Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Robejšek: Bez V4 se politika Merkelové a EU nepohnula!

$
0
0
Jindra Holotová
16.3. 2016   Rukojmí
Nacházíme se v době, kdy dochází k cirkulaci elit pohybem zespoda společnosti a vzniká poptávka po stranách, které kladou prst do rány! Dlouhá léta jsme přenechali politickým elitám dominanci a rezignovali na vše politické!Chtěl bych připomenout tzv.Paretův koloběh elit. K tomuto jevu musí teď zákonitě dojít, protože obyvatelstvo evropského společenství se nachází v konzumní letargii. Evropský establishment přestal komunikovat a manipuluje s davem. Samo lidstvo ohrožuje svou existenci nejvíce tím, že se nedokáže o problémech, které existují, jako je terorismus, rozpad evropské měnové unie nebo ekonomický black out, pobavit naplno a nekorektně.
 Imunitní schopnost lidstva je omezena, bojíme se bránit, bojíme se pojmenovávat věci pravými jmény, nehledáme řešení, která by sice byla trochu složitější nebo náročnější, ale vedla by k cíli a pozitivnímu výsledku. Západní model fungování společnosti uplatňuje jen takové principy, které jsou co nejlevnější a nejrychlejší, bez velkého přemýšlení a bez diskuze se nám předepisuje řešení.

Bezpečnost v Evropě neohrožuje v tuto dobu nejvíce Rusko, které je sice samo ohroženo rozpadem, protože je nestabilní entitou. Rusko samozřejmě kontroluje veškeré impulsy z venku a snaží se ovlivňovat vývoj ve svém předpolí, což je logické. Všimněte si, že velký strach z Ruska a protiruskou propagandu tu vyvolávají především ti lidé, kteří se nedokáží vyrovnat se svou minulostí.

Pokud se týká USA, které se pasovaly do role ochránců a dozoru nad všemi nekalostmi světa, ty mají tak obrovské vlastní vnitřní potíže a rozevřené nůžky mezi chudobou a bohatstvím, že by bylo dobré, aby na čas z politiky světového hlídače lidských práv raději upustily. Všem by se teď dost ulevilo.

Pro nás je momentálně jediná možnost!

Nerezignovat, chtít věci řešit zdola, vyvíjet tlak. Záleží na každém z nás, stojí to čas a úsilí každého z nás, musí nás být čím dál víc! Dejme prostor stranám, kterým se říká populistické. Jsou produktem své doby, často jsou kriminalizovány, protože mluví dost natvrdo a možná bychom s některými jejich lidmi nechtěli teď ani sedět u jednoho stolu, ale tyhle strany jsou renesancí společnosti. Musíme jasně demonstrovat to, že se chceme a umíme bránit! A říkat jasně, co chceme!

Na závěr debaty Petra Robejška "Bez politické korektnosti", kterému místo zaneprázdněného předsedy AfD Bavorsko Petra Bystroně, velmi dobře sekundoval bezpečnostní analytik Jan Šnajdr, jsem už mimo hlavní sál v kavárně Besedy v Plzni, položila panu Robejškovi otázku, na kterou nezbyl v oficiálním čase prostor a o které se v debatě nijak přímo nediskutovalo.

Zvládne Evropa migrační krizi? Nakolik jsou představitelé EU ovlivněni nějakým předem daným plánem Euromed či plánem o míšení ras?

Ano, plán Euromed tu je, ale nemyslím si, že by se měl naplnit pokud občané dostatečně vyjádří své názory a budeme se bránit. Míšení ras je jen přidružený produkt, který taky můžeme sami odmítnout. Evropa dozajista migrační krizi zvládne! Ale rozhodně to nezvládne bez nás, i díky V4 prakticky změnila Merklová svou politiku a díky V4 se mění povědomí v Evropě. Bez V4, bez Orbána, Fica, Poláků i nás, by se EU nepohnula a my musíme pokračovat!

Tolik hlavní myšlenky z debaty Petra Robejška 15. 3. 2016

Migrace je způsob jak Američané ničí Evropu a Turek se zhostil tradiční role vyděrače

$
0
0
Lukáš Petřík
16.3. 2016   Vlastenecké noviny
Petr Markvart, který se dlouhodobě profesně pohybuje v oblasti Blízkého východu (hlavně v Iráku a Sýrii) a v Africe říká, že Angela Merkelová, pokud jde o migrační krizi, se podřizuje diktátu Ameriky.
Migrace je nástroj USA na oslabení Evropy a Spojené státy ji podporují – společně s Tureckem a Saúdskou Arábií – stejně jako ISIS. Turecko hraje v dnešním světě mimořádně ošklivou roli. Erdogan prosazuje velko-osmanskou vizi. Markvart popsal, jaké zájmy mají Turecko, USA a mocnosti Zálivu.



Hovoří se o tom, že agresivní hrozbou pro Evropu je Rusko. Ale co Turecko? Uniklo, že Erdogan vyhrožoval předsedovi Evropské rady Tuskovi a předsedovi eurokomise Junckerovi, že Evropu zaplaví uprchlíky. Používá migraci jako zbraň na vydírání Evropy? Podporuje Turecko migraci cíleně? Irácký uprchlík žijící v ČR Salman Hasan řekl, že USA cíleně vyvolaly migrační vlnu, aby oslabily Evropu… Co si o tom myslíte?

Problém ilegální migrace slouží nepochybně více hráčům. Turecku jako nástroj vydírání, který má především definitivně přimět unijní politiky k přijetí této země do Evropské unie. Spojeným státům jako nástroj k oslabení Evropy v honbě za jejich globální ekonomickou a finanční nadvládou a bohatým arabským státům oblasti k infiltraci Evropy a k nátlaku na přijetí jejich vlastní energetické koncepce, která z nás učiní de facto vazaly všech jmenovaných. Čím dříve si uvědomíme, že v této válce má Evropa spojence na druhé straně barikády, tím lépe pro nás samotné.

Nevypadá to tak, že Angela Merkelová teď kope, pokud jde o migrační krizi, za Turecko? Hraje tam roli stále rostoucí vliv německých občanů tureckého původu? Nebo staré spojenecké vazby Turecka a Německa? Co za tím může být?

Německo není suverénní zemí. Německý Kanzler Akte z 21. května 1949 vyjmenovává taxativně oblasti, kde se spolkový kancléř, v našem případě kancléřka, podřizuje pokynům ze Spojených států. Brutální útoky na společenské a hospodářské základy Německa v podobě současné ilegální migrace a likvidační kampaň proti jeho nejvýznamnější firmě, kterou je Volkswagen (11. největší firma světové ekonomiky, která zaměstnává téměř 600 tisíc lidí, včetně těch z České republiky), jsou významným varováním, co může nastat v případě neposlušnosti. Politika vstřícnosti EU vůči Turecku je jednou ze stálých priorit politiky Spojených států, která je prosazována na všech strategických euro-atlantických jednáních. Řekl bych tedy, že otázka současného zcela nesmyslného a protiněmeckého (nebo chcete-li i protievropského) chování Angely Merkel, je tedy spíše výrazem diktátu a bezmoci, než jejího spolčení s Turky.

Též se hovoří o tom, že Erdogan sní o obnovení Osmanské říše. Turecko má druhou nejsilnější konvenční armádu v NATO, má jednu z nejsilnějších konvenčních armád na světě a má prý dokonce silnější konvenční armádu než Rusko. Není i toto příčina, proč se Turecko chová tak asertivně vůči Evropě? Když dám provokativní otázku v nadsázce, dala by se teď turecká armáda (se svými pátými kolonami) zastavit aspoň u Vídně jako v roce 1683, nebo až na Rýně?

Turecko má zajisté silnou konvenční armádu, ale otázka její skutečné hodnoty (jako u všech ostatních armád), nespočívá v její velikosti. Jako vždy rozhoduje kombinace kvality velení, morálního stavu mužstva a technické úrovně výzbroje. A z těchto hledisek bych turecké ozbrojené síly příliš nepřeceňoval. Turecká armáda nepochybně může vzbuzovat obavy u svých sousedů, ale představa její vojenské invaze do Evropy je úsměvná. Aby se však tato představa jednou nenaplnila (stejně jako ostatní typy hrozeb), je potřeba ukončit naše snění a představy o mírovém světě plném spojenců a neutrálů a ihned začít znovu budovat vlastní národní či regionální ozbrojené síly. Říkám úmyslně „národní či regionální“, neboť jak NATO, tak EU v současnosti i v nedávné minulosti neúnavně prokazují, že jsou pouze nástrojem k prosazování mocenských zájmů Spojených států a velkých zemí a vůle, zájmy či názory dalších je vůbec nezajímají.

Turecko v tuto chvíli expanduje hlavně hospodářsky. A jeho geografická sféra zájmů v oblasti nových trhů se téměř přesně shoduje s tou naší. Je jí především Střední Asie a Afrika. Tam bychom měli být připraveni, stejně jako naši předkové na hradbách Vídně, jejich expanzi zastavit.

Na druhou stranu se vždy hovořilo o tom, že turecká armáda byla garantem sekulárního státu. Dopustila by konflikt se Západem? Anebo – nemůže vzniknout synergie mezi „attatürkovským“ nacionalismem armády a islámským osmanským imperialismem Erdoganových islamistů?

Je pravdou, že turecké ozbrojené síly byly (stejně jako v mnohých jiných zemích) většinou garantem zdravého politického vývoje. Když už se události v novodobém Turecku řítily ke katastrofě, byli to právě jeho generálové, kteří převzali dočasně výkon státní moci a umožnili zformování nových politických sil. Čím více se však politika Spojených států dostává do vleku přání islamistických vládců Saúdské Arábie a dalších monarchií v Zálivu, tím více budou sílit i velko-osmanští islamisté v Turecku. Jejich touhu po úspěchu, moci a vítězství je potřeba ukojit za každou cenu, aby mohli národu ukázat svojí sílu. K dosažení této iluze má mimo jiné sloužit rozparcelování severní Sýrie a Iráku, izolace Íránu a fixace Egypta v této vznikající ose.

Tradičně sekulární turecké ozbrojené síly hrají v této hře stále trpnější roli a jsou ve vleku událostí. V tomto smyslu si nelze nevšimnout různých čistek a honů na čarodějnice, které Erdoganův režim v tureckých ozbrojených silách v posledních letech cíleně uskutečňuje. Současný náčelník generálního štábu, generál Hulusi Akar získával svoje velitelsko-politické ostruhy především v operacích proti Srbům v Bosně, v Kosovu a Metochii. Ihned po jeho příchodu do čela ozbrojených sil v srpnu 2015 se jejich přístup ke konfliktu v Sýrii začal radikálně měnit a stal se daleko agresivnějším a poplatnějším politickým přáním Erdogana. Sestřelení ruského bojového letounu Su-24 nad Sýrií, aktivní dělostřelecká baráž, chránící teroristy v syrském Azazu nebo vraždění kurdských civilistů v tureckém Cizre jsou zřejmým důkazem, jakým směrem hodlá generál Akar tureckou armádu nadále vést.

Jaké jsou hlavní cíle a národní zájmy Turecka na Blízkém východě? Jaké jsou vztahy Turecka a USA? Nedávno Erdogan poměrně ostře verbálně zaútočil na Američany kvůli jejich podpoře Kurdů…

Všechny politické síly, které chtějí ve vnitřních záležitostech své země udivovat silou (nebo spíše siláctvím), jak to předvádí i Erdoganova AKP, potřebují prokázat svoji sílu v mezinárodních vztazích. Vůči Evropě tím, že jí donutím k přijetí Turecka do EU, vůči Spojeným státům tím, že se vymezí proti jejich podpoře (iráckých) Kurdů, proti slabším sousedům Sýrii, Iráku a Řecku vojenskými provokacemi, podporou teroristů, územní expanzí. Historická zkušenost nás učí, že Turek byl v zásadě vždycky vyděrač a zbabělec, který vystupoval z pozice síly vůči slabším a páchal podrazy proti silnějším.

Cílem velko-osmanské vize, jejímiž dědici se Erdogan a jeho AKP cítí být, je rozšíření území pod tureckým kulturním a politickým vlivem do severní Sýrie, severního Iráku, severovýchodního Íránu a turkicky hovořících zemí a oblastí na Kavkaze. Tato vize zahrnuje i kulturně-politickou restauraci tureckého vlivu v oblastech Bulharska, Makedonie, Kosova a Bosny. Tím by se stalo Turecko dominantním politickým hráčem na Blízkém východě a kontrolovalo by energetické, logistické i migrační přístupy do Evropy. Jedním z hlavních důvodů pokračujících bojů o syrské Aleppo je neochota Erdogana uznat porážku svých spojenců a územní celistvost Sýrie.

Nu, pokud tyto představy evropským politikům nevadí, je důležité, že alespoň vadí jiným, zejména Syřanům, Kurdům, Iráčanům a konec konců i Rusům, kteří u Aleppa bojují za nás. Naše politická reprezentace je tváří v tvář těmto hrozbám buďto nekonečně naivní, anebo, stejně jako paní kancléřka, nesmí konat ve prospěch svých občanů. Hlavním paradoxem potom je, že Turecko může svým členstvím v NATO vtáhnout Evropu do ozbrojeného konfliktu, který bude zcela v rozporu s našimi zájmy.

Pokračuje spolupráce Turecka a ISIS?

Takzvaný Islámský stát v Iráku a v Levantě je společným dítětem Spojených států, Turecka a Saúdské Arábie. Pokud by turecká spolupráce s ním a s dalšími teroristickými skupinami nepokračovala, tento patogen na těle Blízkého východu by již dávno neexistoval. Neměl by bojovníky (přicházející právě přes Turecko), zbraně a munici (proudící opět především přes Turecko) ani finance (vybírané hlavně z tureckých bank). My se zde bojíme podat o den později elektronické kontrolní hlášení o měsíční DPH a z celého světa vesele proudí peníze různých islamistických (nikoli islámských) nadací, drogových kartelů (které pašují afghánské opium do Evropy, kudy jinudy než zase právě přes Turecko) a zpravodajských služeb na účty teroristů, operujících v Sýrii. Turecko hraje v dnešním světě mimořádně ošklivou roli a my všichni bychom si to měli uvědomit.

USA a EU říkají, že Asad není demokrat. Jak je na tom s demokracií Turecko?

Chápání pojmů, jako jsou „demokracie“ a „lidská práva“ může být v různých zemích chápáno a vykládáno zcela odlišně od naší představy. Je to jiným kulturním i politickým vývojem a společenským uspořádáním. Ostatně, podívejte se na to, co je vydáváno za „demokracii“, tedy „vládu lidu“ v Evropě samotné. Kandidáty do voleb a jejich pořadí diktují občanům sekretariáty politických stran, pokud se objeví strana mimo současný „establishment“, její kandidáti jsou buďto vyřazeni hluboce nedemokratickým většinovým volebním systémem nebo dohodou „tradičních stran“ proti „vetřelci“ do jejich politického rybníka (viz nedávné regionální volby ve Velké Británii a Francii). A nad tím vším se vznáší nikým nevolené „nevládky“ placené z veřejných prostředků cizích zemí, které si uzurpují stále více kompetencí a vlivu na společenské dění. Domníváte se, že takhle má vypadat demokracie, nebo spíše někdo, kdo káže o demokracii jinému?

Prezident Asad čelí rozsáhlému spiknutí a intervenci proti vlastní zemi a jejím obyvatelům. Očekáváte snad, že si právě teď může dovolit okamžitou liberalizaci politického života v zemi? Paradoxně (nebo možná zase až ne tak moc paradoxně) mu v tom podporou teroristů v Sýrii bráníme nejvíce právě my sami – euroatlantický svět.

Jaký očekáváte další vývoj v Sýrii?

Sýrii pomohla současná krize a intervence na její území v opětném definování vlastních hodnot a v nalezení integrity. Sebevědomí jejího obyvatelstva i ozbrojených sil vzrostlo a popularita prezidenta Asada a jeho spolupracovníků je vyšší než na začátku krize. Nelze však nevidět zničenou ekonomiku, průmysl, infrastrukturu, odliv mozků, rozkol ve společnosti, které tato intervence způsobila. Bude trvat celá desetiletí, než se napraví škody materiální, a celé generace, než se zapomene na škody morální. Přesto, anebo právě proto, se koncept multikonfesní a sekulární Sýrie ukázal jako životaschopný a velmi důležitý pro celý Blízký a střední východ. Jeho vítězství povede postupně k nevyhnutelné porážce nesnášenlivého wahhábismu a vlivu Saúdské Arábie. Budu Sýrii v tomto boji a v procesu její poválečné rekonstrukce rozhodně držet palce a budu jejímu lidu pomáhat a podporovat ho tak, aby se Sýrie opět stala silnou a svébytnou zemí. Je to totiž i v našem vlastním zájmu.

V ČR vyvolala určitou kontroverzi otázka křesťanských uprchlíků z Iráku na základě reportáže TV Prima. Zaslouží si křesťanští upchlíci naši pomoc? Měli bychom je přijímat?

Chaldejští křesťané z oblasti Irbílu patří historicky k nejutlačovanějším skupinám obyvatel na světě. Byli terorizováni osmanskými Turky, svými silnějšími kurdskými sousedy, arabskými nacionalisty i současnou hydrou takzvaného Islámského státu. Naši pomoc si jistě zaslouží a nešťastné vyjádření jednoho z nich na tomto faktu nic nemění. Otázkou zůstává efektivita takového postupu, tedy množství vynaložených prostředků v poměru k počtu přesídlených (nikoli ještě nutně asimilovaných) lidí. Pokud by Evropská unie nepodporovala a netolerovala v uplynulých letech destabilizaci existujících státních útvarů a umělou eskalaci násilí (podporovaného jejími vlastními „spojenci“), nemuselo k tomuto stavu vůbec dojít. Z obecně křesťanského hlediska však, samozřejmě, solidaritu s ohroženými lidmi v rozumné míře neodmítám. Z bezpečnostního hlediska je však rozhodně nutné ji omezit na osoby kulturně kompatibilní – tedy jazykově, nábožensky a kulturně blízké nebo jinak asimilovatelné.

Pokud muslimský uprchlík opustí pro něj bezpečnou zemi jako Jordánko, Libanon, Turecko a směřuje do Německa, Švédska, Británie, nestává se z něj ekonomický uprchlík jdoucí za sociálními dávkami a blahobytem? Není lépe pomáhat uprchlíkům na Blízkém východě?

Jednoznačně. Hlavní tíži takové pomoci (zejména vůči sunnitským muslimům na Blízkém východě) však musí nést ti, kdo současnou krizi způsobili, tedy Spojené státy, Turecko a Saúdská Arábie.
Zdroj: parlamentnilisty.cz | převzato z EUportal.cz

Viktor Orbán: Evropa není svobodná, v Evropě je zakázáno mluvit pravdu

$
0
0
Autor článku:byi
16.3. 2016   Bez politické korektnosti
Evropa dnes není svobodná, protože svoboda začíná vyslovením pravdy, a dnes je v Evropě vyslovit pravdu zakázáno, řekl dnes na nádvoří Národního muzea v Budapešti v slavnostním projevu v rámci oslav 168. výročí protihabsburské revoluce předseda maďarské vlády Viktor Orbán.

„Je zakázáno říkat, že Evropu ohrožuje stěhování národů, že přistěhovalectví přináší na tento kontinent kriminalitu a teror, a zakázáno je říkat i to, že nejde o náhodný jev, ale o plánovanou a řízenou akci,“ řekl Orbán před shromážděnými příznivci, mezi nimiž byla i tisícovka Poláků.

V Bruselu se podle jeho slov nyní pokoušejí co nejrychleji přistěhovat a rozmístit cizince, přičemž mnohé národy už pochopily, že to ohrožuje jejich budoucnost. „K přibrzdění stěhování národů třeba nejprve přibrzdit Brusel,“ konstatoval ministerský předseda a dodal, že nelze dovolit, aby se Brusel postavil nad zákony.

Maďarský premiér Viktor Orbán avizoval, že jeho země si začne hledat spojence, protože v této situaci je třeba obnovit jednotu Evropy. Kdy základním pilířem mohou být země V4.

Uvažujete o novém mobilu?

$
0
0

16. 3. 2016, zdroj


Zlatý iPhone na památku oslav připojení Krymu vyrobili italští zlatníci


Zlatý iPhone, věnovaný druhému výročí připojení Krymu k Rusku, se dostal do prodeje. Exkluzivní smartphony představila rusko-italská firma Caviar.



"Výjimečný den v novodobé historii Ruska - 18. březen, den připojení, nebo, přesněji řečeno návratu  Krymu do Ruské federace - datum, které nám připomíná spravedlivou a legitimní volbu, kterou udělali obyvatelé Krymského poloostrova"– uvedl výrobce.


Zlatý telefon zdobí portrét ruského prezidenta Vladimíra Putina a vlastenecké slogany v duchu: "Krym v srdcích lidí", "Za Krym! Za vlast!","Krymčané, jsme s vámi"a další.


Společnost byla založena italským klenotníkem Elijahem Giacometti.

Pro Novou republiku přeložil: Ďouba

Bojovníky praporu "Azov" nepustili na pochod legionářů SS v Rize

$
0
0

16. 3. 2016, zdroj


Na každoroční pochod legionářů Waffen SS a jejich stoupenců v Rize se chtěli připojit ozbrojenci ukrajinského nacistického praporu "Azov". Celkem se průvodu zúčastnilo asi 900 lidí.


"Přijeli jsme na návštěvu za bratry" - řekl instruktor sboru "Azov".


Lotyšský poslanec Imants Paradnieks požádal vedení delegace praporu, aby se neúčastnili pochodu a dlouhou dobu vysvětloval ukrajinským stoupencům složitost politické situace, když to zdůvodňoval.
V důsledku toho pak radikálové "Azova" kráčeli až za průvodem.

"Nás sem pozvali normální kluci, ale nakonec se ukázalo, že ne všichni jsou normální"– publikuje slova představitele praporu list "Korespondent".

Ve videu můžete vidět, jak představitelé rusofobských sil Lotyšska a Ukrajiny diskutují
 o problému v jazyce země, kterou tak nenávidí.

Lotyšské SS legie byly vytvořeny příkazem nacistického Německa během druhé světové války na území okupovaného Lotyšska ze dvou granátnických divizí. Jeho jednotky šly do boje s Rudou armádou v oblasti řeky Velikaja 16. března 1944. Každoročně Riga pořádá pochody legionářů SS.

Video, kde se dohadují, zda pustit "Azovce" nebo nepustit do průvodu, moc zajímavé není, ale pro úplnost ho přidáváme. Bylo u původního článku. Ale vlastně tam jedna zajímavost je - je tam k zahlédnutí Grem Fillips, britský žurnalista a bloger, díky kterému se svět dovídá o tragických událostech na východě Ukrajiny, a jak je vidět, sledoval Azov i do Lotyšska. V dnešních komentářích bylo možno číst, že ho tam arestovali, potvrzení ale neznáme - pozn. překl.

Několik komentářů pod článkem na Rusnext:
Slované byli a zůstanou pro nacisty občané druhé třídy, otroci a služebníci. Pouze si z nich v krátkodobém zájmů vytahují zrádce, kteří jsou ochotni zabíjet své bratry. A to jsou ty vaše "ikony": Bandera a Sukevič. Oni je hladili po hlavičkách, dokud je potřebovali. Ale za rovné vás nikdy nebrali. A čím více jim budete podlézat a používat jejich atributy, pozdravy a podobně, tím větší nuly budete v jejich očích – jen opice z ubohé země. A ubohou se stává kvůli tobě, ty svině, která svůj rod neznáš. Mizerní tvorové jste, protože naši prarodiče umyli Evropany, a ne jednou, dokázali, kdo je ve skutečnosti Člověk. Vy jste prodali naše vítězství, protože jste spodina slovanského rodu, která se právě prezentuje plebejskou kvalitou. A kvůli takovým pak všechny Slovany považují za nečlověky (podlidi). Dobře, posmívejte se, když jste v stádu, a národ rozdělen. Ale nezapomeňte, že přijde čas a vás nepřijme ani Západ ani doma. A vaším osudem bude čistit záchody nebo zametat ulice.

Je to všechno pěkné, ale Labus (hanl. Lotyš – pozn. překl.) je pro Evropu i čtvrtý stupeň.

„Naši dědové bojovali společně…“, teď je vše jasné – jejich dědové – fašisté…

A měli je pustit! Ještě kousek jejich příslušnosti ukázat. Nebylo by také špatné, kdyby ještě portrét Savčenky nesli! To by byla krása.
Překlad pro Novou republiku: Ďouba

Konec mýtu selfmademana...Výzkumy politické nálady v USA ukazují na tendence, které vytváří vskutku revoluční podhoubí!

$
0
0
Ilona Švihlíková
16.3. 2016 A2larm
V čem spočívá tajemství úspěchu Donalda Trumpa?
Ve Spojených státech, a nejen mezi republikány, probíhá zuřivá debata o tom, jak je možné, že si Donald Trump vede v primárkách tak suverénně. Co se to stalo s americkou společností? Jedna z možných odpovědí zní: mýtus selfmademana, ono křehké pojivo americké společnosti, přestává fungovat. Anebo, lépe řečeno: lidé si začínají uvědomovat, že přestává fungovat. Mýtus selfmademana totiž velmi dlouho tlumil sociální rozdíly, které by byly v evropské společnosti netolerovatelné, neboť – když využiji známý bonmot – „chudí se necítí jako vykořisťovaný proletariát, ale jako milionáři v dočasných nesnázích“.

 Řada analýz sice už delší dobu ukazuje, že se dramaticky zhoršuje nerovnost i sociální mobilita Američanů. Jenže něco jiné je mít analýzu a něco jiného je prosáknutí do kolektivního vědomí, jež přerůstá v politickou akci.

Probíhá tu třídní válka


Velkou práci odvedl ekonom Joseph Stiglitz s dnes již velmi slavným článkem Vláda jednoho procenta, jedním procentem, pro jedno procento. Koneckonců, heslo Occupy Wall Street – „My jsme 99 procent“ – se jeho textem inspirovalo. Další článek, jenž vyšel v listu New York Times v roce 2012, provedl dobré shrnutí hned několika studií k sociální mobilitě. Jednak na rovinu konstatuje, že ono „vypracování se“ je americké civilní náboženství. Analýzy ovšem ukazují, že právě Spojené státy mají menší sociální mobilitu než Kanada a západoevropské země. I poněkud starší studie OECD o mezigenerační mobilitě ukazuje podobný vývoj s tím, že do kategorie nízké mobility zařazuje například i Velkou Británii a Itálii.

Osmdesát čtyři procent Američanů se domnívá, že politickým lídrům jde jen o moc a privilegia, a jednaosmdesát procent věří, že moc obyčejných lidí každým dnem slábne, protože politici obou stran jednají pouze ve svůj vlastní prospěch
Zajímavé ovšem je, že republikány příliš netrápí vysoká nerovnost, jako spíše to, že Američané přestanou věřit svému snu. Pregnantně to vyjádřil americký miliardář Warren Buffett (ten, který mimo jiné prohlásil: „Ano, probíhá třídní válka, ale moje třída, tedy těch bohatých, v ní vítězí.“). Buffett vyjádřil své znepokojení nad tím, jak jsou prezidentští kandidáti přehnaně kritičtí vůči americké ekonomice. „Mnoho Američanů si nemyslí, že jejich děti se budou mít tak dobře jako oni.“ (Bingo!) To je ale podle Buffetta zásadní omyl: „Děti, které se dnes v USA narodí, budou nejšťastnější generací v dějinách,“ tvrdí. A jde pouze o to, jak přinutit Američany, aby tomu – v rozporu se svou sociální zkušeností – uvěřili.

Negativní tendence potvrzuje i vývoj na trhu práce. Jásání nad více než dvěma sty tisíci nových pracovních míst není na místě. Jsou to totiž místa, která spadají do kategorie pracující chudoby– a ta jen dále zvyšují obrovskou nerovnost v USA. V únoru bylo těchto mizerně placených pracovních míst osmdesát procent z celkového počtu. Týkají se maloobchodu, ale i sociálních služeb či obsluhy v restauracích. Řada těchto zaměstnání je tak mizerně placená, že zaměstnanci jsou závislí na potravinových poukázkách vlády (čímž vláda vlastně tyto sektory dotuje).

Společnost zralá na revoluci

Americký novinář Max Blumenthal se domnívá, že republikáni v minulých letech připravovali pro Donalda Trumpa půdu– jak svou rétorikou, tak i odporem k jakémukoli závanu sociálních opatření (viz například zuřivý odpor proti potravinovým poukázkám). V rámci stále silnější radikalizace elektorátu se Trump ve své kampani chová zcela racionálně – přesně tak, aby tento elektorát, který byl celé roky „kultivovaný“ stanicí Fox News, oslovil. Zároveň se ovšem svým spolustraníkům poněkud vymkl z rukou a může se chlubit tím, že řada významných republikánů, ale i zákulisních aktérů ho ze srdce nenávidí. (například Paul Ryan a především bratři Kochové, kteří stvořili hnutí Tea Party). Ostatně je zajímavé, že Trump se staví proti nenáviděné dohodě NAFTA, která zbavila Spojené státy zbytků průmyslové struktury.

Trump tím pádem získává i antiestablishmentové kouzlo, které dobře funguje. A vzhledem k tomu, jak od sebe jdou tradiční politické strany čím dál méně rozeznat (všechny krouží kolem tržně konformní demokracie à la Angela Merkelová), není se čemu divit.

Výzkumy politické nálady v USA ukazují na tendence, které vytváří vskutku revoluční podhoubí. Osmdesát čtyři procent Američanů se domnívá, že politickým lídrům jde jen o moc a privilegia, a jednaosmdesát procent věří, že moc obyčejných lidí každým dnem slábne, protože politici obou stran jednají pouze ve svůj vlastní prospěch. Sedmdesát osm procent se domnívá, že demokraté ani republikáni nemůžou nic změnit, protože jsou v zajetí zájmů, které jakoukoli smysluplnou změnu bojkotují. A pětasedmdesát procent uvádí, že americká vláda nepracuje v nejlepším zájmu občanů. Tato čísla jsou i z dlouhodobého hlediska výjimečná.

Donald Trump i Bernie Sanders, i když se nám to nemusí líbit, loví v podobném rybníku. V rybníku sociální frustrace, zoufalství, vzteku, ale i touhy po změně. Jejich řešení jsou ovšem velice odlišná. Koneckonců, být radikálem znamená jít ke kořenu věci. Ke kořenu a podhoubí, z něhož ten současný stav – a nejen v USA – vyrůstá. A to je hodně poučné i pro nás.
Ilona Švihlíková

Příliv migrantů je třeba zastavit

$
0
0
Petr Robejšek
16.3.2016   Halo noviny
Znáte situaci v Německu, kde žijete, zevnitř. Jaké jsou nálady mezi obyvateli? Setkal jste se vy osobně s občanskými projevy přízně, a naopak silné nepřízně vůči uprchlíkům?
S tak vyhraněnými způsoby chování jsem se setkal pouze ve sdělovacích prostředcích. V médiích lze najít informace jak o radikálním odmítání, tak i o idealismu vůči migrantům.

Osobně však mohu prakticky denně pozorovat to, co bych nazval nespokojené mručení »malého« člověka, který se pozastavuje nad tím, že vůči migrantům panuje velká benevolence v těch případech, když porušují zákony a zvyklosti země, a zároveň jsou v podle jeho názoru (materiálně) zvýhodněni oproti domácímu obyvatelstvu.

Jsou občané Německa za své názory nějak veřejně nálepkováni, jak je to typické pro ČR?

»Nálepkování« těch, kteří se současnou politikou nesouhlasí, jsem osobně nezažil, ale i ve vyjádřeních německých politiků a některých žurnalistů pro toto chování lze najít celou řadu příkladů.

Četla jsem názor jedné Češky žijící na německé straně Krušných hor, že německé úřady a firmy vydávají svým zaměstnancům zákazy návštěv demonstrací proti imigrantům pod hrozbou vyhazovu z práce. Je to možné v demokratické zemi?

Ano, to je možné a pro mě osobně je to velké zklamání. Faktem je, že před delší dobou, v sedmdesátých letech, docházelo k tzv. Berufsverboten pro politické radikály. Ty se však týkaly pouze státních úředníků; kupříkladu levicově orientovaných učitelů.

Jak hodnotíte pozici Die Linke ve věci migrace? Vyzývá k solidaritě s uprchlíky (což je v souladu s humanismem a internacionalismem autentické levice), ovšem jako by nebrala ohled na to, zdali si tuto solidaritu všichni příchozí zaslouží a zdali to vůbec německý stát ekonomicky a organizačně zvládne.


Die Linke se chová tak, jak popisujete, zčásti, protože to odpovídá její názorové pozici. Tam, kde její zástupci přestřelují a »neberou ohledy« na fakta ohledně motivace migrantů a rizik spjatých s jejich příchodem, využívají výhodu opoziční strany, která může vznášet radikální požadavky a zastávat nerealistické názory, protože je nemusí uskutečňovat v praktické politice. V tu chvíli, kdyby se Die Linke dostala k moci, tak by musela svoje rebelantské postoje výrazně revidovat.

Něco podobného platí mimochodem i pro stranu Zelených. Je kupříkladu příznačné, že tam, kde Zelení vládnou, ať je to třeba komunální úroveň, mluví mnohem racionálněji než jejich celoněmecké vedení. Příkladem je starosta univerzitního města Tübingen Boris Palmer, který požaduje konec nekontrolované migrace.

Chování Die Linke proto považuji za normální jev politického života, a proto neberu zmíněné radikální pozice až tak vážně.

Současný masový příchod běženců do Evropy je pouhou předzvěstí většího stěhování národů, tvrdí mnozí odborníci. Znamená to, že se celý chudý svět přestěhuje do Evropy? Je toto řešením hladu, bídy, chaosu a rozvratu z válek?

Scénář, který nastiňujete, a odborníci, které zmiňujete, nepočítají s tím, že evropské společnosti chtějí, mohou a hlavně musí jeho naplnění zabránit. Použijí k tomu kombinaci oslabování vlastní atraktivity pro migranty a násilného zabraňování jejich vstupu do Evropy. To jsou jediné efektivní nástroje, které Evropa má a které také některé státy začínají používat.

Doposud lákala migranty do Evropy kombinace atraktivnosti materiálních podmínek a poměrně snadného přístupu. To se právě v obou rozměrech radikálně mění. Nejzřetelněji se to týká omezení přístupu do evropských zemí. Mimochodem, předpovídal jsem již na podzim minulého roku, že dojde k uzavření evropských hranic.

Pokud jde o »řešení bídy, chaosu a rozvratu z válek« stěhováním do Evropy, tak něco takového samozřejmě realistické není. Maximálně lze dosáhnout dočasného uklidnění některých ohnisek. Iluzorní je však představa o možnosti definitivního vyřešení problému hladu, bídy a válečného rozvratu. Tyto jevy provázely lidstvo v dějinách a bude tomu tak i v budoucnosti.

Lidé, i solidárně uvažující, se ptají, proč mají pomáhat uprchlíkům, kteří nejsou ve svých zemích těmi nejchudšími, neboť mají nějaké peníze na cestu, když ti nejbědnější, staří a nemocní zůstávají v místě války nebo bídy. To přece není v souladu s evropskými humanistickými hodnotami…

Mám stejný názor a doporučuji racionálně myslet a hlavně domýšlet, k čemu by idealistický instinkt vedoucí ke sdílení vlastního majetku s chudými mohl vést. Co dělat, chceme-li zlepšit svět? Nejprve si musíme přiznat, že neštěstí ze světa nikdy neodstraníme úplně. A chceme-li alespoň trochu prospět, tak bychom se měli snažit pomoci co nejúčelněji, tj. maximálně účinně a udržitelně. Chápu, že ten, v jehož zemi se válčí, je zajímavější objekt soucitu než chudá důchodkyně, rozpadající se rodina ve vedlejším bytě nebo financování hospicu. Přesto bych se na prvním místě ptal, jestli nejsou v mé vlastní společnosti lidé v materiální nouzi a jestli není humánnější a účelnější pomoci nejprve jim. Moje odpověď by zněla: systematicky pomáhat tomu bližnímu, který je mi blízko.

Pokud jde o pomoc těm, kteří trpí nouzí a válkami v zahraničí a snaží se proto přesídlit do Evropy, tak je třeba v určitém okamžiku jejich příliv zastavit. Když se to nestane, tak jich přijde tolik, že se evropský kontinent začne stále více podobat zemím, ze kterých migranti pro jejich nehostinnost odešli. Dva miliony migrantů může Evropa (možná) zvládnout. Deset milionů jistě ne a to nemluvím o těch šedesáti, které jsou podle některých odhadů globálně »na cestě«.

Ještě nepříjemnější, ale stejně nevyhnutelné, je odmítnutí často vyslovované teze o tom, že všichni lidé mají právo na štěstí, a tudíž je oprávněné očekávání migrantů, že jim k tomu budou vytvořeny podmínky. O právu na cokoliv však můžeme mluvit pouze tehdy, když existuje také instance, která toto právo vynutí nebo garantuje. O žádné takové instanci ohledně práva na štěstí nevím. A i kdyby taková instance existovala, tak by se velmi rychle dostala do situace, kdy by musela poměřovat »právo na štěstí« občanů Evropy proti »právu na štěstí« lidí na cestě do Evropy. Proto ještě jednou doporučuji o věcech opravdu do hloubky a realisticky přemýšlet.

Spisovatel Vlastimil Vondruška varuje, že dříve nebo později si sunnité a šíité, mezi nimiž probíhá náboženská válka, začnou vyřizovat účty mezi sebou i v Evropě. Co by to prakticky znamenalo? Válku či terorismus na starém kontinentě?

Pan Vondruška má pravdu, ale neříká naprosto nic nového. Pro ty, kteří se zabývají terorismem, je tato teze zcela samozřejmým východiskem jejich každodenní práce. Konflikty v detenčních zařízeních pro migranty ostatně již tento náboženský charakter z větší části mají.

Navíc je teroristická válka na evropském kontinentě již teď v plném proudu. My jako obyčejní občané se dozvídáme pouze o prohraných bitvách. Jedna taková se odehrála v listopadu v Paříži. Pro válku s terorismem je typická eskalace na obou stranách. Dosud byli teroristé ve výhodě, protože se státy nebránily dostatečně energicky a politici odmítali vzít na vědomí to, co jim jejich tajné služby říkají již dlouho. Že musí radikálně omezit svůj boj za cokoliv na území cizích států a o to energičtěji bojovat na vlastní půdě. O úspěchu ve válce s terorismem se totiž nerozhoduje v arabských zemích, nýbrž především v Evropě. Kdyby ze dne na den skončila válka v Sýrii a v dalších arabských zemích, tak válka teroristů proti Evropanům neskončí.

K tomu, abychom v tomto boji úspěšně obstáli, je třeba omezit v západních zemích některá práva a svobody. Jen tak mohou evropské vlády chránit životy svých občanů a zajistit fungování evropských společností. Spojené státy a Austrálie ukazují, co je v zájmu bezpečnosti země třeba dělat.

Jeden z českých policistů, který sloužil na slovinsko-chorvatské hranici, doložil, že mnozí přicházející uprchlíci měli v mobilech dětskou pornografii a fota či videa mučení lidí a jiná zvěrstva. Slovinská policie je však pustila dále do Evropy. Datum narození se u těchto lidí píše - 1. ledna. Máme se tedy bát, že s běženci, prchajícími ze zoufalství, přicházejí také neidentifikovaní násilníci?

Jsou situace, třeba na potápějícím se gumovém člunu, kdy i bestiální vrah vypadá jako uštvaná a bezmocná lidská bytost. To bychom měli mít vždy na paměti.

Důležitější je však následující skutečnost. Dnes ještě nelze odhadnout kolik, ale jisté se mi zdá, že mnozí z těch, kteří utíkají před náboženskou válkou nebo politickým útlakem, tak nečiní výlučně proto, že by byli tak mírumilovní a liberální, nýbrž také proto, že jsou ve vnitropolitickém střetnutí momentálně slabší.

A ještě jeden fakt považuji za důležitý. Pravda je, že migranti jsou nezřídka ve velmi svízelné situaci. Ale pravda je i to, že si ve své zemi nedokázali udělat nebo udržet pořádek. Je proto třeba pečlivě zvažovat, kteří z nich jsou schopni zapojit se do západního společenského systému a kteří zde mohou být naopak zdrojem podobného nepořádku, jaký panuje u nich doma.

Občany štve pomalost v rozhodování EU a chybovost tohoto rozhodování – zvláště když si uvědomíme, jak EU »zvorala« krizi na Ukrajině. Vidíte také inteligenční deficit v těchto strukturách, nebo je liknavé chování záměrné?

Inteligenční deficit je méně problém osobní, ale spíše spočívá ve způsobech jednání a myšlení politické třídy; v tom je zabudovaná »hloupost«. Založil jsem spolu s několika dalšími osobnostmi Institut 2080. Hlavní motiv pro jeho založení vidím v tom, že současný styl politického řízení je zásadně chybný. To znamená, že sama metoda vládnutí vede ke špatným rozhodnutím, a to i tehdy, když politici mají ta nejlepší předsevzetí. Více o tomto tématu lze najít na webových stránkách institutu.

Důvod pro to, co nazýváte liknavostí, je skutečnost, že se politici snaží vyhnout namáhavým řešením. Vzhledem k tomu, že »náklady« politiky v nejširším slova smyslu nesou všichni občané země a výhody politického úřadu požívá pouze několik stovek lidí v každé zemi, tak se této elitě vyplatí, a dosud zcela zřetelně i daří, hledat pro sebe co nejpohodlnější řešení. V evropských krizích posledních let, ať již šlo o bankovní, řeckou nebo právě migrační, se u většiny vlád opakuje vzorec politického chování, který má následující vlastnosti:

- Vlády porušují jednotlivě nebo v rámci spolku svá vlastní pravidla, závazky a dohody výhradně směrem »dolů«, tj. změkčují je, aby ulehčily vládnutí samy sobě.

- Vlády jen výjimečně volí tu nejpřímější a tím i často i tu nejúčelnější cestu. Maďarsko zavřelo brzy své hranice, ale ostatní evropské země to dělají až poté, když se tomuto opatření nemohou vyhnout. Na výzvy a ohrožení reagují vlády převážně opožděně a pouze polovičatými opatřeními.

- Jsou-li vlády »zaskočeny« nutností okamžitě jednat, uhýbají před nepohodlnými zákroky tím směrem, kde tuší nejmenší odpor. Důsledkem je, že se velmi často rozhodují především na úkor vlastních občanů.

Uprchlická krize obnažila tezi, na kterou upozorňují někteří odborníci a politici, že nelze násilím vnucovat naše hodnoty lidem žijícím v jiné kultuře. Zaznamenal jste, že by již někdo označil veřejně, že například bylo hrubou chybou vstoupit vojensky do Iráku, bombardovat Libyi apod.?

Rád bych znal jména oněch odborníků a zejména těch politiků, kteří něco takového říkají. To, co zmiňujete, je samozřejmě pravda, ale vím jenom to, že jsem byl velmi dlouho jediný nebo jen jeden z velmi mála analytiků, kteří upozorňovali na to, že vojenské aktivity v Libyi a Iráku, stejně jako polovičaté pokusy o »svržení« Asada v Sýrii, byly těžkou chybou.

Teoreticky »vyztuženy« byly tyto spasitelské vojenské aktivity argumentem o univerzální platnosti západních hodnot. Přitom nelze přehlédnout, že svět dává demokraciím najevo, že si nepřeje, aby své hodnoty považovaly za všeobecně platné a prosazovaly jejich uskutečňování v globálním rozměru. Tento odmítavý postoj zbytku světa je legitimní a Západ by ho měl konečně vzít na vědomí.

Ale potom platí i následující věta. Když svět (právem) neuznává obecnou platnost západních hodnot, tak Západ není zodpovědný ani za utrpení a bídu ve světě. Elita každé země má povinnost starat se o její prospěch. A to, že elity v mnoha zemích třetího světa tuto povinnost plní zcela nedostatečně, neznamená, že důsledky jejich selhání mají nést jiné státy.

Také oblíbený argument o historické (kupříkladu koloniální) vině západních zemí vůči jiným státům při kritickém pohledu neobstojí. Vezmeme-li jej totiž vážně, tak můžeme začít požadovat od Mongolska reparace za Čingischána. A Turecko by podle této logiky Evropě spíše mělo platit než od ní dostávat miliardy.

To, že jsou západní společnosti úspěšnější než ostatní, úzce souvisí s jejich hodnotovým systémem. Ale svět nemůže na jedné straně odmítat převzetí západních hodnot a zároveň Evropanům vnucovat negativní důsledky selhání vlastních hodnot. Západ není hasičská stanice pro případ, že zase jeden krutovládce padne a druhý ho vystřídá nebo že se lidé někde ve světě zabíjejí kvůli pánubohu. Nepochopitelnou a neodpustitelnou chybu západních politiků vidím v tom, že svou »zodpovědnost« za selhání jiných hodnot a jiných vlád neodmítnou a místo toho zatíží svoje vlastní občany.

Věříte v plnou integraci běženců v Evropě?

Nejprve by bylo třeba definovat, co to je plná integrace. Ale máte samozřejmě pravdu v tom, že společnost funguje jen tehdy, když v ní panuje určitá míra hodnotové sourodosti. Myslím tím soubor zvyků a postojů, které zaručují čitelnost a předpověditelnost chování ostatních členů společnosti. Pouze na tomto základě je možná důvěra, porozumění a spolupráce. Všechno, co do tohoto souboru zvyků a postojů nepasuje, ztěžuje, zpomaluje nebo dokonce znemožňuje fungování společnosti.

Nejde přitom o žádné abstraktní hodnoty, nýbrž o způsoby chování a názory týkající se odívání, stravy, postoje k práci a k penězům, toho, jak spolu jednáme, jak trávíme volný čas, co si myslíme o vztazích mezi mužem a ženou atd.

Nepřeváží v naší evropské společnosti muslimské zvyklosti (vč. nerovného postavení žen a dalších odlišností islámu) v případě, že muslimů zde budou masy?
Migranti z třetího světa budou pravidla chování většinové západní společnosti vždy tím více rozmělňovat, čím více se od ní odlišují, v čím větším počtu přicházejí a čím rychleji se to děje. Ano, mohou hostitelskou zemi také civilizačně obohatit, ale pouze za předpokladu, že se jí nejprve v zásadních věcech přizpůsobí.

Nemohu se však zbavit dojmu, že drtivá většina těch migrantů, kteří dnes míří do Evropy, chce získat pouze náš životní standard a ponechat si svoje zvyky. Běženci své domovy opouštějí často s prázdnýma rukama, ale svoje pravidla chování mají v hlavě; tohle zavazadlo nikdy neztratí.

Německo zpřísnilo pod tlakem veřejnosti azylové zákony. Myslíte si, že to sníží příval běženců do země? Je Německo vůbec schopno přišedším zajistit práci?

Ano, migrace může být dlouhodobě účelná z demografických důvodů a stejně dlouhodobě i přínosná pro potřeby pracovního trhu. Není-li však řízená, tak převažují rizika. Německá ministryně práce Andrea Nahles opakovaně upozorňuje na to, drtivá většina migrantů není schopna v dohledné době vykonávat svou práci anebo není ani kvalifikovaná k tomu, aby mohla být vyučena. Německo si proto bude muset poradit se statisíci lidí, které prakticky nelze integrovat do hypermoderních hospodářských struktur.

Určitá část uprchlíků bezpochyby dokáže využít možnosti, které německá ekonomika nabízí. Ale většina ostatních se bude pohybovat na křivce mezi neúspěchem a špatně placenou prací. Pro velkou část uprchlíků platí, že teprve jejich děti budou mít šance k ekonomickému a sociálnímu vzestupu. Velmi mnozí z nich budou muset vykonávat nepříliš kreativní a málo placenou práci. To však protiřečí nadějím, které s cestou do Evropy spojovali. Pak bude zaležet na tom, jestli se s tímto stavem smíří, nebo budou tou či onou formou negativně reagovat.

Nepříjemné je i to, že nově příchozím nestačí naznačit, podle jakých psaných zákonů a zvyklostí západní společnost funguje. Z jejich životopisů vyplývá, že pouhé výzvy a domluvy neberou vážně, protože jsou zvyklí na tvrdší zacházení. A po tom, co znají z domova, jim i evropský represivní systém musí připadat jako pohodová záležitost. Jistě jim také neujde, že se ocitli ve společnosti, která až příliš často upřednostňuje toho, kdo její normy porušuje, před tím, kdo je dodržuje.

Jedná se tedy jak o to, zdali jsou migranti zralí pro západní demokracii, tak o to, je-li liberální demokracie zralá na migranty. Žádá totiž příliš málo a dovoluje příliš mnoho. Je proto nezbytné, aby vlády zvyky a postoje své vlastní společnosti opravdu chránily. Bránit znamená upřednostňovat vůči jiným. To je snadno proveditelné kdekoliv na světě s výjimkou demokracií. Potíž je v tom, že každému člověku, jenž přesídlí do demokratické země, náležejí stejná práva jako těm, kdo se v ní narodili a dlouhodobě v ní žijí. Nemluvím o pár stovkách migrantů v Česku, ale v některých evropských zemích se v důsledku masové migrace již teď pohybuje velké množství lidí, kteří z neznalosti či záměrně nerespektují psaná a nepsaná pravidla hostitelské společnosti. Je nepochybné, že budou pravidla hostitelské země porušovat výrazněji, když zjistí, že se její pořádkové orgány takovému chování nedokážou nebo nechtějí bránit. To se týká již tak elementárních věcí, jako je pořádek, čistota a pracovní morálka.

Chtějí-li tedy Evropané udržet svůj společenský model, mají pouze dvě možnosti. Jednak razantně omezit příliv migrantů a zároveň omezit i některá demokratická práva uvnitř evropských států. Proč?

Protože jinak dojde ke kolapsu veřejného pořádku a sociálních systémů. Kdo neví, o čem mluvím, ať si zajede na předměstí anglických nebo francouzských velkoměst.

Jsem však přesvědčen, a konečně to můžeme právě sledovat v »živém přenosu«, že jsou západní vlády nuceny reagovat na migrační vlnu podle vzoru »pevnost Evropa«. Hranice kontinentu sice nebudou nikdy úplně neprůchodné, ale přístup do evropských zemí bude do té míry ztížen, že se migrační vlna zklidní a obrátí do těch míst, která sice nejsou tak atraktivní, ale snáze dosažitelná.

Monika HOŘENÍ

Uplynulo deset let od „mimosoudní“ vraždy Slobodana Miloševiče. Zodpovědné je NATO

$
0
0
Christopher Black
16. 3. 2016 Zvědavec

11. března 2006 zemřel prezident Slobodan Miloševič ve věznici NATO.

Nikdo za jeho smrt k zodpovědnosti hnán nebyl. V 10 letech po skončení jeho osamoceného boje ve snaze bránit sebe a svoji zemi proti podvodným obviněním vymyšleným mocnostmi NATO byla jedinou zemí, která požadovala veřejné vyšetřování okolností jeho smrti, Rusko a ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko neakceptuje popírání zodpovědnosti ze strany Haagského tribunálu a požaduje nezávislé a mezinárodní vyšetřování. Místo toho tribunál NATO provedl vlastní vyšetřování, známé jako Parkerova zpráva, a dle očekávání se vyvinilo.




Ale jeho smrt zůstává neprošetřena, mnoho otázek nezodpovězeno, zodpovědní jedinci nepotrestáni. Svět nemůže nadále akceptovat nahrazení míru a diplomacie válkou a brutalitou. Nemůže nadále tolerovat vlády, které opovrhují mírem, lidstvem, suverenitou zemí, sebeurčením lidí a vládou zákona.

Smrt Slobodana Miloševiče byla jasně jedinou cestou z dilematu, do kterého se mocnosti NATO dostaly tím, že ho obvinily u Haagského tribunálu. Propaganda proti němu nabyla bezprecedentního měřítka. Proces byl přemílán v tisku jako jedno z největších světových dramat, jako světové divadlo, ve kterém se zloduch bude zodpovídat ze svých zločinů. Ale samozřejmě, že žádné zločiny neexistovaly, vyjma těch spáchaných aliancí NATO, a pokus zfalšovat případ proti němu se zhroutil do frašky.



Z pohledu NATO byl soud nezbytný, aby se ospravedlnila agrese proti Jugoslávii a puč sil DOS v Bělehradu podpořený NATO, kterým byla demokracie v Jugoslávii konečně zničena a Srbsko zredukováno na protektorát NATO pod režimem poskoků. Jeho nezákonné zatčení, jednotkami NATO v Bělehradě, jeho nezákonné věznění v ústřední věznici v Bělehradě, jeho nezákonné vydání do bývalé věznice Gestapa ve Scheveningen, nedaleko Haagu, a zinscenovaný proces, který následoval, to vše bylo součástí dramatu přehrávaného světové veřejnosti, a ten mohl mít pouze dva konce – usvědčení, nebo smrt prezidenta Miloševiče.

Protože usvědčení prezidenta Miloševiče nebylo po vyslechnutí všech důkazů evidentně možné, jeho smrt se stala jediným způsobem pro mocnosti NATO, jak z toho ven. Osvobozující rozsudek by strhl celou strukturu propagandistického rámce válečné mašinérie NATO a západních zájmů, které jej používají jako svoji ozbrojenou pěst.

NATO očividně neočekávalo, že se prezident Miloševič bude hájit sám, tím spíše s takovou odvahou a odhodláním. Informování médií bylo od počátku procesu prováděno na titulních stránkách. Bylo slíbeno, že to bude soud století. Avšak brzy po jeho začátku informování médií ustalo a soud byl pohřben na zadních stránkách novin. Věci probíhaly pro NATO od začátku strašně špatně. Klíčem k problému je následující výrok prezidenta Miloševiče určený soudcům tribunálu během procesu:

„Toto je politický proces. Tím, o co tu jde, není vůbec to, zda jsem spáchal zločin. Jde zde o to, že jsou mi připisovány jisté záměry, ze kterých jsou odvozovány pozdější důsledky, které jsou mimo rámec znalostí jakéhokoliv případného právníka. Podstatným zde je, že pravda o událostech v bývalé Jugoslávii zde musí být řečena. Právě o to jde, nikoliv o procedurální otázky, neboť já zde sedím proto, že jsem byl obviněn z konkrétního zločinu. Sedím zde proto, že jsem obviněn z provádění politiky proti zájmům té či jiné strany.“

Žaloba, tedy Spojené státy a jejich spojenci, neočekávala skutečnou obhajobu jakéhokoliv druhu. To je jasné z hloupých obvinění, zmatených obvinění a z naprostého selhání předložit jakékoliv důkazy, které by ustály aspoň základní přezkoumání. Případ obžaloby se rozpadl hned, jak začal. Ale jakmile začal, musel pokračovat. NATO uvízlo v pasti vlastní výroby. Pokud by obvinění stáhli, nebo pokud by byl osvobozen, byly by politické a geostrategické důsledky obrovské. NATO by muselo vysvětlovat skutečné důvody agrese proti Jugoslávii. Jeho vůdci by sami čelili obviněním z válečných zločinů. Ztrátu prestiže nelze vypočítat. Prezident Miloševič by byl opět populární politickou postavou na Balkáně. Jedinou cestou pro NATO ven bylo ukončit proces, ale bez propuštění Miloševiče, nebo připuštění pravdy o válce. Tato logika si vyžadovala jeho smrt ve vězení a zrušení procesu.

Parkerova zpráva obsahuje fakta naznačující, že, minimálně, se tribunál NATO dopouštěl zločinného chování co se týká zacházení s ním a že toto chování vedlo k jeho smrti. Tribunálu bylo opakovaně sdělováno, že má vážné problémy se srdcem, které si vyžadují patřičné vyšetření, léčbu a naprostý klid, než předstoupí před soud. Nicméně tribunál rady lékařů vytrvale ignoroval a tlačil ho do pokračování v procesu, velmi dobře věda, že stres související s procesem ho zcela jistě zabije.

Tribunál odmítl předepsanou léčbu v Rusku, zdánlivě z politických důvodů, a opět upřednostnil zájmy tribunálu, ať byly jakékoliv, před zdravím Miloševiče. Jinými slovy, záměrně mařili nezbytnou léčbu, což mohlo vést k jeho smrti. To je forma vraždy a v běžných právních jurisdikcích je to zabití.

Nicméně Parkerova zpráva obsahuje několik nevysvětlených faktů, které je třeba dále prošetřit, než se vyloučí otrávení nebo drogy mající poškodit jeho zdraví: přítomnost rifampicinu a droperidolu v jeho krvi jsou klíčovými. Nebylo provedeno žádné řádné šetření ohledně toho, jak se tyto látky mohly dostat do jeho těla. Nebyla věnována žádná pozornost jejich účinkům. Jejich přítomnost v kombinaci s nevysvětlitelně dlouhým zpožděním u přepravy jeho těla do zdravotnického zařízení na testy, vyvolává závažné otázky, které je třeba zodpovědět, avšak dodnes zůstávají nezodpovězenými.

Parkerova zpráva, navzdory jejím nelogickým závěrům, vyviňujícím tribunál NATO, poskytuje základ pro dožadování se veřejného vyšetřování smrti prezidenta Miloševiče. To je posíleno faktem, že velitel věznice OSN, kde byl prezident Miloševič držen, pan McFadden, byl, podle dokumentů odhalených Wikileaks, dodavatelem informací o Miloševičovi americkým úřadům po celou dobu jeho věznění a soudu, a dále je to posíleno faktem, že Miloševič napsal dopis ruskému velvyslanectví několik dní před svou smrtí, kde uvedl, že věří, že je tráven. Bohužel zemřel dříve, než mohl být dopis včas doručen a zodpovězen.

Všechna tato fakta vzata dohromady si vyžadují, aby bylo provedeno veřejné mezinárodní vyšetřování veškerých okolností smrti prezidenta Miloševiče, nikoliv kvůli jeho vdově Mira Markovičové a jeho synovi, ale kvůli nám všem, kteří čelíme neustálým agresivním akcím a propagandě mocností NATO. Spravedlnost si to žádá. Žádá si to mezinárodní mír a bezpečnost.


Ten Years Since the “Extrajudicial” Assassination of Slobodan Milosevic. NATO’s Responsibility vyšel 13. března 2016 na Global Research. Překlad v ceně 436 Kč Zvědavec.

Lotyšsko proti německým antifašistům

$
0
0

riga ss pochod
Stanislav Kliment
16. 3. 2016  Vaše věc
 
Lotyšská pohraniční služba nevpustila na území Lotyšska skupinu německých antifašistů, která do Rigy přiletěla, aby se zúčastnila protestního shromáždění proti dnešnímu pochodu bývalých dobrovolníků lotyšských divizí Waffen SS.

Ve skupině byli zástupci Asociace obětí nacistických režimů, Organizace veteránů odporu a Německé protifašistické ligy. Němečtí antifašisté byli vyzváni ke zpáteční cestě s tím, že mají zakázán vstup na území Lotyšska. Bylo jim také vyhrožováno zatčením a deportací do střediska nelegálních migrantů. Pochody dobrovolníků Waffen SS se v Rize konají pravidelně 16. března. Účastní se jich rovněž příslušníci SS z dalších států Pobaltí a dnešní neonacisté. Po vzpomínkové mši se koná pochod k Pomníku svobody. Provokační akce budí vždy negativní odezvu u antifašistů. Při jednom z posledních pochodů odpůrci nacistů po jejich odchodu od Památníku svobody jeho okolí dezinfikovali. Akce pohraniční služby proti německým antifašistům je v příkrém rozporu s tolerancí projevovanou lotyšskými orgány ke zločincům z časů II. světové války.

Lotyšská policie ochraňuje bývalé příslušníky Waffen SS při jejich pochodu Rigou.

Vyvraždění vesnice My Lai příslušníky americké armády

$
0
0


my lai
Přemysl Votava
16. 3. 2016   Vaše věc
 
Pro jiné válečné události zapomínáme na ty hrůzy minulé. Před 48 lety - 16. března 1968 - se vesnice My Lai stala vietnamskými Lidicemi. Vyvraždění obyvatel této vietnamské vesnice americkou armádou i dnes budí hrůzu. Po 48 letech si připomínáme masovou vraždu více než 500 vietnamských civilistů, převážně žen a dětí, kterou spáchali vojáci 23. pěší divize U.S. Army.

Některé oběti byly před smrtí dokonce mučeny, znásilněny, zohaveny. Zavražděno bylo i 170 dětí! Šlo o největší zločin americké armády za války ve Vietnamu.

Je snahou USA na tato zvěrstva americké armády zapomenout. Je přitom zcela zřejmé, že tento masakr ve Vietnamu nebyl ojedinělým. Přesto za tento zločin byl, jako jediný, odsouzen poručík William Calley. Původní rozsudek zněl doživotí. Ve vězení však poručík Calley pobyl jen 4 měsíce. Po rozsudku byl prezidentem USA omilostněn. Přesto mu trvalo 40 let, než se omluvil obětem tohoto zvěrstva.

Tragédie obyvatel vesničky My Lai způsobila, že tento masakr díky médiím probudil americkou veřejnost. Stovky válečných fotografií obletěly svět a staly se svědomím lidstva. Na základě jednání v Paříži byla vietnamská válka ukončena v roce 1975. Vietnam byl sjednocen. Vesnice My Lai se stala symbolem vietnamské války, zároveň symbolem, na který chtějí Američané zapomenout. Na tyto válečné zločiny však zapomenout nesmíme.

Němci sem budou vysídlovat migranty, to je úplně jasné

$
0
0
V.Klaus
16.3. 2016 Parlamentní listy (úryvek z článku)
Institut Václava Klause uspořádal v úterý 15. března debatu na téma migrační krize, kde autoři knihy Stěhování národů Václav Klaus a Jiří Weigl prezentovali další postřehy k fenoménu současné masové migrace.Klaus na úvod řekl, že 15. březen v současnosti nabývá nového významu, protože z Německa pro nás opět přichází nebezpečí. Nyní v souvislosti s tím, že masovou imigraci otevřeně podporuje německá kancléřka Angela Merkelová.
Faktorů vyvolávajících poptávku po příchodu do Evropy je podle Klause několik: 1. převrat Evropy do sociálního státu, kde společnost umožňuje některým lidem žít, aniž musejí pracovat, 2. převrat Evropy od národních států do Evropské unie, kde jsou rozmazané kompetence i odpovědnost, 3. fatální ideologický posun a opuštění tradičních evropských hodnot a jejichh nahrazení multikulturalismem, genderismem, humanrightismem a tak dále, 4. poslední kapkou bylo explicitní pozvání imigrantů.

Za tím vším je ambice vytvořit novou Evropu a nového Evropana, který nebude mít národní identitu a národní kořeny, vyprázdněného jedince bez identity, jenž bude „euroobčanem“. To, co se dnes děje, bylo podle Klause již dlouho připravováno.

Klaus vyprávěl, že na summitu v Caen, kde se řešila i migrace z Afriky, vyvolal „skandál“, když řekl francouzskému prezidentu Jacquesi Chiracovi, že kdyby neblbli se sociálním státem, tak Chirac „vyskočil“ a křičel, že chce Klaus zničit sociální stát.

„Němci sem budou vysídlovat migranty, to je úplně jasné,“ řekl Klaus. „Vše je třeba hledat v neblahé ideologii lidských práv,“ řekl Klaus. Podle Klause je nyní bojištěm Evropy, kde se strhne rozhodná bitva, Německo. Volební výsledek AfD označil za mimořádný.

Lotyšská Riga: fašisté oslavují, policie uklízí nepohodlné novináře

$
0
0
Lotyšská policie odváží britského novináře G. Fillipse

16. 3. 2016, Petr Ďoubalík, video


Docela zvláštní podívaná: veteráni, potomci a sympatizanti legií SS si v Lotyšsku pochodují, policie zabezpečuje hladký průběh jejich oslav a naopak pacifikuje a odváží nepohodlného novináře. 


Ten divný pocit ještě zesílil, když jsem vyťukával dnešní datum na začátku tohoto příspěvku. Opravdu se píše rok 2016? Poměrně dlouhou část života jsem si myslel, že tohle už je dávná temná minulost, která se nevrátí. Že máme zákony, které to zakazují a lidi, kteří se poučili. Teď jsem svědkem zarytého mlčení našich politiků, a co hůř, myslím, že někteří dokonce v skrytu tleskají. Ti nejdrzejší už otevřeně.



Dnes jsem přidal článek o tom, že pořadatelé pochodu legií SS mezi sebe nepustili ukrajinský prapor Azov. Copak? Nemají čisté svědomí? Došlo jim, že by se od nich ukrajinští hrdinové umazali v očích světové veřejnosti? Vždyť nám pořád evropští politici tvrdí, že nikde na Ukrajině žádné fašisty nevidí. Tady bychom je sice viděli v Lotyšsku, ale co říkat pak, až se vrátí "bojovat za vlast" na Donbas?

Zde je jedno video ze zadržení britského novináře Grema Fillipse. Na jeho konci jakoby si policisté a přihlížející fašounci společně zatleskali.

Západ je nepříjemně zaskočen: Supertank Armata je již ve výrobě!

$
0
0

16.3. 2016 První zprávy
Poté, co byl loni ruský supertank T-14 předveden na Vítězné přehlídce, se mnoho analytiků domnívalo, že šlo jen o prototyp modelu, a k masové výrobě má stále velmi daleko, píše Expert online s odkazem na Wall Street Journal (WSJ).
„Ale nyní, necelý rok po prvním setkání s nejnovějším tankem, ruský obranný komplex nemile překvapil západní vojáky - Armata je už v průmyslové výrobě," uvedly noviny.

Vydání to sdělil generální ředitel Rostech Sergej Čemezov. Když byl novinářem dotázán,„zda nebude zmrazen vývoj tanků typu Armata v souvislosti se snížením rozpočtu ministerstva obrany“, dostal šokující odpověď: „On je již v sériové výrobě."

Podle něj se Kreml „rozhodl neukončit práci na platformě Armata, protože zastavení v jeho průběhu by znamenalo ztrátu hodně peněz".

Ruské ministerstvo obrany ukázalo poprvé nový tank Armata

Těžká pásová platforma Armata se využívá pro tank T-14, těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 a obrněný transportér T-16. Kromě výše uvedeného vojenského vybavení, „rodina“ Armaty zahrnuje samohybné dělostřelectvo, nazvané novináři „stíhačem tanků" a je vyzbrojeno 152 mm houfnicí 2S35 Koalice.
První zprávy, Jiří Kouda

Rusové se s tím nemažou. Takto zúčtovali s Madeleine Albrightovou

$
0
0

16. 3. 2016 AC24

Generálna prokuratúra označila aktivity amerického „Národného demokratického inštitútu – NDI“ na území Ruska za neželané. NDI je štruktúra prepojená s Bielym domom, riadi ju známa Madeleine Albrightová, ktorá úzko spolupracovala s ruskou opozíciou a mala priamy vzťah k podpore „farebných revolúcií“.


Generálna prokuratúra RF na svojej webstránke oznámila, že aktivity Národného demokratického inštitútu pre medzinárodné vzťahy (National Democratic Institute for International Affairs, NDI), financovaného priamo USA, považuje za neželané.

Takéto rozhodnutie generálna prokuratúra prijala na základe „výsledkov preskúmania získaných materiálov“. Podľa nej „činnosť NDI predstavuje hrozbu pre základy ústavného usporiadania Ruskej federácie a bezpečnosti štátu“.

„Informácia o prijatom rozhodnutí bola zaslaná Ministerstvu spravodlivosti RF s cieľom zaradiť uvedený inštitút do zoznamu zahraničných a medzinárodných mimovládnych organizácií, činnosť ktorých je uznaná ako neželaná na území Ruskej federácie,“ píše sa v správe.

Pripomenieme, že v júli minulého roka Rada federácie na základe iniciatívy Výboru pre medzinárodné záležitosti vypracovala zoznam 12 neželaných mimovládok, vrátane NDI. V spomínanom zozname figurujú aj: Open Society Foundation (Soros), National Endowment for Democracy (NED), International Republican Institute (IRI), MacArthur Foundation, Freedom House, Charles Steward Mott Foundation, Education for Democracy Foundation, East European Democratic Center, Ukrainian World Congress, Ukrainian World Coordinating Council a Crimean Field Mission on Human Rights. Túto iniciatívu podporilo Ministerstvo zahraničných vecí RF, Ministerstvo spravodlivosti a Generálna prokuratúra RF a súhlasili spoločne vypracovať mechanizmy zákazu činnosti uvedených mimovládok v Rusku.

Mnohé z týchto mimovládok pôsobia aj na Slovensku a vyvíjajú činnosť rovnakého charakteru ako v Rusku. Z liahne Sorosovej Open Society Fundation vzišla aj bývalá premiérka Iveta Radičová.

„Mimovládna“ vládna organizácia

Oficiálnym cieľom NDI, inštitútu založeného v r. 1983 je „demokratizácia v rozvojových krajinách“, medzi ktoré po rozpade ZSSR patrilo Rusko a ďalšie post-sovietske štáty. Konkrétne, NDI aktívne pracovalo s politickými štruktúrami na Ukrajine, v Bielorusku, Gruzínsku a v Azerbajdžane.

Bývalý veľvyslanec v Rusku, Michael MacFaul, samozvaný „odborník na demokraciu, protidiktátorské hnutia a revolúcie“ v minulosti pracoval ako poradca pre NDI v Moskve. Súčasná šéfka NDI, Madeleine Albrightová bola v rokoch 1997-2001 šéfkou americkej diplomacie a tiež hlavnou iniciátorkou vojenskej operácie (vojny) USA + spojencov NATO v Juhoslávii.

Za zmienku stojí, že NDI s centrálou vo Washingtone nie je možné považovať za mimovládku. Národný demokratický inštitút pre medzinárodné vzťahy (NDI) bol zriadený vládou USA. Jeho financovanie sa realizuje cez National Endowment for Democracy (NED), ktorého financovanie zabezpečuje Kongres USA prostredníctvom vládnej agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID). Pripomenieme, že Ministerstvo zahraničných vecí USA komentovalo ukončenie činnosti ruskej pobočky USAID v roku 2012 nasledovne: „agentúra USAID sa pokúšala vplývať na politické procesy vnútri Ruska“.

NDI je štátna inštitúcia, a súčasne úzko spojená s Demokratickou stranou USA. Analogickým spôsobom je International Republican Institute (IRI) prepojený na Republikánov v USA. USAID zasiela prostriedky cez NDI a IRI a následne sa tieto prostriedky vo forme grantov distribuujú medzi mimovládky v rôznych krajinách. NDI okrem toho podporuje vzťahy s medzinárodnými politickými zväzmi ako napríklad Socialistická internacionála (do SocInterny patria napríklad francúzski socialisti, strana Francoisa Hollanda), Centristická demokratická internacionála (do r. 2001 Kresťanská demokratická internacionála) kam patrí napríklad CDU Angely Merkelovej a Liberálna internacionála (Rusko v nej zastupuje strana Jabloko).


Demokratizácia podľa NDI
Podľa verejných zdrojov, konkrétne „Novoj gazety“, v rokoch 1992 – 1996 NDI v Rusku uskutočňoval školenia pre predstaviteľov politických strán „Vybor Rossii“ a „Jabloko“ a ich poslancov v Štátnej dume. Ukázalo sa, že prvej dekáde od roku 2000 táto štruktúra spolupracovala s predstaviteľmi mimoparlamentnej opozície a mimovládnymi organizáciami. Napríklad v 2006-tom poradkyňa Michaila Kasjanova (v tom čase lídra „Ruského národnodemokratického zväzu“, Jelena Dikunová potvrdila pre „Nezavisimuju gazetu“, že NDI sa môže stať hlavnými politickým a PR poradcom Kasjanova.

V 2010-tom roku sa objavili správy (podporené dokumentmi, ktoré vyzerali ako interná komunikácia NDI),že Alexej Navaľnyj (v tom čase poradca guvernéra Kirovskej oblasti Nikitu Belych) sa stretával s pracovníkmi ruskej pobočky NDI – Mikeom Murphy a Sophie Megurine. V dokumente sa uvádzalo, že „cieľom stretnutia je posúdenie perspektív uskutočnenia série seminárov ohľadom lobbingu v Kirove a definovania iných variant súčinnosti pri rozvoji občianskej spoločnosti zo strany NDI.“

Expert Fondu rozvoja občianskej spoločnosti Stanislav Apetjan ešte v roku 2011 poukazoval na to, že USAID, NED a NDI sú na zozname partnerov Asociácie na podporu práv voličov „Hlas“. Na občiansky dohľad počas ruských volieb 2011-2012 USAID poskytlo „Hlasu“ 2,85 milióna amerických dolárov.

„Demokratizácia“ na susednej Ukrajine, ktorá vyústila do Majdánu 2014 tiež neprebehla bez pomoci NED, štruktúry priamo financovanej NDI. Podľa „Izvestij“ a podľa výkazov NED, od roku 2011 do 2014 vrátane, fond NED poskytol takmer 14 miliónov amerických dolárov na podporu ukrajinských mimovládnych organizácií. V dokumente sa tiež spomína aj International Institute of Mass Media (IIMM) spadajúceho pod NED, ktorého aktívna úloha pomohla zvrhnúť legitímneho prezidenta Viktora Janukoviča a ustanoviť Piotra Porošenka.


Mäkká sila – Soft Power

Aleksej Zudin, člen expertnej rady Inštitútu pre sociálno-ekonomický a politický výskum považuje rozhodnutie Generálnej prokuratúry za trend, spojený so sústavnými snahami Ruska vybudovať rozličné systémy ochrany pred destabilizujúcimi vplyvmi zo zahraničia. „Činnosť NDI a jemu podobných organizácií dobre zapadá do koncepcie uplatňovania mäkkej sily, t.j. snahy o získanie vplyvu nad ľudským rozumom a následne o jeho pretavenie do nejakých politických aktivít“, povedal Zudin pre noviny Vzgľad.

Zudin pripomenul, že v Rusku existuje legislatívna základňa a akútna potreba jej aktívneho využívania. „Ak by sa nič nerobilo, stačí sa pozrieť na výsledky u západných susedov. Mám na mysli situáciu na Ukrajine.

Prirodzenou snahou každého národa pri jeho rozvoji je vytvárať a využívať obranné opatrenia pred destabilizujúcim vplyvom zo zahraničia,“ uzavrel myšlienku Zudin.

Kolo se nám polámalo, udělalo bác!

$
0
0

Zdeněk Hrabica
15. 3. 2016
Nepamatuji v uchované paměti, že bychom kdy očekávali podobné vzedmutí nenávisti vůči osobnosti, jaké v Československu vzplanulo proti všem zápasům o pravost rukopisů a při včlenění do případu Hilsneriáda, kterých se ujal Tomáš Garigue Masaryk. Byl proklet ještě dříve než usedl na stolec. Hněv však dokázal vracet, profláknutému papalášovi už nikdy nepodal ruku a přestal jej zvát do sídla českých králů.


Podobně jako TGM byl zostuzen spisovatel Karel Čapek. Byl proklet až na samé dno a utrmácen českými fašisty k smrti.

I Hitler si liboval, jak to ta česká pakáž umí, když se jí chce.

Nenavádím ke srovnání.

Podobně byla prokleta i herečka Helena Růžičková, když chtěla přijmout v České republice kandidaturu KSČM do senátu, aby mohla finančně pomáhat nebohým slovenským dětem ve východoslovenské nadaci Slon. Tehdy ji surově napadl český ambicózní katolický kněz Tomáš Halík, nikoliv člověk bez poskvrny, který prý ani dneska nedělá podle ministra kultury Česku ostudu ve světě. Označil hereččin zadek za příliš velký, který se nevejde do senátorské lavice.

A po létech už jsme zase doma.

Máme doma Pražskou kavárnu; nezavdáme si před nikým.

Dva z kandidátů na českého prezidenta byli pro přímou volbu předem zařazeni: Zeman do ztělesnění plebsu, Schwarzenberg do role noblesy a aristokratické „slušnosti“.

Nakonec proti vůli světa pánů na Hradě usedla „mastná brada“ (podání bulvárního Blesku) se „ženou z lidu“. Talentovaný český režisér Jan Hřebejk to přiznal vůči hlavě státu zcela neomaleně: „Rudá a hnědá prasata táhla lháře a demagoga na Hrad. “Místopředseda Poslanecké sněmovny, pedagog Petr Gazdík dal voličům jednoznačnou známku na vysvědčení: „ Prezidenta Zemana volila ta méně kulturní část českého národa.“ Zakladatel Strany soukromníků Rudolf Baránek z Moravského Slovácka se netajil bodře nikdy tím, že Zeman musí dostat politicky přes držku a byl rád, že po něm jiní - než on - házeli na Albertově vajíčka. Miroslav Kalousek si zakoupil obraz se Zemanem a s kosočvercem , nazvaný „K...a z Lán. Neurolog Martin Stránský označil prezidenta České republiky za ožralu, lháře a hulváta. Část národa podle něho nestojí za nic, chce jenom pít a kouřit v hospodě! Na stranu žlučovitých kritiků prezidenta Miloše Zemana se zařadili bývalí i skoro i současní diplomaté – bývalý český velvyslanec v USA a v Rusku Petr Kolář, Libor Rouček, Štefan Füle, Jan Bubeník a Šimon Pánek – zhruba podle zásady koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Zatímco se v Česku i za humny stavějí Lavičky Václava Havla a jeho fotografický portrét byl zavěšen na několik měsíců na omítku starobylé pražské budovy Národního muzea, na vznešený Pražský hrad zavěšují „kominíci“ rudé „Zemanovy“ trenýrky.

Pokus o definici pojmu „Pražská kavárna“ se teprve utváří. Už dneska však rozumně uvažující člověk dobře ví, že nejde o žádný český vynález.

Přes všechny nepřestávající sociologické výzkumy a sondy se domnívám, že ve velkém sále zatím určují pořádek kavárenští povaleči. Připravují i repertoár na parketu, denně vaří podle šéfkuchaře jídelní lístek, mají až dosud plně v rukách veřejné sdělovací prostředky, financované daňovými poplatníky nebo již držené v soukromých rukách. Nebo si ještě někdo myslí, že se hluboce mýlím, že bych měl už konečně přestat? A měl bych odejít jako starý slon do buše a přestat se na svět kolem sebe dívat? A ještě se ho dotýkat? Toho bohdá nebude, aby Haha Bimbi z boje utíkala. Poseroutků bylo vždycky i v zemi pod Řípem nadbytek. Nic nového pod slunce. Myslím, že teprve uvidíme, ale mám pořád dětinskou obavu, ne-li dokonce strach, abych do něčeho ošklivého nešlápl.

Psáno pro Nové slovo a pro Novou republiku a LUK.

Tohle by si měli přečíst naši křesťané: Pět let nehorázných lží o Sýrii (otevřený dopis belgického premonstráta)

$
0
0
P. Daniel Maes
17. 3. 2016  Radio Vaticana


Otevřený list belgického řeholníka belgickému ministru zahraničí


Excelence,
jsem Belgičan žijící v Sýrii a obracím se na Vás, ctihodného ministra naší milované vlasti, abych Vám podal informace o svojí situaci a požádal Vás o další spolupráci na ochraně své i syrského lidu. 


V roce 2010 jsem já, otec Daniel Maes, premonstrátský kněz z vlámského opatství Postel-Mol přišel sloužit do syrské řeholní komunity Mar Yakub v Qâra (foto). Přicházel jsem s mnoha předsudky a podezřeními. Kontakt s místními obyvateli a s touto zemí mi však způsobil kulturní šok.

Je pravda, že individuální a politické svobody v Sýrii nebyly příliš rozvinuté a nebyly ani tak důležité (mezitím došlo ke změnám a vznikl pluralitní systém politických stran). Na druhé straně tu byla harmonická společnost složená z mnoha náboženských obcí a etnik žijících po celá staletí v míru. Kromě toho zde existovala východní velkorysá pohostinnost a tak vysoká míra bezpečnosti, kterou jsme ve své vlasti nikdy nezakusili. Krádeže a násilnosti se tu prakticky nevyskytovaly. Země nebyla zadlužená a nebyl tu žádný bezdomovec. Naopak, byly zde přijaty stovky tisíc uprchlíků z okolních zemí a bylo o ně postaráno stejně jako o zdejší občany. Každodenní život byl navíc velice ekonomický, potraviny laciné. Školy, univerzity a nemocnice byly zadarmo i pro nás, cizince patřící k syrské mnišské komunitě, jak jsme sami zakusili.

Mezitím vypukla strašná válka. Na vlastní oči jsme viděli, jak cizinci (nikoli Syřané) organizovali manifestace, které byly filmovány Katarskou televizí Al Jazeera a potom vysílány do celého světa s falešným výkladem, že se syrský lid bouří proti diktatuře. Tito cizinci pak lákali mladé lidi z naší vesnice, aby se k nim připojili. Došlo k atentátům a vraždám v sunnitských a křesťanských kruzích, což vyvolávalo dojem, že jde o jakési projevy msty podobné občanské válce.

Navzdory těmto pokusům vyvolat nenávist a chaos, zůstal syrský lid sjednocen. Jako jedna rodina protestovali Syřané proti zahraničním teroristickým skupinám a zemím, které je podporují. Stovky tisíc nevinných lidí bylo zabito, včetně mnoha vládních vojáků a příslušníků bezpečnostních složek. Školy, nemocnice a infrastruktura byly srovnány se zemí. Několik milionů občanů uteklo do zahraničí. Většina jich však našla útočiště v těch částech země, které jsou pod ochranou armády. Vláda se totiž rozhodla, že nebude chránit svoje ropná ložiska v poušti, a její absolutní prioritou se stala ochrana obyvatelstva. V listopadu 2013 jsme se i my stali cílem ozbrojených útoků. Útoky a ostřelování kolem nás desítkami tisíc ozbrojenců byly tak masivní, že lidsky vzato neexistovala žádná možnost, jak uniknout smrti a zkáze. Díky Bohu, byla celá naše komunita zázračně zachráněna a dodnes zůstala nedotčena spolu s obyvatelstvem v Qâra díky armádě.

Včasný ruský zásah na žádost syrské vlády vedl ke hluboké proměně a rázně potřel všechny typy teroristických skupin, za což je syrský lid hluboce vděčný. Je tu naděje. Nicméně, tisíce zahraničních, ozbrojených, vycvičených a placených džihádistů nadále přichází do Sýrie, aby se znovu pokusili zlomit houževnatý odpor národa.

Nyní zakoušíme největší humanitární krizi po druhé světové válce. Snažíme se na tuto výzvu odpovědět a pomáhat všem potřebným. Naše komunita zorganizovala tři střediska: v Damašku, Tartousu a tady v klášteře, odkud pomoc vychází. Před dvěma týdny jsme také mohli nabídnout pomoc Aleppu – nejvíce postiženému syrskému městu – více než 8 a půl tisíci balíků se zdravotnickou pomocí a finančně velice nákladnou pojízdnou nemocnicí. Právě za to převzala zakladatelka a představená tohoto kláštera matka Agnes-Mariam v Moskvě významné ocenění za mír a spravedlnost - „Femida“. Můžeme pokračovat v této pomoci jedině díky velkodušné podpoře četných dobrodinců, některých mezinárodních organizací a zemí jako je Nizozemsko, které jsou ochotny nás podporovat v poskytování pomoci těm nejpotřebnějším bez ohledu na jejich náboženský či etnický původ.

S velkou důvěrou se obracíme na Vás s prosbou, abyste se nenechal klamat mediálními lžemi a manipulacemi a naopak odvážně uznal to, co se v Sýrii skutečně děje. Nezapomínejme na nedávné tragické příklady. Na základě hrubých lží byly již zmasakrovány celé národy a státy. Některé velké mocnosti se chtěly zmocnit ropy, zlata, bank a skladů zbraní. Také naše belgická vlast přispěla k destabilizaci určitých zemí, kde nyní vládne totální chaos. Byly to akce ilegální a nelidské. Proč k nim došlo?

Sýrie je svrchovaná země, kolébka nejstarších civilizací i drahocenné křesťanské víry. Sýrie má legitimní vládu a prezidenta legitimně zvoleného drtivou většinou lidu a různými jeho náboženskými a etnickými složkami. Žádný mezinárodní zákon nemůže ospravedlnit žádnou zahraniční intervenci v Sýrii. Rozhodnutí o budoucnosti a vládě Sýrie patří pouze samotným Syřanům. Budete na základě nehorázných lží spolupracovat na zabíjení a další devastaci zdejšího lidu v rozporu s veškerým mezinárodním právem i lidské důstojnosti? Mají se uprchlické tábory ještě rozšířit? Chcete uvrhnout celý národ do beznadějné bídy jenom proto, že zde supervelmoci chtějí postavit ropovod, zmocnit se ropy, zemního plynu a dalšího přírodního bohatství a dobýt syrské území kvůli jeho výhodné strategické pozici? Pokoj a bezpečnost tohoto lidu vyžadují uznání svrchovanosti jeho území, jeho nezávislosti, národní a kulturní jednoty. Má snad být dočasné křehké příměří přerušeno novými ilegálními vojenskými intervencemi?

Excelence, řádný a zdatný státník připravuje budoucnost; řádný a zdatný státník respektuje mezinárodní právo a svrchovanost jiných zemí; řádný a zdatný státník chce, aby i jeho vlastní země byla respektována a řádný a zdatný státník slouží svému lidu (latinské slovo minister znamená služebník).

Excelence, buďte odvážný a kontaktujte syrskou vládu, obnovte diplomatické vztahy a neprodleně zrušte všechny sankce proti syrskému lidu, protože nejsou ničím jiným než ekonomickým terorismem, nabídněte jménem belgického lidu velkoryse svoji pomoc a podporu.

Kdo totiž slouží zájmům cizích mocností, aby jiné národy uvrhnul do nejhlubší bídy, je teroristickým leaderem a není hoden toho nazývat se státníkem. Můžeme po Vás žádat, abyste se nestavěl na stranu vrahů, nýbrž na stranu nevinných obětí?

Právě to od Vás žádáme my, syrský lid a obrovské množství lidí dobré vůle v Belgii i jinde. Za to Vám budeme vděčni, zapíšete se do dějin a budete ctěn jako řádný státník.

Přijměte nejenom naše znepokojené volání, ale i náš uctivý pozdrav.

Otec Daniel Maes (z Postel-Mol)
V Deir Mar Yakub, Qâra, Sýrie, 11. března 2016 Z italského znění listu zveřejněného na blogu Ora pro Siria
přeložil Milan Glaser

Rusové v Sýrii pokračují. Tentokrát s bitevními vrtulníky Ka-52 a Mi-28N

$
0
0

Geo
17. 3. 2016  Euroasie24

Zatímco svět v uplynulých hodinách sledoval stahování části ruské letecké techniky z Latakie a debatoval nad tím, co bude v Sýrii dál, některé zásadní odpovědi se skrývaly v obrázcích natočených na ruské základně v Hmímímu.


Ne, Rusové v Sýrii nekončí. Taktické letectvo, zastoupené stíhacími bombardéry a bitevními letouny, vyplnilo svoji misi a ruská podpora v boji proti terorismu bude mít nyní odlišný charakter. Jaký, to naznačuje přítomnost moderních bitevních vrtulníků Mi-28N a Ka-52 v Hmímímu, odhalená ve středu 17. března.

Oba typy vrtulníků jsou primárně určeny k přímé podpoře pozemních jednotek. Není známo, v jakých počtech budou tyto stroje v Sýrii nasazeny, nicméně už jejich přítomnost značí, že půjde právě o tento druh operací. Podle ruských médií byly vrtulníky do Sýrie dopraveny teprve v posledních několika dnech prostřednictvím těžkých transportních letounů An-124.

Předpoklad, že se Ka-52 zapojí do operace v Sýrii, Eurasia24.cz publikovala s odkazem na odborná média už v polovině ledna letošního roku. Zde je screenshot videa reportáže TV Zvězda ze středy 17. března, kde je tento vrtulník dobře patrný v pozadí.



Vrtulník Mi-28N je zachycen na těchto záběrech 15. až 18. vteřina



OKD se chce zaměstnanců zbavit co nejlevněji

$
0
0
- jip -
17. 3. 2016
Zdeněk Bakala ze svého nejvýnosnějšího podniku – NWR – sice před pár dny elegantně zcela zmizel, ale problémy NWR, respektive OKD, pochopitelně přetrvávají. A strašlivá ostuda také.


Za osm let propadla hodnota NWR více než dvěstěnásobně, když cena jedné její akcie se momentálně pohybuje na cenové úrovni zhruba dvou čtverečků toaletního papíru. Na vině je jednak pád cen uhlí, ale nesmí se zapomenout ani na vedení Z. Bakaly, který se díky privatizaci OKD stal jedním z nejbohatších Čechů a za 12 let působení zvládl se svými partnery z OKD vybrabčit přes 100 miliard korun.

Z. Bakala si s dodržením svého slova hlavu zřejmě nikdy příliš nelámal. Při privatizaci minoritního státního podílu OKD přislíbil, že téměř 44 000 bytů, které byly součástí tohoto podílu, prodá zhruba za 50 000 korun za byt jejich nájemníkům. To se nestalo dodnes a Z. Bakala, navzdory svým slibům, byty raději loni prodal do rukou zahraničního investora nejspíše za 20 – 25 miliard korun. Později zase Bakalovo vedení OKD přislíbilo, že důl Paskov bude uzavřen nejdříve v roce 2017, pokud stát poskytne OKD 600 milionů korun. Už v průběhu loňského roku se však hovořilo o tom, že důl Paskov by mohl být uzavřen ještě v roce 2016, pokud stát společnosti neposkytne pomoc ve výši 3 miliard korun. Staré smlouvy byly evidentně zapomenuty. Vláda další peníze do černé díry – OKD – vhazovat nechtěla, a tak nyní v této společnosti bylo propouštění, a to nejen v dole Paskov.

K prvnímu červnu letošního roku má být z OKD propuštěno 345 pracovníků (bez dolu Paskov) a odbory OKD s tím pochopitelně nesouhlasí, a navíc ústy předsedy hornických odborů Jaromíra Pytlíka upozorňují na to, že propouštění takovéhoto charakteru už je propouštěním hromadným – ve smyslu kolektivní smlouvy – a propuštění zaměstnanci by tudíž měli dostávat vyšší odstupné.

Hromadné propouštění se podle Pytlíka snaží vedení OKD účelově zakrýt trvalým, v čase rozloženým, propouštěním kmenových zaměstnanců. (Připomeňme například termín „přirozené odchody“ který znamená, že už v loňských letech nebyly zaměstnancům v důchodovém věku prodlužovány v OKD smlouvy, a tito zaměstnanci tedy museli ze společnosti odejít). Takovým způsobem se podle zástupců odborů může OKD vyhnout vyhlášení sociálního programu, i přes to, že by například propustila celý jeden činný důl… OKD svým zaměstnancům, které zakrátko vyhodí na dlažbu, nechce dopřát ani to, co jim ve smlouvě náleží…

Zdeňka Bakalu už ale problémy jeho bývalých zaměstnanců, resp. zaměstnanců společnosti, kterou vlastnila jeho společnost NWR a díky které si přišel na pěkné peníze, trápit nemusí. Bezcenné akcie s velkým gestem zdarma přenechal jiným a sám teď ve svém sídle u Ženevského jezera může plánovat další pro sebe supervýhodné obchody. Moravskoslezský kraj se z jeho podnikání bude zřejmě vzpamatovávat ještě hodně dlouho. Uvidíme, kdo ve spárech hlavního přítele sil pravdy a lásky a sponzora knihovny V. Havla skončí příště…

Analýza ruského vojenského stažení ze Sýrie

$
0
0
The Saker
17. 3. 2016  Zvědavec

Vladimír Putin právě nařídil stažení ruských sil ze Sýrie:

Považuji cíle, které byly stanoveny ministerstvu obrany, za obecně dosažené. To je důvod, proč nařizuji stažení hlavní části naši vojenské skupiny z území Syrské arabské republiky, počínaje zítřkem,“ řekl Putin v pondělí během setkání se Šojgu a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.


V krátkém období Rusko vytvořilo malou, avšak velmi efektivní vojenskou skupinu v Sýrii. Efektivní práce našich vojenských sil umožnila začátek mírového procesu,“ řekl Putin a dodal, že „ruské vládní jednotky a (syrské) vlastenecké síly změnily situaci v boji s mezinárodním terorismem a chopily se iniciativy.

První otázkou, kterou je třeba položit, je, zda je to tak: dosáhli Rusové svých cílů, nebo ne? Abychom na tuto otázku odpověděli, musíme se podívat na to, jaké původní cíle Ruska byly. To jsem učinil ve svém článku „Třináctý týden ruského zásahu v Sýrii: Demaskování lží“, kde jsem napsal:


Klíčovým zde je, jaká kritéria použít k měření „úspěchu“. A to pak vede k otázce v co Rusové doufali, že svým zásahem dosáhnou. Ukazuje se, že Putin jasně a veřejně vyjádřil, co je účelem ruského zásahu. 11. října prohlásil v rozhovoru s Vladimirem Solovjevem na prvním ruském televizním kanálu Russia 1 následující:
Naším cílem je stabilizovat legitimní moc a vytvořit podmínky pro politický kompromis.

Tož tak. Neřekl, že Rusko samo změní průběh války, tím méně, že ji vyhraje. A zatímco někteří považovali ruský zásah za totální „změnu hry“, která předznamená konec Daesh, já jsem tomu nikdy nevěřil. Toto jsem napsal přesně den předtím, než Putin přišel s výše uvedeným prohlášením:
Nemylte se zde, ruské síly v Sýrii jsou malé, aspoň prozatím, a ani zdaleka nepřipomínají to, co předpovídaly zvěsti. (…) Neexistuje způsob, jak by velmi omezený ruský zásah mohl opravdu změnit běh války, aspoň ne sám o sobě. Ano, trvám na tom, že ruský zásah je velmi omezený. 12 Su-24M, 12 Su-25SM, 6 Su-34 a 4 Su-30SM není velká síla, dokonce ani za podpory vrtulníků a střel s plochou dráhou letu. Ano, ruské síly byly velmi efektivní při zmírnění tlaku na severozápadní frontě a umožnily syrské armádě protiútok, ale to, samo o sobě, válku neukončí.

V té době jsem byl tvrdě kritizován za „podceňování“ rozsahu a potenciálu ruské operace, ale zvolil jsem si tyto kritiky ignorovat, protože jsem věděl, že čas mi dá za pravdu.

Dnešní prohlášení konečně skoncovává s teoriemi „nejvíce předjímaného střetu“ a další „změny hry“. Aspoň v to doufám.

Ruský zásah je senzačním úspěchem, který je nesporný. Vladimír Putin a ruské ozbrojené síly by měly být obzvláště hodnoceny za to, že stanovily cíle zcela přiměřené jejich reálným schopnostem. Rusové tam vstoupili s malými silami a dosáhli omezených cílů: legitimní moc syrské vlády byla stabilizována a podmínky pro politický kompromis byly vytvořeny. To není názor, ale fakt na zemi. Dokonce ani ti, kteří Putina maximálně nenávidí, to nemohou popřít. Dnešní prohlášení ukazuje, že Rusové také dodržují svoji původní strategii odchodu a nyní jsou si dostatečně jistí, aby stáhli své síly. To je jedinečné (kdy to naposledy udělaly USA?).

Přesto zůstává mnoho nezodpovězených otázek.
 

Rozparcelování Sýrie?

Stažením svých sil Rusové mohli dát signál USA, že mohou mít svoji „malou vítěznou válku“ proti Daesh. Ale mohla by to být také past. Vezmete-li v úvahu naprosté selhání americké armády v Afghánistánu a Iráku, tak proč by si náhle měli vést o mnoho lépe v Sýrii, obzvláště vzhledem k tomu, že mimo Daesh by mohli také čelit bojovníkům Íránu a Hizballahu. Navíc na rozdíl od ruských kosmických a vzdušných sil tam budou mít Američané vázané pozemní síly, a u nich je větší tendence, že uvíznou v dlouhých protivzbouřeneckých operacích. Pokud bych byl americkým vojenským poradcem, varoval bych své velitele před pozemní operací v Sýrii, dokonce i po odchodu Rusů.

Přesto, co když Američané uspějí? Nakonec Daesh dostal tvrdě na frak, takže možná by ho mohli vytlačit z Raqqa? Možná. Ale pokud se tak stane, pak nastane otázka, jestli se Američané pokusí dosáhnout de facto rozparcelování Sýrie (de jure nemohou, protože rezoluce RB OSN specificky vyzvala k jednotnému státu).

Rozparcelování Sýrie bylo, a stále je, dlouhodobým cílem Izraele. Vzhledem k obrovské moci neokonzervativců dnes (nemluvě o Hillary jako prezidentce!), existuje obrovská pravděpodobnost, že USA se pokusí Sýrii rozparcelovat.

A co když se to Američanům nepodaří, nebo nezbaští návnadu a zůstanou mimo Sýrii? Není zde riziko, že ruské stažení ponechá východní Sýrii v rukou Daesh? Nebylo by to jen další de facto rozparcelování země? Možná. Opět, to je reálné riziko.

Nakonec pokud Turci a jejich saúdští spojenci do Sýrie vtrhnou, téměř jistě to povede k rozparcelování Sýrie, protože je pochybné, že syrská armáda může vyřídit Daesh a Turecko a Saudy zároveň. Írán, samozřejmě, by mohl, ale to by vedlo k velké eskalaci, ohrožující celý region.

Myslím, že riziko rozparcelování Sýrie je tedy velmi reálné. Nicméně řečeno toto bych rád všem připomenul, že Rusko nemá žádný morální či právní závazek osamoceně zajistit územní celistvost Sýrie. Z čistě právního hlediska je to povinností každé země na planetě (protože to stanovuje charta OSN a nedávná rezoluce RB OSN) a z morálního hlediska je to především a hlavně povinností samotných Syřanů. Myslím, že by bylo pro Rusko chvályhodné, kdyby pro to učinilo maximum, ale to neznamená, že je to povinností Ruska.
 

Budoucí ruské možnosti a operace?

Chci vaši pozornost upřít na následující slova Putina: „Považuji cíle, které byly stanoveny ministerstvu obrany, za obecně dosažené.“ Pro ty, kteří nejsou obeznámeni s kontextem (hodnocením vojenské operace) by to mohlo znít jako naprostá pochvala. Avšak není. V ruské vojenské terminologii je „obecně dosažené“ lepší, než „uspokojivé“ a zhruba se to rovná „dobré“, ale ne „vynikající“. Putin neříká, že výkon ruských sil nebyl perfektní, ale říká, že cíle stanovené původně nebyly plně/dokonale dosaženy. Jinými slovy, zůstávají otevřené dveře pro operaci „cíle dosaženy“.

Druhým zajímavým okamžikem v dnešním prohlášení je, že Putin dodal: „Aby kontrolovala dodržování dohody příměří v regionu, podrží si Moskva svoji leteckou základnu Chmeimim v provincii Latakie a základnu v přístavu Tartus.

Pro mne kombinace těchto dvou prohlášení ukazuje na vysokou pravděpodobnost, že Rusové ponechávají možnosti otevřené. Zaprvé, budou nadále zásobovat Syřany vybavením, cvičit je a provádět výzvědné a zvláštní operace, a, zadruhé, ponechají si možnost použít vojenskou sílu, bude-li potřeba. Nejen, že si Rusko uchová schopnost udeřit z Kaspiku, Středozemního moře nebo svými dálkovými bombardéry, ale pravděpodobně ponechá v Tartu, Chmeimim a jinde v Sýrii dostatek alokovaných zásob a personálu, aby bylo připraveno zasáhnout prakticky okamžitě (řekněme v případě tureckého útoku na Latakii, například).

Nakonec jsem si jistý, že když budou mluvit s (nově vytvořenou) „umírněnou opozicí“, budou Rusové opatrně, ale pravidelně naznačovat potřebu dosáhnout vyjednanou dohodu se syrskou vládou, „aby válka opět nepropukla s novou intenzitou“ (nebo něco v tomto smyslu). Mějte na paměti, že, na rozdíl od svých amerických protějšků, ruští diplomaté a příslušníci tajných služeb svým protějškům skutečně rozumí, nejen proto, že plynně mluví místními jazyky a chápou kulturu, ale i proto, že jedinou důležitou vlastností očekávanou u ruského diplomata nebo člena tajné služby je schopnost chápat skutečné opravdové motivy člověka, se kterým mluví, aby se vcítili do jeho kůže. Mám dost osobních zkušeností s ruskými diplomaty a členy tajných služeb, abych si byl jist, že již trpělivě rozmlouvají se všemi klíčovými postavami na mocenských pozicích tak zvaného „umírněného odporu“, aby maximalizovali vklad, který každý z nich může poskytnout při vyjednaném řešení. Ach jistě, na plenárních zasedáních a konferencích bude spousta krásných projevů, ale klíčové úsilí bude probíhat při neformálních rozhovorech odehrávajících se v restauracích, postranních místnostech a v různých hotelech, kde si Rusové zatraceně zajistí, aby účastníkům jednání sdělili, že mají velmi osobní zájem na úspěchu vyjednávání. Proběhne spousta rozmluv plných slibů a skrytých hrozeb, a zatímco někteří samozřejmě takovým „jemným tlakům“ odolají, kumulativní účinek takovýchto neformálních setkání bude klíčový. A pokud to znamená připravit 500 odlišných přístupů a vyjednávacích technik pro 500 různých kontaktů, Rusové nebudou šetřit lidí, času a úsilí, aby se tak stalo.
 

Hodnocení

Je nyní příliš brzy kategoricky hodnotit načasování a důsledky ruského stažení ze Sýrie. Mějme rovněž na paměti, že toho spoustu nevíme. Víme však, že Sergej Lavrov měl minulý měsíc naprosto šílený rozvrh a že ruští diplomaté intenzivně vyjednávali se všemi regionálními mocnostmi. Jsem si jistý, že Rusové naplánovali své stažení přinejmenším stejně pečlivě, jako naplánovali svůj zásah, a že si ponechali co nejvíce otevřených možností. Mimochodem, velkou výhodou jednostranného rozhodnutí je, že na rozdíl od rozhodnutí, které je součástí dohody s dalšími stranami, ho lze také jednostranně zrušit. Rusům trvalo jen několik dnů, než zahájili svoji počáteční operaci, ačkoliv ji museli provést v obtížných podmínkách a pod rouškou utajení. Jak dlouho by jim trvalo vrátit se do Sýrie zpět, kdyby bylo potřeba?

Když je vše řečeno a uděláno, prostě věřím Vladimiru Putinovi. Ne, nejen proto, že jsem Putinův fanda (kterým samozřejmě jsem!), ale kvůli tomu, že vždy měl pravdu a prováděl obtížná, dokonce riskantní, rozhodnutí, která nakonec přinesla Rusku další neočekávaný úspěch.

Stejně jako každý dobrý šachový hráč i Putin ví, že jedním z klíčových faktorů v jakékoliv válce je čas, a doposud Putin načasovával každý svůj krok skvěle. Ano, byly v minulosti doby, kdy jsem se opravdu obával ohledně toho, co mi připadalo buď jako přílišné vyčkávání, nebo nebezpečné riskování, ale pokaždé se ukázalo, že mé obavy byly nepodložené. A ano, mohu snadno spíchnout dlouhý seznam potenciálně katastrofických scénářů pro Sýrii, ale myslím, že by to mělo smysl jen tehdy, kdyby Putin měl, stejně jako Obama, za sebou dlouhý a působivý seznam selhání, katastrof, mylných kalkulací a trapných porážek. Ale nemá. Vlastně vidím úžasný seznam úspěchů, dosažených navzdory velmi obtížným okolnostem. A klíčem k Putinovu úspěchu by mohlo být, že je zarytým realistou.

Rusko je stále slabé. Ano, je silnější, než v minulosti a vzestupuje velmi rychle, ale je stále slabé, obzvláště v porovnání se stále obrovskou anglo-sionistickou Říší, jejíž zdroje prostě zastiňují ruské ve většině kategorií. Nicméně tato poměrná slabost také nutí Kreml být velmi opatrným. Když je říše bohatá a mocná a je arogantní a přeceňuje své schopnosti, není to tak zlé, jako když tak činí slabší země. Jen se podívejte na USA za Obamy: šly od jedné ponižující a nákladné porážky k druhé – přesto jsou stále tady a stále mocné, téměř tak mocné, jako před 10 lety. Zatímco v dlouhodobém horizontu tento typ arogance a hrubé nekompetentnosti, který dnes pozorujeme u amerických tvůrců rozhodnutí, povede k nevyhnutelnému kolapsu Říše, ve střednědobém horizontu je selhání nebude skutečně příliš bolet. Jen jeden příklad: vezměte si americké vojenské intervence v Afghánistánu a v Iráku. Jsou naprostými a totálními propadáky, totálními katastrofami nevyčíslitelného rozsahu. Zapíšou se do historie jako ta nejhorší zahraničně-politická selhání všech dob. A přesto když chodíte po centru New Yorku nebo San Franciska, nikdy vás nenapadne, že jste navštívili zemi, která právě prohrála dvě velké a dlouhé války.

Rusko takovýto „luxus moci“ nemá, musí počítat každou položku a musí plánovat každý krok s maximální precizností. Stejně jako provazochodec bez bezpečnostní sítě i Putin ví, že jediný chybný krok může mít katastrofální následky.

Stáhnout velkou část ruských ozbrojených sil ze Sýrie právě nyní je zcela jistě kurážným a potenciálně riskantním krokem, ale jsem si jist, že je to také správným krokem. Ale teprve čas ukáže, jestli byla má jistota oprávněná, nebo ne.


Analysis of the Russian military pullout from Syria vyšel 14. března 2016 na thesaker.is. Překlad v ceně 824 Kč Zvědavec.

Andrej Babiš nevlastní Farmu Čapí hnízdo vědomně! :-D)

Viewing all 19126 articles
Browse latest View live