Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Dva gigantické výbuchy v Číně...44 mrtvých a 400 zraněných.. Ve městě se nachází nejvýkonější počítač na světě...

$
0
0
13.8. 2015   AC 24
Dva výbuchy otřásly ve středu večer severovýchodním čínským městem Tianjin. Asi 500 lidí bylo zraněných a 44 je mrtvých, uvádí poslední zpráva z tiskové agentury Xinhua. Podle čínské státní televize bylo potvrzeno celkem devět mrtvých hasičů. Není jasné, zda je tento počet zahrnut do celkového počtu mrtvých. Úřady podle Beijing News ohlásily ztrátu kontaktu s dalšími 36 hasiči.

Ve městě, kde se nachází nejvýkonnější počítač – Tianjin je high-tech průmyslový park s národním Supercomputing Centrem s nejvýkonnějším superpočítačem na světě, „Tianhe-1″.
Třicet dva lidí zůstává podle čínského státního vysílače CCTV v kritickém stavu. Stovky dalších byly převezeny do nemocnic. Mnoho z těchto v nemocnicích ošetřovaných zranění je od rozbitého skla nebo kamenů. Říká tiskové agentuře Xinhua Lu Yun, šéf blízké nemocnice Taida.

Národní úřad pro zemětřesení uvedl, že před půlnocí došlo ke dvěma velkým explozím o ekvivalentu 3 tun TNT a tou druhou s ekvivalentem 21 tun.
Hasiči přerušili na místě své snahy s odkazem na otázky nad obsahem skladů a vlastnostmi „nebezpečného zboží“, které mohou obsahovat, uvedla ve čtvrtek v prohlášení místní správa.

Ministerstvo veřejné bezpečnosti vyslalo po zprávách o požáru na místo 12 týmů. Pak po zvuku výbuchů vyslalo ještě dalších devět týmů a 35 požárních jednotek.

K výbuchu došlo při přepravě výbušnin v klíčové průmyslové zóně v Nové oblasti Binhaj asi v 11:30 večer místního času (3:30 odpoledne GMT) uvedl státní vysílač Čínské ústřední televize.

Původní výbuch spustil podezřelý výbuch benzínu v připojeném zásobníku. Obrázky zveřejněné státními médii ukazovaly evakuované lidi utíkající ulicemi.

Iluze svobody v Americe...Být občanem amerického korporátního státu je jako jít proti zdi: vždy prohrajete.

$
0
0
John W. Whitehead
13. 8/. 2015   Zvědavec
„Formování vůle Kongresu a výběr amerického prezidenta se stalo privilegiem vyhrazeným třídám krasojezdců země, tedy 20% populace, která vlastní 93% bohatství, oněch pár šťastných, kteří řídí korporace a banky, vlastní a provozují zpravodajská a zábavní média, vytváří zákony a řídí univerzity, řídí filantropické nadace, politické instituce, kasina a sportovní arény.“ Novinář Lewis LaphamBýt občanem amerického korporátního státu je jako jít proti zdi: vždy prohrajete.Hra je zfalšovaná a „my lid“ dostáváme stále podřadné karty. I tak mnozí zůstávají ve hře, bez trumfů, a věří, že se k nim štěstí obrátí čelem.

Problémem samozřejmě je, že štěstí nás nezachrání. Jak jsem jasně uvedl ve své knize „Bojiště Amerika: Válka proti Američanům“, lidé rozdávající karty – politici, korporace, soudci, žalobci, policie, byrokrati, armáda, média atd. – mají jen jednu hlavní starost, a to udržet si svoji moc a kontrolu nad občany, zatímco nás žulí o peníze a majetek.

Opravdu nezáleží na tom, jak jim říkáte – Republikáni, Demokraté, 1%, elita, řídící, vůdci, stínová vláda, policejní stát, šmírovací stát, vojensko-průmyslový komplex – pokud chápete, že zatímco rozdávají karty, je stůl vždy nakloněn v jejich prospěch.

Je neskutečné, že bez ohledu na to, kolikrát toto divadlo vidíme, Američané i nadále věří, že na politice záleží, jako by opravdu byl nějaký rozdíl mezi Republikány a Demokraty (není).

Jako by se Barack Obama nějak lišil od George W. Bushe (neliší). Jako by se hodnoty Hillary Clinton nějak lišily od hodnot Donalda Trumpa (oběma jde o peníze). Jako bychom po zvolení prezidenta dostali někoho, kdo skutečně zastupuje „lid“, místo korporátního státu (ve skutečnosti v oligarchii je to americký policejní stát, elitní skupina bohatých dárců, kdo určuje pravidla).

Politika je hra, vtip, podfuk, habaďúra, odvádění pozornosti, divadlo, sport, a pro mnohé oddané Američany náboženství.

Jinými slovy je to komplexní lest s cílem udržet nás rozdělenými a mydlícími se kvůli dvěma stranám, jejichž priority jsou naprosto stejné. Není žádným tajemstvím, že obě strany podporují nekonečnou válku, nekontrolovaně utrácí, ignorují základní práva občanů, nemají žádný respekt k vládě práva, jsou placeny velkými firmami, zajímají se hlavně o vlastní moc a mají dlouhou historii zvětšování vlády a omezování svobod.

A především mají obě strany intimní a incestní historii mezi sebou navzájem a s elitou, která řídí zemi. Nenechte se oblbnout pomlouvačnými kampaněmi a vzájemnými nadávkami. To je jen užitečná taktika psychologie nenávisti, která prokazatelně zapojí voliče a zvýší volební účast, zatímco si jdeme po krku navzájem.

Navzdory šarvátkám mezi kandidáty pro kamery jde po zhasnutí červeného světla o relativně kamarádíčkovskou partu, která se vzájemně oceňuje (pamatujete, jak Jeb Bush dal Hillary Clinton Medaili svobody za její služby zemi?), vzájemně si chodí na svatby (Bill a Hillary seděli v přední řadě na svatbě Trumpa v r. 2005), a je si vzájemně nakloněna.

Různé Trumpovy dary Clintonovým (daroval prostředky na volební kampaň Hillary, stejně jako Clintonově nadaci) nejsou ničím neobvyklé. Pamatujete na mediálního magnáta Fox News Ruperta Murdocha, jehož hostem byl výběrčí darů pro volební kampaň Hillary usilující v r. 2006 o znovuzvolení, a který o dva roky později přispěl na její prezidentskou volební kampaň? Ve skutečnosti Fox News údajně byla největším dárcem Hillary po dvacet let.

Začínáte již být v obraze? Nezáleží na tom, kdo se dostane do Bílého domu, protože všichni pracují pro stejného pána: korporátní Ameriku. Vlastně mnoho korporací si ve skutečnostizajišťuje své sázky na to, kdo se dostane do Bílého domu, tím, že rozdělují své dary mezi demokratické a republikánské kandidáty.

Máme problém, lidičky, a výběr nového prezidenta nás nezachrání.

Žijeme ve světě fantazie, pečlivě vytvořeném tak, aby připomínal zastupitelskou demokracii. Kdysi ozuby, kola a převody v mašinérii naší vlády sloužily tomu, aby naše republika fungovala plynule. Nicméně aniž bychom to pochopili, tento mechanismus se změnil. Jeho účelem již není udržet naši republiku v hladkém chodu. Naopak, konkrétním účelem tohoto výmyslu je udržet u moci korporátní policejní stát. Jeho různé části jsou již zkorumpovanou součástí celku.

Jen si vezměte, jak zákeřnými, incestními a závislými se různé „části“ mechanismu korporátní elity staly.

Kongres. Možná jako nejpravidelnější delikvent a nejzjevnější viník při vytváření korporátního státu se kongres ukázal být jak nezpůsobilým a hrabivým, tak propagátorem autoritářského systému, který systematicky demontuje základní práva svých voličů. Dlouho před svým zvolením jsou kongresmani cvičeni tancovat na muziku svých bohatých mecenášů, a to tak, že stráví dvě třetiny svého času ve funkci sháněním peněz. Jak uvádí Reuters: „Pro mnoho zákonodárců je součástí denní rutiny ve Washingtonu získávání peněz stejně, jako zákonodárná činnost. Kultura neustálého politikaření utváří rytmus každodenního života v Kongresu, jakož i okolí Kapitolu. Znamená to také, že zákonodárci často stráví více času nasloucháním obav bohatých, než kohokoliv jiného.“

Prezident. Když se prezidentská volební kampaň v r. 2016 stává nejdražší v historii země, s odhadem až 10 miliard dolarů, „je otevřená cesta pro orgie utrácení ze strany zazobaných zájmových skupin a super bohatých jedinců na obou politických stranách“. I po spočítání hlasů a rozdělení preferencí kupování si a prodávání přístupu do Bílého domu ještě zdaleka nekončí. Prezident Obama věnuje spoustu času přijímání a navštěvování výběrčích příspěvků, během svých dvou funkčních období uspořádal více než 400 přispěvatelských akcí. Takovýto přístup je pěkně mastný. Kdysi stačilo 100,000 dolarů, abyste v Bílém domě mohli strávit noc. Nyní vás to přijde na 500,000 za čtyři setkání s Obamou ročně. A jak se ptá harvardský profesor Lawrence Lessig: „Jak může člověk řídit zemi, když navštěvuje 228 výběrčích příspěvků: a odpovědí je ne příliš dobře. Pro schopnost dělat svoji práci je to dost hrozné. Je to dost hrozné pro schopnost odpovídat Američanům, protože Američané nenavštěvují 228 výběrčích příspěvků. Tito lidé jsou jiní.“

Nejvyšší soud. Americký Nejvyšší soud – kdysi poslední záchrana spravedlnosti, jediná vládní instituce skutečně schopná odrazit pomalu se vynořující totalitu požírající Ameriku – se místo toho stal prosazovatelem amerického policejního státu, zprošťujícím viny vládní a korporátní představitele u jejich zločinů, zatímco neúnavně trestá obyčejné Američany za výkon svých práv. Stejně jako zbytek vlády i tento soud běžně upřednostňoval zisk, bezpečí a pohodlí před základními právy občanů. Skutečně, profesor práva Erwin Chemerinsky dokládá, že Nejvyšší soud, jehož „soudci pochází převážně z privilegovaných vrstev“, téměř spolehlivě v celé své historii straní bohatým, privilegovaným a mocným. Například si vezměte přisouzení „svobody projevu“ korporacím a bohatým dárcům v případu McCutcheon vs. FEC, který zrušil zavedená omezení u počtu kandidátů, které může jeden subjekt podporovat volebními příspěvky, a případ Citizens United vs. FEC s jeho tendencí upírat tatáž práva obyčejným Američanům, když se objeví zájmy vlády, a najdete zde nápadnou nerovnost.

Média. Samozřejmě, že tento triumvirát totální kontroly by byl zcela neúčinný bez propagandistické mašinérie, poskytované největšími světovými korporacemi. Mimo krmení nás blbostmi kdykoliv to jde se tak zvané zpravodajské agentury, které mají fungovat jako záštita proti vládní propagandě, místo toho staly hlásnými troubami státu. Žvanilové, kteří zaneřáďují naše vysílací vlny, jsou v lepším případě dvorními šašky, a v horším propagandisty podvodné reality, vytvořené americkou vládou.
Američané. „My lid“ nyní patříme v Americe k permanentní podřadné třídě. Nezáleží na tom, jak nám říkáte – nevolníci, otroci, včelky dělnice, trubci – je to vždy totéž. Záleží jen na tom, že se po nás chce držet hubu a krok a podvolovat se vůli státu ve všech záležitostech, veřejných i soukromých. Prostřednictvím naší spoluviny ve věcech malých i velkých jsme umožnili, aby korporátně-státní aparát (tedy fašistický – p.p.) vymknuvší se kontrole převzal každý prvek americké společnosti.

Naše neschopnost zůstat informovanými ohledně toho, co se děje v naší vládě, znát a vykonávat svá práva, hlasitě protestovat, požadovat zodpovědnost představitelů naší vlády, a starat se aspoň o svízele spoluobčanů znamenala náš pád.

Nyní jsme opět lapeni v divadle dalších prezidentských voleb a opět se většina Američanů chová tak, jako by volby mohly něco změnit a vést ke změně – jako by se nový pán lišil od toho starého.

Jste-li na pochybách, tak si vzpomeňte na to, co o této věci řekl komik a všímavý komentátor George Carlin:
Politici jsou dosazováni ke korytům, aby vám vnutili myšlenku, že máte svobodnou volbu. Nemáte. Nemáte žádnou volbu. Máte vlastníky. Ti vás vlastní. Vlastní vše. Vlastní vše důležité v zemi. Vlastní a ovládají korporace. Již dávno si koupili a platí senát, kongres, státní vlády, radnice. Mají v kapse soudce a vlastní všechny velké mediální společnosti, takže řídí u informací vše, co se dostane k vašim uším a očím. Drží vás za koule. Utrácí miliardy dolarů každý rok za lobbování (alias legalizované uplácení – p.p.). Lobbování, aby dostali to, co chtějí. No, víme, co chtějí. Chtějí více pro sebe a méně pro všechny ostatní, ale řeknu vám, co nechtějí. Nechtějí populaci občanů schopných kritického myšlení. Nechtějí dobře informované, dobře vzdělané lidi, schopné kritického myšlení. Nemají na tom zájem. Nepomáhá jim to. Je to proti jejich zájmu.

Chtějí poslušné pracovníky. Poslušné pracovníky, lidi, kteří jsou chytří jen tak, aby provozovali stroje a dělali papírování… Je to velký klub a vy v něm nejste. Vy a já nejsme ve velkém klubu… Stůl je nakloněn, lidi. Hra je zfalšována a zdá se, že nikdo si toho nevšiml… Nikoho to nezajímá. Právě na to se vlastníci spoléhají… Říká se tomu americký sen, protože musíte spát, abyste tomu věřili.

Bude nás za sto let míň aneb Konec jednoho národa a bílé rasy...?

$
0
0
Břetislav Olšer
13.8. 2015   blog idnes
Pravda nebo státní alibismus, který má zdůvodnit další příliv cizinců do Česka? Jinak bude údajně počet obyvatel Česka klesat. Prý zachraňme křesťanskou Evropu. Kolem roku 2100 bychom měli mít podle prognózy i s cizinci 8,8 miliónu obyvatel, bez migrantů by nás však bylo jenom šest miliónů. Proč se k nám tedy stěhují?
Malá anketa v Ostravě: Sergej, středoškolský profesor z Užhorodu: "Česko je jak Amerika; dělám u vás na černo na stavbě jako zedník už tři roky a vůbec nemám pracovní povolení..." Thien Quang, obchodník ze Saigonu, jeho otec byl v roce 1980 horníkem v dolech OKD: "Máte líné trhovce, přísné zákony, ale spoustu výjimek. A zátahy na vietnamské tržnice se dělají hlavně před Vánocemi, aby měli celníci dárky pod stromeček..." Tula, švadlena z Ulan Ude: "Která vaše dívka by pracovala za pět tisíc měsíčně, patnáct hodin denně včetně sobot, někdy i nedělí...?"

Podle posledních dostupných údajů žije v ČR mimo jiné přes 130 tisíc Ukrajinců, více než 71 tisíc Slováků a minimálně 60 tisíc Vietnamců. Celkem tvoří cizinci kolem čtyř procent české populace, v přepočtu jich zde žije přes 430 tisíc. Včetně Mongolů, Američanů a muslimů z rozvojových zemí. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Tak to u nás funguje... Jak říkal blahé paměti předseda ČSÚ Jan Fischer, až 90 procent celkového přírůstku obyvatel ČR v prvním pololetí 2008 šlo na konto migrace, když ze zahraničí se přistěhovalo o 51,4 tisíce lidí více, než se vystěhovalo...

Z té zprávy si spokojeně mnuli ruce demografové i politici. Byli rádi, že počet obyvatel České republiky stoupl meziročně o 65 tisíc na nynějších 10 532 770 obyvatel, což znamená meziroční nárůst o 25 957 obyvatel. Za celý rok 2010 se narodilo o 10 300 více dětí, než byl počet zemřelých lidí. Porodnice praskaly ve švech; celkový počet narozených dětí za rok 2010 tak byl 117 200. Jak tvrdí Statistický úřad, zásluhou zahraničních rodiček byla vůbec nejvyšší převaha počtu narozených nad zemřelými za posledních pětadvacet let...

Minimální varianta "stoleté" prognózy předpokládá podle ČTK pokles počtu dětí na jednu ženu ze současných 1,5 na 1,4 a pokles ročního migračního přírůstku ze současných zhruba 15 tisíc na 10 tisíc osob. Střední varianta uvažuje o postupném nárůstu plodnosti na 1,7 dítěte a migračním přírůstku 25 tisíc osob ročně. Maximální varianta naproti tomu počítá s postupným nárůstem plodnosti až na dvě děti na ženu a s nárůstem ročního migračního přírůstku na 40 tisíc osob. Podle minimální varianty by počet obyvatel mohl do roku 2050 klesnout zhruba na 9,5 milionu osob a do roku 2100 na 6,5 milionu. Podle maximální varianty by naopak vzrostl na 12 milionů do roku 2050 a na 14 milionů do konce tohoto století. Střední varianta by znamenala zachování počtu obyvatel zhruba na současné úrovni. Holt, hádání z křišťálové koule. Když nebude dobře, bude zle... Jisté je jen jedno; bělochů kvapem ubývá a rasismus je tedy zbytečnost - pouze velká ztráta krve... Marnost nad marnost, všechno je marnost - Vanitas vanitatum et omnia vanitas...

Stát přesto chce pomocí tzv. zelených karet dál lákat do země další pracovní síly ze zahraničí do oborů, které se potýkají s nedostatkem pracovníků. Na českém trhu chybí kvalifikované dělnické profese i vysokoškolsky vzdělaní odborníci. Mj. zdravotní sestry, techničtí specialisté, kvalifikovaní i nekvalifikovaní dělníci. Zelené karty se týkají imigrantů z dvanácti zemí, kromě Vietnamu a Mongolska. Vstup na český trh práce se naopak usnadní občanům Koreje a Japonska, kvůli automobilkám, a též Ukrajiny či všech zemí bývalé Jugoslávie, naštěstí kromě Kosova. Invaze albánské mafie "skořápkářů" a drogových dealerů z počátku 90. let je ještě v živé paměti občanů Československa. V Česku dnes žijí národnostní menšiny Romů, Maďarů, Ukrajinců, Vietnamců, Rusů, Bulharů, Srbů, Slováků, Němců či občanů USA.

Příliv imigrantů stojí za populačním růstem celé EU. Zatímco nyní má Unie zhruba 495 milionů obyvatel, do roku 2035 by měl jejich počet podle čerstvých statistik Eurostatu vzrůst až na 521 milionů. Ovšem přišla světová hospodářská krize, bez práce zůstaly miliony lidí, v Česku skoro 500 tisíc. Kdo na to nejvíc doplatí? Imigranti. Byli první na seznamu propouštěných, aby nezabírali pracovní místa českým občanům. V první linii tak stáli zejména Mongolci a Vietnamci. Těm prvním v počtu několika stovek bylo nařízeno, aby se vrátili do své rodné vlasti.

Vypršelo jim české vízum, neměli peníze, přišli o práci, ubytování, neuměli česky, zprostředkovatelé je opustili. S typicky českou "velkorysostí" jim bylo na osobu nabídnuto jednorázových 500 eur a bezplatná letenka do Ulan-bátaru a Hanoje. Pro propuštěné Ukrajince se údajně měly pořádat rekvalifikační kurzy přímo na Ukrajině, která je však na tom s nezaměstnaností mnohem hůř, než přes šest procent Čechů bez práce... Hrubě se tomu říká: Po upotřebení zahodit! Decentněji si lze jen povzdechnout: Když ptáčka lapají, hezky mu zpívají a na otrockou práci ho lákají. Anebo možná to říct slovy "básníka" z Národní strany: Tahle země není pro barevný. Zatím...

Kdo však s čím zachází, tím také schází. Zatím ještě nemusíme řešit za drastických podmínek arabské hidžáby, burky a nikáby, mešity či islámské právo šarija, ale i toto vše jednou prorazí i do Česka. Věřme, že v klidu, míru a toleranci, hlavně náboženské. Může za to program EUROMED (Euro-Mediterranean Partnership), nazývaný "barcelonským procesem", jenž počítá s přistěhováním až 80 milionů muslimů do zemí sedmadvacítky do roku 2050? Předběžný odhad těchto migrantů má vyrovnat demografický úbytek v celé Evropě. Zrada její křesťanské tradice? Vypočítavost Barrosových socialistů? Kam vítr, tam plášť, vlastně čádor a nikáb...?

Jedni tleskají, jiní zuří, hodně se též mezi našinci mluví o tom, že Evropa už dávno není křesťanská, takže jakápak tradice. Nicméně obyčejně se národy semkly, když se cítily v úzkých, a své tradice oživily. Evropská unie, přes varování Václava Klause, už zřejmě vzdala také boj o svoji neislámskou existenci. Přiznám se, že nejsem xenofob, ale v teplickém lázeňském parku v Čechách mi šel mráz po zádech. Moje blízkovýchodní paranoia. Bylo horké léto, přesto se lavičky černaly od čádorů až na paty a obdélníkových nikábů, závojů nezakrývajících pouze oči, prostě dlouhých hábitů lázeňských pacientek - četných muslimek, které využívaly polední siestu k tomu, aby svým pánům a vládcům umožnily klid pro třetí modlitbu k Alláhovi.

Třetí největší muslimskou zemí v EU je Německo, které si muslimy doslova hýčká. Na 120 tisíc muslimů z třímilionové islámské komunity v SRN tak bude mít největší mešitu v německém Kolíně nad Rýnem. Už brzy nebudou turisté obdivovat jen kolínskou katedrálu, ale i minarety, které v Ehrenfeldu postaví Turecko-islámské unie (Ditib). Projekt bude stát kolem 20 miliónů eur (497 mil. Kč) a zaplatí ho příspěvky 800 sdružení patřících k Ditib. Žádná kultura na světě nepřežila, pokud neměla porodnost nad 1,9 dítěte na rodinu. Za vším ale nehledejte rodičku, nýbrž islámskou imigraci, jež od roku 1990 tvoří asi 90 procent veškerého evropského přistěhovalectví. Zatím to nejvíc pociťuje Francie. Za necelých čtyřicet roků by měla být Francie islámskou zemí... Stejný osud čeká i Velkou Británii, kde už je přes tisíc mešit, některé přestavěné z kostelů, v Nizozemsku bude mít islám většinu už za patnáct roků a ještě dřív bude ruskou armádu tvořit z téměř poloviny muslimové.

Podle statistik se ve Skandinávii výrazně zvýšila kriminalita. Zatímco v USA je spácháno kolem čtyř tisíc trestných činů na sto tisíc obyvatel, v Norsku, Švédsku a Dánsku je to více než dvakrát tolik. Evropské perspektivy nejsou růžové ani v jiných zemích. V roce 2050 bude v Rakousku podle demografů každý pátý školák muslim, protože tamní muslimky rodí v průměru pět děti, zatímco katoličky jen dvě. Je to jako v pohádce O Smolíčkovi pacholíčkovi. Neposlouchal svého kamaráda jelena, pustil k sobě Jezinky falešnice a bylo zle. Únos a zlé vyhlídky. Naštěstí byl zlatorohý kopytník poblíž a vše dobře dopadlo. Také neustále slyšíme kolem sebe, blíž a blíž, hlasy muslimských Jezinek. Prý pusťte nás do civilizované Evropy, jen si odpočineme od strádání ve své vlastní zemi... A my je pouštíme, ještě jim vyhovíme ve všem, co si vymyslí, tiskneme jim korány...

Nastala už doba učit se od Churchilla a připomenout si jeho slova z roku 1942: „Nikdy neustupujte, nikdy, nikdy, nikdy, nikdy, v maličkostech ani velkých věcech, o kus ani o kousek, ledaže byste ustoupili cti a dobrému mravu. Nikdy neustupujte před nátlakem, nikdy se nepoddejte zdánlivě zdrcující převaze nepřítele." Smolíček pacholíček si nedal říct a Jezinky už mají v jeho sedničce nejen tři prstíčky, ale celou dlaň a ruku... Kdepak se zlaté parohy asi pasou? Ve čtvrtém muslimském ráji...?

"Multikulturalismus je zdvořilé ustupování roztahovačnému hostu, který vás postupně vytěsňuje z vašeho příbytku,"řekl zavražděný nizozemský režisér Theo van Gogh a měl zatraceně pravdu. Kolik bude žít za sto let v Česku, pokud bude ještě vůbec existovat, bělochů a křesťanů? Dovolí si to někdo tak drze jako naši statistici vypočítat? A co čeština, Vánoce, šmigrust, slivovice...? Nedojde tomu všemu dech a síla, když už dnes, v roce 2012, je na světě přes šest miliard barevných obyvatel...?

A jak to chodí v Africe, ve třetím největším světadílu, v němž bylo za poslední století 70 státních převratů a 13 vražd představitelů nějakého státu, jichž je čtyřiapadesát? A v nich přes 960 milionů obyvatel. Při porodnosti v průměru šesti dětí to není nic mimořádného. A to v 1950 žilo mezi Casablankou a Kapským Městem "pouhých" 220 milionů obyvatel a v roce 1995 to jich už bylo půl miliardy... Kdyby si Severní Amerika nezačala s otrokářstvím, nebyly by dnes USA v problémech, resp. její bělošská menšina.

Rasismus vůči Afroameričanům je pouhých kopáním v křeči smrtelně zraněného koně. Proto už v roce 2042 nebudou stárnoucí Američané světlé pleti tvořit většinovou skupinu obyvatel Spojených států. V roce 2050 prý budou běloši tvořit pouze 46 procent americké populace, zbytek budou Afroameričané, hispánci, kteří jsou nejrychleji rostoucí skupinou americké společnosti, a Asiaté. Do roku 2050 se ztrojnásobí počet Američanů, kterým je 85 let a více. Jejich počet by měl dosáhnout 19 miliónů. Očekává se, že v USA bude v půlce století žít na 440 miliónů lidí oproti dnešním 305 miliónům.

Inu, ani globálně se běloši za půl století nebudou mít čím chlubit - zbude jich na planetě jen asi osmnáct procent. A neonacisté i skinheadi budou mít po svém "jednom národu" a "bílé rase"... To mě fakt žere...




Zeman teď ještě přitvrdí, říká exministr Ivan David. Čekají nás prý zlé časy. A Halík se Švejnarem...

$
0
0
Ivan David, rozhovor pro   Parlamentní listy
13.8.2015
POLOČAS MILOŠE ZEMANA Podle bývalého ministra zdravotnictví, psychiatra Ivana Davida (ČSSD), nás čeká neklidná doba. „Tomu bude odpovídat Zemanův přístup (ve druhé půlce prezidentského mandátu). Bude razantnější, méně kompromisní než doposud, jeho vyjádření se ještě zostří.“
Jak hodnotíte dosavadní prezidentování Miloše Zemana?
Záleží na tom, s čím ho poměřujeme, s jakými sliby. Ale hodnotím ho v podstatě jako relativně úspěšné.

Můžete ho poměřit s jeho největším sokem v bitvě o prezidenta Karlem Schwarzenbergem? Bylo by Schwarzenbergovo prezidentství o hodně jiné než to Zemanovo?

Bylo by zcela jiné, v zájmu určitých skupin. Což je podle mého soudu v rozporu se zájmy většiny občanů naší republiky. I když někteří by ho ve své naivitě volili, protože má hezké číro.

Karel Schwarzenberg – i jako bývalý ministr zahraničí – kritizuje Miloše Zemana i kvůli jeho zahraniční politice. Tvrdí, že se příliš orientuje na Východ. Co si myslíte o Zemanově východní politice vy?

Je velmi racionální hledat zdroje a odbyt tam, kde jsou. Je velmi iracionální je hledat tam, kde nejsou. Takže se domnívám, že je to přístup správný.

Miloš Zeman zastává velmi tvrdé postoje k tématu, které se teď nejvíce řeší – imigrace, islám, Islámský stát. Postupuje správně, nebo je jeho tvrdost až přehnaná?

S ohledem na mínění většiny občanů České republiky postupuje zcela správně. Což je vidět na průzkumech veřejného mínění, kdy s touto politikou souhlasí 80 procent respondentů. Z tohoto pohledu si myslím, že jedná správně. Já na jeho místě bych se vyjadřoval asi trochu jinak, ale zhruba ve stejném smyslu.

Miloš Zeman má občas takové „blikance“ či výstřelky. Kromě potácení se u korunovačních klenotů asi nejvíce upoutaly pozornost jeho vulgární Hovory z Lán v Českém rozhlase. Jak se stavíte k tomu?

Když popisujeme něco vulgárního, tak musíme použít vulgárního slova. Což se týká i názvu té skupiny, která byla vyhoštěna z USA a pan Schwarzenberg o ní řekl, že jsou to statečný holky. Jestli tu jejich produkci – třeba veřejnou soulož natočenou na video, navíc ve vysokém stupni těhotenství – někdo pokládá za umění a projev statečnosti jako pan Schwarzenberg, je to jeho věc. Prezident Zeman uvedl přesný a správný překlad názvu té skupiny. Je pravda, že ho uvést nemusel. Ale pokud ho chtěl uvést, těžko se mohl vyhnout náležitému překladu.

Chová prezident Zeman k někomu na naší politické scéně své politické sympatie, fandí někomu? Mluví se třeba o údajném tichém spojenectví s Andrejem Babišem. Je to možné?

Velmi pochybuji o tom, že by někomu fandil, protože Miloš Zeman je politik. Politici mají spojence, samozřejmě občas i přátele – i když ne příliš často. Pokud vystupují z titulu své funkce a hájí nějaké zájmy, tak hledají především spojence.

Myslíte, že Miloš Zeman už odpustil takzvaným zrádcům, kteří ho údajně připravili o prezidentský post v roce 2003?
Pokud bude Zeman živý a nezdementní, nemůže jim odpustit.

Jak bude asi vypadat druhá polovina Zemanova prezidentského mandátu? Pojede na klidnější vlně, nebo to bude zhruba stejné jako v první půlce?
Klidnější to nebude. Předpokládám totiž, že bude ještě neklidnější doba. Tomu bude odpovídat Zemanův přístup. Takový razantnější a méně kompromisní než doposud. Jeho vyjádření se ještě zostří.

Bude se Miloš Zeman ucházet i o druhé prezidentské období?

Myslím, že ano. Pokud mu to povolí zdravotní stav, tak určitě.

Uspěje a vyhraje?

Záleží na konkrétních okolnostech. Podle mě má poměrně dobrou šanci uspět.

Kdo budou jeho nejvýraznější protikandidáti. Koho si tipnete? Mluví se o Tomáši Halíkovi, Janu Švejnarovi?

Ne. Oba jmenovaní nemají šanci. To nejsou lidé, kteří by zaujali většinu veřejnosti. Ani při veškeré snaze všech veřejnoprávních médií.

Je někdo, kdo by tu šanci měl?

V tuto chvíli o nikom nevím. Je ale možné, že se někdo takový vyskytne. Přece jenom je to ještě za poměrně dlouhou dobu. Může se někdo pozitivně zviditelnit a vyjadřovat se vůči voličům takovým způsobem, že bude mít šanci na úspěch.

Možná je má závěrečná otázka předčasná. Ale jakou stopu Zemanovo prezidentství zanechá, co se o něm bude psát v učebnicích dějepisu?

Závisí to na tom, kdo ty učebnice dějepisu bude psát. Pokud to budou ti, kteří je píší dnes, tak to bude nelichotivé. Jestli je budou psát ti, jež budou hodnotit veřejný zájem v dané době, tak to bude asi pozitivní.

Pane šéfredaktore ...

$
0
0

Václav Princ
13. 8. 2015  do redakce přišlo mailem

Zasílám foto z mého mobilu. Je již téměř půlnoc a lidi tady kolem mají strach. V čem žijeme? Nedovedete si to ani představit. To se musí zažít. Do rána nebudeme spát. Fotky jsou v příloze. Václav Princ


Tak zněl úvod mailu, který nám dorazil v noci z 11. na 12. 8. 2015 do redakční pošty.


Od: xxxxx@seznam.cz
Komu: redakce.ceskobudejovicky@denik.cz
Datum: 11. 8. 2015 22:25:22
Předmět: Fwd: požár


Vážený pane šéfredaktore!


Když jsem byl u Vás asi před rokem a chtěl jsem s Vámi mluvit, nešlo to. V roce 2010 jsem kandidoval ve volbách do parlamentu za politickou stranu Občané.cz a inzeroval jsem v Deníku. Zveřejnil jsem foto obrovské skládky pneumatik a odpadu z procházky kolem vojenského prostoru v Hůrách pod Rudolfovem.

Tenkrát jsem sděloval voličům, jestli nechcete, aby to takto vypadalo v ČR, tak volte stranu ObčanéCZ.

A právě dnes a právě teď ve 21.30 hod, a dále do rána skládka rakouského odpadu v bývalém vojenském prostoru hoří. Na České Budějovice se valí obrovský černý jedovatý dým.

To je politika ČR! Nepořádek, neprávní stát, sdělovací prostředky nechrání občany, přisluhují mafiím, které ovládají politiku ČR.

Jsem z toho zděšený. Co bude dál? Tady ve Vrátě, kolem mého domu, je to právě jako na Václaváku, rozhlas hlásí nevětrejte. Ve vzduchu jsou jedovaté zplodiny. V bytě mám 28°C.

Mám pro Vás další zprávy o tom, jak pracuje současná byrokracie, parlament, policie, státní zastupitelství, které kryjí zločiny posledních 20 let. Už jste také o privatizaci Mototechny v Deníku před lety psali. Mototechna dnes neexistuje a její bývalé sklady jsou jen kilometr od současného požáru. Tím Vám chci sdělit, že je každý kilometr v této zemi v hrozné situaci. Jak dlouho budete sloužit současnému neprávnímu režimu?


Václav Princ


 

Guardian: Válečné hry NATO a Ruska přibližují k totální konflikt!

$
0
0
Cvičení jsou reálným rizikem vzniku války
Vojenská cvičení Ruska a NATO jsou jasně zaměřena k přípravě na plnohodnotnou válku, konstatují analytici centra European Leadership Network.Centrum zveřejnilo zprávu s názvem „Příprava na nejhorší: Připravují vojenská cvičení Ruska a NATO možnost války v Evropě?" Odborníci analyzovali cvičení ruských jednotek, které se konalo v březnu tohoto roku za účasti 80 tisíc vojáků a cvičení NATO v červnu, jehož se zúčastnilo 15 tisíc vojáků z 22 zemí.
Zároveň tato cvičení posilují již značné napětí mezi Ruskem a Západem a zvyšují riziko totálního konfliktu, uvedl The Guardian sice jednoduchý, ale o to děsivější důsledek.

„V obou případech je zřejmé, že každá strana, která provádí cvičení, zvažuje nejen možnost druhé strany, ale s největší pravděpodobností přemýšlí o plánech vedení války," uvádí se ve zprávě. Zdůraznila, že zatímco mluvčí mohou hovořit, že se cvičení provádí proti hypotetickému protivníkovi, „Rusko se připravuje na konflikt s NATO a NATO na případnou konfrontaci s Ruskem".

Odborníci z centra Evropské Leadership Network varovali, že vojenská cvičení „ jsou považována každou ze stran za provokaci, a živí tak růst nedůvěry a nepředvídatelnosti". „Všichni se zaměřují na základ cvičení jakožto hlavní odstrašující metodu. Provází je však negativní jev – právě tato cvičení ovlivňují míru rizika," konstatoval ředitel centra Ian Kearns.

National Interest: USA a Rusko si nemusí všimnout, že začala válka

„Je životně důležité, aby se posílily kontakty mezi NATO a Ruskem zvláště s ohledně plánů a grafikonů vojenských cvičení," uvádí zpráva. Tak by bylo možné vyhnout se eskalaci napětí a snížení možnosti neúmyslné kolize. Do předávání informací o připravovaných cvičení by se měla zangažovat OBSE, navrhuje zpráva centra.

Kromě toho autoři radí jak Rusku, tak i NATO, aby zvážily výhody a nevýhody rozsáhlých cvičení v příhraničních oblastech a „zdrženlivost v jejich měřítku".
První zprávy,Jiří Kouda

ČNB v cizích službách dále škodí

$
0
0

Josef Mrázek
13. 8. 2015 

Trvalou vadou naší ekonomiky je kurzové podhodnocení české koruny, kterému se dosud nikdo nepokoušel čelit, a zmenšovalo se jen samo vlivem křiklavého nesouladu kurzu a hodnoty koruny. Tuto přirozenou tendenci narušovala ČNB intervencemi, které vypadaly jako opovážlivé spolčení s vývozci, a byl to pravý opak toho, co by soudný člověk považoval za vhodné. 


Byly to však drobnosti proti masivnímu útoku proti koruně, který v rozporu se svým zákonným určením provedla ČNB v roce 2013. Nebylo podáno žádné pro národ přijatelné zdůvodnění tohoto nepřátelského aktu vůči ČR. Nenechme si namluvit, že kritici intervence nerozumí ekonomice, a hledejme motivaci, kdo z toho měl prospěch.

V článku www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum-371656 je vysvětleno, jak jsme se dostali do stavu, kdy česká koruna byla proti euru a dolaru ještě v roce 2013 podhodnocena tak, že poměr směnného kurzu a kurzu stejné kupní síly byl 1.6. Podhodnocení bylo dříve ještě mnohem větší, podle zprávy OECD z roku 1995 to bylo 3.5 proti německé marce a zvolna se zmenšovalo, ale v listopadu 2013 byl velkou intervencí ČNB poměr těchto kurzů opět zvětšen na zhruba 1.76. Tím došlo k náhlému znehodnocení všech korunových vkladů i hotovosti držené v korunách o asi 10% ve vztahu k euru a dalšími intervencemi je zajišťováno, aby se tento nepřirozený stav samovolně, to jest tržně, nemohl zlepšovat. První intervencí dosažené relativní znehodnocení kurzu o 10% proti stavu bez zásahu se tak dále zvětšuje. Intervence také snížila platy, důchody a sociální dávky vyjádřené v eurech o zmíněných 10 a více procent. Jejich kupní síla při uplatnění na domácím trhu se snížila podstatně jen u zboží závislého na dovozu. Jen malé zvýšení korunových cen domácí produkce znamená, že ceny vyváženého zboží a služeb se při účtování v eurech jeví jako ještě více dumpingové. To usnadňuje odbyt, ale zároveň se kumuluje umělým znehodnocením koruny způsobená ztráta tak, že jen za rok 2014 dosáhla 360 až 400 miliard korun. To je v korunách vyjádřená hodnota toho, o co méně dostaneme při zkaženém kurzu koruny za eura utržená za exportovanou roční produkci.

Vláda se chlubí tím, že hrubý domácí produkt, vztažený na 1 obyvatele, stoupl. Snad je to pravda, ale určitě to není úspěchem a už vůbec ne potvrzením správnosti intervence ČNB. Dumpingové ceny možná umožnily zvětšení objemu zahraničního obchodu a tím i růst produkce vyjádřené, jak je to obvyklé, v jednotkách nezávislých na kurzu místní měny. Ale, jestliže intervence vyvolala růst produkce o 3% a způsobila, že se za ni dostalo o 10% méně, můžeme konstatovat, že umožnila, abychom více pracovali a méně za to dostali. Trochu ze zmenší nezaměstnanost. Z části nezaměstnaných se stanou špatně placení zaměstnanci. A tím se dostáváme k dalšímu významnému problému naší ekonomiky, a to je nesprávně nízká cena práce.

Stručné vysvětlení, jak došlo k tomu, že jedním z následků špatně provedené transformace je nesprávně nastavená cena práce v ČR, je v článku www.hv-ceskyraj.cz/?p=10440 . Chyby transformace, ztráta výrobních závodů, špatné vyjednávání atd. jsou také příčinou toho, že máme hrubý domácí produkt vztažený na jednoho obyvatele nižší, než Německo nebo Rakousko, ale tím se dá zdůvodnit jen část rozdílu průměrné mzdy v ČR a v těchto státech. Zatím co HDP na hlavu je v těchto sousedních státech asi 1.5 krát vyšší, průměrná reálná mzda je zde při zohlednění rozdílných cenových hladin asi 2.3 krát vyšší. Z toho vyplývá, že za stejný výkon je v Rakousku zhruba 1.5 krát větší odměna. Zaměstnavatelé v ČR si ponechávají třetinu mezd, které by měli zaměstnancům vyplácet. Neprodávají o to levněji, ale tato třetina je bezdůvodným ziskem navíc. Většinou odchází na konta zahraničních majitelů a akcionářů.

Ani s tímto trvalým poškozováním obyvatelstva ČR se nikdo nepokusil něco udělat. Vypadá to, že naše vlády nic nepodnikly vlivem neschopnosti, nebo jako služebníci těch, kterým se hodí udržovat ČR v postavení vytěžované kolonie. Dejme to do souvislosti s intervencí ČNB. Ukázali jsme si, proč tento čin poškozuje ČR a v čím zájmu kroky ČNB jsou. Doplňme to vyvrácením falešného zdůvodnění, které Rada ČNB vydala. Prý bylo nutné zabránit klesání cen. Klesání cen se lidé neobávají, ale následků činnosti ČNB ano. Jestli se ale měla způsobit mírná inflace, potom měla ČNB doporučit zvýšení mezd, které by se částečně promítlo do cen. Nástroje na to jsou. Dostatečné zvýšení minimální mzdy, zvyšování mezd v oblasti vlivu státní správy, soukromý sektor by byl nucen se přidat.

O podstatě opatření ČNB pojednává článek www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum-371526 . Pomocí vydání nepodložených, brzo již 300 miliard Kč, jsou vyvolány a do zahraničí směrovány ztráty v řádu stovek miliard korun ročně. Jediným kladem této akce je, že ukázala, jak jednoduché je získat kapitál potřebný k rozjezdu reformy mezd a platů. Rozdíl by byl ten, že tato reforma by nepožírala další peníze, ale vedla k ozdravění národního hospodářství, k nemalé žalosti MMF a ECB.

Na závěr vysvětlení pro čtenáře, kteří nevědí, že Ústava ČR neumožňuje, aby libovolný orgán zasahoval do činnosti ČNB. Rozhoduje totiž Rada ČNB, jejíž členy, včetně guvernéra ČNB, jmenuje prezident republiky. Pouze on může kohokoliv z nich odvolat, když by, například, porušovali zákon o ČNB. V něm je jako základní úkol ČNB uvedeno, že má udržovat stabilitu kurzu české koruny. Nemyslím, že násilná skoková změna kurzu pomocí masivní intervence a další svévolné kroky vedoucí ke ztrátě stovek miliard korun jsou v souladu s tímto ustanovením.

EU hrozí pobaltským státům za nacismus sankcemi

$
0
0
13. 8. 2015    zdroj
Evropská unie pohrozila Lotyšsku, Litvě a Estonsku uvalením sankcí v případě odmítnutí přijímat na svém území uprchlíky z Afriky a Asie, informuje portál "Politnavigator." Pokud pobaltské země odmítnou rozmísťovat na svém území uprchlíky, kteří zaplavili Evropu, Evropská unie pozastaví financování, na němž významně závisí jejich hospodářství.


Dříve uspořádali obyvatelé v lotyšském hlavním městě protestní akci, která se následně stala konfliktní kvůli kategorickým heslům. Protestující drželi transparenty s nápisy: "Ne genocidě bílé rasy!", "Pobaltí - Pobalťanům, Evropa - Evropanům, Afrika - Afričanům".

Uvádí se, že podobné události se konaly i v dalších pobaltských státech.

S evropskou migrační politikou nesouhlasí také místní politici, kteří považují rozdělení přistěhovalců "za nespravedlivé a neúčelné".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Turčinov odůvodnil stahování vojenské techniky do přední linie na Donbasu

$
0
0
13. 8. 2015         zdroj
Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Alexandr Turčinov vysvětlil navyšování množství vojenské techniky na Donbasu nutností upevnit obranu. Příslušné prohlášení učinil při obhlídce nových zbraní, které se Kyjev chystá přesunout do válečné zóny. Informovala o tom tisková služba rezortu.


"Formujeme v oblasti ATO (antiteroristická operace, tak je v Kyjevě nazývána bojová činnost na Donbasu - pozn."Lenta.ru") aktivní obranu posílením ozbrojených sil novými zbraněmi a technikou,"řekl Turčinov.

Zdůraznil, že Ukrajina neporušuje Minské dohody. Podle něj se nové dělostřelectvo, které je již na Donbasu nasazeno, nachází ve vzdálenosti předpokládané všemi dohodami. Turčinov zároveň poznamenal, že aktivní obrana předpokládá rychlé a účinné reagování.

11. srpna zástupce velitele sboru Ministerstva obrany samozvané Doněcké lidové republiky Eduard Basurin usvědčil Kyjev v přípravě na rozsáhlou ofenzívu. Prohlásil, že ukrajinské silové struktury navyšují počet vojáků a vojenské techniky v oblasti dotykové linie ve směru na Mariupol.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Jagland: Moldávie se může stát dalším horkým místem

$
0
0
13. 8. 2015    zdroj
Podle generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjørna Jaglanda by si měla vláda Moldávie pospíšit s reformami. Moldávie riskuje, že se stane dalším horkým místem na mapě Evropy, domnívá se Jagland. A dopady krize v této zemi mohou jít podle něj daleko za její hranice.


"Korupce bují a moc v zemi je stále ještě v rukou oligarchů, nízká životní úroveň vedla k tomu, že občané opouštějí zemi," píše Jagland v článku opublikovaném v The New York Times. Podle něj by si měla vláda Moldávie pospíšit s reformami, jinak bude země čelit vážné hospodářské krizi.

Jagland také dodal, že v posledních měsících došlo ke zhoršení vztahů Moldávie s Podněstří. Domnívá se, že rozsáhlý konflikt je málo pravděpodobný, ale "v takovém napjatém prostředí" se situace může vymknout kontrole.

Politik vyzval moldavské orgány, aby se poučily z událostí na Ukrajině. Radil, aby nezapomínaly, že v Kyjevě to všechno začalo nespokojeností obyvatelstva s činností vládních orgánů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Alexander Dorin: Další oběť Srebrenice?

$
0
0
Michail Stavrev
13.8.2015   Literární noviny

Švýcarský spisovatel srbského původu Boris Krljić, píšící pod pseudonymem Alexander Dorin, se věnuje analýze událostí ve Srebrenici. Nedlouho před 20. výročím událostí konce občanské války v Bosně byl zatčen.



Basilejská policie zasáhla 17. června, a to údajně kvůli drogám. Podle vyjádření svědků došlo k brutální domovní prohlídce, byt byl zcela zdevastován, byly vytrhány parkety, zmizely knihovny, audiovizuální archivy i počítačové vybavení. O celé události však média mlčí, dílčí zprávu podal německý Junge Welt. Ze švýcarského federálního ministerstva vnitra odkázali jeho redaktory na kantonální policii a úřad místního zastupitelství v Basileji, kde jim však bylo sděleno, že „tyto otázky nespadají do jejich pravomoci“. „Ve švýcarských ani lokálních kantonálních novinách nebylo o případu nic slyšet, což je velice zvláštní,“ sdělil Literárkám Dušan Šimko, slovenský spisovatel z Basileje. „Výjimkou byl článek v Tages-Anzeiger, víme toho opravdu velmi málo. Avšak určité levicové kruhy v Německu a Švýcarsku již shromažďují prostředky na Dorinovu obhajobu,“ dodal Šimko. „Ta droga měl být údajně canabis.“

A čím spisovatel a publicista Alexander Dorin tolik popudil? Nejvíce rozlítil své oponenty, když zveřejnil názor, že vůči Srbům zaujal západní svět pozici ne tolik nepodobnou jako vůči Židům před druhou světovou válkou -- uplatnil princip kolektivní viny a ocejchoval Srby jako méněcenný, dokonce genocidní národ. Dorinova vědecká práce čítá řadu knih, v nichž nashromáždil množství faktických připomínek k takovému výkladu dějin. Díky tomu se stal terčem rozsáhlé kritiky masových médií a politických kruhů nejen ve Švýcarsku.

Dorin se měl 7. července zúčastnit konference o Srebrenici v Bělehradě a v den výročí, 11. července, obdobné akce v Praze, která byla kvůli jeho neúčasti přesunuta na podzim. Peter Priskil z německého nakladatelství Ahriman Verlag, které vydává německé překlady Dorinových knih, vyjádřil nad celou událostí rozčarování: „Spolupracuji s Alexaderem Dorinem již patnáct let, ale verze o drogovém dealerovi, kterou nám švýcarské úřady předkládají, mi nepřijde příliš věrohodná. Dorin, kterého znám já, je mírný a klidný člověk se záporným vztahem k alkoholu, vegetarián a nekuřák.“
Alexander Dorin se svou knihou, která vyšla česky pod názvem 'Srebrenica, příběh politicky korektního rasismu aneb Největší lež v Evropě od konce 2. světové války'

Dodonova práce opravdu nejeví známky „požití canabisu“, naopak. Je velice střízlivou a fundovanou studií. Dorinova kniha Srebrenica, příběh politicky korektního rasismu, vyšla v roce 2013 také česky. Autor nashromáždil řadu svědectví a dokumentů, citací z tisku i vyjádření jednotlivých politiků. Snaží se podat lidem v západní Evropě reálný obraz jugoslávské společnosti v době občanské války. Neidealizuje nikoho.

Dorin počet obětí ve Srebrenici uvádí 2080 (podle zprávy lékaře Zorana Stankoviće), když šlo většinou o vojáky padlé v boji na obou stranách. Nezpochybňuje vendetu ze strany Srbů po dobytí města, ale přísně koriguje její rozsah – mezi mrtvými bylo nalezeno 360 šátků na zavazování očí nebo svazujících pout. Zároveň hledá příčinu této tragédie, upozorňuje na to, že muslimští ozbrojenci operovali ze Srebrenice, která měla být demilitarizovanou zónou OSN, ale ve skutečnosti sloužila k jejich krytí.

Celá oblast se stala v zimě roku 94/95 cílem mohutné ofenzivy bosenských muslimů, kteří porušili příměří ve snaze ukrojit -- před nadcházející mírovou konferencí v Daytonu -- co největší území na východě Bosny. Tato operace skončila jejich drtivou porážkou, ale zcela zbytečně prodloužila válku, přinesla nebývalou krutost a zmařila spoustu životů. Následkem byl i pád Srebrenice, kterému však předcházely masakry srbského obyvatelstva, o kterém dnes média účelově nemluví. Počet srbských, většinou civilních obětí, ze strany muslimských jednotek byl podle Dorina 3287, srbský deník Večernije novosti vydal 30. června 2005 (u příležitosti desátého výročí) přílohu s jejich kompletním jmenným seznamem. Dokumentaci těchto zločinů předložila srbská strana už v době války ve zprávě pro generálního tajemníka OSN, dodnes však nebyly vyšetřeny. Naser Orić, velitel 28. muslimské divize operující ze Srebrenice a devět jeho nejbližších spolubojovníků byli „za tyto činy“ vyznamenáni nejvyšším řádem muslimské armády, Zlatou lilií.

„Nejzvláštnější na tom je, že Dorina zatkli prakticky ve stejnou chvíli, kdy v Ženevě pouta zaklapla na rukou Nasera Oriće,“ říká Peter Priskil. „Ihned po jeho zadržení jsem mu poslal e-mail, ale na ten mi už nikdy neodpověděl. Švýcaři se tímto snaží vzbudit dojem neutrality, zatkli Srba i muslima.“

Ze Švýcarska byl ale Orić vydán do Sarajeva, místo do Bělehradu, kde se měl podle mezinárodního zatykače zodpovídat, a nakonec skončil v „domácím vězení“. O Dorinovi se neví prakticky nic. Jeho právní zástupce se zatím snaží domoci jeho majetku – archivu, poznámek, audiovizuálních záznamů, počítačů. Marně.

Zatímco skutečné boje jsou již dvacet let minulostí, mediální válka o Srebrenici pokračuje v plné palbě i na úrovni jaderných mocností v RB OSN. Proč? Urputná snaha vydávat politiku Západu v Bosně za úspěch, je zoufalou touhou prezentovat v médiích alespoň nějaký úspěch. Lidé jako Alexander Dorin jsou Don Quijoty bojujícími osamoceně s větrnými mlýny masových médií a politických struktur.


Mezinárodní petice za propuštění Alexandra Dorina je k podpisu ZDE.

Retro: Krvavé oleje

$
0
0
Jana Lorencová 
14. 8. 2015  Outsidermedia
 


19. července 2008
Jak to všechno začalo

Pracovala jsem tenkrát, v roce 1993, v redakci deníku Telegraf a připravovala jsem článek pro titulní stranu. Nějak se mi nedařilo. Všechno, co jsem na téma, dohodnuté se šéfredaktorem, napsala, mi připadalo bezútěšně slabé, špatné a nepřesvědčivě formulované. ...



Mělo to být několikáté pokračování série reportáží o podvodech s kalifornskými žížalami na principu letadla. Nakonec jsem se rozhodla, že to risknu a zkusím najít jiné téma. Zalistovala jsem v telefonním seznamu a hledala nějakou, jakoukoli instituci nebo firmu, kde bych se mohla něco zajímavého dozvědět. Zastavila jsem prstem na názvu Oblastní celní úřad, náměstí Svatopluka Čecha. Náhoda? Ale každopádně to byl asi právě tento okamžik, který rozhodl o obsahu mnoha desítek reportáží se společným jmenovatelem. Dovozy nezdaněné nafty, označené jako lehký topný olej.

Vytočila jsem číslo a za necelou hodinu jsem seděla v prostorné kanceláři a pilně zapisovala poznámky o dalších kamionech cigaret, které severomoravští celníci zadrželi a o tom, kolik se dá vydělat na každé krabičce, když není přihlášená k proclení. Nic moc, říkala jsem si v duchu, ale pořád to je lepší než žížaly.

Do kanceláře vstoupil po chvíli další celník. Poznámkový blok si položil na stůl v čele místnosti. Představil se a poslouchal závěr rozhovoru o cigaretách. Když jsme skončili, chtěla jsem se rozloučit a odejít. Muž se ale pohledem domluvil se svým šéfem. Ten se omluvil neodkladným jednáním na jiném pracovišti a odešel. Zároveň s ním odešli dva celníci, kteří mi poskytli informace o zátahu na kamiony s cigaretami. Zůstala jsem v kanceláři s mužem, který tam přišel jako poslední.

„Musím se vám omluvit, že jsem vás zastavil na odchodu. Asi spěcháte zpět do redakce. A vlastně ani nevím, jak mám začít,“ prohlásil. „Píšete občas dost drsné věci. Máte strach?“

„Strach? Ne, proč a čeho bych se měla bát? Kdybych měla strach, tak ty věci nedělám,“ odpověděla jsem tenkrát s nechápavým úsměvem.

„No, já jsem četl pár vašich věcí a musím říct, že odvahu asi máte.“

„Co na to mám říct?“ běželo mi hlavou.

„Víte, já bych vám chtěl povyprávět něco, co vás asi trochu vyvede z míry. I přes to, co už o různých finančních skandálech víte,“ pokračoval celník, „tohle se asi vymyká všemu, na co jste kdy narazila.“

Uvědomila jsem si v tu chvíli, že ten celník se něčeho bojí, protože mluvil téměř šeptem.

„Víte, tady jde o obchod, při kterém stát přichází o miliardy, možná dokonce o desítky miliard.“

Nevěřila jsem. Dokonce jsem si na chvíli myslela, že se ten muž naproti mně zbláznil.

„A jak k tomu dochází?“ zvolila jsem taktiku zdvořilého a trpělivého posluchače. Bylo ale jasné, že mne okamžitě prokoukl.

Už mne nezdržoval. Vstal a řekl něco jako „No, to je škoda. I vaše, možná. Ale na druhou stranu, třeba vás to rozhodnutí zachrání. Já jsem na vás ale spoléhal. Zdálo se mi, že právě vás to zaujme okamžitě. Jde o dovoz velmi zajímavého zboží. Mají se z něho vybírat daně do státní pokladny, ale nevybírají.“

„No dobře, a státní orgány s tím nic nedělají?“

„Ne. Naopak, všechny instituce, které by to mohly zastavit, to kryjí.“

„Proboha a proč?“

„Protože státní instituce, to je jen pojem, barák, úřad, ale v tom úřadě sedí lidé a ti lidé, aspoň většina z nich, mají rádi peníze, hodně peněz.

„A jaký je princip?“

„Mám to brát tak, že vás to zajímá? Jestli ne, tak to zastavte, protože pak bude pro vás lepší, když budete vědět co nejmíň. To opravdu není žádná pohádka, i když to tak možná bude znít!“

„Tak dobře. O co jde? Kolik mi zabere času zpracování?“

„No o tom bych zatím raději moc nemluvil. Rámcově snad měsíce. Jestli z toho neutečete. A nechci strašit, ale taky jestli ve zdraví přežijete, a jestli přežiju já. Zapálíme si?“

Celník mi nabídl cigaretu. Už ze zvyku jsem sjela pohledem krabičku, jestli je okolkovaná.

„Takže jdete do toho? Objednám kávu, nejspíš pořádný kotel a velký popelník, tohle povídání nebude na půl hodiny.“

Když jsem opouštěla budovu celní správy, byl večer. Šla jsem noční Ostravou jako ve snu. První, co jsem si uvědomila, bylo, že celníkův strach má opodstatnění. Druhý pocit byla nezřízená radost. Jestli se to všechno, co jsem se právě dozvěděla, potvrdí, a této chvíli už jsem nepochybovala, že ano, pak je to případ, který potká jednoho novináře z tisíců a jenom jednou za život.

V duchu jsem třídila myšlenky a přemýšlela, co budu s tím vším dělat. Bylo mi jasné, že především musím ještě teď večer dát na papír přehled toho, co jsem se právě dozvěděla. Popravdě řečeno, nebyla jsem z toho moc moudrá. Celní sazebník a čísla v něm, položky a podpoložky, vysvětlivky a dodatky k vysvětlivkám, to bylo pro mne tenkrát něco jako jazyk obyvatel cizí planety. Přitom to byla alfa a omega všeho, o čem jsme celé ty hodiny mluvili.

Mnohem později mi došlo, co všechno ten muž tenkrát, někdy v polovině roku 1993, riskoval.

Co riskuju já, mi došlo už za pár dnů.

Mám v hlavě spoustu informací a nevím, co s nimi. Nejlogičtější se mi zdá navštívit policii a zjistit, jestli se dovozy, o kterých se mnou celník hovořil, vyšetřují. A taky někde zjistit, jaké zákony v této oblasti vlastně fungují. Vůbec nic o tom nevím. Trvá to pár hodin než se s policisty domluvím na návštěvě. Nakonec vstupuji do budovy Krajské správy policie v Ostravě. V místnosti přeplněné papíry a nejrůznějším nábytkem na mě čekají tři muži. Schůzka trvá asi čtyři hodiny. Před sebou mám položený magnetofon, který je mi ale úplně k ničemu, protože všechno, co v místnosti zazní, je vysloveno šeptem. Šepot je vůbec nejcharakterističtější projev všech, kteří přišli tenkrát s nezdaněnou motorovou naftou neboli LTO do styku a hovořili se mnou o tom. Vlastně šeptali. Všichni. I policisté. Chvílemi mám pocit, že musím prolomit spikleneckou atmosféru, která v místnosti vládne. Nedaří se mi to. Během rozhovoru, který byl z mého pohledu o ničem, vstupuje do místnosti ředitel KS PČR Jan Varga. Zjišťuje, o co se zajímám a jednoho z policistů odvádí s sebou pryč. Když se policista asi po čtvrthodině vrací, je jasné, že moje návštěva brzy skončí. Ostatním dává najevo, že bychom měli končit.

Opouštím místnost o nic moudřejší než jsem do ní vstoupila. Hledám vysvětlení pro to, proč všichni pořád šeptají. Napadá mě jenom, že se asi taky něčeho bojí. Z útržků zachycených na magnetofon si později ověřuji, že toho ale věděli minimum. Anebo věděli, ale neřekli. Vycházím z budovy krajské správy a chcí namířit ke svému autu, které mám zaparkované na protější straně ulice. Ze zvyku se podívám nejprve doleva, jestli něco nejede. Ve vzdálenosti několika desítek metrů stojí švestkově modrý favorit. Nový lak svítí na dálku. Sedí v něm tři muži. Vstupuji do vozovky bez nejmenšího pocitu ohrožení. Udělám tři, čtyři kroky a když otočím hlavu vlevo, vidím, jak se na mě řítí. První, co mně bleskne hlavou, je pro mne neuvěřitelná rychlost, kterou to auto během několika vteřin vyvinulo. To mě ještě nenapadlo, že skončím pod jeho koly. Vzápětí přichází náraz…

Další ukázky z knihy najdete zde

Knihu Krvavé oleje si můžete objednat zde

Rozhovor s Janou Lorencovou

Velké varování od člověka, který má zkušenosti s francouzskými muslimy. V České republice to prý může být brzy velmi drsné

$
0
0




14.8.2015  ePortál

Pan Vítězslav jezdí přes dvacet let v kamiónu. Žil ve Spojených státech a osm let v Paříží, nyní je jeho druhým domovem severní Anglie. Pro ePortál.cz vylíčil své dlouholeté zkušenosti s muslimskými přistěhovalci ve Francii a konstatuje, že by rád naivním příznivcům multikulturalismu v České republice otevřel oči.


Pan Vítězslav se podivuje nad nadšením českých aktivistů požadujících bezpodmínečné přijímání muslimských uprchlíků, sám s nimi totiž příliš dobré zkušenosti nemá. „Žil jsem v Paříži mezi lety 1993 a 1996. Tehdy byl Arab s nožem v ruce na Place de Clichy to nejmenší zlo, co mohlo toto město potkat. Ovšem dnes jsou tam gheta, která jsou fakticky státem ve státě. Ani policisté tam už raději nejezdí. Za prvé z obav o vlastní život a za druhé by stejně nebyli schopni nic vyřešit.“, říká pan Vítězslav, který je ženatý a má tři děti. Podle jeho názoru jde o populační problém, který Francie značně podcenila. „Dnes je údajně ve Francii asi pět miliónů muslimů a bude hůř. Soužití tak odlišných kultur, jako je ta evropská a africká prostě nefunguje,“, míní pan Vítězslav
Foto: AP



„Stačí, když se na sídliště v Bezons do paneláku nastěhuje rodina z Afriky. Je úplně jedno, z jaké země. Za nedlouho je celé patro v domě prázdné. Ten zápach, křik a nepořádek normálně člověk nevydrží a je nucen se odstěhovat. Do půl roku tento osud postihne celý dům. Za rok se dostane do problémů celé sídliště. Své děti se totiž bojíte pouště ven. Nemůžete si vzhledem ke kriminalitě pořídit nové auto či psa. Na to rovnou zapomeňte.“, vypráví ze svých zkušenosti pan Vítězslav a dodává, že postupně začnou upadat také obchůdky v blízkém okolí. „Párkrát tam tito přijdou a požadují zboží na dluh: Když majitel odmítne, nadávají mu do rasistů a navíc jej oloupí a vyhrožují smrtí. Raději tedy mlčíte a vyhovíte jim.“, uvádí pan Vítězslav.

Do třech měsíců podle zkušeností pana Vítězslava takový majitel obchodu zkrachuje a zůstanou mu jen dluhy. „Potom z takového místa raději odejdete a oni vyrabují to, co tam po vás zbylo. Do několika málo let potom ovládají kompletně celé okolí, kde před jejich příchodem žilo spokojeně třeba i deset tisíc lidí.“, tvrdí pan Vítězslav a dodává, že zejména muslimové naprosto ignorují povinnou školní docházku. „Své potomky rodiče učí doma a jejich výuka spočívá jen v memorování koránu. Nic víc ty děti neumí, jen se modlí a ve volných chvílích ničí vše, co ostatní vybudovali. Naše kultura jim nic neříká, nemají smysl pro krásu a nechápou, jak náročné je něco postavit či zorganizovat.“, vysvětluje pan Vítězslav.

Velkým problémem je podle jeho názoru zejména diametrálně odlišný pohled na pořádek a hygienu. „Odpadky vůbec neřeší a ty se pak válejí všude. Jsou zvyklí po sobě nechávat nepořádek. Potřebu vykonávají prakticky všude, třeba i ve výtahu nebo ve sklepě. Když jsem byl v Káhiře, viděl jsem za městem na chodníku ležet uhynulou krávu ve čtyřiceti stupních vedra. Jen ji normálně překračovali a nechali ji tam ležet
dál. V mnohém mi muslimská gheta připomínají ta romská v Čechách či na Slovensko.“, srovnává pan Vítězslav, ale zároveň dodává, že v muslimských ghetech jde na rozdíl od těch romských o život. „Cikán vás maximálně zbije a okrade. Kdežto v muslimských ghetech panují středověké praktiky.“, upozorňuje pan Vítězslav.

Vítězslav přidává také příběh, který se v lecčems podobá tomu, který byl nedávno zveřejněn ve Velké Británii. Pákistánský gang tam několik let sexuálně zneužíval britské školačky. Úřady měla podezření, ale raději nic neřešily, aby nebyly nařčeny z rasismu. „Šlo o mladé holky ve věku kolem čtrnácti let. Přistěhovalci je zatahovali do svých bytů, ale i sklepů a parků, kde je znásilňovali. Holky měly strach to doma či na policii oznámit. Pokud vím, tak pachatelé nebyli často ani dopadeni. Buď se vytratili, nebo se to kvůli strachu z pomsty přes úřady ani neřešilo. Postižené rodiny se raději odstěhovaly a dcery nechaly normálně porodit.“, vypráví pan Vítězslav, který znovu opakuje, že zejména přistěhovalci z řad muslimů nejsou schopni ani ochotni se přizpůsobovat pořádkům panujících v hostitelských zemích.

„Sex je pro ně jako pro chudší vrstvy obyvatelstva jedinou možnou zábavou. Muslimská populace v evropských městech roste geometrickou řadou. Jejich ženy chodí na veřejnosti zahalené. Muži jim jsou nevěrní je jim jedno, jestli mají pět nebo osm dětí. Nepoužívají antikoncepci a jejich ženy nenavštěvují gynekologa. Když přijdou do jiného stavu, tak prostě porodí a mlčí. Až přijde jejich čas, založí svoji politickou stranu a v politice začnou prosazovat změny v zákonech ve svůj prospěch. Všichni jim budou po vzoru toho majitele obchodu raději vycházet vstříc. Tato nepříliš optimistická situace bohužel vládne na většině území jižní Francie.“, stěžuje si pan Vítězslav.

„V USA je situace s muslimy přece jenom lepší. V roce 1970 jich tam žilo okolo sto tisíc, před sedmi lety asi devět miliónů. Mají ovšem velký problém se dostat před imigrační úřad. Rovněž Austrálie nastavila podmínky pro přistěhovalce velmi dobře.“, říká pan Vítězslav s tím, že nejvíce je ohrožena Evropa. „Muslimové to k nám mají nejblíž a my je sem pouštíme desítky let jako Trojského koně. Vůbec jsme se nepoučili z naší historie. Viděl jsem za posledních dvacet let mnohé a rád bych některým naivním aktivistům otevřel oči. Obávám se však, že je to marné. Buď budu za blázna, nebo mě budou ignorovat. Je třeba, aby se všechny evropské národy spojily, samostatně nic nevyřešíme. Potřebujeme převzít systém z USA. Tam neřeší, jestli se uskutečnil teroristický útok v Kalifornii nebo Floridě. Prostě byla napadeny Spojené státy a hotovo.“, přeje si pan Vítězslav.

Za důležité otec tří dětí Vítězslav považuje, aby do svých řad Evropská unie nepřijímala země jako je Albánie, Kosovo a Srbsko, kde žije početná muslimská enkláva. „Do Evropského parlamentu by se tak dostali muslimští politici a začali by prosazovat zájmy své komunity. Přesně na tento okamžik radikální muslimové čekají.“, míní Vítězslav. V neposlední řadě by měly evropské vlády vytvářet pro mladé rodiny dotační fondy. „Prostě proto, aby neměly mladé rodiny obavy z toho, že neuživí své děti. Když chce náš ministr jednu miliardu pro utečence, měl by za tyto peníze místo toho podpořit budoucí matky dětí.“, vyzývá Vítězslav.



Převzato z http://eportal.parlamentnilisty.cz

Kdo je vlastně Tomáš Halík?

$
0
0

kdo-je-vlastne-tomas-halik
Daniel Solis
14. 8. 2015

Předkládáme čtenářům skutečný životopis Tomáše Halíka, který se u mnoho naivních lidí těší jakési neopodstatněné oblibě. Není divu, neboť se zde jedná o mazaného odborníka na manipulaci a „sociální“ neboli operativní psychologii (jak ji vyučovala svého času německá Stasi ve Postupimi.

Halík slouží velmi temným kruhům, ke kterým také patří tzv. Rhodesovi stipendisté (Templeton, Woolsey, Clinton, McFaul…). Nebylo by s podivem, kdyby Halík v naší zemi zastupoval pod falešnou rouškou duchovního a intelektuála, mimořádně zrůdnou agendu cílenou na manipulaci světového společenství ve prospěch úzkého kruhu „vyvolených“. Je na čase, aby veřejnost prozřela a seznámila se s pravdou o tom, co je Tomáš Halík skutečně zač – nebezpečný manipulátor bez páteře a jakýchkoli skrupulí.

T. Halík je synem otce, který v roce 1918 demonstrativně vystoupil z katolické církve a od roku 1945 do roku 1953 pracoval na Ministerstvu informací (de facto ministerstvu cenzury), tedy v nejhorších letech, kdy byla tímto úřadem naprosto zlikvidována svoboda tisku a svobodného projevu. V roce 1954 (sic!) se Halíkův otec stává editorem díla Karla Čapka, tedy v době, kdy Čapek byl komunisty považován za nepřátelského spisovatele. Kde se vzala ta vyvolenost?
Sám Tomáš Halík pak dílo otce vydává v roce 1976. Kdo asi tak mohl v době tvrdého normalizačního utahování šroubů publikovat? Režimu nepřátelské osoby rozhodně ne!
Halík v roce 1972 píše svou v podstatě jedinou samostatnou „odbornou práci“, a to „Křesťanství jako utopie“. Byl za ni oceněn Ústavem ateismu. Podle svých slov však konvertoval koncem 60. let ke křesťanství. Co mu tedy lze vlastně věřit?

Halík v roce 1972 píše svou v podstatě jedinou samostatnou „odbornou práci“, a to „Křesťanství jako utopie“. Byl za ni oceněn Ústavem ateismu. Podle svých slov však konvertoval koncem 60. let ke křesťanství. Co mu tedy lze vlastně věřit?


Normalizační kariérista

Normalizační politika KSČ tvrdě postihuje odpůrce, zejména však reformní komunisty. Rozsáhlé personální čistky se týkají zejména organizací, které umožňovaly vycestování do zahraničí a které byly pod tvrdou kontrolou StB. Vyhození jsou nahrazováni lidmi, kteří jsou ochotni – pod heslem „není čas na hrdinství“ – sloužit novému režimu.

Halík neváhal a zaměstnal se v letech 1972-1975 v Chemoprojektu! (V této instituci se bez vědomí StB nevyčural ani vrátný – zahraniční úkoly, moře citlivých údajů). Zároveň přednášel v Chemapolu („proslulý“ podnik zahraničního obchodu).

V roce 1975 Halík povýšil a začal pracovat jako psycholog (doklady o tomto jeho vzdělání chybí) na Institutu Ministerstva průmyslu České socialistické republiky, kde připravoval vedoucí! kádry (de facto řadu polistopadových tunelářů). Zůstal tam až do roku 1984. Během této doby publikoval s jistým Kuchyňkou práci, která posloužila mj. i Vysoké škole SNB. Ale i tady se v podstatě pouze připodepsal, neb koncepčně pracovat Halík nikdy neuměl.
Pak se stává psychterapeutem na Protialkoholním oddělení Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice UK, kde přečká až do převratu.
Halík odsouhlasil posrpnovou politiku strany a agilně plnil vše, co komunistům na očích viděl. Zastupoval vedoucího Brigády socialistické práce, byl důvěrníkem ROH, absolvoval podnikové školení pro nestraníky a dvouleté studium stranického vzdělávání a dokonce vzorně zahajoval školení nestraníků.

V NDR absolvoval kurs soc. psych. výcviku. Zahrál si také roli psychologa ve filmu normalizačního režiséra Jireše (Katapult).
Odmítl podepsat Chartu 77, nikdy se neúčastnil žádného protikomunistického hnutí, nepodepsal žádný protistátní dokument. Jako údajně tajně vysvěcený kněz sloužil první mši v roce 1990. Proč tedy byl (jestliže byl) vysvěcen na kněze.


Po listopadu 89

Halík se pokouší intenzivně pronikat do církevního prostoru. Přímo do politiky nemluví, ale je známý tím, že neustále zkoumá, co kdo ví o jeho minulosti. Rád by dělal kariéru, ale bojí se svého stínu. Pro nové vedení církve je podezřelý ze spolupráce s StB, ale podobných podezření je všude kolem tolik, že mu v tomto ohledu nakonec nikdo moc pozornosti nevěnuje. Stane se generálním sekretářem České biskupské konference, prezidentem České křesťanské akademie, kterou založil prof. Zvěřina (Docházel přece před listopadem do podzemních teologických kroužků.) a učí na Katolické teologické fakultě. Pokouší se hezky po estébácku diskreditovat odpůrce prof. Wolfa coby psychicky nemocného člověka. Nakonec však musí opustit fakultu (jeho názory jsou v rozporu s učením církve) a je fakticky vyhozen i z pozice gen. sekretáře ČBK.
Soustředí se proto na „akademickou“ kariéru. Má totiž pocit, že se vrátí éra 1. republiky a on by mohl být oním profesorem, jenž má plat na úrovni ministra a zásadním způsobem hovoří do věcí veřejných. Postupně se tedy stane stane docentem a profesorem. Připíná si tituly a doufá, že v tom spočívá všechna moc a sláva. Je tu však jeden problém. Není schopen sepsat řádnou odbornou práci, jež by byla alespoň na domácí scéně respektována. Stane se tedy profesorem sociologie, aniž by kdo znal nějakou jeho seriozní odbornou práci, sociologický výzkum … Tváří se jako teolog a psycholog, ale důkazy nalézt nelze. Jde tak daleko, že nakonec sám sebe označí za filozofa. Při zoufalé úrovni analytického a syntetického myšlení Halíka, jeho neschopnosti vypořádat se s elementárním zákonitostmi přírodních věd, je tato sebeprojekce opravdu hodně tragikomická.

Nakonec najde východisko. Začne psát knihy o sobě, jež jsou protkány citáty moudrých (on sám si žádnými vlastními názory moc jistý není). Knihy a jejich překlady jsou bohatě dotovány (zejména z Německa, neboť Halík ostře hájí zájmy Sudetských Němců a EU a nadbíhá v Německu kdekomu), a tak nehrozí žádné riziko pro nakladatele. Kniha vždy vyjde za dotační peníze a Halík z ní dostane svůj příjem (jedna z odměn za veřejné politické vystupování). V knihách se neustále opakuje a vydává každý rok jednu (jak pravil kritik: vždy se jedná o několikrát použité ponožky). Jednoho dne se osmělí a trik vyjde. Přihlásí své knihy jako odborné práce do tzv. RIV a díky tomu dostane na katedru FFUK velmi slušné peníze. Je to evidentní podvod po všech stránkách.

Halíkovi však akademická půda nestačí. Není to pořád ono. Žádné fanfáry, komže, trůny, o kterých tak často snil. Chce být politikem, minimálně prezidentem ČR. Co naplat, že všechny jeho minulostní politické úvahy mají mimořádně infantilní úroveň a jeho prognózy se svojí přesností blíží nule. Je sveřepě přesvědčen o své vyvolenosti. Halík tak dlouho olizuje Havlovi boty, až se dočká veřejně vyřčené věty: Halík by mohl být prezidentem. Od té doby podepisuje jakoukoli petici a dohání to, co jako slouha předlistopadového režimu zameškal. Rád by se zviditelnil i na toaletním papíru. Peníze také nezanedbává a napojí se zejména na penězovody z EU. Vystupuje kde to jen jde, zvláště na církevní i akademické půdě v různých zemích. Nikdo však neví, co tam říká a pro koho to dělá. Zpětná vazba chybí. Víme jen, že všechny jeho cesty jsou placeny a že Halík by nikdy nic neplatil ze svého (další jeho pozoruhodný charakterový rys).

Před rokem se v médiích objevily informace o Halíkově temné minulosti. Halíkovi přátelé zapracovali a tvrdě lobovali za to, aby mu byla udělena Templetonova cena. Zvláště si dali záležet, aby v odůvodnění byla pochválena jeho vylhaná předlistopadová minulost (Templeton sám se dal slyšet, že o Halíkovi nikdy neslyšel.). Dále je oceněna Halíkova práce na poli mezináboženského dialogu. Halík, kromě jednostranných řečí ex katedra, prakticky nikdy žádný mezináboženský dialog nevedl. Brání mu v tom faktická neznalost. Není prostě schopen obstát ve vyhrocené diskusi. Ve skutečnosti totiž nerozumí ani Islámu, ani svému oblíbenému budhismu. A přitom je to tak jednoduché. Nechť religionista konečně napíše odbornou práci. Cena je však doprovozena nemalou finanční částkou. A tak se jistě dočkáme nové odrůdy impotentního Fóra 2000, což je přehlídka ztraceného času a vyhozených peněz.
Halík se v podstatě neustále prezentuje a vnucuje veřejnosti sám. Když jej někam nepozvali a on si myslí, že by tam měl být, požádá oddanou služku, aby mu zařídila pozvánku, protože pak to vypadá, že byl chtěn. Zprávy o svých zahraničních vystoupeních si píše sám a žádá poté Českou křesťanskou akademii, aby tyto jeho zvěsti o sobě sama rozeslala na různé adresy a tím ji objektivizovala. Žena, která tak činí, nikdy na žádné podobné akci nebyla a poslušně na sebe bere odpovědnost za Halíkovu sebeprezentaci.

Halík tvrdí, že akcent na rodinu je nebezpečný a povzbuzuje fašismus (!). Důraz na pouhé občanství, tedy na atomizaci společnosti na jednotlivce, je naopak v pořádku. Halík tak hloupě glorifikuje sovětský model, kdy loajalita k státu byla důležitější než loajalita k rodině.Halík tak dnes prosazuje společnost, jež bude ovládána jeho nadnárodními chlebodárci.

Halík prosazuje multikulturní koncept, který opomíjí tradiční uspořádání naší společnosti. Zbaběle se vyhýbá praktické pomoci pronásledovaným křesťanům, nenávidí slovanské pravoslaví, ale úlisně řeší problémy muslimů v ČR.

Halík je na objednávku ochoten zdůvodnit cokoli proti našemu tradičnímu světu. Nejkřiklavější bylo jeho prosazování bombardování Jugoslávie. Stačilo, aby tento nehorázný zločin podporoval Havel a Albrightová. I v jiných případech však rád zmíní nutnost globalizace a papouškuje, co si zejména Jiří Pehe přeje. Rád volá do zbraně, ale když na něho někdo zadupe, rychle chameleonsky obrací.

Halík se tváří nadnárodně, normální vlastenectví má za neonacismus a fašismus 2. republiky a všechno české mu připadá malé. Opakuje: Neumíme si vládnout sami, a proto nám musí vládnout EU. Tváří se jako součást elit, které jsou nadřazeny místnímu obyvatelstvu. Je však pouhým otrokem oněch samozvaných elit.

Halík obdivuje bohaté a mocné (např. Bakalu). Sponzoroval jej mj. i syn bývalého předsedy vlády ČSR Korčák ml. Rád se nechává vozit limuzínou, působí mu rozkoš překračovat pravidla silničního provozu, neb si tak potvrzuje svojí výjimečnost (sám řídit neumí). Štítí se chudobných, i když o nich s nechutí občas slovo prohodí. Bojí se konfrontace s normálními muži, protože ví, že je psychicky i morálně slabý. Je zbabělý a svoje problémy řeší udavačstvím a kuloárním jednáním.

Halík se bojí konfrontace s lidmi, kteří fundovaně odporují jeho „myšlenkovému“ světu. Vždy utekl před podobnou diskusí, jelikož by vyšla najevo jeho nejistota a nevzdělanost. I při přátelské diskusi, v níž vystupují lidé jemu blízcí, a to v oborech, ke kterým se hlásí, víceméně mlčí, protože se bojí své nedostatečnosti.

Halík je relativně zdatný rétor, jenž nikdy nic relevantního neřekne, klouže po povrchu a vytváří zdání, že ví cosi, co ostatní nemohou postřehnout. V osobním kontaktu však překypuje materiálním konformismem a vulgárností. Jeho neustálé narážky na vliv zednářů mají zjevně působit dojmem, že je součástí mocných, kteří hýbou světem. Tento jeho komplex vytváří koktail: Čapek – pozůstalost – zednáři – jedináček – touha po výjimečnosti – narcismus – matka (o níž nechce mluvit) – touha po kariéře za každou cenu – uzavřenost – úzkost – strach z normálních lidí – nedostatek opravdových přátel – jednání za zády.

Halík se rád vydává za velkého znalce umění. Budiž řečeno, že tato část jeho budování image je mimořádně směšná. Halíkův vztah k múzám je toporný a školometský. Prezentuje to, co bylo tisíckrát řečeno, tedy tzv. prověřené hodnoty. Mne si stařecké strniště a banálně posuzuje umělecký svět od Beethovena po Čapka. Chtěl by být prostě vším.
Halík nerespektuje dogmata katolické církve (zpochybňuje např. posmrtný život Zmrtvýchvstání…). Proč tedy působí jako její kněz? Jaké je jeho skutečné poslání?

Halíkovo nejbližší okolí a několik zrcadel pravdy
Nejdůležitější osobou, se kterou to Halík táhne od 80. let, je jistá RNDr. Scarlett Vasiluková – Rešlová, CSc. (CSc. se udělovalo až po schválení KSČ.) Tato vdaná žena s Halíkem dlouho vytvářela tandem, starala se mu o domácnost a organizovala mu život. Byla to údajně emigrantka, ale před listopadem s ním klidně v ČSSR publikovala článek. Sama měla po listopadu politické ambice, ale byla z toho „pouze“ stáž na Michiganské univerzitě. Dle svých slov jela před listopadem do Říma, aby tam ovlivnila příští jmenování pražského arcibiskupa. V čí prospěch? I ona se katolické víře vysmívá, leč s „katolickým knězem“ Halíkem setrvává dodnes. Dle různých pozorovatelů se jedná o vynucený vztah. Kým?

P. Odilo Štampacha považoval Halík za „to nejsympatičtější Odilo“ a nějaký čas s ním bydlel. Tento samolibý člen dominikánského řádu, odešel ostentativně z katolické církve, veřejně se přiznal k zednářství a začal střídat církve jako boty. Hraje si na religionistu, nejraději se však také vyslovuje k politice, homosexualitě atd. Po teatrálním přiznání se ke svobodnému zednářství mu měl Halík vyhrožovat, že z něj udělají malou rybu. Kdo jsou oni ti, jež tak učiní? K O. Štampachovi existuje také inspirativní svazek StB.

K P. Reinsbergovi se Halík také velmi rád vztahoval, neb byl významnou předlistopadovou církevní autoritou. Halík ho však měl raději až po smrti. Vyprávěl o jejich krásném vztahu, leč farníci P. Reinsberga hovořili jinak. Halík byl pro něho obyčejný oportunista a mimořádně nafoukaný egocentrik.
Také by byl rád, kdyby jej chválil zesnulý P. Oto Mádr, poslední skutečný teolog české katolické církve. On tak však nečinil a považoval jeho narcismus, nafoukanost a nedisciplinovanost za vážnou charakterovou vadu. Halík se pomstil a pohrdavě napsal, že Mádr pocházel z malých poměrů, čímž chtěl dát najevo, že jeho původ je mnohem významnější. Kdo však Halíka zná zblízka ví, že je to buran, který se obléká jako švihák z NDR a na recepci umí překvapit nedůstojnou poživačností a neznalostí etikety. Hraje si na něco, co nikdy tento domažlický syn starých rodičů nebyl. Mádr byl ovšem šlechtic ducha a vysoce jej převyšoval intelektuálně i mravně.

Prof. P. Petr Piťha měl Halíka duchovně formovat. Výsledek: Halík pomlouvá Piťhu kudy chodí a nesrovnatelně vzdělanější, kultivovanější a duchovnější Piťha je velmi zklamán tím, co z jeho učně vyrostlo.










Velký bojovník proti Babišovi, Zemanovi a všem českým buranům prý odchází...a nebo ne?

$
0
0
Josef Provazník 
14. 8. 2015  ePortál

Jméno Pavel Šafr všichni jistě dobře znáte. Před několika měsíci založil Svobodné fórum a ještě před tím působil např. v čele časopisu Reflex nebo Blesk. Jeho kariéra však začala již krátce po převratu, když ve svých 26 letech vedl tehdy poměrně úspěšný Český deník. Před nedávnem se z něj stal z českých novinářů asi nejviditelnější bojovník proti Babišovi. V posledních týdnech zase ostře kritizoval nechuť Čechů k uprchlíkům a své spoluobčany proto s chutí označoval za burany.

Dle znění jeho včerejšího textu se však zdá, že svůj boj Šafr vzdává a stahuje se do ústraní. Už samotný titulek "Rozloučení" navozuje budoucí drama. Šafr hned v úvodu svého emotivního textu píše, že ukončí svoji veřejnou činnost. Důvodem je prý "hluboký smutek ze stavu české společnosti". Konkrétně jmenuje přímou volbu prezidenta a tvrdí, že Miloš Zeman je ostudou České republiky a naprosto prý zničil vazby naší země na civilizovaný svět.



Jako druhý důvod, jenž jej vedl k jeho rozhodnutí, jmenuje Šafr zásah policie na Úřadu vlády, po kterém padla vláda premiéra Petra Nečase. V této souvislosti kritizuje zejména činnost státních zástupců, kteří dle jeho mínění nesou hlavní zodpovědnost za likvidaci liberálního státu. Třetím důvodem, proč se Šafr rozhodl stáhnout do ústraní, je působení Andreje Babiše na tuzemské mediální i politické scéně a likvidace svobodných médií.

"Vrcholem absolutního úpadku je destrukce svobodných médií, kterou zorganizoval Andrej Babiš. Jsem hluboce znechucený tím, že Češi nechtějí veřejnou kontrolu moci. Je jim lépe, když média svoji kontrolní roli neplní. Mám moc rád tuhle zemi. Ale chci mít už klid.", napsal v závěru svého osobně laděného textu Šafr.

Zprávu o Šafrově odchodu publikoval např. i server Mediář s tím, že nereaguje na další dotazy a jeho mobilní telefon je vypnutý. Zajímavé ovšem je, že jeho text ze Svobodného fóra krátce po poledni zmizel a místo něj se tam objevuje jakýsi článek o uprchlících. Původní text je možné zobrazit jen díky "web cache". Část z něj přikládáme coby print screen výše. Šafr je známý tím, že snadno podléhá emocím a z fleku by mohl hrát role profesionálních plaček v Národním divadle. Patrně byl tedy jeho dojemný text jen jakýmsi chvilkovým úletem a snahou zajistit si nesmrtelnost.

Nyní Pavel čeká, že jej budeme prosit na kolenou, aby se vrátil. On je přece jediný slušný člověk mezi námi burany. On jediný vidí, co nám buranům zůstává vzhledem k našemu primitivnímu myšlení utajeno. Tak dobrá, udělejme mu radost a přistupme na jeho hru: Nuže, Pavlíku, prosím, vrať se! Bez tebe nelze zlosyna Babiše nikdy porazit. Stejně tak přece nemůžeš nechat ve štychu chudáky uprchlíky. Ti primitivní Češi je jistě hodlají rozsekat na maso. Zachraň nás, zapřísaháme tě! Dostatečně jsme si tě nevážili. Až nyní, když už jsi odešel, jsme zjistili, co v tobě ztrácíme. Vzlyk, fňuk. vzlyk, fňuk....

PS: Pavle, slíbil jsem vám na Facebooku nedávno, že jako tedy do smrti dobrý, ale to byl samozřejmě jen žert. Vám i dalším mediálním "moralistům ve zbrani", jako je Fendrych, Macháček, Palata či Tabery, se není možné přestat vysmívat. Za své nehorázné skutky prováděné v posledním čtvrtstoletí je výsměch to nejmenší, co si zasloužíte...

Český spor o imigraci

$
0
0
Adam Votruba
14.8. 2015 Zvědavec
Otázka uprchlíků a imigrantů vyvolává v České republice vášně. Na jednu stranu jsou zde obavy z přílivu cizinců, vyjadřované i na demonstracích. Na druhou stranu máme demonstrace podporující přijímání uprchlíků a v masových médiích čteme kritické články o údajně neuvěřitelné vlně xenofobie a rasismu. Na probíhající diskuzi je leccos zajímavého a některé její aspekty bych chtěl v tomto svém textu podrobit zkoumání.



Imigrace ze statistického hlediska

V první řadě se nabízí otázka práce se statistickými čísly. Zastánci přijímání uprchlíků opakovaně hovořili o tom, že přece není pro Českou republiku problém přijmout nějakých 1000 uprchlíků. To mají asi pravdu. Jenomže je zvláštní, jak může stačit přijetí 1000 uprchlíků, když v médiích se lze dočíst takové zprávy jako např., že srbsko-maďarské hranice překročilo jen za jeden den 1100 lidí nebo že do Itálie se přeplavilo za necelý týden 10 000 běženců.

Tato nesrovnalost by nás měla vést k pátrání po dalších číslech. Na stránkách iniciativy Islám v ČR nechceme je výše uvedené číslo 1000 zpochybňováno poukazem na to, že jde jen o podíl z konkrétní čtyřicetitisícové skupiny utečenců. Pokud by však byl přijat systém povinných kvót, znamenalo by to údajně, že Česká republika by byla povinna přijímat nějakých 20 000–30 000 imigrantů ročně.

Jak to je tedy ve skutečnosti? Je blíže pravdě údaj 1000 imigrantů za rok, nebo 25 000 imigrantů za rok?

Počty žadatelů o azyl v Evropské unii se v posledních letech zvyšují. Podle evropského statistického úřadu to bylo loni 625 000 osob (o 44 % více než v roce 2013) a letos za první čtvrtletí 180 000 osob.

Pokud by příliv imigrantů do Evropy byl od posledního zmíněného údaje konstantní a pokud by došlo k přerozdělování vztažené na počet obyvatel té které země a pokud by byli přijati všichni žadatelé, znamenalo by to, že Česká republika bude přijímat 14 500 imigrantů ročně, z čehož lze odvodit, že za nějakých 70 let zde bude 1 000 000 lidí cizího původu, z velké části ze zemí blízkého východu či z Afriky.

Je třeba dodat, že ve skutečnosti je v Evropě poslední dobou asi 55 % žadatelů odmítáno, takže poměrně by na Českou republiku připadlo 6 500 legálních přistěhovalců za rok. O potenciálním množství ilegálních imigrantů si zatím nelze udělat věrohodný obrázek.

Z uvedené úvahy vyplývá, že ani jedna strana neuvádí úplně věcné informace a fakta prezentují tak, aby vyhovovala jejich názorům. Dále je vidět, že otázka, kolik imigrantů může Evropa dlouhodobě absorbovat a integrovat, je nejen legitimní ale vzhledem k rostoucímu počtu žadatelů o azyl i aktuální.
Dobrá vůle, či povinnost?

Veřejná diskuze probíhá do značné míry z vyhrocených pozic. Na jednom pólu je implicitně přítomná nebo i otevřeně vyjadřovaná představa, že bychom měli přijmout všechny imigranty, kteří o to projeví zájem, na druhém pólu zaznívá teze, že toto je naše země a poskytneme-li někomu útočiště, je to jen naše dobrá vůle.

O těchto pozicích lze samozřejmě z filozofického hlediska diskutovat a snad by to bylo i žádoucí, po praktické stránce je však situace taková, že Česká republika přijala určité mezinárodní závazky, z nichž vyplývá povinnost poskytnout politický azyl oprávněným žadatelům. O tom, kdo je oprávněný žadatel, rozhodují české úřady dle platných zákonů. K obecně respektovaným pravidlům patří pochopitelně to, že o žadatele je třeba se postarat, dokud nebude jejich žádost odpovědně posouzena.

Pokud tedy protiimigrantské inciativy a zastánci konzervativních názorů stojí o to, aby Česká republika měla nad přílivem imigrantů plnou kontrolu, pak by měli v první řadě usilovat o to, aby se Česká republika uvedených mezinárodních závazků zbavila.

To, co levicoví liberálové označují za xenofobní proud, zdaleka není nějaká jednotná skupina lidí. Na jednu stranu se aktivizují v probíhající kampani extrémisté, na druhou stranu se k údajně xenofobním názorům hlásí i příslušníci standardních pravicových stran. Samozřejmě i názorově najdeme mezi těmito lidmi značné rozdíly.

Část lidí se vymezuje především proti imigraci z muslimských zemí, neboť považují islám za neslučitelný se západní demokracií. Tento moment stojí přinejmenším za povšimnutí, byť mnozí liberálové odmítají rozdíl mezi antiislamismem a klasickými fašistickými postoji uznat za hodný pozornosti – jde podle nich o totéž. Velmi aktivní skupinou, která vzbudila i značnou pozornost v médiích, se stala iniciativa Islám v ČR nechceme. Ta byla opakovaně označována za rasistickou, neb údajně obviňování celé náboženské či etnické skupiny za zločiny páchané jednotlivci je podstatou rasismu (Britské listy, 5. 6. 2015).

Ovšem podstatou rasismu je označování lidí za méněcenné podle jejich etnického původu, k čemuž je vhodné dodat, že etnický původ je z hlediska rasismu interpretován jako biologická kategorie. Odpor proti islámu je odporem proti určitému náboženskému světonázoru, proto ho při nejlepší vůli z hlediska pojmové analýzy nelze zahrnout pod termín rasismus. Měl by být spíše srovnáván antikomunismem, antifašismem či bojovným ateismem, neb se nezaměřuje ve svých myšlenkových východiscích na lidi, ale na ideologii.

Ačkoliv některá obvinění, jež zazněla na adresu IvČRN v médiích, jsou z logického hlediska postavena na falešných argumentech, přesto není pochyb, že webové a facebookové stránky, které tato iniciativa provozuje, naplňují podstatu činu šíření nenávisti vůči určité náboženské skupině. Tento aspekt zmíněných stránek podle mého soudu velice přesvědčivě analyzoval Šádí Shanaáh v týdeníku Respekt (30. 7. 2015). Jde zejména o neověřené falešné informace, které slouží k vytváření negativního obrazu muslimů, a také skutečnost, že se autoři stránek nedistancují od nenávistných výroků svých fanoušků.

Jistě si lze představit antiislamismus jako určitý politický názor nesouhlasící s principy jednoho konkrétního náboženství, ale v případě IvČRN jde spíše o kampaň za hranicí dobrého vkusu a nejspíš i zákona, přestože její organizátoři se nepochybně snaží druhou zmíněnou hranici nepřekročit.

Nabízí se pochopitelně i otázka, jestli výběr článků v některých médiích, která cíleně přináší pozitivní zprávy o muslimech a (nejen muslimských) imigrantech, není ze své podstaty také pouhou propagandou, která má účelovým výběrem faktů ovlivnit veřejné mínění ve prospěch předem daných politických názorů. Takováto kampaň má však tu nespornou výhodu, že se stěží dostane do rozporu s našimi zákonnými normami.
Přijímat imigranty z blízkých kultur

Mnoho Čechů by patrně souhlasilo s tvrzením, že Česká republika by neměla na své území přijímat muslimské imigranty. A tady narážíme na další problém. Proimigrantské iniciativy oponují, že nelze lidi diskriminovat z důvodů náboženské příslušnosti a že to je hodnota, za kterou ony bojují.

Vracíme se tak k ideálu náboženské svobody. Ten se ovšem v tomto kontextu dostává do rozporu s odůvodněným předpokladem, že lidé z odlišných kultur se budou u nás hůře integrovat než lidé z kultur nám blízkých. Tato představa je některými levicovými liberály ironizována. Volá-li někdo po přednostním přijímání křesťanů, zaznívají posměšky na ateistické Čechy, kteří se najednou hlásí ke křesťanství.

Podíváme-li se však do historie, zjišťujeme, že kulturní odlišnost byla vždy překážkou integrace. Mohli bychom přímo zaškrtávat položky typu jazyk, náboženství, barva pleti a zjistili bychom, že čím více odlišností, tím větší tendence komunit uzavírat se do sebe a žít podle odlišných pravidel než většinová společnost; tím zákonitě menší tendence plně se integrovat do většinové společnosti.

Má sice pravdu ten, kdo říká, že máme-li vedle sebe imigranta křesťanského původu a muslimského původu, nemůžeme říci, který z nich se v nové zemi dříve a lépe integruje, ale z pohledu statistického zmíněná poučka jednoznačně platí.

Někteří lidé, nechtějíce se krásného ideálu vzdát, docházejí k pozoruhodným interpretacím dostupných faktů. Politolog Pavel Barša ve svém textu v Lidových novinách například polemizuje s tezí, že nárůst radikálního islamismu v západní Evropě je selháním multikulturalismu.

Podle něj radikální islamismus mladé generace muslimů není návratem k tradici jejich rodičů, ale obrácením se ke globálnímu fenoménu šířenému internetem, který je ze své podstaty odlišný od tradic jednotlivých muslimských zemí a k němuž se mohou přiklonit a přiklánějí i Evropané nemuslimského původu. Čtenář by si po přečtení textu mohl myslet, že jen zvláštní konjunkce Marsu s Jupiterem zapříčinila to, že radikální islamismus bují raději ve francouzských muslimských ghettech než v Posázaví.

Baršova liberální interpretace nakládá s lidmi jako by nebyli nikterak disponováni rodinnou tradicí a kulturním prostředím, z něhož pocházejí, což je konstrukt, který sice odpovídá liberální ideologii a jejím cílům, ale je nepoužitelný pro kauzální výklad dějin a neslučitelný s historickými fakty.
Migrační vlna má své příčiny

Pozoruhodně málo se dnes diskutují příčiny stávající migrační vlny, o které se dokonce hovoří jako o největší migrační vlně od druhé světové války. Ať už jde o uprchlíky před občanskou válkou, diktaturou či lidi odcházející z ekonomických důvodů, je zřejmé, že něco není v pořádku. Západní mocnosti rozhodně nejsou zcela bez viny na tom, co se v zemích třetího světa děje.

Již bylo řečeno, že evropské země na sebe přijaly závazek pomáhat uprchlíkům, kterým v jejich zemi hrozí smrt nebo nesvoboda. Velkou část lidí žádajících o azyl tvoří dnes Syřané a Eritrejci, v prvním případě přicházejí běženci ze země postižené občanskou válkou, ve druhém případě ze země s výjimečně krutým diktátorským režimem. Přijímání uprchlíků z těchto zemí by se podle mého soudu mohlo setkat s poměrně příznivým přijetím veřejnosti, pokud se bude správně informovat o dění ve státech, odkud uprchlíci přicházejí. Zároveň můžeme usuzovat, že pokud se situace v Sýrii a Eritrei zlepší v dohledné době, pak je naděje, že se mnoho dnešních utečenců bude chtít vrátit domů. Této situaci odpovídá i postup evropských úřadů, neboť drtivá většina žádostí o azyl od syrských utečenců je posuzována kladně.

Na druhé straně jsou zde ekonomičtí migranti – lidé ze zemí, kde nehrozí žádné pronásledování. Například je zde relativně málo medializovaná skupina žadatelů z Kosova. Může se zdát i paradoxní, že poté co se kosovským Albáncům splnil sen o nezávislém státu, tak v něm nechtějí žít. Obecně zde platí, že žadatelům o azyl z balkánských zemí se v EU spíše nevyhovuje.

Nicméně pokusy ekonomických migrantů dostat se legálně či nelegálně na území EU jsou stále četnější. V podstatě lze na nastalou situaci zareagovat takto: Pokud nestojíme o nekonečnou vlnu migrantů z afrických a blízkovýchodních zemí, z Balkánu i odjinud, měli bychom se snažit, aby v těchto zemích zavládla stabilita a ekonomická prosperita. Můžeme těmto zemím pomoci, čímž mám na mysli skutečnou pomoc v podobě spravedlivého ekonomického zacházení a nikoliv obvyklé poskytování půjček, které jsou ze své podstaty spíše nástrojem ovládání.

Mimochodem je jedním z nejukázkovějších příkladů toho, jak je naše myšlení deformováno, když se o půjčkách rozvojovým zemím hovoří jako o pomoci, aniž by to někomu připadalo divné. Půjčka, ze které se platí úrok, není pomoc ale obchod. Jazyk našich médií a politiků bohužel v tomto ohledu vykazuje nepochybné orwellovské rysy.

Možná je uvedený argument o tom, že máme cizím zemím pomáhat, aby se k nám cizinci tolik nestěhovali, poněkud xenofobní, ale určitě by dokázal mobilizovat dost lidí k tomu, aby se začali zajímat o pracovní a sociální podmínky ve třetím světě. Ostatně do jisté míry podobným způsobem fungovalo budování sociálního státu v poválečné západní Evropě. Zdálo se, že je lepší zaplatit vyšší mzdy dělníkům, než aby se dostali k moci komunisté. Současná situace tedy nabízí příležitost zapojit „xenofobní“ argumentaci do boje proti globálnímu vykořisťování.

Levicoví aktivisté ovšem v tuto chvíli neprotestují proti globálnímu vykořisťování, ale velmi houževnatě bojují proti xenofobnímu a fašistickému myšlení u svých spoluobčanů.

Najdou se i autoři, kteří se výslovně distancují od argumentů upozorňujících na globální ekonomické příčiny migrace. Jiří Karen na Deníku referendum navrhuje pro tento postoj označení „levicový kavárenský oportunismus“ a pokračuje: „Takže zde vidíme dva typy reakce na fašizaci společnosti – aktivistickou snahu postavit se za každou cenu ‚zlu‘ tady a teď [tj. např. na demonstracích proti xenofobii – pozn. A. V.], a intelektuální snahu vyřešit ‚příčiny zla‘ tam a někdy.“ Zlo je tedy pro aktivisty fašizace české společnosti – to, že uprchlíci musí opustit své domovy, není zlem o sobě, je to pouze příčinou zla. Možná to Jiří Karen takto nemyslel, ale formuloval to tak.

Coby zjevný kavárenský oportunista soudím, že ekonomický útlak třetích zemí je větším zlem než stávající xenofobní vlna. A pokud příčiny migrační vlny do našich úvah nezakomponujeme, pak budeme odstraňovat pouze příznaky nemoci, která je někde jinde. Jestliže se liberálové jednostranně soustřeďují na ochotnější přijímání uprchlíků, je to do určité míry podobné, jako když bohatí přispívají na chudé, ale zároveň podporují politiku, která chudobu reprodukuje.
Kdo bude vítězem našeho domácího sporu

Pokud by měl mít stávající český spor jednoznačného vítěze, pak odhaduji, že to z dlouhodobého hlediska bude spíše liberální proud. Má totiž pro takové vítězství základní předpoklady. Prezentuje své stanovisko jako zásadně morální, zatímco odpůrce se mu daří vykreslit jako hloupé, omezené a nesnášenlivé. Především však může být tento směr vnímán jako statusově hodnotnější, neboť hlásící se k politickým názorům, které jsou spojovány s nejmocnějšími a ekonomicky nejvyspělejšími zeměmi světa. (Ve skutečnosti některé z těchto zemí hledají a nacházejí účinné způsoby, jak se nežádoucímu přílivu migrantů bránit.)

I z toho důvodu se domnívám, že je užitečné poukazovat na chyby v argumentaci (levicových) liberálů, neboť pravicový extrém nebere vážně nikdo z těch, kdo mají tu výsadu prezentovat své názory v médiích s masovým dopadem. Kdo by chtěl být považován za xenofoba či fašistu?

Zmíním se proto i o jednom z argumentů, který mně osobně přijde sice odtažitý, leč opakovaně zaznívá. Imigrace má prý pozitivní ekonomické dopady, přičemž navíc evropská populace vymírá a stárne, takže se coby relevantní argument předkládá otázka, kdo bude dělat na naše důchody.

Apel na růst populace je podle mého soudu mylný. Planeta je přelidněna a státy z celého světa by spíše měli hledat politiku, jak ve vzájemné součinnosti zabránit růstu populace a zajistit naopak její dlouhodobý mírný pokles. Problém je, že v mocenském zájmu žádné země není populační pokles, pokud by měl být jednostranný.

Ekonomický argument se při bližším ohledání rozpadne na triviální klišé. Jednak vychází z předpokladu, že ekonomický růst je vždy dobrý, což rozhodně každý nesdílí. Jednak je sice pravda, že více lidí více vyrobí, což ovšem automaticky neznamená zvýšení HDP na hlavu.

Ve světle současných dat o počtu migrantů jsou lidé především znepokojeni možnými demografickými změnami. Řada z nich si nepřeje zásadní proměnu v etnickém složení populace své země, byť by k ní mělo dojít až v příštích generacích. Toto téma v médiích reflektováno není.

Zdá se, že v horizontu 100–150 let snadno může dojít k tomu, že 20–40 % obyvatel evropských zemí bude neevropského původu.

Žijeme v zemi, která byla v roce 1938 připravena (byť dočasně) o velkou část svého území z toho důvodu, že zde žilo 30 % lidí německé národnosti. Ti zde žili z toho důvodu, že českým králům přišlo ve 13. století ekonomicky výhodné pozvat do své země německé osadníky. Lze se divit obavám Čechů z podobného scénáře v budoucnu? Máme také v paměti nedávnou občanskou válku v Jugoslávii. Nyní máme věřit tomu, že pestřejší etnická skladba obyvatelstva již nikdy nezpůsobí etnické konflikty?

Jiné země mohou mít pochopitelně jinou historickou zkušenost, která je může vést k vstřícnějšímu postoji vůči imigrantům, je však podle mého soudu poněkud zvláštní na jednu stranu pranýřovat etnicky motivované konflikty z minulosti a na druhou stranu podporovat politiku, která vytváří obdobné podmínky, jaké těmto konfliktům předcházely.

Proti uvedeným obavám lze uvést určité relevantní námitky. Zejména se namítá, že konflikty způsobuje nacionalismus a nebýt jeho, tak žijí vedle sebe různá etnika v míru. To ovšem není pravda. Nacionalismus, jak ho definuje moderní sociálně historická teorie, existuje od konce 18. století a etnické konflikty zde byly již dříve, mezi Čechy a Němci již ve 14. a 15. století. Pravda později po delší dobu existovalo soužití téměř idylické, to spadá zejména do doby, kdy poddaní nesměli opouštět svá panství bez svolení vrchnosti.

Z uvedených důvodů soudím, že je potřeba položit si i otázku po případných demografických změnách v etnické skladbě obyvatelstva. V minulosti takové změny téměř vždy vedly k etnickému napětí a konfliktům. Nelze přitom očekávat, že by evropské země měly schopnost integrovat neomezené množství imigrantů, nemluvě už o tom, že integrace přistěhovalců nemusí být a často není záležitostí pouze jedné generace.
Integrace přistěhovalců z muslimského světa

V současné době asi největší obavy ohledně možného budoucího začlenění vyvolávají přistěhovalci z muslimských zemí. Může jít o obavy liché, ale také může jít o předzvěst skutečných problémů, proto se podívejme na argumenty, které se používají specificky v souvislosti s muslimskými imigranty.

Existuje je zde obecně sdílená představa, že nikdo nemá být diskriminován z důvodu náboženského přesvědčení. Někteří novináři se snaží opakovaně zdůrazňovat, že islám je mírumilovné náboženství, a přinášejí i konkrétní zprávy dokládající pokojné soužití muslimů s většinovou západní společností. Islamistickým terorismem trpí prý nejvíce samotní muslimové.

Na druhou stranu existuje názor, že islám není slučitelný se západní demokracií či s demokracií vůbec. Nechci zde opakovat kritizované bonmoty našich politiků, ale spíše upozornit na zásadnější aspekty, které činí možnost koexistence islámu a západní demokracie na území jednoho státu velmi problematickou.

Britský filosof Roger Scruton upozorňuje ve své knize Západ a ti druzí na prostou leč důležitou skutečnost, že islám nepřipouští právní systém, který by nevycházel z posvátného textu Koránu a tzv. sunny.


Evropa prošla v 18. století procesem sekularizace práva, během nějž se právo odpoutalo od náboženství do té míry, že některá nejtěžší provinění proti náboženskému řádu (rouhání, sebevražda apod.) přestala být trestnými činy. Nová teorie práva byla postavena na tezi, že právo má chránit společnost a tudíž má postihovat ty činy, které jsou společensky nebezpečné. Lakonicky řečeno: Kdo se proviní pouze proti Bohu, s tím, ať si to vyřídí Bůh!

V křesťanském světě však nikdy nebylo propojení práva a náboženství takového druhu jako ve světě muslimském. Křesťanství samo vybízí k dodržování světských zákonů Ježíšovými slovy: „Dejte tedy, co je císařovo, císaři, a co je Božího, Bohu,“ což má své historické kořeny v tom, že rané křesťanství se rozvíjelo na území římské říše. Křesťanství nanejvýš skrze desatero a přikázání o lásce k bližnímu formuluje principy, které by světský zákon neměl překročit. V islámském světě byl však Korán vždy základním zdrojem práva a představa o odlišnosti světského a božského řádu zde nenalézala pochopení.

Řada muslimů tvrdí, že terorismus, který se odvolává na islám, vykládá islám a islámské právo šaríi špatně, což opakují i mnozí nemuslimové. Snad to má být uklidňující sdělení, že ze strany „opravdového“ islámu nehrozí žádné nebezpečí. Pokud by ovšem toto měla být jediná odpověď na násilí ve jménu islámu, pak je to spíše důvod k zneklidnění. Šaría vychází z autority náboženského textu, nelze ji tedy podrobit racionální kritice toho druhu, jakou uplatňujeme na evropské právo.

Evropanům přitom může být jedno, jestli je terorismus v souladu s islámem, či nikoliv, a rozhodně by neměli vstupovat s muslimy do náboženské diskuze o tom, co islám dovoluje. Terorismus je nepřijatelný ze zcela jiných důvodů – mj. z toho důvodu, že jsme se jako lidé dohodli na tom, že takové jednání nelze tolerovat.

Tady ovšem vyvstává problém zásadní. Kdo s námi nesdílí stejný princip zákonnosti, s tím není možné žít v jedné společnosti. Principem společnosti je vždy shoda vyznávaných pravidel a není nic, co by se k tomu dalo ještě dodat. Dva lidé vyznávající jiný zákon mohou žít na území stejného státu, v těsném sousedství, mohou spolu přátelsky mluvit a přece v konečném důsledku netvoří jednu společnost. Pokud by tedy znakem pravého muslima měla být představa, že jediným či přednostním zdrojem zákonnosti je šaría, pak takový člověk nikdy nebude plně integrován do žádné jiné společnosti než do výlučně muslimské.

Jediná možnost, jak by se islám mohl stát slučitelný se západním pojetím státu, je ta, že by náboženské autority odvodily z Koránu tezi, že je správné dodržovat světský zákon země, ve které muslim žije. To lze ovšem stěží očekávat.

Těžší je ovšem otázka, jak s takovou situací, pokud jsou naše vývody správné, naložit politicky. I kdyby byla pravda, že islám je v rozporu s evropskou civilizací, přece jen je politicky neúnosné něco takového tvrdit nebo tomu dokonce podřizovat politickou praxi.

Co však je možné a žádoucí, je odmítnutí všech militantních forem islámu. Islám nepředstavuje myšlenkový monolit. V jeho rámci existují různé myšlenkové proudy. Máme-li zákony, které zakazují šíření třídní, etnické či náboženské nenávisti, pak lze tyto zákony jistě uplatnit i na náboženské a politické učení muslimů. A je-li možné zakázat určité náboženské sekty či politická hnutí na základě výše uvedeného zákona, pak se to jistě týká i sekt, které se odvolávají na Korán.
Závěrem

Hlavním poselstvím vyplývajícím z výše uvedených skutečností je to, že ideologie a ideologické principy by nám neměly bránit vidět věci, jaké jsou.

K uklidnění rozjitřených emocí by možná přispělo opakování toho, že přijímáme uprchlíky ze zemí postižených občanskou válkou, kteří u nás nemusí zůstat natrvalo, že ekonomické imigranty můžeme odmítat a také je odmítáme a že islám podléhá na evropském území stejným zákonům jako jiná náboženství, pročež islámské organizace, které šíří nenávist, by měly být postaveny mimo zákon. Uvádět vždy znovu tyto tři body by bylo v boji proti xenofobii asi účinnější, než na tisíc variací vzkazovat svým spoluobčanům: „Styďte se, jste fašisti!“

Zároveň bychom měli být připraveni diskutovat o otázkách, které jsou s migrací spojeny, včetně těch, jestli nám z dlouhodobého hlediska nehrozí demografické změny, které by mohly evropský systém národních států destruovat, a včetně toho, nakolik jsou různé podoby islámu slučitelné s fungováním západní společnosti. Neměli bychom si také zastírat, že lidé z odlišných kultur se ve statistickém průměru integrují v hostitelské zemi pomaleji než lidé z kultur blízkých. Je to samozřejmě troufalost od historického vývoje, že si dovoluje být v rozporu s politickou korektností liberálního střihu, ale zatím jsme bohužel nepřišli na to, jak vysvětlit dějinám, že se mají podřídit našim idejím. Snad to přijde v budoucnu.

Paul Rosenberg: „Tohle je Řím roku 460. Tečka“ Co ještě smysl má - a co už ne - americkými očima

$
0
0


14.8.   Střípky ze světa
Ameriku čeká další volební cyklus a spoustě lidí hrozí, že do něj investují mraky iluzí. „Tento systém se však už napravit nedá.„Ti, co nám vládnou, jsou, tak jako v Římě, lháři, šílenci nebo opilci (dneska spíš feťáci), ne-li to všechno dohromady. ´Pád Říma´ byl samozřejmě mnohem složitější, než jsme se učili ve škole.“ Kulminoval jím „úpadek, vlekoucí se řadu let“. Spousta těch, kdo se ho „pokoušeli reformovat a zachránit, byla už v Římě“. Zvlášť agilně se o „to mimochodem snažili právěGótové“. „Marně.“
„Nazvěme věci pravým jménem: Jakmile vládnoucí hierarchie překročí určitý bod, zreformovat se už nedá. ModerníZápad ten bod už překročil, tím jsem si jist.“

„Dá se snad uvěřit tomu, že by se svého monopolu zřekli centrální bankéři?“

„Očekávat, že se sto tisíc miliard dolarů dluhů nějak spláchne, aniž to bude mít následky?“

„To si opravdu myslíme, že se politici zřeknou moci a ještě za její zneužívání omluví?“

„A korporace, které jsou majiteli Kongresu, se zřeknou hrátek, z nichž bohatnou?“

„Myslí snad kdokoli vážně, že NSA přijde a řekne ´A jo, Čtvrtý dodatek Ústavy to říká jasně a my ho porušujeme úplně vším…takže tu máte všichni padáka a kdo zvedne kotvy jako poslední, ať za sebou laskavě i zhasne?“

„Věří snad kdokoli doopravdy, že vojensko-průmyslový komplex přestane podněcovat války, korporátní média se přestanou klanět státu nebo že se mu šerif za to, jak z poldů cepuje ničemné bestie, omluví?“

„Můžu pokračovat dál, to, co chci říct, však už zaznělo: Tento systém svou zásadní reformu jaktěživ nepřipustí. Snažit se o ni je jako oživovat studenou mrtvolu.“

„Systém, vládnoucí Západu, zbankrotuje.“

„A to, zda zkrachuje i širší západní civilizace, je na nás.“

„Nejsem heroldem ´posledního soudu´.“ Tváří v tvář dnešní dekadenci však není od věci, nahlédnou-li se poměry očima, sledujícíma už labutí píseň Římského impéria. Například moudrého Salviana, který žil v jeho metropoli pár let před jejím vyvrácením.

Jeho postřehy, jež se o tom zachovaly, jsou „o tom, jak stát utrácí“ – a „dělá manka“ - „už nikdo ani vážně neuvažuje“. Poněvadž „to, k čemu to vede, sám nijak nepociťuje“. A vše se točí už jen kolem „syslování mamonu, překračujícího všechny meze“.

„Jenže někdejší zdroje“ – zapsal si Salvianus – „jsou ty tam. Po krku už nám jde nouze, žízeň utrácet je však nezkrotná“. Stát tomu „zlu propadl natolik, že se bezpečně cítí už jen darebák“.

A „co dnes? Kdo mluví pravdu – a kdo lže?“ „Jon Corzine, Louis Lerner a Hillary Clintonová“ – „anebo Julian Assange, Edward Snowden a Chelsea Manning“? A „kdo za své kroky trpí? A kdo ne?“

„A co britské elity, dopřávající si nezletilé holčičky? Kdy za to skončí za mřížemi ty?“

„Máme se tvářit i nadále, že tyto systémy mají cokoli společného s tím, co je správné? Není to od jisté chvíle už jen trapas?“

Ještě „v 60. letech byla všude kolem spousta lidí, co to mysleli dobře a o reformu systému, zlepšující život, se pokoušeli ze všech sil. Dnes jsou tu zpátky právě problémy, jejichž řešení zasvětili život: válka, nouze, rasismus a policejní brutalita.“

Rosenberg je humanista jen úzkostlivě abstraktní. To hlavní však vnímá měrou exaktní: Snažit se „zachránit reformou“ Řím i za časů, zachycených Salvianem, už bylo o ničem. Jen mnohem hlubší změna je trvale udržitelná i dnes: „I kdyby tento systém nezkrachoval ještě dalších sto let, cokoli v jeho rámci už je předem ztracená varta.“

Spojené státy musejí žít ve shodě s jinými zahraničněpolitickými hráči, tvrdí uchazeč o úřad prezidenta USA za Republikánskou stranu Donald Trump.

$
0
0
14.8.2015   Sputník
„Jsem největší militarista, který vám kdy poskytl interview. Udělal bych ozbrojené síly tak silné a mohutné, že by nikdo nechtěl na nás zaútočit", řekl miliardář v interview pro televizní kanál Fox News.


Kdy odpovídal na otázku novináře, jestli by se setkal s Putinem, kdyby ten navštívil USA, potenciální kandidát za republikány v prezidentských volbách řekl, že by se s ním setkal.

„Upřímně řečeno, shodl bych se s ním. S takovými lidmi je třeba být zadobře. Obama se s nikým neshodne. Máme kolem samy nepřátele", řekl politik.

Podle průzkumu veřejného mínění, který uspořádala agentura Reuters a společnost Ipsos, vede

Donald Trump v soutěži kandidátů na úřad prezidenta USA za Republikánskou stranu. Miliardář získal 25% hlasů potenciálních voličů, kdežto jeho hlavního soupeře, bývalého guvernéra státu Florida Jeba Bushe podpořilo pouhých 12% dotázaných.

Ernestova týdenní ukrajinská svodka 4.8.2015 – 10.8.2015

$
0
0
vybral, přeložil a sestavil Ernest

14. 8. 2015  Kosa zostračili https://vlkovobloguje.wordpress.com/

Východní Ukrajina 4.8. až 10.8.2015 – přehled událostí podle stránky vk.com/strelkov_info

4.8.2015

Doněck
– v noci na 4.8. byla ostřelování z Krasnogorovky, z Avdějevky, a později i z ukrajinských pozic z Orlovky, samochodnými houfnicemi a tanky, osada dolu Okťjabrskij, oblast letiště, Putilovka, Staromichajlovka a osada Spartak. V osadě Alexandrovka z rajonu Petrovskij byly dělostřeleckou palbou od Marinky poškozeny čtyři domy, z toho jeden shořel úplně. U Marinky, Staromichajlovky, Majorska, Krasnogorovky, Šumů a u osad Spartak a Písky probíhaly pěchotní přestřelky s podporou dělostřelectva. Domobrana odpovídala palbou ze zbraní, které minské dohody povolují. Pokusy o průlom Ukrajinci nepodnikají. V noci vždy ostřelování zesiluje. V centru Doněcka byla pozorována práce diverzní skupiny nepřítele s použitím minometu na dodávce. Gorlovka – byla ostřelována samochodnými děly a minomety z ukrajinských pozic u Nikitovky, ze Svetlodarska Аrtěmovska, Dilievky, Kurdjumovky, Majorska, zasaženo bylo Rumjancevo, Mirnyj, Kurganka, Golma, Zajcevo, šachty 6/7 a Glubokaja, 5.čtvrť (proraženo plynové potrubí). Ve městě vypuklo několik požárů, protože Ukrajinci používají zápalné střelivo. Polovina města (KSM, Strojitěl, čtvrť 254, Rudič, Kalinovka) je bez elektřiny. Zasažen byl i přivaděč vody Severskij Doněc – Donbas. Odvetnou palbou domobrany byly zničen sklad střeliva v ukrajinských pozicích u světlodarské elektrárny. I v Gorlovce ostřelování zesiluje v noci, kolem 20:00. Dále byly ostřelovány obce Kalinovka,Bělaja Kamenka, Novaja Laspa, Styla. Rozvědkou DNR bylo zjištěno, že u obce Dzeržinsk (5km od fronty) se nacházejí palebná postavení 5-ti samochodných houfnic, V Avdějevce (5km od fronty) 2 raketomety „Grad“ a palebná postavení houfnic, v obci Písky (3km od fronty) palebná postavení houfnic, v obci Mirnoje (11 km od fronty) 6 samochodných houfnic, v obci Ugledar (27 km od fronty) 6 raketometů „Grad“,


LLR– Ze Stanici Luganskoj proběhl útok přes řeku za podpory tanků a dělostřelectva. Odvetnou palbou byla zničena nepřátelská baterie a palebné postavení. Pervomajsk a Marevka byly ostřelovány z minometů 120mm z osad Zolotoje a Katerinovka, byli zraněni dva civilisté, z toho jeden těžce. Minomety z Novotoškovky byla ostřelována obec Golubovskoje a z BMP a z ručních zbraní z Novokondraševky pozice domobrany u památníku knížete Igora. Ztráty za poslední den na tomto úseku fronty: Domobrana – 1 padlý, 42 raněných, zničeno 1 nákladní auto, počkozeny 2 tanky (už jsou v opravě). Ukrajinci – 21 padlých,37 zraněných,zničen 1 tank, 2 BTR, jedno protitankové dělo „Rapír“ a 6 baterií minometů.
– V Stanici Luganskoj včera od 22:00 přes půlnoc bojoval trestní prapor Ajdar s jednotkami ukrajinské armády. Střetnutí probíhalo za použití ručních zbraní a minometů. Podle sdělení místních obyvatel jsou podobná střetnutí častá.



5.8.2015

Doněck– ve městě probíhá likvidace diverzní skupiny nepřítele. Při ostřelování rajonu Kujbyševskij z Avdějevky byl přímý zásah do vícepatrového domu, při kterém zemřela žena. Dále byla ostřelována ukrajinským dělostřelectvem z osady Opytnoje oblast letiště, osada dolu Oťjabrskij a osada Spartak. V noci na 5.8 Ukrajinci ostřelovali i Makejevku, kde byl raněn jeden civilista a poškozeno 8 domů. Ostřelována byla i Jasinovataja. Večer opět ukrajinské ostřelování zesílilo, bojovalo se i u osady Spartak a oblast doněckého chemického závodu opět Ukrajinci ostřelovali velmi výkonnou municí, která způsobila hřibovitý oblak dýmu a popela. Rajony Petrovskij a Kirovskij pocítily silnou tlakovou vlnu – viz video http://vk.com/video154213803_171352345?list=b826678e5a47114b6b .

Na úseku fronty Marinka– Krasnogorovka probíhal od rána pěchotní boj s podporou minometů, ostřelovány byly pozice domobrany a rajon Petrovskij, Staromichajlovka a šachta Avakumova. Gorlovka – ostřelování minomety z Majorska a tankem z oblasti šachty Južnaja přes den poněkud utichlo, ale večer opět začaly silně ostřelovat ukrajinské tanky z Majorska osadu šachty 57 (vznikly požáry – hasiči nemohli kvůli ostřelování hasit). Stále probíhalo ostřelování z Bachmutky, ale ne tak silné. V oblasti šachty 6/7 rovněž něco hořelo. Z Kurdjumovky ostřelovala tři děla Nikitovku, šachtu 6/7, Mičurino, Bessarabku, Zajcevo, Kurganku, Golmu, zásahy z tanků z Majorska dopadají i na 5. čtvrť a Rumjancevo. Informace o zraněných a zabitých nepřišly. Dále byly ostřelovány obce na jihu – Vasilevka, Žabičevo, Styla. Proběhl průzkum bojem v oblasi Telmanova.

LLR– byl sestřelen ukrajinský dron nad Luganskem. Od obce Zolotoje byla minomety ostřelována severozápadní část Pervomajska. U Stanici Luganskoj proběhlo krátké střetnutí. Večer probíhalo i ostřelování u Štěstí, byla přerušena elektrická vedení a bez elektřiny byly Severodoněck, Lisičansk a Ruběžnoje. Je pozorováno stahování těžkých zbraní ukrajinské armády k frontě do oblastí Zolotoje, města Štěstí a do oblasti obce Krymskoje. Z průběhu minských rozhovorů je zjevné, že Kyjev odmítá stažení nejen těžkých zbraní ráže nad 100mm, ale i pod 100 mm, z oblastí od Doněcka, obce Zolotoje, Štěstí a od Bachmutské dálnice.


6.8.2015

Doněck – ukrajinským dělostřelectvem a z minometů od Avdějevky a osady Opytnoje byly ostřelovány rajony Kijevskij a Kujbyševskij, Makejevka (zde bylo raněno několik lidí), Jasinovataja, oblast letiště a osada Spartak. V osadě Spartak a na letišti později došlo k pěchotním útokům, které byly odraženy. U Krasnoarmějska probíhaly přestřelky z ručních zbraní a Ukrajinci podnikli průzkum bojem. Včera na území doněckého chemického závodu došlo k mohutnému výbuchu. Jaká munice byla použita, není známo. Ze směru od Marinky dochází jak k ostřelování pozic domobrany na tomto úseku, tak i k ostřelování obytných oblastí v rajonech Petrovskyj a Kirovskij v Doněcku. Odvetnou palbou na tomto úseku byl zničen ukrajinský kontrolní bod u Alexandrovky. Večer byly od Písků a osady Opytnoje znovu ostřelovány rajon Kyjevskij, Putilovka, oblast letiště, Okťjabrskij (od Písků), Spartak a jasinovatský kontrolní bod a u Spartaku znovu proběhl pěchotní boj. Gorlovka – při ostřelování ostřelování od Dzeržinska a Majorska šachet No.57, Gagarin a Glubokaja a osady Nikitovka, byli zabiti dva civilisté, z toho jeden důchodce a v osadě dolu No.57 byl raněn jeden civilista a shořel jeden dům. Při hašení požáru se dostali pod palbu hasiči a byla poškozena cisterna. Hasiči zraněni nejsou. Večer ostřelování opět zesílilo, znovu střílelo dělostřelectvo ze Svetlodarska a tank od Majorska, Dále byly ostřelovány obce Věrchnětoreckoje, Botmanka, Veseloje, Železnaja Balka. Na jižním úseku doněcké fronty nepřítel aktivně neútočil, pouze ostřeloval obce při frontě, zejména byla ostřelována osada Primorskoje, kde bylo poškozeno 30 soukromých objektů a plynovod. Rozvědka DNR objevila další těžké zbraně ukrajinské armády – u Dzeržinska 3 ks, houfnic D-30, do pozic u obce Novogorodskoje nově přibylo 5 raketometů „Grad“.

LLR – pozice domobrany v chatové oblasti a u křižovatky u obce Obzornoje byly ostřelovány z ručních zbraní, granátometů a protiletadlových kanonů od elektrárny ve městě Štěstí. Rovněž pozice domobrany u křižovatky severozápadně od Pervomajska byly ostřelovány minomety. Večer proběhla u Stanici Luganskoj přestřelka z minometů. Ztráty na tomto úseku fronty: Ukrajinci – 7 padlých, 11 raněných, zničen BTR a značně poškozen tank nepřítele a „potlačena baterie minometů „Vasilek“. Domobrana – 22 raněných, poškozeno 22 kusů techniky.

Několik stovek rozhněvaných doněckých občanů protestovalo u ubytovny pracovníků OBSE - proti neobjektivní činnosti OBSE. Protestující vyzvali pracovníka mise OBSE, aby navštívili každodenně ostřelované oblasti města a označili je za „pomocníky ukrajinských fašistů“. Před jejich ubytovnou rozlili červenou barvu, symbolizující prolitou krev obyvatel Donbasu.

Viz video: http://vk.com/video-57424472_171486239?list=28e3fb9d467c23207b

– V oblasti města Štěstí u elektrárny se vytvořila podivná situace – u elektrárny u osady Artěm je opěrný bod domobrany. Domobrana jej bránila, ale Ukrajinci – jak z praporu Ajdar, tak z 92. ukrajinské brigády, stříleli na sebe navzájem. Divné je na tom to, že dříve v případě našeho útoku, nebo odvetné palby, se „uklidnili“ a „spolupracovali“. Nyní přestali být jednou stranou konfliktu a Ajdar se stal „třetí stranou“. Pro domobranu je to dobré, ale není to dobré pro civilní obyvatele Štěstí.


7.8.2015

Doněck– v noci na 7.8. bylo ostřelování Doněcka mohutnější. Cílem ostřelování ukrajinského těžkého dělostřelectva z Avdějevky byly zejména rajony Kyjevskij, Vorošilovskij, Kujbyševskij, osada Okťjabrskij, sídliště Gornjak, Azotnyj. Kolem 01:00 začalo ostřelování osady Spartak a Jasinovatoj. Od osady Opytnoje byla z minometů ostřelována oblast letiště. Při ostřelování Doněcka byla vyřazena z provozu trafostanice Smoljanka 220, čímž některé části Doněcka zůstala bez elektřiny. Vzniklo několik požárů. V Doněcku byly zraněny tři děti, které nalezly nevybuchlý granát a pokusily se jej rozebrat. Večer 7.8. bylo opět zahájeno ostřelování rajonu Kyjevskij, byl poškozen soukromý dům a proražen plynovod. Oběti ostřelování nebyly hlášeny. Večer opět začaly přestřelky z ručních zbraní granátometů a minometů na úseku fronty Alexandrovka – Marinka – Krasnogorovka – Staromichajlovka.

Gorlovka– ostřelování v noci na 7.8. bylo méně intenzivní, pouze několik výstřelů z minometu na šachtu Glubokaja a přestřelky z ručních zbraní na severu Golovky a u Majorska. Bylo to proto, že vždy ve čtvrtek probíhá rotace ukrajinských vojsk a noví vojáci většinou mlčí a potom před rotací vystřílejí všechnu munici. Ve 14:30 začali Ukrajinci ostřelovat z těžkých zbraní od osady Kodem na Zajcevo. Od Dzeržinska (Šumy) ostřelovali Nikitovku, šachtu 6/7 a také Zajcevo. Kolem 22:30 domobrana střílela na ukrajinský dron nad centrem města. Později začaly opět přestřelky u Majorska a od Svetlodarska a Ukrajinci začali ostřelovat Zajcevo. Rozvědka DNR objevila v oblasti obce Očeretino (20 km od fronty) palebná postavení čtyř samochodných děl „Gvozdik“, U Novoselovky (7 km od fronty) další palebná postavení samochodných děl a u osady Jalta (35 km od Mariupolu) jeden raketomet „Grad“.

LLR– od obce Zolotoje a Popasnoj Ukrajinci ostřelovali z minometů a houfnic D-30 Pervomajsk. Dělostřelectvo domobrany zahájilo odvetnou palbu. Od obce Trojickoje byla ostřelována z houfnic D-30 osada Kalinovo, kde byl zabit civilista. Místní občané v Lugansku hlásili silný výbuch. Domobrana oznámila, že byl protivzdušnou obranou sestřelen velký dron.



8.8.2015

Doněck – od Avdějevky a osady Opytnoje byla ostřelována Jasinovataja, Makejevka, oblast letiště, osady Okťjabrskij, Spartak (na letišti a u Spartaku se nepřítel pokoušel o útok pěchoty, neúspěšně). Ostřelovány byly i pozice domobrany v oblasti osady Písky. V této osadě byl odvetnou palbou domobrany zasažen jeden ze štábů ukrajinských jednotek. Ve směru od Marinky bojovala pěchota v oblasti Staromichajlovka – Marinka – Krasnogorovka – Alexandrovka (zde bylo dělostřelbou poškozeno sedm domů a jsou zde lehce zranění civilisté). Od Marinky byly těžkými děly ostřelovány i rajony Petrovskij a Kirovskij v Doněcku. Osada Gornjak v Doněcku byla ostřelována těžkými děly, byla zde raněna žena. Poslední dva dny bylo ostřelování Doněcka nepřítelem zvláště silné. Byla poškozena nemocnice No.21, tržnice, obytné domy. Ostřelovány byly i osady Žabičevo a Garbory. Gorlovka – časně ráno začalo tvrdé ostřelování ze všech stran – od Svetlodarska, ze Šumů, z Artěmova, z Majorska, z Kurdjumovky, z Dilejevky, z Novogorodska. Ostřelovali Golmu, Zajcevo, Rumjancevo (zde vznikl požár) houfnicemi ráže 152mm. Byl zraněn jeden civilista. Ostřelování trvalo od 04:00 do 08:00. Část města zůstala bez vody a elektřiny. Odvetnou palbou domobrany byly zasaženy ukrajinské pozice u Kodemu, Kurdjumovky, Šumů a na šachtě Južnaja, odkud se ukrajinské tanky pokusily o útok na Gorlovku. Ukrajinci zde měli mnoho ztrát. Vzhledem k pokračujícímu ostřelování civilních oblastí Doněcka a Gorlovky ukrajinskou armádou, domobrana opět vrací techniku, která byla stažena do týlu, na frontu. Ztráty nepřítele za poslední hodiny na severní části doněcké fronty – 7 padlých, 15 zraněných, zničen jeden minomet, jedno samochodné dělo, sklad munice. Na jižní části doněcké fronty se situace nemění, nepřítel neútočí, pouze ostřeluje obydlené oblasti.

LLR– při ostřelování Pervomajska minomety z ukrajinských pozic u osady Zolotoje byl poškozen vodovod a trafostanice a jak ráno, tak i večer zde probíhal pěchotní boj. Ukrajinská strana objekty infrastruktury poškozuje úmyslně. Od města Štěstí a z Kondrašovky byla z tanků a minometů ostřelována obec Veselaja Gora. V oblasti Bachmutky a 29. kontrolního bodu byly ostřelovány pozice domobrany z ručních zbraní a granátometů. Od vesnice Trojickoje byla minomety a protiletadlovými děly ostřelována osada Kalinovo. U Stanici Luganskoj probíhal pěchotní boj s podporou minometů. Průzkumná skupina domobrany v nepřátelské týlu zničila u obce Nižněje jedno BTR a 2 houfnice D-30 nepřítele. Domobrana vedla odvetnou palbu na palebná postavení nepřítele. Ztráty na luganském úseku fronty za 6., 7. a 8.8.: Ukrajinci – 21 padlých, 61 raněných, zničen jeden tank, dva BMP a jedno MTLB, jedno BTR a 2 houfnice D-30. Domobrana – 2 padlí, 46 raněných, zničeno jedno BMP, jeden nákladní automobil a jedno protiletadlové dělo. Za tyto dny bylo rovněž zničeno 6 dronů nepřítele.


9.8.2015

Doněck – mezi Krasnogorovkou a Staromichajlovkou probíhal útok ukrajinské pěchoty za podpory tanků. Od Krasnogorovky se Ukrajinci pokusili ostřelovat pozice domobrany u Staromichajlovky. Odvetnou palbou dělostřelectva domobrany byly palebné pozice nepřítele umlčeny. Osada Spartak a Putilovka byly ostřelovány od obce Opytnoje. Osadu Okťjabrskij ostřeloval z oblasti osady Písky tank. Od Avdějevky byla ostřelována Jasinovataja a Pantělejmonovka.
Gorlovka – od časného rána (03:30) Ukrajinci z pozic od Dzeržinska (Šumy) a Majorska ostřelovali těžkým dělostřelectvem ráže 152mm severní a severozápadní části města. Zásahy dopadaly na Kurganku, Rtutnyj, Nikitovku, Bessarabku, šachtu No.5. V oblasti šachty No.5 došlo k velkému požáru trafostanice 110kV, byla vypnuta elektřina. V Zajcevu probíhal pěchotní boj. Kolem 5:00 dělostřelba přestala a začala opět v 09:40. Střílely 2 tanky od Majorska opět na Zajcevo a Golmu a došlo ke střetnutí pěchoty na artěmovské silnici. V Zajcevu byl zabit civilista. V 11:20 byla Kurganka opakovaně ostřelována ukrajinskými raketomety „Grad“, Golma a Nikitovka byla ostřelována těžkým dělostřelectvem. Ve 12:45 granáty dopadly i na oprám, kde se koupali lidé včetně rodin s dětmi (cca 250 lidí). Byl zde jeden zabitý a tři těžce zranění a dvacet lehce zraněných civilistů. Zasažena byla i oblast 88, Bajrak, šachta 6\7, Mičurino, Bessarabka, Nikitovka, 5. čtvrť, Rumjancevo. Byla přerušena dodávka vody. Byly problémy s mobilním spojením, které rušila ukrajinská armáda. Večer ostřelování pokračovalo. Takovéto ostřelování dosud nebylo, dříve se přes den intenzita ostřelování snižovala. A pracovníci mise OBSE odmítli přijet, aby to uviděli na vlastní oči. Nikdo už mezinárodním pozorovatelům a diplomatům nevěří. U Mariupolu Ukrajinci od sídliště Vostočnyj ostřelovali Sartanu, Talakovku a Sachanku, od obce Orlovskoje osadu Okťjabr a od vesnice Čermalik byla ostřelována osada Primorskoje (zničeno několik domů, proražen plynovod a přerušena dodávka elektřiny). Zranění ani padlí nebyli hlášeni. Domobrana na nepřátelskou palbu odpovídala. Ztráty v noci na 9.8. na severní části doněcké fronty: Ukrajinci – 2 padlí, 3 zranění, byly sestřeleny dva drony ukrajinské armády. Domobrana – 1 padlý.

LLR – jednotkám domobrany byl vyhlášen bojový poplach. Bojovalo se zejména na Bachmutské dálnici – u Orechova, Trechizbenky, Krymského, nejintenzivnější střetnutí probíhaly v oblasti Pervomajska (ostřelování minomety z osady Zolotoje), u Popasnoj (ostřelována vesnice Novozvanovka), z Trojického byla ostřelována ukrajinskými raketomety Veselaja Gora a Sanžarovka a od Stanici Luganskoj ukrajinské tanky ostřelovaly pozice domobrany u památníku knížete Igora.

Znovu vypukl lesní požár v oblasti Černobylu, hasí jej 97 požárníků a 10 kusů techniky, tři požárnická letadla a jeden vrtulník.

V Charkově napadly bojůvky „Pravého sektoru“, praporu „Azov“ a „Národní stráže“ shromáždění LEGÁLNÍ parlamentní strany - KS Ukrajiny, napadly poslance parlamentu Dobkina, zničily sekretariát a zabránili její registraci do místních voleb. Dostaly k tomu ústní příkaz od oblastního vedení tajné služby SBU a policie dostala příkaz při těchto událostech nezasahovat.

u ubytovny pracovníků mise OBSE neznámí zapálili automobily mise. Purgin slíbil vypátrat pachatele.

V Lugansku občané protestovali proti pracovníkům OBSE, požadovali, aby „přestali vysedávat v restauracích a začali objektivně hodnotit dění a podávali pravdivé zprávy světu“. Měli v rukou transparenty „Řekněte světu pravdu! Ukrajina je zločinec“, „Kolik vám platí Porošenko za mlčení“, „Zastavte ukrajinské ostřelování“. Demonstranti požadovali rozhovor s představiteli mise. Demonstrace byla spontánní a měla klidný charakter.

V Mariupolu byla hnutím odporu zabita příslušnice „Pravého sektoru“ s přezdívkou „Lisa“, která na území DNR korigovala dělostřeleckou palbu ukrajinské armády.

Na ukrajinsko – polské hranici začaly působit polské občanské protibanderovské hlídky, proti pronikání banderovců. Viz obr. a video:

Original: http://cs625717.vk.me/v625717527/46cc1/-uMtn6cKO_E.jpg

Original: http://cs625717.vk.me/v625717449/413cf/gCd8p3vO_sE.jpg

Original: http://cs625717.vk.me/v625717169/3b212/13mIsvazgEU.jpg

Original: https://pbs.twimg.com/media/CLprc9TWwAA-S9k.png

Original: http://cs625717.vk.me/v625717284/3e8e6/2smW797JpTM.jpg

http://vk.com/video-57424472_171487504?list=c67b0c9b0e66f0e75f


10.8.2015

Doněck– rajony Petrovskij a pozice domobrany u Staromichajlovky byly ostřelovány ukrajinským dělostřelectvem od Krasnogorovky, oblast letiště, Jasinovataja a osada Spartak byly ostřelovány ukrajinským dělostřelectvem od Avdějevky. Ostřelováním Jasinovatoj byla poškozena železniční trať Jasinovataja – Skotovataja a bylo přerušeno železniční spojení s Ukrajinou. U Krasnogorovky probíhal pěchotní boj. U Avdějevky domobrana zlikvidovala skupinu návodčích dělostřelecké palby nepřítele. Večer 10.8. byla znovu z Krasnogorovky ostřelována Staromichajlovka, oblast letiště, osada Okťjabrskij a u Marinky probíhal pěchotní boj s podporou minometů.

Gorlovka– byla pod nepřetržitou palbou již třetí den. V noci na 10.8 byly od Dzeržinska ostřelovány osady Nikolajevo, Zajcevo, Golma, v sídlišti Solněčnyj byl zabit civilista. Odvetnou palbou domobrany byla v oblasti Šumů a šachty Južnaja zasažena kolona ukrajinské techniky – viz videohttp://vk.com/video-57424472_171492686?list=7adf0c76bdbb33f8ca . Večer Ukrajinci znovu ostřelovali 5. čtvrť. V oblasti Dzeržinska došlo k výbuchu ukrajinského muničního skladu. Ukrajinské vedení to zdůvodnilo divezsí, ale domobrana uvedla, že je možné, že k výbuchu došlo proto, že munice byla vystavena přímým účinkům extrémně vysokých denních teplot.

Na jižním úseku Doněcké fronty v noci na 10.8. po dělostřelecké přípravě zaútočila ukrajinská pěchota za podpory tanků na pozice domobrany u obce Bělaja Kamenka u Starobeševa a domobrana na krátkou dobu ustoupila. Asi po dvou hodinách však protiútokem dobyla své původní pozice zpět. Při tomto střetnutí Ukrajinci využili skutečnost, že domobrana podle svého slibu odvedla těžké zbraně do týlu, ale přesto ztratili 7 padlých a 11 zraněných, dva tanky, jedno BTR, automobil. Domobrana má jednoho padlého a bylo rozhodnuto těžké zbraně vrátit na frontu. Ukrajinci ostřelovali raketomety „Grad“ Telmanovo (byli zabiti tři civilisté ) a osadu Styla (zde byli zraněni dva civilisté). U Širokina byl zajat jeden voják ukrajinské námořní pěchoty, jeden byl zabit.

Ostřelovány byly i osady Lozovoje, Žabunki, Staraja a Novaja Laspa, Kalinovka, Bajrak, Krasnyj Partizan, Sachanka, Pantělejmonovka, Petrovskoje.

LLR– intenzita ostřelování v noci na 10.8. vzrostla. V oblasti Slavjanoserbska proběhl dělostřelecký duel, Ukrajinci použili houfnice D-30, a „MSTA-B“ a samochodné houfnice „Gvozdik“ a minomety, domobrana dvě samochodná děla „NONA“. Byl ostřelován Pervomajsk od obce Zolotoje, od osady Trojickoje byla ostřelována ukrajinskými houfnicemi a minomety Veselaja Gora, od Popasnoj byly minomety ostřelovány pozice domobrany u obce Kalinovo, od obce Pričepilovka byla protiletadlovými děly ostřelována osada Želobok (zraněn jeden civilista). Z výšiny 175,9 byla ostřelována minomety osada Suchodol. Ztráty na tomto úseku fronty: Domobrana – 3 padlí, 29 zraněných, zničen 1 tank a dva BTR. Ukrajinci – 12 padlých, 32 raněných, byly zničeny dvě houfnice D-30, dvě baterie minometů, jedno BTR a dvě samochodná děla „Gvozdik“ byla silně poškozena.


Ostatní Ukrajina:


Stana regionálních vůdců oznámila svůj záměr účastnit se voleb

Dodejme, že má jít o designovanou stranu ukrajinských oligarchů.


Porošenko: falešné volby v Donbasu zničí smlouvu z Minska


Na Krymu se připravují na úplné přerušení dodávky elektřiny z Ukrajiny


V Oděse zabili pracovníka mise EU


V žitomirské oblasti vojáci prodávali techniku určenou pro ATO


Vedoucí doněcké vojenské státní administrativy navrhuje přeložit volby na Donbase na rok 2017


Ukrajina získala druhou tranši úvěru MMF 1,7 miliardy dolarů – NBU

Ukrajina zakázala další tři ruské seriály a jeden film



V Minsku se nepodařilo dosáhnout dohody o odvodu zbraní ze zóny ATO


Janukoviče nelze soudit v nepřítomnosti – expert


Grojsman: Žádný zvláštní status Donbas nedostane

SBU hlásila zabavení jaderných materiálů z nezákonného obchodu

V parlamentu chtějí přijmout zákon, který povede k dalšímu zdražení zboží


Demonstrace v Doněcku od mise OBSE požadují „efektivní práci“

Lidé požadují ze strany pozorovatelů objektivitu a kontrolovat ostřelované části města.


Ukrajina zvýšila revers plynu ze Slovenska


Slovjanská elektrárna TES znovu na hranici zastavení

Krymští poslanci dostali pozvání k návštěvě Itálie – Konstantinov



V následujícím roce dá Ukrajina na obranu 5% DPH


V Kyjevě na Den Nezávislosti nebude vojenská přehlídka



Generální prokuratura požádá o vydání Azarova


Vyšetřovatel a obhájce Janukoviče se dohadují o jeho výslechu


Ukrajinští uprchlíci v Německu: Čekání na vyjasnění

Žádosti ukrajinských občanů o azyl v Německu se dosud nevyřizují. Německé orgány nemohou posoudit míru rizika.

Semenčenko: „Donbasu“ nařídili opustit Mariupol


V červenci nejvíce uhlí Ukrajina koupila v Rusku

Do centra Kyjeva stáhli více než tisíc policistů
Ochránci zákona slouží v blízkosti vládních budov a kvůli shromážděním.


U Záporoží pohřbili padesát bezejmenných vojáků


Zacharčenko deklaroval připravenost DNR k novým bojům
Podle něj existují určité nepřímé náznaky, že může začít nové kolo nových bojů


Janukovyč nepřijde k výslechu na Ukrajinu

Advokát Janukoviče vyjádřil připravenost svědčit prostřednictvím videokonference.

Ukrajina obnovila dovoz elektřiny z Ruska

Tisková služba ministerstva energetiky zdůraznila, že dovoz je nutný.



Demčišin zveřejnil, jak jsou ukrajinské doly ztrátové

Doly každý měsíc přinesou 250 milionů hřiven ztráty, řekl ministr.


V Oděse zadrželi soukromé detektivy; prověřují je kvůli špionáži

Pravý sektor se rozhodl vytvořit běloruskou jednotku

Taktická skupina Bělorusko sjednotí běloruské dobrovolníky na Ukrajině.


Fitch potvrdila rating Ukrajiny na úrovni pravděpodobného defaultu


V Doněcku v noci shořely čtyři auta mise OBSE


Na Ukrajině dluhy po termínu splatnosti dosáhly dvou miliard

Ministerstvo obrany provedlo výměnu zajatců


200.000 důchodců v Donbasu zůstane bez platby z Ukrajiny
Podle ministerstva sociální politiky, je nemožné doručit prostředky.


Pozorovatelé ukázali Novotoškovské zasažené palbou „Gradů“


OBSE slibuje zůstat v Doněcku nehledě na spálení aut


V Širokinu se bojuje,  jsou tam oběti – poslanec
Současně štáb ATO vyhlašuje příměří v oblasti úseku fronty od Pavlopolu do Širokina.


V září předloží Jacenjuk nové složení vlády

V DNR slíbili nají viníky zapálení aut OBSE


Spojené státy začaly bojovat s ruskými médii v pobaltských státech
Vypsán grant ve výši 500 tisíc dolarů pro boj proti „ruské propagandě“.

Třetí den hoří. Záchranáři řekli o požáru v Černobylu

Zmijevská elektrárna TES odstavena pro nedostatek uhlí

Kabinet vydal předpověď pro ekonomiku v roce 2016
Vláda připouští růst HDP Ukrajiny při inflaci 12%.

Demčišin řekl, kolik Ukrajina bude platit za plyn z EU
Plyn bude stát 250 dolarů za tisíc metrů krychlových, předpovídá šéf ministerstva energetiky.

Můj komentář:Při posledním jednání o dodávkách plynu z Ruska odmítli cenu 248 dolarů.

Rozhovory o plynu proběhnou ve Vídni koncem srpna – ministerstvo energetiky

Dolary na válku. Jak Amerika sponzoruje Ukrajinu
Od začátku protiteroristické operace na východní Ukrajině Spojené státy pravidelně dávají finanční pomoc pro armádu.

V Charkově Pravý sektor hlídkoval na stanici místo policie
Dobrovolníci hlídkují, protože místní policejní oddělení bylo rozpuštěno.

Bojko vyžaduje, aby ústřední volební komise zajistila konání voleb v Donbasu

V Rusku oznámili, že dým z požáru v Černobylu dosáhl do brjanské oblasti

Banksteři - světové zlo!

$
0
0
M. Vojta
14. 8. 2015  Exilové noviny

Možná vás trápí, jak se vyvíjí svět, ničí mezilidské vztahy, proč neustále umírají lidé ve válkách, proč se situace stále nelepší, kdo za to může, kdo to řídí?

Možná že se časem dopátráte k této jediné příčině. Pokud bude existovat úrok = lichva, tvorba a správa státních měn v privátních rukou, tak se žití národů na celém světě nepohne k lepšímu. Všechno ostatní jsou jen následky tohoto sociopatického řízení světa. Mechanizmus tisku peněz, půjčky a úroky a celý privátní a bankovní systém je neviditelným řetězem na nohou občanů tohoto světa. Řešení je jednoduché, jakýkoliv úrok je lichvou, jakákoliv lichva je nezákonná. Peníze nejsou komoditou, jsou pouze prostředkem směny!

"Lichváři tvrdí, že jsou užiteční. Protože, kde by jinak člověk dostal peníze?" To je lež! Lichváři sami vytvářejí takové podmínky, že peněz je katastrofálně málo.

Reálných peněz se na transakcích podílí vždy méně, než je dluhů s úroky. Lehce to vyjadřuje prostý vzorec: peněz je méně než peněz s úroky

peníze < peníze + úrok. 

Na to, abyste vrátili peníze s úroky, musíte buď někoho zruinovat (tomu říkáme konkurence), anebo si zase vzít úvěr. Přitom se nové úroky vrství na ty staré, a dluhy se začínají rozvíjet nikoliv lineárně, nýbrž geometricky. Chcete-li to věděcky: Exponenciálně.

Každý, kdo si myslí, že exponenciální růst může v našem konečném světě trvat věčně, je buď blázen nebo ekonom - Artur Boulding

Úrok vyvolává hluboké změny v samotné společnosti, není-li peněz dostatek, pro všechny, je třeba se o ně rvát. Trhat kusy těl svých bližních, podvádět, vtírat se, vytáčet se, odstrkovat, Jinými slovy: Vítězit v konkurenčním boji.

Jeden můj známý ekonom říká, že když vidí v knihkupectví tituly: Jak hrát a vyhrávat na burze. Marketing Bankovnictví. Stačí aby zavřel oči a názvy se mění na: Jak oloupit bližního, Jak zákazníkovi natlačit šmejdy, a pod.

A tomu se musí smát. Úrok vyvolává inflaci tím, že iniciuje mechanizmus tisku peněz nezajištěných zbožím. Každý nový rubl nebo dolar, který lichváři vyrobí ze vzduchu, uždíbne z poctivě vytištěných peněz malý dílek jejich hodnoty.

Stále dokola jsme přesvědčování, že bez lichvářů, bank a jejich úroků nelze existovat. Že lichvářské hospodářství je jediný možný, civilizovaný způsob.

Ale ve skutečnosti se civilizace většinu své existence obešla bez úroku. Za starých Sumerů, Babyloňanů, Řeků či Římanů se lichváři těšili plné svobodě. Požadováním vysokých úroků si lichváři zotročovali celé oblasti i státy. Armády otroků se neskládaly jen ze zajatců, ale i z dlužníků. Už tehdy nejrozumnější hlavy poukazovaly na nebezpečnost lichvy.

Lichva zcela zákonitě zasluhuje nenávist proto, že činí peníze předmětem vlastnictví - Aristoteles

Zde odkaz na celé video:

Není náhodou, že jednou z priorit vítězné strany Syriza v Řecku, je boj proti svázání dluhovými pouty. Ze samotné logiky struktury systému je jasné, že vršek pyramidy padne pouze tehdy, pokud se spodní vrstvy odhodlají přestat otročit a sloužit systému. Také vidíme, že i naše vláda je 25 let plně v jejich područí, nikdo neprosazuje vyrovnané rozpočty, nikdo neřeší nesplatitelnost vládního dluhu, nikdo neřeší uvolněnou politiku privátních bank, nikdo neřeší zotročenost občanů dluhem. Naopak, na občany na kolenou posílají exekutorská komanda!

Jejich heslem je rozděluj a panuj. Dělejme přesný opak, spojujme se a odmítejme jejich nadvládu. My je nepotřebujeme, čas letí. Lepší je krátkou dobu tvrdě proti systému zabojovat, než otročit do konce života.

Pokud nevíte s kým se spojit, tak zkuste reformyzdola.cz - karlovyvary@reformyzdola.cz, info@reformyzdola.cz


- - - 


Banksteři - světové zlo II



Uvědomění o příčině kolapsu životních podmínek občanů naši republiky je stále slabé pro vytvoření silného občanského tlaku po potřebnou dobu na vyřešení stavu. Proto předkládám několikrát předkládané materiály o jediné příčině, správě a tvorbě peněz privátní sférou, tvorbě dluhu a existence úroku.

„Pokud Američtí lidé někdy dovolí, aby soukromé banky ovládaly záležitosti jejich peněz, nejprveinflací a poté deflací, banky a korporace, které kolem nich vyrostou, jim budou zabavovat jejich majetek, až se jejich děti jednoho dne probudí bez domova. A to na samotné zemi, kterou jejich otcové dobyli!“

„Pro zachování naší nezávislosti nesmíme našim vládcům dovolit, aby náš stát systematicky zadlužovali! Musíme si vybrat: mezi úsporami a svobodou – nebo přepychem a otroctvím. Stavím spořivost na první a nejdůležitější místo, mezi republikánskými ctnostmi. A veřejný dluh je nejnebezpečnější ze všech hrozeb, kterých bychom se měli obávat! A je nutné, aby každá generace splatila SVÉ dluhy, když odchází. Pokud národ někdy dovolí, aby soukromé banky a lichváři ovládali jeho peníze, potom - nejprve INFLACÍ a poté DEFLACÍ - banky a korporace, které kolem nich vyrostou, budou postupně lidi zbavovat jejich majetku, až se jejich děti jednoho dne probudí bez domova! A to v té samé zemi, která jejich otcům kdysi patřila.“

Thomas Jefferson 4. března 1801 – 3. března 1809


Zabil jsem tu banku - Andrew Jackson - 4. března 1829 – 4. března 1837

Jako svůj největší úspěch na politickém poli sám Jackson ohodnotil svůj úspěšný boj s The Second Bank of America (ta usilovala o dvacetiletou licenci vlády na vydávání fiat currency, z čehož by inkasovala úrok) a její uzavření tím, že se zásadně zasadil o neprodloužení jejího mandátu v roce 1836 ani její znovuzavedení v roce 1841. Během prezidentské kampaně v roce 1828 Jackson při projevu na adresu skupiny bankéřů řekl: „Jste doupě zmijí. Mám v úmyslu vaše hnízdo vypálit a s pomocí Boží ho vypálím“. Pokraačoval a dále řekl: „Kdyby lidé jenom pochopili, do jaké míry je náš peněžní a bankovní systém nespravedlivý, do rána by byla revoluce“. Jackson prohlásil, že kdyby centrální banka měla pokračovat v kontrole „naší měny, v dostávání našich veřejných peněz a v držení tisíců našich občanů v závislosti, bylo by to strašnější a nebezpečnější než námořní a pozemní síla nepřítele...“ Návrh zákona na novou smlouvu prošel Senátem poměrem 28-20 a Dolní komorou poměrem 107-85 a každý věděl, jak se Jackson zachová. President banky Nicholas Biddle(1786-1844) vyhrožoval: „Když ho Jackson bude vetovat, já budu vetovat jeho!“ Jackson smlouvu vetoval a Banku v roce 1832 zrušil. Nařídil sekretáři Státní pokladny, aby odstranil všechny vklady vlády z amerických bank a uložil je do státních bank. 8. ledna 1835 Jackson zaplatil poslední splátku amerického národního dluhu a byl to jediný okamžik amerických dějin, kdy národní dluh byl redukován na nulu a američané byli schopni nahromadit přebytek 35 milionů dolarů, které byly rozděleny jednotlivým státům. Nicholas P. Trist, prezidentův osobní tajemník, řekl: „Toto je koruna slávy Andrew Jacksona a nejdůležitější služba, jakou kdy své vlasti prokázal.“ Boston Post ho přirovnal k Ježíši, který vyhnal penězoměnce z chrámu. Jackson tvrdil: „Pokud má Kongres podle Ústavy právo vydávat papírové peníze, bylo mu toto právo dáno proto, aby ho používal a ne proto, aby ho delegoval na jednotlivce nebo společnosti.“ Jackson řekl, že řízení centrální banky „by bylo prováděno několika jednotlivci nezávisle na vládě, kteří by získali kontrolu nad pracovní silou a příjmy většiny lidí.“Zástupci Second Bank of America chtěli převzít agendu tisku dolarů a ovládání přísunu peněz do americké ekonomiky, navíc s tím, že každý dolar by byl zatížen úrokem, který by vláda musela bance v budoucnu splatit (tento princip fungoval i v době, kdy byly severoamerické státy britskými koloniemi). Jackson naopak prosadil, že vydávání dolarů bude bezúročné vůči nikomu a výši emisí bude podle potřeb a růstu ekonomiky řídit občany volený Kongres (čímž zůstane neporušena možnost obyčejných občanů řídit nepřímo finanční politiku své země skrze své volené zástupce). Tento princip bylo jedno z hlavních Jacksonových témat při jeho kandidatuře na prezidenta, i předtím na guvernéra.

Na Jacksona byl v době jeho prezidentského období spáchán pokus o atentát, kdy na něj vyzbrojený dvěma pistolemi každou v jedné ruce, v nestřežený moment obouruč vypálil,[1] naštěstí ale v obou případech minul a Jackson zemřel přirozenou smrtí ve věku 78 let. Na jeho hrobce je vytesáno jeho krédo I killed the bank (Zabil jsem tu banku). O Jacksonovi se mluví jako o jediném prezidentu, který dokázal zbavit Spojené státy národního dluhu, a též jediném prezidentu, který splnil vše, co slíbil ve své volební kampani.


Americký sen - drsný animovaný film o americké centrální bance NOVĚ S DABINGEM



Viewing all 19126 articles
Browse latest View live