Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

12. 4. 1961 - První cesta z vesmíru vedla do Prahy (a "kosmická" soutěž o cenu pro čtenáře Nové republiky)

$
0
0

12. 4. 2016, Petr Ďoubalík, zdroje: sputnik 10 vecikarikatura


První cesta z vesmíru vedla do Prahy


12. dubna 1961 (před 55 lety) se Jurij Gagarin stal prvním člověkem, který uskutečnil let do vesmíru. V tento den odstartoval z kosmodromu Bajkonur v kosmické lodi Vostok, jeho let trval 108 minut. Lidstvo tak vstoupilo do nové, kosmické éry a občan Sovětského svazu se stal prvním kosmonautem v historii.

K napsání tohoto příspěvku mne přivedlo několik důvodů:
1) Gagarin se po návratu z kosmu stal okamžitě nejpopulárnějším člověkem planety. Nadšeně ho vítali lidé všude ve světě, ale vůbec první Gagarinova zahraniční cesta vedla 28. dubna 1961 do Prahy, kde ho přivítaly statisíce lidí. 
Dnes, 12. 4. 2016, jsem se zeptal našich vesnických, školou povinných dětí, jestli vědí, jaké je dnes výročí - nevěděly. Napověděl jsem, že před 55 lety se dostal první člověk do vesmíru, a zeptal se, zda-li ho znají. Z 20 dětí se přihlásily jen 2, jedno řeklo Lajka a druhé Armstrong. Fakt.
V okamžik startu Gagarin zvolal "Poechali!" - tedy "Jedeme!"
2) Na Sputniku dnes napsali 10 málo známých skutečností o Gagarinovi. Koho to zajímá, nalezne zde

3) V Rusku se 12. duben slaví jako Den kosmonautiky. My můžeme alespoň na dálku zamávat.

4) Tady je ještě několik dalších zajímavostí:
Zde o tom, co psaly světové noviny 12. 4. 1961: svetovy tisk
Fotografická kronika o 1. letu člověka do vesmíru: fotokronika

5) Máme pro vás soutěž - asi vůbec první soutěž na Nové republice a hned KOSMICKOU!

Prohlédněte si dobře tento snímek. Můžete si představit, že jste Gagarin a jako první člověk vidíte naši krásnou planetu v celé parádě. A teď soutěžní úkol: Co myslíte, jste schopni zapíchnout do fotky špendlík (udělat tečku do obrázku) přesně do místa, kde se nachází třeba... třeba - Kunětická hora?! Tolerance v přesnosti: plus mínus 5 km. Já byl fascinován, když se mi to povedlo. Byl to krásný pocit, dívat se na zeměkouli a říci si: "Tady jsem!" (bydlím blízko Kunětické hory, nápověda: je to mezi Hradcem Králové a Pardubicemi). Když se vám to povede, můžete (ale nemusíte), udělat ještě druhou tečku do místa, kde bydlíte vy. Na konci týdne pověsím vyluštění a vylosuji vítěze. Tomu pak pošlu nejnovější knížku Lenky Procházkové "Nejsou to bohové" s autogramem. Vaše soutěžní tečky na "satelitním snímku" posílejte do konce tohoto týdne na adresu: doubalik.petr@seznam.cz. Použít lze i jednoduchý grafický program "Malování", ten by měl mít každý.
autorství snímku příště (dohledám)


cena pro vylosovaného správného luštitele

Article 0

$
0
0
Lenka Procházková

12. 4. 2016  (Pokračování)

Jednoho večera, když ve sněmovně právě probíhaly opozicí oblíbené interpelace, které Kecal periferním zrakem sledoval na televizní obrazovce v parlamentním bufetu, na to konečně kápl. A odhodlaně se vydal chodbami. Po několika bludných minutách šťastně natrefil zasedací sál a hned od dveří se energicky hlásil o slovo. Když mu je předsedající (socan) udělil, zažili přítomní poslanci informační šok. Lídr zmírající strany totiž od řečnického pultu slovně napadl ministra vnitra (socana), že toleruje a kryje celorepublikovou veřejnou sbírku na „Liďák“, aniž by byla ministerstvem řádně schválena. „Je to ilegální akce! Partyzánština! Příprava na puč!“ křičel do starobylého sálu Kecal a pravicoví legislativci mu vestoje tleskali. 


Mnozí dokonce tloukli do lavic zutými lakýrkami a řvali: „Hanba fuj!“ Povzbuzený Kecal ještě přitvrdil a žádal ministrovu okamžitou demisi. Ten pobledl a límeček oranžové košile jej náhle začal škrtit. Ani přítomný premiér nepůsobil fotogenicky klidně. Ale Kecal, rozhicovaný aplausem, naštěstí v řeči pokračoval, zkrátka si protahoval svou hvězdnou chvíli a tím nevědomky poskytl čas našemu muži v ústraní.



Ano, hádáte správně, milé děti, mluvíme zase o tom starém hackerovi, který drama ve sněmovně sledoval v přímém přenosu v televizi. A než se Kecal dostal k výčitkám, že „... na zbídačený Tibet socani nevybrali ani hrstku rejže, zato na ten svůj palác už od zmanipulovaných debilů vydyndali stamilóny...,“ stihl si náš pohotový hacker najít na rychlém internetu heslo „veřejná sbírka“. Pak s uspokojením usrkl hlt červeného vína z láhve darované mu hejtmanem v odstíněném sklípku, no a potom už upřel zrak na vizitky. Takže v té samé chvíli, kdy Kecal dospěl k vyvrcholení své obžaloby socanů, cinkla pobledlému ministrovi vnitra v kapse saka nápověda. Než došel k mikrofonu, stihl si esemesku přečíst. Takže jeho následná odpověď Kecalovi byla jasná a stručná jak facka. Vysvětlil, že podle platné legislativy není získávání peněz pro politickou činnost strany žádnou veřejnou sbírkou, ale zcela běžnou praxí všech stran a politických hnutí, tudíž to nepodléhá schválení ministerstva vnitra. Uklidněný předsedající (socan) vyhlásil desetiminutovou přestávku, „...aby si kolegové po pravici mohli ministrovo tvrzení ověřit na internetu, když už tak lapidární věc nemají v hlavě.“ V oněch deseti minutách pauzy se ministr vnitra stihl připravit i na další předpokládaný útok. A ten skutečně přišel, když Kecal, pevně se držící řečnického pultu jako kormidla, vykřičel do socanských poslaneckých lavic obvinění, že: „Prachy vyžebrávané na Lidový dům nesouvisí s politickou činností strany!“ V té chvíli, dřív než ministr vnitra stihl zvednout ruku, se ale překvapivě přihlásil o slovo pan JO, který byl nejen předsedou své strany ale i ministrem financí. A svým typicky kombinovaným dialektem vyčetl kolegovi, že jen bohapustě kecá. „Lebo každá strana, tak ako každá firma, musí mít sídlo, odkial riadí svoju agendu. Čili peniaze vybrané na udržení sídla, sú nutným predpokladom pre každodenú činnost strany.“ Tímto logickým vysvětlením bouřlivé jednání krotce skončilo.


Jistě vám nemusíme, milé děti, dlouze vyprávět, že v dalších dnech se záznam z nočního jednání sněmovny stal internetovým hitem a peníze na konto Lidový dům se hrnuly proudem. Zcela utajený byl ale zvrat v postoji prezidenta země. Ten byl totiž u samotného zrodu kauzy, když jako někdejší předseda socanů před mnoha lety odmítl, aby strana vyplatila vyděračskému advokátovi dodatečný honorář. Teď, coby prezident, byl sice už nestraníkem, ale když viděl, jak zdárně pokračuje ušlechtilý boj o záchranu Lidového domu, pocítil i on morální nutkání taky nějakou hřivnou přispět. Jenže polovinu svého prezidentského platu už pravidelně posílal na umoření státního dluhu a taky přispíval na klokánky a na novou voliéru ibisů, takže zbytek příjmů mu stačil sotva tak na cigarety, knihy, domácnost a školné pro dceru. Ale protože byl stále intelektuálně na výši, šedé buňky mozkové mu vymyslely řešení. Prezidentovi se zamlouvalo a pořídil si kvůli němu nový tropiko klobouk. Slušel mu. A tak si jej zálibně nasazoval každou sudou neděli v měsíci, kdy doprovázel návštěvníky při veřejné prohlídce zámeckého skleníku v Lánech. Kasičku s dobrovolnými příspěvky na „údržbu okrasné květeny“ pak každé sudé pondělí odnášel spiklenecký zahradník (socan) do České spořitelny ve Stochově a anonymně ty dobrovolné příspěvky vkládal na konto Lidový dům. Zřejmě to nebylo úplně regulérní, ale jak říká i církev svatá, účel světí prostředky. A tak se, i díky milovníkům flóry, uprostřed září na neóně, který svítil na fasádě Lidového domu, přičetla poslední chybějící koruna. Tím byla bankovní půjčka splacena i s úroky a hned v dalším dni se konala veliká veřejná slavnost. Byla to zrovna sobota, a tak přijeli všichni. No, úplně všichni zase ne. Zatrpklí mafiáni zůstali trčet doma, na oslavu poslali jenom své atraktivní dlouhonohé přítelkyně. A členy správních rad zastupovaly na slavnosti jejich legitimní manželky. Zato odboráři dorazili hromadně přeplněnými autobusy. Pro chudé socany žijící v odlehlých vískách, daleko od Prahy, vypravilo ministerstvo dopravy ze spádových měst zvláštní vlaky za poloviční jízdné. Kecalovy rozhořčené výpady, že vláda si svou lůzu předplácí, už nikdo nebral vážně a dokonce i mainstream je označil za kyselé hrozny. Pouze náš muž v ústraní zpozorněl. Ptáte se proč, milé děti?



Ten ministr dopravy byl nestraník, ale do vlády jej jmenovala strana JO, takže náš starý hacker vycítil ve vzduchu úklady. Proč pan JO zaúkoloval svého ministra, aby podpořil akci socanů? I v té sněmovně se jich onehdy osobně energicky zastal. Co tím sleduje? dumal neklidný hacker. A znovu, ač nerad, si prohlédl mailovou poštu pana JO. Náladu mu ta četba nepozvedla! Z čerstvých dopisů pana JO pochopil, že nějaký Lidový dům s jedním ubohým nádvořím už je oligarchovi úplně ukradený, neboť si pro své budoucí sídlo vyhlédl daleko vznešenější, rozsáhlejší a starobylejší pražskou nemovitost.



A tak, zatímco z vyzdobené Hybernské ulice se ovíněné a dobře najedené davy radostně přesouvaly na Žižkaperk, kde měl na plácku pod koněm zazářit triumfální ohňostroj, náš starý hacker, vyděšený tajnými plány pana JO, chvatně probíral své staré vizitky. Ale žádná z nich se pro novou situaci nehodila. Bývalý předseda socanů, nynější prezident, byl už obklopen zcela jinými dveřníky, než které náš hacker kdysi zaučoval a jejichž vizitky měl dodnes schované. Co říkáte, milé děti, že vy byste to řešily dopisem? Jenže tomuhle prezidentovi kontroloval došlou poštu kancléř. A hacker dobře věděl, že psaníčko s jeho podpisem, by skončilo v koši, ne-li hůř. Telefonovat taky nemohl, prezidentův mobil měl tajné číslo. Přece to ale nevzdám! Musím ho nějak varovat! říkal si hacker v duchu a tiskl své horečnaté čelo na sklo okna, aby se zchladil. V té chvíli uviděl, jak tmavou ulici nasvítily reflektory auta. Blížilo se, podle zvuku to byla normální škodovka. Zastavila u chodníku před vchodem do hackerova domu. Připomeňte si, milé děti, že náš starý hacker bydlel na předměstí v paneláku. Chtěl dožít v nenápadném ústraní. A teď mu někdo v noci neomaleně zvoní na zvonek!



Postavu neviděl přicházet, protože auto zhaslo a měsíc se schoval za mrakem. Možná, že jich přichází víc, napadlo nevesele hackera a obezřetně se vzdálil od okna. Zvonek se odmlčel, ale pak se rozezněl na stole mobil. Volající číslo neznal, ale zvědavost nakonec zvítězila nad strachem. A tak hovor přijal: „Kdo je?“ „No já,“ ozvalo se netrpělivě. „Stojím před barákem. Zmáčkni mi bzučák!“ Ten hluboký hlas znal. Nejenom z televize. „Páté patro!“ vydechl v úžasu. Pak v předsíni zmáčkl bzučák a vyšel do chodby, aby na hosta počkal u výtahu.




Rozsvícená kabina se zvolna vynořila, mohutný muž, opřený o hůl, přijížděl sám. „Kde máš ochranku?!“ vyhrkl zhrozeně hacker, když otevřel prosklené dveře výtahu. „Buď ticho, jsem tu inkognito,“ utrousil hluboký hlas. „Tak teda vítej,“ zašeptal hacker a doprovodil starého muže do bytu. Usadil jej v kuchyni na lavici a mírně odsunul stůl, aby měl jeho někdejší přítel víc pohodlí pro své bolavé nohy. „Dáš si slivovici?“ nabídl mu. „Stačí pivo,“ zabublal unaveně hlas. „Nepřišel jsem se smiřovat!“ dodal už s větší vervou. „To ani nečekám,“ ušklíbl se hacker a vyndal z lednice dvě lahve Braníka. „Potřebuješ radu,“ odhadl, když pěna ve sklenicích klesla a oba se napili. „Hmm,“ přiznal neochotně host a uhnul pohledem ke kredenci, kde byla za sklem stará fotka v oranžovém plastovém rámečku. „Pořád si totiž nejsem tou věcí úplně jistý,“ dodal s povzdechem. „Já ale jo,“ pochopil téma inteligentní hacker. „Musíš k nim vstoupit,“ důrazně zvýšil hlas. „Z mnoha důvodů! Jeden se týká i plánů pana...“ „Ale co moje hrdost?“ skočil mu do řeči návštěvník. „Budou si myslet, parchanti socanští, že lezu ke křížku,“ zamračil se. „Nebudou!“ plácl do stolu hacker. „Protože ty to podáš tak, že naopak budou nadšení. Nejdřív samozřejmě pochválíš úspěch té jejich sbírky. S důrazem na všechny bezejmenné tisíce řadových členů, neboť oni jsou solí země a tak dál, a tak podobně, však víš. No a potom se podíváš do papírku a řekneš, že podle aktuální statistiky mají teď socani 22 600 členů...“ „To víš jak?“ podivil se host. „Já to nevím. Házím jen přibližný odhad, ty si to samozřejmě zjistíš naprosto přesně. Načež uděláš dramatickou pauzu, pak se usměješ a řekneš, že statistika se mýlí. A že těch členů je o jednoho víc! A významně se plácneš do hrudi.“ „To je docela silný!“ přikývl uznale host a v zamyšlení, jak si tu situaci vnitřním zrakem hned představoval, dopil svou sklenku branického. „Možná si přece jen dáme tu slivovici. Co říkáš, stará vojno?“ Hacker potěšeně nakročil k lednici, ale vtom k nim z hloubi ulice dolehl klakson auta. „Kruci! To je dcera. Dala mi jenom čtvrt hodiny. Chce ještě stihnout ten Žižkaperk,“ vysvětlil starý muž a zklamaně zašátral po své odložené holi. „Mám nápad!“ vyhrkl hacker. „Jeď tam s ní! A rovnou jim to řekni. Nač to odkládat? Bude to spontánní a lidové, když přijedeš jen tak, neohlášeně a bez ochranky.“ „To není špatný nápad,“ pookřál i návštěvník a celkem křepce se blížil k předsíni. „Akorát neznám ten počet členů, takže tu pointu nemůžu použít,“ zalitoval. „Od čeho máš mobil?! Než dojedete na Žižkov, zjistím tu přesnou cifru. A pošlu ti ji esemeskou, “ slíbil hacker a přidržel starému příteli dveře výtahu. „Jak tě znám, uděláš z toho tábor lidu!“ „O tom nepochybuj!“ zamrkal spiklenecky šedovlasý muž a potom s neobvyklou pokorou dodal: „Tu slivovici si dáme jindy. Přijď za mnou do úřadu. Čím dřív, tím líp.“ „Přijedu do Lán!“ rozhodl hacker. „Chlastat a žvanit v úřadě je riziko. Všude máš kamery a zvědy.“ Pak už dveře výtahu klaply. Ale pobavený smích zazníval z šachty v každém patře, kudy kabina projížděla. To už však hacker neslyšel. Radostně spěchal k počítači. Nabourat se do chráněných statistických záznamů strany socanů byla úplná hračka. „Na ten Žižkaperk jedu s tebou,“ oznámil v autě omládlý starý muž. „Šlápni na to!“ „Kancléř tě zabije,“ povzdechla dívka, ale šlápla na to. „To nestihne. Už mám vyhlédnutého náhradníka,“ pousmál se lišácky spolujezdec a zaklepal to špičkou hole o podlahu vozu. Když se blížili k Bílé labuti, ozářil nebe nad Vítkovem roj oranžových rachejtlí. „Lidi tě ale poznají,“ podotkla od volantu dívka. „A donutí tě řečnit.“ „S tím si nelámej hlavu, improvizovat umím za všech okolností!“ uklidnil ji lišák. V kapse saka mu pípla esemeska. Rozsvítil displej mobilu, prohlédl si to pětimístné číslo, pak zavřel oči a uložil si je do své neomylné paměti.



„A to už je konec pohádky?“ Ne, nebojte se, milé děti, to je teprve začátek. Pokračování zase někdy jindy. Zatím si představujte ten ohňostroj a davy šťastných lidí na Žižkaperku. „Ale kde pak budou všichni spát? Co ti chudí, kteří přijeli z odlehlých vísek? Na hotel nemají, když nejsou hejtmani...“ Nač hotel? Zapomněly jste, milé děti, že je přivezly zvláštní vlaky? Ty na ně samozřejmě na nádraží počkají a v noci je odvezou zase zpátky. A v neděli pak budou výletníci v hospodě vyprávět, jak pěkné to bylo v té Praze...

Hovinky.cz - za pět, posaďte se!

$
0
0
tu kočyčku jsem namaloval já

13. 4. 2016, Petr Ďoubalík, zdroj: zde


Seznamovské Novinky.cz, nepotěšily jste mne, ani já vás nepotěším. Za pět! Modré obrazovky smrti už nás možná děsit nebudou, ale vaše hrubky napořád.





http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/400321-modre-obrazovky-smrti-uz-nebudou-desit-uzivatele-sami-reknou-co-pad-zpusobilo.html
Otevřel jsem diskusi, ve které byl v tu chvíli ještě jen pouhý 1 komentář. Uklidňující. Paní Kaštánková - za nás všechny, kterým ještě mateřština není cizí, děkuji.
Ano, na internetu gramatika trpí. Je to daň za možnost svobodně, zatím, publikovat. Je nás mnoho, kteří jsme si nikdy nemysleli, že budeme "novinařit". Jsme amatéři, kteří mají na prvním místě snahu přinést lidem informaci a s češtinou bojujeme, jak nejlépe umíme. Snad mi proto prominete i ten překlep v nadpisu. Ale Novinky.cz jsou přece těžcí profesionálové...
to na stole je monitor počítače, maloval jsem obrázek někdy v roce 1995...


Zase nás oblaží američtí mloci

$
0
0
Lubomír Man
12. 4. 2016

Od 27. května do 30. května, tedy celé tři dny (tahle délka se bude stále prodlužovat, až z ní bude nová dočasnost), budeme mít možnost vítat na našich silnicích americké mloky v khaki uniformách, přesunující se ze svých základen v Německu přes naše území do Pobaltí, kde se účastní manévrů Saber Strike čili Sek šavlí. 


Američtí mloci si tím trochu zajíždějí, ale není to úplně beze smyslu, protože na českém území se k nim - jak se kulantně vyjádřil náš herec a ministr národní obrany Stropnický - připojí česká technika. I slaboduší ovšem chápou, že ona česká technika se nevykodrcá na svůj velký výlet sama od sebe, ale budou ji obsluhovat čeští vojáci, kteří ji ve společné koloně s mloky dopraví až k hranicím Ruské federace do Pobaltí, odkud budou společně s mloky ukazovat směrem k ruským lidem své svaly. Takže podle úsloví, že kdo s vlky žije, s vlky vyje, dojde v Pobaltí k našemu společnému vystoupení a spojení s armádou, která svou expanzívností a nutkáním rozlézat se do všech koutů zeměkoule, dalece překonává představu, jakou měl o expanzívností náš slavný spisovatel Karel Čapek, když s úmyslem zobrazit ji v co nejodpudivější formě, sepisoval svou knížku Válka s mloky..

Ale nám to nevadí, nevadí to ani vládě, která naši účast v Seku šavlí schválila, jedeme společně vlastně už se supermloky a jsme už od nich skoro k nerozeznání. Jedeme s nimi zvesela i s chutí a s veškerým klidem i proti Karlu Čapkovi, proti Husovi i proti Masarykovi, proti všemu zplesnivělému humanizmu a demokracii. Vždyť jsou-li tihle supermloci usazeni v tisících základen po celém světě, sedíme tam s nimi vlastně už dnes tak trošku i my. Tak trošku jsme s nimi ve 179 základnách v Německu, ve 109 základnách v Japonsku, v 85 základnách v Jižní Koreji, a celkově jsme s nimi v tisících a snad vůbec nespočítatelných základnách (proto asi Pentagon jejich přesný počet nezveřejňuje), v 74 zemích světa.

No řekněte, není to nádherný, povznášející pocit?

Dvě tváře demokracie, aneb když dva dělají totéž, není to vždy totéž

$
0
0

Jiří Baťa
13. 4. 2016
Aktuálně TV přinesla spolu s videozáznamem zprávu o tom, jak mladé ruské političce hrozí za kritiku Putina vězení zde. Pro jisté lidi z pražské kavárny, pravdoláskaře, havloidy, sluníčkáře a bijce za lidská práva je to jobova zvěst. Nezvratný důkaz, jak jsou v Rusku pronásledování lidé, kteří nesouhlasí s režimem, s Putinem, jak je jim bráněno vyjádřit svobodně svůj názor, jak jsou persekuování za kritiku Putina.


Perex této informace praví, že : Kritizovat prezidenta Vladimira Putina se v Rusku nevyplácí. Úřady zahájily vyšetřování údajné „nenávistné kampaně“ ze strany poslankyně regionálního parlamentu v Kursku Olgy Liové. Ta na YouTube zveřejnila video, v němž Putina obvinila ze „zločinného spolčení“ proti ruskému lidu. Liová tvrdí, že o její život již několikrát usilovali neznámí útočníci.

To myslím, potěší jak Kocába, Bursíka, biomasu, Kalouska, Šláfenberga, Langšádlovou, Laudáta, ale jistě i Ženíška, Štětinu a mnohé další členy pražské kavárny. Zkusme se však na tuto informaci, která by jistě „měla“ mít patřičně výbušnou odezvu v médiích, možná i na půdě parlamentu, jak bývá u našich politiků zvykem zabývat se věcmi, po kterých jim je kulové, podívat z jiného úhlu pohledu.

Takže si to shrňme: jak ze zprávy (a českého překladu videa) vyplývá, mladá poslankyně z Kurska Olga Liová byla, resp. je vyšetřována ruskými úřady za „údajné nenávistnou kampaň“, ve které se měla jmenovaná dopustit obvinění prezidenta V. Putina a prokurátora Čajku ze „zločinného spolčení“ proti ruskému lidu, neboť se prý neumí postavit proti přebujelé korupci. Kromě toho by měla být poslankyně Liová stíhána za „šíření nenávisti“, neboť (jako vydavatelka vlastního deníku) svými výroky poškodila důstojnost vládních činitelů. Za tyto činy, resp. výroky, by mohla být odsouzena až na dva roky do vězení. Liová také tvrdí, že se do této situace dostala vlivem tlaku svých kolegů v parlamentu. Mimo jiné také tvrdí, že o její život již několikrát usilovali neznámí útočníci. To zřejmě dává do souvislosti i s obviněním prezidenta Putina. Tolik fakta, vyplývající ze zprávy Aktuálně TV.

Na první pohled se zdá, že poslankyně Liová je vyšetřována za banality, za které jsou považovány výroky, resp. obvinění prezidenta Putina. Jsou důvody, uváděné v této souvislosti, adekvátní veřejnému obvinění Putina? Notabene z tak těžkého zločinu, jakým má podle Liové být „zločinné spolčení“! Nebo je to prach sprostá pomluva? Není proto nijak od věci, jestliže vyšetřovatelé Liovou obvinili ze „šíření nenávisti“ vůči vládním činitelům. Tyto skutečnosti by bylo možno z hlediska jistého úhlu pohledu na demokracii považovat za právo na svobodu slova, nicméně i toto právo by mělo mít své hranice. V tomto případě, z hlediska ruských úřadů, byly její slova v rámci práv na svobodné vyjádření názoru vyhodnoceny jako překročení pomyslné hranice a jmenovaná bude zřejmě za slova nařčení a pomluvy, souzena.

Našim pravdoláskařům, zastáncům dodržování lidských práv a jejich ochránců budou nepochybně a s největší pravděpodobností a hraničící s jistotou, tyto skutečnosti posuzovány jako útok na lidská práva a demokracii v Rusku. To lze považovat téměř za legitimní, protože (bohužel) na lidská práva, svobodu a demokracii mají tito lidé diametrálně odlišné názory než většina občanů Česka. Nicméně to neznamená, že lze s nimi jako takovými souhlasit, protože jejich pohledy a názory na tyto skutečnosti jsou nejen výrazně menšinové, populistické, ale hlavně pro občany nepřijatelné a prozápadně zavádějící.

To lze dokumentovat na události podobného typu, i když v tomto případě šlo nejen o pomluvu, šíření nenávisti, neslušnosti, ale vyloženě o hrubé vulgární urážky a dehonestaci hlavy státu. Na rozdíl od ruských úřadů a ruského pojetí demokracie, které mají na rozdíl od naší, nějaké mantinely nastaveny, naše demokracie, svoboda a lidská práva mají univerzální charakter. Tam, kde by měly být bezprecedentně uplatňovány, jsou jen vysmívány, ale tam, kde jde o drobné projevy občanské nespokojenosti, jsou hnána do extrémů. Jako příklady lez uvést zcela nepřijatelné, či spíše odsouzeníhodné výroky na adresu prezidenta republiky, kdy byl mj. nazván hovadem, hulvátem, fašistou, hajzlem aj., avšak trestní oznámení na tyto pachatele těchto výroků skončilo s výsměchem jakýmkoli platným zákonům a spravedlnosti v hlubokém koši! To vše v souladu s „lidskými právy, právem na svobodu slova, s demokracií po Česku“!

Je samozřejmé, že případ poslankyně Liové v Rusku může v takovém případě vzbuzovat dojem nedemokratičnosti, porušování lidských práv, svobody slova atd., Na rozdíl od nás však v jejich (ruském) právu a spravedlnosti nepanuje demokratická anarchie a zvůle, jedním slovem demokratická neurvalost, nemravnost, neslušnost, neúcta a hanobení hlavy státu a státnosti jako u nás v Česku.

Případ Liové ukazuje, že ruské úřady nedopustí, aby někdo pro svou popularitu a zviditelnění se pronášel na adresu prezidenta RF, resp. nejvyššího prokurátora RF takové pomluvy, které poškozují jejich osobnost, čest a v neposlední řadě i jejich pověst a postavení. Jestliže poslankyně Liová jako hlavní důvod pro své obvinění uvedla, že jmenovaní se dopustili „zločinného spolčení“ proti ruskému lidu, pak každý střízlivě uvažující člověk musí uznat, že její důvody, údajně spočívající v nedůsledném boji proti korupci nelze považovat za „zločinné spolčení“ proti ruskému lidu a že takové obvinění je zcela mimo mísu, avšak na ruské podmínky nikoli mimo jejich platné zákony.

Budu se opakovat když konstatuji, že zatímco na adresu naší hlavy státu se mohou vylévat kýble špíny, hanobit jej co komu slina na jazyk přinese, bez ohledu na slušnost, mravy, etiku ale i vychování, v Rusku podobné zhovadilosti netrpí. A asi se nebudu mýlit, že stejně je tomu i v jiných kulturních a mravně uvědomělých evropských státech. Záměrně nezmiňuji „demokratických“, protože demokracie je v tomto případě příliš zavádějící pojem, jak dokazují výše uvedené skutečnosti.

,,Prezident Miloš Zeman podlézá režimu popírajícímu svobodu a demokracii", za to v Česku je svobody slova a projevu přehršle, přímo habaděj, ovšem jen s tím, že někteří jsou si rovni, jiní jsou si ještě rovnější!

$
0
0
Břetislav Olšer
13.4. 2016   Rukojmí
Ceny Anděl 2016 získávají amatérští zpěváčci a bigbíty; že to jsou profesionálové? Omlouvám se, omyl; amatéři mají charisma a tvoří super kvalitu zadarmo, zatímco mnozí neintonující profíci beztak s playbackem letošního Anděla sice neví, co je to charisma, ale zato mají za to miliony... David Koller pronesl,,hrdinská slova": „Já bych byl rád, kdyby se naše vláda o nás postarala a netahala nás na východ za těma lidma, který to evidentně dělají, je to pan Babiš nebo pan Klaus, nebo dokonce soudruh Zeman,“ řekl v přímém přenosu a narazil; Andrej Babiš mu vzkázal: „Asi jste si mě spletl s Kellnerem, pro kterého zpíváte na večírcích a pro kterého jsou Rusko a Čína hlavní trhy.



Lenka Dusilová jako skvělá zpěvačka prokázala vztah k playbacku a čtecímu zařízeni, když si musela svůj politický text napsat na kus papíru: „Mám na srdci pár slov. Je to důležitý. Nesouhlasíme s tím, že se prezident naší země ve svém úřadu chová nedůstojně a i naším jménem podlézá režimu popírajícímu svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí ani vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor. Děkujeme,“ přečetla z lístečku a pak převzala cenu od Lewron music center a IFPI - Mezinárodní federace hudebního průmyslu (International Federation of the Phonographic Industry).

Věděla, co činí. Musela se odvděčit za své západní image po únorovém zájezdu do USA. Angažovanou umělkyni to jistě stálo mnoho morálních sil, než se loni přemohla odletět pracovně do nenáviděné Číny. První Prague-New York Effect na začátku letošního roku představil dílo české zpěvačky Dusilové a newyorské tanečnice a jazzové vokalistky Tendayi Kuumba - členky uskupení Urban Bush Women. Obě umělkyně vystoupily ve světové premiéře 6. a 7. února 2016 v divadle Jack v newyorskému Brooklynu, 8. února pak projekt přivítalo divadlo Gonda na Georgetown University ve Washingtonu, DC...



Jo, pan Schapiro má z Lenky jistě radost a nechá se s ní možná vyfotit jako s šéfem českých muslimů Alrawim. A možná by se hodila též za stážistku v Bílém domě, Monika by jí mohla poradit, jak na to... Uznání Spojených států si jistě vysloužil i David Koller za svá slova: „Já bych byl rád, kdyby se naše vláda o nás postarala a netahala nás na východ za těma lidma, který to evidentně dělají, je to pan Babiš nebo pan Klaus, nebo dokonce soudruh Zeman,“ řekl v přímém přenosu a narazil; Andrej Babiš mu vzkázal: „Asi jste si mě spletl s Kellnerem, pro kterého zpíváte na večírcích a pro kterého jsou Rusko a Čína hlavní trhy,“ uvedl v esemesce, o čemž ParlamentníListy.cz během víkendu jako jediné informovaly.

Takže, prezident Zeman podlézá režimu popírajícímu svobodu a demokracii, za to v Česku je svobody slova a projevu přehršle, přímo habaděj, ovšem jen s tím, že někteří jsou si rovni, jiní jsou si ještě rovnější. Třeba já, moje blogy na iDnes a cenzoři Gabal. Landšándlová, Janda a spol: http://www.rukojmi.cz/clanky/1431-pornoherec-nenavistna-kampan-schwarzenberga-marxista-dalajlama-zcenzurovany-spisovatel-o-tom-jak-mu-zrusili-blog-i-o-tibetu-a-cine

http://www.rukojmi.cz/clanky/1419-vymazali-mi-na-idnes-vsechny-blogy-zacala-nova-era-estebactvi-byt-babis-pry-nebyl-u-stb

Vůbec první udělování orlic se odehrálo 17. června 1944 v pražském Černínském paláci, dnešním sídle ministerstva zahraničí. K. H. Frank tam osobně vyznamenal ve velké zasedací síni členy protektorátní vlády v čele s premiérem Jaroslavem Krejčím (na snímku). | foto: Archiv Viléma Wodáka


Kdyby žila Dusilová v roce 1942 - 44, jistě by hajlovala po boku Karla Högera v Národním divadle, jinak by jí čekala plynová komora. A co by se jí asi stalo, kdyby během 2. světové války odmítla Čestný štít Protektorátu Böhmen und Mähren se Svatováclavskou orlicí, kterou udělil státní ministr K. H. Frank mj. spisovateli Františku Kožíkovi a malíři Maxi Švabinskému. Odmítnutí “ocenění” by se rovnalo transportu do koncentráku. Oceňování bylo určeno „pro vyznamenávání příslušníků protektorátu, kteří se osvědčili vzorným postojem nebo plněním povinností a stálou pohotovostí k nasazení“.

Představa, jak jsou charakterní oba výše zmínění „umělci“ tváří v tvář Hitlerovu státnímu ministru, je spíš k tragickému pobavení; troufl by si Kožík nebo Švabinský vrátit Frankovi Svatováclavskou orlicí…? Když se jednou Arnošt Lustig ptal Otakara Vávry, proč přijal toto vyznamenání, odpověděl mu: „To jsem si myslel, že jste chytřejší, pane Lustigu. Kdybych Svatováclavskou orlici nepřijal, do večera jsem skončil v Kobylisích na popravišti…“ https://www.youtube.com/watch?v=KHLIyUz-DMU Inu, někdy je lepší mluviti stříbro a mlčeti zlato, aniž by k tomu Dusilová potřeboval playback... a hlavně by si měla vážit toho, že už nemusí hajlovat, podepisovat Antichartu či se jinak podbízet režimu, za což vděčí také prezidentu Zemanovi. Ten má dnes skoro 70procentní podporu národa, jehož má ale přece rozdělovat dle Dusilové a Kollera a dalších "umělců", kteří se však pořád svým kumštem dělí na amatéry a profíky za pár melounů, jak by řekl Milouš Jakeš o Zagorce... Třeba o nich též Josef Laufer zazpívá píseň jako o statečném kapitánu Minaříkovi.,,

Pozor, opět nám přitvrdí zákon potírající právo na svobodu slova a projevu... Paradoxem je, když sama státní moc, která občanům přikazuje jak se chovat a nechovat, vkládá principy nerovnosti do zákonů a chce dělit občany do skupin a tříd.

$
0
0
František Matějka
13.4. 2016   Rukojmí
K hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob přidají kromě jiného, vážení, třídy. Tedy skupiny osob s obdobnou sociální pozicí, životním stylem, prestiží, právem, autoritou, ale i majetkem, příjmy nebo vzděláním.Každý den si po seznámení se s novými legislativními návrhy říkám, že to, co přijali včera, už přece musí být konečná. Že víc to už nejde. Že kontrola a řízení našich životů už dosáhly maxima možného. Že systém zdánlivé prevence, šmírování, špiclování a perzekuce vybraných skupin v zájmu pomyslného blaha všehomíra už není čím doplnit.



Hlavou se mi zas a znovu honí pasáže z děl Orwella nebo filmu Equilibrium. Absurdnost situace však ještě zjevně nedosáhla konce. Paradoxem pak je, když sama státní moc, která občanům přikazuje jak se chovat a nechovat, vkládá principy nerovnosti do zákonů a chce dělit občany do skupin a tříd.

V současné době dochází k další tzv. harmonizaci unijního práva a rozšíření trestnosti veřejně vyřčených slov a projevů. Slovo harmonie znamená obecně soulad, souzvuk, souznění. Lidé mívají toto slovo spojené s dobrými pocity. Kdo by nechtěl mít svůj život plný harmonie. Používat však toto slovo v souvislosti se zaváděním společných politik a předpisů v EU je výsměchem významu tohoto pojmu. Aktuálně budou rozšířeny trestné činy podle § 355 a 356, tedy hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, resp. podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, o „sexuální orientaci“, „pohlavní identitu“ a „třídu“. Vynechám vše ostatní a tu „třídu“ si vychutnám. V novodobém pojetí totiž nejde o třídy dělnickou a buržoazní, ale (podle důvodové zprávy Ministerstva spravedlnosti ČR k novele zákona) o skupiny osob podle obdobné sociální pozice, životního stylu, obecné prestiže, práva, autority, ale i majetku, příjmů či vzdělání.

Unijní i naše elity tedy opět našly řešení problémů vzrůstajícího napětí v členských státech. Řešit příčiny? Proč, když permanentní udržování občanů v napětí z neřešení příčin poskytuje ideální prostor k tomu, aby byli povolnější k zavádění dalšího utahování šroubů. Zavedení pojmu „třída“ do části trestního zákoníku přináší jako součást i nutné podrobné rozdělování občanů do skupin ze strany státní moci. Tak dokonalé roztřídění lidí, jak popisuje důvodová zpráva demokratického ministerstva, neměl ani komunistický režim.

Přemýšlím, zda si elity uvědomují, že dělení občanů do nových tříd, aby bylo možné lépe identifikovat cíle nových zrádců budovatelských myšlenek, škůdců a protivládních živlů, je dvojsečné. Až totiž ministr financí pronese svoje památné „všetci kradnů“, nebo ministr průmyslu a obchodu Mládek svoje „živnostníci parazitují“, mohla by nám vláda pěkně zeštíhlet. A to nemluvím o všech těch HateFree a nikým nevolených iniciativách, přisátých na veřejné rozpočty, které mnohdy plošně označují jinak smýšlející nálepkou „xenofobové“, „homofobové“, „extremisté“ či „rasisté“. Nově totiž bude mimo jiné platit, že „kdo veřejně hanobí skupinu osob pro jejich (…) příslušnost k (…) třídě, (…) bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta“. A tříd bude nově, jak patrno výše, opravdu hodně a každý se v nějaké najdeme.

Žijeme na dluh náš i našich dětí, Evropa je ničena socialismem, centralismem, multikulturalismem a utopistickými společnými politikami, které nefungují. Tam, kde vše dosavadní selhává, křičí establishment „více Evropy!“. Jenže zákon o zachování energie platí v přeneseném slova smyslu vždy a všude a to „více Evropy!“ (pro establishment) znamená „méně svobody“ (pro občany). Novela trestního zákona je toho dalším důkazem v řadě.

Svět na prahu nových časů...Klíčovým úkolem dneška je hledání nového mechanismu rozvoje a nového jazyka schopného další vývoj popsat

$
0
0

Michail Chazin
13.4. 2016   Eurásia24
Čas od času nezaškodí přečíst si znovu texty, obzvláště ty analytické, které byly zveřejněny v nedávné minulosti. Slovo „nedávné“ je třeba brát s velkou rezervou, protože při současné překotnosti vývoje událostí jsou i čtyři roky poměrně dlouhým časovým úsekem. Právě taková doba brzy uplyne od první publikace textu ruského ekonoma, analytika a „proroka“ současné krize Michaila Chazina.


V České republice vyšel překlad textu na blogu Ostrov Janiky, odkud ho přebíráme pro jeho mimořádnou zajímavost, aktuálnost v kontextu současného dění, přesnou retrospektivu a cennou výzvu k hledání alternativ. Je dlouhý, ale stojí za to dočíst jej do konce.

Svět se dnes nachází před zásadním, radikálním zlomem. Co do síly a rozsahu nesrovnatelně větším než byly zlomy v letech 1917 a 1991, a to proto, že ideje, v jejichž rámci změny probíhaly tehdy, byly známy, dá se dokonce říci, že byly běžnou, všední věcí. Dnes ale nemáme ani jazyk pro popis současného stavu, ani alternativní ideje.

Naposledy taková situace vznikla v dějinách v Evropě, v XVI. –XVII. století, kdy po více než tisíci letech křesťanství započal krutý zlom v ideologii a ekonomice feudalismu. Byla to velmi těžká doba a nedej Bože aby se opakovala. Abychom se tomu vyhnuli, je nezbytně nutné, dříve než změny rozbijí všechny obranné civilizační mechanizmy, nabídnout nové myšlenky odpovídajícího civilizačního dosahu. Zatím však nebyly nalezeny.

Co je podstatou změn odvíjejících se před našima očima?


Hlavní problém současnosti spočívá v tom, že se vyčerpal mechanismus, který zajišťoval ekonomický rozvoj lidstva v průběhu několika století.

Zrození technologických zón

Současný model rozvoje, který je zvykem nazývat „vědecko-technický pokrok“ se zformoval v XVII. –XVIII. století v Západní Evropě, po „hodnotové revoluci“ XVI. –XVII. století, která zrušila přes tisíc let platný zákaz lichvy. Samozřejmě, stejně jako všechna ostatní biblická přikázání, nebyl vždy dodržován, ovšem v systému ekonomických vztahů celkově nebyl úrok využíván. Tam, kde byl používán téměř legálně, v obchodních republikách jako byly Benátky a Janov, hrál spíše roli platby pojistného. Vlastní výrobní procesy byly postaveny na principu cechů, které tvrdě omezovaly jak objem, tak technologie a nomenklaturu výrobků.

Nebudu zde diskutovat důvody objevení se kapitalismu (tedy kapitálu jako zdroje zisku na základě úroku), ale obrátím čtenářovu pozornost na jednu zásadní skutečnost: s jeho vznikem se objevil vážný problém – kam podít získaný produkt?

Není tajemstvím, že pozdní antická manufaktura zajišťovala dosti vysokou produktivitu práce – určitě vyšší, než středověká výroba v rámci cechů. Přesto, navzdory Marxovým tezím, přenechala své místo méně produktivnímu feudalismu. Proč? Věc se má tak, že manufaktury té doby neměly dostatečně velký trh pro odbyt svých výrobků, otrokářská společnost prostě nevytvářela dostatečné množství spotřebitelů. Dokud Římský stát podporoval městský plebs (dával mu „chléb a hry“) pomocí vněekonomických zdrojů příjmů – válečné kořisti a stříbrných dolů ve Španělsku – manufaktury pracovaly celkem úspěšně. Potom nutně musely zemřít.

Analogický problém nevyhnutelně čekal i nově se rodící centra kapitalismu. Ano, byly tam zdroje peněz, pomocí kterých bylo možno založit manufaktury. Ovšem nadbytečný objem výroby a nové inovované výrobky potřebovaly nové spotřebitele. Kde je vzít? Jediným místem odbytu mohl být pouze vnější trh.

Samozřejmě, exportovaná produkce musela překonávat tu místní – být levnější, být kvalitnější nebo prostě jenom novou (tak říkajíc, pluh místo rádla), a proto její dovoz nutně ničil místní výrobu, což vytvářelo armádu nezaměstnaných a vytvářelo půdu pro rozvoj kapitalismu. Za zmínku stojí historie ohrazování v Anglii, kde „ovce snědly lidi“, protože manufakturně vyráběné tkaniny byly levnější než ty vyráběné ručně, nebo zoufalý hlad v Indii, kde, jak psali očití svědci, podél cest ležely kosti statisíců, a možná miliónů tkalců a jejich rodinných příslušníků, kteří zemřeli hlady, když nevydrželi konkurenci s levnými, z Anglie dováženými, v továrnách vyrobenými látkami…

I když, to je svým způsobem pouze lyrická vsuvka. To hlavní je – předstih financování inovací. Vkládat prostředky do výroby běžných výrobků a služeb, stejně jako do vývoje nových má smysl pouze v tom případě, když se neustále rozšiřuje trh, který musí jednak zajišťovat odbyt neustále zlevňujících tradičních výrobků a navíc k tomu – zajistit „technologické metropoli“ další doplňkové příjmy umožňující rentabilní výrobu inovačních výrobků.

Takže již v XVIII. století nastal vývoj takzvaných technologických zón (což je termín Olega Vadimoviče Grigorjeva, který tuto teorii rozpracoval počátkem třetího tisíciletí), které se staly jakýmisi „technologickými metropolemi“ postupně rozšiřujíce trhy odbytu svého zboží a svůj politický vliv. Občas se „technologické metropole“ a prostě metropole překrývaly. Británie kategoricky zakazovala rozvoj výroby ve svých koloniích, ty musely zůstávat pouze surovinovými doplňky. Dokonce i finanční systém byl přizpůsoben tak, aby v koloniích nemohly vzniknout samostatné zdroje kapitálu. Na území Velké Británie obíhaly papírové peníze (libry šterlingů), které bylo zakázáno vyvážet, a v koloniích – zlaté mince ražené „na místech“, guinea, které každý, kdo chtěl navštívit Británii, nebo se natrvalo vrátit do vlasti, byl nucen vézt s sebou.

Velká Británie se stala první technologickou zónou. Druhou se mohla stát Francie, ta ale padla za oběť Velké francouzské revoluci a Napoleonským válkám, takže vlastní zónu nevytvořila a více méně se stala částí zóny britské. Druhou technologickou zónou se stalo Německo, které do své technologické zóny včlenilo Rakousko-Uhersko, část Itálie, severní a východní Evropy, a také Rusko. Definitivně se tato zóna zformovala po vítězství ve Francouzko-Pruské válce, t.j. koncem 60. let XIX. století.

Třetí zónu vytvořily USA, poté co se osvobodily od britské koloniální nadvlády a dostaly možnost rozvíjet svůj průmysl, jehož tempo růstu se zvláště zrychlilo v průběhu Občanské války v letech 1861–1865. Čtvrtou se počátkem XX. století stalo Japonsko.

Ovšem již koncem XIX. století první tři zóny začaly mít problémy. Jejich rozšiřování se začalo prudce zpomalovat vzhledem k vyčerpání volných trhů. Co to znamenalo z hlediska kapitálu? To, že investice do inovací a nových kapacit se stávaly stále méně rentabilními. Začala krize poklesu efektivity kapitálu. Nebylo jednoduché si toho všimnout a pochopit to vzhledem k tomu, že sám proces se vyvíjel nerovnoměrně jak v jednotlivých průmyslových odvětvích, tak v jednotlivých regiónech, ovšem myšlenka, že ke svému normálnímu fungování potřebuje kapitalismus neustále se rozšiřující odbytiště, probleskla již u Adama Smithe. Na počátku minulého století se stala příčinou sporu mezi Leninem a Rosou Luxemburgovou, která aktivně kritizovala Leninovu tezi, že „kapitalismus sám sobě vytváří odbytiště“. Dnes již víme, že Luxemburgová měla pravdu, ale díky tomuto sporu se toto téma na dlouhá desetiletí stalo v SSSR „tabu“ a bylo tak jednou z příčin, které ho dovedly k zániku.

Následkem výše zmíněné krize bylo podstatné zesílení cyklických krizí, které byly do té doby běžným, leč nikoliv kritickým jevem. Nyní trvaly podstatně déle. Depresi, následující po krizi roku 1907, nazývali v USA až do krize třicátých let „Velkou“. Podstatné je však to, že se vyjasnilo, že jediným způsobem, jak pokračovat v rozvoji, je přerozdělení odbytišť ve svůj prospěch. První světová válka byla bitvou o trhy s jediným konkrétním výsledkem – jedna z technologických zón, která před ní měla nejenom vlastní výrobu, ale i vlastní měnový systém, o tento systém přišla. Měla i jeden nepřímý, leč docela podstatný následek: v bývalé Ruské říši příchod k moci strany, které se podařilo to, co se nepodařilo národní buržoazii za cara – vytvořit vlastní technologickou zónu. Pátou a poslední.

Počátkem XX. století byla velikost trhu, který musel mít k dispozici skutečně nezávislý stát, zhruba 50 miliónů spotřebitelů…

Rád bych vysvětlil, co v daném kontextu chápeme pod slovem „nezávislost“ a jeho ne úplně přesným synonymem „soběstačnost“. Nezávislý stát, to je takový stát, jehož ekonomika má na vnějších faktorech nezávislé jádro. Za prvé, disponuje všemi (nebo téměř všemi, s výjimkou marginálních) odvětvími ekonomiky. Za druhé, ve všech těchto odvětvích se nachází na světové špičce, nebo se na ni může velmi rychle dostat. A za třetí, je schopen se dostatečně dlouho vyvíjet bez jakéhokoliv zahraničního obchodu. Izolace po určitou dobu se pro něj nesmí stát katastrofou. Reálně nezávislý stát se neobejde bez nezávislé ekonomiky. Při tom opačné tvrzení nemusí být nutně pravdivé.

Takže počátkem minulého století v Evropě zůstalo pět až šest reálně nezávislých států, majících soběstačnou ekonomiku. Ruská říše, Německo, Rakousko-Uhersko, Francie, Velká Británíe a možná Španělsko. Všechny ostatní státy se nevyhnutelně musely přidružit coby satelity nebo „mladší partneři“ ke spolkům vedeným jednou z uvedených zemí.

První světová válka ovšem základní ekonomické protiklady nevyřešila. K přerozdělení trhů byla zapotřebí druhá válka, po které zůstaly funkční pouze dvě technologické zóny z pěti. Německá a Japonská prostě zmizely a Británie se nároku na vlastní technologickou zónu vzdala ještě v průběhu války, když dovolila USA obchodovat přímo s koloniemi Sjednoceného království, míjejíce Londýn.

Jak se dalo předpokládat, zpočátku se Spojené státy radostně rozvíjely, osvojovaly si nové trhy, dělaly bomby a rvaly se do kosmu… A potom začaly tytéž problémy s odbytem.

V polovině XX. století byla velikost trhu, kterým musel příslušný stát pro zabezpečení soběstačnosti disponovat, zhruba 500 miliónů lidí. A v tomto okamžiku mohly být skutečně nezávislými a vůdci mohutných společenství států pouze dvě země. Což se také stalo – zůstaly pouze USA a SSSR. Všímat si Číny a Indie nebylo nutné, to nebyly ekonomiky spotřebitelů v současném chápání tohoto slova, jejich ekonomika měla ještě v mnohém naturální charakter. Leč světová ekonomika se dále vyvíjela a ke konci třetí čtvrtiny XX. století objemy trhů nutných pro normální rozvoj soběstačné ekonomiky dosáhly velikosti řádově miliardy lidí… A začalo být jasné, že na světě může zůstat pouze jeden nezávislý stát.

Vítězství, které se nekonalo

Na rozdíl od současně převládajícího názoru, šanci na výhru měl spíše Sovětský svaz.

Krizi se nemohly vyhnout obě supervelmoci, ale vzhledem k tomu, že objem trhu měla Sovětská zóna podstatně menší než Americká, začala u nás krize dříve, a konkrétně na počátku 60. let. Disproporce se ovšem díky plánované sovětské ekonomice, v rámci možností, kompenzovaly, takže krize se vyvíjela velmi pomalu. Až ke konci 70. let jsme se teprve dostali na nulové tempo rozvoje. V USA to sice začalo později, ale zato natvrdo. Rok 1971 – default, odstoupení od výměny dolarů za zlato, potom porážka ve Vietnamské válce. Léta 1973–74 – ropná krize, prudký růst cen ropy promítající se do výrobních nákladů, potom stagflace (což je termín používaný v 80. letech pro situaci vysoké inflace + nulový růst, nebo pokles ekonomiky + vysoká nezaměstnanost). Byla to klasická krize poklesu efektivity kapitálu, reinkarnace krize konce XIX. století. Marx by se mohl pousmát: kapitalismu hrozila porážka v plném souladu s jeho teorií, ovšem ne proto, že socialismus rostl rychleji, ale proto, že klesal pomaleji.

Uvědomovali si členové Politbyra ÚV KSSS po katastrofické „ropné“ krizi roku 1973, že Sovětský svaz vyhrál „studenou válku“ a že se ocitli před otázkou – zda je potřeba dobít protivníka a urychlit rozklad „západní“ ekonomiky a USA? Vynaložil jsem hodně sil na to, abych se dozvěděl, jestli tato otázka byla jasně zformulována a jaká byla na ni odpověď. Moje šetření (které spočívalo v besedách s bývalými vysoce postavenými funkcionáři ÚV KSSS a KGB SSSR) ukázalo následující. Za prvé, otázka byla zformulována. Za druhé, otázka byla převedena na dva podstatně jednodušší a hlavně pouze technologické problémy.

Jeden se týkal schopnosti SSSR kontrolovat území nacházející se v té době v zóně vlivu USA. Po rozpadu „suveréna“ tam nutně musely začít neřízené, v mnohém ničivé a pro celý svět nebezpečné procesy. Druhý se týkal připravenosti SSSR zůstat osamocený proti Číně, která v té době již začínala technologickou revoluci.

Odpovědi na obě tyto otázky byly záporné – vedoucí státníci došli k závěru, že SSSR není schopen kontrolovat téměř polovinu světa sklouzávající k totalitarismu, řádění terorismu a anarchie a současně omezovat rostoucí možnosti Číny. SSSR nastartoval proces, který později dostal jméno „uvolnění“.

Fakticky to byl dlouhý řetězec ústupků protivníkovi. Sovětský svaz začal se Spojenými státy jednat o strategických zbraních, což zmenšilo napětí v americkém rozpočtu. Západ se nacházel v těžké ropné krizi a SSSR tam začal dodávat naftu a plyn. Ideologové kapitalismu nevěděli, jak se bránit sovětskému ideologickému a politickému tlaku (stačí si přečíst texty které v té době napsali Kisinger a Brzezinski), ale SSSR přistoupil na jednání o humanitárních otázkách, které byly ukončeny v roce 1975 podpisem známého Helsinského dokumentu, obsahujícího takzvaný „humanitární koš“ – který se stal základem totální kritiky SSSR/Ruska za porušování „lidských práv“.

Jinými slovy, vedení SSSR se rozhodlo zachovat status quo – nerozšiřovat se zničením konkurenta, ale pokusit se udržet ve více či méně pevných hranicích jednotlivých projektů. To byla zásadní chyba – jako kdyby dítě nejenom odmítlo růst, ale dokonce přijalo opatření k realizaci této ideje (chodilo by například místo do školy stále jen do mateřské školky).

Tou dobou vedení USA našlo řešení situace. Bylo nutné nastartovat novou „technologickou vlnu“, což se nedá udělat v situaci poklesu a bez války. A protože rozšiřovat trh nelze, je nutné takové rozšíření imitovat. Finanční instituce USA začaly kreditní stimulaci konečné (spotřebitelské) poptávky, což byla podstata politiky „reaganomiky“.

Cíle bylo dosaženo: nová „technologická vlna“ byla nastartována, SSSR se rozpadl – i jako technologická zóna, i jako stát. Teoreticky bylo třeba se v tomto okamžiku zastavit. Bylo nutné za pomoci aktiv (včetně trhů), získaných rozpadem protivníka „uzavřít“ dluhy vzniklé za desetiletí „reaganomiky“. Jenomže v té době se k moci již dostala administrativa Clintona – lidé Wall-Streetu, pro které byla emise a tvorba nových dluhů hlavním zdrojem příjmů. Místo toho, aby „utáhli kohoutek“, použili získaná aktiva jako zástavu pro tvorbu nových dluhů. V důsledku toho přišla Clintonova „zlatá éra“, která byla vystřídána permanentními krizemi let dvoutisících. A dnes můžeme směle prohlásit, že současná krize – to je reinkarnace krize 70. let. Další krize poklesu efektivity kapitálu. Jenom dříve pokles probíhal v rámci konkurence několika technologických zón, kdežto dnes – v rámci jedné. Podstata věci se tím nemění.

Je tu ještě jeden malý detail. Předchozí dvě krize probíhaly v situaci více méně přirozené akumulace dluhů. Výjimkou byl počátek 30-tých let. Hrůzy „Velké“ krize byly tehdy do značné míry vyvolány poklesem soukromé poptávky, který následoval po 20-tých letech, kdy byla částečně stimulována kreditním mechanismem. V současnosti právě končící období je však charakteristické právě masovou stimulací poptávky mechanismem „reaganomiky“ a proto nás nečeká pomalé zahnívání (jako v SSSR v 80. letech), ale jemu předcházející velmi a velmi hluboký pád.

To je ale jenom polovina neštěstí. To podstatné je to, že vynechává mechanismus vědecko-technického pokroku, který po několik století určoval vývoj lidstva. Vyčerpal se. Zcela a totálně. Nemá zdroje.

Rusko proto čekají závažné problémy spojené s odpisem nesplatitelných dluhů a následném rozpadu celého světového finančního systému. Což znamená, že nový model rozvoje nebudeme hledat v tichu pracoven, majíce k dispozici alespoň několik desetiletí, ale ve velmi surových sociálně-politických podmínkách. Můžete vysvětlovat, kolikrát chcete, že problémy Egypta nám nehrozí, použijte ale zdravý selský rozum: rozdíl je pouze v tom, že většina obyvatel Egypta utrácí 80 procent svých příjmů za jídlo, kdežto my – pouhých 40. Ale při růstu cen, který dnes vidíme, kolik času nám zbývá?

Triumf úroku

Právě v tom období, když jsme odmítli vítězství ve „studené válce“, jsme se fakticky zřekli základních principů „Rudého“ projektu. O něco později, ve druhé polovině let 80. let, Gorbačov vyhlásil, že SSSR neponese světu svoje hodnoty, protože přechází na hodnoty „všelidské“. Zřeknutím se sovětského systému globalizace vedl nás Gorbačov neodvratně do systému globalizace „Západního“ projektu, protože jiná globalizace prostě nebyla k dispozici.

Základem jakéhokoliv globálního projektu je nadsvětová idea, daleko přesahující rámec smysly vnímaného světa. A nejenom to, od počátku musí být tato nadsvětová idea vyhlášena coby Pravda pro všechny, na věčné časy a bez alternativ. Ani to však samo o sobě nestačí. K tomu, aby se masy lidí ideou nadchly a pustily se do její realizace v celosvětovém měřítku, je nutné tuto ideu převést do politické dimenze, ve které jedině může dojít k její realizaci. Pro své úspěšné šíření se globální projekt musí uchytit v nějaké opěrné zemi. Ta musí být velká a z hlediska ekonomického a vojenského mocná. Pouze silný stát, který je uznávaným vůdcem projektu, může zabránit ostatním státům v neustálých vzájemných konfliktech a zajistit zapojování do projektu dalších a dalších účastníků. Od tohoto okamžiku se globální projekt stává hierarchickým, řízeným z jednoho centra a otevřeně expansionistickým.

V průběhu dějin lidstva takových nadsvětových idejí nevzniklo nijak mnoho. V naší zemi je více či méně známá historie všehovšudy tří projektů: Křesťanství (které se již dávno rozpadlo na několik projektů), Islámu a Komunismu.

Podívejme se trochu podrobněji na to, jak to vypadalo posledních 500 let v Evropě. V XVI. století, po katastrofální „zlaté“ krizi, vyvolané dramatickým pádem ceny zlata, které tehdy (a téměř celou psanou historii) bylo Jedinou mírou hodnoty (JMH), a následném rozbití naturálního feudálního hospodářství, se v Evropě začal vyvíjet nový, Kapitalistický projekt. Jeho ideovou základnou se stala Reformace. Ve svém doktrinálním schématu tento projekt ustoupil od biblického systému hodnot a rezignoval na jedno z dogmat – zákaz lichvy, protože základem ekonomiky Kapitalistického globálního projektu se stal úrok. Zákaz, samozřejmě, nemohl být zrušen v dogmatice. Například v tezích Martina Luthera je stále obsažen, ale byl odstraněn mýtem takzvané „protestantské etiky“. V systému hodnot se zásadně změnil základní cíl. Jestliže cílem Křesťanského projektu ve všech jeho variantách je spravedlnost, pak v Kapitalistickém je to zisk a obohacení.

Právě s kapitalistickým projektem, obsahujícím úrok, je spojen ještě jeden fenomén lidstva – tak zvaná technologická společnost. Nedokázal ji vybudovat žádný stát nebo civilizace neschvalující úrok. Jediná výjimka – Sovětský svaz.

Zlato v retortě

Kapitalistický projekt v „čisté podobě“ dnes již neexistuje. V XIX. století proběhly závažné změny v jeho ekonomických základech, které podstatně transformovaly jeho základní hodnoty. Spojeno je to s tím, že struktura dogmat kapitalistického projektu byla nestabilní a naléhavě vyžadovala změny. Buď další ústup od biblických hodnot (nové kapitalistické státy byly ještě v mnohém křesťanské), nebo návrat k zákazu lichvy. Pozoruhodné je, že se realizovaly oba způsoby.

Oba se zrodily koncem XVIII. století. První z nich, jež se stal základem „Západního“ projektu, byl v podstatě zkratkou pradávné touhy všech alchymistů syntetizovat zlato v retortě. Proč se snažili stvořit právě zlato je celkem jasné – v té době bylo pro celé lidstvo Jedinou mírou hodnoty. Potom našli jednoduché řešení: jestliže nelze syntetizovat zlato, je třeba změnit míru hodnoty – stanovit takovou, kterou lze syntetizovat v retortě. A potom k té baňce nikoho cizího nepustit. Právě z této myšlenky (o té druhé se zmíním níže) vyrostl projekt finančního kapitalismu, a potom i nový globální projekt.

Aniž bychom zacházeli do podrobností, můžeme říci, že Jedinou mírou hodnoty je dnes americký dolar. A jedinou retortou, ve které vzniká je – Federální rezervní systém USA, soukromá firma, jejímiž majiteli jsou největší investiční banky Wall Streetu. Celý světový finanční systém s jeho institucemi jako je MMF, Světová banka a mnohé další, jako svůj hlavní cíl vidí právě zachování monopolu FRS na emisi peněz.

Je jasné, že tento projekt, jenž se aktivně rozvíjel v XIX. a XX. století, vzkvétal pouze a jedině díky úroku. Jeho základními stádii byly: vznik první soukromé státní banky (s monopolním právem na emisi peněz) v Anglii v polovině XIX. století, vytvoření FRS USA počátkem XX. století, Bretton-Woodská úmluva z roku 1944 a konečně rozpad „Rudého“ projektu v roce 1991. A změna názvu z Kapitalistického na „Západní“ souvisí s tím, že termín „Západ“, používaný našimi masovými sdělovacími prostředky, je zmiňován právě při popisu projektových organizací „Západního“ globálního projektu – států jako jsou USA nebo Velká Británie, a některých čistě projektových útvarů, jako MMF, NATO atd.

Základní systém hodnot „Západního“ projektu se ve srovnání s projektem „Kapitalistickým“ dosti podstatně změnil. Právě „Západnímu“ projektu vděčíme za vznik nového Kázání na hoře – „Protestantské etiky“, která fakticky anulovala zbylé biblické hodnoty. Závažné změny proběhly také v ekonomice, vzhledem k tomu, že dominantní majetky se začaly vytvářet ne v materiální sféře, ne ve výrobě nebo díky přírodní rentě, ale pomocí nezřízené multiplikace čistě finančních aktiv. Tento model způsobil, že podíl finančních hodnot (statků), které v XIX. století tvořily méně než polovinu všech aktiv lidstva, tvoří k dnešnímu dni více než 99 procent těchto aktiv. Jenom objem futures contract, například na ropu, přesahuje (v cenovém vyjádření) objem fyzické ropy až tisíckrát.

Tento způsob vytváření aktiv „pomocí tiskařského lisu“, v podmínkách již existující technologické civilizace, vyvolal v život fenomén „nadspotřeby“. Rozmach systému spotřebitelských půjček na základě emise dolaru umožnil rychle zvýšit životní úroveň značné části obyvatelstva na teritoriu „Západního“ projektu. Současně to také snížilo chuť bojovat za realizaci projektových hodnot, protože boj nevyhnutelně snižuje životní úroveň. Do rozpadu světového socialistického systému sjednocovala řadové stoupence „Západního“ projektu vnější hrozba. Po jejím zmizení se totálně uvolnili. V důsledku čehož byla pro „Západní“ projekt nenávratně ztracena jedna z hlavních front vzájemného boje projektů, fronta demografická.

Kromě toho změna rozhodujícího způsobu výroby nejen že podstatně změnila psychologii projektové elity, ale i podstatně zmenšila její řídící část: dnes přijímá zásadní projektová rozhodnutí „Západního“ projektu skupina lidí o velikosti maximálně několika desítek jedinců.

Renesance socialistických myšlenek

A teď se vrátíme k osudu druhého způsobu – zákazu lichvy. V XVIII. století, prakticky současně s ideou finančního kapitalismu, se v pracech utopických socialistů objevily myšlenky, které se staly základem rozvoje „Rudého“ projektu. Z hlediska biblické dogmatiky to byl pokus vrátit zákaz lichvy (formou zespolečenštění výrobních prostředků). Jeho ideologie má však jednu důležitou zvláštnost – podstatné zaměření do sociální sféry, efektivní rozvoj sociálních technologií.

Slabé místo „Rudého“ projektu – chybějící mystická složka, nebylo zpočátku příliš vidět díky kontrastu s projekty Kapitalistickým a „Západním“. Ovšem jakmile protivníci začali od „Rudého“ projektu přejímat sociální technologie, tento nedostatek začal hrát stále větší a větší roli. Není vyloučeno, že pokusy Stalina „resuscitovat“ pravoslaví ve 40-tých letech měly za cíl vyplnit tuto mezeru, jeho smrt ale tyto aktivity ukončila.

„Rudý“ projekt, který se v SSSR rozvíjel, jestli se to tak dá říci, v celkem ostré formě, prohrál, ale definitivně nezmizel, nýbrž přešel do latentního stádia. Prudký propad životní úrovně ve státech „Západního“ projektu po neodvratné a brzké globální ekonomické krizi nevyhnutelně vyvolá mocnou renezanci socialistických myšlenek.

Kromě toho, podle všeho, vzhledem k problémům s dolarem, coby Jedinou mírou hodnoty, bude lidstvo objektivně nuceno seriózně zvážit možnost znovuzavedení (minimálně dočasně) do životní praxe biblického dogmatu o zákazu lichvy. Tato varianta je podporována ještě jednou skutečností.

Totiž, v VII. století vznikl za hranicemi Evropy ještě jeden projekt založený na biblických cennostech – Islámský. Aktivně se rozvíjel téměř 1000 let, ovšem přechod do imperiálního stádia v rámci Osmanské říše vyvolal jeho zamrznutí. A teprve ve XX. století pokusy jak „Rudého“, tak „Západního“ projektu využít ve svém zájmu „islámskou kartu“ vyvolaly znovuzrození Islámského globálního projektu v novém vydání. Významným faktorem jeho oživení se stala demografická dynamika, v jejímž důsledku prudce stoupl počet obyvatel muslimských zemí.

Charakteristickým rysem Islámského projektu je velmi silná ideologická složka. To je dáno tím, že normy a pravidla soužití jsou zahrnuty přímo do dogmatiky Koránu a téměř každý nositel projektu se tak stává jeho šiřitelem. Čímž se podstatně liší od všech ostatních globálních projektů, kterým bývá podobná aktivita vlastní pouze v nejranějších stádiích vývoje.

Na tomto místě je však třeba zmínit fenomén „technologické civilizace“. Hlavním problémem Islámského projektu, který se zjevně dere k vládě nad Evropou a hledá stát-základnu k přechodu do hierarchické fáze, je naprostá nemožnost postavit na svých vlastních základech moderní technologickou strukturu. Využít zkušenosti Kapitalistického a „Západního“ projektu nemůže – úrok je v Islámu zakázán kategoricky. Takže se nedá vyloučit, že pronikání islámu do Evropy začne nabírat socialistické rysy, což bude neodvratně korelovat se vzestupem podobných nálad v podmínkách ostré ekonomické krize.

A na závěr několik slov o Číně, která se dnes nachází na rozcestí. Zatím ještě není jasné, jakou cestu rozvoje si vybere. Zvedne-li vypadlý prapor „Rudého“ projektu a půjde cestou internacionalismu, nebo zůstane v rámci čistě národní říše, kterou v podstatě nebudou zajímat ve světě se odehrávající procesy, jež se přímo nedotýkají zájmů etnických Číňanů. Mnohé mluví pro to, že komunismus ve své klasické podobě není cílem Říše středu. Čína naplno adaptuje kapitalistický instrumentář, zatímco komunistická atributika zůstává pouze z důvodů změkčení transformace.

Zatím to dělá dojem, že Čína nemá zájem na vytváření vlastního globálního projektu na „Rudém“, nebo nějakém jiném (například budhisticko-konfuciánském) základě. Tím ovšem podstatně omezuje své možnosti kontroly světa.

Krach západního projektu


Počátkem 90. let chování USA naprosto odpovídalo základním principům projektu. Aktivně propagovaly své hodnoty coby „jediné správné a universální“ a prohlašovaly, že je „ohněm a mečem“ rozšíří na celé lidstvo. Nebudeme teď řešit, jak se taková pozice slučuje s biblickými principy (i když jedna z interpretací podobenství o „Babylónské věži“ říká, že „věž“ americké ekonomiky musí spadnout stejně a ze stejných důvodů, jako ta babylónská). Ovšem fakta jsou fakta, a zdá se, že pokus postavit globální „Babylónskou věž“ podle amerických výkresů se celkově nepříliš vydařil. A jak na to zareagovaly americké vládní kruhy?

Podle mého názoru nastartovaly pohyb zpět. Když si připomeneme politiku prezidenta Bushe, jasně vidíme pokusy změnit ekonomický model. Zhruba řečeno, probíral (ať už zjevně nebo neveřejně) otázky návratu ke Kapitalistickému projektu, možnost východu z ekonomické krize na základě návratu k původním křesťanským hodnotám (jako protiváze liberalizmu a politické korektnosti), izolacionismu a zbavení amerického rozpočtu zátěže, kterou představuje udržování světového finančního systému. Jinými slovy, mluvilo se o odstoupení USA od „Západního“ projektu.

Ve stejném duchu pokračoval i Bushův nástupce. Ve svém vystoupení na 64. zasedání Valného shromáždění OSN v září 2009 president USA Barack Obama řekl přibližně toto: podle jeho názoru v tomto roce více než kdykoliv před tím, nejenom v současnosti, ale v historii lidstva jako takové, „zájmy států a národů jsou společné“. „Nastal čas, aby svět zamířil novým směrem!“ – zdůraznil šéf Bílého domu – „Musíme začít novou éru spolupráce, založenou na společných zájmech a vzájemném respektu, a tato naše práce musí začít hned teď.“ (Tato pasáž, velice překvapivě, téměř doslovně reprodukuje tezi Michaila Gorbačova o nové doktríně „rovnováhy zájmů“, která jakoby měla nahradit „rovnováhu sil“.) Obama přiznal, že „mnozí ve světě se dívají na Ameriku se skepticizmem a nedůvěrou“ a že politika minulé vlády, zvyklé jednat unilaterálně, vyvolávala ve světě „reflexivní antiamerikanismus“.

Jaká by podle Obamy měla být budoucí „éra světového milosrdenství„? „Demokracie nemůže být do kterékoliv země přinesena zvenčí. Každá země půjde cestou, která má kořeny v kultuře jejího lidu, a v minulosti byla Amerika příliš selektivní ve své propagandě demokracie“. Jinými slovy, USA se fakticky zříkají své pozice vůdce „Západního“ projektu a nadále nemají v úmyslu silou vnucovat celému světu jeho principy (což nezabránilo Spojeným státům účastnit se vojenské agrese proti Libyi, nebo, což bude možná přesnější, tuto agresi iniciovat).

Závěry jsou prosté

Za prvé, jestliže se USA vzdají své pozice vůdce „Západního“ projektu (nezávisle na tom, jestli mají zdroje k pokračování v této politice nebo ne), pak tento projekt skončil. A z toho plyne, že dříve nebo později (bereme-li do úvahy probíhající světovou ekonomickou krizi, tak spíše dříve) začne též rozpad technologické zóny USA, tedy celého světového systému dělby práce, postaveném na americké poptávce vyjádřené v dolarech. Můžeme přemýšlet o tom, jaké budou důsledky, ale úplně nejjednodušší je připomenout si Rusko 90. let, jehož krutá technologická degradace byla důsledkem nejen protistátní politiky „liberál-demokratů“, ale i čistě objektivního faktoru – zničení vlastního systému dělby práce se ztrátou velké části odbytišť. Tatáž perspektiva čeká zítra USA a celý svět.

Za druhé, zřeknutím se drsného šíření své hodnotové báze zanechává USA celý svět v hlubokém ideologickém vakuu. V průběhu již dvou desetiletí je lidu vyprávěno o tom, že socialistické myšlenky jsou zřejmé zlo (což bylo doprovázeno kolosálním ilustračním materiálem, speciálně z tohoto důvodu vyráběným). O tom, co provedli s náboženskými idejemi přívrženci „lidských práv“ a „politické korektnosti“ ani nestojí za to hovořit. A jestliže v SSSR/Rusku bylo možné vzdát se bázových idejí s tím, že máme („Západní“) alternativu, pak dnes je situace úplně jiná: alternativa jako na just chybí. Což je samo o sobě krajně nebezpečné a může mít za následek závažné důsledky. V prvé řadě rozpad světa na řadu vzájemně velmi nepřátelských klasterů.

Za třetí, nezapomínejme, že USA – to je dosti složitě uspořádaná společnost, kterou tvoří nositelé těch nejrozmanitějších ideologií. Ano, dnes jsou všichni pod (přísnou) kontrolou, což je celkem přirozené, neboť jejich vysoká životní úroveň je zajišťována právě dominancí ideologie „Západního“ globálního projektu. Ovšem my z příkladu SSSR víme, že když se řekne „A“ (když se vzdáme celosvětové dominance své ideologie), bude nutné říci také „B“ (vzdát se téhož i ve vnitrostátním životě). A to znamená, že ve střednědobé perspektivě USA čeká, že se ponoří do víru krutých ideologických sporů a zápasů, které budou těžko napomáhat rychlému východu z krize.

Způsoby udržení vlády

Ve skutečnosti bitvy již probíhají. V USA, v Evropě i v Rusku pokračují demonstrace, se kterými vlády všelijak bojují. Přitom jsou si plně vědomy toho, kterým směrem se situace vyvíjí: v USA, jak píší v internetu, trénují policii a armádu na maketách amerických měst (téměř ve skutečné velikosti), v Rusku vážně posuzují varianty zvýšení daní, včetně daní z nemovitosti a luxusu. To ukazuje, že vládnoucí kruhy chápou blízkou budoucnost a nevidí ji nijak růžově. Ale jak ji vlastně chápou?

Obracím vaši pozornost na mítinky. Nehledě na aktivní pokusy (i u nás) udělit jim protivládní zaměření, nejsou ve skutečnosti zaměřeny proti vládám, ale apelují na ně. Společnost, přesněji, její nejaktivnější část (a angažuje se hlavně „střední třída“) se pokouší vysvětlit vládám, že je třeba v politice něco změnit. A ty reagují celkem originálně – vymýšlejí různé způsoby, jak za každou cenu zachovat stávající systém.

Problém je v tom, že kam až lidská paměť sahá, ještě nikdy nenastala podobná situace, kdy elita dostávala tak kolosální (jak absolutně, tak relativně) kus společenského koláče, při čemž prakticky nenese žádnou odpovědnost za svoji činnost. A nejedná se pouze o to, že nikdo se takového štěstí nechce vzdát – to je pochopitelné. Problém je navíc také v tom, že ať už bude nový společensko-politický systém jakýkoliv, nevyhnutelně bude předpokládat podstatně větší osobní odpovědnost.

A situace je přitom již zcela zoufalá! Ti lidé neumějí pracovat – prostě proto, že jejich status a jejich příjmy nijak nezávisely od kvality jejich činnosti jako administrátorů nebo politiků, a to po celá desetiletí. Na rozdíl od, řekněme, 60-tých až 70-tých let minulého století, nemluvě o ještě starších časech. Prací mám, samozřejmě, na mysli realizaci určitých společenských funkcí, které se téměř automaticky předpokládají u představitelů elity, a nemusí to být ani na státní úrovni. Sama myšlenka o takové odpovědnosti byla dočista vymýcena v rámci „liberální revoluce“, počínaje koncem 60-tých let. Důsledky toho pociťujeme dnes.

Ti lidé, naše (jak ruská, tak světová) elity, si nemohou dovolit ani vzít odpovědnost na sebe, minimálně proto, že nechápou, co to vlastně je, ani pozvat do vlády lidi, kteří to chápou. Právem se obávají, že na jejich pozadí by nevypadali příliš přesvědčivě. Ale to, že negativa se budou množit a množit, to elity chápou. Odmítajíce konstruktivní dialog se společností, musí nevyhnutelně připravovat opatření k boji s dialogem destruktivním. Na který dříve či později dojde, tak jak se bude zhoršovat ekonomická situace.

Co se toho týče, u nás to ještě není nejhorší. V Rusku není „střední třída“ coby nástroj stabilizace sociálně-politického života. No co, vrátíme se do 90-tých let s úzkou třídou oligarchie a chudým zbytkem obyvatelstva, jako to bylo tenkrát. Mocní se takového zvratu nebojí, podobnou situaci již „zažili“. Bez vzpoury. Pravda, tehdy měli téměř všichni byty, za které téměř nic neplatili a které dostali od Sovětské vlády, kdežto dnes jsou již s bydlením problémy. Jestli zítra zvednou daň z nemovitosti, bude jich ještě více.

Samozřejmě, daň lze zavést tak, aby chudí neměli potíže, ale kdo uvěří tomu, že naše vláda neudělá všechno co nejhloupěji? Tolikrát již šlápli na tytéž hrábě, šlápnou na ně klidně ještě jednou, tím spíš, že stejně nemají žádnou odpovědnost. Bohatí si pro sebe prolobují skuliny – a chudí (což znamená lidé bez solidních průběžných příjmů) vlastnící byty, které získali ještě v SSSR, budou platit „v plném rozsahu“, aby zajistili elitě dostatečný rozpočet, umožňující obvyklou úroveň „tunelů“ a „odklonů“.

Na západě také není všechno za „zaplať pánbůh“. Zachovat „střední třídu“ se tam nepodaří z toho jednoduchého důvodu, že v průběhu posledních desetiletí existovala díky růstu dluhové zátěže. Připomenu – tempo růstu dluhu domácností představovalo do krize (tedy do podzimu 2008) 10 procent ročně – neboli 1,5 trilionů dolarů ročně.

V současnosti Obama podstatně zvýšil deficit rozpočtu s cílem stimulovat soukromou poptávku. To ale nemůže pokračovat dlouho, a tudíž musí nastoupit taková úroveň poptávky, která odpovídá reálným příjmům domácností. A ty příjmy jsou obecně známé. Jestli reálně oceníme dnešní inflaci a kupní sílu dolaru, dostaneme reálné mzdy stejné jako koncem 50-tých let, a reálné příjmy domácností stejné jako počátkem let 60-tých (rozdíl vznikl zvýšením průměrného počtu zaměstnaných v jedné rodině).

Ovšem podle dnešních měřítek, život ve stylu počátku 60-tých let rozhodně není životní úroveň „střední třídy“! Podotýkám, že tyto propočty platí pro dnešní úroveň příjmů, jak bude klesat poptávka, začnou klesat také. Takže situace se bude jenom zhoršovat. A nyní si připomeňme jednu z definic „střední třídy“ – lidé se standardizovaným (typovým) spotřebitelským chováním (zajištěným příslušnými příjmy, samozřejmě). Oni ale spotřebovávají nejenom výrobky a služby, ale také – chování moci. Jestliže se u velké části obyvatelstva kultura spotřeby změní – moc se stane velmi nepopulární.

Takže se zdá, že elitám téměř všech zemí vznikly velké problémy. A ony se stále pokouší vysvětlit, každá své společnosti, že „vše se v dobré obrátí“, ale nikdo tomu nevěří. Ani sama elita, ani společnost, která vyráží na demonstrace.

A možnosti dalšího vývoje situace jsou pouze tři. Přesněji, dvě, ale s přechodným obdobím, které se může protáhnout.

První možnost – elita ze svých řad vyzvedá lídra, který mění poměry, „pravidla hry“, sociálně-politický model, zachová při tom ale část elity. Ne celou, pochopitelně.

Druhá možnost – společnost „svrhne“ elity a moc uchopí antielita (jako se to stalo v Rusku v Říjnu 1917).

A pak je přechodná varianta, ve které elita pečlivě likviduje potenciální „napoleony“ ze svých řad a při tom aktivně pacifikuje společnost. Taková situace je nestabilní, dobře to známe z naší historie, z období od února do října 1917 (připomenu vzpouru Kornilova!), ovšem jak se zdá, právě s ní se potkají například USA.

Udržet současný stav pomocí stávajících „pravidel hry“ nelze, je nutné tvrdě centralizovat řízení ekonomiky i státu. Ale k prudké změně pravidel jsou nutné závažné příčiny. A při jejich vytváření se elity nebudou štítit, a již se neštítí, ničeho.

Dá se říci, že cílevědomá práce, směřující k vytvoření „bezpečnostního polštáře“ pro elity, probíhá již dlouho. Základní vektor určující směr rozvoje současné liberální společnosti – to je důraz na „střední třídu“. Příslušníkům této třídy neustále vštěpují přesvědčení, že všelijaké tradiční hodnoty nestojí za zlámanou grešli, jestliže jsou kompenzovány růstem příjmů. Proč se to dělá, je jasné. Je to jeden ze způsobů udržení vlády. Elita takto objasňuje lidu, že nejdůležitější a v podstatě jediná hodnota jsou peníze. A peníze dává ona, elita naše milá. Tedy, držet se jí, elity, je třeba ze všech sil…

Právě odtud pochází rozpad rodiny (která, je-li silná vždy „přepere“ stát), přes juvenilní technologie a neustálou propagaci homosexuality, ničení náboženství a církve, zničení vzdělání, národní kultury (právě kultury, nikoliv její imitace určené turistům) a rozvoj takzvaného multikulturalismu.

Lidem se to samozřejmě nelíbí, jenomže neustálý růst životní úrovně a zesílení kontroly tajných služeb díky rozvoji informačních technologií umožňovaly do nedávna mít situaci pod kontrolou. No a teď, naprosto nevhod, se stalo něco strašného – začátek „ostré“ fáze krize vyvolal pokles životní úrovně „střední třídy“. Samozřejmě, ten proces teprve započal, ale i to, co už proběhlo, prodemonstrovalo současné „západní“ elitě, že její postavení je ohroženo. Všechny používané technologie řízení společnosti začaly vynechávat,

Jedna věc je kontrolovat nevelké procento nespokojených, úplně jiná věc jsou masové protesty. A na tomto místě se elity sjednotily. Spojilo je pochopení toho, že nelze připustit nekontrolovaný vývoj událostí. Mohlo by se lehce stát, že přijdou o moc. Takže je třeba za každou cenu donutit stále ještě existující „střední třídu“, aby se sjednotila kolem elity. Přesněji kolem státu, který elita dosud ovládá. Je třeba, aby se lidé báli něčeho horšího, než je ztráta peněz. Ale protože strach před hrozící bídou je docela silný, nedá se zlomit obyčejným strachem. Je nutná hrůza.

Z toho důvodu jsem byl přesvědčen, že vbrzku musíme čekat něco, co vyvolá v lidech hrůzu. A jedna taková událost se již skutečně stala. Mám na mysli krvavá jatka uspořádaná Breivikem. Masová vražda do té míry všechny šokovala, že si většina vůbec nepovšimla celé řady zvláštností a děr v oficiální verzi událostí. Tisk všemožně zdůrazňuje tradicionalistické přesvědčení vraha. Je nutné, aby hrůza vycházela právě z tradiční společnosti – „střední třídu“ je třeba tlačit do objetí liberálního státu a liberálních elit, ne směrem k tradičním hodnotám. Proto masové sdělovací prostředky ovládané elitou mlčí o skupinových znásilňováních školaček imigranty z jižních států. Proto si masové sdělovací prostředky nevšímají nárůstu narkomanie a poklesu porodnosti – byly jim zadány jiné úkoly. Ovšem masová vražda spáchaná člověkem, který údajně (pravdu se stejně nedozvíme) vyznává tradiční hodnoty – to je přesně to, co elita a moc potřebují.

Těžko říci zda budou v budoucnosti podniknuty nějaké podobné akce. Cíle se však současné západní elitě dostihnout nepodaří – pokles ekonomiky bude příliš hluboký. Mimochodem, elita tomu zatím nevěří. Ale co udělat dokáže – zorganizovat velký mezinárodní konflikt, který prudce posílí tradiční hodnoty ve společnosti. Bohužel to proběhne prostřednictvím podstatného zostření poměrů, srovnatelného s naší občanskou válkou. A základní otázka, kterou by stálo za to dnes položit: dokáže společnost v evropských státech pochopit, kdo byl skutečným objednatelem krveprolití na ostrově Utoya? Nebo to nikdy nepochopí? Konec konců vzdělání a kultura se neničí jen tak, má to nějaký účel.

Návrat „Rudého“ projektu

Jak se bude situace vyvíjet dál? Noví proroci zatím nejsou na obzoru, takže vybírat bude nutno ze stávajících projektů. A protože nadcházející ekonomická krize podstatně sníží životní úroveň ve všech západních zemích (jež je v současnosti podstatně zvýšena fenoménem nadspotřeby, jenž je vyvolán emisí dolaru), myšlenka „prospěchu“ bude nahrazována myšlenkou „spravedlnosti“. Což znamená renesanci „Rudého“ projektu a další posílení Islámského projektu. Co se bude dít v USA, si autor předpovědět netroufá, ale co se týče Evropy, otázka bude stát takto: dokáže socialistická idea asimilovat islámskou populaci, nebo se Evropa stane součástí islámského světa? Poznamenám, že zatím se islám dařilo asimilovat pouze v rámci rozvoje socialistických myšlenek a v souvislosti s tím se domnívám, že právě v Evropě očekává „Rudý“ projekt mohutná expanze.

Renesanci čistě Křesťanských projektů („Byzantského“ ve formě pravoslaví a „Katolického“) v blízké budoucnosti neočekávám. A to proto, že tak obrovská krize, jakou je rozpad světového systému dělby práce, rozpad jednotného dolarového prostoru, bude ode všech zúčastněných vyžadovat aktivní, jestli ne agresivní chování. Ovšem politika „křesťanských projektů je podstatně formována jejich dogmatikou, která za jednu z hlavních ctností považuje pokoru. Jinak řečeno, vzkříšení těchto projektů je možné, nikoliv však ve střednědobé a ještě méně v krátkodobé perspektivě. Bude zapotřebí velmi dlouhého času.

Existuje ještě jeden důvod, proč právě „Rudý“ projekt patrně bude mít v blízké budoucnosti zvláštní význam. Již jsem zmiňoval, že legalizace úroku v XVI. století stvořila nový fenomén v lidských dějinách – „technologickou společnost“. Zrychlený technický pokrok posledních století, díky němuž se podařilo podstatně snížit úmrtnost a výrazně zvýšit početní stav lidstva, byl vyvolán právě tímto fenoménem. Není vyloučeno, že nutnou podmínkou pro existenci tohoto fenoménu je existence úroku a biblického žebříčku hodnot. Dokonce i Japonsko a Čína v podstatě rozvíjejí své technologie pouze díky západním zemím, jež jsou investory a spotřebiteli jimi vyráběné produkce. O islámu je zbytečné mluvit – všechny pokusy o vytvoření technologické civilizace na základě islámských národů byly neúspěšné.

Přitom zřeknout se technologických vymožeností není lidstvo v současnosti připraveno. A o to je důležitější, že z tohoto přísného pravidla existovala výjimka. Hovořil jsem o ní výše, ale stojí za to, to zopakovat. Technologická civilizace byla vybudována také v SSSR – v zemi ve které byl úrok zapovězen stejně, jestli ne přísněji, než v islámských zemích. Tato unikátní zkušenost „Rudého“ projektu nemůže zůstat nevyužita, jelikož podle všeho nadcházející krize Jediné míry hodnoty vyvolá minimálně dočasné upuštění od úroku. Spojeno je to s tím, že rozklad jednotného dolarového emisního prostoru bude s největší pravděpodobností probíhat postupně. V první etapě se svět s velkou pravděpodobností rozdělí na několik emisních valutových zón: dolar USA (emitovat který, zdá se, dříve či později bude ne soukromý podnik, ale federální vláda), euro a yuan.

Není vyloučeno, že vzniknou ještě další dvě zóny: takzvaného „zlatého dináru“ a ruského rublu. Ve skutečnosti je rublová zóna podmínkou zachování Ruska coby jednotného státu. Což však při současném způsobu řízení naší ekonomiky není příliš pravděpodobné.

Vezmeme-li v úvahu, že trhy musí být globální, bude takový systém zjevně méně rentabilní a s největší pravděpodobností bude pokračovat v rozpadu. V důsledku čehož, aby ochránily svoji suverenitu, budou jednotlivé státy stále vice a více omezovat práva jednotlivých soukromých subjektů na přivlastnění si zisku. Což, konec konců, neodvratně povede k legislativnímu nebo dokonce ideologickému zákazu soukromého využití úroku.

Vrátíme-li se k základnímu tématu, můžeme konstatovat, že v nejbližších desetiletích mocná expanze „Islámského“ projektu narazí v Evropě na tři druhy odporu.

První – ze strany umírajícího „Západního“ projektu. Boj bude krutý a nekompromisní.

Druhý – ze strany národních států sdružených v rámci Evropské unie. Ten bude slabší vzhledem k tomu, že národní projekty ze své podstaty nemohou dlouhodobě odolávat projektu globálnímu.

Třetím subjektem odporu se stane znovuzrozený „Rudý“ projekt a i zde budou vztahy velmi složité. Z jedné strany „Rudý“ projekt může asimilovat islámské obyvatelstvo Evropy (jako se to podařilo v SSSR), a v tomto smyslu představuje pro „Islámský“ projekt to největší nebezpečí. Z druhé strany – některé jeho rysy je třeba maximálně podporovat, protože právě ty mohou zajistit zachování technologické civilizace v Evropě. Jako výsledek těchto procesů v Evropě pravděpodobně vznikne nový globální projekt, jakási symbióza islámu a socialismu, který by se dal hypoteticky nazvat „islámským socialismem“.

Situace v Rusku se bude od té evropské lišit pouze v jednom: daleko rozvinutějšími principy a mechanismy „Rudého“ projektu. Což pro „Západní“ projekt znamená obrovskou hrozbu, protože výše uvedené varianty vývoje situace v Evropě se mohou podstatně rychleji realizovat v Rusku a tím podstatně urychlit definitivní rozpad „Západního“ globálního projektu.

Ne náhodou vrhl „Západní“ projekt značné síly na co nejrychlejší zničení reliktů „Rudého“ projektu v Rusku: jím najatí manažéři začali agresivně protlačovat okamžitý vstup Ruska do WTO, ničit státní penzijní systém, státní zdravotnictví a školství. Smysl těchto kroků je jasný. Rusko bylo po tisíciletí nositelem nějakého projektu a bez velké ideje jednoduše nemůže existovat. Zničení „Rudého“ projektu ho zanechalo v ideovém vakuu: žádné projektové hodnoty pro Rusko nejsou zatím v dohledu. Podstrčit našim národům hodnoty „Západního“ projektu se, otevřeně řečeno, nepodařilo. Leč Rusku stále ještě zůstal jakýsi obranný, technický a vzdělávací potenciál a „západní“ projektanti nehodlají připustit, aby se tohoto území zmocnil nějaký jiný projekt. Tudíž je nutné proměnit ho v poušť, obydlenou agresivními a nekonstruktivními kmeny. Dokud byl „Západní“ projekt „jednotný a nedělitelný“, dalo se s Ruskem bojovat na technologické frontě. Ale nyní, když se zakymácel, jsou zapotřebí tvrdá a energická opatření. Což také vidíme v praxi.

Teoreticky je po rozpadu „Západního“ projektu možná i jiná cesta rozvoje. Zřeknutí se i ostatních biblických dogmat. Ovšem v takovém případě bude zapotřebí zformulovat novou dogmatiku v rozměrech celého projektu.

Ať už to bude jakkoliv, nevyhnutelný rozpad „Západního“ projektu nastartuje složitý proces boje již existujících globálních projektů, snažících se rozšířit svůj vliv nebo se obrodit. Jak se zdá, v první etapě budou dva: Islámský a „Rudý“. První – díky svému dnes již očividnému vlivu, druhý jako garant uchování „technologické civilizace“. A jestliže Rusko chce v nejbližších desetiletích hrát alespoň nějakou roli ve světě nebo se alespoň zachovat jako stát, je životně nutné co nejaktivněji křísit z dob socialismu zbylé mechanismy a technologie a pokusit se zformovat novou ruskou projektovou ideologii.

Kdo najde cestu z ideologické slepé uličky?

Z výše uvedeného vyplývá, že současná situace nám dává absolutně unikátní příležitosti. Proč právě nám?

Věc se má tak, že západní společnost je tvrdě totalitární. Jakékoliv pokusy zabývat se něčím neschváleným oficiální ideologií jsou systematicky pronásledovány. Tresty jsou, pravda, mírnější než ty, které se používaly v SSSR. Lidem pouze uzavřou možnosti karierního růstu. Dokonce i když školák ve svých úvahách a projevech odporuje základním dogmatům, můžeme směle říci – dobrého vzdělání se mu již nikdy nedostane. Spolu s tím však existují různé instituty a mechanizmy, jejichž účelem je kontrolovat a dohlížet na situaci tak, aby se nedostala do slepé uličky. V případě nouze se zákaz nezávislého myšlení ruší. Tento mechanismus v průběhu posledních několika století mnohokrát zafungoval.

Naposledy byl spuštěn docela nedávno, když Francis Fukuyama, známý tím, že před dvaceti lety napsal knížku „Konec historie“, publikoval v prvním čísle časopisu „Foreign Affairs“ z roku 2012 článek pod titulkem „Budoucnost historie“. Pokusím se svými slovy tento významný text stručně převyprávět.

Ideologicky se nacházíme ve slepé uličce, píše Fukuyama. Současný kapitalismus umírá před našima očima, a proto potřebujeme novou ideologii. Vytvořit ji na starých základech nedokážeme, protože nás omezuje příliš mnoho zákazů. Ale uvědomme si, že tyto zákazy byly důsledkem souboje se SSSR a s „Rudým“ projektem jako takovým. Ten projekt již neexistuje a tak můžeme všechny zákazy klidně odvolat a dát lidu možnost svobodně tvořit. Nechť nám lid stvoří novou kapitalistickou ideologii. Fukuyama dokonce kreslí takový veselý obrázek: „Zkuste si na chvilku představit neznámého autora, který se kdesi na půdě pokouší zformulovat ideologii budoucnosti, která by byla schopna ukázat realistickou cestu ke zdravé společnosti střední třídy a pevné demokracie“. Jenomže Fukuyama hned varuje: jsou čtyři body, kterých se za žádných okolností nelze vzdát. Jsou to: soukromé vlastnictví, svoboda, demokracie a „střední třída“.

Je celkem jasné, proč do toho výčtu byla vmáčknuta „střední“ třída, která k filosofickým pojmům nemá celkem žádný vztah. Právě ona, „střední“ třída, totiž požaduje existenci soukromého vlastnictví, svobody a demokracie. Chudým jsou tyto vymoženosti k ničemu – není jim z nich ani horko, ani zima. A bohatí svobodu a demokracii nepotřebují, svoje vlastnictví jsou schopni uhájit si sami. Tudíž „střední“ třída se stává velmi důležitým omezujícím prvkem.

Takže, Západ otevřeně prohlásil, že se vyhlašuje konkurs na novou ideologii. A tady narážíme na velice zajímavou věc. Celý světový názor, filosofie, pečlivě propracované a mnohokráte přepisované dějiny Západu byly vytvářeny v průběhu posledních sta let v boji s komunistickou ideologií. A jednou z klíčových tezí této ideologie je teze o konci kapitalismu. Takže v západním modelu, v liberální filosofii a podobných konstruktech je kapitalismus z principu nekonečným. Z toho důvodu se nová filosofie, kterou Fukuyama navrhuje vypracovat, v případě že bude vypracována, stane pouhou aktualizací kapitalismu.

Je takováto aktualizace možná?

Pojďme si ujasnit, odkud se v komunistické ideologii vzala teze o konci kapitalismu. Zvykli jsme si na to, že ji vymyslel Karel Marx a že přirozeně vyplývá z Marxovy teorie směny společenských formací. Pak ale vzniká další otázka: proč se Marx rozhodl zabývat se směnou společenských formací? Jde o to, že Marx jako vědec – ne jako ideolog a propagátor, ale právě jako vědec – je politickým ekonomem. Politická ekonomie se jako věda zrodila koncem XVIII. století, rozpracoval ji Adam Smith, potom pokračoval David Ricardo a Marx byl svým způsobem pokračovatelem jejich tradice. Takže teze o konci kapitalismu se objevila u Adama Smithe a není vyloučeno, že se Marx pustil do směny společenských formací právě proto, že chápal, že kapitalismus je konečný. Zajímalo ho, jak bude vypadat postkapitalistická společnost.

Podle Adama Smithe je úroveň dělby práce v daném společenství dána velikostí tohoto společenství, tedy velikostí trhu. Čím je trh větší, tím hlubší může být dělba práce. (Vysvětlím tuto tezi, takříkajíc polopaticky. Předpokládejme, že máme izolovanou vesnici, která má sto stavení. I kdybyste se rozkrájeli, lokomotivy tam vyrábět nebudete. Velikost neodpovídá.) Od dob Smithe byla tato teze mnohokráte potvrzena a má celkem jednoduchý důsledek – po dosažení určité úrovně dělby práce, její další prohlubování může probíhat pouze cestou rozšiřování trhu.

No a za našich časů se svět dostal do situace, kterou Adam Smith a dokonce Marx popisovali jako abstraktní, čistě hypotetickou. Dnes se ovšem stala realitou. Další rozšiřování trhu není možné. Tudíž není možné další prohlubování dělby práce v rámci stávajícího ekonomického modelu. Samozřejmě, lze se o to pokusit v jednotlivých odvětvích, ale v žádném případě ne v ekonomice jako celku. Nepůjde to. Z čehož plyne – současný kapitalismus skončil. Současná krize – to je krize konce kapitalismu. Již nemá další zdroje pro svůj rozvoj. Rozvíjet se dál v okovech kapitalistické ideologie svět již nemůže.

Z hlediska lidstva to zase není až takové neštěstí. Jenom v Evropě, a jenom za poslední dva tisíce let byly vystřídány minimálně dva základní modely ekonomického rozvoje, o tom jsem hovořil výše. Nic nebrání další změně.

Proto se domnívám, že klíčovým úkolem dneška je hledání nového mechanismu rozvoje a nového jazyka schopného další vývoj popsat. Ten, komu se to podaří, se stane civilizačním šampiónem na následujících dvě stě až tři sta let. Z toho všeho, co bylo výše uvedeno, je jasné, že udělat to lze pouze za hranicemi západního světa. A nedaří se mi najít na mapě zemi, kromě Ruska, kde by se mohla zrodit nová idea.

Zdroj: Worldcrisis.ru

Proč elity nenávidí Donalda Trumpa?

$
0
0
John McMurtry
13.4.2016  Zvědavec

Na povrchu je Trump Reaganem na steroidech. Jeho ohromná postava, jeho stavění USA nade vše, jeho domácká mluva a jeho důvěra vystřižená z reality show ho činí ideálním pro roli vytlačovatele velkých lží z Oválné pracovny. Je Amerikou, která se má seznámit sama se sebou v nadživotním obrazu, aby se oživila, protože její hrdost mizí v podmínkách třetího světa a multipolárního světa.

Zatímco Trumpovým heslem je „americký sen usiluje o zotavení“, hlavní média a politická elita ho neúnavně zostouzí jako svým založením fašistu a katastrofický podvod.

Něco hlubšího je v pohybu. Zespodu probublává nevyužitá historická zlost, která nebyla dlouho vyřčena na politické aréně. Trump ji vytěžil a navrhl konkrétní řešení, které bylo jeho kandidatuře vždy upíráno. Kvůli jeho slibu snížit rozpočet Pentagonu na polovinu a zbavit kongres korporátních darů je množství veřejných peněz, o které by velká korporátní lobby přišla za Trumpa v prezidentském úřadu, mimo měřítko grafu. Ale lidé útočící na něj se tyto explozivní záležitosti neodvažují uznat, protože jsou všichni součástí problému.

Objem veřejných peněz v sázce může být větší, než objem amerických korporátních peněz stojících za zahraničními válkami, které USA po r. 1991 zahájily. Škrty slíbené Trumpovou politikou ohrožují téměř každou velkou lobby, která nyní tahá za nitky americké vlády. Týká se to vojensko-průmyslového komplexu utrácejícího skoro 2,000,000,000 dolarů denně za nekončící nové neodzkoušené zbraně a zahraniční války, proti čemuž Trump je. Ale škrty stovek miliard z veřejných peněz velkým korporacím zde nekončí. Týkají se téměř všech nálevek se širokým hrdlem vražených nadnárodními korporacemi do americké státní kasy, kapes daňových poplatníků a pracující většiny Ameriky. Masy amerických občanů, stále více bez výplat postačujících na živobytí, a dávek a ve stále větší veřejné bídě a nejistotě věnují pozornost tomu, co politická elita a korporátní média dlouho pohřbívala a nadále zamlčují.

Trump vmetl do tváře elity velké vyvlastňování kvůli nekompetentnosti a to je důvod, proč je nákazou na americké politické scéně. Je zesměšňován, obviňován a urážen neustále v útocích na svoji osobu, ale součástí protiútoku nikdy není to, na co Trump upřel svůj zrak – dlouhodobá demontáž Ameriky korporátní globalizací, vybírající neomezené obohacení na každém bohatém žijícím, za stále většího braní z veřejné peněženky a ožebračující pracující Ameriky. Primitivní vztek sjednocuje politickou elitu napříč stranami, ale nemohou říct proč. Žádný posměšek a nadávka není tabu, ale Trumpova podkladová zrada vládnoucí hry zůstává na jevišti nevyřčena.

Volební dynamit všech Američanů, kteří přišli o všechna svá dobrá pracovní místa modrých límečků, sociální dávky a veřejnou infrastrukturu, je uznáván pouze v třídní povýšenosti. Ale fakta nemohou být korporátní globalizací, účinně okrádající nižší střední třídu a veřejnou sféru samotnou, popřena, kdy nikdo v elitě Washingtonu neříká ani slovo proti největšímu převodu bohatství na 1% v historii.

Trump si možná zaslouží podporu stejně, jako ji dává. Ale jeho chápání udržuje naši pozornost na ego-soutěži, což je standardní divadlo, aby se vyhnul skutečným záležitostem. Osobní útoky jen vyjadřují to, k jak hluboké roztržce došlo mezi Trumpovou kampaní a elitou u záležitostí držených mimo zorné pole. To je důvod, proč korporátní politici a média téměř jako jeden muž démonizují Trumpa, proč buší do válečných bubnů proti určenému nepříteli v zahraničí.

Nakonec ho to tam může dostat – když se pokouší najít naštvané miliony s evangelickou trumpetou „potrat je vražda“ těsně před primárkami ve Wisconsinu.

Trump je nestoudný oportunista, bez pochyby. Avšak nadále se točíme v podivném ad hominem kruhu, než zajdeme hlouběji, než namítá báchorka elity o stigmatu morálky zla – nejstarší propagandistický trik na skladě. Velké finanční zájmy, které jsou opravdu v konfliktu mezi Trumpem a politicko-ekonomickou elitou v sázce, zůstávají nepropojeny a zakryty. „Kdo zastaví Trumpa“ je dotaz nejen v celé Americe, ale i ve světových médiích v Číně. Ale o ničem se nemluví méně, než o globálních mocných zájmech, kterým slíbil vytlačit je z veřejných koryt, ždímajících schopnost země budovat pro své lidi a zaměstnat je. V této záležitosti je všude ticho nebo se odvádí pozornost s pěnou u huby jinam.


Propojení teček Velkého ticha

Nakonec se lidé mohou ptát, proč elita jednohlasně odmítá Trumpa bez ohledu na stranický původ, který je jinak nepřekonatelný. Dokonce i když je karikaturou amerických výsad a sebepropagace, kdo jiný by měl bojovat se zkorumpovaným korporátním státem a mediální elitou? Kdo jiný by mohl dostat podporu veřejnosti od vyvlastněných mas a z Republikánské strany? Kdo jiný by se pustil do supra dominantních korporátních zájmů válečného státu, drogového monopolu, výpalnictví zdravotního pojištění, lobby řízené zahraniční politiky, vyhýbání se daním v daňových rájích a globálního obchodu, kde pouze korporace mají právo vydělávat na odebírání pracovních míst desítkám miliónů lidí doma, a přesto stále mají velkou a pravičáckou volební základnu?

A naopak, co jiného než Trumpova hrozba elitě korporátního státu může vysvětlit jednotnost a zášť vůči americkému vzoru bohatství a chucpe? Co jiného by mohlo motivovat partaje a korporátní média k nenávistné kampani, když jinak tyto odsuzující hlasy nemají nic společného? Pouze občané závislí na hluboké systémové korupci, kterou slibuje zvrátit, jsou Trumpovou kandidaturou skutečně ohroženi. Ale jak naložit s těmito obrovskými soukromými zájmy, napojenými na korporátní lobby, převádějícími na sebe stále více veřejného bohatství a ovládajícími politiky, na úkor americké většiny a jejího společného zájmu, které již většina lidí nemá v lásce a je jimi vykořisťována? Prochází jim to a nikdo není schopen s tím udělat nic.

Trump představuje hrozbu pro tyto obrovské zájmy u veřejných koryt, jakou ani kandidatura super čistého a informovaného Ralpha Nadera nepředstavovala. Korporátní média a stranické mašinérie ho sestřelily ve volební fázi, takže jen málo lidí vědělo, že je prezidentským kandidátem. S Trumpem to udělat nemůžete. To je pro jinak jednolitou politickou a mediální elitu, která je v této hře korporátního státu královsky placena, velmi velký problém. Celá Trumpova strategie je založena na získání pozornosti veřejnosti a je v tom mistrem, je neuplatitelně bohatý a je nejsledovanější osobou v Americe a ve světě. Nemůže být umlčen. Osobní stigmatizace a neustálé útoky jsou jedinou cestou, jak umlčet jeho politiku a obrátit zároveň věci proti němu.

Možná to nakonec zafunguje. Takto byly lidem prodávány katastrofické a bankrotující zahraniční agrese a války, ať za ně veřejnost platila jakoukoliv cenu.


Do Wisconsinu

Když si spojíte tečky k Trumpovi, který také hlásá politickou vzpouru proti nenasytnému korporátnímu chřtánu požírajícímu ve Washingtonu biliony dolarů z veřejných rozpočtů, stává se význam jasný. Ale toto propojení je cenzurováno. Korporátní média a politici představují egomaniakální chvastounství hraničící s fašismem, a hlásají nenávist, rasismus a sexismus. Ale zamlčená politika, kterou obhajuje, je něčím více, než jen skokem do lvího chřtánu. Řekl, že seškrtá rozpočet Pentagonu „o 50%“. Žádný vítězný politik se nikdy neodvážil pustit se do vojensko-průmyslového komplexu, kdy dokonce i Eisenhower ho ve svém projevu na rozloučenou pouze zmínil. Trump také říká, že USA „musí být neutrálním a upřímným“ vyjednavačem v izraelsko-palestinském konfliktu – což je v americké politice nevyslovitelné. I velkým farmaceutickým firmám je vyhrožováno, že „díky vládnímu jednání o cenách se ušetří 400 miliard dolarů“. Ještě mocnější zdravotní pojišťovny čelí možnosti „systému jednoho plátce“, ztělesnění ďábla v americkém korporátním blahobytném státu.

Trump dokonce napadá „nepřátelský“ úhelný kámen americké ideologie, když říká „nebylo by hezké dát se při prosazování změny dohromady s Ruskem a Čínou?“. To od něj není příliš fašistické. Byl rovněž otevřený po r. 2008 ohledně znárodnění bank Wall Street. Nic z toho nespatřuje světlo světa v kultuře nenávidějící Trumpa, která byla tak účinně prosazena napříč rozdělením levice pravice. A především Trump odmítá celý chybně pojmenovaný globální systém „volného obchodu“, protože „vyhlodal životy amerických pracujících“, kdy korporace mají právo přesunout se kamkoliv, aby získaly levnější pracovní sílu a produkci dovezly zpět do USA bez cla. Ale propojený význam je opět potlačován. To, že Trump chce zároveň dostat USA ze zahraničních válek, dalšího velkého pilíře korporátní globalizace, je skutečným nebezpečím pro nadnárodní korporátní stát.

Celá tato politika ohrožuje pouze zájmy vládnoucí finanční elity Ameriky, která závisí na vnímání coby super velmoci ze strany veřejnosti, aby mohla rozšířit svůj nadnárodní monopol a zmnožit své bohatství. To je skutečný zájem elity, která se ho doposud snažila zakrýt před veřejností a kritikou fenoménu Donalda Trumpa, který je nyní s Bernie Sandersem větší, než jakákoliv politická výzva americkému systému od 60. let m.s. Trump zcela určitě není hrdinou pracovní třídy. Je to čistý kapitalista, s veškerou posedlostí soukromými zájmy a hrabivostí, která je kapitalismu vlastní. Ale tentokrát je to kapitalista, který není bohatý díky vykrádání veřejných peněženek jako největšího ročního příjmu, ani z vývozu nákladů na práci a daní do zahraničních jurisdikcí s nelidskými podmínkami, vracejících se do USA jako „nutná konkurence“. Trump zahájil uznání parazitického kapitalismu požírajícího životní kapacity samotných USA.


Joining the Dots: Why the Establishment Hates Donald Trump vyšel 5. dubna 2016 na Global Research. Překlad v ceně 605 Kč Zvědavec.

VIDEO: Únik Panama Papers zasponzoroval George Soros a neziskovka USAID! Paul Craig Roberts varuje před americkými fondy v Evropě! [CZ Titulky]

$
0
0


13. 4. 2016   AENews
Wikileaks ostře zkritizoval pozadí celé kauzy Panama Papers. Televize RT uvedla analýzu, ve které rozkrývá pozadí celé kauzy. Ukazuje se, že celý humbuk okolo Panama Papers je účelovou odvetou George Sóroše a jeho msta Vladimiru Putinovi za loňský rok, kdy Rusko zakázalo činnost několika desítkám amerických neziskovek v Rusku, které se podílely na přípravách ruského Majdanu. Ve spolupráci s neziskovkou USAID, což je nechvalně známá humanitární organizace americké vlády, která slouží jako operativní krytí pro americké tajné služby ve světě (má pod svojí kontrolou i českou neziskovku Člověk v tísni), se George Soros rozhodl, že zafinancuje mediální profilaci Panama Papers proti ruskému prezidentovi. George Soros, architekt barevných revolucí ve světě.


Paul Craig Roberts v rozhovoru pro RT uvedl, že kdykoliv se stane, že Washington sponzoruje ve vaší zemi neziskovku, dobrovolně tím dovolujete USA, aby rozvracely vaší zemi. AE News upozorňuje už dlouho na rozvratnou činnost mnoha desítek českých neziskovek, které jsou zcela prokazatelně financované z amerických zdrojů, jednak skrze americkou ambasádu, a taktéž skrze soukromé fondy, zejména Open Society Fund zmíněného George Sorose, který v ČR sponzoruje ty největší a nejagresivnější neziskovky.

Rozvracení zemí a vlád zevnitř je americkou zahraniční doktrínou brute force, když „domlouvání“ politikům v dané zemi selže a „vybombardování si poslušnosti“ na vzdorném politikovi a jeho zemi není řešením. Tento mechanismus byl použit i při likvidaci nepohodlného premiéra Nečase, kdy celou operaci zajišťoval Janečkův Nadační fond proti korupci napojený na americkou CIA. Fondy mají pod kontrolou státní zástupce, kteří plní příkazy americké ambasády a soukromých cizích fondů a na jejich příkaz jsou připraveni vyslat „plukovníky“ klidně i k zatčení premiéra a jeho svrhnutí. Servilita politiků ČR má svůj důvod. Mají strach. Neziskovky de facto kontrolují mocenské složky státu a vyslanec Vatikánu Halík má de facto vyšší pravomoci, než policejní prezident. Status nedotknutelnosti garantují přímo zahraniční elity. Open Society fond a americký vládní USAID organizují převraty spolu.

Tento politický systém, kdy moc ve státě drží naoko demokratické orgány, ale běh státu řídí síly a prostředky zahraničních fondů mocných miliardářů a tajných služeb, je dlouhodobě neudržitelný. Země, která nedělá politiku ve prospěch vlastního lidu, ale podle notiček, které si loutkoví politici vozí z ciziny, nemá šanci na přežití. Ne ve chvíli, kdy tyto cizí elity plánují islamizaci Evropy a likvidaci těch národů, které skrze neziskovky dnes ovládají. Kauza Panama Papers je opět ukázkou toho, že pro lidi typu Sóroše neexistují hranice. Na tyto sionisty platí pouze tvrdá pěst a odpor lidu. I když od toho, aby odpor lidu nebyl, mají sionisté mainstreamová média, která kontrolují názor veřejnosti a zpravodajství večer zakončují sportem a borcem na konec. Aby lidé otupěli.

Mají dost prostředků na to, aby si koupili i lidi okolo prezidenta. Aby začali mluvit proti Rusku, proti Putinovi. Různí Kotrbové a podobní. Je úplně jedno, jestli dostanou nasypáno od Sóroše, anebo od Číňanů. Cílem je udržení Ruska v obrazu nepřítele za každou cenu. Prostředky špagátové demokracie (loutkové politiky) se nemění. A v Česku už vůbec ne. Když přiletí z Číny zlatý drak do Prahy, nekouká se na jeho tlamu a oheň, ale na to, co z něho vypadne na zem, až se otřese.

Haag odmítl Ukrajinu soudit za zločiny na Donbasu

$
0
0
13. 4. 2016   zdroj a zdroj
Mezinárodní trestní soud v Haagu odmítl otevřít proti Ukrajině případ za válku na Donbasu. V pátek to prohlásil prokurátor MTS, když odpovídal na žádost ruského advokáta Igora Trunova. Navrhovatelé obviňují ukrajinské úřady ze zločinů proti lidskosti, v neposlední řadě z použití zbraní hromadného ničení, což vedlo ke smrti civilních obyvatel, mezi nimiž byl pracovník Červeného kříže. Prokuratura však pro otevření případu nevidí důvody.


"Předložil jsem soudu sdělení o zločinech proti lidskosti a nasazení zbraní hromadného ničení.

Obdržel jsem od prokurátora odpověď, v níž je uvedeno, že mnou oznámené přestupky nespadají pod jurisdikci soudu. Prokurátor konstatoval, že nyní neexistují důvody pro další zkoumání problému", řekl Trunov, jehož citují ruská média.

Prokurátor v dopisu vysvětlil, že MTS se řídí Římským statutem, jehož zvláštnost spočívá v tom, že soud může provádět jurisdikci vůči mezinárodním zločinům pouze v případě, že byla jurisdikce soudu uznána státem, na jehož území byl zločin spáchán.

Prokurátor poukázal na to, že "v souvislosti s popsanou situací není ani jedna z podmínek splněna".

"Ani jedna z podmínek v souvislosti s popsanou situací není splněna. Oznámené přestupky nespadají pod jurisdikci soudu, prokurátor konstatoval, že nyní neexistují důvody pro další zkoumání problému", je uvedeno v odpovědi prokurátora.

Zároveň žalobce zdůraznil, že informace, poskytnuté soudu, budou uloženy do archivu a že rozhodnutí o oznámení může být přezkoumáno, pokud nová fakta poskytnou důvody předpokládat, že oznámené přestupky spadají pod jurisdikci soudu, nebo pokud bude požadavek od Rady bezpečnosti OSN. Také připomněl, že MTS doplňuje národní jurisdikce, ale nenahrazuje je.

Připomeňme, že již dříve se Petr Porošenko obezřetně postaral o návrh zákona na vnesení změn do ústavy, podle něhož Ukrajina odkládá ratifikaci Římského statutu a vrátí se k ní v příštích letech.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Ať se na Lidový dům složí kardinál Duka, Lakšmí Mittal a neziskovky těšící se na tučné příjmy z imigrantů a inkluze

$
0
0
Martin Černý
13. 4. 2016
Katolická církev, indický miliardář vlastnící Vítkovické železárny a darmožrouti z neziskovek totiž vydělávají na činnosti vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Takže by to měli být oni – a ne obyčejní občané – kdo by se měl největší vládní straně složit na ústřední sídlo, které hrozí propadnout do exekuce. Řadový občan už také „díky“ Sobotkovi přispívá ze svých daní na církevní restituce a prostřednictvím nové platby za jistič přispět Mittalovi na levnější elektřinu. Na něj a jeho děti mají dopadnout důsledky inkluze a imigrantů.


V článku „Pohádka o tom, kterak si socani, úkladům navzdory, zachránili Lidový dům“ Lenka Procházková sní o tom, jak kromě socanských ministrů, poslanců senátorů a členů správních a dozorčích rad, na záchranu Lidového domu přispěli formou lidové sbírky i občané voliči. Autorka text správně uvodila jako literární útvar „pohádka“. V reálném životě totiž nevidím jediný důvod, proč by měl běžný občan – byť i volič ČSSD – na něco takového přispět.

ČSSD dnes na rozdíl od 90. let rozhodně není žádným chudákem. Ani perzekvovanou stranou jako v době, kdy jí náměstek ministra financí Jan Klak nechal zablokovat majetek o nějž se pak musela mnoho let soudit.

Proč se sociální demokraté do toho průšvihu vůbec dostali? Vždyť kromě Lidového domu, jim byl komunistickou stranou vrácen i obrovský pozemek a několik dalších budov za Lidovým domem. Dnes na tom místě stojí luxusní hotel Marriot a administrativně obchodní centrum. Strana za pronájem tohoto pozemku od investora inkasuje obrovské peníze. Podle důvěrných informací osob obeznámených s případem má smlouva na 99-ti letý pronájem areálu hodnotu téměř 4 miliard. Což obnáší roční výnos kolem 40 milionů. V době, kdy dnešní prezident Miloš Zeman stranu předávál Vladimíru Špidlovi měla ČSSD z výnosů od rakouského investora „uloženo bokem“ (na Altnera) více než 200 milionů.

Na další miliony si pak socani každoročně příjdou ze státních příspěvků. Konkrétně v roce 2015 získali 10 milionů stálého příspěvku, 42,7 milionu za poslanecké mandáty, 29,9 milionů za senátory a téměř 50 milionů za krajské a pražské zastupitele. ČSSD tedy jen od státu získala na svoji činnost v roce 2015 více než 133 milionů.

Kromě toho politické strany dostávají ze státního rozpočtu ve volebním roce i příspěvek na volby. Jeho výše je závislá na volebním výsledku. Za hlasy získané ve volbách v roce 2013 ČSSD získala od státu 101 milionů.

To je zcela jiná situace než byla v době, kdy si sociální demokraté Lidový dům pořizovali. V roce 1907, kdy se řadoví sociální demokraté a jejich voliči na Lidový dům skládali neexistovaly žádné státní příspěvky na činnost politických stran. Tehdy však sociální demokraté ještě prosazovali zájmy dělníků, rolníků a obyčejných občanů. Ti tak měli důvod se na „svoji“ stranu složit.

Jaká je situace dnes?

Církevní restituce - převod majetku za stovky miliard a návdavkem desítky miliard státního příspěvku - byly schváleny i díky pomoci předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Tento dnešní premiér se v době schvalování restitučního zákona nechal na ÚVV ČSSD slyšet, že restituce musí projít – jen to nesmí být potichu. Proto také socanští poslanci a senátoři při projednávání zákona obstruovali jen tak „na oko“.

Důsledky fotovoltaického boomu mají být přeneseny z velkých podniků čistě na domácnosti na základě novely energetického zákona, který předložil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Finální podobu mu dal pozměňovací návrh poslance Milana Urbana (ČSSD). Podstatou tohoto zákona je snížit náklady na elektřinu velkým podnikům – jako jsou Vítkovice indického miliardáře Mittala - o miliardy, a nechat tyto náklady zaplatit běžným domácnostem cestou zvýšení platby za jističe.

Obrovským problémem, který štve rodiče i učitele je inkluze. Prosadil ji ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Urputně ji hájí proti všem dotčeným i současná ministryně Kateřina Valachová (ČSSD). Místo na lepší vybavení škol a na platy učitelů budou miliardy korun směřovány neziskovkám, které budou na inkluzi parazitovat.

Podobné problémy a obrovské výdaje nás zřejmě čekají i s ilegálními imigranty. Jejichž příchod k nám prosazuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a rovněž premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jako na zdroj tučných příjmů se imigranty těší zejména neziskovky živící se „péčí“ o cizince. Opět to zaplatí občané z daní.

Proč by tedy měli ještě přispívat socanům na Lidový dům?

Ať přispějí ti, kteří z činnosti socanů něco mají. Třeba Mittal, Bakala, Kellner, katolická církev, nebo darmozřoutské neziskovky. Obyčejný občan má z činnosti Sobotkovy vlády a strany jen problémy. Čest výjimkám jako je socanský poslanec Stanislav Huml a několik podobných „rebelů“, kteří proti výše uvedeným blbostem hlasují. Strana jako celek si však od obyčejných občanů finanční podporu nezaslouží.

České ministerstvo zahraničních věcí = zahraniční ostuda

$
0
0

13. 4. 2016, zdroj sputnik1sputnik2, Ď


Česká republika znovu odmítla prodloužit akreditaci novináři MIA Rossia Segodnia


Ď: Jakmile některý stát brání novinářům v práci, něco tam smrdí. Tentokrát v České republice.

České úřady opakovaně odmítly prodloužit akreditaci externímu zpravodaji MIA Rossia Segodnia v této zemi Alexandru Kuranovovi. Informaci o tom obsahuje dopis MZV ČR. Toto rozhodnutí bylo přijato i přes to, že první zamítnutí v listopadu roku 2015 označily české úřady za nedorozumění.

„Vážený pane Kuranove, ve své odpovědi na Vaši žádost o poskytnutí dlouhodobé novinářské akreditace ze 7. 1. 2016 jsem nucena oznámit, že tato Vaše žádost byla zamítnuta", cituje RIA Novosti dokument, podepsaný ředitelkou tiskového odboru MZV Michaelou Lagronovou.

V listopadu roku 2015 se už česká strana pokusila zamítnout prodloužení akreditace Alexandra Kuranova. Ruské ministerstvo zahraničních věcí tehdy vyslovilo rozhodný protest v souvislosti s nepřátelským jednáním Prahy a slíbilo, že ho neponechá bez odpovědi. Své mínění tehdy vyjádřila i OBSE.

„V případě zamítnutí akreditace nebo odvolání akreditace musí mít (novinář) právo reagovat na ně podáním protestu proti příčinám daného zamítnutí", zdůraznil tiskový mluvčí zástupce organizace pro svobodu médií Gunnar Vrang.

Šéfredaktorka MIA Rossia Segodnia Margarita Simoňanová prohlásila, že Praha, která zamítla akreditaci a nesdělila příčiny takového rozhodnutí, „jedná v duchu nejlepších sovětských tradic".

Kuranov pracuje v Praze od 80. let minulého století: nejdřív jako vedoucí byra APN (tisková agentura Novosti), potom jako stálý dopisovatel listu Nězavisimaja gazeta a listu Kommersant. Od června roku 2014 působí jako zpravodaj RIA Novosti (agentura je součástí MIA Rossia Segodnia).

MZV RF: jednání Prahy vůči novinářům nezůstane bez reakce

Moskva protestuje proti odmítnutí českých úřadů prodloužit akreditaci zpravodajovi MIA Rossia Segodnia Alexandru Kuranovovi a zpravodajovi novin Večerňaja Moskva Vladimiru Sněgirjovovi, a bude reagovat na nekonstruktivní jednání Prahy, praví se v komentáři departamentu informace a tisku MZV Ruska.

„Jsme pobouřeni opakovaným a ničím neodůvodněným odmítnutím českých úřadů prodloužit akreditaci v Česku zpravodajovi Mezinárodní informační agentury Rossia Segodnia A. Kuranovovi, nehledě na ujištění Ministra zahraničních věcí České republiky L. Zaorálka poskytnout pomoc v akreditaci novináře, které vyslovil loni v prosinci", praví se v komentáři.
Foto: Sputnik, Mikhail Voskresenskiy
Na MZV RF vyjádřili také překvapení tím, že v dubnu byla odmítnuta akreditace Sněgirjovovi, a zdůraznili, že pracuje v Praze od r. 2014.

„Tyto nepřátelské kroky českých úřadů poškozují dvoustranné vztahy a odporují Prahou vyhlašovanému odhodlání respektovat zásady svobody slova a práva novinářů. Rozhodně protestujeme proti nekonstruktivnímu jednání Prahy, které nezůstane samozřejmě bez patřičné reakce", dodali na MZV RF.

Ď: Co dodat? Snad se omluvit, že kvůli usilovnému boji za svobodu Tibetu nemáme na svobodu doma čas.

Nizozemsko oznámilo oficiální výsledky referenda

$
0
0

13. 4. 2016, zdroj zde


Ď: Holandské referendum není příjemné téma pro velká česká média. Kdoví, zda oficiální výsledky u nás vůbec poznaly tiskařskou čerň nebo prolezly mikrofonem ČT - ? Pro sestavovatele budoucích učebnic dějepisu je vytesáme alespoň sem, na Novou republiku.


Oficiální výsledky referenda v Nizozemsku o asociaci Ukrajiny s EU:
61% (asi 2,5 miliónu lidí) - proti asociaci
38,21% (asi 1,57 miliónu lidí) - pro asociaci
účast byla 32,38%



Celkem hlasovalo 4,15 milionů lidí z celkového počtu 12,86 miliónů Holanďanů, majících právo hlasovat.

"Účast 32,38% znamená, že hranice pro platnost referenda 30% byla splněna a překročena. Výsledek referenda má ale pouze konzultativní charakter a není pro vládu závazný.

Referendum v Nizozemsku se konalo 6. dubna. Na něm byla předložena jedna otázka: "Jste pro nebo proti ratifikaci dohody o asociaci mezi Ukrajinou a EU?".

Bezprostředně po vyhlášení předběžných výsledků referenda prezident Ukrajiny Petro Porošenko obvinil organizátory referenda, že jeho pravým účelem - to nebyla dohoda o přidružení Ukrajiny. "Je to útok na jednotu Evropy, útok na šíření evropských hodnot" - uvedl šéf ukrajinského státu na svém Twitteru.

Ve stejný den, mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že referendum - to je naprosto vnitřní záležitost Nizozemska a Kreml se jakkoli nechce vměšovat do těchto záležitostí." Poznamenal, že výsledky referenda ukazují postoj Holanďanů ke konkrétnímu dokumentu. "Takže, v Nizozemsku mají občané otázky, existuje nedůvěra" - řekl tiskový mluvčí Vladimira Putina.

Projev prezidenta republiky při přijetí členů policejního sboru

$
0
0
obrázek: Ď.

13. 4. 2016, zdroj: hrad


Vážený pane ministře vnitra, vážený pane policejní prezidente, členové Policie České republiky,

pozval jsem vás na Pražský hrad, abych vám vyjádřil svoji vděčnost a svoje poděkování za zásahy jak 17. listopadu minulého roku, tak nyní při návštěvě čínského prezidenta.

Je špatný ten, kdo se nedokáže zastat svých podřízených a je špatný ten, kdo se jim bojí vyjádřit svoji úctu jenom proto, aby ho často podplacená média neznemožnila.


Musíme si vážit těch, kdo mají odvahu a musíme si uvědomit, proti komu policie stojí. To nejsou názoroví odpůrci, protože ve svobodné společnosti má každý právo vyjádřit svůj názor, ale je názorem zapalování policejních aut, je názorem, když v Klinice se připravují demonstrace právě s cílem zapálit tato auta, případně znemožnit provoz Řízkárny. Je názorem, když strháváte vlajky jakéhokoli státu anebo je to pouze hanobení státních symbolů a víte, že se to stalo i zde na Pražském hradě.

Je třeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují svůj názor od různých Kalousků, kteří se pouze zviditelňují šaškovskými akcemi. Pokud jsem správně informován, policie vyhradila demonstrantům prostor, kde mohli svobodně svůj názor vyjádřit. A samozřejmě jednala naprosto správně, jestliže při příležitosti návštěvy druhého nejvýznamnějšího muže planety uzavřela některé prostory v okolí Hradu, aby nevyvolala riziko ohrožení jeho bezpečnosti. Toto vše by měli duševně normální lidé pochopit.

A já bych skončil, jak mě znáte, bonmotem. Váš nevděčný úděl, často spočívá v tom, že bráníte projevu duševně nenormálních lidí a v tom jste tak trochu podobní psychiatrům.

Ještě jednou vám velice a velice děkuji za vaši práci.

Miloš Zeman, prezident republiky, 12. dubna 2016, Míčovna Pražského hradu

WSJ: Plán B USA pro Sýrii - naučit "povstalce" sestřelovat letadla

$
0
0

14. 4. 2016   zdroj a zdroj
USA spolu se svými blízkovýchodními partnery připravují odvetná opatření pro případné selhání příměří v Sýrii, píše Wall Street Journal. Podle informace listu pracuje americká rozvědka na tak zvaném plánu B, který předpokládá poskytnutí tak zvaným povstalcům silnějších systémů zbraní, jež jim umožní sestřelovat letadla.


Noviny Wall Street Journal se dověděly o plánech USA a jejich blízkovýchodních partnerů pro případ, že příměří v Sýrii, "které trvá déle, než čekal Washington", bude zmařeno.

Zdroj listu oznámil, že CIA zpracovává tak zvaný plán B, který spočívá v dodávce silnějších systémů zbraní syrským povstalcům. Těmito zbraněmi budou moci teroristé napadat letadla a dělostřelecké pozice vládních vojsk.

USA zároveň odmítly specifikovat, jaké systémy konkrétně mohou být do Sýrie vyslány. Zdůvodnily to "delikátností" programu a tím, že odhalení jeho detailů by mohlo pomoci silám Damašku a jejich spojencům - Rusku, Íránu a libanonskému Hizballáhu - připravit odvetná opatření.

List poznamenává, že informace o připravovaném plánu se objevila už v únoru. Vysoce postavení američtí vojenští činitelé a zpravodajci žádali, aby Bílý dům vytvořil program protipůsobení Rusku v Sýrii.

"Na rozdíl od Putina, který agresivně zasáhl do syrského konfliktu jménem Asada, Obama obezřetně přistupuje k rozšíření americké pomoci umírněné opozici, k velkému rozčarování Turecka, Saúdské Arábie a dalších partnerů v regionu", tvrdí list.

Tajný program podpory CIA začal postupně narůstat od roku 2013, kdy byly dodávky omezovány na přenosné střelné zbraně a munici. V roce 2014 byli povstalci vybaveni moderními protitankovými raketami, což jim pomáhalo obsazovat území před "ruskou intervencí", která je přinutila ustoupit.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Návrat kněze Halíka mezi nenávistné prosťáčky...

$
0
0
Petr Juda
14.4. 2016   Rukojmí
Makedonci odolávají agresivním migrantům na hranicích. Rakušané začali uzavírat bránu s Itálií a hlavní očekávanou migrantskou vlnu by měli stihnou zastavit. Ze zahraničí se vrátil Monsignore Tomáš Halík a je otřesen, ale z nás.. Známí analytik Martin Koller považuje současnou situaci v Evropě za započatou invazi a jednoznačné napadení Evropy. Není na co čekat. Je třeba opevnit hranice a připravit se na boj s invazními armádami migrantů.

Pro někoho asi silná slova, ale když vidím ta videa s agresivními migranty, jak útočí na hranici Makedonie, nebo když čtu příběhy z Evropy a různé statistiky, tak je to realita. Je to realita a není nač čekat. Ti migrantští agresoři z Idomeni pouze dokazují, kdo do Evropy přichází a přišel. Rakušané uzavírají Brennerský průsmyk a přerušují dálnici. Výstavba hraničního opevnění začala a má být hotova do konce května. Hlavní očekávanou migrantskou vlnu by měla již odrazit ( Die Presse ).

Ze zahraničních cest se vrátil kněz Tomáš Halík a je situací otřesen, nikoli však situací v Idomeni, nebo teroristickými útoky, ale svými spoluobčany, kteří stále ještě nepochopili tu mírumilovnost islámské víry, kterou tak celosvětově hájí pan Monsignore. Není zhnusen například z těch vlastizrádců ( aktivistů ), kteří ještě více motivují a více hecují migranty, zcela ignorující výzvy k opuštění tábora v Idomeni. Ta chyba je prostě v nás.

Řecká policie na videu, které jsem viděl, pouze přihlíží muslimským agresorům, přestože náměstek ministra vnitra Nikos Tokas prohlásil, že.."To, co vidíme v Idomeni dnes, jsou zítřejší džihádisté". Tak si říkám, aby šly snad Řekové ještě jednou poprosit hrozící migranty, kteří prchli před válkou, aby vyklidili tábor na jejich území a přesunuli se tam, kam jim řeknou. Zatím to spíš vypadá, že tu válku přinášejí do Evropy tito "uprchlíci". Ale tyto vyděrače nějací Řekové nezajímají a Makedonci také ne. Naštěstí mají smůlu tito invazní agresoři. Makedonci odolají, tedy pokud by snad aktivisté nějakým způsobem ty nájezdnické hordy nevyzbrojili. Je to nepředstavitelné? Nevím? Pro mě jsou ti aktivisté, nebo co jsou zač, zločinci, kriminálníci a vlastizrádci.

Problém islamizace Evropy je však již léta v plném proudu. Známá agentura ICM provedla v Británii průzkum, kterého se zúčastnilo 1000 muslimů. 25% dotazovaných britských muslimů by nahradilo britský právní systém za islámské právo a pro normálního člověka nechutnost, jménem Šaría. Homosexuály by trestalo vězením 52% dotázaných muslimů. Ukamenovat ženu za nevěru považuje v pořádku a schvaluje 5% muslimských respondentů a 4% schvalují sebevražedné atentátníky.

Bývalý předsedající vládní komise pro rovnoprávnost a lidská práva Trevor Philips, který je bývalým bojovníkem proti islamofobii, přiznal, že se ve svém boji mýlil.."Dlouho jsem se domníval, že se muslimové integrují do rozmanité britské společnosti. "Velmi jsem se mýlil"..( Sunday Times ). V Británii tvoří muslimové cca 5% populace, asi 3.000.000. Podle The Daily mail se extremismus týká asi 100.000 britských muslimů, kteří jsou izolováni od britské většinové společnosti a vytváří stát ve státě. Trevor Philips, který byl schopen přehodnotit své vidění světa varoval, že kritici multikulturalismu a muslimů jsou zastrašováni a umlčováni.

Podle zpráv co čtu a nově připravovaných zákonů, se nějaká omezení ve svobodě projevu chystají a v některých státech již, pro ně nevhodné přispěvatele názorů na internetu, navštěvují policisté. Většinou se jedná o protimuslimské vyjadřování na internetu.

A ve skutečnosti se radikalizace muslimů šíří přímo raketovou rychlostí, ale politici přitom ubezpečují veřejnost, že se to týká jen malé části muslimské komunity, napsal Daily Mail.

The New York Times otiskl rozhovor s Yvesem Goldsteinem, který je zaměstnancem na úřadu v bruselské čtvrti Schaerbeeku. Uvedl, že 90% muslimských žáků mezi sedmnácti až osmnácti lety v bruselských čtvrtích Molenbeek a Schaerbeek považují teroristy za hrdiny. Tyto informace má od samotných učitelů, řekl. Pan Goldstein se ptá.."Jak je možné, že se v Belgii teroristé považují za hrdiny?" Jak je možné, že se Belgičané stali cizinci ve vlastní zemi?

Možná mu odpověděl belgický politik Christian Hofer...

Stalo se to díky masivní migraci, multikulturalistické propagandě, cenzuře, zakrývání pravdy, překrucování statistik o trestných činech migrantů a manipulaci.."To nás dovedlo do této neřešitelné situace".

Říkám si, že je dobré, že jsou lidé, kteří prozřeli a nežijí již v nějakých chorých ideích. Ale není již pozdě? Nebo není těch fanatických zastánců zničení Evropy ještě příliž? Ještě jich je hodně, bohužel a některým zemím, jako je například Německo, už bude jen stěží pomoci od netolerantní kultury, víry a sebezničení.

Věřím, že mnoho lidí je znepokojeno migrační a i agresivní muslimskou vlnou, ale jsou i lidé, kteří jsou znepokojeni tímto znepokojením svých oveček. Za jednoho z nich považuji pana Monsignora Tomáše Halíka, který se vrátil ze zahraničních cest. Pan Halík se vyjádřil pro katolický deník.

Pan Tomáš Halík se cítí po svém návratu do vlasti ze zámoří otřesen. Otřesen z toho, jak nejen politický diskurz, ale i velká část naší společnosti zhrubla, zbarbaštěla, jak i lidé, které pan Tomáš Halík považoval za rozumné, jsou schopni přebírat poplašné zprávy z internetu a jsou schopni tvrdit očividné hlouposti. V této atmosféře hysterie prý nelze hledat rozumné řešení, řekl pan kněz Halík. "Dnešní xenofobie je velmi podobná předválečnému antisemitismu". Naprostá většina lidí u nás živého muslima prý nikdy neviděla a je prý tedy zřejmé, že v lidských duších se v posledních letech nashromáždil jed, který teď populisté a demagogové živí a využívají. Amen ( pozn. aut. ).

Pan Halík se cítí námi otřesen. Otřesen těmi prosťáčky, kteří neviděli živého muslima a jsou prý v duších plní jedu. Prosťáčti a xenofobové, kteří nikam necestují ( pozn. autora ). Pokud my jsme zbarbarštěli, tak jak potom nazývat ty islámsko extremistické hrůzy.

Brrrr,.. ze slov pana Halíka se téměř vždy oklepávám. Kde přišel na své drtivé statistiky nevím. Asi v tom zahraničí, kde možná podle něj drtivá většina Čechů nikdy nebyla. Pravda a láska se vrátila, ale není to pravda a není to láska. Totiž není to láska k vlastním lidem, ale naopak opovržení drtivou většinou Čechů.

Pravdou pana Halíka je, že s muslimy máme stejného Boha. Pokud bych napsal, že Islám je náboženstvím smrti a netolerance, což pro mě je, tak pro pana monsignora je to na hranici trestného činu podněcování k nenávisti.

Za mě je zase pan Tomáš Halík jediným muslimským imámem, který předstírá, že je katolickým knězem, což je nadsázka, ale pravdou je, že pan Halík v časopise Respekt kdysi přiznal, že jeho víra je jiná než katolická, proto tato nadsázka.

Jsem si jistý jedinou věcí, a to, že s vírou pana Halíka nemám nic společného a věřím, že není tím Antikristem, o kterém psal pan Petr Hájek.
Apokalypsa již začala a Antikrist je ve světě.... Tak snad to není pan Tomáš Halík...

Stížnost na ČT je hotova – co dál? Díl IV.

$
0
0

sestavil PP

14. 4. 2016  Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com
(pokračování)

Následující část zejména shrnuje, jak ČT během srpna vytvářela dojem, že Kyjev slavně vítězí na všech frontách a že druhá strana již brzy bude muset přijmout bezpodmínečnou kapitulaci. Těsně před slavným vítězstvím se však dle ČT do bojů plně zapojila ruská armáda, která ho dle ní zvrátila. Dále jsou obsaženy především související případy porušení povinností v následných měsících.

ČT zejména:


1/  v polovině srpna tvrdila, že dle dvou britských novinářů ruské obrněné transportéry překročily hranici, přičemž ignorovala či velmi důsledně bagatelizovala následující podstatné skutečnosti:

  • k události mělo dojít v jedné ze dvou oblastí, v níž pracovali pozorovatelé OBSE, přičemž ti žádné překročení hranice ze strany ruské armády nehlásili
  • tajné překročení hranice zrovna v oblasti, v níž se nacházeli pozorovatelé OBSE a která byla zároveň poměrně hustě osídlena, by bylo příliš riskantní
  • transportéry se dle Britů nesnažily skrývat či tajit svou příslušnost k ruské armádě (přičemž dle ní se ve skutečnosti jednalo o pohraniční stráž)
  • dle Britů transportéry projely mezerou v ostnatém drátu/plotu, který dle nich značil hranici, přestože dle dostupných informací se tehdy ostnatý drát/plot na hranici nenacházel (a dle dalších tvrzení těchto novinářů lze soudit, že si hranici mohli splést s bezpečnostním pásmem)

2/  o 2 dny později nepravdivě tvrdila, že dle A. Zacharčenka právě dorazili ruští vojáci, přičemž:

  • ten nic takového netvrdil
  • z jeho slov vyplýval pravý opak

3/  nepravdivě tvrdila, že dle ruského ministra zahraničí je třeba respektovat „touhu východních regionů po nezávislosti”

4/  28. srpna nepravdivě tvrdila, že jednoznačně došlo k ruské vojenské invazi, přičemž toto tvrzení „dokazovala”:

  • nepravdivým tvrzením, že A. Zacharčenko přiznal, že v řadách Doněcku/Luhansku bojují ruské jednotky v počtu čtyř tisíc vojáků na dovolené, přičemž ve skutečnosti A. Zacharčenko:
  • uvedl, že Kyjev spolu se svými spojenci mluvil o „ruské invazi”, aby ospravedlnil své porážky
  • řekl, že se bojů proti Kyjevu kumulativ
    ně (včetně těch, kteří již nebojovali) účastnily tři až čtyři tisíce ruských dobrovolníků, jejichž součástí byli nevojáci, bývalí vojáci i aktivně sloužící, kteří boj proti Kyjevu upřednostnili před dovolenou na mořských plážích
  • neuvedl, kolik osob spadá do které skupiny
  • vytvářením falešného dojmu, že účast ruských dobrovolníků byla až do srpna utajována a popírána, přestože:
  • v předchozích týdnech a měsících konkrétní dobrovolníci z Ruska i jiných zemích nepopírali, že jsou občany jiných zemí (a i ČT tuto skutečnost zmínila, aniž by jí tehdy věnovala větší pozornost)
  • během občanských válek není účast dobrovolníků ničím výjimečným -viz Sýrie
  • i na straně Kyjeva bojovali dobrovolníci z ciziny (včetně čečenského batalionu)

  • tvrzením, že NATO zveřejnilo satelitní snímky dokazující přítomnost ruských jednotek na Ukrajině, přičemž:
  • ignorovala skutečnost, že dle NATO pouze dva z pěti snímků ukazovaly výše uvedené (zbývající tří měly ukazovat přítomnost ruských jednotek v Rusku) a také, že ony snímky NATO byly od soukromé komerční agentury.
  • ignorovala skutečnost, že argumenty, pomocí nichž se NATO snažilo doložit, že zbývající dva snímky ukazují ruské jednotky, byly naprosto absurdní
  • na prvním snímku bylo vidět několik vozů a venkovskou krajinu, přičemž dle NATO se mělo jednat o ruské jednotky, jelikož kyjevské ozbrojené síly na dané území prý dosud nepronikly (tvrzení tedy vycházelo z absurdního předpokladu, že ozbrojené síly Doněcku/Luhansku nebyly schopny řídit zobrazené vozy)
  • na druhém bylo vidět pole a několik skvrn, přičemž dle NATO skvrny představovaly samohybné dělostřelectvo rozmístěné ve formaci, jakou by prý zvolili profesionálové, nikoliv nekvalifikovaní amatéři (tvrzení tedy vycházelo z absurdního předpokladu, že ozbrojené síly Doněcku/Luhansku byly tvořeny výlučně nekvalifikovanými amatéry)
  • zatímco v tomto případě NATO vycházelo z předpokladu, že jednotky Doněcku/Luhansku nejsou schopny řídit vozy a uspořádat dě
    la do určité formace, dříve představitelé zemí NATO tvrdili, že jednotky těchto frakcí možná dokázaly obsluhovat systém BUK

  • nepravdivě tvrdila, že snímky pocházejí z 21. srpna, přestože z tohoto dne dle NATO pocházel jen jediný snímek, zatímco ostatní měly být z 23. srpna, 20. srpna a dva nejspíše z 23. července (datum nebylo příliš dobře vidět)
  • ignorovala skutečnost, že pro tvrzení o právě spuštěné invazi tedy žádný z těchto snímků nebyl relevantní
  • vydáváním kyjevských map, které měly ukazovat situaci na frontě, za fakt a nepravdivým tvrzením, že doněcké a luhanské jednotky dosud jednoznačně výrazně prohrávaly
  • ČT především vydávala za fakt tvrzení, že se „najednou” začalo bojovat u Azovského moře (ke kterému se dle kyjevských map dalo dostat pouze z ruského území), zatímco ignorovala skutečnost, že postup k moři druhá strana hlásila již v předchozích dnech a týdnech

  • sugerováním, že cílem bylo vytvořit pozemní koridor mezi Ruskem a Krymem, ačkoliv by takový úmysl byl naprosto absurdní, jelikož:

  • vytvoření a udržování zhruba 300 kilometrů dlouhého koridoru by bylo velmi náročné

  • přerušení koridoru na kterémkoliv místě by znehodnotilo celý koridor (nemluvě o možnosti ostřelování)

  • v březnu, dubnu, květnu či červnu byly podmínky pro vytvoření koridoru výrazně příznivější, leč přesto vytvořen nebyl

  • ukázáním roztřeseného a rozmazaného videa jakéhosi tanku, které dle Kyjeva mělo dokazovat, že se u Novoazovsku nacházely tanky vyslané ruskou vládou
  • vytvářením falešného dojmu, že zajetí skupiny ruských vojáků na kyjevském území zcela určitě potvrzovalo obvinění z invaze, zatímco ignorovala např. názor A. Šándora, bývalého náčelníka české Vojenské zpravodajské služby, dle kterého cílem dané skupiny bylo:

  • předání zpravodajských informací Doněcku/Luhansku
  • zjištění, co se v oblasti děje (což by dle A. Šándora podporovalo tezi, že Rusko až takový vliv na běh věcí na Ukrajině nemá), tedy plnění obdobných úkolů, jakými byla pověřena např. britská SAS v Sýrii

  • nepravdivým tvrzením, že poradci ruského prezidenta přiznali, že na Ukrajině již padlo více než 100 ruských vojáků, přičemž:

  • dané osoby nebyly prezidentovými poradci (ve smyslu blízkých spolupracovníků), ale pouze členy poradního orgánu, o němž není známo, že by měl přístup k utajovaným informacím, a jehož členové se v názoru na řadu otázek s vládou výrazně rozcházeli
  • dané osoby nic nepřiznaly, jelikož dříve nic netajily

  • dané osoby tvrdily, že více než 100 lidí zemřelo a dalších 300 bylo zraněno během jediného dne (13. srpna) na jednom místě při jediném útoku (a následném výbuchu munice), což je ovšem těžko uvěřitelné, jelikož lze předpokládat, že by se takto ničivý útok proslavil již v daný den či brzy po té – přesto není známo, že by vůbec nějaký výbuch munice byl v relevantní dobu na daném místě hlášen
  • nepravdivým tvrzením M. Karase, dle kterého byla dříve popírána přítomnost ruských ozbrojených sil na Krymu

  • poskytováním rozsáhlého prostoru pro různé spekulace a další obvinění vůči Rusku, z nichž některé vydávala za ověřený fakt

5/  tvrdila, že ruští dobrovolníci jsou často/leckdy tvořeni neonacisty, ač své tvrzení nijak nedoložila


6/  tvrdila, že se ruský tisk stále častěji ptá, zda je země ve válce, leč své tvrzení nedoložila, jelikož jakožto příklady uvedla pouze:

  • článek, který již o dva dny dříve vyšel v názorové sekci listu Ведомости
  • články stanice Echo Moskvy a deníku Moskovskij Komsomolec, přičemž ovšem tyto subjekty dle ČT jen citovaly kyjevská a západní média a poradce kyjevského ministra vnitra
  • komentář O. Kozyreva a M. Chodorkovského na síti Twitter
  • blogera A. Malgina
  • skutečnost, že ruská média odvysílala vyjádření A. Zacharčenka (tj. to vyjádření, které ČT soustavně překrucovala)

7/  zároveň tvrdila, že se mainstreamové ruské noviny věnují jiným zprávám, než je dění na Ukrajině, přičemž:

  • tím popírala své předchozí tvrzení
  • na příkladu přednostně démonizované stanice RT bylo doloženo, že se stanice dění na Ukrajině věnovala, a to nikoliv málo
8/  během srpna vydávala za fakt kyjevské tvrzení, že se blíží jeho vojenské vítězství, zatímco ignorovala či důsledně bagatelizovala protichůdné informace
  • během první třetiny měsíce ČT:
  • ignorovala/důsledně bagatelizovala informace, dle kterých se protikyjevské síly stáhly z určitých severních oblastí, načež využily skutečnosti, že kyjevské linie byly na jihu dlouhé a úzké, v důsledku čehož se podařilo obklíčit
    a zlikvidovat kyjevské jednotky v oblasti tzv. jižního kotle (zatímco dle kyjevských map a tedy i ČT toto území zůstalo až do konce měsíce pod kontrolou Kyjeva)
  • vydávala za fakt kyjevská tvrzení, že se Doněck, Luhansk a Horlivka nacházejí v obklíčení (případně tvrdila, že se k obklíčení schyluje) a že Kyjev vítězně postupuje vpřed, přičemž ignorovala protichůdná tvrzení
  • během druhého třetiny ČT:

  • vydávala za fakt tvrzení, že se Kyjevu podařilo odříznout Doněck od Luhansku, že jsou tato města obklíčena (společně s Horlivkou) a že kyjevské ozbrojené síly pronikají do jejich center
  • vydávala za fakt tvrzení, že Doněcku/Luhansk utrpěly těžké ztráty, že jim docházejí zásoby, že Kyjev dál postupuje a že se může blížit jeho konečná ofenzíva
  • tvrdila, že se dle různých zdrojů (Kyjev, A. Zacharčenko, 2 britští novináři) v oblasti pohybuje ruská armáda
  • ignorovala informace, dle kterých se Doněck, Luhansk ani Horlivka v obklíčení nenacházely
  • ignorovala informace, dle kterých se v obklíčení již několik týdnů nacházely kyjevské jednotky u Luhansku
  • ignorovala informace, dle kterých se Kyjev sice pokusil oddělit Doněck od Luhansku pomocí útoků ze severu i jihu, leč dle kterých především na jihu (u křižovatky Krasnyj Luč) byly kyjevské síly odraženy a následně obklíčeny
  • ignorovala informace, dle kterých doněcké síly podnikaly výpady na jihozápad, zatímco luhanské prý postoupily do oblastí na sever od Luhansku

  • během třetí třetiny ČT:

  • poskytovala rozsáhlý prostor kyjevským tvrzením, dle kterých se Kyjevu po většinu tohoto období dařilo „nadále” postupovat
  • nadále vydávala za fakt kyjevské tvrzení, že je Luhansk (zcela) obklíčen, leč zároveň tvrdila, že humanitární konvoj do Luhansku projel oblastmi, které Kyjev neměl pod kontrolou (ignorovala tedy, že platit mohlo pouze jedno tvrzení)
  • ignorovala skutečnost, že informace o vyhnutí se kyjevským územím byla naopak v souladu s mapami druhé strany
  • nadále vydávala za fakt tvrzení, že Doněck je obklíčen a odříznut od Luhansku
  • tvrdila, že dle různých zdrojů (Kyjev, A. Zacharčenko, NATO, „Putinovi poradci”) v oblasti působí ruská armáda/technika, načež vydávala za fakt tvrzení, že došlo k ruské invazi, k otevření „nové” jižní fronty u Azovského moře, k obklíčení kyjevských sil u Ilovajsku a ke kyjevskému ústupu z určitých území
  • ignorovala skutečnost, že druhá strana hlásila vítězství na jižní frontě (včetně několika obklíčení) již od začátku měsíce a že úspěšný postup směrem k Azovskému moři byl hlášen již několik dní před tvrzením o ruské invazi v této oblasti (obdobně bylo v předstihu několika dní hlášeno obklíčení kyjevských sil u Ilovajsku)
  • vydávala za fakt kyjevské tvrzení, že Kyjev během jediného dne ztratil oblast tzv. jižního kotle, přestože druhá strana ovládnutí oblasti hlásila již o téměř tři týdny dříve
  • ČT dodatečně ignorovala skutečnost, že Kyjev druhé straně během srpna a září postupně přiznával území, jejichž ovládnutí druhá strana hlásila již v předchozích dnech a týdnech
9/  nepravdivě tvrdila, že V. Putin řekl, že za dva týdny zabere Kyjev, pokud se mu zachce
  • o den později sice uvedla, že dle Ruska byla jeho slova vytržena z kontextu, leč již neuvedla, že takto dle WSJ hovořilo nejen Rusko, ale i mluvčí Evropské komise


10/  na začátku září nepravdivě tvrdila, že ruská média tehdy poprvé informovala o účasti Rusů v bojích a smrti některých z nich


11/  ignorovala memorandum některých bývalých zaměstnanců CIA, NSA, FBI, amerických ministerstev a dalších úřadů a agentur, které bylo adresováno německé kancléřce a v němž bylo uvedeno, že obvinění Ruska z invaze není založeno na věrohodných a průkazných informacích


12/  věnovala článek kyjevskému obvinění, dle kterého bylo dosud zabito či zraněno 10.000 ruských vojáků, přičemž ignorovala skutečnost, že takové tvrzení bylo mimořádně nevěrohodné, jelikož:

  • i v případě mimořádně úspěšné evakuace těchto mrtvých/zraněných by Kyjev měl být schopen ukázat minimálně stovky mrtvých a zraněných/zajatých, leč k ničemu takovému nedošlo
  • takový počet mrtvých a zraněných by byl reálný jen v případě násobně většího počtu nasazených, přičemž takový počet by bylo jen velmi obtížné utajit
13/  věnovala rozsáhlý prostor obviněním, dle kterých Rusko dodávalo výzbroj Doněcku a Luhansku, leč ignorovala studii organizace Armament Research Services, která na základě analýzy fotografií a jiných informací z tisku došla k následujícím závěrům:

  • převládaly zbraně vyrobené v 70. a 80. letech
  • většina zdokumentovaných zbraní a munice Doněcku/Luhansku byla přivlastněna od ukrajinských/kyjevských bezpečnostních sil
  • je vysoce pravděpodobné, že část zbraní Doněcku/Luhansku pochází ze zahraničí (výslovně byl zmíněn jistý moldavský překupník), leč neexistuje žádný přímý důkaz prokazující spoluúčast ruské vlády
  • Kyjev má oproti Doněcku a Luhansku kvalitativně i kvantitativně navrch, na čemž omezené, leč zaznamenání hodné vnější zásobování nic nezměnilo

14/  ignorovala zprávu listu New York Times, dle které se americký senátor J. Inhofe pokusil dokázat „vstup ruských tanků na území Ukrajiny” pomocí třech fotografií od kyjevské delegace, na nichž ovšem dle listu ve skutečnosti byly zachyceny ruské síly v Gruzii (a na jedné z nich síly Doněcku/Luhansku)


15/ považovala za potřebné věnovat článek skutečnosti, že ve dvou ruských televizích vystoupil ten samý člověk v odlišných rolích, ovšem když později jeden člověk vystoupil na samotné ČT ve dvou rolích, jednalo se dle ČT o nevýznamnou chybičku

  • ten samý výrok daného člověka navíc ČT sestříhala tak, že vina za „porušování příměří” v obou případech padla na Doněck a Luhansk

16/ věnovala prostor kyjevskému obvinění, že na frontě byl natočen generál Lencov, zástupce velitele ruských pozemních sil, přičemž ignorovala své vlastní dřívější zpravodajství, v němž informovala o skutečnosti, že generál v oblasti skutečně působil, leč v rámci rusko-kyjevské mise, jejímž úkolem bylo dohlížet na klid zbraní a zprostředkovat jednání (což ČT ostatně znovu uvedla tři dny po obvinění)
  • zároveň ČT ignorovala skutečnost, že si SBU musela být vědoma skutečnosti, že se generál v oblasti pohyboval s kyjevským souhlasem, leč přesto dezinformovala veřejnost
17/  bagatelizovala skutečnost, že v prvních měsících roku 2015 byla hlášena náhlá úmrtí minimálně jedenácti osob (bývalých poslanců za Stranu regionů, novinářů, oděského prokurátora a podobně), zatímco ve stejnou dobu naopak věnovala rozsáhlý prostor náhlému úmrtí Borise Němcova

  • B. Němcova ČT navíc vykreslovala v pozitivním světle a absurdně ho označila za vůdce opozice, zatímco ostatní osoby byly vykreslovány spíše negativně (např. zhruba polovina ze dvou minut, které byly jejich úmrtí věnovány na konci Událostí z 16. 4., byla věnována kyjevským
18/  v souvislosti s uvedením filmu 'Krym – cesta domů' nepravdivě tvrdila, že se v něm V. Putin přiznal k nařízení „anexe” Krymu, a dále nepravdivě tvrdila, že dosud V. Putin činnost ruských vojáků na Krymu popíral (nebo dokonce „kategoricky popíral”), přičemž:

  • ve filmu V. Putin naopak výslovně uvedl, že cílem nebylo obsadit či anektovat Krym, nýbrž dát lidem příležitost vyjádřit se, jak chtějí žít, přičemž dle něj bylo třeba mít jistotu, že si obyvatelstvo připojení k Rusku skutečně přeje,
  • není známo, že by V. Putin někdy popíral činnost ruských vojsk na Krymu, tím méně kategoricky (ve skutečnosti původně mlžil, když činnost ani nepopřel, ani nepotvrdil, zatímco již krátce po referendu např. uvedl, že ruské posádky na Krymu svou profesionalitou umožnily vytvořit podmínky pro konání referenda),
  • tvrzení ČT o „přiznání” a „dosavadním popíráním” bylo v rozporu s jejím téměř rok starým tvrzením, dle kterého se již tehdy V. Putin přiznal k činnosti ruských vojáků,
19/  důsledně bagatelizovala článek Spiegelu, dle kterého:
  • vrchní velitel sil NATO v Evropě šířil tvrzení, o nichž Berlín neměl tušení, kde k nim generál přišel

  • zatímco generál mluvil o bezprostředně hrozící ruské invazi, experti zemí NATO neměli k dispozici žádné důkazy, které by prokazovaly byť jen přípravy na invazi, tím méně bezprostředně hrozící invazi

  • dle jejich informací nedocházelo k žádným logistickým přípravám ani k výraznějšímu shromažďování techniky (zatímco zaznamenaná technika se v oblasti nacházela již dříve) a ani jejich odhad počtu ruských vojáků v oblasti neodpovídal generálovým tvrzením

  • generál jeden den tvrdil, že Rusko nasadilo „pravidelné armádní jednotky”, zatímco o den později tvrdil, že se nejedná o bojové jednotky, ale „převážně o instruktory a poradce”

  • jejich počet se navíc měl jednou pohybovat mezi dvě stě padesáti a tři sta, zatímco následně mezi tři sta a pěti sty, přičemž po určitou dobu NATO tvrdilo, že jich bylo tisíc

  • generál tvrdil, že byl zaznamenán přechod hranice ruskými tanky, dělostřelectvem, protiletadlovými systémy a pěchotou, což dle generála hlásila i OBSE, přestože OBSE nic takového nehlásila

  • generál přitom prohlásil, že úkolem NATO je poskytovat přesné informace a že na propagandu nelze odpovídat ještě větším množstvím propagandy

  • německá vláda začala uvažovat, zda se Američané nesnaží záměrně mařit snahy o vyjednávání

  • dle berlínského zdroje generál se svými pochybnými výroky přicházel právě tehdy, když se podařilo pokročit při snahách o nalezení „politického řešení”

  • obdobnou roli jako zmíněný generál hrála též V. Nulandová a generál Hodges, který během minských jednání ohlásil, že došlo k přímé ruské vojenské intervenci, zatímco Berlínu se jeho tvrzení nepodařilo ověřit a nejmenovaný rozvědčík uvedl, že dodnes zůstává záhadou, na základě čeho generál dospěl ke svým závěrům

  • návštěvy Američanů v Kyjevě též mají mít za následek zvýšení jeho válkychtivosti

20/  ignorovala vyjádření ředitele francouzské vojenské rozvědky v Národním shromáždění, dle kterého NATO oznámilo, že se Rusko chystá podniknout invazi na Ukrajinu, ač francouzská rozvědka neměla k dispozici žádné informace, které by takové tvrzení podpořily


21/  v souvislosti s druhou světovou válkou tvrdila, že Ukrajince „současná ruská propaganda vykresluje jako následníky kolaborantů s nacisty a krajní nacionalisty, banderovce”, přičemž:

  • své tvrzení ničím průkazným nedoložila (pouze citovala A. Jaceňuka, dle kterého se Rusko snaží zprivatizovat vítězství ve druhé světové válce)

  • z následného projevu V. Putina při oslavách konce druhé světové války nic takového nevyplývalo (právě naopak)


22/  bagatelizovala skutečnost, že kanadské pianistce byl zrušen plánovaný koncert v Torontu kvůli jejím výrokům k ukrajinské krizi

  • ČT navíc nepravdivě tvrdila, že pianistka psala „protiukrajinské” příspěvky, a dále ČT tvrdila, že ve svých příspěvcích pianistka přirovnávala kyjevskou vládu k nacistům, aniž by své tvrzení ČT jakkoliv doložila
23/  ignorovala skutečnost, že na Ukrajinu dorazili příslušníci amerických ozbrojených sil, přestože dle dohody z Minsku měly být staženy všechny zahraniční ozbrojené skupiny (na základě čehož lze soudit, že do země dle dohody nesměly být posílány ani žádné nové skupiny)


24/ během května nepravdivě tvrdila, že na Ukrajině jednoznačně padlo 220 ruských vojáků, zatímco o tři měsíce později nepravdivě tvrdila, že na Ukrajině jednoznačně padly 2.000 ruských vojáků, přičemž:
  • první tvrzení ve skutečnosti vycházelo z práce skupiny lidí, které ČT označila za tým expertů/odborníků kolem B. Němcova, přičemž ovšem jen letmý pohled na jejich práci postačil k uvědomění si skutečnosti, že se o žádné experty nejednalo, jelikož práce byla převážně založena na opakování hodících se tvrzení médií (včetně nejzjevnějších dezinformací)

  • navíc postup, jakým práce dospěla k číslu 220, nebyl nijak blíže objasněn

  • druhé tvrzení pocházelo z jakéhosi serveru jménem Dělovaja žizň, který dle ČT bezděčně zveřejnil počty padlých

  • není přitom jasné, proč by tomuto serveru byly poskytnuty případné tajné dokumenty

  • též lze vyloučit, že by se jednalo o investigativní práci (jelikož příslušná čísla byla uvedena teprve v posledních odstavcích článku, z jehož titulku nebylo možné poznat, že by se v něm mohlo vyskytovat cokoliv podstatného)
  • namísto řádného reflektování výše uvedeného ČT tvrzení nejen vydávala za fakt, ale též vydávala za fakt tvrzení, že „ruští cenzoři” během pár minut „závadný materiál” stáhli
25/  nepravdivě tvrdila, že „inspektoři OBSE ve zbrojních skladech doněckých povstalců v Donbasu objevili ruské vojáky”, přičemž:
  • OBSE toto netvrdila, pouze ve 14. odstavci svého denní hlášení uvedla, že se jejím pozorovatelům jeden z členů ochrany skladu představil jako příslušník 16. výsadkové brigády z Orenburgu

  • ČT bagatelizovala skutečnost, že Rusko žádnou 16. výsadkovou brigádu nemá, tím méně v Orenburgu

  • ČT ignorovala skutečnost, že nasazení výsadkářů či jiných elitních sil k hlídání skladu, v němž se měla nacházet technika stažená od frontové linie, není pravděpodobné
26/  ignorovala zprávu poradního panelu Rady Evropy o „vyšetřování” událostí, k nimž došlo 2. května 2014 v Oděse; ve zprávě bylo uvedeno především následující:


  • „vyšetřování” není dostatečně nezávislé
  • „vyšetřování” není dostatečně efektivní
  • „vyšetřování” není dostatečně rychlé
  • úřady neposkytovaly informace způsobem, který by zajistil dostatečně účinnou veřejnou kontrolu „vyšetřování”
  • oběti a jejich příbuzní nebyli ze strany úřadů dostatečně informováni o průběhu „vyšetřování”
27/  nepravdivě tvrdila, že V. Putin přiznal, že Rusko má na východě Ukrajiny své lidi plnící vojenské mise
A/  ve skutečnosti v odpovědi na dotaz naopak řekl, že je nutné rozlišovat mezi lidmi, jejichž přítomnost nikdy nebyla popírána a kteří se zabývají třeba i vojenskými záležitostmi, a regulérní ruskou armádou
Dokončení příště


Stížnost na ČT je hotova – co dál? Díl V. dokončení

$
0
0
sestavil PP
14. 4. 2016  Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com


Tato poslední část obsahuje v zásadě výtah z celé stížnosti a doporučení, jak by Rada ČT na stížnost měla reagovat:
Ze shrnutí i celé stížnosti tedy vyplývá, že o žádné důležité události ukrajinského dění ČT neinformovala způsobem, který by byl v souladu s jejími povinnostmi.

Hlavním důvodem bude patrně skutečnost, že redaktoři nebyli schopni či ochotni dostát své povinnosti pracovat nezávisle na svých názorech (respektive tak, aby divák/čtenář nemohl poznat, jaký názor redaktoři na věc měli). Právě naopak je zřejmé, že v redakci existovala redakční linie, prosazovaná bez ohledu na fakta a realitu.

Zatímco zpravodajství ČT má být vyvážené a všestranné, ve skutečnosti byl dominantně věnován prostor jednomu názorovému proudu. Např. v době před převratem byly ignorovány či důsledně bagatelizovány postoje zhruba poloviny Ukrajinců. Při hodnocení událostí po převratu a připojení Krymu k Rusku bylo jednomu proudu věnováno 89% relevantních článků (a to nebyly započítány postoje vlád). V souvislosti s nepokoji na Donbase bylo 82% článků věnováno tvrzením, dle kterých zde bezprostředně hrozila či již probíhala ruská operace. Po zřícení letu MH17 bylo 87% obviňujících článků věnováno obviněním vůči Doněcku/Luhansku anebo Rusku. A dokonce i v případě prvního humanitárního konvoje byl prostor věnován snad každému obvinění, které bylo možné vymyslet.

Zejména tímto přístupem (vedle překrucování postojů, vydávání tvrzení jednoho ministra či několika zemí za tvrzení celého zahraniční/světa, atd.) ČT ostatně nejen potlačovala relevantní postoje, ale také vytvářela falešný dojem, že určitý postoj zastávalo pouze Rusko a případně ještě „malá skupina těch, kteří mluví jako Rusko”.

Tyto subjekty současně delegitimizovala, když ruská média, politiky a podobně přímo či nepřímo obviňovala ze lží a propagandy, což ovšem běžně nebyla schopna doložit, zatímco tvrzení Kyjeva a jeho spojenců naopak nejednou vydávala za fakt (a to včetně zcela nevěrohodných obvinění a jiných tvrzení).

Zároveň zcela ignorovala či velmi důsledně bagatelizovala zjevné a lehce zjistitelné dezinformování, kterého se dopouštěli zejména představitelé Kyjeva, NATO a USA. ČT dokonce běžně věnovala značný či dokonce největší prostor právě těm subjektům, o nichž mohla a měla vědět, že nejen dezinformují nejvíce ze všech, ale že tak činí záměrně.

Takovým přístupem ČT implicitně říkala, že není třeba nic nadstandardního umět či znát nebo alespoň jednat poctivě. Naopak svým jednáním ČT dávala najevo, že lze i záměrně, či amatérsky dezinformovat a spoléhat se na princip stokrát opakované lži, jelikož v případě, kdy takové dezinformování bude v souladu s redakční linií, mu bude poskytnut rozsáhlý prostor, zatímco riziko postihu bude zcela minimální.

Takže zatímco nedoložené a nevěrohodné kyjevské obvinění, dle kterého střelba na Majdanu byla dílem V. Janukovyče a Ruska, ČT vydávala za fakt, studii I. Katchanovského z University of Ottawa, který se tématem detailně zabýval a který dospěl k závěru, že střelba do řad policie i civilistů byla vedena zcela či převážně z oblastí pod kontrolou Majdanu, ČT ignorovala.

Obviněním kyjevské SBU, která zjevně falšovala materiály, ČT v souvislosti s MH17 věnovala nejvíce prostoru ze všech subjektů, zatímco ignorovala zprávu o informacích nizozemských tajných služeb, dle kterých byl v období před zřícením Kyjev jediným subjektem, o němž se vědělo, že v oblasti měl systémy schopné sestřelit vysoko letící letadla, zatímco naopak prý nebylo známo, že by jednotky Doněcku/Luhansku disponovaly nezbytným výcvikem a technikou.

Obdobně ČT ignorovala informace držitele Polkovy ceny a finalisty Pulitzerovy ceny -Roberta Parryho, který s odvoláním na svůj zdroj uvedl, že americkým tajným službám ani po zřícení nebylo známo, že by protikyjevské síly měly k dispozici potřebnou techniku, přičemž minimálně někteří analytici prý došli k závěru, že letadlo nejspíše sestřelily kyjevské jednotky, jež mohly být napojeny na jednoho z kyjevských oligarchů.

V souvislosti s výše uvedeným je ostatně vhodné připomenout, že dojem, který ČT v souvislosti se zřícením vytvářela a který byl založen na šíření nevěrohodných a neprůkazných tvrzení z nedůvěryhodných zdrojů, stál pouze na dvou spekulacích. Jednak na spekulaci, že protikyjevské síly měly k dispozici techniku schopnou sestřelit vysoko letící letadla (tj. jeden či několik málo funkčních BUKů), jednak na spekulaci, že si posádka údajného BUKu při jeho prvním použití pravděpodobně spletla civilní letadlo s vojenským letounem.

Naopak nikoliv spekulace, ale jistota, že kyjevské jednotky měly k dispozici nemalé množství techniky schopné sestřelit vysoko letící letadla (včetně pozemních protiletadlových systémů), byla ve srovnání s první zmíněnou spekulací výrazně upozaděna. Nemluvě o existenci motivu a dalších skutečnostech, které vycházely z výrazně důvěryhodnějších zdrojů, než byly ty, kterým ČT věnovala největší prostor.

Dále lze připomenout skutečnost, že ČT věnovala rozsáhlý prostor tvrzením NATO, která průběžně vytvářela dojem, že bezprostředně hrozí či již probíhá ruská invaze. Tento dojem navíc ČT v určitých případech vydávala za fakt.

Leč ČT ignorovala např. práci Washington Post a vyjádření ředitele francouzské vojenské rozvědky, zatímco důsledně bagatelizovala článek časopisu Spiegel, přičemž z těchto zdrojů vyplývalo, že nebyly zaznamenány žádné důkazy, které by prokazovaly byť jen přípravy na invazi, tím méně bezprostředně hrozící či probíhající invazi. Naopak z nich vyplývalo, že jistí představitelé NATO (jakož i Kyjeva) záměrně uváděli v omyl.

Nezávislost zpravodajství ČT na realitě a z ní vyplývající míra dezinformování ostatně zašla tak daleko, že ČT určitým osobám vkládala do úst pravý opak toho, co ve skutečnosti řekly.

Zatímco přítomnost ruských vojsk na Krymu trvá od carských dob a přestože o ní ruský prezident otevřeně hovořil, ČT – včetně jejího specializovaného zpravodaje – byla schopna tvrdit, že ji V. Putin naopak dlouhodobě popíral (nebo dokonce kategoricky popíral).

Zatímco ruské ministerstvo obrany den po zřícení letu MH17 veřejně mluvilo o údajné přítomnosti a aktivitě kyjevských BUKů, ČT byla schopna tvrdit, že Rusko spojení BUKů se zřícením letu dlouhodobě popíralo.

Zatímco představitel Luhanska nabídl pro účely vyšetřování nefunkční BUK, který jeho frakce měla mít k dispozici, ČT tvrdila, že Doněck s Luhanskem popíraly, že by jakýkoliv systém měly k dispozici.

V případě představitelů Doněcku a Luhansku ostatně zpravidla platilo, že jim významnější prostor byl věnován jen tehdy, když jejich překroucené výroky mohly být použity proti nim nebo Rusku.

Nemluvě o dalších skutečnostech, které svědčí o redakční linii, jako je rozdílné nálepkování, kdy zvolené nálepky běžně zastupovaly výrazy „ten hodný” („proevropský”, „demonstrant”, „dobrovolník”) a „ten zlý” („proruský”, „radikál”, „terorista”, „režim”, „separatista”), dále ignorování a bagatelizování skutečností, které Kyjev a jeho spojence vykreslovaly v negativním světle, časté zakládání zpráv na jejich obviněních a jiných tvrzeních a tak dále. Ostatně platí, že drtivá většina zaznamenaných porušení povinností vedla ke zvýhodnění té strany, v jejíž prospěch ČT pracovala.

Taktéž by bylo možné spekulovat, zda byly dezinformace uvedené v této stručné stížnosti zapříčiněny spíše nekompetentností, lhostejností či záměrným uváděním v omyl. Odpověď na tuto otázku však není rozhodující, jelikož v každém případě platí, že ČT pracovala tak, že její zpravodajství nebylo zdrojem informací, na jejichž základě by bylo možné utvářet si svobodně vlastní názor. Naopak ČT byla stanicí, která divákům/čtenářům vnucovala základní politická dogmata redakce.

A to skrze tak rozsáhlé dezinformování, že diváci a čtenáři, kteří byli odkázáni převážně či výlučně na zpravodajství ČT a obdobně pracujících médií a kteří si dezinformováni či jeho rozsahu nebyli vědomi, byli o reálném dění na Ukrajině v řadě případů informováni hůře než lidé, kteří se veškerým či téměř všem informacím vyhýbali. Informovanost těchto pravidelných a důvěřujících diváků/čtenářů totiž byla v řadě případů nejen velmi nízká či nulová, ale rovnou záporná.

Divákům/čtenářům, který si dezinformování a jeho rozsahu byli vědomi, pak ČT mohla posloužit toliko jako prostředek, skrze nějž mohli získat nejzákladnější rámcový přehled o některých aktuálních událostech, na jehož základě byli, pokud se chtěli přiblížit realitě, nuceni provést vlastní vyhledávání, ověřování a vyhodnocování relevantních informací.

A zatímco vedoucí pracovníci ČT tvrdili, že stanice pracuje velmi dobře, že se přinejhorším jen občas dopustí nevýznamných chybiček a že kritici se buď pohybují mimo realitu, nebo sledují jiné cíle, než je lepší fungování ČT, v celkovém souhrnu ve skutečnosti platí, že ve sledovaném období ČT porušovala své povinnosti takovým způsobem a v takovém rozsahu, že tím výrazně překročila mantinely, jimiž sami zaměstnanci v souvislosti s údajným jednáním ruských médií vymezili pojmy „propaganda”, „lži” či „tvrdá masáž”.

Doporučení

Rada ČT dle § 8 odst. 1 písm. i) zákona č. 483/1991 Sb. a jeho novelizací dohlíží na plnění úkolů veřejné služby a naplňování zásad vyplývajících z Kodexu ČT a za tím účelem vydává stanoviska a doporučení týkající se programové nabídky.

Vzhledem k faktům uvedeným v této stížnosti je tedy třeba Radě doporučit, aby přijala stanovisko, že ČT rozsáhle porušovala své povinnost, a aby doporučila zejména následující opatření:

 1/  ČT okamžitě přestane dezinformovat a používat dezinformační techniky

 2/  ČT se omluví svým divákům a čtenářům za rozsáhlé a soustavné dezinformování

  • učiní tak na začátku Událostí a na svých internetových stránkách, přičemž oznámení o omluvě bude po dobu minimálně sedmi dnů uvedeno na úvodní stránce (a navždy zůstane uloženo v archivu)

 3/  ČT se dále jmenovitě omluví:

  • bývalým příslušníkům Berkutu a jiných policejních jednotek za šíření nedoloženého a známým faktům odporujícího obvinění, že zabili desítky neozbrojených lidí na Majdanu a že tak učinili bez jakéhokoliv ospravedlnitelného důvodu
  • Viktoru Janukovyči za nedoložené obvinění, že nařídil střelbu na Majdanu a že se za něj výrazně zvětšila míra korupce
  • Federální službě bezpečnosti za nedoložené obvinění, že se podílela na střelbě na Majdanu
  • Stanislavu Křečkovi za vytváření falešného dojmu, že schvaloval střelbu na Majdanu
  • Rostislavu Vasilkovi za křivé obvinění z příslušnosti k tajné policii a za implicitní schvalování jeho lynče
  • Vladimiru Putinovi, Sergeji Lavrovovi a dalším ruským politikům za soustavné překrucování jejich výroků a za skutečnost, že jim do úst vkládala dokonce i pravý opak toho, co ve skutečnosti pronesli
  • Baracku Obamovi a Samantě Powerové za překroucení jejich výroků v souvislosti se zřícením letu MH17
  • Alexandru Zacharčenkovi a dalším představitelům Doněcku a Luhansku za soustavné překrucování jejich výroků a za skutečnost, že jim významnější prostor byl zpravidla věnován jen tehdy, když jejich překroucené výroky mohly být použity proti nim a Rusku
  • Ukrajincům, kteří se stavěli negativně k Majdanu a kteří představovali zhruba polovinu země, za ignorování či důslednou bagatelizaci jejich postoje
  • Ukrajincům, kteří se stavěli negativně k převratu a následným kyjevským činům, za upírání jejich národnosti/občanství a za související dezinformování o jejich motivech a cílech
  • ruským médiím za šíření nepravdivých tvrzení o jejich činnosti, za šíření obvinění, která nebyla doložena, za obviňování z činnosti, jíž se ČT sama dopouštěla, a za soustavné užívání dvojího metru obecně
  • občanům Ruska za soustavné dezinformování o jednání jejich země a za soustavné užívání dvojího metru vůči ní

 4/  ČT se dále obecně omluví všem dalším osobám a jiným subjektům, o nichž šířila dezinformace a které případně i jinak nespravedlivě poškodila

 5/  ČT uvede na pravou míru minimálně ty dezinformace, které jsou uvedeny ve shrnující kapitole

  • postupně tak učiní na začátku Událostí, v nichž bude jednotlivé skupiny případů uvádět minimálně po dobu sedmi dnů
  • v případech, kdy by bylo potřebné věnovat daný prostor podstatně významnějším událostem, bude uvedení dané skupiny dezinformací posunuto na následující den
  • dále tak učiní na svých internetových stránkách, přičemž odkaz bude viditelně uveden na úvodní stránce po dobu minimálně sedmi dnů
  • zároveň dezinformace budou navždy uloženy v nově zřízeném archivu dezinformací

 6/  ČT zřídí archiv dezinformací, který bude:
  • obsahovat veškeré významnější dezinformace, jichž se ČT ve svém zpravodajství dopustí

  • přístupný z úvodní internetové stránky a zde viditelně zobrazen
 7/  Dezinformace budou dementovány

  • pokud se dezinformace ČT dopustí v televizním vysílání, tak ji uvede na pravou míru při nejbližší možné příležitosti na začátku hlavní zpravodajské relace

  • pokud dezinformace bude obsažena v článku, bude v něm následně přeškrtnuta (a případně bude v závorce uvedeno vysvětlení)

  • pokud dezinformace bude obsažena již v titulku, bude přeškrtnut i titulek a vysvětlení bude případně uvedeno v prvním odstavci
 8/  ČT 20. února a 28. srpna každého roku v první třetině své hlavní zpravodajské relace připomene nejvýznamnějších dezinformace, jichž se česká média hlavního proudu (včetně ČT) dopustí během předchozí poloviny roku (případně připomene i starší dezinformace, pokud budou odhaleny až dodatečně)
  • významné dezinformace těchto médií, o nichž se ČT dozví, budou ve zpravodajství uváděny na pravou míru i průběžně
 9/  Vedení ČT provede veškeré personální změny, které budou potřebné k zajištění důvěryhodnosti zpravodajství

10/  ČT nebude nekriticky přijímat tvrzení žádného zdroje (jelikož se ukázalo, že ani tvrzení údajně renomovaných médií typu Reuters či BBC nelze apriori považovat za věrohodná, jelikož i tyto zdroje jsou schopny a ochotny porušovat nejzákladnější a nejbanálnější pravidla seriózní žurnalistiky)

11/  Vždy, kdy to bude možné, bude ČT vycházet z nejpůvodnějších informací (tedy např. ze samotného rozhovoru namísto shrnujících článků nebo z citací namísto jejich výkladu)

12/  ČT bude upřednostňovat reportáže před obviněními, spekulacemi a jinými tvrzeními

13/  ČT požádá o rozhovor Ivana Katchanovského (o jeho výzkumu, tj. střelbě na Majdanu, banderovcích a činnost médií) a Roberta Parryho (zřícení letu MH17 a činnost médií)

14/  Vedoucí pracovníci zajistí, aby si všichni relevantní zaměstnanci byli bezpečně vědomi hlavních dezinformačních technik a aby se jich vyvarovali; vedle smyšlenek, domněnek a prostých lží se jedná např. o následující techniky:

  • vytváření vnějšího či vnitřního nepřítele (včetně případné personifikace nepřítele do osoby jednoho člověka)

  • prezentování situace jako dvoustranného konfliktu (obzvláště pak jako konfliktu Dobra a Zla)
  • přiživování stereotypů, klišé, pokulhávajících analogií a jiných dříve vytvořených úhlů pohledu
  • užívání sestříhaných videí a vět vytržených z kontextu (včetně případů, kdy je ustřižena otázka, na kterou respondent odpovídal)
  • užívání materiálů, které svou formou vzbuzují důvěru (např. satelitních snímků, odposlechů či studií), ač jejich obsah tvrzení, která mají dokazovat, ve skutečnosti neprokazuje (nebo je dokonce vyvrací)
  • u studií a statistik ČT neopomene zjistit jejich metodu výzkumu (aby věděla, co ve skutečnosti bylo měřeno či jinak zkoumáno)
  • zaměňování následnosti a kauzality či korelace a kauzality
  • zakládání zpráv na obviněních a jiných tvrzeních
  • pokud nebude známo, co se stalo a kde je pravda, tak ČT tuto skutečnost výslovně uvede dříve než obvinění/tvrzení či bezprostředně po něm
  • výjimku budou tvořit jen případy, kdy tato skutečnost bude zcela jednoznačně zřejmá z kontextu (což neplatí např. pro případy, kdy je obviněním/tvrzením jedné strany věnováno podstatně více prostoru)
  • vydávání tvrzení či úhlů pohledu za fakt
  • v případě článku ČT vždy v titulku na prvním místě uvede, že se jedná o něčí tvrzení, např. tedy v titulku bude použita formulace „Majordomus: Vrahem je zahradník” nebo „Dle majordoma je vrahem zahradník”
  • nebudou používány formulace typu „Vrahem je zahradník” nebo „‚Vrahem je zahradník,‘ říká majordomus”
  • spoléhání se na princip stokrát opakované lži; za účelem potlačení tohoto principu ČT:
  • bude oddělovat fakta od tvrzení pomocí slov „prý” a „údajně” jen tehdy, kdy takové tvrzení nebude nikoho obviňovat, nebo tehdy, kdy z dříve uvedených informací bude jasně zřejmé, že se jedná o pouhou parafrázi určitého tvrzení (v ostatních případech použije opisné formulace)
  • nebude věnovat žádnou či téměř žádnou pozornost obviněním těch subjektů, které se v minulosti ukázaly být vysoce nedůvěryhodnými (v tomto případě tedy zejména obviněním představitelů Kyjeva, ministerstva zahraničí USA a NATO a serveru Bellingcat)
  • zejména na nich nebude zakládat články ani televizní zprávy a v případě, kdy jejich obviněním bude věnován větší než malý prostor, bude zároveň připomenuto a konkrétně doloženo, že se jedná o nedůvěryhodný subjekt
  • v případech, kdy bude potřebné začít již obviněním, výslovně uvede, že není k dispozici dostatek ověřených faktů a že následující obvinění nemusí mít s realitou nic společného
  • ignorování/bagatelizování podstatných částí tvrzení (např. argumentů, jimiž tvrzení bylo dokládáno)
  • překrucování tvrzení (včetně vydávání mlhavého tvrzení za jednoznačné tvrzení)
  • vydávání určitých osob za experty, ač jimi nejsou a ani být nemohou
  • ČT toto označení v souvislosti s politickými událostmi a jejich hodnocením nebude vůbec užívat, případně ho bude užívat jen velice vzácně v případech, kdy daná osoba bude jednoznačně disponovat nesrovnatelně větším množství znalostí než relevantní zaměstnanci ČT (a i v takovém případě bude označení užíváno jen v souvislosti s danou úzce vymezenou oblastí, v níž daná osoba bude moci být považována za experta)
  • selektivní užívání argumentace ad hominem
  • např. selektivní zdůrazňování, kdo je kým (prý) financován či vlastněn
  • vytváření falešného dojmu, že určitá tvrzení jsou ve vzájemném konfliktu
  • potlačování určitého úhlu pohledu tím, že je připisován výlučně či převážně subjektu, který je prezentován v negativním světle
  • šíření určitého tvrzení skrze údajně důvěryhodné a nestranné zdroje (např. skrze údajně objektivní a nezávislé nevládní organizace)
  • připisování tvrzení určitým subjektům, které ve skutečnosti nejsou původním zdrojem
  • např. vydávání tvrzení jednoho serveru, který se odvolával na „nejmenované zdroje”, za tvrzení „médií”
  • vydávání části za celek (např. dvou komentátorů za komentátory obecně) a celku za část (např. personifikování činnosti celé výkonné moci do jedné osoby)
  • v případech, kdy něco pronese např. skupina poslanců, tedy ČT bude jednoznačně uvádět, že se jednalo jen o část (bude tedy uvádět spojení typu „někteří poslanci uvedli”, „skupina poslanců řekla” nebo „tři poslanci tvrdí”, leč nepoužije spojení typu „poslanci soudí, že…”)
  • zmínění určitého faktu jen pro forma (tj. uvedení určité informace, která je ovšem jinak ignorována, jako kdyby nebyla známa)
  • např. v souvislosti se střelbou na Majdanu ČT zmínila, že při ní byli zabiti a zraněni i příslušníci policie, leč přesto střelbu připisovala výlučně policii
  • řazení nesouvisejících informací způsobem, který vytváří dojem, že spolu souvisejí (např. je vedle sebe uvedeno obvinění ze shromažďování armády u hranic a informace o probíhajícím armádním cvičení, přestože cvičení ve skutečnosti proběhlo stovky kilometrů od hranic)
  • vytváření falešného dojmu, že cosi normálního a běžného (např. účast dobrovolníků v občanských válkách) je čímsi neobvyklým, tajeným či popíraným
  • vytváření falešného dojmu, že cosi neobvyklého je čímsi normálním a běžným (např. vydávání únorových protivládní výtržností, následného povstání a dalších protizákonných činů za „demonstraci”)
  • ukrývání důležitých informací v nadtitulcích, podtitulcích, hlouběji v článcích (či dokonce v jejich posledních a předposledních odstavcích) a podobně
  • užívání polopravd (např. zdůrazňování skutečnosti, že před zřícením letu MH17 byla sestřelena kyjevská letadla při zamlčení skutečnosti, že se tato letadla pohybovala výrazně níže než dopravní letadla)
  • nálepkování, které neodpovídá faktům či někoho zvýhodňuje/znevýhodňuje
  • namísto přebírání nálepek bude ČT používat vlastní nálepky
  • tyto nálepky budou neutrální či stejně zabarvené, budou vycházet ze stejného klíče, budou odpovídat ověřeným faktům a nebudou vytvářet dojem, že klíčová odlišnost spočívá v tom, v čem ve skutečnosti nespočívá (např. v národnosti, která je ve skutečnosti společná)
  • např. tedy strany konfliktu shodně pojmenuje podle jejich hlavních měst
  • případně použije předpony „pro/proti”, pokud takové dělení nebude v rozporu s ostatními podmínkami (např. lze použít dvojice „prokyjevský/kyjevský” a „protikyjevský” nebo „pro-life” a „pro-choice”, leč nikoliv dvojice „pro-life” a „anti-life/pro-death”)
  • ČT minimalizuje užívání příliš zjednodušujících nebo hodnotících přívlastků (typu „proruský”, „proevropský”, „populistický”, „radikální”, „umírněný” atd.)
  • pokud by použití vlastních nálepek nebylo možné či vhodné (např. kvůli nesrozumitelnosti či nedostatečné přesnosti), použije ČT převzaté nálepky způsobem, z něhož bude jasně patrné, že se s nimi neztotožňuje (např. pomocí formulace „Spojené státy vyjádřily podporu skupinám, které označily za 'umírněnou opozici‘”)
Dále je třeba Radě doporučit, aby dle § 9 odst. 7 písm. a) zákona č. 483/1991 Sb. a jeho novelizací písemně upozornila generálního ředitele na skutečnost, že ČT ve svém zpravodajství o ukrajinské krizi rozsáhlé porušovala povinnosti, které na ni klade zákon o ČT a Kodex ČT.

Pokud generální ředitel nebude schopen či ochoten podniknout doporučené a případně i jiné kroky, které jsou nezbytné k ukončení protizákonného jednání, měl by být dle stejného ustanovení Radou odvolán. Následně by Rada měla dle § 8 odst. 1 písm. a) jmenovat nového generálního ředitele, který by dle ní plnění povinností dokázal zajistit.



- - -






Kde jsou Marx a Lenin, když je potřebujeme?

$
0
0
Paul Craig Roberts
14.4.2016  Zvědavec

Marx a Lenin předběhli svoji dobu. Marx psal předtím, než byla pracovní místa převáděna do zahraničí a proběhla financializace ekonomiky. Lenin vedl komunistickou revoluci, která se předběhla tím, že k ní došlo v zemi, ve které feudální prvky stále převažovaly nad kapitalismem. V Americe 21. století byl kapitalismus zbaven regulací, které ho demokratizovaly a přiměly sloužit společnosti. Dnes je kapitalismus financializován s následkem, že jeho produkční síla je tunelována obsluhou dluhu.
Když jsem byl mladý, byl člověk s milionem dolarů velmi bohatý. Každý s pár miliony navíc byl považován za více než bohatého. Dnes existují lidé, kteří mají tisíce milionů dolarů.

Pár z nich si své miliardy vydělalo výrobou zboží a službami poskytovanými zákazníkům.

Neoliberální ekonomové, kteří předepisují ekonomickou politiku nejen Západu, ale také Rusku a Číně, nesprávně tvrdí, že získané peníze jsou vydělané peníze. Jak však ve skutečnosti ono méně než procento získalo své tisíce milionů skutečně?

Získali je prostřednictvím politických vazeb a prostřednictvím čistě finančních transakcí.

Když se Sovětský svaz rozpadl v důsledku toho, že fanatičtí komunisté zatkli prezidenta Gorbačova, dobře napojení jedinci v Rusku a sovětské provincii Ukrajina, obzvláště ti dobře napojení na Washington a Izrael, se zmocnili aktiv, která byla dříve majetkem státu.

V USA jsou miliardáři důsledkem bankovních úvěrů s velkým pákovým efektem na přebírání společností. Tato převzetí vytváří bohatství pro dotyčného člověka tím, že připraví společnost o penzijní účet a že použije peníze společnosti na zaplacení převzetí. Často je společnost a její zaměstnanci zruinována, a žonglér odejde z převzetí s obrovskou sumou peněz. Manipulace s prvotními veřejnými úpisy je další zdroj bohatství, stejně jako sekuritizované deriváty.

Klasičtí ekonomové, a dnes Michael Hudson, definují tyto zisky jako „ekonomické renty“, příjem, ze kterého neplyne žádný skutečný nárůst produkce. Jinými slovy, získané bohatství těchto miliardářů je formou parazitismu založeného na vykořisťování, a nikoliv na výrobě skutečných věcí. Zisky jsou důsledkem vytunelování příjmů z výroby převedených do obsluhy dluhu.

Dnes jsou kapitalistické ekonomiky mnohem více dysfunkční, než Marx předpokládal. V posledních dvaceti letech sloužily západní ekonomiky pouze velmi bohatým a vykořisťované masy se poddaly svému vykořisťování. Západní veřejnost může být celkem dobře otroky.

Neexistuje důvod, proč by měl mít člověk tisíce milionů dolarů. Peníze zvyšují politickou moc jedince nad moc voličstva. Skutečně, peníze se stávají voliči. Peníze jsou používány k nákupu politické kontroly, což ničí zastupitelskou vládu. Miliardáři, jako Sheldon Adelson, George Soros a bratři Kochovi, používají své miliardové bohatství k ovládání americké vlády ve svém zájmu (u nás je oligarcha přímo ve vládě u zdrojů peněz – p.p.). Republikánský Nejvyšší soud jim to usnadnil.

Vzestup finanční moci v Rusku a Číně vytvořil soukromá mocenská centra v těchto zemích, která, stejně jako ta v USA, jsou na vládě nezávislá. Tato mocenská centra mají potenciál zmocnit se vlád a použít veřejné úřady k další koncentraci bohatství do rukou nemnohých. Privatizace v Rusku a Číně posílí nezávislou moc úzkých soukromých zájmů, stejně jak tomu bylo v Evropě a Británii. Neoliberální ekonomika zaručuje, že nakonec soukromé peníze ovládnou vládu.

Oxfam, mezinárodní charita se sídlem v Oxfordu v Anglii uvádí, že 62 miliardářů vlastní polovinu bohatství světa.

Byl to Warren Buffet, jeden z nejbohatších mega miliardářů, kdo řekl, že míra zdanění jeho sekretářky je vyšší, než jeho. Pokud to vlády nenapraví, revoluce ano.

Ale voliči evidentně nikoliv, aspoň ne v USA. Hillary zastupuje 1%, jak dosvědčuje 153,000,000 dolarů „přednáškovného“, ale 99% provádí sebevraždu podporou ambicí Hillary dostat se k prezidentskému křeslu. H. L. Mencken měl evidentně pravdu, když řekl, že převážná většina Američanů jsou debilové.


Where are Marx and Lenin when we need them? vyšel 8. dubna 2016 na paulcraigroberts.org. Překlad v ceně 270 Kč Zvědavec.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live