Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all articles
Browse latest Browse all 19126

Německý hospodářský zázrak kritickýma očima

$
0
0
- red -
20.9.2015 E-republika

Německo, které prosadilo s ECB měnovou unii devastující EU, je vyzdvihováno v neoliberální ekonomice do nebe jako hospodářský zázrak. Ale podívejme se na statistiky pořádně, a ne skrze neoliberální manipulace.


Německo, které prosadilo s ECB měnovou unii devastující EU, je vyzdvihováno v neoliberální ekonomice do nebe jako hospodářský zázrak. Paradoxně tomu napomohly i lokální války, kterými EU ničí Blízký východ. Zničení zemí jako Libye a Sýrie vyvolalo vlnu uprchlíků, kteří po 4 letech strádání konečně míří do Evropy, tedy hlavně do Německa.

Prof. Jean Gadrey napsal pro francouzský web Alternatives économiques zajímavý článek Emploi: le match France/Allemagne est truqué par les économistes néolibéraux, jehož základní argumentaci uvedeme. Článek věcně upozorňuje na manipulace neoliberálních ekonomů ohledně statistik hospodářské výkonnosti Německa. Navíc se výborně doplňuje s prací francouzského ekonoma Guillaume Duvala a jeho knihy Made in Germany. Le modèle allemand au-delà des mythes (Le Seuil, 2013). Alternativní ekonomové upozorňují francouzské socialisty, že chtějí zavádět model, který Německo právě opouští, protože se jedná o neoliberální model, který tuto zemi dovedl do zásadní krize. Viz náš článek Boj o minimální mzdu v Německu.
 
Neoliberální manipulace statistik

Podívejme se na první argument, aneb jak se kouzlí se statistikami. Například u tvorby pracovních míst lze pracovat s absolutními čísly přírůstku. Německu proti Francii vychází v roce 2014 krásný přírůstek 55 %. Ale stačí tato čísla dát do poměru s celkovou zaměstnaností a vznikne úplně jiná statistika. Růst pracovních míst v letech 2003-2014 vzhledem k původní míře zaměstnanosti je následující: Německo 11 %, Francie 4,4 %, Velká Británie 9,1 %. Ale mnohem větší manipulace se týká roku, v němž nasadíte laťku pro měření růstu zaměstnanosti. Tady neoliberálové úmyslně manipulují data. Podívejte se na růst zaměstnanosti oněch tří zemí v letech 2000-2014. Výchozí laťka měření je rok 2000.




Německo kraluje rychlým startem, kterým dohání ostatní země, které naopak stagnují. Neoliberální ekonom zvedne prst a řekne, že to je ta krásná doba, kdy klesla základní mzda a kdy se zavedl sociální systém úspor zvaný Hartz IV. A nyní vezmeme stejná data Eurostatu od roku 1994 do roku 2014. Dobře se podívejte na modrou čáru ukazující vývoj Německa. Tu vám neoliberální ekonom neukáže. Výchozí rok pro porovnávání je 1994.




Jak je vidět, ve srovnání s dlouhodobou statistikou je německý model tvorby pracovních míst hluboko pod průměrem zaměstnanosti Francie a Velké Británie. A dlouhodobá statistika je v tomto případě mnohem směrodatnější. Stačí si vzít delší úsek a porovnat růst zaměstnanosti za delší období. Německo je na tom z oněch tří zemí úplně nejhůř. A nyní se podívejme na statistiku, která je velice důležitá vzhledem k současné uprchlické krizi. Graf porovnává množství pracovních hodin odpracovaných během jednoho roku populací v pracovním věku. Je porovnáno celkem 8 zemí.




Od roku 2003, tedy od zavedení sociálních "reforem" Hartz IV a snížení minimální mzdy Němci dělají, až se z nich kouří. Mají odpracováno nejvíc hodin z měřených zemí. Prekarita, hodinovky, náhradní džoby, nevyhnutelné stárnutí obyvatel a drastické zhoršení jejich sociální situace vinou minimálních sociálních odvodů a důchodů. To je dědictví neoliberální ekonomiky Merkelové pro Německo. Výdělek pod 400 euro za měsíc už nejde na odvody. Takových lidí je zde 5 miliónů a už 10 let nejsou schopni si vydělat žádné peníze na důchod. Je jasné, že taková země potřebuje uprchlíky jako sůl, protože jen nové pracovní síly dokáží zažehnat sociální bombu, která v Německu za pár let vybuchne.

Podle statistik OCDE ve Francii v roce 2013 pracovalo na částečný úvazek 14,3 % lidí (muži i ženy nad 15 let). V zázračném Německu to bylo 22,8 % a v Británii 23,9 % zaměstnanců. To je důležitý ukazatel o tom, kdo má na důchod a na nemocenskou, a kdo nikoliv. Navíc Německo je v demografickém poklesu a od roku 2000 ztratilo 400 000 obyvatel. Ve stejné době činí demografický přírůstek Francie 5 miliónů obyvatel. Jak je vidět, s čísly lze kouzlit různým způsobem.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme! 



Související články:

Viewing all articles
Browse latest Browse all 19126

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4