Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Proč by měl Petr Dvořák zůstat

$
0
0
Erik Best29. 3. 2018      EB
Česká televize se chytá do vlastní pasti. Rada ČT má dnes Sněmovně předložit výroční zprávy za rok 2017. Pak začne napjaté očekávání. Odmítne Sněmovna na naléhání prezidenta Miloše Zemana dvakrát výroční zprávu o činnosti nebo o hospodaření a uvolní tak cestu změně vedení na Kavčích horách? Předseda Rady ČT Jan Bednář to poslancům usnadňuje, když říká Českému rozhlasu, že Rada ČT se ve svém hodnocení činnosti veřejnoprávní stanice opírá o celou řadu výzkumů veřejného mínění, podle kterých například 65 % respondentů vnímá zpravodajství ČT jako důvěryhodné. 



Podle zákona je Rada orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti České televize. To neznamená, že má mechanicky opakovat, co veřejnost říká v průzkumech veřejného mínění. Kdo může bez nezávislého dohledu říci, že pravdu nemá právě 35 % nespokojených respondentů? Odpůrci ČT ve Sněmovně mohou objektivně velice snadno najít důvody, proč zakročit proti generálnímu řediteli Petru Dvořákovi. V politické rovině by to ale byla chyba. Zastánci ČT by nepochybně reagovali svoláváním protestů. Pro Miloše Zemana, Andreje Babiše, Tomia Okamuru, Jaromíra Soukupa a spol. je výhodnější nechat Dvořáka tam, kde je, a nadále ho používat jako mimořádně snadný terč.

Čínská železnice

$
0
0
Jaroslav Loudil
29. 3. 2018
Čína uvádí do praxe takové metody práce, které svojí produktivitou doslova drtí  -"ospalou, krajně neefektivní produktivitu časů minulého století" -  dnes běžnou  v USA.  Například při výstavbě vysokorychlostní železnice postaví 10 čínských dělníků za pár hodin to, co bude 100 Američanů stavět  čtyři měsíce. Ano,  z Američanů se stává  -"zatuchlá, opožděná, nevýkonná" - ekonomika, která žije už jen ze své  minulé slávy.

Tyto věci ovšem z Číny nemůže nikdy hlásit nám všem dobře známá  manipulátorka  Barbora Šámalová  ,která dostala od ČT jasný pokyn : "Vyhledávej v Číně jenom problémy, hlaš do éteru samé potíže a pokud snad uvidíš, že se tam  něco daří, tak si rychle nasaď černý brejle a otoč se jinam." No, toto je ona metoda práce České televize. Lhát obyvatelstvu ČR tak dlouho, jak to jen půjde. A ještě si za to od nich nechat zaplatit.

P.S. Jedna věc je ovšem krajně uklidňující.  Že čas pracuje pro nás  a tedy proti takovým figurkám historie, jako je generální ČT Dvořák , či najatá manipulátorka Šámalová. Kdo si dnes ještě vzpomene na dřívejší autory úvodníků Rudého Práva !!?? Nikdo. A po nějaké době se stejnými - "nýmandy" - opět stanou dnešní Dvořákové i Šámalové. Šéfové  i -"dělníci dnešní  manipulace" -  s realitou.  Skončí po zásluze jenom na smetišti. Kdo záměrně manipuluje s fakty si ani nic jiného nezaslouží. Naštěstí máme dnes internet, který je zatím !! ještě - "skoro svobodný".  Tedy do doby, než ho obsadí naši cenzoři. Takže hleďme na pravdu na internetu, v ČT už ji nehledejte. Je zajímavé, jak hluboko někteří lidé dovedou klesnout, a to i na poměrně vysokých postech.

https://www.youtube.com/watch?v=zjBS7LflHSI

https://www.youtube.com/watch?v=iTI4pA21j6I

https://www.youtube.com/watch?v=Hr-8BOjukR8

Je to marný, je to marný, je to marný!

$
0
0
Jiří Baťa
29. 3. 2018
Ač nerad, musím toto rčení klasika použít, protože nic vhodnějšího pro vyjádření marnosti nenalézám. Ta marnost se týká našich politiků, kteří (až na výjimky), aby projevili svou (samozřejmě že neúplatnou, jak také jinak!!!) nezměrnou loajalitu k politice EU a Velké Británii, které pod tlakem USA stupňují provokace vůči Ruské federaci, se hrdě a se vztyčenou hlavou hlásí k provokativnímu rozhodnutí umanuté britské premiérky paní Mayové, která bez toho, že by měla v ruce nějaké prokazatelné důkazy o identitě a původu bojového otravného plynu (BOL) Novičoku, resp. plynu A 234, použitého v útoku na bývalého rusko-britského dvojagenta Skripala a jeho dceru, veřejně obvinila Rusko jako jedině možného pachatele.


Přes celou řadu oficiálně zveřejněných zpráv o tom, že vyšetřování případu otravy Skripala a jeho dcery vykazuje řadu pochybností a nestandardní vyšetřovací postupy, které jsou v případě podobných událostí zcela běžné či obvyklé zvláště, vyšetřuje-li to Scotland Yard, přesto se na postoji politiků, počínaje představiteli Velké Británie, zástupců EU, potažmo členských zemí EU včetně Česka, nic nemění. Pro ně je totiž důležité vyjádřit solidaritu, souhlas a podporu Britům. Zprávy a informace, které jsou sdělovány ze strany britské administrativy jsou když ne zcela nic neříkající, tak jsou neprůkazné, nepřímé, nestandardní a hlavně krajně nelogické, přesto jedním dechem lživě prohlašují a také na tom trvají, že otravu má na svědomí Rusko. Britští (a nejen oni) politici prohlašují, že napadením Skripala a jeho dcery jde o útok i na Velkou Británii, což je bráno jako napadení členského státu NATO, event. EU a proto je nutné, v rámci (falešné) solidarity, proti Rusku přijmout rázné opatření. Tím má být, podle premiérky Mayové, vypovězení ruských diplomatů z členských zemí EU. Účel světí prostředky, Mayová chce asi dokázat, že Velká Británie ještě pořád má nejen svou sílu slova, ale i činu.

Přesto, že nebyl dosud oficiálně identifikován, (možná byl, ale zřejmě z taktických důvodů nebyl zveřejněn) druh plynu, kterým měli být napadeni a usmrceni Skripal a jeho dcera ( k čemuž ještě nedošlo, přesto se mluví o usmrcení, tedy vraždě), britská strana ústy premiérky Mayové veřejně a zcela suverénně prohlásila, že jde o bojový plyn typu Novičok (A 234). Navzdory všem mnoha dalším důkazům, že tento typ plynu, tedy Novičok, mělo (nebo dosud má) také k dispozici (různou formou držení) několik států, kromě Ruska také bývalé Československo, USA, Švédsko, ale i samotná Velká Británie, britská premiérka zůstává k těmto faktům hluchá a slepá a nadále trvá na Rusku jako pachateli, resp. jeho účasti na tomto útoku.

Že jde o falešnou, licoměrnou loajalitu vůči obvinění, pro které nebyly předloženy žádné, natož relevantní důkazy, politiky členských států EU tato skutečnost nijak nevyvádí z míry. Naopak, papouškují lži a nepravdy, smyšlené historky a jako osli kývají na všechna lživá, ničím nepodložená britská tvrzení a podezření jen proto, že podle nich je třeba zachovat solidárnost a loajalitu, protože je prý jejich morální povinností důvěřovat Angličanům a ne Rusům, to přece dá rozum, ne?

Je až tragikomické, jak se naši někteří politici snaží odrazit některé faktické a kritické připomínky, poukazující na jisté problémy a nedostatky ve vyšetřování, které politici neberou v potaz. Je to jen důkaz toho, jak osobně zainteresování asi jsou ti, kteří tuto na hlavu postavenou logiku akceptují. Přitom naši sousedé, bratia Slováci, se takovému nátlaku falešné solidarity nepoddali, stejně jako náš další soused Rakousko, které dalo jednoznačně najevo, že je neutrálním státem a do případu se nehodlají vměšovat i kdyby se vina Ruska prokázala. Rakouský předseda vlády poukázal na fakt, že Rakousko má dnes s Ruskem velmi dobré vztahy na všech úrovních a ty nemíní tímto neprokázaným obviněním narušovat. Jak je vidět, existují i rozumní mladí politici, kteří vidí svět reálně a ne pod tlakem mocností.

Bohužel to nelze říct o našich politicích, resp. předsedovi vlády v demisi, i když k vyhošťování diplomatů zaujal poněkud rezervovaný přístup, když místo diplomatů dal souhlas k vyhoštění 3 zpravodajců. To ale nikterak neomlouvá zbytek politické scény, zvláště představitele ODS, TOP 09, KDÚ-ČSL, STAN, ale i ČSSD kteří se k solidaritě přihlásili téměř unisono. Šokující je názor bývalého ministra zahraničí Zaorálka který říká, že je absurdní, když Rusové obviňují Brity a jako školák se naivně ptá, proč by prý Britové vyráběli Novičok? Proč by to dělalo Česko? K čemu by to bylo? To je na bývalého ministra zahraničních věcí opravdu hodně pod úroveň a jeho osobu velmi diskreditující, pokládat takové debilní otázky.

Pro upřesnění: je prokázáno (viz výše), že plyn Novičok, resp. A 234, se kromě Ruska nacházel i v USA, kam před lety emigroval jeho ruský autor a vynálezce, nacházel se rovněž v bývalé ČSSR, resp. ČSFR, neboť bojovými otravnými látkami (BOL), včetně Novičoku, se zabýval Ústav ochrany proti zbraním hromadného ničení, Univerzity obrany, ve Vyškově, dále ve Švédsku, ale i samotné Velké Británii. Pokud toto paní Mayová neví, pak tam jako premiérka nemá co dělat a britská administrativa nestojí za nic! Apropó, vzorec na výrobu tohoto plynu je dostupný i na internetu! Podle pana Zaorálka důvod vysoké pravděpodobnosti, že za útokem na Skripala a jeho dceru stojí Rusko, je v tom, že prý Rusko má motiv ! Škoda, že pan Zaorálek když už řekl A (Rusko má motiv) neřekl také B, jaký motiv Ruska má na mysli.

Aby toho nebylo málo tak si ještě přisadil když řekl další pitomost a sice, že čelíme někomu (rozuměj Rusku), kdo prý používá sílu – jako např. při anexi Krymu nebo sestřelení holandského letadla Boeing 777 letu MH 17. Poznamenal rovněž, že zde máme další akci (tím je míněn plyn Novičok), kdy je použita síla. Jako by tím chtěl naznačit, že vůbec neexistují armády USA a NATO, které jsou rozmístěny po celém světě a zvláště jeho „beránčí mírové“ sbory ve statisícehlavém vojsku, dislokovaném na území Evropy, zvláště u hranic RF. Hloupé a drzé, ale taky typicky Zaorálkovské : vymýšlet nebezpečí, lhát o něm a obviňovat bez jediného důkazu. Je tedy otázka, zda pan Zaorálek dělá blbce ze sebe, nebo z nás, občanů. Nejspíše obojí.

Prezident Zeman se k záležitosti obvinění Ruska z použití bojového plynu, údajného Novičoku, nenechal vyvést z míry a prohlásil, že dá pokyn k vyšetření či zjištění, zda se tento druh bojového plynu, konkrétně zmíněného Novičoku na území naší republiky vyskytoval a to v jakékoliv formě. U našich některých politiků to zřejmě vyvolalo střevní potíže, neboť z prezidentova pokynu se zděšením téměř pos..li. Buďto z vědomí, že ví o existenci tohoto plynu na našem území, nebo beznaděje. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Odezvy, přímo úměrné politikova ponoru do hloubky hnoje falešné eurohujerské solidarity s Velkou Británií vyvrcholili ještě nehorázným obviněním, že prezident Miloš Zeman se dopustil vlastizrady, neboť místo toho, aby prý obhajoval z držení Novičoku obviněné Česko, hájí zájmy Ruska.

Zvláště hlasitě se nechala slyšet přední odeesácká perfomerka, soudružka M. Němcová, které zdárně sekundovali kokot Kalousek z T0P 09, stejně jako protřelý řiťolezec Gazdík, kteří se rozhodli na prezidenta Zemana podat trestní oznámení na podezření ze spáchání trestného činu vlastizrady. Vzhledem k nulové možnosti takové oznámení vůbec přijmout, je to jen další důkaz, jak jsou politici schopni do nekonečna mlátit prázdnou slámu, aniž by vytloukli jediné zrnko pravdy. Místo aby byli národu užiteční, tak jen (na úkor svých vlastních výhod) škodí. Zkrátka: je to s nimi marný, je to marný, je to fakt marný!

Londýn se ze žalobce stává obžalovaným

$
0
0
Rostislav Iščenko
30. 3. 2018    zdroj
Když se provokace se Skrypaljem připravovala speciálními službami našich "přátel a partnerů", ještě neznali obsah poselství ruského prezidenta Federálnímu shromáždění z 1. března 2018. Poté již spuštěný setrvačník provokace nestihli, ale spíše nepovažovali za nutné, zastavit. V takových případech vojáci, diplomaté a politici hned nepochopí, že situace se změnila zásadním způsobem. Ba co víc, dokonce i když si uvědomují, že svět již není stejný, mohou určit rozsah a přesnou podstatu změn, ke kterým došlo, pouze empiricky.


A koneckonců, co mohli Britové a Američané ztratit? Pokud se provokace zdaří a rozmotá se další rusko-evropský konflikt s dalšími sankcemi a přerušením ekonomických vztahů, globalisté si částečně vykompenzují porážku USA na Blízkém východě, posílí své pozice v Evropě (ve stavu konfrontace s Ruskem se nuceně stává partnerem Británie a USA) a zlepší své postavení v americké politice.

Pokud provokace nedostane plnohodnotnou evropskou podporu, bude možné, v krajním případě, alespoň situaci vyhodnotit a pokusit se vypracovat novou strategii boje proti Rusku, která bude odpovídat nové situaci.


Chyba Evropy

Zdá se však, že se "partneři" mýlili. Samozřejmě, získají zkušenosti a znalosti, předpokládané druhou variantou (neúspěšná provokace). Ale může se ukázat, že cena za poučení bude příliš vysoká. Skutečné politické náklady a pokles prestiže výrazně převýší efekt získaných poznatků.

Protože dokud jste se nedostali do konfliktu, vaše slabiny nejsou známy a soupeři mají tendenci přeceňovat vaši sílu. Pokud jste iniciovali konflikt a prohráli jste, musíte platit účty, přičemž nejen zahraniční, ale i ty vnitropolitické.

Takže 1. března Vladimír Putin oznámil, že Rusko se stalo nezranitelným k útoku ze strany jakéhokoli státu nebo skupiny států. Kromě toho je Moskva schopna způsobit nepřijatelné škody každému nepříteli, aniž by se uchýlila k jaderným zbraním. Zhruba řečeno, Rusko získalo schopnost pomocí konvenčních přesných zbraní rozstřílet americká vojska, administrativní, politickou a průmyslovou infrastrukturu z bezpečné vzdálenosti. Asi jako USA ostřelovaly Jugoslávii a Irák. Znamená to, že jakákoli jiná armáda NATO koreluje s ruskou jako ozbrojené síly doby kamenné.

4. března se začala rozvíjet provokace se Skrypaljem.

Mezi dvanáctým a šestnáctým březnem zaznělo několik prohlášení ruské armády a ministerstva zahraničí RF o připravované provokaci s chemickými zbraněmi proti Sýrii. Nejtvrdším z nich bylo prohlášení náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil Ruska Valerije Gerasimova, v němž slíbil, že pokud USA udeří na Damašek řízenými střelami, Rusko provede odvetný úder po ničících prostředcích, ale také na jejich nosiče, tedy na lodě a letadla USA.

USA mohly toto prohlášení buď překousnout a zrušit úder, když si uvědomily, že před nimi byla načrtnuta červená čára, nebo to risknout. Překously to. Chemická provokace se nekonala. Od toho okamžiku žádná jejich hrozba kterékoli zemi neznamená nic, pokud je ohrožovaný stát ve sféře zájmů Ruska.


Rozkol v EU ohledně ruské otázky

Zároveň, náhodou nebo záměrně, EU realizovala únik předem připraveného prohlášení ministrů zahraničních věcí Evropské unie a odsoudila Sýrii a Rusko v souvislosti s nekonaným se chemickým útokem. Nehledě na pověsti o tom, že v kanceláři EU je bordel a podobné dokumenty jsou zveřejňovány pravidelně, nikdo neuvedl ani jediný příklad podobné publikace. Existuje tedy důvod se domnívat, že únik byl organizován záměrně a schválen ne-li vedením Evropské unie, pak stejně vlivnými silami.

Protože chemický útok v Sýrii USA zrušily, tak "náhodně publikovaný" projekt se nestal prohlášením EU, ale svou trochou do mlýna publikace k selhání provokace přispěla.

Následný vývoj událostí s postojem EU ve "věci Skripalja" naznačuje, že tímto únikem zainteresované síly v EU Rusku signalizovaly, že nehledě na tvrdá prohlášení vedoucích politiků, Evropská unie není zdaleka konsolidovaná v ruské otázce a že nejtvrdší verze rezolucí se nikdy nepodaří protlačit. V zásadě to bylo již známo - každý rok se příznivci a odpůrci protiruských sankcí dlouho přou o to, zda je třeba je zpřísnit nebo zrušit, ale poté se sjednotí na kompromisní verzi - zachovat stávající a nevěnovat pozornost jejich všeobecnému porušování evropskými společnostmi.


Tentokrát však situace zašla mnohem dál, než by se dalo předpokládat. 22. března na summitu EU v Bruselu se otázka o přitvrzení protiruských ekonomických sankcí měla stát klíčovou, ale nestala.V předvečer summitu britský ministr zahraničí Boris Johnson prohlásil, že vláda Jejího Veličenstva nebude na ekonomických sankcích trvat.

Již jen toto bylo nesporným kompromisem. Říct několik slov o obavách a dokonce vypovědět po dvou-třech ruských diplomatech (kteří se za několik týdnů mohou klidně vrátit zpět) není pro Evropu v zásadě problém. Ale na konci summitu bylo dokonce i na taková opatření připraveno pouze pět států. Pět dní po skončení bruselského zasedání shrnul definitivní výsledky Donald Tusk. Dokonce i na takovéto paliativní opatření, jakým je vypovězení dvou-tří ruských diplomatů, přistoupilo jen 14 z 28 členských zemí EU. Evropská unie se rozštěpila na poloviny. Rozštěpila se v zásadní otázce. Poprvé se otevřeně rozštěpila v otázce vztahů s Ruskem. Poprvé dokonce formální opatření (která neovlivňovala hospodářskou spolupráci) byla zamítnuta polovinou EU.


Londýn se z žalobce stává obžalovaným

Připomeňme si, že o evropskou podporu nepožádalo nějaké Estonsko nebo Polsko, ale přímo Velká Británie. Samozřejmě, opouští EU, ale neopouští Evropu. Z pohledu jednoty Západu jsou spojenecké vztahy s Británií (dokonce ani ne členem EU) důležitější, než je podpora všech východoevropských členů dohromady. USA, mimochodem, také neprokázaly extra úsilí při podpoře Londýna. Vypovídají 60 ruských diplomatů a uzavírají konzulát, ale Washington zatím neoznámil žádná skutečná finanční a ekonomická opatření.

Ještě před několika měsíci by bylo možné se tomuto vývoji skandálu radovat. Bylo by to bezpochyby vítězství Ruska. Vždyť právě kvůli přitvrzení hospodářské konfrontace Západu s Ruskem se provokace se Skrypaljem chystala.

Dnes se však situace změnila. Moskvě už nestačí "vítězství na body", ale vyžaduje od Británie vysvětlení o otravě ruských občanů na jejím území, přístup příslušných orgánů Ruské federace k vyšetřování (obdobný požadavek předložilo Rakousko Srbsku v případě vraždy arcivévody Ferdinanda) a také připomíná další špatně vyšetřené případy úmrtí opozičních Rusů v Británii. Ruská opozice v Anglii začíná přinášet své vlasti užitek posmrtně. Londýn se z žalobce pomalu ale jistě mění na obžalovaného.

Navíc, ústy Marie Zacharové slíbilo ministerstvo zahraničí Ruska Londýnu překvapení v případu "Skripalja" na briefingu ve čtvrtek. Po překvapení, které uspořádal vedoucí oddělení ministerstva zahraničních věcí RF Jermakov na briefingu 21. března Britům a Američanům, to zní hrozivě. Pokud je budou na Smolenském náměstí každý týden veřejně hubovat jak provinilé školáky, pak se brzy bude Anglosasy, kteří ještě včera byli tak hroziví, bavit celý svět.

Znamená to, že namísto posílení pozice nebo neutrálního řešení se Londýn a Washington musí bránit. Pro obě země to znamená další komplikace pro již tak nestabilní domácí politickou situaci. V USA se pokusí trumpisté a antitrumpisté využít zjevné fiasko chemické provokace, která výrazně zhoršila pozici Washingtonu jak v Sýrii, tak i v Evropě, každý ve svých vlastních zájmech. V Británii vláda Mayové, která je i tak pod úderem parlamentní i vnitrostranické opozice, riskuje předčasné odvolání.

Londýn se může dostat z této situace pouze tím, že poskytne nevyvratitelné důkazy o ruské vině, pouze slovu "gentlemenů" spojenci věřit nechtějí. Ale tyto důkazy neexistují a je obtížné je za současných podmínek vyrobit. Rozkol v EU je zřejmý a státy, které oznámily svůj postoj, budou pod mikroskopem zkoumat vše, co Británie poskytne.

Čas běží a zároveň probíhá také šetření, které vede britská policie. Dříve či později bude muset Scotland Yard podat zprávu o výsledcích, přičemž nikoliv summitu politiků, ale britskému soudu. Britské právo je precedentní. Pokud bude soud moci na základě předpokladů Mayové obvinit Rusko, pak na stejných základech bude možné později podat obvinění proti kterémukoli občanu Britské koruny, včetně samotné Mayové (o to se obratní britští právníci postarají). To znamená, že neprávní rozhodnutí soudu v daném případě zničí celý právní systém Spojeného království. To zase ovlivní tak důležité zájmy, tolik respektovaných rodin, že bude jednodušší změnit dvacet vlád, než se pustit do tohoto hazardu.


Závěry

Za prvé, zasadit silný úder hospodářské spolupráci mezi Ruskem a EU se nepodařilo. Hlavní je, že projekty proudů nejsou zmrazeny, a že čas, který zbývá do jejich plného rozjezdu, ten je minimální.

Za druhé, posměšné odpovědi Ruska na anglo-americké invektivy, které od Washingtonu a Londýna vyžadovaly tvrdou reakci, jež by potvrdila jejich exkluzivní postavení ve světové tabulce hierarchie, ukázaly, že anglosasové už nejsou schopni takových reakcí ani společně, ani zvlášť.

Za třetí, počátek diplomatického protiútoku Ruska zastihl Washington a Londýn nepřipravené. Nebyly s to přijít s ničím jiným, než je standardní vypovězení diplomatů. Všichni nebudou vypovězeni, neboť by to znamenalo skutečné zrušení diplomatických vztahů, ale zrcadlová nebo dokonce ne zcela zrcadlová (ruské ministerstvo zahraničních věcí je vynalézavé) opatření budou nevyhnutelně následovat.

Již nyní je zřejmé, že Británie (USA také, ale především Británie jako iniciátor skandálu) musí hledat cestu jak z něj s minimálními škodami. Avšak snaha okamžitě nasadit příliš drsný a autoritářský tón, který vyvolal odpovídající reakci Ruska, zahnal vládu Jejího Veličenstva do kouta. Teď už jakékoli zmírnění postoje bude znamenat ztrátu tváře - bude nutno přiznat, že vláda uvedla v omyl parlament a evropské partnery (USA také neopomenou říci, že byly podvedeny), když obviňovala Rusko bez dostatečných podkladů. To je ostudná rezignace.

Ale hrotit situaci už dál není možné. Rusko se otevřeně směje, Evropská unie je rozpolcena a v USA a Velké Británii už není tak moc ruských diplomatů - brzy už nebude koho vypovídat. A co pak? Vyhrožovat se už nedaří, jim samotným je příšerně.

V každém případě jediným východiskem pro Londýn je, že změní vládu Mayové a svalí všechno na její nedostatečnou kompetenci.

A zde je zakopána největší nepříjemnost. Jde o to, že rozložení sil v britské politice je takové, že v případě odstoupení kabinetu Mayové se zvýší politická váha příznivců rozvodu s Evropou podle tvrdého scénáře (v Británii se vůbec neradují, že Mayová souhlasila s vyplacením desítek miliard eur náhrad Bruselu). Evropská unie naopak nemá v úmyslu couvat a zdarma ponechat Británii všechny ekonomické preference člena EU, ale bez politických závazků člena EU.

Jedná se o boj o skutečné peníze, zisky a trhy, o ekonomickou efektivitu. Tady nikdo neustoupí. Skandál to bude významný, bude dlouhodobý a způsobí "evropské jednotě" takový rozklad, že situace v předvečer 1. světové války se bude zdát jako blahostný piknik nejlepších přátel na paloučku.

A poprvé za sto let může Rusko pozorovat tento skandál zpovzdálí.

Na poslední chvíli se objevil legrační faktor - "svišť Phil se probudil": Ukrajina, která dlouho preferovala "nevšímat si" případu "Skripalja", to nevydržela a svým obvyklým způsobem se rozhodla být evropštější, než jsou samotní Evropané. Pokud 14 zemí EU "na podporu Británie" vypovídá 1-4 ruské diplomaty každá, pak Kyjev hned třináct - když ne všechny, pak drtivou většinu z těch, kteří ještě na území Ukrajiny zůstali.

Ve skutečnosti přetrhává Porošenko s Ruskem poslední vztahy právě tehdy, kdy se Evropa snaží tyto vztahy pokud možno obnovit.

A to i přesto, že jeho domácí politická situace je velmi nestabilní, EU a USA se prakticky distancovaly od ukrajinských vnitropolitických problémů a Rusko zůstává jediným hráčem, který se snaží alespoň nějak udržet zbytky stability a zabránit tomu, aby se situace zvrhla do úplného chaosu.

Ostatně, řezat si pod sebou větev, na které sedí, je národní ukrajinská zábava. V tomto ohledu jsou Evropané, včetně Theresy Mayové, žalostní epigoni.

"Nemlčte k tureckým válečným zločinům v Afrinu, zbabělci!", znělo před Lidovým domem a komunistickým Barákem

$
0
0
Martin Kunštek
30. 3. 2018
Ve čtvrtek 29. března se v Praze na náměstí Republiky sešlo několik set lidí, aby demonstrovali proti mlčení našich politiků k turecké agresi do kurdské provncie Afrín na severu Sýrie. Pochodem okolo ústředí ČSSD v Lidovém domě, sídla ÚV KSČM v ulici Politických vězňů a Delegace evropské komise v Praze prošli na Jungmannovo náměstí. Demonstrace byla svolána na protest proti odmítnutí zařadit k projednání Sněmovnou mimořádný bod postoj ČR k turecké invazi do Afrínu. Návrh odsouzení turecké agrese proti kurdské provincii předložil lidovecký poslanec Jan Čižinský. Návrh byl zamítnut hlasy vládního hnutí ANO, poslanců za ČSSD a KSČM. Z levice pro návrh hlasoval pouze poslanec Jaroslav Foldyna.


Demonstrace byla svolána iniciativou "Ne rasismu" pod názvem "Přerušme ticho k Afrinu". Což se podařilo, protože účastníci vybavení megafony, trubkamy, bubny, ešusy, lžícemi a pokličkami byli řádně hluční. Při zastávkách před Lidovým domem, komunistickým Barákem v ulici Politických vězňů i před Evropským domem vystupovali zástupci kurdské komunity v Praze i čeští odpůrci války.

Účastníci demonstrace před budovami těchto dvou parlamentních stran křičeli hesla jako "Zbabělci styďte se!", nebo "Už se konečně probuďte!". V zakletém zámku, ve který se v posledních letech proměnil Lidový dům, se však probrala pouze obsluha restaurace, která je v přízemí. Politici za ČSSD mlčeli jako zařezaní. Dále jsou zřejmě odhodlaní dělat "křoví" ministru zahraničí Martinu Stropnickému (ANO), který jako jediný politik na summitu EU-Turecko mlčel. A pěstoval tak pevné vazby s Tureckem v rámci NATO. Na rozdíl od rakouského kancléře Christina Kurze (ÖVP), který válečné zločiny turecké armády ostře kritizoval. A jako jediný evropský politik odmítl Erdoganovi podat ruku a vyfotit se s ním.


Zarytým mlčením a ani oknem nehnutím dávali Hamáček a spol. najevo, že asi nadále hodlají pěstovat "neomylně NATOidní" směr spolupráce s obdivovatelem nacistického diktátora Adolfa Hitlera - tureckým prezidentem Erdoganem. Jako bývalý sociální demokrat jsem se hluboce styděl. Souhlasím s názorem vysloveným jedním z kurdských demonstrantů: "Prodali jste sociálně demokratické ideje za vládní koryta". Za sebe dodávám, že bývalým přátelům už nesmrdí ani pachatel genocidy.

Notnou dávku kritiky za hlasování proti odsouzení turecké agrese do Afrinu sklidli od demonstrantů i komunisté. Z davu se ozývala hesla jako "Vojto, prodal's partaj za kebab!". Po příchodu demonstrantů totiž vrátní začali zavírat hlavní vrata od Baráku. Zřejmě z obav, aby demonstranty nebyla napadena turecká restaurace s názvem Osman kebab, která sídlí v přízemí budovy ÚV KSČM. Tento strach však byl zcela zbytečný. Demonstranti posléze mírumilovně přešli kolem další turecké restaurace, aniž by jí jakkoli ublížili. I za komunistické poslance, které jsem opakovaně volil, jsem se styděl. Bohužel musím dát za pravu demonstrantům, kteří směrem k Baráku vykřikovali: "Komunisté už jste zapoměli, jak Hitler vraždil vaše předky? To samé teď Erdogan dělá Kurdům!".

Na akci vysoupil zástupce kurdské university v Afrín City, které bylo zcela rozbombardováno tureckými stíhačkami. Připomněl, že akademická svoboda je právo říkat svobodně svůj názor. A že solidarita je nemlčet k vraždám civilistů. S akademiky z Národohospodářského ústavu Akademie věd, který sídlí vedle budovy KSČM, to však bohužel nehnulo.

Ostudné mlčení Bruselu i poskytování alibi válečnému zločinci Recepu Erdoganovi demonstranti vyčetli EU před Evropským domem, kde sídlí část delegace Evropské komise v Praze. Z davu se ozývala hesla jako "Kde jsou ty vaše evropské hodnoty?", nebo "Proč podporujete válečné zločince?".

Na závěr akce demonstranti před Rakouským kulturním institutem na Jungmanově náměstí písněmi a tancem poděkovali rakouské vládě, která jako jediná v Evropě netoleruje mlčky válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, kterých se nejen v Afrínu, ale i v Turecku dopouští Erdoganův režim. Neutrální Rakousko si jako nečlen NATO nemusí špinit kredit a turecké zločiny kritizuje.

Akce byla krásná. Mám radost, že Kurdy přišlo podpořit i nemálo Čechů. Za což jim zástupce kurdské menšiny v ČR pan Tahsin Hussein vřele poděkoval.

Čas valit domů - tip kulturního referenta

$
0
0
Bahh Tee
30. 3. 2018, Petr Ďoubalík, hudba - video - titulky

Bahh Tee a Oleg Gazmanov: Čas valit domů


Čtenáři NR již možná Olega Gazmanova znají, několikrát jsme o něm psali (zde, tady, tu a tady taky). Včera jsem zahlédl titulek příspěvku blogerky Olgy Šarij, který zní: "Olegu Gazmanove, proč jsi poslal děcka do Antiteroristické operace (ATO)?" Docela mi zatrnulo a hned jsem si video pustil. 






Ta věc se má tak: v Ukrajině se už dočista zbláznili, na nějaké zábavě v Ternopilu se stalo, že omylem (prý) pustili Gazmanovu písničku "Oficery (Důstojníci)" a lidé tancovali. Mezi nimi i několik policistů. Našel se snaživec, který událost natočil na video a poslal příslušným orgánům. Asi je dobré podotknout, že Oleg Gazmanov, podobně jako mnoho dalších ruských zpěváků, je v Ukrajině zakázán. Policisté byli "za odměnu" odesláni bojovat na Donbas. Ach jo. Video připojuji na konec příspěvku.
Oleg Gazmanov (narozen 1951)

Neblbnou jen na Ukrajině, rusofóbská epidemie propukla nebývalou silou v Británii kvůli Skripalovým. Tam teď, krom jiného, chtějí znepříjemnit život všem Rusům, kteří se rozhodli žít na mlžném Albionu (Туманный Альбион), pokud možno kriminalizovat jejich podnikání, znásobit kontrolu a ztížit přístup k financím. Koneckonců, jdou tím na ruku V. Putinovi. Mnozí odrodilci teď silněji začali uvažovat o tom, že by se vrátili domů. Písnička, kterou předkládám, a která se objevila 22. 3. 2018, asi nebyla složena přímo pro ně, ale možná i pro ně.

Překlad a titulky: Ďouba NR

Rozšiřující učivo:
Text a překlad písně
Bahh Tee и Олег Газманов - Пора домой
Bahh Tee a Oleg Gazmanov - Čas valit domů

Первый Куплет: Bahh Tee

Стой, друг, пусть подождут
Дай мне только пять минут
Расскажи, куда держишь путь
Как там, откуда мы все живут
Эх, ты старина, да не красит седина
Не узнал меня – ну и что
Ведь столько лет прошло
А мы тут как не смогли
Среди чужих своими стать
А среди своих – уже чужие
Тоже как-то так
Чем живете вы сейчас?
Кого видите во снах?
Расскажи хотя бы в двух словах

Zastav, příteli, ať počkají, dej mi jen 5 minut
řekni, kam máš namířeno
jak tam, odkud všichni pocházíme, žijí
ach, ty starý brachu, ano nezkrášluje šedina
nepoznals mě  - no a co, vždyť tolik let uteklo
a my jsme tu nějak nedovedli být mezi cizími sami sebou
a mezi svými - už jsme cizí
Tož tak nějak
Čím dnes žijete?
Koho vidíte ve snech?
Řekni, třeba jen pár slovy

Припев: Олег Газманов

Мне снится мамин голос
Что зовет меня домой
Наша коробка и весенний двор
Как убегали мы с тобой
По мокрой мостовой
Сбежав с уроков, прыгнув за забор
Отец казалось, может защитить нас от всего
Он был такой еще молодой
Мне снится мамин голос
Для меня такой родной
А это значит, что пора домой

Zdá se mi mámin hlas, co mě volá domů
naše hřiště a jarní dvorek
jak jsme spolu utíkali po mokré dlažbě
utekli za školu, přeskočili plot
zdálo se, že táta nás může ochránit před vším
on byl ještě tak mladý!
sní se mi mámin hlas - pro mne tak drahý
a to znamená, že je čas valit domů

Второй Куплет: Олег Газманов

Нет, друг, я не вру
Сам себя порой ней пойму
Бросил дом, но почему
Бросить тут все не могу?
Будто бы тону
Столько рук и все ко дну
Вижу берег, вижу круг
Но не дотяну
В те края, где нас не ждут
И не любят, взяв билет
А пути назад как будто
Сразу снегом занесло
Мы уехали оттуда
Где у нас ничего нет
Чтобы понять, что у нас было все

Ne, příteli, já nelžu
sám se někdy nechápu
opustil jsem dům, ale proč opustit tady vše nemohu?
jako bych se topil, tolik rukou a vše ke dnu
vidím břeh, vidím kruh
ale nedosáhnu do těch končin,
kde nás nečekají a nemilují, za to, že jsme ujeli
a cestu zpět jakoby najednou sněhem zaválo
odjeli jsme odtud, kde nic nemáme
abychom pochopili, že jsme měli vše

Olga Šarij - "Olegu Gazmanove, proč jsi poslal děcka do Antiteroristické operace (ATO)?"
pozn.: slovem "ребята (rebjata)" se nemyslí vždy jen "děti", ale třeba, jako zde, jsou myšleni "kluci policisté"
bez titulků
Písnička "Oficery" určitě stojí za seznámení, slibuji, že někdy příště. Je to sice "jen populární hudba", ale v Rusku ji publikum poslouchá vstoje.
Olga Bondarenko -Šarij, spolu s Anatolijem Šarijem přinášejí komentované informace
především o současné Ukrajině, původem z Ukrajiny, žijí v zahraničí
kanály na YT:
Olga Šarij
Anatolij Šarij

Válečné bubny a válečná propaganda aneb I lhát se musí umět, kolikrát to mám opakovat?

$
0
0
Michal Brand
30. 3. 2018
Idnes přináší další článek do řetězu propagandy kauzy „Skripal“. Pracovník Univerzity obrany, pracoviště, které se u nás zabývá výzkumem chemických otravných látek a obrany proti nim, přináší další – nemohu napsat informace – přináší další propagandistický šum a informace opět jen mezi řádky.
Z článku: Britové uvádějí, že Skripala otrávil jeden z jedů z této skupiny, jehož vzorec Mirzjanov ve svém seznamu označil jako A234. Je to organofosforová sloučenina se stejným mechanismem působení jako stávající bojové nervově paralytické látky. Je otázkou, zda britští odborníci byli schopni zbytky po jedu (takzvané markery, viz níže) porovnat s vlastním vzorkem čisté, laboratorně připravené A234, nebo zda provedli jen chemickou analýzu a „dopočítali“ látku podle Mirzjanova vzorce.


Proč jed v České republice nemáme?

Vývojem antidot, tedy protilátek proti nervově paralytickým látkám pro použití v armádě se v České republice zabývá pracoviště katedry toxikologie a vojenské farmacie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně (odtud je i spoluautor článku). Právě zde by teoreticky mohl být novičok uskladněn pro výzkumné účely. Jenže není. Důvod je prostý. Laboratoře, jako je tato, se zabývají jedy, které prokazatelně existují, hrozí jejich nasazení nebo už byly dokonce někde použity.


U novičoků nikdy nebyla potvrzena reálná hrozba jejich nasazení, žádná země nikdy nedeklarovala, že jed vyvíjí a nikdy ani nebyl podle otevřených zdrojů použit. Skripal je (bude) zřejmě jeho první uznanou obětí (Železňakov, který se novičokem otrávil v roce 1987, se podle Ruska oficiálně otrávil zkaženou klobásou).

Co z toho vyplývá? Pokud tedy budeme článek chápat jako zdroj informací a ne jenom jako propagandistickou podporu britských válečných bubnů na základě falešné záminky.

1. Znovu máme potvrzeno, že vzorec Novičoku je znám.

2. Máme znovu potvrzeno, že britské laboratoře, zřejmě jde o britskou laboratoř v Porton Down, jsou schopny Novičok vyrábět.

3. Univerzita obrany je buď
a. zcela neschopná nebo
b. lže v zájmu válečné propagandy když tvrdí, že se Novičokem nezabývala, protože se prý zabývá jen jedy, které prokazatelně existují.

Novičok byl zveřejněn v Rusku v tisku v roce 1992, v článku V. Mirzajanova. V roce 1991 byla facilita na výrobu a skladování Novičoku v Uzbekistánu předána Američanům k dekontaminaci a demontáži. V roce 2008 o Novičoku Mirzajanov, žijící v té době v USA, publikoval knihu, kterou si můžete koupit na Amazonu. Český výzkum se DOLOŽITELNĚ látkami skupiny Novičok výslovně zabýval již v roce 2010.

Takže 26 let je Novičok veřejně znám. Český výzkum se těmito látkami prokazatelně zabýval již minimálně před 8 lety. Jen Univerzita obrany prý údajně měla až do března 2018 pochybnosti o tom, že taková látka vůbec může existovat. Nejlepší chemiky v NATO nic takového ani nenapadlo. Vážně. Je o tom PR článek.

Na Univerzitě obrany se prý zabývají jen látkami, které už byly prokazatelně někde použity v boji. Novičok sice byl použit čečenskými „bojovníky za demokracii“ i k otravě konkurenta při boji mezi finančními oligarchy v Rusku. Ale Univerzita obrany a nejlepší chemici v NATO se prý zabývají výhradně Yperitem, který byl prokazatelně nasazen v první světové válce.

V roce 2015 publikoval (všimněte si datumu, kdy je článek Hlasu Ameriky archivován na tomto webu – 27. květen, rok 2015) Hlas Ameriky článek o tom, že jeden z vědců z vývoje Novičoku již v roce 1995 prodal Novičok čečenským gangsterům. Hlas Ameriky nyní v jaderně-válečné hysterii článek pozměnil, aktualizoval článek 23. března 2018. Proč? Byly v tomto článku nějaké informace upraveny pro účely aktuální propagandy?

Ale Univerzita obrany - prý, údajně, jistojistě, věřte tomu - až do března 2018 považovala Novičok za látku, u které není prokázána její existence. Vážně tomuto máme věřit?

V propagandistickém článku Univerzit obrany mne zaujala věta: Civilizované země i Rusko se totiž zavázaly, že chemické zbraně používat ani vyvíjet nebudou.

„Civilizované země i Rusko“? Pro mne naprosto postačující důkaz, že autor článku – ať už skutečný nebo pod článkem jen podepsaný – zcela jasně nepracuje s fakty ale s předem danými soudy. Pro autora i „autora“ jsou zde na jedné straně „civilizované země“ a na straně druhé Rusko. Jako za strejdy Josepha G. v naci-rajchu. Už chybí jen něco o židobolševicích, kteří se spiknuli v Moskvě, aby otrávili zcela bezcenného pěšáka v Salisbury.



Proč to mlžení, lhaní, překrucování fakt, zamlčování fakt, osočování Ruska bez důkazů, vyhrožování, vydírání, vypovězení diplomatů, včetně diplomatů Ruska při misi OSN?

Proč ta přestavba Trumpova kabinetu do téměř válečného stavu? (Pompeo šéfem obrany, ultra fanatik neo-con Bolton poradce pro národní bezpečnost).

Co píše britský tisk?

Britská premiérka je pod záminkou nevyjasněné otravy Skripala připravena zahájit jaderný útok na Rusko.
Theresa May prepared to use nuclear weapons against Russia


Britská veřejnost je informována, kde jsou protiatomové kryty, protože hrozba jaderné války se zvyšuje
Britain’s nuclear bunkers MAPPED as threat of war with Russia escalates


Britská veřejnost je informována, která města budou po zahájení jaderné války ze strany Británie anihilována při odvetném útoku Ruska
MAPPED: Russia's nuke targets in Britain – is your town safe?


Proč je Západ tak nakloněn jaderné válce, že i izraelské komentáře již dnes jsou „Evropané milují války, my nemusíme“?

Chcete cynickou ale možná velice pragmatickou verzi?

Možná proto, že předpokládají, že hlavní jaderná střelnice jaderné války v Evropě bude nad Polskem, Českou republikou, Slovenskem, Pobaltím, Maďarskem, Rumunskem Bulharskem, Ukrajinou, Běloruskem, prostě nad „postkomunistickými státy“.

V takovém scénáři zahájí Británie jaderný útok na Rusko. V následujících vteřinách pod tlakem okolností se přidává Francie. V nastalém chaosu běžících vteřin se k jadernému útoku na Rusko okamžitě přidávají již beztak natěšené USA, které se soustředí zejména na úder ze základen mimo USA, zejména v Evropě. Po primárním jaderném úderu na Rusko spouští USA a jeho západoevropští spojenci skutečný a jediný fungují protiraketový deštník – odpalují desítky atomových bomb v linii Finsko-Polsko-ČR-Rakousko-Maďarsko-Srbsko-Řecko a vytváří tím účinnou obranu proti ruskému odvetnému úderu. Západní Evropa má ztráty několik milionů lidí, obyvatelé Střední a Východní Evropy byli vymazáni ze světa „obranými operacemi“.

Pozn.: Přes atmosféru zionizovanou nadzemními atomovými výbuchy totiž nic neproletí – každá elektronika je v takto ionizované atmosféře dokonale „vygumována“ jako když strčíte mobil na deset minut do mikrovlnky (nezkoušejte to). To je jediný skutečně fungující protiraketový deštník. To je ten deštník, jehož součástí měla být i základna v Brdech. Nejprve to prý měl být radar proti severo-korejským raketám, pak radar proti íránským raketám (protože z Koreje do Ameriky by přes Evropu střílel jedině naprostý idiot, to je jako jet vlakem z Prahy do Plzně přes Madagaskar). Později by to byl radar s raketovou ochranou. Později s raketami s jadernými hlavicemi. Salámová metoda. Že by nám to naši přátele v USA neudělali? Proč?

Jak řekl Kissinger – Amerika nemá přátele, Amerika má jen zájmy.

Servilnost místodržících a jiných užitečných idiotů při soukromé návštěvě Ryana v parlamentu ČR to nezmění.

Soul oznámil záměr výstavby plynovodu z Ruska přes KLDR

$
0
0

30. 3. 2018 zdroj a zdroj!
Zlepšení bezpečnostní situace na Korejském poloostrově umožní výstavbu plynovodu z Ruska do Jižní Koreje přes KLDR, uvedla na energetickém fóru v Soulu ministryně zahraničí Jižní Koreje Kang Gen Hwa. "V případě zlepšení bezpečnostní situace na Korejském poloostrově budeme moci přistoupit k úvahám o projektu plynovodu s účastí obou korejských států a Ruska", uvádí TASS slova hlavy jihokorejského ministerstva zahraničí.


Poznamenala, že účast Pchjongjangu v takových projektech "bude sloužit jako katalyzátor pro zmírnění geopolitického napětí" v severovýchodní Asii.

Připomeňme si, že ve čtvrtek se KLDR a Jižní Korea dohodly,že 27. dubna uspořádají mezikorejský summit na nejvyšší úrovni mezi jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a vůdcem KLDR Kim Čong-unem.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Z každého napnelismu vznikne cukatura

$
0
0
Stanislav A.Hošek
30. 3. 2018
V perexu k tomuto textu chci zdůraznit, že patří do kategorie takových, které vyvěšuji jen a jenom na svém blogu, který ve svém názvu nese slovo „Nehorázný“. Pokud jej redakce NR přece jenom publikuje na svém webu, pak s ním nemá vůbec nic společného i v případě že se od něj nedistancuje.


K dosavadní světovládě Euroatlantická civilizace, či spíše kultury
Vůbec nepochybuji, že na této planetě již velice dlouho existují vlivové struktury se světovládnými tendencemi. Ať je různí přemýšlivci nazývají jak chtějí, ony opravdu existují, leč pro veřejný prostor světa jsou naprosto anonymní. V této větě odpovídám fakticky svému bývalému kolegovi panu Valenčíkovi na jeho otázku, kdo je to ten „globální prediktor“. Řečeno slovy básníka – „Nikdo ve světle ramp, leč kdos v podzemích bank“. Snad si rozumíme.

Zmíněné světovládné elitě, podle mého soudu, dominuje již nejméně půl tisíciletí region, který si říká Západní civilizace. V mém pojetí pouze Euroatlantický kulturní okruh. Zásadním rysem reálné globalizace je, že zmíněný region se snaží dotáhnout do úspěšného konce svůj světovládný záměr. V tom je pak jádro veškerého současného dění.

Pohled Euroatlanťanů na Rusko?
V prvé řadě si přiznejme, že Rusko není stát, tak jako jím nejsou ani USA. Jsou to vlastně lidmi a ne přírodou, vytvořené kontinenty. Kontinent „Západ“ a kontinent „Rusko“. Již v těch dvou pojmenováních je cítit zásadní rozdíl mezi nimi. Vyplynul z rozdílu mezi vznikem a následně odlišným vývojem euroatlantického prostoru od toho na východě Evropy. Tento text pro další pokračování nepotřebuje konstatovat nic víc, než tvrzení, které již bylo řečeno. A to, že euroatlantismus nejméně půl tisíciletí usiluje o nadvládu nad celou planetou.

O Rusku se něco podobného tvrdit nedá. Pokud někdo namítne, že tu byl přece Sovětský svaz, se svou ambicí světovlády proletářů, pak mu musím jasně sdělit, že ta epizoda v dějinách Ruska byla vedena ideou, jež nebyla vůbec ruskou, byla mu implantována a dějiny ještě ukáží, zda ne dokonce záměrně. V konečném účtování na ni doplatil nejvíc, zda-li ne jenom, ruský lid.

Střih do současnosti. Rusko nepochybně zmiňované světovládné elity citelné zasáhlo dvěma akty z roků 2014 a 2015. Připojením Krymu ke své zemi a vstupem do občanské války v Sýrii vyjádřilo Rusko jednoznačně svou svrchovanou svobodnou vůli. Ať již jí sledovalo cokoliv, nezpochybnitelně tím dalo světovládcům najevo svou nezávislost na jejich vůli. Přišla totiž doba, kdy si to už mohlo dovolit. Za zády mělo mladšího, leč nejvitálnějšího světového hráče.

Jestliže Krym světovládce rozzuřil, zásah Rusů v Sýrii je doslova rozlítil. A jak se říká, do třetice všeho dobrého, leč i zlého. Ptám se tedy, jakýpak počin Ruska způsobí u euroatlantických elit konečně ztrátu soudnosti?!!

Podle principu krevní msty
Dneska převládá přesvědčení, že mezinárodní právo už neexistuje, ale vše se řeší zase, jako před první světovou válkou, pouze silou. Přesně lze říci, že povědomí o pravidlech mezinárodního práva, vzniklého především v minulém století, existuje. Vždyť kdekdo s některými jeho principy operuje, ale jen tehdy, pokud slouží k prosazování jeho zájmů.

Každý konflikt začíná poměrně malým sporem. Zkusme se podávat na genezi jednoho, kupříkladu problému kolem Krymu. Pro světovládce začal celý spor teprve připojením Krymu k Rusku. Pro Rusko ale začal už politickým převratem v Kyjevě, jímž byla prokazatelně ohrožena existence ruské námořní flotily v Černém moři. Spor se ale vůbec nemusel rozrůst o Krym, kdyby bylo Rusku garantováno nedotčení jeho smlouvy s Ukrajinou o námořní základně na Krymu. Což by fungovalo tehdy a jenom tehdy, pokud by v mezinárodním právu neplatil prvořadě princip síly a především pokud by existovala mezinárodní síla, která by si vynutila dodržování mezinárodních smluv i při změně politické moci v té či oné zemi.

Euroatlantičtí světovládci měli v prvé řadě uznat výsostné právo Ruska na dodržení smlouvy o námořní flotile na Krymu a nemusel být problém vystupňován až do svrchovaného rozhodnutí občanů Krymu o svém sebeurčení.

Za dnešního stavu už není cesty zpět, především kvůli vypjatému nacionalismu na obou stranách. Prozatímní světovládci navíc nemají ve zvyku uznávat své chyby, nadtož alespoň chápatzájmy někoho jiného. Jako vždy, tak i tentokrát se rozhodli problém řešit silou.

Podobně tomu bylo se Sýrií. Rusko, dlouholetý spojenec Sýrie dost dlouho světovládnému Západu nabízel kompromis, dokonce včetně odchodu Asada, pokud bude proveden demokratickou procedurou. Euroatlanťané ale byli přesvědčeni, že zase rozhodnou silou.

Jenže tentokrát už narazili na sílu. Nasadili sice svou oblíbenou zbraň – sankce Byli si jistě dobře vědomi, že pokud jimi nezlomili Kubu, či KLDR, tak Rusko s nimi určitě nepostihnou a budou muset přitvrdit. Rusko nepadlo následně ani do celé sítě provokací. Takže světovládcům nezbývá jiná cesta než neustále zvyšovat tlak a očekávat odpovídající reagování. Tlak jak ve formě dalších a dalších sankcí a dalších a ještě méně průhlednějších provokací. Série stále se stupňujících nepřátelských aktů u krevní msty končila mnohdy až vyhubením jednoho klanu. Čím bude končit v tomto případě?!!

Ze sporů se stal konflikt, díky eskalaci již nelze dohlédnout jeho konce. Zvláště když se soupeřící strany ani neshodnou na tom, kdo si fakticky začal.

Za poslední tlak na Rusko považuji jednoznačně chování světovládců v případě Skripal. Tady už nejde o nějaké porušení kdysi kodifikovaného pravidla mezinárodního práva, nýbrž o záměrné stupňování už do vysokého stupně dohnaného konfliktu. Doslova na hranici soudnosti totiž je porušení základního principu jakéhokoliv, nejen mezinárodního práva, jímž je odsouzení nejen bez soudu, ale i bez důkazů pro obvinění.

Velikonoční výzva
Dnes je módou, že kde kdo vyzývá jiné k nějakému konání. Troufám si proto k tomu i já. I když nevěřím v Boha, boha, bohy, či ani božstva, vyzývám k modlitbě či meditaci všechny věřící. Modlete se za rozum. Modlete se, ať skončí stupňování mstivosti. Modlete se za ukončení konfliktů, u nichž se aktéři už neshodnou ani na původním nicotném sporu. Modlete se za to, ať Rusko coby prokazatelně slabší není vyprovokováno k nějakému rozhodnějšímu, či až k zoufalejšímu kroku.

Děsí mne totiž Putinovo: „K čemu nám je svět, když v něm už nebude Rusko“!!

Pozn. red. I.D. Název článku je vypůjčen z dialogu Voskovce a Wericha, starší generaci dobře známého.

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ruska, které zveřejnilo v českém překladu Velvyslanectví ruské federace, uvádí další informace k současnému dění.

$
0
0
30. 3. 2018
"Britské úřady systematicky prokazují neschopnost zajistit na svém území bezpečnost ruských občanů. Do očí bijícími příklady toho jsou zejména: otrava bývalého příslušníka ruské FSB A. Litviněnka, smrt za nejasných okolností ruských podnikatelů B. Patarkacišviliho a A. Perepiličného, záhadná "sebevražda" B. Berezovského a udušení jeho obchodního partnera N. Gluškova a konečně – pokus o vraždu a ohrožení zdraví S. Skripala a J. Skripalové," píše se v prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ruska.


"V posledně jmenovaném případě Londýn opovrhl všemi normami mezinárodního práva, etiky a také zdravého rozumu. Aniž by předložil jakékoli důkazy, a dokonce aniž by nastínil jakýsi konkrétní obrázek toho, co se stalo, Londýn obvinil Rusko z otravy vlastních občanů, přišel s nikdy u nás nepoužívaným názvem chemické látky, rozvinul širokou politickou a mediální kampaň. Bylo iniciováno bezdůvodné vyhoštění ruských diplomatů z řady zemí a zastoupení při mezinárodních organizacích, vyhlášen soubor dalších sankčních opatření. Naše legitimní požadavky poskytnout vzorky použité látky byly ignorovány,"je napsáno v dokumentu z Moskvy.

"Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil dne 16. března tohoto roku trestní řízení ve věci pokusu o úkladnou vraždu občanky Ruské federace J. Skripalové a připravil příslušnou žádost britské straně. Očekáváme od Londýna konkrétní součinnost v rámci vyšetřování vedeného našimi orgány činnými v trestním řízení," je uvedeno v prohlášení.

"Chování britských úřadů vyvolává spoustu otázek. Obyvatelstvo samotné Velké Británii je drženo v nevědomosti ohledně klíčových momentů tohoto, jak bylo vyhlášeno, představujícího vážnou hrozbu incidentu, není znám celkový počet obětí. Zamlčují se informace o činnosti dislokované poblíž Salisbury tajné laboratoře v Porton Downu, kde se, jak je všeobecně známo, pracovalo na vývoji chemických zbraní. Skrývají se informace o každoročním cvičení „Toxická dýka“ („Toxic Dagger“), pořádaném tímto centrem společně s britskými vojáky v předvečer otravy Skripalových, v jehož průběhu se nacvičovaly způsoby boje proti chemické a biologické kontaminaci," je napsáno v dokumentu.

"Po celém světě přičiněním Londýna se rozvíjí kampaň s cílem vytvoření absolutní presumpce viny Ruska. Jde o vědomé, úmyslné stupňování konfrontace, demonstrace síly u ruských hranic. Je evidentní záměr zabránit politicko-diplomatické součinnosti s cílem objektivního a komplexního posouzení incidentu v Salisbury," přečtete si v dokumentu.

"Analýza souhrnu všech okolností svědčí o nezájmu britských úřadů zjistit skutečné motivy a nalézt pachatelé trestného činu v Salisbury, což nás vede k myšlence o možné účasti na něm tajných služeb Velké Británie. Pokud ruské straně nebudou poskytnuty přesvědčivé důkazy o opaku, budeme pokládat, že máme co dělat s pokusem o vraždu našich spoluobčanů v důsledku rozsáhlé politické provokace. Zdůrazňujeme, že důkazní břemeno v tomto příběhu leží právě na britské straně," je napsáno v závěru prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ruska.

Hororový příběh od zlínského soudu...

$
0
0
Zdeněk Jemelík
30. 3. 2018        Zdenek Jemelik a na webu Chamurappi

Kdo z laskavých čtenářů četl desátý díl tohotoseriálu a srovná jeho obsah se zprávou, že senát Radomíra Koudely zlínské pobočky Krajského soudu v Brně odsoudil 29. března 2018 všechny obžalované vyjma Matěje Janečky (jehož zproštění navrhl žalobce), bude si jistě myslet, že jsem se zbláznil. Trest osmi let odnětí svobody pro obž. Jaroslava Novotného, vylepšený peněžitým trestem, by neměl soud uložit bez pádných důvodů. Totéž platí pro surový trest pěti let pro obž. Jarmilu Novotnou, kterou ve svém vystoupení před soudem hájil sám pošk. Pavel Buráň. Sedmileté tresty pro zbylé dva z původních čtyř „únosců“ jsou nepochybným důkazem o tom, že zásada in dubio pro reo ve Zlíně neplatí, stejně jako zásada, že vina musí být prokázána bez důvodných pochybností a tíha dokazování leží na žalobci.

Mám jistotu, že všichni odsouzení se odvolají. Proto k rozsudku přistupuji s vědomím, že až do potvrzení jeho závěrů odvolacím soudem je přípustné k němu přistupovat s pochybnostmi.

Soudce Radomír Koudela odůvodnil své rozhodnutí neobyčejně stručně. Asi jde o nejstručnější odůvodnění, s jakým jsem se setkal během více než desítky let monitorování soudních jednání. Vyslovil záporný mravní postoj k podnikání s hazardem, které nepovažuje za čestné podnikání. A připustil, že jednání pana poškozeného v občanskoprávní části příběhu není křišťálově čisté. Ale odvyprávěl pak pohádku o zlém věřiteli, který se pokusil protiprávním postupem pojistit se proti možnosti, že by se pan poškozený nějakým právním úskokem vyvázal z povinnosti splatit svůj obrovský dluh. Její vyznění je jasné: s požehnáním soudu se dlužník vyhne splacení dluhu a věřitel přijde o své peníze a navíc se dostane do vězení. Do vězení má jít i věřitelova manželka, která se sporem bývalých společníků nemá nic společného.

Pohádka by se dobře poslouchala, kdyby v ní působil nějaký deus ex machina, který by zakryl obrovské trhliny v soustavě důkazů. Jednou z nich je skutečnost, že policie místo Ukrajinců či dokonce „Rusáků“, o kterých na počátku vyšetřování mluvil pan poškozený, dodala jako únosce dva Slováky a jednoho Rusa s povolením k trvalému pobytu na Slovensku a nedokázala vysvětlit, jak právě k těmto osobám došla.

Pan předseda k tomu uvedl jako vysvětlení, že policie nedokumentuje všechny úkony operativního pátrání a ty, které získala s pomocí informátorů, dokonce utajuje. To je úděsné sdělení o návratu kriminální služby PČR k nezákonným praktikám StB : pokud je toto sdělení pravdivé, občan nemá šanci hájit se proti nařčení podlého jedince, vykonávajícího účelově službu policejního informátora. Své cti dbalý soudce by měl takto dodané důkazy hodit žalobci pod nohy a přikázat mu, aby buď důkazy doplnil, nebo aby obžalobu stáhl. Jako laik si ale myslím, že takto hanebně policie přece jen nefunguje, nemá-li ovšem nějaký speciální zájem. Totéž platí i pro tvrzení soudu, že obž.Jaroslav Novotný si čtveřici „zakuklenců“ najal: jistě by obvinění znělo lépe, kdyby se soud mohl pochlubit smlouvou mezi nimi a panem obžalovaným nebo jeho zprostředkovatelem, ale při domovních prohlídkách se žádná nenašla. Není tedy známo kdy, s kým a za jakých podmínek obž. Jaroslav Novotný „zakuklence“ najal a zda k tomu skutečně došlo. Prostor pro uplatnění zásady in dubio pro reo je v děravé důkazní situaci mimořádně široký. Její použití se ale panu soudci nehodilo a vtírá se otázka, proč jednal právě tímto způsobem.

Podstatné je, že pan soudce nebyl přece jen dost stručný na to, aby se vyhnul vyložení fatálně chybného argumentu, po jehož snadném vyvrácení obhajobou se konstrukce jeho úvah rozsype jako domeček z karet. Nepůjdu v těchto úvahách do konkretizace, abych soudci upozorněním neumožnil vyhnout se při psaní písemného vyhotovení rozsudku jámě změnou struktury dokazování.

Vypuštěním zmíněného argumentu se situace podstatně změní. Bude možné převyprávět stejné skutečnosti z pohádky Radomíra Koudely v opačném gardu: jako pohádku o intrice podle amatérsky uskutečněného špatně napsaného scénáře, jehož provedení mělo posloužit k odstranění nepříjemného věřitele za mříže.

K podrobnějšímu rozboru odůvodnění rozsudku bude možné přistoupit až po obdržení jeho písemného vyhotovení, které budu očekávat se zájmem.

Zatím si budu dělat naději, že mě jednou odvolací soud potěší stejně jako v případě Aleny Vitáskové, za jejíž odsouzení bez důkazů jsem veřejně kritizoval soudce Aleše Novotného téměř dva roky, až jsem se nakonec dočkal jejího zproštění.

Generálplukovník Rudský o vývoji ve Východní Gutě

$
0
0
30. 3. 2018        zdroj
Náčelník Hlavní operační správy Generálního štábu Ozbrojených sil RF, generálplukovník Sergej Rudský: Ozbrojené síly Ruské federace nadále usilují o stabilizaci situace v Syrské arabské republice. V současné době provádí ruské Centrum pro smíření znesvářených stran spolu se syrskými orgány ve Východní Gutě v předměstí Damašku bezprecedentní humanitární operaci. Prostřednictvím speciálně vytvořených humanitárních koridorů jsou z oblasti odváděni civilisté, teroristé a jejich rodiny. Celkově bylo od počátku humanitárních přestávek z Východní Guty staženo 143 194 osob, z toho 105 857 civilistů a také 13 793 teroristů a 23 544 členů jejich rodin.


Monitorování akcí při stažení civilistů provádí zástupci OSN a dalších mezinárodních organizací. Průběh humanitární operace ve Východní Gutě je v reálném čase vysílán na oficiální internetové stráce Ministerstva obrany Ruska a na centrálních ruských televizních kanálech.

Již 7 dní neprobíhají ve Východní Gutě žádné vojenské operace. Převážná část jejího území je pod kontrolou syrské vlády.

V oblastech osvobozených od nezákonných ozbrojených útvarů se rozbíhá pokojný život. Do obcí Sakba, Kafer Batna, Byte-Sava, Misraba, Modiaru, Hazza se vracejí uprchlíci, kteří je opustili před několika dny přes humanitární koridory. K dnešnímu dni se vrátilo do svých domovů asi 40 tisíc osob.

Obyvatelům Východní Guty je poskytována humanitární pomoc jak od OSN, tak od ruského Centra pro smíření znesvářených stran. Od okamžiku vyhlášení humanitárních pauz byly na území enklávy zajištěny tři humanitární konvoje OSN, které dodaly 445 tun potravin, léků a předmětů denní potřeby.

Ruské Centrum pro usmíření dodalo 427 tun potravin, polní kuchyně, více než 50 000 litrů balené vody, 7 200 matrací a souprav ložního prádla a více než 108 000 potravinových balíčků.

Tato práce probíhá v úzké spolupráci s OSN, Mezinárodním výborem Červeného kříže a Syrským arabským červeným půlměsícem.

Je to reálný příspěvek Ruské federace při plnění ustanovení rezoluce č. 2401 Rady bezpečnosti OSN.

Humanitární operace pokračuje

Aby se zabránilo zbytečným obětem, bylo dosaženo ruským Centrem pro usmíření znesvářených stran s vůdci Ahrar aš-Šám dohody o odvedení oddílů této skupiny z obce Harasta-al-Basal.

Od 22. do 23. března byl po speciálně organizovaném humanitárním koridoru v blízkosti policejní nemocnice proveden odvoz do zóny deeskalace Idlib 1872 teroristů a 3107 příslušníků jejich rodin.

Po celé trase zajišťovala bezpečnost kolon syrská policie pod dohledem důstojníků ruského Centra pro usmíření znesvářených stran. Samotná trasa byla zkontrolována na výbušná zařízení a bylo provedeno odstranění sutin...

V souladu s dohodou dosaženou se skupinami, působícími v osadách Arbil, Zamalka, Ayn-Terma a Jawbar, se od 24. března z těchto osad vyvezlo přes koridory, zorganizované v oblasti Arbilu a Jaubaru, do provincie Idlib 11 478 teroristů a 20 437 příslušníků jejich rodin.

Přičemž pro zabránění provokacím a teroristickým činům po cestě provedli ruští vojáci na propouštěcích stanovištích prohlídku každého odesílaného autobusu. Pouze za poslední čtyři dny bylo s ohrožením vlastního života odebráno teroristům 56 sebevražedných opasků a 357 ručních granátů.

V tomto okamžiku tuto oblast opustilo 31 915 osob. Předpokládá se, že úplné stažení ozbrojených útvarů z tohoto regionu bude během dneška a zítřka uzavřeno.

V souladu s dohodami teroristé při opouštění obcí předkládají mapy minových polí a podzemních tunelů, dobrovolně odminují budovy, odklízejí barikády a hlavní dopravní trasy. Předávají je kontrole jednotkám ruské vojenské policie.

Za pomoci ruského Centra pro usmíření znesváření stran pokračuje odsun civilistů z města Dumy.

Po humanitárním koridoru, který byl otevřen v blízkosti obce Muhayam al-Wafedin, opustilo Dumu 28 495 civilistů.

K dnešnímu dni bylo dosaženo dohody s vůdci nezákonných ozbrojených skupin o odchodu v nejbližší době z města Dumy teroristů a členů jejich rodin...

Pod dohledem Výboru pro správu východních území a za pomoci Centra pro usmíření znesvářených stran probíhá obnova objektů sociálního zabezpečení v provincii Dajr az-Zaur. Od začátku prosince loňského roku se 31 171 civilistů vrátilo do svých domovů na východním břehu řeky Eufrat .

Ruské Centrum pro usmíření znesvářených stran pokračuje v práci na mírovém urovnání konfliktu a normalizaci humanitární situace na území celé Sýrie.

Do procesu usmíření se v současné době zapojilo 2 484 obcí.

S vůdci ozbrojených formací bylo podepsáno 234 přihlašovacích formulářů o zastavení nepřátelských akcí, které byly zaslány do Centra pro usmíření.

Dovolte mi připomenout, že režim zastavení bojových akcí se vztahuje na celé území Sýrie, včetně oblasti tábora Rukban u Et Tanfu a město Rakku, které jsou pod kontrolou USA. Na straně amerických kolegů však nevidíme aktivní kroky k provádění rezoluce Rady bezpečnosti OSN a normalizaci humanitární situace v těchto oblastech.

Podle informací Správy OSN pro koordinaci humanitárních otázek vznikla v Rakce katastrofální humanitární situace.

V hlavním městě provincie, kam se vrátilo zhruba 95 tisíc lidí, je infrastruktura téměř úplně zničena, obyvatelé nemají přístup ke komunálním a sociálním službám. Ve městě je v provozu pouze jedna nemocnice a porodnice.

Kvůli nefunkčnímu vodovodu dochází k vážným problémům se zabezpečením vody. Často se bere přímo z Eufratu, což zvyšuje hrozbu šíření infekcí a epidemií.

Prakticky se neprovádí žádná činnost na vyčištění města od výbušných předmětů. Každý týden je registrováno až 25 výbuchů civilistů. Podle údajů OSN bylo za období od října 2017 do 14. března 2018 zabito 130 lidí a zraněno 658 osob.

Velení Syrských demokratických sil a orgánů místní samosprávy, které byly jmenovány Američany, nezvládá řešení humanitárních problémů. Domorodé arabské obyvatelstvo je vystavováno represím a vydírání, je prováděna vynucená mobilizace. To způsobuje absolutní nespokojenost místních obyvatel.

25. března v oblasti obce Al-Mansur, která se nachází 25 km jihozápadně od města Rakka, vypuklo povstání původního arabského obyvatelstva proti zvůli formací, kontrolovaných Američany, které se chovají na tomto území jako okupanti.

Aby bylo možné zachránit civilisty, včetně nemocných a raněných, vyzýváme k otevření přístupu do Rakky a Rukbanu mezinárodním humanitárním organizacím a humanitárním konvojům Organizace spojených národů .

Doufáme, že naši západní partneři a další zainteresované strany patřičným způsobem ovlivní vůdce ozbrojených skupin a budou garantovat, aby se mezinárodní humanitární pomoc dostala do cíle.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Co přivezl Paul Ryan do Prahy za argumenty, že česká vláda skrze ministra spravedlnosti, který měl ve věci poslední slovo, se rozhodla pro utajené noční a rychlé vydání Jevgenije Nikulina do USA pouhé dva dny po Ryanově projevu?

$
0
0
30.3. 2018   AE News, šéfredaktor
Velký pátek v Česku: Babišova vláda ukřižovala Jevgenije Nikulina, v noci a potají ho odvezli americkým letadlem do USA. Jeho obhájce se o tom dozvěděl až z médií. Stačily 3 dny po Ryanově projevu ve sněmovně, aby byl Nikulin pohotově vydán do USA. Nikulin možná vyrazí na Guantánamo, Babiš však vyrazil k moři!
Letošní Velikonoce jsou v České republice ve znamení hororů. Nejprve v úterý vystoupil v poslanecké sněmovně v Praze nejvyšší americký neocon a šéf amerického kongresu Paul Ryan [1], který přijel lobbovat za vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA a za tendr na vojenské vrtulníky, který se v České republice zadrhl, protože tendr byl zresetován a zahájen od samotného počátku, o což se postarala ministryně obrany Karla Šlechtová a americké zbrojovky kvůli tomu silně znervóznily. Hned následující večer a druhý den ve čtvrtek přišel další šok, Český olympijský výbor představil veřejnosti novou verzí české národní hymny, která vyvolal obrovský odpor, protože se nedá vlastně ani poslouchat [2]. Navíc, podle informací, nové aranžmá a nahrávka vyšla ČOV na téměř 600.000,- Kč z peněz daňových poplatníků. Reakce veřejnosti jsou, až na naprosté výjimky, silně negativní, protože nová verze hymny je vlastně paskvilem, který se schovává za umění. Takže Zelený čtvrtek se nesl v duchu národní hymny.Jevgenij Nikulin.

Jenže dnešní den, největší křesťanský svátek v roce, Velký pátek, den ukřižování Krista, přinesl doslova a do písmene jedno skutečné ukřižování. Česká vláda, po úterní intervenci a nátlaku Paula Ryana v poslanecké sněmovně, se rozhodla urychleně jednat a potají a v tichosti došlo v noci ze čtvrtka na pátek k vydání Jevgenije Nikulina do USA [3]. Americký stroj Gulfstream V, který jednoho času používala i americká CIA v letech 2004 až 2007 k transportu vězňů do Egypta a do Uzbekistánu k výslechům a mučení osob podezřelých z terorismu, dopravil Jevgenije Nikulina na leteckou základnu Harry P. Davis Field. Pokud jste zatím o kauze Jevgenije Nikulina nevěděli, více informací najdete v článku zde.

Tuto základnu velmi aktivně využívá americká CIA z nedalekého Langley, centrály CIA. Hlavní otázkou je, jestli Jevgenij Nikulin bude postaven před americký soud, anebo se na něho bude vztahovat status nepřátelského bojovníka. V tom případě by mohl teoreticky skončit i na základně Guantánamo na Kubě. V tomto případě se ale spíš očekává “weaponizace” Nikulina, pokusí se ho využít jako zbraň proti Rusku a proti Trumpovi, aby Nikulin dosvědčil, že americké prezidentské volby opravdu byly ovlivněny hackerskými útoky, a že tyto útoky nařídil osobně Vladimir Putin. O nic jiného v podstatě nejde.
Potají, v noci, narychlo, do přistaveného Gulfstreamu, který používala CIA za Bushovy vlády k převozu vězňů na mučení do Uzbekistánu a Egypta

Způsob, jakým byl Jevgenij Nikulin vydán do USA, připomíná doslova jinou kauzu, narychlo provedené a utajené vydání Alího Fajáda do Libanonu, za kterým stál opět Robert Pelikán, který nechal Fajáda dokonce volat ze svého mobilu [4]. To je síla, že? Zatímco tehdy se Robert Pelikán zasadil o nevydání Alího Fajáda do USA, dnes se naopak zasadil o jeho nevydání do Ruska. Návštěva Paula Ryana v ČR tak otevírá daleko více záhad, než jsme dosud tušili.

Co přivezl Paul Ryan do Prahy za argumenty, že česká vláda skrze ministra spravedlnosti, který měl ve věci poslední slovo, se rozhodla pro utajené noční a rychlé vydání Jevgenije Nikulina do USA pouhé dva dny po Ryanově projevu? Proces předání obviněného do rukou Američanů proběhl naprosto v rozporu se všemi pravidly. Obhájce Nikulina se dozvěděl o vydání svého klienta až z médií v době, kdy už byl jeho klient v USA. Miloš Zeman, který se v kauze také angažoval, usiloval o vydání Jevgenije Nikulina do Ruska, protože v USA hrozí Nikulinovi, jako cizímu státnímu příslušníkovi, který není americkým občanem, mučení. Jak se však ukazuje, Miloš Zeman v této věci měl krátkou páku.Robert Pelikán (Hnutí ANO), ministr spravedlnosti.

Česká vstřícnost Američanům ve věci předání Jevgenije Nikulina má zřejmě zajistit české armádě lepší cenu ve věci nákupu amerických vrtulníků pro českou armádu. Tuto informaci jsme dnes získali v redakci ze dvou zdrojů z okruhu ministerstva obrany a pokud se podíváme na souvislosti, najednou to do sebe všechno zapadá. Už 1. února ministerstvo obrany oznámilo, že obdrželo od vojáků dodatečné požadavky na nové vrtulníky pro armádu a Karla Šlechtová oznámila, že na základě těchto požadavků vypíše výběrové řízení [5]. Jenže Američané si mysleli, že výběrové řízení už je u konce, že česká armáda už ví, jaké vrtulníky chce.

Najednou je to všechno jinak a mluví se o úplně novém výběrovém řízení, které už jako doopravdy bude poslední. Američané začali mít obavy, a proto vyslali do Prahy Paula Ryana, aby českým partnerům připomněl, že nové vrtulníky pro českou armádu musí být americké. Nová nabídka od Američanů tak mohla být vylepšena v některých ohledech, ovšem za podmínku vydání Jevgenije Nikulina do USA. Ruka ruku myje. Česká vláda tak na Velký pátek zřejmě prodala Nikulina za zlevněné americké vrtulníky stejně, jako Jidáš za 30 stříbrných prodal Krista.
V Praze zuří válka mezi neocony a globalisty o český Jeruzalém

Protože přesně o takový systém mytí rukou se jednalo i v kauze Alího Fajáda, který byl také v tichosti a přímo na základě intervence Roberta Pelikána předán do Libanonu. V České republice se naplno rozhořel boj o pražský Jeruzalém. Právě na Velikonoce vidíme, jak mezi sebou globalisté a neoconi svádí v Praze urputný boj, až lítají třísky všude kolem. Nejprve neoconi vyšlou do Prahy svého šéfa, ten tepe ve sněmovně české lumíky do hlav větami o transatlantické spolupráci, helikoptérách a o jednom Rusovi v české vazbě.

Hned druhý den následuje odveta globalistů, vypustí v reakci na proslov Paula Ryana, který mluvil o národních státech obou zemí, mohutnou pěst proti ukotvení českého státu, zdeformovanou a kabalisticky překroucenou českou národní hymnu. A přichází další den, Velký pátek a opět nová odveta, neoconi předávají ruského občana z české země do USA, v den výročí ukřižování Krista. Doslova můžeme říct, že vidíme salvy a kanonádu výstřelů z obou stran, od globalistů i neoconů na bojišti o kontrolu Jeruzaléma, toho pravého, v Praze.Alí Fajád, obchodník a údajně agent libanonské tajné služby, kterého Američané enormně chtěli, ale nedostali.

Andrej Babiš si vysvětluje tandem s Milošem Zemanem jinak, než si tento tandem vysvětluje Miloš Zeman. Oba dva chtějí tento tandem řídit a ovládat toho druhého. Andrej Babiš je malý kousek před vytvořením menšinového kabinetu s ČSSD za tolerance KSČM, protože Lidový dům má doslova pečený a na lopatě, Andrej Babiš si může obracet socialisty jako lívanec na pánvi a pěkně si je smažit, dokud nebudou tak akorát. ČSSD pomalu couvá ze svých priorit, už zbývá jen poslední, jejich neochota jít do vlády s trestně stíhaným Andrejem Babišem, ale i tento odpor příští týden zřejmě padne, ČSSD ví, že Hnutí ANO je široce rozkročené a bude dělat levicovou politiku stejně, jako tu pravicovou. Pokud ČSSD nebude ve vládě, může se stát, že Andrej Babiš vyzobe ČSSD volební program, zrealizuje ho, ale bude to vydávat za úspěch Hnutí ANO. ČSSD tak prakticky spadla do kleští. Pokud zůstane v opozici, Andrej Babiš bude vládnout s podporou KSČM a SPD. V obou případech však ČSSD bude dál ztrácet své voliče.
Andrej Babiš se chce odstřihnout od Miloše Zemana? Zatímco Nikulina Babišova vláda prodala, samotný Babiš vyrazil k moři

Jakmile bude mít Babišova vláda důvěru, svrhnout ji může pouze 101 aktivně hlasujících poslanců. A tolik hlasů se ve sněmovně proti Babišovi nikdy nenajde, pokud bude nadále dělat politiku vyzobávání programových bodů od politických stran, které ho budou držet u moci. Babiš umožní schválení prioritních programových bodů ČSSD, KSČM a SPD, s různými kompromisy, které budou plné nedokonalostí. Chápete už tu krutost mocenského tenzoru?

A tímto způsobem může vládnout nejen 4 roky, ale dokonce i bez asistence Miloše Zemana. A když vidíme, že Andrej Babiš vydáním Jevgenije Nikulina do USA se postavil proti Miloši Zemanovi už bez jakýchkoliv pochybností, potom najednou se ukazuje, že Miloš Zeman se může nakonec stát tím, kdo bude v mocenském tandemu Zeman – Babiš tahat za kratší provaz.

Globalisté tento zápas v Praze zatím prohrávají, protože i čínská CEFC, která donedávna kryla globalistům v Praze pozice, se dostala do problémů v Číně v poslední době, její pozice oslabuje [6], a to se přenáší obrazně jako na kvantové mocenské úrovni okamžitě do Prahy, do brány globalistů v Evropě, do pražského Jeruzaléma. A ihned se to projevuje v oslabení Zemanovy moci v úzkém mocenském tandemu s Babišem, kterého ovládají neoconi.

Dnes na Velký pátek budeme na Svobodném vysílači CS od 19:00 hodin hovořit o návštěvě Paula Ryana v Česku, o nové verzi české hymny, o vydání Jevgenije Nikulina do USA a dostaneme se znovu ke kauze zahazovaných emailů v České republice. Všichni jste srdečně zváni k poslechu.
-VK-

Šéfredaktor AE News

Prezident Miloš Zeman:,,Jsem člověk konzervativní a mám dojem, že na hymnu se nemá sahat. Nikomu tento názor nevnucuji, ale věci, jako je hymna, jako je státní vlajka a některé další státní symboly, by měly kvůli tradici zůstat zachovány a neměly by se měnit jako módní doplňky. "

$
0
0

30.3. 2018   TV Barrandov(video zde)
Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“ (Přepis rozhovoru)
Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov. Vítejte u svého pravidelného čtvrtečního Týdnes prezidentem. Již podruhé za sebou natáčíme na Pražském hradě v Kanceláři prezidenta republiky, kde, jak jsem minule naznačoval, vládne velmi hektická atmosféra a trochu mě nutí a nabádá klást pragmatičtější otázky než obecné. Pane prezidente, i Vám dobrý večer.

Dobrý večer.

Máte radši vedenou debatu konkrétní, ke konkrétním událostem minulého týdne, takovou tu pragmatičtější, nebo radši zobecňujete? Jak jsem naznačil, v Lánech více zobecňujeme a tady vzhledem k atmosféře, limitovanému času…

Já bych to kombinoval, pane Soukupe.

Pane prezidente, tak pojďme k jedné aktualitě ze včerejšího dne. Český olympijský výbor zveřejnil, nebo médiím představil, tím pádem představil i veřejnosti, novou verzi české hymny pro sportovce. Údajně proto, aby sportovci si okamžiky svého vítězství déle užili. Slyšel jste ji? A co na ni říkáte?

Neslyšel jsem ji, ale jsem člověk konzervativní a mám dojem, že na hymnu se nemá sahat. Nikomu tento názor nevnucuji, ale věci, jako je hymna, jako je státní vlajka a některé další státní symboly, by měly kvůli tradici zůstat zachovány a neměly by se měnit jako módní doplňky.

Aby si sportovci to více užili. Mimo jiné podobný názor sdílí, co jsem viděl, většina lidí na sociálních sítích, v médiích a z reakcí, takže pravděpodobně ten krok olympijského výboru se asi nesetká s příliš velkou pozitivní reakcí. A když jsme u toho, před časem se hovořilo také o tom, že by česká státní hymna měla být úplně vyměněna, že by měla být jiná, s jiným motivem, jiná píseň.

O tom se diskutovalo už od začátku. Říkalo se kdysi dávno, ta Škroupova odrhovačka. No ale pak to ustalo, a jak vidíte, je to krásná píseň a neměla by se měnit.

Tak pojďme k politickým událostem. Nepochybně jednou z nejdůležitějších událostí v Evropě, ve světě a potažmo i nejdiskutovanější událostí v České republice je otrávení dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v Anglii. Myslíte si, že Velká Británie poskytla dostatečně přesvědčivé důkazy nebo tvrzení, které by ospravedlňovaly tu spojeneckou akci odvetnou? Spojeneckou ve smyslu, nebudeme zkoumat, jak to bylo, prostě se postavíme za svého spojence.

Pokud vím, tak Velká Británie neposkytla zatím žádné důkazy. Ano, je tam podezření, ale jak víte, podezření není důkaz. Já chápu tu solidární akci, ale samozřejmě rád bych viděl i důkazy.

No, Velká Británie podle posledních vyjádření říká, že s největší pravděpodobností…

Ano.

…je za útok odpovědné Rusko.

Ano, ale co to je s největší pravděpodobností. To chce položit na stůl, když ne důkaz, tak alespoň indicii.

Do celé věci jste se vložil i Vy, když jste požádal Bezpečnostní informační službu, českou tajnou službu, aby Vám k výrobě, skladování, použití toho jedu, toho novičoku nebo plynu otravného zjistila důkazy, aby Vám prostě předložila zprávu, jak to bylo. Nic ve zlém, ale neměla už to rozvědka dávno vědět?

To nevím, ale v každém případě prezident má právo podle zákona úkolovat Bezpečnostní informační službu. A objevily se některé signály, o kterých chci věřit, že jsou nepravdivé, například článek v Lidových novinách z 23. března, který naznačoval, že by se u nás novičok opravdu mohl vyrábět. A protože si myslím, že je zapotřebí mít tady čistý stůl, tak jsem BIS s vědomím vlády zadal tento úkol.

No, nikdo nezpochybňuje Vaši kompetenci a právo požádat Bezpečnostní informační službu o takovou zprávu nebo o nějaké úkony s tím související, ale Vy víte, kam směřuji. Bylo to, tento Váš krok byl jaksi vysvětlován jako zpochybnění ujištění ministryně obrany Šlechtové a ministra zahraničních věcí Stropnického, že taková věc u nás nepřipadá v úvahu. A pak následovaly věci, ke kterým se určitě dostaneme. Bylo to tedy zpochybnění jejich vyjádření, nebo ne?

Já jsem v podstatě dal totéž vyjádření jako ministryně Šlechtová a další. Takže tímto zadáním bych zpochybnil, pane Soukupe, i sám sebe. Ale jak jsem řekl, je dobré znát pravdu a pravda někdy bolí, ale také se někdy říká, že máme žít v pravdě. Tak to jednou zkusme.

No, víte, kam směřuji, hnutí Starostové a nezávislí, což je mimo jiné hnutí, které podle všeho by teď ve volbách neuspělo, to znamená, že se netěší velké přízni občanů, voličů, a samozřejmě poslankyně Němcová z ODS se okamžitě nechali slyšet, že tímhle tím vyjádřením jste se měl dopustit velezrady, a měl byste být tedy stíhán za velezradu. Já bych chtěl divákům spíše vysvětlit, že prezident republiky nemůže být stíhán za trestný čin. Má absolutní imunitu. Velezrada není trestný čin. Velezrada je pouze způsob, jak Ústavní soud může zbavit prezidenta pravomocí nebo zbavit výkonu úřadu pouze za předpokladu, že by prezident republiky učinil úkony směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky a jejímu demokratickému řádu. Myslíte si, že pouhým dotazem Bezpečnostní informační službě jste se něčeho takového mohl dopustit?

Já si myslím, že ani jiní si to nemyslí. A je to takový výkřik, aby na sebe tito lidé upozornili. Vy jste sám upozornil na ty pětiprocentní výsledky. Viděl jste někdy film s názvem Myš, která řvala?

Neviděl.

Tak už ten název něco napovídá a já si myslím, že v podstatě tito lidé jsou tak trošku myši, které řvou. Samozřejmě, že s velezradou to nemá nic společného. To bych podle téhle logiky nemohl zadat BIS žádný úkol. Mimochodem, já jsem jí zadal za celou dobu svého prezidentování jediný, předchozí úkol, a to bylo zjistit, jak se na území České republiky projevuje islámský extremismus. A to je průběžný úkol, takže zprávy na toto téma dostávám pravidelně. A očekávám, že zase někdo vystoupí s tím, že i to je údajně velezrada.

No, víte, ten pan Gazdík, a teď jako právník, přiznávám se, že nejsem zcela nestranný, protože mě to trochu rozčílilo. Ten pan Gazdík z hnutí Starostové a nezávislí řekl, že pokud kompetentní ministr řekl, že ten nervový plyn na území České republiky není, tak prezident republiky tím, že požádal Bezpečnostní informační službu de facto o ověření této věty, se tedy dopustil podle jeho mínění vlastizrady. Tím tedy, odhlédnuto od toho, že pan Gazdík nechápe, že vlastizrada je trestný čin, kterého se třeba může dopustit voják opuštěním své jednotky nebo něčeho podobného, a velezrada se týká pouze a výhradně prezidenta republiky a jediným trestem za velezradu je zbavení prezidentského mandátu, když opominu tuto chybu, tak mě tak napadá jedna věc. Myslíte si, že bude pan Gazdík a paní Němcová teď postupovat vždy tak, jak říkají? Protože kompetentní ministr jim řekl, že v kauze Čapí hnízdo se nic nestalo.

No vidíte, a najednou se možná ukáže, že se stalo. Takže jinými slovy, samozřejmě já nechci zpochybňovat kompetenci jakéhokoli ministra, ale na druhé straně říkalo se, důvěřuj, ale prověřuj. A jsou-li určité pochybnosti, a já jsem Vám teď citoval minimálně jeden článek, a ty pochybnosti jsou dány i některými dalšími zdroji, no tak je třeba ty pochybnosti rozptýlit. To je vše.

Dobře, tak nechme obvinění z velezrady stranou. Ale co je zajímavého na té poměrně disciplinované reakci mnoha států, které vyhostily takřka sto ruských diplomatů, nesvědčí to o nějakém napětí mezinárodním, že tato záminka byla jaksi použita k tomu, aby se více polarizoval vztah s Ruskem?

Víte, já jsem se vždy v zahraniční politice snažil budovat spíše přátelské vztahy s kýmkoli, protože získávat přátele je obtížné a získávat nepřátele je velice, velice snadné. A teď, když mluvíte o tom napětí s Ruskem, já bych k tomu dodal i napětí s Čínou, která je vývozcem oceli. A když zavedete cla na dovoz oceli, tak je to samozřejmě obchodní válka. Chápu to, ale myslím si, že protekcionismus nikdy ekonomice nepomohl. No a stejně tak nepomohlo ani rozněcování sporů, které někdy už začínají mít charakter studené války.

Víte, já považuji tohle téma za poměrně důležité i z vnitropolitického důvodu. Samozřejmě vyhoštění tří ruských diplomatů není nic, co by Českou republiku zásadně mohlo ohrozit, ale ona celá ta věc měla dokazovat údajné, opět po prezidentské volbě znovu, Vaše proruské směřování, tou pouhou větou, že jste pověřil Bezpečnostní informační službu, a to má být důvodem toho, že jste tedy velezrádce, že máte proruské směřování, nikoliv proevropské. A možná trochu, poměrně chytře to využil Andrej Babiš, aby toto podezření, které už tak od parlamentních voleb se trochu táhne, od sebe odstranil, a řekl, že tedy on je ten proevropský. Vnímáte to také tak, že je to, že celá ta kauza je trochu použita pro vnitropolitický boj a stále známá témata se objevují?

Já Vám teď řeknu jeden bonmot, pane Soukupe. Andrej Babiš je v Evropské radě novičok. Je jinými slovy nováček. A jako nováček samozřejmě bude potřebovat určitou dobu, aby se adaptoval. A v té první době je naprosto přirozené, když se chová tak, aby se příliš neodlišoval od ostatních členů Evropské rady, i když bych rád připomenul, že to zdaleka nebyly všechny členské země Evropské unie,…

Slovensko, Rakousko.

…které tyto sankce vůči Rusku zavedly.

Jsou tedy Slovensko, Rakousko, Švýcarsko proruské?

Ne, ale myslím si, že zase na druhé straně mají určité, zejména Rakousko a Švýcarsko svoji neutralitou, výsadní postavení.

I německý ministr zahraničních věcí říkal, že to bylo těžké rozhodování, to vyhoštění ruských diplomatů. Ale proč je tedy, tak znova, proč je svět tak překvapen z takové události, protože upřímně, přeci víme z historie, že takovéto věci se dvojitým agentům stávají, a jsou dvojití.

On tedy už byl případ pana Litviněnka, jestli si vzpomínáte.

Ano.

A já jako laický čtenář detektivek si stále kladu otázku, na kterou mně nikdo neodpověděl, proč vlastně, když už jsou tyto pokusy o vraždu, se dějí nějakými exotickými jedy, jako bylo polonium v případě pana Litviněnka, nebo teď nějaký nervový jed novičok v případě toho pana, jak se jmenuje?

Skripala.

Skripal, už jsem si vzpomněl.

Ano, Sergej Skripal, promiňte.

Tak proč, když na trhu je tolik kvalitních jedů, promiňte mi tu jedovatost, když neriskujete taková obvinění, a přitom ani nemáte problémy s jejich výrobou a skladováním.

Ono je zvláštní, že za poslední dobu, za posledních několik let čtrnáct Rusů za podezřelých okolností zemřelo ve Velké Británii. Možná to svědčí také o tom, že, dříve se říkalo, že pokud tedy agent chce zmizet, má jet do Spojených států, do Izraele nebo do Velké Británie, možná ta Velká Británie z toho seznamu vypadává, protože tam začíná být poměrně nebezpečno pro ty dvojité agenty.

Já v každém případě, a to se týká i vraždy toho slovenského novináře, o které jsme mluvili minule, trvám na tom, aby byly na stole nějaké důkazy. A když důkazy nejsou, tak činím závěr, že policie pracuje špatně a že v podstatě těmito ostentativními akcemi si jenom vytváří alibi pro svoji neschopnost.

Dovolte mi spekulaci, víte, pokud jsem zachytil z posledních dnů zprávy ze Slovenska, ta tragédie na Slovensku, ta byla dávána do souvislosti s nějakou korupcí v nejvyšších státních sférách, justiční korupcí, případně dokonce s italskou mafií, tak se zdá, že byla provedena nějakou upravenou plynovou pistolí s malou ráží. No, to tedy na mafiány úplně nevypadá, ale musíme samozřejmě počkat na výsledky vyšetřování. Poslední otázka k tomuto tématu. Jaké kroky můžeme očekávat ze strany Rusů a jak budou bolestné pro státy, které se zapojily do té odvetné akce po boku Velké Británie.?

Budu-li mluvit o nás, tak zpravidla v těchto situacích se volí reciprocita. Jinými slovy, vy jste nám vyhostili tři diplomaty, my vám vyhostíme tři diplomaty. Vzhledem k tomu, že naše ambasáda je početně menší než ambasáda Ruské federace tady, tak to pro nás bude do určité míry obtížnější.

Pane prezidente, už pojďme k domácí politice, ale jen takový jeden mezi dotaz. Začali jsme si zvykat, že americký prezident Donald Trump komunikuje přes sociální sítě. On má oblíbený Twitter. Teď jsme viděli, že i ruské ministerstvo zahraničních věcí zásadní prohlášení dává přes stejnou sociální síť Twitter. Česká ministryně obrany Karla Šlechtová ji začala používat také. Znamená to, že tyhle hraniční diplomatické přestřelky se stěhují na sociální sítě, protože jsou nejrychlejší?

Zapomněl jste doplnit Jiřího Ovčáčka, který v České republice používá Twitter taky. A mimochodem před několika málo dny jsem si všiml, že i Andrej Babiš na Twitteru zkritizoval Lidové noviny, které napsaly úplně nepravdivou zprávu o tom, že jsme měli rozdílné názory na vyhoštění těch tří diplomatů.

Ano. Tak a teď k té domácí politice. Podle mého názoru jedna z nejdůležitějších věcí, samozřejmě kromě vyjednávání o vládě a různých tedy zpráv každý den se měnících, souvisejících s jednáním mezi sociální demokracií a ANO, je sjezd komunistické strany. Včera oznámila kandidaturu Kateřina Konečná. To je výrazná europoslankyně komunistické strany. Je to žena velmi výrazná, krásná tvář, jaksi břitkých názorů. Co tomu říkáte, její kandidatuře?

Upřímně řečeno, já její názory zase příliš neznám, ale na druhé straně bych očekával, že to budou názory, které budou spíše liberálnější než, řekněme, neostalinistické. Už z toho prostého důvodu, že prostředí Evropského parlamentu neostalinismu příliš nepřeje. Ale to uvidíme, uvidíme to například i z jejího kandidátského projevu. Možná, že by bylo dobré přečíst si některé její články. Je moje chyba, že jsem je zatím nečetl. No a uvidíme.

Já jsem ji několikrát měl v politických debatách. Je to velmi razantní dáma, která nejde pro ostré slovo daleko. Nepřišla mně příliš liberální ve smyslu nějakého odklonu od jaksi idejí komunistické strany. Naopak velmi, velmi razantně hájí ty jejich základní zásady, ale možná je pro dost členů přijatelná. Vidíte tam reálné, že by mohla porazit stávajícího šéfa Vojtěcha Filipa?

Pane Soukupe, já se nechci vydávat za znalce komunistické strany. Byl jsem pozván na jejich sjezd, pronesu tam projev, který v některých momentech bude stejně provokativní, jako byly moje projevy na všech jiných akcích, ale to není tak podstatné. A budu zcela respektovat výsledky voleb. Nezapomeňte, že komunisté jsou tak trochu jazýček na váze, protože bez nich se neobejde žádná vládní konstelace, ať už se sociálními demokraty, anebo se stranou Svoboda a přímá demokracie.

Ano. Kateřina Konečná říká, že komunisté mají potenciál na patnáct procent, což může samozřejmě pro členy a příznivce KSČM vypadat zajímavě. Upřímně řečeno ale právě proto jsem to považoval za důležité, protože názor případně paní Konečné na toleranci Babišovy vlády neznáme, a proto jsem to téma sjezdu komunistické strany, který již je za pár týdnů, chtěl otevřít. Bude to 21. dubna.

Já jsem si teď vzpomněl, pane Soukupe, pokud mě paměť neklame, že v roce 2002 měli komunisté konce osmnáct procent, ale mohu se mýlit.

Pane prezidente, ještě jedna levicová strana měla svůj sjezd, a to je SPO, která se včera dohodla, a Vy jste souhlasil, že do svého názvu vrátí Vaše jméno. Jste rád?

Mě to tak trochu dojalo. Já jsem dlouhodobě čestný předseda této strany. Jsem její volič, ale jinak neodpovídám za její činnost. Za to odpovídá řádně zvolené předsednictvo. A protože to byla taková forma poděkování, když už s tím návrhem přišli, za pomoc při prezidentské volbě, tak i když se říká, že politika nezná vděčnost, a teď bych mohl říci, jsem zvolený prezident, tak co bych vám dělal nějaké ústupky, rád jsem této prosbě vyhověl a doufám, že jim alespoň trochu pomůže.

Myslíte si, že mají naději na výraznější úspěch v parlamentních nebo komunálních volbách nebo ve volbách, které nás budou čekat v příštím období, protože podpora Vaše u voličů je vysoká. To jsme samozřejmě viděli na výsledcích prezidentských voleb. A strana, která přímo se hlásí k Vašim myšlenkám a k Vám osobně, tak příliš úspěšná není. Čím to je?

Víte, hlásit se k nějakým myšlenkám je krásná věc, ale musíte ty myšlenky umět prosazovat, musíte mít v čele charismatické osobnosti. A teď řeknu zase šrapnel, když se dívám na českou politickou scénu, tak upřímně řečeno tam vidím jenom dvě charismatické osobnosti, a to je Andrej Babiš, pak nějaká přestávka, a Tomio Okamura. Může se nám to líbit nebo nelíbit, ale najděte mi třetí charismatickou osobnost.

No, my jsme se právě bavili o tom už před parlamentními volbami, před prezidentskými volbami, že určitá autenticita, autentičnost politiků, zdá se, je to, co rozhoduje volby, nikoliv psané programy. Pamatujete si, jak jsme trošku zesměšňovali Lubomíra Zaorálka, který si otevřeně v České televizi stěžoval, že lidé nečtou politické programy, že oni to píšou a lidé to nečtou. No, proboha, lidé to nečtou, lidé to chtějí vysvětlit a slyšet od charismatického důvěryhodného politika, tak to je.

Vy tomu říkáte autenticita, já bych si vystačil s tím názvem charisma nebo osobní přesvědčivost, že. Osobní důvěryhodnost, osobní integrita. Dá se tomu říkat lecjak, ale myslím, že všichni víme, o čem mluvíme.

No, když jsme u volebních preferencí, naše výzkumná agentura Médea Research ukončila před několika dny výzkum volebních preferencí. Na jednu stranu nejsou příliš překvapivé u mnoha stran. Hnutí ANO si drží tak nějak to své, vyšlo nám něco přes třicet dva procent. Sociální demokraté okolo devíti procent. ODS okolo deseti procent. Plus mínus to kopíruje výsledky voleb. Lehounce oslabilo SPD, ale nijak výrazně. TOP 09, Starostové by se do Parlamentu nedostali. Ale je tam jedna zajímavá věc. Z mého pohledu znovu upozorňuji, že jako kometa rostou vzhůru Piráti.

No dobře, tak já jsem si přečetl jejich program, nemám nic proti němu. A když jsem seděl s panem Bartošem, a říkal jsem mu, víte, Vy máte v programu docela hezkou myšlenku na zřízení ministerstva informatiky, tak proč nejdete do vlády, neusilujete o zřízení tohoto ministerstva a neujmete se jako koaliční strana jeho vedení? Pan Bartoš mně odpověděl, že chtějí zůstat v opozici. Opozice má jednu výhodu a jednu nevýhodu. Výhoda je, že se neušpiníte politikou. Nevýhoda, že nic neuděláte.

Takže myslíte si, že stoupající podpora, a nám skutečně vychází až k sedmnácti procentům, je z toho, že jaksi, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Vypadají zajímavě, mluví velmi břitce, ale nic neudělali. Tak to myslíte? Nepřevzali odpovědnost?


Víte co, já bych tady počkal opravdu několik měsíců. Věřím, že tady budou řádné volby. To znamená zhruba za tři a půl roku. No a za tu dobu se už i v opozici pozná, co ta politická strana dělá, jaký má program, co prosazuje, pro co hlasuje. A to bude kritérium pro voliče.

Ale ty výsledky voličských preferencí svědčí o tom, že někteří politici zdají se býti trošku nechápaví. Jak jinak si tedy vysvětlit postoj pana Kalouska nebo KDU, kteří teď vypadají tak, že do Parlamentu by se nedostali. Mluvím o programu Antibabiš. Každý, kdo přišel s programem Antibabiš za poslední roky, tak špatně skončil. Zdá se, že se to opakuje.

On to byl také program Antizeman a tyto dva programy byly často velice spojené.

Myslíte si, že do minimálně neklesající obliby hnutí ANO mluví ty sliby Andreje Babiše, jak jezdí po regionech a slibuje výstavbu a zvýšení důchodů a podporu hypoték a tak dále?

Já bych ani neřekl, protože ta jeho popularita se ustálila kolem těch třiceti procent ještě v době, kdy tohle nedělal. Myslím si, že tam docela zajímavou roli sehrála ta jeho kniha. A mně se ta kniha líbila. Říkal jsem panu Babišovi, že se mně vůbec nelíbil program hnutí ANO, protože je suchý a nudný, a přitom byl jenom asi na čtyřiceti stránkách. Zatímco tato kniha, O čem sním, když náhodou spím, má zhruba tři sta stránek, a přesto jsem si ji přečetl se zájmem. Takže, jak vidíte, je to taková baťovská kniha a já si myslím, že v naší zemi pořád ještě žije ten baťovský étos budování.

Já jsem ji četl, je určitě zajímavá, ale zase upřímně dá se tam najít spousta myšlenek Andreje Babiše, dají se tam najít nějaké vize, kam by stát chtěl posunout, ale zase o konkrétních krocích, jak by to udělal, nebo o nějakých novátorských myšlenkách, které jsme od jiného neslyšeli, se zase příliš hovořit nedá. Myslím si, že jsou to poměrně šikovně poskládané myšlenky, které ale nesvědčí o nějakém velkém vizionářství. To je můj osobní názor.

Víte, pane Soukupe, my už jsme v českých, ale i ve světových dějinách zažili tolik vizionářů, že bych si skoro přál, aby ty vize byly uměřené a, jak jsem říkal, byly baťovské. A jako příklad takové vize bych Vám uvedl knihu Jana Bati, Budujeme stát pro 40 000 000 lidí.

No, já jsem tím, tou otázkou, chtěl uvést to, že tedy ty velké vize může mít, můžeme si je vymyslet, napsat s poradci. Ono je spíše otázkou, jak je zrealizovat, jaké konkrétní kroky udělat pro to, aby se staly. Vy jste známý tím, že zásadně nehodnotíte projevy a sliby, ale hodnotíte výsledky konkrétní práce. Úspěšnost politika se měří tím, že má podporu veřejnosti, pokud ji nemá, tak o sobě může tvrdit, že je úspěšný, ale výsledek nemá. A teď tím uvozuji samozřejmě jednání o vládě. Když se podíváme od minulého týdne, uzavřeli jsme takovou malou sázku, kdy já jsem skeptik, skeptik na úspěšný konec jednání ANO a ČSSD, a to je ta první varianta. A Vy jste byl optimista, že vláda dopadne do konce května. Jste pořád ještě optimista?

Ano, já si myslím, že teď to jednání vrcholí. Tedy jednání mezi ANO a ČSSD. Víte, co je to Mečiarova laťka, pane Soukupe?

Ne.

Vy jste ještě mladý člověk, takže si na to nevzpomínáte. Vladimír Mečiar jako slovenský premiér přistupoval k jednání tak, že nejdříve vyžadoval něco naprosto nesplnitelného, a pak z toho zvolna ustupoval. A tomu se říkalo Mečiarova laťka. No a já teď pozoruji jednání těchto dvou subjektů a taky si občas vzpomenu na Mečiarovu laťku.

Já tedy neznám termín Mečiarova laťka, i když tak mladý nejsem a kariéru Vladimíra Mečiara jsem sledoval už jaksi v hodně dospělém věku. Nicméně v obchodě samozřejmě takovéto taktiky se používají. Nejsem si jist, jestli v té politice to pak nenarazí na nějaké osobní zášti, a teď samozřejmě hovořím o tom, že sociální demokracie jaksi velmi silně zvedla nepřítomnost Andreje Babiše ve vládě. To, že je trestně stíhán, a to by měl být problém. A ještě chci upozornit na to, že se má konat vnitrostranické referendum, a to je pro vedení závazná věc.

Já jsem byl na sjezdu sociální demokracie, který je určitým reprezentantem této strany, a není důvod automaticky předpokládat, že by se názory členské základny od tohoto reprezentativního souboru příliš lišily. A tam zvítězilo přání, aby sociální demokracie jednala s hnutím ANO, a toto přání se zhmotnilo i ve výběru dvou nejvyšších představitelů sociální demokracie.

Já vím, ale od voleb už opravdu uplynulo půl roku. A za poslední týden podle mého názoru to vypadá tak, že ta jednání směřují spíš k neúspěchu, protože atmosféra v sociální demokracii je velmi rozpolcená a Andrej Babiš je evidentním hlavním problémem. Část členské základny prostě Andreje Babiše v čele vlády jako trestně stíhanou osobu nechce. Části sociální demokracie to nevadí a zdá se, že již teď začínají tlaky vůči předsedovi Hamáčkovi, a upřímně řečeno, já netuším, jak takové referendum může dopadnout.

Víte, každá analogie kulhá, ale já si vzpomínám na jednání o opoziční smlouvě mezi mnou a Václavem Klausem, kde všichni tvrdili, že to jednání nedopadne a že skončíme v opozici, byť jsme byli vítězná strana. No a najednou se ukázalo, že jsme se dokázali dohodnout. Třeba se dohodne i Babiš s Hamáčkem a Zimolou.

No, já nevím. Andrej Babiš na Facebooku napsal, jsme u těch sociálních sítí: „Čau lidi, napsalo mi spousta z vás, že si mám dát fakt bacha na ČSSD. Že nás v minulosti strašně podrazili. Oni ale o sobě říkají, že jsou ‚ta nová ČSSD‘.“ No, co si o tom mám myslet?

Nic.

Nic.

Proč byste si, pane Soukupe, měl o každém výroku něco myslet?

No, tak jestli ta nová ČSSD, jestli pan Babiš trochu nepodceňuje členskou základnu ČSSD, si myslím. Protože to, že se zbavili pana Sobotky v čele, tedy nemusí znamenat, že se strana celá změnila, že?

To jistě, ale…

Zvlášť, když tam bude to vnitrostranické referendum.

Jsou lidé, kteří říkají, a uvidíme to na výsledcích vnitrostranického referenda, že i když má ČSSD necelých dvacet tisíc členů s mírně klesajícím trendem, tak aktivních z nich je zhruba pět tisíc. Mně to připadá jako strašně nízké číslo, ale myslím si, že se nechám překvapit, protože bude-li referendum, tak uveřejní počet respondentů.

Kterých bude tisíc.

A tam, tam se ukáže.

Doufejme, že to bude fungovat normálně. Vít Bárta také svého času říkal, že mají vnitrostranické referendum, a pak novináři dopátrali, že si tam pak ty výsledky přepisoval, no tak nevím.

Já myslím, že v tomto případě to tak nebude.

Ale uvidíme, jestli náhodou zase některých z členů nepodá žalobu na…

Velezradu?

… na výsledky toho referenda. Ne, tak to už tam dělali sociální demokraté mezi sebou.

Pane prezidente, já jsem pana Faltýnka a pana Hamáčka měl minulý týden v Duelu Jaromíra Soukupa, v politické debatě. No, upřímně, bylo to takové zvláštně nekonfliktní. Největší problém měl pan Faltýnek se mnou, protože říkal, že moc mluvím, a že vůbec všeobecně se mu to nelíbí, že je unaven, a že bych se vlastně neměl na nic ptát a nechal bych ho povídat, aby to lidem vysvětlil a mohl jít domů, nebo tak nějak jsem to pochopil. Já jsem na pana Faltýnka byl taky trochu nepříjemný, což byl asi největší konflikt nebo zajímavost téhle té debaty. Jinak si pánové celkem notovali. No jo, ale druhý den začaly lítat požadavky nesplnitelné, typu Andrej Babiš má odejít z vlády. Nicméně v konkrétních věcech se neshodli v sektorové dani pro finančnictví. Snížení DPH na potraviny, což prosazuje ČSSD. Zvyšování daní obecně považuje ministryně financí za mantru a je zcela nepřijatelné. Sektorová daň je zvýšení daní. Takže, když odhlídneme od toho politického a lidského jednání, myslíte si, že to vůbec může jaksi dopadnout, když už teď je to takto vyhroceno věcně?

Politika je o kompromisu, pane Soukupe. Pokud jde o sektorovou daň, já sám váhám. V některých zemích existuje, v některých zemích neexistuje. Víte, že jsem zastánce progresivních daní fyzických osob, což je druh zvýšení daní, a to je ten skandinávský model, o kterém jsme mluvili nedávno. Na druhé straně buďme objektivní. V podstatě se shodli na karenční, zrušení karenční doby, i když se neshodují, pokud jde o procenta, kde se má vyplácet ta nemocenská. Ale alespoň se shodli na tom, že to zruší. Tak tady máte hezký příklad, kdy se alespoň na něčem dokázali dohodnout.

Nebylo by na místě začít tedy jednat s SPD jako s poslední variantou přijatelnou pro ANO?

Já si myslím, že SPD a ANO spolu permanentně jednají, alespoň to předpokládám.

No, to já nevím, ale z médií jsem pochopil, že se primárně jedná s ČSSD a SPD zůstává stranou, ale já samozřejmě nevím, jestli spolu jednají a nejsou o tom na veřejnosti zprávy, no tak to pak nevím, to je pravda.

Tak nevěřte médiím, ta taky nejsou příliš informována. Samozřejmě s výjimkou Vašeho mediálního koncernu.


Pane prezidente, ještě jeden dotaz. Bohumínské usnesení, které zakazuje spolupráci ČSSD s komunisty, nemělo by tedy být ještě teď na tom sjezdu zrušeno?

Ono v podstatě, jestliže komunisté, jak sami říkají, budou jenom tolerovat Babišovu vládu, tak to není přímá vládní spolupráce. Já si myslím, že to usnesení je překonané životem, ale z čistě formálního hlediska není nutné ho rušit.

Nechme tedy sestavování vlády, jako obvykle se ničeho nového moc nedobereme. Nicméně lidi to zajímá. Chtěl jsem o tom hovořit, abychom jaksi probrali aktuální informace, které jsou ve veřejném prostoru, já jiné nemám, a nějak je okomentovali. Tak, a pojďme k tématu migrace, což je tedy zahraničně politické, nebo jaksi společenské téma. Já jsem si minulý týden poměrně pečlivě prostudoval zprávu amerického respektovaného institutu Pew Research Center, která hovoří o migraci. A z ní vyplývá v zásadě několik tezí. Ta první teze je, že Evropa a potažmo Spojené státy mohou očekávat výraznou migrační vlnu tentokrát z afrických zemí, která má být motivována primárně ekonomicky, danou vysokou nezaměstnaností a nízkými mzdami v zemích jako Senegal, Ghana a podobně, kde až třetina lidí uvádí, že je připravena odejít do Spojených států nebo do Evropy.

Do Spojených států ani tak ne, do Evropy ano. Je to přesně to, na co jsem upozorňoval několikrát, třeba i v projevech na Valném shromáždění. Říkal jsem dokonce, že teoreticky je tam sto milionů takových potenciálních migrantů, a že i kdybychom tedy vydělili toto číslo deseti, tak pořád ta deseti milionová migrační vlna přesně v té struktuře, žádní Syřané, žádní Afghánci, ale…

To uvádí Pew Research Center, ano.

…Senegalci a další.

Senegal, Ghana, Nigérie.

Ze zemí, kde se nebojuje. Dokonce Senegal je relativně, na africké poměry, docela bohatá a spořádaná země, a přesto tam má spoustu potenciálních migrantů. Ono, kdybych to trochu přehnal, pane Soukupe, tak celá Afrika by se ráda přestěhovala do Evropy, ale Evropa není nafukovací.

Já jsem v úterní Aréně hovořil o tom s předsedou Sněmovny Vondráčkem, a ten mi říkal o své debatě s předsedou Valného shromáždění OSN panem Lajčákem, který říkal, ano, ještě existuje migrace uvnitř Afriky a opravdu jsou desítky milionů lidí připraveny odejít za lepším živobytím. A ty důvody jsou ekonomické.

Ale s tím asi všichni souhlasíme. Spíše je s podivem, že zatím převažovali, nebo ne-li převažovali, tak byli ve velké části ti váleční uprchlíci, že. Ale teď ta válka, ať už v Sýrii nebo v Iráku, postupně končí, takže teď vyvstávají ty vrstvy migrantů ekonomického charakteru.

No a co s tím? Pew Research Center, což je mimochodem vynikající výzkumná zpráva o tom, říká, že důvodem té migrace, opakuji, je vysoká nezaměstnanost v těchto státech a případně nízké mzdy. Logicky se ptám, neměly by tedy evropské státy jako obranu před touto migrací celkem vážně připravit opravdu plán investic v těch zemích?

Ale ano, ono se uvažovalo o takzvaném novém Marshallovu plánu pro Afriku. Já bych proti tomu v zásadě ani nebyl, proč ne. Pokud by to zastavilo migraci, bylo by to dobře. Na druhé straně si uvědomte, že všechno je relativní. To znamená, i když zvýšíte životní úroveň, nikdy nebude tak vysoká jako v Evropě. A z toho vyplývá, že lidé budou stejně motivováni do té Evropy jít. A proto si myslím, že efekt tohoto typu, i když to podporuji, bude nutně omezený.

Poslední část týkající se migrace. Bezpečnostní důsledky zvýšené migrace. V médiích se teď hodně hovoří o Švédsku. Tam ministryně financí Anderssonová řekla, přiznala poprvé veřejně, že Švédsko se potýká s vysokou mírou kriminality způsobenou, nebo v příčinné souvislosti s migrací. Myslíte si, že je to opravdu fenomén, který Evropa musí začít pojmenovávat?

I když asi znovu budu označen za xenofoba, tak všechny statistiky, to znamená ne jenom švédské, ale například i německé, ukazují, že míra kriminality u migrantů je podstatně, ale podstatně vyšší než u takzvaně domorodé populace, autochtonní populace. Tak o čem to svědčí? Jednak, že se ti migranti těžko adaptovali, a jednak, že mají takové kulturní zvyky, které v některých případech je k té kriminalitě přímo nabádají, jako je například napadání žen.

Víte, přesně to mě napadlo, napadání žen v naší kultuře v Evropě, pokusy o znásilnění, obtěžování vykládat kulturními rozdíly, to neříkám právě, že to říkáte Vy, ale slyším to od různých politiků českých i zahraničních, tak mi to tedy přijde už korektnost trochu přes čáru. To je prostě jednání, které musíme tvrdě stíhat.

Tak my máme, ale to je spíš americká móda, MeToo, což je jeden z největších nesmyslů, který jsem kdy zažil. A je jedna taková anekdota, kterou Vám řeknu až po našem vysílání, ale pokusím se její podstatu vystihnout už teď. Znásilnili mě. Kdy se to stalo? Před čtyřiceti lety. A proč o tom mluvíte teď? Je příjemné si na to vzpomenout.

No, nevím. To je téma zrovna, pane prezidente, v kterém se úplně neshodneme, protože já ten boj za rovnoprávnost žen a pojmenovávání nerovností mezi muži a ženami a zneužívání moci, ať už fyzické nebo společenské, nebo pomocí zaměstnavatele, k tomu, abych si vymáhal nějaké sexuální, nebo blízkosti, považuji za oprávněný, ten boj. Ale tak jste to nepochybně nemyslel.

Já jsem to v životě nikdy nedělal a myslím si, že stejně tak můžeme najít i příklady žen, které se tak chovají vůči mužům.

Je dobře, že o tom hovoříme, i když konkrétně v tomto se zcela neshodneme, nebo shodneme se samozřejmě na tom, že trestná činnost je trestná činnost. Ale k hodnocení té kampaně MeToo se asi úplně neshodneme, ale je dobře o tom hovořit. Já si myslím, že je dobře o tom hovořit.

Ale proč ne. Je to jistá míra prudérnosti, která je vlastní spíše Americe než Evropě. Vzpomeňte si na skandál s Monikou Lewinskou na jedné straně, a na četné sexuální skandály evropských politiků, které nikomu nevadily, na straně druhé. Možná, že dokonce i zvyšovaly jejich popularitu.

Pane prezidente, tímto tématem jsme vyčerpali čas. Měl jsem na Vás připravené ještě ekonomické otázky, ale žádná z nich není taková, že by nepočkala do příštího týdne.

Děkuji Vám za rozhovor.

Budu se těšit příště, bude to těsně před odjezdem na Slovensko.

Jakov Kedmi vzkazuje Rusku: Proti vám se vede opravdová válka

$
0
0
Jakov Kedmi
31. 3. 2018, Petr Ďoubalík

Výřez z pořadu "Večer s Vladimirem Solovjovem" ze dne 29. 3. 2018. Jakov Kedmi tvrdě o odvetných opatřeních RF na vyhoštění diplomatů (případ "Skripal").


Jakov Kedmi (Izrael) je častým hostem v ruských diskusních pořadech. Patří k těm, kteří říkají méně než vědí. Asi i proto, když Jakov hovoří, málokdo si troufne mu skočit do řeči. Má smysl si ho poslechnout.




V úvodu videa je slovní přestřelka mezi V. Solovjovem a Vadimem Karasjovem (Ukrajina). Zástupce současné ukrajinské vládnoucí vrstvičky je také častým hostem, na jeho banderovské pohledy na Rusko si již všichni zvykli, i když, pravda, tentokrát se nechal V. Solovjov docela vytočit, naštěstí se tak stává zcela výjimečně.
Vladimir Solovjov
Amatérský překlad a titulky: Ďouba NR (v některých místech bylo hůře slyšet, omluvte případnou nepřesnost)


"Vylepšená" hymna? Ne, proboha jen to ne!

$
0
0
Jiří Baťa
31. 3. 2018
Protože jsem měl tu možnost poslechnout si novou verzi „vylepšené“ státní hymny, dříve, než se dál rozepíši, říkám důrazně NE! Nejsem ani muzikant, ani muzikolog, jen obyčejný člověk, který má to štěstí normálně a přirozeně vnímat kromě jiného i zvuky, které v tomto případě hrají hlavní roli. Totiž, po vyslechnutí vylepšené verze státní hymny jsem zděšeně a nevěřícně hleděl na obrazovku TV a přemýšlel, jestli sním, nebo bdím. Ta ukázka nové verze státní hymny mě přímo šokovala. Chápu jisté trendy, tendence a snahy kde co nějak vylepšovat, ale že se bude nikoli vylepšovat, ale prznit už i naše státní hymna, to by mne ani ve snu nenapadlo.


Požadavek na úpravu, resp. „vylepšení“ stávající verze státní hymny ČR přišel na popud našich sportovců-olympioniků, potažmo Olympijského výboru. Cítím se být vlastencem, snažím se, bohužel neúspěšně a marně, pochopit důvody našich sportovců-olympioniků, co racionálního je vedlo k potřebě upravit státní hymnu. Chápu, že sportovci za zvuku státní hymny prožívají jisté osobní emoce, v duchu oslavují své sportovní úspěchy, ale myslet si, že státní hymna je poněkud nedostatečná pro výraz jejich emocí, promiňte, to je již hodně mimo mísu. Zarazil mne názor, že sportovci jiných států prý mají státní hymny výraznější, výbušnější, emociálnější atd., ale pokud si jsem schopen vybavit zvuky některých státních hymen, nemohu říct, že by byly melodičtější, dynamičtější a výbušnější. Jsou, jako např. francouzská hymna, temperamentnější, emocionálnější, ale to je dáno jejím vznikem a předlohou, čím byla v tomto případě sama francouzská revoluce. Známá Marseillaisa se stala jednou z nejoblíbenějších písní francouzské revoluce, 14. července 1795 byla prohlášena za státní hymnu. Myslím si, že než na výrazu hymny je to spíše na mentalitě samotných sportovců. Ostatně je to vidět na ceremoniálech předávání cen na stupních vítězů, kdy je často dost markantní rozdíl, jak který sportovec té které země ceremoniál prožívá i za zvuku jeho státní hymny.

Upravovat státní hymnu jen proto, že to nějakým způsobem našim sportovcům nevyhovuje, mi přijde hodně nepatřičné. Státní hymna se přece nepoužívá jen u příležitosti předávání medailí sportovcům na stupních vítězů, hymna je významné, notabene univerzální hudební dílo, které se používá k mnoha jiným významným účelům a státním událostem. Připustíme-li v takovém případě ad absurdum, pak by to mohlo dojít tak daleko, že úpravu státní hymny ČR by k obrazu svému mohl kdekdo, třeba fotbalisté, kuželkáři, šachisté, kynologové nebo ministerstvo školství nebo kultury, protože by shledali v hymně něco, čeho se tam z jejich hlediska a jejich druhu činnosti v hymně nedostává.

Upřímně řečeno, nedovedu si představit tuto nově upravenou hymnu jak zní např. při vrcholných slavnostech na Pražském hradě, při pietním programu na Žižkově apod. Upravená, přesněji řečeno zpitvořená státní hymna ČR, jak zazněla v ukázkovém provedení v upravené verzi, je něco naprosto otřesného, nepřijatelné. Dlouhou dobu se u nás přetřásá otázka obecného referenda. Myslím, že právě v případě takových záležitostí, jako je byť iracionální požadavek na úpravu státní hymny, by obecné referendum bylo velmi užitečné k vyjádření názoru občanů. Státní hymna rozhodně není záležitost privilegované části občanů v tomto případě sportovců, státní hymna patří všem občanům České republiky, patřící mezi symboly národní identity, státnosti a suverenity. Takže ještě jednou NE takto a vlastně v zásadě nijak upravené verzi státní hymny ČR!

Hospodářský přínos EU

Už chápete, co jste vyvedli? (V. Putin v OSN) - tip kulturního referenta

$
0
0
31. 3. 2018, Petr Ďoubalík

Text písničky "Máma Rossija máma" dětského souboru Pomněnky (Незабудки, Sputnik - produkční centrum Igora Šijanova) vyjadřuje pochybnosti o tom, že západní "partneři" něco z řeči V. Putina na půdě OSN pochopili. 






Skupina Pomněnky (Незабудки)

Překlad a titulky: Ďouba NR (z poslechu)
Rozšiřující učivo:
Pro zajímavost přidávám ještě jedno jejich dílko a sice vyznání z lásky k městu, kde malé zpěvačky žijí (Nevinomysk, Něvinnomyssk). Přemýšlím, kolik jsem slyšel nových podobných písniček o našich městech. Možná to někoho šikovného inspiruje a brzy se objeví písnička s názvem, třeba "Mé srdce - Nový Bydžov", "Mé srdce - Postoloprty" apod. Dejte, prosím, vědět.

Něvinnomyssk - srdce moje
bez titulků


























Vysoce pozoruhodný projev (s řadou nehorázností) předsedy Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryana v Poslanecké sněmovně

$
0
0
31. 3. 2018    Převzato od "Ne základnám"
Celý záznam stenoprotokolu:
Předseda Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan: (Hovoří anglicky, simultánní tlumočení.) Děkuji. Dobré odpoledne vám všem.
Pane předsedo Sněmovny, pane Vondráčku, pane předsedo vlády, pane Babiši, vážení ministři, vážení členové této komory, je báječné být zde v Praze, v tomto inspirujícím městě sta věží. Opravdu vám chci poděkovat za svolání tohoto mimořádného zasedání. Právě jsem měl oběd s vaším předsedou Sněmovny, takže bych vám rád vyjádřil svoje poděkování. A také kondolence, protože být předsedou Sněmovny, to je opravdu těžká práce. Ale stojí za to kvůli demokracii, kterou máme. Vím, že to je opravdu vzácné privilegium pro zahraničního představitele, aby mohl promluvit k tomuto shromáždění.  

Zatímco jsem hluboce poctěn, tak to vidím také jako vzdání úcty silnému přátelství mezi našimi zeměmi, které sdílejí jedinečný a trvalý svazek v historii. Toto je mimořádný moment v tomto příběhu. Sto let po tom, co prezident Woodrow Wilson spolupracoval s vaším prvním prezidentem Tomášem Masarykem při vzniku samostatné Československé republiky. Stejně jako naše Deklarace z roku 1776 mluvila o snaze o dosažení štěstí, Deklarace prezidenta Masaryka, která byla sepsána ve Washingtonu, vyzývá český lid, aby začal neustálé úsilí o pokrok.
Bývaly doby, kdy by si pouze málokdo uměl představit shromáždění, jako je toto. V polovině 70. let kancléř západního Německa předpovídal, že západní Evropě zbývá nějakých 20 nebo 30 let demokracie. Ale dnes americké a české vojenské jednotky bojují bok po boku, aby udržely mír ve světě. Americké a české podniky navzájem investují do svých zaměstnanců a ekonomik. Bezpočet studentů, umělců a podnikatelů cestuje tam a zpět každý rok. Mluvil jsem se studenty na Karlově univerzitě, kde také probíhá velká výměna. A v dnešní době americký předseda Sněmovny stojí zde před vámi, předseda Sněmovny reprezentantů mluví před zvolenými zástupci svobodného a prosperujícího národa. (Potlesk.)
Ano, tady bych rád zdůraznil, že svoboda vzkvétá, ale neměli bychom to brát jako samozřejmost.Naše svazky jsou ještě hlubší, než byly v minulém století. O České republice se často mluví jako o srdci Evropy. Podobně já pocházím z Janesville z Wisconsinu, což je malé dělnické městečko v srdci Ameriky. Vychováváme naše děti v podstatě ve stejné části ulice, kde já jsem vyrůstal. Můj pradědeček James Ryan přijel až z dalekého Irska, bylo to někdy v roce 1850. K dnešnímu dni ve Wisconsinu žije nějakých 60 bratranců a sestřenic Ryanů a všichni žijí na jednom čtverečním kilometru. Wisconsin je město, které bylo cílem mnoha evropských migrantů v polovině 19. století. De facto většina prvních českých osadníků v Americe přišla do našeho státu. Mnozí začali jako farmáři a potom si dále otevřeli své vlastní obchody a podnikání. Racin, což je městečko, které já mám tu čest zastupovat, tomu se říkalo český Betlém. Dokonce první české noviny, které byly vydávány ve Spojených státech, byly české. I první starosta městečka Racine byl Čech.
Tato snaha něčeho dosáhnout, snaha neustrnout, snaha o maximální využití těch talentů od Boha, to je vlastně podstatou toho, co já nazývám americkou myšlenkou. Je to právě tento názor, že podmínky, ve kterých jsme se narodili, nemusejí nutně určovat výsledek vašeho života. Jsou to ty krásné nadčasové principy, svoboda, volné podnikání, sebeurčení, konsenzus při vládnutí- ty všechny nám dávají schopnost vytyčit naši vlastní životní cestu. Vláda nebo správa věcí je nejlepší, když aplikujeme tyto základní zásady vůči všem problémům dnešního života. Tato americká myšlenka je živoucí silou, která mě poháněla i při mých studiích. Když jsem se poprvé hlásil do úřadu, bylo mi 27 a upřímně řečeno, hodně lidí muselo sebrat odvahu, aby zaměstnali někoho tak mladého, takže jsem musel najít někoho, kdo by mi pomohl. A ta osoba je zde dnes s námi. Je to náš velvyslanec Stephen King, máme to štěstí, že je velvyslancem zde v České . republice. (Poslanci tleskají velvyslanci na galerii pro hosty.) Bylo to v roce 1998 a Stephen přišel jako doslova ikona. A já jsem věděl, že potřebuji někoho, kdo by mi pomohl a dal mi věrohodnost, a Stephen přijel, souhlasil s tím, že bude předseda mé kampaně, a to mi dalo obrovskou důvěryhodnost. A určitě také víte, že je dodnes mým celoživotním přítelem. Tento člověk je opravdovým vlastencem a je skutečná třída. Je pro nás opravdovým požehnáním, že ho můžeme mít jako velvyslance Ameriky v České republice. (Potlesk.) Děkuji vám, pane velvyslanče.
Zrovna včera jsme my a velvyslanec kráčeli nad naší ambasádou nahoru ke glorietu. Pohled odtamtud je skutečně nádherný. Tam jsem předal velvyslanci naši americkou vlajku, která ještě nedávno vlála nad Kapitolem, aby připomínala toto stoleté výročí. Můžete si vzpomenout, že v pochmurnějších dobách, když ještě železná opona dělila váš kontinent, tyto hvězdy a pruhy nad glorietem vlály stále. Bylo to jako výraz naší nekončící podpory českému národu a našemu toužebnému přání, že jednoho dne se vrátí naše hluboce sdílené hodnoty. Ale tato republika se pouze nevrátila z komunismu, ale s velkou silou se vrátila také do velké míry díky vizím Václava Havla. Každý den předtím, než vycházím po schodech ve své kanceláři v Kapitolu, procházím kolem busty Václava Havla. Byla vysochána českým umělcem, který potom byl donucen odejít do exilu během vlády komunistů. A Havlova busta je v té vstupní hale naproti bustě Winstona Churchilla. Často si říkám, když jdu kolem, o čem si ti dva asi povídají? Stojí v prostoru, kterému říkáme Foyer svobody, a je to v podstatě jako projev úcty všem těm, kteří bojovali a obětovali své životy za naše vůdčí principy. V podstatě to by mohl vymyslet jenom dramatik Václav Havel, dramatik jeho kalibru, protože vlastně Havel mluvil ke Kongresu Spojených států v roce 1990, pouhých pár měsíců po tom, co byl propuštěn z vězení. A prohlásil následující: Naše svoboda, naše nezávislost a naše nově zvolená demokracie, všechny byly těžce vykoupeny a nesmíme se jich zříci.
U této příležitosti by bylo moudré si připomenout slova Václava Havla a jeho odhodlání. Když Havel říkal, že se nesmíme zříci svobody, jistě věděl, že existují síly, které se budou snažit uchvátit zpět a zatáhnout nás zpět. Věděl, že jsou síly, které se budou snažit přetvořit svět ke svému autoritativnímu obrazu.
Pro české lidi není ruský vliv nic neznámého, ať už je to pod maskou útlaku, nebo násilných změn. Rusko porušilo mezinárodní normy svou agresí proti našim nejbližším spojencům ve východní Evropě a více skrytě šíří dezinformace, angažuje se v kyberútocích, ovlivňuje demokratické volby po celé Evropě, stejně jako to činilo ve Spojených státech. Rusko nesdílí naše zájmy ani naše hodnoty. O co se snaží, je podkopání těchto hodnot. Musíme vidět, co to vlastně znamená - pokus zasít nesoulad mezi naše národy, rozdělit spojence a destabilizovat demokratické instituce. Toto nemůžeme a nebudeme tolerovat.
Tento týden více než dvacet zemí včetně Spojených států a České republiky přijalo společné rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty v odezvě na útok na britské půdě. Solidarita na hranici svobody je teď důležitější než kdy jindy. Všechny národy, které kdysi trpěly pod sovětskou nadvládou, mají společné zájmy - budování bezpečnosti a prosperity. A v této práci naše dvě republiky nejsou pouze spojenci, kteří jsou navzájem oddaní otázce svobody, ale jsou partnery a lídry v této komunitě demokracií. Naše společné hodnoty jsou základem, na kterých vybudujeme silnější, odolnější instituce.
Za prvé. Náš sdílený závazek k hospodářskému růstu. Silná ekonomika je podstatná pro šíření svobody a zajištění stability. Je to to, co lidem dává důvěru, že mohou získat dobrou práci, žít dobrý život a že se dokážou sami o sebe postarat. Rychlejší hospodářský růst samozřejmě nevyřeší všechny naše problémy, ale díky němu budou naše problémy snáze řešitelné.
Zpět k České republice. Máte ekonomiku, která si vede mimořádně dobře, která se vyznačuje silnými exporty a nízkou nezaměstnaností. Jsme velice hrdi na to, že Spojené státy patří mezi přední investory. Přední americké firmy, jako je AT&T, Honeywell, GE, IBM a Microsoft provádějí inovativní vědu a výzkum ve spolupráci s Českou republikou. A jak jsem dnes zjistil, dokonce v Praze má sídlo jeden z nejstarších klubů Harley-Davidson na světě. (Potlesk.) Je tady takový obrovský potenciál mezi našimi dvěma národy. Bude zde mnohem více příležitostí jak pro Čechy, tak pro Američany.
Za druhé. Spolupracujeme v oblasti bezpečnosti, což je oblast, kde máme k dispozici celou řadu nástrojů. Opět, Česká republika je perfektním příkladem svým sousedům, kde vede alianci NATO, agresivně bojuje proti dezinformacím, a dokonce podporuje sankce proti Rusku. V NATO, jak řekl náš prezident Trump, jsme prokázali našimi slovy a činy, že pevně stojíme za článkem 5, což je závazek ke společné obraně. A tento závazek je neochvějný. A my vám za něj také děkujeme, za to, že sdílíte tento závazek. (Potlesk.)
Samozřejmě všichni jsme se zavázali, že utratíme alespoň 2 % hrubého domácího rozpočtu na své obranné výdaje. A jsme rádi, že Česká republika už má konkrétní plán, jak tohoto cíle v nadcházejících letech dosáhnout. Těšíme se, že na sebe vezmete o něco větší podíl výdajů na obranu. To je důvod, proč minulý týden Kongres schválil a prezident podepsal legislativu, která navyšuje podporu iniciativě na odstrašení Ruska, která zahrnuje postupné navyšování vojensky vybavených divizí na pěti místech tohoto kontinentu. Chceme, abyste viděli, že Amerika se opravdu zavazuje k trvalé a stálé přítomnosti v Evropě. Pro nás a naše spojence jsou hrdinství a zkušenosti Čechů nepostradatelné.
Víme a velice oceňujeme, jak jste bojovali s námi bok po boku v Iráku a v Afghánistánu. Jsme za to velice vděční. Za vaši podporu na ambasádě v Damašku. (Potlesk.) Také bych vám rád poděkoval za váš příspěvek, za vaši práci na ambasádě v Damašku, kde poskytujete kritickou podporu americkým občanům. Jste aktivními a ctěnými členy v globální koalici porážkou ISIS. A samozřejmě ISIS musíme porazit. Musíme společně udělat více, abychom zastavili tuto zákeřnou hrozbu. Potřebujeme, aby všichni spojenci výrazně pomáhali tím, že budou sdílet informace a budou vyhledávat zdroje extremismu. Pomohli jste zatlačit ISIS na bojišti, ale nikdo neví lépe než vy, co to znamená pro lidi, že se mohou vrátit zpět domů a začít znovu budovat své životy. A váš příspěvek na těchto misích obrovsky posílil vaše postavení v Evropě a v celém světě. A jsem velice povzbuzen diskusemi, které jsme zde měli ohledně dalšího rozšiřování naší spolupráce v oblasti obrany.
Za třetí. Jsou věci, které děláme každý den, abychom podpořili demokracii a lidská práva. Včera jsem měl příležitost navštívit Rádio Svobodná Evropa a vidět z první ruky úžasnou práci, kterou dělají. Bylo to skutečně neuvěřitelné. Máte velké štěstí, vy i my, že zde mohou vysílat. To je to, co bych rád připomněl, že svobodná a transparentní média jsou zásadním komponentem zdravé demokracie. Rovněž chceme být vašimi partnery při podpoře heroických snah organizací, jako je Národní nadace pro demokracii nebo Mezinárodní republikánský institut. My jako zvolení zákonodárci bychom nikdy neměli zapomenout, jak mocné je mluvit za ty, kteří za sebe sami mluvit nemohou. Koneckonců to je i důvod, proč jsme zde dnes, protože lidé, kteří byli volní a snažili se být svobodní, se semkli za společným cílem.
Vážení kolegové, já vím, že demokracie není snadná. Koalice se těžko tvoří. Může být stejně obtížné demokracii udržet jako ji získat. Má své vady, má své chyby. A to se nikdy nezmění. Má své skeptiky. A to se také jistě nikdy nezmění. Toto skutečně je úsilí o pokrok. Dokud budeme nedokonalými bytostmi, jakými jsme, vždycky budeme mít nedokonalou formu vládnutí. Ale vždy je zde nebojácná snaha dělat věci lépe, aby nás posunovaly vpřed. Naším úkolem je v podstatě vytvořit protilátky pro naše instituce, aby byly dostatečně odolné, aby vydržely to, co přijde. To je naše velká morální a politická odpovědnost.
V tomto víru událostí bych rád připomněl ona dojemná slova deklarace prezidenta Masaryka, která pronesl před stoletím: Síly temnoty posloužily vítězství světla, vytoužený věk lidstva svítá. Věříme v demokracii, věříme ve svobodu, vždy větší a větší... Krásná slova.
Přišel čas pozvednout náš pohled, abychom znovu objevili svou víru v to, v co věříme a čeho můžeme dosáhnout společně, abychom dosáhli důstojnosti a schopností lidstva.
Amerika tu s vámi byla posledních sto let. Budeme s vámi i dalších sto let. Budeme s vámi vždy a stále. Bůh buď s vámi a velice vám děkuji. (Dlouhotrvající potlesk, všichni přítomní povstali. Paul Ryan podává ruku předsedovi vlády Andreji Babišovi a poté usedá ke stolku zpravodajů. Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček předává řízení a jde k řečnickému pultu.)

Mé bolavé koleno a světová moc

$
0
0
Vladimír Balhar
31. 3. 2018
I stala se mi taková nemilá věc, přestalo mi „kolenovat“ koleno. Opuchlo, začalo bolet a mé přesouvání z místa na místo se stalo nepříjemným aktem. Řešení situace bylo nasnadě, navštívit lékaře, nejlépe odborníka na kolena, to jest ortopeda. Vybral jsem si lékaře s výbornými referencemi, který sídlil na honosné adrese. Přijel jsem, zaparkoval na soukromém parkovišti a navštívil recepci. Když jsem pak čekal na provedení léčebných úkonů, vyhlížel jsem z oken galerie na okolí. Nová výstavba, město ve městě. Centrum s bydlením, jistě velmi drahým, kancelářemi, obchody a službami, garážemi, kilometr čtvereční nového města. Architektura dle mého poněkud kýčovitá, ale nešť, samé sklo a betonové skelety. I stromeček tu a tam.


Postávám v galerii na jedné noze a koukám z okna a říkám si. No tohle nestálo miliardy, ani desítky miliard. To je tak sto miliard. Kde se ty peníze pořád berou? Odpověď je jednoduchá, přicházejí ze zahraničí. Tam, zdá se, mají tiskárnu peněz, neb sto miliard ušetřit nelze.

Je to smutné, ale u nás v Česku tiskárnu peněz mít nesmíme. To mohou jenom ti správní, vyvolení hošani. Informaci o vpádu peněz k nám lze nalézt i na stránkách české národní banky, která cudně uvádí, že do místních bank ze zahraničí nateklo asi čtyři a půl bilionu korun. No, pěkná sumička, to jsou tak tři státní rozpočty.

Na první pohled by si člověk řekl, jak je ten cizí kapitál k nám milostivý, nateče sem zdarma a ještě vytvoří hodnoty, které můžeme užívat. No, neberte to.

Na druhý pohled je situace o mnoho chmurnější. Cizí kapitál sem sice nateče, přetvoří se na aktiva, ale za to chce splátky a úroky. Vytvoří se aktiva, to je to, co má nějakou hodnotu a dá se to prodat, ovšem současně jsou vytvořena pasiva, to jest to, komu vlastně ta aktiva patří. Pokud na Česko pohlédneme jako na účetní jednotku, pak jsou aktiva, která jsem pozoroval oknem galerie kryta pasivy ze zahraničí, říká se tomu cizí zdroje.

Takže krásné budovy, ač formálně patří nějaké společnosti registrované v Česku nesou zisk do zahraničí, a to nejdříve splátky úroku a pak splátky jistiny. Smutné. Jestli do bank v Česku nateklo čtyři a půl bilionu korun, pak splátky úroku jsou při výnosu pět procent dvacetina, tj. bratru 225 miliard ročně. Slušná odměna na peníze vytvořené z ničeho. Kdyby si to udělal český stát sám, má státní rozpočet navíc příjem 225 miliard. Proč to u nás nikdo neudělá? Inu, protože nesmí. Smutná stránka omezené suverenity země.

Za zlých komunistů tomu bylo jinak. Oni si sami tiskli peníze a za ně stavěli třeba byty. Komunisté, za dobu svého „řádění“ v tehdejším Československu postavili 2 miliony bytů. V dnešních cenách, třeba 2 miliony za byt, vytvořili hodnotu 4 biliony dnešních korun. Ovšem bez cizích zdrojů. Aktiva zůstala obyvatelstvu, byty dnes patří vesměs těm, kteří v nich bydlí. Vyjma těch nešťastníků, kterým prodal byt nad hlavou známý velkopodnikatel, bývalý krejčí. Dobrý kamarád knížete Spáče prvního.

Noha mě bolí, postávám na druhé a dále přemýšlím. Ono je to vlastně geniální metoda dobývání světa. Dobývání prostřednictvím šíření pasiv. Aktiva dobývat nelze, to zkusil třeba Hitler a špatně dopadl. Co jsou to aktiva, to lidi chápou. Ovšem, co jsou to pasiva, to chápe jen ten, kdo chápe podvojné účetnictví. Banky účtují v podvojném účetnictví. Bankéři a lichváři ten princip dobře chápou. Stát o svém majetku neúčtuje vůbec. Státní úředníci nechápou nic. Taky proto politici a jejich kámoši kradou jako o život. Není to vidět. A nejsou na to ani zákony. Proč asi?

Noha stále bolí, doktor nikde, i oddávám se úvahám. No takhle nakulit do malého státu čtyři biliony, to nemůže jen tak někdo. Musí existovat lidé, jakási skrytá moc, která je nad vládami a má zaručenou kontinuitu, třeba 50 let. Slušný politik a státník, který kope za svůj lid, ze kterého byl zvolen, by takovéto mezinárodní konání jistě zatrhl. Ale! Životnost politika jsou 4 roky. Nad námi jsou řídící procesy s dobou integrace 50 a více let. Kdo je vlastně projektuje a organizuje? Nevíme. Někdo to být musí. Někdo, kdo je schován za bankami a překupníky peněz. My, obyčejní lidičkové máme vidět demokracii, máme se vyřádit ve svobodných volbách, dostali jsme chléb a hry, pak už máme jenom držet hubu a krok. Taky se máme starat o svá kolena. Kdo řídí naše politiky, vidět nesmíme.

Pan doktor se objevil, pomohl, musím ho pochválit, koleno kolenuje. Sedám do auta a jedu za svým chlebem a svými hrami. Maně přemýšlím, co je to vlastně světová moc a jak funguje. Až to pochopím, budu se moci dobře rozhodovat u voleb. Taky televizní bláboly mě nechají v klidu.

Žel, je jedno, zda něco pochopím, či nikoliv. Jak to tak vypadá, do konce života budu se svými spoluobčany platit 225 miliard ročně v dnešních cenách.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live