Richard J. C. Galustina
2.8.2015 Wertyz Report
Tresty smrti pro syna Muammara Kaddáfiho Saifa al-Isláma a bývalých režimních činitelů se těžko čtou, když vidíte mezinárodní odsuzování.
Příkaz zastřelit Saifa, bývalého zpravodajského šéfa Adullaha al-Senussiho, bývalého premiéra Ali-Baghdadiho Ali al-Mahmouda a šest dalších lidí byl mezinárodně odsouzen ze všech stran. V čele stály Amnesty International a Human Rights Watch, které zveřejnily pravidla spravedlivého procesu, která Tripolský odvolací soud porušil. Zvláštní mise OSN v Libyi (UNSMIL) uvedla: „Obžalovaným byl dlouhou dobu zamítnut přístup k právníkům a rodině a někteří uvedli, že byli zbiti nebo s nimi špatně zacházeli, UNSMIL si ale není žádého prošetření těchto obvinění vědoma.“
Al-Mabrouk Omran, ministr spravedlnosti mezinárodně uznané vlády (HOR), která byla loni vykopnuta z Tripolisu milicemi Libya Dawn, řekl, že soudci pracovali „se zbraní u hlavy“ pod vlivem milicí Dawn, které jsou opravdovými hráči procesů.
Mají pravdu. Termín samozvaný soud tomuto vykonstruovanému procesu, který byl pořádán v tajnosti a odsoudil devět bývalých činitelů k zastřelení a dalších 23 k dlouhodobým trestům poté, co nebyly představeny důkazy ani svědci, sedí.
Aby bylo jasno. Tento soud není pod kontrolou Islamistického Generálního národního kongresu (GNC), který tvrdí, že ovládá Tripolis, město ale ve skutečnosti ovládají milice Dawn. Někteří jsou islamisté, někteří Al-Kájda, spousta jen prostí gangsteři. Milice Dawn dokonce ovládají i soudní síň, která je uvnitř věznice s maximální ochranou Al Hadba.
Pro Saifa může být výsledek lhostejný, protože je držen milicemi v horském městě Zintan, které je zhruba 100 kilometrů od Tripolisu, v centru provládního odporu milicím Libya Dawn. Zintanci ho nechtějí milicím Dawn předat; trest smrti vytváří další debatu nad tím, jakou roli bude Saif hrát v budoucí Libyi. Jednou může čelit soudu, a ne vykonstruovanému.
Kritika těchto podvodných rozsudků postrádá tu hlavní pointu - Dawn chce v tomto případu zničit zákon.
Dawn od svého ovládnutí Tripolisu loni v červenci usiluje jen o moc.
Načasování soudu v Tripolisu je důležitým faktorem. Libya Dawn chce hlavně zastavit volání Libyjců pro návrat Saifa, nebo jeho roli v budoucnosti země. Saif byl obviněn v roce 2011 Mezinárodním trestním soudem z válečných zločinů a zločinů proti lidem, jeho stoupenci ale tvrdí, že neměl žádnou vojenskou roli v libyjské vzpouře, a že podpora jednotek jeho otce byla omezená na slova.
Dawn poslední měsíce ztrácela území. Její jednotky, převážně z Misuraty, byly bombardovány vládními silami a ISIS. Některé milice dokonce podepsaly dohodu o klidu zbraní s nepřáteli. Mezitím HOR, která sídlí v Tobruku, posiluje údajně díky vojenské podpoře přátelských států.
I přes silnou podporu lobby Muslimského bratrstva v zahraničí GNC nedokázala ovládnout libyjské státní instituce.
OPEC loni potvrdil, že se bude jedině jednat se zástupci tobrukské Národní ropné společnosti, tento měsíc navíc Mezinárodní měnový fond oznámil, že do čela centrální banky usadí tobrukského šéfa; obě organizace nemají jinou možnost; HOR je mezinárodně uznaná a pokud to tomu tak je, má právo na peníze za mořem.
Následovaly i další instituce, některé pod kontrolou Tobruku po soudních procesech na Maltě a v částech Afriky; GNC nedokázala mj. získat kontrolu nad Libyjským investičním úřadem a Libyjskou poštou a telekomunikační a společností LPTIC.
S uznáním přichází peníze; hodně peněz. Libye má na zahraničních účtech víc než 100 miliard, možná i víc, pokud se odhalí společnosti, které Kaddáfí vybudoval.
Peníze z Kaddáfiho éry se dají nalézt v OilLibya a italské UniCredit, ENI, Finmeccanica a dalších bankách po celém světě. Soudní bitvy mezi libyjskými stranami probíhají v Evropě.
Pokud Dawn bitvy o majetek prohraje, a jeví se nám, že ano, představuje to její další klíčový problém. Po roce vládnutí, únosech, vydírání a vraždách je většina Libyjců nenávidí. HOR sídlí z bezpečnostních důvodů v Tobruku a má podporu místní populace. Dawn, která drží Tripolis silou, podporu nemá.
Krátce, bez zahraničních peněz a lidové podpory má Libya Dawn jen jednu zbraň a tou je násilí. V probíhajících mírových jednání vedených velvyslancem UNSMIL Bernardinem Leonem Dawn ví, že musí vnější svět přesvědčit, aby ji dal kus Tripolisu a alespoň trochu peněz ze zahraničí, nebo bude milice zničena. Lídři milice doufají, že tento vykonstruovaný proces vyšle tuto zprávu. Aby tlačili na Evropskou unii, pouští nelegální imigranty z Libye.
Jenže takové rozdělení Libye by posílilo barbaritu milice, jak jsme mohli vidět během vykonstruovaného procesu, pokud Dawn cítí, že má právo ovládat Tripolis jakýmkoliv způsobem, nepřineslo by to mír, ale jen další horor.
Pokud chce vnější svět opravdu podpořit mír v Libyi a ukončit masovou imigraci do Evropy, ukončit posilování ISIS, musí podpořit legitimní vládu a armádu; podpořit právo a pořádek a demokracii. Musí to zahrnovat sílu, nebo hrozbu silou Libyjské armády s vojenskou podporou Západu. Dawn tento týden dala najevo, že rozumí jen síle. Z Tripolisu nebude vykopnuta bez vojenské akce řádných ozbrojených sil, nebo alespoň věrohodné hrozby vojenskou akcí. To znamená Západní vyzbrojování, dokonce i přímá pomoc, legitimní vládě, aby mohla dokončit práci a zničit ISIS. Tohle je myšlenka, kterou diplomaté a velvyslanci odmítají, doufají, že Dawn promluví do duše. Jenže brutální vykonstruovaný proces ukazuje, že jsou zavázaní jen síle. A tohle je dalším důkazem toho, že Tripolis opustí jen přes brutální sílu nebo věrohodnou hrozbu silou.
Richard J. C. Galustina je obranný a bezpečnostní analytik
Zdroj: Al-Wasat
Foto: Reuters