16.9.2015 První zprávy
Radikální islamismus je největší hrozba naší doby, hlavní vinu za vznik radikálního islamismu má Západ, říká v rozhovoru pro německý Stern britský spisovatel Salman Rushdie. Britský spisovatel Salman Rushdie za svůj román Satanské verše (1988) byl odsouzen k smrti, kdy v únoru 1989 ájatolláh Rúholláh Chomejní, nejvyšší vůdce Íránu, vydal fatvu, ve které Rushdieho odsoudil k smrti. Spisovatel se už vzdal naděje, že před 26 lety mu uložený trest bude zrušen.
"Pravda je, že ten den nikdy nepřijde, jsem si tím opravdu jist,"řekl v rozhovoru pro Stern 68-letý spisovatel. Přesto se cítí ve svém domově, v New Yorku, naprosto bezpečné. "Můj život je normální, zcela normální, abych s vámi mluvil mohl jsem jet taxíkem, mohu chodit od roku 2002 na baseball na Yankee Stadium. Nemám žádnou ochranku ....." dodal Salman Rushdie.
Islámský stát verbuje do svých řad mladé Němky
Západ je hlavním viníkem vzestupu radikálního islamismu
Radikální islám zajímá Rushdieho i dnes, jeho nová kniha ("Dva roky, osm měsíců a dvacet dnů", vydavatel C. Bertelsmann), je o boji věřících proti nevěřícím. Podle Rushdie "je to nejhorší hrozba naší doby".
Hlavní vina za vznik radikálních islamistů padá podle Rushdieho však na Západ.
"Byl to ten největší hřích Západu zrušit kontrolu těžby ropy a přenechat ji saúdské královské rodině." S těmito penězi, saúdská královská rodina Wahhabi-Kultu podporuje radikální islámský proud. "Byly to saúdské peníze, z ketrých byly financovány školy koránu, kde byli Talibanci proškoleni na pomezí Pákistánu a Afghánistánu. Mullahové za peníze Saúdů učili a šířili velmi přísný islám po celém světě."
V boji proti radikálnímu islamismu Rushdie prosazuje tvrdý postoj: "Musíme se bránit, měli bychom si být vědomi toho, že svět, ve kterém chceme žít, a svět kde žijeme .. . by neměl být obětován prohnilým kompromisům. Při pokusech o zklidnění situace a uzavírání kompromisních dohod, se nebudete bát o nic méně, ale bude to mnohem těžší. Jedinou účinnou metodou je:
Postavit se radikalismu! "