Jay Syrmopoulos
18. 10. 2015 Osud původní zdrojZdá se, že USA opakují tu samou chybu jako v 80. letech v Afghánistánu: ve snaze potlačit vliv Ruska dodávají zbraně extremistickým skupinám, které pak ohrožují celý svět. To je ale americké vládě evidentně jedno. Rebelové, umírněná opozice.. ti západní spin-doctoři, kteří vymýšlejí pro média ty termíny, si své stovky tisíc dolarů za těch pár probdělých nocí u whiskey, než vymyslí tyhle termíny, jistě zaslouží...
Ze zpráv uveřejněných během tohoto týdne je zřejmé, že se Rusku podařilo zdecimovat ozbrojené radikály Islámského státu, kteří podle ruského ministerstva obrany při přesně cílených úderech přišli o „většinu“ munice a těžkých vozidel.
Na sídla Islámského státu (IS, dříve ISIS/ISIL) v provinciích Raqqah, Hama, Idlib, Latakia a Aleppo cílila řada ruských bombardérů a pozemních podpůrných sil. Útoky údajně zničily sídla velení, těžké zbraně, úložiště munice a výzbroje, vojenská vozidla, továrny na výrobu výbušnin, polní tábory a základny.
RT uvádí:
Podle odposlechnuté komunikace radikálům chybí munice, lehké zbraně a granátomety. Někteří velitelé prý prohlásili, že stáhnou své jednotky, dokud nebude vyhověno jejich potřebám ohledně munice.
„Ruské útoky vedly k eliminaci většiny munice ISIS, těžkých vozidel a vybavení,“ tweetuje ministerstvo obrany.
Ruské protiteroristické operace na syrské scéně započaly na žádost syrské vlády 30. září. Spojené státy od té doby Rusko obviňují, že útočí na syrskou umírněnou opozici, ale Rusko tvrdí, že jde po teroristických skupinách jako je IS a fronta an-Nusrá.
Máme-li porozumět pozici USA, musíme pochopit rapidně se rozvíjející americkou strategii v Sýrii.
Obamova vláda nedávno oznámila, že její 500milionový plán na výcvik a vybavení prověřených „umírněných“ rebelů byl naprostý nezdar. Neuvěřitelné je, že USA přišly s dalším, ještě horším plánem: odbourat požadavky na výcvik a lustrace a začít pouze posílat zbraně.
Podle nového protokolu přijatého Spojenými státy bude zapotřebí lustrovat jen vůdce skupin rebelů. Jakmile vedoucí projde prověrkou, začnou ke skupině bez dalších dotazů proudit zbraně.
USA uvedly nový plán do praxe opravdu rychle: shodily ozbrojeným silám nově založené „Syrské arabské koalice“ 50 tun zbraní a munice— jedná se přitom o rebelskou skupinu s jiným jménem, ale už z dřívější doby známou svou nespolehlivostí a ochotou předávat zbraně al-Káidě a ISIS.
„Takových 60-80% zbraní, které Amerika dodala do oblasti, se dostalo do rukou al-Káidy a jejích spojenců,“ uvádíJoshua Landis, expert na syrskou problematiku z University of Oklahoma.
Vedle oněch 50 t zbraní shozených skupinám syrských rebelů z amerických letadel dodala anti-Asadovcům Saúdská Arábie 500 protitankových střel TOW.
Skutečnou motivaci těchto dodávek ilustruje fakt, že těžké zbraně a střely TOW poskytnuté rebelům prozatím nebyly využívány k boji proti ISIS, ale k útokům na v Rusku vyrobené tanky Syrské arabské armády útočící na al-Káidu a ISIS.
Cíl americké politiky v Sýrii nemůže být zjevnější: skutečná mise, kterou Spojené státy podporují, je změna režimu, ne boj proti ISIS.
Ron Paul Institute informuje:
Program [dodávek] střel TOW je program CIA a běží nezávisle na neúspěšném programu ministerstva obrany, zaměřeném na výcvik rebelů. CIA už od roku 2011 nebo 2012 vyzbrojuje a cvičí neprověřené rebely – mnoho z nich, ne-li většina, jsou cizí žoldáci, a ne Syřané – s cílem svrhnout Asadovu vládu. Nové dodávky představují významnou podporu, jak je zjevné z popisu jednoho nedávného útoku na Asadovy síly, jak jej poskytl jeden velitel rebelů:
„Byl to masakr tanků“, řekl kpt. Mustafa Moarati, jehož skupina Tajamu al-Izza podle svých slov tuto středu zlikvidovala sedm tanků a obrněných vozidel.
Další rakety jsou prý na cestě. Nové dodávky podle kpt. Moaratiho začaly po vstupu Rusů na syrské území a spojenci rebelů slíbili další pokračování dodávek, což vyvolává vzpomínky na roli, kterou sehrály Spojenými státy dodávané protiletadlové střely Stinger při snaze vytlačit Sovětský svaz z Afghánistánu v 80. letech.
Současná strategie USA představuje prakticky přesné opakování tehdejší „války v zastoupení“ v Afghánistánu. Americké vyzbrojování afghánských islamistických rebelů s cílem porazit SSSR přímo vyústilo v útoky 11. září a v přetrvávající globální válku proti teroru. Bylo by velmi špatné, kdyby USA opakovaly své minulé chyby.
Je šokující, jak mohou američtí politici přehlížet jasná, aktuální nebezpečí představovaná vyzbrojováním islamistických extremistů ve snaze vyvolat změnu režimu. Skutečnost, že vláda USA dodává zbraně těm samým extremistickým skupinám, které zaútočily na věže WTC, jasně poukazuje na špinavou povahu mezinárodní mocenské politiky.