Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Novinky v procesu s generálem Mladićem v Haagu: Čtyři až pět tisíc muslimských bojovníků padlo v bojích, nebylo popraveno. Soudní znalec přinesl důkazy

$
0
0
22.12.2015 Nova srpska politička misao 

Znalec obhajoby ve věci pohřešovaných po pádu Srebrenice v Haagu prohlásil, že u Srebrenici zahynulo „nejméně 4 tisíc až 5 tisíc“ bojovníků armády Bosny a Hercegoviny.

Znalec Dušan Pavlović uvedl, že tolik lidí zahynulo „při průlomu obklíčení Armádou Republiky Srbské kolem enklávy v červenci roku 1995“.

V koloně, která se od 12. do 17. července probojovávala z obklíčení v okolí Srebrenice směrem k Tuzle, bylo, jak bylo řečeno dříve během procesu, až 15 tisíc muslimských mužů, ze kterých třetina byla ozbrojena.

Jako důkaz toho, že tisíce Muslimů zahynuly v bojích při průlomu, a nebyli popraveni Armádou Republiky Srbské, obhajoba Mladiće, mimo jiné, představila prohlášení přeživšího poručíka Armády Bosny a Hercegoviny Nurize Selimoviće, učiněné bezpečnostním orgánům Armády Bosny a Hercegoviny 26. července 1995.

„Myslím si, že jsme ztratili nejméně 4 až 5 tisíc bojeschopných lidí,“ citoval Selimovićovo prohlášení Mladićův obhájce Branko Lukić. Také soudní znalec Pavlović vložil toto prohlášení do své zprávy o příslušnících 28. divize Armády Bosny a Hercegoviny, zahynulých při průlomu, kterou obhajoba zařadila do důkazů.

V této zprávě se Pavlović odvolával i na švédského diplomata Carla Bildta, jenž v době srebrenické krize byl mírovým vyslancem Evropské unie v Bosně a Hercegovině.

V knize o své misi v Bosně a Hercegovině Bildt napsal, jak ocitoval obhájce Lukić, že „pravděpodobně více než 4 tisíce lidí ztratilo život v brutálních útocích ze zálohy… zatímco kolona se pokoušela dostat do bezpečí“.

Pavlović vysvětlil, že toto Bildtovo hodnocení zařadil do své zprávy proto, že švédský diplomat měl v kritické době přístup ke zpravodajským informacím. Pavlović rovněž tvrdil, že těla zabitých Muslimů z kolony Armády Bosny a Hercegoviny, která se probojovávala z obklíčení, byla později nalezena v hromadných hrobech, o kterých prokuratura tvrdí, že byly plné obětí poprav.

Znalec uvedl konkrétní příklady osob, které, dle prohlášení očitých svědků, zemřely při průlomu, a jejichž těla byla exhumována z hromadných hrobů.

„Existují příklady toho, že části těla byly nalezeny na povrchu, jiné části však v hromadném hrobě… Takže, těla byla sbírána a zakopávána do hrobů ihned po bojích,“ uvedl Pavlović a naznačil, že tak bylo činěno při procesu „asanace terénu“, který prováděla Armáda Republiky Srbské, ale i jiní. Uvedl také, že o „velkých ztrátách“ v koloně mluví dokumenty Armády Bosny a Hercegoviny, které zkoumal, jakož i prohlášení očitých svědků.

Upřesnil, že z povrchu půdy, na cestě, kterou se kolona probojovávala, bylo sesbíráno kolem 700 těl.

„Nabízí se otázka, kde jsou ostatní těla? Jde o tisíce těl… Některá z těch asanovaných těl byla očividně uložena do masových hrobů,“ řekl Pavlović.

Při dokazování, že Armáda Republiky Srbské bezprostředně po bojích s prolamující se kolonou Armády Bosny a Hercegoviny, provedla „asanaci terénu“, respektive sbírání těl zabitých, advokát Lukić představil nařízení Drinského sboru Armády Republiky Srbské provést asanaci.

Obhájce Lukić citoval z Pavlovićovy zprávy také prohlášení svědka Idrize Suljiće, že „se díval, jak četníci projíždějí po asfaltce a nakládají těla do kamionů a odvážejí je“. Dokument Ministerstva obrany Bosny a Hercegoviny, na který se obhájce odvolával, upřesnil, že takto byla odklizena těla pěti set bosenských Muslimů.

Prokuratura bude znalce Pavloviće vyslýchat od 1. února příštího roku, kdy bude haagský proces s generálem Mladićem pokračovat po sváteční přestávce.


Poznámka redakce NR:
Jak vidět, ve Srebrenici na hřbitově v Potočari leží nikoli "civilní oběti srbských masakrů a genocidy", ale především v boji padlí muslimští bojovníci, kteří se snažili ze Srebrenice po jejím obsazení Armádou Republiky srbské uniknout. Věděli dobře, že v případě zajetí, budou postaveni před válečný soud a budou se zodpovídat ze zločinů, které spáchali na srbských civilistech v okolních vesnicích. Celkem přes 3200 mrtvých !!!

Zdroj: www.nspm.rs
Pro Institut srbských studií přeložil Vladimir Mitić
Více ZDE


Rok 2015 je první schod na cestě do pekel! Polarizace české společnosti je srovnatelná s léty 1938-1945....

$
0
0
Jaroslav Bašta
22.12.2015   Parlamentní listy
Někteří označují rok 2015, který je téměř za námi, dokonce za nejsložitější rok od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování…

ROK 2015 – A CO DÁL? Na letošní rok budeme možná jednou vzpomínat jako na první schod na cestě do pekel. Takto nekompromisně reagoval na souhrn nejzásadnějších mezinárodních letošních událostí někdejší ministr a bývalý diplomat Jaroslav Bašta. Polarizaci české společnosti srovnal s tou v období let 1938–1945. Tehdy prý také kolaboranti s Hitlerem měli asi patnáctiprocentní podporu veřejnosti a většina byla ostře proti.

Byl podle vás rok 2015 něčím přelomový?

Kdybych byl optimista, tak bych si myslel, že rok 2015 byl výjimečný a přelomový. Bohužel nikoliv, spíše představoval cosi jako demoverzi toho, co nás čeká v blízké budoucnosti ve větším. Pokračování ekonomické krize, války, teroristické útoky a hlavně masivní nelegální migrace, s největší pravděpodobností v režii Evropské komise. Možná na něj budeme vzpomínat jako na první schod na cestě do pekel.

Tématem číslo jedna se stala migrační krize. Do Evropy se dostávají stovky tisíc lidí, o kterých údajně nic nevíme. Když se s odstupem podíváme na průběh krize v roce 2015, co lze považovat za úspěch v jednání Evropské unie v tomto kontextu a v čem naopak evropské elity selhaly?

Migrační krize se stala tak významnou událostí, že zastínila dvě zástupné války mezi Západem  
(především USA) a Ruskou federací na východní Ukrajině a v Sýrii. Není divu, v Evropě se dnes nachází přes milion lidí, převážně mladých mužů, o kterých víme velmi málo. Zvláštní je, že vedení EU, jež se ve vztahu k čínským, ruským, běloruským a dalším turistům vyznačuje až obsedantními obavami o evropskou bezpečnost (podobně jako se před naším vstupem do Schengenu chovali i k nám), není nijak znepokojeno tím, že přicházejí poutníci za lepším životem ze zemí, které představují nejvyšší bezpečnostní riziko s ohledem na terorismus, výrobu a pašování narkotik a násilnou kriminalitu. Je zjevné, že z pohledu občanů členských států Evropská unie selhala. Povaha tohoto selhání však svědčí o tom, že to není neschopnost, ale záměr. Migranti jsou velmi účinným nástrojem ve válce proti evropské civilizaci.

V souvislosti s migrační krizí se i česká politická scéna začala polarizovat. Atmosféra posledních týdnů alespoň z hlediska médií působila tak, že každý v této zemi nenávidí Zemana, a to včetně premiéra republiky, který ho obvinil z šíření nenávisti. Zeman prý rozděluje národ, spolčuje se s extremisty. Prožili jsme další „antizemanovský podzim“? A bude takové názorové rozdělení ve společnosti gradovat?


Ano, česká politika se v souvislosti s migrační krizí polarizovala nebývalým způsobem, který má obdobu snad jen v období 1938–1945. Jen tehdy měli kolaboranti s nacisty podporu asi 15 % občanů a většina byla ostře proti. Stejně jako tenkrát mají zastánci migrace na své straně propagandistickou mašinerii. Domácí i cizí. Prezident Miloš Zeman se stal terčem nenávisti této hlučné menšiny kvůli svému vítězství ve volbách, ne kvůli svému rozumnému postoji k migraci.

To samé se dle mnohých dělo v celoevropském kontextu. Jako by se část Evropanů odklonila od dosavadních elitních politiků typu Merkelové nebo představitelů EU a přiklonila se k euroskeptickým a antiuprchlickým silám. Je to zdravý vývoj? Jde o reakci na konkrétní situaci, nebo na dlouhodobě neutěšený stav soužití menšin v Evropě s většinou? Objevují se též názory, že ke „krajní pravici“ se kloní lidé, kterým se zdá, že je přestala hájit běžná levice. Co na to vše říci a co v té souvislosti čekat příští rok? Bude řada voleb, mluví se i konkrétně o přežití Angely Merkelové.

V západní Evropě mají zkušenost s migrací už přes padesát let, a tak dobře vědí, kdo přichází s dobrými úmysly a kdo jen za lepším životem. A rozlišují mezi jednotlivými kulturními okruhy a různými náboženstvími. Současní zájemci o evropský blahobyt shodou okolností patří k těm, s nimiž mají jen ty nejhorší zkušenosti. A dobře vědí, že jejich sociální stát se zhroutí, když počet migrantů z muslimských zemí překročí 5 % obyvatelstva země (např. v Dánsku jsou sociální výdaje na jednoho muslimského migranta 8x vyšší než u zbytku příjemců sociálních služeb). Proto ten odklon od dosavadních politických elit a radikalizace voličů.

Stabilitou Evropské unie zatřásla také dluhová krize v Řecku, kdy se rozhodovalo o jeho dalším působení v eurozóně. Výsledkem je, že Řecko obdrželo překlenovací úvěr, zůstává v eurozóně, zavádí reformy. Jak hodnotit tento stav?

Když sleduji chování vedení EU a mezinárodních finančních institucí k Ukrajině, připadá mi, že Řekové něco dělají špatně – je jich relativně málo, nepříliš dobře vycházejí s Tureckem, neválčí s Ruskem, málo kradou, mají málo oligarchů a nerozpadá se jim stát, neignorují reformy a ještě drze volí levici. Proto jim nikdo neodpouští 20 % dluhu a neposunují jim splátky. Nejspíš to bude tím, že jsou členskou zemí EU, proto museli být exemplárně potrestáni. Jinak si ty dvojí standardy EU, MMF, SB neumím vysvětlit.

Jak se změnilo v uplynulém roce postavení Ruska ve světě a jak situaci ovlivnily nedávné události jako konflikt s Tureckem nebo bombardování cílů v Sýrii mířící na radikály z Islámského státu?

Ruská federace letos dosáhla velkého úspěchu, když se jí povedlo přenést dějiště zástupné války mezi Ruskem a Spojenými státy z Ukrajiny do Sýrie. Tam se jí podařilo předvést, že má dobré zbraně, takže se dá očekávat jisté oteplení vztahů se Západem. Zároveň tím posílila iracionální rusofobii, která bude i nadále bránit vytváření normálních vztahů s USA a EU, takže ruský pochod do čínské náruče bude pokračovat.

Bývalý dlouholetý novinář Mladé fronty, odborník na rusko-ukrajinské vztahy i Francii Milan Syruček uvedl v rozhovoru „Jsem vnitřně přesvědčen, že vlna uprchlíků nebyla živelná, ale byla to první etapa tohoto boje, za níž následovala druhá etapa, teroristické útoky. Poté může přijít třetí etapa, která zasáhne třeba i USA; to zase z hlediska mocenské pozice. Je to tedy ideologický boj, který nepotřebuje sofistikované zbraně, ale fanatiky.“ Co si o takové klasifikaci myslíte?

S Milanem Syručkem v zásadě souhlasím. Jen je třeba mít na paměti, že je několik hráčů, kteří migraci využívají. Vedle radikálních islamistů jde o s nimi ideově a finančně spojené současné vedení Turecka, především prezidenta Erdogana a jeho nejbližší okolí. Nelegální běženci jsou také zdrojem zisku pro organizovaný zločin, který v proudu migrantů bude mít své budoucí vojáky. A na tomto vývoji je silně zainteresováno i současné vedení EU zaúkolované nadnárodními společnostmi, které chtějí pomocí „běženců“ rozbít institut západoevropského sociálního státu. Ten by byl totiž vážnou překážkou podepsání a prosazení smlouvy TTIP. Jeho zrušení pomocí migrace je pro vedení EU skvělým alibi.

Jak je v podobných případech obvyklé, nejspíš na tom vydělá ten, kdo žádné zištné úmysly nemá – tedy radikální islamisté. Teroristické útoky v Paříži ukázaly dvě velmi závažné věci: Evropa je extrémně zranitelná a solidarita evropských muslimů s atentátníky překonává vše, co si z evropských dějin pamatujeme. Teroristé mají několik milionů podporovatelů ve Francii a Belgii, jak nám ukazují probíhající snahy o dopadení pachatelů. Boj o duše svých muslimských spoluobčanů už západní Evropa prohrála. Asi bychom se měli připravit na tu třetí etapu, o níž mluvil pan Syruček.

Abychom ekonomická témata pojali šířeji... Probouzí se ve stínu migrační krize nadějně ekonomika EU a USA? Nebo stále směřujeme ke strukturálnímu průšvihu – únik pracovních míst na Východ, další ztráty díky robotizaci a automatizaci, snižování životní úrovně, zadlužení…?

Nejsem ekonom, ale historie nám už několikrát ukázala, že technologické změny znamenají pohromu pro pracující. Ti se stávají zbytečnými. I ti nejlacinější. Roboti jsou výkonnější a nakonec to vypadá, že v blízké budoucnosti bude zapotřebí je pětina současných zaměstnanců. Zatím nás na to připravují neustálým snižováním životní úrovně a cílenou likvidací střední třídy. Konec konců i migrační vlna je součástí toho trendu. Co to oligarchické jedno procento s těmi nepotřebnými 80 % obyvatel udělá, zatím není jasné. Nejspíš je pošlou do války. Ozbrojit kanonenfutr může být nebezpečné, protože nějaký Lenin se vždycky najde. Krvavý restart dluhové ekonomiky by tak ohrozil nejen dlužníky, ale také věřitele. V tom je naše naděje.

Po ekonomické stránce prý předbíhá Spojené státy Čína. Například podle politologa Oskara Krejčího: „je střídání hegemona nejcitlivější období v mezinárodních vztazích, kdy nejvíce hrozí velká válka.“ Jak se ekonomická síla či slabost Spojených států může projevit na mezinárodních vztazích?

Už se dávno projevila. V mezinárodních vztazích rozhoduje jen síla. Nakonec existence dolaru jako světové měny více odpovídá vojenské síle Spojených států než jejich ekonomické výkonnosti.

Jak moc ovlivní globální vývoj výsledky, ale i průběh a předvolební kampaň prezidentských voleb ve Spojených státech amerických? Vyhraje „normální“ kandidát, nebo třeba Donald Trump či Bernie Sanders?

Američtí voliči zvolili Baracka Obamu dvakrát po sobě, stejně jako předtím G. W. Bushe, takže se neodvažuji předvídat. Jen si na základě této historické zkušenosti myslím, že v současné době jsou „normální“ všichni zmínění kandidáti.

Jaká je vaše prognóza budoucího vývoje Evropy v roce 2016? Poradíme si s migrační krizí, nebo se nakonec staneme obětí džihádu a evropská civilizace nastoupí cestu k postupnému zániku a spácháme sebevraždu, jak varují někteří analytici?

S migrační krizí si Evropa neporadí, protože žádný z rozhodujících politiků EU na tom nemá zájem. Z jejich chování usuzuji, že jsou jim velmi blízké základní principy práva šaría – nerovnost lidí před zákonem. Vlastně nejen lidí, ale i států. Dá se také očekávat, že postupně se stane trestným zpochybňování teze, že islám je náboženstvím míru. Pak už islamizace západní Evropy půjde rychle a jejím jádrem budou země navrhovaného „Malého Schengenu“. Východ EU je zaostalý a ještě si pamatuje války s Turky, takže se oddělí. A časem dojde na rekonkvistu, Evropané to holt mají v genech.

Kdo se stal z vašeho pohledu nejvýraznější figurou české politické scény a proč? Do jaké míry splnil očekávání, anebo naopak zklamal prezident Miloš Zeman, Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, Miroslav Kalousek?


Nejvýraznější postavou letošní politické scény byl bezesporu Miloš Zeman, příjemně mě překvapil Andrej Babiš. Pokud jde o Bohuslava Sobotku, tak si myslím, že by měl lidovcům sebrat heslo Klidná síla. V této disciplíně je lepší než Josef Lux, blahé paměti.

Kdo na politické scéně příští rok posílí, kdo propadne? Ať už díky krajským volbám, nebo případným otřesům ve vládní koalici, nebo vývoji ve světě? Babiš, ČSSD, komunisté a radikální levice, protievropská a protiimigrační pravice (která?), proevropská pravice, někdo jiný…?

České politické elity (intelektuální taky) mají už několik let prošlou záruční dobu, takže dojde k jejich výměně. Nejspíš po příštích parlamentních volbách. Neodvažuji se prognózovat jak, neboť v tomto ohledu jsme na tom podobně jako Spojené státy – stát se může cokoli.

Nejmenovaní politici a publicisté nás straší, že nám, Čechům, hrozí ztráta svobody. Prstem ukazují zejména na Andreje Babiše. Přiblíží se příští rok cosi takového?

Totalitní tendence má vedení EU, totalitní nápady někteří naši sousedé. Ve srovnání s tím máme u nás jen ryzí demokraty.

Čas od času padne termín „válka“. Ať už světová, nebo lokální. Slýchali jsme, že Rusko může napadnout Pobaltí. Amerika Rusko. Čína Ameriku. Amerika Čínu. Írán Izrael. Izrael Írán… Přiblíží se na základě dějů příštího roku něco z toho?

Válka je za normálních poměrů ve vztahu k budoucnosti tabuizované slovo. Letos se ozývalo příliš často a bombardování, ostřelování, smrt, tragédie a popravy nám televize servíruje dnes a denně. A tím ji zároveň přibližuje. Holt si po 70 letech na tu myšlenku musíme zvyknout. Snad velmocím ještě chvíli vydrží dosavadní války by proxy, tedy v zastoupení.

Česko je pro prodloužení sankcí EU vůči Rusku

$
0
0

Luděk Prokop
22. 12. 2015
Česká republika je pro prodloužení sankcí Evropské unie vůči Rusku o půl roku. Šéf kabinetu Bohuslav Sobotka (ČSSD) to uvedl ve čtvrtek na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Sankce vůči Rusku by se měly během čtvrtka a pátka řešit na zasedání Evropské rady v Bruselu.


Abychom nebyli za magory, ponechme otázku, v čí prospěch je tento Sobotkův postoj, potažmo postoj Česka, raději stranou. Neméně tristní může být zodpovězení otázky v čí neprospěch. Mimo jiné je zřejmé, že v neprospěch samotné ČR a jejích občanů. Proč takové přičinlivé pinožení, podobné šplhavosti a podlézavosti někdejších kariérních svazáčků? Co konkrétně si předseda vlády ČR, slibuje od prodloužení sankcí, nad rámec jakési pochvaly, kterou jak vidno nechce zadarmo? To tedy rozhodně není smysluplné počínání zodpovědných hospodářů. Jednak sankce poškozují vedle ruské ekonomiky i ekonomiku ČR a jednak lze s jistotou předpokládat, že prostřednictvím sankcí, oficiálně zveřejňovaného stanoveného cíle, dosaženo rozhodně nebude. Cíle neoficiálního, stanoveného cizími mocnostmi, jsoucím v rozporu se zdravým rozumem (i se zájmy ČR) - poškodit ruskou ekonomiku za cenu poškození ekonomiky vlastní, nepochybně dosahováno je a dosaženo bude. Stejně tak i dosažení toužené pochvaly a blahosklonného uznání. Pro naše občany jenom ke škodě.

„Minské dohody zatím naplněny nebyly. ČR nebude podporovat zvyšování sankcí vůči Rusku, ale pokládáme za užitečné, aby byly o šest měsíců prodlouženy,“ řekl poslancům Sobotka.

K dodržení jakýchkoli dohod je nezbytné, aby dohody dodržovaly všechny smluvní strany. Je naprosto absurdní sankcionovat pro nenaplnění minských dohod pouze jednu ze stran, zatím co druhá strana dohody flagrantním způsobem porušuje, takže neumožní dodržovat dohody ani straně první. Konec konců představitel té agresivnější části ukrajinského vedení, Dmitrij Jaroš předem jasně a zřetelně avizoval, že pro jeho sektor minské dohody nic neznamenají.

Mělo by být na výsost alarmující, že evropským a světovým vůdcům nikterak nevadí evidentní fašizoidní rysy ve vedení Ukrajiny. Konec konců, vysoce humanitní západní demokratickou veřejnost nijak viditelně nevzrušily ani děsivé lidské tragédie v Oděse a Dněpropetrovsku. Dlužno dodat, že slova zvláštního velvyslance České republiky pro otázky energetické bezpečnosti, Václava Bartušky, k brutálnímu násilí proti neozbrojeným lidem v Oděse a Dněpropetrovsku ve znění: „Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé.” - že tato slova byla u nás odbyta takřka nonšalantním mávnutím ruky, jak ze strany médií, tak ze strany vlády a příslušných politických stran. A to je velice vypovídající o charakteristice humanity a demokracie v originálním pojetí vyspělé západní demokracie, kam se mermomocí cpeme a o jejíž pochvalu tolik touží předseda vlády i za cenu, že staví naši republiku do podřízené role nesvéprávného státu. A to je evidentní i v záležitosti reálné migrační hrozby ve směru ohrožení zbytků zákonitosti, udržení civilizačních pořádků a existence štědře na-dotovaných církví svéráznými restitucemi. Nic si nenamlouvejme, jaký národ takovou má i vládu.

Keňští muslimové ochránili křesťany při útoku islamistů

$
0
0

22. 12. 2015    zdroj
Keňští muslimové zachránili životy skupiny křesťanů při útoku islamistické skupiny "Al-Šabab" na autobus v provincii Mandera. Jak informuje BBC News, cestující se odmítli rozdělit na skupiny podle náboženského příznaku a dát teroristům příležitost zabít křesťany.


"Řekli zabít všechny najednou, nebo je nechat být,"řekl místní guvernér novinářům po incidentu. Podle něj je chování obyvatel projevem vlastenectví a důkazem národní jednoty.

Autobus s cestujícími směřoval z Mandera do hlavního města země, Nairobi. Při jízdě byl zastaven ozbrojenci, kteří vyvedli lidi ven a nařídili, aby se rozdělili do dvou skupin - muslimů a ostatních. Když odmítli, nechali je být. V důsledku incidentu byli dvě osoby zabity. Podle svědectví řidiče autobusu se jeden z nich pokusil utéci od teroristů, okolnosti úmrtí druhého nejsou zjištěny.

Somálská teroristická skupina "Al-Šabab" se k útoku přihlásila a tvrdí, že mezi mrtvými a zraněnými byli výlučně křesťané. Teroristé zemi pohrozili novými útoky.

2. dubna 2015 zaútočili na vysokoškolské koleje v keňském městě Garissa a zabili každého, kdo nebyl schopen citovat verše z Koránu. Tehdy zahynulo více než 147 lidí.

22. listopadu 2014 zabili džihádisté ve stejné provincii 28 cestujících nemuslimů při přepadení autobusu. Analytik BBC News poznamenává, že po tomto útoku odjely z provincie dva tisíce učitelů a humanitárních pracovníků, proto trpí těmito útoky i muslimové.

Skupina "Al-Šabab" je spojená s "Al-Káidou" a kontroluje rozsáhlé oblasti v jižních a centrálních oblastech Somálska. Extremisté se tam snaží zavést islámské zákony s použitím teroristických metod. Zároveň členové organizace často páchají teroristické činy v sousední Keni poté, co v roce 2011 vyslala do Somálska vojáky k ochráně své hranice.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

P.C. Roberts: Donald Trump – zhodnocení

$
0
0


22. 12. 2015     paulcraigroberts                                 
Podle volebních preferencí (údaj z 21. prosince), je Donald Trump nejpravděpodobnějším kandidátem na úřad příštího amerického prezidenta. Trump se stal populárním ani ne tak pro svůj postoj k aktuálním politickým problémům, ale proto, že je téměř pravým opakem politiků, kteří dnes ve Washingtonu vládnou. A též proto, že ze svých stanovisek zásadně neustupuje. 

A když pronese zvlášťsilné stanovisko, za které je pak kritizován, nikdy se za ně neomluví. Takže to, co na něm lidé vnímají nejvíc, je jeho síla a schopnost vést. Což jsou vlastnosti pro běžného amerického politika natolik neobvyklé, že americký politický establishment nezaváhal ani na okamžik a vydal svým přesstitutkám rozkaz „Dostaňte Trumpa!“ A novinářská děvka z nejproslulejších, Georg Stephanopoulos, poslušen rozkazu, okamžitě proti Trmpovi na Národní televizi vyrazil. Ale neúspěšně – zůstala po něm jen hromádka mletého masa.

První svůj útok zaměřil Stephanopulos na skutečnost, že prezident Putin se o Trumpovi vyjádřil příznivě, na což prý Trump stejně příznivě reagoval. „To vám nevadí, že Putin vraždí žurnalisty?“ zeptal se Stephanopoulos Trumpa, a ten ho požádal, aby předložil důkazy, které by jeho obvinění Putina z vražd žurnalistů potvrzovaly. Stephanopoulost pochopitelně žádný takový důkaz předložit nemohl, čímž potvrdil Trumpovo dřívější prohlášení o tom, že američtí politikové si svá obviňování prostě jen vymýšlejí, a spoléhají se na to, že presstituky jejich výmysly dodatečně loajálně podpoří a tak z nich učiní pravdu. V souvosti s tím Trump uvedl, že vraždy žurnalistů má svědomí nikoliv Putin, ale Washington, ale dostal se pak taktéž do úzkých, když po něm i Stephanopoulos žádal jména takovýchto Washingtonem zabitých žurnalistů. Trump ta jména neznal, čímž odkryl slabinu své kampaně, již je nedostatek kvalitních poradců. Protože jaká tohle byla skvostná příležitosk k triumfálnímu Trumpovu protiútoku. Vždyť jen v Iráku, jak oznámila Komise pro obranu žurnalistů (CPJ), zabili Američané od začátku své invaze do země v březnu 2003 až do jejího skončení v prosinci 2011 150 žurnalistů a 54 jejích spolupracovníků.

Nedostek kvalitních poradců není ovšem Trumpovým hendikepem jediným. Další bych rád uvedl tímto výrokem prezidenta Putina: „Věřím, že žádný duševně zdravý člověk by se neodvážil na planetě Zemi použít atomovou zbraň.“ Avšak právě Trump nedávno prohlásil, že by tuto zbraň klidně použil - a to proti Islamskému státu (IS).“ Což se jeví jako hodně nebezpečný výrok.

Problém Trumpa spočívá i v tom, že za svými zády nemá žádné hnutí, nemá ani takové poradce, kterým by mohl důvěřovat, a některým problémům též prostě nerozumí. Takže to nejpodstatnější, čemu se naučil, je jeho přesvědčení, že voliči rádi přijímají silná a rozhodná prohlášení. Proto nediferencuje silná a inteligentní prohlášení od prohlášení vysloveně hloupých. Pokud jsou taky silná, má Trump za to, že musí fungovat.

Nedávno jsem viděl video, na němž jakási žena, označena za Trumpovu poradkyni, několikrát opakovala tento výrok neokonzervativního nacisty Williama Kristofa: „Jaký smysl má atomová zbraň, když se nemůže použít?“ Přitom i tento pan Kristof je členem Trumpova štábu a člověka napadne okamžitě otázka, jak se tam mohl dostat? A z této otázky se logicky vynořuje i otázka další: Nemáme dost důvodů domnívat se, že i když bude Trump příštím prezidentem, bude dál vládnout současný americký establishment, který se na Trumpa prostě nebude ohlížet?

Trump prostě nemůže být disidentským politikem bez disidentského štábu. Trump ví, jak se dělají obchody a establishment tedy zbuduje Trumpovo prezidenství na jeho obchodech. A v okamžiku, kdy Trump převezme úřad, stane se zajatcem právě těchto svých předchozích obchodů.

Ve Francii mohla Strana národní fronty Marie Le Pen přinést politickou změnu. V Britanii ji mohla přinést Nezávislá strana Nigela Faragea či labouristé Jeremy Corbyna. Avšak v USA žádná naděje na změnu, která by vzešla z voleb, neexistuje. Změna může vzejít buď z totálního státního zhroucení, či z krvavé revoluce. Protože americký establishment žádnou jinou změnu nepřipustí. A ještě pravděpodobnější je pak to, že tento establishment zavraždí Marii Le Pen, Nigela Faragea i Corbyna ještě předtím, než by tito změny ve Francii či v Britani stačili uskutečnit.

Taková jsou fakta, jež leží na stole. Jak si s nimi Rusko a Čína poradí, teprve uvidíme.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Kdo je nejnebezpečnější míru na této planetě podle katolické televize?

Proč revoluce Bernieho Sanderse není v televizi

$
0
0
Will Bunch
23.12.2015 E-republika

Jeho skutečná bitva je na poli idejí. A podívejte se na trend Demokratické partaje a jejích prezidentů prodávajících korporátní dohody. A pak na aktivistickou základnu, která ohledně klimatických změn a dalších bodů jasně míří doleva. Sanders bitvu idejí vyhrál už teď.

Jako spisovateli mi bylo jasné, že mi prezidentské volby 2016 sedět nebudou. Ještě před 6 nebo 7 měsíci jsem čekal střet dvou oligarchických dynastií: Bushovci verze 3 vs. Clintonovci verze 2. Jejich volební kolize sice vykazovala určité rozdíly, ale ty byly zcela zastřeny celkovou podobností. Včetně skutečnosti, že Wall Street byl naprosto spokojen jak s jedním, tak s druhým kandidátem v Oválné pracovně.

A pak dokázal všechno změnit jeden nevrlý, 74letý dědek. Stejně jako mnoho progresivně smýšlejících lidí, i já jsem postupně poznával v posledních letech aktivity senátora Bernieho Sanderse. Jeho tahy proti chamtivým požíračům našich peněz, jeho kritiku nerovnosti příjmů, firemní chamtivosti, vlivu miliardářů v americké politice. Ale myslel jsem si, že jeho vstup do prezidentské kampaně v roce 2016 bylo v podstatě protestní gesto, nic víc. Pak přišly davy, pak nadšení, a to vedlo k větším davům a k většímu nadšení, což zase vedlo k nárůstu v průzkumech veřejného mínění, a to zejména ve státech New Hampshire a Iowa.

Sandersův raketový vzestup něco probudil i v mé 56leté duši. Když mi bylo 9 let, sledoval jsem policisty napadající hippies v ulicích Chicaga v roce 1968. To je moje první opravdová politická vzpomínka. A věděl jsem instinktivně, že musím být na straně hippies. A byl jsem si jistý ve své adolescentní naivitě, že někdo z této generace Baby Boomers protestující v amerických ulicích jednoho dne povede tento národ do věku Vodnáře. Do nové éry, která postrčí občanská práva a osobní svobody a zároveň smete ze stolu nesmyslné války, jako ta ve Vietnamu. Ale to se nikdy nestalo. Už se na prezidentském křesle vystřídali dva reprezentanti této generace. První byl mladý republikánský roztleskávač z univerzity v Yale (Bush 2) a další byl údajný nehulič a značkař permanentní střední cesty (Clinton 1). Sen nebyl naplněn až do doby, kdy se vynořil Sanders na konci své padesátileté odysey. Rozcuchané šedé vlasy, mírně nahrbený, ochraptělý, starý chlap.

Tento podzim jsem se vydal na cestu, abych viděl na vlastní oči, co se kolem něho děje. Cestoval jsem po Sandersových shromážděních v místech, jako Manassas ve Virginii, kde se jeho fanoušci museli projít kolem šiků demonstrantů mávajících konfederačními vlajkami. A v Bostonu, kde 20 tisíc příznivců Bernieho zaplnilo každou píď betonové podlahy kongresového sálu, nebo na něj čekalo ve tmavém a studeném parku. Jel jsem na venkov do Vermontu bez elektřiny a se stánky s rychlým občerstvením, kde Sanders musel kapitulovat v polovině 60. let. A také jsem byl v neonové záplavě v Las Vegas, kde se Bernie definitivně prosadil proti Hillary Clintonové. A na obrazovce se jeho jméno objevilo s lidmi jako Don Rickles nebo Wayne Newton. Výsledkem tohoto putování byla moje kniha The Bern Identity: A Search for Bernie Sanders and the New American Dream (Bernova Identita: Hledání Bernieho Sanderse a nového amerického snu).

Dozvěděl jsem se hodně. Věci, které mě překvapily, a jiné věci, které jsem čekal, ale chtěl jsem je vidět na vlastní oči. Viděl jsem okolí Brooklynu, kde Sanders vyrůstal ve stísněném bytu na druhém patře vedle dálnice. Mluvil jsem po telefonu s jeho starším bratrem Larrym z Anglie, který je aktivista Strany zelených. Larry Sanders mi řekl, že jeho malý bratr Bernie už jako dítě na základní škole neuměl lhát, i když ho to dostávalo do problémů. A jak rostl, veřejné lži jiných ho přivedly k politickému aktivismu. Viz jeho milovaný Dodgers slibující zůstat v Brooklynu těsně před odchodem do Los Angeles, nebo lži Nixona a Kennedyho o americké politice vůči Kubě a vůči Třetímu světu. A konečně i lež laureáta Nobelovy ceny, který vedl Universitu v Chicagu a veřejně lhal, že na vysokých školách není rasová segregace.

Také jsem viděl vznik pozoruhodného pouta mezi kandidátem, který nezměnil své základní politické hodnoty více než půl století, a mezi novou generací voličů, kteří toužili po této autenticitě. Tu ale může poskytnout jen člověk jako Sanders se skutečnou životní historií, nikoli s agendou řízenou předvolebními průzkumy a zájmovými skupinami. A toto pouto s mladými vzniklo v současném hnutí Occupy Wall Street. Hnutí spojilo Sanderse s mnoha veterány tohoto protestu, který však měl jen krátký život. Jenže mnozí z nich chtěli skutečnou sociální a politickou změnu, a ne jen politická prohlášení. Proto se připojili k Sandersovi v době, kdy další populární senátorka Elizabeth Warrenová odmítla nastoupit do prezidentské kampaně. Výsledkem byly davy zájemců od Bostonu až do Seattlu.

Je na tom jedna zajímavá věc. Zjistil jsem, že spousta mainstreamových médií (ke kterým profesionálně patřím) byla úplně mimo mísu ohledně toho, co se kolem Sanderse děje. Jeho příznivci, které jsem oslovil během své reportáže a psaní knihy, byli zcela znechuceni z toho, že média odmítají psát o naprosto nových momentech, která tato kampaň nese. Nazývat se v Americe "demokratickým socialistou" (tj. komunistou v Česku, pozn. překl.) dostat tak masovou podporu, to je něco neslýchaného: "Tak toto je podle vás na osmiminutový TV štěk?", říkal mi už asi třicátý návštěvník jeho volebního shromáždění v Bostonu, "vždyť tito lidi tady volají, aby jim někdo konečně řekl pravdu...!"

Ve skutečnosti je takzvané "Trumpovo léto" prodlouženo až do zimy. A mezitím se vztah médií k Sandersovi stal skutečně hnusným. Normální průzkumy jasně ukazují, že mnohem víc Američanů si přeje, aby se stal prezidentem Sanders než těch, co jsou pro Donalda Trumpa. Ale přesto tento krátkoprsťák z Manhattanu má zhruba třiadvacetkrát více prostoru ve zpravodajství. Tyndallova agentura potvrdila, že např. televize ABC uváděla Trumpa celkem 81 minut a Sanderse - asi 20 sekund.

Co s tím dělat? Je fér poznamenat, že Trump nadále zůstává na čelném místě v rozbité Republikánské partaji, zatímco Sanders je až za Hillary Clintonovou, alespoň na národní úrovni. Proto se volební kampaň stala do velké míry mediálním zápasem těchto dvou, Trumpa a Clintonové. Ale Sandersovi stoupenci říkají, že celý mediální cirkus je narafičen tak, aby se nikdy nemohl změnit současný stav veřejných věcí. To je možné, ale jako novinář-veterán vím, že Bernie odmítl hrát zavedenou hru. Je snad prvním kandidátem postreaganovské éry, který se aktivně vyhýbal mediálním štěkům připravovaných na každý den a jeho fotky nebyly na předních stránkách masových webů a novin. Místo toho lidem přednáší 55 minut o hospodářských a sociálních problémech Ameriky. A dělá to každou noc. A lidé to milují, i když to TV producenti nenávidí. Sandersův názor - asi šílený v roce 2015 - zní, že pokud mluvíte trvale pravdu, lidé k vám nakonec přijdou. A jeho odmítnutí dělat tanec pro média je přesně to, proč jej lidé mají rádi.

V roce 1969, ve svých novinách ve Vermontu s názvem The Movement napsal Sanders, že "-----revoluce se blíží, a je to velice krásná revoluce." Rok nato Gil Scott-Heron zpíval, že "revoluce nebude v televizi-----". A o 45 let později to vypadá, že Scott-Heron měl pravdu. Ale záleží na tom? Nepochybuji o tom, že Sanders by rád šokoval svět a stal se 45. americkým prezidentem. Stejně jako šokoval svět v roce 1981 tím, že vyhrál volby jako starosta Vermontu coby socialista, a navíc pouhých šest týdnů poté, co se Reagan stal prezidentem. Ale jeho skutečná bitva je na poli idejí. A podívejte se na trend Demokratické partaje a jejích prezidentů prodávajících korporátní dohody. A pak na aktivistickou základnu, která ohledně klimatických změn a dalších bodů míří jasně doleva. Pak je jasné, že Sanders bitvu idejí vyhrál už teď.

Originál článku zde.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!


 

Související články:

Úředníci panikaří, Putin jim přistřihl korupční brka

$
0
0
 23.12.2015  Isstras
 Úředníci po celém Rusku jsou ve stavu paniky, píše Samer Ibrahim na FB. Prezident Vladimír Putin podepsal nový protikorupční zákon a jednu novelu. Tak o tomto si můžeme v Česku bohužel zatím nechat jen zdát.Máš, úředníčku, nebo členové tvé rodiny bankovní účet v zahraničí? V tom případě nemáš co dělat ve státní a veřejné správě a štandopede se pakuj! Umíte si představit zděšení mezi českými úřednickými vyžírkami, ať už na ministerstvech či v regionech?

Dříve se to v Rusku týkalo „jen“ poslanců Státní dumy (analogie Poslanecké sněmovny), dnes se to týká VŠECH úředníků Ruské federace od nejvyšší do nejnižší úřednické funkce. Je vcelku i zjevné, proč to prošlo. Vzhledem k tomu, že se ta omezení týkala poslanců, zlomyslnost zde zjevně udělala své, takže podle hesla: „když ne my, tak ani vy“, pro tuto novelu zvedli poslanci Státní dumy svou ruku. To je ale jen jedna stránka mince.

Další novela podepsaná prezidentem není o nic méně zajímavá

Stačí totiž, aby se některý poslanec či Senátor nebo dokonce jen municipální úředník zpozdil s prohlášením o svých příjmech, JE BLESKOVĚ ZBAVEN MANDÁTU či úřadu. Jinými slovy, je opět vykopán z útulného křesílka. Uznejte, že jde o hodně závažnou novelu, ze které přímo čiší „Putinova totalita“.

Krom toho se musí nyní i municipální úředníci i poslanci zbavit VŠECH zahraničních účtů, a to včetně členů jejich rodin. Dříve tak museli činit pouze federální činovníci a úředníci, teď už to schytali všichni. Protože pro municipální úředníky je to novinka, dostali 3měsíční odklad na to, aby účty zlikvidovali – oni i jejich rodinky.

Dodejme, že předkládat jsou úředníci povinni nejen stavy svých příjmů, ale také investic, neboli výdajů. A případný nesoulad je pak patrný na první pohled.

V Česku si budeme muset nějaký čas počkat

Český prezident Miloš Zeman může zatím bohužel jen závistivě sledovat, jak jeho ruský kolega vydává a podepisuje jeden antikorupční zákon za druhým. Dodejme, že se už i Státní duma RF zřejmě bojí prezidentu Putinovi cokoli odmítnout, protože rating, který má ruský prezident u svého národa, může poslancům v případě nepodpoření prezidentových návrhů, vynést jedině totální propadák ve volbách v příštím roce.

Když se to ale v Rusku uchytí…, třeba se probudí i Česká kotlina, aby svého prezidenta podpořila intenzivněji. No a pak… kdo ví?

Ještě, že víme, že Říše zla pořád lže!

$
0
0
23.12.2015   Literární noviny
Představte si, jaké starosti bychom si začali dělat, kdybychom si jen pomysleli, že USA skutečně pomáhaly Turecku pomáhat Islámskému státu. „Naštěstí víme, že Rusové vždycky lžou. A proto jsou také všechny informace vycházející z Ruska lež,“ glosuje současnou situaci italský křesťanský list Famiglia Cristiana. Kdyby tomu totiž tak nebylo, museli bychom uvěřit, že Turecko -- jemuž šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová věnovala tři miliardy eur na kontrolu hranic a zastavení proudu syrských uprchlíků do Evropy -- využívá své hranice se Sýrií pro kšeftování s džihádisty, jejichž útoky mění Syřany v uprchlíky!



 „Díky tomuto skvělému systému Turecko jednu tragédii podojí hned čtyřmi způsoby: nákupem ropy a historických památek od Daeše; prodejem zbraní a dalšího vybavení Daeši; pouštěním zahraničních žoldáků pro Daeš přes své hranice do Sýrie; a k tomu všemu ještě donutilo Evropu, aby platila miliardy ve snaze zabránit přívalu uprchlíků.“

Říše zla dodává fotografie i očitá svědectví. A lidé, kteří navštívili irácký Kurdistán, také viděli každý den stovky kamionů mířících do Turecka, plných „nedovolené“ ropy, kterou Kurdistán sice mohl prodávat prostřednictvím ministerstva ropného průmyslu v Bagdádu, ale rozhodl se ji prodávat na vlastní pěst. Hišám Brífkání, šéf Energetického výboru v iráckém Ninive, uvádí, že Daeš pašoval až 10 tisíc barelů denně do Turecka, zatímco ostatní odborníci mluví o potenciálu 250 tisíc barelů za den.

"Naštěstí nic z toho není vůbec důležité, protože to přece hlásá Říší zla, a tak to musí být vše jen lež. Jak ale máme získat jistotu, že Turecko a Islámský stát jsou opravdu naši přátelé? Když Turecko sestřelilo ruské letadlo, protože prý bylo skoro jako napadeno, nositel Nobelovy ceny za mír Barack Obama řekl, že „Turecko má právo chránit své hranice“, ale když Rusko ukázalo fotky konvojů s ropou na hranicích, řekl ten samý Obama, že „s tím Turecko nemá nic společného“.

Pokud bychom nevěděli, že Říše zla pořád jen lže, mohlo by nás napadnout, že třeba lže Obama. "A že třeba podporuje přátele teroristů. Ano, ten Obama, který předstírá, že bojuje proti Islámskému státu, ale ve skutečnosti mu umožňuje přijímat všemožné vojenské dodávky, hlavně z Turecka, ale také z monarchií v Perském zálivu, které i nadále dodávají zbraně a peníze džihádistům."
Dokonce by nás pak mohlo napadnout i to, že satelity Pentagonu jsou porouchané. Když totiž ruské letadlo explodovalo nad Sinají, stačilo jim pár hodin, aby sdělily, co přesně se stalo. Ale když se předlouhé kolony nákladních vozidel táhnou pouští (nebo když obrněná vozidla a nákladní vozy plné bojovníků celé hodiny přejížděly pouští k Palmyře) neviděly nic: to je přímo technický zázrak!

“Je opravdu štěstí, že víme, že Říše zla vždycky lže. A že víme, jaká je to úleva, když víme, že NATO je tu, aby ji udrželo na uzdě. Vojenská aliance, která neříká nic o tureckých machinacích, tranzitu zbraní a zahraničních bojovníků do Sýrie, ale může sestřelovat letadla, aby vyprovokovala vojenskou akci na Ukrajině, nebo přizve ke vstupu Černou Horu....

Jen si zkuste představit ty starosti, jaké bychom měli, pokud bychom nevěděli, že Říše zla vždycky lže!“

Přeloženo z italského katolického listu Famiglia Cristiana.

Soros tahá za nitky na obou koncích syrského uprchlického chaosu

$
0
0
William Engdahl
23.12.2015 Zvědavec

Od chvíle, kdy dostal John D. Rockefeller radu chránit své bohatství před vládním zdaněním vytvořením daně neplatící filantropické nadace v r. 1913, byly tyto základy použity americkými oligarchy k zamaskovávání světových špinavostí pod rouškou „činění dobrodiní pro lidstvo“, známého jako „filantropie“ z lásky k lidstvu. 


A nejinak je tomu v případě George Sorose, který má pravděpodobně pod palcem více nedaněných nadací, než kdokoliv jiný. Jeho nadace Otevřená společnost je v každé zemi, kde Washington chce dostat „svého člověka“ k veslu, nebo aspoň někoho, kdo ho neumí prokouknout. Hrály klíčovou roli při změně režimu v bývalém Sovětském svazu a ve východní Evropě po r. 1989. Nyní jsou jeho nadace až po uši namočené v prosazování propagandy sloužící agendě americko-britské války ničící stabilitu v Sýrii, stejně jak to bylo učiněno v Libyi před třemi roky, a vytváří tím současnou uprchlickou krizi EU.

Měli bychom se blíže podívat na probíhající syrskou uprchlickou krizi, působící takový zmatek a nepokoje v celé EU, obzvláště v Německu, upřednostňovaném cíli většiny dnešních žadatelů o azyl.

George Soros, dnes naturalizovaný Američan, právě vyplodil šestibodový návrh, říkající Evropské unii, co musí dělat, aby zvládla situaci. Stojí za podrobnější pohled.

Začíná tím, že uvádí: „EU potřebuje komplexní plán reakce na krizi, takový, který znovu zavede účinný dozor nad proudy žadatelů o azyl, aby se to odehrávalo bezpečně a řádně…“ Pak říká, že: „Zaprvé musí EU v dohledné budoucnosti přijímat nejméně milion azylantů ročně.“

Soros nezmiňuje, odkud si to číslo vycucal, ani neprobírá roli dalších svých nevládních organizací v Sýrii a jinde, které vyrábí podvodnou propagandu, aby se vytvořily veřejné sympatie k americké a britské „bezletové zóně“ v Sýrii, jak to bylo učiněno při zničení Libye.

Tento americký spekulant pak dodává, ve svých bodech nutných k realizaci, řadu návrhů, které by konsolidovaly de facto nadnárodní státní aparát EU, pod kontrolou beztvářných nevolených byrokratů Evropské komise. Sorosovy návrhy vyzývají k vytvoření uprchlických dluhopisů vydaných EU. Uvádí: „EU by měla poskytovat na každého žadatele o azyl v prvních dvou letech 15,000 euro, aby pomohla financovat ubytování, zdravotní péči a náklady na vzdělání – a aby učinila akceptování uprchlíků pro členské státy lákavějším. Tyto peníze může získat vydáním dlouhodobých dluhopisů, za využití své z velké části nevyužité výpůjční schopnosti AAA…“

Tato emise by přišla na 30 miliard euro, v době, kdy se většina členských států EU snaží srovnat s domácí ekonomickou krizí. Soros je u peněz cizích lidí štědrý. Zmíněný dluhopisový rating AAA je rating právního subjektu zvaného Evropská unie. Soros manévroval roky ve snaze získat Bruselu nezávislou finanční moc, která by zbavila i posledních zbytků národní finanční suverenity Berlín, Paříž, Řím a další členské země EU, jako součást plánu na zničení pozůstatků národních hranic a principů národního státu stanovených ve Vestfálském míru z r. 1648, který ukončil třicetiletou válku.

George Soros má více nápadů, jak utratit daně evropských občanů. Vyzývá EU, aby vyklopila peníze na další roční záruky pro „nárazníkové země“ (Turecko, Libanon, Jordánsko), a to nejméně 8-10 miliard euro ročně. Pak, záludně, Soros prohlašuje: „Musí být pro azylanty zřízeny bezpečné kanály, počínaje jejich přepravou z Řecka a Itálie do jejich cílových zemí. To je velmi naléhavé, aby se uklidnila panika.

„Cílové země“
Jeho použití výrazu „cílové země“ je velmi zajímavé. Dnes to znamená hlavně Spolkovou republiku Německo. Sorosovou strategií je evidentně vzít si za cíl Německo, obzvláště u záplavy uprchlíků.

Postupně se dostalo ven, že mnoho uprchlíků či azylantů zaplavujících EU od léta 2015 přišlo v reakci na přečtení si na Twitteru či Facebooku komentářů, líčících obzvláště Německo jako zemi s otevřenou náručí, ráj milující uprchlíky, kde budou uspokojeny všechny jejich potřeby.

Jak se rozneslo, že Německo je tím „správným místem“ pro lidi utíkající ze Sýrie a dalších oblastí konfliktu? Vladimír Šalak na Ruské akademii věd vyvinul systém analýzy internetového obsahu pro Twitter (Scai4Twi). Udělal studii více než 19,000 původních tweetů souvisejících s uprchlíky (opakující se vynechány). Jeho studie ukázala, že převážná většina tweetů uvádí Německo jako nejpřátelštější zemi k uprchlíkům v Evropě.

Šalakova studie odhalila, že 93% všech tweetů o Německu obsahovalo pozitivní zmínky o německé pohostinnosti a uprchlické politice. Některý vzorky:

  • Německo ano! Levičáci stříkají graffiti „Vítejte uprchlíci“ na vlak v arabštině
  • Skvělí lidé – video, kde Němci vítají syrské uprchlíky ve své komunitě
  • Respekt! Fotbaloví fanoušci říkají „Vítejte uprchlíci“ po celém stadionu v Německu. Tento vlak s arabským graffiti projíždí Drážďany vítajícími uprchlíky: (ahlan wa sahlan – vřele vítejte)
  • „Milujeme Německo!“, křičí radostní uprchlíci na mnichovském nádraží
  • Tisíce vítají uprchlíky v Německu – Sky News Australia
  • Ať se toto německé město, které vítalo autobus se syrskými uprchlíky

A teď přijde skutečný kladivoun. Převážná většina těchto tweetů „Německo vítá uprchlíkynepochází z Německa, ale ze Spojených států a Británie, dvou zemí namočených až po krk v krvavých činech ISIS a Al-Kajdy a bezpočtu dalších teroristických gangů řádících v Sýrii v posledních čtyřech letech.

Šalak analyzoval 5.704 původních tweetů obsahujících spojení “Uprchlíci vítejte“ a název země, která je vítala. Ukázalo se, že téměř 80% všech tweetů tvrdilo, že Německo je nejpřívětivější země v Evropě. Druhou nejpřívětivější zemí bylo Rakousko, s 12%. Nicméně studie také zjistila, že ony tweety „Německo vás vítá“ neměly původ v Německu. Více než 40% všech tweetů mělo původ v USA, Británii nebo Austrálii. Pouze 6,4% jich mělo původ v Německu (důkaz, že jde o válku námořní frakce proti eurasii – p.p.).

George Soros je také Taťka Štědroň financující nový mozkový trust EU s názvem Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR). Na internetové stránce ECFR je úvodník s názvem „Pokud Evropa chce zastavit utonutí, musí je nechat létat“. Sorosův mozkový trust tvrdí, že hlavním důvodem, proč si přivandrovalci volí lodě, je direktiva EU 51/2001/EC: „Tato direktiva EU byla schválena v r. 2001. Řečeno jednoduše, stojí tam, že dopravci – ať již aerolinky nebo lodní společnosti – jsou zodpovědní za zajištění, že cizí státní příslušníci přející si cestovat do Evropské unie mají platný cestovní doklad. Pokud takovýto cestující dorazí do EU a je vrácen zpět, jsou aerolinky povinny zaplatit účet za jejich leteckou přepravu domů.“ Jinými slovy, „otevři bránu nebes dokořán, milý bože“.

Sorosovy syrské nevládní organizace buší do válečných bubnů

Cynismus Sorosovy výzvy, aby daňoví poplatníci EU zatáhli účet a přijali miliony nových uprchlíků, aby je letecky přepravovali bez papírů, a další, je jasný, když se podíváme na tutéž Sorosem financovanou síť nevládních organizací aktivních v Sýrii, které se pokouší vytvořit propagandistické pozadí pro získání souhlasu s další americkou „bezletovou zónou“ nad Sýrií, jak to bylo učiněno proti Iráku po r. 1991 a proti Libyi v r. 2012, aby se mohly tyto země vybombardovat do doby kamenné.

Jedním z klíčových internetových obhájců americko-britské „bezletové zóny“ nad Sýrií, něčeho, co ruská intervence po 30. září de facto zablokovala, je organizace známá jako Avaaz. Avaaz dostala počáteční finanční podporu od Sorosovy nadace v r. 2007, aby prosazovala klíčovou politiku vyhovující americkému ministerstvu zahraničí. Uvádí Sorosovu nadaci Otevřená společnost jako svého zakládajícího partnera. Avaaz hrála klíčovou roli v prosazování bezletové zóny v Libyi v r. 2011, která znamenala režim teroru a chaosu v této kdysi prosperující a stabilní africké zemi. O Avaaz je známo, že velmi aktivně prosazuje totéž pro Sýrii.

Další Sorosem financovanou nevládní organizací aktivně démonizující Assadovu vládu jako příčinu všech zvěrstev v Sýrii a pomáhající budovat podporu veřejnosti pro válku v Sýrii v USA a EU je Amnesty International. Suzanne Nossel, až do r. 2013 výkonná ředitelka Amnesty International USA, přešla na toto místo z amerického ministerstva zahraničí, kde byla zástupkyní náměstka ministra zahraničí, což není zrovna co se týká Sýrie nepodjatá instituce. Rovněž Sorosem financovaná Human Rights Watch hrála významnou roli v podvodném líčení ostřelování civilních struktur ISIS a Al-Kajdou a dalších zvěrstev jako práci Assadova režimu, kdy tím budovala podporu pro vojenskou akci USA a EU.

Střední východ a další dnešní války, včetně Ukrajiny, jsou produktem zahraničně-politické doktríny vytvořené v r. 1992 ministrem obrany Paulem Wolfowitzem, nechvalně známé doktríny ospravedlňující „preventivní“ válku, bez jakéhokoliv dohledu Rady bezpečnosti OSN, proti jakékoliv zemi nebo skupině zemí, které ohrožují pozici a nadvládu USA coby „jediné super velmoci“. George Soros, finanční spekulant, se prohlásil za filantropa a jeho nedaněné nadace jsou integrální součástí této mašinérie preventivních válek. Nyní Soros poučuje země EU, především Německo, o tom, jak by měly přijímat lidský důsledek válek, které on a jeho kámoši na americkém ministerstvu zahraničí vytvořily. To je skutečné chucpe, či spíše skutečná arogance a nadutost.


Soros Plays Both Ends in Syria Refugee Chaos vyšel 18. prosince 2015 na journal=neo.org. Překlad v ceně 578 Kč Zvědavec.

Papež se uchyluje k soudnému dni: „Pro ty, kdo slaví Vánoce, by to také mohly být jejich poslední“

$
0
0
23.12.   2015   New World Order Opposition
Papež František promlouvající k davům pronesl děsivou předpověď. S tím, jak svět zachvacuje běsnění války, by to mohly být naše poslední Vánoce. V knize Petrus Romanus autoři Tom Horn a Cris Putnam pronesli dvě ohromující předpovědi. V roce 2012, když byl v úřadě ještě papež František, předpověděli příchod události, k níž nedošlo déle než 600 let – tj. Benediktovy abdikace na papežství. Když počátkem příštího roku papež Benedikt abdikoval, přišlo to pro miliardu katolíků po celém světě jako šok. Ti dva výzkumníci, kteří žertem říkají, že je inspiroval Duch Svatý, zůstali úplně potichu ohledně toho, jak mohli věštit téměř bezprecedentní událost s takovou přesností.

Ale ať byla ta předpověď jakkoliv neuvěřitelná, není to nic proti druhé předložené Hornem a Putmanem. Ti dva citovali 600 let staré proroctví Svatého Malachiáše, který inspirován Bohem údajně sepsal jména příštích 112 papežů v pořadí. A jak se ukázalo, měla by Benediktova rezignace vést ke konečnému zvolení papež Františka, 112 osoby na tomto seznamu. Záležitost začíná vypadat děsivě tím, že Proroctví končí Františkem – po něm Malachiáš už neuvádí žádného dalšího následovníka. Proroctví samotné tohoto konečného papeže označuje jako „Petrus Romanus“ čili Petr Říman

Válka v Sýrii sbližuje Izrael a Turecko

$
0
0
Petr Umlauf 
23.12.2015 E-republika

Co sbližuje Izrael a Turecko? Proč tak rychle zapomělo Turecko na dest mrtvých z lodi "Mavi Marmara"? Je epizoda s humanitární nákladem do Gazy definitivně zapomenuta? Válečné bubny duní a přehluší každou otázku.



Připomeňme, že 30. května 2010 izraelská armáda zaútočila na konvoj šesti lodí tzv. "Flotily svobody" s humanitárním nákladem do Gazy. Na lodi "Mavi Marmara" zemřelo deset tureckých občanů. Po tomto "incidentu" byly diplomatické vztahy mezi Tureckem a Izraelem nulové. Ruský zásah v Sýrii vše změnil. Izrael intenzivně jedná a zavazuje se zaplatit rodinám obětí odškodnění Turecko a recipročně ustoupí od soudních sporů a omezí na svém území činnost palestinské organizace Hamás. Turecko je prý připraveno souhlasit s blokádou Gazy výměnou za odškodnění obětí incidentu. Jsou to zatím jen předběžné dohody, nic podepsáno není.

O tom, co způsobilo tyto diplomatické pohyby a co mohou přinést, vedl rozhovor "Rosbalt" s expertem na Blízký východ, novinářem Michailem Magidem.

Co je důvodem, že se Izrael a Turecko náhle rozhodly urychleně obnovit diplomatické a obchodní vztahy?


Hlavním důvodem, proč se toto nyní děje, je válka v Sýrii a hlavně ruský aktivní vstup do konfliktu. Zájmy Turecka a Izraele se v této válce částečně shodují. Izrael považuje za svého hlavního nepřítele Hizballáh (libanonská šíitská polovojenská organizace), se kterým bojoval několik desetiletí. Právě tuto organizaci Asadův režim podporuje, a to i v Íránu. Stručně řečeno, vznikla osa "Hizballáh-Damašek-Teherán". Proto Izrael systematicky bombardoval základny Asada i Hizballáhu a zároveň léčí zraněné syrské povstalce na svém území.

Turecko také bojuje proti silám Asada a Hizballáhu a podporuje syrské povstalce. Jeho zájmem je zmenšení vlivu Asada v Sýrii a rozšíření vlastní zájmové zóny vlivu. Mimochodem, nejsem si jistý, že by toto bylo prospěšné pro Izrael, ale k dnešnímu dni se zájmy obou zemí shodují.

Nejdůležitější kromě toho je, že Rusko zasáhlo v konfliktu na straně Asada. To způsobilo vážné zhoršení rusko-tureckých vztahů. A v poslední době došlo k ostré potyčce mezi ruským ministerstvem zahraničních věcí, které vyjádřilo nespokojenost s izraelskými leteckými útoky na Asada. Izraelský premiérem Benjaminem Netanjahu k tomu jen řekl, že názor Moskvy v této věci je mu lhostejný. Je zřejmé, že tato nová situace má vliv na vztahy mezi Izraelem a Tureckem.

Ukazuje se, že zásah Ruska v syrské válce sebou nese mezinárodní důsledky, a dokonce i násilné konflikty, i když ten, který vznikl mezi Tureckem a Izraelem, se zastavil. A co řeči o potřebě, aby se oba společně postavili proti Moskvě?
Já bych to vymezil trochu jinak. Angažmá Ruské federace na Ukrajině a poté i v Sýrii bylo špatně promyšlené a jeho dopad je nedostatečně uvážený. Sankce ochromují ruskou ekonomiku a navíc to zostřuje konflikt s Tureckem, kdo by na to všechno myslel dřív? Tyto války mají jeden hlavní cíl: "Vypnout" televizor a zaměřit pozornost diváků na chladničku. To není politika, ale show. To vše se však děje v reálném světě a má to velmi reálné důsledky. Jsou to rostoucí ceny v obchodech, havarované letadlo a druhé sestřelené. Další vývoj směřuje jen k větším problémům.

Jak hodnotíte tyto informace na pozadí předpokládaného stažení většiny íránských sil ze Sýrie? Oni byli jednou z hlavních nadějí ruského vedení, a teď jsou to jen extrémně slabí spojenci, podobně jako Asadova armáda. Je možné předvídat další vývoj situace na syrském válčišti?

Ano, podle zpráv z médií Írán stáhne své jednotky ze Sýrie. Předpokládá se, že disponuje několika sty až několika tisíci bojovníků (kolem 7 až deseti tisíci, ale to je možná příliš nadsazené). Je to z důvodu těžkých ztrát Íránců, včetně zranění nebo možná i smrti velitele elitní svazku, "Al-Quds", generála Kásima Sulejmaního (mimo jiné velel úspěšné obraně Bagdádu), a důvodem jsou i vysoké náklady na válku v Sýrii. Řekl bych, že mezi důvody se musí počítat i zrušení sankcí proti Íránu. Ten má zájem o užší ekonomickou spolupráci se Spojenými státy a Evropskou unií.

Nejde však jen o vývoz ropy.


To je pravda. Írán potřebuje zahraniční investice pro modernizaci průmyslu. Proto nemá nejnovější technologie. Íránci chtějí získat až 500 miliard USD západních investic. To vše směřuje k normalizaci vztahů se Spojenými státy a Evropou, zatímco podpora Asada tomu brání a je pro Západ nepříjemná. Kromě toho, že válka v Sýrii není v Íránu populární, tak vysoké ztráty a náklady mohou vést ke zvýšení vnitřního napětí. Náklady Teheránu na podporu Sýrie a vedené války každoročně vyjdou až na 11 miliard dolarů. Írán zažil svou revoluci v letech 2009-2010, a ačkoli byla potlačena, "mullatariát" (duchovní vedení země) bere tuto možnost stále na vědomí a bojí se jí.

Co to ​​znamená pro Rusko?


Postavení Asada se zhoršuje. To znamená, že Rusko bude muset vynaložit na jeho podporu další dodatečné zdroje, a to jak finanční, tak lidské. Podle královského institutu pro obranná studia v Londýně, Ruská federace až do poloviny listopadu využila na syrské tažení asi 4 miliony USD denně, ale poté, co Turecko sestřelilo ruské letadlo, výdaje byly zdvojnásobeny na 8 milionů (téměř 3 miliardy USD ročně).

V případě, že Íránci opustí Sýrii, bude to pro Assada mnohem dražší. A to vše na pozadí klesajících cen uhlovodíků. Připravuje se vstup kapacit Íránu na světový trh s ropou, což by mohlo vést k dalšímu poklesu cen. Nakonec, v případě odchodu Íránu, Ruská federace je jedinou zemí, která stále podporuje Asada. To vede k další izolaci Ruska a posiluje to jen jeho protivníky, zejména Turecko.

Rozhovor vedl Alexandr Želenin



Zdroj:Война в Сирии сближает Израиль и Турцию

Dávám překlad rozhovoru právě z tohoto důvodu, že události vývody komentátora jen potvrzují.

20 prosince proběhl útok izraelského letectva na jednu z budov na předměstí Džerman na východě Damašku. V důsledku ostřelování zemřelo několik lidí, další byli zranění. Hlavním cílem a obětí útoku se stal Samir Kuntar— zástupce organizace "Lidová fronta pro osvobození Palestiny", která spolupracuje s hnutím Hizballáh. Ten byl propuštěn 16. července 2008 v rámci dohody o výměně zajatců mezi Izraelem a Hizballáhem. Syrská média toto ostřelování považují za teroristický útok.


Psali na E-republice související:

Související články:

Amnesty International se odkopala

$
0
0

amnesty
- jip -
23.12.2015  Vaše věc

Rusko na konci září vstoupilo do mezinárodního konfliktu, který se jeví jako svého druhu občanská válka, v Sýrii. Učinilo to tak razantně, že se již nyní ukazuje, díky iniciativě OSN, východisko ze slepé uličky tohoto konfliktu. Možná již v lednu zavládne mezi vládou a alespoň částí ozbrojenců příměří, a Sýrie se vydá k parlamentním volbám, které, jak se zdá, má velkou šanci vyhrát současný syrský prezident B. Asad či jeho baasistická strana.


To je ovšem jedna stránka věci. Druhá stránka věci je porážka Islámského státu (IS), která je zatím v nedohlednu.

I když, pokud se spojí USA a Rusko, mohlo by to mít slušnou perspektivu. A pokud se IS odřízne od zdrojů financování v Turecku, Saúdské Arábii a Kataru a od dodávek zbraní z těchto zemí, je jeho porážka dříve anebo později neodvratná. Pro Evropu je to důležité z toho hlediska, že v případě pádu sekulárního režimu B. Asada by další miliony Syřanů hledaly spásu právě v Evropě. Takže pro Evropu je konec konfliktu v Sýrii a zničení IS v zásadě klíčová záležitost. A Amnesty international (AI) se v této situaci trapně odkopala.

Rusové podle AI porušují v Sýrii lidská práva, neboť organizace spočítala již 200 obětí jejich leteckých útoků mezi civilním obyvatelstvem. Nevšiml jsem si, že by AI podobné sdělení učinila ve vztahu k USA a jejich letecké koalici.

To může mít dva důvody. Buďto letecká koalice Západu a jeho spojenců nad Sýrií nelétá a neútočí. A to by bylo klamání veřejného a světového mínění. Anebo když útočí na islamistické cíle, činí to tak brilantně a dovedně, že nezasáhla jediného civilního obyvatele. To každého odborníka na letectví musí přivést v úžas. Stejně jako tento intelektuální výron AI.

O Amnesty International není třeba mít velkých iluzí, ale tak jednostranně a hloupě pojatý politický útok proti Rusku prostě musí každého soudného člověka přivést k závěru, že AI ztratila zbytek věrohodnosti, pokud jej tedy kdy vůbec měla či předstírala…

Ruské T-90 rozhodly střet na jihu Aleppa

$
0
0


Po osvobození města Khan Touman na jihu oblasti Aleppo pokračovala 4. motorizovaná divize Syrské arabské armády společně s oddíly Hizballáhu v ofenzívě a ovládla vesnici Al-Kalidia. To umožnilo převzít pod kontrolu nad ještě významnější částí trasy Aleppo-Damašek a konečně cestu pro teroristy uzavřít.

V důsledku toho se skupina Džaiš al-Fatah ocitla na hranici rozpadu, když přišla o základní zásobovací trasu. Toho se podařilo dosáhnout díky včasnému příchodu šíitských posil z Libanonu, Iráku a Íránu a také díky přesným úderům ruských Vzdušných a kosmických sil.

Druhá fáze ofenzivní operace syrských ozbrojených sil byla fakticky úspěšně zakončena, byť syrská vojska utrpěla vážné ztráty včetně ztrát na obrněné technice, a to kvůli použití amerických protitankových řízených střel TOW ozbrojenci. Jen nasazení ruských tanků T-90A, způsobilých čelit těmto komplexům, umožnilo dosáhnout zlomu v průběhu střetu.
Vládní vojska v současné době fakticky kontrolují tři čtvrtiny jižního Aleppa a osvobození zbývající části by nemělo zabrat mnoho času.

Nyní se syrská armáda připravuje k provedení třetí fáze operace. Předpokládá se pokračování ve směru k zemědělskému komplexu Ikarda a vesnici Taftanaz, s cílem přesunutí bojových aktivit do provincie Idlib a s následným osvobozením šíitských měst Fuah a Kafraija, majících značný strategický význam.

Anatolij Ševcov

Zdroj: k-politika.ru
Foto: twitter.com/syria_protector

Takto vypadá budoucnost ruského námořnictva: stealth fregata Admirál Gorškov

$
0
0

napsal/přeložil geo
23. 12. 2015             Eurasia24

Ruské námořnictvo uvolnilo videozáběry zbrusu nové fregaty Projektu 22350, třídy pojmenované Admirál flotily Sovětského svazu Gorškov. Jedná se o zcela novou generaci fregat, které se brzy stanou jedním z pilířů ruského námořnictva a zůstanou jím i v příštích desetiletích.


Fregata Admiral Gorškov, první loď stejnojmenné třídy, se nachází v posledních fázích státních zkoušek, než bude zařazena do služby. Na podzim letošního roku prošla na polygonech Severní flotily zkušebními střelbami. 25. listopadu si posádka vyzkoušela ostré odpaly raket proti pozemním cílům a proti námořním cílům v Severním ledovém oceánu.

Do služby u námořnictva plavidlo vstoupí v příštím roce. Rozestavěny jsou další tři lodě této třídy, celkem jich ruské flotily v budoucnu získají až dvacet.

Fregata Admirál Gorškov je nejmodernějším ruským plavidlem, které bylo od samého počátku navrženo a konstruováno s ohledem na co nejnižší radarový odraz – tedy podle zásad stealth. Loď je 135 metrů dlouhá, má výtlak 4500 tun a dokáže vyvinout rychlost až 29,5 uzlů, tedy bezmála 55 kilometrů za hodinu.

Dominantní hlavňovou výzbrojí je 130milimetrový kanon A-192M ve věži na přídi, raketovou protilodní a protizemní výzbroj představuje 16 podzvukových střel Kalibr-NK nebo stejný počet nadzvukových „zabijáků“, protilodních raket Oniks.

Hlavní protiletadlovou a protiraketovou zbraní je systém Redut, příbuzný nového pozemního komplexu S-350 Viťaz. Na videu (níže) je v čase 1 min. 27 s. zachycena střelba z bojového modulu systému 3М89 Palaš, určeného k likvidaci přibližujících se protilodních střel, bojových letadel nebo bezpilotních prostředků protivníka na krátkou vzdálenost.

Fregata, stejně jako celá nová třída, je pojmenována po Sergeji Georgijeviči Gorškovovi, který velel Sovětskému námořnictvu po většinu času jeho poválečné existence.


Foto: YouTube.com

Karel Köcher pro PL odhaluje tajemství velké politiky: Na Ukrajině byly stovky západních poradců. NATO chtělo střet, Rusové mu vzali vítr z plachet

$
0
0

- rozhovor -
23.12.2015  ParlamentníListy

ROZHOVOR Vystoupit či nevystoupit z Evropské unie je úplně jedno. Vemte si, že až osmdesát procent migrantů jsou mladí muži. Furt nám ukazují rodiny s dětmi, ale to je klam. Tak mluví ve třetím pokračování rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý agent Československa Karel Köcher. Tentokrát řešíme roli USA na Krymu, Mnichovskou zradu, budoucnost Evropské unie, roli radikálního feminismu a tak dále.


ParlamentníListy.cz jsou terčem kritiky jako propaganda ve službách Vladimira Putina či jako součást páté kolony Ruska. Co vy na to?
Já si ParlamentníchListů.cz vážím, čtu je a podle mě jde o správné médium, které vyvažuje většinový směr mediálního diskurzu. Nicméně s takovými obviněními jste museli počítat. Když lidem dáváte i ideje k zamyšlení z druhé strany, budete vždy trnem v oku vlajkonošům té jediné a správné pravdy. Většina českých médií je rusofobní. Rusové nicméně nehledají konfrontaci. Oni by velmi rádi kooperovali.

Na druhou stranu s Ukrajinou kooperovali takovým způsobem, že jí vzali Krym?

A co mohli dělat jiného? Vždyť Rusko není bez Krymu obranyschopné. Protože námořní útoky v této části světa může očekávat hlavně z Krymu. Černomořská flotila je základem ruského námořnictva. Jde o strategickou záležitost.

Vždyť mohlo mít Krym i bez anexe. Tamní ruské obyvatelstvo by se stejně dříve nebo později připojilo a mírovým zbůsobem. Nemyslíte?

Jinak to nešlo. Vždyť se tam projevovala snaha o vojenskou konfrontaci a všichni se snažili, aby NATO mohlo zasáhnout. Rusové však vzali všem vítr z plachet. Vždyť na Ukrajině byly stovky vojenských poradců ze Západu. Na Krymu chtěli Američané vybudovat základnu, vždyť už tam byly zaznamenány snahy o pronájem budov a území. Rusové nemohli připustit, aby ostatní sledovali, co tam dělají. Když učiníte řez, musí být razantní a pořádný. Když se chcete rozejít se ženskou, tak na ni musíte být sprostý.

Jak tedy vidíte situaci malých zemí v Evropě?

Velice špatně. Třeba našim národním zájmům už sloužit nelze. Je to v prdeli. Evropa to nemůže přežít. Můžeme diskutovat o tom, jaké procento emigrantů může přijmout a vstřebat, ale to je všechno. Můžeme si pokládat filosofickou otázku, kolik zrníček dělá dohromady hromadu písku. To nelze říct. Nicméně hromadu písku každý pozná. Někde je ta hranice a my už jsme za ní.

Nemohla by se proti multikulturnímu pojetí Evropy postavit rekonstrukce myšlenky panslavismu?

To si nemyslím. Prezident Zeman, pravda, má určité proslovanské smýšlení, ale my žádnými Slovany nejsme. Co si budeme povídat. My jsme hlavně Keltové a Germáni se špetkou slovanských genů. Zdejší jazyk je dost umělý a nadšení pro národní myšlenku už je dávno pryč. Naši buditelé, to je všechno osmnácté a devatenácté století. A že bychom se spolčili s Rusy? To je naivní představa. Rusko je cizí planeta. V soužití mi jsou teda Američané daleko bližší. Mám k Rusům respekt, ale jsou cizí. Co si budeme povídat, pokus o rusifikaci Česka za Stalina nevyšel. Naše kultura je německá. Nám nejbližší stát v mnoha směrech je Rakousko. S ním jsme naprosto totožní.

Nicméně Česko v rámci Rakouska-Uherska nebylo až tak rozkvétajícím územím a útlaku si tady naši předci zažili až moc. Proč by jinak Tomáš Garrigue Masaryk a českoslovenští legionáři vyyvíjeli takové, často až nadlidské, úsilí k založení vlastního státu?

Nicméně tažení legionářů nebylo až tak moc slovanské. Byli na ruské frontě a tak utíkali k Rusům, nicméně táhli s Francouzi. Hlavně za první republiky.

Ano. Do té doby, než přišla Mnichovská zrada...

Ale oni nás nezradili. Četl jste Mnichovský komplex?

Přiznám se, že ne...


To jste velmi pochybil. Tuto knihu byste si měl přečíst. Je pravda, že není k sehnání. V knihovně je pár výtisků, ale na ně jsou měsíce žádanky. Mám to oxeroxované. Tam je to jasné. Nedalo se nic dělat. Československo nebylo schopné jakékoliv obrany a navíc se vykašlalo na její budování. Francouzům tedy nic jiného nezbylo.

Vždyť Československo mělo velmi vyspělou fortifikaci na hranicích...

Ta knížka vás přesvědčí. Sudetský či německý problém se snažil řešit vlastně jen dlouholetý Benešův spolupracovník Hubert Masařík. Ve svých pamětech o tom píše. Tento problém skoro nikdo jiný neřešil. Tam si zadělávali na celý průser. Například dvacet procent tehdejšího důstojnického sboru v rezervách byli sudetští Němci. Jak by taková armáda mohla bojovat, to je přeci nesmysl. Nicméně Edvard Beneš velice obratně vytvořil mýtus Mnichovské zrady, což vlastně zachránilo národ. Nicméně my Mnichovský komplex od té doby máme, takže nás musí chránit nějaká mocnost. Komunisté toho využívali se Sovětským svazem a teď se toho využívá s USA. Vždy na věčné časy. Má pozice by byla jiná. Milan Syruček napsal knihu Diplomacie v negližé, kde mám dost velký příspěvek.

Jakou pozici jste v ní zastával?

Podle mého názoru bylo třeba vytvořit blok malých států v Evropě. Měli jsme se spojit s Rakouskem, Nizozemím, Dánskem a dalšími.

Co by takováhle podivná koalice v přednacistické Evropě zmohla?

Kdyby se malé státy daly dohromady, byly by stejně silné jako Německo. I dnes v Evropské unii diktuje Německo. Společná síla malých států se stejným zájmem neexistuje dodnes.

Je takto designovaná Evropská unie schopná přežít?

Nepřežije. Stejně už je to všechno jedno. Potápí se prostě Titanic. Dobře při tom hrají, ale nejde to zastavit. Vystoupit či nevystoupit z Evropské unie je úplně jedno. Vemte si, že až osmdesát procent emigrantů jsou mladí muži. Furt nám ukazují rodiny s dětmi, ale to je klam. A co takový emigrant, bude se integrovat společensky? Ne! Nábožensky? Ne! Vztah k ženám, ke vzdělání a k dalším věcem má islám jiný. Není to prostě možné. Vezměte jedno kritérium integrace za druhým a vše bude negativní.

Vše se pořád vyvíjí. Vždyť k ženám jsme se tady v Evropě ještě před několika desítkami let také nechovali jako k rovnocenným partnerům. Pokud se nemýlím, první země, která přiznala volební právo ženám, byl Nový Zéland...

To je pravda.

Novodobý feminismus si navíc chtěl muže vymodelovat k obrazu svému, udělal z nich metrosexuály a jakoby jim vzal tradiční roli ochránce rodinného krbu. Vždyť nyní je z toho i většina žen západní společnosti dost nešťastná, nebo ne?

Domnívám se, že křesťanská tradice ženy opravdu diskriminovala. Nutila je do určitých rolí, které jsou uměle kulturně vytvořené, ale nejsou jejich přirozeností. Samozřejmě, že jsou mužský a ženský jiní. Samozřejmě, že feminismus může být extrémní a hroznej. Na druhé straně beru ten jeho hlavní proud. Ženy mají ambice, talenty, schopnosti a práva na ně. Přistupují k nim jinak, ale to je jedno. Jsem v tom hodně ovlivněn USA.

A manželkou asi taky...

To ano. Nicméně v tomhle nemáme žádnou třecí plochu. Když jsem učil s feministkami na školách, neměl jsem s nimi problémy. Normální feministka si nežádá podřazenost muže, ale chce chlapa. Chce chlapa, co ji respektuje.

Podle mě se radikální feministické hnutí přerodilo v neúspěšný sociální experiment. Často vidíme, jak se některé ženy a někteří muži nedokáží rozhodovat, což je toho důsledkem...

Vaši odtažitost k metrosexuálům chápu. To je hrozný. Nicméně mně by vůbec nevadilo, aby mým šéfem byla ženská, ale mnoha mužům to vadí. Mně je to úplně jedno. Všechno to je lidská záležitost. Gender fakt nehraje žádnou roli. Vadí mi, jak se v muslimském světě všichni snaží ženy umravňovat, deptat a držet na uzdě.

To chápu zase já. Na druhou stranu bude podle porodnosti Evropa v blízké budoucnosti muslimská. A co s tím uděláme?

Vznikla a budou vznikat ghetta. V Itálii a Francii už to je. Přelévá se to do Německa a nutně se to přeleje i sem, protože těch lidí bude tolik, že půjdou i sem. I u nás budou vznikat ghetta. Lidé se v nich budou množit. Ghetta porostou a budou zatlačovat nás, protože se moc nemnožíme a nejsme tak bojovní. V Evropě vzniknou obezděné ostrůvky bezpečí a člověk už nikde jinde nebude moci chodit po ulici. Bude to anarchie, v níž budou vládnout místní bossové. Samuel Huntington má ve své knize Střet civilizací pravdu. Všichni mu nasazovali psí hlavu, ale má opravdu. Levice na něj útočila, protože to mladý Bush použil jako ideologickou základnu tažení do Iráku. Zneužil toho. Kniha je reálná, jde o střet civilizací.



Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bývalý československý špion Karel Köcher




Erdogan nařídil použít proti svým vlastním lidem tanky a těžké zbraně

$
0
0
23. 12. 2015     zdroj
Turecká vláda vrhla do boje proti bojovníkům Kurdské strany pracujících tanky a těžkou techniku. Vojenská operace probíhá na jihu země ve městě Cizre a jeho okolí. Za posledních sedm dní působením tureckých silových struktur zahynulo 127 kurdských bojovníků.

Intenzita bojových střetů se v posledních několika dnech zvýšila. Zástupci Lidové demokratické strany, která podporuje Kurdy, oznámili, že v posledních několika dnech zahynulo 23 civilistů.

Vládní vojska zahájila novou ofenzívu v oblasti, kde žijí Kurdové, tentokrát hromadně používají tanky a těžké zbraně. Místní úřady upozornily, že tyto akce nevyhnutelně povedou k obětem mezi civilisty.

"Tanky a těžké zbraně, které mají být použity pouze v plnohodnotných bojových konfliktech, jsou nyní používány tureckými ozbrojenými silami v oblastech, kde jsou tisíce civilistů,"řekl Gultan Kisanak, starosta Diyarbakiru, největšího města v tomto regionu.

Region, v němž je nyní prováděna vojenská operace turecké armády, se nachází na hranici s Irákem a Sýrií. Žije v něm velké množství Kurdů a také je zde vedení Kurdské strany pracujících, která je v Turecku zakázaná. Dvouleté příměří mezi Tureckem a Kurdskou stranou pracujících bylo Ankarou porušeno v červenci tohoto roku, kdy následovalo obnovení bojových akcí proti Kurdům. Předchozí turecko-kurdský konflikt trval více než třicet let a vzal život asi 40 000 lidí.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Matematik Kechlibar o strašlivém průšvihu, který na sebe Evropa letos uchystala. Teď už jen stačí jeden taxík zabijáků...

$
0
0
- rozhovor -
23.12.2015 ParlamentníListy 

ROK 2015 – A CO DÁL? Matematik a publicista Marian Kechlibar si na ParlamentníchListech.cz získal v letošním roce popularitu svým svědectvím o skutečných poměrech v Německu v časech migrační krize. Nyní pro vás shrnuje celý rok a předkládá odhad, čeho se můžeme dočkat v budoucnosti.

 

Končící rok byl ve znamení masové nelegální migrace do Evropy, občanské války na Ukrajině, řecké krize i teroristických útoků. Dá se něčím z toho, co se v něm událo, označit za přelomový?

Skoro všechno bylo přelomové… Problémy mají tendenci nechodit samy, ale ve skupinách, což se v roce 2015 bohatě naplnilo.

Před rokem vypadala EU jako funkční celek. Dneska je to rozhádaný klub, kde každý postupuje na vlastní pěst, protože z Bruselu chodí jen knížecí rady. Řecko si půjčuje na to, aby splácelo starší půjčky, a nikdo mu nedovolí zbankrotovat, což by přitom bylo svého druhu vysvobození. Na východě Ukrajiny panuje neřešitelná válečná situace, kde se nikdo nechce vzdát, ale nikdo také nemá takovou převahu, aby vyhrál. Islámský stát metastázoval jako rakovina – do Libye, Mali, Nigeru, ale i do Paříže. Musím říci, že na přibližující se rok 2016 hledím s pocitem mírného děsu.
 
Na migrační krizi Evropská unie dlouho nereagovala, než přišla s povinnými kvótami pro členské země a později s nápadem třemi miliardami eur uplatit Turecko, aby na její území uprchlíky nepouštělo. Co si o váhání a tápání špiček EU v této věci myslíte?

Eurošpičky jsou v zajetí tzv. humanitární paralýzy. Na jedné straně jim je jasné, že příval milionů lidí se dá zastavit jedině prostředky, které v televizi vypadají nepěkně. Vzpomeňte si třeba na maďarský drátěný plot u Röszke a bitevní scény mezi migranty a policií, které se tam odehrávaly. Na druhou stranu se bojí takové prostředky zavést uvnitř Evropy, protože by je přebujelý neziskově-aktivistický sektor začal okamžitě trhat v médiích. Tak vzniklo šalamounské řešení – zaplatí se Turecku, aby problémy vyřešilo těžkou rukou, a to daleko od území EU, ještě na syrské hranici. Tam si evropští novináři moc netroufají, je to daleko, nepohodlné a navíc nebezpečné. Tudíž žádné ošklivé scénky v televizi nebudou, a pokud náhodou ano, tak se to stalo v Turecku, ne v Německu. A na Turecko nejsou takové lidskoprávní nároky jako na Německo, že.

Tím vznikla situace, kdy cizí mocnost rozhoduje o vnější bezpečnosti celého kontinentu. A kdo rozhoduje o vnější bezpečnosti, ten má vliv i na bezpečnost vnitřní. Ideální situace pro vydírání. V podstatě se EU stala kvůli vlastní změkčilosti rukojmím Turecka, což znamená jednoho člověka – prezidenta Erdogana. Ten si teď může říci o cokoliv, peníze jsou ještě to nejmenší. Tohle zazlívám Angele Merkelové nejvíc.

V naší společnosti převažují v souvislosti s migrací obavy, i když od zastánců přijímání uprchlíků znějí hlasy, že jde o chudáky prchající před válkou, vůči nimž máme morální povinnost přijetí. Má strach v tomto případě velké oči a jsou Češi xenofobové, jak jim o hlavu otloukají mnozí komentátoři a také někteří politici?

Myslím si, že ten naivní názor o chudácích prchajících před válkou už pomalu mizí i v západní Evropě. V takové mase lidí budou zastoupeny všechny možné typy, od andělů po zabijáky. Bohužel stačí pár procent zabijáků k tomu, aby z nějaké země udělali peklo, to je historická zkušenost po tisíce let.

Vždycky mě rozčiluje, když slyším něco o zanedbatelné menšině. Podívejte se, kolik pachatelů stačilo k tomu, aby v Paříži rozpoutali lidská jatka. Vešli by se do jednoho většího taxíku. Bohužel kromě těch pachatelů samotných je i další mlčící skupina, která třeba nevezme do ruky kalašnikov, ale klidně ubytuje či nakrmí ty, kdo jsou k tomu ochotni. Případně se bude dívat stranou, když se k sousedům nastěhuje divný člověk. Tahle skupina je ještě nebezpečnější než ti pachatelé samotní, protože jim poskytuje „podhoubí“, životní prostor. Bez něj by nedokázali existovat. Každý organizovaný terorismus ve světě funguje na takové základně mlčících podporovatelů. Ať už je to irská IRA nebo buňky Islámského státu v Evropě.

Co se EU týče, podívejte se na praktické reakce jednotlivých států. Ne na řeči politiků, ale na každodenní praxi. Uvidíte, že napříč kontinentem panuje masivní pokrytectví. Takový rakouský kancléř na jednu stranu hlásá nutnost solidarity, na druhé straně ale rakouská vláda rychle omezila kapesné pro běžence na 40 eur měsíčně a vysloveně se snaží o to, aby co nejrychleji pokračovali dále do Německa. Dokonce přistavují speciální autobusy na slovinské hranice kvůli okamžitému odvozu těch lidí směr Bavorsko, jen aby je probůh nenapadlo žádat o azyl v Rakousku. Francie nepřijala letos ani deset tisíc lidí, čili množství, které do Německa dorazí za jeden – špatný – den, načež zavřela hranice. Finové začínají ubytovávat běžence v izolovaných táborech v polárním lese, desítky kilometrů od měst, protože jejich kontakt s finskými občany vedl k násilnostem všeho druhu. Německé obyvatelstvo pro změnu zapaluje ubytovny, už jich shořelo několik desítek. Tahle myšlenka nedávno přeskočila do Skandinávie, kde je to samozřejmě mnohem snazší, protože více skandinávských budov je ze dřeva.

Jak hodnotíte přístup našich médií, konkrétně i veřejnoprávních, k tématu migrace do Evropy?

Nedávno jsem četl v Die Welt, že 35 procent německých novinářů volí Stranu zelených. Běžné volební výsledky Zelených v SRN při volbách do federálního parlamentu jsou přitom kolem 8 procent. Dá se říci, že mediální vrstva v Německu má naprosto jiné politické preference než průměrný volič. A podle toho samozřejmě vypadá zpravodajství.

U nás naštěstí zatím není mezi novináři a lidmi taková propast, ale jsou i případy, které mi připomínají to Německo. Taková Česká televize na mne působí jako izolovaný svět, komunita uzavřená do sebe. V izolovaných komunitách pak kvetou ideologie, které ve venkovním světě dávno zanikly.

V našich médiích vnímám špatně tu okolnost, že mnoho novinářů je na štíru s cizími jazyky. Pak jsou odkázáni na to, co přeloží ČTK. Kdybych měl radit velkému médiu, doporučil bych mu, ať má ve svém týmu jednoho novináře, který umí dobře francouzsky, jiného, který rusky, třetího zase se španělštinou a tak dále. A pokud nemá, tak ať jim zaplatí intenzivní kurzy. Zpravodajství bude hned pestřejší.

V souvislosti s migrační krizí se začala polarizovat i česká politická scéna. Prezident Miloš Zeman je obviňován z toho, že rozděluje společnost, premiér Bohuslav Sobotka o něm dokonce prohlásil, že šíří nenávist. Jak lze přední české politiky hodnotit podle přístupu k migrační krizi?

Názory Miloše Zemana na migraci a Blízký východ se za posledních dvacet let nijak nezměnily. Tímto způsobem se vyjadřuje, co si jej pamatuji. Zeman je Zeman, nelze po něm chtít, aby se stal, dejme tomu, Sobotkou 2.0.

Na české vládě vidím dvě těžko smiřitelné tendence – na jednu stranu neochotu skočit do propasti nezvládnutelné migrace spolu s Němci, na druhou stranu snahu udržet si kladné vztahy s Bruselem. To je v současné konstelaci EU vzájemně neslučitelné. Brzy si budou muset definitivně vybrat, zda Visegrád nebo Brusel, potažmo Berlín.
 
Kdo se stal z vašeho pohledu nejvýraznější postavou české politické scény uplynulého roku a proč? A do jaké míry splnil v končícím roce očekávání, anebo naopak zklamal prezident Miloš Zeman, Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, Miroslav Kalousek?

Já nemívám od politiků žádná očekávání, takže je nelze splnit, nebo nesplnit ...

Řekl bych, že co se mediální výraznosti týče, nejvíce došlo ke zviditelnění lidí, kteří se zapojili do rozhořčených „duševních bojů“ kolem migrační krize. V širokém spektru od Martina Konvičky a Petra Hampla až po Annu Šabatovou a Jiřího Dienstbiera. Také rocková kapela Ortel má zadarmo reklamu, o které se jí asi ani nesnilo. Naproti tomu většina zavedených stran dost zapadla. Schválně, jestli si vzpomenete, jak se jmenuje současný předseda ODS. Já jsem taky chvilku přemýšlel, než jsem si vzpomněl.



Prezident Miloš Zeman má před sebou ještě dva roky z prvního funkčního období a zhruba za rok má oznámit, zda bude usilovat o zvolení ještě i pro druhé. Rýsuje se někde jeho možný nástupce, nebo vážný konkurent do přímé volby?
 
Prorokovat nástupce dva roky před volbou, to je ošidné. Zeptejte se tak o prázdninách 2017. Jestli tou dobou nebudeme mít úplně jiné starosti.

V intelektuálních vrstvách, které Zeman nazývá „kavárnou“, vidím určitý druh horečnatého hledání „proboha najít někoho, kdo není Zeman“. To je pro ně velmi špatná taktika, protože ideální kandidát pro tuhle skupinu lidí by byl páter Halík, který by ale ve všelidovém hlasování nepřekročil, no, dejme tomu 15 procent, ať jsme štědří.
 
Někteří politici a mnozí publicisté opakovaně varují, že nám hrozí ztráta svobody, a poukazují přitom na Andreje Babiše. Spočívá v jeho osobě ohrožení demokracie u nás?

Spíš si myslím, že ne, ono se to totiž říkalo o spoustě dalších lidí – Zemanovi, Paroubkovi, Topolánkovi, Kalouskovi – a nikdy to tak žhavé nebylo.

ANO je politický subjekt, který nemá moc jasné myšlenkové ukotvení, navíc nedrží úplně pohromadě. Podívejte se na magistráty velkých měst. Kdekoliv se hnutí ANO ocitlo v koalici, nastaly hádky a chaos: Praha, Brno, Ústí nad Labem, České Budějovice, Ostrava, Opava. Takhle nestabilní strana nemůže pevně uchopit moc ve státě, ani kdyby stokrát chtěla.S pojmem demokracie se často operuje i v Evropské unii. Strany, jež jsou označovány za nedemokratické, však zažívají v poslední době velký vzestup. V rakouských regionálních volbách to byli Svobodní, ve francouzských Národní fronta Marine Le Penové, u našich západních sousedů roste podpora Alternativy pro Německo. Trnem v oku špičkám EU je i vítězství strany Právo a spravedlnost v Polsku. Čekáte překreslování politické mapy v Evropě, a co by mohlo přinést?

Ten trend trvá už zhruba pět let a rozhodně není u konce, spíš akceleruje. Nevím, jak přesně ty strany pojmenovat, možná „protisystémové“, protože ony se od sebe dost liší, ale jedno mají společné – odmítání současného uspořádání Evropské unie. Ještě před deseti lety byly marginální, dneska sestavují vlády, třeba ve Finsku, nebo se na to těší, protože nejbližší volby jim slibují vítězství, třeba v Rakousku nebo Nizozemsku.

Tenhle úspěch má samozřejmě vliv i na politiky z ostatních stran, hlavně z těch středopravých, kterým voliči přebíhají k protisystémovým stranám. Ti politici pak začínají přebírat myšlenky od radikálů, aby ten proces zastavili nebo zbrzdili. Když se třeba dnes podíváte na program francouzských republikánů (UMP, Sarkozy), tak ve věcech vnitřní bezpečnosti v podstatě opsali program Marine Le Penové. Co jim také zbývá? Dokonce i socialista Hollande se u Front National viditelně inspiruje a najednou je z něj velký jestřáb.

Zároveň dochází k propadu „multikulturních“ stran, kterými jsou na Západě hlavně sociální demokraté a Zelení. Nakonec i u nás mají Zelení podle posledního průzkumu 1,3 procenta preferencí, přitom není tak dávno doba, kdy byli dokonce ve vládě. Jenže to jejich nadšené „refugees welcome“ a „#přijímám“ jim už dnes nikdo neodpáře a z nich samotných se stali tak trochu političtí uprchlíci. Po událostech v Paříži mají ty jejich naivní slogany pachuť krve.

Takže ano, politická mapa Evropy se překresluje, a to přímo před našima očima.

Jak se změnilo v uplynulém roce postavení Ruska ve světě a jak situaci ovlivnily nedávné události jako konflikt s Tureckem nebo bombardování cílů v Sýrii na radikály z Islámského státu?

Mám upřímnou hrůzu z představy, že by se Turecko a Rusko do sebe pustily. To by znamenalo ne miliony, ale desítky milionů utíkajících lidí. Takové Bulharsko, kde žije část mé rodiny, by nejspíš vůbec přestalo existovat.

Snad se to nestane. Ale pokaždé, když si přečtu o tom, že se jejich ozbrojené síly dostaly do kontaktu, mám z toho husí kůži. Takové konflikty velmi snadno eskalují a těžko se zase uklidňují.

Rusům se v Sýrii podařilo významně zdecimovat islámské bojovníky ze vzduchu. Jejich angažmá nejspíš zaručí Bašáru Asadovi přežití. Ale zničit IS úplně, to už by vyžadovalo rozsáhlou pozemní operaci a je otázka, zda se do něčeho takového bude komukoliv cizímu chtít. Popravdě nejlépe jsou na něco takového připraveni Kurdové, kteří to bojiště dobře znají, znají i svého protivníka a mají v sobě tu ochotu bojovat na život a na smrt – jde o jejich vlast a bezpečí jejich rodin. Pro Rusy i Francouze je to přece jen cizí země. A nikdy není snadné posílat svoje syny umírat do cizí země.

Co říkáte na debaty prezidentských kandidátů ve Spojených státech a především na to, že mezi těmi republikánskými si udržuje navzdory kontroverzním výrokům jasně nejvyšší podporu Donald Trump?

Ne navzdory. Právě proto. On totiž tvoří nápadnou výjimku v trendu „uniformizace politiků“. Nebýt jej, tak se vlastně nemáme o čem bavit a tato otázka by ani nepadla.

Když se podíváte na americké politiky, tak je poslední dobou těžké je od sebe rozeznat. Nažehlení panáci a panenky se zářivým úsměvem, kteří pronášejí nějaké opatrné, nic moc neříkající fráze. Hlavně nikoho neurazit. Oni jsou totiž závislí na svých sponzorech, protože prezidentská kampaň snadno přijde na pár set milionů dolarů; a ti sponzoři mají zase strach z médií, aktivistů a tak dále. Ve výsledku panuje tuhá politická korektnost.

Trump je sám sobě sponzorem, takže si může dovolit nebrat ohledy. Zvolil přesně opačnou taktiku – na každém veřejném vystoupení někoho pořádně urazí, klidně pronese třeba deset kontroverzních výroků, z nichž jeden každý by běžnému americkému politikovi stačil k neslavnému konci kariéry. A další den znovu. Vždycky z něj máte pocit, že už dosáhl hranice možného, aby vás další den překvapil, že to jde ještě trumfnout.

Jenže to je právě ono. Když někdo vychrlí pět set politicky nekorektních výroků během půl roku, tak se jeho protivníci nedokážou koncentrovat na jeden jediný a spojit své síly, aby mu jej „omlátili o hlavu“. Každého odpůrce naštvalo něco jiného, výsledkem je křik zmatených vzteklých hlasů – a nesmírná mediální pozornost. Novináři nemají rádi Trumpa, ale nikdo si nemůže dovolit o něm přestat psát, protože z něj padají neustálé „špeky“, a všichni jejich kolegové o tom s radostí napíšou reportáž – tak musíte i vy, ať se vám to líbí, nebo ne.

Tím se Trumpovi podařilo zaujmout nevoliče. V USA je poměrně dost lidí, kteří volby vysedí doma, protože jsou jednoduše zhnusení celou politikou, ostatně jako u nás. Účast u prezidentských voleb je mezi 50 a 60 procenty, čili dalších 40 až 50 procent lidí nehlasuje. Pokud se Trumpovi z téhle masy podaří zmobilizovat třeba jen čtvrtinu, tak nebude k zastavení. On je byznysmen s tvrdými lokty, různé konflikty a boje má rád, tudíž se do kampaně vrhne na 200 procent. Čím víc jej budou nenávidět, tím větší energii mu to bude dodávat.

Nevím, co od něj případně čekat, kdyby se stal prezidentem. On to možná neví sám. To je jeho největší slabina, absence konzistentního názoru na různé věci; je tak trochu chaotik, což je samozřejmě v dlouhé perspektivě nevýhoda. No, to jsou předčasné úvahy, může se stát spousta věcí.

Přeji všem čtenářům krásné a klidné Vánoce a šťastný nový rok.



Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar


USA byly připraveny použít atomové zbraně proti ruským civilistům

$
0
0
23. 12. 2015       První zprávy
Podle materiálů z roku 1959, které zveřejnil webový portál New York Times, byly Spojené státy připraveny použít jaderné zbraně nejen proti sovětským vojenským cílům, ale i proti sovětským občanům. Americké úřady během studené války byly ochotny použít jaderné zbraně, a to nejen ke zničení vojenského a průmyslového potenciálu SSSR, ale i pro cílené masové vraždy sovětských občanů. Informace je uvedena v článku publikovaném v elektronické verzi amerického deníku New York Times - Utajované dokumenty.


Novináři se seznámili s dříve utajovanými dokumenty, které byly poprvé poskytnuty Národním archivem USA.

Dokumenty z roku 1959 roku obsahují seznam cílů, na které byl Washington připraven zaútočit jadernými zbraněmi v Sovětském svazu a v řadě zemí východní Evropy a v Číně.

Například v Moskvě, americká armáda identifikovala 179 cílů pro "systematické ničení" jadernými zbraněmi v případě války, v Leningradě 145, ve východním Berlíně 91. Mnohé z těchto cílů byly průmyslové areály a vládní budovy.

Kromě toho je mezi cíly v každém z měst uvedená jako samostatná položka "populace".

"Je to opravdu ohromující, vidět, že jako cíl byla vybrána obytná centra," uvedl výzkumný pracovník Univerzity George Washingtona, William Burr, který v roce 2006 požádal o vydání těchto dokumentů z Národního archivu USA.

Podle něj, výsledný seznam cílů amerického letectva je nejpodrobnější z těch, které kdy byly publikovány.

Tento americký plán byl připraven ještě v době, kdy se předpokládalo svržení atomových bomb z paluby bombardérů. V té době ještě nenastal čas balistických raket a ponorek jako nosičů jaderných zbraní.

Článek také upozorňuje, že šlo o dobu, kdy Spojené státy měly "obrovskou výhodu" před Sovětským svazem, USA totiž disponovaly 10 krát větším jaderným arzenálem" a snažily se co nejrychleji vybudovat velké množství vojenských základen, které by obklopovaly Sovětský svaz a byly v doletu amerických bombardérů..

130 let od vydání II. dílu Kapitálu a dnešek (1. díl)

$
0
0

Miroslav Tejkl
23. 12. 2015
Karel Marx, který se v různých mediálních anketách posledních dvaceti let umísťuje mezi nejvýznamnějšími osobnostmi druhého tisíciletí, označoval své hlavní dílo („opus magnum“) nejprve hlavně a po celou dobu taky za „Kritiku politické ekonomie“ (což byl nakonec podtitul jeho životního díla). Nakonec ale většina textu dostala název, pod kterým je všeobecně známá … „Kapitál“ a rozsáhlý zbytek se nazývá „Teorie o nadhodnotě“ s podtitulkem „IV. díl Kapitálu“.


Uplynulo 130 a 110 let od prvního vydávání Marxova Kapitálu II. a IV.

První díl své klíčové vědecké knihy redigoval a nechal vydat autor sám v srpnu 1867. Ke konečné redakci a vydání dalších dílů svého hlavního díla se už ale Marx nikdy nedostal - třebaže podstatná „textová surovina“ byla k dispozici nejpozději od r. 1870 (viz také Miroslav Tejkl, Historie téměř detektivní, aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu Britské listy, web Strany demokratického socialismu zde.

V roce 2015 je tomu 130 let, kdy po pečlivé redakci Bedřicha Engelse, zvaného přáteli „Generál“, spatřil v nakladatelství Otto Meissnera v Hamburku světlo světa druhý díl Kapitálu (Meissnerovo nakladatelství vydalo i předtím ještě Marxem redigovaný první díl).

Čtenáři ovládající němčinu si jako první mohli poprve přečíst další část těch textů Kapitálu, které za života autora ještě vydány nebyly. A to počínaje právě tím druhým dílem, který byl v použitelné a pro tisk upravitelné podobě napsán paradoxně jako úplně poslední (do r. 1870 a s některými dalšími dílčími úpravami a přepisy na konci sedmdesátých let XIX. století). Další, III. díl Kapitálu vydal Engels v roce 1894 - těsně před svou smrtí …

Při úpravě těchto Marxových textů pro tisk se Engels věnoval hlavně řazení většiny zbývajícího Marxova textu, který nebyl využit v I. dílu, a logické kompletaci. Oba posmrtné díly Kapitálu se přitom Marxův nejbližší spolubojovník úzkostlivě snažil vydat s minimálními zásahy do už existujícího, nepříliš uspořádaného, ale jakž takž úplného textu (asi tak v nejhorším stavu byl úplný konec II. dílu, kdy šlo spíš o jakousi směs zlomkovitých poznámek, jak se ostatně může každý přesvědčit – viz také Engelsova předmluva k II. dílu, české vydání z roku 1955, na str. 14).

K čemu se už ale Engels vůbec nedostal, to byly poměrně rozsáhlé texty, Marxem napsané zhruba v první třetině celého jeho psaní Kapitálu (v podstatě v roce 1862). Jednalo se o historické srovnávací studie ekonomického myšlení, které byly nakonec (jak je už zmiňováno shora) vydány až mnohem později jako IV. díl Kapitálu, ale pod oficiálním názvem „Teorie o nadhodnotě“ (Engels v předmluvě k druhému dílu Kapitálu nazývá tento materiál téměř stejně - „Teorie nadhodnoty“). Tato Marxova „textová surovina“ musela na svou kompletaci a vydání počkat až do let 1905-1910 na třetího, po Engelsově smrti obecně asi nejrespektovanějšího protagonistu marxistické ekonomie a teorie vůbec – na politického aktivistu německé a vůbec německojazyčné sociální demokracie, pražského rodáka Karla Kautského. Později tyto texty přepracovala ještě jinak skupina sovětských odborníků, kteří formální úpravu „renegáta Kautského“ razantně zkritizovali a seřadili tentýž rukopisný textový obsah po svém.

Sovětské řazení a úpravu (která by měla být i kompletnější než ta Kautského) použili později za reálného socialismu také Češi (ostatně těžko si představit, že by tomu mohlo být za reálného socialismu jinak). Stalo se tak v třísvazkovém vydání „Teorií o nadhodnotě“ z let 1958 (Státní nakladatelství politické literatury, Praha), 1965 (Nakladatelství politické literatury, Praha) a 1968 (nakladatelství Svoboda).
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live