Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

100. výročí: Říjnová revoluce pomohla kapitalismu osvojit si lidskou tvář, tvrdí filosof Hauser

$
0
0
Michael Hauser
8.11.2017 INFO.CZ

Pokud v historii 20. století existuje nějaká skutečně radikální revoluce, je to říjnová revoluce v Rusku, jejíž stoleté výročí si v těchto dnech připomínáme. Nejen o jejím významu, ale také o úloze Vladimira Iljiče Lenina nebo o tom, v čem mohou být tehdejší události inspirativní i dnes, jsme hovořili v obsáhlém rozhovoru s politickým filosofem Michaelem Hauserem. Podle něj v říjnové revoluci vzniká historicky unikátní typ společnosti. „Zpočátku to není nápodoba předchozí společenské formace, ale vytváří něco nevyzkoušeného a neznámého. V tom je nepochybně mimořádná.“ Tvrdí také, že dokázala prosadit věci, které ani dnes nejsou v některých liberálně demokratických zemích samozřejmostí.



V těchto dnech si připomínáme stoleté výročí říjnové revoluce v Rusku. Jak je na tom sto let od bolševického převratu kapitalismus, a jak socialismus?

Kapitalismus – jak je známo – prožívá dlouhodobou krizi, která má různé výkyvy. Je evidentní, že se z této krize nedokáže vymanit. A pokud jde o socialismus, ten dnes neexistuje. Možná existují jeho nějaké zbytky. Kapitalismus dnes tudíž nemá reálnou alternativu, která by někde existovala, existuje leda tak v říši teorie, v různých koncepcích, náčrtech, návrzích. Ale reálná alternativa neexistuje, což nejspíš škodí samotnému kapitalismu. Na vzestupu – tím myslím řekněme vzestup hospodářský, sociální a emancipační – byl právě tehdy, když existovala reálná alternativa. Když existoval Sovětský svaz a východní blok, který pro něj po určitou dobu představoval skutečnou výzvu. Není náhoda, že od 70. let minulého století kapitalismus prožívá rozličné krize, a že se tak děje právě v době, kdy se začíná vytrácet hodnověrnost východního bloku. Zdá se, že stoleté výročí revoluce oživuje myšlenku, dle které říjnová revoluce dopomohla kapitalismu k tomu, aby si osvojil lidskou tvář. V tom spatřuji jeden z významů říjnové revoluce.

Existuje – pokud jde o říjnovou revoluci samotnou – odkaz, myšlenka, čin, zkrátka něco, co bychom mohli i dneska označit za inspirativní?

Právě těch sto let je dost dlouhá doba na to, abychom se zbavili různých nánosů a klišé, a abychom neviděli pouze mrtvé, tak jako je už snad tolik nevidíme v případě francouzské revoluce. Potřebujeme zkrátka historický odstup. A právě díky jednomu století, které od říjnové revoluce uplynulo, se na ní můžeme podívat také jinak, než jenom jako na nástup tzv. totalitárního režimu, což je pojem, který je sám o sobě krajně problematický. Pokud si položíme otázku, co znamenala říjnová revoluce, řekl bych asi toto: za prvé jde o první pokus o překonání třídní společnosti, o překonání třídních rozdílů, který byl poměrně dlouhou dobu úspěšný. Podobných pokusů bylo v historii několik, zmínit mohu třeba pařížskou komunu v roce 1871, a všechny tyto pokusy rychle ztroskotaly.

A neztroskotal – důsledně vzato – i ten bolševický?

Tento pokus byl úspěšný v jednom směru. Říjnová revoluce se reálně dotkla samotných třídních základů tehdejší společnosti. Pokud v historii 20. století existuje nějaká skutečně radikální revoluce, tak je to právě tato, neboť se jí podařilo proměnit celkové uspořádání společnosti. Což se nepodařilo nikde jinde. Zároveň to byla změna, kterou lze označit za historicky jedinečnou. Vzniká totiž nový typ společnosti, ve kterém na začátku – prvních patnáct let – přestaly existovat sociální třídy jako předem dané rozdělení společnosti podle ekonomických pozic: menšina je na pozicích, které jí dávají ekonomickou a často také politickou moc nad většinou společnosti, i když se tato menšina zaklíná demokracií.

Později – jak je známo – vznikají obdoby sociálních tříd, jejich analogie. Jsou to různé privilegované vrstvy, tzv. nomenklatura. Avšak je to něco jiného, než jsou sociální třídy v předchozích dějinách, protože nomenklatura, která vzniká později v Sovětském svazu, není založená na vlastnictví produkčních prostředků, je založená na něčem jiném, na politické příslušnosti a na neprůhledných konexích a vzájemných službách. Přesto platí, že v říjnové revoluci vzniká historicky unikátní typ společnosti, který nemá obdobu v celých dosavadních dějinách. Zpočátku to není nápodoba předchozí společenské formace, ale vytváří něco nevyzkoušeného a neznámého. V tom je nepochybně říjnová revoluce mimořádná.

Říjnová revoluce zároveň dokázala prosadit věci, které ani dnes nejsou v některých liberálně demokratických zemích samozřejmostí. Zmínit mohu práva žen a práva menšin. Už Deklarace práv pracujících a vykořisťovaných lidí z roku 1918 zavádí rovná politická práva pro všechny občany bez ohledu na jejich pohlaví a jejich rasovou nebo národnostní příslušnost. Prakticky to mimo jiné znamená, že se zde na začátku dvacátých let minulého století dostávají některé ženy do vrcholných politických pozic. Pokud mi je známo, je to právě po říjnové revoluci, kdy se poprvé v moderních dějinách žena stala ministryní. Na mysli mám Alexandru Kollontajovou, která byla lidovou komisařkou sociálních věcí (úřad odpovídající ministerstvu) a také jednou z prvních velvyslankyň v dějinách diplomacie. Ve srovnání s tehdejší Evropou jde o převratný prvek. Ruská revoluce v tom předběhla mnohé státy západní Evropy o desítky let.

Jsou tu však další věci, které nejsou ani v dnešních liberálních demokraciích dostatečně naplněny. Vezměme si problematiku svobody slova. V oné deklaraci z roku 1918 je článek, který hovoří o tom, že svoboda slova má být skutečná, což znamená, že tisk nemá být závislý na kapitálu, protože kapitál fakticky omezuje svobodu slova. Necháme-li stranou média a podíváme se na dnešní situaci ve vědě, nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že vědecká svoboda, která také znamená volný přístup k vědeckým článkům a knihám, je omezená kapitálem, neboť soukromé korporace k nim prodávají přístup, a ne každý vědec si může dovolit koupit deset článků po padesáti eurech. Jinak řečeno: věda je stále závislá na kapitálu.

Jak na tom byl tehdejší režim s demokracií?

Je potřeba rozlišit první období, které trvalo zhruba deset let, a následující etapu. Pokud se zaměříme pouze na toto první období, které přímo souvisí s říjnovou revolucí, a necháme stranou stalinismus nebo pozdní socialismus, tak za prvé: poslední kniha, která otevřeně odmítla dialektický materialismus jako zřejmý nesmysl vyšla ještě na sklonku 20. let, byla to Losevova kniha Dialektika mýtu. V tomto období v Rusku vycházely Trockého sebrané spisy. Znamená to, že prvních deset let byla stále docela velká svoboda, co se týká myšlení a kultury. Nemluvím ovšem o antibolševických politických proudech, které ztratily svobodu slova během občanské války.



Kulturně a umělecky byla porevoluční společnost mimořádně kreativní. Na nedávné výstavě v Královské akademii umění v Londýně věnované ruskému umění v letech 1917-1932 byla vystavena díla, která ukazují, že porevoluční doba byla explozí kreativity: rozvíjely se tu v podstatě všechny směry moderního umění, od abstraktní malby po avantgardní realismus. V hudbě se objevily pozoruhodné experimenty, jako byla Symfonie sirén Arsenije Avraamova, v níž místo orchestru hraje celé město, parní lokomotivy, továrny, nákladní automobily, rozsáhlé sbory. Vedle Paříže bylo porevoluční Rusko kolébkou moderního umění.

Jak byste reagoval na námitku, dle které byl nástup bolševiků spojen s terorem?

Během říjnové revoluce padlo šest bolševiků. To je všechno. Občanská válka? Teror na obou stranách. Rozdíl byl v tom, že teror „bílých“ (armád bojujících proti „rudým“) se často obracel proti Židům. Armády Kornilova, Juděniče a dalších bývalých carských generálů mají na svědomí nespočet pogromů na Židy. Kromě antisemitismu je k tomu vedla představa, že Židé jsou potenciální spojenci bolševiků. Tehdejší sovětská vláda byla v očích bělogvardějců a zastánců starých pořádků vládou židobolševiků. Kdyby zvítězili bělogvardějští generálové, nekonal by se návrat parlamentní demokracie, nýbrž by přišla vojenská diktatura s antisemitskými rysy, dost možná první fašistická vláda v Evropě.

A co téma zestátnění a kolektivizace zemědělské půdy?

V listopadu 1917 vychází Dekret o půdě. Je to moment, kterým si říjnová revoluce získává na svou stranu značnou část venkovského obyvatelstva. Půda byla rozdělena mezi rolníky, kteří byli zároveň oddluženi. Byla to pozemková reforma, která předčila očekávání. Možná stojí za to připomenout, že po vzniku Československa proběhla pozemková reforma i u nás. V méně radikální podobě, ale proběhla. Bolševická reforma šla do hloubky s tím, že rolníci přestávají být závislí na majitelích půdy a sami se stávají hospodáři na půdě, kterou obdělávají.

Není pravda, jak tvrdí někteří historici, že bolševici byli jakousi elitářskou skupinou revolucionářů, kteří revoluci prosadili silou. Ve skutečnosti si svého času získali velkou podporu téměř celé tehdejší společnosti. Přispěl k tomu i Dekret o míru, jímž Rusko vystoupilo z nesmyslných jatek první světové války.

Marxistická analýza politiky pracuje s třídním antagonismem, společnost dělí na vládnoucí a ovládané, hovoří o vykořisťování a třídním boji, o zvyšující se koncentraci a centralizaci moci, počítá s cyklickými krizemi kapitalismu, které se nakonec dostanou do neřešitelné fáze, předpovídá zhroucení systému, a podobně. Jak byste, pokud to jde, analyzoval bolševický režim, pokud byste na něj a jeho vývoj uplatnil marxistickou analýzu? Kde hledat příčiny toho, že to nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo?

Příčiny pádu socialistického režimu se samozřejmě objevují již kdesi na začátku. Už chvíli po revoluci. Sám Lenin na konci svého života kritizoval byrokratizaci, kritizoval vznik uzavřených mocenských skupin, obával se dalšího vývoje. Lenin píše, že v Rusku vznikly teprve předpoklady, základy k cestě směrem k socialismu. Že to ještě není socialismus, který měl fungovat jako švýcarská pošta. Varuje před zbrklým postupem, a říká: „raději méně, ale lépe“, věci musíme dělat promyšleně a kvalitně, ne se zaměřit pouze na kvantitu. Například říkal, že Rusko nejprve musí dohnat západní buržoazní kulturu, nikoli ji přeskočit. To nejde.

Bolševici měli v tomto ohledu přezdívku „západnici“. Rozličné konzervativní proudy je kritizovaly za to, že do Ruska vnášejí západní kulturu. Bolševici byli zpočátku nositelé západní kultury. Zkrátka, jedna z příčin politického pádu spočívá v tom, že politická forma sovětů se začala uzavírat, začala mít opět jakousi pseudo třídní výstavbu. Lenin před tím varoval. Jakmile se sověty uzavřely a začala v nich rozhodovat stranická a ekonomická nomenklatura, sověty přestaly účinkovat jako politická forma, která díky kontrole zdola umožňuje zpětné vazby. Sověty byly původně postaveny na tom, že lidé zespodu volí své zástupce a ti volí zase své zástupce, ale tito zástupci jsou odvolatelní.

Sověty byly formou přímé demokracie, která ale měla vertikální strukturu. Znamená to, že spodek může prostřednictvím spojovacích článků odvolat vrcholné zástupce nejvyššího sovětu. Tak tomu bylo původně. Ale jisté prvky této radikální demokracie přežívají ještě dlouho. Až do roku 1929 mají lidoví komisaři, tj. dnešním slovníkem ministři, stejnou mzdu jako kvalifikovaní dělníci. Jinak řečeno, přímá demokracie se odrážela také na výšce mezd a příjmů vrcholných politiků. Pozdější problémy Sovětského svazu plynuly mimo jiné z toho, že se nerozvinula vláda sovětů v původní podobě. Byla totiž zcela novou politickou formou, která poskytovala zpětné vazby a korekci moci. Předtím to nikdo nevyzkoušel, kromě Pařížské komuny.

Sám Lenin chápal říjnovou revoluci jako pokračování Pařížské komuny, která tu byla vzorem. Rozvinout vertikální radikální demokracii se ale nepodařilo, a tudíž postupně dochází ke zkostnatění. Z hlediska marxistické analýzy došlo k tomu, že politická moc, stát a státní instituce se uzavřely ve své vlastní ideologii a začaly podvazovat rozvoj produkčních sil. Socialistické země někdy v sedmdesátých letech přestaly držet krok se západem, co se týká moderních technologií. Byl to následek toho, že ideologie vyjadřující zájmy nomenklatury byla nadřazena zájmům společnosti. Přesto je obdivuhodné, že přes všechny chyby a degenerace, tento systém vydržel sedmdesát let. To je nepředstavitelné, pokud by celý systém stál jenom na násilí, strachu a gulazích.

Čemu to přičítáte? Sám jsem byl před několika lety v Gruzii, kde se narodil Stalin, a musím říct, že navzdory všem krutostem je nesporné, že si tam komunistický režim lidé spojují také s jistým modernizačním étosem…

To už přichází téma stalinismu, období, v němž bylo mimo jiné zlikvidováno vůbec nejvíc bolševiků v Evropě. Jednou tváří stalinismu, o níž se dnes stále mluví, jsou represe, teror, gulagy, ale pak je tu ještě druhá tvář stalinismu, na kterou se mnohdy zapomíná, tedy modernizace zaostalého státu, mimořádně rychlá modernizace. Během dvaceti let se z Ruska, které prohrávalo jednu válku za druhou, stala země, která jako jediná v Evropě začala vítězit nad nacistickým Německem, které se tehdy chápalo jako v podstatě neporazitelné.

Třeba o bitvě u Stalingradu psali i tehdejší konzervativní politici ve Velké Británii v tom smyslu, že armáda Sovětského svazu zachránila západní civilizaci. Legitimita a respekt tehdejšího Sovětského svazu souvisely právě s tímto momentem. Nemluvě o tom, že je o několik let později Sovětský svaz v čele kosmického výzkumu a v roce 1957 jako první vypouští vesmírnou družici. Ze zaostalého Ruska vzniká velmoc, která byla první ve vesmíru.

Když už hovoříte o legitimitě, KSČ u nás suverénně vyhrála volby v roce 1946, v průběhu 60. let, a především v čase Pražského jara, stranu podporovala výrazná část obyvatelstva, legitimita režimu, který si předtím prošel několika fázemi, kulminovala. Je možné, aby komunistické hnutí, jehož reputaci brutálně poškodil vpád vojsk tehdejší Varšavské smlouvy, svou legitimitu u nás aspoň zčásti obnovilo?

Komunisté tehdy svou legitimitu ztratili jen zčásti. Avšak ztratili ji po právu. Invaze byla odsouzena i mnohými komunistickými stranami na západě Evropy. Lze v tom spatřovat hřebík do rakve tehdejšího Sovětského svazu jako emancipační velmoci. Bylo to pohřbení myšlenky socialismu na dlouhá desetiletí. Pražské jaro byl poslední pokus o záchranu modelu tehdejšího socialismu. Možná je důležité připomenout, že v Pražském jaru vidíme návraty k Leninovi, k říjnu 1917. Připomenout mohu heslo, „Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil“.

Přesto platí, že komunismus a Komunistická strana Československa u nás tehdy ztratila legitimitu jen částečně, doložit to lze na volebních výsledcích KSČM po listopadu 1989. Komunistická strana zůstala trvalou součástí politické scény navzdory všem antikomunistickým kampaním. Ze sociologických šetření také vyplývá, že je tu poměrně dost lidí, kteří označují předlistopadový režim za lepší než ten současný. Dílem je to tím, že tu existoval rozvinutý sociální stát, nezaměstnanost byla de facto nulová, lidé měli dostatek volného času a podobně. V očích mnoha lidí se tyto sociální výdobytky po listopadu ztratily.

Marx říká, že civilizace se pozná podle toho, kolik mají lidé volného času. Pokud se na to díváme touto optikou, platí, že za minulého režimu měli lidé více volného času než dneska. Chci zkrátka říct, že se legitimita komunistické strany zakládá mimo jiné na těchto sociálních výdobytcích minulého režimu, kterých bylo u nás o něco více než v jiných zemích východního bloku. Jinde bylo více svobody, například v Polsku vycházelo v pozdním socialismu více kritických knih nebo časopisů než u nás, avšak byla tam oproti tehdejšímu Československu horší sociální situace. Ukazuje se, že pouhá svoboda slova není rozhodující. V Polsku se nad Polskou dělnickou stranou, obdobou KSČ, zavřela voda, i když byla liberálnější než KSČ, které si jistou legitimitu zachovalo, jak o tom svědčí všechna ta procenta, která KSČM dostala od listopadu 1989. I když jistě, KSČM není totéž co KSČ.

Jak je na tom levice dneska nejen v České republice, ale v celé Evropě, i s ohledem na odkaz, o kterém mluvíme? Anebo jinak: tradiční levice je v celé Evropě na ústupu. Otázka zní: co s tím?

Není pochyb o tom, že tradiční levicová politika prakticky v celé Evropě dlouhodobě prohrává. Po mém soudu je to tím, že se ocitla příliš v politickém středu. Soustředila se na středostavovské voličské skupiny, kterých v dobách sociálního státu přibývalo. Dnes tyto skupiny ekonomicky stagnují nebo se spíš propadají a pochopitelně se radikalizují. Buď směrem doprava, nebo doleva. Levice v tradičním sociálně demokratickém pojetí tudíž začíná ztrácet půdu pod nohama. Corbynova odpověď na tyto pohyby je zcela logická: pokud chceme zachránit sociálnědemokratické strany, jako je Labour party, tak je třeba posunout se doleva. Je to jediná možnost, jak se zachránit.

Musím ale připomenout, že tady působí levice mimoparlamentní, řekněme nová nebo postmoderní levice, která řeší témata jako je gender, menšiny, ekologie a podobně. Jedná se o důležité a oprávněné akcenty, avšak samo o sobě to nestačí. Chybí jim smysl pro většinu, pro problémy většiny, nejen pro problémy menšiny. Tato levice pak nedokáže reagovat na výzvy, jako je například návrat nacionalismů, a dostává se na elitářskou pozici: většina podlehla zlým duchům z minulosti.

Jak si to vysvětlujete?

Nacionalismus má hluboké kořeny, není to jenom výplod nějaké propagandy, vzniká jako první reakce na sociální krizi, na beznaděj a frustraci širokých vrstev. V této situaci nabízí nacionalismus identifikaci, nabízí určitou vizi, když lidem říká, že je třeba vrátit se k národnímu státu.

A levice vizi nenabízí?


Současná levice nabízí buď pouze mnohokrát zopakované prázdné fráze, anebo slibuje politiku genderové rovnosti nebo ekologickou etiku, avšak nejde ke kořenu věci. Chybí ji zásadní ekonomická kritika stávající situace. Právě v tomto spatřuji výzvu říjnové revoluce a Lenina. Lenin také hovořil o právech menšin nebo genderové rovnosti, dnes by mluvil o ekologii, ale zároveň říkal, že je zapotřebí vytvořit sociální podmínky, které umožní skutečnou rovnost.

Pokud bychom se ještě zastavili u současné situace nejen u nás: voliči začínají v různých zemích slyšet na rozličné populistické a charismatické politiky, které spojuje mimo jiné kritika celého politického establishmentu, celé politické třídy. Na příkladu Andreje Babiše, ale nejen jeho, lze doložit, že na tento antiestablishmentový osten slyší také bývalí voliči levice. Jak si tento fenomén vysvětlujete?

Jsou za ním dva faktory. Prvním je už zmíněná frustrace velkého množství lidí, řekněme krize identit, lidé ztratili základní orientaci a nevědí, čemu lze dneska vůbec věřit. Druhým faktorem je prázdno liberálně demokratické politiky, její vyhoření. Jeden čas se mohlo zdát, že se tu budou do konce věků u moci střídat zavedené strany levice a pravice, nyní se ukazuje, že i to má svůj konec.

Proč podle vás lidé volí Andreje Babiše?

Protože uvažují tak, že jim nezbývá nic jiného, než volit Babiše. Pokud chtějí prosadit aspoň nějakou změnu zaběhaných pořádků, tak volí Babiše. Zavedené strany jim nic přesvědčivého nenabízejí. Babiš dokázal vyvolat zdání, že se zasadí o reálné změny.

Ta situace se reprodukuje v mnoha zemích. Lze za ní tedy spatřovat systémové příčiny?

Bezesporu. Jinak se to nedá vysvětlit. Vzestup populismu chápu jako Nemesis, která v řecké mytologii symbolizuje bohyni pomsty a odplaty. Stíhá ty, kteří propadli pocitu, že jsou nedotknutelní a mohou si dělat, co chtějí. Nová vlna populismu, abych ho odlišil od starého populismu, říkám mu metapopulismus, je odpovědí nebo odplatou za sebezahleděnost a sebejistotu liberálně-demokratických elit. Nástup metapopulismu, tedy politiky, která nemá žádnou ucelenou doktrínu a představuje jakousi hybridní směs levicových a pravicových prvků, souvisí ale také s hlubšími příčinami, které spočívají v dlouhodobé neřešené krizi kapitalismu.

Ekonomika se sice mírně oživila, ale reálné mzdy v Evropské unii stagnují, fakticky zůstávají pod úrovní roku 2008, kdy začala finanční krize. Přibývá počet zadlužených domácností, zvětšují se příjmové nerovnosti. Úzká skupinka nejbohatších lidí planety zbohatla i během finanční krize, většina společnosti sociálně stagnuje nebo upadá. Tato situace jenom čeká na politiky, kteří tento stav pojmenují a přesvědčí voliče, že je zapotřebí to změnit. Metapopulismus nemohl nepřijít. Chytá se kritiky systému. Dřív pojem systém a jeho kritiku používala levice, dneska je součástí slovníku všech metapopulistů.

Recept, který by mohl vést k obnově důvěry v levici, tedy spočívá v tom, že si opět osvojí systémovou kritiku?

Ano, určitě. Nástup metapopulismu probouzí levici z dogmatického spánku a vyzývá ji, aby říkala, co si opravdu myslí. Metapopulistická politika je dnes silná právě proto, že zlomila určitá tabu: nebojí se kritizovat systém, elity, kapitál a globální kapitalismus. A pokud chce levice uspět, nezbývá ji, než začít používat pojmy, které sama vytvořila, a které nyní s takovým prospěchem využívají jiní.

Musí tak činit stylem, jak to dělá Sanders, Corbyn nebo Melenchon. Všichni tři mluví o systému a zároveň se snaží sjednotit lidi, kteří jsou neprivilegovaní. Metapopulističtí politici postupují jinak, oni se snaží oslovit různé skupiny obyvatel, jejichž zájmy jsou protichůdné. Chvíli mluví tak, aby se to líbilo neprivilegovaným, chvíli tak, aby se zalíbili elitám. Ve skutečnosti společnost nespojují, nýbrž pouze vyvolávají zdání jednoty.

A na levici teď je, aby neprivilegovanou část společnosti, tedy v zásadě většinu, dokázala spojit a vytvořila alternativu vůči metapopulismu. A zde se může inspirovat u říjnové revoluce, především pokud jde o schopnost získat na svou stranu většinu a vytvořit politickou formu, jež vyřeší rébus dnešní levice: jak spojit princip radikální politické rovnosti a princip vládnutí. To znamená vytvořit nový typ politiky, který propojí tradiční a novou levici. Lenin by řekl, že to možné je, protože je to v naší situaci nutné.

 - - -

Michael Hauser působí ve Filosofickém ústavu Akademie věd ČR a přednáší na Pedagogické fakultě UK v Praze. Je zakladatelem SOK-sdružení pro levicovou teorii. V roce 2007 stál u zrodu iniciativy Jsme občané (2007). V roce 2014 se stal členem Rady ČT. Hlásí se k radikálně emancipačnímu hnutí a k myšlence rovné a svobodné společnosti. Je autorem knih Adorno: moderna a negativita (2005), Prolegomena k filosofii současnosti (2007), Humanismus nestačí (rozhovor se Slavojem Žižkem, 2008), Cesty z postmodernismu (2012) a Kapitalismus jako zombie (2012). Publikuje v A2larmu, A2, Tvaru, a dalších časopisech.


Čermák: O Bílé Hoře trochu jinak než nás učili ve škole

$
0
0
Fridrich Falcký a bitva na Bílé Hoře 8.listopadu 1620
Vladimír Čermák
8.11.2017  PrvníZprávy

Kromě snad malé množiny lidí, kteří trochu lépe znají české dějiny, si nikdo nevzpomene ani při výročí dne vzniku republiky na to, že se jedná už o druhou Českou republiku, napsal v komentáři pro Prvnizpravy.cz Vladimír Čermák.

První republikou v našich dějinách byla stavovská republika trvající od července do listopadu 1619, kdy byla vystřídána konstituční monarchií v čele s Fridrichem Falckým, známým jako "zimní král", ukončená v listopadu 1620 zradou krále. České dějiny nebývají zrovna průhledné.

Měli bychom se nad tím už někdy trochu zapřemýšlet. Bez toho, že by nám u toho asistovali zkorumpovaní historici a už vůbec necírkevní preláti, kteří by to vše nejraději podle rady jednoho psychiatra zatloukli, zatloukli a ještě jednou zatloukli.

Máme však i 397. výročí toho, co se stalo na Bílé Hoře. Jak události na Bílé Hoře v r. 1620, tak při vzniku nové republiky v r. 1618 spolu velmi úzce souvisí. Je to dobrý důvod k tomu připomenout si, co se tehdy vlastně stalo. Brzy to budou čtyři století, kdy došlo k něčemu, o čem se sice již dobře přes dvě stě let mluví jako o národní katastrofě, ale mlčí se o tom..

Bylo to trochu jinak, než jak o Bílé Hoře zpíval Karel Kryl ve své stejnojmenné písni. Kryl se tentokrát výjimečně mýlil. Uvěřil výkladu od prohabsbursky a procírkevně nakloněných dějepisců o tom, co se tam tehdy stalo. O minulosti by se nemělo uvažovat podle víry v něco, ale podle toho, k čemu doopravdy došlo. Díky tomu, že se zkorumpovaní dějepisci snažili a stále se snaží, aby vyhověli svým donátorům, z mnoha se stali nikoliv badatelé, ale mýtotvorci šířící v české společnosti po generace Bělohorskou lež. Kryl, výjimečně nadaný a schopný bard, jim - podobně jako mnozí jiní - uvěřil.

Ne tomu, že na Bílé Hoře došlo 8. 11. 1620 k zázračnému vítězství císařských žoldnéřů nad královskými, ale že to byla bitva. Kryl uvádí svoji píseň věnovanou Bílé Hoře slovy „..na Bílé Hoře zůstal z vojsk Království českého poslední praporec – moravský praporec Šlikův. U zdi letohrádku padl do posledního muže“.

V mnohém to bylo jinak. Nešlo o Moravany; původem, ale o cizí žoldnéře najaté za peníze moravských stavů, kterým velel příbuzný onoho Schlicka, který měl být o půl roku později popraven na Staroměstském náměstí. Za dalších několik měsíců se už se svými přežilými vojáky domáhal v Olomouci ušlého žoldu poté, co se sám uzdravil ze zranění, které utrpěl nikoliv u zdi letohrádku, ale před zdí obory poté, co se královské vojsko rozpadlo, aniž se kromě výstřelů z několika kanónů dostalo do přímého kontaktu s nepřítelem.

Zanedlouho po této události J.Schlick konvertoval a udělal v císařském vojsku oslnivou kariéru. Stal se dokonce jako polní maršálek a oblíbenec císaře nadřízeným generalissima Valdštejna. Tragické nebylo jen to, že se to stalo za zdmi obory, kde nedlouho předtím ještě stála královská garda. Schlickovi jaksi nikdo neřekl, že královské vojsko se stahuje do Prahy poté, co jim jejich velitelé přestali velet.

Celé to dění na Bílé Hoře bylo totiž jen součástí řady týdnů předtím připravované zrady zimního krále. Ten se dva týdny před tím osobně domluvil v zapadlé krčmě v rakovnických lesích se svým strýčkem Maxmiliánem Bavorským, velitelem vojsk katolické Ligy, že nebude nadále českým králem, když mu zaručí, že v Dolní Falci, obsazované v té době již vojsky Ligy, budou vládnout jeho potomci. To, co se o něco později odehrávalo na bělohorské pláni, bylo už jen divadlo. Stovky mrtvých Schlikových žoldnéřů zde jen vytvářelo kulisu (spolu s těmi, kteří se dostali do zaměřovače polních děl při jejich prvním a jediném výstřelu) pro inscenaci bitvy na Bílé Hoře, k níž ale nikdy - kromě těchto šarvátek - nedošlo.

To, co následovalo poté, si bude možné brzy přečíst v třetím, zatím posledním díle mé knihy Operace Bílá hora a černá totalita, který je již připravován k edici. Je to o velezradě krále, po níž následovalo úsilí ji utajit a nahradit ji tvrzením, že byla svedena velká a krvavá bitva, která vše rozhodla. Tedy i na řadu staletí to, kdo bude v Čechách vládnout, a kdo si z údajných vítězů pro sebe ukradne co nejvíce majetků takto poražených stavů.

Bezkonkurenčně to vyhrála katolická církev a její preláti. Také o tom je Bělohorská lež.

Žijeme ve světě, kde minulost je někdy přepisována a kde jsme manipulováni k tomu uvěřit, že se věci staly jinak, než se staly. Bělohorská lež patří k těm zvlášť dobře připravovaným podvodům tisíciletí nejen v našich dějinách, ale i v evropském raném novověku. Proti takto zkonstruovaným lžím nemáme připravenou účinnou obranu, zvláště trvají-li tak dlouho, jako ta bělohorská. Jediné, co nás před ní může chránit je vzdělanost a její využití v poznávání minulosti. Samozřejmě se přitom musíme vzdát víry ve falešné autority a v představu, že katolická církev brání, chrání a miluje pravdu ještě více než své majetky.

Svátky jako ten u příležitosti 28. října má za těchto okolností smysl slavit jen tehdy, pokud jsme ochotni věnovat pozornost i tomu, jak se nejen to, co se před 98 lety odehrálo, ale co tomu předcházelo. Jinak oslavujeme jen s velkou pompéznosti něco, co se stalo jinak. 28. říjen 1918 by bez znalostí o tom, co se odehrálo 8.listopadu 1620 na Bílé Hoře, nedával žádný smysl.

Prezidentů jako blech v kožichu

$
0
0
Zdeněk Hrabica
8. 11. 2017
V jednom z čísel humoristického týdeníku Dikobraz ze šedesátých let XX.století, se objevila velká pravda. Jeden urousaný historik po roce 1989 odsoudil tento týdeník k věčnému spánku, až nám po něm dodnes tuhnou tváře. V něm byly tehdy na titulní straně nakreslené zástupy lidu, a zelo zde oslovení: „Soudruzi , ministři!“
Připomíná mi to nynější hemžení, kolik hrdopýšků se na našem dvorečku nyní uchází o prezidentský stolec.


Hradu by se jim zachtělo.

Svého dávného času, když se ze zahraničí vrátil do rodné vlasti Tomáš Garrique Masaryk, aby usedl na Pražském hradě, zděsil se, když hrad byl rakouskými mocipány zplundrován a starožitný nábytek odlifrován do Vídně. Měl chuť na pečenou husu, musel si ji nechat zajít, na hradě nebyl ani kastrol na pečení. 


Byl jsem jako novinář u toho, když se po prezidentské volbě, zásluhou většiny poslanců KSČ a těch, kdo zastupovali Národní frontu, dostal do staroslavného hradu českých králů sametový Mesiáš. Likvidoval se svými kumpány samou radostí hradní mobiliář. Konkrétně se rozbíjel prezidentský servis s pětiznakovým erbem ČSR po Masarykovi, rozbíjeli jej hosté, oblečeni většinou ve svetrech.

Obrovský šok zažil další nově zvolený prezident Václav Klaus, když přebíral po svém předchůdci pestře pomalovanou pracovnu, odmontované vypínače ve tvaru srdíček a zástrčky a musel čekat na renovaci svých prezidentských místností.

Nic takového nyní nehrozí.

Ale - co když se přece jenom objeví s novými nadcházejícími přímými prezidentskými volbami kariérní osobnosti s monarchistickými či havlovskými sklony a začnou na Hradčanech větrat?

Nebo si jejich plebejci zopakují hradní jízdu na koleběžce, jak se také stalo.

Ještě před několika měsíci se kasali touhou po moci opití politici, prý s nejsilnějším mandátem. Opírající se jenom a jenom o demokratické strany a zásady, než splakali nad hořkým výdělkem.

S lítostí někdy vzpomínám na hulvátské výroky opentleného uniformovaného nacistického německého činitele, který donekonečna opakoval, že když slyší slovo kultura, sahá po pistoli. Tehdy sahal s určitostí po zbrani s výrobním číslem České zbrojovky a v holínkách vyrobených u Bati.

Něco podobného mne hodně často napadá, když slyším z kolovrátku mluvidel českých politiků, majících plná ústa demokraticie a svobody. Moje maminka by určitě takové hejsky napomenula hanáckým rčením: „ Abe jim ta hoba neopadla!“

Halasně vyřvávají na lesy, že jsou ochotni spolupracovat jenom s demokratickými stranami „napříč politickým spektrem“. - Aniž jsou ochotni přiznat, že demokracii jako vládu lidu, stále hlouběji a hlouběji už sami zakopali .

Soudruzi, pánové, ogaři, horní chaso – tedy prezidenti, je Vás v pořadníku na prezidentské křeslo Pražského hradu nyní jako blech v kožichu. Šavle hore a dejte se do boje.

Neprohloupíte, když se dáte do litého zápasu i s vlastní hloupostí a prostořekostí. Važte slova o tom, jak jste velcí, demokratičtí, silní v tahu na branku,opusťte své mesiášské komplexy

Opravdu - my z podhradí už nejsme opravdu žádné stádo!

Ilustrační foto autor

J.G.Jatras: Otřesné odhalení: Zločinný Islamský stát vytvořily USA a Saudská Arábie. Mainstreamová média ovšem mlčí. A mlčí i Trumpův tým.

$
0
0
8. 11. 2017
Takže tady to máme – a přímo od pramene. Někdejší premiér Kataru vydal svědectví o tom, jak jeho země, řízena Spojenými státy a pod jejich dohledem, spolupracovala se Saudskou Arábií a Tureckem při dodávání zbraní a peněz džihádistickým povstalcům v Sýrii. Explozivní interview o této věci je „veřejným přiznáním o tajné dohodě a koordinaci čtyř zemí, zaměřené k destabilizování nezávislého státu a k podpoře podvratných skupin Al-Nusrá a Al-Kajda na jeho území“.


Někdejší katarský premiér Hamad bin Jassim bin Jaber al-Thani, který za katarskou stranu až do roku 2013 na operace v Sýrii dohlížel, prohlásil při komentování skutečnosti, že státy Perského zálivu za podpory USA a Turecka ozbrojovaly v Sýrii džihádisty, doslova toto: „Nechci jít do detailů, ale vlastníme dokumenty o tom, jak se měnila i jak rostla naše role při dění v Sýrii“

Bývalý premiér Kataru.dále uvedl, že saudskoarabský král Abduláh (vládl v SA až do své smrti v r. 2015), a Spojené státy, postavily Katar do vedoucí role tajných operací v Sýrii v tehdejší tzv. proxy válce proti této zemi (proxy válka je válka s nastrčenými figurami, při níž hlavní její iniciátor zůstává skryt).

Tento výrok přednesl al-Thani jako omluvu za podporu, kterou tehdy Katar terorizmu poskytoval, a současně i jako kritiku USA a Saudské Arábie za to, že udělaly z Kataru pouhého svého „podržtašku“. Čili troubu, který ve financování ozbrojených povstalců v Sýrii stále pokračoval, zatímco ony se z jejich původně široké podpory pomalu stahovaly. A to až do okamžiku, kdy na ně al-Thani podrážděně vyštěkl: „Vždyť jsme předtím byli přece všichni v jednom zákopu!“

Teď, když je tedy tohle všechno venku, skoro by se vám chtělo Hillary Clintonovou, která v době, o níž al-Thani hovoří, byla ministryní zahraničí USA, politovat. A současně si asi též říkáte: „Téhle věcičky Trumpův tým určitě dokonale využije.“

Ale omyl. Stal se pravý opak. Ani pípnutí se neozvalo z Trumpovy vlády a ani slovíčko z televize Fox, která tradičně republikány podporuje. Všichni zůstali tak tiší a mlčenliví, jak tiché a mlčenlivé jsou hroby statisíců Syřanů, zabitých džihádisty.

Prostě se to nestalo.

Z webu Strategic Culture Foundation vybral a přeložil Lubomír Man

Syrská armáda obklíčila poslední baštu DAEŠ v zemi

$
0
0
9. 11. 2017       zdroj
Syrská vládní vojska a jejich spojenecké síly uzavřely kruh kolem města Abu Kamal, poslední bašty teroristické skupiny DAEŠ v zemi, oznámil informovaný zdroj na místě. Syrská armáda zcela obklíčila Abu Kamal a vzala jej pod palebnou kontrolu, řekl zdroj agentuře. Podle něj syrská armáda plánuje osvobození města v příštích několika dnech.


Jak oznámila televizní stanice Al Manar, syrské armádní jednotky začaly vstupovat do čtvrtí města, které je v rukou teroristů. Abu Kamal se nachází v syrské provincii Dajr az-Zaur na hranici s Irákem.

Podle zpráv arabských médií by se v Abu Kamal mohl skrývat pohlavár DAEŠ Abú Bakr al-Bagdádí.

Dříve ve středu se armády Iráku a Sýrie, jež bojují proti teroristům DAEŠ, setkaly na hranici mezi oběma zeměmi, 24 km jižně od města Abu Kamal.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Parlam. Listy: Můj názor na kandidaturu Topolánka

$
0
0
Radim Valenčík
9. 11. 2017  blog autora

Parlamentní listy uveřejnily můj názor na kandidaturu Topolánka na prezidenta. Možná některé překvapí, ale vycházím z logiky procesu metamorfózy jádra současné globální moci. Nejdříve to, co uveřejnily Parlamentní listy z mého podkladu, který jsem poskytnul k dispozici:



Zde je celý podklad, který jsem poskytl:


Topolánek je to první seriózní protikandidát. Z jednoho jediného důvodu. Jak někdo vtipně poznamenal na Facebooku: "Konečně se objevil někdo jiný než Zeman, kdo není ´vítač´. A tak půjdu k prezidentským volbám. Před tím jsem neměl koho volit." Je na tom hodně pravdy Topolánek má zkušenost z přímého kontaktu se současnou globální mocí – a nepodlehl jí. "Vítačctví" je typický atribut slouhů a poskoků současné globální moci. Mimo jiné – nedávno jsem v diskusi o tom, zda existuje tzv. "globální prediktor" upřesnil, jak funguje současná globální moc, viz: http://radimvalencik.pise.cz/4876-globalni-prediktor-nebo-jadro-globalni-moci-2.html Všichni hlavní protizemanovští kandidáti patří mezi typické slouhy této moci. Snad jen Kulhánek nebo Hannig jsou výjimkou, ale ti moc šancí na zvolení nemají. Topolánek ano.

Babiš může být klidný. Rozjede manévr na předčasné volby a ten se dá stihnout ještě do volby příštího prezidenta. Předpokládám, že jeho protivníci vyměknou a jeho menšinová vláda pod hrozbou předčasných voleb důvěru dostane. Zde jsem uvedl důvody, proč si to myslím: http://radimvalencik.pise.cz/5132-do-roka-opakovane-volby-nebo-nekdo-vymekne.html Mimo jiné - v současné době může být politik stěží úspěšný bez určité dávky arogance a sebestřednosti. To platí i pro Babiše. Takže to myslel možná i jako pochvalu, nebo to byla jen nechtěná projekce.

Slouhům a poskokům současné globální moci, která se v současném dění zviditelňuje u nás, v USA i jinde, Topolánek vadí, protože jim připomíná Zemana. Nikoli ovšem, jak sami sebe snaží přesvědčit "hrubostí, vulgaritou a nedostatkem respektu k názorovým odpůrcům", ale tím, že on tímto slouhou ani poskokem současné globální moci není. A oni to dobře vycítili.
 

K tomu bych upozornil na nedělních 168 hodin na ČT 1. Něco tak odporného jsem už dlouho neviděl. Z autorů pořadu přímo tekla žluč, když hovořili o zdravotních problémech Zemana, aby ho aspoň takto difamovali, když už to jinak nejde a nefunguje. Ukázkový hyenismus – a za naše peníze! To je současná "veřejnoprávnost"? Ptám se, proč Zemana tak nenávidí. To přece není a nemůže být jen o politice. Ti lidí ho nenávidí místo sebe. Do vytváření jeho obrazu promítají své selhání, svůj pocit odpornosti ze slouhovství a poskokovství zlu současné globální moci. Oni v Zemanovi nenávidí sebe, ztrátu svých lidských kvalit, své identity, svého existenciálního zakotvení.

Podle mě byl Topolánek vtažen do hry na základě jednoduché úvahy: Čím více kandidátů, tím menší šance, že Zeman projde už v prvním kole. Proto se s pomocí různých senátorů začali nejrůznější kandidáti rojit jako houby po dešti. Najednou se však objevil kandidát "ne-vítač", který může, v případě, že do voleb zasáhne příroda, dokonce i zvítězit. Víte, mě tak na Topolánkovi ani nevzrušuje to, co na něj vědí. Než se člověk rozkouká ve vrcholové politice, stačí, když jen trošku začne za normální považovat, to, co normální není, když trošku ztratí z dohledu své nejbližší spolupracovníky, a už je vpleten do kola těch, kteří na sebe vzájemně něco vědí a drží na základě toho pospolu. V případě Topolánka se proto obávám spíše toho, co se o něm neví. Co třeba nevím ani já a nemusí vědět ani on. Ale jak už jsem řekl, on už zkušenost se současnou globální mocí má a ustál kontakt s ní. Podle mě by této moci nepodlehl. Aspoň ne v té míře, na jakou jsou připravováni ostatní hlavní protikandidáti. Nyní budeme moci pozorovat, jak se rozhoří boj "všichni mainstreamoví proti Topolánkovi". Manipulátoři tím ovšem mohou vyvolat babišovský efekt. Hlavně se učme z toho, co se děje. Realita se stává stále čitelnější a tím se i blíží stav, kdy se lidé opřou o společně sdílenou realistickou vizi řešení problémů. To bude konec současné globální moci i jejích slouhů a poskoků.

 
K tomu poznámka:

Uvádím celé z následujících důvodů:

1. Důležité jsou odkazy na popis současné globální moci.

2. Nejvíce ohlasů a vášnivých diskusi vzbudila tučná část.

3. Za nejdůležitější považuji červeně zvýrazněnou část textu.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5146-parlam-listy-muj-nazor-na-kandidaturu-topolanka.html

Šaltpáka kapitalismu: Češi nejsou, došli

$
0
0
Jaroslav Loudil 
9. 11. 2017
V ČR máme nejméně nezaměstnaných od prosince 1997, tedy za 20 let. Máme nezaměstnanost 3,6% a ta má dále klesat. ČR jako - "montovna Evropy" , kde se maká na tři směny v německých, japonských, korejských,... plechovkách u dálnic je výrazným barometrem ekonomické nálady ve světě. Pokud zakázek přibývá, tak naši "plechovkáři" - nestíhají a potřebovali by místo  tří směn směny nejméně čtyři, tedy den o 32 hodinách. Dnešní dobu tak charakterizují pouhá dvě slova  : "Češi došli". Ano, už nelze nikde zaměstnat další Čechy , Češi nejsou (kromě úmyslně nepracujících lidí na sociálce). Chybí : kuchaři, pošťáci, prodavači, úředníci, řidiči, manuálové montoven, zemědělci, číšníci, ...atd, atd. Požadavky však stále jenom rostou a rostou! Více vyrábět, více exportovat, více třídit, více dopravovat,...

V ČR roku 2017 je tak nutné  vymyslet  a nasadit : "Šaltpáku kapitalismu". Co je touto zázračnou šaltpákou?? Jsou to tmaví rumunští gastarbajtři náborovaní ve velkém pracovními agenturami spolu s Ukrajinci, Vietnamci , Bulhary atd. "Rekvírování posil na Balkáně" - tak má zachránit českou výrobu  a dát našemu kapitalismu - "jasný směr" - k lepším zítřkům. Tito noví lidé  z chudých ubytoven neumí slovo česky , zaplňují po nocích vozidla MHD velkých měst  a plní své igelitky životními potřebami přivandrovalců. Na těchto chudácích se přiživují nejrůznější paraziti  ,jednak pracovní agentury, jednak vedení zahraničních třísměnných plechovak, které jim dává 4 krát menší plat jak svým lidem doma za stejnou práci a výkon. Ale také samotní Češi, kteří jim pohotově poskytují  podnájem ve svých volných prostorách  a rumunští gastarbajtři tak vylepšují měsíční rozpočet spousty českých rodin.

Jak tato neuvěřitelná situace skončí ?? Velkým krachem ! Z grafu naší nezaměstnanosti je dobře vidět, že když bylo její minulé velké minimum, tak se psal rok 2008 a vypukla světová finanční krize , kdy se skoro položily i USA. Dne 18.září 2008 tam vypukl dokonce RUN lidí a firem na BANKU  a  USA čerpaly vodu z podpalubí jako Titanic. A další naše minimum nezaměstnaných ?? Ono období před 20 roky ?? Roku 1997 vypukla asijská finanční krize . Je to náhoda ??? Vždy když  u nás máme minimální nezaměstnanost, tak něco potom řádně rupne ! Takže  : Do třetice všeho dobrého ?? 1997, 2008, 2017 ?

V Praze stouply za tři roky 2014 -17 ceny nemovitostí o polovinu /48 %/. Kdo tam měl roku 2014 garzonku za 2 miliony, tak po třech letech už ji má za 3 miliony. Vydělal bez práce milion za 36 měsíců. Kdo měl ovšem na účtě  v nějaké naší bance také 2 miliony, tak za tři roky prodělal ,protože při nulových úrocích ho inflace obrala asi o  100 000 Kč.  Normální situace ?? Nikoli ! Situace před krachem.

P.S. Na budoucí brzkou velkou krizi zadělali centrální  bankéři spolu s nejvyššími politiky. Jak ? Roku 2008 nasadili v ekonomikách nulové úroky  (téměř nulové je drží dodnes = skoro 10 let). A zároveň začali tisknout po bilionech ničím nekryté peníze . Tyto peníze však  oproti očekávání neproudily do reálné ekonomiky ,ale do spekulativních obchodů. Americký akciový index DJIA tak stoupl od jara 2009 do nynějška z 6500 na 23 500 bodů  a dál prudce roste. Zároveň se vytvořila obří poptávka po - "bezpečných dluhopisech", a tak třeba ty německé spadly s výnosy do mínusu. Tedy , chcete mít bezpečně uložené peníze ? Dobře, nedostanete od nás  žádný úrok, ale naopak vy budete platit nám. Tedy žijeme  v ekonomickém ABSURDISTÁNU.

Hrubý státní dluh USA je dnes 106 % HDP, tedy přes 20 bilionů Dolarů. Bude  tak velmi zajímavé sledovat, jak vlastně bude chtít tamější centrální banka FED novou velkou krizi řešit. Selský rozum totiž říká, že dalším zadlužováním už to jistě nepůjde.

http://www.usdebtclock.org/

https://www.finance.cz/500425-nezamestnanost-klesla-na-3-6-procent-snizit-se-ma-i-v-listopadu/

Novořeč mainstreamu: Jedinec hlučně rušící je podle Aktuálně.cz "zvukař"

$
0
0
Ivan David
9. 11. 2017
Zdá se že "mainstream" je stále více orientován na blbé. Snad jen tak se dá vysvětlit, jak průhledně se snaží obracet smysl věcí. Jak jsem se dozvěděl z Českého rozhlasu - Radiožurnál, ministr Chovanec cenzurou pečující o "Evropské hodnoty" pornoherce Jandy nechá přezkoumat zásah policistů proti osobě rušící hlasitou hudbou vystoupení Prezidenta republiky v Lipníku nad Bečvou. Aktuálně.cz označila vyrušujícího občana jako "zvukaře". Protest podle Aktuálně.cz ZDE organizoval chartista Hradílek. 



Jsem přesvědčen, že policie má přiměřeně zasáhnout nejméně tak, jak by zasáhla proti opilci rušícímu noční klid  spících obyvatel města (podle Aktuálně.cz "zvukaři"). I trest by měl být srovnatelný. Ti kteří si přišli poslechnout Prezidenta republiky jsou sotva zvědaví na rušení, které zasahuje do jejich práv na pokojné veřejné shromáždění. Myslím, že by policie měla stejně zasáhnout proti Miloši Zemanovi, který by hlasitými projevy rušil na shromáždění občanů, kteří si přišli poslechnout pana Hradílka. To, co provádí stále ještě ministr vnitra je zastrašování policistů, a je jasným zneužitím jeho postavení.

Pan Hradílek podle mého soudu má právo prohlašovat celkem cokoli, ale nemá právo vyrušovat cizí shromáždění. Pan ministr Chovanec při svém plzeňském právním vzdělání by měl vědět, že občan smí cokoli, co zákon nezakazuje, ale ministr  z titulu své funkce smí jen to, co je mu zákonem uloženo. Zastrašovat policii mu zákon, pokud vím, neukládá.

P.C.Roberts: Od supervelmoci k nekompetenci

$
0
0
9. 11. 2017     Paul'CraigRoberts
Dospěl jsem v druhé polovině 20. století a dnes svou zemi nepoznávám. Žil jsem svůj život v zemi kompetentní a nyní prožívám život v zemi nekompetentní. A nekompetentní je všechno. Nekompetentní je policie. Střílí děti, babičky, zmrzačené a to prý proto, aby chránila životy svoje.  Nekompetentní je naše zahraniční politika. Svými šílenými a nezákonnými válkami jsme se světu odcizili. Dnes jsou USA a Izrael dva nejméně důvěryhodné státy světa a dva státy považované za největší nebezpečí pro mír.


Vojenskobezpečnostní komplex je nekompetentní. Náš stát národní bezpečnosti je tak nekompetentní, že se nedokázal ubránit nejpotupnějšímu útoku proti velmoci v historii lidstva, kdy hrstka lidí, vyzbrojených jen noži na otvírání krabic a neznalá umění řídit letadla, zničila Světové obchodní centrum a část Pentagonu. A válečný průmysl za naprosto gigantickou cenu vyprodukoval stihací letoun F-35, který nejenže nesnese srovnání se stihacími letouny Ruska, ale je dokonce horší, než jeho předchůdci F-15 a F-16, které má nahradit.

Nekompetentní jsou média. Nedokáži si vzpomenout na jedinou ve všem pravdivou zprávu, kterou bych z médií slyšel, či si ji četl. Určitě aspoň jedna taková byla, ale já jsem na ni nenarazil.

Nekompetentní jsou univerzity. Namísto aby k vyučování studentů najímaly profesory, najímají jen správce, kteří ty univerzity řídí. A tak namísto profesorů jsou na univerzitách prezidenti, viceprezidenti, kancléři a vicekancléři, probošti a viceprobošti, děkani, přidružení děkani a děkani asistentní. A namísto vyučování předmětů se tam vyučuje regulace řeči a výcvik citlivosti. Až 75% z finančního rozpočtu univerzit směřuje ke správcům, z nichž mnozí berou sumy opravdu pohádkové.

Naše public schools (školy podporované z veřejných fondů), se staly nekompetentními, když přijaly standartizované národní testování. Účelem školní výchovy dnes je splnit nějaký test. Akreditace školy a učitelův plat závisí nikoliv na jeho schopnosti rozvíjet tvořivost a nezávislé myšlení žáků, ale na tom, zda je memorováním látky připraví na splnění testu.

Člověk by mohl pokračovat a pokračovat. Ale místo toho se s vámi podělím o příběh, který mi v minulém týdnu zabránil cokoliv napsat.

Nuže: byl jsem mimo dům, když poblíž něj vjel operátor těžkého stavebního stroje – a to s vysokozdvižným vozíkem, vztyčeným vysoko nad sebou - pod dráty elektrického vedení. A zřejmě aby se jim vyhnul, přerazil v půli elektický sloup, který vede elektřinu do mého domu.

Takže tady to máme, Operátor, který netuší, že se vztyčeným vozíkem nemůže rejdit pod elektrickými dráty.

Taková je tedy Amerika dneška. A tihle nekompetentní vládní nekompetenci chtějí válku s Iránem, se Severní Koreou, s Ruskem a Čínou. Vezmu-li v úvahu zcela výjimečnou úroveň nekompetence v celých Spojených státech, mohu vám garantovat, že my ty války nevyhrajeme.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Laik se diví, odborník žasne, kolik kandidátů na Hrad se přihlásilo. A nejen to.

$
0
0
Jiří Baťa
9. 11. 2017
Termín pro podání kandidatury na prezidenta republiky vypršel, do boje o Hrad vstoupilo, jak vyplývá z posledních zpráv, celkem 9 (slovy devět) bohužel, jen mužů. Žádná z potenciálních zájemkyň o kandidaturu neuspěla. Upřímně řečeno,, jakkoli nejsem proti ženské emancipaci, je to dobře. Vzhledem k tomu, že ani mezi těmito devíti „úspěšnými“ kandidáty není zrovna „překvalitněno“, odstoupení nebo neúspěšné snažení něžného pohlaví lze považovat za rozumné, neřku-li zrovna za šťastné. 

Boj o post prezidenta Česko republiky totiž bude jistě tvrdý, nelítostný a možná i nekorektní a účast ženských kandidátek by s největší pravdpodobností neměl šanci na úspěch. Rozhodující by však měly být hlavně osobní, morální kvality kandidátů, předpoklad nestranného, objektivního zvládnutí výkonu prezidentské funkce především z hlediska spravedlnosti, vlasteneckého cítění, ochoty hájit národní zájmy, stejně jako zájmy občanů České republiky.

Počet kandidátů, jak již zmíněno, je sice devět, nicméně do širšího zájmu o post prezidenta se oficiálně přihlásilo několik desítek občanů ČR, což vyvolalo dojem, že na post presidenta si troufne kde kdo. A i s vědomím, že se jim to nepodaří, protože na to nemají ani IQ potenciál, ani potřebné politické a veřejno-správní zkušenosti a už vůbec ne předpoklad, že kromě vlastní rodiny, sousedů, pivních nebo blízkých přátel je bude vůbec někdo víc volit. Nic proti tomu, na to má právo každý občan, který splní základní předpoklady stanovené Ústavou ČR, ale více soudnosti by jim skutečně neškodlilo.

Rozumný a soudný člověk až nevěří, jaké plytké a mlhavé představy o výkonu funkce prezidenta asi mají tito lidé, pokud svůj zájem o tento post nebrali dost vážně, resp. jen proto, aby se zviditelnili, aby se o nich psalo a mluvilo. Jestli ji to pozvedlo jejich ego, zda stoupli na ceně u svých známých, je otázka. Na druhé straně by si jako dospělí lidé měli také uvědomit, jak svým furiantstvím samotnou funkci prezidenta degradují či dehonestují a sami sebe u řady lidí možná i zesměšní. Nicméně, je to jejich problém a ti, kteří postoupili dále a kandidují, to jistě přežijí.

Pozornost a to zcela vědomou, plánovanou a předpokládanou, vyvolává truc protest pana Tomáše Hradílka (72) z Lipníka nad Bečvou, někdejšího disidenta, prvního českého polistopadového ministra vnitra, který prý až do naprostého, fatálního konce hodlá držet hladovku na protest proti opětovné kandidatuře Miloše Zemana na post prezidenta republiky. Více o tom říká sám pan Hradílek zde: blesk.cz

Lze chápat jisté pohnutky a důvody k protestu některých lidí, pokud je předpoklad, že způsob protestu má či bude mít přijatelnou formu, že je předpoklad, že zvoleným protestem bude dosaženo když ne úplného, tak alespoň částečného úspěchu. Položme si otázku, jaké šance a předpoklady má pan Hradílek, že dosáhne úspěchu za situace, že za

1) M. Zemanovi nemůže nikdo bránit či zakázat, aby znovu kandidoval,

2) Miloš Zeman na post prezidenta skutečně znovu kandiduje,

3) ze své kandidatury sám od sebe dobrovolně neustoupí,

4) je velký předpoklad, že M. Zeman bude mezi dvěma posledními kandidáty, kteří se ve finále o post prezidenta budou ucházet,

5) jeho zdravotní stav nesmyslně utrpí natolik, že se může dostat až na hranici života a smrti,

6) Miloš Zeman v závěrečné fázi nemusí uspět, avšak zdravotní stav pana Hradílka, držícího hladovku bude kritický, pokud vůbec předpokládaných 70 dnů přežije,

7) protestní hladovkou a případnou smrtí pan Hradílek zhola ničeho pozitivního nedosáhne, bude zbytečná.

Možná panu Hradílkovi křivdím. Možná si je pan Hradílek vědom, že nemá velkou šanci svým protestem uspět a zvrátit něco, co je předurčeno k neúspěchu. Možná si je vědom i nevratných následků, ,možná si fandí a vědomí, že tím snad vstoupí do historie a dějin české demokracie a státu, mu dodává odvahu se postavit něčemu, k čemu osobně zaujímá zásadní nesouhlas. Přesto mohu už dnes tipovat, jak jej i v případě jistého neúspěchu, bude mainstream vynášet jako hrdinu, který se snažil postavit M. Zemanovi, muže, který položil život ve snaze zabránit kandidatuře, případně znovuzvolení M. Zemana prezidentem České republiky. To vše navzdory tomu, že pokud ke zvolení Miloše Zemana dojde, bude zvolen demokraticky většinou hlasů občanů české republiky. K čemu bude platná jedna smrt člověka, který šel do boje nikoli ze zoufalství, ale z furiantství a představy, že jeho jméno bude navždy spojeno s volbami prezidenta v r. 2018? Mohu se mýlit ve výsledku voleb, ale výsledek jeho uvažovaného 70 denního nesmyslného hladovění, pokud dodrží své předsevzetí, lze očekávat s velkou přesností:+! Je to však jeho věc, jeho rozhodnutí.!

Krym, Sýrie, Zapad-2017... USA přiznávají, že jsou válečnými schopnostmi Rusů zaskočeny

$
0
0
České bitevníky L159A v barvách firmy Draken
bmpd / mbi
10.11.2017 LiveJournal, překlad Eurasia24

USA jsou překvapeny a zaskočeny nedávnými vojenskými úspěchy Ruska na Krymu a v Sýrii a snaží se nyní mobilizovat své síly tak, aby snížily své strategické zaostávání.

Zdrojem této informace není „ruská propaganda“, ale text nazvaný Washington remet la gommesur les conflits de haute intensite v odborném francouzském bulletinu Intelligence online.

Podle bulletinu se Washington pustil do utajovaného závodu ve zbrojení ve snaze čelit tomu, co Pentagon nazývá „strategické hrozby“. Těmi jsou především Moskva a Peking.

Pentagon se například obrátil na své spojence a spolupracující společnosti s výzvou, aby jako prostředníci poskytli podle svých možností armádě USA ruské a čínské letecké elektronické systémy (tj. systémy radioelektronického boje, palubní prostředky spojení a další elektronické vybavení a systémy řízení letounu).

Z jakého důvodu?

Tyto soudobé nejmodernější systémy by následně měly být instalovány do letounů výcvikových letek, které v rámci výcviku amerických pilotů působí jako „agresoři“. Letky a společnosti zajišťující tento druh výcviku jsou vybaveny vývojově staršími letadly (francouzskými Mirage F.1, českými L-39 a L-159), která Washington nakupuje prostřednictvím firem po celém světě. (Americké letectvo pro tyto účely využívá zřejmě i nezanedbatelné počty stíhacích letounů MiG-29 a Su-27, získaných z postsovětských zemí – pozn. edit.)

Přesto však Sbor náčelníků štábů (velení amerických ozbrojených sil) jen těžko nachází odpověď na zahraniční operace ruské armády: jsou velmi rychlé, účinné, pokaždé zaženou USA „do kouta“ a pravidelně Spojeným státům omezí manévrovací prostor ve vojenskopolitické sféře.

Obdobně se činitelé Pentagonu snaží za každou cenu získat nejnovější ruské technologie v oblasti protivzdušné a protiraketové obrany – ať již přes prostředníky, nebo přes spojence. USA se totiž nemohou smířit s tím, že může existovat něco jako „zákaz vstupu do vzdušného prostoru“ vyhlášeného pro letouny USA bateriemi protivzdušných raketových systémů S-400.

Efektivita těchto systémů přinutila USA, aby v touze po zachování možnosti vlastních leteckých operací nad některými oblastmi Sýrie zahájily s Ruskem „rozhovory o deeskalaci konfliktu“.

„Reverzní inženýrství“ a poté společný výcvik s „agresory“ umožňuje letectvu USA uskutečňovat proti ruským leteckým novinkám rychleji efektivní protiopatření.

Prodej komplexu S-400 a jeho zařazení do bojové služby v armádě jednoho ze spojenců USA určitě„přispěje“ k lepším znalostem a pochopení nových ruských technologií. (Zde je myšlena rusko-turecká dohoda ze září o prodeji systému S-400 Turecku; pozn. překl.)

To ale představuje jen nepatrnou část prostředků, které jsou vynakládány na vědecko-výzkumné a vývojové práce a na vypracování doktrín využití jejich výsledků jako odpovědi na „návrat“ vedení válek konvenčními způsoby. To vše po 15 letech, během nichž investice směřovaly do vývoje vojenských a průzkumných technologií požívaných v boji proti terorismu a islámským militantům.

Přesvědčivá demonstrace síly ruské armády během cvičení Zapad-2017, které se uskutečnilo uprostřed září v Bělorusku, vyvolala na čelech velitelského sboru USA studený pot. Během velitelské porady všech složek ozbrojených sil USA v úterý 10. října ve Washingtonu přiznal velitel amerických vojsk v Evropě (USAREUR) generál Ben Hodges, že nedávné kroky Ruska na Krymu, Donbasu a v Sýrii byly pro USA „zcela nečekané“.

USA podle něj nejsou připraveny k vedení „obdobných hybridních válek“, jež začínají tím, že se někde „zjeví malí zelení mužíčci“ a končí konvenčními bojovými operacemi. Hodgesův host, náčelník generálního štábu švédské armády Karl Engelbrektson, pak „zatloukl poslední hřebík do rakve“, když prohlásil, že západní státy „se příliš soustřeďují na konflikty nízké intenzity“.

Třebaže se změna priorit USA a NATO přímo dotýká Ruska, má na zřeteli i nárůst vojenské síly Čínské lidové republiky, která dnes vynakládá veškeré úsilí na to, aby zlikvidovala své zaostávání v oblasti vojenského letectva.


Zdroj: bmpd.livejournal.com
Překlad: mbi, Eurasia24.cz


Na řadě je „čínský sen“

$
0
0
Zbyněk Fiala 10.11.2017 VašeVěc
Prezident ČLR Xi Jinping chce využít posílení moci, kterého dosáhl na stranickém sjezdu, k obraně „čínského snu“, příležitosti obnovit významné postavení Země středu a čínské kultury a obklopit se mírovým, spolupracujícím prostředím.


Návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa v Číně teď přichází velmi vhod. Je to jen pár dní po skončení klíčové strategické události v této zemi, sjezdu čínské komunistické strany, který potvrdil ve funkcích stávajícího prezidenta Xi Jinpinga i premiéra Li Keqianga. Oba prezidenti tak mají volební období před sebou a z průběhu návštěvy je zřejmé, že vedle nejrůznějších podepsaných papírů by měla vynést také osobnější vztahy obou protagonistů. Tento záměr potvrdila velvyslankyně Čínské lidové republiky v Praze Ma Keqing na semináři k výsledkům stranického sjezdu. K návštěvě amerického prezidenta se vyjadřovala v diskusi.

Jak velvyslankyně Ma uvedla, jedná se už o třetí setkání prezidentů Trumpa a Xi: „Je tu snaha vybudovat těsnější kontakty, protože to je vždy dobrý počátek pro komunikaci vlád, které spojují velice komplexní vztahy nejsilnější země světa a největší rozvojové země světa“. Návštěva proto měla zahrnout i neformální schůzku. „Trump bude vřele přijat,“ zdůraznila velvyslankyně. Vše je na úrovni „státní návštěva plus“.

Jak dále vysvětlila, Čína má zájem o obnovu dobrého vztahu s USA. Nemá v úmyslu ohrožovat americké národní zájmy. Chce vymazat vzory chování z let studené války. Nabízí oboustranně výhodné vztahy - „win-win“.

Tolik velvyslankyně. Dodejme, že ve skutečnosti začíná jít o vztahy dvou rovnocenných zemí. Ekonomický výkon Číny se roku 2015 vyrovnal USA. Jistě, v Číně se o jeho HDP dělí víc lidí, ale celková hospodářská síla obou zemí je srovnatelná, to se zamluvit nedá. Lze také pitvat základní rozdíl, že Amerika je ekonomicky liberální, zatímco Čína je do jisté míry řízená podle centrálního plánu. To je však dělení chlupu nadél, protože s tím čínským plánem už to není zdaleka tak katolické, jako bývalo třeba u nás, a na druhé straně obrovské americké korporace, které ekonomice USA dominují, jsou uvnitř také centrálně řízené a plánují svou budoucnost.

V tempech hospodářského růstu však Čína jasně vede. Je to proto, že její systém je ekonomicky efektivnější, nebo je to jen důsledek faktu, že zdola se útočí snáz? Efektivnost v tom bude také. Jak na sjezdu konstatoval generální tajemník a prezident Xi Jinping, „Čína vede ve světě v obchodu, investicích do zahraničí a devizových rezervách.“

Zřetelný je rozdíl v cílech. V Americe jej tvoří „bottom line“, položka na spodním řádku výsledovky. Měří, kolik kdo vydělal, zda dosáhl zisku. V Číně se hraje na zisk taky, ale je tu i nadřazená hodnota. V hloubi úvodního projevu Xi Jinpinga jsem narazil na smysl čínské modernizační strategie. Xi jej vyjádřil prostými slovy, že lidé by z toho měli něco mít. Podobně stručně je tam popsána i další strategická směrnice, že země už se nikdy nesmí vrátit k někdejší rigiditě a izolaci.

To jsou zásadní sdělení. Komentáře vnějších pozorovatelů sjezdu obyčejně zdůrazňují, že generální tajemník a prezident Xi upevnil moc a získal postavení jako kdysi Mao Ce-tung. Osobně bych to interpretoval jinak. Xi vybojoval postavení, které mu umožňuje zabránit návratu situace, kdy přestárlí byrokrati přehlížejí potřeby lidí a vidí jenom nepřátele. Čína už se nesmí vracet za předěl, kterým se otevírá nová epocha. Vyjde z ní jako moderní socialistická společnost s postavením kooperativní světové velmoci. Naplní svůj „čínský sen“.

Hlavní slovo na pražském semináři k výsledkům 19. sjezdu KSČ měl analytik Jan Campbell, známý z příspěvků na Vaší věci. Uvedl, že signál nové epochy byl patrný hned před pěti lety, bezprostředně po nástupu Xi Jinpinga na nejvyšší post. Už tehdy se začalo se mluvit o „čínském snu“. Jde o obrodu národa i státu, který byl v opiové válce roku 1840 rozvrácen západními mocnostmi a natlačen do koloniální podřízenosti. Výsledkem byla chudoba a zaostalost, jejíž hloubku lze poměřovat délkou nápravy. Naplnění čínského snu tvoří páteř vize k roku 2049, ke 100. výročí vzniku Čínské lidové republiky.

Zajímavé je i to, co se na sjezdu nestalo. V nejvyšším vedení se vyměnili všichni mimo Xi a premiéra Li, ale nikdo z těch nových není tak mladý, aby mohl být považován za nástupce generálního tajemníka. Xi drží všechny otěže moci, kontroluje stranu, vojsko i stát. Campbell je přesvědčen, že to bude jako v Rusku, k žádné změně nedojde, dokud na to budou mít dnešní šéfové dost sil.

K Rusku má dnešní Čína hodně blízko, Campbell soudí, že to směřuje k nějaké alianci. Vnitřní vývoj však zůstává odlišný. V projevech generálního tajemníka Xi nenajdeme žádné pozitivní hodnocení perestrojky. Má ji spíš za varovný příklad. Bezbřehá kritika nevynesla konkrétní cíle, vedla k rozpadu Sovětského svazu a rozkrádání jeho národního bohatství. Čína dala přednost jasným ekonomickým reformám, ale nelze očekávat, že připustí vznik systému více stran se silnou opozicí.

Xi také od začátku usiluje o obnovu ideologického vlivu komunistické strany. Nejde o všudypřítomný opruz jako v Severní Koreji, ale základní hodnoty by měly být zřejmé. Součástí „čínského snu“ je i obroda čínské kultury a jejího vlivu na společenskou soudržnost. Campbell k tomu dodává, že když Xi mluví o ekonomii, nechápe ji v západním pojetí, ale v původním smyslu „umění vést domácnost“. Umění není věda. Nejde o výstřelek. Jak Campbell informoval , studenti vyšší matematiky na Stanfordu mají i kurzy estetiky, aby postřehli, jak krása potvrzuje správnost teorií a vzorců.

V čínské zahraniční politice Campbell vidí kombinaci měkké a tvrdé síly. Tou tvrdou je armáda, která nemá být nejsilnější (v tom na USA nikdo nemá), ale nejmodernější. Mimochodem, modernizace armády znamená také soustředění státních prostředků na výzkum, jehož výsledky pak nacházejí i civilní uplatnění. Je to tedy určitá forma vědní politiky a podpory vybraných technologií.

V základních zahraničně-politických směrnicích dominují kooperativní přístupy. Čína se otevírá, zpřístupňuje své trhy. Globalizace má být příležitosti pro spolupráci „win – win“, vydělají všichni. Tomu má sloužit budování infrastruktury Nové hedvábné stezky. Mluví se o prospěchu všeho lidstva. Lze za tím vidět zájem o lepší globální správu (global governance).

Čínská velvyslankyně Ma Keqing uvedla, že teď například probíhá v Šanghaji specializovaný veletrh pro dovozy do Číny. Ale roste i náročnost čínského trhu daná zrychlujícím technologickým vývojem. Sjezd potvrdil záměr zvýšit investice do výzkumu a vývoje na 2,7 procenta HDP. Vedle toho je tu obrovské tempo spontánního vývoje. Patří k němu například obrovské rozšíření plateb prostřednictvím mobilu ve funkci peněženky. Vzniklo jako aplikace, „kterou si vytvořili lidé sami, nebylo to na popud vlády.“

Na závěr setkání padla zmínka o tom, že Čína má zájem vylepšit technologickou spolupráci s Českou republikou. Velvyslankyně informovala, že by o tom měl jednat příslušný mistr, který přijede do Prahy, a připravuje se zvláštní seminář na toto téma.

Jiří Paroubek: Sprosťáctvím proti Zemanovi

$
0
0
Jiří Paroubek10.11.2017 zdroj
 

V posledních několika týdnech se některá média, a vyniká v tom zejména veřejnoprávní televize, zaměřují na otázku zdraví prezidenta republiky.
Musím říci, že i střízlivý pozorovatel jako jsem já, je tím poněkud ovlivňován. Ale upřímně, pokud prezident zhubnul, tak je to jen dobře. Koneckonců já sám jsem za poslední rok a tři čtvrtě zhubnul zhruba o 18 kilo a vím, jak mně to prospívá a jak dobře se cítím.


To, že prezident Zeman ve svých 73 letech zrovna nebude vypadat jako prvotřídní manekýn, je zřejmé. Od toho konec konců úřad prezidenta ani není. Nemusím se všemi kroky prezidenta souhlasit (a často nesouhlasím), ale jeho vyjádření mají stále hlavu a patu. A vypadá to, že jeho úsudek, byť s jeho závěry často nesouhlasím, svědčí o jeho dobré duševní kondici.

To, co si dovolilo jakési individuum, takto radní obvodu Brno – Střed z pastrany Žít Brno, které napsalo, že M. Zeman má rakovinu a zbývá mu 3 – 7 měsíců života, je neslýchané. Je jen dobře, že Zemanův ošetřující lékař MUDr. Kalaš z nemocnice na Homolce okamžitě takové tvrzení odmítl. Spekulace o Zemanově rakovině s metastázami na více místech těla, s kterými přišel onen brněnský lhář, jsou prostě neuvěřitelné.

Zdá se, že Zemana mají ve volební kampani porazit lži. A to lži o jeho zdravotním stavu. Zemana určitě neporazí ani nejnovější kandidát české pravice M.xTopolánek, který vstoupil do prezidentského klání.

Nejvyšší správní, nebo dokonce Ústavní soud by si měly posvítit na to, jak je možné, že někteří senátoři i poslanci poskytli podporu kandidatury více prezidentskými kandidátům. No, a pokud tomu tak opravdu je a kandidát na prezidentství tím nemá potřebný počet hlasů senátorů či poslanců, měl by z volebního souboje o prezidentství odstoupit. Možná, že je to právě případ M.xTopolánka.

M. Topolánek navíc není v naší zemi jen symbolem jistého korupčního období, které nyní „odstonal" jeho nejbližší kamarád M. Dalík odchodem do nápravného zařízení na několik let. M. Topolánek se svou vládou, založenou na přeběhlících z opačného politického tábora, zavedli systém politické korupce, který uplatňovali až do pádu své vlády. K tomuto pádu došlo mimo jiné také proto, že z vládního tábora se naopak vydělilo několik poslanců a poslankyň, kteří a které už se na vládní praxi Topolánkovy vlády nemohli dívat.

No a konečně, za éry Topolánkovy vlády došlo k útoku na sociální zákonodárství, a to útoku naprosto bezprecedentnímu. Došlo k útoku na daňové příjmy likvidací daňové progrese, čímž stát každoročně přišel nejméně o 60, spíše ale o 70 miliard svých příjmů. Prostě pro nižší příjmové a středně příjmové vrstvy občanů nebyla Topolánkova vláda právě požehnáním. A je potřeba to znovu připomínat.

Když bych si představil, že tento člověk má vyměnit M. Zemana v jeho křesle, tak ze zoufalství raději půjdu volit M. Zemana.


Jiří Paroubek

Harabin podal trestné oznámenie na politikov, ktorí umožnili bombardovanie Juhoslávie

$
0
0
10.11.2017   HlavnéSprávy

Štefan Harabin podal na Generálnej prokuratúre dňa 8.11.2017 trestné oznámenie za pomoc na hromadnom vraždení civilistov – bombardovanie v Juhoslávii – povolenie preletov tzv. tankovacích lietadiel cez územie SR.


Z trestného činu sú podozriví: Vláda SR v zložení Mikuláš Dzurinda – predseda vlády, Eduard Kukan, Brigita Schmögnerová, Gabriel Palacka, István Harna, Ivan Mikloš, Ladislav Pittner, László Miklós, Ľubomír Fogaš, Ľudovít Černák, Mária Machová, Milan Ftáčnik, Milan Kňažko, Pál Csáky, Pavol Hamžík, Pavol Kanis, Peter Magvaši a Tibor Šagát – ministri vlády, okrem Jána Čarnogurského a Pavla Koncoša ktorí za povolenie preletov nehlasovali.


V trestnom oznámení Harabin píše:
Z pohnútky svedomia a opierajúc sa aj o zmysel ustanovenia Článku 32 Ústavy Slovenskej republiky, podľa ktorého „občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v (tejto) Ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené“, podávam toto trestné oznámenie, lebo zrejme bola a je zneužívaná činnosť príslušných orgánov činných v trestnom konaní, keď v rozpore s ustanovením § 2 ods. 3 Trestného poriadku v znení v čase činu, ktoré zakladá povinnosť prokurátora stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel, do dnešného dňa z vlastnej iniciatívy nezačal vo veci konať, hoci sa o relevantných skutočnostiach prokurátor dozvedel z tlače a vysielania televízií, resp. hoci generálny prokurátor sa o obsahu rokovania Národnej rady Slovenskej republiky na jej 11. schôdzi v období od 31. marca do 14. apríla 1999 dozvedel priamo alebo zo zápisnice o tejto schôdzi.

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky 22. marca 1999 dostalo nótu Spojených štátov amerických , ktorou sa žiadal súhlas alebo povolenie preletov tzv. tankovacích lietadiel nad územím Slovenskej republiky. Severoatlantická aliancia sa 23. marca 1999 oficiálne obrátila listom (nótou) na vládu SR so žiadosťou o poskytnutie vzdušného priestoru na výkon vzdušnej operácie nad teritóriom Juhoslovanskej zväzovej republiky.

Vláda SR v zložení Mikuláš Dzurinda – predseda vlády, Eduard Kukan, Brigita Schmögnerová, Gabriel Palacka, István Harna, Ivan Mikloš, Ladislav Pittner, László Miklós, Ľubomír Fogaš, Ľudovít Černák, Mária Machová, Milan Ftáčnik, Milan Kňažko, Pál Csáky, Pavol Hamžík, Pavol Kanis, Peter Magvaši a Tibor Šagát – ministri vlády (t. j. bez súhlasu Jána Čarnogurského a Pavla Koncoša – ďalších ministrov, členov vlády), na svojom zasadnutí 24. marca 1999 toto povolenie udelila.

Podnetom na túto diskusiu boli uvedené dve nóty, ktorých konkrétne vymedzenie o aké lietadlá by malo ísť, teda či o tankovacie lietadlá, obsahovala iba jedna nóta, v dôsledku čoho vzniklo určité nedorozumenie aj medzi samotnými členmi vlády o konkrétnom obsahu súhlasu vlády. Problémom sa preto vláda zaoberala ihneď po Veľkej noci v utorok 6. apríla 1999, kde okrem odstránenia nedorozumenia vláda rozhodla o zjednodušení povoľovacieho systému na individuálne lety a prelety (ako aj o humanitárnej pomoci 80 mil. Sk).

Podľa vyjadrení najmä predsedu vlády Mikuláša Dzurindu a Eduarda Kukana (ministra MZV SR) vychádzala vláda z integračných ambícií SR o členstvo v NATO a z jednoznačnej politickej orientácie na NATO, ako aj zo snahy prispieť k zabráneniu humanitárnej katastrofe v juhoslovanskej oblasti Kosovo. Dôležitosť a citlivosť danej problematiky bola dôvodom toho, že o udelení súhlasu rokovala vláda a udelila súhlas operatívne na svojom zasadnutí 24. marca 1999 bez toho, aby predtým informovala Národnú radu SR a mala k dispozícii jej stanovisko (uznesenie).

Predmetné rozhodnutie vlády pritom nevytvorilo precedens, nakoľko obdobný súhlas bol udelený už v rokoch 1996 a 1997 v súvislosti s preletmi lietadiel členských štátov NATO na zabezpečenie úspešného priebehu operácie IFOR a SFOR v Bosne a Hercegovine.

Plne do kompetencie Generálneho štábu Armády SR na základe politického vyjadrenia MZV SR patrí rozhodnutie o udelení stáleho diplomatického povolenia pre prelety civilných a vojenských lietadiel nad územím SR.

Rozhodnutie o útokoch v r. 1999 bolo prijaté po konzultáciách s (niektorými) členskými štátmi OSN, OBSE a ostatnými medzinárodnými organizáciami, ktoré vtedy pôsobili v Kosove. Vláda považuje raketovo-leteckú operáciu NATO voči vybraným vojenským cieľom v Juhoslávii po vyčerpaní politických možností, za krajnú alternatívu, pričom vláda SR postupovala v zmysle svojich kompetencií. Neporušila Ústavu SR ani iný zákon a opierajúc sa o široký mandát voličov z parlamentných volieb uplatnila svoje právo a svoju povinnosť v takýchto situáciách konať.

Na rokovaní parlamentu v tejto súvislosti bolo proklamované, že SR nemá záujem, aby vznikol precedens, že kdesi bude založený etnický miništát a zmenia sa hranice. Riešenie kosovskej krízy malo zabezpečiť aj nezmeniteľnosť súčasných medzinárodne uznaných hraníc európskych štátov a vytvoriť zmysluplný autonómny región Kosovo.

Prezident Spojených štátov amerických Bill Clinton v masovokomunikačných prostriedkoch, vrátane televízie, povedal v tejto spojitosti, že na základe strategického scenára Pentagonu ide o rozmiestnenie vojenských jednotiek USA a jeho spojencov na území Kosova. 


A stalo sa, že Kosovo je ako samostatný štát vytvorený a uznaný predovšetkým USA aj štátmi NATO, ktoré sa útoku na Juhosláviu aktívne zúčastnili a na území Kosova je vybudovaná jedna z najväčších vojenských základní mimo územia USA s 8 až 10 tisíc vojakmi a príslušnou vojenskou technikou (Camp Bondsteel).
 
Podľa vyjadrení generálneho tajomníka OSN Kofi Annana „že podľa Charty OSN za dodržiavanie medzinárodného mieru a bezpečnosti vo svete zodpovedá predovšetkým Bezpečnostná rada OSN. NATO nedostalo súhlas BR OSN na vojenskú akciu proti Juhoslávii. V rámci princípov Charty OSN pomoc agresorovi v akomkoľvek rozsahu sa tiež považuje za agresiu“.

Slovenská republika v inkriminovanom čase nebola členom NATO a predmetné nóty USA a NATO sa netýkali udelenia stáleho diplomatického povolenia na prelety a pristávanie lietadiel na území SR.

Požiadavku USA a NATO o povolenie preletu tankovacích a vojenských bombardovacích lietadiel nad vzdušným priestorom Švajčiarska, Rakúska a Grécka tieto štáty odmietli s argumentáciou, že nie je pre to nijaký dôvod. Grécko pritom už v tom čase bolo plnohodnotným členom NATO.

S prihliadnutím na túto skutočnosť bol postoj Slovenska kľúčový z hľadiska strategického významu jeho súhlasu, lebo bez neho by sa tankovacie a bombardovacie lietadlá dostali na územie Juhoslávie zo severnej časti Európy iba cez Nemecko, Francúzsko a Taliansko. Súhlas slovenskej vlády teda výrazne skrátil letovú trasu a umožnil priame a intenzívne bombardovanie Juhoslávie.

Vzhľadom na túto skutočnosť, ktorá zvýrazňuje strategickú polohu SR, neobstojí argument, že súhlas vlády SR s preletmi nad územím SR nás výrazne priblížil k vstupu do NATO. Práve neudelenie súhlasu by zvýraznilo strategickú polohu SR a potrebu jeho začlenenia do NATO.

Treba v tejto spojitosti zdôrazniť, že účel nesvätí prostriedky. A už vôbec nie vtedy, ak v čase mieru sú argumentom a prostriedkom bomby. Akceptovanie argumentov vlády SR by znamenalo legalizovanie nadradenosti dosiahnutia cieľa páchateľom bez dodržania zákonných podmienok. Napr. v prípade cieleného a účelového úmyselného usmrtenia páchateľa bez splnenia kritérií nutnej obrany, ev. krajnej núdze, by páchateľ nebol trestne zodpovedný, lebo konal v záujme dosiahnutia cieľa.

V demokratickom a právnom štáte musí platiť, že dodržiavanie ľudských práv, vrátane práva na život, nemožno vynucovať porušovaním ľudských práv, najmä práva na život, bombardovaním nevinného civilného obyvateľstva, detí, žien a prestárlych osôb, nemocníc a škôl. Naopak. Takýto počin možno označiť za zločin proti ľudskosti. 

Pre úplnosť uvádzam, že inkriminovaná aktivita vlády SR 24. marca a 6. apríla 1999 nenapĺňa ani podmienky krajnej núdze pre závažnejší následok (§ 24 ods. 1 Trestného zákona, ďalej len „Tr. zák.“), pretože konanie bolo individuálne neadresné a zasiahlo nevinných ľudí, zo strany ktorých žiadne nebezpečenstvo nehrozilo ani USA a NATO, ani členom vlády SR, vrátane predsedu vlády, ani Slovenskej republike. V bombardovanej oblasti Juhoslávie žilo v tom čase niekoľko desaťtisíc Slovákov. Jednou z prvých obetí bombardovania bol Slovák, 19 ročný vojak Ján Kukučka z Padiny, obce vzdialenej asi 10 km od Kovačice. Jeho mŕtvolu odovzdali rodičom ráno 31. marca 1999.

Bombardovanie Juhoslávie trvalo 3 mesiace a zahynulo počas neho cez 2000 civilistov, spôsobilo na niektorých miestach zvýšenú rádioaktivitu a obrovské materiálne škody. Do 13. apríla 1999 padlo v prepočte na jedného obyvateľa 9 kg trhavín trinitrotoluénu, čo malo za následok do uvedeného dňa aj 81 zničených základných škôl, 42 stredných škôl, 6 vyšších škôl, 21 fakúlt univerzít, 6 študentských domovov (internátov) a 6 učňovských škôl. Už v uvedenom čase teda na územie Juhoslávie padol dvojnásobok bômb v porovnaní s atómovou bombou zhodenou na Hirošimu. Argument vlády SR o snahe zabrániť humanitárnej katastrofe v Juhoslovanskej oblasti Kosovo bombardovaním aj nevojenských cieľov a civilistov (detí, žien, starcov) je prinajmenšom cynické.

Pokiaľ sa týka súhlasu vlády SR v rokoch 1996 – 1997 s preletmi lietadiel (vojenských) nad územím SR a účasťou a pomocou jednotkám IFOR a SFOR tento súhlas – na rozdiel od súhlasu vlády 24. marca a 6. apríla 1999 bol udelený na základe pravidiel medzinárodného práva, pretože o všetkých príslušných otázkach bolo rokované a o aktivite SR bolo rozhodnuté na základe mandátu BR OSN a OSN. Išlo o mierovú akciu (operáciu) a nie o vojenskú agresiu (útok) NATO.

Prípadné súkromné rokovania predsedu vlády SR alebo ministra zahraničných vecí s inými predstaviteľmi štátu alebo medzinárodnej organizácie z hľadiska rozhodovania vlády 24. marca a 6. apríla 1999 je irelevantné a nemôže slúžiť ako argument pre dôvodnosť a procesnú oprávnenosť príslušného vládneho rozhodovania a rozhodnutia.

Treba ešte poznamenať, že mandát od voličov majú len priamo volený prezident SR a poslanci Národnej rady SR. Nie členovia vlády SR. Tí majú mandát od poslancov Národnej rady SR, aj to – spravidla – iba od poslancov vládnucich strán. Odvolávať sa preto na „široký mandát od voličov“ je scestné a účelové, najmä v situácii, keď občania dali najavo svoj nesúhlas s bombardovaním Juhoslávie – napr. demonštráciou pred budovou amerického veľvyslanectva. A žiadna manifestácia na podporu bombardovania Juhoslávie nebola. Nebola ani manifestácia na rozhodnutie vlády o umožnení preletov bombardovacích lietadiel NATO za účelom výkonu vzdušnej operácie nad územím Juhoslávie. 


Celé trestní oznámení ZDE.


Štefan Harabin(* 4. května1957, Ľubica, Československo) je slovenský právník a soudce. Do roku 2014 působil ve funkci předsedy Nejvyššího soudu Slovenské republiky. V první vládě Roberta Fica zastával v letech 20062009 funkci místopředsedy vlády a ministra spravedlnosti Slovenska.

20 odpovědí českým rusofobům!

$
0
0
Jaromír Bradávka
10.11.2017   Rukojmí
Transsibiřská magistrála vede z Moskvy do Vladivostoku a měří 9 288 km. A.A. Aljechin byl ruský šachista, mistr světa v letech 1927-1937 a jeden z nejlepších šachistů všech dob.

MCHAT je zkratka pro Velké moskevské akademické divadlo, jedné z nejslavnějších divadelních scén světa, jehož spoluzakladatelem byl v r. 1904 slavný režisér K.S. Stanislavskij.

G.J. Rasputin byl „temná postava“ ruských dějin, mystik a léčitel, na dvoře cara Mikuláše II. vlivný zákulisní rádce. Proslul skandálním životem a na konci r. 1916 byl zavražděn.

Ikona je náboženský obraz na dřevě z oblasti východního křesťanství – pravoslavné a řeckokatolické církve. Námětem ikon je vyobrazení Krista, bohorodičky a světců a výjevy z jejich života. Zpravidla jsou umístěny v chrámech a muzeích, ale mají je i lidé doma.

K.E Ciolkovskij byl ruský vědec, zabývající se konstrukcí raket, a zakladatel kosmonautiky.

Samovar je ruská tradiční osobitá nádoba s vlastním zdrojem energie určená k přípravě čaje.

M.I. Kutuzov byl ruský generál z období napoleonských válek. Proslavil se bitvou u Borodina a následným vyhnáním Napoleona Bonaparta z Ruska.

Hokejisté SSSR se poprvé zúčastnili mistrovství světa v r. 1954 ve Stockholmu a stali se mistry světa.

S.P. Koroljov byl ruský letecký a raketový konstruktér a zakladatel ruského raketového a kosmického programu.

Nejdelší ruskou řekou je Jenisej.

I.V. Mičurin byl ruský šlechtitel a ovocnář, který proslul šlechtěním mrazuodolných ovocných odrůd, zejména jabloní.

Jako první Rus Nobelovu cenu získal:

Ivan Petrovič Pavlov v r. 1904, obor fyziologie a medicína

Jako první občané SSSR Nobelovu cenu získali:

Nikolaj Nikolajevič Semenov v r. 1956 za chemii

Pavel Alexejevič Čerenkov v 1958 za fyziku

Boris Leonidovič Pasternak v r. 1958 za literaturu

Andrej Dmitrijevič Sacharov v r. 1975 za mír

D.I. Mendělejev byl ruský chemik a tvůrce tabulky periodické soustavy prvků.

Hranici mezi Evropou a Asii tvoří pohoří Ural na východě a Kavkaz na jihu.

P.I. Čajkovskij byl největší a nejslavnější ruský hudební skladatel. Nejznámější je jeho Koncert pro klavír a orchestr b moll a balet Labutí jezero.

Ermitáž je museum a obrazárna v Petrohradě (dříve Leningrad), jedno z největších na světě. Založila ji Kateřina Veliká v r.1764.

První kosmonautka světa se jmenovala Valentina Vladimirovna Těreškovová a do vesmíru odstartovala 16.6. 1963.

Matrjoška je dutá dřevěná, rozkládací a malovaná panenka, která v sobě obsahuje stejnou, ale menší panenku a ta zase další a další až po nejmenší. Je prvkem ruského lidového umění, i když původní motiv pochází z Japonska.

A.P. Maresjev byl sovětský letecký stíhač, který v průběhu bojů 2. světové války přežil sestřelení, ale přišel o obě nohy. Po vyléčení se vrátil zpět k stíhacímu letectvu, jako letec s protézami sestřelil 7 nepřátelských letadel, za což obdržel titul Hrdina Sovětského svazu. Jeho příběh ztvárnil spisovatel B. Polevoj ve válečném románu Příběh opravdového člověka.

Prémie:

Na Kubáni žijí kubáňští kozáci a na Kubě kozaté Kubánky ...

( Kubáň je oblast v jižním Rusku při pobřeží Černého a Azovského moře.)

Tak kolik jste získali bodů za správné odpovědi?

Rozhovor prezidenta republiky Miloše Zemana pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

$
0
0
10.11.2017   Hrad
autor pořadu ředitel TV Barrandov Vladimír Soukup

Tentokrát na závěr rozhovoru anekdota od prezidenta k VŘSR, nenechte si ujít...
Pane prezidente, v posledních několika dnech vypadá, že hlavním tématem prezidentské předvolební kampaně bude Vaše zdraví. Máte oficiální vyjádření k těm spekulacím, které rozvířil, myslím, brněnský politik Bartík? Mimo jiné na něm je zajímavé, že je to údajně poradce předsedy vlády Sobotky.

Proti korupci, ano.
Proti korupci.

Co na to říct. Kampaň se stává stále špinavější a špinavější. Tato špinavost je dost zvláštní, protože si uvědomte, že lidé slabších povah budou říkat, tak já bych toho Zemana volil, ale teď jsem se dozvěděl, že on má rakovinu, která metastázuje, že má před sebou tři až sedm měsíců života. No a tak proč bych ho volil, když je na tom takhle. Lidé slabších povah, já věřím, že jich není tak mnoho, ale někteří určitě jsou. Kdybych použil svého oblíbeného výrazu, že ten člověk je svině, tak mě zase někdo obviní z vulgarismu, ale on je svině, protože tohle se prostě nedělá. Na druhé straně, nejenom, že moji lékaři vydali prohlášení, že ten člověk lže, to je jedna stránka věci, ale na druhé straně budeme od něj vyžadovat nejenom omluvu, ale také pět milionů korun. A víte proč pět milionů korun? Protože tady už jednou byl takový případ útoku na jiného prezidenta. Jmenovalo se to Václavka a Dášenka, možná že si na to ještě vzpomenete, pane Soukupe.

Ano, ano, ano.

A kdybychom to vysoudili, tak to samozřejmě dáme do mého volebního fondu a prostředky, které v něm zůstanou, mohu podle zákona věnovat na charitativní účely, takže nakonec ten člověk prospěje dobré věci, protože to všechno půjde na Klokánky, na Fond ohrožených dětí.

Jestli se něčemu dá říkat podpásovka, tak je to toto, protože takovýmto pomluvám, útokům, tvrzením se nelze efektivně bránit.

Ale lze, vydáte lékařskou zprávu, jenomže jsou lidé, kteří věří těmhle tvrzením a nevěří lékařům. A víte, jak se říká lidem, kteří diagnostikují na dálku? Šarlatáni. Šarlatáni, kteří dokáží odhadnout třeba z toho, že se podívají na obrazovku, jestli je ten člověk zdravý nebo nemocný, když je nemocný, jakou nemoc má. A takových šarlatánů bylo v historii léčení lidského pokolení velice mnoho.

Ve filmu Pochyby to přirovnávala, pomluvu a princip pomluvy, přirovnávala k tomu, že když roztrhneme polštář plný peří ve větru, tak prostě potom všechna peříčka už nemůžeme posbírat. Tak budu doufat, že těch peříček se posbírá co nejvíce.

Já mám velmi obdobou analogii. Zubní pasta se dá z tuby vytlačit, ale už ji nikdy nemůžete nacpat zpátky.

Pane prezidente, do prezidentské volby se přihlásil na poslední chvíli Mirek Topolánek, bývalý český předseda vlády a jedna z velmi kontroverzních postav politiky posledních dejme tomu patnácti let. Já vím, že jste říkal, že se o prezidentských kandidátech, o svých soupeřích vyjadřovat nechcete, ale přesto. Je to velmi kontroverzní postava, nechcete to okomentovat?

Z důvodu, který jste sám uvedl, to okomentovat nechci, ale co bych pro Vás neudělal. Zcela bez souvislosti s touto kandidaturou konstatuji, že před několika málo dny nastoupil do vězení Marek Dalík, stačí?

No, šéfredaktor Mladé fronty Jaroslav Plesl uvedl, že volby v posledních letech v České republice nejsou volbami, ale lidovým soudem. Kandidaturu Mirka Topolánka v tomto kontextu okomentoval tak, že lidový soud ho odsoudí právě za to, za ty kontroverze s korupcí, Markem Dalíkem a podobně.

Tak koneckonců každá volba je svým způsobem lidový soud, to není nic nového. Jde jenom o to, aby ten soud nekončil autodafé, tedy upálením, a aby člověk, který byl odsouzen v tomto případě ani nemusel do vězení, ale trávil pokojný důchod například na Vysočině jako v mém případě.

Víte, mě tenhle komentář Jaroslava Plesla zaujal právě z toho důvodu, že v několika předchozích našich rozhovorech jsme hovořili o tom, že politika se možná posouvá více k marketingu a jde více o charisma nebo autentičnost vůdců než o programy, a v tomto kontextu možná to, ten lidový soud, je trefné označení.

Ne úplně, protože já jsem si teď vzpomněl na známý a slavný příklad televizní a rozhlasové diskuze Nixona s Kennedym, a Vy víte, pane Soukupe, že lidé, kteří poslouchali rozhlas, říkali, že to Nixon vyhrál, a lidé, kteří se dívali na televizi, říkali opak z toho prostého důvodu, že Kennedy byl opálený, Nixon se potil, prostě tady vidíte, co dělá televize. Takže byl to marketing, nebo to byl lidový soud? V tomto případě asi marketing.

Pane prezidente, u kandidátů je ještě zajímavá jedna věc. V posledních dnech se rozhořela debata o ustanovení zákona, který říká, že prezidentský kandidát musí doprovodit svoji kandidaturu, nebo doložit svojí kandidaturu, buď padesáti tisíci podpisy občanů nebo dvaceti poslanců anebo deseti senátorů. Někteří ti poslanci nebo senátoři si to vyložili tak, že mohou podpořit více kandidátů, a podepsali více kandidatur. Na mě to nepůsobí úplně logicky. Já jsem četl oba dva, jak zastánce výkladu Ministerstva vnitra, to znamená, že mohou, tak i odpůrce. Pokud to totiž dovedeme do mírně absurdního výkladu nebo představy, tak deset senátorů, pokud bude dostatečně dlouho sedět a dostatečně dlouho podepisovat, tak může nechat kandidovat třeba sto tisíc obyvatel. Takto to zákonodárce asi nemyslel. Váš názor, co Vám říkají Vaši poradci, jak to dopadá?

Já se v tomto případě neptám svých poradců, protože názor, který Vám teď řeknu, zastávám dlouhodobě. Já totiž odmítám možnost, protože je to relikt parlamentní volby prezidenta, aby vůbec poslanci nebo senátoři toto mohli navrhovat nebo nominovat, a to z toho důvodu, že se tady zakládá nerovnost mezi občany. Jeden senátor váží totéž co pět tisíc normálních občanů. Jeden poslanec dva a půl tisíce, ale senátoři a poslanci přece nejsou nadlidé, čili moje doporučení zní, odstraňme v zákoně o přímé, zdůrazňuji přímé, volbě prezidenta toto nesmyslné ustanovení, protože ten, kdo si nedokáže sehnat padesát tisíc podpisů, je upřímně řečeno v očích občanů diskvalifikován. Celkový počet aktivních voličů nebo lidí s volebním právem je osm a půl milionu, jak když nedokážete najít padesát tisíc podporovatelů, tak chcete vyhrát prezidentské volby? Tak potřebujete dva až tři miliony hlasů, a ne padesát tisíc.

Pane prezidente, je tady ještě jedna věc u těch aktualit, která mě napadla. Před několika lety čeští miliardáři si začali kupovat média. A všichni unisono říkali, že si to nekupují kvůli vlivu na politiky a tak dále, ale kupují si to kvůli zisku, protože je to dobrý kšeft. Zmíním tři, pan Babiš, pan Křetínský, pan Dospiva. A teď to vypadá tak zvláštně, úplně stejní miliardáři, kteří si kupovali ty média a všem nám vysvětlovali, že si je kupují kvůli kšeftu, si kupují ty politiky. Pan Babiš si tedy nikoho nekoupil, ten je politikem sám a pravděpodobně bude předsedou vlády. Pan Křetínský si tedy pořídil pana Topolánka, protože pro něj pracuje, a pan Dospiva si tedy pořídil pana Robejška, to se mu moc nepovedlo, ale ten princip, kecali nám tedy? Je to nájezd miliardářů do politiky?

Dá se říci, že to byl spíše vývoj jejich názorů, ale to je chytrá otázka, pane Soukupe, protože já jsem si to nedávno uvědomil taky.

Oni jsou to totiž ti samí lidé.

Ano, jde o to, dokonce je tam ještě jeden miliardář, a to byl myslím ten, kdo si koupil pana Kulhánka, tedy, s prominutím, koupil.

Ano, ano.

Ale už nevím, jak se jmenuje.

Pan Sehnal.

Sehnal, ano, ten založil myslím neúspěšně novou Občanskou demokratickou alianci, ale to už je trošku jiný příběh. Mně se to říká, pane Soukupe, mě si nikdo nekoupil, to zaprvé. A miliardář taky nejsem, to zadruhé. Takže já se na to můžu dívat s nadhledem jako z obláčku a můžu to kriticky komentovat.

Víte, kdo se dá koupit, nemá kandidovat na prezidenta, ať kandiduje na obecního radního, tam to tolik nevadí, ale kandidovat na nejvyšší funkci ve státě, a přitom lidé o něm budou vědět, že je to koupená loutka, financovaná, kde transparentní účet je zasypáván penězi tohoto miliardáře. No, pane bože, jaký to smysl?

Tedy mohu říci, našich rozhovorů jsme dělali takřka třicet, jak jsme se shodli, prezidenta Miloše Zemana si skutečně nikdo koupit nemůže. To mohu garantovat.

Pane prezidente, minulý rozhovor, minulý týden jsme hovořili o faktu, že nechcete po Andreji Babišovi doložení většinové podpory Parlamentu před tím, než ho jmenujete předsedou vlády. Hovořili jsme o různých konsekvencích, o tom, že vláda bude mít všechny exekutivní pravomoci a o určitých rizicích. Piráti se vyjádřili tak, že pokud se toto stane, obrátí se na Ústavní soud. Odhadujete reálnost, že tu žalobu podají a případně její úspěch?

Já si myslím, že Piráti si dodatečně nastudují ústavu, protože co inzerují, že chtějí v té žalobě vyjádřit? Že prezident je povinen v případě, že neuspěje třetí pokus o jmenování premiéra, aby se rozpustila Sněmovna a do šedesáti dnů se vypsaly předčasné volby. Až si Piráti přečtou ústavu, tak zjistí, že v ústavě je věta, ‚prezident může rozpustit Sněmovnu‘, nikoli musí. Mimochodem četl jsem velmi zajímavý rozhovor Pavla Rychetského, poněkud později, než jsem sám toto řekl, kde Pavel Rychetský v podstatě říká totéž. On dokonce říká doslova, že v takovém případě, pokud by tedy prezident nerozpustil Sněmovnu, by vláda bez důvěry mohla vládnout celé své funkční období. Tak když to říká i předseda Ústavního soudu ve veřejně publikovaném rozhovoru, proč bych to neříkal i já jako právní laik.

Ale tak obecně platí, že zákon je zákon, a ústava je nejvyšším zákonem státu a je potřeba text zákona ctít, ať se nám líbí nebo nelíbí. To platí pro každého, tak pokud je to tak, tak nepochybně předseda Ústavního soudu je nejvyšší autoritou u výkladu ústavy. Když jsme u Pavla Rychetského, on se dokonce vyjádřil v jednom z rozhovorů tak, že, teď mu vkládám tedy do úst spíše svoji interpretaci, není si jist, jestli by předsedou Sněmovny měl být představitel hnutí ANO právě z toho důvodu, že v případě, že dojde ke třetímu pokusu o sestavení vlády, tak předsedou Sněmovny by neměla být osoba, která rozhoduje zcela podle libovůle. Zákonodárce tedy myslel toto právo, které dal předsedovi Sněmovny, tak, že on je povinen před tím, než to právo uplatní, než předsedu vlády jmenuje, najít si ve Sněmovně sto jedna poslanců, právě, a předseda Sněmovny to právo má právě proto, že je předsedou Sněmovny. To znamená, tu situaci ve Sněmovně zná a lze dovodit tedy, že je otázkou, jestli by předsedou Sněmovny měl být představitel hnutí, které se dvakrát po sobě…

Tak zaprvé, Pavel Rychetský není poslanec, a nechme poslancům, ať si tuto věc vyřídí mezi sebou. Zadruhé, to, co jste teď říkal, je trošku zmatené, protože ani předseda Sněmovny není věštec a nemůže předem odhadnout, jak ta která volba dopadne. Podle mého názoru daleko důležitější je, aby předsedou Sněmovny byla obecně uznávaná osobnost, a pan Vondráček napříč politickým spektrem takovou obecně uznávanou osobností je, a bohužel jich máme ve Sněmovně tak málo, že zahodit tuto šanci by byla chyba. Vzpomeňte si na nešťastného Mílu Vlčka, který tam byl provizorně, a nakonec se ukázalo, že provizorium je velmi dlouhodobé.

No já jsem se ptal na to, nebo upozornil jsem na názor Pavla Rychetského, že to poslední třetí právo jmenovat předsedy vlády není tedy libovůlí předsedy Sněmovny, ale že podle názoru předsedy Ústavního soudu je povinen si předtím zjistit podporu v té Sněmovně.

Není povinen, vůbec není. A znovu opakuji, já chápu, že se Pavel Rychetský často vyjadřuje i k věcem, které se ho příliš netýkají, ale v tomto případě znovu doporučuji, ať to ponechá poslancům, mají větší hlavu.

Zmínil jsem žurnalistu Jaroslava Plesla, ještě je jeden žurnalista, takový Karel Gott české žurnalistiky nebo možná Iveta Bartošová české žurnalistiky, Jindřich Šídlo, který upozornil na sociálních sítích na to, že vítězná strana měla předsedu Sněmovny v novodobé české historii třikrát, zatímco jiná strana čtyřikrát. To znamená, že žádná tradice neexistuje.

No dobře, ale když tomu tak bylo, tak ta jiná strana, tedy opoziční strana, byla víceméně stejně silná nebo téměř stejně silná jako ta strana vítězná. Dám příklad, ODS a tehdejší, nikoli dnešní, sociální demokracie měly po třiceti procentech a lišily se několika málo procenty. Tam je možné se dohodnout, tam je to v pořádku, ale, pane Soukupe, jak je možné, aby strana, která má jedenáct procent, kandidovala svého předsedu na předsedu Poslanecké sněmovny?

Dobře, poslední otázka k této situaci, k této, propletenci vztahů při jmenování vlády. Hodně se mluví teď o beznadějnosti té situace, že prostě jednoznačná většina není. Ona by byla, ale pan Babiš říká, že nepůjde vládnout s panem Okamurou. Piráti zase říkají, že nebudou vládnout s Babišem, stejně jako ODS. Hodně se mluví o takové analogii s rokem 98. Vy, při sestavování vlády to vypadalo, že jste byl v podobně beznadějné situaci, a nakonec jste řešení našel, opoziční smlouvou. Vidíte teď nějaké elegantní řešení, jak z toho ven?

Ale ano.

Váš osobní názor?

Můj osobní názor, který je ale opřen o veřejná prohlášení některých řekněme představitelů politických stran, je, že už ta nevůle jít do vlády s Andrejem Babišem se drolí. Připomínám prohlášení Vojtěcha Filipa, že je ochoten za určitých podmínek tolerovat Babišovu menšinovou vládu. Když jsem se ho ptal, jaké podmínky to jsou, tak mně říkal, že je to přijetí zákona o obecném referendu. Žádný problém. Jasný postup při zvyšování minimální mzdy, žádný problém, a ještě něco, což také nebyl žádný problém. Zaregistroval jsem dokonce i vyjádření Ivana Bartoše, že očekává, že při druhém pokusu bude vláda sestavena. A podle mého názoru jsme teprve na začátku. Já znovu a znovu opakuji, že koaliční vyjednávání vede pouze a jedině Andrej Babiš, a nikoli já a ani se o to nesnažím. Já jenom mapuji terén, abych znal názory těch relevantních politických hráčů, ale jsem také toho názoru, že k třetímu pokusu, o němž jsme před chvíli mluvili, možná vůbec nedojde, a že věc se vyřeší v pokusu druhém.

Takže se domníváte, že to klubko se začíná pomalu rozplétat a dejme tomu chvilku času a ono se rozplete? Tak tomu mám rozumět?

Já bych řekl, že, aniž bych tvrdil, že se zrovna strany budou předhánět, kdo uzavře dohodu s Andrejem Babišem, to by bylo příliš cynické a příliš zbrklé, tak si myslím, že s plynutím času jejich ochota bude narůstat.

Pane prezidente, trošku jsme při debatách o sestavení nové vlády zapomněli na tu stávající. No, my jsme na ní zapomněli, protože o ní není takřka vůbec slyšet. Funguje ještě, vládne nám někdo? Já jsem si to uvědomil dneska ráno, že vlastně několik dnů jsem v médiích neviděl vůbec žádný výstup?

Ta vláda je ve stavu potenciální demise, aktuální demise samozřejmě přijde, až budou zvoleny orgány Poslanecké sněmovny a až se podaří zabránit panu Kalouskovi v jeho pokusech obstruovat, to znamená nevolit tyto orgány. Uvědomte si, pane Soukupe, že by to v podstatě znamenalo i problém se státním rozpočtem a schvalováním zákona o státním rozpočtu a řadu dalších věcí. Nicméně vážím si toho, že všechny ostatní parlamentní subjekty tento šílený a zlovolný nápad pana Kalouska, který je v podstatě dán jenom jeho pomstychtivostí, už není ministr financí, málem se nedostal do Sněmovny, tak se alespoň snaží škodit, že, ochromit činnost Sněmovny. A protože ostatní to odmítli, tak si myslím, že až se pan Kalousek vymluví za řečnickým pultem, což mu evidentně dělá dobře, tak že Sněmovna se vrátí k normálnímu pořádku.

Pane prezidente, pojďme opustit českou politiku, k té už toho asi více neřekneme nebo není více věcí, které mě napadají, na co se zeptat, protože ta situace se mění a upřímně řečeno všechno je pořád ve fázi spekulací. Jeden říkal, druhý říkal a třetí možná něco věděl. Pojďme to nechat být.

Pane prezidente, světem, zejména v Americe, v Británii, v Německu, hýbe kampaň #MeToo. To #MeToo znamená, že ženy na sociálních sítích se přihlašují, komentují svoje zážitky se sexuálním nátlakem. Já bych to jaksi definoval tak, že sdílejí zážitky s muži, kteří přeskočili fázi dvoření a chtěli přestoupit rovnou k fázi tělesného přibližování a zejména jde samozřejmě o to, že zneužili svoji pozici nadřízeného, producenta, který přiděluje herečce roli, je šéfem a tak dále. Není spíše divné to, že se u nás o tomto nemluví a tam se mluví, než naopak?

Tak Američané dali světu kromě užitečných věcí také jednu věc méně užitečnou, která se jmenuje harassment a která často spočívá ve vydírání mužů ženami. Já jsem četl jeden odkaz #MeToo: „před patnácti lety mě tehdejší ministr plácnul po zadku“, cituji doslova. Před patnácti lety, dobře, takže to je harašení s velmi zpožděným časovým účinkem. Pane Soukupe, stejně jako třeba prohibice, která ve Spojených státech selhala, i harašení jednou ustoupí ze scény dějin a bude nahrazeno něčím daleko užitečnějším, například krásným lidským vztahem, který má samozřejmě i sexuální dimenzi.

To jistě, ale pokud muž tedy přeskočí tu fázi dvoření, tak to v pořádku není. Zvláště pokud je ještě v mocenské pozici. Nejsme v tom příliš benevolentní?

Naopak. My jsme národ Milana Kundery, pane Soukupe, a ve Směšných láskách Milan Kundera říká, že dvoření má tři fáze, registráž, kontaktáž, konzumáž. A já v jedné ze svých knih říkám, že znám ty, kdo to dokázali zvládnout za jeden jediný den. Nebyli obviněni z harašení patrně proto, že včetně té konzumáže to té ženě, v méně častém počtu případů muži, bylo příjemné.

To je možné, ale neočekáváte přesto podobnou vlnu u nás? Já Vám řeknu, že v médiích před lety, myslím si, že teď s existencí sociálních sítí a možností komunikovat s veřejností jinak než médii to pravděpodobně už není tak časté, ale před nějakými patnácti lety v médiích nebylo výjimkou, že redaktoři nebo šéfredaktoři si vymáhali různé sexuální služby nebo blízkost s celebritami prostě proto, že pak o nich napíšou nebo tak. Nebylo to úplnou výjimkou. Nezastírejme si, že to...

Já si myslím, že dnes je to stejné, ale podobně, jako jsme se před chvíli bavili o tom, že nemám zkušenosti s miliardáři...

Ten princip je špatně.

...tak musím říci, že nemám ani zkušenosti s tímto typem vymáhání sexuálních úsluh. Víte, pane Soukupe, to je něco podobného jako s prostitucí. Chlap, který si musí platit sex, není chlap. A ten, kdo si vymáhá sexuální služby, aniž by se mu tohoto daru dostalo dobrovolně, taky není chlap.

Dobře. Pane prezidente, minulý týden přišla do Česka zpráva OSN, která nás mírně kritizuje za pomalou integraci Romů do společnosti. Doporučuje nám bojovat s xenofobií, islamofobií a tak dále. Jak obecně hodnotíte stav lidských práv v Česku?

Ale my jsme se shodli s panem novým ministrem Chvojkou, že zaprvé, lidská práva nejsou jenom práva menšiny, ale také práva většiny, a zadruhé, že lidská práva nejsou práva politická, jenom, ale také hospodářská a sociální. A pokud jde o ty Romy, víte, já si myslím, že nemá cenu, aby existovala pozitivní diskriminace Romů, protože i pozitivní diskriminace je pořád diskriminací. To znamená, ke všem máme přistupovat stejně. A já rád používám té kategorie nepřizpůsobivý a definuji si ji jako lidi, kteří odmítnou nabízenou práci, i když jsou absolutně zdraví. Že mezi těmi je devadesát procent Romů, to je asi pravda, ale může tam být také deset procent bílých flákačů, a my k nim máme přistupovat naprosto stejně. Teprve kdybychom kteroukoli z těchto dvou skupin diskriminovali, ať už pozitivně nebo negativně, tak porušujeme lidská práva.

Já jsem zaregistroval vyjádření Andreje Babiše, který říká, že ministerstvo pro lidská práva, které teď vede ministr Chvojka, on těch agend tam má víc, ale jsou tam lidská práva, je zbytečné, a že by si představoval, že by se agenda lidských práv převedla na Ministerstvo práce. Mě to překvapilo, a přiznám se, moc se mi to nelíbí. Jaký je Váš názor?

Já jsem četl jeho výrok na Ministerstvo spravedlnosti, pokud se nemýlím, ale možná, že jsem četl špatně.

Já myslím, že on říkal, že na Ministerstvo spravedlnosti by se převedla Sekce Legislativní rady vlády a Sekce lidských práv na Ministerstvo práce.

Podívejte se, paseku, kterou podle mého názoru udělal v této oblasti Jiří Dienstbier, ale předtím například Michael Kocáb, můžete odstranit dvojím způsobem. Buď že ministr pro lidská práva bude kvalifikovanější než tito předchůdci, nebo tím, že tento rezort ne zrušíte, ale začleníte pod jiný rezort. Obojí je možné.

Pane prezidente, vidíte mezi českými politiky někoho velmi inspirativního? Je někdo Vaším favoritem svými schopnostmi, vzděláním, rétorickými schopnostmi, rozhledem?

Ale ano, já jsem se nikdy netajil, že je mně sympatický Jan Keller, což je europoslanec a jistě uznáte, že europoslanec je politik. Kromě toho je to profesor sociologie a kromě toho na rozdíl od našich žurnalistů umí psát. To už jsou tři pozitiva, a abych citoval Jiřího Paroubka: „Řekněte mně, kdo to má"?

Pane prezidente, ještě jedna zpráva z tohoto týdne. Probíhá jeden z procesů proti těm obviněným v kauze takzvaných trafik, kdy za podporu tehdejší vlády, respektive rezignaci na poslanecký mandát a tím nepřímé možnosti schválit tehdy daňový balíček, byly těm poslancům nabídnuty lukrativní posty. Za to byli obviněni a ten proces se táhne spoustu let. Je to známá věc. Soudkyně Králová tento týden smetla odposlechy, na kterých v podstatě celá ta kauza je postavena, ze stolu s tím, že byly nezákonně pořízeny. Upozorňuji na to, že ta samotná existence té kauzy vlastně vedla k dalekosáhlým politickým změnám. Teď to tedy, soud zatím nerozhodl, ale zatím to tedy nevypadá, že by mohl pro žalobce dopadnout úspěšně. Máte k tomu nějaký komentář? Při vším respektu k tomu, že soud je nezávislý samozřejmě.

Soud je nezávislý. Na druhé straně tady je naprosto zřetelná analogie s tím, že soudce, který se tuším jmenoval Zelenka, smetl v první nebo druhé instanci odposlechy jako nezákonné v kauze Rath. Tak tady je naprosto jasná analogie včetně toho, že odvolací soud nebo Nejvyšší soud dal ministru spravedlnosti za pravdu, když říkal, že bez těchto odposlechů by vlastně ani vůbec nebylo známo, že Rath má s sebou tu krabici od vína s těmi sedmi nebo kolika miliony, protože i to bylo zjištěno z odposlechů. A samozřejmě, že odposlechy jsou naprosto normální způsob a jestli nechceme, aby spousta lumpů běhala po svobodě, tak je samozřejmě musíme používat.

Ale tyto dvě konkrétní kauzy v lidech opravdu vyvolaly zděšení, že jsme zkorumpovanou zemí, a ti na to se reagovali ve volbách a tak. A teď se ukazuje, že ty kauzy možná prostě byly nezákonné, možná...

Ale čemu říkáte nezákonné? Já už jsem tohle jednou někde rozebíral, kde mě zajímalo, jak vlastně se stalo, že soudce Zelenka označil odposlechy za nezákonné. A dozvěděl jsem se, že to bylo kvůli tomu, že vlastně soudci jenom mechanicky přejali stylizaci státních zástupců, kteří je žádali o povolení odposlechu, čili a contrario, kdyby ten soudce napsal slohové cvičení, kdyby vzal fakta z té žádosti státních zástupců, ale vyjádřil to jinými frázemi, jinými větami, jinými slovy, tak to najednou podle soudce Zelenky nezákonné nebylo. Uznejte, že to je velmi absurdní.

No dobře, to je sice možné, ale pokud ty důkazy, já jsem schválně použil slovo nezákonné, protože já nevím, jestli ta kauza se stala nebo nestala, ale pokud tedy hlavní důkazy budou prohlášeny za nezákonné a v procesu nemohou být přijaty, nechci předjímat rozhodnutí soudu, ale je možné, že soud zamítne tu žalobu právě z toho důvodu, že není důkazně podložena, a ta obžaloba těch dotyčných končí a jsou nevinni. Na základě toho se stala spousta společenských událostí. Reagovali ve volbách, vznikly nové strany a tak dále. A nakonec to tedy může dopadnout tak, že ta kauza skončí a obžalovaní budou nevinni.

Já tady upozorňuji ještě jednou na judikát. A judikát je, že Nejvyšší soud konstatoval, že odposlechy nejsou nezákonné a ani nemohou být, protože, opakuji se ještě jednou, spousta lumpů bez odposlechů bude běhat po svobodě. Ono jich je dost i tak.

Dobře. Pane prezidente, jak hodnotíte situaci v ČSSD. Mně přijde, že ČSSD po tom volebním výprasku se tak uzavřela do sebe, s voliči a veřejností příliš nekomunikuje a pravděpodobně se zaobírá sama sebou uvnitř, ale my o tom mnoho nevíme. Já dám takový příklad, my jsme zvali předsedu ČSSD pana Chovance do televizní debaty, a ten prostě přijít nechce. Dnes nakonec přijde pan předseda Sněmovny Hamáček, což je dobrá zpráva, ale přeci jenom není to vysoký, nebo není to nejvyšší stranický představitel. Přežije to ČSSD vůbec?

Tak Jan Hamáček je bezesporu jedna z nadějí sociální demokracie. On se držel tak trochu v pozadí, nepokoušel se o nějaké konfrontace nebo kontroverze, což mu možná teď prospěje. A mějte trochu soucitu. I v politice občas potřebujete soucit, a když kdysi vlivná strana spadne na sedm procent, tak se nedivte jejich vedoucím představitelům, že jsou trochu frustrováni a že do té televize prostě nechtějí chodit.

Pane prezidente, poslední část debaty pojďme věnovat domácím ekonomickým otázkám. Já jsem si přečetl, že průmyslová výroba poroste letos o sedm procent, což je vynikající zpráva. Stavebnictví ale mnoho let už stagnuje, čím to je?

Tak především tím, že stagnují veřejné investice a zejména inženýrské stavby. Já Vám řeknu strašnou dvojici čísel. Před několika málo lety činil podíl investic na státním rozpočtu, na výdajích státního rozpočtu patnáct procent. Já jsem to kritizoval, že je to hrozně málo. Víte, kolik je teď? Čtyři procenta. To je neuvěřitelné. Já jsem rád, že máme přebytek státního rozpočtu, ale ne za cenu, že utlumíme investice, protože pak se odsuzujeme k budoucí zaostalosti. Náš ekonomický výkon v budoucnosti je nesen investicemi a nikoli spotřebou. Ta je příjemná, ale produktivitu práce nám určitě nezvýší.

Budete o tom hovořit s ministrem nebo s předsedou vlády Babišem?

Už několikrát, když jsme měli na toto téma takový malý seminář v Lánech, jsme o tom mluvili. Andrej Babiš zastává názor, že u nás byl investiční boom, já si to nemyslím. Samozřejmě něco jiného jsou soukromé investice, kde můžeme být relativně a pouze relativně spokojeni, ale z důvodů, které jsem Vám řekl, ty veřejné investice stagnují nebo dokonce klesají. Inženýrské stavby, to jsou především stavby v oblasti dopravní infrastruktury. A já vím, že se každý rok otevírají desítky kilometrů dálnic, jenom jsem si toho zatím nestačil všimnout. Dosáhli jsme výrazného úspěchu, někde v jižních Čechách se podařilo otevřít tři a půl kilometru dálnice.

No před volbami vždycky spousta nových dálnic, po volbách to pak končí. Samozřejmě je pravda a je to logické, to, co říkáte, že role veřejného sektoru ve stavebnictví je naprosto nezastupitelná. A současně se chlubíme tedy přebytky rozpočtu, dobře fungující ekonomikou, zvýšeným výběrem daní, a přesto stavebnictví neroste či stagnuje a veřejné investice nestoupají. Tam směřovala moje otázka, bude to podmínka nebo silné doporučení prezidenta republiky pro novou vládu?

Tak pokud budu v Poslanecké sněmovně a pokud tam jako minule budu mluvit k návrhu zákona o státním rozpočtu, tak s několika aktualizacemi řeknu prakticky totéž, co už jsem říkal minulý rok. Říkal jsem, že investice nemají volební právo, a proto nezajímají, zejména před volbami, nezajímají politiky, ale přitom investice, a nic jiného než investice, jsou důležité pro budoucí ekonomický růst. A mimochodem, investice do dopravní infrastruktury, které mají nejvyšší takzvaný multiplikační efekt, jsou ještě z těch důležitých investic ty nejdůležitější.

Moje poslední otázka k ekonomice je penzijní systém. Český penzijní systém letos končí pravděpodobně v deficitu pouhé čtyři miliardy, což je nejlepší výsledek od roku 2008. Nepochybně to souvisí i s tím, že je malá nezaměstnanost. To znamená, počet lidí, kteří přispívají do systému, je nezvykle vysoký, nejvyšší za posledních několik let nebo desetiletí, přesto, budete chtít po nové vládě jasnou a srozumitelnou koncepci reformy penzijního systému?

Ne. Já sdílím názor, že takzvaný průběžný systém pay as you go, jak se tomu někdy říká, v podstatě nevyčerpal svoje možnosti. Že jsou tam vhodné některé parametrické úpravy, ale to už jsou detaily. Všechny tvrzení a katastrofické scénáře založené na některých demografických prognózách, zdůrazňuji některých, pane Soukupe, se ukázaly jako málo pravděpodobně. Vy víte, že počet živě narozených dětí se po dlouhé době opět začal zvyšovat. A z toho všeho vyplývá, že já bych penzijní systém nechal zhruba v tom stavu, v jakém je teď.

Úplně poslední otázka, pane prezidente, se týká zahraniční politiky, či spíše možná historie. V těchto dnech uplynulo sto let od Velké říjnové socialistické revoluce, která vedla ke vzniku Sovětského svazu.

Ježišmarja.

Pojďme si jen tak v průběhu jedné dvou minut těch sto let Sovětského svazu zrekapitulovat z Vašeho pohledu.

Podívejte se, já vím, že se teď mám zachmuřit a argumentovat o sérii zločinů, které se staly už za Lenina. Pozor, když čtete knihy o gulagu, tak gulag založil Lenin, nikoli Stalin. Pak tedy za Stalina, ale pak i za dalších, že, včetně Brežněva, který nařídil okupaci mé země. Možná, že je to nemístný smysl pro humor, ale Velká říjnová socialistická revoluce a vše, co po ní následovalo, bylo to, čemu Jára da Cimrman říká průkopnictví slepých uliček.

A dovolte mi, protože je to krásná anekdota, kterou už jsem říkal Míšovi Gorbačovovi a dalším, abych naše setkání uzavřel touto krásnou anekdotou. Tak tedy: „Zemře Leonid Iljič Brežněv a kupodivu se dostane do nebe, kde se potká s posledním ruským carem Mikulášem II. A car Mikuláš se ho ptá, tak co, Leonid, je Ruská říše velká? Velká, říká Brežněv, od Baltu až po Tichý oceán. Jako za mě, jako za mě, říká Mikuláš. No a co, armádu máš silnou? Dvě stě padesát divizí. Jako za mě, jako za mě. No, a co lidi, lidi se bouřej? No, bouřej. Jako za mě, a co s nima děláš? No na Sibiř je posílám. Jako za mě. A co lidi, pijou? Pijou. Jako za mě, a jakou vodku pijou, Leonid, osmatřicetiprocentní? Ne, říká Brežněv, čtyřicetiprocentní. Očeň interesno, říká car Nikolaj. No skaži, Leonid, stálo za to kvůli těm dvěma grádusům dělat Velkou říjnovou socialistickou revoluci?“

Takže, když jste se na to zeptal, místo chmurných historických analogií se Vám pokusím odpovědět anekdotou.

Američané vyhlásili nepřátelství Maďarsku. Orbán se prý chová jako Putin a odmítá západní liberální hodnoty: Za co „dobrý přítel“ potrestal Maďarsko

$
0
0
Ljubov Ljulko
10. 11. 2017     Euportal.czÚředníci maďarské vlády jsou pod sankcemi USA za korupci. Taková opatření přijímají USA jen proti nepřátelským zemím, nyní poprvé proti členu EU a NATO. Vypadá to tak, že Viktor Orbán překročil „červenou čáru“. Ale kdy? O seznamu deseti v USA nežádoucích osob informoval jako první Andre Goodfriend (překlad příjmení- dobrý přítel), chargé d´affaires v Maďarsku, který však odmítl uvést podrobnosti, pouze řekl, že mohou nastat i sankce hospodářské. Ministr zahraničí Maďarska Peter Siyarto odcestoval do USA, aby zjistil co a jak, ale na ministerstvu zahraničí nebyl přijat ministrem. Siyarto žádal předložit fakta. 


Goodfriend je vysvětlil takto: „Společnostem, které by chtěly podnikat v Maďarsku, chybí prostředí bez korupce.“

K takovým řečem jsou Maďaři skeptičtí. Orbán už získal v tomto roce třetí vítězství. Nejprve v parlamentních volbách, poté ve volbách do Evropského parlamentu a nedávno jeho strana zvítězila s velkou převahou ve volbách komunálních. Za ní se umístila strana Jobbik. Ministerský předseda slíbil Maďarům udělat pro ně v příštích čtyřech letech hodně dobrého. Toto prohlášení Západ pochopil jako slib posílit vzdorování Bruselu a evropským hodnotám. Avšak ve skutečnosti se jedná o větší sociální orientaci státu.

Maďarsko „neutahuje opasky“, ale naopak. Snížilo tarify energetických společností o více než 20 % a projednává zákon, který by zakázal komunálním podnikům vyplácet svým akcionářům dividendy, aby se přirozeně vzniklé monopoly vrátily státu. Řekl k tomu:„Musíme jednou pro vždy ukončit energetickým společnostem, ignorujícím zájmy lidí, éru jejich hospodaření.“ Daňové břemeno přesunul na velký finanční kapitál. Koncem září byl přijat zákon o kompenzacích přibližně 3,2 miliardy EUR (4,1 miliardy USD) dlužníkům, kteří utrpěli újmu ze zvýšení úrokových sazeb z úvěrů poskytnutých před krizí. Nový zákon také zakazuje bankám zvyšovat úroky na jakékoliv nevyrovnané úvěry do 30. 4. 2016. Banky patří především zahraničnímu kapitálu. Německý tisk upozorňuje, že zahraniční investoři v Maďarsku znervózněli.

Orbán dal podnět k zařazení zákazu prodeje půdy v Maďarsku cizincům do ústavy. Dále významně zkrátil lhůty pro přechod cizích investorů na užívací právo (majitelé nesmějí užívat půdu mimo určení). Podle Evropské komise to brání volnému pohybu kapitálu v eurozóně. FIDES tvrdí, že to pomůže upevnit národní malé a střední podniky a zvýšit jejich počty na 50 až 80 procent vzhledem k zemědělským holdingům.

Západ Orbána kritizuje také za to, že kontroluje činnost neziskových organizací, dále za přijetí zákona o reklamě, což prý bude neziskovky potlačovat a že hodlá zvýšit daně takovým společnostem jako je Facebook, YouTube a Google.

Podle západních moralistů je nejhorší, že Orbán sahá na západní hodnoty, jakými jsou tolerance k homosexuálům a liberálním svobodám. Rakouský Standard přirovnává Orbána k Putinovi a připomíná ukončení dodávek plynu Ukrajině ze strany Maďarska.

Peter Siyarto nedávno řekl, že sankce proti Moskvě nejsou k ničemu, ekonomika Evropy se propadá, nejhůře ze všech jsou na tom země Střední Evropy, přičemž ukrajinská krize stejně trvá. Maďarská ekonomika kvůli sankcím přichází denně o 50 milionů forintů (206 tisíc USD). Maďarsko přišlo o 12 % exportu do Ruska a zemí SNS. Washington se snaží přimět další vzpurné – Slovensko, Finsko, ČR a přesvědčováno musí být dokonce i Polsko, aby rovněž na nejbližší Orbánovu družinu uvalily sankce.

Petr Iskenderov, jehož články jsou na OM v RO hojně zastoupeny, píše:„Hospodářská krize v Evropě přiměla již dříve maďarskou vládu distancovat se od mnohých kroků Bruselu. Sankce USA a EU proti Rusku utvrdily příklon Budapešti k samostatnější politice. Samozřejmě, že členství v EU a NATO Maďarsko značně omezuje, ale tendence k větší samostatnosti tu je. Právě toto vyvolává nelibost Washingtonu, a nikoliv daňové kontroly některých amerických firem.“

Snaha o ovlivnění Maďarska tak, aby nepokračovalo s Ruskem na jaderné elektrárně Paks, na plynovodu Južnyj potok i jinde, existuje. Jenže Orbán řekl: „Dejte vy nějakou adekvátní variantu!“ Nedočkal se odpovědi ani od USA, ani od EU.

Kde a kdy Orbán překročil červenou čáru? Asi při přechodu kvantity svých „zločinů“ do kvality. K tomu se ještě přidružuje jeho postoj k autonomii Maďarů v Zakarpatí. Jeho přesvědčení je, že„Maďaři žijící v sousedních zemích musí mít plné právo na autonomii a získání dvojího občanství. I na Ukrajině“.
Převzato z Pravda.ru
http://outsidermedia.cz

DAEŠ padl, na jeho místo přichází "Chalífát Chorásán"

$
0
0

Anna Irbulatová
10. 11. 2017     zdroj
V posledních několika letech zaznamenávají experti orientalisté rostoucí hrozbu pro mezinárodní bezpečnost od nové teroristické skupiny s názvem Chalífát Chorásán. Tato formace se viditelně upevnila v Iráku, Sýrii a ve Střední Asii, kde jde především o Pákistán, Afghánistán a řadu zemí SNS. Vlna takzvaného "arabského jara" vážně ovlivnila proměnlivost islamistických a džihádistických skupin - teroristé jedné skupiny snadno přecházejí do druhé. Když se ta či ona teroristická formace ocitne v zákazu, páteř gangu se zachová, mění se pouze název. 



Někdy se název dokonce může shodovat s názvem cizí skupiny. Pojem Chorásán je velmi rozšířen u persky mluvících národů, uvádějí analytici.

Před třemi lety list The New York Times publikoval článek, který dokazoval, že nová teroristická skupina Chalífát Chorásán má mnohem větší zájem o provádění teroristických útoků proti Spojeným státům a americkým strukturám v zahraničí. Podle deníku se tato nová formace skládá hlavně z radikálů Al-Káidy, kteří přišli ze severní Afriky, jihovýchodní Asie a Blízkého východu. Jejich plány rovněž zahrnují provádění náboru v západních zemích a USA.

Rozvědka USA považuje nový "chalífát" za součást Al-Káidy, která operuje na Arabském poloostrově. Před několika lety úředníci ve Washingtonu varovali před nebezpečím Chorásánu, který má všechny potřebné zdroje a peníze k tomu, aby prováděl například útoky na letadla podobné těm z 11. září. Co zvláště znepokojuje americkou rozvědku je skutečnost, že mezi členy teroristické organizace je nemálo těch, kteří pocházejí ze západních zemí s průkazy totožnosti těchto států.

O seskupení Chorásán, které tvoří příchozí z Al-Káidy a které již ne prvním rokem bojuje v SAR, psal západní tisk již nejednou. Tento název byl poprvé zmíněn v době americké invaze do Afghánistánu v roce 2001, kdy organizace byla nucena se přemístit do Pákistánu, aby později vytvořila chalífát v Nangarháru s hlavním městem v Džalálábádu.

Podle některých zpráv je v čele Chorásánu Muhsin al-Fadhli, blízký stoupenec Usámy bin Ládina. Podle jiných byla tato skupina založena asi před 20 lety jistým Egypťanem Mohammedem Islambouli, bratrem džihádisty, spolupachatelem vraždy prezidenta Anvara Sadata v roce 1981. Islambouli se v devadesátých letech účastnil činnosti mnoha teroristických skupin v Afghánistánu a Pákistánu. Zpočátku hlavním místem bojů vůbec nebyl Blízký, ale Střední východ. K roku 2012 se skupina egyptského džihádisty připojila k vojenským akcím v Sýrii a Jemenu, a právě tehdy se Chorásán stal spojencem Džabhat an-Nusry a v Rusku zakázané skupiny DAEŠ.

Později, na jaře roku 2015, se Chalífátu, který operoval především v Pákistánu, podařilo znovu dostat se na sever Afghánistánu a okamžitě k němu (ne bez boje v některých případech) přimknuli teroristé Talibanu, Al-Káidy, sítě Hakkáni. Podle některých informací tvoří v tomto okamžiku většinu členů skupiny Chorásán příchozí z bývalého Sovětského svazu (z jižního Kavkazu a jižní Asie), kteří se předtím účastnili bojů v Iráku a Sýrii, a poté byli převezeni podél turkménské hranice. Tam se k radikálům připojili místní extremisté a sunnitští aktivisté islámské politické strany v Afghánistánu. Výsledkem jednání se všemi zainteresovanými teroristickými bojovníky Chalífátu Chorásán bylo oznámení o vytvoření provincie Chalífát, která by měla zahrnovat území Pákistánu a Afghánistánu.

Po úspěšných protiteroristických akcích Ruska a řady mezinárodních hráčů v Sýrii a Iráku, v jejichž důsledku byli fakticky poraženi teroristé DAEŠ se svými opěrnými body a ekonomickou složkou, se začal Chorásán aktivněji upevňovat v Afghánistánu. Teroristé nesoustředí na snahy podrobit si syrský ropný průmysl, nyní přebírají kontrolu nad afghánským obchodem s drogami (jedná se především o heroin), což přináší o nic menší prostředky. Afghánistán je pro Chalífát vhodný i tím, že právě tam je zvláště pohodlné získávat do svých řad nové síly na úkor obyvatel Střední Asie.V současné době se na hranici Tádžikistánu, Afghánistánu a Turkmenistánu vytváří vydatná teroristická skupina o počtu několika tisíc lidí, kteří se prezentují jako členové Chorásánu. Podle údajů americké rozvědky může v nejbližší době skupinu doplnit několik tisíc extremistů, kteří se vracejí domů z Iráku a SAR.

Je pravděpodobné, že nejvyšší lídři džihádistů chápou, že DAEŠ již nebude moci získat zpět své původní pozice. Teroristé skupiny se rozcházejí do jiných, menších skupin, které se mohou později sloučit s Chorásánem. Je pravděpodobné, že Chalífát je jakousi "reinkarnací" myšlenek DAEŠ, a to zejména s ohledem na skutečnost, že již mají svou vlastní provincii, která má zahrnovat celý Pákistán a Afghánistán. Co se bude dít dál a jak se američtí vojáci pokusí porazit radikály v Afghánistánu, o tom se pokusíme povědět již v jednom z dalších materiálů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Kdo by se měl zodpovídat za zdevastovanou Sýrii?

$
0
0
Sophie Mangal
10.11. 2017   Zvědavec
Většinu zkázy způsobily letecké útoky koalice vedené Spojenými státy
Šest let trvající násilnická, bratrovražedná válka v Sýrii přinesla místní vládě podstatné škody. Syřané, kteří se z hrůz, jež zažili, pravděpodobně nikdy nezotaví, teď musí nést břímě v podobě ničivých následků. V tomto ohledu existuje jen jediná otázka: kdo by se měl zodpovídat za všechen ten chaos a utrpení civilních obyvatel?

Přiznat chyby je zcela jistě obtížnější než je dělat. Dokazují to nedávná vyjádření organizace Friends of Syria („Přátelé Sýrie“).

V interview pro tiskovou agenturu Reuters uvedl britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson, že Spojené státy, Velká Británie a jiné země, které se staví proti syrskému prezidentovi Bašáru al-Asadovi, nebudou podporovat obnovu země, dokud nedojde k „politickému posunu směrem od Asada“.

Výkonný tajemník amerického ministra zahraničí pro záležitosti Blízkého východu David Satterfield potvrdil, že se Syřané budou moci na pomoc „Přátel Sýrie“ spoléhat až poté, co dojde ke změně režimu. Americký diplomat rovněž řekl, že rekonstrukce Sýrie přímo závisí na politických procesech, jejichž povahu a průběh určí výhradně Ženevské mírové rozhovory.

Stanovisko západních zemí lze jen těžko akceptovat, jelikož většinu zkázy, k níž v Sýrii došlo, mají na svědomí letecké útoky koalice vedené Spojenými státy. Podle monitoringové organizace Airwars provedly koaliční letecké síly od počátku „protiteroristických“ operací více než 14 000 bezhlavých úderů, při nichž došlo nejen ke zničení infrastruktury, ale i k úmrtí přinejmenším 5 500 civilistů.

Mělo by se mluvit i o Rakká. Z tohoto města nadělaly hromadu trosek společné operace koalice a Syrských demokratických sil (SDF). Nikoho nejspíš nepřekvapuje, že k problematice obnovy města se zástupci současné americké administrativy odmítli vyjádřit.

Dokonce je to tak, že jediní, kdo se podílejí na snahách o navrácení měst do původního stavu a kdo Syřanům poskytují humanitární pomoc, jsou spojenci Sýrie - Rusko a Írán.

Za poslední dva dny Rusko dodalo civilistům v Aleppu a ve východní Ghútě několik tun různých výrobků a základních potřeb.

Konvoje s humanitární pomocí přijíždějí i z Teheránu. Írán pomáhá Syřanům v Dajr az-Zauruprostřednictvím dodávek potravin, léků a ošacení. Nadto plánuje íránská vláda zorganizovat přesun více než dvou set tun humanitární pomoci do Aleppa.

Zároveň s tím podepsala syrská vláda při schůzkách, které se odehrály v rámci 59. Damašského mezinárodního veletrhu, se zástupci Indie, Íránu a Libanonu řadu vzájemně prospěšných smluv o společné výstavbě.

Vlastně se zdá, že o normalizaci situace v Sýrii má zájem jen několik málo zemí. Západ, vedený Spojenými státy, se jen těžko vzdá svého zvyku vydávat peníze ne na pomoc, ale na ničení. To je hlavní důvod, proč není Washington připraven převzít zodpovědnost za své skutky navzdory faktu, že za ně Spojené státy nesou vinu.

Daily Mail: NATO připravuje Evropu na invazi!

$
0
0
- kou -
10.11.201 DailyMail a PrvníZprávy

Do militaristického šílenství se musí podle NATO zapojit celý kontinent v úzké provázanosti s Evropskou unií a soukromým sektorem. NATO vyzývá evropské země, aby aktualizovaly svoji infrastrukturu pro rychlé nasazení vojsk a vojenského vybavení, informuje Daily Mail.

Jak generální tajemník aliance Jens Stoltenberg v rozhovoru s ministry obrany NATO v Bruselu zdůraznil, že evropské silnice, mosty a železniční sítě by měly být vhodné pro přepravu tanků a těžkého vojenského vybavení.

Během tiskové konference v Bruselu Stoltenberg řekl, že NATO potřebuje velitelskou strukturu, aby se zajistilo, že „u aliance jsou potřebné síly, jsou na správném místě se správným vybavením a ve správném čase", poznamenala britská publikace.

„To platí nejen pro struktury velení. Musíme také zajistit, aby silnice a mosty byly dostatečně silné, aby odolaly našim největším vozidlům, a že železniční sítě rychle přesunují tanky a těžké zbraně,“ zdůraznil Stoltenberg.

Podle generálního tajemníka NATO má aliance k civilní infrastruktuře „vojenské požadavky", které je třeba aktualizovat, aby se zohlednily dnešní vojenské potřeby, napsal Daily Mail.

„Ale NATO se s touto prací nemůže vypořádat samo. Vyžaduje úzkou spolupráci mezi vládami zemí a soukromým sektorem. Evropská unie také hraje důležitou roli. Proto by NATO a EU měly nadále úzce spolupracovat na této zásadní otázce,"řekl Stoltenberg.

Zdůraznil také, že všechny země NATO by měly být schopny bojovat proti kybernetickým útokům „stejně efektivně jako u pozemních útoků, z moře nebo ze vzduchu," informoval Daily Mail.


(kou, prvnizpravy.cz, dailymail.co.uk, foto: arch.)

Související článek:
Americký generál: Evropa musí být připravena na válku s Ruskem!  
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live