Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Kdo a kde přijde s letadlem budoucnosti? Ruské projekty Fregata Ecojet a IS-3

$
0
0
Vladimír Leonov
1.3.2016 Eurasia24
Jak budou vypadat dopravní letouny blízké budoucnosti? Kde vznikají projekty revolučních linerů a jakou mají šanci na realizaci? Na tyto a množství dalších otázek odpovídá článek webu ruského týdeníku Argumenty týdne.

V Rusku jsou „letadla budoucnosti“ téměř připravena k zahájení sériové výroby. K dispozici je vše potřebné – technologie, konstrukční zázemí, modely, které úspěšně prošly když ne ohněm a vodou, tak alespoň aerodynamickým tunelem v CAGI (Ústřední aerodynamický ústav profesora N. E. Žukovského). Jeden ze dvou (projektů) dopravních letounů, Fregata Ecojet, dokonce i v Evropě v transsonickém kryogenním tunelu, který umožňuje simulovat letové podmínky v přeletových režimech – rychlosti kolem 0,8 M a teplotě vnějšího prostředí cca -50 stupňů °C. Ale je třeba vyřešit problém, kdo bude tyto perspektivní projekty financovat a převezme také příslušná rizika.

Dvě cesty do nebe

V Rusku dnes existují dva částečně si konkurující projekty: IS-3 Stěrch (jeřáb bílý) a Fregata Ecojet (další foto zde). Oba mají své kořeny v Tupolevově konstrukční kanceláři a oba jsou dílem FPG (finančně-průmyslové skupiny – konsorcia) Rosaviakonzorcium. Konsorcium bylo založeno v roce 1995 prezidentským dekretem, a to s cílem uvést na trh letoun Tu-204 a jeho modifikaci Tu-334. Výsledek známe; letadla byla postavena, dostala certifikaci – a úroveň zájmu o ně v leteckých dopravních společnostech patří mezi tragické příběhy letecké historie. Místní i zámořští lobbisté se „postarali“, a i kapitáni našeho průmyslu a vláda zardousili naši civilní leteckou výrobu vlastníma rukama (řeč je o situaci v Rusku v 90. letech – pozn. edit.).

Nyní se ji snaží opět pozvednout – investují peníze do napůl zahraničního projektu Superjet (Suchoj Superjet 100) a do projektu letounu pro krátké a středně dlouhé tratě Irkut MC-21. Jeden i druhý letoun jsou klasické, úzkotrupé koncepce. Velkým novátorstvím neoplývají. Podle očekávání odborníků nebude MC-21 ničím víc než konkurentem rodiny letounů Airbus A320 a Boeing 737. Už to je dobré. Ale přesto – miliony našich lidí by se znovu rády cítily jako občané letecké velmoci tak, jak se cítily v minulosti a jak byly vychovány. Pokud by tomu tak nebylo, nebyly by ani mnohatisícové davy na aerosalonech MAKS.

K tomu, abychom se znovu dostali do popředí, jak tomu bylo s Tu-104 a Tu-114, s An-22 Antej nebo s vrtulníkem Mi-26 potřebujeme nové nápady, nová konstrukční řešení. A ta se objevují – v Rosaviakonzorciu se dali dohromady nejen profesionálové, ale také nadšenci. Ti dnes tvoří dvě samostatné konstrukční skupiny, každá řeší jiný projekt. A základem obou projektů je široký, oválný, shora a zdola jakoby stlačený trup, který plynule přechází do s ním integrovaného křídla. A to je vlastně to hlavní domácí know-how; z logiky věci by měl rozdíl tlaků letoun ve výšce roztrhat, ale nedojde k tomu – problém je vyřešen, jak prokázaly výpočty a pokusy v CAGI i v zahraničních laboratořích. První výhra – čelní odpor vzduchu se tímto řešením snížil téměř na polovinu.

Fregata Ecojet má (díky širokému trupu) v jedné řadě 10 křesel oddělených od sebe třemi uličkami a IS-3 Sterk dokonce 12 křesel, opět se třemi uličkami. Rozdíl mezi oběma letouny spočívá v nosnosti a doletu. Zatímco kapacita Stěrchu by měla být 400 cestujících, tak Fregata Ecojet by měla být schopna vzít jich na palubu 358. „Jeřáb“ je letoun s dlouhým doletem, „Fregata“ je určena k letům na středně dlouhých tratích. Spotřeba paliva na osobokilometr je v porovnání se současnými stroji u obou letounů o 18 – 30 % nižší.

Fregata Ecojet hledá místo zrození

Vedoucí programu Fregata Ecojet Alexandr Klimov uvedl pro Argumenty týdne (ruský týdeník), že jeho tým už pracuje na technických výkresech. Ptám se:

Je to čistě ruský projekt, nebo v něm počítáte s mezinárodní spoluprací?

„Ne, není pouze ruský – stejně jako dnes neexistují čistě americká letadla.“

Říká se, že máte potíže ve spolupráci se západními partnery?

„To ano. My však nejsme subjekt závislý na spolupráci, ale soukromá společnost, na kterou se nevztahují žádná omezení. Jinou otázkou jsou peníze. Objednávat cokoli v Evropě při současném kursu rublu k dolaru je zbytečně drahé. Ovšem dnes je evropský vývojový a experimentální letecký průmysl jednoznačně nevytížen, takže se vše může rychle změnit. Na stole mi leží seznam tří set seriózních strojírenských podniků, zejména německých, které zůstaly bez práce.“

Hledáte tedy pro zajištění výroby místo se silnou tradicí výroby letadel?

„Ano, vždy je dobré mít po boku někoho, kdo se ve výrobě letadel vyzná, ale věřte, že to není to hlavní. Zkušenosti se během práce dají získat poměrně rychle. Celý loňský rok hledali naši manažeři místo, kde by se dal postavit výrobní závod. Najali jsme i německou poradenskou firmu, která posuzovala celkem 149 vytipovaných míst.

Jedním z našich požadavků byla možnost postavit blízko výrobního závodu VPD (vzletovou a přistávací dráhu). Bez ní by to nešlo, protože jednotlivé součásti letadla se budou svážet z ‚z celého světa'. A také vyrobená letadla, cca 45 kusů za rok, musí mít odkud startovat. Finální nebo chcete-li konečná montáž pak vyžaduje hotový les montážních konstrukcí kolem letadel a samozřejmě i ‚mistry svého řemesla', kteří zdánlivě pomalu provádějí ty nejsložitější montážní práce.

Členové projektového týmu Fregata Ecojet mají v úmyslu stát se průkopníky a dramaticky změnit technologii výroby letadel. Konečným cílem pak může být i to, stát se určitým vzorem pro konstrukce letadel na celém světě. Nepochopitelná je jedna věc – proč Spojené státy a Evropa před 40 lety ustoupily od zavedení montážní linky a laserového měření? Že by jim k tomu chyběly ‚ruské mozky'?“


„IS“ neznamená „Iosif Stalin“

Co k tomu říká vedoucí projektu IS-3 Sergej Isakov?

„Písmena ‚IS' znamenají v tomto případě ‚integrální letoun' (‚интегральный самолёт'). Vzal jsem projekt do Ruské inženýrské společnosti (vývojová organizace pracující na principu naší s.r.o.), ale stále spolupracujeme s Rosaviakonzorciem – tam jsou naši přátelé a vážím si jejich názorů a úhlu pohledu. Jsou pragmatičtí, ale my na rozdíl od nich o žádné mezinárodní spolupráci či integraci neuvažujeme.

Pro nás žádná spolupráce se západními partnery, a tím méně s Američany, nemůže být už z podstaty. Ať už si vezmete kteréhokoli západního leteckého konstruktéra, zjistíte, že ve své práci vychází buď ze školy Sikorského, nebo Tupoleva. V Evropě dnes v leteckých konstrukcích nikde ‚vepředu světélko nesvítí'. A od těch, které jsme dříve učili, se dnes přece učit nebudeme. Takže pracujeme na čistě ruském letadle.“

Říká se, že Perspektivní letecký komplex dálkového letectva (PAK DA) (budoucí ruský bombardér – pozn. edit.) bude mít konstrukci založenou na principu létajícího křídla?
„Projekt ještě není schválen, je ale dobré si připomenout, že na tomto principu postavili Američané svůj bombardér B-2 a ze strategického hlediska nemá opodstatnění. Raketu je možné vypustit například 3000 km od cíle, zatímco k tomu, aby mohl odhodit bomby, musí bombardér vstoupit do vzdušného prostoru nepřítele. A pokud nepřítel provede na zemi (na vhodném místě) malou jadernou explozi, řízení letounu, prošpikovaného elektronikou, dostane elektromagnetický úder a posádce zbude pouze jediné – katapultovat se.“

Ale Američané se přece snaží přestavět „létající křídlo“ pro civilní využití jako Boeing 797. Existují již i létající modely tohoto letadla.

„Ano, to je známý fakt. Podle našeho názoru to není dobrý nápad. Ať si však hrají s modely, pro bohaté je to zábava. Hlavní nevýhodou létajícího křídla je totiž ztráta stability v malých výškách a rychlostech. V těchto letových režimech je letoun zcela závislý na palubních počítačích a sebemenší selhání hrozí bezprostřední katastrofou a pádem letadla. My jsme tento problém vyřešili jednoduše – k létajícímu křídlu jsme připojili ocasní část a pilotní kabinu. Obyčejnou, pro piloty přijatelnou a nevyžadující přeškolení ani zvláštní vybavení.“

Může ale váš IS-3 využívat současná letiště?

„Kvůli našemu letadlu není přes jeho futuristický vzhled třeba měnit letištní infrastrukturu. IS-3 má stejnou hmotnost jako Tu-204 a přitom má dvojnásobnou kapacitu cestujících. Rozměry – délku a rozpětí křídel – má stejnou jako túčko. I cestovní rychlost je stejná, vyšší je zbytečná. Uvedu příklad ze života těch nejrychlejších letadel. Problémem nadzvukových dopravních letadel nebyla jen složitost jejich konstrukce, vysoká spotřeba paliva a aerodynamický třesk při nadzvukových rychlostech. Pro Concordy i Tu-144 bylo nutno v oblasti startu a přistání uzavírat vzdušný prostor pro ostatní letadla. Jejich vysoká startovní a přistávací rychlost v porovnání s běžnými dopravními letouny znesnadňovala leteckým dispečerům jejich výpočty a dělala zmatky na obrazovkách radarů.“

Sergej Isakov se Argumentům týdne přiznal k tomu, že k projektu Fregata Ecojet měl pozitivní postoj – jejich cesty se prostě rozešly:

„Bude pokračovat jejich projekt – budeme jim pomáhat, bude pokračovat náš projekt – budou pomáhat oni nám.“

Číňané by podle jeho slov chtěli buď IS-3, nebo Fregatu Ecojet.

„Co jim naši představitelé nabízejí, nevíme, takže nejsme sto to rozkreslit. Ne každý umělec se může stát leteckým konstruktérem, ale každý konstruktér musí být umělcem. Andrej Nikolajevič Tupolev vždycky říkal: Pokud je letadlo krásné, bude i dobře létat. A náš IS je krásný – a Fregata Ecojet také.“

Nejvíce nás překvapil Alexandr Klimov. Tím, že Fregata Ecojet může třeba také „zvednout kotvy“ a odplout ze země: „Nyní uvažujeme o třech místech (výroby). Jedno z nich je v Rusku. Kde, to ať zatím zůstane utajeno.“

Možná, že je to i dobře. Zatímco se bude Stěrch těžce, tak jako svého času tank IS-3, „prodírat přes trny národní reality ke hvězdám“, „ruský“ dopravní letoun Fregata Ecojet získá prvenství, uskuteční průlom ve stavbě letadel a otevře éru integrálních širokotrupých osobních dopravních letadel – pro závist Boeingu, Airbusu a třeba i Bombardieru.
Zdroj: argumenti.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Dojem z vystoupení ministryně školství v Horizontu ČT

$
0
0

Lubomír Man
2. 3. 2016
Já samozřejmě taky vím, že ta inkluze na školách je pitomost, jaká tady ještě nebyla, ale, propánakrále, přece uznejte, že když už jsem se na to jednou dala, tak od toho teď nemůžu couvnout, tím bych se přece úplně znemožnila.


Takže inkluze bude, i kdybyste měli vzteky popukat a kantoři se ve školách zbláznit, půjde to přes vaše hlavy, politicky, horem, a naštěstí mě pámbíček podaroval takovou vyřídilkou, že ty dva oponenty, co mi tam předložili, jsem v podstatě knockautovala – a žádný jiný, naštěstí, jako třeba Klaus mladší, nebo pan prezident, tam nebyl. Protože, kdyby tam byli, tak bych tam zas nebyla já. Takže klídek, je to v ažuritě, asistenti budou, i když nevím, kde bych je tak asi vzala, ale úředně budou, to už si nějak obreptám, jakož si obreptám i všechno ostatní, na to se můžete spolehnout...

Sledovat, monitorovat, izolovat, omezovat, mazat, rušit, blokovat. Bránit tak svobodu

$
0
0


- geo -
2. 3. 2016  Eurasia24

Když se Karel Schwarzenberg na rusofobním setkání s hezkým českým názvem Kremlin Watch Forum vyjadřoval k tvrzení, že na Majdanu řečnil pod vlajkami Pravého sektoru, řekl, že na takových demonstracích bývají „magoři, volové, extremisté“. Mezi jakými lidmi řečnil tentokrát, na setkání spolku zvaného Evropské hodnoty? Každopádně mezi svými.

Jan Korál z NWOO ke snaze této skupiny zakázat projevy jiných názorů napsal
"Jak to bude v praxi vypadat, se teprve ukáže, ale už nyní je jasné, že jsme zase o krok blíže totalitnímu systému, jenž se podobá se minulému režimu, který různými a často tvrdými způsoby potíral projevy nesouhlasu s fungováním státu a projevoval tak svou zločinnost a pokrytectví. Tenkrát se bojovalo proti imperialistické propagandě, dnes proti té ‚pro-kremelské'.

Pokrytectví? Možná. Ale oproti současnému režimu ten tehdejší moc předstírat nemusel. Ideologie měla jasně zakreslené a ústavě zapsané rámce a definované způsoby jejich překročení. Skoro denně se to připomínalo v Rudém právu. A zločinnost? I když dnes takové přiznání může člověku zničit život, ta doba v leckom, kdo si ji pamatuje, zanechala hezké vzpomínky. A v leckom, kdo si ji nepamatuje, zase vzpomínky nehezké (na to video se nedívejte po jídle).

To dnešní ideologie – liberalismus–, podle které také musíme žít a která nám je také vštěpována od školky, je křivá už tím, že plíživě kontroluje naši ústavu a účelově se v ní sama popírá ustanovením, že „žádná ideologie ve státě nemůže být výlučná“.

A tak se přímo na půdě parlamentu, nositele ústavodárné moci, pod záštitou a s účastí zákonodárců, sejde parta, která chce bojovat s „ruskou propagandou“ (rozuměj jinými názory) a její organizátor (klikněte, ale taktéž před jídlem) řekne, že „je zásadní, aby svobodné společnosti dokázaly této kampani rozumně čelit v rámci liberální demokracie“.

Kdo a jakým způsobem hodlá „této kampani“ čelit, o tom bylo napsáno dost v textu kolegy Korála i v článku na Parlamentních listech. Také slova v titulku tohoto komentáře nejsou vycucaná z prstu, ale z hysterické schůze. V podstatě jde o tendence k brutální cenzuře a návrhy způsobů zakazování názorů nesouhlasných s nynějším režimem.

Zaklekneme, zkroutíme, svážeme a umlčíme. Takové jednání ve jménu svobody můžeme přisuzovat „magorům, volům, extrémistům“.

Na druhou stranu, čemu se divit? Nikdo v moderní historii nemá s těmito praktikami tak bohaté zkušenosti, jako proponenti naší nevýlučné ideologie.

Její obhájci v české kotlině budou vždycky bránit takové výdobytky, jako je fenomén Bakala, jako jsou agresivita a násilí coby norma, jako je ničení vzdělání inkluzí, lichva, hazard, systematická likvidace rodiny a s tím spojené lidské neštěstí, jako je otevřená propagace deviací a nacismu, lež, manipulace. Zkrátka hodnoty euroatlantické civilizace, hodnoty liberální demokracie. Evropské hodnoty. 
 
 

Zbyněk Fiala: Bible a hra na kuře

$
0
0
Zbyněk Fiala
2.3.2016 Vaše věc

V americkém superúterý, v primárkách napříč jedenácti státy USA, vyhráli Donald Trump a Hillary Clintonová. Zdaleka však není hotovo. Republikáni šátrají v měšci nejbizarnějších volebních triků a Demokraté netuší, co se může stát, až se soutěž přenese do států na severu země.

Nespokojenost s životem ve společnosti, která všechny výhody hospodářského růstu směřuje jen k malé skupince finančníků a velkých vlastníků, nejúspěšněji sklízí Donald Trump, upevňující své postavení na špici republikánských uchazečů o nominaci do prezidentských voleb. Na demokratické straně zatím s přehledem vyhrává Hillary Clintonová. Jistě jí to zvedlo sebevědomí, ale velkou roli u ní hrálo to, že se hlasovalo se hlavně v jižních státech s velkým podílem černošského obyvatelstva. To si je vědomo svého historického úspěchu v podobě vlády Baracka Obamy a vnímá Clintonovou jako členku jeho týmu.

Republikánská noční můra Donald Trump potvrdil, že je schopen vyhrávat bez ohledu na polohu státu na politické mapě Spojených států, ať už je to liberální severovýchod, nebo jižní státy s větším podílem konzervativní orientace a kostela. Svatoušek Ted Cruz se prosadil jen v domovském Texasu a sousední Oklahomě. Pouhá bible a zrak vyvrácený k nebi už nezabírá.

Marco Rubio, zoufalá naděje stranických špiček Republikánů, dosáhl jediného vítězství v otevřené Minnesotě, ale samotného Cruze porazil ještě ve Virginii, Vermontu, Massachusetts a Georgii. Aby to bylo ještě složitější, ve dvou státech východního pobřeží Rubio neporazil Johna Kasiche, kterého zkoušely prosazovat New York Times.

Republikánské kandidáty druhého sledu tak čeká zajímavá fáze „hry na kuře“, kdy jedou proti sobě na plný plyn a vyhraje ten, kdo neuhne (pokud to někdo přežije). Matematika volebního boje naznačuje, že Trump může souboj o republikánskou nominaci prohrát jen pokud bude mít jediného soupeře. Ale i tato naděje je slabá a může brzy vyhasnout. V 11 primárkách superúterý Trump vyhrál šestkrát drtivě a jednou mírně.

Také na levém křídle se odehrává souboj se zprofanovaným establishmentem, ale je zvýrazněn ještě tím, že proti velkým zájmům vystupuje izolovaný senátor z jednoho z nejmenších států. I po strhujícím superúterý si socialista Bernie Sanders uchoval šanci ve své v bitvě Davida proti Goliášovi, když ve čtyřech státech vyhrál a v jednom (Massasuchetts) to bylo na ostří nože. Jeho vítězství byla navíc výrazná, jak na severu (pochopitelně v domovském Vermontu a bílé Minnesotě), tak na jihu v Oklahomě a velice zajímavém Coloradu se silným univerzitním prostředím.

V klíčovém Texasu však dostal nařezáno, stejně jako v Tennesee, Virginii, Georgii, Arkansasu a Alabamě. Obecně prohrává ve státech s větším podílem černošského obyvatelstva, kde je Clintonová vnímána jako pokračovatel Obamovy vlády. Musí se teď upnout na výsledky na severu, a taky hlavně v Kalifornii, Floridě a New Yorku, kde jde o nejvíc hlasů. Kdyby se však dostal do finále a měl se postavit Trumpovi, bude to rvačka o podobný elektorát, nespokojené bílé s modrým límečkem. Ale i Clintonová by stála před situací, že část tradičních Demokratů z tohoto prostředí bude ventilovat své zklamání z narůstajících nerovností a půjde volit populistického Republikána.

Obě hlavní strany jsou tedy před prezidentskými volbami rozděleny hlouběji a jejich protější křídla mají blíže k protivníkovi jiné barvy než ve stejnobarevném táboře. Rozdíl mezi Trumpem a Sandersem však spočívá v tom, že Trump se tváří jako mocný ochránce slabých, zatímco Sanders slabé organizuje a dává jim víru v jejich šance. Nabízí další kolo souboje řadových občanů proti mocnému Wall Streetu, jak to potvrzuje i finanční stránka jeho kampaně. V únoru sehnal 42 milionů dolarů od 1,4 milionu dárců s průměrným příspěvkem 30 dolarů.

Zato Hillary Clintonová plně využívá možností pravidla o „super-PACs“, který si prosadili roku 2010 Republikáni nalepení na velké zájmy a dosáhli toho to nejméně demokratickou formou, rozhodnutím Nejvyššího soudu. Je to možnost dostávat neomezené příspěvky od korporací pod záminkou, že jde o využití svobody slova nějakým sdružením „veřejné akce“.

Toto sdružení nesmí být přímo napojeno na volební štáb kandidáta, ale pomáhá mu politickou reklamou především v televizi. To je druhá bizarnost amerického volebního boje – velké prachy ovlivňují veřejnost, neboť ta je ochotna koukat na televizní politické inzeráty, často drsně útočného zaměření. Ústavní svoboda slova se prosadila formou svobody mámení a dostala přednost před svobodou informované demokratické volby.

Ministerstvo zahraničí upozornilo Američany na nebezpečí při cestách do Turecka

$
0
0

2. 3. 2016   zdroj
Ministerstvo zahraničí USA rozšířilo pro krajany upozornění na nebezpečí cestování do Turecka. Bylo to sděleno na internetové stránce resortu.


V souvislosti s nedávnými teroristickými činy ze strany mezinárodních i místních skupin musí být Američané krajně opatrní při cestách do Turecka, upozorňuje zahraničněpolitický resort USA. "Ministerstvo zahraničí vyzývá americké občany, aby se vyhýbali cestám do Turecka", je uvedeno v daném dokumentu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Nenažranost církevních organizací nezná v Moravskoslezkém kraji mezí... Na areál zámku v Bruntále se sápe někdejší Německý řád

$
0
0

2.3. 2016   První zprávy
Církve či církevní organizace uplatňují majetkové nároky vůči několika obcím Moravskoslezského kraje. "Apetit církví je nehorázný, odmítáme platit jim dvakrát," má jasno vicehejtman kraje Josef Babka. Samotný kraj pak čelí šesti žalobám ze strany Německého řádu, respektive České provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě (4 žaloby) a Československé provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské (2 žaloby), v nichž řád zpochybňuje vlastnické právo Moravskoslezského kraje k některým nemovitostem. Vedení kraje tyto nároky kategoricky odmítá.


Německý řád, který se považuje za nástupce historického církevního vlastníka, prostřednictvím svých právníků zpochybnil platnost převodu majetku z České republiky na kraje po roce 2001 s odkazem na porušení tzv. blokačního paragrafu zákona o půdě (Poznámka: Zakazuje převádět majetek, který zabral stát po roce 1948 církvím.) a žádá soud o určení vlastnictví státu, což by vedlo k povinnosti vydat tento majetek podle restitučního zákona. (Poznámka: Byl přijat v roce 2012. Podle tohoto zákona mají církve od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard korun. Dalších 59 miliard budou dostávat v průběhu příštích 30 let jako finanční kompenzaci za majetek, který nemůže být vydán.)

Kroky řádu činěné s cílem dosáhnout vydání majetku kraje, i když restituční zákon jasně říká, že církve mohou požadovat pouze majetek státu, rozzlobily vedení Moravskoslezského kraje.

„Tento majetek budeme bránit všemi právními prostředky, protože nás se zákon o církevních restitucích netýká. Majetek jsme od státu převzali v dobré víře a vlastníme ho jako poctivý držitel patnáct let. Není důvod pochybovat o legitimnosti našeho vlastnictví,“ prohlásil 1. náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka. Tvrdí, že se v roce 2001 a 2003 jednalo o zákonný přechod vlastnického práva a že jde o nevydávané nemovitosti, za které je registrovaným církvím a náboženským společnostem vyplácena finanční náhrada.
Jiří Paroubek: Nenažraná katolická církev toho nemá nikdy dost

„Za nevydaný majetek krajů a obcí dostanou církve 59miliardovou paušální náhradu plus inflaci. S ohledem na to, že před dvěma lety podepsaly se státem smlouvu, v níž se zavázaly, že už nebudou vznášet další nároky, považuji nyní jejich kroky za nehorázné: Řád ví, že dostane finanční kompenzaci a ještě si chce další majetek soudní cestou vymoct. Daňový poplatník by tak za jednu věc zaplatil církvi dvakrát. Zásadně to odmítáme. Žalobní nárok neuznáváme ani částečně a soudu navrhujeme žalobu v celém rozsahu zamítnout,“ konstatoval vicehejtman Josef Babka.

Někdejší Německý řád chce dosáhnout vydání nemovitostí tvořících areál zámku Bruntál a hradu Sovinec (v současnosti jsou ve správě krajské příspěvkové organizace Muzeum Bruntál) a dalších nemovitosti v Bruntále (budovy střední průmyslové školy, obchodní akademie, domova mládeže),

Opavě (budovy střední průmyslové školy, dětského domova, školní jídelny) a Vrbně pod Pradědem (budovy základní školy, školní družiny a jídelna dětského domova).

Nároky církví vůči obcím v Moravskoslezském kraji

Vicehejtman Josef Babka koncem roku 2015 požádal všechny obce v Moravskoslezském kraji o vyjádření, zda vůči nim církve či církevní organizace uplatňují majetkové nároky. Ze získaných informací aktuálně vyplývá, že církve či církevní organizace uplatňují majetkové nároky vůči 16 obcím v kraji. Obcí na Bruntálsku se také dotýkají nároky někdejšího Německého řádu. Kromě něj uplatňuje nároky vůči některým obcím i Římskokatolická církev. Vedení Moravskoslezského kraje je s dotčenými obcemi v kontaktu, je připraveno jim pomoci. Situaci ohledně restitučních nároků církví a církevních organizací řeší také v součinnosti s Asociací krajů ČR.


Jedná se ...


Ve 3 případech o nároky Československé provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské (Andělská Hora, Ryžoviště, Vrbno pod Pradědem),
ve 3 případech o nároky České provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě (Bruntál, Jiříkov, Karlova Studánka),
v 6 případech o nároky Římskokatolické církve (Bílčice, Dětmarovice, Hukvaldy, Rychvald, Třebom,
Rýmařov),
v 1 případě o nárok Slezské církve evangelické (Nýdek),
v 1 případě o nárok Konventu Minoritů (Krnov),
v 1 případě o nárok Českého velkopřevorství Suverénního řádu Maltézských rytířů (Hlinka),
v 1 případě není žalobce identifikován.

Chcete znát jména poslanců, kteří rozhodli o církevních restitucích? Tady je informace o hlasování 8. listopadu 2012 ... čtěte !
První zprávy,Jiří Kouda

WikiLeaks odhalil největší obavy Saúdské Arábie

$
0
0

2. 3. 2016     zdroj
Zahraniční média předložila světu rozšifrované tajné dokumenty. Portál WikiLeaks zcela rozšifroval tajné údaje Saúdské Arábie, které zveřejnil již v létě roku 2015. Byly v něm odhaleny největší obavy Království, jež mělo přímý vliv na rozpoutání syrského konfliktu.


Podle dokumentů se Rijád nejvíc bál zasažení Ruska do války. Přitom, jak oznamuje Global Research, obavy byly natolik silné, že od samého jejího začátku Saúdové zakázali svým médiím kritizovat a útočit na ruské vedoucí představitele. Vždyť uskutečnit převrat pomocí síly bude možné pouze s nevšímavou Moskvou. Jak oznamuje portál, dešifrované tajné dokumenty se zřejmě vztahují k začátku roku 2012.

"Zvláště důležitě je zdůraznit, že když se syrskému režimu podaří jakýmkoliv způsobem přežít současnou krizi, jeho prvořadým úkolem bude msta těm státům, které vystoupily proti němu. A především Saúdské království a jednotlivé státy Perského zálivu budou jejím terčem. Proto je nutno použít všechny existující možnosti ke svržení současného režimu v Sýrii", je uvedeno v dokumentech.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Odkud jsi,holčičko? Německo 2030!

$
0
0
Jan Mařenka
2.3. 2016   Protiproud
Totalita odhazuje rukavičky: Velký Bratr? V Německu teď řádí Velká Matka. Staatspolizei ve vašem počítači. Co nesmaže cenzor, smažete si sami.

Autor se podivuje nad tím, že ho ještě nevypnuli, když německá vláda už zcela otevřeně posílá šmírovací virus do počítačů "podezřelých" občanů - a ještě se tím chlubí!

Orwelův Velký bratr je jen slabým čajíčkem proti tomu, co nyní zavádí v Německu Velká matka. Ministr vnitra ohlásil trojského koně, kterým bude policie infikovat počítače „podezřelých“ osob a shromažďovat data z počítačů, tabletů a mobilů. To vše se souhlasem kancléřky Angely "Mutti" Merkelové, která - jak jinak - jedná ve jménu dobra , když chce zabránit šíření „nenávisti proti imigrantům“ na internetu.

Jde v krátké době o druhý razantní krok proti svobodě internetu v podání německých vládních stran, kterým v souvislosti s imigrantskou vlnou klesají preference. Minulý týden byl v Berlíně jako malý kluk vyplísněn majitel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg, když ho pod pohrůžkou soudu a zákazu Facebooku na území Německa donutili souhlasit s cenzurou obsahu týkajícího se právě imigrantů.

Pomsta zhrzené kancléřky


Německé opoziční strany (Alternativa pro Německo, Zelení) upozorňují, že zavedení nového policejního viru je protiústavní, že narušuje základní práva občanů na soukromí. A někteří kritici jdou ještě dál, když říkají, že „Merkelové trojský kůň“ je brutálním výpadem do životů Němců a že nejde o pouhé „narušení soukromí“ ale o cynický výsměch všemu, co byť jen okrajově souvisí s pojmem demokracie.

Kancléřka Merkelová poslala německým občanům vzkaz: „Kdo se zmíní o imigrantech jinak, než kladně, bude napíchnut a potrestán.“

Zatímco byl vládní a vydavatelský útok na Facebook motivován politicky a finančně (facebook „krade“ čtenáře státem kontrolovaným „nezávislým" médiím) je Merkelové trojský kůň nástrojem zcela jednoznačně totalitním, absolutistickým, směřujícím k úplné kontrole všeho, co se děje v dosud relativně málo kontrolovaném prostoru internetu, který je (podle německých vládních elit) skutečnou příčinou všeho zla.

K policejnímu vložení viru do počítače nebo mobilu „podezřelého“ je oficiálně třeba soudní příkaz (stejně jako je tomu při odposleších). V praxi však jde o nástroj, který se vymkne jakékoli kontrole takřka okamžitě. Mimo jiné proto, že jednou infikovaný počítač se stává zranitelnějším vůči dalším vpádům – na které už žádné soudní povolení nebude potřeba.

Například v Turecku může stát (telekomunikační firma) bez soudního rozhodnutí vypnout jakékoli internetové stránky už skoro dva roky. Proti kritice se stát hájí přesně tím, co porušuje - vypínáním prý chrání soukromí uživatelů. Stále hlasitěji se o cenzuře internetu hovoří i v České republice.

Kancléřka Merkelová (preference jí klesly od loňska takřka o třetinu) tak poslala německým občanům vzkaz: „Kdo se zmíní o imigrantech jinak, než kladně, bude napíchnut a potrestán.“ A kdyby byl v Německu obnoven trest smrti, snad i sťat. Jak jinak. Jde přece o život - migračním byznysem milované Mutti.

Lov „podezřelých“


Své „podezřelé“ bude německá Staatspolizei lovit na diskusních fórech, chatech, sociálních sítích, blozích – prostě všude, kde uživatel internetu projeví svůj názor a zmíní klíčové slovo „imigrant“. Uživatelé internetu tak mají jedinou obranu, a to ještě chatrnou - zakázanému tématu se vyhnout (Chvojkovice - Brod, zřejmě slušnej oddíl). Proti vládnímu trojskému koni se lze v podstatě bránit jen jediným stoprocentně účinným způsobem – nezapínat počítač, netelefonovat a v optimálním případě utéct nazí do lesů.

Po vytipování "podezřelého" je virus implantován do jeho počítače například e-mailem, který se tváří jako úřední sdělení (třeba z ministerstva vnitra). Stačí kliknout na odkaz a je to tam. Nic nového pod sluncem – ale pozor! Tady není řeč o nějakých hackerech, nebo filutech, kteří chtějí zjistit číslo vašeho bankovního účtu, ale o státu, který by měl před nimi chránit.

Ve jménu dobra a "anti-hate-culture" je ve hře i implantace viru do pořítače "předem", tedy - koupíme si v obchodě přístroj, který bude současně naším domovním důvěrníkem - napojeným na majitele domu.

Vládní virus zcela opanuje zařízení, do něhož je implantován. Může nahrávat a mazat obsah (programy), vypnout či zapnout počítač, tajně odesílat aktuální stav a podobně. Jeho podstatou však není jen státní krádež (zestátnění) soukromých informací, ale především zastrašování, tedy jakási "prevence" proti všem, kdo mají "jiný", "divný", "podezřelý" - zkrátka nepatřičný názor.

Proto se německá vláda s touto hrůzou nijak netají a naopak se jí chlubí, aby odpůrce zastrašila. Aby o migrantech ve veřejném prostoru nastalo ticho jako na hřbitově - a mohla naplno znít jen oficiální propaganda.

Podobné viry ostatně německá vláda přiznala i v minulých letech. Základ k totalitnímu šmírování položil i německý ústavní soud. Již v roce 2008 oznámil, že soukromý život jednotlivce je třeba absolutně chránit a respektovat (jistě), ale že odposlouchávání a sběr dat uživatelů musí být omezen jen „směrem ven“. Tedy – když „podezřelý“ napíše na blog, nebo řekne do telefonu například „imigranti jsou trdla“ – lze ho šmírovat. Zatím však bylo zakázáno hrabat se mu v počítači a mazat mu data. Inu – kde ty loňské sněhy jsou.



Duch ve stroji


Je jen otázkou času, kdy bude podobné „dobro“ zavedeno i v České republice. Brzy se dozvíme, kolik zločinců německá policie díky svému viru dopadla, kolika zabránila spikleneckým a podvratným schůzkám či dokonce (fujtajbl) demonstracím – a my se proto přičinlivě vydáme v jejích stopách.

Jeden příklad za všechny: Německá poslankyně CDU Erika Steinbachová si před pár dny dala na Twitter snímek blonďaté holčičky, obklopené skupinou snědých dívek. Obrázek má nadpis „Německo 2030“ a text: „Holčičko, odkud ses tu vzala?“

Proti poslankyni se okamžitě vyvalila vlna moralistické kritiky, označili ji za rasistu, podvraceče a štváče. Paní Steinbachová se však - vida (!) - rozhodla příspěvek na svém Twitteru ponechat a také vysvětlila proč: „Fotografii mi poslal otec z Frankfurtu nad Mohanem, jehož dítě má ve třídě už jen dva další německé spolužáky“.

To snad platí ještě dnes: Paní Steinbachová má možnost si vybrat, svobodně se rozhodnout. Zítra už to platit nemusí. Příspěvek bude smazán, aniž by se jí ptali. Tak to ne, Frau Steinbach!

Brzy budeme „podezřelí“ úplně všichni. Ostatně především ti, kteří by se utekli schovat nazí do lesa.

Masivní rasistická kampaň na Twitteru zaměřena na oplodňování bílých žen Dokážeme ubránit naše ženy a dívky?

$
0
0
Vladimír Stwora
2.3. 2016   Zvědavec
Nosím téma toho článku v hlavě už dva měsíce. Pětkrát jsem začal psát a ani jednou text nedokončil. Snažím se ovládnout emoce, článek by měl být věcný, ale v tomhle případě se mi to nějak nedaří. Cítím se zaskočený a podvedený. A v podstatě bezmocný. Přímo před našima očima se odehrává něco, co se mi velmi nelíbí. Černí začínají nahlas hovořit o nutnosti oplodňovat ve velkém bílé ženy.
Tohle není fotka dělána mobilem. Tohle je profesionální fotka dělána v ateliéru, ostatně stejně jako další fotky níže. Takže bychom si asi měli položit otázku, kdo to platí. A jsme zase u těch stejných lidí...

https://twitter.com/IRtakeover/status/667143732114927616
O tom, že se migrantům ze zemí Třetího světa líbí bílé ženy, se už psalo dost a dost. Nedávné zkušenosti z Německa a dalších evropských zemí, kde migranti terorizovali místní obyvatelstvo, zejména ženy, byly medializovány dostatečně. Obecně se ví, že nejen migrantům, ale vůbec barevným (zejména černochům) se velmi líbí bílé ženy. A platí to i obráceně. Pro mnohé bílé ženy jsou černí shledávání sexy. Je přitom ne bez zajímavosti, že bílí muži barevné ženy nijak zvlášť nelákají. Jistě, najdou se výjimky a osobně si myslím, že by člověk měl zkusit všechno, ale není v tom ten thrill. Zkrátka bílí muži projevuji více vkusu než jejich ženské protějšky.

Na druhé straně se našim ženám nedivím. Poté, co nás zpacifikovaly feminismem a rovnoprávností, zpochybnily naše mužské role a zavedly zákony proti sexuálnímu harašení nás v podstatě duševně kastrovaly. Jenomže tím samy zabily to, co se jim na nás vlastně líbilo. A tak hledají útěchu u těch, co se (zdánlivě) ještě dokážou chovat normálně a přírodně.

Přimíchejme do té hrůzy kampaně multi-kulti a máme zaděláno na pořádný problém.

Před nedávnem rozvířila alternativní média kauzu multi-kulti pohádek propagovaných (mimo jiné) ČT. Server AENews vydal článek VIDEO: Multikulti Sněhurka pro děti na ČT podle notiček poradce premiéra Sobotky. Uniklé emaily opravdu dokazují, že ČT točí pohádky pro děti podle tezí poradců premiéra a zájmů NWO!, kde upozorňuje na souvislost mezi odhalenými emaily Bohuslava Sobotky, ve kterých mu poradce Ota Novotný radí, jak překonat odpor české veřejnosti vůči multi-kulti a mísení kultur a jak zpracovávat děti, aby např. mezirasové vztahy a manželství brali nejen jako normální, ale dokonce jako žádoucí. Server zmiňuje pohádku o Sněhurce, klasickou českou pohádku, na které vyrostly generace dětí, kterou ČT přepracovala do podoby multi-kulti a namluvil ji herec Miroslav Donutil, ČT ji odvysílala dokonce i ve znakové řeči. V „zmodernizované“ pohádce si bílá princezna mající problém s příliš bílou pletí vezme černocha a jejich dětí mají pleť snědou a už nemají problém.

Zdá se, že multi-kulti Sněhurka je jen špičkou ledovce.

Nedávno jsem zde publikoval článek Nový trend v porno průmyslu: ponižování bílého muže. Nyní jsem našel potvrzení mého pozorování na sociální síti. Ale primárním cílem kampaní, o kterých budu psát, není ponižování bílého muže, ale oplodňování bílých žen.

Objevil jsem to náhodou na Twitteru. Masivní nenávistná rasistická kampaň propagující oplodňování bílých žen barevnými. Nejde o nějaký okrajový proud, jsou to stovky a možná tisíce tématických stran a hashtagů zaměřených jedním směrem. Zde je několik (všechny následující odkazy vedou na Twitter a upozorňuji, že jednotlivé stránky jsou často pornografického typu):
#BlackBreeding (Černé množení)
#SayNoToWhiteBoys (Řekni bílým chlapcům NE)
#BlackSupermacy(Černá nadřazenost)
#BlackGuysWinning (Černí hoši vyhrávají)
#queenofspades (Piková královna. Toto vyžaduje vysvětlení. Piková královna neboli Queen of Spades je symbol pro bílé ženy, které spí pouze s černými muži. Existují šperky se symbolem pikové královny, některé ženy si to nechávají vytetovat na kůži)
#teaminterracial (Mezirasový tým)
#bbcslave (Otrokyně BBC [BBC znamená Big Black Cock - velké černé péro])
#blackcockchurch (Chrám BBC)
#WhiteNiggaBitch (Bílé děvky pro niggas)
#WhiteWhore (Bílé děvky)
blackisbetter (Černý je lepší)

Jednou z nejaktivnějších je stránka Interracial Europe (multirasová Evropa) s podtitulkem White men are useless...Black Men have already dominated the european countries and inseminate your fucking white women (Bílí muži jsou zbyteční... Černí muži už dominují v evropských zemích a inseminují tvoje bílé zkurvené ženy).

Podobně laděná je Interracial Takeover (Mezirasové převzetí). Drsná a hodně rasistická je Zander.

Všechny mají společných několik rysů. Především je ražen stereotyp, že jedině sex s černochem může uspokojit ženu a že to je přesně to, co každá žena chce. Že to je dáno tím, že co černoch, to mimořádně dobře vyvinutý nástroj. Že naopak co běloch, to ubožáček a zakrslík. Tento stereotyp je opakován tisíckrát a dokládán tisícími fotografiemi porovnání výbavy bílého a černého muže. Bílé ženy jsou vnímány jako sluts (děvky). Jejich povinností je být svému černému pánovi po vůli jakýmkoliv způsobem a pak odnosit a porodit jeho dítě. A dělat to s nadšením a láskou. Vytváří se dojem, že přesně po tom bílé ženy touží. Spát s černochem je cool a in a která to nedělá, ještě nepochopila, co je opravdu dobré. A kdoví, jestli není rasistka.

Několik dalších:

All men are not created equal (Lidé nejsou uděláni stejně)
It is not rape if she is white (Když je bílá, není to znásilnění)
I want to be Black bred (Chci být oplodněna černým)
She looks her hungry white baby straight in the eye. Then squeezes her milk onto the floor (Dívá se svému hladovému bílému dítěti přímo do oči. Pak vymačkává své mléko na podlahu.) A následuje Every day she goes down to refugee center to give her milk to black babies. Her own child will have to be hungry, he's white. (Denně chodí do centra pro uprchlíky, aby nakojila černé děti. Její vlastní dítě bude hladové, je bílé.)
Have a little talk with yourself admit the truth that you want to become a complete fucktoy for a black god. Buď k sobě upřímná a přiznej pravdu, že chceš být totálně šukací hračka pro černého boha.)
Black cock was the best choice I ever made! Quit dreaming about it and TRY IT! (Černé pero bylo moje nejlepší rozhodnutí! Přestaň o tom snít a ZKUS TO!)
The rape of white whore is not a crime. It is a set of new black world order. May whoring all white be raped and impregnated. (Znásilnění bílé děvky není zločin. Je to příkaz nového černého světového pořádku. Nechť jsou všechny bílé děvky znásilněny a oplodněny)

Pokoušel jsem se administrativu Twitteru upozornit na některé zvlášť nechutné komentáře, většinou se nestalo nic, ale i když případně stáhnou jednu, dvě fotky, za chvíli tam jsou znovu hned pod několika hashtagy. Být to obráceně, kdyby bílí ponižovali černochy a nazývaly černé ženy sluts, nevydržel by tam twitt ani pět minut.

Obávám se, že tento trend na Twitteru je předzvěstí nadcházejících časů. Takže co nám zbývá? Je to jednoduché. Buď sklapneme podpatky, rezignujeme a odšouráme se do neexistence, jak to požadují černí, nebo si uvědomíme, oč jde a budeme bojovat. Jakýmkoliv způsobem. Když bude třeba, tak i kyjem nebo cihlou. Uvědomme si jednu věc. Černí nás tajně nenávidí. Závidí nám naše schopnosti, naši životní úroveň, náš majetek. Samozřejmě ne všichni, pozor na kolektivní vinu a zjednodušování. Ale obecně, když vezmeme libovolnou skupinu černých, najdeme v ní překvapivě vysoké procento těch, kteří se nám chtějí pomstít za jakési pochybné minulé křivdy.

Dokud nám černí budou brát jen naše majetky a peníze, čert to vem, to není důležité. Ale ve chvíli, kdy nám začnou brát to nejcennější - naše ženy, je třeba sáhnout po zbrani.A nakonec vzkaz naším mužům: Chovejme se k naším ženám tak, abychom jim nedali příčinu hledat štěstí jinde. Nebuďme změkčilí, zženštilí, neseďme u porna nebo u piva či u televize. Ženy chtějí chlapy, podvědomě musí cítit naši sílu i to, že je máme rádi.

Česká televize maže ze svého archívu ideologicky závadné pořady, které sama natočila. Éra trezorové tvorby a indexů se vrací!

$
0
0
- VK - 
2. 3. 2016  AENews

Česká televize maže ze svého archívu ideologicky závadné pořady, které sama natočila. Éra trezorové tvorby a indexů se vrací!

Do redakce AE News nám přišel zajímavý email od jednoho z našich čtenářů (jméno neuvádíme, ale pokud se ozve a bude mít zájem, uvedeme jeho jméno do zdroje na konec tohoto článku), který si všiml, že Česká televize začala ze svého veřejného videoarchivu odstraňovat některé díly cestopisných pořadů ze zemí světa (viz. screenshoty, které nám čtenář zaslal), kde dnes zuří boje a války, anebo mají ideologickou linku na USA nebo Izrael. My jsme se pokusili v redakci tuto podivnou věc prozkoumat a výsledek je opravdu zarážející. Máme totiž najednou pocit, že do České televize se vrací éra autocenzury, trezorové tvorby a indexů, která má zaručit ideologickou čistotu obsahové profilu této státní vysílačky, ovšem placené z peněz daňových soustrastníků. Pojďme se tedy podívat na to, co jsme zjistili.



Cestománie a svoboda ano, ale archív jen vocuď pocuď!

Z archívu cestopisného cyklu Cestománie zmizel kompletně celý díl o Sýrii. Tento díl byl natočen v roce 2000 a zachycoval vyspělost a kulturu země a především její sekulární význam, kde spolu spokojeně žijí Arabové i křesťané. Při pokusu o přehrání tohoto dílu na vás vyskočí hláška, že pořad není na iVysílání dostupný. Vzhledem k tomu, že ostatní díly dostupné jsou a ČT celý cyklus zaplatila ze svých peněz, tedy pardon, z peněz občanů ČR, je naprosto skandální, že něco, za co občané zaplatili, není náhle dostupné. Pokud je to kvůli autorským právům, jak univerzálně pokaždé tvrdí mluvčí ČT, tak by nás zajímalo, proč jiné pořady z toho samého cyklu žádný problém s autorskými právy nemají. To jako ČT podepisuje s tvůrci pokaždé smlouvy trochu jinak? A nemělo by to sakra být tak, že veřejnoprávní televize platí tvorbu z veřejných peněz a výsledná tvorba tedy musí zůstat veřejné dostupná veřejnosti?

O Sýrii není video k dispozici, pro jistotu…

Toto jsou všechno jenom lži a výmluvy. Je to ten pověstný Augiášův chlév. Neprůhledný systém, který slouží režimu z kapes plátců daní, aby následně panáčkové z ČT těmto plátcům ve vysíláni lhali ve zprávách a zamezovali jim v přístupu k archivním pořadům, za které si občané zaplatili. V USA existuje takové pěkné přísloví: „No Taxation Without Representation“. Tedy ve volném frazeologickém překladu „Žádné daně odváděné za nic“. Pokud za daně občan nedostane protislužbu, žádné daně odvádět nebude. Je-li systém veřejno-právní televize (ale i rozhlasu) nastaven tak, že tato média jsou placena ze 2 zdrojů, ze státního rozpočtu a ještě k tomu navíc z koncesionářských poplatků, tak potom veškerá tvorba těchto médií musí být veřejně, zdarma a napořád dostupná v archivech. Soukromé právo a právo autorské nemá ve veřejno-právní tvorbě co pohledávat. Ale tato kauza s Cestománií a chybějícími díly nemá s autorskými právy nic společného. ČT nechce ukazovat některé země, jak to tam vypadalo dříve. To je celé.

Další díl, který byl vymazán z archívu Cestománie, je o Jemenu. V této zemi nyní válčí armáda Saúdské Arábie podporována USA, země je rozvrácená, zničená boji, podobně jako Sýrie. Takže díl o Jemenu musel asi z archívu pryč, aby nebylo vidět, jak to tam vypadalo před několika lety.


Starší webové rozhraní Archivu ČT nabídne pouze bonusy…

Další zemí, která chybí a byla z archivu odstraněna, je Turecko. Není příliš jasné proč. Zřejmě se ČT snaží neupozorňovat na současnou roli Turecka v migrační krizi. V pořadu totiž bylo Turecko vykresleno jako ortodoxní arabská země, kolébka Osmanské říše, a to by mohlo asi dost diváků ČT vyděsit. Takže díl o Turecku byl odstraněn.

Česká televize odstranila i díl o Izraeli. Tady už není vůbec na první pohled jasné, proč a jaký byl důvod. Vzhledem k tomu, že pořad zachycoval zemi jako nábožensky vyrovnanou, kde vedle sebe žijí židovské, křesťanské a arabské rodiny, tak asi takový obraz by mohl v někom vyvolávat obrázku, proč ti Arabové jsou hodní v Izraeli, ale v Evropě znásilňují ženy na koupalištích a během příchodu Nového roku.

Cestománie vůbec neobsahuje Libyi. Ani odkaz o nedostupnosti v archívu. Zřejmě tento díl ani neexistuje a nebyl natočen. Zato ale zcela určitě byl o Libyi v roce 2009 natočen 3-dílný cyklus Expedice Libye. Česká televize tento dokumentární pořad o Džamahíriji v Libyi pro jistotu zcela natvrdo odstranila z archivu, včetně odkazu, takže jejich server rovnou hlásí, že stránka nebyla nalezena. Asi by se těžko občanům ČR vysvětlovalo, jak vypadala Libye v roce 2009, a jak to tam vypadá dnes. Těžko by se vysvětlovalo, že ministr veřejného chrápání a bývalý poskok a sluha amerických páníčků z Bilderbergu pronesl o bombardování Libye letadly NATO, že přinesou do země novou etapu a demokracii. Česká televize odstranila z archivu také o USA, Floridě a Středozápadu. Ponechala pouze díl o Texasu. Pochopitelně, že cenzuře neunikl ani díl o Kubě, který je také nedostupný.


Trilogie o Libyi je pro jistotu z archívu natvrdo vymazána
Vrcholem cenzury je potom nedostupnost dílu Cestománie, který pojednává o České republice s podtitulem „Myslíme jinak“ a není divu, že tento díl z roku 2000, by měl dnes již opravdu velké problémy s autocenzurou v České televizi. Chce snad ČT tvrdit, že nemá autorská práva k vlastní „cestopisné“ reportáži o Česku z roku 2000?

V zemi, kde chodí hodiny na příkaz Brusele a přání Berlína už nejspíš pozpátku, kde se městské tunely pro auta staví déle a stojí více, než jiným zemím trvalo a stálo vybudování kosmického programu, kde premiér vlády si nechává tajné dokumenty posílat na freemail, v zemi, kde bývalý ministr zahraničí většinu doby, co byl ve funkci, prochrápal za tučný plat, zatímco jiní jednali o nás bez nás, v zemi, kde bývalý agent státní bezpečnosti káže o morálce, lepším placení daní a nestydí se drobné živnostníky označovat za zloděje, ač sám k obrovským majetkům v 90. letech pochybně přišel, tak v takové zemi se nikdo nemůže divit, že televize maže své vlastní pořady, které kdysi natočila. Je to éra hlav zabořených hluboko v pozadích cizích mocností, které ve skutečností řídí politiku ČR.

-VK- Šéfredaktor AE News

Uniklo kontrole: Vystoupení málo prověřeného hosta v ČT24

$
0
0
2. 3. 2016  Youtube
Z archivu vymazáno, uchováno jinde...

Velká mystifikace

$
0
0
Leo K.
2. 3. 2016 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Formální parametry našeho státního uspořádání, etnická skladba a zvláštní řeč, které téměř nikdo jiný na světě nerozumí, to jsou konstanty, kterých si řada občanů váží, s nimiž se ztotožňují a které nehodlají ani diskutovat. Když píšu své úvahy, nejčastěji burcující proti ztrátě té či oné demokratické hodnoty, tak už v nadpisu narážím a priori na nedůvěru. Zda je to, co popisuji tak důležité, aby bylo jednou z priorit, aby to bylo nutné měnit. A jestli vůbec autor není posedlý demokracií, která je beztak přežitá. Proč vůbec něco měnit, když to, co máme sice není luxus, ale žít se s tím dá.


Souhlas s takovým tvrzením se pak zakládá na citaci průzkumů například z internetových portálů zabývajících se osobními a firemními financemi. Mírně je potom znejistí jenom to, když jejich pochybnosti potvrdí Kalousek nebo v poslední době z akademických pozic Petr Fiala. Následuje citát:


Z takového průzkumu vyplývá, že česká veřejnost je se svojí životní situací většinou spokojena, přičemž ke spokojenější části obyvatel patří dlouhodobě mladší a vzdělanější lidé, podnikatelé a také lidé s pozitivním přístupem k Evropské unii. Zatímco svým ústavním institucím Češi nedůvěřují, institucím Evropské unie ano. Více než polovina Čechů je i přes určitou míru nejistoty přesvědčena, že Česká republika má z členství v EU prospěch a výhody. Z ostatních členských zemí EU zaujímá tento názor Irsko, Lucembursko či Litva. Naopak skeptičtí jsou občané Velké Británie, Rakouska, Kypru či Švédska. Image Evropské unie má v České republice rozhodně dobrý zvuk, i když stejně jako v celé EU není výrazně pozitivní. I přes francouzský a nizozemský nesouhlas v referendu si Evropané stále myslí, že pro správnou funkci Evropských institucí je Evropská ústava nezbytná. Většina občanů Evropské unie včetně Čechů se však domnívá, že by se nyní mělo jednat o zcela jiném návrhu ústavy.

Zdroj:http://www.finance.cz/zpravy/finance/60601-eurobarometr-cesi-jsou-spokojeny-a-hrdy-narod/

Malý zádrhel je v tom, že současná ideologie žádné změně iniciované občany nepřeje. Spokojený občan je její devízou a nejsilnější pojistkou. Tou současnou ideologií globálního kapitálu je neoliberalismus. Nejlépe totiž vyhovuje vtisknutému obrazu o legitimitě svobody trhu, toho trhu, jak si ho globální kapitál představuje, o „dobré společnosti“ a toho zbytku demokracie, který ještě existuje. Argumentuje, že hlavními zárukami prosperity jsou soukromé vlastnictví, trh a minimální stát. Argumentace, která dokáže přesvědčit zaměstnance na minimální mzdě, matky samoživitelky a důchodce, prostě oběti systému, aby systém podporovali a považovali ho za dobrý.

Jde o typický, ale silný trik. V minulosti totiž ideologie sloužila jako představa, jak kdo bude legitimně reprezentovat celek společnosti uvnitř té společnosti. Vtip je v tom, že nárok na tu reprezentaci je v demokracii jen tehdy skutečně legitimní, když svůj nárok neopírá o ty, kteří mají v rukách hospodářskou moc skrze svůj majetek, ale o ideje, které mají co říci celému lidstvu a pro které ty lidi získá!– na příklad uvedu jen dvě základní: individualismus nebo komunitarismus.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunitarismus

Komunitarismus je směr, který proti individualismu zdůrazňuje společnost a společenství, společné hodnoty a obecný prospěch. Staví na předpokladu, že žádné společenství se neobejde bez solidárních vazeb. Tato pouta jsou založena ve schopnosti empatie a schopnosti identifikace s druhými. Komunikace dělá z věcí zajímavých pro jednotlivce „věci pro nás.“ Zdůrazňuje, že individuální práva je třeba udržovat v rovnováze se zájmy společnosti. S komunismem, jak by mohl svádět název, nemá nic společného. Je to směr politické filosofie, kritizující úpadek občanské účasti na veřejných záležitostech a pokles zájmu o společenský život. Proto budu v této práci nazývat komunitarismus solidarismem i když jsem si vědom, že název solidarismus se už používá pro předstupeň komunitarismu.

V jeho podání silná myšlenka, idea, pro kterou stojí za to jít, může ten stav změnit. Jenom mandát opravňující uskutečňovat silné ideje nám dovoluje se vymknout z pout letargie a sobecky uvažujících hokynářů. Kdo je ještě pamětníkem dění na konci šedesátých let, může potvrdit, co dokáže osvobozená myšlenka. Kolik sebevědomí osvobodila. Od té doby se podobný stav už nikdy neopakoval. V 89. roce se sice skýtala naděje, ale těmi připravenými byla „včas“ zaříznuta. Jenom skutečné ideje a nikoliv politické hrátky dovolují otevřít tabuizovaná témata a zamknutou tradici. Bez skutečných idejí je politika opravdu jen věcí „těch druhých“ a je už a priori prodchnuta duchem poraženectví. Globalizační hrabivost a nabídka konzumu nakonec dokázala vytlačit politiku z veřejných prostorů. A to, že národní státy pod záminkou falešného národovectví nevytvořily žádnou novou globální půdu, z ní pak udělaly méně než služku korporací. Které se už dávno stejně vymkly demokratické kontrole.

Globalizace nastrčila zkratku. Znakem jí slibované prosperity je typicky to, že vyloučila ze hry otázku smyslu a soustřeďuje se jen na technikálie. Na akumulaci stále větších a mocnějších prostředků k ovládání lidí, států a přírody. Růst technické moci tu není veden žádným výkladem světa, žádnou zkušeností, žádnou nadějí. Naopak modla růstu si podřizuje všechny zdroje smyslu a řeší se jen otázky prostředků; otázky smyslu jsou vyloučeny ze hry jako „nereálné“. Modla je cílem a společnost musí být jejím prostředníkem. Politikové byli marginalizováni (dovolím si připomenout, že v Pjakinově slovníku se stali podpindosníky; Pindos = řecké pohoří).

Důsledkem nahrazení idejí konzumem je úpadek skutečných elit ducha a následná oligarchizace společnosti. Vláda elit se opírala vždy o kulturní hegemonii, zakořeněnou v idejích státu a ne osobního prospěchu. V idejích, pro které žila; vzpomeňme proslulé Pátečníky 1. republiky!

Patřil mezi ně Karel a Josef Čapkové, T. G. Masaryk, Edvard Beneš, Josef Kopta, Ferdinand Peroutka, Josef Šusta, František Langer, Eduard Bass, Karel Poláček, Vladislav Vančura, Václav Rabas, Jan Masaryk, Jan Blahoslav Kozák, Arne Laurin, Karl Kraus, spisovatel a divadelní kritik Josef Kodíček, národohospodář Josef Macek, spisovatel František Kubka, lékař, politik a hudební skladatel Ladislav Prokop Procházka a Vilém Mathesius. Jmenuji Pátečníky proto, aby byl zřetelný rozdíl od pragmaticky vládnoucí oligarchie dnes, která dosahuje svých cílů lobováním a skrytými transakcemi mezi mocenskými centry. Zatímco intelektuální elity byly ve společnosti vzorem morální legitimnosti, oligarchie je naopak vzorem oportunismu. Tedy jednání a rozhodování, které se neřídí vlastními zásadami (programem), nýbrž se přizpůsobuje vnějším okolnostem, příležitostem a výhodám z toho kterého rozhodnutí plynoucím. To není flexibilita, to je zrada myšlenky.

Formální legalitu, danou znásilněnými demokratickými postupy, využívá pak ve svůj prospěch a to vyvolává nejen u nás, ale i v celé Evropě vlnu rozhořčení. Ve společnosti internetového věku je tato „politika“ nahrazena stálými výbuchy rozhořčení občanů nad „poměry.“ Síť všech sítí nastolila novou viditelnost, občané vidí do zákulisí politiky, kultury, ekonomiky, sociálních vztahů a dokonce i do rodin. Nekonečný proud zpráv o nedemokratickém zákulisí „demokratické“ společnosti je záplavou v níž se jedinec utápí. Politika zdá se být jen střídáním neustálých skandálů a shromažďováním „kompro“ materiálů. Občanu pak zbývá jen bezmocné rozhořčení nad „zkorumpovaností všeho“.

Proti neomezenému oportunismu těchto oligarchií občané ještě nenašli zbraň, proto ten pocit bezmoci. Musím v této souvislosti zmínit ještě jednu opomíjenou potřebu.

Diskutuje-li se někdy role švýcarského politického systému, protivníci téměř okamžitě vyrukují s námitkou větší zralosti jejich občanů, danou delší tradicí. Vždy si při tom vzpomenu na přísloví, že nad všechny řeči je nejdůležitějším ten první krok k cíli. Souhlasím s názorem, že důležitá je potřeba emancipace člověka od pout předsudků, lokálních autorit a etnických identit. Tato potřeba je nyní, v době ahistorického antikomunismu (J. Štětina), do sebe zahleděného ekonomismu (V. Klaus), migračních vln (M. Konvička) a informačních válek (nesčetní), zvláště bolavou. A tuto emancipační úlohu může sehrávat veřejná kritika. Ovšem jenom taková v níž: se zhodnocují zkušenosti druhých, alternativní hlediska jsou ve veřejném prostoru přístupná a tedy existuje svoboda mínění a nejvyšší normou v politice je transparentní rozhodování. Řekněme, že kritika je veřejné užívání kritického rozumu. S výjimkou reakce na rozsudek nad řidičem Romanem Smetanou to zní jako novodobé občanské sci-fi.

Zaujetí pro myšlenku nebo její alternativy je to, co ve své podstatě zvolna mění souvislou řadou reforem strukturu švýcarské společnosti. Je to tedy trénink celé společnosti k osamostatnění a používání kritického rozumu stále větším počtem občanů. Ale je to trénink jenom tehdy jsou-li dodržena pravidla – a opakuji už jednou napsanou větu: zhodnocují-li se zkušenosti druhých (to znamená, že o stanovisku diskutéra přemýšlím z jeho pozice zkouším přijmout jeho argumenty), jsou-li alternativní hlediska ve veřejném prostoru přístupná a tedy existuje svoboda mínění a nejvyšší normou v politice je transparentní rozhodování. Osvobození od diktátu by opravdu nemělo být privilegiem vybraných, příležitost k němu musí být dána v principu celému lidstvu.

Velká mystifikace prostupuje každou větou liberální ideologie, každým znakem a každou narážkou. Cože je tou zárukou prosperity? Soukromé vlastnictví, trh a minimální stát. Dejme tomu. Ale čí prosperity? Nějak se mi nechce věřit, že bude-li prosperovat globální kapitál, že něco ukápne i těm zbývajícím sedmi miliardám obyvatel této planety. Nicméně podívejme se na jednotlivé podmínky té prosperity. Klíčovým pojmem globálního liberalismu bylo a nadále je soukromé vlastnictví, protože bez něj by jakýkoliv pojem ze soutěže ideologií ztratil smysl. Už více než 350 let se teoretici práva přou jak srovnat morálku a vlastnictví, což v 19. století vyjádřil Pierre-Joseph Proudhoun slovy: „Vlastnictví je krádež.

Srovnejte s tvrzením Svobodných z jejich politického programu:
Soukromí a vlastnictví je pro Svobodné jedním ze základních pilířů svobodné společnosti. Vlastnické právo je právem absolutním. Svobodní jsou zásadně proti návrhům umožňujícím vyvlastňování majetku ve prospěch kohokoli, oprávněné není ani vyvlastňování ve „veřejném zájmu.“ 
Konec citátu.

Proto ideologie, které na vlastnictví staví, tvrdí, že vlastnictví je přirozené právo. Jenže znaky přirozeného práva byly stanoveny a vlastnictví jim vyhovuje jenom z části. Moc, opravdu moc záleží na úhlu pohledu. Posuďte sami. Je sběr lesních plodů a hub přechodem vlastnictví, nebo je to krádež? Nejde o to, jak to upravuje zákon, hovořím o principu. I ty nejrozvinutější státy přistupují k soukromému vlastnictví a s ním spojené odpovědnosti různě. Jedním z následků hypotéční krize roku 2008 bylo přímo řetězové vyvlastňování bank. I v USA. Ale to není ještě to správné jádro. Peníze, potřebné k záchraně bank, si státy vypůjčily od bank(!) Znamená to, že Svobodní (jako jediní!) našli způsob jak se vyhnout finančním bublinám? Jinou možností je, že se nepoučili. Ve finančních systémech Wall Streetu se toulá více než 700 bilionů (v evropském významu slova, t.j. milion milionů) dolarů nesplacených pohledávek v derivátech, stále čekajících na svou příležitost. Částka přesahující desetinásobek hrubého domácího produktu celé naší planety.

Co je tedy mystifikace a co pravda? Právě proto nechci teď vlastnictví komentovat, byť se domnívám, že zaznamenávám první příznaky svědčící o přežití jeho významu nebo možná i úmyslném odbourávání. V informační společnosti sítí totiž stále méně záleží na vlastnictví – příkladem budiž vlkova Kosa. „vlk“ doménu fyzicky nevlastní. Přesto může přijímat, redigovat a šířit názory, protože o distribuci se mu stará síť všech sítí. Rozhodujícím činitelem tedy může být i něco jiného než vlastnictví. Mám na mysli přístup a sdílení. Nemusím nutně vlastnit autobus, stačí mám-li zajištěný přístup a mohu-li tento přístup sdílet. Samozřejmě, že se jedná o první nesmělé příznaky a vlastnictví a především vlastníci budou ještě dlouho odolávat.

Další modlou v řadě je trh. V tom liberálním pojetí volný trh. Jenže teorie volného trhu se rozplyne, když vezmeme na vědomí, že každý trh z učebnic, citujících Adama Smithe nebo Miltona Friedmana, má nějaká pravidla a hranice, které omezují svobodnou volbu. Určitý trh vnímáme jako volný jen díky tomu, že přijímáme jeho podpovrchová omezení, která považujeme za samozřejmost. Volný trh je vlastně nostalgie po XIX. století. Nostalgie po době bez odborů, bez závazných pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Nostalgie po době, kdy existovalo otroctví a dětská práce.Nikdo to lépe nepopsal než Ha-Joon Chang v knize „23 věcí, které vám neřekli o kapitalismu.“

Stupeň mystifikace poněkud překvapivě odhalil sám Friedman když řekl, že z teorie, která vychází ze zřejmě mylných předpokladů, mohou plynout překvapivě přesné předpovědi. Dle tohoto proslulého Friedmanova „šprochu“ může ekonomická teorie vycházet z předpokladů, že jednotliví lidé jsou vysoce racionální, přesně posuzují míru pravděpodobnosti a maximalizují své bohatství bez ohledu na skutečnost, že psychologie prokazuje, jak jsou tyto předpoklady mylné. Což připomíná tvrzení některých politiků a nejméně jednoho novináře, že politici nemusí, dokonce nemají mít žádné odborné znalosti, prý proto, aby zůstali nestranní. Výsledky jsou u nás v Čechách případech patrné jak v případě ekonomie, tak politiky.Ostatně jeden z mála sebekritických ekonomů, John Kenneth Galbraith řekl: „Ekonomie je nesmírně užitečná, jako způsob zaměstnávání ekonomů“ a šel velvyslancovat do Indie.

Každá vláda trh reguluje, někdy k dobrému, jindy k špatnému, ale vždy z politických důvodů. I globální trhy na požadavek volného trhu, jakkoliv ho proklamují, reagují s podrážděním. Volný trh totiž není prostředek, který by pomohl z bídy chudým zemím. Naopak, historicky nejvíc země bohatly celními a ochranářskými opatřeními. Typickým příkladem je dnes Čína a klasickým USA. Ty bohatly od poloviny 19. století ochranářskou politikou, a naopak její liberalizací už 30 let chudnou. Jiným příkladem země, která se dostala z bídy ochranářským opatřením je Jižní Korea. Ve WTO, kde se tyto protichůdné požadavky snaží smířit je patový stop stav už od roku 2005. Návrhy nových smluv, jako jsou TPP, TTIP a TiSA – i když není znám jejich přesný obsah (výjimkou je Nový Zéland, který zveřejnil 6. listopadu 2015 smlouvu TPP), rozhodně nejsou smlouvami o globálním volném obchodu, respektive tím, že nebyly nabídnuty některým zemím, stávají se zbraní proti volnému obchodu.

Ve zveřejněných částech deklarují snahu o odstranění tarifních a netarifních „překážek.“ Z případného deficitu tarifních složek hlava bolet nemusí. Celní bariéry byly sníženy členstvím ve WTO tak, že jejich další snížení už nemá praktický význam. Netarifní složky jsou podstatně složitější otázkou, protože to jsou taková opatření, která velmi často souvisí se sociální a zdravotní oblastí, kde má Evropa a USA odlišný způsob hodnocení rizik. Jednání, která strana se má druhé podřídit, je v tomto případě balanc na hraně nože. Z celé této úvahy mi vyplývá, že volání po volném trhu vždy narazí na ingerenci státu a tak nemůže být ničím jiným než manipulací. Která má vyvolat dojem, že nebýt státu, bylo by lépe. I to jeden z důvodů proč liberalismus volá po malém státu.

Podívejme se tedy ještě na charakteristiku státu, kterou preferuje globální kapitál. Tady nejsnáze použiji slova ze svého minulého článku. Globální kapitál potřebuje stát, protože jenom stát má nastaveny vyjednávací pravomoci v mezinárodním měřítku. To proto, že dnešní mezinárodní systém je považován za systém národních států. Že je to překážka, dobře ilustroval nedávno George Soros svojí reakcí na Viktora Orbána, který Sorose obvinil, že patří k aktivistům, kteří se svou podporou masové migrace z Blízkého východu snaží podrývat evropské národní státy. Soros v reakci prohlásil, že považuje ochranu uprchlíků za prioritu a národní hranice za překážku tohoto cíle.

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-10-30/orban-accuses-soros-of-stoking-refugee-wave-to-weaken-europe

Proto globální kapitál potřebuje stát, který si dokáže osedlat a který mu do jeho zájmů příliš „nekecá.“ Potřebuje stát, kde příliš nefungují demokratické instituce a který mu tedy otevře vstup do veřejného sektoru, ať už ve zdravotnictví, školství, důchodovém systému, nebo dokonce v bezpečnostní oblasti. Potřebuje stát, který mu umožní „dobývat rentu“, jak působivě říká Švihlíková. Ideální prostředím je Lockův liberální stát, tzv. noční hlídač, který v zásadě plní jen tři funkce – udržuje pořádek, zajišťuje vynutitelnost smluv nebo dobrovolně uzavřených dohod a chrání před útokem zvenčí. Stát je nástrojem ochrany, jehož hlavní úlohou je vymezit lidské chování do určitých mezí a zabránit tak jednotlivým občanům zasahovat do práv a svobod jiných. Institucionální aparát minimálního státu se omezuje na policii, soudy a armádu.

Ekonomické, sociální, kulturní, morální a jiné povinnosti podle tohoto konceptu náležejí jednotlivcům, jsou tedy součástí občanské společnosti, ale tak, jak si ji představuje liberální ideologie. Globalistický individualismus, je tak nakonec technický prostředek, podle které lze své osvobození, svojí myšlenkovou nezávislost vykoupit vybudováním sídla soukromého blaha, ohrazeného a nezávislého na vnějším prostředí, kdekoliv na světě. Takto vzniklá diskrétní elita (Kellerovým slovníkem) je vlastně zjevením nové globální totality v níž zůstanou jenom vyvolení, jejich lokajové a nepřehledné davy páriů. Na rozdíl od individualistického modelu solidaristický stát intervenuje s cílem vytvářet rovnější a sociálně spravedlivější společnost. Nestanovuje pouze podmínky spořádané existence, ale snaží se korigovat nevyváženost a nespravedlnost tržní ekonomiky, čímž se snaží zmenšovat sociální nerovnost.

Solidaristické pojetí definuje i občanskou společnost mnohem šířeji a vidí v ní sílu měnící evolucí dokonce vlastní strukturu. Definuje ji jako celkovou sumu občanské angažovanosti, která nezasahuje jenom občanská sdružení, iniciativy, skupiny, asociace, tedy institucionalizované aktivity, ale všechny občanské aktivity vůbec. Do občanské společnosti tak patří i například organizování petic, demonstrací a jiných nátlakových akcí, diskusních shromáždění, diskusních fór a různých jednorázových akcí, které občané organizují pro obecný prospěch.

V solidaristickém pojetí jsou i politické strany projevem občanské iniciativy a jsou tedy platnou součásti občanské společnosti. Jakmile ale připustíme tuto možnost je evidentní, že takto široce pojatá občanská společnost musí mít některé nástroje přímé demokracie. Liberální typ občanské společnosti je sice postaven na dobrovolném sdružování, ale typem spolků a sdružení je do jisté míry elitářský.

Jeho apolitičnost pak zaručuje, že může fungovat za všech okolností i v nedemokratických společnostech. Fungoval celkem spolehlivě například v Rakousko Uherském mocnářství, v carské Ruské říši, stejně jako v poměrně liberální Anglii. V tom solidaristickém pojetí se občanská společnost se začala vyvíjet jako forma společenského organismu. Všude, kde se postupně rozpouštěly klasické pokrevní svazky, jako byly klany, rody a kmeny. I to je jeden z důvodů proč byla likvidována občanská společnost nacisty. Proto se občanské společnosti nedaří v těch společnostech, kde panují silné klanové svazky, kde se prosazují do funkcí především příbuzní (nepotismus) – typicky v muslimských státech a nejvýrazněji v Sudánu a Afganistanu. V Evropě to vidíme zejména ve středomořských zemích (jih Itálie).

Srovnáme-li to se stávajícím stavem u nás, vidíme, že jsme někde uprostřed. Stát se celé řady svých povinností zřekl se zdůvodněním, že různé nevládní a neziskové organizace je zvládnou efektivněji. Není-li to mystifikace, bylo by dobré vědět, zda tyto organizace nemají ještě jiné úkoly než deklarují. Byla by užitečná např. registrace organizací, sdružení a spolků sponzorovaných cizím kapitálem. Zjišťujeme to pak zcela náhodně, jako např. v Teplicích, kde chtěl investor za saudsko-arabské prostředky postavit mešitu. Po nebývale ostrém odporu teplické veřejnosti investor od úmyslu odstoupil.

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/lide-z-teplic-vyhnali-stavbare-mesity-d86-/domaci.aspx?c=A040805_083248_domaci_mhk


Taková registrace by přinesla přehled, kdo za koho kope. Nebyla by rozhodně ničím zvláštním. Americký Foreign Agents Registration Act (FARA), zákon číslo 22 U.S.C. § 611, schválený roku 1938 a novelizovaný naposledy v roce 1966, požaduje, aby agenti (fyzické osoby) a agentury či organizace podporované ze zahraničí deklarovali skutečnosti o svém vztahu k zahraničním vládám a organizacím a informovali o svých aktivitách a finančních vazbách na zahraničí. Účelem zákona je zajistit, „-------aby americká vláda a veřejnost měla informace, na základě kterých by mohla hodnotit jejich prohlášení a politické aktivity a finanční zdroje-------“.

Zákon administruje FARA Registration Unit protišpionážní sekce (CES) Odboru národní bezpečnosti spadající pod Department of Justice (ministerstvo spravedlnosti). Tyto informace se rozšířily, když se naše media pohoršovaly nad tím, že podle podobného ruského zákona musí v Rusku zahraničím financované organizace vystupovat s hanlivým přízviskem „zahraniční agent“. Totéž platí o USA, kde je tímto „hanlivým přízviskem“ poctěno i České centrum v New Yorku a jako zahraniční agent je registrován i jeho zástupce ředitelky Jan Žahour, občan USA. Že vliv globálního kapitálu v ČR není malý, dosvědčují například Sorosovy nadace. Je jich požehnaně. Nebudu je vypisovat, kdo si je chce najít – jsou pod heslem George Soros. A ten vliv nelze podceňovat. Vždyť Soros sám řekl, že podporuje i vznik a rozvoj demokracie v bývalých zemích sovětských satelitů, jako například i v Gruzii, na Ukrajině a jinde. V květnu 2014 v rozhovoru prohlásil, že jeho nadace hrála důležitou roli v ukrajinské revoluci, která vedla k pádu prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014 a ke vzniku nové prozápadní vlády Arsenije Jaceňuka.

Není ale jenom Soros. Peníze od zahraničních finančníků či korporací dostávají například různé organizace které si činí nárok na peníze ze zdravotního pojištění. Kupříkladu největší americká zdravotní pojišťovna KAISER PERMANENTE ve své části International uvádí z České republiky tyto příjemce: Euromednet; Health reform.cz; Klient PRO; Metallurgical Health Insurance Company; Pedersen & Partners a Revírní Brethren Treasury Health Insurance . (http://xnet.kp.org/kpinternational/participants.html)

Myslím, že takový počin by posloužil transparentnosti a s největší pravděpodobnosti by odfiltroval i celou řadu zpráv řazených pod názvem informační válka. Nazval jsem své pojednání Velká mystifikace. Tou mystifikací rozumím ujišťování politiků všech stran zastoupených v parlamentu bez rozdílu nebo i placených řečníků typu pana Klvani, že moc v jejich rukách je zárukou slušného a zdárného vývoje. Podle toho, jak tomu rozumím já, jsme ale v daleko horší situaci než prezentuje doc. Švihlíková, která říká, že jsme fakticky kolonií. Jestliže stále volám po návratu zcizené moci, po návratu demokracie do rukou lidí – víte snad o lepším řešení?

Mark Curtis - Kosovo: anti-humanitární intervence

$
0
0
Mark Curtis
2. 3. 2016  Kosovo on line
 
Následující text je úplným překladem 6. kapitoly z knihy Web of Deceit: Britain’s Real Role in the World (2003) významného britského novináře Marka Curtise. Autor ve své knize analyzuje britskou zahraniční politiku po roce 1945 a tvrdí, že Velká Británie je „zločinecký stát“, který často porušuje mezinárodní právo a straní mnoha represivním režimům. 



Kapitola o kosovské válce přináší zajímavé vhledy do tehdejší britské politiky a fungování britských médií. A v závěru se autor zamýšlí nad skutečnými důvody intervence NATO v Jugoslávii. K samotnému textu je třeba poznamenat, že se autor v úvodní části mýlí, když považuje za fakt, že jugoslávské síly začaly po začátku bombardování vyhánět kosovské Albánce. To je západní propaganda, která měla ilegální agresi ospravedlnit. A je velkou sprostotou, že tímto způsobem zastánci intervence a milovníci NATO dodnes argumentují. Jasné vysvětlení skutečné příčiny „exodu“ kosovských Albánců poskytl již v roce 2000 Čedomir Prlinčević, srbský historik a předseda židovské obce v Prištině, který byl po skončení války vyhnán UÇK z Kosova (a přesídlil do Izraele). Masový odchod do zahraničí nařídili kosovským Albáncům místní klanoví vůdci a UÇK, aby vznikl dojem, že se Albáncům na Kosovu děje příkoří. Tímto prizmatem je třeba vyjádření západních představitelů číst.)
Titul knihy

Budeme v úderech pokračovat den za dnem, dokud nebude dosaženo našich cílů.
Tony Blair, 12. dubna 1999 [1]

Po amerických a britských útocích proti Iráku v prosinci 1998 následovaly týdny bombardování během tajné eskalace této války v „bezletových zónách“ na severu a jihu Iráku. Poté Británie vstoupila do další války. V březnu 1999 začaly síly NATO, především americké a britské, letecky bombardovat Jugoslávii a Kosovo. Bombardování trvalo jedenáct týdnů a skončilo v červnu. Způsobilo masivní škody nejen jugoslávským vojenským silám, ale také civilní infrastruktuře země. Oficiálním důvodem války proti Jugoslávii bylo „omezit Miloševićovu schopnost vést válku proti nevinnému civilnímu obyvatelstvu“ na Kosovu a „zabránit hrozící humanitární katastrofě,“ jak vysvětlil Tony Blair. [2]

Válka proti Miloševićově Jugoslávii byla předmětem rozsáhlé debaty v politickém mainstreamu, jelikož vláda tuto válku pojímala jako vojenskou akci nového druhu, jež se podniká kvůli obraně humanitárních hodnot. Liberální tisk, zejména Guardian a Independent, válku naprosto podpořil (ačkoli zpochybňoval použitou taktiku) a propůjčil kritickou váhu argumentaci vlády.

Kosovská válka mi odhalila zvláštní povahu mainstreamové politické kultury v Británii, a jak ochotně se nechává klamat vládní rétorikou ve věci jejích morálních motivů. Podle mého názoru je tvrzení, že tato válka byla vedena na obranu lidských práv tak absurdní, že mu není rovno. Bylo to zřejmé již tehdy, ale dnes to je ještě zřejmější. Tyto důležité události je třeba opětovně přezkoumat nejen proto, že blíže osvětlují britské pohrdání mezinárodním právem a etnickými standardy, ale také protože jeden aspekt kosovské války byl nový: západní vůdci zjistili, že by „humanitarismus“ mohl být úspěšnou záminkou vojenských intervencí a že by to mohla mainstreamová politická kultura spolknout.

Urychlení humanitární katastrofy

Tvrzení, že tato válka byla vedena kvůli humanitárním účelům, spočívá v přesvědčení, že bombardování odvrátilo humanitární katastrofu. Toto tvrzení je iluzorní, neboť je zřejmé, že bombardování NATO nezastavilo, ale spíše urychlilo rozsáhlé „etnické čistky“.

Než bombardování začalo, představitelé NATO tvrdili, že na Kosovu dochází ze strany Miloševićových sil ke „genocidě“. Náměstek ministra zahraničních věcí Geoff Hoon tvrdil, že bylo zabito 10 000 Albánců; americký ministr obrany dokonce tvrdil, že se pohřešuje 100 000 mužů ve vojenském věku. O cifrách v řádu desetitisíců se hovořilo často.

Nicméně rok před bombardováním, jak po válce uvedly zdroje NATO, bylo na Kosovu zabito 2 tisíce lidí a z několika tisíců lidí se stali vnitřní vysídlenci. Memorandum britské vlády, které bylo napsáno po bombardování Severoatlantickou aliancí, uvádí, že v roce 1999 bylo na Kosovu zabito 10 000 lidí, přičemž ministr zahraničních věci Robin Cook potvrdil, že pouze 2 000 z nich zemřeli před bombardováním, což znamená, že čtyřikrát více jich zahynulo po jeho začátku. Mrtví byli na obou stranách konfliktu, jak mezi jugoslávskými silami, které utlačovaly etnické Albánce, tak Kosovskou osvobozeneckou armádou (UÇK). [3]

Masové krveprolévání, ke kterému mělo údajně docházet před bombardováním, bylo pravděpodobně výmyslem NATO. Dokumenty uvolněné německým ministerstvem zahraničí a regionálními správními soudy v SRN – použité k posouzení statusu kosovských utečenců v Německu – poskytují o situaci na Kosovu z doby před bombardováním naprosto odlišný obrázek. Jedna zpráva z února 1999 uvádí, že „ona tak často obávaná humanitární katastrofa, jež hrozila albánskému civilnímu obyvatelstvu, byla odvrácena.“ Ve větších městech „se veřejný život posléze vrátil k normálu.“

K většině zabíjení na Kosovu v době před bombardováním došlo v důsledku bojů mezi jugoslávskými silami a UÇK spíše než na základě „etnického čištění“. Jedna německá zpráva konstatuje přesně měsíc před bombardováním, že:

„Události po únoru a březnu 1998 nesvědčí o existenci perzekučního programu založeném na albánské etnicitě. Opatření podniknutá ozbrojenými silami jsou primárně zaměřena na boj s UÇK a jejími údajnými příznivci a podporovateli.“

Zvláštní vyslanec OSN Jiří Dienstbier řekl, že „před bombardováním Albánci na základě etnického principu vyháněni nebyli. [Byli] oběťmi brutální války mezi jugoslávskou armádou a Kosovskou osvobozeneckou armádou.“

Podle americké diplomatky Normy Brownové, asistentky ředitele kosovské pozorovatelské mise, „žádná humanitární krize [na Kosovu] neexistovala, dokud NATO nezačalo bombardovat… Každý věděl, že humanitární krize by nastala, pokud by NATO začalo bombardovat.“ [4]

Masový exodus uprchlíků nastal až po začátku bombardování. Britská vláda uvedla, že před bombardováním „bylo na Kosovu více než 200 tisíc vnitřně vysídlených osob a že z přibližně 70 tisíc lidí (kosovských Albánců a kosovských Srbů) se stali uprchlíci.“ Jedná se již o velké množství. Je jasné, že situace etnických Albánců před bombardováním byla děsivá, neboť čelili krutým represím a porušování lidských práv ze strany jugoslávských sil a důsledkům války. Avšak brzy poté, co NATO začalo bombardovat, zahájil Milošević kampaň, v rámci které bylo vyhnáno za hranice více než 850 000 Kosovarů*/, hlavně do Albánie a Makedonie. [5]

Jugoslávské síly využily k uskutečnění této děsivé kampaně bombardování NATO. Tato kampaň byla zahájena již 19. března, ale režim své útoky masivně vystupňoval až v souvislosti s bombardováním, které začalo 24. března. Studie Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) si všímá „systematického vyhánění a obrovského nárůstu rabování, zabíjení, znásilňování, únosů a loupení poté, co začala letecká válka NATO 24. března, a že k ‚nejviditelnější změně událostí došlo poté, co NATO zahájilo první letecké údery‘. Studie uvádí, že pozorovatelé OBSE opustili Kosovo 20. března a že jugoslávští vojáci a příslušníci paravojenských skupin, zvláště poté co začala bombardovací kampaň, „chodili od vesnice k vesnici a ve městech z jedné čtvrti do druhé a zastrašovali a vyháněli kosovsko-albánské obyvatelstvo.“ [6]

Generál Naumann, který byl v roce 1999 předsedou Vojenského výboru NATO, řekl pro Channel 4, že humanitární katastrofu „pravděpodobně urychlilo NATO a některé z oněch krutých zločinů rozhodně zapříčinily bomby NATO kvůli [vyvolané] touze po odplatě.“ Je zajímavé, že obžaloba Miloševiće, kterou vznesl haagský tribunál pro válečné zločiny, uvádí dlouhý seznam Miloševićem spáchaných zločinů, přičemž ke všem došlo až po začátku bombardování NATO. [7]

Výbor pro zahraniční záležitosti Dolní sněmovny dospěl ve svém šetření o Kosovu k závěru, že:

„Je pravděpodobné, že bombardování NATO zapříčinilo změnu povahy útoků proti kosovským Albáncům. To, co bylo protipovstaleckou kampaní – jakkoli brutální a kontraproduktivní – se stalo masově organizovanou kampaní zabíjení kosovských Albánců či jejich vyhánění ze země… Stažení pozorovatelů OBSE ve spojení s neschopností Srbů způsobit NATO během bombardovací kampaně ztráty vedlo k zintenzivnění útoků proti kosovským Albáncům.“ [8]

Výbor pro obranu došel ve své zprávě z října 2000 k závěru, že „všechny důkazy naznačují, že plány na zahájení letecké kampaně uspíšily začátek katastrofy.“ Zpráva uvedla, že „strategie sice vedla k tomu, že Milošević nakonec své síly z Kosova stáhl, ale svého cíle, tj. odvrácení humanitární katastrofy, nedosáhla.“

Výbor pro obranu ve své zprávě kritizuje britskou vládu za to, že tvrdila veřejnosti, že humanitární katastrofu je možné odvrátit pouze s pomocí vzdušných sil. Právě v tom spočívala hlavní kritika NATO ze strany politického mainstreamu: že měly být také nasazeny pozemní jednotky, nebo přinejmenším že jejich nasazení nemělo být vyloučeno. Nicméně Výbor pro obranu si neuvědomil, že svým tvrzením, že vláda nedokázala zabránit humanitární katastrofě, vlastně zpochybnil veškeré vládou udávané důvody pro zahájení bombardovací kampaně. [9]

Důkazy rovněž naznačují, že vedoucí představitelé NATO věděli, že Milošević v případě jejich útoku takovou kampaň zahájí, ale přesto pokračovali.

Guardian uvedl 28. dubna, že: „Je známo, že MI6 varovala, že bombardování by urychlilo etnické čistky.“ Pentagonští plánovači sdělili New York Times, že varovali Clintona, že Milošević pravděpodobně zaútočí na Kosovary*/, pokud bude čelit leteckým útokům. Mluvčí Pentagonu Kevin Bacon uvedl, že „nejsme překvapeni tím, co Milošević udělal.“ „Domnívám se, že se jedná o historickou amnézii, pokud někdo říká, že byl touto kampaní překvapen.“ [10]

Mnohem více důkazů pochází z médií. Washington Post uvedl 1. dubna, že několik týdnů před bombardovací kampaní Severoatlantické aliance předpovídal ředitel CIA George Tenet, že jugoslávské síly mohou reagovat urychlením etnických čistek na Kosovu. Sunday Times z 28. března referoval o stanoviscích generála Sheltona, náčelníka sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil, který poznamenal, že „letecké údery mohou vyprovokovat srbské vojáky k ještě větší řezničině.“ Samotné letecké údery, konstatoval Shelton, „nemohou zabránit srbským silám v popravování Kosovarů.*/“ Zpráva také říká, že „britský velvyslanec v Bělehradu argumentoval podobně v záplavě depeší do Londýna.“ [11]

A skutečně, 27. března, třetího dne bombardování, uvedl velitel NATO generál Wesley Clark, že bylo „zcela předvídatelné“, že se srbský teror a násilí po bombardování NATO zintenzívní. Krátce poté Clark řekl: „Vojenské autority plně předjímaly tento zvrácený přístup, který Milošević zaujme, a rovněž příšernou účinnost se kterou ho realizuje.“ [12]

Během bombardování poskytl ministr zahraničí Robin Cook důkazy britskému Výboru pro zahraniční věci. Cook odmítl uznat, že by akce NATO povzbudily násilnosti, přičemž tvrdil, že etnické čištění již začalo. Ale rovněž uvedl:

„Předjímali jsme tudíž jarní ofenzívu; že bude doprovázena etnickým čištěním; neměli jsme žádné zpravodajské informace, které by naznačovaly, že naloží plné vlaky a bude provozovat deportace pomocí kyvadlové vlakové dopravy z Prištiny k makedonské hranici.“

Cook přinejmenším připouští, že vláda nebyla překvapena Miloševićovými akcemi, ale pouze jejich rozsahem. Dodal, že pokud by NATO nezačalo bombardovat, Miloševićův režim by pravděpodobně jednal stejným způsobem. [13]

Výbor pro zahraniční věci došel k závěru, že „se tudíž zdá, že existovaly dílčí informace, které byly dostupné USA“ a které měly být dostupné Británii, „jež naznačovaly, že se vnitřně vysídlené osoby na Kosovu stanou uprchlíky.“ [14]

Na základě Cookova svědectví a reportáží z tisku se jeví jako velmi pravděpodobné, že vláda věděla, že Milošević takovou kampaň zahájí, když NATO zaútočí. Je-li tomu tak, potom následná bombardovací kampaň byla bezcitným – možná dokonce i zločinným – pohrdáním lidským utrpením.

Je zde také záležitost s „Operací Koňská podkova“. Dva týdny po začátku bombardování uvedlo německé ministerstvo zahraničí, že ví o Miloševićově plánu „etnicky vyčistit“ Kosovo. Představitelé NATO toho využili k ospravedlnění bombardování a uvedli, že k útokům a vyhánění, ke kterému nyní dochází, by došlo stejně. Tento plán získal širokou mediální pozornost. Nicméně to vypadá, že „Operace Koňská podkova“ byla výmysl. Heinz Loquai, penzionovaný německý brigádní generál a dnes konzultant OBSE, tvrdí ve své knize Kosovský konflikt: Cesta k vyhnutelné válce, že německé ministerstvo zahraničí tuto historku převzalo ze zpráv bulharské rozvědky a přetavilo ji v propagandu, a dokonce vymyslelo samotný název „Koňská podkova“. [15]

V tvrzeních vlády, že se NATO snaží zabránit humanitární katastrofě, existuje další masivní díra, jelikož mnoho vojenských stratégů a dalších osob uvedlo, že to není jejich politika. Když bylo zahájeno bombardování, generální tajemník NATO Javier Solana uvedl, že akce NATO jsou „zaměřeny na přerušení násilných útoků páchaných srbskou armádou a speciálními policejními silami a oslabení jejich schopnosti vyvolat další humanitární katastrofu.“ To ale bylo okamžitě rozporováno zdrojem z britského ministerstva obrany, který sdělil, že „letecké údery jsou v této situaci politickou zbraní, ale nezastaví srbské zabíjení Albánců na Kosovu.“ „Neposkytnou vojenské řešení.“ [16]

Tři týdny po začátku bombardování uvedl Wesley Clark, že „nelze zastavit paramilitární vraždění, k němuž dochází na zemi, pomocí letadel.“ O týden později řekl, že operace NATO „nebyla určena k zastavení srbského etnického čištění. Nebyla určena k vedení války proti srbským silám na Kosovu. V žádném případě. Takový záměr nikdy neexistoval. To nebyl ten plán.“… [17]

Generál sir Charles Guthrie, britský vojenský velitel, rovněž sdělil tisku, že „letecký úder NATO pravděpodobně nikdy neměl zastavit zabíjení etnických Albánců na Kosovu srbskými silami.“ Rok po bombardování řekl americký generál Henry H. Shelton: „Věděli jsme, že jednu věc udělat nemůžeme… nemůžeme zastavit ukrutnosti či etnické čistky uplatněním naší vojenské síly.“ [18]

Situace na začátku bombardovací kampaně, jak se zdá, vypadala tak, že NATO pod vedením USA a Británie zahájilo vojenskou akci s vědomím, že vyprovokuje Miloševićovu brutální kampaň etnického čištění. K tomu drsným způsobem došlo, a s nezměrnými důsledky, což poté umožnilo představitelům NATO tvrdit, že jednali s cílem zabránit humanitární katastrofě, kterou vyvolali. Když bylo bombardování v plném proudu, vojenští představitelé veřejně odmítli ospravedlňování této války ze strany politických vůdců s tím, že tato vojenská strategie nemůže zabránit humanitární katastrofě.

Existoval ještě další důvod, proč jít do války: zachovat „důvěryhodnost“ NATO. Blair řekl den před zahájením bombardování, že „nyní odejít by… zničilo důvěryhodnost NATO.“ Robin Cook řekl: „Domnívám se, že důvěryhodnost [NATO] by byla podkopána, pokud bychom v tomto případě nejednali.“ [19]

Představitelé NATO dlouho hledali nové poslání organizace po zhroucení Sovětského svazu. 50. výročí NATO připadlo na 23. - 25. dubna 1999. Když válka zuřila na Kosovu, Blair pronesl v Chicagu projev, ve kterém nastínil některé principy „humanitární intervence“, jež nazval „doktrínou mezinárodního společenství“. Tato řeč byla široce vychvalována, neboť ukazovala, jak jsou naši vůdci oddáni nejvyšším hodnotám, zatímco se síly NATO dopouštěly porušování mezinárodního práva na Kosovu poté, co spustily ilegální válku. Projev byl ve skutečnosti ospravedlňováním této války. Britští a američtí představitelé vždy pronášeli okázalé projevy, když se chystali rozdrtit nepřátele. Projev George Bushe o „novém světovém řádu“ byl například pronesen, aby ospravedlnil útok k „osvobození“ Kuvajtu v roce 1991. V chicagském projevu Blair vysvětlil význam slova „důvěryhodnost“:

„Jedním z důvodů, proč je dnes tak důležité zvítězit v tomto konfliktu, je zajistit, aby se jiní nedopouštěli v budoucnu stejné chyby. To samo bude velkým krokem k zajištění, že příští desetiletí a příští století nebude tak komplikované jako minulost. Pokud NATO selže na Kosovu, příští diktátor – ohrožovaný vojenskou silou – nebude věřit našemu odhodlání tuto hrozbu realizovat.“ [20]

To je děsivé. Jak poukázal Noam Chomsky, Blair si počíná jako mafiánský šéf. Pokud majitel obchodu nezaplatí poplatky za ochranu, vyslaní rabiáti si jednoduše nevezmou peníze, ale zanechají mu trosky, což bude vzkaz pro ostatní. [21] Hlava tohoto zločinného státu zde podle mne vyslala podobný vzkaz těm, kteří ohrožují šéfy světového pořádku.


Mezinárodní právo a válečné zločiny


Tato válka, která byla údajně vedena kvůli obraně humanitárních hodnot, byla provedena za naprostého porušení mezinárodního práva. Robin Cook řekl, že „právní základ našich akcí spočívá v tom, že mezinárodní společenství má právo užít sílu v případě nepřekonatelné humanitární nutnosti.“ Ve skutečnosti je k zahájení vojenské akce zapotřebí zvláštní autorizace Radou bezpečnosti OSN. Tato válka rovněž porušila chartu NATO, jejíž článek 5 uvádí, že síly může být použito pouze při sebeobraně.

Británie také zabránila projednání tohoto případu před Mezinárodním soudním dvorem (International Court of Justice – ICJ). Jugoslávie podala žalobu proti několika členským státům NATO, včetně Británie, k ICJ v dubnu 1999. Britská vláda se rozhodla nezpochybňovat otázku

[legality užití síly] a argumentovala z procedurálního hlediska, že Jugoslávie přijala obligatorní příslušnost soudního dvora příliš pozdě na to, aby se Británie musela s touto žalobou zabývat. Výbor pro zahraniční záležitosti dospěl k závěru, že „rozhodnutí opřít se o právní formalitu, aby se zabránilo Mezinárodnímu soudnímu dvoru rozhodnout o této sporné otázce, nenaznačuje obavu, že rozsudek by nebyl příznivý.“ [22]

NATO se při bombardování provinilo nesčetnými porušeními mezinárodního práva. Na to se dnes (jako tehdy) obyčejně zapomíná, poněvadž jsme se posunuli v obraně civilizačních hodnot k dalším terčům.

Podle organizace Human Rights Watch zemřelo během devadesáti útoků 500 jugoslávských civilistů. Organizace popsala šedesát dva cílů z těchto devadesáti incidentů. V devíti případech z těchto šedesáti dvou byla smrt civilistů „důsledkem útoků na nevojenské cíle, jež Human Rights Watch považuje za nelegitimní“. Tyto cíle zahrnovaly sídlo Radio televizije Srbije (RTS) v Bělehradu, jednu teplárnu a „sedm mostů, které nebyly ani na hlavních dopravních trasách, ani neměly další vojenský význam“. Human Rights Watch došla k závěru, že NATO porušilo mezinárodní humanitární právo, protože:

„Provedlo letecké útoky s použitím kazetových bomb v blízkosti obydlených oblastí; zaútočilo na cíle, které lze z vojenského hlediska těžko obhájit, včetně srbské RTS, tepláren a mostů; nepřijalo adekvátní opatření k varování civilistů před útoky; přijalo nedostatečná opatření k identifikaci přítomnosti civilistů, když útočilo na konvoje a mobilní cíle; a způsobilo rozsáhlé civilní ztráty, protože nepřijalo dostatečná opatření k verifikaci, že na vojenských cílech nejsou shromážděni civilisté.“ [23]

O rok později uvedla Amnesty International ve své zprávě, že „síly NATO porušily válečné právo, což vedlo k nezákonnému zabíjení civilistů“. Bombardování sídla RTS, které si vyžádalo šestnáct mrtvých civilistů, „bylo záměrným útokem na civilní objekt a jako takové představuje válečný zločin.“ „Při různých útocích… síly NATO nezastavily útok, když bylo zjevné, že zasáhly civilisty.“ Nicméně „to nevypadá, že by NATO či jeho členské státy uskutečnily řádné vyšetřování těchto incidentů.“ [24]

Po celou dobu bombardování usilovalo NATO o zavraždění Miloševiće a dalších zvolených vládních představitelů. 22. dubna 1999 zničil letecký útok NATO Miloševićovu rezidenci: čtyři bomby zasáhly obývací pokoj, jídelnu a ložnici. Když byl bývalý představitel Pentagonu Ronald Hatchett dotázán během televizního rozhovoru, zda byl Milošević terčem, odpověděl: „zajisté byl… nelze pochybovat o skutečnosti, že o to šlo, když jsme se pokusili zasáhnout ten dům.“ [25]

Žalobkyně ICTY Carla del Ponteová odmítla akceptovat, že NATO v rámci této kampaně záměrně útočilo na civilisty. Nicméně Amnesty International trvala na svém, že útok na RTS byl válečným zločinem. ICTY odmítl vyšetřovat možné přečiny, protože „právo není dostatečně jasné a je nepravděpodobné, že by vyšetřování dospělo k získání dostatečných důkazů, které by opodstatnily obvinění proti výše či níže postaveným osobám za zvláště odporné zločiny.“ Jinak řečeno, tribunál nepředpokládal, že mu NATO takové důkazy poskytne.

Zpráva ICTY také poznamenává, že pokud byl útok na stanici RTS „ospravedlněn poukazy na její propagandistickou funkci, jeho legalita může být zpochybněna.“ Ale to je přesně to vysvětlení, které poskytlo NATO organizaci Amnesty International. Britští ministři neustále obhajovali útok proti stanici jakožto „legitimního vojenského cíle.“ [26]

Různé skupiny právníků sestavily složky dokumentů proti představitelům NATO. Jedna skupina pod vedením profesora Michaela Mandela poslala tribunálu složku dokumentů obviňujících NATO ze „závažného porušení mezinárodního humanitárního práva“, včetně „svévolného zabíjení“. Sborník hovoří o odhadovaných škodách ve výši 100 miliard dolarů a zničení či vážném poškození desítek mostů, železničních tratí a stanic, hlavních silnic, letišť, včetně civilních letišť, nemocnic a zdravotnických zařízení, televizních vysílačů, středověkých monastýrů a svatostánků, stovek škol, tisíců příbytků a civilních průmyslových a zemědělských podniků. [27]

Odmítnutí tribunálu byť jen prošetřit akce NATO ukazuje, že je ve skutečnosti politickým nástrojem NATO (to jest USA a Británie). Tento tribunál je financován USA a jejich spojenci, kteří rozhodují o jeho personálním složení, a je závislý na jejich informacích a podpoře. Se srovnatelnými zločiny nakládal tribunál naprosto rozdílným způsobem. Např. srbský představitel Milan Martić byl obžalován za dělostřelecký útok tříštivými střelami na vojenské cíle v Záhřebu v roce 1995, zatímco nálet NATO na Niš s tříštivými bombami v květnu 1999 – daleko od jakéhokoliv vojenského cíle – byl naprosto ignorován. Poté, co se Mandel dlouho pokoušel přimět tribunál, aby vyšetřoval NATO za válečné zločiny, to nakonec vzdal, když se stalo zřejmým, že „tento tribunál je podvod.“ [28]

Docházelo k masivnímu bombardování civilní infrastruktury. Human Rights Watch uvádí:
„Byli jsme znepokojeni, že NATO bombardovalo civilní infrastrukturu nikoli proto, že by významnou měrou přispívala k jugoslávskému vojenskému úsilí, ale proto, aby její ničení donutilo srbské civilisty přimět Miloševiće k odchodu z Kosova.“

Takové použití vojenské síly proti civilistům představuje jasné porušení mezinárodního práva. [29]

Dva týdny po začátku kampaně NATO vyzvala skupina jugoslávských nevládních organizací k zastavení bombardování. Uvedly, že „již dva týdny vojensky, politicky a hospodářsky nejmocnější země zabíjejí lidi a ničí vojenská a civilní zařízení.“ Nevládní organizace sdělily, že bojují proti „veškerému válečnému štvaní a nacionalistické politice a za respektování lidských práv, zejména proti útlaku kosovských Albánců,“ přičemž trvají na obnovení autonomie Kosova. „Po celé toto období,“ poznamenaly, „byly srbské a albánské občanské skupiny těmi jedinými, které udržovaly kontakty, a spolupracovaly. Intervence NATO poškodila vše, čeho bylo dosud dosaženo, a rovněž samotnou existenci občanské společnosti v Srbsku.“

Vojin Dimitrijević, ředitel Bělehradského centra pro lidská práva a bývalý místopředseda Výboru pro lidská práva OSN, podobně napsal:

„Letecké údery vymazaly během jediné noci výsledky desetileté tvrdé práce skupin odvážných lidí z nevládních organizací a demokratické opozice, kteří se nesnažili nikoho ‚svrhnout‘, ale rozvíjet instituce občanské společnosti, prosazovat liberální a občanské hodnoty a učit nenásilnému řešení konfliktů… Problém Kosova zůstane nevyřešen a budoucnost demokracie a lidských práv v Srbsku zůstane po mnoho let nejistá.“ [30]

Síly NATO rovněž po sobě zanechaly smrtící dědictví v podobě tisíců nevybuchlých granátů. Human Rights Watch poznamenává, že „použití kazetových bomb vyvolává z hlediska humanitárního práva pochybnosti“ a že zasahují široké okolí, „což představuje vážné a dlouhodobé nebezpečí pro nebojující civilní obyvatelstvo.“ „Vysoká zmetkovost submunice kazetových bomb činí z těchto zbraní efektivní protipěchotní miny, které nerozlišují mezi bojujícími a nebojujícími, vybuchují při kontaktu, a mohou roky po skončení konfliktu někde neporušené ležet, dokud na ně někdo nenarazí.“ Kvůli svému vzhledu „tyto výbušné pozůstatky velmi přitahují děti.“ [31]

Polovina ze všech svržených britských bomb byly kazetové bomby – tedy celkem 531. Bílý dům v tichosti omezil americké používání kazetových bomb po smrti civilistů ve městě Niš dne 7. května, což připsal technické závadě. Ale Británie v jejich používání pokračovala, přičemž tvrdila, že se tato technická závada jejích kazetových bomb netýká. Podle Human Rights Watch bylo v průběhu války zabito těmito bombami 90 až 150 civilistů. [32]

Ministerstvo obrany připouští, že poruchovost 147 bombiček obsažených v jedné kazetové bombě činí 5 procent, ale skutečné číslo může být přinejmenším dvojnásobné. Podle Výboru pro obranu to znamená, že po RAF zůstalo na zemi 4 000 až 10 000 nevybuchlých bombiček. Dalších 151 lidí bylo zabito či zraněno nevybuchlými bombičkami během roku, kdy bombardování skončilo. [33]

NATO hledalo záminku k zahájení kampaně proti Miloševićovi. Při vyjednáváních v Rambouillet u Paříže v březnu 1999 potřebovalo NATO vykreslit Miloševiće jako naprosto neochotného jednat o diplomatickém řešení krize. Jugoslávcům byl proto předložen plán, který nešlo přijmout. Text z Rambouillet, který koncipovalo NATO, požadoval vojenskou okupaci a politickou kontrolu Kosova ze strany NATO a faktickou vojenskou okupaci zbylé části bývalé Jugoslávie podle libosti NATO. Dodatek B uváděl, že „NATO bude mít se svými vozidly, plavidly, letadly a vybavením volný a neomezený pohyb a neomezený přístup na celé území Svazové republiky Jugoslávie, včetně jejího vzdušného prostoru a výsostných vod.“

Bývalý kanadský velvyslanec v Jugoslávii později uvedl, že „trvání na tom, aby síly NATO měly přístup na celé území Jugoslávie… zaručilo srbské odmítnutí.“ Jistý vyšší představitel americké vlády sdělil médiím v Rambouillet, že „jsme záměrně nastavili Srbům laťku příliš vysoko, aby nemohli souhlasit.“ [34]

Výbor pro zahraniční záležitosti dochází k závěru:

„Jedna interpretace z ústního svědectví, které nám bylo poskytnuto představiteli ministerstva zahraničí, uvádí, že se ve skutečnosti nikdy nedomnívali, že Milošević v Rambouillet podepíše, ale že …‚jsme tím procesem museli projít‘, pravděpodobně za účelem prosazení jednoty v rámci mezinárodního společenství ve prospěch vojenské akce, a to tak, že se ukáže, že Milošević nebyl ochoten vyjednávat… Ale bylo to také proto, že pokud by Milošević nemohl být obviňován za zhroucení rozhovorů, použití síly proti němu by šlo obtížně ospravedlnit.“ [35]

Byla zde šance na diplomatické řešení. Srbské národní shromáždění odpovědělo na ultimátum USA a NATO dne 23. března. Odmítlo požadavek na vojenskou okupaci ze strany NATO, nicméně vyzvalo k vyjednáváním, která by vedla „k dosažení politické dohody o Kosovu…, která by zajistila plnou rovnost všech občanů a etnických komunit.“ Tento přijatelný začátek byl ze strany NATO ignorován a média o něm informovala minimálně. [36]

Během války se američtí a britští představitelé snažili ignorovat či odrážet veškeré mírové návrhy, vyjma těch podle jejich podmínek. Například 14. dubna navrhlo Německo šestibodový mírový plán, který byl slučitelný s požadavky „NATO“ vůči Miloševićovi. Tento plán vyzýval ke stažení jugoslávských sil z Kosova společně sÂÂÂÂÂ přerušením bombardování na 24 hodin. Plán byl okamžitě odmítnut ze strany USA a Británie, které trvaly na tom, aby se Milošević stáhl ještě před přerušením bombardování. Tisk uvedl, že „Spojené státy a Británie nejsou ochotny dočasně zastavit bombardování, neboť by mohlo být obtížné ho obnovit.“ [37] Z odmítnutí německého plánu a rovněž ze snah Francie prezentovat další plány bylo zřejmé, že požadavky „NATO“ byly ve skutečnosti požadavky USA, podpořené Británií.

22. dubna prohlásil ruský ministr zahraničí Viktor Černomyrdin po svém jednání s Miloševićem, že Milošević souhlasí s „mezinárodní přítomností na Kosovu pod záštitou OSN“, pokud NATO zastaví bombardování. Milošević zopakoval návrhy Srbského národního shromáždění z 23. března. [38] Tyto diplomatické návrhy byly rovněž ze strany NATO ignorovány a bombardování pokračovalo.

3. června byla mírová dohoda o Kosovu podepsána. USA a NATO opustily své požadavky na úplnou vojenskou okupaci [Jugoslávie] a podstatnou politickou kontrolu nad Kosovem. Formulace z Rambouillet, které byly interpretovány jako výzva k referendu o nezávislosti Kosova, rovněž zmizely. Srbsko souhlasilo s „mezinárodní bezpečnostní přítomností s podstatnou účastí NATO.“ Kosovo mělo být svěřeno pod kontrolu Rady bezpečnosti OSN. Výsledek z 3. června naznačuje, že diplomatické iniciativy bylo možné rozvíjet již 23. března. [39] Tato dohoda, která ukončila bombardovací kampaň, byla v mnoha ohledech pro Jugoslávii lepší, než ta, která byla nabídnuta Miloševićovi v Rambouillet, a také lepší než požadavky NATO během kampaně. Neobsahovala například požadavek, aby NATO mělo právo na průjezd Srbskem.

Co se stalo po skončení bombardovací kampaně s mocnými humanitárními instinkty, které údajně motivovaly Tonyho Blaira, Billa Clintona a další jednat v březnu 1999? Odpověď je jasná. Do konce roku 2000 bylo z Kosova vyhnáno více než 210 000 etnických Srbů, většina z nich během prvních týdnů, když se na základě mírových dohod rozmísťovaly jednotky NATO. Podle britských vládních zdrojů bylo toto číslo třikrát větší, než počet uprchlíků mimo Kosovo před bombardováním, což údajně podnítilo ‚humanitární‘ intervenci NATO. Podle Jana Oberga, norského ředitele Transnational Foundation for Peace, to bylo další „etnické čištění“, procentuálně „největší za balkánských válek“. Kolem tisícovky Srbů a Romů bylo zavražděno či zmizelo od poloviny června 1999 v rámci „etnického čištění“, které prováděla Kosovská osvobozenecká armáda (Ushtria Çlirimtare e Kosovës – UÇK). Tentokrát ale tyto zlořády nevyvolaly žádné výzvy k zabránění humanitární katastrofě ani žádné velkolepé proslovy.

V tomto případě docházelo k masivnímu porušování lidských práv přímo před nosem jednotek NATO. „Bezprostředně po příjezdu NATO na Kosovo tam docházelo k rozsáhlému a systematickému vypalování a rabování domů, které patřily Srbům, Romům a dalším menšinám,“ zaznamenala Human Rights Watch. Uvedla, že „mezinárodní společenství nese částečnou vinu za toto poválečné násilí,“ včetně OSN a NATO, kterým se nepodařilo „od počátku přijmout rozhodná opatření k zastavení nuceného vysídlování a zabíjení.“ Nejvýznamnějším důvodem „je nedostatek politické vůle. Vyšší představitelé NATO a OSN ví, že osoby spjaté s bývalou UÇK… jsou zapojeny do násilí a kriminálních aktivit, ale rozhodli se proti nim nejít.“ Human Rights Watch upozornila, že v této provincii existuje „kultura beztrestnosti“. Trvalo téměř rok, než mezinárodní představitelé, včetně generálního tajemníka NATO lorda Robertsona, „byli ochotni uznat, že tyto útoky proti menšinám na Kosovu byly systematické.“ [40]

V tomto případě nebyla pro obranu lidských práv nutná žádná bombardovací kampaň; s tisícovkami vojáků na místě by stačilo jen a pouze zatýkat – pokud by tedy existoval sebemenší zájem o ochranu lidských práv na Kosovu. Z toho plyne prostý závěr, že obrana lidských práv nikdy nebyla motivem války proti Jugoslávii. Je otřepanou pravdou konstatovat – a zbytek knihy o tom poskytne další důkazy –, že „lidská práva“ jsou příhodnou záminkou, jak se angažovat na podporu politiky, která sleduje jiné cíle.


Motivy domnělé a skutečné


Média sehrála rozhodující roli tím, že přijímala britskou a NATOvskou rétoriku za bernou minci. Tato válka byla líčena jako zápas dobra se zlem, civilizace proti barbarství, a všechny noviny –

vyjma listu Independent on Sunday – zaujaly pro-válečný postoj. Někteří jednotliví novináři se stavěli proti bombardování. Nicméně většina hlavních médií se zase jednou ocitla ve válce spíše jako součást kampaně, než jako nezávislí komentátoři. Představu, že Británie bojuje za lidská práva, téměř nikdo nezpochybňoval, natož aby ji zesměšňoval. Jediným tématem, o kterém se vážně debatovalo, bylo to, zda vysoce morálních cílů, které si předsevzali naši političtí vůdci, může být dosaženo pouze pomocí vzdušných sil, nebo zda jsou zapotřebí také pozemní jednotky.

Philip Hammond, který přednáší o médiích na South Bank University, poznamenává, že „uprchlická krize se stala nejsilnější propagandistickou zbraní NATO, ačkoli měla být logicky považována za zničující obžalobu bombardování. Srbové, kteří po statisících uprchli před bombardováním, byli tudíž zarytě ignorováni britskými novináři, tak jako nestála za zmínku většina případů zabíjení, únosů, bití a mučení kosovských Srbů po válce.“ Po bombardování se novináři všemožně snažili vychvalovat NATO a přehlížet skutečnost, že tam nedošlo k humanitární katastrofě v rozsahu udávaném představiteli NATO, dokud nezačalo bombardování. [41]

Podpora státní politiky dosáhla v případě některých mediálních komentářů šokující úrovně. Polly Toynbeeová z listu Guardian tvrdila, že „nikdo z toho nic neměl, žádný politický zisk pro nějakého vůdce, žádnou slávu, pouze jistotu, že Miloševićovy monstrózní etnické čistky musí být zastaveny.“ Byla to „čestná věc“ a „statečná a pravděpodobně jediná příležitost pro Západ, jak společně vytvořit etičtější zahraniční politiku,“ projevující „čistotu motivů a oproštěnost od sobectví“. [42]

Jonathan Freedland napsal v Guardianu, že to byla „válka vedená snahou o humanitární cíle. Cenou není vítězství v dostihu či bohatství, ale zmaření plánu zbavit jistou zemi jejího lidu.“ Byl to „vznešený cíl“. John Lloyd z listu New Statesman napsal, že se tak ukázalo, že „nejmocnější státy jsou ochotné bojovat za lidská práva.“ [43]

Hugo Young z Guardianu podobně vysvětlil, že „tato akce, ať tak či onak, je humanitárním impulsem.“ „Nebyla to součást geopolitiky studené války. Nebyla tam žádná ropa. Uplatňuje princip, který je nový a pokrokově nádherný: morální imperativ zastavit diktátory, kteří brutálně trestají a vyhlazují národnostní skupiny.“ [44]

Ve skutečnosti psal Young čtyři dny poté, co jeho noviny referovaly o masakru desítek lidí v Liquici ve Východním Timoru. Pachatelem byl náš spojenec a oblíbený příjemce zbraní – Indonésie. Nicméně se zdá, že Guardian ani žádné další noviny hlavního proudu nebyly znepokojeny tímto zjevným příkladem naprosté lhostejnosti k lidským právům, kterou britská vláda projevuje.

Pokud vůbec, tak více kritičtějších komentářů se objevilo v pravicovém tisku než v Guardianu a Independentu. Rok po bombardování se úvodník Spectatoru pozoruhodným způsobem přiblížil k realitě. Psal o válečných zločinech NATO a „jeho kriminálně-teroristické bombardovací kampani“. Uvedl, že NATOvskou „politikou bylo zničení srbské civilní infrastruktury“ a že „záměrné ničení civilních cílů s úmyslem učinit každodenní život obyvatelstva neúnosným je jasným porušením mezinárodního práva, které Clinton a Blair podle svých slov prosazují.“ [45]

Je zajímavé, že rok po válce Guardian poněkud změnil svůj postoj. Během války poskytl britské vládě naprostou ideologickou podporu, když uvedl, že to byl „test naší generace“. Dnes říká, že „krycí označení ‚humanitární intervence‘, které její proponenti poskytli, nebylo samozřejmě celou pravdou. Žádné země nejdou válčit z altruismu.“ Tuto prostou pravdu lze nyní vyslovit, což naprosto podkopává tehdejší stanovisko Guardianu. Přesto se ale drží názoru, že bombardování bylo legitimní. [46]

Úžasnou věcí, které se média snažila – s téměř 100procentní kázní – vyhnout, byly komentáře, zda vláda prostě nemohla mít jiné motivy než čistě humanitární. Jeden komentátor za druhým akceptovali humanitární odůvodnění a názor, že Británie nemá v tomto regionu žádné zájmy, protože „Kosovo nemá ropu“. Když dnes Guardian zjistil, že „žádné země nejdou do války z altruismu“, možná bude schopen o přijatelnějších vysvětleních této bombardovací kampaně proti Jugoslávii popřemýšlet.

Prvním přijatelným vysvětlením je to, které poskytli samotní představitelé NATO: „důvěryhodnost“. Domnívám se, že je zajisté správné, jak bylo uvedeno výše. Na straně médií hlavního proudu však existovala jen malá snaha o vysvětlení smyslu této „důvěryhodnosti“, a proč tak zaostala za udávanými humanitárními motivy.

V té době však existovaly i další zjevné strategické cíle Západu: jako rozšíření NATO na východ a uspořádání východoevropských ekonomik ku prospěchu západního byznysu. Jedná se o komplementární strategie zaměřené k přivedení států bývalého sovětského bloku do sféry vlivu Západu. Rozšíření NATO má zajistit, že se východní Evropa bude v otázkách „bezpečnosti“ spoléhat na Spojené státy a jejich evropské spojence, včetně lukrativních zbrojních nákupů. Jeho rozšíření je považováno v hlavních městech NATO za natolik významnou strategii, že se riskuje vyvolání hněvu Ruska, jelikož jeho bývalý nepřítel svádí bývalé sovětské satelity a posunuje hranice své aliance blíže k Rusku.

Alexander Vershbow, americký velvyslanec při NATO, vysvětluje, že NATO je „aliance 19 demokratických, tržně orientovaných zemí“. Členství v NATO poskytuje novým spojencům „bezpečnost a stabilitu, která je klíčovým faktorem pro podílení se na mnohamiliardové globální ekonomice – kvůli ujištění investorů, že se jedná o stabilní země, které jsou hodny dlouhodobých závazků.“ Tudíž „pokračující rozšiřování NATO je základní součástí alianční strategie sjednocování a stabilizace Evropy.“ [47]

Ekonomiky východní Evropy, předmět obrovského západního „poradenství“ a tlaku po zhroucení sovětské kontroly, byly z valné části uspořádány podle stejné neoliberální ekonomické ideologie, která zdevastovala rozvojový svět: privatizace, deregulace a liberalizace. V mnoha východoevropských zemích stoupla chudoba; naprostá chudoba dnes postihuje 15 až 20 procent obyvatelstva napříč většinou zemí v této oblasti, a v Rumunsku dosahuje 40 procent, jak uvádí Světová banka. [48] Mezi ty, kteří profitovali z restrukturalizace ve východní Evropě, patřila nová podnikatelská a často kriminální třída a také západní byznys, který těžil z příznivějšího investičního prostředí. V rámci této strategie podporoval Západ nejradikálnější ekonomické „reformátory“ a podkopával jak transformované komunistické strany, tak progresivnější alternativy.

Robin Cook uvedl pro list New Statesman krátce po skončení bombardování Jugoslávie, že „našimi klíčovými úkoly [v jihovýchodní Evropě] je především zvýšení obchodní výměny, otevření jejich trhů a pomáhat jim s hospodářským rozvojem [a] posílit integraci do evropských struktur.“ Ministr pro Evropu Keith Vaz podobně poznamenal, že: „Jihovýchodní Evropa … potřebuje přitáhnout investory vytvořením příznivého prostředí pro investice.“ [49]

Základní strategie k „otevření jejich trhů“ se rovněž týká Kosova a Bosny. Hospodářská strategie EU na Balkáně je založena na „zvláštním a náročném smluvním vztahu,“ vysvětluje komisař EU Chris Patten. „Výměnou za pomoc, kterou nabízíme,“ poznamenává Patten, „budou muset tvrdě pracovat na ekonomické reformě, aby vybudovali solidní tržní hospodářství, schopné svobodné a otevřené soutěže s členskými státy.“ Text z Rambouillet uváděl, že „hospodářství Kosova bude fungovat v souladu s principy volného trhu.“ Britská vláda později uvedla, že mezinárodní společenství chtělo vybudovat takové Kosovo, kde „prosperita je založena na svobodném trhu“. Británie a EU se snažily vytvořit z Bosny „jednotný k byznysu přátelský ekonomický prostor“, počítaje v to i zrušení obchodních překážek mezi jednotlivými entitami. [50]

V listopadu 2001 pronesla baronka Symonsová, náměstkyně ministra zahraničí, řeč na Konfederaci britského průmyslu, která cílila na nového jugoslávského prezidenta Koštunicu, jenž byl na své první návštěvě Spojeného království. Řekla, že v roce 1990 byla Jugoslávie nejrychleji rostoucím obchodním a investičním partnerem Británie ve střední a východní Evropě, ale že Milošević všechno zničil. Nicméně dnes je tu opět mnoho obchodních příležitostí. Řekla, že: „Británie může mít i nadále prospěch z rekonstrukce Jugoslávie,“ kterou její vláda nedávno bombardovala. [51]

Je zajisté pravděpodobné, že tento zájem o pevné začlenění jihovýchodní Evropy do bezpečnostní a ekonomické sféry Západu hrál klíčovou roli v britských a NATOvských strategiích zlomit a napomoci odstranění Miloševiće. Režim v Bělehradu byl brutální a represivní. Jugoslávie byla rovněž jednou z nemnoha zemí s transformovanou komunistickou stranou u moci a v zásadě pokračovala v tradiční politice zůstat nezávislou jak na Východě, tak na Západě. Její nezávislá vnitřní politika představovala poslední skutečnou překážku otevřeně formulovaným zájmům Británie, EU a USA ve východní Evropě, které se rovnaly návratu tohoto regionu k jeho historickému postavení – de facto klientskému území Západu.

Poslední otázky se týkají nákladů kosovské války a možných alternativ. Jednou z alternativ mohlo být diplomatické řešení, o jehož nalezení NATO nikdy neprojevilo vážný zájem, což bylo zmíněno výše. Podporovatelé války argumentovali, že Milošević by zahájil kampaň „etnického čištění“ tak či tak, i kdyby NATO nebombardovalo. To nemůžeme vědět, ale je zde šance, že taková kampaň by byla méně devastující, kdyby nebyla prováděna pod příkrovem bombardování. V důsledku bombardování NATO bylo zabito přinejmenším 500 civilistů, a Británie samotná tam zanechala až 10 000 nevybuchlých bombiček z kazetových pum, nemluvě o škodách na infrastruktuře země, dopadu na lidi a snahy občanské společnosti o prosazení mírového řešení tenzí na Balkáně. Je pravda, že se etničtí Albánci mohli po „vítězství“ NATO vrátit na Kosovo, ale jejich návrat byl doprovázen vyháněním etnických Srbů.

A pak zde jsou důsledky toho, že nejmocnější státy světa opět ilegálně používají moc k prosazení své vůle vůči oficiálním nepřátelům. Poučení, které si z takových akcí odnesou diktátoři a možná i vlídnější vlády, nemluvě o teroristických skupinách, spočívá v tom, že když se chcete bránit proti mocným státům světa, raději si opatřete zbraně hromadného ničení. Je nepředstavitelné, že by NATO bombardovalo Jugoslávii, pokud by měl Bělehrad funkční zbraně hromadného ničení. Bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov na konci bombardovací kampaně NATO proti Jugoslávii uvedl:

„Menší státy, mezi nimiž je 31 ‚prahových‘ států, které jsou schopné vývoje jaderných zbraní, hledí na vlastní bezpečnost s rostoucím znepokojením. Domnívají se, že musí vlastnit absolutní zbraně, aby byly schopné obrany či odvety, pokud by byly vystaveny podobnému zacházení.“ [52]

Tato „bilance“ je komplexní a není definitivní. Nicméně řada věcí je jasných: zahájení této války bylo ilegální; NATO porušilo humanitární právo a spáchalo válečné zločiny; akce NATO napomohly a nikoli zabránily humanitární katastrofě; političtí vůdci jako Blair a Clinton pravděpodobně věděli, jak děsivé budou následky zahájení bombardovací kampaně, ale přesto v ní pokračovali. Tvrzení britských a amerických představitelů, že jednají na základě humanitárních pohnutek, bylo tudíž mýtem. Přesto byly tyto skutečnosti v mainstreamu neustále potlačovány či opomíjeny (pokud byly vůbec zmíněny), zatímco se kosovská válka zapsala do dějin jako velké vítězství humanitárních hodnot.

V jistém ohledu byla kosovská válka, jak v jiném smyslu tvrdil Guardian, „testem naší generace“: zda se plánovači britské zahraniční politiky ve své roli ve světě řídí mezinárodním právem a etickými standardy a zda je britská politická kultura schopna nenechat se oklamat novou generací „humanitární“ propagandy pocházející od politických vůdců. V obou případech test dopadl špatně.

- - -

Poznámky:

[1] „Air attacks will be stepped“, Guardian, 13. dubna 1999.
[2] „It is simply the right thing to do“, Guardian, 27. března 1999.
[3] Foreign Affairs Committee, Seventh report, zasedání 1998/1999, 20. července 1999, www.publications.parliament.uk/pa/cm199899/cmselect/cmfaff/188/9071305.htm, odst. 287; John Pilger, „Kosovo killing fields?“, New Statesman, 15. listopadu 1999.
[4] Viz Eric Canepa, „Important internal documents from Germany’s Foreign Office regarding pre-bombardment genocide in Kosovo“, www.zmag.org; Edward Herman & David Peterson, „Kosovo one year later: From Serb repression to NATO-sponsored ethnic cleansing“, www.zmag.org; „In the beginning was the big lie“, www.iacenter.org.
[5] Response of the Foreign Secretary to FAC, Fourth report, Kosovo, webarchive.nationalarchives.gov.uk/20121212135632/http://www.fco.gov.uk/resources/en/pdf/7179755/2000_aug_fourth_report, srpen 2000, odst. 11; HRW, World Report 1999, „Federal Republic of Yugoslavia“, www.hrw.org/legacy/worldreport99/europe/yugoslavia.html.
[6] Citováno v článku Noama Chomského, „In retrospect“, www.zmag.org.
[7] FAC, Fourth report, zasedání 1999/2000, 23. května 2000, odst. 89, www.publications.parliament.uk/pa/cm199900/cmselect/cmfaff/28/2810.htm#a24; Noam Chomsky, The new military humanism: Lessons from Kosovo (1999), str. 86-7.
[8] FAC, Fourth report, zasedání 1999/2000, 23. května 2000, odst. 87-8.
[9] Defence Committee, Fourteenth report, zasedání 1999/2000, 23. října 2000, odst. 299, www.parliament.the-stationery-office.co.uk/pa/cm199900/cmselect/cmdfence/347/34722.htm.
[10] Guardian, 28. dubna 1999; „NATO’s tragic errors“, Observer, 4. dubna 1999.
[11] Citováno ve FAC, Seventh report, zasedání 1998/1999, odst. 108 a 110.
[12] Chomsky, The new military humanism, str. 20-1.
[13] FAC, Seventh report, zasedání 1998/1999, 14. dubna 1999, stenozáznamy z vystoupení, odst. 107 a 153.
[14] FAC, Fourth report, zasedání 1999/2000, 23. května 2000, odst. 101.
[15] Edward Herman, „Body counts in imperial service“, www.zmag.org.
[16] „No choice but to act, says Solana“, Guardian, 24. března 1999; Richard Norton-Taylor, „No plan for ground war“, Guardian, 24. března 1999.
[17] Richard Norton-Taylor, „UK to send more troops“, Guardian, 14. dubna 1999.
[18] Richard Norton-Taylor, „Military chief’s doubts“, Guardian, 12. května 1999; Richard Norton-Taylor, „Mystery Swede with Kremlin links who helped end war“, Guardian, 9. března 2000.
[19] House of Commons, Hansard, 23. března 1999, oddíl 161, www.publications.parliament.uk/pa/cm199899/cmhansrd/vo990323/debtext/90323-06.htm#90323-06_spmin0; FAC, Seventh report, zasedání 1998/1999, 13. července 1999, odst. 344.
[20] Tony Blair, „Doctrine of the international community“, 23. dubna 1999, webarchive.nationalarchives.gov.uk/+/www.number10.gov.uk/Page1297.
[21] Chomsky, The new military humanism, str. 135-6.
[22] FAC, Fourth report, zasedání 1999/2000, 23. května 2000, odst. 136.
[23] HRW, „Civilian deaths in the NATO air campaign“, únor 2000, www.hrw.org/reports/2000/nato/.
[24] Amnesty International, „NATO violations of the laws of war during Operation Allied Force must be investigated“, 7. června 2000, www.amnesty.org.uk/press-releases/nato-violations-must-be-investigated.
[25] Citováno v článku Leonarda Sanforda a Forresta Schmidta, „Assassination attempts and other attacks on Yugoslav leaders“, www.iacenter.org/warcrime/12_assas.htm.
[26] Amnesty International, „Amnesty International’s initial comments on the review by the ICTFY of NATO’s Operation Allied Force“, 13. června 2000, www.amnesty.org, PDF; Richard Norton-Taylor, „Allies count the cost of unity“, Guardian, 13. března 2000.
[27] Michael Mandel a další, „War crimes charges for the Hague tribunal against NATO leaders“, www.flamemag.dircon.co.uk.
[28] Viz např. Edward Herman, „The Milosevic trial: The final service of the Tribunal as a political and propaganda arm of NATO“ a „Propaganda system No. 1“, www.zmag.org.
[29] Kenneth Roth, „Bombs report off target“, Guardian, 12. ledna 2000, www.theguardian.com/theguardian/2000/jan/12/guardianletters2.
[30] „An appeal from various NGOs in Belgrade“, Belgrade Centre for Human Rights, nedatováno, www.zmag.org.
[31] HRW, „Ticking time bombs“, červen 1999, www.hrw.org/reports/1999/nato2/.
[32] HRW, „Civilian deaths in the NATO air campaign“, únor 2000.
[33] Defence Committee, Fourteenth report, zasedání 1999/2000, 23. října 2000, odst. 134 a 148; Peter Capella, „NATO bombs ‚still killing‘ in Kosovo“, Guardian, 6. září 2000.
[34] Chomsky, The new military humanism, str. 107; FAC, Fourth report, zasedání 1999/2000, 23. května 2000, odst. 63; FAIR, „What reporters knew about Kosovo talks – but didn’t tell“, 2. června 1999, www.fair.org/press-release/what-reporters-knew-about-kosovo-talks8212but-didnt-tell/.
[35] FAC, Fourth report, zasedání 1999/2000, 23. května 2000, odst. 66.
[36] Chomsky, The new military humanism, str. 108-9.
[37] Ian Black, „Russia gives peace plan its backing“, Guardian, 15. dubna 1999.
[38] Chomsky, The new military humanism, str. 111.
[39] Ibid., str. 114-5.
[40] Citováno v článku Edwarda Hermana, „Propaganda system No. 1“, www.zmag.org.
[41] Philip Hammond, „Third way war: New Labour, the British media and Kosovo“, IN: Philip Hammond & Edward Herman (red.), Degraded capability: The media and the Kosovo crisis (2000), str. 127-8.
[42] Polly Toynbee, „Winged victory“, Guardian, 4. června 1999; Polly Toynbee, „Left behind and left seething as a new way struggles to be born“, Guardian, 12. dubna 1999.
[43] Jonathan Freedland, „No way to spin a war“, Guardian, 21. dubna 1999; John Lloyd, „The liberation of Kosovo is as important, historically, as the fall of the Berlin Wall“, New Statesman, 5. července 1999.
[44] Hugo Young, „Mr Blair, beware. Easter may yet rise upon your apocalypse“, Guardian, 1. dubna 1999; Hugo Young, „When ‚progressives‘ go to war, it has dangers. One is optimism“, Guardian, 13. dubna 1999.
[45] „NATO’s crimes“, Spectator, 11. března 2000.
[46] Úvodník Guardianu, 26. března 1999; „No need for revision“, Guardian, 20. března 2000.
[47] Ambassador Vershbow on NATO enlargement, 1. června 2000, www.uspolicy.be/archive/Europeandefense.
[48] Johannes Linn, World Bank, Address to the Joint EU presidency conference, 15. listopadu 2000, www.inweb18.worldbank.org.
[49] John Lloyd, „The liberation of Kosovo is as important, historically, as the fall of the Berlin Wall“, New Statesman, 5. července 1999; Keith Vaz, projev na konferenci South east Europe - Joining the European mainstream, Londýn, 7. července 2000, www.fco.gov.uk.
[50] John Pilger, „Censorship by omission“, IN: Hammond & Herman (red.), str. 138; Chris Patten, „EU strategy in the Balkans“, 10. července 2001, www.europa.eu.int/comm; Ministry of Defence, „Kosovo: Lessons from the crisis“, nedatováno, www.mod.uk/publications; FAC, Fourth report, zasedání 2000/2001, Response of the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, „Government policy towards the Federal Republic of Yugoslavia and the wider region following the fall of Milosevic“, webarchive.nationalarchives.gov.uk/20121212135632/http://www.fco.gov.uk/resources/en/pdf/7179755/2001-jul-fourth-report, odst. (oo).
[51] Baroness Symons, „A new partner for investment in Yugoslavia“, Londýn, 29. listopadu 2001, www.fco.gov.uk. V textu stojí „contribute“, což ale nedává smysl, takže předpokládám, že se míní „continue“.
[52] Citováno v článku Johna Pilgera, „‚Humanitarian intervention‘ is the latest brand for imperialism“, New Statesman, 28. června 1999.


Zdroj: Mark Curtis, Web of Deceit: Britain’s Real Role in the World (2003), 6. kapitola, Kosovo: Anti-humanitarian intervention, str. 134-156, překlad: Karel Hyka, jazyková korektura: Ivo Richter


*/Kosovar je uměle vytvořený název pro kosovské Albánce. Je užíván proto, aby ospravedlnil intervenci do jižního Srbska, jeho okupaci, odtržení a následné zřízení kosovsko-albánské administrativy na tomto území a konečně vyhlášení jeho "nezávislosti" jako "nového evropského státu". Kdyby se užival název 'kosovský Albánec', bylo by hned jasnější, o co všechno jde. Vždyť v sousední Albánii mají Albánci svůj nezávislý národní stát a albánské menšiny v okolních zemích - Srbsko, Makedonie, Černá Hora a Řecko - by tedy neměly právo na zřizování dalších albánských států. To by ale překáželo imperiální 'balkanizaci' států a rozšíření vlivu Impéria na Balkánském poloostrovu. (pozn. redakce NR - vd)

A je to tady – Turecko chce zrušit víza a obnovit jednání o členství v EU!

$
0
0
Radek Rozvoral
2.3.2016   Rukojmí
Zrušte nám víza a imigranty budeme brát zpět do Turecka. Ano je to přesně tak, jak jsem již několikrát psal, takto přesně zní turecká podmínka ohledně spolupráce s EU při řešení imigrační krize.
„Readmisní dohoda a zrušení vízového režimu pro Turky při cestách do EU jsou spojené nádoby.“ Tuto větu ohledně dohody o vracení imigrantů z EU pronesl turecký ministr pro vztahy s Evropskou unií Volkan Bozkir v rozhovoru, který poskytl několika evropským novinářům včetně zpravodaje MF DNES.
 Ba co více, chtěl by také obnovit jednání ohledně členství Ankary v osmadvacítce, a proto nezapomněl sebevědomě dodat: „Čas hraje pro Turecko. Nepotřebujeme peníze, potřebujeme se cítit s unií v jedné rodině. Každý vztah mezi matkou a synem se vyvíjí, podobně jako se vyvíjí mezi Evropou a Tureckem. Chceme hlavně reálný postup v jednání o našem členství v EU.“

Samozřejmě, že se takovéto chování dalo od Ankary předpokládat. Ta jen využívá neschopnosti a možné zainteresovanosti bruselských politiků na imigrační krizi. Ti za celý rok nedokázali s touto krizí vůbec nic udělat, tedy kromě několika summitů, na kterých se jen tlachalo a hlasovalo o přerozdělování ekonomických imigrantů, kteří se chtějí jen přisát na štědrý sociální systém několika států Evropské unie. Pokud by totiž prchali před válkou, měli by podle mezinárodních dohod požádat o azyl v první bezpečné zemi. Pokud ale pokračují dál, jsou to nelegální ekonomičtí imigranti, kteří porušují zákon.

Turecké vydírání Evropské unie je pro starý kontinent do budoucna obrovským bezpečnostním nebezpečím a vůbec bychom to neměli brát na lehkou váhu, jelikož z historie víme, že se o Evropu jako takovou pokoušelo Turecko několikrát. Tentokrát se to neděje zbraněmi, ale promyšlenou řízenou invazí, kterou má na svědomí pach ropy, zbrojařská lobby a bankovní lichva.

Čeká nás historický nebo hysterický týden?

$
0
0
- vlk -
2. 3. 2016 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com


Starší ročníky mezi kosíři pamatují povinnou návštěvu filmu Deset dní, které otřásly světem. Byl natočen podle knihy amerického novináře Johna Reeda, který byl přímým svědkem revolučního roku 1917 v Rusku.Zachycuje události deseti dní od Prozatimní vlády Kerenského po carově abdikaci až po první vítězství Leninových stoupenců.


Touto knihou se Reed skutečně proslavil a stala se pak několikrát i námětem velmi úspěšných filmů. Už v roce 1927 natočil ruský režisér Sergej Eisenstein podle jeho knihy němý film, nazvaný Říjen: deset dní, které otřásly světem. A snad nejlepší filmový snímek na její námět, který získal tři Oskary, ocenění Americké filmové akademie, vznikl roku 1981. Pod stručným názvem Reds česky Rudí, v něm zářily americké filmové hvězdy Warren Beatty, Diana Keaton a Jack Nicholson.

Jakkoli jak samotné Reedově knize, tak k následnému Eisensteinově filmu, který on sám považoval za vrchol své tvorby, byla celá řada kritických stanovisek už před převratem, dodnes nikdo nepopírá, že šlo o mimořádně zajímavé svědectví. Ač je následně bagatelizováno jako propaganda. Dodávám jen , že Reed svou knihu napsal v roce 1919 a Eisenštejn film natočil k 10-tému výročí bolševické revoluce.

Tuhle historickou okliku jsem použít musel. Protože nás čeká, dneškem počínaje, klidně SEDM DNI, které opět mohou otřást světem!

A my budeme, stejně jako Reed tehdy, svědky těch osudových dní! Cože tak historicky závažného se má v příštím týdnu mezi 1. a 7. březnem ve světě odehrát? Vezmu to pěkně popořadě:


1- dnes, tedy 1.3. (článek byl na Kose otištěn včera - pozn.red.NR) proběhne ve Spojených státech tzv. superúterý prezidnetských primárek, které s dost velkou pravděpodobností rozhodne o nominantech Demokratů a Republikánů do příštích prezidentských voleb v USA.

2 - v sobotu následují parlamentní volby na Slovensku

3 - v neděli si svou volební superneděli prožije Německo, neboť ho čekají volby do parlamentů tří spolkových zemí Saska-Anhaltska, Bádenska-Würtemberska, Porýní-Falce. A jejich výsledek se nepochybně promítne docela zásadně do celoněmecké a tím i celoevropské politiky.

4 - osudový týden bude uzavřen odloženým jednáním EU vers. Turecko o migrantech

Může být, že leckdo z vás nyní proutí hlavou a dokonce si klepe na čelo s tím, že

- od kdy jsou americké primárky osudovou záležitostí?

- od kdy jsou parlamentní volby ve středoevropské zemičce s 5-ti miliony obyvatel a podílem na světovém HDP ani ne 0,5% fatální světovou záležitostí

- kolik už bylo v Německu zemských voleb a tyhle mají být něčím zvláštní a přelomovým?

- snad možná tak jednání s Turkem.. Snad, možná…

Ti, co namítají výše uvedené, mají právo na svůj pohled, to nijak nepopírám. Osobně si ovšem myslím něco jiného. Zde musím odbočit – v závěru tohoto týdne vyjde ve dvou dílech mimořádně zajímavý text paní Cagan, která hledá historické paralely mezi zánikem tzv. Výmarské republiky v Německu s následným nástupem nacismu a dnešní situací v Evropě a důsledky migrační vlny. Její text pokládám za mimořádně zdařilý, však uvidíte sami. Ta paralela sedí. O tomhle to je. Stejnou bych mohl docela klidně udělat mezi onou Reedovou knihou a událostmi, které popisuje a dnešní Evropou a jejím současným marasmem, tolik připomínající chaos Ruska v posledních dnech carského režimu a následného krátkého údobí Kerenského prozatímní vlády! Ale do toho se pouštět nebudu. Zůstanu u svého přesvědčení, že máme co do činění se světem na vahách, když si vypůjčím titul Uptona Sinclaira.

Svět na vahách…. Ano, to je přesné označení naší dnešní situace! Jen málo kdy byl tak nejistý, tak výbušný a ještě nejspíš nikdy – od dob Velkého stěhování národů a počáteční kolonizace Amerik, v takovém celoplanetárním pohybu obrovsých lidských mas. Navíc s tendencí dále a bohužel – zejména nekontrolovatelně – expandovat!

Migrační tsunami, její příčiny a důsledky mohou nebo přesněji jsou, oním historickým zlomem nejbližších sedmi kalendářních dnů, kde se bude lámat historie když ne lidstva jako celku,tak určitě Evropy!!!! A proto o tom píši. Protože všechna čtyři témata s tím bezprostředně souvisí! A proto si je dovolím rozebrat per partes. Přesně v tom pořadí, jak jdou za sebou:

1 - Americké superúterý

Normálně bych americké primárky neřešil. Jen sem tam možná lehce okomentoval a soustředil bych se pouze na závěrečný duel republikánského a demokratického nominanta. Ale letos je vše úplně jinak. Končí presidentování Barracka Obamy, které nemůže být hodnoceno jinak než jako obrovské zklamání. Zklamání nikoli celoamerické, ale celosvětové. Protože svět se po, v podstatě šílených prezidentských eskapádách Billa Clintona a Bushe jr., při jeho nástupu utěšoval, že přichází někdo, kdo bude Ameriku a její roli ve světové politice chápat jinak, než neodpovědnou agresi, kdo, když provede nějaký tah na světové politické šachovnici, bude mít připraveno rozumné a logické pokračování, které povede k celosvětové stabilitě a uklidnění rozjitřené situace!

A tahle naděje byla zoufale zklamána! Což zůstane bilančním výsledkem Obamy a jeho dvou prezidentských období!

Clinton

kdysi, když mu hrozilo odvolání kongresem kvůli Lewinské, zavrtěl psem a definitivně rozbil Jugoslávii, aby odvedl pozornost! A právě zničení Jugoslávie nebo aspoň jejího srbského zbytku, se stalo základním předpokladem, který umožnil dnešní migraci balkánskou cestou. Existující a fungující srbské soustátí, skládající se ze Srbska, Makedonie, Černé Hory a Kosova by bylo dostatečnou pojistkou proto, aby žádní migranti nemohli přes Balkán proudit do Evropy… Uloupení Kosova by nepochybně znemožnilo Rusko anexi Krymu, protože by nevytvořilo precendens, že hranice vzniklé po II.ww jsou měnitelné a to násilím! Tohle je Clintonova bilance! Západ vědomě rozbil Jugoslávii, Západ, tedy ten evropský, nyní za to po zásluze platí účet. Sel vítr, sklidil migrantskou bouři!

Bush jr.


Jako odpověď na 11. září začal válku v Afghanistanu a druhou válku v Iráku. Obě vyhrál. Osobně konstatuji, že může bájnému Pyrrhovi jeho vítězství závidět! Tomu k pokračování vítězné ofenzivy scházely jen lidské a materiální zdroje. Ale na rozdíl od Bushe věděl, jak se získaná území spravují a uměl na nich trvale vládnout. Bushova Amerika tam dokázala zasít, jen totální rozvrat a stále více gradující sektářské násilí fanatiků, takže tehdejší vítězství jsou dnešní těžkou prohrou. Afghánci a Iráčené, po tom, co jim Bush přinesl /trvalou/ svobodu, jsou dnes po Syřanech nejpočetnějšími uprchlickými komunitami!

Obama

to dokázal ještě „vylepšit“. Za jeho vládnutí propadla do totálního chaosu Libye a Ukrajina. Nejenom to. Stalo se cosi, co v bipolárním světě, ale i po jeho rozpadu, až do skončení éry Bushe st. bylo naprosto nemyslitelné – totiž aby si regionální mocnosti, přímo před očima supervelmocí, později jediné supervelmoci, doslova dělaly co chtěly a svými regionálními válkami v zájmu upevnění pozic jejich momentální politické elity hnaly svět na pokraj další globální války - viz Sýrie, Jemen! Aniž by se ohlížely na názor světového hegemona!!! Umíte si tohle představit v době Reagana a Brežněva? Chcete nějaký větší důkaz amerického úpadku?

Bilance vládnutí tří posledních americký prezidentů je popravdě – ne–li rovnou děsivá, pak určitě zoufalá! A vlk doufá, že ten další prezident v pořadí to dokáže změnit. K lepšímu samozřejmě! Protože dnes můžeme s naprostou jistotou konstatovat, že novým nájemníkem Bílého domu bude jeden z pětice Trump, Cruz, Rubio, Cintonvá a Sanders.

Nemůže nám být jedno, kdo z nich to bude! Jak tvrdí mnozí na alternativních webech. Že prý jsou všichni stejní a všichni stejně ovladatelní. Není to pravda! Tak jako nám v 38 nemohlo být jedno, kdo byl ministerským předsedou ve Francii a Británii! A pokud já se na těch pět, zatím prezidentsky povolaných, dívám, pak tvrdím, že Cruz, Rubio a Clintonová představují pro svět beznaděj a pokračování toho amerického zoufalství, co zde máme posledních 20 let – reprezentují kontinuitu a katastrofální účinky americké zahraniční politiky, tak, jak je známe. Bez vize, bez jakékoli empatie k okolí, bez schopnosti správně definovat problémy doby a případná řešení nebo jakéhokoli étosu! Jen provozování politiky slona v porcelánu. Navíc slona stále více slábnoucího. Ano i tohle je obrovský světový problém – ekonomické slábnutí a marginalizace Spojených států. Protože právě tím je definována ona nelogická a katastrofická americká zahraniční politika.

Dříve Spojené státy na výzvy svých konkurentů reagovaly tím, že hospodářsky rostly rychleji a kvalitativněji než oni. Dnes přešly do fáze zadržování a blokování růstu svých soupeřů! Vidíte tu proměnu kvality? Něco jiného je, když věříte sám sobě a soupeři říkáte – dělej si co chceš, já budu stále silnější a silnější, než když hledáte jen, jak byste soupeři nějak uškodili, aby náhodou on nad vámi nezískal převahu!

Proto není jedno, kdo se dostane do finálního souboje. Trump a Sanders jsou symboly současného amerického protestu proti současným elitám, jejichž reprezentanty byl Clinton a Bush jr., ke kterým se následně přidal i Obama.

Netuším, jestli jsou i nositeli pozitivní změny. Ale vím, určitě, že jimi není ani Clintonová, ani Rubio s Cruzem! A pokud budou mít tihle tři po superúterý navrch, máme se cela jistě „na co těšit“. Já za nimi vidím další miliony těch, co se začnou chystat do Evropy! Pokud rovnou ne světovou válku. Tahle nesvatá trojice prostě pojede v zajetých kolejích, které dokázaly významně oslabit Ameriku a ve světě rozpoutat totální zmatek.

Změna v podobě Trumpa či Sanderse dává alespoň naději /jen naději, nic víc/ na to, že jde o změnu historickou! Trojice zbylých naopak vede k jistotě další a stupňující se hysterie!


2 - parlamentní volby na Slovensku

Nevím jestli to slovenské kosíře těší, ale já považuji sobotní hlasování pod Tatrami za historické! Proč, to jsem zevrubně popsal před měsícem v tomto článku Kosy:

Slovenští učitelé chtějí příchod migrantů na Slovensko?

Nemám na jeho znění dnes důvod cokoli měnit. Jde opravdu o historický akt. Ani ne tak důležitý pro samotné Slovensko, jako pro celou Evropu. Na Slovensku, ať už vyhraje nebo bude sestavovat vládu kdokoli, se toho zas až tak moc změnit nemůže. Zázračný recept na dvojnásobný růst ekonomiky nemá nikdy, zálusk na veřejné peníze budou mít jistě všichni. Ale jen jeden se zavázal k tomu, že migranty na Slovensko nepustí a tlaku EU na jejich přijímání neustoupí! A Slovensko je navíc, od 1.7. 2016 příští předsednickou zemí celé Unie. Takže nebude možné jej jen tak ukřičet, jak se o to v neděli snažil například znovu rakouský ministr obrany Doskozil, když opět vyhrožoval, že vzpurným východoevropanům je třeba vzít rozvojové dotace! Rakouský ministr s moc pěkným arijským jménem by si zřejmě opět rád připomenul časy c. a k. mocnářství, kdy Víden rychtovala střední a východní Evropu podle svého. V duchu těch nejhorších c. a k. tradic hodlá poddané Vídně mistrovat o chybějící solidaritě a národním sobectví! Zvláštní v situaci, kdy celá Evropa si sotva týden nazpět sedla svorně na zadek před totálním sobectvím a antisolidaritou Britů, kteří pro sebe přeměnili EU na samoobsluhu, kde si oni vybírají podle vlastního uvážení a libosti, ale neakceptují naprosto žádné závazky? Zaznamenal to ministr Doskozil vůbec? Vlastně ano, určitě zaznamenal, protože rakouská vláda už oznámila, že co se týče omezení sociálních dávek pro v Rakousku pracující občany jiných /rozuměj východoevropských / členským zemí EU, vyhražuje si právo použít instrumenty, které si sobecky vyhandrkovali Britové! A tenhle bude kázat V4 a spol. solidaritu! Ačkoli V4 nechce nic jiného, než aby když se německý nebo rakouský kancléř přechodně pomine na rozumu a rozhodne se přijmout ekonomické uprchlíky z celého světa, což je jeho dobré právo, bylo tohle závazné jen v zemi, která si je zvolila, tedy v Německu a Rakousku a nikoli povinně závazné pro všechny státy kolem!

Slovenští voliči mají historickou odpovědnost vůči Evropě. Dostojí jí? Fico není výhra pro Slovensko, ale výhra pro Evropu v jejím historickém okamžiku na vahách. Momentálně. Ale zkouším si představit všechny ty Procházky, Koláry, Sulíky a další, jak skládají další vládu Ivety Radičové a jak pochodují vzorně v rytmu tria Merkelová, Tusk, Juncker a jejich wir schaffen das! Aby nejdéle do roka se jejich vláda zase rozpadla na atomy. Ale to už může být vymalováno přes automatické kvóty. Protože se rozpadne fronta V4… Nebo dokonce, že hlasy budou rozděleny tak, že nevznikne vůbec žádná vláda. A Slovensko, v roli lídra EU povede jakýsi chaoskabinet taktovaný Kiskou…To by byl totálně hysterický výsledek!

3 - německé zemské volby v Sasku -Anhaltsku, Bádensku – Würtembersku a Porýní-Falci.

Ano, zemské volby v Německu proběhly už x – krát. Bez zvláštního zájmu Evropy nebo světa. Tentokrát je tomu jinak. Je to vlastně jediná možnost, kdy mohou a to anonymně, promluvit němečtí občané a vystavit tak účet současné vládě kancléřky Merkelové i jí osobně.

Bohužel se domnívám, že zde, s pravděpodobností korelující s jistotou, se dočkáme nikoli výsledku historického, ale hysterického! Když projíždím na německých zdrojích vyjádření předních politiků CDU a SPD, kteří tvoří vládní koalici, ale i těch, co zastupují parlamentní opozici – tedy Zelených a a Die Linke, padá na mne totální beznaděj. Proti nim a jejich způsobu myšlení jsou vlastně xenofobové z valné části i naši čeští a slovenští vítači! V Německu není relevantní opozice a jiný než willkommenskultur názor není připuštěn! Podle čísel Merkelová nemůže, jako kancléřka, počítat s podporou většiny voličů, ale jejím 48% se nikdo z ostatních politiků ani nepřibližuje. Takový předseda koaličních sociálních demokratů – Gabriel, ten má podporu pouhých 14% Němců a ostatníchjsou jen v jednotkách procent.

Totéž podle stranických preferencí - CDU. Ta je sice jen na historicky nízkých 35%, ale „konkurenční“ SPD je jen na ani dvou třetinách… Obávám se, že Merkelová a CDU jsou odsouzeni k výhře ve všech třech spolkových zemích. Což by znamenalo, že CDU naopak ještě, na celoněmecké úrovni fakticky posílí, protože by přebrala dva Landtagy, kde byla před 4 roky bolestně a bolestivě poražena a že Merkelová to bude vydávat za obrovské vítězství a potvrzení své politiky. Takže se dožijeme nejen hysterie v pravém slova smyslu, ale k tomu ještě i těžké schizofrenie!!!

A jak by mělo vypadat historická varianta? Tak, že antisystémová Alternativa pro Německo neudělá předvídaných 10%, ale ukáže se jako tichá a hrubě podceněná síla, která oslovila migrační politikou vlády těžce nespokojené německé voliče. Osobně si myslím, že AfD dostane více než 10%. V politicky „superkorektním“ Německu dneska není snadné při průzkumech sdělit – já podporuji AfD! Takže se klidně může dostavit německá obdoba volebního efektu české KSČM. Kdy tahle strana má nakonec vždycky vyšší zisky, než jí přisuzují průzkumy. Ale pokud to opravdu nebude okolo 20% pro Alterativu pro Německo, Merkelová se bude cítit ve svém kurzu posílena a potvrzena, jakkoli to bude, v každém případě, jen vítězství ze zoufalství!. A migrační vlna bude fungovat i nadále. Mimochodem – nepřišlo vám nikomu divné, že hranice na Balkáně a příliv migrantů do Evropy se výrazně zpomalil přesně týden před tou německou volební supernedělí?

A hned 7. března celý tenhle politický extratýden světových událostí bude korunován

4 - osudovým odloženým jednáním EU vers. Turecko o migrantech

Tohle mělo proběhnout už při posledním summitu o Brexitu, ale Turci vlivem nového bombového útoku se tehdy omluvili z jednání. Takže speciální schůzka nyní. Evropa si je vědoma, že Turci drží klíče od řešení. A jestli je budou chtít použít, nepřijde do Evropy balkánskou cestou ani noha. Tak jako tomu bylo až do konce března minulého roku. Ačkoli se tehdy válčilo v Sýrii už přes 4 roky a na tureckém území bylo přes 2 miliony uprchlíků. Jenže Ankara si tehdy nejspíš uvědomila, jaký trumf, v podobě migrantů má v ruce! A ví to i dnes. Podle informací z tisku její tlak na Evropu roste. Prý už jí nestačí 3 miliardy eur od EU, ale šroubuje cenu. Prý až k miliardám deseti. K tomu požaduje ústupky EU ohledně volného cestování svých občanů do EU a také ohledně členství Turecka v EU.

A to zdaleka není všechno. Turci evidentně požadují volnou ruku v zacházení s Kurdy v Turecku i mimo něj. Což mimochodem už velmi hořce komentují i němečtí političtí komentátoři, včetně mainstreamu. Narazil jsem i na články, pojednávající o tom, že Erdogan a spol. už jednají nepokrytě velmi povýšeně při osobních schůzkách s Merkelovou. Pulikováno bylo Erdoganovo vyhrožování Tuskovi s Junckerem….

A nyní se to prý, co se týče migrnatů, má mezi Ankarou a Evropou vyřešit. S definitivní platností.

Ano Evropa může před Tureckem kapitulovat a tím si na nějaký čas koupit čas. Aby ta krize, v případě potřeby klidně začala znovu. Nebo Evropa také může zaujmout konečně důstojnou vyjednávací pozici. Uvědomit si svou sílu a svou zodpovědnost vůči vlastním občanům. Místo hysterie, willkommenskultur a nekonečné demonstrace slabosti a volání po tzv. celoevropském řešení, o kterém všichni mluví, ale nikdo neví jak vypadá, pokud to tedy nejsou automatické kvoty a totální kapitulace před Ankarou, nastoupit cestu historické odpovědnosti. Evropa má, podle mého názoru, nejméně 4 cesty jak migrační krizi efektivně zvládnout. Zatím si vybrala tu pátou – kapitulantskou, ale pro současné politické elity pohodlnou. O těch čtyřech dalších si povíme jindy.

Ale následujících 7 dnů má opravdu potenciál na to , aby otřásly světem. Zejména pokud vyjdou, jak je obecně zvykem, ty špatné varianty. Jsem ovšem přesvědčen, že jednou se o tomhle týdnu budou točit hodně drsné filmy… Ať už námět bude historický nebo hysterický.


Ruslana slibovala, že se upálí, jestli požadavky Majdanu nebudou vyplněny – Je čas, Ruslano, je čas!

$
0
0
Pěvice Ruslana, jedno z es krvavého Majdanu
Petr Ďoubalík
2. 3. 2016 zdroj a
Zpěvačka Ruslana a politika, Vladimír Vysockij - Svítíc druhým, shořím sám - text, překlad, procvičení ruštiny, video - píseň v podání Andreje Barbašova (Divadlo Vysockého v Jaroslavli)



Ukrajinská zpěvačka Ruslana (vítězka Eurovize 2004) pomáhala rozvášnit dav na Majdanu. Aby její slova měla patřičnou účinnost, neváhala oznámit, že se upálí, pokud nebudou požadavky Majdanu vyplněny. Jestli to bylo z její hlavy nebo to byla součást připraveného scénáře celého puče, to by možná věděli zástupci naší politické scény, kteří tam také svoji roli zahráli a podíleli se tak na krvavém státním převratu. Páčit to z nich nemá smysl.

Z požadavků Majdanu se nesplnilo nic, dokonce ani prezident Janukovič neodstoupil, pouze utekl, aby si zachránil život. A Ruslana? Sliby - chyby. Místo sebe hodlá za Bohem odpravit Putina...

Píše o tom autor žertovného příspěvku Andrej Nedoves:

Vzpomněl jsem si na slib zpěvačky Ruslany na Majdanu, že se upálí, jestli se po revoluci požadavky majdanovského bratrstva nevyplní.

Velmi důležité bude spojit příjemné s užitečným a na tuto událost maximálně upozornit, bezpodmínečně, aby ani jedna kalorie od hořící Ruslany nepřišla vniveč.

Věřím, že při cenách postrevolučních tarifů na teplo, si ráda nejméně půlka města ohřeje ruce a další části těla, kterými, zdá se, obyvatelé Kyjeva tehdy přemýšleli.

Mohly by se také uspořádat „divoké tance“ (název jedné z písniček Ruslany – pozn. překl.) kolem tohoto improvizovaného táboráku.

Vzpomínáte, jako u velkého Vladimíra Semjonoviče: „Svítíc druhým, shořím sám“ (1). Přišel čas, Ruslano, přišel čas.

1) Poslední báseň Vladimíra Vysockého, nalezená v poznámkách v jeho moskevském bytě po jeho smrti v roce 1980.

Светя другим, сгораю сам.А тараканы из щелей:"Зачем светить по всем углам?Нам ползать в темноте милей."

Svítíc druhým, shořím sám.
A švábi ze štěrbin:
"Proč svítit v každém koutě?
Plazit se ve tmě je nám milejší."

Светя другим, сгораю сам,
а нетопырь под потолком:
"Какая в этом польза нам?
Висел бы в темноте молчком."

Svítíc druhým, shořím sám,
A netopýr pod stropem:
"K čemu nám to bude?
Visel bych raději v temnotě mlčky."

Светя другим, сгораю сам.
Сверчок из теплого угла:
"Сгораешь? Тоже чудеса!
Сгоришь - останется зола."

Svítíc druhým, shořím sám.
Cvrček z teplého rohu:
"Hoříš? Také zázrak!
Shoříš – zůstane popel."

Сгорая сам, светя другим...
Так где же вы - глаза к глазам,
та, для кого неугасим?
Светя другим, сгораю сам!

Svítíc druhým, shořím sám...
Tak kde jste – z očí do očí,
ti, pro které neuhasínám?
Svítíc druhým, shořím sám!

Zpívá Andrej Barabašov:

Na Nové republice jsme o Ruslaně psali zde, bylo to ve chvíli, kdy se zdálo, že prozřela a po návratu z Doněcka oznámila novinářům, že tam "antiteroristická operace" střílí do svých, do Ukrajinců. Před pár dny ale v televizním pořadu řekla, že za všechno může Putin, že mu Bůh odpustí a naším úkolem je, co nejrychleji ho k němu dopravit. Prozření umělkyně se tedy zatím odkládá, podobně jako slibované sebeupálení. Zde je pořad, ve kterém nabádá k odpravení Putina za Bohem.





Kremlin Watch podruhé aneb Reakce na článek Jana Korála a objekty jeho textu

$
0
0


Aleš Vaněk
3. 3. 2016  Outsidermedia

S pobavením jsem si přečetl tento článek Jana Korála. Pěkně nám v něm totiž shrnul oprávněné obavy i paranoidní fobie, jimiž trpí naše kolaborantská klika v čele se soudruhem Kalouskem a také jejich bolševické návrhy řešení.


Začneme od těch oprávněných obav. Mezi řádky je cítit, že mají strach z toho, že půjdou od válu, kolaborantsko-lobbisticko-fašistická uskupení budou postavena mimo zákon a největší zločinci budou souzeni a odsouzeni k doživotní práci v kamenolomu. Možná jim to však ani ještě docházet nemusí, ale už kolem sebe kopou zděšeni z toho, že spadnou z jejich osobních slonovinových věží na tvrdou zem reality. Druhou oprávněnou obavou je, že Rusko a Putin „pracují“ na rozpadu Západu a západních hodnot. Tedy jen z poloviny oprávněnou. Západ páchá sebevražednou misi sám, Rusové jim z pochopitelných a velice důležitých důvodů pomáhají.

Tím však výčet oprávněných obav končí. Ale ještě jednou se vraťme k jádru pudla. A to je: Co to znamená Západ, západní hodnoty, evropské hodnoty? Myslím, že už to tu bylo omíláno mnohokrát. Ale zastavím se u potenciálu toho, co mohou znamenat evropské hodnoty (ne to, co propagandisticky prezentuje Radko Hokovský, Jakub Janda a sebranka zrádců). V konečném důsledku by to mohlo být smíření mezi církvemi (a lidmi), jež prezentovali papež František a patriarcha Kirill, dva nejvýznamnější evropští duchovní. Jeden představitel nejmenší země světa, druhý největší země… Nezapomínejme, že i Rusko je významným nositelem evropských hodnot, kultury i náboženství.

Pořád si myslím, že obyvatele Evropy má co pojit dohromady. „Svorností malé obce vzkvétají a nesvorností velké obce hynou.“ Citát na radnici jednoho města vypovídá mnohé. Určitě bude lepší, když to bude na úrovni národních států, které budou moci být v přátelských svazcích se svými sousedy a dalšími zeměmi.

A co jsou to ty západní hodnoty? O těch se jednoznačně vyjádřila paní Madeleine Albrightová. Ruská ropa, plyn, nerostné bohatství, země. Obětované miliony životů Iráčanů, obyvatel Libye, Afghánců, Syřanů, Ukrajinců. Žádné jiné skutečné západní hodnoty nikdo nikde neviděl. Ledaže by se někdo inspiroval zde?

A co je to Západ? Nebo spíš – kdo se pasuje do role jeho samozvaného mluvčího? A co z toho „Západu“ potřebuje Rusko a zbytek světa rozložit? To souvisí s tím, co a kdo stojí za realizací vizí západních hodnot. Proč potřebuje Rusko a svět Západ rozložit? Krom toho, že jde o zachování existence samotného Ruska, jde i o vyhnutí se III. světové válce a pravděpodobné jaderné katastrofě či o vyhnutí se zotročující nadvládě korporací a vládě Velkého bratra s pokračujícím drancováním přírodních i lidských zdrojů, které by pravděpodobně po pádu Ruska nastaly.

Když víme, co je to „Západ“ a jeho západní hodnoty, musíme si položit zásadní otázku. Je světu prospěšné pracovat na rozpadu takových západních hodnot a „Západu“ stojícího za těmito „hodnotami“ podloženými ničím nekrytými dolary, ničivým zbrojním arsenálem beztrestně libovolně demonstrovaným a používaným a miliony mrtvými? Můj názor je, že ano.

Dříve či později i u nás dojde k přehodnocení role současného Ruska a prezidenta Ruské federace Vladimira Vladimiroviče Putina ve světovém dění.

Do té doby se bude snažit kolaborantská klika o potlačování ústavy, občanských svobod, pronásledování lidí za politické názory, zintenzivnění protiruské propagandy, nenávistné a dehonestující kampaně zaměřené na své odpůrce. Štvanice na lidi (viz kauzy Ransdorf, Baborová i Zeman) teprve mohou začít. Zvýší se tlak na potenciální politické partnery, pokusy o další rozeštvávání stran na různé proudy a frakce či stran proti sobě budou na denním pořádku. Možná prosadí i nějaký ten zákaz webů či omezení přístupu diskutérů. Někoho se pokusí vyštvat z práce. Možná, že někoho budou i soudit. Manželka a švagrová mého kamaráda a můj kamarád si prožili martyrium policejních výslechů za mnohem nevinnější komentář na facebooku vyjadřující nějakou formu politického protestu napsaný slušně a velice krátce, šlo jen o projevení známky souhlasu s politickým názorem týkajícím se komunální politiky.

S podobnou věcí jsem se div nesetkal později, když stejná skupina lidí mne nedávno napadla za to, že jsem konal svoji občanskou povinnost a zároveň naplňoval kompetenci člena komise životního prostředí ohledně života „vesničky mé střediskové“. A co za tím bylo doopravdy? Krom spouštěče v podobě toho, že si někdo kritickým způsobem dovolil uplatňovat svá práva a povinnosti za tím bylo to, že jsem si dovolil tu drzost na veřejnosti obhajovat Vladimira Putina. Nejlepší bonz je teplý bonz, dotčená významná pracovnice obce, na kterou jsem se obracel se slušnými prosbami, mě naprášila politickému vedení obce a především paní, která je zodpovědná za krajské působení a volební kampaně TOP 09 a Starostů a nezávislých, že jsem si něco takového dovolil.

Okamžitě došlo k pomluvám, že fanaticky obhajuju Putina…

Fanatismus, o ten tu skutečně kráčí. Ale ten fanatismus a fanatická nenávist vůči Rusku, Putinovi a proti svým názorovým odpůrcům čiší z veškerých kroků kolaborantské kliky. Jejich nejoblíbenějším trikem je z toho, čím se sami proviňují, obviňovat někoho jiného. Stejně tak ty jejich směšné starosti o blaho naší demokracie, stav naší státní kasy, stav peněženek a účtů občanů, živnostníků i obcí. Celá jejich ROZPOČTOVÁ ZODPOVĚDNOST NENÍ O NIČEM JINÉM NEŽ O TOM, ŽE ZLODĚJ KŘIČÍ, CHYŤTE ZLODĚJE! Co je demokratického na zakazování webů nebo na seznamech názorových odpůrců?

Jak lze dnes ohodnotit nabádání ke znepříjemňování života? Nabádání k trestnému činu stalkerství?! Pane Gabale, nepřestřelil jste?

.....

Lži či paranoidní bludy pokládat za fakta a normu a jakékoliv nesouhlasné a kritické připomínky onálepkovat jako „negace“, „hnus“, „xenofobii“ či „ruskou propagandu“, v tom jsou kabrňáci.

Zůstaňme raději u té proruské propagandy. Ideologové těch kolaborantů si marně lámou hlavu, jaké finanční zdroje stojí za šířením „ruské propagandy“. Vzývám národ, ať se jede podívat za výrazným autorem článků a komentářů, publikujících zde na outsidermedia Jak odpoví Rusové? Asymetricky… , který je z internetu pravděpodobně již cenzurou NATO stažen a kdysi dávno i např. v tzv. britských listech (Hlas prostého občana). Komentáře a články často i dopředu predikují další kroky ruského generálního štábu a dávají i návody, co můžeme dělat jako občané. Ten člověk již přes 12 let žije bez koupelny, záchod splachuje pomocí donášené vody. Pro vodu chodí v závějích sněhu 50 m ze dveří domu. O teplé vodě se mu může jenom zdát. Heroickým úsilím se mu podařilo opravit střechu, do které zatékalo. Ten dotyčný jinak žije díky mafiím bez možnosti plnohodnotného zaměstnání či částečnému invalidnímu důchodu, jež by mohl dostávat po přehodnocení posudku posudkového lékaře. Poslední jeho zaměstnanecký poměr na 0,4 placeného úvazku skončí v dubnu. Díky entusiasmu jeho, jeho blízkých a přátel přežívá, byť těžce nemocen, dál. Jak dlouho ještě. Je to člověk v minulosti společensky exponovaný s mocnými nepřáteli. A dělá těžko ocenitelnou práci pro Putina. Přes to všechno a možná právě proto. A zcela zadarmo a dobrovolně, bez nějaké iluze, že se mu něco kdy materiálně vrátí.

Lze se bez narušení konzistence názorů kriticky dívat směrem k okupaci Československa v roce 1968 a zároveň podporovat současné Rusko a jeho prezidenta.

Svět se změnil, smiřme se s tím. Přesto je naším úkolem zůstat lidmi.

Moc děkuji panu Janu Korálovi, který se tohoto úkolu velice pěkně zhostil. A inspiroval mne k navázání na jeho text.


Celý text najdete na Outsidermedia


Na jedné fotografii (v záhlaví článku) hned tři pachatelé:

Odleva
- Petr Mrzena - šéfredaktor Zpravodajství ČT,
- Zdeněk Šámal - ředitel Zpravodajství ČT
- Petr Dvořák (generální ředitel ČT)
- ještě tu chybí členové Rady ČT, aby seznam viníků byl skoro kompletní

Také já jsem proti islamizaci Evropy (komentář k článku)

$
0
0
Jan Přibyl 
3. 3. 2016  E-republika
Redakce E-republiky obdržela polemický dopis od čtenáře k článku „Také já jsem proti islamizaci Evropy“. Přetiskujeme jej v plném znění.



Dobrý den pane Letko,

e-republiku čtu denně a chodím na ni z důvodu toho, že mi připadá objektivní a lze se dočíst rozdílných názorů, i když pocházejí z jednoho zdroje což se hlavně v masových médiích nevidí.

Četl jsem mnoho Vašich článků, s některými souhlasím (problém kapitalismu, atd.) s jinými nikoliv a tento je jedním z nich.

Není zapotřebí psát sarkasticky ohledně následování spolku IVČRN, o kterém většina lidí nemůže pochybovat, že smrdí z již uvedených důvodů, ale myslím, že je nutné se podívat do hloubky problému.
Přijímání uprchlíků je složitá věc. Je složitá ne jenom z důvodu sociálního, ale také z ekonomického a jiných.


Za celou dobu co se uprchlická krize stala zprávou č.1 téměř nehovoří o podstatných otázkách:

  1. proč došlo k masovému přistěhovalectví a kdo na tom má především vinu?
  2. neměli bychom zpochybnit existenci spolku NATO, vystoupit z něho a obžalovat ho včetně USA za mezinárodní zločiny spáchané na lidu Libye, Sýrie, Iráku, Afghánistánu, a jiných?
  3. z důvodu lidskosti jsem pro pomoc, ale až po vyřešení problému NATO, vedení válek a podpory ISIL, atd. pokud bychom totiž pomáhali a z druhé strany 'naše demokratická vojska' ničila tak to postrádá veškerou logiku
  4. víme kdo jsou uprchlíci, odkud přichází a co je jejich důvodem příchodu?
  5. proč se nebojuje proti pašeráctví lidí v Turecku, atd.?
  6. pokud pomoci tak pouze v jejich zemích
  7. pokud přeci jenom přijmout uprchlíky tak pouze do doby kdy se obnoví mír a poté návrat do jejich domoviny
  8. proč bychom měli uprchlíky automaticky přijímat dle rozhodnutí paní Merkelové a nemělo by se o tom rozhodnout v referendu jednotlivých zemí?
  9. pokud se lid vyjádří proti přijímání uprchlíků není to směrodatné? proč o tom dále vést sáhodlouhé diskuze? Proč se nesnažíme propagovat demokracii arabských zemích, ale naopak jim umožňujeme exportovat jejich teokratické mini systémy v podobě rodin či skupin do již pokrokové Evropy (myšleno vývojově myšlenkově, náš druh demokracie, atd.)
  10. jaké množství uprchlíků lze u jednotlivých zemí přijmout a jak se k číslu dobereme?
  11. jak se bude řešit začlenění uprchlíků do společnosti?
  12. kde budou ubytovaní (ve stanech nelze žít donekonečna)?
  13. vzdělání pro uprchlíky?
  14. kdo dá uprchlíkům práci a pokud ji nedostanou ihned, z čeho budou živi?
  15. náboženské, kulturní a sociální rozdíly?
  16. kdo to vše bude platit?
  17. není výhodná imigrace pro politiky a velké národní či nadnárodní společnosti (snižování mezd, atd.)?
  18. a poslední věc, není náhodou imigrace nástrojem jak, když ne zničit, tak velice nehezky ovlivnit budoucnost Evropy? V čí prospěch?

Tou nejdůležitější otázkou je otázka náboženství a kulturních rozdílů. Jedna věc je přijmout křesťana či budhistu a druhá je přijmout muslima, pro kterého je islám jako víra na prvním místě a nehodlá se bavit o jiném včetně tolerance vůči jiným náboženstvím.

Tady nejde o strach ze současnosti pane Letko (pořád nás je v Evropě více křesťanů, Indů, atd.), ale strach z budoucnosti (demografická čísla jsou neúprosná). Muslimové nejsou tolerantní k sobě samým, můžeme po nich chtít aby tolerovali jiná náboženství? Vidí nás na stejné úrovni a nebo jsme pro ně méně cenní? Pokud dostaneme vesměs negativní odpovědi a přeci dopustíme islamizaci Evropy zasloužíme si žít ve svobodě? To chceme opravdu přijít o náš způsob žití?

Jde o budoucnost, ve které mohou muslimové změnit kurz vývoje v jednotlivých zemích či celé EU. Ano, píši mohou. A to slovo mohou bohatě stačí k tomu abychom byli na pozoru my všichni co zastáváme nám známé svobody, které tu již máme.

Od roku 1997 žiji mimo ČR. A již dávno vím, že soužití tak odlišných kultur jako té islámské s jinými má nekonečné problémy. Tak např. Británie, ve které jsem žil 5 let. Ano žil, pracoval, studoval a díval se kolem sebe.
Problém současné Británie jde zpět do poválečných let kdy bylo nutné oživit průmysl, vystavět nová města, atd. K tomu bylo umožněno přicestovat tisícům rodin z bývalých zemí Britského společenství. Tehdy šlo v mnoha případech hlavně o dělníky, kteří si poté do Británie přivedli i své rodiny. A zde začíná prapůvod všech současných problémů.

Dnes již nemá smysl psát o tom jak se bílí ne-muslimští Britové milují s muslimy jelikož je to čistý blud a výplod PR agentur. Bílí ne-muslimští Britové se k problému nebudou vyjadřovat jelikož se bojí, aby je někdo nenařkl z rasismu a když se vyjádří tak ve prospěch multikultury. Ale je tu jasné rozdělení společnosti a nelze to popřít (imigranti se neasimilují). Již dávno se objevují zprávy o udávání rodin které si dovolí vyvěsit Svatojiřský kříž na své zahradě jelikož to pobuřuje místní muslimy (připomíná jim to tažení křižáků do Palestiny).

Ghetta vzniklá ve městech jako Birmingham, Leicester, Bradford, Luton, atd. již nejsou chráněna ani policií a muslimové si v nich dělají co se jim zlíbí, viz. případ sexuálního zneužívání bílých dívek muslimským gangem v Severní Anglii.

Vynucování práva Šaría v Anglii je již známé a nemá smysl se o něm dále rozepisovat. Kázání v mešitách islámskými fundamentalisty je také již dávno známé a jen mne zaráží jak to mohla britská policie dopustit (dýka do vlastních zad).

V naši zemi dojde jednou k civilní válce a pokud bych mohl tak bych odtud zítra emigroval“, to mi řekl jeden z bílých Britů, který vidí neustále narůstající problémy v soužití s muslimy a nepřizpůsobivými imigranty. Neustále se jim ustupuje ve vlastní zemi.

Využívání sociálního systému nepřizpůsobivými jako jsou Somálci, Eritrejci, Pakistánci, Jamaičani, další Afričané a jinými je známé již každému v Británii. Jsou tu několikačlenné rodiny, které žijí z 'darů' těch kteří denně pracují. Na přilepšenou si přivydělávají prodejem drog, okrádáním, členstvím v gangu a jeho 'aktivit', atd. Tito parazité, jak uznáte, nepřispívali, nepřispívají a přispívat nebudou na rozkvět Británie a nelze to od nich čekat. Je jich mnoho.
Bohužel již mají britská občanství či rezidence a nelze s tím nic dubliělat.

Pane Letko, i my v ČR máme hodně nepřizpůsobivých (stačí naši občané), ale je opravdu nutné jít do ohromného rizika a zadělat si na obrovský celospolečenský problém tím, že umožníme tisícům nepřizpůsobivých či jiných, o kterých nic nevíme, vstoupit do naší země a rozdělit ji na ghetta? A kvůli několika jedincům, kteří si otevřou kebab shopy v některých českých městech toto obohacení opravdu nestojí za to. Jednou se dveře otevřou a již se nezavřou.

Procestoval jsem mnoho zemí a kulturní rozdíly jednotlivých zemí považuji za součást našeho lidského bohatství, ale kultury s velice rozdílnými názory na život a toleranci ke druhým by se neměly míchat a měly by zůstat ve svém přirozeném prostředí. V opačném případě máme zaděláno na pořádný průšvih který může skončit rozložením společnosti. A to snad opravdu nechcete aby se stalo.


S pozdravem
Jan Přibyl

Související články na E-republice:

Tajná dohoda mezi USA a Ruskem? Překvapivý výrok, který bychom rozhodně nečekali, mnohé naznačuje. O co tady doopravdy jde?

$
0
0
John Brennan - šéf CIA

- jaj -
3.3.2016 inStory
Takové výroky vysoce postavených lidí z USA se jen tak často neslyší. Šéf CIA John Brennan přiznal to, co je pro mnohé Američany a jejich příznivce naprosto nemyslitelné. Podle Brennana mohou západní země zcela klidně důvěřovat Rusku. Brennan dokonce pro média prozradil, že USA a Rusko jsou v úzkém kontaktu v boji proti mezinárodnímu terorismu. Putin se sice prezentuje agresivní politikou vůči Západu, ale jistá dávka spolupráce tam prý přece jenom, ač se to na prvý pohled nezdá, je.


„Pokud budeme dostávat informace o hrozbách vůči ruským občanům nebo diplomatům, budeme je varovat. Totéž udělají oni pro nás, "říká šéf CIA. Spolupráce obou velmocí se prý vyplatila hlavně během zimních olympijských her v Soči. O jakou hrozbu konkrétně šlo, a zda hrozil nějaký útok na sportovce, odmítl Brennan přiblížit.

Navzdory geopolitickým neshodám popsal spolupráci šéf CIA jako "věcnou, informativní a velmi úspěšnou." V dobách, kdy mnozí hovoří o nové studené válce je tento výrok opravdu hodně překvapivý.

Brexit: Cesta tam a zase zpátky

$
0
0

Josef Skála
3. 3. 2016     Parlamentí listy (značně kráceno)
Vzpomínáte si na imbecilní reklamu vábící nás do EU? I babkám, jež musejí do lesa na klestí, slibovala, že až nás tam vezmou, koupí si z penze – i „domeček v Portugalsku“. Lež jako věž to byla už tehdy. Teď EU degeneruje před očima. To, že je „košile bližší než kabát“, už nikdo ani neskrývá. Cameron vydírá jménem země zbohatlé z koloniální loupeže. Zisk z okolního světa do ní teče dodnes. 



Škudlí i na dětských přídavcích pro „gastarbeitery“. V britském HDP tvoří pár promile. My žádné kolonie neměli. Ztrátou, a žádným ternem, je i „návrat do Evropy“. Z EU k nám přiteklo 400 miliard. Za deset let. Od nás jich tolik plyne ven. Rok co rok. Celá desetina HDP.

Cameron razí vlastní zájem. Proti těm, na kom se Británie balíkuje. Sobotka papouškuje katechismus, který to právo silnějšího lakuje narůžovo. Místo aby se k jasné zprávě, nač EU degraduje, postavil očima našich zájmů. A všude tam, kde nám bruselská buzerace už vysloveně škodí, nalinkoval „červenou čáru“. Za všechny ostatní aspoň jeden příklad. Právě ten, který staví na uši Sobotka, když říká, že rozklad EU nás „zažene do náruče Ruska“. Zná někdo jediný důvod – skutečně objektivní, a ne jen vyhřezlý z mánie, jež svá práčata honoruje – proč stát o horší vztahy s Ruskem než třeba s Německem nebo Francií? Proč po nich máme prahnout právě my, koho má „stará Evropa“ za kolonii – a Rusko je pro nás naopak trhem, kde se dá přidaná hodnota inkasovat celá?

Až na ty „červené čáry“ přijde odpověď, o tom, jak dál, smí rozhodnout jen referendem. To samé platí i vůči NATO. Tady jsou „červená čára“ v národním zájmu – a hlasování suveréna podle ústavy – ještě urgentnější. My přece nejsme z predátorů plundrujících cizí země. Brutální loupež nemáme v genech. Podíl na kořisti nás mine, i kdybychom na něj měli žaludek. U nás má tradice armáda bránící vlastní zemi, a ne žádné cizinecké legie. České jednotky nehnala na ruskou hranici ani „Třetí říše“. Teď je tam hodlá vyslat vláda, jíž předsedá sociální demokrat. Tady už nejde o švestičky z komedie. Tady se Hujer podbízí hazardem, který mu musíme zatrhnout, dokud je čas.

V EU je pod hranicí bídy – nebo těsně kolem ní – přes 120 milionů lidí. Tedy ještě více než v letech 2008–2010. Že „krize skončila“, jim zní jako nejapný žert. „Třetí svět“ se jimi hemží. Jinak, než se to retušuje, je na tom i celý systém. Koupil si totiž jen „time-out“. Ztráty z prasklých „bublin“ jednoduše „znárodnil“. A ten „suverénní dluh“ – jak divukrásně to zní – pak hodil na hřbet nám všem. I s úroky, jež inkasují právě ti, komu ty „bubliny“ praskly.

Tak bankrotářský švindl vydrží jen do času. Příčiny krize jen dál přihnojuje. Dnes je tak nádor ještě větší než před osmi lety. Mnohem více je i metastáz. Většina peněz chrlených „kvantitativním uvolňováním“ míjí výrobu i spotřebu. Za úrok, který nestojí ani za řeč, s nimi čachruje „kasino“ finančních trhů. „Zločin bílých límečků“ tu má ráj už na Zemi. „Prvním hybatelem“ zkázy však není. Tím jsou nůžky zející mezi masou peněz, lačných zase jen „dělat peníze“ – a kupní silou podhradí, která svými penězi hradí hmatatelné statky. Marx definoval velký třesk, k němuž to tíhne, pojmem „krize z nadvýroby“. Mínil tím nadvýrobu kapitálu, který si zmenšuje vlastní trh tunelováním cizí práce. A dohání to dostihy burziánské spekulace.

Vládne jí „asymetrie“ jako řemen. Straní nikým nevolené hrstce trůnící na dvojím monopolu: moci nad „penězi jiných lidí“ („other people‘s money“) – a přístupu k „informacím určeným jen povolaným“ („insider information“). Ta kasta inscenuje miliardové „pyramidy“ a „letadla“, aniž se sama praští přes kapsu. Své prebendy z nich stahuje dřív, než se ty domky z karet zhroutí. To vše se sice opakuje už skoro dvě stě let. Dříve ale ve světě, kde měla kam expandovat i produkce reálných statků. Ten rezervoár se však vyčerpal. Právě „globalizací“, o niž se mamon tak vehementně dral. Dnešní kupní sílu dusí i včerejší spotřeba na dluh. Procento, jímž se na ekonomickém výnosu podílejí mzdy a platy, klesá už od konce 70. let. Peněz nakřečkovaných z cizí práce je o to více. Oč dál zachází jejich koncentrace, tím více se mění právě v kapitál lačný po dalším zhodnocení. Krize z nadvýroby bývaly epizodou. Bolely sice, také však odezněly. Teď je to chronická záducha. Kolaps se odkládá už jen na další dluh. Splatit se nedá ani ten dnešní. O to více zprzní i život příštích generací.

„Bubliny“ rostou znovu. Jsou větší než v září 2008. Že mohou prasknout každým dnem, alarmují i zdroje, které si mamon vydržuje. Mnohé i s příznačným dodatkem: po „polštářích“, jež tehdejší náraz pomohly ztlumit, se mezitím slehla zem. Teď letí světem móda „záporného úroku“ – a „bails-in“, sanací bank z peněz, jež tam ještě zbyly. Zatím se nesmí dotknout vkladů do 100 000 eur. Už brzy to však – prosakuje z kuloárů – může být klidně i deset tisíc. Blábol o „slibném růstu“ sype písek do očí. Krize nás nemine. A nutně i ještě ničivější než ta posledně.  
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live