23. 4. 2016 Telepolis
Poté, co turecká vláda pod svým prezidentem, který by chtěl ještě větší moc, dala s úspěchem varovný příklad německé vlády , kterou škrtí uprchlická politika, se zdá, že má sklon přímo intervenovat v zahraničí, popohnat věci dopředu. Přitom jde i o propagandistickou ofenzívu, která chce vztah tureckého státu k médiím a novinářům přenést do zahraničí, aby nedocházelo ke kritice nejen ve vnitrozemí, ale i v zahraničí.
Právě nyní byl korespondentovi ARD Volkeru Schwenckovi odepřen vstup do Turecka. Důvodem je, že má vztahy s teroristy, protože novinář mezi jiným podával zprávy o syrských Kurdech. Vláda AKP označuje za teroristy a jejich pomocníky všechny politiky, novináře, akademiky a intelektuály, kteří kritizují postup tureckých bezpečnostních sil proti kurdskému obyvatelstvu ve vlastní zemi.Kancléřka Merkelová se dala strhnout jen k poznámce: „Sledujeme to s jistými obavami.“
Podle zpráv z médií si turecké ministerstvo zahraničí začátkem tohoto týdne zavolalo i nizozemského velvyslance, protože nesouhlasilo s karikaturami, které nepřiměřeně představují lehce urazitelného a s osobním nasazením svou mužskou čest bránícího / islámskou?/ prezidenta Erdogana. Jak v Německu, tak i v Nizozemí existuje paragraf, podle kterého může být urážka majestátu potrestána až dvěma roky.
Po případu Böhmermann podali poslanci návrh zákona na odstranění paragrafu, který se v parlamentu setkal s velkým ohlasem. Nizozemská vláda si nyní chce pospíšit, aby odstranila zákaz, dostává se ale do dilematu. Urážka majestátu nebyla ani v Německu, ani v Nizozemí zřejmě potrestána. Kvůli urážky Adolfa Hitlera byli ve 30. letech potrestáni tři muži. V roce 1966 byl dvěma týdny vězení potrestán student za urážku amerického prezidenta Johnsona.
Nizozemský velvyslanec, který šel v pátek na turecké ministerstvo zahraničí, však ze své strany vyjádřil podiv nad mailem, který turecký konzulát v Rotterdammu zaslal tureckým organizacím v Nizozemí. Příjemci byli vyzváni, aby sdělili, kdo v jakých komentářích na facebooku, twitteru a jiných sociálních sítích urazil prezidenta, Turecko nebo turecký lid. Až do čtvrtka do ukončení služby se odpovědi měly zasílat na stejnou adresu info.cgrotterdam@mfa. gov.tr
Den předem na to poukázal nizozemský předseda vlády Rutte na tiskové konferenci s Angelou Merkelovou. Je překvapen, co turecká vláda touto akcí sledovala, a dotáže se velvyslance kvůli vysvětlení. Poslanci kritizovali velkou moc Erdogana a požadovali diskuzi v parlamentu. Turecký konzulát prohlásil, že u mailu jde o nedorozumění. Jeden pracovník udělal chybu ve formulaci. Výzva hlásit urážky nebyla úmyslná, chtěli jen monitorovat probíhající nenávistnou kampaň po případu Böhmermann. Mluvčí tureckého velvyslanectví v Haagu prohlásila, že Turecko o žádné žaloby v Nizozemí kvůli urážce neusiluje, ačkoliv po případu Böhmermann došlo k „přílivu nenávistných mailů.“
Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová
Türkisches Konsulat in Rotterdamm forderte zur Meldung von Erdogan – Beleidigungen auf Telepolis, Florian Rötzer, 23.4. 2015