Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Putin pred dôležitým rokovaním v Srbsku: NATO na Balkáne znamená eskaláciu napätia

$
0
0
17. 1. 2019  HlavnéSprávy
Ruský prezident Vladimir Putin sa pred oficiálnym stretnutím so svojim srbským kolegom Alexandrom Vučičom vyjadril pre médiá na viacero politicko-ekonomických témNa snímke ruský prezident Vladimir Putin


Počas štvrtkovej návštevy má byť podpísaných takmer 20 strategických dohôd v hodnote niekoľko sto miliónov eur. Pôvodne sa mala návšteva ruského prezidenta v Srbsku konať až na jeseň, pre aktuálne udalosti ju však presunuli na skorší termín.

Srbské médiá uviedli, že Putin prinesie dohody na spoluprácu v oblasti infraštruktúry, energetiky, poľnohospodárstve, obrany a cestovného ruchu. Pre Rusko je prioritou pripojenie Srbska k plynovodu Turecký prúd a jeho potiahnutie k hranici s Maďarskom. Srbsko má tiež záujem o ruské tanky T-72, protivzdušné rakety a o vývoz potravinárskych výrobkov na trhy Euroázijskej únie.

“Rusko bude pri ďalšej stavbe plynovodu Turecký prúd brať do úvahy postoj Európskej komisie, ale počíta s tým, že sa postoj Bruselu neobmedzí na politickú svojvôľu,” vyhlásil prezident RF Vladimír Putin. “Predpokladáme, že členské štáty EÚ, ktoré majú záujem o ruský plyn, musia dostať od Európskej únie záruky, že plány na pokračovanie Tureckého prúdu nestroskotajú na svojvoľnom politickom rozhodnutí Bruselu.“

Prezident RF tiež dodal, že Rusko sa zasadzuje za ozdravenie nepredvídateľnej a napätej medzinárodnej situácie. S Vučičom preto plánujú hovoriť o riešení situácie Kosova a jeho novo vzniknutej armády. “Pri čom v mnohých ohľadoch taká situácia aj vznikla v dôsledku neustálych jednostranných, vrátane silových prejavov USA a radu iných západných štátov. Výsledkom je, že sa zintenzívňuje celková atmosféra konfrontácie a nedôvery,“ poznamenal Putin pred cestou do Belehradu.


Porošenko zneužíva náboženstvo

Ruský líder sa vyjadril aj na adresu prezidenta Ukrajiny: “Kyjev je pripravený obetovať medzináboženskú harmóniu vo svojej krajine predvolebnej kampani súčasnej hlavy ukrajinského štátu Petra Porošenka, ktorá je založená na hľadaní nepriateľov a na pokusoch za akúkoľvek cenu udržať si moc, myslí si prezident Ruska. Je zrejmé, že vedenie Ukrajiny nemôže nechápať, že pokusy násilne vohnať veriacich do cudzieho chrámu hrozia vážnymi následkami“, – povedal.

Vytvorenie Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny je podľa Vladimira Putina čisto politickým projektom namiereným na rozsievanie medzi Rusmi a Ukrajincami nielen národnostných, ale aj náboženských treníc, myslí si Vladimír Putin.

„Nová cirkevná štruktúra je výlučne politickým, svetským projektom. Jeho hlavný cieľ spočíva v rozdelení národov Ruska a Ukrajiny, v rozsievaní nielen národnostných, ale aj náboženských treníc“, – povedal.


NATO na Balkáne znamená eskaláciu napätia


“Upevňovanie NATO na Balkáne vedie k rastu napätia v Európe a vytvára deliace čiary,” vyhlásil ďalej prezident RF Vladimír Putin. “Už sme viackrát vyhlásili, že smerovanie na rozširovanie NATO je prežitkom „studenej vojny“, chybnou a deštruktívnou vojensko-politickou stratégiou“, – povedal V. Putin.

Prezident RF Vladimír Putin obrátil pozornosť na pasívny postoj Európskej únie ohľadom plánov na vytvorenie v Kosove plnohodnotnej armády. „Nebudem skrývať, že sme boli prekvapení dostatočne pasívnou reakciou Európskej únie na rozhodnutie kosovského „parlamentu“ o transformácii Bezpečnostných síl Kosova na plnohodnotnú armádu. Veď je zjavné, že podobný krok Srbi žijúci v tejto provincii pokladajú za priamu hrozbu svojej bezpečnosti“, – povedal prezident RF Vladimír Putin.



Noví cenzoři?

$
0
0
Jiří Paroubek
17. 1. 2019    vasevec
Uvítal jsem, že dokonce ve dvou velkých tištěných médiích se dnes objevuje jasné odsouzení snahy ředitele BIS Koudelky o vměšování této instituce dokonce i do vzdělávacího procesu. Je velkou chybou ministra školství R. Plagy, že vůbec umožnil vůbec diskusi s ředitelem BIS na téma, jak vyučovat české dějiny. Bláboly obsažené ve zprávě BIS, jež byla publikována v prosinci 2018, a obsahující strašení před vlivem ruských a čínských agentů, jsou zarážející. Každý soudný člověk si musí říci, že v BIS musí sedět nějaký ideový následovník někdejšího komunistožroutského amerického senátora McCartyho. 



Také tento dobrý muž se špatnou hlavou viděl sovětské agenty a komunisty ve všech pokrokověji uvažujících Američanech. Z USA se mu podařilo vypudit svou šílenou celoamerickou akcí řadu umělců světových jmen. Dělat z Charlieho Chaplina komunistu, to mohl opravdu jen blbec.

Nicméně v prosinci 2018 zpravodajská služba BIS ve své úpravě velmi vážně píše o tom, že moderní dějiny, jak jsou vyučovány na českých školách, jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin. A prý je proruským panslovanstvím zasažena i výuka českého jazyka, respektive literatury (Národní obrození). A že prý to, že Rusové ovládají moderní dějiny, tvoří základ pro současné ruské vlivové operace všeho druhu a tedy i hybridní strategie.

Trochu jsem přemýšlel o tom, proč prezident Zeman nemá rád šéfa BIS Koudelku a přičítal jsem to jeho nevyzpytatelnému osobnímu chování. Prezident tu a tam prostě někoho nemá rád bez vážného důvodu, ale v tomto případě uznávám, že jsem se velmi mýlil. Člověk, který se podepíše pod zprávu své instituce s těmito závěry, je nekompetentní hlupák, který nemá na svém místě co dělat. A pokud jeho úchylné bláboly vnímá vážně ministr školství, pak je na pováženou, zda takový ministr má být dál členem vlády. Ministr by měl být na té úrovni, aby rozeznal, co je i v rádoby odborně prezentovaném materiálů propagandistickým blábolem a musí se podle toho chovat. Pro mě je závěr z celé drobné aféry jediný. Ředitel BIS potřebuje rychle vyměnit, nežli se nám zblázní úplně.

Pane ministře Petříčku, kde jste?!

$
0
0

Petr Sedláček
17. 1. 2019
Naprosto skandálním způsobem se na sociálních sítích zviditelnil ukrajinský velvyslanec v ČR Yevhen Perebyinis. Nejenže urážlivým způsobem reagoval na slova českého exprezidenta Václava Klause, když ve svém příspěvku přirovnal Putina k Hitlerovi a vysmál se Klausovu vyjádření, označující Ukrajinu, provokující Rusko na popud Západu, za velký problém. K tomu dodal, že v tom případě by se snad mělo dávat za pravdu těm, kteří zastávají názor, že Československo v roce 1938 vyprovokovalo Hitlera. Korunu tomu ovšem nasadil, když tyto hloupé a povýšené poznámky na své stránce na Twitteru umístil pod fotografií Pražského hradu, na kterém prezidentskou standartu nahradila ukrajinská státní vlajka!!! ZDE


Nejenže cizímu diplomatovi, akreditovanému na našem území, nepřísluší veřejně komentovat, natož kritizovat představitele hostitelské země, ale vše podtrhnout rádoby vtipným „vyvěšením“ vlajky cizí země na sídle prezidenta, symbolu české státnosti, je už celé míle za čarou!

Kde je a co dělá Tomáš Petříček, ministr zahraničí?! Ano, kde je reakce této vycházející „hvězdy“ sociální demokracie, která se nechala slyšet, že označování banderovců za válečné veterány se všemi z toho plynoucími požitky je vnitřní záležitostí Ukrajiny, stejně jako tamní pochodňové pochody, oslavující narozeniny S.Bandery, tolik připomínající pochody německých fašistů?

Zatímco si pan Petříček k sobě „na kobereček“ pozval čínského ambasadora, aby se ho pokusil přimět ke stažení jeho příspěvku ze sociálních sítí, týkající se jeho besedy s premiérem ohledně Huawei, aktivita nám zřejmě „přátelsky“ nakloněného ukrajinského diplomata, nechává ministra zatím chladným. Inu dvojí metr, jako vyšitý! Je-li toto projev národní suverenity, pak nejenže pan ministr o národní suverenitě neví nic, ale vzbuzuje přání, aby jeho vycházející hvězda co nejrychleji zase zapadla!

Zbyněk Fiala: Británie v rozkladu

$
0
0
Zbyněk Fiala
17. 1. 2019   VašeVěc
Londýn si konečně ujasnil co nechce, ale nic nenasvědčuje dohodě o tom, co chce. Británie, která neschválila vyjednaný způsob Brexitu, tak zatím pádí k nevyjednanému útesu. Ale ve finále nakonec bývá všechno jinak.


Byl to podivný výraz, který nabídla britská premiérka Theresa Mayová ve chvíli, kdy musela zareagovat na historickou porážku v Dolní sněmovně o 230 hlasů. To si tam snad jednou vytesají do zdi. Premiérka přesto rozdávala spiklenecké úsměvy, jako kdyby vyhrála. Možná je to pokračování taktiky, kdy stále zřetelnější představa hrůzného konce, který by představovalo zpřetrhání výhodných obchodních vazeb s jednotným trhem Evropské unie, poslance přiměje k přijetí toho, co se podařilo pro Brexit během uplynulých dvou let vyjednat. Nebo spíš myslela na to, že druhý den zase prohraje Jeremy Corbyn, kterému nezbylo než podat návrh na vyslovení nedůvěry vládě, i když na to v tu chvíli neměl potřebné hlasy.
Žádný z výsledků však není konečný, politika se dostává do zákopů. Mayová v pondělí představí další návrh, ve kterém bude mnohem důrazněji vyjádřena naděje, jistěže podpořená i Bruselem, že se vyřeší problém se Severním Irskem, aniž by tam musela vzniknout tvrdá hranice. Bude to pokus oslabit význam pojistky Bruselu, že jinak by Severní Irsko muselo vlastně v EU trochu zůstat, aby se nelišilo od Irské republiky a hranice byla nadále průchodná. Což by byl začátek rozpadu Spojeného království. Mayová chce problém řešit výmluvností, formulacemi, které by převzali i nervózní poslanci její strany, aby uklidnili ještě nervóznější voliče.
Opozice jí to samozřejmě nedaruje. I kdyby to na první pokus nevyšlo, může počítat s tím, že část konzervativní strany si odchod bez dohody přeje, ale nemá dost sil na to, aby to prosadila přímo. Manévrovací prostor vládní strany snižuje také zákon o pevném funkčním období vlády, podle kterého je pět let daných, a vládní poslanci nesmí svrhnout svého premiéra celý rok po posledních volbách. Čili zrovna teď ne.
Mohli by vyvolat předčasné volby jen v případě, že dají dohromady dvoutřetinovou většinu sněmovny. Pak by se Mayové zbavili a po vyhraných volbách by nastoupilo nové vedení. Mírný předstih preferencí mají. Takže proč to nezkusit? Mohou proto uvítat pokus opozice, která to má mnohem jednodušší. Té stačí, když její návrh na vyslovení nedůvěry vlády – což právě Corbyn udělal – najde v Dolní sněmovně prostou většinu. Následoval by pokus sestavit jinou vládu, což by se asi nepodařilo, a máme předčasné volby.
Corbyn by rád, kdyby fiasko konzervativní strany bylo co nejjednoznačnější, protože pro svoje revoluční plány potřebuje jasnou sněmovní většinu. Větší naději na politický úspěch by měl, kdyby vrhl veškerou váhu Labour Party ve prospěch hnutí Hlas lidu za druhé referendum. Ono totiž v této kritické chvíli stojí za dobrou uváženou, o co tu vlastně jde. Vystihl to list Guardian v redakčním úvodníku, kde píše o prvním referendu, ve kterém Brexit zvítězil: „Hlasy pro Brexit byly hnány stagnujícími mzdami, zanedbaností regionů a bezduchou formou hromadění kapitálu. To nezpůsobila EU, a tak se to nedá vyřešit odchodem. Mohou to změnit jen politiky cílevědomé vlády.“
S tím by Corbyn jistě souhlasil, ale s jednou výhradou. Má obavy, že jeho politika by narážela na odpor Bruselu, protože by předpokládala aktivnější účast státu a vyšší míru regulace, než by zkousla vládnoucí liberálně ekonomická doktrína. Ale čekal bych, že revoluční složka nakonec ustoupí před tou praktickou, tedy, že politika labouristů bude pružnější než konzervativců, takže je tu šance na převzetí iniciativy.
Možná k tomu vznikne delší časový prostor. Britský ministr financí Philip Hammond už ráno v konferenčním rozhovoru se zoufalými vedoucími představiteli ekonomiky a financí naznačil, že vláda bude požadovat odložení data odchodu podle článku 50. Ale nikoliv v každém případě. „Nechceme být jednorožcem,“ pravil poeticky, nejprve musí být dohoda, že se na něčem shodneme.
Těžko mohl říci něco jiného. Evropský soud sice nedávno potvrdil, že Británie může jednostranně stáhnout svoji žádost o Brexit, protože žádný členský stát nesmí být k odchodu z EU nucen. Takové stažení žádosti by však mohlo být jen výsledkem nového referenda. Je tam ještě další možnost, lze požádat o prodloužení lhůty, ale s tím musí souhlasit všechny ostatní členské státy EU.
Ministr spravedlnosti Geoffrex Cox ještě před úterním hlasováním o dohodě v Dolní sněmovně varoval, že toto prodloužení lhůty není volně dostupný taktický prvek pro protahování jednání, je tam podmínka „dobré víry“. Napřed je třeba uzavřít proces v Británii, a to je třeba provést v předstihu před 29. březnem, jinak se má za to, Británie dohodu nepřijala a sune se samovolně k útesu bez dohody.
Aktuální začíná být otázka, zda by druhé referendum bylo slučitelné s demokracií. Británie bývá často vydávána za vzor demokracie, takže na tom obzvlášť záleží. Jenže s tou britskou demokracií je to trochu méně zářivé, než bychom si přáli. Stín vrhá už ten fakt, že druhá parlamentní komora je nevolená, a přesto má určité legislativní pravomoci. Před časem také vláda zkoušela manipulovat s „prerogativem královské moci“, tedy s faktem, že přejímá královskou moc, a to jí občas umožňuje jednat autoritativně. Když se pokusila s tímto odkazem uhájit utajování vlastních právních rozborů, co všechno vlastně Brexit v zemi způsobí, Dolní sněmovna se usnesla, že vláda sněmovnou pohrdá.
To je další prvenství této vlády. Až se bude do zdi Westminsteru něco tesat o porážce o 230 hlasů, může se tam to pohrdání přihodit.
Nicméně, jsou autority, a teď budu jmenovat zastánce „silné demokracie“ Benjamina Barbera, které považují naopak jednokolové referendum za nedemokratické. Barber navrhuje referendum o více kolech – a dokonce s členitými otázkami. Pro toho, kdo má více času, nabízím své výpisky z Benjamin Barber: Strong Democracy – Participatory Politics for a New Age , University of California Press, Berkley 1983, 2003.
Najdeme to v kapitole Instituce silného demokratického rozhodování, kde pak na straně 281 a dál čteme text, ve kterém jsou i prvky jiných návrhů z jiných kapitol, ale k tomu se můžeme vrátit jindy.
5. Národní inciativa a proces referenda. Soustřeďme se na čtyři podstatné rysy:
a) legislativní iniciativa a proces referenda
b) povinné propojení s místními shromážděními a interaktivními televizními městskými shromážděními pro potřeby občanské výchovy
c) výběr z více možností
d) dvoustupňový proces se dvěma čteními.
Ad a) legislativní iniciativa a proces referenda : Referendum z národní iniciativy umožňuje předkládat petice pro legislativní referenda s návrhy z veřejné iniciativy nebo o zákonech, které prošly kongresem . Na příkladu USA: Petice by směla sbírat podpisy od 12 do 18 měsíců nejméně v 10 státech unie. Počet podpisů musí dosáhnout 2 nebo 3 procent hlasů z posledních voleb prezidenta . Když je získají, může být věc předložena k hlasování.
Pokud věc referendem projde, následuje 6 měsíční čekací lhůta, po které proběhne druhé hlasování. Kdyby pak kongres vetoval výsledek hlasování (nebo referendum chtělo přehlasovat zákon přijatý kongresem), proběhne ještě třetí referendum.
Čekací lhůta a debata, která ji bude provázet, umožní veřejnosti revidovat své postoje a vzít v úvahu rady politických vůdců, stejně jako zabývat se tím v místních shromážděních. Smyslem procesu je spíše zvýšit participaci než přinášet bezprostřední legislativní inovace.
Ad b) Občanská výchova . Lokální a národní diskuse ve shromážděních k otázkám referenda budou povinné, a rovněž tak v tisku a vysílání . Součástí právní úpravy referenda bude vznik fondu, který bude financovat vznik informačních materiálů s argumentací pro a proti na každé téma. Bude platit omezení výdajů zájmových skupin. Budou organizovány televizní diskuse prostřednictvím občanského komunikačního družstva a lokálních médií. A fond bude taky sponzorovat přenosy z jednání městských shromáždění. Cílem je maximalizovat veřejnou debatu a zajistit, aby diskuse byla otevřená a férová.
Ad c) Výběr z více možností . Je to něco jiného než obvyklé ano x ne. Spíše než požadavek o vetování nebo potvrzení návrhu, budou občanům nabídnuto několik jemněji odstíněných odpovědí:
  • V zásadě ano – silně pro návrh
  • V zásadě ano – ale není to první priorita
  • V zásadě ne – silně proti návrhu
  • Ne vzhledem k formulaci otázky – ale není to v zásadě ne, zkuste to v jiné podobě
  • Ne v současné době – ale není to v zásadě ne, zkuste to později
Ad d) Dvě čtení. Je to obrana před příliš zbrklými občany a příliš mocnou elitou, která se může na čas zmocnit veřejného mínění. Proto hlasování bude mít dvě etapy oddělené šesti měsíci pro posuzování věci a debaty. Druhé hlasování tak vlastně přehodnotí první kolo. I kdyby však nakonec veřejnost odmítla návrh, který prošel v prvním kole, vysílá velice silné varování. Jde taky o to, že dokud veřejnost nedokáže mluvit jasným a konzistentním způsobem, nelze považovat hlasující občany za veřejnost, které se dá věřit.
Ne v prvním kole znamená odmítnutí návrhu, zatímco ano neznamená jeho okamžité přijetí, ale přivolává nutné druhé kolo. Tento test namířený proti náladovosti většiny může být ještě zesílen tím, že kongres nebo prezident mohou výsledek druhého kola vetovat a vyvolat tak třetí kolo , které může přebít veto a návrh definitivně schválit.
Nad sporem o to, že občané věci nerozumí: To je nepochopení legislativní funkce, která nemá nalézat pravdu a vědu, ale má posoudit veřejné dopady toho, co je vydáváno za pravdu a vědu. Občané se v tom neliší od volených zákonodárců: jejich úkolem je posuzovat, vyhodnocovat a oceňovat. Mají uplatnit spíše úsudek než expertízu.
Politický úsudek zapojuje do výběru alternativ hodnotové priority, a ty jsou dostupné každému, kdo chce své osobní názory a soukromé zájmy předložit testu veřejné debaty a politického projednání.
- - -


Proč chce Británie zaútočit na Rusko

$
0
0
Finian Cunnigham
Finian Cunnigham
17.1.2019  ICH,  překlad Zvědavec
Proč Británie vynakládá miliardy dolarů na dvě nové super letadlové lodě? To je otázka, kterou si klade státní BBC. Nicméně neočekávejte, že vám Britská Blbákovská Corporation poskytne nějaké chytré odpovědi.
Obě dotyčné lodě - nyní vstupující do služby, jedná se o HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales - jsou láskyplně pojmenované po britské monarchii. Celkové náklady na stavbu těchto „obrů“ jsou podle BBC přibližně 6 miliard liber (8 miliard dolarů). Ale až budou plně vybaveny novými bojovými letouny, náklady prudce stoupnou a cena se znásobí.


V době, kdy chudoba v Británii dosáhla rekordní úrovně a kdy země čelí ekonomickému kolapsu kvůli brexitu, rozvodu s Evropskou unií, je jistě případné zpochybnit podle všeho překroucené priority britských státních plánovačů, že vůbec zařadili tyto mega obrovské válečné lodě do služby.

Jistě oceníte rozměry těchto plavidel. HMS Queen Elizabeth je dlouhá 280 metrů, je tedy delší, než ikonická budova Parlamentu v Londýně. Na palubě může být umístěno až 60 letadel.

BBC nazývá tyto dvě nové super lodě jako „diplomacii dělových člunů pomocí steroidů“. Jsou větší, než kterékoli jiné předchozí letadlové lodě, vyrobené v Británii, které byly všechny vyřazeny z provozu kvůli stáří.

Americké námořnictvo má v současnosti 10 takových plavidel. Čína, Francie a Rusko mají jen jednu takovou loď. Se dvěma letadlovými loděmi tak Británie předvádí své „globální ambice“. Ale jaké jsou tyto ambice?

Je důležité poznamenat, že obě tyto britské válečné lodě jsou údajně navrženy tak, aby byly kompatibilní s americkými protějšky. Británie si pro své nové lodě konkrétně objednala 48 amerických bojových stíhaček Lockheed Martin F-35B s technologií stealth. Plánuje nakoupit celkem 138 letounů F-35, aby byla bojová skupina kompletní.

Každý bojový letoun F-35 má cenu kolem 100 milionů dolarů. Takže za celkový počet 138 letounů pro dvě lodě by konečné náklady mohly činit téměř 18 miliard dolarů. To vše navrch k rozpočtu 8 miliard dolarů na stavbu lodí.

Opět je třeba říci, že to je omračující rozhazovačnost peněz britských daňových poplatníků v době, kdy země trpí velkou chudobou a veřejné zdravotnictví - které jim kdysi záviděl celý svět - se zoufale zhoršilo.

Projekt nových britských lodí - zejména kompatibilita s americkým námořnictvem a vzdušnými silami - je možná klíčem k tomu, jaké jsou doopravdy „globální ambice“ Británie.

Británie zaujímá pozici jako pronajatá zbraň pro americký imperialismus v 21. století. Přemýšlejte o tom. Z jakého důvodu by Británie postavila tyto obří válečné lodě takovým způsobem, aby vykonaly službu pro americké bojové letouny, a nikoli pro britsko-evropské protějšky, jako je např. stíhačka Eurofighter Typhoon?

Funkce Británie coby vojenského komplice Spojených států není samozřejmě nic nového. Během studené války byly britské síly spolehlivým partnerem v rámci amerických intervencí v zámoří. Role přisluhovače, kterou Británie sehrála, byla eufemisticky nazvána jako „zvláštní vztah“.

Po studené válce „zvláštní vztah“ pokračoval, Británie se zapojila do válek, které USA vedly v Afghánistánu a Iráku. Britové jim poskytli nejen důležitou palebnou sílu a bojovníky pro terorizování okupovaného lidu jménem Američanů, ale role komplice také poskytla důležitou nálepku „multilateralismu“, a tudíž legální krytí pro to, co bylo ve skutečnosti nehoráznou zločinnou agresí.

Při pohledu do budoucna zjistíme, že imperialističtí plánovači Washingtonu jsou fixováni na návrat „velké mocenské rivality“. Na Čínu a Rusko je otevřeně ukazováno jako na cíle. Jak se ekonomická síla USA zmenšuje, je role americké armády větší, neboť má vykompenzovat tuto slabost s ohledem na uplatňování americké globální moci.

Ale americká vojenská moc je také omezena historickým ekonomickým zánikem. Při státním dluhu ve výši 22 bilionů dolarů - když si to spočítáme - mají vyhlídky pro americký militarismus nevyhnutelná omezení.

V tom právě spočívá nový úkol pro Británii - partnera Washingtonu v militarismu. Zejména jde o sdílení vojenské zátěže, týkající se „zabezpečení“ světa v 21. století pro anglo-americký kapitalismus.

Dvě britské super letadlové lodě se pro tento úkol hodí. Nepopírám, že stavba lodí byla zahájena před 10 lety, ale hovoříme zde o strategickém plánování a o tom, jak američtí a britští plánovači předjímají geopolitické trendy.

Je také znepokojivé, jak britští političtí a vojenští vůdci, stejně jako státní propagandistická média (jako např. BBC a expertní skupiny, jako je jako Integrity Initiative), v posledních letech horlivě urychlovali rusofobii.

Údajný pokus o otravu bývalého špiona Sergeje Skripala v Anglii v loňském roce je toho ukázkovým příkladem. Britský politický a mediální establishment bil na poplach kvůli tomuto pochybnému incidentu a obviňoval ruskou vládu, že nařídila „atentát v ulicích Británie“ - což není nic menšího, než „válečný akt“, jak tvrdí.

Podněcování Británie k válce s Ruskem se také projevuje na vyšším počtu „zachycení“ ruských bojových letounů a válečných lodí v mezinárodních vodách; na bezprecedentním rozmístění britských vojsk v Arktidě a Baltském moři (včetně prince Harryho!) - aby „vyslali signál Moskvě“; a na nedávném vyslání britské válečné lodě do Černého moře na podporu neonacistického režimu v Kyjevě, který „čelí ruské agresi“, jak tvrdí britský ministr obrany Gavin Williamson.

Mylné představy Británie o majestátnosti jako o bývalé imperiální síle jsou patetické. Ale tyto bludy jsou také nebezpečné, vždyť Británie dostává novou roli coby imperialistický přisluhovač Ameriky pro 21. století. A ve snaze prokázat svou „hodnotu“ se Británie stává stále útočnější vůči Rusku.



Why Britain Aggresses Russia yšel 8.ledna 2019 na ICH. Překlad v ceně 353 Kč Zvědavec.



Karel Schwarzenberg má pravdu

$
0
0
Ivan David
17. 1. 2019
Podle Parlamentních listůčestný předseda TOP 09, poslanec a exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg pravil: „Je správné, že BIS upozorňuje na nebezpečí. Nové osnovy by ovšem mělo vypracovat s mladými historiky Ministerstvo školství. Nutné to je, pamatuji, že v Rakousku se ve výuce dějepisu drželo hnědé myšlení ještě 25 po válce. U nás to bude obdobné.“ Má pravdu na zavádění hnědého myšlení se "u nás" pracuje. Sám Karel Schwarzenberg osobně byl na Majdanu, aby podpořil fašistický převrat. Nelze se tedy divit, že mu vadí, že "nové myšlení" nebylo dosud zakomponováno do učebnic.


Nelze se divit ani tomu, že spoléhá na "mladé" historiky. Ano, mládí je kvalifikace, protože mnozí mladí, kteří chtějí dosáhnout kariéry, jsou proto ke všemu ochotní. Bylo tomu tak za všech režimů. A tak se můžeme v učebnicích těšit na nové hrdiny, jako jsou bratří Mašínové, Vlasovci nebo Američtí osvoboditelé u nichž hledali záštitu ti, kteří byli ještě včera váleční zločinci. Bombardování Plzně, Prahy, chemičky v Záluží u Mostu a plozeňské Škodovky se vynechá. Zdůrazní se zvěrstva Rudé armády, počty padlých se porovnávat nebudou. Chce to politickou vůli, pravdu a lásku. Mladí historici se najdou. Našli se vždycky.

Seminář Nové republiky na téma "Jak má vypadat Armáda České republiky": vystoupení plukovníka v záloze Ing. Jaroslava Štefce (VIDEO)

$
0
0
17. 1. 2019
Včera proběhl seminář Nové republiky o současném neutěšeném stavu Armády ČR, o hodnocení současné situace a příčin neschopnosti české armády bránit území státu. Se podnětným příspěvkem vystoupil pan plukovník v záloze Ing. Jaroslav Štefec.




Seminář Nové republiky na téma "Jak má vypadat Armáda České republiky": vystoupení podplukovníka v záloze MUDr. Marka Obrtela (VIDEO)

$
0
0
17.1.2019
Ve středu proběhl seminář spolku Nová republika o situaci v Armádě České republiky. Hodnotil se její neutěšený současný stav, příčiny neschopnosti české armády bránit území našeho státu i důvody a okolnosti, za kterých k tomuto stavu došlo. Součástí řešení a návratu české armády do funkčního stavu je domobranecko-miliční charakter naší budoucí armády v nové republice, s kterým posluchače seznámil podplukovník v záloze MUDr. Marek Obrtel, zakladatel občanské organizace Národní domobrana.




Tip na čtení od Petra Žantovského: Psychologie propagandy I.

$
0
0
Petr Žantovský
17.1.2019
Petr Žantovský dává tipy na zajímavé čtení. Některé knihy právě vyšly, jiné jsou v knihovnách již delší dobu. Zveřejňujeme několik pokračování, která Petr Žantovský vybral z knihy Františka Marka "Psychologie propagandy".


František Marek, původním jménem Müller (1913-1987) byl absolventem studia filosofie na Filosofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity, ale jeho odborný zájem směřoval stejně tak do filosofie a jejích dějin, jako do sociologie, psychologie, sociální psychologie, etických a politických studií. Ale nejen tím se vyčerpával jeho neutuchající badatelský elán, stejně tak usilovně se věnoval studiím regionálně historickým, archivním a vlastivědným.


Působil jako učitel anglického jazyka na katedře jazyků jihlavského Pedagogického institutu (do r. 1964) a poté na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem (až do r. 1977). Ovládal latinu, angličtinu, němčinu a francouzštinu, částečně také italštinu a ruštinu. Byl činný literárně (např. román Jeden život nestačí či Alchymista: román o životě Edwarda Kelleyho) i překladatelsky (T. Fielding, G. Meyrink, L. Sterne, J.Swiáft, W. Thackeray, J. Urzidil a d.). Z jeho odborných prací vyšly zejména studie Psychologie propagandy, O psychologické povaze snu či Osobnostní společnost (Personalismus). Je příznačné, že tyto vynikající práce mohly spatřit světlo světa až téměř dvacet let po autorově smrti. Psal ovšem jistou dobu i básně, a to ne ledajaké. V jednom almanachu byla otištěna jeho báseň Diagonála světonápravy: 
„Skrčenec nespí bez tváře se tváří larva. Tiká čas. Enzymy šílí  nedočkavostí díla. Zraje kvas.  
Vírem se zvedá smetí. Neb prostorem letí diagonála.“

Jeden z jeho někdejších studentů, spisovatel Ivan Klíma, vzpomíná na Markovu sentenci, která by mohla být jeho krédem: „Kdo chce zlomit svobodného ducha, zaútočí na vzdělanost. Proto Němci zavřeli vysoké školy a proto dnes velkým duchům spílají do kanibalů a matou pojmy a hodnoty. Cílem je podrýt vzdělanost v samém základu. Kdo chce opravdu vědět, musí zpátky ad fontem.“

František Marek byl neobyčejně vzdělaný, avšak osudem (dvěma totalitami sevřené 20. století) vytlačen na okraj veřejného povědomí. Dodnes o jeho životě a díle ví jen málokdo, což je nesporná škoda.

Na tomto místě přinášíme alespoň několik ukázek z jeho klíčové studie Psychologie propagandy. Ta byla napsána již za minulého režimu, ale doposud neztratila nic na své naléhavosti a platnosti. A jako málokterá jiná kniha toho typu velmi přehledně vymezuje pojem propagandy a jeho psychologického působení, což z ní činí víceméně povinnou literaturu pro každého, kdo se v této sféře chce orientovat.

Studie vyšla poprvé v roce 2008 ve filosofickém časopise E-logos. A jistou jemnou pikantérií stůjž skutečnost, že když ji v roce 2015-16 na pokračování přetiskoval server Manipulátoři,cz, tvrdil o ní, že „dosud nikdy nebyla vydána“. Inu – manipulátoři.


1. Co je propaganda?


V demokracii může být spornou otázkou, jakou funkci má ve státě veřejné mínění, do jaké míry veřejné mínění určuje cíle a způsoby vlády a do jaké míry je samo usměrňováno orgány vlády. Odpověď totiž nemůže být nikdy přesná, neboť i skutečnost je proměnlivá podle případu, vyznačuje se tím, že s nestejnou intenzitou vzájemně působí veřejné mínění na vládu a naopak orgány vlády usměrňují tvorbu veřejného mínění. Ve státě totalitním je věc jednoduchá: veřejné mínění má být pokud možno beze zbytku řízeno.

Soubor prostředků, jimiž se záměrně působí na myšlení a cítění obyvatelstva, označujeme slovem propaganda. Na rozdíl od pouhého informování má propaganda za úkol ideově a citově ovládat obyvatelstvo do té míry, že propagátor je s to řídit názory, city, nálady a postoje v libovolnou dobu a v žádané intenzitě.

Na rozdíl od výchovy propaganda se přitom spoléhá na prostředky iracionální, obcházející inteligentní myšlení těch, jimž je určena. Tím, že místo rozumového výkladu používá prostředků iracionálního působení, stává se propaganda vážným nebezpečím pro duševní život člověka, neboť jej zbavuje vlastního myšlení a cítění a tím také autonomního a odpovědného rozhodování. Vyvolává v člověku trvalý stav nedůvěry ke zprávám, o jejichž pravdivosti se nemůže přesvědčovat, a konec konců i obecnou lhostejnost k pravdě. Proto v demokracii každý občan pociťuje odpovědnost za věci veřejné, kdežto ve státě totalitním, kde se nerozhoduje zcela autonomně, je pocit odpovědnosti značně snížen.

Hlavním předpokladem demokracie je záruka svobody myšlení. Bude tedy napříště největším problémem demokracie: jak zachovat svobodu projevu a přitom uchránit svobodu myšlení před různými zdroji a nástroji duševního nátlaku, tj. před propagandou. Velké prostředky propagandy, tisk, rozhlas a film?, dostávají se příliš snadno do rukou skupin, které jich používají k šíření svých idejí a k uskutečňování svých cílů. Provádí-li se propaganda nepřímo a maskovaně, proniká do myslí lidí, aniž si to kdo uvědomuje, a v žádaném směru ponenáhlu nastupuje na místo vlastního myšlení a hodnocení. Domníváme se proto, že jedním z prvních kroků, jež lze podniknout v zájmu ozdravění člověka a ochrany zdravého myšlení před všemi způsoby duševního nátlaku propagandy, je demaskování propagandy, bezohledné odhalování jejích metod a proteovsky proměnlivých podob.

Přestože vzduch, který naše generace dýchala, byl téměř bez přestávky přesycován propagandou, není snadné ohraničit tento sociální jev definicí. Proměnlivá, pružná a neurčitá povaha propagandy způsobuje, že propaganda nemá přesného vymezení, že zdánlivě splývá s jinými společenskými jevy nebo je prolíná. Nebylo by užitečné, abychom zaznamenávali pokusy všech autorů, kteří se snažili vyjádřit podstatu propagandy definicí. Prozkoumáme-li větší počet definic, vidíme, že se rozcházejí hlavně v tom, jak vymezují rozsah pojmu a jak propagandu hodnotí eticky.

Někteří autoři definují propagandu tak široce, že do ní zahrnují jakoukoliv snahu ovlivňovat druhé, aby přijali totožné postoje. Více méně se jim ztrácí rozdíl mezi propagandou a výchovou, neboť zahrnují do propagandy jakékoliv zájmové podávání informací. V tomto pojetí lze propagandu odlišit jenom od nezaujaté vědy, kdežto například školní výklady dějepisu nebo populární přednášky a články, jež zřídka bývají naprosto nezaujaté a obyčejně sledují i cíle výchovné a ideové, byly by již propagandou. Samozřejmě by pak byly propagandou i všechny výklady filosofické a náboženské, neboť tu bývá vždy zájem posluchače přesvědčit a získat.

Při tak širokém vymezení propagandy nebylo by ovšem možno hodnotit ji eticky jinak než jako neutrální. Jestliže je propagandou každé ideové ovlivňování, přesvědčování a získávání, pak je propagandou i výchova a činnost osvětová a propagandu pak nelze eticky hodnotit záporně. Etické hodnocení nebude se v tomto případě týkat propagandy jako takové, nýbrž pouze jejího obsahu, který může být dobrý nebo špatný. Propaganda je pak jen indiferentním nástrojem, který koná služby dobré nebo zlé, podle úmyslu a cíle toho, kdo ji používá.

Takové široké pojetí propagandy zastává například A. J. Mackenzie, když navrhuje definici: „Propaganda je pokus ovlivňovat druhé, aby přijali identické postoje; toto ovlivňování je buď neuvědomělé nebo je součástí systematického úsilí jedince nebo skupiny, která má určitou víru nebo sleduje jisté cíle.“ Je pak zcela logické, že Mackenzie vytýká jiným autorům, že nepostřehli základní fakt, totiž že propaganda je eticky neutrální. Je-li propagandou každé šíření idejí a postojů, tedy i výchova a zákonodárství, pak ji nelze pokládat za eticky závadnou, neboť v tomto pojetí propaganda by pak byla pojmem nadřazeným, jemuž by byly podřazeny zákonodárství, výchova a výuka, osvěta, náboženská kázání, ba i diskuse, debaty a sdělovací rozhovory mezi lidmi.

Tyto široké definice propagandy jsou čistě abstraktní a vymyšlené, říkají, jaký obsah by pojem mohl mít, ale nikoliv jaký obsah má ve skutečnosti. Ve vědách sociálních – podobně jako ve filologii – musíme se však co nejvíce opírat o živou funkci slova, o obsah, jaký slovo obecně má v lidských myslích a jak se ho používá. Život slova a jeho smysl v dané době je skutečnostním základem, který nelze při definování opomenout, nechceme-li dojít k naprostému rozchodu jazyka živého a jazyka „vědeckého“. Řekne-li někdo: Ale vždyť je to propaganda ! – skrývá se za tím zcela určitý hodnotící obsah a smysl, kterému všichni dobře rozumějí. Naopak se neoznačuje jako propaganda činnost zákonodárného sboru, ani přednáška literáta, který se snaží získat posluchače pro krásu Shakespearových tragedií, nebo přednáška vědce, který usiluje o to, aby přesvědčil posluchače o platnosti nové teorie. Všude na světě se dosti zřetelně pociťuje, že je rozdíl mezi pravdou a propagandou, mezi upřímností a propagandou apod., a tuto skutečnost nelze přehlédnout. Námitka, že propagandy lze užívat k cílům dobrým právě tak jako k cílům špatným, je zajisté, pravdivá, ale nikterak nedokazuje, že propaganda sama jako metoda není ani dobrá ani špatná, tj. že je eticky neutrální. Je-li jako metoda sama o sobě špatná, nepřestává být špatnou ani použitím pro dobrý účel. To však je jiná otázka, otázka použití eticky závadných prostředků pro dobrý účel, která nás při vymezování pojmu propagandy nemusí zajímat.

Kdybychom přijali Mackenzieho širokou definici propagandy, musel by nutně vzniknout nový obraz pro ten specifický obsah slova propaganda, který v něm cítí živý jazyk. Autoři, kteří mají pro tuto skutečnost větší smysl, snaží se ji odstínit větším nebo menším zúžením pojmu. Tak například M. K. Thompson a C. C. North omezují propagandu na vědomé úsilí ovlivňovat a získávat pro nějaký cíl, L. L. Bernard pak dodává: pro cíl, který by nezískával sám svými vlastnostmi.

Zde už je vyjádřena určitá závadnost propagandy, avšak nesprávně, neboť Bernard vidí vadu v nedostatečném nebo nesprávném cíli. Propagandou je mu šíření vadného předmětu a právě nedostatečnost předmětu způsobuje podle něho zároveň závadnost propagandy. Podle toho nebylo by vůbec možno provádět propagandu pro dobrou věc, neboť to už by nebyla propaganda. Je zajímavé, že se tu Bernard vlastně přizpůsobuje běžné zkušenosti, že lidé mají sklon pokládat za propagandu to, co říká a dělá druhá strana, ale nikoli to, co dělá strana vlastní, když šíří svou doktrínu (neboť naše strana přece hlásá pravdu).

Také E. R. A. Seligman definuje propagandu předmětem, když ji charakterizuje jako zájmové šíření nauk, které jsou odmítány veřejným míněním nebo větší částí veřejnosti. Výchovou bylo by podle tohoto pojetí předávání nauk, hodnocení a postojů v dané společnosti uznávaných, kdežto šíření idejí a postojů, jež neodpovídají uznanému standardu, bylo by propagandou. Tytéž ideje by v různých společnostech buď byly, nebo nebyly propagandou, prostě podle toho, uznává-li je menšina či většina obyvatel. Společnost konzervativní by musela zásadně odmítat jakoukoliv propagandu. Skutečnost však ukazuje, že se propagandy neodříká žádná skupina od pravice až po levici. Mimo to bychom aplikací takovéto definice došli k podivnému závěru, že například fašistický stát, na jehož straně je většina obyvatelstva, vůbec nemůže provádět propagandu, aspoň ne uvnitř země, a že propagandu provádějí jen ony malé skupinky, jež se z podzemí snaží ovlivňovat své spoluobčany, aby zavrhli fašistické ideje a přijali ideje demokratické.

Není tedy možno hledat podstatu propagandy v propagovaném předmětu, nemůže být rozhodující ani je-li objektivně dobrý či špatný, ani je-li většinou společnosti uznáván či nikoli.

Kdybychom chtěli definovat nějaký nástroj pouze látkou, kterou zpracovává, buď bychom nedostali definici žádnou nebo špatnou. A propaganda má také povahu nástroje, který může zpracovávat lecjakou látku, ale jenž přitom má své specifické vlastnosti. Nelze tedy definovat propagandu předmětem, na němž se ad hoc uplatňuje, nýbrž vlastnostmi propagandy samé. A poněvadž propaganda je činnost, mohou být jejími vlastnostmi jen její metody. Právě proto je obtížnější definovat propagandu než vymezit jiné pojmy.

Autoři, kteří postřehli, že podstata propagandy je v jejích metodách, liší se ve svých definicích tím, kterou její metodu zvlášť zdůraznili a učinili obsahem pojmu. Jsou to většinou jen charakteristiky nebo definice částečné.

T. G. Masaryk charakterizoval propagandu jako válku ideou proti ideji. Tím vyzdvihl tu vlastnost propagandy, že je zbraní, duchovním nástrojem vnucování vůle, že je studenou válkou, jak byla označována po druhé světové válce. Je to charakteristika masarykovsky pregnantní, avšak příliš všeobecná, neboť nevystihuje zvláštní povahu metod propagandy.

Nejvíce pozornosti u propagandy vzbudila ta okolnost, že propaganda zatajuje své skutečné motivy a cíle. Tak G. S. Viereck definuje propagandu jako „akci maskující svůj původ, své motivy nebo obojí a směřující k tomu, aby dosáhla určitého cíle ovládání m veřejného mínění.“

Také známý sociální psycholog Kimball Young původně u propagandy vyzdvihoval jen tu vlastnost, že zatajuje své pravé cíle a definoval ji jako „šíření idejí, názorů a postojů, jejichž skutečný záměr posluchači nebo čtenáři není objasněn.“ V poválečném vydání své Sociální psychologie však již mluví o propagandě jako o „více méně záměrném plánovaném používání symbolů, hlavně pomocí sugesce a příbuzných psychologických technik, s úmyslem nejprve změnit a kontrolovat názory, ideje a hodnoty, a nakonec změnit i vnější jednání podle určených směrnic.“ Zde je již velký pokrok od definice nebo charakteristiky pomocí jediné vlastnosti k definici cílem a prostředky.

Jiní autoři zdůrazňují buď sugesci, jíž propaganda používá (Quincey Wright), nebo zkreslování fakt, jejich vztahů a závěrů (Calvin Coolidge), zaměření na emoce a předsudky spíše než na rozum a úsudek (John Carter), a jiné další jednotlivé metody propagandy.

Metodu zastírání zdůrazňuje ve své definici také F. E. Lumley, a to velmi důkladně. Podle něho propaganda je „šíření (idejí a postojů), které je zastřeno tak nebo onak, pokud jde o /1/ svůj původ nebo zdroje, /2/ o zájmy, /3/ o použité metody, /4/ o šířený obsah a /5/ o následky, jež z ní vyplynou pro oběti – přičemž může obsahovat kterýkoliv moment, nebo více bodů, nebo všechny.“

Přílišné zdůrazňování momentu zastírání je pro americké definice charakteristické. Je to zřejmě dáno tím, že americká propaganda se vždy snaží být propagandou nepřímou a vystříhá se toho, aby se navenek jevila jako propaganda. Po zkušenostech s evropskou propagandou posledních desetiletí, která neváhala vystupovat přímo – Goebbelsův úřad se jmenoval Propaganda Ministerium – jistě není nutné, aby se momentu zastřenosti dávalo v definici propagandy výhradní místo.

Na základě rozboru dosavadních definic propagandy podle naznačených stanovisek a podle zkušenostních pozorování navrhujeme tuto definici propagandy: Propaganda je záměrné ovlivňování a řízení myšlení a postojů k zamýšlenému cíli, jež se uskutečňuje úpravou formulací i fakt, využitím psychických automatismů v myšlení i emocionálních vlivů, které umožňují přijetí idejí a postojů i bez rozumové kontroly.

Odmítáme tedy každé takové pojetí, které propagandu ztotožňuje s šířením kultury a neodlišuje ji od výchovy a jiných způsobů šíření osvěty. Takové definice jsou pochybené v základě, neboť vlastně neuznávají propagandu jako jev sui generis. Dále zamítáme jako neúplné ty definice, které propagandu charakterizují pouze jedinou vlastností, nebo ji definují jejím předmětem, jenž může být libovolný. Naopak zastáváme, že podstatnými znaky propagandy, jež ji odlišují od jiných způsobů šíření idejí, jsou její metody. Charakteristické pro metody propagandy pak je to, že pronikají do myslí a srdcí lidí takovými cestami, které zmenšují možnost rozumové kontroly a svobodného rozhodování.

Tím je tedy řečeno stanovisko k otázce o etické povaze propagandy: co snižuje duševní schopnosti člověka a omezuje jeho přirozené funkce, nemůže být ani dobré ani zdravé. Na této povaze a těchto účincích propagandy nemůže nic změnit ani to, že jí lze použít k účelům objektivně dobrým. Propaganda je studená válka, buď mezinárodní, nebo občanská, je tedy jevem společensky nezdravým. Kdyby nějaká společnost uznala, že trvale nemůže existovat bez propagandy, bylo by to známkou mravního úpadku a předzvěstí jejího konce.


2. Psychologické základy propagandy


Propaganda pracuje dvěma hlavními směry: prostředky psychologickými, využíváním určitých duševních procesů, jež usnadňují přijetí žádoucích myšlenek a postojů, a prostředky obsahově logickými, tj. výběrem a úpravou zpráv. Uvedeme nejprve několik psychologických jevů, které se v propagandě zvlášť uplatňují.


Psychologické procesy

Psychologické procesy, jimiž si osvojujeme něco nového, nazýváme učení. Učíme se neustále, neboť neustále něco získáváme z prostředí. Učení může být buď vědomé a chtěné, nebo může probíhat bez našeho vědomí. Toto neuvědomělé učení děje se denně ve styku vnějším světem a je pro nás nejdůležitější.

Jedním z nejdůležitějších mechanismů neuvědomělého učení je podmíněný reflex. Jeho základ je fyziologický a vzniká tehdy, je-li určitý adekvátní popud několikrát za sebou provázen jiným popudem neadekvátním. Vzniká tím pohotovost organismu reagovat na neadekvátní popud právě tak, jako by to byl popud adekvátní. Při známých pokusech Pavlovových pokusný pes, krmený pravidelně při zvonění zvonku, vyměšuje sliny i při pouhém zazvonění bez předložení potravy.

Stejný substituční automatismus vyskytuje se i u člověka. I když není správné vykládat všechno vnější i vnitřní chování člověka pomocí podmíněných reflexů, jak činí někteří reflexologové a behavioristé, vysvětluje nám podmíněný reflex velmi mnoho v oblasti neuvědomělého osvojování idejí, předsudků a postojů. Chce-li propagátor dosáhnout například toho, aby nějaké slovo, které u většiny lidí je provázeno pocity nelibými nebo působí indiferentně, nabylo kladného obsahu, pomáhá si tím, že s tímto slovem často spojuje jiné představy nebo zážitky, jež samy o sobě vyvolávají kladnou reakci. Může tak činit buď graficky – k dotčenému slovu nebo významu otiskuje obrázky smějících se dětí, dívčí hlavy apod. – nebo pomocí symbolů řeči – přidáváním kladných přívlastků ke jménu (Osvoboditel, Budovatel), ale i jinými prostředky, výzdobou místnosti, podbarvováním hudbou atd. Tím, že se oba druhy popudů často vyskytují spolu, vznikne mezi nimi vztah, který umožňuje zástupné přenášení reakcí na druhý impuls, tj. na význam, který se propagačně zpracovává.


City a emoce

Je známo, že city a emoce mají velký vliv na procesy intelektuální a volní. Myšlení a chtění je ovlivňováno city všech druhů, od tělových až po estetické. Duševnost člověka je v základě jednotná, i když v ní rozlišujeme tři stránky, a proto duševní pochod, který probíhá za silného citového vzrušení, je zcela jiný než duševní pochod probíhající bez citového přízvuku, i když jinak jsou adekvátní popudy stejné.

Zhruba řečeno, je účinek emocí na myšlení a na vůli dvojí, buď tyto činnosti zesiluje a usnadňuje nebo je ruší. Co jsme vnímali za silného citového vzrušení, pamatujeme si obyčejně déle a výrazněji. Při emoci nadšení nebo vzteku rozhodujeme se mnohem snadněji k činům, k jakým bychom se bez pomoci emoce vůbec nerozhodli. Proto propagátor vyvolává přiměřené emoce, chce-li, aby byl přijat nějaký názor nebo vykonán čin. Dovedně přitom využívá různých prostředků podle povahy věci a situace. Schůze se zahajuje slavnostně, vyzdvihuje se prestiž přednašeče, věnuje se pozornost výzdobě, použije se emocionálního účinku státních symbolů, zpívá se sborově, volí se vhodně denní a týdenní doba, osvětlení. Chce-li propagátor pohnout lidi k činu, užívá prostředků silnějších, nejprve soucitu, který dovede převést ve vztek a zuřivost, jak tomu bývá při využívání citů nacionálních, jež v nejvyšším stupni vrcholí tzv. Greuelpropagandou.

Tyto vystupňované emoce účinkují dvojmo: jednak ruší schopnost myslit, jednak vyvolávají tendenci ventilovat nesnesitelný stav citového napětí činem. Cílem psychologické přípravy války není například pouze to, aby se vlastní obyvatelstvo přesvědčilo o hanebnosti protivníka. Stejně důležité je vyvolat v lidech takový stav napětí, aby vypuknutí války pociťovali jako úlevu.

Propagátor, jenž nikdy nespoléhá na klidný objektivní důkaz, neužívá proto v řeči pojmů, nýbrž slov emocionálně nabitých, slov, jež svou iracionální citovou náplní znamenají buď bílé nebo černé, jež neslouží k dorozumívání, nýbrž buď k oslavě nebo zatracení.


Generalizace

Generalizace je umožněna tím, že na podobné popudy reagujeme více méně stejným způsobem. Objektivně je založena ve vztahu části k celku a subjektivně vyplývá z potřeby zjednodušovat rozmanitost a organizovat ji pro sebe pomocí slovních symbolů a postojů. Sama pojmová řeč je výsledkem této praktické potřeby zjednodušovat nepřehledně pestrou rozmanitost, neboť do téhož pojmu zahrnujeme mnoho jednotlivin s individuálními odlišnostmi.

Běžná generalizace, jak se s ní setkáváme v denním životě, je vlastně nedokonalá, povrchní indukce. Máme sklon generalizovat i zkušenosti, které jsme učinili jenom několikrát, ba jen jednou. Takovým způsobem vznikají často předsudky o jiných národech nebo o různých skupinách společnosti, o povoláních apod. Jedna nebo dvě nahodilé nepříjemné zkušenosti s číšníkem nebo s průvodčím v cizím městě disponují nás k odsouzení celého národa. Setkání s představitelem nějakého náboženského vyznání (národa, stavu) rozhoduje často o našem postoji k církvi (nebo jiné skupině), již představuje, i když si souvislost ani neuvědomujeme. Každý ví, jak názor na otázku židovskou, na stav učitelský, na lékaře, na právníky je závislý na osobní zkušenosti generalizované na celou skupinu.

Tohoto přirozeného sklonu ke generalizaci využívá propagátor velmi snadno a v nejrůznějších situacích. Když oslavuje vynikající jedince své skupiny, chce vyvolat přesvědčení, že podobné vlastnosti mají všichni členové jeho skupiny. Naopak zase líčí jednotlivé případy korupce nebo jiné nemorálnosti u protivníka, aby vyvolal dojem, že všichni příslušníci protivného tábora jsou mravně vadní. Ve filmu a časopisech zobrazuje nejlepší stavby a zařízení své země, aby vzbudil dojem, že všechna zařízení země jsou dokonalá. Víme, že státy pro tento účel takové stavby přímo budovaly.

Možnosti využívat generalizace však nejsou neomezené, neboť vlastně každá zpráva, jakkoliv šířená, o straně vlastní nebo nepřátelské vyvolává mimoděk generalizaci u těch, kdo ji slyší. Stačí jen jednou číst, že v určité zemi byla stávka, a za nějaký čas sami mluvíme o tom, že v té zemi jsou neustále stávky. Setkáme se s příslušníkem cizího státu, který svou vládu odsuzuje, a hned si osvojujeme přesvědčení, že v tom státě je obecná nespokojenost. A tak si schematizujeme celý okolní svět. Stačí jen jednou dvakrát mít štěstí v pátek a už jsme sto pokládat pátek za svůj šťastný den. A podobně je to s čísly, se jmény a s čímkoliv.

Generalizace je jedním z prvků, z nichž vznikají předsudky a postoje. Jestliže jsme generalizovali nějakou svou osobní zkušenost na celou skupinu, máme již vůči všem ostatním příslušníkům té skupiny předpojaté stanovisko, předsudek, tj. soud předem hotový, objektivně nepodložený a neověřený. Toto stanovisko bývá úzce spojeno s city a emocemi a vyvolává charakteristické postoje, sklon chovat se určitým ustáleným způsobem. Jakmile se takový předsudek nebo postoj ustálí, nevyvrátí jej ani opětovaná opačná zkušenost, neboť předsudek je zakotven v oblasti citové a zájmové. Opačná zkušenost se přijímá jako výjimka.

Pro propagátora mají předsudky a ostatní ustálené postoje dvojí význam. Především se snaží využít existujících předsudků a postojů pro svou propagandu, neboť ví, že člověk snadno uvěří a snadno přijímá vše, co zapadá do jeho intelektuálního a citového schématu. Viděli jsme, jak snadno lze propagačně využívat předsudků nacionálních a rasových. Ovšem nejzazším cílem propagátorovým je vytvářet předsudky a postoje podle svých záměrů. To je jeho úkolem a zároveň měřítkem jeho úspěchů.


Identifikace

Identifikace je jednou ze základních forem sociální interakce. První podoba identifikace záleží v tom, že dítě se ztotožňuje s matkou a přijímá od ní její gesta, přízvuk hlasu, způsob jednání a později i myšlení a integruje vše jako své vlastní způsoby a součást svého charakteru. Velmi často se stává, že výsledky této interakce se pokládají u dětí za vlastnosti zděděné po rodičích, a věří se, že se dědí i drobná gesta, zvyky a zvláštnosti v chování, ač ve skutečnosti jde o způsoby přejaté od rodičů cestou identifikace. Základem je mechanismus podmíněných reflexů.

Částečná identifikace nastává vždy tam, kde je obdiv a sympatie. Obdivuje-li se dítě staršímu sourozenci nebo dospělému člověku, vzniká v něm podvědomá snaha vyrovnat se mu, a to se projevuje přejímáním znaků vnějšího i vnitřního chování obdivované osoby. Chce-li tedy propagátor využít psychologického jevu identifikace, snaží se pomocí svých propagačních prostředků neustále stavět lidem před oči vybrané vzory a hrdiny, kteří jsou v očích dospělého stejně dokonalí, jako jsou dokonalí rodiče v očích dítěte, a podobně v něm vyvolávají potřeb u identifikace. Tak například chce-li dosáhnout toho, aby mírumilovní občané šli hrdinně do boje, staví jim před oči dokonale vykreslené vzory hrdinů-bojovníků, jde-li o to, zvyšovat pracovní výkonnost, líčí hrdiny nadšené prací a dosahující rekordních výsledků.

Největšího významu nabývá identifikace v absolutních monarchiích a v osobních diktaturách, kde bývá psychologickou základnou celého společenského systému. Propaganda je zde zaměřena k tomu, aby se každý člověk dostal do úzké citové interakce s hlavou státu, jež pro každého nastupuje na místo otce. Rčení jako „otec vlasti“, „tatíček“, „báťuška“, pokud se jich používá o hlavě státu, jsou více než nahodilou metaforou, neboť vyjadřují právě tuto substituční identifikaci, jež nastupuje u dospělého místo identifikace s otcem.

Jiným produktem identifikace je také pocit skupinové totožnosti, myšlení, cítění a vyjadřování v první osobě množného čísla jako „my“. Angličtina pro tento skupinový pocit vytvořila slovo „we-ness“. Identifikace zde probíhá laterálně, horizontálně, a má za následek přejímání vlastností kolektivu. V obou směrech využili identifikace velmi úspěšně vůdcové Třetí říše: vertikální identifikaci měla sloužit idea Vůdce a horizontální identifikaci idea Volksgemeinschaft. Výsledkem byla ztráta individuality u většiny občanů a pro propagátora naprostá snadnost úspěšně šířit jakékoliv ideje a postoje.


Projekce

Opakem identifikace je psychologická projekce. Jestliže při identifikaci člověk přejímá gesta, city a myšlenky svého vzoru, při projekci naopak promítá své vlastní uvědomělé nebo i podvědomé ideje, city a sklony na druhé. Je-li člověk sám pomlouvačný, přisuzuje tuto vlastnost druhým a tím si jaksi vnitřně ulehčuje. Člověk obviňuje druhé z toho, k čemu sám má sklon a co by si sám tajně přál dělat. Projekce je docela výstižně vyjádřena českým úslovím: Podle sebe soudím tebe. Je však důležité, že projekci provází vnitřní uvolnění, neuvědomělé ospravedlnění před sebou. Proto má propagátor vždy úspěch, když si najde nějakou oběť, na niž promítá všechny hříchy, zlé sklony a úmysly své vlastní strany.

Takový obětní beránek, „Sündenbock“, jakým byli například Židé pro propagandisty nacismu, má nesmírný psychologický význam pro společnost, neboť absorbuje všechno její zlo a pocit viny, umožňuje jí vydržet konflikt svědomí a páchat zlo bez obavy z morálního zhroucení. Existence skupiny, rasy nebo třídy, která je označena a stále líčena jako výlupek a zdroj všeho zla, ospravedlňuje vše, co podniká vládnoucí strana. Vlastní zlo je promítnuto mimo sebe a možný konflikt svědomí je likvidován.


Racionalizace

Jiným prostředkem na oklamání svědomí je racionalizace, jež záleží v tom, že se pro určité chování dodatečně vyhledávají dobré důvody, přijatelné pro převládající morálku. Jak vyplývá z povahy věci, uchyluje se propaganda k racionalizaci chování především po iracionálních činech společnosti, po pogromech a násilnostech, po vlně teroru apod., když se vášně a mysli uklidní a vzniká nebezpečí mravních konfliktů ve svědomí lidí, kteří předtím byli propagandou vybičováni k jednání, jež by normálně odmítali. Tato racionalizace prováděná propagandou bývá úspěšná, protože sklon dodatečně rozumově zdůvodňovat chování instinktivní, emocionální a vůbec jakékoliv zájmové jednání je zcela běžnou vlastností každého člověka, takže propaganda tu jen pomáhá člověku shledávat důvody, jimiž by ospravedlnil své chování. Po kulturní regresu, při němž se uvolňují pudy normálně potlačené a lidé se oddávají davovosti, slouží racionalizace k tomu, aby společnost jako celek nabyla opět psychologické rovnováhy, aby překonala morální kocovinu a vykonaní zlo aby se stalo psychologicky snesitelným.


Sugesce

Nejdůležitějším psychologickým prostředkem propagandy je sugesce, neboť při sugesci se přijímají cizí myšlenky a postoje bez přiměřeného logického důvodu a bez věcné evidence. Sugescí obchází se rozumová kontrola a dosahuje se toho, že se přijímají již hotové závěry.

Účinnost sugesce závisí na podmínkách vnitřních i vnějších a dobrý propagátor je má neustále v patrnosti. Vnitřní podmínky jsou jednak fyziologické, jednak psychologické. Nejdůležitějším fyziologickým činitelem při sugesci je únava, psychologickým předpokladem je celek duševního uzpůsobení, všechny předsudky, postoje, názory, emocionální tendence a hlavně psychická podmíněnost z raného věku.

Člověk, který již od dětství byl veden k tomu, aby se bez odporu a bezmyšlenkovitě podroboval autoritě, je pro sugesce zvlášť disponován.

Vnějšími podmínkami sugesce jsou pak všechny prostředky, jimiž se v člověku automaticky vyvolávají dispozice pro autosugesci, od osvětlení, oděvu, hlasového přízvuku a emocionálně zabarvených slov až po prestiž osobnosti a prestiž mlčení.

Sugesce není nějakým zvláštním a samostatným psychickým mechanismem, nýbrž je v podstatě druhem identifikace. Je to nejlépe vidět u sugesce ideomotorické, například když v napínavé situaci při kopané diváci kopou nohami před sebe nebo když zdvihají nohu při pohledu na skok vysoký. Této sugesce používá propagátor tam, kde je pohromadě větší množství lidí. Jestliže část shromáždění začne tleskat, volat, zpívat, pochodovat, strhne ostatní k téže činnosti již pouhou ideomotorickou sugescí. Proto propagátoři s velkou oblibou organizují masové schůze, tábory, sjezdy a jiná shromáždění, v nichž skupina aktivních stoupenců ideomotorickou sugescí strhává indiferentní účastníky.

Nemenší význam má však v propagandě sugesce prestižní. Hlavními nositeli prestiže jsou slavní mužové, umělci nebo odborníci, tedy vynikající odborníci (Pavlov, Mičurin), nebo na druhé straně zase velký počet, většina (mírové hlasování). Otázka prestiže tím ovšem zdaleka není vyčerpána, neboť zdrojem prestiže může být v dané situaci cokoliv. Každý venkovský kulturní pracovník například ví, jakou prestiž má velkoměsto a jak přednáška proslovená hostem z Prahy působí nepoměrně více než stejně hodnotná nebo i hodnotnější přednáška venkovského pracovníka.

Názor většiny má velkou prestiž, jež působí, že jedinec mění své stanovisko pod jejím psychologickým tlakem.

Bylo učiněno zajímavé zjištění při srovnávání prestiže osobností a prestiže většiny, že ve státech demokratických má větší prestiž většina, kdežto ve státech autoritativních osobnost. Je to pochopitelné, neboť účinnost sugesce je závislá, jak jsme řekli, také na dispozici vnitřní, na předsudcích, postojích a hodnoceních, jež bývají do značné míry odrazem kulturního a společenského prostředí.


Účinky propagandy na duševní život člověka

I praktikové totalitní propagandy si uvědomovali, že propaganda nemůže být pouze nepravdivá, že musí být současně pravdivá i nepravdivá, nemá-li se demaskovat již před účinkem. Lidé nemají ani času ani schopnosti očišťovat pravdu od lži, a proto propagandu přijímají, přestože v srdci o její pravdivosti pochybují. Výsledkem jest, že vzniká nejprve pocit nejistoty o pravdě a posléze lhostejnost k pravdě. U morálně slabších lidí dochází pak k tomu, že přímo schvalují a uznávají za správnou metodu propagační lži a politického podvodu a také sami se přizpůsobují do té míry, že projevují vnější souhlas s věcmi, o nichž nejsou přesvědčeni.

Zdá se, že ovzduší propagandy, jež občané totalitních států denně vsakují všemi póry, vytváří postupem času dva typy lidí. Jde o dvojí mentalitu, již si lidé osvojují, aby se v zájmu života nějak přizpůsobili a mohli existovat ve světě zkreslených a neustále proměnlivých tvarů nepravd a polopravd. Tyto rozdílné účinky propagandy na duševnost jsou dány jednak tím, jaký poměr má jedinec k režimu, zda s ním v zásadě souhlasí či je k němu v odporu, a jednak tím, jaký je jeho dosavadní morální a filosofický postoj.

Člověk, který vcelku souhlasí s režimem, má též sklon přijímat jeho propagandu. Samozřejmě si záhy uvědomí proměnlivost tvrzení propagandy, i to, že dnes se vydává za pravdu to, co se popíralo včera, a naopak se potírá to, co nedávno bylo velebeno.Nicméně povědomí relativnosti propagandy a jejích obsahových i logických protikladů nevyvolá u stoupence režimu takový odpor, aby ji sám u sebe označil pravým jménem, tj. jako lživou, a vyvodil z toho důsledky. Brání mu v tom jednak zájem, který má na režimu, jednak nechuť snášet morální tíseň opozice. Poněvadž však prostý člověk nebývá schopen cynického souhlasu se lží jako prostředkem politického úsilí, uhýbá konfliktu tím, že se sám vnitřně ztotožňuje s relativismem propagandy.

Stává se čistým praktickým typem pragmatisty: to, co se mu dříve jevilo jako lež, přijímá jako funkční pravdu praktickou, jejíž pravdivost je dána prospěšností a může tedy být den ze dne stejně proměnlivá, jako je proměnlivá prospěšnost. Ospravedlněním se stává „dnešek“, anonymní „dnešní doba“, která „vyžaduje“ nebo „přikazuje“. Tuto pragmatickou mentalitu, která přestala být filosofií a stala se v duších lidí životem a praxí, snad nejlépe pochopíme, když si uvědomíme, že podobný sklon mentality se projevuje v poměru k módě. I zde často dochází ke konfliktu mezi estetickým cítěním a módním příkazem doby, ale jedinec přesto proti svému estetickému cítění přehlédne nevkus a neslušivost určité okamžité módy a přizpůsobí se; ba nepřizpůsobí se jen vnějšně, nýbrž i vnitřně v tom smyslu, že se mu každá nová nebo nynější móda jeví jako opravdu vkusná a každá včerejší móda jako nevkusná a směšná.

Není tedy jistě náhodou, že oba hlavní totalitní režimy tohoto století přijaly pragmatismus jako integrální součást své nauky, ať již učinili pravdu a mravnost funkcí zájmů národních nebo třídních. Pragmatická filosofie, která se teoreticky přednáší funkcionářům, dostává se do duší prostých lidí jako psychologický následek propagandy. Byla-li ovšem půda již připravena nějakou formou filosofického pragmatismu, pak oslabení duševní kontinuity pokračuje tím rychleji a propagátor snadněji dosáhne svého cíle, aby občané bez nesnází pokládali za správné a pravdivé, co přinášejí poslední noviny. Pokud jim zdravý lidský rozum ještě říká něco jiného, není jim to už na závadu, neboť si odvykli pokládat za pravdu jen to, co se shoduje se skutečností, a spokojují se s tím, co vypadá, jako by to bylo skutečné, jen když to má znak okamžité prospěšnosti. Pragmatický pluralismus pravd, který před časem zamlžil filosofii a vědu o náboženství (W. James), usazuje se postupně v myslích lidí jako nebezpečná sedlina všech propagačních nepravd a polopravd. Praktický pragmatista již nehledá jasné obrysy skutečnosti, tj. pravdy, nýbrž zvyká si pokládat za skutečnost dočasné předpoklady a jednat tak, jako by byly pravdivé.

Mentalita člověka, který je v odporu k totalitnímu režimu, mění se poněkud jinak. Především je zde zvýšený sklon odmítat propagandu přijímat s podezřením všechny tvrzení, zprávy a nařízení, jež přicházejí od orgánů režimu. V mnohých případech se bystré oko kritického pozorovatele přesvědčí, že předem pojaté podezření bylo oprávněné. Tím se jen ještě zesiluje jeho nedůvěra a podezřívavost, která pak samozřejmě zahrnuje i zprávy pravdivé a především všechny takové zprávy, jejichž pravdivost vůbec ověřit nelze. Trvá-li tento stav dosti dlouho, zesilují se přirozené skeptické sklony mentality a vytvářejí nakonec typ skeptika, který se nejprve bránil propagandě tím, že jejím tvrzením a zprávám zásadně nevěřil, až ponenáhlu cestou podvědomé generalizace přestal věřit jakýmkoli zdrojům informací, i těm, které přicházejí od jeho vlastní strany. Částečná skepse má vždy sklon rozšířit se na skepsi obecnou. Kdo nevěří v dobrotu lidí, začal obyčejně tím, že ztratil víru v jednoho člověka. Avšak skepse je nepřítelem víry. Jakmile dosáhne určité šíře a hloubky, ničí i víru ve vlastní věc a ve vlastní stranu, ba i víru v sebe, podlamuje výbojnost a odolnost, a nezřídka i charakter. Od skepse není daleko k mravnímu cynismu. A tím totalitní propaganda opět dosahuje svého cíle: zlomila odpůrce vnitřně tím, že v něm vyvolala obecnou skepsi. Skeptik není nebezpečný žádnému režimu, nebezpečný je jenom ten, kdo věří v něco jiného.

Praktický pragmatista a skeptik – to jsou v přiměřeném zjednodušení dva základní typy mentality, k níž disponuje totalitní propaganda. Jsou to typy mravně vadné a společensky nežádoucí, typy odosobněné, násilně zbavené vnitřní kontinuity a charakteru. Takoví lidé by nemohli být nositeli demokratické myšlenky a museli by být pro demokracii nejprve převychováni. Demokracie totiž vyžaduje právě opačný typ člověka, člověka odpovědného sobě i těm zákonům a zásadám, ve které věří. Demokracie nemůže být založena na praktickém pragmatismu, rozpadla by se proto, že jí chybí ta hrubá donucovací moc, která si pěstuje a ovládá podle svých záměrů amorální pragmatismus občanů ve státě totalitním. Demokracie však nemůže být budována ani ve skepsi, i když je svou podstatou tolerantní: právě demokratická svoboda totiž vyžaduje silné víry v trvalé hodnoty mravní a v nekonečnou hodnotu člověka, jehož duší nelze směnit ani za celý svět.

Metoda zastírání pravých záměrů bývá uváděna jako hlavní důvod, proč je nutno propagandu eticky odsoudit. Není to však důvod jediný. Stejně jako zastírání cílů a následků jsou v propagandě mravně nepřijatelné i všechny ostatní metody. Propaganda zneužívá iracionálních sil, citů a vášní, psychických automatismů a podmíněných reflexů k cílům, jichž by se jinak nedosáhlo. Vylučuje ve svých obětech to, čím je člověk člověkem, tj. intelekt a svobodnou vůli, užívá záměrně klamu, přetvářky, lichocení, různými psychickými mechanismy vnucuje své představy, znásilňuje mysl člověka sugestivními představami, uměle vyvolávanými city a zdeformovaným jazykem. Zbavuje tak člověka vlastního myšlení a kritické soudnosti, odnímá individualitu, působí zdavovění, nadvládu iracionálna nad intelektem, mýtu nad logem. Konečným a obecným následkem propagandy je postupující snižování inteligenční úrovně národa a nemožnost mezinárodního dorozumění.

Možnosti, které dnes má propaganda v prostředcích technických, vědeckých a organizačních, jsou skličující. Není divu, že někteří myslitelé, kteří pozorují proces odosobnění a zdavovění, vyvolávaný v Evropě na prvém místě propagandou, viděli velmi temné stíny nad zítřkem lidstva. A byl by věru již nejvyšší čas, aby se lidstvo rozhodlo k obraně proti tomuto novému druhu organizovaného zla. Chránit občany před propagandou bude práce stejně obtížná jako záslužná, neboť jakékoliv omezení propagandy zákonem by bylo jen formální a neúčinné. Propagandě bude možno úspěšně a trvale čelit pouze ucelenou výchovou, která neponechává žádných mezer.

Půjde především o výchovu mravní, která bude pěstovat citový odpor k jakékoliv formě lži, neupřímnosti a duševního nátlaku. Půjde o výchovu ke kritičnosti, která nestrpí nepřesné zpravodajství a zpravodajství nesvobodné. A konečně půjde také o cvik v odhalování propagandy, neboť vzdělání samo o sobě není dostatečnou ochranou, jak ukázaly výsledky propagandy u příslušníků inteligence. Snad prospěje tomuto cíli – odhalování a maření propagandy – i náš pokus o rozbor psychologických a technických prostředků propagandy.

(František Marek – Psychologie propagandy. Praha: E-logos – Electronic Journal for Philosophy 2008. ISSN 1211-0442)

50. výročí sebeupálení Jana Palacha – od oběti k spasiteli

$
0
0
Zdeněk Zbořil
18.1.2019 iPrima
V polovině devadesátých let minulého století napsal Bohuslav Šalanda, etnolog FFUK, přednášející také kulturologii, pozoruhodný soubor úvah na téma hrdinství a obětování se.






Byl publikován v rámci dnes, zdá se mi, že už polozapomenutého grantu, financovaného - pokud se nemýlím - British Council. Mezi úvahami byla jedna, kterou nazval „Mesiáš. Od oběti k spasiteli“. Netýkala se žádného výročí smrti Jana Palacha, ale autorovi šlo spíše o téma objevující se ve slovanských legendách, mýtech a vycházející z tradovaných antických tragédií.

Najdeme tam upozornění na to, že „…Společenství v krizi rádo vyvolává duchy minulosti. Čestné místo mezi nimi zaujímají archetypy oběti a obětního beránka. Někdo prostě musí být představen, obětován, aby lidé měli na koho přenést svoje frustrace a kompenzovat je příkladem někoho, kdo je na tom ještě hůře, než oni sami". (Omlouvám se autorovi, kterého cituji jen na základě svých osobních vzpomínek. Ale smysl jeho názoru rozhodně zásadně neměním.)

Můžeme tam dále i najít slova o tom, že „…chaos krize navozuje ještě další otázku: kdo z něj společnost vyvede? Vyvstává potřeba někoho mocného a silného. Je očekáván neformální nebo formální vůdce, který nastolí spravedlnost a blahobyt. Takový vůdce je pak považován za ochránce, zachránce, osvoboditele nebo vykupitele. Stereotyp očekávání spasitele stojí v samém základu mesianistických představ a názorů. Stejně tak povědomí o jeho ceně. Spasitel se totiž zhusta stává i obětním beránkem - nebo naopak: z obětního beránka se vyklube spasitel... Vykoupení pak přichází za cenu toho nejcennějšího, co člověk má: života.

Padesát let od smrti Jana Palacha je doba, kdy se výkladu historické události zmocnili historici, nebo ti, kteří se za historiky považují, také došlo od označování Palachova činu jako sebevraždy (v jednom výjimečném případě také jako vraždy) k sebeobětování. Je to pojmenování, které je dnes běžné i v historické publicistice, ale také v církevní a náboženské interpretaci, ať již katolické nebo evangelické konfese, počínaje pokusy o vytvoření dokumentů nebo dokonce hraných filmových děl. Z nich se nám zdá poslední pokus o „hraný dokument“ režiséra Sedláčka v produkci ČT nově vykládat historii příběhu, který se stal legendou. Přesto i ten zápasí s dichotomií „beránka a mesiáše“ úspěšněji, než různá kázání a moralizování, někdy dokonce vydávaná za filosofii.

Přesto je ale stále ještě velkým a nezvládnutým tématem přechod od vzpomínání k historickým faktům, k jejich vytváření a také k tázání se, co je historie. Není v tom cynismus, ale je to jen známý přechod od vzpomínky k historickému faktu, protože studovat jen historické prameny ještě nestačí a pamětníci již zapomínají. Torza vzpomínek jsou jimi často prezentována jen formou persuasivního diskursu pamětníků a svědků vzniku historického činu. Ten má, jak bývá i v jiných podobných případech běžné, přesvědčovat o jedné pravdě a zkušenosti. Té, která je dílčí, navíc ovlivňována skutečností, že jejím pramenem je lidská paměť, která má často blíž k bájnému vyprávění.

Dokazuje to i tichý spor o památník Jana Palacha, který je léta umístěn vedle hlavního vchodu do budovy Filosofické fakulty UK (na dnešním Náměstí Jana Palacha) a snaha Vysoké školy ekonomické, jejímž studentem byl Palach celé dva roky, o podobnou pietu v jejím areálu. Snad v tom není žárlivost jednoho vysokého učení proti druhému, ale je pravda, že Jan Palach byl studentem zapsaným na FFUK jen několik dnů, protože na podzim 1968 se na FFUK začínalo až 15. října a téměř okamžitě začala studentská stávka, ve které FFUK hrála jednu z důležitých rolí.

Jan Palach byl na FFUK tehdy již řádně zapsán, ale mezi studenty a akademickým personálem neznámý. Sdělení policisty sekretářce děkana Janě Burdové, že se „dnes, 16. ledna 1969, na Václavském náměstí v Praze upálil student Filosofické fakulty“, o kterém okamžitě informovala v té době zasedající vědeckou radu fakulty, vyvolalo zájem, zda Jan Palach opravdu studentem FFUK je nebo není.

Spor o příslušnost již tehdy začínal, a později pokračoval, když grafik přinesl Palachovu fotografii z indexu na VŠE. Rozhovorů s tehdejším prezidentem Ludvíkem Svobodou, předsedou vlády Oldřichem Černíkem a předsedou české vlády Stanislavem Rázlem se účastnili zástupci různých škol a institucí, z nichž mnozí se o Janu Palachovi dovídali tak trochu se zpožděním.

Kromě otřesů, které tato zpráva a všechny informace po ní následující vyvolávaly, bylo téměř vše ovlivněno nejen otázkou, kdo je Jan Palach, ale i tím, kdo je na seznamu 21 jeho přátel, pochodní, připravených Palachův čin následovat. A také otázkami, které později kladl Bohuslav Šalanda: „Kdy a proč přicházejí spasitelé? Jací musí být? A hlavně: opravdu musí být?“. Jako bezprostřední účastník dění na FFUK mohu potvrdit, že to byly ty hlavní, které si tehdy kladli studenti i jejich učitelé, politici a veřejnost, bez ohledu na jejich ideovou orientaci a politické zaujetí. Dokonce i během řady výslechů na policii, které se často týkaly smrti Jana Palacha jen okrajově, bylo možné pozorovat ohledy vyšetřovatelů a nejistotu v kladení si podobných otázek.

Víme, a obrazovými dokumenty je doloženo, jak spontánně reagovala veřejnost a jak významně k tomu přispěli jednotlivci, kteří jsou dnes zmiňováni jen okrajově. Projev rektora Univerzity Karlovy, profesora Starého, měl mimořádný ohlas, stejně jako později televizní čtený projev Václava Havla, který Palachův čin dával do širších souvislostí, tak trochu v duchu svého dopisu, který s ním spolupodepsal režisér Jan Němec necelý týden před 16. lednem 1969.

- - -




Palach z toho, kdo si jej nyní bere do úst, by se musel znovu upálit

$
0
0
Petr Štěpánek
Petr Štěpánek a -ps-
18. 1. 2019 facebookový profil autora a PrvníZprávy
"Pokud byl Jan Palach tak citlivý, jak ho líčí, musel by se dnes při pohledu, kdo všechno si ho bere do úst, znovu upálit," napsal na facebookový profil známý komentátor současného dění a hudebník Petr Štěpánek. Komentáře jeho čtenářů většinou s ním souhlasí.


"Asi by se v hrobě obracel, kdyby slyšel třeba Halíka," komentuje Štěpánkova slova jeden ze čtenářů, aby další potvrdil, že má stejný pocit.

"Když ale lidé mají rádi dojemné pohádky, proč jim je nedat," konstatuje další.

"Hlavně z Němcové a Halíka je mi v této souvislosti na zvracení. Ale ono jich je víc," konstatuje další.

"Musel by být konsternován ze slov rektora Beka, bývalého komunisty a jistě mnoha dalších," podotkla jiná čtenářka.

Na obranu pana rektora je nutno dodat, že podle Wikipedie se Mikuláš Bek v roce 1988 stal kandidátem KSČ, k členství ve straně ovšem jeho kandidatura nedospěla. 17. listopadu 1989 se zúčastnil protirežimní demonstrace na Národní třídě a poté na FF UK spoluzakládal stávkový výbor a v týdnu po 17. listopadu svou kandidaturu zrušil.

Nakonec je to pěkné, že bývalí komunisté hovoří o památce Jana Palacha a nutí posluchače k zamyšlení," napsal někde jinde další komentátor současného dění.




Čučkař Koudelka z BIS nás táhne zpět do Protektorátu Böhmen und Mähren

$
0
0
Pražská centrála nového ministerstva dějeBISu
Lubomir Man 
18. 1. 2019
Ne tedy jen do Druhé republiky (1. 10. 1938 – 14. 3. 1939), která školní učebnice dějepisu a literární výchovy z republiky první nepřepisovala, nezakazovala školám mluvit o národním obrození, o Čelakovském a jeho písní ruských, o panslavismu, nenutila ministerstvo školství přepisovat školní osnovy republiky první. Ne nic takového zrůdná vláda Beranova druhé republiky nečinila, všeho toho jsme se dočkali až v republice pohavlovské a to od naší oficiální zpravodajské organizace – Bezpečnostní informační služby (BIS). Ta, zosobněna svým ředitelem Koudelkou, vykonala v minulých dnech cosi jako demarši u současného ministra školství Plagy (ANO), aby jej ke shora uvedeným požadavkům dotlačila.


Ale pozor. Aktovka, s níž pan Koudelka do ministrovy pracovny vstoupil, neobsahovala jen požadavky shora uvedené, ale celou řadu požadavků dalších. Ředitel BIS, zcela určitě v tuto chvíli podoben Reinhardu Heydrichovi, českému ministrovi školství dále objasnil, že současné české učebnice a školní osnovy vykreslují německou kulturu a německý vliv v českých zemích neobjektivně a nepřátelsky, což je prý následek sovětského pohledu na věci. S tím je samozřejmě nutno co nejrychleji – a to už do začátku příštího školního roku – skoncovat.

Mnichov, pane ministře, řekl představitel kontrarozvědky ministru školství dále, se už nebude žákům předkládat jako zrada, ale jako diplomatická dohoda, a český vojenský odboj se v učebnicích i osnovách přesune z Východu na Západ, tzn. od Svobodovy armády v SSSR k českým letcům v Anglii. Boje u Dukly se napříště popíší jako úkladný masakr českých vojáků zosnovaný na příkaz sovětské vlády, a květen 1945 se vykreslí tak, že Prahu mohli už dávno a dávno před 9. květnem osvobodit Američané, ale Stalin jim to zakázal. (Že ve skutečnosti bylo osvobozovací území v zájmu zabránit chaosu při styku spojeneckých armád už dříve rozděleno dle plánu Eclipse do čtyř sektorů, z nichž každý sektor byl přístupný jen jedné ze čtyř spojeneckých armád, se v nových učebnicích pochopitelně zamlčí). No a Pražské jaro, pane ministře, nebude už napříště žádným svátkem komunistického reformního hnutí, ale lidovým hnutím za svobodu.

Tím pan Koudelka své expozé u ministra školství skončil, a ten jej, představte si to, z kanceláře nevykázal a nehnal ho svinským krokem z Malé strany až do Stodůlek, ale srazil paty a údajně prý prohlásil, že některé z požadavků BIS jsou oprávněné.

Myslete si o tom, co chcete. Ale já vím i cítím jen jedno. Říká se tomu déja vu. Ta sprostota, ta blbost, ta faleš, ty jsou mi přece povědomé. Ano, vždyť jsem to všechno už jednou prožil. Před necelými osmdesáti lety. Za Protektorátu.



BIS a školství - jako za protektorátu. Školy není třeba ani zavírat.

$
0
0

Martin Koller
18. 1. 2019
Chtěl jsem pokračovat druhou částí neradostné prognózy na tento, případně následující roky, ale nezbývá mi nic jiného, než reagovat na doslova otřesnou informaci v médiích. Ministerstvo školství vlády oligarchy Babiše a BIS (Bezpečnostní informační služba-informace pro absolventy inkluzivních škol) jako reprezentace pražské havlérky a cizích zájmů chtějí společně a vydatněji přepisovat českou historii. Samozřejmě nikoli ve prospěch českého národa a jeho vlasti. No, ona je to vlastně také prognóza vývoje naší republiky v prvním roce po stém výročí.



Mnozí čeští voliči se v nekritickém a bezmyšlenkovitém obdivu k premiéru Babišovi chovají jako kdysi negramotní sedláčci, kteří věřili v dobrého císaře pána a jeho zlé ministry a úředníky, kteří páchají lumpárny za jeho zády. Patrně posledním z takových sedláčků byl kdysi Pepek Vyskoč v Putimi. Kupodivu má dost potomků, kteří jsou schopni uvěřit Babišově nestoudné komedii, že ministři podpisují protinárodní dokumenty v Marákeši, New Yorku a Istanbulu bez vědomí premiéra, dokonce možná i proti jeho vůli. Stejné to je i se spoluprací ministerstva školství a BIS na předělávání české historie na objednávku euromarxistů z Berlína a Bruselu, což připomíná dobu nesvobody v létech protektorátu.

Skautka Lucie "Lála" Myslíková se svou tezí, že "stát neexistuje a hranice nejsou a na tohle se vůbec nehraje (níže táž s poslancemKalouskovy strany TOP09), chlubí se, že "vychovávají i naše děti". To jsou ti hodní skauti, kteří za podpory "Českého" rozhlasu rozvážejí betlémské světlo...

 Ministr školství Plaga, který patří spolu s ministry Hamáčkem, Metnarem, Petříčkem a europoslankyní Jourovou k nejaktivnějším protinárodním slouhům našeho premiéra je sotva důvěryhodný. Připomíná domácí zvíře, které se používá k inseminaci koz a podle známého pořekadla, nemá být zahradníkem. Bohužel, dostal od milovaného vůdce, pardon, demokratického premiéra, pořádný záhumenek ve formě českého školství, který se evidentně snaží vydatně pohnojit. Jedním z jeho bobků velikosti a účinku jaderné bomby je spolupráce s čučkaři BIS, která se proslavila nedávnou výroční zprávou. Ta prokázala jak odbornost, tak důvěryhodnost a snahu BIS o bezpečnost naší republiky a národa. K stému výročí republiky a téměř třicátému výročí od komediálního předání moci nomenklaturních soudruhů nomenklaturním soudruhům jsme se dočkali epochálního historického zvratu ve školství, a to od vlády premiéra, který je údajně tím nejlepším, co nás od roku 1990 potkalo. Amen.

V předlistopadovém období jsem se nesetkal s žádným příslušníkem StB, v polistopadovém pouze s pány Babišem a Štětinou. Kdyby StB kdysi projevila snahu vstupovat do školních osnov, určitě bychom to u vojenské kontrarozvědky zaregistrovali. Armáda měla tehdy rozsáhlou síť kvalitních středních a rovněž většinou kvalitních vysokých škol. Výuka marxismu leninismu tam byla ve stejném rozsahu, jako na civilních školách, kde studovaly nomenklaturní kádry Babiš, Štětina a nejen oni. Výjimku tvořila Vojenské politická akademie v Bratislavě a samozřejmě sovětské politické školy, kam směřovaly vybrané vojenské kádry, které vidíme dodnes na ministerstvu obrany. Jiná forma politické přípravy na vojenských školách nebyla.

Spolupráci ministerstva školství Babišovy vlády s tajnou službou, která se víc než ochranou našich zájmů zabývá ideologií ve prospěch cizích zájmů, lze historicky přirovnat pouze k období okupace a nacistického protektorátu. Tehdy kolaborant Moravec, jako ministr školství protektorátní loutkové vlády nadšeně vyráběl, spolu s některými umělci a s pomocí gestapa prosazoval propagandu ve prospěch Německa a podřízenosti Čechů, Moravanů a Slezanů Německu a Němcům. Opakuji, Německu, nikoli nacismu. Při tom byl plně pod kontrolou, ne-li přímo odborným vedením zkrachovalého knihkupce, nacistického státního ministra a sudeťáka K. H. Franka, který byl po válce po zásluze pověšen. Podle toho vypadaly učební osnovy i učebnice. Cílem bylo vytvořit z českých zemí nedílnou součást Německa a z českého národa zásobárnu levných, či spíše otrockých pracovních sil pro německou Evropu, takzvanou tisíciletou třetí říši. Samozřejmě pouze do vítězství na východní frontě a odstranění většiny českých podlidí z českých zemí do pracovních lágrů na Sibiři, nebo do plynových komor. Můžeme si připomenout slavnou Frankovu odpověď loutkovým protektorátním reprezentantům, kteří přišli skuhrat proti uzavření všech českých vysokých škol. Sdělil jim, že v případě vítězství spojenců dostanou svoje školy zpět, zatímco v případě vítězství Německa bude Čechům stačit několik tříd základní školy. V průběhu okupace byla uzavřena rovněž většina středních škol. Mám takový dojem, že historie se díky bezmyšlenkovitosti českých voličů opakuje.

Úroveň českého školství pod taktovkou euromarxistů z Berlína, EU z ČSSD a nově z ANO, neustále klesá. Není třeba školy ani zavírat. Hloupost se šíří přímo lavinovitě, především v humanitních oborech a potvrzují to mnozí profesoři s dlouhou praxí. Jako poslední morové rány dopadly naše školy inkluze a rasistická ideologie multikulturalismu šířené mimo osnov přímo mezi mládeží vybranými mládežnickými agenty pražské havlérky a neziskovek. Někteří rektoři a profesoři působí spíš jako političtí aktivisté ve prospěch zahraničních protinárodních zájmů a protinárodních politiků, než jako pedagogové vychovávající zodpovědné občany. Měli by se podívat na film Vyšší princip. Podle dosažitelných informací se mnozí myslící středoškoláci bojí říci mezi spolužáky názor, který odporuje současným úchylným ideologiím EU, aby se nestali cílem štvanic mládežnických aktivistů, případně aktivistických protinárodních pedagogů a ředitelů dosazených pražskou havlérkou.

Úchylná globální sexuální revoluce už je určitě na cestě a spolupráce ministerstva školství, BIS a politických neziskovek typu Evropské hodnoty ji určitě zdárně podpoří. Z tohoto hlediska bychom neměli zapomínat ani na Hamáčkovské socialistické ministerstvo vnitra a především jeho Evropské hodnoty vedené Jakubem Jandou v rámci programu Integrity initiative. Právě ten je pod pláštíkem boje proti Rusku zaměřen nejen na válečné štváčství, ale rovněž na změnu dějin a myšlení v středoevropských a východoevropských zemích s cílem jejich výraznější integrace do EU, neboli zotročení a nakonec zneužití jako kanonenfutru v ozbrojené agresi a jaderné válce. Ilustrativní je fakt, že tato euromarxistická iniciativa řízená z Británie není podle jejích šéfů v naší republice přímo potřebná, protože její úkoly plní na výbornou politická neziskovka Evropské hodnoty. A šéf tohoto protinárodního propagandistického a nátlakového spolku je placeným státním zaměstnancem na ministerstvu vnitra Babišovy vlády, která je podle některých voličů údajně nejlepší od roku 1990. Neměli bychom zapomínat, že boj školu a boj o děti je bojem o budoucnost národa. Z tohoto hlediska lze výrazně pozitivně hodnotit především Václava Klause mladšího.

Učebnice vs pražská havlérka

Tvrzení, že současné učebnice historie jsou naplněny sovětskou historií, takže je musí spolu s Plagou a jeho zaměstnanci opravovat demokratický nástupce StB, či gestapa je pustá lež na zahraniční objednávku. Učebnice připomínají Masaryka, legionáře i Beneše, národní buditele a dávné české hrdiny. Neoslavuje se tam KSČ, Stalin, Holocaust, vítězný únor, bratrská pomoc v roce 1968, nezastírá se tam západní odboj a naopak se tam vychvaluje Havel a jeho parta přátel pangermánských zájmů. Nezapomíná se tam na statečného vlastence Jana Palacha, který se stejně jako jeho dva spolubojovníci určitě neupálil proto, aby ideologie jedněch cizáků byla od roku 1990 vystřídána ještě horší, která nám chce brát i to poslední, vlast, národ a rodinu a soudruzi byli nahrazeni příbuznými a kamarády soudruhy z pražské havlérky. Možná právě proto se moc nezdůrazňuje, že se Palach upálil nikoli na protest proti takzvané bratrské pomoci SSSR (včetně Ukrajiny), Polska, NDR a Maďarska, ale na protest proti podlézavé zbabělosti, hlouposti a pasivitě většiny českého národa vůči cizácké okupaci a propagandě. Palach nebyl nějaký intelektuálský žvanil z pražské havlérky, která si z něho se sobě vlastní nestoudností udělala ikonu, ale vlastenecký hrdina, stejně jako parašutisté, kteří zlikvidovali Heydricha. Když vidím současný vývoj, musím konstatovat, že jeho heroický čin má stálou platnost, stejně jako ta podlézavá zbabělost, hloupost a pasivita většiny českého národa a podlézání cizákům. Jsem opravdu zvědav, co čeští voliči předvedou v blížících se volbách do europarlamentu. Prodají za pár stovek od Babiše svoji zemi cizákům, kteří z ní chtějí udělat afroislámskou kolonii a pokrytecký ráj politické korektnosti lhářů, zlodějů, korupčníků a pedofilů?

Současné učebnice do značné míry připomínají obsahem učebnice demokratické republiky z období mezi světovými válkami a učebnice po ukončení druhé světové války. Nicméně i tak, možná právě proto, mají z hlediska místních i bruselských euromarxistů zásadní nedostatky. A stejně negativně by je určitě hodnotil i Emanuel Moravec se svými kolaboranty, o Heydrichovi a Frankovi nemluvě. Když se podíváme na reprezentanty pražské havlérky, kteří se téměř třicet let pokoušejí urážet národ a aktivně předělávají českou historii, nelze se zbavit důvodného podezření, že mnozí z nich jsou potomci a příbuzní kolaborantů, kteří zrazovali národ nacistům v době okupace a nesvobody.

Současné učebnice jsou totiž přece jen ještě do určité míry vlastenecké. Muži jsou tam muži, ženy sou tam ženy, tvoří spolu rodinu a mají děti, hrdinové bojují za svobodu, vlast a národ a odmítají nadvládu Germánů v Rakousku i za protektorátu. Cílem je tam demokracie a stále lepší život pro všechny, nikoli jen pro pár intelektuálů z pražské havlérky a především jejich oligarchického šéfa. Při tom se prosazují všelidské hodnoty, počínaje slušností ve vztazích a při vystupování na veřejnosti a prací pro společnost konče. Něco takového musí uvádět omezené a namyšlené euromarxisty, kteří vidí rádi sami sebe jako elitu, či novou šlechtu, bůhví proč, k přímo infarktové zuřivosti. Je třeba vše změnit a začít se musí ve školách. Protinárodní mediální propaganda vedená ČT již běží za podpory mnohých komediantů a aktivistů politických neziskovek řadu let na plné obrátky.

Typickým příkladem je mladý Hrušínký, který na DVTV pokrytecky vykládá, že nechce vstupovat do politiky a přitom se v ní angažuje se zápalem Dušana Jasánka vrhajícího se na svazačku v boudě na staveništi. Malému synovi velkého otce vadí, že prezident Zeman by chtěl poslat vojáky na ochranu hranic před afroislámskou invazí. Principála a pobírače dotací to rozčiluje a vidí v tom návrat do předlistopadového období, kdy byl pravděpodobně strašně utiskován. Co takhle hraničáři a příslušníci SOS v roce 1938 a 1939, pane Hrušínký? Nedovzdělaný herec začínající v socialistických filmech by se měl rozhlédnout a zapojit do práce mozek, místo omílání propagandy pražské havlérky. Naprostá většina států na světě střeží svoje hranice ozbrojenými silami. Výjimkou je EU a výsledky jsou nepřehlédnutelné a téměř je nelze popsat slušným slovem. Snad slovním spojením evropské hodnoty, protože něco tak oplzlého se v praxi nevidí ani v pornofilmu nejnižší kategorie pro pedofily někde v Arábii. Podvod, pokrytectví a zločinnost EU v bezpečnostní praxi. Nicméně i sousední Německo si pohraniční policii ponechalo a pouze ji přejmenovalo. Zjištění, že tato policie nechrání hranice proti afroislámské invazi, stejně jako italská pobřežní stráž nechrání hranici EU, čímž porušují jak zákony EU a Schengenu, tak svoji služební přísahu je věc druhá. Jak by to asi vypadalo, kdyby Izrael zboural svoji ochrannou zeď, odvolal vojáky a pustil na svoje území palestinské teroristy? Jak by to vypadalo, kdyby USA zbouraly bariéru na Rio Grande? Jenže tak daleko rozhled aktivistického reprezentanta pražské havlérky nesahá. Je třeba napadat prezidenta a vrchního velitele ozbrojených sil za rozumné názory, protože nevyhovují euromarxistickým mulikulturalistům a jejich místním slouhům, i kdyby se k nám měla nastěhovat celá Afrika a zřídit tu islámský stát. Pan principál by poté mohl za tučný peníz z EU udělat ze svého tyátru na Jezerce prosperující a výnosné uprchlické centrum, opékat tam halal kebab a ještě zaměstnat jako poradce pár vousatých intelektuálů a kamarádů z neziskovek, nejlépe s dredami na hlavě. Určitě by to dotáhl minimálně na europoslance. Bohužel v našich médiích, především v ČT se k otázkám vojenství a bezpečnosti pravidelně vyjadřují většinou diletanti, protinárodní aktivisti a politici z pražské havlérky a pokud se objeví odborník jako generál Pavel, je to nestydatý slouha cizáckých zájmů.

Co vadí euromarxistům

Dalo by se to definovat několika málo slovy. Český stát a český národ. Jejich předkům vadily už ve středověku a bránily jim v Drang nach Osten. Češi dokázali opakovaně porážet germánské agresory. Vadí jim Jan Hus, který byl bytostný vlastenec a hlasatel pravdy. Z té mají euromarxisté evidentně doslova panickou hrůzu. Vadí jim samozřejmě husité, protože dokázali porážet cizácké agresory v mnoha bitvách. Kromě toho Žižka dokázal pacifikovat různé extrémisty a sexuální úchyláky typu Adamitů, což se nemůže líbit současným sexuálním revolucionářům. Propaganda euromarxistů vykládá, že husité byli lupiči. Která středověká armáda neloupila? Nic jiného jim nezbývalo v dobách, kdy neexistovaly konzervy. Kořist byla legálně nabytým majetkem. Ostatně ještě v období druhé světové válka jak sovětská, tak americká armáda se proslavily organizovanou zlodějinou a vojáci měli podle hodnosti dokonce stanovený váhový limit kořisti, kterou mohli posílat domů. Kromě toho plenění území protivníka bylo ve středověku uznávanou formou boje a v podstatě jedinou možností nahrazení ztrát potravin způsobených nepřáteli na vlastním území. V současné době to pokračuje zbytečným humanitárním bombardováním měst, ničením továren a infrastruktury a zamořováním životního prostředí bombami, minami, ochuzeným uranem a chemikáliemi. Ale husiti byli lupiči a zločinci.

Dlouhodobým terčem pangermánské a euromarxistické propagandy jsou vznik a existence Československa, později České a Slovenské republiky a samozřejmě ti, kteří naši svobodu a samostatnost vybojovali. Když to nejde jinak, vymýšlejí se úplné hovadiny. Masaryk byl údajně nemanželský potomek císaře France Jozefa, tedy aspoň poloviční Germán. Nějaký Čech by se přece nemohl stát osobností světového významu. Na republiku, za niž bojovali vlastenci v první i druhé světové válce se valí pomluvy ze všech stran. Stále se zdůrazňuje, jak se měli Češi úžasně v Rakousku-Uhersku. Asi proto se od prohnilé germánské monarchie odtrhly v roce 1918 okamžitě všechny slovanské národy a dokonce i privilegovaní Maďaři. Samí nemyslící hlupáci, kteří neviděli svoje dobro. Omílá se skvělý maršál Radecký, oddaný slouha monarchie. Problém je v tom, že Radecký byl jeden z desítek maršálů českého původu. Potom lze nalézt ještě dělostřeleckého specialistu, maršálka, nikoli maršála, Uchatiuse, původním jménem Uchatého a je hotovo. Přitom Češi (včetně Moravanů a Slezanů) tvořili v Rakousku zhruba čtvrtinu obyvatel, když nepočítám německé sudeťáky žijící na českém území. Šlechtické cizáky přivandrovalé po bitvě na Bílé hoře nelze za Čechy počítat a oni se o to do konce roku také nesnažili. Stejné je to s generály a admirály českého původu, Podhajský, Sokol…. A to byly generálů stovky a admirálů desítky.

Dále je zde hodnocení sudeťáků a jejich zaslouženého odsunu. Osobně jsem toho názoru, že republika se měla v roce 1918 zbavit pohraničních oblastí s převahou německého obyvatelstva, s výjimkou několika strategicky důležitých dislokací, případně provést výměnu obyvatelstva. Vydělala by na tom, protože by se zbavila většinou nepřátelského obyvatelstva, v pohraničí byl zastaralý manufakturní průmysl, jehož produkce byla v dobách krizí nekonkurenceschopná, tamní oblasti měly nevýkonné zemědělství, které nedokázalo uživit obyvatelstvo a nemusela by vyplácet vdovské, invalidní a sirotčí důchody a podpory rodinám Germánů, kteří v naprosté většině s nadšením podporovali rasistickou pangermánskou agresi vůči slovanským zemím, aktivně vystupovali vůči českým i jiným slovanským vlastencům a připravovali zúčtování s českým národem po válce. Ilustrativní je, že nikdo ze sudeťáků nasáklých protičeskou nenávistí peníze od nenáviděného Československa neodmítal od roku 1918, až do okupace.

Převážná většina sudetského obyvatelstva podpořila nacismus s jeho rasismem a Holocaustem, aktivně se podílela na rozbití republiky, mnozí se zbraní v ruce. Až na naprosté výjimky se stali občany nacistické takzvané třetí říše, čímž se zřekli československého občanství. Odsun byl schválen mezispojeneckou komisí a reprezentanty spojeneckých zemí. Odsun sudeťáků místy nebyl humánní, ale ve srovnání s tím, co způsobili v naší zemi, pěti lety teroru, ztrátami v době války a ještě následkům po ní, byl odsun sudeťáků hotová selanka. Prokazatelní antifašisté o občané německého původu, kteří zůstali věrní republice do odsunu nespadali. V Polsku jich žilo zhruba stejně, co u nás, ale Poláci hnali svoje sudeťáky před tanky až za novou hranici na Odře a Nise. S nějakým humánním odsunem vlaky a s nejcennějším majetkem, možná nakradeným za okupace jako v naší republice se tam nezatěžovali. Přitom o nějakých požadavcích vůči Polákům sudeťáci ani neceknou. Přesto česká média z velké části papouškují sudeťáckou propagandu o strašlivém českém teroru proti ubohým Němcům, zatímco o nacistických koncentrácích, pracovních táborech, nacistických popravištích a nacistickém teroru se mlčí, nebo jsou zmiňovány pouze okrajově. Kdo se proti nepřátelské propagandě ozve, je označen za komunistu a agenta Ruska.

Zde si můžeme položit logickou otázku, co má Rusko, či historicky spíše Sovětský svaz společného se sudeťáky. Mnoho, protože rudá armáda, společně s československým armádním sborem na východě osvobodily 90% území naší republiky od nacistů, tedy i sudeťáků. A to je samozřejmě sudeťákům a pangermánům vládnoucím pod pokryteckými prapory euromarxismu v Berlíně i Bruselu dodnes solí v očích. Proto neustále omílají obsazení naší republiky vojsky varšavské smlouvy v srpnu 1968 jako největší tragédii a zločin na českém národě. Zločin to každopádně byl, navíc zrada, nicméně ve srovnání s nacistickou okupací a jejími následky to je úplná legrace. Ostatně největší tragédie českého národa nastalo vražděním a germanizací po roce 1620. Zmizela více, než polovina národa a dlouhodobým vývojem vytvořené vůdčí elity byly nahrazené cizáky, většinou Germány. V průběhu první světové války se podařilo tento vývoj zvrátit a získali jsme svobodu a znovu se to podařilo za druhé světové války, přičemž obě vyvolali pangermáni. Něco takového nemohou potomci kolaborantů, jejichž složky drží v rukou spolková tajná služba, Vatikán a CIA a s nimi slouhové cizích zájmů v pražské havlérce a neziskovkách připustit. Cílem je vytvořit v českém národě syndrom viny za vymyšlené, případně notně zveličené české zločiny proti vládnoucím pangermánům. Proto je třeba účelově měnit historii ve spolupráci ministerstva školství Babišovy vlády a BIS, stejně jako kdysi v době nesvobody.

Hus i Masaryk byli apoštolové pravdy a z té mají eromarxisté smrtelný děs, bez ohledu na kecy o morálce, pravdě a lásce, stejně jako z opravdové demokracie, jejímž základním projevem je celonárodní referendum ke všem důležitým otázkám. Proto je třeba vymýtit pravdu z historie a ve školách učit propagandu poníženého otroctví. Proto mají zmizet hranice, státy, národy, vlast, hrdé vlastenectví, všelidské a křesťanské principy, rodina a nakonec i bílá rasa.

Poznámka k internetovému magazínu Forum 24

$
0
0
Stanislav A. Hošek
18. 1. 2019
Příliš si vážím svého času, než abych sledoval internetový magazín Forum 24 jakéhosi Šafra ZDE. Vím sice, že je to má chyba, jelikož politicky aktivní občan by měl znát názory odpůrců vlastních stanovisek. Ovšem zmíněný web nevnímám jako médium svých politických soupeřů. Při pročítání webů, jež mne zajímají, totiž již dlouho narážím na ohlasy a reakce těch, co zmíněný web alespoň příležitostně navštíví. Z jejich ohlasů jsem pak usoudil, že jmenované médium je kvalitativně naprosto něco jiného, než prezentace konstruktivních politických myšlenek, se kterými sice nesouhlasím, ale mohou mne obohacovat.


Jde totiž o médium, kam píše zvláštní kasta lidí, kteří mají duševní, nebo alespoň emoční potíže s adaptací na současný politický systém nazývaný zastupitelská demokracie, jejímž hlavním identifikačním jevem jsou různé volby. Forum 24 je v současnosti médiem, uveřejňujícím texty převážně těch, kdo neuznávají výsledky posledních našich prezidentských a parlamentních voleb. Ba dokonce vzniklo jen za tímto účelem. Záměrně je platformou lidí, jimž citované volební výsledky způsobily traumata, stresy a jiné psychické obtíže, díky nimž ztrácí mnohdy kontrolu nad svým chováním.

V této souvislosti jsem si vzpomněl na jednu personální praktiku. Když jsem koncem šedesátých let minulého století studoval manažerské metody, narazil jsem na zajímavou praxi některých tehdejších továren v Japonsku. Ty zřídily přímo ve svých budovách, obvykle ve sklepích, zajímavou „atrakci“. Nainstalovaly do nich figuríny vedoucích manažerů a vybavily místnost dostatečným počtem basebalových pálek. Frustrovaný zaměstnanec tam mohl po pracovní době zajít a mlátit do figuríny svého nadřízeného, či jiných figurín tak dlouho, dokud ho nepřešel vztek, či jiné emoce získané v pracovním procesu. Tehdejší zkušenosti tvrdily, že prý se tak zásadně zmenšil počet lidí, kteří museli navštěvovat psychologa, či dokonce psychiatra.

Magazím Forum 24 vnímám již prakticky od počátku jeho existence, kdy jsem jej nějaký čas sledoval, podobně. Je v mých očích kanalizací duševních negativit té části politických aktivistů, kteří prohráli poslední dvoje volby, postrádají dostatečný duševní potenciál k tomu, aby se s tím vyrovnali a už vůbec nedovedou v sobě najít sílu k takovému chování a jednání, jež by jim dávalo šanci na budoucí volební vítězství. Jsou sami sebou natolik deprimováni, že musí z toho plynoucí negativní emoce někde ventilovat, aby neskončili třeba v Bohnicích.

Přispěvatele do internetového magazínu Forum 24 proto při své nejlepší vůli nemohu považovat za své politické odpůrce, ba dokonce ani za aktivní politické občany. Naopak vyjadřuji jim soustrast a přeji co nejrychlejší uzdravení. Netýká se to samozřejmě všech, ony existují vždy a všude výjimky, obvykle ale potvrzující pravidlo.

Pozn.red.I.D. Náhodně jsem nahlédl na Forum 24, a kdože to tam dostal prostor se svými nedoluženými tvrzeními? No přece ukrajinský velvyslanec 
http://forum24.cz/ukrajinsky-velvyslanec-putin-chce-celou-nasi-zemi-je-to-opravdova-valka/ 
To je ten, který se projevil maximální drzostí vůči ČR ZDE. Soušasný ukrajinský režim - toť vzor pražské kavárny od TOP09 po Piráty.

Padesát let s pochodněmi…. DOPLNĚNO! A ještě jednou NAPROSTO NEČEKANĚ A ZÁSADNĚ DOPLNĚNO!

$
0
0
Pravděpodobná Palachova inspirace:
Budhistický mnich Thích Quảng Đức se 11.6.1963 upálil na ulici Saigonu,
protestoval proti pronásledování budhistů a proti válce ve Vietnamu.
Následovalo ho několik dalších mnichů.
-vlkp-
18. 1. 2019  KosaZostračili vlkovobloguje.wordpress.com
Je hrozně těžké napsat článek k dnešnímu půlstoletému výročí a nebýt šablonivitý až stádní. Povinně dojatý a sentimentálně světodějný, atd. atd. Toho nepochybně bude plný český mediální mikrokosmos. Takže co s tím?


Nezbývá, než to zkusit jinak. Tak jak naznačuje titulek. Podívat se na minulých 50 let… Od okamžiku kdy Jan Palech před muzeem škrtl sirkou….


Ti z vás, kteří nyní minimálně polootráveně konstatují, vlk zase dává historickou lekci, nemají pravdu. Ani tohle dneska nebude. Nebo jen velmi okrajově.

Fakta o Janu Palachovi jsou notoricky známá. I když nově se před pár dny objevila například informace, že si opatřil zbraň a v Srpnu 68 uvažoval o tom, že ji použije proti okupantům. Naštěstí mu to buď někdo rozmluvil nebo včas přišel na to, že individuální vraždění nic neřeší. Možná v tomto okamžiku dospěl k nápadu, že chce-li něco v zemi změnit, nevede cesta k té velké změně přes obětování cizího nýbrž vlastního života… Možná. Nikdo neví.

V každém případě o půl roku později udělal to, co měl za správné a žádoucí. Pamatuji to velmi dobře. Ten otřes. Doma, ve škole, mezi lidmi. Upálení se… Děs, hrůza a přirozeně apel…

Pamatuji v detailu i smuteční tryznu za Jana Palacha u nás v Plzni v kostele Na Nebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Nikoli u sv. Bartoloměje na náměstí, tedy hlavní plzeňské katedrále, ale v bývalém františkánském svatostánku, sloužícím celá staletí dříve mnichům tohoto řádu z připojeného kláštera. Bylo nabito jako hádám nikdy potom. Kdykoli jsem potom měl co do činění s Jiráskovým Temnem /stačilo ten pojem jenom zaslechnout…/ okamžitá asociace byla tato tryzna za Palacha. Zvláštní věc – Pochodeň č.1 vzplála proto, aby blížící se normalizační temno zahnala. Vyburcováním obyvatelstva a probuzením tehdy už kapitulujících politiků.

Vyburcování obyvatelstva…. Inu pamatuji i tohle – pohřeb a cestu průvodu Prahou. sice nikoli jako přímý účastník, ale televizní přenos nebyl krácený, ani nijak normalizačně ohýbaný… A politici? I ti, co je lid vzýval už byli součástí Temna. V době, kdy Palachova svíčka života ještě skomírala v nemocnici, oni už připravovali pendrekový zákon! Například.

Kromě zarezonování o obyčejných lidí, které skončilo více méně spolupobytím v pohřebním průvodu nebo na místní smuteční tryzně, s vrcholem účasti na spontánní protiokupantské manifestaci k prvnímu výročí, kterou tehdy mimořádně brutálně, včetně střelby ostrými do lidí (kam se hrabe za tímhle Srpnem 69 Národní 89!) rozehnali nikoli Rusáci, ale tehdy už zmobilizovaní jejich čeští slovenští pohůnci z Lidových milicí…

Následovalo dvacet let, kdy jsme si sice připomínali Jana Palache, ale pěkně potichoučku, v soukromí, aby nikdo nevěděl. Parafrázováno s nadporučíkem Lukášem . „Buďme Češi, ale nemusí o tom nikdo vědět. … Vlastně – jsme proti Rusákům, ale nemusí to nikdo vědět... Takže celých 20 let nikdo nevěděl. Až do Listopadu. To už jsme se zase k češství a Palachovi a jeho oběti - přihlásili. Asi bude správnější, když to opravím z toho plurálu na to už jsem byl zase Čech a k Palachovi a jeho oběti jsem se přihlásil…. Vás, ani vás nebo vás se moje předchozí replika netýká.

Ten nadpis článku není zvolen náhodně – ano padesát let s pochodněmi. Nic na tom osobním dvacetiletém ponoření se do bahna normalizace, čemuž přesně chtěl Palach sebeobětováním zabránit, nezměnily ani dvě rychle následující další pochodně. Už 20. ledna vzplál u nás v Plzni dělník Josef Hlavatý a na výročí Vítězného Úmora 69 v Praze na Václaváku student Jan Zajíc… Tyhle dvě pochodně vzplály a zase zhasly. V podstatě bez jakékoli odezvy….

Byl to tenkrát ještě děs z hrůzy té první pochodně v nás všech? Nebo už byli komouši tenkrát propagandisticky nachystaní? Nejspíš od obojího trochu. Mediální pokrytí už bylo silně regulované a informace podávány tak, aby v podstatě nevzbudily emoce. K národu promluvil tehdejší prezident Svoboda a člověk vlk tak nějak podvědomě cítil, že do ničeho stejně nepůjde….

Navíc Hlavatý byl problematický pro tehdy ještě neorganizovaný disent. Měl co do činění s alkoholem. A jeho obraz se prostě k tomu Palachovu nehodil. Ačkoli byla zaznamenána jeho ústní výpověď, že škrtnul na protest proti okupaci a že inspiroval právě Palachem. Pro tehdy ještě neexistující disent byl obrazoborcem a zátěží, Palachovým znesvěcením – nebyl on náhodou taky alkáč nebo tak něco? Čehož přirozeně defamačně využil jakž takž se vzpamatovávající režim

Za pochodeň č. 2 byl „uznán“ až Jan Zajíc. Ten už opět pasoval do obrazu ušlechtilého bojovníka proti režimu. Kterým také byl. Jenže národ už byl minimálně částečně pod normalizačními sedativy. Ačkoli jeho dopis na rozloučenou
Maminko, tatínku, bratře, sestřičko!
Až budete číst tento dopis, budu už mrtev nebo velmi blízko smrti. Vím, jak velmi vážnou ránu vám svým činem způsobím, ale nezlobte se na mne. Želbohu, nejsme na světě jenom sami. Nedělám to proto, že by mne omrzel život, ale právě proto, že si ho až příliš vážím. Svým činem ho snad zajistím lepší. Znám cenu života a vím, že je to to nejdražší. Ale já hodně chci pro vás, pro všechny, a proto musím hodně platit. Po mém činu nepodléhejte malomyslnosti, ať se Jacek učí víc a Martička taky. Nesmíte se nikdy smířit s nespravedlností, ať je jakákoliv. Moje smrt vás k tomu zavazuje. Je mi líto, že už nikdy neuvidím vás ani to, co jsem měl tak rád. Odpusťte, že jsem se s vámi tolik hádal. Nenechejte ze mě udělat blázna.
Pozdravujte kluky, řeku a les.

je jedna z nejsilnejších a nejlidštějších věcí, které jsem kdy osobně četl…

Jenže Zajíc už nikoho nezajímal. Byl až druhý! Kdo si dnes pamatuje Buzze Aldrina? Nikdo z něj neudělal černobílý vzor. Ačkoli jít na smrt jako další, při možnosti se jí vyhnout, navíc umírat nesmírně trýznivě… Kdo by měl odvahu? Respektive – tohle chce násobnou dávku té odvahy, co měl „průkopník“.

O Janu Zajícovi nikdo nebude točit filmy, psát knížky. O Josefu Hlavatém nehovoříc. Proč? Jejich smrt byla snad méně drastická a méně protestní? Prostě z nějakého důvodu méněcennější než Palachova? Za mne nikoli! A konstatuji to s plnou vážností!

Nejde mi o to zeslabovat onu zář kolem Jana Palacha! Ani trochu. Nastavil nám zrcadlo. Chtěl abychom jím prošli za ním do Země divů jako Carollova Alenka. Zůstali jsme v hrůze před ním a radši se ani do něj 20 let nepodívali a dělali, že neexistuje .. eh, opravuji, zůstal jsem 20 let před ním, ani do něj nemrknul a dělal, že ani neexistuje! Stejně jako všichni současní hrdinní komunistobijci, ať už jsou třeba různými poslanci, ministry, premiéry, či prezidenty nebo kýmkoli jiným. A už se těším, jak tihle půjdou pokládat kytice a věnce k Palachovi. V Hlavatému nepřijde nikdo z nich a myslím, že ani k Zajícovi…. Proč. To nebyly naše/vaše/ moje pochodně. A jejich nikdy.

Pokud si nyní myslíte, že jsem právě s tímhle textem hotov, hluboce mýlíte!

Zjevně jste zapomněli, že jsme pořád v roce 1969. Při tom v titulku stojí Padesát let s pochodněmi!

Pak pochodně skončily. Bylo to bahnité temno, kam jsme my všichni, pardon – kam vlk zalezl. Až přišel Listopad. Bez potřeby pochodní. Zaplať osude, zaplať!!

Zpívalo se, že moc se k tobě lide navrátila. A Jan Palach v tom byl namočen. Přes tzv. Palachův týden. Ten vlastně zahájil přelomový rok devětaosmdesátý. Takže nakonec Palach přeci jen dokázal to, co si předsevzal. A s ním i ti dva další, jakkoli nebyli nikdy ani připomenuti, natož jmenováni. Zkrátka ten režim, který zadusil plamen jejich pochodní, už mlel z posledního a temno ustupovalo až ustoupilo docela.

Dveře se nám otevřely dokořán. Vypadalo to, že každému a nejspíš také opravdu asi všem. Minimálně na chvíli. Ovšem ani zdaleka ne všichni jimi uměli projít, odvážili se projít, dokázali projít, či vůbec poznali, že nějaké dveře odněkud někam jsou a že na nich není zámek. Někteří byli k nějakému vykročení někam příliš líní, jiní příliš bázliví, příliš pomalí. Protože dokořán otevřená křídla nezůstala otevřena navždycky a pro všechny. Začala se poznenáhlu a nepozorovaně uzavírat. A nejen to, najednou se ukázalo, že ta báječná zem hojnosti a neomezených možností za těmi dveřmi je z principu jakási nakloněná rovinou. Což znamená, že řada z těch, co se přes otevřené dveře dostali, se neudrželi a těmi otevřenými dveřmi propadli zpět. Mezi ty, co se nedostali ani do těch vrat. Ty dveře nejsou totiž obyčejné, nebo normální. Dnes jsou zavřené a lze je otevřít velmi a velmi nesnadno. Ne že by to nešlo vůbec. Kdo má dostatek vytrvalosti , pracovitosti a štěstí, stále prochází. Nebo když se dobře narodí. Ale pro většinu jsou jednosměrné – fungují jen z té zářivé strany, od nakloněné roviny – ven! Vykutálíš se, ani nevíš jak. Mezi ty, co zůstali před nimi.

Těžko si na to zvykat. Zejména těm, co pamatují tu komunistickou šedivou, neatraktivní zemi za komoušů. S jejími křovinami, skálami, balvany a trním v cestě a teplým bahníčkem. Tam se snažili rozsvítit Palach, Hlavatý a Zajíc. Tak, až sami shořeli. Nicméně ta smutná zem nebyla ani nakloněná a nevypočitatelná.

Dnes jsme v roce 2019, třicet let od rozkopnutí těch speciálních dveří. Už víme kdo jimi prošel na trvalo i kdo před nimi navždy zůstal. Netušíme kolik lidí propadne v čase ještě zpět a kolika nejlepším nebo nejšťastnějším se podaří prorazit zdánlivě uzavřeným průchodem .

Dá se to říci i jinak. Za komoušů bylo dělení snadné – oni a my, podle přesně definovaných a nepřehlédnutelných znaků. Dneska to ani zdaleka nefunguje. Ohledně znaků nastalo jejich totální zmatení. Jsou sice stejné, stejně je vidíme, ale změnily nejspíš význam nebo jsme si ho změnili my. Nikoli objektivně, jen každý má nějakou svou podivnou čítanku. Co je pro jednoho kaktus, je pro druhého ježek, a pro třetího jehelníček a pro čtvrtého dětská hračka. A každý vnucuje své vidění těm zbylým třem. A to i tehdy, je li když někdo disponuje třeba úředním potvrzením, že jde o ježka. Za bolševika by se nám tohle nestalo.

Co by tomu a si řekl Jan Palach? Tomu zmatení vjemů, symbolů a pojmů. Když ve světle jeho znovu rozžaté pochodně, respektive její laudácio iluminace by se nikdo neměl mýlit?

Nevím a hrozně moc by mne to zajímalo. Stejně jako to, co by té naší nové době, bez komoušů, bez okupantů a bez Rusáků řekli Josef Hlavatý a Jan Zajíc. Jak by se s ní vyrovnali oni….Ale to už se nikdy nedozvíme. Pochodně přeci neumí mluvit. Umí jen osvětlovat a plát.

Jenže se událo i cosi, co mne přimělo k napsání dnešního sloupku tak, jak právě čtete. Matně jsem měl v hlavě, že k nějakému upálení došlo někdy po roce 2000 a blikalo mi jméno student Zdeněk Adamec….

Ale jen blikalo, nic víc. Původním můj autorský záměr se ubíral směrem k tomu zkusit komparaci těhle dvou jmen a zkusit posoudit, proč jeden a proč druhý. Když přece ve svobodné společnosti, se značnou mírou materiálního blahobytu, možností cestovat a studovat, atd. atd…… Jaké mohly být okolnosti, které 19-ti letého kluka v roce 2003 přiměly znovu škrtnout sirkou a stát se další pochodní??? Čtvrtou….

Chyba lávky! Jakmile jsem do tohohle tématu píchnul, následovalo zjištění, že takhle snadné to nebude! A komparace se konat nebude. Pokud nad textem nechci strávit nejméně týden a nemá li mít nejméně 5 pokračování!

Proč? To byl život toho Adamce tak barvitý a plný zvratů, že to vydá na ságu?

Nic takového! Asi bych to zmákl rychle. Oficiální vysvětlení bylo, že byl nejvíc ze všeho tak trochu blázen. Že sice zanechal politické prohlášení, že mu vadí současné poměry, zejména konzumní způsob života a nehodlá je snášet, ale kdo by věřil takový motiv nějakému klukovi, jehož koníčkem je z recese odpojovat elektrický proud tu veřejnému osvětlení, tu sousedům, tu.. A psát o tom na svém specializovaném darkerském serveru jak je to cool… ČEZ dal podnět policii, aby ho začala šetřit, policie vyhověla. Někteří tvrdí, že si ho měla podat tak, že Adamec vzal benzín a sirky… Jiní úplně něco jiného. A další opět mají diametrálně odlišnou verzi. Prostě Kaktus, ježek, jehelníček, dětská hračka.

Ale i tak bych to byl rozvinul podle zamýšleného záměru celkem rychle a komfortně. To umím. Jenže…

Jenže já s hrůzou zjistil, že Adamec zdaleka nebyl jediný, kdo po převratu škrtnul sám sebe!

Jestliže za prvních dvacet let mezi Janem Palachem a Listopadem 89 byly tři pochodně (nevylučuji, že jich mohlo být i více a že se to povedlo bolševikovi ututlat, ale oficiálně jsou známé každopádně „jen“ tři), pak za 30 let od převratu je jich nejméně ŠESTNACT!!!! Ano, nejméně 16 vážení….

Respektive a přesněji – těch 16 pochodní je vztaženo na prvních 14 popřevratových let. Na období mezi léty 1989- 2003!!!

Dále než do roku 2003 jsem nehledal. Nevidím důvod. Takhle hrůza, která se na mne vyvalila v podstatě hned na začátku gůglení, bohatě stačí, abych skončil s hledáním!

Děsivý přehled:

prosinec 1990– 36letý muž se na náměstí v Nové Pace polil benzínem a zapálil; utrpěl těžké popáleniny na 30 procentech těla, přežil

květen 1992– vojín základní služby se polil benzínem a zapálil na Masarykově náměstí ve Vyškově; o tři dny později zemřel; příčinou byla údajná šikana

únor 1996– 52letý bývalý železničář se upálil v parku na Husově náměstí v Táboře; zemřel na místě

květen 1997– 40letý Slovák se kvůli osobním problémům pokusil upálit v Brně; přežil

březen 1998 – 26letý řidič prostějovské záchranky se před prostějovskou radnicí polil benzínem a zapálil; vážným popáleninám o dva dny později podlehl

červenec 1999– 41letý muž se upálil před budovou Komerční banky v Uherském Hradišti; zřejmě kvůli osobním problémům; na místě zemřel

srpen 1999– 23letý muž se v centru Mariánských Lázní polil ředidlem a zapálil se; o den později zemřel

březen 2003– 19letý mladík se polil benzínem a zapálil na Václavském náměstí v Praze; zemřel po 40 minutách

březen 2003– duševně nemocný 21letý muž se pokusil v Poličce na Svitavsku o sebeupálení; lékaři ho zachránili

březen 2003– na brněnském Ústředním hřbitově nalezli uhořelou 50letou ženu; polila se benzínem, sedla si na lavičku a zapálila se; byla pacientkou psychiatrické léčebny

duben 2003– jednadvacetiletý vysokoškolák se upálil na parkovišti na Karlovarské třídě v Plzni; zemřel na místě; důvod sebevraždy popsal v dopise na rozloučenou, má jím být nespokojenost se současným stavem společnosti

duben 2003– 42letý muž se upálil ve Velké Chyšce na Pelhřimovsku; bál se nastoupit do vězení

duben 2003– pacient Psychiatrické léčebny v Jihlavě se pokusil upálit; způsobil si popáleniny na 30 procentech těla

červen 2003– stejně si na život sáhl 45letý muž v jednom českobudějovickém zahradnictví; lékaři jej zachránili

červen 2003– 52letý muž se zapálil v Jankovicích na Kroměřížsku; svým zraněním podlehl

červenec 2003– 21letý narkoman se upálil ve sklepě ve Frýdku-Místku, kde žil

Zdroj: ČTK

Jsem tzv. Homo polituicus. Snažím se sledovat co nejdůkladněji dění u nás i ve světě, nějak si ho pro sebe utřidit, zařadit a dobrat se vždycky nějakého závěru, co možná nejuchopitelnějšího.

Ale zjištění, že po změně režimu zde vzplálo NEJMÉNĚ dalších 16 pochodní? To mne úplně ohromilo. Vlastně ochromilo.

Jak je možné, že mezi rokem 1990 a 2003 to byla víc než jedna pochodeň v roce? Jak si mám vysvětlit to, že mi to nějak muselo uniknout, že jsem si tenhle děs běs nepamatoval?

Tohle a především tohle je leitmotivem toho článku a otázky. Které to generuje. Váží se k té, co už byla položena – co by Palach/Hlavatý/Zajíc asi tak řekli dnešní realitě? Jak by na ni reagovali? Netvrdím, že je děsná a hrozná. Ale zjevně asi nebude ta nejlepší v historii a už vůbec ne celá zlatá, když z ní rezultuje tolik sebeupálení, jak jsme přesvědčováni! Prostě nemůže být! Když registrujeme počty sebeupálení jako v době vrcholícího inkvizičního honu na čarodějnice.

Ptám se sám sebe – ty současné tryzny za Jana Palacha, nepatří takhle náhodou i všem jeho následovníkům??? Všem! Bez rozdílu. Nejen těm předlistopadovým, ale i těm nejméně 16- ti po něm? Za mne osobně ano!

A zeptám se dál – není takhle, nikoli náhodou, něco dnes hrozně a hrozně špatně, když víme, že v nových poměrech došlo k 16-ti sebeupálením? Nejméně 16-ti…

A jestliže je, zkusil s tím někdo něco udělat?

Jak se s tím vyrovnají ti oficiózní kladeči věnců a sebedojímající řečníci, včetně těch úplně nejvyšších? Na než více než kdy jindy bude platit Krylovo:

….Jednou za čas se páni ustrnou a přijdou poklečet, je to trapas, když s pózou mistrnou zkoušejí zabrečet. Pak se zvednou a hraje muzika písničku mizernou, ještě jednou se trapně polyká nad hrobem s lucernou….

Odpovím si sám - NIJAK. Ani ti oficiozní, ani ti co si Palacha přisvojí, respektive dávno přisvojili.

Pro ty první je to pod jejich rozlišovací schopnost, ti druzí to udělají stejně jako v případě Josefa Hlavatého – nezapadá do námi žádaného rámce bojovníka za svobodu, do pouťově černobílých kolorů, kam jsme si ho zasadili, takže neexistuje! A nebo když ano, pak musí jít o pomateného magora, psychicky nerušeného, který neunesl tu úžasnou lehkost bytí nové svobody! Kolaterální daň za její získání by to mohli nazvat.

Nemohu dnes držet pietu ani s jedněmi. Doufám, že pokud ti první opět položí dokonce estébácké květiny a budou držet tu pózou mistrnou a zkoušet dojmout, nikoli zabrečet zabrečet, to neumí, skončí jejich věnce a květiny opět v popelnici. U těch druhých mi vadí jejich rozlišování mezi pochodněmi. Podle nich plá a pálí jen některá! Ty, které nevrhají světlo jimi požadovaným směrem, ty neberou na vědomí nebo prostě dehonestují jako blázny.

Na tohle se dá odpovědět jen jedním způsobem – jak to, že za bolševika to blázni nedělali??? A to mám ohledně komoušů a jejich systému naprosto a nezvratně jasno!

Asi je něco vážně hodně v nepořádku. Netvrdím, že je Temno. Ale nejspíš nějaké Polojasno, řečeno s bývalým studentským vůdcem Bartuškou, takto dlouhodobě pověřencem vlády pro energetiku. Polojasno. S mimořádně temnými kouty. Do kterých si nejspíš těch nejméně 16 polistopadových nešťastníků, potřebovalo pořádně posvítit a nic jiného, než pochodeň nebylo k dispozici. Jenže jakmile pochodeň zhasla, kout se znovu stal temným. Zajímat se o něj může jen blázen.

Jan Palach před 50- ti roky udělal neuvěřitelný a gigantický čin. Podobně jako jistý Nazaretský se obětoval za nás za všechny. Podobně jako on měl učedníky a následníky. My jsme z řady z nich okamžitě udělali nehodné Jidáše, kteří místo 30 stříbrňáků dostali svoje osobní pohnutí v makovici. A sdělované evangelium těch zbylých jsme se ani nepokoušeli přečíst. Natož mu porozumět. Nehodí se!

Prosím, věnujte těm , o nichž dneska Kosa je, úplně všem, malou tichou vzpomínku!!!! Nejen Janu Palachovi. Ale nic nebrání tomu, aby speciálně pro něj nebyla její největší část!

Díky.

P.S.

Umíte si představit, co by následovalo dnes, kdyby někdo další škrtl zase sirkou? Jak dlouho bychom čekali na nějakého bystromozka, že za tím je Putin a jeho armáda trollů a čeští šiřitelé fake news? V roce 2003, kdy přišla celá serie těhle děsivých sebevražd, naštěstí nic podobného nešlo do světa troubit. Ale třeba to nyní Jakub Janda, spolu se Smatanou a Lubošem Rosím pro jistotu přezkoumají. Když ano, lze očekávat jejich velký objev!


DODATEK z rána:

V článku výše už při rekapitulaci prvních tří pochodní jsem připustil, že nemusím vědět o všech pochodních, které bezprostředně po Palachovi v tehdejším Československu vzplály. Už proto, že naprostá většina obyvatelstva měla povědomí jen o Palachovi a ještě tak Zajícovi. O Hlavatém už věděl málokdo. Dokonce ani v Plzni to nebylo běžné. Takže kldině mohla existovat jiná samoupálení jinde…. Dokonce mi to při psaní tohoto materiálu přišlo víc než pravděpodobné. Naprosto oprávněná opatrnost. Jedna z prvních reakcí, na dnešní článek totiž zní:

Václav Houfek Na doplnění pochodeň č.4 z roku 1969 E.Plocek z Jihlavy:https://cs.wikipedia.org/wiki/Ev%C5%BEen_Plocek

Děkuji panu Houfkovi za informaci, jež mi je 50 let neznáma. Takže ne tři nýbrž 4 pochodně….

Pan Placek si rozhodně zmínku a vzpomínku zaslouží. Tohle byla jiná kategorie než studenti Palach či Zajíc. A úplně odlišná od Josefa Hlavatého. Ten odkaz ve WIKi říká, že šlo o zralého muže, otce rodiny, který se vypracoval, tak říkajíc od píky. A stal se nejdříve odborářským, následně stranickým funkcionářem, velmi se angažoval jako progresivista v Pražském jaru, byl delegátem Vysočanského sjezdu a zřejmě chtěl bytostně pohnout stalinsko brežněvovským komunismem. Když zjistil, že to nepůjde, vzplál.
Jenže před tím než to udělal, dal si zřejmě pár skleniček na kuráž. Což zjevně stačilo k tomu, aby zkrátka na věky nemohl být hoden Palachovy památky! Stejně jako Hlavatý…. Opět – ne dost dobrý mrtvý.. Nerozumím tomu. Osobně se nedivím nikomu, že do sebe těch pár panáků napral. Zpochybnil snad někdy někdo smrt vojáků za války kvůli tomu, že jim před útokem na zákopy nepřítele rozdali alkohol a nešetřili? Proč u těch, co se obětovali a šturmovali vlastně sami nezdolatelnou pevnost nepřítele nás všech to neplatí? Proč se o nich nemluví jedním dechem s Janem Palachem? Proč byli a jsou zapomenutí? Nerozumím, nerozumím, nerozumím!
Děkuji pane Václava Houfku, že jste dal Kose možnost upozornit na pana Plocka z Jihlavy!

DODATEK z odpoledne:
Po panu Houfkovi se mi ozval další ze čtenářů Kosy. Pan AP. A poslal mi rovnou tři odkazy. Jeden zajímavější a důležitější než druhý, k pochopení doby. Tehdejší i současné. Ve všech třech jsou informace, o které jsem dosud nezavadil a myslím, že ani vy. V každém případě se o nich nedozvíte z velkých sdělovadel. Ani tehdy, kdy valí masu informací , dojmů a zamyšlení k 50-tému výročí té obrovské oběti Jana Palacha.

Tím prvním odkazem je tři roky starý článek od Jana Koloce, který žil ve Všetatech a byl Palachovým vrstevníkem

Jan Palach a Všetaty

Jde o velmi zajímavé detaily z Palachva života, rodiny, okolí podává obraz, co ho formovalo, než dospěl jeho život na konečnou s datem 16. 1.1969 . Už jenom soubor těhle vzpomínek, naprosto jedinečného charakteru, stojí za pečlivé přečtení. Nicméně z mého pohledu naprosto neočekávaný úder neznámých (pro mne v každém případě!!!) přišel v závěru toho textu. Stojí tam totiž tohle:


….. Obrovský světový vliv československé samizdatové a exilové kultury v 70. a 80. letech, který vyvrcholil v roce 1977 masovým šířením Charty a v roce 1984 udělením Nobelovy ceny Jaroslavu Seifertovi, byl z nezanedbatelné části dílem Jana Palacha. (A ovšem symbolicky i Jana Zajíce, Evžena Plocka, Josefa Hlavatého, Miroslava Malinky, Jana Bereše, Michala Lefčíka a dalších 22 Čechů a Slováků, stejně jako Poláka Ryszarda Siwiece, Maďara Sándora Bauera, Ukrajince Vasyla Makucha a Lotyše Iļji Ripsse, kteří se do dubna 1969 pokusili zabít ze stejného důvodu a stejným způsobem jako Jan Palach. Lotyš Ripss z nich byl jediný, kterého se podařilo zachránit…)….

Formulace není zdaleka precizní. Chtěl bych daleko pečlivější. Aby nebylo pochyb o jejím smyslu a měla jednoznačný výklad. Já tomu odstavci rozumím tak, že mezi 16.1.1989 a dnem udělení Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seiferetovi, tedy do 10.12.1984 se mělo v Československu upálit celkem 28 dalších lidí!!!!!!!! 
Neuvěřitelné, nepochopitelné, naprosto neznámé!! Je li to pravda, pak nechápu, že to nebylo dávno obecně publikováno a že informace o tom, je na malém internetovém serveru, jehož návštěvnost je tak mizivá, že nejsem schopen ji ani na hrubo změřit…. Sedí li ten údaj, pa zacházíme se svou vlastní historií jako s odpadem. Stačí nám Palach, protože toho jsme si svým způsobem zbožštěli, ostatní pochodně se mohou ít bodnout! Proč????

Podobně je to s druhým zdrojem, který mi byl doručen. Je z Britských listů a stojí v něm:

Na něj, Slováka jménem Jozef Aszmongyi, se „zapomnělo“ ihned — a vlastně dokonale. Tak schválně: kdo si jeho čin vybaví? Kdo o něm tehdy, v rámci klausovsko-mečiarovského budování svobodných a demokratických poměrů, slyšel někde jinde než v tiskovém orgánu komunistické strany, v Haló novinách?
Co dodat. Snad jen, že za tehdejší hrátky s ohněm platí naše společnost podnes…

A třetí odkaz se týká onoho Zdeňka Adamce, pochodně z roku 2003. Toho, který mne od Jana Palacha dovedl k těm ostatním jménům! Psal jsem, že prostě byl v podstatné části deklasován za blázna. Protože jiná klasifikace se přece nehodila tehdy a pořád nehodí ani dnes! Jde o dopis na rozloučenou, který činí jeho oběť varujícím protestem proti systémovému ničení planety pokryteckou liberální demokracií a proti útoku na Irák.

- - -



Co je na tym divneho, že statni bezpečnostni služba bude vyučovat dějiny?

$
0
0
Ladislav Větvička-ostravský bloger
Laďa Větvička
18.1.2019 blog autora
Kura, čeho sem se to dočkal? Kdyby mi kdosik v řijnu 89 řeknul: „Tu maš kličky a jdi na naměsti Lidovych milici zvonit“, asi bych na něho čuměl jak puk. Asi bych se zeptal: „Proč? Co tym změnim?“


„Hodně teho změniš, synku. Naměsti Lidovych milici bude naměstim Masaryka a minyster školstvi nebude poskytovat informace a služby Statni bezpečnosti, ale Bezpečnostni informačni službě“.

Asi bych se zamyslel a jebnul ho pantokem. Ze mě si nikdo nebude robit srandu, tu maš ty kličky a strč si je viš kam.

Takže zme to dopracovali tak daleko, že minyster Plaga beseduje s šefem statni bezpečnosti Koudelkou. Kura, ještě jeden do party a už by to mohl bejt docela slušnej oddil, co?

O čem tak asi ti synci besedovali? Co to je ten rusky pohled v dějepise, kery je třeba změnit? Viděl bych to asi takto:

„Sudruh Koudelka, mam tady par navrhu ze sve zahradky, abyste mě už nemusel v přišti zpravě BIS jmenovat.“

„Hovořte, sudruh Plaga.“

„Valku zahajilo Rusko kratce po podepsani paktu Molotov-Molotov. Sovětsky svaz ovladali imperialistyčti Rusove, jako čuvačsky Němec Lenin, Gruzinci Stalin s Berijou, Židi Trocky s Andropovem, Ukrajinec Brežněv nebo Polak Dzeržinsky.“

„To je dobry začatek, pokračujte.“

„V kultuře Rusove ničeho nedosahli, a když, tak to byly plagijaty. Rusky balet je kopie Harapesa, Čajkovsky a Stravinsky kopirovali německu hudbu, Gogol s Dostojevskym německy romantyzmus a Repinovy obrazy su enem kopie ze života kozackeho a burlackeho naroda, vznikle na zakladě žadosti od tureckeho sultana.“

„Nezapomeňte přidat do osnov, že v Ermitaži su dila nakradena ruskyma okupantama.“

„Samozřejmě, sudruhu Koudelko. To přece každy vi, že rušti okupanti, kere narodni socialista Hitler těsně předešel v utoku na sjednocenou Evropu a zabrzdil rozšiřovani komunyzmu na čtyři roky, přinesli do Evropy bidu, nespravedlnost a mor.“


„Dobře. S tym morem to nepřehaňejte, sudruhu Plago. Vite, co vaše jmeno znamena v angličtině.“

„Vim. Pohroma.“

„Tak vidite. Tak se snažte, aby po vas cosik zustalo.“



Jak probudit náš lid

$
0
0
Jiří Jírovec
18. 1. 2019
Nejlépe se k tomu hodí výročí. Z boží milosti osmičkové. Mnichov byl vzhledem k roku 1918 načasován správně. Po válce přišly roky 48 a 68 a dokonce i Anticharta přišla tak akorát v sedmdesátém osmém. Cimrmanovu teorii o důležitosti zapamatovatelnosti historických dat nám narušila světová krize z roku 1929. Do naší historie se vloudila neblahá devítka. Následoval špatně naplánovaný Protektorát, zabití Jana Opletala a události, které následovaly. Rok 1969 začal nečesky. Upálil se Jan Palach. Požadoval zrušení censury a zákaz tiskoviny zvané Zprávy. Tenkrát ovšem censura neexistovala, alespoň ne v té podobě, v jaké ji známe dnes. Zprávy byly vyhledávané, protože to byla snůška jazykových a věcných obludností. Byla to humorná protisovětská propaganda
.

Úžas a probuzení národa jsou dva naprosto rozdílné pojmy. Národ užasl, že se někdo v zemi Švejka polil benzinem a škrtl sirkou. A navíc kvůli politice. Papalášstvo se rázem objevilo v televizi a, patrně naposled, souznělo s veřejností, protože mluvilo o tom, že tohle přece není česká cesta.

Něco jiného je porazit Rusáky v hokeji a protestovat proti nim vyrýváním výsledků 2:0 a 4:3 do vhodných podkladů. Podle některých pramenů projevila Stb až věšteckou předvídavost, když dala před Aeroflot na Václaváku dopravit kostky, aby radost z vítězství vyvrcholila potřebným způsobem.

Na velké pohřby chodí velké davy. Bylo tomu tak, když zemřel Masaryk, Gottwald, Zápotocký Palach i Havel. Pak se jde domů, ale málokdo se ptá, co bude dál.

Pěkně semknutí tehdy šli v čele pohřebního průvodu akademičtí funkcionáři. Komunisté tak vzdali hold člověku, který je svým činem podporoval. Málokterý významný akademický post totiž patřil nestraníkům. Do čistících prověrek zbývaly ještě dva roky a mnozí po nich zůstali stejně stmeleni.

Jezdíval jsem na prázdniny do Bystrého u Poličky. Kolem Pazlarů procházel každý pohřeb. Koně táhli vůz s nebožtíkem, následovali pozůstalí, za nimi dechovka a pak každý, kdo měl zrovna čas. Účast ano, úžas nad osudem možná, ale probuzení se nikdy nekonalo. Druhý den se po městečku zase pomlouvalo, smilnilo, nadávalo a třeba i konalo proti desátému přikázání. Jak kdy a jak kdo.

Palach nikoho neprobudil. To jen nejnovější propaganda naznačuje, že jeho odkaz je stále živý a že národ nikdy neklesl pod úroveň dřímoty. A tak se zase se kladou věnce, zapalují svíčky a jak kdysi napsal Karel Kryl:

"Jednou za čas se páni ustrnou
a přijdou poklečet,
je to trapas, když s pózou mistrnou
zkoušejí zabrečet!
Pak se zvednou a hraje muzika
písničku mizernou,
ještě jednou se trapně polyká
nad hrobem s lucernou."

Z plamenů nevzešlo nic obdivuhodného. Máme solidně fungující censuru, zaručující, že absolutní pravda zvítězí nad vším ostatním, jsme ukotveni směrem na západ solidním dluhem a plášť se točí po větru správným směrem. Deset procent populace žije na hranici chudoby, máme politiky, kteří přežvýkávají svoje fráze ještě hůř než jejich předsametoví odpůrci. Rozpustili jsme republiku a přehodili výhybku oficiální nenávisti do protisměru.

Tohle Palach chtěl? K tomu měl vest zákaz Zpráv? Raději mlčíme. Nedej bože, že by mohl platit mírně parafrázovaný Karel Kryl: "že bych se znovu upálil, a rád? - nasrat, jó nasrat."

Pokud nás Palach před něčím varuje, tak jen nepřímo. Již víme že tehdy nepochopil, co jsou termíny geopolitické zájmy či hry nebo omezená suverenita. Zapalujeme svíčky na počest člověka, který se z nevědomosti připravil o život.

Byl příliš mladý na to, aby pamatoval, že se přes naše hranice šířila propaganda, když vál příznivý vítr.

Kdyby počkal, mohl zjistit, že arogance mocných nezná hranice. O dvě devítky později by mu to dokázaly americké bombardéry nad Panamou. A o dalších třicet let později, výrok amerického presidenta, že ekonomicky zničí svého spojence v NATO, tedy Turecko, když nebude poslušné. Mohl se dočkat toho, že Bělobrádkové čekají na impuls z Washingtonu, aby věděli, zda vraždu novináře označit za velmi odpornou, jen za odpornou a nebo ji zamést pod koberec.

Mírně vzrušivému národu to je šumafuk. Sfouknou se svíčky a je do dalšího výročí vystaráno.

Patrušev: USA zprovoznily více než 200 biologických laboratoří po celém světě

$
0
0
18. 1. 2019      russian
Tajemník Rady bezpečnosti Ruska Nikolaj Patrušev v rozhovoru s Rossijskoj gazetoj uvedl, že Spojené státy zprovoznily více než 200 biologických laboratoří po celém světě. Přičemž nevyloučil, že některé země mohou provádět vývoj biologických zbraní nové generace.


"V současné době Spojené státy zprovoznily více než 200 biologických laboratoří po celém světě, včetně v SNG, na Ukrajině, v Gruzii a v Afghánistánu. Jejich činnost má málo společného s mírovou vědou", řekl Patrušev.

Podle vyjádření tajemníka Rady bezpečnosti Ruska vyvolávají v tomto kontextu největší znepokojení "fakta, že jsou v nich prováděny pokusy na lidech".

V září 2018 bývalý ministr státní bezpečnosti Gruzie Igor Giorgadze oznámil, že obdržel "od přátel" dokumenty, jejichž "počáteční studium" ukazuje, že v laboratoři u Tbilisi mohly být prováděny tajné pokusy na obyvatelích země.

V prosinci náměstek ministra zahraničí Ruska Grigorij Karasin uvedl, že Moskva čeká na vysvětlení od USA a Gruzie ohledně činnosti biologické laboratoře Lugar v gruzínské obci Alexejevka.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Konec běloruského socialismu

$
0
0

Rostislav Iščenko
18. 1. 2019    alternatio
Rok 2018 v rusko-běloruských vztazích skončil ostrou diskusí o ruském daňovém manévru, což podle názoru běloruské strany způsobilo Bělorusku nejen škody (o to se nikdo nepře), ale škody, které je Rusko povinno kompenzovat. Aby bylo jasné, logika běloruského požadavku spočívala v tom, že Rusko musí budovat svou vnitřní, daňovou, hospodářskou, finanční a mezinárodní politiku tak, aby běloruský rozpočet nebyl tratný. Bělorusko přece podobné závazky vůči Rusku nemá. Moskva je považována výlučně za dárce financí.


Tento přístup nevznikl dnes. Nárůst rozporů mezi Moskvou a Minskem neprobíhá prvním rokem a lze s jistotou konstatovat, že tento trend bude pokračovat i v roce 2019.

Systém vzájemných vztahů mezi Minskem a Moskvou se budoval v devadesátých letech. Tehdy bylo Bělorusko, vedené Alexandrem Lukašenkem, pod silným tlakem Západu, který prohlásil, že běloruský prezident je "posledním diktátorem Evropy". Bez podpory Moskvy by bylo obtížné, aby se běloruská moc ubránila. Rusko nemělo zájem na ztrátě svého posledního spojence v západním strategickém směru a na umožnění Spojeným státům uzavření sanitárního kordonu, který se budoval podél ruské západní hranice, aby přerušil hospodářské (v té době prakticky jen energetické) vazby Ruska a západní Evropy.

Pamatujeme si, že Rusko bylo v 90. letech opravdu slabé. Poskytnout Minsku podstatnou diplomatickou nebo vojenskou podporu nebylo s to. Jediným způsobem, jak mohlo pomoci, bylo podpořit zachování vnitřní stability a neumožnit vznik kritického množství nespokojených lidí v Bělorusku, kteří byli schopni organizovat převrat (termín "barevná revoluce" se ještě nepoužíval).

Lukašenko vsadil na podporu stability díky zachování většiny sociálních bonusů, dostupných v SSSR. Již v polovině devadesátých let 20. století bylo Bělorusko pravděpodobně nejvíce sovětskou z postsovětských republik. Tato sázka byla zjevně správná. V té době vedly všechny změny k oslabení státní moci a pádu země pod rozhodující vliv Západu. Sociální vymoženosti SSSR však byly drahé a vlastní běloruské možnosti by na jejich podporu nestačily.

Za těchto podmínek Rusko, když podporovalo spojence, nejenže opakovaně poskytovalo zvýhodněné půjčky, ale také otevřelo svůj trh pro produkci běloruského průmyslu a zemědělství, zatímco nosiče energie byly Bělorusku dodávány za ceny výrazně nižší, než byly na světové trhu. Moskva fakticky financovala běloruskou sociální sféru podporou Lukašenka jako efektivního řídícího pracovníka.

Chci zdůraznit, že z ruské strany to nebyla charita nebo prostě "bratrská pomoc". Byl to zcela pragmatický krok, jehož cílem bylo zabránit zhoršování své geopolitické pozice v důsledku ztráty strategického spojence.

Od té doby se však mnohé změnilo. Nejde dokonce jen o to, že Rusko výrazně zesílilo, získalo mnoho nových spojenců, že tlak Západu na Bělorusko oslabil a Minsk se postupně začal uchylovat k manévrování v zahraniční politice. To, samozřejmě, vedlo k vzniku nepříjemné pachuti, když Minsk odmítl uznat Abcházii a Jižní Osetii, ale nemohlo se to stát a také se to nestalo důvodem postupného odmítnutí Kremlu financovat běloruský "ekonomický zázrak". Konec konců, všichni dobře vědí, že za Lukašenka Bělorusko na Západ neodejde. Alespoň proto, že sotva se dostane do západní sféry vlivu, bude Alexandr Grigorjevič vyměněn za postavu pro USA a EU přijatelnější a země bude okamžitě ožebračena. A v Kremlu vědí, že Lukašenko to ví, a Lukašenko ví, že v Kremlu vědí, že on to ví.

Po všechny tyto roky, a Alexandr Grigorjevič v roce 2019 oslaví 25. výročí svého prezidentství, se ekonomiky Běloruska a Ruska pohybovaly různými směry. Jak již bylo řečeno, v Bělorusku se, v mnohém z objektivních důvodů, zachoval polosovětský sociální systém. Ruské podniky už dávno přešly na maximálně kapitalistické principy fungování. Běloruské vedení má za úkol při vedení ekonomických jednání udržet nadměrné počty pracovníků ve výrobních kolektivech a sociální sféru podniků. Pro ruské vyjednavače je nejdůležitější rentabilita.

Není to proto, že Bělorusové jsou tak hodní a Rusové tak zlí. Za zády Ruska jednoduše není někdo, kdo by byl schopen pokrýt ekonomické ztráty, které vyplývají z nedostatečné rentability. Rusko musí samo žít a ještě pomáhat Bělorusku přežít (a nejen jemu).

Za těchto podmínek nejsou ruské podniky ochotny nést ztráty, způsobené nízkou rentabilitou běloruských partnerů z důvodu jejich závazků v sociální oblasti. Přeplácením produkce běloruských podniků ruské podniky neformálně financují běloruské sociální programy. Minsku bylo nejednou navrhováno, aby se tato záležitost vyřešila cestou úplné realizace finančních a ekonomických ustanovení dohody o vytvoření společného státu. Zdůrazňuji, ne politických (nikoli vstup Běloruska do Ruska, jak to někteří říkají), ale ekonomických, to znamená připuštění ruských podnikatelů k privatizaci běloruských podniků, vytvoření skutečně jednotného trhu a jednotného finančního systému, se společným emisním centrem, kdy by všechno fungovalo na základě jednotných pravidel.

Minské úřady říkají, že pak ruský byznys pohltí běloruské hospodářství. To je pravda. Ale velký vždy pohltí malého. Dříve nebo později budou běloruské podniky buď muset opustit ruský trh a přijít na mizinu, protože nikdo jiný jejich výrobky, v produkovaném rozsahu, nepotřebuje, nebo začít hrát podle stejných pravidel jako jejich ruští kolegové. Bude to zamenat, že běloruská státní byrokracie ztratí kontrolu nad vlastní ekonomikou a také to povede k přestavbě sociálního modelu státnosti podle ruských šablon. Jinými slovy, běloruské podniky nebudou schopny efektivně konkurovat na světovém trhu.

Běloruská elita je však ve stejném stavu, v němž byla sovětská v posledních letech perestrojky. Na jedné straně je jasné, že reformy uzrály, na druhou stranu neumí řídit v jiném ekonomickém modelu a chápou, že změna v ekonomické struktuře bude mít také za následek změnu struktury politické. Ano, ale proběhne to mírně, protože Rusko, které nemá zájem na destabilizaci přátelského státu, ho podpoří, avšak mnoho vedoucích, zejména ve středním článku, přijde o své posty.

Proto, pokud je možné nic neměnit, běloruská elita, jako každá jiná, se bude snažit nic neměnit. Odsud tedy pocházejí "běloruské krevety" a skandál kolem daňového manévru a další skandály, jak minulé, tak i ty, co nás čekají v roce 2019.

Bělorusko, aby si zachovalo stávající systém, potřebuje neustálou finanční podporu. Pokusy přejít na západní půjčky, které se několikrát podnikaly, včetně získání půjček od MMF, ukázaly, že poskytnutí peněz bude doprovázeno mnohem tvrdšími ekonomickými požadavky, než jsou ty, které vznáší Rusko. Hlavní však bude primární požadavek politických reforem, které budou ve skutečnosti spočívat v postupném převedení moci na prozápadní opozici. V důsledku toho tato varianta neprošla, protože většina běloruské elity chápe, že v západním systému se už pro ni určitě nenajde místo. Ruská podpora je však každý rok obklopována stále vážnějšími podmínkami.

Zadní vrátka s ropou, "běloruskými krevetami" a další poskytují Minsku možnost získávat další peníze do rozpočtu bez čerpání půjček a formálně nic nepožadovat od Ruska. Odsud tedy vyplývá ne vždy přiměřená reakce, když Rusko tato zadní vrátka uzavírá. Přece, když Lukašenko počítá miliardy, které Bělorusko ztratilo a ještě ztratí ruským daňovým manévrem, musíme pochopit, že tyto miliardy nepadaly z nebe, ale byly vytahovány z ruské kapsy, v níž nyní zůstanou.

Rusko se při tom nechystá ničit běloruskou státnost a ani destabilizovat moc Lukašenka. Jde na kompromisy, domlouvá se a nevznáší ultimáta. Rusko potřebuje kontrolované změny, které povedou ke skutečné integraci obou ekonomik, nikoli ke zničení běloruského průmyslu kvůli zvýšeným cenám na energie a uzavření ruského trhu.

Ultimáta však předkládá Alexandr Grigorjevič. Poslední zaznělo minulý týden a stále se o něm diskutuje v médiích. Právě ohledně "odškodnění" běloruských ztrát v důsledku ruského daňového manévru Lukašenko vyhrožoval, že může jít na Západ a současně vydal pokyn, aby byly rozpracovány dodávky ropy přes Lotyšsko (nebo vůbec prostřednictvím pobaltských přístavů).

O možnosti "jít na Západ" pro Lukašenka osobně je řečeno výše. Je rukojmí své sociální politiky. Jde o to, že "běloruský socialismus" začal Rusku překážet až v posledních letech. A ani to ne příliš. Ruské podnikání se má kde realizovat i ve své vlasti i ve světě. Upřímně řečeno, s výjimkou některých průmyslových odvětví spojených s ruským trhem (především ropného a zbrojařského průmyslu), Bělorusko není nejatraktivnějším místem pro investice. Lukašenko však způsobil konkrétní a velmi podstatné škody jak západnímu spekulativnímu kapitálu, který měl v úmyslu vydělat peníze na běloruské privatizaci (samozřejmě méně než na ruské nebo ukrajinské, ale přesto šlo o desítky nebo i stovky miliard dolarů), tak i politickým plánům Západu, který tedy nebyl schopen semknout rusofobní frontu od Krymu k Pobaltí, a nyní je již pozdě.

Takové věci se neodpouštějí. Takže "odejítý na Západ" Lukašenko si bude muset vybrat mezi osudem Miloševiče, Kaddáfího a Janukovyče.

Ale jsou zde ještě podstatnější momenty.

Za prvé, nehledě na skutečnost, že běloruské úřady (v podopě tzv. "skupiny Makeje) aktivně podporují místní "evropské integrátory", kteří jsou nešťastnou náhodou, stejně jako všude v postsovětském prostoru, rusofoby na částečný úvazek, se kompaktní rusofobní etnická rezervace, srovnatelná s ukrajinskou Galicií, v Bělorusku nevytvořila. To znamená, že jakýkoli "evropský" režim v Bělorusku bude mít ještě menší podporu obyvatelstva než na Ukrajině. Když v Kyjevě orgány musely přejít k otevřeně nacistickému teroristickému vládnutí, pak v Minsku (v podmínkách nulové veřejné podpory "evropské integrace" a absence územní základny nacionalismu) by "evropská" moc musela jen sedět na bodácích, přičemž s velkou pravděpodobností cizích. Je to tak nepříjemné, že nikomu by se to dlouho vydržet nepodařilo.

Za druhé, na rozdíl od ruského kapitálu, který má zájem o běloruské podniky, které jsou zahrnuty do ruských výrobních řetězců, za účelem jejich zachování a rozvíjení (i když s jejich výrazně sníženým sociálním zatížením), ten západní má zájem na zničení běloruské ekonomiky stejným způsobem, jak už byla zničena ekonomika ukrajinská. Nemůžeme říci, že Rusko z toho neutrpí žádné ztráty. Určité problémy se objeví, ale nebudou v žádném případě srovnatelné s problémy, způsobenými rozpadem kooperačních vztahů s Ukrajinou (šlo tam o větší objemy a možností operativní náhrady některých složek bylo méně). Problémy způsobené Ukrajinou byly vyřešeny za čtyři roky (za šest bude vyřešena otázka tranzitu plynu). Problém nahrazení běloruských dodavatelů lze vyřešit dvakrát rychleji. Přičemž Západ zničí běloruskou ekonomiku na nulu.

Co nastane v důsledku hypotetického otočení Běloruska na Západ?

1. Obrovské osobní problémy Lukašenka a jeho rodiny, organizované Západem a místní "novou mocí".

2. Zničení běloruské ekonomiky Západem (jak ukazuje ukrajinská zkušenost prakticky okamžitě, za tři roky).

3. Zničení sociální, komunální a tranzitní infrastruktury Západem (prakticky také okamžitě).

4. Nástup ostrého sociálního konfliktu (s přidáním etnického efektu), při němž se může vláda udržovat pouze díky podpoře vnějších sil (pokud máme být konkrétní, pak díky polskému kontingentu, neboť jiný, dostatečně početný, Západ prostě nemá).

Vyhlídka na změnu země na území zcela nevhodné k životu je zjevná. A musíme mít na paměti, že na rozdíl od Rusů a dokonce i Ukrajinců, kteří si zvykli přežívat v těžkých 90. letech bez jakékoli státní podpory, jsou Bělorusové zvyklí na silnou státní sociální sféru. Pro ně to bude silnější úder. Plus zkušenosti Janukovyče svědčí o tom, že do Rostova se ještě musí umět uprchnout. Nemusí mít štěstí. Západ se přece také učí z chyb, a Alexandra Grigorjeviče tam nemají rádi déle a více, než naivního Viktora Fjodoroviče.

Holt, běloruské vydírání vypadá jako hrozba školáka v pubertě, že spáchá sebevraždu, aby všichni (kteří ho nedocenili) plakali. Rusko se samozřejmě na Bělorusko nechce vykašlat, ani u Ukrajiny to nechtělo udělat. A ještě víc se na ni nechtělo vykašlat. Je tam víc lidí a, jak již bylo řečeno, výrobních vazeb bylo více a byly mnohem podstatnější.

Nicméně ukrajinská zkušenost ukazuje, že Moskva se nechystá podléhat vydírání bratrstvím, ani kohokoli nutit se přátelit. Pokud národní vláda přijme neadekvátní rozhodnutí a lidé tuto moc nedokáží zdolat, Rusko prostě udělá vše pro minimalizaci svých vlastních ztrát, ochranu svých strategických zájmů a v budoucnu i pro získání geopolitických dividend ze vzniklé situace. Moskva nikoho do ničeho nenutí a nedovoluje nutit sebe do čehokoliv. Břemeno "impéria naopak" (ve kterém periférie prosperuje na úkor imperiálního centra) se ruským orgánům nejen přejedlo, ale už to není v silách Ruska. Nejen a dokonce ne až tak z hlediska nákladů na zdroje. I když je to také důležité. Jednoduše mesiánské přání vysvléct poslední košili kvůli přátelství, dát hlavu "za své přátele", pronikat do nuzných aulů a kišlaků, opouštět paláce, zahrady, muzea, univerzity, opustilo ruský lid. V neposlední řadě opustilo proto, že, jak se ukázalo, nejen národní periferie nechovají historické uznání a jsou připraveny odpovědět Rusům genocidou na starost o zachování a vzdělání vlastního národa, ale také náhodně se separované ruské periferie, na základě zcela merkantilních důvodů, se nejdříve prohlašují za ne zcela ruské, pak vůbec ne ruské, pak začínají uplatňovat nároky "za okupaci", a není tam daleko ke genocidě těch, kteří si zachovali svou "ruskost".

Za takových podmínek v ruské společnosti převládla docela rozumná myšlenka. Není třeba dávat poslední košili, dokonce ani nic navíc prostě tak není třeba dávat. Co se dostane zdarma, lidé neocení. Hodnotu má pouze to, co se vydělá.

Nyní, i kdyby ruské orgány chtěly, nebyly by schopny přejít na politiku vydržování sociálních a národních příživníků na úkor ruského rozpočtu. Lidé by to nepochopili. Ve společnosti se prudce zvýšilo napětí. Přece v podmínkách probíhajícího geopolitického boje nikdo nebude destabilizovat svou vlastní společnost kvůli něčí neadekvátnosti.

Takže Alexandru Grigorjevičovi se mnohé odpuští, i za to, že v těžkých časech byl skutečně jediným spojencem (i když ne bez svých zájmů). To není Lukašenko špatný, to "běloruský socialismus", v němž byl vybudován celý systém běloruské moci, končí. A systém, jako každý jiný systém, se snaží udržet stabilitu tím, že nahradí chybějící zdroj z jiných zdrojů (pokud Rusko nedává, je třeba to vzít od Evropy). To nezafunguje, ale každý systém se vždy snaží obnovit stabilitu.

Nikdo neponechá Bělorusko na pospas osudu a Rusko nikdy nebude v Bělorusku pracovat proti Lukašenkovi. Rusko však nemůže zachránit Lukašenka před Lukašenkem a Bělorusko před Běloruskem. Pokud se v Minsku definitivně rozhodnou "nechat si omrznout uši matce naschvál", tak to tak bude.

 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Necháme si ukrást duše našich dětí?!

$
0
0
19. 1. 2019    NWOO
Obdrželi jsme velmi závažné svědectví o probíhajícím, bezpreced entním vymýváním mozků naších dětí na středních školách a učilištích. Zveřejňujeme ho, názor si udělejte sami. Zřejmě je to centrálně řízeno z ministerstva ve spolupráci s neziskovými organizacemi.
Dobrý den,
předem se chceme omluvit, že vás otravujeme s nepodstatnými věcmi, ale musíme se někomu svěřit, protože to, co se dozvídáme ve škole na hodinách občanské nauky a podobných, je už vážně přes čáru.

 
Během týdne proběhlo na naší škole několik hodin, se zaměřením na klamavé zprávy. Po tom, co jsme se dozvěděli, se nám udělalo špatně. Prakticky všechny hodiny byly zaměřené na to, aby mezi námi vyvolali strach z Ruska. Mohli jsme se dozvídat kupříkladu takové věci, že Rusko stojí s vyzbrojenou armádou na hranicích Pobaltských států a Ukrajiny a chystá se na vojenský vpád do Evropy. Že má po celé EU svoje tajné agenty, kteří šíří jejich lživou propagandu, a že kyberneticky napadají počítače a ovlivňují volby v celé Evropě. Že kvůli Rusku se zde k moci dostávají populistické a extremistické strany, a že dokonce Rusko finančně podporuje a cvičí místní extremistické skupiny, které zde mají v budoucnu páchat diverzní činnost.

Jako příklad vojenské agrese Ruska je podávána, cituji: „Invaze Ruských vojsk do Ukrajiny za účelem rozpoutání války, svržení legitimní DEMOKRATICKÉ vlády na Ukrajině a získání nástupní zóny pro útok na NATO.“

Rusko údajně (naopak od NATA) porušuje všechny mezinárodní smlouvy o odzbrojování, včetně smlouvy o omezení jaderných zbraní a naopak plně investuje do nových zbraní, … všechny tyto aspekty údajně jasně ukazují, že se Rusko v následujících několika letech chystá k vojenské invazi do Evropy.

A nepřímo bylo naznačeno, že v rámci zachování míru a demokratických hodnot, je nutné provést vůči Rusku co nejtvrdší postihy, kde není vyloučena ani vojenská konfrontace, za účelem preventivního obranného útoku.

To by ale nebylo nic nového, jediné co nás zaráží, je to, že už se to ani nesnaží skrývat a říkají to na plná ústa. Nicméně, to co jsme se dozvěděli dále, nám vyrazilo dech. Pozorně poslouchejte:
Podle našich učitelů občanských věd byl útok nacistického Německa na SSSR roku 1941 na rozdíl od útoku na západ, plně oprávněný, protože stejně jako dnes, tehdy SSSR, stál plně vyzbrojen na hranicích s Německem a chystal se k útoku na Evropu.

Citace učitele: „Rozhodně se nezastávám Německa v ohledu útoku na západní Evropu, nebo v otázkách holokaustu, ale abych zůstal objektivní, tak co se útoku na Sovětský svaz týče, tak tento útok byl plně oprávněný a s vojenského hlediska se jednalo pouze o způsob obrany“.

Citace učitele dál: „Následná prohra Německých vojsk u Moskvy a Stalingradu zapříčinila Sovětskou invazi do Evropy, která měla za následek okupaci Polska, Maďarska a Československa. Tato invaze byla jasnou vojenskou agresí, která se rozhodně nedá chápat jako osvobození od Němců, protože Spojené státy americké se v té době již připravovali k osvobození západní Evropy a tudíž by bylo toto „osvobození“ Sověty zcela zbytečné“.

Nemáme slov…………..

Nejhorší na tom ale je, že téměř polovina studentů této „pravdě“ skutečně věří a předchozí informace o osvobození Sověty považují pouze za lživou propagandu bývalého komunistického režimu.
Tato, téměř polovina studentů, také věří, že se nacházíme v podobné situaci, jako stálo Německo v roce 1941 a případnou vojenskou operaci proti Rusku schvalují.

Jedná se o studenty, kteří se absolutně nezajímají a historii, nebo politické dění v Evropě a tudíž plně důvěřují tomu, co se naučí ve škole. Takže, pokud to tímto způsobem bude pokračovat dál, tak za pár let tu máme celou generaci lidí, kteří věří naprosto lživým historickým informacím a budou je šířit do dalších generací.

Samozřejmě, že ne všichni jsou takové tupé ovce, stále je více než polovina lidí, kteří to považují alespoň částečně za lež, ale tito lidé se bojí veřejně vyjádřit, kvůli známkovým nebo kázeňským postihům, nebo jednoduše proto, že se nechtějí vyčleňovat z davu.

Celé je to udělané velice chytře, aby to bylo špatně dokazatelné. Pokud si přijdete stěžovat na vedení, učitel to popře, případně řekne, že to bylo formulováno jinak a hraje si na slovíčkaření. 

Další příklad: studenti jsou rozděleni do několika skupin a je požadováno, aby z těchto skupin vyšla shodná odpověď od všech studentů skupiny. V této skupině jsou logicky namíchaní přátelé, kteří mají ale často naprosto opačný názor. Dochází poté k situacím, že studenti, kteří nevěří těmto lživým informacím, radši mlčí, protože nechtějí, aby jejich přátelé ve skupině byli trestáni za jejich názor.
Nebo se objevují psychologické hry, které jsou postaveny například na tom, že jsou ve třídě vyčleněny 3 prostory s cedulkou, plně souhlasím, spíše souhlasím a nesouhlasím a učitel klade otázky a studenti si mají stoupat k cedulkám dle jejich názoru.

Učitel se poté zeptá například na otázku: „Jste pro přijímání muslimských migrantů do ČR?„ a sám si stoupne k cedulce: plně souhlasím. Když studenti vidí, kam si stoupl učitel, tak se pro jistotu postaví k němu, aby dostali lepší známku, pár zbylým studentům je nepříjemné, aby stáli osamoceni na druhé straně třídy, a proto se k nim postaví také. Pokud se přeci jen najde nějaký odvážlivec, který se z davu vyčlení, tak je potom vyslýchán, jak na policii, proč se zde postavil. Studenti, kteří se ale postavili s učitelem, dotazováni nejsou. Tento student je poté naprosto utlučen lživými argumenty učitele, kterým jako mladý student není absolutně schopen konkurovat, tím spíš když se o politiku nezajímá. Tento studen se následně vyčlení z třídního kolektivu a i mimo školu je na něj pohlíženo jako na rasistu a xenofoba.

A podobných her jsou desítky, zkrátka snaží se v mladých lidech zabudovat pocit jediné správné myšlenky a pocit strachu, pokud s touto myšlenkou nebudou souhlasit a plně ji podporovat.
Například na začátku roku je každý nucen podepsat, že souhlasí se zveřejňováním svého jména a fotografií a pak se nestačí divit, pod jakými články se jeho fotografie objevují, jako například: „Třída X bojuje proti xenofobii a podporuje pomoc migrantům„ a pod tím fotka třídy kde jste i vy. A nic s tím nejde udělat, protože jsme podepsali, že se zpracováním údajů souhlasíme. Pokud byste totiž nesouhlasil, tak samozřejmě že vás nedonutí, ale budete to muset řešit s ředitelem školy a opět se vyčleníte z kolektivu jako divný člověk.

A je to tak se vším, zkuste si přijít do školy s tričkem, na kterém je česká nedej bože ruská vlajka, nebo tričko na kterém je nápis civilní obrana. Nebo si zkuste nahlas říct, že podporujete Miloše Zemana nebo stranu SPD. Nebo si zkuste říct, že posloucháte Daniela Landu nedej bože skupinu Ortel. Zkrátka nic jako svoboda na školách neexistuje a osobně nás dost děsí, jakým způsobem se to bude vyvíjet dál.

A pokud si myslíte, že toto je záležitost pouze naší školy tak se pletete, naši přátelé ze skupiny, jsou na 5ti různých školách a je to všude stejné, na gymnáziích je to samozřejmě horší, ale nevyhnou se tomu ani automechanici.

Ještě jednou se omlouváme za tento vyčerpávající dopis, ale chtěli jsme vás seznámit s tím, co se na školách děje.

Svědectví je samozřejmě podepsané, ale z důvodu ochrany podepsaných osob, chráníme své zdroje, aby nebyli šikanováni, či vyhozeni ze školy.

Doporučujeme ptát se svých dětí, co je učí na základních, středních a vysokých školách. Zjištěné údaje nám zasílejte na adresu:
red-zpravodaj@zemdom.org.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live