14. 12. 2015 paulcraigroberts
Takto uvádí článek na svém serveru P.C. Roberts a srovnává v něm nedávné prohlášení tiskového mluvčího amerického ministerstva zahraničí admirála Johna Kirbyho k situaci v Iráku , jak ji vidí jeho úřad, s iráckou situací skutečnou, jak ji na internetovém serveru Zero Hedge popisuje publicista Tyler Durden.
Nejdříve tedy slova admirála Kirbyho, jak je vyřkl pro americkou televizní stanici RT:
„USA mají s iráckou vládou skvělé vztahy a zůstávají na území Iráku s jejím požehnáním.“
A nyní tedy situace skutečná, jak ji popisuje Tyler Durden:
„Většina Iráčanů, ať už jsou to prostí občané, nebo vojenský personál, či vládní úředníci, Američanům nedůvěřují. Je to pochopitelné. Před více než desíti lety USA jednostranně Irák napadly, a když to bylo takto řečeno i provedeno a diktátor byl sesazen, nejsou na tom dnes Iráčané o nic lépe, než na tom byli. Islamský stát (IS) kontroluje velká města, včetně Mosulu, což je druhé největší irácké město, a starost o vlastní bezpečnost se stala nejpodstatnějším a každodenním problémem Iráčanů. Američany lze zde stále vidět a jsou obyvatelstvem i nadále vnímáni jako okupanti. Wasingtonská neschopnost efektivně potlačit IS zde navíc vytvořila atmosféru podezírání, která má co dělat s další kontrolou USA nejen nad Irákem, ale nad celým Středním východem a nad jeho ropou. Když americký ministr obrany Ash Carter oznámil, že se USA rozhodly poslat do Iráku pro boj proti IS armádní expediční sbor, irácký premiér Haider al- Abadi tento návrh rezolutně odmítl s tím, že Irák žádné americké jednotky na svém území nepotřebuje. A bezpečnostní a obranný výbor iráckého parlamentu naopak vyzval vládu k tomu, aby svoji dosavadní bezpečnostní smlouvu s USA zrušila.
A kdože má uvolněný prostor po Američanech vyplnit?
Ano, uhádli jste. „Na nejbližším setkání našeho výboru s premiérem Abadim navrhneme spolupráci s Ruskem. A to nejen pokud jde o provádění leteckých útoků proti IS, ale i o celkový boj proti teroristům v Iráku,“ prohlásil jeden ze členů bezpečnostního výboru iráckého parlamentu.
Jestliže Irák tedy skutečně zruší bezpečnostní smlouvu s USA a pozve do země Rusy, budou Američané muset buď zemi opustit, nebo s Rusy spolupracovat, anebo bojovat za zachování svého dalšího vlivu v zemi.“
Tolik tedy Tyler Durden ke skutečné a nikoliv tedy vylhané situaci v zemi, uzavírá svůj článek P.C. Roberts a dodává: Je skutečně obtížné představit si vládu hanebnější, více prolezlou korupcí a ďábelštější než je ta, co dnes zasedá ve Washingtonu D.C.