Mario Andrijasevič
29. 3. 2016 AC24
Tato skutečnost zase jednou ukazuje ten naprostý nedostatek kontroly, jakou mají US nad svou vlastní válečnou mašinérií, když spolu bojují dvě militantní skupiny jedna vyzbrojovaná CIA a ta druhá Pentagonem.
Tento boj údajně probíhá v oblasti mezi obleženým městem Aleppo a tureckou hranicí, a ten se, jak říkají oficiální činitelé, v posledních dvou měsících ještě více vyostřil.
Podle potvrzených zpráv z února Pentagonem podporované jednotky přicházející z Kurdy kontrolovaných oblastí na východě přinutily CIA vyzbrojovanou milici Fursan al Haq, aby opustila město Marea, které je asi 32 km severně od Aleppa.
Major Fares Bayoush, který je vůdcem militantní skupiny Fursa al Haq dost jasně konstatoval: „Bojujeme s každou frakcí, která na nás zaútočí, bez ohledu na to, odkud tato dostává podporu.“
Podobné zprávy přichází od bojovníků rebelů z města Azaz, které je známé jako klíčový tranzitní bod pro bojovníky a dodávky mezi Aleppem a tureckou hranicí.
Tyto střety jasně ilustrují míru těžkosti i nekompetentnost v US koordinaci mezi tucty ozbrojených skupin, které se pokouší svrhnout vládu presidenta Bashara Assada, a spolu s tím i bojovat proti militantům Islamistického státu a navíc jedna s druhou.
Reprezentant Adam Schiff z Kalifornie, vrcholný Demokrat ve sněmovní Zpravodajské komisi přiznal, že je to ohromný problém a tyto střety mezi US podporovanými skupinami popsal jako „zcela nový jev.“ Řekl, že tento jev je součástí trojrozměrných šachů na syrském bitevním poli.
Také další US činitel, který není o této záležitosti oprávněn veřejně hovořit, řekl, že je to komplikovaná válka mnoha stran, v níž má Amerika jen hrubě omezené možnosti volby.
„My víme, že potřebujeme v poli partnera. Nemůžeme ISIL porazit bez té druhé strany rovnice, takže se dále pokoušíme takové vztahy utvářet,“ pokračoval.
Avšak za poslední rok Pentagon vyslal asi 50 sil speciálních operací do Kurdy držených oblastí v severovýchodní Sýrii. Ty měly v plánu lepší koordinaci s místními milicemi a zajištění pomoci, aby US podporované skupiny rebelů nebojovaly jedna s druhou.
Pentagon rovněž pomáhal s vytvořením nové vojenské koalice zvané Syrské demokratické síly. Podle zpráv bylo jejich cílem tuto skupinu vyzbrojit a připravit ji, aby ve východní Sýrii zabírala území od Daesch a současně s tím poskytovala informace pro US nálety.
Této skupině dominují výhonky kurdského hnutí lépe známé jako Lidové ochranné jednotky čili YPG. K této skupině se údajně připojilo i pár arabských jednotek a ta dostává letecky shazované zbraně a zásobování od US Speciálních sil.
CIA má však své vlastní operační centrum v Turecku, z něhož směřuje pomoc skupinám rebelů v Sýrii. CIA jim údajně spolu se Saúdskou Arábií poskytuje protitankové rakety TOW.
Ozbrojené síly Pentagonu (Syrské demokratické síly) operovaly hlavně v severozápadní části země a CIA podporované skupiny dále na západ. Avšak ruské nálety, které trvaly několik měsíců, je oslabily.
Ruská intervence vytvořila průlom, který kurdským silám umožnil rozšířit zónu své kontroly, což je přivedlo k ještě častějším konfliktům se skupinami podporovanými CIA.
Je známo, že Sýrie je v sevření ze zahraničí podporovaných milicí už od března 2011. Prozatím údajně v důsledku těchto násilností o život přišlo půl milionu Syřanů a miliony jich byly vyhnány z domovů.
Zdroj: southfront.org