Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all articles
Browse latest Browse all 19126

Bělorusové poprvé odpálili řízené střely z nových letounů Jak-130. Podívejte se

$
0
0


10.2.2016 zdroj
Běloruské vzdušné síly v úterý 9. února uvolnily unikátní záběry ze zkušebních odpalů protiletadlových řízených střel R-73 ze svých zbrusu nových cvičných a lehkých bojových letounů Jak-130, které získaly z Ruska (uvnitř video).

Video zachycuje cvičné střelby, které se uskutečnily počátkem února nad územím zahrnujícím bývalý letecký polygon Polesskij. Piloti 116. letecké základny Vzdušných sil a protivzdušné obrany Běloruska provedli vůbec poprvé odpaly krátkodosahových, tepelně naváděných protiletadlových řízených střel R-73 (které také tvoří základ řízené protiletadlové výzbroje ruských letounů v Sýrii). Střely byly vypuštěny na cvičné cíle.

Záznam je unikátní také tím, že obsahuje záběry z kokpitu včetně „screenu“ jednoho z palubních LCD displejů, zobrazujícího vzdušnou situaci v momentu odpalu řízené střely. Dobře je vidět uspořádání pilotní kabiny s třemi velkoplošnými multifunkčními displeji, moment odpalu stiskem tlačítka na kniplu, start rakety z pokdřídelního závěsníku a prudké manévrování střely R-73, jdoucí nekompromisně za cílem.




Bělorusko obdrželo první letouny Jak-130 v loňském roce. S Ruskem prozatím uzavřelo dva kontrakty, každý zahrnující dodání čtyř letadel.

Jak-130 z produkce ruské korporace Irkut je v kategorii cvičných a lehkých bojových letadel absolutní světová špička. Letoun nejenže spolu s výcvikovým komplexem přináší nové možnosti leteckého výcviku – včetně simulace „chování“ celé řady bojových strojů – ale má velký potenciál i jako lehký bojový stroj.

Jeho konstrukční řešení, zvolené na sklonku existence Sovětského svazu, je mimořádně zdařilé. Svědčí o tom i skutečnost, že dva největší konkurenti Jaku-130, italský typ M-346 a čínský L-15, jsou v podstatě klony tohoto ruského stroje.

O Jak-130 je také velký zájem v zahraničí: kromě Ruska a Běloruska jej už používají vzdušné síly Bangladéše a Alžírska. Než Západ poničil Libyi a Sýrii, byly připraveny dohody na dodání letounů oběma těmto zemím. Je pravděpodobné, že Sýrie letouny po konečném vítězství získá, stejně jako například Vietnam, který má o tyto stroje zájem.

Bělorusko je členem Eurasijského ekonomického svazu a také obranné Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB).
napsal/přeložil Geo
Foto: YouTube.com

Viewing all articles
Browse latest Browse all 19126

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4