25. 10. 2015 zdroj a původní zdroj
Američtí jestřábi důrazně od Baracka Obamy požadují vytvoření bezletové zóny v Sýrii, nehledě na problémy s ruskou armádou. Západní média se dověděla o tlaku na prezidenta USA Baracka Obamu a jeho vojenské poradce v otázce zřízení bezletové zóny nad Sýrií.
Pro toto opatření nelobují pouze političtí odpůrci Obamy z Republikánské strany, ale dokonce i někteří členové jeho vlastního týmu včetně hlavy ministerstva zahraničí USA Johna Kerryho. Na rozdíl od nich podporuje neochotu prezidenta ke konfrontaci s ruskou vojenskou skupinou na Blízkém východě opatrný šéf Pentagonu Ashton Carter.
V Bílém domě se rozvinuly ostré debaty o potřebě rozhodnějších akcí v Sýrii na pozadí zpráv o úspěších vojenské operace VKS Ruska a stupňující se krize s uprchlíky v Evropě. Kerry a Carter projednávali tyto otázky v pondělí pod dohledem Susan Riceové, která je Obamovou poradkyní pro národní bezpečnost, ale jejich debata skončila bez výsledku, píše The New York Times.
Začátkem října mluvčí Bílého domu Josh Ernest již novinářům vysvětloval, že pokus o vytvoření bezletové zóny nad Sýrií s sebou nese přímou vojenskou konfrontaci s Ruskem, ale i bez toho takový úkol "vyžaduje značné zdroje", včetně velkého počtu letadel a vojenského personálu, technických pracovníků a pátracích a záchranných týmů, avšak vláda se zavázala snížit "nezodpovědné výdaje" na obranu.
Ashton Carter i tentokrát uvedl stejné důvody, které však hlavu americké diplomacie nepřesvědčily. John Kerry požadoval použití letadel "na ochranu Syřanů před ostřelováním" vládní armádou Bašára Asada. Samotný Obama raději na jednání nešel, ale jeho stoupenci byli "znejistěni", píšou noviny.
O týden dříve kandidát na prezidenta USA za Republikánskou stranu, úřadující guvernér New Jersey Chris Christie nazval Baracka Obamu slabochem a poradil mu, aby s Ruskem v Sýrii neměl slitování a vyjádřil tím obecnou náladu v táboře republikánů.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová