
29.9.2015 Rukojmí
Armádní speciál přistál v sobotu na mezinárodním newyorském letišti Johna Kennedyho Stroj měl během letu technické mezipřistání na Islandu. Je to přes třicet měsíců, co je Miloš Zeman dnes již 71letou hlavou státu a jeho popularita navzdory házením klacků pod nohy z tzv. pražské kavárny stoupá, nyní až k 60 procentům. A pořád slyšíme tu samou frází o tom, že rozděluje národ. A co jiného má dělat prezident zvolený poprvé přímou volbou? Kdyby za ním všichni stáli jako jeden muž, zase by mu bylo vyčítáno, že je to totalita jako v minulém režimu.
Opozice je relativně demokratický systém, proto musí být výměna názorů a je nepředstavitelné, že by všichni souhlasili se vším a se všemi. Naopak by měl platit princip filosofie Voltaira; s vašim názorem sice nesouhlasím, ale dám život za to, abyste ho mohl veřejně říkat. Ovšem, jistě uznáte, že by bylo paradoxní, kdyby záškvary z "pražské kavárny" měly vůbec ponětí, co je to demokracie. Prý si oblíbil mocné diktatury - Rusko, Čínu, kde byl na oslavách 70 let od konce 2. sv. války, byl ale též ve Vatikánu, kde byl úspěšný, stejně jako v Číně. Pozval papeže Františka, který přislíbil návštěvu Česka,
Stejně tak učinil čínský prezident Si Ťin-pching, s nímž se setkal již dvakrát. Poprvé přivezl z Číny obchodní smlouvy českých firem za 200 miliard USD, nyní přijde zhruba deset miliard korun z Číny do České republiky v rámci první investiční vlny. Za všemi investicemi stojí čínská společnost CEFC; předseda představenstva této firmy Jie Ťien-ming se už před časem stal jeho honorárním poradcem. Dva a půl roku od inaugurace prezidenta Miloše Zemana, aneb Klaněli se mu nejen čínští obchodníci, ale i američtí Židé…
Židé s povděkem kvitovali, že je pozdravil též hebrejsky „šalom“ a pronesl: ”Podstatné je, že svět už nikdy nesmí jít slepě na porážku, jako se to stalo v minulosti. Vaše diskriminace je naše diskriminace, vaše oběti, jsou naše oběti… Už nikdy,” uzavřel svůj proslov český prezident. Následoval opakovaný potlesk a vysloužil si další, k tomu „standing ovation“ - potlesk vestoje. Proč? Jasná zpráva - Žid se blbcům zdaleka vyhne…
Nyní se prezident Miloš Zeman viděl v New Yorku s krajany, s nimiž plul kolem Manhattanu, a poté se zástupci českých firem působících v regionu. Setkání se uskutečnilo těsně před pracovní návštěvou Valného shromáždění OSN, kde prezident v noci z úterý na středu vystoupí s výzvou ke společnému boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát. Zhlédl již též představení žáků české školy v České národní budově. Děti v národních krojích mu k jeho narozeninám zazpívaly českou hymnu. V závěru dne se sešel se zástupci dobročinné krajanské organizace Bohemian Citizens’ Benevolent Society of Astoria.
Po asi čtvrthodinovém projevu o půlnoi našeho času z útarý na středu ve všeobecné rozpravě 70. zasedání Valného shromáždění OSN se setká s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem; v plénu po generálním tajemníkovi OSN již vystoupil mezi jinými prezident Spojených států Barack Obama, hlava ruského státu Vladimir Putin či francouzský prezident François Hollande.

Zeman se sešel i s chorvatskou prezidentskou Kolindou Grabarovou Kitarovičovou a předsedou thajské vlády Prajutchem Čan-Očou a s nejmenovanými syrskými diplomaty, v této souvislosti se spekuluje o možném jednání se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem. Večer se pak prezident Zeman zúčastní recepce pořádané americkým prezidentem Obamou.

Setkání s krajany mělo přívětivý nádech pro 400 milionů korun Česka na obnovu Národního domu na Manhattanu, který chtěli zbourat. Následně položil prezident Zeman květiny ke Ground Zero; je symbolické, že o boji proti terorismu mluvil právě v New Yorku. Proto se setká i se zástupci městských hasičů, kterým přivezl jako dárek sošku svatého Floriána, patrona profesí souvisejících s ohněm. Spolu se soškou předá v úterý Zeman hasičům také fotografie památníku, který hasiči z první pražské části na Kampě odhalili na památku svých 343 kolegů, kteří zahynuli při záchranných operacích v troskách zřícených dvojčat Světového obchodního centra.

V rozhovoru pro Parlamentní listy prezident Zeman o svém vystoupení v OSN mj. řekl: ..."A tady bych chtěl upozornit na jednu věc, kterou jsem ještě nikdy neřekl. Jsou naprosto oprávněně kritizovány tzv. unilaterální akce, tedy akce prováděné bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. To, co navrhuji já, je jednomyslná, pokud možno nevetovaná stálými členy, rezoluce Rady bezpečnosti o vytvoření mezinárodních protiteroristických sil, kde chci poukázat na precedens podobné jednomyslné rezoluce o boji proti somálským pirátům, kde se mimochodem koordinované mezinárodní síly včetně sil ruských této akce úspěšně zúčastňují. Řeknu tam, že nejvíce spojuje společný nepřítel. V podstatě všichni stálí členové Rady bezpečnosti OSN mají téhož společného nepřítele, ať je to Amerika, Rusko, Čína nebo západní Evropa."

O boji proti tzv. Islámskému státu mluví celá řada západních státníků, byť realita toho boje vypadá poněkud odlišně. IS má podporu a někteří analytici mluví o tom, že i vznikl s podporou Saúdské Arábie. Jakým způsobem si vysvětlit, že jde o tutéž Saúdskou Arábii, která je největším spojencem USA v tom regionu?
"To jsou ty paradoxy. Stejně tak třeba u Pákistánu můžete zjistit, že podporuje Talibán a takových případů bychom jistě našli hodně. V každém případě si myslím, že ta změna strategie, kterou navrhuji, nespočívá v operacích typu Irák, tedy okupace území, tanky, děla a pěchota, ale drony, helikoptéry, rangers a selektivní údery na citlivá místa islámského terorismu.
A když jste mluvil o Islámském státu, já bych to rozšířil. Mně jak představitelé Emirátů, tak třeba Maroka říkali, že největší nebezpečí je Muslimské bratrstvo a to je vlastně jakási střechová organizace tu Islámského státu, tu Al-Kájdy, Talibánu, Boko Haram, tu An-Nusry a řady dalších teroristických islámských organizací. Marocký ministr zahraniční mi dokonce řekl, že Muslimské bratrstvo se snaží ovládnout nejen celý muslimský svět, ale dokonce celý svět. Pro mě to bylo poněkud překvapivé sdělení, nicméně vzal jsem to na vědomí.
Ano, přesně tohle jsem nedávno říkal novému generálnímu tajemníkovi NATO panu Stoltenbergovi. Říkal jsem, jak se vyrovnáte s tím, že členská země NATO bojuje proti bojovníkům proti Islámskému státu. Přiznávám se, že se vyhnul odpovědi a jenom pokrčil rameny..." Konec citace z PL....


PS: Ruská delegace opustila sál Valného shromáždění OSN během projevu prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka na summitu o globální programu v oblasti rozvoje. Diplomaté opustili sál na znak protestu proti otevřeně politizovanému a agresivnímu projevu, který vůbec neodpovídal ohlášenému tématu sumitu...