Tereza Spencerová
27. 9. 2015
Americká snaha izolovat Rusko a ztrestat ho za anexi Krymu a postup na východě Ukrajiny vedla k k ruskému finančnímu zisku a posílení jeho vlivu ve strategickém Středomoří.
Vše začalo v době, kdy ruskému ministerstvu obrany šéfoval Anatolij Serďukov. Rád objednával zbraně na Západě, údajně proto, aby přitlačil domácí zbrojní průmysl k lepšímu výkonu a snížení cen, podle jiných hlavně proto, že od západních zbrojařů dostával tučné úplatky. Stal se tak chodícím symbolem korupce na takové úrovni, že to překvapovalo i v tak zkorumpovaném státě, jakým je Rusko. O funkci přišel až v roce 2012, o dva roky později jeho vyšetřování skončilo a všichni zapomněli.
Kauza dvou vrtulníkových nosičů Mistral, které Serďukov objednal ve Francii, ale s ukrajinskou krizí naopak doslova rozkvetla. Mimochodem, právě ještě Serďukov nakoupil také italské obrněné vozy Iveco. Požadavky ruské armády tehdy splnila jen první várka dodaných „Rysů“, zbytek kontraktu byl zrušen, a nyní se tato vozidla objevila s ruskými vojáky v Sýrii.
Dodávka Mistralů byla sama od sebe zpožděná o nejméně rok, pak přišel Majdan a vše se po ruské reakci na západní postup na Ukrajině zkomplikovalo ještě víc, shrnuje americký analytický Stratfor, neboť do kauzy vstoupily Spojené státy. Spolu s EU v zádech začaly tlačit na Francii, aby obchod s Ruskem zrušila. Nakonec se tak i stalo, a zatímco Rusko dopředu Francii vyplatilo 893 milionů eur, Francie nedávno Rusku za nedodržený kontrakt vyplatila bezmála miliardu eur.
Kauza Mistral ale vyústila v ještě překvapivější konec. Obě plavidla totiž namísto Ruska kupuje Egypt, nově blízký arabský spojenec Ruska, ruský výrobce vojenských vrtulníků Kamov navíc na egyptské Mistraly dodá 50 strojů Ka-50 Alligator za miliardu dolarů a k tomu Rusku zbyla kompletní technická dokumentace Mistralů, což v zásadě znamená, že na vývoj vlastních vrtulníkových plavidel nemusí vynaložit ani kopějku, a když, tak jen na jejich případné vylepšení. Suma sumárum, pro Rusko celý obchod končí velkým plusem, ať už finančním, nebo strategickým, tedy posílením strategického partnera ve strategickém Středomoří.
(dokončení textu na stránkách Literárních novin ZDE)