Quantcast
Channel: Nová republika
Mark channel Not-Safe-For-Work? cancel confirm NSFW Votes: (0 votes)
Are you the publisher? Claim or contact us about this channel.
0

Skončilo embargo na zbraně vůči Íránu

0
0
20. 10. 2020 zelv
Embargo na dodávky do Iránu a také na export z této země konvenčních zbraní vypršelo v neděli. V tento den uplynulo přesně pět let od okamžiku nabytí platnosti společného komplexního akčního plánu (JCPOA) pro urovnání situace kolem íránského atomového programu a schválené na jeho podporu rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2231, jimiž byla určena příslušná doba omezení.

Dříve "přímá nebo nepřímá dodávka, prodej nebo předávání Íránu nebo pro využití v Íránu bojových tanků, bojových obrněných vozidel, dělostřeleckých systémů velké ráže, bojových letadel, bojových vrtulníků, vojenských lodí, raket nebo raketových systémů" bylo možné pouze s povolením Rady bezpečnosti OSN v každém konkrétním případě. De facto však vůči Íránu platilo plné zbrojní embargo. Tato omezení byla součástí dobrovolně Íránem přijatých povinností pro co nejrychlejší dokončení rozhovorů o uzavření JCPOA.

14. října prezident Islámské republiky Írán (IRI) Hasan Rúhání poblahopřál obyvatelstvu země k brzkému zrušení zbrojního embarga. "Pro ty, kteří pochybují o tom, co nám přinesla jaderná úmluva, tak to je jeden z jejích výsledků. Počínaje nedělí budeme moci prodávat zbraně komu chceme a kupovat od koho chceme", poznamenal politik.

Teherán se netají tím, že má zájem o dodávky výzbroje především ze zemí, které měly zásadní přínos pro zachování JCPOA po vystoupení USA v roce 2018. "Po ukončení embarga budeme moci uspokojovat své potřeby prostřednictvím zemí, s nimiž jsme navázali strategické vztahy, včetně Ruska a Číny", uvedl v září ministr zahraničních věcí Íránu Mohammad Džavád Zaríf. "Budeme konzultovat s Ruskem to, co potřebujeme pro upevnění naší obranyschopnosti. Ruská vláda a ruský národ byly a zůstanou s námi v těžkých okamžicích. V tomto ohledu je pro nás Rusko prioritní partner", potvrdil za svou stranu velvyslanec Íránu v RF Kazem Džalali.

V srpnu vicepremiér RF Jurij Borisov potvrdil, že Írán "má velmi velkou naději na získání Ruské (vojenské) techniky" po odvolání sankcí. Moskva "je přesvědčena, že všechny možnosti, které se otvírají v souvislosti s vypršením lhůty působnosti ustanovení rezoluce 2231 Rady bezpečnosti OSN, týkající se vojensko-technické spolupráce s Íránem, budou náležitě zváženy a náležitým způsobem v pravý čas použity na vzájemně výhodném základě a pro blaho národů obou států", uvedla oficiální zástupkyně Ministerstva zahraničních věcí RF Marie Zacharová.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Latest Images

Zetor Crystal...rameno - 500

Zetor Crystal...rameno - 500

Rock Machine Storm 26 - 7 900

Rock Machine Storm 26 - 7 900

nikon coolpix s9700 - 2 000

nikon coolpix s9700 - 2 000

FRAG Pro Shooter 1.7.0 by Oh BiBi

FRAG Pro Shooter 1.7.0 by Oh BiBi

BBC micro:bit v2 už koncem roku 2020

BBC micro:bit v2 už koncem roku 2020

Rarášci ze mlejna - 70

Rarášci ze mlejna - 70

MORGAN 1 DOLLAR

MORGAN 1 DOLLAR