Image may be NSFW.
Clik here to view.
Clik here to view.

Ron Paul
10.9. 2015 Střípky ze světa
Uprchlická krize pod drobnohledem emeritního kongresmana
Zpětný ráz imperiální zvůle
Uprchlická krize nespadla z nebe. Už si to špitá i část groteskních kariér. Pravé příčiny však bere poníženým obloukem. Třeba jim dodá kuráže Ron Paul, emeritní americký kongresman. A dvakrát i nezávislý prezidentský kandidát:
„Minulý týden zažila Evropa jednu z nejhorších krizí celých dekád.“ V „hledáčku médií jsou lidské tragédie psanců, kočujících nebezpečnými nástrahami“. „Pozornost tomu, co je do ciziny žene, je však mizivá“. S „lidmi, vyhnanými z domova, cítíme logicky všichni“. Poznání, že jde o „krizi, vzniklou vinou vlád“, to však přehlušit nesmí.
Ta masa „prchá ze Sýrie, Libye, Afghánistánu a Iráku“. Zemí, „destabilizovaných americkou a evropskou intervencionistickou politikou, která jim vzala i naděje na ekonomické zmrtvýchvstání“. „Masová migrace ze Středního východu i prostor za ním je přímým důsledkem neokonzervativní politiky změny režimů, invazí a zavádění ´demokracie´ kouřící hlavní.“
„Takřka neobyvatelné země po sobě nechává dokonce i tam, kde se jí změna režimu povedla, jako v Iráku. Připomíná mi to výrok na téma náletů Ben Tre, připisovaný za vietnamské války jednomu americkému majorovi: ´Abychom to město zachránili, museli jsme ho zničit.´“
„Notný díl viny padá i na Evropu. Francie a Velká Británie podpořily agilně jak útok na Libyi, tak od počátku i politiku ´Asad musí jít´. Asad možná není bůhvíjak hodný hoch, síly spuštěné ze řetězu, aby ho svrhly, jsou však mnohem horší a nepoměrně nebezpečnější. Že lidé prchají ze Sýrie stůj co stůj, tak není divu.“
„Většina z nás ten drásající snímek utopeného syrského chlapce, ležícího na turecké pláži, viděla. Stoupenci intervence té tragédii využívají k naléhání, aby Spojené státy Sýrii napadly. Ten chlapec však byl z kurdské rodiny, prchající před ISIS v Kobani. A to, že před invazí Spojených států žádný ISIS v Sýrii ani Iráku nebyl, se přece ví.“
„Jen co se nám, jak už to bývá, špatná zahraniční politika vrátí jako bumerang, ti samí, co to zavinili, si osobují i právo nám vykládat, jak to napravit - aniž by jedinkrát ze všeho nejdřív přiznali, že šlápli vedle.“
A tak „jsme minulý týden zírali i na to, jak nám řešení syrského problému nabízí zdiskreditovaný generál David Petraeus: spojit se proti ISIS s al-Kájdou! Petraeus šéfoval CIA v době, kdy Spojené státy spustily v Sýrii podvratnou politiku změny režimu.“ Stál v jejím čele i ve chvíli, kdy „napomohly vzniku al-Kájdy a ISIS v Iráku a Sýrii“. „Napravit vlastní ničivou syrskou politiku tím, že vstoupíme do aliance s al-Kájdou, je příšerný nápad. Míní snad kdokoli vážně, že až by se al-Kájda či ISIS zmocnily celé země, syrští běženci nebudou problém ještě horší?“
„Reálné řešení zní následovně: skoncovat se zasahováním do věcí jiných zemí.“ Dát „zelenou šanci prosperitě, k níž vede jen mírová zahraniční politika“. A „ne nouzi, lemující provoz impéria“.
„Zavřít impériu krám!“
Z jeho metropole to zní lákavě.