Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Syrské bojiště 3. 12. 2015 – video a jeho přepis

$
0
0
174.12.2015      NWOO       původní zdroj
1. prosince se dohodlo ústřední velitelství Svobodné syrské armády s guvernérem Homsu Talal Al-Brazim na trvalém příměří a na evakuaci zbývajících rebelů z Al-Wa’er. Evakuace bude ve dvou fázích:


1. Se umožní humanitární pomoc všem zbývajícím civilistům, kteří v této čtvrti žijí

2. Se přesune 600 bojovníků rebelů z Al-Wa’er do gubernie Idlib. Tento plán by měl podle předpokladu trvat dva měsíce. Poté bude mít syrská vláda plnou kontrolu nad celým městem Homs. Dohoda byla umožněna díky strategické iniciativě přijaté pro-vládními silami po zahájení ruských vojenských operací v Sýrii.
Jižní fronta už před tím uváděla, že Syrská arabská armáda se svými spojenci za podpory ruských válečných letounů, jejich zpravodajské pomoci a materiální podpory má i přes protiútoky teroristů významnou převahu v palebné síle a ve velení.

ISIS vyhlásila v prohlášení kontrolu nad al-Kafrah na vzbouřeneckém území a přesunuje se směrem k Azaz. Pokud Azaz zabere ISIS, rozšíří kontrolu ISIS nad pohraničními oblastmi, což jí umožní lepší přístup k pašeráckým trasám pro potenciální rekruty a zbraně. Rovněž to vojensky rozruší operační prostor, do kterého patří zásobovací trasy Dobyvatelské armády, k níž patří Al-Nusra, vedoucí do města Aleppo.

Ruské ministerstvo obrany předložilo důkazy tureckého zapojení do ropného podnikání ISIS. Patří k nim fotografie a videa konvojů s dodávkami ropy přejíždějícími přes hranici mezi Sýrií a Tureckem a informace o trasách pašování ropy ze Sýrie a Iráku do Turecka. Existují tři hlavní ropné trasy:
  1. Západní trasa vedoucí do tureckých středomořských přístavů
  2. Severní – do ropné rafinerie Patma
  3. Východní – do překladiště Džazri

Město Die ez-Zor je jedním z největších středisek těžby ropy. Dodavatelské trasy odsud vedou z východní Sýrie do rafinérie v Batman v Turecku. Rozsah tohoto ilegálního podloudnictví s ropou je ohromující.

Turecký president Recep Tayyip Erdogan řekl, že když bude moci Moskva dokázat tureckou účast na ropném obchodu ISIS, že rezignuje. Tak to má.

Evropa se přemění na stagnující kolonii na periferii americké Říše

$
0
0
Valentin Katasonov
4.12.2015   Zvědavec

Svět je svědkem vynořování se dvou globálních kartelů. Říkám globálních, protože nastolení kontroly nad světovým zbožovým trhem není jediným cílem. K plánům patří šíření moci nadnárodních korporací a nadnárodních bank do všech sfér našeho života – ekonomiky, politiky, informačních toků, medicíny a vzdělávání.

Není přeháněním říct, že vytváření světové vlády je v plném proudu.

Dotyčnými kartely jsou Transpacifické partnerství (TPP) a Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Transpacifické partnerství bylo podepsáno v Atlantě 5. října, Spojenými státy, Japonskem, Malajsií, Vietnamem, Singapurem, Brunejí, Austrálií, Novým Zélandem, Kanadou, Mexikem, Chile a Peru. Transatlantické obchodní a investiční partnerství má být uzavřeno brzy.

Stojí za zmínku, že rozhovory u obou dohod byly vedeny (u TTIP stále probíhají) v přísném utajení. Největší nadnárodní korporace a banky jednání iniciovaly a účastní se ho. Řídké informace poskytnuté médii jsou dostatečně zavádějící, aby vytvořily falešný dojem, že jde o mezinárodní obchodní dohody. Jak bylo uvedeno, hlavním cílem je zrušit cla a další omezení u obchodu se zbožím. To není pravda. Skutečnost je značně odlišná.

Dokonce i poté, co bylo Transpacifické partnerství podepsáno, nebyl jeho text uveřejněn. Fragmenty, ke kterým novináři dokázali získat přístup, dokazují, že nejde vůbec o další obchodní dohodu. Dokumenty předjímají drastické změny u mnoha aspektů ekonomiky a politiky (antiglobalisté věří, že jde o globální korporátní „státní puč“). Pouze 2 z 26 kapitol mají něco společného s obchodem. Většina jich pak zaručuje dalekosáhlá „nová práva a privilegia korporacím“.

Hra ještě neskončila. Dohoda podepsaná v Atlantě musí být ratifikována parlamenty 12 zemí. Tento tajný dokument má mnoho odpůrců.

Souběžně jsou v plném proudu jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství. Další kolo rozhovorů o TTIP mezi USA a EU proběhne na počátku r. 2016. Strany mají v plánu dokončit jednací proces předtím, než vyprší Obamovo funkční období. TTIP bude největší regionální dohodou o volném obchodu v historii, představující 60% globálního GDP, a vytvoří zónu volného obchodu rozprostírající se od Havaje po Litvu. Podle médií usiluje TTIP o odstranění celních bariér mezi Evropskou unií a Spojenými státy a sjednocení norem a regulace EU a USA.

Stejně jako v případě TTP jsou Spojené státy zodpovědné za přípravu a prosazení TTIP. Bílý dům a vláda pracují, zatímco kongres je držen stranou, aby se zabránilo nežádoucím únikům informací.

Tlustý závoj tajemství autorům projektu nepomohl. Evropané vyjadřovali během posledních let obavy ohledně této dohody. Pravda, zavedení dohody v platnost, pokud bude podepsána, vychýlí rovnováhu ve prospěch USA a bude znamenat ekonomické ztráty pro Evropu. Ale nejen to. Jsou zde další aspekty, které způsobují strach. Například zdravotní péče. Spojené státy uvalí na starý kontinent extrémně liberální ekologické a potravinové normy.

Hlavním důvodem obav jsou vyhlídky, že se tím zlikviduje to, co zbylo z demokracie v Evropě. Nadnárodní korporace budou schopny chránit své zájmy podáváním žalob. TTIP jim umožní požadovat zrušení státních zákonů, které zhoršují podmínky u konkurence. Například zákony, které stanovují minimální mzdu. Z velké části evropská integrace již připravila členské státy EU o národní suverenitu ve prospěch nadnárodních struktur. Za transatlantické integrace budou zbytky suverenity evropských států převedeny na nadnárodní centrum nacházející se ve Washingtonu nebo New Yorku. Evropa se stane zapadlou americkou kolonií.

Způsob, jakým je TTIP připravováno, ukazuje, že demokracie je v Evropě na ústupu. V červnu 2013 28 členských států EU dalo byrokratům z Evropské komise mandát vést rozhovory se Spojenými státy. U mnohých evropských politiků to vyvolalo odpor. Došlo k únikům. Nakonec byl dokument převádějící právo na vyjednávání pod veřejným tlakem uveřejněn. Procedura vynucování TTIP je čistě nedemokratická. Text dokumentu má být uveřejněn po jeho podepsání. Pak bude zaslán k ratifikaci americkému kongresu, Evropskému parlamentu a národním parlamentům členských států EU. Dohoda je souborem dohod: nejsou možné žádné dodatky.

Ambiciózní autoři TTIP jsou si jistí, že ratifikační proces půjde hladce. Já tuto víru nesdílím. Aktivity těch, kteří podpořili rozhodnutí delegovat pravomoc k tajnému vyjednávání TTIP Evropské komisi, byly některými členskými státy EU zpochybňovány.

11. října 2015 došlo k rozsáhlému protestu v Berlíně. Lidé ze všech koutů Německa přišli, aby vyjádřili silné námitky vůči Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství. Normální politikou je údaje o počtech srážet dolů. Podle policejních zdrojů se akce zúčastnilo 150,000 lidí. Organizátoři říkají, že to bylo půl milionu lidí. Mnoho transparentů požadovalo zachování demokracie a její ochranu před korporacemi, obzvláště před americkými mamuty.

Hnutí Zastavte TTIP se objevilo v mnoha zemích EU, na popud Evropské občanské iniciativy (ECI). Tato iniciativa umožňuje jednomu milionu občanů Evropské unie, kteří jsou občany nejméně čtvrtiny členských států (7), obrátit se přímo na Evropskou komisy s návrhem právního aktu v oblasti, kde členské státy převedly pravomoci na úroveň EU. V důsledku toho podepsalo Evropskou občanskou iniciativu proti obchodní dohodě EU-USA asi 3,3 milionu lidí. To je na „sjednocenou Evropu“ s populací asi 500 milionů lidí dobrý výsledek. Zastavte TTIP předalo podpisy Evropské komisi.

Evropská komise tuto žádost samozřejmě odmítla, na základě toho, že dohody o volném obchodu nejsou právní akty, ale meziinstitucionální akty, a že „nelze činit negativní ratifikační návrhy“. Pak iniciativa předala svoji petici prezidentovi Evropského parlamentu (jediné volené instituci EU) Martinu Schulzovi a požádala ho, aby uspořádal slyšení o této záležitosti a vzal v úvahu masové protesty probíhající v Evropě. Doposud nepřišla žádná reakce.

Protesty proti TTIP nabývají i dalších forem. 13. listopadu bruselský EU Observer citoval deník Süddeutsche Zeitung, který uvedl, že německý velvyslanec ve Washingtonu byl Berlínem požádán, aby podal formální protest americkému obchodnímu zástupci Michaelu Fromanovi a požadoval, aby poslanci mohli mít přístup k dokumentům souvisejícím s jednáními USA a EU o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství.

Německa vláda chce čelit „výtkám veřejnosti, že TTIP je vyjednávána mimo dosah parlamentů a za ignorování demokratických práv“, uváděly pokyny velvyslanci citované novinami.

Existují důvody věřit, že evropské protesty proti TTIP naberou v příštích několika měsících na síle. V sázce je i ten zbytek evropské demokracie, který ještě zůstal.


Europe to Turn into Backwater Colony on Outskirts of US Empire vyšel 3é. listopadu 2015 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 458 Kč Zvědavec.

Einstein bojoval o život Horákové, po její popravě vstoupila Šiklová jako svazačka do KSČ

$
0
0

Břetislav Olšer
4.12.2015 Rukojmí

A právě tato dobrá žena vstoupila do KSČ v roce 1956, tedy v době potlačení Maďarského povstání, kdy už byly známy justiční vraždy Heliodora Píky, Milady Horákové, Rudolfa Slánského a dalších “spiklenců”. Měla asi kachní žaludek a odvahu soudružky Polednové. Jaké prožívala to nadšené politické klima padesátých roků, když z továren přicházely petice proti popraveným politikům s tisíci podpisy hrdinných dělníků a dělnic, které požadovaly “Smrt zrádcům” a “Utopte je jako kočky”…? Ale též výkřiky: „zlotřilá chamraď“, „zavilí zločinci“, „krvaví psi“...
Tak se letos roztrhl s výzvami pytel; napřed se akademici vyznali ze své lásky k islámu a lidskosti ve společném prohlášení „Výzvou proti strachu a lhostejnosti“, aby poté sepsalo Kolegium Paměti národa dojemnou Adventní výzvu...

Černé na bílém: gender je gender - čeští borci a borkyně Kolegia Paměti národa a společenství osobností a pamětníků sdružených kolem projektu neziskové organizace Post Bellum sepsali Adventní výzvu, v níž varují před zneužitím obav z uprchlické krize, situace v Rusku a z rozdělení naší společnosti. Staří známí; Adventní výzvu zatím podepsalo necelých tři sta petentů. Promyšleně se po fiasku výzvy akademiků schovávají za československé veterány druhé světové války, odbojáře, přeživší oběti holokaustu, bývalé političtí vězni a disidenti z doby komunistické totality; možná podepíše i Zdena Mašínová se svým bráchou Josefem s Topolánkovu medaili Zlatou lípou... Legdan, oceněný bojovník třetího odboje? To už dejte medaili i bratrům Mašínům a spol…



V seznamu patologických kariéristů nalezneme různá jména, ale veřejnosti jsou prezentovaná populisticky hlavně ta, za nimiž stojí kardinál Miloslav Vlk, katolický kněz Tomáš Halík, jenž se právě vrátil z výcvikové tábora na prezidenta ČR v USA, bývalý nizozemský bezdomovec, dnes písničkář Jaroslav Hutka, ekonom Tomáš Sedláček, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, jedna Havlova lavička i se stromem za 300 tisíc, režisér Břetislav Rychlík či socioložka Jiřina Šiklová.

A právě tato dobrá žena vstoupila do KSČ v roce 1956, tedy v době potlačení Maďarského povstání, kdy už byly známy justiční vraždy Heliodora Píky, Milady Horákové, Rudolfa Slánského a dalších “spiklenců”. Měla asi kachní žaludek a odvahu soudružky Polednové. Jaké prožívala to nadšené politické klima padesátých roků, když z továren přicházely petice proti popraveným politikům s tisíci podpisy hrdinných dělníků a dělnic, které požadovaly “Smrt zrádcům” a “Utopte je jako kočky”…? Ale též výkřiky: „zlotřilá chamraď“, „zavilí zločinci“, „krvaví psi“...



Všechny skutečné osobnosti podepsaly ve svých životech řadu peticí a výzev, viz. Einstein a Milada Horáková, o jejíž život objevitel teorie relativity bojoval, aby po její popravě komunisty vstoupila svazačka Šiklová do KSČ... Pikantní na tom všem je navíc fakt, že každý z českých akademiků připsal v předešlé petici ke svému jménu dva i tři a víc svých možná mnohdy i „plzeňských“ titulů a postů, aby se vědělo, že nejsou žádná ořezávátka, a že jim český plebs nebude nic diktovat svými protesty proti invazi běženců, jichž se na hranicích Evropy tísní už několik milionů osob rozličného ražení. Představme si několik hlavních měst jako je Praha, jak se jejich obyvatelé tísní v ghettech, od Makedonie a Turecka, až po Novou džungli v Calais. Pánové Putno, Romancove, Gále, Halíku, Nováku, Blažku, Hořejší a další zachránci světa, což tak jít příkladem lidskosti a vzít si k sobě pro začátek naplňování vaší výzvy do nájmu každý cca deset běženců…?

Ovšem, mnohem pikantnější na této exhibici je fakt, že k tomu, aby představili první petenti svoji vědeckou osobnost, nebylo jim stydno zaplácat petici svými docenturami, profesurami. inženýrstvím a doktoráty různých věd či jiných sfér. Že si je svojí prací zasloužili? Hlavně je třeba vědět: Who is Who, aby lůza měla "ánunk"...? Proč však nikdy neuváděly žádný titul ve vědních oborech světové špičky jako např. Alexander Graham Bell, Nikola Tesla, Kaplan, Křižík, Einstein, Röntgen, Pasteur, Fleming, Edison, Heyrovský a další bezkonkurenční osobnosti lidstva?



V ústech paní Šiklové se zašpinil i Ladislav Bátora, když ho prohlásila za extrémistu. Ke všemu byl jedním z několika kandidátů na náměstka ministra školství. Že by uražená feministická ješitnost, jelikož její nedávný oponent prohlásil – „raději Boženu Vikovou-Kunětickou než Jiřinu Šiklovou”. (Feministka Kunětická se zapojila do politiky za mladočeskou stranu a v roce 1912 se stala první českou političkou zvolenou do zemského sněmu za volební obvod Mladá Boleslav – Nymburk.) A nyní se dostanu k parafrázi slov evangelia svatého Matouše: „Je jednoduché vidět třísku v oku bratra svého, ale musíte hledat také trám v oku svém, paní doktorko”. Čím si tuto čest Ladislav Bátora vysloužil? Tím, že se “provinil”, že kandidoval jako nestraník za Národní stranu. Mgr. Ing. Bc. Ladislav Bátora, Ph.D. (59), předseda konzervativní euroskeptické Akce D.O.S.T. – Důvěra – Objektivita – Svoboda – Tradice.https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99ina_%C5%A0iklov%C3%A1

O panu Bátorovi už toho víme D.O.S.T. Co nevíme o paní Šilové? O jakýpak "trám" se ve slovech pana Bátory, resp. v parafrázi svatého Matouše, jedná? Paní Šiklová totiž prohlásila na obhajobu svého členství v KSČ: „Já jsem mohla jít úplně proti, nebo se pokusit dění ovlivnit. Anebo pasivně přežívat, neomočit se – nikdy, v ničem – a dnes ‚moudře‘ kritizovat všechny a všechno. Ale já jsem aktivní člověk! Byla jsem přesvědčená, že je možné komunistický systém zevnitř reformovat. Po invazi už bylo vše marné. Jakmile nastoupil Husák, vystoupila jsem z KSČ..“ Holt. pravé české lokajství, plebejství a podřizování se autoritám, nebo naopak je lehkovážně přezírající, aneb Čtení podle Matouše 6,19-34: "Blahoslavení chudobní duchem, neboť jejich je království nebeské…"

Napřed ale spoluzakládala Katedru sociologie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, kde se zabývala problematikou mládeže a studentského hnutí. V řadách KSČ působila od roku 1956. Na podzim roku 1967 přemlouvala své spolustraníky, aby z KSČ nevystupovali, ale zůstali tam a podpořili tím tu část, která se snažila o reformu. V roce 1968 se stala funkcionářkou a vedoucí stranické skupiny KSČ na FF UK. O rok později byla „vyloučena“ z KSČ, jelikož podepsala „2000 slov“, jejichž autorem byl její stranický kolega Vaculík. Působila též v tzv. nátlakové skupině Červení proti… Chtěla si zkrátka podpisem „2000 slov“ udělat „oko“ u budoucích mocipánů a negovat tímto svým rozhřešením třinácti let své kolaborace s režimem…


Jiřina Šiklová v minulosti byla též pro vybudování radarové vojenské základny Spojených států v Brdech. Z toho se odvíjejí její velmi „fundované myšlenky“ o Rusku a Ukrajině: .„Jestliže je pravda – a já si myslím, že je to pravda – že Putin neví, jaký dát program státu, který vede, tak to bere na otázce nacionalismu..." Zde je na místě třeba dodat pro Voltairovu objektivnost, že Obama na rozdíl od Putina ví, jak naložit s18bilinovým státním dluhem a se vzpourou černochů od New Yorku až po Las Vegas, od Fergusonu až po Baltimore.

Dle Šiklové pak stejným způsobem na podkladě nacionalismu, nebo svéprávnosti, se formuje také Ukrajina. Asi je dobré si uvědomit, že prý dříve než Rus a Rusko byla Kyjevská Rus. A že vlastně Kyjev byl centrem kultury dříve, než existovala Moskva, natož pak Petrohrad,“ poukazuje zcela pomateně socioložka na to, že Kyjevská Rus byla nejstarším státem, který se v 9. až 11. století vytvořil ve slovanském prostředí východní Evropy... Vzkaz; ševče, drž se svého kopyta; kopytem sem kopytem tam…Ukrajina hledá své kořeny; žádný Lenin, ani Hitler, jedině bojovník za nezávislost Bandera

„Amerika se angažuje úplně jiným způsobem než Rusko, které se angažuje přímo vojensky. To je podstatný rozdíl. Dokud se lidé bodají bodáky a střílejí po sobě pistolemi, případně i puškami, tak se to dá pořád brát jako neorganizované jednání. Jestliže ale někdo sestřelí letadlo a ještě takhle sofistikovaně, tak potom je jasné, že je v tom cizí armáda, která má k tomu veškeré prostředky,“ vysvětluje socioložka s aprobací rádoby historičky, co nesnáší extremisty.



Jiřina Šiklová, dle genderu zarputilá Ferdyška Pištorová, neustále bdí nad dobrem nás všech. Je v důchodu, má dost času. Třeba, když se někdo „fašisticky“ naváží do Romů. Jako třeba před lety starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS). Přitom byl do čela města zvolen už pětkrát. Po opakujících se problémech s romskou menšinou ve městě, které vyvrcholily znásilněním jednadvacetileté dívky, starosta v roce 2011 sepsal ostré prohlášení, v němž popisuje, jak v Novém Bydžově “cikáni otravujou, kradou a znásilňují”. A bylo vymalováno... „Vydá-li takovýto text státní úředník, tak to tu opravdu páchne fašismem,” řekla pro server Romea.cz socioložka Jiřina Šiklová o starostovi Loudovi z Nového Bydžova. “Pokud je rasistou starosta, tedy jedinec, který je placen státem, tak by měl být odvolán ze své funkce. Nejlepší by bylo, kdyby ho odvolali občané Nového Bydžova, kteří nejsou rasisty…“ Bez urážky; kdoví, čím páchne paní Šiklová…

“Počet Romů vzrostl v Novém Bydžově za posledních pět let na pět procent, Teď se roztahují ve městě, otravují, kradou, znásilňují. Dobu, během které slušný občan pracuje, cikáni tráví rozvalení na lavičkách na náměstí a spokojeně klábosí. Město hloubkovým šetřením zjistilo, že třetina cikánů nemá ve městě trvalý pobyt, přesto tady čerpá veřejné služby,” píše bez servítku vedení radnice. Bydžov má celkem zhruba 7000 obyvatel. Kdo bude přistižen v herně u automatu, přijde o dávky. Navíc romští starousedlíci uznávají, že za ohlášenými problémy jsou sice cikáni, ale ti, co se sem přistěhovali ze Slovenska, a od nichž se Romové Nového Bydžova distancují.

Co ještě připomenout? Snad jen na adresu paní Šik(u)lové: „Kdy vyhlásíte, že extremisty byli či jsou také Jožka Fischer, Juan Barrozo, Kurt Waldheim či papež Benedikt XVI….? A co Sarkozy, který vyhání rumunské Romy zpět domů…?“

Joschka Fischer, exministr vlády SRN, je syn švábských Němců vyhnaných z Maďarska. Koncem šedesátých let stal členem extrémní levice a účastníkem bojovných antiamerických demonstrací a pouličních bitek s policií. Podle britského listu The Times dokonce půjčil své auto známému teroristovi levicově extremistických Rudých brigád. Šéf Evropské komise José Barroso byl jako mladík maoistou. Stal se hvězdou marx-leninistické studentské federace, dorostenecké líhně portugalských komunistů, kritizoval „anti-proletářské“ zásahy tehdejší vlády a odsuzoval je jako „důkaz krize buržoazního vzdělávacího systému“.



A vyzdvihoval požadavky studentů, protože vznikly v rámci „revoluční struktury“. Následně byl zvolen předsedou strany PCTP-MRPP, což je označení Portugalské komunistické strany pracujících – reorganizující hnutí strany proletariátu. V prosinci 1980 se držel „českého vzorce“ a vstoupil do Partido Social Democrata, tedy do Portugalské sociální demokracie. Kurt Waldheim vstoupil krátce po obsazení nacisty Rakouska do Národně-socialistické německé unie studentů a stal se registrovaným členem SA (Sturmabteilung). Začátkem roku 1941 byl povolán do Wehrnachtu a byl poslán na východní frontu. V roce 1986 byly zveřejněny dokumenty, že Waldheim byl v roce 1943 nasazen v řecké Soluni, kde byl členem speciální jednotky likvidující tamní partyzánské jednotky. Nakonec se stal čtvrtým generálním tajemníkem OSN a devátým prezidentem Rakouska.

V roce 1938 přijali dvanáctiletého Ratzingera do Hitlerjugend, v roce 1943 do letectva Třetí říše. Když byl v témže roce přijat k letectvu, prošel i výcvikem pro pěchotu… Nedovedu si představit, jestli by členství Jiřího Paroubka či Vojtěcha Filipa v Hitlerjugend nazval někdo z dnešní vládní garnitury “úsměvnou epizodkou”, bez jakýchkoli důsledků. Stačí, když spolupracovali s KGB nebo se setkali s Putinem.



Je to statečná žena, co se i ve svém věku dokáže postavit za kohokoli, resp. proti komukoli. Kdo by to tušil, spíš netušil, že se vytasí „odborným“ názorem na zdravotní stav prezidenta Zemana, jehož má za diabetika, který k tomu ještě „chlastá“. „To je velice špatná prognóza, výraz těžkého poškození mozku. Ten člověk sleduje jen velice populistické věci,“ konstatuje „odbornice“ přes zdraví, resp. přes všechno Šiklová. Parlamentní listy přidávají, že je pozoruhodné, jak všichni ti, kteří mají k Zemanovi zásadní výhrady, resp. jej nenávidí, papouškují stejnou diagnózu: "Zeman je blázen, cvok, má nemocný mozek, je ochlasta, excentrik, samolibý a ambiciózní ..."



A socioložka vede svoji vášnivou řeč neohroženě dál? „ Zúžit muslimské náboženství, které má asi půldruhé miliardy vyznavačů, na pár teroristů Islámského státu...“ Když vezmeme v potaz Zprávu, nazvanou „Islám na univerzitě: Průzkum britského studentského názoru”, jež ukázala, že přibližně třetina z 1.400 dotazovaných studentů souhlasila s názorem, že člověk může zabít ve jménu náboženství. Studie rovněž zjistila, že téměř polovina studentů podporuje zavedení islámského práva šaría (islámského náboženského práva) v Británii, stejně jako světový chalífát – koncept světové islámské vlády, fungující na principu šaríe....

Inu, jsou dvě nerozumné věci: mlčet, když je třeba mluvit, a mluvit, když je třeba mlčet. (Lidové přísloví)...

Izrael se stal největším kupcem ropy z území pod kontrolou Islámského státu

$
0
0
Stanislav Blaha
5.12.2015 E-republika

Denně je tam vytěženo 20 až 40 tisíc barelů ropy, ze kterých tato teroristická organizace získává zisk 1 až 1,5 milionu dolarů.


Kurdští a turečtí pašeráci podle několika reportáží v arabských a ruských médiích prevážejí ropu ze syrských a iráckých oblastí pod kontrolou Islámského státu a prodávají je do Izraele. Denně je tam vytěženo 20 až 40 tisíc barelů ropy, ze kterých tato teroristická organizace získává zisk 1 až 1,5 milionu dolarů.

Ropa se těží v Dajr az-Zauru v Sýrii a v dalších dvou ropných polích v Iráku. Potom se převáží do kurdského města Zachu v blízkosti trojmezí Sýrie, Iráku a Turecka. Do města přijíždějí izraelští a turečtí překupníci a poté, co je odsouhlasena cena (z níž je je v hotovosti zaplaceno 10-25 %), je ropa označena za kurdskou a pašována do tureckého města Silop, kde ji přebírá překupník s řeckým a izraelským pasem, kterému přezdívají Dr. Faríd. Ten přepravuje ropu přes několik tureckých přístavů dále, přičemž Izrael je hlavní příjemce tohoto horkého zboží.

Financial Times v srpnu uvedly, že Izrael získává 75 % své ropy z iráckého Kurdistánu. Více než třetina tohoto dovozu jde přes turecký přístav Ceyhan, který tento deník označil za "potenciální bránu, jíž odchází ropa pašovaná z Islámského státu."

"Izrael se tak jako tak stal hlavním ropným obchodním partnerem ISIL. Bez něj by většina ropy vytěžené Islámským státem zůstala někde mezi Irákem, Sýrií a Tureckem. Dokonce ani tyto tři státy by nedostaly ropu, pokud by neexistoval její kupec v Izraeli,
"řekl jeden představitel průmyslu novinám al-Arabí al-Džadíd.

Prodej ropy je podle těchto v Londýně registrovaných arabských webových stránek "životně důležitý pro financování Islámského státu". Autor článku tvrdí, že má seznam společností, které se pašováním ropy zabývají, a že některé z nich jsou podporovány vysoce postavenými představiteli západních zemí.

Představitel ISIL z města Rakka webu al-Arabí al-Džadíd v rozhovoru na Skype sdělil, že oni nemají v úmyslu prodávat ropu Izraeli nebo jiným státům, ale že ji prodávají prostředníkům, kteří potom sami rozhodují, co s ní dále udělají.




 
Zdroje:
Globes
al-Arabí al-Džadíd

Související články:

Generál Lazarević se vrátil jako hrdina: "Přežil jsem haagské popraviště"

$
0
0
Václav Dvořák
5. 12. 2015 / kosovoonline.cz


Ve čtvrtek 3.12.2015 byl propuštěn srbský generál Vladimir Lazarevič poté, co si v Haagu odseděl dvě třetiny z celkových 14 let vězení, ke kterým ho odsoudil Soud pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Generál byl slavnostně přivítán na letišti v jihosrbské Niši. V letadle, kterým se vracel do vlasti, spolu s ním cestovali srbský ministr obrany Bratislav Gošič a ministr spravedlnosti Nikola Selakovič.


Na nišském letišti ho slavnostně přivítali další vysocí představitelé Srbské republiky: ministr zahraničí Aleksandr Vulin, náčelník generálního štábu Ljubiša Dikovič, vladyka (biskup) Theodosije a starosta města Niš Zoran Perišič.

Generál Vladimir Lazarevič byl v letech 1998-9 velitelem Prištinského sboru a později 3. armády JNA. Velel vojenským operacím na Kosovu a Metochii proti teroristické albánské UČK a proti letecké agresi států NATO. Haagským tribunálem byl odsouzen za „velitelskou odpovědnost za zločiny na Kosovu a Metochii“. V haagském vězení strávil víc než 10 let, onemocněl tam a byl tam i několikrát operován. Na rozdíl od mnohých dalších srbských obžalovaných, kteří ve vězení umřeli na různé, často dost záhadné nemoci, generál Lazarevič přežil.



Generál Lazarevič se v únoru 2005 dobrovolně vydal do Haagu, aby se před soudem obhájil. O čtyři roky později byl odsouzen na 15 let žaláře, po odvolání mu byl trest snížen o jeden rok.

Po svém návratu generál Lazarevič prohlásil, že byl odsouzen bez jediného důkazu, ale že se mu podařilo přežít „haagské popraviště“.

„Bylo to deset ztracených let. Proč? Nebyl jsem odsouzen ani za jeden konkrétní čin, ani můj, ani někoho z mých 70.000 bojovníků, ani za jeden čin proti životu, majetku nebo za porušení pravidel válčení“, řekl generál Lazarević na nišském letišti.


Lazarevič při uvítání na letišti v Niši poděkoval všem, kteří jej přišli uvítat a zdůraznil, že soud v Haagu jej odsoudil jen proto, že velel Prištinskému korpusu Jugoslávské národní armády.

"Překonal jsem haagského popraviště hluboce přesvědčen o spravedlnosti a pravdě. Nemůžete lhát všem lidem po celou dobu. Zdrojem mého přežití bylo mých 600 padlých kolegů-vojáků a přes 2000 raněných,"řekl.

Ministři spravedlnosti a obrany Nikola Selakovič a Bratislav Gašič řekli, že návrat generála Lazareviče je velkým dnem pro Srbsko.x"Díky generálovi jsou dnes svobodné jak Niš, tak i Kraljevo, Valjevo a Kruševac a všechna naše další města a obce,"řekl Selakovič.

Zdroj: B92, Beta, Tanjug

Syrské armádě za podpory ruských náletů se podařilo vyhnat ISIS z dlouhého pásu strategické dálnice Aleppo-Raqqa v severní Sýrii

$
0
0
5. 12. 2015  AC24

Syrské armádě se spolu s domobranou Národních obranných sil (NDF) za podpory ruských náletů podařilo vyhnat ISIS z dlouhého pásu strategické dálnice Aleppo-Raqqa v severní Sýrii. Podle zpráv z pole donutila ofenziva syrských vojsk teroristy k ústupu, když v bojích utrpěli těžké ztráty.

Tyto střety následovaly po útoku Syrské arabské armády na pozice ISIS v chemické továrně Siyasko západně a východně od tohoto perimetru z minulého týdne.

Syrská arabská armáda (SAA) pokračuje v severní Latakii v postupu k turecké hranici. Provládní síly těžily z ruské letecké podpory při osvobozování vesnic Arafat, Rwaysat Al-Sheikhou a Kaft Al-Salat zabraných militanty Al-Nusry před třemi měsíci. Cílem této vojenské operace bylo převzít kontrolu nad hranicí s Tureckem a zabezpečit osu Latakia-Idlib.

SAA, Hizballáh a domobrana Národních obranných sil (NDF) postupují po zabrání vesnice Aqulah během tohoto týdne do hloubi provincie Aleppo. Syrské síly zahájily útok na pozice ISIS v obilných silech Rasm Al-Abid a údajně zabily asi 15 militantů a zničily 3 obrněná vozidla. SAA se svými spojenci po těchto střetech s ISIS nastolila plnou kontrolu nad obilnými sily Rasm Al-Abid, čímž rozšířila nárazníkovou zónu v jižním perimetru vojenského letiště Kuweires dálnice Aleppo-Raqqa.

Rusko se údajně rovněž připravuje na vládou kontrolované letiště Shayrat v provincii Homs vyslat další letouny s pevnou nosnou plochou spolu s asi 1 000 vojáky. Podle některých zpráv tam už byly strážní jednotky a ženisté. Je-li to pravda, tak tento krok významně syrským silám pomůže v probíhající ofenzivě na ISIS kontrolovanou Palmyru.

Vzpomeňte, že Jižní fronta tu už hlásila, že Francie souhlasila s koordinací náletů proti ISIS s Ruskem a se sdílením informací, které jsou o ozbrojených skupinách v Sýrii k dispozici. 1. prosince podpořil německý kabinet plány na vojenskou podporu boje proti militantům ISIS v Sýrii. Podle těchto návrhů bude do regionu vyslán průzkumný letoun Tornado a námořní fregata spolu se silami 1 200 lidí.

Německo už má dohodu s Francií o sdílení informací, které jsou k dispozici o ozbrojených skupinách v Sýrii. Tudíž by bylo možno prohlásit trojstrannou spolupráci Rusko-Francie-Německo při sdílení zpravodajství v Syrské krizi za již existující.


Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: southfront.org

Podívejte se na video. Ruské letectvo za jeden týden zasadilo údery 1458 objektům teroristů v Sýrii

$
0
0
5. 12. 2015  AC24
 

Ruské letectvo za týden provedlo 431 bojových náletů v Sýrii a zasadilo údery 1458 objektům teroristů, řekl v pátek během svého vystoupení oficiální mluvčí Ministerstva obrany Ruska, generálmajor Igor Konašenkov.

Operace se konaly v provinciích Aleppo, Idlib, Lázikíja, Hamá, Homs, Dejr az-Zor a Rakka. Letectvo RF také zničilo velký sklad zbraní teroristů v syrské provincii Hamá. Rovněž bylo zničeno 12 přečerpávacích stanic pohonných látek, 8 ropných nalezišť a ropných komplexů, a také více než 170 přelévacích aut.





Příběh největší rozkrádačky ve východním bloku. Velezkušený novinář Syruček představoval svou knihu o Ukrajině. Třeba s Krymem to bylo úplně jinak, než se u nás píše

$
0
0

5. 12. 2015  ParlamentníListy

V pravý čas a v pravé době – tak hodnotili hosté novou knihu novinářského nestora Milana Syručka „Rusko-ukrajinské vztahy – mýty a skutečnost“. Na křest více než třistastránkové publikace dorazili například ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, emeritní ministr zahraničních věcí ČR a emeritní předseda Valného shromáždění OSN v jedné osobě Jan Kavan, emeritní ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, vydavatel Literárních novin Miroslav Pavel či zástupci ukrajinského a ruského velvyslanectví.

Na úvod dopoledního setkání přečetl syn Milana Syručka, Jan, dopis předsedy Nadace Charty 77 Františka Janoucha, jenž se omluvil z důvodu lázeňské léčby: „Sám jsem na Ukrajině strávil pět let, předtím jsem byl dvakrát v Sovětském svazu.. Ukrajina byla druhá nejpočetnější a nejvzdělanější část SSSR, která byla schopna vyrábět nejen mezikontinentální balistické rakety, ale vyrobila také největší letadlo na světě Ruslan a desítky další výrobků, skutečné hi-tec.“

Povinné čtení nejen pro politiky

„Po rozpadu Sovětského svazu se tyto laboratoře a ústavy ocitly ve vakuu,“ psal v dopise Janouch. „Bylo nebezpečí, že se jejich zákazníky stanou organizace, jako je dnes ve všech pádech skloňovaný Islámský stát. Díval jsem se s hrůzou na televizní záznamy z Majdanu, tím spíše, že jsem před pěti lety 100 metrů od něho bydlel. To co se na Ukrajině dělo, nemohlo skončit dobře a zaoceánští politici, kteří přijížděli do Kyjeva, ukazovali svou naprostou nekompetentnost. Ukrajina přišla o Krym a je nebezpečí, že přijde i o dvě z nejprůmyslovějších měst – Doněck a Lugansk. To by byla pro tuto zemi opravdové tragédie. Předepsal bych našim, ale i evropským politikům, Syručkovu knihu za povinné čtení, jež by bylo zakončeno zkouškou nebo zápočtem, než si zakoupí letenku Evropa – Kyjev. A doufám, že kniha bude mít úspěch a dočká se co nejdříve anglického překladu a vydání, aby si ji evropští politici mohli povinně přečíst před cestami do Kyjeva nebo na Ukrajinu,“ uváděl ve svém dopise Milanu Syručkovi předseda Nadace Charty 77.

Paradoxy života

Hlavní slovo pak měl sám autor své již třicáté publikace: „Je mi těžké k tomu hovořit už z toho důvodu, že jak Ukrajina, tak Rusko jsou moje srdeční záležitost. V roce 1956 jsem byl na stáži v Komsomolské pravdě celý rok právě v době, kdy jejím šéfredaktorem byl zeť Nikity Sergejeviče Chruščova. Tak jsem se mohl seznámit i s jeho rodinou. Sergej byl u mne naposledy v roce 1990 před svým odjezdem do Spojených států, kde je dnes profesorem na Long Island University. Líčil mi zákruty politiky, které tehdy ještě nebyly zveřejněny, jako byla třeba Kubánská krize, demise jejich otce a další. Připomínám to proto, protože před několika dny, společně se svým synem jsme zhlédli předpremiéru amerického filmu Stevena Spielberga Most špionů. Na ní byl přítomen syn sovětského špiona v USA, Rudolfa Abela. Na tom by nebylo nic tak podstatného, jako je paradoxní to, že Garry Powers junior je ředitelem Muzea studené války ve Washingtonu a spoluředitelem, spolupracovníkem je Sergej Chruščov, tedy syn toho, který nařídil sestřelení Powersova otce. Jak vidíte, někdy ty lidské cesty a osudy i osudy politiků mohou být velmi paradoxní.“

Vyvracení mýtů a Stalinův archiv

V roce 1957 se Syruček oženil s Ukrajinkou. Tato jeho první manželka později zemřela. Naučil se ukrajinsky, dostal se, jak uvedl, do ukrajinských politických a občanských kruhů, „...a to mne vedlo k tomu, abych se zamýšlel nad kořeny sučasné krize, jak někdy je ta politika ovlivňována mýty, které se vytváří, jak ty mýty jsou škodlivé a jak je nutné je uvádět na správnou míru. Starší generace si možná vzpomene na povinnou školní četbu, Fadějevovu knihu Mladá garda. Ve své knize ukazuji, že historie Mladé gardy nebyla taková, jak se o ní psalo. Dokumenty, týkající se této epizody druhé světové války, byly objeveny v roce 2006! Kolik je to let po válce... Uvidíme, až naše další generace budou bádat v naší historii, čeho se vlastně dopídí.“

Vyvracet mýty, to je podle Milana Syručka otázka přístupu. „Měl jsem to štěstí, že jsem se dostal i do archivů. Přes Komsomolskou pravdu do bývalých sovětských a nyní ruských archivů, na Ukrajině do archivů SBU, Služby bezpečnosti Ukrajiny, které mne velmi pomohly. Podivil jsem se, jak málo našich historiků ví, že už byl zpřístupněn Stalinův osobní archiv. Stalin byl totiž jeden z politiků, kteří si všechno psali. Je 300 knih, kde jsou okraje lemovány jeho vpisky. Někde díla předělával, třeba Stát a revoluce, někde si dělal vlastní vykřičníky či otazníky. Celkově ten jeho archiv obsahuje asi 400 000 dokumentů.“ Na základě americko-ruské dohody z roku 1997 Američané v Moskvě digitalizovali celý archiv, který je podle Syručka přístupný na stránkách jaltské (yaleské - pozn.red.NR) univerzity. „A je tam také i to, jak se vlastně Krym stal ukrajinský, protože ani jedna z těch verzí, které se u nás vypráví, není pravdivá.“

Rusko není SSSR, aneb oligarchové v akci

„Sovětslý svaz vlastně skončil v Bělověžském pralese, kde se tři státníci dohodli, že rozpustí Sovětský svaz, a protože by to sovětští občané tehdy nepřijali, tak se vytvořilo spojenecví nazvané Společenství nezávislých států,“ pokračoval dále Syruček. „Často jsem slyšel, že současné Rusko, Ruská federace, je svým způsobem následníkem nebo se tu projevují prvky sovětského režimu. Já bych byl kategoricky proti. Tak to prostě není. Jednak si myslím, že současné Rusko je představitelem divokého kapitalismu se svou oligarchickou strukturou, jež je na Ukrajině ještě silnější. Putinovi se podařilo oligarchy odstranit alespoň od politické moci. Tak například ruský oligarcha Mělničenko se vyžívá tím, že si postavil nepřepychovější jachtu na světě, v podobě ponorky s bazénem a tam vybíjí svou energii a tam utrácí své peníze. Zatímco ukrajinští oligarchové do politiky výrazně zasahují – ať je to Kolomojský, Pinčuk, na Zakarpatí pak bratři Balogové. Já si myslím, že současné Rusko, v duchu třeba Solženicovy poslední knihy z roku 1998 Rusko v troskách, se snaží obnovit Rusko z pohledu carské éry.“

Syruček pak zavzpomínal na rok 1991, kdy si Jelcin s Gorbačovem předávali prezidentský úřad a „...jak to tak někdy bývá, v tom zmatku si dokonce zapomněli předat i černý kufřk s možnotí odpálení jaderných zbraní. Udělali to až o několik dní později, když je na to poradci upozornili – ten černý kufřík neodmyslitelně patří k prezidentům těch mocností, které vlastní jaderné zbraně.“

Český Wiki

Jako první „kmotřenec“ promluvil Hynek Kmoníček: „Pro mne je Milan Syruček taková chodící záhada. Já jsem dodnes nepochopil, kde on na to všechno bere čas. Vysvětloval jsem si to tím, že v tom dělá již léta. Ale ono to bude něco jiného. On má jednu zásadní výhodu oproti mnoha autorům. On jde rovnou ke zdrojům. Mnozí autoři píší knihy tak, že přepisují a komentují jiné knihy. Milan Syruček většinou zná ten zdroj. Já mám takové diplomatické pravidlo, že když u nějakého jednání nikdo nebyl, tak tam pravděpodobně někde byl Milan Syruček.“ Sál se rozesmál. „V případě, že tam nebyl on, byl tam někdo, kterého on zná. Zatímco svět má WikiLeads, u nás se to jmenuje Milan Syruček.“

Bída a chudáci

Poté se připojil další gratulant – Jan Kavan: „Knihu už jsem si přečetl a udělala na mne velký dojem. Je to taková zvláštní směs známých faktů spolu s velmi překvapivými postřehy a poznatky. A samozřejmě také vyvracení mýtů. V neposlední řadě pak osobní historky, které tu situaci dobře ilustrují. Je to pro mne statistika a analýza, kombinovaná s osobními postřehy, z nichž jednoznačně čiší sympatie k ukrajinskému lidu. Překvapilo mne, když autor uvádí, že 20 lidí vlastní pětinu ukrajinského HDP, že 5 procent tvoří střední třídu a zbytek balancuje na hranici chudoby a 60 procent si vydělá jen na jídlo, aby přežili. To je evidentní podhoubí pro nacionalismu a politický radikalismus.“

„Ukrajina se před Majdanem ucházela o patnáctimiliardovou půjčku, kterou EU odmítla a vzápětí totéž nabídla Moskva, načež Janukovič na poslední chvíli odmítl asociační dohodu podepsat. Pokud jde o Krym, nevěděl jsem, že správou Krymu v roce 1783 Kateřina Veliká pověřila svého milence Grigorije Potěmkina,“ glosoval Kavan. Uvedl také, že Ukrajina se pod obrovským tlakem ze zahraničí vzdala jaderného potenciálu.

Krym – jak to bylo doopravdy

„Ke Krymu autor píše, a já to v kostce uvedu – pan Hrozen si přál, aby ukrajinská vláda zřídila pro Židy Ukrajiny a Běloruska autonomní republiku, která by zahrnovala severní čát Krymu, území od Oděsy po Abcházii a Soči,“ pokračoval Jan Kavan. „Tenkrát to Trockij, Bucharin, Kameněv podpořili. Pak Sověti dostali první půjčku, 16 miliónů dolarů a po válce v roce 1945, kdy nebyli schopni to splatit, tak vyjednali slib, že pokud bude ten projekt realizován, tak Američané jim odpustí jak tu půjčku, tak i úroky. A pokud to nebude realizováno, tak splatnost bude až v roce 1954. V té době už SSSR šéfoval zmíněný Chruščov, který nechtěl ani půjčku splatit, ani založit židovskou republiku, a tak mu asi poradci chytře poradili, že tuto dohodu schválil nejvyšší orgán Ruské federace, takže pokud by Krym patřil k jiné republice, tak ta dohoda není platná. A to motivovalo Chruščova, aby to předal Ukrajině. A to je zcela odlišné od řady vysvětlení, která jsem četl, ale zdá se mi velmi věrohodné.“

Bandera versus Vlasov

„Zmínil bych se i o té asociační dohodě, která měla být rozbuškou pro Majdan, tak autor tvrdí, že to tak není, že v žádném případě to nemohlo být rozbuškou, která pak vzplála jako ozbrojený střet, potože ty důvody byly odlišné,“ pokračoval ve výčtu zajímavostí obsahu knihy Jan Kavan. „Další věc, kterou bych chtěl zmínit, je postoj autora ke kontroverzní historii Banderovců. Bandera založil v roce 1942 armádu, která měla 200 000 vojáků.“ Na to ukrajinští zástupci nesouhlasně vrtěli hlavami a mezi sebou potichu hovořili o tom, že šlo jen o 70 000 mužů ve zbrani. „On mimo jiné nechal zavraždit až 20 000 Poláků a autor zdůrazňuje Banderův boj za nezávislou Ukrajinu, kterou v jedné chvíli ve Lvově dokonce vyhlásil. Z toho popisu cítím autorův určitý respekt k Banderovi. Je tam také srovnání Bandery a jeho boje proti Rusku a Vlasova s jeho bojem za Rusko, ale proti Stalinovi, což snad bylo jediné pojítko mezi těmi dvěma.“

Achmetovův hovězí vývar

O tom, že postřehy jsou kombinovány s řadou osobních poznatků, seznámil Kavan přítomné následovně: „Zaujala mne také jízda autem v lese, kde jej policajti zastaví a dostane pokutu za to, že přejel nepřerušovanou bílou čáru a na poznámku, že tam žádná bílá čára není, tak byl upozorněn, že to je sice prvda, ale že tam bude.“ Na to se audiorium opět rozesmálo.

„A co se týká korupce – netušil jsem, že za získání akademického vysokoškolského titulu si může přímo přičíst i cenu, která se pohybuje mezi jedním až dvěmi tisíci dolary. To jsou věci, které vedle těch objektivních faktorů zajímavě ilustrují atmosféru na Ukrajině. I historky z tajného zákulisí politiky. Kniha jasně ukazuje sílu ukrajinských oligarchů. Kromě toho, že Achmetov má obrovský vliv v jisté části Ukrajiny, tak jsem se dozvěděl, což jsem netušil, že mu chutná polévka z kravské oháňky,“ ukončil svůj projev za smíchu přítomných Jan Kavan.

Další z řečníků, Miroslav Grégr, uvedl: „Tato kniha byla vydána v pravý čas na pravém místě. Člověk vychází z vlastních omezených znalostí a zkušeností a samozřejmě je masírován zprava zleva různými ‚zaručenými‘ informacemi. S Milanem Syručkem jsme se poznali v roce 1999 nebo 2000, když jsem zastupoval českou vládu v delegaci při odhalení desky České družiny, tedy památku našich legionářů z roku 1914 v Kyjevě.Tam jsme si potřásli rukou a myslím si, jak i my zrajeme lety, tak i naše přátelství také těmi lety zraje. První informace o Ukrajině a Rusku jsem měl od svého otce, který byl zahraniční důstojník a když skončilo africké tažení, kde bojoval po boku generála Klapálka, tak byl zástupcem velitele první československé samostatné tankové brigády v Sovětkém svazu, takže prodělal tažení, anabázi přes Ukrajinu, Polsko až po Ostravu. To byly první nezkreslené informace jak o Rusku, tak o samotné Ukrajině. Pak jsem samozřejmě přicházel do styku s informacemi při mé hospodářské funkci,“ zavzpomínal krátce Grégr.

„Je mi skutečně líto, že ukrajinské ekonomické a politické elity nenašly způsob, jak tu zemi stabilizovat. Myslím, že stabilní Ukrajina by pro Evropu byla obovským přínosem,“ uvedl mimo jiné ve svém stručném příspěvku Miroslav Pavel, který začínal v Mladé frontě jako elév, když už byl Milan Syruček zpravodajem.

Na to Milan Syruček „odtajnil“, že jeho další kniha bude příští rok na podzim k 100. výročí narození Francoise Mitterranda. „Tohle je třicátá kniha,“ ukazoval na nejčerstvější své dílo. „Co to bude za knihu? Mitteranda jsem osobně znal, poprvé jsme se setkali v roce 1969, kdy mě pozval na oběd v Paříži. By jsem nakonec několik dní v Elysejském paláci a mohl jsem hovořit nejen s ním, ale i s jeho spolupracovníky. V roce 1988, když Mitterrand přijel na onu slavnou snídani s našimi disidenty, tak v Bratislavě na univerzitě jsem mu dokonce překládal. Prezidenta Václava Havla jsem připravoval na první cestu do Francie, kdy chtěl vědět Mitterrandovy zvyky, kdy si může nebo nemůže zakouřit, o čem má mluvit či nemluvit, prostě, jak se to obvykle při takovýchto návštěvách v zákulisí připravuje.“

Normou byla facka v parlamentu. A teď se střílí

V závěru pak promluvil bývalý velvyslanec v Ruské federaci i na Ukrajině Jaroslav Bašta: „Obávám se, že to, co tady zaznělo, že se povedlo rozvalit Ukrajinu, není tak úplně pravda, na tom spolupracovala spousta lidí i odjinud, i ze Západu a budeme s tím mít jako Evropa dlouho problém, protože Ukrajina je další příklad toho, jak náš malý kontinent začíná být obklopen zamrzlými konflikty,“ nastínil ponurou budoucnost Bašta. „Ono to začalo v 90. leteh, kdy se ty konflikty začaly vytvářet na hranici bývalého Sovětského svazu – tenkrát Ukrajina patřila k těm čestným výjimkám, kdy při tom dělení a při tom všem se nikdy nesáhlo k použití síly. Norma ukrajinského násilí bylo pár facek v parlamentu. Zatímco všude jinde se střílelo. Pak vypukla Jugoslávie. Máme zamrzlé konflikty zejména tam, kde se stýká stará Evropa s Ruskem, poblíž Ukrajiny, je to Podněstří. Teď najednou budeme mít další často rozmrzávající konflikt na Donbasu. Vůbec není jisté, jakým způsobem se ta země bude dále vyvíjet, protože se během posledních dvou let dostala do stádia státu, který se rozpadá, který je nestabilní, kde je příliš mnoho nejen oligarchů, ale příliš mnoho ozbrojených lidí. To pro nás může i do budoucna znamenat problém.“

Stigma druhé světové války

Přitom dlouhá léta vztahy Rusů a Ukrajinců nepatřily podle Bašty v rámci federace a pak SNS k nejhorším. „Je pozoruhodné, jakou rychlostí lze zničit jeden stát a vytvořit problém, který bude pronásledovat nejenom tu stávající generaci, která spolu válčila, ale i tu následující. Ještě bych k tomu řekl, co se tu moc nezůrazňuje – všimněte si, že skoro všechny ty konflikty vypukly tam, kde nejsou vyřešeny otázky druhé světové války. Tam, kde byl konflikt v průběhu druhé světové války, tam je konflikt i dnes. Je to na Balkáně, Srbsko, Albánie včetně Kosova, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko – to je záležitost, kde ti, kteří se perou dnes, se prali v době druhé světové války na obou stranách hranice fronty. Na Kavkaze jsem pak sledoval, že Osetinci byli na straně, kde byla Rudá armáda, Čečenci a Inguši byli na straně, kde byla německá armáda a tak jako na tom Balkáně tak i na Kavkaze byly jednotky SS složené z těch národnostních menšin. Na Ukrajině je ten problém také nevyřešen, protože tam zůstává fenomén Bandera dodnes. Můj první zážitek z Kyjeva byl, když jsem tam přišel, tak tam byla oslava nezávislosti a začali se tam prát osmdesátiletí pánové. Jedni v uniformách Rudé armáy, druzí v banderovských a tenkrát ukrajinské poměry byly takové, že tam policisté stáli a nevěděli, co mají dělat. Protože se báli do té rvačky zasáhnout, aby jim neublížili.“

Rozvrácená země, kde komunisty nahradili komsomolci

Ukrajina mohla být podle Bašty klasickým příkladem země, která se bude dobře rozvíjet. Začalo to prý v roce 1991. Startovací pozice Ukrajiny a Polska naprosto jednoznačně vypadala ve prospěch Ukrajiny. „To byla země, kde se soustředil těžký a zejména pak zbrojní průmysl, nejlepší technologie z celého bývalého Sovětského svazu. To byla zbrojnice velké říše. Měli černozem, měli velice kvalifikovanou pracovní sílu. Podívejte se na to, co s tím během necelých pětadvaceti let ti oligarchové dokázali udělat. Když jste mluvil s Ukrajinci, když je srovnávám s Poláky, s Litevci, tak se tam ukázala zhoubnost jedné věci – neproběhla výměna politických elit. Oni si tam velmi plynule přešli z bývalého Sovětského svazu do nezávislé Ukrajiny, ale ti lidé se nezměnili. A došlo k jediného posunu. Komunisty nahradili komsomolci. A najednou to šlo dolů, protože tam nebyl jiný motiv, než peníze. A to peníze na soukromých účtech, nikoliv blaho země. Co se dalo rozkrást, to se bez velkých skrupulí, dokonce i ve srovnání s Ruskem a s námi, rozkradlo. Kvalifikovaná pracovní síla se vyhnala za hranice. To byla další věc, kterou ti oligarchové dělali – nejjednodušší je ty nejschopnější poslat pryč. Je to lepší, než je střílet, jak to dělal Stalin. Takže 25 procent práceschopného obyvatelstva je v zahraničí. Tím pádem ti, kteří zůstali, nemají motivaci, aby se snažili změnit režim, protože když se jim tam nelíbí, tak odejdou. A ti, kteří Ukrajinu devastovali, tak jí devastovali tak dlouho, dokud se tam nezačalo střílet. Bude to záležitost na další generace. Vztahy mezi Ukrajinci a Rusy budou takto vypadat také, což je nejen obrovská škoda, ale z našeho sobeckého evropského hlediska je to velmi nepříjemná záležitost, protože nám to může komplikovat situaci na další desetiletí. To nejlepší, co se k této situaci dá u nás udělat, je to, co udělal pan Milan Syruček. Prostě o těch věcech psát, hovořit, nestranit ani jednomu ani druhému, ukazovat a psát o tom, co se nikdy v televizi neobjeví, o čem se v novinách nikdy nenapíše,“ ukončil svůj projev i celou oficiální část křtu nové knihy Milana Syručka o rusko-ukrajinských vztazích bývalý velvyslanec v těchto zemích Jaroslav Bašta.

Foto: Jan Rychetský
Popisek: Stanové městečko hnutí Euromajdan na náměstí Nezávilosti v Kyjevě

Tanec s medvědem – 1

$
0
0
Yekta Uzunoglu
5. 12. 2015      Yekta Uzunoglu
Někde jsem kdysi četl, že MEDVĚDA o tanec můžete požádat, ale nemůžete mu už poručit, kdy ten tanec má skončit, to určí jen medvěd sám. Konflikt, který vznikl jakoby “z čistého nebe” mezi Ruskem a Tureckem mně připomněl toto pořekadlo.Turecko vyzvalo Rusko k tanci, ale teď jak a kdy tanec skončí, rozhodne jen a jedině Rusko!


Jak se zdá, sestřelení ruského letadla Tureckem, má daleko složitější a důkladně naplánované pozadí.

Turecko pod vedením Erdogana již před 5 lety svou zahraniční politiku tzv. “nulového konfliktu” zásadně změnilo a vybralo si cestu izolace. Může se tak případně úspěšně vyhýbat možným mezinárodním závazkům a přitom zachovávat zdání “suverenity” tím de facto a de jure diktátorsky, despoticky či přímo sultánsky prováděné politiky!

Za sestřelením ruského letadla je daleko rafinovanější a sofistikovanější úmysl, než se zdálo a než se může zdát.

Stalo se neuvěřitelné – a to sestřelení ruského letadla členským státem NATO! Jen, nahlas doufejme, že takový čin se stal poprvé a naposled. A proto je třeba hledat ty utajené, zamotané souvislosti k pochopení toho nepochopitelného.

Sledoval jsem na to konto pozorně všechny možné tiskovky všech zúčastněných stran incidentu a zejména samotného prezidenta Obamy a Hollanda těsně po sestřelení letadla. Tisková konference byla uspořádána kupodivu neskutečně rychle a přímo ve Washingtonu. První otázka položená Obamovi se pochopitelně týkala leteckého incidentu a nikoli teroristického útoku v Paříži, kvůli kterému údajně Hollande navštívil Washington, ale který se zprvu zdál jen upozaděn ve stínu tohoto neobvyklého incidentu, co jako by náhle “zaskočil ” svět. Svět zaskočil, ale byl zaskočen i prezident Obama a jeho návštěva Hollande? Toť otázka!

Odpověď Obamy zněla prapodivně s ohledem na to, jak závažnou situaci mohl tento incident způsobit…nechtějme to raději ani domyslet. Obama svérázným a suchým, téměř zastrašujícím hlasem bez jakékoliv mimiky,emoce a gestikulace těla či tváře pravil: “Turecko má právo na sebeobranu”…..

Že by nejmocnější muž světa neznal mezinárodní právo, že by neznal technické údaje incidentu, že by neovládal angličtinu? Z ničeho nic “najednou” mluvil o jakési “sebeobraně”? Útočníkem bylo Turecko a to sestřelené letadlo bylo Ruska!!!

Následně při setkání s Putinem a též v Paříži s Erdoganem v rámci Mezinárodní konference o klimatu, už měl Obama možnost i čas v klidu a s rozmyslem posoudit i Putinovu verzi výkladu tohoto mimořádného úletu a incidentu od založení NATO, ve kterém USA hrály a hrají hlavní roli. Obama na stejnou otázku, jak vyhodnocuje neobvyklou reakci Turecka, znovu a bez emocí odpověděl, tak jako ve Washingtonu, zcela naučeně standardně, neměnitelně: “Podporujeme právo na sebeobranu Turecka”! Za celý týden dvakrát stejná odpověď! Přitom v té druhé odpovědi, nejspíš ironicky, nezapomněl zdůraznit, že Moskva “má své místo” v koalici v boji proti ISIS ! Tím se evidentně vysmíval stížnostem Ruska, že jeho letadlo bylo sestřeleno Tureckem, to jest dalším členem koalice v boji proti ISIS!

Nebudu se zabývat dále nelogičností, nemorálností, neetičností jeho tvrzení, avšak jeho odpovědi mají logiku v daleko složitější, sofistikovanější, důkladně připravené hře.

Jelikož znám charakteristické rysy turecko-islámské “etiky”, nepřekvapuje mně, že navenek se turecká strana stále jakoby snaží o “uklidnění situace” a o jakési příměří sil! Medvěd je však již probuzen a nerad přijal vyzvání k tanci. Medvěd ví, že nic jiného nezbývá než rychle zapomenout na zimní spánek. Odmítá jakýkoliv kontakt, neboť ví, že bohužel nic nezmění původní záměr Turecka, záměr, který má dlouhé a hluboké kořeny v dějinách. Medvěd ví, že klást další otázky k sestřelení letadla jako například: “Kdo a jak o tom rozhodl?”, “Proč si vybrali právě tuto cestu?”, “Kdo vlastně tahá za nitky?” je zbytečné a proto nelze očekávat, že by Rusko reagovalo na “alibistické slzy” Turecka, jako “neznali jsme identitu letadla”, “kdybychom věděli, že se jedná o ruské letadlo, tak bychom je bývali nesestřelili” a tak podobně.

To jsou velice levné pohádky, které mohou vymyslet jen lidé z jiné “etiky” Erdogana a to z „turecko-islámské“ napodobeniny alá Erdogan!



Téměř ve stejném čase, kdy Obama bez jakýchkoliv emocí a chladnokrevně prohlásil, že “podporuje právo Turecka na sebeobranu” v centru naší soudobé civilizace pánové z EU za nás rozhodli, že budou poskytovat Turecku 3 miliardy eur co by celnímu strážci EU! EU, která ještě krátce před incidentem kritizovala Turecko pro mnoho násilí a ignorance násilí v regionu. EU, která pozastavila rozhovory o přijetí Turecka do EU , najednou přes noc povýšila Turecko do funkce svého strážce ochránce Evropských hranic a Evropských hodnot!

Další problém. Turecký poslanec má důkazy, že Erdoganův zeť je do ilegálních obchodů s ropou také zapojen

$
0
0

5.12.2015   AC24
Ve čtvrtek turecký premiér Ahmet Davutoglu k ruským tvrzením, že Turecko a konkrétněji president Recep Tayyip Erdogan se svou rodinou je zapojen do podloudnictví s ilegální ropou od ISIS, řekl následující:


V období Studené války existovala sovětská propagandistická mašinérie. Ta každodenně vytvářela další lži. Jakmile jim uvěřili, tak očekávali, že jim uvěří svět. To jsou ty pamětihodné lži a nesmysly od Pravdy. Měli v tom dávnou tradici, ta ale náhle znovu ukázala svou ohyzdnou hlavu.“
Jak už jsme poznamenávali, Davutogluovo hodnocení není úplně přesné. Je pár lidí, kteří tvrzením Moskvy „přikládají hodnotu“, a mezi nimi nejsou zrovna nejmenší úřady v Bagdádu, které Turecko v podstatě okrádá a nejen tím, že zařizuje podloudnictví s ropou od ISIS, ale i tím, že potrubím pumpuje 600 000 barelů denně do Ceyhanu z Kurdistánu.

Irák je ve skutečnosti tak rozčílený, že se chystá požádat Radu bezpečnosti, aby tuto situaci prošetřila a označila každého, kdo je do toho zapleten, za „zločince“.


Samozřejmě, že když jste autokrat – a tím Erdogan s největší určitostí je i přes směšná tvrzení Západu, že Turecko je demokracií – tak máte problém, neboť jste si nadělal celou spoustu nepřátel ve své vlastní zemi, a ač můžete potlačovat disent silou, tak vás stejně nakonec všechno dožene, a Erdogan nacházející se mezi obviňováním Ruska a opozičních stran pořád rozhořčených kvůli kroku vládní strany AKP s anulováním výsledků červnových voleb přes zahájení občanské války a vyhlášení předčasných voleb by se tedy mohl dostat do potíží.


Tato tvrzení podtrhuje zákonodárce za CHP Eren Erdem, který podobně jako Moskva říká, že brzy poskytne důkaz o Erdoganově roli při pašování ropy Islamistického státu. „Podařilo se mi zjistit, že do dodávek ropy teroristy Daesh je zapleten Berat Albayrak,“ řekl Erden ve čtvrtek na tiskové konferenci (viz více od Sputnik).


Berat Albayrak je Erdoganův zeď a je to turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů.




Erdem ale není jediný, kdo tento týden zmiňoval Albayraka. Vzpomeňte na náměstka ruského ministra obrany Anatolije Antonova v jeho otevřených poznámkách během dramatické prezentace ruského ministerstva obrany ve středu, kdy řekl následující:


„Divím se tomu, že nikdo na Západě nevznesl jako problém to, že syn tureckého presidenta vede jednu z největších energetických společností a zeť byl jmenován ministrem energetiky? Jaký to úžasný rodinný podnik!“
„Existuje společnost s ústředím v Erbilu, která v roce 2012 nakoupila ty ropné cisterny, které v současnosti bombarduje ruské letectvo,“ řekl Erdem. „Teď studuji historii této společnosti. A ta má partnery v Turecku a nalézám mezi nimi vazby na Albayraka.“



Všimněte si, jak je to perfektně v souladu s tím, co jsme řekli minulý týden, konkrétně, že v určitých případech využívá ISIS kurdských přepravních tras, vazeb a infrastruktur v Turecku. Bude určitě zajímavé zjistit, existují-li vazby mezi Albayrakem, tj. ministrem energetiky, a BMZ Group Bilala Erdogana.


Jestli něco o Erdoganovi víte, tak víte, že takovéto věci nevezme blahosklonně, a jak si Erdem už všiml, stal se cílem očerňující kampaně:


„Dnes mě noviny Takvim nazvaly americkou loutkou, izraelským agentem, přívržencem kurdské PKK a podněcovatelem puče…, a to vše v jediné větě. Mám sklony věřit, že tento útok na mě je jen pokusem snížit můj význam, aby zaútočili na mou reputaci v očích veřejnosti kvůli tomu, že mé vyšetřování je pro vládu skutečnou hrozbou. Takováto hrubě negativní reakce naznačuje, že mé předpoklady jsou správné a že při odhalování pravdy jdu správným směrem.“
Tento zákonodárce říká, že takovýto typ útoků „jej jenom přesvědčil o potřebě dále toto vyšetřování vést až ke zdárnému konci.“

Mezitím můžeme jen doufat, že kvůli tomu odhalování pravdy, ten „konec“ pro Erdema neskončí v cele tureckého žaláře nebo hůře.




 

Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com

Agent německé rozvědky: USA o účasti Turecka v nelegálním obchodu s ropou ví už od roku 2014, ale mlčí

$
0
0

5. 12. 2015  AC24

Zástupce ministra obrany Ruské federace Anatolij Antonov řekl, že ozbrojenci „Islámského státu“ vydělávají kolem dvou miliard dolarů ročně na nelegálním obchodu s ropou. Podle jeho slov je do spolupráce s teroristy zapojeno nejvyšší vedení Turecka, i sám prezident Recep Tayyip Erdogan.
Bývalý agent německé rozvědky Rainer Rupp v rozhovoru pro RT uvedl, že Washington si už v roce 2014 byl vědom nezákonné činnosti Ankary.
Během včerejší konference představitelé Ministerstva obrany RF prezentovali satelitní snímky s kolonami cisteren s ropou kradenou teroristickou skupinou Daiš (Islámského státu). Na fotografiích je zřetelně vidět, že konečným cílem cisteren s ropou ze syrských vrtů je Turecko.

„Chci podotknout, že podle existujících svědectví je nejvyšší politické vedení (Turecka — pozn. red.) zapojeno do nelegálního obchodu. Mám na mysli prezidenta Erdogana a jeho rodinu. Turecká vláda jedná s krajním cynismem,"řekl náměstek ministra obrany Ruské federace Anatolij Antonov.

RT rovněž požádalo o komentář bývalého agenta německé rozvědky a publicistu Rainera Ruppa. Rupp řekl: „Účast Turecka v nelegálních obchodech s ropou je dobře známá věc. Na oficiální úrovni o tom vědí i Spojené státy. Já bych rád obrátil vaši pozornost na dokument, jenž byl publikován v roce 2014 oddělením pro boj s financováním terorismu při ministerstvu financí USA. Tento dokument říká, že velká část nelegální ropy „Islámského státu" končí v Turecku. Ropa je transportována přímo přes tureckou hranici ve velkoobjemových cisternách nebo je přečerpávána tajným ropovodem, který se táhne přes území severního Iráku kontrolované kurdskými bojovníky pešmergy". Rupp dále pokračuje: „Washington proti tomu dlouhou dobu nedělal vůbec nic, popřípadě postupoval jen velmi chladně, aby odvrátil pozornost. To se dozvídáme nikoli od kritiků USA, nýbrž od samotné americké vlády, od bývalého zástupce ředitele CIA".

Bývalý špion s dávkou ironie dodává: „Michaela Morella se v nedávném rozhovoru zeptali, proč USA tak neochotně bombardují ropovody a cisterny s nelegální ropou. Jeho odpovědí bylo (a to není vtip!): „My jednáme v zájmu ekologie." Spojené státy nechtěly zapříčinit znečištění území ropou při jejím vylití z cisteren, jelikož později by se sem mohli vracet civilní obyvatelé. Oni nebombardovali cisterny s ropou kvůli ekologickým zájmům. Taková nádhera: CIA nyní pečuje o čistotu naší přírody!"

Zdroj: sputniknews.com

Karikatura od Šarž&Pero - 1

Nejenom občané Březiněvsi ... Zapamatujte si jména 102 poslanců

$
0
0
Nejenom občané Březiněvsi ... Zapamatujte si jména 102 poslanců5.11.2015  První zprávy
Víte, co se stalo 8. listopadu 2012 v 00:32 hodin? Přesně na den po 392 letech od Bílé hory 102 poslanců schválilo návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Na základě tohoto zákona se nyní dějí další křivdy.
Sporné 156. hlasování o majetkovém vyrovnání s církvemi uvedlo v život převody ohromného množství majetků, který nyní bude patřit církvím nebo církevním řádům čítající v některých případech počtem jen jednotlivce. Podezřelá rozhodnutí Pozemkového úřadů, soudní domáhání se majetku církvemi ovlivňuje současné dění ve společnosti a důvěru ve spravedlnost jako naposled v městské části Prahy v Březiněvsi. Při uplatňování zákona, při němž už byla prolomena hranice 25. února 1948, se nepochybně dějí nové křivdy.
Co se tedy stalo 8. listopadu 2012? Připomeňme si, že při tehdejším hlasování sice opozice korporativně odešla, ale i tak návrh odsouhlasilo 102 poslanců ze 103. Všichni, kteří v sále zůstali, s jedinou výjimkou, byl nezařazený Radim Fiala, tedy zvedli ruce pro návrh a církevní restituce v této podobě legalizovali.

Jejich jména mají být zachována v povědomí veřejnosti pro budoucnost. Našli jsme je na oficiálních stránkách poslanecké sněmovny ve společné česko- slovenské digitální parlamentní knihovně. Tady (klikni zde ...)

Církevní restituce s prolomenou hranicí 25. února 2015 na Čechy dopadly 8. listopadu 2012. Právě nyní občané Březiněvsi pociťují křivdu rozhodnutím Pozemkového úřadu, který hodnotné pozemky (odhad 2 miliardy korun) vydal maltézským rytířům kolem Březiněvsi a to i ty, kde je plánována stavba školy a školky a mnoho dalších. Byla náhoda, že ve stejný den 8.listopadu ale roku 1620 postihlo Čechy rovněž podobné neštěstí, na němž se následně významně podílela jako na potvoru také katolická církev, která potlačovala nejenom svobodu vyznání ale také užívání českého jazyka a pokračovala v upalování či vyhánění svých protivníků.

Seznamy poslanců, jak 8. listopadu 2012 hlasovali ...
 

Padesátkrát ano za ODS a čtyřicetkrát ano za TOP 09

Dvanáctkrát ano za nezařazené ...

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála - Tady se to stalo 8. listopadu 2012 v 00:32 hodin)
 
 
Poznámka redakce Nové republiky:  
Majetek, který uchvátila katolická církev jí nikdy nepatřil. Měl vždy charakter veřejnoprávní. Špatný zákon se dá napravit novým zákonem. Co nám ukradli, budou muset vrátit. Jde jen o to, navolit do poslanecké sněmovny lidi, kteří tuto spravedlivou změnu provedou.

Dnes jako včera, stále ti samí

$
0
0

Luděk Prokop
5. 11. 2015
Článek Břetislava Olšera „Einstein bojoval o život Horákové, po její popravě vstoupila Šiklová jako svazačka do KSČ“zde považuji za velice záslužné shrnutí poznatků o tom, s kým máme tu čest.
Podobní kariéristé, kteří dnes obhajují neobhajitelné, pod jinými frázemi o svobodě, pod jinou demagogií.


Poděkování Břetislavu Olšerovi, a to nejen co se soudružky Šiklové týká. I proto by jeho obsáhlý článek mohl být rozdělen do několika samostatných článků, aby vnímání čtenářů nebylo zahlcováno a tím i rozmělňována pozornost, kterou by si právem individuálně zasloužilo více osob jmenovaných, (dle mého mínění) ve vynikajícím článku. Dovolím si připojit k článku osobní dílčí poznámky, které se mi automaticky vybavovaly v průběhu čtení. Budiž mi prominuta případná nesourodost nebo zmatečnost jejich uspořádání.

Poprava Milady Horákové, jednou pro vždy nenávratně poškodila komunisty a každou komunistickou stranu. Nic na tomto faktu nemůže změnit poprava manželů Rosenbergových v USA, ani slova M. Horákové ohledně bombardování některých našich větších měst atomovými bombami. Ta slova mohou, vedle obav občanů plynoucích z atmosféry tehdejší doby, částečně vysvětlit masový počet podpisů pod listinami, s písemným požadavkem trestu smrti pro M. Horákovou. Nicméně, někdo s těmi listinami, tehdy mezi lidi chodit musel, agitovat a přesvědčovat. Mimo komunisty, to byli nepochybně i uvědomělí svazáci a uvědomělé svazačky, ucházející se o vstup do KSČ.

Za zmínku a možná i za celý článek by stálo pojednání o popravách komunistů na základě konstrukcí - nikoli samotné KSČ - ale konstrukcí a podvržených falsifikátů i s důkazy - falsifikátů vyrobených v dílnách tajných služeb USA jako jsou CIA a podobně. Dlužno dodat, vyrobených při absolutním zavržení veškerých morálních zásad, jako takových.

V každém případě nás může článek Břetislava Olšera dovést k poznání, že někdejší fanatičtí komunisté, respektive fanatičtí kariéristé, si nikterak ani v nejmenším, nezadají s dnešními fanatickými antikomunisty, s dnešními fanatickými kariéristy. V řadě případů jde o jedny a ty samé osoby. Mezi ně patří vedle Šiklové, například i senátor Štětina a řada dalších.

Na rozšíření fanatického antikomunismu má, dle mého mínění, značný vliv stud. Stud mnoha lidí za to, že kdysi, často pro naprosto liché obavy, podepisovali různé komunistické petice a různá prohlášení, proti vlastnímu názoru, proti vlastnímu svědomí. Doprovodné pocity ponížení z vlastní zbabělosti, nemohou do dnes komunistům odpustit. Oč větší pocit ponížení, o to větší dnes nenávist.

Těmto lidem by asi mělo stát za zamyšlení bez předpojatosti, kým se dnes nechávají manipulovat a ovlivňovat. Možná by došli k názoru, že jsou to ti samí, před kterými se báli kdysi nepodepsat to, co jim strčili pod nos. Ti samí kariéristé, kteří dnes obhajují neobhajitelné, pod jinými frázemi o svobodě, pod jinou demagogií. Pod stupidní demagogií boje o svobodu, opírající se o naprostou absenci logiky. Nejmarkantněji a nejvíce viditelné je to v souvislosti s mediálně šířenou, dnes již nezdůvodnitelnou, neopodstatněnou nenávistí k Rusku a také, pro nás nejvíce záhubnou, imigrační tsunami.

Jak Rusko drtí tureckou hru v Sýrii

$
0
0
Pepe Escobar
4.12.2015 Zvědavec
Takže proč Washington prakticky nikdy opravdu neuznával, že ISIS/ISIL/Daesh prodává ukradenou syrskou ropu, která si nakonec našla cestu do Turecka?Protože celou tu dobu bylo prioritou umožnit CIA – ve skrytu – provozovat „krysí tunel“, kterým se dodávaly zbraně tlupám neviditelných „umírněných vzbouřenců“.Co se týká Daesh – aspoň prozatím – Barzaniho gang v iráckém Kurdistánu nebyl nikdy pod dohledem Washingtonu. Operace s ropou, kterou Kurdská regionální vláda (KRG) vozí do Turecka, je prakticky ilegální; co se týká Bagdádu, jde o ukradenou státem vlastněnou ropu.


Trasy pro přepravu ropy do Turecka ze Sýrie a Iráku. © Ministry of defence of the Russian Federation / Sputnik

Ropa ukradená Daesh nemůže proudit přes Damaškem ovládané území. Nemůže proudit přes šíity ovládaný Irák. Nemůže jít na východ do Íránu. Je to Turecko nebo nic. Turecko je nejvýchodnějším výběžkem NATO. USA a NATO „podporují“ Turecko. Takže lze říct, že USA a NATO v důsledku podporují Daesh.

Jisté však je, že ilegální ropa Daesh a ilegální ropa KRG zapadá do stejného vzorce; do energetických zájmů a hrátek, které obvyklí podezřelí hrají již velmi dlouhou dobu.

Tím, na co jsou tyto zájmy zaměřeny, je ovládnutí každičkého možného ropného aktiva v iráckém Kurdistánu a pak v „osvobozené“ Sýrii. Je klíčové vědět, že Tony „Deepwater Horizon“ Hayward řídí Genel, jehož hlavní prioritou je ovládnutí ropných polí, která byla nejdříve ukradena Bagdádu, a která budou nakonec ukradena i iráckým Kurdům.

A pak je tu turkmanský sud prachu.

Klíčovým důvodem, proč Washington vždy slavnostně ignoroval spoustu pochybných obchodů Ankary v Sýrii, prostřednictvím své páté kolony – turkmanských džihádistů, je, že klíčový „krysí tunel“ CIA vede přesně přes oblast známou jako Turkmanské hory.

Tito Turkmani, zásobovaní „humanitárními“ konvoji Ankary, dostali americké TOW-2A na plnění své role, tedy zachování základních pašeráckých tras a zásobování zbraněmi. Jejich poradci jsou, předvídatelně, týpci z Xe/Academy, dříve Blackwater. Rusko celý ten švindl prokouklo a začalo bombardovat džihádisty. Proto sestřelení Su-24.

Rusko říká, že turecké vedení je zapleteno do ilegálního obchodu s ropou

Turkmanská pátá kolona

Nyní je CIA na boží misi – zuřivě se pokouší zabránit, aby byl „krysí tunel“ definitivně zrušen Syrskou arabskou armádou (SAA) na zemi a Ruskem ze vzduchu. Stejná zoufalost platí i u trasy Aleppo-Azez-Killis, která je pro pašování Tureckem všeho možného rovněž klíčová.

Postupující čelo aliance „4+1“ – Rusko, Sýrie, Írán, Irák plus Hizballah – nebere při pokusu opětovně se zmocnit těchto dvou klíčových koridorů žádné zajatce.

A to vysvětluje zoufalost Ankary, která – za malé pomoci „hlasu svobody“ – přišla se zcela novým krysím tunelem/koridorem přes Afrin, nacházející se v současné době pod kontrolou syrských Kurdů, než se tam dostanou síly Damašku a ruské letectvo.

Opět je důležité připomenout, že turkmanské tlupy jsou pátou kolonou Ankary v severní Sýrii.

Většina Turkmanů žije na kurdských územích. A zde je silně komplikující faktor: většina žije v oblasti Jarablus, v současné době ovládané ISIS/ISIL/Daesh. Je to právě tato oblast, která přetíná geografické spojení mezi dvěma kurdskými kantony, Kobani a Afrin.

Takže si představte autonomii/koridor pod kontrolou syrských Kurdů po celé turecko-syrské hranici. Pro Ankaru to je nejstrašnější noční můra. Strategií Ankary je přesunout do celé oblasti Jarablus své turkmanské pěšáky, doplněné o „umírněné povstalce“. Záminka: vymazat Daesh z mapy. Skutečný důvod: zabránit dvěma kurdským kantonům – Afrin a Kobani – se spojit.

A opět bude Ankara poštvána přímo proti Moskvě.

Ruská strategie spočívá na velmi dobrých vztazích se syrskými Kurdy. Moskva nejen podporuje spojení kantonů syrských Kurdů, ale označuje to za krok na cestě k nové Sýrii bez takfiristů. Rusko dokonce oficiálně uzná PYD (Stranu demokratické jednoty) a umožní její zastupitelskou kancelář v Rusku.

Ankara považuje PYD a její polovojenskou odnož, YPG (Jednotky lidové ochrany), za součást PKK. Je to stále kurióznější, když víme, že jak Moskva, tak Washington spolupracují s YPG proti ISIS/ISIL/Daesh.

Předvídatelné naprosté šílení Ankary přišlo ve formě toho, že „sultán“ Erdogan prohlásil Eufrat za „červenou čáru“ pro YPG. Když se pokusí posunout na západ a bojovat s Daesh, vyhnat je z oblasti Jarablus, turecká armáda zaútočí.

Pro tureckou kontrolu této oblasti mezi Jarablus a Afrin je to naprosto klíčové, neboť zde je místo oné „bezpečné zóny“, ve skutečnosti bezletové zóny, o jejímž zřízení Ankara sní, za pomoci oněch tří miliard, které právě EU poslala na ubytování uprchlíků, ale také na kontrolu severní Sýrie. Správou oblasti budou pověření Turkmani – stejně jako linie Azez-Aleppo, za předpokladu, že SAA ji nevyčistí jednou pro vždy.

Velitelem syrských Turkmanů, kteří “zabili” ruského pilota, se ukázal být turecký ultranacionalista
Případ pro NOAV

Takže Ankara usiluje o dva velmi nepříjemné scénáře s Turkmany, mírně řečeno.

Turkmani se stanou nástrojem Ankary a strážci brány proti kurdské YPG; to znamená odporné sektářské spory, zorganizované Tureckem, a doplatí na to jednotnost syrského národa.

Mezitím jsou SAA a ruské letectvo na pokraji naprostého ovládnutí Turkmanských hor.

To umožní „4+1“ zahájit mnohem hlubší boj proti tak zvané Dobyvatelské armádě a jejímu dvouhlavému draku, Jabhat al-Nusra (alias Al-Kajda v Sýrii) a Ahrar al-Sham, „podporovaným“ a vyzbrojovaným Tureckem, Saúdskou Arábií a Katarem.

Neúprosný postup „4+1“ má další výhody; konec všech krysích tunelů v oblasti a již žádné hrozby pro ruskou leteckou základnu v Hmeimim.

Nemylte se, Moskva přivodí „sultánu“ Erdoganovi maximálně možné bolesti.

Jak uvedly turecké noviny Radikal, tak profesor Abbas Vali z univerzity Bogazici potvrdil: „PYD byla potěšena zásahem Ruska v Sýrii. Aliance mezi PYD a Ruskem je nevyhnutelná. Ruské bombardování radikálních islamistických skupin na zemi bude mít obrovský dopad na operace PYD.“

Takže ať se koukneme kamkoliv, jsou Turecko a Rusko na kolizním kurzu v Sýrii. Moskva bude podporovat syrské Kurdy neomezeně, jak se budou snažit spojit tři hlavní kurdské kantony v severní Sýrii do sjednocené Rojavy.

Co se týká „strategie“ Washingtonu, ta se nyní smrskává na potřebu nového „krysího tunelu“ CIA. To by znamenalo z postraní sledovat, jak se Turkmani a Kurdové řežou, čímž by vznikl prostor pro zásah turecké armády, a ruské letectvo by se tomu pokusilo zabránit stůj co stůj.

„Sultán“ Erdogan akutně potřebuje nový CIA jištěný „krysí tunel“, aby vyzbrojil nejen svoji pátou turkmanskou kolonu, ale také Čečence, Uzbeky a Ujgury. A Bilal Erdogan, alias Erdogan Mini Me, zoufale potřebuje nové trasy pro pašování ropy a pár nových cisteren; Rusko sleduje každý jejich pohyb. Poslední zpráva ruského ministerstva zahraničí působila jako výbuch sopky; Erdoganova zločinecká rodina byla označena za „zločince“, kdy Moskva předložila z veškerých důkazů, které má v zásobě, jen malý předkrm.

Máme zde i afghánský heroinový krysí tunel. Libyjské ropné výpalnictví (nyní pasé). Ukrajinský fašistický krysí tunel. Krysí tunel pro zbraně z Libye do Sýrie. Obchod s ukradenou syrskou ropou. Krysí tunely na severu Sýrie. Nazvěme to tedy NOAV: Neregulované obchodní aktivity vyjímečných. Co se vám na tom nelíbí? Nic není lepšího, než válečné kšefty.







Očekávali něco jiného: výsledek průzkumu o obchodování s DAEŠ "překvapil" přívržence Erdogana

$
0
0

6. 12. 2015    zdroj
Dopisovatel tureckých novin "Akyt" Abdurrahman Dilipak odstranil průzkum o obchodování s ropou s DAEŠ na svém Twitteru po té, co ho "překvapily" zobrazené výsledky, informovala agentura RIA Novosti. Tématem průzkumu bylo, kdo nakupuje ropu od "DAEŠ." Byly nabídnuty tři možné odpovědi: "Erdoganovské Turecko", "Putinské Rusko" nebo "Asadovská Sýrie."


Během hodiny se průzkumu zúčastnilo asi 18 tisíc uživatelů a za první variantu hlasovalo 78 procent. To zjevně nebylo to, co očekával dopisovatel novin radikálního islamistického zaměření, známý svou blízkostí k prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi.

Dilipak si pospíšil s odstraněním průzkumu, ale bylo už pozdě: screenshoty se již šířily sítí. Výsledky komentovalo například ruské velvyslanectví v Turecku a zveřejnilo je na oficiálním uživatelském účtu. Zveřejnění výsledků průzkumu vyvolalo mnoho emocionální výroků a vtipů tureckých uživatelů sociálních sítí.

Dilipak obvinil tureckou Stranu spravedlnosti a rozvoje, která je v současné době u moci, z "nedostatečného informování" tureckého obyvatelstva v otázce o koupi ropy od DAEŠ.

I samotný prezident Erdogan se vyjadřoval v podobném duchu. Opomenuli pouze jednu věc: ani "Putinské Rusko" ani "Asadovská Sýrie" nemají nejmenší důvod, ani politicky ani ekonomický, nakupovat ropu od DAEŠ. Na rozdíl od Turecka, pro které je to všestranně výhodné: získá nelegální peníze, a také to oslabuje Sýrii.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Prezident Iráku vyzval Turecko, aby stáhlo svá vojska ze země

$
0
0

napsal/přeložil ea24
6. 12. 2015  Eurasia24

Prezident Iráku Fuád Masúm se obrátil na tureckou vládu s výzvou, aby stáhla vojska z území republiky v zájmu zabránění zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi. Ve svém oficiálním prohlášení také poradil Ankaře, aby nedělala podobné chyby. Bagdád je rovněž odhodlán přijmout opatření pro ochranu suverenity a nezávislosti Iráku.
Irácký lídr Fuád Masúm vyzval Turecko, aby stáhlo svá vojska z provincie Ninive a předešlo tak eskalaci napětí mezi dvěma zeměmi. „Vyzýváme odpovědné orgány Turecké republiky, aby stáhly ozbrojené síly z iráckého území, a varujeme před opakováním podobných incidentů, zhoršujících vztahy dvou sousedních zemí a zvyšujících napětí v regionu,“ cituje slova Masúma agentura RIA Novosti.

Irácký lídr taktéž nařídil, aby vláda přijala nezbytná opatření pro ochranu suverenity a nezávislosti Iráku.

Ozbrojené síly Turecka byly zpozorovány v blízkosti iráckého města Mosul na severu země v noci na sobotu 5. prosince. Podle prohlášení iráckého premiéra se turecký kontingent ocitl na území Iráku bez svolení tamní vlády.


Dostali jsme potvrzení, že turecká vojska v rozsahu jednoho pluku s tanky a dělostřelectvem vtrhla na irácké území, konkrétně do provincie Ninive. Prohlašují, že přišli, aby zde cvičili vojáky. Provádí to bez žádosti federální vlády Iráku a bez jejího souhlasu, což je považováno za vážné porušení svrchovanosti Iráku,“ píše se v textu vládního prohlášení.

Zdroj: russian.rt.com
Foto: YouTube.com

Karikatura od Šarž&Pero - 2

Cesty do bankovního otroctví

$
0
0

Václav Umlauf 
6.12.2015 E-republika

Téměř notoricky se stává faktem, že to, o čem se nemluví, je ve skutečnosti důležitější, než celý mediální kolotoč. Evropa se od začátku listopadu oficiálně stala bankovní kolonií USA.

Téměř notoricky se stává faktem, že to, o čem se nemluví, je ve skutečnosti důležitější, než celý mediální kolotoč. Evropa se od začátku listopadu oficiálně stala bankovní kolonií USA. Slovo „oficiálně“ je důležité, protože neoficiálně je bankovní kolonií již dávno. Nyní například Mario Draghi jako šéf ECB prosadil s klikou sledující zájmy Goldman Sachs další útok na euro. Němci jsou pobouřeni, protože spustil rotačky na peníze (mimochodem, asi nezákonně) a vypouští do světa emise euro-šrotu, který ničí vklady zejména německých spořitelů a malých záložen. Šéf Bundesbanky Jens Weidmann byl tento čtvrtek na radě guvernérů ECB přehlasován. Německo je pobouřeno, protože ECB jim nyní masivně znehodnocuje vklady. Tak se krade v 21. století. Bývalý zaměstnanec Goldíka úspěšně praktikuje v zámoří běžný US-postup na ničení měny. Takže neoficiální kolonizace problém není, ta běží už dávno a smlouva TTIP ji změní na trvalé korporátní otroctví. Jak je to s tou oficiální kolonizací?

Začátkem listopadu 2015 bylo nenápadně sděleno, že americký bankovní systém Visa vykoupí svou EU-filiálku Visa Europe za 21,2 miliard dolarů. Transakci již schválila obě vedení korporací, platit se má ve dvou splátkách a v akciích. Pohlcení jediné velké evropské firmy kontrolující kreditní karty by mělo proběhnout do poloviny roku 2016. Evropská větev byl prodána v roce 2007, tedy těsně předtím, než Visa vstoupila na burzu v roce 2008. Evropská firma sdružuje celkem 3.000 finančních institucí v Evropě a ročně se přes tyto karty realizuje kolem 18 miliard transakcí ve 38 zemích EU.

Nyní se vraťme k tomu, co je doopravdy důležité. Naše ekonomická kolegyně psala celou sérii článků o tom, jak z oběhu mizí hotovostní peníze, což je dnes jediný atribut suverenity státu. Viz heslo "hotovostní peníze". Banksteři sice mohou zatím beztrestně fungovat jako planetární lichváři, ale nemohou si zatím tisknout vlastní peníze, protože to může pouze stát. Goldík se chystá obejít tuto poslední finanční pravomoc státu tím, že pustí do oběhu tzv. „SETLcoin“ inspirovaný bitcoinem, který má umožnit okamžitou transakci cenných papírů a akcií. Pád dolaru je celkem nevyhnutelný a bankéři přemýšlejí, jak si pojistit dominaci mimo státní měny. Dobře vědí, že čínský juan a ruský rubl tak snadno jako euro či dolar kontrolovaný nebude.

Co vznikne prodejem Visa Europe pod kontrolu amerických banksterů? Proberme to v bodech.
  • Masová kontrola bankovních účtů evropských poplatníků.
  • Nástroj na ekonomické vydírání ve stylu Kypru a Řecka, kdy zavření bankomatů poslalo obě země do kytek a způsobilo minirevoluci vyplašených lidí, kteří byli najednou bez peněz. K tomu viz naše články ECB vydírá Řecko přes bankomaty a ohledně Kypru to byl článek Kypr: krach státu v reálu.
  • US-bankteři dostanou pod nepřímou kontrolu hlavní evropské banky, protože drží prakticky monopol na přístup k bankomatům.

Takže se ptejme: Jak to, že Evropská komise a speciálně instituce bankovního dohledu tento prodej nevetovala? Vždyť prakticky zničil bankovní samostatnost EU. O Evropském parlamentu nemá cenu mluvit, tam běží výprodej hodnot on-line a trvale. Jak to, že EU-bankéři ovládající z 80 % Visa Europe se dobrovolně prodali do otroctví a nás přitom prodali také? To jim není hanba? Za peníze v Praze dům. Asi tuto pomyslnou čáru na mapě už dávno překročili a s nimi i Evropská komise. Ta se hrne do otroctví sama od sebe, viz poslední jednání v článku TTIP podle 11. kola jednání (říjen 2015)


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!


 
Související články:

Dryáčnictví a pohrdání hosty v ČT, ego Jakuba Železného. Analytik Kotrba po rozhovoru s Asadem promlouvá o tvůrcích „správných názorů“, třeba o Svobodné Evropě

$
0
0

6. 12. 2015  ParlamentníListy

Úterní rozhovor České televize se syrským prezidentem Bašárem Asadem byl podle známého analytika Štěpána Kotrby první vlaštovkou nového přístupu ke zpravodajství, byť se ještě nedá doufat, že by se jednalo o nový trend. Kotrba vysvětlil limity změn vyplývající z toho, jak jsou novináři „zpracováváni“ vlivnými think tanky a názorovými skupinami, a došlo i na Rádio Svobodná Evropa, podle Kotrby nositele „angažovaně amerického“ pohledu.

Jak byste zhodnotil – z žurnalistického hlediska – rozhovor redaktora ČT Michala Kubala se syrským prezidentem Bašárem Asadem? Jaký byl výkon redaktora ČT?

Na Kubalovi bylo vidět, že se musí vnitřně přemáhat ke korektnosti, ale výkon to byl zdvořilý a profesionální. Kdyby takto postupovali redaktoři zpravodajství ČT vždy, i u hostů – politiků ČR, bylo by zpravodajství televize veřejné služby profesionální. Bylo by veřejnou službou.

A jak podle vás obstál prezident Asad jako respondent? Jak dokázal otázkám čelit?

Asad je zkušený politik, který se opírá ne o místní mafie, ale o lid. Činil tak jeho otec, činí tak i on. Je dlouholetý profesionál domácí politiky i mezinárodní diplomacie. Je kultivovaný, vyrovnaný rétor. Byl na svém území. Redaktor dostal velký prostor, prezident dostal na odpověď atmosféru klidu. Mohl se vyjádřit a vyjadřoval se vždy k věci. Já, a myslím, že nejen já, jsem byl spokojen. Kašlu na názory českých „komentátorů“. Chci nesestříhané informace od zdroje, ne kecy okolo.

Kdybychom měli tento rozhovor nějak zařadit v rámci zahraničního zpravodajství a publicistiky České televize, zapadal do jejího celkového stavu, nebo se mu spíše vymykal?

Jedna vlaštovka jaro nedělá, tvrdila moje babička. Já doufám, že je to předzvěst jara veřejné služby – pozitivní změna v chování redakce zpravodajství ČT. Chci být optimistou. I když mě praxe naučila skeptickému cynismu.

Je podle vás v České televizi nějaký redaktor, který by dokázal tento rozhovor zvládnout na takové úrovni, jako Michal Kubal? A kteří jiní čeští novináři by jej podle vás zvládli nejlépe?


V ČT je takových reportérů dost, ale nedostávají z režie příležitost, požaduje se po nich dryáčnictví a pohrdání hosty. Dle mého názoru naprosto profesionálně korektní a v tématu vzdělaný dokáže být Vladimír Keblúšek, Karel Rožánek (pokud by přestal dělat PR žoldákům české armády a začal opět dělat žurnalistiku), František Lutonský (který má profesionální praxi z Českého rozhlasu). Mohl by to být i vysoce inteligentní, bleskurychle reagující a sečtělý Jakub Železný, pokud by překonal své hypertrofované ego a neskrývaný politický odpor vůči některým hostům. Reportéři ČT řemeslo znají. Ale kulturou redakce byla doteď propaganda.

Perfektně zvládla rozhovor s Assadem třeba Tereza Spencerová. Ale nebylo to pro televizi.

Jaký je podle vás celkově přehled české novinářské obce o situaci v Sýrii a v celém regionu? Vyznají se v ní?

Ne, protože své informace rešeršují většinově z anglicky psaných „západních“ zdrojů. Nikdo z nich není arabista, nikdo z nich není kulturolog respektive politolog věnující se akademicky korektním způsobem historicky podmíněné a velmi složitě strukturované vnitřní situaci v zemi. V denní rutině dělníků pera na to není čas.

Pak není čas si všimnout například velmi pokrokového multináboženského zákonodárství Assadovy Sýrie, které pro mne bylo před několika lety obrovským a milým překvapením. Sýrie se sama identifikuje jako sekulární, nenásleduje islámské právo ve všem. Osmnáctimilionová populace byla mozaikou etnicky, kulturně, a nábožensky odlišných komunit. Sunnitští muslimové tvořili až do nynější války 74 procent celkové populace Sýrie. Alawité, drúzové, a ismaílovci tvořili 16 procent. Ústava Syrské arabské republiky, která byla přijata v roce 2012, zaručuje i nadále náboženskou svobodu v článku 3 a v článku 33.

Článek 3 ústavy stanoví: „Stát musí respektovat všechna náboženství, a zajistit svobodu vykonávat všechny rituály, které nesmí narušit veřejný pořádek. Soukromí náboženských komunit musí být chráněno a respektováno.“ Jen prezident musí být dle ústavy muslim…. Islámská jurisprudence je dle ústavy „významným“ zdrojem právních předpisů, nikoliv „jediným“ jako třeba v Egyptě.

Sekulární soudy projednávají záležitosti veřejného, občanského a trestního práva. Náboženské soudy, vykonávající specializované jurisdikce dle přiznané víry jednotlivých občanů, jsou rozděleny na soudy šaría pro syrské muslimy všech směrů, dogmatické soudy existující pro jezídy a drúzy, a duchovní soudy obsluhující židovské, křesťanské a jiné nemuslimské skupiny občanů. Proti rozhodnutí všech náboženských soudů se lze odvolat ke kanonicky a duchovně rozděleným kasačním soudům.

Sekulární stát si ale ponechává zodpovědnost za výkon náboženských práv – v pravomoci předsedy vlády zůstává jmenovat vůdce a učitele mešit, stejně jako náboženské správce – už od roku 1966. V kompetenci ministerstva náboženství je spravovat majetek, který mají církve pouze propůjčený. Aparát je složen z poloviny ze světského a z poloviny z duchovního personálu.

Svoboda víry je zaručena. Pro všechny. Toto ustanovení zahrnuje i svobodu zachovat či vybrat si své náboženství, nebo nahradit stávající náboženství jiným, nebo přijmout ateistické názory. Nicméně odpadlík od náboženství nemá právní nárok mluvit o svém bývalém náboženství nebo veřejně působit v rámci své nové víry, nemá nárok ani na změnu dokladů – například rodného listu. Neexistuje žádný oficiální právní trest pod syrskou jurisdikcí za odpadnutí od islámu, nebo od jakékoliv jiného náboženství.

Článek 35 (2) syrské ústavy stanoví, že výkon náboženských práv a obřadů ovšem nesmí rušit veřejný pořádek – musí probíhat v soukromí. Členství v Muslimském bratrstvu je nezákonné, protože je nezákonné členství v jakékoliv „saláfistické“ organizaci , Sýrie potlačuje sektářské, extremistické a ultrakonzervativní formy islámu. Stejně tak je nezákonná organizace Svědkové Jehovovi, neboť je chápána jako „politicky motivovaná sionistická organizace“. Židé mají ale všechna práva jako jiná náboženství.

Všechna náboženství, náboženské řády, politické skupiny a náboženské mediální organizace se musí zaregistrovat u vlády, která monitoruje získávání finančních prostředků a požaduje povolení pro všechny náboženské i nenáboženské schůze skupiny s výjimkou uctívání. Vláda podporuje islámské bankovnictví.

Všechny školy jsou oficiálně vládní a nesektářské, ačkoli v praxi některé školy jsou provozovány křesťanskými a drúzskými společenstvími. K dispozici je povinné vyučování náboženství ve školách pro všechny náboženské skupiny, s vládou schválenými učiteli a učebními plány. Náboženská výuka je poskytována o islámu a křesťanství, kurzy jsou rozděleny do oddělených tříd pro muslimské – společně sunnitské, šíitské, alawitské, ismailistické, jezídské a drúzské – a odděleně pro křesťanské studenty všech denominací a pro židovské děti.

Ačkoli arabština je úředním jazykem ve veřejných školách, vláda povoluje výuku v arménštině, hebrejštině a aramejštině v některých školách na základě toho, že jde o „liturgické“ jazyky.

Polygamie je legální pouze pro muslimské muže.

V případě rozvodu, žena ztrácí právo na opatrovnictví svých synů, když dosáhnou věku 13 let, a dcer, když dosáhnou věku 15 let, bez ohledu na náboženství. Dědičnost pro všechny občany, s výjimkou křesťanů, je založena na právu šaría.

Státními svátky jsou západní Vánoce, ortodoxní a západní Velikonoce, svátek oběti, Eid al-Fitr, islámský Nový rok a narození proroka Mohameda. Proselytismus není zakázán občanským právem, ale nedoporučuje se jako potenciální ohrožení vztahů mezi náboženskými skupinami..

Říkám to velmi zkráceně, ale to je komplexní, propracovaný a přitom moderní multináboženský přístup. V maximální, kulturami akceptované míře chránící postavení žen. Do rozdmychání požáru Arabského jara v zemi, kde je provozováno na 25 různých náboženství, žijících pospolitosti a v míru. Sýrie má dle mého názoru lepší náboženské zákonodárství, než nedokonale sekulární Česko.

Poté, co byl rozhovor Michala Kubala s Bašárem Asadem odvysílán, se objevila silná kritika z řad ostatních novinářů, podle kterých Kubal přistupoval k Asadovi příliš vstřícně a nezmiňoval hříchy, kterých se měl jako prezident Sýrie dopustit. Byla podle vás tato kritika opodstatněná?

Za prvé reakce místních šmoků není relevantní. Navíc… Na složité objasňování rozporů a konfrontaci v tu chvíli nebyl ani prostor, ale ani formát pořadu. To nebylo „potítko pro Assada“, ale rozhovor s hlavou státu. A ten má nějaká pravidla. ČT obstála. A to je dobře.

Kde se podle vás vzalo totálně negativní hodnocení prezidenta Asada ze strany značné části českých novinářů?

Z neznalosti a ze snadného podlehnutí aktivistické propagandě, podsouvané nám některými západními obsahovými centry a aktivisty různých „lidskoprávních“ organizací, které vedou vůči Asadovi nekompromisní kampaň řízenou ze zákulisí americkými a britskými diplomaty.

Liší se nějak postoj k Bašáru Asadovi v českých médiích a v médiích jinde ve světě?

Čím blíž jazykově, civilizačně, kulturně i geograficky, tím věcnější a méně schematické a ideologické jsou postoje médií k Assadovi. Odhlédnu-li samozřejmě od neřešitelného sporu sunnitů vůči alawitům a šíitům obecně, které sviní blízkovýchodní debatu. Pokud sunnu od konce padesátých let minulého století ovlivňují ideově muslimští bratři, dlouhá desetiletí zakázaní v Egyptě i v Sýrii jako sektáři a teroristé, nemůže být komentování politické činnosti syrských alawitů seriózní. Abych to přiblížil, je to jako když pozici izraelské strany Likud komentují palestinští separatisté z Hamásu.

Značná část české novinářské obce má velmi podobné názory na zahraniční politiku a světové dění. Projevuje se to značnou názorovou homogenitou České televize, Českého rozhlasu, nebo některých velkých deníků. Jak si tuto „omezenou názorovou pestrost“ vysvětlit? A je to jen české specifikum, nebo ji můžeme vidět i jinde ve světě?

Například existencí pouze několika mála zahraničněpolitických kateder, pracovišť, think tanků a zejména existencí uzavřených diskuzních klubů, kde se tato stanoviska ujednocují mezi experty, politiky i novináři. Mezi jinými (například americký Aspen Institute Prague, německé politické nadace Konrad Adenauer Stiftung, Fridrich Ebert Stiftung, Heinrich Boll Stiftung) bych jmenoval českou Radu pro mezinárodní vztahy, řízenou kdysi ministrem zahraničí Dienstbierem, dnes jeho vdovou. Okruh zvaných je omezen. Zde platí pravidla Chatham house (každý, kdo přijde na setkání, může použít informace z diskuse, ale není dovoleno prozradit, kdo ani kde formuloval ten který názor) a diskuse pod vedením zkušených moderátorů vytvářejí sjednocující rámec české diplomacie i veřejné debaty. Stačí poslouchat. Novinář není většinou odborník, nemá většinou čas na hloubkové studium tématu a tak je zajištěno, že odborníci z řad diplomatů či profesionální zpravodajci určují jak agendu, tak interpretační rámec mnohdy velmi složitého tématu. Stejně tak zásobují novináře fakty. To je pak rámec následného žurnalistického groupthinku.

Kvalitní think tanky jsou pro mnohá témata jediným relevantním zdrojem. Ale je to vždy zdroj aktivistický – podívejte se například na think tank Evropské hodnoty či Euroskop („Portál pro eurorealistu, eurooptimistu i euroskeptika“) , EurActiv, Národní konvent, americkou propagandistickou Svobodnou Evropu (RFE/RL) či bývalý Euroklub…

Informační monopol či faktický oligopol není výjimka tam, kde není tvrdě konkurenční prostředí diskusí, dané rozdílnými vstupními ideologiemi. Pluralita chce peníze. Velké peníze, aby jejich vliv nebyl vidět a byl. Západ stále vnímá převažující liberalismus jako sjednocující rámec veškeré společenskovědní debaty – podívejte se třeba na Sorosův Open Society Fund a jeho mediálně politické výstupy. Dokážete je detekovat v chaosu mediálních informací? Ne. Mnoho aktivistických institucí je státotvorně bipartijní. Například americký Freedom House či Council on Foreign Relations. Jiné spolupracují napříč politikou – například demokratický National Endowment for Democracy spolupracoval s Mezinárodním republikánským institutem, Alliance of Youth Movements a Freedom House na podněcování Arabského jara v Egyptě až do chvíle, než jejich společnou kancelář vybílila egyptská rozvědka a police zatkla několik desítek jejich představitelů. To nebylo nic víc než nevládní nástroje pro provádění americké zahraniční politiky. Takto se realizuje Projekt pro nové americké století. V Thajsku, v Myanmaru, Malajsii, Rusku, Bělorusku, Ukrajině, v Egyptě, Bahrajnu…

Od tohoto soft power schématu se liší pouze náboženstvím determinované instituty, mající svou specifickou agendu, jazyk i zájmy – například papežská rada pro sdělovací prostředky Pontificium Consilium de Communicationibus Socialibus , Christian Science Publishing Society., džihádistická Al-Masada Media Foundation, Mathaba News Agency, patřící do kaddáfistického okruhu International Green Charter Movement. Případně skrytě státní pracoviště – ruské MGIMO či konglomerát ruské Rady pro zahraniční a obrannou politiku, Rady pro mezinárodní záležitosti, Moskevský státní institut mezinárodních vztahů a národní výzkumné centrum moskevské Vysoké školy ekonomické, organizující Valdaj klub.

Jak velkou roli podle vás hraje v české mediální debatě o zahraničněpolitických otázkách fenomén „Rádia Svobodná Evropa“? Jeho redaktoři často vystupují v roli formujících autorit. Jak moc to debatu ovlivňuje?

Tvoří obrovskou, pečlivě vedenou a mediálně obratnou informační a zároveň „správně“ názorovou základnu „angažovaně amerického“ pohledu na věc. Desítky let starý archiv. Globální pokrytí… Jazykové kompetence. Kdo by odolal…?

V otázkách politického vývoje v exotických zemích ví RFE vždy víc, než chudá česká ČTK. Vsadíte se? Vidíte někde protiváhu?


Foto: archiv PL
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba

Vše o rozhovoru Kubal - Asad:

Viewing all 19126 articles
Browse latest View live