Břetislav Olšer
16.8.2015 blog idnes
Napřed koupil OKD za hubičku, stát připravil o 6 miliard, pak prodal byty slíbené horníkům za 20 miliard a nyní má dostat 200 milionů za prodej průmyslové zóny na místě kdysi Dolu Barbora u Karviné; penězi nenasytný psychopat...
Z více než 1,2 miliardy korun, které stát a kraj vloží do průmyslové zóny na místě bývalého Dolu Barbora u Karviné, dostane přes 200 milionů korun miliardář Zdeněk Bakala. Tuto částku má jeho firmě Asental, která pozemky vlastní, zaplatit Moravskoslezský kraj. Půdu přitom zhodnotí sám stát. Týdeník Euro již dříve uvedl, že cena, za niž od Bakaly kraj pozemky vykoupí, je vyšší než ta, kterou jako férovou označil soudní znalec. Zatímco kraj hodlá Bakalovu Asentalu vyplatit 212 korun za metr čtvereční, podle odhadce se správná cena pohybuje mezi 120 až 150 korunami.
Kdyby Václav Havel věděl, jak jeho sametoví borci rozkradou OKD a horníky na fotce kolem něho o byty připraví... Snímky Břetislav Olšer
Napřed to bylo pár miliard, které nechal Bakalovi, když byl ministrem financí a jeho, resp. Grossova vláda, prodala v roce 2004 menšinový podíl v OKD společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy Kč. Obžalobě dnes čelí úředníci FNM... Proč? Stát při doprodeji akcií OKD tehdejším majitelům minoritního podílu v čele s Viktorem Koláčkem nezahrnul do ocenění bytový fond, nebytové nemovitosti a další majetek. Prodejní cena necelé poloviny dolů byla proto zřejmě nižší, než odpovídalo tržní hodnotě. Stát za balík dostal 4 miliardy korun, Koláček a spol. pak balík obratem prodali Zdeňku Bakalovi a jeho partnerům. Kvůli privatizaci čelí už půl roku soudní žalobě státní úředníci a soudní znalec, kteří se na privatizaci podíleli. Soudní řízení s nimi ale dosud nezačalo.
Copak ví čorkař Bakala na Bohuslava Sobotku, jenž mu jako premiér ČR zobe z ruky...? Obžalobě dnes čelí dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří podle státního zástupce způsobili státu škodu 5,7 miliardy korun. Doucha údajně ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. A tehdejší ministr financi na to s klidem kývl...
MF Dnes a Zuzana Kubátová mají jasno; argumentují dotazem Evropské komise: "13. dubna 2005 učinil Karbon Invest nabídku ke koupi akcií od minoritních akcionářů, která naznačovala, že tržní hodnota OKD se rovná 22,4 miliardy. Hodnota privatizovaného státního podílu by mohla být 10 miliard Kč, oproti 4,1 miliardy Kč, za které byl tento podíl prodán. Jak zdůvodníte tak velký rozdíl mezi cenami?"
Stanovisko odeslané do Bruselu prý nepodepsal on, ale náměstek Eduard Janota. Ten už zemřel. Dopis do Bruselu však odešel s hlavičkou "Mgr. Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády". Když policie zjišťovala, proč ministerstvo privatizaci tak urputně hájilo, ukázalo se, že na odpovědi Bruselu úzce spolupracovalo s protistranou – tedy kupcem OKD. Dokumenty nasvědčují, že informace pro Evropskou komisi nechalo ministerstvo zpracovat kupce OKD, společnost Karbon Invest. Konkrétně její advokáty. Ti tedy neměli zájem nízkou privatizační cenu zpochybnit, na rozdíl od státu; za vším byl Zdeněk Bakala.
Protikorupční policie viní dva bývalé náměstky někdejšího Fondu národního majetku – Pavla Kutu a Jana Škurka – z toho, že tehdejší vládě "podstrčili" znalecký posudek, který podhodnotil cenu OKD. Oba to popírají. Sobotka říká, že tehdy žádnou chybu neudělal – postupoval prý jen podle pokynů podřízených. "Cena (při privatizaci OKD) vycházela ze znaleckého posudku, který jsme měli jako stát k dispozici,"říká premiér. Ministerstvo financí se před časem ohradilo proti kritice související s kauzou Mostecké uhelné společnosti (MUS). Vicepremiérka Karolina Peake (VV) v neděli uvedla, že česká strana se již nemůže připojit k řízení o náhradu škody, neboť včas nezareagovala na výzvy Švýcarska, které v rámci trestního řízení zablokovalo v přepočtu přes 12 miliard korun.
Ty měly pocházet z trestné činnosti. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin. Švýcaři podali obžalobu na sedm lidí, z nichž většinu tvoří Češi. Tehdejší ministr financí Kalousek zarytě mlčel, aby se nenamočil...?
Média v minulosti informovala o zájmu švýcarské prokuratury o privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS). Privatizace MUS se uskutečnila koncem 90. let minulého století. Švýcarští vyšetřovatelé se zajímali o vyvedení miliardových částek ze státního podniku. Již dříve Český rozhlas uvedl, že švýcarští vyšetřovatelé podezřívají v souvislosti s privatizací MUS z praní špinavých peněz a z takzvaného nekalého hospodaření s veřejnými zájmy šest Čechů a jednoho Belgičana, konkrétně má jít o Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého, Marka Čmejlu, Petra Krause a Jacquese de Groota.
Podnik OKD byl největší černouhelnou společností v České republice. Do jeho majetku patřilo více než pět a půl tisíc hektarů pozemků, přes osm tisíc budov a k tomu obrovské těžební areály i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce. Společnost OKD, která provozuje černouhelné doly na Karvinsku a Ostravsku, byla spolu se společnostmi Metalimex, Al Invest Břidličná a Českomoravské doly součástí podnikatelské skupiny Karbon Invest. Za první pololetí roku 2004 OKD vykázala výnosy 16,51 miliardy korun a čistý zisk 183 milionů korun. OKD se 16 tisíci pracovníky patřilo mezi největší zaměstnavatele v ČR. Ale poté přišla žaloba za tunelování. Žalobce vinil trojici podnikatelů, jejichž jmění se v případě Otavy a Koláčka odhaduje na miliardy korun, ze zneužívání informací v obchodním styku. Soud je však zbavil obvinění z tohoto trestného činu...
Čím víc prožívám krvavý bankrot Ukrajiny, tím víc vzpomínám na focení světového rekordmana Sergeje Bubky na povrchu v jednom z doněckých dolů. Byl počátek 90. let. Fáral jsem v černouhelném dole Zasjaďko.
Připomeňme si však i další stěžejní kauzu: přes 43 tisíc ve všech pádech skloňovaných bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji má už pár dnů nového majitele. Stoprocentní podíl ve firmě RPG Byty, jež bývalé hornické byty vlastnil a kterou ovládal podnikatel Zdeněk Bakala, koupila mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital, plně integrovaný investor a správce realitních investic a majetku. Spolu s RPG Byty kupuje i servisní firmu RPG Služby. Portfolio RPG Byty sestává ze 43083 bytů o celkové ploše přibližně 2,6 milionu metrů čtverečních;obchod, jenž přinesl Bakalovy cca za 20 miliard korun...
Jak nedávno deník E15 informoval, RPG Byty jen za loňský rok vynesly 461 milionů korun v čistém, tedy téměř šestkrát více než předloni. Z profitu si pak Bakala a jeho společník Peter Kadas nechali na jaře letošního roku vyplatit 261 milionů korun jako dividendu. Zbytek těchto peněz šel na účet nerozděleného zisku minulých let. Na něm již RPG Byty shromáždilo 9,7 miliardy korun. Konto přitom bylo ještě tučnější. Majitelé firmy si z něj ale loni stáhli 4,6 miliardy. Přitom kdysi dávno v privatizační smlouvě se Bakala zavázal, že v případě převodu byty nabídne přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což zatím neudělala. A jak vidno zříti, už nikdy neudělá..
Citace: Ministr financí Andrej Babiš důrazně odmítá informace zveřejněné, podle kterých hlasoval v souvislosti s přípravou průmyslové zóny Barbora na Karvinsku o prostředcích na výkup pozemků od společnosti Asental patřící Zdeňku Bakalovi. „Je to naprosto absurdní. O vybudování nové průmyslové zóny rozhodla již v roce 2013 vláda premiéra Rusnoka. Na nedávném výjezdním zasedání vlády v Ostravě byl tento záměr pouze potvrzen, a to z důvodu přetrvávající nedostatečné kapacity průmyslových zón a potřeby vytvořit nová pracovní místa v Moravskoslezském kraji. Vláda však v žádném případě nerozhodovala o nákupu pozemků, ale pouze o podílu státu na financování infrastruktury průmyslové zóny, která bude nabízena potenciálním zájemcům,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.
„Je to jeho velké morální i podnikatelské selhání,“ poznamenal anální Sobotka na Bakalův „obchod snů“ s byty. Co na to říct? Nestydí se pan premiér? Vydrží nám do podzimu? Nestáhne ho Bakala do propadliště dějin? A co ministr průmyslu Mládek; kdepak jsou „nějaké peníze od Bakaly“, které nedávno v ČT sliboval. Pak ještě malér ministra vnitra, jenž měl dostat milion jako všimné od kauzy zadlužené České pošty, aby podnikatel a věřil Čadek dostal zpět své dvě desítky miliard.
Tak si zopakujme, co už o té falešné Sobotkově socialistické partičce víme; totálně znovu zklamal, když v roce 2013 sliboval volební výsledek ČSSD, co bude začínat trojkou, nakonec byl rád, že začínal alespoň dvojkou. Kdyby se prodlužovalo jako v hokeji, přišla by “rychlá smrt”, jelikož by ho Babiš z ANO sfoukl, jak skomírající plamínek svíčky. Ale politika není hokej, tedy je, ale ne hokej s pravidly. Fauluj, jak, kde a kdy můžeš, rowdies to vždy přijmou s nadšením.
Inu, existuje rčení: "Když jdeš nahoru, chovej se k lidem kolem sebe slušně, aby ses měl o koho opřít až budeš padat na držku" - trvalo to jen asi dva roky; nebalí si už své saky paky česká trojkoaliční vláda a nechystají se mimořádné volby, v nichž už bude mít většinu ANO s Andrejem Babišem, jenž stane premiérem, co chce řídit stát jako firmu...
Napřed koupil OKD za hubičku, stát připravil o 6 miliard, pak prodal byty slíbené horníkům za 20 miliard a nyní má dostat 200 milionů za prodej průmyslové zóny na místě kdysi Dolu Barbora u Karviné; penězi nenasytný psychopat...
Z více než 1,2 miliardy korun, které stát a kraj vloží do průmyslové zóny na místě bývalého Dolu Barbora u Karviné, dostane přes 200 milionů korun miliardář Zdeněk Bakala. Tuto částku má jeho firmě Asental, která pozemky vlastní, zaplatit Moravskoslezský kraj. Půdu přitom zhodnotí sám stát. Týdeník Euro již dříve uvedl, že cena, za niž od Bakaly kraj pozemky vykoupí, je vyšší než ta, kterou jako férovou označil soudní znalec. Zatímco kraj hodlá Bakalovu Asentalu vyplatit 212 korun za metr čtvereční, podle odhadce se správná cena pohybuje mezi 120 až 150 korunami.
Kdyby Václav Havel věděl, jak jeho sametoví borci rozkradou OKD a horníky na fotce kolem něho o byty připraví... Snímky Břetislav Olšer
Napřed to bylo pár miliard, které nechal Bakalovi, když byl ministrem financí a jeho, resp. Grossova vláda, prodala v roce 2004 menšinový podíl v OKD společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy Kč. Obžalobě dnes čelí úředníci FNM... Proč? Stát při doprodeji akcií OKD tehdejším majitelům minoritního podílu v čele s Viktorem Koláčkem nezahrnul do ocenění bytový fond, nebytové nemovitosti a další majetek. Prodejní cena necelé poloviny dolů byla proto zřejmě nižší, než odpovídalo tržní hodnotě. Stát za balík dostal 4 miliardy korun, Koláček a spol. pak balík obratem prodali Zdeňku Bakalovi a jeho partnerům. Kvůli privatizaci čelí už půl roku soudní žalobě státní úředníci a soudní znalec, kteří se na privatizaci podíleli. Soudní řízení s nimi ale dosud nezačalo.
Copak ví čorkař Bakala na Bohuslava Sobotku, jenž mu jako premiér ČR zobe z ruky...? Obžalobě dnes čelí dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří podle státního zástupce způsobili státu škodu 5,7 miliardy korun. Doucha údajně ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. A tehdejší ministr financi na to s klidem kývl...
MF Dnes a Zuzana Kubátová mají jasno; argumentují dotazem Evropské komise: "13. dubna 2005 učinil Karbon Invest nabídku ke koupi akcií od minoritních akcionářů, která naznačovala, že tržní hodnota OKD se rovná 22,4 miliardy. Hodnota privatizovaného státního podílu by mohla být 10 miliard Kč, oproti 4,1 miliardy Kč, za které byl tento podíl prodán. Jak zdůvodníte tak velký rozdíl mezi cenami?"
Stanovisko odeslané do Bruselu prý nepodepsal on, ale náměstek Eduard Janota. Ten už zemřel. Dopis do Bruselu však odešel s hlavičkou "Mgr. Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády". Když policie zjišťovala, proč ministerstvo privatizaci tak urputně hájilo, ukázalo se, že na odpovědi Bruselu úzce spolupracovalo s protistranou – tedy kupcem OKD. Dokumenty nasvědčují, že informace pro Evropskou komisi nechalo ministerstvo zpracovat kupce OKD, společnost Karbon Invest. Konkrétně její advokáty. Ti tedy neměli zájem nízkou privatizační cenu zpochybnit, na rozdíl od státu; za vším byl Zdeněk Bakala.
Protikorupční policie viní dva bývalé náměstky někdejšího Fondu národního majetku – Pavla Kutu a Jana Škurka – z toho, že tehdejší vládě "podstrčili" znalecký posudek, který podhodnotil cenu OKD. Oba to popírají. Sobotka říká, že tehdy žádnou chybu neudělal – postupoval prý jen podle pokynů podřízených. "Cena (při privatizaci OKD) vycházela ze znaleckého posudku, který jsme měli jako stát k dispozici,"říká premiér. Ministerstvo financí se před časem ohradilo proti kritice související s kauzou Mostecké uhelné společnosti (MUS). Vicepremiérka Karolina Peake (VV) v neděli uvedla, že česká strana se již nemůže připojit k řízení o náhradu škody, neboť včas nezareagovala na výzvy Švýcarska, které v rámci trestního řízení zablokovalo v přepočtu přes 12 miliard korun.
Ty měly pocházet z trestné činnosti. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin. Švýcaři podali obžalobu na sedm lidí, z nichž většinu tvoří Češi. Tehdejší ministr financí Kalousek zarytě mlčel, aby se nenamočil...?
Média v minulosti informovala o zájmu švýcarské prokuratury o privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS). Privatizace MUS se uskutečnila koncem 90. let minulého století. Švýcarští vyšetřovatelé se zajímali o vyvedení miliardových částek ze státního podniku. Již dříve Český rozhlas uvedl, že švýcarští vyšetřovatelé podezřívají v souvislosti s privatizací MUS z praní špinavých peněz a z takzvaného nekalého hospodaření s veřejnými zájmy šest Čechů a jednoho Belgičana, konkrétně má jít o Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého, Marka Čmejlu, Petra Krause a Jacquese de Groota.
Podnik OKD byl největší černouhelnou společností v České republice. Do jeho majetku patřilo více než pět a půl tisíc hektarů pozemků, přes osm tisíc budov a k tomu obrovské těžební areály i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce. Společnost OKD, která provozuje černouhelné doly na Karvinsku a Ostravsku, byla spolu se společnostmi Metalimex, Al Invest Břidličná a Českomoravské doly součástí podnikatelské skupiny Karbon Invest. Za první pololetí roku 2004 OKD vykázala výnosy 16,51 miliardy korun a čistý zisk 183 milionů korun. OKD se 16 tisíci pracovníky patřilo mezi největší zaměstnavatele v ČR. Ale poté přišla žaloba za tunelování. Žalobce vinil trojici podnikatelů, jejichž jmění se v případě Otavy a Koláčka odhaduje na miliardy korun, ze zneužívání informací v obchodním styku. Soud je však zbavil obvinění z tohoto trestného činu...
Čím víc prožívám krvavý bankrot Ukrajiny, tím víc vzpomínám na focení světového rekordmana Sergeje Bubky na povrchu v jednom z doněckých dolů. Byl počátek 90. let. Fáral jsem v černouhelném dole Zasjaďko.
Připomeňme si však i další stěžejní kauzu: přes 43 tisíc ve všech pádech skloňovaných bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji má už pár dnů nového majitele. Stoprocentní podíl ve firmě RPG Byty, jež bývalé hornické byty vlastnil a kterou ovládal podnikatel Zdeněk Bakala, koupila mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital, plně integrovaný investor a správce realitních investic a majetku. Spolu s RPG Byty kupuje i servisní firmu RPG Služby. Portfolio RPG Byty sestává ze 43083 bytů o celkové ploše přibližně 2,6 milionu metrů čtverečních;obchod, jenž přinesl Bakalovy cca za 20 miliard korun...
Jak nedávno deník E15 informoval, RPG Byty jen za loňský rok vynesly 461 milionů korun v čistém, tedy téměř šestkrát více než předloni. Z profitu si pak Bakala a jeho společník Peter Kadas nechali na jaře letošního roku vyplatit 261 milionů korun jako dividendu. Zbytek těchto peněz šel na účet nerozděleného zisku minulých let. Na něm již RPG Byty shromáždilo 9,7 miliardy korun. Konto přitom bylo ještě tučnější. Majitelé firmy si z něj ale loni stáhli 4,6 miliardy. Přitom kdysi dávno v privatizační smlouvě se Bakala zavázal, že v případě převodu byty nabídne přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což zatím neudělala. A jak vidno zříti, už nikdy neudělá..
Citace: Ministr financí Andrej Babiš důrazně odmítá informace zveřejněné, podle kterých hlasoval v souvislosti s přípravou průmyslové zóny Barbora na Karvinsku o prostředcích na výkup pozemků od společnosti Asental patřící Zdeňku Bakalovi. „Je to naprosto absurdní. O vybudování nové průmyslové zóny rozhodla již v roce 2013 vláda premiéra Rusnoka. Na nedávném výjezdním zasedání vlády v Ostravě byl tento záměr pouze potvrzen, a to z důvodu přetrvávající nedostatečné kapacity průmyslových zón a potřeby vytvořit nová pracovní místa v Moravskoslezském kraji. Vláda však v žádném případě nerozhodovala o nákupu pozemků, ale pouze o podílu státu na financování infrastruktury průmyslové zóny, která bude nabízena potenciálním zájemcům,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.
„Je to jeho velké morální i podnikatelské selhání,“ poznamenal anální Sobotka na Bakalův „obchod snů“ s byty. Co na to říct? Nestydí se pan premiér? Vydrží nám do podzimu? Nestáhne ho Bakala do propadliště dějin? A co ministr průmyslu Mládek; kdepak jsou „nějaké peníze od Bakaly“, které nedávno v ČT sliboval. Pak ještě malér ministra vnitra, jenž měl dostat milion jako všimné od kauzy zadlužené České pošty, aby podnikatel a věřil Čadek dostal zpět své dvě desítky miliard.
Tak si zopakujme, co už o té falešné Sobotkově socialistické partičce víme; totálně znovu zklamal, když v roce 2013 sliboval volební výsledek ČSSD, co bude začínat trojkou, nakonec byl rád, že začínal alespoň dvojkou. Kdyby se prodlužovalo jako v hokeji, přišla by “rychlá smrt”, jelikož by ho Babiš z ANO sfoukl, jak skomírající plamínek svíčky. Ale politika není hokej, tedy je, ale ne hokej s pravidly. Fauluj, jak, kde a kdy můžeš, rowdies to vždy přijmou s nadšením.
Inu, existuje rčení: "Když jdeš nahoru, chovej se k lidem kolem sebe slušně, aby ses měl o koho opřít až budeš padat na držku" - trvalo to jen asi dva roky; nebalí si už své saky paky česká trojkoaliční vláda a nechystají se mimořádné volby, v nichž už bude mít většinu ANO s Andrejem Babišem, jenž stane premiérem, co chce řídit stát jako firmu...