Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Záhada uprchlého svědka

$
0
0

Zdeněk Jemelík
1. 3. 2018             JemelikZdenek
Ve středu 21.února 2018 propustil Okresní soud v Třebíči na svobodu za dobré chování a po odpykání dvou třetin trestu odsouzeného, který se před lety dostal do vězení jako řidič vozidla při zvláštní dopravní nehodě. Soud přijal společenskou záruku spolku Chamurappi za jeho další řádný život. K nehodě došlo, když se pan odsouzený pokusil pomoci mladíkovi, napadanému dvěma útočníky. Dodatečně se zjistilo, že byli opilí. Zastavil u nich vozidlo a dotázal se, co se děje. Odpověď zněla, že nic. Napadený využil odpoutání pozornosti útočníků a utekl. Od té doby se po něm slehla zem.


Dále nebylo co řešit, proto řidič nastoupil do auta a rozjel se. Ale po ujetí něco málo více než jednoho metru rychlostí svižné chůze ucítil, že do něčeho narazil. Nepokusil se překážku přejet, naopak zastavil, vycouval a vystoupil. Vše se odehrálo během několika vteřin. Zjistil, že před autem leží na zemi v bezvědomí jeden z útočníků. Ten pak v nemocnici vykrvácel na operačním stole.

Druhý z útočníků si po několika týdnech vzpomněl, že řidič při nastupování do auta pronesl něco na způsob „jak chlapci chcete“. Ráno po nehodě si nepamatoval, že ho v noci vzbudil strýc zesnulého, jemuž vysvětloval, co se stalo: měl opilecké „okno“. Ale jak se zdá, později se mu paměť vrátila. Jde o to, zda jí někdo nepomohl. Není to vyloučeno, protože vyšetřování probíhalo ve zjitřené společenské atmosféře, přiživované rodinou zesnulého, žalobcem a místními novináři .

Policie, žalobce i senát vyložili výše uvedený výrok jako důkaz, že řidič najel do mladíka úmyslně. Proto mu soud uložil mimořádně přísný trest, který k odvolání žalobce ještě zvýšil odvolací soud.

Znalci stanovili, že příčinou smrti bylo zmasakrování jater a jím vyvolané krvácení, jež se lékařům nepodařilo převážit opakovanými transfuzemi ani zastavit. I znalci, přibraní soudem, si ale všimli, že rozsah poškození jater je nepřiměřený nepatrné intenzitě nárazu. Nicméně jinou příčinu smrti nenašli. Jeden ze znalců obhajoby doložil rešerší, že jiný podobný případ není znám a tvrdil, že k úrazu muselo dojít jindy a jinde. Vyneslo mu to trestní oznámení od žalobce. Žalobce pohotově sehnal skupinu svědků, kteří tvrdili, že pan poškozený neměl žádný jiný úraz a až do nehody byl v pořádku. Byla mezi nimi servírka, která pana poškozeného a jeho kamarády obsluhovala těsně před tragickou událostí. Potvrdila, že zesnulý vypil pouze dvě piva a nejevil známky opilosti. Nevěděla, kolik vypili jeho kamarádi a objektivní stanovení obsahu alkoholu v krvi ji usvědčuje ze lži. Předsedu senátu ani žalobce nenapadlo, že by na ni mohli podat trestní oznámení. Další znalec, který obhajoval jinou verzi vzniku poškození jater, odlišnou od názorů znalců ze strany soudu, měl možná štěstí: u soudu se ztratila znalecká doložka a kvůli tomu vůbec nedošlo k projednání jeho znaleckého posudku.

I když je rozsudek pravomocný a odolal mimořádným opravným prostředkům a pan odsouzený odpykal podstatnou část trestu, rozpor mezi nepatrnou intenzitou nárazu a rozsahem poškození jater stále vzbuzuje pochybnosti. V této souvislosti trvá poptávka po svědectví zmizevšího svědka, jehož totožnost je stále neznámá. Nezdá se být pravděpodobné, že by nevěděl o procesu, který doznal mimořádnou publicitu. Vtírá se otázka, proč zůstává skrytý, když jistě tuší, že jeho svědectví by jako doplněk k poznatkům o začátku tragického setkání řidiče a zesnulého bylo velmi cenné. Nezbývá než doufat, že dosud žije a jednou se v něm pohne svědomí.

Lidové milice v České televizi

$
0
0
Radim Valenčík
2. 3. 2018     RadimValenčíkPíše
ČT2 odvysílala v úterý 27. února ve 20.55 hodinový dokumentární pořad "Lidové milice", celý záznam lze stáhnout zde.Stojí celý za zhlédnutí. Je nejen o tom, co se odehrávalo po Druhé světové válce a v roce 1989 zvlášť, ale i o současnosti. Mnozí, kteří žijí pod vlivem mainstreamového výkladu nejnovějších dějin, budou překvapeni, případně přímo šokováni, a to nikoli vymyšlenými konstrukcemi, ale autentickými svědectvími.Ještě před stručným představením pořadu moje upřímné přesvědčení: Jeho autoři si nechtěli hrát na statečné, chtěli pořad natočit v intencích současné mainstreamové dikce (v mnoha směrech je v pořadu tato dikce doložitelná), ale znalost řemesla a úcta k řemeslu dokumentaristiky je vedla k natočení něčeho, co má skutečnou hodnotu pro ty, kteří danou dobu neprožili (nebo prožili a mají účelově krátkou paměť).

 
Pokud je v dalším (autory pořadu) nepřímo chválím (nebo spíš objektivně uznávám jejich snahu o určitou a lze říci i poctivou objektivitu), tak bych jim tím v žádném případě nechtěl ztrpčit život. Ostatně snažili se v míře dostatečné být poplatní – občas nelogicky střídají dokumentární a hrané záběry, k tomu používají různě prefabrikované vzpomínky, ale budiž.

Snad nejvíc mě na autorech pořadu mrzelo, že vůbec nezmínili to, když příslušníci LM nasazovali život a chránili Vysočanský (14.) sjezd KSČ v srpnu 1968 a velmi výrazně přispěli k tomu, že jsme tehdy uhájili maximum z demokracie a svobody. Ignorování této "epizodky" bylo dost "přes čáru". Přitom tehdy ti lidé (to já byl ještě počínající puberťák) bez přehánění nasazovali život. V případě hrozícího konfliktu by byli do jednoho první obětí. (Mj. měl jsem příležitost na toto téma několikrát mluvit s Věnkem Šilhánem.)

Nyní už k obsahu pořadu, upozorním jen na některé zajímavé momenty, nejde o ucelený komentář:
Pořad začíná poměrně objektivním objasněním toho, jak LM vznikly, včetně role Františka Kriegla.
A dobré je i zařazení Johna Boka s jeho vyhraněným názorem hned na počátku. Myslím však, že pořad jeho názor příliš nepotvrzuje a ukazuje, že realita byla mnohem plastičtější a barevnější. Ale ať každý posoudí sám.
13. minuta: záběr na tehdejší přísahu – chválit revoluční vymoženosti dělnické třídy, dobře si zapamatujte (později se text přísahy měnil).
22. minuta a dál o roli LM v obrodném procesu v roce 1968 – poučné. (Stanovisko LM – "naši suverenitu si OD NIKOHO narušovat nenecháme a demokratizační proces dotáhneme do konce, LM se plně staví za demokratizační proces".)
26. minuta – klíčové momenty pořadu, bohužel vyvrcholení ve spojení s Vysočanským sjezdem: jak jsem již uvedl – ani zmínka.
30. minuta – a neslavném účinkování LM v srpnu 1969. Mj. to ukazuje, že uvnitř LM docházelo ke složitému vývoji. Reflexe těchto událostí měla velký vliv na další vývoj v LM.
32. minuta – o událostech v Brně (dvě oběti, v pořadu však nebylo zmíněno, že jedna byla patrně zastřelena z malorážky, i druhá patrně nebyla obětí příslušníků LM).
42. minuta – historik: náčelník štábu Miroslav Novák sděluje vedení KSČ – "nemohu se spolehnout na milicionáře z Prahy" a požadoval povolání mimopražských LM. Milouš Jakeš k tomu: "doporučili mě povolat mimopražské milice, ne aby tu zasahovali, ale aby posílili hlídkovou službu po Praze a tím dali najevo, že ten režim je ochoten se nedat". Historik – Jakeš s povoláním mimopražských milic souhlasil, ale o tom se dozvěděl vedoucí tajemník MěV KSČ v Praze Miroslav Štěpán a ještě ten den navštívil Jakeše u něj doma a chtěl, aby stáhnul ty jednotky, tedy aby nepovolával jednotky z ostatních krajů směrem do Prahy.
43. minuta – jen "mimo jiné", takto to asi tehdy prožívali zkušení členové LM, jak ten, kterého dali z archivu, včetně trpké zkušenosti z roku 1969.
45. minuta – Milouš Jakeš, nechávám bez komentáře, nic nepochopil. Snad jen uvedu Jakešovo autentické "Praha nic nepochopila" (měl tím na mysli pražské LM a Štěpána)... ale dokoukejte až do konce, uslyšíte názory určitě ne hloupých, ne "zapouzdřených" apod. lidí. Vždy jsem si jich vážil.
51. minuta: Jan Ruml na závěr – stejné vidění jako John Bok.
52. minuta: Ke konci pořadu, autoři uvádějí, že oslovili 50 příslušníků LM, s vystoupením souhlasili čtyři. (Bez komentáře.)

Doufám, že tento pořad umožní těm, kteří už tehdy věděli, o co jde, aby se se svou zkušeností podělili s těmi, kteří doposud tuto informaci alespoň v této kvalitě nedostali.

K tomu ještě osobní poznámky:
- V pražských LM se tehdy velmi otevřeně už od poloviny 80. let diskutovalo o tom, zda podpořit tehdejší vedení KSČ či využít nějakou příležitost a najít způsob demonstrování odmítnutí jeho politiky. Nedělali jsme si iluze o Gorbačovově tzv. "perestrojce", ale bylo zřejmé, že hluboké reformy jsou neodvratné. Diskutovalo se zodpovědně a kvalifikovaně. Postupně zdola převládal názor těch, co volali po změnách. A to s plným vědomím možných důsledků. 

- Dnes se stále častěji setkávám s názorem, že jsme tehdy neměli změny podpořit, že jsme měli hájit "socialismus" a nepřipustit k moci ty rošťáky, co jsou tam nyní. A není to názor nostalgiků, ale mladých lidí a i těch, co tehdy již byli dospělí a s KSČ toho neměli moc společného. Nad touto skutečností by se měli především zamyslet současní mocní. Můj názor zůstává nezměněn. I za cenu všech rizik a odhadovaných ztrát bylo nutné otevřít cestu změnám. Tehdejší vedení strany se ideově zcela vyprázdnilo. Nemělo ani vizi, ani představu o příčinách tehdejších problémů a neznalo ani cestu, jak se z dané situace dostat. A nejen neznalo – ale v podstatě ani nechtělo nic měnit. Tak jakápak podpora?! Ta by vedla jen a jen k tomu, že by společnost zabředla do ještě většího marasmu a následný vývoj by byl poznamenán ještě drsnějšími animozitami, než dnes. To Jakešovi a spol. (při vší úctě k němu i podobným ve srovnání se současnými darebáky, tedy, pardon, "mocnými dnešní doby"), jak ukazuje pořad, stále ještě nedošlo a asi ani nedojde. 

- Mimo jiné, když připomenu to, co jsem právě napsal na adresu tehdejšího vedení KSČ: "Tehdejší vedení strany se ideově zcela vyprázdnilo. Nemělo ani vizi, ani představu o příčinách tehdejších problémů a neznalo ani cestu, jak se z dané situace dostat."– Nepřipomíná to něco?

- Když porovnáte pohled Johna Boka a Jana Rumla (případně dalších, o které v dnešní době není nouze) s tím, co dokumentuje pořad, chtě nechtě vás musí napadnout otázky: Věděli vůbec, co se v roce 1989 odehrává? Měli vůbec nějaký vliv na běh událostí?

Úplně na závěr: Určitě by stálo za to téma, jak to tehdy (při změně minulého režimu) bylo a co si z tehdejšího dění vzít pro současnost, zpracovat podrobněji. Jenže čas běží a hromadí se nové problémy, v nichž je nutné se orientovat a najít cestu jejich řešení. Třeba mně někdy vyjde čas a najde se i vhodná příležitost...
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5495-lidove-milice-v-ceske-televizi.html

Ľuboš Blaha: Novinári by mohli presmerovať svoju investigatívu do vlastnej kuchyne.

$
0
0
2. 3. 2018     Hlavné správy (kráceno)
Nove skutočnosti radikálne menia doterajšie hypotézy, ktoré prinášajú média a opoziční politici v súvislosti s vraždou novinára a jeho partnerky. Novinár Kuciak svojho vraha zrejme poznal, keď ho vpustil do domu a uvaril mu kávu. Talianska stopa na ktorú všetkých nasmeroval novinár Tom Nicholson tak môže byť falošná. Začína byť jasné, prečo je pre média a novinárov najdôležitejšou vecou vo vyšetrovaní vraždy odvolávanie policajného prezidenta a ministra vnútra a požadovanie, aby prípad prebrali zahraniční vyšetrovatelia.


K týmto novým zisteniam napísal komentár poslanec za Smer Ľuboš Blaha:

 ....Vyšetrovanie údajne ukázalo, že obete vraha poznali a pozvali ho na kávu. Tým padá celá Nicholsonova udička o mafii, ktorou sa chcel vyzúriť na Smere. Ale nielen to. Ono to obracia pozornosť na tých, ktorí obete osobne poznali, čo je v prípade redaktora novín predovšetkým novinárska komunita, vrátane Nicholsona a ďalších, ktorých by obete pozvali domov na kávu. Novinár Kuciak si zjavne na kávu nepozval domov talianskych mafiánov, ale niekoho zo svojho okruhu známych, ktorý tvoria predovšetkým novinári – ako to, že toto nikto z novinárov nerieši? Ide predsa o kľúčovú informáciu dňa.

...Progresívne Slovensko takisto nerieši, ako pomôcť vyšetrovaniu a ako chytiť vrahov, ale vyhlasuje, že po vražde mladej dvojice je dôležité, aby Kiska kandidoval za prezidenta, lebo je “nezastúpiteľný”. Prepáčte za expresívnejšie slová, ale doparoma, koho teraz zaujíma nejaký Kiska! Zavraždili dvoch mladých ľudí a hentí ešte aj v tejto chvíli považujú za najdôležitejšie predvádzať priam akrobatický rektálny skialpinizmus voči Kiskovi.


Tento prípad nie je ani o Kaliňákovi, ani o Svedkoch Kiskových, nie je o Smere, ani o Talianoch – tento prípad s najväčšou pravdepodobnosťou je o niekom, koho novinár poznal natoľko, že si ho pozval k sebe domov a bezstarostne si odbehol do pivnice nabíjať batériu do auta.

Friday Edition: Babiš a 75 %

$
0
0
Erik Best
2. 3. 2018    EB
V červenci 2016 jsme poprvé napsali, že 75 % médií kryje ČSSD záda. Článek vyšel pod názvem „Chovanec a 75 %“ a zněl takto: "Politický analytik Jiří Pehe měl nepochybně pravdu, když v sobotním Právu napsal, že ministr vnitra Milan Chovanec by byl v centru zájmu veřejnosti, pokud by informaci o podezřele výhodné koupi bytu od podnikatele, který jeho ministerstvu dodává vozy SUV, přinesl někdo jiný než MF Dnes...


...Kdo by ale mohl něco takového napsat kromě Babišových MF Dnes a Lidových novin? Blesk, E15 nebo Reflex, které ovládá ta samá společnost (J&T), která oficiálně vlastní operátora mýtných bran, kterému Chovanec nahání kšeft (SkyToll)? Česká televize, která je přímo napojená na Chovance přes Bison & Rose? Právo, které se s Chovancem zjevně dohodlo, že bude podporovat reorganizaci policie? Je pravda, že Economia prokázala při kritice reorganizace policie překvapivou nezávislost, ve skutečnosti se ale také řadí k 75 % médií, která ČSSD kryjí záda v případě, že jsou v sázce její politické nebo ekonomické zájmy." 
 
Od té doby se však leccos změnilo. Andrej Babiš vyhrál volby a následně se stal premiérem. Ve svém projevu po vyhlášení výsledků voleb citoval naši cifru: „Je pravda, jak říkal Erik Best, že 75 % médií je pod vlivem jiných, takzvaných tradičních, politických stran.“

Den před tím jsme však ve své placené analýze napsali, že už to neplatí. Babiš již do určité míry „přezval“ TV Nova, TV Prima a Právo. ČSSD a.s. už měla blíže k 50 %, jak jsme napsali v říjnu 2017.

A co teď? Prezident Miloš Zeman tlačí na změnu ve vedení České televize, pohyb je vidět také v Českém rozhlase. Kdy tedy vydáme článek s názvem „Babiš a 75 %“?

Král vysílá své vojsko do boje...

$
0
0
Jiří Jírovec
2. 3. 2018
Kdysi to byla dětská hra. Král, tedy vůdce tlupy určil toho, kdo se pokusí prorazit nepřátelskou řadu. Jen výjimečně vysílal "sám sebe". Hra, na jejímž konci je smrt novináře, není dětská, ale určitá paralela existuje. Ján Kuciak musel svého "krále" přesvědčit, že se investice do něj vyplatí. Podle medií byl jako "zelenáč", tedy čerstvý absolvent vysoké školy a doktorandského studia, osloven z Česka, aby se v rámci činnosti jakési nadace účastnil analýzy dokumentů zvaných "Panama Papers". Kuciaka podle některých spekulací zabila italská mafie. To nedává smysl, protože mafie nestřílí, aby zakryla činnost. Jde o teritorium nebo o vyrovnávání často letitých sporů mezi klany.


Informace, které mohl mít, nebyly uloženy v jeho hlavě, ale zůstaly roztroušeny po různých počítačích. Proto mohl být obratem vydán jeho ještě nedopsaný článek.

Na investigativní žurnalistiku lze pohlížet jako na šňůru vzájemně propojených kroků: motivaci "krále" - získávání informací prostřednictvím pěšáků - jejich zpracování do potřebné formy - použití produktu.

Bylo by krásné, kdyby "hra" byla křišťálově čistá a vedla k odstranění podvodů, zločinů a okrádání společnosti. Aby k tomu mohlo dojít, musela by existovat jasná vazba mezi investigativní činností novinářů a činností státních zástupci a policií.

Slovenský příklad vzbuzuje řadu pochybností. Tamní orgány nekonají, ledaže se objeví (možná Sorošem) financovaná skupina, která jako sedm statečných vtrhne do vesnice a začne dělat dobro?

Panama Papers (české nebo slovenské) státní orgány nezajímají? Jsou tyto orgány tak neschopné, že přenechávají pole působnosti investigativním novinářům a reagují až když se schyluje k nějakému skandálu?

Rozhraní mezi vlastnictvím informací (získaných například v rámci investigativní žurnalistiky) a povinnosti oznámit možný trestný čin je nejasné. Jakou roli hraje vlastník medií, respektive šéfredaktor?

Existuje i mravní rovina, známá jako "padni, komu padni". Padnout má politickému protivníkovi.
Stačí si připomenout serii "mini detektivek", které měly diskreditovat kapitalistu Babiše, nebo pečlivě načasované uvolňování odposlechů anonymem zvaným Šuman. Babišovo trestní oznámení bylo policií odloženo.

Nenaslouchali jste nám? Tak tady to máte! Vladimir Putin ukázal ničivou zbraň, která nemá obdoby (VIDEO)

$
0
0
Napsal/přeložil: Geo
2.3. 2018   Eurasia24


Už v roce 2004 ruský prezident Vladimir Putin varoval Spojené státy, aby neeskalovaly bezpečnostní situaci ve světě rozmísťováním protiraketového systému, protože jinak bude muset Rusko vyvinout zbraně kategorií nemajících ve světě obdoby. Ve svém posledním projevu o stavu země ukázal, že nemluvil naprázdno.
Vladimir Putin představil několik zbraňových systémů, o kterých se dlouho jen spekulovalo. Existence jednoho komplexu však zůstávala až dosud známa pouze úzké skupině lidí v bezpečnostních a politických strukturách země. Teď se o něm dozvěděl celý svět.

Řeč je leteckém raketovém hyperzvukovém komplexu Kinžal, který Vladimir Putin představil slovně i prostřednictvím videoprezentace, ukazující reálný odpal zbraně z letounu-nosiče.

Ruský prezident konstatoval, že hyperzvukové zbraně (překonávající rychlost zvuku pětkrát a více) jsou „ideálními pro dnešní dny“. Měl tím na mysli podmínky, kdy je třeba počítat se sofistikovanými protivzdušnými a protiraketovými systémy – a kdy právě rychlost je rozhodujícím faktorem jejich překonání.

„Vážení přátelé, Rusko takové zbraně má,“ prohlásil před evidentně ohromeným sálem ruský prezident.

„Významnou etapou vývoje současných zbraňových systémů se stalo vytvoření vysoce přesného hyperzvukového leteckého raketového komplexu, který nemá ve světě analogu. Jeho zkoušky jsou úspěšně završeny a co víc, od 1. prosince minulého roku je komplex nasazen v rámci zkušební bojové pohotovosti na letištních Jižního vojenského okruhu,“ oznámil Vladimir Putin.

Jak vyplývá ze záběrů, novou hyperzvukovou zbraň nosí zavěšenou pod trupem přepadový stíhač MiG-31BM. Toto letadlo je samo o sobě mimořádné: jedná se o jediný v současné době operačně nasazený bojový letoun překonávající rychlost zvuku třikrát a létající v mnohem vyšších, stratosférických, letových hladinách než ostatní bojové letouny.

„Unikátní letové a technické charakteristiky vysokorychlostního-letounu nosiče umožňují dostat raketu do bodu odpalu během několika minut,“ podotkl prezident.

Kinžal představuje nový obrovský problém pro všechny druhy pozemních a námořních cílů strategického charakteru. Může přesně zasahovat a ničit velká plavidla včetně těch se systémem Aegis či letadlových lodí a také pozemní instalace protiraketové obrany coby významný komponent současného obkličování Ruska.

Na rozdíl od pozemních mobilních komplexů se jeho nosič může pohybovat nadzvukovou rychlostí a takto v řádu minut měnit pozici odpalu o stovky kilometrů (stačí si v tomto kontextu uvědomit, jakou hysterii vyvolává na Západě rozmístění komplexů Iskander v Kaliningradu).

Zbraň po vypuštění vystoupá ještě výše a hyperzvukovou rychlostí se pohybuje po semibalistické trajektorii.

„Raketa létá hyperzvukovou rychlostí, desetkrát převyšující rychlost zvuku, a provádí manévrování ve všech fázích trajektorie letu, což jí umožňuje překonat všechny existující a myslím, že i perspektivní systémy protivzdušné a protiraketové obrany,“ zdůraznil prezident.

Zbraň podle něj dokáže dopravit jadernou nebo konvenční nálož na vzdálenost více než dvou tisíc kilometrů, což je při použití stíhacího letadla bezprecedentní parametr. MiG-31, kterých je ve Vzdušných a kosmických silách v současnosti zařazeno okolo 150, tak získává nejen schopnost útočit na pozemní a námořní cíle, ale současně i strategickou úlohu v rámci ruských ozbrojených sil.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: Kremlin.ru

video zde

Prezident Miloš Zeman:,, Já už jsem navrhoval zrušení koncesionářských poplatků a převod České televize na financování ze státního rozpočtu. Mimochodem, pokud jsem správně informován, tak teď se o obdobném modelu diskutuje v Rakousku. "

$
0
0
2.3. 2018   Hrad
,, A když má někdo polštář koncesionářských poplatků a nikdo jiný tento polštář nemá, tak ten, kdo ten polštář má, zákonitě degeneruje, protože není přinucen k soutěživé aktivitě. Ten, kdo ten polštář nemá, je soutěživý a rozvíjí se."
Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov. Vítejte u svého pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem. Pane prezidente, dobrý večer i Vám.

Dobrý večer.

Pane prezidente, v posledních dnech hýbe veřejností, nebo hýbou veřejností, zprávy o smrti slovenského novináře Jána Kuciaka. Samozřejmě nevíme, co bylo motivem nebo kdo byl pachatelem, nevíme. Můžeme jenom spekulovat. Ale podle novinových zpráv, podle mediálních zpráv vypadá, že smrt novináře Kuciaka mohla souviset s jeho prací. Nevracíme se do divokých devadesátých let?


Zaprvé, já jsem vyjádřil lítost nad zastřelením nikoli pouze tohoto novináře, ale také jeho snoubenky. To je dvojnásobná bestiální vražda. A vyjádřil jsem naději, že ten vrah bude dopaden. Vzpomněl jsem si, že se teď na smrti tohoto novináře budou přiživovat někteří čeští novináři, ale tento novinář si zasluhuje úctu a obdiv proto, protože se snažil rozkrývat řekněme tunelování nebo ekonomické podvody, to je jedno, jak to nazveme. Zatímco ti čeští komentátoři jenom žvaní a kritizují a sami v životě nikdy nic nedokázali. Ale já bych se vrátil k Vašim devadesátým letům, když se na to ptáte. Pane Soukupe, Václav Žák kdysi, to byl šéfredaktor Listů, napsal velmi zajímavý článek před několika lety, který říkal, zapomeňte na tvrzení, že opoziční smlouva tady způsobila korupci. Opoziční smlouva naopak korupci odstranila. A sice tím, že byly privatizovány banky. A na tom, pane Soukupe, něco je. Protože v čem, a to byla ta divoká devadesátá léta, spočívá největší množství podvodů, ekonomických podvodů. V tom, že si vezmete úvěr od státní banky, a byly čtyři velké státní banky, a ten úvěr nesplatíte. A protože máte dobré známé v politických kruzích, tak se stane, že se vám to nějakým způsobem promine, odpustí nebo zašumluje.

Nebo banka prodá tu pohledávku konsolidační agentuře, od které si to za polovinu ceny nebo třetinu nebo desetinu ceny koupíte zpátky.

Přesně tak, nebo za sedm procent.

A problém je vyřešen.

To už tady také bylo. Když jsme privatizovali banky, tak samozřejmě soukromé banky, mimochodem velké zahraniční bankovní domy, tak ty samozřejmě tyto politické úvěry nikomu neposkytovaly, a proč by to také dělaly. A tím skončila divoká devadesátá léta.

K bankám se určitě ještě dostaneme, ale já bych se chtěl vrátit k té tragédii na Slovensku. Víte, já na jednu stranu, mě nikdo nemůže podezřívat z toho, že bych byl fanatickým příznivcem podpory, bezpodmínečné podpory, novinářů, a naopak protestuji proti tomu, že novináři jsou tak hákliví na kritiku. Myslím tím různé komentátory, zpravodajce. Ale na druhou stranu, pokud se ukáže, že ten mladý novinář Kuciak byl investigativcem, smrt souvisela s jeho prací, tak mě tam zaráží to, že policie práci novinářů v podstatě ignoruje. Zjištění novinářů v podstatě ignoruje. Já s tím mám bohaté zkušenosti. Tedy bohaté, policie nás nikdy nekontaktovala s žádostí o informace, podklady a tak. Novináři si mohou něco investigovat a policie na to s prominutím kašle. A pak logicky může to vypadat pro různé grázly, že stačí odstranit novináře a kauza zmizí.

Já jsem se samozřejmě zajímal o to, oč v tomhle konkrétním případě jde. Připadalo mně to naprosto ale naprosto neuvěřitelné, protože jádro pudla je v tom, že italská mafie na východním Slovensku chce pěstovat biopotraviny, a proto skupuje tamní pozemky. Nezlobte se na mě, ale tohle je spíš špatný vtip než ekonomická realita.

No, samozřejmě. Motivy té vraždy neznáme. Může se ukázat, že to s prací toho novináře nesouviselo, že to byl kriminální čin, který měl jiné motivy. A také mohlo souviset. Mimo jiné ty pozemky a pěstování, to byl v Itálii poměrně oblíbený způsob, jak čerpat evropské dotace.


Ano, a pak se ukázalo, že na těch pozemcích nic není pěstováno, když tam přišla kontrola, tak stejně tak ve stájích nebyl ten dobytek, který měl mít ty dotace a tak dále a tak dále. To bylo hlavně v jižní Itálii, tam to bylo typické.

Dokonce jsem četl, že v devadesátých letech se na pěstování olivového oleje v Itálii z Evropské unie vyčerpalo tolik dotací na hektary olivovníku, že by na to nestačila celé rozloha Itálie včetně měst a hor. Tak uvidíme, ale každopádně ta událost, ta tragédie jistě přinesla otázku, co tedy investigativní práce novinářů, jak je chránit?

Určitě, podívejte se, rozlišme dvě věci. Investigace, to znamená vyslovení podezření z nějakého trestného činu a hledání důkazů pro toto podezření. Tohle je poctivá novinářská práce a před ní bych se uklonil. Pak, o tom už jsem mluvil, tady máte nějaké udavačské články, pomluvy, drby, pavlačovou žurnalistiku, jak bych to nazval. A pavlačová žurnalistika opravdu není hodna pozornosti policie. Rozlišme to, a jakmile novinář přijde s konkrétním podezřením, bylo by dobré, aby se tím policie vážně zabývala.

Mnohdy to vypadá, že policie se o novináře zajímá spíše z druhé strany. Tím mám na mysli úniky odposlechů, které většinou jsou od policajtů a většinou směřují ke stále stejným novinářům ve stále stejných médiích. Ale já jsem rád, že jsme se shodli na tom, že rozdělení komentářů a různých blogů a internetových serverů a skutečně investigativní práce velkých médií je na místě. No, pokud bychom přijali tu tezi, že třeba ta italská mafie, zahraniční kapitál stojí, je jedním z motivů té vraždy nebo může být motivem vraždka, jestli naše předpisy o praní špinavých peněz jsou dostatečné. Myslíte si to?

V každém případě je vždy co zlepšovat. Já jsem dával velké naděje do povinného bezhotovostního styku, protože když mluvíte o divokých devadesátých letech, tak tam byly igelitky a to byly hotovostní peníze. Mimochodem Jana Lorencová v knize Krvavé oleje dokonce připomíná jisté vysoké politiky, notabene ministry či jejich manželky, kteří si dokonce chodili s igelitkami pro provize z těch lehkých topných olejů. Ale nechci tvrdit, že bezhotovostní styk je všelék. Existují samozřejmě triky, jak i toto obejít. Čili čím silnější legislativa, tím lépe.

No, je logické, že špinavé peníze nebo podezřelý kapitál jde vždycky tam, kde je mu kladen nejmenší odpor.

Jistě.

Moje obecná otázka směřovala k tomu, jestli naše banky postupují dostatečně razantně vůči podezřelým platbám, jestli odmítají platby jaksi příchozí ze zahraničí s nejasným původem, s nejasným titulem. Jste s tím spokojen?

Tvrdí se, že se to děje. To ovšem tvrdí ty banky, pane Soukupe, že? A právě proto by bylo velmi dobré prověřovat, zda se tak skutečně děje. A potřebujeme nějaký kontrolní orgán, a tímto kontrolním orgánem je v daném případě Česká národní banka. Právě proto bych byl pro posílení jejích kompetencí.

Pane prezidente, u transparentnosti ještě zůstaneme, finančních toků. Evropská unie se rozhodla, že bude potřeba zřídit registr konečných vlastníků firem. Na Slovensku je veřejnosti přístupný. U nás údajně se vytváří nebo existuje, ale veřejnosti přístupný není. Je to správná cesta?

Něco jiného je registr dlužníků, tam jsem kritizoval, že s registrem dlužníků se váhá, a je to chyba. Máte například i situaci, a to souvisí s daňovými odpočty, kdy seznamy těch, kdo jsou takzvaní nedůvěryhodní plátci, třeba plátci DPH, jsou zveřejňovány jenom takříkajíc napůl. A to je samozřejmě chyba. A pokud jde o registr konečných firem, tak tam absolutně nevidím žádný důvod. Ano, jako jsou bílí koně coby fyzické osoby, tak jsou také bílí koně coby právnické osoby. Je dobré, abychom odhalili tyto bílé právnické koně.

No právě, s tím souvisí, já jsem se díval na data statistického úřadu a čtvrtým nejčastějším investorem je neznámý investor. To znamená ten, jehož konečný vlastník se nedaří najít. Jsou to tedy různé schránkové firmy z různých offshorových zemí, daňových rájů a tak dále. Mimo jiné, víte, kdo je nejčastějším investorem? Podle statistického úřadu, počtem investorů to jsou Rusové.

Rusové?

Rusové. Jsou držiteli největšího počtu českých firem.

To je zajímavé, protože v Rusku jsou dosti přísné zákony proti praní špinavých peněz, a občas někdo z těch, kdo je poruší, zahučí do vězení, tak uvidíme. Ale v každém případě, abych navázal na Váš námět, já nevidím důvod, proč by neměla být odmítnuta v České republice taková investice, která by měla nejasného vlastníka.

Doufejme, že to někdo kontroluje. Ještě zpět k tomu registru firem. Rusové vlastní více firem než Slováci, což je pozoruhodné. Slováků je pouze deset tisíc a největší nárůst zahraničních investorů je z Rumunska, počtem. Což možná nesvědčí o tom, že bychom podezřelým penězům bránili dostatečně, protože, nechci se dotknout samozřejmě rumunských podnikatelů, ale není to země, která překypuje kapitálem na vývoz.

V každém případě tady patrně dochází k transferu a ten transfer jde z jiných zemí, než je Rumunsko. Vy víte, že Rumunsko a Bulharsko, a tím je nechci nijak urazit, jsou dvě nejchudší země…

No právě.


…Evropské unie. Dokonce ještě ani nejsou v Schengenu kvůli některým překážkám. No a z toho vyplývá, že si je asi někdo vybral jako takový transformační kanál pro praní špinavých peněz.

No, tím potvrzujete moji tezi, že by možná české orgány dohlížející na původ peněz a čistotu bankovních transferů měly být aktivnější. Když jsme u toho vývozu firem, my už jsme to, vývozu kapitálu, promiňte, my už jsme to nakousli v minulém Týdnu s prezidentem. Nicméně já chci znovu upozornit, že já osobně čekám na ten registr firem, konečných vlastníků firem, poměrně nedočkavě, protože podle mého názoru problém ten, že čeští podnikatelé vlastní české firmy, které podnikají v Česku prostřednictvím různých schránek, které jim mají ulevit od daní, je významný. Pokud se podívám na žebříček stovky největších firem, tak je tam celá řada firem, která je vlastněna z Holandska, z Baham a tak dále a tak dále. Přesto, neměl by stát tedy začít tlačit české podnikatele, aby prostě zůstali doma?

Tak to dělá, jak víte, Donald Trump a my jsme se minulý týden shodli v tom, že třeba Google nebo Apple mu už vyhověly. Já jsem mluvil s PPF, ale ti mně říkali, ano, máme domicil v Holandsku, ale daně platíme tady a jsme jeden z největších daňových plátců v České republice. Tak jsem se s tím spokojil, protože méně důležité je, kde máte sídlo, a více důležité je, kde nakonec platíte ty daně, i když je to asi tak obojí důležité. Ale v každém případě něco jiného je zjevná firma, známá firma, která se rozhodla mít své sídlo v zahraničí, a něco jiného je ten bílý kůň, o kterém jsme před chvílí mluvili.

No, já si tedy dovolím trochu nesouhlasit, protože samozřejmě pokud česká firma, továrna je registrována tady, tak samozřejmě platí za své zaměstnance daň z příjmů, platí ze svých zisků daň z příjmů v České republice. Nicméně dividendy odtékají do zahraničí, konkrétně třeba tady do Holandska, a tam jsou daněny. Existují smlouvy o zamezení dvojího zdanění, které většinou mají nižší sazbu, než by platil český akcionář v Česku. To je třeba případ toho Holandska. A s tím souvisí i odtok těch dividend z České republiky. Je to tři sta miliard ročně, nejméně. Neuvažujete o tom, že byste si promluvil s předsedou vlády nebo ministrem financí, aby se nějaké administrativní překážky výplaty dividend do zahraničí tady udělaly? Ať už by to byla forma, třeba mě napadá, povinnosti část zisku reinvestovat, nebo něco podobného?

Takhle, povinnost reinvestovat formálně neexistuje, ale jsou firmy a existuje jejich žebříček, kde máte uvedeny odvedené dividendy na jedné straně a objem reinvestovaných peněz na strašně druhé. Mimochodem tady musím pochválit Volkswagen, protože ten patří v tom žebříčku na jedno z čelných míst.

Podívejte se, pane Soukupe, buďme objektivní a poslouchejme i argumenty protistrany. Oba dva bychom si jistě přáli, aby ten odtok dividend do zahraničí byl co nejnižší, respektive, aby odtok nebo přítok reinvestovaných prostředků byl co největší. Ale naši názoroví protivníci nám namítají, že v takovém případě utlumíme motivaci zahraničních investorů investovat v České republice. A na tom samozřejmě něco je. Kdybychom to dovedli ad absurdum, tak kdybychom zakázali odtok dividend obecně, tak kdo by u nás investoval, protože by pak nebral žádné dividendy.

Rozumím, pokud jde o zahraničního investora, no tak přichází ze zahraničí. Domníváte se, že nějaké administrativní překážky vývozu kapitálu nejsou na místě. To je pochopitelně ekonomický názor. Ale u těch českých podnikatelů, víte, já když si vyplácím dividendu, tak jsem česká fyzická osoba. Vyplatím si dividendu, zdaním to v České republice a jsem znevýhodněn oproti těm, kteří mají třeba sídlo v Holandsku nebo někde jinde, protože tam smlouvy o zamezení dvojího zdanění umožňují nižší sazbu. To znamená, to, že jsem zůstal tady, jsem logicky trochu hlupák, protože platím větší daně než ti, kteří si najmou holandského advokáta. A to mi přijde nefér.


Je to sice hezké, co říkáte, ale já se svojí láskou k protipříkladům Vám uvedu jeden protipříklad. Čestný a poctivý český podnikatel jménem Zdeněk Bakala vyplácel své dividendy zásadně na českém území a dohromady ze společnosti New World Resources jich bylo zhruba sto miliard korun. Čili nepřeváděl je do zahraničí. Vyplácel je tady a poslední objem dividend těsně před krachem New World Resources respektive OKD byl šestnáct miliard korun. Dohromady tedy sto miliard korun. Čili tento protipříklad dokazuje, že to, že dividendy vyplácíte na českém území, ještě vůbec neznamená, že nejste podvodník.

Já si tedy zrovna nejsem jistý, jestli New World Resources, ty dividendy, ten konečný vlastník byl v České republice. Domnívám se, že v Anglii, ale mohu se mýlit.

Pane prezidente, u těch nejasností. Já jsem včera v mém pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa začal hovořit o hospodaření České televize. Je to instituce placená z daní, i když se jmenují koncesionářský poplatek, je to přes šest miliard korun. A já jsem tam upozorňoval na jednu zásadní věc, že de facto Českou televizi nikdo nekontroluje. Je vyjmuta z pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a kontrolovat jí tedy má Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která je ale volena Parlamentem. To znamená, jak Rada, minimálně Rada České televize, je přímo závislá na Parlamentu, což jsou politici, a ti se logicky České televize bojí. A kromě toho samozřejmě Rada České televize nemá aparát a možnosti kontroly a zkušenosti kontroly, jako má třeba Nejvyšší kontrolní úřad. Kontrola těch prostředků, vyjmutí České televize z pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Není na čase s tím něco dělat?


Já mám velmi přátelské vztahy s Mílou Kalou, což je tedy prezident NKÚ, a při našich pravidelných schůzkách se ho vždycky ptám na dvě věci. Zaprvé, kolik už podal trestních oznámení, ale o tom se teď nebavíme, a zadruhé, jak se mu daří legislativní i jinou cestou rozšiřovat objekty, nebo subjekty, které má NKÚ kontrolovat. Já jsem zažil trochu jiný případ, ale v zásadě podobný, kdy NKÚ měl kontrolovat hospodaření měst a obcí. Mimochodem Poslanecká sněmovna to podpořila, ale Senát, kde je celá řada starostů, se postavil proti. Takže tady máte také analogii toho, jak je tady výrazný zájem proti kontrole. A lidé, kteří se bojí kontroly, pane Soukupe, nemusí mít úplně čisté svědomí, že?

No, podle všeho to tak vypadá, protože Česká televize nejenže nepodléhá kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu, ale je vyjmuta, s velkou částí svých smluv je vyjmuta i z povinnosti ty smlouvy uveřejňovat v Registru smluv, a pokud tam něco uveřejní, tak to pěkně začerní, což jsem tedy v tom pořadu také ukazoval. Takže minimálně to vyvolává podezření.

Mimo jiné, zdá se, že jsme jaksi píchli do vosího hnízda, protože oni, Česká televize, říkají, jak jsme nevýznamná televize, která je zaměřená na to, aby podporovala Vás, a natáčí o nás pořady. Ale ta hysterická reakce po včerejšku a to, že tahle ta televize, Česká televize komentovala náš pořad online na Twitteru nebo kde a zapojily se tam všechny jejich různé postavy a postavičky, o tom zrovna nesvědčí. A vypadá to, že jsme skutečně píchli do vosího hnízda.


Vidíte, zákon o registru smluv byl kdysi prohlašován za, cituji, nejkrásnější zákon roku, konec citátu. Prosazovala ho mimo jiné Rekonstrukce státu. A tenkrát se asi sto třicet poslanců ještě před nedávnými volbami, myslím dokonce ne těmito, ale předchozími volbami, podepsalo ve prospěch tohoto zákona. No a pak z tohoto zákona začaly ubývat různé firmy a samozřejmě i Česká televize. Podívejte se, zatímco u těch různých firem se argumentuje obchodním tajemstvím, třeba u Budvaru, a tedy tím, že by bylo poškozeno ne jejich dobré jméno, ale jejich obchodní zájmy, kdyby všechno bylo zveřejněno, čím můžete argumentovat u ubohé, malé, bezvýznamné, jak jste řekl, České televize.

No, oni říkají, že ti umělci by pak s nimi netočili a nemohli by nakupovat filmy ze zahraničí, protože ti dodavatelé, to říkal pan Fridrich, že ti dodavatelé zahraniční, těch filmů by se jim to nelíbilo, a pak bychom nemohli my jako občané se koukat na filmy v České televizi. No, tak samozřejmě já na to říkám, že je to hloupost, protože my jsme byli jedna z mála zemí, kde ten Registr smluv nebyl. Pokud by ti dodavatelé měli s tím takový problém, tak ty filmy žádné veřejnoprávní televizi po světě skoro neprodají. No, samozřejmě je to nesmysl.


To zaprvé. A zadruhé, tak si přepnou na jiný kanál a ty filmy uvidí na nějaké soukromé televizi.

Ono by to spíše možnilo vidět, kolik to stojí a porovnávat různé náklady a to se evidentně pánům v České televizi nelíbí.


Tak, tak.

Co mají dělat lidé, kteří musí platit České televizi sto třicet pět korun měsíčně, a nesouhlasí s tím?


Ale no tak, já už jsem navrhoval zrušení koncesionářských poplatků a převod České televize na financování ze státního rozpočtu. Mimochodem, pokud jsem správně informován, tak teď se o obdobném modelu diskutuje v Rakousku.

Ano. V Rakousku dokonce vicepremiér Strache, ten řekl, že, teď nebudu přesný, že existuje místo, kde se lži stávají skutečností, nebo lži stávají pravdou, což je zpravodajství tamní televize ORF. A vicepremiér rakouské vlády dokonce tedy navrhl zrušení poplatků, koncesionářských poplatků, a rozpoutalo to tam jaksi velkou mediální bitvu. No, tak pravděpodobně taková bitva začíná i u nás.

Základem je, aby každá televizní stanice, Barrandov i Česká televize, byla ekonomicky efektivní. A když má někdo polštář koncesionářských poplatků a nikdo jiný tento polštář nemá, tak ten, kdo ten polštář má, zákonitě degeneruje, protože není přinucen k soutěživé aktivitě. Ten, kdo ten polštář nemá, je soutěživý a rozvíjí se.

No jo, ale víte, existuje takový princip, když uděláte rozpočet, tak oni ho utratí. České televizi těch šest miliard nestačí. Zhruba půl miliardy čerpají z rezerv, které získali od předchozího vedení ředitele Janečka. Já ve firmě nechci dávat třeba rozpočty na reprezentaci. A chci schvalovat každý jednotlivý výdaj. Protože když jim dám tři sta tisíc korun na reprezentaci, jsem si jist, že utratí tři sta tisíc korun a pravděpodobně pod stejným principem funguje Česká televize. Uvidíme, kam tenhle diskurz provede.


Pojďme k jiným tématům, pane prezidenta, událostí tohoto týdne, vnitropolitickou z mého pohledu, bylo oznámení vlády o rozhodnutí zvýšit důchody. Důchodcům nad osmdesát pět let o tisíc korun, ostatním zhruba o čtyři sta korun. To vysoké zvýšení důchodů těm seniorům nad osmdesát pět let trochu zpomalí zvyšování důchodů ostatních, ale je to správná cesta? Souhlasíte s ní?

Já jsem o tom mluvil s Andrejem Babišem na naší pracovní večeři v Průhonicích. On mně říkal, že už má některé prostředky, protože jsem mu samozřejmě říkal, tak zhruba to bude stát třicet miliard korun ročně. A já jsem pro to zvýšení, ale současně se ptám, kde to pokryjeme a z jakých zdrojů. A ten nápad pokrýt to z privatizačního fondu je sice hezký, ale krátkodobý. My potřebujeme dlouhodobý zdroj. A já neustále jako kafemlejnek nebo tibetský modlící mlýnek opakuji svoji mantru. Máte tady, přátelé, čtyřicet miliard korun ročně za dotace solárním elektrárnám, které v podstatě vyhazujete oknem. Vy nemáte odvahu pustit se do arbitráží a najmout si schopné právníky, ať už domácí nebo zahraniční. A vy tedy oddaně platíte těchto čtyřicet miliard korun ročně na soláry. Jinými slovy, pokuste se přesunout těchto čtyřicet miliard na výplatu starobních důchodů a bude všechno v pořádku.

Já jsem se na to představitelů hnutí ANO ptal, protože z mého pohledu jaksi zdroje můžu najít na zvýšení důchodů, těch dvacet jedna miliard, mohu najít tak, že počítám se zvýšením příjmů státu. To znamená, zvýšení daní nebo lepším výběrem daní nebo snížení nákladů, to znamená ušetřením, to je ten případ, který říkáte Vy, nebo sáhnutím do rezerv, což je tedy plán této vlády, anebo čtvrtá a nejhorší varianta, která se stávala velmi často, že se na to prostě vykašlu, nechám to být a zvýším schodek státního rozpočtu. No tak tu nejhorší variantu tato vláda nezvolila, tu druhou nejhorší variantu, to, že sáhnu do rezerv, zvolila. Vy upozorňujete na to, že to je krátkodobé, což je asi v pořádku.
Ale ne jenom to. Já vím, že to chce kus odvahy, a já vím, že ty arbitráže jsou riskantní. Ale chcete každý rok platit čtyřicet miliard zbůhdarma? Tak je lepší zabojovat a uvidí se, co to udělá.

Uvidí se, co to udělá. Mimo jiné takto třeba zabojovalo vedení Českých drah, které mělo vyplatit, myslím, dokonce sedmi nebo osmi milionové odstupné bývalému managementu, odmítli to vyplatit, soudili se a vyhráli, tak třeba v tomhle případě to bude podobné.

A obecná otázka k těm důchodům. Generace dnešních třicátníků, může se spolehnout na to, že nemusí tedy šetřit, dělat si různé připojištění nebo úspory na stáří a může se spolehnout na to, že stát se o ně postará, jak to bylo doposud zvykem, nebo už ne?


Ale ano, může. Já vím, že ekonomové by nám teď vykreslili klesající demografickou křivku a uvedli další a další racionální argumenty, ale ekonomové nemají pravdu v jedné věci. Zapomínají na to, že důchodci jsou významná a dnes už možná nejvýznamnější voličská skupina. Žádný politik nesáhne na starobní důchody, a naopak se je bude snažit zvýšit. Prostě proto, aby dostal hlasy důchodců ve volbách.

Tím jste mi nahrál na další otázku. Víte, to zvýšení důchodů, to se většinou slibuje před volbami.


Ano.

Nebo se provede těsně před volbami. Andrej Babiš to provedl těsně po volbách. Čím si vysvětlit ten náhlý zájem, neobvyklý, o seniory?


Já jsem se ho sice neptal, ale říkal jsem si, Andrej Babiš kdysi mluvil o předčasných volbách. A bůh ví, jestli je to munice pro předčasné volby. Ale když jsme spolu měli na toto téma velmi rozumný rozhovor, tak jsme se dohodli, že já předčasné volby nepovolím, a aby si Sněmovna odhlasovala svoje vlastní rozpuštění sto dvaceti hlasy, to taky není příliš reálné.

Já jsem se, když jsem se připravoval na otázky o důchodech, tak jsem si našel, že první důchod, státní důchod, zavedl Otto von Bismarck v 19. století v Německu a bylo tam, já jsem si našel, že to byl poměrně,...

Sociální pojištění a tak dále. Ano, ano.

…poměrně složitý výpočet, který trochu měl logicky odejmout tu odpovědnost za stáří, ekonomickou odpovědnost, z těch lidí a přenést ji na stát. Znova, sto procent odpovědnosti převezme stát v budoucnu?

Tak zaprvé, Bismarck tohle to dělal, aby vzal vítr z plachet německým socialistům, což se mu také do značné míry podařilo. Něco podobného bylo ostatně i v Anglii. Anglický důchodový systém spojený s řadou autorů a mimochodem podporovaný i Churchillem, což se málo ví. Takže toto děláte, jak zvýšení důchodů, tak například i, řekněme, tyto reformy, důchodové reformy, především proto, abyste získali přízeň starobních důchodců. Dva a půl milionu z deseti, ale to nezapomeňte, že je tady osm a půl milionu voličů s volebním právem. Takže každý důchodce má volební právo a kolik je dva a půl milionu z osmi a půl? Takže to už je hodně, a to stojí za to.

Téma důchodů ukončeme tím, že průměrný důchod zhruba z dvanácti tisíc tři sta korun má stoupnout na třináct tisíc dvě stě, což je za mnoho let nejvýraznější zvednutí důchodů, a tedy jestli to souvisí s těmi předčasnými volbami, to teprve uvidíme.

Další téma ekonomické současné vlády jsou daně. Slyšeli jsme, že vláda chce připravit daňový balíček, zrušení superhrubé mzdy, zavedení dvojí sazby daně z příjmů. Tento týden se vláda usnesla na tom, že o jedno procento sníží daň z příjmů těm bohatším, těm nejvíce vydělávajícím. Ale zdá se, že jsou to zatím trochu kosmetické úpravy. Měla by tato vláda z Vašeho pohledu při podpoře ekonomiky sáhnout do daňové politiky více, a kterým směrem?


Já bych souhlasil s ministerským předsedou tam, kde říká, nejdřív musíme ucpat úniky, daňové úniky, někdy daňové podvody a teprve potom můžeme diskutovat o úpravách daňového systému. Takové ty ad hoc úpravy typu točené pivo, řezané květiny nebo s prominutím kapři, nic proti kaprům, abychom si rozuměli. Tak to mně připadá jako detailistický pohled na daňový systém, který nemá velký význam. Nicméně ano, já jsem zastáncem progresivního zdanění fyzických osob, což je ten švédský model, o kterém jsme kdysi mluvili. Váhám, váhám u progresivního zdanění právnických osob. Tam už to zdaleka není tak jednoznačné. A možná, že můžeme přemýšlet i o takzvané sektorové dani, která by se týkala například bank, energetiky, některých oblastí, kde je takzvaný přirozený monopol. To znamená, kam nemůžete vpustit soutěž, a tak dále. Ale upřímně řečeno, nejlepší, co udělat s daněmi, pane Soukupe, je alespoň nějakou dobu s nimi nehýbat, aby lidi nebyli neustále vystavováni permanentním změnám. A pak udělat systém, který vydrží minimálně dalších deset let.

Vy jste zmínil tu sektorovou daň. Já jsem se koukal na předběžné hospodářské výsledky bank a mě tam tedy zaujalo opravdu to, že tři největší banky Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka dohromady hlásí, ohlašují, že pravděpodobně jejich zisk bude za rok 2017 čtyřicet sedm miliard korun, což je tedy číslo, které mě šokovalo.


Jsou i horší čísla. Já jsem Vám uváděl těch sto miliard pana Bakaly, ale budiž. Podívejte se, nezapomeňte, že tady platí to, o čem jste před chvílí mluvil. Všechny tyto čtyři banky mají zahraničního vlastníka, takže ten chce dividendy. Trochu komické je, že v některých případech, viz die Erste, je dcera, například Česká spořitelna, daleko efektivnější, daleko ziskovější, než domácí matka v Rakousku.

A nesouvisí to, trochu to možná souvisí s mým oblíbeným tématem zadlužování domácností. Jen na hypotéky jsme vydali, nebo lidé si půjčili jen na hypotéky přes jeden bilion korun, takřka jeden a půl bilionu korun. Samozřejmě z jednoho a půl bilionu korun ty úroky budou asi slušná suma. Já samozřejmě nevím, kolik činí z toho zisku bank, ale bude to hodně. Nedařilo by se těm bankám hůře, pokud bychom lidi nenutili tolik si půjčovat na bydlení? Moje otázka je tedy podpora nájemního bydlení.

Zaprvé, půjčit si na bydlení znamená půjčit si na investici, pane Soukupe. A každá rozumná investice je investicí do budoucnosti, takže tady by mně to nevadilo. Mně by samozřejmě vadilo, když někdo chce jet na Kilimandžáro nebo se koupat, co mě teď napadlo, no asi v Karibiku, kde jinde, že?

S Viktorem Koženým.

Takže tak zvané spotřebitelské úvěry, které jsou také součástí tohoto zadlužení. Ale víte, co vadí mně? Já mám například účet u ČSOB a už uvažuji o tom, že si ho převedu k nějaké jiné bance, protože ČSOB dříve platila úroky z úsporných vkladů a teď neplatí nic. Přitom inflace je dva a půl procenta. Jinými slovy, chcete-li podnítit spoření, nikoli tím, že budete zakládat různé nesmyslné fondy a penzijní pilíře a tak dále, ale normální spoření v peněžních ústavech, no tak musíte dát alespoň nějaký úrok, protože nulový úrok je výsměch. A to nemluvím ještě o té bizarní situaci, která už nenastala, kdy se uvažovalo o záporných úrocích.

Ten jsem zažil jednou u švýcarského franku. Skutečně, banka za vklad na běžném účtu ve švýcarském franku neúčtovala nic, pokud jste si chtěl dát tam termínový vklad ve švýcarských francích, tak Vám ty peníze ubyly, nikoliv přibyly.

Tak Švýcarsko je, pokud vím, jediná země tohoto typu, ale některé další uvažovaly o tom, že budou následovat jeho příklad. Naštěstí se tak nestalo.

Já jsem jenom chtěl poznámku, že skutečně to zadlužení hypotékami je u českých domácností extrémně velmi vysoké, jeden a půl bilionu korun. Ty spotřebitelské úvěry, které jste zmínil, jsou pouze dvě stě miliard.

Já Vám skočím do řeči. Viděl jsem teď velmi rozumný návrh České národní banky, který směřuje k tomu, aby se snížilo to procento, kde banka poskytuje hypoteční úvěr. No a dnes je to prakticky devadesát procent. Dřív to bylo dokonce sto. To byly takzvané americké hypotéky.

No, ano.


A všichni víme, jak v Americe dopadla tamní hypoteční bublina. Já bych to klidně snížil i na šedesát procent, ať si na to lidi víc našetří.

K tomu směřuji, protože ceny nemovitostí letí vzhůru. Nejen že se stávají pro běžné lidi nedostupné, ale možná ta snadnost získávání hypoték tomu trochu pomohla.


Tady bych ovšem se trochu zastal developerů, protože ti argumentují ne zcela nepřesně, že ceny nemovitostí letí vzhůru kvůli obtížím s povolováním nových staveb.

To oni říkají, no.

To oni říkají, a patrně je to pravda. Když si sečtete, jak dlouho se ty povolení vyžadují, jak dlouho to trvá všechno dohromady, no tak zjistíte, že zestárnete, než vám odklepnou poslední razítko.

Víte, vždycky, když něco developeři říkají, tak jsem trošku ostražitý, ale budiž. Tím jste uvedl jeden z argumentů, když jsme u cen nemovitostí. Jeden z argumentů, který se říká, že zabetonoval trh s byty, alespoň v Praze nebo velkých městech, je sdílená ekonomika. To je ta služba RBNB. Dříve by to logicky bylo tak, že pokud lidé se chtějí odstěhovat na venkov nebo mají dva byty, jeden zdědí, no tak jeden prodají a ten trh je prostě bohatší. Teď to podle mnohých prostě nedělají, protože se jim ve velkých městech vyplatí ten byt pronajímat přes tyto služby typu RBNB na krátkodobé pronájmy. Údajně v centru Prahy, zejména v Praze to začíná být problém, protože nikomu se nevyplatí byt prodat, vždycky je lepší ho pronajímat Italům, Američanům nebo Němcům na dvoudenní, třídenní zájezdy. Nicméně jedním ze symbolů té sdílené ekonomiky je nejen RBNB, ale i služba Uber, která teď vede ostrou válku s pražskými taxikáři. Jedná o tom ministr dopravy, pražská primátorka. Pane prezidente, jak by stát měl postupovat při regulaci těch sdílených služeb, anebo jestli je má regulovat?

Já už jsem dost dlouho nedostal žádné rozhořčené dopisy na svoji adresu, takže musím ve Vašem pořadu říci něco, co proud těchto dopisů opět uvolní. Pane Soukupe, já sdílenou ekonomiku považuji za normální podvod a nic víc. To znamená, Uber je u mě normální taxikářská společnost, která předstírá, že jedete do práce a náhodou vezmete kamaráda, který jede stejným směrem.

A nemusíte danit.

Víte, kolik jenom v České republice má Uber řidičů? Dva tisíce. Dva tisíce, a to jsou samozřejmě normální řidiči normální dopravní společnosti, žádní kamarádi, kteří Vás vezmou na sedadlo spolujezdce. A pokud jde o to investiční nebo nájemní bydlení, to je něco. Vykládejte králíkům, že jste odjel na dovolenou, a že máte přítele v Itálii, a že příteli v Itálii jste půjčil na těch čtrnáct dní svůj byt. Ano, může se to stát nepochybně.

Ale pokud se to stane dvakrát měsíčně, tak je to zvláštní.

Ale je to jednou, dvakrát, třikrát, ale není to prostě... Tady to je zase pro změnu ne dopravní společnost, ale ubytovací, chcete-li, hotelová společnost. Tak ať platí daně v obou případech, ať se chová jako dopravní nebo ubytovací společnost a nehraje si na nějakou fiktivní sdílenou ekonomiku.

Takže Vaše odpověď je ano, jistě tomu nelze bránit, ale budou se tyhle ty platformy technologické chovat jako standardní podnikatelské společnosti, platit daně a tak dále.

No já bych tady citoval i Evropský soud. Evropský soud nedávno rozhodl, že Uber se má chovat jako normální taxikářská společnost. Žádné výsady.

Pane prezidente, pojďme k aktualitám ze zahraničí. Tady mám jenom jednu otázku. Včera Evropská komise schválila a zveřejnila dokument, který má jaksi mapovat a stanovovat pravidla při brexitu, odchodu Velké Británie z Evropské unie. Považujete očekávání Britů, že se vlastně nic nestane, že všechny výhody, které měli jako členové Evropské unie, zůstanou zachovány, a že vlastně je to všecko v pořádku, za realistické?

Já myslím, že většina Britů nic takového neočekává. Už teď se setkávají s tím, že řada institucí, například finančních nebo technologických, Británii opouští a další se k tomu připravují. Totéž se může týkat některých podniků. Takže ano, bude to bolestivé a myslím si, že ztráta, která z toho vznikne, bude daleko větší, než zisk, který vyplyne z toho, že Británie přestane platit do evropského rozpočtu.

Pane prezidente, jako poslední téma, protože už nás trochu tlačí čas, je sestavování vlády. Já jsem si ho schválně nechal jako poslední, protože přiznám se, že už mě to moc nebaví. Je to už pět měsíců, kdy každý týden hovoříme o sestavování vlády, a jsou to pořád stejné argumenty, protože se nic moc neděje. Jak to vidíte? Vznikne tedy vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM nebo SPD, ANO s podporou KSČM, nebo ta trojkombinace, nebo nějaká jiná varianta a já už se teď, dávám jednu obecnou otázku k Vám, protože jaksi jednotlivé varianty už probírat nechci.

Ať se rozhodnou ty strany, které chtějí vyslovit důvěru vládě, případně účastnit se na vládě. Já jsem pro to udělal maximum, vytvořil jsem časový prostor, přijel jsem na celostátní konferenci strany přímé demokracie. Přijel jsem na sjezd sociálních demokratů. Přijal jsem pozvání na sjezd komunistů v dubnu. A všude se budu přimlouvat, aby ti, kdo mají zájem na vytvoření vlády, která bude mít v Poslanecké sněmovně většinu, tak učinili, to je vše.

Pane prezidente, situace začíná být trochu nervózní. Hovořím samozřejmě o stále chybějící důvěře vládě v Poslanecké sněmovně. Poslanecká sněmovna teď bude projednávat dva návrhy na mimořádné jednání Sněmovny. Jedno mimořádné jednání má být o personálních změnách, které vláda nyní dělá. Má jít o to, že vláda bez důvěry by tedy neměla dělat některé nevratné kroky. A to druhé jednání, mimořádné jednání Poslanecké sněmovny, s tím souvisí. Mělo by jít o pravidla, která by byla povinna vláda bez důvěry dodržovat. Není tedy na čase tu situaci vyřešit?

Na čase tím, že vláda tu důvěru dostane. Já celkem optimisticky hodnotím průběh jednání. Teď, jak víte, se do nich zapojila i sociální demokracie a nevidím důvod pro nějakou hysterii. Dokonce nevidím důvod ani pro to, aby vláda byla nějak omezována, protože ústava neříká nic o vládě, která je plnohodnotná a není plnohodnotná. Takže například ty nezbytné personální změny nebo to, že vláda předkládá Sněmovně návrhy zákonů, jsou v naprostém pořádku.

No ale tak na druhou stranu předseda vlády si musí být vědom toho, že jeho postup, nebo postup jeho ministrů a předsedy vlády, vyvolává negativní reakce jak u jeho politických konkurentů, tak mezi novináři a do určité míry i mezi veřejností. Hovořím o personálních změnách, protože logicky vláda bez důvěry přivolává větší pozornost a větší pochybnosti o jejím konání, o motivech jejího konání, než vláda s důvěrou.

Dobře, a to chcete zabetonovat všechny funkcionáře ve svých pozicích a čekat ještě třeba několik, dva, tři měsíce, než se vytvoří vláda s důvěrou?

Tak pozornost vzbudilo odvolání nebo proces odvolání šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů, to nepochybně přivolává pozornost, změny na takto významných bezpečnostních postech, právě proto, že jde o vládu bez důvěry. Bylo odvoláno několik ředitelů fakultních nemocnic a tak dále a tak dále. Těch personálních změn je celá řada. Šéf České pošty.


Pokud jde o pana Murína, tak ten ještě, pokud vím, odvolán nebyl a sám odmítl rezignovat. Já těžko mohu mluvit ministru zdravotnictví do toho, jestli jednotliví ředitelé nemocnic své nemocnice řídí dobře nebo špatně. O tom oba dva víme poměrně málo. A pokud jde o pana Elkána, na toho už si stěžovala celá řada lidí.

Samozřejmě, já vlastně nehovořím o výkonu funkce těch lidí, ať už jde o ředitele České pošty nebo šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů. Mluvím o tom principu, že vláda bez důvěry dělá takové personální kroky a logicky pak se setkává s velkou kritikou.

Tak jediným optimálním řešením je, aby ta vláda bez důvěry se jednou stala vládou s důvěrou. A na tom je potřeba pracovat.


Nechme už vládu vládou. Na závěr mám jednu drobnou poznámku. My jsme hovořili o panu Pehe. On o Vás nehovoří příliš hezky a teď nehovořil tedy příliš hezky ani o mně. A řekl, že jsem ostudou české žurnalistiky, což mi tedy od pana Pehe udělalo velkou radost. Doufám, že stejnou škodolibou jako dělají komentáře pana Pehe Vám, pane prezidente.

Ale pane Soukupe, já jsem sice sám o této ostudě české žurnalistiky, čímž myslím pana Pehe, začal v jednom z našich pořadů mluvit, ale pro jednou bylo dost, a nebavme se o lidech, kteří opravdu nepředstavují vrchol žurnalistické profese.

No já jsem jenom poznamenal, že podle pana Pehe jsem ostudou české žurnalistiky já, a mně to tedy potěšilo. Ale to byla poslední poznámka dnešního Týdne s prezidentem.


Já si myslím, že jsme skončili jakousi skvrnou na české žurnalistice, ale tím nemyslím Vás, ale pana Peheho. A pojďme se zavázat, že podobně, jako kdysi jsme se dohodli, že už nebudeme mluvit o panu Sobotkovi, tak teď uzavřeme dohodu, že už nikdy nevyslovíme slovo Pehe.

Dohoda je uzavřena, pane prezidente.


Výborně. Děkuji.

Děkuji Vám za rozhovor.

Eurokomise žádá do hodiny mazat nepohodlné příspěvky z Facebooku a dalších sociálních sítí, píší na Idnesu!

$
0
0
Adam Mikulášek
2.3. 2018   Rukojmí
Už jim nestačí do 24ti hodin jako v Německu, eurokomisařka pro nespravedlnost Věra Jourová se nepostavila proti!
Tak odcitujme, jak o věci smýšlí paní komisařka za Babišovo hnutí ANO:

„Odstraňování obsahu by mělo být přiměřené a zároveň respektovat svobodu projevu. Potřebujeme záruky, aby nebyl mazán i legální obsah. Vše je o rovnováze,“ uvedla unijní komisařka pro spravedlnost Věra Jourová.
Ultimátum EU: Nesnášenlivé příspěvky musíte smazat 60 minut od zveřejnění

Ani slovíčko o tom, že již současný „německý model“ je v podstatě cenzurou, že se mažou často i nevinné vtípky, dokonce se cenzurují i soukromé zprávy, což jsem sám zakusil ještě dávno před migrační krizí, když mi Facebook nechtěl pustit nesmyslně blokovaný odkaz na stránku Ligy vozíčkářů…, ano, čtete dobře, nikoli u veřejného příspěvku, ale v soukromé zprávě!!!

Dokonce si paní Jourová ani netroufne, nebo spíše ani nechce troufnout…, protestovat proti nesmyslně krátké šedesátiminutové lhůtě. Vždyť sama před časem znechuceně zrušila svůj facebookový účet, když tuto sociální síť označila jako „dálnici nenávisti“! Takoví lidé „hájí“ zájmy České republiky v Evropské unii!

A stejní lidé vykřikují různé ty jejich bláboly o „návratu totality“, např. v souvislosti se znovuzvolením pana Ondráčka za předsedu sněmovní komise pro kontrolu GIBS! Na jedné straně mlčí, nebo rovnou schvalují bezprecedentní pošlapávání svobody projevu nejvyšším orgánem Evropské unie, jejímiž jsme členy, jde tedy o ohrožení i naší vlastní svobody projevu na internetu, a jedním dechem se zaštíťují „svobodou a demokracií“!

Gratuluji ke zvolení panu Ondráčkovi už proto, že tím pokrytci typu Jakubů Jandů, Ivanů Gabalů či Robertů Pelikánů dostali zasloužený políček. Nejsem člověk, jenž touží vést minulou válku, když nám hrozí úplně jiná a stejně nebezpečná válka současná.

Naopak jsem přesvědčen, že v boji proti nastupujícím „euronáckům“ je potřeba se sjednotit, od liberálů po konzervativce, od studentů po seniory a od Komunistů po Svobodné! Stejně, jako se západ spojil se Sovětským svazem ve společné válce proti nacizmu a fašizmu, je třeba se nyní sjednotit ve společném boji proti novému fašizmu, pod zástěrkou „solidarity“, „tolerance“, „lidských práv“, „liberální demokracie“ a „evropských hodnot“. Tento nový eurofašizmus totiž všechny tyto vznosné principy a ideály bohapustě popírá, ač to stále mnoho „eurověřících“ odmítá uznat.

Fake news

$
0
0
Pavel Letko 
3.3.2018 E-republika
Falešné zprávy jsou součástí tohoto světa podobně jako voda a vzduch a dokud budou na světě alespoň dva lidé s mozkem v hlavě, nikdy to nebude jiné.


Výrazem roku se podle vydavatelů anglického výkladového slovníku Collins English Dictionary stalo spojení „fake news” označující falešné zprávy. My máme pro boj s takovými falešnými zprávami zřízeno i Ministerstvo Pravdy jak vystřižené z Orwellova románu 1984, v našem případě nesoucí název Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Úkolem každé moci je totiž zachytit cizí lži i pravdy, odhalit je jako lži bez rozdílu, padni komu padni, postavit na pranýř, ztrestat její hlasatele, zatímco své lži vyzdvihnout jako svaté pravdy pravdoucí. Lidu obecnému se tak dostane neomylné instituce, které může plně důvěřovat. A nejen může, ale dokonce i musí. Jak také jinak, když stojí tolik peněz.

Zní to vlastně dobře. Máme tu pod ministerstvem vnitra instituci, která nás bude chránit před falešnými zprávami a bude střežit náš klidný spánek.

Fungovat to ovšem nebude


Až na jeden háček. Nikdy to nefungovalo a fungovat nebude. Proč? Protože náš svět je založen na fake news. Falešné zprávy jsou součástí tohoto světa podobně jako voda a vzduch a dokud budou na světě alespoň dva lidé s mozkem v hlavě, nikdy to nebude jiné. Mnohem, mnohem nebezpečnější než falešné zprávy jsou jejich potírači. Inkvizice, cenzoři, tajné služby a další spolupracovníci vládnoucí moci vždy nakonec přispívali k mnohem nebezpečnějším a zhoubnějším poplašným a falešným zprávám s mnohem závažnějšími důsledky. Na jedné straně vyhlašovaly „svaté války“, spojenctví „na věčné časy a nikdy jinak“, na straně druhé vraždili ty, kteří s takovými oficiálně požehnanými „fake news“ nesouhlasili.

Několik historických, notoricky známých „fake news“ zpáv

  1. Jistý Giordano Bruno se proslavil tezemi o tom, že Země ani Slunce nejsou středem vesmíru a že vesmír je nekonečný. Byl odsouzen a upálen na hranici roku 1600.
  2. katolický kněz Jan Hus prohlašoval, že vedení války za peníze utržené z tzv. odpustků není svatým právem papeže, ale pouhým zločinným podvodem na důvěřivých lidech. Byl odsouzen a upálen roku 1415 v Kostnici.
  3. nakonec jistý Ježíš z Nazareta byl zhruba před dvěma tisíci lety odsouzen a ukřižován nikoliv jako hlasatel evengelia, neboli dobré zprávy, ale jako podvodník, šířící falešné zprávy.


Mýty, fakta a jiné pohádky


Prostě a jasně, „falešné zprávy“ jsou s námi od narození. Jako malí věříme pohádkám, čekáme na Ježíška a jeho dárky a klepeme se strachy před čertem. Postupně, jak dospíváme, učíme se nevěřit všemu, co slyšíme i vidíme. Učíme se používat rozum. Analyzovat, porovnávat, zkoumat. Kdo to nedělá, vystavuje se riziku, že si pořídí „půjčku bez rizika“ a skončí jako bezdomovec.

V televizi lžou od rána do večera a prokládají lží i jinak slušné filmy. Devět z deseti stomatologů doporučuje tuto pastu a tahle koza je zase pro, abyste odevzdali své peníze v příslušné bance a stali se „kontokorentiéry“. Kdyby tedy ten náš ústav pro pravdu měl konat v zájmu pravdy, musel by v prvé řadě zakázat reklamu a pohádky by mohly být vysílány jen s příslušným doprovodným slovem odborníků. Pokud jde o blížící se velikonoce, očekávám v kostele nějakého pracovníka „Centra“ bojujícího proti hybridním hrozbám, který všem věřícím vysvětlí, že zpráva o vzkříšení jakéhosi Ježíš z Nazareta je typickou fake news, sloužící cizí mocnosti, v tomto případě Vatikánu, jelikož jak je všem dobře známo, kdo zemřel, už nemůže vstát. Zakažme tedy reklamu, zakažme velkou část umění, neboť velmi často zobrazuje jen pokřivený falešný obraz reality, zakažme náboženství, zakažme pohádky, zakažme astrologii, numerologii, věhlasnou kartářku Jolandu, archanděla Uriela, zakažme zkoumání UFO, zakažme myšlení a naplňme slova známé Knížákovy písně

Zahoďte mozky, zahoďte srdce, zahoďte všechno, co vás dělá člověkem! Staňte se prasetem!


Zdroj: ZDE

Inkvizitoři a cenzoři všech dob to udělali a jak měli a mají pěkně plno ve žlabu! A o to jde. Aby se někdo nakrmil, a někomu zůstala nuda, beznaděj a oči pro pláč jako Winstonu Smithovi z románu 1984.



Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Hrozivé mlčení západních prodejných médií na Putinův projev v ruské Dumě

$
0
0
Václav Umlauf 

3.3.2018  E-republika
USA prohrály další kolo zbrojení a teroristicky okopávají Rusku kotníky. EU na hledí na mírovou iniciativu Putina a na jeho nové zbraně jak tele na nová vrata. Evropa se musí rozhodnout, zda chce válku s Ruskem za zájmy USA; nebo mír s Ruskem ve vlastním zájmu. 
 

Prezident Ruské federace měl dne 1. 3. 2018 dosti zásadní 2-hodinový projev o stavu Ruské federace k oběma komorám parlamentu. Všichni nezávislí komentáři a blogeři se shodují ve dvou věcech. Západ prohrál s Ruskem další kolo ve zbrojení, které svévolně rozpoutal. Putinovo oznámení a video-předváděčka pěti nových druhů zbraní už otestovaných a právě zaváděných do výzbroje je pro Západ naprostý šok. Korporátky dostaly jednotný příkaz mlčení v éteru, dokud nebude vypracována jednotná agenda na to, jak Putinův projev zmanipulovat do přijatelné podoby pro občana Nováka. Kdo nevíte, jak se to dělá, tak si klikněte na heslo “agent Novák” a “agenda setting”. Je to fantastická událost, to mlčení v etéru na Putinův projev, od Le Monde, až po Washington Post, včetně Britských listů a Deníku Referendum. Tak si pusťme z Putinova projevu klíčový přehled, než vypukne to korporátní mediální lhaní. Pro jistotu jsem to nahrál k nám do archivu, než to Youtube smaže.  (Pozn.NR: na youtube je stále několik celých jazykových versí projevu V.V.Putina, jednu z nich jsme použili:)



Nejde o reklamní šoty pro ruské poslance, kterým Putin na obrazovce převáděl nové zbraně a jejich možnosti. To asi využijí jen úplní mediální prozápadní trotli, ale dnes bych se už nedivil vůbec ničemu. Prostě a jednoduše se naplňuje, co jsme psali v článku Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem. Ale mnohem důležitější než videa je Putinův úvod o licoměrnosti Západu ohledně smluv o strategické rovnováze zbraní. I o tom jsme psali důležitý článek Washington se připravuje na jadernou válku v Evropě. Další článek o studené válce analyzoval dopad nové imperiální politiky Západu NATO jako imperiální nástroj.Putin na začátku projevu jasně vyjmenoval obě dvě klíčové strategické smlouvy o omezení jaderných nukleárních hlavic a zbraní středního doletu. Viz naše klíčová slova a odpovídající články. USA zrušily obě smlouvy zrušily jako první a zcela svévolně. Klíčovým faktem k rozpoutání nového kola jaderného zbrojení bylo americké jednostranné vypovězení ABM smlouvy v roce 2002. Důvod pro velkopanské jednání a velkohubost Západu vůči Rusku byl jednoduchý. Rusko bylo po rozpadu SSSR na kolenou, což Putin jasně vyjmenoval procenty ztrát území a průmyslové výroby. Ruská oficiální odpověď na sebe dala čekat do 1. 3. 2018. Pokud platí to, co Putin světu oficiálně řekl na půdě parlamentu, pak Rusko vyhrálo na nejbližších 10 let závody ve zbrojení.


Okopávání ruských kotníků skrze terorismus a hybridní války

 
USA prohrály další kolo zbrojení a ví o tom. Proto se jejich stratégové rozhodli, že budou Rusku okopávat kotníky pomocí terorismu, kde to jen jde a v budoucnosti půjde. To znamená vyvolávání nepokojů, proxy-válek, hybridních válek, válek čtvrtého druhu atd. v kompletní zóně kolem Ruska, od Blízkého východu až po Ukrajinu. Tak jak dnes vypadá Ukrajina, tak by dopadlo i Rusko. Nestalo se, viz Putinův projev. EU na hledí na mírovou iniciativu Putina a na jeho nové zbraně jak tele na nová vrata. Tento iracionální postoj USA a EU asi rozpoutá další kolo studené války.Stojí za to shrnout současnou strategickou situaci. Útok konvenčními zbraněmi na Rusko nyní znamená protiútok také konvenčními zbraněmi, protože v ruské doktríně je zakázáno použít jaderné zbraně jako první. USA už nemůže vojensko-technologicky Rusku konkurovat v tom, že by její konvenční zbraně měly stejný dolet a stejnou účinnost jako ruské rakety. Takže se USA rozhodla, že sníží práh pro použití nukleárních zbraní dokonce i pro případ masivního kyberútoku, což je jak známo poněkud problematická věc ohledně pachatele. Takže jedna strana se rozhodla ve své oficiální doktríně snížit práh použití jaderných zbraní a předtím už zrušila dvě důležité smlouvy, které omezovaly nukleární útok. To znamená vstup do studené války, na kterou Rusko odpovědělo novými zbraněmi. A tomuto faktu odpovídá kompletní mlčení západních korporátních médií na Putinův projev.Dosavadní reakce Západu na prohrané první kolo studené války má dost děsný charakter. Západ se rozhodl, že rozvrátí všechny země, které mají s Ruskem ekonomické partnerství nebo nějaké nadstandardní vztahy. Jistě to jde obtížně v případě Číny, která je největším věřitelem USA a největším dovozcem do této země. Ale i tam už zásadně přituhuje, viz první kolo obchodní a celní války a snahy Činy zrušit hegemonii dolaru. Ale mnohem hůř dopadly země jako Sýrie, které byly jednoduše rozvráceny pomocí importovaného islámského teroru. Ale jsou země, které vcelku úspěšně odolávají jako Írán. Tichá válka pomocí teroru je dnes jasně vidět v Sýrii, kde už tyto věci nelze nijak skrývat. Blízkovýchodní média jasně ukazují, jak americká nelegální okupační základna v Al-Tanfu funguje jako recyklační výcvikový tábor pro islámské teroristy. K rekrutování teroristů je využíván místní uprchlický tábor, kam syrská strana nesmí vozit humanitární pomoc. A zrádné hrátky USA s Kurdy a jejich spojenci dostaly tragikomický charakter. Kurdové fungují jako žoldnéři USA zcela zdarma a svou hloupostí si zničí i to málo, co dosud v syrské válce získali. Zbraně NATO bojují u Afrínu na obou stranách, protože je mají jak Turci tak Kurdové. A ještě se s nimi mydlí mezi sebou teroristé Islámského státu a jiných teroristických frakcí v Idlíbu a jinde. To je tak tragické a hloupé, že o tom prodejná média na Západě nesmí mluvit a také nemluví.

Volby Evropy


Evropa se musí rozhodnout, zda chce válku s Ruskem za zájmy USA; nebo mír s Ruskem ve vlastním zájmu. Mlčení korporátních médií Západu ohledně Putinovy nabídky k mírovému jednání znamená, že nastala hodina H pro společenství politických hlupáků zvané EU. Jistěže je možné sledovat nihilistickou politiku studené války, kterou vedou nadnárodní korporace, kterým patří americká politika. Korporace nemají svědomí a neznají osoby, pouze „lidské zdroje“. Pokud se EU dá na tuto vazalskou cestu studené války pro USA, pak dopadne jako Kurdové v Sýrii. Američané budou s Rusy válčit do posledního Kurda v Sýrii, pak do posledního Ukrajince na Ukrajině a pak do posledního Evropana v EU. Děkuji pěkně, ale na podobnou pitomost jsem už moc starý. A u Stalingradu bude jako obvykle docela velká zima.
 


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Založí kvůli Ondráčkovi "Pražské kavárenské milice?“

$
0
0
Jaromír Petřík
3. 3. 2018      JaromirPetrik
„Ondráček nebo jak se ten pendrekář jmenuje by si měl uvědomit, že v případě ohrožení demokracie je použití síly legální a dovolené.“ Tolik citace z diskuse pod blogem Davida Vlka. Tento příspěvek napsal bloger Jan Ziegler a pod něj se podepsali blogeři Tomáš Flaška a David Vlk: VlkDavid. Bloger Jiří Hermánek odpověděl takto-cituji: „A co z toho plyne? Vyzbrojíme tzv. Lidové kavárenské milice?“. A já jsem si dovolil tuto odpověď použít do názvu svého článku.


Je zajímavé, že někteří naši občané smýšlející podobně jako pan Ziegler odsuzují násilí, které ve svojí historii spáchali komunisté. Což o to, s tím se dá jistě souhlasit, že použití jakéhokoliv násilí je odsouzeníhodné a samozřejmě i násilí spáchané komunisty.

Problém však už je, když zcela pomíjejí násilí, které páchá tzv. „západní demokracie.“

Nebo je snad větším zločinem členství pana Ondráčka v pohotovostním pluku, než vojenské agrese některých zemí NATO?

Už mne nebaví stále dokola uvádět země jako Srbsko, Irák, Libye, ale cožpak některá z těchto zemí napadla či ohrozila některou ze zemí NATO, že tyto země byly vojsky NATO napadené s konečným výsledkem statisíců mrtvých, milionů uprchlíků a zcela rozvrácených zemí?

A tyto zločiny kupodivu nevadí lidem, kterým říkáme „sluníčkáři“ nebo „Pražská kavárna.“ Dají se vůbec nějak poměřovat zločiny zemí NATO s příslušností Zdeňka Ondráčka v zásahové jednotce před rokem 1989?

Ministr Pelikán chce dokonce rezignovat – cituji: „Jsem zklamaný a nešťastný. Tak reagoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) na páteční diskuzi o šéfovi komise pro kontrolu GIBS.“ ZDE

Ale, největší pecka je, že odpůrci ANO, SPD a KSČM (tedy vítězná většina ve svobodných volbách) volají po násilí, tedy po tom, za co komunisty nejvíce odsuzují.

Volají po použití síly, když svobodné a legitimní volby nedopadnou podle jejich představ. Je vůbec možné napsat - znovu cituji: „v případě ohrožení demokracie je použití síly legální a dovolené?“ Jak si to máme přebrat?

Když použili násilí komunisté, tak to bylo zločinné, ale když použije násilí skupina lidí, která se zaštiťuje ohrožením demokracie, tak je použití síly legální? Jak je vidět, když dva dělají totéž, tak to není totéž.

Rusko obsadilo páté místo v zásobách zlata mezi ostatními zeměmi. Zlatý triumf: Rusko připravuje úder na americkou ekonomiku

$
0
0

3. 3. 2018 zdroj a zdroj
Rusko předstihlo Čínu co do množství zásob zlata. Jak oznámila agentura Bloomberg, pouze v lednu Centrální banka RF koupila 20 tun drahého kovu a zvýšila ruské rezervy zlata na 1857 tun. Pro srovnání si uveďme, že Čínská národní banka skladuje 1843 tun.


Agentura poznamenala, že první zemí v zásobách zlata zůstávají USA. Ve Fort Knoxu je uloženo 8134 tun drahého kovu. Na druhém místě je Německo, následují Itálie a Francie. Rusko obsadilo pátou příčku, když z tohoto místa odsunulo Čínu.

Uvádí se, že nákupem zlata pojišťuje Centrální banka rizika na pozadí uložených sankcí proti Rusku. Většina zakoupeného zlato pochází z místní produkce. Rusko zaujímá třetí místo na světě v těžbě tohoto kovu.

Zlaté rezervy Ruské federace se v podstatě ztotožnily s investicemi do amerických státních dluhopisů. To by mohlo vyvolat zhroucení americké ekonomiky.

Znamená to, že Rusko zaměňuje státní dluh USA zlatem, což umožní zříci se pomoci Států. A to vyvolá v Americe hospodářské změny.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Jednání o referendu vysvléká politickou scénu do naha

$
0
0

Josef Mrázek
3. 3. 2018
Spor o to, kdy je pro společnost při řešení jednoduchých zásadních otázek lepší použít přímou a kdy zastupitelskou demokracii, by neměl vznikat, protože dobré rozhodnutí se dá očekávat od znalých, schopných a poctivých občanů, ať už se rozhodují jako jednotlivci, nebo jako zastupitelé. Bohužel, kvalitu zastupitelského orgánu náš volební systém nezaručuje a deformace rozhodnutí těchto orgánů vnějšími vlivy může být velká. Na druhé straně při referendu jako nástroji přímé demokracie má velkou příležitost manipulace pomocí zneužití sdělovacích prostředků.


Většina aktérů naší politické sféry odmítá rozhodnutí dobrá pro občany, pokud nejsou zároveň výhodná i pro ně, a proto dávají přednost zastupitelskému rozhodování, jehož zmanipulování je snazší a může být i levnější. V obou případech může být příčinou špatného rozhodnutí jak převažující hloupost a neznalost, tak i manipulace a různé formy korupce.

Strach, že by občané mohli prosadit svůj zájem cestou referenda převládá, a proto se přijetí pořádného zákona o referendu stále vleče a jeho obsah je upravován tak, aby zákon nebyl prakticky k ničemu. Ukážeme si, jak přitom navrhovatelé likvidačních úprav odhalují své ledví. Snahou je, co nejvíce ztížit konání referenda, omezit předmět rozhodování na věci bez významu, požadovat vysokou účast a zpochybnit závaznost výsledku.

K vyžádání referenda na celostátní úrovni by mělo stačit 50 000 podpisů občanů, nebo 10 podpisů členů parlamentu, na nižších úrovních přiměřeně méně. Účast by neměla být limitována vůbec, protože důležité je jen, aby každý měl možnost se zúčastnit, nebo rozhodnutí nechat na druhých, i to je účast. Referendum vyhlášené jako závazné, musí v případě i jen prosté většiny platit.

Vyloučení některých předmětů hlasování, jako zavedení trestu smrti, výše daní a jejich zrušení, nebo obsah vysokých mezinárodních zákonů, je většinově uznáváno bez námitek.

Naproti tomu ale je nepřijatelné vyloučení hlasování o mezinárodních smlouvách zakládajících členství, například v EU nebo NATO, zvláště když se podstata těchto subjektů a okolnosti velmi změnily. Při vstupu do EU se konalo referendum a nebylo vyhlášeno, že jde o nevratnou změnu.

Odmítáním referenda o výstupu z EU strany porušují slib, na základě kterého dostaly hlasy. Většina z nich měla přijetí zákona o referendu ve volebním programu a jestli to měl být nepoužitelný zákon, nebo zákon opět odkládaný, dopustily se podvodu.

Tak jako se nepřipouští hlasování o zavedení trestu smrti, tak se také nesmí bránit lidem, aby odmítli členství v organizacích, které je ohrožují na životě přímo, nebo zničením prostředí ve kterém žijeme.

Rukojmí - 1 - Demokratická výměna kus za kus

$
0
0
Yekta Uzunoglu
3. 3. 2018
Rukojmí - institut, který patrně začal existovat společně s lidskou civilizací. Ani božské, ale ani lidské zákony nedokázaly tento institut odstranit ze života naší jinak lidské společnosti. Přece s vývojem naší civilizace k nějakému "pokroku" došlo. Když nějaká fyzická osoba v naši době někoho vezme jako rukojmí, tak je to trestné a s vysokou sazbou. A co když rukojmího vezme právnický subjekt jako je stát?! Stát dostane nálepku otrokáře, stát zločinu a měly by dle mezinárodních lidských zákonů vstoupit do platnosti mezinárodní sankce vůči takovému státu.


S výjimkou, pokud stát praktikující rukojemství je členem NATO jako je Turecko.

Z dějin víme, že rukojemství bylo běžně praktikováno i v Evropě, třeba mezi Francií a Anglií, kdy třeba Angličané unesli francouzského knížete proto, aby lidé z jeho knížectví jim dali vše k záchraně svého knížete, aby dali únoscům vše, co měli.

Institut rukojemnictví si i naše generace pamatuje ještě i z doby studené války, kdy si strany vzájemně své rukojmí vyměňovali na mostech.

V Berlíně zavražděný kurdský vůdce Dr. Sharafkandi

Po pádu totality jsme v návalu euforie a s touhou po naději, po civilizovaném soužití věřili, že přichází lepší, lidštější časy. Vytoužená touha po civilizovanějším soužití po pádu totality byla naší hloupostí nebo naivitou a možná obojí?

17. září roku 1992 uprostřed hlavního města nejmocnější země Evropy, byli zavražděni čtyři Kurdové. Kurdové, kteří tam jeli jako pozvaní hosté na sjezd sociálně demokratické strany právě Německa a jeden z nich, jejich předseda, byl shodou okolností můj přítel Dr. Sharafkandi. Šéf vrahů Kasem Darabi byl zaslán přímo z Teheránu a byl následně zatčen. Iránci hned přišli na to, jak ho dostat z Německa. V Teheránu působil známý německý podnikatel Helmut Hofer, o kterém se vědělo, že má afinitu ke krásným ženám, tak muslimští činitelé poslali do jeho bytu nějakou tu svoji muslimskou krasavici – jistě s požehnáním Alláha? Následně ho zatkli a obvinili ho dle Koránu zaslaným samotným Alláhem z cizoložství, což je v Alláhu věrným a poslušným v Iránu vysoce trestáno dle samotného Alláhového Koránu a byl umístěn do věznice známé ve světě svým nelidským zacházením, která úmyslně nese poetický název Evin, což znamená láska.

V SRN vládla sociálnědemokraticko - zelená koalice. Předseda vlády byl Gerhard Schröder a ministrem zahraničí Joschka Fischer, ano ten Joschka Fischer, který v roce 1968 kopal jako příslušník rebelující mládeže proti bezpráví do policisty spadlého na zem. Revolucionář Fischer a demokrat Schröder a ještě k tomu sociální, dokázali jako neuvěřitelný úspěch ve svých kariérách prezentovaný v mediích demokratického světa vyměnit Hofera a za Darabiho! Ano Schröder vyměnil vraha hostů své vlastní strany! Ano, dvojice Schröder-Fischer "obchodovali" s režimem Ajatolláhů za nevinnou kurdskou krev!

A teď se držte, po příjezdu vraha Darabiho do Iránu byl tento zločinec jmenován vedoucím úřadu pro lidská práva v Iránu!

Stav zastupitalské demokracie. Krize, nebo degenerace?

$
0
0

Stanislav A. Hošek
3. 3. 2018
Již poměrně dlouho se hovoří o krizi zastupitelské demokracie u nás i v jiných zemích Západu. Jedním z doprovodných jevů tohoto stavu je stále se opakující volání po přímé demokracii. Zastupitelská demokracie je totiž jednou z forem nepřímé demokracie a její konkrétní formy vykazují tu více, tu méně zřetelné nedostatky. V současnosti platí mezinárodní úzus, že za demokratický stát se považuje ten, kde probíhají podle stanovených pravidel volby a kde o státní moc soutěží politické strany. Demokracie totiž nemá vyčerpávající definici, takže každá konkrétní demokracie je prakticky definována ústavou daného státu. Demokracie v ČR je tedy definována jako parlamentní a ideově jako liberální. Což je samo o sobě protimluv, protože žádná skutečně liberální společnost nemůže být demokratickou, protože v ní vládnou elity a ne „lid“.


Začínám malým zamyšlením nad druhým článkem Ústavy ČR.

První odstavec druhého článku začíná větou: „Lid je zdrojem veškeré státní moci;“, konec citace. Abychom nebyli na pochybách o tom, co je to ta státní moc, tak tvůrci Ústavy to sdělují hned v následující větě. Jde podle nich o orgány moci zákonodárné, výkonné a soudní.

Naskýtají se z uvedených citací hned nejméně čtyři otázky

Když existuje státní moc, neexistuje náhodou na stejném území ještě moc jiná?. Odpověď se zdá být jednoznačnou. Kromě moci boží či přírody, kterou lidstvo neovlivňuje, jsou zde moci až příliš lidské, leč určitě jejich zdrojem není lid. Jde o moc kapitálu, v současnosti přesněji moc financiérsko-spekulativního superkapitálu, pak určitě moc vojenská a v nedávné době se kupříkladu zkonsolidovala i moc mediální. Stroze řečeno. Ve státě máme podle Ústavy tři pilíře státní moci, ale několik sloupů moci, o nichž ústavy liberálních zastupitelských demokracií cudně mlčí.

Druhá otázka pak vyplývá z první. Která moc je rozhodující pro obyvatelstvo státu. Ta, jejímž zdrojem je lid, nebo ony všechny ostatní, či jenom některá z nich? Dovoluji si tvrdit, že stále více ony ostatní moci, především kapitálu a v posledních desetiletích silněji i médií. Dějiny zatím rovněž skoro vždy dokázaly, že i opěvované tři pilíře demokratické státní moci poměrně snadno rozmetala jediná reálná síla ve státě, čili moc vojenská.

Třetí otázka opět vyplývá z odpovědi na druhou. Existují-li moci silnější než ta, jejímž zdrojem je lid, je ještě zastupitelská demokracie reálnou mocí „lidu“ a tedy smysluplná, nebo je ji třeba změnit?

A konečně čtvrtá otázka. Jak vlastně spolu souvisí dosavadní nadvláda zmíněných mocenských struktur a činnost institucí zákonodárné, exekutivní a soudní moci v současném systému zastupitelské, parlamentní, liberální demokracie?

Pokus o historický exkurz o vzniku voleb

Odpověď na čtvrtou otázku potřebuje návrat do poněkud vzdálenější historie. Parlamenty nejsou vynálezem republikánství, liberalismu, či jiné politické filosofie. Vznikly již v dobách vlády šlechty a to z velmi pragmatických důvodů. Z důvodu udržení si nadvlády i ve společenství gramotných, vzdělaných a především svobodných lidí, čili ne už feudální vrchnosti poddaných robotujících. Konstituční monarchie měly své parlamenty, které dokonce vyhovovaly dnešnímu, minimalistickému pojetí demokracie. Probíhaly v nich také pravidelně volby a o stání moc rovněž soutěžily politické strany. Jenže. Na počátku měli pasivní i aktivní volební právo jenom bohatí muži a skoro dvě století to trvalo, než ústavy kodifikovaly všeobecné, přímé, rovné volební právo s tajným hlasováním. Sociální boj za prosazení takovéhoto stavu stál mnoho obětí, dokonce i těch nejvyšších.

Politické strany sice soutěžily o státní moc, ale předsedu vlády si mnohdy najmenoval monarcha a především si z feudálů a jiných loajálních osobností najmenoval druhou komoru parlamentu, která mu pohlídala eventuální radikalismus dolní, volbami vzniklé, parlamentní komory. Monarcha dokonce někdy celý politický systém konstituční monarchie sám založil ústavou a volebními zákony, které byly dostatečnou zárukou pokračování nadvlády nejužších příslušníků vrchnosti.

Monarcha si navíc najmenoval soudce a profesory univerzity, obvykle jediné v zemi. Což opět nebylo samoúčelné. Soudcové mu tak byli nejen osobně zavázáni, ale on si vybíral jen takové, jejichž loajalitu si dlouhodobě prověřoval. I jmenování profesorů, především práva, bylo velmi důležité. Platilo totiž již od středověku zvykové právo, že konečným arbitrem složitých právních sporů, především ve státoprávních otázkách, byl nejvýše postavený a uznávaný profesor, obvykle děkan právnické fakulty, či rektor univerzity. Ten rozhodl spor s konečnou platností, ať již pravdu měl, či neměl. Proto měl monarcha velice vážný důvod, aby to byl rovněž jeho člověk.

Souhrnně řečeno. Monarcha a šlechta, tehdy ještě vrchnost, začala užívat parlamentů doslova jako zkušebních laboratoří k vytváření mechanismů, které by jim zajistily nadvládu i v dobách všeobecného, rovného, přímého volebního práva s tajným hlasováním.

Už v minulém století známá americká anarchistka o volbách vyslovila svůj bonmot, cituji: „Kdyby měly volby něco změnit, dávno by je zakázali“. Konec citace. Jako naprostá většina aforismů, je i tento bonmot polopravdou, což je většinou horší než lež. Více se blíží skutečnosti tvrzení, že volby byly veřejnosti její vrchností milostivě povoleny tehdy a jenom tehdy, když vrchnost měla už zajištěny mechanismy, které by i v systému voleb zajistily její nadvládu.

Jediným rysem všech typů zastupitelských demokracií je existence voleb. Nejběžnější forma zastupitelských demokracií současnosti, údajně liberálních, má jako druhou nutnou podmínku existenci politických stran a jejich soutěž o politickou moc.

K roli politických stran

Dlouhodobý vývoj voleb nebyl jediným procesem, díky kterému si nejmocnější z minulosti udrželi moc i nadále. Výborně k tomu využili především celý systém politických stran. Politické strany byly od samého počátku deklarovány jako společenství lidí podobných zájmů, která jediná mají právo soutěže o politickou moc. Tento monopol byl od počátku další pojistkou, která nedovolila, aby se za pomoci všelidových voleb do vrstvy politické elity dostal člověk neprověřený v loajalitě k režimu.

Vrchnost již za feudalismu potřebovala obslužnou elitu, která by oddaně a loajálně spravovala jejich panství. Se vznikem průmyslové společnosti se nebývale zvýšila složitost společnosti a bylo proto zapotřebí podstatně zvýšit početnost servisní elity. K tomu výborně posloužily právě politické strany. Ty v prvé řadě doslova našly a svou činností pak vygenerovaly zájemce o řízení státu, odhalily jejich schopnosti, vychovaly z nich osoby loajální k režimu a vytvořily tak ucelenou vrstvu politické elity, která byla spolehlivou obsluhou mocenské nadvlády nad státem. Taková situace platí až dodneška. I Ústava a volební zákony ČR jsou spolehlivým manuálem k vytvoření vrstvy politické elity, čili vykonavatelů státní moci, která není ničím jiným, než obslužnou elitou jediné skutečné moci, kterou ovšem v žádném případě není „lid“, jak tvrdí Ústavy, tedy nejen ta naše.

Díky stranickým kandidátkám pro volby, lze za příslušníka státní moci konkrétního jednotlivce lehce zvolit, ale už jej prakticky nelze odvolat. Volič si při tom může vybírat jen ze seznamu, které mu strany nabídnou. Navíc zvolenému stačí i jeden mandát, aby si vypracoval takovou pozici, že i v případě dalšího nezvolení zůstane příslušníkem vrstvy politické elity. Dneska je doslova závratná potřeba poradců, analytiků, vedoucích osob neziskových společností, občanských spolků a konečně členů různých rad, správních orgánů či představenstev státních a polostátních institucí, že se vždycky pro něj najde židle.

Stranické rozhodování v zastupitelských orgánech ale jednoznačně znásilňuje svědomí jednotlivých poslanců, protože je nutí hlasovat podle rozhodnutí stranických špiček a ne podle svého přesvědčení. Což je fakticky v rozporu s Ústavou a dle mého soudu také jedním ze znaků absurdnosti zastupitelské demokracie.

Shrnutě řečeno, všechny současné ústavy a volební zákony zastupitelských demokracií mají svůj prapůvod v konstitučních monarchiích. A nejen to. Za dlouhodobou existenci konstitučních monarchií si feudálové, čili vrchnost, vypěstovali svou lokajskou politickou vrstvu. Za zmíněná skoro dvě staletí měla vrchnost dost času, aby dala vzniknout zvláštní vrstvě, tak zvané politické elity. Ta se vždycky rekrutovala s osob toužících po moci, nebo alespoň po rozhodování o jiných. Takových lidí je prý ve společnosti asi kolem deseti procent, ale z nich jen asi deset procent je ochotných angažovat se v politice. Ostáním stačí poroučet ve své fabrice, či jiném podniku, nebo dokonce jen v rodinném klanu.

Aby se osoba toužící po moci dopracovala až do výšin politické elity státní moci, musela mít v počátcích vznikání zastupitelských orgánů poměrně velké bohatství, později alespoň velmi bohaté mecenáše, či moderně sponzory. Což platí dodnes. Vrchnost si tak časem vytvořila panskou vrstvu správců, už nejen svých majetků, ale i celého státu. Od volených politiků, přes různé vyšší úředníky až po ty dnešní různé poradce, analytiky, politology a další služebníky systému, vesměs parazitujících na státním rozpočtu.

S nástupem republikánských revolt se prakticky nic nezměnilo, protože v prvých fázích do státních funkcí stejně museli být kandidováni jen takoví, kteří rozuměli složitým problémům řízení státu. Takže se až do dnešních dnů zachovala „kasta“, přesněji vrstva politické elity státu. Nešlo tedy od počátku o demokracie, čili vlády lidu, ale o polyarchie, čili vládu určité menšinové, leč pro iluzi veřejnosti, dostatečně velké skupiny dlouhou dobou vypěstovaných elit. Pracovně řečeno nové panské třídy.

Krize, či degenerace

O krizi zastupitelské demokracie se už hovoří dlouho. Za její projevy se vydává mnoho různých jevů, připomenu jenom některé:

- byly vytlačeny klasické politické strany,
- v politice se osobně angažují oligarchové,
- je malá účast voličů,
- politici ztrácí důvěru,
- roste volání po přímé demokracii,
- volič zastupitele zvolí a od té doby je poslanec svrchovaně svobodná, neodvolatelná figura,
- politici nehájí zájmy většiny, ale svých „sponzorů“.

Mohl bych pokračovat mnohem dál, ale pořád bych se pohyboval pouze u jevové stránky věci. Všechno, co jsem vyjmenoval totiž lze reformou zastupitelské demokracie napravit, či alespoň zlepšit, což by nasvědčovalo tomu, že zastupitelská demokracie je pouze v krizi.

Troufám si ale tvrdit, že nejde o krizi, leč o degeneraci zastupitelské demokracie. Ta byla v prvé řadě skryta už v jejím samotném vzniku. Šlechta sice dala poddaným svobodu, leč všechen majetek si nechala. Tím vytvořila materiální základ pro zachování své nadvlády nad společenstvím. Pokud byla provedena pozemková reforma, tak vždycky tak, aby se co nejvíc zachovala vrstva původní vrchnosti loajálních příslušníků obslužných elit.

V lůně monarchií už vznikaly zárodky zastupitelských systémů, které po několika desetiletích spolehlivě vygenerovaly servisní vrstvu politické elity, čili státní moci. Vznikla tak panská třída komplexní moci tvořená bývalou vrchnosti, dnes superboháčů a jejich servisní vrstvou.

Druhým hlavním důvodem degenerace zastupitelské demokracie je celá dvousetletá praxe monopolu politických stran na soutěž o státní moc. Ta ještě víc upevnila nadvládu superbohatých tím, že jí zajistila komplexní obsluhu institucemi státní moci. Státní moc se dokonce v posledních desetiletích postarala, svou ortodoxně liberální politickou praxí, o enormní rozvírání sociálních nůžek nad všechna měřítka a tím umožnila takový růst bohatství vrstvy superbohatých, který jí dovoluje návrat až k nadvládě, jakou měla bývalá vrchnost.

Již tyto dva zásadní důvody způsobují, že zastupitelská demokracie už není schopná udržet v myslích široké veřejnosti iluzi o tom, že jde ještě o demokratický režim. Proto soudím, že zastupitelskou demokracii je nutné vyměnit za jinou alternativu.

O degeneraci zastupitelské demokracie mne navíc přesvědčují nejméně další dva úkazy. V prvé řadě fakt, že polyarchie v liberálním prostředí musí zákonitě přerůst v oligarchii. V druhé řadě vidím degeneraci i v tom, že do soutěže politických stran o státní moc se mohou zapojit strany, jejichž veškerá členská základna se vejde do jednoho Pendolina.

Postupný zánik zastupitelské demokracie signalizují ale především moderní komunikační technologie. Politologové by měli již vážně začít studovat praxi některých modernistických politických stran, jakou jsou třeba u nás Piráti. Celá jejich vnitrostranická praxe a především skutečnost jak rychle se dopracovali, i bez velkých finančních prostředků, až do parlamentních pozic, si to zasluhuje.

Růst všeobecného vzdělání donutil kdysi panskou třídu dát „lidu“ volby a přesto si nad ním udržet nadvládu. Je nyní otázkou, zda se jí to podaří i v dobách enormního politického vzdělání a občanského uvědomění „lidu“ při existenci nejmodernějších komunikačních prostředků. Probojování voleb, coby fundamentu zastupitelské demokracie stálo nesmírné lidské oběti. Docela mne zajímá, zda k prosazení alternativy k zahnívající zastupitelské demokracii, jich bude zapotřebí opět. Nebo si už superbohatí připustí, že je čas změnit podstatně správu všelidských věcí.

Poslední poznámka. Schematismus celého textu je důsledkem snahy udržet rozsah alespoň trochu v rozměrech běžné čtivosti. Ovšem tvrzení v něm vyjádřená, lze doložit podrobnějším studiem dějin zastupitelských demokracií v jednotlivých zemích Abendlandu, čti Západního světa.

Murphy: „Můžete stokrát dokázat nepravdivost lživého výroku, stejně se vždycky najdou lidé, kteří mu uvěří…“ aneb „S blbcem se nikdy nepři – někdo by si nemusel všimnout, že je mezi vámi velký rozdíl…“

$
0
0
Břetislav Olšer
3.3. 2018  Rukojmí
Proč atmosféra kolem vraždy Kuciaka připomíná puč na kyjevském Majdanu či likvidaci nepřátel zapálením Říšského sněmu? Obě tyto zinscenované tragédie byly předzvěstí vražedného násilí…

Je to jen shoda náhod a nepředvídatelných okolností, když šokující a nelogická vražda novináře Jána Kuciaka připomíná oběti během státního puče na kyjevském Majdanu? Nebo též snahu nacistů o likvidaci komunistických nepřátel vlastním podpálením německého Říšského sněmu?

Atmosféra nenávisti ve společnosti houstne; varování nejen pro Slováky, byť mají Ukrajinu za humny - obě tyto výše popsanéa zinscenované události byly předzvěstí vražedného násilí… Také kauza Kuciak si už vyžádala první a evidentně předem naplánované politické oběti.

Nic si nebudeme namlouvat; jde pouze o jediné - totálně zkompromitovat zvěstmi vycucanými z investigativních palců Ficovu vládu; bohužel za to musel pykat nevinný Ján Kuciak a jeho partnerka.... http://www.rukojmi.cz/clanky/5665-proc-si-nepockat-zda-fyzicka-likvidace-kuciaka-a-jeho-pritelkyne-mela-nejakou-souvislost-s-pomstou-za-to-o-cem-psal-a-nedelat-po-par-dnech-od-jejich-zjistene-smrti-tzv-ucet-bez-hospodskeho

Prostě akce: „Užitečný idiot" zabrala: Dva spolupracovníci slovenského premiéra Roberta Fica, na jejichž vazby s osobami "patrně blízkými italské mafii" upozornil zavražděný novinář Ján Kuciak, opustili svá místa. Viliam Jasaň a Mária Trošková ale podle svých slov odstoupili jen dočasně, a to do doby, než bude objasněna vražda investigativního novináře serveru Aktuality.sk. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/464791-na-slovensku-zacinaji-padat-hlavy.html

Nyní je už požadována rozvášněnými davy bystrozrakých, co umí věštit z křišťálových koulí a ví, kdo vraždil, aby neakceptováním presumpce neviny a konečných výsledků policejního vyšetřování byl odvolán i ministr vnitra Kaliniak a mezi řádky by to měl učinit i předseda vlády Fico a další jeho příznivci… Přitom kolegové zákeřně popraveného Jána Kuciaka dnes už připouštějí, že byl především novinářem-analytikem, co pouze skládal dohromady informace, které přišly od dalších lidí.

„Je divné, že by někdo zavraždil právě jeho,“ řekl Peter Bárdy, šéfredaktor Aktuality.sk. „Nikdy nešel do žádného nebezpečného střetu. Dělal datovou žurnalistiku,“ dodal a stejný názor již prezentuji od začátku ve svých článcích i já....




Proč nebyl zastřelen Kanaďan Nicholson za knihu Gorila...?

„Vedle těl zavražděných položili vrahové projektily smrtících kulek. Mělo to být varování. Varování dalším novinářům, kteří píšou něco, co se určitým lidem nelíbí,” uvedl Die Welt již včera. Naráží tak na pomatené spekulace slovenského obskurního bulváru, že okolo dvojice těl byly záměrně naskládány náboje jako vzkaz od mafie, což už ale dříve popřel šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy.

U mrtvých těl sice byly nalezeny náboje, ale podle Bárdyho nešlo o vzkaz, že zemřou ještě další lidé, pokud nebudou mlčet. Je to prý spíš tak, že vrahovi v jednu chvíli selhala pistole a náboje mu vypadly na zem, když přebíjel. Kuciak navíc prý nebyl jediným novinářem, který se věnoval možnému propojení italské mafie se slovenskými politiky. Podobné texty v roce 2016 psala Jana Šimáčková z týdeníku Plus 7 dní.

I ona zmínila jméno Antonin Vadala, které padlo v posledním textu Jána Kuciaka. Šimáčkové se nic nestalo. Vadala podal na novinářku trestní oznámení, ale toto bylo odloženo. Žurnalistka prý neslyšela žádné výhrůžky. Byl klid. Mezitím ve městě, kde došlo k vraždě, se podle policie tajně sešly dvě drogově závislé osoby. „Měly si vzít zbraně a jít do obce. Šly údajně přes ploty a přes soukromé pozemky.

Policie ve středu provedla tři domovní prohlídky, při kterých zajistila 160 gramů pervitinu, zbraň a náboje. Přední vrata domu, kde došlo k vraždě, jsou sice zapečetěna, jenže k domu se dá dostat i zezadu jen přes rezavý plot.

Slovenský premiér Robert Fico však nejenže slíbil milion eur odměnu pro toho, kdo ukáže na skutečného pachatele, ale rovněž předal novinářům dosud utajované informace, které naznačují, že Kuciak vůbec nemusel být zavražděn kvůli své práci.

Vrah podle indicií z místa činu nejspíš Kuciaka znal. Svědčí o tom například rozpitá káva na stole, ale i to, že na dveřích nebyly žádné stopy po vloupání. A z místa se nic neztratilo. Novinář ho musel vpustit sám. Nepozorovaně se dovnitř nikdo nemohl dostat, vrata i dřevěné dveře podle místních vždy silně vrzaly...

Tisíce věštců z křišťálových koulí, co už dávno všecko ví, v pátek vyrazilo na pochod Bratislavou za zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Část lidí jej pojala i jako možnost vyjádření odporu k vůdčím osobnostem Slovenska. Bratislavský Majdan začíná...? foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Takže plot neplot, Kuciak podle všeho vraha pustil dovnitř, pak měl na chvíli odejít do garáže a jeho přítelkyně byla v domě sama s vrahem. „Tu střelil první, pak namířil na Kuciaka, který se vracel do domu. Na schodech mu přiložil pistoli k hrudi a vystřelil,“ uvedl zdroj blízký vyšetřování pod podmínkou anonymity.

Už dnes je údajně dle vyšetřování policie možné, že Kuciak otevřel dveře svého domku patrně známému, dal si s ním dokonce kávu, a když odešel do garáže překontrolovat nabíjení své autobaterie, jeho známý mu zastřelil přítelkyni a poté i Kuciaka…

Co když to nebyl žádný nájemný vrah italskou mafií, ale patrně třeba dobře zaplacený narkoman, který měl patrně jediný cíl – rozpoutat peklo proti Ficovy a jeho vládě… https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/465045-vrazda-novinare-kuciaka-vyhnala-lidi-do-ulic-pochody-se-konaji-po-celem-svete.html

Sleduji vražednou kauzu, přičemž musím vzpomenout, jak jsem byl na slovenském Hradě u dvou prezidentů. Seděli jsme s jejich tajemníky vždycky v prezidentských komnatách a popíjeli bílé vínko. Napřed to bylo při mém čekání na rozhovor s Michalem Kováčem, co byl zaneprázdněn slíbenou návštěvou premiéra Mečiara. Bylo to v době, kdy prezidentu Kováčovi unesli syna.

Na Slovensku tehdy existovala SIS – slovenská zpravodajská služba s vnějším (rozvědným) i vnitřním (obranným) polem působnosti. Vznikla na základě zákona Národní rady SR č. 46/1993 z ledna 1993 jako reakce na rozpad československé federace. V dubnu 1995 byl jmenován do funkce ředitele Slovenské informační služby (SIS) Ivan Lexa, který byl posléze pro inkriminovaný únos uvězněn.

Jednalo se o zavlečení prezidentova syna Michala Kováče ml. do rakouského Hainburgu a následná vražda podnikatele Róberta Remiáše, který zahynul o rok později při výbuchu auta, nebo případ nelegální likvidace zbraní z arzenálu tajné služby…

V 90. letech mě zase přijal také prezident Slovenska Rudolf Schuster, když jsem byl členem delegace spisovatelů u příležitosti udělování mezinárodní prestižních česko-slovenských Cen E. E. Kische za výjimečná díla literatury faktu. Svému rodnému Valašsku jsem totiž věnoval příběhy lidí a jejich koní v knize pod názvem "Koně pro Františka Holčáka, aneb (Ne)čas mezi taxisy", za kterou jsem získal jednu z těchto cen. Stejné ocenění mi pak bylo v dalších letech uděleno ještě dvakrát.

Nyní si ale srovnejme třeba nesrovnatelné, nicméně jde právě na Slovensku o obdobnou situaci, která se odehrála na Ukrajině; tragický byl před čtyřmi roky zásah v úterý ráno 18. února 2014, kdy na ukrajinské policisty někdo střílel a ti se pak rozhodli k útoku. Později se prokázalo, že těmi vrahy, co chtěli vyprovokovat policii k zásahu, byli členové nacionální banderovské strany Svoboda a neonacistického Pravého sektoru z Kyjeva...

Ten den při střetech zemřelo 25 lidí. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč proto následně ustoupil 21. února 2014 nátlaku opozice a potvrdil, že souhlasí s předčasnými volbami hlavy státu a s návratem k ústavě z roku 2004. Oznámil to ve svém oficiálním prohlášení. Část prezidentových pravomocí tak měla být omezena ve prospěch parlamentu.

„Upřímně, dnes jsem šokován: oni zveřejnili lživé zprávy o tom, že Rusko zhoršuje situaci, zatímco ztráty má Doněck,“ podotkl režisér Oliver Stone. Podle něj tvrzení o tom, že Rusko zhoršuje situaci v zóně boje, neodpovídají skutečnosti. Přitom zdůraznil, že USA mají „velkou odpovědnost“ za pokračování konfliktu, využily ukrajinský konflikt, aby očernily Rusko a zachovaly NATO.

Opozice s návrhem dohody zpočátku souhlasila, avšak 22. února 2014 byl Viktor Janukovyč násilným pučem sesazen a byla vytvořena nová ukrajinská vláda v čele s Arsenijem Jaceňukem, političtí rowdies však ve svém vraždění pokračovali… Byl nezbytný puč na Janukovyče? Víc by napověděla spousta věcí, třeba tzv. “břidlicově-plynová” dohoda, jež byla podepsána v lednu 2013 právě v Davosu na dobu padesát let.

Jak bude vypadat "Slovenskizace"...?

V této souvislosti uvedl ukrajinský prezident Janukovyč, že dohoda s Chevronem umožní Ukrajině, aby se stala do roku 2020 energeticky nezávislou. Janukovyčova Ukrajina tak podepsala smlouvu s anglo-nizozemskou společností Shell taktéž v objemu deseti miliard ohledně těžby plynu z břidlice v lokalitě Juzivska na východě země. Ve společném podniku měla mít 50 procent firma Shell, druhá polovina by patřila ukrajinské firmě. V ní měl mít stát 90procentní podíl a 10 procent by vlastnila soukromá firma.

Chyba byla v tom, že energetický projekt pro Ukrajinu byl naplánován již Janukovyčem, což hrubě vadilo Spojeným státům a jejich byznysu. Podle odhadu Úřadu pro energetické informace (EIA) má Ukrajina třetí největší zásoby břidlicového plynu v Evropě, a to v objemu asi 1,2 biliónu metrů krychlových.

Janukovyč se rovněž snažil, aby se jeho země mohla podílet na výstavbě úseku plynovodu mířícího z Anatolského poloostrova do plynových zásobníků na ukrajinských hranicích. Nicméně následoval zmíněný Majdan plný násilí a hlubokých hospodářských i politických krizí, trvajících dodnes... Bude takto vypadat Bratislava...? http://www.youtube.com/watch?v=qtqQeJ315nw

Další paralelou dle mé možná až příliš konspirační teorie je akce nacistů, při níž byl 27. února 1933 zapálen Říšský sněm. Že je to přirovnání značně přitažené za vlasy? Možná ano, možná ne; svojí skutkovou podstatou je docela relevantní, zvláště když ihned na místo požáru dorazili Hermann Göring, Adolf Hitler i Joseph Goebbels. Jako by byli připraveni. Zloděj křičel, chyťte zloděje.

Německá média jako jeden nacista volala: „Signál ke spuštění komunistického puče“. K tomu oficiální agentura Preussische Pressedienst (Pruská tisková služba) napsala, že tento „čin žhářství je nejnestvůrnějším teroristickým činem vykonaným bolševismem v Německu…“ (Copak dnes volá slovenská opozice proti Ficově vládě...?)

NSDAP a komunisté, dvě extrémní levicové strany si vzájemně jely po krku. Až přišel na scénu Georgi Michajlovič Dimitrov, který v té době působil v Moskvě a byl spolu s dalšími komunisty obviněn z podpálení říšského sněmu v Berlíně. Jednalo se však o akci německých fašistů, kteří hledali záminku pro pronásledování komunistů v zemi. Třetí den vypovídal při procesu s paliči Dimitrov, který odmítl soudně ustanoveného obhájce a hájil se sám....

Ve své výpovědi ze zapálení sněmu obvinil vysoké funkcionáře NSDAP. V průběhu procesu se opakovaně dostal do otevřeného sporu s Göringem, zvláště kdy vedl jeho křížový výslech. Georgi Dimitrov tuto paličskou skutečnost svým projevem demaskoval a byl propuštěn… Pak ale začala 2. sv. válka...

Tak se nám nyní v Bratislavě už rojí průvody, iniciované opozicí, sílí volání po odvolání premiéra, policejního ředitele i ministra vnitra, pragramaticky si ohřívá polívčičku i koaliční partner Smeru a šéf Mosta-Híd Béla Bugár. Kdypak se náměstí Svoboda před sídlem slovenské vlády změní jako v Kyjevě z náměstí Nezávislosti na Majdan?

(Předtím se náměstí Svoboda nazývalo Knížecí nebo Fürstenallee a Hercegfasor. A poté se na čas stalo Gottwaldovým náměstím...)Béla Bugár... foto: Július Dubravay...

Inu, možná spolu tyto dvě události z ukrajinského Kyjeva a nacistického Berlína s tou vyděračskou atmosférou vraždy slovenského novináře Kuciaka a jeho přítelkyně nesouvisí, ale možná též nadešel prostor pro resumé, pan Murphy by to řekl jasně:„Můžete stokrát dokázat nepravdivost lživého výroku, stejně se vždycky najdou lidé, kteří mu uvěří…“ aneb „S blbcem se nikdy nepři – někdo by si nemusel všimnout, že je mezi vámi velký rozdíl…“

Západ propadá panice. Střela s jaderným raketovým pohonem dává Rusku výhodu planetárního rozměru - odradí útočníka (VIDEO)

$
0
0
3.3. 2018   Eurasia24

Napsal/přeložil: Geo, mbi
Hysterie v USA, panika a nevěřícnost v Británii. Zhruba tak se dají popsat reakce na představení nejnovějších ruských zbraňových systémů Vladimirem Putinem. A Rusko? To se může jen radovat z dosaženého technologického průlomu, který přinese ovoce i civilnímu sektoru. Tím průlomem je úspěšná zkouška zbraně s jaderným raketovým pohonem.
„Ne, to není možné, to je snad nějaký fake.“ „Putin před volbami nejspíš balamutí voliče fantasmagorickými nesmysly.“ Tyto a podobné komentáře na amerických a britských serverech provázejí informace prezentované ruským prezidentem v jeho zprávě o stavu země. Oficiální místa ve Washingtonu a v Londýně pak hovoří například o schopnosti Rusů „zničit náš řád“. Merkelová, Trump i NATO jsou znepokojeni.

Některé momenty prezentace zní skutečně až neuvěřitelně – pokud by ovšem nezazněly přímo z úst člověka, který už osmnáctým rokem světu dokazuje, že nikdy nemluví naprázdno. Špičky Ruské federace na čele s prezidentem mnohokrát hovořily o „asymetrické odpovědi“ na budování protiraketového systému (PRO) a nejednou se v této souvislosti tajemně zmínily o „zbraních fungujících na „odlišných fyzikálních principech“.

Nyní už všichni vědí, o čem je řeč. Eurasia24.cz informovala o novém leteckém hypersonickém raketovém komplexu Kinžal. Odhalení existence této unikátní zbraně okamžitě ve Spojených státech podnítilo tlaky Pentagonu na posílení „podfinancovaného vývoje v oblasti hypersonických zbraní“.

Avšak pokud se Američané skutečně budou chtít pouštět do jimi vyprovokovaných „závodů ve zbrojení“, budou muset polevit v rozmísťování prvků PRO (ty v Polsku, Rumunsku či v Koreji teď při troše cynismu vyvolávají spíše posměch) a naopak zabrat v jiných oblastech, přičemž zdaleka nejde jen o hypersonické prostředky.

Snad největší technologický průlom znamená úspěšný vývoj raketových a podmořských zbraní s jaderným pohonem. Vladimir Putin představil – mimo jiné – novou křídlatou střelu s plochou dráhou letu s neohraničeným dosahem. Ten je možný díky použití raketového jaderného pohonu.

Informace o této „fantasmagorii“ oficiálně zveřejnilo ruské Ministerstvo obrany. Koncem roku 2017 se na Centrálním polygonu Ruské federace uskutečnil úspěšný odpal křídlaté rakety s jaderným pohonem. Pohon během zkušebního letu dosáhl projektovaného výkonu, který zabezpečil potřebnou úroveň tahu, uvádí ministerstvo.

Provedený odpal rakety a soubor pozemních zkoušek podle zveřejněné zprávy „umožní přejít k vytvoření principiálně nového druhu zbraně – strategického komplexu jaderné výzbroje s raketou vybavenou jaderným pohonem“.

Díky neomezenému doletu může raketa jakkoliv dlouho manévrovat a „kličkovat“ mezi zónami pokrytí protivzdušnou obranou protivníka.

Například střela odpálená ze souostroví Nová Země v Severním ledovém oceánu může v případě války napadnout vojenský cíl u západního břehu USA poté, co manévrovým letem v nízké letové hladině mine všechna plavidla vybavená protivzdušnou obranou jak v Atlantickém, tak v Tichém oceánu, a přiblíží se k cíli vzdálenému i desítky tisíc kilometrů z naprosto nečekaného směru.

Další podrobnosti o nové zbrani zveřejněny nebyly a cokoliv nad rámec výše uvedeného je pouhá domněnka. Každopádně je evidentní, že se ruským vědcům (pravděpodobně z Chruničevova kosmického střediska a spolupracujících vědecko-výzkumných institutů) podařilo vyřešit hlavní problém po desetiletí vyvíjeného pohonu. Oním problémem bylo jaderné zamoření prostoru za raketou v důsledku nutného kontaktu média s „horkou“ částí reaktoru – a z toho vyplývající další problémy s teplotou, materiály, zážehem pohonu atd. Důkazem, že se tyto překážky podařilo překonat, je právě provedená úspěšná zkouška z konce loňského roku.

Vše nasvědčuje tomu, že Rusko skutečně disponuje technologií, která mu dává „planetární“ výhodu a přináší ohromný potenciál pro využití ve vojenském i v civilním sektoru. Rozvoj této technologie může vyústit v nové zbraně schopné na libovolném místě Zeměkoule a bez jakéhokoliv rizika vlastních ztrát ničit nejen pozemní a námořní, ale i vzdušné cíle, jako jsou létající střediska vzdušného průzkumu. Zásadní vliv bude mít použití jaderných raketových motorů v mírovém výzkumu vesmíru.

Jedná se o další z technologií, kterou Rusko v rozpracované podobě zdědilo po Sovětském svazu, kde výzkum na toto téma probíhal už od padesátých let minulého století.





Foto: mil.ru

Podaří se využít vražd novinářů k rozpoutání majdanu na Slovensku?

Kurdové vytlačují Tureckou armádu a džihádisty ven z Afrinu

$
0
0


Jana Maříková
3. 3. 2018
Tento týden se zdá být pro Kurdy dobrý. V úterý nevyšel pokus o "handl" s Tureckem, kdy byl v sázce život - bez nadsázky - jednoho z předních kurdských politiků Sáliha Muslima. Tento významný muž byl zatčen pražskou policií, která se zprvu zaštiťovala zatykačem Interpolu - což se ukázelo jako lež. Zatykač vydala Ankara - na syrského občana. Nevím, komu z našich policejních představitelů přeskočilo, jaká vidina je k tomuto činu hnala. Zda osobní prospěch či zdánlivě bohulibá snaha vyměnit pana Muslima za dva Čechy, kteří sedí v tureckém vězení, protože se chtěli přidat k Lidovým obranným jednotkám YPG - kde mimochodem bojuje spousta cizinců - především Britů a Francouzů, ale i Američané, Španělé, Holanďané - a mají i své mrtvé. 


 

Jak napsala na facebooku Tereza Spencerová - to jsme si tedy ukousli velké sousto. Nakonec se ukázalo jako nestravitelné a soudce Městského soudu v Praze Sáliha Muslima propustil. Zlé jazyky praví, že v tom sehrálo roli i to, že příslušní policisté si neuvědomili, že zatykač musí být přeložený do češtiny.... ale ani bych se tomu nedivila.

Další dobré zprávy začaly přicházet z bojiště v Afrínu - tam totiž probíhá vojenská agrese Turecka vůči severosysrskému kantonu, spravovanému Kurdy. (O tom se u nás moc nemluví, protože v tom nemá prsty Zeman, tak to nvináře nezajímá). Kdo bude potom pod článek do komentářů psát, že to území ukradli Kurdi Asadovi, nechť si ušetří námahu - územní zisky i ztráty jsou v této oblasti proměnlivé.


Nicméně faktem je, že od 20. ledna, kdy Turci útočili někdy až 70 letadly denně, o tancích a houfnicích nemluvě, se příliš daleko nedostali. Obsadili několik vesnic,ostřelovali centrum města Afrín, ničili především školy a zdroje vody, džihádisté v jejich řadách zavraždili několik vesničanů, zohavili mrtvoly kurdských bojovnic, bývalí příslušníci ISIS i turečtí vojáci si nakradli, kuřata, olivový olej a zemědělskou techniku! To vše je zdokumentováno na youtube. Ale územní postup velký nebyl. A v posledních dnech se zá, že se karta obrací - jistě i díky podpoře, které se Kurdům dostalo ze strany Syřanů.

Za tu dobu, co sleduji události v Afrínu, mám své spolehlivé zdroje na facebooku s následnými odkazy.

Leontina Peterlacean včera nejdřív dala na fb video o tom, jak se 3.500 nových plně vycvičených bojovníků právě připojilo k obranným silám. Večer pak zveřejnila mapu územních zisků YPG.

Cituji - "Jednotky lidové obrany YPG zahájily velký protiútok v oblasti Afrínu, kterou nedávno ztratili. Protiútok začal u vsnice Omarnli na západním okraji, po bitvě s FSA (to jsou džihádisti) nad ní převzali kontrolu a přinutili žoldáky FSA ustoupi t k hranicím".

S odvoláním na zprávu psychiatryně pracující v turecké armádě pak napsala, že jen za včerejšek bylo zabito nejméně 43 tureckých vojáků a další byli zraněni.

Kerem Schamberger, další velmi spolehlivý zdroj, dnes uvedl, s odvoláním na zdroje v místě, že turecká armáda oficiálně přiznala 15 mrtvých vojáků. Tureckých - nemluvě o FSA. Na závěr své zprávy napsal, že Afrín bude Vietnamem turecké armády.

A ještě dnes fb stránka "Support Rojava" - (zatím nepotvrzeno) YPG oznamuje osvobození následujících čtyř vesnic + města od útočníků: Bililka, Gilles Sheikh Khurar, Abadan, Khawam Kordo a nakonec Bulbul centrum.

Těch zpráv je ještě víc, čísla se rozcházejí, ale faktem je, že invaze do Afrínu, která měla být něco na způsob "Blitzkriegu", nějak nevychází. Samozřejmě není konec. Válčit se tam bude ještě dlouho, bude plno mrtvých, zraněných, zničených. Kanton, který byl až donedávna ušetřen válečných hrůz, kraj olivových hájů a zdrojů vody, utrpí velké škody - a nejen materiální.

Komu by se zdálo, že příliš jásám nad mrtvými, pro toho jsou určena následující čísla - opět Kerem Schamberger - Od počátku turecké agrese bylo v Afrínu zabito 207 civilistů a 602 civilistů zraněno. Tyto údaje byly právě zveřejněny zdravotní radou Afrínu.
A svět mlčí.....

Kurdové a Kurdky jsou opravdu stateční - v situaci, kdy je v šichni opustili, i Rusové, kteří vhodně vyklidili svou vojenskou základnu v Afrínu několik hodin před prvním bombardováním, Američané, kteří začali handlovat s Erdoganem, kterou oblast budou muset kurdské jednotky vyklidit (Manbij), o impotentní Evropě nemluvě, to nevzdali a bojují. Proti tankům, houfnicím a letadlům se dá takřka říct, že holýma rukama. To je fakt, který nepopře nikdo. O turecké armádě a s ní spřátelených džihádistech mluví pohrdavě jako o "babykillers".

Ještě se vrátím k zatčení Sáliha Muslima v Praze. Dva dny jsem sledovala zděšení, které se zmocnilo nejen Kurdů - jak je to možné? Zrovna v Praze? Na fb stránce Save Afrín se objevil komentář: "Václav Havel vždy stál při Kurdech a Tibeťanech. Z vlastní hořké zkušenosti věděl, co je to žít v okupované zemi. Zatčení Sáliha Muslima prokázalo, že Česká republika sešla z cesty."

Jak snadno se ztrácí kredit, to díky "humanitárnímu bombardování" a souhlasem s válkou v Iráku zažil i Václav Havel. Naše země stojí na ostří nože. Tentokrát to naštěstí dopadlo dobře....ale jistě si propříště každý rozmyslí přijet do země, kde turecké tajné služby úkolují místní policii.

P..C.Roberts: Putinův projev o stavu Ruské federace

$
0
0

3. 3. 2018      PaulCraigRoberts
Dvouhodinový páteční projev prezidenta Putina, do něhož byla zapojena i videoprojekce nových druhů ruských nukleárních zbraní, prokázal, že v této oblasti získalo Rusko náskok jak před USA, tak i před jeho vazalskými státy v NATO. A to náskok natolik pozoruhodný, že v jeho světle přestává být samozřejmé hovořit o USA i nadále jako o supervelmoci. Přičemž nelze současně pochybovat o tom, že kdyby takový náskok měli šílení neokonzervativci ve Washingtonu, nebyla by už dnes nukleární světová válka pouhou možností.


Putin však prohlásil, že Rusko nemá žádné územní ambice, nemá žádné ambice hegemonistické a nemá též zájem napadnout kteroukoli jinou zemi. Nové zbraně charakterizoval jako vynucenou reakci na vytrvalé odmítání Západu přijmout mír a spolupráci s Ruskem, namísto toho, aby jeho území obkličoval dalšími a dalšími vojenskými základnami či systémy protiraketové obrany NATO.

Putin řekl: Máme zájem o normální konstruktivní spolupráci se Spojenými státy i Evropskou unií a očekáváme, že zdravý rozum nakonec převáží a že naši partneři z možných řešení vyberou to, které bude založeno na zásadě jednání rovného s rovnými...Naše politika nebude nikdy založena na aspiracích po výjimečnosti. Hájíme vlastní zájmy a respektujeme zájmy zemí jiných.

Putin vzkázal Washingtonu, že jeho snaha s dopomocí sankcí i propagandy izolovat Rusko a stále rostoucím vojenským obkličováním Ruska eliminovat jeho schopnost se bránit, neuspěla. Nové ruské zbraně učinily dosavadní přístup USA a NATO k Rusku „ z vojenského hlediska neefektivnim.“ A sankce, zaměřené na omezení ruského rozvoje, včetně sféry vojenské, „ nezafungovaly“.

Nedokázali prostě potlačit Rusko a bylo by zapotřebí, aby si tohle uvědomili. „Přestaňte s rozkymácením člunu, ve kterém všichni sedíme.“ A přijde Západ kdy k rozumu? Anebo bude i nadále zabředávat do svých dluhů a přetěžován naddimenzovaným a neefektivním vojenským průmyslem bude stále víc zintenzivňovat Studenou válku, jež Washington znovu vzkřisil k životu?

Tolik tedy Putin, k čemuž bych rád přičinil těchto pár vlastních poznámek:

Nemám za to, že Západ kdy dojde dojde k rozumu, či že si kdy pravý stav věcí uvědomí. Washington je totiž „americkou výjimečností“ zcela pohlcen a extrémní arogance „nepostradatelné země“ ovlivňuje všechno. Nu a Evropané ? Ti byli Washingtonem koupeni a jsou jím nyní placeni.

Věřím tomu, že Putin vzdor tomu bude dál doufat, že vůdci evropští snad nakonec přece jen pochopí marnost snah zastrašit Rusko a přestanou washingtonskou rusofobii, vedoucí k válce, podporovat. A dovedu si též představit, jak hluboce musel být ruský prezident zklamán, když britský ministr zahraničí Williamson v odpověď na jeho výzvu ke spolupráci obvinil Rusko z toho, že „si vybralo cestu eskalací a provokace“.

Dovolil bych si odhadnout, že neokonzervativci budou nyní hrát na to, aby v očích veřejnosti Putinem oznámenou ruskou brannou schopnost spíš podcenili, protože nebudou ochotni přijmout byťi jen pomyšlení na to, že by jakékoli omezení americké nadvlády nad světem mohlo vůbec existovat. Avšak na straně druhé bude vojenskobezpečnostní komplex ruskou převahu ještě nafukovat, aby tak nafouknout mohl i své požadavky na zvýšení už stávajícího obřího vojenského rozpočtu.

Ruská vláda po svých smutných zkušenostech s washingtonským odmítáním brát zájmy Ruska v potaz, nejspíš usoudila, že důvodem tohoto postoje může být americká víra, že dalším tlakem bude možno Rusko k přijetí americké vedoucí role přece jen přimět. Nu a aby tuto washingtonskou iluzi rozbili, rozhodli se Rusové o své obranné schopnosti otevřeně promluvit.

Putin totiž ve svém projevu řekl: „Nikdo s námi nechtěl mluvit. Nikdo nám nechtěl naslouchat. Takže nás poslouchejte nyní.“

Putin ovšem zdůraznil, že nukleární zbraně Ruska jsou omezeny jen na obranu a nejsou tedy určeny pro útok, ovšem s tím, že jakýkoli útok na Rusko či jeho spojence se dočká odpovědi „se všemi doprovodnými následky“. A když vyjasnil, že západní politická hegemonie a zastrašování je slepou uličkou, pozvedl znovu olivovou ratolest: „Pracujme na vyřešení světových problémů společně!“

Možná se ve svém dalším projevu obrátí prezident Putin přímo k Evropanům a zeptá se jich, jak moc jim nepřátelský postoj Washingtonu vůči Rusku prospívá. Jestliže totiž požár války skutečně vzplane, jak mohou země hostící americké antitibalistické rakety, americké nukleární zbraně a americké vojenské základny očekávat, že zkáze uniknou?

Bez NATO a tudíž i bez svých předsunutých základen v Evropě i jinde ve světě nemá Washington šanci vehnat svět do války. Neoodiskutovatelným faktem tedy je, že překážkou na cestě k míru je NATO.

Vybral a přeložil Lubomír Man
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live