- Pozorovatelka -
22. 2. 2016 AENews
Američtí žoldáci, nikdy nepochopíte, o čem je rok co rok květnová 10. hodina v Rusku.
V květnu 2015 proběhla v Moskvě k 70. výročí konce 2. světové války vojenská přehlídka, před kterou smekli i ti největší odpůrci Ruska. Zmiňovat tuto událost v únoru 2016, kdy žádné výročí není aktuální, se může jevit jako nesmyslné. Ale jelikož všichni soudní vidí, jaký nátlak je na Rusko vyvíjen od doby tzv. anexe Krymu poté, co došlo k ukrajinskému Majdanu, dále od doby, kdy Rusko vstoupilo do bojů v Sýrii a obzvláště za situace, kdy je každý, kdo Rusku fandí proti expanzi NATO směrem až do Moskvy, považován za rusofila, stojí kus historie za připomenutí.
Já bych k tomu dodala, že duše vlastenecká. Což je něco, co američtí (a NATO) žoldáci nikdy nemohou pochopit, protože obzvláště ti američtí nikdy nepoznali, co znamená bránit vlast. Jsem samozřejmě laik přes vojenství, ale četla jsem, že každá armáda má plnit především obranný charakter. A kdy ve své historii takový charakter splňovala americká armáda? Jestli jsou tím myšleny rakve s americkými vojáky, dopravované z Vietnamu, Afgánistánu, Iráku, Libye, Sýrie a z jiných částí světa, tak jsme přesně u toho, že američtí vojáci jsou pouhými žoldáky, kteří skutečný boj za vlast nikdy nepoznali. A proto nikdy nemohou pochopit, o čem je každoroční květnové ticho před desátou hodinou v Moskvě. Ze stejného důvodu nemohou pochopit, co znamená skutečné vlastenectví. A ze stejného důvodu nemohou pochopit sílu v očích těch, kteří hrdě pochodovali ve vojenské přehlídce v Moskvě 2015 a kteří pro současnost mají válečný song s textem: „Jsme klidní jako skála, ale nedrážděte nás – my jsme armáda své země a svého národa, jim jsme složili přísahu. A jako za Napoleona, i teď na Moskvu musíte přes nás.“ Laicky bych dodala, že každý ministr obrany může jen tiše závidět…
A úplně v neposlední řadě – opravdu nevidím důvod, proč by země, která jako první zastavila Napoleona i Hitlera, která dále je zdrojově soběstačná a která navíc oplývá velikým duchovním bohatstvím, měla „tančit tak, jak někdo – ať už je za oceánem či co by vládce všech moří – píská“.
A protože na rusofilském označení už stejně nic nezměním, tak na závěr ještě „ruské mosty“, jinak řečeno - ruská představa globalizace, která je k vidění v závěru videa:
Jak se v minulosti nejednou potvrdilo a jak se v budoucnu nejspíš opět potvrdí, je dobře, že existuje Rusko a že se nedá pokořit (čímž rozhodně nemám na mysli obhajobu komunismu). A budu věřit, že ani Čína nezapomněla, kdo ji osvobodil.