Stanislav Blaha
19.12.2015 E-republika
RB OSN přijala rezoluci, která požaduje odřezání Islámského státu od zdrojů financování. Zpráva pro norské ministerstvo financí ukazuje, proti komu by měla být rezoluce uplatňována v první řadě.
RB OSN přijala rezoluci, která požaduje odřezání Islámského státu od zdrojů financování. Adam Szubin, vedoucí odboru pro terorismus a finanční zpravodajství amerického ministerstva financí (zajímavý název odboru - pozn. aut.) k tomu řekl: "Tato rezoluce nám dá více flexibility jít po těch, kdo pomáhají ISIL, bez ohledu na to, zda jim finanční prostředky poskytují, ukládají, nebo umožňují vydělat si je." Rada bezpečnosti také vyzvala členské státy, aby věnovaly prostřednictvím osob, které k tomu mají pravomoci, zvýšenou pozornost zjišťování jakéhokoli zneužívání výbušnin a surovin či součástek, které mohou být využívány k výrobě improvizovaných výbušných zařízení či nekonvenčních zbraní, včetně chemických sloučenin, rozbušek, zápalnic nebo jedů.
Záběr z ruského dronu - zásah kolony tureckých cisteren s kradenou syrskou ropou |
A teď se podívejme, jak to funguje. Podle deníku New York Times mohutně proudí z tureckého Akcakale přes hranice do syrského města Tel Abjád v rukou ISIS dusičnan amonný, což je podstatná surovina, která byla použita při některých z nejproslulejších teroristických útoků, včetně těch na federální budovu v Oklahoma City v roce 1995 a atentátů na americká velvyslanectví v Tanzanii a Keni v roce 1998. S oblibou ho používají bojůvky v Iráku, Afghánistánu a samozřejmě také Islámský stát. "Bomby vyrobené z 20 tun této látky by mohly zničit 16 městských čtvrtí", řekl John Goodpaster, forenzní chemik z Indiana University v Indianapolis. "A vypadá to, že se právě chystá převoz dalších 25 tun přes turecko-syrskou hranici", dodává Dr. Goodpaster. Turečtí představitelé odmítli vysvětlit, proč bylo této látce povoleno opustit zemi.
V Turecku teď přitom probíhá trestní řízení proti Erenu Erdemovi, poslanci tureckého parlamentu, který zveřejnil důkazy, že právě přes Turecko (a ve spolupráci s tureckými tajnými službami) byly syrským radikálním skupinám dodány suroviny evropského původu pro výrobu sarinu. A jestli čekáte, že jde o trestní stíhání pro pomluvu, mýlíte se. Erdem je stíhán pro zradu. Navíc je Turecko obviňováno ze zprostředkovávání prodeje ropy pašované z území ovládaného Islámským státem. Tím ISIL získává stovky milionů dolarů, které potřebuje, aby destabilizoval Asadovu vládu a čelil íránskému (šíitskému) vlivu v Iráku.
Islámský stát je podle tvrzení ruského prezidenta Putina financován přinejmenším čtyřiceti zeměmi, včetně některých členů G20. Z tohoto pohledu je rezoluce RB OSN naprosto směšnou záležitostí.
To vše podtrhuje nová "tajná" zpráva připravená společností Rystad Energy pro norské ministerstvo zahraničí. Podle listu Dagens Næringsliv tato zpráva poukazuje na to, že "velké objemy ropy jsou pašovány z území pod kontrolou Islámského státu v Sýrii a Iráku do Turecka. Ropa je posílána cisternami přes hranice a prodávána za ceny v rozmezí 25 - 45 USD za barel." Podle Dagens Næringsliv jde o tu samou skupinu pašeráků, která pomáhala Saddámu Husajnovi obcházet sankce.
Pokud se tedy podíváme na státy, které pomáhají Islámskému státu "získávat a nasazovat zdroje", měli bychom se zaměřit na člena NATO Turecko, protože je zřejmé, že celý svět ví, co se děje, ale nikdo se neodváží s tím cokoli udělat.
Cisternový park ISIL zničený ruským letectvem |
Zdroj článku zde.
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!
Související články:
- Situace v Sýrii a okolí (září 2015)
- Fakta o Sýrii XI. aneb Kdo válčí a proč
- Sýrie, dvě války proti teroru (září/říjen 2015)
- Plynovod Irán - EU?
- Fakta o Sýrii (IX.) aneb Bytí a nebytí dolaru
- Koncern EADS stíhán za úplatky
- NATO trumflo Talibán
- Němci se odmítají podílet na francouzských výbojích v Africe
- Kdo přijde střílet na budoucí EU-Majdan? EUROGENDFOR
- NATO pod tlakem USA postupně likviduje demokracii v EU