Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Rozhovor s Assadom: USA a tajné služby západu, spolu s teroristami zahrali toto divadlo, aby mali podnet zaútočiť na Sýriu

$
0
0
27. 4. 2018  HlavnéSprávy
Prinášame vám rozhovor s prezidentom Sýrie Bašarom Asadom, v ktorom reaguje na situáciu po raketovom útoku USA a ich spojencov


Vítam vás pán prezident a ďakujem za Váš čas. Chcem sa spýtať na dnešnú situáciu v Sýrii, keďže sa jedná o najväčšiu humanitárnu krízu týchto čias. Ako napreduje vaša kampaň proti teroristickým skupinám?

Situácia sa drasticky zlepšila, pretože skupiny teroristov hlavne ISIS a Al Nusra a ďalšie skupiny ktoré sú ich spojencami v Sýrii ako skupiny extrémnych wahabistov sú na ústupe a územie ktoré kontrolujú sa radikálne zmenšilo, takže situácia je omnoho lepšia ako predtým. Toto však nie je len o vojenskom konflikte, ale aj ideológii, ktorú nám chcú zaviesť do krajiny, čo je najnebezpečnejší boj ktorému čelíme z dlhodobého hľadiska. Podpora týchto teroristických skupín, prichádza z Turecka, Saudskej Arábie a Kataru, Francúzska, Veľkej Británie a USA. Toto je jeden z najnebezpečnejších fenoménov ktorému musíme čeliť v dnešnom svete.

Pán prezident, vymenovali ste niektoré teroristické skupiny aj štáty ktoré ich podporujú. Keď sa smiem opýtať, aký je dôvod a koho obviňujete z tejto krízy v Sýrii?

Ak máme byť objektívny, musíme povedať, že ak by sme nemali vlastné chyby v krajine, tak vplyv cudzích mocností by bol menší. Takže my si priznávame naše chyby a nedostatky, ale cez to všetko nepriniesli sme tu teroristov a nepodriadili sme sa ich ideológií. Principiálne to bol Katar, ktorý začal konflikt pod dohľadom západných krajín hlavne Francúzska a Veľkej Británie. Keď hovoríme o nich vieme, že bez súhlasu USA, ktoré sú hlavným aktérom, by nepohli ani prstom. Takže keď mám niekoho obviniť za začiatok tohto krviprelievania a za podporu teroristov, tak obviním západné krajiny, Katar, Saudskú Arábiu a Turecko.


Rád by som sa opýtal ešte na udalosť zo 4. apríla, keď sa svet dozvedel o chemickom útoku. Kto za týmto útokom podľa vás stojí?

Viete každý politik by vám mohol povedať „Nie my by sme to nikdy neurobili“ a pridať k tomu nejaké morálne hodnoty. A každý by vám na to mohol odpovedať , že klamete. Nechcem preto odpovedať týmto spôsobom, ale opýtajme sa, akú by to malo logiku? Nemáme žiadne chemické zbrane, takže ich nemôžeme použiť ani keby sme chceli. Týždeň pred použitím chemických zbraní teroristi napredovali, tak by sa skôr použili v tomto prípade, ale prečo ich použiť v prípade keď naše vojsko napredovalo a teroristi ustupovali? Podľa toho čo bolo zverejnené, tak boli použité ale nevie sa či je to pravda a nevie sa či boli použité na občanoch v našich mestách. Ak by chemické zbrane chcelo použiť naše vojsko, tak prečo na civilných obyvateľoch a nie na teroristoch? Celá táto udalosť nemá logiku. Takže kto za tým stojí? Samozrejme USA a tajné služby západu, ktorí spolu s teroristami zahrali toto divadlo, aby mali podnet zaútočiť na Sýriu.


- - -


 


"Bílé přilby" vykrmuje Británie. Jejich provokace v Sýrii se podobá té, která rozpoutala 2. světovou válku

$
0
0
Alexandr Šulgin, OPCW RF
27. 4. 2018, P. Ďoubalík

Docela drsná závěrečná řeč A. Šulgina na včerejší tiskové konferenci v Haagu, video - titulky


Včera proběhla v nizozemském Haagu tisková konference OPCW s účastí svědků událostí, které se měly stát ("highly likely") v syrském městě Dúmá. Tiskovku raději ignorovali zástupci OPCW z USA, VB a FRA a státy - nohsledové. Mám obavu, že naše vyvážená, objektivní a pouze pravdu rozšiřující masmédia tuto ZÁSADNÍ událost přehlédnou.




Na TK vystoupilo 17 přímých svědků chemického "neútoku", včetně malého chlapce Hassana, který hraje ve videu "Bílých přileb" téměř hlavní roli, ač se o ni neprosil. Všichni potvrdili, že žádný chemický útok nebyl. Jejich svědectví je zásadním obviněním těch, kdo pomocí fejkových zpráv a útoků pod falešnou vlajkou ohrožují svět. Video "Bílých přileb" s falešným chemickým útokem se stalo důvodem k raketovému útoku na Sýrii, ke kterému jsme se prostřednictvím našich podržtašků připojili, bohužel, i my. A naše státní televize horlivě napomáhala v šíření té klevety. Pokusí se teď stejně horlivě ukázat výpovědi 17 svědků? Budiž to testem ČT.

Alexandr Šulgin (1951), stálý zástupce RF v OPCW
Ve své řeči přirovnal A. Šulgin provokaci v Dúmá k provokaci v polských Gliwicích v roce 1939. Více o útoku SS pod falešnou vlajkou, nazvaným "Konzerva" např. zde.

překlad z mluveného slova a titulky: Ďouba NR (pokud se ještě titulky nezprovoznily, stane se tak, snad, v nejbližší době)
aktualizace 13:50 - titulky stále ještě nefungují, netuším proč, než se to spraví, zkuste automatický překlad, Ď.

Rozšiřující učivo:

Některé další pasáže z TK:
Haag 26.4.2018 - o tom mlčí západní média, 12 minut

V Haagu budeme soudit USA, 35 minut

záložní video zde

Celá TK, 86 minut:

Článek na Sputniku ohledně TK zde
vyjádření zástupce OPCW z Velké Británie (Peter Wilson) ukazuje, že přímými svědky ze Sýrie zcela opovrhuje

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 21.díl. Unie blízká i vzdálená

$
0
0
Petr Žantovský
27.4.2018  zdroj
Tomáš Břicháček je právník, pracuje na Ministerstvu spravedlnosti v sekci mezinárodních vztahů. Zastupuje Českou republiku v expertních pracovních skupinách Rady Evropské unie v oblasti justiční spolupráce, a tudíž má velice blízko k tomu, co se stalo nejen předmětem jeho profesního zájmu, ale i dnes představované knihy – Evropská unie blízká i vzdálená.




Jak tomu názvu rozumět? Evropa, prostřednictvím svých administrativních orgánů, je velice blízko řadovému občanovu Unie, zasahuje do jeho života v bezpočtu případech a mnoha způsoby. Život občana Evropské unie je regulován a určován stovkami unijních předpisů a směrnic. V optimálním případě by se občan vlastně mohl zcela přestat o čemkoli rozhodovat, neboť o většině věcí se už rozhodlo v Bruselu bez jeho přičinění či zásluhy. Potud je Unie člověku blízká. Zároveň však nekonečně vzdálená. Protože právě ono rozhodování se odehrává daleko za horizontem viditelnosti a dosahu jednotlivce. Ten pak může mít oprávněný pocit, že kdesi nahoře vysoko je nějaké neomylné božstvo, do jehož záměrů mu nepřísluší zasahovat. A to je psychologicky velice zrádné, neboť to nutně přináší nedůvěru v evropské instituce a jejich opravdový smysl a užitečnost pro běžný život. Tomáš Břicháček ve své knize velice názorným způsobem rozkrývá příčiny tohoto rozporu mezi občanem a jeho Unií a nabízí vysvětlení třeba i toho, proč se v eurovolbách účastní zpravidla jen zanedbatelný vzorek voličstva. Dejme slovo autorovi a jeho – mimochodem docela zábavnému líčení – toho, co také znamená a představuje „všudypřítomná“ Evropská unie.

Jedním ze způsobů jak si můžeme tuto, jinak těžko uchopitelnou všudypřítomnost názorně ukázat, je projít si z tohoto pohledu různé fáze dne jednoho obyčejného člověka. Řekněme pana Nováka. Když se pan Novák jednoho červnového rána probudí a jeho pohled zamíří na rádio se svítícími digitálními hodinami, nejspíš netuší, že to kolik je právě hodin spoluurčuje směrnice o úpravě letního času (č.2000/84/ES), podle níž musí členské státy v určeném období roku uplatňovat stanovený časový posun. Pan Novák vstane, otevře okno a nadechne se čerstvého vzduchu. Přitom se setká s dopady směrnice o kvalitě vnějšího ovzduší a čistém ovzduší pro Evropu (č.2008/50/ES) a dalších unijních předpisů, z nichž standardy ochrany čistoty ovzduší z významné části vycházejí. Když se zaposlouchá do ruchu všedního dne v tom, co vchází do jeho uší by, se měly zračit i výsledky působení směrnice o hodnocení a řízení hluku ve venkovním prostředí (č.2002/49/ES). Ptačí zpěv na pozadí budiž připomínkou směrnice o ochraně volně žijících ptáků (č.2009/147/ES).
Pan Novák otočí pákou vodovodní baterie a setká se s dopadem směrnice o jakosti vody určené k lidské spotřebě (č.98/83/ES), která přináší harmonizaci minimálních standardů kvality pitné vody. Pasta, jíž si čistí zuby, nebo gel, který si nanáší na vlasy, musí splňovat požadavky nařízení o kosmetických přípravcích (č.1223/2009).
Když pan Novák s manželkou a dětmi snídá přichází do styku s výrobky, které podléhají nařízení, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva (č.178/2002), nařízením o hygieně potravin (č. 852/2004) a dalším unijním předpisům. Kočka si v dáli pochutnává na předmětu zájmu nařízení o uvádění na trh a používání krmiv (č.767/2009). Květiny ve váze na stole, které pan Novák předchozí den koupil manželce, musí odpovídat podmínkám nařízení o stanovení norem jakosti pro čerstvě řezané květiny a čerstvou okrasnou zeleň (č.316/68).
To už pan Novák vychází z bytu. V ruce drží tašku se smetím. Nakládání s ním upravuje směrnice o odpadech (č. 2008/98/ES) a řada dalších unijních předpisů. Nastupuje do výtahu, který musí splňovat technické požadavky směrnice o sbližování právních předpisů členských států týkajících se výtahů (č.95/16/ES). Před domem zapaluje svou první cigaretu. Zapalovač, který používá, spoluvytvářelo rozhodnutí komise týkající se konkrétních požadavků na bezpečnost pro děti, které musí podle evropských norem splňovat zapalovače (č.2008/357/ES). Cigaret se pak dotýká dlouhá řada unijních směrnic (např. č.2001/37/ES), které upravují, mimo jiné, složení, označování, spotřební daň nebo reklamu.
Když pan Novák přechází přes ulici k autobusové zastávce, chrání ho směrnice o ochraně chodců a ostatních nechráněných účastníků silničního provozu před střetem a v případě střetu s motorovým vozidlem (čč.2003/102/ES), která stanoví některé požadavky na konstrukci automobilů.
Pan Novák je konečně v práci ve své kanceláři. Pracovní prostředí je zvlášť oblíbeným cílem unijní regulace kde Evropská unie připravila desítky předpisů. Řada z nich se věnuje bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců. Jde mimo jiné o směrnici o zavádění opatření pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci (č.89/391/EHS), směrnici o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti (č.89/654/EHS), směrnici o zavádění opatření pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci těhotných zaměstnankyň a zaměstnankyň krátce po porodu nebo kojících zaměstnankyň (č.92/85/EHS), směrnici o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na rybářských plavidlech (č. 93/103/ES) nebo směrnici o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při ruční manipulaci s břemeny, spojenou s rizikem zejména poškození páteře pro zaměstnance (č.90/269/EHS).
Délku pracovní doby a dovolené upravuje směrnice o některých aspektech úpravy pracovní doby (č.2003/88/ES), či směrnice o rámcové dohodě o rodičovské dovolené uzavřené mezi organizacemi UNICEF, CEEP a EKOS (č- 96/34/ES). Další pracovně-právní směrnice patří do oblasti antidiskriminační legislativy. Je to předně směrnice o zavedení zásady rovných příležitostí a rovného zacházení pro muže a ženy v oblasti zaměstnání a povolání (č.2006/54/ES), směrnice, kterou se zavádí zásada rovného zacházení s osobami bez ohledu na jejich rasu nebo etnický původ (č.2000/43/ES) a směrnice, kterou se stanoví obecný rámec pro rovné zacházení v zaměstnání a povolání (č.2000/78/ES). Několik směrnic, předně směrnice, kterou se stanoví obecný rámec pro informování zaměstnanců a projednávání se zaměstnanci v Evropském společenství (č.2000/14/ES), upravuje různé informační povinnosti zaměstnavatele vůči zaměstnancům. Z dalších obecně ochranářských možno uvést směrnici o sbližování právních předpisů členských států týkajících se hromadného propouštění č. 98/59/ES) nebo směrnici o ochraně mladistvých pracovníků (č.94/33/ES).

Abso
lvujme s pomyslným panem Novákem i zbytek jeho dne v zajetí evropských směrnic. Možná více porozumíme příčinám euroskepse, která se zmocňuje čím dál většího počtu našich spoluobčanů.

----Je už poledne a pan Novák obědvá pečené kuře s bramborem, které zapíjí minerální vodou. Chovu kuřata se týká směrnice o minimálních pravidlech pro ochranu kuřat chovaných na maso (č. 2007/43/ES) a dlouhá řada dalších předpisů. Minerálku opak reguluje, mimo jiné, směrnice o využívání a prodeji přírodních minerálních vod (č. 2008/54/ES) nebo směrnice, kterou se stanoví seznam složek přírodních minerálních vod, jejich konzervační limity a požadavky na označování, a požadavky na použití vzduchu obohaceného ozónem při úpravě přírodních minerálních vod a pramenitých vod (č.2003/40/ES).
V podvečer po práci musí pan Novák obstarat různé nákupy. Přitom přijde do styku, mimo jiné, s množstvím unijních předpisů z oblasti ochrany spotřebitele. V běžných obchodech to bude třeba směrnice o některých aspektech prodeje spotřebního zboží a záruk na toto zboží (č. 1999/44/ES) nebo směrnice o sbližování právních předpisů členských států, týkajících se označování potravin, jejich obchodní úpravy a související reklamy (č.2000/13/ES). Při některých transakcích narazí na směrnici o nepřiměřených podmínkách ve spotřebitelských smlouvách (č. 93/13/EHS). Pokud nakupuje po internetu, setká se téměř jistě se směrnicí o právech spotřebitelů (č.2011/83/EU).
Večer pan Novák s manželkou sedí v obývacím pokoji a diskutují o dovolené a plánech na léto, zatímco děti si ve svém pokoji našly zábavu s předměty zájmu směrnice o bezpečnosti hraček (č.2009/48/ES). Uvažují o pobytovém zájezdu u moře, který bude muset splňovat požadavky směrnice o souborných službách pro cesty, pobyty a zájezdy (č. 90/314/EHS). Dále chtějí trávit dostatek času na své chatě v Krkonoších. Odtamtud si zajedou na výlet na Sněžku, kde stojí zbrusu nová lanovka zcela vyhovující požadavkům směrnice o lanových drahách pro dopravu osob (č.2000/22/ES), navštíví libereckou ZOO, která podléhá směrnici o chovu volně žijících živočichů v zoologických zahradách (č-1999/22/ES), popřípadě se zastaví u přehrady Mšeno, do jejíž čisté vody se mohou ponořit s klidem, protože je chrání směrnice o řízení jakosti vod ke koupání (č.2006/7/ES). Když Novákovi ukončí diskusi, pustí si televizi. Program, který uvidí na obrazovce, musí být v souladu se směrnicí o audiovizuálních mediálních službách (č.2010/13/EU), která stanoví minimální, avšak dosti podrobné standardy pro obsah televizního vysílání.
A takto bychom mohli pokračovat velice dlouho po nejrůznějších a navzájem nesouvisejících oblastech lidské činnosti, od směrnice o odškodňování obětí trestných činů (č.2004/80/ES) přes směrnici o sbližování právních předpisů členských států týkající se zpětných zrcátek, kolových zemědělských a lesnických traktorů (č.74/346/ES), směrnici o kontrole nabývání a držení zbraní (č. 91/477/EHS) až třeba po směrnici o ochraně přírodních stanovišť volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (č.92/43/EHS). Ale trpělivost čtenáře má nepochybně svoje meze. Navíc už jistě pochopil základní sdělení, kterým je, že Unie je všude, kam se podívá.

T
omáš Břicháček v knize Evropa blízká i vzdálená dospívá ke zobecněnému zhodnocení podstaty dnešní unijní konstrukce: jde o právní reglementaci, která panuje nejen nad národními legislativami, ale často i nad zdravým rozumem.

(celý text reference Petra Žantovského o knižním titulu najdete zde)


P.S.
Tomáš Břicháček na knihu Unie blízká i vzdálená navázal po dvou letech knihou mnohem mrazivější, kde i poslední náznak nechtěného humoru mrzne na rtech. Název mluví sám za sebe – Unie ve víru migrační krize. I tu mohu jen a jen doporučit každému, kdo chce (opravdu) vědět, nejen se (zpravidla mylně) domnívat.

Tomáš Břicháček: Unie blízká i vzdálená. Praha: IVK 2014. ISBN 978-80-87806-08-1.
Tomáš Břicháček: Unie ve víru migrační krize. Praha: IVK 2016. ISBN 978-80-7542-023-7


VIDEO - Zbořil o fake news a svobodě internetu

Řešme příčiny lesní krize, ne jen harvestory, feromonové lapače a vagóny na odvoz klád. - Tisková zpráva Hnutí DUHA

$
0
0
Hnutí Duha
27.4.2018  Outsidermedia
Stav jehličnatých lesů v ČR je dlouhodobě nejhorší v celé Evropě, trojnásobně nad evropským průměrem.

 
Zdravotní stav českých jehličnatých lesů je dlouhodobě výrazně nejhorší v Evropě, upozorňuje mezinárodní inventarizace ICP Forest. Ta ukazuje, že 60 % všech českých jehličnatých porostů trpí závažnou ztrátou jehličí. Výzva Zachraňme lesy (www.zachranmelesy.cz) upozorňuje, že nakoupením harvestorů a feromonových lapačů se příčiny krize smrkových lesů celé republiky nevyřeší.

Dnes dopoledne proběhne již druhá terénní tisková konference k usychání lesů, kterou pořádají Lesy České republiky, tentokrát v okolí Třebíče. Vysočina patří po severní Moravě k dalším místům, kde se může rozšířit lesní kalamita. Ředitel státního podniku Daniel Szórád na Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny požadoval pro řešení lesní krize součinnost s vládou [1]. Tyto požadavky ale neobsahují žádné systematické návrhy na řešení příčin krize lesů. Zaměřují se pouze na bezprostřední technická řešení důsledků – žádají například víc vagónů na odvoz dřeva.

Na úterním sněmovním semináři uvedl profesor Vladimír Simanov:
„Dřevěná kniha degradovala lesnictví na úroveň pouhého producenta dříví, ignoruje společenský zájem na lesích a není ke prospěchu státních lesů.“ Profesor Simanov dále zmínil, že „Dynamika poškozování lesů hmyzími škůdci je natolik extrémní, že k ní musely významným způsobem přispět mimo téměř výhradně uváděných klimatických změn i nerespektování lesnických zásad ochrany lesů…“ [2]

Zmíněná mezinárodní inventarizace lesů zjišťuje v reprezentativně zvolených lesích míru takzvané defoliace, neboli ztráty jehličí [3]. Přestože se metodika v různých zemích mírně liší, v ČR je míra nemocnosti lesů výrazně nejvyšší v Evropě. Závažnou ztrátou jehličí u nás trpí 60 % všech jehličnatých porostů, což je téměř trojnásobně nad evropským průměrem, viz graf [4]. Stávajícím suchem jsou nejvíc zasaženy jehličnany starší než 59 let. U nich dochází k defoliaci dokonce na 75 % rozlohy [5].

Jan Skalík, koordinátor výzvy Zachraňme lesy Hnutí DUHA,říká:
„Rozsáhlý problém zdravotního stavu lesů se již začal projevovat v šesti krajích, podle predikcí odborníků ale může rozpad lesů zasáhnout celou republiku. Není tedy kalamitu možné řešit teprve reaktivně ve chvíli, kdy se lesy začnou rozpadat, dokoupením další techniky či dodatečným zlepšením poměru vysazovaných dřevin. České lesy jsou nejméně zdravé v celé Evropě. Tento problém nevyřeší ani harvestory, ani feromonové lapače, ale jedině zásadní obrat k šetrné hospodářské praxi na celém území republiky. Změnit legislativu potrvá dlouho, ale zavést pravidla udržitelného lesnictví dle FSC může velká část lesních pozemků bez prodlení.“

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, říká:
„Lesy ČR by se měly soustředit také na to, jak na další nepříznivé roky připravit lesy, které kalamita ještě nezasáhla. Přeměnu lesa na druhově i věkově pestřejší je možné začít i tam, kde podle hospodářských pravidel les ještě „nedozrál“ ke kácení. Takovému přírodě bližšímu hospodaření ale hází klacky pod nohy současně nastavená pravidla. Zachránit lesy můžeme jen důslednou změnou legislativy i hospodářské praxe zaměřenou na řešení příčin, ne až důsledků. Výzva „Zachraňme lesy“ upozorňuje, že lesy je zapotřebí na změnu klimatu připravovat neprodleně už nyní. Například podsadba lesa připravená dle pravidel šetrného hospodaření FSC pomůže už tehdy, jakmile se horní stromové patro začne rozpadat.“

Poznámky:

[1] Daniel Szórád. 2018. Strategie pro řešení mimořádných situací v lesích.
str. 25 – 26. Dostupné na http://www.psp.cz/img/files/f5adf4ec181f05.pdf

[2] Prof. Ing Vladimír Simanov, CSc. 2018 Kůrovcová kalamita v českých lesích a její souvislosti. str. 36 a str. 39. Dostupné na http://www.psp.cz/img/files/f5adf4eaac1be6.pdf

[3] Šetření stavu lesa je v rámci mezinárodního programu ICP Forest prováděno na 306 monitorovacích plochách rozmístěných po celé České republice dle stanovištních a porostních podmínek v nadmořských výškách 150 až 1100 metrů. Každoročně je hodnoceno zhruba 11 tisíc stromů reprezentujících 28 druhů dřevin různých věkových tříd. Zdravotní stav stromů je charakterizován především stupněm defoliace, tedy relativní ztrátou asimilačního aparátu v koruně stromu v porovnání se zdravým srovnatelným stromem. Ztráta je způsobena celou řadou faktorů, například znečištěním ovzduší. Metoda hodnocení míry defoliace se v různých zemích může mírně lišit. Celý report je dostupný na: https://www.icp-forests.org/pdf/TR2017.pdf

[4] Průměrná hodnota mezi lety 2007 a 2016 pro 29 zemí, v nichž měření dlouhodobě probíhá, činila 21,9 %, pro rok 2016 pak 25,1 %. Zdroj grafu: Alexa Michel, Walter Seidling (eds.) 2018. Forest Condition in Europe. Technical Report of ICP Forests. Online Supplementary Material – Revision A. Str. 28 Dostupné na https://www.icp-forests.org/pdf/TR2017_online_supplement_RevA.pdf
V češtině jsou data a graf v plném rozlišení dostupná na: https://drive.google.com/a/hnutiduha.cz/file/d/1dKS6OFw6OCKbToOo-cegwBHS6-EU00z-/view?usp=sharing

[5] MZe. 2016. Zpráva o stavu lesa 2016. Str. 30. Dostupné na http://eagri.cz/public/web/file/567452/Zprava_o_stavu_lesa_2016.pdf

NYT: Spojené státy musí uznat limity svých schopností a sdílet moc!

$
0
0
- kou -
27.4.2018   zdroj
Pro Spojené státy je stále obtížnější udržovat si své postavení a zajistit bezpečnost tím, že se účastní konfliktů ve vzdálených částech světa.
Proto, jak napsaly The New York Times, by měly přestat se chovat ke svým spojencům „jako k puberťákům“ a dát nejzralejším pravomoci a odpovědnost.


Co je na článku Chritophera Preble do očí bijící, je skutečnost, že ani tento vzdělaný muž není schopen (spíše neochoten) při tvrzení „svět se mění“ poodstoupit od nazírání na svět brýlemi „pax americana“, a vzít v úvahu vytvoření „multipolárního“ světového uspořádání. Zmínka o Číně a Rusku končí představou ponechat svět Pekingu, což je něco jako „brrr“, a touto extrémní představou si rovnou vyřizuje účty s ideou, že je nutné brát v ohled i zájmy jiných velmocí, nepatřících do „klubu USA“. Návrh autora se omezuje v podstatě na předání některých pravomocí skupině bohatých spojenců, kterou dnes představují země G7. Tato cesta nikam nevede. A jako návdavek si čtenář New York Times musel uvědomit, že si spojenci, v rámci stávající světové dominace USA, zcela „demokraticky“ a bez rozhodnutí Washingtonu neutřou samy ani svůj nos. Přesto je materiál zajímavý a rozhodně k pročtení.

Zpráva, že se šéf CIA Mike Pompeo tajně setkal s vůdcem KLDR, byla překvapením a oživila naději, že jeden z nejnebezpečnějších konfliktů planety může být vyřešen bez války, napsal v New York Timesech profesor Christopher Preble. Nicméně nikoho neudivuje, že Američané byli hluboce zapojeni do sporu mezi dvěma suverénními státy tisíce kilometrů od Washingtonu, poznamenal autor.

Existují samozřejmě také historické důvody, napsal. Pod záštitou Spojených států se Jižní Korea nakonec stala jednou z nejbohatších demokracií světa ze „zoufale chudé autoritářské země". A američtí daňoví poplatníci i nadále utrácejí miliardy dolarů, aby udrželi bezpečnost v tomto regionu. Stejnou situaci lze pozorovat i v jiných částech Asie a Evropy.

Američtí vůdci tvrdí, že taková politika slouží míru a bezpečnosti. A zatímco rostla produktivita a mzdy v USA, zdálo se, že strýček Sam dokáže zajistit svým občanům slušnou životní úroveň a bezpečnost pro svět. Avšak pro Ameriku se stává stále těžší zachovat si svůj globální status. A nakonec to může být nemožné, varoval autor článku zčásti proto, že USA daly jiným zemím příležitost k prosperitě.

Podle profesora Prebly „není pochyb o tom, že se podíl Ameriky na světovém bohatství zmenšuje". Například do konce druhé světové války byla polovina světových produktů vyrobena ve Spojených státech a dnes pouze 15,1%. Šíření technologií vedlo k tomu, že teď ještě malé a slabé země, jakož i nevládní subjekty mohou napadnout velké a mocné Spojené státy americké, jako Severní Korea se svými jadernými zbraněmi.

Nicméně podle autora Američané nechtějí připustit, že se svět mění. V Trumpově administrativě chápou, že existují určité znepokojivé trendy a že američtí spojenci mohou ztratit víru v jejich moc, ale předkládají daňovým poplatníkům zvýšit dodatečné zdroje k posílení obrany. Problémem je, že Washington už vynakládá více na své vojenské potřeby, než sedm nebo osm v žebříčku následujících zemí.

A i když se podaří to, co dříve fungovalo, nemusí to fungovat v budoucnosti. Stálé přání Ameriky udržet si převahu za každou cenu může vyvolat konfrontaci ze strany Číny nebo Ruska. A rizika, že USA budou zapletené do válek, jichž se nemusely zúčastnit, a které nemusí vyhrát, jsou nadále vysoká, bez ohledu na to, kolik se vynakládá na obranu. V důsledku se bude muset častěji používat síla - jako například v případě nedávných raketových úderů na Sýrii, které, dokonce i podle přiznání spojenců USA, zřejmě k ničemu nepřispěly.

Autor proto navrhuje hledat alternativní způsoby. Nejjednodušší a nejnepříjemnější možností by bylo předat světové vedení Číně nebo jednoduše rychle odejít a nechat věci samopohybu. Nicméně, podle Christophera Preble, je lepší pokusit se uzavřít dohodu, aby ti, kdo dnes těží z míru a prosperity přispěli k zachování světového řádu. Americká moc zůstane na místě, ale ostatní musí vynaložit své úsilí.

„Místo toho, aby se chovaly ke spojencům, jako nezodpovědným puberťákům, kterým nelze věřit bez neustálého dozoru „strýčka Sama“, nebo jako se slabou vůlí, kteří při každé příležitosti se vzdají svým chtivým sousedům, je pro Washington lepší posílit zralé státy, které myslí podobně a reagují na místní výzvy dříve, než se stanou regionálními nebo globálními krizemi," navrhuje autor článku. A některé země, jak již uvedl, již touto cestou jdou, například Jižní Korea, která se rozhodla pro své vlastní bilaterální rozhovory s KLDR.

Samozřejmě, jedna z výhod, že USA poskytují globální bezpečnost, je, že mohou hrát první housle v jiných otázkách. V opačném případě se mnozí obávají, že spojenci mohou odmítnout vůli Washingtonu, pokud na ni méně závisí. „Ale je to už děje,“ jak ilustruje krvavá válka v Jemenu, a větší nezávislost zemí vede k větší opatrnosti. Spojené státy samozřejmě budou těžit z této situace: „Šly by Spojené státy do Iráku, kdyby se nedomnívaly, že jiné země budou pomáhat obnovovat pořádek?" napsal autor.

Přechod do světa, kde je mnoho herců, nebude snadný: potřebujete obratnost i trpělivost. Mnoho amerických spojenců pravděpodobně přijme vyčkávací postoj. „Možná se stačí jen malé postrčení, aby se dostali z komfortního dospívajícího chování do zralosti, obdařeného mocí."
„Spojené státy jsou nejdůležitější zemí na světě a zůstanou tak řadu let díky své silné ekonomice a obrovským vojenským schopnostem," uvedl autor článku v The New York Times. Ale jak zdůraznil, Amerika potřebuje uznat hranice své moci a potřebu sdílet náklady a povinnosti.


Související:
Forbes: V očích světa nebyly USA vůdcem, ale samolibým idiotem!  


Inštruktori NATO, ktorí cvičia príslušníkov ukrajinskej armády, sa po prvý raz zúčastnili na ostreľovaní pozícií doneckej domobrany

$
0
0
Ilustrační foto: us dělostřelecký lokátor
Eugen Rusnák
27.4.2018 HlavnéSprávy
Zástupca veliteľa operatívneho veliteľstva Doneckej ľudovej republiky Eduard Basurin na tlačovej konferencii v Donecku vyhlásil, že inštruktori NATO, ktorí cvičia príslušníkov ukrajinskej armády, sa po prvý raz v histórii konfliktu na Donbase zúčastnili na ostreľovaní pozícií doneckej domobrany.



Prezradil, že donecká rozviedka zistila, že inštruktori NATO – dôstojníci z USA a iných štátov cvičia ukrajinských vojakov v narábaní s delostreleckými prostriedkami AN/TPQ, ktoré sa vyrábajú v USA a ktoré Spojené štáty dodávajú ukrajinskej armáde. Po prvý raz v histórii dôstojníci NATO nielen boli prítomní „pri čine“, ale dokonca velili ostreľovaniu pozícií doneckej domobrany ukrajinským delostrelectvom.

Zástupca veliteľa operatívneho veliteľstva Doneckej ľudovej republiky Eduard Basurin uviedol, že pozície doneckej domobrany v mestečku Jasinovataja ostreľovali ukrajinské mínomety kalibru 82 a 120 milimetrov.

- - -








Skutečný plán neokonů pro Sýrii se noří z nedostatku trosek

$
0
0
Tom Luongo
27.4.2018  Zvědavec
Ve svém víkendovém materiálu jsem napsal, že Trumpovo prezidentství je u konce. Prakticky to tak je. To, jak se v každé otázce zahraniční politiky podřizuje svým „poradcům“, jasně ukazuje, že nemůže nebo nedokáže odolat soustavnému tlaku natolik, aby dělal to, co mu napovídají jeho instinkty.


Článek (15.4.) z dnešního Washington Postu, orgánu deep state, dokonale ilustruje současnou situaci. Poradci, jejichž loajalita je pochybná, předvádějí velkolepou show. Způsob jejich uvažování se na rozdíl od předchozích administrací ani trochu nezměnil.

Připomeňme si, co ruský prezident Vladimir Putin vždy říká: „Prezidenti se mění. Politikové ne.“

V článku jde o to, že poradci vmanévrovali Trumpa, aby přehnaně reagoval na otravu Skripala v podobě vyhoštění 60 ruských diplomatů, i když Trump jasně chtěl, aby USA reagovaly obdobně jako Německo a Francie.

Vysvětlovali mu, že USA musí vyhostit zhruba stejný počet Rusů jako vyhostí evropští spojenci, což by měla být součást koordinovaného potrestání Moskvy za otrávení bývalého ruského špióna a jeho dcery na britské půdě.

„Odpovíme stejnými počty jako oni“, přikázal Trump podle svědectví jednoho činitele administrativy. „Ne víc, ale stejně“.

Na druhý den, když byly počty vyhoštěných zveřejněny, Trump podle tvrzení těchto činitelů doslova vybuchl. Zděsil se a byl šokován, že Francie a Německo vyhnaly jen po čtyřech ruských diplomatech, tedy podstatně méně než oněch 60, o kterých jeho administrativa rozhodla.

Z materiálu ve WP doslova čiší škodolibá radost autora i Trumpových poradců, jak ho podvedli, aby podepsal příkaz, o němž věděli, že s jeho kvantitativními parametry vůbec nesouhlasí.

A právě z tohoto důvodu už Trump v současnosti fakticky přestal být prezidentem. Není to poprvé, co ho klubko zmijí v jeho administrativě dotlačilo ke špatným rozhodnutím.

A nestane se prezidentem, dokud ze svého kabinetu neodstraní nejhorší lidi. Bohužel signály v tomto směru fakticky neexistují.

Tillerson byl odstraněn. Pompeo povýšil. McMaster byl odstraněn (byl skutečně hrozný), zatímco daleko horší John Bolton postoupil.

Takže teď, když WP píše vítězoslavné tirády, jak deep state odstavil Trumpa, pojďme si říci něco o smyslu víkendového útoku na Sýrii.


Cíl: Írán


Jdu přímo k věci. Útok byl jen o dlouhodobém cíli sejmout Írán.

Izrael se zoufale snaží zabránit tomu, aby po skončení války zůstal Írán v Sýrii. Má pro to své důvody. Ale především je to jeho potřeba vždy udělat krok navíc, vzít si více, než jim náleží, a použít americkou kartu k dosažení cílů, které nejsou v zájmu nikoho, ani Izraele.

Protože nehledě na plivanou rétoriku miláčka AIPAC Nikki Haleyové by zhroucení Sýrie jako státu nebylo dobré ani pro Izrael. Rovněž tak pošlapané a demoralizované Rusko by nebylo pro svět dobré. A přitom to je to přesně ta politika, kam Trumpa tlačí jedno křídlo v jeho administrativě.

Teď, když se jim to nedaří, protože generál James Mattis není blázen, tak se alespoň snaží válku v Sýrii co nejdéle prodloužit. Proč?

Protože chtějí, aby v ní Írán vykrvácel. Aby se dál angažoval v drahé válce, aby zde musel dál držet své nejlepší vojenské jednotky a velitele, aby je nemohl nasadit doma k udržování pořádku.

Duben je charakteristický řadou rychle po sobě jdoucích událostí. Za prvé, Írán zakázal používat dolar doma. Hned na to íránský rijál proti dolaru výrazně poskočil. Za druhé, USA uvalily na Rusko i Írán daleko přísnější sankce.

Íránci nemohou získat dolary, znovu jsou odříznuti od mezinárodního obchodu, sankce způsobují ještě větší míru nejistoty v zemi.

Spolu s tím hospodářské reformy prezidenta Rúháního přinášejí v lepším případě jen drobné zlepšení. Zde je třeba hledat zdroj protestů, které zasáhly Írán v prosinci a které se americké a saúdské nevládní organizace pokusily rozdmýchat ve skutečnou revoluci. Pro Rusko je stále obtížnější obstarat si peníze na mezinárodní úrovni a Spojené státy vyvíjejí masivní tlak na to, aby Evropa neobchodovala s Íránem.

Z druhé strany Italové zablokovali přijetí ještě přísnějších sankcí EU proti Íránu, takže vzpoura v Evropě nabírá na síle. A v průběhu roku 2018 tento trend bude pokračovat.

Cílem samozřejmě zůstává podněcovat svržení současné íránské vlády prostřednictvím vnějšího tlaku. A právě teď se íránská podpora Sýrii stává ústředním momentem této kampaně.

Impérium vrací úder


USA tvrdí, že jejich údery na Sýrii měly zastavit budoucí používání chemických zbraní ze strany Asada, zatímco Rusové tvrdí, že tentokrát mají nezpochybnitelné důkazy, že k žádným útokům nedošlo.

Tohoto narativu se proto přidržují ti zbývající Trumpovi stoThe Neocons’ Real Plan for Syria Emerges from the Lack of Rubble vyšel 19. dubna 2018 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 465 Kč Zvědavec.upenci, kteří opakují mantru o vzkříšení velikosti Ameriky a nechtějí se přitom smířit s tím, že Trump fakticky Ameriku neřídí, i když se to možná na veřejnosti jeví jinak.

Tím, že se válka v Sýrii protahuje, krvácí íránské hospodářství a státní pokladna. Proto se domnívám, že se USA budou zuby nehty nadále angažovat v Sýrii, přestože Asad vyhrává a hatí všechny tyto záměry a cíle.

Údery z minulého týdne měly napáchat daleko větší škodu, než napáchaly. Páteční brífink amerických vojenských činitelů hned po útocích nebyl ničím jiným než účelovou dezinformací. Tvrdilo se, že útok byl omezen na tři stanoviště, přičemž všechny tři byly opuštěné a bez personálu a že byly zničeny.

Ale jak je to s nálety na neméně další čtyři syrská letiště, včetně znovu na Al-Shairat?

O nich se vojenští činitelé nezmiňují.

Z důvodu, že zde neuspěli.

Můžete tomu věřit nebo ne, ale podstata celého ututlávání je zjevná. USA těmito údery zamýšlely zlikvidovat podstatnou část syrského letectva, ale výrazně neuspěly.

Asadova letecká síla byla nejúčinnějším nástrojem ve válce proti povstalcům. Dělala přesně to, o čem hovořili představitelé USA, totiž že jejich cílem v Sýrii je ukončit hrozbu ISIS.

Takže opravdu nechápu, proč přitom napadli syrská letiště s tím, že musí Asadovi ukázat, že používání chemických zbraní je nepřípustné.

Něco tady nehraje. My to samozřejmě víme od samého začátku, ale Rusové a Syřané nyní přinášejí důkazy o těchto nesrovnalostech, aby se s nimi seznámili i obyčejní Američané.

Pokud tedy Spojeným státům nešlo jen o zlikvidování syrského potenciálu chemických zbraní, musely sledovat mnohem větší cíl.

A to je Írán.


Nekonečná válka


Cílem bylo, aby válka v Sýrii trvala dostatečně dlouho a aby Íránce stála tolik, že bude destabilizovat jejich zemi a přivodí svržení mulláhů. Klasický případ dělo nebo máslo.

Přesně takto uvažují neokonové a trollové z okruhu deep state, kteří se nacházejí v Bílém domě. Jistě to dává smysl i strategicky uvažujícím činitelům, jako je Mattis, který ovšem ví, že se Sýrie nemůže opravdu zhroutit, protože by to celou oblast vyšinulo z rovnováhy, i když zároveň Mattis chce také jiný Írán.

Putin a Xi na tuto hru nepůjdou a vynasnaží se o zlepšení finanční situace Íránu prostřednictvím zvyšování jeho příjmů z ropy. Saúdové, kteří z pozadí tuto hru eskalují, je budou brzdit, až Čína nakonec řekne: „Ne. Už vám za vaši ropu nebudeme platit v dolarech. Ve skutečnosti od vás přestáváme na neurčitou dobu nakupovat ropu.“

V tomto okamžiku vznikne neskutečný chaos. Nezapomínejte, že Rusové dokáží vydržet s nižšími cenami ropy lépe než kterýkoli jiný producent. Čína nakupuje jen nevelké objemy saúdské ropy a Saúdové se pro ně stávají den po dni méně.

Trump ve svém pátečním projevu jasně vyjádřil prosbu, aby se Putin vzdal spojenectví s Čínou a s Íránem a aby se zřekl Sýrie a poté mu budou některé z jeho hříchů odpuštěny.

Trump sám těmto svým slovům nevěřil o nic víc než já a jak jsem ho tak pozoroval, potvrdilo se mi, že ví, že v nejbližší době mír nezavládne. Že nebude schopen odolat tlaku.

Přesně jako jsem to minulý víkend ke zděšení mnohých, včetně mě, napsal. Ukazuje se, že bez ohledu na to, kdo vyhrál, prohrává svět.


The Neocons’ Real Plan for Syria Emerges from the Lack of Rubble vyšel 19. dubna 2018 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 465 Kč Zvědavec.

Částečná pravda o částečném osvobození Československa a boj o víru blbce

$
0
0
Ivan David
27. 4. 2018
Zpravodajství ČT: "Dnes Prahou projedou historická vojenská vozidla připomínající částečné osvobození Československa". 

Jde samozřejmě o historická vojenská vozidla US Army...
Válka končila a velmoci si dělily svět. Ve válce byl napaden hlavně Sovětský svaz. Šlo stejně jako dnes o ukradení nerostného bohatství na jeho území a zničení síly snažící se (doposud úspěšně) vzdorovat dobyvatelům.
Ostatní země měly dočasně sloužit zásobování německých "nadlidí". Hitlerovské Německo chtělo svůj "životní prostor" na západě Ruska. USA čekaly za bukem na maximální vykrvácení Sovětského svazu. Jenže krvácející "Rus" stačil obsadit východní Evropu. USA okupují Německo dodnes a v dalších zemích mají své vazaly. Churchill neuspěl ve snaze pokračovat novou válkou a Rusko dobít (dobýt). Prohrál volby. Anglický lid měl války dost. Nad Spojeným královstvím začalo slunce zapadat.

Podle oficiálních ruských statistik padlo při osvobozování Československa 122 392 příslušníků Rudé armády (nepočítaje více než 20 000 válečných invalidů). Nejvyšší údaj o padlých armády USA při osvobozování Československa je 351. Rozdíl v počtu obětí je dán nejen rozlohou osvobozovaného území a stylem vedení boje, ale také tím, že Němci vnímali Američany jako své zachránce před Rusy, kteří měli důvod se mstít za německou genocidu v Rusku, Bělorusku, na Ukrajině a v dalších částech Sovětského svazu. Velení USA vědělo, že z jihozápadních Čech bude muset odejít, plnilo tedy úkol způsobit na území, které připadne spojenci-nepříteli, co nejvíce škod. Bomby jaksi náhodou padaly na Škodovy závody v Plzni, na chemičku v Záluží u Mostu a na další zajímavé cíle a působily ony americky řečeno "vedlejší škody" (collateral damage), tedy oběti na českém civilním obyvatelstvu. Sovětský svaz i USA osvobozovaly Evropu pro sebe. USA se v ní dokázaly udržet a po 45 letech bez boje posunout ovládané území až k hranicím Ruska za nimiž vidí obrovské bohatství, kterého by se chtěly "šířením demokracie" do kapitalistického Ruska zmocnit. Jenže Rusové jsou proti.

Ubohé dušičky kolaborující s každou zde vládnoucí mocí před 28 lety přestaly za "osvobození" velebit Sovětský svaz a začaly velebit USA. Na oběti Sovětského svazu je třeba zapomenout protože propaganda (mainstreamová media) slouží vazalské domácí moci a živí naději na ukradení ruského bohatství v rámci boje proti "diktátorovi Putinovi".

Objektivitu nelze od sluhů očekávat. Bojuje se o přesvědčení "mas". Vždyť v USA nikdy nikdo oficiálně netvrdil, že za útoky z 11. 9. 2001 stojí Sadám Hussain a přesto tomu podle průzkumů většina Američanů věřila. Dnes také nikdo oficiálně netvrdí, že USA osvobodily celé Československo, ale opakováním zásluh USA a zamlčováním podílu Sovětského svazu se podaří vyvolat mezi nemyslícími a neinformovanými dojem, že ČSR usvobodily USA, zatímco Rusové zde páchali pouze zvěrstva. Neinformovaní, nemyslící a snadno věřící by věřili i pravdivé informaci, jenže se jí nedozvědí. Skutečnost, že šlo o velmocenské soupeření v němž i generálové byli jen drobné figurky, zná jen jen malá menšina. Stejně tak zřejmě nemnozí vědí, že se nepřipravuje válka mezi dobrem a zlem, ale válka mezi stále vyhladovělejší euroatlantickou mocí a Ruskem, které si kupodivu nepřeje být vykradeno a zotročeno.

Sluhové vazalského státu pomáhají připravovat válku, která by zničila i je samotné. Úplatkem za tuto "práci" je jejich mizerná mzda.

Nejdůležitější je, že ta válka by byla poslední "světovou" a přeživší by záviděli mrtvým.

A proto "Ne základnám" protestuje proti manipulativní zprávě ČT:
Paní Kopecká,
dnes jste ve zpravodajství ČT uvedla:
Dnes Prahou projedou historická vojenská vozidla připomínající částečné osvobození Československa. Jednalo se o historická vojenská vozidla US Army, projíždějící Prahou.
Nemyslíme si, že nemáte dostatek informací o tom, že americká vozidla nikdy Prahu neosvobozovala.
Váš komentář je neskutečně nelidský postoj k obětem z řad našich občanů bojujícím v letech okupace Československa s německými nacistickými vojsky, kopání do 639 hrobů vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Prahy.
Vaše jednání se nedá označit jinak, než za jako zvrhlou propagandu a snahu o změnu historických skutečností.

Budeme žádat vedení ČT a Radu ČT, aby k Vám vyvodilo odpovídající postihy.

za Iniciativu Ne základnám
Eva Novotná, mluvčí

Iniciativa Ne základnám ČR, z.s.
IČ:28558324
Vondroušova 1197/53
163 00 Praha - Řepy

Adresa na doručování: Eva Novotná, Tupolevova 480 Praha 18 - Letňany

Retro, ale stále platné: Jan Petránek o Rusku (video) - aneb Už chápete, proč "naše"ČT už Jana Petránka nezve do svých pořadů?

Každou příležitost k západní lži je třeba využít

$
0
0

Lubomír Man
27.4.2018
Soukromé televize jsou pro mě pro svou grobiánskou komerčnost tabu, takže mi, chudákovi, zbyla už jen ČT. Ale teď už ani to neplatí, protože lháře dokážete poslouchat měsíc, rok, možná i pět let, s největším vypětím vůle a trpělivosti to natáhnete možná i na let deset, ale pak přijde okamžik, když váš žaludek odmítne tuhle jedovatou stravu přijímat, a sedmá hodina, kdy na ČT začínají UDÁLOSTI, se pro vás stane hodinou jako je každá jiná. Čili nikoli už onou hodinou téměř slavnostní, kdy se rodina sesedala před televizorem, aby si vyslechla, co je doma a v cizině nového.


Tuhle idylu už dávno odnesl čas a dnes mi televizor zabírá prostor obýváku jen proto, abych si jej dvakrát či třikrát denně zapnul s nadějí, že když se hvězdy na obloze seřadí do zvlášť výhodného postavení, narazím možná na pořad, z něhož, jak sláma z bot sedláka tentokrát lež a propaganda nevykoukne.

Na tuhle mimořádnou příležitost jsem narazil zrovna dnes v 9.30 na Dvojce ČT. Šlo o pořad Krásy evropského pobřeží: Vzpomínka na Normandii.

Pln naděje, že tohle by se snad bez obvyklých lži mohlo obejít, jsem se zabořil hlouběji do ušáku a koukal na pozůstatky obrovského umělého betonového přístavu, které ve vodách normandského pobřeží zůstaly ležet v písku a vodě až do dnešního dne, a k tomuto obrazu jsem slyšel tato slova: „Tento umělý přístav bylo tedy nutno vybudovat, aby se od něj mohla začít osvobozovat Evropa od nacizmu“.

Ani bych se moc nedivil tomu, že celý uvedený pořad se natáčel jen proto, aby v něm tato lživá, zákeřná a pravdu popravující věta mohla zaznít. Představme si člověka, zvláště mladého, který toho o průběhu Druhé světové války mnoho neví, mnoho mu neříkají názvy bitev u Stalingradu či Kurska – a teď tuhle větu slyší. V ten okamžik musí mít zcela jasný přehled o tom, kdo že to nacistický režim porazil a komu je tedy třeba poděkovat za frenetické veselení lidských davů v Londýně a v New Yorku v květnu 1945, když válka pro Spojence vítězně skončila.

Ano, ten začátek onoho vítězného pochodu Spojenců se odvinul od onoho umělého betonového přístavu v červnu 1944 – tak se to autoři snímku pokusili svým budoucím divákům nasadit do hlav - a u lidí mladých a nezkušených se jim to určitě podařilo. Taková je tedy „pravda“ nová, a koho, prosím vás, ještě dnes na světě zajímá ona pravda stará a skutečná, že osvobozování Evropy od nacizmu začalo už stalingradskou bitvou ke konci roku 1942 a začátkem roku 1943 - a v červnu 1944, kdy se jednotlivé segmenty umělého přístavu na normandském pobřeží začínaly dávat dohromady, osvobodila už Rudá armáda celé území někdejšího Sovětského svazu a chystala se k vyhánění nacistů ze všech dalších nacisty okupovaných území. Takže ta slova ze snímku Krásy evropského pobřeží: Vzpomínka na Normandii, kdyby měla být pravdivá, by zněla asi takto: Tento umělý přístav bylo tedy nutno vybudovat, aby se od něj začal osvobozovat onen zbývající kus Evropy, který by jinak doosvobodila Rudá armáda.“

To by byla pravda a nikoli lež, ale uším současných pánů na Západě i u nás by dnes, kdy na Rusku musí být všechno špatné, jaksi zvlášť dobře nezněla. Takže proč by se měla říkat lidem říkat pravda, když je tak snadné, jednoduché a výhodné jim lhát? A to nejen ve zprávách či aktualitách, ale i v Krásách evropského pobřeží.

- - -





Chceme jakožít v Krumlově?

$
0
0
Karel Sýs
30. 4. 2015

Český Krumlov je na tom stejně jako Benátky, Paříž, Řím…
Pro cizince všech ras a národů tu nenajdeš českého živáčka. Je to město duchů, kteří se marně prodírají semknutými šiky Japonců.


„Umělkyně“ Kateřina Šedá vydyndala od města 100 000 korun – ne snad pro přeživší obyvatele Krumlova („Ti, co tam ještě zbývají, se ani nezdraví“), ale aby vyrobila katalog, kterým chce prezentovat své řešení na bienále architektury právě v Benátkách.

A jaké je to řešení? Od června do srpna ubytuje v šesti bytech v centru 12 až 15 rodin. Dostanou plat a jejich úkol: třeba se procházet s kočárkem anebo venčit psa! Předstírat, že domorodci ještě úplně nevyhynuli.

Město na bohulibou akci zapůjčí pět bytů připravených k rekonstrukci, jeden byt přihodí Egon Schiele Art Centrum (dřív se tomu po čecháčkovsku nadávalo galerie).

Město se už zřejmě začalo bát, neboť „v Benátkách nebo Barceloně jsou proti turistům demonstrace“. V Krummau demonstrace samozřejmě nehrozí, v holubičím protektorátu se demonstruje pouze proti neposlušnému prezidentovi, ale na kočárku s nějakým tím českým nemluvnětem zrak cizince určitě se zalíbením spočine.

V Čechách jakožijeme, jakočteme, jakomilujeme…

„Zamilované dvojice dostanou divadelní nadílku“ a jakonoviny nám poradí, „kam vyrazit za láskou“…

Dostaneme tipy „jakým dárkem překvapit křehkou polovičku“, jaké si namíchat „romantické drinky“, poučíme se, že „návod na lásku na celý život zní dobrý sex“, prozradí nám, „co čtou čerstvě zamilovaní či manželé“ či jak „skloubit zahraniční angažmá s youtubertsvím“ (pozor, neplést s tuberou) i jak si „vychovat malé pizzaře“, můžeme se „fotit s Metrem plným lásky“…

Zkrátka sdílet všeobecné zblbění.

Byl první máj, byl kšeftů čas, korunou i eurem zaváněl háj…

Chceme v tom vůbec žít?

Každou příležitost k západní lži je třeba využít

$
0
0
Lubomír Man
27. 4. 2018
Soukromé televize jsou pro mě pro svou grobiánskou komerčnost tabu, takže mi, chudákovi, zbyla už jen ČT. Ale teď už ani to neplatí, protože lháře dokážete poslouchat měsíc, rok, možná i pět let, s největším vypětím vůle a trpělivosti to natáhnete možná i na let deset, ale pak přijde okamžik, když váš žaludek odmítne tuhle jedovatou stravu přijímat, a sedmá hodina, kdy na ČT začínají UDÁLOSTI, se pro vás stane hodinou jako je každá jiná. Čili nikoli už onou hodinou téměř slavnostní, kdy se rodina sesedala před televizorem, aby si vyslechla, co je doma a v cizině nového.


Tuhle idylu už dávno odnesl čas a dnes mi televizor zabírá prostor obýváku jen proto, abych si jej dvakrát či třikrát denně zapnul s nadějí, že když na se hvězdy na obloze seřadí do zvlášť výhodného postavení, narazím možná na pořad, z něhož, jak sláma z bot sedláka tentokrát lež a propaganda nevykoukne.

Na tuhle mimořádnou příležitost jsem narazil zrovna dnes v 9.30 na Dvojce ČT. Šlo o pořad Krásy evropského pobřeží: Vzpomínka na Normandii.

Pln naděje, že tohle by se snad bez obvyklých lži mohlo obejít, jsem se zabořil hlouběji do ušáku a koukal na pozůstatky obrovského umělého betonového přístavu, které ve vodách normandského pobřeží zůstaly ležet v písku a vodě až do dnešního dne, a k tomuto obrazu jsem slyšel tato slova: „Tento umělý přístav bylo tedy nutno vybudovat, aby se od něj mohla začít osvobozovat Evropa od nacizmu“.

Ani bych se moc nedivil tomu, že celý uvedený pořad se natáčel jen proto, aby v něm tato lživá , zákeřná a pravdu popravující věta mohla zaznít. Představme si člověka, zvláště mladého, který toho o průběhu Druhé světové války mnoho neví, mnoho mu neříkají názvy bitev u Stalingradu či Kurska – a teď tuhle větu slyší. V ten okamžik musí mít zcela jasný přehled o tom, kdo že to nacistický režim porazil a komu je tedy třeba poděkovat za frenetické veselení lidských davů v Londýně a v New Yorku v květnu 1945, když válka pro Spojence vítězně skončila.

Ano, ten začátek onoho vítězného pochodu Spojenců se odvinul od onoho umělého betonového přístavu v červnu 1944 – tak se to autoři snímku pokusili svým budoucím divákům nasadit do hlav - a u lidí mladých a nezkušených se jim to určitě podařilo. Taková je tedy „pravda“ nová, a koho, prosím vás, ještě dnes na světě zajímá ona pravda stará a skutečná, že osvobozování Evropy od nacizmu začalo už stalingradskou bitvou ke konci roku 1942 a začátkem roku 1943 - a v červnu 1944, kdy se jednotlivé segmenty umělého přístavu na normandském pobřěží začínaly dávat dohromady, osvobodila už Rudá armáda celé území někdejšího Sovětského svazu a chystala se k vyhánění nacistů ze všech dalších nacisty okupovaných území. Takže ta slova ze snímku Krásy evropského pobřeží: Vzpomínka na Normandii, kdyby měly být pravdivé, by zněla asi takto: "Tento umělý přístav bylo tedy nutno vybudovat, aby se od něj začal osvobozovat onen zbývající kus Evropy, který by jinak doosvobodila Rudá armáda.“

To by byla pravda a nikoli lež, ale uším současných pánů na Západě i u nás by dnes, kdy na Rusku musí být všechno špatné, jaksi zvlášť dobře nezněla. Takže proč by se měla říkat lidem říkat pravda, když je tak snadné, jednoduché a výhodné jim lhát? A to nejen ve zprávách či aktualitách, ale i v Krásách evropského pobřeží.

Národ? Národ!

$
0
0
Stanislav Novotný
28. 4. 2018
Rodina - náruč matčina. A s ní pak otcův štít i meč. A dohromady nezištná láska. To byla vždy poslední skutečná a hmatatelná lidská jistota zde na zemi. Dokonalost prověřená tisíci generací. Rozbíjení rodiny předznamenává zmar a rozklad. Bez rodiny ztrácejí osamocení poslední úběžiště a často pak nejsou schopni konat skutky dobra. Zmírají často v beznaději a šíří tuto beznaděj do svého okolí.


A rodina se přitom tak snadno ničí. Je křehká. Je příliš obnažená před hrůznými nástroji moci, před genderovými trockistickými úchylnostmi, a před brutálními uzurpátory, kteří potřebují společnost třesoucích se psanců, společnost závislých kariéristů, udavačů a zanícených svazáků. Společnost otroků.

A kdo ochrání rodinu? Stát? Ten je ve službách nadnárodního zla, jež rozděluje, atomizuje, štve proti sobě etnika, národy, odlišné kultury, vyvolává násilí a velké sociální konflikty. Platí si z našich peněz politruky bez mandátu a označuje nás za vyvrhele už jenom za to, že přeložíme do rodného jazyka jeho fašizující novořeč. A hlavně dnes a denně prodává vlast, nás všechny.

Rodiny však spojuje národ. Všichni ti zkorumpovaní a vydíraní političtí zbabělci rozumějí pouze síle. Dnes poslouchají Brusel a Washington jako dříve Moskvu. Ale sjednocený národ představuje sílu mocnější. Sílu, která je schopná drtit divize i bankovní domy.

Náš národ mluví česky a žije v nezpochybnitelných hranicích. Musel se po staletí bránit zejména německému živlu a nakonec i útlaku bolševickému, ale stále žije. Několikrát klekl na kolena, ale vždy se zvedl a po svém si řekl o své v mezích možností. Životaschopnost nevídaná. Mluví stále ještě česky a přitom zčásti stále ještě vnímá alespoň tradici kulturního křesťanství, čerpá z římsko-helénského dědictví i z kořenů slovanského a evropského dávnověku. Je geneticky i etnicky sestaven dosti složitě, ale z velké části se k češství hlásí. Učenci řadí češtinu do západoslovanské jazykové skupiny a činí ji tak součástí největší jazykové pospolitosti v Evropě. A to je také důvod k sebevědomí.

Zanechme proto sebemrskačství. Mnoho věcí se nám nepovedlo, ale jsme. A za to, že jsme, vděčíme předkům. A samozřejmě jsme dlužni také potomkům, které jsme přivedli na svět. A to i těm, kteří si neuvědomují vážnost situace. Sedíme sice na křižovatce evropských dějin, tak trochu na sudu s prachem, ale o to důležitější je, že jsme přestáli všechny historické snahy o národní likvidaci a uhájili, jako svůj domov, zahradu v jednom z nejkrásnějších míst Evropy.

Lidem toužícím po světovládě nejsou národy po chuti. Vedle rodiny je proto národ vystaven nejsilnějšímu dlouhodobému tlaku. Nadnárodním chamtivcům i velmocem bude vždy trnem v oku, protože už samotná svébytná národní komunikace v tak složitém jazyku, jakým je čeština, znesnadňuje pronikání do myslí poddaných. Soubor gest, zvyků, postojů, pohybů a třeba i vtipů a místního humoru vytváří nuance, které by rád každý despota a kolonizátor vymýtil. Není si totiž při loupení a zotročování jistý. Nemůže si být jistý dokonce i v případě, když mu najatý zrádce vypráví špatnou angličtinou o české realitě.

Posílení výuky české historie, jež bude prosta německé, sovětské či anglosaské účelové deformace, zdůraznění všeho česky úctyhodného a návrat k dobrým tradicím, znovuobjevování zemského ráje to napohled, ověnčení vynikajících českých sportovců, ocenění s k u t e č n ý c h vědců a umělců, nebo jakýchkoli každodenních hrdinů, na které nadutý a prázdný establishment „zapomněl“, to všechno upevňuje národní sebevědomí.

A národního sebevědomí je převelice třeba! Lidé musejí zakusit hrdost. Hrdost na vlast i sami na sebe. Ta hrdost však musí být přející. My přece nebudeme urážet jiné národy, ale budeme jim přát jejich svébytnost. Budeme s nimi rádi spolupracovat a budeme rádi objevovat kouzlo jejich světa.

Národ stojí na vlastenectví. Vztah k vlasti = silný národ. Vlastenectví je ku pomoci všem, jež mají dobrou vůli a chtějí, aby se vláda nad našimi věcmi opět vrátila do našich rukou. Všem, kteří si uvědomují, že musíme dělat svou historicky tradiční středoevropskou politiku, všem, kteří se chtějí postavit bruselské zvůli, všem, kteří odmítají válečná zvěrstva vůči jiným národům a chápou důsledky tohoto jednání. A také všem, kdo chtějí chránit krajinu, rodinu, lidi práce, lidi podnikavé, tvůrčí, ale i lidi bezmocné a slabé.

Probudí-li se národ, řeknou si čeští občané opět o svůj stát. A to je noční můra kavárníků všeho druhu. Přestanou být glorifikovány zkompromitované figurky a Jidášové odejdou do neznáma. Začnou být brány vážně státní symboly, vypaří se klauni odcházející z inauguračních prezidentských projevů.

I mezi politiky, v armádě, policii, státní správě je mnoho lidí, jež ještě nepropadli zombifikaci. Rádi by byli na straně svých. Nepomůžeme-li si však sami, nikdo to za nás neudělá. Národního vzkříšení se kdysi chopili odhodlaní mužové. Na konci 18. století zahájili dlouhodobý proces a jeho završení se nedožili ani jejich pokračovatelé. Ale díky jejich úsilí existujeme jako národ. Nemysleme jenom na dnešek, nechtějme si všechno užít okamžitě. Víra, naděje a láska – to je ta věčná trojice. Spojme ji s národem českým. Pracujme na Druhém národním obrození. V klidu a bez zbytečné hektičnosti. Jako když sázíme lípu. Její dospělosti se nedožijeme, ale ona provoní budoucnost svými květy, nakrmí včely, bude hostit pestré společenství tvorů a zastíní lavičku našich budoucích.

Zbyněk Fiala: Korejci se sešli, chtějí pokračovat

$
0
0

Zbyněk Fiala
28.4.2018 VašeVěc 
Setkání prezidentů severní a jižní Koreje v demilitarizovaném pásmu v Pchanmundžomu potvrdilo to, co se ohlašovalo už předtím – KLDR a Korejská republika ukončí válečný stav, který se táhne od 50. let minulého století, budou usilovat o úplnou denuklearizaci Korejského poloostrova a zahájí kroky ke znovusjednocení. Americký prezident Donald Trump to přivítal radostným tweetem, zato reprezentanti „hlubokého státu“ na stránkách Foreign Affairs přetékají podezřením a doporučují zvýšit zbrojení.


Kdyby bylo jen na Korejcích a zítra platilo to, co dnes, bude mít svět o jedno krizové místo méně. Pozoroval jsem chování obou hlavních aktérů při setkání nad betonovým prahem, který vyznačuje 38. rovnoběžku, dělící Korejský poloostrov na sever a na jih. Kim Čong-un napřed udělal opatrný krok na jih, a po pózování fotografům vzal za ruku Mun Če-ina a dovedl ho na sever. Připomínalo to nadšení českých polárníků z Cimrmanovy Cesty na sever – Ono to funguje! Lze udělat krůček za symbolický předěl, a ono je pak líp, než předtím!

Oba muži vypadali šťastně, a nehráli to. Těžko říci, kdo riskuje víc. Poměry v severní Koreji známe jen mlhavě. I když se tam dostanete, vidíte jen nástupy a tance, opery a muzea. Když jsem jednou dostal příležitost vstoupit do domácnosti vládního úředníka, všechno bylo naaranžované se stejnou pečlivostí jako sádrový partyzánský tábor z války pro Japoncům, který v muzeu oživovali japonští elektroničtí ptáci. Tento autokratický systém dokázal Kim Čong-un zvládnout jako mladý kluk, kterému umřel táta (jak jednou obdivně poznamenal Donald Trump). Zvládnul to, proto má doma svobodu vyjednávat.

Ale ani jihokorejské poměry nejsou žádnou selankou a dlouho tam vládly diktátorské vojenské vlády, které se taky s opozicí nemazlily. Proto mi při jednom vzácném setkání jihokorejský prezident Kim Te-džung řekl, že jeho vzorem byl Václav Havel. Ale ten nebyl tak blízko smrti z rukou vládních ozbrojenců jako jižní Kim. Současný prezident Mun Če-in je pokračováním liberálnějšího režimu, který Kim Te-džung zavedl. V jeho prostředí politicky vyrostl, a pak musel přečkat období, kdy byla liberalizace přerušena. Mimochodem, zákony, které považují sledování severokorejských médií za podvratnou činnost, platí dodnes.

Když se oba korejští prezidenti na demarkační linii drželi za ruce, vyzařovalo z nich, že se dotkli historie. Ten severní má samozřejmě nebetyčné starosti. Země je finančně vyčerpaná. Jaderný polygon po poslední zkoušce spadl. Další raketové zkoušky znamenají tahat tygra za ocas. A zásobování potřebným materiálem už je v podmínkách embarga prakticky nemožné. Ale účel to splnilo, dokázal si opatřit to, čemu Američané rozumějí. Je o čem jednat.

Ten jižní by se rád zbavil nebezpečí, že ať už konflikt rozpoutá kdokoliv, tím prvním na řadě, kdo to schytá, je jihokorejský Soul na dostřel od hranic. Na druhou stranu, tam naproti jsou taky Korejci, a docela se drží, na to, v čem musejí žít. Pokud jde o sjednocení, je tu příklad Německa, jaká z toho vznikla síla.

Ke sjednocování je daleko, pokud k němu někdy dojde. Ale obnova mírového stavu a denuklearizace představují aktuální agendu. Závěrečné prohlášení této první schůzky prezidentů, na kterou naváže „cik-cak diplomacie“ výkonných úředníků, slibuje mírovou smlouvu ještě letos. Technicky je to oříšek, příměří máme, ale válka předtím nebyla vyhlášena. Byla jen jakási „policejní“ intervence OSN, za kterou se skrývá americká invaze. Po ní následovala neformální čínská prostřednictvím „dobrovolníků“. Ale na tom nejspíš houby záleží, dohodne se sever s jihem, pak to Američané a Číňané podpoří nějakým závazkem, a bude.

U té denuklearizace Korejského poloostrova je to složitější. Koho se to týká? Jen KLDR? Zpravodajství zdůrazňuje, že Korejská republika jaderné zbraně nemá. Ale jihokorejské ozbrojené síly nejsou jediné, kdo na tomto území působí. Nicméně samotný fakt přítomnosti amerických ozbrojených sil na jihu poloostrova, stejně jako společná cvičení s jihokorejskou armádou, už nejsou překážkou dohody, jak prohlásil Kim Čong-un.

Uzavření smlouvy, kterou končí nepřátelství, stejně jako likvidace jaderných zbraní a sjednocení poloostrova jsou žádoucí věcí z hlediska uchování míru. Z hlediska geopolitiky je to však pro řadu účastníků problém. Japonci jsou zděšeni vyhlídkou, že jim u nosu vyroste mocný konkurent. Číňané jsou možná méně lekaví, ale zatím jsou raději zticha. A část amerického establishmentu vyjadřuje obavu, že jde o pokus vrazit klín mezi Jižní Koreu a USA.

Obavy „hlubokého státu“, který je v USA nejvíc rozrušen, nejotevřeněji vyjádřili dva autoři v revue Foreign Affairs pod titulkem Správný způsob jak zkrotit Severní Koreu (The Right Way to Coerce North Korea).

https://www.foreignaffairs.com/articles/north-korea/2018-04-01/right-way-coerce-north-korea

Jedná se o někdejší pracovnici Národní bezpečností rady USA (servis prezidenta pro otázky národní bezpečnosti) Katrin Frazer Katzovou a profesora Victora Cha, který se loni chystal nastoupit jako velvyslanec v Jižní Koreji, ale nevyšlo mu to. Článek je dlouhý, kdo je mocen, ať si ho přelouská. Nabídnu aspoň shrnující závěr:

„Promyšlená strategie přinucení pro potřeby vyjednávání o denuklearizaci musí výrazně zvýšit nátlak na Severní Koreu a posílit americká spojenectví v Asii proti hrozbám, které nepředstavuje jen Severní Korea, ale také Čína. Měla by zvýšit náklady podpory, kterou Peking věnuje Kimovu režimu. Nebude riskovat stovky tisíc amerických životů preventivním vojenským útokem. Ale posílí postavení Spojených států u vyjednávacího stolu způsobem, který Washingtonu umožní na úspěchu vydělat, ale zároveň se připravit i na případ selhání.“

„Případ selhání“ je kódové označení pro horkou válku. Jakmile jednání začne haprovat, je třeba udeřit. Aby nehaprovalo, musíme móc a móc tlačit, radí ti dobráci. Důležité je také zajistit rezoluci Rady bezpečnosti proti šíření jaderných zbraní ze Severní Koreje. Kdyby vzniklo podezření, někdo třeba něco řekne, nebo nechce říct, to je jedno, do nich. Musí tam být také právo prohledávat cizí lodě bez varování. Něco se tam najde, nebo nepodaří najít, to je jedno, do nich.

Pokud jde o to posilování spojenectví, má být na principu, že útok proti jednomu (z trojice Jižní Korea, Japonsko a USA) je útok proti všem. Autoři vysvětlují, že jedním z účelů severokorejských zkoušek raket dlouhého doletu bylo snížit důvěru Jižní Koreje v závazek USA zabránit útoku na Jižní Koreu. Mělo to vnést pochybnost do vztahu s Japonskem a USA, zda jsou v případě války ochotné vyměnit Tokio nebo Los Angeles za nejvíce ohrožený Soul. Jinými slovy, je třeba víc namočit Tokio (Los Angeles je daleko).

Klíčový je seznam zbraní, který autoři nabízejí na posílení míru. Především více protiraketových systémů, starty bombardérů B-1 a B-2 z nových stanovišť, podniknutí kybernetických útoků, které naruší program vývoje raket, a povzbuzení Jižní Koreje k dodatečným nákupům raket krátkého doletu proti severokorejskému dělostřelectvu. Spojené státy musí být navíc připraveny nabídnout další útočné konvenční prostředky Japonsku a Jižní Koreji. Je to tedy zajímavý nákupní seznam, který je třeba dodržet. A ti dva Korejci, kteří se dnes setkali v demilitarizované zóně, do toho vlastně nemají co mluvit.

Ale možná je to jinak. Poukazuje na to stručná poznámka, že Donald Trump ignoruje klasický úřední postup, kdy se vyjádří všechna kompetentní místa a všichni experti a tvůrci politik z celé administrativy prezidentovi poradí. Takže Trump prý poletí za Kimem „slepý“ a bude se držet jen svých instinktů a pocitů. Na jiném místě poukazují na Trumpovu nepředvídatelnost. Kdyby byl předvídatelný, dopadne to přece předvídatelně, tedy furt stejně.

Přál bych Korejcům jejich štěstí, ale se mnou se nemá cenu radit, jsem přízemní tvor, který nemá tušení o potřebách dominance nad světem. Byl jsem v obou Korejích a odnesl jsem si hluboký dojem, jak si jsou v základních rysech národního chování podobní. Jsou to vlastně takoví asijští Němci. Nesmírně organizovaní, schopní obrovského nasazení, mají úctu k národním tradicím i obrovské technické nadání.

Korejská válka je skoro stejně stará jako já. Vzpomínám, jak nastalo příměří a československé děti, podobně jako děti v dalších zemích na naší straně studeného míru, posílaly korunu na bagr pro Koreu. Rozumělo se samo sebou, že šlo o peníze vydělané sběrem starého papíru. Myslím, že to byla akce Československého rozhlasu. Nadšeně jsem si slabikoval v jeho týdeníku, když byl bagr zaplacen, ale svátek se opakoval víckrát, nakonec jich bylo sedm. Netuším, co z toho byla pravda, a co pouhá propaganda, ale já jsem se snažil doopravdy a měl jsem opravdovou radost, že i tam daleko končí válka, mizí trosky a rostou nové domy.

S tou válkou jsem se zmýlil. Vydržela dodnes, podepsáno bylo jen příměří a někdy docela křehké. Když jsem se stal novinářem, jedna z cest mne zanesla do československé dozorčí mise, která dohlížela nad příměřím ze stanoviště v demilitarizovaném pásmu v Pchanmundžomu. Vlastně nedaleko od místa, kde se teď setkali ti prezidenti. Náčelník mise tenkrát vyprávěl, jak nebezpečné tu byly i nepatrné konflikty. Roku 1976 po jednom sporu o strom, který zakrýval výhled americké hlídky a skončil jedním mrtvým na americké straně, začala konfrontace narůstat do té míry, že se vznesly strategické bombardéry. Ptal jsem se, co československá hlídka dělala. Vypili jsme strategické zásoby whisky, zněla rozumná odpověď. Nenechají to přece roztřískat bez užitku.

 - - - 


 

Zrovna když jste si mysleli, že „Russiagate“ už nemůže být pitomější…

$
0
0
Thomas L. Knapp
28.4.2018 InformationClearingHouse, překlad Zvědavec
20. duben je v marihuanové kultuře velkým svátkem a Demokratický národní výbor (DNV) jej letos oslavoval s vervou: Rozzuřte se, zblbněte, vzneste bizarní obžalobu a obviňte ruskou vládu; patří sem i prezidentská kampaň Donalda Trumpa 2016 a konspirace aktivistické skupiny WikiLeaks s cílem ukrást volby.


Žaloba potvrzující, že po více než roce zvláštní rada Robert Mueller stále neshromáždil důkazy požadované pro úspěšné trestní stíhání, vyžadující si důkaz „nadevší rozumnou pochybnost“. Občansko-právní žaloba posunující laťku níže na „převahu důkazů“.

Ale dokonce i toto je riskantní podnik. Jediný důvěryhodný důkaz doposud předložený se týká pouze Trumpovy kampaně, nikoliv dvou dalších obžalovaných, a je pouze ve stejném rozsahu, v jakém se týkal kampaně Clintonové.

Tedy že v obou kampaních se pokoušeli kontaktovat „na Kreml napojené“ zdroje (definované jako kdokoliv, kdo kdy navštívil Moskvu“), aby získaly špínu na své konkurenty. Donald Trump ml. se setkal s ruským právníkem v naději, že získá matroš na Hillary Clinton. V kampani Clintonové pověřili bývalého britského špiona, aby se svými ruskými režimními zdroji vyšťáral erotické drby na Trumpa staršího.

Ústředním bodem tvrzení obžaloby je, že údajní „ruští hackeři“ se nabourali do serverů DNV, kdy pak následovalo nepříjemné uveřejnění e-mailů, ukazujících, mimo jiné, na pokusy DNV zfalšovat primárky 2016 ve prospěch Clintonové a proti jejímu hlavnímu konkurentovi Bernie Sandersovi. Jaké jsou problémy u tohoto případu:

Zaprvé, DNV odmítl předat tyto servery FBI na forenzní analýzu, místo toho si najal spřátelenou firmu na kybernetickou bezpečnost, aby oznámila výsledky, které oznámit chtěl.

Zadruhé, metadata v „hacknutých“ souborech uveřejněných „Gucciferem 2.0“ uvádí přenosové rychlosti konsistentní s vnitřním zdrojem v DNV, který kopíroval soubory přímo na USB, a nikoliv ukazující na vnějšího hackera, který získal k serverům přístup.

Zatřetí, zatímco následné oznámení závěrů americké výzvědné komunity tvrdí, že metody a IP adresy jsou „konzistentní“ s ruskými státními hackery, jsou tyto metody a IP adresy rovněž „konzistentní“ s jakýmkoliv jiným typem hackera na Zemi.

Začtvrté, a pravděpodobně rozhodující, DNV učinil chybu a zatáhl do této záležitosti WikiLeaks. Příště, bude-li WikiLeaks načapána při podvodném tvrzení, bude to první případ. Na druhou stranu uniklé e-maily samotné demonstrují, že DNV lže neustále, bez zdráhání. Co se týká důvěryhodnosti, WikiLeaks je zlatý standard a DNV něco, co se člověk snaží vyškrábnout z podrážky bot před vstupem do slušného domu. WikiLeaks říká ne, jejím zdrojem nebyla ani ruská vláda, ani jakýkoliv jiný stát.

Tato žaloba je prostě jen poslední verzí toho, co DNV dělal od r. 2016: Pokoušením se podvodně obvinit ze své prohry ve volbách, které měl vyhrát, někoho, kohokoliv, jen ne sebe, a svoji šíleně špatnou volbu prezidentského kandidáta.

Je to velmi riskantní tah. „Nálezy“ v občansko-právním řízení jdou oběma směry. Nyní toho zjistíme mnohem víc o tom, jak Demokratická strana za oponou skutečně funguje.


Just When You Thought “Russiagate” Couldn’t Get Any Sillier… vyšel 25. dubna 2018 na ICH. Překlad v ceně 206 Kč Zvědavec.





Roček: O neexistující studené válce v čase studené války

$
0
0
František Roček
František Roček 
28.4.2018 PravníZprávy
U občanky Jílkové ve čtvrtek večer pořádali televizní diskusní mejdan na téma zda začala nová studená válka. Keců bylo více než v zimě sněhu.


Bývalý ministr zahraničí občan Svoboda, a bývalý velvyslanec na širé Rusi a na nervózní Ukrajině občan Bašta, se shodli, že je třeba si vzít teplé ponožky, protože již máme v povětří studenou válku. Mediální diskuze na toto téma je v posledních týdnech velmi frekventovaná, uvedl v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Dále uvádí, že v těch dnech probíral fenomén studené války s ústeckým senátorem Jaroslavem Doubravou, který na toto téma připravuje knihu.


Shodli jsme se na tom, že na studenou válku jsou v podstatě tři náhledy:


  • Političtí hysterici tvrdí, že nové kolo studené války hrozí kvůli agresivitě Ruska nebo USA. Záleží na tom, kdo je podle nositele úvahy o studené válce větší lump – zda Rusové nebo Severoameričané.
  • Političtí udržovatelé současného status quo tvrdí: Nic zvláštního se neděje. Jejich argumentace je povrchní, nebo neposuzují záměrně situaci v širším kontextu. Studenou válkou prý straší především proruské internetové weby.

Jejich nechtěnými „komplici“ jsou ti, kteří sdílí klasický pohled na studenou válku v technických a politických intencích 2. poloviny 2. století – situace podle nich ještě není natolik vyhrocená.

  • Političtí racionalisté kritizují současnou politickou a vojenskou mezinárodní eskalaci jako opět nastupující studenou válku. Racionalisté předkládají věcné argumenty o neopodstatněném tlaku USA a aliance NATO, především vůči Rusku.


Tyto tři pohledy na studenou válku kopírují lidskou psychiku: Zuřivost, bagatelizaci příznaků, a opatrnost sledováním chování politických švábů.

Studená válka neexistuje?


Nejbizardnější ukázkou popírání studené války je podle Ročka článek na internetové stránce hlidacipes.org (Aleš Rozehnal: Řeči o studené válce jsou pouze znakem krátké historické paměti, hlidacipes.org, 24.4.2018)

Rozehnal suverénně tvrdí: „Mnoho světových politiků mluví o tom, že současné vztahy mezi Západem a Ruskem jsou novou studenou válkou. Tyto řeči však znamenají pouze to, že tito lidé mají velmi krátkou historickou paměť… současné napětí je pouze velmi nezřetelným stínem studené války.“

Popírači nové studené války tvrdí, stejně jako Rozehnal: „…studená válka byla bipolárním konfliktem mezi USA a Sovětským svazem, což byly dva nejsilnější státy světa… Studená válka se s výjimkou Austrálie odehrávala na všech kontinentech světa. Přinesla několik závažných atomových krizí, závody ve zbrojení a stínové války, které si vyžádaly miliony mrtvých… Vztahy mezi Západem a Ruskem jsou však v dnešní době zcela jiné.“


Rozehnalova argumentace je falešná


Po 2. světové válce nešlo jenom o soupeření východního a západního bloku. V rámci tzv. třetího světa probíhala doslova celoplanetárně protikoloniální povstání.

„Asijský“ přístup velmi zřetelně ukázali Vietnamci: Nejprve přinutili v těžkých bojích koloniální Francií, aby se z Vietnamu stáhla. Následoval konflikt Jižního prozápadního a Severního socialisticky orientovaného Vietnamu. Američtí vojáci na straně Jihu nakonec po těžkých ztrátách po letech intenzivní války, včetně marného kobercového bombardování, se museli z Vietnamu stáhnout.

Svou významnou suverenitu již tehdy začala prosazovat také Čína a Indie a další státy, především islámské, jejichž přízeň si musely studenoválečnické mocnosti kupovat – stejně jako dnes.

Ač Rozehnal to nechce vidět, stínové války pokračují. Pro USA a alianci NATO jsou neúspěšně – Afghánistán, Irák, Libye, Sýrie. S tím souvisí nelegální migrační islámská invaze do Evropy. To vše zahuštěno islámskou fašizací člena NATO Turecka.

Bez zbraní není optimismus


Došlo také na další symptom studené války - otázku zbrojení. Oskar Krejčí napsal: „…Jen samotný vítěz studené války, USA, zvedl své vojenské výdaje za léta 2000 až 2009 o 75,8 % – a přenáší závody ve zbrojení i do kosmu. Zdá se, že lidstvo stále věří klasickému rčení si vis pacem, para bellum– chceš-li mír, připravuj válku – a zbrojí. Dějiny ovšem ukazují, že se zbrojním lidstvo válkám nevyhnulo...“ (Oskar Krejčí, Chceš-li mír, připravuj...?, Publikováno v časopise Dossier, 2010/1, s. 6-11)

V roce 2017 ruské vojenské výdaje činily 61 miliard dolarů, americké desetkrát tolik - 603 miliard dolarů. Čína utratila za obranu 151 miliard dolarů, Francie a Německo dohromady 90 miliard dolarů, což je o 50 procent více než Rusko. Všechny tyto země přitom dávají na zbrojení mnohem méně procent HDP než Rusko.

Popírá sám sebe


Ve svém popírání, že jsme znovu ve studené válce, Rozehnal nakonec popírá co sám tvrdí. Podle Rozehnala nemůže být studená válka, protože mezi Ruskem a Západem „neexistuje žádná závažná ideologická rivalita. Vliv ruské omezené demokracie s autoritativními rysy mimo Rusko prakticky není,“ píše Rozehnal.

Jenže, ve studené válce nešlo o ideje, ale o moc. Ideje a náboženství jsou jenom paklíče moci.

Rozehnal utěšuje, že se nejedná o studenou válku, protože není zapotřebí, když Rusko mele z posledního: „Konflikty mezi Západem a Ruskem se v současnosti odehrávají blízko ruských hranic a v malé části Středního východu. Rusko v těchto konfliktech není tahounem, ale spíše se pouze snaží vyvážit vliv Západu.“

Proč tedy je proti Rusku vyvíjen doslova zuřivý tlak? Jde o neviditelnou válku. Proč? To Rozehnal neříká. Pouze napsal: „Rusko bude brát vždy Západ jako hrozbu.“

Senátor Doubrava k tomu dodává: „Po rozkladu SSSR pro USA je NATO prostředkem pro rozšiřování amerického vlivu ve východní Evropě a na Balkánu. Vyvrcholením dosavadních snah byla dlouhodobá podpora revizionistických sil na Ukrajině. To vedlo v roce 2014 k puči a převzetí moci aktéry tzv. Majdanu. Od tohoto okamžiku nejpozději lze hovořit o Studené válce 2.0., protože protiruské aktivity USA byly již zcela zjevné. NATO má (z hlediska roku 2018) pro USA význam jenom pokud budou státy aliance zaměřené protiruským směrem. NATO musí za samotné USA vytvářet tlak vůči Rusku a poškozovat Rusko obchodně embargem a sabotáží ruských investic. K jinému účelu NATO stratégům USA neslouží.“


Související:



Vybralo si Rusko do čela Sýrie „Tygra“ Hasana?

$
0
0

Tereza Spencerová
28.4.2018 Literárky
„Chemický útok v Dúmě“ (a události kolem něj) není ani zdaleka tím nejdůležitějším, co z osvobození Východní Ghúty od džihádu vyplývá.





Po osvobození prvních džihádistických vesnic a měst ve Východní Ghútě u Damašku na tamní frontu 18. března, symbolicky v den sedmého výročí počátku války, zavítal syrský prezident Bašár Asad. Dal si záležet, aby na zveřejněných videích bylo vidět, jak si sám řídí obyčejnou hondu a přitom pro kameru nahlas uvažuje o tom, co vše bude třeba pro tuto poničenou oblast a její zbídačené obyvatelstvo udělat. Příznačným přitom bylo, že svou ochranku nechal stranou a osobně gratuloval a potřásal rukama výhradně příslušníkům vládních Republikánských gard z „Praporu 1421“, který sehrál při osvobozování Východní Ghúty jednu z klíčových rolí a jehož příslušníky jsou výlučně Syřané.

Zcela se přitom vyhnul setkání s bojovníky oddílů podporovaných Íránem, stejně jako třeba s Tiger Force, což je fakticky elitní soukromá armáda některých syrských oligarchických klanů. „Tygři“ měli rovněž lví podíl na osvobození Ghúty, ale oficiální Damašek je nemá zcela pod kontrolou. A Asad se vyhnul setkání nejen s jejich velitelem a „ruským miláčkem“ Suhejlem Hasanem, ale s i desítkami ruských důstojníků, kteří operace ve Východní Ghútě fakticky řídili. Jako by tím chtěl vyslat vzkaz, že hlavní zásluha za úspěch patří syrské armádě a nikoli „žoldákům“, které podporuje Moskva či Teherán. Nejspíš tak svým způsobem i reagoval na syrské sociální sítě, které zhusta kritizují ruské důstojníky, kteří v Ghútě tahali syrskými vojáky po bojišti jako pěšáky po šachovnici a přehlíželi ztráty z řad vojáků i civilistů.

Možná pečlivě propočítaná cesta do Ghúty reagovala i na sílící spekulace, podle nichž se role Bašára Asada v Sýrii neustále zmenšuje a země se mění v ruskou „kolonii“. Podobné úvahy se vyrojily obzvláště poté, co se loni v prosinci na veřejnost dostalo video, na kterém je zřetelně vidět, jak ruští důstojníci na ruské letecké základně v Hmejmímu brání Asadovi, aby k ruským vojákům přistoupil společně s Vladimirem Putinem.

V Rusku se o podstatě vztahu k Bašáru Asadovi ostatně diskutuje už dlouho a otevřeně. Tamní experti připomínají, že Bašár byl -- na rozdíl od svého otce Háfize -- vždy spíše prozápadní a k Moskvě nikdy blízko neměl. Kdyby nepropukla válka a zahraniční vměšování do Sýrie, nebyla by ruská politika ve vztazích vůči Sýrii natolik aktivní. „Z praktického hlediska by Rusko dávalo přednost zachování sekulárního režimu v Sýrii, který by bylo možné přimět k nezbytným reformám a odvrátit rozšíření radikálního islamistického projektu i do dalších zemí Blízkého východu. Obnova syrského státu by pak Moskvě umožnila upevnit pozice v regionu a získat na středomořském pobřeží infrastrukturu -- zejména modernizovanou námořní základnu v Tartúsu pro zásobování a opravy lodí válečného námořnictva a leteckou základnu v Latákii. Tato logika přesvědčivě vysvětluje kroky Ruska v Sýrii, které jsou ale často interpretovány výlučně jako podpora Bašáru Asadovi. Někteří ruští propagandisté bohužel dělají vše možné, jen aby tento chybný soud vtlačily do obecného povědomí,“ shrnuje například už tři roky stará analýza blízkovýchodní expertky z moskevského MGIMO Iriny Zvjagelské. Příkrá je i charakteristika samotného Bašára Asada. „Moskva je s to na něj vyvíjet vliv, ale Bašár Asad je znám svou tvrdohlavostí a odmítáním i těch nejmenších kompromisů. Pro něj je odchod ze scény na konci přechodného období nebo dokonce ještě dříve zcela nepřijatelný. Z jeho hlediska je tmavá budoucnost politického dědictví, které mu odkázal otec, svého druhu osobním traumatem. Jeho rodina řídila Sýrii dlouhé roky a podle všeho je pro Bašára Asada zcela nepřípustné si byť jen představit, že to právě on nedokázal tento systém uchránit.“


„Počkejte na překvapení“


Není zcela jistě bez významu, že renomované ruské analýzy z letošního roku svůj výčet nejvlivnějších lidí v Sýrii otevírají Fírásem Tlasem, synem někdejšího Háfizova dlouholetého ministra obrany Mustafy Tlase. V době po Bašárově nástupu k moci patřil Mustafa Tlas k jeho ochráncům, jakmile ale propukla válka, v roce 2011 i se svými syny emigroval a přešel na stranu opozice. Fírás Tlas byl přitom považován za druhého nejbohatšího muže Sýrie, hned po Bašárově bratranci Ramím Machlúfovi. Ruské „náznaky“, že čerkeský rodový klan Tlasů má nyní šanci na návrat do Sýrie a převzetí nějaké role v poválečném uspořádání, potvrzují i opoziční zdroje, podle nichž právě Fírás Tlas zkouší ... ...


... .... Celý text najdete ZDE

Rada bezpečnosti: Jsme k ničemu. Studená válka je zpět. Má OSN vůbec budoucnost? Apokalypsa opět nezačala, díky Bohu. Kdo zneužívá právo veta? Nelze tajit, co je zřejmé

$
0
0
Sergej Latyšev
28. 4. 2018 CargradTV, překlad ProtiProud
Sergej Latyšev referuje o smyslu prohlášení Generálního tajemníka OSN, jímž vyzývá k reformě Rady bezpečnosti této dávno nefunkční světové organizace a ke zrušení práva veta jejích stálých členů



Generální tajemník OSN Antonio Guterres uvedl v rozhovoru pro švédský televizní kanál SVT, že činnost jím vedené světové organizace je ve velmi vážné krizi. To vědí všichni i bez něho. Nové je pouze to, že o tom konečně otevřeně mluví i generální tajemník.

Byly doby, kdy OSN držela víceméně nezávislý kurz v podmínkách existence dvou bloků vedených velmocemi USA a SSSR při současné existenci velké skupiny zemí třetího světa, což vcelku vytvářelo dostatečně pevnou a vyváženou strukturu světového pořádku. Nicméně po roce 1991 se mnohé změnilo a ne pouze jednou...

---

„Nyní USA a Rusko neovládají všechny, jako tomu bylo dříve... Neexistují dva homogenní řízené bloky.“ připustil Guterres, i když v tomhle nebyl přesný, protože ve skutečnosti byly bloky tři. Přitom generální tajemník nepojmenoval upřímně stav věcí. Předně zapomněl připomenout otevřenou snahu zemí Západu kompenzovat svoji postupující slabost zvýšenou semknutostí v naději diktovat svoji vůli ostatnímu světu. Za druhé pominul fakt, že Rusko s několika málo spojenci, za přihlížení obrovské zbabělé „bažiny“ v OSN, to nehodlá tolerovat. V důsledku čehož se stává hlavním terčem útoků a tudíž musí „příliš často“ používat právo veta...

Nejsme schopni se domluvit


Zatímco pravidelně zavírá oči nad tím, jak západní země klidně obcházejí nebo využívají hlavu Rady bezpečnosti OSN podle toho, kdy je to pro ně výhodné, což dokládají nedávné raketové údery na Sýrii, Guterres připustil, že sice „máme předpisy pro řešení takových situací, ale nyní je důležité neohlížet se zpět.“ Proč tak soudí, samozřejmě nevysvětlil. Pouze konstatoval:

„V Sýrii je přítomno několik různých armád. Všemožné druhy militantů. Bojovníci z celého světa. Střetávají se zde různé zájmy. Probíhá studená válka. Máme tu konflikt mezi sunnity a šíity. Existují i další neshody mezi různými částmi regionu. Je tudíž naivní se domnívat, že OSN může zázračně vyřešit všechny tyto problémy, zejména když je Rada bezpečnosti natolik rozložená.“

Je tomu opravdu tak?


Podle slov generálního tajemníka OSN „strukturální problém“ Rady bezpečnosti spočívá v tom, že se svět po Druhé světové válce silně změnil, ale Rada bezpečnosti nikoliv. Guterres zdůraznil, že „veto se stalo nástrojem, jenž se používá příliš často.“ V této souvislosti prohlásil, že „bez reformy Rady bezpečnosti nebude možná ani dostatečná reforma OSN.“

Generální tajemník OSN přímo nepoukázal na to, že by bylo dobré odebrat Rusku právo veta a řešení Rady bezpečnosti přijímat většinovým hlasováním, což by dalo možnost nejsilnějším a vzájemně domluveným západním zemím řešit vše podle svého. Jakož i na to, že by současně bylo dobré odebrat právo veta i Číně, protože pokud ho ztratí Rusko (byť je to zhola nemožné), Číňané budou muset vyjít zpoza jeho zad a začít si sami pálit prsty hlasováním proti západnímu egoismu, jímž o sobě Západ nyní dává vědět při řešení světových problémů.

Studená válka je zpět. A co dál?


Aby se vyhnul posouzení choulostivých detailů a problémů hrozících výbuchem velkomožných byrokratů, Guterres lakonicky konstatoval: „Studená válka se vrátila.“

„V bývalých časech studené války existovaly funkce pro dialog, řízení a komunikaci, aby bylo zajištěno, že pokud vznikne riziko konfrontace, události se nevymknou kontrole. Teď u nich (USA a Ruska) takové mechanismy nejsou,“ poznamenal bezmocně šéf světové organizace.

Co se týká posledního útoku tří západních zemí na Sýrii, je prý Guterres rád, že se to tentokrát obešlo bez velké války: „Situace byla velice nebezpečná, a jsem rád, že se všechno uklidnilo.“ Ale není si jist, že to tak bude napořád.

Příčinu krize nevidí Generální tajemník OSN v systematickém přezírání OSN se strany vedoucích zemí Západu, ale v existenci „vážného konfliktu“ mezi ní a Ruskem. V této souvislosti je podle slov Guterrese nutné „obnovit dialog, aby země mohly překonat napětí, které dosáhlo minulý týden svého apogea.“ Cílem na této cestě by se mělo stát ustavení rovnováhy sil v současném světě a přivedení struktury Rady bezpečnosti OSN k nové realitě.

Ačkoliv generální tajemník OSN přímo nic takového neřekl, vnucuje se dojem, že ho nejvíce láká cesta nejmenšího odporu. Zdá se, že nemá ani důvod řešit problém vedení Rady bezpečnosti OSN a žádoucího návratu hlavních západních zemí do mezí mezinárodního práva, když jde o požadavek menšiny zastoupené v současné době Ruskem, zatímco většina zemí a členských států OSN se nechce přít se Západem a neprotestuje proti jeho faktickému neokoloniálnímu postoji.


Jak to pochopili v Rusku?


Jakékoliv řešení změny konfigurace Rady bezpečnosti OSN musí být výsledkem konsenzu mezi jejími stálými členy, poznamenal tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. To ukazuje, že skrytý smysl Guterresova projevu pochopili v Moskvě naprosto adekvátně.

„Jakékoliv alternativy v Radě bezpečnosti nejsou. Všechny otázky související se změnou konfigurace členů Rady bezpečnosti či s libovolnou reformou Rady bezpečnosti musejí být výhradně produktem konsenzu mezi stálými členy Rady bezpečnosti,“ zdůraznil Peskov. K tomu dodal, že „tento postoj Ruska je dobře známý“.

Hlava mezinárodního výboru Rady federace (ruského Senátu) Konstantin Kosačev řekl „RIA Novosti“, že Rusko je připraveno spolupracovat se státy – členy OSN, s generálním tajemníkem organizace, a to včetně otázek reformy OSN, ale v prohlášení Guterrese chybí to hlavní – analýza příčin vzniklé situace. Podle stanoviska senátora „to nastalo výhradně v důsledku postupného a záměrného rozmělnění úlohy a funkce Organizace spojených národů a její Rady bezpečnosti ze strany Západu,“ proto Guterresovi můžeme jen doporučit, aby se na straně mezinárodního společenství snažil domoci odsouzení libovolného porušení Charty OSN.

Předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky Leonid Sluckij v rozhovoru pro TV „Cařihrad“ zdůraznil, že „slova Antonia Guterrese odrážejí skutečnou situaci spočívající v tom, že Radu bezpečnosti OSN si již dávno minimálně částečně podrobilo Ministerstvo zahraničí USA.“ K tomu poslanec doplnil:

„Dovolte, abych v této souvislosti připomenul situaci v Iráku a Libyi. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN se vydávaly na základě informací z Washingtonu, které se následně nepotvrdily. A mezitím byly svrženy režimy v těchto zemích, jejich lídři popraveni a samotný Irák i Libye v podstatě přišly o vlastní státnost. Snaha uplatnit stejný scénář na půdě RB OSN se dnes týká i Sýrie.“

Sluckij vyzval k boji za OSN, aby „nepřestala být hlavou světové architektury,“ i když „USA, které se především snaží udržet unipolární svět s jediným centrem síly ve Washingtonu,“ volají po reformě OSN, aby „se snížila její vedoucí role“. Poukázal také na to, že „Rusko vystupuje kategoricky proti tomu“.

Sluckij nepochybuje o svědomitosti Guterrese, neboť předpokládá, že „se v žádném případě nepodepisuje pod oslabení role OSN ve světových otázkách“, ale prostě jen „upřímně říká, že činnost OSN a světový poměr sil si vzájemně neodpovídají.“ A poslanec z toho vyvozuje závěr, že je potřeba „vztáhnout světovou rovnováhu sil k multipolárnímu systému, což znamená přejít od závislého washingtonského k absolutnímu systému souřadnic v našem chápání toho, jak budeme dále žít ve 21. století“.
 

Bude OSN ještě k něčemu?


Předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky požaduje „vrátit OSN a její Radě bezpečnosti jejich zákonné místo ve vedení všech procesů světové bezpečnosti a pokořit univerzální ambice těch zemí, které by se chtěly za každou cenu, včetně ceny krve, stát světovými četníky.“

Stručně řečeno, Sluckij považuje prohlášení Guterrese za „signál k tomu, že je nutné dopracovat se zachování samotné OSN a jejích základních principů na nejvyšší světové úrovni.“

Otázka spočívá pouze v tom, zda Generální tajemník OSN v sobě najde sílu konat v souladu s očekáváním, které na něho klade Rusko, nebo upře
Zdroj.dnostní nechat se unášet proudem. Druhé je, bohužel, mnohem snadnější. A dosud tak činil.



Související:

Německo: Nástup další totality a policejního státu? Útok na svobodu, jaký tu dlouho nebyl. Stasi je zpět - a ještě nekompromisnější. Umíme si vzít poučení? Hýčkaní migranti si zatím vesele znásilňují

$
0
0
Autorka Judith Bergman
Judith Bergman
28. 4. 2018 GatestoneInstitut, překlad ProtiProud
 

Judith Bergman popisuje současný návrat totality k našim západním sousedům, jenž jde ruku v ruce nárůstem migrantského násilí představujícího čím dál větší hrozbu i pro nás 

 

Nový německý cenzurní zákon, který uvedl v život cenzuru na sociálních mediálních platformách, vešel v platnost 1. října 2017. Vyžaduje po mediálních platformách, jako je Facebook, Twitter a YouTube, aby jménem vlády cenzurovaly své uživatele. Společnosti vlastnící sociální média jsou povinny smazat nebo zablokovat jakékoliv "trestné činy" do 24 hodin od jejich zveřejnění – nehledě na to, zda je obsah fakticky přesný nebo ne. Ve složitých případech je na nápravu povoleno až 7 dní. Pokud náprava nebude zjednána, tak je německá vláda může pokutovat až 50 miliony Euro.

Až do 1. ledna 2018 však nebyl tento zákon plně vymáhán, aby měli provozovatelé čas připravit se na svoji novou roli coby privatizované myšlenkové policie německého státu. Platformy sociálních médií teď mají moc utvářet formu současného politického a kulturního směru rozhodováním, kdo bude promlouvat a co bude sdělovat.

S chutí do toho


Od 1. ledna 2018 začal být zákon okamžitě prosazován. Twitter začal zablokováním účtu představitelky Alternativy pro Německo (AfD) Beatrix von Storch na 12 hodin, poté co tweetovala následující text jako odpověď na přání k novému roku, které vydala kolínská policie v arabštině.

"Co se k čertu děje v této zemi? Proč oficiální policejní stránka tweetuje v arabštině? Myslíte, že je to za účelem utišení barbarských hord muslimských mužů páchajících hromadná znásilnění?"

(Během silvestrovského večera roku 2015 v Kolíně nad Rýnem více než 1.000 především muslimských mužů sexuálně obtěžovalo přibližně 1.200 žen).

Beatrix Von Storch byl také zablokován její Facebookový účet poté, co tento tweet zveřejnila i na Facebooku. Facebook jí sdělil, že její příspěvek odporuje německému zákonu, protože obsahuje "podněcování k nenávisti".

Tím to však ještě neskončilo. Kolínská policie podala trestní oznámení na Beatrix Von Storch pro "podněcování k nenávisti", které je trestné podle § 130 německého trestního zákoníku. Podle policejního prezidenta kolínské policie Uwe Jacoba jsou tweety v různých jazycích důležitou součástí komunikační strategie policie:

"Tato kampaň byla většinou lidí opravdu dobře přijata – ovšem, někteří byli znepokojeni faktem, že jsme tweetovali v arabštině a v perštině – to byli velice prominentní pravičáci, kteří poté měli potřebu vydávat tweety, které podněcovaly k nenávisti. Prostě jsme podali trestní oznámení."

Policejní stát


Všimněte si lehkosti, se kterou policejní prezident uvedl, že podal oznámení za cílem umlčení politického oponenta vlády. Takto se autority chovají v totalitních státech: Pomocí cenzury a trestních oznámení umlčují hlasité kritiky a oponenty vládní politiky, např. Beatrix von Storch, která ostře kritizovala migrační politiku kancléřky Angely Merkelové.

Zatímco by tato politika nepochybně získala německým představitelům mnoho bodů u dřívějšího Stasi režimu ve Východním Německu, s velkou pravděpodobností protiřečí Evropské úmluvě o ochraně lidských práv, jejímž je Německo členem, stejně jako judikatuře Evropského soudu pro lidská práva. Článek 10 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv říká:

1. Každý má právo na svobodu projevu. Toto právo zahrnuje svobodu zastávat názory a přijímat a rozšiřovat informace nebo myšlenky bez zasahování státních orgánů a bez ohledu na hranice.

2. Výkon těchto svobod... může podléhat takovým... omezením nebo sankcím, které stanoví zákon a které jsou nezbytné v demokratické společnosti v zájmu národní bezpečnosti, územní celistvosti nebo veřejné bezpečnosti, ochrany pořádku a předcházení zločinnosti, ochrany zdraví nebo morálky, ochrany pověsti nebo práv jiných, zabránění úniku důvěrných informací nebo zachování autority a nestrannosti soudní moci.

V této judikatuře Evropský soud pro lidská práva prohlásil, že článek 10

... chrání nejen informace nebo ideje, které jsou chápány jako neofenzivní, ale také ty, které urážejí, šokují nebo provokují; takové jsou požadavky pluralismu, tolerance a otevřené mysli, bez nichž nemůže demokratická společnost existovat. Stejně tak jsou chráněny i názory vyjadřované ostrým nebo expresivním jazykem."

Ještě důležitější v kontextu trestních oznámení na politiky, je fakt, že podle judikatury Evropského soudu pro lidská práva:


...rozsah ochrany záleží na kontextu a cíli kritiky. V otázkách veřejného sporu nebo veřejného zájmu, v rámci politické debaty, v předvolebních kampaních... je možné silná slova a ostrou kritiku očekávat a tato bude soudem tolerována ve větší míře."

Když jsou politici vyšetřováni kvůli zpochybňování akcí vlády, stejně jako v případě tohoto policejního vyšetřování, tak už se nebavíme o demokracii, ale o policejním státu.


Špička ledovce


V souladu s novým cenzurním zákonem bylo na začátku ledna zablokováno několik dalších účtů na Twitteru a Facebooku. Jedním z těchto zablokovaných twitterových účtů byl účet satirického časopisu Titanic, který byl zablokován za parodování tweetu Beatrix Von Storch o "barbarských hordách"muslimských mužů. Privatizovaná myšlenková policie ve své horlivosti přehlédla, že Titanic si pouze dělal legraci. Zablokování účtu Titanicu vzbudilo pozornost některých politiků – o téměř tři měsíce později, co vstoupil zákon v platnost – a ukázalo problematickou povahu zákona. Zákon kritizovala také předsedkyně strany Zelení Simone Peter a také hlavní sekretářka FDP Nicola Beer. Nicola Beer prohlásila: "Tento zákon je zprzněný a musí být nahrazen nějakým decentním zákonem."

Dalšímu politikovi, Martinu Sichertovi z AfD, poslanci Bundestagu za Norimberk, byl smazán facebookový příspěvek za porušení "standardů komunity". V tomto příspěvku, který obsahoval odkazy na faktické zdroje, se snažil mimo jiné připoutat pozornost ke způsobu zacházení se ženami v Afghánistánu. Stejně tak upozornil na sexuální zneužívání dětí v této zemi.

"Je děsivé a zároveň ostudné, že náš stát znemožňuje osvětu občanů prostým cenzurováním faktických poznatků, veřejně dostupných citací a odkazů na důvěryhodné zdroje."

Martin Sichert a Beatrix Von Storch jsou jen ti nejznámější lidé, kteří byli na sociálních sítích umlčeni. Je bezpočet dalších, jejichž příběhy se nikdy v médiích neobjeví.


Totalita je zpět


Podle cenzurního zákona může o smazání příspěvků požádat provozovatele sociální sítě kdokoliv, i pokud jej takovýto příspěvek žádným způsobem osobně neuráží. Pokud provozovatel sociální sítě neodpoví do 24 hodin, osoba žádající odstranění příspěvku se může obrátit na Spolkový justiční úřad; k tomuto účelu dokonce existuje formulář na jeho webové stránce. Tento úřad je zodpovědný za soudní stíhání a okresní soud v Bonnu je jedinou autoritou pro zkoumání trestní závažnosti komentářů na sociálních sítích a udělování pokut médiím, která nedodrží 24hodinovou lhůtu pro odstranění příspěvků.

Je politováníhodné, že Německo, které stěží dokáže držet krok s nebezpečím terorismu a vlnou násilné zločinnosti, vydává tolik prostředků na zamezení svobody projevu svých občanů na sociálních sítích. Spolkový justiční úřad si pronajal další kanceláře v Bonnu, aby mohl zaměstnat přibližně 50 nových právníků a administrátorů, kteří mají dohlédnout na implementaci nového zákona a zajistit, že provozovatelé sociálních sítí smažou "urážlivé příspěvky" do 24 hodin. "Bylo také nutné vytvořit nový systém řízení práce se soubory," vysvětluje Thomas W. Ottersbach ze Spolkového justičního úřadu v Bonnu.

"Toto je jediný způsob, jak zajistit, že termíny budou splněny a že bude moci být provedena statistická evaluace, protože je důležité vědět, kterým operátorům (sociálních sítí) se stížnosti hromadí a kde jde jen o izolované případy."

Starý německý policejní stát je zpět.


Související:


Viewing all 19126 articles
Browse latest View live