Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Ultimátum Vladimiru Putinovi

$
0
0

25. 12. 2015      Eurasia24     Segodnia.ru
„Propad cen ropy, ekonomické sankce proti Rusku a války na Ukrajině a v Sýrii mají jeden společný cíl – přinutit Ruskou federaci kapitulovat před USA.“
Rok 2015 vysvětlil mnohé, skutečně mnohé. Především: reálná tržní cena ropy, to je průměrně 100 dolarů za barel. Při takové ceně se dobře cítí ekonomiky ropných zemí Perského zálivu, američtí těžaři břidlicového plynu i ruský ropný průmysl.
Všem je dobře při sto dolarech za barel. Jelikož to je reálná tržní cena ropy. Ale co vidíme nyní?

Ceny ropy klesají, ale země OPEC zvyšují těžbu, Spojené státy vstupují na světový trh s ropou a k tomu se ještě svoji ropu chystá prodávat Írán. V Číně všechno pochopili a jasně říkají: současná situace na trhu s ropou, to je spiknutí Spojených států a Saúdské Arábie v zájmu snížení ceny ropy s cílem oslabit ekonomiku Ruska.

Ještě jednou: reálná cena ropy je $100 za barel, a co vidíme nyní, to je výsledek spiknutí, jehož podstatou je snaha ochromit ekonomiku Ruska.

Teď mnohým začíná být jasné, jak dlouho a kam až budou padat ceny ropy: budou padat tak, aby způsobily maximální škodu ruské ekonomice, a budou se nacházet na minimech tak dlouho, jak to jen bude možné.

Závěr č. 1: Cílem snižování cen ropy je způsobení co největších škod ekonomice Ruska. Jak dlouho budou ceny ropy nízké? Tak dlouho, jak to bude potřeba k tomu, aby obyvatelům Ruska bylo velmi, velmi zle, což je záležitost, která nebude omezená jedním rokem.

Závěr č. 2: Ceny ropy zůstanou nízké dlouho, tak dlouho, dokud Rusko nekapituluje před USA.
Proč EU a USA zavedly sankce proti Rusku? Aby oslabily ekonomiku Ruska – a všichni! Kdy sankce sejmou? Tehdy, až Rusko přizná svoji porážku před Západem.

Závěr č. 3: Sankce EU a USA budou v platnosti do té doby, dokud Rusko nekapituluje před USA.
Co jsou Ukrajina a Sýrie z úhlu pohledu Spojených států? Jsou to prostředky k odčerpání peněz z Ruska, nic víc. Není podstatné, kdo zvítězí, podstatné je, aby Rusko v těchto regionech vynaložilo pokud možno co nejvíc peněz.

Závěr č. 4: Z úhlu pohledu USA jsou konflikty na Ukrajině a v Sýrii potřebné jen proto, aby tam Rusko utratilo pokud možno co nejvíc peněz.  

Celkový závěr: propad cen ropy, ekonomické sankce proti Rusku a války na Ukrajině a v Sýrii mají jeden společný cíl – přinutit Ruskou federaci kapitulovat před USA.
Takže otázka, jaký bude kurz rublu, nemá smysl: pouze jestliže Rusko kapituluje, budou sankce zrušeny a ceny ropy budou opět 100 dolarů za barel.

A co je to tedy kapitulace Ruska před USA?
1) Vydat Donbas Ukrajině. To znamená dovolit ozbrojeným silám na Ukrajině násilně zabrat Doněck a Luhansk. Budou-li při tom etnické čistky, to pro Západ není podstatné.
2) Vrátit Krym Ukrajině. I v tomto případě je pro Západ lhostejné, jaký bude osud obyvatel Krymu.
3) Souhlasit s likvidací ruských základen v Sýrii.
4) Neprotivit se vstupu Ukrajiny do NATO a rozmístění amerických vojsk a raket na jejím území.
Uvedené čtyři body představují jen minimální kapitulaci. Po její realizaci budou sankce z Ruska skutečně sňaty a cena ropy vzroste na 100 dolarů za barel. Následovat bude to, o čem na Západě nemluví, ale o čem sní:

5) Opustit Bělorusko, tedy uspořádat volby v této zemi „podle standardů Západu“, což povede ke změně vlády a k následnému vstupu Běloruska do NATO.
6) Umožnit nákup Gazpromu, Aeroflotu, Roskosmosu, Rosatomu, RŽD, EES a dalších velkých ruských podniků západními společnostmi.
7) Rusko by mělo dát státní nezávislost svým kavkazským republikám, Sibiři a jižním regionům země.
8) Rusko by se mělo dobrovolně vzdát svého práva veta v Radě bezpečnosti OSN.
Body 4 až 8, to je maximální kapitulace Ruska, to jsou sny EU a USA, vzdálené a svůdné.Tak jaký bude kurz rublu? 70, 90 nebo dokonce 100 rublů za dolar? Jestliže vidíme celkový obraz konfrontace mezi USA a Ruskem, dojdeme k odpovědi, že kurz rublu bude padat a padat, jelikož proti němu budou bojovat všechny země NATO!

Jenže Rusko nekapituluje a právě proto je možno pro rok 2025 s plnou odpovědností prognózovat kurz rublu průměrně 1000 rublů za jeden americký dolar. Znamená to, že v některém roce bude rubl stát 100 rublů za dolar, v některém 200 a někdy bude za 500. To je normální a přirozeně to odpovídá logice druhé studené války, započaté 22. února roku 2014. Občané Ruska by na to měli být připraveni.

Netřeba se obávat tak vysokých kurzů – výplaty i důchody také porostou: průměrná výplata v Rusku bude zhruba 4 miliony rublů.

Devadesátá léta se do Ruska nevrátí, protože v devadesátých letech se Ruská federace družila se Západem a nyní jde po cestě konfrontace, což je mnohem bezpečnější a pohodlnější.

A celkově bude v Rusku všechno dobré!

Američtí kongresmani trvají na uznání genocidy křesťanů teroristy DAEŠ

$
0
0
25. 12. 2015      zdroj
Podle nich vláda nedělá dost pro ochranu křesťanů před teroristy DAEŠ. Skupina 30 kongresmanů oslovila administrativu amerického prezidenta s výzvou uznat genocidou hromadné vraždy křesťanů teroristy DAEŠ*.


Jsme velmi znepokojeni informacemi tisku o tom, že vláda se chystá zveřejnit rozhodnutí, v němž bude připomenuta genocida jezídů (kurdská etnická a náboženská skupina vyznávajících jezídismus - pozn.LifeNews), ale otázka vyhlazování křesťanů a jiných menšin bude pominuta, napsal v dopise kongresman Ed Royce.

Kritici Bílého domu trvají na tom, že Bílý dům nepřijímá nezbytná opatření k ochraně křesťanů před členy teroristické skupiny DAEŠ včetně nedostatečného přijetí syrských křesťanských uprchlíků ve Spojených státech.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová
* Arabská zkratka ISIL. Organizace je v Rusku zakázána rozhodnutím Nejvyššího soudu.

Profesor Krejčí: Německo na všechny problémy reagovalo se zpožděním a ještě je zesílilo. Západ udělal neskutečně hrubou chybu, a to...

$
0
0

25. 12. 2015 ParlamentníListy

ROK 2015 – A CO DÁL? „Sýrie je smutný příběh o tom, jak Západ není schopen vyhrát jedinou válku, i když ji sám začne,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz politolog a profesor Oskar Krejčí. Velkou strategickou chybou Západu podle něj je, že stlačil dohromady Rusko a Čínu. Tu velice chválí pro její dynamičnost a modernizaci. „Co za třicet let dokázali, to dějiny ještě nepoznaly.“


Již jen pár dní zbývá do konce roku 2015, který byl velmi dramatický. Mnozí ho označují za nejsložitější v posledním čtvrtstoletí. Evropu zasáhla masová migrační vlna, řešila řeckou dluhovou krizi, Paříž zažila dva brutální teroristické útoky, pokračuje konflikt v Sýrii. Byl podle vás rok 2015 přelomový?

Přelomový je v podstatě každý rok. Myslím, že dvě věci jsme si letos uvědomili zcela jednoznačně. Evropská unie je tradičním typem mezinárodní politické organizace. Má své vlastní geopolitické jádro. Jak v řecké dluhové krizi, tak v té migrační Německo dávalo jasně najevo, že ono je tím, kdo bude rozhodovat o zásadních otázkách. Všichni ostatní se museli přizpůsobovat. To je velké varování pro budoucnost. Ne kvůli tomu, že jsou to Němci. Ale proto, že nikdy nemáte jistotu, že Německo bude mít kvalitní vedení. A ani u toho kvalitního vedení nemáte jistotu, že bude brát ohled na české národní zájmy. Tím nechci říci, že Evropská unie je nepřítelem České republiky. Jenom upozorňuji na to, že musíme být ostražití při vybírání vlastních reprezentantů, abychom se potom jenom nedočetli, že se Česká republika zase připojila k nějakým sankcím, zase tlačí proti Řecku, zase akceptuje nějaké kvóty. Česká politická elita musí být schopna definovat vlastní národní zájmy a tvrdě je prosazovat. To je podle mého názoru zásadní poučení tohoto roku.

Když jste zmínil Německo a jeho velký vliv, jak hodnotíte německý postoj k migrační krizi? Česká politická scéna se v zásadě shoduje v kritice Německa v této věci...

V souvislosti s Německem jsou důležité dvě věci. Na všechny krize – řeckou, ukrajinskou i migrační – reagoval Berlín se zpožděním. Ani v jednom případě nedokázal předjímat problémy. A když zareagoval, tak tím způsobem, že problém zesílil. Do dneška vidíme, že se Řecko stále více zadlužuje přes všechna opatření, která byla učiněna. Vidíme, že se prohlubuje či spíše umrtvuje krize kolem Ukrajiny a Evropská unie bude platit a platit a platit. Totéž platí o migrační krizi. Tam je to nejsrozumitelnější, protože to rozevření náruče a výzva pojďte všichni ke mně je na hranici absurdního chování. Tím netvrdím, že migraci vidím nějak xenofobně. Dokonce jsem na rozdíl od většiny svých přátel přesvědčen, že až třímilionový migrační proud by neměl být tragédií pro Evropu. Evropská unie má 500 milionů obyvatel, tři miliony migrantů je 0,6 procenta. Což by mělo být zvládnutelné. Nesmí to ale být dělané tímto chaotickým způsobem, který předvádí Berlín, a musíme si být vědomi, že začlenění menšin do Evropy, jež se zásadně nedaří, znamená vytvořit pro to sociální podmínky. Tři miliony migrantů znamená tři miliony jednopokojových nebo jeden milion třípokojových bytů. Kde je tedy kancléřka Merkelová chce postavit? To jsou nedomyšlenosti v každé fázi řešení krize. Vede to dokonce k posilování, nikoli řešení té krize. Mám vůči Německu, respektive jeho elitám, tyto dvě základní výhrady.

Aby to nebylo zaměřeno jenom vůči Německu. Co říkáte – tedy pomalá reakce na řešení krizí – se všeobecně vyčítá hlavně Bruselu...

V tom si samozřejmě rozumíme. Ale právě letošní rok ukázal prvořadou roli Německa v Evropské unii. Vždyť proč migranti míří právě do Německa? Cítí, že tam je pro ně země zaslíbená. Dobře vědí, na rozdíl od našich lidí, že jádro řešení je v Německu. To je právě to základní poučení. Pokud jde o kvóty, tlačilo na ně Německo i proti vůli Francie. Když se pak přidala, bylo to nezlomitelné. Ostatní se museli přizpůsobit. I když všichni věděli, že kvóty jsou matematický nesmysl. Nemůže se dávat absolutní hodnota u čísla, jehož velikost není známa. To je nesmysl. Všichni to víme. Přesto na tom Německo trvalo a dokázalo to prosadit.

Takže cesta k nějakému realističtějšímu přístupu k řešení migrační krize vede přes Německo a jakýsi jejich vnitropolitický vývoj?

Ano, otevřely se dva procesy. Změny uvnitř Německa, tedy odstavení paní kancléřky. Což může být i rozhodnutím CDU/CSU, tak jako byla kdysi rozhodnutím Konzervativní strany odvolána Thacherová. Druhý model je prohlubování krizových vztahů uvnitř Evropské unie. To znamená, že budou odstředivé síly. Jednou z letošních specifik je oživení Visegrádské čtyřky. To byla v podstatě nepolitická instituce, kde se političtí představitelé bavili vlastně o ničem. Jejich základním úkolem bylo co nejrychleji se integrovat do západoevropských integračních struktur. Teď najednou začala tato skupina ukazovat, že má vlastní specifika – politická, ekonomická, geografická. To je pro mě překvapivý jev. Je to jedna z cest, jakým způsobem prosazovat zájmy menších států vůči Německu uvnitř Evropské unie. Což je velmi důležitý poznatek, uvidíme, jestli to vydrží.

Může být současná Visegrádská čtyřka příklad pro ostatní menší země?


Určitě. Uvidíme, jak dopadne španělská vláda. Ale jestli začnou třeba koordinovaný tlak Portugalsko, Španělsko, Řecko, pak se bavíme úplně o nové situaci. Němci tato uskupení svojí neohrabanou politikou vytvářejí. Koho by před rokem napadlo, že se Visegrád bude chovat tak, jak se chová.

Před pár dny jste se vrátil z Číny, což byla dost možná vaše letošní nejvzdálenější cesta a určitě i velký zážitek. Jak vidíte současnost a budoucnost této velké země? 

Především bych chtěl poděkovat hostitelůmza to, co pro nás připravili. Byl to pro mě překrásný zážitek. Největší můj dojem je rámován do krásné přírody – je jiná než naše středoevropská – a architektury. Kromě té klasické, jako je třeba Zakázané město, pak hypermoderní architektura. Asi ne každý z nás by v ní chtěl bydlet, ale dělá scenérie, že to dotváří umělecký obraz. Obrovské domy, krásné parky – to je první zvláštní dojem, který člověk nečeká. A další, co s tím bezprostředně souvisí, je neuvěřitelná dynamika. Pracovitost, rozhodnutí vedení vytvářet infrastrukturu, podniky na té nejmodernější, nejšpičkovější technologické úrovni. Žádné kompromisy, potřebujeme jen to nejlepší. A to je znát. Co za třicet let dokázali, to dějiny ještě nepoznaly.

Může Čína ekonomicky předběhnout i Spojené státy?

Podle mého názoru už je předběhla. Záleží na tom, jak se to počítá. Pokud se bere hrubý domácí produkt přes paritu kupní síly a podíváte se na Mezinárodní měnový fond, zjistíte, že Čína už je ekonomicky silnější než Spojené státy. Složitě se to počítá, protože je to přesné sčítání nepřesných čísel. Když vezmeme produkci čínského venkova, který je pořád ještě relativně přelidněný, ta produkce nejde na trh, a tudíž není započítávána do HDP. Pokud jde o reálnou ekonomiku, je Čína dnes dál než USA. Jestliže jde o rozvoj na hlavu, jsou na tom samozřejmě Spojené státy podstatně lépe. Co je u Číny fantastické, je program modernizace a otevírání se světu. Je tam promýšlená věc, kterou jsme před 25 lety opominuli. Můžeme zprivatizovat dokonce i strategické podniky. Ale v nich si musíme nechat tu zlatou cihlu neboli kontrolní balík. Pokud se tohle dokáže, máme nástroj na ovlivňování ekonomiky. Když ho nemáme jako česká vláda, máme houby, a ne nástroje. Druhou věcí je přizvat zahraniční kapitál, jak to udělalo Česko, a zároveň umožnit vývoz stamiliard zisku ven, to může udělat každý trouba. Číňani mají jednoznačnou politiku domestikovat zahraniční investice v Číně, tak aby byly natolik domácí, že zisk zůstává v Číně, technologie také. Myslím klíčové technologie, ne to příštipkaření, jako děláme u nás součástky do aut. Vlastní výroba v Číně. Dáváme lidem práci a nedovolíme, aby se zisk vyvážel v tom neomezeném pojetí jako z Česka. To je mnohem chytřejší politika a výsledky jsou jednoznačné. Mimochodem to vůbec nesouvisí s marxismem. To je chytrá neomerkantilistická politika, kterou mohl aplikovat každý. Jenom ideologická zaslepenost konstruktérů reformy ve východní Evropě plus sobecké zájmy některých kapitálových skupin vedly k tomu, že dnes nástroje nemáme. Ani rezervy, jako mají Číňané. Tento jejich projekt je mnohem lepší a samozřejmě nabízí Číně obrovskou budoucnost. Koho by napadlo před pěti lety, že bude Čína stavět v Británii jaderný reaktor.

Číně tento vzestup samozřejmě přeji, ale není to nebezpečné pro mezinárodní vztahy? Narážím na váš už dříve formulovaný názor, že střídání hegemona je nejcitlivějším obdobím v mezinárodních vztazích, kdy hrozí velká válka. Opravdu hrozí?

Jednoznačně hrozí. Každý má dnes morální povinnost se snažit zabránit válce. Proč? Čína je stát, který ke svým úspěchům potřebuje mír. Nadbytek kapitálu, pracovní síly. Jim stačí jen promyšlená politika a tu dělají. Samozřejmě se spoustou chyb – ty dělá každý člověk – ale ta linie je promyšlená. Je může zastavit jenom válka. Protože nikdo jiný nemá tolik kapitálu a tolik pracovních sil jako oni. Když necháme kapitalismu volný průchod a budeme hájit volný trh – jak se to dělo, dokud byl Západ nejsilnější – musí Čína vyhrát a stát se klíčovou mocností. Tomu se může čelit dnes jen vojenskou silou, a to by byla nesmírná tragédie. Jenže Západu se podařila velká finta – stlačil k sobě Čínu a Rusko. Čína je ekonomicky nesmírně dynamická. A Rusko, které Západ tlakem – expanzí na Východ – přinutil k tomu, aby modernizovalo svůj strategický arzenál. Rusku se podařilo v posledních dvou třech letech obnovit strategickou rovnováhu se Spojenými státy. Jinými slovy, nemůže v nejbližších letech nikdo zaútočit na Rusko a jeho nejbližšího spojence, Čínu. Je to neskutečná hrubá chyba Západu v jeho sebestředném pohledu na svět.

Když jste nakousl Rusko, jaká je jeho situace? Loni po událostech na Ukrajině na něj Západ uvalil sankce a bylo v postavení takového vyvrhele. Letos se mi zdá, že se pozice Ruska poněkud změnila...

Změnila i nezměnila. Rozhodují činy. Což jsou v první řadě sankce. Ministři zahraničních věcí se na sebe sice usmívají, ale sankce se prodlužují. Ale jsou tu dva základní faktory, které nám ukazují, jak svět vypadá. Vzpomenu na oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Moskvě a Pekingu. Kdo tam chodil rameno na rameni? Putin se Si Ťin-Pchengem. Přál bych každému Čechovi, aby viděl nejen přehlídku, ale koncerty, které byly po přehlídce v Moskvě na Rudém náměstí a v Pekingu v sále Všečínského shromáždění lidových zástupců. Ten ruský byl našemu sluchu blíž, protože to byly sovětské válečné písně s baletem na náměstí. Vedle sebe seděli ruský a čínský prezident. Totéž pak v Pekingu – jen s čínskou hudbou a choreografií. To byly symboly více než diplomatické, srozumitelné každému. K tomu Rusové do Číny prodali S-400, což jsou nejmodernější obranné systémy. Je to gesto, které nejenže chrání Čínu před někým, kdo žárlí na její ekonomický růst. Ale je to zároveň oznámení – my se na vás nechystáme. Protože nejlepší obranné systémy, které máme, vám prodáváme. To jsou vojensko-diplomatická gesta prvního řádu. Což beru jako zásadní. Zvláštní je ta Sýrie. Je to smutný příběh o tom, jak Západ není schopen vyhrát jedinou válku, i když ji sám začne. Přerostlo to tak daleko, že jsou ohrožovány i státy, které se nezúčastnily v severní Africe a na Blízkém východě rozkladného útoku v podobě takzvaného arabského jara. Islámským terorismem jsou v první řadě ohroženy státy postsovětského prostoru. Ale je to protáhnutelné přes střední Asii k Ujgurům v severozápadní Číně. To znamená, že zásahnout někdo musel. Smutné na tom je, že cesta k diplomatickému jednání se otevřela až vojenským zásahem Ruska. Teprve poté začala jednání v Evropě a v New Yorku v OSN. Až když se ukázalo, že Asad je nezničitelný, že pozemní vojska potřebujete a že Rusko sankcemi nikdo nemůže zastavit. Naopak. Stmelí se a roste u nich odhodlání k obraně. To je klasický ruský reflex. Sankcemi se můžou zlomit Češi ve střední Evropě, ale ne Rusové. I když jsme oba Slovani. Ale jsou to úplně jiné povahy. Reagují úplně jinak. My se přizpůsobujeme tlaku, oni se vzpírají. To není žádná kritika. Tímhle způsobem v dějinách přežíváme. Zafouká vítr, tak se ohneme. Když přestane foukat, zase se narovnáme. Ale Rusové stojí a vyrazí k protiútoku. Jsou tvrdohlavější. Takže až vojenský zásah otevřel cestu diplomacii. Což je ukázka toho, jak je diplomacie ve 21. století slabá.

Jaká je vaše prognóza do roku 2016?

Dominantní problém jsou prezidentské volby ve Spojených státech. Protože podle nich se řídí chování Západu. Máme odzkoušeno, že v osmém roce prezidentství se dělají v USA zlomové věci. Vidíme, jak se Obama přizpůsobil ideologickým principům. Čerstvě pronikly na veřejnost zprávy, že americké rozvědky informovaly podle mého velmi přesně o situaci v Sýrii. – Museli jsme bojovat proti Asadovi, protože máme obsesi, že s Asadem to nejde. Vyhrát se ale dá jedině s Asadem a všechno ostatní potom. – Tohle americký prezident přijímá obtížně, i když je to jednoznačná záležitost. Je to nerealistický, ideologický přístup, který Obama reprezentuje. Toto by se mohlo v příštím roce nějakým způsobem lámat. Uvidíme jak. Tady je schován i základní problém migrační krize. Jestli se podaří v nejbližší době ukončit válku v Sýrii, přinejmenším balkánský proud, který jde kolem nás, by se měl výrazně utlumit. Do toho poroste tlak na Turecko. Takže by se měl snížit počet iráckých a afghánských uprchlíků jdoucích přes Turecko. Jiné je to v Africe. Tam je třeba zklidnit situaci v Libyi, což nebude rozhodně jednoduché. Spíš bych to tedy viděl jako šanci na zklidnění migrační vlny.


Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Ruské válečné letouny během posledních šesti dnů zasáhly 1 093 teroristických cílů v provinciích Idlib, Aleppo, Deir ez-Zor, Hama a Homs

$
0
0

25. 12. 2015 AC24
Ruské válečné letouny během posledních šesti dnů provedly 302 vzletů a zasáhly 1 093 teroristických cílů v provinciích Idlib, Aleppo, Deir ez-Zor, Hama a Homs. 



Ruské bombardéry Su-34 zničily v syrské provincii Idlib velký teroristický tábor hostící bojovníky z Turecka a států bývalého Sovětského svazu. Ruské válečné letouny rovněž zničily skladiště ropy, tři závody na těžbu ropy spolu s mnoha tucty čerpacích stanic paliva v provincii Deir ez-Zor.

V provincii Homs navíc zničily šest terénních vozidel vybavených těžkými kulomety plus tři další náklaďáky. A v provincii Aleppo bylo zničeno velitelské stanoviště militantní skupiny Ahrar ash-Sham.

Ve středu večer Syrská arabská armáda (SAA) spolu domobranou Národních obranných sil (NDF) převzala po těžkých bojích s Nusra a Jaysh Al-Islam kontrolu nad zemědělskými statky severně od vojenského letiště Marj Al-Sultan a postoupila k městu Harasta ve východní Ghoutě. V současnosti tam probíhají intenzivní střety mezi SAA a teroristy u radarové základny P-35.

ISIS v provincii Deir Ezzor zahájila rozsáhlou ofenzivu, která se zaměřila na vládou kontrolované okresy Al-Sina, Al-Rusafa a Amal ležící podél řeky Eufrat. V úvodu stovky militantů ISIS zaútočily na východní křídlo obrany SAA v okrese Al-Sina. Po těžkých srážkách militanti postoupili hlouběji do tohoto okresu, ale zjistili, že SAA má v boji palebnou převahu. ISIS byla tudíž dotlačena k ústupu. Podle zpráv SAA bylo přitom zabito přes 40 militantů. ISIS kromě toho zahájila protiútoky v okresech Al-Rusafa, Al-Amal a Staré letiště.

Irácké bezpečnostní síly, Kurdská Pešmerga a milice místních Yazidů s podporou letectva Iráku i US vedené koalice bojují za obnovení kontroly nad velkoměstem Ramadi drženým ISIS. Podle irácké vlády v úterý vojáci některé části města zabrali a postupují k vládnímu komplexu v centrálním okrsku Ramadi. Bylo potvrzeno, že irácké a koaliční válečné letouny vedou nálety na okolí tohoto komplexu. Postup při zabírání Ramadi zpomaluje rozhodnutí zakázat místním šiítským milicím se do bojů v této oblasti zapojit. Tímto se jak US, tak i ti iráčtí činitelé, které US podporují, snaží zabránit vzestupu vlivu těchto milicí v zemi.

Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: southfront.org

Indie zaplatí za Putinovy „šperky“ 4,5 miliardy $, což je největší obranný obchod za desetiletí

$
0
0

25. 12. 2015  AC24
Ruské vychvalované raketové systémy S-300 a S-400 se v poslední době trochu objevují v novinách. Minulý měsíc Moskva s Teheránem oficiálně oživily dlouho váznoucí kontrakt v hodnotě asi 800 milionů $, při kterém bude do Teheránu během následujících několika měsíců dodáno trochu S-300. Dohoda byla původně uzavřena v roce 2007, ale v roce 2010 bylo uprostřed mezinárodních sankcí na Írán plnění přerušeno. Putin tento zákaz letos zrušil s odkazy na pokroky jaderné dohody s Teheránem.


Netřeba říkat, že US a Izrael to nijak nepotěšilo. "My zas a znova objasňujeme své námitky proti tomuto prodeji systému S-300 do Íránu,"řekl mluvčí US ministerstva zahraničí Mark Toner.

"S-300 je výlučně obranná zbraň, která nemůže sloužit k ofenzivním účelům, a tak neohrozí bezpečnost žádné země, včetně samozřejmě Izraele," uvedl v dubnu poté, co se Rusko rozhodlo v tomto kontraktu pokračovat, Sergej Lavrov.

Lavrov má pravdu, ale izraelské obavy neplynou z toho, že by Íránci plánovali preventivní úder. Netanyahu má spíše obavy, že by systému mohlo být použito k ochraně jaderných kapacit Teheránu a mohly by být odkloněny i do Libanonu nebo Sýrie. "Izraelské obavy z budoucí dohody o raketách mezi Ruskem a Íránem vyvěrají z možného předání těchto zbraňových systémů režimu Bashara Assada v Sýrii nebo Hizballáhu, což by významně omezilo svobodu aktivity Izraelského letectva na obloze Sýrie či Libanonu,"řekl Haaretz nejmenovaný izraelský činitel.

No, jak se ukázalo, pokročilé ruské protiletecké systémy v Sýrii opravdu skončily a Assadova armáda stejně jako Hizballáh jsou opravdu těmi, kdo z toho mají prospěch.

Už když Turecko Moskvě u syrské hranice sestřelilo jeden bojový letoun, tak se ozývaly fámy, že Rusko do Latakie poslalo S-400. Po tomto incidentu Rusko z vyslání těchto zbraní k ochraně zájmů Kremlu učinilo oficiální věc pro případ, že by ještě někoho napadlo zastrašovat střelbou po Suchojích.

Jak jsme už tento měsíc uvedli, Izrael tajně nacvičoval boj proti S-300 na Krétě během aktivit, které vypadaly jako snaha přijít na to, jak tento systém překonat, kdyby ty jednotky chránily íránské a syrské zájmy v poli.

Ve středu se S-400 ve zprávách objevily zase. Jelikož Bloomberg hlásí, že Indie je nachystána od Ruska koupit pět S-400 za asi 4,5 miliardy $ v rámci širší iniciativy premiéra Narendy Modiho o upgradu vojsk této země. Zde je více:


Indický ministerský předseda Narenda Modi letí do Moskvy poté, co schválil to, co má být největší zbraňový obchod s Ruskem od roku 2001, čímž znovu potvrzuje vojenské partnerství, které dodavatelé z poslední doby jako US budou mít těžkosti spolknout.

Ty protiletecké raketové systémy S-400, které si Indie plánuje koupit, patří mezi "korunní klenoty" ruských obranných kapacit, uvádí asijsko-pacifický analytik obranného průmyslu Jon Grevatt pro IHS Jane's.

K té dvoudenní návštěvě začínající 23. prosince bude patřit i soukromá večeře s ruským presidentem Vladimirem Putinem a setkání v Kremlu za účasti ruských a indických ředitelů.

"Rusko s Indií mají velice silné partnerství, na jaké US může teprve zkoušet aspirovat,"řekl Grevatt.

"Prodeje z Ameriky mohou prýštit a být hojné, ale prodeje z Ruska zůstanou mohutné i tak, protože mezi těmito dvěma zeměmi je velká spousta rozběhlých programů."

Těch 150 miliard $, které Modi plánuje utratit za upgrade svých ozbrojených sil, by mohlo být pro Putina pěkné přilepšení, když se ten potýká uprostřed Západních sankcí s druhým rokem recese.

Ač se v posledním fiskálním roce US ukázaly být největším obranným dodavatelem Indii, tak vazby této asijské země s Ruskem se táhnou až do sovětské éry.


Indický panel obranných akvizicí minulý týden schválil nákup pěti systémů S-400. Ač je cenu třeba ještě dojednat, nejspíš to bude stát 4,5 miliardy $, řekl činitel ministerstva obrany žádající, aby nebyl identifikován, protože tyto podrobnosti nejsou ještě veřejné.

Tím by se to stalo hodnotou největším obchodem od roku 2001, kdy Indie souhlasila s koupí 140 tryskových bitevníků Suchoj Su-30MK, což Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru odhaduje na hodnotu až 5,4 miliard $.

Bloomberg se rozhodl uvést ještě další možné dohody mezi těmito dvěma zeměmi:
  • Kamov OAO by mohl být jmenován partnerem Indie pro stavbu 200 lehkých vojenských dopravních helikoptér K-226T; tento obchod by byl o ceně 1 miliardy $, hlásila indická televize.
  • Leasing druhé útočné ponorky s jaderným pohonem z Ruska. První ponorka byla leasnuta za 1 miliardu $ na 10 let v roce 2012.
  • Objednávka tří ruských válečných fregat pro Indické námořnictvo. Indie v roce 1997 zaplatila 1 miliardu $ za tři fregaty třídy Talwar.
  • Dohoda o obnově společného vývoje leteckého bitevníku páté generace, která před dvěma lety uvázla kvůli rozmíškám o nákladech. Odhadovaná hodnota projektu je 10 miliard $.

Takže "izolované" Rusko je zase nuceno podstrkovat své starobylé sovětské vojenské technologie maličkým darebným státečkům. Ale počkejte. Moskva ve skutečnosti prodává nejpokročilejší protileteckou obrannou technologii na planetě jedné ze světově nejdůležitějších vynořujících se ekonomik, se kterou má Kreml dlouhodobé a velice vřelé vztahy.

Každému, kdo pořád ještě baští tu povídačku o "izolaci" Putina, doporučujeme, aby si promluvil s premiérem Modim, který o ruském vůdci tento týden pronesl následující: "----Na něm je nejlepší to, že ví, jak si udržet vztahy. Má obzvláště sílu se pro vztahy i obětovat. A to se málokdy vidí.----"


Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

NI: nový světový pořádek závisí na Rusku a Číně, a ne na USA

$
0
0
Sergej Gunějev
25. 12 .2015  Sputnik

V poslední době Rusko efektivně působí hned několika směry, současně se zabývá normalizováním krizových situací a rozvojem partnerských vztahů s Čínou.

V perspektivě upevnění vztahů Moskvy s Pekingem způsobí Washingtonu nemálo problémů, píší odborníci v oblasti národní bezpečnosti USA Michelle Shevin-Coetzee a Excel Hellmann ve svém článku pro The National Interest.

Rusko vylaďuje těsnější vojenské, ekonomické a energetické vztahy s Čínou, a tyto upevňující se partnerské vztahy jsou výhodné pro obě strany. Moskva si zajišťuje alternativní vývozní trhy a další zónu politického vlivu, a ČLR se konečně může postavit na odpor vůči USA, které se všemožně snaží klást překážky vytvoření nového světového pořádku, poznamenávají autoři článku.

Z hlediska bezpečnosti USA vidí ve spolupráci Moskvy a Pekingu značné ohrožení svých zájmů v Asijsko-Tichooceánské oblasti. Rusko hraje klíčovou roli v modernizaci čínské armády tím, že jí poskytuje nejnovější rakety, radary a další systémy, mající ústřední význam pro komplektování systému omezení / blokování přístupu (A2/AD). V minulém roce dvě země s konečnou platností uzavřely smlouvu o dodávkách protiraketových dalekonosných komplexů typu S-400. Tato smlouva je důležitým článkem ve vztazích mezi dvěma zeměmi, jelikož Čína se stane pro Rusko prvním zahraničním nákupčím této moderní techniky, píší autoři.

Kromě toho, upevnění kontaktu dvou velmocí může podrýt schopnost USA prosazovat svých zájmů v ekonomické a finanční oblasti. Čínsko-ruská spolupráce tak může značně zmírnit negativní následky sankcí proti RF. V minulém roce Moskva podepsala dohodu o měnovém swapu s Pekingem na 24,5 miliard dolarů — akce, která byla namířena z jedné strany na snížení závislosti Ruska na dolaru a z druhé strany na prosperování juanu na měnovém trhu. Na pozadí napětí ve vztazích s USA se ruské firmy budou stále ochotněji obracet na Peking a to může oslabit finanční páky v rukou USA a jejich spojenců. Celkově finanční spolupráce dvou zemí napomáhá vytváření image USA jako slabšího hráče — zvláště v roli, kterou hraje dolar na světových trzích, říká se v článku.

„Rusko-čínská dohoda a nové výzvy, které představuje, zdůraňují pro USA nutnost pozorně sledovat oblast (ATR — pozn. red.) a rozšiřovat pokusy změnit rovnováhu", předpokládají autoři článku.

Dynamičnost ATR a pravděpodobnost těsnějších vztahů mezi Čínou a Ruskem budou mít vážný vliv na světovou ekonomiku a globální stabilitu na planetě v 21. století, říká se v článku.

Zdroj


Související:
The Diplomat: čínské rakety a ruské motory daleko předstihnou USA 

130 let od vydání II. dílu Kapitálu a dnešek (2. díl)

$
0
0
Miroslav Tejkl
25. 12. 2015
Druhý díl Kapitálu se zabývá koloběhem, obratem kapitálu a přeměnami forem, které na sebe kapitálová hodnota bere a v třetím oddíle knihy končí modelem reprodukce celkového společenského kapitálu v tzv. reprodukčních schématech.


Model kapitalismu se soukromými osobami a krytými penězi

V popisovaném modelu dílčí jednotku kapitálu – která technicky vzato mohla existovat i předtím v dřívějších předkapitalistických historických etapách - obklopuje už i prostředí složené z ostatních kapitálových jednotek a dílčí kapitálová jednotka kapitálu závisí na ostatních, aby se zhodnotila a provedla celý svůj koloběh. Tato dominující závislost zhodnocování kapitálové jednotky na ostatních kapitálových jednotkách daná specializovanou výrobou „pro ty ostatní“, je známkou společenské ekonomiky v její první, kapitalistické fázi.

Celkový společenský kapitál závisí na celkových výdajích kapitálových jednotek a v nich najaté pracovní síly a tvoří zvláštní kvalitu. Zde Marx oživil dávno zapomenuté fyziokratické inspirace Ekonomickou tabulkou celkové reprodukce Francoise Quesnaye, ale tuto inspiraci jako nástroj přenesl na vyspělejší z podstaty kapitalistickou éru společenské ekonomiky, kde nejen pouze existuje, ale už výslovně dominuje kapitálový mechanismus (britský marxistický teoretik István Mészáros by možná použil slovo „metabolismus“) soukromého zhodnocování a prvotního (určujícího) rozdělování a zisk se stává dominující formou (čistého) společenského přebytku (nadhodnoty). V dobách Quesnaye v předrevoluční Francii se sice jednalo už o ekonomiku, kde samozásobitelství už ustupovalo ekonomice, která je už společenská, ale ještě tu dominovalo pozemkové vlastnictví nad kapitálem, státem nezdaňovaná renta privilegované aristokracie nad ziskem a třídní dominace dvorní i jiné parazitní šlechty nad sedláky, pachtýři a kapitalisty a vůbec ostatními (i větší sedlák-nájemce půdy najímal pracovní sílu – při žních významně, ale i mimo ně …).

V reprodukčních schématech skupiny soukromých subjektů (včetně dělníků placených soukromými kapitalisty) si navzájem poskytují příležitosti a provádějí realizaci (odběr), bez které by reprodukce nebyla dlouhodoběji možná, protože výrobce vyrábí pro jiné subjekty než je výrobce sám se svoji komunitou. Dalším, ale opět soukromým vlastníkům (a to přírodních zdrojů, pozemků a peněz) se Marx věnuje ve III. díle, ale ve svém modelu reprodukčních schémat s těmito dalšími soukromými vlastníky nepracuje.

Příliš asi neudiví, že nejen v reprodukčních schématech, kde se zřetelně jedná o model, ale i v celé knize Kapitál Marx odhlíží od veřejných rozpočtů a veřejných výdajů. Veřejné rozpočty a stát tu nehrají systémově podstatnou roli a Marx se jich dotýká vždy jen jaksi mimochodem, když si to vynucuje logika spontánně se vyvíjejícího textu – není to předmět a svébytné téma svébytné části díla. Přitom je zajímavé, že ve svém původním pracovním plánu z let 1858 – 1862 Marx počítal s tím, že jeho zamýšlené budoucí životní dílo bude obsahovat také celé části s názvy jako „Stát“, „Zahraniční obchod“ a „Světový trh“ (viz předmluva k prvnímu svazku Teorií o nadhodnotě, SNPL, Praha, str. 8). Nikdo neví, k jakým zobecňujícím závěrům by Marx dospěl, kdyby tento svůj původní plán dodržel …

Penězi (kromě jejich vzniku - viz I. díl Kapitálu) a úvěrem se Marx více zabývá ve III. díle.

V celém svém díle přitom vychází z výrazně historicky odlišné finanční infrastruktury společnosti než je ta dnešní. V Marxových dobách byl peněžní systém méně „státní“ než dnes - velmi významnou roli hrála tehdy směnka (oproti úvěru) a v jen trochu klidnějších a normálnějších dobách dominovalo zlato ale i směnka významné banky ve státě emitující oběživo jako krytí tohoto oběživa. Tedy nikoli nekryté exogenní (konečné) peníze s nuceným oběhem (fiat money, fiat currency) jako je tomu prakticky všude dnes. Přitom krátkodobé a kvalitnější směnky zejména národních bank mohly nakonec krýt oběživo ve větším rozsahu než samo zlato nebo jiný drahý kov. Tak tomu bylo i v případě bouřlivě rostoucí Marxovy vlasti už dlouho před první světovou válkou, kde dostatečně kvalitní a dostatečně krátkodobé (ne delší jak 3 měsíční) směnky německé Říšské banky zajišťovaly dvě třetiny krytí oběživa – kdežto zlato jen jednu třetinu.

Také (endogenní) vznikání peněz „z ničeho“ jako dluh („out of air“) při poskytování úvěrů komerčními bankami, tak typické pro dnešní dobu, mělo jiný (podstatně nižší) řád významu. Role významných bank jako „institucí poslední instance“ nebyla (bez ohledu na už tehdy klíčovou roli úvěru) všeobecná a banky si bez podstoupení přílišného rizika nemohly dovolit tak malé zlomkové rezervy konečné hotovosti jako je to dnes typické a chrlit tolik úvěrů v podobě „peněz jako dluh“ - jako je to dnes běžné a pravděpodobně i nezbytné pro tu současnou reprodukci sociálněekonomického systému velmi pozdního kapitalismu. Dnes už vznikají obrovské potíže, když banka emisního typu – jako například Evropská banka – roli banky poslední instance v dostatečné míře nehraje a nesplňuje.

Zpráva OSN o humanitárním vývoji lidstva 2015

$
0
0

-uv- 
25. 12. 2015 E-republika

Celkem 80 % lidí vlastní pouze 6 % bohatství země. A naopak 1 % planetárních zbohatlíků vlastní 49 % planetárních zdrojů. Tomu odpovídá i stav světa.





Zprávy OSN o humanitárním vývoji lidstva vycházejí už 25 let a mají jednoduchou filosofii. Čím jsou lidé chudší a ožebračenější, tím nižší je celková úroveň lidstva. To je tak jednoduchá filosofie, že většina korporátních médií tuto zprávu vůbec necituje. Navíc vychází na konci roku, kdy je třeba organizovat povinné nákupní orgie a atmosféru baživé blaženosti. Zprávu za rok 2015 v angličtině si můžete stáhnout zde.

Zpráva je z principu anti-ekonomistická, má 280 stran. Nestará se růst bohatství obecně, ani o mantru neustále rostoucího HDP. Jedno procento si z daného růstu bohatství vezme drtivou většinu tak jako tak. Zprávy vybírá parametry, které ukazují růst kvality života v závislosti na vykonávané práci a na strukturálních změnách, které s sebou práce přináší. Sledované parametry ukazuje tento graf.




Dvě polokoule ukazují zásadní závislost. Lidsky důstojná práce daná ve středu kruhu osobně obohacuje jednotlivce a ten zase zlepšuje život celé komunity. Proto je důstojná práce a její podmínky tak důležitá pro život člověka. A proto se o ní ve věku globálních montoven a korporátního fašismu nemluví nahlas. Nejzajímavější je tento celkový graf.




Graficky vidíte, jak na tom lidstvo ve věku vlády korporací doopravdy je. Jedině zelená barva na grafu ukazuje zdravý vývoj. Červená je otroctví všeho druhu, nezaměstnanost a dětská práce. Žlutá ukazuje neuspokojivé parametry a pokles. Čekat něco jiné ve věku neokoloniálních válek za geopolitický vliv a suroviny a v době studené války NATO-Rusko by mohl jen nenapravitelný optimista. Podívejte se, co všechno pozitivního přináší normální důstojná práce člověka.




Jak vidíte, jen zlomek této práce je přímo placené v ekonomickém systému. Česká republika je na tomto indexu na slušném 28. místě, a to zejména díky vysokému obodování veřejnoprávních systémů, jako jsou zdravotnictví, školství, důchodů a sociální péče, které neoliberalismus u nás nestačil díky různým okolnostem rozkrást. Ale poměr úrovně života jasně klesá ve všech měřených zemích proti předešlým obdobím. Jak vidět, korporátní fašismus 99 procentům nijak neprospívá, a to ani v Evropě.




Ale pozor, příklady z neoliberální Chile a jinak nasměrovaného afrického Gabonu ukazují, že růst bohatství v zemi ve formě příjmu na obyvatele neznamená automaticky vyšší úroveň lidí. Obecně platí, že za poslední desetiletí se více zemí přesunulo z pásma naprosté chudoby do vyšších pater, což ovlivnilo celkový růst. Hodnocené indikátory proto vykazují přestup zemí na vyšší úroveň, a dokonce relativně stejnoměrný ve všech částech světa.




Rozložení bohatství ve světě přesně ukazuje tento graf. Celkem 80 % lidí vlastní pouze 6 % bohatství země. A naopak 1 % planetárních zbohatlíků vlastní 49 % planetárních zdrojů.




Oligarchové jsou skuteční revolucionáři, jako většina zástupců jednoho procenta. Potřebují předělat mysl lidí tak, aby přestali vidět vlastní nos mezi očima. Za posledních 10 let se na tomto poli docílilo značného pokroku. V USA je lidí o něco více, taktéž peněz na jejich oblbování. USA jsou nás vzor. Zdejší kavárenská levice kontempluje v zrcadle svůj odcizený obraz a kochá se nahlas svou chytrostí. Pravice šla revolučně na věc a pilně studovala Marxovo ekonomické dílo Kapitál a převedla jej do praxe. Levici si následně koupila za ukradené daně a vytunelované veřejné prostředky. Tomu odpovídá i výsledný stav světa.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republiky přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

Jan Campbell: Bude nebo nebude v 2016 lépe?

$
0
0







Jan Campbell
25.12.2015 Vaše věc
 

Nazvání příspěvku představuje typickou otázku, kterou mi kladli v posledních několika týdnech nejenom studenti, ale i podnikatelé, několik úředníků a veřejných činitelů, především v zahraničí. Protože nejsem v diplomatické službě, mohl jsem si dovolit otevřenost a poukázat na důvody, které mají své prameny v nedávné historii.



S obvyklým zpožděním dorazily do české kotliny informace o cílech jaderného útoku v sovětském bloku. Odtajněné údaje mají 800 stránek. Místa určená k "systematické destrukci" jaderným úderem obsahují civilní cíle. Uvádím tuto skutečnost proto, že zbrojení a používání zbraní nezná parametry dobré vůle, nebo čisté důvěry a nebere žádný ohled na tzv. lidská práva.

V doplnění doporučuji se podívat do dalších archívů, které jasně dokazují, že USA neměly, nemají a nebudou mít problém s válkami do té doby, kdy se války budou odehrávat mimo jejich území. V tomto smyslu je potřeba vidět Ukrajinský konflikt, výhody a nevýhody V 4 pod „záštitou USA“, které se domáhají v Polsku a další trendy. V neposlední řadě ale i sestřelení SU 24 tureckým vojenským letectvem. Takováto chtěná – nechtěná provokace, dnes již prakticky potvrzená samotným Tureckem, se může kdykoliv opakovat v blízké budoucnosti a blízkosti hranic ČR. Je tomu proto, že nelze vyloučit, že se USA rozhodnou předat vojenským – rusofobům rozhodování o nasazení zbraní dovezených z USA a uskladněných na území států již dnes vznikajícího nárazového koridoru. Při opakování podobného incidentu, jakým bylo sestřelení SU 24 v nárazovém koridoru, jakým bylo sestřelení SU 24, musíme počítat s reakcí RF, která může být nejenom pro zemi autora provokace fatální. To již proto, že RF nemá fakticky, ani politicky zájem, si jezdit vyřizovat účty s provokatérem s pomocí vojáků, tanků, letadel, nebo speciálních jednotek, a nemůže bezkonečně být prověřována na trpělivost a rozšiřování zón konfliktů v bezprostřední blízkosti státní hranice RF. Ankara a Baku na kraji geopolitické propasti vítají.

V průběhu roku 2015 jsme měli možnost sledovat a analyzovat celou řadu jevů, které budou i v roce 2016 nadále působit, především negativně. A to jak na veřejnost a trhy, tak i na individuální osudy lidí. Ve zkrácené formě uvedu sedm hlavních nebezpečí, která mohou většině z nás změnit sladký život na trpký.

Prvním nebezpečím je neexistence adekvátního řešení dluhového problému USA a eurozóny. Stačí si připomenout kvalitu lídrů – politiků a skutečnost, že Euro je politická, proto od politických rozhodnutí závisející měna, která nemá udržitelný hospodářský základ. Miliardové investice programu zvaného „kvantitativní uvolňování,“ jejich struktura a dosavadní výsledky, mluví za sebe.

Druhé nebezpečí představují geopolitické změny. Bylo popsáno mnoho papíru a vysloveno mnoho slov popisujících tyto změny. Proto se omezím pouze na hlavní následky. Ukrajinský konflikt, válka v Sýrii, obnovení válečných akcí v Karabachu, územní spory mezi Japonskem a Čínou, migrační krize v Evropě a v neposlední řadě růst vlivu tzv. IS a religiózních konfliktů ve světě potvrzují nejenom růst nestability a rizika většího válečného konfliktu, ale i zvětšující se pravděpodobnosti bojů v blízkosti našich hranic. Hybridní válka se nevede se na konkrétním bojišti, po vyhlášení války, jako tomu bylo v minulosti.

Třetí nebezpečí představuje růst totalitarismu a ztráta občanských práv. Do kontextu uvedeného patří mimo jiné omezení plateb hotovosti, omezení výše vkladů (JP Morgan) a omezení bankovních převodů. Uvedené skutečnosti jsou části trendu, který se obyčejně popisuje jako boj proti terorismu a šedé ekonomice, nebo jako boj proti korupci. Ve skutečnosti se jedná o realizaci Orwellových představ a zrušení finanční nezávislosti občana. Na druhé straně mince se objevilo nebezpečí intervencí bezpečnostní agentury EU zvané FRONTEX proti vůli členských států. Na vyšší úrovni je TTIP s možností anulace státní suverenity v otázkách jurisdikce na základě rozsudku arbitrážního soudu. Toto nebezpečí existuje i po té, co Phillip Morris nevyhrál spor v Austrálii.

Čtvrté nebezpečí představuje „spása Řecka.“ Reakce Řeckého MZV na výroky prezidenta Zemana zatím nepřímo dokazuje, že Grexit byl postaven na vedlejší kolej s pomocí vítězství hlouposti politiků nad hospodářsko – finanční logikou. Toto Pyrrhovo vítězství se nachází na cestě a v trendu trvalého omezení občanských práv a svobody jednání se svým vlastním majetkem. Přidám – li k tomu změnu úrokové sazby FED po sedmileté pauze provedené s cílem znovuzískání důvěry bez dokázaného kvalitativního zlepšení hospodářské situace v USA, a poslední snížení úrokové sazby vkladů ECB nemohu najít důvod k optimismu.

Páté nebezpečí je spojeno s růstem default ve velké většině významu slova. Růst defaultu je podporován celkovým zadlužením ve světě. V tomto roce jsme mohli registrovat největší počet korporátních defaultů, přičemž mnohé společnosti byly aktivní v energetickém sektoru, sektoru dobývání přírodního bohatství včetně břidlicového plynu. Vysoké číslo defaultů potvrzuje vysokou zadluženost korporací nehledě na nulovou úrokovou sazbu. Nízká cena ropy dokazuje mimo jiné spekulativní charakter břidlicové revoluce. Statistika Standard & Poor ukazuje zvýšení tzv. odpadových obligací na 50% ve srovnání se 40% před rokem. Místo snižování zadluženosti se korporace rozhodly jít cestou zvýšení zadluženosti. Tím připravují šibeniční oprátku pro mnohé vlády a centrální banky. Případný krach břidlicové revoluce a zvýšení cen ropy přinese inflaci v EU, která rozšíří řady chudých. Vyrovnání kurzu USD – Euro a držení úrokových sazeb USD a Euro upevní trend zbídačení Evropy.

Šesté nebezpečí spočívá ve spekulativním charakteru cen plynu a přírodních zdrojů. Následky spekulativního charakteru cen se odrazí ve financování exportérů ropy, a v bilanci bank spolupracujících s těmito státy – exportéry. Nebudu popisovat problematiku státních rozpočtů Saudské Arábie a podobných států – exportérů. Připomenout si dovoluji skutečnost, že dalších pět švýcarských bank se během posledních dnů „dohodlo“ s úřady USA v jedné daňové záležitosti (Waadtländer Kantonalbank (BCV), J. Safra Sarasin, Coutts, Gonet und die Walliser Kantonalbank (WKB). Další, včetně Deutsche bank v Moskvě, jsou pod mikroskopem a hrozbou miliardových pokut USA. Ke dnešnímu dni se tak mimosoudně „dohodlo“ více než 70 bank s úřady USD na miliardových pokutách, které samozřejmě platí ne bankéři a spekulanti, ale obyčejní klienti. Spekulativní charakter cen plynu a přírodních zdrojů je přímo spojen s pátým nebezpečím, které se tak umocňuje bez jakékoliv možnosti kontroly voliči.

Sedmým nebezpečím je skutečnost, že zlato, stříbro a podobné drahé kovy zůstanou jedinou reálnou ochranou v době smogu v Miláně, kde dnes vyhlásili zákaz jízdy automobilem, v Sarajevu, kde kvůli smogu ani ptáci nelétají a děti nechodí do školy, a v Pekingu je boom v prodeji čerstvého vzduchu. Zlato, stříbro a podobné drahé kovy budou ale ochranou pouze pro ty, kdo je vlastní ve fyzické formě. Takových vlastníků je v EU velice málo, ČR mezi vlastníky nepatří. Proto píši o nebezpečí. Dobrá rada v takové situaci nad zlato.

V závěru příspěvku se zmiňuji o štěstí v ČR. V anglickém hrabství Kent, kde stojí obří obchodní centrum zvané Bluewater Mall, nabízející 13 tisíc parkovacích míst, museli reklamou a nastupujícími dva dny trvajícími svátky vystresovaní návštěvníci OC zdolávat epickou 6 hodinovou výjezdní dobu z garáže. Toto trauma se vyjíždějící snažili léčit odchodem z aut a návštěvou kino, nebo fast food, a přitom zapomněli, že svým konáním zvětšují utrpení druhým, kteří na takové rozhodnutí neměli, ani rozum, ani peníze. Jaké štěstí má Praha a ČR, že obě jsou tak malé a pomalé, a nedovolily, aby hloupost konzumentů dosáhla britské úrovně již v tomto a příštím roce. Jaké štěstí má Praha a ČR se současnou vládou, která se neodhodlá ani v příštím roce odstavit Ústavní soud, tak jak se to stalo včera v Polsku. Jaké štěstí pro všechny občany, že vláda ČR nebude muset řešit problém politického azylu miliardáře Chodorkovského. Toho bude dnem a nocí hledat Interpol se stejným úspěchem, jako hledal Mánes světlo se svíčkou nad žitným polem v poledním slunci.

Vzhledem k slunečnému poledni za komputerem, jsem se rozhodl ukončit příspěvek vyznáním: Věřím, že velká většina čtenářů bude souhlasit s tím, že nejkrásnějším dárkem k Vánocům není nic, co se zlatem třpytí...je to úsměv, láska, pohlazení. Nad takový dar žádný není...Přeji všem čtenářům a jejich rodinám příjemné Vánoce ve společnosti uvedené trojice a hodně štěstí v novém kalendářním roce 2016, zabaleném ve zdraví.

Zbyněk Fiala: El Niňo naděluje

$
0
0

el ninoZbyněk Fiala
26.12.2015 Vaše věc
V New Yorku je jako v létě, jižní Amerika je pod vodou, v Česku pokračuje katastrofální sucho. Jako by se příroda pokusila setřást největšího škůdce, a začalo se jí to dařit. Hrom hněvu je tvořen v oceánském proudění s něžným názvem El Niňo, Jezulátko.


Otužilci, kteří v zimě chodí v kraťasech, letos neoslní. Vánoční teploty kolem deseti nad nulou snad blíže konci roku klesnou, ale ani v noci nikoliv pod bod mrazu. Může za to El Niňo, tropické tichomořské proudění, které teď přenáší extrémní příděl tepla směrem k Jižní Americe. Kulminuje o Vánocích, proto dostalo španělský název podle Ježíška (Jezulátko, chlapeček – el niňo).


V New Yorku, uprostřed zimy, je skoro stejně teplo jako u protinožců v Sydney, kde mají léto. V Británii zatím neklesly teploty pod 10 stupňů Celsia. Sníh však není ani ve Skandinávii, odkud měl vyjíždět Ježíškův kolega Santa na saních. Letos musel vyrazit s dvoukolákem, pokud nespoléhal na kluzné vlastnosti trávy.

FAO varuje před propadem úrody v Jižní Africe, protože.

Teploty jsou na historických rekordech. El Niňo mívá sedmiletý cyklus, jak oceánský proud vynáší teplé vody, naakumulované pod povrchem Pacifiku. Trvá obvykle 18 měsíců. Jenže teď se k němu přidává globální oteplování, které už dosáhlo 1 stupně Celsia nad průměr před průmyslovou revolucí. Z miminka tak vyrostl největší chlapák za 18 let, který ovlivňuje počasí a šíří hrůzu po celém světě. Do Jižní Ameriky přinesl katastrofální záplavy v Argentině a Uruguayi, zatímco Jižní Afriku a Etiopii trápí ničivé sucho. Počasí ohrožuje úrodu také v severní Austrálii, části Indonézie, ve Střední Americe a v Brazílii.

http://www.news.com.au/technology/environment/climate-change/white-christmas-no-chance-el-nio-is-wreaking-havoc/news-story/869ea2338b010058b8812e76433e5ece

Nejteplejší počasí za 18 let je prakticky totéž jako nejteplejší počasí za 800 tisíc let. O nedávné klimatické minulosti naší Země už toho hodně víme díky analýze vzduchových bublin v ledovém sloupci, který byl vyříznut v Antarktidě. Na to navázala spousta dalších fyzikálních metod, která měření protahovala do vzdálenějších tisíciletí. Z těchto měření je patrné, že lidský druh v naší podobě nezaznamenal vyšší průměrné teploty než ty dnešní – a že to hlavní zvýšení neprobíhá v nějakém pozvolném geologickém čase, ale v posledních desetiletích.

Co to dělá s lidstvem, to vidíme na proudu klimatických uprchlíků. Zatím jsou na cestách jen prospektoři, kteří mapují trasy. Masy uvedlo do pohybu jak nebezpečí, tak možnost, že to jde. Nejde jen o vstřícnost Německa, která se možná přeceňuje. Klíčovým nástrojem je kolektivní rozum, jehož aktivaci umožnil internet a mobilní telefony. Co se podvedlo jednomu, brzy umějí všichni. Je to jako s mravenci, kteří narazí na překážku. Stačí chvilka, průzkumníci objeví novou trasu, pošlou chemickou zprávu a průvod znovu pokračuje. My máme telefon, to je ještě lepší než pachová stopa.

Co dělá přerostlé tichomořské miminko s Českou republikou, to můžete sledovat na interaktivních mapách Czech Globe. Cize znějící název patří jednomu z ústavů Akademie věd ČR, kde se věnují fyzikálním základům proměn klimatu. Vzniklo tak centrum výzkumu globální změny, které jako příspěvek k pařížské klimatické konferenci v prosinci spustilo úžasný portál Klimatická změna (http://www.klimatickazmena.cz/cs/).

Má podobu mapy České republiky, na které si můžete zobrazovat buď historická data o vývoji klimatu, nebo dlouhodobé klimatické předpovědi podle některého z nejužívanějších mezinárodních modelů. Takových pohledů („vrstev“) je skoro padesátka a zachycují možné dopady klimatu na zemědělství, vodní režim a klimatické extrémy. Vedle předpovědí jsou k dispozici také aktuální data, a ta ukazují, že sucho, které jsme prožili letošního roku, bylo horší než všechny předpovědi daleko do budoucnosti.

Tohle by si měl pustit každý. Když si na zmíněném portálu zadáme nahoře na liště Mapa a grafy a o řádku níž Aktuální vývoj, můžeme vybrat vrstvu Intenzita sucha, a jako časové období zvolit třeba od začátku roku. Celoroční vývoj si pak můžeme přehrát v animaci. Je to strhující divadlo. Čím větší sucho, tím je zbarvení mapy více červené až temně hnědé. Jsou to správně zvolené barvy pekla. Vidíme, že vypuklo v červnu a do srpna zachvátilo celou republiku. Na podzim pak už občas trochu zapršelo, ale na severní Moravě trvá dodnes ta nejdrsnější krize.

Potvrzuje to také prosincová zpráva Českého hydrometeorologického ústavu Vyhodnocení sucha na území České republiky v roce 2015 (http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ok/SUCHO/zpravy/Sucho_2015_prosinec_2015.pdf).

Ze zprávy vyčteme, že i po deštích, které jsme zaznamenali od srpna do října, vykazovalo 80 procent území o 100 mm nižší hodnoty srážek než je dlouhodobý průměr. Jinými slovy, na každý metr byste museli vylít stolitrový barel vody, aby se vrátil k normálu.

Z hlediska podzemních vod byly nejvíce postiženy severovýchodní Čechy a severovýchod Moravy, píše dále zprava a uvádí, že v polovině srpna stav sucha zaznamenala třetina pramenů („59 % mělkých vrtů 56 % pramenů“). V říjnu byla na čtvrtině pramenů historická minima vody. Severní Moravě tedy nehrozí jen nezaměstnanost po zavírání dolů, ale také zničující nedostatek spodní vody.

Teplá zima vypadá vlídně, šetří účty za topení, ale přírodě jde o život. Stejně dobře se k nám příště může vylít studený arktický vzduch, který už také nekrouží po svých pravidelných trasách. Co to udělá s napučenými stromy, chystajícími se spíše ke květu než k zimnímu spánku, to si lze snadno představit. Pro mnohé to bude velká extinkce. Stejně jako pro živočichy, kteří přeruší hybernizaci (pokud vůbec k nějaké dospěli) a budou marně hledat zdroje potravy.Nepsal bych o těchto smutných věcech právě v čase Vánoc, kdyby tyto události právě nekulminovaly – zimní horka v Americe, potopa na jihu, sucho u nás. Myslím, že jsme tyto věci příliš dlouho přehlíželi jako něco, co přijde v daleké budoucnosti, a ještě možná, kdoví jestli. Ne, je to tady. A budoucnost už vůbec není jistá.

Po čtyřicet let pokračuje pro oběti Agent Orange vietnamská válka

$
0
0
Marjorie Cohn
26.12.2015 České národní listy a zdroj 

Válka ve Vietnamu měla za následek smrt více než 58.000 Američanů a více než 3 milionů Vietnamců. Před dvaceti lety Spojené státy a Vietnam normalizovali diplomatické vztahy ve snaze odstranit strašlivé dědictví války. Ale pro pozůstalé - jak Vietnamce tak Američany - válka pokračuje. 
 
Asi 5 miliónů Vietnamců a mnoho amerických a spojeneckých vojáků bylo vystaveno toxickým chemickým dioxinům z postřiku Agent Orange. Mnozí z nich a jejich potomstvo i nadále trpí jeho jedovatými účinky.
Tran Thi Le Huyen, 23, na invalidním vozíku u rodinného domu v Danang, Vietnam v roce 2007. Její rodina kdysi bydlela nedaleko vysoce kontaminované americké letecké základny v  Da-nangu. Její otec byl během války řidičem proamerické vlády Jižního Vietnamu. (Foto a popisek David Guttenfelder / AP)
Agent Orange  byl chemická, herbicidní zbraň, použitá na více než 12 procentech území Vietnamu americkou armádou, od roku 1961 do roku 1971. Dioxin přítomný v Agent Orange je jednou z nejtoxičtějších chemikálií, které lidstvo zná.

Ti, kteří byli vystaveni Agent Orange během války, mají často děti a vnoučata s vážnými nemocemi a zdravotním postižením. Mezinárodní vědecká komunita určila souvislost mezi expozicí Agent Orange a některými formami rakoviny, reprodukčními abnormalitami, imunitními a endokrinními nedostatky a poškozením nervového systému. I v druhé a třetí generaci jsou nadále oběti, ať se narodily ve Vietnamu, stejně jako veteránům a vietnamským Američanům v USA.

Je 28 "nebezpečných míst" ve Vietnamu, stále kontaminovaných dioxiny. Tato místa mají i nadále nepříznivý vliv na lidi, kteří tam žijí, na plodiny, pozemky, zvířata a ryby.

Dne 29. dubna, Barbara Lee z USA představila HR 2114, zákon pro oběti Agent Orange z roku 2015. Tento zákon by měl vykonat dlouhou cestu směrem k nápravě humanitární krize mezi vietnamskými a americkými oběťmi Agent Orange.

Zástupci sdružení vietnamských obětí Agent Orange / dioxinů (VAVA) přijeli do USA, u příležitosti oficiálního uvedení v platnost HR 2114. Vava je organizace více než 365.000 obětí Agent Orange a aktivistů, kteří pracují pro dosažení spravedlnosti pro oběti po celém světě.

Jeden člen delegace VAVA je Tran Thi Huan. Její matka byla vystavena působení Agent Orange v sudu, pohřbeného v její zemi během války. Narodila se bez nohou a s vážně atrofovanýma rukama. Hoan vyrostla v Peace Village II, v centru Agent Orange nemocnice, v Hočiminově městě. Hoan je absolventkou vysoké školy a v současné době pracuje v nemocnici jako specialistka na výpočetní techniku.

V USA působí sesterská organizace VAVA, tím je Agent Orange Relief & Responsibility Campaign (VAORRC) – hnutí pro podporu a odpovědnost vůči postiženým Agent Orange. Vzdělává veřejnost v problémech způsobených stříkáním Agent Orange ve Vietnamu, a snaží se prosadit zákony o pomoci při těchto problémech. VAORRC je přesvědčena, že USA a chemičtí výrobci jako je Dow a Monsanto, musí převzít odpovědnost za použití těchto chemikálií a nápravu škod, které způsobily a zahojit rány války. Podporuje VAVA a poskytuje pomoc obětem ve Vietnamu, ale oběti Agent Orange potřebují ještě více pomoci. Prostřednictvím práce aktivistů v USA, Vietnamu a na mezinárodní úrovni, americká vláda vyčlenila peníze na vyčištění jednoho hot spotu, ale udělala málo pro zmírnění utrpení obětí Agent Orange ve Vietnamu nebo pro vyčištění zbývajících 27 nebezpečných míst.

Použití Agent Orange ve Vietnamu bylo vzhledem k zákazu užití chemických zbraní válečným zločinem. Přesto USA stále používají chemické zbraně, včetně white phosphorus gas - bílého fosforu, ve svých válkách v zahraničí. Kromě převzetí odpovědnosti za poskytnutí pomoci obětem Agent Orange, musí americká vláda poskytnout odškodnění obětem nedávných i současných válek, které trpí působením chemických látek používaných americkou armádu.

HR 2114, který má 14 spolusponzorů, má:

  • poskytovat zdravotní péči a sociální služby pro postižené Vietnamce, včetně služeb lékařské a péče o chronicky nemocné, pečovatelské služby, odborné vzdělávání pro zaměstnání, léky a lékařské vybavení, domácí péči, péči o dětské programy, vzdělávací programy pro pečovatele, fyzickou a pracovní rehabilitaci a poradenství a rekonstrukční chirurgii.
  • poskytovat lékařskou pomoc nebo invalidní důchod postiženým dětem amerických veteránů z vietnamské války. Veteráni bojovali pro a vyhráli dávky pro zdravotní poškození související s Agent Orange. Pouze děti ženských veteránů byly pokryty ve většině podmínek. Tento návrh zákona vyrovnává podporu děti obou částí populace, mužských a ženských amerických veteránů.
  • Zajišťuje posouzení zdravotního stavu, poradenství a léčbu postižených vietnamských Američanů a jejich potomků prostřednictvím zřízení zdravotních a léčebných center vietnamsko-americkou komunitu.
  • Čistit zemi a obnovovat ekosystémy znečištěné Agent Orange / dioxinu ve Vietnamu.
  • Provádět výzkum zdravotních dopadů Agent Orange / dioxinu v USA a ve Vietnamu.

HR 2114 by měl být přijat do zákona. Odmítnutí americké vlády přijmout kompenzace vietnamským a americkým obětem své chemické války by ustavilo negativní precedens pro veterány z Iráku a Afghánistánu, veteránů, kteří potřebují podobnou pomoc.

Volný překlad pro České národní listy: P. Rejf


Nové Rusko potřebuje novou elitu

$
0
0
Jurij Barančik
Jurij Barančik
26.12.2015  Regnum.ru

Čtenářům nové republiky předkládáme text, který je součástí veřejné diskuse o současné úloze ruských masových sdělovacích prostředků, o ruském vlastenectví, o "sociálních výtazích" a potřebě nové elity ruského národa.

 
Skandál se zákazem 38. vydání autorského programu Nikity Michalkova "Besogon" ukazuje na problém rusofobie v centrálních ruských televizních kanálech. Indikuje, ukazuje, že jméno pořadu je oprávněné - démoni se projevili a spustili povyk.

Zdá se, že je to takto – je třeba analyzovat veřejné poznámky známé osobnosti? Ale z nějakého důvodu v mono-etnické zemi, kterou je Rusko - v níž je Rusů více než 80%, jsou povoleny neuctivé poznámky na Rusy, ale pozice na jejich obranu – jsou zakázány. Odpověď je zřejmá - ti, kteří hovoří o údajné ochraně zájmů Ruska, často to dělají jen slovy, ale ve skutečnosti činí, aby mu ublížili. Pouze to dělají chytře, aby si toho oko nevšimlo.

Nemohu nesouhlasit s Edwardem Birovem: "Rozhořčení Nikity Michalkova nad rusofobií sportovního komentátora "Match-TV " a jeho zakrývání ze strany vedoucích pracovníků ve sdělovacích prostředcích, odhaluje důležitá otázku - ve federálních kanálech a seriózních ruských médiích jsou i nadále lidé, pro které je ruský svět podobný nevědecké fikci, nebo k němu mají vnitřně nepřátelské postoje. A tento problém není ani jen vnitrokorporátní (a to vysvětlil televizní kanál "Rusko 24" odmítnutím vysílání Michalkova), ale všeruský a civilizační. Je to klíčový problém pro ruský informační prostor.

"Besogon" Nikity Sergejeviče se svou obvyklou intuicí a režisérskou houževnatostí zachytil a vykreslil, možná i nevědomky, zásadní problém, který byl do té doby jaksi ve stínu. Souvislost mezi křupanskými výkony Ganapolskogo v ukrajinských médiích, uveřejňování zpráv rusofobnního twitteru ruského sportovního komentátora Andronova a tím, že reakce Alexeje Puškova na ně byla při opakovaném vysílání TVC vypuštěna a pak tím, že další celostátní kanál odmítl vysílat samotný program Michalkova - to upozorňuje, že mnoho ruských novinářů a hlav federální médií mají vztah k ruskému světu stejný, jako současná vláda v Kyjevě. Jenom to skrývají. (http://www.vz.ru/opinions/2015/12/15/783969.html ).

Dva nejdůležitější body tohoto tvrzení. Nejprve, že to je "klíčová otázka ruského informačního prostoru", a za druhé, "spousta ruských novinářů a vedoucích federální médií má k ruskému světu vztah stejný, jako současná vláda v Kyjevě."Jak řekl na jedné ze svých prvních porad vedoucí jednoho centrálního kanálu - "Nesledujte to, co říkám v televizi. Já říkám jednu věc a myslím si něco jiného", To znamená, že problém má masový a systémový charakter - 24 Rusko, TVC, Match TV. Kdokoliv by mohl uvést další příklady, včetně těch z nedávné minulosti RIA "Novosti", například, když jde do ruského informační prostoru pod stejným názvem vysílání s jedním obsahem, a na západ - se zcela odlišným. Ve skutečnosti liberálové i nadále řídí ruská elektronická média. O jakém druhu vlastenecké informační politiky v tomto případě, pak můžeme mluvit?Jakmile se Nikita Michalkov snažil říci hlavní věc - byl okamžitě vystřižen. Co pak říci o zbytku vlasteneckého ruského informačního prostoru, který se stále potácí za humny, bez jakéhokoliv financování ze strany státu a který pracuje za své? Kde je stát? Pro koho je?

Skutečnost, že významná část moskevské elity, a to zejména v médiích, Putinovo Rusko nepřijímá, nepřijímá ruský svět, nepřijímá těžkou cestu návratu země mezi světové velmoci. Oni to nepotřebují, protože to přináší nepředvídaná rizika a ohrožuje dosavadní dobrou existenci. Také společenské výtahy začaly trochu pracovat, a komu by se chtělo ustupovat těm, kteří jsou připraveni se s nimi rvát a bojovat za zemi? Proto se tato část elity jednoduše přetvařuje, změnila barvu, ale ne podstatu.

Opět platí, že nemohu nesouhlasit s Edwardem Birovem: "Poté, co se pro Krym zvedla vlna vlastenectví ve vysílání ruské televizi, změnila se tak, aby odpovídala historické výzvě a směřování vlasti. Ale to je externí, veřejný trend, a uvnitř médií mnozí zůstali, jak se říká, na svém přesvědčení. Do éteru říkají "Krym je náš" a vzadu mají zkřížené prsty. Mluví o boji nového Ruska - a nevěří v ideály boje. Říkají, že Ukrajina a Západ jsou útočníky a sami se domnívají, že vina je na Kremlu a Putinových osobních ambicích. Toto „podminování“ se často zcela otevřeně projeví obecným nezdravým sarkasmem pro všechno tradičně ruské. Kněží ruské pravoslavné církve jsou pro ně "pouze popové" Georgijevská stužka - "Mironjukův projekt" nostalgie po sovětském režimu - "špatné sny", oživení ruské armády - "vojenská síla", velká ruská historie - "soubor trestných činů a her" a podobně.

Řekl bych, že někdy přesvědčení zaměstnance "Prvního kanálu" není příliš odlišné od názorů zaměstnance "Echa Moskvy". Jednoduše jedna zpráva pro „Echo Moskvy“ a druhá pro "svobodný tisk". Slyšel jsem editora federální informační agentury, že se ptal, půjde-li dotazovaný na Navalného shromáždění na podporu demokracie. V další velké nakladatelství HR-tým při přijímání pracovníků zkoumali kandidáty v sociálních sítích - jestli podporují "režim" nebo „demokracii".

Mohu jen plně podpořit slova experta, protože jsem sám byl svědkem skutečného vztahu mediální "elity" k nové politice Ruska. Jen tiše sedět a "breptat". Ale jakmile Putin projeví slabinu, jsou připraveni k okamžitému zvednutí hlavy. A souhrnně "Echo Moskvy" nahrne téměř všechny rány. V čem je problém? Problém je v kádrech. Problém je v tom, že špatně pracují sociální výtahy. V regionálních médiích a na internetu je plno profesionálů, kteří jsou skutečně na vysoké informační úrovni a mohli by uvádět Putinův kurs do života. Jen kdo jim umožní dostat se na úroveň, kde to mohou realizovat?

"Proto, mimochodem, je nemotornost v oblasti podpory vidět stále více a více. Důvodem pro to není přehnaná horlivost a tmářství, jak byste mohli nabídnout, ale přesně naopak - výsměch ruskému vlastenectví a hodnotám ruského světa. Když zásadně nesouhlasíte s "politikou strany", ale jste nuceni ji dodržovat, je nejlepší možností odporu – dotáhnout ji do absurdity.

Chcete vlastenectví? Tady jej máte v takové formě a množství, aby bylo všem z vlastenectví špatně, ale přesněji řečeno z velmocenského šovinismu. Chcete kritiku Západu? Zde je primitivní protizápadní přetvářka. Chcete obraz moderního Ruska? Předhodíme Stevena Seagala, Depardieu a Roy Jonese jako nové Rusy, a pak si z nich uděláme legraci, když udělají chyby.

Výsledkem je talk show o politice, proměněná v nikdy nekončící cirkus nudných hlasatelů, který je stále méně přiměřený a stále více hysterický. Tisková agenda hlavního kanálu je omezena výhradně na Banderu a cenu ropy, zatímco vývoj v jejich vlastní zemi se jednoduše tutlá.

Ukázali například ruským občanům historický úspěch položení elektrického kabelu na dno Kerčského průlivu? Je to náročný úkol, který byl proveden v nouzovém časovém rámci, během několika dnů, za každého počasí. Přinesli reportáž o jedinečné obnově Sajano-šušenské hydroelektrárny? Kolik vidíme v ruských televizních zprávách závodech, agrokomplexu, tichých skutcích učitelů, lékařů, obyčejných pracovníků? Nic z toho není v éteru. A víte proč? Vzhledem k tomu, že redaktoři to nepovažují za zajímavé srovnání s trestnou činností a korupcí "- říká Eduard Birov.

Všechno je pravda, není třeba nic přidat. První kanály začínají ztrácet kontakt s realitou. Lidé jsou unaveni z hlučných show a zmatku. Při sledování klidných, ale zajímavých programů s účastí odborníků, aby lidé slyšeli argumenty a ne obscénní vyjadřování, získali by informace, znalostí a mohli by si pak utvořit vlastní názor. Potřebujeme pozitivní program, se skutečnými, ne vymyšlenými problémy. Se skutečnými hrdiny. Se skutečným každodenním životem. Ale kanály honí ratingy a lidé začínají od všeho hloupnout a nemyslet - kdy se vláda na to podívá?

"Mlčet a předstírat, že se nic neděje není o nic méně zločinné. Vzhledem k tomu, že to poskytuje živnou půdu pro šíření infekce. Na Ukrajině se domlčeli do potíží. Vždyť jsou zde aktivní účastníci občanské války a stoupenci masového vyvražďování obyvatelstva na jihovýchodě - dědici samotného Bandery. Odsuzovat zločiny a jejich samotnou existenci by se považovalo téměř za zločin. Ano, o tom je třeba volat. A vypalovat to horkým železem. Dokud není příliš pozdě.“ (http://cont.ws/post/163 823) - tato slova Nikity Michalkova by měla být poplašným zvonkem v našem boji za Rusko, protože zvon již zvoní a spoléhat se v těžké minuty na centrální elektronická a tištěná média bude velká hloupost.

Pokud budeme mluvit věcně, země potřebuje novou kádrovou revoluci v centrálních tištěných a elektronických médiích. A není třeba se bát, že prý přijdou jaksi nepřipravení lidé. Media mají takovou povahu, že se v nich lidé stanou profesionály ve velmi krátkém časovém období, bez ohledu na úroveň médií. A vedoucí roli v tomto procesu může zaujmout administrativa prezidenta, lámající tento mediální, a ne jen mediální systém, který do značné míry pracuje, nezahálí, ale otevřeně proti Putinovu kurzu dělá tiché sabotáže. Který se otevřeně pitvoří. Nové Rusko potřebuje novou elitu.


Zdroje:
http://regnum.ru/news/polit/2038324.html
http://www.chelemendik.sk/___429710228.html

Volný překlad pro České národní listy: P. Rejf

Stovky Afričanů zaútočily na španělskou hranici

$
0
0
26.12.2015 První zprávy

V Maroku na hranici španělské exklávy Ceuta zaútočili stovky Afričanů. Téměř dvěma stům z nich se podařilo překonat ostnatý drát. Jsou zde mrtví a ranění.


Stovky Afričanů v noci v pátek 25. prosince zaútočily na hranici mezi Marokem a španělskou exklávou Ceuta v severní Africe. Někteří z nich se pokusil proniknout do Ceuty po zemi přes plot s ostnatým drátem. Chtěli se tak dostat na španělské území a dále přes moře proniknout do Evropy.

185 Afričanům se podařilo proniknout na území Ceuty. Mnoho z nich bylo zraněno. Podle Červeného kříže bylo 12 migrantů hospitalizováno s vážnými zlomeninami, dva další se utopili v moři. Podle španělských úřadů, uprchlíci vykazovali neobvykle vysokou míru násilí páchaného na pohraniční stráži.

Marocká policie zatkla více než 100 migrantů a zabránila tak jejich účasti na útoku na hranici španělské exklávy.

I zde probíhá hranice schengenského prostoru. Aktuální starost EU odkud a kudy přicházejí do Evropy imigranti, jak chránit nejen schengenskou hranici, ale i celé pobřeží poloostrova Evropa, zdá se, stojí na vratkých základech. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Zbořil: Jsme spoluvládci pěti moří, uvědomuje si to vůbec někdo?

Autonomní město Ceuta je spolu s městem Melilla jednou ze dvou španělských exkláv na pobřeží severní Afriky, ležící na nejsevernějším cípu Maghrebu poblíž Gibraltarského průlivu. Na město si činí nárok Maroko.

Ceuta se stala cílem migrantů z mnoha zemí Afriky, kteří se pokoušejí přes Maroko (a Alžírsko) dosáhnout města, a docílit tak vstupu do Španělska a tím i EU. Město je sice chráněno před ilegálními přestupy dvěma vysokými ploty (jeden je vysoký 3 m, druhý 8 m), hlásiči pohybu, infračervenými kamerami i četnými hlídkami policie Guardia Civil, ovšem obdobně jako v Melille s pochybnými výsledky. Španělé postavili třetí plot, tentokrát je vyšší, aby se zabránilo snadnému přelézání migrantů na domácky vyrobených žebřících.

(rp,prvnizpravy.cz,dw,foto:arch.)26.12.2015  První zprávy

Schwarzenbergovo pokrytectví

$
0
0

Jiří Baťa
26. 12. 2015  
Karel Schwarzenberg ( a nebude zřejmě jediný) který se ozval, aby vyjádřil své pohoršení nad výrokem prezidenta Zemana, že Česko by mohlo do eurozóny vstoupit až po odchodu Řecka z EU. Jako vždy i tentokrát se pan Schwarzenberg hned chytá příležitosti, aby dal M. Zemanovi nějak „za vyučenou“ (nejlépe však, kdyby mu k tomu mohl dát i pohlavek). 




Lze pochopit, že něco takového se našim eurohujerům hodně zajídá, ale k pokud by neměla ČR z EU vůbec odejít, potom vstoupit do eurozóny v současné či blízké době je nereálné. Že prezident Zeman veřejně konstatuje svůj názor, což ovšem nelze hodnotit jako podmínku, má k tomu jistě dostatek pádných ekonomických a politických důvodů. Nemluvě o tom, že řada dalších politiků, ale i občanů si o vstupu do eurozóny myslí de facto totéž, pokud nejsou zrovna pro vystoupení z EU.

Ovšem Schwarzenbergovo peskování a moralizování Zemana kvůli jeho výroku je hodně nepatřičné, neřku-li přímo drzé. Jeho „Nikdo se nenechá rád urážet, i kdyby to bylo od hlavy jiného státu, tudíž na to patřičně reaguje a za svoje výroky o Řecku by se měl omluvit řeckému prezidentovi“. To je jistě pravda, ale od Schwarzenberga je to natolik pokrytecké a ješitné, že pokud by měl někdo dostat výtku, či se měl omluvit, měl by to být především sám Karel Schwarzenberg . Jednak proto, že jeho kritika je naprosto nepatřičná, protože o žádnou urážku ani osoby, ani státu nejde a je jen na Řecku, jak na tuto skutečnost bude věcně reagovat, na druhé straně jak on sám (Schwarzenberg), tak celá řada (nejen) jeho souvěrců z TOP 09 ne jednou, ale stokrát urazili jak samotného prezidenta Zemana, tak také např. prezidenta RF V. Putina (viz foto) a nikoho z nich se nad urážkami nepozastavil (spíše je kvitoval) a ani ve snu nikoho nenapadlo, že by se měl někomu z nich veřejně či jinak omluvit. A že to byly hodně hrubé a ostré výpady a urážky! Oni se hájí tím, že v demokratickém státě je svoboda slova zajištěna. Že je někdy (svoboda slova) hulvátsky a sprostě vyjádřena třeba Kalouskem, Zlatuškou, a jinými pravdoláskaři? To prý patří k věci!

Takže vzkaz Schwarzenbergovi: Kadle, v ČR nejen pro Schwarzenbergy, Kalousky a další „demokraty“ existuje svoboda slova. Také M. Zeman má právo na svobodu slova a jeho výrok není urážkou, ale jen faktické konstatování stavu věci a situace v ČR a EU, stejně jako názor na stále ještě velmi nestabilní situaci Řecka, na což má M. Zeman jako prezident právo se vyjádřit, ať se to komu líbí nebo ne.

Syrská armáda a domobranci zničili poblíž Damašku podzemní město teroristů o rozloze pěti kilometrů čtverečních v hloubce 25 metrů

$
0
0

25. 12. 2015      zdroj
Teroristé vybavili nejen prostory pro odpočinek a vaření, ale dokonce i vlastní nemocnici. Syrská armáda a domobranci zničili podzemní město teroristů, kde se schovávali při bombardování. V hloubce 25 metrů měli teroristé vše potřebné pro život. 



Zvláštní zpravodaj LifeNews byl svědkem útoku a viděl, jak extremisté žili během vládního obléhání.

Okres Daraya nedobývali poprvé, ale když vojáci území obsadili, teroristé na ulicích nebyli - ani živí ani mrtví. Teď je jasné proč. V jednom z domů, kde se údajně teroristé ukrývali, našli vojáci syrské armády průlez do podzemí, který vedl ke skutečnému městu. Jak se ukázalo, tyto průlezy byly zřízeny v každém domě, právě tam teroristé přečkávali útoky. Zásoby jim umožňovaly, aby na povrch nevycházeli několik dní.

Podzemní úkryt nebudovali jeden nebo dva měsíce. Jeho rozloha je pět kilometrů čtverečních. Pro případ ústupu byly ve městě položeny miny, které by umožnily vyhodit do povětří celý systém.

Tunelů je tolik, že město se spíše podobá bludišti. Jde do hloubky 25 metrů. Aby nezabloudili, vypracovali teroristé zvláštní schéma. Zanechávali zvláštní značení a každá skupina byla zodpovědná za svou část systému. V podzemním městě bylo vše jako v běžných domácnostech - ložnice, kuchyně a obývací pokoje. Zdá se, že teroristé zde žili trvale. Měli tam dokonce svou vlastní nemocnici se zásobou léků. Nyní je podzemní město, a také spojení s teroristy v jižní Hutě, zničeno, polovina obyvatel labyrintu byla zajata syrskou armádou.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Dostojevskij o nevděku slovanském

$
0
0
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
26. 12. 2015       (Deník spisovatele, 1877)
«Rusko nebude míti a nikdy ještě nemělo takových nenávistníků, závistlivců, pomlouvačů a dokonce zjevných nepřátel, jako všechna ta slovanská plemena, jakmile je jen Rusko osvobodí a Evropa dá souhlas uznat je za osvobozené!


A nechť mi nenamítají, nechť se se mnou nepřou, nekřičí na mne, že přeháním, a že jsem nepřítel Slovanů! Já naopak miluji velmi Slovany, ale hájit se nebudu, protože vím, že všechno to stane právě tak, jak říkám a to ne pro nízký, nevděčný prý charakter Slovanů, mají v tom smyslu charakter jako všichni ‒ nýbrž proto, že takové věci se na světě ani nemohou jinak díti. Nebudu se o tom šířit, ale vím, že naprosto nemáme žádat od Slovanů vděčnosti, na to se musíme připravit předem.

Začnou pak po osvobození nový život, opakuji, právě tím, že si vyprosí od Evropy, například od Anglie a Německa záruku a protektorát nad svou svobodou, a ačkoli bude v koncertu evropských mocností i Rusko, přece to učiní právě pro ochranu od Ruska. Začnou určitě tím, že ve svém nitru, ne-li nahlas, řeknou si a ujistí se o tom, že Rusku nejsou povinni nejmenší vděčností, naopak že se před vládychtivostí Ruska zachránili při sjednání míru jedině intervencí evropského koncertu a kdyby se do toho nevmísila Evropa, pak by je Rusko, když je odňalo Turecku (či komukoli jinému – pozn.red.), spolklo ihned „majíc na mysli rozšíření hranic a založení velikého Všeslovanského císařství k porobení Slovanů lačnému, chytrému a barbarskému velkoruskému plemeni“.

Dlouho, ó, dlouho ještě nebudou s to uznat nezištnost Ruska a velikého, svatého, neslýchaného ještě vztyčení praporu nejvznešenější ideje, ze všech idejí, kterými je živ člověk, a bez kterých lidstvo, přestanou-li v něm žít ty ideje, zakrsává, mrzačí se a umírá v jizvách a v bezmocnosti.

Zdaž na příklad nynější lidovou ruskou válku, celého ruského lidu s carem v čele, pozvednutou proti zlosynům k osvobození nešťastných národů, zda pochopili tuto válku Slované nyní, co myslíte? Ale o nynější chvíli mluvit nebudu, nad to pak nás Slované ještě potřebují, osvobozujeme je, ale později, až je osvobodíme a oni se nějak zařídí ‒ uznají tu válku za velký hrdinský čin, podniknutý pro jejich osvobození, uznají?

Za nic na světě to neuznají! Naopak, vylíčí jako politickou a později i vědeckou pravdu, že kdyby nebylo po celých těch sto let osvoboditele Ruska, pak by se byli už dávno a dávno dovedli osvobodit sami od Turků, svými schopnostmi nebo s pomocí Evropy, která zase, kdyby nebylo na světě Ruska, nejen by nic neměla proti jejich osvobození, nýbrž by je i sama osvobodila. Toto chytré učení existuje u nich dojista už teď a později se u nich vyvine ve vědecké a politické axioma. Nejen to, i o Turcích začnou mluvit s větší úctou než o Rusku. Možná, že se celé století nebo ještě déle, budou stále chvět o svobodu a bát se vládychtivosti Ruska; budou podlézat evropským státům, budou pomlouvat Rusko, dělat na ně klepy a intriky proti němu.

Ó, nemluvím o jednotlivých osobnostech: budou tací, kteří pochopí, co znamenalo, znamená a bude pro ně vždy znamenat Rusko. Pochopí celou majestátnost a celou svatost věci Ruska a veliké ideje, jejíž prapor vztyčí Rusko v lidstvu. Ale lidé ti, zvláště na začátku, budou v tak ubohé menšině, že budou podrobeni posměchu, nenávisti a dokonce politickému pronásledování.

Zvláště bude osvobozeným Slovanům příjemné říkat a roztrubovat na celý svět, že jsou plemeny vzdělanými, schopnými vznešené evropské kultury, kdežto Rusko je země barbarská, chmurný severský kolos, dokonce ani ne čisté slovanské krve, pronásledovatel a nepřítel evropské civilisace. Objeví se u nich ovšem hned od počátku konstituční vláda, parlamenty, odpovědní ministři, řečníci, řeči. Bude je to neobyčejně těšit a okouzlovat. Budou v opojení, čtouce o sobě v pařížských a v londýnských novinách telegramy, zvěstující celému světu, že po dlouhé parlamentní bouři padla konečně vláda v (dosaď libovolnou slovanskou zemi – pozn.red.) a sestavila se nová z liberální většiny a že nějaký (jméno dosadit dle libosti – pozn.red.) dal konečně souhlas přijmouti portefeuille ministerského předsedy. Rusko se musí vážně připravit na to, že se všichni tito osvobození Slované vrhnou s opojením do Evropy, až do ztráty své individuality nakazí se evropskými formami, politickými a sociálními. A tak budou muset prožít celou a dlouhou periodu evropeismu, než pochopí alespoň něco ze svého slovanského významu a svého zvláštního slovanského poslání v lidstvu.

Mezi sebou se budou tyto zemičky věčně svářit, věčně si navzájem závidět a proti sobě navzájem intrikovat. Ve chvíli nějakého vážného neštěstí obrátí se ovšem určitě k Rusku o pomoc. Nechť si budou sebe více nás nenávidět, pomlouvat a klevetit o nás v Evropě, koketujíce s ní a ujišťujíce ji láskou, přec budou vždy instinktivně cítit (ovšem ve chvíli neštěstí a nikoli dříve, že Evropa je přirozeným nepřítelem jejich jednoty, byla jím a bude vždy, a že existují-li na světě, pak jedině proto, že stojí obrovský magnet – Rusko, které neodolatelně přitahuje všechny k sobě a tím udržuje jejich celistvost a jednotu. Budou dokonce i takové chvíle, kdy budou s to téměř už vědomě souhlasit, že kdyby nebylo Ruska, velikého východního střediska a velké přitažlivé síly, pak by se jejich jednota ihned rozpadla, rozptýlila se na chumáčky, a to dokonce tak, že sama jejich národnost by zmizela v evropském oceánu, jako mizí několik jednotlivých kapek v moři.

Rusku se na dlouho dostane trápení a snahy je smířit, dodávat jim rozumu a při příležitosti dokonce snad za ně tasit meč. Ihned ovšem vzniká otázka: v čem je tu prospěch Ruska, proč se Rusko bilo za ně sto let, obětovalo krev svou, síly, peníze? Snad ne jen proto, aby sklidilo tolik malinké směšné nenávisti a nevděku? Ó, ovšem, Rusko si přec jen bude vždy uvědomovat, že střediskem slovanské jednoty je ono, že žijí-li Slované svobodným národním životem, pak proto, že ono to chtělo a chce, že to všechno ono dokonalo a vytvořilo. Jaký však prospěch přinese Rusku toto vědomí kromě námah, mrzutostí a věčných starostí?

Odpověď je těžká a nemůže být jasná.

Předně Rusku, jak je obecně známo ani nenapadne a nikdy ani nesmí napadnout, aby rozšířilo své teritorium na účet Slovanů, připojilo je k sobě politicky, udělalo z nich země, gubernie atd. Všichni Slované podezřívají Rusko z této snahy už teď, stejně jako celá Evropa, a budou podezírat i ještě sto let v budoucnosti. Nechť však uchová Bůh Rusko od takových snah; čím více prokáže té nejúplnější politické nezištnosti stran Slovanů, tím jistěji dosáhne jejich spojení kolem sebe později, v průběhu věků, o sto let později. Tím, že naopak přinese Slovanům od samého začátku co nejvíce politické svobody a vzdálí se jakéhokoli opatrovnictví a dozoru nad nimi a prohlásí jim jen, že vždy vytasí meč na ty, kteří sáhnou na jejich svobodu, národnost, Rusko se tím samým zbaví strašných starostí a námah udržet mocí toto opatrovnictví a politický vliv na Slovany, který je ovšem nenáviděn, a který je Evropě vždy podezřelý. Avšak tím, že projeví nejúplnější nezištnost, Rusko také zvítězí a přitáhne nakonec k sobě Slovany: s počátku budou se utíkat k němu v neštěstí, ale později se jednou i k němu vrátí a přilnou k němu všichni, už s úplnou, dětskou důvěřivostí. Všichni se vrátí do rodného hnízda.

Ovšem jsou různé učené a dokonce i poetické názory i nyní mezi mnoha Rusy. Tito Rusové čekají, že nové, osvobozené a k novému životu vzkříšené slovanské národnosti začnou právě tím, že přilnou k Rusku jako k jejich matce a osvoboditelce a že nepochybně a v nejkratší době vnesou mnoho nových a ještě neslýchaných prvků do ruského života, rozšíří Slovanstvo Ruska, duši Ruska budou míti vliv dokonce na ruský jazyk, literaturu, tvorbu, obohatí Rusko duchovně a ukáží mu nové obzory. Přiznávám, že se mi to vždy zdálo u nás pouze učeným nadšením; pravda však je v tom, že něco se ovšem stane v tom smyslu nepochybně, ale ne dříve, než na příklad za sto let, ale zatím, a to možná, že celé století, Rusko vůbec nebude míti co brát od Slovanů ani z jejich idejí, ani z literatury, a na to, aby nás učili, na to ještě hrozně málo dorostli. Naopak celé toto století bude Rusko snad musit zápasiti s omezeností a tvrdohlavostí Slovanů, jejich špatnými zvyky, s nepochybnou a brzkou zradou slovanství pro evropské formy politických a sociálních řádů, na které se lačně vrhnou.

Po rozřešení Slovanské otázky čeká Rusko zřejmě rozřešení otázky Východní. Dlouho ještě nynější Slované nepochopí, co je to Východní otázka! A ani slovanského sjednocení v bratrství a shodě nepochopí ještě velmi dlouho. Vysvětlovat jim to prací a velikým příkladem bude stálým úkolem Ruska v budoucnosti. Zase se řekne: k čemu to všechno je a nač by Rusko bralo na sebe takovou práci? Nač? Aby žilo vysokým životem, velikým životem, aby svítilo světu velikou, nezištnou a čistou ideou, ztělesnilo a vytvořilo v konečném konci veliký a mohutný organismus bratrského svazu plemen, vytvořilo tento svaz nikoli násilím, nikoli mečem, nýbrž přesvědčením, příkladem, láskou, nezištností, světlem; aby povzneslo posléze všechny ty malé k sobě a k pochopení mateřského svého poslání ‒ to je cíl Ruska, to je i jeho prospěch, chcete-li.

Nebudou-li národové žít vznešenými nezištnými ideami a vznešenými cíli sloužení lidstvu, nýbrž budou sloužit svým „zájmům“, pak zhynou tito národové nepochybně, ztuhnou, zeslábnou a zemřou. Ale není vyšších cílů, než jsou ty, které postaví před sebe Rusko, sloužíc Slovanům nezištně a nežádajíc od nich vděčnosti, sloužíc k jejich mravnímu (a nejen politickému) sjednocení ve veliký celek. Pak teprve řekne všeslovanství své nové uzdravující slovo všemu lidstvu… Vyšších cílů na světě není. Nemůže tudíž býti ani nic „prospěšnějšího“ Rusku, než míti vždy před sebou tyto cíle, stále více si je ujasňovat sobě samému, stále více se povznášet duchem ve věčné, stálé a skvělé práci své pro lidstvo.

Bude-li konec nynější války šťastný ‒ Rusko nepochybně vstoupí do nové a nejvyšší fáze svého bytí…»

Převzato z: Sebrané spisy F. M. Dostojevského: Deník spisovatelův. Rok 1877, Praha 1927, s. 219‒226. (Koluje na internetu)

Libyjci v sociálních sítích "poděkovali" Obamovi za zpustošení státu

$
0
0

26. 12. 2015             zdroj
Rozhořčení občané píší, že Spojené státy americké přinesly smrt do jejich země. Občané Libye podrobili ostré kritice provolání amerického prezidenta, který prohlásil, že revoluce roku 2011 "je osvobodila od diktátorského režimu, trvajícího 42 let".



Na stránce ve Facebooku velvyslanectví USA v Tripolisu se objevilo velké množství rozhněvaných komentářů ohledně působení USA v zemi. Uživatelé píší, že Spojené státy zlikvidovaly Libyi a přinesly tam smrt.

Rozhořčení občané požadují, "aby bylo zastaveno vysílání agentů a válečných zločinců do země" a vyzývají "k ukončení pokračujícího ničení toho, co z jejich země zůstalo".
A někteří uživatelé dokonce pojmenovali dění v Libyi "novou formou kolonializmu".


Z většiny komentářů vyplývá, že jejich hlavním přáním je, aby Američané opustili jejich zemi.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana 26. prosince 2015

$
0
0
26. 12. 2015
Vážení a milí spoluobčané,
setkáváme se opět po roce, abychom společně přemýšleli o událostech, které se v tomto roce uskutečnily. Stejně jako v lidském životě, i v životě naší republiky jsou to události radostné i méně radostné, ale jsem velmi rád, že těch radostnějších je podstatně víc.


Začnu tou první. S výjimkou Malty je Česká republika na prvním místě v Evropské unii z hlediska růstu své ekonomiky. Je to veliký úspěch a chtěl bych za něj poděkovat našim zaměstnancům, našim zaměstnavatelům a chtěl bych také ocenit českou vládu za její hospodářskou politiku. Jak řekl ministr financí, vláda „odšpuntovala ekonomiku“, a já bych k tomu jenom dodal, že ji vymanila ze svěrací kazajky škrtících opatření minulých pravicových vlád.

Druhou dobrou zprávou je to, že podle našich statistiků průměrná mzda, měsíční mzda, vzrostla o tisíc korun. A je dobře, když je hospodářský růst doprovázen i růstem životní úrovně. Týká se to ostatně i našich starobních důchodců, kteří příští rok budou mít ubohou valorizaci čtyřicet korun měsíčně, ale v roce 2017 by měli získat, bez započtení inflace, třetinu růstu průměrné mzdy, tedy minimálně tři sta korun. Přál bych si jenom, aby tato částka byla pro všechny, protože jinak by se prohluboval rozdíl mezi starodůchodci a novodůchodci.

No a poslední dobrá zpráva se týká nezaměstnanosti. Jsme na druhém místě v Evropské unii hned za Německem, pokud jde o nízkou míru nezaměstnanosti. A protože současně přibyla i volná pracovní místa, věřím, že ti, kdo opravdu chtějí pracovat, svoji práci najdou. To ovšem neplatí pro ty, kdo práci odmítají, aniž by k tomu měli vážné zdravotní důvody. Podporuji růst minimální mzdy, ale nepodporuji růst sociálních dávek, protože se domnívám, že právě nůžky rozevírající se mezi minimální mzdou a sociálními dávkami mají lidi nutit k užitečné a v budoucnosti i dobře placené práci. Kromě toho některé sociální dávky jsou naprosto nesmyslné. Například státní příspěvek na bydlení jenom vytvořil ubytovny a obchod s chudobou.

Celkově tedy můžeme říci, že skončila blbá nálada a že je důvod pro opatrný a kritický optimismus, pro pozitivní očekávání, které je důležitým psychologickým faktorem ekonomického růstu, a že je také důvod, abychom se na sebe také občas usmáli, jako já teď na vás, protože s úsměvem jde všechno líp.

Jsem někdy kritizován za to, že ve svých vánočních poselstvích nemluvím o vizi České republiky. Já jsem sice na toto téma napsal několik knih a pronesl řadu projevů, mimo jiné v Poslanecké sněmovně, ale velmi rád, ve vší stručnosti, svoji vizi České republiky ještě jednou představím. Je to vize založená na postupném přibližování našeho státu ke skandinávskému modelu sociálního státu, tedy modelu, který je založen na dvou pilířích. Na vysokých daních, což je velmi nepopulární, zejména na progresivním zdanění příjmů fyzických osob, kdy ti nejbohatší platí relativně nejvyšší daně. Nu a současně je založen na tom, že daňový výnos se nerozkrade, ale že je určen na investice do lidí, do veřejného sektoru. To znamená do zdravotnictví, do školství, ale také do vědy a výzkumu. Skandinávské země se umísťují na prvních příčkách žebříčku konkurenceschopnosti, což dokazuje nesprávnost pravicové neoliberální teorie, že čím nižší daně, tím vyšší ekonomický výkon. A kromě toho tyto země mají nejvyšší index kvality života včetně pravděpodobnosti dožití, nízké míry kriminality a tak dále.

Toto je tedy moje vize, ale plně uznávám, že aby se jí podařilo dosáhnout, je zapotřebí nejdříve zacpat díry státního rozpočtu, jimiž unikají obrovské miliardy formou daňových podvodů. Budu proto podporovat všechny zákony, které čelí daňovým podvodům, ať je to zákon o elektronické evidenci tržeb nebo zákon o prokázání původu příjmů a majetku. Ti, kdo namítají, že těmito zákony se zasahuje do osobní svobody lidí, zapomínají, že nikdo nemá právo krást, nikdo nemá právo podvádět a že daňový podvod je ve Spojených státech druhý nejtěžší trestný čin po vraždě.

Závěrem mi dovolte, abych se zmínil o zahraniční politice. Ekonomická diplomacie, kterou prosazuje současná vláda i já, zaznamenala v tomto roce významné úspěchy. Jsem rád, že se zlepšily ekonomické vztahy s Čínou, která se stává největší ekonomikou světa, že k nám přicházejí i investice z Korejské republiky a z řady dalších zemí, že se podařilo zlepšit i vztahy se středoasijskými státy, od nichž dostáváme podstatnou část ropy, a tak dále.

A tak v zahraniční politice je jenom jediná temná skvrna, a tou je migrační vlna. Politici, kteří zavírají oči před tím, že se k nám tato migrační vlna ještě nepřelila, že se proto není čeho obávat, mi trochu připomínají jednoho bývalého pražského primátora. Tento primátor v době povodní stál na mostě a říkal: „Situace je nad míru výtečná“, a dvě hodiny poté voda zalila pražské metro. Někdy si připadám jako Kassandra, která varuje před vtažením trojského koně do města, a jsem hluboce přesvědčen o tom, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze a nikoliv spontánní pohyb uprchlíků. Ti, kdo se zastávají migrantů, mluví o soucitu a solidaritě. Soucit je možný u starých, nemocných a především u dětí, ale velká většina nelegálních migrantů jsou mladí zdraví muži bez rodin. A já se ptám, proč tito muži nevezmou do ruky zbraň a nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu. Jejich útěk objektivně posiluje Islámský stát. A já si nedovedu představit, že v době, kdy z protektorátu prchali naši mladí muži, prchali proto, aby ve Velké Británii dostávali sociální dávky. Prchali proto, aby bojovali za svobodu své země. A totéž samozřejmě platí i pro ty, kdo odcházejí ze zemí, kde se nebojuje, protože jejich odchod odsuzuje tyto země k další zaostalosti.

Když se připravovala demonstrace zastánců migrace k 17. listopadu, tak jsem od jedné z našich zpravodajských služeb dostal informaci, že na transparentu této demonstrace má být nápis „Tahle země není naše - Refugees welcome“. Potom někdo poradil těmto organizátorům, že ten nápis je mimořádně hloupý, tak ho nahradili o něco méně hloupým nápisem „Tahle země patří všem - Refugees welcome“.

A závěrem svého vánočního poselství bych vám chtěl říci dvě závěrečné věty. Tahle země je naše. A tahle země není a ani nemůže být pro všechny.

Milí přátelé, šťastný a veselý nový rok.

Prosincový zlom: signály pro postsovětský prostor

$
0
0
Rostislav Iščenko
 27. 12. 2015     zdroj
Prosinec byl výjimečně plodný na politické závěry, prováděné zejména USA. Politolog Rostislav Iščenko se rozhodl shromáždit klíčové politické signály, vycházející z Washingtonu, a vysvětlit jejich význam. Prosinec byl rozhodujícím, pokud jde o shrnutívýsledků politického roku. Nevzpomínám si na tak úrodný měsíc se zřetelnými politickými signály. Přičemž všechny pocházejí z Washingtonu a všechny svědčí o tom, že USA uznaly radikálně změněné rovnováhy sil ve světě.


Amerika, která v posledních několika letech odmítala uznat obnovení statusu supervelmoci Ruska a která se silou pokoušela zatlačit lidstvo (jako pastu do tuby) zpět do unipolárního světa, byla nucena vyrovnat se s nutností jednat bez předběžných podmínek a vzít v úvahu postoj Moskvy.

První signál poslal viceprezident Biden, který nemile překvapil ukrajinskou vládu, jež se v plné sestavě sešla v zasedací síni Nejvyšší rady, doporučením nenaparovat se, plnit Minské dohody a co nejdříve se federalizovat (ve skutečnosti je Bidenem požadované státní uspořádání spíše konfederace než federace).

Tuto dvojí zradu Ukrajina od USA neočekávala. Dva roky si Washington usilovně nevšímal, že právě kvůli neochotě změnit unitární státní uspořádání Ukrajiny začal Kyjev občanskou válku, že "za výzvy k federalizaci" odsoudí na Ukrajině na reálnou a vůbec ne krátkou dobu (nebo mohou jednoduše bez soudu zabít), a teď Biden požaduje federalizaci. Navíc, v Kyjevě si za téměř dva roky zvykli, že všechny připomínky (včetně plnění Minských dohod) USA předkládají Rusku. A teď se najednou ukazuje, že právě Ukrajina musí plnit Minsk, přičemž neodkladně.

Ale Ukrajina je zvláštní případ, je to klient, od něhož mají USA samé škody, žádný přínos, a přání Washingtonu nějak se jí zbavit by nikoho nepřekvapilo. Neuplynuly však ani dva týdny a americký ministr zahraničí Kerry během jednání v Moskvě potvrdil, a dokonce rozvinul, Bidenem vyhlášenou pozici ohledně Ukrajiny. Účastníci jednání dokonce potvrzují, že v některých otázkách jsou USA konstruktivnější než Francie a Německo,dávní partneři Ruska v normandském formátu a jednání v Minsku.

Zadruhé. Kerry prohlásil, že nikdo nemá v úmyslu Rusko izolovat, co je však nejdůležitější, vylepšil pozici USA ohledně syrského urovnání. Washington už netrvá na odstoupení Asada jako předběžné podmínce, což znamená, že hlavní překážka procesu vyjednávání byla odstraněna.

Třetí signál - Kongres USA odblokoval reformu MMF. Rusko, Čína, Indie a Brazílie zvyšují svou váhu ve fondu, získávají další pravomoci, proto se zvyšuje i jejich vliv na politiku fondu. Hlavní finanční nástroj americké hegemonie se dosud nestal zcela neamerickým, ale je méně hvězdně pruhovaný. V tomto případě se diktát Washingtonu stává minulostí, ustupuje potřebě jednání a koordinace postojů.

Konečně čtvrtý signál - americký časopis "Forbes" publikoval dlouhý článek Doug Bendou "Proč je Amerika v NATO? Přidat Černou Horu, znamená získat dalšího zbytečného přítele ve Facebooku." Ponechme Černou Horu Černou Horou, ale pro bývalý postsovětský prostor je zde hlavní závěr: "Rozšíření o pobaltské státy bylo kolosálním omylem, v jehož důsledku se členy NATO staly bezmocné národy, jejichž ochrana není zájmem zbytku Evropy."

Autor zcela jasně uvádí, že podle jeho názoru je ve své současné podobě NATO hrozbou pro bezpečnost USA a že pro Washington je účelné opustit tuto neustále se rozšiřující (o země, které nejsou schopny se ubránit) organizaci.

Zde je důležité, že poprvé v posledních dvou desetiletích přední podnikatelský americký týdeník akcentoval pozornost svých čtenářů na to, že USA mohou zajistit svou bezpečnost pouze cestou jednání s Ruskem.

Před rokem nebylo možné si něco takového představit. NATO byla posvátná kráva - symbol a základní kámen euroatlantického systému bezpečnosti. Úloha NATO v americké politické mytologii byla tak velká, že pochybovat o ní se neodvážili ani otevřeně protisystémoví autoři, kteří se nebojí obvinění z marginality. Dnes je tato otázka diskutována v jednom z hlavních periodik USA a v pro NATO velmi nepříznivé tónině.

Samozřejmě, zítra NATO nebude rozpuštěno, ani pozítří, ale hodnota bloku spočívala pro většinu jeho členů v jaderném deštníku USA. Pokud Washington není připraven bojovat za Rigu a Vilnius, Varšava s Bukureští si nemohou být jisty, že budou dostatečně důležitými partnery, aby USA pro ně riskovaly konfrontaci s Ruskem. A proč být členem bloku a nést předepsané náklady za členství, když nejsou záruky ochrany?

Rozhodně bychom neměli přeceňovat připravenost USA ke kompromisu s Ruskem. Je pravděpodobnější, že se budou snažit využít jednání k přeskupení, k přestavění šiků a znovu přejít do útoku. Osud SSSR ukázal, že USA nejsou nejnebezpečnější, když proti vám vedou studenou válku, ale když začínají jednání o uvolnění mezinárodního napětí a o opatřeních k budování důvěry. Takže Rusko nesmí ztrácet ostražitost.

Ale samotná skutečnost ochoty USA jednat s Ruskem přes hlavy svých tradičních spojenců vytváří v postsovětském prostoru novou realitu.

Doposud se většina postsovětských států (některé ve větší míře, některé v menší) snažila prosazovat politiku rovnováhy mezi Západem (EU, USA) a Ruskem. Na toto donedávna hřešili dokonce i členové Euroasijské hospodářské unie. Pozice USA, oznámená v prosinci 2015, ukázala, že v případě přímého konfliktu, v němž Rusko bude demonstrovat vytrvalost a odhodlanost jít až do konce, Washington odstoupí a své spojence zradí. Stalo se tak na pozadí přesvědčivé demonstrace vojenských možností Moskvy v Sýrii.

Nyní nemají v postsovětském prostoru na výběr - s Washingtonem nebo s Moskvou. Je možné pouze vybírat kdy a jak s Moskvou. Když Washington souhlasil s jednáním bez předběžných podmínek o klíčových otázkách globálního pořadu dne, uznal status supervelmoci (rovný svému) Ruska. To znamená, že uznal i jeho právo na ochranu vlastních zájmů, natožpak v blízkosti vlastních hranic.

"Forbes" otevřeně poukazuje na to, že Pobaltí je příliš daleko, není pro USA vůbec potřebné a mnohem důležitější je pro Rusko, čímž motivuje své doporučení na odmítnutí obrany pobaltského předmostí NATO.

Existuje vůbec v postsovětském prostoru nějaká země, která by byla pro USA bližší a důležitější, než je Pobaltí, které je již dlouhou dobu považováno za nedílnou součást Západu, byl mu tento status přiznán samotným Západem, který ho přijal do EU a NATO?

V roce 2016 je Rusko jediným garantem bezpečnosti v postsovětském prostoru a rovnoprávným účastníkem řešení krizí, ať probíhají v kterékoli části planety. To musí brát v úvahu všichni: i partneři i konkurenti.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Páně Halíkovo “drzé“ čelo a ostré lokty, aneb od totalitního posluhovače až téměř na kandidáta na prezidenta

$
0
0

Jiří Baťa
27. 12. 2015
Ani ne tak ze zájmu jako ze zvědavosti jsem si přečetl rozhovor Dany Braunové (Magazín PRÁVA, středa 23. prosince 2015) s kontroverzním člověkem jménem Tomáš Halík. V rozhovoru, který je veden dost familiárně a jednostranně, se Tomáš Halík svěřuje s řadou osobních věcí, které mohou na nejistého, nerozhodného či spíše pravicově smýšlejícího čtenáře dost emotivně zapůsobit. 


Nelze pochybovat, že člověk. který má na krku (kromě svatého křížku) šest životních křížků (přesně 67 let), kněz, teolog, vysokoškolský pedagog (profesor)psychoterapeut (možná i psychopat), ale také sociolog a publicista, nositel Templetonovy ceny (ekvivalent Nobelovy ceny), farář Akademické farnosti v Praze a v neposlední řadě nedávno jmenovaný viceprezident Rady pro výzkum hodnot a filozofie se sídlem v americkém Washingtonu („veledůležitá“ organizace pro české občany), něco za svůj život prožil.

Jak ze zmíněných profesí vyplývá, má pan Halík nebývale široký záběr zájmů, činností a bezpochyby i vědomostí. Pokud jde o téma víry, katolicismu, křesťanství a náboženství všeobecně, potud dobře a nic proti tomu, když je ochoten o tom mluvit (mj. on mluví rád, hodně a často, ale zcela jistě ne nezištně). Ovšem pokud jeho klasická náboženská či křesťanská rétorika vybočí do oblasti politiky, je zle. Už sama redaktorka Dana Braunová totiž záměrně položila T. Halíkovi otázku, týkající se prezidenta Zemana a pan teolog Halík, jak jinak, velmi ochotně se k jeho osobě vyjádřil. Že to nebylo nic lichotivého, nelze pochybovat.

Tomu ovšem předcházelo osobní vyznání T. Halíka z jeho dlouhé cesty za poznáním světa a člověka. Velmi takticky obešel své mládí a roky , kdy žil v totalitním režimu, čtenáři se z tohoto období jen svěřil se svým „hrdinským činem“, když v lednu r. 1969 nesl pod zimníkem přes Karlův most posmrtnou masku J. Palacha na Filozofickou fakultu. K tomuto činu pan Halík dodává, že cituji: „ … jsem si uvědomil, že byl mezi námi mladý člověk (vrstevník), kterému záleželo na tom, aby se tento národ pod ruskou okupací mravně nezkřivil...“ (zato dnes je mladý člověk z americké demokracie mravně silný, nezlomný a rovný jako sloup) a poté následovala jeho činnost v kněžství podzemní církve. Bezesporu, čin, který je třeba ocenit, není-liž pravda? Více se již o totalitní době nezmiňuje, ono také není proč, protože by totiž musel také přiznat svou politickou („světskou“) činnost, kterou však takticky zamlčel a paní redaktorka Braunová buď z nevědomosti, ale spíše záměrně na tuto dobu nepoukázala či ji nezmínila, neboť by se to vůbec nehodilo „do krámu“, tedy to obsahu tohoto rozhovoru. Takže zde jeden krátký úryvek jako upoutávka:

Halík odsouhlasil posrpnovou politiku strany a agilně plnil vše, co komunistům na očích viděl. Zastupoval vedoucího Brigády socialistické práce, byl důvěrníkem ROH, absolvoval podnikové školení pro nestraníky a dvouleté studium stranického vzdělávání a dokonce vzorně zahajoval školení nestraníků. V NDR absolvoval kurs sociálně psychologického výcviku. Další viz příloha. Z uvedeného tedy vyplývá, že počestný pan teolog Halík (kromě jiného) šel za svým snem a ideály cílevědomě již v době totalitního režimu, tedy za vlády komunistů, kterým tenkrát sloužil, dnes jim nemůže přijít na jméno.

Pan „profesor“ Halík, jakkoliv se především prezentuje v oblasti teologie a náboženství, má i nadále pod kůží silně zadřenou svou mladickou politickou aktivitu. Pravda, politika s náboženstvím by měla mít málo společného, nicméně v případě pana Halíka je politická angažovanost daná, jak výše zmíněno, praxí v předlistopadových letech. To, že i jiní představitelé církve se „montují“ do politiky, to je už tzv. nepostradatelnost v zájmu církve svaté zvláště, když se jim nabízela a nakonec i splnila vidina církevních restitucí v řádech miliard korun. To se potom bez politiky, resp. bez politické angažovanosti církev a její služebníci neobejdou.

Pan kněz a teolog Halík však jde v politice ještě dál a hlouběji, než by bylo zdrávo. On totiž není zaměřen na politiku jako takovou, ale především na politiku personální. Politika obecně má nesmírně široké spektrum činností, díky byrokracii často zbytečných, nicméně pan Halík se zaměřil na několik nosných témat: Rusko, Putin, Zeman, imigranti. Že by mu, jako katolickém knězi mělo být po Rusku a jeho prezidentovi Putinovi s prominutím kulové, je nabíledni. Ovšem pan Halík dovede být velmi nekritický když se vyjadřuje, že „ To by velmi vyhovovalo na internetových sítích všudepřítomné propagandě Putinova Ruska, jehož pravoslavný fundamentalistický mesianismus není o nic lepší a o nic méně nebezpečný, než ten islámský“. To je hodně, ale opravdu hodně za hranou politické a náboženské korektnosti, je to sprostá a nehorázná lež a pomluva. Díky takové rétorice si pan Halík zřejmě vykoledoval výše zmíněnou Templetonovu cenu! Neměl by se také omluvit za tuto pomluvu, jak to podobně žádá Schwarzenberg od prezidenta Zemana stran Řecka?

Aby toho nebylo málo, nelze se nezmínit o jeho „kuřím oku“, Miloši Zemanovi.Je až neuvěřitelné, jak umí být pan Halík pokrytecký. Na otázku, co si myslí o tom, že kardinál Duka celebroval mši za prezidenta Zemana, odpověděl Halík ve smyslu, že si myslí, že církev nemá dělat ozdobný oleandr moci, že to je rakousko-uherská minulost, které se musíme zbavit. Halík chápe, že pan primas chce udržovat korektní vztahy s představiteli státu (i v církvi je třeba občas použít nadbíhání a patolízalství, kulantně řečeno), ale když se prezident (Zeman) chová tak, že dává svým chováním a vystupováním špatný příklad, apeluje na to nejhorší v nás a spojuje s tím mravně nejnižším ve společnosti a naši společnost táhne morálně dolů místo nahoru, je povinností pastýřů církve mu otevřeně říct, konstatuje „božský“ moralista Halík, i když opak je pravdou.

Na adresu imigrantů pan Halík konstatuje, že sice není všechno zlato, co se třpytí (ne všichni imigranti jsou k záchraně oprávněni), ale že je třeba tyto věci řešit s rozumem. Bez paniky a hysterie, která zachvátila řadu lidí u nás a političtí darebáci to rozdmýchávají. Těmi politickými darebáky má pan Halík, kromě jiných samozřejmě na mysli i prezidenta Miloše Zemana a lidi, kteří o imigrantském nebezpečí a islámu mluví otevřeně a varovně. Podle pana Halíka „někteří“ mohou na jisté věci reagovat a vyjadřovat se k nim jak je libo (svoboda slova), zatímco „ostatní“ by zřejmě měli držet hubu a krok, být v řadě a nevyskakovat, protože se to panu Halíkovi nelíbí. Má však smůlu, prezident Zeman se kvůli němu nehodlá „mírnit“ ve svých názorech, ale naopak by měl hóóódně brzdit a mírnit se pan „velekněz“ Halík. Pokud by toto všechno bylo váženému čtenáři málo, odkazuji na přílohu, snad si profil a názor na pana Halíka upřesní či poopraví. Pravda, není málo převlečkabátníků, ale u pana Halíka je to o to absudrnější, že přes jeho „pohnutou“ politickou minulost (a činnost) je z něho dnes uznávaná demokratická celebrita „pravdy a lásky“, která si dokonce dělá čáku na prezidenta. Říká se, „Kdo umí umí, kdo neumí...“, ovšem způsobem, kterým se Halík dostal téměř až na piedestal slávy (díky Templetovově ceně) je na teologa a katolického kněze svým charakterem velmi ubohé a odsouzení hodné, slušně řečeno. Apropó, pomyšlení, že by se tento člověk měl stát prezidentem, tak si raději hodím smyčku!



Tomáš Halík - skutečný životopis

který se u mnoha naivních lidí těší jakési neopodstatněné oblibě. Není divu, neboť se zde jedná o mazaného odborníka na manipulaci a "sociální" neboli operativní psychologii.

Operativní psychologie byla vyučována na Vysoké škole ministerstva pro státní bezpečnost Německé demokratické republiky (Stasi) v Postupimi u Východního Berlína, kde Tomáš Halík absolvoval během několika let kurzy, díky kterým později v ČR získal atestaci z psychologie. Toto je jeden z mnoha údajů, které Halík před jinak někdy i nadšenou veřejností zatajuje, nebo překrucuje. Proto je na místě prezentovat Halíkův neautorizovaný životopis, ze kterého vychází najevo to, jaký je Halík skutečně  nebezpečný hypnotizér a sebestředný manipulátor veřejného mínění s cizí temnou agendou:

T. Halík je synem otce, který v roce 1918 demonstrativně vystoupil z katolické církve a od roku 1945 do roku 1953 pracoval na Ministerstvu informací (de facto ministerstvu cenzury), tedy v nejhorších letech, kdy byla tímto úřadem naprosto zlikvidována svoboda tisku a svobodného projevu. V roce 1954 (sic!) se Halíkův otec stává editorem díla Karla Čapka, tedy v době, kdy Čapek byl komunisty považován za nepřátelského spisovatele. Kde se vzala ta vyvolenost?

Sám Tomáš Halík pak dílo otce vydává v roce 1976. Kdo asi tak mohl v době tvrdého normalizačního utahování šroubů publikovat? Režimu nepřátelské osoby rozhodně ne! Halík v roce 1972 píše svou v podstatě jedinou samostatnou „odbornou práci“, a to „Křesťanství jako utopie“. Byl za ni oceněn Ústavem ateismu. Podle svých slov však konvertoval koncem 60. let ke křesťanství. Co mu tedy lze vlastně věřit? Normalizační kariérista Halík neváhal a zaměstnal se v letech 1972-1975 v Chemoprojektu! zároveň i přednášel v Chemapolu („proslulý“ podnik zahraničního obchodu).

V roce 1975 Halík povýšil a začal pracovat jako psycholog (doklady o tomto jeho vzdělání chybí) na Institutu Ministerstva průmyslu České socialistické republiky, kde připravoval vedoucí kádry (de facto řadu polistopadových tunelářů). Zůstal tam až do roku 1984. Během této doby publikoval s jistým Kuchyňkou práci, která posloužila mj. i Vysoké škole SNB. Ale i tady se v podstatě pouze připodepsal, neb koncepčně pracovat Halík nikdy neuměl.

Pak se stává psychterapeutem na Protialkoholním oddělení Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice UK, kde přečká až do převratu.

Halík odsouhlasil posrpnovou politiku strany a agilně plnil vše, co komunistům na očích viděl. Zastupoval vedoucího Brigády socialistické práce, byl důvěrníkem ROH, absolvoval podnikové školení pro nestraníky a dvouleté studium stranického vzdělávání a dokonce vzorně zahajoval školení nestraníků.V NDR absolvoval kurs soc. psych. výcviku. Zahrál si také roli psychologa ve filmu normalizačního režiséra Jireše (Katapult).

Odmítl podepsat Chartu 77, sám se však nikdy se neúčastnil žádného protikomunistického hnutí, nepodepsal žádný protistátní dokument. Jako údajně tajně vysvěcený kněz sloužil první mši v roce 1990. Proč tedy byl (jestliže byl) vysvěcen na kněze? Po listopadu 89 Halík se pokouší intenzivně pronikat do církevního prostoru. Přímo do politiky nemluví, ale je známý tím, že neustále zkoumá, co kdo ví o jeho minulosti. Rád by dělal kariéru, ale bojí se svého stínu. Pro nové vedení církve je podezřelý ze spolupráce s StB, ale podobných podezření je všude kolem tolik, že mu v tomto ohledu nakonec nikdo moc pozornosti nevěnuje. Stane se generálním sekretářem České biskupské konference, prezidentem České křesťanské akademie, kterou založil prof. Zvěřina (docházel přece před listopadem do podzemních teologických kroužků) a učí na Katolické teologické fakultě. Pokouší se hezky po estébácku diskreditovat odpůrce prof. Wolfa coby psychicky nemocného člověka. Nakonec však musí opustit fakultu (jeho názory jsou v rozporu s učením církve) a je fakticky vyhozen i z pozice gen. sekretáře ČBK.

Soustředí se proto na „akademickou“ kariéru. Má totiž pocit, že se vrátí éra 1. republiky a on by mohl být oním profesorem, jenž má plat na úrovni ministra a zásadním způsobem hovoří do věcí veřejných. Postupně se tedy stane docentem a profesorem. Připíná si tituly a doufá, že v tom spočívá všechna moc a sláva. Je tu však jeden problém. Není schopen sepsat řádnou odbornou práci, jež by byla alespoň na domácí scéně respektována. Stane se tedy profesorem sociologie, aniž by kdo znal nějakou jeho seriozní odbornou práci, sociologický výzkum ... Tváří se jako teolog a psycholog, ale důkazy nalézt nelze. Jde tak daleko, že nakonec sám sebe označí za filozofa. Při zoufalé úrovni analytického a syntetického myšlení Halíka, jeho neschopnosti vypořádat se s elementárním zákonitostmi přírodních věd, je tato sebeprojekce opravdu hodně tragikomická.

Nakonec najde východisko. Začne psát knihy o sobě, jež jsou protkány citáty moudrých (on sám si žádnými vlastními názory moc jistý není). Knihy a jejich překlady jsou bohatě dotovány (zejména z Německa, neboť Halík ostře hájí zájmy Sudetských Němců a EU a nadbíhá v Německu kdekomu), a tak nehrozí žádné riziko pro nakladatele. Kniha vždy vyjde za dotační peníze a Halík z ní dostane svůj příjem (jedna z odměn za veřejné politické vystupování). V knihách se neustále opakuje a vydává každý rok jednu (jak pravil kritik: vždy se jedná o několikrát použité ponožky). Jednoho dne se osmělí a trik vyjde. Přihlásí své knihy jako odborné práce do tzv. RIV a díky tomu dostane na katedru FFUK a velmi slušné peníze. Je to evidentní podvod po všech stránkách.

Halíkovi však akademická půda nestačí. Není to pořád ono. Žádné fanfáry, komže, trůny, o kterých tak často snil. Chce být politikem, minimálně prezidentem ČR. Co naplat, že všechny jeho minulostní politické úvahy mají mimořádně infantilní úroveň a jeho prognózy se svojí přesností blíží nule. Je sveřepě přesvědčen o své vyvolenosti. Halík tak dlouho olizuje Havlovi boty, až se dočká veřejně vyřčené věty: Halík by mohl být prezidentem. Od té doby podepisuje jakoukoli petici a dohání to, co jako slouha předlistopadového režimu zameškal. Rád by se zviditelnil i na toaletním papíru. Peníze také nezanedbává a napojí se zejména na penězovody z EU. Vystupuje kde to jen jde, zvláště na církevní i akademické půdě v různých zemích. Nikdo však neví, co tam říká a pro koho to dělá. Zpětná vazba chybí. Víme jen, že všechny jeho cesty jsou placeny a že Halík by nikdy nic neplatil ze svého (další jeho pozoruhodný charakterový rys).

Před rokem se v médiích objevily informace o Halíkově temné minulosti. Halíkovi přátelé zapracovali a tvrdě lobovali za to, aby mu byla udělena Templetonova cena. Zvláště si dali záležet, aby v odůvodnění byla pochválena jeho vylhaná předlistopadová minulost (Templeton sám se dal slyšet, že o Halíkovi nikdy neslyšel.). Dále je oceněna Halíkova práce na poli mezináboženského dialogu. Halík, kromě jednostranných řečí ex katedra, prakticky nikdy žádný mezináboženský dialog nevedl. Brání mu v tom faktická neznalost. Není prostě schopen obstát ve vyhrocené diskusi. Ve skutečnosti totiž nerozumí ani Islámu, ani svému oblíbenému budhismu. A přitom je to tak jednoduché. Nechť religionista konečně napíše odbornou práci. Cena je však doprovozena nemalou finanční částkou. A tak se jistě dočkáme nové odrůdy impotentního Fóra 2000, což je přehlídka ztraceného času a vyhozených peněz. Halík se v podstatě neustále prezentuje a vnucuje veřejnosti sám.

Když jej někam nepozvali a on si myslí, že by tam měl být, požádá oddanou služku, aby mu zařídila pozvánku, protože pak to vypadá, že byl chtěn. Zprávy o svých zahraničních vystoupeních si píše sám a žádá poté Českou křesťanskou akademii, aby tyto jeho zvěsti o sobě sama rozeslala na různé adresy, a tím je objektivizovala. Žena, která tak činí, nikdy na žádné podobné akci nebyla a poslušně na sebe bere odpovědnost za Halíkovu sebeprezentaci.
Halíkova témata a charakter
Halík tvrdí, že akcent na rodinu je nebezpečný a povzbuzuje fašismus (!). Důraz na pouhé občanství, tedy na atomizaci společnosti na jednotlivce, je naopak v pořádku. Halík tak hloupě glorifikuje sovětský model, kdy loajalita k státu byla důležitější, než loajalita k rodině. Halík tak dnes prosazuje společnost, jež bude ovládána jeho nadnárodními chlebodárci.
Halík prosazuje multikulturní koncept, který opomíjí tradiční uspořádání naší společnosti. Zbaběle se vyhýbá praktické pomoci pronásledovaným křesťanům, nenávidí slovanské pravoslaví, ale úlisně řeší problémy muslimů v ČR.
Halík je na objednávku ochoten zdůvodnit cokoli proti našemu tradičnímu světu. Nejkřiklavější bylo jeho prosazování bombardování Jugoslávie. Stačilo, aby tento nehorázný zločin podporoval Havel a Albrightová. I v jiných případech však rád zmíní nutnost globalizace a papouškuje, co si zejména Jiří Pehe přeje. Rád volá do zbraně, ale když na něho někdo zadupe, rychle chameleonsky obrací.
Halík se tváří nadnárodně, normální vlastenectví má za neonacismus a fašismus 2. republiky a všechno české mu připadá malé. Opakuje: Neumíme si vládnout sami, a proto nám musí vládnout EU. Tváří se jako součást elit, které jsou nadřazeny místnímu obyvatelstvu. Je však pouhým otrokem oněch samozvaných elit.
Halík obdivuje bohaté a mocné (např. Bakalu). Sponzoroval jej mj. i syn bývalého předsedy vlády ČSR Korčák ml. Rád se nechává vozit limuzínou, působí mu rozkoš překračovat pravidla silničního provozu, neb si tak potvrzuje svojí výjimečnost (sám řídit neumí). Štítí se chudobných, i když o nich s nechutí občas slovo prohodí. Bojí se konfrontace s normálními muži, protože ví, že je psychicky i morálně slabý. Je zbabělý a svoje problémy řeší udavačstvím a kuloárním jednáním.
Halík se bojí konfrontace s lidmi, kteří fundovaně odporují jeho „myšlenkovému“ světu. Vždy utekl před podobnou diskusí, jelikož by vyšla najevo jeho nejistota a nevzdělanost. I při přátelské diskusi, v níž vystupují lidé jemu blízcí, a to v oborech, ke kterým se hlásí, víceméně mlčí, protože se bojí své nedostatečnosti.
Halík je relativně zdatný rétor, jenž nikdy nic relevantního neřekne, klouže po povrchu a vytváří zdání, že ví cosi, co ostatní nemohou postřehnout. V osobním kontaktu však překypuje materiálním konformismem a vulgárností. Jeho neustálé narážky na vliv zednářů mají zjevně působit dojmem, že je součástí mocných, kteří hýbou světem. Tento jeho komplex vytváří koktail: Čapek – pozůstalost – zednáři – jedináček – touha po výjimečnosti - narcismus – matka (o níž nechce mluvit) – touha po kariéře za každou cenu – uzavřenost – úzkost - strach z normálních lidí – nedostatek opravdových přátel - jednání za zády.
Halík se rád vydává za velkého znalce umění. Budiž řečeno, že tato část jeho budování image je mimořádně směšná. Halíkův vztah k múzám je toporný a školometský. Prezentuje to, co bylo tisíckrát řečeno, tedy tzv. prověřené hodnoty. Mne si stařecké strniště a banálně posuzuje umělecký svět od Beethovena po Čapka. Chtěl by být prostě vším.
Halík nerespektuje dogmata katolické církve (zpochybňuje např. posmrtný život Zmrtvýchvstání...). Proč tedy působí jako její kněz? Jaké je jeho skutečné poslání?
Halíkovo nejbližší okolí a několik zrcadel pravdy
Nejdůležitější osobou, se kterou to Halík táhne od 80. let, je jistá RNDr. Scarlett Vasiluková – Rešlová, CSc. (CSc. se udělovalo až po schválení KSČ.) Tato vdaná žena s Halíkem dlouho vytvářela tandem, starala se mu o domácnost a organizovala mu život. Byla to údajně emigrantka, ale před listopadem s ním klidně v ČSSR publikovala článek. Sama měla po listopadu politické ambice, ale byla z toho „pouze“ stáž na Michiganské univerzitě. Dle svých slov jela před listopadem do Říma, aby tam ovlivnila příští jmenování pražského arcibiskupa. V čí prospěch? I ona se katolické víře vysmívá, leč s „katolickým knězem“ Halíkem setrvává dodnes. Dle různých pozorovatelů se jedná o vynucený vztah. Kým?
P. Odilo Štampacha považoval Halík za „to nejsympatičtější Odilo“ a nějaký čas s ním bydlel. Tento samolibý člen dominikánského řádu odešel ostentativně z katolické církve, veřejně se přiznal k zednářství a začal střídat církve jako boty. Hraje si na religionistu, nejraději se však také vyslovuje k politice, homosexualitě atd. Po teatrálním přiznání se ke svobodnému zednářství mu měl Halík vyhrožovat, že z něj udělají malou rybu. Kdo jsou oni ti, jež tak učiní? K O. Štampachovi existuje také inspirativní svazek StB.
K p Reinsbergovi se Halík také velmi rád vztahoval, neb byl významnou předlistopadovou církevní autoritou. Halík ho však měl raději až po smrti. Vyprávěl o jejich krásném vztahu, leč farníci P. Reinsberga hovořili jinak. Halík byl pro něho obyčejný oportunista a mimořádně nafoukaný egocentrik.
Také by byl rád, kdyby jej chválil zesnulý p. Oto Mádr, poslední skutečný teolog české katolické církve. On tak však nečinil a považoval jeho narcismus, nafoukanost a nedisciplinovanost za vážnou charakterovou vadu. Halík se pomstil a pohrdavě napsal, že Mádr pocházel z malých poměrů, čímž chtěl dát najevo, že jeho původ je mnohem významnější. Kdo však Halíka zná zblízka ví, že je to buran, který se obléká jako švihák z NDR a na recepci umí překvapit nedůstojnou poživačností a neznalostí etikety. Hraje si na něco, co nikdy tento domažlický syn starých rodičů nebyl. Mádr byl ovšem šlechtic ducha a vysoce jej převyšoval intelektuálně i mravně.
Prof. p. Petr Piťha měl Halíka duchovně formovat. Výsledek: Halík pomlouvá Piťhu kudy chodí a nesrovnatelně vzdělanější, kultivovanější a duchovnější Piťha je velmi zklamán tím, co z jeho učně vyrostlo.
Halík slouží velmi temným kruhům, ke kterým také patří tzv. Rhodesovi stipendisté (Templeton, Woolsey, Clinton, McFaul...). Nebylo by s podivem, kdyby Tomáš Halík v naší zemi zastupoval pod falešnou rouškou duchovního a intelektuála, mimořádně zrůdnou agendu, cílenou na manipulaci světového společenství ve prospěch úzkého kruhu "vyvolených". Je na čase aby veřejnost prozřela a seznámila se s pravdou o tom, co je Tomáš Halík skutečně zač - nebezpečný manipulátor bez páteře a jakýchkoli skrupulí.
 


Viewing all 19126 articles
Browse latest View live