Nella Ivanova
29. 10. 2015 zdroj
Na přímou otázku, zda Rusko bombardovalo opozici, kterou připravily USA, musel Ashton Carter v Senátu odpovědět - ne. Pentagon zastoupený ministrem obrany prohlásil, že Rusko nebombardovalo americkou vládou podporovanou umírněnou opozici.
Ale to neznamená, že nezasadilo údery jiné opozici, řekl Carter. Je příznačné, že otázku Carterovi položil nesmiřitelný nepřítel Ruska senátor McCain.
Kromě toho šéf Pentagonu prohlásil, že Irák odmítá spolupracovat s Ruskem v boji proti IS (teroristická organizace v RF zakázaná). Podle Cartera obdržel Pentagon ujištění od premiéra Iráku. Ministr obrany zdůraznil, že pro Bagdád zůstávají USA vhodnějším spojencem, než RF.
Dříve média uvedla způsob, jakým USA "přesvědčily" Irák, aby odmítl pomoc ruských VKS. Bagdád dostal ultimátum: pokud Irák přijme pomoc Ruska, Washington ruší všechny vojenské vazby, další spolupráce nebude.
Joseph Dunford (náčelník sjednoceného výboru štábů USA) prohlásil, že byl schopen přesvědčit partnery z Iráku. Ale 22. října irácký parlament oznámil, že takový slib Washingtonu nedal.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová