24.2.2016 Security
Snaží se Turecko o destabilizaci situace na Středním východě? Rusko má jasno, a NATO už zřejmě také.Několik vysokých úředníků NATO uvedlo, že Severoatlantická aliance nebude podporovat Turecko v jeho zamýšlené válce proti Rusku na Středním východě. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn uvedl pro německý Der Spiegel: "NATO si nemůže dovolit být vtaženo do vojenské eskalace s Ruskem v důsledku nedávného napětí mezi Ruskem a Tureckem." Zdroj: 21stcenturywire.com
Rektální alpinismus EU vůči Turecku
Evidentně tak naráží na znění článku 5 Smlouvy o NATO, podle kterého může být uplatněna klauzule společné obrany v případě, že bude napaden některý člen aliance, včetně Turecka. A Asselborn doplňuje: "Tato záruka je uplatněna pouze tehdy, pokud je členský stát NATO jasně a prokazatelně napaden."
Německý diplomat uvedl pod podmínkou zachování anonymity: "My nebudeme platit cenu za válku, kterou začne Turecko."
Právě termín "jednoznačného útoku" je zmiňován v souvislosti se zapojením společné obrany NATO a Turecko má v tomto případě smůlu, protože proti ruské stíhačce zaútočila jako první turecká armáda. Rusko se bránilo pouze diplomatickou cestou a je těžké si představit, co jiného by mohlo vyvolat válečný konflikt než právě podobný postup Turecka.
Moskva nepovede s Ankarou válku. Pomstíme se vám jinak.
Navíc má Rusko velmi dobře zadokumentováno, jakým způsobem se Turecko "vojensky angažuje v Sýrii". Proto koncem minulého týdne Rusko požadovalo schválit rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která měla odsoudit údajnou tureckou invazi do Sýrie.
Pět faktů, která vysvětlují, proč se Turecko ocitlo ve velkých nesnázích, a nechce si to přiznat, uvedl i prestižní americký časopis Time.
Nakonec se server 21stcenturywire.com ptá: "Myslíte si, že Turecko začne mírnit svoje vojenské akce v oblasti, když zdaleka nemá zaručenou podporu NATO?"
Ředitel Centra bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institut Jaroslav Salivar uvedl pro server ParlamentniListy.cz: "Merkelové turecká karta je posledním řešením při uchování evropského statu quo v azylové a migrační problematice. "Turecko pomůže s hlídáním díry v plotě EU pod podmínkou, že se v něm udělají zároveň obrovská vrata a klíče od nich bude mít pouze Turecko."