Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

90 dní noční můry pro ISIS: Výsledky rusko-syrské operace

$
0
0

1.1.2016   Svobodné noviny
Před třemi měsíci, 30. září, na žádost syrského vůdce Bašára Asada, Rusko zahájilo vojenskou operaci proti teroristům Daesh (islámský stát).Hned další den, ruské ministerstvo obrany hlásilo první výsledky ofenzívy. Od té doby se každý výpad ruských bojových letadel a každý nálet proti teroristům dostal na stránky novin.
Během prvního dne operace, Rusko zasáhlo 12 cílů Daesh za pomocí proudových letadel Su-24M a Su-25M. Mezi zničenými cíli bylo velení teroristické skupiny, muniční sklady, sklady paliv a výrobní zařízení.

První zprávy ukázaly nebývalé úspěchy ruských zbraní. Ale tyto výsledky nebyli ničím, ve srovnání s tím, co se od té doby stalo. O tři měsíce později, během pěti dnů třetího týdne v prosinci, ruská válečná letadla provedla 302 bojových vzletů a zničila 1.093 cílů islámského státu.

Četnost a účinnost ruských náletů roste den po dni. Jen pro srovnání: v prvním týdnu ruská bojová letadla provedla 660 vzletů a zničila 456 cílů, zatímco v prvních deseti dnech prosince, letadla provedla jen za 24 hodin 82 bojových letů a zasáhla 204 cílů.

Při operacích byly také poprvé použity v bojích řízené střely Kh-101. Tato strategická raketa využívá technologie stealth a může zasáhnout cíle na vzdálenost až 5500 km, s přesností pět metrů. Rakety byly vypáleny strategickým bombardérem Tu-160, který ani nemusel vstoupit do syrského vzdušného prostoru.

S cílem zahájit ofenzívu v co nejkratším možném čase, ruské armádě se podařilo nasadit do Sýrie celou jednotku Task force čímž potvrdila svou bojeschopnost. Zpočátku se jednotka skládala z více než 50 letadel a vrtulníků nasazených na leteckou základnu Hmeymim. Mezi nimi jsou bombardéry Su-24M, stíhačky Su-30SM, bombardéry Su-34, tryskáče pro pozemní útoky Su-25SM a také úderné vrtulníky Mi-24 a Mi-8. Dne 17. listopadu bylo do operace dodatečně zapojeno 25 dalekonosných bombardérů a 12 Su-34 a Su-24SM.

Kromě základny Hmeymim, Rusko využilo letiště Shairat v Homsu a letiště al-Gayas v Palmyře. Za účelem ochrany zařízení, byla do Sýrie nasazena jednotka 810. námořní brigády pro speciální operace.

K ochraně ruských letadel bylo nasazeno několik raket protivzdušné obrany PANCIR-S1 a systém pro elektronickou válku Krasukha-4. Dne 26. listopadu byl v Latakii nasazen ruský triumfální systém protivzdušné obrany S-400. Ten chrání základnu Hmeymim, stejně jako 600 km vzdušného prostoru kolem ní.

Ruské síly v Sýrii byly také podpořeny z moře námořní taktickou jednotkou vedenou protiraketovým křižníkem Moskva. Na začátku prosince se operace zúčastnila ponorka B-237 Rostov, která odpálila rakety Kalibr-PL na pozice islámského státu v Sýrii. A navíc byly do operací zapojeny raketové lodě Kaspické flotily. Dne 7. října a poté 20. listopadu byly rakety Kalibr odpáleny z Kaspického moře a úspěšně zasáhly cíle na vzdálenost 2.500 km.

Tak rozsáhlá vojenská ofenziva předpokládá i ztráty. Dne 24. listopadu, turecká stíhačka sestřelila ruský bombardér Su-24SM. Pilotovi Alexeji Peškovi se podařilo katapultovat, ale byl na zemi zabit ozbrojenci. Ve stejný den, mariňák Alexander Pozynich byl zabit během pátrací a záchranné operace pro piloty sestřeleného letadla.

Pokud jde o geografii ruské operace, většina náletů se zaměřuje na provincie Aleppo, Deir ez-Zor, Raqqa, Latakia, Palmyra, Damašek a Hama. Podle rozvědky, řídící střediska Daesh, pozice opevnění a sklady s municí jsou soustředěny právě tam. Ruské precizní nálety v těchto oblastech pomohly syrské armádě učinit významný pokrok proti teroristům.

Podpora ruských letadel pomohla syrským silám se přeskupit a zahájit útok proti ozbrojencům. S leteckou podporou, syrská armáda vysvobodila leteckou základnu Kweiris a letiště Marj al-Sultan ve východním předměstí Damašku. Syrská armáda také osvobodila 12 měst v regionu Latakia a několik strategických vrcholů. V Palmyře, vládní vojska postoupila o šest kilometrů a osvobodila město Maksam.


Teroristé islámského státu jsou postupně vyhlazováni a brzy bude hrozba pro Damašek neutralizována. To bude druhý mezník vítězství syrské armády po obléhání Aleppa. Sýrie se nakonec vrátí k životu a zaměří se na obnovu své infrastruktury.


Podle syrského generálního štábu, to byla právě podpora ruského letectva, co pomohlo syrské armádě zahájit rozsáhlou ofenzívu poprvé za čtyři roky, a osvobodit 80 měst a obcí. Od počátku ruské operace bylo osvobozeno vládními silami více než 500 čtverečních kilometrů.

„Během syrské operace, ruská armáda prokázala svou účinnost a připravenost k trvalému boji. Dokonce i naši potencionální soupeři přiznávají úspěchy ruského letectva v Sýrii. Měli možnost vidět ruskou armádu v akci, a byli opravdu šokováni,“ řekl vojenský analytik Vladislav Šurygin televiznímu kanálu Zvezda.


Bývalý šéf Pentagonu varuje: Jaderná válka brzy. Možná už letos!

$
0
0
1.1.2016   Prvnízprávy
Ve svých pamětech William Perry vyzývá vládu USA, aby opustila podzemní mezikontinentální balistické rakety i vytváření nových křídlatých střel s jadernými hlavicemi, a odhalil své nejhorší noční můry.Akt jaderného terorismu nebo přerůstání nepřátelství mezi USA a Ruskem do jaderné války „omylem", jsou hlavní rizika, které mohou brzy vést k jaderné katastrofě, jsou obavy bývalého šéfa Pentagonu Williama Perryho uvedla RIA Novosti s odkazem na agenturu Associated Press.

V nedávno publikovaných pamětech Perryho, který pomáhal vyvíjet jaderné zbraně, se snaží varovat svět, že hrozba takové katastrofy je reálná, roste každým dnem a může být realizována v blízké budoucnosti - v příštím roce.

V tomto ohledu bývalý ministr řekl, že by USA měly opustit podzemní mezikontinentální balistické rakety a spolehnout se na bombardéry a rakety umístěné na ponorkách. Perry je rovněž proti vývoji nových křídlatých jaderných raket, uvedla agentura.

„Cítím zodpovědnost zastavit ty zatracené závody v jaderném zbrojení, než se opět rozjedou, ani ne tak kvůli ceně, ale kvůli nebezpečí, které představují pro nás všechny,"říká Perry o modernizaci ruských jaderných sil a miliard dolarů na americké plány modernizace jaderného arzenálu.

Podle bývalého šéfa Pentagonu je dnes pravděpodobnost, že jaderná hrozba přeroste do jaderného konfliktu, vyšší než během studené války.

Politico: Rusko a USA riskují jadernou válku na základě „omylu"

Za svoji hlavní noční můru označuje Perry scénář jaderného terorismu, v němž skupina vetřelců propašuje bombu do Spojených států. Bombu by mohl odpálit sebevražedný terorista v náklaďáku ve Washingtonu mezi Kapitolem a Bílým domem, což by mělo za následek okamžitou smrt 80 tisíc lidí, včetně prezidenta.

„Nebezpečí výbuchu atomové bomby v jednom z našich měst je až příliš skutečné. Avšak ačkoliv by tato katastrofa by vedla k stonásobnému počtu obětí, než v době útoků z 11. září, společnost si to jen mlhavě uvědomuje a ani plně nechápe nebezpečí," zdůraznil Perry.
Jiří Kouda,První zprávy

Eman Pluhař: Ústavní a jiní vlastenci

$
0
0
1.1.2016 Vaše věc

Už dávno před znovusjednocením Německa uvažoval německý filozof Jürgen Habermas o vlastenectví v zemi, kde klasický vztah mezi vlastí a národem byl tak dokonale zničen excesivním nacionalismem jako v Německu. Habermas nakonec dospěl k pojmu ústavního vlastenectví jako vlastně jediné možnosti pro německého vlastence. Netušil tedy, že vlastenectví se vrátí do Německa v podobě „Vlasteneckých Evropanů proti islamizaci Evropy“ (Pegida) či pravicově populistické „Alternativy pro Německo“, o které mluví předseda SPD S. Gabriel jako o pakáži a prezident Gauck jako o temném Německu.

Ústavní vlastenectví tak dostalo příležitost se politicky osvědčit. A to se také s velkou dávkou převýšení děje i v mediálně etickém diskurzu na téma uprchlíci, kde funguje jako protiklad špatného vlastenectví a jako dar z nebes ústavní vlastenectví televizních hlasatelů a hlasatelek. Wikipedie ovšem poznamenává, že pojem ústavního vlastenectví je mimo Německo téměř neznámý. O to méně tedy otevírá cestu k pochopení stanovisek nových členů EU a jejich vlastenecké výroky působí v Německu odpudivě jako výroky německé vlastenecky neústavní opozice.

S rozhodně protievropskými a protizápadními vlastenci se tedy roztrhl pytel nejen v zemi plukovníka Putina. Polští vlastenci Jaroslawa Kaczyńského jsou v německých médiích označováni jako národně konzervativní, kteří ale proti „Evropě“ tak úplně nejsou. Vlastenci Miloše Zemana nálepku nemají, protože jsou ve stínu vládní politiky mírného vlastenectví v mezích zákona. Přitom jsou již terminologicky k dispozici národně pravicoví vlastenci, pravicoví konservativci, národní neoliberálové, pravicoví nacionalisté, pravicoví populisté, konzervativci bez přívlastků, neoromantici (Modrý narcis - ausgerechnet ze saské Kamenice) či prostí pravicoví extrémisté. Společným znakem vlastenectví v nových členských zemí EU - které jsou staré země mezi Hitlerem a Stalinem (Timothy Snyder)- jsou velmi krátká vlastenecká období v životopisech jejich politických představitelů. A opět zářnou výjimku představuje Jaroslaw Kaczyński, jehož jméno je spjato s odbojem polského národa už od roku 1944.

Proč se němečtí ústavní vlastenci nemají morálně vyvyšovat nad Evropu vysvětlil směrodatný univerzitní historik H.A. Winkler velmi názorně pomocí otázky, kterou v roce 1160 na synodě v Pavii formuloval Jan ze Salisbury, biskup v Chartres: „Kdo pověřil Němce, aby vynášeli soudy nad jinými národy?“ Stejně tak bude pan profesor Winkler asi zajedno s východoevropskými politiky, když mluví o zemích, ze kterých uprchlíci přicházejí: „Mnohé z nich jsou rozpadlé nebo se rozpadající státy. Téměř všechny jsou autoritářské, hierarchické a patriarchální společnosti s výraznou klanovou strukturou, korupcí a násilím.ve kterých jsou rozšířeny antifeministické, homofóbní a protižidovské názory.“

Zní to sice ušlechtile, ale zároveň to naznačuje, že v Německu je krize jako za Martina Luthera.

Eman Pluhař, Německo

Hamižnost je kořenem zla

$
0
0

Martin Kunštek
1.1.2016
V souvislosti s mohutnou vlnou uprchlíků se u nás i na západě rozpoutaly debaty o (ne)schopnosti muslimů integrovat se do společnosti a z toho odvozované škodlivosti islámu. Příčinou vzniku ghett – jako území, kde neplatí státní právo (není vynucováno) však není islám – jako učení proroka Mohameda - ale hamižnost.



Na počátku „Nicht Eintreten Zonen“ v Německu obývaných chudými - pravda většinou Turky nebo muslimy, byla hamižnost. Turky pozvala spolková vláda na základě nátlaku německých podnikatelských kruhů. Německo bylo po válce rozbombardované v ruinách. Od USA dostala západní část pomoc na obnovu ve formě Marshallova plánu. Je nezpochybnitelné, že Němci po válce tvrdě pracovali na obnově své země. Neměli bychom však zapomínat, že součástí poválečného „německého hospodářského zázraku“, byla i obrovská práce, kterou odvedli gastarbeitři. Převážně Turci a Kurdové. Němci za stejné peníze v přepočtu na hlavu postavili a obnovili „jakoby více“ než jiní.

Nechám nyní stranou, že v rozbombardovaných městech šla výstavba nových moderních čtvrtí rychleji něž třeba v Paříži, kde stojící domy měli své majitele. A dohodnout s nimi modernizaci nebylo jednoduché. Prázdné plochy nebo pole ruin poskytly paradoxně prostor pro rychlý rozvoj. Jenže mnohým to nestačilo. Trh funguje tak, že když je něčeho nedostatek, roste cena této komodity. Při nutnosti postavit nové Německo a po ztrátách Němců ve válce byla kromě všeho „úzkým profilem“ i lidská práce. V tržní logice by její hodnota měla růst. Proto, aby se velkopodnikatelé mohli méně dělit s pracujícími, byli pozváni gastarbeitři. Aby se snížil tlak na ceny práce.

Přebytečné ruce a vznik ghett  a mafie

Při znovuvýstavbě Německa pro ně byla práce více než 20 let. Politika zcelování rodin, a tedy vzniku turecké menšiny vznikla proto, aby německé peníze neodtékaly z Německé ekonomiky do Turecka, ale točily se v Německu. Původní gastarbeitři se mezitím stali občany. V 60. letech bylo Německo více méně obnoveno. Mělo znovu postavená města a znovu vybudovaný moderní průmysl. Do toho navíc přišla technologická revoluce. Za pomocí nových výrobních linek s nastupující robotizací v 70. letech už nebylo třeba tolika lidí na práci. Pracovní trh se saturoval.

Kdo to odnesl první? Děti Turků a ostatních gastarbeitrů. Druhá generace občanů SRN turecké národnosti a převážně muslimského vyznání. Ze čtvrtí obývaných rodinami gastarbeitrů – původně tvrdě manuálně pracujících přistěhovalců – se stala ghetta relativní chudoby. Zatímco první generace si tvrdou prací dokázala vydělat na uživení rodiny a měla se mnohem lépe než ve svém původním domově, tak pro druhou generaci to již neplatilo. Původní příchozí odcházeli do důchodů s hodnotou nižší než Němci, kteří v pracovní hierarchii stáli nad nimi. V tomto okamžiku již byl vidět vznik budoucího rasového a etnického konfliktu. Pro druhou generaci Turků již nebyla stejná práce.

Po válce vedle sebe na stavbě pracoval Němec a Turek. Společně znovu budovali města vybombardovaná po válce. Oba dřeli stejně tvrdě. Turek za trochu méně než Němec. Němec pak za méně než by dělal, kdyby nebylo Turků. Ale společně jim šla práce rychle od ruky, takže rychle mizel nedostatek. Bytů, jídla, oblečení. Společná práce a poznávání se pomáhaly zahladit rozdíly kultur. Problémy nevznikaly. Po zakončení obnovy a technologických změnách, po nichž je ke stejnému množství práce třeba méně lidí, již tolik práce pro Turky nebylo.

Ačkoliv to nikde není oficiálně zakotveno, protože spolková ústava samozřejmě zakazuje všechny formy diskriminace, tak některá místa jsou pouze pro Němce. V Lufthanse létají jako piloti pouze Němci. Ačkoliv výběrová řízení jsou otevřena pro všechny národy, tak to tak vždy nějak dopadne. Tam kde mají odbory vliv - což je třeba v letectví nebo v dopravě a je-li to možné, jsou při výběru Němci vždy upřednostňováni. Momentálně v Německu nemají dost lékařů a sester, tak berou i Čechy, Slováky, Poláky a Ukrajince nebo Pákistánce. Odbory v průmyslových podnicích jako VW také vždy tlačily na to aby, pracovní místa byla pro jejich členy a pro Němce. Jenže vliv odborů výrazně podlomila reforma pracovního trhu Harz IV prosazená vládou Gerharda Schrödera (SPD).

Pro děti těch, kteří pomáhali budovat Německo, již od 70. let již není dost práce. A odsunout je jakožto občany SRN z pracovního trhu do Turecka nešlo. Najednou mezi Němci a Turky vyrostla zeď. Pro Turky zbyla práce špatně placená práce jako uklízeč nebo prekérní práce. Sezonní práce střídané nezaměstnaností. HR oddělení Turka od etnického Němce pozná. Podle barvy pleti mimo jiné. Vznikala ghetta. Stejná jako v Americe černošská nebo italská ghetta. A s tím rostla zločinnost a porušování práva. Je to jev známý z mnoha oblastí světa a mnohokrát v historii pozorovaný. Nikdo by si netroufal říci, že každý Ital je mafián. Při krizi, když bylo málo práce pro anglosaské Američany, natož pro příchozí Italy, byly italské čtvrti lovištěm kádrů mafiánů. Stejně jako Irské čtvrti a ghett dalších menšin. Sevření do sebe a tvorba vlastních ilegálních struktur proti většině je dobře popsaný jev. Mafiánské uskupení Cossa nostra (italsky Naše věc) má vlastní mystiku vycházející z původních italských tradic.

Hrabivost jednoho promile přibližuje svět katastrofě

Podobné je to s černošskými ghetty a jejich brutálními gangy. Žádný rozumný člověk by neřekl, že každý černoch je zločinec. Jde o menšinu, která na zhoršenou sociální situaci a reagovala vznikem vlastních substruktur. Mnohé z nich se při tvorbě své identity odvolávají na své kořeny a specifika. A co bylo na začátku tohoto problému? Bezuzdná hrabivost plantážníků, která černochy do Ameriky dovezla z jejich původních domovů z Afriky jako otroky. Po jejich osvobození po občanské válce našly uplatnění v mohutném rozvoji průmyslu na severu spojeném se zabíráním Západu. V krizi byli i na „nerasistickém“ severu první na řadě, kdo šel na dlažbu.

Hamižnost kolonizátorů a později velkotovárníků stála na počátku vzniku „no go zones“ i v zemích, které v minulosti byly koloniálními velmocemi (Francie, Velká Británie, Belgie). Kolonizátoři napřed plundrovali (a jejich nástupci nadnárodní korporace dodnes plundrují) bohatství Orientu. Poté si na těžkou a špatně placenou práci přiváželi obyvatele kolonií nebo bývalých kolonií. Ze stejného důvodu jako Němci pozvali Turky do Německa – srazit cenu práce.

Vlivem globalizace a dalšího technického pokroku počet pracovních míst v přepočtu na tisíc obyvatel dále klesal v čase. Dnes je málo práce pro Němce i Turky v Německu, Pro Francouze i Araby ve Francii. Průmysl nadnárodní korporace přestěhovaly do Číny, Indie a dalších bývalých kolonií. Opět je za tím nezkrotná a nezkrocená hrabivost. Platit méně za práci a tím více vydělat. Bezuzdná a neregulovaná hrabivost, která zakládá problémy pro budoucí generace.

My bychom mohli popsat stohy papíru o vzniku romských ghett. U nás není dost práce pro Čechy a už vůbec ne pro Romy.

Jestli naše civilizace nemá skončit katastrofou, ke které spěje, tak se musí vypořádat s bezuzdnou a neregulovanou hamižností. Zejména nadnárodních korporací, jejichž majitelé se nechtějí dělit ani s pracujícími ani se státy (vyhýbají se zdanění a odvodům). Zastavit globalizaci. Je možná za minutu 12. Možná už po dvanácté. Evropa i USA jsou odprůmyslněné. Pro Evropany a Američany všech barev pleti není dost práce ani budoucnost. Mnozí – zejména menšiny, které jsou na tom nejhůře – se radikalizují a kriminalizují rychleji než většinová společnost.

Největším nepřítelem světa není islám. V Koránu stejně jako v Bibli můžeme najít pasáže vysoce humánní a mírumilovné stejně jako ty, které lze zneužít jako odůvodnění „svaté války“. Stejné je to i s učením třeba Karla Marxe. Největším nepřítelem lidstva není dokonce ani ISIL. Při spojeném úsilí civilizovaného světa by žádný ISIL již nebyl. Největším nepřítelem lidstva je hamižné jedno promile vlastníků nadnárodních korporací, které zničily sílu Západu.

Standardní "pravice" ani "levice" jsou součástí systému, nemohou být jeho řešením

Tito lidé, kteří mají mnohem větší vliv na politiky a média než všichni voliči dohromady, nás totiž vedou do záhuby. To oni jsou příčinou vzniku ghett ovládaných tu černými gangy, jinde radikálním wahábistickým pojetím islámu, nebo mafií. Oni drží jako na špagátku všechny klíčové politiky z obou stran politického spektra, jim podřízené klíčové úředníky i média. Takže ať je u moci tzv. „pravice“, nebo tzv. „levice“, posunujeme se tu pomaleji nebo rychleji do pekla. Jsou to ty samé struktury, které pozvedly k moci Adolfa Hitlera.

Ti kdo řídí kroky Angely Merkelové, nebo Bohuslava Sobotky, které ve jménu krátkodobého rychlého profitu hrstky superboháčů profitu, ničí lidi, státy i národy. Ti z jejichž popudu byla rozpoutána většina válek. Z poslední doby bychom mohli jmenovat Afghánistán, dvakrát Irák, Libye a nyní Sýrie. Ale také rvavé občanské války v subsahraské Africe. Je dost dobře možné, že se nebudou štítit pomoci k moci nějakému novému Hitlerovi, který napřed srovná „do latě“ muslimy či černochy nebo Cikány, pak levičáky a nakonec všechny. Jejich snem je, aby každý držel hubu a krok. Tzv. znal své místo. A pokud není z řady vyvolených (onoho 1 promile), tak makal jako „barevný“ za čím dál méně. Nebo se nechal zabít ve válce. A když nebude tak šup s ním do koncentráku nebo na nucené práce. V USA se prý již koncentráky staví.

Jejich ideálem nejsou demokracie ani občanská společnost, ale orientální diktatury, kde není nutné se bavit s odbory nebo lidmi, ale stačí zkorumpovat pár klíčových osob na vrcholu pyramidy. Aby sehnaly dost otroků a držely“ je v lati“. Jejich ideálem není rozvoj člověka, ale otroctví - napadají mě roboti z nejnovějšího dílu Hvězdných válek. Ani helmu si nesmí sundat, když je jim zle. Pokud se lidé na západě s touto klikou nedokáží vypořádat, tak Pán Bůh s námi.

I rok 2016 v tomto bude jedním ze zlomových. Bude se rozhodovat o balíku smluv obchodně investičních smluv TTIP. A také o tom, jestli západní země odbourají možnosti používání antidumpingových cel na v oblastech doposud chráněných před dovozy z rozvojových zemí. O tom, jestli ještě to aspoň trochu chráněné vydají „v plen“ nenasytným nadnárodním korporacím.

Mezititulky: redakce NR 

NYT: Turecko se sesouvá do stavu syrské občanské války

$
0
0

1. 1. 2016   zdroj
Operace turecké armády proti Kurdské straně pracujících (PKK) uvrhla desítky osad na jihovýchodě Turecka do krvavých střetů, píše The New York Times. Ve výsledku opustily stovky tisíc místních obyvatel města a okolní vesnice, které zachvátily boje, a samotné rozpory mezi vládou a kurdskými aktivisty dosáhly "smrtonosného vrcholu" za poslední dvě desetiletí. 




Jen minulý týden turecké tanky a dělostřelectvo, podporované vrtulníky, zasadily tak intenzivní údery na předpokládané základny PKK, že jejich obětmi bylo podle vlády minimálně 200 bojovníků v zemi zakázané strany. A podle organizací pro lidská práva je počet obětí mezi civilním obyvatelstvem srovnatelný se ztrátami v řadách PKK - více než 150 osob.

Celkem zahynulo v "protiteroristické" operaci armády a četnictva, která byla zahájena v červenci a v polovině prosince fakticky získala represivní charakter, téměř 200 policistů, pracovníků bezpečnostních služeb, vojáků a důstojníků tureckých ozbrojených sil.

Několik měst jihovýchodního Turecka, obývaných převážně Kurdy, se ve skutečnosti nachází ve stavu obležení, pokračuje americká publikace. Je vyhlášen zákaz vycházení, místní orgány doporučují, aby lidé neopouštěli své domovy ani ve dne. Byly zaznamenány případy vážných výpadků elektřiny a zásobování obyvatelstva potravinami. Do oblasti působení armády a pouličních střetů občanů s policií je přístup nezávislých novinářů velmi komplikován. Vláda v Ankaře prostřednictvím spřízněných médií téměř zcela kontroluje tok informací z oblasti konfliktu. Mezitím však příchozí videa svědčí o chaosu, který tam panuje, a o vážných škodách na místní infrastruktuře.

Nejvíce civilních obětí je v městečku Cizre v provincii Sirnak. NYT píše o neslýchaném případu zločinného chování turecké policie, pod jejíchž střelbou v Cizre minulý pátek zahynulo tříměsíční děvčátko a jeho 73-letý dědeček.Podle úřadů byli po incidentu ve městě zastřeleni tři členové tureckých vnitřních bezpečnostních sil.

O nic lepší není situace v dalším městě v provincii Sirnak, Silopi. Podle místních obyvatel, s nimiž se korespondentovi NYT podařilo kontaktovat, "tanky střílejí po celý den, lidé se nemají kam schovat, umírají ve vlastních domovech". Podobné scény vojenských operací v hustě obydlených oblastech je nyní možno vidět v Sýrii. Kurdští politici a veřejní činitelé, mezinárodní aktivisté za lidská práva jednohlasně hovoří o postupném sesouvání Turecka do stavu občanské války, která zachvátila Sýrii.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Korespondence Clintonové vrhá světlo na vztah Merkelové k Obamovi

$
0
0
1.1.2016   Sputník
Kancléřka SRN Angela Merkelová byla naladěna skepticky vůči Baracku Obamovi, kdy byl zvolen za prezidenta USA v r. 2009. Svědčí o tom dopisy z osobní korespondence bývalé ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové, píše The Guardian.


Ve čtvrtek večer zveřejnil Státní departament USA asi 5,5 tisíc dokumentů z osobní korespondence Hillary Clintonové. V března 2015 vypukl kolem korespondence bývalé ministryně zahraničí skandál, kdy vyšlo najevo, že Clintonová posílala dopisy nikoli z vládního serveru, jak to vyžadují bezpečnostní normy, ale z osobní elektronické pošty.

V jednom z odtajněných dopisů ze 30. září 2009 adresovaném Clintonové, vypráví její poradce Sidney Blumenthal poznámky bývalého velvyslance USA v Berlíně Johna Kornbluma o zahraniční politice Německa.

„Kornblum vám naléhavě doporučuje, abyste se pokusila navázat co nejlepší osobní vztahy s Merkelovou", napsal.

Podle verze AFP se stali nejvlivnějšími lidmi Merkelová a Putin„Říká, že se jí nelíbí ovzduší kolem fenoménu Baracka Obamy. Odporuje to jejím chápání politiky a toho, jak se má člověk chovat", praví se v dopise. Clintonová odpověděla: „Děkuji, to je velmi užitečné".

V jiném dopise z r. 2009 označil Blumenthal, také s odvoláním na Kornbluma, za „katastrofální" návštěvu v Berlíně ředitele Národní ekonomické rady USA Lawrence Summerse. „Jeho povýšený tón a osobní kvality vyvolali zápornou reakci ve vládě Merkelové, která vidí v Summersovi tajnou osobu Obamovy administrativy", podotkl.

2016 se můžeme těšit na Čapkovo drama Rodič (původně sexistická Matka), Smetanova klasika bude nově uváděna pod titulem Zneužitá osoba (místo šovinismus opěvující Prodaná nevěsta) ....

$
0
0
Michal Fraiman
1.1.2016   Protiproud
Dobré zprávy na Nový rok: Vypusťte akvária, neplaťte dluhy! Dosť bolo závadného myšlení, konspiračních teorií a nekorektní kultury. Šestnáctý bude šťastný a veselý!
Komentář odkrývá šťastnou budoucnost, která nás čeká nejenom v tomto novém roce, ale i v letech příštích, neboť naše moudrá vláda, pozorní legislativci, policie i prokuratura (o soudech nemluvě) to konečně vezmou pevně do pracek!

Období přelomu roku je v médiích zpravidla obdobím silvestrovských legrácek, rozverných anket a hlubokomyslných poselství. Skoro by se zapomnělo, že s novým rokem se můžeme těšit i na novou legislativu.

Zejména díky aktivitě Evropské komise, ale i nebývalé kreativitě tuzemského zákonodárce rok od roku utěšeně klesá okruh lidských činností, které nejsou nějakým způsobem regulovány, či alespoň bedlivě dozorovány. Rok od roku méně tápeme, rok od roku se díky nejrůznějším technologickým i administrativním opatřením radostněji svěřujeme do hřejivého náručí státu a korporací. Není daleko doba povinných návleků na velké klouby, to abychom věděli, v kterém místě správně ohýbat ruce a nohy.

V závěru roku se zasloužené nadílky konečně dočkají i naši těžce zkoušení státní zástupci, když v účinnost vstoupí všechny tři klíčové normy, tedy Zákon o státním zastupitelství, Trestní řád i Trestní zákoník

Po celý uplynulý rok jsem bedlivě sledoval tuzemské i světové události a tu a tam jsem se skutečně nestačil divit, jak moc toho zatím zůstává trestuhodně legislativně neošetřeno a kolik dalších směrnic, nařízení, příkazů, zákazů a omezení potřebujeme ke šťastnějšímu životu.

Nedalo mi, abych se s P. T. čtenářstvem o některé tyto perly nepodělil. A namísto obvyklých legrácek nabízím u příležitosti Nového roku zcela seriózní přehled všech očekávaných legislativních změn, o kterých jste možná zatím ani netušili.

Konec podvodů s rybičkami

Hned počátkem roku 2016 vstoupí v účinnost tolik očekávaný a tolik potřebný Zákon o akvarijních rybičkách, díky kterému všeobecně známé, leč dosud prakticky nepostižitelné podvody v tuzemských akváriích definitivně skončí. Chovatelé budou nově každý měsíc sestavovat kontrolní hlášení o aktuálním počtu kusů, přičemž každý jednotlivý kus musí být k datu hlášení změřen, zvážen a vyfotografován a tyto údaje automaticky odeslány do Centrálního registru rybiček (CRR). V opačném případě hrozí vysoká sankce. Zákon současně vymezí přesné technické parametry pro provoz akvárií, jejichž splnění musí chovatelé dokládat certifikátem ne starším třiceti dnů. Všechna akvária musí být pochopitelně nízkoenergetická a zateplená. Přes neoddiskutovatelnou nezbytnost této legislativní novinky, se někteří chovatelé nechali slyšet, že než tohle, tak raději vypustí akvária a vrhnou se na dosud trestuhodně neregulovanou filatelii.
Zneužitá nevěsta a spol.

Pěknou holandskou zkušenost reflektuje Zákon o kultuře, rovnou trefně přejmenovaný na Zákon o multikultuře. Změna názvu normy je charakteristická, protože zákon se dnem 1. 2. 2016 zasadí o vymýcení nevhodných názvů uměleckých děl, z kterých napříště zmizí všechny rasistické, xenofobní, sexistické, homofobní a šovinistické narážky.

Napříště se tak můžeme těšit na Čapkovo drama Rodič (původně sexistická Matka), Smetanova klasika bude nově uváděna pod titulem Zneužitá osoba (místo šovinismus opěvující Prodaná nevěsta) a Muchova velkolepá, leč skrytě xenofobní Slovanská epopej ponese označení Evropská unijej. S ohledem na širokou společenskou podporu, které se u nás snaha o politicky korektní názvosloví těší, bude brzy obdobně legislativně ošetřena také gastronomie (cikánskou pečeni nahradí pečeně sociálně vyloučená, talijány se vrátí k původnímu označení užovky a pod názvem bílková pochoutka hledejte od 1. 3. 2016 někdejší turecký med), a rovněž místopis (Úplně bezbarvý živočich, okres Praha-západ, dříve Černý vůl, Osoba bez příjmu, okres Beroun, dříve Žebrák, Homofobov, okres Cheb, dříve Teplá).

K prvnímu březnu 2016 provede vláda své zatím nejsociálnější opatření, kdyZákonem o dluhové amnestii z kreativní dílny ministra Pelikána budou všem fyzickým osobám, dlužícím více než dvěma věřitelům, jejich dluhy automaticky a spravedlivě odpuštěny. Vláda se tak hlásí k pokrokové myšlence, že není myslitelné, aby se věřitelé domáhali uhrazení svých pohledávek jenom proto, že si od nich dlužníci dříve vypůjčili, případně pouze proto, že od nich dříve odebrali zboží či služby, za které nezaplatili, aniž by současně byl vzat v úvahu sociální rozměr dané věci.

Metro v Brně, Plzni i Ostravě

K 1. 4. 2016 dojde novelou Zákona o drahách k rapidnímu zlepšení kvality městské hromadné dopravy. Po té, co hnutí ANO k 1. 1. 2016 zajistilo historicky nejvyšší nárůst počtu provozovaných kilometrů dálnic, přichází takzvaná Politika Potěmkin i do našich měst. Metro přestane být výsadou stověžaté metropole a dočkají se ho i v Brně, Ostravě, Plzni a Českých Budějovicích, kde bude slavnostně uvedeno do provozu několik desítek kilometrů podzemky. Stávající vesměs nevyhovující trolejbusové tratě budou totiž na apríla prostě přejmenovány na metro. Jedinou kaňkou na jinak geniálním opatření je, že takto získaný vyšší komfort cestujících na nových linkách metra bude vykoupen nemalými náklady na nutné přeznačení.

Vláda inspirována úspěšným protikuřáckým tažením prosadila k 1. 6. 2016 další novelu Zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek, která v cukrárnách zavádí zákaz podávat pokrmy a nápoje obsahující cukr. Účinky cukru na zdraví lidu jsou totiž podle posledních výzkumů naprosto devastující. Díky naší moudré vládě se tak vyhneme hypertenzi, zvýšené hladině triglyceridů, vzniku diabetes doprovázenému inzulinovou rezistencí i předčasnému stárnutí. K datu zpracování tohoto přehledu není dosud vyřešen doutnající koaliční spor o možnost prodeje tzv. elektronického cukru, vyráběného z řepky. Ten v konzumentech vyvolává srovnatelné pocity, prokazatelně nijak neškodí a díky koncernu Agrofert je u nás i lehce dostupný.

Na dovolenou s čipem

Před sezónou dovolených nás k 1. 7. 2016 v novele Zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích čekají změny v povinné výbavě aut, ke které nově přibude komunikační čip, vyvinutý v rámci evropského projektu E-Call. Systém má mnoho výhod. Nejen, že v případě nehody přivolá automaticky pomoc, ale permanentně sleduje pohyb vozidla, čímž předchází krádežím. Systém počítá skutečně najeté kilometry, což pro změnu zamezí podvodům s tachometry. Veškeré záznamy se on-line přenáší správci daně, který automaticky vyměří pokuty, silniční daň a nově i mýto, přičemž vše rovnou strhne z povinně vedeného bankovního účtu provozovatele vozidla.

Přidanou hodnotou zaváděné novinky je i možnost nepřetržitě sledovat, o čem posádka vozidla hovoří, což ušetří obrovské sumy dosud vydávané na policejní odposlechy. Navíc lze očekávat, že hovory ve vozidlech po několika prvních zásazích Šlachtových elitních jednotek postupně zcela ustanou a řidiči se tak konečně budou plně věnovat řízení a klesne nehodovost.

Po té, co vláda ochránila naše ovzduší před důsledky spalování nekvalitního odpadu v domácnostech přichází od 1. 8. 2016 s novelou Zákona o vodách, která má na podobném principu ochránit vodní zdroje od nadbytku dusíku pocházející prokazatelně z lidské moči. Zatímco starořímský císař Vespasianus razil cestu daňovou, neboť pecunia non olet (peníze nesmrdí), vydávají se naši zákonodárci evropsky osvědčenou cestou regulativně-represivní.

Dnem účinnosti novely zákona se tak v domácnostech napojených na kanalizaciprostě zakazuje vykonávat malou tělesnou potřebu do toalety. Pokud by okolnosti nasvědčovaly tomu, že tento zákaz není dodržován, získají obce třetího stupně oprávnění vstoupit do obydlí podezřelých a provést kontrolu, jakým způsobem je v dané domácnosti předmětná potřeba realizována. Tvrzení o narušení soukromí jsou pochopitelně laciným populismem a argumenty pravicové opozice zavání ochranou nedotknutelnosti znečišťování.

Pryč s matematikou, diskriminací a lží

S novým školním rokem dojde k 1. 9. 2016 k nevyhnutelnému přizpůsobení obsahu výuky nově prosazenému konceptu inkluzivního vzdělávání. Ze školních vzdělávacích plánů bude konečně odstraněná příliš abstraktní, neoblíbená a neužitečná Matematika, prakticky přežitý Český jazyk i xenofobní Výchova k občanství. Žáci tak přestanou marnit čas neužitečným biflováním a budou se konečně moci svobodně vrhnout na Základy genderu, Výchovu k politické korektnostiale i na Sexuální praktika s živými ukázkami.

V říjnu vstoupí v účinnost nový Občanský soudní řád, vycházející z návrhu veřejné ochránkyně práv. Abychom se konečně dokázali účinně vypořádat s diskriminací všeho druhu, připojí se Česká republika k okruhu zemí, v nichž bude v praxi uplatňován Orwellův princip ideozločinu. Bude-li napříště proti komukoliv vznesena žaloba pro diskriminaci, musí žalovaný prokázat, že jeho rozhodnutí například nepronajmout někomu soukromý byt, nebylo motivováno diskriminačními pohnutkami a tedy, že nesmýšlel závadně. V opačném případě bude žalobě automaticky vyhověno a diskriminovaná strana má rovněž automaticky nárok na přiměřenou satisfakci. Tento účinný princip presumpce vinny má být podle našich informací postupně prosazen i v oblasti trestního práva, což poskytne nebývale účinnou zbraň zejména v boji proti korupci.

A od listopadu bude konečně pořádek i na internetu, jehož obsah nesmí být díky novému Zákonu o pravdě a lásce lživý. Další skvělý nápad ministra Pelikána (ANO) zajistí, že internetem nebudou šířeny žádné informace, které by předem neschválila nově zřizovaná Rada pro pravdu. V té na principu samosprávy zasednou přední osobnosti naší občanské společnosti. V důvodové zprávě se zdůrazňuje, že jde o opatření ochranné a nejde o jakoukoli formu cenzury. Jakékoli jiné tvrzení je nutno považovat za lživé, tudíž nebude ve veřejném zájmu zveřejňováno. Mimo zákon se po aplikaci nové normy ocitne i šíření nejrůznějších škodlivých takzvaných konspiračních teorií, které naše občany zbytečně matou a odvádějí je od radostného budovatelského úsilí.

Šťastné a veselé

Od 1. 12. 2016 se díky Zákonu o odstranění překážek multikulturního prožití závěru kalendářního roku zbavíme dalších ošklivých přežitků. Oproti původnímu návrhu bude zpěv tzv. koled i nadále legální, ovšem jejich texty nesmějí obsahovat křesťanskou symboliku. Schválená znění vydá ministerstvo kultury prováděcí vyhláškou. Už nyní je však zřejmé, že si budeme moci konečně svobodně zazpívat nezávadnou Lichou noc, případně Chtíc, aby lhal či zvesela zvolat Narodil se Ramadán. Ruší se i některé písně populární, neboť se zjistilo, že například Já sním o vánocích bílých je ve skutečnosti oslavou rasistické segregace, navíc jméno interpretaGotta zbytečně provokovalo osoby muslimského vyznání.

V politicky korektním a příkladně multikulturním závěru roku se zasloužené nadílky konečně dočkají i naši těžce zkoušení státní zástupci, když v účinnost vstoupí všechny tři klíčové normy, tedy Zákon o státním zastupitelství, Trestní řád i Trestní zákoník najednou. Psát o jejich přínosu pro naši společnost by bezesporu bylo nošením dříví do lesa.

A konečně se definitivně rozejdeme i se samotným nevhodným a přežitým označením konce kalendářního roku, které se napříště má stát milou připomínkou velkého vítězství pokrokových sil. V prosinci 2016 tak poprvé prožijeme šťastné a veseléIštvánoce.

Nad rozhovorem Dany Braunové s Tomášem Halíkem

$
0
0

Rajko Doleček
1.1.2016

I když se na Televizi moc nedívám, Magazínu Práva s TV Programy si vždy alespoň prolistuji. V posledním Magazínu z 23. prosince 2015. mě zaujala vážná i usměvavá tvář našeho předního katolického intelektuála a teologa, profesora Tomáše Halíka v Rozhovoru Dany Braunové s nim „O Tajemství Vánoc, pochybování o Zemanovi“.


Příjemně působí profesorovo povídání o Adventu, jeho reminiscence na jeho expedici do Antarktidy a že jeho asi první kniha, kterou četl, byla od Karla Čapka, že patří k lidem, kteří si ducha a tradici Vánoc nedali vzít těmi, pro které jsou Vánoce svátkem konzumu a povrchnosti. Velmi hezky definoval základního ducha Vánoc, při kterém „centrální tajemství skutečnosti, kterému my říkáme Bůh, se ukázalo v lidství…“. Připomnělo mi to slova našeho pravoslavného katechety na gymnáziu v Bělehradě před asi 75 lety, který nám vykládal o tom, jak duše člověka touží po Bohu, srbsky řečeno, že je „bogočežnjiva“. Mé základní přesvědčení věřícího pravoslavného levicového, vždy bezpartijního intelektuála, říká něco podobného, že Vesmír bez Boha by byl smutný a prázdný. Moje pravoslavná maminka, Srbka, a tatínek, Čech, katolík, s kterým jsme v neděli chodili do pravoslavné katedrály, mě od začátku utvrzovali ve víře, naději a lásce, jako o nezbytných základech křesťanství a mezilidských vztahů. Tatínek si velmi vážil srbské pravoslavné církve pro její skromnost, historickou statečnost v dobách téměř 500 let zlé turecké poroby a militantního Islámu, pro její křesťanský patriotizmus a uchování národního povědomí o slavné minulosti. Jediný, kdo uměl alespoň trochu číst a psát během těch staletí násilí a útlaku byl pravoslavný pop (kněz) nebo kaludžer (mnich). Srbská pravoslavná církev nebyla nijak bohatá, byla chudá.

Líbila se mi profesorova poznámka o nezbytnosti kritických poznámek i v některých otázkách víry, jako prevence fanatizmu a fundamentalizmu. A také to, že je papež František důvodem jeho hrdosti, kterého ctí z celého svého srdce.

Tady jsem si vzpomněl na událost, které jsem si velmi vážil, na kterou jsem byl skutečně hrdý. Byl to můj rozhovor, v rámci československé televize, někdy začátkem 1990, s kardinálem Františkem Tomáškem v Arcibiskupském paláci v Praze, který si mě vybral k tomu rozhovoru (v té době jsem byl stále velmi populární vzhledem ke svým TV seriálům a vystupování v pořadu „Dejte léta životu“). Dlouze mi krajně milý a laskavý kardinál Tomášek vykládal své životní zkušenosti a křesťanské pravdy, po všech strázních, které zažil za posledních let. Byl proti hromadění bohatství církvemi.

Monsignore Halík (tak ho tituloval papež Benedikt XVI) nemá rád našeho prezidenta Miloše Zemana, zřejmě protože právě on významně vyhrál volby proti jeho kandidátovi v České republice, přes tvrdou snahu značné části médií a vydatnou podporu ze zahraničí, aby ty volby nevyhrál. Profesoru Halíkovi se nelíbí, že prezident Zeman někdy říká dost nebojácně pravdy, jak je vidí on a nemalá část národa, že je jaksi „dává do diskuse“, ale dle monsignora Halíka prezident : apeluje na to nejhorší v nás a spojuje se s tím mravně nejnižším ve společnosti a naši společnost soustavně táhne dolů, místo nahoru…“ Monsignore Halík jistě také vytýká prezidentu Zemanovi jeho letošní cestu, když jako jediný z Evropské unie jel do Moskvy, na oslavu dne vítězství ve válce. Tedy do země, která nejvíce vytrpěla za války a která se krajně významně podílela na našem osvobození a porážce surových nacistických okupantů. USA a Evropská unie (EU) se odmítly účastnit oslav v Moskvě, pro události ve válce v Ukrajině (ne bez americké přípravy, jak říkala i paní Victoria Nulandová, z amerického Ministerstva zahraničí), na Krymu (na štěstí zatím nekrvavé), pro pošlapávání lidských práv.

Nepamatuji se na nějakou reakci profesora Halíka a jemu podobných na kriminální agresi NATO a tedy i USA a Evropské Unie, EU, nepovolenou Radou bezpečnosti OSN, proti „malé“ Jugoslávii (Srbsko + Černá Hora) v 1999 a 78 (!) dnů a noci bombardování země, hlavně Srbska, Kosova, z bezpečné výšky 5 000 metrů, s tisíci mrtvých a zraněných, s obrovským ničením zdrojů průmyslu, infrastruktury, doprovázené ekologickou katastrofou, kriminálním použitím Američany ochuzeného uranu v pumách. Zdali pak někdo odmítl nějaké oslavy podobného rázu na Západě, přes nepovolenou agresi proti Srbsku (1999), Iráku (2003) se statisíci následných mrtvých a obrovským růstem nenávisti, přes zničení státu Libye, přes agresi proti Sýrii a její ničení a záplavu mrtvých a prchajících? Nesmíme zapomenout, že i prezident Havel, zatím co kreslil srdíčka a mluvil o vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí, zcela bezostyšně doporučoval bombardování, a tedy i ničení a zabíjení, v bratrském Srbsku, intenzivně v Iráku, Libyi, dokonce i v Sýrii, Pozastavoval se někdo nad Západem vyvolaným odtržením Kosova od Srbska a s tím souvisejícím pošlapáním rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1244 z 10.června 1999 a 250 000 vyhnanými Srby a Romy z Kosova, vraždy přes 3 000 z nich, ničení tamních srbských mnoho staletí starých kulturních památek, ničení pravoslavných klášterů, chrámů, hřbitovů ? Bojkotoval někdo, pro tyto až kriminální události, něco významného na Západě? A co zabíjení srbských a romských zajatců, kvůli prodeji jejich orgánů k transplantacím? Prezident Zeman by jistě sklidil ještě větší zatracení, že jel do Číny, ale nevyšlo to, protože čínský prezident byl přijat s nebývalou pompou i britskou královnou, a pak ho navštívil i náš docela populární premiér Sobotka!

Pan profesor Tomáš Halík získal v roce 2014 prestižní Templetonovu cenu, o které vím jen to, co bylo uvedeno v Rozhovoru, že ji dostávají ti, kteří pomáhají, obhajují dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími.

Konec Rozhovoru, pokud bylo jeho autorkou správně zachyceno to, co monsignore Halík skutečně říkal, se mi nelíbil. Tady jako by v něm promluvila ta zlá, téměř nekřesťanská „Ecclesia Militans“ (Válčící Církev), když říká, že by „zahrávání si s myšlenkou rozbití EU …velmi vyhovovalo i u nás na internetových sítích všudypřítomné propagandě Putinova Ruska, jehož pravoslavný fundamentalistický mesianismus není o nic lepší a o nic méně nebezpečný než ten islamistický.“ Tady se mi náhle pan profesor Halík, pokud to tak říkal, změnil (sit venia verbo) na Velikého Inkvizitora, který posílá na hranici kacíře na základě dost ledabyle a jednostranně utvořeného a politikou motivovaného „rozsudku“. Tady téměř trapně zni latinské Finis coronat opus (konec korunuje dílo) po půvabně a čtivě započatém Rozhovoru a pak při nejmenším divně a nesnášenlivě zakončeném.

Z půvabných začátků Rozhovoru se tady najednou stala v průběhu několika slov téměř nestvůra dost lacino a na nepravém místě - vždyť je to rozhovor o svátcích Míru, Vánocích - předvedené nesnášenlivosti.

Škoda.
Prof. Dr. Rajko Doleček, DrSc

Zbyněk Fiala: Rok divokých změn

$
0
0


Zbyněk Fiala
1.1.2016  Vaše věc

Pařížská konference COP21 uvolnila strategickou změnu z klece. Chvíli bude trvat, než se rozkouká, ale zpátky už ji nikdo nedostane.




Stoleté sucho na severovýchodní Moravě v uplynulých dnech dále zesílilo, zatímco Británii a Ameriku ničí stoleté povodně. Jako kdyby se příroda snažila potvrdit nezbytnost uzavřené světové dohody o klimatu, která je asi nejpřevratnější událostí posledních let. Mění totiž zásadně poměr sil.

Skoro století byla světová politika diktována zájmy ropných společností. Kvůli ropě byly války a převraty. Ve válkou rozvrácených zemích vznikal odboj a to, čemu říkáme terorismus. Dohoda o klimatu, byť je nedostatečná a zpožděná o dvě desetiletí, přesouvá perspektivu z fosilních paliv na alternativní zdroje a láká k investicím jiným a jinde.

Ekonomický dopad těchto změn si musíme představit v součtu tvorby nového a destrukce starého. Třešťský rodák, rakouský ekonom Josef Schumpeter pro to zavedl pojem „kreativní destrukce“. Je to vlastně dvakrát dražší. Budou vítězové a budou poražení. Třeba Blízký východ ztratí význam klíčového energetického zdroje Země (ale to nic nezmění na faktu, že se tam po těch letech válek nedá žít).

Zástupce starého nestačí ochránit před osudem dinosaurů ani nejvyšší technologická sofistikovanost. Například břidličná revoluce je výsledkem technologického průlomu, schopnosti vrtat nejen svisle, ale také horizontálně, a za přijatelnou cenu. USA to umožnilo zdvojnásobit těžbu ropy během neuvěřitelných pěti let a vrátit se tak na pozici světové jedničky před Saúdskou Arábii. Jenže výhra se rychle drolí na prohru, když cenová válka stlačila ropu na 11 leté minimum.

Břidliční těžaři zatím našli způsob, jak dalších pár měsíců přežít. Maximálně čerpají z existujících studní, jen zastavili průzkum a neotvírají nové. Jenže v budoucnu narazí investice do fosilních paliv na ještě tvrdší omezení, na klimatickou regulaci. Staré se tak topí v moři nejistoty. Břidličné studně vydrží méně než dva roky. Klasické studně dokážou fungovat déle, ale nikde věčně. Lze proto předpokládat, že zvadne i poptávka, protože narůstají rizika narušení dodávek a výkyvů ceny. Peníze se raději přesunou tam, kde jim regulace umetá cestu.

Podstatou změny je tedy fakt, že dříve než na „ropný zlom“ jsme narazili na „klimatický zlom“, na omezené možnosti atmosféry sloužit jako smetiště pro odpady z energetiky a dopravy. Klimatická dohoda ukazuje, že lidstvo už tam toho o moc víc nechce tolerovat.

Světová regulace v oblasti klimatu je zároveň signálem další zásadní změny, kterou je nástup efektivního světového vládnutí. Začíná soumrak bezbřehé globalizace, kdy nadnárodní korporace byly silnější než vlády. Posledním výkřikem umírajícího trendu je pokus dojednat transatlantickou dohodu o obchodním a investičním partnerství TTIP, svěřující nadnárodním korporacím právo veta nad rozhodnutími parlamentů a vlád. Avšak nastupující světové vládnutí může být silnější než nadnárodní korporace.

Nejde o vládnutí nějakého světového centra, ale o vládu světových dohod, řešících nějaký naléhavý problém. Vidíme to i jinde, například na dohodě o výměně informací národních daňových správ, která je namířena proti daňovým únikům. Někdy je taková dohoda kontraproduktivní, jako třeba prosazování jednostranných pravidel obezřetnosti v bankovnictví, které přesunuly pozornost bankéřů špatným směrem a vedly k prohloubení bankovní krize. Stejně neúspěšný byl přehnaný důraz na fiskální odpovědnost, který třeba v Británii způsobil, že se tam prudce snížily výdaje na protipovodňová opatření. V USA se nyní nepochybně rozvine podobná debata.

Je zřejmé, že klima otevírá trh, jehož rozsah si zatím neumíme představit. Zdaleka nejde jen o těch 100 miliard dolarů ročně, které mají bohaté země (včetně ČR) poskytovat do fondu pro nejpostiženější země, které jsou zároveň těmi nejchudšími. Názorně vidíme, že ty nejbohatší země jsou zranitelné také, a moc. O to drsnější bude boj o podíly na tomto trhu. Bylo to vidět třeba na pokusech zachránit evropské výrobce solárních panelů před čínskou konkurencí. EU si začala chránit své sluneční záření, zdroj, který je zatím neomezený a zadarmo.

Ztráta moci fosilních společností usnadní likvidovat bariéry, kterými si opevňovaly své výlučné postavení. Elektrárenské společnosti, teplárny, těžaři, tam všude jsou velké zájmy. Největší překážkou elektrických aut byl zatím automobilový průmysl. Obrovský klimatický trh však uvolní ještě větší peníze, než jsou ty, které mnohou spoléhat jen na ústupový boj.

Pařížská konference COP21 uvolnila strategickou změnu z klece. Chvíli bude trvat, než se rozkouká, ale zpátky už ji nikdo nedostane. Pozor, má skvělé nápady, ale podle té kreativní destrukce je vlastně mrchožrout. Tak ať sežere ty pravé.

Přes 93% obyvatel Krymu odmítlo ukrajinskou elektřinu

$
0
0
1.1.2016 Sputnik
Obyvatelé Krymu odmítli smlouvu s Kyjevem o dodávkách elektrické energie s formulací, že tento region patří Ukrajině, praví se závěrech výzkumu veřejného mínění, který uspořádal VCIOM.


„93,1% obyvatel Krymu nesouhlasí s uzavřením smlouvy s ukrajinskou stranou o dodávkách elektrické energie na Krym a do Sevastopolu, bude-li v ní zapsáno, že jsou součástmi Ukrajiny. Tento návrh podporuje pouhých 6,2% dotázaných", praví se ve zprávě VCIOM.

Ministr energetiky Ruska Alexandr Novak oznámil 31. prosince novinářům, že prezident RF Vladimir Putin nařídil uspořádat sociologický průzkum na Krymu a v Sevastopolu. Obyvatelé tohoto regionu museli odpovědět na dvě otázky. Otázka první: „Podporujete nebo ne uzavření komerční smlouvy s Ukrajinou o dodávkách části elektrické energie na Krym a do Sevastopolu, bude-li v ní stát, že Krym a Sevastopol jsou částmi Ukrajiny?".


Novak připomenul, že právě tuto formulaci chce zapsat do smlouvy Ukrajina, a že Rusko s ní nesouhlasí. Druhá otázka zněla: „Připraveni jste na dočasné těžkosti spojené s menšími poruchami v zásobování elektřinou v průběhu nejbližších 3 až 4 měsíců?"

V noci na 22. listopadu Krym zůstal prakticky úplně bez elektřiny kvůli odpálení sloupů elektrického vedení, které zajišťovalo přísun elektřiny na poloostrov. Kvůli energetické blokádě Krymu byl na poloostrově vyhlášen režim výjimečné situace, a začalo se používat harmonogramů havarijních odpojení elektřiny. Situace se zlepšila po uvedení do provozu 2. prosince první nitky energetického mostu z Krasnodarského kraje, a zapojení druhé nitky 15. prosince zvýšilo kapacitu energetického mostu na 400 MW. Další dvě nitky energetického mostu stejné kapacity se plánuje odevzdat do provozu na jaře, což umožní nezávislost Krymu na ukrajinské elektrické energii. V současné době činí nedostatek energie na poloostrově asi 10%.

Co si přát do Nového roku 2016? (Moje desatero)

$
0
0
Radim Valenčík
1.1.2016 blog autora

Zase jsem dostal záplavu novoročenek s PF. Poštou (těch už je méně, než dřív), SMS, maily a přes FB. Ani nestačím odpovídat. A když, tak bez vtipu a nudně. Současně se mě spousta lidí ptá, co se bude dít v roce 2016. Chtěl jsem k tomu něco napsat, ale dokončuji dva články na prestižní konference. Na úspěchu mi hodně záleží. Tak aspoň pár uspěchaných bodů:



1. Co si přát do Nového roku? – Abychom ho přežili. A pokud možno, aby během něj došlo k tomu, že vzroste šance na přežití i během toho dalšího roku.

2. Proč takové chmury? – Situace je totiž zlá, bude pokračovat snaha překrývat jednu lumpárnu ještě větší lumpárnou. Tak totiž funguje současná moc, jejíž mechanismy jsem popsal v souvislosti s výročím 28. října, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

3. V roce 2016 lze očekávat ještě větší exces, ještě větší tragédii, než byl rozvrat Ukrajiny nebo pokračující pokus o rozvrat EU prostřednictvím uprchlické krize.

4. Co to může být? – Největším nebezpečím by bylo přímé vojenské střetnutí NATO a Ruska na nějakém cizím území (Sýrie, Ukrajina, obé, příp. další destabilizované území, např. některá bývalá středoasijská svazová republika). Takový konflikt by přerostl v globální s použitím jaderných zbraní.

5. Jestřábi jsou na obou stranách a jsou schopni v rozpoutání konfliktu spolupracovat. Vzpomeňte si na hlavní poselství filmu "Šíleně smutná princezna". Navíc, jsou vydíratelní. Putinova kutuzovská politika maximální snahy o to, nenechat se vtáhnut do konfliktu, který není nezbytný k přežití, nemusí vydržet věčně.

6. Mj. pochopení této skutečnosti ukazuje, jak ubozí jsou ti, co straší ruskými agenty. Vůbec není důležité, kdo a jakou formou je agentem USA, EU, BND, Izraele apod., ale kterou ze sil hry zastupuje (tu, která konflikty vyostřuje a ještě na tom vydělává miliardy, nebo tu, která se je snaží tlumit a řešit).

7. Když už jsem u toho, tak pro rok 2016 ještě jedna prognóza: Sluníčkáři budou v defenzívě, většina z nich bude podléhat stálé většímu hlupství, poroste jejich agresivita, nesnášenlivost, servilita vůči globální moci, druhorepublikové kolaborantství, pokrytecké národní sebemrskačství a hulvátství. Část z nich si naopak začne uvědomovat podstatu hry, ale nebudou to mít lehké. Prozření se neodpouští. Zejména ne ze strany těch, kterým zobali z ruky. Tak jim držme palce, ať vystřízlivění přežijí bez úhony.

8. Tím větší význam má to, aby ti, co se nenechají vtáhnout do sviňských her a co se nenechají manipulovat (a těch bude patrně přibývat), stále důsledněji používali rozum a využívali každou příležitost k jeho kultivaci. A aby se drželi zásad jako je slušnost, schopnost používat věcné argumenty, cítit vzájemnou sounáležitost, být empatický vůči druhému apod. Nestačí mít jen "ten správný názor" (každému se zdá, že právě ten jeho názor je správný), ale jde o to s ním obstát v rámci korektní komunikace ve veřejném prostoru.

9. Změna k lepšímu nezačne dřív, než převáží vůle a odhodlání podstatné části veřejnosti (odborné, ale zejména laické) společně vytvořit a prokomunikovat ke vzájemnému sdílené dostatečně konkrétní a realistickou vizi toho, jak změnit společnost k lepšímu. Vizi, která vyrůstá z pochopení toho, o co jde a co dělat. K tomu "z mé zahrádky" (ale to je jen kamínek do mozaiky):

http://radimvalencik.pise.cz/2316-reformy-99-odkaz-na-monografii.html

a konkrétněji:

http://radimvalencik.pise.cz/3006-reformy-324-mono-kdy-to-zacne.html

10. A užijme si v roce 2016 i v tom dobrém. Reálná náplň našeho života je založena na schopnosti prožitkově zpřítomňovat minulé vztahujíc se k budoucímu. Nakolik kdo bude chápat, o co jde (a uchová si optimismus), natolik si bude užívat i vnitřně bohatého života, pokud bude využívat i vše dobré, co nám život přináší. K tomu přeji tu trochu štěstí, která umožňuje uchování člověku a jeho blízkým zdraví i možnost profesního uplatnění.

P. S. k tomuto P. F.

Pokud se zde někomu něco nelíbí, budu rád, když mně to napíše. I veřejně. Pokud se to někomu líbí, tak ať to přepošle či sdílí.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3033-co-si-prat-do-noveho-roku-2016-moje-desatero.html

Saúdové krvácí chyceni ve vlastní pasti. Výdaje na obranu snižují o třetinu

$
0
0
napsal/přeložil geo
2. 1. 2016  Eurasia24

Saúdská Arábie se chytila do pasti, kterou společně se Spojenými státy nastražila na Rusko, když se přímo podílela na manipulativním snížení cen ropy v posledních měsících. To zasáhlo královské finance bolestivým způsobem: výdaje na bezpečnost a obranu v roce 2016 klesají v porovnání s minulým rokem téměř o třetinu.


Saúdská Arábie si po dlouhá léta dovolovala doslova královské výdaje na armádu, což jí umožňovalo rozsáhlé objednávky nejmodernější letecké, pozemní i námořní techniky zejména ze Spojených států, ale také ze západní Evropy. V roce 2015 byl obranný rozpočet třicetimilionové Saúdské Arábie plně srovnatelný s armádním rozpočtem Ruské federace.

Ozbrojené síly saúdského království se staly papírově nejkvalitněji vybavenými na Blízkém východě, ovšem nepříliš přesvědčivé výsledky nasazení moderních zbraní při agresi v Jemenu zavdávají k otázkám na reálné schopnosti saúdských ozbrojených sil.

Právě teoretická vojenská síla a vybavenost těmi nejlepšími zbraněmi byly dlouhá léta zdrojem respektu vůči saúdskému království ze strany okolních států a především arabských monarchií. Ty de facto uznaly vůdcovství Saúdské Arábie v regionu, když souhlasily s členstvím v Radě pro spolupráci arabských států v Zálivu. Saúdská Arábie nepřímo intervenuje v Sýrii, vede koalici zemí provádějících neúspěšnou agresi v Jemenu a nedávno ohlásila vytvoření vlastní„islámské koalice proti terorismu“.

Jenže už tento rok se může postavení království výrazně změnit. Nejenže se proti Saúdské Arábii obrátily její agresivně prosazované ambice v Jemenu, když musí urputně hájit vlastní příhraniční regiony. Nemůže už ani počítat s tak štědrými výdaji, které ji umožňovaly prakticky neomezeně nakupovat drahé zbraňový systémy, jakou jsou letouny F-15SA, Eurofighter Typhoon, tanky M1A2S či fregaty La Fayette.

Odborná média přinesla v minulých dnech informaci o zveřejněných parametrech saúdskoarabského rozpočtu na rok 2016 – v kapitole „obrana a bezpečnost“ dochází ke snížení částky o 30,5 procenta ve srovnání s uplynulým rokem.

Vláda Saúdské Arábie vyčlenila pro potřeby bezpečnostních struktur 213,4 mld. saúdských rijálů (56,8 mld. amerických dolarů), zatímco pro tok 2015 to bylo 307 mld. rijálů (81,9 mld. dolarů).

Výdaje na bezpečnost a obranu jsou přitom předmětem nejvýraznějších škrtů v rámci celého rekordně deficitního rozpočtu Saúdské Arábie na rok 2016.



Další ostuda pro Českou republiku: Země nemá peníze na obědy pro školáky z chudých rodin. Víčka od PET lahví na nemocné děti byly jen začátek. Miliardář Tykač dělá sbírku na obědy pro děti ve státních školách!

$
0
0

- VK -
2.1.2016 AENews

Další ostuda pro Českou republiku: Země nemá peníze na obědy pro školáky z chudých rodin. Víčka od PET lahví na nemocné děti byly jen začátek. Miliardář Tykač dělá sbírku na obědy pro děti ve státních školách!


Netrvalo to dlouho. Kapitalismus na český způsob si začal vybírat daň už i v oblasti, o které Miloslav Šimek a Jiří Grossmann psali v 60. letech humorné povídky a někomu to připadalo jako bizarní výlet do dávné minulosti, která se už nikdy nebude opakovat. Jenže, nikdy neříkej nikdy. Už před mnoha lety se ukázalo, že systém kapitalismu v ČR se nepovedl. Zdravotní péče hrazená státem byla v roce 1990 nahrazena systémem veřejného zdravotního pojištění, které přivedlo k bankrotu v 90. letech desítky nemocnic v celé republice, stovky ambulancí a způsobilo to zhoršení dostupnosti lékařské péče pro obyčejné lidi.

Miliardář, který podivně k majetkům přišel, žádá pod záštitou dvou miniserstev ČR, aby lidé poslali peníze dětem ve státních školách na obědy, aby neměly hlad… sami si udělejte obrázek…

Dnes si kvalitní lékařskou péči může dovolit jen movitý člověk, který si může dovolit podstoupit náročný zákrok na soukromé klinice. Plebs se musí spokojit se standardem a doplatkem. U starých lidí je předepisování generik natolik neoblíbené, že většinu peněz z důchodu utratí důchodci za plně hrazené léky, protože generika nemají takovou účinnost, jako značková léčiva. Je to poznat především u těch léků, které obsahují dodatečné aktivní složky, které třeba tlumí některé vedlejší příznaky, které generika úplně ignorují.

Nový systém zdravotnictví po roce 1989 zavedl novou sortu pacientů s označením PTP (Pacient s trvalou péčí). Jakmile je osoba zařazena do této skupiny, začíná pro ní hotové peklo. Pojišťovna začne od pacienta dávat ruce pryč a rodina v zoufalství musí jít buď žebrat do TV Nova, nebo za Dobrým Andělem, nebo jít sbírat víčka od PET lahví. Systém zdravotnictví v českém kapitalismu na trvale nemocné pacienty zapomněl. Postarej se sám, občane, když je teď ta demokracie.

Dnes ale nechci mluvit o PET lahvích a lidech, kteří pro malé dítě a jeho nákladnou péčí jsou ochotni rekvalifikovat se na profesionální bufeťáky, kteří se noří do kontejnerů na sídlištích a sbírají plastové barevné vršky z plastových lahví. Dnes si povíme něco o systému školství v ČR, a opět bude řeč o dětech. Tentokrát ne o nemocných, ale o hladových.
Školy se obracejí na neziskovku ohledně obědů pro děti? A neměly by se školy spíš obracet na ministerstvo školství a také na ministerstvo práce a sociálních věcí? Aha, ony se už obracely, ale ministerstva je odkázala na pomoc neziskovky miliardáře Tykače, který v 90. letech velmi podivně k majetkům přišel… no není to k popukání?

Jak nás upozornilo do redakce několik pozorných diváků, na českých televizích se začala objevovat reklama projektu Obědy pro děti, což je projekt organizace Women for Women, což je původně nadnárodní neziskovka, která se věnuje pomoci ženám zasažených válkou [1], která má ale pobočku i v ČR. Ta je ovšem projektem Ivany Tykačové a Pavla Tykače [2], tedy rodiny známého českého miliardáře s velmi problematickou minulostí z dob divoké privatizace (ale to není sám, takový Babiš to dotáhl s „problematickou minulostí“ až na ministra státní kasy a zdaleka není u konce v politické kariéře) a je otázkou, jestli jejich česká pobočka má vůbec něco společného s první zmíněnou nadnárodní neziskovou matkou.  

Pomoci dětem jsem vždy nakloněn, protože děti nemohou za rodiče, a pokud rodiče nemají peníze na školní obědy pro dítě vlastní vinou (rodiče fetují, jsou gambleři apod.), tak dítě za to nemůže. A pokud rodina nemá peníze ne vlastní vinou (v regionu je velká nezaměstnanost, nebo rodiče pracují, ale mají nízkou mzdu, nebo spadli rodiče do exekuce kvůli propouštění z práce a neschopnosti dál splácet úvěry a hypo), tak dítě tím spíš není za tento stav zodpovědné. Nechápu ale, proč tento projekt zastřešuje WfW neziskovka Pavla Tykače, což je miliardář s velmi pochybným kreditem a proč mu poskytují záštitu dvě česká ministerstva, proboha?

Pokud dítě chodí do školy, chodí tam kvůli tomu, že to nařizuje zákon. Není to dobrovolná aktivita. V tomto ohledu by školní obědy měly být nákladem školy a nikoliv nákladem rodičů. Často si čeští politici berou příklad z USA. Je zajímavé, že si čeští vykutálení političtí „demokradé“ v tomto případě vzor od velkého bratra za mořem nevzali. V USA jsou pro chudé děti školní obědy zdarma automaticky, pokud dítě pochází z chudé rodiny. Rozhoduje o tom ředitel školy na základě žádosti někoho z rodičů, nebo na podnět sociální služby, nebo i učitele, pokud si všimne, že dítě na oběd nejde. Povinnost stravování a výživy dětí určují školské zákony v jednotlivých státech USA. Škola je pro opravdu chudé děti v USA jediným místem, kde se za den opravdu dosyta mohou najíst. Je skandální, co se ale děje v ČR.

Tykačova neziskovka Women for Women proto spustila v ČR kampaň „Obědy pro děti“ ve spolupráci, a to se podržte, s těmito institucemi:
  • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
  • Svaz měst a obcí ČR
  • Asociace krajů ČR

Tyto výše uvedené státní a regionální subjekty drží nad projektem záštitu, to znamená, že plně podporují tento projekt a jsou jeho garanty. Následně se v celém projektu potom angažují i sponzoři, soukromé firmy jako výrobce kosmetiky Nivea apod.
Pokud je to pravda, je ČR na úrovni rozvojových zemí 3. světa… a to před rokem 1989 ohledně školních obědů opravdu neplatilo.

Výše připojené video, které je na českých televizích vysíláno jako reklama, ukazuje a zobrazuje v podstatě bílé děti, aby nevznikl antipostoj, že v ČR snad mají hlad romské děti, což by byl obrovský politický průser pro vládu ČR, a to by mohlo mít dohru i v Bruselu. Pochopitelně, že romských dětí se toto netýká. Ty mají peníze na obědy vždy, protože strava romských dětí ve školách je součástí doporučení vlády z roku 2006, která toto přenesla na města a obce, zřizovatele škol, aby obědy pro romské děti byly příspěvkovým titulem provozovatele školy.

Ovšem proč najednou vznikl tento projekt? Něco se změnilo? Romské děti už nemají obědy ve školách? Ne, je to jinak. Proces globálního chudnutí totiž zasáhl v Česku tzv. „bílé dno“. Jde o české rodiny, které mají nejnižší příjmy, bydlí na ubytovnách, mají dluhy, exekuce na krku, ale nejde o Romy. Jde o normální české rodiny. O syndromu tzv. „bílého dna“ se mluvilo už v roce 2008, kdy se předpokládalo, že mnoho lidí, kteří si nabrali půjčky a hypotéky, můžou spadnout do systému trvalé chudoby, vleku nekonečných exekucí a osobních bankrotů, na které ovšem mnoho z nich ani nedosáhne, protože nebudou schopni splatit ani 30% svých dluhů do 5 let, jak určuje zákon o osobním bankrotu.

Česká vláda má peníze na migranty, na uprchlická centra, na modernizaci armády, na zahraniční mise, na nákupy nových policejních aut. Ale nemá pár desítek milionů ročně pro hladové děti ve školách? Počet rodin, které si nemohou dovolit dětem platit obědy v českých školách, stále stoupá. Více a více dětí chodí do škol s bagetou, nebo dokonce jen s chlebem a nejlacinějším salámem z Tesca. To jsou lepší případy. Tyto děti mají alespoň takové jídlo jako svačinu. Jsou ovšem děti, které chodí do škol úplně bez jídla a na obědy nechodí.

Zde musím pochválit situaci, že zejména na malých městech a obcích toto řeší místní Obecní úřady, které dostanou podnět ze školy a poskytnou rodině adresnou a trvalou finanční pomoc a obec tak platí dítěti obědy ve škole. Horší je to ale ve větších městech, kde funguje větší anonymita mezi lidmi, takže na městský úřad ani nikdo nezavolá, nedá podnět a rodina to neudělá, protože se za svojí sociální situaci stydí.

Země, která nemá na obědy pro své školáky, nemá ani morální právo přijímat jakékoliv uprchlíky! Připomeňte to svým politikům!


Nerozumím tomu, proč vláda ČR musí žádat neziskovku miliardáře Tykače a jeho manželky, aby svým jménem vybírali od českých občanů finanční sbírky na obědy pro české školáky z chudých rodin. Morální úpadek vlády ČR tak dosahuje dalšího vrcholu. Peníze na obědy českým školákům nedá, ale zaštítí se alespoň kampaní neziskovky pod kontrolou miliardáře s podivnou minulostí. Ovšem pro uprchlíky peníze budou vždy. Dokonce i v tom kritizovaném Rusku, na které český mainstream plive, určuje školský zákon, že děti jsou povinny obědy odebírat, protože je platí ruské ministerstvo školství, a to všem dětem.

Čtenáři v Rusku by se divili, kdyby si přečetli, jak české ministerstvo školství musí najmout neziskovku miliardáře, který zbohatl během všeobecného divokého rozkrádaní státního majetku v 90. letech, aby ta skrze neziskový projekt vysbírala peníze od českých občanů, a ti aby se složili na obědy pro chudé školáky. Absurdní, že? Tak daleko došel zločinný demokvaziturní vývoj v ČR po roce 1989, že na obědy pro naše děti musíme dělat sbírky za pomocí neziskovky miliardáře a česká ministerstva se pod to ještě prachsprostě podepíší. Kdo si vzpomene na Agrobanku, CS Fondy nebo Czech Coal, asi se mu teď otevírá kudla v kapse. Toto je vizitka vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL. 
 
Poznámka Nové republiky: autor článku zapoměl připsat do seznamu pachatelů různé tu US, ODA, ODS, TOP09. Ale to pravidelní čtenáři NR jistě vědí.
 
 

USA jsou dost hloupé na to, aby rozpoutaly nukleární válku

$
0
0
P.C.Roberts
2.1.2016   Rukojmí
Koncem tohoto roku poskytl P.C. Roberts televizní interview společnosti USAWatchdog.comp. Otázky mu kladl zakladatel společnosti a současné i její ředitel Greg Hunter, známý to americký publicista, který šest let pracoval pro ABC News a pro Good morning America, později pak pro CNN.

Přeložil a upravil : Lubomír Mann
Někdejší náměstek amerického ministra financí dr. P.C. Roberts je velmi skeptický pokud jde o tzv. hospodářské oživení v USA. Tuto otázku komentuje takto:

„O žádné oživení nejde. Jestliže na hospodářské výsledky pohlédnete realisticky, což znamená, že necháte na pokoji falešná a vymyšlená čísla, jež se vám předkládají, vidíte, že k žádnému oživení nedošlo, ba že naopak došlo k poklesu. Vidíte, že účast pracovní síly v ekonomickém procesu se neustále snižuje, takže po sedmi letech domnělého oživení máme na stole 25 procentní nezaměstnanost. Mám za to, že toto je první tzv. oživení, během něhož se účast pracovní síly v hospodářském procesu snížila. Normálně totiž, máte-li oživení, získávají lidé zaměstnání a účast pracovní síly v hospodářském procesu se zvyšuje. A jak vůbec můžete mluvit o oživení, když celá polovina dnešních 25 letých Amerčanů musí sdílet domov se svými rodiči? Jaké je tohle oživení? Říká se nám též, že jsme skoncovali s inflací, ale každý, kdo chodí nakupovat ví, že je to lež. Čeho se nám tedy dostává, je balíček zatemňujícího kouře a lží. A neočekávejte, že by se to mělo v dohledné době změnit.“

Dr. Roberts k danému problému dále říká:

„Pro střední třídu neexistuje žádná šance – bude se tenčit i nadále. Dále si myslím, že americká ekonomika se nachází na dlouhodobém sestupu. Se zmanipulovanými čísly, kterými měříte inflaci či nezaměstnanost, lze oklamat běžné občany, ale neoklamete jimi ty, kteří se na ta čísla umějí podívat zblízka.“

Pokud jde o nebezpečí vzniku války, je dr. Roberts ještě pesimističtější:

Vše, co dřívější američtí prezidenti učinili, aby rozptýlili napětí mezi nukleárními mocnostmi, jež hrozilo vyústit ve válku, odhodili jako zbytečnou stranou Clinton, George W. Bush i ten, který sídlí v Bílém domě dnes. A vše je to dílem neokonzervativců. Ano, je to bohužel tak. Nalézáme se v nebepečnější situaci, než v jaké jsme se kdy ocitli během Studené války. Díky neokonzervativcům a díky prostitujícím se našim médiím, jsme ve větším nebezpečí, než v jakém jsme – my lidé – kdy byli. Válka může vypuknout kdykoli, a jestliže přece jen nevypukne, bude to pouze proto, že Putin má rozum, anebo ještě lépe řečeno, že má až příliš mnoho rozumu. Nemyslím si však, že dokáže všechny ty americké provokace absorbovat do nekonečna. A taktéž pochybuji, že bude stále ochoten smířit se vším tím nesmyslem na Ukrajině. Ukrajina byla součástí Ruska déle, než existují Spojené státy. A je tedy možno představit si ještě něco šílenějšího, než vstoupit do oné části Ruska, jež je nezávislou pouhých pár let, namísto původní legální vlády zde dosadit americké loutky se všemi těmi choromyslnými nacisty, a tak navodit celou tu naši současnou lapálii s Ruskem? A pak, na závěr toho všeho spustit totální koncert lží?

Proto tvrdím: dokázali-li jsme ztropit tohle, dokážeme rozpoutat i nukleární válku.“

Americký Lockheed Martin je naprosto závislý na ruské technologii. John McCain zuří kvůli lobbování za ruské kosmické motory

$
0
0

2. 1. 2016  AC24

Svatou válku arizonského senátora Johna McCaina za očistu US kosmického průmyslu od ruských raketových motorů do roku 2019 by mohlo zhatit proradné ustanovení umístěné do zákonné předlohy o nadcházejícím obranném rozpočtu.


McCain byl už od vypuknutí násilností na Ukrajině vůdčí postavou za legislativou vynucující rychlé omezování motorů RD-180, které poháněly rakety Atlas V používané u většiny US kosmických letů posledních dvou desetiletí.

Vůdčí kontraktor dodávající kosmické rakety United Launch Alliance (ULA) ve spoluvlastnictví Boeingu a Lockheed Martin říká, že vyvíjí plně americkou raketu Vulcan, tj. přiohnutou verzi Atlasu s novým motorem. Ale dokud ta nevzletí, tak trvají na tom, že potřebují zajištění 14 motorů RD-180, které si už od ruského Eněrgomaše objednali.

Přesný počet motorů, které bude ULA smět použít, je jádrem sporu za scénou, o nějž probíhá bitva v Kongresu. Sněmovní verze zákonné předlohy o obranných výdajích na rok 2016 uvádí všech 14, zatímco Senát trvá na tom, aby se jich použilo jen devět, a McCain tvrdí, že to číslo by mělo být ještě nižší.



Ale jedna skupina Republikánů dala ULA do rukou páku ustanovením v předloze zákona, které McCain prohlašuje za „nehorázné“. Část 8045 říká, že jakékoliv výběrové řízení pro kosmický start ve fiskálním roce 2016 musí dostat nabídky od dvou dodavatelů, a pokud by jich bylo méně, je výběrové řízení neplatné.

Jelikož v US existují pouze dvě společnosti s licencí na kosmické starty – ta druhá je Space X Elona Muska – tak to dává ULA možnost sabotovat jakýkoliv tendr tvrzením, že nemá v důsledku restrikcí Kongresu žádné motory.


McCain za to svaluje vinu na alabamského senátora Richarda Shelbyho a jeho skupinu pro-ULA – a tudíž zástupně „pro-Putinovských“ Republikánů.

„Proč by si zatraceně měl někdo myslet, že bychom měli chtít pokračovat v závislosti na ruských raketových motorech, od nichž se táhne stopa až ke zkorumpované mafii kolem Vladimira Putina?“ řekl McCain The Daily Beast. „Americký lid by měl těmto nákupčím položit otázku: Proč tak pečujete o kamarádíčky Vladimira Putina?“

V Shelbyho Alabamě sídlí spousta továren provozovaných Lockheed Martin a Boeing, a tito dva giganti mu loni také přispěli 160 000 $ do volebního fondu.


Uzemněni kosmickou politikou

Program náhrady RD-180 i bez machinací v Kongresu hrozí, že se pro US kosmický průmysl stane významnou překážkou.

I za předpokladu, že do kosmu bude vystřeleno současných 14 ruských motorů, tak je budoucí Vulcan zatím ještě vzdušným zámkem, když nejbližší možné datum jeho provozuschopnosti bude rok 2022, to pokud proběhnou všechny funkční zkoušky US soukromých výrobců motorů podle plánu, přičemž ULA ještě hrozí ohromnými náklady. Už konstatovala, že ve scénáři nejhoršího případu by každý start mohl také stát až 1 miliardu $, tj. pětinásobek současné ceny.

Někdejší smělý outsider, Space X, který tvrdil, že by v cenách za start mohl ULA porazit, by se teď tedy mohl stát monopolem. Ale Space X nemá žádnou těžkou raketu, která by mohla soutěžit s Atlasem, a mít ji nebude, dokud nebude dokončen projekt Falcon Heavy, což by také mohlo trvat dalších šest nebo sedm let.

Pentagon prosil Kongres, aby se mírnil ve svých politicky motivovaných plánech, když v dopise podepsaném ministrem obrany Ashem Carterem tvrdil, že ta proti-ruská legislativa by mohla způsobit „mnohaletou prodlevu, během níž nebudeme mít ani zajištěný přístup do kosmu, ani vytvořené prostředí, v němž by byla možná cenová konkurence.“

Na druhé straně Atlantiku by se také Eněrgomaš nejspíš bez vládní podpory dostal do finančních potíží, jelikož RD-180 tvořily podstatnou část jejich objednávek.


Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: globalresearch.ca

Expert na Ukrajinu R. Blaško: Probuzení Ruska je zásadní zvrat, teď to začne být drsné. USA potřebují rozložit Evropu

$
0
0
 Rok 2015 byl rokem Ruské federace, říká fotograf a odborník na Ukrajinu Roman Blaško.
 Brusel té zemi nerozumí, nacionalistům odkývá cokoliv.  A proč je prezident Miloš Zeman u pražské kavárny tak v neoblibě? Prý na něj mají zadání z americké ambasády… V obsáhlém rozhovoru  rozebírá i naši „sametovou revoluci“. Tento termín ale sám považuje za „scestný“.Někteří označují rok 2015 za nejsložitější rok od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování… Byl podle vás rok 2015 něčím přelomový?
Tak jednak bych upřesnil termín sametová revoluce, který je nesprávný. Jelikož to nebyla žádná revoluce, ale státní převrat, kde došlo k předání moci do rukou kapitalismu na základě velmocenských dohod. Do revolučního hávu to bylo pouze zabaleno, aby měl lid nejen pocit, že něco mění k lepšímu, ale aby za to taky nesl odpovědnost. Tehdy byl národ obelhán tajnou mocenskou diplomacií pro ekonomické a mocenské zájmy. Václavu Havlovi spadla moc do klína tak rychle a náhle, že tím byl nebývale zaskočen i přesto, že Západ ho dlouhá léta na toto připravoval. Promiňte mi, ale tento termín je zcela scestný a je nadále neodpovědné vůči vašim čtenářům a společnosti vůbec jej takto uvádět.

A teď k otázce. Není to tak zas až nejsložitější po stránce rozumového chápání jako spíš po stránce těch, co mají toto řešit tady, teď, ještě v týmu a navíc na všech úrovních. Tady došlo k součtu jevů, jež byly nastartovány podstatně dříve a směřovaly k výrazným pohybům ve společnosti ve světovém měřítku. Příčiny jsou otázkou globálního řízení světa. Samozřejmě, že všechny takto výrazné pohyby ve společnosti mají svůj účel, fungují s určitou setrvačností a je od nich očekáván jakýsi výsledek. Podle mne jsme někde ve druhém kole přibližně z šesti až deseti kol a není to systém play-off. Je to mnohovariantní systém, který se hraje kdo s koho, a ve výsledku bude nějaký kompromis skrytě nepřijatelný pro stranu, jež musí dělat nejvíce kompromisů. Ale to už tady v historii bylo.

Jinými slovy: Bude hůř pro obyčejné lidi. Ti totiž tyto společenské pohyby odnesou nejvíce a často i cennou nejvyšší, cenou vlastního života, který máme jen a pouze jeden. Letos bylo odstartováno druhé kolo a po všech událostech se nedá říci, kdo je ve výhodě. Přesto, že se rýsuje klíčový hráč a tím je Ruská federace.
Čím byl pro mne tento rok přelomový? Právě tím přechodem RF do prudké ofenzívy, a to na všech úrovních najednou, což má za důsledek, že doslova určuje podmínky této globální politické hry, pokud se to dá nazvat hrou, když denně umírají tisíce lidí na světě v tomto důsledku. Analogii hry jsem použil jen pro srozumitelnost v tomto pojetí zjednodušeného pohledu.

Tématem číslo jedna se stala migrační krize. Do Evropy se dostávají stovky tisíc lidí, o kterých údajně nic nevíme. Když se s odstupem podíváme na průběh krize v roce 2015, co lze považovat za úspěch v jednání Evropské unie v tomto kontextu a v čem naopak evropské elity selhaly?

Migrační krize není téma číslo jedna. Možná je to dojem interpretace masových mediálních prostředků. Tématem číslo jedna jsou všechny krize. Pro mne je největší krize z hlediska celospolečenského sociálně-kulturního jako důsledek globálních změn ekonomických. Evropa nikdy v novodobých dějinách po druhé světové válce nebyla v takové sociální, politické a kulturně-morální krizi, a přitom nikdy neměla takové bohatství jako v současnosti. Problém je v tom, že objem peněz se nevypařil, ale pouze přesunul do vyšších pater a tím se oslabila střední vrstva společnosti nejen v Evropě.

Migrační krize má celou řadu účelů v mnoha rovinách. A ty úspěšně plní. Odvádí pozornost společnosti od podstatných a zcela zásadních věcí, které je nutno řešit, jako je kupříkladu krutě utajovaná smlouva TTIP. A tady se ptám proč? Dále jsou to otázky rasově náboženské. I ty mají rozdělit, fragmentovat společnost, protože stačí schopnost se ujednotit nejlépe na racionálním řešení, které by se určitě našlo. Ujednocená společnost je schopna daleko rychleji a důsledněji uplatnit svou sílu. A co se týká vlastních migrantů. Evropa platí za to, co zanedbala dávno. O migraci se hovoří od chvíle, kdy začala válka v Iráku, a varování tu bylo už tehdy.

O úspěchu Evropské unie, či spíše politiky Evropské komise, se absolutně nedá mluvit. Naopak prakticky celá její politika účelově selhala na celé čáře. Když jsem byl v Bruselu, probíhala tam konference o uprchlících, která o uprchlících ani tak nebyla. Bylo to totiž divadlo, které mělo účel vydírat Evropskou unii, aby uprchlíky přijímala a také vyčlenila na tuto migrační vlnu opravdu velké peníze. Došlo tam i dokonce na inscenované polehávání na veřejném prostranství EP jakýchsi podle mne najatých lidí, které jsem musel při návštěvě překračovat. Bylo to nevkusné vydírání, které ale splnilo svůj účel. Myslím, že jednoduše někdo má zájem, aby toto řešeno nebylo, a těží ze systému, kdy vládnoucí privilegovaná politická garnitura řeší hlavně své zájmy či zájmy svých sponzorů. Přitom, když se jednalo o rozpočtových navýšeních pro uprchlíky, měli byste vidět, jak to šlo akceschopně.

Jinými slovy: Řešení migrační krize tu samozřejmě jsou, ale není politická vůle tato řešení zformovat a efektivně uplatnit. To má taky své důvody.
Co se týká Ukrajiny, o tom se ani nebudu zmiňovat. Nejvýraznější moment v této věci nastal tehdy, kdy EU zaujímala stanovisko, že bez znalosti věci a dostatku relevantních informací chce posílat hlavně zbraně ukrajinské armádě. To je směšné a iracionální. Vůbec nevytvářela prostor na politická jednání. Přitom šlo o lidské životy a je jedno, na které straně. O ukrajinské krizi se v EP neví prakticky nic, ale nedej Bože, když přijdete s informací, která není v souladu se současnou politikou ultranacionalistických „ukrlídrů“. Ten, kdo přijde s podobnou informací, je většinou označen za Putinova agenta nebo za zločince. Žádná jiná alternativa se nepřipouští. A tomu já říkám diktatura, a ne demokracie, zvlášť když obsahuje ve své podstatě v jednáních a činech fakticky agresivní a hrubě násilné prvky, včetně uplatnění tvrdé represe.

V souvislosti s migrační krizí se i česká politická scéna začala polarizovat. Atmosféra posledních dní alespoň z hlediska médií působí tak, že každý v této zemi „nemusí“ prezidenta Zemana, a to včetně premiéra republiky, který ho obvinil z šíření nenávisti. Zeman prý rozděluje národ, spolčuje se s extremisty. Bude takové názorové rozdělení ve společnosti gradovat?

Ano, jde tu o jasnou uměle a účelově vytvářenou polarizaci společenských vtahů. Například e-maily s protiislámskou politikou, ale i ty s proislámskou politikou jsou z největší míry z jedné továrny. Myslím, že tím bylo řečeno vše.

Svoboda slova má, nebo nemá hranice? No samozřejmě, že má! A je pro každého, nebo jen pro někoho? No samo sebou, že pokud to má být opravdová svoboda, musí být pro každého stejná a stejně tak ohraničená. Jinak je to spíš přinejlepším demagogie, dezinformace a přinejhorším anarchie, a ne svoboda slova. A tohoto jsme svědky v masových prostředcích. Tyto nástroje nám podávají neúplné informace, tendenční, pokud vůbec, a většinou ty nepodstatné pro celou společnost. Ono totiž mít informace je mít moc nad sebou samým, nebo dokonce nad společností. A tady se dostávám k našemu prezidentovi. Média se nezabývají podstatou a obsahem, ale jevy, jež by mohly prezidenta znedůvěryhodnit. Jinými slovy, ať má pravdu, či ne, záleží na tom, kdy mluví a jedná v souladu se zájmy těch, co ovládají, nemusí je zrovna vlastnit – viz ČT –, masová média, která zásadně ovlivňují veřejné mínění. A protože prezident Miloš Zeman to vidí jinak, je jeho mediální interpretace záměrně konfrontační, dehonestující a často s ohledem na úřad, který zastává, krajně nevkusná. Není důležité jej pochopit, ale pošpinit a před veřejností znedůvěryhodnit. Jednoduchý technologický postup.

Ano, bude to gradovat. Zejména podle toho, jak moc se vyčlení pro fašizaci společnosti prostor masovými médii. Vypadá to, že to bude hodně gradovat. Myslete si, co chcete, ale tento postup je řízený, i když se jeví jako přirozená reakce společnosti proti multikulturním jevům a migrační vlně.

Totéž se dle mnohých dělo v celoevropském kontextu. Jakoby se část Evropanů odklonila od dosavadních elitních politiků typu Merkelové nebo představitelů EU a přiklonila se k euroskeptickým a antiuprchlickým silám. Je to zdravý vývoj? Jde podle vás o reakci na konkrétní situaci, nebo na dlouhodobě neutěšený stav soužití menšin v Evropě s většinou? Objevují se též názory, že ke „krajní pravici“ se kloní lidé, kterým se zdá, že je přestala hájit běžná levice. Co na to vše říci a co v té souvislosti čekat příští rok?

Jak už jsem řekl, je to synteticky vytvořené a krajně nezdravé. Proč v této politické hře je prvek a nástroj zvaný nacionalismus, který je možný obrazně řečeno lusknutím prstu proměnit v ultranacionalismus, aniž by si to společnost vůbec uvědomila? Příkladem je tomu právě Ukrajina. A tyto příklady jsem viděl v přímém přenosu, a to je něco jiného, než když o tom jen čtete nebo o tom diskutují lidé v televizi bez znalosti konkrétních reálií. Já jsem sice vlastenec, ale jsem rozhodně antinacionalista. To jsou totiž dvě různé kategorie. Také je to v souladu s reakcí na uplatňování jistého typu multikulturalismu, tento typ prostě nemohl jinak než takto selhat.

Levice stagnuje a je jí vymezen stále menší a menší prostor. Krom toho je jí dovolen jen jakýsi planý kriticismus salonního typu. A tímto tedy jasně selhává ve své politické činnosti a hlavně své roli jako obhájce sociálně spravedlivé společnosti. Vše je jen jako. I když něčemu občas ten kapitalistický liberalismus povolí uzdu, aby se neřeklo. Co na to vše říci a co v té souvislosti čekat příští rok? Ještě více rozšíření krizí, jež jsem zde zmiňoval.

Jak se změnilo v uplynulém roce postavení Ruska ve světě a jak situaci ovlivnily nedávné události jako konflikt s Tureckem nebo bombardování cílů v Sýrii mířící na radikály z Islámského státu?

Tak především: Ne Rusko, ale Ruská federace. Nezměnilo se postavení, to bylo a je pořád velmoc. Stále největší federativní stát na světě – Rusko se člení na 8 federálních okruhů nebo na 12 ekonomických rajónů, ty se dělí na 83 oblastí. Ale změnil se úhel pohledu na Ruskou federaci, zejména kvůli tomu, že přešla do ofenzívní politiky na všech úrovních. Tato ofenzíva je založená na skutečných reálných faktorech a je v souladu s centrálně efektivním řízením, rovněž velmi racionální mezinárodní politikou, založenou na národně sociální bezpečnosti státu. Tu ofenzívu spustil dlouhodobý tlak západních velmocí zejména USA a spuštěna byla občanskou válkou na bratrské Ukrajině.

Syrská krize pomalu, ale jistě ukazuje, jak se věci mají a kdo a proč za tímto vším božím dopuštěním stojí. Rovněž co je předmětem těchto válečných tažení. A taky se ukazuje pravá podstata IS, která někomu slouží jako jednak strážce území, kde se nachází ropa, dále pak jako reálný nepřítel, s nímž je nutno bojovat a tím vynakládat prostředky na válku, nemluvě o tom, že je to doslova laboratoř reálného vyzkoušení vojenských technologií. V neposlední řadě je nutno vyvolávat strach ve světě z terorismu ještě větší, než ve skutečnosti by měl být. Tím nehovořím, že se IS bát nemusíme. Spíše se ptejme, proč USA dává ochrannou ruku nad černý obchod s ropou a proč tajně kryje ISIL? Čtyři roky ISIL bombarduje a ten se rozrostl na víc než třetinu Sýrie a část Iráku a zrovna tam, kde jsou ropná pole. Divné že? A když zasáhne RF na strategický zdroj příjmu IS, sestřelí NATO letadlo RF? A jak jinak, hodí to na Turecko! Ať si odpoví každý sám. Najít informace k těmto odpovědím není až tak složité. RF v čele s Putinem předložila OSN návrh na mírová řešení v Sýrii, a tak s největší pravděpodobností bude postupovat jako v případě občanské války na Ukrajině. A to tak, že nastolí politická řešení. Tohle bude těžší, protože je ve hře především ropa. Putin se snaží nejen udržet své pozice, ať už je na poli politickém, vojenskostrategickém, či ekonomickém, ale přešel do ofenzívy a ať chceme, nebo ne, vyplňuje prostor všude, kde se jen ohlédneme, a co víc – diktuje podmínky. Typickým příkladem jsou minské dohody II, vliv RF získaný v Sýrii už USA nevezme. A pokud bude chtít mít alespoň nějaký vliv, musí jednat jako rovný s rovným. Podmínky ale bude výhradně určovat RF.

Probouzí se ve stínu migrační krize nadějně ekonomika EU a USA, nebo stále směřujeme ke strukturálnímu průšvihu – útěk pracovních míst na Východ, další ztráty kvůli robotizaci a automatizaci, snižování životní úrovně, zadlužení…?

Tady se nechci opakovat, a tak řeknu jinou souvislost. USA začaly přepisovat hranice Evropy a přály by si propad eura, nejlépe rozklad EU. To nenastane, dokud budou klíčoví hráči v tomto evropském svazku. A to je především Anglie, Německo a Francie. Německo bude však určovat směr. Podle toho, jak se zachová, se budou odvíjet další věci. Platí to i o dlouhém váhání. Váhalo se při migrační vlně, přestože Němci ví, jak důležitá je rychlost reakce politického rozhodnutí i následných kroků.

Kapitál migraci podpoří, protože na ní vydělá, jednoduše je pro ni přínosem, sníží totiž cenu pracovní síly v návaznosti na výraznou zvýšenou nezaměstnanost, která nás brzo očekává.

Po ekonomické stránce prý předbíhá Spojené státy Čína. Jak se podle vás projevila její ekonomická síla ve světové politice a co naopak Spojené státy, které nelibě nesou stále větší posilování jüanu a „sesazení“ dolaru z pozice čelní světové měny?

To je spíše otázka pro ekonoma, ale v podstatě to je to, oč tu běží. Ano Čína přebírá roli světového hegemona i přesto, že má vysoký vnitřní dluh.

Přes obrovské protesty napříč západní Evropou – samozřejmě vyjma nás – to vypadá, že nás Transatlantická smlouva nemine. Co tomu říkáte, zvítězí nakonec nadnárodní megakoncerny, které podle některých spikleneckých teorií řídí i jednotlivé vlády nebo jejich představitele?


Co říct o smlouvě TTIP, když spadá do režimu „tajné“ i pro europoslance? Mají velmi omezené podmínky ke studiu a je tak obsáhlá, že prakticky nemají možnost si ji podrobně prostudovat. Proč? Podle mě je to trojský kůň. A i když to nevypadá, nakonec ji přijmeme tak rychle, že se ani nenadějme. Rozhodovat bude, jak jsem zmínil, právě Německo. Myslím, že v zákulisí jim bude nabídnuta nějaká alternativa a Německo na to nakonec přistoupí. A naši Sobotkové a Zaorálkové tomu dají taky volný průchod.

Kdo se stal z vašeho pohledu nejvýraznější figurou české politické scény a proč? Do jaké míry splnili očekávání, anebo naopak zklamali prezident Miloš Zeman, Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, Miroslav Kalousek?


Miloš Zeman má silný a nezpochybnitelný mandát od občanů. Chová se někdy nediplomaticky, ale ve světě to u jiného hlavně loajálního politika opravdu žádný problém není. Potíž je v tom, že prostě neposlouchá americkou ambasádu. To je vše. A ty trenýrky je podle mne kauza nejen nevkusná, ale trestuhodná. U nás máme ale dvojí metr. Jste pražská kavárna, můžete všechno, je přece svoboda, ale tady byl uražen národ, a přesto prostě vlaky nejedou. Zkuste sáhnout v USA na vlajku Bílého domu. Nežijete! Ale hlavně, jsou meze, které nemůže nikdo překročit jen proto, že je umělec. Dodržování pravidla úcty k funkci prezidenta a symbolům státnosti nesmí nikdo porušit. To prostě nejde a nemá to nic společného se Zemanem. Vydávat to za klukovinu je vypsat bianko šek anarchismu. Pakliže chceme místo demokratických procesů tuto formu a dohodneme si to, tak pak ať si dělá každý, co chce, bez toho, aby ho někdo trestal. Takže si musíme určit, čemu dáme přednost. A navíc to byl akt politický, jenž byl falešně vydáván za uměleckou recesi. Opět, zajímá mě, s jakým skutečným úmyslem toto bylo realizováno.

Nejmenovaní politici a publicisté nás straší, že nám, Čechům, hrozí ztráta svobody. Prstem ukazují zejména na Andreje Babiše, a to nejen v souvislosti se zavedením registračních pokladen. Přiblížíme se v příštím roce podle vás ještě více k Velkému bratrovi?

Tady řeknu jen toto. Kdo jsou nejmenovaní? Na Moravě se uvádějí pomluvy, když řeknete „Luďja pravijú, že…“. Tedy je to princip „zloděj křičí, chyťte zloděje“. Já osobně vidím v registračních pokladnách přínos, ale přál bych si, aby ten výdělek nerozkradly klientské vazby „podnikatelů nové doby“. Velkému bratrovi se přibližujeme jinými cestami. Například oficiálně USA nemůže získávat informace od našich bank, takže si najala soukromou firmu z USA a všechny banky u nás se zavázaly podávat informace o finančních tocích a o klientech. Ví to veřejnost? Ano, ale byl tomu vyčleněn tak malý informační prostor, že to občané ani nepostřehli. A tak bych mohl pokračovat.

V EU se posilují odstředivé tendence. „Křiklouni“ a europesimisté začínají převládat nad „eurohujery“. A to nejen ve Francii nebo Velké Británii, ale také v Itálii, Nizozemí, Finsku, Dánsku. Bude to podle vás pokračovat, či se vytvoří jakási „dvourychlostní Evropa“ a země střední a východní Evropy budou peskovány za jejich neadekvátní vztah k uprchlíkům, za neloajálnost k EU a tak podobně?

Odpovědi najdeme v Lisabonské smlouvě, tam je třeba začít, a jinak jsem se o EU zmínil v předešlých odpovědích.

Čas od času padne termín „válka“. Ať už světová, nebo lokální. Slýcháváme, že Rusko může napadnout Pobaltí. Amerika Rusko. Čína Ameriku nebo Amerika Čínu. Írán Izrael či naopak Izrael Írán. Jak to vidíte vy?

Ano, kdo z nás si kdy myslel, že se bude skloňovat válka ve všech pádech. Dokud si Evropané s lhostejností neuvědomí, že se jich týkají i události ve vzdálených zemích, kde umírají lidé, a nepřevezmou odpovědnost za tyto zločinné akce, je hrozba i nad Evropou. Jednak se ptejme, kdo a co je příčinou? Kdo všechno a kolik na tom vydělává? A jaké máme možnosti tomu zamezit? Válka je v kapitalismu pouze jinou formou prosazování ekonomických zájmů. Tak pokud si neuvědomíme tragickou zločinnost tohoto principu a neodstraníme ho, případně nepřijmeme opatření, budeme neustále vystavení hrozbě války, včetně té velké. V této chvíli jsme se vzdálili od této hrozby právě tím, jak se zachovala RF. Dala najevo svou sílu a dělá svět viditelněji bipolárním. Jinak tragické a zločinné je, že války se vedou tak, aby nepodléhaly mezinárodním pravidlům, kdy by bylo možné ty, co na tom vydělávají hnát k odpovědnosti. Viz ukrajinská občanská válka.

Strávil jste řadu dní na Ukrajině jako pozorovatel a v prosinci jste dokonce vydal knihu, kde se této velké postsovětské zemi věnujete coby fotograf. Vaše snímky byly vysoce hodnoceny i na výstavě v Bruselu. Seznámil jste se tedy více než dokonale se situací na Ukrajině. Jak vidíte její vývoj v dalším roce? Bude pokračovat ekonomický pád, odtažité tendence na východě a posilování oligarchizace země, nebo „bude lépe“, jak se ozývá nejen z Kyjeva, ale především z Oděsy, kde nyní vládne dosazený gubernátor, bývalý gruzínský prezident Saakašvili?
Ukrajinské téma v mé knize je spíše o krásné zemi, příjemných lidech a o tom, co jsem tam s nimi zažil. Ale máte pravdu, je to mé téma, které neustále sleduji.
Bohužel ve světě je to jeden z nejprudších ekonomických pádů vůbec. Lépe bude opravdu jen těm, kdo budou u moci, a proto se vede mocenský boj mezi oligarchy z východu, které zastupuje Ihor Kolomojskij, a oligarchy ze západní Ukrajiny, které představuje prezident Petro Porošenko. Jelikož ani jedna strana nemá hlavní úmysl prosperitu a stabilnost země, ale vylepšit svou bilanci majetkovou a mocenskou, nemůže to dopadnout nijak jinak než sociálním výbuchem. Ukrajinu opouští část nejproduktivnější pracovní síly. Ti ze západní oblasti jdou do EU a ti z východní oblasti spíše do RF.

Uvádí se, že v roce 2013 měla Ukrajina více než 45 milionů obyvatel. A teď odečteme odtrhnutý Krym, který má dnes více než 2 miliony obyvatel. Málokdo ví, že na Krym přišlo více než 200 tisíc Ukrajinců většinou ruské národnosti a odešlo jich z Krymu na Ukrajinu 6,5 tisíce většinou ukrajinské národnosti. Dále odchod do RF včetně uprchlíků z Donbasu, nejosídlenější oblasti Ukrajiny, to je podle mne tak 1,7 milionu a necelý milion obyvatel odešel za prací do EU, a to bude stále pokračovat, sice pomalu, ale jistě. Sečteno podtrženo 4,7 milionů lidí. To je zásah do ekonomiky. Dále je hlavním problémem to, že diletantismus se zakrývá lží a represemi. Obě strany se chovají jako mafiánské klany, jež si vzájemně konkurují. Nicméně strana Kolomojského chce „vyhnat Rusy“ a dostat zpět Krym a Donbas, a to nejlépe válkou, kterou přeměnili v byznys. Například I. Kolomojskij profituje na dodávkách pohonných hmot pro ukrajinskou armádu. Podobně je na tom P. Porošenko. Ten zas vyrábí granátomety, ale o válku mu v této chvíli tolik nejde. V politice jednají velmi iracionálně a s neznalostí věcí.

Nedávno zatčený Genadij Korban je muž, se kterým jsem se několikrát setkal v Novomoskovsku a byli jsme si představeni. G. Korban je Kolomojského člověk a P. Porošenko ho nechal zatknout pro podezření, že řídil zločineckou organizaci. Co se týká Saakašviliho, je to iracionální, výrazně sebestředný, kategoricky protiruský populista, dosazený americkými poradci a jeho kritická slova končí tam, kde má nastínit konkrétní řešení. Střet s Avakovem v přímém přenosu ukázal způsoby chování a jednání obou politiků. Avakov, vypadající velmi seriózně, vybuchne vzteky, když někdo netančí podle něj. A teď, co obyčejní lidé? Ti trpí nedostatkem peněz, zabavováním majetku a jsou jakýmsi rukojmím těchto klanů. Takže já očekávám velký sociální výbuch. A DNR a LNR je jakési ložisko válečné v latenci. De facto si myslím, že zůstat na Ukrajině už není v dohledné době snad ani možné. Po tom všem. Ale uvidíme, jak dopadnou odložené regionální volby. Nejvyšší rada přijala rozpočet, ale Kolomojského lidé chtějí nové volby. Ukrajina teď už nesmaže nemalý závazek u RF. Takže pokud bude nestabilita a nezačne se vedení země chovat s rozumem, budou dále skupovat tuto zem západní i východní nadnárodní firmy za hubičku a téměř polovina lidí bude pod hranicí bídy. Co více dodat?

Novoroční anketa e-republiky (1. díl)

$
0
0
Stanislav Blaha
2.1.2015 E-republika

Zeptali jsme se několika osobností, co je zaujalo v minulém roce, co očekávají v roce právě nastupujícím a jaké mají plány. Dnes odpovídají ekonomka Ilona Švihlíková, občanský aktivista Milan Daniel a europoslanec Jan Keller.



  Ilona Švihlíková, ekonomka

1. Co Vás v právě uplynulém roce nejvíce zaujalo a proč?

Zaujalo mě, jak se do ekonomické teorie vracejí určitá témata, která byla dlouho tabu: povaha peněz, kdo by měl peníze emitovat, monetizace dluhu, ale i obecnější kritické zkoumání současného kapitalismu, a to dokonce i od ekonomů hlavního proudu. Jen houšť a větší kapky. Z toho negativního ranku mě "zaujala" totální neschopnost evropských elit, či spíše pseudoelit. Je to bezesporu jedno ze znamení politické degenerace Západu.

2. Co s radostí očekáváte a čeho se naopak obáváte v roce 2016?

Očekávám, že ekonomická situace donutí k silnějšímu přehodnocení neúspěšných hospodářských politik a že se praktická aplikace otevře nutným, nikoliv neoliberálním řešením. To bych očekávala s radostí, protože teoretický intelektuální kvas spolu s podporou zdola by mohl vyústit v několik pozitivních tendencí snad i dlouhodobějšího charakteru. Obávám se eskalace geopolitického napětí, řada zemí se v příštím roce ocitne ve velmi složité ekonomické situaci, hrozí pokusy o puče (Brazílie), řešení vojenskou cestou. Mír budiž našim hlavním přáním do nového roku!

3. Co sama osobně plánujete v roce 2016?

Plánuji si toho tentokrát možná docela dost: práce na dvou knihách, turné s knihou Jak jsme se stali kolonií a samozřejmě i řada témat, která čekají na zpracování, jako je ropný trh nebo vývoj čínské ekonomiky. Moje plány se kromě práce týkají i Alternativy zdola, kde aktivity zasahují od participativních rozpočtů po družstevní inkubátor, byla bych ráda, kdyby se zadařilo i zde. A pak mám ještě několik soukromých přání i předsevzetí, ale ta si s dovolením nechám pro sebe.



Milan Daniel, novinář na volné noze a občanský aktivista


1. Co Vás v právě uplynulém roce nejvíce zaujalo a proč?
V roce nesmazatelně poznamenaném obrovskou migrační vlnou (či jejím počátkem?) jsem s rostoucí skepsí sledoval vytváření vyhrocených a zcela iracionálních postojů – od tzv. sluníčkářů po skutečné xenofoby. Mezi těmito krajními postoji byla zřetelná škála názorů ovlivněná oficiálními i alternativními médii. Znovu a znovu mne zarážela neochota rozlišovat, vidět negativa a rizika jevu nestabilizujícího Evropu na straně jedné a neschopnost efektivně chránit hranice společenství a řešit situaci migrantů v jejich domovských zemích na straně druhé. EU, k níž jsem měl dosud neurčitý vztah, prokázala fatální impotenci, členské státy provádějí vlastní politiky a uskupení se evidentně rozpadá.

2. Co s radostí očekáváte a čeho se naopak obáváte v roce 2016?
Důvodů k radosti věru příliš nevidím. V osobní rovině mám radost ze svých dvou dvouletých pravnuků – dvojčat a těším se na pravnouče třetí. S radostí očekávám setkání s přáteli, kteří se nenechávají manipulovat, řídí se vlastním rozumem a podílejí se na vytváření komunit, jež se chovají do jisté míry nezávisle. Obavy plynou z toho, že moji spoluobčané nemají ve své většině potřebu osvobodit se od tlaku konzumního systému a fakticky jej tak podporují stejně, jako svého času svou pasivitou umožňovali existenci komunistického režimu. Společenská změna byla ovšem vždy záležitostí aktivní menšiny. Jde o to, aby iracionalita „sluníčkářů“ nevehnala aktivní odpůrce systému do náruče nenávistných nacionalistů.

3. Co sám osobně plánujete v roce 2016?
V loňském roce jsem se dost výrazně podílel na dvou mírových iniciativách. Obě sice ukázaly vůli tisíců lidí, ta však neměla aktivní vyústění. Tudy cesta prostě nevede. A kudy vede? Jak jsem výše naznačil, vidím řešení v tom, že se společnost od základu zrestauruje a bude na těchto základech růst. Možná jsem i ve svých sedmdesáti letech naivní, ale jakési ostrůvky takové pozitivní deviace existují a představují naději. Plánuji-li tedy něco nad rámec svého života důchodce v chaloupce u lesa, je to podpora podobných, řekl bych sebeobranných aktivit…


Jan Keller, europoslanec a politický komentátor

1. Co Vás v právě uplynulém roce nejvíce zaujalo a proč?
Zaujala mne řada věcí ve spojitosti s enormní vlnou migrantů, kteří vloni Evropu zaplavili. V rovině celoevropské mne zarazila míra paralyzovanosti evropských institucí. Evropská unie reagovala v podstatě tak, že den ze dne otevřela bezvízový styk pro všechny země Afriky a středního Východu, které si o to řekly. Tato benevolence při nerespektování formálně stále platných zákonů mne ohromila. Obávám se, že je to velice špatný signál pro to, co nás čeká v budoucnu. V Česku mne překvapil způsob, jakým reagovala část tzv. kulturní levice (např. pánové Slačálek a Císař) na moji snahu argumentovat ve věci migrace naprosto věcně a bez hysterie. Začali zpochybňovat moji sociologickou erudici jen proto, že mám jiný názor než oni. Považuji to z jejich strany za vysoce nekorektní a hrozím se toho, jak by asi reagovala na názorovou odlišnost levice nekulturní, když ta údajně kulturní se chová takto.

2. Co s radostí očekáváte a čeho se naopak obáváte v roce 2016?
S radostí očekávám příchod jara. Budu v Bruselu dělat maximum pro to, aby Evropská komise pod žádnými záminkami příchod jara neodkládala. Tak jako všichni lidé, se kterými se potkávám, také já se nejvíce bojím vypuknutí zničující války. Už je to čtvrt století, co má kapitalismus možnost ukázat, jak zvelebí svět poté, co odpadl tábor zla na východě. To, co během té doby dokázal, mluví za všechny komentáře. Chybí už jen jaderný konflikt. Pochopitelně rozpoutaný v zájmu těch nejvyšších evropských hodnot, jak jinak.

3. Co sám osobně plánujete v roce 2016?

Už řadu let jezdíme v létě na dovolenou do malé vesničky ve francouzské části Baskicka. Bydlíme kousek od posvátné hory Basků a večer co večer zavíráme malované okenice, aby nám příbytek neodnesl prudký vítr od Atlantiku. Jsou tam neuvěřitelně milí lidé. Vysoce kulturní levice mně sice nadává do českých nacionalistů, já však vím, že kdybych nebyl Lach, chtěl bych být Bask.





Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!





Související články:

Mnohé se stává jasným, komentovala Zacharová výrok Erdogana o Hitlerovi

$
0
0

2. 1. 2016   AC24

Mluvčí ruského MZV Maria Zacharovová komentovala výrok tureckého prezidenta Recepa Erdogana o účinnosti hitlerovského Německa. 


„Mnohé se, mimochodem, stává jasným,"napsala Zacharovová na svém účtu na Facebooku.

V interview pro turecká média uvedl Erdogan Německo z dob nacismu jako příklad účinného, podle jeho názoru, modelu prezidentské formy řízení.

„Ve světě už byly příklady. Můžeme se podívat na takové země, jako bylo hitlerovské Německo", prohlásil Erdogan po návštěvě Saúdské Arábie.

Prohlášení Erdogana vzbudilo velké pobouření v sociálních sítích. Někteří poznamenali, že turecký vládní systém i beztak připomíná nacistickou diktaturu.

Nicméně, administrativa tureckého prezidenta se ohledně jeho skandálního prohlášení o efektivním řízení za dob Hitlera vyjádřila stroze: Některá masmédia „naprosto naopak".
 

Hvězdné války a smrt americké kinematografie

$
0
0

John Wight
2.1.2016  Zvědavec
 
„Hvězdné války“ jsou jednoduchý příběh, vyprávěný prostě, příběh dobra proti zlu, světla proti temnotě, a svobody proti diktatuře. Jinými slovy je to příběh amerického boje za zachování demokracie a civilizace ve světě sužovaném zlem a „zloduchy“.


Filmy a politická propaganda dlouho kráčely ruku v ruce. Skutečně, pokud nějaké médium bylo kdy vhodné pro propagandu, tak je to film. A pokud kdy mohlo nějaké odvětví vytvořit alternativní realitu, tak vlezlou a všeprostupující, že dokázala přesvědčit generace Američanů a dalších po celém světě, že nahoře je dole, černá je bílá a levá je pravá, tak je to průmysl Hollywoodu.

Goerge Lucas, tvůrce produktu Hvězdné války, včetně tohoto posledního ztvárnění, vychrlil sedm filmů od chvíle, kdy se poprvé objevil v r. 1977 originál, a je spolu se Stevenem Spielbergem dítkem reakce americké kontra-kultury na léta šedesátá a počátek sedmdesátých.

Ačkoliv oba jsou to produkty šedesátých let – desetiletí, ve kterém kultura a umění, obzvláště film, byla přední linií odporu vůči americkému vojensko-průmyslovému komplexu – dostali se Lucas a Spielberg na výsluní v polovině 70. let, díky filmům, které neútočily či nezpochybňovaly elitu, ale místo toho ji daly roli jak ochránce, tak soudce morálky zemí. Začala padat opona kulturně nejživějšího intelektuálního období americké kinematografie – která byla zodpovědná za vytvoření takové klasiky, jako „Bonnie a Clyde“, „MASH“, „Poslední detail“, „Francouzská spojka“, „Divoši“, „Taxikář“, „Apokalypsa nyní“ – se Spielbergovými „Čelistmi“ v r. 1975, následovanými Lucasovými „Hvězdnými válkami“. Prvně zmíněný děsil Ameriku, zatímco ten druhý ji dal ze sebe opět dobrý pocit.

Oba filmy společně zplodily koncepci trháků, kde diváci měli prociťovat, místo myslet, což jim mělo umožnit upustit od nedůvěry a uniknout z reality, místo aby se dělili o zkušenost konfrontace prostřednictvím příběhů, ve kterých odcizené postavy projevovaly strach, frustraci, vztek a nespokojenost, kterou sami zažívali ve svém životě, což by v nich vyvolalo pocit solidarity.

Byla to éra antihrdinů, pro jejichž hlavní postavy byl systém a konformita nepřítelem, kteří jeli ve vlastních kolejích bez ohledu na následky. Zpochybňování autority a jejích pravd odráželo zemi, jejíž mladí i ne tak mladí hladověli po radikální změně. Válka ve Vietnamu, Watergate, občanská práva černochů a nacionalistická hnutí otřásly americkou společností, a tím i její kulturou a kulturním vnímáním.

Ale v polovině sedmdesátých let, s koncem války ve Vietnamu a v době, kdy kontra-kultuře docházela pára, přišel čas skoncovat s celým tím odcizením, vztekem a rebelantstvím a umožnit mytologii amerického snu a demokracie opět nabýt vrchu.

Ve své jedinečné historii tohoto klíčového období americké kinematografie – Easy Riders, Raging Bulls („Bezstarostní jezdci, zuřiví býci“) – autor a kulturní kritik Peter Biskind píše:

„Mimo svůj dopad na propagaci filmů a obchodování s nimi měly Hvězdné války obrovský dopad na kulturu. Měly prospěch ze snížení nákladů v letech (prezidenta Jimmiho) Cartera, pochodu do středu, který následoval po vietnamské válce.“

Tento pochod do středu se stal za Reagana pochodem doprava, který se v Hollywoodu projevil jako umělecká a kulturní stagnace, kdy režiséry jako Spielberg a Lucas přestal zajímat příběh a postavy a zaměřili se na podívanou. Mantrou bylo větší, hlasitější a bohatší, začaly převažovat dvourozměrné postavy a zápletky, se kterými by dokázalo přijít i vaše průměrné desetileté dítě, za pomoci pastelek a představivosti.

Biskind píše:
„Lucas věděl, že žánry a filmové konvence závisí na konsensu, pavučině sdílených předpokladů, které byly rozděleny v 60. letech. Opětovně vytvářel a potvrzoval tyto hodnoty a Hvězdné války, se svým morálním fundamentalismem, svými bílými a černými klobouky, obnovily lesk ošumělých hodnot jako hrdinství a individualismus.“

V tomto posledním filmu Hvězdné války, režírovaném J. J. Abramsem, je Lucas písemně zmiňován, poté, co prodal práva firmě Disney v r. 2012 za 4,05 miliard dolarů. Ano, čtete správně; prodal to za 4,05 miliard dolarů. Za takové peníze si koupíte spoustu světelných mečů.

Disney a Abrams se vrátili v čase, aby oživili práva, vrátili se ke kořenům a uvedli Hanse Solo (Harrison Ford), princeznu Leiu (Carrie Fisher), Luka Skywalkera (Mark Hamill) a staré ikonické oblíbence Chewbacca a R2D2. Pro milovníky Hvězdných válek je tu dokonce i návrat ikonické kosmické lodi Hanse Sola, Millenium Falcon. Záporná postava filmu, Darth Wader, se jmenuje Kylo Ren, a hraje ho Vladimir Putin… promiňte, Adam Driver. Tato postava hraje v zápletce jednu zajímavou roli. Nezapomínejte, že jde o „zajímavou“ roli ve vztahu ke zbytku zápletky, nemluvíme zde o Romanu Polanskim a „Čínské čtvrti“.

Velké roli v tomto filmu mají také dva relativně neznámí herci, oba Britové: Rey, jehož očima je příběh vyprávěn, hraný Daisy Ridleym, a Finn, hraný Johnem Boyegou.

Navzdory všemu tomu humbuku kolem jeho uvedení, a fantazírujícím kritikám, kterých se mu dostalo, je poslední ztvárnění dlouho vysílaných a nesmírně úspěšných Hvězdných válek – „Hvězdné války: Síla se probouzí“ – tak neskutečným klišé, že je nemožné neodejít na konci schlíple.

Možná nejpozoruhodnějším aspektem filmu není bitva dobra proti zlu, kterou vykresluje, ale fakt, že Harrison Ford byl údajně placen 76krát více, než nováček Daisy Ridley. Finanční balíček tohoto dnes již 73 herce byl tvořen zálohou někde ve výši 20 milionů dolarů, plus 0,5% z hrubých výnosů filmu, které měly dosáhnout 1,9 miliard dolarů.

Je to důkaz, že příběh Ameriky není vůbec o dobru proti zlu, nebo světlu proti temnotě. Místo toho je to příběh o super bohatých proti všem ostatním.


Star Wars and the Death of American Cinema vyšel 30. prosince 2015 na Counterpunch. Překlad v ceně 371 Kč Zvědavec.

„Dospěl jsem k závěru, že jsme národ vrahů, doma i v zahraničí,“ říká bývalý americký velvyslanec

$
0
0

2. 1. 2016 AC24

„Většina cizinců, s nimiž jsem se setkal, nás považuje za šílené. Téměř všichni v nás vidí hrozbu pro světové společenství," prohlásil bývalý velvyslanec USA Dan Simpson.


„Mír na Zemi nenastane, dokud USA budou prodávat zbraně a rozpoutávat války,"říká v komentáři v americkém deníku Pittsburgh Post-Gazette asistent šéfredaktora a bývalý americký velvyslanec v několika zemích Dan Simpson. A kritika politiky USA z jeho pera je neobvykle ostrá.

„Při pohledu na Spojené státy ke konci roku 2015, jsem dospěl k závěru, že jsme - národ vrahů, doma i v zahraničí,“ říká bývalý diplomat. "Ať se vám to líbí nebo ne, tohle je naše reputace. Nejvíce cizinců, se kterými jsem se setkal, nás považuje za šílené. Téměř všichni v nás vidí jako hrozbu pro mezinárodní společenství..."

„V zahraničí nás považují za vrahy,“ dodává Simpson. „Ostatním zemím nezbývá, než se jen modlit u svého boha nebo bohů, aby se Spojené státy nerozhodly prosadit svou vůli, ať už prostřednictvím zřízení formy vlády, která, podle našeho názoru pro ně vhodná, nebo využití jejich určitých porušení, které údajně spáchaly, jako záminku, abychom na ně naházeli své bomby nebo poslali drony zabít jejich vůdce."

Na podporu svých slov exvelvyslanec cituje několik příkladů - od Iráku a Afghánistánu až po Libyi a Jemen. Rovněž vyjádřil názor, že „někteří takzvaní spojenci", jako jsou Britové, „berou naší stranu ve snaze nějak obrousit naše vražedné sklony". Podle něj, další země, včetně Indie, kterým se USA dvoří jako potenciálním kupcům svých zbraní, ne náhodou se radši obracejí na Rusko.

Ve vnitřních záležitostech samotných Spojených státu se Simpson nelichotivě vyjádřil k volnému prodeji zbraní a pravidelným masakrům v „v kostelech a školách". Podle autora je na vině v první řadě „zbrojní průmysl" Spojených států a jeho vlivná lobby.

Materiál zakončil výzvou „vrátit domů své vojáky". „Dokud to neuděláme, tak světový mír nebude,“ tvrdí autor. „Nebuďme zabijáci." Bývalý americký velvyslanec v Moskvě Jack Matlock v pondělí zaslal odkaz na tento komentář na Facebooku, a dodal: „v řečeném je, bohužel, více pravdy, než by si mnozí z nás chtěli připustit."

Zdroj: post-gazette.com, pz.cz
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live