25. 10. 2015 Spiegel
V uprchlické krizi sází Evropa na pomoc Turecka a posouvá dopředu jednání o přístupu k EU. Podle zprávy se kritické hlášení o situaci tamějších občanských práv zadržuje – krátce před volbami v Turecku. EU hledá naléhavě řešení, aby urovnalachaotickou situaci v uprchlické krizi. Kontaktním partnerem je Turecko. Pokud by země lépe uzavřela své vnější hranice, přicházelo by do Evropy méně uprchlíků, zní logika politiků EU. Na oplátku požaduje turecký prezident Erdogan vstřícnost Evropanů v jiných otázkách.
Nyní hlásí Welt am Sonntag (WamS), že Evropská komise zdržuje zprávu o postupu v jednáních s Tureckem o přistoupení. Zveřejnění zprávy, ve které se vládě islámsko-konzervativní strany za spravedlnost a rozvoj (AKP) vyčítají zpětné kroky v občanských právech, bylo minulý týden opět odsunuto, uvedl list.
Tím se zpráva asi zveřejní teprve po tureckých parlamentních volbách příští víkend, a tak nepoškodí volební boj AKP. Erdogan byl až do roku 2014 předsedou AKP.
„ Významné kroky zpět u svobody názorů“
Jak WamS píše s odvoláním na nezveřejněný návrh zprávy, je v ní ostrá kritika situace lidských práv a právního státu v Turecku. Připomíná se, že existují „ významné zpětné kroky v oblasti svobody názorů a shromážďování“. Političtí aktivisté a novináři jsou „ zastrašováni“ a jejich základní práva jsou omezována „ přílišným užitím násilí“. Také základní práva lesbiček, homosexuálů, trans – a intersexuálů nejsou dostatečně chráněna.
Zpráva požaduje navíc návrat k mírovému procesu s Kurdy a napomíná k „rozhodnému postupu“ proti islámským teroristům v Turecku, uvedl list. Kritici již dlouho islámsko-konzervativní vládě vyčítají, že postupuje nedostatečně rozhodně proti teroristické milici IS. V létě vyhlásila vláda ofenzívu proti terorismu, která je oficiálně zaměřena proti milici IS a Dělnické straně Kurdistán (PKK), ve skutečnosti ale zejména postihuje kurdské rebely.
Erdogan může zaznamenat první úspěchy
V současnosti vede EU rozhovory s tureckým vedením o užší spolupráci v uprchlické politice. Podle informací SPIEGELu mají být brzy i rozhovory o přístupu Turecka k EU. To je signálem pro prezidenta Erdogana. Při návštěvě v Turecku kancléřka Merkelová navíc přislíbila, že v budoucnu mohou turečtí občané jednodušeji přicestovat do EU. Erdogan ke spolupráci v uprchlické krizi navíc požadoval ulehčení víz, finanční pomoc, prohlášení jeho země za „bezpečnou zemi původu“ a nyní opětovné zahájení jednání o vstupu do EU, které léta vázlo.
Turecko je v uprchlické krizi klíčovou zemí. Více než dva milióny uprchlíků, většinou ze Sýrie a Iráku, se v současnosti nacházejí v Turecku. Přes jeho hranici s Řeckem táhly statisíce dál směrem do západní Evropy. EU sází na to, že Turecko v budoucnu další cestě uprchlíků zabrání.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila Zdeňka Holešová