Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all articles
Browse latest Browse all 19126

Evropa se přemění na stagnující kolonii na periferii americké Říše

$
0
0
Valentin Katasonov
4.12.2015   Zvědavec

Svět je svědkem vynořování se dvou globálních kartelů. Říkám globálních, protože nastolení kontroly nad světovým zbožovým trhem není jediným cílem. K plánům patří šíření moci nadnárodních korporací a nadnárodních bank do všech sfér našeho života – ekonomiky, politiky, informačních toků, medicíny a vzdělávání.

Není přeháněním říct, že vytváření světové vlády je v plném proudu.

Dotyčnými kartely jsou Transpacifické partnerství (TPP) a Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Transpacifické partnerství bylo podepsáno v Atlantě 5. října, Spojenými státy, Japonskem, Malajsií, Vietnamem, Singapurem, Brunejí, Austrálií, Novým Zélandem, Kanadou, Mexikem, Chile a Peru. Transatlantické obchodní a investiční partnerství má být uzavřeno brzy.

Stojí za zmínku, že rozhovory u obou dohod byly vedeny (u TTIP stále probíhají) v přísném utajení. Největší nadnárodní korporace a banky jednání iniciovaly a účastní se ho. Řídké informace poskytnuté médii jsou dostatečně zavádějící, aby vytvořily falešný dojem, že jde o mezinárodní obchodní dohody. Jak bylo uvedeno, hlavním cílem je zrušit cla a další omezení u obchodu se zbožím. To není pravda. Skutečnost je značně odlišná.

Dokonce i poté, co bylo Transpacifické partnerství podepsáno, nebyl jeho text uveřejněn. Fragmenty, ke kterým novináři dokázali získat přístup, dokazují, že nejde vůbec o další obchodní dohodu. Dokumenty předjímají drastické změny u mnoha aspektů ekonomiky a politiky (antiglobalisté věří, že jde o globální korporátní „státní puč“). Pouze 2 z 26 kapitol mají něco společného s obchodem. Většina jich pak zaručuje dalekosáhlá „nová práva a privilegia korporacím“.

Hra ještě neskončila. Dohoda podepsaná v Atlantě musí být ratifikována parlamenty 12 zemí. Tento tajný dokument má mnoho odpůrců.

Souběžně jsou v plném proudu jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství. Další kolo rozhovorů o TTIP mezi USA a EU proběhne na počátku r. 2016. Strany mají v plánu dokončit jednací proces předtím, než vyprší Obamovo funkční období. TTIP bude největší regionální dohodou o volném obchodu v historii, představující 60% globálního GDP, a vytvoří zónu volného obchodu rozprostírající se od Havaje po Litvu. Podle médií usiluje TTIP o odstranění celních bariér mezi Evropskou unií a Spojenými státy a sjednocení norem a regulace EU a USA.

Stejně jako v případě TTP jsou Spojené státy zodpovědné za přípravu a prosazení TTIP. Bílý dům a vláda pracují, zatímco kongres je držen stranou, aby se zabránilo nežádoucím únikům informací.

Tlustý závoj tajemství autorům projektu nepomohl. Evropané vyjadřovali během posledních let obavy ohledně této dohody. Pravda, zavedení dohody v platnost, pokud bude podepsána, vychýlí rovnováhu ve prospěch USA a bude znamenat ekonomické ztráty pro Evropu. Ale nejen to. Jsou zde další aspekty, které způsobují strach. Například zdravotní péče. Spojené státy uvalí na starý kontinent extrémně liberální ekologické a potravinové normy.

Hlavním důvodem obav jsou vyhlídky, že se tím zlikviduje to, co zbylo z demokracie v Evropě. Nadnárodní korporace budou schopny chránit své zájmy podáváním žalob. TTIP jim umožní požadovat zrušení státních zákonů, které zhoršují podmínky u konkurence. Například zákony, které stanovují minimální mzdu. Z velké části evropská integrace již připravila členské státy EU o národní suverenitu ve prospěch nadnárodních struktur. Za transatlantické integrace budou zbytky suverenity evropských států převedeny na nadnárodní centrum nacházející se ve Washingtonu nebo New Yorku. Evropa se stane zapadlou americkou kolonií.

Způsob, jakým je TTIP připravováno, ukazuje, že demokracie je v Evropě na ústupu. V červnu 2013 28 členských států EU dalo byrokratům z Evropské komise mandát vést rozhovory se Spojenými státy. U mnohých evropských politiků to vyvolalo odpor. Došlo k únikům. Nakonec byl dokument převádějící právo na vyjednávání pod veřejným tlakem uveřejněn. Procedura vynucování TTIP je čistě nedemokratická. Text dokumentu má být uveřejněn po jeho podepsání. Pak bude zaslán k ratifikaci americkému kongresu, Evropskému parlamentu a národním parlamentům členských států EU. Dohoda je souborem dohod: nejsou možné žádné dodatky.

Ambiciózní autoři TTIP jsou si jistí, že ratifikační proces půjde hladce. Já tuto víru nesdílím. Aktivity těch, kteří podpořili rozhodnutí delegovat pravomoc k tajnému vyjednávání TTIP Evropské komisi, byly některými členskými státy EU zpochybňovány.

11. října 2015 došlo k rozsáhlému protestu v Berlíně. Lidé ze všech koutů Německa přišli, aby vyjádřili silné námitky vůči Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství. Normální politikou je údaje o počtech srážet dolů. Podle policejních zdrojů se akce zúčastnilo 150,000 lidí. Organizátoři říkají, že to bylo půl milionu lidí. Mnoho transparentů požadovalo zachování demokracie a její ochranu před korporacemi, obzvláště před americkými mamuty.

Hnutí Zastavte TTIP se objevilo v mnoha zemích EU, na popud Evropské občanské iniciativy (ECI). Tato iniciativa umožňuje jednomu milionu občanů Evropské unie, kteří jsou občany nejméně čtvrtiny členských států (7), obrátit se přímo na Evropskou komisy s návrhem právního aktu v oblasti, kde členské státy převedly pravomoci na úroveň EU. V důsledku toho podepsalo Evropskou občanskou iniciativu proti obchodní dohodě EU-USA asi 3,3 milionu lidí. To je na „sjednocenou Evropu“ s populací asi 500 milionů lidí dobrý výsledek. Zastavte TTIP předalo podpisy Evropské komisi.

Evropská komise tuto žádost samozřejmě odmítla, na základě toho, že dohody o volném obchodu nejsou právní akty, ale meziinstitucionální akty, a že „nelze činit negativní ratifikační návrhy“. Pak iniciativa předala svoji petici prezidentovi Evropského parlamentu (jediné volené instituci EU) Martinu Schulzovi a požádala ho, aby uspořádal slyšení o této záležitosti a vzal v úvahu masové protesty probíhající v Evropě. Doposud nepřišla žádná reakce.

Protesty proti TTIP nabývají i dalších forem. 13. listopadu bruselský EU Observer citoval deník Süddeutsche Zeitung, který uvedl, že německý velvyslanec ve Washingtonu byl Berlínem požádán, aby podal formální protest americkému obchodnímu zástupci Michaelu Fromanovi a požadoval, aby poslanci mohli mít přístup k dokumentům souvisejícím s jednáními USA a EU o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství.

Německa vláda chce čelit „výtkám veřejnosti, že TTIP je vyjednávána mimo dosah parlamentů a za ignorování demokratických práv“, uváděly pokyny velvyslanci citované novinami.

Existují důvody věřit, že evropské protesty proti TTIP naberou v příštích několika měsících na síle. V sázce je i ten zbytek evropské demokracie, který ještě zůstal.


Europe to Turn into Backwater Colony on Outskirts of US Empire vyšel 3é. listopadu 2015 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 458 Kč Zvědavec.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 19126

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4