výboru náčelníků štábů, kandidát na úřad místopředsedy generál Paul Silva a vysoce postavený americký generál Mark Milley sázejí na „ruskou kartu", píše The Daily Beast.

V rozpočtu Pentagonu na rok 2015 je vyčleněna asi 1 miliarda USD na „včasné reagování na rostoucí potřeby spojenců a partnerů ve Střední a Východní Evropě", Bílý dům však říká „ne" jakýmkoliv pokusům zajistit dodávky smrticích zbraní Kyjevu. Portál podotýká, že vojáci „bijí na poplach", avšak dokonce v obranném rezortu nejsou zdaleka všechny klíčové osobnosti přesvědčeny v nutnosti přijetí podobných rozhodnutí.

„Je třeba poznamenat, že každý z těch, kdo mluví o „ruské hrozbě", byl vychován uvnitř vojenského průmyslu zaměřeného na přípravu války proti SSSR. To je paradigma, které dobře znají", dodává časopis. Mnozí jsou přesvědčeni, že „nepřítel" v osobě Ruska je vhodný pro americké generály, kteří dávají přednost pohodlnému konvenčnímu nepříteli před takovými hrozbami, jako je třeba Islámský stát.

The Daily Beast rovněž podotýká, že podle průzkumu CNN pokládají Američané za největší hrozby pro USA bojovníky IS, Írán a Severní Koreu, a až po nich následuje v seznamu „ruská hrozba".

Zástupci Kyjeva se sejdou s věřiteli ve středu v San Francisku

$
0
0
8. 8. 2015   Deník
Ukrajinské ministerstvo financí poslalo tento týden skupině největších soukromých věřitelů nový návrh na restrukturalizaci dluhu a pozvalo ji na čtvrteční schůzku, na níž se měla uskutečnit "rozhodující" jednání. Nejnovější návrh Kyjeva ale věřitelé označili podle zdrojů za nepřijatelný a schůzky se odmítli zúčastnit. Ukrajinské ministerstvo dalo poté najevo, že je ochotno se sejít příští týden, bude to prý ale "poslední možnost" k uzavření dohody.

Ukrajina vede od jara jednání o restrukturalizaci dluhu v celkovém objemu 23 miliard dolarů (567 miliard Kč). Jednání se kvůli rozdílným postojům táhnou již déle než čtyři měsíce. Zatímco Kyjev chce, aby věřitelé přistoupili na snížení jistiny svých dluhopisů, ti odpis hodnoty dluhů odmítají a navrhují jen prodloužení jejich splatnosti.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktu se separatisty na východě země pohybuje na pokraji státníhobankrotu. Restrukturalizací zahraničního dluhu státu a státních organizací chce Kyjev ušetřit do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Restrukturalizace je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů (985 miliard Kč), na němž se země letos dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Agentuře Reuters to dnes řekl zdroj obeznámený se situací.


Zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/zastupci-kyjeva-se-sejdou-s-veriteli-ve-stredu-v-san-francisku-20150807.html

Zrůdy na Ukrajině. Made in USA

$
0
0
Justin Raimondo
8. 8. 2015   Zvědavec
Pamatujete na Ukrajinu? Mně se vybavují řvavé titulky o údajně „bezprostřední“ a „masivní“ ruské invazi do této země: anglosaská média byla plná skutečných odpočtů do dne D a byli jsme krmeni zlověstnými obrázky ruských jednotek a tanků shromažďujících se na hranicích, údajně čekajících jen na rozkaz Putina obsadit Kyjev. A ukazuje se, že k jakési invazi došlo, ačkoliv ne ruské. Jsou to vlastní vojáci kyjevského režimu, vracející se z fronty a obracející se proti svým pánům.

Válka neprobíhá pro vládního oligarchu Petro Porošenka dobře. Ukrajinci na východě, kteří povstali poté, co USA ve zorganizovaném puči sesadily demokraticky zvoleného prezidenta Viktora Janukoviče, nevykazují žádné známky toho, že by se vzdali: odrazili „protiteroristickou kampaň“ zahájenou Kyjevem, přestáli bezpočet bombardování svých měst a utrpěli tisíce ztrát na životech, nemluvě o obrovské destrukci. Skutečně, brutální táhnoucí se válka vedená Kyjevem proti vlastním „občanům“ nijak nezmenšila odhodlání vzbouřenců a učinila jakékoliv usmíření nemyslitelným.

Jak je obvyklé u násilných fanatiků, byly cíle pučistických vůdců v Kyjevě – přivést východní provincie zpět do stáda – učiněny nemožnými kvůli jejich metodám a chování. De facto blokáda uvalená na východ přivedla separatisty ještě blíže k Rusku, a stejně tak zpečetila osud země i ekonomika a nenávist vlády, kterou obyvatelé východu země považují za „fašisty“.

Když nebyli schopni zlomit odhodlání vzbouřenců, začali se „revolucionáři“, kteří se kdysi sešli na Majdanu, obracet proti sobě. Porošenko, bojící se vzestupu moci pravičáckých bojůvek, které tvoří páteř jeho provizorní armády, nařídil jejich rozpuštění – a pravičáci vzdorují.

Střet mezi bojůvkami Pravého sektoru a ukrajinskou policií jednoho dne vyvrcholil skutečnou bitvou, kdy pravičáci zaútočili na pozice policie v Mukačevu na západě Ukrajiny a vzali si jako rukojmí šestiletého chlapce. Spor o kontrolu nad místním pašováním cigaret skončil dvěma zabitými kriminálníky z Pravého sektoru a dalších sedm lidí – u kterých není jasné, k jaké straně patřili – bylo zraněno.

Velkým problémem pro kyjevský režim je, že Pravý sektor a spřízněné pravičácké bojůvky tvoří jádro jeho vojenských operací proti východu země. Pravý sektor poskytl svaly majdanské revoluci, kde stál v čele proti široce obávaným zvláštním jednotkám Berkutu, loajálním Janukovičovi. Pokud těmto kriminálníkům je třeba utáhnout uzdu, pak je úspěch „protiteroristické“ kampaně pochybný: a Kyjev je stále méně ochoten platit vysokou cenu za usmiřování si své stále problémovější Pretoriánské gardy.

Mukačevský incident byl jasným vítězstvím pravičáků, kteří viděli, jak jejich vůdce, Dmytro Jaroš, člen parlamentu, vyjednává s ministrem vnitra – a jak bojůvky Pravého sektoru blokují silnici z Kyjeva do oblasti bojů. Výsledkem bylo oznámení ministra vnitra, že šéf policie v Mukačevu byl odvolán a čeká ho „vyšetřování“ kvůli obvinění, že pomáhal a spolupodílel se na pašování.

V krátkosti, Pravý sektor z toho vyšel vítězně. Po svém vítězství tato skupina prohlásila, že se bude konat národní referendum – bez posbírání potřebného počtu podpisů a pod jejím dozorem – o řadě otázek, v podstatě požadujících, aby byl přijat celý její program pro zemi. Vyzývají k formálnímu vyhlášení války Rusku, totální blokádě východních provincií, zavedení stanného práva a legalizaci svých bojůvek. Ach ano, a chtějí rovněž odvolání současné vlády, včetně Porošenka.

Po uších v dluzích a rychle se propadající do ekonomické propasti se Ukrajina doslova před očima rozkládá – a na světlo se dostává ošklivá stránka majdanské „revoluce“. Posledním odhaleným zvěrstvem je nález mučící komory používané členy praporu „Tornádo“, dalším pravičáckým uskupením, do které členové bojůvek unášeli, mučili, znásilňovali a okrádali občany východní oblasti Lugansk, kde vláda bojuje o zachování si aspoň trochy kontroly. Osm příslušníků jednotky Tornádo bylo nedávno zatčeno a jsou drženi vojenským prokurátorem v Kyjevě: „dobrovolníci“ Tornáda, skládající se většinou z bývalých usvědčených zločinců, obhajují své činy tvrzením, že jde jen o odvetu, protože odhalili pašeráckou operaci řízenou místními představiteli – o kterých říkají, že kolaborují se vzbouřenci. Z počátku odmítli složit zbraně a zabarikádovali se ve svém táboře.

Prapor Ajdar, rovněž operující na východní Ukrajině, byl Amnesty International obviněn ze spáchání válčených zločinů: bylo to v r. 2014, ale obvinění byla prakticky ignorována, dokud si místní guvernér nezačal stěžovat. Vůdce Ajdaru, člen parlamentu Serhij Melnyčuk z ultra nacionalistické Radikální strany, byl zbaven imunity kvůli stíhání a byl obviněn z únosů, vyhrožování a z řízení zločineckého gangu. Melnyčuk, zatímco připouští, že došlo k nějakému „rabování“, přisoudil rozpuštění praporu Ajdar úřady „ruské propagandě“ a odhalil, že někteří členové v Lugansku stále nezávislé působí.

Pak je zde otevřeně neonacistická brigáda Azov, jejíž členové nosí fašistické symboly z doby druhé světové války, a jejíž vůdce, Andrij Bilecky, prohlašuje, že cílem této skupiny je „vést bílou rasu světa v boji za její přežití“. Špatné publicity kolem praporu Azov bylo tolik, že americký kongres jednohlasně schválil zákon zakazující jakoukoliv pomoc této skupině – což je opatření, jak ukazuje tento článek Josepha Epsteina v Daily Beast, které je prakticky nevynutitelné:


„V rozhovoru pro Daily Beast seržant Ivan Charkiv z praporu Azov mluví o zkušenostech jeho praporu s americkými cvičiteli a americkými dobrovolníky celkem blahosklonně, kdy dokonce zmiňuje americké dobrovolnické inženýry a mediky, kteří jim pomáhají doposud.

Mluví také o významné a aktivní podpoře ukrajinské diaspory v USA. Co se týká výcviku, tak toho se jim dostávalo a nadále dostává od řady zahraničních ozbrojených sil. Charkiv říká: „Musíme přebírat znalosti od všech armád… Platíme za své chyby svými životy.“

„Ti američtí představitelé, kteří jsou zapojeni do kádrovacího procesu, mají instrukce říkat, že americké jednotky necvičí prapor Azov jako takový. Říkají také, že členově Azovu jsou vylučováni, avšak nikdo, zdá se, neví, jak přesně je to prováděno. V podstatě vzhledem ke způsobu, jakým ukrajinská vláda jedná, je to téměř nemožné.“

Ano, naše dolary z daní jdou na vyzbrojování, výcvik a krmení neonacistů na Ukrajině. To jsme koupili, když Washington rozhodl zahájit operace na změnu režimu v tomto obtěžkaném koutě jihovýchodní Evropy. Vaše peníze jdou také na podporu válkou zmítané ekonomiky této země – ačkoliv ne dříve, než si zkorumpovaní vládní představitelé odeberou svůj díl.

Dmytro Korčinsky, vedoucí skupinu několika pravičáckých „dobrovolníků“ shluknuvších se kolem „praporu sv. Marie“, prohlašuje, že jeho cílem je zorganizování „křesťanského Talibanu“, který přivede Ukrajinu do popředí snahy „vést křížové výpravy“, a dodává: „Naším posláním je nejen vykopat okupanty, ale také odplata. Moskva musí hořet.“

To je cíl amerických neokonzervativců a jejich liberálních spojenců, ale Korčinského dovolávání se Talibanu by nás mělo přimět od této propasti odstoupit. Protože to byly USA, v agonii studené války, kdo vytvářel, financoval, cvičil a vyzbrojoval to, co se později stalo afghánským Talibanem – a všichni víme, kam tato cesta vedla.

Opět, v našem nekončícím hledání cizích zrůd, které chceme zničit, vytváříme ještě více cizích zrůd, které poskytnou příští záminku pro budoucí křížové výpravy. Je to perpetum mobile šílenosti zahraniční politiky – a strana války to tak miluje.

Už to není náš stát. Stal se z něho zlý a nepřátelský erár!

$
0
0
Jaroslav Bašta
8.8.2015   První zprávy
Tohle si myslí nejen těch 46 000 nájemníků bytů „zprivatizovaných“ panem Bakalou. Tento týden padly všechny jejich naděje, že by se někdy splnil slib, který byl jednou z podmínek privatizace OKD.

Oněch dva a půl milionu čtverečních metrů obytné plochy koupené za směšnou (nikoli tržní) cenu přechází na zahraniční firmu, která staré závazky přebrat nemusí, takže je nepřejme. Politici sice halasně odsoudili nemorální chování jednoho z našich oligarchů, ale nápravu nezjednají. Stejně jako u církevních restitucí, či dříve u prodeje vodovodů a kanalizací téměř ve všech krajích.

Není vyloučeno, že největší prodej tohoto týdne definitivně zlomí v příštích volbách vaz sociální demokracii a jejímu předsedovi, ale ruku do ohně bych za to nedal. Prodej bytů totiž otvírá cestu ke snu všech současných evropských politiků – budou moci zvolna vyměnit své nevděčné voliče. Volné byty lze nabídnout běžencům a hned se zabije několik much jednou ranou. Noví, kulturně odlišní nájemníci třeba z Eritreje či Mali se stanou náhradním terčem nenávisti. Horníci zapomenou na to, že kromě Bakalovi chtěli nakopat zadek i Sobotkovi. A volební právo pro imigranty skýtá mnoho možností, jak měnit politické klima v zemi.

Bakalova cyklistická stáj je vyšetřována z daňových úniků

Když politickou elitu podporuje v jejích euroatlantických a multikulturních plánech pouhých 20% voličů, nastal nejvyšší čas s tím něco udělat. Na začátek stačí vzpurné obyvatelstvo trochu naředit nelegálními migranty. Nemusí jich být moc, bohatě postačí, když se o tom bude hodně povídat a psát. Lidi pak budou hysterčit z každého jedince s tmavší pokožkou a nebudou se bouřit kvůli stále dražší a stále méně kvalitní pitné vodě, kvůli nesplněným slibům, prolhaným médiím a neschopným politikům.

Je to dosti riskantní strategie, protože může fungovat jen krátkodobě, ale ani u nás v České republice ani v EU nevidím politiky, kteří by uvažovali v horizontu delším než jedno volební období. Spíše se dostáváme do stádia snah udržet situaci od jedné gáže ke druhé ( což vysvětluje jejich výši). Evropa má zkrátka smůlu, že se až tragicky protínají dvě křivky – jedna sestupná zachycující klesající úroveň politických elit, které už nezvládají ani své úkoly údržbářů (když je povodeň, voda sahá až do prvního patra, tak oni vypracovávají plán údržby kapajících vodovodních kohoutků). Ta druhá, vzestupná ukazuje stávající a budoucí rizika, která si současní majitelé EU většinou neumějí ani představit, natož pak jim čelit.

Logika lidských dějin je v tomto případě neúprosná – takové nahromadění problémů v minulosti nakonec vyřešil jen výbuch násilí. Jako vždy, když se stát změnil na zlý a nepřátelský erár...dodává Jaroslav Bašta.
První zuprávy, Jiří Kouda

Abraka Bakalaka a desítky miliard jsou rázem doma

$
0
0
bakala demonstrace- redakce -
8. 8. 2015 Vaše věc 

Z. Bakala prodal skoro 44 tisíc bývalých hornických bytů společnosti Round Hill Capital, aby nemusel splnit svůj veřejný příslib, který učinil při privatizaci minoritního podílů OKD, jehož součástí byly také tyto byty, že těm nájemníkům, kteří budou mít o byty zájem, je prodá do osobního vlastnictví, a to za pro ně velmi výhodných podmínek. Uvažovalo se zhruba o 50 000 korun za byt. Svůj závazek však Bakala nikdy nedodržel a dělal vše proto, aby ho dodržet nemusel.

„V prosinci 2009 vznikla z mé iniciativy v Poslanecké sněmovně diskuse v rámci mimořádného bodu zařazeného na jednání ohledně neplnění kupní smlouvy ze strany Bakaly vůči státu. Poslanecká sněmovna z tohoto jednání přijala dvě usnesení. V prvním z nich doporučila vládě ČR, aby podala takové předběžné opatření, které by společnosti RPG Byty zakázalo nakládat s byty jinak, než umožňuje smlouva o jejich prodeji v roce 2004, tedy že je musí přednostně nabídnout nájemníkům za podmínek, jež jsou uvedeny ve smlouvě. Ve druhém ustanovení Poslanecká sněmovna konstatovala, že rozdělením OKD a vyčleněním bytového fondu do realitní společnosti RPG Byty došlo k porušení smluvních závazků, a sněmovna proto požádala ministerstvo financí, aby uplatnilo veškeré smluvní sankce,“ uvedl bývalý premiér Jiří Paroubek.

Tato usnesení Poslanecké sněmovny dodnes nebyla naplněna, a nebyla ani přes snahu majitele bytů RPG, bakalovské NWR, zrušena. Jsou tedy v platnosti a nenaplněna.

Pokud tedy dnes bývalý ministr financí Kalousek oprávněně kritizuje B. Sobotku, že ten jako ministr financí selhal, když spolu se svým kamarádem R. Pokorným, který zastupoval kupujícího, připravil smlouvu jednoznačně výhodnou pro kupujícího, tak má sám tunu másla na hlavě. M. Kalousek jako ministr financí mohl od června 2010 (a samozřejmě již dříve, od počátku roku 2007, když by ministrem financí) přistoupit k vymáhání Bakalou neplněných ustanovení smlouvy. Zejména jej mohl donutit k prodeji bytů OKD nájemníkům.

V této souvislosti je také vhodné připomenout, že Bakala před volbami do sněmovny v roce 2010 věnoval třem budoucím vládním stranám, tedy TOP 09, ODS a Věcem veřejným na jejich volební kampaně téměř 30 milionů korun a rok po volbách se tento dobrý muž chlubil v rozhovoru v MfD, že to byl on, kdo zabránil vzniku vlády pod vedením J. Paroubka.

„Samozřejmě, pokud by po volbách do sněmovny v květnu 2010 vznikla vláda pod mým vedením, vymáhala by tvrdě plnění smluvních podmínek, ke kterým se kupující (Bakala) při privatizaci minoritního podílu OKD zavázal,“ dodává J. Paroubek.

Nový nabyvatel bytů, Round Hill Capital, podle očekávání sdělil, že žádné závazky, ke kterým byl vázán Bakala a nesplnil je, plnit nehodlá. Některá česká média dokonce spekulují o tom, že Bakala prodal v tomto případě všech téměř 44 tisíc bytů OKD sám sobě, aby se definitivně zbavil nepříjemného závazku…

Největší národ na Zemi nemůže záviset na Rusku

$
0
0
8. 8. 2015    zdroj a zdroj
Šéf NASA Charles Bolden okomentoval podpis nové smlouvy s Ruskem na 490 millionů dolarů. Vedoucí kosmické agentury prohlásil, že tato dohoda by nebyla, kdyby americká vláda nekrátila rozpočet NASA, informovala CNN.

Dohoda mezi Ruskem a USA zajišťuje dopravu amerických astronautů na mezinárodní kosmickou stanici kosmickou lodí "Sojuz".

"Upřímně doufám, že se všichni shodneme na tom, že největší národ na světě by neměl záviset na někom jiném v otázce vysílání člověka do vesmíru,"řekl Bolden.

Vyzval americkou vládu a kongres, aby soustředily úsilí na podporu domácího průmyslu. Podle prognózy hlavy NASA mohou USA začít posílat své posádky z Floridy již v roce 2017.

Dříve agentura NASA spolupracovala se soukromými projektanty kosmických lodí, ale kongres se rozhodl snížit tuto část výdajů o 1 miliardu dolarů. Vlastní program raketoplánů NASA byl utlumen v roce 2011.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Psychologický profil multikulturalistů

$
0
0
Lea Vojteková
8.8.2015  Zvědavec

Co vede některé lidi k tomu, aby se za každou cenu zastávali islámu? Co je vede k tomu, aby zavírali oči před totalitními prvky této ideologie? Co je nutí k bagatelizace islamizace Evropy? Proč opakují pořád stejné a prázdné fráze? Proč ignorují fakta a zavírají oči před realitou?

Odpověď na tuto otázku nám dává skvělé a nadčasové dílo Maxe Frische s názvem “Pan Biedermann a žháři“. Tato divadelní hra byla napsána (později zfilmována) jako reakce na převzetí moci komunisty v Československu, ale na islamizaci Evropy sedí stejně trefně, ne-li trefněji. Pan Biedermann a žháři (1958) je slavné psychologické drama o tom, že maloměšťáci nejsou schopni zabránit nástupu zla přes jakékoliv varovné signály, protože zlo do poslední chvíle vytěsňují a neberou vážně.

A o čem vlastně celý příběh pojednává? Pan Biedermann poskytne přístřeší ve svém domě dvěma podezřelým mužům, i když ví, že ve městě řádí žháři. Chce dokázat, že netrpí předsudky a pomůže bližním v nouzi. Následně se stydí, že si je do domu pustil, bojí se jich a stále si nalhává, že ho jen zkouší a dům nakonec nezapálí. Pomáhá jim i vyměřit zápalnou šňůru a ve finální scéně sám podá zápalky…

Jakým způsobem k něčemu takovému mohlo dojít? Jak je vůbec možné, že někdo dospěje do podobného stavu? Jaká je psychologická motivace takového člověka? Pan Biedermann dospěl do stadia totálního potlačení pudu sebezáchovy přes tyto 3 fáze:

1. Fáze ega – V této fázi se jeden ze žhářů vnutí k panu Biedermannovi s prosbou o pomoc. Apeluje na jeho lidskost, na jeho dobré srdce, že nemá kde hlavu složit, a že by potřeboval přístřeší jenom na jednu noc. Pan Biedermann nejprve váhá, má trochu pochybnosti, jelikož půlka města je v plamenech, ale neznámý muž ním manipuluje a snaží se zapůsobit na jeho ego: „Pane Biedermanne, víte vy, kolikrát jsem byl odmítnut? Vy jste ale určitě lepší, vy máte jistě dobré srdce.“ No a jelikož si pan Biedermann chce připadat jako “lepší“ člověk, kromě toho má i výčitky svědomí kvůli jednomu svému zaměstnanci, tak nakonec souhlasí. Cizinec může zůstat v jeho domě.

Druhý den ale tento neznámý muž pouští do domu svého kamaráda, který se tam rovněž ubytuje. Pan Biedermann je poněkud šokován, avšak oba muži opět pomocí manipulace dosahují svého. Tentokrát vytáhnou historku o neradostném dětství, o tom, jak žili ve špatných soc. podmínkách a v chudobě. Zakončí to apelem na ego: ---„Pane Biedermanne, Vy jste člověk, který nestrpí nepravosti ve světě. Jste člověk, který má ještě ideály a věří v dobro, v lepší svět. To je to, co potřebujeme.“ ---Pan Biedermann je uchlácholen, ego převládlo nad rozumem a oba muže nechává ve svém domě.

2. Fáze popírání– Druhý den žháři natahají na půdu několik kanystrů s benzínem. Pan Biedermann je zděšen a dostane strach. Zeptá se obou mužů, k čemu ty kanystry potřebují a oni se smíchem jenom odpoví: „Snad byste nás nepodezíral?“ Pan Biederman si přičichne ke kanystrům, které jsou jednoznačně cítit benzínem. Podezření, že se jedná o žhářství, se přímo vnucuje. Avšak pan Biedermann se to snaží popírat a bagatelizovat se slovy:„Člověk musí druhým důvěřovat, musí věřit v to lepší, co v nich je. Ne v to špatné.“

Kouzelná je i scéna s manželkou, která má již všeho dost a pana Biedermanna žádá o okamžité řešení situace.

Pan Biedermann: „Žádní žháři to nejsou!“

Manželka: „A jak to víš?“

Pan Biedermann: „Vždyť jsem se jich na to sám ptal!“ (Naivita takového jednání je přímo absurdní.)

Pana Biedermanna se snažili varovat i kamarádi v hospodě. Ale on jejich obavy odmítl myšlenkou: „Já si nikým nahánět strach nenechám. A s přáteli, kteří nevěří v mojí znalost lidí, prostě nemůžu hrát kuželky!“ Jak vidíme, tak v tomto případě se k slovu opět dostalo ego a pýcha. Pan Biedermann místo toho, aby uznal, že se mýlil, tak raději dál zaslepeně popíral.

3. Fáze Sebedestrukce– V této fázi už všechny indicie byly tak očividné, že obyčejné popíraní už nestačilo a pan Biedermann dostal velký strach. Na to si řekl, že jestliže ti dva jsou skutečně přece jenom žháři a mají něco za lubem, tak tím spíš není radno chovat se k nim hrubě. Pokud k nim budu přátelský, ušetří alespoň mě. Po tomto dalším naivním sebeklamu šel pan Biedermann za oběma žháři, aby jim ukázal, jak je má rád. Jako důkaz svého kamarádství začal s oběma muži vyměřovat zápalnou šňůru k odpálení celého domu.

Pak je pozval na večeři, kde k oběma mužům promluvil: „Všichni jsme výtvory jednoho Stvořitele, všichni jsme lidé z masa a krve. Proč by si lidé jako vy a já nemohli podat ruce a poznat, že jsou bratři? Já netrpím předsudky. Trochu dobré vůle a všichni budeme mít svůj klid a mír. Přísahám, já k vám nechovám ani špetku nedůvěry. Dobro za dobro.“

A co na to žháři:„Nechováte k nám ani špetku nedůvěry? Tak nám, prosím, podejte zápalky…“Žháři děkují za večeři, loučí se a venku škrtají zápalkou. Následně z oken vyšlehnou plameny a požár zachvátí i zbývající půlku města…

Takhle to dopadá, když emoce jsou silnější než rozum a logika. Lidé zkrátka věří tomu, čemu věřit chtějí a je pro ně velmi obtížné věřit tomu, co si nepřejí, ať by byly důkazy jakkoliv přesvědčivé. Multikulturalistům nejde o pravdu a dobro jako takové, jde jim jenom o svůj dobrý pocit, o utišení pocitu viny. Nejpohodlnější cestou k dosažení souladu mezi fakty a tím, čemu někdo věřit chce, není změnit přesvědčení, ale potlačit důkazy a umlčet ty, kdo na ně upozorňují. Lidé mají sklon věřit tomu, co jim přináší dobrý pocit, nikoli tomu, z čeho se jim dělá špatně. Jenže tento přístup přináší více škody než užitku, protože podřizuje objektivní pravdu subjektivním hodnotám.

Dá se u multikulturalistů ještě probudit zdravý rozum, nebo v nich naprosto převládl sebedestrukční pan Biedermann? Jak se říká, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Dobré úmysly Evropě nechybí, avšak až příliš často jí chybí zdravý rozum.

Jak američané dodržují mezinárodní dohody…

$
0
0
8. 8. 2015   1tv.ru/news/world/288927
Tahle země vedena zločinnou vládou, která nutí jiné státy přísně dodržovat pravidla mezinárodních dohod, si dovolí v tomto případě porušit hned několik. Stačí už jen v úvodu porušená úmluva o mezinárodním civilním letectví…
V Rakousku na letišti zadrželi skupinu ozbrojených Američanů, kteří byli posláni na Ukrajinu

Rakouské orgány nepovolili vycestovat na Ukrajinu skupině amerických vojáků se zbraněmi. Ti byli zadrženi na letišti ve Vídni. Uvedli to rakouské noviny "Kurier". Podle jejích údajů, se 9 vojáků snažilo propašovat ve svých zavazadlech pušky M-16 a pistole. Příslušná povolení u sebe neměli.

Přišlo se na to náhodou, když vojáci opustili tranzitní prostor kvůli problémům s návaznými lety, na základě čehož museli projít novou kontrolou. Podle deníku byli vojáci zadrženi a posláni k výslechu, během kterého se ukázalo, že byli vysláni na misi na Ukrajinu z Washingtonu.

Žádné dokumenty, které by potvrzovali tuto verzi, ovšem nebyli schopni předložit. V důsledku toho, 
je poslali Američané nejbližším letem domů, bylo jim dovoleno vzít s sebou i zbraně, upřesňují noviny.

Odposlech jen tří presidentů?

$
0
0
Zbyněk Fiala
8. 8. 2015
Kdo jinému jámu kopá. Špehování zpravodajských služeb na internetu pochopitelně přivolává pozornost investigativních novinářů. A jako bumerang se vrací pokusy odhalení umlčet. Pocítil to německý nejvyšší státní zástupce Harald Range, kterého smetlo, že novináře obvinil z vlastizrady. Třesou se i další židle.
Někde si policie najímá špehování od Hacker Teamu, jinde si to raději opatří vlastními silami, jako třeba německý Úřad pro ochranu ústavy. Jenže Hacking Team byl nakonec háknutý a v Německu zas kolují detaily z tajné zprávy pro komisi Spolkového sněmu, že v německé kontrarozvědce vzniká nová jednotka 75 internetových specialistů pro kontrolu Facebooku, Twitteru, YouTube a dalších sociálních sítí. Ví se i to, že zatím na to dostala 2,75 milionů euro.

Informace z tajné zprávy vynesly dva blogy na serveru Netzpolitik.org. Německý nejvyšší státní zástupce Harald Range autory obvinil z vlastizrady, ale zděšená vláda se mu v tom snažila zabránit. Měla za to, že už jí dostatečně otřásla jarní odhalení o krotké spolupráci německé tajné služby BND s americkou NSA (dokonce i při sledování francouzské vlády) nebo téměř neuvěřitelné zprávy, že mezi odposlouchávanými mobily byl i ten, který patřil Angele Merkelové.

Když však Range trval na svém a začal mluvit o vměšování vlády do vyšetřování, zasáhl spolkový ministr spravedlnosti Heiko Maas a v úterý nejvyššího státního zástupce odvolal. Jenže tím jen přilil oleje do ohně.

Veřejný tlak teď míří dvěma směry. Sílí hlasy, že vlastizrádně jednal naopak ministr spravedlnosti, když odmítl podporu nastřelené státní službě. To jsou souboje na straně vlády. Opozice zase cítí krev, a tak šéf opoziční FDP Christian Lindner žádá, aby odstoupil i šéf Úřadu na ochranu ústavy Hans-Georg Maassen a útočí i na spolkového ministra vnitra Thomase de Maiziére. Tématem je stále rozsáhlejší špehování tajných služeb i svoboda tisku.

https://www.tagesschau.de/inland/maassen-113.html

Lindner požaduje vypracování zprávy, ze které bude zřejmé, kdo kdy co věděl. Takříkajíc, kdo si začal. Zprávy o vzniku tajné internetové jednotky se objevily už v polovině května. Podle opozice tedy ministr vnitra nejprve dva měsíce mlčel, místo aby jednal. Na druhou stranu, odvolání nejvyššího státního zástupcem dává zlověstný signál, že ministerstvo spravedlnosti má své státní zástupce pod palcem a může rozhodovat o vyšetřování na základě politických potřeb.

Novináři nemají pochyb, že podání o vlastizradě, které vzešlo Maassenova úřadu, mělo novináře zastrašit, píše Netzpolitik.org. Ale všechny německé listy se teď plní prohlášeními, ve kterých představitelé politických stran ukazují svaly.

Vládní strany zatím šéfa kontrarozvědky hájí. Vnitropolitický mluvčí frakce vládní CSU ve Spolkovém sněmu Stephan Mayer (CSU) burcuje naopak proti stále rozsáhlejším únikům důvěrných dokumentů. Do problémů by se Maassen dostal, kdyby nezasáhl, tvrdí vládní politik.

Český rozhlas přinesl zajímavou zprávu, že ohrožení novináři nezůstávají sami.
„Začaly se vytvářet solidární stránky, facebookové profily, začaly se dokonce sbírat peníze na podporu serveru Netzpolitik,“ přiblížil spolupracovník Českého rozhlasu v Německu Robert Schuster.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/kvuli-vysetrovani-novinaru-padl-nemecky-nejvyssi-statni-zastupce-opozice-chce-vedet-vic--1519496




Čína a Rusko daly šach USA. Bude se konat mat?

$
0
0

Když v polovině května nahlásila Moskva, že plánuje společná vojenská cvičení ruských vojsk s čínskými, někdo musel nad tímto krokem kroutit hlavu, když ví, že obě strany mají nevyjasněné územní spory. Někdo se pro změnu nepodivil a umí si to představit, při vzpomínce na již dávné dobré čínsko-ruské vztahy. Co je podstatné, že lidem v Pentagonu zatrnulo.

Cvičení nazvané „Námořní spolupráce 2015" byla oficiálními ruskými místy tlumočena jako „praktický krok k posílení přátelství a spolupráce mezi velkými námořními mocnostmi Ruskem a Čínou." Jinak je dále cvičení komentováno, jako zabezpečí prostoru Tichého oceánu.

Podíváme-li se na konkrétní účast na cvičení, zjistíme, že se první část „tréninková" akce konala v druhé polovině května v Černém a Středozemním moři (mezi Řeckem, Tureckem a Egyptem). Do cvičení byla zapojena bojová plavidla například vlajková loď Černomořské flotily raketový křižník Moskva, hlídková loď Ladnyj, největší vznášedlo na světě Samum, dva výsadkové křižníky a za čínskou stranu to byly strážní fregaty Lin a Weifang. Připomeňme, že se první vzájemné setkání ruských lodí s čínské fregatami konalo v Novorosijsku při oslavách 70.výročí vítězství nad fašismem.

Jarní část cvičení z povzdáli sledoval americký torpédoborec Arleigh Burke, který je vyzbrojen řízenými střelami různých typů a navíc disponuje systémem Aegis, který je schopný shromažďovat, údaje o jiných plavidlech. Mohl tak třeba i ze vzdálenosti tisíců kilometrů získávat informace o rusko-čínských manévrech. Důležité je zmínit, že Rusko má dohodu se Sýrií na námořní základnu a stejnou dohodu podepsalo s Kyprem. Před tímto cvičením došlo k dohodě NATO a Řecka o případné dislokaci pěti tisíc vojáků aliance sil rychlého nasazení schopných akce do 48 hodin.

Cvičení nyní pokračuje v srpnu ve své druhé části tentokrát v Japonském moři.

USA se cítí ohrožené mulitpolaritou

Pochopitelně, že americká strana je vývojem čínsko-ruských vztahů znepokojená a analytik Peter Harris z Coloradské státní univerzity se pustil do komentování nově vzniklé situace v časopise zabývající se zahraniční politikou „Národní zájem" (The National Interest). V úvodu se ptá: Co nyní USA, zda jsou schopné obstát, když dohází k multipolaritě? Důležitá bude odpověď také na otázku, zda USA hodlají za každou cenu bránit svoji vojenskou převahu nebo budou ochotné navazovat přátelství se vznikajícími dalšími velmocemi?

Za zmínku stojí, že USA přitom hodnotí pozitivně své vztahy s Čínou, kdy nedochází k žádné přímé vojenské hrozbě. Přesto nutno komentovat, že Američané mají strach z rostoucího vlivu této velmoci ve Východní Asii.

Podle Petera Harrise nyní obava z Číny narůstá díky plánovanému čínsko-ruskému srpnovému cvičení v Japonském moři. „Washingtonu se zmenšují manévrovací schopnosti na Východě, v Jihočínském moři nebo přímo na Taiwanu, jak by mohl diplomaticky nebo vojensky ovlivnit události v případě konfliktu." Rusku a Číně se podařil tah vůči USA. Společnou akcí v této oblasti snadněji vyšachovali takovou velmoc, jako jsou USA, která je papírově v námořní síle mocnější než Čína a Rusko dohromady.

Vzhledem ke komplikovaným vztahům USA k oběma velmocem, se Čína a Rusko nemusí podle Harrise ani „přítelíčkovat" a stačí jim, že jejich strategické zájmy se v čase a prostoru shodnou. Rázem je po americké suverenitě v severovýchodní Asii a v celém regionu. „USA jen těžko díky svým komplikovaným vztahům něco zmůžou vůči regionálním spojencům,"říká americký politolog a poznamenává, že by se strategickým partnerstvím Číny a Ruska měli američtí státní experti vážně zabývat.

V Asii dochází k novému globálně-politickému vývoji a díky uvedené strategii budou muset USA snížit stav svých vojsk na západních hranicích s Ruskem. Na tom je vidět, jak komplikovaná vzniká pro Pentagon situace v angažování se NATO ve východní Evropě a v konfrontaci USA s Ruskem. Animozita USA dovedla Moskvu k hledání partnerství na Východě.

Čína

I nespolehlivý spojenec je, jak uvádí Peter Harris, pro Čínu cenný ve chvíli, kdy USA se svými výzvědnými službami a veškerou vojenskou kapacitou upírá pozornost do východní Asie. Ale zároveň analytik upozorňuje na zhoršení situace pro Čínu, kdy USA budou muset přesunout ještě více svých vojenských a zpravodajských sil do této oblasti. Ale v každém případě Peking ocení ruskou pomoc v případě jakéhokoliv konfliktu s Washingtonem. Na to je Rusko dobrým přítelem. USA ani nevadí drobné ústupky, které budou spojeny s čínsko-ruským spojenectvím, jako skutečnost, že Američané ponesou závažné břemeno zvýšení své přítomnosti v jihovýchodní Asii. Jinak, to by USA musely upustit od své velmocenské strategie v této oblasti.

Měnící se „terén"

Od druhé světové války si USA zvykly na politickou a ekonomickou převahu ve zmiňované oblasti. Ta byla zabezpečována relativně pohodlnou vojenskou převahou, opírající se zejména o námořní síly. Obvykle stačilo, aby za vlády Eisenhowera nebo Clintona byly vyslány na Taiwan zesílené americké jednotky a reakcí bylo, že Peking zatáhl výbojné drápky a okamžitě změnil své chování.

Dnes však dochází ke změně celé situace v jihovýchodní Asii. Analytik Peter Harris vidí budoucnost této oblasti ve stále zmenšujícím se vlivu USA a zdejší americké nadřazenosti. „Rychle rostoucí velmoci Čína a Rusko nejsou sice stále ekvivalentem k USA, ale mnohem více již ohrožují americké prvenství a zpochybňují jej v určitých oblastech, a to zejména ve chvíli, kdy obě velmoci vystupují společně," píše Peter Harris ve svém článku a uzavírá, že to jsou důvody, proč již začátek sbližování Číny a Ruska je třeba v USA brát vážně.

Vězení? Nejde mi vůbec o nic, jsem s tím srovnán, tvrdí Rath

$
0
0
8.8.2015 DVTV
František Veselovský, rozhovor s Davidem Rathem
| Proč bych utíkal? Tohle je moje země stejně jako pánů Jirátů a paní Bradáčových, proč jim nechávat tu zemi úplně v plén? říká David Rath. Cítí se být nevinný a tvrdí, že zažíváme novou normalizaci.


DOTAZNÍK PRO Stanislava Blahu: Aktivismus

$
0
0
Image

kolektif 
8.8.2015 E-republika

O své rozporné minulosti, nelehké přítomnosti, naivních představách a skromných plánech do budoucna hovoří šéfredaktor OM a redaktor e-republiky Stanislav Blaha.


INDEX:
00:13 Má být pedagog loajální systému a jít příkladem mládeži?
04:56 Co bylo impulzem k zahájení práce na projektu Outsider Média?
09:07 Jak se člověk stane pravičákem a proč jím přestane být
15:20 Je podstata problému v politické ideologii nebo v lidech, kteří ji reprezentují?
30:29 Co je pravicové a co levicové smýšlení
38:00 Jak by měl ideálně vypadat systém
51:33 Co je spravedlivé, respektive co je pro koho spravedlivé?
01:14:48 Jak u nás funguje právní systém
01:23:36 Dojde někdy k takové nápravě systému, aby Outsider Média přestal vycházet?


Více debat a dotazníků najdete na stránkách Debatního klubu


Související články:

Do které půli lidstva patříš? (Otázky spíš pro mladé s ještě ne zcela vyjasněným politickým pohledem)

$
0
0
Lubomír Man
9. 8. 2015
Myslím tím patříš-li do půli lidstva lidsky myslící i cítící, či do půli druhé, opačné, a nejspš i stejně početné? Že jsi o tomhle nikdy neuvažoval, protože je ti jasné, že vždycky a za všech okolností myslíš i cítíš lidsky? Dobrá. Dám ti k přečtení úryvek ze světoznámé knihy Jeroma Klapky Jeroma Tři muži v člunu o psu nemluvě a pak se tě na něco zeptám. 

Teď tedy ten úryvek, popisující situaci, kdy tři kamarádi, nacházející se právě v člunu a v proudu řeky Temže, hledají na břehu místo k přespání, ale všude nacházejí jen území s nápisem Private a pro ně tedy (jako pro cizí), místa nepřístupná. A teď už ten J.K. Jerome:

„Sobectví majitelů pobřežních pozemků rok od roku roste. Nejraději by uzavřeli celou Temži. Zatlučou do dna kůly a od jednoho břehu k druhému natáhnou řetězy a na každý strom přitlučou obrovskou tabuli s výstrahou. Pohled na tyto výstrahy probouzí v mém nitru všechny zlé pudy. Zmocní se mě touha strhnout je a otloukat je o hlavu toho, kdo je vyvěsil, tak dlouho, až ho zabiju. Potom bych ho pochoval a tu tabuli bych mu položil na hrob jako náhrobní kámen.

Zminil jsem se o těchto svých pocitech Harrisovi a ten prohlásil, že jeho pocity jsou ještě horší. Nejen že by chtěl zabít toho, kdo ty tabule dal vyvěsit, ale měl by chuť povraždit celou jeho rodinu, všechny přátele a příbuzné a potom by mu podpálil dům...Patřilo by jim to.“


A teď tedy ona slíbená otázka: Myslíš si spolu s Harrisem, že by jim to skutečně patřilo? Anebo naprosto chápeš vlastníky pobřežních pozemků, kteří považují za správné a přirozené, že jim (a jenom jim), patří kus břehu anglické řeky Temže, protože oni si jej přece koupili?

Už sis sám pro sebe odpověděl a já budu v dotazech pokračovat, aby sis své místo mezi shora uvedenými dvěma polovinami lidstva ještě víc ujasnil. A bude to zase o břehu a vodě.

Komise EU, jak známo, doporučila Řecku, aby pro splacení svých dluhů zprivatizovalo svůj státní majetek, přičemž jsou zvažovány zvláště mořské pláže jak řecké pevniny, tak řeckých ostrovů. Už roky si na tahle pohádková místečka brousí zuby miliardáři celé Evropy, ale všechny dosavadní řecké vlády byly v ochotě rozprodávat uvedený státní majetek mnohem zdrženlivější, než byla a je kterákoli ze západoevropských vlád. Teď tedy, po řecké dluhové krizi a Tsiprasově kapitulaci v Bruselu, se s rozprodáním řeckých pláží začíná, a jako první se zájemcům nabízí ostrov Lesbos.

S čímž souvisí otázka druhá: Považuješ tento vývoj za zcestný, anebo naopak za zdravý a spravedlivý?

Otázka třetí je pak tato: Je známo, že pouhé jedno procento lidstva vlastní celou jednu polovinu bohatství naší země, a dlohodobý trend napovídá, že do rukou tohoto jednoho procenta lidí přejdou časem možná i tři čtvrtiny bohatství země. Považuješ tuto stále tužší koncentraci světového bohatství v majetnictví relativně stále menšího počtu lidí za dále společensky neudržitelnou, či naopak za ospravedlnitelnou a vývojově přirozenou?

Otázka čtvrtá: Současná vláda USA se už od r. 1994 řídí tzv.Wolfowitzovou doktrínou, která prohlašuje:

Země, která pod kvalifikovaným vedením a s využitím domácích surovin dokáže vybudovat moc globální, na USA nezávislou, se pro USA stává zemí nepřátelskou.

Jde tedy o doktrínu jediného povoleného světového hegemona, kterým má a může být pouze jediná země - a to logicky země na světě nejmocnější, kterou jsou USA. Považuješ tuto doktrínu za sobeckou a stojící v příkrém rozporu se spravedlností pro všechny, anebo ji bereš jako logické východisko ze situace, kdy se zeměkoule v důsledku technického rozvoje a s tím stále se zmenšujících vzdáleností stává natolik malá a jednolitá, že si v zájmu své bezpečnosti a světového pořádku už nemůže víc než jednoho hegemona dovolit?

Otázka pátá: Přesně v zajetí představy USA jako jediného světového hegemona prohlásil prezident Obama v rozhovoru pro stanici VOX začátkem února t.r. toto:

Musíme mít největší vojenskou sílu na světě a musíme, příležitostně, zkroutit ruce zemí, které by nedělaly to, co my potřebujeme, aby dělaly.

Považuješ toto prohlášení za skandálně násilnické, anebo máš za to, že jde jen v logice jednoho světového hegemona jako nejjistější záruky bezpečného světa, jak už bylo shora naznačeno?

Otázka šestá: USA dnes mají své vojenské základny ve 130 zemích světa, když počet všech zemí světa se udává číslem 195. Považuješ počet oněch 130 zemí s vojenskými základnami USA na svých teritoriích za alarmující a převyšující všechno, co si např.jako obraz agresora ve své knize Válka s Mloky představoval Karel Čapek právě v Mlocích, anebo máš za to, že světovy hegemon tolik zemí se svou vojenskou přítomností ke svému zabezpečenému vládnutí světu prostě jen nezbytně potřebuje? A nevidíš v tom proto problém, pokud ovšem vojenská základna v dané zemi neznamená současně i její okupaci.

Otázky končí, i když podobných by bylo možno přidávat stovky. Ale už jen těch šest upřímně zodpovězených ti odpoví na otázku nejzákladnější a shora už vyjádřenou, a to patříš-li do oné půlky lidstva lidsky myslící i cítící. A rozhodlo-li se tak v kladném smyslu, když jsi u každé z otázek odpověděl pozitivně na první část otázky a druhou část otázky jsi zavrhl, anebo tomu bylo naopak, ti už prozrazovat nebudu. Klíč k vyřešení téhle záhady jsi už jistě objevil sám.

Oskar Krejčí: Protičínská hysterie spojuje hloupost s fanatismem

$
0
0
9. 8. 2015     První zprávy
PZ: Kolem připravované cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny na oslavy 70. výročí porážky japonských militaristů se vzedmula bouřlivá vlna. Nezdá se Vám, že její razance svým emotivním nábojem přesahuje hašteření obvyklé v okurkové sezoně?
Z otevřených zdrojů není jasné, kdo celou tuto psychózu vyvolal. Kdo navrhl, aby představitelé Evropské unie do Pekingu na oslavy 70. výročí konce světové války nejeli? Úředníci v Komisi? Nějaký bezejmenný ministr utajené země? Nebo oficiálně nějaký stát, který se chce zalíbit někomu ve Washingtonu ve chvíli, kdy se na září chystá ve Washingtonu summit Barack Obama – Si Ťin-pching? Celé to vypadá jako velké mediální cvičení.


PZ: Třeba chce někdo vyvolat dojem, že naše kontakty s Čínou jsou zbytečné. Nebo že se nás vlastně nikdy ani jejich boje netýkaly. Karel Schwarzenberg dokonce tento týden v jednom z rozhovorů prohlásil, že válka v Číně „nebyla naše válka“.

Naše válka to byla, protože to byla, omlouvám se za patos, válka proti Zlu. Co by se stalo, kdyby Japonci v Číně zvítězili a zaútočili na Sibiř? Jak by dopadla válka v Evropě? Kde by byl dnes český národ?

Pravdou však je, že toho není mnoho, co by bylo možné říci o účasti Čechů a Slováků na čínském boji proti japonským militaristům. Jsou tu ale pozoruhodné utajené osudy Čechů v japonsko-čínské válce, příběhy plné romantického hrdinství. František Janouch, dnes známý hlavně jako zakladatel Nadace Charty 77, v jednom ze svých svědectví popisuje, jak na výzvu Kominterny odešli čeští lékaři na pomoc do Číny. Mezi těmi, kdo výzvu uposlechli, byl například doktor Bedřich Kisch, bratr známého novináře Egona Erwina Kische, a doktor František Kriegel.

PZ: Máte na mysli Františka Kriegela, který se proslavil tím, že po 21. srpnu 1968 jako jediný odmítl podepsat okupační Moskevské protokoly?

Ano. František Kriegel působil jako lékař v interbrigádách bojujících proti fašistům ve Španělsku. Po porážce republikánů pak v srpnu 1939 odplul z Marseille do Hongkongu. Tam byla o měsíc později Kriegelova skupina přivítána pozoruhodně reprezentativně: vítala je prý sama Sung Čching-ling.

PZ: To není u nás zrovna známé jméno. A obávám se, že informace tohoto druhu mnohým nechybí…

Ale chybí. Ukazují, že lidský život je mnohem složitější, než prezentuje veřejnoprávní primitivismus.
Je to trochu jako v pohádce. Bylo nebylo, na konci 19. století se v rodině pana Soong a paní Ni narodily tři dcery. Nejstarší, Sung Aj-ling, o které se říká, že milovala peníze, si vzala za manžela úspěšného bankéře, který se stal ministrem a později dokonce premiérem Čínské republiky. Nejmladší, Sung Mej-ling, podle lidového podání milovala moc – a za muže si vzala Čankajška, předsedu Kumnitangu a prezidenta Čínské republiky.

Prostřední ze sester, Sung Čching-ling, ta, která v Hongkongu vítala Kriegela, milovala svoji zemi. Za muže si vzala Sunjatsena, zakladatele Kuomintangu a prvního prezidenta Čínské republiky. Zůstala věrná původním revolučním ideálům, a to včetně spolupráce Kuomintangu s komunistickou stranou – jak ve válce proti Japonsku, tak i v občanské válce mezi nacionalisty a komunisty stála po boku Mao Ce-tunga. Po vzniku lidové Číny zastávala řadu funkcí ve vedení státu a krátce před smrtí se stala čestnou prezidentkou Čínské lidové republiky. Některými lidmi bývá nazývaná „matka moderní Číny“.

Jsou věci mezi nebem a zemí… Tento nevšední příběh tří sester Sung je hluboce zakořeněn v bouřlivých dějinách Číny 20. století. A nemůže být rozumná politika bez znalosti historie.

PZ: Dobrá, a co František Kriegel dělal poté, kdy jej paní Sung přivítala na čínské pevnině?

Podle Janouchova svědectví byl až do Vánoc roku 1942 na frontě v provincii Chu-nan. Pak spolu s dalšími lékaři odletěl, v souladu s pokyny komunistické strany, pomáhat bránit assamskou (barmskou) cestu z Indie do Číny. Tam jako civilní pracovník-lékař armády USA pomáhal čínským vojákům hájícím tuto velmi významnou zásobovací tepnu do Číny. Na tomto bojišti, kde se podle dostupných svědectví choval velmi statečně, zůstal až do konce války. Pak se vrátil do Prahy.

I když není mnoho Čechů a Slováků, kteří bojovali v Číně proti japonským okupantům, právě 70. výročí vítězství v 2. světové válce by mělo sloužit k připomenutí těchto výjimečných hrdinství. Rozhodně by nemělo být zneužíváno k rozdmýchávání nenávisti.

PZ: Vraťme se ale k prezidentově cestě do Číny. Očekáváte, že se kampaň proti ní obnoví?

Nevidíme sice do laboratoří, kde se míchají televizní komentáře, ale můžeme si pomoci analogií. Podívejte se na kampaň proti zimní olympiádě v Soči a proti oslavám vítězství ve Velké vlastenecké válce v Moskvě. Ve hře proti cestě prezidenta do Číny jsou patrné stejné zájmy, stejné předsudky, stejná slepota – a stejní lidé. Jediné, co hysterii může zklidnit, je fakt, že oslavy v Pekingu se konají už 2. září. A že zimní olympiáda v Pekingu bude až v roce 2022.

PZ: Kritici připomínají, že oslav v Číně se bude účastnit i ruský prezident Vladimír Putin. Že na přehlídce půjdou i ruští vojáci. Český prezident by měl být jediným představitelem členských států Evropské unie. Měl by být v takové situaci reprezentant Česka zdrženlivý, či dokonce zůstat doma?

Oslav v Pekingu se mimo jiné zúčastní nejvyšší představitelé států BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie a Jihoafrické republiky, a jejich vojáci půjdou na přehlídce spolu s čínskými vojáky. Je potvrzena účast jihokorejské prezidentky a na zprávu ze Severní Koreje se čeká. Kdyby se oslavy 70. výročí měly stát místem ke zklidnění situace na Korejském poloostrově, byl by to velký úspěch. V každém případě obě Koreje spojuje s Čínou kritika současného tokijského vedení, které bagatelizuje zločiny japonských vojáků během 2. světové války.

I proto je problémem účast japonského premiéra Šinzó Abe na oslavách v Pekingu. Japonsko se pod jeho vedením stalo zapáleným bojovníkem proti takzvané čínské hrozbě. Před několika týdny dolní komora parlamentu přijala zákon, který nově definuje článek číslo 9 japonské Ústavy, který z této země učinil pacifistický stát. Podle nového zákona, který musí ještě schválit horní komora, mohou být japonské ozbrojené síly nasazeny při ochraně zájmů důležitého spojence – tedy i v zámoří. Premiér Abe vytáhl roční vojenské výdaje na rekordních 42,1 miliard dolarů…

PZ: Což je ale méně, než jsou vojenské výdaje Číny…

Je to méně, jako je menší český rozpočet než německý. Když ale vojenské výdaje počítáte na hlavu, pak na jednoho občana ČLR připadá 104 dolarů a na jednoho Japonce 329 dolarů. Japonsko spustilo na vodu svoji první poválečnou vrtulníkovou loď, která prý může být snadno přestavěna na letadlovou. Mimochodem, dostala jméno Izumo. Což je jméno provincie – ale také křižníku, který bojoval v rusko-japonské válce v letech 1904 až 1905 a podílel se na japonské invazi do Číny v roce 1937.

PZ: Moskva připravila velkolepé oslavy 70. výročí vítězství nad německým nacismem. Budou postupovat v Pekingu podobně?

Lidová Čína dosud vnímala porážku Japonska v roce 1945 na pozadí občanské války. Vždyť kapitulaci Japonska za Čínu přijímal generál Hsu Yung-chang, který byl jednu dobu ministrem obrany v Čankajškově vládě. Letos je to poprvé, kdy Peking velkoryse slaví porážku japonských militaristů. Důvodem bude větší akcent na vlastenectví. Je to vstřícné gesto vůči Tchaj-wanu, ale i reakce na komplikující se mezinárodní situaci. Plus snaha připomenout dějiny v době, kdy do nejdůležitějších funkcí nastoupila generace politiků, jako je Angela Merkelová a Šinzó Abe, oba se narodili v roce 1954, kteří znají hrůzy války už jen z vyprávění.

PZ: Na Západě a v Japonsku zaznívají požadavky tvrdšího postupu jak proti takzvané agresivitě Ruska, tak proti hrozbě z Číny. Pokládáte výzvy k sankcím, neúčasti na oslavách i sportovních akcích, ale i k vyšším vojenským výdajům za rozumné?

Za svou osobu chci říci, že kombinace hlouposti a fanatismu, a to pod jakoukoliv vlajkou, je mi z duše odporná. Jako politolog bych poznamenal, že Sovětský svaz daleko více rozleptávaly takové politické projekty, jako byla doktrína budování mostů amerického prezidenta Lyndona Johnsona či východní politika německého kancléře Willyho Brandta než vojenské výhrůžky. Ty SSSR sjednocovaly. Tak jako dnes západní sankce sjednocují Rusy kolem Vladimíra Putina. Také žádná hloupá protičínská kampaň v Česku nemůže zabránit tomu, že 21. století bude čínským stoletím.

Za První zprávy rozhovor připarvil a vedl Jiří Kouda

Rusofobní Evropská unie po vzoru Američanů chce šířit nenávist a propagandu v Rusku. Zakládá Evropský fond pro podporu demokracie

$
0
0
Autor článku: -piš-
9. 8. 2015      Vlastenecké noviny
Ještě před nějakými 10 lety odborné kruhy referovaly o konečném zmizení strategických binárních opozic (typu Východ x Západ) a o naprostém úspěchu demontáže zbytků „postkomunistického stavu“ ve střední a východní Evropě. Váhavost pozorovatelů ze zemí EU, jejich pomalost při vydělování grantů na výstavbu „demokracií západního typu“ hovořily samy za sebe: není kam spěchat a připojení k hodnotám západní civilizace je třeba si zasloužit.


Ukrajinská krize, nejednoznačnost reakcí obyvatelstva členských zemí programu „Východního partnerství“ na referendum na Krymu a konečně růst počtu dobrovolníků na východě Ukrajiny – přicházejících ze zemí „společnosti blahobytu“ – posloužily jako výstražný signál pro řídící orgány zemí Evropské unie a jejich hlavního zaoceánského partnera. Sympatie vůči „agresorovi“ bylo třeba nějak vysvětlit, dát jim sociální, kulturně-antropologický rozměr.

Není žádným tajemstvím, že množství humanitních fakult a výzkumných center nejlepších evropských školských zařízení bylo nasměrováno na realizaci praktik „překonání minulosti“ v bývalých členských zemích Varšavské smlouvy. Zadání bylo následující: obyvatelstvo postsocialistických zemí je stigmatizováno autoritařským a imperiálním myšlením, proto před vstupem do „přátelské evropské rodiny národů“ musí projít „přeformátováním“. To vše je prezentováno jako přirozený proces a jako příklad je citována zkušenost překonání totalitní minulosti Spolkové republiky Německo, která úspěšně „přeformátovala“ dědictví Třetí říše.

Čím že se vysvětlují sympatie k „autoritářským režimům“ ze strany prostých Čechů, Slováků, Švédů a dokonce i Američanů, kteří soucítí s obyvateli Donbasu navzdory úsilí západních médií?

Adekvátní odpověď: je to normální reakce lidského kolektivu (evropského, latinskoamerického atd.) – alergie na skutečně autoritářské praktiky, které pod rouškou „demokratické“ volby skrývají připravené klišé-recepty: koho dnes kvůli konjunktuře jsou povinní milovat, a koho zítra družně nenávidět: quod iustum et dignum est.

Expertní odpověď: „To je důsledek ruské propagandy! Jejími zdroji jsou jako obvykle proruská média, zejména média holdingu Rossia Today. Na ně je nutné odpovědět asymetricky s využitím všech sil evropských médií. Jak se říká – z písně slova nevymažeš: z vědeckých formulí „nezávislých“ kulturních antropologů prosazujících v Rusku „vědu“ přes Sorosovu nadaci, přešli vyslanci Evropského parlamentu k odkazu dědečka Lenina: „novinář je především propagandista“.

Po řadě konzultačních setkání nabrala Evropská komise kurs na „osvojení informačního prostoru Ruska, zemí Východního partnerství a Pobaltí“. Toto osvojení bude spočívat především v dlouhodobé podpoře a koordinaci „nezávislých“ zpravodajských zdrojů a mediálních společností.

Co je podstatou tohoto projektu, jehož klíčové formulace připomínají dost primitivní propagandu časů studené války, když ani cíl, ani prostředky nijak zvlášť neskrývají? Je možné si myslet, že do té doby nebyly do informačního prostranství Ruska prováděny žádné systematické vpády. Nicméně jedno know-how tam přece je. Ozvučeno má nyní být celé auditorium: „Rusoevropané nespokojení s monopolem Kremlu v ruskojazyčných médiích“ a pak je tu malý, ale jezuitský dovětek: „a především mládež“. Najednou je stanoven rozpočet na dlouhodobost projektu: pokud snad auditorium není úplně nespokojené, je třeba ho „vypěstovat“ s využitím příznaků současné mládežnické kultury – kultury samovolného protestu, když se nadhodí jakýkoli sebe nemožnější slogan.

„Demokracii nelze vnutit nebo exportovat zvnějšku…“ – citát ze stránky Evropskéhofondu na podporu demokracie.

Nejvyšší představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini začátkem června oznámila vytvoření organizace, která se má stát „dílnou boje s ruskou propagandou“– to je „Evropský fond pro podporu demokracie“ zformovaný spojenými silami Evropské komise a polského ministerstva zahraničních věcí. Cíle projektu se nejenže neskrývají, ale otevřeně se deklarují na stránkách hlavních zahraničních vydání: je to hledání nástrojů, s jejichž pomocí je možné v dlouhodobé perspektivě „podlomit dominování Kremlu v ruskojazyčném mediálním prostoru“.

V polovině roku 2014 už Fond rozjel práci. Poté, co dostal finanční pomoc od Nizozemska a Lotyšska ve výši 14 milionů euro, vedení EFD se aktivně pustilo do práce na realizaci projektu „Iniciativy ve sféře ruskojazyčných médií v regionu Východního partnerství i za jeho hranicemi“.

V této etapě je na pořadu jednání vytvoření informačního centra odporu (a v perspektivě několika) vůči „ruské propagandě“ se zaměřením na takové zdroje, jako je televizní kanál „Dožď“ a ukrajinský internetový projekt „Evropská pravda“. Občané Ruské federace a ruské diaspory v zemích Pobaltí podle ujištění šéfa Ministerstva zahraničí Lotyšska a zároveň úředníka EU Edgara Rinkoviče „mají právo na kvalitní mediální produkty z alternativních zdrojů a nespokojovat se jen s jedním oficiálním“.

Za další projev zájmu o rusky mluvící auditorium lze počítat i regulerně fungující brífingy v bruselské centrále EFD pro zastánce nezávislého tisku z „ohniskových zemí“ (to je z Ruska, zemí Východního partnerství a Pobaltí). V únoru 2015 se kvůli výměně zkušeností sešlo prvních 90 novinářů, jejichž jména jsou však pečlivě utajována. „Oni pracují v nepřátelské sféře, zaměstnanci (!) jsou proto školeni nevydávat lidi, kteří pracují nejen za hranicemi Ruska, ale prokazují nám podporu i z vnitřku země,“ – informuje v jednom z rozhovorů předseda Evropského fondu na podporu d emokracie Jerzy Pomianowski.

Otázek je tu více než odpovědí. Zejména jak budou zaměstnanci Fondu, tj. nezávislí novináři, dodržovat principy objektivity při objasňování informací – stěžejního elementu současných demokratických médií – když ve skutečnosti budou omezeni celou řadou zákonných povinností, které lze s určitým stupněm podmíněnosti nazvat „korporativní etikou“.

Navíc ve stejnou dobu, kdy nová iniciativa EU je jasně zaměřena na ruskojazyčnou diasporu, roste nespokojenost obyvatelstva zemí Západu kvůli zhoršování sociálně-ekonomického pozadí v zóně evropské integrace. To však zůstává mimo pozornost a bez strategie do budoucnosti.

Iniciativa – o samotě s iniciátorem (parafráze na staré ruské přísloví)

Když paní Mogherini komentovala projekty EFD, zdůraznila, že „je důležité zachovat jednotu v odrazu dezinformační kampaně.“ Je třeba uznat, že populistický charakter takových prohlášení není žádným tajemstvím pro vyspělé evropské publikum, ale v napětí jej drží hrozba nových „informačních útoků Kremlu“ a odhady nákladů na „dlouhodobé projekty“ proti-propagandy. Příjmy mnohých obyčejných Němců, Holanďanů, Finů a občanů dalších zemí EU prošly významnou korekcí po zavedení nešťastných sankcí, proto obšťastňovat daňové poplatníky novými iniciativami „strategicky orientovanými“ na jejich kapsy je přinejmenším neprozíravé.

Šéf finské diplomacie Erkki Tuomioja, muž velmi vzdálený sentimentu a rusofilským náladám a názorům, kategoricky prohlásil, že EU by neměla vytvářet žádná informační centra. Jeho věta: „Je to nerozumné využívání prostředků.“ říká mnohé, zejména v kontextu hospodářských obtíží v EU. „Chcete-li šířit tento typ informací – je to soukromá záležitost každé země Evropské unie. Nemůžeme vytvářet a udržovat (!) evropské informační středisko,“ – řekl E. Twomey.

Není žádným tajemstvím, že politické elity demokratické Evropy si už dávno vypracovaly imunitu proti protestním hnutím ve svých zemích, tím spíš když pronášejí politická hesla. Ukázkový je zde rok 2003, známý mnohatisícovými protesty v Německu, Francii, Holandsku a dalších zemích. Lidé protestovali proti odesílání svých krajanů jako součástí vojenských kontingentů NATO do Iráku a Afghánistánu. Nicméně tehdy Evropský parlament rozhodl, že dodržovat doporučení amerického ministerstva zahraničí je mnohem důležitější než naslouchat názorům svých občanů. Avšak objevení se osob zapojených do politických rozhodnutí, jako je například již zmíněný finský politik E. Twomey – je fenoménem jiném řádu, spolu s událostmi v Řecku signalizující hrozící systémovou krizi řídících orgánů Evropské unie.

A tak západní politický establishment postupně dochází ke zjištění faktu, že složitá architektura integrace eurozóny není vytvořena pro obsluhu geopolitických zájmů USA a euroasijském kontinentu.

Na Ukrajině dozrává druhá občanská válka

$
0
0
Stephen Cohen
10.8.02015   Sputník
To, co se teď děje na Ukrajině, je téměř určitě začátek druhé občanské války, prohlásil americký historik, profesor Stephen Cohen, vystupující v programu Johna Batchelora.Podle názoru  jeho názoru to bude válka mezi vládou v Kyjevě, kterou podporuje Washington, a hnutím ultanacionalistů, jejichž počet na Ukrajině roste. Pravděpodobně největší moc v rámci tohoto hnutí mají bojovníci skupiny Pravý sektor, mezi nimiž jsou podle jeho slov i neonacisté.

Pravý sektor je ukrajinské sdružení radikálních nacionalistických organizací, které je v Rusku zakázané. Proti vedoucímu představiteli tohoto hnutí, Dmytru Jarošovi, bylo v Rusku zahájeno trestní stíhání za vyzývání k teroristické činnosti. V lednu 2014 se bojovníci hnutí účastnili srážek s milicí a obsazení administrativních budov, a od dubna — potlačení protestů na východě Ukrajiny.

Pravý sektor je Islámský stát na evropský způsob?Zdroj předpokládá, že Porošenko je už unavený z války a snaží se dodržovat Minské dohody, chápe, že je to jediný způsob, jak si udržet prezidentské křeslo. Ovšem ultrapravicové síly mu nedovolí jednat se zástupci Donbasu, ačkoliv je to jeden z bodů dohod, uzavřených v únoru.

V souvislosti s tím Cohen prosí představitele USA, kteří vyzývají k odeslání zbraní na Ukrajinu, aby se zamysleli nad tím, komu konkrétně pomáhají: režimu Porošenko nebo Pravému sektoru. Na oficiální úrovni tuto otázku nikdo projednávat nechce, poznamenává historik.

Cohen v úvaze o tom, jak přijímá ukrajinský konflikt USA a Evropa, přiznává, že rozdíl mezi nimi roste, a to znamená, že politika Washingtonu ve vztahu k Rusku a Ukrajině krachuje.

Jeden z důvodů je nespokojenost se sankcemi proti Rusku. Podle slov Cohena, kdyby se několika kongresmanů zeptali na důvody sankcí, dostali by tři různé odpovědi, jelikož jistota jim v tomto ohledu chybí. Přičemž, poznamenává historik, ani jedna z uvedených příčin by nebyla dostatečným odůvodněním pro zavedení sankcí.

Média: Pravý sektor odmítl vydat účastníky událostí v MukačevuNěkdo z kongresmanů by uvedl jako důvod přisvojení Krymu Ruskem, ovšem je jasné, že zpátky do soustavy Ukrajiny se už poloostrov nevrátí, to znamená, že sankce, říká Cohen, by byly věčné. Někdo by spojil sankce s katastrofou Boeingu u Doněcka, ale experti dosud nedošli k jednoznačným závěrům, kdo je vinen v této havárii.

Třetí možná příčina — „vpád" Ruska na Ukrajinu. Ovšem, jak poznamenává Cohen, krize na východě země začala občanskou válkou, a v té době Rusko, podle jeho slov, podporovalo východ země a Západ podporoval Kyjev. To znamená, že jednání Západu by se v tomto případě podle jeho názoru také mohlo nazývat vpádem.



Co předcházelo Bakalově zlodějně s hornickými byty, aneb Pamatuje si Sobotka svého "kostlivce ve skříni" z roku 2004?

$
0
0
Břetislav Olšer
10.8. 2015 blog idnes
Doutník, dobrosrdečný škleb ve tváři říká jasně: Na mě nemáte, pitomci. Ministrem financí byl právě Sobotka a jeho, resp. Grossova vláda, prodala v roce 2004 menšinový podíl v OKD společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun.

Takto posměšně se dnes dívá s pohrdáním z Amsterodamu Zdeněk Bakala, další z českých miliardářů v žebříčku Forbesu a proslulý sponzor aktivit Václava Havla. A ti zloději, jimž z toho cvaká u prdelky, se snaží křičet: Chyťte zloděje. „Je to jeho velké morální i podnikatelské selhání,“ poznamenal Sobotka na Bakalův „obchod snů“ s byty. Nestydí se pan premiér Sobotka? Bylo to přece jeho ministerstvo financí, co za sekundování osobního přítele Radka Pokorného připravilo OKD včetně 44 tisíc hornických bytů k prodeji v roce 2004, tedy v době Grossovy vlády, která prodej na podzim téhož roku schválila.


A další podvodník si rychle přisadil: „Upozorňoval jsem na to, že Bohuslav Sobotka to prodal, a tenkrát všichni v Severomoravském kraji jásali, jak je to úžasně sociálně citlivé, protože ti horníci byty dostanou za několik málo korun. Ať pan premiér dnes řekne, zda to byl dopředu domluvený podvod, anebo jestli i jeho podvedl pan Bakala,“ vytasil se proti předsedovi vlády také místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ústřední nohsled Karla Schwarzenberga. Ten napřed jako ministr zahraničí zvládl svůj „majstrštichem“ v podobě uznání Kosova, ovládaného narkomafií.

Co korupční skandály? Co privatizace Becherovky? Co fakt, že při své restituci uplácel? A jak dopadla Nadace Bohemiae? Karel Schwarzenberg, který si spolu s Miroslavem Kalouskem hraje na spořádaného hospodáře, přece v nadaci, kterou v roce 1992 založil, figuroval jako výkonný ředitel. Rok po svém založení přestala však nadace platit daně, aby poté skončila v konkursu s dluhem tří milionů - na daních. Z velkolepého plánu, jak do Česka lákat zahraniční investory, nezbylo vůbec nic, stejně jako splacení tohoto dluhu...


Ale zpět k pokrytci číslo jedna - Bohuslavu Sobotkovi, jenž byl ministrem financí zodpovědným za prodej 45,88 procenta akcií OKD. Protikorupční policie je přesvědčena, že stát se zbavil akcií příliš levně. Spočítala, že přišel o 3,4 miliardy. Šéfem rozpočtového výboru byl v té době za koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek, nynější první místopředseda TOP 09. Policie už v roce 2012 obvinila Rudolfa Douchu z křivého svědectví a nepravdivého znaleckého posudku znalce, kterého si Fond národního majetku najal. Další Sobotkův kostlivec vypadl ze skříně; on nic, on jen muzikant

Připomeňme si sled událostí z této doby, kdy se tunelovalo ve velkém; zpět ke kostlivci, který právě vypadl Sobotkovi ze skříně. Jak se tam dostal? Napřed Ostravsko-karvinské doly patřily Stanislavu Prosovi, který prodal 48,5 procenta akcií společnost skupině manažerů Českomoravských dolů Kladno - Viktoru Koláčkovi, Petru Otavovi a Janu Przybylovi. Všichni tři podnikatelé pocházeli z ostravsko-karvinského regionu. Viktor Koláček dal o sobě poprvé vědět před pár lety, kdy jako ředitel Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku prosadil odtržení jediného dolu od společnosti OKD. Vzápětí poté, co Koláček s Otavou získali vládu nad OKD, zavedli v černouhelné společnosti nové praktiky řízení.


Podnik OKD byl největší černouhelnou společností v České republice. Do jeho majetku patřilo více než pět a půl tisíc hektarů pozemků, přes osm tisíc budov a k tomu obrovské těžební areály i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce. Společnost OKD, která provozuje černouhelné doly na Karvinsku a Ostravsku, byla spolu se společnostmi Metalimex, Al Invest Břidličná a Českomoravské doly součástí podnikatelské skupiny Karbon Invest. Za první pololetí roku 2004 OKD vykázala výnosy 16,51 miliardy korun a čistý zisk 183 milionů korun. OKD se 16 tisíci pracovníky patřilo mezi největší zaměstnavatele v ČR. Ale poté přišla žaloba za tunelování. Žalobce vinil trojici podnikatelů, jejichž jmění se v případě Otavy a Koláčka odhaduje na miliardy korun, ze zneužívání informací v obchodním styku.


Ty OKD byly asi moc velké sousto...

Trošku jsem se v té době pohyboval v revíru, byť jen jako pomocný dělník v podzemí. Možná i proto, mám nezkreslený pohled na tuto kauzu. Mnohé aktéry jsem totiž znal osobně. Podle obžaloby z roku 2003, kdy o rok později Koláček a Otava prodali doly multimilionáři Zdeňku Bakalovi, současnému majiteli NWR a také společnosti Economia, vydavateli HN či iHNed.cz, vládli polostátním Ostravsko-karvinským a Českomoravským dolům, přitom odčerpávali z černouhelných gigantů peníze, aby tak údajně neoprávněně obohatili svou firmu Karbon Invest o více než dvě miliardy korun.

A pak ještě kriminalisté rozšířili obvinění o další trestný čin - zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Krajský soud v Ostravě už měl na stole obžalobu kvůli tunelování. Jenže zasáhla vyšší moc, nebo spravedlnost. Nejvyšší soud případ Ostravě odebral pro podjatost a přesunul ho do Hradce Králové, kde bylo rozhodnuto, že Viktor Koláček, Petr Otava a někdejší předseda představenstva této důlní společnosti Jan Przybyla jsou nevinní. Hradecký soud po šesti letech všechny tři zprostil obžaloby. Hurá, spravedlnost nade vše... http://www.borovan.cz/esa/bakala


Zloděj křičí chyťte zloděje... a co 79 miliard za církevní restituce, soudruhu Bohouši..

Paradoxy; po nástupu Bohuslava Sobotky do funkce ministra financí měl v roce 2004 blízkého přítele Radka Pokorného, společníka Bakalovy advokátní kanceláře Pokorný-Wagner. A právě tato partička připravovala za ministerstvo financí podklady pro Evropskou komisi ve věci nedovolené podpory pro kupujícího, kterým ale nebyl nikdo jiný než sám Bakala. Suma sumárum, zajímavý střet zájmů; šlo o advokátní kancelář, která v té době zastupovala Zdeňka Bakalu, tedy kupujícího, na kterého byla stížnost směřována, a který měl podle stížnosti nedovolenou podporu ve výši mnoha miliard státu uhradit.


Bakala prý koupí Důl Paskov a všem horníkům daruje byt a Škodu... Tu způsobí... Snímek Břetislav Olšer

Existuje zde závažné a nad slunce jasnější podezření, že podhodnocení majetku společnosti OKD bylo záměrné, tak aby kupující nemusel za privatizovaný podíl zaplatit České republice tržní cenu, a aby tak získal na úkor České republiky a daňových poplatníků nepřiměřený majetkový prospěch. A jediným českým politikem, který má morální právo Bakalu kritizovat, je prezident Miloš Zeman.

„Já dlouhodobě pokládám pana Bakalu za lidskou hyenu“ nešetřil miliardáře. Vadí mu pokrytectví, kterým je kauza hornických bytů protkaná. „Kdyby měl pan Bakala poslední zbytky studu, tak by neobchodoval s byty, o kterých veřejně slíbil, že je prodá nájemníkům za 40 tisíc korun. Tento slib nedodržel…“


Byť se dnešní ministr financí Babiš snaží, co mu síly stačí, přes čtyři miliardy za menšinový podíl OKD už nikdo nevrátí, stejně jako se Bakala nonšalantně zbavil 44 tisíc bytů, které napřed slíbil horníkům aby je nyní prodal mezinárodní investiční společnosti Round Hill Capital; spolu s RPG Byty kupuje i servisní firmu RPG Služby..
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live