Stephen Lendman
13.8.2015 Střípky ze světa
„Sanace“ Řecka jako kastrace evropské civilizace
Když řecký ministr hospodářství Giorgos Stathakis vítězoslavně anoncoval „Tu dohodu máme!“, přišlo to každému, kdo si neamputoval rozum, k smíchu i k pláči. Stephen Lendman z Chicaga ty pocity artikuluje. Za „86 miliard euro na sanaci“, připomíná hned úvodem, „prodává Řecko svou duši predátorským věřitelům“. „Finanční teroristům.“To už není jen poprava „evropských hodnot“. To už je výpadek pudu sebezáchovy. Hnát Řecko slzavým údolím, bere-li Evropu útokem bída „třetího světa“, umí jen okoralá duše idiota.
„Tříletý program fiskálních a strukturálních reforem,“ jak tu sadistickou seanci pudrují Financial Times, se v reálu rovná „totální kapitulaci vůči nárokům ´Trojky´, jakou by žádná spravedlivá společnost netolerovala“. „Souhlasu s ještě větším finančním a ekonomickým znásilněním a rozkradením, než dosud.“
Přitakání tomu, že se „celá populace (s výjimkou privilegované třídy, která je banditů z Eurolandu komplicem) stane rukojmím zájmů velkých prachů, co od splnění svých požadavků neuhnou, na žádný kompromis nepřistoupí a skandální lidské utrpení, k němuž to povede, jim je naprosto lhostejné.“
Sjednaným „prioritám“ ne náhodou vévodí program privatizace, mající „nehodnotnější řecké podniky a aktiva rozkrádat po následujících 30 let“. Řecká vláda se navzdory tomu, v jak žalostném stavu už ekonomika země je, zavázala letošní rozpočtový deficit srazit na 0,25 procenta HDP a v příštích letech garantovat rozpočtové přebytky, jaké jsou z říše snů i pro ekonomiky v nesrovnatelně lepší kondici – v roce 2016 ve výši 0,5 procent HDP, 1,75 procenta v roce 2017 a následující rok dokonce 3,5 procenta HDP.
Deficit však ve skutečnosti nevyhnutelně poroste dál. Řecká „ekonomika vrávorá ke kolapsu. Nová sanační dohoda její problémy jen dál hrotí. Hromadí ještě obskurnější dluh, aniž nabízí cestu k jeho úhradě. Bankrot se v určité fázi stane variantou, před níž už nebude úniku.“
„Sanační balíček“ sice, než o něm bude ve čtvrtek hlasovat parlament, probere ještě ekonomická komise SYRIZY. Všeobecně se však očekává, že ho „navzdory většinové veřejnému nesouhlasu odkýve“.
Do Bruselu mohou být – nad rámec papalášů eurozóny – povoláni i tentokrát povoláni ministři financí všech 28 členských zemí EU. Podle Financial Times je to nemine „v případě, že Řecko v průběhu jednání požádá (o další) překlenovací úvěr, aby uhradilo závazky vůči ECB, splatné už koncem měsíce“.
„Čím to vše skončí, se dá čekat. Vyhrají bankéři. Prohrají obyčejní lidé. A cena za porážku? Ještě větší nezaměstnanost, nouze, sociální služby nulové či osekané a lidská mizérie.“
„Systém, založený na dravčí loupeži, by neměla tolerovat žádná společnost. Ty západní jinou alternativu nepřipouštějí.“
Eutanázie, usmrcující jedince, je trestný čin. Teritoria, kde to neplatí, jsou stopovým prvkem. Eutanázie, ordinovaná řecké ekonomice, mrzačí celou zemi. Právě tu, co je kolébkou demokracie.
To už není jen poprava „evropských hodnot“. To už je výpadek pudu sebezáchovy. Hnát Řecko slzavým údolím, bere-li Evropu útokem bída „třetího světa“, umí jen okoralá duše idiota.