Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Sranda končí, Češi se naštvali. Praha není Kyjev. Lenka Procházková na konci roku o akcích proti Zemanovi, ČT, islámu, chamtivé církvi a dalších věcech

$
0
0
- rozhovor -
29. 12. 2015  ParlementníListy

ROK 2015 – A CO DÁL? „Hlavně ať je mír.“ To slýchává na svátečních setkáních signatářka Charty 77, spisovatelka a aktivistka Lenka Procházková. S ParlamentnímiListy.cz hovořila nejen o hrozbě války a terorismu, ale i o svých „věčných“ tématech, jako je odmítání církevních restitucí či kritika ČT. Zmínila též krátký film „Lavička Františka Havla“, přičemž opravdu nejde o chybně uvedený název.


Někteří označují rok 2015, který je téměř za námi, dokonce za nejsložitější rok od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování… Byl podle vás rok 2015 něčím přelomový?

Události roku 2015 jsou pokračováním dějů z let předchozích. Lze to přirovnat k televiznímu seriálu, při jehož tvorbě se střídají scénáristé, takže výsledkem je chaos, který děsí a odpuzuje „diváky“. Producent to hodlá řešit tím, že v příštím roce pár protagonistů vymění, ku příkladu roli prezidenta USA obsadí neokoukaným hercem, možná bude předčasně ukončena i pracovní smlouva s andělskou heroinou M. a k výměně zřejmě dojde i v kyjevském týmu. Zlí jazykové tvrdí, že herec představující ukrajinského premiéra, už se beztak chtěl z natáčení vytratit, ale na letišti ho chytili a odvezli jej zpátky na plac.

Jarní epizoda věnovaná Řecku se obzvlášť nepovedla a u těch, kteří ji sledovali pozorně, vzbudila soucit s poníženým státem, kterému bylo zakázáno jít cestou vlastních reforem, protože by se dotkly oligarchů. Charismatický představitel ministra financí na svou roli rezignoval, protože se do ní vcítil natolik, že neunesl předepsaný převod řeckých majetků do cizích rukou. Největší problémy však v tomto roce nastaly s komparsem, který se neukázněně vymkl pokynům režie, a tak se některé davové scény s imigranty musely dotáčet, jindy dokonce vzniklý chaos řešila policie, čímž se seriál nejen značně prodražil, ale začal „diváky“ děsit. Teď o Vánocích je naštěstí jeho sledovanost menší, lidi si chtějí od toho rozčilujícího a nelogického tyjátru odpočinout, dát si pauzu a věnovat se chvíli sami sobě a svým blízkým. Mnozí se totiž obávají, že v příštím roce by mohli přijít o copyright na vlastní příběh a stát se nedobrovolným komparzistou v dalším epizodě seriálu. Někteří si pořizují zbrojní pas a ti nejbohatší budují bunkry a zásobují je „balíky pro přežití“. Nejkvalitnějším výrobcem a dodavatelem těchto balíků je prý Finsko. Kromě vakuovaných potravin a léků prý obsahují i tablety, které z každé vody udělají pitnou. Na těch několika předvánočních setkáních, kam jsem byla pozvaná, bylo nejčastějším přípitkem přání: „Hlavně ať je mír“.

Z úst některých analytiků však opakovaně slyšíme konstatování, že už ve válce jsme, pouze nám to ještě neřekli. A politici to konkretizují, když tvrdí, že jsme ve válce s terorismem.

Globální terorismus je už dlouho jedním z hlavních témat seriálu. Museli bychom si ale starší epizody pustit znovu, abychom zpětně pochopili, kdo to dračí sémě zasel, vycvičil a vyzbrojil. A proč do něj investuje. Už bez hořkého humoru podotýkám, že používání terorismu jako metody k dosahování mocenských a politických cílů je zhoubné a nakonec se obrátí proti svým kmotrům. Když někdo v jednadvacátém století prosazuje své záměry za pomoci smeček zdivočelých ozbrojenců, kteří mají i protiletadlové rakety, není to krok zpátky, ale skok do tmy. Připadá mi tedy, že jsme ve válce s šílenci. Jenže ve svěrací kazajce se místo nich ocitá pravda.

A co Česká republika? Názorová polarizace v naší společnosti se v tomto roce ještě víc prohloubila. Myslíte si, že v příštím roce bude ještě gradovat?

Zatímco rozmanitost názorů je přirozený jev, který demokracie podporuje a garantuje, vyostřená polarizace společnosti, to znamená její rozdělení na dvě antagonistické skupiny, může vyústit ve střet. Někdy jde o střet dopředu naplánovaný a po vypuknutí organizovaně usměrňovaný. V českých poměrech by se zřejmě neodehrál na ulici. Že Praha není Kyjev, pochopili podporovatelé „našich majdanistů“ a vrhačů vajec už loni, takže si prohloubili znalost české národní povahy a nad Hradem zavlály místo praporu se lvem červené spodky. Jenže zase to neodhadli. Češi se sice umí vysmívat druhým i sami sobě, ale když jim někdo ukradne symbol, který mají na dresech i hokejisté, tak sranda končí. A ona skutečně končí, když lze beztrestně strhnout ze stěžně i prezidentskou standartu, přestože pachatelé byli ztotožněni. V demokratických státech existují tři složky moci: zákonodárná, výkonná a soudní. Každá z nich má mechanismus kontrol proti selhání. Pokud těmto „kontrolkám“ dojde baterie, takže nespustí alarm, má demokracie v záloze ještě hlídací psy, tedy média. Jestli ale někdo v předstihu vybaví tyto obranáře obojky, které je svými impulsy od štěkání odradí, pak nám z demokracie zbývá jen etiketa na prázdné flašce.

V naší republice má koncesi na objektivní, ověřené a vyvážené informace Česká televize. Její vysílání je zákonem deklarováno jako služba veřejnosti. V současnosti je to ale právě ČT, která přispívá k polarizaci společnosti.

Není její zpravodajství spíše jenom zpětným odrazem toho stavu?


To by se nesmělo přiklánět k jednomu z oněch pólů. Rada ČT taky vyfasovala obojky proti štěkání, a na stížnosti diváků tihle námi živení psíci zvysoka kálí. Hodně koncesionářů už to pochopilo a pud sebezáchovy je zahnal k internetu. Ti setrvačnější ale ještě „své“ televizi dávají šanci a doufají, že jde o přechodný jev, který pomine. Já tak optimistická nejsem. Známe sice případy, kdy se trénovaný alkoholik někdy propil až ke střízlivosti, ale to neznamená, že by se trénovaní lháři mohli prolhat až k pravdě.

Podle průzkumů ČT je však značná část dotazovaných diváků s jejím zpravodajstvím spokojena.


I kdyby tyto průzkumy byly věrohodné, o čem to vypovídá? Proč ti „spokojení“ koncesionáři ČT necítí potřebu ověřovat si placené informace i z jiných zdrojů a porovnávat míru manipulace? Nejspíš proto, aby nemuseli měnit svůj postoj. Místo postoj bych mohla říct postroj. Připodobnila bych je ke koňům zapřaženým do vozu. Takový kůň, když má nasazené klapky u očí, táhne káru a nevnímá, co se děje kolem, protože nemá širokoúhlé vidění. Ten žebřiňák, ke kterému jsou zapřaženi, je oblepený billboardy a hesly. Například: Zeman není náš prezident! Nebo: Putin je válečný štváč! Případně: NATO je zárukou naší bezpečnosti. Nebo nejnovější heslo: Turecko bude pro EU přínosem!

A co ne zrovna televizní heslo: Nic než národ! To se vám líbí víc?

To je primitivní slogan, převzatý z jiné kultury, který má být reakcí na aktuální imigrační vlnu do Evropy, ale o dlouhodobé příčiny úpadku našeho národa se nezajímá. Na tento typ demonstrací nechodím.

A na jaký druh shromáždění chodíte?


Akce, kterých se účastním, společně s dalšími zneklidněnými občany a iniciativami, mají vždy konkrétní témata a navrhují řešení. Momentálně například plánujeme veřejnou konferenci o historii NATO, z které by měl vzejít návrh zákona o speciálním referendu, v němž by se občané vyjádřili k tomu, zda by ČR měla v tomto agresívním paktu, který nedodržuje ani vlastní pravidla, nadále setrvávat. V březnu a v srpnu jsme žádali vládu, aby zveřejnila hlasování svých členů, kterým byl vysloven souhlas s průjezdy amerických konvojů republikou. Z úřední mnohomluvné odpovědi vyšlo najevo, že žádné hlasování neproběhlo. Herec v roli ministra obrany zřejmě usoudil, že takovými „detaily“ se kabinet suverénního státu zdržovat nemusí. Souhlas s přelety vojenských letadel nad naším územím dává vláda a parlament ad hoc. Zřejmě to ani nečtou, prostě věří, že jde o smysluplnou věc. Takže v době, když naše pronajaté gripeny hlídaly nebe nad Pobaltím a potom Islandem, nebylo nikoho, kromě vševědoucího Boha, kdo by tušil, kdo a s jakým vybavením lítá nad hlavami nám.

Očekával jsem, že ve výčtu vašich protestů připomenete boj proti církevním restitucím. Už jste se smířila s prohrou?


Ne. Stále pokládám přijetí tohoto zákona za nemravný čin. Národ se vytváří a kultivuje stovky let a jeho vývoj vždy souvisí s nějakou základní ideou. Pro Čechy a Moravany to bylo hledání a hájení pravdy a přesvědčení o tom, že pokud podvody a lhaní jsou povýšeny na zákon, musí se společnost bránit. Pro menší národy a jejich státy je smrtící, když na odkaz předků rezignují a přizpůsobují se cizím vzorům a zájmům. A to se nám právě děje, je to proces, který za další generaci už může být nevratný. Jaké svébytné zdroje naše republika má? Býval to průmysl, vzdělanost, um našich občanů, specifická kultura, věda. Takže slogan „Nic než národ!“ je plytký, když vnímá pouze vnější nebezpečí a přehlíží, že sami svou přizpůsobivostí a pohodlností postupně přicházíme o hodnoty, na které náš národ býval hrdý. Když před několika lety, ve výroční den Pražského povstání, církev sloužila v korunovační katedrále mši, v níž děkovala veřejnoprávní televizi za propagandistickou pomoc při prosazování zákona o tzv. církevních restitucích, byl to výsměch českým dějinám, Masarykovi a všem kriticky smýšlejícím občanům. Vlastně tím žehnala zbraním hromadného ničení zdravého rozumu.

Není ale právě křesťanství tou hodnotou, kterou lidé, obávající se islamizace Evropy, chtějí bránit?

Křesťanství nepodporuje zlodějnu. Hamižným hromaděním majetků se tedy kredit církve svaté nijak neposílil, naopak jej ztratila, což vyvolalo nezadržitelný pokles věřících. A to osudově právě v době, kdy se schyluje k lámání chleba. Když církevní hodnostáři dávají svými skutky najevo, že nevěří v existenci vyšších zákonů, než jsou ty, které přijímá zkorumpovaný parlament, působí to jako vyklízení pozic. V tomhle mi to připomíná atmosféru v Evropě v předvečer druhé světové války, kdy tehdejší papež pomohl nekřesťanovi Hitlerovi k posílení moci. Dnes se tvrdí, že nerozeznal velikost nebezpečí. Neomylnost papeže však nepodléhá zkoumání, neboť je jedním z dogmat katolické církve.

Vy jste evangelička?

Nepatřím k žádné konfesi, ale srdcem a rozumem jsem to, čemu se říká český kacíř. Takových je nás pořád hodně. My „kacíři“ hledáme oporu v evangeliích a ne v církevních dogmatech. Z tohoto hlediska je i současný papež František „kacíř“.

Milióny lidí na světě nacházejí oporu v Koránu...


Korán byl inspirován jak Starým zákonem, tak i Novým. Judaismus, křesťanství i nejmladší islám mají společného Boha a mnoho téměř totožných principů, například Desatero. Líbí se mi, že islám neuznává dědičný hřích a že z evangelií, která byla sepsána o stovky let dřív než súry, převzal nabádání k odpouštění. Nový zákon je ovšem přehlednější, dodržuje časovou posloupnost a také je vroucnější, takže jeho poselství působí i dnes jako dobrá navigace, která vede člověka k lásce a k naději, že Boží království může existovat už na zemi.

V modlitbě Otče náš pokládám za nejdůležitější verše: „A odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům“. Ze zkušenosti vím, jak složité a opravdu těžké je někomu odpustit. Je to běh na dlouhé trati, který vyžaduje i ochotu vcítit se do situace našeho „viníka“. Když ale pochopíme jeho motiv a okolnosti, část hněvu se rozplyne. Pocit ukřivdění ještě setrvává, ale právě v této fázi přichází ke slovu láska, když cítíme, že „viník“ je schopen lítosti. Odpustit mu je pak velikým oboustranným darem, protože člověk svého „viníka“ neodsuzuje doživotně, přestane jím pohrdat a tím rozváže uzel, kterým si sám coby „oběť“ blokoval další svobodnou cestu. V tomhle je křesťanství geniálním návodem, jak si kromě pokory zachovat i úctu sám k sobě.

Může to fungovat i ve vztahu mezi národy?

Může, ale tam je odpouštění mnohem delší proces. Můj táta tvrdil, že malý národ musí umět odpouštět i veliké křivdy, aby přežil. Zauzlovaný vztah našich lidí k Němcům je sice politicky dávno překonán, ale skutečné odpuštění se uskuteční až rozhodnutím potomků těch ponížených či zabitých v době protektorátu. Tu dlouhou cestu za nás nemůže zástupně projít žádný ministr, ani premiér, taková pouť za odpuštěním závisí na vnitřním rozhodnutí statisíců lidí.

Platí to i o našem vztahu k Rusům?

Tady mám s odpouštěním vlastní zkušenost. V roce 2008 jsem byla pozvaná do Moskvy, kde jsem ve výroční den Palachovy smrti měla přednášku pro tamní novináře a studenty. Promítala jsem jim dokumentární záběry ze srpnové invaze, mluvila o Pražském jaru a četla úryvky ze své knihy o Palachovi. Trvalo to víc než dvě hodiny. Sál byl plný, několik set lidí. Pak byla ještě debata. V jejím průběhu vstal muž v poslední řadě. „Nejsem novinář,“ řekl. „Jsem jeden z těch vojáků, kteří v noci jednadvacátého srpna přijeli obsadit Prahu. Bylo mi dvacet. Tak jako Janu Palachovi. Dnes jsem přišel, protože se chci omluvit...“ Sál napjatě čekal, co udělám. „Omluva se přijímá,“ řekla jsem. A pak jsem tomu muži stojícímu v poslední řadě šla podat ruku.

Takový silný zážitek ale nemůže prožít každý.


Nemůže, proto jej předávám dál. Ten večer byl jedním z nejdůležitějších v mém životě. Osvobodil mě od nenávisti a přiměl ke studiu odtajněných politických dokumentů a k rozhovorům s pamětníky. Takže dnes už vím o motivech k invazi víc. Ve skutečnosti nešlo jenom o potlačení Pražského jara, ale i o reakci Varšavské smlouvy na rozmisťování základen NATO vybavených jaderným arzenálem v Bavorsku atd. Přesto si stále myslím, že invaze byla osudová chyba. Strach bývá zbrklým rádcem. Nejvíc se tehdy báli představitelé NDR a Polska, kteří invazi prosazovali nejhlasitěji. Někteří kremelští politici byli proti, ale nakonec je přehlasovali jestřábi. My jsme za jejich tehdejší rozhodnutí zaplatili demoralizací v průběhu dvacetileté okupace – a v důsledku toho i pozdějším rozdělením a rozkradením státu, když v nás (dočasně?) odumřel obranný instinkt. Maďarsku, které se také invaze účastnilo, ale dnes pomáháme střežit hranici Schengenu, a to společně se Slováky, u kterých mají Maďaři víc vroubků než Češi a Moravané. Zdá se tedy, že aktuální společné ohrožení může být urychlovačem při odpouštění starých křivd.

Černé brýle, kterými setrvačně hledíme na dnešní Rusko, které se komunistické ideologie někdejšího SSSR dávno vzdalo, nám ale bohužel stále zabraňují vidět skutečnou roli Ruska v dnešním chaotickém světě. Mluvit o nutné obraně křesťanských hodnot Evropy, a přitom nedokázat, a ani nechtít odpustit některým našim viníkům, a jiným ano, je nejen poněkud pokrytecké, ale i hloupé.

Jak hodnotíte politickou kariéru a vůbec osobnost ruského prezidenta Putina?

Dalo by se říct, že ve světě, kde je naprostý nedostatek politických osobností, je pro Vladimira Putina snadné vyniknout. Ale ono je to jinak, protože v současnosti žádný vrcholný politik žádné země neprošel tak těžkými zkouškami a nečelil tolika útokům, a přitom to nevzdal. Od chvíle, kdy z Kremlu konečně odešel Boris Jelcin, jemuž byla za „dobrovolnou“ rezignaci slíbena beztrestnost i pro členy jeho zlodějské rodiny, se rozvrácená země, která byla celá léta kořistí pro supy a místní lidé tam doslova umírali hladem a zimou, krok za krokem začínala zvedat ze dna. My jsme to tehdy sledovali jen v útržcích škodolibě zkreslovaných informací a teprve zpětně si někteří z nás uvědomují, že šlo o srovnatelnou obnovu jako po válce. Nové vedení mělo proti sobě zpočátku silnou opozici, která měla oporu v zahraničí. Boj s oligarchy, který nás možná teprve čeká, probíhá v Rusku vlastně od nástupu Putina, ale výsledky začínají být zřetelné až teď. Záchranný program, který postupně obnovil zaměstnanost, zreformoval školství a zmodernizoval zdravotnictví, nově vybudoval armádu, stavěl obytné domy, továrny, rozvíjel vědu, výzkum a kosmonautiku, tak rozsáhlý program byl soustavně narušován teroristickými akcemi, nutnou obranou proti vnitřním zrádcům a v neposlední řadě i přírodními katastrofami, rozsáhlými požáry a podobně. Přesto se za pouhých patnáct let v Rusku mnohonásobně pozvedla životní úroveň, snížila emigrace a postupně zvedá už i porodnost. V důsledku toho se tamním obyvatelům vrátila energie a duševní síla, které jsou při budování a obraně státu podstatné. Dnes svého prezidenta a jeho tým podporuje více než osmdesát procent občanů Ruské federace, a to včetně muslimských enkláv. Nedivím se jim.

Pohledem Západu je ale Vladimir Putin vnímán jako diktátor a dokonce agresor…

Už dlouho mi připadá, že „Západ,“ abychom mluvili zaobaleně, uznává a věnčí jen ty, kdož zpívají podle jeho not. Každý státník, který se pokouší o samostatný nápěv, je vnímán jako nebezpečný rival. Záminka k jeho výměně (občas i zabití) se vždycky najde. Někdy jsou odstřelováni i jeho vlastní, samostatně myslící osobnosti, třeba John Kennedy. Žijeme ale v době, kdy se začíná schylovat k výměně samotného dirigenta. Konkrétně řečeno vedoucí úloha USA ve světové politice končí. Otřesy, které tu historickou změnu provázejí, jsou nebezpečné hlavně pro Evropu. Když v roce 2007 na konferenci v Mnichově, kde se debatovalo o bezpečnosti, přednesl Vladimir Putin odvážný projev, v němž dokazoval, že unipolární model je nefunkční a že vojenské konflikty vyvolané snahou o jeho udržení, se budou stále vršit, a když předvídavě volal po dialogu mezi civilizacemi, tak na něj zástupci čtyřiceti států hleděli studenýma rybíma očima. A ani dnes, když se ono proroctví začíná naplňovat, se většina z těch lídrů a jejich následníků nepoučila a nevzchopila. Pro administrativu USA stále platí doktrína Zbygnieva Brzezinského, kterou popsal v knize Jediná světová velmoc, v níž hlásá, že je nutné za jakoukoliv cenu zabránit tomu, aby se Německo v budoucnu sblížilo s Ruskem, protože německý průmysl a um a ruské suroviny musí být navždy odděleny, aby nebyly zájmy USA ohroženy a Evropa se nestala suverénním hráčem světové politiky. Že tento návod kopírují i ministři zahraničí států EU je známkou jejich zpozdilosti. Připadá mi, že osud Evropy leží víc na srdci Putinovi než jim. Jak se říká v evangeliích, po ovoci poznáte je.

Média stále připomínají Putinovu někdejší službu v rozvědce. Vám nevadí, že byl pracovník KGB?

Pokud je neodstranitelnou skvrnou v životopise politika to, že byl za mlada řadovým pěšákem v rozvědce, jak je možné, že George Bush starší byl jedenáct let ředitelem CIA, a přesto se pak stal uznávaným prezidentem USA? Ostatně tento Bush otec dnes kritizuje rozhodnutí svého syna pro invazi do Iráku.

Jak vnímáte sankce proti Rusku? Není spravedlivé trestat stát, který porušuje mezinárodní právo?


Mezinárodní právo porušují především Spojené státy, když používají vojenskou sílu bez rozhodnutí OSN a když zatahují členské státy NATO do svých výbojů. O spolupráci amerických scénáristů při psaní „majdanských epizod“ se jistě podrobněji šířit nemusím. Také o svém odsudku sankcí už jsem mluvila vícekrát, takže jen stručně. Je to obranný manévr, který má zpomalit ekonomický rozvoj Ruské federace. Ale nejen to, sankce přece zpětně dopadají i na Evropu a to „náhodou“ zrovna v době nejméně příhodné. Jistě to souvisí nejen s vybuzenou imigrací, které Evropa dnes čelí, ale i se smlouvou TTIP, která, pokud bude v příštím roce přijata, vyluxuje i ty drobky demokracie, které nám v Evropě ještě zbyly.

Jednání o TTIP probíhají v utajení, ale i z informací, které zatím pronikly (například na Wikileaks), je zřejmé, že legislativa národních států EU má být podřízena zájmům korporací, že vzroste nezaměstnanost, zhorší se životní prostředí, internet bude pod policejním dohledem, obrovský dovoz modifikovaných potravin zničí evropské farmáře i naše zdraví... Z toho všeho a z dalších poznatků odborníci usuzují, že jde o protizákonnou smlouvu, která odporuje Chartě OSN. Protestní petici STOP TTIP už podepsalo víc než tři miliony lidí, z toho pět set tisíc ve Velké Británii, v říjnu se konala obrovská demonstrace v Berlíně, farmáři protestovali i v Bruselu. Ovšem politici EU neberou hlas veřejnosti na vědomí. Zatím! Je nutné v odporu pokračovat. Smlouvu ACTA nakonec Evropský parlament zamítl, protože proti ní občané bojovali. Tehdy i za zřetelné podpory obyvatel naší země. Nejsme tak bezmocní, jak si připadáme.

Nakonec mi dovolte osobní dotaz, co teď píšete, kromě komentářů a projevů na demonstracích?

Na psaní románů není správná doba, ale shromáždila jsem své četné politické texty za rok a půl do sbírky s názvem „Nejsou to bohové!“ V těchto dnech kniha vychází v elektronické podobě, v příštím roce bude i tištěná verze. A před několika týdny jsem v náhlé inspiraci napsala scénář pro krátký film. Jmenuje se „Lavička Františka Havla“. S několika přáteli jsme to natočili. Herci jsou amatéři, ale kameru, střih, hudbu a zvuk dělali profíci. Zadarmo a s chutí. Takže jde vlastně o jakýsi samizdat. Na Silvestra budeme mít premiéru (se štábem a rodinnými příslušníky) a pak to dáme na internet. Je to jen desetiminutovka, ale poměrně „výživná“. V roli bezdomovce se představí docent Radim Valenčík, městského policistu hraje Jan Korál a metařku Evička Novotná, mluvčí iniciativy Ne základnám. Na natáčení jsme měli jenom jeden den, takže v posledních záběrech už svítí pouliční lampy a okna žižkovských činžáků, což snímku dává patřičnou atmosféru.

Kde bere Islámský stát peníze?

$
0
0
29.12 2015   Eurozprávy
Proti teroristické organizaci Islámský stát je pozemní operace nutná. Otázkou ale zůstává, kdo jí provede. tvrdí to bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby a současně poradce v oblasti bezpečnost Andor Šándor.  




roční příjmy v korunách (kurz 25,50 Kč za dolar)




Za co Islámský stát peníze utrácí


Islámský stát si na rok 2015 naplánoval rozpočet ve výši 51 miliard korun, z něhož chtěl platit své operace v Iráku a Sýrii. Podle analytiků nemá IS dostatečné příjmy, aby pokryl výdaje plánované v této výši.




Kdo a jak se v IS stará o peníze


Organizace disponuje úřadem, který lze přirovnat k ministerstvu financí. Nazývá se Diwan Bayt al-mal a má na starosti finanční a měnovou politiku IS.


Finance Islámského státu měl dlouho na starosti Abú Sajjáf. Podle vyjádření amerických představitelů zemřel v květnu 2015 během amerického útoku na jeho sídlo v Sýrii. Měl se podílet na vymáhání peněz z únosů a pomáhal také řídit finanční operace a aktivity týkající se ropy a plynu.


IS také otevřel svoji vlastní banku v Mosulu, která poskytuje úvěry a přijímá vklady. Centrální banka Muslim Financial House má pomoci s řízením vlastní měny – Islámského dináru.


Ke konci roku 2014 IS oznámil, že chystá vlastní měnu – mince vyrobené ze zlata, stříbra a mědi s označením 1, 5 a 10. V červnu 2015 se pak na Twitteru objevily první fotografie, které údajné platidlo zobrazují.


Podle BBC je platidlo založené na měně užívané v 17. století v Ottomanském chalífátu. Mince je údajně vytvořena z 24karátového zlata a v USA by vynesla asi 139 dolarů. Na platidle je nápis „V boha věříme: Islámský stát – chalífát založený na učení Proroka.“ Cílem vlastní měny je údajně uniknutí „tyranskému monetárnímu systému, který byl uvalen na muslimy“.

Armáda pošle Iráku tisíce samopalů, část jsou možná šmejdy

$
0
0
29.12.2015   Novinky
Tisíce samopalů daruje Česko v příštím roce Iráku na boj proti Islámskému státu. Víc než polovinu zbraní si ale budou muset Iráčané podle informací Práva prověřit a případně opravit, protože jde o použité samopaly, u nichž Česko nezaručuje funkčnost. Součástí daru bude 3000 nových samopalů vzor 58 V, dále 3600 kusů stejných zbraní již použitých a 7,2 miliónu nábojů, vše v celkové hodnotě 21,5 miliónu korun. Předání tak jako v minulém případě z letošního srpna zprostředkuje vláda USA.


„V případě použitých samopalů bude jejich budoucí uživatel prostřednictvím vlády USA jako příjemce daru upozorněn, že u nich nelze garantovat funkčnost, a bude mu doporučeno provést u těchto samopalů revizi před jejich použitím v boji, příp. tyto samopaly používat jako zdroj náhradních dílů,“ uvádí se ve zdůvodnění návrhu smlouvy.

Návrh vládě brzy předloží resorty zahraničí a obrany a Právo jej získalo. Iráčany tedy na nutnost revize stavu zbraní musí, jak vyplývá z textu, upozornit americká strana. Veškerý darovaný vojenský materiál již česká armáda vyřadila z výzbroje. „Materiál je darován ve stavu, v jakém je,“ stojí v návrhu smlouvy.
Iráčané si pomoci cení

Ministři zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a obrany Martin Stropnický (ANO) v dokumentu uvádějí, že irácká vláda si velmi cení pomoci, kterou ČR dosud poskytla. Dá se tedy předpokládat, že česká vláda bude i tentokrát s darem souhlasit. Již loni a letos bez problémů schválila bezplatné poskytnutí munice ze starších armádních zásob pro irácké vojáky a policisty celkově za 41 miliónů korun.

Česká munice určená k přeložení do amerických transportních letadel.

„Bezpečnostní situace na severu Iráku vlivem působení ozbrojenců tzv. Islámského státu nadále zůstává složitá, jak podtrhli představitelé ministerstva pro pešmergy kurdské regionální vlády v Irácké republice během svých jednání v Praze,“ tvrdí ministři. Proto Iráčané požádali o další pomoc.

Financial Times vyprávěl o "mrtvých duších" v řadách IS...

$
0
0
29.12.2015 Sputník
Teroristická organizace IS prožívá těžkosti kvůli vysoké úrovni korupce a byrokracie, píše list Financial Times. Při obsazování území v Sýrii a Iráku IS často dostává korupci jako „dědictví" od oficiálních vládních představitelů, píše se v článku. A čím aktivněji se skupina rozšiřuje, tím více závisí na bojovnících a úřednících, pro něž jsou peníze důležitější než extremistická ideologie.

Íránský expert: v otázce peněz se IS nezastaví před ničím Noviny se odvolávají na informace získané od bývalých bojovníků a úředních osob IS. Jeden z účastníků rozhovoru s vydáním, bývalý velitel IS, informoval o „mrtvých duších" v řadách skupiny.

„Velitel na přední linii podává žádost o výplatu mzdy 250 bojovníkům, ale ve skutečnosti je jich pouze 150. Když úředníci objevili tato schémata, začali zasílat finanční úředníky, aby dodali mzdy. Potom se úředníci začali také účastnit podvodů společně s veliteli", vyprávěl zdroj FT.

O korupčních skandálech v řadách IS se vyprávějí historky, píše se v článku. Účastník rozhovoru vyprávěl FT o emírovi Abu Fatima al-Tunis ze syrské provincie Dajr az-Zaur, který utekl z IS a sebral shromážděné „daně" ve výši 25 tisíc dolarů. Na Twitteru dezertér nechal zprávu bývalým kolegům: „Jaký stát? Jaký chalífát? Jste idioti!" Mluví se o emírech, kteří tunelují celé jmění do Turecka a potom mizí.

Podle slov místních obyvatel kvůli rostoucí korupci se v IS objevuje stále více slabých míst. Například na území, kontrolovaném IS, kvete pašeráctví ve vyvážení lidí, jelikož skupina zakázala opouštět hranice samostatně vyhlášeného chalífátu. Často místní obyvatelé podplácejí bojovníky IS na přechodech, což dělá hranice chalífátu zranitelnějšími.


 

 

 

Teroristická organizace IS prožívá těžkosti kvůli vysoké úrovni korupce a byrokracie, píše list Financial Times.

Při obsazování území v Sýrii a Iráku IS často dostává korupci jako „dědictví" od oficiálních vládních představitelů, píše se v článku. A čím aktivněji se skupina rozšiřuje, tím více závisí na bojovnících a úřednících, pro něž jsou peníze důležitější než extremistická ideologie.
Noviny se odvolávají na informace získané od bývalých bojovníků a úředních osob IS. Jeden z účastníků rozhovoru s vydáním, bývalý velitel IS, informoval o „mrtvých duších" v řadách skupiny. „Velitel na přední linii podává žádost o výplatu mzdy 250 bojovníkům, ale ve skutečnosti je jich pouze 150. Když úředníci objevili tato schémata, začali zasílat finanční úředníky, aby dodali mzdy. Potom se úředníci začali také účastnit podvodů společně s veliteli", vyprávěl zdroj FT.
O korupčních skandálech v řadách IS se vyprávějí historky, píše se v článku. Účastník rozhovoru vyprávěl FT o emírovi Abu Fatima al-Tunis ze syrské provincie Dajr az-Zaur, který utekl z IS a sebral shromážděné „daně" ve výši 25 tisíc dolarů. Na Twitteru dezertér nechal zprávu bývalým kolegům: „Jaký stát? Jaký chalífát? Jste idioti!" Mluví se o emírech, kteří tunelují celé jmění do Turecka a potom mizí.
Podle slov místních obyvatel kvůli rostoucí korupci se v IS objevuje stále více slabých míst. Například na území, kontrolovaném IS, kvete pašeráctví ve vyvážení lidí, jelikož skupina zakázala opouštět hranice samostatně vyhlášeného chalífátu. Často místní obyvatelé podplácejí bojovníky IS na přechodech, což dělá hranice chalífátu zranitelnějšími.

Šťastné a veselé! … si děláš srandu, ne? Aneb: Co je to štěstí? Muška jenom zlatá...

$
0
0
Jiří Baťa
29. 12. 2015
Tak s takovou reakcí jsem se zcela náhodou setkal v našem městě, kde se zřejmě po delší době potkali dva známí, kteří se „asi“ dlouho neviděli. Na první pohled sice nebyl mezi oběma muži velký rozdíl, bundu a džíny dnes nocí bohatí i chudí, jenom u jednoho bylo patrné, že jeho zevnějšek je více zanedbaný... 

A právě ten se na svého známého obořil slovy „...si děláš srandu, ne“? Ne, neznám osobně ani jednoho z nich, ale protože se dali do živého rozhovoru, zřejmě si měli o čem „pokecat“, jaký kdo má život.

Faktem zůstává, že nejužívanějším a nejrozšířenějším přáním pro vánoční svátky (případně Silvestra a Nový rok) je ono známé a obligátní: Šťastné a veselé! Málo kdo však uvažuje nad obsahem a významem těchto slov, protože ani zdaleka nemohou být reálně naplněna u všech těch, kterým je toto přání určeno. Je to však jakási vžitá záležitost či tradice, něco jako pozdrav „dobrý den“, který rovněž nemusí být vždy pro každého ani zdaleka dobrý.

Avšak tím, že jeden druhému, resp. svým blízkým, přátelům a známým přejeme „Šťastné a veselé...“, kteří si je skutečně jako šťastné, veselé, ale i bohaté mohou užít (a není jich málo), aniž si to člověk uvědomuje, se takové přání může stát (neúmyslně či nezlomyslně) přáním neupřímným, falešným, škodolibým, posměvačným apod. To např. v případ ze strany zaměstnavatelů, kteří svým zaměstnancům s platem 10-12 tisíc rovněž rádoby „upřímně“ přejí „Šťastné, veselé a bohaté Vánoce..“, nebo podobně od zaměstnavatele supermarketu, který přeje svým zaměstnanců, ale i zákazníkům „Šťastné a veselé...“. Vůbec jí nepřijde, že jejich zákazníkem třeba může být i člověk, který musí počítat každou korunu, než ji v jejich obchodě utratí. Je pro takového člověka toto přání milá pozornost obchodu, nebo škodolibost? A není jich mezi námi zrovna málo : bezdomovci, nezaměstnaní, důchodci, sociálně slabí nebo lidé, jejichž mzda nepřesahuje 10 tisíc korun měsíčně. Kupodivu mezi tyto nešťastníky nelze zařadit naše „pracovité“ spoluobčany Romy. Proč, není nutné vysvětlovat. Na druhé straně je řada lidí, kteří pro nedostatek peněz do obchodu ani nepřijdou a pokud ano, tak jen k jejich kontejnerům, kde si vyberou něco, co obchod jako „prošlé“ vyhodil (bezdomovci).

Chápu, že by bylo poněkud velmi neetické, ale i nereálné přát jisté části občanů Šťastné a veselé odděleně, tedy těm, kteří Vánoce mohou mít skutečně šťastné a veselé, ba dokonce hodně bohaté a těm, kterých se to bohužel netýká. Společnost však není zdaleka tak sociálně vyrovnaná, jako tomu bylo za „obludné“ totality, žijeme přece v demokratické kapitalistické společnosti, která má své zákonitosti, své třídní rozškatulkování. Lidově se říká, že „Sytý hladovému nevěří“. To však ještě neznamená, aby ten sytý nemohl tomu hladovému „upřímně pokrytecky“ popřát „Šťastné a veselé Vánoce!“ Třeba má na mysli zrovna jen to, že bude slabší zima a nebude muset tolik topit a že si bude moct koupit o jedny sardinky a jedno krabicové víno na Vánoce nebo na Silvestra navíc.

Aby toho nebylo málo, bude se toto „upřímné“ přání opakovat i na Silvestra a do Nového roku. Přát lidem v Novém roce práci, lepší sociální podmínky, lepší výdělky, zvýšení důchodů, to bohužel od vlády, zaměstnavatelů či od těch bohatých neuslyší nikdo. Třeba přát horníkům v OKD všechno nejlepší v Novém roce by byla asi bezmezná drzost, protože místo úspěchů v Novém roce jim hrozí uzavření dolů a jejich vyhazov z práce. Ale to už je zase jiná kapitola a realita života naší rozkradené, zkorumpované, demokratické společnosti, plné „lži a nenávisti“. Ale co to plácám, chci říct „pravdy a lásky“!!! Takže milí čtenáři, ne šťastný a veselý Silvestr či hodně štěstí a úspěchů v Novém roce, ale přání, abyste žili tak, co vám dovoluje vaše „kasička“ nebo bankovní konto s tím, že si svoje „štěstíčko“ vždy najdete i bez toho, že se vám s ním bude někdo vnucovat. A pokud jej najdete, budete z toho mít i pocit veselí, nebo ne? Tak to vše vám od srdce přeji! PF 2016!

https://www.youtube.com/watch?v=Kgv5tgL5i48 

Daily Beast: Ruská flotila vyšla z režimu spánku a straší US Navy

$
0
0
29.12.2015   První zprávy
Nová zpráva námořní rozvědky USA vyvolává „vystřízlivění" ze stále agresivnějšího ruského loďstva, píše Daily Beast. Poprvé za 24 let americká rozvědka zveřejnila neutajená data, jako varování před ruským námořnictva.To znamená, že se ruské námořnictvo stalo, podle autora zprávy, třetí největší námořní mocností na světě - po Spojených státech (280 moderních válečných plavidel a 100 podpůrných) a Číně. A v některých klíčových momentech z poslední doby, ruské loďstvo - k překvapení celého světa - dohonilo USA. V říjnu ruské lodě napadly cíle v Sýrii z Kaspického moře, a v prosinci ruská ponorka odpálila rakety Kalibr ze Středozemního moře. Předtím mohly jen Spojené státy demonstrovat svůj potenciál odpalem střel z lodí a ponorek proti pozemním cílům.

Zpráva vedení námořní rozvědky námořnictva Spojených států se připravovala několik let, a nejnovější vývoj, jak uvedl novinář Daily Beast, jen potvrdil vážnost jejích zjištění. Je stále očividnější, že ruské námořnictvo s aktivní podporou Vladimíra Putina vzdoruje hlavní námořní moci světa – Spojeným státům.

V osmašedesátistránkovém dokladu, zveřejněném v polovině prosince, se uvádí, že Rusko začalo budovat a v příštím desetiletí mu podaří vytvořit „flotilu jedenadvacátého století, která bude schopna zabezpečit mnohaúrovňovou národní obranu, působivou, byť omezenou, možnost dopravy vojáků a vojenské techniky". Autorem zprávy je George Fedoroff, hlavní expert na Rusko v sídle amerického námořnictva Naval Intelligence.

Podle autora článku v Daily Beast, zdědilo Rusko po rozpadu Sovětského svazu zbytky své flotily a - již pod Vladimirem Putinem – ji znovu začalo budovat. Na jaře roku 2014 ruské loďstvo podpořilo „bleskovou invazi na strategicky důležitý ukrajinský poloostrov Krym", což znamenalo návrat Ruska na scénu, jako mocné vojenské síly. Právě v tomto okamžiku zadal Pentagon, který ukončil sledování ruského námořnictva v roce 1991, vypracování nové zprávy o stavu ruské flotily.

Fedoroffovi se podařilo spočítat všechny nové lodě, ponorky a letadla, zhodnotit nové zbraně flotily a kvalitu posádek, stejně jako pozici námořnictva v politickém a vojenském systému Ruska. Odborník potvrdil, že ruské loďstvo je obnoveno a vyšlo z režimu spánku. „Od roku 2000, podle toho, jak se hospodářství pod kontrolou Ruska stabilizovalo, se cílevědomě pracovalo a financovalo oživení ruské armády, včetně flotily," píše ve své zprávě Fedoroff.

Ruský raketový útok na teroristy: Demonstrace síly vůči USA a NATO!


Nyní ruské loďstvo se může pochlubit 186 ponorkami a loděmi, které jsou v plné bojové pohotovosti a nachází se v Atlantickém a Tichém oceánu, stejně jako v Černém, Baltském moři, Kaspickém moři, Středomoří a dokonce i v mořích Arktidy.

To znamená, že se ruské námořnictvo stalo, podle autora zprávy, třetí největší námořní mocností na světě - po Spojených státech (280 moderních válečných plavidel a 100 podpůrných) a Číně. A v některých klíčových momentech z poslední doby, ruské loďstvo - k překvapení celého světa - dohonilo USA. V říjnu ruské lodě napadly cíle v Sýrii z Kaspického moře, a v prosinci ruská ponorka odpálila rakety Kalibr ze Středozemního moře. Předtím mohly jen Spojené státy demonstrovat svůj potenciál odpalem střel z lodí a ponorek proti pozemním cílům.

Fedoroff předvídal velmi působivé raketové údery, opakovaně zmínil Kalibr ve své zprávě.„Zvýšená schopnost zaútočit na vzdálené pozemní cíle zásadně mění potenciál ruské flotily na odstrašení, hrozby nebo zničení nepřátelských cílů," uzavřel Fedoroff.

Jak rostou v Evropě strany, které jsou proti uprchlíkům? Někomu začne být horko!

$
0
0
29.12.2015   Parlamentní listy
Švédsko, Německo, Francie, Nizozemsko, dokonce i Švýcarsko. Napříč celou Evropou se dostávají k moci pravicové strany, jež pomalu ale jistě nahrazují v mnoha případech socialistické vlády. Britský web Express.co.uk zmapoval ty nejvýznačnější z nich.
Migrační krize má velký dopad na evropskou politiku, jelikož se na strachu z imigrantů a snaze ubránit odkaz předků svezlo mnoho pravicových stran, z nichž některé se dostaly i do vlád jednotlivých zemí.

Jedním takovým příkladem je Rakousko, které je obecně považováno za jednu z nejliberálnějších zemí Evropy. Stalo se však tranzitní zemí pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Německa, což vedlo k vzestupu Svobodné strany (FPÖ). Ta v místních volbách téměř zdvojnásobila svoje preference a získala 18 míst v Horním Rakousku, čímž se tak stala druhou nejsilnější stranou.

Zároveň se ji podařilo také uštědřit velkou ránu starostovi Vídně, kde FPÖ ukořistila téměř třetinu všech hlasů.

Krajní pravice však získává na síle i v Dánsku, kde je Dánská lidová strana (DF) součástí vládnoucí koalice. V červnových volbách totiž získala 37 z celkových 179 křesel v dánském parlamentu. Její šéf Kristian Thulesen Dahl pravidelně vyhrožuje, že pokud koalice upustí od tvrdých protiimigračních opatření, z vlády odejde.

Bývalá šéfka strany Pia Kjaersgaardová je známá tím, že odmítala „Dánsko jako multietnickou, multikulturní společnost“ a bojovala za úplný zákaz veškeré imigrace ze zemí mimo Evropu.

Obdobně je na tom další skandinávská země, Finsko, kde na popularitě získali „Praví Finové“ (PS), pravicová strana, jež je v současnosti druhou nejsilnější stranou finského parlamentu a vládne spolu s konzervativci.

V roce 2011 se stala třetím největším politickým uskupením ve Finsku a její političtí představitelé jsou známí svými protiislámskými a urážlivými výroky na adresu jiných etnik a náboženství. Ve stejném roce proběhl průzkum veřejného mínění, z něhož vyšlo, že více než 50 % voličů strany si myslí, že „lidé určitých ras nejsou přizbůsobeni na život v moderní společnosti“.

K vzestupu krajní pravice dochází i v sousedním Švédsku, kde se tradičně socialistická společnost obrací pro řešení migrační krize ke Švédským demokratům (SD). Ti mají údajně napojení na neonacisty a větší podporu veřejnosti než vládnoucí Sociálně demokratická strana. V současnosti jsou třetí největší stranou Švédska a mají 49 křesel v parlamentu, přičemž pokud se situace nezmění, očekává se, že jejich moc do budoucna poroste.

Francie má vlastní krajní pravici, kterou představuje Národní fronta Marine Le Penové. Ta neměla daleko k tomu, aby vyhrála krajské volby v několika okresech, nakonec k tomu však nedošlo, jelikož z voleb ve prospěch Sarkozyho Republikánů odstoupili socialisté, což „podtrhuje zoufalství umírněných francouzských politiků“.

Přesto, že nakonec neuspěla v krajských volbách, očekává se, že bude mít Marine Le Penová slušné šance napřesrok ve volbách prezidentských.

Pravice je však na vzestupu i v Německu, v zemi, jež se několik posledních desetiletí tvářila, že na ni již nevěří. Pomalu ale jistě se totiž začíná do popředí probíjet Alternativa pro Německo (AfD), strana jež otevřeně kritizuje současnou kancléřku Angelu Merkelovou za její rozhodnutí „otevřít dveře migrantům“.

Heslo strany „Azyl vyžaduje hranice – červená karta pro Merkelovou“ stálo kancléřku pád preferencí. Zároveň však v Německu funguje hnutí Pegida, které pravidelně pořádá demonstrace o síle až 20 tisíc lidí a mnozí je přirovnávají k nacistům.

Řecko si za poslední rok zažilo více než většina evropských zemí, je ponořeno do ekonomické krize a zároveň je nárazníkem pro uprchlíky z Turecka. Přestože tam vládne krajní levice, ke slovu se pomalu ale jistě dostává i strana Zlatý úsvit, jejíž mnozí členové jsou vyšetřováni pro různé zočiny, včetně vraždy.

To jim však nebránilo získat v posledních volbách více než 7 % všech hlasů. Mluvčí strany Illias Kasidiaris, jenž má vytetovaný hákový kříž, uvedl: „Zlatý úsvit je hnutí síly, již se nejedná jen o protestní hnutí.“

Itálie má také svou vlastní pravicovou platformu, kterou představují její severní oblasti. Ty nejprve odmítaly pomoci jižním přímořským regionům a následně si vytvořily vlastní stranu, která jejich názory podpořila. Liga severu totiž získala jasné vítězství ve Venetu a Lombardii.

Její šéf Mattero Salvini volal například po vyplenění romských táborů, euro označil za „zločin proti lidskosti“ a papeže Františka obvinil, že zradil křesťany, jelikož podporuje dialog s muslimy. „Ve Venetu jeho strana nakázala úřadům vyklidit všechny uprchlická přijímací centra blízko turistických středisek s tvrzením, že pohled na africké migranty má ‚devastující účinky“ na místní obchodníky.“

Maďarsko také zažívá vzestup krajní pravice, i přes pevné postoje premiéra Viktora Orbána. Ten se na základě nátlaku strany Jobbik rozhodl vystavit plot podél hranic se Srbskem, i tak ale strana získala v posledních volbách přes 20 % všech hlasů.

Jeden z představitelů Jobbiku, Lajos Rig, dokonce v místních volbách porazil zástupce Orbánovy Fidezs a to i přesto, že „sdílel článek, který vinil Židy z použití cikánů jako ‚biologické zbraně‘ proti rodilým Maďarům.“

Stálicí na pravicové scéně je pak nizozemská Strana pro svobodu (PVV) pod vedením Geerta Wilderse. V současnosti totiž získává voliče i mimo svoji běžnou cílovou skupinu a v případě voleb by získala 37 křesel v parlamentu.

Wilders je přitom známý svými výroky na adresu muslimů a imigrantů a nejradší by zcela zavřel hranice. Migrační krizi pak popisuje jako „islámskou invazi“.

Pravice je však na vzestupu i v neutrálním Švýcarsku. To se totiž zařeklo k tomu, že přijme svůj díl žadatelůl o azyl, což se některým místním nelíbí. V říjnu totiž Švýcarská lidová strana (SVP) získala ve volbách téměř 30 % a stále nabírá na popularitě.

Švýcarská média se však obávají, že její vzestup povede k větší izolaci země od Evropy. Strana vyvolala v roce 2007 povyk, když přišla s očividně rasistickou plakátovou kampaní. Navrhla totiž deportaci všech zahraničních zločinců a na plakátě byly vyobrazeny tři bílé ovečky jak kopou jednu černou ovci za hranice země.

V Česku vniká nová politická strana,či hnutí na podporu Ruska !Silvestrovský vtip to není....

$
0
0
29.12.2015   Sputník
Na sklonku roku 2015 se objevila informace o tom, že v České republice se zakládá politické hnutí, možná dokonce strana, bezprostředně zaměřená na podporu politiky Vladimira Putina.
Vzniká na základě spolku Přátel Ruska v České republice díky úsilí bývalého senátora a poslance a bývalého soudce Nejvyššího správního soudu, advokáta Jiřího Vyvadila.
Jiří Vyvadil ve svém interview pro Sputnik řekl:

Posledním impulsem pro vytvoření politického hnutí Přátelé Ruska v České republice byl fakt, že Evropská unie i USA v situaci, kdy Rusko cílevědomě a dokonale funkčně bojuje za naši civilizaci proti všem džihádistům na Blízkém východě, byly Rusku prodlouženy naprosto nesmyslné sankce. Sankce pokládám za výraz neomluvitelného pokrytectví Západu, protože to byl Západ, který zorganizoval a financoval svržení bývalého prezidenta Ukrajiny Janukovyče s cílem postavit Ukrajinu do nepřátelské polohy proti Rusku a vyvolat geopolitický střet. Jednání Západu je proto zcela amorální a naprosto neomluvitelné. Proto s plným vědomím, že uprostřed této atmosféry, kdy i česká vláda servilně dala k prodloužení sankcí souhlas, půjde o gesto, které bude chápáno jako políček celému českému politickému establishmentu, jsem ohlásil vznik tohoto hnutí a otevřel k němu diskuzi na stránkách naší skupiny i některých sociálních portálů.

Mohl byste jmenovat hlavní programové cíle takového hnutí?

Chceme být kritickou alternativou dosavadních politických stran a hnutí, protože jsme přesvědčeni, že čtvrt století, které nás dělí od roku 1989, nás svou bezmyšlenkovitou jednostranností na Západ zavedlo do pasti. Stali jsme se spoluviníky všech těch zločinů v Iráku, Libyi či Sýrii, které byly dnes zárodky dnešní mnohamiliónové migrace. Ovšem zcela zásadní roli v exodu uprchlíků sehrává osa Obama — Merkelová — Erdogan. A naši politici s výjimkou Miloše Zemana těmto hrátkám opět poslušně naslouchají a dělají, jako by šlo o něco náhodného a spontánního. Teď se vede zápas o stabilizaci Sýrie či Iráku a celá EU a Obamovy USA hrají geopolitické vabank. Tento Západ zcela selhal. Chceme jiný Západ, Západ, který svrhne stávající mainstreamové lídry, kteří nás zavedli do tohoto marastu. A s naším provokativním hnutím držíme palce jak autentickému levicovému hnutí řeckého premiéra Alexise Tsiprase, tak vlastenecké Národní frontě Marine le Penové, či levicové vládě v Portugalsku atd. Sledujeme vývoj na americké politické scéně a Donald Trump, který zjevně hledá cesty ke spolupráci s Vladimírem Putinem, je pro nás naději, že i v USA jsou myslící lidé. Samozřejmě náš program se bude zaměřovat i na fakt, že za čtvrt století budování kapitalismu jsou naši zaměstnanci chudáky oproti západním a jejich příjmy dosahují bídných 25 % příjmů na západ od nás.



© AP PHOTO/ HASSAN AMMAR
Názor: Podpora blízkovýchodních diktatur Česko diskreditujeJaké formality je třeba dodržet, aby mohlo být politické hnutí zaregistrováno, je nezbytné sbírat podpisy? Jaké podle vás existují možnosti financování?



Tak především budeme muset získat tisíc podpisů k registraci. Jinak souhlasím, že největším problémem bude financování našeho hnutí. Budeme se spoléhat hlavně na naše myšlenky, a že prorazí svou odvážností. Uvažuji, že se obrátíme inzeráty i na ruské občany, protože si myslím, že je v zájmu Evropy, Ruska i světa, aby Česká republika navázala na tradice, kupodivu budované ještě za První republiky prezidenty T. G. Masarykem a Edvardem Benešem, kteří v rámci vyváženosti — a to platí především o Dr. Benešovi — chtěli, aby naše vlast představovala most mezi Západem a Východem. Jsme přesvědčeni, že máme k tomu nejrozumnější podmínky. Zatímco například náš severní soused Polsko je sice na jedné straně kritický k Bruselu, ale na druhé straně je až nebezpečně fanatický ve své protiruské válečnické politice, má Česká republika ve středu Evropy ideální podmínky pro svou postupnou přeměnu na jakousi kolébku hledání nové Evropy, nové vazby Evropy a Ruska, když každý ví, že stávající EU nemá šance na přežití.

Spolek Přátel Ruska už byl vystavován ostré kritice v českých hromadných sdělovacích prostředcích, snaží se ho všemožně zkompromitovat. Neobáváte se dalších útoků?

Abych byl upřímný, naprosto očekávám, že budeme kritizováni, ale vůči tomu jsme již imunní. Jestliže jsme před dvěma roky zakládali naši skupinu s vědomím toho, že dosavadní unilaterální model dominance USA je světu nebezpečný a že je třeba jej vyvážit silným Ruskem, sledujícím strategické rozumné celosvětové uspořádání, pak prostě musím konstatovat, že na naše slova došlo. Vladimír Putin je v dokonalé fyzické i psychické kondici. Stačí ještě pět let a Nový světový řád, kde nikdo už nebude diktovat druhým a v jehož rámci zejména Rusko a Čína, případně Indie, budou tvořit rozumný a zároveň silný trojlístek, který bude vyvažovat a usměrňovat excesy Západu, reálně vznikne. Už žádné nové vojenské agrese. Pomůžeme-li zde, uprostřed Evropy, tomuto vývoji, co více si, byť jako malá země, můžeme přát.



© REUTERS/ DAVID W CERNY
Luzar: Česká politika vůči kvótám není ani ryba, ani rakS jakým elektorátem můžete počítat? V České republice je zřejmě dost lidí, kteří i dnes pociťují své historické, kulturní i prostě lidské spojení s Ruskem, pro které je nepřijatelný propagandistický termín „rusofobie", přestože úplně ve všem s politikou Kremlu nesouhlasí. Budete se snažit o to, aby se členy Vaší strany stali i zástupci tohoto širokého kruhu přátel Ruska?



Otevřeně řečeno, chtěli bychom působit napříč všemi vrstvami společnosti. Věříme, že lidem se mnohé nelíbí, a že dokonce stávající vládní strany tak trochu i s ošklíbáním podporují spíše ze setrvačnosti, protože zde skutečně není žádná nabídka. Sám cítím, že se oslabuje nenávist vůči Rusku. Zejména mladí lidé jsou v podstatě produktem masové amerikanizace v kultuře. Ale zároveň vidí, že to, oč usiluje Rusko na Blízkém východě, je správné pro nás i svět. Také nastalo mohutné vystřízlivění ohledně Ukrajiny. To, co předvádějí ukrajinští vůdci Porošenko a Jaceňuk, je prostě na svěrací kazajku. Je proto zajímavé, že začíná silně narůstat většina, která minimálně chápe, že Ukrajina je cosi podivného, a dávno se nerozplývá nad euromajdanem a přestává hledat viníka v Rusku.

Víte o tom, že na Slovensku jde do parlamentních voleb v roce 2016 národní proruská koalice Odvaha? Je možné, aby bylo něco podobného — koalice nebo hnutí — vytvořeno i v České republice?

Tak pokud se nemýlím, stoupenci tohoto hnutí prakticky denně publikují na naší facebookové skupině a sledujeme jejich snahy. Možná na závěr trochu střízlivosti v odhadech a taktice. Naše hnutí bude mít za cíl změnit atmosféru ve společnosti. Jsme si i vědomi toho, že jde o běh na delší trať. Podívejme se na Národní frontu Marine Le Penové. To, že dnes potencionálně představuje druhou nejsilnější stranu ve Francii, se utvářelo celé roky… Nám jde o změnu země, ale pokud bychom svým tlakem ovlivnili silnější politické uskupení, a do budoucna si dovedu představit alespoň částečně racionální posun zejména u dnes nejsilnější politické strany v zemi, strany ANO, zdálo by se nám to užitečné. Nám nejde o to, za každou cenu tam bojovat o nějaké 3-5 %. Okrajové strany, kterých je u nás vícero, absolutně nemají sílu cokoliv rozumného ovlivnit. Takže to shrnu: strategie pro nové Česko je jasně daná a taktika se může měnit…

Proč islám v Evropě vítězí? Prosazování deformovaných hodnot je předzvěstí chaosu...

$
0
0
Lea Vojteková
29.12.2015   Rukojmí
Mnoho lidí se děsí toho, jak islamizace Evropy ,,úspěšně” napředuje. Každý rok se situace zhoršuje, přibývá mešit, No Go Zones, vražd ze cti a dalších islámských specialit. Dokonce se přejmenovávají umělecká díla, aby to muslimy neuráželo. Jenže proč? Proč k tomu všemu dochází?Těch příčin je samozřejmě více, ale já bych v tomto článku chtěla rozebrat příčinu, kterou je relativizace hodnot. O té se moc nemluví, resp. je považována za nějakou nedůležitou záležitost, přitom její význam je zcela zásadní. K napsání tohoto zamyšlení mě vlastně přivedl článek na serveru iDnes. Tento server zveřejnil ve vánoční době na titulce rozhovor s pornohercem o tom, že točení gay porna je práce jako každá jiná a že si tím dotyčný pornoherec vydělává, dokud nevystuduje ekonomii a management. Prostě normálka, ,,vzor” naší doby…

V pohádkách to jsou hrdinové, v totalitách to byl správný soudruh, dnes je to gay pornoherec. A opovažte se nad tím někdo pohoršovat. To už vás hlídači ,,správného” světonázoru srovnají do latě, vy bigotní homofobové. Nechcete relativizovat? Točení gay porna kvůli pohodlnosti považujete za odsouzeníhodné? Dokonce vyznáváte i nějaké hodnoty? Křesťanské? No fuj, to jste pak nepřáteli pokrokových a světlých zítřků.

Ale teď už bez ironie. Samozřejmě mě pod článkem zajímala diskuse. Bylo tam docela dost příspěvků, které točení gay porna nepovažovaly za vhodnou brigádu. No a pak tam bylo i pár hlasů, které říkaly: ,,Vy pokrytci, vždyť na porno kouká skoro každý.”
Jenže určovat správnost/nesprávnost určitého jednání na základě ,,to dělají všichni” je docela nebezpečná a nelogická záležitost. Zkuste si představit, jak by vám bylo, kdyby s tím přišel váš syn domů: ,,Mámo, táto, točím gay porno.” Už vidím, jak ho chválíte s úsměvem: ,,Synu, výborně. Tak ukaž, co jste dnes v práci dělali, ať to hned pošlu babičce a celé rodině.”

A přesně taková argumentace se vyskytuje i u zastánců islámu. Ti říkají: ,,No víte, jenže vyznavačů islámu je hodně.” Správnost/nesprávnost nějaké ideologie (náboženství) se přece nemůže posuzovat podle množství lidí, kteří ji vyznávají. Kdyby Hitler zvítězil a nastolil nacismus v celé Evropě, znamenalo by to, že nacismus je v pohodě? Že ho máme tolerovat? Že s ním máme vést diskusi? V případě islámu vidíme snahu o stejnou relativizaci hodnot jako v případě gay a jiných pornoherců, stejnou relativizaci jako v případě pohlavní (gender) rovnosti, jako v případě juvenilní justice a dalších nešvarech naší doby.

Představte si společnost jako loď. A hodnoty jsou jejím kormidlem. Lidé na lodi se od těch hodnot odchýlit mohou, je to jejich svobodná volba, jde to na vrub jejich svědomí. Problém ale nastává, když se vychýlí kormidlo. Kormidlo (a kapitán) musí pořád držet směr lodi. Když se směr změní, loď zabloudí nebo najede na útes a bude zničena. Čtu příspěvky lidí o tom, jak podléháme konzumu, jak si děti neváží autorit, jak se rozpadají manželství, jak dochází k pořád větší korupci, jak dochází k islamizaci…

Jenže to všechno jsou propojené nádoby. Někteří lidé nechápou problém islamizace ve své komplexnosti. Hodnoty nejde vytrhávat z kontextu, nejde je aplikovat tak, jak se to komu hodí. Hodnoty buď společnost má, nebo nemá. Islám hodnoty má. Sice špatné, ale kormidlo jejich lodi pevně směřuje ke svému cíli. Naše společnost ty hodnoty zahazuje a snaží se je zrelativizovat ve jménu jakéhosi individuálního pseudohumanismu. Každý má prý nárok na vlastní morálku, vlastní hodnoty. Každý je sám sebe Bohem. Vidíte tu pýchu? To ego?

Na stejném principu dochází k různým ústupkům vůči muslimům, na stejném principu vznikají např. No Go Zones. Proč by se nějaký úředník nebo politik měl prát za nějaké hodnoty? Vždyť přece žádné nemáme. Islám je na stejné úrovni, alespoň podle multikulturalismu. Proč bychom měli bránit islamizaci? Hlavní je vydělat a získat voliče. Teď, teď, teď. Co bude za pár let, kam naše loď dopluje, že ji obsadí piráti, to přece úředníka nebo politika bez hodnot nezajímá. Okamžitý prospěch, to je ta ,,hodnota”, kterou vyznává.

Jak mohou evropští individualisté, kteří se neumí spojit a domluvit, vyhrát nad brutálně kolektivistickým islámem? Individualismus uplatňovaný jako zvěcnělý ideál je implicitně odloučení, je to zpřetrhání vazeb s jinými lidmi a odlétnutí do prostoru. Tím neříkám, že kolektivismus je fajn. Ani jeden extrém není dobrý. Ale my jsme se od jednoho extrému (komunismu), dostali k tomu druhému (individualismu). Zajímavé je, že oba tyto extrémy neuznávají křesťanské hodnoty. Komunismus určil hodnoty podle Marxe, individualismus zas říká, že hodnoty si určuje každý sám.

Ve společnosti, která se odloučila od přirozených hodnot a tradičního řádu, svoboda a rovnost zůstaly z minulosti jako jediné hodnoty, o které je možno se opřít. Tím se ovšem ztrácí harmonie. Obě tyto zvěcnělé hodnoty byly rozprostřeny do mnoha ,,lidských práv” obvykle nevyvážených povinnostmi, hnanými do krajnosti (to je výsledek tzv. pozitivní diskriminace). Staly se ,,zástupnými zákonitostmi”, mají suplovat společenský řád. Proto vidíme, jak se staly modlami, jak se staly směrnicemi k řešení všeho, jak se deformují, protože nejsou vedeny přirozenými principy a jinými normami zajišťujícími rovnováhu hodnot.

Jak může duchovně vyprázdněná Evropa vzdorovat násilnému islámu, který to svoje duchovní pojetí má? Světlo vždycky pohltí tmu, něco vždy vyplní nic. Prosazování deformovaných hodnot je předzvěstí chaosu. Buď bude Evropa založena na křesťanských hodnotách bez relativizace, nebo nebude. Resp. bude islámská. Vyberte si.

Námořní rozvědka USA: ruské námořnictvo může s USA soutěžit o titul nejsilnější námořní velmoci

$
0
0

29. 12. 2015     zdroj
Ruské námořnictvo vyvíjí značné úsilí, aby zpochybnilo prvenství nejsilnější námořní mocnosti - USA. Je to uvedeno ve zprávě americké námořní rozvědky pod názvem "Námořnictvo RF: Historická transformace". Přičemž, jak poznamenává TASS, takový dokument je zveřejněn poprvé za posledních 24 let.


Je v něm uvedeno, že Rusko začalo a během příštího desetiletí bude zaznamenávat velké úspěchy při vytváření flotu 21. století, schopného spolehlivě bránit stát a "působivě, avšak omezeně, zasahovat ve vzdálenějších koutech světa, které jsou ve sféře zájmů Ruské federace."

Americká rozvědka rovněž konstatuje, že od roku 2000 Rusko cílevědomě a finančně usilovalo o obnovení ruských ozbrojených sil včetně námořnictva. "Pozastavené programy nyní směřují ke svému završení a nové poskytnou námořnictvu lodě a ponorky 21. století", je uvedeno ve zprávě.

Agentura EADaily již dříve informovala,že podle prezidenta Sdružené loďařské korporace Alexeje Rachmanova bude ruský loďařský průmysl schopen vyrábět nové letadlové lodě po realizaci modernizace loděnic, jejíž završení je naplánováno v roce 2019. Rachmanov také řekl, že Sdružená loďařská korporace má veškeré potřebné kompetence k zahájení výroby také vrtulníkových lodí. Tuto třídu zahrnují i Ruské federaci nedodané francouzské lodě "Mistral".


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Procházky po vodě - tip kulturního referenta

$
0
0
Vjačeslav Butusov (Nautilus Pompilius)

30. 12. 2015, Petr Ďoubalík


Písnička skupiny Nautilus Pompilius - Procházky po vodě: video, text, překlad, procvičení ruštiny a zpěvu (připojen refrén foneticky - piš jak slyš = zpívej jak čteš)


Nedávno jsem slíbil, že dodám překlad této písničky, tak slib plním. Překládal jsem, jak jsem nejlépe uměl. Pokud najdete nepřesnost, dejte vědět, rád to vylepším.
Protože text písně vychází z biblického příběhu (příběhů), což není vůbec má parketa, požádal jsem kamaráda, aby mi pomohl a přidal nějaká vysvětlení. Najdete je na konci příspěvku.


Písničku jsem objevil díky letošnímu nádhernému pořadu ruské televize "Modrý ptáček". Ve finále soutěže si ji vybrala maličká Polina Čirkina (11 let), zazpívala ji s Vjačeslavem Butusovem z legendární skupiny Nautilus Pompilius. Vylepšit letitý originál se povede jen málokdy. Mám pocit, že tentokrát se to spojením Poliny a Vjačeslava povedlo.

po 3:16:
Bravo, Polino! A Vjačeslave! Náš sál stojí, obrovské poděkování! Polino, jak se ti
podařilo vyrovnat s trémou, vše jsi tak skvěle zvládla.
No, ne vše se mi povedlo, mě teď bylo trochu špatně, ráno jsem málo jedla a tak
proto mi teď asi bylo špatně, k tomu ještě nervozita, to vše dohromady, tak se to
sešlo...

Наутилус Помпилиус - Прогулки по воде
Музыка - Вячеслав Бутусов
Слова - Илья Кормильцев

С причала рыбачил апостол Андрей,
А Спаситель ходил по воде,
И Андрей доставал из воды пескарей,
А Спаситель погибших людей.
И Андрей закричал - я покину причал,
Если ты мне откроешь секрет,
И Спаситель ответил - спокойно, Андрей,
Никакого секрета здесь нет.

Z přístavu rybařil apoštol Andrej,
a Spasitel chodil po vodě,
Andrej vytahoval z vody hrouzky (ryby),
a Spasitel ztracené (zmizelé, zničené, zahynulé) lidi.
A Andrej zvolal - já opustím přístav,
jestli mi prozradíš tajemství,
a Spasitel odpověděl - klid, Andreji,
žádné tajemství tady není.

Refren:
Видишь, там на горе возвышается крест,
Под ним десяток солдат, повиси-ка на нём.
А когда надоест, возвращайся назад
Гулять по воде, гулять по воде,
Гулять по воде со мной.

Refrén přepis "piš jak slyš" (jak čteš tak pěj):

Vídiš, tam na garé vazvyšájet sa krést
pad nim děsjatok saldát, pavisi-ka na ňóm
a kagdá nadaést, vazvraščajsa nazád
guljáť pa vadě, guljáť pa vadě,
guljáť pa vadě sa mnój.

Vidíš, tam na hoře se vypíná kříž,
pod ním desítka vojáků, povis-si na něm.
A až tě to omrzí (bude nudit), vrať se zpět
Chodit po vodě, chodit po vodě,
Chodit po vodě se mnou.

Но, учитель, на касках блистают рога,
Чёрный ворон кружит над крестом,
Объясни мне сейчас, пожалей дурака,
А распятье оставь на потом.
Онемел Спаситель и топнул в сердцах
По водной глади ногой, -
Ты и верно дурак, и Андрей весь в слезах
Побрел с пескарями домой.

Ale, učiteli, na přilbách se blyští rohy,
Černý havran krouží nad křížem,
Vysvětli mi (to) teď, popřej (odpusť) hlupákovi,
A ukřižování nechej na později.
Oněměl Spasitel a dupnul v srdcích
Po vodní hladině nohou, -
Ty jsi opravdu hlupák, a Andrej celý v slzách
Odebral se s hrouzky domů.

Polina Čirkina, 11 let, zpěv
Zde je písnička v původní verzi:

Pro zájemce připojuji rozšiřující informace od kamaráda:

Připadá nám, že text písně je složen z několika biblických příběhů. Jakási biblická koláž. Pojednává o rybáři Ondřejovi (mohou to být také všichni jeho následovníci – nebo jeho budoucí učedníci), kterého oslovil Ježíš. Zve je, aby ho následovali a („lovili“) zachraňovali lidi z tohoto zkaženého světa. V době, kdy Ježíš zve své
učedníky, je známý svými zázraky (chůze po vodě), ale stát se následovníkem znamená přijmout i stinnou stránku věci…přijmout pohanu a utrpení (viset na kříži). To mnozí odmítají a tak jsou nazváni “hlupáci“ (lépe to vystihuje výraz „nerozumní“). Ondřej zřejmě zastupuje tuto skupinu lidí a proto se vrací s pláčem a svými rybami domů. Nevyužil mimořádnou výsadu být Kristovým učedníkem a obrazně „kráčet po vodách“ neboli zažívat na sobě samém moc Božího ducha, síky, která dokáže nemožné.
Vypsal jsem biblické texty, které se k tomu vztahují.

Z přístavu rybařil apoštol Andrej... žádné tajemství tady není:
Marek 1:16-18 Zatímco kráčel podél Galilejského moře, viděl Šimona a Ondřeje, Šimonova bratra, jak rozhazují [své sítě] do moře, neboť byli rybáři. Ježíš jim tedy řekl: „Pojďte za mnou a způsobím, abyste se stali rybáři lidí.“ A ihned zanechali své sítě a následovali ho.
Matouš 14:23-34 Nakonec, když poslal zástupy pryč, sám vystoupil na horu, aby se modlil. Ačkoli již bylo pozdě, byl tam sám. Zatím byl člun již vzdálen od země mnoho set metrů a vlny na něj tvrdě narážely, protože vítr byl proti nim. Ale v době čtvrté noční hlídky přišel k nim a kráčel po moři. Když ho učedníci zahlédli, jak kráčí po moři, znepokojili se a řekli: „To je přízrak!“ A křičeli strachem.  Ale Ježíš k nim hned promluvil slovy: „Seberte odvahu, to jsem já; nemějte strach.“  Petr mu odpověděl a řekl: „Pane, jestliže jsi to ty, přikaž mi, abych k tobě přišel po vodách.“ Řekl: „Pojď!“ A tak Petr sestoupil z člunu, kráčel po vodách a šel k Ježíšovi. Ale když pohlédl na větrnou bouři, dostal strach, a když začal klesat, vykřikl: „Pane, zachraň mě!“ Ježíš ihned vztáhl ruku, uchopil ho a řekl mu: „Ty malověrný, proč jsi zapochyboval?“ A když vstoupili do člunu, větrná bouře opadla. Potom mu ti ve člunu vzdali poctu a řekli: „Ty jsi skutečně Boží Syn.“ A přepluli a přistáli v Genezaretu.
Nepochopili jsme, co je to tajemství.

Vidíš, tam na hoře se vypíná kříž... Chodit po vodě se mnou:
Matouš 27:32-54 Když vycházeli, našli rodáka z Kyréné jménem Šimon. Toho člověka přinutili ke službě, aby zvedl jeho mučednický kůl. A když přišli na místo zvané Gol′gotha, (kopec) což je Místo lebky, dali mu pít víno smíchané se žlučí; ale když je ochutnal, odmítl pít. Když ho přibili na kůl, rozdělili si metáním losu jeho svrchní oděvy, a jak tam seděli, drželi nad ním stráž. Nad jeho hlavu také umístili psané obvinění proti němu: „To je Ježíš, Král Židů.“ Byli s ním tehdy přibiti na kůl dva lupiči, jeden napravo od něho a jeden nalevo od něho. Kolemjdoucí tedy o něm začali mluvit utrhačně, potřásali hlavami a říkali: „Ty, který jsi chtěl zbořit chrám a ve třech dnech jej postavit, zachraň sám sebe! Jestliže jsi Boží syn, sestup z mučednického kůlu!“ Stejně si z něho začali tropit žerty i přední kněží se znalci Zákona a staršími muži a říkali: „Jiné zachránil, sám sebe zachránit nemůže! Je Král Izraele; ať nyní sestoupí z mučednického kůlu, a uvěříme v něj. Vložil důvěru v Boha; ať ho nyní vyprostí, jestliže ho chce, neboť řekl: ‚Jsem Boží Syn.‘“ Stejně ho začali hanět i lupiči, kteří byli přibiti na kůl spolu s ním. Od šesté hodiny padla na celou zemi tma až do deváté hodiny. Asi v devět hodin zvolal Ježíš silným hlasem a řekl: „E′li, E′li, la′ma sabachtha′ni?“, to je: „Můj Bože, můj Bože, proč jsi mě opustil?“ Když to slyšeli někteří z těch, kdo tam stáli, začali říkat: „Ten člověk volá Elijáše.“ A jeden z nich ihned běžel a vzal houbu a namočil ji do kyselého vína a dal ji na rákos a šel mu dát napít. Ale ostatní řekli: „Nech [ho]! Ať vidíme, zda ho Elijáš přijde zachránit.“ [Jiný muž vzal kopí a probodl mu bok a vyšla krev a voda.] Ježíš opět silným hlasem vykřikl a vydal ducha. A pohleďme, opona svatyně se roztrhla vedví odshora dolů, a země se třásla a skalní masivy pukaly. A pamětní hrobky se otevřely a mnohá těla svatých, kteří usnuli, byla vyzdvižena (a osoby přicházející z [místa] od pamětních hrobek po jeho vyzdvižení vstoupily do svatého města a byla viditelná mnohým lidem. Ale když důstojník a ti, kdo s ním drželi stráž nad Ježíšem, viděli zemětřesení a věci, které se děly, zachvátil je velký strach a řekli: „Jistě to byl Boží Syn.“ (to byli ti římští vojáci)

Ale, učiteli, na přilbách se třpytí rohy... Odebral se s hrouzky domů:
Připadá nám, že Andrej v této sloce je spíše apoštol Petr. (On ho totiž zrazoval od ukřižování. Nakonec  ho zradil a potom hořce plakal.) Matouš 16: 21-23 Od té doby Ježíš Kristus začal ukazovat svým učedníkům, že musí jít do Jeruzaléma a vytrpět mnoho od starších mužů a předních kněží a znalců Zákona a být zabit a třetí den vzbuzen. Na to ho Petr vzal stranou a začal ho přísně napomínat a říkal: „Buď k sobě laskavý, Pane; tento [osud] tě vůbec nepotká.“  Ale on se obrátil zády a řekl Petrovi: „Kliď se za mne, Satane! Jsi mi kamenem klopýtání, protože nemyslíš myšlením Božím, ale lidským.“ Potom Ježíš řekl svým učedníkům: „Jestliže chce někdo jít za mnou, ať zapře sám sebe a zvedne svůj mučednický kůl a neustále mě následuje.   Kdokoli chce totiž zachránit svou duši, ztratí ji; kdokoli však ztrácí svou duši kvůli mně, nalezne ji. Marek 14:66-72  Zatímco byl Petr dole na nádvoří, přišla jedna veleknězova služka, a když uviděla Petra, jak se ohřívá, podívala se přímo na něj a řekla: „Ty jsi také byl s tím Nazaretským, s tímhle Ježíšem.“ Popřel to však a řekl: „Ani ho neznám, ani nerozumím, co říkáš“, a vyšel do vstupní místnosti. Při pohledu na něj služka začala znovu říkat těm, kdo u [toho] stáli: „To je jeden z nich.“  Opět to popíral. A ti, kdo u [toho] stáli, za malou chvíli ještě jednou začali říkat Petrovi: „Jistě jsi jeden z nich, vždyť jsi opravdu Galilejec.“ Začal se však zaklínat a přísahat: „Neznám toho člověka, o kterém mluvíte.“ A vzápětí kohout zakokrhal podruhé; a Petr si připomněl výrok, který k němu Ježíš pronesl: „Dříve než kohout dvakrát zakokrhá, třikrát mě zapřeš.“ A zhroutil se a rozplakal se.

Vládnou pro sebe nebo pro národ?

$
0
0
Petr Robejšek 
30. 12. 2015   zdroj

V uplynulém roce, jsme mohli detailně sledovat, že evropské elity reagují na migrační vlnu tak, jak to odpovídá stylu vládnutí, který používají obecně. Státy EU jsou „sjednocené“ v neochotě a neschopnosti přijímat a prosazovat účinná opatření. Místo toho raději zatěžují své vlastní občany.



Jednotní v nečinnosti

V krizích, ať bankovní, řecké nebo migrační, se opakuje vzorec chování, který má tři typické vlastnosti:

1. Ve většině případů porušují vlády, jednotlivě a i jako spolek svá vlastní pravidla a dohody výhradně směrem „dolů“, tedy k jejich změkčení; nikdy však směrem k zostření opatření. Takový aktér se ovšem zbavuje flexibility, která je nutná pro nečekané a extrémní situace.

2. Vlády nevolí nejpřímější a nejúčelnější cestu. Na tu dojde vždy až poté, co již nezbývají žádné možnosti se jí vyhnout. Na výzvy nereagují politici účelně a přímočaře, nýbrž volí opožděně pouze polovičatá opatření.

3. Nejzávažnější je následující tendence. Jsou-li vlády „zaskočeny“ nutností jednat rychle a rozhodně, uhýbají před nepohodlnými zákroky tím směrem, kde tuší nejmenší odpor. Jednají tak velmi často především na úkor vlastních občanů.

V posledních letech to znamenalo, že vlády západních zemí ustupovaly hrabivým manažerům (bankovní krize), spojencům nedodržujícím smlouvy (eurokrize) i násilnickým potentátům (migrační krize) převážně na úkor zájmů svých občanů. V bankovní krizi to politické elity zdůvodnily (údajně) chybějícími alternativami, v eurokrizi nutností bránit (prý jinak nevyhnutelnému) zániku EU a v migrační krizi (a priori všemu nadřazenými) morálními ohledy. Ve všech třech případech dostali jejich občané, kteří jsou nejslabšími aktéry proto, že dodržují pravidla, nevydírají a nepoužívají násilí, „za odměnu“ ještě větší zátěž.

V migrační krizi evropské elity velmi dlouho negovaly nepřehlédnutelné příznaky nadcházející migrační vlny. Nedonutily Řecko, Itálii ani další země, aby plnily smluvní závazky, nedokázaly včas použít násilí vůči pašerákům lidí a nakonec se samy vmanévrovaly do vydíratelné pozice vůči severoafrickým státům a Turecku. V důsledku toho se v Evropě skokově zvyšuje počet vyznavačů náboženství, které má velké obtíže nejen tolerovat jiná vyznání, ale dokonce i jakýkoliv jiný způsob života.

Svým vlastním občanům evropské elity namlouvají, že mají morální povinnost dělit se o výsledky evropského civilizačního projektu. Že lidé z méně úspěšných společenských systémů mají nárok vyzvednout si v Evropě, co jim chybí, a že na pobyt v EU má právo každý, v jehož zemi se válčí. Ve skutečnosti však evropské vlády jen zakrývají své vlastní selhání a vyžadují od občanů, aby nesli náklady toho, že ony samy nedokáží řešit problémy účelně.

Není proto divu, že v Evropě roste počet lidí, kteří mají dojem, že se vláda o jejich zájmy buď nestará vůbec, nebo nedělá dost. Důsledkem je zpochybnění společenské smlouvy, která znamená, že bude-li vláda bránit zájmy občanů, budou oni snášet její mocenskou pozici.

Vlády neplní svůj díl společenské smlouvy, totiž chránit vlastní občany a za tímto účelem kontrolovat a případné odmítat ty, kteří nesplňuji předpoklady pro vstup do země. Svůj mocenský monopol jsou evropské demokracie schopny uplatňovat pouze proti těm, kteří se stejně nebraní a chovají se disciplinovaně, tedy vůči svým vlastním občanům. Považuji to za příznak rozpadu politického systému.

Zablokovaný ventil

Demokratický systém poskytuje možnosti, jak mohou ovládaní nespokojenost se svými vládci nenásilně ventilovat a přetvořit do konstruktivní energii a sice změnu vlády volbou. V posledních letech se však etablované politické strany „sjednotily“ ve své neochotě používat včas a energicky potřebná opatření a volit pro sebe snažší cestu. Stále více zatěžovat své občany. Voliči tak sice dosud smějí volit, ale nikoliv již vybírat skutečnou alternativu k politice, která jim nevyhovuje; žádná totiž neexistuje.

Pomalu proto roste potenciál nespokojenosti jak se současnou mocenskou garniturou, tak s demokratickým systémem jako takovým. Zatím ještě ne jediným, ale jedním z možných důsledků této deziluze může být volání po „silném vůdci“, který bude lidu, byť i jen domněle a dočasně, opravdu naslouchat. Proč to došlo až tak daleko?

Každý politik je podnikatel, který žije ze své schopnosti mobilizovat hlasy voličů a jeho ziskem jsou moc, prestiž a peníze. Jeho náklady jsou kupříkladu zdlouhavé hledání řešení, prosazování nepopulárních rozhodnutí, konflikty s mocnějšími aktéry atd. Společenská úloha politika je definována jednoznačně: Přispět ke vzrůstu blahobytu, bezpečnosti a stability země. Jeho cílem je však spíše snaha zvýšit svůj zisk tím, že sníží svoje náklady. Pokouší se tedy o to vytvořit a zvyšovat nepoměr mezi svým výkonem a odměnou, kterou za něj obdrží. Než se nad tím začneme rozhořčovat, tak bychom si měli uvědomit, že se sami chováme úplně stejně.

Je česká vláda jiná?

V poslední době slyšíme ze sousedních zemí a z Bruselu stále častěji hrozby, že státům, které odmítají přijímat migranty z inkompatibilních kulturních okruhů bude za trest snížena podpora z evopských fondů. V zákulisí je tento tlak již teď obrovský a bude nepochybně dále stoupat. A tak se již brzy budeme moci přesvědčit o tom, jestli česká vláda reaguje na výzvy jinak než tím, že zvolí rozhodnutí, které snižuje její vlastní politické náklady, ale za to dlouhodobě zatíží občany země.

Svůdným příkladem pro českou vládu by mohlo být chování jejich západoevropských kolegů v tzv. finanční krizi. Rozhodli tehdy zachránit trestuhodně riskující banky a nesolidně hospodařící státy na úkor generací svých daňových poplatníků.

Jak vypadá současné rozhodovací dilema českých politiků konkrétně? V souvislosti s vydíráním ze strany EU hrozbou snížení finančních příspěvků existuje z jejich perspektivy možnost snížit svoje osobní politické náklady tím, že se podřídí a začnou přijímat migranty z inkompatibilních kulturních okruhů. Negativní důsledky takového rozhodnutí by členové vlády nesli (jestli vůbec tak) jen dočasně, ale nezvratně by zatížili jak současné tak i budoucí generace Čechů.

Při analýze možných reakcí české vlády vycházím z toho, že její členové budou zvažovat mezi tím, ustoupit tlaku z Bruselu anebo nést jako jednotliví ministři i vláda jako celek náklady svého případného odmítnutí poslechnout nařízení EU. Jaké náklady by to mohly být?

V případě, že by opravdu došlo, byť i jen k částečnému, škrtnutí bruselských finančních podpor nemohli by členové vlády pro své rezorty počítat s dosavadním množstvím peněz. V důsledku toho by museli velmi rychle a nejspíše i radikálně uspořit, přesouvat v rozpočtu, rušit státní zakázky a obecně udělat četná nepopulární rozhodnutí. Tato rozhodnutí by se týkala jak celé řady lobbistů tak i mnoha voličů. Obě skupiny by jim svou nespokojenost daly nepochybně důrazně najevo.

To vše jsou pro politika kalkulujícího náklady svých různých politických rozhodnutí velmi silné důvody proto, aby se tlaku zvnějšku podvolil. Nespokojenost a argumenty zmíněných zájmových skupin by mohl snadno přeformulovat do „rozumných“ důvodů pro to, nátlaku z Bruselu ustoupit. Politici by si tak ušetřili hledání složitých řešení, uspořili nepříjemná rozhodnutí a „odkázali“ by voličům a celé společnosti budoucí problémy s integrací kulturně nekompatibilních přistěhovalců, s tím spojená sociální a bezpečnostní rizika a precedens pro požadavky ze strany EU, aby byly kontingenty přistěhovalců přijímány věčně.

Dá se s tím něco dělat?

Z úvah v úvodu eseje vyplývá, že se v případě finančního tlaku z Bruselu budou čeští politici přiklánět spíše k upřednostnění svých zájmů před zájmy voličů a společnosti. Zájmový horizont každé vlády je stejně dlouhý jako období jejího „regentství“ a tím pádem kratší než zájmový horizont jejich voličů a výrazně kratší než zájmový horizont české společnosti; ten se rozpíná přes generace.

Politického podnikatele zajímá snížení jeho vlastních nákladů spojených s hledáním a prosazováním aktuálních politických rozhodnutí. Dlouhodobé důsledky těchto rozhodnutí jsou pro něj tudíž mnohem méně významné než okamžité důsledky pro něj samotného.

Má proto pochopitelně sklon dávat přednost těm rozhodnutím, která jej osobně zatíží co nejméně. Ale opakuji ještě jednou. I my sami se jak v pracovním tak i v soukromém životě velmi často chováme úplně stejně. Navíc mají jak politici tak obyčejní lidé sklon přeceňovat současné (byť i třeba jen dočasné) ztráty a nedoceňovat budoucí (a nejspíše trvalé) ztráty. Obvyklá útešná floskule zni: „Však ono to nebude tak horké.“

Účelnější než „těšínská jablíčka“ anebo pohoršování nad zkažeností „těch tam nahoře“ je z hlediska zájmů občanů jiná reakce. Každý sám pro sebe se musí rozhodnout mezi alternativou státu, který má k dispozici trochu méně peněz než doposud a důsledky trvalé migrace z nekompatibilních kulturních okruhů. Každý občan si musí ujasnit, jestli se raději smíří s případnou stagnací anebo dokonce poklesem svého konzumu anebo s riziky dlouhodobě hrozícími ve spojitosti s trvalým přílivem lidí, kteří mají velké obtíže nejen tolerovat jiná vyznání, ale i jiný, a zejména západní, způsob života.

V případě, že rozhodnutí českých občanů dopadne tak, jak naznačují výzkumy veřejného mínění tak je důležité aby vytrvale a důrazně dávali vládě najevo, co si přejí. Pomohou tak svým politickým reprezentantům, aby se vzepřeli tlaku zvnějšku a vládli opravdu pro svou zemi. Když však budou občané o svých zájmech mlčet a spoléhat se na to, že jejich politici postoj obyvatelstva znají a jsou dostatečně prozíraví aby rozhodli správně, tak dělají velkou chybu. Přenechají totiž volbu v rukou politiků, kteří mají z podstaty věci jiné priority.

Chtějí-li občané, aby jejich politici opravdu vládli pro národ a nikoliv pro pro sebe a cizí mocnosti tak nesmí své politiky opustit, nýbrž jim pomoci ke správným rozhodnutím a posílit jim páteř. Reprezentativní demokracie si zaslouží svůj název a opravdu funguje pouze tehdy, když občané v klíčových otázkách dávají své vládě jasně, trvale a důrazně najevo, co si přejí. Možností k tomu je celá řada. Od psaní dopisů, přes návštěvy v kancelářích svých poslanců a rezoluce až k nenásilným, ale nepřehlédnutelným demonstracím.

Když to neudělají tak politici zůstanou sami s tlakem z Bruselu a se svými vlastními zájmy. Podle všeho co víme, tak se obojí liší od názorů a zájmů drtivé většiny české společnosti.

Nad plánem našeho „osvobození“ jadernými hřiby... National Security Archive, Independent: Manuál nekrofilní pedanterie

$
0
0
U.S. Cold War Nuclear Target Lists Declassified for First Time30.12.2015   Střípky ze světa


O dokumentu, odtajněném Archívem národní bezpečnosti USA těsně před Vánocemi, už psaly i Novinky.cz a Právo. Řeč je o seznamu cílů amerických jaderných úderů z roku 1959. V příloze nabízíme  k prvotnímu zdroji komentář britského The Independent.Ten, co pár dní tajný není, sepsalo velitelství strategického letectva USA už v létě roku 1956. Jaderné inferno rozepisuje 1.100 letištím a 1.200 městským aglomeracím v SSSR, zemích Varšavské smlouvy i ČLR. Jen v moskevském regionu jich uvádí 179 a leningradském 145. Plných 69 však také jen v Praze a okolí (Beroun, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Králův Dvůr, Neratovice, Psáry, Radotín, Roztoky, Slaný a Štěchovice). Morbidní partitura má na 800 stran. A je zatím – píše její vykladač přímo ze zmíněného Archívu - vůbec „nejobsáhlejším a nejdetailnějším seznamem jaderných cílů a systémů, jaký byl kdy odtajněn“.  Z „období studené války nebyl dosud odtajněn žádný srovnatelný dokument“.
Není to manuál sebeobrany. Cílem byl masakr, který odvetu vyloučí. Hlavně na americkém území. „Klíčovou prioritou velení strategického letectva“ – citujme znovu vykladače - „bylo zničení sovětských vzdušných sil“, paralyzující jejich odvetný úder na „Spojené státy i jejich síly v Evropě a východní Asii“.
Především tady se počítalo – uvádí odtajněný dokument - s „vysoce účinnými termonukleárními zbraněmi“ a „jadernými údery, explodujícími na zemi“. S plným vědomím, že vyvinou „obrovskou masu radioaktivního spadu“. Redukovat aspoň tyto následky by umožnilo nasazení pum, explodujících ve vzduchu. To ovšem dokument odmítá se zdůvodněním, že by to „účinek úderů snížilo“. V plánu bylo nasadit i nálože o síle 60 megatun. Tedy 4.200krát ničivější než ta, co sežehla Hirošimu. „Vítězství ve vzdušné bitvě je prioritou, jíž třeba podřídit všechna ostatní hlediska,“ stojí v odtajněné směrnici.
Osou plánu je „faktor krajně omezeného času“. Sázka na „dosažení cíle v počáteční fázi“. Už prvá vlna termonukleárních a jaderných úderů měla garantovat zničení minimálně „90 procent cílů v kategorii vzdušných sil“.  „Kolaps jejich struktur na zemi i pod ní.“ „Ranveje v kráterech.“  
   
Především ty na základnách v běloruských městech Bychov a Orša, kde byly dislokovány strategické bombardéry Tu-16. Jaderné pumy měly rozmetat i 18 československých letišť – v Ruzyni, Kbelích i Vodochodech, Bechyni, Brně, Čáslavi, Českých Budějovicích, Dobřanech, Holešově, Milovicích, Mimoni, Pardubicích a Žatci, stejně jako Bratislavě, Košicích, Piešťanech, Sliači a Trenčíně.
Tlustospis „šokujícími detaily“ neskrblí. Bez skrupulí doznává i to, že přinejmenším „vysoké dávce smrtícího radioaktivního spadu“ by byla vystavena nejen civilní populace napadených zemí, ale i „spřátelené síly a země“. Klíčové aglomerace východního bloku to nemělo potkat jen „kolaterálně“. Pro ty se počítalo se „systematickou destrukcí“. S „údery, likvidujícími veškeré průmyslové zázemí obranyschopnosti“.
Masivní útok, vedený záměrně proti civilní populaci, atakuje mezinárodní právo. Všímá si toho jak britský deník, tak glosátor z citovaného Archívu. Ten navíc s dodatkem, že Bombing Encyclopedia, jež tuto podkapitolu nekrofilní direktivy rozvádí do detailů, zůstává v režimu utajení dodnes.
A také vysvětlivkou, že tady se přímo navazovalo i na „koncepce vojenského letectva, pokud jde o dopad náletů na morálku civilního obyvatelstva“ už z II. světové války. Fazónu závazné normy jí vtiskl například text majora Muira Fairchhilda z roku 1940. „Útok na ekonomickou strukturu země“ – stojí tu doslova – „musí ochromit morálku civilní populace nepřítele“. Vyvolat tu v každém „strach z toho, že zemře či utrpí zranění on sám či jeho milovaní“. Aby „místo dalšího boje přistoupil raději na naše mírové podmínky“ a „donutil vlastní vládu kapitulovat“.
Autorům směrnice, plánující nás uškvařit, byly k ruce i čerstvější inspirace.  V podobě „poválečných studií společenských věd o potenciálním dopadu jaderného bombardování na morálku civilní populace“.
„Spojenecká vděčnost“ až za hrob má o pádný důvod víc.

Status tržní ekonomiky pro Čínu

$
0
0
Eric Best
30. 12. 2015   zdroj
 

Nové Memorandum o porozumění podepsané Bohuslavem Sobotkou během jeho listopadové návštěvy Pekingu zavazuje Českou republiku k tomu, aby v rámci Evropské unie hájila čínské zájmy, což zahrnuje i podporu uzavření investiční dohody mezi EU a Čínou. 


Memorandum sice přímo nemluví o příslibu podpory udělení statusu tržní ekonomiky (MES) Číně, ze slov memoranda se to ale dá snadno dovodit. Spojené státy jsou proti udělení tohoto statusu Čínské lidové republice, což dostává českou vládu do prekérní situace. Jak pomoci Číňanům a zároveň nerozhněvat Američany? Česká zahraniční politika vůči Číně je za Sobotky založena na vyvažování zájmů Schapira a Kellnera. Konfliktům se zatím daří předcházet. Česká republika se například nepřidala k čínskému projektu Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB). Existuje ale důvod domnívat se, že kdyby na Sobotkově hlasu v klíčové záležitosti typu MES skutečně záleželo, nehlasoval by ve prospěch Schapira, ale Kellnera a Číny.

Co (ne)smíme říkat

$
0
0
Petr Robejšek
30. 12. 2015  zdroj


Uvažuji o tom, jestli si kritici prezidentova výroku o „naší zemi“ uvědomují k čemu vlastně řeč slouží. A zkusím to objasnit.


Jestliže bychom museli při každém našem projevu předjímat možnou nelibost toho, či onoho nad nějakým naším výrokem, tak to má jasný důsledek - všeobecné mlčení. Vždycky totiž bude to co si myslíme někomu vadit. Ne, to nechceme namítnou Zemanovi kritici. My chceme debatu, ale se správnými myšlenkami.
Které myšlenky jsou však správné? To nám neřekne ani Ministerstvo pravdy ani publicisté, ale ani vědci. Nikdo z nich to neví a to z jednoho důvodu. Snad je to v přírodních vědách jinak, ale ve všech otázkách, které se týkají společnosti pravdu trvale hledáme. A o tom co právě za pravdivé považujeme, platí tento předpoklad vždy jenom předběžně. Pravda je „pravdivá“ jen tak dlouho, dokud není zpochybněna, či vyvrácena lepšími poznatky.

Řeč tu tedy není od toho, abychom její pomocí hlásali nějakou „zjevenou“ pravdu. Nikdy ji totiž znát nebudeme. Řeč je nástroj k tomu, abychom dialogicky hledali dočasné pravdy. Říká se tomu soutěž myšlenek. Taková společnost, která soutěž myšlenek zakazuje se zbavuje významného a pravděpodobně vůbec nejefektivnějšího zdroje poznání.

Přiměřené by tedy bylo, aby každý směl říci cokoliv a jeho odpůrce by to mohl po svém zpochybnit anebo vyvrátit. A pak by mohli trochu jednodušší kritici Zemanova „to je naše země“ nastolit a zdůvodnit, že „to je vaše země“. Ti vědecky erudovaní z nich by mohli sofistikovaněji zdůvodňovat proč podle nich platí, že „tahle země je sice naše, ale ve skutečnosti je vaše“.

Ale teď bez legrace. Kritici Zemana a kohokoliv, kdo vysloví „nesprávné“ a „nebezpečné“ myšlenky, chtějí vědomě nebo nevědomě soutěži myšlenek zabránit. Přejí si abychom předváděli stínový box a zapáleně debatovali pouze o tom, co se smí říkat. Moc napínavé by takové intelektuální klání nebylo. Jeho výsledek by totiž byl jasný předem.

Kritici „nebezpečných“ slov a vět chtějí každému z nás místo anebo alespoň vedle mozku nasadit do hlavy cenzora. A oni sami se vidí v roli Velkého inkvizitora správnosti, který průběžně objevuje škodlivé myšlenky a bdí dokonce i nad tím, aby nebyly vyslovovány ani ty, které byly ještě před nedávném přípustné, ale které on právě rozpoznal jako škodlivé.

Zastáncům tohoto přístupu uniká, že konstrukce „zjevené“ pravdy požírá i svoje děti. Její řadoví obránci se dříve nebo později stanou obětí vyšších autorit ohledně správných myšlenek. Může se jim stát, že až jednoho krásného rána přehlédnou ten nejnovější myšlenkový zákaz, tak se i oni sami ocitnou na „špatné straně“, se všemi s tím spojenými důsledky. Starším z nás to cosi připomíná.

Turecký premiér požádal Srbsko, aby pomohlo urovnat vztahy s Ruskem

$
0
0

30. 12. 2015    zdroj
Premiér Turecka Ahmet Davutoglu oslovil prezidenta Srbska Tomislava Nikoliče s žádostí, aby byl zprostředkovatelem při urovnávání vztahů mezi Moskvou a Ankarou. Podle oznámení, zveřejněném na internetových stránkách tiskové služby srbského prezidenta 29. prosince, byla příslušná žádost Davutoglu vyslovena během jeho dvoudenní návštěvy Bělehradu.


Premiér zdůraznil, že normalizace turecko-ruských vztahů je pro Ankaru důležitá. Nikolič podle sdělení s radostí souhlasil, že pomůže.

Davutoglu také mluvil o významu Srbska pro Turecko. Podle něj o tom svědčí zejména skutečnost, že Srbsko je třetí země, kterou navštívil po změně vlády v listopadu tohoto roku.

"Velikost země není měřena jejím geografickým rozměrem. Pro nás je Srbsko velká a důležitá země", řekl turecký premiér.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Prezidentu Miloši Zemanovi patří mimo jakoukoli pochybnost titul Osobnost roku.

$
0
0
Petr Hájek
30.12.2015   Protiproud
 Komentář k ohlasům na zásadní poselství prezidenta Zemana (nejen) českému lidu.Navzdory všem nebezpečím, není ještě nic ztraceno.Prezidentu Miloši Zemanovi patří mimo jakoukoli pochybnost titul Osobnost roku. Tedy patřil by – kdyby záleželo na tom, co si myslí naprostá většina české veřejnosti. Takovému stavu, kdy většina rozhoduje, se kdysi říkalo demokracie.Protože ji však vystřídala mediokracie (vláda médií), je ve veřejném prostoru všechno jinak.



 Mainstreamoví propagandisté totiž mají za úkol přeměnit „politický lid“ ve stádo poslušných. Blahobytných zombií, které se nebudou bránit otevřené diktatuře zájmů mocných nevolených v pozadí americké a bruselské politiky – tak, jako se to téměř podařilo v západní Evropě. Proto když hlava českého státu ve vánočním poselství vyjádřila to, co si myslí absolutní většina národa, stala se okamžitě předmětem dramatického mediálního útoku.

Čí je naše země?

Taková otázka vypadá nesmyslně, protože na první pohled obsahuje odpověď: Je-li země naše, je zbytečné se ptát, komu patří. Jenže právě rozpor v této zdánlivě zřejmé skutečnosti odkryla v plné nahotě hysterická mediální reakce na prezidentovo vcelku prosté konstatování: Tato země je naše – a proto nemůže být obsazena každým, kdo si vzpomene, že si ji přivlastní. Ani nikdo zvenčí nemůže za nás rozhodnout, že sem přesune „nový genofond“, aby z nás a našich dětí namixoval „novou evropskou rasu“. Aby vymazal naši historii, tradice, způsob života – a vytvořil tak Nového evropského občana, pro nějž hlavním městem bude Merkelové Berlín (takzvaně Brusel).

Chce-li Miloš Zeman dotáhnout svou „vzpouru“ do smysluplného cíle, bude muset změnit dres. Z evropského federalisty v českého státníka

Budiž však spravedlivě řečeno, že tímto samozřejmým konstatováním odkryl prezident Zeman současně krásou nechtěného také svou vlastní základní „slabost“, s níž do úřadu nastupoval. Myslím tím okamžik, kdy nad Pražský hrad, symbol naší státnosti, dal vztyčit modrý hadr se zlatými pěticípými hvězdami, jemuž se – bez jakéhokoli právního základu – říká „evropská vlajka“. Přitom nic takového ani v základních smlouvách (Lisabon) Evropské unie neexistuje – a stejně je tomu s Ódou na radost jako „Evropskou hymnou“.

Miloš Zeman se proto (dosud poměrně důstojně) zmítá v pasti, kterou si sám přichystal. Tvrdí-li totiž o sobě, že je „evropský federalista“, pak chce, aby naše země byla řízena z Bruselu, hlavního města „superstátu“. Měl by tedy loajálně přijmout, když „centrální vláda“ (Evropská komise) rozhodne, že k nám „přesune“ pár tisíc migrantů podle povinných kvót. Jenže Zeman je také – naštěstí především – český vlastenec. A v kritické situaci, které nyní čelíme, v něm toto vědomí převážilo. Pán Bůh zaplať! Lze si snadno představit, co by nyní říkal a dělal Karel Schwarzenberg.

Organizátoři invaze

Ve svém poselství však šel prezident ještě dále. Vlastně jen opět konstatoval zjevné – což je ovšem ve světě přízračné „politické korektnosti“ už přímo „federální zločin“ proti totalitnímu režimu washingtonských a bruselských protektorů: Řekl, že migrační apokalypsa není spontánní tragédie, ale řízená invaze.

Teprve tato slova obletěla svět a dostala se do titulků hlavních médií na několika kontinentech. Ostatně už sám tento fakt o čemsi podstatném vypovídá. Všichni to sice vědí, všichni to vidí, ale říci, že je císař nahý si může dovolit jen malé (do akceptovaných lží nezasvěcené) děcko, nikoli prezident průměrně velké provincie na hranicích Velkého Německa. To je skutečný skandál! To bychom si mohli už rovnou říkat, jak to všecko doopravdy je, a nenálepkovat odhalenou realitu jako „konspirační teorie“ (než se mezitím stanou každodenní praxí).

Musíme se přece všichni tvářit, že letošních zhruba půl druha miliónu „ilegálů“ (a podle odhadů zhruba tři milióny připravené pro každý další rok) jsou pouze přirozeným důsledkem válek, sucha, nízké životní úrovně na jiných kontinentech. A ti kteří tím vším trpí, najednou zničehonic pochopili, že mají právo obsadit naše relativně fungující a prosperující země. Tak jakápak organizovaná invaze?

Abeceda

Prezident tak řekl A a B z dlouhé věty o naší současné dosti zoufalé situaci. Zbývá ale ještě mnoho písmen do zbytku abecedy, drsně nezastřeného popisu, jenž jediný může být základem rozhodnutí „co dělat“. A právě po oněch chybějících písmenech místní mediální kolaboranti okamžitě skočili. Ukázkově, jako obvykle, v České televizi, kde moderátor pan Dolanský lámal Milana Štěcha (předseda Senátu za ČSSD) a Miloše Vystrčila (senátor za ODS), aby prezidentova slova „odsoudili“.

Moc se soudruhům nechtělo. Prezidenta sice nesnášejí jako dva pokrevní političtí bratři (což už dávno vlastně jsou, poté, co levice i pravice splynuly v havlismu), ale současně se blíží volby, takže si to také nechtějí rozházet s veřejností. Takže z toho vylezlo, že s obsahem Zemanova projevu vlastně oba souhlasí, jen by to řekli jinak – tak, aby tomu nikdo neporozuměl (hlavně ne Washington, Berlín a Brusel).

Pana senátního předsedu, který zřejmě žije na Marsu, navíc zajímalo, jaké má pro svá tvrzení prezident důkazy. Nikdo však (včetně moderátora) si nedovolil položit otázku – KDO má být tím organizátorem invaze. To už by bylo přece jen moc. Začít v ČT hovořit o amerických „státních neziskovkách“ a poradcích organizujících tento zločin, o zničených zemích rozvrácených vojenskými intervencemi a státními převraty od Afriky po Ukrajinu, o „černé Angele“ zvoucí migranty do Německa, a poté odtud „přerozdělovaných“ povinnými kvótami do gubernií? Ne, to ne! Kam bychom to měli okna?

Vyměnit veřejnost!

Problém však je s těmi, které kdysi (v bájných časech demokratických pořádků – pokud takové vůbec kdy byly) měli politici reprezentovat: s politickým lidem. A nejen u nás. I některé mainstreamové weby musely nerady přiznat, že vánoční poselství českého prezidenta (pokud se k veřejnosti za našimi hranicemi vůbec dostalo) vyvolalo u „publika“ nadšení. Tak například echo24 konstatuje:

„...Je zjevně zřetelný rozdíl v tom, co o Miloši Zemanovi říkají západní média a politici a jak ho naopak vnímá část tamních obyvatel – dle všeho nikterak zanedbatelná.“ A pak cituje typické reakce občanů (v tomto případě německých, ale u anglických a v dalších zemích to bylo zhruba totéž):
Dokážu si na 100 % procent představit Česko jako novou vlast. Sympatičtí lidé. Kromě „ahoi“, „piwo“ a „zmrzlina“ neumím, bohužel česky. Úkol navíc.
Zeman si nenechá jako Gauck (spolkový prezident) a Merkelová vymývat mozek transatlantickými tajnými lóžemi a elitářskými myšlenkovými fabrikami jako „Atlantik-Brücke“. Zjevně si uvědomuje, že invaze (migrantů) je vyhlášením války národní státnosti a svobodě Evropy.
Takové starostlivé politiky lze Čechům jen závidět.
Smekám před českým prezidentem (… ). Tento projev by se měl vysílat ve zpravodajství v celém Německu.
Lidé, mějte trpělivost! Také brzy dostaneme nějakého „Zemana“. Předtím bude ale zlá „občanská válka“.
Hezké, že je Česko v EU. EU je třeba vidět v zásadě pozitivně, její rozpuštění není řešení. EU musí být akutně demokratizována.
Pane Zemane, zůstaňte tvrdý a ignorujte, co říká Merkelová. Pomozte zachránit naši evropskou kulturu! Mnoho díků z německé strany!
Kdybych pracoval v ZDF (německá veřejnoprávní televize), vyměnil bych kazety. Namísto Gaucka projev Zemana.
Českému prezidentovi by měl být dodatečně předán úřad německého spolkového kancléře. Češi jsou pilný, chytrý národ a určitě přínos pro naši churavějící „DDR 2.0“ (NDR).
Už jsou Cameron a Hollande na cestě do Mnichova, aby se setkali s Merkelovou (zjevná narážka na Hitlera a Mnichovskou dohodu ze září 1938)?
To je státník. Závidím Čechům, protože nám Němcům vládnou šílenci.“ „Hlava státu, jakou by si člověk představoval. Merkelová musí pryč!“

Co s tím, se však už mainstream neptá. Odpověď by byla totiž zřejmá: Je třeba okamžitě vyměnit – veřejnost. Ostatně právě tam celý děsivý sociální experiment – organizovaná invaze, slovy českého prezidenta – ve skutečnosti směřuje. A Miloš Zeman do tohoto soustrojí hází zrnka písku. To mu určitě jen tak neprojde – a on jako zkušený matador to jistě ví. Právě pro to je jednoznačně Osobností roku – bez ohledu na všechno, co by mu bylo možné právem vytýkat.

Nesnesitelná blízkost

Stokrát opakovaná lež se nějak pořád ne a ne stát pravdou. Kavárna pěje evergreen o prezidentovi, který rozděluje veřejnost. Jenže ta je kolem něj stále pevněji semknutá – kromě té části, kterou „oddělila“ média před prezidentskou volbou, když prováděla „zdarma“ nevídanou kampaň pro jeho soupeře s cizím pasem. Lid totiž intuitivně vnímá, že další omílaná lež („u nás přece žádní migranti dohromady nejsou, tak co blázníme“), je daleko nebezpečnější.

Každému je totiž jasné, že jakmile budou v Německu a jeho nejbližších satelitech „ubytovány“ další milióny, nic nezabrání bruselským prodlouženým pažím Angely Merkelové „redistribuci“ migrantů také do naší země (toho času bez hranic). Německá kancléřka je přece ve skutečnosti jen místodržící, vykonavatel příkazů okupačních jednotek zámořského protektora – který fakticky celou invazi organizuje. A naši kolaboranti – jejich typickým představitelem je už zcela otevřeně premiér Sobotka – dostanou veškerou pomoc pro odstranění populárního prezidenta z Pražského hradu.
Osobnost se nebojí změnit názor

A on sám? No... bude si muset definitivně vybrat. Naše země nám totiž nepatří. Jako jeden z mála mainstreamových novinářů mu to ve svém komentáři v Deníku připomněl publicista Ivan Hoffman: Tady je přece „unijní“, nikoli Zemanovo. Teprve až budeme o svých věcech zase rozhodovat sami, můžeme se opravdu postavit na zadní. Opevnit hranice, znovu vybudovat armádu, hledat spojence. Maďarsko, Slovensko – a nově i Polsko – nejsou špatná volba. A docela pěkná síla.

Chce-li tedy Miloš Zeman dotáhnout svou „vzpouru“ do smysluplného cíle, bude muset změnit dres. Z evropského federalisty v českého státníka. Nebylo by na tom nic zahanbujícího – ostatně sám přece říká, že jen blbec trvá na svém, i když pozná, že se mýlil. Představa, že by se právě on postavil do čela hnutí, které by zemi nasměrovalo od zničujícího „výletu“ do Bruselu zpět do Prahy, vypadá v tuto chvíli možná ještě utopicky. Osobnost - státník by to ale dokázat měla.

A Miloš Zeman zatím prokazuje, že osobností je. Minimálně uplynulého roku. Co bude napřesrok?

Nechme se překvapit. Americká ambasáda v Praze je sice mocná. Bruselské katakomby „berlínského“ lidu rovněž. Ale ani lid sjednocený kolem hlavy státu není málo.

Ještě není nic ztraceno.

Se Zemanovskou svoločí, rád pohlédnu si do očí…

$
0
0
Jiří Hermánek
30.12. 2015  Svobodné noviny
Národ žije Lukášem Pavláskem a já se musím přidat. Obvykle na tu soutěž znuděně koukám jedním okem tak, abych nenamíchl manželku. Ale tentokrát jsem koukal s gustem a Lukášovi jsem to, k velké nelibosti manželky, hodil. A ptáte se proč? Je s ním sranda a věci nehrotí tak jako jistý Martin Procházka, který pro přemíru žluče v krvi nejen pořádně nevidí, asi ani neumí soudně přemýšlet. A proto píše věci, jako je například toto: Zeman = nový Führer extremistické svoloče.

Obviňování politických protivníků, z nejrůznějších nepravostí je věc stará, jako politika sama. Starý Egypt, staré Řecko či Starý Řím jsou toho příkladem. Nemám dobrou paměť na data, ale vím, že jméno jednoho faraóna muselo být po jeho smrti zcela odtesáno odevšad. Ze všech památníků.

A o něco, zdá se mi, se pokouší pan Martin Procházka se svými patetickými výkřiky, jako třeba tento: „Tahle podivná směska nácků, rusofilů a odpůrců EU (často vše dohromady) má svého prezidenta.“

Je to podivuhodný jev, mít v národě přes 50% občanů typu „rusofil“, „nácek“ či „odpůrce EU“ a zdá se, že jakýkoli závan zdravého rozumu by panem Martinem Procházkou byl ocejchován některým z těchto výrazů:
Rusofilem je nepochybně ten, kdo neschvaluje západní, a tedy i naše, zasahování do vnitřních záležitostí Ukrajiny.
Ten, kdo neschvaluje, aby náš bývalý ministr zahraničí šaškoval na kyjevském Majdanu a provolával svržení legálně zvoleného, legitimního a i zahraničím uznaného prezidenta.
Je spousta věcí, které se o ukrajinských záležitostech dají napsat, ale jedna jediná je 100% pravdivá. Ani jedna z velmocí není Mirek Dušín a není ani fyzikálně možné, aby USA dělaly vše dobře, jak si pan Procházka asi přeje a Rusko zase vše špatně.
Každý musí uznat, že to, i opak toho, jsou naprostý nesmysl.
Odpůrcem EU není ten, komu se v EU něco nelíbí.
To je kritik EU, což je něco zcela jiného. Sám, upřímně řečeno, nevím, jsem-li pouze kritikem EU nebo již jejím odpůrcem.
Vstup jsem přivítal, což upřímně přiznám, a byl jsem přitom hodně naivní. Nehodnotil jsem, jako ostatně mnoho mých spoluobčanů, věci kriticky.
Ale, jestli bych nyní hlasoval pro vystoupení, upřímně řečeno, nevím.
Nácek je taková univerzální nadávka, která se dá použít prakticky na každého, kdo je jen trochu kritický k současné politice.
Samozřejmě, mnozí politici a občané, kteří napadají současnou politiku EU směrem k uprchlíkům, mohou, v zápalu diskuze ujet. Jistěže, masokostní moučka je úlet. Ale, je takovým úletem i slovo „koncentrační tábor“?
Bráno doslova, jsou naše „detenční zařízení“ takovými malými soustřeďovacími místy, do kterých jsou sváženi uprchlíci bez platných dokladů, kteří byli na území ČR policií lapeni.
Je to tedy druh koncentrace lidí za účelem jejich prověření a podobně.
A ať se nikdo na mě nezlobí, pokud na hranicích nebude dostatek míst v soustřeďovacích (koncentračních) táborech, ve kterých budou hned na místě žadatelé o azyl prověřováni, filtrováni a posíláni zpět do výchozího bodu, nikdy se ta krize nedá zvládnout.

A na konec Vám povím svoji představu toho, jak tato krize vlastně vznikla. Samozřejmě jde o příklad, o jakousi analogii, nikoli o zobrazení 1:1.

Představte si, že někde existuje nějaká skvělá restaurace, která ale má nějaká základní pravidla pro přijímání hostů – například osvědčení o tom, že je jejich manželka trápila hladem a ono mají plné právo být v té skvělé restauraci s bohatým výběrem nakrmeni.

Jenomže, jakmile se proslechne, že tuto restauraci vede hostinská měkkého srdce, paní Merkelová, tak se do té restaurace začnou trousit nejrůznější hosté, kteří nejenže doma netrpěli hlady nebo válkou, ale naopak, jsou skvěle vykrmeni a vybaveni penězi a ještě ke všemu jsou nebezpečného vyznání.

V tom okamžiku by samozřejmě měla zafungovat ochranka či policie, ale to měkkosrdcatá hostinská nepovolí, nýbrž řekne: Nadále nechte všechny průchody otevřené, protože je samozřejmým lidským právem předstírat, že jsem oprávněný uprchlík.

A tento postoj nás dovedl tam, kde jsme. A pokud se někdo proto opravdu chová jako nácek (i když ti měli trochu jiné priority), tak já se tomu tedy opravdu vážně nedivím a dokonce se k tomu hlásím.

A jediné, co mi brání přidat se k „náckům“ na demonstraci, je můj věk, moje lenost a artróza v pravém koleni.

Lhaní velkých nevládek aneb Krach společného světa

$
0
0
Image

Václav Umlauf 
30.12.2015 E-republika
 
 Žijeme ve zvráceném světě, kde je možné beztrestně lhát na mezinárodní scéně, používat k tomu velkých mezinárodních organizací. A když to praskne, tak se hraje na demokratická betlémská neviňátka.

Před nedávnem jsme psal článek Zpráva Amnesty International o mučení na Ukrajině. Dokument je zdánlivě nestranný, protože ukázal, že obě strany páchaly mučení a porušily základní lidská práva v rámci trestných nebo bojových operací. Jenže zdánlivá reciprocita je v tomto případě hodně zavádějící. Na Donbase jsou zničena celá města a vesnice. Někdo to udělat musel. Dokument AI se rezolutně nepostavil na stranu skutečných obětí konfliktu: civilistů, žen, dětí, uprchlíků, protože tyto oběti v současné zprávě prostě pominul. Dále nespojil zvěrstva s nacionálně-fašistickou ideologií, kterou odsoudil Norimberský tribunál. Z výše uvedených důvodů považuji tuto zprávu za manipulaci, minimálně do doby, pokud nevyjde nový materiál AI.

Nedávno vyšla zpráva AI odsuzující ruské bombardování v Sýrii (Civilian objects were not damaged: Russia’s statements on its attacks in Syria unmasked). Nechci se zabývat touto zprávou stejně podobně jako předešlou. Letos už členský příspěvek na AI nepošlu, takže oficiálně přestanu být jejím členem a nemám povinnost tuto organizaci hájit. Pokud bere peníze od jiných sponzorů, tak ať pro ně dál dělá, co je třeba. Vůbec nemám chuť se stavět na ruskou stranu a říkat, že civilní oběti nebyly. Ale zpráva AI je psána zcela oficiálně pouze z doslechu, žádné šetření na místě, dokumentuje velmi problematicky 6 útoků. Použití kazetového střeliva je sporné, protože Katar je nakoupil na Ukrajině a teroristé je údajně odpalují v civilních čtvrtích sami. Tady by opět musel být jasně dokumentován původ těchto bomb. OSN odmítlo potvrdit závěry studie, není v ní zmíněno bombardování USA a NATO, které stálo také životy civilů a přitom probíhalo ve stokrát menší frekvenci. Takto se prostě slušné monitorování lidských práv dělat nedá. Je to škoda. Další z respektovaných organizací přestala sloužit společným hodnotám a nechala se koupit velmocemi do logiky studené války.

Další příklad tohoto krachu v prosinci ukázala International Atomic Energy Agency (IAEA). Její lhaní a manipulace ohledně Íránu běžely od roku 2008. Zajímavý byl styl naprosto jednostranné komunikace. Vedení sloužící zájmům USA se ani neobtěžovalo odpovědět na oficiální upřesnění íránské strany k probíhajícím šetřením. Viz například tento 117 stránkový dokument z Íránu. Oficiální odpověď zněla, že íránská strana nemá k postupu IAEA žádné námitky. Celé divadlo prasklo na konci tohoto roku zrušením embarga, protože jej nebylo jak fakticky doložit. Už v roce 2013 jsme psali článek kritizující celý postup velmocí používajících IAEA pro vlastní politické cíle (Proč se podepsala jaderná smlouva s Íránem až nyní).

A co je mnohem horší. Tato organizace používala falešné důkazy. A když byla usvědčena ze lhaní (jako v tomto případě), tak se ani neobtěžovala zveřejnit opravu. Izrael mohl mezitím beztrestně zabíjet univerzitní vědce a strašit nukleárním scénářem. CIA měla dodat americké administrativě rozhodující důkazy o vojenském využití jaderného programu. Nedodala nic a Spojené státy musely smlouvy podepsat, nebyly důkazy o obohacování uranu. Prostě a jasně, stejný scénář jako vylhaná válka v Iráku, ale tam si lhali Američané do kapsy sami. Viz článek Lhát až do hořkého konce. Jenže v případě IAEA jde o mezinárodní organizaci, která skrze RB OSN může na daný stát uvalit ekonomické a politické embargo, jako tomu bylo v případě Íránu. Zase byli postiženi nevinní lidé. Co je horší, nikdo na Západě nemá chuť se jim omluvit, ani to je nenapadne. Pak už žijeme ve zvráceném světě, kde je možné beztrestně lhát na mezinárodní scéně, používat k tomu velkých mezinárodních organizací. A když to praskne, tak se hraje na demokratická betlémská neviňátka.

Závěr není příliš povzbuzující. Velké světové organizace postupně vstupují na pole studené války a nechávají se zneužívat pro ideologické a mocenské zájmy, zatím převážně západního světa. Stejně bezmocné a nefunkční je dnes OSN a z velké části i její Rada bezpečnosti. Od 90. let začala ve světě eskalace unilaterálního násilí a použití vojenské síly, která se nechce před ničím zastavit. Smrt civilistů je nezajímá, ani rozvracení celých států. Ve světě plném uprchlíků (maximum od II. světové války), a navíc postiženém globálním oteplováním a dopady korporátního fašismu, nebude snadné žít. Tolik k PF roku 2016. 


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!

 
Související články:

K televiznímu vystoupení P.C. Robertse: Svět se rozpadá

$
0
0

30. 12. 2015    zdroj
Dr. P.C. Roberts poskytl koncem roku toto televizní interview alternativní informační síti Daily Coin. Její redaktor Rury k Robertsově interview přičinil tuto poznámku: Když jsme se s Davem Kanzlerem na interview s PCR připravovali, promýšleli jsme, jak je zahájíme, i jak v něm budeme krok za krokem pokračovat. Jsme Dr. Robertsovi moc vděčni za to, že on měl o tomto interview představu odlišnou.


Svět, v němž žijeme, jak mnozí vědí, prochází masívní a bezprecedentní proměnou – a to se stále se zvyšující rychlostí. Dr. Roberts je pak jedním z předních světových ekonomů a současně i jedním z nejrespektovanějších světových hlasů, který tuto proměnu systematicky popisuje. Podle něj američtí občané u kola, který řídí svět, spí. Jsou však na tom bez viny a je to právě onen bezmyšlenkovitý stav jejích duší, jenž na pravého viníka ukazuje. Mainstreamová média jim totiž nepodávají svědectví o tom, co se děje, a to jak v americké ekonomice, či na světové scéně politické, s výjímkou ovšem oněch běžných výkřiků o tom, jak je Amerika největší a jakým ďáblem je Putin. Absolutně žádný hlubší pohled, žádné skutečně respektované svědectví se k očím a uším prostých Američanů nedostane, kterážto praxe je zanechává v nevědomosti i v nevědomí pravdy. A navíc: jestliže máte dvě anebo víc zaměstnání na částečný úvazek a tvrdě zápasíte o to, aby vám zůstala střecha nad hlavou, či abyste dokázali koupit dětem nové boty, stává se nutkání hledat pravdu přepychem skutečně nadbytečným.

Jedním z nejlepších způsobů jak porozumět tomu, co se dnes děje v Sýrii, na Ukrajině či na Středním východě, je ustoupit o krok zpět a podívat se, co ukazuje historie. Protože většina situací, ve kterých se lidstvo ocitlo, má kořeny právě v minulosti. To, co se stalo v několika minulých letech na místech jako jsou Irák, Sýrie či Libye, má svůj počátek v pozdních devadesátých letech minulého století. PROJEKT PRO NOVÉ AMERICKÉ STOLETÍ či THINK TANK (myšlenková nádrž, myslivna, mozkovna)), založené Dickem Cheneyem, jedním z netvrdších neokonzervativců, jakého kdy svět spatřil, vydláždily cestu k americké invazi do sedmi zemí v průběhu pěti let, což je delší čas, než s jakým se tato invaze původně plánovala. (Zřejmě se nepočítalo s jakýmkoli odporem Ruska a Číny). Al Kájda se přeměnila v Islamský stát (IS), což taktéž nebylo v plánu. Darebácká banda žoldáků se stala darebáckou, až když se vydala jinou cestou, než jí CIA původně určila.

Dr. Roberts ve svém interview pro Daily Coin popisuje i to, jak byl neokonzervativci zbudován v USA škrtící mechanizmus na veškerá politická dění, který je kromobyčejně obtížné setřást. Tyto válečné štváče nezajímá nic než moc, krvavý zločin a „smysl osudu“, jak jej oni chápou. Gobelín, který Dr. Roberts tká, začíná tedy Nixonem a Vietnamskou válkou a končí u posledního setkání prezidenta Putina s americkým ministrem zahraničí Kerrym. Obraz je vykreslen jasně a i v detailech ukazuje, jak jsme se dostali až na samý okraj nukleárního vymazání z planety Země. A jak bylo uvedeno z počátku: Svět je ve stavu změny, jejíž rychlost akceleruje.

Překlad: Lubomír Man
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live