11. 12. 2015 zdroj
EU chce spěšně zřídit novou pohraniční jednotku. Ta má vyvíjet činnost i proti vůli vlády státu. Byla by to největší ztráta národní suverenity od zavedení eura. EU chce uprchlickou krizi zjevně využít k významnému budování svých kompetencí v členských státech. Jak informuje FT, podá EU v příštím týdnu návrh, aby agentura pro ochranu hranic Frontex byla nahrazena vlastní, trvalou jednotkou ochrany hranic. Její nasazení má přímo podléhat Evropské komisi, která může jednotku vnutit i proti vůli vlád národních států.
Zavedením této jednotky ztratí členské země EU velmi mnoho ze své suverenity. Neboť nová jednotka má mít rozsáhlá práva: Má si svou výzbroj zajistit sama a má být nasazena i v Srbsku a Makedonii. Především má ale provádět samostatně policejní opatření, jako odsuny. Bude dohlížet nad národními pohraničními úřady a bezprostředně zasahovat, když dojde k názoru, že národní úřady operují nedostatečně.
Vznik takové jednotky se plánoval již dlouho. Ovšem až teprve s uprchlickou krizí našla EU potřebné pole působnosti, aby si vynutila odbourání suverenity národních států.
Jak EU zde postupuje málo citlivě, ukazuje příklad Řecka. Řekové se nedávno bránili přijmout nasazení Frontexu na vlastním území. Poté dala EU Athénám ultimátum a pohrozila vyloučením z Schengenu. Athény ustoupily a vpustily jednotky Frontexu do země, které od té doby převzaly kontrolu nad ochranou hranic.
Východoevropské státy by sice mohly hlasitě protestovat, ale jsou lehce vydíratelné ekonomicky. Všechny jsou čistými příjemci a nemohou se vzdát evropských miliard. Angela Merkelová řekla již v souvislosti s uprchlickou krizí, že se Východoevropané k dodržování společné solidarity donutí.
Vývoj sahá k Angele Merkelové a Fr. Hollande: Německo a Francie vyzvaly Evropskou komisi, aby posílila agenturu ochrany hranic Frontex. Ve zdůvodněných výjimečných případech bude moci být nasazena i tehdy, když o to členský stát nepožádá, informuje před několika dny FAZ. List se přitom odvolává na dopis, který tento čtvrtek napsali ministři vnitra obou zemí , Thomas de Maiziére a Bernard Cazeneuve příslušnému komisaři EU Dimitrisi Avramopoulosovi. „ Protože chceme udržet Schengen, musíme naléhavě rozvinout ochranu našich společných vnějších hranic EU a společný evropský azylový systém“, citují noviny z dopisu.
Oba ministři vnitra vyzývají Evropskou komisi k rozšíření pohraničního kodexu Schengenu, „aby Frontex v případě závažných nedostatků při kontrolách vnějších hranic mohl na základě zhodnocení rizika rychle zasáhnout.“ Důrazně ještě připojili: „ Ve výjimečných případech by měl Frontex převzít iniciativu při použití týmu zvláštního nasazení na vlastní zodpovědnost.“
Dosud je nasazení možné jen tehdy, požádá – li o to členský stát a ostatní vysloví souhlas.
Evropská komise chce předložit návrh zákona k nové úpravě ochrany vnějších hranic EU 15.prosince.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová
Deutsche Wirtschaftsnachrichten: EU – Grenztruppe kommt: Nationalstaaten werden entmachtet