Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Dnes je významný deň v histórii Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, alebo, európske médiá “prepásli” veľmi dôležitú udalosť

$
0
0
Eugen Rusnák
9.6.2017  HlavnéSprávy

Dnes je na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, ktorý sa koná v kazašskej metropole Astana, hlavný program. Európske médiá sa iba okrajovo sa zmieňujú o tomto podujatí. Zjavne podceňujú jeho význam…



Dnešný deň na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu je bezpochyby udalosť. Jej zostava sa zvýši hneď o tretinu a pribudnú dva „zaujímavé“ štáty. K súčasným členom Šanghajskej organizácie pre spoluprácu – Rusku, Číne, Kazachstanu, Tadžikistanu, Kirgizsku a Uzbekistanu – pribudne India a Pakistan.

Táto hospodársko-bezpečnostná organizácia, ktorú podceňuje mainstream, sa pomaly stáva jedným z najsilnejších svetových hráčov. Spolu s novými členmi organizácie krajiny Šanghajskej organizácie pre spoluprácu budú predstavovať štvrtinu pozemského územia na celej planéte, polovicu obyvateľstva Zeme, štvrtinu svetovej výroby a pod. Určite nie je to nijaký bezvýznamný hospodársky spolok a bude čoraz viac ovplyvňovať politickú, hospodársku a bezpečnostnú situáciu na celom svete.


V súčasnosti partnerskými krajinami Šanghajskej organizácie pre spoluprácu sú: Azerbajdžan, Arménsko, Kambodža, Nepál, Srí Lanka a Turecko. Pozorovateľskými krajinami sú: Afganistan, Bielorusko, Irán a Mongolsko. Navyše Irán už požiadal o členstvo v tejto organizácii a otázka jeho členstva bude pravdepodobne vyriešená dosť rýchlo.

Politici, analytici a mainstream časom iste budú musieť venovať väčšiu pozornosť Šanghajskej organizácii pre spoluprácu. Zdá sa totiž, že bude mať stále väčší význam a vplyv po celom svete.

- - -

Zaútočil Írán v Sýrii na Američany? Sestřelený dron byl zřejmě íránský (VIDEO)

$
0
0
Geo
9.6.2017  Eurasia24

Na území Sýrie se pravděpodobně rozhořívá horký konflikt mezi Spojenými státy, které v zemi operují nelegálně, a Íránem, jenž stojí na straně legitimní vlády v Damašku
.

Americké letectvo bylo nuceno ve čtvrtek 8. června sestřelit dron, který měl útočit na síly podporované USA v syrské příhraniční oblasti At Tanf v blízkosti hranic s Jordánskem a Irákem. Jedná se o bezprecedentní událost – síly podporující legitimní syrskou vládu totiž poprvé zaútočily přímo na koalici s účastí Američanů. 


Ačkoliv se v oficiálním prohlášení amerického velení píše, že „prorežimní bezpilotní vzdušný prostředek byl sestřelen poté, co útočil na koaliční síly v jižní Sýrii“, některé zdroje uvádějí, že dron udeřil přímo na pozice, na nichž se nacházeli rovněž američtí vojáci.
https://www.youtube.com/watch?v=l3SqJWFZ6VU
Ve zprávě je uvedeno, že americký letoun sestřelil bezpilotní letadlo poté, co „odhodilo jednu z několika nesených zbraní“ nedaleko pozice „s koaličním personálem, který poskytuje výcvik a poradenství partnerským pozemním silám v boji proti IS“.

Zpráva neupřesňuje, o jaký dron šlo – pouze uvádí, že byl „velikostně podobný typu MQ-1 Predator“ – pravděpodobně se však jednalo o moderní íránský útočný dron Shahed 129, který Írán v Sýrii už několik měsíců nasazuje proti teroristům (viz video níže). Dokazovat to mají i fotografie z místa dopadu trosek dronu: 



Útok na koaliční síly a následný sestřel dronu následoval poté, co Íránci dali najevo silnou nelibost s útoky Američanů na syrskou armádu a provládní síly v příhraniční oblasti. Stalo se tak rovněž den poté, co byl Írán v Teheránu vystaven koordinovanému teroristickému útoku údajně ze strany Islámského státu.

Geo, Eurasia24.cz

Britská plichta

$
0
0
Zbyněk Fiala
10.6.2017  VašeVěc


Předčasné volby, které měly posílit mandát konzervativní vlády pro silácké vyjednávání s EU skončily plichtou, vládu lze sestavit, ale bude viset na vlásku. „Nevolitelný“ Jeremy Corbyn, jak ho označovala jeho vnitrostranická opozice, se ukázal být volebním trumfem strany.


Necelé dva týdny před zahájením jednání o Brexitu vládnoucí konzervativní strana prohrála sázku na zvýšení parlamentní většiny. Po ohlášení téměř konečných výsledků v pátek dopoledne zjistila, že v předčasných volbách ztratila 12 křesel. Odepisovaný levičácký labourista Jeremy Corbyn, o kterém jeho vlastní poslanci, zdědění z časů „třetí cesty“ tvrdili, že je nevolitelný, posílil zastoupení strany o 31 křesel. UKIP, která předtím dotlačila zemi k Brexitu, zcela zmizela z Dolní sněmovny. Skotští národovci (levicově orientovaní stoupenci zachování členství v EU) ztratili dvě pětiny křesel, ale 35 jich ještě zbylo.

Výsledek je nejhorší možný, přinesl jen nejtěsnější sněmovní většinu 328 křesel. Samotní konzervativci získali jen 318 křesel (jedno bylo stále ještě ve hře v rukou počítajících komisařů), ale Mayová jednala rychle a ještě před ohlášením konečných výsledků získala podporu irských unionistů s 10 křesly.

Padly tím předchozí úvahy o spolupráci s Lib Dem, která získala 12 křesel. Teoreticky je tedy každé hlasování ohroženo změnou pár hlasů. Labouristé skončili s 261 křesly, ale jejich případnému nejbližšímu partneru SNP, na kterého spoléhali, zůstalo jen 35 křesel. Zelení nakonec uhájili své jediné křeslo.

Irští Unionisté s 10 křesly mají hlavní zájem, aby Brexit neohrozil osudy otevřené hranice uprostřed ostrova. Samotná DUP sice Brexit podpořila, ale referendum před rokem ukázalo, že 56 procent severoirských voličů je pro setrvání v EU. DUP proto rozhodně odmítá případný „tvrdý Brexit“, jak jím vyhrožovala Mayová.

Britský jednokolový většinový systém je krutý, přeje nejsilnějším na úkor ostatních. Je to patrné na posunu celkového zisku dvou hlavních stran, kdy měly získat podle váženého klouzavého průměru předpovědí za 14 denní období necelých 80 procent hlasů (C 44 %, L 36 %), ale nakonec získaly skoro 90 procent křesel (C 49 %, L 40 %).

List Guardian sledoval volební výsledek také z pohledu účinnosti kampaně. Tam, kde měla některá stran původně převahu 20 procent a více hlasů, se neodehrálo prakticky nic, ale v těsnějších obvodech s dřívější převahou konzervativců mezi 10 a 20 procenty labouristé opakovaně úspěšně zalovili a v obvodech s ještě těsnější převahou způsobili úplný masakr a spolu se SNP posbírali polovinu konzervativních mandátů. Jen v Londýně labouristé sebrali konzervativcům tři křesla. Jejich vlastní ztráty ve prospěch konzervativců, které se podle předpovědí považovaly za samozřejmost, přitom lze počítat doslova na prstech jedné ruky.

Ve volebních soubojích malých stran se hrálo o to, zda bude mít případná menšinová vláda dostatečnou parlamentní podporu. Obzvláště dramatický význam měl vzájemný souboj liberálů a skotských nacionalistů SNP. Největší bitva tohoto druhu se odehrála ve skotském pobřežním obvodě Severovýchodní Fife, kde kandidát Skotů porazil liberála o pouhé dva hlasy. Bylo to nejtěsnější poválečné vítězství vůbec.

Šance menšinové vlády poznáme nejdříve v úterý 20. června, kdy se může odehrát první sněmovní hlasování. To už budeme mimochodem znát také konečné výsledky francouzských sněmovních voleb. Bude to tedy týden lámání chleba o budoucnosti Evropy.

Co jsme se z britských voleb dozvěděli:

Pouťoví štváči z UKIP vyhořeli jak papír, zmizeli ze sněmovny. Byli to přitom oni, kdo tak k smrti vyděsili předchozího předsedu konzervativců Davida Camerona, že slíbil vyhlásit referendum o setrvání Británie v EU. Podnětem k referendu tedy nebyla starost o osudy země, ale o poměry sil v konzervativní straně, kdy ohniskem odporu byla skupina tvrdých euroskeptiků, přizpůsobujících se tlaku UKIP.

Jeremy Corbyn vyhrál vnitřní bitvu v Labouristické straně, kde proti němu stáli vlastní poslanci a tvrdili, že jeho levicová orientace je hrozbou pro příští volební výsledek. Teď se o potřebě řešit problémy narůstající nerovnosti mluví i mezi konzervativci. Porážka vnitřní labouristické opozice je tak nejdůležitějším výsledkem těchto voleb.

Therese Mayová, které se v kampani začalo přezdívat Maybot podle roboticky stereotypních odpovědí na všechny otázky, nyní dostala přezdívku Mayhem, neboli rozvrat a chaos.

Na tvrdý Brexit to nevypadá, z britské elity postupně vyprchává původní zpupnost a bude muset začít realisticky uvažovat. Bude k tomu potřebovat víc času, než si myslela, a asi i jiné lidi.

- - -

Český lékař žijící v Británii, který popsal, co provádí muslimští zdravotníci v nemocnici, nyní přichází s razantním řešením, jak zastavit islamizaci společnosti

$
0
0
rozhovor s MUDr. Vladislavem Rogozovem
10. 6. 2017  ParalmentníListy

ROZHOVOR Po teroristických útocích v Londýně a Manchesteru je nutné co nejdříve využít všech demokratických prostředků k vyvolání celonárodního procesu reformy islámské části britské společnosti tak, aby byla kompatibilní s hodnotami liberální demokracie. A takovou reformu pak pomoci prosazovat všemi možnými dostupnými prostředky. To jako jedinou záchranu Spojeného království vidí český lékař Vladislav Rogozov, který už dvanáct let žije v anglickém Sheffieldu a pracuje v tamní fakultní nemocnici. Sám však přiznává, že za současného stavu věcí je tento plán spíše utopie.

To, co se v posledních týdnech odehrává v Británii, je strašlivé a šokující. Je mi nesmírně líto všech, kteří byli zabiti nebo zraněni, a všech jejich blízkých. Je to hrozná tragédie. Británie se v důsledku islamizace zásadně proměňuje a podobný vývoj byl prostě předvídatelný. Psali jsme tu před více než rokem, že strach z útoku je všudypřítomný a propuknutí islamistického teroru je jen otázkou času. Potvrdily se i další věci, o kterých jsme tu diskutovali. Například profesor sociologie Ted Cantle nedávno veřejně varoval před prohlubující se rasovou segregací britské společnosti ve městech, školách i na pracovištích. Řada čtvrtí i celých měst se mění na asijské distrikty, v nichž bílí Angličané často tvoří jen několik procent populace. Angličané svou zemi ztrácejí.

Jak se to konkrétně projevuje, že o svou zemi Angličané přicházejí?

Tím, že přicházejí o podobu své země tak, jak ji dlouho znali a vnímali, v řadě míst se stávají etnickou menšinou. Například ztratili hlasovací většinu již skoro ve 450 volebních obvodech. 90 procent všech londýnských prvňáků je ve třídách, kde bílí Angličané buď vůbec nejsou, nebo tvoří menšinu. Z mnoha čtvrtí a měst Angličané utíkají na venkov, do míst, kde to stále ještě vypadá jako v Anglii. Nikdo z Angličanů, které znám, takovou změnu své země nechtěl. Dalším nepotvrzením úspěšnosti doktríny multikulturalismu je například studie, kterou nedávno na přímé zadání britské vlády vypracovala Louise Caseyová. Ze zprávy jednoznačně vyplývá, že integrace muslimů selhává a že islamizace s sebou do Británie přinesla velkou řadu závažných problémů. Ne zcela překvapivě se také potvrdilo, že společenská a kulturní různorodost se vytrácí tam, kde začíná převládat muslimská populace. Postupně tak dochází k dalšímu zhoršování situace, ke znásilňování anglických dětí se tedy teď přidalo už i jejich zabíjení.

To vás od odvahy takto se otevřeně vyjadřovat neodradily ani útoky vydavatele Britských listů nebo jedné v Londýně žijící české spisovatelky po vašem prvním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz?

Jestli takový pan Čulík nebo paní Pekárková tvrdili, že toto není pravda, pak tu zemi vůbec neznají, nebo jsou velmi hloupí či vědomě lhali. Znovu tvrdím, že Británie prochází největší změnou společnosti od příchodu Viléma Dobyvatele. Takovou historickou přeměnu nelze nevnímat a nelze k ní zůstat lhostejný. Islám, mešity a zahalené ženy se prostě staly naprosto nedílnou součástí Velké Británie a nic a nikdo to už nemůže změnit.

(celý text zde)

Když už se ozvou tiší knihovníci, jde asi do tuhého!

$
0
0

- rp -
10.6.2017  PrvníZprávy

Kulturní instituce v gesci ministra Daniela Hermana se bouří,  jmenování nového ředitele Národní knihovny Martina Kocandy vyvolalo protesty odborářů a stávková pohotovost v Národním divadle má donutit ředitele Jana Buriana ke komunikaci.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:pl)
"Základní organizace Unie profesionálních zpěváků ČR v Národním divadle (ND) v Praze vyhlásila stávkovou pohotovost. Důvodem jsou obstrukce zaměstnavatele při vyjednávání kolektivní smlouvy. Vedení ND navíc odmítlo konzultovat s odbory zásadní dokument, kterým je koncepce Národního divadla a rovnou ji předložilo ministrovi kultury, čímž došlo k porušení ustanovení zákoníku práce o povinnosti projednání takového dokumentu s odborovými organizacemi. Stávková pohotovost potrvá do 20. června a poté bude rozhodnuto o dalším postupu a případném vyhlášení stávky.
Odborový svaz se domnívá, že v průběhu téměř tříletého kolektivního vyjednávání projevili zástupci zaměstnanců mimořádnou trpělivost a ve vyhlášení stávkové pohotovosti vidí jedinou účinnou možnost k vyjednání a uzavření kolektivní smlouvy spravedlivé pro všechny zaměstnance," píše se v prohlášení.

Tišší knihovníci se ozvali
 
Novým generálním ředitelem Národní knihovny se stal Martin Kocanda. Do funkce ho ve středu jmenoval ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman.

Bývalý vězeňský kaplan a člen vedení Českobratrské církve evangelické v čele knihovny vystřídá památkáře Petra Kroupu. Jmenování Kocandy vyvolalo protesty odborářů, podle nichž nový ředitel nemá náležité odborné zkušenosti.

Mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová sdělila, že odborová organizace knihovny má proti jmenování Kocandy vážné výhrady. "Velmi zkušeného a odborně fundovaného bývalého ředitele má nahradit člověk bez náležitých odborných zkušeností," uvedla.

Ústřední knihovnická rada ČR, Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR  vydala Prohlášení k situaci v Národní knihovně ČR:

"V souvislosti s uvedením nového generálního ředitele Národní knihovny ČR do funkce bylo vícekrát konstatováno, že je nezbytné řešit především problémy související s investiční výstavbou a odměňováním pracovníků. Jsme přesvědčeni, že problém Národní knihovny je mnohem hlubší a dotýká se především plnění jejích základních funkcí," píše sev úvodu Prohlášení a následně je popsána situace v Národní knihovně:

  • Národní knihovna nemá dostatek finančních prostředků na nákup nové literatury. V roce 1997 byla konstatována kritická situace Národní knihovny v oblasti financování nákupu literatury do knihovního fondu. Na základě rozhodnutí tehdejšího ministra financí Václava Klause dostává NK od tohoto roku účelovou dotaci na nákup literatury ve výši 15 mil. Kč. Do dnešní doby výše této dotace zůstala beze změny, zatím co inflace stoupla o 40 % a ceny zahraniční literatury se zvýšily ještě razantněji.
  • Národní knihovně chybí skladovací kapacity pro ukládání nových přírůstků. V současné době je v bednách, tj. nepřístupno uživatelům, uloženo cca 400 000 knihovních jednotek. Bedny jsou často uloženy mimo skladovací prostory, tj. v kancelářích, na chodbách či únikových prostorách. Celkově zanedbaný depozitář v Neratovicích je umístěn v blízkosti Spolany Neratovice v zátopové oblasti.
  • Rekonstrukce Klementina probíhá již od roku 2010 a neustále se protahuje. Manažerský přístup k řízení a neustálé střídání ředitelů a návazného managementu Národní knihovny je příčinou neschopnosti instituce připravit a realizovat rozsáhlé investiční akce. Příprava a realizace staveb se neúměrně prodlužuje a prodražuje. Knihovna a její pracovníci působí v trvalém provizoriu, což má především vliv na kvalitu služeb veřejnosti.
  • V roce 2008 Ministerstvo kultury definitivně upustilo od záměru výstavby nové knihovny. Bylo to politické rozhodnutí, které nebylo podloženo odbornými argumenty. Klementinum, hlavní objekt Národní knihovny, má statut národní kulturní památky, z čehož vyplývá, že zde není možnost jakékoliv prostorové expanze. Klementinum není možné plně přizpůsobit požadavkům moderní knihovny 21. století. Statika objektu je narušena a v závěru rekonstrukce bude v Klementinu k dispozici nižší objem knihovních fondů, než tomu bylo v minulosti. Trvalé převážení statisíců knih mezi Klementinem a depozitářem v Hostivaři má negativní vliv na služby veřejnosti a ohrožuje ochranu a systematickou správu knihovních fondů.
  • Česká republika je jednou z mála zemí, které si během své historie nebyly schopny postavit moderní objekt své národní knihovny.
  • Knihovna nemá dostatek finančních prostředků na vazbu periodik a brožovaných knih. Rozsáhlé množství nejnovějších periodik je uloženo v bednách a je nepřístupné uživatelům. Rozsah ochranných vazeb byl v posledních desetiletích redukován na minimum, což má negativní dopady na dlouhodobé uchování uložených knih a časopisů.
  • Rostoucí část nakladatelské produkce je v současné době vydávána v elektronické podobě. Odhaduje se, že od roku 2010 bylo vydáno nejméně 15 000 titulů elektronických knih, v současné době vychází cca 1 690 titulů periodik v elektronické podobě. V Národní knihovně není k dispozici potřebná infrastruktura a personální zajištění, aby elektronické knihy a časopisy byly systematicky shromažďovány, zpracovány, trvale uchovány a zpřístupňovány. Dochází tak k rozsáhlým ztrátám kulturního a vědeckého dědictví.
  • Shromažďování a trvalé uchování digitální vydavatelské produkce není legislativně zajištěno. V současné době je v Poslanecké sněmovně věcně neúplný vládní návrh na změnu legislativy povinného výtisku. Návrh nezahrnuje povinné odevzdávání elektronických periodik.
  • V knihovnách ČR probíhá od poloviny 90. let minulého století digitalizace knihovních fondů. Náklady na digitalizaci dosáhly nejméně 800 mil. Kč. Digitalizováno bylo přibližně 500 000 knihovních jednotek, ale pouze omezená část autorsky volných děl je k dispozici volně na internetu. Nejnovější novela autorského zákona č. 121/2000 umožňuje uzavírání hromadných licenčních smluv na zpřístupnění digitalizovaných knih a časopisů prostřednictvím knihoven.  Národní knihovna ale nemá vybudovanou infrastrukturu, která by umožnila zpřístupnění této části kulturního a vědeckého dědictví.
  • Národní knihovna nemá vybudovanou dostatečnou a certifikovanou infrastrukturu pro trvalé uchování digitalizovaných dokumentů. Podle původního záměru projektu Národní digitální knihovny měla Národní knihovna zajišťovat trvalé uchování pro krajské a další knihovny v rámci ČR. Tato funkce není naplněna. I v tomto případě hrozí ztráta kulturního dědictví.
  • Podstatná část archivních tištěných knihovních fondů je ohrožena rozpadem kyselého papíru, jedná se zejména o novinovou a knižní produkci 19. a počátku 20. století. Národní knihovna nemá vybudované kapacity na odkyselování a záchranu těchto dokumentů. Noviny, knihy, časopisy se rozpadají nebo jsou ohroženy zničením.
  • Zkušenosti knihoven ve světě ukazují, že představy o tom, že je možné plně či alespoň v podstatné míře nahradit tištěné knižní publikace digitální formou, se nenaplňují. V oblasti odborné a vědecké se to týká především humanitních a společenskovědních oborů a celé oblasti beletrie. Se značným objemem tištěné produkce (stagnujícím či pravděpodobně jen mírně klesajícím) je třeba minimálně ve střednědobém výhledu počítat i ve vztahu k dalším kategoriím publikací.
  • Vznik digitálních dokumentů, jejich dynamický růst a jejich rozšíření v celé společnosti je historickým faktem, na který musí všechny národní knihovny aktivně reagovat. Dosavadní poznatky naznačují, že shromažďování, zpracování, trvalé uchování a zpřístupnění digitálních dokumentů pro současné a budoucí generace je odborně, technicky a finančně mimořádně náročné. Je nezbytné hledat nová řešení, vybudovat novou infrastrukturu, i když je zřejmé, že řada problémů není zatím v celosvětovém měřítku vyřešena.  Tento fakt musí Ministerstvo kultury reflektovat při rozhodování a financování Národní knihovny.

Všechny výše uvedené problémy mají dlouhodobý charakter, nelze je vyřešit ze dne na den, o situaci Národní knihovny je Ministerstvo kultury průběžně informováno. Východiska jsou zahrnuta ve vládních materiálech Státní kulturní politika na léta 2015 až 2020 a Koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2017 až 2020, ale reálné řešení stále nepřichází. Stagnace Národní knihovny nemá vliv pouze na přímé služby uživatelům a návštěvníkům, ale dotýká se negativně služeb většiny knihoven v České republice.

Národní knihovna ztrácí v očích knihovníků pozici lídra, pozici, na kterou jsme my, z ostatních knihoven hrdí. Ztrácí svou národní i mezinárodní prestiž. Nenaplňuje roli knihovny, o které víme, že české knihovnictví směřuje správným směrem, knihovny, o kterou je možno se odborně opřít. Je v ní však mnoho zaměstnanců, kteří přes všechny potíže o udržení a rozvoj všech rolí Národní knihovny každodenně bojují. A proto - a to v neposlední řadě, se smutkem vnímáme, jak je promarňován potenciál mnoha odborníků, kteří v knihovně dlouhá léta pracují a odevzdávají jí vše ze svého umu, energie," končí Prohlášení.


Na Kosovu před volbami duní velkoalbánské bubny

$
0
0
Václav Hoffbauer
10.6.2017  KosovoOnLine

Zítra, 11. června proběhnou na Kosovu a Metochiji, jihosrbské provincii uloupené Srbsku v roce 1999 agresí NATO, volby do parlamentu samozvaného albánského státního útvaru Republiky e Kosovës. Západní politici i protektorátní správa Kosova v misi EULEX prohlašovali, že si od voleb slibují „prohloubení odpovědné politicky a smíření“. Především smíření mezi obyvateli většinové albánské a menšinové srbské národnosti. „Místo toho na Kosovu duní velkoalbánské bubny“, hlásí rozhlasová stanice Deutsche Welle (DW).


Toto hodnocení padlo z úst zástupkyně ředitele německé Asociace pro jihovýchodní Evropu se sídlem v Mnichově Johany Deimelové. Analytička s jinak typicky německým pohledem na svět v rozhlasovém interview DW ve vzácné chvíli prozření uvedla, že kosovští Albánci ignorovali výzvy mezinárodního společenství, aby „nestavěli kandidáty, proti nimž byla u soudů vznesena obvinění“ a že „v očích mnoha Kosovanů tyto výzvy musí připadat téměř cynicky.“

Pomineme-li demagogický pojem „Kosovan“, který Deimelová používá, což má být označení jakéhosi obyvatele kosovské národnosti, která samozřejmě neexistuje a nikdy neexistovala, její postřehy stojí za pozornost. „Ve skutečnosti nejen Kosovo ale i mezinárodní společenství za sebou vláčí řetězec chyb a uhýbání pohledem.“ říká Deimelová. „Přinejmenším po celá léta mlčky tolerovalo starou politickou gardu, z které se opět rekrutují kandidáti a vůdcové, jimž je připisována kriminální minulost - počínaje současným prezidentem Tačim za Demokratickou stranu Kosova, pokračujíc Haradinajem za Alianci pro budoucnost Kosova až po Ljimajovu stranu 'NISMA'“, konstatuje analytička.

Deimelová říká, že následkem toho je, že na „politické scéně i nadále dominují bývalí bojovníci UČK, kteří jsou podezřelí ze spáchání válečných zločinů nebo jsou zapojeni do kriminální činnosti.

Korupce, protekce, nepotizmus a organizovaný zločin patří devět let po získání nezávislosti ke každodenní kosovské politické praxi“, pokračuje. Dále konstatuje, že proti členům albánského hnutí 'Sebeurčení', jež se staví proti „staré kosovsko-albánské gardě“ a prezentuje se jako čisté nezkorumpované hnutí, bylo podáno trestní oznámení za napadení v kosovském parlamentu. Mezi jinými i proti lídrovi hnutí Albinu Kurtimu. 'Sebeurčení' tvrdí, že není nováčkem, že má konstantní volební potenciál a politiky jako například starostu Prištiny Špenda Ahmetiho, který by mohl stranu vyvést z kouta nacionalistických protestů.

Na Kosovskou politickou scénu vystoupily ale i nové strany, nezatížené tolik minulostí a nacionální nenávistí, která převládá u bývalých členů UČK. Například k volbám jde poprvé strana 'Alternativa' založená mladými kosovskými Albánci - Mimozou Kusariovou a Ilirem Dedou. Strana je sice příliš mladá na to, aby se jasněji profilovala, ale spojila se do volební koalice s Demokratickým svazu Kosova odcházejícího premiérem Isy Mustafy a s Aliancí pro nové Kosovo milionář Bedžeta Pacolliho, což jsou lidé, kteří s UČK nejsou spojováni.

Ke volbám jde poprvé skoro 120.000 mladých lidí a to by mohlo vést k novému, tolik potřebnému přeuspořádání kosovské politické scény. Toto vše vyplývá z úvah německé politoložky. Deimelová, podobně jako i další němečtí pozorovatelé, si pochvaluje, že představitelé zastupující srbskou národnost na Kosovu, se „emancipují od Bělehradu“ ale přitom nejsilnější srbskou stranu na Kosovu těsně svázanou s Bělehradem – Srpskou listu (Srbský seznam) - zmiňuje jako méně významnou a skoro neznámou. Kladně hodnotí, že politika kosovských a metochijských Srbů „odráží geopolitickou změnu na tomto terénu, která vyžaduje smířlivou a odpovědnou politiku“, rozumějme politiku, sloužící zájmům USA, EU a NATO.

„Místo toho duní na Kosovu velkoalbánské bubny,“ konstatuje Deimelová, když těsně před volbami hodnotí albánskou strana.

Pravděpodobně ani sjednané dohody, jako je ta o pohraničním statusu mezi Kosovem a Černou Horou nebudou mít v novém kosovském parlamentu potřebnou většinu pro ratifikaci. Podle odhadů vzejde z voleb jako nový ministerský předseda Kosova Ramuš Hardinaj, který např. ve vztahu k dohodě s Černou Horou dvakrát otočil. Sám Haradinaj ale bude mít vážné starosti se sebou samým, respektive se Zvláštním soudem pro válečné zločiny, ustaveným misí Eulex, který má konečně v několika příštích týdnech zahájit činnost. Haradinaj je totiž důvodně podezřelý ze spáchání mnohočetných válečných zločinů za občanské války v letech 1998-9. Mnohé náznaky ukazují, že Haradinaj nebude jediný z vysoce postavených kosovsko-albánských politických lídrů, který může stanout před Zvláštním soudem.

Mnozí západní politologové tvrdí, že je dobrou ideou nápad založit Komise pro pravdu a smíření. S tím přišel dnešní kosovský prezident Hašim Tači. Otázkou ale je, zda to Tači nedělá proto, aby se sám zachránil před procesem u téhož Zvláštního soudu. Haradinaj i Tači hřeší na fakt, že co se týká zločinců z řad UČK, je shromažďování důkazů proti nim stále těžší a těží.

Serbeza Hadžaj, odvážná albánská novinářka, nedávno v jednom svém článku popsala, do jaké míry je nebezpečný život svědků, kteří svědčili nebo budou svědčit proti bývalým členům UČK. I pouhá kritika špatné situace na Kosovu vyžaduje osobní statečnost. Znepokojující je chudoba a nedostatek perspektivy pro mladé lidi. Jen málo přes čtvrtinu kritérií vyžadovaných Dohodou o stabilizaci a přidružení k EU je za strany samozvané kosovsko-albánské administrativy splněno. Nevznikají nová pracovní místa, procentuální pokles počtu nezaměstnaných na Kosovu je způsoben silnou emigrací práceschopných obyvatel za prací do Západní Evropy. Kosovsko-albánské školství je na nízké úrovni a zastaralé, zdravotnictví je v katastrofálním stavu. Při pohledu na volební programy kosovsko-albánských stran, jdoucích do zítřejších předčasných voleb a utápějících se v nacionalistickém řečnění, je téměř jisté, že neutěšená situace nebude ani v budoucích čtyřech letech řešena.

Nakonec ještě detail typický pro předvolební atmosféru na Kosovu: nejsilnější srbská kandidátka – Srbský seznam (Srpska lista) byl pokutován Volebním panelem pro stížnosti a odvolání za svůj předvolební videoklip. Za trest má Srbský seznam do 15 dnů zaplatit pokutu 25 000 eur. Porota Volebního panelu, složená valnou většinou z Albánců, své rozhodnutí o trestu vysvětluje tím, že video obsahuje „vyhrůžky proti vytvoření kosovské armády a úplnému fungování státu Kosovo, vyzývá k zachování srbských institucí na Kosovu a Kosovo nazývá Kosovem a Metochijí “ a dále že „v obraze používá mapu Srbska, jehož součástí je Kosovo“. Porota se proto domnívá, že takové sdělení „podporuje a podněcuje nenávist a je provokací proti existenci státu Kosovo.“

Jinými slovy Srbský seznam je pokutován za to, že mluví a ukazuje, co Srbům a Srbsku zaručují mezinárodní dohody – rezoluce Rady bezpečnosti č. 1244 či dohoda z Kumanova, že Kosovo a Metochija jsou nedílnou součástí Srbska, že samozvaná kosovsko-albánská administrativa nemá právo zakládat ani svoji armádu a že Srbská republika má právo na Kosovu i během okupace státy NATO provozovat svoje instituce.

Bohužel, neměl jsme čas na otitulkování inkriminovaného videoklipu, v srbském originálu je zde: 




Volně přeložený text klipu:

Volby, které jsou před námi, jsou osudové pro náš národ.
Každý hlas je velmi důležitý.
abychom zabránili zformování tak zvané Kosovské armády u našich domovů
abychom zabránili likvidaci institucí Srbské republiky,
abychom ubránili ohroženou existenci Srbů na Kosovu a Metochiji.
Známe pravdu, nadešel okamžik, abychom se sjednotili.
Jen Srbský seznam má podporu Bělehradu,
Může uchránit a posílit srbské instituce,
Podporujeme Svaz srbských obcí (na Kosovu),
Srbský seznam má srbské kandidáty, srbské poslance, abychom zůstali samosprávní a svoji ….

Rusové Američanům už bez obalu: Pomáháte Islámskému státu, ale my ho beztak ničíme (VIDEO)

$
0
0
Geo
10. 6. 2017  Eurasia24




Brífink ruského ministerstva obrany k situaci v Sýrii z pátku 9. června byl jiný než ty předešlé – a dá se říct, že byl průlomový. Ruští generálové před zraky celého světa natvrdo obvinili Spojené státy z toho, o čem se neoficiálně mluví už dlouhé měsíce: z přímé podpory Islámského státu.



Velitel hlavního operačního velení ruského generálního štábu Sergej Rudskoj shrnul vývoj v Sýrii jako pozitivní a konstatoval, že při podpoře ruských vzdušných a kosmických (VKS) sil byly dosaženy významné úspěchy prakticky ve všech směrech.


Zdůraznil, že vládní vojska za podpory ruských VKS nevedou bojové operace proti syrské opozici, ale jejich hlavním cílem je zničit Islámský stát, frontu An-Nusra a přidružené teroristické skupiny. A pak se pustil do nezvykle tvrdé a otevřené kritiky Spojených států.

„V ten samý čas znatelné výsledky boje koalice vedené USA proti IS nevidíme. Zatímco deklaruje jako svůj cíl boj s mezinárodním terorismem, koalice provádí údery na syrská vojska, volně pouští bojovníky IS z obklíčených oblastí, posiluje skupiny teroristů v oblastech Palmýry a Dajr az-Zauru. Nasnadě je otázka: proč to dělají a jaké reálné cíle sledují?“ otázal se Rudskoj. Koalice podle něj pouze brání zničení IS vládními vojsky

Úspěchy syrské armády podporované ruským letectvem doložil velitel ruské skupiny vojsk na území Syrské arabské republiky generálplukovník Sergej Surovikin: jen za poslední měsíc bylo osvobozeno 109 obcí a 3922 kilometrů čtverečných území. VKS provedly 1268 bojových letů, během nichž bylo zničeno 3200 objektů teroristů.

Postup syrské armády se Američanům evidentně nelíbí. Jak uvedl Surovikin, teroristé volně obcházejí z Rakky a přesunují se k Palmýře, kde na sebe vážou síly syrské armády.

„Místo toho, aby likvidovala teroristy, kteří přivodili smrt stovek i tisíců civilních syrských občanů, koalice vedená USA, vstupuje v dohody s vůdci IS, kteří bez boje vzdávají zabrané obce a přesunují se do těch provincií, kde aktivně působí syrské vládní síly,“řekl generálplukovník.

Pod legendou „boje s mezinárodním terorismem na území Sýrie“ Američané podle Surovikina používají Islámský stát k houževnatému odporu proti postupu vládních vojsk. „Přitom některé západní sdělovací prostředky matou světovou veřejnost a informují o údajně prudkých ozbrojených střetech s bojovníky IS v provincii Rakka,“ poznamenal.

Rozbitá kolona Islámského státu ruským letectvem

Americké úsilí využívat teroristy z Rakky proti syrské armádě ale nepadá na úrodnou půdu. „Všechny pokusy o vyvedení teroristů z Rakky prostřednictvím otevřeného koridoru jsou odhalovány a likvidovány,“ řekl ruský velitel a připomněl nedávné zničení kolon teroristů ruským letectvem.

Nevelkým skupinám teroristů se sice podařilo ukrýt v dobře připravených objektech a tunelech v provinciích Hamá a Homs, jenže tyto úkryty byly odhaleny a 30. května zlikvidovány přesnými údery Kalibrů z fregaty Admirál Essen a ponorky Kransodar – podle výsledků objektivní kontroly byly zlikvidovány všechny cíle.


- - -

Prohlášení k situaci v Národní knihovně ČR

$
0
0
Ústřední knihovnická rada ČR
Sdružení knihoven ČR
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR

10. 6. 2017
V souvislosti s uvedením nového generálního ředitele Národní knihovny ČR do funkce bylo vícekrát konstatováno, že je nezbytné řešit především problémy související s investiční výstavbou a odměňováním pracovníků. Jsme přesvědčeni, že problém Národní knihovny je mnohem hlubší a dotýká se především plnění jejích základních funkcí. V této souvislosti konstatujeme:


Národní knihovna nemá dostatek finančních prostředků na nákup nové literatury. V roce 1997 byla konstatována kritická situace Národní knihovny v oblasti financování nákupu literatury do knihovního fondu. Na základě rozhodnutí tehdejšího ministra financí Václava Klause dostává NK od tohoto roku účelovou dotaci na nákup literatury ve výši 15 mil. Kč. Do dnešní doby výše této dotace zůstala beze změny, zatím co inflace stoupla o 40 % a ceny zahraniční literatury se zvýšily ještě razantněji.

. Národní knihovně chybí skladovací kapacity pro ukládání nových přírůstků. V současné době je v bednách, tj. nepřístupno uživatelům, uloženo cca 400 000 knihovních jednotek. Bedny jsou často uloženy mimo skladovací prostory, tj. v kancelářích, na chodbách či únikových prostorách. Celkově zanedbaný depozitář v Neratovicích je umístěn v blízkosti Spolany Neratovice v zátopové oblasti.

. Rekonstrukce Klementina probíhá již od roku 2010 a neustále se protahuje. Manažerský přístup k řízení a neustálé střídání ředitelů a návazného managementu Národní knihovny je příčinou neschopnosti instituce připravit a realizovat rozsáhlé investiční akce. Příprava a realizace staveb se neúměrně prodlužuje a prodražuje. Knihovna a její pracovníci působí v trvalém provizoriu, což má především vliv na kvalitu služeb veřejnosti.

. V roce 2008 Ministerstvo kultury definitivně upustilo od záměru výstavby nové knihovny. Bylo to politické rozhodnutí, které nebylo podloženo odbornými argumenty. Klementinum, hlavní objekt Národní knihovny, má statut národní kulturní památky, z čehož vyplývá, že zde není možnost jakékoliv prostorové expanze. Klementinum není možné plně přizpůsobit požadavkům moderní knihovny 21. století. Statika objektu je narušena a v závěru rekonstrukce bude v Klementinu k dispozici nižší objem knihovních fondů, než tomu bylo v minulosti. Trvalé převážení statisíců knih mezi Klementinem a depozitářem v Hostivaři má negativní vliv na služby veřejnosti a ohrožuje ochranu a systematickou spr&a acute;vu knihovních fondů.

. Česká republika je jednou z mála zemí, které si během své historie nebyly schopny postavit moderní objekt své národní knihovny.

. Knihovna nemá dostatek finančních prostředků na vazbu periodik a brožovaných knih. Rozsáhlé množství nejnovějších periodik je uloženo v bednách a je nepřístupné uživatelům. Rozsah ochranných vazeb byl v posledních desetiletích redukován na minimum, což má negativní dopady na dlouhodobé uchování uložených knih a časopisů.

. Rostoucí část nakladatelské produkce je v současné době vydávána v elektronické podobě. Odhaduje se, že od roku 2010 bylo vydáno nejméně 15 000 titulů elektronických knih, v současné době vychází cca 1 690 titulů periodik v elektronické podobě. V Národní knihovně není k dispozici potřebná infrastruktura a personální zajištění, aby elektronické knihy a časopisy byly systematicky shromažďovány, zpracovány, trvale uchovány a zpřístupňovány. Dochází tak k rozsáhlým ztrátám kulturního a vědeckého dědictví.

. Shromažďování a trvalé uchování digitální vydavatelské produkce není legislativně zajištěno. V současné době je v Poslanecké sněmovně věcně neúplný vládní návrh na změnu legislativy povinného výtisku. Návrh nezahrnuje povinné odevzdávání elektronických periodik.

. V knihovnách ČR probíhá od poloviny 90. let minulého století digitalizace knihovních fondů. Náklady na digitalizaci dosáhly nejméně 800 mil. Kč. Digitalizováno bylo přibližně 500 000 knihovních jednotek, ale pouze omezená část autorsky volných děl je k dispozici volně na internetu. Nejnovější novela autorského zákona č. 121/2000 umožňuje uzavírání hromadných licenčních smluv na zpřístupnění digitalizovaných knih a časopisů prostřednictvím knihoven. Národní knihovna ale nemá vybudovanou infrastrukturu, která by umožnila zpřístupnění této části kulturního a vědeckého dědictví.

. Národní knihovna nemá vybudovanou dostatečnou a certifikovanou infrastrukturu pro trvalé uchování digitalizovaných dokumentů. Podle původního záměru projektu Národní digitální knihovny měla Národní knihovna zajišťovat trvalé uchování pro krajské a další knihovny v rámci ČR. Tato funkce není naplněna. I v tomto případě hrozí ztráta kulturního dědictví.

. Podstatná část archivních tištěných knihovních fondů je ohrožena rozpadem kyselého papíru, jedná se zejména o novinovou a knižní produkci 19. a počátku 20. století. Národní knihovna nemá vybudované kapacity na odkyselování a záchranu těchto dokumentů. Noviny, knihy, časopisy se rozpadají nebo jsou ohroženy zničením.

. Zkušenosti knihoven ve světě ukazují, že představy o tom, že je možné plně či alespoň v podstatné míře nahradit tištěné knižní publikace digitální formou, se nenaplňují. V oblasti odborné a vědecké se to týká především humanitních a společenskovědních oborů a celé oblasti beletrie. Se značným objemem tištěné produkce (stagnujícím či pravděpodobně jen mírně klesajícím) je třeba minimálně ve střednědobém výhledu počítat i ve vztahu k dalším kategoriím publikací.

. Vznik digitálních dokumentů, jejich dynamický růst a jejich rozšíření v celé společnosti je historickým faktem, na který musí všechny národní knihovny aktivně reagovat. Dosavadní poznatky naznačují, že shromažďování, zpracování, trvalé uchování a zpřístupnění digitálních dokumentů pro současné a budoucí generace je odborně, technicky a finančně mimořádně náročné. Je nezbytné hledat nová řešení, vybudovat novou infrastrukturu, i když je zřejmé, že řada problémů není zatím v celosvětovém měřítku vyřešena. Tento fakt musí Ministerstvo kultury reflektovat při rozhodování a financování Ná ;rodní knihovny.

Všechny výše uvedené problémy mají dlouhodobý charakter, nelze je vyřešit ze dne na den, o situaci Národní knihovny je Ministerstvo kultury průběžně informováno. Východiska jsou zahrnuta ve vládních materiálech Státní kulturní politika na léta 2015 až 2020 a Koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2017 až 2020, ale reálné řešení stále nepřichází. Stagnace Národní knihovny nemá vliv pouze na přímé služby uživatelům a návštěvníkům, ale dotýká se negativně služeb většiny knihoven v České republice.

Národní knihovna ztrácí v očích knihovníků pozici lídra, pozici, na kterou jsme my, z ostatních knihoven hrdí. Ztrácí svou národní i mezinárodní prestiž. Nenaplňuje roli knihovny, o které víme, že české knihovnictví směřuje správným směrem, knihovny, o kterou je možno se odborně opřít. Je v ní však mnoho zaměstnanců, kteří přes všechny potíže o udržení a rozvoj všech rolí Národní knihovny každodenně bojují. A proto - a to v neposlední řadě, se smutkem vnímáme, jak je promarňován potenciál mnoha odborníků, kteří v knihovně dlouhá léta pracují a odevzdávají jí vše ze svého umu, energie.

V Praze dne 9. 6. 2017

PhDr. Vít Richter v.r.
Předseda Ústřední knihovnické rady ČR
vit.richter@nkp.cz

RNDr. Tomáš Řehák v.r.
Předseda Sdružení knihoven ČR
reditel@mlp.cz

Mgr. Roman Giebisch v.r.
Předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR
Roman.Giebisch@nkp.cz

V Evropské unii chybí zákon, který by zakazoval elektromagnetické zásahy do fungování lidského organismu a nervového systému včetně zabíjení lidí na dálku

$
0
0
Otevřený dopis Evropské komisi
10. 6. 2017
V polovině března letošního roku navštívil polský ministr obrany Antoni Macierewicz univerzitu pátera Tadeuše Rydzyka a vystoupil tam v diskusi na téma „Problémy současné politiky, ozbrojené konflikty a terorismus“. Jedna z posluchaček se ho zeptala, jestli má Polsko strategii, jak řešit ilegální experimenty s elektromagnetickými zbraněmi na polských občanech a ministr odpověděl, že jeho ministerstvo provádí analýzu, jejímž cílem je zjistit, ve kterých oblastech Polska žijí lidé, kteří si stěžují na taková napadení a že se chystá ustavit komisi, která bude jejich stížnosti vyšetřovat
ZDE.



Tímto způsobem polský ministr obrany přiznal, že existují elektromagnetické zbraně, které jsou schopné zasahovat do fungování lidského organismu a že mohou být používány na polských občanech (pozn. podle New York Times si v USA na elektromagnetické útoky stěžuje přes 10.000 lidí

Mojmír Babáček, předseda, signatář Charty 77

Ukrajina bude pozdě bycha honit: na uhlí z Donbasu se v Evropě našli kupci

$
0
0


Sergej Žukov
10. 6. 2017       zdroj

Zástupci palivo-energetického komplexu Ukrajiny konstatují, že DLR a LLR mohou vstoupit na mezinárodní trh ... Kyjev se ocitl bez tolik potřebného paliva. Situace došla až k absurdnosti, kdy se antracit, který je k dispozici v hlubinách vlastní země, dováží na Ukrajinu po moři z Jižní Afriky.

Představitelé největších palivo-energetických společností na Ukrajině sdělili, že LLR a DLR našly odbytiště pro své uhlí.

Podle informací vedení holdingu DTEK ty objemy antracitu, jichž se zřekla Ukrajina, jsou s radostí odebírány Tureckem a Španělskem. Uhlí z Donbasu je kvalitní a dokonce i při zohlednění nákladů na dopravu přijde kupujícího dost levně.

Přičemž samotní zástupci korporace DTEK, jež patří Rinatu Achmetovi, obviňují vedení DLR a LLR z toho, že uhlí, které patří prý jim, prostě "ukradlo".

Nyní se ukrajinské úřady snaží blokovat prodej antracitu do zahraničí, aby se zabránilo horníkům z neuznaných republik upevnit se na mezinárodním trhu ...

Fakticky se Ukrajina chová, jak se říká, "když ne mně, tak ani lidem". Obchodní a hospodářská blokáda Donbasu, kterou zorganizovala skupina tzv. veteránů ATO a nacionalistů, zahradila kanál pro dodávky uhlí z jihovýchodu země.

Kyjev se ocitl bez tolik potřebného paliva. Situace došla až k absurdnosti, kdy se antracit, který je k dispozici v hlubinách vlastní země, dováží na Ukrajinu po moři z Jižní Afriky.

Je jasné, že uhlí z Jižní Afriky vyjde dráž než místní, ale z politických pohnutek není ukrajinské ekonomice umožněno, aby v klidu fungovala ....

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Chce nás Juncker uplatit?

$
0
0

Jaroslav Tichý
11. 6. 2017
Šéf EK chce B. Sobotkovi dát 590 miliard korun pro chudou Severní Moravu ZDE. Je to čistokrevný pokus, jak překonat naši stoupající nelibost vůči EU a především vůči způsobu jejího jednání. Tento pokus je ale dost naivní, vyplývající z představy, že za peníze se dá koupit vše. Jenže, zůstaňme chvilku u těch peněz. Proč o nás má EU náhle takový zájem?


Protože odsud do zahraničí a zejména do Německa jde více než 4násobek toho, co z EU k nám! Fakticky jsme od počátku čistí přispěvovatelé do EU.

A když si ještě představíme, jak budou ty případné peníze z EU účelově vázané, tak budou Beskydy plné cyklostezek a bazénů obklopených stánky s buřty, pro rekvalifikované horníky jako prodavače. Budou si je patrně prodávat navzájem…

To nemůže fungovat. My potřebujeme investice do moderní výroby. Do naší výroby, nikoliv do té cizí u nás. Mimo jiné i do té, kterou jsme si v rámci přístupu do EU sami snaživě zničili či zničit nechali. Jinými slovy jsme kolonií a metropole má zájem si nás udržet. Zatím mírovými prostředky. Je vidět, že v Bruselu stále nic nepochopili a nic se nenaučili. Ale upřímně - ani nemohou. Nejsou totiž mozkovým trustem, jsou jen převodovým kolem těch, kteří je ve skutečnosti řídí. A jejich zájmy jsou zcela jiné než y naše.

My se potřebujeme vymanit a zase pracovat sami na sebe. Už ne na jiné. A to je třeba mít neustále na paměti. Tato EU nemá od samého počátku zhola nic společného s myšlenkami českého krále Jiřího z Poděbrad. Tato EU se nedá reformovat. Ti, kdo jí ve skutečnosti vládnou, to nikdy nepřipustí. A na tuto EU jsou navázáni naši představitelé či alespoň jejich naprostá většina. Výsledek tomu odpovídá.

O podivném snu

$
0
0

Zdeněk Hrabica
11. 6. 2017
Představme si - jako by to bylo ve snu, že by z české televizní obrazovky promluvíli k současným divákům Pavel Bělobrádek a Daniel Herman. Oba nyní z KDÚ – ČSL by ve svých projevech překvapeně odmítli hysterický ryk dlouhodobě pěstované nenávisti vůči Rusku a podpořili zrušení sankcí proti zatím, pořád jedné ze světových velmocí – proti Rusku.


Oba dva nás totiž přeneseně v minulých dnech vyzvali, nyní opět jakoby ve stejně neskutečném snu, abychom odsun Němců začali, stejně jako oni a sudetští Němci - nazývat shodně – tedy vyhnáním. Nikoliv odsunem.

Jak zvláštní příkaz, který prý má beze zbytku česká veřejnost nejen pochopit, ale i spolknout s navijákem?

Kdo s myšlenkou odsunu Němců kdy začal vlastně koketoval?

Nejprve to byl Winston Churchill, připojil se k němu i Jan Masaryk; samozřejmě, že v dalším i Josef Vissarionovič Stalin. Shodně pak rozhodli vítězné velmoci.

Nikoliv československý prezident Edvard Benše.

Jan Masaryk však byl oproti předchůdcům ještě krutější. Na nacistické zločiny v Protektorátu Čechy a Morava reagoval dokonce na vlnách rozhlasu - v relaci „Volá Londýn“ - krutým požadavkem – vykastrovat po válce všechny německé muže.

Nyní vyšla kniha Evy Hánové s titulkem „Dlouhé stíny předsudků“ v nakladatelství Academia; zvěděl jsem, že se po ní jenom zaprášilo. V knihovnách je rezervována na mnoho měsíců dopředu.

Autorka boří stejné, co jsem nyní letmo připomněl v několika řádcích.

Rozčleňuje a dělí strukturu odsunutých Němců od těch, kteří tu po generace žili a volali „Chceme do Říše“ - od těch, kteří na naše území byli říšským transférem deportováni jako říšští Němci po 15.březnu 1939.

Šlo veskrze o příslušníky gestapa a dalšího potlačovacího aparátu, jenž měl na našem území v příštích tisíciletích vládnout a konečně a v konečném vyvraždit nebo vystěhovat český živel.

Těchto přivandrovalců zde na našem území bylo skoro milión.

K tomu účelu byla ve všech určených městech v Protektorátu Čechy a Morava, ale i v zabraných pohraničních oblastech vybudována speciání sídliště pro příslušníky nejčistší rasy, o jejichž vytvoření se příliš u nás nemluví.

Myslím, že za to, co během pouhých šesti let tito bytostní zločinci u nás napáchali – si nezasloužili ani odsun, ani vyhnáni – ale jednotlivci - nejsilnější vypráskání bičíky s olůvky, kterými nás po šest let trýznili a pokořovali.

Jeden ten bičík z nacistické Jihlavy – Iglau si uchovávám pro vlastní Paměť národa, nikoliv pro tu Paměť národa, kterou tento náš režim institucionalizoval a otevírá jí, svou propagandou i dveře škol a kulturních zařízení.

Tím bičikem němečtí najatí zločinci hnali přes protektorát nejenom dobytek z dobytých území SSSR, ale i zajatce Rudé armády, používali jej při tzv. Transportech smrti na smrt vyhladovělých otroků, které hnali do své Velkoněmecké říše.

Snad bychom neměli nikdy zapomenout.

A stejně dbát, abychom již nikdy nikomu nenaletěli.

Ani Bělobrádkovi, ani Hermanovi. V konečném ani těm, co si je přizvali ke koaličnímu vládnutí nad námi všemi.

Zpět do doby protektorátu?

$
0
0
Jan Minář
11.6.2017 České národní listy

Bez pozornosti většiny tisku i občanů probíhají v ČR události, varovně připomínající protektorátní kolaboraci. Ministr obrany ČR Martin Stropnický, s vysokou kvalifikací herce pro tuto funkci, předal část české armády - čtvrtou brigádu rychlého nasazení - pod velení německé obrněné divize. Bez souhlasu Parlamentu ČR a vrchního velitele branné moci - prezidenta České republiky.


Vzhledem k naší minulosti a kruté zkušenosti s německým Drang nach Osten a již uskutečňovanými plány na vyhubení Slovanů se to rovná vlastizradě. Armáda ČR, která v současném stavu není schopna plnit základní úlohu armády - bránit hranice a území našeho státu - je dávána cizímu německému státu k použití ve svévolných intervencích útočného paktu NATO.

Tento bezpříkladný čin člena vlády ČR, odpovídající vlastizradě, je v souvislosti s ponižujícím stavem našeho státu, jehož více než 70 % dříve národního majetku je v rukách cizích, převážně německých vlastníků.

Jiný vládní činitel, ministr kultury a kolaborant se sudeťáckými revanšisty Herman prohlásil, že by si dovedl představit ČR jako jednu ze spolkových zemí Německa. To je útok na suverenitu státu a zřejmá vlastizrada. Toho by si měl být vědom ministerský předseda Sobotka, když povedeného ministra Hermana, odsvěceného kněze (!), vyslal jako představitele vlády ČR na shromáždění Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Tak se chová současná vláda ČR, kterou lze stěží nazvat českou, spíše lokajskou k německé Evropě, představované Evropskou unií.

Návraty k protektorátnímu hodnocení se objevují i v některých článcích ve slovenském tisku, kdy klerofašistický Slovenský štát, který vyslal vojáky po boku wehrmachtu do války proti SSSR, je nazýván První slovenskou republikou a je chváleno, jak si v něm Slováci dobře žili! Ani slovo o skutečnosti, že v r. 1918 bylo na Slovensku jen 30 obecných slovenských škol, a kdyby nebylo Československa, bylo by Slovensko brzy pomaďarštěno. Čeští učitelé a profesoři vychovali novou generaci slovenské inteligence. Slovenský štát byl za války spojencem hitlerovského Německa a kdyby nebylo Slovenského národního povstání (po jehož dočasném potlačení omlouvaný Tiso vyznamenával udatné esesáky), Slováků bojujících v československých zahraničních armádách a československé exilové vlády, patřilo by Slovensko mezi poražené státy.

Odmítáme nebezpečné recidivy protektorátních činů a myšlení. Odmítáme nové Velkoněmecko a německou Evropu!



Doc. RNDr. Jan Minář, DrSc., Slovanská vzájemnost č. 209/2017, str. 1

Putin: Masky jsou strženy

$
0
0
Dmitrij Nikolajev
11.6.2017   Euroasia24
 
Vladimir Putin se v rozhovoru pro francouzský list Le Figaro snad poprvé otevřeně rozhovořil o nadnárodním charakteru řízení předních zemí světa. Jako příklad uvedl bezmocnost amerických prezidentů „tváří v tvář lidem s kufříky oblečenými v tmavých oblecích a kravatách“. Nazval je mírně jako „byrokraty“, nicméně je jasné, že hovořil o globální oligarchii:


„Už jsem měl možnost hovořit s jedním, druhým, třetím prezidentem USA – ti přicházejí a odcházejí – a politika USA se nemění. Víte proč? Protože síla ‚byrokratů' je příliš veliká. Vyberou si člověka, ten přichází do úřadu s nějakými ideály a názory. Pak k němu přijdou lidé s kufříky, oblečeni – tak jako já – v tmavých oblecích. Liší se jen tím, že nemají červenou, ale černou nebo tmavě modrou kravatu, a začínají mu vysvětlovat, co je nutné dělat. A všechno se rázem změní. A takhle to chodí od jedné prezidentské administrativy k druhé.

Cokoli změnit je značně složitá záležitost – a říkám to bez jakékoli ironie. Není to proto, že by se někomu nechtělo, ale proto, že je to složité. Tak například Obama – vzdělaný člověk s liberálními názory, demokrat, sliboval před svým zvolením americkým prezidentem, že uzavře Guantánamo. Udělal to nakonec? Ne. A proč? Protože snad nechtěl? Ale ano, chtěl, jsem přesvědčen, že chtěl, ale nepodařilo se mu to. Snažil se o to zcela upřímně. Nešlo to, protože to nebylo jednoduché. Ale to není ten hlavní problém, i když je těžké si představit, že jsou tam lidé bez příčiny a bez soudu celá desetiletí drženi v řetězech. Představte si, že by totéž udělala Francie nebo Rusko – dávno by si to vypily až do dna. V USA to však možné je a pokračuje to až do dnešních dnů. To jen tak mimochodem, k otázce demokracie.

Ale já ten příklad neuvedl kvůli demokracii, uvedl jsem ho proto, že měnit věci není vůbec jednoduché. Přesto však sdílím určitou míru opatrného optimismu, zdá se mi, že v nejdůležitějších otázkách se můžeme a musíme dohodnout.“

Tím Vladimír Putin v podstatě zveřejnil na mezinárodní úrovni něco málo z politického zákulisí, něco, co už dávno tvrdí lidé označovaní jako konspirátoři, přestože nadnárodní moc velkého soukromého kapitálu s emisním finančním centrem ve FEDu je již řadu let zřejmá a snadno prokazatelná.

Putin tak poodkryl skutečnou tvář světové politiky, ve které nejsou řízenými loutkami pouze představitelé takových zemí jako Gruzie nebo Ukrajina, ale i představitelé Brazílie, Německa a jak se ukazuje, i nejsilnější velmoci – USA.

Ve světle těchto skutečností pak proudy nenávisti směřující k Obamovi nebo „horké“ diskuse o Trumpovi ztrácejí význam, nemluvě již o Macronovi nebo Le Penové.

Ano, Putin si stále zachovává „určitou míru opatrného optimismu“ s tím, že z taktického hlediska je možné se „s nimi“ na některých věcech dohodnout a situaci pozměnit (ujednání s tím samým Obamou, který nebyl schopen zrušit Guantánamo, o chemických zbraních v Sýrii umožnilo zabránit přímé americké intervenci, což bylo mimochodem i obsahem předchozích jednání s Kissingerem), ale významněji ovlivnit tyto „národem zvolené“ představitele „demokratických“ zemí nelze.

A v tom je hlavní lež západního světa, která je pečlivě skrývána před veřejností: že takzvaná demokracie je vlastně svobodou vlády velkého kapitálu, který prostřednictvím najatých „manažerů“, představovaných prezidenty a ministry, vládne nad celými státy i jejich obyvateli.

Na rozdíl od nich je ruský prezident v rozhodujících nejdůležitějších okamžicích naprosto nezávislý a přes ekonomickou závislost Ruska na dolarovém sytému a pokusy o sabotáže ze strany místních ruských prozápadních kapitalistů je jako téměř jediný na světě schopen provádět suverénní politiku – za což ho „svobodný svět“ prohlásil za hlavního „tyrana“ a „despotu“.

Putin je nucen jednat a pokoušet se řešit problémy s prezidenty západních zemí vycházeje přitom z přijatých principů současné politiky. Nikdy však přitom nezapomíná na realitu „Velké hry“ a na to, že ve skutečnosti nebojuje s Obamou, Trumpem nebo trojicí Sarkozy-Hollande-Macron, ale s těmi „chlápky v tmavých oblecích a s kufříky“. Nejde o žádnou konspirologii, ale o realitu.



Dmitrij Nikolajev
Zdroj: Экономика и Мы
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

"Je to jejich vina!" - Zpráva od vojenské korespondentky Lízy Reznikové z 11.6.2017

$
0
0

11.6.2017 

Na Donbasu si válka vyžádala životy dvou civilních obyvatelek, 10 osob bylo zraněno. Jsou to výsledky za jediný týden.


Tento týden si válka v Doněcku vyžádala životy dvou mladých žen. Po každé z nich zůstaly děti - jedno dítě po Táně a pět dětí po Iře. Jedna z nich je přímou obětí války, druhá nepřímou. ... Říká se, že duše lidí, kteří opustili tento svět v době velkých pravoslavných svátků, jdou přímo do nebe. Táňa Zajčenko zemřela v den svátku Svaté Trojice a její duše už určitě odpočívá od hrůz války v nebi. To je jediná věc, která může utěšit v hrůzném příběhu jejího úmrtí.
Táňa Zajčenková zabitá ukrajinskými vládními teroristy 4.6.2017

V neděli 4. června se Táňa se svým synem Vládíkem vracela domů od svého bratra. Den předtím, 3. června, Táňa doprovodila na poslední cestě svého otce. Zemřel 1. června, 3. června se konal jeho pohřeb. Tehdy nemohl nikdo z rodiny ani pomyslet na to, že následujícího dne už nebude ani jeho oblíbená nejmladší dcera ... Ostřelování vesnice Trudovské na západním okraji Doněcku začalo náhle. Matka a syn byli v otevřené krajině, nebylo se kam schovat. Mina ráže 82 mm explodovala jen několik metrů od nich. Rodina neměla žádné šance na přežití ... Táňa zemřela okamžitě. Vládík byl velmi těžce zraněn a okamžitě ztratil vědomí. Neviděl, jak zemřela jeho matka. Do nemocnice jej ve stavu traumatického šoku převezli vojáci. Lékaři u klučiny diagnostikovali průstřel břicha, šrapnelové zranění jater, tlustého a tenkého střeva, pravé ruky a pravého bedra. Okamžitě byla provedena operace. Vládík byl zachráněn.
 Zraněný Vládík Zajčenko (foto po operaci) se stal 4.6.2017 sirotkem.

Nyní je dítě na jednotce intenzivní péče v dětské republikové nemocnici pod nepřetržitým dohledem nejlepších lékařů DLR. Jeho stav zůstává stabilně těžký.

Vládíka bude dále vychovávat jeho teta Lena, starší sestra zemřelé Táni. Nyní shromažďuje všechny potřebné dokumenty, aby si mohla vyřídit péči o dítě. Své děti Lena nemá, proto se chlapec pro ni s manželem stane jejich synem.

Nejvíc se Lena bojí okamžiku, kdy bude muset říct Vládíkovi pravdu o tom, že maminka už není. Vždyť on je stále přesvědčený o tom, že je naživu a že je v nemocnici "pro dospělé" ...

Táňa byla pohřbena 7. června. Odešla hned po svém otci.

Tak během několika dnů přišel maličký Vládík Zajčenko o své dva nejbližší lidi - maminku a dědečka. Dědečka mu vzala nemoc, maminku válka. Na jeho vlastní rehabilitaci budou potřeba nejméně dva roky. Tak to řekli lékaři Leně.

"Všemu je na vině ukrajinská vláda, říká Lena. Ta zabila mou sestru, zmrzačila synovce a podlomila zdraví otce. Je to jejich vina!".

(Příště přineseme pár slov o druhé zabité ženě - Ireně)
- - -


Tereza Spencerová: Británie chrání teroristy, kteří posloužili

$
0
0



„Tolik ´osamělých vlků´ najednou? Vždyť přiznat, že v Evropě působí sítě džihádistů, je pro politiky silně ‚nevhodné‘, a tak nelze útok tří lidí popsat jinak než jako ‚tým osamělých vlků‘,“ s tím, že ti nejhorší teroristé teprve čekají na povel,“ komentuje terorismus v Británii Tereza Spencerová.


Zase musíme truchlivě a trochu repetitivně začít teroristickým útokem a zase v Británii. Tentokrát se nikdo neobtěžoval nic vyhazovat do vzduchu, ale přímo se sekalo a řezalo noži a mačetami. Máte k tomu vůbec nějaký komentář? Lze vidět možná dva rozdíly: Lidé si na Facebooku okamžitě začali dělat legraci příspěvky typu: „Taky jste tak semknutí a nezastrašení?“ A začalo se diskutovat o tom, proč se lidé v baru musejí bránit házením sklenic a židlí místo toho, aby někdo použil pořádnou zbraň. Co soudíte o těchto rozdílech?

Třetí teroristický útok za tři měsíce a premiérka Mayová prohlásí, že „už toho bylo dost“. Proboha! Jako kdyby dva teroristické útoky za dva měsíce byly ještě v pořádku. Rozum zůstává stát. V den, kdy „tým osamělých vlků“ – vždy totiž útočí „osamělí vlci“, protože přiznat, že v Evropě působí sítě džihádistů, je pro politiky silně „nevhodné“, a tak nelze útok tří lidí popsat jinak než jako „tým osamělých vlků“ – zaútočil na londýnském mostě a v hospodě, Daeš na sociálních sítích vyzval své stoupence, aby útočili právě auty a noži. A ta reakce byla tedy dost rychlá! Pokud ale odhlédneme od fanatiků-amatérů, kteří se nechají k akci „vyhecovat“ nějakým vzkazem kdesi na internetu, zcela jistě tu existují i buňky „profesionálních“ teroristů, kteří prošli příslušným výcvikem a čekají na povely, které asi přes internet nepůjdou. Čili, i když počty teroristických útoků narůstají a žádají si desítky obětí, stále ještě vyvolávají především chaos, než aby společnosti napáchaly skutečné škody, aby reálně ochromily její fungování. Takže mám pořád pocit, že to nejhorší Evropu teprve čeká. 

Je přitom skoro jedno, o jaké zemi bychom měli mluvit konkrétně, i když je jasné, že některé jsou přece jen rizikovější než jiné. Kromě Francie mám na mysli právě Británii, která v rámci svých politických „hrátek“ coby bývalé koloniální mocnosti poskytuje už dekády azyl Muslimskému bratrstvu z Egypta, které za britské peníze páchalo atentáty už na prezidenta Násira; manchesterský masakr mají na svědomí libyjští džihádisté, kteří byli kdysi v Británii „hájeni“ kvůli plánovanému svržení plukovníka Kaddáfího; nově jsou tam také syrští radikálové a výčet by jistě mohl ještě dlouho pokračovat. Už od chvíle, kdy si CIA s pákistánskou tajnou službou a za saúdské peníze „stvořila“ Al-Káidu k boji proti sovětské okupaci Afghánistánu, načež přišlo 11. září, by přitom mělo být každému politikovi jasné, že pokud si doma – ať už z jakýchkoli geopolitických důvodů – drží nějaké radikály, tak si zadělává na problém. 
To pak obyčejným lidem opravdu nezbývá než se tvářit, že zůstali „semknuti a nezastrašení“, a vršit na místě útoků další haldy smutečních plyšáků. Samozřejmě, v demokracii by mohli ještě zkusit zvolit si ve volbách někoho, kdo takovou sebevražednou politiku radikálně změní, ale ve hře jsou „vyšší zájmy“ různých „deep state“, miliardy peněz z prodeje zbraní, upevňování špiclovací společnosti strachu… Ani demokratickou cestou nebude snadné se z tohoto bludného kruhu vymotat.

Přesto všechno si ale myslím, že otázka terorismu je výsostnou záležitostí tajných služeb a politiků. Rozdat volně lidem zbraně, bylo by mrtvých v následném chaosu třeba v oné hospodě nebo na mostě mnohem víc, protože by najednou pálili všichni a na všechny strany. Kudy z toho ven? Z podobných otázek na mě padá chandra.

Vy sama jste několikrát upozornila, že nyní budeme čelit návratu zkušených bojovníků Daeše. Jak pochodí v muslimských komunitách plných mladých rozhněvaných muslimských mužů, kteří by nám nejraději zakroutili krkem? Pořád se mluví o tom, že se tomu islámskému extremismu má čelit. Jak? Tím, že budeme cenzurovat a hlídat internet? Tím, že každého podezřelého muslima preventivně zavřeme?

Cenzurovat a hlídat internet se elitám jistě hodí z mnoha důvodů, především však kvůli informačnímu monopolu. Pokud budou mít příležitost omezit nebo zrušit svobodný internet a nemuset přitom otevřeně přiznávat, že se jim pak bude neinformovanými lidmi lépe manipulovat, tak se samozřejmě hrozba terorismu hodí víc než náramně. 

Nicméně, skutečných opatření směrujících proti extremistům by bylo třeba mnoho a současně: namátkou, přestat podporovat radikály jen proto, že se „nám“ zrovna hodí do krámu kvůli nějaké další „změně režimu“ kdesi, přestat se přátelit se sponzory terorismu typu Saúdské Arábie a Kataru, vyhlásit sankce proti zemím, odkud plynou teroristům peníze a zbraně, což samozřejmě vyvolává nutnost začít trestat sami sebe, nalít velké peníze do sociálního povznesení nejchudších oblastí muslimského světa, které jsou právě ve své zaostalosti živnou půdou pro nábor zoufalých lidí vhodných ke zfanatizování, začít racionálně řešit otázku migrace, protože „stavění plotů“ a „přijímání všech“ jsou jen dva extrémy, které žádnou odpověď vlastně nepřinášejí… Nevím, mohli bychom tady sedět dlouho.

Důležité ale je, že se naše elity saúdských a katarských vazeb nevzdají, přinejmenším než oběma monarchiím dojdou peníze, že v rámci čtyřletého funkčního období se snáze „stavějí ploty“ nebo „přijímají všichni“, neb skutečná řešení musejí být nutně dlouhodobá, a tak nikoho z politiků nezajímají, že na sociální programy „tam kdesi v Zapadákově“ potřebné sumy nedáme, protože „sami máme málo“… Marnost, z níž vyvstává realita a další teroristické útoky.

Okamžitě po útocích jste upozornila na to, že evropské vlády se kamarádí se sponzory džihádistů, tedy Saúdskou Arábií a Katarem. Co je ale zajímavé, tyto dvě sunnitské mocnosti se načas rozešly ve zlém. Co za tím vidět, co to znamená? A mimochodem tedy, když mluvíme o těch saúdských a katarských penězích, co jdou na Západ – čím to je, že se lidé nebrání? Že jasně neřeknou politikům – proč berete peníze od lidí, kteří jsou v podezření, že chtějí podporovat naše vrahy? 

Onen střet mezi Saúdy – s čím dál větším počtem jejich „koupených“ spojenců – a Katarem podle mého vychází ze saúdské nervozity. V kostce. Tmářské království se topí v řadě existenciálních – finančních, sociálních, sektářských i vojenských – problémů a v mnoha ohledech volí nesmyslná řešení, která ze všeho nejvíc jen vypovídají o iluzorním pocitu všemocnosti tamních vladařů než o jejich spojení s realitou. Do toho přijede do Rijádu Trump a výměnou za skoro 400 miliard dolarů ve zbrojních dodávkách a investicích do americké infrastruktury jim namaže „med kolem huby“ – okrajově znectí Írán a ujistí saúdské panovníky, že oni, jen oni a nikdo jiný jsou lídry sunnitského světa. Král, korunní princové, zástupy princů, zástupy zástupců princů a tak dál se při jeho návštěvě museli po dlouhé době cítit jako v rauši! A do vší té idylky najednou katarský emír prohlásí, že je třeba s tím nenáviděným Íránem spolupracovat a nehrotit situaci! Do Saúdů jako když střelí a málem Kataru vyhlašují válku, přičemž ho viní z podpory terorismu. Jaké to pokrytectví, když jeden sponzor terorismu viní druhého z téhož. Jediný rozdíl mezi Saúdy a Katarem totiž v tomto ohledu – například v Sýrii – spočívá v tom, že Saúdové sponzorují Daeš, který se nyní hlásí i k teroristickým útokům v Teheránu, zatímco Katar platí Al-Káidu. Vyberte si, kdo z nich je lepší. Mimochodem, loni odtajněné dokumenty v USA odhalily saúdský podíl i na teroristických útocích z 11. září 2001.

Úhelným bodem nynějšího sporu je fakticky přístup k Íránu v rámci „saúdské“ Rady pro spolupráci zemí Perského zálivu (GCC), která sdružuje sunnitské monarchie na Arabském poloostrově. Zatímco Saúdové si možná mohou dovolit „luxus“ být jednoznačně proti Teheránu, který je podle jejich názoru chce připravit o korunku „kápa“ všech muslimů, tak například Omán, Kuvajt nebo do určité míry třebas i Spojené arabské emiráty musejí – mimo jiné i kvůli své poloze, rozloze či ekonomickému zaměření – s Íránem ve větší či menší míře spolupracovat. A maličkatý Katar se s obrovským a ambiciózním Íránem dokonce dělí o svá plynová pole, a tím i o své veškeré bohatství! Je důležité, že se v posledních hodinách na stranu Kataru postavilo Turecko, tedy stále ještě člen NATO, a k jednáním do Ankary rychle dorazil i íránský ministr zahraničí. Vznikl tak trojblok, který může být pro Saúdy až příliš velkým soustem. A pokud Saúdové svůj protiíránský nátlak mezi svými vazaly „přepísknou“, může se celá GCC rozpadnout, protože žádný z jejích členů si nemůže dovolit hodit Írán přes palubu a „zavěsit“ se jen na Saúdy, jejichž loď se beztak pomalu potápí. Nechci spekulovat, co všechno by to znamenalo v praxi, ale připravte si popcorn. Bude to zajímavé. 

Legrační je ovšem všechna ta šťáva, která se kolem celého konfliktu rozlévá. Katar tvrdí, že slova jeho emíra o soužití s Íránem, která citovala jejich oficiální agentura, byla „hacknutá“, Saúdové tvrdí, že .....


Bašta: Expediční sbor EU bude další polínko hozené do válečného požáru

$
0
0
Jaroslav Bašta
11.6.2017 PrvníZprávy 


Jen pro připomenutí – během posledního týdne se kromě závěrečných útoků na dvě „hlavní města“ Islámského státu, Mosulu v Iráku a Rakky v Sýrii, válčí také v Nigérii, teroristické vraždy zažil Londýn a Teherán. Zdá se, že výzva ke „Krvavému Ramadánu“ padla na úrodnou půdu. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


Možná jde jen o náhodu, ale právě ve dnech, kdy předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přijel do Prahy, aby nás seznámil s projektem Evropské armády a napomenul za naší neochotu rezignovat na státní suverenitu, vzplály boje téměř na všech frontách.

Nastal čas, abychom se pokusili hodnotit právě probíhající konflikty na Blízkém Východě a Severní Africe z trochu obecnějšího pohledu. Oprostili se od svého podvědomého evropocentrismu (přesnější termín by byla přezíravost) a podívali se na současnou krizi v onom regionu z pohledu našich historických zkušeností a vzpomněli si na období evropských náboženských konfliktů. Nejbližší analogií k současné situaci je nejstrašnější náboženská válka v evropské historii, Třicetiletá válka mezi katolíky a protestanty.

Mezi podněty, které způsobily válečné šílenství, tenkrát patřila změna klimatu, nástup tzv. Malé doby ledové, která přišla po dlouhém období oteplování a způsobila úpadek zemědělství. Současné vysychání subtropů a rozšiřování pouští má stejný důsledek – válku mezi sunnity a šíity, tedy obdobu evropské Třicetileté války co do délky a zhoubnosti konfliktu. Tím ovšem historická analogie končí. Evropské válečné šílenství vedlo ve svých důsledcích ke konstituování moderního státu, náboženská válka v srdci Islámu zatím způsobuje spíše kolaps zasažených států a vznik nejhorší představitelné diktatury v dějinách, jakou nám na svém území názorně předvádí tzv. Islámský stát.

Válka mezi sunnity a šíity by nikdy nemohla dosáhnout takových nebezpečných rozměrů, kdyby do ní nezasahovaly od samého počátku velmoci. Západ se dosti jednoznačně postavil na sunnitskou stranu (poprvé v konfliktu mezi Saddámovým Irákem a Iránem), jeho hlavním spojencem je Saúdská Arábie. Sovětský svaz a později i Ruská federace podporuje šíitský tábor, tedy Irán, což nejlépe ukazuje situace v Sýrii.

Jak už to tak v historii občas bývá, evropským (západním) problémem jsou naši spojenci, především Saúdská Arábie, která exportuje nejradikálnější podobu Islámu, wahhábismus, a sponzoruje prakticky všechny teroristické organizace, včetně těch, které vraždí v Evropě i ve Spojených státech. V tomto případě je zásada, že „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“ poněkud sebevražednou mantrou. Své by o tom mohly vyprávět oběti teroristických útoků v USA (2001), Madridu, Londýně, Paříži, Bruselu atd.

Muslimská analogie Třicetileté války způsobuje migraci ze zasažených regionů, migranti míří do bohaté a klidné Evropy, ale svůj styl života, předsudky a nenávisti neodkládají před cestou, vláčejí je s sebou. A čas od času dávají obyvatelům západoevropských měst vědět, že naše civilizace může skončit stejně jako ta jejich.

U nás v Čechách jsme zažili dvě nábožensky motivované války. Prvá v patnáctém století postihla hned dvě generace a zahynula v ní téměř třetina obyvatel. V sedmnáctém století po třiceti letech bojů, hladomoru, epidemií zůstala naživu jen třetina původního počtu osídlení. Náboženská válka se nedá vyhrát. Někdo by to měl Saúdům a jejich spojencům vysvětlit.

Nevím, zda nápad pana Junckera s unijním expedičním sborem, který bude aktivně zasahovat v krizových oblastech mimo EU, je ten nejlepší recept na udržení míru a bezpečí na našem kontinentě. Zejména, budou-li o jeho použití rozhodovat politici jako on. Spíše půjde o další polínko hozené do válečného požáru.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)

Související článek:

Musíte si dát pozor při nákupu piva: Pohoršujete tím islamisty!

Svět ruskýma očima 406

$
0
0
zajoch
11.6.2017  Outsidermedia


Bilderberg 2017: „Administrativa Trumpa – účet za odvedenou práci *** CIA byla 7. dubna v Teheránu úspěšná *** Čtyři příčiny soupeření Saúdské Arábie a Kataru


Mimořádné plénum Bilderbergského klubu

Valentin Katasonov
4. června 2017

 

Setkání v Chantilly: Vysvědčení Trumpově administrativě o dosavadní práci

Témata zasedání Bilderbergu 2017: „Transatlantické vztahy – varianty a scénáře“, „Aktivita NATO“, „Rozvoj a řízení EU“, „Může být zpomalena globalizace?“, „Pracovní místa, příjmy a nerealizovaná očekávání“, „Informační války“, „Proč narůstá populismus“, „Role Ruska ve světovém pořádku“, „Blízký východ“, „Rozmístění jaderných zbraní“, „Čína“ a „Probíhající události“.

Hlavní téma – heslo 65. setkání – bylo zformulováno takto: „Administrativa Trumpa: Účet za odvedenou práci“. Bezprecedentní formulace. Znamená to, že administrativa Trumpa měla jakési zadání. Žádat hodnocení již po čtyřech a půl měsících po nástupu do funkce svědčí o tom, že „šéfové diskursu“ nejsou s prezidentovým jednáním spokojeni. Například kdysi pro mimořádné plénum ÚV KPSS svolané pro řešení „kádrových otázek“ byli sesazeni funkcionáři spolu s Chruščovem (z důvodu zdraví). Možná, že je to podobné se současným mimořádným plénem Bilderbergu, ale být to tak nemusí. Jsou možné i jiné paralely, například Sanhedrin – nejvyšší židovský soudní dvůr. Bilderberg dává najevo, že nemusí jít jen o diskusní fórum, ale také o právo na vydávání soudních verdiktů.

Letošního zasedání se účastnilo 131 osob z 21 zemí. Již potřetí je předsedou summitu Henri De Castries, který vedl v letech 2000 až 2016 francouzskou skupinu společnosti AXA Group, jednu z největších na světě. Nyní je prezidentem Institutu Montaigne – „laboratoře myšlenek napomáhajících rozvoji Francie v globálním světě“. Údajně sehrál rozhodující roli v protlačení Macrona do prezidentské funkce.

V klubu jsou vedle veteránů i nováčci. Z veteránů je na prvním místě Kissinger (94 let) a byli také David Rockefeller a Brzeziński, ale ti jsou již na pravdě boží. Nejmladší je Holanďan chorvatského původu Bojan Slat (23 let). Zřejmě má být jakousi rezervou. Dříve byl v takovém postavení Macron. Zprávu o práci Trumpovy administrativy budou vypracovávat lidé z jeho okruhu. Jako svědci byli pozváni senátor Brennan, bývalý ředitel CIA a nyní vrchní poradce Kissinger Associates Inc., David Petraeus, opět bývalý ředitel CIA a nyní předseda KKL Global Institute, Robert Rubin, bývalý ministr financí a řad---------„Írán je aktivním a efektivním centrem boje s terorismem a tuto tendenci chtějí zlomit.“--- a dalších bývalých pracovníků v týmu Obamy i dalších předešlých prezidentů. Jejich „svědecké výpovědi“ o aktivitě Trumpovy administrativní činnosti byly spíše obviněními.

V posledních letech je přítomno také mnoho vůdců, zakladatelů a majitelů gigantických IT společností, především amerických: Eric Schmidt, zakladatel společnosti Google, předseda představenstva Alphabet Inc., šéf Rady pro obranné inovace ministerstva obrany, Peter Til,prezident Til kapital, zakladatel Pay Pal, Reid Hoffman, spoluzakladatel Linkedln. Dále představitelé finančního a bankovního světa: Christine Lagardová, Klaas Knot, předseda nizozemské centrální banky, ministr financí Kanady, spolkový ministr financí Německa a místopředsedkyně belgické centrální banky. Největší skupinou účastníků jsou představitelé soukromých bank, fondu investičních fondů a jiných finančních organizací.

Je pozoruhodné, že bylo přítomno mnoho osob přímo či nepřímo spojených s bankou Goldman Sachs. Mezi nimi byl Barroso, dřívější předseda EK (2004 až 2014), který do Goldman Sachs přesídlil v rozporu s etikou EU, v Bruselu to způsobilo skandál. Byl v mládí přívržencem idejí Maa a zapojoval se do teroristických akcí.

Někteří účastníci nezveřejňují své životopisy. Podařilo se zjistit, že dříve pracovali v bankách Wall Steetu a v londýnské City. Mnozí účastníci jsou členy dozorčí rady a ředitelé i třeba několika desítek komerčních organizací. Příkladem je holandský Klaas Knot, pracující v pěti bankovních organizacích.

V posledních letech je na seznamu účastníků mnoho profesorů nebo zkušených vědeckých pracovníků. Často to není pravda, je to jen maska.

Známá antiglobalistická organizace Zero Hedge načrtla geografii napojení účastníků obvyklých schůzek Bilderbergu. Zastoupení je skutečně globální.

Převzato z Fondsk.ru


***


Dvojí teroristický útok v Íránu: může CIA vyprovokovat v Teheránu převrat?


Ajdyn Muchtijev
7. června 2017


Dne 7. června došlo v Teheránu k drzým teroristickým akcím, způsobem dosud nepoznaným od roku 1979 . Teroristé pronikli do budovy parlamentu a provedli výbuch u mauzolea ajatolláha Chomejního. Oba objekty jsou maximálně střeženy. Zahynulo 12 osob a 39 bylo raněných.

Zprávy z teheránského rána připomínaly scénář zahájení převratu, do něhož je zapojena část nynějšího establishmentu Íránu. Jak jinak vysvětlit selhání v práci zpravodajských služeb, které nedokázaly zastavit útočníky ještě na cestě k parlamentu? Ráno 7. června se tam dostali čtyři lidé s automaty. Začali střílet po ochrance a rozptýlili se po budově. Bezhlavě stříleli po náhodných lidech. Zbudovali si pro střelbu bojové body. Jeden z teroristů se přesunul do 5. patra a tam se odpálil.

Připomíná to tragédii z arménského parlamentu z 27. září 1999, kdy v průběhu pravidelného zasedání národního shromáždění Arménie vtrhli do sálu ozbrojenci, začali střílet a zabili premiéra Sarkisjana a mluvčího parlamentu Děmirčjana. Tehdy bylo podezření, že teroristé měli komplice mezi ochrankou. Stejné podezření je i nyní v Teheránu. Přední představitelé země se táží, zda to není počátek spiknutí. Mluvčí medžlisu Larindžání prohlásil: „Írán je aktivním a efektivním centrem boje s terorismem a tuto tendenci chtějí zlomit.“

Vláda se i přes počáteční zmatek zachovala rozhodně: k parlamentu přiděl---------„Írán je aktivním a efektivním centrem boje s terorismem a tuto tendenci chtějí zlomit.“--- ila elitní síly zpravodajských služeb a armády, kteří vyčistili budovu a všechny bojovníky zlikvidovali. Obětí útoku bylo sedm. Druhý útok provedli opět čtyři, dva muži a dvě ženy. Stříleli po lidech vedle muzea ajatolláha Chomejního. Jedna z útočnic se odpálila před blížícím se policejním vozem. Jednoho z teroristů zlikvidovaly policejní složky a další spolkl ampuli s cyankálim. Druhá žena byla zadržena a měla by poskytnout informace, kdo akce organizoval.

Důležitá je také skutečnost, že oba útoky v Teheránu přišly jen několik dní po velkém diplomatickém skandálu na Blízkém východě, kdy několik zemí oznámilo přerušení diplomatických vztahů s emirátem Katar. Královská katarská rodina byla obviněna z vazeb na Írán. To bylo pozadím útoků. Je podezření, že izolace Kataru a teroristické akce v Teheránu jsou články jednoho řetězu. Spadají do plánu CIA na destabilizaci Blízkého východu. Úspěšný rozvrat Sovětského svazu ze strany CIA s pomocí svého agenta v politbyru ÚV a destabilizace jedné šestiny světového kontinentu zevnitř naznačil šéfům v Langley, že Írán půjde zničit bez války, za pomoci vnitřních sociálních a politických nepokojů. Bilderberg 2017: „Administrativa Trumpa – účet za odvedenou práci * CIA byla 7. dubna v Teheránu úspěšná * Čtyři příčiny soupeření Saúdské Arábie a Kataru


CIA zde byla viditelně úspěšná: sunnitští muslimové nepozorovaně pronikli do nejchráněnějšího objektu v Teheránu, zaútočili na parlament a na duchovní symbol země. Krom toho poškodili reputaci íránských tajných služeb, které byly spolu s izraelskými považovány za bezchybné. Naposledy byly velké teroristické akce v Íránu v roce 2000, kdy zaútočili teroristé v Čahabaru (15 obětí), Mahabadu (12 obětí) a Zahedanu (20 obětí).

Pro Írán je nebezpečím také 30 milionů etnických Ázerbájdžánců, kteří protestovali na ulicích íránských měst v roce 2006. Tyto protestní akce byly nazvány „karikaturní skandál“. V květnu téhož roku byla v polooficiBilderberg 2017: „Administrativa Trumpa – účet za odvedenou práci * CIA byla 7. dubna v Teheránu úspěšná * Čtyři příčiny soupeření Saúdské Arábie a Kataru
álním dětském časopise Kuděk karikatura zesměšňující ázerbájdžánský jazyk. Podstatou bylo neporozumění při rozhovoru v perštině a ázerbájdžánštině. Tehdy byl největší protest v Tabrízu, který je považován za hlavní město íránského Ázerbájdžánu. Byly pobořeny policejní stanice. Vláda byla donucena zavřít vydávání Kuděku a uvěznila šéfredaktora a ilustrátora.

Ázerbájdžánci žijí na severozápadě Íránu a v Jižním Ázerbájdžánu. Jejich jazyk se silně liší od státní perštiny, má turkický původ. Závažný rozdíl v etnických kořenech Peršanů a Ázerbájdžánců často v íránské společnosti vyvolává napětí. Avšak pokaždé nejsou příčinou etnické konflikty. V roce 2009 protestovali příznivci Musávího proti zvolení prezidenta Ahmadinežáda. Policie zastřelila sedm protestujících a desítky jich uvěznila. Ve věznicích zemřeli na následky mučení. Půl roku na to, v prosinci 2009, střílela policie do demonstrujících, padlo devět lidí, byl mezi nimi Musávího synovec.

Nyní se podle expertů režim v Teheránu těší podpoře většiny obyvatel a není důvod se obávat arabského jara, které se realizovalo v Egyptě, Tunisku a Libyi. Ač byla země mnoho let pod sankcemi, má ve srovnání s jinými zeměmi regionu životní úroveň vysokou. Přesto nynější teroristické akce ukázaly, že CIA a sunnitští teroristé našli Achillovu patu íránského režimu. Ve zdi železobetonového teokratického režimu v Teheránu je zjištěna trhlina a nyní nikdo nemůže zaručit, že se americké tajné služby nepokusí v Íránu opakovat scénář rozbití Sovětského svazu. Jedna z variant, kterou vyhodnocují v Langley, je vyprovokovat etnický konflikt mezi Peršany a Ázerbájdžánci.

Převzato z Pravda.ru

  

***
 

Za co platí Katar?

Alexandr Kuzněcov
7. června 2017

 

Stín Kaddáfího nad Perským zálivem
Do krize mezi Saúdskou Arábií a Katarem se Saúdům podařilo zapojit ještě Egypt, SAE a Bahrajn. Všechny tyto státy současně oznámily přerušení diplomatických styků s Katarem s obviněním, že emirát podporuje teroristické organizace, zejména al-Kájdu a Islámský stát. Rijád také ukončil pozemní, námořní a letecké spojení s Katarem, prý aby se zabezpečil před terorem. Totéž učinily Egypt, SAE a Bahrajn.

Otevřené roztržce předcházela informační válka proti katarské vládnoucí rodině. Byly zveřejněny záznamy rozhovorů bývalého emíra (odstoupil v roce 2013) s Muammarem Kaddáfím a tehdejším prezidentem Jemenu Salehem. Pravost záznamů není jistá. Podle nich si emír v roce 2008 Kaddáfímu na Saúdy stěžoval a sdělil mu svůj úmysl odříznout od saúdské gerontokratické monarchie bohatou ropnou provincii Sharqiyah. V rozhovoru s prezidentem Salehem prý Kaddáfí ujišťoval, že zorganizuje diverzi do týlu Saúdů a navrátí provincie Najran a Dzhizzan. Současně dvě televizní společnosti (Al-Arabia a Sky News Arabia) uvedly, že ministr zahraničí Kataru jednal při své návštěvě v Iráku tajně s velitelem zpravodajských služeb Quds islámských revolučních gard generálem Sulejmanem. Poté nazval saúdský vládní list katarské emíry „nepřáteli saúdského národa“. Jedná se v podstatě o vyhlášení války malému, bohatému a velmi ambicióznímu emirátu s ropou a plynem?


Čím se Katar nezavděčil silnému sousedu?

Jsou v tom čtyři příčiny. Za prvé soutěž o vedení v regionu Blízkého východu. Katar spoléhá na podporu Muslimských bratří. Dauhá přivítalo jejich vládu v Egyptě v roce 2012 a finančně je podporovalo, což Rijád silně rozhořčilo. Proto Saúdská Arábie v červenci 2013 podporovala vojenský převrat generála Sisího a později poskytla Egyptu úvěr 15 miliard dolarů. Kvůli porážce Muslimských bratří v Egyptě se vzdal vlády tehdejší emír a nastoupil jeho kompromisnější syn Tamím ibn Hamad. V Sýrii zpočátku katarské vedení podporovalo Muslimské bratry a na ně napojené ozbrojené skupiny. Saúdská Arábie naopak podporovala bojovníky Syrské svobodné armády a salafistickou vojenskou skupinu Džaíš al-Islam. Časem začalo Dauhá podporovat IS a Saúdská Arábie se začala starat o Džabhat an-Nusru.

Druhou z příčin je soupeření o ideologické dědictví šejka Wahhaba, zakladatele wahabistického islámu. Katarská vládnoucí rodina spojuje svoji genealogii s Wahhábem. Saúdové přiřkli wahhabismu znaky náboženské nesnášenlivosti a tím jej diskreditovali. Saúdští wahabističtí duchovní zpochybnili původ katarské vládnoucí rodiny od Wahhába.

Třetí důvod soupeření je historický. V 19. století část kmenů Tamim, k nimž náleží katarská vládnoucí rodina, byla Saúdy vytlačena z Najranu na Katarský poloostrov. O to víc katarští emírové podporují aktivní vazby na své krajany v Saúdské Arábii, podporují stavbu mešit v okrscích, kde žijí kmeny Tamim, podporují místní šejky a soukmenovcům poskytují katarské občanství.

Nejpodstatnější příčinou nepřátelství je rozdílný přístup k Íránu. Snahy emíra Hamada sblížit se s Teheránem jsou Saúdskou Arábií nejvíce kritizovány. Tyto snahy se zřetelně projevily po vítězství Hasana Rúháního v prezidentských volbách. Podle emíra „je Írán velkou stabilizující silou v regionu“.


Vzdají se Američané starého spojence?

Současné napětí mezi Saúdskou Arábií a Katarem není první. V roce 1992 – bitva Hafus, v červnu 1995 – převrat v Kataru, v roce 1996 – pokus Saúdské Arábie o svrhnutí emíra. Tehdy zasáhli Američané ze své základny Al-Udeíd a změnu nepřipustili.

Během deseti až patnácti let se stal Katar hlavním partnerem USA v „arabském jaru“. Mnohé protesty na Blízkém východě byly zorganizovány americkými centry v Kataru. Ve Městě vzdělávání v Dauhá pracuje filiálka RAND corporation, Institutu Brooking, která arabská jara plánuje.

Ovšem arabské revoluce se statisíci mrtvými, rozšířením terorismu a přílivem běženců do Evropy nenapomohly ustavit režimy požadované Američany. S nástupem nové administrativy Washington změnil trend – od arabské revoluce k arabské kontrarevoluci. Nedávná cesta Trumpa do regionu ukázala, že jejím vůdcem má být Saúdská Arábie. Katar se v této politické hře může stát obětním beránkem. Má tři možnosti: jednak úplnou kapitulaci před Rijádem, včetně redukování vztahů s Íránem a připojení se k „arabské NATO“. Znamenalo by to přestat podporovat Muslimské bratry. Ve druhém případě by se mohla zvolit cesta emíra do Washingtonu a uspokojení amerických politických požadavků vyslovenou prosbou k Trumpovi spolu s pořádným bakšišem. Ve třetím případě lze volit naprostý rozkol s Rijádem a sblížení s Íránem, Sýrií a Irákem jakéhokoliv druhu. Toto je málo pravděpodobné, když na území Kataru funguje největší americká vojenská základna Al-Udeíd.

Převzato z Fondsk.ru

- - - 

Zastupuje virtuální měna bitcoin zlato?

$
0
0
Paul Craig Roberts
10.6.2017 Zvědavec

V řadě článků, zveřejněných na www.paulcraigroberts.org, jsme k naší spokojenosti dokázali, že s cenami zlata a stříbra manipulují banky obchodující se zlatem, které fungují jako agenti Federálního rezervního systému.



S cenami zlata a stříbra je manipulováno směrem dolů, aby byla chráněna hodnota amerického dolaru před mimořádným nárůstem peněžní zásoby, která je následkem politiky kvantitativního uvolňování (QE) Federálních rezerv a politiky nízkých úrokových sazeb.

Federální rezervní systém je schopen chránit kurz dolaru vůči ostatním rezervním měnám - jenu, euru a britské libře - tím, že tyto centrální banky rovněž „vytváří peníze“ ve velkém množství v souladu s vlastní politikou QE (kvantitativního uvolňování).

Dopad vytváření nekrytých zlatých certifikátů však musí být kontrolován umělým stlačováním ceny kovu. Cenu zlata je možné stlačovat proto, že jeho cena není stanovována na trzích s fyzickým zlatem, ale na trhu s futures, na kterém nemusí být prodeje na krátko pokryty a kde jsou kontrakty vypořádávány v penězích, nikoliv ve fyzickém kovu.

Protože krátké pozice ve zlatých certifikátech mohou být nahé (nekryté), mohou být kontrakty futures tištěny v neomezeném množství, stejně jako mohou tisknout peníze v neomezeném množství Federální rezervy, a poté vrhnuty na trh s futures.

Jinými slovy, jelikož je termínový trh se zlatem trh s papíry, je možné vytvářet obrovské množství papírového zlata, které lze naráz vrhnout na trh s cílem stlačit cenu. Kdykoli zlato začne stoupat, je na trh vrhnuto obrovské množství kontraktů futures a cena zlata je stlačena dolů. Totéž platí pro stříbro.

Manipulování s cenou zlata zabraňuje tomu, aby se jeho cena přenesla na devizový trh a projevila se devalvací dolaru, kterou způsobuje vytváření peněz Federálními rezervami. Je to schopnost manipulovat s cenou zlata, co chrání kurz dolaru před jeho zničení tiskařským lisem Federálních rezerv.

V poslední době cena bitcoinu prudce vzrostla, za pár týdnů se vyšplhala z 1 000 na 2 200 dolarů. Nabízejí se dvě vysvětlení. Jedním z nich je, že se Federální rezervní systém rozhodl zbavit se konkurenční měny a vytlačuje cenu nahoru pomocí nákupů, zatímco kumuluje velkou pozici, která potom bude náhle vržena na trh s cílem trh zkolabovat a vyděsit a odradit potenciální uživatele od používání virtuální měny bitcoin. Nezapomeňte, že FED může vytvořit libovolné množství peněz dle potřeby, a tudíž nemusí mít obavy kvůli ztrátám.

Dalším vysvětlením je, že lidé, kteří jsou znepokojeni nekrytou měnou, ale zklamáni svoji snahou nalézt útočiště ve zlatě, přišli na to, že vytvořené množství bitcoinů je fixní, a že bitcoinové futures musí být kryté. Je zcela nemožné, aby jakákoliv centrální banka navyšovala emitované množství bitcoinů. Takže bitcoin nahrazuje potlačovanou funkci zlata.

Problém s kryptoměnami spočívá v tom, že zatímco bitcoin nemůže zvyšovat emitované množství, ostatní kryptoměny vytvářet lze. Aby se mohlo kryptoměně důvěřovat, musí mít každá z nich omezené emitované množství. Nicméně lze vytvořit nekonečné množství kryptoměn, které by silně navýšily disponibilní množství kryptoměn. Pokud se o tento výsledek nepostarají podnikatelé, mohl by to zorganizovat samotný Fed.

Z toho důvodu by kryptoměna mohla být pouze dočasným útočištěm před vytvářením nekrytých bankovek. Takže zlato a stříbro, jejichž množství lze postupně zvyšovat pouze těžbou, by byly jediným útočištěm před vytvářením nekrytých peněz, které ničí bohatství.

Neboť dokud je Federální rezervní systém schopen chránit dolar stlačováním ceny zlata a dokud může Fed držet příliv nových dolarů mimo obecnou ekonomiku, politika Federálního rezervního systému navyšuje bohatství těch, kteří již bohatí jsou. Je tomu tak proto, že namísto zvyšování spotřebitelských cen, a tím ohrožováním kurzu dolaru v důsledku rostoucí inflace – se štědrost FEDu přelila do cen finančních aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy. Ceny dluhopisů jsou vysoké, protože FED vyhnal cenu nahoru kupováním dluhopisů. Ceny akcií jsou vysoké, protože velké množství peněz vyhnalo ceny výše, než jak k tomu opravňují zisky. Protože vláda USA měří inflaci způsobem, který je koncipován tak, aby ji zlehčoval, index spotřebitelských cen a index cen výrobců nevysílají na trhy žádné poplašné systémy.

Takže jsme v situaci, kdy politika FEDu neudělala pro americké obyvatelstvo vůbec nic, ale místo toho vytlačila nahoru hodnoty finančních portfolií boháčů. To vysvětluje, proč se bohatí stávají bohatšími, zatímco zbytek Ameriky chudne.

FED zmanipuloval celý systém ve prospěch bohatých a „prodejné děvky“ ve finančních médiích a mezi neoliberálními ekonomy to celou dobu kryjí.


Is Bitcoin Standing In For Gold? vyšel 5. června 2017 na katehon.com. Překlad v ceně 289 Kč Zvědavec.

ČSSD netuší, proč ji občané nechápou? Nechápu

$
0
0
Radim Valenčík
11. 6. 2017     RadimValenčíkPíše
ČSSD prý netuší, proč ji občané nechápou: "Když nás nikdo nepochválí, musíme se pochválit sami. ČSSD se před volbami opakovaně chlubí, co všechno zařídila. Když přijde na vysvětlování, proč strana díky tomu neboduje v průzkumech, odpověď je jasná - voliči ještě neprozřeli."
 

V seriálu o volbách jsem již 6. února v dobré víře charakterizoval problémy všech stran. K ČSSD jsem uvedl toto:
"ČSSD se chová víc než iracionálně. Dělá vše pro to, aby ještě do voleb srazila své preference pod hranici volitelnosti. Tady si myslím, že ji STEM neubližuje, ale naopak spíše trochu nadceňuje, protože (očima těch, co model dělají) přece není možné, aby se ČSSD tak propadala. Jenže ČSSD dává tak otevřeně až nestydatě najevo to, jak posluhuje odcházející zdiskreditované a zdegenerované moci, že do voleb může stihnout i své vlastní vymazání se z politické mapy. Choroba ideového, morálního i vnitropolitického rozkladu zasáhla ČSSD komplexně: Od neschopnosti omezit vliv krajských mafií vytvářených křižmo mezi stranami až po zcela nepochopitelné zřízení mccarthyovské instituce."
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4231-volby17-003-co-rika-vyvoj-preferenci.html
Na besedě k volbách, o které jsem informoval v článku ze 17. února jsem se zabývali otázkou:
"Proč žádná z politických stran nenabízí pohled na příčinu současných problémů u nás i ve světě? Je to proto, že o tyto otázky nemají lidé zájem, nebo je to selhání politických stran?"
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4267-volby17-014-zaznam-prvni-velke-diskuse-1.html
(Pro programové strany, jako je ČSSD a KSČM je absence této odpovědi v současné době fatální chybou – budou se potápět stále hlouběji.)
O něco později 28. února jsem to již napsal naplno:
"Hlavním specifikem parlamentních voleb 2017 u nás bude – pokud se nic nezmění (a jednotlivé strany se houževnatě snaží o to, aby se nic neměnilo) – NEVOLITELNOST všech politických stran, každé z nich. Proč?
Žádná ze stran neprojevila ani to nejmenší úsilí dát poctivě odpověď na otázku, co je příčinou současných problémů a jak je řešit.
A dodejme: Dělá vše proto, aby se této odpovědi (každá z nich) vyhnula. Jejich programy se tak stávají ne-programy.
Ne-programem je i to, co nabízejí strany, které volil volič z nouze. Z protestu (KSČM), z očekávání větší solidarity s lidmi v nouzi (ČSSD) apod. Strany se prostě vzpírají tomuto svému přirozenému úkolu a fungují jako fíkový list krytí stále větších lumpáren. Ty "jakobyvolitelné v krajní nouzi" de facto vydírají voliče hrozbou "většího zla", pokud nebudou voleny. Vůči voličovi je to podlost. Tyto strany se staly součástí establišmentu, mezistranické mafie ovládly či zneschopnily jejich politické reprezentace a výsledkem je jejich naprostá neschopnost čelit narůstajícím hrozbám.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4296-volby17-025-problem-zvany-cssd.html
Pak jsem se ještě zoufale pokusil zabránit fatálnímu propadu ČSSD podrobnou analýzou jejího programu:
Víc už čarovat nedokážu. Příslušné materiály byly k dispozici vedoucím osobám strany.
Odpověď, se kterou jsem se při neformálních jednáních setkal, byla: Lidi nezajímají příčiny současných problémů, reagují na sliby, které se jim budou líbit.
Tak tady to máte. Tady máte tu svoji aroganci a pohrdání lidmi.
Tak sněte dál svůj sen o tom, že "voliči prozřou". Dál si užívejte představy, že vy jste elita a voliči hlupáci, kteří sežerou, co se jim nabídne.
Za hlavní programový výkon považuje ČSSD tento interaktivní materiál:

Oblasti Česka 20+

Vyberte si nějakou z hlavních oblastí našeho projektu Česko 20+.
Můžete prostudovat jednotlivé priority naší vize a zvolit, které jsou pro vás nejdůležitější:
Kde bude Česká republika za dvacet let? Využijte šanci ovlivnit, v jaké zemi budeme za dvacet let žít.
Napište nám svůj názor. Budeme se zabývat každým příspěvkem!
K tomu:
Poctivě jsem proklikal a ke svému oblíbenému tématu jsem našel třeba toto:
  Důstojnější podmínky pro stáří
Každý bude mít nárok na takovou penzi, která i díky spravedlivé valorizaci zajistí pokrytí životních nákladů. Tato částka musí vystačit na kvalitní bydlení, léky, zdravotní péči a stravu, na důstojný, aktivní a naplněný život ve stáří.
K tomu opravdu nemám co dodat.
ČSSD zveřejňuje tento interaktivní materiál s vysokou frekvencí na Facebooku i jinde. Efekt? "Hloupý volič", kterému "to nedochází" reaguje např. takto (vybírám zcela nahodile a netřídím, takto jde za sebou):
Petr Urban: Takový tlachy si strčte do prdele. Za ty roky se naslibovalo moc a všechno je mimo mísu. 20.plus by se vám líbilo,ale nikdo neví,co bude zejtra.
Svjetlana Stribrska: kdo zneužívá dávky,vždyt to není ani na chcípnutí na tož žití,všichni jste banda lhářů,vyžírků a lumpů.Tady vykládáte jaké jsou ohromné výdaje v sociální sféře,že lidé nechtějí pracovat,jak přidáte důchodcům,tedy lidem co celý život pracovali pro tuto
Blanka Mikuliková: samé předvolební sliby a chyby...kdo jim věří ,tak je blb...ale kdo to změní ??? zase jiní ??? vždyt,oni si budou stejně mastit jenom,😠😕😜😜 kapsu pro sebe...stejně to dopadne špatně pro mladé rodiny a důchodce,hlavně,že oni si přidávají každý rok tisíce...
Dana Žiláková: Lepší podmínky?Podle jak to bylo dřív,příští rok bych měla už být v důchodu,podle vašeho nového nastavení,jdu do důchodu za 9 let,3 děti,letos odpracováno 35 let,povídejte dál,volit?Ani omylem !
Aleš Svoboda: My chceme, aby Sobotka, Zaorálek a celá EU řiťolezecká čssd táhla do pekel.
Jindřich Čech: Pokud budou socani u vlády, můžeme pouze očekávat hospodářskou a kulturní devastaci státu a vládu tupé lůzy...
Magda Jenickova: Před volbami se ČSSD ptá občanů, co by si přáli???? Ono je to vůbec zajímá???? Že je hanba neliska!!!!!!
Jiří Tomek: Neptáte se na názory voličů poněkud pozdě ? Jsem již rozhodnutý a vy to rozhodně nebudete pánové a dámy ze soc.dem.
Nwapa Gaudis: Cestování pro seniory ZDARMA ? Vždyt senioři nebudou každý bude do smrti makat a tím pádem ani důchody nebudou. Kdo zneužívá dávky ? Jen menšina , migranti a pak je tu skupina pro které nemám slušného názvu jen vím , že mají hájit zajmy lidu českého.
Milan Sebo: Pokud by zůstala ČSSD u moci, tak důchody nebudou žádné .................
(Z celkem 172 odkazů stejného typu jen na tomto vlákně.)
Většinou žádní anonymní voliči, žádní nepřátelé sociální myšlenky, žádní pravičáci. Normální lidi, kteří prokoukli tu aroganci.
Teď je už ovšem pozdě vrátit se k programu, který by vyrostlo z analýzy současných problémů. Současná zprivatizovaná ČSSD se totiž sama stala problémem. A velkým. Obsadila a zneužila parketu, která má stabilizovat společnost. Privatizátoři tuto parketu ukradli a vyklidili prostor zlu. A to je velké riziko pro celou společnost.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4658-cssd-netusi-proc-ji-obcane-nechapou-nechapu.html
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live