4. 2. 2016 Střípky ze světa
Selhání a pokání Americké psychologické asociace. Na metodice „silových výslechů“, uplatňované CIA v Iráku i jinde, se podílela i Americká psychologická asociace (APA). Chrám vědy, klohnící manuály mučení, je zralý zavřít krám. Víc o tom Andrew Emett.
Sídlí v Los Angeles. Specializuje se na „politickou a korporátní korupci“. „Zneužití úřední pravomoci.“ Hlavně ve sféře „národní bezpečnosti“. Americká asociace léčitelé duší, načapaná in flagranti – píše v posledním článku – napsala Ministerstvu obrany. Že už se na programech výslechů podílet nehodlá. Schytala za to pohlavek, že „nahrává budoucím útokům na bezpečnost občanů Spojených států“. Strkanice vrací téma, které už velký skandál lemoval, zpátky pod světla ramp:
Hned po 11. září 2001 – připomíná Emett – „vyprodukovalo Ministerstvo spravedlnosti sérii právních memorand, opravňujících Bushovu administrativu k mučení nepřátelských bojovníků“. Podepisoval je osobně náměstek ministra generál Jay Bybee. Pro potřeby ozbrojených sil šlo hlavně o Executive Order 13440, „negující ženevské konvence nadoraz“.
Realizací byli pověřeni „dva psychologové vojenského letectva ve výslužbě, dr. Bruce Jessen a Dr. James Mitchell“. Smlouvu na „silové techniky výslechů“ dostali přímo od CIA. Své dílko, popírající mezinárodní závazky i étos vědy, postavili na návodu pro sestřelené americké letce (Air Force Survival, Evasion, Resistance, and Escape, neboli SERE). Do rolí těch, kdo by je zajali, se vložili bujarou svévolí. Porodila i „vynález“, zvaný „dušení vodou“ („waterboarding“). Do aplikace té velehory humanismu se vložili i osobně.
Chálid Šejk Muhammad si waterboarding užil celkem 183krát – v tajných kasematech v Polsku a Rumunsku. Jeho výslechy nepřinesly „válce proti teroru“ zhola nic.
V listopadu 2002 nechal důstojník CIA Matthew Zirbel zmláceného Gula Rahmána, od pasu dolů nahého, přes noc ve vymrzlé cele. Ten tam do rána na prochladnutí zemřel.
Chálid El-Masri – občan Spolkové republiky Německo – byl zadržen v Makedonii. Celé měsíce ho mlátili - a trýznili i v konečníku. Přesto mu neprokázali nic. CIA ho musela propustit.
Binyam Mohamed skončil v želízkách 10. dubna 2002 v Pákistánu. V tajné mučírně CIA ho „mlátili, pálili a pořezali i skalpelem kolem přirození“. Propustit, aniž padlo jediné obvinění, museli nakonec i jej.
19. - 20. června 2003 „ubil kontraktor CIA David Passaro podezřelého, zvaného Abdul Wali, kovovou lampou k smrti“.
Menadel al-Džamadí zahynul ve vězení Abu Ghrajb. „Během výslechu CIA ve sprše a s rukama svázanýma za zády. Její tehdejší expert Charles Graner Jr. pózoval s gustem na kamery i před jeho ostatky.“ Za to sice trest padl, „vyšetřovatel CIA Mark Swanner však za al-Džamadího smrt obviněn nebyl“.
Egyptský klerik Hassan Mustafa Osama Nasr byl agenty CIA unesen v Miláně. „Na následky měsíců bití a elektrických šoků ohluchl. 4. listopadu 2009 vznesl italský soudce za Nasrův únos žalobu v nepřítomnosti proti 22 podezřelým agentům CIA, plukovníkovi vojenského letectva a dvěma italským tajným agentům.“
Mitchella a Jessena nežaloval nikdo. „81 milión dolarů inkasovali ještě dřív, než roku 2009 vypršel smluvní termín.“ Zato „bývalý důstojník CIA John Kiriakou za to, že program mučení odtajnil v interview pro ABC News, vyfasoval 30 měsíců natvrdo Kiriakou byl obžalován za porušení Zákona o ochraně identity příslušníků tajné služby z roku 1982. Dal totiž reportérovi New York Times Scottu Shaneovi vizitku Deuce Martineze. Martinez byl vyšetřovatelem CIA, pracujícím pro Mitchell, Jessen a spol.“
V červenci 2015 se proláklo, že dva bývalí prezidenti APA se, ruku v ruce se CIA, pokusili správní radu asociace přesvědčit, aby „Mitchellovy a Jessenovy neortodoxní terapie posvětila. Poté, co rada dospěla k závěru, že spánková deprivace mučením není, inkasoval někdejší prezident APA Joseph Matarazzo v Mitchell, Jessen a spol. minoritní obchodní podíl.“
K závěru, že „silové techniky výslechu efektivním prostředkem získání informací nejsou“, nakonec dospěl i tematický výbor amerického Senátu. Pod tvrdým tlakem totiž – stojí v jeho zprávě - „vězeň, aby už měl pokoj, vyslýchajícími řekne, cokoli po něm chce“. CIA sice „tvrdí, že informace získané silovými výslechy spasily řadu životů a vedly ke zneškodnění Usámy bin Ládina“. Z toho, že houpe, ji však usvědčil i zmíněný výbor Senátu.
Dopis ministru obrany Ashtonu Carterovi, zmíněný úvodem, je z loňského 28. října. Podepsali ho prezident APA Barry Anton a jeho předchůdce Norman Anderson. APA si – stojí tu – účast na „výsleších v zájmu národní bezpečnosti“ napříště zakázala. Natož na čemkoli, souvisejícím s „mučením vězňů na Guantánamu“.
Náměstek ministra obrany Brad Carson odepsal před pár dny. Omluvy za lapálii, do níž Pentagon dostal APA, tu není ani za nehet. Dopis naopak hýří výčitkami, že APA sabotuje účast kvalifikované psychologie na projektech amerických ozbrojených sil.
To bububu hýří i pozoruhodnými moudry: „Kontext budoucích konfliktů – ať už tradičních mezinárodních ozbrojených střetů typu II. světové války či korejské války, obrany vlasti proti teroristickým organizacím typu al-Kájdy nebo Islámského státu v Iráku a Levantě, anebo čehosi naprosto nepředvídatelného – dnes není znám. Kód, definující etiku psychologů v rolích, které jim z hlediska národní bezpečnosti připadnou v budoucnosti, musí konvenovat kterémukoli z možných kontextů. Při vší úctě máme proto za to, že paušální prohibice účasti psychologů ve výsleších v zájmu národní bezpečnosti tomu neodpovídá.“
S tím, jak lidi prohnat torturou, si „americký sen“ poradí i bez profesorských cvikrů. Právě to ovšem prackám, majícím to v popisu práce, zapovídá i legislativa jejich vlastní země. Dobrozdání, vymáhané po cechu léčitelů duší, plní jiné zadání. Metody výslechů, založené na mučení, má podat v balení, s nímž nemá problém ani věda o duši. Aby to nevázalo ruce ani tomu, kdo vyhraje letošní prezidentské volby.